О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1057 "Об утверждении Правил обязательной периодической аттестации производственных объектов по условиям труда"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 ноября 2017 года № 374. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 ноября 2017 года № 16042.
В соответствии с подпунктом 29) статьи 16 и пунктом 3 статьи 183 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1057 "Об утверждении Правил обязательной периодической аттестации производственных объектов по условиям труда" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12743, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 26 января 2016 года), следующее изменение:
Правила обязательной периодической аттестации производственных объектов по условиям труда, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление в одном экземпляре его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.

"Өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша міндетті мерзімдік аттестаттау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1057 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 7 қарашадағы № 374 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 30 қарашада № 16042 болып тіркелді
2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 29) тармақшасы мен 183-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша міндетті мерзімдік аттестаттау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1057 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12743 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 26 қаңтарда жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша міндетті мерзімдік аттестаттау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін бір данада қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Нурымбетова Б.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
СОГЛАСОВАН
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
________________ Е. Биртанов
16 ноября 2017 года
Приложение
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 7 ноября 2017 года № 374
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 1057
Правила обязательной периодической аттестации производственных объектов по условиям труда
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила обязательной периодической аттестации производственных объектов по условиям труда (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 29) статьи 16 и пунктом 3 статьи 183 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее – Трудовой кодекс) и определяют порядок проведения обязательной периодической аттестации производственных объектов по условиям труда.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) безопасные условия труда – условия труда, при которых уровни воздействия производственных факторов на работающих не превышают установленных нормативов;
2) безопасность труда – состояние защищенности работников, обеспеченное комплексом мероприятий, исключающих воздействие вредных и (или) опасных производственных факторов на работников в процессе трудовой деятельности;
3) гигиена труда – комплекс санитарно-эпидемиологических мер и средств по сохранению здоровья работников, профилактике неблагоприятных воздействий производственной среды и трудового процесса;
4) нормативы в области безопасности и охраны труда – эргономические, санитарно-эпидемиологические, психофизиологические и иные требования, обеспечивающие нормальные и безопасные условия труда;
5) охрана труда - система обеспечения безопасности жизни и здоровья работников в процессе трудовой деятельности, включающая в себя правовые, социально-экономические, организационно-технические, санитарно-эпидемиологические, лечебно-профилактические, реабилитационные и иные мероприятия и средства;
6) представители работников – органы профессиональных союзов, их объединений, а при их отсутствии выборные представители, избранные и уполномоченные на общем собрании (конференции) работников большинством голосов участников, при присутствии на нем не менее двух третей работников (делегатов конференции);

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Б.Б. Нұрымбетовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
Т. Дүйсенова
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
____________ Е. Біртанов
2017 жылғы 16 қараша
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2017 жылғы 7 қарашадағы
№ 374 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 1057 бұйрығымен бекітілген
Өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша міндетті мерзімдік аттестаттау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша міндетті мерзімдік аттестаттау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексінің (бұдан әрі – Еңбек кодексі) 16-бабы 29) тармақшасына және 183-бабы 3-тармағына сәйкес әзірленді және өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша міндетті мерзімдік аттестаттау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) еңбектің қауіпсіз жағдайлары – жұмыс істейтіндерге өндірістік факторлардың әсерінің деңгейлері белгіленген нормативтерден аспайтын еңбек жағдайлары;
2) еңбек қауіпсіздігі – еңбек қызметі процесінде жұмыскерлерге зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлардың әсерін болғызбайтын іс-шаралар кешенімен қамтамасыз етілген, жұмыскерлердің қорғалуының жай-күйі;
3) еңбек гигиенасы – жұмыскерлердің денсаулығын сақтау, өндірістік орта мен еңбек процесінің қолайсыз әсерлерінің профилактикасы жөніндегі санитариялық-эпидемиологиялық шаралар мен құралдар кешені;
4) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы нормативтер – эргономикалық, санитариялық-эпидемиологиялық, психофизиологиялық және еңбектің қалыпты және қауіпсіз жағдайларын қамтамасыз ететін өзге де талаптар;
5) еңбекті қорғау – құқықтық, әлеуметтік-экономикалық, ұйымдастыру-техникалық, санитарлық-эпидемиологиялық, емдеу-профилактикалық, оңалту және өзге де іс-шаралар мен құралдарды қамтитын, еңбек қызметі процесінде жұмыскерлердің өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігін қамтамасыз ету жүйесі;
6) жұмыскерлердiң өкiлдерi – кәсiптiк одақтардың, олардың бiрлестiктерiнiң органдары, ал олар болмаған кезде жұмыскерлердiң жалпы жиналысында (конференциясында) жұмыскерлердiң (конференция делегаттарының) кемінде үштен екісі қатысқан кезде қатысушылардың көпшілік дауысымен сайланған және уәкiлеттiк берілген сайланбалы өкiлдер;

7) рабочее место – место постоянного или временного нахождения работника при выполнении им трудовых обязанностей в процессе трудовой деятельности;
8) средства индивидуальной защиты (далее – СИЗ) – средства, предназначенные для защиты работника от воздействия вредных и (или) опасных производственных факторов, в том числе специальная одежда;
9) вредные условия труда – условия труда, которые характеризуются наличием вредных производственных факторов;
10) нормы безопасности – качественные и количественные показатели, характеризующие условия производства, производственный и трудовой процесс с точки зрения обеспечения организационных, технических, санитарно-гигиенических, биологических и иных норм, правил, процедур и критериев, направленных на сохранение жизни и здоровья работников в процессе их трудовой деятельности;
11) производственные объекты – цеха, участки и иные отдельно расположенные производственные подразделения организаций, занимающихся выпуском и изготовлением продукции, разработкой, добычей и переработкой полезных ископаемых, строительством и другими видами производственной деятельности;
12) специализированные организации по проведению аттестации производственных объектов – организации, осуществляющие деятельность по проведению аттестации производственных объектов по условиям труда, обладающие квалифицированными кадрами и имеющие в своем составе испытательные лаборатории, аккредитованные в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
13) аттестация производственных объектов по условиям труда (далее - аттестация) – деятельность по оценке производственных объектов (цехов, участков, рабочих мест, а также иных, отдельно стоящих подразделений организаций, осуществляющих производственную деятельность) в целях определения состояния безопасности, вредности, тяжести, напряженности выполняемых на них работ, гигиены труда и определения соответствия условий производственной среды нормативам в области безопасности и охраны труда;
14) средства коллективной защиты – технические средства, предназначенные для одновременной защиты двух и более работающих от воздействия вредных и (или) опасных производственных факторов.
Глава 2. Порядок проведения аттестации
3. Аттестация проводится специализированными организациями по проведению аттестации производственных объектов, аккредитованными в соответствии с законодательством Республики Казахстан, периодически, не реже чем один раз в 5 лет.
4. Аттестации подлежат все производственные объекты организаций, действующих на территории Республики Казахстан.
Аттестация реконструированных (замена, внедрение, установка нового технологического оборудования, процессов) производственных объектов проводится не позднее чем через 90 календарных дней после ввода их в эксплуатацию.

7) жұмыс орны – жұмыскердің еңбек қызметі процесінде еңбек міндеттерін орындауы кезінде оның тұрақты немесе уақытша болатын орны;
8) жеке қорғаныш құралдары (бұдан әрі – ЖҚҚ) – жұмыскерді зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлардың әсерінен қорғауға арналған құралдар, оның ішінде арнайы киім;
9) зиянды еңбек жағдайлары – зиянды өндірістік факторлардың болуымен сипатталатын еңбек жағдайлары;
10) қауіпсіздік нормалары – жұмыскерлердің еңбек қызметі процесінде олардың өмірі мен денсаулығын сақтауға бағытталған ұйымдастырушылық, техникалық, санитариялық-гигиеналық, биологиялық және өзге де нормаларды, қағидаларды, рәсімдер мен өлшемшарттарды қамтамасыз ету тұрғысынан өндіріс жағдайларын, өндірістік және еңбек процесін сипаттайтын сапалық және сандық көрсеткіштер;
11) өндірістік объектілер – өнім шығарумен және жасаумен, пайдалы қазбаларды игерумен, өндірумен және қайта өңдеумен, құрылыспен және өндірістік қызметтің басқа да түрлерімен айналысатын ұйымдардың цехтары, учаскелері және өзге де бөлек орналасқан өндірістік бөлімшелері;
12) өндірістік объектілерді аттестаттауды жүргізу жөніндегі мамандандырылған ұйымдар – өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша аттестаттауды жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын, білікті кадрлары және өзінің құрамында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес аккредиттелген сынақ зертханалары бар ұйымдар;
13) өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша аттестаттау (бұдан әрі – аттестаттау) – өндірістік объектілерде (цехтарда, учаскелерде, жұмыс орындарында, сондай-ақ ұйымдардың бөлек тұрған, өндірістік қызметті жүзеге асыратын өзге де бөлімшелерінде) орындалатын жұмыстар қауіпсіздігінің жай-күйін, зияндығын, ауырлығын, қауырттығын, еңбек гигиенасын айқындау және өндірістік орта жағдайларының еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау нормативтеріне сәйкестігін айқындау мақсатында бағалау жөніндегі қызмет;
14) ұжымдық қорғаныш құралдары – екі немесе одан да көп жұмыс істеушілерді зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлардың әсерінен бір мезгілде қорғауға арналған техникалық құралдар.
2 тарау. Аттестаттауды жүргізу тәртібі
3. Аттестаттауды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес аккредиттелген өндірістік объектілерді аттестаттауды жүргізу жөніндегі мамандандырылған ұйымдар 5 жылда бір реттен сиретпей мерзімділікпен жүргізеді.
4. Аттестаттауға Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін барлық ұйымдардың өндірістік объектілері жатады.
Қайта құрылған (жаңа технологиялық жабдықтарды, процестерді ауыстыру, енгізу, орнату) өндірістік объектілерді аттестаттау оларды пайдалануға енгізгеннен соң күнтізбелік 90 күннен кейін кешіктірілмей жүргізіледі.

