Об утверждении классификации видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов Северо-Казахстанской области
Постановление акимата Северо-Казахстанской области от 4 июля 2017 года № 269. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 8 августа 2017 года № 4283
В соответствии с подпунктом 6-8) пункта 1-1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах" акимат Северо-Казахстанской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую классификацию видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов Северо-Казахстанской области.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на коммунальное государственное учреждение "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата Северо-Казахстанской области".
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Северо-Казахстанской области К. Аксакалов
Утверждена постановлением акимата Северо-Казахстанской области от 04 июля 2017 года № 269
Классификация видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов Северо-Казахстанской области
1. Общие положения
1. Настоящая классификация видов работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов Северо-Казахстанской области (далее - классификация) определяет виды работ, выполняемых при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц населенных пунктов Северо-Казахстанской области (далее - улицы).
Классификация применяется для обоснования объемов дорожно-ремонтных работ и расчета финансовых средств, выделяемых из республиканского и местных бюджетов для их выполнения.
2. В настоящей Классификации используются следующие определения:
1) объект дорожного хозяйства (далее - ОДХ) - дорожное сооружение, предназначенное для безопасного движения транспорта и пешеходов в любое время года, независимо от природно-климатических условий;
2) дорожная одежда - это многослойная конструкция в пределах проезжей части городских улиц, в которую входят верхний и нижележащие слои дорожного покрытия, дорожное основание и его конструктивные слои, а также подстилающий слой дорожной одежды, воспринимающие нагрузку от проезжающего автотранспортного средства и передающая еҰ на грунт;
3) управление эксплуатацией городских улиц и дорожных сооружений - это комплекс организационных и регламентирующих мероприятий административно-хозяйственных и дорожно-эксплуатационных органов управления городским дорожным хозяйством с разработкой экономически обоснованной стратегии дорожно-ремонтных работ на основе мониторинга состояния, инструментальной диагностики и технического учета ОДХ для обеспечения требуемого технического уровня и транспортно-эксплуатационного состояния городских улиц и дорожных сооружений;

Солтүстік Қазақстан облысының елді мекендерінің көшелерін күтіп-ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыстар түрлерінің сыныптамасын бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2017 жылғы 4 шілдеде № 269 қаулысы. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2017 жылғы 8 тамызда № 4283 болып тіркелді
"Автомобиль жолдары туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 17 шілдедегі Заңының 13-бабы 1-1 тармағының 6-8) тармақшасына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берілген Солтүстік Қазақстан облысының елді мекендерінің көшелерін күтіп-ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыс түрлерінің сыныптамасы бекітілсін.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау "Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесіне жүктелсін.
3. Осы қаулы бірінші ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысының әкімі Қ. Ақсақалов
Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің 2017 жылғы 04 шілдедегі № 269 қаулысымен бекітілді
Солтүстік Қазақстан облысының елді мекендерінің көшелерін күтіп-ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыстар түрлерінің сыныптамасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы Солтүстік Қазақстан облысының елді мекендерінің көшелерін күтіп-ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыстар түрлерінің сыныптамасы (бұдан әрі – сыныптама) Солтүстік Қазақстан облысының елді мекендерінің көшелерін (бұдан әрі – көшелер) күтіп-ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыстар түрлерін айқындайды.
Сыныптама жол-жөндеу жұмыстарының көлемдерін негіздеу және оларды орындау үшін республикалық және жергілікті бюджеттерден бөлінетін қаржы қаражаттарын есептеу үшін қолданылады.
2. Осы сыныптамада мынадай анықтамалар қолданылады:
1) жол шаруашылығының объектісі (бұдан әрі – ЖШО) – табиғи-климаттық жағдайларға қарамастан жылдың кез келген уақытында көліктің және жаяу жүргіншілердің қауіпсіз қозғалысына арналған жол құрылысы;
2) жол жамылғысы – жол жабынының үстіңгі және төменгі қабаттары, жол негізі және оның құрылымдық қабаттары, сондай-ақ өтетін автокөлік құралынан жүктеме алатын және оны топыраққа беретін жол жамылғысының төсеніш қабаты кіретін қала көшелерінің жүру бөлігінің шегіндегі көп қабатты құрылғы;
3) қала көшелерін және жол құрылыстарын пайдалануды басқару – қала көшелерінің және жол құрылыстарының қажетті техникалық деңгейін және көліктік-пайдалану жай-күйін қамтамасыз ету үшін ЖШО жай-күйіне мониторинг жүргізу, аспапты диагностикалау және техникалық есепке алу негізінде жол-жөндеу жұмыстарының экономикалық негізделген стратегиясын әзірлеу арқылы қалалық жол шаруашылығын басқарудың әкімшілік-шаруашылық және жол-пайдалану органдарының ұйымдастырушылық және регламенттейтін іс-шараларының кешені;

4) дорожно-транспортное происшествие (далее - ДТП) - дорожно-транспортное происшествие – событие, возникшее в процессе движения по дороге транспортного средства и с его участием, повлекшее причинение вреда здоровью, смерть человека, повреждение транспортных средств, сооружений, грузов либо иной материальный ущерб.
3. Работы, выполняемые при содержании, текущем, среднем и капитальном ремонтах улиц классифицируются на следующие группы:
1) управление эксплуатацией улиц и дорожных сооружений;
2) содержание улиц, включая зимнее содержание и уход за зелеными насаждениями;
3) текущий ремонт ОДХ улично-дорожной сети, включая дорожную разметку ОДХ и аварийный ремонт;
4) средний и капитальный ремонты.
2. Управление эксплуатацией улиц и дорожных сооружений
4. Управление эксплуатацией улиц и дорожных сооружений осуществляется в пределах выделенных средств и включает в себя следующие виды работ:
1) ведение мониторинга состояния ОДХ улиц, дорожных сооружений и технический учет ОДХ;
2) инструментальная диагностика транспортно-эксплуатационного состояния улично-дорожной сети и анализ полученных результатов;
3) обоснование стратегии дорожно-ремонтных работ, планирование дорожно-ремонтных работ, сроков их проведения, планирование потребных финансовых ресурсов;
4) организация и обеспечение безопасности и удобства движения транспорта;
5) обеспечение сохранности улиц и дорожных сооружений и предохранение их от преждевременного износа;
6) совершенствование и актуализация нормативной базы ремонта и содержания улиц;
7) организация, координация, регулирование и контроль над выполнением работ по управлению эксплуатацией улиц и дорожных сооружений.
3. Содержание улиц, включая зимнее содержание и уход за зелеными насаждениями
5. Содержание структурных и конструктивных элементов ОДХ улиц в весенний, летний, осенний периоды осуществляется в пределах выделенных средств и включает в себя следующие виды работ:
1) по земляному полотну и системе водоотвода:
ямочный ремонт дорожного покрытия, ликвидация колей и неровностей на проезжей части с заменой нестабильных слоев дорожного покрытия с обязательным фрезерованием на ширину одной или нескольких полос движения или на всю ширину покрытия с укладкой нового слоя из сдвигостойчивого и износостойкого асфальтобетона;
очистка водоотводных канав, придорожно-арычной сети и стоков весной от снега, а летом от наносного мусора и грязи с вывозом мусора;
раскопка и засыпка осушительных воронок на обочинах, на пучинистых участках;
планировка откосов, разделительных полос, засев травами;
окашивание и уборка скошенной травы;
вырубка кустарников и корчевка деревьев, дикорастущей поросли на обочинах и откосах земляного полотна с уборкой вырубленного материала;
планировка обочин, разделительных полос, присыпных берм, с добавлением материала;

4) жол-көлiк оқиғасы (бұдан әрі – ЖКО) – көлiк құралының жолда жүруі процесiнде және оның қатысуымен туындаған, адамның денсаулығына зиян келтіруге, өліміне, көлік құралдарының, құрылыстардың, жүктердің бүлінуіне не өзге де материалдық залалға әкеп соққан оқиға.
3. Көшелерді күтіп-ұстау, ағымдағы, орташа және күрделі жөндеу кезінде орындалатын жұмыстар мынадай топтарға сыныпталады:
1) көшелер мен жол құрылыстарын пайдалануды басқару;
2) көшелерді, қысқы күтіп-ұстауды қоса алғанда, күтіп-ұстау және жасыл екпелерді баптау;
3) ЖШО жол таңбаларын қоса алғанда көше-жол желісінің ЖШО ағымдағы жөндеу және апаттық жөндеу;
4) орташа және күрделі жөндеу.
2. Көшелер мен жол құрылыстарын пайдалануды басқару
4. Көшелер мен жол құрылыстарын пайдалануды басқару бөлінген қаражат шегінде жүзеге асырылады және мынадай жұмыс түрлерін қамтиды:
1) көшелер мен жол құрылыстарының ЖШО жай-күйіне мониторинг жүргізу және ЖШО техникалық есепке алу;
2) көше-жол желісінің көліктік-пайдалану жай-күйін аспапты диагностикалау және алынған нәтижелерді талдау;
3) жол-жөндеу жұмыстарының стратегиясын негіздеу, жол-жөндеу жұмыстарын, оларды орындау мерзімдерін жоспарлау, қажетті қаржы ресурстарын жоспарлау;
4) көлік қозғалысының қауіпсіздігі мен жайлылығын ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
5) көшелер мен жол құрылыстарын сақтауды қамтамасыз ету және оларды уақытынан бұрын тозудан алдын ала сақтау;
6) көшелерді жөндеу мен күтіп-ұстауда нормативтік базаны жетілдіру және өзектендіру;
7) көшелер мен жол құрылыстарын пайдалануды басқару жұмыстарын орындауды ұйымдастыру, үйлестіру, реттеу және бақылау.
3. Көшелерді, қысқы күтіп ұстауды қоса алғанда күтіп-ұстау және жасыл екпелерді баптау
5. Көктемгі, жазғы, күзгі маусымдарда көшелердің ЖШО құрылымдық және конструктивті элементтерін күтіп-ұстау бөлінген қаражат шегінде жүзеге асырылады және мынадай жұмыс түрлерін қамтиды:
1) жер төсемі және су бұру жүйесі бойынша:
жылжуға төзімді және тозуға төзімді асфальбетонның жаңа қабатын төсеу арқылы қозғалыстың бір немесе бірнеше жолағының еніне немесе жабынның барша еніне міндетті фрезерлеу жолымен жол жабынының тұрақсыз қабаттарын ауыстыру арқылы жүру бөлігінде сораптар мен тегіссіздіктерді жою;
су бұру арналарын, жол бойғы-арық желілерін және көктемде қар суын, ал жазда қоқысты шығару арқылы тасынды қоқыс пен лайдан тазалау;
жол жиектеріндегі, иірімді учаскелердегі кептіргіш науаларды қазу және себу; құламаны, бөлгіш жолақтарды жоспарлау, шөптермен себу;
шабу және шабылған шөптерді жинау;
шабылған материалдарды жинау арқылы жер төсемінің жиектері мен шеттеріндегі бұталарды қазып алу, ағаштарды, жабайы өсетін бұталарды тамырымен жұлу;
материалдар қоспасымен жиектер, бөлгіш жолақтар мен себу бермдерін жоспарлау;

