О внесении изменений и дополнений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 21 октября 2016 года № 17 "Некоторые вопросы прохождения правоохранительной службы в Национальном бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службе) Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции"
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 7 сентября 2017 года № 179. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 сентября 2017 года № 15814. Утратил силу приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 30 октября 2019 года № 272.
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Агентства РК по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 30.10.2019 № 272 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 21 октября 2016 года № 17 "Некоторые вопросы прохождения правоохранительной службы в Национальном бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службе) Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14451, опубликованный 15 декабря 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
подпункт 6) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"6) Правила и условия прохождения компьютерного тестирования сотрудников антикоррупционной службы, подлежащих аттестации, на знание законодательства Республики Казахстан и логическое мышление, нормативы по определению профессиональной пригодности, а также пороговые значения для категорий должностей, согласно приложению 6 к настоящему приказу;";
подпункт 12) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"12) Описание служебных удостоверений сотрудников антикоррупционной службы, а также Правила их выдачи, согласно приложению 12 к настоящему приказу.";
1) в Правилах ведения личных дел, содержащих персональные данные сотрудника антикоррупционной службы, утвержденных указанным приказом:
часть вторую пункта 13 изложить в следующей редакции:
"О результатах составляется заключение по автобиографической проверке по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам, которое согласовывается с руководителем антикоррупционной службы, руководителем территориального органа антикоррупционной службы, и вместе с дополнительными материалами специальной проверки приобщаются к материалам специальной проверки.";
часть первую пункта 15 изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросында (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) құқық қорғау қызметін өткерудің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2016 жылғы 7 қазандағы № 4 бұйрығына өзгерістермен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2017 жылғы 7 қыркүйектегі № 179 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 29 қыркүйекте № 15814 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) төрағасының 2019 жылғы 30 қазандағы № 272 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) төрағасының 30.10.2019 № 272 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросында (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) құқық қорғау қызметін өткерудің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2016 жылғы 21 қазандағы № 17 (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14451 болып тіркелген, 2016 жылы 15 желтоқсанда Қазақстан Республикасының "Әділет" нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аттестатталуы тиіс қызметкерлерінің Қазақстан Республикасының заңнамасын білуін және логикалық ойлау қабілетін компьютерлік тестілеуден өткізудің қағидалары мен шарттары, кәсіби жарамдылығын айқындау жөніндегі нормативтер, сондай-ақ лауазымдардың санаттары үшін шекті мәндер;";
1-тармақтың 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12) осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлерінің қызметтік куәлігінің сипаттауы, сондай-ақ оларды қағидалары.";
1) көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерінің дербес деректері жазылған жеке істерін жүргізу қағидаларында:
13-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өмірбаяндық тексеріс бойынша қорытынды қосымша толтырылып, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет басшысымен, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аумақтық органының басшысымен келісіледі, сондай-ақ арнайы тексерістің қосымша құжаттарымен бірге арнайы тексеріс құжаттарына қосылады.";
15-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"15. Документы, хранящиеся в каждой части личного дела, нумеруются отдельно и вносятся во внутренние описи соответствующих частей по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам, количество листов внутренней описи не ограничивается. Нумерация листов каждой части производится простым карандашом, в правом верхнем углу. При этом сами листы внутренней описи личного дела не нумеруются.";
2) в Правилах и условиях привлечения к дисциплинарной ответственности сотрудников антикоррупционной службы, утвержденных указанным приказом:
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Взыскание снимается до истечения шести месяцев, но не ранее трех месяцев со дня наложения взыскания за образцовое исполнение обязанностей и достижение высоких результатов в служебной деятельности при устранении недостатков, указанных в плане устранения недостатков, за исключением освобождения от занимаемой должности и понижении в квалификационном классе.
План устранения недостатков разрабатывается непосредственным руководителем сотрудника, допустившего дисциплинарный проступок, и предусматривает мероприятия организационно-управленческого характера (анализ и оценка факторов, причин и условий, способствовавших совершению проступка, в том числе служебной нагрузки), по повышению профессиональных компетенций сотрудника, совершившего проступок (обучение сотрудника алгоритму действий при исполнении функциональных обязанностей), воспитательного характера (организация правовой пропаганды, проведение индивидуальных профилактических мероприятий).
В исключительных случаях, за достижение сотрудником особо значимых результатов, а также за подвиги и заслуги перед государством, непосредственный руководитель вносит руководителю Национального бюро, территориального органа Национального бюро ходатайство произвольной формы о снятии ранее наложенного взыскания, без учета результатов исполнения плана устранения недостатков.
Снятие дисциплинарного взыскания принадлежит должностному лицу, которым данное взыскание было наложено.";
3) в Правилах прохождения службы сотрудниками, находящимися в распоряжении антикоррупционной службы, утвержденных указанным приказом:
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Срок пребывания сотрудника в распоряжении приостанавливается на период нахождения сотрудника:
1) в отпусках, установленных статьей 71 Закона;
2) на лечении (обследовании по направлению военно-врачебной комиссии) в организациях здравоохранения;
3) в пути следования от места прежней службы до места нахождения соответствующего территориального органа антикоррупционной службы, в распоряжение которого он зачислен;

"15. Осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес жеке істің әрбір бөлімінде сақталатын құжаттар жеке нөмірленеді және тиісті бөлімдердің ішкі тізімдемелеріне нысан бойынша енгізіледі, ішкі тізімдеменің парақтар саны шектелмейді. Әрбір бөлімнің парақтары қарындашпен оң жақ жоғарғы бұрышында нөмірленеді. Бұл ретте жеке істің ішкі тізімдемесінің парақтары нөмірленбейді.";
2) көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлерін тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы қағидалары мен шарттарында:
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Міндеттемелерін үлгілі атқарғаны және қызмет барысында жоғары нәтижелерге қол жеткізгені үшін, атқарып отырған лауазымынан босатуды және біліктілік сыныптарын бір сатыға төмендетуді қоспағанда, кемшіліктерді жою жоспарында көрсетілген кемшіліктерді жою жағдайында жаза алты ай өткенге дейін алынады, алайда берілген күннен бастап үш айдан ерте алынбайды.
Кемшіліктерді жою жоспарын тәртіптік теріс қылыққа жол берген қызметкердің тікелей басшысы әзірлейді және ұйымдастырушылық-басқарушылық сипаттағы (теріс қылықты жасауға ықпал еткен факторларды, себептер мен жағдайларды, оның ішінде қызметтік жүктемені талдау мен бағалау) теріс қылықты жасаған қызметкердің кәсіби біліктілігін арттыру (функцианалдық міндеттемелерін орындау кезінде қызметкерді іс-қимылдар алгоритміне үйрету), тәрбиелік сипаттағы (құқықтық үгіт-насихатты ұйымдастыру, профилактикалық шаралар дербес жүргізу) шаралар көзделеді.
Ерекше жағдайларда, қызметкер аса маңызды нәтижелерге жеткені үшін, сондай-ақ мемлекетке сіңірген еңбегі мен ерлігі үшін тікелей басшысы кемшіліктерді жою жоспарының орындау нәтижелерін есепке алмай, бұрын қолданылған жазаны алып тастау туралы ерікті нысандағы өтінішхат енгізеді.
Тәртіптік жазаны алып тастауға, аталған тәртіптік жазаны салған лауазымды тұлға құқылы.";
3) көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қарамағындағы қызметкерлердің қызмет өткеру қағидаларында:
мынадай мазмұндағы 3-1-тармағымен толықтырылсын:
"3-1. Қызметкердің қарамағында болу мерзімі келесі жағдайларда тоқтатылады:
1) Заңның 71-бабымен белгіленген еңбек демалысында;
2) денсаулық сақтау ұйымдарында (әскери-дәрігерлік комиссияның жолдамасы арқылы тексерілу) емделу барысында;
3) сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің алдыңғы қызмет атқарған бағытынан кейінгі қабылданған, сондай-ақ тиісінше сол жердің басшылығына есепке алынған аумақтық орны аралығында;

