О внесении изменения в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 118 "Об утверждении Правил определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 7 сентября 2017 года № 304. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 сентября 2017 года № 15826.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 118 "Об утверждении Правил определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10622, опубликованный 16 апреля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
Правила определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту по возобновляемым источникам энергии Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
К. Бозумбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________________ Т. Сулейменов

"Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 118 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 7 қыркүйектегі № 304 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 29 қыркүйекте № 15826 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 118 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10622 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 16 сәуірде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізiлсiн:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Жаңартылатын энергия көздері департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспасөз басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
Қ. Бозымбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
____________ Т. Сүлейменов

15 сентября 2017 года
Приложение к приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 7 сентября 2017 года № 304
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 20 февраля 2015 года
№ 118
Правила
определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 10-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 4 июля 2009 года "О поддержке использования возобновляемых источников энергии" (далее – Закон) и определяют порядок определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) газ – сырой, товарный, сжиженный нефтяной и сжиженный природный газ;
2) условные потребители электрической энергии от возобновляемых источников энергии (далее – условные потребители) – энергопроизводящие организации, использующие уголь, газ, серосодержащее сырье, нефтепродукты и ядерное топливо; субъекты рынка электрической энергии, приобретающие электрическую энергию из-за пределов Республики Казахстан; гидроэлектростанции с установками, расположенными в одном гидроузле, суммарной мощностью свыше тридцати пяти мегаватт, за исключением введенных в эксплуатацию после 1 января 2016 года;
3) расчетно-финансовый центр по поддержке возобновляемых источников энергии (далее – расчетно-финансовый центр) – юридическое лицо, создаваемое системным оператором и определяемое уполномоченным органом, осуществляющее в порядке, предусмотренном Законом, централизованную покупку и продажу электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии и поставленной в электрические сети единой электроэнергетической системы Республики Казахстан;
4) тариф на поддержку возобновляемых источников энергии – тариф на продажу расчетно-финансовым центром электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, устанавливаемый расчетно-финансовым центром в соответствии с настоящими Правилами;
5) затраты на поддержку использования возобновляемых источников энергии – затраты расчетно-финансового центра на покупку электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии, затраты на услуги по организации балансирования производства-потребления электрической энергии, затраты на формирование резервного фонда и затраты, связанные с осуществлением его деятельности;

2017 жыл 15 қыркүйек
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2017 жылғы 7 қыркүйектегі
№ 304 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 20 ақпандағы
№ 118 бұйрығымен
бекітілген
Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" 2009 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабының 10-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) газ – шикі, тауарлық, сұйытылған мұнай және сұйытылған табиғи газ;
2) жаңартылатын энергия көздерінен алынатын электр энергиясын шартты тұтынушылар (бұдан әрі – шартты тұтынушылар) – көмірді, газды, құрамында күкірт бар шикізатты, мұнай өнімдері мен ядролық отынды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар; Қазақстан Республикасынан тысқары жерден электр энергиясын сатып алатын электр энергиясы нарығының субъектілері; 2016 жылғы 1 қаңтардан кейін пайдалануға берілгендерді қоспағанда, жиынтық қуаты отыз бес мегаваттан асатын, бір гидроторапта орналасқан қондырғылары бар гидроэлектр станциялары;
3) жаңартылатын энергия көздерін қолдау жөніндегі қаржы-есеп айырысу орталығы (бұдан әрі – қаржы-есеп айырысу орталығы) – жүйелік оператор құратын және уәкілетті орган айқындайтын, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндірген және Қазақстан Республикасының бірыңғай электр энергетикасы жүйесінің электр желілеріне берілген электр энергиясын Заңда көзделген тәртіппен орталықтандырылған сатып алуды және сатуды жүзеге асыратын заңды тұлға;
4) жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тариф – осы Қағидаларға сәйкес қаржы-есеп айырысу орталығы белгілейтін жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндірген электр энергиясын қаржы-есеп айырысу орталығының сатуына арналған тариф;
5) жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға жұмсалатын шығындар – қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндірген электр энергиясын сатып алуға жұмсалатын шығындары, электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру бойынша көрсетілетін қызметтерге жұмсалатын шығындар, резервтік қорды қалыптастыруға жұмсалатын шығындар және оның қызметін жүзеге асыруға байланысты шығындар;

6) энергопроизводящая организация, использующая возобновляемые источники энергии – юридическое лицо, осуществляющее производство электрической и (или) тепловой энергии с использованием возобновляемых источников энергии;
7) операционные затраты – затраты, связанные с осуществлением деятельности расчетно-финансового центра;
8) тариф в технико-экономическом обосновании (далее – тариф в ТЭО) – тариф, не превышающий уровня отпускной цены, установленного в утвержденном и согласованном с уполномоченным или местным исполнительным органом технико-экономическом обосновании проекта строительства объекта по использованию возобновляемых источников энергии;
9) фиксированный тариф – тариф на покупку расчетно-финансовым центром в порядке, установленном Законом, электрической энергии, производимой объектами по использованию возобновляемых источников энергии;
10) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области поддержки использования возобновляемых источников энергии;
11) зона потребления электрической энергии – часть единой электроэнергетической системы Республики Казахстан, в которой отсутствуют ограничения технического характера, препятствующие потреблению электрической энергии, произведенной объектом по использованию возобновляемых источников энергии;
12) резервный фонд – фонд, формируемый расчетно-финансовым центром по поддержке возобновляемых источников энергии, деньги которого хранятся на специальном банковском счете и используются только на покрытие кассовых разрывов и задолженности расчетно-финансового центра перед энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии, возникающих вследствие неоплаты или задержки оплаты со стороны условных потребителей за поставленную им электроэнергию, произведенную объектами по использованию возобновляемых источников энергии;
13) аукционная цена – цена на покупку расчетно-финансовым центром электрической энергии, производимой объектом по использованию возобновляемых источников энергии, определенная по итогам аукционных торгов и не превышающая уровня соответствующей предельной аукционной цены;
14) квалифицированные условные потребители – лицо или группа лиц, в состав которой входят условные потребители и энергопроизводящие организации, использующие возобновляемые источники энергии, владеющие действующими (введенными в эксплуатацию после 1 января 2018 года и не включенными уполномоченным органом в Перечень энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии) объектами по использованию возобновляемых источников энергии на праве собственности или на ином законном основании, вырабатываемая электрическая энергия которых в полном объеме потребляется данным лицом или группой лиц либо реализуется потребителям по договорным ценам согласно заключенным двусторонним договорам;
Иные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан в области поддержки использования возобновляемых источников энергии.

6) жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйым – жаңартылатын энергия көздерін пайдалана отырып, электр және (немесе) жылу энергиясын өндіруді жүзеге асыратын заңды тұлға;
7) операциялық шығындар – қаржы-есеп айырысу орталығының қызметін жүзеге асыруға байланысты шығындар;
8) техникалық экономикалық негіздемедегі тариф (бұдан әрі – ТЭН-дегі тариф) – уәкілетті немесе жергілікті атқарушы органмен келісілген және бекітілген жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектіcін салу жобасының техникалық-экономикалық негіздемесінде белгіленген босату бағасы деңгейінен аспайтын тариф;
9) тіркелген тариф – жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндірген электр энергиясын Заңда белгіленген тәртіппен қаржы-есеп айырысу орталығының сатып алуына арналған тариф;
10) уәкілетті орган – жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
11) электр энергиясын тұтыну аймағы – жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектісі өндірген электр энергиясын тұтынуға кедергі келтіретін техникалық сипаттағы шектеулері жоқ Қазақстан Республикасының бірыңғай электр энергетикасы жүйесінің бір бөлігі;
12) резервтік қор – жаңартылатын энергия көздерін қолдау жөніндегі қаржы-есеп айырысу орталығы қалыптастыратын қор, оның ақшасы арнайы банктік шотта сақталады және кассалық алшақтықтарды және қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіретін ұйымдар алдындағы, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндірген, шартты тұтынушыларға берілген электр энергиясы үшін олардың тарапынан төлем жасалмау немесе төлемді кідірту салдарынан туындайтын берешекті жабуға ғана пайдаланылады.