2) по обочинам, резервам и полосе отвода:
планировка для обеспечения стока воды;
очистка обочин от грязи;
постоянное поддержание полосы отвода, обочин, откосов и газонов в чистоте и порядке; очистка от мусора и посторонних предметов, погрузка и вывоз их на свалку;
уход за насаждениями, плановая вырубка и корчевка больных и сухостойных насаждений с уборкой вырубленного материала;
борьба с древесно-кустарниковой растительностью, дикорастущей порослью, влияющей на безопасность дорожного движения с уборкой вырубленного материала;
окашивание травы в резервах, полосе отвода, уборка и вывоз скошенной травы на свалку;
3) по проезжей части с капитальными покрытиями:
подметание покрытия и зачистка лотков проезжей части улиц с удалением грунтово-песчаных наносов;
очистка дорожных покрытий от мусора, мойка от грязи, в том числе мойка проезжей части ОДХ с применением концентрированных моющих средств, содержащих поверхностно-активные вещества;
обеспыливание проезжей части водой;
уборка посторонних предметов с проезжей части и обочин, угрожающих безопасности дорожного движения;
4) по проезжей части с усовершенствованными покрытиями:
уход за участками с избытком вяжущего материала;
подметание покрытия и зачистка лотков проезжей части улиц с удалением грунтово-песчаных наносов;
подметание осевых и резервных полос;
очистка дорожных покрытий от мусора, мойка от грязи;
обеспыливание проезжей части водой;
уборка посторонних предметов с проезжей части и обочин, угрожающих безопасности дорожного движения;
5) по проезжей части с переходными покрытиями:
очистка покрытия от грязи;
подметание обработанных покрытий и обеспыливание проезжей части водой;
профилирование и уплотнение покрытия;
наметание каменной мелочи и высевок на покрытие, уборка катуна,
уборка посторонних предметов с проезжей части и обочин, угрожающих безопасности дорожного движения;
6) по проезжей части с грунтовыми и грунтовыми улучшенными покрытиями:
обеспыливание проезжей части водой;
профилировка покрытия для устранения образовавшихся ям, колей, других неровностей;
уборка посторонних предметов с проезжей части и обочин, угрожающих безопасности дорожного движения;
7) по тротуарам, площадям - подметание, уборка постороннего мусора, мойка и обеспыливание водой;
8) по временным стоянкам транспортных средств, подъездным дорогам с переходными, грунтовыми покрытиями:
обеспыливание водой, уборка постороннего мусора;
профилирование без добавления новых материалов;
9) по системам поверхностного водоотвода, придорожно-арычной системе и ливневой канализации:
очистка от грунтово-песчаных наносов и мусора;
постоянное поддержание в работоспособном состоянии системы водоотвода, прочистка и профилирование кюветов и водоотводных канав, устранение мелких дефектов их укреплений; прочистка и устранение мелких повреждений ливневой канализации, дренажных устройств;
вырубка дикорастущей поросли;

2) жол жиектері, резервтер мен бөлінген белдеулер бойынша:
су ағысын қамтамасыз ету үшін жоспарлау;
жол жиегін лайдан тазалау;
бөлінген белдеулерді, жол жиектерін, құламаларды және көгалдарды тұрақты түрде тазалықта және бірқалыпта ұстау; қоқыстан және бөгде заттардан тазалау, оларды тиеу және қоқыс орнына шығару;
екпелерді баптау, шабылған материалды жинау арқылы ауру және құрғап қалған екпелерді жоспарлы кесу және тамырымен жұлу;
шабылған материалды жинау арқылы жол қозғалысының қауіпсіздігіне ықпал ететін ағаш-талды өсімдіктермен, жабайы өсетін бұталармен күресу;
қорлардағы, бөлінген белдеулердегі шөптерді шабу, шабылған шөптерді жинау және қоқыс орнына шығару;
3) күрделі жабыны бар жүру бөлігі бойынша:
жабынын сыпыру және топырақты-құм үйінділерін шығару арқылы көшелердің жүру бөлігінің науаларын тазалау;
жол жабынын қоқыстан тазалау, лайдан жуу, соның ішінде үстіңгі-белсенді заттары бар концентрациялы жуу құралдарын қолдану арқылы ЖШО жүру бөлігін жуу;
жүру бөлігін сумен шаңсыздандыру;
жүру бөлігі мен жол жиектерін жол қозғалысының қауіпсіздігіне қауіп төндіретін бөгде заттардан тазалау.
4) жетілдірілген жабыны бар жүру бөлігі бойынша:
тұтқыр материалдары көп учаскелерді күтіп-ұстау;
жабынын сыпыру және топырақты-құм үйінділерін шығару арқылы көшелердің жүру бөлігінің науаларын тазалау;
өстік және қор белдеулерін сыпыру;
жол жабындарын қоқыстан тазалау, лайдан жуу;
жүру бөлігін сумен шаңсыздандыру;
жүру бөлігі мен жол жиектерін жол қозғалысының қауіпсіздігіне қауіп төндіретін бөгде заттардан тазалау;
5) өтпелі жабыны бар жүру бөлігі бойынша:
жабынды лайдан тазалау;
өңделген жабындарды сыпыру және жүру бөлігін сумен шаңсыздандыру;
жабынды кескіндеу және нығыздау;
жабынға тас үгінділері мен иленділерді үю, катундарды жинау;
жүру бөлігі мен жол жиектерін жол қозғалысының қауіпсіздігіне қауіп төндіретін бөгде заттардан тазалау;
6) топырақты және топырақты жақсартылған жабыны бар жүру бөлігі бойынша:
жүру бөлігін сумен шаңсыздандыру;
пайда болған шұңқырларды, сораптарды, басқа тегіссіздіктерді жою үшін жабынды кескіндеу;
жүру бөлігі мен жол жиектерін жол қозғалысының қауіпсіздігіне қауіп төндіретін бөгде заттардан тазалау;
7) жаяужолдарды, алаңдарды сыпыру, бөгде қоқыстардан тазалау, жуу және сумен шаңсыздандыру;
8) көлік құралдарының уақытша тұрақтары, ауыспалы, топырақты жабыны бар кіреберіс жолдар бойынша:
сумен шаңсыздандыру, бөгде заттардан тазалау;
жаңа материалдарды қосусыз кескіндеу;
9) жоғарғы су бұру жүйелері, жол бойы-арық жүйесі және жауын-шашын кәрізі бойынша:
топырақты-құм тасындыларынан және қоқыстан тазалау;
су бұру жүйесін ұдайы жұмысқа жарамды күйінде ұстау, кюветтер мен су бұру арналарын тазалау және кескіндеу, олардың нығайтылуындағы шағын ақауларды жою; жауын-шашын кәріздерін, дренаждық құрылғыларды тазалау және шағын ақауларын жою;
жабайы өсетін бұталарды шабу;

10) по тротуарам, дорожкам и площадкам парков, скверов, бульваров, набережных и внутридворовым улицам:
очистка тротуаров, дорожек, площадок и других объектов от мусора;
увлажнение проездов, тротуаров и площадок;
очистка и помывка с применением моющих средств малых архитектурных форм (ограждений, объектов дорожного обустройства);
11) по техническим средствам и объектам безопасности, организации и регулирования дорожного движения (далее - ТС ОДД) и обустройству улиц:
содержание в чистоте и порядке пешеходных переходов и элементов их обустройства;
осмотр ограждений и сигнальных столбиков, дорожных знаков, информационных указателей, щитов, билбордов, подтягивание их креплений, выпрямление щитков, очистка от пыли и грязи, мойка;
очистка от грязи и мусора, мойка шумозащитных экранов;
осмотр автобусных остановок, площадок отдыха, автопавильонов, очистка от грязи и мусора.
6. К работам по зимнему содержанию относятся:
1) зимняя уборка улиц, в том числе:
первоочередные операции:
сплошная обработка (посыпка) проезжей части улиц противогололедными материалами;
механизированное подметание снега на проезжей части улиц и структурных элементов ОДХ и сгребание снега на проезжей части в снежные валы в лотках в режиме "посыпка-подметание";
формирование снежного вала вдоль лотков проезжей части улиц и проездов, сдвижка снега, счищаемого с проезжей части и тротуаров в лотковую часть, из снежной массы, счищаемой с проезжей части улиц, проездов, тротуаров и других структурных элементов ОДХ для временного складирования снежной массы и последующего вывоза;
сдвигание снега на обочины, откосы и полосы отвода с последующим вывозом;
скалывание льда и удаление снежно-ледяных образований на проезжей части и тротуарах;
очистка от снежных образований и льда конструктивных элементов ОДХ и ТС ОДД для обеспечения безопасного движения транспорта;
устройство разрывов в валах снега (раздвижка снежных валов) на пересечениях улиц в одном уровне (на перекрестках) и примыканиях, железнодорожных, у остановок городского пассажирского транспорта, подъездов к административным и общественным зданиям, перед въездами во дворы и внутриквартальные проезды, на пешеходных переходах, на тротуарах;
складирование собранного с проезжей части снега на полосе отвода для последующего вывоза;
складирование собранного при уборке пешеходных дорог в парках, лесопарках, садах, скверах, бульварах и других зеленых зонах снега, не содержащего химических реагентов, на заранее подготовленные для этих целей площадки, при условии сохранности зеленых насаждений и обеспечении оттока талых вод;
первоочередной (выборочный) вывоз снега от остановок городского пассажирского транспорта, наземных пешеходных переходов, с мостов и путепроводов;
операции второй очереди:
удаление снежных валов со структурных элементов ОДХ с погрузкой и вывозом снежных масс;
обработка снежных валов автогрейдером от борта тротуара перед погрузкой в самосвалы либо перекидкой на свободные территории;
зачистка дорожных лотков на проезжей части после удаления снега;
окончательный (сплошной) вывоз снега производится по окончании первоочередного вывоза в соответствии с очередностью и определяемой заказчиком на специально подготовленные площадки;
вывоз снега с ОДХ (от остановок общественного транспорта, на пешеходных переходах, с мостов, путепроводов, эстакад, из тоннелей; в местах массового посещения населения и интенсивного движения пешеходов и социально значимых объектов);
сплошной вывоз снежных масс:
завоз, заготовка компонентов, приготовление жидких и твердых реагентов, складирование противогололедных материалов и дальнейшая обработка ими дорожных покрытий;
обработка проезжей части фрикционными, химическими противогололедными материалами, с последующей их уборкой через требуемое время с проезжей части;
регулярная очистка от снега и наледи до бортового камня двухметровых прилотковых зон на магистралях с разделительной полосой, со стороны которых начинается подметание проезжей части;
регулярная очистка от снега и наледи до бортового камня прилотковых зон проезжей части городских улиц со стороны притрассовых резервов;
регулярная расчистка от снега и льда на разделительных полосах, тротуарах, остановочных карманах и остановочных павильонах и посадочных площадках наземного пассажирского транспорта, пешеходных дорожек как в период снегопада и гололеда, так и после него;
регулярная очистка от снега, наледи разделительных бетонных стенок, металлического криволинейного бруса, барьерных ограждений, дорожных знаков и указателей для обеспечения безопасного движения транспорта;
уборка от снега и льда с лестничных сходов на мостовых сооружениях, надземных и подземных пешеходных переходах;
очистка от снега и наледи пешеходных дорожек, садовых диванов, урн и элементов ОДХ, а также пространство перед ними, с боков и подходы к ним;
борьба с наледями естественных водных источников;
ликвидация наледей на тротуарах и проезжей части дорог, образовавшихся в результате аварий на инженерных сетях, с последующим вывозом в отведенные места сколотого льда и мусора;
теплообеспечение стоянок дорожной техники и обогревательных пунктов;
установка дорожных знаков кратковременного действия на участках со скользким покрытием;
организация круглосуточного дежурства дорожной техники и механизаторов;
установка недостающих знаков и ограждений;
исправление повреждений, полная замена щитков дорожных знаков и ограждений с целью обеспечения безопасности дорожного движения;
зимняя уборка и очистка тротуаров и дворовых пешеходных дорожек и территорий от снега и наледи до асфальта, со складированием в местах, не препятствующих свободному проезду транспорта и движению пешеходов, посыпка противогололедными материалами;
зимняя уборка (зимнее содержание) внутридворовых улиц, в том числе:
подметание свежевыпавшего снега;
сдвигание свежего снега толщиной свыше 2 сантиметров;
обработка противогололедными материалами;
очистка от наледей и льда;
вывозка снега и льда на снегосвалки;
подметание в дни без снегопада;
уборка контейнерных площадок;
очистка урн от мусора и их дезинфекция.