4) на учебно-экзаменационных сессиях организаций образования в случае обучения по заочной форме;
5) под арестом в связи с привлечением к уголовной ответственности, в случаях прекращения уголовного дела по реабилитирующим основаниям или вынесения оправдательного приговора со дня ареста и по день освобождения включительно.";
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. Сотрудник, находящийся в распоряжении, до принятия решения о его назначении на должность, выходит на работу и находится в прямом подчинении руководителя структурного подразделения, в котором сотрудник проходил службу до зачисления в распоряжение. Контроль и учет рабочего времени сотрудника, зачисленного в распоряжение, осуществляется на общем основании руководителем подразделения, в котором сотрудник проходил службу до зачисления в распоряжение.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Сотрудник, зачисленный в распоряжение, в течение трех рабочих дней передает непосредственному руководителю материалы (документы), находящиеся у него в производстве.";
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. В случаях наступления обстоятельств, указанных в подпунктах 2) и 5) пункта 3-1 настоящих Правил, а так же при выезде за пределы места прохождения службы, сотрудник незамедлительно информирует об этом кадровую службу.";
дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Кадровые службы в течение трех рабочих дней ознакамливают сотрудника, зачисленного в распоряжение, с требованиями настоящих Правил и порядком прохождения службы в период нахождения в распоряжении.";
4) Правила и условия прохождения тестирования, нормативы по определению профессиональной пригодности, а также пороговые значения для категорий должностей сотрудников антикоррупционной службы при проведении аттестации, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
5) в Правилах по установлению внеочередных квалификационных классов сотрудникам антикоррупционной службы, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Внеочередной квалификационный класс устанавливается сотрудникам на основании представлений произвольной формы руководителей структурных подразделений или территориальных органов Национального бюро в порядке поощрения за особые отличия в службе по истечении не менее одной трети установленного срока выслуги лет в имеющемся квалификационном классе, но не более чем на два квалификационных класса выше того, в котором состоит сотрудник.
За заслуги при раскрытии и расследовании особо тяжких коррупционных преступлений внеочередной квалификационный класс устанавливается независимо от срока выслуги лет в имеющемся квалификационном классе, но не более чем на два квалификационных класса выше того, в котором состоит сотрудник.";

4) сырттай оқыту нысаны жағдайында білім беру ұйымдарының оқу-емтиханы сессияларында;
5) қылмыстық жауапкершілікке тартылуына байланысты, қылмыстық істің ақтау негізімен қысқартылуы немесе ақтау үкімімен қамауға алынған күнінен босатылған күнді қоса алғанда.";
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қарамағындағы қызметкер оны лауазымға тағайындау туралы шешім қабылданғанға дейін жұмысқа шығады және қарамағына енгізуге дейін қызмет атқарған құрылымдық бөлімшенің басшысына тікелей бағыныста болады. Қарамағына алынған қызметкердің жұмыс уақытын бақылауды және есептеуді жалпы негіздерде қарамағына енгізуге дейін қызмет өткерген құрылымдық бөлімше басшысы жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармағымен толықтырылсын:
"4-1. Басшылық қарамағына алынған қызметкер үш жұмыс күні ішінде өз өндірісіндегі материалдарды (құжаттамаларды) тікелей басшысына өткізеді.";
мынадай мазмұндағы 5-1-тармағымен толықтырылсын:
"5-1. Осы қағидалардың 3-1-тармағы 2) және 5) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда, сондай-ақ, қызметкер қызмет өткеру аймағынан тыс жерлерге шыққанда кадр қызметін кешіктірмей хабардар етеді.";
мынадай мазмұндағы 7-1-тармағымен толықтырылсын:
"7-1. Кадр қызметтері қарамағына алынған қызметкерді үш жұмыс күні ішінде осы ереженің талаптарымен және басшылық қарамағында болған кезеңдегі қызмет өткеру тәртібімен таныстырады.";
4) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес, көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлерінің аттестаттаудан өту кезінде тестілеуден өту қағидалары мен шарттары, кәсіби жарамдылығын айқындау жөніндегі нормативтер, сондай-ақ лауазымдарының санаттарына арналған шекті мәндер жаңа редакцияда жазылсын.";
5) көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлеріне кезектен тыс біліктілік сыныптарын белгілеу жөніндегі қағидаларда:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Кезектен тыс біліктілік сыныбы қызметкерлерге иеленіп отырған штаттық лауазымы бойынша біліктілік сыныбында белгіленген еңбек еткен жылдары мерзімінің кемінде үштен бірі өткенде, қызметтегі ерекше жетістіктері үшін көтермелеу тәртібімен Ұлттық бюроның құрылымдық бөлімшелерінің немесе аумақтық органдары басшыларының ерікті нысандағы ұсыным хаттары негізінде қызметкердің иеленіп отырған біліктілік сыныбынан өзге екі біліктілік сыныбынан көп болмай белгіленеді.
Кезектен тыс біліктілік сыныбын белгілеу аса ауыр сыбайлас жемқорлық қылмыстарын ашу және тергеу кезіндегі еңбегіне қарай, қолданыстағы біліктілік сыныбында қызмет өткеру мерзіміне қарамастан, иеленіп отырған біліктілік сыныбынан екі біліктілік сыныбынан көп болмай белгіленеді.";

6) в Правилах проведения служебных расследований в антикоррупционной службе, утвержденных указанным приказом:
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. В случае применения к сотруднику мер дисциплинарного взыскания в виде предупреждения о неполном служебном соответствии, освобождения от занимаемой должности и увольнения по результатам проведенного служебного расследования заключение и при необходимости материалы служебного расследования направляются в кадровую службу для рассмотрения их на Дисциплинарной комиссии антикоррупционной службы.";
7) в Инструкции по присвоению классной квалификации сотрудникам антикоррупционной службы, утвержденной указанным приказом:
часть вторую подпункта 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Как исключение, руководителям структурных подразделений антикоррупционной службы, по истечению трех лет со дня присвоения классной квалификации "специалист 1 класса" и прослужившим в правоохранительных органах не менее 8 лет, а также сотрудникам, прослужившим в правоохранительных органах не менее 15 лет, в том числе на руководящих должностях не менее 5 лет, допускается присвоение классной квалификации "специалист 1 класса – наставник" без осуществления наставничества.";
дополнить пунктами 5-1, 5-2 следующего содержания:
"5-1. При перемещении сотрудников антикоррупционной службы внутри Национального бюро кадровые службы при направлении личного дела прикладывают выписку из приказа о присвоении (подтверждении) классной квалификации.
5-2. Классная квалификация сотрудника подлежит понижению классной квалификации в случаях:
1) наложения дисциплинарного взыскания в виде предупреждения о неполном служебном соответствии, освобождения от занимаемой должности и (или) понижения в специальном звании на одну ступень;
2) понижения в должности или перевода на другую службу по итогам аттестации, в том числе внеочередной;
3) в случае получения оценки "неэффективно" по итогам годовой оценки деятельности.
Сотрудники, имеющие классную квалификацию "специалист 2 класса", подлежат лишению классной квалификации в случае наступления обстоятельств, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) пункта 5-2 настоящей Инструкции.";
8) Описание служебных удостоверений сотрудников антикоррупционной службы, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Национальному бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службе) Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

6) көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметте қызметтік тергеулер жүргізу қағидаларында:
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Қызметкерге өткізілген қызметтік тергеу нәтижелері бойынша қызметке толық сәйкес еместігi туралы ескерту, атқаратын лауазымынан босату және жұмыстан шығару түріндей тәртіптік жазалау шаралары қолданылатын жағдайда, қорытындысы және қажет болған кезінде, қызметтік тексерістердің материалдары оларды Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің Тәртіптік комиссиясында қарастыру үшін кадр қызметіне жіберіледі.";
7) көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлеріне сыныптық біліктілік беру жөніндегі нұсқаулықта:
2-тармақтың 3-тармақшасының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ерекше жағдай ретінде, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет бөлімшелерінің құрылымдық басшыларына "1-сыныпты маман" сыныптық біліктілігі берілген күннен бастап үш жыл мерзімі өткен және құқық қорғау органдарында кемінде 8 жыл еңбек өтілі бар, сондай-ақ, құқық қорғау органдарында кемінде 15 жыл, оның ішінде басшылық лауазымдарда кемінде 5 жыл қызмет атқарған қызметкерлерге тәлімгерлік тағайындалусыз, "1-сыныпты маман – тәлімгер" сыныптық біліктілігін беруге рұқсат етіледі.";
мынадай мазмұндағы 5-1, 5-2-тармақтарымен толықтырылсын:
"5-1. Ұлттық бюроның ішінде қызметкерлердің ауысуы кезінде кадр қызметтері олардың жеке ісін жолдау барысында біліктілік сыныбын белгілеу (растау) жөніндегі бұйрықтан үзінді көшірлені қоса жолдайды.
5-2. Келесі жағдайларда қызметкердің сыныптық біліктілігі төмендетілуі тиіс:
1) қызметке толық сәйкес еместігi туралы ескерту түріндегі тәртіптік жазаға тартылғанда, атқаратын лауазымынан босатылғанда (немесе) және біліктілік сыныбынан бiр сатыға төмендетілгенде;
2) аттестаттау, сонымен қатар кезектен тыс аттестаттау қорытындысы бойынша атқаратын лауазымынан төмендетілуі немесе басқа қызметке ауысуы;
3) жылдық бағалау қорытындысы бойынша "тиімсіз" деген баға алған жағдайда.
"2-сыныпты.-.маман" сыныптық біліктілігі бар қызметкерлер осы Нұсқаулықтың 5-2-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген жағдайлар орын алғанда, сыныптық біліктілігі алынып тасталуы тиіс.";
8) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлерінің қызметтік куәлігінің сипаттамасы жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросы (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Қазақстан Республикасының заңнамамен белгіленген тәртіппен:

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в печатном и электронном виде на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя Национального бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан по делам
государственной службы
и противодействию коррупции
К. Кожамжаров
Приложение 1
к приказу Председателя
Агентства Республики
Казахстан по делам
государственной службы и
противодействию коррупции
от 7 сентября 2017 года № 179
Приложение 6
к приказу Председателя
Агентства Республики
Казахстан по делам
государственной службы и
противодействию коррупции
от 21 октября 2016 года № 17
Правила и условия прохождения компьютерного тестирования сотрудников антикоррупционной службы, подлежащих аттестации, на знание законодательства Республики Казахстан и логическое мышление, нормативы по определению профессиональной пригодности, а также пороговые значения для категорий должностей
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и условия прохождения компьютерного тестирования сотрудников антикоррупционной службы, подлежащих аттестации, на знание законодательства Республики Казахстан и логическое мышление, нормативы по определению профессиональной пригодности, а также пороговые значения для категорий должностей (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 48 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе" (далее – Закон) и определяют порядок и условия прохождения компьютерного тестирования (далее – тестирование) сотрудников антикоррупционной службы, подлежащих аттестации, на знание законодательства Республики Казахстан и логическое мышление, нормативы по определению профессиональной пригодности, а также пороговые значения для категорий должностей.

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросының (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігінің Төрағасы
Қ. Қожамжаров
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі Төрағасының
2017 жылғы 7 қыркүйектегі
№ 179 бұйрығына 1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі Төрағасының
2016 жылғы 21 қазандағы
№ 17 бұйрығына 6-қосымша
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аттестатталуы тиіс қызметкерлерінің Қазақстан Республикасы заңнамасын білуін және логикалық ойлау қабілетін компьютерлік тестілеуден өткізу қағидалары мен шарттары, кәсіби жарамдылығын айқындау жөніндегі нормативтер, сондай-ақ лауазымдардың санаттары үшін шекті мәндер
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аттестатталуы тиіс қызметкерлерінің Қазақстан Республикасы заңнамасын білуін және логикалық ойлау қабілетін компьютерлік тестілеуден өткізу қағидалары мен шарттары, кәсіби жарамдылығын айқындау жөніндегі нормативтер, сондай-ақ лауазымдардың санаттары үшін шекті мәндер (бұдан әрі - Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 48-бабы 2-тармағына сәйкес әзірленген және сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аттестатталуы тиіс қызметкерлерінің Қазақстан Республикасы заңнамасын білуін және логикалық ойлау қабілетін компьютерлік тестілеуден (бұдан әрі - тестілеу) өткізу қағидалары мен шарттарын, кәсіби жарамдылығын айқындау жөніндегі нормативтерін, сондай-ақ лауазымдардың санаттары үшін шекті мәндерін айқындайды.

2. Сдача нормативов сотрудниками по физической и боевой подготовке при проведении аттестации проводится для определения уровня их профессиональной пригодности.
3. Тестирование сотрудников антикоррупционной службы (далее – сотрудники) при проведении аттестации проводится в целях объективной оценки знаний законодательства Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок сдачи нормативов по определению профессиональной пригодности
4. Нормативы по определению профессиональной пригодности сотрудников антикоррупционной службы сдаются согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
5. В целях обеспечения объективности при сдаче сотрудниками нормативов по физической и боевой подготовке создаются комиссии по определению профессиональной пригодности.
6. Комиссия по определению профессиональной пригодности состоит не менее чем из трех ее членов и образуется в Национальном бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции приказом руководителя Национального бюро, в территориальных органах – уполномоченным руководителем.
7. Сотрудники, получившие оценку неудовлетворительно по двум и более нормативам по физической и боевой подготовке, считается не сдавшим нормативы по определению профессиональной пригодности.
8. Сотрудники, не сдавшие нормативы профессиональной пригодности, не допускаются к сдаче тестирования.
Глава 3. Порядок и условия прохождения тестирования, а также пороговые значения для категорий должностей
9. Организация тестирования осуществляется кадровыми службами.
Сотрудник кадровой службы является администратором тестирования (далее – администратор).
10. Объективность проведения тестирования обеспечивается стандартностью условий, времени, подсчета результатов и содержания тестов.
11. Техническое обеспечение процедур тестирования, формирования базы данных тестовых заданий и их обновление осуществляется акционерным обществом "Национальный центр по управлению персоналом государственной службы" (далее - Центр).
Работник Центра является оператором тестирования (далее – оператор).
12. Тестирование проводится в залах тестирования Центра и его территориальных подразделений.
13. Тестирование включает в себя логический тест и тесты на знание законодательства Республики Казахстан.
14. Тестирование проводится на казахском или русском языках по выбору сотрудника.
15. Кадровые службы подготавливают список сотрудников, направляемых на тестирование.

2. Қызметкерлердің аттестаттау кезінде дене шынықтыру және жауынгерлік дайындық бойынша нормативтерді тапсыруы олардың кәсіби жарамдылық деңгейін айқындау үшін жүргізіледі.
3. Аттестаттау өткізу кезінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлерін (бұдан әрі – қызметкерлер) тестілеу Қазақстан Республикасының заңнамасын білуін объективті бағалау мақсатында жүргізіледі.
2-тарау. Кәсіби жарамдылығын айқындау жөніндегі нормативтерді тапсыру тәртібі
4. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлерінің кәсіби жарамдылығын айқындау жөніндегі нормативтер осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес тапсырылады.
5. Қызметкерлердің дене шынықтыру және жауынгерлік дайындық бойынша нормативтерді тапсыруы кезінде объективтілікті қамтамасыз ету мақсатында, кәсіби жарамдылығын айқындау жөніндегі комиссия құрылады.
6. Кәсіби жарамдылығын айқындау жөніндегі комиссия, кемінде, үш мүшеден құралады және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросында – Ұлттық бюро Басшысының бұйрығымен, аумақтық органдарда – уәкілетті басшының бұйрығымен құрылады.
7. Екі және одан көп дене шынықтыру және жауынгерлік даярлық бойынша нормативтерден қанағаттанарлықсыз баға алған қызметкерлер кәсіби жарамдылықты айқындау жөніндегі нормативтерді тапсырмаған болып есептеледі.
8. Кәсіби жарамдылық нормативтерін тапсырмаған қызметкерлер тестілеуге жіберілмейді.
3-тарау. Тестілеуден өткізу тәртібі мен шарттары, сондай-ақ лауазым санаттарына арналған шекті мәндер
9. Тестілеуді ұйымдастыруды кадр қызметтері жүзеге асырады.
Кадр бөлімшесінің қызметкері тестілеу әкімшісі (бұдан әрі – әкімші) болып табылады.
10. Тестілеудi өткiзу объективтілігі жағдайлардың, уақыттың, нәтижелердi есептеудің және тесттер мазмұнының стандарттылығымен қамтамасыз етiледi.
11. Тестілеу рәсімдерін техникалық қамтамасыз етуді, тест тапсырмаларының деректер базасын қалыптастыруды және оларды жаңартуды "Мемлекеттік қызмет персоналын басқару ұлттық орталығы" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Орталық) жүзеге асырады.
Орталықтың жұмыскері тестілеу операторы (бұдан әрі - оператор) болып табылады.
12. Тестілеу Орталықтың және оның аумақтық бөлімшелерінің тестілеу залдарында жүргізіледі.
13. Тестілеуде логикалық тестілеуді және Қазақстан Республикасы заңнаманы білуге арналған тестілеуді қамтиылады.
14. Тестілеу қызметкердің таңдауы бойынша мемлекеттік немесе орыс тілдерінде жүргізіледі.
15. Кадр қызметтері тестілеуге жіберілетін қызметкерлердің тізімін дайындайды.