13) аукциондық баға – аукциондық сауда-саттық қорытындысы бойынша айқындалған және тиісті шекті аукциондық баға деңгейінен аспайтын, жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектісі өндіретін электр энергиясын қаржы-есеп айырысу орталығының сатып алуына арналған баға;
14) басым шартты тұтынушылар – жұмыс істеп тұрған (2018 жылғы 1 қаңтардан кейін пайдалануға берілген және уәкілетті орган Жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар тізбесіне енгізбеген) жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерін меншік құқығымен немесе өзге де заңды негізде иеленетін, өндіріп шығарған электр энергиясын осы аталған тұлға немесе тұлғалар тобы толық көлемде тұтынатын не жасалған екіжақты шарттарға сәйкес уағдаласқан бағалар бойынша тұтынушыларға өткізетін тұлға немесе құрамына шартты тұтынушылар және жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар кіретін тұлғалар тобы.
Осы Қағидаларда қолданылатын басқа да ұғымдар мен терминдер жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау саласындағы Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қолданылады.

Глава 2. Порядок определения тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии
3. Условные потребители и квалифицированные условные потребители ежегодно к двадцатому декабря направляют в расчетно-финансовый центр информацию о прогнозных объемах выработки, отпуска в сети, поставки энергопередающим организациям электрической энергии на предстоящий год.
4. Энергопроизводящие организации, использующие возобновляемые источники энергии, ежегодно к первому ноября направляют в расчетно-финансовый центр информацию о прогнозных объемах выработки, отпуска в сети электрической энергии на предстоящий год с разбивкой по месяцам.
5. Системный оператор ежегодно к первому ноября направляет в расчетно-финансовый центр информацию о прогнозных объемах приобретения условными потребителями электрической энергии из-за пределов Республики Казахстан с разбивкой по месяцам.
6. Уполномоченный орган ежегодно к первому ноября направляет в расчетно-финансовый центр информацию об объектах по использованию возобновляемых источников энергии, планируемых к вводу в эксплуатацию в предстоящем году, с указанием прогнозной даты их ввода в эксплуатацию и прогнозного объема выработки электроэнергии данными объектами в предстоящем году.
7. Расчетно-финансовый центр ежегодно до тридцатого декабря текущего года на основе полученных прогнозных данных осуществляет:
1) расчет прогнозного совокупного производства электрической энергии энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии на следующий расчетный год по зонам потребления электрической энергии;
2) расчет прогнозной доли каждого условного потребителя и квалифицированного условного потребителя о затратах на поддержку использования возобновляемых источников энергии на следующий расчетный год по зонам потребления электрической энергии;
3) расчет прогнозируемых на предстоящий год затрат на поддержку использования возобновляемых источников энергии в расчете на один киловатт-час электрической энергии, произведенной из всех видов возобновляемых источников энергии и поставленной в единую электроэнергетическую систему Республики Казахстан;
4) расчет соотношения прогнозных объемов электрической энергии, планируемых к отпуску в сеть условными потребителями и квалифицированными условными потребителями в предстоящем году, между соответствующими зонами потребления электрической энергии с целью последующего пропорционального разделения затрат расчетно-финансового центра между зонами потреблениями электрической энергии.
8. Расчетно-финансовый центр не позднее пятнадцатого января прогнозируемого года публикует информацию о затратах на поддержку использования возобновляемых источников энергии в расчете на один киловатт-час электрической энергии, произведенной из всех видов возобновляемых источников энергии и поставленной в единую электроэнергетическую систему Республики Казахстан, а также тариф на поддержку возобновляемых источников энергии по зонам потребления электрической энергии на расчетный год.

2-тарау. Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау тәртібі
3. Шартты тұтынушылар және басым шартты тұтынушылар жыл сайын жиырмасыншы желтоқсанға қарай қаржы-есеп айырысу орталығына алдағы жылға электр энергиясын шығарудың, желілерге жіберудің, энергия беруші ұйымдарға берудің болжамды көлемдері туралы ақпарат жолдайды.
4. Жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар жыл сайын бірінші қарашаға қарай қаржы-есеп айырысу орталығына айларға бөле отырып, электр энергиясын шығарудың, желілерге жіберудің алдағы жылға арналған болжамды көлемдері туралы ақпарат жолдайды.
5. Жүйелік оператор жыл сайын бірінші қарашаға қарай қаржы-есеп айырысу орталығына айларға бөле отырып шартты тұынушылардың Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерінен электр энергиясын сатып алудың болжамдық көлемдері туралы ақпарат жолдайды.
6. Уәкілетті орган жыл сайын бірінші қарашаға қарай қаржы-есеп айырысу орталығына объектілерді пайдалануға берудің болжамды күнін және осы объектілердің алдағы жылы электр энергиясын өндірудегі болжамдық көлемін көрсете отырып, алдағы жылы пайдалануға беру жоспарланып отырған жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын объектілер туралы ақпарат жолдайды.
7. Қаржы-есеп айырысу орталығы жыл сайын ағымдағы жылдың отызыншы желтоқсанына дейін алынған болжамды деректер негізінде:
1) электр энергиясын тұтыну аймақтары бойынша жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардың электр энергиясын болжамды жиынтық өндіруінің алдағы есепті жылға арналған есебін;
2) электр энергиясын тұтыну аймақтары бойынша жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға жұмсалатын шығындардағы әрбір шартты тұтынушының және басым шартты тұтынушылардың болжамды үлесінің алдағы есепті жылға арналған есебін;
3) жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға жұмсалатын, алдағы жылға болжанатын шығындарды жаңартылатын энергия көздерінің барлық түрлерінен өндірілген және Қазақстан Республикасының бірыңғай электр энергетикасы жүйесіне берілген электр энергиясының бір киловатт-сағатына есебін;
4) электр энергиясын тұтыну аймақтары арасында қаржы-есеп айырысу орталығының шығындарын одан әрі пропорционалды бөлу мақсатында тиісті электр энергиясын тұтыну аймақтары арасында алдағы жылға шартты тұтынушылардың және басым шартты тұтынушылардың желісіне босатуға жоспарланған электр энергиясын болжамды көлемдерінің ара қатынасы есебін жүзеге асырады.
8. Қаржы-есеп айырысу орталығы болжамды жылдың он бесінші қаңтарынан кешіктірмей жаңартылатын энергия көздерінің барлық түрлерінен өндірілген және Қазақстан Республикасының бірыңғай электр энергетикасы жүйесіне берілген электр энергиясының бір киловат-сағатына шаққандағы жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдауға жұмсалатын шығындар туралы ақпаратты, сондай-ақ есепті жылға арналған электр энергиясын тұтыну аймақтары бойынша жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті жариялайды.

9. Тариф на поддержку возобновляемых источников энергии на прогнозируемый год в зависимости от зоны потребления, определяется в соответствии с расчетами, предусмотренными в пункте 7 Правил по формуле:
ТZi = (ОЗРФЦбал+ ЗРФэ)/Vсп где:
TZi – тариф на поддержку возобновляемых источников энергии, рассчитанный для зоны потребления Zi;
ОЗРФЦ – операционные затраты расчетно-финансового центра, относящиеся к зоне потребления Zi;
Збал – затраты на услуги по организации балансирования производства-потребления электрической энергии, относящиеся к зоне потребления Zi;