5. Уполномоченным государственным органом по труду размещается на интернет-ресурсе информация о специализированных организациях по проведению аттестации производственных объектов (наименование, юридический адрес, контактный телефон, виды деятельности, сведения о квалифицированных кадрах).
6. Для организации проведения аттестации производственных объектов по условиям труда работодателем издается соответствующий приказ о создании аттестационной комиссии в составе председателя, членов и секретаря, ответственного за составление, ведение и хранение документации по аттестации производственных объектов по условиям труда.
7. В состав аттестационной комиссии организации включаются руководитель либо его заместитель, специалисты служб безопасности и охраны труда и структурных подразделений организации по согласованию, а также представители работников.
8. Аттестационная комиссия организации:
1) составляет полный перечень производственных объектов, подлежащих аттестации, с выделением аналогичных по характеру выполняемых работ и условий труда рабочих мест;
2) составляет полный перечень опасных и вредных факторов производственной среды, подлежащих обследованию (лабораторному и инструментальному исследованию и оценке), исходя из характеристик трудового и технологического процессов, применяемых видов оборудования и механизмов, сырья и материалов;
3) определяет специализированную организацию по проведению аттестации производственных объектов и вносит предложение работодателю по заключению с ней соответствующего договора;
4) составляет и представляет на утверждение работодателю график проведения аттестации производственных объектов организации;
5) присваивает коды цехам, участкам, рабочим местам для проведения автоматизированной обработки результатов аттестации по условиям труда;
6) проводит оценку причин производственного травматизма и профессиональной заболеваемости, а также результатов производственного контроля за последние 12 месяцев, проводимого в соответствии с Санитарными правилами "Санитарно-эпидемиологические требования к осуществлению производственного контроля", утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 июня 2016 года № 239 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13896);
8) устанавливает на основе оценки производственного травматизма и результатов производственного контроля наиболее травмоопасные работы, участки рабочих мест, технологии, машины, механизмы, станки и оборудование с вредными производственными факторами;

5. Еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган өндірістік объектілерді аттестаттауды жүргізу жөніндегі мамандандырылған ұйымдар туралы ақпаратты (атауы, заңды мекенжайы, байланыс телефоны, қызмет түрлері, білікті кадрлары туралы мәліметтер) интернет-ресурста орналастырады.
6. Өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша аттестаттауды жүргізуді ұйымдастыру үшін жұмыс беруші құрамында төраға, мүшелер және өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша аттестаттау жөніндегі құжаттаманы жасауға, жүргізуге және сақтауға жауапты хатшы бар аттестаттау комиссиясын құру туралы тиісті бұйрық шығарады.
7. Ұйымның аттестаттау комиссиясының құрамына басшы не оның орынбасары, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметтерінің және ұйымдардың құрылымдық бөлімшелерінің мамандары келісім бойынша, сондай-ақ жұмыскерлерінің өкілдері кіреді.
8. Ұйымның аттестаттау комиссиясы:
1) орындайтын жұмыстары мен еңбек жағдайларының сипаттамасы бойынша ұқсас жұмыс орындарын бөле отырып, аттестаттауға жататын өндірістік объектілердің толық тізбесін жасайды;
2) өндірістік ортаның, еңбек және технологиялық процестердің сипаттамаларына, қолданылатын жабдықтар мен механизмдердің, шикізат пен материалдардың түрлеріне қарай зерттеуге (зертханалық және аспаптық зерттеу мен бағалауға) жататын қауіпті және зиянды факторлардың толық тізбесін жасайды;
3) өндірістік объектілерді аттестаттауды жүргізу жөніндегі мамандандырылған ұйымды айқындайды және онымен тиісті шарт жасасу жөнінде жұмыс берушіге ұсыныс енгізеді;
4) ұйымның өндірістік объектілерін аттестаттауды жүргізу кестесін жасайды және жұмыс берушіге бекітуге ұсынады;
5) еңбек жағдайлары бойынша аттестаттау нәтижелерін автоматты өңдеуді жүргізу үшін цехтарға, учаскелерге, жұмыс орындарына кодтар береді;
6) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 6 маусымдағы № 239 бұйрығымен бекітілген "Өндірістік бақылауды жүзеге асыруға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" Санитариялық қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13896 болып тіркелді) сәйкес жүргізілетін соңғы 12 айға өндірістік жарақаттану және кәсіби ауру-сырқаудың себептерін, сондай-ақ өндірістік бақылау нәтижелерін бағалау жүргізеді;
8) өндірістік жарақаттануды және өндірістік бақылау нәтижелерін бағалау негізінде жарақаттану қаупі басым жұмыстарды, зиянды еңбек жағдайларымен жұмыс орындарының учаскелерін, технологияларды, машиналарды, механизмдерді, станоктар мен жабдықты айқындайды;

9) согласовывает с привлекаемой специализированной организацией по проведению аттестации производственных объектов и работодателем сроки проведения аттестации производственных объектов с учетом объема работ по аттестации;
10) осуществляет внутренний контроль в организации за качеством проведения аттестации производственных объектов;
11) присутствует при проведении измерений вредных производственных факторов, а также оценки травмобезопасности и обеспеченности специальной одеждой, специальной обувью и средствами индивидуальной защиты.
9. Аттестация включает в себя комплексную оценку фактического состояния условий труда производственных объектов организации на соответствие их нормативам в области безопасности и охраны труда, и состоит из:
1) оценки степени вредности и опасности труда, гигиены труда;
2) оценки тяжести и напряженности трудового процесса;
3) оценки степени травмобезопасности;
4) оценки обеспеченности работников средствами индивидуальной и коллективной защиты.
10. Оценка фактического состояния условий труда, включающая измерения параметров опасных и вредных производственных факторов, определение показателей тяжести и напряженности трудового процесса, уровня травмобезопасности, обеспеченность средствами индивидуальной и коллективной защиты осуществляются на рабочих местах, определенных представителем работодателя, в порядке и в объемах, предусмотренных санитарными правилами, гигиеническими нормативами, утверждаемых в соответствии с пунктом 6 статьи 144 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения".
Оценка фактического состояния условий труда основывается на оценке следующих показателей:
1) степени вредности и опасности факторов производственной среды;
2) степени тяжести и напряженности трудового процесса;
3) степени травмобезопасности и обеспеченности средствами коллективной защиты;
4) обеспеченности средствами индивидуальной защиты, их качества и соответствия условиям труда.
Оценка фактического состояния условий труда производится аттестационной комиссией на основании соответствия измеренных параметров опасных и вредных производственных факторов санитарным правилам и гигиеническим нормативам.
При отсутствии на рабочих местах вредных и опасных производственных факторов или соответствии их фактических значений нормам безопасности, а также при выполнении требований по травмобезопасности и обеспеченности работников СИЗ считается, что условия безопасности труда на рабочих местах соответствуют установленным требованиям безопасности труда в соответствии со статьей 184 Трудового кодекса Республики Казахстан.