10) жаяужолдар, саябақ, бақша, скверлер, жағалау бойы мен аулаішілік көшелердің жолдары мен алаңдары бойынша:
жаяу жолдарды, жолдарды, алаңдарды және басқа да объектілерді қоқыстан тазалау;
өтпе жолдарды, жаяужолдарды және алаңдарды ылғалдандыру;
жуу құралдарын қолдану арқылы шағын сәулет нысандарын (қоршауларды, жол абаттандыру объектілерін) тазалау және жуу;
11) жол қозғалысы қауіпсіздігінің, ұйымдастыру мен реттеудің техникалық құралдары мен объектілері (бұдан әрі – ЖҚО КҚ) және көшелерді абаттандыру бойынша:
жаяу жүргінші жолдары мен оларды абаттандыру элементтерін тазалықта және тиісті қалыпта ұстау;
қоршауларды және дабыл бағандарын, жол белгілерін, ақпараттық жол сілтегіштерді, қалқандарды, билбордтарды тексеру, олардың бекітпелерін тарту, қалқандарды түзету, лай мен шаңнан тазалау, жуу;
шудан қорғайтын экрандарды лайдан және қоқыстан тазалау, жуу;
автобус аялдамаларын, демалу алаңдарын, автопавильондарды тексеру, лай мен қоқыстан тазалау.
6. Қысқы күтіп-ұстау жұмыстарына жататындар:
көшелерді қысқы тазалау, соның ішінде:
бірінші кезектегі операциялар:
көктайғаққа қарсы материалдармен көшенің жүру бөлігін жаппай өңдеу (төсеу);
көшелердің жүру бөлігінен және ЖШО құрылымдық элеметтерінен қарды механикалық сыру және жүру бөлігінде қарды "төсеу-сыпыру" режимінде науаларда қар үйінділерге жинастыру;
көшелердің жүру бөлігінің және өтпе жолдар науаларының бойында қар үйінділерін қалыптастыру, жүру бөлігінен және жаяу жолдардан тазаланатын қарды науа бөлігіне, уақытша қар массасын жинастыру және алдағы уақытта шығару үшін көшелердің жүру бөлігінен, өтпе жолдардан, жаяу жүргінші жолдардан және ЖШО басқа да құрылымдық элементтерінен тазаланатын қар массасынан қарды жылжыту;
алдағы уақытта шығару үшін қарды жол жиектеріне, құламаларға және бөлінген белдеулерге жылжыту;
жүру бөлігі мен жаяужолдарда мұзды жинастыру және қар-мұзды құрылымдарын жою;
қауіпсіз көлік қозғалысын қамтамасыз ету үшін ЖШО және ЖҚО КҚ құрылымдық элеметтерін жиналған қардан және мұздан тазалау;
бір деңгейдегі (қиылыстарда) және тоғысқан көше, темір жол қиылыстарында, қалалық жолаушылар көлігінің аялдамаларында, әкімшілік және қоғамдық ғимараттарға кіреберістерде, аулаларға және орамішілік кіреберістердің алдында, жаяу жүргінші жолдарында, жаяужолдарда қар үйінділерін бөлшектеу (қар үйінділерін жылжыту) құрылғысы;
алдағы уақытта шығару үшін жүру бөлігінен жиналған қарды бөлінген белдеуде жинастыру;
жасыл екпелердің сақталуы және ерінді сулардың ағуын қамтамасыз ету жағдайында осы мақсаттарға алдын ала дайындалған алаңдарда, жаяу жүргіншілер жолдарынан жинау барысында жинақталған химиялық реагенттері жоқ қарды саябақтарда, орман бақтарында, бақшаларда, скверлерде және басқа да жасыл аймақтарда жинастыру;
қалалық жолаушылар көлігінің аялдамаларынан, жер үсті жаяу жүргінші өтпе жолдарынан, көпірлерден және өтпе жолдардан қарды бірінші кезектегі (таңдаулы) шығару;
екінші кезектегі операция:
қар массасын тиеу және шығару арқылы ЖШО құрылымдық элементтерінен қар үйінділерін жою;
өздігінен аударатын көлікке тиеу не бос аумаққа лақтыру алдында жаяужол жиегінен автогрейдермен қар үйіндісін өңдеу;
қар шығарылған соң жүру бөлігінде жол науаларын тазалау;
қарды түпкілікті (жаппай) шығару кезектілікке сәйкес алғашқы кезектегі шығару аяқталуы бойынша және тапсырыс беруші айқындаған арнайы дайындалған алаңға жүргізіледі;
ЖШО (қоғамдық көлік аялдамаларынан, жаяу жүргінші жолдарында, көпірлерден, өтпежолдардан, эстакадалардан, тоннелдерден; халық көп баратын және жаяу жүргіншілер қозғалысы қарқынды жерлерде және әлеуметтік маңызды объектілерде) қарды шығару;
қар массасын жаппай шығару:
қосындыларды жеткізу, дайындау, сұйық және қатты реагенттерді дайындау, көктайғаққа қарсы материалдарды жинау және олармен алдағы уақытта жол жабындарын өңдеу;
жүру бөлігінен талап етілетін уақытта тазалау арқылы фрикционды, химиялық көктайғаққа қарсы материалдармен жүру бөлігін өңдеу;
жүру бөлігін сыпыру басталатын жағынан бөлінген белдеуімен қоса магистральдарда екі метрлі науа аймақтарын жақтау тасына дейін қардан және қатқан судан тұрақты түрде тазалау;
трасса маңы қорлары жағынан қала көшелерінің жүру бөлігінің науа маңы аймағындағы жақтау тасына дейін қардан және қатқан судан тұрақты түрде тазалау;
бөлу жолақтарында, жаяу жүргінші жолдарында, аялдама қалталарында, аялдама павильондарында және жерүсті жолаушылар көлігінің отырғызу алаңдарында, жаяу жүргінші жолдарында, қар көшкіні мен көктайғақ кезінде болсын, одан кейін де қардан және мұздан тұрақты түрде тазалау;
бөлгіш бетон қабырғаларды, металл қисықжолақты білеулерді, кедергілік қоршауларды, жол белгілерін және жол сілтегіштерді қауіпсіз көлік қозғалысын қамтамасыз ету үшін қардан және қатқан судан тұрақты түрде тазалау;
көпір құрылыстарындағы, жерүсті және жерасты жаяу жүргіншілердің жолдарындағы баспалдақ жолдарды қардан және мұздан тазалау;
жаяу жүргіншілердің жолдарын, бақша дивандарын, урналарды және ЖШО элементтерін, сондай-ақ олардың алдындағы кеңістікті, жақтауларын және кіреберістерін қардан және қатқан судан тазалау;
табиғи су көздерінде қатқан сумен күресу;
бөлшектелген мұздарды және қоқысты белгіленген жерге шығару арқылы инженерлік желілердегі апаттың салдарынан орын алған жолдардың жүру бөліктерінде және жолдың жүру бөлігінде қатқан суларды жою;
жол техникасы тұрақтары мен жылытылатын пункттерді жылумен қамтамасыз ету;
көктайғақ жабыны бар учаскелерде қысқа уақыт әрекет ететін жол белгілерін орнату;
жол техникасы мен механизаторлардың тәулік бойғы кезекшілігін ұйымдастыру;
жетпей тұрған белгілерді және қоршауларды орнату;
зақымдауларды түзету, жол қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында жол белгілерінің қалқандарын және қоршауларды толық ауыстыру;
көлік пен жаяу жүргіншілердің еркін қозғалысына кедергі келтірмейтін жерлерде жинастыру арқылы жаяужолдарды, ауладағы жаяу жүргінші жолдары мен аумақты қардан және асфальтты қатқан судан қыс маусымындағы тазалау және жинастыру, көктайғаққа қарсы материалдарды шашу;
аулаішілік көшелерді қысқы тазалау (қысқы күтіп ұстау), оның ішінде:
жаңадан түскен қарды сыпыру;
қалыңдығы 2 сантиметрден астам жаңа түскен қарды жылжыту;
көктайғаққа қарсы материалдармен өңдеу;
қатқан судан және мұздан тазалау;
қар жинайтын жерлерге қар мен мұзды жинау;
қар жаумаған күндері сыпыру;
контейнерлік алаңдарды тазалау;
урналарды қоқыстан тазалау және оларды залалсыздандыру.

7. К уходу за зелеными насаждениями относятся следующие работы:
1) уход за почвой (тракторная культивация, рыхление почвы в рядах, химическая борьба с сорняками);
2) противопожарная опашка;
3) проведение санитарных и профилактических вырубок и корчевок сухостойных лесонасаждений, разрезка упавших деревьев с зачисткой территории, обрезка сучьев и ветвей в охранной зоне (в радиусе 1 метра) электрических проводов, а также закрывающих указатели улиц и номерные знаки домов, с вывозом спила и пней на организованные свалки;
4) полив и уход.
8. К уходу за клумбами, цветниками, цветочными придорожными газонами и декоративными цветочными насаждениями относятся следующие работы:
1) подготовка почвы под посадку, в том числе с формированием клумб;
2) подготовка семян и выращивание рассады;
3) посадка, полив, удобрение почвы;
4) прополка, уборка и вывоз сорняков;
5) уборка и вывоз на организованную свалку однолетних растений по окончанию срока их вегетации;
6) завоз и закладка почвенного грунта в цветочные придорожные вазоны, замена его на свежий;
7) полив, удобрение почвы, окос газонов, уборка и вывоз скошенной травы на свалку.
4. Текущий ремонт ОДХ улично-дорожной сети, включая дорожную разметку ОДХ и аварийный ремонт
9. Текущий ремонт улично-дорожной сети улиц и дорожных сооружений осуществляется в пределах выделенных средств и включает в себя следующие виды работ:
1) по земляному полотну и водоотводу:
исправление отдельных мелких повреждений земляного полотна, водоотводов, резервов, защитных, укрепительных и регуляционных сооружений;
подсыпка, срезка и планировка обочин с подсыпкой обеспечивающих безопасное движение транспортных средств, объемом до 100 кубических метров на 1 километр на отдельных участках;
планировка присыпных берм с добавлением материала;
2) по дорожным одеждам, в том числе:
по асфальтобетонным покрытиям:
устранение мелких деформаций и повреждений (заделка выбоин, просадок), кромочности, одиночных небольших пучин площадью до 1 квадратного метра, заливка трещин на покрытиях, ямочный ремонт дорожных покрытий, устранение колей;
устройство защитных слоев из эмульсионно-минеральных смесей на участках шелушения и выкрашивания асфальтобетонных и цементобетонных покрытий;
ликвидация колей глубиной до 30 миллиметров путем укладки двух слоев эмульсионно-минеральной смеси или поверхностной обработки по полосам наката шириной до 0,8 метров;
частичное фрезерование или срезка гребней выпора и неровностей по колеям с заполнением колей черным щебнем или асфальтобетоном и устройство защитного слоя из эмульсионно-минеральной смеси на всю ширину покрытия;
остановка и предупреждение развития трещин и сетки трещин устройством изолирующего слоя мелкозернистой поверхностной обработки локальными картами;
восстановление изношенных верхних слоев асфальтобетонных покрытий и укладка их вновь на отдельных небольших по протяженности (до 20 метров) участках дороги;
исправление профиля щебеночных и гравийных покрытий с добавлением щебня или гравия;