16. Список включает следующие сведения: фамилия, имя и отчество (при его наличии), занимаемая должность с указанием категории, индивидуальный идентификационный номер.
17. Кадровые службы в срок не позднее трех рабочих дней до дня проведения тестирования уведомляют по телефону либо посредством направления информации на электронные адреса и мобильные телефоны сотрудников о дате, месте и времени проведения тестирования.
18. Тестирование сотрудников проводится в соответствии с программой компьютерного тестирования сотрудников антикоррупционной службы, подлежащих аттестации, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
19. К тестированию допускаются сотрудники, имеющие при себе документ, удостоверяющий личность.
20. До начала тестирования администратор проводит инструктаж.
21. Тестируемые сотрудники, имеющие неудовлетворительное самочувствие на момент тестирования, сообщают об этом администратору до начала проведения тестирования. В этом случае тестирование таких лиц проводится в другое рабочее время в течение этого дня либо в другой рабочий день, определяемый согласно графику тестирования.
22. Не допускается тестируемым сотрудникам разговаривать с другими сотрудниками, обмениваться материалами, использовать информацию на бумажных и электронных носителях, покидать помещение.
Принимающе-передающие электронные устройства (в том числе карманные персональные компьютеры и иное электронное оборудование) тестируемых лиц отключаются и сдаются администратору на время проведения тестирования.
В случае нарушения сотрудником требований части первой настоящего пункта, процесс тестирования такого сотрудника останавливается и последний удаляется из помещения для тестирования. При этом составляется акт произвольной формы, который подписывается администратором, оператором тестирования и сотрудником, допустившим нарушение.
В случае отказа сотрудника, допустившего нарушение, от подписания акта, в акте вносится соответствующая запись, которую заверяет иное лицо, подтверждающее факт отказа сотрудника, допустившего нарушение от подписания настоящего акта.
Результаты тестирования сотрудников, нарушивших требования части первой настоящего пункта, аннулируются.
Сотрудник, допустивший нарушения, считается не сдавшим тестирование.
23. Пороговые значения по тесту на знание законодательства Республики Казахстан составляет:
для категорий В-РК-2, В-РК-3, В-РК-4, В-РК-5, В-РКО-1, В-РКО-2, В-РКО-3, В-РКО-4, В-РКО-5:
1) не менее 7 правильных ответов из 10 возможных по каждому нормативному правовому акту;
2) не менее 14 правильных ответов из 20 возможных по каждому нормативному правовому акту.

16. Тізімде мынадай мәліметтер қамтылады: тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда), санаты көрсетіле отырып, атқаратын лауазымы, жеке сәйкестендіру нөмірі.
17. Кадр қызметтері тестілеу басталатын күнге дейін үш жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде телефон немесе электрондық мекенжайға және ұялы телефонға ақпарат жіберу арқылы, тестілеуден өту тиіс қызметкерлерді тестілеудің өтілетін күні, орны мен уақыты туралы хабардар етеді.
18. Қызметкерлерді тестілеу осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аттестатталуы тиіс қызметкерлерін компьютерлік тестілеу бағдарламаларына сәйкес өткізіледі.
19. Тестілеуге жеке куәландыратын құжаты бар қызметкерлер жіберіледі.
20. Тестілеу басталғанға дейін Әкімші нұсқама өткізеді.
21. Тестiлеу сәтiнде өзiн нашар сезiнген қызметкерлер ол туралы Әкімшіге тестілеу өткізу басталғанға дейін хабарлайды. Бұл жағдайда, ол тұлғаларды тестілеу осы күннен басқа жұмыс уақытында немесе тестілеу кестесіне сәйкес анықталатын басқа жұмыс күні өткізіледі.
22. Тестілеуден өтуші қызметкерлерге басқа қызметкерлермен сөйлесуге, материалдармен алмасуға, қағаз немесе электронды тасығыштардағы ақпараттарды қолдануға, үй-жайды тастап кетуге тыйым салынады. Тестіленуден өтуші тұлғалардың қабылдайтын-беретін электрондық құрылғылары (оның ішінде дербес қалта компьютерлері және өзге де электрондық жабдықтар) тестілеуді өткізу уақытында сөндіріледі және әкімшіге өткізіледі.
Қызметкер осы тармақтың бірінші бөлігінің талаптарын бұзған жағдайда, осындай қызметкердің тестілеу процесі тоқтатылады және оны тестілеуге арналған үй-жайдан шығарып жібереді. Бұл ретте, әкімші, тестілеу операторы және бұзуға жол берген қызметкер қол қоятын ерікті нысандағы акті жасалады.
Егер бұзушылыққа жол берген қызметкер актіге қол қоюдан бас тартқан жағдайда, бұзушылыққа жол берген қызметкердің осы актіге қол қоюдан бас тарту фактісін растайтынын куәландыратын басқа тұлғаның тиісті жазбасы актіге енгізіледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің талаптарын бұзған қызметкерлердің тестілеу нәтижелері жойылады.
Талаптарды бұзған қызметкер тестілеуден өтпеген болып саналады.
23. Қазақстан Республикасының заңнамаларын білуге арналған тест бойынша шекті мәндер:
В-РК-2, В-РК-3, В-РК-4, В-РК-5, В-РКО-1, В-РКО-2, В-РКО-3, В-РКО-4; В-РКО-5 санаттары үшін:
1) әрбір нормативтік құқықтық акті бойынша ықтимал 10 жауаптың, кемінде, 7 дұрыс жауабы;
2) әрбір нормативтік құқықтық акті бойынша ықтимал 20 жауаптың, кемінде, 14 дұрыс жауабы.

3) не менее 17 правильных ответов из 25 возможных по каждому нормативному правовому акту.
для категорий В-РК-6, В-РК-7, В-РК-8, В-РКО-6, В-РКО-7, В-РКО-8:
1) не менее 6 правильных ответов из 10 возможных по каждому нормативному правовому акту;
2) не менее 12 правильных ответов из 20 возможных по каждому нормативному правовому акту.
24. За правильный ответ начисляется один балл.
25. Пороговые значения по тесту на логическое мышление не устанавливаются.
26. В случае, если по одному из тестовых заданий на знание законодательства Республики Казахстан тестируемый не наберет порогового значения то, несмотря на набранные пороговые значения по остальным тестовым заданиям, тестирование считается не пройденным.

3) әрбір нормативтік құқықтық акті бойынша ықтимал 25 жауаптың, кемінде, 17 дұрыс жауабы.
В-РК-6, В-РК-7, В-РК-8, В-РКО-6, В-РКО-7, В-РКО-8 санаттары үшін:
1) әрбір нормативтік құқықтық акті бойынша ықтимал 10 жауаптың кемінде 6 дұрыс жауабы;
2) әрбір нормативтік құқықтық акті бойынша ықтимал 20 жауаптың, кемінде, 12 дұрыс жауабы.
24. Дұрыс жауап үшін бір балл есептеледі.
25. Логикалық ойлауға арналған тест бойынша шекті мәндер белгіленбейді.
26. Егер, тестіленуші Қазақстан Республикасының заңнамаларын білуге тестілеу тапсырмаларының біреуінен шекті мәндер жинай алмаса, онда қалған тестілеу тапсырмаларынан шекті мәндер жинауына қарамастан, тестілеуден өтпеген болып саналады.

