О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 19 сентября 2016 года № 421 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2016 года № 497 "Об утверждении проверочных листов в области электроэнергетики"
Совместный приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 28 ноября 2017 года № 406 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 14 декабря 2017 года № 415. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 января 2018 года № 16176. Утратил силу совместным приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 26 августа 2019 года № 290 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 августа 2019 года № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра энергетики РК от 26.08.2019 № 290 и Министра национальной экономики РК от 27.08.2019 № 78 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 19 сентября 2016 года № 421 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2016 года № 497 "Об утверждении проверочных листов в области электроэнергетики" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14532, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 28 декабря 2016 года) следующие изменения и дополнения:
пункт 1 совместного приказа изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить проверочные листы в сфере государственного контроля в области электроэнергетики согласно приложениям 1, 2, 3 и 4 к настоящему совместному приказу."
в приложении 1 к настоящему совместному приказу:
в Проверочном листе в сфере/в области/за государственным контролем в области электроэнергетики (в соответствии со статьей 138 Предпринимательского Кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года) в отношении энергопроизводящих, энергопередающих (энергоснабжающих) организаций (наименование однородной группы проверяемых субъектов (объектов):
строку, порядковый номер 1, изложить в следующей редакции:
"
1
Наличие комиссии по оценке готовности к работе в осенне-зимний период в соответствии с Правилами получения энергопроизводящими, энергопередающими организациями паспорта готовности к работе в осенне-зимний период, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 2 февраля 2015 года № 55 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10516).
";
строку, порядковый номер 4, исключить;
строку, порядковый номер 11, изложить в следующей редакции:
"
11
Направление второго экземпляра акта расследования технологического нарушения со всеми приложениями (результаты проведенной энергетической экспертизы, документы, подтверждающие выводы комиссии: акт осмотра поврежденного оборудования, регистрограммы, осциллограммы, выписки из оперативных журналов, объяснительные записки, схемы, чертежи, фотографии, результаты испытаний оборудования и металла, опросные листы) в орган по государственному энергетическому надзору и контролю в течение трех рабочих дней со дня его подписания.
";
строку, порядковый номер 12, исключить;
строку, порядковый номер 19, изложить в следующей редакции:
"
19
Наличие акта приемо-сдаточного испытания до ввода в эксплуатацию электроустановки от строительно-монтажной организации.
";
строку, порядковый номер 21, исключить;
строку, порядковый номер 28, изложить в следующей редакции:
"
28
Наличие предупреждения (энергоснабжающей и (или) энергопередающей организации) потребителя о прекращении подачи электрической энергии для проведения плановых работ по ремонту оборудования и подключению новых потребителей при отсутствии резервного питания не позднее, чем за три календарных дня до отключения.
";
строку, порядковый номер 36, исключить.
в приложении 2 к настоящему совместному приказу:
в Проверочном листе в сфере/в области/за государственным контролем в области электроэнергетики (в соответствии со статьей 138 Предпринимательского Кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года) в отношении потребителей (физические и юридические лица) (наименование однородной группы проверяемых субъектов (объектов):
строку, порядковый номер 21, изложить в следующей редакции:
"
21
Наличие проектной и технической приемо-сдаточной документацией для всех вновь подключаемых и реконструируемых электроустановок потребителей, акта приемо-сдаточного испытания до ввода в эксплуатацию электроустановки от строительно-монтажной организации.
";
дополнить строкой, порядковый номер 24, следующего содержания:
"
24
Недопущение подключения к электрическим сетям до устранения нарушений в схеме и приборах коммерческого учета электрической энергии, платы суммы перерасчета и оплаты суммы за подключения.
".

"Электр энергетикасы саласындағы тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 19 қыркүйектегі № 421 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 5 желтоқсандағы № 497 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 28 қарашадағы № 406 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 14 желтоқсандағы № 415 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 4 қаңтарда № 16176 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2019 жылғы 26 тамыздағы № 290 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 27 тамыздағы № 78 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Энергетика министрінің 26.08.2019 № 290 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 27.08.2019 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Электр энергетикасы саласындағы тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 19 қыркүйектегі № 421 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 5 желтоқсандағы № 497 бірлескен бұйрыққа (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14532 болып тіркелген, 2016 жылғы 28 желтоқсанында "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін.
бірлескен бұйрықтың 1 тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. "Электр энергетикасы саласындағы мемлекеттік бақылаудың тексеру парақтары осы бірлескен бұйрыққа 1, 2, 3 және 4-қосымшаға сәйкес бекітілсін."
осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшада:
Электр энергетикасы саласында мемлекеттік бақылау аясындағы/саласындағы/ (Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 29 қазандағы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес) энергия өндіруші, энергия беруші (энергиямен жабдықтаушы) ұйымдарға қатысты (тексерілетін субъектілердің (объектілердің) біртекті топтарының атауы) тексеру парағында:
реттік нөмірі 1-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
1
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 2 ақпандағы № 55 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10516 болып тіркелген) Энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдардың күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлік паспортын алу қағидаларына сәйкес күзгі-қысқы кезеңдегі жұмысқа әзірлікті бағалау жөніндегі комиссияның болуы.
";
реттік нөмірі 4-жол алып тасталсын;
реттік нөмірі 11-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
11
Технологиялық бұзушылықты тергеп-тексеру актісінің екінші данасын барлық қосымшаларымен бірге (жүргізілген энергетикалық сараптама нәтижелері, комиссия тұжырымдарын растайтын құжаттар: зақымданған жабдықты қарап-тексеру актісі, регистрограммалар, осциллограммалар, жедел журналдардан алынған көшірмелер, түсініктеме жазбалар, схемалар, сызбалар, фотосуреттер, жабдық және металлды сынау нәтижелері, сауалнама қағаздары) оған қол қойылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органға жіберу.
";
реттік нөмірі 12-жол алып тасталсын;
реттік нөмірі 19-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
19
Электр қондырғылары пайдалануға енгізілгенге дейін құрылыс-монтаж ұйымынан қабылдау-тапсыру сынағын алған актісінің болуы.
";
реттік нөмірі 21-жол алып тасталсын;
реттік нөмірі 28-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
28
(Энергиямен жабдықтаушы және (немесе) энергия беруші ұйым) тұтынушыны резервтік қуаттандыру болмаған жағдайда, жабдықты жөндеу және жаңа тұтынушыларды қосу бойынша жоспарлы жұмыстарды жүргізу үшін тұтынушыға электр энергиясын беруді тоқтату туралы ажыратқанға дейін күнтізбелік үш күннен кешіктірмей ескертуінің болуы.
";
реттік нөмірі 36-жол алып тасталсын;
осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшада:
Электр энергетикасы саласында (2016 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес) тұтынушыларға (жеке және заңды тұлғаларға) қатысты (тексерілетін субъектілердің (объектілердің) біртекті тобының атауы) мемлекеттік бақылау аясындағы/саласындағы тексеру парағында:
реттік нөмірі 21-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
21
Тұтынушылардың қайта қосылатын және реконструкцияланатын барлық электр қондырғыларына арналған жобалау және техникалық қабылдау-тапсыру құжаттамасының, электр қондырғысын құрылыс-монтаждау ұйымынан пайдалануға енгізгенге дейін қабылдау-тапсыру сынағы актісінің болуы.
";
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 24-жолмен толықтырылсын:
"
24
Электрлік желіге схемадағы және электр энергиясын коммерциялық есепке алу аспаптарындағы бұзушылықтар жойылғанға дейін және қайта есептеу сомасы мен қосылу үшін төлем өтелгенге дейін қосылуға жол бермеу.
";

дополнить приложениями 3 и 4 согласно приложениям 1 и 2 к настоящему совместному приказу.
2. Комитету атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в печатном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
_____________К. Бозумбаев
Министр национальной экономики
Ре
спублики Казахстан
____________
Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета
по правовой статистике и специальным
учетам Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
_____________ Б. Мусин
8 декабря 2017 года
Приложение 1
к совместному приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 28 ноября 2017 года № 406
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 14 декабря 2017 года № 415
Приложение 3
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 5 декабря 2016 года № 497
и Министра энергетики
Республики Казахстан
от 19 сентября 2016 года № 421
Проверочный лист

3 және 4 қосымшалармен осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшалар сәйкес толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі баспа және электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу және ресми жариялау үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күнінің ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
Қ. Бозымбаев
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Т. Сүлейменов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және арнайы
есепке алу жөніндегі
комитетінің төрағасы
____________Б. Мусин
8 желтоқсан 2017 жыл
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2017 жылғы 28 қараша
№ 406 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2017 жылғы 14 желтоқсан
№ 415 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 5 желтоқсандағы
№ 497 және
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2016 жылғы 19 қыркүйектегі
№ 421 бірлескен бұйрығына
3-қосымша

в сфере/в области/за государственным контролем в области электроэнергетики (в соответствии со статьей 138 Предпринимательского Кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года)
в отношении энергопроизводящих, энергопередающих и энергоснабжающих организаций по техническому состоянию и эксплуатации электросетевых объектов 0,4 кВ и ниже.
(наименование однородной группы проверяемых субъектов (объектов)
Государственный орган, назначивший проверку
______________________________
Акт о назначении проверки
______________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого субъекта (объекта)
______________________________
(ИИН), БИН проверяемого субъекта (объекта)
______________________________
Адрес места нахождения
______________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
1.
Наличие схем и указаний по допустимым режимам работы электрооборудования у персонала, обслуживающего распределительное устройство (далее – РУ)
2.
Недопущение повышения температуры воздуха внутри помещений закрытых распределительных устройств (далее - ЗРУ) в летнее время выше 40 °С
3.
Принятие мер, исключающих попадание животных и птиц в помещение ЗРУ, камеры распределительных устройств (далее - КРУ)
4.
Наличие покрытия полов, предотвращающего образование цементной пыли
5.
Изолирование помещений РУ, в котором установлены ячейки комплектных распределительных устройств с элегазовой изоляцией (далее – КРУЭ), а также помещения для их ремонта и технического обслуживания от других помещений и улицы
6.
Окрашивание стены, пола и потолка пыленепроницаемой краской
7.
Наличие в помещениях приточно-вытяжной вентиляции с отсосом воздуха снизу
8.
Наличие фильтров в приточной вентиляции, предотвращающих попадание пыли в помещение
9.
Запирание на замок приводов разъединителей и шкафов щитков низкого напряжения на столбовых трансформаторных подстанциях, переключательных пунктах и других устройствах, не имеющих ограждений
10.
Блокирование с разъединителями и запирание на замок стационарных лестниц у площадки обслуживания
11.
Наличие надписей, указывающих назначение присоединений и их диспетчерское наименование на дверях и внутренних стенках камер ЗРУ, оборудования открытых распределительных устройств (далее - ОРУ), наружных и внутренних лицевых частях КРУ, сборках, а также на лицевой и оборотной сторонах панелей щитов
12.
Наличие на дверях РУ предупреждающих знаков по применению и испытанию средств защиты, используемых в электроустановках
13.
Наличие надписей на предохранительных щитках и (или) у предохранителей присоединений, указывающих номинальный ток плавкой вставки
14.
Наличие в РУ переносных заземлений и противопожарных средств
15.
Оборудование устройством электроподогрева днищ баков и корпусов масляных выключателей, включаемым при понижении температуры окружающего воздуха ниже допустимой
16.
Наличие электроустановок, находящихся в технически исправном состоянии и обеспечивающих безопасные условия труда
17.
Наличие в электроустановках испытанных и готовых к использованию защитных средств, а также изделий медицинского назначения для оказания первой помощи работникам
18.
Наличие у работников профессиональной подготовки, соответствующей характеру выполняемой работы
19.
Наличие у работника, прошедшего проверку знаний по технике безопасности при эксплуатации электроустановок, удостоверения о проверке знаний норм труда и правил работы в электроустановках
20.
Наличие записи в удостоверении о проверке знаний норм труда, для работника обладающего право проведения специальных работ
21.
Проведение земляных работ, связанных с ремонтом или прокладкой кабеля в зоне расположения подземных сооружений и коммуникаций, с назначением руководителя работ и с письменного согласия руководителей предприятия или цеха, в распоряжении которых находится эксплуатация этих сооружений и коммуникаций. Наличие плана с указанием размещения и глубины заложения коммуникаций
22.
Проведение работ по демонтажу опор и проводов воздушной линии (далее – ВЛ), а также по замене элементов опор по технологическим картам или по проекту производства работ (далее – ППР) под наблюдением руководителя работ
23.
Наличие на оттяжках с крюками предохранительных замков
24.
Прохождение инструктажа по электробезопасности командированным персоналом по прибытии на место командировки, с учетом особенностей электроустановок, в которых ему предстоит работать
25.
Обеспечение командирующем предприятием соответствия командированных работников присвоенным им группам по электробезопасности
26.
Осуществление технического обслуживания и ремонта воздушных линий электропередачи, направленного на обеспечение их надежной работы при проведении эксплуатации
27.
Проведение работ при техническом обслуживании по предохранению элементов ВЛ от преждевременного износа путем устранения повреждений и неисправностей, выявленных при осмотрах, проверках и измерениях
28.
Выполнение комплексных мероприятий при капитальном ремонте ВЛ, направленных на поддержание или восстановление первоначальных эксплуатационных характеристик ВЛ в целом или отдельных ее элементов путем ремонта деталей и элементов или замены их новыми, повышающими их надежность и улучшающими эксплуатационные характеристики линии
29.
Осуществление расчистки трассы ВЛ от кустарников, деревьев и ее содержание в безопасном пожарном состоянии, а также обеспечение поддерживания установленной ширины просек и производство обрезок деревьев
30.
Осуществление вырубки отдельных деревьев, растущих вне просеки и угрожающих падением на провода или опоры ВЛ, с последующим уведомлением об этом организации, в ведении которой находятся насаждения, и оформлением лесорубочных билетов (ордеров)
31.
Содержание в исправном состоянии дорожных знаков ограничения габаритов, устанавливаемых на пересечениях ВЛ с автомобильными дорогами
32.
Организация периодических и внеочередных осмотров ВЛ
33.
Выполнение отметок неисправностей, обнаруженных при осмотре ВЛ и производстве проверок и измерений в эксплуатационной документации и устранение их при проведении технического обслуживания либо капитального ремонта ВЛ
34.

Электр энергетикасы саласында мемлекеттік бақылау аясындағы/саласындағы/(Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 29 қазандағы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес) тексеру парағы
0,4 кВ және одан төмен электр желілік объектілердің техникалық жай-күйі және олардың пайдаланылуы бойынша энергия өндіруші, энергия беруші және энергиямен жабдықтаушы ұйымдарға қатысты
(тексерілетін субъектілердің (объектілердің) біртекті топтарының атауы) тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган
______________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт
______________________________
(№, күні)
Тексерілетін субъектінің (объектінің) атауы
______________________________
Тексерілетін субъектінің (объектінің) (ЖСН), БСН
______________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы
______________________________
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес
Талаптарға сәйкес емес
1
2
3
4
5
6
1.
Тарату құрылғысына (бұдан әрі – ТҚ) қызмет көрсетуші персоналда электр жабдықтарының рұқсат етілген жұмыс режимі бойынша схемалар мен нұсқаулардың болуы
2.
Жаз мезгілінде жабық тарату құрылғылары (бұдан әрі – ЖТҚ ) үй-жайының ішіндегі ауа температурасының 40 0С көтерілуіне жол бермеу
3.
ЖТҚ үй-жайына, тарату құрылғылары камераларына (бұдан әрі – ТҚК) жануарлар мен құстардың кіруін болдырмайтын шаралар қолдану
4.
Цемент тозаңының пайда болуын болдырмайтын еден жабынының болуы
5.
Элегазды оқшауламасы бар жиынтықты тарату құрылғылардың ұяшығы орналасқан ТҚ үй-жайын, сондай-ақ оларды жөндеу мен техникалық қызмет көрсетуге арналған үй-жайларды басқа үй-жайлардан және көшеден оқшаулау
6.
Қабырғаларды, еден мен төбені тозаң өткізбейтін сырмен сырлау
7.
Үй-жайларда ауаны төменнен ағынды соратын сору-шығару желдеткішінің болуы.
8.
Ауаны ішке сору желдеткішінде үй-жайға тозаңның кіруін болдырмайтын сүзгілердің болуы.
9.
Қоршалмайтын бағаналы трансформаторлы кіші станцияларда, ауыстырып қосқыш пункттер мен басқа да құрылғыларда ажыратқыш сымдар мен төмен кернеулі қалқан шкафтарды кілтпен құлыптау
10.
Қызмет көрсету алаңдарының стационарлық баспалдақтарын ажыратқыштармен бұғаттау және кілтпен құлыптау
11.
ЖТҚ камераларының есіктері мен ішкі қабырғаларында, ашық тарату құрылғыларының бұдан (әрі – АТҚ) жабдықтарында, ТҚК-ның сыртқы және ішкі бөліктерінде, сондай-ақ қалқан панельдерінің беткі және келесі беттерінде қосылулар мен олардың диспетчерлік атауларын көрсететін жазбалардың болуы
12.
ТҚ есіктерінде электр қондырғыларында пайдаланылатын қорғаныс құралдарын пайдалану мен сынау бойынша сақтандыру белгілерінің болуы
13.
Сақтандыру қалқандарында және (немесе) қосылу сақтандырғыштарында балқымалы қыстырғының номиналды тогын көрсететін жазбаның болуы
14.
ТҚ-да жылжымалы жерге тұйықтау, және өртке қарсы құралдардың болуы
15.
Май ажыратқыштар бактердің түбі мен корпустарын қоршаған ауа температурасының төмендеуі кезінде қосылатын электр жылыту құрылғысымен жабдықтау
16.
Техникалық жарамды қалыптағы және қауіпсіз еңбек жағдайын қамтамасыз ететін электр қондырғыларының болуы
17.
Электрқондырғыларда сыналған және пайдалануға дайын қорғаныс құралдарының, сондай-ақ жұмысшыларға алғашқы көмек көрсетуге арналған медициналық мақсаттағы бұйымдардың болуы
18.
Жұмысшыларда атқаратын жұмысының сипатына сәйкес келетін кәсіби дайындықтың болуы
19.
Электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы бойынша білімді тексеруден өткен жұмысшыда еңбек нормалары мен электр қондырғыларындағы жұмыс қағидаларын білуін тексеру туралы куәліктің болуы
20.
Арнайы жұмыстарды жүргізуге құқығы бар жұмыскер үшін куәлікте еңбек нормаларын білуін тексеру туралы жазбаның болуы
21.
Жерасты құрылыстары мен коммуникациялар орналасқан аймақта кабельді жөндеумен немесе төсеумен байланысты жер жұмыстарын жұмыс басшысын тағайындай отырып және қарамағында осы құрылыстар мен коммуникацияларды пайдалану бар кәсіпорын немесе цех басшыларының жазбаша келісімімен жүргізу. Коммуникацияларды орналастыру және төсеу тереңдігі көрсетілген жоспардың болуы.
22.
Әуе желісі (бұдан әрі – ӘЖ) тіректерін және сымдарын бөліктеу, сондай-ақ жұмыс басшысының қадағалауымен технологиялық карталар немесе жұмыстарды жүргізу жобасы (ЖЖЖ) бойынша тірек элементтерін ауыстыру бойынша жұмыс жүргізу
23.
Ілгегі бар тартуда сақтандырғыш құлыптың болуы
24.
Іссапарға жіберілген персоналдың іссапар орнына келген соң, алдағы уақытта жұмыс істейтін электр қондырғының ерекшеліктерін ескере отырып, электр қауіпсіздігі бойынша нұсқамадан өтуі
25.
Іссапарға жіберетін кәсіпорын іссапарға жіберілген жұмыскерлердің оларға электр қауіпсіздігі бойынша берілген топтарға сәйкес келуін қамтамасыз етуі
26.
Әуе электр беру желілерін пайдалану кезінде техникалық қызмет көрсету мен олардың сенімді жұмысын қамтамасыз етуге бағытталған жөндеу жұмыстарын жүзеге асыру
27.
Қарап-тексеру, тексеру және өлшеу кезінде анықталған зақымданушылықтар мен ақауларды жою арқылы алдын ала тозудан ӘЖ элементтерін сақтау бойынша жұмыстарды техникалық қызмет көрсету кезінде атқару
28.
ӘЖ-нің күрделі жөндеу жұмысы кезінде ӘЖ-нің бастапқы пайдалану сипаттамасынтұтас немесе оның жекелеген элементтерін бөлшектер мен элементтерді жөндеу немесе сенімділігін арттыратын және желінің пайдалану сипаттамасын жақсартатын жаңасымен ауыстыру арқылы сақтауға немесе қалпына келтіруге бағытталған іс-шаралар кешенін орындау
29.
ӘЖ-нің жолын бұталардан, ағаштардан тазартудыжүзеге асыружәне қауіпсіз өрт жағдайында ұстау, сондай-ақорман соқпағының белгіленген ені мен ағаштардың кесінділерінің сақталуын қамтамасыз ету
30.
Орман соқпағынан тысқары өскен және ӘЖ сымына немесе тірегіне құлау қаупі бар жекелеген ағаштарды шабуды,кейін бұл туралы қарауында көшеттері бар ұйымға хабарлап және ағаш кесу билеттерін (ордерлерді) ресімдей отырып жүзеге асыру
31.
Автомобиль жолдарымен ӘЖ қиылысында орнатылған габариттерді шектейтін жол белгілерін жарамды күйде ұстау
32.
ӘЖ-ні мерзімді және кезектен тыс қарап-тексерулердің ұйымдастырылуы
33.
ӘЖ-ні қарап-тексерумен пайдалану жөніндегі құжаттамасындағы өлшеумен тексеру жұмыстарын жүргізу кезінде байқалған жарамсыздық белгілерінің орындалуы және олардың техникалық қызмет көрсету немесе ӘЖ күрделі жөндеу кезінде жойылуы.
34.