9) аттестаттау жөніндегі жұмыс көлемін ескере отырып, тартылатын өндірістік объектілерді аттестаттауды жүргізу жөніндегі мамандандырылған ұйыммен және жұмыс берушімен өндірістік объектілерді аттестаттауды жүргізу мерзімін келіседі;
10) өндірістік объектілерін аттестаттауды жүргізудің сапасына ұйымда ішкі бақылауды жүзеге асырады.
11) зиянды өндірістік факторларды өлшеу, сондай-ақ жарақат қауіпсіздігі мен арнайы киім, арнайы аяқ киім және жеке қорғаныш құралдарымен қамтамасыз етілуін бағалауды жүргізген кезде қатысады;
9. Аттестаттау ұйымның өндірістік объектілері еңбек жағдайларының нақты жай-күйін еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы қолданылып жүрген нормативтерге сәйкестігін кешенді бағалауды және мынадан тұратын:
1) еңбек зияндылығының және қауіптілігінің, еңбек гигиенасының дәрежесін бағалауды;
2) еңбек процесінің ауырлығы мен қауырттылығын бағалауды;
3) жарақат қауіпсіздігінің дәрежесін бағалауды;
4) жұмыскерлердің жеке қорғаныш құралдарымен және ұжымдық қорғаныш құралдарымен қамсыздандырылуын бағалауды қамтиды.
10. Қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың параметрлерін өлшеуді, еңбек процесінің ауырлығы мен қауырттылығының көрсеткіштерін, жарақат қауіпсіздігінің деңгейін айқындауды, жеке қорғаныш құралдарымен және ұжымдық қорғаныш құралдарымен қамсыздандырылуын қамтитын еңбек жағдайларының нақты жай-күйін бағалау "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі № 193-IV Қазақстан Республикасы Кодексінің 144-бабының 6-тармағына сәйкес бекітілген санитарлық қағидаларда, гигиеналық нормативтерде көзделген тәртіпте және көлемде жұмыс берушінің өкілімен айқындалған жұмыс орындарында жүзеге асырылады.
Еңбек жағдайларының нақты жай-күйін бағалау келесі көрсеткіштерді бағалауға негізделеді:
1) өндірістік орта факторларының зияндылығы мен қауіптілігі дәрежесін;
2) еңбек процесінің ауырлығы мен қауырттылығы дәрежесін;
3) жарақат қауіпсіздігінің және ұжымдық қорғаныш құралдарымен қамсыздандырылуы дәрежесін;
4) жеке қорғаныш құралдарымен қамсыздандырылуын, олардың сапасы мен еңбек жағдайларына сәйкестігін.
Еңбек жағдайларының нақты жай-күйін бағалауды қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың өлшенген параметрлерінің санитариялық қағидаларға және гигиеналық нормативтерге сәйкестігі негізінде аттестаттау комиссиясы жүргізеді.
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 184-бабына сәйкес жұмыс орындарында қауіпті және зиянды өндірістік факторлар болмағанда немесе олардың нақты мәндері қауіпсіздік нормаларына сәйкес болғанда, сондай-ақ жарақат қауіпсіздігінің талаптары орындалғанда және жұмыскерлер ЖҚҚ-мен қамтамасыз етілгенде, жұмыс орындарында еңбек қауіпсіздігі жағдайлары белгіленген еңбек қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келеді деп есептеледі.

11. Оценка степени вредности и опасности труда, гигиены труда определяется на основе лабораторных и инструментальных измерений. Лабораторные и инструментальные измерения физических, химических, биологических и технологических факторов, выполняются в условия работы производственных и технологических процессов, при исправных средствах коллективной и индивидуальной защиты.
На рабочих местах в подземных угольных шахтах лабораторные и инструментальные измерения не проводятся.
При проведении измерений параметров вредных и опасных производственных факторов необходимо использовать средства измерений, прошедшие государственную поверку, в соответствии с установленными сроками.
12. Тяжесть и напряженность трудового процесса характеризуются степенью функционального напряжения организма.
Тяжесть трудового процесса оценивается по показателям, выраженных в эргометрических величинах, характеризующих трудовой процесс, независимо от индивидуальных особенностей человека, участвующего в этом процессе.
Основными показателями тяжести трудового процесса являются:
1) физическая динамическая нагрузка;
2) масса поднимаемого и перемещаемого груза вручную;
3) стереотипные рабочие движения;
4) статическая нагрузка;
5) рабочая поза;
6) наклоны корпуса;
7) перемещение в пространстве.
Оценка напряженности трудового процесса профессиональной группы работников основывается на анализе трудовой деятельности и ее структуры, которые изучаются путем хронометражных наблюдений в динамике всего рабочего дня, в период не менее недели.
Оценка напряженности трудового процесса проводится по следующим показателям:
1) плотность сигналов и сообщений в среднем за 1 час работы;
2) число производственных объектов одновременного наблюдения;
3) работа с оптическими приборами (% времени смены);
4) нагрузка на голосовой аппарат (суммарное количество часов, наговариваемое в неделю);
5) монотонность нагрузок;
6) сменность работы.
Оценка тяжести и напряженности трудового процесса оформляется протоколами оценки по форме согласно приложениям 2, 3 к настоящим Правилам.
13. Оценка травмобезопасности производственного оборудования, приспособлений и инструментов производится на основе нормативных технических документов, национальных стандартов, правил и инструкций по безопасности и охране труда и зависит от их технического состояния, соответствия паспортным параметрам и требованиям технологии производственного процесса.
Основными объектами оценки травмобезопасности являются:
1) производственное оборудование;
2) приспособления и инструменты;
3) обеспеченность средствами коллективной защиты;

11. Еңбек зияндылығының және қауіптілігінің, еңбек гигиенасының дәрежесін бағалау зертханалық және аспаптық өлшеулер негізінде айқындалады. Физикалық, химиялық, биологиялық және технологиялық факторлардың зертханалық және аспаптық өлшеулері өндірістік және технологиялық процестер жағдайларында, ұжымдық және жеке қорғаныш құралдары жарамды болған кезде орындалады.
Жерасты көмір шахталарындағы жұмыс орындарында зертханалық және аспаптық өлшеулер жүргізілмейді.
Зиянды және қауіпті өндірістік факторлардың параметрлерін өлшеуді жүргізген кезде белгіленген мерзімдерге сәйкес мемлекеттік тексеруден өткен өлшеу құралдарын пайдалану қажет.
12. Еңбек процесінің ауырлығы мен қауырттылығы ағзаның функционалдық күш түсіру дәрежесімен сипатталады.
Еңбек процесінің ауырлығы осы процеске қатысатын адамның жеке ерекшеліктеріне қарамастан еңбек процесін сиаттайтын эргонометриялық шамаларда көрсетілген көрсеткіштер бойынша бағаланады.
Еңбек процесінің ауырлығының негізгі көрсеткіштері:
1) физикалық динамикалық жүктеме;
2) қолмен көтерілетін және тасымалданатын жүктің массасы;
3) стереотипті жұмыс қозғалысы;
4) статикалық жүктеме;
5) жұмыс қалпы;
6) корпустық еңкеюлері;
7) кеңістікте орын ауыстыру болып табылады.
Жұмыскерлердің кәсіби тобының еңбек процесінің қауырттылығын бағалау еңбек қызметі және оның құрылымын талдауға негізделеді, олар бүкіл жұмыс күні ауқымында хронометраждық бақылау арқылы кем дегенде бір апта кезеңде зерделенеді.
Еңбек процесінің қауырттылығын бағалау келесі көрсеткіштер бойынша жүргізіледі:
1) орта есеппен 1 сағат жұмыс үшін сигналдар мен хабарламалардың тығыздығы;
2) бір уақытта бақыланатын өндірістік объектілердің саны;
3) оптикалық аспаптармен жұмыс (% ауысым уақыты);
4) дауыстық аппаратқа жүктеме (аптасына айтылатын жиынтық сағат саны);
5) бірқалыпты жүктемелер;
6) жұмыс ауысымдылығы.
Еңбек процесінің ауырлығы мен қауырттылығын бағалау осы Қағидаларға 2, 3-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша бағалау хаттамаларымен ресімделеді.
13. Өндірістік жабдықтың, құрылғылардың және құрал-саймандардың жарақат қауіпсіздігін бағалау нормативтік техникалық құжаттар, ұлттық стандарттар, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі қағидалар мен нұсқаулықтар негізінде жүргізіледі және олардың техникалық жай-күйіне, паспорттық параметрлеріне және өндірістік процесс технологиясының талаптарына сәйкестігіне байланысты болады.
Жарақат қауіпсіздігін бағалаудың негізгі объектілері:
1) өндірістік жабдық;
2) құрылғылар мен құрал-саймандар;
3) ұжымдық қорғаныш құралдарымен қамтамасыз етілу;

4) обеспеченность средствами индивидуальной защиты;
5) обеспеченность средствами обучения и инструктажа.
При отсутствии технических паспортов и сертификатов, соответствие производственного оборудования нормативным требованиям безопасности подтверждается актом соответствия на каждую единицу оборудования (далее - акт соответствия), с указанием конкретных конструктивных элементов безопасности, применяемых в данном оборудовании.
Акт соответствия составляется в произвольной форме комиссией, созданной работодателем.
При отсутствии технических паспортов, сертификатов или актов на отдельные виды оборудования, независимо от их технического состояния, дается отрицательная оценка на травмобезопасность и рассматривается вопрос о необходимости приостановления их эксплуатации.
Оценка травмобезопасности производственного оборудования, приспособлений и инструментов, обеспеченность средствами коллективной защиты, а также обучения и инструктажа оформляется протоколом оценки по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
14. Оценка обеспеченности работников средствами индивидуальной защиты.
Для каждой профессии определяется обеспеченность работников специальной одеждой, специальной обувью и СИЗ. Оценка обеспеченности работников СИЗ определяется посредством сопоставления фактически выданных средств с нормами выдачи за счет средств работодателя специальной одежды, специальной обуви и других СИЗ работникам с учетом воздействия вредных факторов производственной среды.
При оценке обеспеченности работников СИЗ одновременно производится оценка соответствия выданных СИЗ фактическому состоянию условий труда. Качество СИЗ подтверждается сертификатами соответствия.
Оценка "обеспечен" ставится только при полном обеспечении работников организации СИЗ в соответствии с нормами выдачи работникам СИЗ, утвержденными в соответствии с подпунктом 35) статьи 16 Трудового кодекса.
Оценка обеспеченности работников средствами индивидуальной и коллективной защиты оформляется протоколом оценки по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
15. Для общей оценки фактического состояния условий труда на основании протоколов измерений и оценок готовится итоговый отчет по результатам обязательной периодической аттестации производственных объектов по условиям труда по форме согласно приложению 6 Правил.
16. Результаты аттестации производственных объектов используются в целях:
1) проведения комплекса организационно-технических мероприятий по улучшению условий и безопасности труда для приведения производственных объектов в соответствие с требованиями нормативных правовых актов в области безопасности и охраны труда;