27. После завершения тестирования один экземпляр результатов тестирования выдается сотруднику, второй приобщается к аттестационным материалам сотрудника.
28. Детализированный отчет по результатам тестирования хранится в базе данных системы тестирования.
29. Сотрудники, получившие при прохождении тестирования оценку ниже пороговых значений, не допускаются к собеседованию и решением аттестационной комиссии подлежат повторной аттестации.
Приложение 1
к Правилам и условиям
прохождения компьютерного
тестирования, нормативам по
определению профессиональной
пригодности, а также пороговым
значениям для категорий
должностей сотрудников
антикоррупционной службы при
проведении аттестации
Нормативы по физической и боевой подготовке сотрудников антикоррупционной службы, подлежащих аттестации
Для мужчин
Наименование упражнения
Оценка
Возрастные группы

27. Тестілеу аяқталғаннан кейін тестілеу нәтижелерінің бір данасы қызметкерге беріледі, екінші данасы қызметкердің аттестаттау материалдарына тігіледі.
28. Тестілеу нәтижелері бойынша нақтыланған есеп тестілеу жүйесінің деректер базасында сақталады.
29. Тестілеу өткізу кезінде шекті мәндерден төмен баға алған қызметкерлер әңгімелесуге жіберілмейді және аттестаттау комиссиясының шешімімен қайтадан тестілеуден өтеді.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
қызмет қызметкерлерінің
аттестаттаудан өту кезінде
компьютерлік тестілеуден өту
қағидалары мен шарттары,
кәсіби жарамдылығын айқындау
жөніндегі нормативтер,
сондай-ақ лауазымдарының
санаттарына арналған шекті
мәндерге 1-қосымша
Аттестатталуға тиіс сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлерінің дене шынықтыру және жауынгерлік даярлық бойынша нормативтері
Ерлер үшін
Жаттығу атауы
Бағасы
Жас топтары

Примечание: в случаях отсутствия крытых спортивных и других объектов, приспособленных для принятия норматива по бегу на 100 метров в зимний период проведения аттестации, принятие норматива по бегу – на 60 метров.
Условия выполнения упражнений по физической подготовке
1. Бег на 60, 100 м. проводится на беговой дорожке стадиона или на любой ровной местности.
2. Сгибание и разгибание рук выполняется в упоре лежа – тело прямое, руки сгибать до касания грудью пола – для мужчин.
Для женщин допускается выполнение данного упражнения с колен.
3. Подтягивание на высокой перекладине выполняется из исходного положения на вис хватом сверху, не касаясь ногами пола (земли). Упражнение считается выполненным при пересечении подбородка грифа перекладины. Не разрешается отдыхать (останавливаться) в положении виса более 5 секунд и начинать подтягивание с раскачивания – для мужчин.
4. Подъем туловища выполняется из положения, лежа на спине, ноги согнуты в коленях под углом 90 градусов, кисти рук на плечах, стопы удерживаются партнером – для женщин.
Примечание: при неправильном выполнении упражнения дается команда "не считать" не более трех раз, после чего, тестируемый снимается с выполнения упражнения.
Стрельба (мужчины)
Цель: мишень с кругами (50х50) установленная на щите 75х75, на уровне глаз стреляющего.
Дальность до цели: 25 метров.
Количество боеприпасов: 6 (3 пробных, 3 зачетных).
Положение для стрельбы: стоя с руки (допускается с двух рук).
Время на стрельбу: не ограничено.
Оценочные показатели: от 20 и выше – "отлично", 15-19 – "хорошо", 10-14 – "удовлетворительно", 0-9 - неудовлетворительно.
Оценка выставляется по лучшим результатам стрельб (пробных или зачетных).
Приложение 2
к Правилам и условиям
прохождения компьютерного
тестирования, нормативам по
определению профессиональной
пригодности, а также пороговым
значениям для категорий
должностей сотрудников
антикоррупционной службы при
проведении аттестации
Программа компьютерного тестирования сотрудников антикоррупционной службы, подлежащих аттестации
Наименование нормативного правового акта
Количество вопросов

Ескертпе: аттестаттауды қыс мезгілінде өткізу кезінде жабық спорт немесе басқа да объектілер болмаған жағдайда, 100 метрге жүгіру нормативінің орнына 60 метрге жүгіруге рұқсат етіледі.
Дене шынықтыру дайындығы бойынша жаттығуларды орындау шарттары
1. 60, 100 м. жүгіру стадионның жүгіру жолында немесе кез келген тегіс жерде жүргізіледі.
2. Ерлер үшін – қолды созу және бүгу жатқан қалпында орындалады - денені тік ұстап, қолдарын кеудесі жерге тигенше бүгу.
Әйелдер үшін аталған жаттығуды тізеден орындауға болады.
3. Ерлер үшін – биік аспадан тартылу бастапқы орнынан тартылған қалпын жоғарыда ұстап, еденге (жерге) аяғын тигізбей орындалады. Иегі аспадан асқан жағдайда, жаттығу орындалды деп есептеледі. Тартылғанда тартылып тұрған орнынан 5 секундтан артық демалуға (тоқтауға) және тартылуды шайқалудан бастауға рұқсат етілмейді.
4. Әйелдер үшін - кеудені көтеру шалқасынан жатып орындалады, аяғы тізеде 90 градус бұрышта бүгіліп, қолдың басы иыққа қойылады, табанын әріптесі ұстайды.
Ескертпе: жаттығуларды дұрыс орындамаған жағдайда, үш реттен артық емес "санамау" деген бұйрық беріледі, содан кейін тестіленуші жаттығуды орындаудан алынып тасталынады.
Ату (ерлер):
Нысана: атушының көз тұсы биіктігінде 75х75 қалқанда орнатылған (50х50) шеңберлі нысана.
Нысанаға дейінгі ұзақтық: 25 м
Оқ-дәрі саны: 6 (3 атып көруге, 3 сынақтық)
Ату жағдайы: тік тұрып қолмен ұстап ату (екі қолмен де рұқсат етіледі)
Атуға берілетін уақыт: шектелмеген
Бағалау көрсеткіштері: 20 және одан жоғары – "өте жақсы", 15-19 – "жақсы", 10-14 – "қанағаттанарлық", 0-9 қанағаттанарлықсыз.
Атудың ең үздік көрсеткіштері бойынша баға қойылады (атып көру немесе сынақтық).
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
қызмет қызметкерлерінің
аттестаттаудан өту кезінде
компьютерлік тестілеуден өту
қағидалары мен шарттары,
кәсіби жарамдылығын айқындау
жөніндегі нормативтер,
сондай-ақ лауазымдарының
санаттарына арналған шекті
мәндерге 2-қосымша
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің аттестатталуы тиіс қызметкерлерін компьютерлік тестілеу бағдарламасы
Нормативтік құқықтық актінің атауы
Сұрақтар саны

Для категорий В-РК-2, В-РК-3, В-РК-4, В-РК-5, В-РКО-1, В-РКО-2, В-РКО-3, В-РКО-4, В-РКО-5 оперативно-следственных, специальных подразделений и подразделений внутренней безопасности
Конституция Республики Казахстан
20
Закон Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан"
20
Закон Республики Казахстан "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц"
20
Закон Республики Казахстан "О правовых актах"
10
Этический кодекс государственных служащих Республики Казахстан (Правила служебной этики государственных служащих), утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 153 "О мерах по дальнейшему совершенствованию этических норм и правил поведения государственных служащих Республики Казахстан"
10
Уголовный кодекс Республики Казахстан
20
Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан
20
Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях
20
Закон Республики Казахстан "О правоохранительной службе"
20
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции"
20
Закон Республики Казахстан "Об оперативно-розыскной деятельности"
20
Совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 12 декабря 2014 года № 892, Министра финансов Республики Казахстан от 12 декабря 2014 года № 565, Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 12 декабря 2014 года № 62, Начальника Службы государственной охраны Республики Казахстан от 15 декабря 2014 года № 146, Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 18 декабря 2014 года № 416 "Об утверждении Правил проведения негласных следственных действий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10027)
10
Итого 210 вопросов по 12 нормативным правовым актам на 210 минут
Логический тест (10 минут)
10
Для категорий В-РК-6, В-РК-7, В-РК-8, В-РКО-6, В-РКО-7, В-РКО-8, оперативно-следственных, специальных подразделений и подразделений внутренней безопасности
Конституция Республики Казахстан
10
Закон Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан"
10
Закон Республики Казахстан "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц"
10
Закон Республики Казахстан "О правовых актах"
10
Этический кодекс государственных служащих Республики Казахстан (Правила служебной этики государственных служащих)
10
Уголовный кодекс Республики Казахстан
20
Уголовный кодекс Республики Казахстан
20
Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях
20
Закон Республики Казахстан "О правоохранительной службе",
20
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции"
20
Закон Республики Казахстан "Об оперативно-розыскной деятельности"
20
Совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 12 декабря 2014 года № 892, Министра финансов Республики Казахстан от 12 декабря 2014 года № 565, Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 12 декабря 2014 года № 62, Начальника Службы государственной охраны Республики Казахстан от 15 декабря 2014 года № 146, Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 18 декабря 2014 года № 416 "Об утверждении Правил проведения негласных следственных действий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10027)
10