Выполнение капитального ремонта ВЛ на ВЛ с железобетонными и металлическими опорами – не реже 1 раза в 12 лет, на ВЛ с деревянными опорами – не реже 1 раза в 6 лет
35.
Осуществление технического обслуживания и ремонта силовых кабельных линий электропередачи при их эксплуатации
36.
Наличие кабельного журнала, скорректированного проекта кабельной линий, актов состояния, актов строительных и скрытых работ с указанием пересечений и сближений кабелей со всеми подземными коммуникациями, актов на монтаж кабельных муфт, актов приемки траншей, блоков, труб, каналов под монтаж, актов на монтаж устройств по защите кабельных линий от электрохимической коррозии, а также результаты коррозионных испытаний в соответствии с проектом, актов осмотра кабелей, проложенных в траншеях и каналах перед закрытием, акт проверки и испытания автоматических стационарных установок систем пожаротушения и пожарной сигнализации, протоколов испытания изоляции кабельной линии повышенным напряжением после прокладки, протоколов прогрева кабелей на барабанах перед прокладкой при низких температурах, результаты измерения сопротивления изоляции
37.
Покрытие негорючими антикоррозионными лаками и красками металлической не оцинкованной брони кабелей, проложенных в кабельных сооружениях, и металлической конструкции с не металлизированным покрытием, по которым проложены кабели, а также кабельных металлических коробов
38.
Заземление или зануление кабелей с металлическими оболочками или броней, а также кабельных конструкций, на которых прокладываются кабели
39.
Проведение осмотров кабельных линий в сроки:
1) трассы кабелей, проложенных в земле – не реже 3 раз в месяц";
2) трассы кабелей, проложенных в коллекторах, туннелях, шахтах и по железнодорожным мостам – не реже 6 раз в месяц";
3) кабельные колодцы - не реже 24 раз в месяц
40.
Произведение выборочных контрольных осмотров кабельных линий инженерно-техническим персоналом
41.
Произведение внеочередных осмотров в период паводков и после ливней, а также при отключении кабельной линии релейной защитой
42.
Наличие записей в журнале дефектов и неполадок о выявленных при осмотрах нарушениях на кабельных линиях
43.
Недопущение устройства в кабельных помещениях каких-либо временных и вспомогательных сооружений (мастерских, инструментальных, кладовых), а также хранения в них каких-либо материалов и оборудования
44.
Соблюдение расположения шин в электроустановках РУ напряжением до 1 кВ при пяти- и четырехпроводных цепях трехфазного переменного тока:
- при вертикальном расположении – А – В – С – N – RE (REN) сверху вниз;
- при расположении горизонтально или наклонно – наиболее удаленная шина – А, ближайшая к коридору обслуживания – RE (REN) при последовательности расположения А – В – С – N – RE (REN)
45.
Наличие сертифицированного и включенного в реестр Государственной системы обеспечения единства измерений Республики Казахстан коммерческого счетчика электроэнергии
46.
Наличие на устройстве крепления кожуха установленного коммерческого счетчика пломбы с клеймом поверителя, а на зажимной крышке или другом устройстве, исключающем доступ к ряду зажимов электросчетчика, наличие пломбы электроснабжающей и (или) энергопередающей организации
47.
Наличие на вновь установленных счетчиках, пломбы с давностью поверки не более 12 месяцев
48.
Обеспечение недоступности для случайного прикосновения токоведущих частей электроустановки, а доступные к прикосновению, открытые и сторонние проводящие части, представляющие опасность поражения электрическим током, не должны находиться под напряжением
49.
Наличие на электроустановках напряжением до 1 кВ переменного тока жилых, общественных и промышленных зданий, а также наружных электроустановках- источника питания с глухозаземленной нейтралью. При этом открытые проводящие части электроустановок должны быть присоединены к нейтрали
50.
Выполнение автоматического отключения питания для защиты от поражения электрическим током при косвенном прикосновении
51.

ӘЖ күрделі жөндеудің орындалуы темір бетон және металл тіректі ӘЖ-де –12 жылда кемінде 1 рет, ағаш тіректі ӘЖ-де – 6 жылда кемінде 1 рет
35.
Электр беру кабель желілерін пайдалану кезінде техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді жүзеге асыру
36.
Кабельдік журналдың, желінің түзетілген жобасының, ахуал актісінің, барлық жерасты байланыс жолдары бар кабелдердің тоғысулары мен жақындасуы көрсетілген құрылыс және жабық жұмыстарының актілерінің, кабел муфтасын монтаждау бойынша жасалған актілерінің, монтаждауға транштар, блоктар мен каналдарды қабылдау актілерінің, жабылар алдындағы траншеялар мен каналдардағы кабелдерді тексеру актілерінің, өрт сөндіру мен өрт сигнализациясының жүйелерін автоматты стационарлық қондырғыларын тексеру мен сынау актілерінің, төсеуден кейінгі жоғары кернеулі кабел желілерін оқшаулауды сынау хаттамасының, температурасы төмен болған кезде төсер алдында барабан кабелдерінің қызуы туралы хаттамасының, оқшаулау кедергісін өлшеу нәтижелерінің болуы
37.
Кабель құрылыстарында төселген кабельдерді, металл қаптамасы мырышталмаған кабельдерді және металдандырылмаған жабыны бар металл конструкцияларды, сондай-ақ кабельдік металл қораптарды жанбайтын коррозияға қарсы лакпен және сырмен сырлау
38.
Металл қабығы немесе қаптамасы бар кабельдерді, сондай-ақ кабель салынатын кабельдік конструкцияларды жерге тұйықтау немесе нөлдеу
39.
Кабель желілерін қарап-тексеруді мына мерзімде жүргізу:
1)жерге салынған кабель трассаларын – айына кемінде 3 рет,
2)коллекторларда, туннельдерде, шахталарда және теміржол көпірлерінде салынған кабель трассаларын айына кемінде 6 рет;
3)кабельдік құдықтарды айына кемінде 24 рет
40.
Инженерлік-техникалық персоналдың кабельдік желілерді іріктеп бақылау қарап-тексерулерін жүргізуі
41.
Су тасқыны кезінде және нөсерден кейін, сондай-ақ релелік қорғау арқылы кабельдік желілердің ажыратылуы кезінде кезектен тыс қарап-тексеру жүргізу
42.
Тексеру кезінде кабельдік желілерде анықталған бұзушылықтар туралы ақаулар мен олқылықтар журналында жазбаның болуы
43.
Кабелдік үй-жайларда қандай болса да уақытша және қосалқы құрылыстарды (шеберхана, құрал-жабдықтар бөлмесі, қоймалар) орналастыруға, сондай-ақ оларда қандай болмасын материалдар мен жабдықтардың сақталуына жол бермеу
44.
Ауыспалы үш фазалы токтың төрт және бес сымды тізбегі кезінде кернеуі 1кВ дейінгі ТҚ электр қондырғыларында шиналардың орналасуын:
тігінен орналасқан жағдайда –жоғарыдан төмен қарай А-В-С-N - RE (REN);
көлденең немесе еңкейіңкі түрде орналасқан кезде – біршама алыс тұрған шина – А, қызмет көрсету дәлізіне жақын - RE (REN) орналасу реттілігін – А-В-С-N- RE (REN) сақтау
45.
Сертификатталған және Қазақстан Республикасының өлшемдер бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізіліміне енгізілген электр энергиясын коммерциялық санауыштың болуы
46.
Орнатылған коммерциялық санауыш қаптамасын бекіту құрылғысында салыстырып тексерушінің таңбасы бар пломбаның болуы, ал қысқыш қақпағында немесе электр санауыштың қысқыштар қатарына қол жетімділікті болдырмайтын басқа құрылғыда электрмен жабдықтаушы және (немесе) энергия беруші ұйым пломбасының болуы
47.
Жаңадан орнатылған санауышта орнатылған мерзімі 12 айдан аспайтын тексеру пломбасының болуы
48.
Электр қондырғыларының ток өткізгіш бөліктері кездейсоқ жанасу үшін қолжетімді болмауы, ал жанасуға қолжетімді ашық және бөгде өткізгіш бөліктер электр қондырғыларының қалыпты жұмысы кезінде, сондай-ақ оқшауламаның бүлінген кезінде электр тогымен зақымдану қаупін туғызатын кернеу астында болмауы тиіс
49.
Тұрғын үй, қоғамдық және өнеркәсіптік ғимараттардың электр қондырғыларында кернеуі 1 кВ дейінгі ауыспалы токтың, сондай-ақ сыртқы электр қондырғыларында тікелей тұйықталған бейтараптамасы бар қоректену көзінің болуы. Бұл ретте электр қондырғыларының ашық өткізгіш бөліктері бейтараптамаға қосылуы тиіс
50.
Жанама жанасу кезінде электр тогының зақымдауынан қорғау үшін қоректендіруді автоматты түрде ағытуды орындау
51.

Наличие питания электроустановок напряжением до 1 кВ переменного тока от источника с изолированной нейтралью, с заземлением открытых проводящих частей электроприемников, при недопустимости перерыва питания при первом замыкании на землю или на открытые проводящие части, связанные с системой уравнивания потенциалов, а для защиты при косвенном прикосновении при первом замыкании на землю наличие защитного заземления в сочетании с устройством контроля изоляции сети или устройства защитного отключения (далее - УЗО) с номинальным отключающим дифференциальным током не более 30 мА. Наличие автоматического отключения питания для защиты электроустановки от двойного замыкания на землю
52.
Наличие пробивного предохранителя для защиты электросети до 1 кВ с изолированной нейтралью связанной через трансформатор с сетью напряжением выше 1 кВ. При этом пробивной предохранитель устанавливается в нейтрали или фазе на стороне низкого напряжения каждого трансформатора
53.
Выполнение главной заземляющей шины внутри вводного устройства электроустановки или отдельно от нее
54.
Расположение главной заземляющей шины, при ее выполнении в отдельной установке, в доступном и удобном для обслуживания месте вблизи вводного устройства
55.
Наличие отдельно установленной главной заземляющей шины сечением не менее сечения нулевого проводника питающей линии.
Выполнение главной заземляющей шины из меди или стали
56.
Наличие главной заземляющей шины для каждого вводного устройства, в здание, имеющее несколько обособленных вводов
57.
Установление над подземными кабельными линиями до 1 кВ охранной зоны по 1 м с каждой стороны от крайних кабелей, а при прохождении кабельных линий в городах под тротуарами - на 0,6 м в сторону зданий, сооружений и на 1 м в сторону проезжей части улицы
58.
Выполнение кабельных линий следующим образом:
1) наличие запаса по длине кабеля, достаточным для компенсации возможных смещений почвы и температурных деформаций самих кабелей и конструкций, по которым они проложены; недопущение укладки запаса кабеля в виде колец (витков);
2) закрепление кабелей, проложенных горизонтально по конструкциям, стенам, перекрытиям, в конечных точках, непосредственно у концевых заделок, с обеих сторон изгибов и у соединительных и стопорных муфт;
3) закрепление кабелей, проложенных вертикально по конструкциям и стенам, так что предотвращена деформация оболочек и не нарушается соединение жил в муфтах под действием собственного веса кабелей;
4) выполнение конструкций, на которых уложены небронированные кабеля, таким образом, что исключена возможность механического повреждения оболочек кабелей, а места жесткого крепления оболочки этих кабелей предохранены от механических повреждений и коррозии при помощи эластичных прокладок;

Ауыспалы токтың кернеуі 1 кВ дейінгі электр қондырғыларды оқшауланған бейтараптамасы бар, электр қабылдағыштардың жерге қосылған ашық өткізгіш бөліктерінің көзінен қоректендіру, жерге және әлеуеттерді теңдестіру жүйесімен байланысты ашық өткізгіш бөліктерге бірінші тұйықталу кезінде қоректің үзілісіне жол берілмеген кезде орындалады. Осындай электр қондырғыларында жанама жанасу кезінде қорғау үшін жерге бірінші тұйықталу кезінде желінің оқшауламасын бақылау құрылғысымен үйлескен қорғаныстық жерге тұйықтау орындалуы немесе 30 мА аспайтын дифференциалды токты номиналды ажырататын қорғаныстық ажырату құрылғысы (ҚАҚ) қолданылуы. Жерге екі рет бірге тұйықталудан электр қондырғыны қорғау үшін қоректендіруді автоматты ағытудың болуы.
52.
Кернеуі 1 кВ жоғары желімен трансформатор арқылы байланысқан оқшауланған бейтараптамасы бар 1 кВ дейінгі электр желісінқорғау үшін тесіп өтетін сақтандырғыштың болуы. Бұл ретте тесіп өтетін сақтандырғыш әрбір трансформатордың кернеуі төмен жағындағы бейтараптамасына немесе фазасына орнатылады
53.
Басты жерге тұйықтағыш шинаның электр қондырғысының енгізу құрылғысының iшiнде немесе одан бөлек орындалуы
54.
Бас жерге тұйықтағыш шинаны жеке орнатқанда, енгiзу құрылғысының жанында қызмет көрсету үшiн қолжетімді, ыңғайлы жерде орналасуы
55.
Бөлек орнатылған басты жерге тұйықтағыш шинаның қимасы қоректендіру желісінің нөлдiк өткiзгiшiнiң қимасынан кем болмауы
Мыстан немесе болаттан жасалған басты жерге тұйықтағыш шинаның болуы
56.
Бірнеше өзгешеленген кіреберістері бар ғимаратта әрбір енгізу құрылымы үшін басты жерге тұйықтағыш шинаның болуы
57.
1 кВ дейінгі жерасты кабель желілерінің үстіненшеткі кабельдердің әрбір жағынан 1 м, ал қалаларда аяқжолдан өтетін кабельді желілер үшін ғимарат пен құрылысқа қарай 0, 6 м және көшенің жүргінші бөлігіне қарай 1 м сайын күзет аймағын орнату
58.
Кабель желілерін былайша орындау:
1) кабель топырақтың ықтимал жылжуының және кабельдің өзінің және олар төселген конструкцияның температуралық деформациясының орнын толтыруға жеткілікті кабельдің ұзындығы бойынша запасы болуы; кабельдің артығын сақина (орам) түрінде орауға жол бермеу;
2) конструкциялар, қабырғалар, аралықтар бойынша көлденең салынған кабельдерді жалғағыш және бөгеткіш муфталарға, шеткі бітеулерге, шеткі нүктелерге бекіту;
3) конструкциялар, қабырғалар, аралықтар бойынша тік салынған кабельдер, сырқы қабығы бүлінбейтіндей және кабельдердің өздерінің салмағынан муфталардағы талсымдардың қосылысы үзілмейтіндей етіп бекіту;
4) қапталмаған кабельдер салынған конструкцияларды, кабельдердің қабықтарының механикалық бүліну мүмкіндігін болдырмайтындай етіп, ал осы кабельдердің қабықтары қатты бекітілген жерлер, эластикалық төсемдердің көмегімен механикалық бүлінуден және тоттанудан сақталатындай етіп жасау;

5) выполнена защита кабелей (в том числе бронированных), в местах, где возможны механические повреждения (передвижение автотранспорта, механизмов и грузов) доступность для посторонних лиц), по высоте на 2 м от уровня пола или земли и на 0,3 м в земле;
6) принятие мер, при прокладке кабелей рядом с другими кабелями, находящимися в эксплуатации, для предотвращения повреждения последних;
7) наличие расстояния от кабелей до нагретых поверхностей, предотвращающего нагрев кабелей выше допустимого, а также наличие защиты кабелей от прорыва горячих веществ в местах установки задвижек и фланцевых соединений
59.
Наличие номера или наименования для каждой кабельной линий, а в случае когда кабельная линия состоит из нескольких параллельных кабелей, то каждая из них должен иметь тот же номер с добавлением букв А, Б, В
60.
Наличие на открыто проложенных кабелях, а также на всех кабельных муфтах бирок с обозначением на бирках кабелей и концевых муфт марки, напряжения, сечения, номера или наименования линии, на бирках соединительных муфт – номера муфты или даты монтажа
61.
Наличие бирок стойких к воздействию окружающей среды. Наличие бирок на кабелях, проложенных в кабельных сооружениях, по длине не реже чем через каждые 50 м
62.
Наличие информационных знаков в охранных зонах кабельных линий, проложенных в земле в незастроенной местности
63.
Наличие заземления или зануления на кабелях с металлическими оболочками или броней, а также на кабельных конструкциях, на которых прокладываются кабеля
64.
Нахождение кабельных линий от планировочной отметки на глубине не менее 0,7 м, при пересечении улиц и площадей независимо от напряжения 1 м
65.
Размещение опор ВЛ так, что бы не загораживали входы в здания и въезды во дворы и не затрудняли движения транспорта и пешеходов. Выполнение защиты опор в местах опасном наездом транспорта (у въездов во дворы, вблизи съездов с дорог, при пересечении дорог)
66.
Наличие на опорах ВЛ на высоте 2,2–3 м от земли порядковых номеров и года установки опоры, плакатов на которых указаны расстояния от опоры ВЛ до кабельной линии связи (на опорах, установленных на расстоянии менее 4 м до кабелей связи), а через 250 м по магистрали ВЛ – ширина охранной зоны и телефон владельца ВЛ
67.
Выполнение защиты от коррозии, на металлических конструкциях и бандажах опор ВЛ
68.
Применение, по условиям механической прочности на ВЛ неизолированных проводов сечением: алюминиевых – в районах с расчетной толщиной стенки гололеда 10 мм – не менее 25 мм2, в районах с толщиной стенки гололеда 15 мм и более – не менее 35 мм2, сталеалюминевые и из алюминиевого сплава - не менее 25 мм2 во всех климатических районах
69.
Применение на одной ВЛ, не более двух сечений проводов.