ЗРФ – затраты на формирование резервного фонда, относящиеся к зоне потребления Zi, определяемые в соответствии с Правилами формирования и использования резервного фонда, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра энергетики Республики Казахстан от 29 июля 2016 года № 361 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14210);
Zi – зона потребления;
Зэ – годовые затраты расчетно-финансового центра на покупку электрической энергии, производимой объектами по использованию возобновляемых источников энергии в зоне потребления Zi, которые формируются:
по фиксированным тарифам у вновь вводимых энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии, не имеющих утвержденного отпускного тарифа в согласованном с уполномоченным или местным исполнительным органом технико-экономическом обосновании проекта строительства объекта по использованию возобновляемых источников энергии и (или);
по аукционным ценам у вновь вводимых энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии и (или);
по тарифам в ТЭО у энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии, имеющих отпускной тариф, утвержденный и согласованный с уполномоченным или местным исполнительным органом в технико-экономическом обосновании проекта строительства объекта по использованию возобновляемых источников энергии;
Зэ=(Зфикс.гидро*Vп+1+…+Зфикс.гидро*Vп+Nфикс.ветро*Vп+1+…+Зфикс.ветро*Vп+Nфикс.солнце*Vп+1+…+Зфикс.солнце*Vп+N+Зфикс.био*Vп+1+…+Зфикс.био*Vп+N)+(Заукц.гидро*Vп+1+…+Заукц.гидро*Vп+Nаукц.ветро*Vп+1+…+Заукц.ветро*Vп+Nаукц.солнце*Vп+1+…+Заукц.солнце*Vп+Nаукц.био*Vп+1+…+Заукц.био*Vп+N)+(З.тэо.гидро1*Vп+1+…+З.тэо.гидроN*Vп+Nтэо.ветро1*Vп+1+…+Зтэо.ветроN*Vп+Nтэо.cолнце1*Vп+1+…+Зтэо.cолнцеN*Vп+Nтэо.биогаз1*Vп+1+…+ Зтэо.биогазN*Vп+N), где:
Зфикс.гидро – фиксированный тариф для малых ГЭС;
Зфикс.ветро – фиксированный тариф для ветроэлектростанций;
Зфикс.солнце – фиксированный тариф для солнечных электростанций;
Зфикс.био – фиксированный тариф для биогазовых электростанций;
Заукц.гидро – аукционная цена для ГЭС;
Заукц.ветро – аукционная цена для ветроэлектростанций;
Заукц.солнце – аукционная цена для солнечных электростанций;
Заукц.био – аукционная цена для биогазовых электростанций;
Зтэо.гидро1 – тариф в ТЭО для 1-ой малой ГЭС;
Зтэо.гидроN – тариф в ТЭО для N-ной малой ГЭС;
Зтэо.ветро1 – тариф в ТЭО для 1-ой ветроэлектростанции;
Зтэо.ветроN – тариф в ТЭО для N-ной ветроэлектростанции;
Зтэо.солнце1 – тариф в ТЭО для 1-ой солнечной электростанции;
Зтэо.солнцеN – тариф в ТЭО для N-ной солнечной электростанции;
Зтэо.био1 – тариф в ТЭО для 1-ой биогазовой электростанции;
Зтэо.биоN – тариф в ТЭО для N-ной биогазовой электростанции;
Vп+1 – объем электроэнергии, произведенной и отпущенной 1-ым объектом, использующим возобновляемые источники энергии;
Vп+N – объем электроэнергии, произведенной и отпущенной N-ным объектом, использующим возобновляемые источники энергии;
Vп – объем электроэнергии, произведенной и отпущенной каждым объектом, использующим возобновляемые источники энергии;
Vсп – совокупный годовой объем электрической энергии, производимой объектами по использованию возобновляемых источников энергии, покупаемой расчетно-финансовым центром в соответствии с зоной потребления Zi.

