О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 июня 2016 года № 559 "Об утверждении Правил и условий выдачи и (или) продления разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы, а также осуществления внутрикорпоративного перевода"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 февраля 2018 года № 75. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 марта 2018 года № 16542
В соответствии с подпунктом 20) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра здавроохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 июня 2016 года № 559 "Об утверждении Правил и условий выдачи и (или) продления разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы, а также осуществления внутрикорпоративного перевода (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14170, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 6 октября 2016 года) следующие изменения:
в Правилах и условиях выдачи и (или) продления разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы, а также осуществления внутрикорпоративного перевода, утвержденных указанным приказом:
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Разрешения на привлечение иностранной рабочей силы выдаются сроком:
1) для первой категории – на основании заявления работодателя на один, два или три года, с правом продления срока разрешения на один, два или три года;
2) для второй и третьей категории – на двенадцать месяцев, с продлением на срок двенадцать месяцев, но не более трех раз;
3) для четвертой категории – на двенадцать месяцев без права продления;
4) для сезонных иностранных работников – до двенадцати месяцев, без права продления.";
приложение 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

"Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және (немесе) ұзарту, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыру қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының 2016 жылғы 27 маусымдағы № 559 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2018 жылғы 28 ақпандағы № 75 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 7 наурызда № 16542 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 279 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.06.2023 № 279 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 20) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және (немесе) ұзарту, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыру қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының 2016 жылғы 27 маусымдағы № 559 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14170 болып тіркелген, 2016 жылғы 6 қазанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және (немесе) ұзарту, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыру қағидалары мен шарттарында:
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат:
1) бірінші санат үшін – жұмыс берушінің өтініші негізінде рұқсат мерзімін бір, екі немесе үш жылға ұзарту құқығымен бір, екі немесе үш жыл;
2) екінші және үшінші санаттар үшін – он екі ай мерзімге, бірақ үш реттен артық емес ұзартумен он екі ай;
3) төртінші санат үшін – ұзарту құқығынсыз он екі ай;
4) маусымдық шетелдік жұмыскерлер үшін – ұзарту құқығынсыз он екі айға дейінгі мерзімге беріледі.";
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымшасы осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;

2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Альтаева Н.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
М. Абылкасымова
Приложение
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 28 февраля 2018 года № 75
Приложение 4
к Правилам и условиям выдачи
и (или) продления разрешений
работодателям на привлечение
иностранной рабочей силы, а
также осуществления
внутрикорпоративного перевода
Форма
В __________________________________
(наименование местного исполнительного органа
области, города Астана, Алматы)
от __________________________________
_____________________________________
(полное наименование юридического или
физического лица)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу выдать/продлить/переоформить разрешение на привлечение иностранной
рабочей силы (нужное подчеркнуть) в
_______________________ область (город) на ______ человек,
в том числе:
по первой категории – ____ человек,
из них по должностям (профессиям) (указать срок действия разрешения (при
выдаче/продлении разрешения): ______________________________________________
__________________________________________________________________________
по второй категории – ___ человек,
из них по должностям (профессиям): __________________________________________
__________________________________________________________________________
по третьей категории – ___ человек,
из них по должностям (профессиям): __________________________________________
__________________________________________________________________________
по четвертой категории – ___ человек,
из них по должностям (профессиям): __________________________________________
на сезонные работы – ___ человек,
Вид экономической деятельности в рамках которой иностранная рабочая
сила будет осуществлять трудовую деятельность: _______________________________
При привлечении иностранных работников переводимых в рамках
внутрикорпоративного перевода:
Область (город): ___________________________________________________________.
Количество иностранных работников: ________ человек, в том числе:
руководитель ____ человек, должность _______________________________________;
менеджеры ____ человек,
из них по должностям (профессиям): _________________________________________;
специалисты ___ человек,
из них по должностям (профессиям): __________________________________________
Наименование работодателя (принимающей организации): _______________________
__________________________________________________________________________
Сведения о работодателе (принимающей организации): __________________________
__________________________________________________________________________
Форма собственности организации ___________________________________________
Дата создания "____" _____________ 20___ года.
Свидетельство о регистрации в органах юстиции Республики Казахстан
__________________________________________________________________________
(номер, когда и кем выдано)
индивидуальный индификационный номер: ___________________________________,
бизнес индификационный номер: _____________________________________________
Вид осуществляемой деятельности: ___________________________________________
Категория субъекта предпринимательства: _____________________________________
__________________________________________________________________________
(субъект малого/среднего/крупного предпринимательства)
Адрес, телефон, факс: ______________________________________________________
Прилагаемые документы: ___________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Обоснование необходимости выдачи/продления/переоформления разрешения
на привлечение иностранной рабочей силы:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
При привлечении иностранных работников переводимых в рамках
внутрикорпоративного перевода
Полное наименование иностранного юридического лица-работодателя:
__________________________________________________________________________
Данные о регистрации в стране резидентства: __________________________________
__________________________________________________________________________
(№, дата государственной регистрации и наименование органа
регистрации)
Номер налоговой регистрации в стране резидентства или его аналог:
__________________________________________________________________________
Вид осуществляемой деятельности: ___________________________________________
Местонахождение в стране резидентства, телефон: ______________________________
__________________________________________________________________________
Обоснование необходимости привлечения иностранной рабочей силы:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
При привлечении иностранных работников согласно пункту 31 Правил и
условий выдачи и (или) продления разрешений на привлечение
иностранной рабочей силы, а также осуществления внутрикорпоративного
перевода:
Полное наименование иностранного юридического лица-работодателя:
__________________________________________________________________________
Данные о регистрации в стране резидентства: __________________________________
__________________________________________________________________________
(№, дата государственной регистрации и наименование органа
регистрации)
Номер налоговой регистрации в стране резидентства или его аналог
__________________________________________________________________________
Вид осуществляемой деятельности: ___________________________________________
Местонахождение в стране резидентства, телефон: ______________________________
__________________________________________________________________________
"С действующими Правилами и условиями выдачи и (или) продления
разрешений на привлечение иностранной рабочей силы, а также
осуществления внутрикорпоративного перевода ознакомлен".
Руководитель ______________________________________________________________
(подпись, фамилия, инициалы, должность)
"___" ___________ 20__г.
М.П.
Заявление принято к рассмотрению "___" ___________ 20__ года.
__________________________________________________________________________
(фамилия, инициалы, подпись ответственного лица)

2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмесін баспа және электрондық түрде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) 2) 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі Н.Б. Әлтаевке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
М. Әбілқасымова
Қазақстан Республикасы Еңбек және
халықты әлеуметтік қорғау
министрінің 2018 жылғы 28
ақпандағы № 75 бұйрығына
қосымша
Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс
күшін тартуға рұқсат беру және
(немесе) ұзарту, сондай-ақ
корпоративішілік ауыстыруды жүзеге
асыру қағидалары мен шарттарына
4-қосымша
нысан
Қайда
______________________________
(облыстың, Астана, Алматы
қалаларының жергілікті атқарушы
органының атауы)
Кімнен
_______________________________
(заңды немесе жеке тұлғаның толық атауы)
ӨТІНІШ
_____________________ облысына (қаласына) ______ адамға, оның ішінде:
бірінші санат бойынша – ____ адамға,
олардың ішінде лауазымдары
(кәсіптері) бойынша: _________________________________________________________
______________________________________________________________________________
екінші санат бойынша – ____ адамға,
оның ішінде лауазымдары (кәсіптері) бойынша (рұқсаттың қолданылу мерзімін көрсету
қажет (рұқсат берілген/ұзартылған кезде): ____________________________
______________________________________________________________________________
үшінші санат бойынша – ____ адамға, оның ішінде лауазымдары (кәсіптері) бойынша:
_________________________________
_____________________________________________________________________________
төртінші санат бойынша – ____ адамға,
оның ішінде лауазымдары (кәсіптері) бойынша: _________________________________
маусымдық жұмыстарға – ____ адамға шетелдік жұмыс күшін тартуға
рұқсат беруді/ ұзартуды/ қайта ресімдеуді (қажеттінің асты сызылсын) сұраймын.
Шетелдік жұмыс күші еңбек қызметін жүзеге асыратын экономикалық қызмет түрі:
_________________________________________________________________________
Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде тартылатын шетелдік жұмыскерлерді тартқан кезде:
Облыс (қала):______________________.
Шетелдік жұмыскерлер саны: __________ адам, оның ішінде:
басшы – ___ адам,
лауазымы ____________________________________________________________________;
менеджерлер – ___ адам,
оның ішінде лауазымдары (кәсіптері) бойынша: _________________________________
мамандар – ___ адам,
оның ішінде лауазымдары (кәсіптері) бойынша: _________________________________
Жұмыс берушінің (қабылдаушы ұйымның) атауы:_________________________________
____________________________________________________________________________
Жұмыс беруші (қабылдаушы ұйым) туралы мәліметтер: ____________________________
_____________________________________________________________________________
Ұйымның меншік нысаны ______________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Құрылған күні 20___ жылғы "____" _________________.
Қазақстан Республикасының әділет органдарында тіркелгені туралы
куәлік _______________________________________________________________________
(нөмірі, қашан және кім берген)
жеке сәйкестендіру нөмірі: __________________________________________________,
бизнес сәйкестендіру нөмірі:_________________________________________________
Жүзеге асыратын қызмет түрі: _______________________________________________
Кәсіпкерлік субъектісінің санаты: ____________________________________________
__________________________________________________________________________
(шағын/орта/ірі кәсіпкерлік субъектісі)
Мекенжайы, телефон, факс: __________________________________________________
Қоса берілетін құжаттар: ____________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру/ұзарту/қайта ресімдеу
қажеттілігінің негіздемесі: __________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде ауыстырылатын шетелдік
жұмыскерлерді тартқан кезде
Шетелдік заңды тұлғаның – жұмыс берушінің толық атауы:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Резидент елде тіркелгені туралы деректер:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
(мемлекеттік тіркеу №, күні және тіркеу органының атауы)
Резидент елдегі салықтық тіркеу нөмірі немесе оның аналогі: __________________
__________________________________________________________________________
Жүзеге асыратын қызмет түрі: _______________________________________________
__________________________________________________________________________
Резидент елдегі мекенжайы, телефоны: ________________________________________
Шетелдік жұмыс күшін тарту қажеттілігінің негіздемесі: _______________________
___________________________________________________________________________
Шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және (немесе) ұзарту,
сондай-ақ корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыру қағидалары мен
шарттарының 31-тармағына сәйкес шетелдік жұмыскерлерді тартқан кезде:
Шетелдік заңды тұлға – жұмыс берушінің толық атауы: __________________________
__________________________________________________________________________
Резидент елде тіркелгені туралы деректер: ____________________________________
___________________________________________________________________________
(мемлекеттік тіркеу №, күні және тіркеу органының атауы)
Резидент елдегі салықтық тіркеу нөмірі немесе оның аналогі: __________________
____________________________________________________________________________
Жүзеге асыратын қызмет түрі: _________________________________________________
____________________________________________________________________________
Резидент елдегі мекенжайы, телефоны: _________________________________________
"Қолданыстағы Жұмыс берушілерге шетелдiк жұмыс күшін тартуға рұқсат беру мен
(немесе) ұзарту, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыру қағидалары мен
шарттарымен таныстым".
Басшы ______________________________________________________________________
(қолы, тегі, аты-жөні, лауазымы)
20 ___жылғы "___" ______________
М.О.
Өтініш 20 ___жылғы "__" ______________ қарауға қабылданды ____________________
___________________________________________________________________________
(жауапты адамның тегі, аты-жөні, қолы)