5) механикалық бүлінуі мүмкін жерлердегі кабельдер (автокөліктің, механизмдер мен жүктердің қозғалысы) еден деңгейінен немесе жерден2 м және жерде 0,3 м биіктікте қорғалуы (бөгде адамдар үшін қол жетімділік) тиіс;
6) кабельдердіпайдаланудағы басқа кабельдермен қатар салу кезінде соңғыларының бүлінуін болдырмау үшін шаралар қолдану;
7) кабельдер қызу беттерден қашық салынуы тиіс, ағытпа және фланецпен қосылған жерлерде ыстық заттардың жарылуынан кабельдерді қорғау шаралары қолданылуы тиіс
59.
Әрбір кабельдік желінің өз нөмірі мен атауы болуы тиіс. Егер кабельлдік желі бірнеше параллель желіден тұрса, онда оның әрқайсысының А, Б, В әріптері қосылған нөмірі болуы
60.
Ашық салынған кабельдерде, сондай-ақ барлық кабельдік муфталарда кабель биркаларында және шеткі муфталарында маркасы, кернеуі, қимасы, желінің нөмірі немесе атауы, қосылыс муфталарынының биркаларында – муфталардың нөмірі немесе монтаждалған күні көрсетілген биркалардың болуы
61.
Қоршаған ортаның әсеріне төзімді биркалардыңболуы. Кабель құрылыстарында салынған кабельдерде бүкіл ұзына бойы бойынша кемінде әрбір 50 м-сайын биркалардың болуы
62.
Жерде және салынып бітпеген жерлерге салынған желілерінің қорғаныс аймағында ақпараттық белгілердің болуы
63.
Металл қабығы немесе қаптамасы бар кабельдерде, сондай-ақ кабель салынған кабельдік конструкцияларда жерге тұйықталу немесе нөлдеудің болуы
64.
Кернеуге қарамастан 1м көшелер мен алаңдардың қиылысуы жағдайында кабель желісінің жоспарлы белгіден кемінде 0,7 м тереңдікте болуы
65.
ӘЖ тірегі ғимаратқа кіре берісті және аулаға шығатын жолды жауып тұрмайтындай және көлік пен жаяу жүргінші қозғалысына кедергі келтіріп жолды жауып тұрмайтындай орналасуы. Кейбір көлік келіп қалатын қауіпті жерлерде (аулаға шыға берісте, жолдан шығатын жерлерде, жол қиылыстарында) тіректерді қорғап тұруы
66.
ӘЖ тіректерінде жерден 2,2-3 метр биіктікте орнатылуы тиіс: тірек орнатылған жыл және реттік номері; ӘЖ тіректерінен кабельді байланыс желісінедейінгі арақашықтық көрсетілген плакаттар (байланыс кабеліне дейін кемінде 4 метр қашықтықта орнатылған тіректе), ал 250 метрден кейін ӘЖ магистралі бойымен – қорғау зонасының ені мен ӘЖ иесінің телефоны көрсетіледі
67.
ӘЖ-ның металл конструкциялары, тіректер бандаждарын және коррозиядан қорғалудың орындалуы.
68.
Механикалық беріктігі жағынан ӘЖ-ға оқшауланбаған сымдар қолданылады: алюминий- көк мұз қабырғасының есептік қалыңдығы 10 мм аудандарда - 25 мм2 кем емес, көк мұз қабырғасының есептік қалыңдығы 15 мм және одан да жоғары аудандарда – 35 мм2 шамасында, алюминийді болатты және балқытылған алюминийден – барлық климаттық аудандарда 25 мм2 шамасында.
69.
Бір ӘЖ-де екі қимасынан аспайтын сымдарды қолдану.

Выполнение магистрали ВЛ, проводами одного сечения и применение сечения фазных проводов не менее 50 мм2
70.
Выполнение ответвлений от ВЛ к вводам в здания изолированными проводами, стойкими к воздействию условий окружающей среды, сечением не менее 6 мм2 по меди и 16 мм2 по алюминию
71.
Выполнение пролета ответвления от ВЛ к вводу в здание по расчету в зависимости от прочности опоры, на которой выполнено ответвление, при этом пролет не превышает 25 м.
72.
Соответствие значения максимальных напряжений в проводах прочности опор ВЛ анкерного типа и их заделки в грунте
73.
Не превышение расчетных усилий в поддерживающих и натяжных анкерных зажимах, узлах крепления и кронштейнах 40 % при нормальном режиме, от их механической разрушающей нагрузки
74.
Выполнение неизолированных проводов к изоляторам и изолирующим траверсам на опорах ВЛ одинарным креплением. Выполнение крепления проводов к штыревым изоляторам на промежуточных опорах на шейке изолятора, с внутренней его стороны по отношению к стойке опоры, при помощи проволочной вязки или зажимов. Выполнение проводов ответвлений от ВЛ к вводам глухим креплением
75.
Выполнение соединений проводов в пролетах ВЛ при помощи соединительных зажимов, обеспечивающих их механическую прочность не менее 90 % от разрывного усилия провода
76.
Выполнение соединений проводов из разных металлов или разных сечений только в петлях анкерных опор при помощи переходных зажимов или сваркой. Не допущение механических усилий от тяжения проводов на переходных зажимах и участках проводов, на которых установлены такие зажимы.
77.
Наличие в одном пролете не более одного соединения на каждый провод
78.
Недопущение соединений проводов ВЛ в пролетах пересечения ВЛ с инженерными сооружениями
79.
Расположение нулевого провода, ниже фазных проводов. Расположение проводов наружного освещения, проложенных на опорах совместно с проводами ВЛ, над нулевым проводом
80.
Наличие нулевого провода на каждой двухцепной ВЛ, в сетях с заземленной нейтралью
81.
Размещение установленных на опорах аппаратов для подключения электроприемников на высоте 1,6–1,8 м от поверхности земли
82.
Размещение установленных на опорах плавких предохранителей, а также защитных, секционирующих и других устройств ниже проводов ВЛ
83.
Соблюдение расстояний между проводами на опоре и в пролете по условиям их сближения в пролете при наибольшей стреле провеса не менее 1,2 м:
1) при вертикальном расположении проводов и расположении проводов с горизонтальным смещением не более на 20 см - 60 см, в районах с нормативной толщиной стенки гололеда до 15 мм и 90 см, в районах с нормативной толщиной стенки гололеда 20 мм и более;

ӘЖ магистралының бір қималы сымымен, фазалы сымдарының қимасы кемінде 50 мм2-ден қолдану.
70.
Ғимараттарға енгізу үшін ӘЖ-ден тармақтандыру үшін, қоршаған орта ықпалына тұрақты, қимасы мыстан 6 мм2, алюминийден 16 мм2 оқшауланған сымдар қолданады.
71.
Ғимаратқа енгізу үшін ӘЖ-ден алынатын тармақтану аралығының ұзындығы тармақтауды орындайтын тірек беріктігіне байланысты, бірақ 25 м-ден аспайтын есеп бойынша анықталады.
72.
Сымдардағы максималды кернеу мәндерінің анкер типті ӘЖ тіректерінің беріктігіне және олардың топырақта орналасуына сәйкес келуі
73.
Қуаттаушы және кернеулі анкерлі қыстырғыштың, бекіткіш түйіндердің және кронштейннің есептік күші қалыпты режимдебұзуға әкелетін механикалық салмақтан 40%-дан аспауы тиіс.
74.
Оқшауланбаған сымдарды ӘЖ тіректеріндегі оқшаулағышқа және оқшаулайтын траверске бір бекітпемен орындау. Сымдарды байланыстыру немесе қапсырмалар көмегімен тірекке қатысты ішкі жағында оқшаулағыштың мойнына аралық тіректерге сымдарды оқшаулағыштарға бекіту. ӘЖ-нен тармақталған сымдарын саңырауларға байланысы бар кірмелерге дейін орындау
75.
ӘЖ аралығында сымдарды кемінде 90%-ға механикалық беріктігін қамтамасыз ететін байланыстырушы қыстырғыштар көмегімен жалғайды.
76.
Әртүрлі металлдан жасалған сымдарды немесе әртүрлі қималы сымдарды тек анкер тіректерінің ілмектерімен ауыспалы қыстырғыш арқылы немесе дәнекерлеу арқылы байланыстыруы. Өтпелі қысқыштар және осы қысқыштарды орнатқан сымдар бөлімдері сымдар кернеуінен механикалық кернеулерден өтпейді.
77.
Бір аралықта әр сымға бір ғана жалғанымның болуы.
78.
ӘЖ қималарының аралықтарында ӘЖ сымдарын инженерлік қүрылыстармен жалғауға жол бермеу.
79.
Нөлдік сымның фазалық сымдардан төмен орналасқан жері. Сыртқы жарықтандыру сымдарын бейтарап сымнан жоғары ӘЖ-нің нөлдік сымдарымен біріктіретін тіреулердің орналасуы
80.
Қосарланған бейтараптандырылған желілерде әр қос қосылыс ӘЖ-сі бойынша нөлдік сымның болуы
81.
Электр қабылдағыштарды қосуға арналған тірекке орнатылған аппараттарды жер бетінен 1,6-1,8 м биіктікте орналастыру
82.
Тірекке орнатылған қалқымалы сақтандырғыштар, сонымен бірге қорғайтын, секцияға бөліп тұратын, басқа да құрылғылардың ӘЖ сымдарынан төмен орналасуы.
83.
Тіректегі және аралықтағы сымдардың арақашықтығы 1,2 м аралықта жақын болу шартына байланысты төмендегіден кем болмауы тиіс:
1) сымдардың тік орналасуы және көлденең жылжуы бар сымдардың орналасуы стандартты глазур қалыңдығы 20 см-ден 60 см және одан жоғары аудандарда 15 мм және 90 см стандартты мұздың қалыңдығы бар аудандарда 20 мм аспайды;

2) при другом расположении проводов во всех районах по гололеду при скорости ветра при гололеде до 18 м/с составляет 40 см, при скорости более 18 м/с составляет 60 см
84.
Соблюдение расстояния по вертикали между проводами разных фаз на опоре, при ответвлении от ВЛ и пересечениях с разными ВЛ на общей опоре не менее 10 см. Соблюдение расстояния между изоляторами ввода по их осям не менее 40 см
85.
Соблюдение расстояния по горизонтали между проводами при спусках на опоре не менее 15 см. Соблюдение расстояния от проводов до стойки, траверсы или других элементов опоры не менее 5 см
86.
Соблюдение расстояния по вертикали между СИП и неизолированным проводом до 1 кВ при совместной подвеске на общих опорах и в пролете, при температуре окружающего воздуха плюс 15 0С без ветра не менее 0,4 м
87.
Выполнение на ВЛ, по которым питаются отдельные потребители с сосредоточенной нагрузкой, подвески из семи проводов с расщеплением одной фазы на два провода, с общим нулевым проводом
88.
Соблюдение коэффициента надежности штыревых изоляторов не менее 2,5
89.
Наличие на ВЛ, изоляторов или траверс из изоляционных материалов
90.
Наличие на месте ответвления от ВЛ многошейковых или дополнительных изоляторов. Закрепление нулевого провода на изоляторе или изолирующей траверсе
91.
Выполнение на опорах ВЛ заземляющих устройств, предназначенных для повторного заземления нулевого провода, защиты от атмосферных перенапряжений, заземления электрооборудования, установленного на опорах ВЛ, заземления защитных аппаратов. Заземляющие устройства защиты от грозовых перенапряжений совмещены с повторным заземлением нулевого провода
92.
Наличие на металлических опорах, металлических конструкциях и арматуре железобетонных опор присоединений защитного проводника к нулевому проводу
93.
Наличие присоединений нулевого провода на железобетонных опорах к заземляющему выпуску арматуры железобетонных стоек и подкосов опор
94.
Наличие заземления крюков и штырей на деревянных опорах ВЛ, на которых выполнены повторные заземления нулевого провода и заземления для защиты от атмосферных перенапряжений
95.
"Наличие присоединений оттяжек опор ВЛ с заземляющем проводником
96.
Наличие заземленных крюков, штырей и арматуры на опорах ВЛ напряжением до 1 кВ, ограничивающих пролет пересечения, а также опор, на которых производится совместная подвеска. При этом сопротивление заземляющего устройства составляет не более 30 Ом
97.
Наличие отдельного спуска для присоединения защитных аппаратов, установленные на опорах ВЛ для защиты от грозовых перенапряжений, к заземлителю
98.

2) көк мұзды басқа барлық аудандарда сымдар басқаша орналасқанда, желдің жылдамдығы 18 м/с-қа дейін – 40см, ал жылдамдығы 18 м/с-та – 60 см болады.
84.
Тіректегі әртүрлі фазалы сымдар арасындағы вертикал арақашықтық ӘЖ-ден тармақталған кезде және ортақ тіректегі әртүрлі қиысулар кезінде кемінде 10 см. Ось бойымен енгізу оқшаулағышы арасындағы арақашықтық 40 см-дей болуы.
85.
Тірекке түсер кездегі сымдар арасындағы көлденең арақашықтық 15 см-ден кем болмауы тиіс. Сымнан бағанға, траверске және басқа тіректің элементтеріне дейінгі ара қашықтық 5 см-ден кем болмауы.
86.
Ортақ тіректерге ӨОС-ті және 1 кВ-қа дейінгі оқшауланбаған ӘЖ сымдарын бірге ілгенде тіректе және аралықта вертикалды арақашықтығы қоршаған орта температурасы желсіз +15 0С болған жағдайда 0,4 м-ден кем болмауы.
87.
Белгіленген жүктемемен жекелеген тұтынушылар ӘЖ-да жеті сым ілу қарастырылған, яғни ортақ нөлдік сыммен бір фазаны екі сымға ажырату арқылы жүзеге асырылуы.
88.
Қадалық оқшаулағыштың сенімділік коэффициенті 2,5-нан кем болмауы.
89.
ӘЖ-ға оқшаулығыштар немесе оқшаулағыштық материалдардан жасалған траверстердіңболуы.
90.
ӘЖ-де тармақталған жерлерде көпмойынды немесе қосымша оқшаулағыштардыңболуы. Нөлдік сымдар оқшаулағышқа немесе оқшаулайтын траверстерге бекіту
91.
ӘЖ тіректерінде жерге тұйықталатын құрылғыныорнату, ол нөлдік сымды қайта жерге тұйықтауға, атмосфералы аса қысымнан қорғауға, ӘЖ тіректеріне орнатылған электр қондырғыларын жергетұйықтауға, қорғаныс аппараттарын қорғауғаарналған. Найзағай кернеуінен қорғайтын жергетұйықталған құрылғы нөлдік сымды қайта жергеьұйықтаумен байланыстырған
92.
Металл тіректерде, металл конструкцияларды және темірбетон тіректерде арматурасында қорғаныс өткізгіші арқылы нөлдік сымға жалғанудың басуы.
93.
Темір бетон тіректерде нөлдік сым темірбетон қадалар мен тірек тіреуіштерінің жермен байланысқан арматурасымен байланыстырылуы.
94.
Атмосфералық асқын кернеуден қорғау үшін бейтарап сым мен жерге тұйықтауды қайтадан жерге тұйықталуды қамтамасыз ететін ӘЖ-нің ағаш тіректеріне ілгектер мен штырдың жерге тұйықталуының болуы
95.
ӘЖ тіректерінің тартпалары жермен байланыстырылатын өткізгішпен жалғастырылуы.
96.
Қиылысу аралықтарымен шектелетін 1 кВ-қа дейінгі кернеулі ӘЖ тіректерінің ілгектері, қадалары және арматуралары жермен байланыстырылуы тиіс. Жермен байланыстыратын құрылғы кедергісі 30 Ом-нан аспауы.
97.
ӘЖ тіректеріне орналастырылған қорғаныс аппараттары найзағай кернеуінен сақтау үшін жермен байланыстырғышқа жеке түсіріп байланыстыруы.
98.