9. Тұтыну аймағына байланысты болжамды жылға арналған жаңартылатын энергия көздерін қолдау тарифі Қағидалардың 7-тармағында көзделген есептерге сәйкес мынадай формула бойынша айқындалады:
ТZi = (ОЗҚЕОбал+ ЗРҚэ)/Vжиынт , мұндағы:
TZi – Zi тұтыну аймағы үшін есептелген жаңартылатын энергия көздерін қолдау тарифі;
ОЗҚЕО – Zi тұтыну аймағына жататын қаржы-есеп айырысу орталығының операциялық шығындары;
Збал – Zi тұтыну аймағына жататын, электр энергиясын өндіру-тұтыну теңгерімін ұйымдастыру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге жұмсалатын шығындар;
ЗРҚ – Zi тұтыну аймағына жататын, Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 29 шілдедегі № 361 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14210 болып тіркелген) бекітілген Резервтік қорды қалыптастыру және пайдалану қағидаларына сәйкес анықталатын, резервтік қорды қалыптастыруға жұмсалатын шығындар;
Zi – тұтыну аймағы;
Зэ – Zi тұтыну аймағында жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндіретін электр энергиясын сатып алуға жұмсалатын қаржы-есеп айырысу орталығының жылдық шығындары, ол былайша қалыптастырылады:
уәкілетті немесе жергілікті атқарушы органмен келісілген жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектісін салу жобасының техникалық-экономикалық негіздемесінде бекітілген босату тарифі жоқ жаңадан іске қосылатын жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымның тіркелген тарифі бойынша не (немесе);
жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын жаңадан іске қосылатын энергия өндіруші ұйымның аукциондық бағасы бойынша не (немесе);
уәкілетті немесе жергілікті атқарушы органмен келісілген және бекітілген жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектісін салу жобасының техникалық-экономикалық негіздемесінде босату тарифі бар жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымның ТЭН-дегі тарифі бойынша;
Зэ=(Зтір.гидро*Vп+1+…+Зтір.гидро*Vп+Nтір.жел*Vп+1+…+Зтір.жел*Vп+Nтір.күн*Vп+1+…+Зтір.күн*Vп+Nтір.био*Vп+1+…+Зтір.био*Vп+N)+(Заукц.гидро*Vп+1+…+Заукц.гидро*Vп+Nаукц.жел*Vп+1+…+Заукц.жел*Vп+Nаукц.күн*Vп+1+…+Заукц.күн*Vп+Nаукц.био*Vп+1+…+Заукц.био*Vп+N)+(З.тэн.гидро1*Vп+1+…+З.тэн.гидроN*Vп+Nтэо.жел1*Vп+1+…+Зтэн.желN*Vп+Nтэо.күн1*Vп+1+…+Зтэн.күнN*Vп+Nтэо.биогаз1*Vп+1+…+Зтэн.биогазN*Vп+N), мұндағы:
Зтір гидро – шағын ГЭС үшін тіркелген тариф;
Зтір.жел – жел электр станциялары үшін тіркелген тариф;
Зтір.күн– күн электр станциялары үшін тіркелген тариф;
Зтір.био – биогазды электр станциялары үшін тіркелген тариф;
Заукц.гидро – ГЭС үшін аукциондық баға;
Заукц.ветро – жел электр станциялары үшін аукциондық баға;
Заукц.солнце – күн электр станциялары үшін аукциондық баға;
Заукц.био – биогазды электр станциялары үшін аукциондық баға;
Зтэн.гидро1 – 1-ші шағын ГЭС үшін ТЭН-дегі тариф;
Зтэн.гидроN – N-ші шағын ГЭС үшін ТЭН-дегі тариф;
Зтэн.жел1 – 1-ші жел электр станциясы үшін ТЭН-дегі тариф;
Зтэн.желN – N-ші жел электр станциясы үшін ТЭН-дегі тариф;
Зтэн.күн1 – 1-ші күн электр станциясы үшін ТЭН-дегі тариф;
Зтэн.күнN – N-ші күн электр станциясы үшін ТЭН-дегі тариф;
Зтэн.био1 – 1-ші биогазды электр станциясы үшін ТЭН-дегі тариф;
Зтэн.биоN – N-ші биогазды электр станциясы үшін ТЭН-дегі тариф;
Vп+1 – жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын 1-ші объекті өндірген және босатқан электр энергиясының көлемі;
Vп+N – жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын N-ші объекті өндірген және босатқан электр энергиясының көлемі;
Vп – жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын әрбір объекті өндірген және босатқан электр энергиясының көлемі;
Vжиынт – жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндіретін, Zi тұтыну аймағына сәйкес қаржы-есеп айырысу орталығы сатып алатын электр энергиясының жылдық жиынтық көлемі.

10. Тариф на поддержку возобновляемых источников энергии подлежит корректировке в зависимости от изменения расчетных данных в порядке, установленном Правилами ценообразования на общественно значимых рынках, утвержденными Министром национальной экономики Республики Казахстан от 1 февраля 2017 года № 36 (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14778).