Жедел-тергеу, арнайы және ішкі қауіпсіздік бөлімшелерінің В-РК-2, В-РК-3, В-РК-4, В-РК-5, В-РКО-1, В-РКО-2, В-РКО-3, В-РКО-4, В-РКО-5 санаттары үшін
Қазақстан Республикасының Конституциясы
20
"Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
20
"Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
20
"Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
10
Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің әдеп кодексі (Мемлекеттік қызметшілердің қызметтік әдеп қағидалары)
10
Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексі
20
Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексі
20
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасының кодексі
20
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
20
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
20
"Жедел-іздестіру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
20
"Жасырын тергеу әрекеттерін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 12 желтоқсандағы № 892, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 12 желтоқсандағы № 565, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2014 жылғы 12 желтоқсандағы № 62, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі бастығының 2014 жылғы 15 желтоқсандағы № 146 және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 2014 жылғы 18 желтоқсандағы № 416 бірлескен бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің Мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2014 жылы 27 желтоқсанда № 10027 болып тіркелді)
10
12 нормативтік құқықтық акті бойынша 210 минутқа барлығы 210 сұрақ
Логикалық тест (10 минут)
10
Жедел-тергеу, арнайы және ішкі қауіпсіздік бөлімшелерінің В-РК-6, В-РК-7, В-РК-8, В-РКО-6, В-РКО-7, В-РКО-8 санаттары үшін
Қазақстан Республикасының Конституциясы
10
"Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
10
"Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
10
"Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
10
Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің әдеп кодексі (Мемлекеттік қызметшілердің қызметтік әдеп қағидалары)
10
Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексі
20
Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексі
20
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасының кодексі
20
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
20
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
20
"Жедел-іздестіру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
20
"Жасырын тергеу әрекеттерін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 12 желтоқсандағы № 892, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 12 желтоқсандағы № 565, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының 2014 жылғы 12 желтоқсандағы № 62, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі бастығының 2014 жылғы 15 желтоқсандағы № 146 және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті төрағасының 2014 жылғы 18 желтоқсандағы № 416 бірлескен бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің Мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2014 жылы 27 желтоқсанда № 10027 болып тіркелді)
10

Итого 180 вопросов по 12 нормативным правовым актам на 180 минут
Логический тест (10 минут)
10
Для категорий В-РК-2, В-РК-3, В-РК-4, В-РК-5, В-РКО-3, В-РКО-4, В-РКО-5 подразделений, выполняющих организационные функции
Конституция Республики Казахстан
25
Закон Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан"
25
Закон Республики Казахстан "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц"
25
Закон Республики Казахстан "О правовых актах"
20
Этический кодекс государственных служащих Республики Казахстан (Правила служебной этики государственных служащих), утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 153 "О мерах по дальнейшему совершенствованию этических норм и правил поведения государственных служащих Республики Казахстан"
20
Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях
25
Закон Республики Казахстан "О правоохранительной службе"
25
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции"
25
Закон Республики Казахстан "О государственных секретах"
20
Итого 210 вопросов по 9 нормативным правовым актам на 210 минут
Логический тест (10 минут)
10
Для категорий В-РК-6, В-РК-7, В-РК-8, В-РКО-6, В-РКО-7, В-РКО-8 подразделений, выполняющих организационные функции
Конституция Республики Казахстан
20
Закон Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан"
20
Закон Республики Казахстан "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц"
20
Закон Республики Казахстан "О правовых актах"
20
Этический кодекс государственных служащих Республики Казахстан (Правила служебной этики государственных служащих)
20
Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях
20
Закон Республики Казахстан "О правоохранительной службе",
20
Закон Республики Казахстан "О противодействии коррупции"
20
Закон Республики Казахстан "О государственных секретах"
20

12 нормативтік құқықтық акті бойынша 180 минутқа барлығы 180 сұрақ
Логикалық тест (10 минут)
10
Ұйымдастыру функцияларын атқаратын бөлімшелердің В-РК-2, В-РК-3, В-РК-4, В-РК-5, В-РКО-3, В-РКО-4, В-РКО-5 санаттары үшін
Қазақстан Республикасының Конституциясы
25
"Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
25
"Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
25
"Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
25
Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің әдеп кодексі (Мемлекеттік қызметшілердің қызметтік әдеп қағидалары)
20
"Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің әдептілік нормаларын және мінез-құлық қағидаларын одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 153 Жарлығымен бекітілген Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасының кодексі
25
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
25
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
25
"Мемлекеттік құпиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
20
9 нормативтік құқықтық актілер бойынша 210 минутқа барлығы 210 сұрақ
Логикалық тест (10 минут)
10
Ұйымдастыру функцияларын атқаратын бөлімшелердің В-РК-6, В-РК-7, В-РК-8, В-РКО-6, В-РКО-7, В-РКО-8 санаттары үшін
Қазақстан Республикасының Конституциясы
20
"Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
20
"Жеке және заңды тұлғалардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
20
"Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
20
Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің әдеп кодексі (Мемлекеттік қызметшілердің қызметтік әдеп қағидалары)
20
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасының кодексі
20
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
20
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
20
"Мемлекеттік құпиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
20

Итого 180 вопросов по 9 нормативным правовым актам на 180 минут
Логический тест (10 минут)
10
Приложение 2
к приказу Председателя
Агентства Республики
Казахстан по делам
государственной службы и
противодействию коррупции
от 7 сентября 2017 года № 179
Приложение 12
к приказу Председателя
Агентства Республики
Казахстан по делам
государственной службы и
противодействию коррупции
от 21 октября 2016 года № 17
Описание служебных удостоверений сотрудников антикоррупционной службы, а также Правила их выдачи
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Описание служебных удостоверений сотрудников антикоррупционной службы, а также Правила их выдачи (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 20 Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе" и определяют описание, порядок выдачи, учета, хранения и уничтожения служебных удостоверений сотрудников Национального бюро по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции (далее – Национальное бюро) и его территориальных органов.
Служебное удостоверение сотрудника – является официальным документом, подтверждающим принадлежность лица к антикоррупционной службе, его должность.
Глава 2. Описание служебного удостоверения сотрудника
2. Обложка служебных удостоверений сотрудников Национального бюро и его территориальных органов (далее – служебное удостоверение) изготавливается из кожи темно-красного цвета. В развернутом виде служебное удостоверение имеет размер 6,5х19 см.
3. На лицевой стороне, по центру служебного удостоверений расположено изображение Государственного Герба Республики Казахстан золотистого цвета, ниже на служебных удостоверениях сотрудников антикоррупционной службы типографским шрифтом выполнена надпись: "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ СЫБАЙЛАС ЖЕМҚОРЛЫҚҚА ҚАРСЫ ҚЫЗМЕТІ".
4. Левая и правая внутренняя часть служебных удостоверений выполнена в голубом цвете с изображением парящего орла под солнцем на фоне тангирной сетки.
5. На левой внутренней части служебного удостоверения размещены:
в верхней части надпись: "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТІК ҚЫЗМЕТ ІСТЕРІ ЖӘНЕ СЫБАЙЛАС ЖЕМҚОРЛЫҚҚА ҚАРСЫ ІС-ҚИМЫЛ АГЕНТТІГІНІҢ СЫБАЙЛАС ЖЕМҚОРЛЫҚҚА ҚАРСЫ ІС-ҚИМЫЛ ҰЛТТЫҚ БЮРОСЫ (СЫБАЙЛАС ЖЕМҚОРЛЫҚҚА ҚАРСЫ ҚЫЗМЕТ)", выполненная в черном цвете, ниже которой расположен непрерывный микротекст красного цвета "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ СЫБАЙЛАС ЖЕМҚОРЛЫҚҚА ҚАРСЫ ҚЫЗМЕТІ" образующий непрерывную полосу;
В служебном удостоверении сотрудника территориального органа Национального бюро под микротекстом размещается сокращенное наименование соответствующего территориального органа в черном цвете "_______ облысы бойынша департаменті".
в центре размещена надпись "№ __ КУӘЛІК", выполненная красным цветом, под которой указывается квалификационный класс, фамилия, имя, отчество (при его наличии) и занимаемая должность сотрудника на казахском языке. Номер служебного удостоверения печатается черным цветом;
в левой части изображен Государственный герб Республики Казахстан, выполненный в соответствии с государственным стандартом Республики Казахстан, под которым расположена надпись "ҚАЗАҚСТАН", выполненная в черном цвете и указан номер бланка служебного удостоверения в черном цвете;
в левой части размещается надпись: "ОҚ ДӘРІМЕН АТЫЛАТЫН ҚАРУДЫ САҚТАУҒА ЖӘНЕ АЛЫП ЖҮРУГЕ РҰҚСАТ ЕТІЛГЕН" выполненная в графической рамке красным цветом;
в нижней части указывается срок действия служебного удостоверения.