Наличие заземляющих устройств, предназначенных для защиты от атмосферных перенапряжений на ВЛ, в населенной местности, с одно, двухэтажной застройкой и не экранированные промышленными дымовыми или другими трубами, высокими деревьями, зданиями. Сопротивление этих заземляющих устройств составляет не более 30 Ом, а расстояние между ними составляет не более 200 м для районов с числом грозовых часов в году до 40 и 100 м, для районов с числом грозовых часов в году более 40.
Наличие заземляющих устройств на:

Бір-екі қабатты құрылыстар салынған елді мекендерде өнеркәсіптің түтінді және басқа құбырларымен, биік өскен ағаштармен, ғимараттармен экрандалмаған ӘЖ-да атмосфералық кернеулерден қорғайтын жермен байланыстыратын құрылғы болуы тиіс. Бұл жермен байланыстыратын құрылғылар кедергісі 30 Ом-нан аспауы тиіс, ал олардың арасындағы арақашықтық бір жылда найзағай 40 сағатқа дейін болатын аудандарда – 200 м-дей, және бір жылда найзағай саны 40 сағаттан аса болатын аудандарда – 100 м болуы.
Сонымен қатар, жермен байланыстыратын құрылғылар мынадай түрде орындалуы тиіс:

1) опорах, с ответвлениями к вводам в помещения, в которых может быть сосредоточено большое количество людей (школы, ясли, больницы) или которые представляют большую хозяйственную ценность (животноводческие помещения, склады, мастерские);
2) конечных опорах линий, имеющих ответвления к вводам, при этом, наибольшее расстояние от соседнего защитного заземления этих же линий должно быть не более 100 м – для районов с числом грозовых часов в году до 40 и 50 м – для районов с числом грозовых часов в году более 40
99.
Использование в качестве заземляющих проводников на опорах ВЛ, круглой стали диаметром не менее 6 мм, имеющей антикоррозийное покрытие

1) адам саны көп шоғырланатын бөлмеге кіргізу үшін тармақтары бар тіректерде (мектептер, бала бақшалар, ауруханалар, т.б.) немесе шаруашылық құндылығы зор бөлмелерде (мал ұстайтын бөлмелер, қоймалар, шеберханалар, т.б.);
2) енгізуге арналған тармақтары бар тораптың соңғы тіректерінде, бұл жағдайда осы тораптың жермен байланысқан көрші қорғанысынан ең көп арақашықтығы,- бір жылда болатын найзағай саны 40-50 болатын аудандарда- 100 м-ден, бір жылдағы найзағай саны 40-тан жоғары болатын аудандарда – 40-50-ден аспауы.
99.
ӘЖ тіректерінде жермен байланыстыратын өткізгіш ретінде тоттануға қарсы жамылғысы бар, диаметрі 6 мм дөңгелек болат қолданылуы.

100.
Выполнение соединений заземляющих проводников между собой, присоединение их к верхним заземляющим выпускам стоек железобетонных опор, крюкам и кронштейнам, а также к заземляемым металлоконструкциям и заземляемому электрооборудованию, установленному на опорах ВЛ, сваркой или с помощью болтовых соединений.
Выполнение сваркой или с помощью болтовых соединений присоединений заземляющих проводников (спусков) к заземлителю в земле
101.
Недопущение отклонения вершины анкерной опоры с учетом поворота в грунте составляет не более 1/30Н, где Н – высота опоры ВЛ. Соблюдение угла поворота одностоечных опор в грунте не более 0,02 рад
102.
Соблюдение расстояния от проводов ВЛ в населенной и ненаселенной местности при наибольшей стреле провеса проводов до поверхности земли и проезжей части улиц не менее 6 м
103.
Соблюдение расстояния до земли от проводов на изоляторах ввода в здание не менее 2,75
104.
Соблюдение расстояния по горизонтали от проводов ВЛ при наибольшем их отклонении до зданий, строений и сооружений не менее:

100.
Жермен байланыстыратын өткізгіштерді өзара байланыстыру, оларды темірбетон тіректер тіреуіштерінің, ілгектерінің, кронштейндеріне жермен байланыстыратын жоғарыдан шығып тұратын бөлігіне байланыстыру, сонымен бірге ӘЖ тіректеріне орнатылған жермен байланыстыратын металл конструкцияларға, жермен байланыстыратын электр қондығыларға пісіру арқылы немесе бұрандамен байланыстыру арқылы орындауы.
101.
Анкерлік тіректің басының ауытқуы топырақтағы бұрылысты ескергенде 1/30 Н-нен аспауы тиіс, мұндағы Н – ӘЖ тірегінің биіктігі.
Топырақтағы бір бағанды тірек бұрылысының бұрышы 0,02 рад-тан аспайды.
102.
Елді мекенде және елсіз мекенде ӘЖ сымдарынан жер беті мен көшенің көлік жүретін бөлігіне дейін 6 метрден кем болмауы.
103.
Көшенің жүргінші жүрмейтін бөлігін ӘЖ тармақтары қиып өтер кезде сымдардан жерге дейінгі, тротуарға, және жаяу жүргіншілер жолына дейін салмақ кемдігі көбірек жерде арақашықтықты 3,5 м-ге дейін азайтуға болады. Ғимаратқа енгізетін оқшаулағыштарда сымнан жерге дейінгі арақашықтықты 2,75 м-дей қалдыруы.
104.
ӘЖ сымдарынан көлденең арақашықтық, ғимаратқа, құрылымға және құрылысқа дейін аздаған ауытқу болған жағдайда мынадан кем болмауы:

1) 1,5 м – до балконов, террас и окон;
2) 1 м – до глухих стен
105.
Выполнение пересечения ВЛ до 1 кВ между собой на перекрестных опорах. Применение в местах пересечения ВЛ анкерных и промежуточных опор
106.
Наличие автоматических выключателей или предохранителей в качестве аппаратов защиты
107.
Соблюдение номинальных токов плавких вставок предохранителей и номинальных токов или уставок расцепителей автоматических выключателей, служащих для защиты отдельных участков сети, наименьшему расчетному току этих участков или номинальным токам электроприемников, но таким образом, чтобы аппараты защиты не отключают электроустановки при кратковременных перегрузках (пусковые токи, пики технологических нагрузок, токи при самозапуске)

1) 1,5 м - балконға, террасаларға және терезеге дейін;
2) 1 метр - бітеу қабырғаға дейін.
105.
1 кВ-қа дейінгі ӘЖ-ның өзара қиылысуы қиылысу тіректерінде орындалады. ӘЖ-дың қиылысу орындарында анкерлі және аралық тіректер қолданылуы.
106.
Қорғаныс аппараттары ретінде автоматты ажыратқыштар немесе сақтандырғыштар қолданылады.
107.
Электр желілерінің жеке учаскелерін қорғау үшін қызмет көрсететін сақтандырғыштың балқымалы ендірмелеріндігі қалыпты ток немесе автоматты ажыратқыштардың босатқыш тетігіндегі қалыпты ток, барлық жағдайда телімдердегі есептеулі токтан кем мөлшерде алынады немесе электр қабылдағыштарының қалыпты тогымен таңдалады. Осылайша уақытша келген асқын жүктеме кезінде (іске қосу тогы, технологиялық жүктеме шегі, өз бетінше қосылу кезіндегі ток және т.б) қорғаныс аппараттары электр қондырғыларын ток көзінен ажыратылмауы.

108.
Присоединение автоматических выключателей и предохранителей пробочного типа к сети, таким образом, чтобы при вывинченной пробке предохранителя (автоматического выключателя) винтовая гильза осталась без напряжения. Присоединение питающего проводника (кабеля или провода), при одностороннем питании, к аппарату защиты к неподвижным контактам коммутационного аппарата
109.
Наличие надписи на каждом аппарате защиты, указывающую значение номинального тока аппарата, уставки расцепителя и номинального тока плавкой вставки, требующиеся для защищаемой им сети. Размещение схем на дверцах шкафов или щитков, в которых установлены аппараты защиты, с указанием необходимых для защиты сети уставок расцепителей автоматических выключателей и номинальных токов плавких вставок предохранителей

108.
Тығын тәріздес автоматты ажыратқыштар мен сақтандырғыштар желілерге былайша қосылуы қажет: сақтандырғыштың (автоматты ажыратқыш) тығыны бұралып алынған кезде бұралмалы гильзада кернеу болмауы тиіс. Бір жақтан ток көзінен қамтамасыз етілген кезде, қоректендіру сымы (кабель немесе сым) қорғау коммутациялық аппараттың жылжымайтын контактісіне жалғануы.
109.
Әрбір қорғаныс аппаратында, өзі қорғайтын желілеріне қажетті қалыпты ток деңгейі көрсетілген, босатқыш тетігі мен балқымалы ендірмесінің қалыпты тогы көрсетілген таңбасы болуы. Қорғаныс аппараттары орналасқан шкафтардың есіктерінде немесе қалқандарында желіні қорғауға арналған автоматты ажыратқыштардың босатқыш тетігі мен сақтандырғыштардағы балқымалы ендірмемесінің қалыпты тогы көрсетілген схемалардың орнатылуы.

110.
Размещение аппаратов защиты в местах удобных для обслуживания таким образом, что бы была исключена возможность их случайных механических повреждений. Установка выполняется так, что бы при оперировании с ними или при их действии была исключена опасность для обслуживающего персонала и возможность повреждения окружающих предметов. Обеспечение доступности аппаратов защиты с открытыми токоведущими частями для обслуживания только квалифицированному персоналу

110.
Қорғаныс аппараттары қызмет көрсетуіне ыңғайлы, яғни кездейсоқ механикалық бүлінуде мүмкіндігі жоққа шығарылатын болатындай қолайлы үй-жайларда орнатылуы тиіс. Орнату жұмыстары кезінде мүмкіндігінше айналасындағы заттардың бүлінбеуі және персоналдың жұмыс кезіндегі қауіпсіздік шаралары қатаң сақталуы. Ашық ток жүргізуші бөліктері бар қорғаныс аппараттарына қызмет көрсетуге тек кәсіби біліктілігі жоғары персоналға ғана рұқсат берілуі.

111.
Наличие в энергоснабжающих организациях инструкции или технологических карт для проведения работ с приборами учета, по каждому виду работ
112.
Выполнение работ персоналом энергосбытовых организаций с приборами учета на правах командированного персонала, бригадой в составе не менее двух работников
Должностное(ые) лицо(а)
______________       _________       ____________________________________
(должность)             (подпись)       Фамилия Имя Отчество (при его наличии)
______________       _________       ____________________________________
(должность)             (подпись)       Фамилия Имя Отчество (при его наличии)
Руководитель проверяемого субъекта
______________       _________       ____________________________________
(должность)             (подпись)       Фамилия Имя Отчество (при его наличии)
Приложение 2
к совместному приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 28 ноября 2017 года № 406
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 14 декабря 2017 года № 415
Приложение 4
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 5 декабря 2016 года № 497
и Министра энергетики
Республики Казахстан
от 19 сентября 2016 года № 421
Проверочный лист

111.
Энергиямен жабдықтаушы ұйымдарда өлшеу құралдарымен жұмыс жүргізу үшін жұмыстың әрбір түрі бойынша нұсқаулар немесе технологиялық карталар жасалуы.
112.
Энергия өткізу ұйымдарының персонал құрамы іссапарға жіберілген персонал құқығында есептеу құралдарымен жұмыс істейді. Бұл жұмыстарды құрамында кем дегенде екі жұмысшысы бар бригада жүргізілуі.
Лауазымды тұлға(лар)
______________ _________ __________________________________________
(лауазымы)       (қолы)       Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда)
______________ _________ __________________________________________
(лауазымы)             (қолы)       Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда)
Тексерілетін субъектінің басшысы
______________ _________ ___________________________________________
(лауазымы)             (қолы)       Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2017 жылғы 28 қараша
№ 406 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2017 жылғы 14 желтоқсан
№ 415 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2016 жылғы 19 қыркүйектегі
№ 421 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 5 желтоқсандағы
№ 497 бірлескен бұйрығына
4-қосымша

в сфере/в области/за государственным контролем в области электроэнергетики (в соответствии со статьей 138 Предпринимательского Кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года)
в отношении потребителей по техническому состоянию и эксплуатации электросетевых объектов 0,4 кВ и ниже.
(наименование однородной группы проверяемых субъектов (объектов)
Государственный орган, назначивший проверку
______________________________
Акт о назначении проверки
______________________________
(№, дата)
Наименование проверяемого субъекта (объекта)
______________________________
(ИИН), БИН проверяемого субъекта (объекта)
______________________________
Адрес места нахождения
______________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
4
5
6
7
1.
Соответствие класса изоляции электрооборудования номинальному напряжению сети, а устройств защиты от перенапряжения – уровню изоляции электрооборудования.
2.
Поддержание нагрева конструкций, находящихся вблизи токоведущих частей под наведенным током и доступных для прикосновения персонала, на уровне не выше 50оС.
3.
Поддержание на уровне не более 40ºС температуры воздуха внутри помещения закрытых распределительных устройств в летнее время.
4.
Принятие мер по охлаждению воздуха, при повышении температуры оборудования
5.
Наличие исправных приборов освещения в закрытых, открытых и комплектных распределительных устройствах для обеспечения безопасности эксплуатационного персонала.
6.
Наличие двухстороннего управления освещением в коридорах распределительных устройств (далее – РУ), имеющих два выхода и проходных туннелях
7.
Наличие надписи на всех ключах, кнопках и регуляторах управления, указывающие операцию для которой они предназначены ("Включить", "Отключить", "Убавить", "Прибавить" и др.), а также надписей на сигнальных лампах, указывающие характер сигнала ("Включен", "Отключен", "Перегрев" и др.)
8.
Наличие выключателей и их приводов, выполненных с механическими указателями отключенного и включенного положения
9.
Наличие запирающих приспособлений на приводах, разъединителях, отделителях, короткозамыкателях, заземляющих ножах, не имеющих ограждений
10.
Наличие указателей отключенного и включенного положения на приводах разъединителей, заземляющих ножей, отделителей, короткозамыкателей и другого оборудования, отделенного от аппаратов стенкой
11.
Наличие у персонала, обслуживающего РУ документации по допустимым режимам работы электрооборудования в нормальных и аварийных условиях
12.
Наличие у дежурного персонала, запаса калиброванных плавких вставок всех типов до 1000 В, которые эксплуатируются в РУ
13.
Проведение очистки оборудования РУ от пыли и грязи
14.
Выполнение уборки помещений РУ и очистки электрооборудования обученным персоналом
15.
Наличие пломбировки на всех блокировочных устройствах РУ, кроме механических
16.
Недопущение персоналом самовольной деблокировки блокировочных устройств РУ
17.
Наличие надписей на наружной, внутренней дверях установки, внутренних стенках камер закрытых распределительных устройств, а также на лицевой и оборотной сторонах панелей щитов, указывающих назначение присоединений и их диспетчерское наименование
18.
Наличие предупреждающих плакатов и знаков установленного образца на дверях распределительных устройств
19.
Наличие надписи на предохранительных щитках и (или) у предохранителей присоединений, указывающие номинальный ток плавкой вставки
20.
Наличие в РУ:

Электр энергетикасы саласында мемлекеттік бақылау аясындағы/саласындағы/(Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 29 қазандағы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес) тексеру парағы
0,4 кВ және одан төмен электр желілік объектілердің техникалық жай-күйі және олардың пайдаланылуы бойынша энергия өндіруші, энергия беруші және энергиямен жабдықтаушы ұйымдарға қатысты
(тексерілетін субъектілердің (объектілердің) біртекті топтарының атауы) тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган
______________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт
______________________________
(№, күні)
Тексерілетін субъектінің (объектінің) атауы
______________________________
Тексерілетін субъектінің (объектінің) (ЖСН), БСН
______________________________
Орналасқан мекенжайы
______________________________
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес
Талаптарға сәйкес емес
1
2
4
5
6
7
1.
Электржабдығының оқшаулау сыныбын тораптың номиналды кернеуіне, ал асқын кернеуден қорғау құрылғылары электр жабдығын оқшаулауы деңгейіне сәйкес болуын сақтау.
2.
Персоналдың жанасуы үшін қолайлы және орналасқан ток өтетін бөліктерге жақынток ағып өтетін конструкциялардың қыздырылуын 50ºС-тан жоғары емес деңгейде сақтау.
3.
Жазғы уақытта жабық тарату құрылғыларын үй-жайының ішіндегі ауа температурасы 40ºС-тан аспайтын деңгейде сақтау.
4.
Жабдық температурасы жоғарылатылған жағдайда, ауаны салқындату үшін шаралар қолданылады.
5.
Пайдаланушы персоналдың қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін жабық, ашық және жиынтықты тарату құрылғыларда жарақтандыру құралдарының жарамды жағдайының қамтамасыз болуы.
6.
Шығатын екі есікті тарату кұрылғылардың (бұдан әрі – ТҚ) дәліздерінде және өтпелі туннельдердегі жарықтандырудың екі жақты басқаруыныңболуы.
7.
Басқарудың барлық кілттерінде, кнопкаларында және реттеуші тетіктерінде олар тағайындалатын операцияны көрсететін ("Қосу", "Өшіру", "Азайту", "Үстемелеу" және т.б.) жазулардың, сондай-ақ сигналдың сипатын көрсететін сигналды шамдарда ("Қосылды", "Өшірілді", "Ысып кетті" және т.б.) жазулардың болуы.
8.
Өшірілетін және қосылатын жағдайларының механикалық сілтеме белгілерімен орындалуған ажыратқыштар мен олардың жетектерінің болуы.
9.
Айырғыштар,сепараторлар, тұйықтаушы пышақтар, қысқа тұйықталуға арналған ажыратқыштарда, қоршаулар жоқ жерге құлыптау құрылғыларының болуы
10.
Бөлгіш айырғыштар, жерге тұйықтаушы пышақтар, сепараторлар, қысқа тұйықталу ажыратқыштар және құрылғылардан қабырға арқылы бөлінген басқа жабдықтардың ажыратылған және аппараттың қабырғасының болуы
11.
Тарату құрылғыларға қызмет көрсетуші персоналдың тарату құрылғылардағы қалыпты және авариялық жағдайда электр жабдығы жұмысының рұқсат етілетін режимдері бойынша құжаттамалардың болуы.
12.
Кезекші персоналда тарату құрылғыларға пайдаланылатын калибрленген балқығыш ендірмелердің 1000 В-ға дейінгі барлық типтері қорының болуы.
13.
Тарату құрылғылар жабдығын шаң мен ластанудан тазарту.
14.
Тарату құрылғыларының үй-жайын жинау және электр жабдығын оқытылған персоналмен тазартуды орындау.
15.
Тарату құрылғыларының механикалықтардан басқа бұғаттаушы құрылғыларында пломбалардың болуы.
16.
Ток бағытын ауыстыруды персоналға осы құрылғыларды өз бетінше бұғаттаудан айыруға жол берілмеуі.
17.
Қондырғылардың сыртқы және ішкі есіктерінде, жабық тарату құрылғылар камераларының, сондай-ақ тарату ішкі қалқанды бөліктердің беткі және артқы жақтарында жалғамаларды тағайындау және олардың диспетчерлік атауын көрсететін жазулардың болуы.
18.
Тарату құрылғыларының есіктерінде ескерту плакаттары мен белгіленген үлгідегі белгілерінің болуы.
19.
Қауіпсіздік қалқандары мен (немесе) қосылыстардың сақтандырғыштарындағы сымның номиналды ток көзіне көрсететін жазулардың болуы
20.
ТҚ-да мыналардың болуы:

1) переносных заземлений;
2) средств защиты и средств по оказанию первой медицинской помощи пострадавшим от несчастных случаев;
3) противопожарных средств
21.
Выполнение систематических проверок и регулировки на устройствах автоматического управления защиты и сигнализации воздухонагревательной установки, а также на предохранительных клапанах
22.
Наличие протоколов по испытаниям и измерениям оборудования распределительных устройств
23.
Выполнение осмотров РУ без отключения с периодичностью:
1) на объектах с постоянным дежурством персонала – не реже 1 раза в 1 сутки, в темное время суток для выявления разрядов, коронирования – не реже 1 раза в месяц;
2) на объектах без постоянного дежурства персонала – не реже 1 раза в месяц, а в трансформаторных распределительных пунктах – не реже 1 раза в 6 месяцев;

1) тасымалды жерге тұйықтаулар;
2) қорғау құралдары және жазатайым оқиғалардан зардап шеккендерге бастапқы медициналық көмек көрсету бойынша құралдар;
3) өртке қарсы құралдар.
21.
Қорғауды автоматты басқару құрылғыларында және ауа қыздырғыш қондырғыларының сигналы беруінде, сондай-ақ сақтандырғыш клапандарында жүйелі тексеру мен реттеудің орындалуы.
22.
Тарату құрылғылары жабдықтарына, өлшеулермен сынақтар хаттамасының болуы.
23.
ТҚ құрылғыларын қарауды кезеңділікпен ажыратпай орындау:
1) персонал тұрақты кезекшілігі болатын объектілерде - тәулігіне 1 рет, тәуліктің қас қарайған уақытында қалыптау разрядтарын, айқындау үшін – айына кемінде 1 рет;
2) персоналдың кезекшілігі тұрақты емес объектілерде - айына кемінде 1 рет, ал трансформаторлық тарату пункттерінде - 6 айда кемінде 1 рет;

3) после массовых аварийных отключений, присоединений от распределительных устройств
24.
Проведение дополнительных осмотров при неблагоприятной погоде (сильный туман, мокрый снег, гололед) или усиленном загрязнении на открытых распределительных устройствах
25.
Наличие записей обо всех замечаниях, неисправностях в журнале дефектов и неполадок на оборудовании и сообщение о них ответственному за электроустановки.
26.
Наличие сплошного или сетчатого ограждения, препятствующее ошибочному проникновению работников строительно-монтажной организации (далее – СМО) в действующую часть электроустановки в зоне работ, выделенная для СМО
27.
Наличие наряда, выдаваемой персоналом организации, в электроустановках которой производятся работы для работников СМО в выгороженной зоне
28.
Выполнение представителем организации, в электроустановках которой производятся работы ежедневного допуска персонала СМО, в тех случаях, когда зона работ не выгорожена или путь следования персонала СМО в выгороженную зону проходит по территории или через помещения действующего РУ
29.
Выполнение работ под постоянным наблюдением представителя организации, в электроустановках которой производятся работы (наблюдающего), который выполняет свои обязанности по наряду, выданного ему этой организацией в случае, когда выделенная для СМО зона работы не выгорожена
30.
Обеспечение наблюдающим наравне с ответственным исполнителем работ СМО сохранности установленных при допуске ограждений, предупреждающих плакатов и за соблюдение работниками допустимых расстояний до находящихся под напряжением токоведущих частей.
31.
Наличие письменного согласия энергопроизводящей или энергопередающей организации на проведение присоединения вновь сооружаемой (реконструированной) воздушной линии электропередачи к их электрическим сетям.
32.
Проведение технического обслуживания и ремонта, направленных на обеспечение надежной работы при эксплуатации воздушных линий электропередачи и токопроводов.
33.
Выполнение работ по предохранению элементов воздушных линий электропередачи и токопроводов от преждевременного износа путем устранения повреждений и неисправностей при техническом обслуживании
34.
Выполнение комплекса мероприятий, направленных на поддержание или восстановление первоначальных эксплуатационных характеристик воздушных линий и токопроводов при капитальном ремонте воздушных линий электропередачи и токопроводов
35.
Выполнение капитального ремонта воздушных линий электропередачи на железобетонных и металлических опорах не реже 1 раза в 10 лет, на опорах с деревянными деталями не реже 1 раза в 5 лет
36.

3) жаппай апатты жағдайларда өшірілуден кейін тарату құрылғылардан қосылғаннан кейін.
24.
Ауа райының қолайсыздығы (қалың тұман, жаңбыр аралас қар, көк тайғақ, т.б.) немесе ашық тарату құрылғылар ластануының күшейе түсуі кезінде қосымша қараудың жүргізілуі.
25.
Барлық ескертулер, ақаулықтар туралы жабдықтағы олқылықтар мен ақаулар журналына жазылуы және ол туралы ақпарат электр қондырғыларына жауапты тұлғаға хабарлануы
26.
Құрылыс-монтаждау ұйымдары (бұдан әрі - ҚМҰ) үшін бөлінген жұмыстар аймағында электр қондырғысының жұмыс істеп тұрған бөлігіне ҚМҰ жұмыскерлерінің қателесіп өтуіне тосқауыл болатын тұтас немесе торлы қоршаудың болуы.
27.
ҚМҰ қызметкерлері үшін қоршалған аймақта жұмыстар жұмыстар жүргізіліп жатқан электр қондырғыларында ұйым персоналымен берілген нарядтың болуы.
28.
Жұмыс аймағы қоршалмаған немесе ҚМҰ жұмыскерлерінің қоршалған аймаққа баратын жолы жұмыс істеп тұрған ТҚ-ның аумағы ішінен немесе үй-жайы арқылы откен жагдайларда, бұл аймаққа етуге рұқсаттаманы, оның ішінде күн сайынғы рұқсаттаманы электр қондырғыларында жұмыс жүргізіліп жатқан ұйымның өкілімен берілуінің жүзеге асырылуы.
29.
ҚМҰ үшін бөлінген аймақ қоршалмаған жағдайда, ондағы жұмыстар, электр қондырғыларында жұмыс жүргізіліп жатқан ұйымның өз міндеттерін осы ұйым берген наряд бойынша атқаратын өкілінің (бақылаушы) үздіксіз бақылауымен орындалады.
30.
Бақылаушымен рұқсаттама берілген кезде орнатылған қоршаулардың, ескерту плакаттарының сақталуына және қызметкерлердің келіп тұрған ток өткізгіш бөліктерге жақындаудың рұқсат етілген қашықтықтарын ұстануына ҚМҰ жауапты жұмыс орындаушысымен тең қатарлы қамтамасыз етуі.
31.
Жаңадан салынған (жаңғыртылған) электр желілеріне қосылу үшін энергия өндіретін немесе энергия тасымалдайтын ұйымдардың жазбаша келісімі.
32.
Әуе электр жеткізу желілерінің және ағымдық өткізгіштердің жұмыс істеуі кезінде сенімді жұмыс істеуін қамтамасыз етуге бағытталған техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын жүргізу.
33.
Техникалық қызмет көрсету кезінде қарап шығу, тексеру және өлшеу барысында айқындалған жарамсыз болған және бұзылуы секілді кемшіліктерді жою жолымен электр берудің әуе желілері және ток сымдары элементтерін уақытынан бұрын тозудан сақтау бойынша жұмыстың жүргізілуі.
34.
Әуе электр жеткізу желілерін және ағымдық өткізгіштерді күрделі жөндеу кезінде әуе желілерінің және ток өткізгіштерінің бастапқы жұмыс сипаттамаларын сақтауға немесе қалпына келтіруге бағытталған бірқатар шараларды іске асыру
35.
Темірбетон және металл тіректердегі кем дегенде әр 10 жылда бір рет, кем дегенде әрбір 5 жыл ішінде ағаш бөлшектермен тіреулерге арналған электр желілерін күрделі жөндеу
36.

Выполнение осмотров воздушных линий электропередачи, с периодичностью не реже 1 раза в год. Проведение административно-техническим персоналом выборочных осмотров отдельных участков линий электропередачи и участков воздушных линий, подлежащих ремонту, не реже 1 раза в год
37.
Выполнение внеочередных осмотров воздушных линий электропередачи во время ледохода и разлива рек, при пожарах в зоне трассы воздушных линий электропередачи, после сильных бурь, ураганов и других стихийных бедствий, а также после отключения воздушных линий электропередачи релейной защитой
38.
Выполнение проверки воздушных линий электропередач и токопроводов при осмотре:
1) противопожарного состояния трассы: отсутствия сторонних предметов строения, стогов сена, штабелей леса, деревьев, угрожающие падением или опасным приближением к проводам, складирование горючих материалов, костры в охранной зоне воздушных линий электропередачи; производство работ работы сторонними организациями без письменного согласования с потребителем, которому принадлежит воздушная линия;
2) состояние фундаментов, приставок: отсутствие оседания или вспучивания грунта вокруг фундаментов, трещины и повреждения в фундаментах (приставках), имеется достаточное заглубление;

Жылына кем дегенде 1 рет жиілікте болатын әуелік электр желілерін зерттеу. Әкімшілік және техникалық персоналдың электр желілерінің жекелеген учаскелерін және жөндеуге жататын әуе желілерінің учаскелерін іріктеп тексеруді жылына кемінде 1 рет өткізу.
37.
Әуе электр жеткізу желілерін мұз айдындары мен өзендердің тасуы кезінде, әуе электр жеткізу желісінің аумағында өрт болған жағдайда, дауылдан және басқа да табиғи апаттардан кейін, сондай-ақ релелік қорғаныспен әуе желілерін ажыратқан кезде ерекше тексерулер жүргізу.
38.
Электр берудің әуе желілерін және ток сымдарын қарап шығу кезінде мыналарды тексеру қажет:
1) трассаның өртке қарсы жай-күйі: электр берудің әуе желілерінің қорғалатын аймағында сымдарға жақындауға қатер төнгізетін немесе құлап кету қаупі болатын бөгде заттар, маяланған шөп, қатарлап жиылған ағаш материалдары және өсіп тұрған ағаштар, жанар-жағармай материалдарының қоймалануы, далада от жағудың болмауы; әуе желілерге жататын жұмыстарды басқа ұйымдардың тұтынушылармен жазбаша келісімінсіз атқаруына жол берілмейді;
2) іргетастардың, жалғамалардың жай-күйі: іргетас айналасындағы топырақтың шөгуін немесе кеуіп кетуін, іргетастардың (жалғамалардың) сызаттануын және бүлінуін болдырмау, жеткілікті тереңдігі бар;

3) состояние опор: отсутствие их наклона или смещение в грунте, видимое загнивание деревянных опор, обгорание и расщепление деревянных деталей, нарушение целостности бандажей, сварных швов, болтовых и заклепочных соединений на металлических опорах, отрывы металлических элементов, коррозия металла, трещины и повреждения железобетонных опор; отсутствие на них птичьих гнезд, других посторонних предметов, наличие на опорах плакатов и знаков безопасности;

3) тіректердің жай-күйі: олардың бір жағына қисайып кетуі немесе топырақта жылжуы, ағаш тіректердің көрінетін тұстарының шіруі, ағаш бөлшектердің күюі және жарықшақтануы, металл тіректерде құрсаулардың, дәнекерленген жіктері тұтастығының, бұрандалы және тойтармалы жалғамаларының бұзылуы, құйматас тіректерінің сызаттанып бүлінбеуі, металл элементтерінің болмауы, металды тот басуы; оларда құс ұялары мен басқа да бөгде заттар болмайды. Тіректерде қауіпсіздік белгілері мен плакаттар болады;

4) состояние проводов и тросов: отсутствие обрывов и оплавлении отдельных проволок, набросы на провода и тросы, нарушения их регулировки, недопустимых изменений стрел провеса и расстояний от проводов до земли и объектов, смещения от места установки гасителей вибрации, предусмотренных проектом воздушных линии;
5) состояние гибких шин токопроводов: отсутствие перекруты, расплеты и лопнувших проволок;

4) сымдар мен темір арқандардың жай-күйі: жекелеген сымдардың үзілуі және балқып кетуі болмайды, сымдар мен темір арқандарда бөгде заттардың ілініп қалуы, олардың реттегішінің бұзылуы, әуе желілері жобасымен қарастырылған сымдардан жерге және нысандарға дейінгі қашықтығы мен салбырау жебелерін орынсыз өзгерту, тербелу сөндіргілерінің қойылған орнынан жылжуы болмайды;
5) ток сымдарының иілгіш шиналарының жай-күйі: сымдардың бұратылып қалуы, тарқатылуы және үзілуі болмайды;

6) состояние изоляторов: отсутствие бои, ожогов, трещин, загрязненности глазури, неправильной насадки штыревых изоляторов на штыри или крюки, повреждения защитных рогов; наличие на месте гайки, замков или шплинтов;
7) состояние арматуры: отсутствие трещин в ней, перетирания или деформации деталей;
8) состояние разрядников, коммутационной аппаратуры на воздушных линиях и концевых кабельных муфтах на спусках: отсутствие повреждения или обрывов заземляющих спусков на опорах и у земли, нарушения контактов в болтовых соединениях молниезащитного троса с заземляющим спуском или телом опоры, разрушения коррозией элементов заземляющего устройства
39.
Наличие протоколов по профилактическим проверкам и измерениям на воздушных линиях электропередачи и токопроводах
40.
Наличие в эксплуатационной документации (журналы или ведомости дефектов) отметки о неисправностях, обнаруженных при осмотре воздушных линий электропередачи и токопроводов и в процессе профилактических проверок и измерений, и их устранение по указанию ответственного за электроустановками потребителя или при проведении технического обслуживания и ремонта
41.
Применение специальных машин, механизмов, транспортных средств, такелажа, оснастки, инструментов и приспособлений при техническом обслуживании и ремонте воздушных линий электропередачи.
42.
Наличие средств связи с руководящими работниками потребителя и диспетчерским пунктом у бригад, выполняющие работы на воздушных линиях электропередачи.
43.
Наличие письменного разрешения ответственного за электроустановками потребителя и технической документации (обоснования) при выполнении конструктивных изменений опор и других элементов воздушных линий электропередачи и токопроводов, а также способов закрепления опор в грунте.
44.
Выполнение очистки трассы воздушных линий электропередачи от кустарников и деревьев, содержание в безопасном в пожарном отношении состоянии и поддержание установленной проектом ширину просек и проведение обрезки деревьев
45.
Наличие исправных габаритных знаков, устанавливаемых на пересечениях воздушных линий электропередачи с шоссейными дорогами, и габаритных ворот в местах пересечения воздушных линий с железнодорожными путями, по которым возможно передвижение негабаритных грузов и кранов
46.
Наличие письменного согласования с землепользователями при проведении планового ремонта и реконструкции воздушных линий электропередач, проходящих по сельскохозяйственным угодьям
47.
Выполнение работ по приведению земельных угодий в состояние пригодное для их использования по целевому назначению, а также возмещение землепользователям убытков, причиненных при производстве работ, после выполнения планового ремонта и реконструкции воздушных линий электропередач, потребителем, эксплуатирующим воздушные линии электропередач
48.
Наличие письменного согласования сроков проведения плановых ремонтов, при совместной подвеске на опорах проводов воздушных линий электропередачи и линии другого назначения, с потребителями которым принадлежат данные линий.
Наличие уведомления этих потребителей при проведении ремонтных работ.
Наличие согласования сторонних потребителей, проводящих работы на принадлежащих ему проводах с потребителем, эксплуатирующим воздушные линии не позднее, чем за 3 дня до начала работ
49.
Наличие соответствующей местной инструкции о подготовленном и допущенном к обслуживанию воздушных линий персонале для осуществления эксплуатации воздушных линий электропередач и токопроводов
50.
Наличие технологических карт или проект и производства работ (далее – ППР) при выполнении работ по замене элементов опор, демонтажу опор и проводов воздушной линии
51.
Соблюдение расстояния от работника, применяемого инструмента, приспособлений, канатов, оттяжек до провода (электропередачи, радиотрансляции, телемеханики), находящегося под напряжением до 1000 В, не менее 0,6 м при производстве работ с опоры, телескопической вышки, гидроподъемника без изолирующего элемента или другого механизма для подъема людей.
52.
Выполнение отключения и заземления проводов при производстве работ на воздушной линии напряжением до 1000 В, в месте производства работ, в котором не исключена возможность приближения к проводам (электропередачи, связи, радиотрансляции, телемеханики) на расстояние менее 0,6 м.
53.

6) оқшаулағыштардың жай-күйі: жылтыр фарфорлы оқшаулағыштар соғылмаған, күймеген, сызаттанбаған, ластанбаған болуы, істікке немесе ілгіштегі істікті оқшаулағыштардың дұрыс орнатылмауы, қорғаушы мүйізшелердің бүлінбеуі; тегірлері мен құлыптары немесе шплинттері орнында болады;
7) арматураның жай-күйі: олардың сызаттанбауы, бөлшектердің қажалып тозбауы немесе пішіні өзгермеуі керек;
8) жер үстіндегі немесе тіректердегі жермен қосқышты төмен түсіргіштердің бүлінуі немесе үзіліп қалуы, жерге тұйықтаудың төмен түсіргішімен немесе тірекке жалғайтын найзағайдан қорғаушы темір арқан бұрандасы түйіспелерінің бұзылуы, жермен қосқыш құрылғы элементтерін тот басып бүлінуі болмайды.
39.
Әуе электр жеткізу желілерінде және ағымдағы жолдарда алдын-ала тексеру және өлшеу бойынша хаттамалардың болуы
40.
Әуе электр жеткізу желілерін және ағымдық өткізгіштерді тексеру кезінде, сондай-ақ алдын-ала тексеру мен өлшеу кезінде және электр қондырғыларына жауапты немесе техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарына жауапты тұлғалар тарапынан жою кезінде анықталған ақаулықтардың жедел құжаттамасында (журналдарда немесе ақаулар парағында) болуы
41.
Әуе электр жеткізу желілерін жөндеу және техникалық қызмет көрсету үшін арнайы машиналарды, механизмдерді, көлік құралдарын, жабдықтарды, қондырғыларды, аспаптарды және құрылғыларды пайдалану.
42.
Тұтынушының басқарушы персоналымен және әуе желілерінде жұмыс жасайтын бригадаларға арналған диспетчерлік орталықпен байланыс құралдарының болуы.
43.
Әуе электр жеткізу желілерінің және ағымдық өткізгіштердің тіректеріне және басқа да элементтеріне құрылымдық өзгерістер жасау кезінде, сондай-ақ жердегі тіректерді бекіту тәсілдері бойынша тұтынушының электрлік қондырғыларына және техникалық құжаттамаға (ақтауға) жауапты тұлғаның жазбаша рұқсатының болуы.
44.
Электр берудің әуе желілері трассасын ағаштар мен шоғырлы талшыбықтардан кезеңді тазартылуы және өртке қатысты жай-күйін қауіпсіз ұсталуы, тар жолдың енін белгіленген жобамен үзбей жалғастыруы және ағаш кесудің жүргізілуі.
45.
Сыртқы көлемі шағын жүктер мен крандардың жылжуы мүмкін болатын теміржол жолдарымен әуе желілердің қиылысатын жерлеріндегі тас жолдар мен үлкен көлемді қақпалар, үлкен көлемді белгілердің жарамдылығын қадағалаудың қамтамасыз етілуі.
46.
Ауыл шаруашылық алқаптары арқылы өтетін әуе желілерін жоспарлы жөндеу және қайта құру барысында жер пайдаланушылармен жазбаша келісім болуы
47.
Әуе желісін пайдаланушы тұтынушы жоспарлы жөндеу және электр берудің әуе желілерін қайта жаңарту жұмыстарын орындаған соң, электр берудің әуе желілерін пайдаланушылар оларды мақсатты тағайындалуы бойынша қолдану, сонымен бірге, жұмыстарды жүргізу кезінде жер пайдаланушыларға келтірілген шығындардың орнын толтыру үшін жарамды жерлерді қалыпты жағдайға келтіруі.
48.
Әуе электр желілерінің сымдарына және осы мақсаттарға ие тұтынушылармен басқа мақсаттарға арналған желілердің тіректеріне бірлескен тоқтатыла отырып, жоспарланған жөндеулердің мерзімі туралы жазбаша келісімнің болуы.
Төтенше жағдайда жөндеу жұмысы барысында осы тұтынушылардың хабардар болуы.
Тапсырыс берушімен әуе желілерінде жұмыс істей бастағанға дейін 3 жұмыс күнінен кешіктірмей, оған тиесілі сымдардағы жұмыстарды жүргізетін үшінші тарап тұтынушыларымен келісімнің болуы
49.
Электр берудің әуе желілерін және ток сымдарын пайдалануды жергілікті нұсқаулықтарға сәйкес әуе желілеріне қызмет көрсетуге дайындалып, персоналға қатысты жергілікті нұсқаулықтың болуы
50.
Тіректердің элементтерін ауыстыру, тіректерді және ӘЖ сымдарын бөлшектеу жұмыстарын жүргізу кезінде технологиялық карта немесе жоспарлы өндірістік жұмыстың (бұдан әрі - ЖӨЖ) болуы.
51.
Өндірістік жұмыстар кезінде тіректен, телескопиялық мұнарадан оқшаулағыш элементсіз су көтергіштен немесе адамдарды көтеретін басқа да механизмнен жүргізген кезде, құралдарды, құрал-сайманды, арқансымды және тартқышты қолданып жұмыс істеп жатқан қызметкерде 1000 В дейін кернеу беріліп тұрған сымға (электр энергиясын беру, радиохабар тарату, телемеханика ) дейінгі аралық 0,6 м кем болмауын сақтау.
52.
Кернеуі 1000 В дейінгі ӘЖ 0,6 м кем аралықта сымдарға (электр энергиясын беру, радиохабар тарату, телемеханика ) жақындау мүмкіндігі бар жұмыстарды жүргізу кезінде, бұл сымдарды токтан ажыратуды және жұмыс жүргізілетін орында жерге қосуды жүзеге асыру.
53.

