Об областном бюджете Северо-Казахстанской области на 2018-2020 годы
Решение Северо-Казахстанского областного маслихата от 12 декабря 2017 года № 17/1. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 29 декабря 2017 года № 4462.
В соответствии со статьей 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 04 декабря 2008 года, статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Северо-Казахстанский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить областной бюджет Северо-Казахстанской области на 2018-2020 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2018 год в следующих объемах:
1) доходы – 149 473 226,6 тысячи тенге:
налоговые поступления – 15 233 282,1 тысячи тенге;
неналоговые поступления – 976 922,3 тысячи тенге;
поступления от продажи основного капитала – 4 647,1 тысячи тенге;
поступления трансфертов – 133 258 375,1 тысячи тенге;
2) затраты – 148 262 980 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 6 306 559 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 10 223 028 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 3 916 469 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 1 890 000 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 1 890 000 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -6 986 312,4 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 6 986 312,4 тысячи тенге:
поступление займов – 10 207 099,1 тысячи тенге;
погашение займов – 3 810 201 тысяча тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 589 414,3 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Северо-Казахстанского областного маслихата от 13.12.2018 № 27/2 (вводится в действие с 01.01.2018).
2. Установить, что доходы областного бюджета на 2018 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан за счет следующих налоговых поступлений:
индивидуального подоходного налога по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом;
социального налога по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом;
платы за пользование водными ресурсами поверхностных источников;
платы за лесные пользования;
платы за эмиссии в окружающую среду.
3. Установить на 2018 год распределение общей суммы поступлений от налогов в областной бюджет из бюджетов районов и города Петропавловска в следующих размерах:
по индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты:
районы Айыртауский, Акжарский, Аккайынский, Есильский, Жамбылский, Магжана Жумабаева, Кызылжарский, Мамлютский, имени Габита Мусрепова, Тайыншинский, Тимирязевский, Уалихановский, Шал акына, город Петропавловск - 100 процентов;
по индивидуальному подоходному налогу с доходов, не облагаемых у источника выплаты:
город Петропавловск - 100 процентов;
по индивидуальному подоходному налогу с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты:
районы Айыртауский, Акжарский, Аккайынский, Есильский, Жамбылский, Магжана Жумабаева, Кызылжарский, Мамлютский, имени Габита Мусрепова, Тайыншинский, Тимирязевский, Уалихановский, Шал акына, город Петропавловск - 100 процентов;
по социальному налогу:
районы Айыртауский, Акжарский, Аккайынский, Есильский, Жамбылский, Магжана Жумабаева, Кызылжарский, Мамлютский, имени Габита Мусрепова, Тайыншинский, Тимирязевский, Уалихановский, Шал акына - 16 процентов.

2018-2020 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысының облыстық бюджеті туралы
Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 17/1 шешімі. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2017 жылғы 29 желтоқсанда № 4462 болып тіркелді.
2008 жылғы 04 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 75-бабына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабына сәйкес Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихат ШЕШТІ:
1. 2018-2020 жылдарға арналған Солтүстік Қазақстан облысының облыстық бюджеті осы шешімге тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2018 жылға мына көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 149 473 226,6 мың теңге:
салықтық түсімдер – 15 233 282,1 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 976 922,3 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 4 647,1 мың тенге;
трансферттер түсімі – 133 258 375,1 мың теңге;
2) шығындар – 148 262 980 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 6 306 559 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 10 223 028 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 3 916 469 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 1 890 000 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 1 890 000 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -6 986 312,4 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 6 986 312,4 мың теңге:
қарыздар түсімі – 10 207 099,1 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 3 810 201 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 589 414,3 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 13.12.2018 № 27/2 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. 2018 жылға арналған облыстық бюджет кірістері Қазақстан Республикасы Бюджет кодексіне сәйкес мына салықтық түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша жеке табыс салығы;
облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша әлеуметтік салық;
жер бетіне жақын көздердегі су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлем;
орманды пайдаланғаны үшін төлем;
қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы.
3. Облыстық бюджетке аудандар мен Петропавл қаласының бюджеттерінен алынатын салық түсімдерінің жалпы сомасын 2018 жылға бөлу мынадай мөлшерлерде белгіленсін:
төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша:
Айыртау, Ақжар, Аққайың, Есіл, Жамбыл, Мағжан Жұмабаев, Қызылжар, Мамлют, Ғабит Мүсірепов атындағы, Тайынша, Тимирязев, Уәлиханов, Шал ақын аудандары, Петропавл қаласы - 100 пайыз;
төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша:
Петропавл қаласы - 100 пайыз;
төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша:
Айыртау, Ақжар, Аққайың, Есіл, Жамбыл, Мағжан Жұмабаев, Қызылжар, Мамлют, Ғабит Мүсірепов атындағы, Тайынша, Тимирязев, Уәлиханов, Шал ақын аудандары, Петропавл қаласы - 100 пайыз;
әлеуметтік салық бойынша:
Айыртау, Ақжар, Аққайың, Есіл, Жамбыл, Мағжан Жұмабаев, Қызылжар, Мамлют, Ғабит Мүсірепов атындағы, Тайынша, Тимирязев, Уәлиханов, Шал ақын аудандары - 16 пайыз.

4. Установить на 2018 год распределение общей суммы поступлений от налогов в бюджеты районов, города Петропавловска:
по социальному налогу:
районы Айыртауский, Акжарский, Аккайынский, Есильский, Жамбылский, Магжана Жумабаева, Кызылжарский, Мамлютский, имени Габита Мусрепова, Тайыншинский, Тимирязевский, Уалихановский, Шал акына - 84 процентов, город Петропавловск – 100 процентов.
5. Установить, что доходы областного бюджета формируются за счет следующих неналоговых поступлений:
поступления части чистого дохода коммунальных государственных предприятий, созданных по решению областного акимата;
поступления от аренды имущества областной коммунальной собственности;
поступления от реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями, финансируемыми из областного бюджета;
штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из областного бюджета.
6. Установить, что поступления областного бюджета формируются за счет поступлений от погашения бюджетных кредитов, выданных из государственного бюджета.
7. Установить бюджетные субвенции, передаваемые из областного бюджета бюджетам районов на 2018 год 37 151 065 тысяч тенге, в том числе:
Айыртаускому – 3 675 109 тысяч тенге;
Акжарскому – 2 238 199 тысяч тенге;
Аккайынскому – 2 060 787 тысяч тенге;
Есильскому – 2 951 692 тысячи тенге;
Жамбылскому – 3 096 542 тысячи тенге;
Магжана Жумабаева – 3 344 953 тысячи тенге;
Кызылжарскому – 3 527 859 тысяч тенге;
Мамлютскому – 2 231 321тысяча тенге;
имени Габита Мусрепова – 3 408 724 тысячи тенге;
Тайыншинскому – 3 726 172 тысячи тенге;
Тимирязевскому – 1 662 450 тысяч тенге;
Уалихановскому – 2 339 090 тысяч тенге;
Шал акына – 2 361 493 тысячи тенге;
город Петропавловск – 526 674 тысячи тенге.
8. Учесть в областном бюджете на 2018 год поступление целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета, в том числе на:
1) увеличение размеров надбавки за классную квалификацию сотрудников органов внутренних дел;
2) повышение должностных окладов сотрудников органов внутренних дел;
3) возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях;
4) субсидирование процентной ставки по кредитным и лизинговым обязательствам в рамках направления по финансовому оздоровлению субъектов агропромышленного комплекса;
5) субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования;
6) субсидирование заготовительным организациям в сфере агропромышленного комплекса суммы налога на добавленную стоимость, уплаченного в бюджет, в пределах исчисленного налога на добавленную стоимость;

4. Аудандар, Петропавл қаласы бюджеттеріне салық түсімдерінің жалпы сомасын 2018 жылға бөлу белгіленсін:
әлеуметтік салық бойынша:
Айыртау, Ақжар, Аққайың, Есіл, Жамбыл, Мағжан Жұмабаев, Қызылжар, Мамлют, Ғабит Мүсірепов атындағы, Тайынша, Тимирязев, Уәлиханов, Шал ақын аудандары - 84 пайыз, Петропавл қаласы - 100 пайыз.
5. Облыстық бюджеттің кірістері мынадай салықтық емес түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
облыстық әкімдіктің шешімі бойынша құрылған коммуналдық мемлекеттік мекемелердің таза табысы бөлігінің түсімдері;
облыстық коммуналдық меншіктегі мүлікті жалға беруден түскен түсімдер;
облыстық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелермен тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түсетін түсімдер;
облыстық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелермен салынатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар.
6. Облыстық бюджет түсімдері мемлекеттік бюджеттен берілген бюджеттік кредиттерді өтеуден түскен түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін.
7. Облыстық бюджеттен аудан бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар 2018 жылға жалпы сомасы 37 151 065 мың теңгеде белгіленсін, соның ішінде:
Айыртау – 3 675 109 мың теңге;
Ақжар – 2 238 199 мың теңге;
Аққайың – 2 060 787 мың теңге;
Есіл – 2 951 692 мың теңге;
Жамбыл – 3 096 542 мың теңге;
Мағжан Жұмабаев –3 344 953 мың теңге;
Қызылжар – 3 527 859 мың теңге;
Мамлют – 2 231 321 мың теңге;
Ғабит Мүсірепов атындағы – 3 408 724 мың теңге;
Тайынша – 3 726 172 мың теңге;
Тимирязев – 1 662 450 мың теңге;
Уәлиханов – 2 339 090 мың теңге;
Шал ақын – 2 361 493 мың теңге;
Петропавл қаласы – 526 674 мың теңге.
8. 2018 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер ескерілсін, оның ішінде:
1) ішкі істер органдары қызметкерлерінің сыныптық біліктілігі үшін үстемеақы мөлшерлерін ұлғайтуға;
2) ішкі істер органдары қызметкерлерінің лауазымдық айлықақыларын көтеруге;
3) инвестициялық салымдар кезінде агроөнеркәсіптік кешен субъектісі шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеуге;
4) агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін қаржылық сауықтыру жөніндегі бағыт шеңберінде кредиттік және лизингтік міндеттемелер бойынша пайыздық мөлшерлемені субсидиялауға;
5) ауыл шаруашылығы жануарларын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялауға;
6) агроөнеркәсіптік кешен саласындағы дайындаушы ұйымдарға есептелген қосылған құн салығы шегінде бюджетке төленген қосылған құн салығының сомасын субсидиялауға;

7) выплату государственной адресной социальной помощи;
8) внедрение консультантов по социальной работе и ассистентов в центрах занятости населения;
9) введение стандартов оказания специальных социальных услуг;
10) размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях;
11) реализацию Плана мероприятий по обеспечению прав и улучшению качества жизни инвалидов в Республике Казахстан на 2012-2018 годы, утвержденного Постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2016 года № 213 "Об утверждении третьего этапа (2016-2018 годы) Плана мероприятий по обеспечению прав и улучшению качества жизни инвалидов в Республике Казахстан на 2012-2018 годы";
12) услуги по замене и настройке речевых процессоров к кохлеарным имплантам;
13) исключен решением Северо-Казахстанского областного маслихата от 27.11.2018 № 26/1 (вводится в действие с 01.01.2018);
14) развитие рынка труда;
15) доплату учителям, прошедшим стажировку по языковым курсам;
16) доплату учителям за замещение на период обучения основного сотрудника;
17) исключен решением Северо-Казахстанского областного маслихата от 27.11.2018 № 26/1 (вводится в действие с 01.01.2018);
18) закуп вакцин и других иммунобиологических препаратов;
19) пропаганду здорового образа жизни;
20) реализацию мероприятий по профилактике и борьбе с синдромом приобретенного иммунного дефицита;
21) финансирование приоритетных проектов транспортной инфраструктуры;
22) доплату учителям организаций образования, реализующим учебные программы начального, основного и общего среднего образования по обновленному содержанию образования, и возмещение сумм, выплаченных по данному направлению расходов за счет средств местных бюджетов;
23) доплату за квалификацию педагогического мастерства учителям, прошедшим национальный квалификационный тест и реализующим образовательные программы начального, основного и общего среднего образования;
24) субсидирование процентных ставок по кредитам в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020", утвержденной Постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 августа 2018 года № 522 "Об утверждении Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020".
Распределение указанных целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета определяется постановлением акимата Северо-Казахстанской области о реализации решения Северо-Казахстанского областного маслихата об областном бюджете на 2018-2020 годы.

7) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек төлеміне;
8) халықты жұмыспен қамту орталықтарына әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультанттар мен ассистенттерді енгізуге;
9) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттарын енгізуге;
10) үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыруға;
11) "Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту жөніндегі 2012–2018 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарының үшінші кезеңін (2016–2018 жылдар) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 14 сәуірдегі № 213 қаулысымен бекітілген Мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту жөніндегі 2012–2018 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын іске асыруға;
12) кохлеарлық импланттарға сөйлеу процессорларын ауыстыру және теңшеу жөніндегі көрсетілетін қызметтерге;
13) алып тасталды - Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 27.11.2018 № 26/1 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен;
14) еңбек нарығын дамытуға;
15) тілдік курстар бойынша тағылымдамадан өткен мұғалімдерге қосымша ақы төлеуге;
16) оқу кезеңінде негізгі қызметкерді алмастырғаны үшін мұғалімдерге қосымша ақы төлеуге;
17) алып тасталды - Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 27.11.2018 № 26/1 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен;
18) вакциналарды және басқа да иммундық-биологиялық препараттарды сатып алуға;
19) саламатты өмір салтын насихаттауға;
20) жұқтырылған иммунитет тапшылығы синдромының профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыруға;
21) көлiк инфрақұрылымының басым жобаларын қаржыландыруға;
22) жаңартылған білім беру мазмұны бойынша бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының мұғалімдеріне қосымша ақы төлеуге, және осы шығыстар бағыты бойынша жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен төленген сомаларды қалпына келтіруге;
23) ұлттық біліктілік тестілеуден өткен және бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын мұғалімдерге педагогикалық шеберлігі біліктілігі үшін қосымша ақы төлеуге;
24) "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 25 тамыздағы № 522 қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы аясында кредиттер бойынша проценттік мөлшерлемелерді субсидиялауға.
Көрсетілген республикалық бюджеттен берілген ағымдағы нысаналы трансферттерді бөлу 2018-2020 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихаттың шешімін іске асыру туралы Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің қаулысымен айқындалады.

Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными решением Северо-Казахстанского областного маслихата от 04.06.2018 № 21/1 (вводится в действие с 01.01.2018); от 27.11.2018 № 26/1 (вводится в действие с 01.01.2018).
9. Учесть в областном бюджете на 2018 год поступление целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета, в том числе на:
1) строительство и реконструкцию объектов образования;
2) строительство и реконструкцию объектов здравоохранения;
3) проектирование и (или) строительство, реконструкцию жилья коммунального жилищного фонда;
4) проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры;
5) развитие системы водоснабжения и водоотведения в рамках Программы развития регионов до 2020 года, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 июня 2014 года № 728 "Об утверждении Программы развития регионов до 2020 года" (далее – Программа развития регионов до 2020 года);
6) развитие транспортной инфраструктуры;
7) развитие инженерной инфраструктуры в рамках Программы развития регионов до 2020 года.
8) на проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры в рамках Программы жилищного строительства "Нұрлы жер", утвержденной Постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2016 года № 922 "Об утверждении Программы жилищного строительства "Нұрлы жер" и внесении изменений и дополнения в некоторые решения Правительства Республики Казахстан";
9) на развитие индустриальной инфраструктуры в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2020.
Распределение указанных целевых трансфертов на развитие из республиканского бюджета определяется постановлением акимата Северо-Казахстанской области о реализации решения Северо-Казахстанского областного маслихата об областном бюджете на 2018-2020 годы.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными решением Северо-Казахстанского областного маслихата от 04.06.2018 № 21/1 (вводится в действие с 01.01.2018); от 27.11.2018 № 26/1 (вводится в действие с 01.01.2018).
10. Учесть в областном бюджете на 2018 год бюджетные кредиты из республиканского бюджета, в том числе:
для реализации мер социальной поддержки специалистов;
на развитие продуктивной занятости и массового предпринимательства;
на содействие развитию предпринимательства в областных центрах.
Распределение указанных сумм определяется постановлением акимата Северо-Казахстанской области о реализации решения Северо-Казахстанского областного маслихата об областном бюджете на 2018-2020 годы.

Ескерту. 8-тармаққа өзгерістер енгізілді - Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 04.06.2018 № 21/1 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі); 27.11.2018 № 26/1 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
9. 2018 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері ескерілсін, оның ішінде:
1) білім объектілерін салуға және реконструкциялауға;
2) денсаулық сақтау объектілерін салуға және реконструкциялауға;
3) коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалауға және (немесе) салуға, реконструкциялауға;
4) инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалауға, дамытуға және (немесе) жайластыруға;
5) "Өңірлерді дамытудың 2020 жылға дейінгі бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 28 маусымдағы № 728 қаулысымен бекітілген Өңірлерді дамытудың 2020 жылға дейінгі бағдарламасы (бұдан әрі - Өңірлерді дамытудың 2020 жылға дейінгі бағдарламасы) шеңберінде сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамытуға;
6) көлiк инфрақұрылымын дамытуға;
7) Өңірлерді дамытудың 2020 жылға дейінгі бағдарламасы шеңберінде инженерлік инфрақұрылымды дамытуға.
8) ""Нұрлы жер" тұрғын үй құрылысы бағдарламасын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республика Үкіметінің 2016 жылғы 31 желтоқсандағы № 922 қаулысымен бекітілген "Нұрлы жер" тұрғын үй құрылысы бағдарламасының аясында инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалауға, дамытуға және (немесе) жайластыруға";
9) "Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы аясында индустриалдық инфрақұрылымды дамытуға.
Көрсетілген республикалық бюджеттен берілген нысаналы трансферттерді бөлу 2018-2020 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихаттың шешімін іске асыру туралы Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің қаулысымен айқындалады.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерістер енгізілді - Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 04.06.2018 № 21/1 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі); 27.11.2018 № 26/1 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
10. 2018 жылға арналған облыстық бюджетте республикалық бюджеттен берілетін бюджеттік кредиттер ескерілсін, оның ішінде:
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға;
нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытуға;
облыс орталықтарында кәсіпкерлікті дамытуға жәрдемдесуге.
Көрсетілген сомаларды бөлу 2018-2020 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихаттың шешімін іске асыру туралы Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің қаулысымен айқындалады.

11. Предусмотреть в областном бюджете на 2018 год поступление трансфертов из районных бюджетов и бюджета города Петропавловска в сумме 2 162 706 тысяч тенге, в связи:
с переносом срока ввода обязательных пенсионных взносов работодателя с 2018 года на 2020 год – 1 660 915 тысяч тенге;
с уменьшением ставок по отчислениям работодателей на обязательное социальное медицинское страхование – 501 791 тысяч тенге.
Распределение сумм поступлений трансфертов из районных бюджетов и бюджета города Петропавловска определяется постановлением акимата Северо-Казахстанской области о реализации решения Северо-Казахстанского областного маслихата об областном бюджете на 2018-2020 годы.
Сноска. Пункт 11 в редакции решения Северо-Казахстанского областного маслихата от 04.06.2018 № 21/1 (вводится в действие с 01.01.2018).
11-1. Предусмотреть в областном бюджете на 2018 год целевые трансферты и бюджетные кредиты бюджетам районов и города Петропавловска.
Распределение указанных трансфертов и бюджетных кредитов определяется постановлением акимата Северо-Казахстанской области о реализации решения Северо-Казахстанского областного маслихата об областном бюджете на 2018-2020 годы.
Сноска. Решение дополнено пунктом 11-1 в соответствии с решением Северо-Казахстанского областного маслихата от 27.02.2018 № 19/1 (вводится в действие с 01.01.2018).
12. Установить, что в процессе исполнения местных бюджетов на 2018 год не подлежат секвестру местные бюджетные программы, согласно приложению 4 к настоящему решению.
12-1. Предусмотреть расходы областного бюджета на 2018 год за счет возврата неиспользованных (недоиспользованных) в 2017 году целевых трансфертов из областного бюджета и республиканского бюджета, в том числе за счет целевого трансферта из Национального фонда Республики Казахстан согласно приложению 5.
Сноска. Решение дополнено пунктом 12-1 в соответствии с решением Северо-Казахстанского областного маслихата от 27.02.2018 № 19/1 (вводится в действие с 01.01.2018).
13. Утвердить резерв местного исполнительного органа Северо-Казахстанской области на 2018 год в сумме 129 070,1 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 13 в редакции решения Северо-Казахстанского областного маслихата от 27.11.2018 № 26/1 (вводится в действие с 01.01.2018).
14. Обеспечить выплату заработной платы работникам бюджетной сферы в полном объеме.
15. Установить специалистам в области здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры, спорта и ветеринарии, являющимся гражданскими служащими и работающим в сельской местности, повышенные на двадцать пять процентов должностные оклады и тарифные ставки по сравнению с окладами и ставками гражданских служащих, занимающихся этими видами деятельности в городских условиях.

11. 2018 жылға арналған облыстық бюджетте аудандардың бюджеттерінен және Петропавл қаласының бюджетінен 2 162 706 мың теңге сомасында трансферттер түсімі мыналарға байланысты көзделсін:
жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын енгізу мерзімінің 2018 жылдан 2020 жылға ауыстырылуына – 1 660 915 мың теңге;
жұмыс берушінің міндетті медициналық сақтандыру аударымдарына ставкалардың азаюына – 501 791 мың теңге.
Аудандық бюджеттерден және Петропавл қаласының бюджетінен трансферт түсімдерінің сомаларын бөлу 2018-2020 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихаттың шешімін іске асыру туралы Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің қаулысымен айқындалады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 04.06.2018 № 21/1 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
11-1. 2018 жылға арналған облыстық бюджетте аудандар мен Петропавл қаласының бюджеттеріне нысаналы трансферттер және бюджеттік кредиттер көзделсін.
Көрсетілген трансферттерді және бюджеттік кредиттерді бөлу 2018-2020 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихаттың шешімін іске асыру туралы Солтүстік Қазақстан облысы әкімдігінің қаулысымен айқындалады.
Ескерту. Шешім 11-1-тармақпен толықтырылды - Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 27.02.2018 № 19/1 шешімімен (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі).
12. Осы шешімге 4-қосымшаға сәйкес 2018 жылға арналған жергілікті бюджеттерді атқару үрдісінде жергілікті бюджеттік бағдарламалар секвестрге жатпайтыны белгіленсін.
12-1. 5-қосымшаға сәйкес облыстық бюджеттен және республикалық бюджеттен берілген 2017 жылы пайдаланылмаған (түгел пайдаланылмаған) нысаналы трансферттерді қайтару есебінен, оның ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілген нысаналы трансферттер есебінен 2018 жылға арналған облыстық бюджет шығыстары қарастырылсын.
Ескерту. Шешім 12-1-тармақпен толықтырылды - Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 27.02.2018 № 19/1 шешімімен (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі).
13. 2018 жылға Солтүстік Қазақстан облысы жергілікті атқарушы органының резерві 129 070,1 мың теңге сомада бекітілсін.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 27.11.2018 № 26/1 (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
14. Бюджеттік сала қызметкерлеріне жалақыны толық көлемде төлеу қамтамасыз етілсін.
15. Азаматтық қызметші болып табылатын және ауылдық жерде жұмыс істейтін денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, білім беру, мәдениет, спорт және ветеринария салаларындағы мамандарға қызметтің осы түрлерімен қалалық жағдайда айналысатын азаматтық қызметшілердің айлықақыларымен және ставкаларымен салыстырғанда жиырма бес пайызға жоғарылатылған лауазымдық айлықақылар мен тарифтік ставкалар белгіленсін.

16. Предусмотреть в бюджетах районов расходы на оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам государственных организаций здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры, спорта и ветеринарии, проживающим и работающим в сельских населенных пунктах.
17. Установить лимит долга местного исполнительного органа Северо-Казахстанской области на 2018 год в размере 29 808 492,4 тысячи тенге.
18. Коммунальному государственному учреждению "Аппарат Северо-Казахстанского областного маслихата" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

16. Аудандар бюджеттерінде ауылдық елді мекендерде жұмыс істейтін денсаулық сақтау, әлеуметтік қамтамасыз ету, білім беру, мәдениет және спорттың мемлекеттік ұйымдарының мамандарына отын сатып алуға әлеуметтік көмек көрсетуге шығыстар көзделсін.
17. Солтүстік Қазақстан облысының жергілікті атқарушы органы қарызының лимиті 2018 жылға 29 808 492,4 мың теңге мөлшерінде белгіленсін.
18. "Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихаттың аппараты" коммуналдық мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:

1) государственную регистрацию настоящего решения в республиканском государственном учреждении "Департамент юстиции Северо-Казахстанской области Министерства юстиции Республики Казахстан";
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего решения направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Северо-Казахстанский региональный центр правовой информации – филиал Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

1) осы шешімді "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы шешім мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының филиалы Солтүстік Қазақстан өңірлік құқықтық ақпарат орталығына жіберуді;

3) размещение настоящего решения на интернет-ресурсе Северо-Казахстанского областного маслихата после его официального опубликования.
19. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2018 года.
Председатель ХVII сессии
Северо-Казахстанского
областного маслихата А. Молдагулов
Секретарь
Северо-Казахстанского
областного маслихата В. Бубенко
Приложение 1 к решению Северо-Казахстанского областного маслихата от 12 декабря 2017 года № 17/1
Северо-Казахстанский областной бюджет на 2018 год

3) осы шешім ресми жарияланғаннан кейін оны Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихаттың интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
19. Осы шешім 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан
облыстық мәслихаты
ХVII сессиясының төрағасы А. Молдағұлов
Солтүстік Қазақстан
облыстық мәслихатының
хатшысы В. Бубенко
Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихаттың 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 17/1 шешіміне 1-қосымша
2018 жылға арналған Солтүстiк Қазақстан облыстық бюджеті

127 460
057
Подготовка специалистов с высшим, послевузовским образованием и оказание социальной поддержки обучающимся
15 400
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
132 580
071
Целевые текущие трансферты районным (городов областного значения) бюджетам на доплату учителям организаций образования, реализующим учебные программы начального, основного и общего среднего образования по обновленному содержанию образования, и возмещение сумм, выплаченных по данному направлению расходов за счет средств местных бюджетов
1 790 589
072
Целевые текущие трансферты районным (городов областного значения) бюджетам на доплату за квалификацию педагогического мастерства учителям, прошедшим национальный квалификационный тест и реализующим образовательные программы начального, основного и общего среднего образования
187 323
113
Целевые текущие трансферты из местных бюджетов
1 003 720,2
285
Управление физической культуры и спорта области
1 265 349,6
006
Дополнительное образование для детей и юношества по спорту
917 054,4
007
Общеобразовательное обучение одаренных в спорте детей в специализированных организациях образования
348 295,2
288
Управление строительства, архитектуры и градостроительства области
1 554 395,7
012
Строительство и реконструкция объектов начального, основного среднего и общего среднего образования
1 550 000
069
Строительство и реконструкция объектов дополнительного образования
4 395,7
05
Здравоохранение
3 581 796,8
253
Управление здравоохранения области
3 169 124
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области здравоохранения
108 799
006
Услуги по охране материнства и детства
177 349
007
Пропаганда здорового образа жизни
58 964
008
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан
88 866
016
Обеспечение граждан бесплатным или льготным проездом за пределы населенного пункта на лечение
1 049
018
Информационно-аналитические услуги в области здравоохранения
45 888
023
Социальная поддержка медицинских и фармацевтических работников, направленных для работы в сельскую местность
60 600
027
Централизованный закуп и хранение вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов для проведения иммунопрофилактики населения
694 590
029
Областные базы спецмедснабжения
62 941
033
Капитальные расходы медицинских организаций здравоохранения
1 745 060
041
Дополнительное обеспечение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи по решению местных представительных органов областей

127 460
057
Жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар мамандар даярлау және білім алушыларға әлеуметтік қолдау көрсету
15 400
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
132 580
071
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне жаңартылған білім беру мазмұны бойынша бастауыш, негізгі және жалпы орта білімнің оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының мұғалімдеріне қосымша ақы төлеуге және жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен шығыстардың осы бағыт бойынша төленген сомаларын өтеуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
1 790 589
072
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне ұлттық біліктілік тестінен өткен және бастауыш, негізгі және жалпы орта білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын мұғалімдерге педагогикалық шеберлік біліктілігі үшін қосымша ақы төлеуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
187 323
113
Жергілікті бюджеттерден берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
1 003 720,2
285
Облыстың дене шынықтыру және спорт басқармасы
1 265 349,6
006
Балалар мен жасөспірімдерге спорт бойынша қосымша білім беру
917 054,4
007
Мамандандырылған бiлiм беру ұйымдарында спорттағы дарынды балаларға жалпы бiлiм беру
348 295,2
288
Облыстың құрылыс, сәулет және қала құрылысы басқармасы
1 554 395,7
012
Бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беру объектілерін салу және реконструкциялау
1 550 000
069
Қосымша білім беру объектілерін салу және реконструкциялау
4 395,7
05
Денсаулық сақтау
3 581 796,8
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
3 169 124
001
Жергілікті деңгейде денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
108 799
006
Ана мен баланы қорғау жөніндегі көрсетілетін қызметтер
177 349
007
Салауатты өмір салтын насихаттау
58 964
008
Қазақстан Республикасында ЖИТС-тің алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру
88 866
016
Азаматтарды елді мекеннен тыс жерлерде емделу үшін тегін және жеңілдетілген жол жүрумен қамтамасыз ету
1 049
018
Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық талдамалық қызметтер
45 888
023
Ауылдық жерлерге жұмыс істеуге жіберілген медициналық және фармацевтикалық қызметкерлерді әлеуметтік қолдау
60 600
027
Халыққа иммундық профилактика жүргізу үшін вакциналарды және басқа медициналық иммундық биологиялық препараттарды орталықтандырылған сатып алу және сақтау
694 590
029
Облыстық арнайы медициналық жабдықтау базалары
62 941
033
Медициналық денсаулық сақтау ұйымдарының күрделі шығыстары
1 745 060
041
Облыстардың жергілікті өкілдік органдарының шешімі бойынша тегін медициналық көмектің кепілдендірілген көлемін қосымша қамтамасыз ету

125 018
288
Управление строительства, архитектуры и градостроительства области
412 672,8
038
Строительство и реконструкция объектов здравоохранения
412 672,8
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
4 944 446,8
256
Управление координации занятости и социальных программ области
4 072 834,7
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
121 006,6
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и инвалидов в медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
504 828
003
Социальная поддержка инвалидов
247 760
012
Предоставление специальных социальных услуг для детей-инвалидов в государственных медико-социальных учреждениях (организациях) для детей с нарушениями функций опорно-двигательного аппарата, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
57 884
013
Предоставление специальных социальных услуг для инвалидов с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
1 431 419,5
014
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых, инвалидов, в том числе детей-инвалидов, в реабилитационных центрах
45 755
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей-инвалидов с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
229 812
018
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
35 457
019
Реализация текущих мероприятий, направленных на развитие рынка труда, в рамках Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства
1 100
037
Целевые текущие трансферты районным (городов областного значения) бюджетам на реализацию мероприятий, направленных на развитие рынка труда, в рамках Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства
879 432,2
044
Реализация миграционных мероприятий на местном уровне
3 837,4
045
Целевые текущие трансферты районным (городов областного значения) бюджетам на реализацию Плана мероприятий по обеспечению прав и улучшению качества жизни инвалидов в Республике Казахстан на 2012–2018 годы

125 018
288
Облыстың құрылыс, сәулет және қала құрылысы басқармасы
412 672,8
038
Деңсаулық сақтау объектілерін салу және реконструкциялау
412 672,8
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
4 944 446,8
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
4 072 834,7
001
Жергілікті деңгейде жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету және халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды іске асыру саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
121 006,6
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектерге арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
504 828
003
Мүгедектерге әлеуметтік қолдау
247 760
012
Тірек-қозғалу аппаратының қызметі бұзылған балаларға арналған мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында мүгедек балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
57 884
013
Психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық аурулармен ауыратын мүгедектер үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
1 431 419,5
014
Оңалту орталықтарында қарттарға, мүгедектерге, оның ішінде мүгедек балаларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
45 755
015
Балалар психоневрологиялық медициналық-әлеуметтік мекемелерінде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедек балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
229 812
018
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
35 457
019
Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамыту бағдарламасы шеңберінде, еңбек нарығын дамытуға бағытталған, ағымдағы іс-шараларды іске асыру
1 100
037
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамыту бағдарламасы шеңберінде, еңбек нарығын дамытуға бағытталған, іс-шараларын іске асыруға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
879 432,2
044
Жергілікті деңгейде көші-қон іс-шараларын іске асыру
3 837,4
045
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту жөніндегі 2012-2018 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын іске асыруға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер

206 190,9
046
Реализация Плана мероприятий по обеспечению прав и улучшению качества жизни инвалидов в Республике Казахстан на 2012–2018 годы
707,1
049
Целевые текущие трансферты районным (городов областного значения) бюджетам на выплату государственной адресной социальной помощи
159 890
053
Услуги по замене и настройке речевых процессоров к кохлеарным имплантам
8 150
056
Целевые текущие трансферты районным (городов областного значения) бюджетам на внедрение консультантов по социальной работе и ассистентов в Центрах занятости населения
110 450
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
29 155
261
Управление образования области
762 704,6
015
Социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
715 346,4
037
Социальная реабилитация
47 358,2
263
Управление внутренней политики области
32 855
077
Реализация Плана мероприятий по обеспечению прав и улучшению качества жизни инвалидов в Республике Казахстан на 2012–2018 годы
32 855
288
Управление строительства, архитектуры и градостроительства области
21 637,5
039
Строительство и реконструкция объектов социального обеспечения
21 637,5
298
Управление государственной инспекции труда области
54 415
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования трудовых отношений на местном уровне
49 946
003
Капитальные расходы государственного органа
4 469
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
16 070 221,8
253
Управление здравоохранения области
44 074,3
047
Ремонт объектов городов и сельских населенных пунктов в рамках Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства
44 074,3
256
Управление координации занятости и социальных программ области
114 329,7
043
Ремонт объектов городов и сельских населенных пунктов в рамках Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства
114 329,7
261
Управление образования области
151 657,3
064
Ремонт объектов городов и сельских населенных пунктов в рамках Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства
151 657,3
273
Управление культуры, архивов и документации области
89 880,5
016
Ремонт объектов городов и сельских населенных пунктов в рамках Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства
89 880,5
279
Управление энергетики и жилищно-коммунального хозяйства области
7 818 574,5
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области энергетики и жилищно-коммунального хозяйства

206 190,9
046
Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту жөніндегі 2012-2018 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын іске асыру
707,1
049
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек төлеуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
159 890
053
Кохлеарлық импланттарға дәлдеп сөйлеу процессорларын ауыстыру және келтіру бойынша қызмет көрсету
8 150
056
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне Халықты жұмыспен қамту орталықтарына әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультанттар мен ассистенттерді енгізуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
110 450
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
29 155
261
Облыстың білім басқармасы
762 704,6
015
Жетiм балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамсыздандыру
715 346,4
037
Әлеуметтік сауықтандыру
47 358,2
263
Облыстың ішкі саясат басқармасы
32 855
077
Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту жөніндегі 2012-2018 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын іске асыру
32 855
288
Облыстың құрылыс, сәулет және қала құрылысы басқармасы
21 637,5
039
Әлеуметтік қамтамасыз ету объектілерін салу және реконструкциялау
21 637,5
298
Облыстың мемлекеттік еңбек инспекциясы басқармасы
54 415
001
Жергілікті деңгейде еңбек қатынастарын реттеу саласында мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша қызметтер
49 946
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
4 469
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
16 070 221,8
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
44 074,3
047
Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамыту бағдарламасы шеңберінде қалалардың және ауылдық елді мекендердің объектілерін жөндеу
44 074,3
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
114 329,7
043
Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамыту бағдарламасы шеңберінде қалалардың және ауылдық елді мекендердің объектілерін жөндеу
114 329,7
261
Облыстың білім басқармасы
151 657,3
064
Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамыту бағдарламасы шеңберінде қалалардың және ауылдық елді мекендердің объектілерін жөндеу
151 657,3
273
Облыстың мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы
89 880,5
016
Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамыту бағдарламасы шеңберінде қалалардың және ауылдық елді мекендердің объектілерін жөндеу
89 880,5
279
Облыстың энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық басқармасы
7 818 574,5
001
Жергілікті деңгейде энергетика және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер

396 312,9
041
Удешевление сельхозтоваропроизводителям стоимости гербицидов, биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов, предназначенных для обработки сельскохозяйственных культур в целях защиты растений
6 346 656,8
045
Определение сортовых и посевных качеств семенного и посадочного материала
127 098,6
046
Государственный учет и регистрация тракторов, прицепов к ним, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов
4 116,9
047
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
5 336 335
050
Возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях
6 401 211
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
8 429 388,5
054
Субсидирование заготовительным организациям в сфере агропромышленного комплекса суммы налога на добавленную стоимость, уплаченного в бюджет, в пределах исчисленного налога на добавленную стоимость
114 816
055
Субсидирование процентной ставки по кредитным и лизинговым обязательствам в рамках направления по финансовому оздоровлению субъектов агропромышленного комплекса
4 214 356
056
Субсидирование ставок вознаграждения при кредитовании, а также лизинге на приобретение сельскохозяйственных животных, техники и технологического оборудования
2 059 102
057
Субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки в сфере животноводства
860 955,4
060
Частичное гарантирование по микрокредитам в рамках Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства
50 003
071
Обучение предпринимательству в рамках Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства
90 917
719
Управление ветеринарии области
244 171,2
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере ветеринарии
76 168,5
003
Капитальные расходы государственного органа
2 651,9
028
Услуги по транспортировке ветеринарных препаратов до пункта временного хранения
839
030
Централизованный закуп ветеринарных препаратов по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных, услуг по их профилактике и диагностике, организация их хранения и транспортировки (доставки) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
30 068,7
040
Централизованный закуп средств индивидуальной защиты работников, приборов, инструментов, техники, оборудования и инвентаря, для материально-технического оснащения государственных ветеринарных организаций

396 312,9
041
Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге өсімдіктерді қорғау мақсатында ауыл шаруашылығы дақылдарын өңдеуге арналған гербицидтердің, биоагенттердің (энтомофагтардың) және биопрепараттардың құнын арзандату
6 346 656,8
045
Тұқымдық және көшет отырғызылатын материалдың сорттық және себу сапаларын анықтау
127 098,6
046
Тракторларды, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алуға және тіркеу
4 116,9
047
Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау
5 336 335
050
Инвестициялар салынған жағдайда агроөнеркәсіптік кешен субъектісі көтерген шығыстардың бөліктерін өтеу
6 401 211
053
Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігі мен сапасын арттыруды субсидиялау
8 429 388,5
054
Агроөнеркәсіптік кешен саласындағы дайындаушы ұйымдарға есептелген қосылған құн салығы шегінде бюджетке төленген қосылған құн салығының сомасын субсидиялау
114 816
055
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін қаржылық сауықтыру жөніндегі бағыт шеңберінде кредиттік және лизингтік міндеттемелер бойынша пайыздық мөлшерлемені субсидиялау
4 214 356
056
Ауыл шаруашылығы малын, техниканы және технологиялық жабдықты сатып алуға кредит беру, сондай-ақ лизинг кезінде сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
2 059 102
057
Мал шаруашылығы саласында терең қайта өңдеуден өткізілетін өнімдерді өндіру үшін ауыл шаруашылығы өнімін сатып алуға жұмсайтын өңдеуші кәсіпорындардың шығындарын субсидиялау
860 955,4
060
Нәтижелі жұмыспен қамту және жаппай кәсіпкерлікті дамыту бағадарламасы шеңберінде микрокредиттерді ішінара кепілдендіру
50 003
071
Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамыту бағдарламасы шеңберінде кәсіпкерлікке оқыту
90 917
719
Облыстың ветеринария басқармасы
244 171,2
001
Жергілікті деңгейде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
76 168,5
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
2 651,9
028
Уақытша сақтау пунктына ветеринариялық препараттарды тасымалдау бойынша қызметтер
839
030
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасына арналған ветеринариялық препараттарды, олардың профилактикасы мен диагностикасы жөніндегі қызметтерді орталықтандырып сатып алу, оларды сақтауды және аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдауды (жеткізуді) ұйымдастыру
30 068,7
040
Мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарды материалдық-техникалық жабдықтау үшін, қызметкелердің жеке қорғану заттарын, аспаптарды, құралдарды, техниканы, жабдықтарды және инвентарды орталықтандырып сатып алу

218 857,5
280
Управление индустриально-инновационного развития области
61 250
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития индустриально-инновационной деятельности
52 347
003
Капитальные расходы государственного органа
3 092
005
Реализация мероприятий в рамках государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности
5 811
285
Управление физической культуры и спорта области
536 985
096
Выполнение государственных обязательств по проектам государственно-частного партнерства
536 385
289
Управление предпринимательства и туризма области
2 051 435
005
Поддержка частного предпринимательства в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса - 2020"
16 000
006
Субсидирование процентной ставки по кредитам в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса - 2020"
1 802 024
008
Поддержка предпринимательской деятельности
5 411
015
Частичное гарантирование кредитов малому и среднему бизнесу в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса - 2020"
210 000
027
Частичное гарантирование по микрокредитам в рамках Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства
18 000
14
Обслуживание долга
23 440,8
257
Управление финансов области
23 440,8
004
Обслуживание долга местных исполнительных органов
21 509,5
016
Обслуживание долга местных исполнительных органов по выплате вознаграждений и иных платежей по займам из республиканского бюджета
1 931,3
15
Трансферты
40 216 958,3
257
Управление финансов области
40 216 958,3
007
Субвенции
37 151 065
011
Возврат неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов
131 129,6
017
Возврат, использованных не по целевому назначению целевых трансфертов
2 500
024
Целевые текущие трансферты из нижестоящего бюджета на компенсацию потерь вышестоящего бюджета в связи с изменением законодательства
2 734 537
052
Возврат сумм неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов на развитие, выделенных в истекшем финансовом году, разрешенных доиспользовать по решению Правительства Республики Казахстан
179 183,2
053
Возврат сумм неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов, выделенных из республиканского бюджета за счет целевого трансферта из Национального фонда Республики Казахстан
18 543,5
3) Чистое бюджетное кредитование
6 306 559
Бюджетные кредиты
10 223 028
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
6 831 260
288
Управление строительства, архитектуры и градостроительства области
6 831 260
009
Кредитование районных (городов областного значения) бюджетов на проектирование и (или) строительство жилья

218 857,5
280
Облыстың индустриалдық-инновациялық даму басқармасы
61 250
001
Жергілікті деңгейде индустриялық-инновациялық қызметті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
52 347
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
3 092
005
Индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау шеңберінде іс-шараларды іске асыру
5 811
285
Облыстың дене шынықтыру және спорт басқармасы
536 985
096
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобалар бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау
536 985
289
Облыстың кәсіпкерлік және туризм басқармасы
2 051 435
005
"Бизнестің жол картасы - 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде жеке кәсіпкерлікті қолдау
16 000
006
"Бизнестің жол картасы - 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде кредиттер бойынша пайыздық мөлшерлемелерді субсидиялау
1 802 024
008
Кәсіпкерлік қызметті қолдау
5 411
015
"Бизнестің жол картасы - 2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде шағын және орта бизнеске кредиттерді ішінара кепілдендіру
210 000
027
Нәтижелі жұмыспен қамту және жаппай кәсіпкерлікті дамыту бағадарламасы шеңберінде микрокредиттерді ішінара кепілдендіру
18 000
14
Борышқа қызмет көрсету
23 440,8
257
Облыстың қаржы басқармасы
23 440,8
004
Жергілікті атқарушы органдардың борышына қызмет көрсету
21 509,5
016
Жергілікті атқарушы органдардың республикалық бюджеттен қарыздар бойынша сыйақылар мен өзге де төлемдерді төлеу бойынша борышына қызмет көрсету
1 931,3
15
Трансферттер
40 216 958,3
257
Облыстың қаржы басқармасы
40 216 958,3
007
Субвенциялар
37 151 065
011
Пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) нысаналы трансферттерді қайтару
131 129,6
017
Нысаналы мақсатқа сай пайдаланылмаған нысаналы трансферттерді қайтару
2 500
024
Заңнаманы өзгертуге байланысты жоғары тұрған бюджеттің шығындарын өтеуге төменгі тұрған бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер
2 734 537
052
Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша толық пайдалануға рұқсат етілген, өткен қаржы жылында бөлінген, пайдаланылмаған (түгел пайдаланылмаған) нысаналы даму трансферттерінің сомасын қайтару
179 183,2
053
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферт есебінен республикалық бюджеттен бөлінген пайдаланылмаған (түгел пайдаланылмаған) нысаналы трансферттердің сомасын қайтару
18 543,5
3) Таза бюджеттік кредиттеу
6 306 559
Бюджеттік кредиттер
10 223 028
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
6 831 260
288
Облыстың құрылыс, сәулет және қала құрылысы басқармасы
6 831 260
009
Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) бюджеттеріне тұрғын үй жобалауға және салуға кредит беру

6 942 744
045
Определение сортовых и посевных качеств семенного и посадочного материала
130 734
046
Государственный учет и регистрация тракторов, прицепов к ним, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов
2 030
047
Субсидирование стоимости удобрений (за исключением органических)
2 800 081
053
Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства
8 158 749
057
Субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки в сфере животноводства
838 500
058
Субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки в сфере растениеводства
310 162
059
Субсидирование затрат ревизионных союзов сельскохозяйственных кооперативов на проведение внутреннего аудита сельскохозяйственных кооперативов
200 889
060
Частичное гарантирование по микрокредитам в рамках Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства
228 515
061
Субсидирование операционных затрат микрофинансовых организаций в рамках Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства
71 689
719
Управление ветеринарии области
130 192
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере ветеринарии
74 296
028
Услуги по транспортировке ветеринарных препаратов до пункта временного хранения
2 186
030
Централизованный закуп ветеринарных препаратов по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных, услуг по их профилактике и диагностике, организация их хранения и транспортировки (доставки) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
30 073
113
Целевые текущие трансферты из местных бюджетов
23 637
729
Управление земельной инспекции области
46 606
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере контроля за использованием и охраной земель
46 606
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
127 443
288
Управление строительства, архитектуры и градостроительства области
82 387
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, архитектуры и градостроительства на местном уровне
82 387
728
Управление государственного архитектурно-строительного контроля и лицензирования области
45 056
001
Услуги по реализации государственной политики в области архитектурно-строительного контроля и лицензирования на местном уровне

6 942 744
045
Тұқымдық және көшет отырғызылатын материалдың сорттық және себу сапаларын анықтау
130 734
046
Тракторларды, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алуға және тіркеу
2 030
047
Тыңайтқыштар (органикалықтарды қоспағанда) құнын субсидиялау
2 800 081
053
Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігі мен сапасын арттыруды субсидиялау
8 158 749
057
Мал шаруашылығы саласында терең қайта өңдеуден өткізілетін өнімдерді өндіру үшін ауыл шаруашылығы өнімін сатып алуға жұмсайтын өңдеуші кәсіпорындардың шығындарын субсидиялау
838 500
058
Өсімдік шаруашылығы саласында терең қайта өңдеуден өткізілетін өнімдерді өндіру үшін ауыл шаруашылығы өнімін сатып алуға жұмсайтын өңдеуші кәсіпорындардың шығындарын субсидиялау
310 162
059
Ауыл шаруашылығы кооперативтерінің тексеру одақтарының ауыл шаруашылығы кооперативтерінің ішкі аудитін жүргізуге арналған шығындарын субсидиялау
200 889
060
Нәтижелі жұмыспен қамту және жаппай кәсіпкерлікті дамыту бағдарламасы шеңберінде микрокредиттерді ішінара кепілдендіру
228 515
061
Нәтижелі жұмыспен қамту және жаппай кәсіпкерлікті дамыту бағадарламасы шеңберінде микроқаржы ұйымдарының операциялық шығындарын субсидиялау
71 689
719
Облыстың ветеринария басқармасы
130 192
001
Жергілікті деңгейде ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
74 296
028
Уақытша сақтау пунктына ветеринариялық препараттарды тасымалдау бойынша қызметтер
2 186
030
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасына арналған ветеринариялық препараттарды, олардың профилактикасы мен диагностикасы жөніндегі қызметтерді орталықтандырып сатып алу, оларды сақтауды және аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдауды (жеткізуді) ұйымдастыру
30 073
113
Жергілікті бюджеттерден берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
23 637
729
Облыстың жер инспекциясы басқармасы
46 606
001
Жергілікті деңгейде жердiң пайдаланылуы мен қорғалуын бақылау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
46 606
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
127 443
288
Облыстың құрылыс, сәулет және қала құрылысы басқармасы
82 387
001
Жергілікті деңгейде құрлыс, сәулет және қала құрылысы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
82 387
728
Облыстың мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және лицензиялау басқармасы
45 056
001
Жергілікті деңгейде сәулет-құрылыс бақылау және лицензиялау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер

5) Дефицит (профицит) бюджета
656 650
6) Финансирование дефицита
-656 650
(использование профицита) бюджета
Функциональная группа
Наименование
Сумма,
Администратор
Программа
тысяч тенге
16
Погашение займов
656 650
257
Управление финансов области
656 650
015
Погашение долга местного исполнительного органа перед вышестоящим бюджетом
656 650
Приложение 4 к решению Северо-Казахстанского областного маслихата от 12 декабря 2017 года № 17/1
Перечень местных бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения местных бюджетов на 2018 год
Наименование
Образование
Общеобразовательное обучение
Общеобразовательное обучение по специальным образовательным учебным программам
Общеобразовательное обучение одаренных детей в специализированных организациях образования
Здравоохранение
Услуги по охране материнства и детства
Пропаганда здорового образа жизни
Централизованный закуп и хранение вакцин и других медицинских иммунобиологических препаратов для проведения иммунопрофилактики населения
Организация в экстренных случаях доставки тяжелобольных людей до ближайшей организации здравоохранения, оказывающей врачебную помощь
Дополнительное обеспечение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи по решению местных представительных органов
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе с синдромом приобретенного иммунодефицита в Республике Казахстан
Приложение 5
к решению
Северо-Казахстанского областного
маслихата от 12 декабря 2017 года № 17/1

5) Бюджет тапшылығы (профицитi)
656 650
6) Бюджет тапшылығын қаржыландыру
-656 650
(профицитін пайдалану)
Функционалдық топ
Атауы
Сомасы, мың теңге
Әкімші
Бағдарлама
1
2
3
4
5
16
Қарыздарды өтеу
656 650
257
Облыстың қаржы басқармасы
656 650
015
Жергілікті атқарушы органның жоғары тұрған бюджет алдындағы борышын өтеу
656 650
Солтүстік Қазақстан облыстық мәслихаттың 2017 жылғы 12 желтоқсандағы № 17/1 шешіміне 4-қосымша
2018 жылға арналған жергілікті бюджеттердің атқарылуы барысында секвестрлеуге жатпайтын жергілікті бюджеттік бағдарламалар тізбесі
Аталуы
Білім беру
Жалпы білім беру
Арнаулы білім беру бағдарламалары бойынша жалпы білім беру
Мамандандырылған білім беру ұйымдарында дарынды балаларға жалпы білім беру
Денсаулық сақтау
Ана мен баланы қорғау жөніндегі көрсетілетін қызметтер
Салауатты өмір салтын насихаттау
Халыққа иммундық профилактика жүргізу үшін вакциналарды және басқа медициналық иммундық биологиялық препараттарды орталықтандырылған сатып алу және сақтау
Шұғыл жағдайларда сырқаты ауыр адамдарды дәрігерлік көмек көрсететін ең жақын денсаулық сақтау ұйымына дейін жеткізуді ұйымдастыру
Жергілікті өкілді органдардың шешімі бойынша тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемімен қосымша қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасында жұқтырылған иммунитет тапшылығы синдромының профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру
Солтүстік Қазақстан облыстық
мәслихатының 2017 жылғы
12 желтоқсандағы № 17/1 шешіміне 5-қосымша