9 нормативтік құқықтық акті бойынша 180 минутқа барлығы 180 сұрақ
Логикалық тест (10 минут)
10
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі Төрағасының
2017 жылғы 7 қыркүйектегі
№ 179 бұйрығына 2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі Төрағасының
2016 жылғы 21 қазандағы
№ 17 бұйрығына 12-қосымша
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлерінің қызметтік куәлігінің сипаттамасы, сондай-ақ оны беру Қағидалары
1-тарау. Жалпы ереже
1. Осы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлерінің қызметтік куәліктерінің сипаттамасы, сондай-ақ оны беру Қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Құқық қорғау қызметі туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 1-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросының (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) (бұдан әрі – Ұлттық бюро) және оның аумақтық органдары қызметкерлерінің қызметтік куәліктерінің сипаттамасын, беру тәртібін, есепке алу, сақтау және жою тәртібін айқындайды.
Қызметкердің қызметтік куәлігі сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметке қатыстылығын, лауазымын растайтын ресми құжат болып табылады.
2-тарау. Қызметкердің қызметтік куәлігінің сипаттамасы
2. Ұлттық бюроның және оның аумақтық органдары қызметкерлерінің қызметтік куәліктерінің мұқабасы қою қызыл түсті былғарыдан әзірленеді. Қызметтік куәліктің ашық түріндегі көлемі 6,5х19 см болады.
3. Қызметтік куәліктің бет жағының ортасында алтын түсті Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы орналастырылған, төменгі жағында сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлерінің қызметтік куәліктерінде баспа қарпімен мемлекеттік тілде:
"ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ СЫБАЙЛАС ЖЕМҚОРЛЫҚҚА ҚАРСЫ ҚЫЗМЕТІ" деген жазу жазылған.
4. Қызметтік куәліктің сол және оң жақ ішкі бөліктері белгіленген үлгіде көгілдір түсте тангир торы реңкінде күн астында қалықтап бара жатқан қыранның бейнесімен орындалған.
5. Қызметтік куәліктің сол жақ ішкі бөлігінде:
жоғарғы бөлігінде: "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТІК ҚЫЗМЕТ ІСТЕРІ ЖӘНЕ СЫБАЙЛАС ЖЕМҚОРЛЫҚҚА ҚАРСЫ ІС-ҚИМЫЛ АГЕНТТІГІНІҢ СЫБАЙЛАС ЖЕМҚОРЛЫҚҚА ҚАРСЫ ІС-ҚИМЫЛ ҰЛТТЫҚ БЮРОСЫ (СЫБАЙЛАС ЖЕМҚОРЛЫҚҚА ҚАРСЫ ҚЫЗМЕТ)" деген мемлекеттік тілдегі қара түсті жазу бар, төменірек үзіліссіз жолақта "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ СЫБАЙЛАС ЖЕМҚОРЛЫҚҚА ҚАРСЫ ҚЫЗМЕТІ" деген қызыл түсті үзіліссіз жазылған шағын мәтін орналасқан;
Ұлттық бюроның аумақтық органдарының қызметтік куәлігінде шағын мәтін астында тиісті аумақтық органның қысқартылған атауы қара түсте "____________ облысы бойынша департаменті" орналастырылады.
ортасында қызыл түспен мемлекеттік тілде "№ __ КУӘЛІК" деген жазу орналастырылған, оның астынан қызметкердің біліктілік сыныбы, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), тегі және атқаратын лауазымы қазақ тілінде көрсетіледі. Қызметтік куәліктің нөмірі қара түспен басылады;
сол жақ бөлігінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік стандарттарына сәйкес Қазақстан Республикасының Елтаңбасы бейнеленген, оның астында қара түсте мемлекеттік тілде "ҚАЗАҚСТАН" деген жазу орналасқан, қара түсте қызметтік куәлік бланкісінің нөмірі көрсетілген;
сол жақ бөлігінде қызыл түсті графикалық шеңберде орындалған мемлекеттік тілде: "ОҚ ДӘРІМЕН АТЫЛАТЫН ҚАРУДЫ САҚТАУҒА ЖӘНЕ АЛЫП ЖҮРУГЕ РҰҚСАТ ЕТІЛГЕН" деген жазу орналастырылады;
төменгі бөлігінде қызметтік куәліктің қолдану мерзімі көрсетіледі.

6. В правой части служебного удостоверения размещены:
в верхней части надпись: "НАЦИОНАЛЬНОЕ БЮРО ПО ПРОТИВОДЕЙСТВИЮ КОРРУПЦИИ (АНТИКОРРУПЦИОННАЯ СЛУЖБА) АГЕНТСТВА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН ПО ДЕЛАМ ГОСУДАРСТВЕННОЙ СЛУЖБЫ И ПРОТИВОДЕЙСТВИЮ КОРРУПЦИИ", выполненная в черном цвете;
ниже располагается непрерывный микротекст красного цвета "АНТИКОРРУПЦИОННАЯ СЛУЖБА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН" образующий непрерывную полосу.
В служебном удостоверении сотрудника территориального органа Национального бюро под микротекстом размещается сокращенное наименование соответствующего территориального органа в черном цвете "Департамент по _______ области".
в центре правой части размещена надпись, выполненная красным цветом "УДОСТОВЕРЕНИЕ № __", под которой черным цветом указывается квалификационный класс, имя, отчество (при его наличии), фамилия и занимаемая должность сотрудника на русском языке. Номер служебного удостоверения печатается черным цветом;
в левом углу размещается цветная фотография (анфас) сотрудника размером 3х4 см. Сотрудник фотографируется в деловом стиле одежды на белом фоне без головного убора;
в правой части служебного удостоверения сотрудников размещается надпись на русском языке: "РАЗРЕШЕНО ХРАНЕНИЕ И НОШЕНИЕ ОГНЕСТРЕЛЬНОГО ОРУЖИЯ", выполненная в графической рамке красным цветом.
7. Служебное удостоверение без соответствующего оформления, с истекшим сроком хранения, помарками или подчистками считается недействительным.
Глава 3. Изготовление и оформление служебных удостоверений
8. Изготовление служебных удостоверений возлагается на подразделения административно-правовой работы согласно заявкам кадровой службы.
9. Для получения служебного удостоверения сотрудники представляют в кадровые службы по месту прохождения службы две фотографии, размером 3х4 см.
10. Служебные удостоверения выдаются сроком на три года.
11. Служебные удостоверения выдаются:
1) за подписью Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции – сотрудникам центрального аппарата Национального бюро от заместителя руководителя управления и выше, руководителям территориальных органов Национального бюро заверяются гербовой печатью Национального бюро;
2) за подписью руководителя Национального бюро – сотрудникам Национального бюро и заверяются гербовой печатью Национального бюро.
3) за подписью руководителей территориальных органов Национального бюро – сотрудникам территориальных органов и заверяются гербовой печатью территориального органа.
Глава 4. Выдача служебных удостоверений