Отключение всех линий напряжением до 1000 В и заземление их с двух сторон участка при выполнении работ по перетяжке и замене проводов на воздушной линии напряжением до 1000 В и на линиях уличного освещения, подвешенных на опорах линий напряжения выше 1000 В.
Выполнение данных работ бригадой в составе не менее двух работников, включая производителя работ с IV группой по электробезопасности
54.
Обеспечение безопасности персонала при производстве работ на воздушной линии без снятия напряжения по одной из двух схем:
первая схема: провод под напряжением – изоляция – человек – земля, то есть работа в контакте, когда основным защитным средством являются диэлектрические перчатки и изолированный инструмент.
вторая схема: провод под напряжением – человек – изоляция – земля.
55.
При осмотре воздушной линии не выполняются какие-либо ремонтные и восстановительные работы, а также поднимание на опору и ее конструктивные элементы.
56.
Осуществление производителем работ выставления на шоссе или дороге сигнальщиков при работах на участках пересечения или сближения воздушной линии с шоссе и проселочными дорогами для предупреждения водителей транспорта или для остановки его движения, по письменному согласованию с дорожной полицией
57.
Осуществление отключения изолированной воздушной линии 0,38 кВ (далее – ВЛИ- 0,38 кВ) при замене жгута проводов целиком, при разъединении или соединении (одного или нескольких) проводов на линиях, проходящих во взрыво - и пожароопасных зонах (вблизи бензоколонок, газораспределителей).
58.
Выполнение изоляции неизолированного провода нулевого проводника и металлической арматуры с использованием изолирующих накладок и колпачков при выполнении работ без снятия напряжения на самонесущих изолированных проводах.
59.
Недопущение выполнения работ на ВЛИ 0,38 кВ без снятия напряжения в следующих случаях:
1) отключения воздушной линии, вызванной ошибкой бригады;
2) обнаружения повреждения на воздушной линии, ликвидация которого невозможна без нарушения технологии работ;
3) отсутствие или неисправности технических средств и средств защиты;
4) сильного дождя, снегопада, густого тумана, обледенения опор (при необходимости подъема на опору).
60.
Наличие наряда при выполнении работы на ВЛИ 0,38 кВ без снятия напряжения.
61.
Наличие по одному заземлению на участке работы каждой бригады на отключенной воздушной линии при допуске ответственных исполнителей работ, а при допуске ответственного руководителя работ – одно заземление возможно ближе к участку работы.
62.
Выполнение установления заземления на участке работ СМО, допускающим из числа персонала организации, эксплуатирующей воздушную линию, по наряду при работах на отключенных ВЛ. Наличие отдельного наряда при снятии заземлений.
63.

Кернеуі 1000 В дейінгі ӘЖ-де және кернеуі 1000 В жоғары желілердің тіректеріне ілінген көшелерді жарықтандыру желілерінде сымдарды қайта тарту және ауыстыру жұмыстары кернеуі 1000 В дейінгі және одан жоғары желілердің барлығын ажыратқан және жұмыс учаскесінің екі жағынан да жерге қосылған жағдайда жүзеге асыру. Жұмыстардың наряд бойынша құрамында екіден кем емес жұмыскері бар бригамен және электр қауіпсіздігі бойынша IV тобы бар жұмысты жүргізушімен орындалуы.
54.
ӘЖ-де кернеуді түсірмей жұмыстарды орындаған кезде, персоналдың қауіпсіздігі төмендегі екі схеманың бірі бойынша жүргізілуін жүзеге асыру:
бірінші схема: кернеу келіп тұрған сым – оқшаулау – адам – жер, яғни негізгі қорғаныс құралдары диэлектрлік қолғаптар мен оқшауланған құрал болғанда, байланыстағы жұмыс.
екінші схема: кернеу келіп тұрған сым – адам – оқшаулау – жер.
55.
ӘЖ-ні қарап-тексеру кезінде қандай да бір жөндеу немесе қалпына келтіру жұмыстарын орындалмауы, сондай-ақ тірекке және оның конструкциялық элементтеріне көтерілуді болдырмау.
56.
ӘЖ-нің тас жолмен және ауыларалық жолмен қиылысқан учаскелерінде немесе жақындасқан учаскелерінде жұмыс кезінде көлік жүргізушілеріне ескерту үшін немесе жол полициясының келісімі бойынша оның қозғалысын тоқтату үшін жұмысты жүргізушінің тас жолға немесе жолға дабыл берушілерді тұрғызуды жүзеге асыруы.
57.
0,38 кВ ажыратып орындайтын жұмыстар сымдардың ширатылған сымын тұтастай ауыстыру, жарылу және өрт қаупі бар аймақтардағы (бензин құю және газ тарату орындары) желілердің сымдарын (біреуін немесе бірнешесін) ажырату немесе қосу қажет болғанда жүргізілуі.
58.
Кернеуді түсірмей оқшауланбаған нөлдік сымы бар өздігінен тасымалданатын оқшауланған сымдарда жұмыстар орындау кезінде, нөлдік сымды және металл арматураны оқшаулағыш жапсырмалар мен қақпақтардың көмегімен оқшаулау.
59.
Төменде келтірілген жағдайларда кернеуөшірілмей, 0,38 кВ әуе желілері бойынша жұмыстар жүргізуге жол берілмейді:
1) бригаданың қателігінен туындаған әуе желісінің ажыратылуы;
2) жұмыс істеу технологиясын бұзбастан тарату мүмкін болмайтын әуе желісі залалын анықтау;
3) техникалық құралдардың және қорғау құралдарының болмауы немесе дұрыс жұмыс жасалмауы;
4) қатты жаңбыр, қар жауып, қалың тұман, тіректердің мұздатуы (қажет болған жағдайда тіректегі көтеру).
60.
Кернеуді өшірмей, 0,38 кВ әуе желісінде жұмыстарды орындау кезінде жұмыс тәртібінің болуы.
61.
Ажыратылған ӘЖ жауапты орындаушыларға рұқсаттама беру кезінде рұқсат беруші әрбір бригаданың жұмыс учаскесіне бір-бірден жерге тұйықтау құралын, ал жұмыстарға жауапты басшыға рұқсаттама бергенде – жұмыс учаскесіне мүмкін жақындықта бір жерге тұйықтау құралын орнатуы.
62.
Ажыратылған ӘЖ жұмыс жүргізгенде құрылыс-монтаждау ұйымдарыныңжұмыс учаскелерінде жерге тұйықтау құралдарын наряд бойынша ӘЖ пайдаланатын ұйымның қызметкерлері ішінен рұқсат берушінің орнатуы. Жерге тұйықтап ажырату үшін бөлек наряд берілуге тиіс.
63.

Недопущение перегрузки на период ликвидации аварии по току для кабелей с пропитанной бумажной изоляцией напряжением до 10 кВ более 30%. Для кабелей, находившихся в эксплуатации более 15 лет, перегрузки снижают до 10%.
64.
Недопущение перегрузки на период ликвидации аварии по току кабелей с изоляцией из полиэтилена и поливинилхлоридного пластиката более 15% и кабелей с изоляцией из резины и вулканизированного полиэтилена более 18%. Для кабелей, находившихся в эксплуатации более 15 лет, перегрузки снижают до 10%.
65.
Выполнение осмотров кабельных линий с периодичностью:
1) трасс кабелей, проложенных в земле, – не реже 1 раза в 3 месяца;
2) трасс кабелей, проложенных на эстакадах, в туннелях, блоках, каналах, галереях и по стенам зданий, – не реже 1 раза в 6 месяцев;

Ағымдағы апатты 10 кВ дейінгі кернеумен сіңдірілген қағаз оқшаулағышы бар кабельдер үшін 30% -ға артық жүктеу уақытына жол бермеңіз. 15 жылдан астам жұмыс істеп тұрған кабельдер үшін шамадан тыс жүктеме 10% -ға дейін төмендетіледі.
64.
Полиэтиленнен және поливинилхлоридті пластмассадан жасалған оқшауланған кабельдер үшін 15% -ға, резеңке және вулканизацияланған полиэтиленнен жасалған оқшауланған кабельдер үшін 18% -ға арту керек. 15 жылдан астам жұмыс істеп тұрған кабельдер үшін шамадан тыс жүктеме 10% -ға дейін төмендетіледі
65.
Кабельдік желілерді қарап шығуды мына мерзімдерде жүргізу:
1) жерге салынатын кабель трассалары - үш айда бір рет;
2) эстакадалар, туннелдер, блоктар арналар, қысаң жолдар және ғимарат қабырғалары бойынша салынған кабельдік трассалар - 6 айда бір рет;

3) кабельных колодцев – не реже 1 раза в 2 года.
66.
Выполнение периодических выборочных осмотров кабельной линии инженерно-техническим персоналом не реже 1 раза в 6 месяцев.
Выполнение внеочередных осмотров в период паводков, после ливней и при отключении кабельной линии релейной защитой.
Внесение сведений об обнаруженных при осмотрах неисправностях в журнал дефектов и неполадок. Наличие сведений в данном журнале об их устранении.
67.
Выполнение осмотра туннелей (коллекторов), шахт и каналов на подстанциях с постоянным дежурством персонала не реже 1 раза в месяц.
68.
Содержание в чистоте туннелей, коллекторов, каналов и других кабельных сооружений, периодическое покрывание негорючими антикоррозионными составами металлическую неоцинкованную броню кабелей, проложенных в кабельных сооружениях, и металлические неоцинкованные конструкции, по которым проложены кабели.
Недопущение хранения в кабельных сооружениях каких-либо материалов.
Оборудование средствами для отвода почвенных и ливневых вод кабельные сооружения, в которые попадает вода.
69.
Наличие составленной и систематической корректированной потенциальных диаграмм кабельной линии (или ее отдельных участков) и карты почвенных коррозионных зон в районах с электрифицированным рельсовым транспортом или агрессивными грунтами на кабельной линии измерения блуждающих токов.
70.
Наличие протоколов по измерениям потенциалов кабелей, в зонах блуждающих токов, в местах сближения силовых кабелей с трубопроводами и кабелями связи, имеющими катодную защиту, и на участках кабелей, оборудованных установками по защите от коррозии.
71.
Наличие на кабелях со шланговыми защитными покровами антикоррозионного покрытия.
72.
Выполнение управлениями и службами электрифицированного рельсового транспорта мероприятий по уменьшению значений блуждающих токов в земле.
73.
Выполнение мер к предотвращению, при обнаружении на кабельной линии опасности разрушения металлических оболочек из-за электрической, почвенной или химической коррозии.
74.
Наличие подтверждающих документов о периодическом оповещении организаций и население района, где проходят кабельные трассы, о порядке производства земляных работ вблизи этих трасс.
75.
Наличие протоколов профилактических испытаний кабельных линий электропередачи повышенным напряжением постоянного тока.
76.
Указание расположении и глубины заложения кабельной линии в разрешении и акте-допуске на проведение работ в охранной зоне кабельной линии.
77.
Выполнение контрольного вскрытия грунта (шурф) перед началом земляных работ в охранной зоне кабельных линий под наблюдением работника из числа персонала организации, эксплуатирующей кабельные линии, для уточнения расположения и глубины прокладки кабелей, а также установка временного ограждения, определяющего зону работы землеройных машин.
78.
Обеспечение расположения шин в РУ напряжением до 1 кВ при пяти- и четырех проводных цепях трехфазного переменного тока:
- при вертикальном расположении – А – В – С – N – RE (REN) сверху вниз;
- при расположении горизонтально или наклонно – наиболее удаленная шина – А, ближайшая к коридору обслуживания – RE (REN) при последовательности расположения А – В – С – N – RE (REN).
79.
Наличие сертифицированного и включенного в реестр Государственной системы обеспечения единства измерений Республики Казахстан коммерческого счетчика электроэнергии.
80.
Наличие на устройстве крепления кожуха установленного коммерческого счетчика пломбы с клеймом поверителя, а на зажимной крышке или другом устройстве, исключающем доступ к ряду зажимов электросчетчика наличие пломбы электроснабжающей и (или) энергопередающей организации.
81.
Наличие на вновь установленном коммерческом счетчики электроэнергии пломбы с давностью поверки не более 12 месяцев.
82.
Выполнение токоведущих частей электроустановки не доступными для случайного прикосновения, а доступные к прикосновению, открытые и сторонние проводящие части, представляющие опасность поражения электрическим током, не должны находиться под напряжением.
83.
Обеспечение питания электроустановки напряжением до 1 кВ переменного тока жилых, общественных и промышленных зданий, а также наружной электроустановки от источника с глухозаземленной нейтралью при этом открытые проводящие части электроустановок должны быть присоединены к нейтралу.
84.
Обеспечение автоматического отключения питания для защиты от поражения электрическим током при косвенном прикосновении.
85.
Наличие питания электроустановок напряжением до 1 кВ переменного тока от источника с изолированной нейтралью, с заземлением открытых проводящих частей электроприемников, при недопустимости перерыва питания при первом замыкании на землю или на открытые проводящие части, связанные с системой уравнивания потенциалов.
86.
Наличие защитного заземления в сочетании с устройством контроля изоляции сети или устройства защитного отключения (далее - УЗО) с номинальным отключающим дифференциальным током не более 30 мА для защиты при косвенном прикосновении при первом замыкании на землю.
87.
Наличие автоматического отключения питания для защиты электроустановки от двойного замыкания на землю.
88.
Наличие пробивного предохранителя для защиты электросети до 1 кВ с изолированной нейтралью, связанной через трансформатор с сетью напряжением выше 1 кВ. При этом пробивной предохранитель устанавливается в нейтрали или фазе на стороне низкого напряжения каждого трансформатора
89.
Выполнение главной заземляющей шины внутри вводного устройства электроустановки или отдельно от нее.
90.
Расположение главной заземляющей шины, при ее выполнении в отдельной установке, в доступном и удобном для обслуживания месте вблизи вводного устройства.
91.
Наличие отдельно установленной главной заземляющей шины сечением не менее сечения нулевого проводника питающей линии.
Выполнение главной заземляющей шины из меди или стали.
92.
Наличие главной заземляющей шины для каждого вводного устройства, в здание, имеющее несколько обособленных вводов.
93.

