О внесении изменений в совместный приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 835 и Министра энергетики Республики Казахстан от 15 декабря 2015 года № 721 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочного листа в области охраны окружающей среды, воспроизводства и использования природных ресурсов"
Совместный приказ и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 12 декабря 2017 года № 448 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 15 декабря 2017 года № 419. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 декабря 2017 года № 16159
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 835 и Министра энергетики Республики Казахстан от 15 декабря 2015 года № 721 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочного листа в области охраны окружающей среды, воспроизводства и использования природных ресурсов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативно-правовых актов № 12779, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" от 26 января 2016 года) следующие изменения:
приложения 1 и 2 изложить в новой редакции, согласно приложениям 1 и 2 к настоящему совместному приказу.
2. Комитету экологического регулирования и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего совместного приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 4) настоящего пункта.

"Қоршаған ортаны қорғау, табиғи ресурстарды молықтыру және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 835 және Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 15 желтоқсандағы № 721 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 448 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 15 желтоқсандағы № 419 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылы 28 желтоқсанда № 16159 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Қоршаған ортаны қорғау, табиғи ресурстарды молықтыру және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 835 және Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 15 желтоқсандағы № 721 бірлескен бұйрығына (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12779 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 26 қаңтарда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1 және 2-қосымшалар осы бірлескен бұйрыққа 1 және 2- қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспасөз басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_____________ Т. Сулейменов
И.о. министра энергетики
Республики Казахстан
___________ М. Досмухамбетов
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета по правовой
статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
________________Б. Мусин
"___"___________ 2017 года
Приложение 1
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
15 декабря 2017 года № 419
и Министра энергетики
Республики Казахстан
12 декабря 2017 года № 448
Приложение 1
к совместному приказу
И.о. Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 декабря 2015 года № 835
и Министра энергетики
Республики Казахстан
от 15 декабря 2015 года № 721
Критерии оценки степени риска в области охраны окружающей среды, воспроизводства и использования природных ресурсов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска в области охраны окружающей среды, воспроизводства и использования природных ресурсов (далее – Критерии) сформированы в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан от 29 октября 2015 года и Методикой формирования государственными органами (за исключением Национального Банка Республики Казахстан) системы оценки риска, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 ноября 2015 года № 722 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12389) (далее - Методика), для отнесения субъектов (объектов) проверки в области охраны окружающей среды, воспроизводства и использования природных ресурсов к степеням риска.
2. В Критериях используются следующие понятия:
1) незначительное нарушение – нарушения требований, установленных нормативными правовыми актами в сфере охраны окружающей среды, несоблюдение которых не создают предпосылки для возникновения угрозы жизни и здоровью населения, окружающей среде, но выполнение которых является обязательным для природопользователей при осуществлении своей деятельности; а также нарушения, связанные с наличием одной подтвержденной жалобы либо обращения; наличием по результатам аудита фактов, позволяющих уполномоченному органу в области охраны окружающей среды рекомендовать аудируемому субъекту внести изменения в программу производственного экологического контроля;

3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Т. Сүлейменов
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі м.а.
М. Досмухамбетов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитетінің төрағасы
Б. Мусин
2017 жылғы 15 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2017 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 419 және Қазақстан
Республикасы Энергетика
министрінің 2017 жылғы
12 желтоқсандағы № 448
бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 30
желтоқсанындағы
№ 835 және Қазақстан
Республикасы Энергетика
министрінің 2015 жылғы
15 желтоқсанындағы
№ 721 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Қоршаған ортаны қорғау, табиғи ресурстарды молықтыру және
пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қоршаған ортаны қорғау, табиғи ресурстарды молықтыру және пайдалану саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2015 жылғы 25 қарашадағы № 722 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12389 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік органдардың (Қазақстан Республикасының Ұлттық банкін қоспағанда) тәуекелді бағалау жүйесін қалыптастыруы әдістемесіне (бұдан әрі - Әдістеме) сәйкес қоршаған ортаны қорғау, табиғи ресурстарды молықтыру және пайдалану саласындағы тексеру субъектілерін (объектілерін) тәуекел дәрежесіне жатқызу анықтау үшін қалыптастырылды.
2. Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) болмашы бұзушылықтар – қоршаған ортаны қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген, халықтың өміріне және денсаулығына, қоршаған ортаға қауіп төндіру алғышарттарын тудырмайтын, бірақ қызметін жүзеге асыру барысында табиғат пайдаланушыларға орындалуы міндетті болып табылатын талаптарды бұзу; сондай-ақ расталған бір өтініш немесе шағымның болуына; аудиттiң нәтижелерi бойынша қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi органға өндiрiстiк экологиялық бақылау бағдарламасына өзгерiстер енгiзу ұсынымдарын беруге мүмкіндік беретін фактілердің болуына байланысты бұзушылықтар;

2) значительное нарушение – нарушения, установленные нормативными правовыми актами в сфере охраны окружающей среды, создающие предпосылки для возникновения угрозы жизни и здоровью населения, окружающей среде; а также нарушения, связанные с ведением учета в области охраны окружающей среды; отсутствием обязательного экологического страхования; предоставлением недостоверной отчетности, непредставлением установленной отчетности; наличием двух подтвержденных жалоб и обращений по подконтрольному субъекту; наличием по результатам аудита фактов, позволяющих внесение изменений в условия разрешения на эмиссий;
3) риск в области охраны окружающей среды, воспроизводства и использования природных ресурсов – вероятность причинения вреда в результате деятельности проверяемого субъекта жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
4) грубое нарушение – нарушения, установленные нормативными правовыми актами в сфере охраны окружающей среды, связанные с несоблюдением запрещающей нормы законодательства (запрещается, не допускается, не разрешается); а также, наличие по результатам аудита фактов, ведущих к приостановлению деятельности аудируемого субъекта; а также наличие трех и более подтвержденных жалоб и обращений; сброс и выброс загрязняющих веществ, а также размещение отходов производства и потребления сверх установленных лимитов, установленные по результатам иных форм контроля, высокое и экстремально высокое загрязнение атмосферного воздуха, поверхностных, подземных вод и почвенного покрова, неоднократные нарушения природоохранного законодательства (два раза за прошедший год);
5) система оценки риска – комплекс мероприятий, проводимый органом контроля и надзора, с целью назначения проверок;
6) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора проверяемых субъектов (объектов) в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного проверяемого субъекта (объекта);
7) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора проверяемых субъектов (объектов) в зависимости от результатов деятельности конкретного проверяемого субъекта (объекта).
3. Кратность проведения выборочной проверки определяется по результатам проводимого анализа и оценки получаемых сведений по субъективным критериям и не может быть чаще одного раза в год.

2) елеулі бұзушылықтар - қоршаған ортаны қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген, халықтың өміріне және денсаулығына, қоршаған ортаға қауіп төндіру алғышарттарын тудыратын бұзушылықтар; сондай-ақ қоршаған ортаны қорғау саласындағы есеп жүргізуге; міндетті экологиялық сақтандырудың болмауына,дұрыс емес есептілікті тапсыруға; белгiленген есептілікті бермеуге;бақылаудағы субъекті бойынша расталған екі өтініш пен шағымның болуына; аудиттің нәтижелері бойыншаэмиссияларға рұқсат талаптарына өзгерiстер енгiзуге мүмкіндік беретін фактілердің бар болуына байланысты бұзушылықтар;
3) қоршаған ортаны қорғау, табиғи ресурстарды молықтыру және пайдалану саласындағы тәуекел – тексерілетін субъектінің қызметі нәтижесінде адам өмірі немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне салдарының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдылығы;
4) өрескел бұзушылықтар – қоршаған ортаны қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген, заңнаманың тыйым салатын нормасын сақтамауына байланысты бұзушылықтар (тыйым салынады, жол берілмейді, рұқсат берілмейді); сондай-ақ аудиттiң нәтижелерi бойынша аудиттелетiн субъектiнiң қызметiн тоқтата тұруға әкелетін фактілердің болуы; сондай-ақ расталған үш және одан да көп өтініш пен шағымның болуы;бақылаудың өзге нысандарының нәтижелері бойынша анықталған ластаушы заттардың төгінділері мен шығарындылары, сондай-ақ өндіріс пен тұтыну қалдықтарын белгіленген лимиттен тыс орналастыру; атмосфералық ауаның, жер бетінің, жер асты суларының және топырақ жамылғысының жоғары және өте жоғары ластануы, табиғат қорғау заңнамасын бірнеше рет бұзу (соңғы жылда жылына 2 рет);
5) тәуекелді бағалау жүйесі – тексерулерді белгілеу мақсатында бақылау және қадағалау органы жүргізетін іс-шаралар кешені;
6) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) –белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке тексерілетін субъектіге (объектіге) тікелей байланыссыз тексерілетін субъектілерді (объектілерді) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарі;
7) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты тексерілетін субъектінің (объектінің) қызметі нәтижелеріне байланысты тексерілетін субъектілерді (объектілерді) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
3. Ішінара тексеру жүргізу мерзімділігі жылына бір реттен аспайды.