7. Жасыл екпелерді баптауға мынадай жұмыс түрлері жатады:
1) топырақты баптау (трактормен қопсыту, қатардағы топырақты жұмсарту, арамшөптермен химиялық күресу);
2) өртке қарсы жырту;
3) ұйымдастырылған қоқыс орындарына кесілген дөңбектерді шығару арқылы құрғақ орман алқаптарын санитарлық және профилактикалық шабу және тамырымен жұлу, аумақты тазалау арқылы құлаған ағаштарды кесу, қорғалатын аймақта талдар мен бұтақтарды (1 метр радиусында), электр сымдарын, сондай-ақ көше атаулары мен үйлердің нөмірлік белгілерін жабатын талдарды кесу;
4) су құю және баптау.
8. Айрықтардағы гүлзарларды, гүл бақшаларын жол бойындағы гүлді көгалдарды және сәнді гүлді екпелерді баптау жұмысына мыналар жатады:
1) топырақты отырғызуға, соның ішінде гүлзарларды қалыптастыруға даярлау;
2) тұқым дайындау және өсінділерді өсіру;
3) отырғызу, су құю және топырақты тыңайтқыштандыру;
4) арамшөптерді жұлу, жинастыру және шығару;
5) вегетациялану мерзімі аяқталған бір жылдық өсімдіктерді жинастыру және ұйымдастырылған қоқыс орындарына шығару;
6) жол бойғы гүлзарларға құнарлы топырақ әкелу және төсеу, оны жаңасына ауыстыру;
7) топыраққа су құю, тыңайтқыштандыру, гүлзарларды кесу, шабылған шөптерді жинау және қоқыс орнына шығару.
4. ЖШО жол таңбалануын қоса ала отырып, көше-жол желісінің ЖШО ағымдағы жөндеу және апаттық жөндеу
9. Көшелердің көше-жол желілері мен жол құрылыстарын ағымдағы жөндеу бөлінген қаражат шегінде жүзеге асырылады және мынадай жұмыс түрлерін қамтиды:
1) жер төсемі және су бұру бойынша:
жер жабынының, су бұрулардың, қорлардың, қорғау, нығайту және реттегіш құрылыстардың жекелеген ұсақ зақымдануларын түзету;
жекелеген учаскелерде 1 километрге 100 текше метрге дейінгі көлеммен көлік құралының қауіпсіз қозғалысын қамтамасыз ететін себумен жол жиектеріне себу, шабу және жоспарлау;
материалды қосу арқылы себілетін бермді жоспарлау;
2) жол жамылғысы бойынша, соның ішінде:
асфальбетонды жабыны бойынша:
шағын деформациялануларды және зақымдануларды (отырған, жарылған жерлерді бітеу), 1 шаршы метрге дейінгі ауданымен шағын дара ісінулерді, ұсақтануларды жою, жабындарды жарықшаларды бітеу, жол жабындарын шұңқырлы жөндеу, сораптарды жою;
асфальтбетонды және цементбетонды жабындарды қабыршықтану және сырлау учаскелерінде эмульсиялы-минералды қоспалардан қорғаныс қабатын құрастыру;
эмульсиялы-минералды қоспалардың екі қабатын төсеу немесе 0,8 метрге дейін енін төсеу жолақтары бойынша үстіңгі қабатты өңдеу жолымен 30 миллиметрге дейін тереңдігімен сораптарды жою;
сораптарды қара шағылтаспен немесе асфальтбетонмен толтыру арқылы сораптар бойынша дөңестену мен тегіссіздіктерді ішінара фрезерлеу немесе жалдарды кесу және жамылғының барша еніне эмульсиялы-минералды қоспадан қорғаныш қабатын орнату;
жергілікті карталармен ұсақ тұқымды үстіңгі өңдеудің оқшаулағыш қабатын орнату арқылы жарықшалардың дамуын және жарықша торларын тоқтату және оның алдын алу;
асфальтбетонды жабындардың тозған жоғарғы қабаттарын қалпына келтіру және жекелеген шағын жол учаскелерінің ұзындығы бойынша (20 метрге дейін) оларды қайта төсеу;
шағылтас пен қиыршықтас қосу арқылы шағылтас пен қиыршықтас жабындарының кескінін түзету;

профилировка грунтовых и грунтовых улучшенных дорог, восстановление профиля и улучшение их проезжей части щебнем, гравием, шлаком и другими материалами с расходом до 15 кубических метров на 1000 квадратный метр;
уход за участками дорог с пучинистыми и слабыми грунтами, временное их ограждение, устройство и засыпка воздушных воронок, обеспечение водоотвода с поверхности дорожных покрытий и земляного полотна;
ямочный ремонт покрытия на тротуарах с предварительным фрезерованием или разборкой изношенного с укладкой нового слоя.
В состав ямочного ремонта асфальтобетонного покрытия входит ремонт "картами" размером до 100 квадратных метров на 1 погонный километр улицы, в том числе:
восстановление изношенного верхнего слоя дорожной одежды с обеспечением требуемой ровности и шероховатости.
по монолитным цементобетонным покрытиям:
ремонт и заполнение швов в цементобетонных покрытиях;
восстановление изношенной поверхности сегментов, ремонт сколов и обломов сегментов цементобетонных покрытий, замена не подлежащих восстановлению разрушенных сегментов, защита цементобетонных покрытий от поверхностных разрушений;
по сборным железобетонным покрытиям:
ремонт и заполнение швов в железобетонных покрытиях;
подъемка и выравнивание отдельных плит, ремонт сколов и обломов плит цементобетонных покрытий, замена не подлежащих восстановлению разрушенных плит, защита покрытий от поверхностных разрушений;
по мостовым покрытиям:
ремонт мостовых покрытий из плитки и брусчатки, с заменой разрушенных плиток и брусчатых камней при необходимости;
по щебеночным и гравийным покрытиям: россыпь высевок и мелкого гравия, включая покрытия, обработанные битумом;
по гравийным и грунтовым улицам:
исправление профиля гравийных и грунтовых улиц на отдельных участках с добавлением новых материалов до 100 кубических метров на 1 километр;
обеспыливание улиц хлористым кальцием, битумом и материалами;
уход за вспученными участками улиц;
3) по полосе отвода:
исправление повреждений и планировка откосов насыпей и выемок (с добавлением при необходимости грунта);
подсыпка, срезка, планирование и уплотнение неукрепленных обочин; устранение деформаций и повреждений на укрепленных обочинах;
4) по искусственным инженерным дорожным сооружениям:
исправление небольших повреждений, отдельных элементов сооружений (опорных частей, перил, барьерных ограждений, настилов, стоек, подкосов, заборных стенок, дренажных устройств);
локальная окраска металлических элементов мостов;
торкретирование трещин в конструкциях, ремонт кладки, штукатурки, частичная смена заклепок;
замена и исправление переездных и переходных мостиков через канавы;
исправление небольших повреждений наплавных мостов, паромных переправ и причальных устройств (конопатка, ремонт обшивки, исправление такелажа);
ямочный ремонт покрытия на проезжей части мостов, путепроводов, заделка трещин на покрытии;
герметизация узлов примыкания переходных плит к открылкам;
мелкий ремонт деформационных швов;
устранение протекания деформационных швов подтяжкой болтов;
заливка мастикой деформационных швов с предварительной их очисткой от старой мастики;
приварка в деформационных швах скользящих листов (в случае их отрыва), установка недостающих пружин;
мелкий ремонт механизмов и конструкций деформационных швов;
замена покрытия в зоне деформационных швов или над швом;
заливка трещин и выбоин в асфальтобетонном покрытии тротуаров;
заделка трещин и выбоин в цементобетонном покрытии тротуаров;
локальное восстановление окрасочного слоя (подкраска) перильного ограждения;
нанесение разметки на бордюрное ограждение проезжей части;
нанесение вертикальной разметки на низ фасадных балок путепроводов над автодорогами;
нанесение вертикальной разметки на опорах путепроводов над автодорогами;
расшивка цементным раствором швов между бетонными плитами укрепления;
замена и ремонт отдельных поврежденных звеньев труб, оголовков, откосных крыльев, входных и выходных укреплений русел и выравнивание лотков труб, восстановление каменной наброски;
ремонт гидроизоляции труб с конопаткой и заделкой швов между их звеньями и секциями;
устранение локальных мест размыва насыпи и регуляционных сооружений;
засыпка промоин на сопряжении моста с насыпью, с одновременным устранением воды в этих местах;
заделка воронок размыва у опор;
очистка элементов от гнили, замена досок, настила на деревянных мостах;
замена отдельных заклепок, исправление незначительных деформаций элементов металлических пролетных строений;

топырақты және топырақты жақсартылған жолдарды кескіндеу, кескінін қалпына келтіру және олардың жүру бөліктерін шағылтаспен, қиыршықтаспен, қожбен және 1000 шаршы метрге 15 текше метрге дейінгі шығынымен басқа да материалдармен жақсарту;
ісінген және осал топырақты жол учаскелерін баптау, оларды уақытша қоршау, ауалы шұңқырларды жабу, жол жабыны бетінен және жер төсемінен су бұруды қамтамасыз ету;
алдын ала фрезерлеу арқылы жаяужолдарда жабынын шұңқырлы жөндеу немесе жаңа қабатын төсеу арқылы тозған бөлігін алып тастау.
Асфальтбетонды жабынды шұңқырлы жөндеу құрамына көшенің 1 қума км-ға 100 шаршы метрге дейін көлемдегі "картамен" жөндеу жатады, соның ішінде:
талап етілетін тегістікті және кедір-бұдырлықты қамтамасыз ету арқылы жол жамылғысының тозған жоғарғы қабатын қалпына келтіру.
монолитті цементбетонды жабындар бойынша:
цементбетонды жабындардағы жіктерді жөндеу және толтыру;
сегменттердің тозған үстіңгі қабатын қалпына келтіру, цементбетонды жабындар сегменттерінің сырғуларын және сынған жерлерін жөндеу, бұзылып қалпына келтіруге келмейтін сегменттерді ауыстыру, цементбетонды жабындарды үстіңгі қабатты зақымданулардан қорғау;
жиналмалы темірбетонды жабындар бойынша:
темірбетонды жабындардағы жіктерді жөндеу және толтыру;
жекелеген плиталарды көтеру және тегістеу, темірбетон плиталарының сырғуларын және сынған жерлерін жөндеу, жабынды үстіңгі қабатты зақымданулардан қорғау;
көпір жабындары бойынша:
қажеттілігіне қарай бұзылған плиталар мен кеспелтек тастарды ауыстыру арқылы плиталар мен кеспелтектерден көпір жабынын жөндеу;
шағылтас пен қиыршықтас жабындары бойынша: битуммен өңделген жабынды қоса таскебек және ұсақ қиыршықтас төсеу;
қиыршықтасты және топырақты көшелер бойынша:
1 шақырымға 100 текше метрге дейін жаңа материалдарды қосу арқылы жекелеген учаскелерде қиыршықтасты және топырақты көшелердің кескінін түзету;
көшелерді хлорлы кальциймен, битуммен және материалдармен шаңсыздандыру;
көшелердің ісінген учаскелерін баптау;
3) бөлінген белдеу бойынша:
зақымдануларды түзету және үйінділер мен ойықтардың құламаларын жоспарлау (қажеттілігіне қарай топырақ қосу арқылы);
нығайтылмаған жиектерді себу, кесу, жоспарлау және нығыздау;
бекітілген жол жиектеріндегі жіктер мен зақымдануларды жою;
4) жасанды инженерлік жол құрылыстары бойынша:
шағын зақымдануларды, құрылыстардың жекелеген элементтерін (тіреу бөлшектері, перилалар, кедергі қоршаулары, төсемдер, бағандар, дуал қабырғалар, дренажды құрылғылар) түзету;
көпірлердің металл элементтерін жергілікті сырлау;
құрылымдардағы жарықшаларды торкреттеу, қалауларды, сылақтарды жөндеу, тойтармаларды ішінара ауыстыру;
арналар арқылы өту және өтпелі көпіршелерді ауыстыру және түзету;
су үсті көпірлердің, паромды өткелдерді және жағалау құрылғыларының шағын зақымдануларын түзету (тығындағыш, қаптауларын жөндеу, такелажды түзету);
көпірлерде, жол өткізгіштерде жүру бөлігінің жабынын шұңқырлы жөндеу, жамылғыда жарықшаларды жөндеу;
өтпежолдар плиталарының ажыратуға тоғысу бөлшектерін герметизациялау; деформациялы жіктерді шағын жөндеу;
бекітпе бұрамалардағы деформациялы жіктерді жою;
ескі мастикадан алдын ала тазалау арқылы деформацияланған жіктерге мастика құю;
деформациялық сырғымалы парақтарда дәнекерлеу (олар үзілген жағдайда), жетіспейтін серіппелерді орнату;
деформацияланған жіктердің тетіктерін және құрылымдарын шағын жөндеу; деформацияланған жіктердің аймағында немесе жіктердің үстінде жамылғыны ауыстыру;
жаяужолдардың асфальтбетон жабынының жарықшалары мен ойықтарын жөндеу; жаяужолдардың цементбетонды жабынының жарықшалары мен ойықтарын жөндеу;
перилалы қоршаулардың сырланатын қабатын жергілікті қалпына келтіру (сырлау); жүру бөлігінде жиектемелі қоршауларда таңбалау енгізу;
автожолдардың үстіндегі жол өткізгіштерінің қасбеттік бағандарының астынан тік таңбалау енгізу;
автожолардың үстінен жол өткізгіштерінің тіреулерінде тік таңбалауын енгізу; нығайтудың бетонды плиталарының арасындағы жіктерді цемент қоспасымен ажырату;
құбырлардың, баулықтардың, құламалы қанаттардың, арналардың кірме және шығыс нығайтпаларының жекелеген зақымданған буындарын ауыстыру және жөндеу, құбыр науаларын тегістеу және тас сұлбасын қалпына келтіру;
гидрооқшаулағыш құбырларды олардың арасындағы буындары мен секцияларының жіктерін бітеу арқылы тығындағышпен жөндеу;
шайылған үйінділер мен реттегіш құрылыстардың жергілікті орындарын жою;
бірмезетте орындарындағы суларды кетіру арқылы көпірдің топырақпен түйіскен жерінде төсеу;
тірегіштерде шаю шұңқырын бітеу;
элементтерді балшықтан тазалау, тақтайларды, ағаш көпірлердегі едендерді ауыстыру;
жекелеген тойтармаларды ауыстыру, металды төсеме құрылыстары элементтерінің шамалы деформациялануын түзету;