4) жеке қорғаныш құралдарымен қамтамасыз етілу;
5) оқу және нұсқау құралдарымен қамтылу болып табылады.
Техникалық паспорттар мен сертификаттар болмаған кезде өндірістік жабдықтың қауіпсіздіктің нормативтік талаптарына сәйкестігі осы жабдықта қолданылатын нақты конструкциялық қауіпсіздік элементтерін көрсете отырып, жабдық бірліктерінің әрқайсысына сәйкестік актісімен (бұдан әрі – сәйкестік актісі) расталады.
Сәйкестік актісін жұмыс беруші құрған комиссия еркін нысанда жасайды.
Жабдықтың жекелеген түрлеріне техникалық паспорттар, сертификаттар немесе актілер болмаған кезде, олардың техникалық жағдайына қарамастан жарақат қауіпсіздігіне теріс баға беріледі және оларды пайдалануды тоқтата тұру қажеттілігі туралы мәселе қаралады.
Өндірістік жабдықтың, құрылғылар мен құрал-саймандардың жарақат қауіпсіздігін, ұжымдық қорғаныш құралдарымен қамтамасыз етілуді, сондай-ақ оқу мен нұсқау құралдарымен қамтылуды бағалау осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бағалау хаттамасымен ресімделеді.
14. Жұмыскерлердің жеке қорғаныш құралдарымен қамтамасыз етілуін бағалау.
Әр кәсіп үшін жұмыскерлердің арнайы киіммен, арнайы аяқкиіммен және ЖҚҚ қамтамасыз етілуі айқындалады. Жұмыскерлердің ЖҚҚ-мен қамтамасыз етілуін бағалау нақты берілген құралдарды өндірістік ортаның зиянды факторларын ескере отырып, жұмыскерлерге жұмыс берушінің қаражаты есебінен арнайы киім, арнайы аяқкиім және басқа ЖҚҚ берудің нормаларымен салыстыру арқылы айқындалады.
Жұмыскерлердің ЖҚҚ-мен қамтамасыз етілуін бағалау кезінде бір уақытта берілген ЖҚҚ-ның еңбек жағдайларының нақты жай-күйіне сәйкестігін бағалау жүргізіледі. ЖҚҚ-ның сапасы сәйкестік сертификаттарымен расталады.
"Қамтамасыз етілді" деген баға ұйым жұмыскерлері Еңбек кодексінің 16-бабының 35) тармақшасына сәйкес бекітілген жұмыскерлерге ЖҚҚ беру нормаларына сәйкес ЖҚҚ-мен толық қамтамасыз етілген кезде ғана қойылады.
Жеке және ұжымдық қорғаныс құралдармен жұмыскерлердің қамтамасыз етілуін бағалау осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бағалау хаттамасымен ресімделеді.
15. Өлшеулер мен бағалаулар хаттамаларының негізінде еңбек жағдайларының нақты жай-күйін жалпы бағалау үшін осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша міндетті мерзімдік аттестаттау жөніндегі қорытынды есеп дайындалады.
16. Өндірістік объектілерді аттестаттау нәтижелері мына мақсаттарда:
1) өндірістік объектілерді қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарымен сәйкестікке келтіру үшін еңбек жағдайлары мен қауіпсіздігін жақсарту жөніндегі ұйымдастырушылық-техникалық іс-шаралар кешенін жүргізу;

2) оценки фактического состояния санитарно-гигиенических условий производственной среды и безопасности труда на рабочих местах;
3) определения обеспеченности работников необходимыми средствами индивидуальной и коллективной защиты, соответствия их фактическим условиям труда и предъявляемым к ним требованиям;
4) подтверждения факта работы во вредных или опасных условиях труда, для составления и выдачи санитарно-эпидемиологической характеристики условий труда при определении связи заболевания с профессией и выполняемой работой при подозрении на профессиональное заболевание и установления диагноза профессионального заболевания, в том числе при решении споров и иных разногласий в судебном порядке;
5) принятия решения о прекращении (приостановлении) эксплуатации производственного объекта или оборудования, а также изменения технологии;
6) составления статистической отчетности о состоянии условий труда;
7) обоснования оплаты труда и предоставления льгот и компенсаций работникам, занятым на работах с вредными и опасными условиями труда, предусмотренных трудовым законодательством Республики Казахстан;
8) получения работниками достоверной информации о состоянии условий, безопасности и охраны труда, о вредных производственных факторах и мерах по защите от их воздействия.
17. Рабочие места считаются не соответствующими установленным требованиям безопасности труда при несоответствии выявленных показателей установленным нормативам в области безопасности и охраны труда.
18. При отнесении условий труда на рабочем месте к вредным и опасным условиям труда, аттестационная комиссия формирует план мероприятий по улучшению и оздоровлению условий труда в организации, который утверждается работодателем и предусматривает меры, направленные на снижение уровня воздействия вредных производственных факторов, либо на уменьшение времени их воздействия, а также меры по обеспечению требований по травмобезопасности и СИЗ, в том числе мероприятия по совершенствованию технологии производственного процесса и замене устаревшей техники и оборудования.
Глава 3. Порядок оформления и предоставления результатов аттестации производственных объектов по условиям труда
19. Результаты аттестации оформляются специализированной организацией в виде отчета, включающего в себя:
1) общие сведения (полное юридическое название организации, адрес, организационно-правовая форма организации, структура организации с указанием общей численности работающих и по отдельным производственным подразделениям, в том числе работающих во вредных и опасных условиях труда, основания для проведения аттестации, сведения о привлекаемых специализированных организациях по проведению аттестации производственных объектов, состав аттестационной комиссии);

2) өндірістік орта мен жұмыс орындарындағы еңбек қауіпсіздігі жағдайларының нақты жай-күйін бағалау;
3) жұмыскерлердің қажетті жеке және ұжымдық қорғаныш құралдарымен қамтамасыз етілуін, олардың нақты еңбек жағдайларына және оларға қойылатын талаптарына сәйкестігін айқындау;
4) кәсіптік ауруға күдік туған және кәсіптік аурудың диагнозын белгілеген кезде, оның ішінде даулар мен өзге де келіспеушіліктерді сот тәртібімен шешкен кезде аурудың кәсіппен және орындайтын жұмысымен байланысын айқындау кезде еңбек жағдайларының санитарлық-эпидемиологиялық сипаттамасын жасау және беру үшін зиянды немесе қауіпті еңбек жағдайларындағы жұмыс фактісін растау;
5) өндірістік объектінің немесе жабдықтың пайдаланылуын тоқтату (тоқтата тұру), сондай-ақ технологияны өзгерту туралы шешім қабылдау;
6) еңбек жағдайларының жай-күйі туралы статистикалық есептілікті жасау;
7) еңбек жағдайлары зиянды және қауіпті жұмыстарда істейтін жұмыскерлердің еңбегіне ақы төлеуді және Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында көзделген жеңілдіктер мен өтемақылар беруді негіздеу;
8) жұмыскерлердің еңбек жағдайлары, қауіпсіздігі және еңбекті қорғаудың жай-күйі, зиянды өндірістік факторлар және олардың әсерінен қорғану шаралары туралы дәйекті ақпарат алу үшін пайдаланылады.
17. Жұмыс орындары еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы белгіленген нормаларға анықталған көрсеткіштердің сәйкессіздігі кезде еңбек қауіпсіздігінің белгіленген талаптарына сәйкес емес болып есептеледі.
18. Жұмыс орындағы еңбек жағдайлары зиянды және қауіпті еңбек жағдайларына жатқызылған кезде аттестаттау комиссиясы ұйымда еңбек жағдайларын жақсарту және сауықтандыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын қалыптастырады, оны жұмыс беруші бекітеді олар зиянды өндірістік факторларының әсер ету деңгейін төмендетуге, не олардың әсер ету уақытын азайтуға бағытталған шараларды, сондай-ақ жарақатқауіпсіздігі мен ЖҚҚ бойынша талаптарды қамтамасыз ету бойынша талаптар, оның ішінде ескірген техника мен жабдықты ауыстыру және өндірістік процесс технологиясын жетілдіруге бағытталған шараларды көздейді.
3 тарау. Өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша аттестаттау нәтижелерін ресімдеу және беру тәртібі
19. Аттестаттау нәтижелері төмендегілерді қамтитын есеп түрде мамандандырылған ұйымдармен ресімделеді:
1) жалпы мәліметтерді (ұйымның толық заңды атауы, мекенжайы, ұйымның ұйымдық-құқықтық нысаны, жұмыс істейтіндердің жалпы және жеке өндірістік бөлімшелер бойынша санын, оның ішінде зиянды және қауіпті еңбек жағдайларында жұмыс істейтіндерді көрсете отырып, ұйымның құрылымы, аттестаттауды жүргізу негіздемесі, тартылатын өндірістік объектілерді аттестаттауды жүргізу жөніндегі мамандандырылған ұйымдар туралы мәліметтер, аттестаттау комиссиясының құрамы);