4. Выборочные проверки проводятся на основании списков выборочных проверок, формируемых на полугодие по результатам проводимого анализа и оценки, утвержденных первым руководителем регулирующего государственного органа. Списки выборочных проверок направляются в уполномоченный орган по правовой статистике и специальным учетам в срок не позднее, чем за пятнадцать календарных дней до начала соответствующего отчетного периода.
5. Списки выборочных проверок составляются с учетом:
1) приоритетности проверяемых субъектов (объектов) с наибольшим показателем степени риска по субъективным критериям;
2) нагрузки на должностных лиц государственного органа, осуществляющих проверки.
Глава 2. Способы для проведения выборочных проверок
6. Критерии оценки степени риска для выборочных проверок в области охраны окружающей среды, воспроизводства и использования природных ресурсов формируются посредством объективных и субъективных критериев.
Параграф 1. Объективные критерии
7. В первую очередь отнесение природопользователей к проверяемым субъектам (объектам) по степеням рисков осуществляется на основе объективных критериев оценки степени риска. После определения риска проверяемые субъекты (объекты) распределяются по двум степеням риска (высокая и не отнесенная к высокой).
К объективным критериям высокой степени оценки риска относятся:
1) субъекты (объекты) 1, 2 категории хозяйственной деятельности, согласно статье 40 Экологического кодекса Республики Казахстан;
2) субъекты (объекты) 3, 4 категории хозяйственной деятельности, согласно статье 40 Экологического кодекса Республики Казахстан, по характеру и степени влияния на окружающую среду:
химические производства;
металлургические, машиностроительные объекты;
объекты по разведке и добыче полезных ископаемых;
строительная промышленность (производство цемента, а также местных цементов, производство асбеста и изделий из него, производство магнезита, доломита и шамота с обжигом в шахтных, вращающихся и других печах, производство асфальтобетона, железобетонных изделий на стационарных заводах, а также прием, хранение и реализация строительных материалов), деятельность в строительной сфере с объемом выбросов свыше 50 тонн/в год;
микробиологическая промышленность;
производство электрической и тепловой энергии при сжигании топлива (использующие в качестве топлива уголь, мазут, природный газ);
субъекты квотирования парниковых газов, включенные в Национальный план распределения квот на выбросы парниковых газов;
субъекты, осуществляющие деятельность в пределах границ охранных зон особо охраняемых природных территорий, на землях оздоровительного и рекреационного назначения;
субъекты, осуществляющие прием, утилизацию, переработку, размещение отходов производства и потребления;
субъекты коммунального хозяйства (в том числе, объекты теплоснабжения, водоснабжения, водоотведения, по сбору, хранению и переработке коммунальных отходов), а также субъекты стратегического значения, влияющие на окружающую среду (гидроэлектростанции, накопители, водохранилища и другие);
субъекты, осуществляющие прием, хранение и реализацию нефтепродуктов;
субъекты, осуществляющие выпуск транспортных средств и деятельность в сфере перевозки (грузовыми, легковыми, железнодорожными, воздушными, водными, автобусными) транспортными средствами.