5) по обстановке и обустройству улиц, объектам организации движения, связи, освещения:
удаление отслужившей, восстановление изношенной и нанесение вновь вертикальной и горизонтальной разметок, в том числе, на элементах дорожных искусственных инженерных сооружений;
исправление и замена поврежденных и морально устаревших, а также установка вновь недостающих дорожных ограждений, дорожных знаков;
окраска обстановки и элементов обустройства улиц, в том числе: окраска и побелка павильонов городского общественного пассажирского транспорта, ограждений и других элементов обустройства городских улиц;
устранение повреждений и покраска металлических направляющих пешеходных ограждений и тротуарных столбиков; поврежденные столбики подлежат замене, а отсутствующие установлению;
установка недостающих знаков, ограждений в единичных случаях, исправление повреждений, полная замена щитов дорожных знаков и ограждений, установка и ремонт панно, реставрация элементов обстановки пути;
ремонт, в том числе после ДТП: металлических опор уличного освещения, кабельной линии освещения, осветительной арматуры с одновременной заменой проводов и растяжек воздушной линии, средств автоматики и телемеханики управления уличного освещения в размерах текущего ремонта, в соответствии с требованиями паспортных данных, в том числе с ревизией и заменой поврежденных и не подлежащих ремонту и восстановлению узлов и агрегатов;
покраска опор уличного освещения в межремонтный период;
замена устаревших элементов уличного освещения в соответствии со сроком их службы;
ремонт газона между тротуаром и проезжей частью улицы не более 10% общей его площади;
6) по конструктивным элементам и элементам обустройства ОДХ:
исправление в плане и профиле (положения в пространстве) просевших или выбитых бортового (бордюрного) камня с устройством нового основания и обоймы, а также замена отдельных разрушенных бортовых (бордюрных) камней с установкой новых (при необходимости) на всех типах покрытий, до 5% от его общей длины, в том числе после ДТП и размывов;
ремонт цементобетонных упоров отдельных бортового (бордюрного) камня до 5% от его общей длины, в том числе после ДТП и размывов;
сезонная покраска бортового камня (бордюров) из искусственных каменных материалов в зонах остановок общественного транспорта;
выравнивание люков колодцев в уровень с дорожным покрытием, включая недействующие колодцы;
выравнивание решеток водоприемных колодцев в уровень с дорожным покрытием;
ремонт дорожного покрытия в местах сопряжений с трамвайными путями, деформационными швами мостовых сооружений, люками колодцев и ливнесточными решетками;
заделка (заливка) трещин в дорожных покрытиях битумом и битумными мастиками;
обработка дорожных покрытий пропитывающими герметизирующими составами;
подсыпка и укрепление обочин (на участках до 100 квадратных метров);
сезонная покраска бортового (бордюрного) камня в зонах остановок общественного транспорта и на дорожных искусственных сооружениях;
ремонт, покраска или замена урн на остановках общественного транспорта;

5) көшелердің жағдайы және абаттандыру, қозғалысты, байланыс пен жарықтандыруды ұйымдастыру объектілері бойынша:
қызмет атқаруы аяқталғанды жою, тозғанды қалпына келтіру, тік және көлденең таңбалауларды, соның ішінде жолдағы жасанды инженерлік құрылыстар элементтеріне қайта енгізу;
зақымданған және моральды тозғандарды түзету және ауыстыру, сондай-ақ жетіспейтін жол қоршауларын, жол белгілерін қайтадан орнату;
көшелерді абаттандыру жағдайы мен элементтерін сырлау, соның ішінде: қалалық қоғамдық жолаушылар көлігін, қоршауларды және қала көшелерін абаттандырудың басқа да элементтерін сырлау және ағарту;
зақымдануларды жою және металды бағыттағыш жүргінші қоршауларын және жаяужол бағандарын сырлау; зақымданған бағандар ауыстыруға, ал жоғы орнатылуға жатады;
бірегей жағдайларда жетіспейтін белгілерді, қоршауларды орнату, зақымдануларды түзету, жол белгілерінің қалқандарын және қоршауларды толығымен ауыстыру, панноны орнату және жөндеу, жол жайғастырулардың элементтерін реставрациялау;
Жөндеу, соның ішінде ЖКО кейін: көше жарықтандырудың металды тіреулерін, жарықтандырудың кабельді желілерін, ауалы желінің сымдары мен тартпаларын бірмезетте ауыстыру арқылы жарықтандыру арматурасын, паспорт мәліметтерінің талаптарына сәйкес ағымдағы жөндеу көлемінде көше жарықтандыруын басқарудың автоматика және телемеханика құралдарын, соның ішінде зақымданған, жөндеуге және қалпына келтіруге жатпайтын тораптар мен агрегаттарды түгендеу және ауыстыру;
жөндеу аралық кезеңде көше жарықтандыру тіреуін сырлау;
қызмет ету мерзіміне сәйкес тозған көше жарықтандыру элементтерін ауыстыру; оның көлемінен кем дегенде 10% жаяу жол мен көшенің жүру бөлігі арасында гүлзарларды жөндеу;
6) ЖШО құрылымдық элементтер мен абаттандыру элементтері бойынша:
жаңа негізін немесе құрсаманы орнату арқылы отырған немесе сынған жиекті (жиектемелі) тасты жоспарлы және кескінді (кеңістіктегі орны) түзету, сондай-ақ оның жалпы ұзындығынан 5% дейін жабынның барлық үлгілерінде, соның ішінде ЖКО және шаюлардан соң жаңаларын (қажеттілігіне қарай) орнату арқылы жекелеген бұзылған жиекті (жиектемелі) тасты ауыстыру;
жалпы ұзындығынан 5% дейін, соның ішінде ЖКО және шаюлардан соң жекелеген жиекті (жиектемелі) тастың цементбетонды тіреулерін жөндеу;
қоғамдық көлік аялдамаларының аймағында жасанды тас материалдарынан жиекті (жиектемелі) тасты маусымдық сырлау;
қолданылмайтын құдықтарды қоса алғанда, жол жабынының деңгейінде құдықтардың қақпақтарын түзету;
жол жабынының деңгейінде су қабылдағыш құдықтардың торларын түзету; трамвай жолдарымен, көпір құрылыстарының деформацияланған жіктерімен, құдықтардың қақпақтарымен және жауын-шашын суларының торларымен түйісетін жерлерде жол жабынын жөндеу;
жол жабынында жарықшаларды битуммен және битумды мастикамен тегістеу (құю);
жол жабынын сіңетін герметизациялайтын құрамдармен өңдеу;
жол жиектерін төсеу және нығайту (100 шаршы метрге дейінгі учаскелерде);
қоғамдық көлік аялдамаларының аймақтарында және жол жасанды құрылыстарда жиекті (жиектемелі) тасты маусымдық сырлау;
қоғамдық көлік аялдамаларында урналарды жөндеу, сырлау немесе ауыстыру;

ремонт, покраска контейнеров для хранения аварийного запаса щебня фракции 2-5 миллиметров;
восстановление или ремонт искусственные дорожные неровности (далее - ИДН) с заменой изношенных сегментов, в том числе после ДТП;
устранение повреждений металлических барьерных ограждений с покраской (с заменой изношенных частей сегментов), в том числе после ДТП;
устранение повреждений бетонных барьерных ограждений;
устранение повреждений шумозащитных экранов (с заменой изношенных сегментов), в том числе после ДТП;
устранение повреждений после ДТП придорожных малых архитектурных форм и элементов озеленения, в том числе лесонасаждений, клумб, цветников;
ремонт и покраска лесозащитных металлических заборов (с заменой изношенных сегментов), в том числе после ДТП;
ремонт дорожных знаков и указателей, информационных щитов со стойками и креплениями (с заменой изношенных элементов), в том числе после ДТП;
замена буферов безопасности, в том числе после ДТП;
ремонт поверхностей и стыков водопропускных труб; придорожно-арычной сети открытого типа;
ремонт откосов с засыпкой промоин.
5. Средний и капитальный ремонты улиц и дорожных сооружений
10. Средний ремонт улиц и дорожных сооружений осуществляется в пределах выделенных средств и включает в себя следующие виды работ:
1) по земляному полотну и водоотводу:
подъемка и уширение небольших по протяженности участков земляного полотна на сырых и снегозаносимых местах, ликвидация пучинистых участков;
прочистка существующих водоотводных канав, прокопка новых канав, исправление повреждений и уменьшение крутизны откосов насыпей и выемок, исправление дренажных, защитных и укрепительных устройств, водоотводных сооружений и отводящих русел у мостов и труб, засев травами;
подсыпка, срезка, планировка и укрепление обочин;
2) по дорожным одеждам:
ликвидация колей и неровностей на проезжей части капитальных покрытий с заменой нестабильных слоев дорожного покрытия с обязательным фрезерованием на ширину одной или нескольких полос движения или на всю ширину покрытия с укладкой нового слоя из сдвигоустойчивого и износостойкого асфальтобетона;
восстановление изношенных верхних слоев усовершенствованных покрытий и устройство дорожной одежды на отдельных и пучинистых участках, с разборкой существующей дорожной одежды и стабилизацией грунта с устройством, с обеспечением требуемой ровности и шероховатости;
устройство шероховатых поверхностных слоев на покрытиях улиц;
кирковка или регенерация усовершенствованного покрытия, имеющего наплывы, колеи, гребенку с добавлением нового материала;
замена не подлежащих восстановлению изношенных сегментов на цементобетонном покрытий;
замена изношенных плит железобетонных покрытий, подъемка, выравнивание отдельных плит железобетонных покрытий;
устройство защитного слоя, ремонт стыков плит железобетонных и сегментов цементобетонных покрытий на большом протяжении, укладка на отдельных участках слоя асфальтобетона;
восстановление профиля щебеночных и гравийных покрытий, а также грунтовых дорог с добавлением материалов в количестве до 500 кубических метров на 1 километр улицы;
улучшение проезжей части гравийных и грунтовых улиц вяжущими и обеспыливающими материалами;
устройство виражей и обеспечение видимости на опасных для движения кривых;
разметка проезжей части на ремонтируемых участках;