2) краткую технологию производства (характер деятельности производства, используемые технологии, перечень всех вредных, опасных производственных факторов, опасного производственного оборудования и процессов);
3) протоколы измерений и оценок, оформленные по формам, согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5 к настоящим Правилам;
4) Отчет по результатам обязательной периодической аттестации производственных объектов по условиям труда, содержащий оценку всех показателей, оформленную по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
20. В соответствии с пунктом 7 статьи 183 Трудового кодекса Республики Казахстан специализированная организация по проведению аттестации производственных объектов после завершения аттестации производственных объектов по условиям труда в течение десяти календарных дней на бумажном или электронном носителях направляет в уполномоченный государственный орган по труду отчет о результатах проведенной аттестации производственных объектов по условиям труда по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
21. В соответствии с подпунктом 13) пункта 2 статьи 182 Трудового кодекса Республики Казахстан работодатель после завершения аттестации производственного объекта по условиям труда представляет в месячный срок на бумажном или электронном носителе местному органу по инспекции труда, по месту нахождения организации отчеты о ее результатах по формам согласно приложениям 8, 9, 10, 11 а также отчет о результатах производственного контроля за последние 12 месяцев согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам обязательной
периодической аттестации
производственных объектов
по условиям труда
форма
Место для знака аккредитации
________________________________________________________________
(наименование специализированной организации по проведению аттестации производственных объектов)
Республика Казахстан, __________, город _________________, улица ___________, индекс № дома
тел.:__________; e-mail:___________________
Аттестат аккредитации № ________________ от __________, до ___________
ПРОТОКОЛ № ________
измерения вредных производственных факторов
страница __
всего страниц ____
1. Наименование, адрес заказчика:__________________________________________________
2. Место проведения измерений (производство, цех, участок):___________________________
3. Дата проведения измерений: ___________
4. Характеристика помещения:
- площадь: __________
- система коллективной защиты:____________________________________________________
- виды оборудования и их количество:_______________________________________________
- наименование профессий, должностей:_____________________________________________

2) өндірістің қысқаша технологиясын (өндіріс қызметінің сипаты, қолданылатын технологиялар, барлық зиянды, қауіпті өндірістік факторлардың, қауіпті өндірістік жабдықтың және процестердің тізбесі);
3) осы Қағидаларға 1, 2, 3, 4, 5-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша бағалау және өлшеулер хаттамалары;
4) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделген бағалаудың барлық көрсеткіштерінен тұратын өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша міндетті мерзімдік аттестаттау нәтижелері жөніндегі есеп.
20. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінің 183-бабының 7-тармағына сәйкес өндірістік объектілерді аттестаттауды жүргізу жөніндегі мамандандырылған ұйым өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша аттестаттау аяқталғаннан кейін күнтізбелік он күн ішінде қағаз және электрондық жеткізгіштерде өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша аттестаттау нәтижелері туралы есепті еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органға осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жібереді.
21. Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 182-бабы 2-тармағының 13) тармақшасына сәйкес жұмыс беруші өндірістік объектіні еңбек жағдайлары бойынша аттестаттау аяқталғаннан кейін бір айлық мерзімде ұйымның орналасқан жеріндегі еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті органға қағаз және электрондық жеткізгіштерде осы Қағидаларға 8, 9, 10, 11-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша оның нәтижелері туралы есептерді, сондай-ақ 12-қосымшаға сәйкес соңғы 12 айға өндірістік бақылау нәтижелері туралы есепті ұсынады.
Өндірістік объектілерді еңбек
жағдайлары бойынша міндетті
мерзімдік аттестаттау
қағидаларына
1-қосымша
нысан
Аккредиттеу белгісі үшін орын
_______________________________________________________________
(өндірістік объектілерді аттестаттаудан өткізу жөніндегі
мамандандырылған ұйымның атауы)
Қазақстан Республикасы, _______ қаласы, ________ көшесі, __________,
индекс үй № телефон.:__________; e-mail:_________
Аккредиттеу аттестаты № __________ __________ бастап ______ дейін
Зиянды өндірістік факторларды өлшеу № _____ ХАТТАМАСЫ
__ бет
барлығы ___ бет
1. Тапсырыс берушінің атауы, мекенжайы: _________________________________________
2. Өлшеуді жүргізу орны (өндіріс, цех, учаске): _____________________________________
3. Өлшеуді жүргізу күні: _________________________________________________________
4. Үй-жайдың сипаттамасы:
- ауданы: __________
- ұжымдық қорғаныш жүйесі: ____________________________________________________
- жабдықтардың түрі және олардың саны: __________________________________________
- кәсіптердің, лауазымдардың атауы: ______________________________________________

5. Средства измерений:
№ п/п
Наименование
Заводской номер
Дата поверки
6. Нормативный документ на продукцию (объект):
7. Условия окружающей среды: температура - ____0С, относительная влажность - ____%,
атмосферное давление -____ миллиметров ртутного столба
8. Результаты измерений вредных производственных факторов:
Код рабочего места
Наименование профессий, должностей
Количество рабочих мест
Наименование факторов производственной среды, единица измерения
Нормативный документ на метод измерения
Норма предельно допустимой концентрации/
предельно допустимого уровня
Фактический уровень
Классы условия труда
допустимый
вредный
Опасный
(экстремальный)
2
3.1
3.2
3.3
3.4
4
Оценку проводил             ___________            ______________________________________
подпись             фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Представитель организации
/работников                   ___________             _______________________________________
подпись             фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Конец документа
Результаты измерений распространяются только на объекты, прошедшие измерения.
Протокол измерений не может быть частично воспроизведен без разрешения испытательной лаборатории
Приложение 2
к Правилам обязательной
периодической аттестации
производственных объектов
по условиям труда
форма
______________________________________________________________________________
(наименование специализированной организации по проведению аттестации производственных объектов)
Республика Казахстан, город _____________, улица _______, _____, телефон:__________;
e-mail:_____________
индекс № дома
Аттестат аккредитации № ________________ от __________, до ___________
ПРОТОКОЛ №
оценки условий труда по показателям тяжести трудового процесса
страница __
всего страниц ___
1. Наименование, адрес заказчика: ________________________________________________
2. Место проведения оценки (производство, цех, участок): ___________________________
3. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ______________________________________
пол _____________
4. Дата проведения оценки: ___________
5. Краткое описание выполняемой работы:_________________________________________
6. Результаты оценки условий труда по показателям тяжести трудового процесса:
Код рабочего места
Наименование профессий, должностей
Показатели тяжести трудового процесса
Фактическое значение
Классы условия труда
оптимальный
допустимый
вредный
1
2
3.1
3.2
Оценку проводил             ___________             ______________________________________
подпись             фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Представитель организации/работников ________ ____________________________________
подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 3
к Правилам обязательной
периодической аттестации
производственных объектов
по условиям труда
форма
______________________________________________________________________________
(наименование специализированной организации по проведению аттестации
производственных объектов)
Республика Казахстан, город ____________, улица ________, _____, телефон:__________; e-mail:____________
индекс № дома
Аттестат аккредитации № ________________ от __________, до ___________
ПРОТОКОЛ №
оценки условий труда по показателям напряженности трудового процесса
страница __
всего страниц ___