4. Ішінара тексерулер жүргізілетін талдау және бағалау нәтижелері бойынша жартыжылдыққа қалыптастырылатын, реттеуші мемлекеттік органның бірінші басшысымен бекітілген ішінара тексерулердің тізімдері негізінде жүргізіледі.Ішінара тексерулер тізімдері тиісті есептік кезең басталғанға дейін күнтізбелік он бес күннен кешіктірмей құқықтық статистика және арнайы есептер бойынша уәкілетті органға жіберіледі.
5. Ішінара тексерулердің тізімдері:
1) субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесініңең жоғары көрсеткіші бар тексерілетін субъектілердің (объектілердің) басымдығын;
2) мемлекеттік органның тексерулерді жүргізетін лауазымдық тұлғаларына түсетін жүктемелерін ескере отырып жасалады.
2-тарау. Ішінара тексерулер жүргізуге арналған тәсілдер
6. Қоршаған ортаны қорғау, табиғи ресурстарды молықтыру және пайдалану саласындағы ішінара тексерулерге арналған тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттар арқылы қалыптастырылады.
1-параграф. Объективті өлшемшарттар
7. Бірінші кезекте табиғат пайдаланушыларды тәуекел дәрежесі бойыншатексерілетін субъектілерге (объектілерге) жатқызу тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары негізінде іске асырылады. Тәуекелді анықтағаннан кейін тексерілетін субъектілер (объектілер) екі тәуекел дәрежесі бойынша (жоғары және жоғары дәрежеге жатпайтын) бөлінеді.
Жоғары тәуекел дәрежесінің объективті өлшемшарттарына:
1) Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 40-бабына сәйкес 1, 2-санаттағы шаруашылық қызмет субъектілері (объектілері);
2) Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 40-бабына сәйкес 3, 4-санаттағы шаруашылық қызметтің келесі субъектілері (объектілері) қоршаған ортаға әсерінің сипаты және дәрежесі бойынша:
химиялық өндіріс;
металлургиялық, машина жасау объектілері;
пайдалы қазбаларды барлау және өндіру бойынша объектілер;
құрылыс өнеркәсібі (цемент және жергілікті цементті өндіру, асбест және одан жасалған бұйымдарды өндіру, шахталы, айналмалы және басқа пештерде күйдірумен магнезит, доломит және шамот өндірісін, стационарлық зауыттардағы асфальтбетон, темірбетоннан жасалған бұйымдар өндірісін, сондай-ақ құрылыс материалдарын қабылдау, сақтау және өткізу), шығарындылардың көлемі жылына 50 тоннадан асатын құрылыс саласындағы қызмет;
микробиологиялық өнеркәсіп;
отын жағудан шығатын электр және жылу энергиясын өндіру (отын ретінде көмір, мазут, табиғи газ пайдаланатындар);
Парниктік газдар шығарындаларына квоталар бөлудің ұлттық жоспарына енгізілген парниктік газдарды квоталау субъектілері;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерi, сауықтыру және рекреациялық мақсатындағы қорғау аймағы шекарасының шегінде қызметінжүзеге асыратынсубъектілер;
өндiрiс және тұтыну қалдықтарын қабылдау, кәдеге жарату, өңдеу, орналастыруды жүзеге асыратын субъектілер;
коммуналдық шаруашылық субъектілері (оның ішінде, жылумен жабдықтау, сумен жабдықтау, су бөлу, коммуналдық қалдықтарды жинақтау, сақтау және өңдеу объектілері), сондай-ақ қоршаған ортаға әсер ететін стратегиялық маңызды субъектілер (су электр станциялары, жинақтағыштар, су қоймалары және басқалары);
мұнай өнімдерін қабылдау, сақтау және өткізуді жүзеге асыратын субъектілер;
көлік құралдарын шығаратын және көлік құралдарымен (жүк, жеңіл, теміржол, ауа, су, автобус) тасымалдау саласында қызмет ететін субъектілер жатады.

Субъекты (объекты), не вошедшие в подпункты 1), 2) настоящего пункта, после проведения анализа согласно объективных критериев подлежат к отнесению к субъектам, не отнесенным к высокой степени риска согласно объективных критериев.
Субъекты (объекты), отнесенные к высокой степени риска, далее подлежат оценке по субъективным критериям.