11. Условные потребители и квалифицированные условные потребители ежемесячно предоставляют расчетно-финансовому центру информацию о прогнозных объемах выработки, отпуска в сети, поставки энергопередающим организациям или приеме из-за пределов Республики Казахстан электрической энергии за десять календарных дней до месяца поставки.
12. Энергопроизводящие организации, использующие возобновляемые источники энергии, ежемесячно предоставляют расчетно-финансовому центру информацию о прогнозных объемах выработки, отпуска в сети электрической энергии на предстоящий месяц и до конца текущего года с разбивкой по месяцам, за десять календарных дней до месяца поставки.
13. В случае корректировки тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии, расчетно-финансовый центр публикует скорректированный тариф на своем интернет-ресурсе в течение десяти дней с даты утверждения скорректированного тарифа.
14. При определении тарифа на поддержку возобновляемых источников энергии в себестоимости учитываются следующие затраты:
1) затраты расчетно-финансового центра на покупку электрической энергии, произведенной объектами по использованию возобновляемых источников энергии;
2) затраты на услуги по организации балансирования производства-потребления электрической энергии;
3) операционные затраты расчетно-финансового центра;
4) затраты на формирование резервного фонда.
15. Операционные затраты расчетно-финансового центра ежегодно рассчитываются и утверждаются расчетно-финансовым центром в срок до двадцатого декабря текущего года на предстоящий год.
16. Затраты на услуги по организации балансирования производства-потребления электрической энергии расчетно-финансовым центром рассчитываются по тарифу системного оператора на основании ежегодных объемов покупки расчетно-финансовым центром электроэнергии, произведенной объектами, использующими возобновляемые источники энергии, и продажи ее условным потребителям.

10. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 1 ақпандағы № 36 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14778 болып тіркелген) бекітілген Қоғамдық маңызы бар нарықтарда баға белгілеу қағидаларымен белгіленген тәртіпте жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тариф есеп айырысу деректерінің өзгеруіне қарай түзетілуі тиіс.
11. Шартты тұтынушылар және басым шартты тұтынушылар ай сайын қаржы-есеп айырысу орталығына электр энергиясы берілген айға дейін күнтізбелік он күн бұрын оны шығарудың, желілерге жіберудің, энергия беруші ұйымдарға берудің болжамды көлемдері немесе Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерден қабылдау туралы ақпарат береді.
12. Жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар ай сайын қаржы-есеп айырысу орталығына электр энергиясы берілген айға дейін күнтізбелік он күн бұрын, алдағы айға арналған және ағымдағы жылдың соңына дейін айларға бөлінген оны шығарудың, желілерге жіберудің болжамды көлемдері туралы ақпарат береді.
13. Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифке түзету енгізген жағдайда қаржы-есеп айырысу орталығы түзетілген тариф бекітілген күннен бастап он күн ішінде түзетілген тарифті өзінің интернет-ресурсында жариялайды.
14. Жаңартылатын энергия көздерін қолдауға арналған тарифті айқындау кезінде өзіндік құнында мынадай шығындар есепке алынады:
1) қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндірген электр энергиясын сатып алу шығындары;
2) электр энергиясын өндіру-тұтыну теңгерімін ұйымдастыру жөніндегі қызметтерге жұмсалған шығындар;
3) қаржы-есеп айырысу орталығының операциялық шығындары;
4) резервтік қорды қалыптастыруға жұмсалатын шығындар.
15. Қаржы-есеп айырысу орталығының операциялық шығындары жыл сайын есептеледі және оны қаржы-есеп айырысу орталығы ағымдағы жылдың жиырмасыншы желтоқсанына дейінгі мерзімде алдағы жылға бекітеді.
16. Қаржы-есеп айырысу орталығының электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеуді ұйымдастыру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге жұмсалатын шығындары қаржы-есеп айырысу орталығының жыл сайынғы жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын объектілер өндірген электр энергиясын сатып алуы және оны шартты тұтынушыларға сатуының көлемі негізінде жүйелік оператордың тарифі бойынша есептеледі.