5. Өлшеу құралдары:
Р/с
Атауы
Зауыт нөмірі
Тексеру күні
6. Өнімге (объектіге) нормативтік құжат:
7. Қоршаған ортаның жағдайлары: температура - ___0С, салыстырмалы ылғалдылық - ____%, атм. қысым – сынап бағанасының ____ миллиметрі
8. Зиянды өндірістік факторларды өлшеу нәтижелері:
Жұмыс орнының коды
Кәсіптер, лауазымдар атауы
Жұмыс орындарының саны
Өндірістік орта факторларының атауы, өлшем бірлігі
Өлшеу әдісіне нормативтік құжат
Рұқсат етілген шекті концентрация/ рұқсат етілген шекті деңгейі нормасы
Нақты деңгейі
Еңбек жағдайларының сыныптары
рұқсат етілген
зиянды
Қауіпті (экстремалды)
2
3.1
3.2
3.3
3.4
4
Бағалауды жүргізген: ______________ _______________________________________________
қолы                   тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Ұйымның / жұмыскерлердің өкілі: _______________ ___________________________________
қолы                  (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Құжаттың соңы
Өлшеу нәтижелері өлшеуден өткен объектілерге ғана таралады.
Өлшеу хаттамасы сынақ зертханасының рұқсатынсыз ішінара қайта шығарылмайды
Өндірістік объектілерді еңбек
жағдайлары бойынша міндетті
мерзімдік аттестаттау
қағидаларына
2-қосымша
нысан
________________________________________________________________________________
(өндірістік объектілерді аттестаттаудан өткізу жөніндегі мамандандырылған ұйымның атауы)
Қазақстан Республикасы, ______________ қаласы, __________________көшесі, __________,
индекс үй №
тел.:__________; e-mail:_________
Аккредиттеу аттестаты № _____________ __________ бастап ___________ дейін
Еңбек процесі ауырлығының көрсеткіштері бойынша еңбек жағдайларын бағалау № _____ ХАТТАМАСЫ
___бет
барлығы___бет
1. Тапсырыс берушінің атауы, мекенжайы: ________________________________________________
2. Бағалауды жүргізу орны (өндіріс, цех, учаске): ___________________________________________
3. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) __________________________________________________
жынысы ____________
4. Бағалауды жүргізу күні: ___________
5. Орындалатын жұмыстың қысқаша сипаттамасы:____________________________________
6. Еңбек процесі ауырлығының көрсеткіштері бойынша еңбек жағдайларын бағалау нәтижелері:
Жұмыс орнының коды
Кәсіптердің, лауазымдардың атауы
Еңбек процесі ауырлығының көрсеткіштері
Нақты мәндері
Еңбек жағдайларының сыныптары
оңтайлы
рұқсат етілген
зиянды
1
2
3.1
3.2
Бағалауды жүргізген: ______________ _______________________________________________
қолы                   тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Ұйымның / жұмыскерлердің өкілі: _______________ ___________________________________
қолы                  (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Өндірістік объектілерді еңбек
жағдайлары бойынша міндетті
мерзімдік аттестаттау
қағидаларына
3-қосымша
нысан
____________________________________________________________________________
(өндірістік объектілерді аттестаттаудан өткізу жөніндегі мамандандырылған ұйымның атауы)
Қазақстан Республикасы, ____ қаласы, ________ көшесі, _____, тел.:_____; e-mail:_____
индекс үй №
Аккредиттеу аттестаты № _____________ __________ бастап ___________ дейін
Еңбек процесі қауырттылығының көрсеткіштері бойынша еңбек жағдайларын бағалау № _____ ХАТТАМАСЫ
___бет
барлығы___бет

1. Наименование, адрес заказчика: __________________________________________________
2. Место проведения оценки (производство, цех, участок): _____________________________
3. Фамилия, имя, отчество (при его наличии)_________________________________________
пол _____________
4. Дата проведения оценки: ___________
5. Краткое описание выполняемой работы:_________________________________________
6. Результаты оценки условий труда по показателям напряженность трудового процесса:
Код рабочего места
Наименование профессий, должностей
Показатели напряженности трудового процесса
Классы условия труда
оптимальный
допустимый
вредный
1
2
3.1
3.2
3.3
Оценку проводил             ___________             ______________________________________
подпись             фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Представитель организации/
работников                   ___________             ______________________________________
подпись             фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 4
к Правилам обязательной
периодической аттестации
производственных объектов
по условиям труда
форма
_______________________________________________________________________________
(наименование специализированной организации по проведению аттестации
производственных объектов)
Республика Казахстан, _________город _______, улица _____, _____, телефон:________; e-mail:___________
индекс № дома
Аттестат аккредитации № ________________ от __________, до ___________
ПРОТОКОЛ № ___
оценки травмобезопасности
страница __
всего страниц ___
1. Наименование, адрес заказчика: ________________________________________________
2. Место проведения оценки (производство, цех, участок): ___________________________
3. Дата проведения оценки: ___________
4. Результаты оценки травмобезопасности:
Код рабочего места
Наименование профессий, должностей
Количество рабочих мест
Наименование оборудования, приспособлений, инструментов, средств коллективной защиты
Техническая документация (паспорт и сертификат)
Результаты оценки
(соответствует/ не соответствует)
Причины несоответствия
Оценку проводил             ___________             ______________________________________
подпись             фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Представитель организации/
работников                   ___________             _______________________________________
подпись             фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 5
к Правилам обязательной
периодической аттестации
производственных объектов
по условиям труда
форма
_______________________________________________________________________________
(наименование специализированной организации по проведению аттестации производственных объектов)
Республика Казахстан, город ___________________, улица _________________, _____,
телефон:__________;
e-mail:____________
индекс № дома
Аттестат аккредитации № ________________ от __________, до ___________
ПРОТОКОЛ № _____
оценки обеспеченности работника специальной одеждой,
специальной обувью и средствами индивидуальной защиты
страница __
всего страниц ___

1. Тапсырыс берушінің атауы, мекенжайы: __________________________________________
2. Бағалауды жүргізу орны (өндіріс, цех, учаске): _____________________________________
3. Бағалауды жүргізу күні: _______________________________________________________
4. Жарақат қауіпсіздігін бағалау нәтижелері:
Жұмыс орнының коды
Кәсіптердің, лауазымдардың атауы
Жұмыс орындарының саны
Арнайы киім, арнайы аяқ киім мен жеке қорғаныш құралдарының тізбесі
ЖҚҚ-мен қамтамасыз етілуін бағалау (қамтамасыз етілген/ қамтамасыз етілмеген)
Ескертпе
қолданыстағы нормаларға сәйкес
(атауы)
нақты берілгені
(иә/жоқ)
МЕМСТ, сертификаты
Бағалауды жүргізген: __________ _________________________________________________
қолы                  тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Ұйымның / жұмыскерлердің өкілі: _________ _______________________________________
қолы             тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Өндірістік объектілерді еңбек
жағдайлары бойынша міндетті
мерзімдік аттестаттау
қағидаларына
4-қосымша
нысан
____________________________________________________________________________
(өндірістік объектілерді аттестаттаудан өткізу жөніндегі мамандандырылған
ұйымның атауы)
Қазақстан Республикасы, ____ қаласы, _____ көшесі, ______, индекс үй №
телефон.:____; e-mail:____
Аккредиттеу аттестаты № _____________ __________ бастап ___________ дейін
Жарақат қауіпсіздігін бағалау
№ ____ ХАТТАМАСЫ
__ бет
__ бет
барлығы ___ бет
1. Тапсырыс берушінің атауы, мекенжайы: __________________________________________
2. Бағалауды жүргізу орны (өндіріс, цех, учаске): _____________________________________
3. Тегі,аты,әкесінің аты (бар болса) ________________________________________________
4. Бағалауды жүргізу күні: _______________________________________________________
5. Орындалатын жұмыстың қысқаша сипаттамасы: __________________________________
6. Еңбек процесі ауырлығының көрсеткіштері бойынша еңбек жағдайларын бағалау нәтижелері:
Жұмыс орнының коды
Кәсіптер, лауазымдар атауы
Жұмыс орындарының саны
Жабдықтар, құрылғылар мен құрал-саймандардың, ұжымдық қорғаныш құралдарының атауы
Техникалық құжаттамасы (паспорт, сертификат және т.б.)
Бағалау нәтижелері (сәйкес келеді/
сәйкес келмейді)
Сәйкес келмеу себептері
Бағалауды жүргізген: ___________ ________________________________________________
қолы                   тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Ұйымның/ жұмыскерлердің өкілі: ________ _________________________________________
қолы                  тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Өндірістік объектілерді еңбек
жағдайлары бойынша міндетті
мерзімдік аттестаттау
қағидаларына
5-қосымша
нысан
____________________________________________________________________________
(өндірістік объектілерді аттестаттаудан өткізу жөніндегі мамандандырылған
ұйымның атауы)
Қазақстан Республикасы, _____________ қаласы, ________________ көшесі, __________,
индекс үй №
тел.:__________; e-mail:_________
Аккредиттеу аттестаты № _____________ __________ бастап ___________ дейін
Жұмыскердің арнайы киіммен, арнайы аяқкиіммен және жеке қорғаныш құралдарымен қамтамасыз етілуін бағалау № _____ ХАТТАМАСЫ
___бет
барлығы___бет