Параграф 2. Субъективные критерии
8. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) сбор информации и формирование базы данных;
2) анализ информации и оценка рисков.
9. Сбор информации проводится для выявления проверяемых субъектов (объектов), нарушающих законодательство, с целью формирования базы данных и будет осуществляться из следующих источников информации:
1) результаты мониторинга отчетности, предоставляемой проверяемым субъектом (объектом);
2) результаты предыдущих проверок. При этом, степень тяжести нарушений (грубое, значительное, незначительное) устанавливается в случае несоблюдения требований законодательства, отраженных в проверочных листах;
3) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений от физических и юридических лиц;
4) результаты проведенного экологического аудита;
5) результаты иных форм контроля;
6) результаты анализа сведений, представляемых уполномоченными органами и организациями.
10. На основании имеющихся источников субъективные критерии оценки степени риска подразделяются на три степени показателя: грубые, значительные, незначительные.
Для отнесения проверяемого субъекта к степени риска применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
При выявлении одного грубого нарушения, проверяемому субъекту приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится выборочная проверка.
В случае если грубых нарушений не выявлено, то для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7
где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – общее количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3
где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 общее количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений.

Объективті өлшемшарттар бойынша талдау жасалғаннан кейін осы тармақтың 1), 2) тармақшаларына кірмеген субъектілер (объектілер) объективті өлшемшарттар бойынша жоғары тәуекел дәрежесіне жатпайтын субъектілерге жатқызылады.
Жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылған субъектілер (объектілер) одан әрі субъективті өлшемшарттар бойынша бағалауға жатады.
2-параграф. Субъективті өлшемшарттар
8. Субъективті өлшемшарттарды анықтау мынадай:
1) ақпарат жинау және деректер базасын қалыптастыру;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау кезеңдерін қолдана отырып жүзеге асырылады.
9. Деректер базасын қалыптастыру мақсатында ақпарат жинау заңнаманы бұзатын тексерілетін субъектілерді (объектілерді) анықтау үшін жүргізіледі және мынадай ақпарат көздерінен:
1) тексерілетін субъектілермен (объектілермен) ұсынылатын есептілікті мониторингілеу нәтижелері;
2) бұрынғы тексерулер нәтижелерінен жүзеге асырылатын болады. Бұл ретте, бұзушылықтың ауыртпалық дәрежесі (өрескел, елеулі, болмашы) тексеру парағында көрсетілген заңнама талаптарын сақтамау жағдайында белгіленеді;
3) жеке және заңды тұлғалардан келіп түскен расталған өтініш пен шағымдардың болуы және олардың саны;
4) жүргізілген экологиялық аудит нәтижелері.
5) бақылаудың өзге нысандарының нәтижелері;
6) уәкілетті органдармен және ұйымдармен ұсынылатын мәліметтер талдауының нәтижелері.
10. Қолда бар ақпарат көздерінің негізінде тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары үш бұзушылыққа бөлінеді: өрескел, елеулі, болмашы.
Тексерілетін субъектіні тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің келесі тәртібі қолданылады.
Бір өрескел бұзушылық анықталған кездетексерілетін субъектіге тәуекел дәрежесінің 100 көрсеткіші белгіленеді және оған қатысты ішінара тексеру жүргізіледі.
Егер өрескел бұзушылықтар анықталмаса, онда тәуекел дәрежесінің көрсеткішін анықтау үшін елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар көрсеткіштерінің қосынды мәні есептеледі.
Елеулі дәрежедегі бұзушылықтар көрсеткішін анықтау кезінде0,7 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш келесі формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7
мұндағы:
SРз– елеулі дәрежедегі бұзушылықтар көрсеткіші;
SР1–елеулі дәрежедегі бұзушылықтардың жалпы саны;
SР2– анықталған елеулі бұзушылықтардың саны.
Болмашы дәрежедегі бұзушылықтар көрсеткішін анықтау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш келесі формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3
мұндағы:
SРн– болмашы дәрежедегі бұзушылықтар көрсеткіші;
SР1–болмашы дәрежедегі бұзушылықтардың жалпы саны;
SР2– анықталған болмашы бұзушылықтардың саны.