6. Қызметтік куәліктің оң жақ бөлігінде:
жоғарғы бөлігінде: "НАЦИОНАЛЬНОЕ БЮРО ПО ПРОТИВОДЕЙСТВИЮ КОРРУПЦИИ (АНТИКОРРУПЦИОННАЯ СЛУЖБА) АГЕНТСТВА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН ПО ДЕЛАМ ГОСУДАРСТВЕННОЙ СЛУЖБЫ И ПРОТИВОДЕЙСТВИЮ КОРРУПЦИИ" деген қара түсті жазу бар, төменірек үзіліссіз жолақта "АНТИКОРРУПЦИОННАЯ СЛУЖБА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН" деген қызыл түсті үзіліссіз жазылған шағын мәтін орналасқан;
Ұлттық бюроның аумақтық органдарының қызметтік куәлігінде шағын мәтін астында тиісті аумақтық органның қысқартылған атауы қара түсте "Департамент по _______ области" орналастырылады.
оң жақ бөлігінің ортасында қызыл түспен орыс тілінде "УДОСТОВЕРЕНИЕ № __" деген жазу орналастырылған, оның астынан қара түспен қызметкердің біліктілік сыныбы, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), тегі және атқаратын лауазымы көрсетіледі. Қызметтік куәліктің нөмірі қара түспен басылады;
сол жақ бұрышында 3х4 см көлемінде қызметкердің түрлі-түсті фотосуреті (анфас) орналастырылады. Қызметкер, іскерлік киім стилінде ақ фонда бас киімсіз суретке түседі;
қызметкердің қызметтік куәлігінің оң жақ бөлігінде қызыл түсті графикалық шеңберде орындалған "РАЗРЕШЕНО ХРАНЕНИЕ И НОШЕНИЕ ОГНЕСТРЕЛЬНОГО ОРУЖИЯ" деген орыс тіліндегі жазу орналастырылады.
7. Тиісті түрде ресімделмеген, сақталу мерзімі өткен, жөнделген немесе түзетілген қызметтік куәлік жарамсыз болып саналады.
3-тарау. Қызметтік куәлікті дайындау және рәсімдеу
8. Кадр қызметінің тапсырысына сәйкес, қызметтік куәліктерді дайындау әкімшілік-құқықтық жұмыс бөлімшелеріне жүктеледі.
9. Қызметтік куәлікт алу үшін, қызметкер қызмет өткеріп жатқан орындағы кадр қызметіне 3х4 өлшемі бойынша 2 дана фото суретін тапсырады.
10. Қызметтік куәліктер 3 жыл мерзімге беріледі.
11. Қызметтік куәліктер:
1) Ұлттық бюроның орталық аппараты басқарма басшысының орынбасары мен одан жоғары және Ұлттық бюроның аумақтық органдары басшыларының қызметтік куәліктері Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі Төрағасының қолымен қояды және Ұлттық бюроның елтаңбалық мөрімен растала отырып беріледі.
2) Ұлттық бюроның қызметкерлеріне Ұлттық бюро Басшысының қолымен және Ұлттық бюроның елтаңбалық мөрімен растала отырып беріледі.
3) Ұлттық бюроның аумақтық органдары қызметкерлерінің қызметтік куәліктері олардың басшыларының қолымен және аумақтық органның елтаңбалық мөрімен растала отырып беріледі.
4-тарау. Қызметтік куәліктерді беру

12. Учет, регистрация и выдача служебных удостоверений возлагается на кадровую службу.
13. Служебные удостоверения выдаются лицам при назначении на должность, перемещении, порче, утере, по истечении срока действия ранее выданного служебного удостоверения.
14. При вручении служебного удостоверения сотрудникам, впервые принятым в антикоррупционную службу, сотрудником кадровой службы проводится инструктаж о пользовании служебным удостоверением и его хранения, о чем делается соответствующая отметка в Книге учета и выдачи служебных удостоверений сотрудников антикоррупционной службы, в которой содержатся сведения о номере и бланке удостоверения, фамилия, имя, отчество (при его наличии), должности, квалификационном классе, дате выдачи, срока действия, о прохождении инструктажа, получении, дате сдачи.
При последующем перемещении (переназначении), увольнении из антикоррупционной службы, по истечении срока действия, ранее выданное служебное удостоверение возвращается по месту его получения.
Кадровые службы, совместно с подразделением внутренней безопасности один раз в квартал проверяют наличие у сотрудников служебных удостоверений.
15. В случае утери служебного удостоверения сотрудники в течение трех рабочих дней в письменном виде докладывают о случившемся руководителю Национального бюро или уполномоченному руководителю соответственно.
По каждому факту утери, порчи служебного удостоверения, а также передачи служебного удостоверения другим лицам, использования служебного удостоверения в личных внеслужебных целях, по поручению руководства антикоррупционной службы проводится служебное расследование.
16. При освобождении от занимаемой должности, увольнении из антикоррупционной службы, перемещении, сотрудники, в течение трех дней со дня вынесения соответствующего приказа сдают служебные удостоверения в кадровую службу.
Глава 5. Учет, хранение и уничтожение бланков служебных удостоверений
17. Расходные материалы, служебные удостоверения и Книга учета и выдачи служебных удостоверений хранятся в кадровой службе в запираемых шкафах.
18. Испорченные расходные материалы, а также служебные удостоверения, возвращенные сотрудниками, подлежат уничтожению в составе комиссии из сотрудников кадровой службы, подразделений внутренней безопасности и финансово-хозяйственной деятельности с составлением соответствующего акта произвольной формы об уничтожении.

12. Қызметтік куәліктердің есепке ал, тіркеу және беру кадр қызметіне жүктеледі.
13. Қызметтік куәліктер қызметкерлерге лауазымға тағайындалғанда, ауысқан кезінде, жарамсыз болған, жоғалған, алдынғы берілген қызметтік куәліктің мерзімі өткен жағдайларда беріледі.
14. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметке бірінші рет қабылданып жатқан қызметкерлерге қызметтік куәлікті тапсыру барысында кадр бөлімшесінің қызметкері қызметтік куәлікті қолдану және оны сақтау туралы нұсқама өткізіп, куәліктің және бланкінің номері, қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), лауазымы, біліктілік сыныбы, берілген күні, қолдану мерзімі, нұсқама жүргізілгендігі туралы, алғандығы туралы, тапсырған күні туралы мәліметтері бар сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлерінің Қызметтік куәліктерін есепке алу және беру кітабына сәйкесінше белгі қойылады.
Қызметтік орын ауыстыру кезінде, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтен босатылған немесе қызмет атқару мерзімі өткен жағдайда бұрын берілген қызметтік куәлік қабылдап алынған жеріне қайтарылады.
Кадр қызметтері ішкі қауіпсіздік бөлімшелерімен бірлесе отырып тоқсанына бір рет қызметкерлердің қызметтік куәліктерінің бар болуын тексереді.
15. Қызметтік куәлікті жоғалтқан жағдайда қызметкерлер үш жұмыс күнінің ішінде жазбаша түрде болған жағдай туралы Ұлттық бюро басшысына немесе сәйкесінше өкілетті басшыға баяндайды.
Қызметтік куәлікті дұрыс сақтамаудың нәтижесінде орын алған қызметтік куәлікті жоғалтудың, бүлдірудің, сондай-ақ қызметтік куәлікті басқа тұлғаларға табыстаудың және жеке қызметтен тыс мақсаттарға пайдаланудың дерегі бойынша сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет басшыларының тапсырмасымен қызметтік тергеу амалдары жүргізіледі.
16. Лауазымнан босатылған жағдайда, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметінен босатылған кезде, орын ауыстырған жағдайларда сәйкесінше бұйрық шыққан кезден бастап үш күн ішінде қызметкерлер кадр бөлімшесіне өздерінің қызметтік куәліктерін тапсырады.
5-тарау. Қызметтік куәлік бланкілерін есепке алу, сақтау және жою
17. Шығыс материалдары, қызметтік куәліктер мен қызметтік куәліктерді есепке алу және беру кітабы кадр қызметтерінде жабылатын шкафтарда сақталады.
18. Бүлінген шығыс материалдарын, сондай-ақ қызметкерлер қайтарған қызметтік куәліктерді кадр қызметі, ішкі қауіпсіздік және қаржы-шаруашылық бөлімшелері қызметкерлерінен құрылған комиссия жою туралы тиісті ерікті нысандағы акт жасай отырып, жоюы тиіс.