1. Наименование, адрес заказчика: __________________________________________________
2. Место проведения оценки (производство, цех, участок): _____________________________
3. Дата проведения оценки: ___________
4. Результаты оценки обеспеченности средствами индивидуальной защиты (далее – СИЗ):
Код рабочего места
Наименование профессий, должностей
Количество рабочих мест
Перечень специальной одежды,
специальной обуви и средств индивидуальной защиты
Оценка обеспеченности СИЗ (обеспечен/ не обеспечен)
Примечание
согласно действующим нормам
(наименование)
фактически выдано
(да/нет)
ГОСТ,
сертификат
Оценку проводил ___________                   ______________________________________
подпись                   фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Представитель организации/
работников             ___________                   ______________________________________
подпись                   фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 6
к Правилам обязательной
периодической аттестации
производственных объектов
по условиям труда
форма
_______________________________________________________________________________
(наименование специализированной организации по проведению аттестации производственных объектов)
Республика Казахстан, город ___________, улица _________, _____, телефон:__________; e-mail:____________
индекс № дома
Аттестат аккредитации № ________________ от __________, до ___________
Отчет по результатам обязательной периодической
аттестации производственных объектов
по условиям труда
страница __
всего страниц ___
1. Наименование, адрес заказчика: _________________________________________________
2. Место проведения оценки (производство, цех, участок): ____________________________
3. Код рабочего места _______, количество рабочих мест ______из них: мужчины_____ женщины_____
4. Дата проведения оценки: ___________
5. Результаты оценки условий труда:
Фактор
Класс условий труда
Допустимый
Вредный, тяжелый и напряженный
Опасный (экстремальный)
2
3.1
3.2
3.3
3.4
4
Химический
Биологический
Аэрозоли преимущественно фиброгенного действия
Шум
Вибрация
Ионизирующие излучения
Неонизирующие излучения
Освещение
Инфразвук
Ультразвук
Микроклимат
Вибрация общая
Вибрация локальная
Электростатическое поле
Постоянное магнитное поле
Электрические поля промышленной частоты (50 герц)
Магнитные поля промышленной частоты (50 герц)
Электромагнитные поля, создаваемые видеодисплейным терминалом и персональным компьютером
Электромагнитные излучения радиочастотного диапазона
Лазерное излучение
Ультрафиолетовое излучение
Тяжесть труда:
мужчины
женщины
Напряженность труда:
мужчины
женщины
Общая оценка условий труда:
мужчины
женщины
Оценку проводил             ___________             ______________________________________
подпись             фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Представитель организации/
работников                   ___________             _______________________________________
подпись             фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 7
к Правилам обязательной
периодической аттестации
производственных объектов по
условиям труда
форма
Утверждаю:
__________________________________________
руководитель специализированной организации
_________             ________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
"___" __________ 20___ года
Отчет о результатах проведенной аттестации производственных объектов по условиям труда
Наименование специализированной организации______________________________________
Адрес специализированной организации_____________________________________________
Наименование специализированной организации______________________________________
Наименование предприятия проводившей аттестации__________________________________
Адрес предприятия проводившей аттестации _________________________________________
Общие сведения
Дата
проведения аттестации
Вид экономической деятельности
Количество аттестованных рабочих мест
всего
Из них не соответствуют установленным требованиям безопасности труда
Соответствуют установленным требованиям безопасности труда
По показателям вредности и опасности, факторов производственной среды
По обеспеченности средствами индивидуальной защиты в соответствии с нормами выдачи
По показателям травмобезопасности
По показателям тяжести трудового процесса
По показателям напряженности трудового процесса
По показателям обеспеченности средствами обучения и инструктажа
Руководитель лаборатории проводившей аттестации ________________ __________________
подпись       фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Приложение 8
к Правилам обязательной
периодической аттестации
производственных объектов
по условиям труда
форма
Утверждаю:
__________________________________________
руководитель организации
_________             ________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
"___" __________ 20___ года
Отчет предприятия по результатам проведенной аттестации
производственных объектов по условиям труда
Наименование предприятия________________________________________________________
Адрес предприятия_______________________________________________________________
Наименование специализированной организации______________________________________
Вид экономической деятельности___________________________________________________
Наименование и адрес спецорганизации _____________________________________________
Дата проведения аттестации _______________________________________________________
Общие сведения
Код
рабочего места
Наименование должности, профессии
Цех,
участок
Количество аттестованных рабочих мест
всего
по показателям вредности и опасности, факторов производственной среды
по обеспеченности средствами индивидуальной защиты
в соответствии с нормами выдачи
по показателям травмобезопасности
По показателям тяжести трудового процесса
По показателям напряженности трудового процесса
соответствует
не соответствует
соответствует
не соответствует
соответствует
не соответствует
соответствует
не соответствует
соответствует
не соответствует
Представитель администрации организации ________________ _________________________
подпись             фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Представитель трудового коллектива
(профкома) организации                    ________________ _________________________
подпись             фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Приложение 9
к Правилам обязательной
периодической аттестации
производственных объектов
по условиям труда
форма
Утверждаю:
__________________________________________
руководитель организации
_________             ________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
"___" __________ 20___ года
Отчет по рабочим местам не соответствующим требованиям
безопасности труда по производственным факторам
Код
рабочего места
Наименование должности, профессии
Цех,
участок
Наименование факторов производственной среды*
Предельно допустимая концентрация, предельно допустимый уровень
Фактическое значение
Химические
Биологические
Аэрозоли преимущественно фиброгенного действия
Шум
Инфразвук
Ионизирующие излучения
Неионизирующие излучения
Освещение
Инфразвук
Ультразвук
Микроклимат
Вибрация общая
Вибрация локальная
Электростатическое поле
Постоянное магнитное поле
Электрические поля промышленной частоты (50 герц)
Магнитные поля промышленной частоты (50 герц)
Электромагнитные поля, создаваемые видеодисплейным терминалом и персональным компьютером
Электромагнитные излучения радиочастотного диапазона
Лазерное излучение
Ультрафиолетовое излучение
* - заполняются по факторам, превышающим предельную допустимую концентрацию и уровень
Представитель
администрации организации       _________       ______________________________________
подпись       фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Представитель
трудового коллектива
(профкома) организации             ________       _______________________________________
подпись       фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 10
к Правилам обязательной
периодической аттестации
производственных объектов по
условиям труда
форма
Утверждаю:
__________________________________________
руководитель организации
_________             ________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
"___" __________ 20___ года
Отчет по рабочим местам не соответствующим требованиям травмобезопасности
Код
рабочего места
Наименование должности, профессии
Цех,
участок
Количество рабочих мест
Источник травмобезопасности
Причина несоответствия
Представитель
администрации организации       _________       ______________________________________
подпись       фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Представитель
трудового коллектива
(профкома) организации             ________       _______________________________________
подпись       фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 11
к Правилам обязательной
периодической аттестации
производственных объектов
по условиям труда
форма
Утверждаю:
__________________________________________
руководитель организации
_________             ________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
"___" __________ 20___ года
Отчет по рабочим местам необеспеченным специальной одеждой, специальной
обувью и средствами индивидуальной защиты
Код
рабочего места
Наименование должности, профессии
Цех,
участок
Количество рабочих мест
Наименование средств индивидуальной защиты
Причина необеспеченности
Представитель
администрации организации       _________       ______________________________________
подпись       фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Представитель
трудового коллектива
(профкома) организации             ________       _______________________________________
подпись       фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 12
к Правилам обязательной
периодической аттестации
производственных объектов
по условиям труда
форма
Отчет о результатах производственного контроля
Наименование объекта ________________________________________________
Сфера деятельности объекта __________________________________________
Отчетный период за ____ (полугодие, за год)
№ п/п
Сведения о лице, осуществляющем производственный контроль, в том числе
Результаты производственного контроля
На базе производственной лаборатории объекта
С привлечением лаборатории (испытательного центра)
Наименование рабочего места, оборудования
Всего исследовано (перечислить объекты внешней среды - воздух и другие)
Выявлено несоответствий (перечислить показатели безопасности, по которым выявлено несоответствие – токсические вещества и другие)
Принятые меры и проведенные мероприятия по устранению
Представитель
администрации организации       _________       ______________________________________
подпись       фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Представитель
трудового коллектива
(профкома) организации             ________       _______________________________________
подпись       фамилия, имя, отчество (при его наличии)