3) кабельдік құдықтарда - екі жылда бір рет;
4) су асты кабельдері - жергілікті нұсқаулықтар бойынша кәсіпорынның электр шаруашылығына жауапты адамының белгілеген мерзімінде.
66.
Инженерлік-техникалық персоналменкабельдік желілерді кезеңдік іріктелінген қарап шығуды 6 айда 1 реттен кем емес орындауы.
Су тасқындары кезеңінде нөсерлі жаңбырдан кейін және релелі қорғаушы кабельдік желілердің істен ажыратылуы кезінде кезектен тыс қарап шығулардың өткізілуі.
Қарап шығу кезінде байқалған олқылықтар туралы мәліметтерді ақаулар және ақаулар журналына еңгізу. Журналдағыақауларды олардың жойылуына байланысты болуы..
67.
Тұрақты сағаттармен қосалқы станцияларда тоннельдер (коллекторлар), кеніштер мен каналдардың сараптамасы айына кемінде 1 рет орындалуы.
68.
Туннелдер, коллекторлар, арналар және басқа да кабельдік құрылыстар таза күйінде ұсталуы, кабельдік құрылыстарда салынатын мырышталмаған металл беренді кабельдер мен кабель салынатын мырышталмаған металл құрылымдары жанбайтын, тот басуға қарсы қоспалармен кезеңді жабылуы.
Кабельдік құрылыстарда қандай да бір материалдарды сақтауға жол берілмеуі.
Су тиетін кабельдік құрылыстар топырақ және жаңбыр суларын бұрып жіберуге арналған құралдармен жабдықталуы.
69.
Электрлендірілген рельстік көлігі бар немесе кабельдік желілерді топырақ басып қалатын аудандарда жылжымалы токтарды өлшеулердің болуы, топырақ құрамы бұзылған аймақтардың картасы мен кабельдік желілердің (немесе оның жекелеген учаскесінің) әлеуетті диаграммасы құрастырылып, жүйелі түрде түзетулер жүргізілуі.
70.
Кабельдердің күш-қуаттары құбырлармен күшті кабельдердің жақындасатын жерлері мен тот басудан қорғайтын қондырғылармен жабдықталатын кабельдер учаскелерде катодтық қорғауышы бар жылжымалы тоқ аймақтарында өлшенуі.
71.
Құбыршекті қорғаушы жабыны бар кабельдерде тот басуға қарсы жабынның болуы
72.
Иелігінде кабельдік желілер бар кәсіпорын белгіленген талаптарға сәйкес жердегі жылжымалы токтардың мәндерін азайту бойынша іс-шараларды электрлендірілген рельстік көліктің басқармалары мен қызметтерінің орындауында бақылаудың болуы.
73.
Кабельдік желілерде электрлік, топырақты немесе химиялық тоттану салдарынан металл қабықшаларының бұзылу қаупі байқалуы кезінде оны болдырмауға тиісті шаралар қолданылуы.
74.
Иелігінде электр берудің кабельдік желілері бар кәсіпорынмен, кабельдік трассалар өтетін ауданның ұйымдары мен тұрғындарын осы трассаларға жақын маңда жер қазу жұмыстарының тәртібі туралы мерзімді хабардар етуі.
75.
Электр берудің кабельдік желілері сынау нормаларының талаптарына сәйкес тұрақты токтың жоғары кернеуі арқылы мерзімді алдын алу сынауға тартуды орындау
76.
КЖ күзет аймағында жұмыс жүргізуге берілген рұқсат қағазында және акт-рұқсаттамада КЖ орналастырылуы мен салыну тереңдігінің көрсетілуі.
77.
КЖ күзет аймағында жер қазу жұмыстарын бастаудың алдында КЖ пайдаланатын ұйымның қызметкерлері ішінен бір жұмыскердің бақылауымен кабельдердің орналасуын және салыну тереңдігін дәл анықтау мақсатында топырақтың тексерістік қазылуын (шурф) жүргізілуі, сондай-ақ жер қазғыш машиналардың жұмыс аймағын белгілейтін уақытша қоршаулардың орнатылуы тиіс.
78.
Кернеу тоғы 1 кВ ТҚ қондырғыларында шиналардың орналастын ауыспалы үш фазалы токтың төрт және бес сымды торында кезінде мынадай талаптарды сақтау:
- тігінен орналасқан жағдайда – үстінен төмен қарай А-В-С-N - RE (REN);
- көлденең немесе еңкейіңкі түрде орналасқан кезде – біршама алыс тұрған шина – А, қызмет көрсету дәлізіне жақын - RE (REN) орналасу реттілігі – А-В-С-N- RE (REN).
79.
Коммерциялық ретінде қолданылатын электр энергиясының санауышы сертификатталуы және Қазақстан Республикасының өлшемдер бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізіліміне енгізілуі.
80.
Әрбір орнатылған коммерциялық санауыш бекіту құрылғысында қаптамасы, тексерілген таңбасы бар пломбалары, ал электр санауыштардың қысқыштар қатарына қол жетімділікті болдырмайтын, басқа құрылғыда немесе қысқыш қалпағында электрмен жабдықтаушы және (немесе) энергия беруші ұйымның пломбасы болуы.
81.
Жаңадан орнатылатын санауыштарда орнатылған мерзімі 12 айдан аспайтын тексеру пломбасының болуы.
82.
Электр қондырғыларының ток өткізгіш бөліктері кездейсоқ жанасу үшін қолжетімді болмауы, ал жанасуға қолжетімді ашық және бөгде өткізгіш бөліктер электр қондырғыларының қалыпты жұмысы кезінде, сондай-ақ оқшауламаның бүлінген кезінде электр тогымен зақымдану қаупін келтіретін кернеу астында болмауы.
83.
Тұрғын үй, қоғамдық және өндірістік ғимараттардың 1 кВ дейінгі ауыспалы ток кернеулі электр қондырғылар, сондай-ақ 1 кВ дейінгі сыртқы электр қондырғылары тікелей тұйықталған бейтарапты көзден қоректенуін қамтамасыз ету, бұл ретте электр қондырғыларының ашық өткізгіш бөліктері бейтарапқа қосылуы тиіс.
84.
Жанама жанасу кезінде электр қондырғыларында электр тогының зақымдауынан қорғау үшін қоректендіруді автоматты ағытудың орындалуы.
85.
Ауыспалы токтың 1 кВ дейінгі кернеуіндегі электр қондырғыларды оқшауланған бейтарапты, электр қабылдағыштардың жерлендірілген ашық өткізгіш бөліктерінің көзінен қоректендіру жерге және әлеуеттерді теңдестіру жүйесімен байланысты ашық өткізгіш бөліктерге бірінші тұйықталу кезінде қоректің үзілісіне жол берілмеген кезде орындалады.
86.
Осындай электр қондырғыларында жанама жанасу кезінде қорғау үшін жерге бірінші тұйықталу кезінде желінің оқшауламасын бақылау құрылғысымен үйлескен қорғаныстық жерге тұйықтау орындалуы немесе 30 мА аспайтын дифференциалды токты номиналды ажырататын қорғаныстық ажырату құрылғысы (ҚАҚ) қолданылуы.
87.
Жерге екі рет бірге тұйықталудан электр қондырғыны қорғау үшін қоректендіруді автоматты ағыту орындалуы.
88.
1 кВ жоғары кернеу желісіндегі трансформатор арқылы байланысқан оқшауламалы бейтараптағы 1 кВ дейінгі электр желісі трансформатордың жоғары және төмен кернеу орамасының арасындағы оқшаулама бұзылған жағдайда тесілме сақтандырғышпен қорғалуыдың болуы.
89.
Басты жерге тұйықтағыш шина электр қондырғы iшiнде немесе одан бөлек орындалуы.
90.
Бас жерге тұйықтағыш шинаны жеке орнатқанда, енгiзу құрылғысының жанында қызмет көрсету үшiн қолжетімді, ыңғайлы жерде орналасады.
91.
Бөлек орнатылған басты жерге тұйықтағыш шинаның қимасы қоректендіру желісінің нөлдiк өткiзгiшiнiң қимасынан кем болмауы.
Негізгі жерге тұйықтағыш шина мыстан немесе болаттан жасалуы.
92.
Ғимаратта бірнеше өзгешеленген кіреберістері болса, бас жерге тұйықтағыш шина әрбір енгізу құрылым үшін орындалуы.
93.

Установление над подземными кабельными линиями до 1000 В охранной зоны по 1 м с каждой стороны от крайних кабелей, а при прохождении кабельных линий в городах под тротуарами - на 0,6 м в сторону зданий, сооружений и на 1 м в сторону проезжей части улицы.
94.
Выполнение прокладки кабельных линий следующим образом:
1) наличие запаса по длине кабеля, достаточным для компенсации возможных смещений почвы и температурных деформаций самих кабелей и конструкций, по которым они проложены; недопущение укладки запаса кабеля в виде колец (витков);

Сыртқы кабельдердің әр жағынан 1 м-ге дейін күзет аймағының 1000 В дейінгі жер асты кабельдік желілерін, ал қалалардағы кабель желілері жолаяқ астында 0,6 м,ғимараттар, құрылыстар мен көшенің жолына 1 м орнату.
94.
Кабель желілерін төсеуді жүзеге асыру келесідей:
1)кабельдер топырақтың көшуі жағдайында және кабельдің өзінің және олар төселген конструкцияның температуралық деформациясында пайдалану мүмкіндігімен ұзындығынан біраз қалдырылуы тиіс; кабельдің артығын сақина (орам) түрінде орауға тыйым салынуы;

2) закрепление кабелей, проложенных горизонтально по конструкциям, стенам, перекрытиям, в конечных точках, непосредственно у концевых заделок, с обеих сторон изгибов и у соединительных и стопорных муфт;
3) закрепление кабелей, проложенных вертикально по конструкциям и стенам, так, что предотвращена деформация оболочек и не нарушается соединение жил в муфтах под действием собственного веса кабелей;
4) выполнение конструкций, на которых уложены небронированные кабеля, таким образом, что исключена возможность механического повреждения оболочек кабелей, а места жесткого крепления оболочки этих кабелей предохранены от механических повреждений и коррозии при помощи эластичных прокладок;

2)конструкциялар, қабырғалар, аралықтар бойынша горизонтальды салынған кабельдер бөгеткіш және жалғағыш муфталарға, шеткі бітеулерге, шеткі нүктелерге қатты бекітілуі;
3)конструкциялар, қабырғалар, аралықтар бойынша вертикальды салынған кабельдер, сырқы қабығы бүлінбейтіндей және кабельдердің өздерінің салмағынан муфталардағы талсымдардың қосылысы үзілмейтіндей етіп орнатылуы;
4)қапталмаған кабельдер салынатын конструкциялар, кабельдердің қабықтары механикалық бүлінбейтіндей етіп жасалуы тиіс, және осы кабельдердің қабықтары қатты бекітілген жерлер, эластикалық төсемдердің көмегімен механикалық бүліну және тоттанудан қорғалуы;

5) выполнена защита кабелей (в том числе бронированных), в местах, где возможны механические повреждения (передвижение автотранспорта, механизмов и грузов) доступность для посторонних лиц), по высоте на 2 м от уровня пола или земли и на 0,3 м в земле;
6) принятие мер, при прокладке кабелей рядом с другими кабелями, находящимися в эксплуатации, для предотвращения повреждения последних;
7) наличие расстояния от кабелей от нагретых поверхностей, предотвращающее нагрев кабелей выше допустимого, а также наличие защиты кабелей от прорыва горячих веществ в местах установки задвижек и фланцевых соединений.
95.
Наличие номера или наименования для каждой кабельной линии, а в случае когда кабельная линия состоит из нескольких параллельных кабелей, то для каждой из них должен быть применен тот же номер с добавлением букв А, Б, В.
96.
Наличие на открыто проложенных кабелях, а также на всех кабельных муфтах бирок с обозначением на бирках кабелей и концевых муфт марки, напряжения, сечения, номера или наименования линии, на бирках соединительных муфт – номера муфты или даты монтажа.
97.
Наличие бирок стойких к воздействию окружающей среды.
98.
Наличие бирок на кабелях, проложенных в кабельных сооружениях по всей длине не реже чем через каждые 50 м.
99.
Наличие информационных знаков в охранных зонах кабельных линий, проложенных в земле в незастроенной местности.
100.
Наличие заземления или зануления на кабелях с металлическими оболочками или броней, а также на кабельных конструкциях, на которых проложены кабеля.
101.
Нахождение кабельных линий 0,4 кВ и ниже от планировочной отметки на глубине не менее 0,7 м, при пересечении улиц и площадей независимо от напряжения 1 м.
102.
Размещение опор ВЛ так, чтобы не загораживали входы в здания и въезды во дворы и не затрудняли движение транспорта и пешеходов. В местах, где имеется опасность наезда транспорта (у въездов во дворы, вблизи съездов с дорог, при пересечении дорог), опоры защищены от наезда.
103.
Наличие на опорах ВЛ на высоте 2,2 - 3 м от земли порядковых номеров и года установки опоры, плакатов на которых указаны расстояния от опоры ВЛ до кабельной линии связи (на опорах, установленных на расстоянии менее 4 м до кабелей связи), а через 250 м по магистрали ВЛ - ширина охранной зоны и телефон владельца ВЛ.
104.
Выполнение защиты от коррозии, на металлических конструкциях и бандажах опор ВЛ.
105.
Применение, по условиям механической прочности на ВЛ неизолированных проводов сечением: алюминиевых – в районах с расчетной толщиной стенки гололеда 10 мм – не менее 25 мм2, в районах с толщиной стенки гололеда 15 мм и более – не менее 35 мм2, сталеалюминевые и из алюминиевого сплава - не менее 25 мм2 во всех климатических районах.

5)механикалық бүлінуі мүмкін жерлерге орнатылған кабельдер (автокөлік қозғалысы, механизмдер мен жүктердің қозғалысы) еденнен 2 м немесе жерде 0,3 м биіктікте қорғалуы тиіс;
6)кабельдерді қолданыстағы кабельдермен қатар салу кезінде соңғыларының бүлінуін болдырмайтын шаралар қолданылуы;
7)кабельдер қызу беттерден қашық салынуы тиіс, ағытпа және фланецпен қосылған жерлерде ыстық заттардың жарылуынан кабельдерді қорғау шаралары қолданылуы.
95.
Әрбір кабель желісінің өз нөмірі мен атауы болады. Егер кабель желісі бірнеше қатар кабельдерден тұратын болса, онда олардың әрқайсысы А, Б, В және т.б қоса отырып, сол нөмірді иеленуі.
96.
Ашық салынған кабельдер, және барлық кабельдік муфталар кабель биркаларында және шеткі муфталарында маркасын, кернеуі, қимасы, желістің нөмірі немесе атауы, қосылыс муфталарында – муфталардың нөмірі немесе монтаждалған күні көрсетілген биркалармен жабдықталуы.
97.
Биркалар қоршаған ортаның әсеріне төзімді болуы тиіс.
98.
Кабель жайларында салынған кабельдерде биркалар ұзындық бойынша әрбір 50 м-ден жиі емес орнатылуы.
99.
Жерде және салынып бітпеген жерлерге салынған кабель желілерінің қорғаныс аймағы ақпараттық белгілермен белгіленуі.
100.
Металл қабығы немесе броні бар кабельдер, кабельдер салынатын кабель конструкциялары келтірілген талаптарға сәйкес жерге тұйықталуы немесе нөлденуі.
101.
Жоспарлы белгіден кабель желісін салу тереңдігі 0,7 м, көшелер мен алаңдардың қиылысуы жағдайында кернеуге қарамастан 1м болуы.
102.
ӘЖ ғимаратқа кіре берісті және аулаға шығатын жолды жауып тұрмайтындай және көлік пен жаяу жүргінші қозғалысына кедергі келтіріп жолды жауып тұрмайтындай орналасу керек. Кейбір көлік келіп қалатын жерлерде (аулаға шыға берісте, жолдан шығатын жерлерде, жол қиылыстарында) тіректер көлік келуінен қорғап тұруы.
103.
ӘЖ тіректерінде жерден 2,2-3 метр биіктікте орнатылуы тиіс: тірек орнатылған жыл және реттік номері; ӘЖ тіректерінен кабельді байланыс тораптарына дейінгі арақашықтық көрсетілген плакаттар (байланыс кабеліне дейін 4 метрден кем болмайтын қашықтықтағы тірекке ілінуі тиіс), ал 250 метрден кейін ӘЖ магистралі бойымен – қорғау зонасының көлденеңі мен ӘЖ иесінің телефоны көрсетілуі.
104.
ӘЖ-ның металл конструкциялары, бандаждары және т.с.с. тіректері шіріп тоттанбау үшін қорғалуы.
105.
Механикалық беріктігі жағынан ӘЖ-ға оқшауланбаған сымдар қолданылады: алюминий- көк мұз қабырғасының есептік қалыңдығы 10 мм аудандарда - 25 мм2 кем емес, көк мұз қабырғасының есептік қалыңдығы 15 мм және одан да жоғары аудандарда – 35 мм2 шамасында, алюмендіболатты және балқытылған алюминийден – барлық климаттық аудандарда 25 мм2 шамасында.

106.
Наличие на одной ВЛ не более двух сечений проводов.
Выполнение магистрали ВЛ проводами одного сечения и сечения фазных проводов не менее 50 мм2.
107.
Выполнение ответвлений от ВЛ к вводам в здания, изолированными проводами, стойких к воздействию условий окружающей среды, сечением не менее 6 мм2 по меди и 16 мм2 по алюминию.
108.
Выполнение пролета ответвления от ВЛ к вводу в здание по расчету в зависимости от прочности опоры, на которой выполнено ответвление, при этом пролет не превышает 25 м.
109.
Наличие дополнительной промежуточной опоры при длине пролета ответвления более 25 м.
110.
Соответствие значения максимальных напряжений в проводах к прочности опор ВЛ анкерного типа и их заделки в грунте.
111.
Непревышение расчетных усилий в поддерживающих и натяжных анкерных зажимах, узлах крепления и кронштейнах 40 % при нормальном режиме, от их механической разрушающей нагрузки.
112.
Выполнение неизолированных проводов к изоляторам и изолирующим траверсам на опорах ВЛ одинарным креплением. Выполнение крепления проводов к штыревым изоляторам на промежуточных опорах на шейке изолятора, с внутренней его стороны по отношению к стойке опоры, при помощи проволочной вязки или зажимов. Выполнение проводов ответвлений от ВЛ к вводам глухим креплением.
113.
Выполнение соединений проводов в пролетах ВЛ при помощи соединительных зажимов, обеспечивающие их механическую прочность не менее 90 % от разрывного усилия провода.
114.
Выполнение соединений проводов из разных металлов или разных сечений только в петлях анкерных опор при помощи переходных зажимов или сваркой. Переходные зажимы и участки проводов, на которых установлены такие зажимы, не испытывают механических усилий от втяжения проводов.
115.
Выполнение в одном пролете не более одного соединения на каждый провод.
116.
Недопущение выполнения соединений проводов ВЛ в пролетах пересечения ВЛ с инженерными сооружениями.
117.
Расположение нулевого провода, ниже фазных проводов. Расположение проводов наружного освещения, проложенных на опорах совместно с проводами ВЛ, над нулевым проводом.
118.
Наличие нулевого провода на каждой двухцепной ВЛ в сетях с заземленной нейтралью.
119.
Размещение установленных на опорах аппаратов для подключения электроприемников на высоте 1,6–1,8 м от поверхности земли.
120.
Размещение установленных на опорах плавких предохранителей, а также защитных, секционирующих и других устройств ниже проводов ВЛ.
121.
Соблюдение расстояний между проводами на опоре и в пролете по условиям их сближения в пролете при наибольшей стреле провеса не менее 1,2 м:

106.
Бір ӘЖ сымдарының екі қиылысуы ғана мүмкін болады. ӘЖ магистралыныңфазалы сымдарының қимасы 50 мм2-ден қабылданады. 120 мм2 қима қолдануға болмайды.
107.
Ғимараттарға енгізу үшін ӘЖ-тан тармақтандыру үшін механикалық берік, қоршаған орта ықпалына тұрақты, қимасы мыстан 6 мм, алюминийден 16 мм2, оқшауланған сымдар қолданылуы.
108.
Ғимаратқа енгізу үшін ӘЖ-тан алынатын тармақтану аралығының ұзындығы тармақтауды орындайтын тірек беріктігіне байланысты, бірақ 25 м-ден аспайтын есеп бойынша анықталады.
109.
Аралық тармақтау ұзындығы 25 м болған жағдайда қосымша аралық тірек орнату қарастырылуы.
110.
Сымдардағы максимал кернеу мәндері анкер типті ӘЖ тіректерінің беріктігіне сәйкес келуі.
111.
Қуаттаушы және кернеулі анкерлі қыстырғыштың, бекіткіш түйіндердің және кронштейннің есептік күші қалыпты режимдебұзуға әкелетін механикалық салмақтан 40%-дан аспауы.
112.
Оқшауланбаған сымдарды оқшаулағыштарға және біртұтас бекіткішпен әуе желілерінің тіректеріне оқшаулайтын қиыршықтарды орындау. Сымдарды байланыстыру немесе қысқыштар көмегімен тірекке қатысты ішкі жағында оқшаулағыштың мойнындағы аралық тіректерге сымдарды оқшаулағыштарға бекітуін орындау. ӘЖ-нан тармақталған сымдар бітеу бекітілуі.
113.
ӘЖ аралығында сымдарды 90%-ға механикалық беріктік беретін байланыстырушы қыстырғыштар көмегімен байланыстырылуы.
114.
Әртүрлі металдардан немесе әртүрлі бөліктерден сымдардың қосылымын тек қана анкердің ілмектерінде өтпелі қысқыштар немесе дәнекерлеу арқылы қосылады. Өтпелі қапсырмалар және осындай қысқыштар орнатылған сымдардың тартылуынан механикалық кернеулерден өтпейді.
115.
Бір аралықта әр сымға бір ғана байланыс болуы.
116.
Инженерлік құрылысты ӘЖ қималарының аралықтарында ӘЖ сымдарын байланыстыруға болмауы.
117.
Тіректерде климат жағдайының ауданына қарамастан кез-келген фазалы сым орнатуға болады. Нөлдік сым фазалық сымнан төмен орналасады. Тіректер арқылы жүргізілген сыртқа жарық беретін сымдар ӘЖ сымдарымен бірге нөлдік сымдар үстіне орнатылуы.
118.
Жерге жалғанған бейтарап желілердегі екі шынжырлы ӘЖ-да әрбір шынжырдың өз нөлдік сымы болуы.
119.
Электр қабылдағыштарды қосуға арнап тірекке орнатылған аппараттар жер бетінен 1,6-1,8 м биіктікте орналастырылуы.
120.
Тірекке орнатылатын қалқымалы сақтандырғыштар, сонымен бірге қорғайтын, секцияға бөліп тұратын басқа да құрылғылар ӘЖ сымдарынан төмен орналасуы.
121.
Тіректегі және аралықтағы сымдардың ара қашықтығы 1,2 м аралықта жақын болу шартына байланысты төмендегіден кем болмауы:

1) при вертикальном расположении проводов и расположении проводов с горизонтальным смещением составляет не более 20 см - 60 см, в районах с нормативной толщиной стенки гололеда до 15 мм и 90 см, в районах с нормативной толщиной стенки гололеда 20 мм и более;
2) при другом расположении проводов во всех районах по гололеду при скорости ветра при гололеде до 18 м/с составляет 40 см, при скорости более 18 м/с составляет 60 см.