2-5 миллиметр шағылтас-фракциясының апатты құрамын сақтау үшін контейнерлерді жөндеу және сырлау;
тозған сегменттерді, соның ішінде ЖКО алдағы уақытта ауыстыру арқылы жасанды жол тегіссіздігін (бұдан әрі – ЖЖТ) қалпына келтіру немесе жөндеу;
сырлау арқылы (сегменттердің тозған бөлшектерін ауыстыру арқылы) металды кедергі қоршауларының, соның ішінде ЖКО кейін зақымдануларын жою;
бетонды кедергі қоршаулардың зақымдануларын жою;
шудан қорғайтын экрандардың (тозған элементтерін ауыстыру арқылы), соның ішінде ЖКО кейін зақымдануларын жою;
ЖКО кейін жол бойы шағын сәулет нысандарының және көгалдандыру элементтерінің, соның ішінде орман екпелерінің, гүлзарлардың, гүлбақтардың зақымдануларын жою;
орманды қорғайтын металды дуалдарды (тозған сегменттерін ауыстыру арқылы), соның ішінде ЖКО кейін жөндеу және сырлау;
жол белгілері мен сілтегіштерді, ақпараттық қалқандарды тіреулерімен және бекітпелерімен қоса (тозған элементтерін ауыстыру арқылы), соның ішінде ЖКО кейін жөндеу;
қауіпсіздік буферлерін, соның ішінде ЖКО кейін ауыстыру;
су өткізу құбырларын, ашық үлгідегі жол бойы-арық тораптарының үстіңгі жақтары мен түйіскен жерлерін жөндеу;
төсем арқылы құламаларды жөндеу.
5. Көшелер мен жол құрылыстарын орташа және күрделі жөндеу
10. Көшелер мен жол құрылыстарын орташа жөндеу бөлінген қаражат шегінде жүзеге асырылады және мынадай жұмыс түрлерін қамтиды:
1) жер төсемі мен су бұру бойынша:
ылғалды және қар ұстайтын жерлерде жер төсемінің шамалы ұзындығы бойынша учаскелері бойынша көтеру және кеңейту, ісінген учаскелерді жою;
орын алған су бұру арналарын тазалау, жаңа арналарды қазу, зақымдануларды түзету және үйемелер мен ойықтар құламаларының тіктігін азайту, дренажды, қорғаныс және нығайту құрылғыларын, су бұру құрылыстарын және көпірлер мен құбырларда су өткеру арналарын түзету, шөп отырғызу;
жол жиектерін төсеу, шабу, жоспарлау және нығайту;
2) жол жамылғысы бойынша:
жылжуға төзімді және тозуға төзімді асфальбетонның жаңа қабатын төсеу арқылы қозғалыстың бір немесе бірнеше жолағының еніне немесе жамылғының барша еніне міндетті фрезерлеу жолымен жол жабынының тұрақсыз қабатын ауыстыру арқылы күрделі жабынның жүру бөлігінде сораптарды және тегіссіздіктерді жою;
талап етілетін тегістікті және кедір-бұдырлықты қамтамасыз ете отырып, қолда бар жол жамылғысын алу және құрылғысымен топырақты тұрақтандыру арқылы жекелеген және ісінген учаскелерде жетілдірілген жабындардың тозған жоғары қабатын қалпына келтіру және жол жамылғысын орнату;
көше жамылғыларында кедір-бұдырлы үстіңгі қабатын орнату;
жаңа материалды қосу арқылы көтерілуі, сорабы, жалдары бар, жетілдірілген жабынды қайлау және регенерациялау;
цементбетонды жабындардың қалпына келтіруге келмейтін тозған сегменттерін ауыстыру;
темірбетонды жабындардың тозған плиталарын ауыстыру, темірбетонды жабындардың жекелеген плиталарын көтеру, тегістеу;
қорғау қабатын төсеу, үлкен қашықтықта темірбетон плиталарының және цементбетонды жабындар сегменттерінің арасындағы түйісулерді жөндеу, жекелеген учаскелерде асфальтбетонды қабат төсеу;
шағылтас және қиыршықтас жабындардың, сондай-ақ көшенің бір шақырымға 500 текше метрге дейін көлемімен материалдарды қосу арқылы топырақты жолдардың кескінін қалпына келтіру;
сіңіретін және шаңсыздандыратын материалдармен қиыршықтасты және топырақты көшелердің өту бөліктерін жақсарту;
вираждар орнату және қозғалыс үшін қауіпті қиылыстардың көрінуін қамтамасыз ету;
жөнделетін учаскелерде жүру бөлігін таңбалау;

3) по искусственным инженерным дорожным сооружениям:
восстановление водоотводного лотка под деформационными швами;
ремонт водоотводных трубок (наращивание трубок или устройство дополнительных трубок);
устройство швов в покрытии в месте примыкания гидроизоляции к тротуару и заливка их мастикой;
ремонт изоляции у водоотводных трубок;
ремонт узлов сопряжения моста с насыпью при просадке более 10 сантиметров (выравнивание за счет дополнительного покрытия с досыпкой щебня);
замена крайних тротуарных плит сопряжения с насыпью;
устранение отдельных смещений переходных плит с восстановлением дорожной одежды;
засыпка грунта под переходные плиты при его вымывании со вскрытием плит;
частичная замена деталей деформационных швов, имеющих стальные элементы;
замена деформационных швов закрытого типа с мастичным и резиновым заполнителем, когда работы выполняются в уровне дорожной одежды;
замена деформационных швов на тротуарах;
выравнивание покрытия тротуара, устройство нового покрытия;
заделка выбоин широких щелей в тротуарных блоках, обработка фасада тротуаров защитным покрытием;
устранение отдельных сколов и трещин в тротуарных блоках;
зачеканка и изоляция стыков тротуарных блоков;
восстановление тротуаров, усиление или замена отдельных поврежденных блоков;
устранение проломов тротуарных плит;
устройство изоляции или покрытие тротуаров асфальтобетоном;
ремонт отдельных секций, усиление анкеровки отдельных стоек перил;
замена перил по всей длине или на части длины мостового сооружения;
окраска перил по всей длине;
замена узлов крепления стоек перил с новой анкеровкой;
гидрофобизация или окраска всех поверхностей бетона конструкций (плит, ребер балок, арок и других элементов);
ремонт стыков диафрагм;
частичная перестройка или ремонт мостов и путепроводов, а также полная или частичная перестройка водопропускных труб, с доведением их габаритов и расчетных нагрузок до норм, соответствующих технической категории, установленной для ремонтируемой дороги, утвержденной технической документацией;
выполнение несложных ремонтных работ на мостах (смена настилов, балочных клеток, отдельных узлов и элементов, исправление кладки, сопряжений с земляным полотном);
контроль строительного подъема в предварительно-напряженных железобетонных и металлических пролетных строениях;
восстановление или замена покрытий на проезжей части мостового сооружения;
зачеканка щелей в тротуарных блоках, укладка покрытий на тротуарах;
ремонт или реконструкция ограждений;
ремонт деформационных швов с заменой материалов и конструкций;
ремонт гидроизоляции;
ремонт и замена тротуаров, перил, бордюров;
улучшение водоотвода на проезжей части моста, замена водоотводных трубок и окон;
гидроизоляция фасадных поверхностей железобетонных конструкций, окраска поверхностей главных балок;
поверхностная герметизация трещин, заделка раковин, сколов, восстановление защитного слоя железобетонных элементов моста;
сплошная окраска металлических пролетных строений;
восстановление объединения балок между собой;
ремонт дренажа и водоотвода, сопряжений моста с насыпью с заменой переходных плит;
ремонт укреплений откосов земляного полотна и регуляционных сооружений;
ликвидация промоин у опор и регуляционных сооружений;
усиление отдельных элементов в металлических пролетных строениях, выправка элементов решетки на мостах со сквозными фермами;
замена заклепок на высокопрочные болты;
ремонт и восстановление проектного положения опорных частей;
ремонт и восстановление сливов на опорных площадках;
расшивка швов облицовки, инъекцирование растворов в трещины;
ремонт и восстановление смотровых устройств пролетных строений и опор;
ремонт тела опор;
усиление опорных частей в местах опирания железобетонных пролетных строений;
замена или ремонт отдельных звеньев и оголовков труб, исправление изоляции и стыков;
ремонт подпорных стен, укрепительных и регуляционных сооружений,
галерей и навесов, а также замена их отдельных элементов;

3) жасанды инженерлік жол құрылыстары бойынша:
деформацияланған жіктердің астынан су бұру науасын қалпына келтіру;
су бұру құбырларын жөндеу (құбырларды ұзарту немесе қосымша құбырлар орнату);
жаяужолға гидрооқшаулардың түйіскен жеріндегі жабынында жіктерді тегістеу және оларды мастикамен құю;
су бұру құбырларында оқшауларды жөндеу;
көпірдің топырақпен түйіскен жерінде 10 сантиметрден астам отырған жағдайда тораптарын жөндеу (шағылтас төсеу арқылы қосымша жамылғы есебінен тегістеу);
топырақпен түйіскен шеткі жаяужол плитасын ауыстыру;
жол жамылғысын қалпына келтіру арқылы өтпелі плиталардың жекелеген ауытқуларын қалпына келтіру;
плиталарды аршу арқылы шайылған жағдайда өтпелі плиталардың астына топырақ төсеу;
болат элементтері бар деформацияланған жіктердің бөлшектерін ішінара ауыстыру;
жол жамылғысы деңгейінде жұмыс жүргізілген жағдайда мастикалы және резеңкелі толықтыруларымен жабық үлгідегі деформацияланған жіктерді ауыстыру;
жаяужолдарда деформациялық жіктерді ауыстыру;
жаяужолдардың жабынын тегістеу, жаңа жабын төсеу;
жаяужолды блоктарда кең жіктердегі ойықтарды сылау, жаяужол қасбеттерін қорғаныс жабынымен өңдеу;
жаяужол блоктарында жекелеген дөңестер мен жарықшаларды жою;
жаяужол блоктарының түйіскен жерлерін жылтырату және оқшаулау;
жаяужолдарды қалпына келтіру, жекелеген зақымданған блоктарды нығайту немесе ауыстыру;
жаяужол плиталарының бұзылған жерлерін жою;
оқшауларды орнату немесе жаяужолдарды асфальтбетонмен жабу;
жекелеген секцияларды жөндеу, перилалардың жекелеген тіреуіштерін нығайту;
барша ұзындығы бойынша перилаларды немесе көпір құрылысы ұзындығының бір бөлігін ауыстыру;
барша ұзындығы бойынша перилаларды сырлау;
жаңа анкеровкасымен периланың тіреуішін бекіту бөлшектерін ауыстыру;
бетон құрылымдарының (плита, арқалық қабырғасы, аркасы және басқа элементтері) барша бетін гидрофобизациялау немесе сырлау;
диафрагма түйіскен жерлерін жөндеу;
көпірлер мен жол өткізгіштерін ішінара қайта салу немесе жөндеу, сондай-ақ технкиалық құжаттамамен бекітілген жөнделетін жол үшін белгіленген техникалық санаттарға сәйкес келетін нормаға дейін ауқымдылығын және есептік жүктемесін жеткізу арқылы су өткізу құбырларын толықтай немесе ішінара қайта салу;
көпірлерде күрделі емес жұмыстарды атқару (төсемдерді, арқалық торларды, жекелеген бөлшектер мен элементтерді ауыстыру, қалауды түзету, жер төсемімен түйісуі);
алдын ала-қауырт темірбетонды және металды аралық құрылыстарда құрылыстық көтермені бақылау;
көпір құрылысының жүру бөлігінде жабынын қалпына келтіру немесе ауыстыру;
жаяужол блоктарында жіктерді нақыштау, жаяужолдарда жабынын төсеу;
қоршауларды жөндеу немесе реконструкциялау;
материалдар мен құрылғыларды ауыстыру арқылы деформацияланған жіктерді жөндеу;
гидрооқшауларды жөндеу;
жаяужолдарды, перилаларды, жиектемелерді жөндеу және ауыстыру;
көпірдің жүру бөлігінде су бұруды жақсарту, су бұру құбырларын және терезелерін ауыстыру;
темірбетонды құрылғылардың қасбеті жағын гидрооқшаулау, негізгі арқалықтардың үстін сырлау;
жарықшалардың беткі жағын герметизациялау, ойықтарды, сынықтарын тегістеу, көпірдің темірбетон элементтерінің қорғаныс қабатын қалпына келтіру;
металды аралық құрылыстарды тұтастай сырлау;
арқалықтардың өзара қосылуын қалпына келтіру;
дренажды және су бұруды, өтпелі плиталарды ауыстыру арқылы көпірдің үйіндімен түйісуін жөндеу;
жер төсемі мен реттеу құрылыстары жақтауларының бекіткіштерін жөндеу;
тіректер мен реттегіш құрылыстардағы майысуларды жою;
металды аралық құрылыстарында жекелеген элементтерді нығайту, өтпелі фермаларымен көпірлерде тор элементтерін түзету;
жоғары қуатты бұрамалардағы тойтармаларды ауыстыру;
тіректі бөлшектерінің жобалық орнын жөндеу және қалпына келтіру;
тіректі алаңдарда ағызуларды жөндеу және қалпына келтіру;
қаптамалардың жіктерін жөндеу, жарықшаларды ерітінділермен инъекциялау;
аралық құрылыстар мен тіректердің қарау құрылғысын жөндеу және қалпына келтіру;
тіректерді жөндеу;
темірбетонды аралық құрылыстардың шығатын жерлерінде тірек бөлшектерін күшейту;
құбырлардың жекелеген буындары мен ұштарын ауыстыру немесе жөндеу, оқшаулауын және түйіскен жерлерін түзету;
тірегіш қабырғаларды, күшейткіш және реттегіш құрылыстарды жөндеу;
галереялар мен ілмелер, сондай-ақ олардың жекелеген элементтерін ауыстыру;

4) по обстановке улиц, объектам организации движения, связи, освещению:
устройство новых тротуаров и пешеходных дорожек на участках улиц, проходящих через населенные пункты;
устройство новых отдельно расположенных от проезжей части улиц велосипедных дорожек;
ремонт тротуаров и пешеходных дорожек с устройством покрытий из асфальтобетонных смесей с предварительным фрезерованием (разборкой) покрытия без изменения конструкции основания;
перенос на новое место подпадающих под уширение инженерных сетей (объектов организации движения, связи, освещению) при уширении небольших по протяженности участков улиц;
устройство новых отдельных ограждений, установка новых и замена (восстановление) дорожных знаков и направляющих устройств на ремонтируемых участках, ремонт ограждений, включая архитектурное оформление и благоустройство отдельных развязок, площадок отдыха, стоянок автомобилей, достопримечательных мест;
ремонт примыканий (съездов и переездов, летних и тракторных путей);
ремонт сигнализации, объектов организации дорожного движения, средств связи и освещения;
восстановление дорожных информационных систем и комплексов, знаков и табло индивидуального проектирования, элементов и систем диспетчерского и автоматизированного управления дорожным движением; автономных и дистанционно управляемых знаков и табло со сменной информацией, светофорных объектов;
восстановление дорожной линейной телеграфной или радиосвязи и других средств технологической и сигнально-вызывной связи; восстановление кабельной сети, технических комплексов управления в соответствии с паспортными требованиями ремонта оборудования;
ремонт элементов обустройства улиц (автопавильонов, подпорных стен, информационных панно).
Виды работ, обеспечивающие восстановление эксплуатационного состояния улицы и безопасность движения транспортных средств, в том числе:
ремонт придорожно-арычной открытой системы с частичной заменой, до 10 % от всей длины вышедших из строя лотков;
частичное восстановление, переустановка или замена бортового (бордюрного) камня, вышедшего из строя, до 10 % от всей его длины;
в случае пропущенного графика очередности ремонта доля заменяемых разрушенных и не подлежащих использованию лотков придорожно - арычной системы и бортового (бордюрного) камня определяется на основе визуальной оценки с составлением ведомости дефектов;
выравнивание люков колодцев в уровень с дорожным покрытием;
выравнивание решеток водоприемных колодцев в уровень с дорожным покрытием;
ремонт поврежденных участков (сегментов) металлических барьерных ограждений, шумозащитных экранов, в том числе с заменой на новые;
ремонт мостовых покрытий из плитки и брусчатки в местах разрушений;
подсыпка и укрепление обочин (картами свыше 100 квадратных метров).

4) көшелердің жай-күйі, қозғалыс, байланыс, жарықтандыру объектілері бойынша:
елді мекендер арқылы өтетін көше учаскелерінде жаңа жаяужолдар мен жаяу жүргінші жолдарын салу;
көшенің жүру бөлігінен жеке орналасқан жаңа велосипед соқпақтарын салу;
негізгі құрылғысын өзгертусіз жабынды алдын ала тегістеу (бөлшектеу) арқылы асфальтбетонды қосындыдан жамылғы төсеу жолымен жаяужолдарды және жаяу жүргінші жолдарын жөндеу;
көшелердің ұзындығы бойынша шағын учаскелерін кеңейту кезінде кеңейтуге жататын инженерлік желілерді (қозғалыс, байланыс, жарықтандыруды ұйымдастыру объектілері) жаңа орындарға ауыстыру;
жаңа жеке қоршаулар орнату, жөнделетін учаскелерде жол белгілерінің және жол сілтегіш құрылғылардың жаңасын орнату немесе ауыстыру (қалпына келтіру), жекелеген түйісу жерлерінде, демалу алаңдарында, автомобиль тұрақтарында, қонақжайлылық жерлерде сәулет рәсімдеу және абаттандыруды қоса алғанда қоршауларды жөндеу;
түйісу жерлерін жөндеу (кіру және өту, жазғы және тракторлы жолдар);
дабыл құрылғыларын, жол қозғалысын, байланыс құралдарын және жарықтандыруды ұйымдастыру объектілерін жөндеу;
жол ақпараттық жүйелерді және жеке жобалаудың кешендерін, белгілері мен таблосын, жол қозғалысын диспечерлік және автоматты басқару элементтері мен жүйелерін; автономды және қашықты басқару белгілерін және ауыспалы ақпаратты таблоны, бағдаршам объектілерін қалпына келтіру;
жол желілік телеграфты немесе радио байланысты және басқа да технологиялық және дабылды-шақырылым байланыс құралдарын қалпына келтіру; кабельді желіні, жабдықтарды жөндеудің паспорттық талаптарына сәйкес басқарудың техникалық кешендерін қалпына келтіру;
көшелерді абаттандыру элементтерін жөндеу (автопавильондар, тірегіш қабырғалар, ақпараттық пано).
Көшелердің пайдалану жағдайын және көлік құралдарының қауіпсіз қозғалысын қалпына келтіруді қамтамасыз ететін жұмыс түрлері, оның ішінде:
қатардан шыққан науалардың барша ұзындығынан 10% дейін ішінара ауыстыру арқылы жол бойы-арықты ашық жүйелерді жөндеу;
барша ұзындығынан 10% дейін қатардан шыққан жиекті (жиектемелі) тасты ішінара қалпына келтіру, қайта орнату немесе ауыстыру;
жөндеу кезектілігінің кестесі өтіп кеткен жағдайда, ауыстырылатын жиекті (жиектемелі) тасты және жол бойы-арықты жүйесінің бұзылған және пайдалануға келмейтін науаларының үлесі ақаулар ведомосын құрастыру арқылы көзкөрімді бағалау негізінде анықталады;
жол жамылғысының деңгейіне құдық қақпақшаларын бірдейлендіру;
жол жамылғысының деңгейіне су қабылдау құдықтарының торларын бірдейлендіру;
металды кедергілі қоршауларды, шудан қорғағыш экрандардың зақымданған учаскелерін (сегменттерін) жөндеу, соның ішінде жаңасына ауыстыру;
бұзылған жерінде плиталардан және кеспелтектен көпір жамылғысын жөндеу;
жол жиектерін төсеу және нығайту (картамен 100 шаршы метрден астам).

11. Капитальный ремонт ОДХ улиц и дорожных сооружений осуществляется в пределах выделенных средств и включает в себя следующие виды работ:
предпроектная проработка;
разработка проектно-сметной документации (далее - ПСД);
производство дорожно-ремонтных работ с обустройством ОДХ, организацией и обеспечению безопасности движения;
контроль качества и приемка дорожно-ремонтных работ.
12. При капитальном ремонте разрешается производить отдельные спрямления и переустройства городской улицы, как в плане, так и в продольном профиле, протяженностью до 25% от общей длины улицы.
13. Производство дорожно - ремонтных работ (капитальный ремонт конструктивных элементов и элементов обустройства ОДХ) включает:
1) по земляному полотну и водоотводу:
исправление земляного полотна с доведением его геометрических параметров до норм, соответствующих технической категории, установленной для ремонтируемой дороги, утвержденной технической документацией (уширение, подъемка, замена грунтов, обеспечение видимости, увеличение радиусов закруглений, смягчение продольных уклонов, устройство вертикальных кривых и виражей), спрямление отдельных участков улицы;
устранение пучинистых, оползневых и обвальных участков, устройство дренажей, изолирующих прослоек и другие работы, обеспечивающие устойчивость земляного полотна;
устройство земляного полотна и системы водоотвода на пересечениях и примыканиях улиц;
устройство площадок для остановки, стоянки автомобилей вне проезжей части улиц;
рекультивация придорожных резервов, ликвидируемых участков улиц, расположенных в зоне работ по капитальному ремонту улиц (в соответствии с проектно-сметной документацией);
ликвидация последствий паводковых, селевых, оползневых, ливневых, сейсмических и стихийных разрушений;
2) по дорожным одеждам, в том числе:
с асфальтобетонным покрытием:
усиление (утолщение), уширение дорожных одежд не более чем на одну полосу движения и устройство более совершенных типов дорожной одежды с регенерацией и использованием существующих дорожных одежд в качестве оснований;
устройство дорожных одежд вновь на переустраиваемых (спрямляемых) участках улиц, в том числе на обходах населенных пунктов и подъездах к ним в соответствии с ведомственной принадлежностью ОДХ к улицам;
устройство дорожных одежд на транспортных развязках, инженерных устройствах, тротуарах, переходных и велосипедных дорожках, автобусных остановках, площадках отдыха и стоянках автотранспорта;
уширение проезжей части основной улицы для размещения велосипедных дорожек, при обосновании их необходимости;
замена изношенных слоев покрытия дорожной одежды с предварительным фрезерованием и укладкой верхнего слоя, а при необходимости нижнего и выравнивающего слоев;
устройство покрытия дорожной одежды с использованием существующего в качестве основания с предварительным исправлением поперечного профиля и устранением деформаций и разрушений;
проведение мероприятий по предотвращению трещинообразования перед укладкой слоев дорожного покрытия.
С цементобетонным покрытием:
устройство с предварительным дроблением старого цементобетонного покрытия и тщательным уплотнением полученного таким образом материала основания;
устройство слоя усиления из цементобетона, армобетона, фибробетона;
ремонт по цементобетонным покрытиям осуществляется в соответствии с проектно-сметной документацией.
По другим типам покрытий:
исправление профиля щебеночных и гравийных покрытий, а также грунтовых дорог с добавлением новых материалов, улучшение проезжей части вяжущими материалами;
устройство новых и замена изношенных бордюров из искусственных и естественных материалов и укрепительных полос по краям усовершенствованных покрытий, в том числе по типу основной дорожной одежды;

11. Көшелердің және жол құрылыстарының ЖШО күрделі жөндеу бөлінген қаражат шегінде жүзеге асырылады және мынадай жұмыс түрлерін қамтиды:
жоба алды пысықтау;
жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу (бұдан әрі – ЖСҚ);
ЖШО абаттандыру, қауіпсіз қозғалысты ұйымдастыру және қамтамасыз ету арқылы жол-жөндеу жұмыстарын жүргізу;
жол-жөндеу жұмыстарының сапасын бақылау және қабылдау.
12. Күрделі жөндеу кезінде қала көшелерінде жоспардағыдай аралық кескінде де, көшенің жалпы ұзындығынан 25%-ға дейін ұзындығымен жекелеген түзетулер және қайта орнатулар жүргізуге рұқсат беріледі.
13. Жол-жөндеу жұмыстарының өндірісі (құрылғылы элементтерді және ЖШО аббаттандыру элементтерін күрделі жөндеу), қосады:
1) жер төсемі және су бұру бойынша:
техникалық құжаттамамен бекітілген жөнделетін жол үшін белгіленген техникалық санаттарға сәйкес келетін нормаларға дейін жер жамылғысының геометриялық өлшемдерін жеткізу арқылы түзету (топырақты кеңейту, көтеру, ауыстыру, көзкөрімділігін қамтамасыз ету, дөңгеленуінің радиусын ұлғайту, аралық ауытқуларды жеңілдету, тік көлбеу мен вираждарды орнату), көшенің жекелеген учаскелерін түзету;
дөңесті, сырғыған және бұзылған учаскелерді жою, шөгуді оқшаулайтын дренаждарды орнату және жер жабынының орнықтылығын қамтамасыз ететін басқа да жұмыстар;
қиылысатын және жанасатын көшелерде жер жамылғысын және су бұру жүйелерін орнату;
көшенің өтетін бөлігінен тысқары автомобильдердің аялдамасы, тұрағы үшін алаңдар орнату;
көшелерді күрделі жөндеу бойынша жұмыс аймағында орналасқан көшелердің жойылатын учаскелерінде жол бойы резервтерін қопсыту (жобалау сметалық құжаттамаға сәйкес);
тасқын суы, көшкін, сырғыма, жауын-шашын, сейсмикалық және стихиялы бұзушылықтардың салдарын жою;
2) жол жамылғылары бойынша, соның ішінде:
асфальтбетонды жабынымен:
кем дегенде қозғалыстың бір жолағына жол жамылғысын нығайту (қалыңдату), кеңейту және сапалы негізінде қолда бар жол жамылғысын пайдалану және регенерациялау арқылы барынша жетілдірілген жол жамылғысының үлгілерін орнату;
көшелерге ЖШО ведомстволық тиістілігіне сәйкес, қайтадан орнатылатын (түзетілетін) көше учаскелерінде, соның ішінде елді мекен айналасында және оларға кіреберістерде жол жамылғысын орнату;
көлік айрықтарында, инженерлік құрылғыларда, жаяужолдарда, жүргінші және велосидеп соқпақтарында, автобус аялдамаларында, демалу алаңдарында және автокөлік тұрақтарында жол жамылғысын орнату;
қажеттілігін негіздеген жағдайда, велосипед соқпағын орналастыру үшін негізгі көшенің жүру бөлігін кеңейту;
алдын ала тегістеу және жоғарғы қабатын төсеу, ал қажет болған жағдайда төменгі және тегістейтін қабатын төсеу арқылы жол жамылғысы жабынының тозған қабаттарын ауыстыру;
тік кескінін алдын ала түзету және деформациялануы мен бұзушылығын жою арқылы негіз ретінде қолда барды қолдану жолымен жол жамылғысының жабынын орнату;
жол жамылғысының қабаттарын төсеу алдында жарықшалардың орын алуын болдырмау жөніндегі іс-шаралар өткізу.
Цементбетонды жабынымен:
алдын ала ескі цементбетонды жамылғыны ұсақтау және осылайша алынған негізгі материалды мұқият тығыздау;
цементбетоннан, армобетоннан, фибробетоннан күшейту қабатын төсеу;
цементбетонды жамылғы бойынша жөндеу жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес жүзеге асырылады.
Жабынның басқа үлгілері бойынша:
шағылтасты және қиыршықтасты жабындардың кескінін түзету, сондай-ақ жаңа материалдарды қосу арқылы топырақ жолдарды түзету, өтетін бөлігін құтқыр материалдармен жақсарту;
жасанды және табиғи материалдардан жиектемелердің және жетілдірілген жабындардың шеттері бойынша нығайту жолақтарының, соның ішінде негізгі жол жамылғысының үлгісі бойынша жаңасын орнату және тозғанын ауыстыру;

3) по конструктивным элементам ОДХ:
переустановка, замена или устройство вновь бортового (бордюрного) камня;
укрепление горловин люков смотровых колодцев и решеток водоприемных колодцев с установкой на опорные плиты и рамы или с применением других современных технологий;
сплошное мощение мостовых покрытий с полной либо частичной заменой песчаного основания;
ремонт обочин, устройство и ремонт велосипедных дорожек, тротуаров, стоянок для автомобилей с заменой дорожной одежды;
укрепление и капитальный ремонт береговых набережных;
4) по водоотводу:
устройство новых дренажей, восстановление существующих систем поверхностного водоотвода открытого типа;
капитальный ремонт придорожно-арычной открытой системы с полной заменой лотков;
5) опо искусственным инженерным дорожным сооружениям:
постройка, перестройка полностью или частично, с уширением и усилением, мостов, в том числе пешеходных, путепроводов, с доведением их габаритов и несущей способности под расчетные нагрузки, согласно утвержденной технической документации на данный ремонт (ремонт моста с уширением габарита без добавления новых балок; с уширением габарита и добавлением новых балок увеличения и усиления ригеля; с уширением габарита, с добавлением новых балок увеличения опор с одной стороны или с двух сторон);
выправка и усиление элементов главных балок и ферм металлического моста;
замена металлических пролетных строений;
замена проезжей части мостового сооружения;
постройка и перестройка водопропускной трубы;
замена звеньев, оголовков и укрепление труб;
замена поврежденных колец труб;
наращивание длины трубы за счет новых колец и оголовков;
замена наплавных мостов, паромных переправ, железнодорожных переездов постоянными мостами и путепроводами;
устройство и восстановление подпорных стен, защитных укрепительных и регуляционных сооружений;
испытание перестроенных и вновь построенных мостов;
ремонт и замена конструктивных элементов тоннелей, защитных галерей и навесов, а также замена временных галерей и навесов на постоянные;
ремонт лестниц, подпорных стенок, в том числе с изменением их конструкций на более совершенные;
6) по обстановке и благоустройству улиц, обустройству ОДХ, организации и обеспечению безопасности движения:
устройство новых и переустройство существующих пересечений и примыканий в одном и в разных уровнях, а также отдельных переездов, съездов и виражей на всей дороге или ее участках, подъездов к обслуживающим городские дороги зданиям дорожной службы;
устройство недостающих тротуаров, устройство остановочных, посадочных площадок и автопавильонов общественного транспорта, островков безопасности, площадок для остановки или стоянки автомобилей, пешеходных переходов (в том числе в разных уровнях), а также тротуаров, пешеходных дорожек на участках дорог, проходящих в пределах населенных пунктов;
устройство новых или переустройство существующих временных объездных путей, сооружение временных объездных путей, предназначенных на период ремонта или восстановления участков улиц, разрушенных стихийными бедствиями;
устройство новых технических средств организации и регулирования движения на пересечениях улиц между собой и с железными дорогами;
ремонт водопроводных сетей и скважин, находящихся в государственной собственности и предназначенных для поливки территорий населенных пунктов и ОДХ;
ремонт электрического оборудования, наружного освещения, фонтанов в соответствии с требованиями их паспортных данных;
ремонт и плановая замена оборудования инженерно-технического состава в соответствии с требованиями его паспортных данных;
устройство и ремонт электроосвещения на мостах и паромных переправах, сооружениях дорожной линейной связи и других средств технологической связи;
устройство и ремонт пунктов по учету движения, снегомерных и водомерных постов и других устройств, необходимых для изучения работы улицы, ее отдельных элементов, сооружений и проходящих по ней транспортных потоков;
капитальный ремонт металлических барьерных ограждений, капитальный ремонт бетонных барьерных ограждений, с заменой блоков, плит и восстановлением защитно-декоративного покрытия.

3) ЖШО құрылғылы элементтері бойынша:
жаңадан жиекті (жиектемелі) тасты қайта орнату, ауыстыру немесе орнату;
тірек плиталарға және қаңқаларға орнату немесе басқа қазіргі заманғы технологияларды қолдану арқылы су қабылдау құдықтарының торларын және қарау құдықтары қақпақтарының құлтасын нығайту;
құмды негіздерін толық немесе ішінара ауыстыру арқылы көпір жабынының тұтастай төсеніші;
жол жамылғысын ауыстыру арқылы жол жиегін жөндеу және велосипед соқпақтарын, жаяужолдарды, автомобильдерге арналған тұрақтар орнату және жөндеу;
жағалауды нығайту және күрделі жөндеу;
4) су бұру бойынша:
жаңа дренаждарды орнату, қолданыстағы жер үсті су бұрудың ашық үлгідегі жүйелерін қалпына келтіру;
науаларды толық ауыстыру арқылы жол бойы-арық ашық жүйесін күрделі жөндеу;
5) жасанды инженерлік жол құрылыстары бойынша:
көпірлерді, соның ішінде жаяу жүргінші, жол өткізгіштерін кеңейту және нығайту арқылы, олардың ауқымдылығын және көтеру қабілеттілігін есептік жүктемеге аталған жөндеуге бекітілген техникалық құжаттамаға сәйкес жеткізу жолымен толығымен немесе ішінара салу, қайта тұрғызу (жаңа арқалықты қосусыз ауқымдылығын кеңейту арқылы;
ауқымдылығын кеңейту және ригелдерді арттыру мен нығайту үшін жаңа арқалықтарды қосу арқылы; ауқымдылығын кеңейту, бір жақтан немесе екі жақтан тіректі арттыру үшін жаңа арқалықтарды қосу арқылы көпірді жөндеу);
негізгі арқалықтарды және металды көпір фермасының элементтерін түзету және нығайту;
металды аралық құрылыстарды ауыстыру;
көпір құрылыстарының жүру бөлігін ауыстыру;
су өткізгіш құбырларды орнату, қайта орнату;
құбырлардың буындарын, ұштарын ауыстыру және нығайту;
құбырлардың зақымданған сақиналарын ауыстыру;
жаңа сақиналар мен бөлшектерінің есебінен құбырдың ұзындығын ұзарту;
су үсті көпірлерін, паром өткелдерін, темір жол өткелдерін тұрақты көпірлермен және жол құбырларымен ауыстыру;
тірек қабырғаларын, қорғанысын нығайту және реттеу құрылыстарын орнату;
қайтадан және жаңадан салынған көпірлерді сынау;
тоннелдердің, қорғаныс галереялары мен тартпалардың құрылғылы элементтерін жөндеу және ауыстыру, сондай-ақ уақытша галереяларды және тартпаларды тұрақтыға ауыстыру;
баспалдақтарды, тірек қабарғаларын жөндеу, соның ішінде олардың құрылғыларын барынша жетілдірілген түріне өзгерту арқылы жөндеу;
6) көшелерді абаттандыру және жай-күйі, ЖШО абаттандыру, қауіпсіз қозғалысты ұйымдастыру және қамтамасыз ету бойынша:
бір және түрлі деңгейлерде қолданыстағы қиылыстарды және жанасуларды, сондай-ақ жекелеген өткелдерді, барлық жолдарға өтулер мен вираждарды немесе оның учаскелерін, қалалық жолдарға қызмет көрсететін жол қызметінің ғимараттарына кіреберістерді жаңасын орнату және қайта орнату;
жетіспейтін жаяужолдарды орнату, аялдамалы, отырғызу алаңдарын және қоғамдық көліктің автопавильондарын, қауіпсіздік аралшаларын, автомобильдердің тоқтауы немесе тұрағы үшін алаңдарды, жүргінші өткелдерін (түрлі деңгейдегі), сондай-ақ елді мекендердің шегінде өтетін жаяужолдарды, жаяу жүргінші соқпақтарын орнату;
дүлей апаттардың салдарынан бұзылған көшелердің учаскелерін жөндеу немесе қалпына келтіру кезінде уақытша айналма жолдарының құрылыстарын, қолданыстағы уақытша айналып өту жолдарын жаңасын орнату және қайта орнату;
өзара қиылысатын және темір жолмен қиылысатын көшелердің қиылысында қозғалысты ұйымдастырудың және реттеудің жаңа техникалық құралын орнату;
мемлекеттік меншіктегі және елді мекендерде және ЖШО су құюға арналған су құбыры тораптары мен ұңғымаларды жөндеу;
электр жабдықтарын, сыртқы жарықтандыруды, оларды паспорттың мәліметтері талаптарына сәйкес жөндеу;
инженерлік техникалық құрамының жабдықтарын, оны паспорттық мәліметтер талаптарына сәйкес жөндеу және жоспарлы ауыстыру;
көпірлерде және паром өткелдерінде, жол желілік байланыс құрылыстарында электр жарықтандыруларды орнату және жөндеу;
қозғалысты есепке алу пункттерін, қар және су өлшеу бекеттерін және көшелердің жұмысын, оның жекелеген элементтерін, құрылыстарды және олар бойынша өтетін көлік легін зерделеу үшін қажетті басқа да құрылғыларды орнату және жөндеу;
металды кедергілі қоршауларды күрделі жөндеу, бетонды кедергілі қоршаулардың блоктарын, плиталарын ауыстыру және қорғаныс-сәнді жабынын қалпына келтіру арқылы күрделі жөндеу.