1. Тапсырыс берушінің атауы, мекенжайы: __________________________________________
2. Бағалауды жүргізу орны (өндіріс, цех, учаске): _____________________________________
3. Тегі,аты,әкесінің аты (бар болса) ________________________________________________
4. Бағалауды жүргізу күні: _________________________________________________
жынысы__________
5. Орындалатын жұмыстың қысқаша сипаттамасы: __________________________________
6. Еңбек процесі ауырлығының көрсеткіштері бойынша еңбек жағдайларын бағалау нәтижелері:
Жұмыс орнының коды
Кәсіптердің, лауазымдардың атауы
Жұмыс орындарының саны
Арнайы киім, арнайы аяқ киім мен жеке қорғаныш құралдарының тізбесі
ЖҚҚ-мен қамтамасыз етілуін бағалау (қамтамасыз етілген/ қамтамасыз етілмеген)
Ескертпе
қолданыстағы нормаларға сәйкес
(атауы)
нақты берілгені
(иә/жоқ)
МЕМСТ, сертификаты
Бағалауды жүргізген: __________ _________________________________________________
қолы                  тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Ұйымның / жұмыскерлердің өкілі: _________ _______________________________________
қолы             тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Өндірістік объектілерді еңбек
жағдайлары бойынша міндетті
мерзімдік аттестаттау
қағидаларына
6-қосымша
нысан
____________________________________________________________________________
(өндірістік объектілерді аттестаттаудан өткізу жөніндегі мамандандырылған ұйымның атауы)
Қазақстан Республикасы, ____________ қаласы, _________________ көшесі, __________,
индекс үй №
тел.:__________; e-mail:_________
Аккредиттеу аттестаты № _____________ __________ бастап ___________ дейін
Бағалаудың барлық көрсеткіштерінен тұратын өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша міндетті мерзімдік аттестаттау нәтижелері жөніндегі есеп
___бет
барлығы___бет
1. Тапсырыс берушінің атауы, мекенжайы: __________________________________________
2. Бағалауды жүргізу орны (өндіріс, цех, учаске): _____________________________________
3. Жұмыс орнының коды ___, жұмыс орнының саны ___оның ішінде: ерлер___ әйелдер____
4. Бағалауды жүргізу күні: _______________________________________________________
5. Еңбек жағдайларын бағалау нәтижелері:
Фактор
Еңбек жағдайларының сыныптары
Рұқсат етілген
Зиянды, ауыр және қауыртты
Қауіпті (экстремалды)
2
3.1
3.2
3.3
3.4
4
Химиялық
Биологиялық
Басым фиброгенді әрекет ететін аэрозольдар
Шу
Вибрация
Иондаушы сәулелену
Иондаушы емес сәулелену
Жарықтандыру
Инфрадыбыс
Ультрадыбыс
Микроклимат
Жалпы вибрация
Жергілікті вибрация
Электростатикалық өріс
Тұрақты магнит өрісі
Өнеркәсіптік жиіліліктің электр өрістері (50 герц)
Өнеркәсіптік жиіліліктің магнит өрістері (50 герц)
Бейнедисплей терминалы мен дербес компьютермен құрылатын электромагниттік өріс
Радиожиілікті диапазонның электромагниттік сәулеленулері
Лазерлік сәулелену
Ультракүлгін сәулелену
Еңбектің ауырлығы:
ерлер
әйелдер
Еңбектің қауырттылығы
ерлер
әйелдер
Еңбек жағдайларын жалпы бағалау:
ерлер
әйелдер
Бағалауды жүргізген: ________ __________________________________________________
қолы            тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Ұйымның/ жұмыскерлердің өкілі: _______ ________________________________________
қолы             тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Өндірістік объектілерді еңбек
жағдайлары бойынша міндетті
мерзімдік аттестаттау
қағидаларына
7-қосымша
нысан
Бекітемін
_________________________
Мамандандырылған ұйымның
басшысы
______ ____________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
20___ жылғы _____ ________
Өндірістік объектілерді еңбек жағдайлар бойынша аттестаттауды жүргізу нәтижелері жөніндегі есеп
Мамандандырылған ұйымның атауы _______________________________________________
Мамандандырылған ұйымның мекенжайы __________________________________________
Аттестаттау жүргізген ұйымның атауы __________ __________________________________
Аттестаттау жүргізген ұйымның мекенжайы ________________________________________
Жалпы мәліметтер
Аттестаттау жүргізілген күн
Экономикалық қызмет түрі
Аттестатталған жұмыс орындарының саны
барлығы
Олардың ішінде белгіленген еңбек қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келмейтіндер
Белгіленген еңбек қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келеді
Өндірістік орта факторларының зияндылығы және қауіптілігі көрсеткіштері бойынша
Беру нормасына сәйкес жеке қорғаныш құралдарымен қамтамасыз етілуі бойынша
Жарақат қауіпсіздігі көрсеткіштері бойынша
Еңбек процесінің ауырлығын бағалау
Еңбек процесінің қауырттылығын бағалау
Оқу және нұсқау құралдарымен қамтылуын бағалау
Аттестаттау жүргізген лабораторияның басшысы_____ ________________________________
қолы      тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Өндірістік объектілерді еңбек
жағдайлары бойынша міндетті
мерзімдік аттестаттау
қағидаларына
8-қосымша
нысан
Бекітемін
_________________________
ұйымның басшысы
________ __________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
20___ жылғы _____ ________
Өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша жүргізілген аттестаттау нәтижелері жөніндегі кәсіпорынның есебі
Кәсіпорынның атауы ____________________________________________________________
Кәсіпорынның мекенжайы _______________________________________________________
Мамандандырылған ұйымның атауы _______________________________________________
Экономикалық қызмет түрі _______________________________________________________
Мамандандырылған ұйымның атауы және мекенжайы ________________________________
Аттестаттауды өткізу күні ________________________________________________________
Жалпы мәліметтер
Жұмыс орнының коды
Лауазымның, кәсіптің атауы
Цех,
учаске
Аттестатталған жұмыс орындарының саны
барлығы
өндірістік орта факторларының зияндылығы және қауіптілігі көрсеткіштері бойынша
беру нормасына сәйкес жеке қорғаныш құралдарымен қамтамасыз етілуі бойынша
жарақат қауіпсіздігі көрсеткіштері бойынша
еңбек процесінің ауырлығын бағалау
еңбек процесінің қауырттылығын бағалау
сәйкес келу
сәйкес келмеу
сәйкес келу
сәйкес келмеу
сәйкес келу
сәйкес келмеу
сәйкес келу
сәйкес келмеу
сәйкес келу
сәйкес келмеу
Ұйымның әкімшілік өкілі__________ ______________________________________________
қолы                   тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Ұйымның еңбек ұжымының (кәсіподақ комитетінің) өкілі _____________________________
қолы тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Өндірістік объектілерді еңбек
жағдайлары бойынша міндетті
мерзімдік аттестаттау
қағидаларына
9-қосымша
нысан
Бекітемін:
____________________________
ұйымның басшысы
__________ _________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
20___ жылғы____ ________
Өндірістік факторлар бойынша еңбек қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келмейтін жұмыс орындары жөніндегі есеп
Жұмыс орнының коды
Лауазымның, кәсіптің атауы
Цех,
учаске
Өндірістік орта факторларының атауы*
Рұқсат етілген шекті концентрация, рұқсат етілген шекті деңгейі
Нақты мағынасы
Химиялық
Биологиялық
Басым фиброгенді әрекет ететін аэрозольдар
Шу
Инфрадыбыс
Иондаушы сәулелену
Иондаушы емес сәулелену
Жарықтандыру
Инфрадыбыс
Ультрадыбыс
Микроклимат
Жалпы вибрация
Жергілікті вибрация
Электростатикалық өріс
Тұрақты магнит өрісі
Өнеркәсіптік жиіліліктің электр өрістері (50 герц).
Өнеркәсіптік жиіліліктің магнит өрістері (50 герц).
Бейнедисплей терминалы мен дербес компьютермен құрылатын электромагниттік өріс
Радиожиілікті диапазонның электромагниттік сәулеленулері
Лазерлік сәулелену
Ультракүлгін сәулелену
* - рұқсат етілген шекті деңгей және концентрация нормалардан асатын факторлар бойынша толтырылады
Ұйым әкімшілігінің өкілі _______________ ___________________________________________
қолы                   тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Ұйымның еңбек ұжымының
(кәсіподақ комитетінің) өкілі _____________ _________________________________________
қолы                   тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Өндірістік объектілерді еңбек
жағдайлары бойынша міндетті
мерзімдік аттестаттау
қағидаларына
10-қосымша
нысан
Бекітемін:
____________________________
ұйымның басшысы
__________ _________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
20___ жылғы____ ________
Жарақат қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келмейтін жұмыс орындары бойынша есеп
Жұмыс орнының коды
Лауазымның, кәсіптің атауы
Цех,
учаске
Жұмыс орындарының саны
Жарақат қауіпсіздігі көзі
Сәйкес келмеу себебі
Ұйым әкімшілігінің өкілі _______________ ___________________________________________
қолы                         тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Ұйымның еңбек ұжымының
(кәсіподақ комитетінің) өкілі _____________ _________________________________________
қолы                   тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Өндірістік объектілерді еңбек
жағдайлары бойынша міндетті
мерзімдік аттестаттау
қағидаларына
11-қосымша
нысан
Бекітемін:
____________________________
ұйымның басшысы
__________ _________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
20___ жылғы____ ________
Арнайы киіммен, арнайы аяқ киіммен және жеке қорғаныш құралдарымен қамтамасыз етілмеген жұмыс орындары бойынша есеп
Жұмыс орнының коды
Лауазымның, кәсіптің атауы
Цех, учаске
Жұмыс орындарының саны
Жеке қорғаныш құралдарының атауы
Қамтамасыз етілмеу себебі
Ұйым әкімшілігінің өкілі _______________ ___________________________________________
қолы                         тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Ұйымның еңбек ұжымының
(кәсіподақ комитетінің) өкілі _____________ _________________________________________
қолы                   тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Өндірістік объектілерді еңбек
жағдайлары бойынша міндетті
мерзімдік аттестаттау
қағидаларына
12-қосымша
нысан
Өндірістік бақылау нәтижелері туралы есеп
Объектінің атауы_________________________________________________________________
Объектінің қызмет саласы__________________________________________________________
___________________________________________ (жартыжылдық, жыл ішіндегі) есепті кезең
Р/с
Өндірістік бақылауды жүзеге асыратын адам туралы мәліметтер, оның ішінде
Өндірістік бақылау нәтижелері
Объектінің өндірістік зертханасы базасында
Зертхананы (сынақ орталығын) тарта отырып
Жұмыс орнының, жабдықтың атауы
Барлығы зерттелді (сыртқы орта объектілерін санамалау, ауа және басқалары)
Сәйкессіздіктер анықталды (сәйкессіздік анықталған қауіпсіздік көрсеткіштерін санамалау - уытты заттар және басқалары)
Жою бойынша қабылданған шаралар және жүргізілген іс-шаралар
Ұйым әкімшілігінің өкілі _______________ ___________________________________________
қолы                   тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Ұйымның еңбек ұжымының
(кәсіподақ комитетінің) өкілі _____________ _________________________________________
қолы                   тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)