1) cымдар вертикал орналасқанда және сымдардың көлденең жылжығандағы орналасуы 20 см - 60 см-ден аспауы тиіс, бұл көк мұз қабырғасының нормативті қалыңдығы 15 мм-дей болатын аудандарда және көк мұз қабырғасының нормативті қалыңдыңы 20 мм және одан жоғары болатын аудандарда – 90 см болуы.
2) көк мұзды басқа барлық аудандарда сымдар басқаша орналасқанда, желдің жылдамдығы 18 м/с-қа дейін – 40см, ал жылдамдығы 18 м/с-та – 60 см болуы.

122.
Соблюдение расстояния по вертикали между проводами разных фаз на опоре, при ответвлении от ВЛ и пересечениях с разными ВЛ на общей опоре не менее 10 см. Соблюдение расстояния между изоляторами ввода по их осям не менее 40 см.
123.
Соблюдение расстояния по горизонтали между проводами при спусках на опоре не менее 15 см. Соблюдение расстояния от проводов до стойки, траверсы или других элементов опоры не менее 5 см.
124.
Соблюдение расстояния по вертикали между СИП и неизолированным проводом до 1 кВ при совместной подвеске на общих опорах и в пролете, при температуре окружающего воздуха плюс 15 0С без ветра не менее 0,4 м.
125.
Выполнение на ВЛ, по которым питаются отдельные потребители с сосредоточенной нагрузкой, подвески из семи проводов с расщеплением одной фазы на два провода, с общим нулевым проводом.
126.
Соблюдение коэффициента надежности штыревых изоляторов не менее 2,5.
127.
Наличие на ВЛ изоляторов или траверс из изоляционных материалов.
128.
Наличие на месте ответвления от ВЛ многошейковых или дополнительных изоляторов. Закрепление нулевого провода на изоляторе или изолирующем траверсе
129.
Выполнение на опорах ВЛ заземляющих устройств, предназначенных для повторного заземления нулевого провода, защиты от атмосферных перенапряжений, заземления электрооборудования, установленного на опорах ВЛ, заземления защитных аппаратов. Заземляющие устройства защиты от грозовых перенапряжений совмещены с повторным заземлением нулевого провода.
130.
Наличие на металлических опорах, металлических конструкциях и арматуре железобетонных опор присоединений защитного проводника к нулевому проводу.
131.
Наличие присоединений нулевого провода на железобетонных опорах к заземляющему выпуску арматуры железобетонных стоек и подкосов опор.
132.
Наличие заземления крюков и штырей на деревянных опорах ВЛ, на которых выполнены повторные заземления нулевого провода и заземления для защиты от атмосферных перенапряжений.
133.
Наличие присоединений оттяжек опор ВЛ с заземляющем проводником.
134.
Наличие заземленных крюков, штырей и арматуры на опорах ВЛ напряжением до 1 кВ, ограничивающих пролет пересечения, а также опор, на которых производится совместная подвеска. При этом сопротивление заземляющего устройства составляет не более 30 Ом.
135.
Наличие отдельного спуска для присоединения защитных аппаратов, установленных на опорах ВЛ для защиты от грозовых перенапряжений, к заземлителю.
136.
Наличие заземляющих устройств предназначенных для защиты от атмосферных перенапряжений на ВЛ, в населенной местности, с одно, двухэтажной застройкой и не экранированные промышленными дымовыми или другими трубами, высокими деревьями, зданиями. Сопротивление этих заземляющих устройств составляет не более 30 Ом, а расстояние между ними составляет не более 200 м для районов с числом грозовых часов в году до 40 и 100 м, для районов с числом грозовых часов в году более 40.
Наличие заземляющих устройств на:

122.
Тіректегі әртүрлі фазалы сымдар арасындағы вертикал арақашықтық ӘЖ-ден тармақталған кезде және ортақ тіректегі әртүрлі қиысулар кезінде 10 см-дей болуы. Ось бойымен енгізу оқшаулағыштары арасындағы арақашықтық сәйкестігі кемінде 40 см құрайды.
123.
Тірекке түсер кездегі сымдар арасындағы көлденең арақашықтық 15 см-ден кем болмауы. Сымнан бағанға, траверске және басқа тіректің элементтеріне дейінгі ара қашықтық 5 см-ден кем болмауы.
124.
Ортақ тіректерге ӨОС-ті және 1 кВ-қа дейінгі оқшауланбаған ӘЖ сымдарын бірге ілгенде тіректе және аралықта вертикалды арақашықтығы қоршаған орта температурасы желсіз +15 0С болған жағдайда 0,4 м-ден кем болмауы.
125.
Белгіленген жүктемемен жекелеген тұтынушылар қуат алатын ӘЖ-ында жеті сым ілу қарастырылған, яғни ортақ нөлдік сыммен бір фазаны екі сымға ажырату арқылы жүзеге асырылуы.
126.
Қысқыш оқшаулағыштардың сенімділік коэффициентін сақтау кемінде 2,5 құрайды.
127.
ӘЖ-ға оқшаулығыштар немесе оқшаулағыштық материалдардан жасалған траверстер қолданылуы.
128.
ӘЖ-дан тармақталған жерлерде көпмойынды немесе қосымша оқшаулағыштар қолданылады. Нөлдік сымдар оқшаулағышқа немесе оқшаулайтың траверстерге бекітілуі.
129.
ӘЖ тіректерінде жерге тұйықталатын құрылғы болу керек, ол нөлдік сымды қайта жерге тұйықтау үшін, атмосфералықаса қысымнан қорғау үшін, ӘЖ тіректеріне орнатылған электр қондырғыларын жермен байланыстыру үшін, қорғаныс аппараттарын қорғауы. Найзағай кернеуінен қорғайтын жерге тұйықталған құрылғы нөлдік сыммен жермен қайта байланыстырылуы.
130.
Металл тіректер, металл конструкциялар және темірбетон тіректердің арматуралары қорғаныс өткізгіші арқылы нөлдік сымға жалғануы.
131.
Темір бетон тіректерде нөлдік сым темірбетон қадалар мен тірек тіреуіштерінің жермен байланысқан арматурасымен байланыстырылуы.
132.
Кейбір нөлдік сыммен қайта жерге байланыстырылған тіректерде және атмосфералық аса кернеуден қорғауға арналған жермен байланысуларды айтпағанда, ӘЖ ағаш тіректерінің ілгектері мен штырлары жермен байланысуға жатпауы.
133.
ӘЖ тіректерінің тартпалары жермен байланыстырылатын өткізгішпен жалғастырылуы.
134.
Қиылысу аралықтарымен шектелетін 1 кВ-қа дейінгі кернеулі ӘЖ тіректерінің ілгектері, қадалары және арматуралары жермен байланыстырылуы тиіс. Жермен байланыстыратын құрылғы кедергісі 30 Ом-нан аспауы.
135.
ӘЖ тіректеріне орналастырылған қорғаныс аппараттары найзағай кернеуінен сақтау үшін жермен байланыстырғышқа жеке түсіріп байланыстыруы.
136.
Бір-екі қабатты құрылыстар салынған елді мекендерде өнеркәсіптің түтінді және басқа құбырларымен, биік өскен ағаштармен, ғимараттармен экрандалмаған ӘЖ-да атмосфералық кернеулерден қорғайтын жермен байланыстыратын құрылғы болуы тиіс. Бұл жермен байланыстыратын құрылғылар кедергісі 30 Ом-нан аспауы тиіс, ал олардың арасындағы арақашықтық бір жылда найзағай 40 сағатқа дейін болатын аудандарда – 200 м-дей, және бір жылда найзағай саны 40 сағаттан аса болатын аудандарда – 100 м болуы.
Сонымен қатар, жермен байланыстыратын құрылғылар мынадай түрде орындалуы тиіс:

137.
Использование в качестве заземляющих проводников на опорах ВЛ, круглой стали диаметром не менее 6 мм, имеющей антикоррозийное покрытие.
138.
Выполнение соединений заземляющих проводников между собой, присоединение их к верхним заземляющим выпускам стоек железобетонных опор, крюкам и кронштейнам, а также к заземляемым металлоконструкциям и заземляемому электрооборудованию, установленному на опорах ВЛ, сваркой или с помощью болтовых соединений.
Выполнение сваркой или с помощью болтовых соединений присоединений заземляющих проводников (спусков) к заземлителю в земле.
139.
Не допущение отклонения вершины анкерной опоры с учетом поворота в грунте более 1/30Н, где Н – высота опоры ВЛ. Соблюдение угла поворота одностоечных опор в грунте не более 0,02 рад.
140.
Соблюдение расстояния от проводов ВЛ в населенной и ненаселенной местности при наибольшей стреле провеса проводов до поверхности земли и проезжей части улиц не менее 6 м.
141.
Соблюдение расстояния до земли от проводов на изоляторах ввода в здание не менее 2,75 м.

137.
ӘЖ тіректерінде жермен байланыстыратын өткізгіш ретінде тоттануға қарсы жамылғысы бар, диаметрі 6 мм дөңгелек болат қолданылуы.
138.
Жермен байланыстыратын өткізгіштерді өзара байланыстыру, оларды темірбетон тіректер тіреуіштерінің, ілгектерінің, кронштейндеріне жермен байланыстыратын жоғарыдан шығып тұратын бөлігіне байланыстыру, сонымен бірге ӘЖ тіректеріне орнатылған жермен байланыстыратын металл конструкцияларға, жермен байланыстыратын электр қондығыларға пісіру арқылы немесе бұрандамен байланыстыру арқылы орындауы. Жермен байланыстыратын өткізгішті жердегі байланыстырғышқа пісіру арқылы немесе бұрандмен бұрау арқылы орындауы.
139.
Анкерлік тіректің басының ауытқуы топырақтағы бұрылысты ескергенде 1/30 Н-нен аспауы тиіс, мұндағы Н – ӘЖ тірегінің биіктігі.
Топырақтағы бір бағанды тірек бұрылысының бұрышы 0,02 рад-тан аспауы.
140.
Елді мекенде және елсіз мекенде ӘЖ сымдарынан жер беті мен көшенің көлік жүретін бөлігіне дейін 6 метрден кем болмауы.
141.
Көшенің жүргінші жүрмейтін бөлігін ӘЖ тармақтары қиып өтер кезде сымдардан жерге дейінгі, тротуарға, және жаяу жүргіншілер жолына дейін салмақ кемдігі көбірек жерде арақашықтықты 3,5 м-ге дейін азайтуға болады. Ғимаратқа енгізетін оқшаулағыштарда сымнан жерге дейінгі арақашықтықты 2,75 м-дей қалдыруы.

142.
Соблюдение расстояния по горизонтали от проводов ВЛ при наибольшем их отклонении до зданий, строений и сооружений не менее:
1) 1,5 м – до балконов, террас и окон;
2) 1 м – до глухих стен.
143.
Выполнение пересечения ВЛ до 1 кВ между собой на перекрестных опорах. Применение в местах пересечения ВЛ анкерных и промежуточных опор.
144.
Наличие автоматических выключателей или предохранителей в качестве аппаратов защиты.

142.
ӘЖ сымдарынан көлденең арақашықтық, ғимаратқа, құрылымға және құрылысқа дейін аздаған ауытқу болған жағдайда мынадан кем болмауы:
1) 1,5 м - балконға, террасаларға және терезеге дейін;
2) 1 метр - бітеу қабырғаға дейін.
143.
1 кВ-қа дейінгі ӘЖ-ның өзара қиылысуы қиылысу тіректерінде орындалады. ӘЖ-дың қиылысу орындарында анкерлі және аралық тіректер қолданылуы.
144.
Қорғаныс аппараттары ретінде автоматты ажыратқыштар немесе сақтандырғыштар қолданылуы.

145.
Соблюдение номинальных токов плавких вставок предохранителей и номинальных токов или уставок расцепителей автоматических выключателей, служащих для защиты отдельных участков сети, наименьшему расчетному току этих участков или номинальным токам электроприемников, но таким образом, чтобы аппараты защиты не отключают электроустановки при кратковременных перегрузках (пусковые токи, пики технологических нагрузок, токи при самозапуске).

145.
Электр желілерінің жеке учаскелерін қорғау үшін қызмет көрсететін сақтандырғыштың балқымалы ендірмелеріндігі қалыпты ток немесе автоматты ажыратқыштардың босатқыш тетігіндегі қалыпты ток, барлық жағдайда телімдердегі есептеулі токтан кем мөлшерде алынады немесе электр қабылдағыштарының қалыпты тогымен таңдалады. Осылайша уақытша келген асқын жүктеме кезінде (іске қосу тогы, технологиялық жүктеме шегі, өз бетінше қосылу кезіндегі ток және т.б) қорғаныс аппараттары электр қондырғыларын ток көзінен ажыратылмауы.

146.
Присоединение автоматических выключателей и предохранителей пробочного типа к сети, таким образом, что бы при вывинченной пробке предохранителя (автоматического выключателя) винтовая гильза осталась без напряжения. Присоединение питающего проводника (кабеля или провода), при одностороннем питании, к аппарату защиты к неподвижным контактам коммутационного аппарата.
147.
Наличие надписи на каждом аппарате защиты, указывающую значение номинального тока аппарата, уставки расцепителя и номинального тока плавкой вставки, требующиеся для защищаемой им сети. Наличие схем на дверцах шкафов или щитков, в которых установлены аппараты защиты, с указанием необходимых для защиты сети уставок расцепителей автоматических выключателей и номинальных токов плавких вставок предохранителей.

146.
Тығын тәріздес автоматты ажыратқыштар мен сақтандырғыштар желілерге былайша қосылуы қажет: сақтандырғыштың (автоматты ажыратқыш) тығыны бұралып алынған кезде бұралмалы гильзада кернеу болмауы тиіс. Бір жақтан ток көзінен қамтамасыз етілген кезде, қоректендіру сымы (кабель немесе сым) қорғау коммутациялық аппараттың жылжымайтын контактісіне жалғануы.
147.
Әрбір қорғаныс аппаратында, өзі қорғайтын желілеріне қажетті қалыпты ток деңгейі көрсетілген, босатқыш тетігі мен балқымалы ендірмесінің қалыпты тогы көрсетілген таңбасы болуы. Қорғаныс аппараттары орналасқан шкафтардың есіктерінде немесе қалқандарында желіні қорғауға арналған автоматты ажыратқыштардың босатқыш тетігі мен сақтандырғыштардағы балқымалы ендірмемесінің қалыпты тогы көрсетілген схемалар орнатылуы.

148.
Размещение аппаратов защиты в местах удобных для обслуживания таким образом, что бы была исключена возможность их случайных механических повреждений. Установка выполнена так, что при оперировании с ними или при их действии исключена опасность для обслуживающего персонала и возможность повреждения окружающих предметов. Доступность аппаратов защиты с открытыми токоведущими частями для обслуживания только квалифицированному персоналу.
Должностное(ые) лицо(а)
______________       _________       _______________________________________
(должность)             (подпись)       Фамилия Имя Отчество (при его наличии)
______________       _________       _______________________________________
(должность)             (подпись)       Фамилия Имя Отчество (при его наличии)
Руководитель проверяемого субъекта
______________       _________       _______________________________________
(должность)             (подпись)       Фамилия Имя Отчество (при его наличии)

148.
Қорғаныс аппараттары қызмет көрсетуіне ыңғайлы, яғни кездейсоқ механикалық бүлінуде мүмкіндігі жоққа шығарылатын болатындай қолайлы үй-жайларда орнатылуы тиіс. Орнату жұмыстары кезінде мүмкіндігінше айналасындағы заттардың бүлінбеуі және персоналдың жұмыс кезіндегі қауіпсіздік шаралары қатаң сақталуы. Ашық ток жүргізуші бөліктері бар қорғаныс аппараттарына қызмет көрсетуге тек кәсіби біліктілігі жоғары персоналға ғана рұқсат берілуі.
Лауазымды тұлға(лар)
______________ _________ __________________________________________
(лауазымы)             (қолы) Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда)
______________ _________ __________________________________________
(лауазымы)             (қолы) Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда)
Тексерілетін субъектінің басшысы
______________ _________ __________________________________________
(лауазымы)             (қолы)       Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда)