Об утверждении Правил электронного внутреннего государственного аудита
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 марта 2018 года № 413. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 марта 2018 года № 16677.
В соответствии с подпунктом 11-1) статьи 14 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 02.02.2023 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила электронного внутреннего государственного аудита.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан (Бектурова А.Т.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 марта 2018 года № 413
Правила электронного внутреннего государственного аудита
Сноска. Правила - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 02.02.2023 № 111 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила электронного внутреннего государственного аудита (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 11-1) статьи 14 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" (далее – Закон) и определяют порядок проведения электронного внутреннего государственного аудита уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту, его территориальными подразделениями и службами внутреннего государственно аудита центральных государственных органов, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы и подведомственных территориальных органов Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – СВА).
Основной целью электронного внутреннего государственного аудита является снижение нагрузки на объекты государственного аудита путем исключения контакта, сокращение сроков проведения внутреннего государственного аудита и обеспечение оперативного принятия решений по обращениям физических и юридических лиц в соответствии с компетенцией уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту.
Электронный внутренний государственный аудит проводится только в случаях использования электронных документов, удостоверенных посредством электронных цифровых подписей, предусматривающих установление, изменение или прекращение правоотношений, а также прав и обязанностей участников этих правоотношений, включая совершение гражданско-правовых сделок, с применением информационных технологий.

Электрондық ішкі мемлекеттік аудит қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 28 наурыздағы № 413 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 30 наурызда № 16677 болып тіркелді.
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабының 11-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 02.02.2023 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Электрондық ішкі мемлекеттік аудит қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп және аудит әдіснамасы департаменті (А.Т. Бектұрова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 28 наурыздағы
№ 413 бұйрығымен
бекітілген
Электрондық ішкі мемлекеттік аудит қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 02.02.2023 № 111 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Электрондық ішкі мемлекеттік аудит қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 14-бабының 11-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және уәкілетті органмен, оның аумақтық бөлімшелерімен және орталық мемлекеттік органдардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ведомстволық бағынысты аумақтық органдарының (бұдан әрі – ІАҚ) ішкі аудит қызметтерімен электрондық ішкі мемлекеттік аудит жүргізу тәртібін айқындайды.
Электрондық ішкі мемлекеттік аудиттің негізгі мақсаты байланысты жою жолымен мемлекеттік аудит объектілеріне жүктемені төмендету, ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның құзыретіне сәйкес аудит жүргізу мерзімдерін қысқарту және жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша жедел шешімдер қабылдауды қамтамасыз ету болып табылады.
Электрондық ішкі мемлекеттік аудит құқықтық қатынастардың орнатылуын, өзгертiлуiн немесе тоқтатылуын көздейтiн электрондық цифрлық қолтаңбалар арқылы куәландырылған электрондық құжаттарды, сондай-ақ ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, азаматтық-құқықтық мәмiлелер жасауды қоса алғанда, осы құқықтық қатынастарға қатысушылардың құқықтары мен мiндеттерiн пайдаланған жағдайда ғана жүргізіледі.

Электронный внутренний государственный аудит соответствия, аудит эффективности и аудит финансовой отчетности проводятся в соответствии с Правилами проведения внутреннего государственного аудита и финансового контроля, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 19 марта 2018 года № 392 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16689) (далее – Правила внутреннего государственного аудита), а также процедурным стандартом внутреннего государственного аудита и финансового контроля "Аудит соответствия", утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 1 февраля 2022 года № 113 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26715), процедурным стандартом внутреннего государственного аудита и финансового контроля по проведению аудита эффективности службами внутреннего аудита, утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 2 октября 2018 года № 873 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17690) и процедурным стандартом "Аудит финансовой отчетности", утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 272 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15209).
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Для целей настоящих Правил используются следующие основные понятия:
1) предписание об устранении выявленных нарушений и о рассмотрении ответственности лиц, их допустивших (далее – предписание) – обязательный для исполнения акт уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и его территориальных подразделений, направляемый объектам государственного аудита для устранения выявленных нарушений, а также принятия мер ответственности, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, к лицам, допустившим эти нарушения;
2) решение об устранении выявленных нарушений и о рассмотрении ответственности лиц, их допустивших (далее – решение) – акт обязательный для исполнения СВА направляемый объектам государственного аудита для устранения выявленных нарушений, а также принятия мер ответственности, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, к лицам, допустившим эти нарушения;
3) аудиторские доказательства – фактические данные с учетом их законности, достоверности, допустимости, достаточности и относимости, на основе которых государственные аудиторы устанавливают наличие или отсутствие нарушений и (или) недостатков в работе, а также иные материалы, подтверждающие изложенные в аудиторском отчете факты;

Сәйкестіктің электрондық ішкі мемлекеттік аудиті, тиімділік аудиті және қаржылық есептілік аудиті Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 19 наурыздағы № 392 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16689 болып тіркелген) бекітілген Ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларына (бұдан әрі - Ішкі мемлекеттік аудит қағидалары), сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2022 жылғы 1 ақпандағы № 113 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26715 болып тіркелген) бекітілген "Сәйкестік аудиті" деген ішкі мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартына, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 2 қазандағы № 873 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17690 болып тіркелген) бекітілген Ішкі аудит қызметтерінің тиімділік аудитін жүргізу бойынша ішкі мемлекеттік аудиттің және қаржылақ бақылаудың рәсімдік стандартына және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 272 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15209 болып тіркелген) бекітілген "Қаржылық есептілік аудиті" рәсімдік стандартына сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) анықталған бұзушылықтарды жою туралы және оларға жол берген лауазымды тұлғалардың жауаптылығын қарау туралы нұсқама (бұдан әрі – нұсқама) – анықталған бұзушылықтарды жою, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарымен осы бұзушылықтарға жол берген тұлғаларға көзделген жауапкершілік шараларын қабылдау үшін орындауға міндетті мемлекеттік аудит объектілеріне жолданатын уәкілетті органның және оның аумақтық бөлімшелерінің актісі;
2) анықталған бұзушылықтарды жою туралы және оларға жол берген адамдардың жауапкершілігін қарау туралы шешім (бұдан әрі – шешім) – анықталған бұзушылықтарды жою, сондай-ақ осы бұзушылықтарға жол берген адамдарға Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауапкершілік шараларын қолдану үшін мемлекеттік аудит объектілеріне жіберілетін ІАҚ орындауы үшін міндетті акт;
3) аудиторлық дәлелдемелер – негізінде мемлекеттік аудиторлар жұмыста бұзушылықтардың және (немесе) кемшіліктердің бар немесе жоқ екенін анықтайтын заңдылығы, анықтығы, қолжетімділігі, жеткілікті және қатыстылығы ескерілген іс жүзіндегі деректер, сондай-ақ аудиторлық есепте жазылған фактілерді растайтын өзге материалдар;

4) аудиторский отчет – документ, составленный непосредственно проводившими электронный внутренний государственный аудит государственными аудиторами, содержащий результаты проведенного электронного внутреннего государственного аудита;
5) аудиторское заключение – документ, составленный на основании аудиторского отчета, содержащий выводы и рекомендации по результатам электронного внутреннего государственного аудита, и утверждаемый электронной цифровой подписью руководителя уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту или его территориального подразделения или лица, его замещающего;
6) аудиторские процедуры – действия, осуществляемые в ходе аудиторского мероприятия в соответствии с программой аудита, необходимые для достижения целей аудиторского мероприятия;
7) аудиторское задание – документ, содержащий программные вопросы, распределяемые между участниками группы аудита;
8) аудиторское мероприятие – комплекс действий, направленных на подготовку, проведение, оформление отчетов и заключений по итогам электронного внутреннего государственного аудита;
9) лицо, ответственное за аудиторское мероприятие – должностное лицо уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту или его территориальных подразделений, а также должностное лицо СВА, на которое возложены обязанности по контролю за организацией и проведением электронного внутреннего государственного аудита;
10) подсистема "Финансовый контроль. Система управления рисками" интегрированной автоматизированной информационной системы "е-Минфин" (далее – СУР/ФК) – подсистема, предназначенная для автоматизации функции уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту в сфере государственного аудита и финансового контроля, государственных закупок;
11) объекты государственного аудита и финансового контроля (далее – объекты государственного аудита) – государственные органы, государственные учреждения, субъекты квазигосударственного сектора, а также получатели бюджетных средств;
12) группа государственного аудита – два и более участников аудиторского мероприятия (государственный (-ые) аудитор (-ы), ассистент (-ы) государственного аудитора, при необходимости привлеченные эксперты по соответствующему профилю);
13) руководитель группы государственного аудита – государственный аудитор, возглавляющий группу государственного аудита, определяемый руководителем уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту или его территориальных подразделений, руководителем СВА или лицом, его замещающим;

4) аудиторлық есеп – электрондық ішкі мемлекеттік аудитті тікелей жүргізген мемлекеттік аудиторлар жасаған, белгілі бір уақыт кезеңі үшін жүргізілген электрондық ішкі мемлекеттік аудитінің нәтижелерін қамтитын құжат;
5) аудиторлық қорытынды – электрондық ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша тұжырымдар мен ұсынымдарды қамтитын аудиторлық есеп негізінде жасалатын және ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшелері басшысының немесе оның орнындағы адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен бекітілетін құжат;
6) аудиторлық рәсімдер – аудит бағдарламасына сәйкес аудиторлық іс-шара барысында жүзеге асырылатын, аудиторлық іс-шара мақсаттарына қол жеткізу үшін қажет іс-қимылдар;
7) аудиторлық тапсырма – аудит тобының қатысушылары арасында бөлінетін бағдарламалық мәселелерді қамтитын құжат;
8) аудиторлық іс-шара – электрондық ішкі мемлекеттік аудит қорытындылары бойынша есептер мен қорытындыларды дайындауға, жүргізуге, ресімдеуге бағытталған іс-қимылдар кешені;
9) аудиторлық іс-шараға жауапты тұлға – ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның немесе оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамы, сондай-ақ электрондық ішкі мемлекеттік аудитті ұйымдастыру мен жүргізуді бақылау жөніндегі міндеттер жүктелген ІАҚ лауазымды адамы;
10) "е-Қаржымині" интеграцияланған автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің "Қаржылық бақылау. Тәуекелдерді басқару жүйесі" кіші жүйесі (бұдан әрі – ТБЖ/ҚБ) – мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау, мемлекеттік сатып алу саласындағы ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органының міндеттерін автоматизациялауға арналған кіші жүйе;
11) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілері (бұдан әрі – мемлекеттік аудит объектілері) – мемлекеттік органдар, мемлекеттік мекемелер, квазимемлекеттік сектор субъектілері, сондай-ақ бюджет қаражатын алушылар;
12) мемлекеттік аудит тобы – екі және одан көп аудиторлық іс-шараға қатысушылар (мемлекеттік аудитор (-лар), мемлекеттік аудитордың ассистенті (-тері), қажет болған кезде тиісті бейіні бойынша тартылған сарапшылар);
13) мемлекеттік аудит тобының жетекшісі – ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның немесе оның аумақтық бөлімшелерінің басшысы, ІАҚ басшысы немесе оның орнындағы адам айқындайтын мемлекеттік аудит тобын басқаратын мемлекеттік аудитор;

14) веб-портал государственных закупок – информационная система государственного органа, предоставляющая единую точку доступа к электронным услугам государственных закупок;
15) отчет о результатах – документ, составленный на основании аудиторского отчета, содержащий выводы и рекомендации по результатам электронного внутреннего государственного аудита, и утверждаемый электронной цифровой подписью руководителя СВА;
16) уполномоченный орган по внутреннему государственному аудиту (далее – уполномоченный орган) – Комитет внутреннего государственного аудита Министерства финансов Республики Казахстан;
17) электронный документ – документ, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;
18) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
19) электронный внутренний государственный аудит – государственный аудит, осуществляемый уполномоченным органом и СВА дистанционно посредством применения информационных технологий;
20) масштаб электронного внутреннего государственного аудита – перечень вопросов, период, срок проведения электронного внутреннего государственного аудита, необходимые трудовые ресурсы;
21) программа проведения электронного внутреннего государственного аудита (программа аудита) – документ, содержащий наименование объекта государственного аудита, цель (предмет) аудиторского мероприятия, детальный перечень вопросов, подлежащих электронному внутреннему государственному аудиту, перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых для их реализации, на соответствие которым проводится электронный внутренний государственный аудит.
3. Другие понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в значениях, определяемых Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом и иным законодательством Республики Казахстан.
4. Электронный внутренний государственный аудит проводится на основе перечня объектов государственного аудита уполномоченного органа и СВА на соответствующий год (далее – перечень объектов государственного аудита), формируемого согласно статье 18 Закона.
СВА проводит внеплановый электронный внутренний государственный аудит в соответствии со статьей 15 Закона.
Уполномоченный орган проводит внеплановый электронный внутренний государственный аудит в соответствии с пунктом 5 статьи 18 Закона.

14) мемлекеттiк сатып алудың электрондық көрсетілетін қызметтеріне қол жеткiзудiң бірыңғай нүктесiн ұсынатын мемлекеттiк органның ақпараттық жүйесі – мемлекеттiк сатып алу веб-порталы;
15) ішкі аудит нәтижелері туралы есеп - аудиторлық есеп негізінде жасалған, электрондық ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша тұжырымдар мен ұсынымдарды қамтитын және ІАҚ басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен бекітілетін құжат;
16) ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Ішкі мемлекеттік аудит комитеті;
17) электрондық құжат – ақпарат электрондық-цифрлық нысанда ұсынылған және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған құжат;
18) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы;
19) электрондық ішкі мемлекеттік аудит – ақпараттық технологияларды қолдану арқылы уәкілетті орган және ІАҚ қашықтан жүзеге асыратын мемлекеттік аудит;
20) электрондық ішкі мемлекеттік аудит ауқымы – мәселелер тізбесі, электрондық ішкі мемлекеттік аудит жүргізу кезеңі мен мерзімі, қажетті еңбек ресурстары;
21) электрондық ішкі мемлекеттік аудит жүргізу бағдарламасы (аудит бағдарламасы) – мемлекеттік аудит объектісінің атауын, аудиторлық іс-шара мақсатын (нысанасын), электрондық ішкі мемлекеттік аудитке жататын егжей-тегжейлі мәселелер тізбесін, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесін қамтитын құжат, сондай-ақ іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік секторлар субъектілерінің актілерінің сәйкестігіне жүргізілетін электрондық ішкі мемлекеттік аудит.
3. Осы Қағидаларда пайдаланылатын басқа ұғымдар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінде, Заңда және Қазақстан Республикасының өзге заңнамасында айқындалатын мәндерде қолданылады.
4. Электрондық ішкі мемлекеттік аудит Заңның 18-бабына сәйкес қалыптастырылатын, уәкілетті орган мен ІАҚ-ның тиісті жылға арналған мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі негізінде жүргізіледі;
ІАҚ жоспардан тыс электрондық ішкі мемлекеттік аудитті Заңның 15-бабына сәйкес жүргізеді.
Уәкілетті органн жоспардан тыс электрондық ішкі мемлекеттік аудитті Заңның 18-бабының 5-тармағына сәйкес жүргізеді.

Глава 2. Порядок проведения электронного внутреннего государственного аудита
5. Документы электронного внутреннего государственного аудита формируются в модуле "Дело электронного внутреннего государственного аудита" СУР/ФК, которое содержит программу аудита, аудиторское задание, поручение на проведение аудиторского мероприятия, аудиторский отчет, аудиторское заключение, предписание и другие документы по реализации результатов аудиторского мероприятия, предусмотренные СУР/ФК.
6. Электронный внутренний государственный аудит включает подготовительный, основной и заключительный этапы.
7. На подготовительном этапе до начала проведения аудиторского мероприятия определяется объект государственного аудита, масштаб электронного внутреннего государственного аудита, составляются программа аудита, аудиторское задание, поручение на проведение аудиторского мероприятия.
Программа аудита составляется по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам руководителем группы электронного внутреннего государственного аудита или государственным аудитором и утверждается лицом, ответственным за проведение электронного внутреннего государственного аудита.
Программа проведения электронного внутреннего государственного аудита финансовой отчетности составляется по форме согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам.
Информация о результатах предварительного изучения объектов государственного аудита составляется по форме, согласно приложению 1-2 к настоящим Правилам.
При проведении аудиторского мероприятия двумя и более участниками аудиторское задание составляется по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, подписывается членами группы государственного аудита и утверждается руководителем группы государственного аудита.
Поручение на проведение аудиторского мероприятия составляется по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам государственным аудитором или руководителем группы государственного аудита по согласованию с лицом, ответственным за проведение электронного внутреннего государственного аудита и подписывается ЭЦП руководителя уполномоченного органа или его территориальных подразделений или лица, его замещающего, ЭЦП первого руководителя центрального государственного органа, акима области, города республиканского значения, столицы или лица, его замещающего.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Поручение на проведение аудиторского мероприятия после подписания ЭЦП руководителя уполномоченного органа или его территориальных подразделений или лица, его замещающего направляется для регистрации в уполномоченный орган в области правовой статистики и специальных учетов в порядке, определенном Правилами регистрации актов о назначении, дополнительных актов о продлении сроков проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и их отмены, уведомлений о приостановлении, возобновлении, продлении сроков проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, изменении состава участников и представлении информационных учетных документов о проверке и профилактическом контроле и надзоре с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и их результатах, утвержденных приказом исполняющего обязанности Генерального Прокурора Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № 162 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21964) (далее – Правила регистрации актов).
После регистрации в уполномоченном органе в области правовой статистики и специальных учетов поручение на проведение аудиторского мероприятия направляется объекту государственного аудита посредством применения информационных технологий, в том числе посредством веб-портала государственных закупок.
При получении поручения на проведение аудиторского мероприятия и его прочтении первым руководителем объекта государственного аудита или лицом, исполняющим его обязанности, в СУР/ФК формируется уведомление о его доставке.

2-тарау. Электрондық ішкі мемлекеттік аудит жүргізу тәртібі
5. Электрондық ішкі мемлекеттік аудит құжаттары "Электрондық ішкі мемлекеттік аудит ісі" ТБЖ/ҚБ модулінде қалыптастырылады, онда аудит бағдарламасы, аудиторлық нұсқау, аудиторлық іс-шара жүргізуге тапсырмасы, аудиторлық есебі, аудиторлық қорытындысы, нұсқамасы және ТБЖ/ҚБ көзделген аудиторлық іс-шаралар нәтижелерін іске асыру бойынша басқа да құжаттары қамтылған.
6. Электрондық ішкі мемлекеттік аудит дайындық, негізгі және қорытынды кезеңдерін қамтиды.
7. Аудиторлық іс-шара басталғанға дейін дайындық кезеңінде мемлекеттік аудит объектісі, электрондық ішкі мемлекеттік аудит ауқымы анықталады, аудит бағдарламасы, аудиторлық нұсқау, аудиторлық іс-шара жүргізу тапсырмасы жасалады.
Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аудит бағдарламасын электрондық ішкі мемлекеттік аудит тобының жетекшісі немесе мемлекеттік аудитор жасайды және электрондық ішкі мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты тұлға бекітеді.
Осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қаржылық есептіліктің электрондық ішкі мемлекеттік аудит бағдарламасын электрондық ішкі мемлекеттік аудит тобының жетекшісі немесе мемлекеттік аудитор жасайды және электрондық ішкі мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты тұлға бекітеді.
Мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу нәтижелері туралы ақпарат Қағиданың 1-2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалады.
Аудиторлық іс-шараны екі және одан көп қатысушылар жүргізген кезде аудиторлық нұсқау осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады, мемлекеттік аудит тобының мүшелері қол қояды және мемлекеттік аудит тобының басшысы бекітеді.
Аудиторлық іс-шара жүргізуге тапсырманы мемлекеттік аудитор немесе мемлекеттік аудит тобының жетекшісі электрондық ішкі мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты тұлғаның келісуімен, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес жасайды және оған уәкілетті органның немесе оның аумақтық бөлімшелері басшысының немесе оның орнындағы адамның ЭЦҚ-мен, орталық мемлекеттік органның бірінші басшысының, облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімінің ЭЦҚ-мен қол қойылады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Аудиторлық іс-шара жүргізуге тапсырмаға уәкілетті органның немесе оның аумақтық бөлімшелері басшысының немесе оның орнындағы адамның ЭЦҚ-сымен қол қойылғаннан кейін ол Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының міндетін атқарушының 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № 162 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21964 болып тіркелген) бекітілген Тексеруді және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалауды тағайындау туралы актілерді, олардың мерзімдерін ұзарту және күшін жою туралы қосымша актілерді, тексеру және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалау мерзімдерін тоқтата тұру, қайта бастау, ұзарту, қатысушылар құрамын өзгерту және тексеру және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалау туралы ақпараттық есепке алу құжаттарын ұсыну және олардың нәтижелері туралы хабарламаларды тіркеу қағидаларында (бұдан әрі – Актiлердi тіркеу қағидалары) айқындалған тәртіппен тіркеу үшін құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органға жіберіледі.
Аудиторлық іс-шара жүргізуге тапсырма құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органда тіркелгеннен кейін ақпараттық технологияларды қолдану арқылы, оның ішінде мемлекеттік сатып алу веб-порталы арқылы мемлекеттік аудит объектісіне жіберіледі.
Аудиторлық іс-шара жүргізуге тапсырманы мемлекеттік аудит объектісінің бірінші басшысы немесе оның міндетін атқарушы тұлға алған кезде және оны оқығанда, ТБЖ/ҚБ-да оны жеткізу туралы хабарлама қалыптастырылады.

9. Поручение на проведение аудиторского мероприятия после подписания ЭЦП первого руководителя центрального государственного органа, акима области, города республиканского значения, столицы, или лица, его замещающего, направляется посредством информационных технологий.
При получении поручения на проведение аудиторского мероприятия и его прочтении первым руководителем объекта государственного аудита или лицом, его замещающим, в СУР/ФК формируется уведомление о его доставке.
10. На основном этапе проведения электронного внутреннего государственного аудита государственный (-ые) аудитор (-ы), ассистент (-ы) государственного аудитора, при необходимости привлеченные эксперты по соответствующему профилю, используя сведения, содержащиеся в информационных системах центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, осуществляют внутренний государственный аудит соблюдения объектом государственного аудита норм законодательства Республики Казахстан, а также актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых для их реализации, путем выполнения аудиторских процедур.
Выявляемые факты нарушений и (или) недостатков по результатам электронного внутреннего государственного аудита основываются на аудиторских доказательствах и (или) иных документах и информации.
Аудиторские доказательства, на основе которых формируются выводы и рекомендации по результатам электронного внутреннего государственного аудита, являются объективными, достоверными и достаточными.
11. На заключительном этапе проведения электронного внутреннего государственного аудита принимается решение и документы электронного внутреннего государственного аудита формируются в модуле "Дело электронного внутреннего государственного аудита" СУР/ФК (аудиторский отчет, аудиторское заключение, предписание и другие документы по реализации результатов аудиторского мероприятия).
12. При проведении аудиторского мероприятия государственный (-ые) аудитор (-ы), ассистент (-ы) государственного аудитора, при необходимости привлеченные эксперты по соответствующему профилю, руководствуются общими, процедурными стандартами государственного аудита и финансового контроля и настоящими Правилами.
13. Изменение масштаба электронного внутреннего государственного аудита осуществляется с внесением соответствующих изменений или дополнений в документы электронного внутреннего государственного аудита (программа аудита, аудиторское задание, поручение на проведение аудиторского мероприятия).
14. Уполномоченный орган и его территориальные подразделения в течение 3 (трех) рабочих дней после утверждения аудиторского заключения направляют в уполномоченный орган в области правовой статистики и специальных учетов электронный информационный учетный документ – талон-уведомление в порядке, определенных Правилами регистрации актов.

9. Аудиторлық іс-шараны жүргізуге тапсырмаға орталық мемлекеттік органның бірінші басшысының, облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімінің немесе оның орнындағы адамның ЭЦҚ-сымен қол қойылғаннан кейін ақпараттық технологиялар арқылы жіберіледі.
Аудиторлық іс-шара жүргізуге тапсырманы мемлекеттік аудит объектісінің бірінші басшысы немесе оның орнындағы адам алған кезде және оны оқығанда, ТБЖ/ҚБ-да оны жеткізу туралы хабарлама қалыптастырылады.
10. Электрондық ішкі мемлекеттік аудитті жүргізудің негізгі кезеңінде мемлекеттік аудитор (-лар), мемлекеттік аудитордың ассистенті (-тері), қажет болған кезде тиісті бейіні бойынша тартылған сарапшылар бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның ақпараттық жүйелерінде қамтылған мәліметтерді пайдалана отырып, мемлекеттік аудит объектісінің Қазақстан Республикасының заңнама нормаларын, сондай-ақ оларды іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілерінің актілерін сақтауы тұрғысынан аудиторлық рәсімдерді орындау жолымен ішкі мемлекеттік аудитті жүзеге асырады.
Электрондық ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар және (немесе) кемшіліктер фактілері аудиторлық дәлелдерге және (немесе) өзге де құжаттар мен ақпараттарға негізделеді.
Оның негізінде электрондық ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша тұжырымдар мен ұсынымдар қалыптастырылатын аудиторлық дәлелдер, объективтік, дұрыс және жеткілікті болып табылады.
11. Электрондық ішкі мемлекеттік аудитті жүргізудің қорытынды кезеңінде шешім қабылданады және электрондық ішкі мемлекеттік аудиттің құжаттары ТБЖ/ҚБ-ның "Электрондық ішкі мемлекеттік аудит ісі" модулінде қалыптастырылады (аудиторлық есеп, аудиторлық қорытынды, нұсқама және аудиторлық іс-шаралар нәтижелерін іске асыру жөніндегі басқа да құжаттар).
12. Аудиторлық іс-шараларды жүргізу кезінде мемлекеттік аудитор (-лар), мемлекеттік аудитордың ассистенті (-тері), қажет болған жағдайда тиісті бейін бойынша тартылатын сарапшылар Заңда белгіленген құзыретке сүйене отырып, жалпы, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау рәсімдік стандарттарын және осы Қағидаларды басшылыққа алады.
13. Электрондық ішкі мемлекеттік аудит ауқымын өзгерту электрондық ішкі мемлекеттік аудит құжаттарына (аудит бағдарламасы, аудиторлық нұсқау, аудиторлық іс-шара жүргізуге тапсырма) тиісті өзгерістер немесе толықтырулар енгізуімен жүзеге асырылады.

Глава 3. Порядок принятия решения и формирования документов по результатам электронного внутреннего государственного аудита
15. Аудиторский отчет составляется в строгом соответствии с перечнем вопросов программы аудита по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Выявленные нарушения и недостатки по результатам электронного внутреннего государственного аудита описываются объективно и точно, с указанием необходимых ссылок на реквизиты электронных документов, подтверждающих достоверность записей в аудиторском отчете, а также статей, пунктов и подпунктов нормативных правовых актов, положения которых нарушены.
Каждый факт нарушения, а также выявленные недостатки нумеруются и фиксируются отдельным пунктом в последовательном порядке с описанием характера и вида нарушения.
Если по вопросу аудиторского мероприятия нарушений и недостатков не установлено, государственным аудитором в аудиторском отчете указывается на отсутствие выявленных нарушений и недостатков и перечисляются реквизиты подвергнутых электронному внутреннему государственному аудиту документов, на основе которых сформулированы данные выводы.
Не допускается включение в аудиторский отчет фактов, выводов, не подтвержденных соответствующими аудиторскими доказательствами и (или) иными документами и информацией.
Выявленные нарушения и недостатки отражаются в реестре нарушений и недостатков по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, являющиеся неотъемлемой частью аудиторского отчета.
16. Государственный аудитор по итогам проведенной проверки формирует аудиторский отчет и подписывает его в СУР/ФК.
Подписанный государственным аудитором в СУР/ФК аудиторский отчет направляется первому руководителю объекта государственного аудита или лицу, его заменяющему, посредством применения информационных технологий, в том числе посредством веб-портала государственных закупок, для ознакомления и подписания:
1) по аудиторским мероприятиям, срок проведения которых составляет до 15 (пятнадцати) рабочих дней включительно – не позднее 1 (одного) рабочего дня до даты завершения аудиторского мероприятия, указанного в поручении на проведение аудиторского мероприятия;
2) по аудиторским мероприятия, срок проведения которых превышает 15 (пятнадцать) рабочих дней – не позднее 2 (двух) рабочих дней до даты завершения аудиторского мероприятия, указанного в поручении на проведение аудиторского мероприятия.

3-тарау. Электрондық ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша шешімдер қабылдау мен құжаттарды қалыптастыру тәртібі
14. Уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшелері аудиторлық қорытынды бекітілгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органға Актiлердi тіркеу қағидаларында айқындалған тәртіппен электрондық ақпараттық есепке алу құжатын – талон-хабарламаны жібереді.
15. Аудиторлық есеп осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аудит бағдарламасы мәселелерінің тізбесімен қатаң сәйкестікте жасалады.
Электрондық ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша анықталған жетіспеушіліктер мен бұзушылықтар аудиторлық есептегі жазулардың дұрыстығын растайтын электрондық құжаттардың деректемелеріне, сондай-ақ ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтары мен тармақшаларына қажетті сілтемелерді көрсете отырып, объективті және дәл сипатталады.
Әрбір бұзушылық фактісі, сондай-ақ анықталған жетіспеушіліктер бұзушылықтың сипаты мен түрі сипаттала отырып, дәйекті тәртіппен нөмірленеді және тіркеледі.
Егер аудиторлық іс-шара мәселесі бойынша жетіспеушіліктер мен бұзушылықтар анықталмаған болса, мемлекеттік аудитор аудиторлық есепте анықталған жетіспеушіліктер мен бұзушылықтардың жоқтығын көрсетеді және олардың негізінде осындай қорытындылар қалыптастырылған электрондық ішкі мемлекеттік аудитке ұшыраған құжаттардың деректемелерін атап өтеді.
Аудиторлық есепке тиісті аудиторлық дәлелдемелермен және (немесе) өзге де құжаттармен расталмаған фактілерді, тұжырымдарды енгізуге жол берілмейді.
Аудиторлық есептің ажырамас бөлігі болып табылатын осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бұзушылықтар мен жетіспеушіліктер тізілімінде анықталған бұзушылықтар мен жетіспеушіліктер көрсетіледі.
16. Мемлекеттік аудитор жүргізген тексеру қорытындысы бойынша ТБЖ/ҚБ аудиторлық есепті қалыптастырады және оған қол қояды.
ТБЖ/ҚБ мемлекеттік аудитор қол қойылған аудиторлық есеп ақпараттық технологияларды қолдану арқылы, соның ішінде мемлекеттік сатып алу веб-портал арқылы мемлекеттік аудит объектісінің бірінші басшысына немесе оның міндетін атқарушы тұлғаға танысу және қол қою үшін:
1) жүргізу мерзімі 15 (он бес) жұмыс күнін құрайтын аудиторлық іс-шаралар бойынша – аудиторлық іс-шараны жүргізуге тапсырмада көрсетілген аудиторлық іс-шара аяқталғанша кемінде 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей;
2) жүргізу мерзімі 15 (он бес) жұмыс күнінен асатын аудиторлық іс-шаралар бойынша – аудиторлық іс-шараны жүргізуге тапсырмада көрсетілген аудиторлық іс-шара аяқталғанша кемінде 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей жолданады.

17. При получении подписанного государственным аудитором аудиторского отчета и его прочтении первым руководителем объекта государственного аудита или лицом, исполняющим его обязанности, в СУР/ФК формируется уведомление о его доставке.
18. Аудиторский отчет подписывается ЭЦП первого руководителя объекта государственного аудита или лицом, исполняющим его обязанности, не позднее даты завершения аудиторского мероприятия, указанного в поручении на проведение аудиторского мероприятия, и автоматически перенаправляется в СУР/ФК.
При несогласии с результатами аудиторского мероприятия аудиторский отчет подписывается первым руководителем объекта государственного аудита или лицом, исполняющим его обязанности, не позднее даты завершения аудиторского мероприятия, указанного в поручении на проведение аудиторского мероприятия, с оговоркой о наличии возражений и указанием обосновании по ним.
19. Финансовый контроль осуществляется уполномоченным органом в соответствии с пунктом 1 статьи 5 Закона.
20. В течение 3 (трех) рабочих дней после проведения контроля качества материалов электронного внутреннего государственного аудита:
1) лицо, ответственное за аудиторское мероприятие, формирует в СУР/ФК аудиторское заключение по итогам электронного внутреннего государственного аудита по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
2) руководитель уполномоченного органа или его территориальных подразделений или лицо, его замещающего посредством ЭЦП утверждает аудиторское заключение;
3) при выявлении нарушений и (или) недостатков, государственный аудитор уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту и его территориальных подразделений формирует в СУР/ФК предписание на устранение выявленных нарушений и о рассмотрении ответственности лиц, их допустивших по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, являющееся документом, обязательным для исполнения объектом государственного аудита;
4) руководитель уполномоченного органа или его территориальных подразделений или лицо, его замещающего посредством ЭЦП подписывает предписание.
Не допускается включение в аудиторское заключение и предписание фактов нарушений и (или) недостатков с не рассмотренными возражениями объекта государственного аудита и не подтвержденных контролем качества.
Контроль качества документов, составляемых государственными аудиторами по результатам электронного внутреннего государственного аудита, осуществляется в порядке, определенном Правилами проведения внутреннего государственного аудита и финансового контроля, утвержденными в соответствии с подпунктом 8) статьи 14 Закона.

17. Мемлекеттік аудитор қол қойған аудиторлық есепті мемлекеттік аудит объектісінің бірінші басшысы немесе оның міндетін атқарушы тұлға алған кезде ТБЖ/ҚБ оны жеткізу туралы хабарлама қалыптастырылады.
18. Аудиторлық іс-шараны жүргізуге тапсырмада көрсетілген аудиторлық іс-шараларды аяқтау күнінен кешіктірмей аудиторлық есепке мемлекеттік аудит объектісінің бірінші басшысы немесе оның міндетін атқарушы тұлға ЭЦҚ қол қояды және ТБЖ/ҚБ автоматты түрде қайта бағытталады.
Аудиторлық іс-шара нәтижелерімен келіспеген кезде аудиторлық іс-шараны жүргізуге тапсырмада көрсетілген аудиторлық іс-шараларды аяқтау күнінен кешіктірмей аудиторлық есепке мемлекеттік аудит объектісінің басшысы немесе оның міндетін атқарушы тұлға қарсылықтары бар екені туралы ескертпемен және олар бойынша негіздемелерді көрсете отырып қол қояды.
19. Қаржылық бақылауды Заңның 5-бабының 1-тармағына сәйкес уәкілетті органы жүзеге асырады.
20. Электрондық ішкі мемлекеттік аудит материалдарының сапасына бақылау жүргізілгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде:
1) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аудиторлық іс-шараға жауапты тұлға электрондық ішкі мемлекеттік аудит қорытындылары бойынша аудиторлық қорытындыны ТБЖ/ҚБ қалыптастырады;
2) уәкілетті органның немесе оның аумақтық бөлімшелерінің басшысы немесе оның міндетін атқарушы аудиторлық қорытындыны ЭЦҚ бекітеді;
3) бұзушылықтар және (немесе) кемшіліктер анықталған жағдайда, ішкі мемлекеттік органның және оның аумақтық бөлімшілерінің мемлекеттік аудиторы мемлекеттік аудит объектілері орындауы үшін міндетті құжат болып табылатын, осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықталған бұзушылықтарды жою және оларға жол берген тұлғалардың жауапкершілігін қарау туралы нұсқаманы ТБЖ/ҚБ қалыптастырады;
4) уәкілетті органының немесе оның аумақтық бөлімшелерінің басшысы немесе оның міндетін атқарушы нұсқамаға ЭЦҚ қол қойылады.
Аудиторлық қорытындыға және нұсқамаға аудит объектісінің қаралмаған және сапа бақылауымен расталмаған қарсылықтары бар бұзушылық және (немесе) кемшілік фактілерін енгізуге жол берілмейді.
Мемлекеттік аудиторлар электрондық ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша жасайтын құжаттарының сапа бақылауы Заңның 14-бабының 8) тармақшасымен сәйкес уәкілетті орган бекіткен Ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.

21. В течение 3 (трех) рабочих дней после подписания аудиторского отчета о результатах внутреннего аудита:
1) лицо, ответственное за аудиторское мероприятие, формирует и подписывает посредством ЭЦП в СУР/ФК отчет о результатах внутреннего аудита по итогам электронного внутреннего государственного аудита по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
2) при выявлении нарушений и (или) недостатков, государственный аудитор СВА формирует в СУР/ФК решение на устранение выявленных нарушений и о рассмотрении ответственности лиц (далее - решение), их допустивших по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам, являющееся документом, обязательным для исполнения объектом государственного аудита;
3) первый руководитель центрального государственного органа, аким области, города республиканского значения, столицы посредством ЭЦП подписывает решение.
Не допускается включение в отчет о результатах внутреннего аудита и решение на устранение выявленных нарушений и (или) недостатков с не рассмотренными возражениями объекта государственного аудита и не подтвержденных контролем качества.
Контроль качества документов, составляемых государственными аудиторами СВА по результатам электронного внутреннего государственного аудита, осуществляется в порядке, определенном Правилами внутреннего государственного аудита.
22. Аудиторское заключение и предписание направляются объекту государственного аудита посредством применения информационных технологий, в том числе посредством веб-портала государственных закупок, в течение 1 (одного) рабочего дня после утверждения аудиторского заключения.
При получении Аудиторского заключения и предписания и их прочтении первым руководителем объекта государственного аудита или лицом, исполняющим его обязанности, в СУР/ФК формируется уведомление об их доставке.
23. Отчет о результатах внутреннего аудита и решение направляются объекту государственного аудита посредством применения информационных технологий, в том числе посредством веб-портала государственных закупок, в течение 1 (одного) рабочего дня после утверждения аудиторского заключения.
Глава 4. Мониторинг документов, принимаемых по результатам электронного внутреннего государственного аудита
24. Объект государственного аудита в указанные в соответствующих документах сроки, направляет в уполномоченный орган или его территориальные подразделения информацию о результатах рассмотрения рекомендаций и об исполнении предписания, посредством применения информационных технологий, в том числе посредством веб-портала государственных закупок.

21. Ішкі аудит нәтижелері туралы есепке қол қойылғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде:
1) аудиторлық іс-шараға жауапты тұлға осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық ішкі мемлекеттік аудиттің қорытындылары бойынша ішкі аудиттің нәтижелері туралы есепті ТБЖ/ҚБ-да қалыптастырады және ЭЦҚ арқылы қол қояды;
2) бұзушылықтар және (немесе) кемшіліктер анықталған жағдайда, ІАҚ мемлекеттік аудиторы ТБЖ/ФК-да анықталған бұзушылықтарды жоюға және осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оларға жол берген адамдардың жауапкершілігін қарау туралы мемлекеттік аудит объектісінің орындауы үшін міндетті құжат болып табылатын шешімді (бұдан әрі – шешім) қалыптастырады;
3) орталық мемлекеттік органның бірінші басшысы, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі ЭЦҚ арқылы шешімге қол қояды.
Ішкі аудит нәтижелері туралы есепке мемлекеттік аудит объектісінің қаралмаған қарсылықтарымен және сапа бақылауымен расталмаған анықталған бұзушылықтарды және (немесе) кемшіліктерді жоюға арналған шешімді енгізуге жол берілмейді.
Электрондық ішкі мемлекеттік аудиттің нәтижелері бойынша ІАҚ мемлекеттік аудиторлары жасайтын құжаттардың сапасын бақылау Ішкі мемлекеттік аудит қағидаларында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.
22. Аудиторлық қорытынды мен нұсқама ақпараттық технологияларды қолдану арқылы, оның ішінде мемлекеттiк сатып алу веб-порталы арқылы аудиторлық қорытынды бекітілгеннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде мемлекеттік аудит объектісіне жіберіледі.
Мемлекеттік аудит объектісінің бірінші басшысы немесе оның міндетін атқарушы тұлға Аудиторлық қорытындыны және нұсқаманы алған және оларды оқыған кезде ТБЖ/ҚБ олардың жеткізілгені туралы хабарлама қалыптастырылады.
23. Ішкі аудит нәтижелері туралы есеп және шешім аудиторлық қорытынды бекітілгеннен кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде ақпараттық технологияларды қолдану арқылы мемлекеттік аудит объектісіне жіберіледі.
4-тарау. Электрондық ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша қабылданатын құжаттар мониторингі
24. Мемлекеттік аудит объектісі тиісті құжаттарда көрсетілген мерзімдерде уәкілетті органға немесе оның аумақтық бөлімшелеріне ақпараттық технологияларды қолдану арқылы, оның ішінде мемлекеттiк сатып алу веб-порталы арқылы ұсынымдарды қарау нәтижелері туралы және нұсқамалардың орындалуы туралы ақпарат жібереді.

25. Объект государственного аудита в указанные в соответствующих документах сроки, направляет в СВА информацию о результатах рассмотрения рекомендаций и об исполнении решения, посредством применения информационных технологий, в том числе посредством веб-портала государственных закупок.
26. Лицо, ответственное за аудиторское мероприятие, на постоянной и системной основе осуществляет мониторинг:
1) своевременности и полноты информации о результатах рассмотрения рекомендаций, данных в аудиторском заключении или в отчете о результатах внутреннего аудита, направляемой объектом государственного аудита;
2) своевременности и полноты исполнения предписания или решения объектом государственного аудита.
27. По результатам рассмотрения рекомендаций и полного исполнения предписания или решения объектом государственного аудита, составляется справка о завершении аудиторского мероприятия по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
28. По результатам рассмотрения рекомендаций и полного исполнения объектом государственного аудита, составляется справка о завершении аудиторского мероприятия по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
29. При невыполнении или ненадлежащем выполнении объектом государственного аудита в указанный срок предписания, руководителем группы аудита или государственным аудитором в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня истечения указанного в предписании срока принимаются меры, предусмотренные статьей 462 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" (далее – Кодекс).
30. При невыполнении или ненадлежащем выполнении объектом государственного аудита в указанный срок решения, руководителем группы аудита или государственным аудитором в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня истечения указанного в решение срока принимаются меры, предусмотренные статьей 462 Кодекса.
Глава 5. Порядок обжалования решения и документов по результатам электронного внутреннего государственного аудита
31. Обжалование решения и документов по результатам электронного внутреннего государственного аудита осуществляется в порядке, установленном подпунктом 4) пункта 1 статьи 37 и статьей 60 Закона.
Приложение 1
к Правилам электронного
внутреннего
государственного аудита
Форма
Утверждаю:
Лицо, ответственное
за проведение
электронного внутреннего
государственного аудита
_________________________
(должность, фамилия, имя,
отчество (при его наличии),
подпись)
от "__" _________ 20___ года
Программа аудита
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

25. Мемлекеттік аудит объектісі тиісті құжаттарда көрсетілген мерзімдерде ІАҚ-ға ақпараттық технологияларды қолдану арқылы, оның ішінде мемлекеттік сатып алу веб-порталы арқылы ұсынымдарды қарау нәтижелері туралы және шешімнің орындалуы туралы ақпарат жібереді.
26. Аудиторлық іс-шараға жауапты адам тұрақты және жүйелі негізде:
1) мемлекеттік аудит объектісі жіберетін аудиторлық қорытындыда немесе ішкі аудит нәтижелері туралы есепте берілген ұсынымдарды қарау нәтижелері туралы ақпараттың уақтылығы мен толықтығына;
2) мемлекеттік аудит объектісінің нұсқаманы немесе шешімді уақтылы және толық орындауына мониторингті жүзеге асырады.
27. Мемлекеттік аудит объектісінің ұсынымдарды қарауы және нұсқаманы толық орындауы нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аудиторлық іс-шараның аяқталғаны туралы анықтама жасалады.
28. Мемлекеттік аудит объектісінің ұсынымдарды қарауы және шешімді толық орындауы нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аудиторлық іс-шараның аяқталуы туралы анықтама жасалады.
29. Мемлекеттік аудит объектісі нұсқаманы көрсетілген мерзімде орындамаған немесе тиісінше орындамаған кезде аудит тобының жетекшісі немесе мемлекеттік аудитор нұсқамада көрсетілген мерзім аяқталған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 462-бабында көзделген шараларды қолданады (бұдан әрі – Кодекс).
30. Мемлекеттік аудит объектісі шешімді көрсетілген мерзімде орындамаған немесе тиісінше орындамаған кезде аудит тобының жетекшісі немесе мемлекеттік аудитор шешімде көрсетілген мерзім өткен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Кодектің 462-бабында көзделген шараларды қолданады.
5-тарау. Электрондық ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша шешімдер мен құжаттарға шағымдану тәртібі
31. Электрондық ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша шешімдер мен құжаттарға шағымдану Заңның 37-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында және 60-бабында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Электрондық ішкі мемлекеттік
аудит Қағидаларына
1-қосымша
Аудит бағдарламасы
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1. Наименование объекта государственного аудита ___________________________
2. Цель/предмет аудиторского мероприятия: _________________________________
3. Детальный перечень вопросов, подлежащих электронному внутреннему
государственному аудиту:
№ п/п
Показатели государственного аудита и детализированные вопросы аудиторского мероприятия (совместной, параллельной проверки) к каждому из показателей
Бюджетная программа (номер и наименование) и (или) активы, подлежащие охвату аудиторским мероприятием, (совместной, параллельной, встречной проверкой)
Период охвата (год/полугодие/месяцы)
Объем средств республиканского и (или) местного бюджетов и (или) активов, подлежащих охвату аудиторским мероприятием (совместной, параллельной, встречной проверкой) (тысяч тенге)
1
2
3
4
5
1.
2.
3.
Итого:

1. Мемлекеттік аудит объектісінің атауы:________________________
2. Аудиторлық іс-шараның мақсаты/мәні:_______________________
3. Электрондық ішкі мемлекеттік аудитті қамтитын егжей-тегжейлі сұрақтар тізбесі:
Р/с№
Мемлекеттік аудит көрсеткіштері және көрсеткіштердің әрқайсысына аудиторлық іс-шараның (бірлескен, қатар, үстеме тексерулер) егжей-тегжей мәселелері
Аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар, үстеме тексерумен) қамтылуға жататын бюджеттік бағдарлама (нөмірі және атауы) және (немесе) активтер
Қамтылатын кезең (жыл/жарты жыл/айлар)
Аудиторлық іс-шарамен (бірлескен, қатар, үстеме тексерумен) қамтылуға жататын республикалық және (немесе) жергілікті бюджет қаражатының және (немесе) активтердің көлемі (мың теңге)
1
2
3
4
5
1.
2.
3.
Жиыны:

4. Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также актов
субъектов квазигосударственного сектора, принятых для их реализации,
на соответствие которым проводится электронный внутренний государственный аудит:
_______________________________________________________________
Руководитель группы государственного аудита/государственный аудитор
_______________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Примечание:
1. Наименование объекта государственного аудита
(указать организационно-правовую форму, полное наименование объекта государственного аудита).
2. Цель/предмет аудиторского мероприятия (в зависимости от тематики аудиторского
мероприятия в качестве цели указываются направления, предусмотренные
подпунктом 2) статьи 14 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите
и финансовом контроле").
3. Детальный перечень вопросов, подлежащих электронному внутреннему
государственному аудиту (конкретизировать вопросы, подлежащие электронному
внутреннему государственному аудиту).
4. Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также актов
субъектов квазигосударственного сектора, принятых для их реализации,
на соответствие которым проводится электронный внутренний государственный
аудит (указать нормативные правовые акты Республики Казахстан, а также акты
субъектов квазигосударственного сектора, принятых для их реализации,
используемые в ходе аудиторского мероприятия.
Приложение 1-1
к Правилам электронного
внутреннего
государственного аудита
Форма
Утверждаю:
Лицо, ответственное
за проведение
аудиторского мероприятия
_________________________
(должность, фамилия, имя
и отчество (при его наличии),
подпись)
от ___ _________ 20___ года
Программа проведения электронного внутреннего государственного аудита финансовой отчетности
Сноска. Правила дополнены приложением 1-1 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. __________________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита)
2. Цель, предмет аудиторского мероприятия
____________________________________________________________________
3. Вид проверки (совместная, параллельная)
____________________________________________________________________
4. Детальный перечень вопросов, подлежащих внутреннему государственному
аудиту:
№ пункта ___________
Показатели государственного аудита и детализированные вопросы аудиторского
мероприятия (совместной, параллельной проверки) к каждому из показателей
Метод исследования (сплошная/выборочная)
Период охвата (год/полугодие/месяцы)
Валюта баланса
Итого:

4. Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі, сондай-ақ
оларды іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілерінің актілері, олардың сәйкестігіне электрондық ішкі мемлекеттік аудит жүргізіледі:
________________________________________
Мемлекеттік аудит тобының басшысы/мемлекеттік аудитор
________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы)
Ескертпе:
1. Мемлекеттік аудит объектісінің атауы (аудит объектісінің толық атауы,
ұйымдық-құқықтық нысаны көрсетіледі).
2. Аудиторлық іс-шараның мақсаты/мәні (аудиторлық іс-шара тақырыбына байланысты, мақсаты ретінде "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы"
Қазақстан Республикасы Заңының 14-бабының 2)-тармақшасында көзделген бағыттар көрсетіледі).
3. Электрондық ішкі мемлекеттік аудитке жататын егжей-тегжейлі сұрақтар тізбесі (электрондық
ішкі мемлекеттік аудитке жататын сұрақтарды нақтылау).
4. Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі, сондай-ақ оларды
іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілерінің актілері, олардың
сәйкестігіне электрондық ішкі мемлекеттік аудит жүргізіледі (аудиторлық іс-шара барысында
қолданылатын Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі, сондай-ақ
оларды іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілерінің актілері көрсетіледі).
Электрондық ішкі мемлекеттік
аудит қағидаларына
1-1-қосымша
Нысан
Бекітемін:
Аудиторлық іс-шараны
жүргізуге жауапты тұлға
_____________________
(лауазымы, тегі, аты және
әкесінің аты (болған кезде),
қолы)
20___ жылғы ___ _____
Қаржылық есептіліктің электрондық ішкі мемлекеттік аудитін жүргізу бағдарламасы
Ескерту. Қағидалар 1-1-қосымшамен толқытырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. _________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы)
2. Аудиторлық іс-шараның мақсаты, пәні
___________________________________________________________
3. Тексеру түрі (бірлескен, қосарлас) ____________________________
4. Ішкі мемлекеттік аудитке жататын мәселелердің егжей-тегжейлі тізбесі:
тармақтың № __________
Мемлекеттік аудиттің көрсеткіштері және көрсеткіштердің әрқайсысына аудиторлық іс-шараның (бірлескен, қосарлас тексерудің) егжей-тегжейлі мәселелері
Зерттеу әдісі (жаппай/іріктеп)
Қамту кезеңі (жыл/жарты жыл/айлар)
Баланс валютасы
Жиыны:

5. Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан и иных документов
органов внутреннего государственного аудита, используемых в ходе аудиторского
мероприятия (совместной, параллельной проверки):
__________________________________________________________
Руководитель группы государственного аудита
__________________________________________________________
(должность, фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись)
Приложение 1-2
к Правилам электронного
внутреннего
государственного аудита
Форма
Лицу, ответственному
за проведение
аудиторского мероприятия
___________________________
(должность, фамилия, имя
и отчество (при его наличии),
подпись)
Информация о результатах предварительного изучения объектов государственного аудита
Сноска. Правила дополнены приложением 1-2 в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Предварительное изучения объектов государственного аудита:
__________________________________________________________________.
(наименование объектов государственного аудита, местонахождение объекта
государственного аудита (область/город))
2. Основание для организации аудиторского мероприятия:
__________________________________________________________________.
(наименование документа, дата, номер)
3. Цель, предмет и вопросы аудиторского мероприятия:
__________________________________________________________________.
4. Изучены следующие документы, имеющие значение для организации
аудиторского мероприятия:
1) ________________________________________________________________
(указать перечень изученных документов, отчетов и другой информации, в том числе
полученных в соответствие со ст.21 Закона у объекта государственного аудита).
2) _________________________________________________________________
(результаты предыдущего государственного аудита (контроля) и проверок,
документы, подтверждающие изъятие правоохранительными органами
правоустанавливающих и иных первичных документов).
5. В ходе предварительного изучения на основе анализа и оценки информации
о деятельности объекта государственного аудита в зависимости от типа аудита
и целей аудиторского мероприятия, произведена оценка следующих показателей:
1) наличии и степени рисков –______________________________________________.
(в соответствии с указанной целью, предмету и вопросу аудиторского мероприятия
определить и подтвердить существования каких-либо факторов (действий или
событий), которые влияют на достижение государственным органом своих целей
при формировании и использовании бюджетных средств и активов в проверяемой
сфере и (или) деятельности объекта государственного аудита);

5. Аудиторлық іс-шара (бірлескен, қосарлас тексеру) барысында пайдаланылатын Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің және ішкі мемлекеттік аудит органдарының өзге де құжаттарының тізбесі:
___________________________________________________________
Мемлекеттік аудит тобының жетекшісі
___________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда), қолы)
Электрондық ішкі мемлекеттік
аудит қағидаларына
1-2 қосымша
Нысан
Электрондық Ішкі мемлекеттік
аудитті жүргізуге жауапты тұлға
_______________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің
аты (болған жағдайда), қолы)
Мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу нәтижелері туралы ақпарат
Ескерту. Қағидалар 1-2-қосымшамен толқытырылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мемлекеттік аудит объектілерін алдын ала зерделеу: __________________________.
(мемлекеттік аудит объектілерінің атауы, мемлекеттік аудит объектісінің орналасқан жері (облыс/қала)
2. Аудиторлық іс-шараны ұйымдастыру үшін негіз: _____________________________.
(құжаттың атауы, күні, нөмірі)
3. Аудиторлық іс-шараның мақсаты, мәні және мәселелері: _______________________.
4. Аудиторлық іс-шараны ұйымдастыру үшін маңызы бар мынадай құжаттар зерделенді:
1) _______________________________________________________
(зерттелген құжаттардың, есептердің және басқа да ақпараттың, оның ішінде мемлекеттік аудит объектісінде Заңның 21-бабына сәйкес алынған ақпараттың тізбесін көрсету)
2. _______________________________________________________
(алдыңғы мемлекеттік аудиттің (бақылаудың) және тексерулердің нәтижелері, құқық қорғау органдарының құқық белгілейтін және өзге де бастапқы құжаттарды алып қойғанын растайтын құжаттар)
5. Аудит түріне және аудиторлық іс-шара мақсаттарына қарай мемлекеттік аудит объектісінің қызметі туралы ақпаратты талдау және бағалау негізінде алдын ала бағалау барысында мынадай көрсеткіштер ескеріледі:
1) тәуекелдердің болуы және дәрежесі - ___________________________________.
(көрсетілген мақсатқа, аудиторлық іс-шараның нысанасы мен мәселесіне сәйкес тексерілетін салада және (немесе) мемлекеттік аудит объектісінің қызметінде бюджет қаражаты мен активтерін қалыптастыру және пайдалану кезінде мемлекеттік органның өз мақсаттарына қол жеткізуіне әсер ететін қандай да бір факторлардың (іс-қимылдардың немесе оқиғалардың) болуын айқындау және растау)

2) система внутреннего контроля – _________________________________________.
(в соответствии с указанной целью, предмету и вопросу аудиторского мероприятия
провести предварительный анализ и оценку степени эффективности организации
системы внутреннего контроля и ее компонентов, предусмотренных Законом,
по результатам которой определяется способность системы внутреннего контроля
обеспечивать достижение поставленных целей и задач);
3) существенность – _______________________________________________________.
(в соответствии с указанной целью, предмету и вопросу аудиторского мероприятия
определить наличие отклонение при совершении объектом государственного аудита
финансовых и хозяйственных операций от требований норм законодательства
Республики Казахстан, а также актов субъектов квазигосударственного сектора,
принятых в их реализацию, а также иные ошибки, оказывающие влияние
на принимаемые решения, максимально допустимый размер которых определяется
в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном аудите
и финансовом контроле в зависимости от специфики деятельности объекта
государственного аудита и категории показателей. Расчет показателей
существенности и аудиторского риска осуществляется в соответствии со стандартами).
6. Необходимость проведения встречной проверки
________________________________________________________________________.
(наименование объекта государственного аудита, указать обоснование
в необходимости проведения встречной проверки)
7. Необходимость привлечения специалистов (экспертов)
________________________________________________________________________.
(указать обоснование в необходимости специалистов (экспертов))
8. Необходимость в получении разрешений в случаях проведения государственного
аудита на режимных объектах ______________________________________________
(требуется/не требуется).
9. По итогам предварительного изучения объекта государственного аудита
и проведенного анализа предлагаем:
9.1. Проведение аудиторского мероприятия на объекте государственного аудита
__________________________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита)
__________________________________________________________________________
(указать целесообразность проведения аудиторского мероприятия на основании
выводов о наличии и степени рисков, системы внутреннего контроля,
существенности, при отказе в проведение аудита указать причину).
9.2. Включить в Программу аудита:
1) объем средств бюджета и активов, охватываемый аудиторским мероприятием:
__________________________________________________________________________
(указать объем средств и активов, охватываемых внутренним государственным
аудитом, в разрезе проверяемых годов и бюджетных программ по итогам аудиторской
выборки)

2) ішкі бақылау жүйесі - ___________________________________________________.
(көрсетілген мақсатқа, аудиторлық іс-шараның нысанасы мен мәселесіне сәйкес ішкі бақылау жүйесін және оның заңда көзделген компоненттерін ұйымдастырудың тиімділік дәрежесіне алдын ала талдау және бағалау жүргізу, оның нәтижелері бойынша ішкі бақылау жүйесінің қойылған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізуді қамтамасыз ету қабілеті айқындалады)
3) мәнділік – ____________________________________________.
(көрсетілген мақсатқа, аудиторлық іс-шараның нысанасы мен мәселесіне сәйкес мемлекеттік аудит объектісі Қаржы және шаруашылық операцияларды жасаған кезде Қазақстан Республикасы заңнамасы нормаларының, сондай-ақ оларды іске асыруға қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің талаптарынан ауытқудың, сондай-ақ қабылданатын шешімдерге ықпал ететін өзге де қателіктердің болуын айқындау, рұқсат етілетін ең жоғары мөлшері мемлекеттік аудит объектісі қызметінің ерекшелігіне және көрсеткіштер санатына байланысты Қазақстан Республикасының мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заңнамасына сәйкес айқындалады. Маңыздылық және аудиторлық тәуекел көрсеткіштерін есептеу стандарттарға сәйкес жүзеге асырылады)
6. Үстеме тексеру жүргізу қажеттілігі ____________________________________.
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы, үстеме тексеру жүргізу қажеттілігінің негіздемесін көрсету)
7. Мамандарды (Сарапшыларды) тарту қажеттілігі _____________________________.
(мамандардың (сарапшылардың) қажеттілігінің негіздемесін көрсету)
8. Режимдік объектілерде мемлекеттік аудит жүргізу жағдайларында рұқсаттар алу
қажеттілігі ________________________________________________________.
(қажет / қажет емес)
9. Мемлекеттік аудит объектісін алдын ала зерделеу және жүргізілген талдау қорытындылары бойынша мыналарды ұсынамыз:
9.1. Мемлекеттік аудит объектісінде аудиторлық іс-шара өткіз ____________________
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы )
__________________________________
(тәуекелдердің болуы мен дәрежесі, ішкі бақылау жүйесі, маңыздылығы туралы
қорытындылар негізінде аудиторлық іс-шараны өткізудің орындылығын көрсету, аудит
жүргізуден бас тартқан жағдайда себебін көрсету)
9.2. Аудит бағдарламасына қосу:
1) аудиторлық іс-шарамен қамтылатын бюджет қаражаты мен активтердің көлемі:
_____________________________________.
(аудиторлық іріктеу қорытындылары бойынша тексерілетін жылдар және бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде ішкі мемлекеттік аудитпен қамтылатын қаражат пен активтердің көлемін көрсету)

2) показатели государственного аудита и детализированные вопросы аудиторского
мероприятия (совместной, параллельной проверки) к каждому из показателей:
_________________________________________________________________________.
10. Распределение вопросов, подлежащие охвату в ходе аудиторского мероприятия
между государственными аудиторами, ассистентами и экспертами при проведении
совместной и параллельной проверок – между государственными органами
и органами государственного аудита и финансового контроля:
_________________________________________________________________________.
11. Срок проведения аудиторского мероприятия определить:
_________________________________________________________________________.
Руководитель группы государственного аудита
_________________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Участники группы государственного аудита
_________________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 2
к Правилам электронного
внутреннего государственного
аудита
Форма
Руководитель группы
государственного аудита
__________________________
(должность, фамилия, имя,
отчество (при его наличии),
подпись)
от "___" ________ 20___ года
Аудиторское задание*
1. Наименование объекта государственного аудита ______________________________
2. Срок аудиторского мероприятия: ___________________________________________
№ п/п
Вопросы аудиторского мероприятия (из программы аудита), распределяемые между участниками группы аудита
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность государственного аудитора, ассистента государственного аудитора (привлеченного эксперта)
Сроки (этапы) проведения аудиторского мероприятия
дата начала рассмотрения вопроса программы аудита
дата окончания рассмотрения вопроса программы аудита
дата представления материалов для включения в аудиторский отчет
1
2
3
4
5
6
1.
1)
2)
Члены группы государственного аудита (государственный (-ые) аудитор (-ы),
ассистент (-ы) государственного аудитора, привлеченные эксперты по соответствующему
профилю) __________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Согласованно:
Лицо, ответственное за проведение
электронного внутреннего
государственного аудита
_______________________________
(должность, фамилия, имя, отчество
(при его наличии), подпись)
от "___" ____________ 20___ года
*При проведении аудиторского мероприятия государственным аудитором (одним участником), аудиторское задание не составляется.
Примечание:

2) мемлекеттік аудиттің көрсеткіштері және көрсеткіштердің әрқайсысына аудиторлық іс-шараның (бірлескен, қатарлас тексерудің) егжей-тегжейлі мәселелері____________________________________________________.
10. Аудиторлық іс-шара барысында мемлекеттік аудиторлар, ассистенттер мен сарапшылар арасында – мемлекеттік органдар мен мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары арасында бірлескен және қатар тексерулер жүргізілген жағдайда қамтылуға тиіс мәселелерді бөлу: .
11. Аудиторлық іс-шараны өткізу мерзімі белгіленсін:_______________.
Мемлекеттік аудит тобының басшысы _______________.
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік аудит тобының қатысушылары _______________.
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Электрондық ішкі мемлекеттік
аудит қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Мемлекеттік аудит тобының
басшысы
________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің
аты (бар болған жағдайда),
қолы)
20___ жылғы "___" __________
Аудиторлық тапсырма*
1. Мемлекеттік аудит объектісінің атауы: __________________________________
2. Аудиторлық іс-шара мерзімі: ___________________________________________
р/с №
Аудиторлық тобының қатысушылары арасындағы бөлінетін аудиторлық іс-шаралар (аудит жоспарынан) мәселелері
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және мемлекеттік аудитордың, мемлекеттік аудитордың ассистентінің лауазымы (тартылған сарапшының, сарапшының)
Аудиторлық іс-шараны жүргізу мерзімі (кезеңдері)
аудит бағдарламасының мәселесін қарау басталған күн
аудит бағдарламасының мәселесін қарау аяқталатын күн
аудиторлық есепке енгізу үшін материалдарды ұсыну күні
1
2
3
4
5
6
1.
1)
2)
Мемлекеттік аудит тобының мүшелері (мемлекеттік аудитор (-лар), мемлекеттік
аудитордың ассистенті (-тері), қажет болған кезде тиісті бейіні бойынша тартылған сарапшылар)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы)
Келісілді:
Электрондық ішкі мемлекеттік аудитті
жүргізуге жауапты тұлға
_______________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар
болған жағдайда), қолы)
20___ жылғы "___" ____________
*Мемлекеттік аудитормен (бір қатысушы) аудиторлық іс-шара жүргізілген кезде
аудиторлық есеп жасалынбайды.
Ескертпе:

1. Наименование объекта государственного аудита (указать организационно-правовую форму, полное наименование объекта государственного аудита).
2. Срок аудиторского мероприятия (указывается срок аудиторского мероприятия согласно поручению на проведение аудиторского мероприятия и общее количество рабочих дней, необходимых для проведения аудиторского мероприятия).
Приложение 3
к Правилам электронного
внутреннего государственного
аудита
Форма
Поручение на проведение аудиторского мероприятия (проверки) (Акт о назначении проверки)
"___" ________ 20 __ год                                     № ___
В соответствии со статьей 18 Закона Республики Казахстан "О государственном
аудите и финансовом контроле" (далее – Закон)
поручается _______________________________________________
(указать фамилии, инициалы и должности работника (-ов) органов внутреннего
государственного аудита, с указанием руководителя группы государственного аудита,
которому (-ым) поручено проведение аудиторского мероприятия (проверки) провести в
______________________________________________________________ (указать
организационно-правовую форму объекта государственного аудита, полное наименование,
его местонахождение, бизнес-идентификационный номер, фамилии, инициалы первого
руководителя объекта государственного аудита или лица, исполняющего его обязанности)
аудиторское мероприятие (проверку)
по вопросу _______________________________________________________________
(указать предмет/вопрос аудиторского мероприятия (проверки)
*Тип государственного аудита
_________________________________________________________
Период, охватываемый аудиторским мероприятием (проверкой)__________________
Срок проведения аудиторского мероприятия
(проверки): с _________ по___________
Лицо, ответственное за аудиторское мероприятие:
______________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Поручение на проведение аудиторского мероприятия (проверки) вступает в силу со
дня его регистрации в уполномоченном органе в области правовой статистики и
специальных учетов.
Основание: ________________________________________ (перечень объектов
государственного аудита уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту
и его территориальных подразделений на соответствующий год; поручение Президента
Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан; результаты мониторинга
данных информационных систем центрального уполномоченного органа по исполнению
бюджета с применением системы управления рисками; обращения физических и
юридических лиц; дата, номер документа, послужившего основанием для назначения
аудиторского мероприятия).
Руководитель уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту/его
территориального подразделения
______________________________________________________________
подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
*Не указывается при проведении встречной проверки.
Примечание:
На оборотной стороне поручения на проведение аудиторского мероприятия
указываются права и обязанности объекта государственного аудита согласно статье 37 Закона.
Приложение 4
к Правилам электронного
внутреннего
государственного аудита
Форма
Аудиторский отчет №___*

1. Мемлекеттік аудит объектісінің атауы (аудит объектісінің толық атауы,
ұйымдық-құқықтық нысаны көрсетіледі).
2. Аудиторлық іс-шара мерзімі (аудиторлық іс-шараны жүргізуге арналған тапсырмаға
сәйкес аудиторлық іс-шара мерзімі және аудиторлық іс-шараны жүргізу үшін қажет
жұмыс күндерінің жалпы саны көрсетіледі).
Электрондық ішкі мемлекеттік
аудит қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Аудиторлық іс-шараны (тексеруді) жүргізуге тапсырма (Тексеруді тағайындау туралы акті)
20 __ жылғы "___" ________ № __
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы
Заңының 18 бабына сәйкес (бұдан әрі – Заң) ____________________________
(аудиторлық іс-шараны (тексеруді) жүргізу тапсырылған мемлекеттік аудит тобының
басшысын көрсете отырып, ішкі мемлекеттік аудит органыдарының қызметкері (-лері)
нің тегі, аты-жөні және лауазымы көрсетіледі)
___________________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің ұйымдық-құқықтық нысаны, толық атауы, оның
орналасқан жері, бизнес сәйкестендіру нөмірі, мемлекеттік аудит объектісінің бірінші
басшысы немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның тегі, аты-жөні көрсетіледі)
_________________________________________________________________
(аудиторлық іс-шараның (тексерудің) мақсаты/мәні көрсетіледі)
_________________________________________________________________
мәселелері бойынша аудиторлық іс-шара (тексеру) жүргізу тапсырылады.
*Мемлекеттік аудиттің түрі
_______________________________________________________________
Аудиторлық іс-шарамен (тексерумен) қамтылатын кезең
_______________________________________________________________
Аудиторлық іс-шараны (тексеруді) жүргізу мерзімі: ____ бастап _______ дейін.
Аудиторлық іс-шараға жауапты тұлға:
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), лауазымы)
Аудиторлық іс-шара (тексеру) жүргізуге тапсырма құқықтық статистика және
арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органда тіркелген күннен бастап күшіне енеді.
Негіздеме: _________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган мен оның аумақтық бөлімшелерінің
тиісті жылға арналған мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесі; Қазақстан Республикасының
Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмасы; тәуекелдерді басқару
жүйесін қолдана отырып,бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның ақпараттық
жүйелерінің деректеріне мониторинг нәтижелері; жеке және заңды тұлғаның өтініштері;
аудиторлық іс-шара тағайындау үшін негіз болған құжаттың нөмірі).
Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның/оның аумақтық бөлімшелерінің
басшысы ____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы)
*Үстеме тексеру жүргізу кезінде көрсетілмейді.
Ескерпе: Заңының 37-бабына сәйкес мемлекеттік аудит объектілерінің құқықтыры мен
түсініктемелері аудиторлық іс-шараны жүргізу тапсырмасының сыртқы жағында көрсетіледі.
Электрондық ішкі мемлекеттік
аудит қағидаларына
4-қосымша
Нысан
№ __ аудиторлық есеп*

Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.09.2023 № 989 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_______________________
(место составления)
____________ 20___ года
(дата аудиторского отчета)**
1. Наименование объекта государственного аудита:
_______________________________________________________________
2. Тип электронного внутреннего государственного аудита:
_______________________________________________________________
3. Поручение на проведение электронного внутреннего государственного
аудита: ________________________________________________________
4. Электронный внутренний государственный аудит проведен:
_______________________________________________________________
5. Цель (предмет) электронного внутреннего государственного аудита:
_______________________________________________________________
6. Период, охваченный электронным внутренним государственным аудитом:
_______________________________________________________________
7. Срок проведения электронного внутреннего государственного аудита:
с _________ по ________.
8. Должностные лица объекта государственного аудита: ________________
9. Сведения о результатах проведенного электронного внутреннего
государственного аудита:
1) Номер и наименование вопроса программы аудита:
_________________________________________________________________
Ответ на вопрос программы аудита __________________________________
2) Номер и наименование вопроса программы аудита: __________________
Ответ на вопрос программы аудита __________________________________
в соответствии с последовательностью вопросов, предусмотренных программой
аудита.
10. Меры, принятые в ходе электронного внутреннего государственного аудита:
__________________________________________________________________
Государственный (-ые) аудитор (-ы)
______________________________ ____________________________________
(должность) (подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Привлеченные эксперты (при привлечении)
_____________________________ _____________________________________
(должность) (подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Ознакомлен
__________________________________________________________________
подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии) первого руководителя
объекта государственного аудита или лица, исполняющего его обязанности,
дата ознакомления)
Примечание:
1. Наименование объекта государственного аудита (указать организационно-правовую
форму объекта государственного аудита, полное наименование, его местонахождение,
данные о государственной регистрации, бизнес-идентификационный номер).

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.09.2023 № 989 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
____________________
(жасалған орны)
20 __ жылғы "___" ________
(аудиторлық есептің күні)**
1. Мемлекеттік аудит объектісінің атауы: _______________________________
2. Электрондық ішкі мемлекеттік аудит түрі: ____________________________
3. Электрондық ішкі мемлекеттік аудитті жүргізуге тапсырма: _____________
4. Электрондық ішкі мемлекеттік аудит жүргізілді: _______________________
5. Электрондық ішкі мемлекеттік аудиттің мақсаты, мәні: _________________
6. Электрондық ішкі мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең: ______________
7. Электрондық ішкі мемлекеттік аудитті жүргізу мерзімі: ___ бастап ___ дейін.
8. Электрондық ішкі мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды тұлғалары:
___________________________________________________________________
9. Жүргізілген электрондық ішкі мемлекеттік аудиттің нәтижелері туралы мәліметтер:
1) Аудит бағдарламасы сұрағының нөмірі мен атауы: _____________________
Аудит бағдарламасы сұрағына жауап ___________________________________
2) Аудит бағдарламасы сұрағының нөмірі мен атауы: _____________________
Аудит бағдарламасында қарастырылған сұрақтардың реттілігіне сәйкес аудит
бағдарламасының сұрағына жауап __________________________________________
10. Электрондық ішкі мемлекеттік аудит барысында қолданылған шаралар:
_______________________________________
Мемлекеттік аудитор (-лар)
____________________ ___________________________________________
(лауазымы)             (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Тартылған сарапшылар (тартылған кезде)
____________________ ____________________________________________
(лауазымы)             (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Таныстым ___________________________________________________
(Мемлекеттік аудит объектісінің бірінші басшысы немесе оның міндетін атқарушы
тұлғаның қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), танысқан күні)
Ескертпе:
1. Электрондық ішкі мемлекеттік аудит объектісінің атауы (аудит объектісінің ұйымдық-құқықтық нысаны, толық атауы, оның орналасқан жері, мемлекеттік тіркеу туралы деректертер, бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі).

2. Тип электронного внутреннего государственного аудита (аудит соответствия).
3. Поручение на проведение электронного внутреннего государственного аудита
(дата и номер поручения на проведение внутреннего государственного аудита).
4. Электронный внутренний государственный аудит проведен (фамилия, имя,
отчество (при его наличии), должность государственного (-ых) аудитора (-ов),
ассистента (-ов) государственного аудитора, привлеченных экспертов
по соответствующему профилю).
5. Цель (предмет) электронного внутреннего государственного аудита (цель (предмет)
внутреннего государственного аудита согласно поручению на проведение
внутреннего государственного аудита).
6. Период, охваченный электронным внутренним государственным аудитом
(проверенный период деятельности объекта государственного аудита).
7. Срок проведения электронного внутреннего государственного аудита (дата начала
и окончания проведения электронного внутреннего государственного аудита).
8. Должностные лица объекта государственного аудита (фамилии, инициалы
должностных лиц объекта государственного аудита, с ведома которых осуществлялся
электронный внутренний государственный аудит).
9. Сведения о результатах проведенного электронного внутреннего государственного
аудита. В данном разделе аудиторского отчета отражаются информационная система
государственного органа, посредством которой проведен электронный внутренний
государственный аудит, а также результаты проведенного электронного внутреннего
государственного аудита, достаточные для подтверждения того, что цель
государственного аудита достигнута. При необходимости информация
по проверяемым вопросам в аудиторском отчете отражается в обобщенном виде,
детальная информация излагается в приложениях к аудиторскому отчету.
При выявлении нарушений по вопросам аудита, каждый факт нарушения нумеруется
в сквозном порядке и фиксируется отдельным пунктом с описанием характера и вида
нарушения со ссылкой на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов,
положения которых нарушены, и указываются реквизиты и наименования
документов, которые служат доказательством соответствующего нарушения. Если
по вопросу программы аудита нарушений и недостатков не установлено,
в аудиторском отчете делается запись: "Вопрос программы (наименование) проверен.
Нарушений и недостатков не установлено." и перечисляются реквизиты подвергнутых
внутреннему государственному аудиту документов, на основе которых
сформулированы данные выводы. Не допускается включение в аудиторский отчет
фактов, выводов, не подтвержденных соответствующими аудиторскими
доказательствами и (или) иными документами и информацией.

2. Электрондық ішкі мемлекеттік аудит түрі (сәйкестік аудиті).
3. Электрондық ішкі мемлекеттік аудитті жүргізуге тапсырма (ішкі мемлекеттік аудитті жүргізуге арналған тапсырманың күні мен нөмірі).
4. Электрондық ішкі мемлекеттік аудит жүргізілді (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) мемлекеттік аудитор (-лар) дың, мемлекеттік аудитордың асситенті (-тері), тиісті бейіні бойынша тартылған сарапшылар).
5. Электрондық ішкі мемлекеттік аудиттің мақсаты (мәні) (электрондық ішкі мемлекеттік аудитті жүргізу тапсырмасына сәйкес ішкі мемлекеттік аудиттің мақсаты (мәні)).
6. Электрондық ішкі мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең (мемлекеттік аудит объектісі қызметінің тексерілген кезеңі).
7. Электрондық ішкі мемлекеттік аудитті жүргізу мерзімі (электрондық ішкі мемлекеттік аудитті жүргізудің басталған және аяқталған күні).
8. Мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды тұлғалары (келісімімен электрондық ішкі мемлекеттік аудит жүзеге асырылған мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды тұлғаларының тегі, аты-жөні).
9. Жүргізілген ішкі мемлекеттік аудиттің нәтижелері туралы мәліметтер.
Аудиторлық есептің осы бөлімінде ол арқылы электрондық ішкі мемлекеттік аудит жүргізілген мемлекеттік органның ақпараттық жүйесі, сондай-ақ мемлекеттік аудит мақсатына қол жеткізілгенін растау үшін жеткілікті жүргізілген электрондық ішкі мемлкеттік аудит нәтижелері көрсетіледі.
Қажет болған кезде аудиторлық есепте тексерілетін мәселелер бойынша ақпарат жалпылама түрде көрсетіледі, егжей-тегжейлі ақпарат аудиторлық есепке қосымшаларда жазылады.
Аудит мәселелері бойынша бұзушылықтар анықталған кезде, әрбір бұзушылық фактісі кезек тәртібімен нөмірленеді және ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтары мен тармақшаларына сілтеме жасай отырып, бұзушылықтардың сипаттамасы мен түрі сипатталған жеке тармақпен тіркеледі және тиісті бұзушылықтардың дәлелдемесі болатын құжаттардың деректемелері мен атаулары көрсетіледі.
Егер аудит бағдарламасының мәселесі бойынша бұзушылықтар мен кемшіліктер анықталмаса, аудиторлық есепте "Бағдарлама мәселесі (атауы) тексерілді. Бұзушылықтар мен кемшіліктер анықталмады." деген жазба жасалады және оның негізінде осы қорытындылар қалыптастырылған ішкі мемлекеттік аудитке ұшыраған құжаттардың деректемелері көрсетіледі.
Аудиторлық есепке тиісті аудиторлық дәлелдермен және (немесе) өзге де құжаттармен және ақпаратпен расталмаған фактілер, қорытындылар енгізуге жол берілмейді.

10. Оценка в области государственного аудита или деятельности объекта аудита
на предмет соответствия выявленных результатов показателям государственного аудита.
11. Воспрепятствования в проведении внутреннего государственного аудита:
_________________________________________________________________________
(указываются сведения о фактах воспрепятствования должностными лицами объекта
государственного аудита в проведении внутреннего государственного аудита
работниками органа внутреннего государственного аудита (указать форму
воспрепятствования: отказ от предоставления необходимых документов, материалов
и иных сведений, и информации о деятельности объекта государственного аудита,
отказ в допуске для проведения государственного аудита или создание иного
препятствия в его осуществлении, предоставление недостоверной информации.
При составлении работником органа внутреннего государственного аудита протокола
об административном правонарушении, выразившемся в воспрепятствовании
в проведении внутреннего государственного аудита, в аудиторском отчете
указываются его номер и дата).
12. Меры, принятые в ходе электронного внутреннего государственного аудита
(указать принятые объектом государственного аудита меры посредством обеспечения
возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг,
поставки товаров и (или) отражения по учету выявленных сумм нарушений).
13. В соответствии со статьей 37 Закона Республики Казахстан "О государственном
аудите и финансовом контроле" руководитель объекта государственного аудита
уведомляет о выявленных финансовых нарушениях субъектов предпринимательства
и иных лиц, интересы которых затронуты аудиторскими мероприятиями
государственного аудита.
Пояснения по заполнению формы:
* Результаты аудиторского мероприятия СВА оформляются аудиторским отчетом
по аудиту соответствия согласно приложению 7 или аудиторским отчетом по аудиту
эффективности согласно приложению 7-1 в соответствии с Правилами проведения
внутреннего государственного аудита и финансового контроля, утвержденными
приказом Министра финансов Республики Казахстан от 19 марта 2018 года № 392
(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых
актов под № 16689).
** В верхней части аудиторского отчета указывается место его составления
(название населенного пункта, дата аудиторского отчета (дата завершения проведения
внутреннего государственного аудита в рабочее время, в рабочий день),
номер аудиторского отчета.
Приложение 5
к Правилам электронного
внутреннего государственного
аудита
Форма
Реестр нарушений и недостатков

10. Мемлекеттік аудит саласында немесе аудит объектісінің қызметінде анықталған нәтижелердің мемлекеттік аудит көрсеткіштеріне сәйкестігі тұрғысынан бағалау.
11. Ішкі мемлекеттік аудитті жүргізудегі кедергілер:
___________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды тұлғаларының ішкі мемлекеттік аудит органы қызметкерлерінің ішкі мемлекеттік аудит жүргізуіне кедергі жасау фактілері туралы мәліметтер көрсетіледі (кедергі жасау түрін көрсетіңіз: қажетті құжаттарды, материалдар мен өзге де мәліметтерді, және мемлекеттік аудит объектісінің қызметі туралы ақпаратты беруден бас тарту, мемлекеттік аудит жүргізу үшін рұқсат беруден бас тарту немесе оны жүзеге асыруға өзгеше кедергі жасау, дұрыс емес ақпарат беру.
Ішкі мемлекеттік аудит органының қызметкері ішкі мемлекеттік аудит жүргізуге кедергі жасауда көрінген әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасаған жағдайда аудиторлық есепте оның нөмірі мен күні көрсетіледі.
12. Электрондық мемлекеттік ішкі аудит барысында қабылданған шаралар (бюджетке өтеуді қамтамасыз ету арқылы аудит объектісі қабылдаған шараларды көрсету, жұмыстарды орындау жолымен қалпына келтіру, қызметтерді көрсету, тауарларды жеткізу және (немесе) бұзушылықтардың айқындалған сомасын есепке алу бойынша көрсетіледі).
13. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 37-бабына сәйкес мемлекеттік аудит объектісінің басшысы мемлекеттік аудиттің аудиторлық іс-шаралары қозғаған кәсіпкерлік субъектілерінің және өзге де тұлғаларды анықталған қаржылық бұзушылықтары туралы хабардар етеді.
Нысанды толтыру бойынша түсіндірме:
*ІАҚ аудиторлық іс-шарасының нәтижелері Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 19 наурыздағы № 392 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16689 болып тіркелген)Ішкі мемлекеттік аудитті және қаржылық бақылауды жүргізу қағидаларына сәйкес 7-қосымшаға сәйкес сәйкестік аудиті бойынша аудиторлық есеппен немесе 7-1-қосымшаға сәйкес тиімділік аудиті бойынша аудиторлық есеппен ресімделеді.
**Аудиторлық есептің жоғары бөлігінде оның жасалған орны (елдің мекеннің атауы, аудиторлық есептің күні (жұмыс уақытында, жұмыс күні Ішкі мемлекеттік аудитті жүргізудін аяқталған күні), аудиторлық есептің нөмірі көрсетіледі.
Электрондық ішкі мемлекеттік
аудит қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Бұзушылықтар мен жетіспеушіліктер тізілімі

1. Объект государственного аудита:
__________________________________________________________________
2. Цель (предмет) электронного внутреннего государственного аудита:
__________________________________________________________________
3. Период, охваченный электронным внутренним государственным аудитом: _______
4. Результаты электронного внутреннего государственного
аудита:__________________________________________________________________
5. Выводы по итогам электронного внутреннего государственного аудита:
__________________________________________________________________
6. Рекомендации по итогам электронного внутреннего государственного аудита*:
__________________________________________________________________
7. Меры реагирования финансового контроля*:
__________________________________________________________________
8. Срок представления информации о результатах рассмотрения рекомендаций
до "___" ___________ 20__ года с приложением подтверждающих документов.
Одновременно ставим Вас в известность, что в соответствии с пунктом 2 статьи 25
Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" (далее –
Закон) информацию о результатах рассмотрения рекомендаций объект государственного
аудита обязан направить в указанные сроки с приложением подтверждающих документов.
Лицо, ответственное за аудиторское мероприятие
__________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
* При не установлении нарушений и (или) недостатков рекомендации не выносятся.
Примечание:
1. Объект государственного аудита (указать организационно-правовую форму объекта государственного аудита, полное наименование, бизнес-идентификационный номер).
2. Цель (предмет) электронного внутреннего государственного аудита (цель и предмет электронного внутреннего государственного аудита согласно поручению на проведение электронного внутреннего государственного аудита).
3. Период, охваченный электронным внутренним государственным аудитом (проверенный период деятельности объекта государственного аудита).
4. Результаты электронного внутреннего государственного аудита (указывается общая сумма охвата государственным аудитом; сумма установленных финансовых нарушений с описанием характера нарушения, статей, пунктов и подпунктов нормативных правовых актов, положения которых нарушены; сумма нарушений процедурного характера с описанием характера нарушения, статей, пунктов и подпунктов нормативных правовых актов, положения которых нарушены; принятые объектом государственного аудита меры посредством обеспечения возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и (или) отражения по учету выявленных сумм финансовых нарушений).

1. Мемлекеттік аудит объектісі:
__________________________________________________________
2. Электрондық ішкі мемлекеттік аудиттің мақсаты (мәні):
__________________________________________________________
3. Электрондық ішкі мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең:
__________________________________________________________
4. Электрондық ішкі мемлекеттік аудиттің нәтижелелері:
__________________________________________________________
5. Электрондық ішкі мемлекеттік аудиттің қорытындысы бойынша тұжырымдар
____________________________________
6. Электрондық ішкі мемлекеттік аудиттің қорытындысы бойынша ұсынымдар*:
___________________________________________________
7. Қаржылық бақылаудың ден қою шаралары*:_________________
8. Ұсынымдарды қарау нәтижелері туралы ақпарат ұсыну мерзімі растайтын
құжаттарды қоса бере отырып, 20__ жылғы ___ _________ дейін. Бір мезгілде
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" (бұдан әрі – Заң) Қазақстан
Республикасы Заңының 25-бабы 2-тармағына сәйкес ұсынымдардың қаралу нәтижелері
туралы ақпаратты мемлекеттік аудит объектісі растау құжаттарын тиісті көрсетілген
мерзімдерде жіберуге міндетті екенін Сізге хабарлаймыз.
Аудиторлық іс-шараға жауапты тұлға _____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), қолы)
*Бұзушылықтар және (немесе) жетіспеушіліктер анықталмаған кезде ұсынымдар
шығарылмайды.
Ескертпе:
1. Мемлекеттік аудит объектісі (мемлекеттік аудит объектісінің ұйымдық-құқықтық нысаны, толық атауы, бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі).
2. Электрондық ішкі мемлекеттік аудиттің мақсаты (мәні) (электрондық ішкі мемлекеттік аудитті жүргізу тапсырмасына сәйкес электрондық ішкі мемлекеттік аудиттің мақсаты және мәні).
3. Электрондық ішкі мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең (мемлекеттік аудит объектісі қызметінің тексерілген кезеңі).
4. Электрондық ішкі мемлекеттік аудиттің нәтижелері (мемлекеттік аудитпен қамтылған жалпы сомасы; нормативті құқықтық актілер ережелері бұзылған баптарының, тармақтарының, тармақшаларының бұзушылықтары сипаты көрсетіле отырып анықталған қаржылық бұзушылықтар сомасы; нормативті құқықтық актілер ережелері бұзылған баптарының, тармақтарының, тармақшаларының бұзушылықтары сипаты көрсетіле отырып анықталған рәсімдік бұзушылықтар сомасы; бюджетке өтеуді қамтамасыз ету, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету, тауарларды жеткізу арқылы қалпына келтіру және (немесе) анықталған қаржылық бұзушылық сомаларын есепке алу бойынша көрсету жөніндегі мемлекеттік аудит объектісімен қабылданған шаралар).

5. Выводы по итогам электронного внутреннего государственного аудита (указывается общая оценка результатов деятельности объекта государственного аудита по вопросам проведенного электронного внутреннего государственного аудита; причины установленных нарушений и недостатков при их выявлении, а также последствия, которые они могут повлечь за собой).
6. Рекомендации по итогам электронного внутреннего государственного аудита* (указываются рекомендации, направленные на устранение причин выявленных нарушений и недостатков, а также на повышение эффективности и совершенствования деятельности объекта государственного аудита).
7. Меры реагирования финансового контроля* (указываются необходимые меры реагирования финансового контроля в соответствии с пунктом 2 статьи 5 Закона и меры, предусмотренные законодательством о государственных закупках).
Приложение 7
к Правилам электронного
внутреннего государственного
аудита
Форма
___________________________
(наименование объекта
государственного аудита)
____________________________
(фамилия, имя, отчество (при его
наличии)
руководителя объекта
государственного аудита)
Предписание на устранение выявленных нарушений и о рассмотрении
ответственности лиц, их допустивших
Произведенным электронным внутренним государственным
аудитом________________________________________________________
(тип государственного аудита)
в _____________________________________________________________
(указать организационно-правовую форму объекта государственного аудита, полное
наименование объекта государственного аудита)
(аудиторский отчет от "___" ______________ 20__ года, аудиторское заключение
от "___" __________ 20__года) установлены финансовые нарушения на сумму
_______ тысяч тенге.
Из них подлежит возмещению (перечислению) в бюджет _____ тысяч тенге,
восстановлению путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров _____ тысяч
тенге, восстановлению путем отражения по учету ______ тысяч тенге.
Установлены нарушения процедурного характера на сумму ________ тысяч тенге.
В ходе электронного внутреннего государственного аудита приняты меры:
_________________________________________________________
(указать принятые объектом государственного аудита меры посредством обеспечения
возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг, поставки
товаров и (или) отражения по учету выявленных сумм нарушений, и меры, предусмотренные
законодательством о государственных закупках)
В соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите
и финансовом контроле" (далее – Закон), статьей ___ Закона Республики Казахстан "О
государственных закупках" (при необходимости) и пунктом ___ Правил проведения
внутреннего государственного аудита, утвержденных приказом Министра финансов

5. Электрондық ішкі мемлекеттік аудитпен нәтижелері (өткізілген электрондық мемлекеттік аудит сұрақтары бойынша мемелкеттік аудит объектінің қызметінің нәтижилеріне жалпы баға көрсетіледі; анықталған кезде бұзышылықтардың және кемшіліктердің себептері, сондай-ақ олар әкелуі мүмкін салдарлар).
6. Электрондық ішкі мемлекеттік аудит қорытындылары бойынша ұсынымдар* (анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің себептерін жоюға, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектілерінің қызметін жетілдіру және тиімділігін жоғарлатуға бағытталған ұсынымдар көрсетіледі).
7. Қаржылық бақылауға ден қою шаралары* (Заңының 5-бабының 2-тармағына сәйкес қаржылық бақылауға ден қоюдың қажетті шаралары және мемлекеттік сатып алу туралы заңнамада көзделген шаралар көрсетіледі).
Электрондық ішкі мемлекеттік
аудит қағидаларына
7-қосымша
Нысан
____________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы)
____________________________
(мемлекеттік аудит объектісі
басшысының тегі, аты, әкесінің
аты (бар болған жағдайда))
Анықталған бұзушылықтарды жою және оларға жол берген тұлғалардың жауапкершілігін қарау туралы нұсқама
__________________________________________________________________
(мемлекеттік аудиттің түрі)
жүргізілген электрондық ішкі мемлекеттік аудитпен
______________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің толық атауын, мемлекеттік аудит объектісінің
ұйымдастыру-құқықтық нысанын көрсетіледі)
(20__ жылғы "___"___№___ аудиторлық есеп, 20__ жылғы "___"________№___ аудиторлық
қорытынды) _____ мың теңге сомасында қаржылық бұзушылықтар анықталды.
Оның ішінде _____ мың теңге бюджетке өтелуге (аударуға), ______ мың теңге жұмыстар
орындау, қызметтер көрсету, тауарлар жеткізу жолымен қалпына келтіруге, ______ мың теңге
есепке алу жолымен қалпына келтіруге жатады.
_____________ мың теңге сомасында рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар анықталды.
Электрондық ішкі мемлекеттік аудит барысында ___________ шаралар қабылданды.
(жұмыстар орындау, қызметтер көрсету, тауарлар жеткізу жолымен қалпына келтіруді
және (немесе) анықталған бұзушылықтар сомасын есепке алу бойынша көрсету және
мемлекеттік сатып алу заңнамасында көзделген шаралармен бюджетке өтеуді қамтамасыз
ету арқылы мемлекеттік аудит объектісімен қабылданған шаралар көрсетіледі)
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы
Заңының 5-бабына (бұдан әрі - Заң), "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы
Заңының ___ бабына (қажет болған жағдайда) және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің

Республики Казахстан от 19 марта 2018 года № 392 (зарегистрирован в Реестре
государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16689),
ПРЕДСТАВЛЯЮ:
1) возместить (перечислить) в бюджет сумму __________ тысяч тенге на Код
бюджетной классификации ________;
2) обеспечить поставку _______________________ на сумму ____________ тысяч
тенге, (наименование товаров) обеспечить выполнение/оказание _____________________ на
сумму _____ тысяч тенге (наименование работ или услуг);
3) восстановить по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности сумму_______
тысяч тенге;
4) по нарушениям в сфере государственных закупок указать необходимые меры,
способствующие устранению нарушений по конкретным закупкам, согласно проведенному
способу государственных закупок;
5) рассмотреть дисциплинарную ответственность должностных лиц, допустивших
выявленные нарушения.
О выполнении предписания проинформировать в срок до "___" ___________20__
года с приложением подтверждающих документов.
Одновременно ставим Вас в известность, что в соответствии с пунктом 2 статьи 25
Закона информацию об исполнении предписаний объект государственного аудита обязан
направить в указанные сроки с приложением подтверждающих документов.
В соответствии с пунктом 3 статьи 25 Закона, должностные лица объекта
государственного аудита несут ответственность за неисполнение предписаний органов
государственного аудита и финансового контроля в соответствии с Кодексом Республики
Казахстан "Об административных правонарушениях".
Руководитель уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту/его
территориального подразделения _______________ __________________________________
(подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 8
к Правилам электронного
внутреннего государственного
аудита
Форма
Отчет о результатах внутреннего аудита
_____________________                   ___________________
(место составления)                         (дата составления)
1. Объект государственного аудита: ___________________________________________
(указать организационно-правовую форму объекта государственного аудита, полное
наименование, Бизнес-идентификационный номер)
2. Цель (предмет) электронного внутреннего государственного аудита:
__________________________________________________________________
(цель и предмет электронного внутреннего государственного аудита согласно
поручению на проведение электронного внутреннего государственного аудита)
3. Период, охваченный внутренним государственным аудитом:
_________________________________________________________________
(проверенный период деятельности объекта государственного аудита)

2018 жылғы 19 наурыздағы № 392 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік
тіркеу тізілімінде № 16689 болып тіркелген) бекітілген Ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық
бақылау жүргізу қағидаларының ___ тармағына сәйкес:
1) бюджетке ____ Бюджеттік сыныптама кодына ___ мың теңге сомасын өтеуді (аударуды);
2) ______ мың теңге сомаға __________________ жеткізуді қамтамасыз етуді,
(тауар атауы) ____ мың теңге сомаға ____________ орындауды/көрсетуді қамтамасыз етуді;
(жұмыстар немесе қызметтер атауы)
3) бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік бойынша ________ мың теңге сомасын
қалпына келтіруді;
4) мемлекеттік сатып алу саласындағы бұзушылықтар бойынша жүргізілген мемлекеттік
сатып алу тәсіліне сәйкес нақты сатып алу бойынша бұзушылықтарды жоюға ықпал ететін
қажетті шараларды көрсетуді;
5) анықталған бұзушылықтарға жол берген лауазымды тұлғалардың тәртіптік жауапкершілігін
қарастыруды ҰСЫНАМЫН.
Нұсқаманың орындалуы туралы 20__ жылғы "__" ___________ дейінгі мерзімде растайтын
құжаттарды (төлем тапсырмаларының, бұйрықтардың көшірмелері және т.б.) қоса бере
отырып, хабарлансын.
Бір мезгілде Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес нұсқамалардың орындалуы туралы
ақпаратты мемлекеттік аудит объектісі растау құжаттарын қоса бере отырып, тиісті көрсетілген
мерзімде жіберуге міндетті екенін Сізге хабарлаймыз.
Заңның 25-бабының 3-тармағына сәйкес мемлекеттік аудит объектісінің лауазымды адамдары
мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамаларын орындамағаны
үшін Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" кодексіне сәйкес
жауаптылықта болады.
Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның/оның аумақтық бөлімшесінің
басшысы ___________ _______________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
Электрондық ішкі мемлекеттік
аудит қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Ішкі аудит нәтижелері туралы есеп
_____________________ _____________________
(жасалған орны) (жасалған күні)
1. Мемлекеттік аудит объектісі:________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің ұйымдық-құқықтық нысаны, толық атауы,
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетілсін)
2. Электрондық ішкі мемлекеттік аудиттің мақсаты (мәні):
_________________________________________________________________
(электрондық ішкі мемлекеттік аудит жүргізуге арналған тапсырмаға сәйкес
электрондық ішкі мемлекеттік аудиттің мақсаты мен мәні)
3. Ішкі мемлекеттік аудитпен қамтылған кезең:
__________________________________ (мемлекеттік аудит объектісі қызметінің
тексерілген кезеңі)

4. Результаты электронного внутреннего государственного аудита:
__________________________________________________________________
(указывается общая сумма охвата государственным аудитом; сумма установленных
финансовых нарушений с описанием характера нарушения, статей, пунктов и подпунктов
нормативных правовых актов, положения которых нарушены; сумма нарушений
процедурного характера с описанием характера нарушения, статей, пунктов и подпунктов
нормативных правовых актов, положения которых нарушены; принятые объектом
государственного аудита меры посредством обеспечения возмещения в бюджет,
восстановления путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и (или)
отражения по учету выявленных сумм финансовых нарушений; сумма финансовых
нарушений, подлежащая возмещению в бюджет (с указанием кода бюджетной
классификации), восстановлению путем выполнения работ, оказания услуг, поставки
товаров, отражению по учету)
5. Выводы по итогам электронного внутреннего государственного аудита:
__________________________________________________________________
(указывается общая оценка результатов деятельности объекта государственного
аудита по вопросам проведенного внутреннего государственного аудита; причины
установленных нарушений и недостатков при их выявлении, а также последствия, которые
они могут повлечь за собой)
6. Рекомендации по итогам электронного внутреннего государственного аудита*:
__________________________________________________________________
(указываются рекомендации, направленные на устранение причин выявленных
нарушений и недостатков, а также меры по повышению эффективности и
совершенствованию деятельности объекта государственного аудита)
7. Меры реагирования финансового контроля:
__________________________________________________________________
(указываются необходимые меры реагирования финансового контроля в соответствии
с пунктом 3 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственном аудите и
финансовом контроле")
Лицо, ответственное за проведение аудиторского
мероприятия_______________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при наличии)
* При не установлении нарушений и недостатков рекомендации не выносятся.
Приложение 9
к Правилам электронного
внутреннего государственного
аудита
Форма
_________________________
(наименование объекта
государственного
аудита)
_________________________
(фамилия, имя, отчество (при
его наличии) руководителя
объекта государственного
аудита)
Решение (распоряжение) об устранении нарушений и рассмотрении рекомендаций
По итогам рассмотрения отчета о результатах внутреннего аудита
от _____________ 20___года, проведенного в
__________________________________________________________________
(наименование объекта государственного аудита)
руководствуясь и пунктом ___ Правил проведения внутреннего государственного
аудита, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 19 марта 2018
года № 392 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых
актов под № 16689), ПОРУЧАЮ:

4. Электрондық ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері:_______________________
(мемлекеттік аудит қамтыған жалпы сома; бұзушылықтардың, ережелері бұзылған
нормативтік құқықтық актілердің баптарының, тармақтары мен тармақшаларының
сипаттамасы көрсетіле отырып, анықталған қаржылық бұзушылықтардың сомасы;
бұзушылықтардың, ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарының,
тармақтары мен тармақшаларының сипаттамасы көрсетіле отырып, рәсімдік сипаттағы
бұзушылықтардың сомасы; бюджетке өтеуді қамтамасыз ету, жұмыстарды орындау,
қызметтерді көрсету, тауарларды жеткізу жолымен қалпына келтіру және (немесе)
анықталған қаржылық бұзушылық сомасын есеп бойынша көрсету арқылы мемлекеттік
аудит объектісі қолданған шаралар; бюджетке өтеуге (бюджеттік сыныптама кодын
көрсете отырып), жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету, тауарларды жеткізу
жолымен қалпына келтіруге, есеп бойынша көрсетуге жататын қаржылық бұзушылық
сомасы көрсетіледі)
5. Электрондық ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша қорытындылар:______
(жүргізілген ішкі мемлекеттік аудит мәселелері бойынша мемлекеттік аудит объектісі
қызметінің нәтижелерінің жалпы бағалануы; бұзушылықтар анықталған жағдайда
олардың бұзушылықтары мен кемшіліктері себептерін, сондай-ақ оларға әкеп соғуы
мүмкін болатын салдарлар көрсетіледі)
6. Ішкі мемлекеттік аудит қорытындылары бойынша ұсынымдар*: ___________
(анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктердің себептерін жоюға бағытталған ұсынымдар,
сондай-ақ мемлекеттік аудит объектісі қызметінің тиімділігін арттыру және жетілдіру
шаралары көрсетіледі)
7. Қаржылық бақылаудың ден қою шаралары:______________________________
("Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы
Заңының 5-бабы 3-тармағына сәйкес қаржылық бақылаудың қажетті ден қою шаралары көрсетіледі)
Аудиторлық іс-шара жүргізуге жауапты тұлға______________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
* бұзушылықтар және кемшіліктер анықтамаған кезде ұсынымдар берілмейді.
Электрондық ішкі мемлекеттік
аудит қағидаларына
9-қосымша
Нысан
_________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің
атауы)
_________________________
(мемлекеттік аудит объектісі
басшысының тегі, аты, әкесінің
аты (бар болса)
Бұзушылықтарды жою және ұсынымдарды қарастыру туралы шешім (өкім) ______________________________________________________________________ (мемлекеттік аудит объектісінің атауы)
өткізілген 20___ жылғы __________________ ішкі аудит нәтижелері туралы есепті
қарастыру қорытындысы бойынша және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің
2018 жылғы 19 наурыздағы № 392 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің
мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16689 болып тіркелген) бекітілген Ішкі мемлекеттік
аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларының ___ тармағын басшылыққа
ала отырып, ТАПСЫРАМЫН:

1) рассмотреть и обеспечить исполнение рекомендаций, данных в отчете о
результатах внутреннего аудита;
2) принять меры по устранению финансовых нарушений, указанных в отчете о
результатах внутреннего аудита;
3) рассмотреть ответственность лиц, допустивших выявленные нарушения.
4) информацию об исполнении данного решения (распоряжения) представить в срок
до ________ 20__ года с приложением подтверждающих документов.
В соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О
государственном аудите и финансовом контроле" информацию о результатах рассмотрения
рекомендаций объект государственного аудита обязан направить в указанные сроки с
приложением подтверждающих документов.
Контроль за исполнением данного решения (распоряжения) об устранении нарушений
и рассмотрении рекомендаций возложить на
__________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии) руководителя службы внутреннего
аудита)
Приложение: Отчет о результатах внутреннего аудита на __ листах.
Руководитель центрального государственного органа/аким области, города
республиканского значения, столицы,
__________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись)
Приложение 10
к Правилам электронного
внутреннего государственного
аудита
Форма
Справка о завершении аудиторского мероприятия
Руководителю
уполномоченного органа по
внутреннему государственному
аудиту/его территориального
подразделения
___________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
"____" _________20___ года
1. По результатам электронного внутреннего государственного аудита
________________________________________________________
(организационно-правовая форма и наименование объекта государственного аудита)
установлены:
финансовые нарушения на сумму _______ тысяч тенге;
из них подлежит возмещению в бюджет _______ тысяч тенге,
восстановлению _______ тысяч тенге;
нарушения процедурного характера на сумму _______ тысяч. тенге;
недостатки: ___________________________________________
(перечислить недостатки - деяния (действия или бездействие), создающие условия для
возможного допущения нарушений (риск возникновения нарушений).
2. В адрес объекта государственного аудита направлено аудиторское заключение
от "___" _________ 20__ года № _____
3. Приняты следующие меры реагирования финансового контроля:
1) направлено предписание об устранении выявленных нарушений и рассмотрении
ответственности лиц, их допустивших от "___" ___________ 20__ года № _____
2) ________________________________________________________
(указать принятые объектом государственного аудита меры посредством обеспечения
возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг, поставки
товаров и (или) отражения по учету выявленных сумм финансовых нарушений, и
привлечения к ответственности виновных
лиц)____________________________________________________
(по нарушениям в сфере государственных закупок указать принятые объектом
государственного аудита меры, способствующие устранению нарушений по конкретным
закупкам, согласно проведенному способу государственных закупок)

1) ішкі аудит нәтижелері туралы есепте берілген ұсынымдар қарастырылсын және
орындалуы қамтамасыз етілсін;
2) ішкі аудит нәтижелері туралы есепте көрсетілген қаржылық бұзушылықтарды жою
жөнінде шаралар қабылдансын;
3) анықталған бұзушылықтарға жол берген тұлғалардың жауапкершілігі қарастырылсын;
4) осы шешімнің (өкімнің) орындалуы туралы ақпаратты растау құжаттарын қоса бере
отырып, 20__ жылғы________ дейінгі мерзімде ұсынылсын.
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы
Заңының 25-бабы 2-тармағына сәйкес ұсынымдардың қаралу нәтижелері туралы
ақпаратты мемлекеттік аудит объектісі растау құжаттарын қоса бере отырып, көрсетілген
мерзімдерде жіберуге міндетті.
Осы бұзушылықтарды жою және ұсынымдарды қарастыру туралы шешімнің
(өкімнің) орындалуын бақылау___________________ ішкі аудит қызметі
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) басшысына жүктелсін.
Қосымша: Ішкі аудит нәтижелері туралы есеп __ парақта.
Орталық мемлекеттік органның басшысы/облыс, республикалық маңызы
бар қала, астана әкімі _____________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Электрондық ішкі мемлекеттік
аудит қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Аудиторлық іс-шараның аяқталғаны туралы анықтама
Ішкі мемлекеттік аудит
жөніндегі уәкілетті
органының/оның аумақтық
бөлімшесінің басшысы
______________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
20___ жылғы "__" _________
1. Электрондық ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша
______________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің ұйымдастыру-құқықтық нысаны және атауы)
мыналар анықталды:
қаржылық бұзушылықтардың сомасы ______ мың теңге;
оның ішінде бюджетке өтелуге жататыны _______ мың теңге, қалпына
келтіруге _______ мың теңге; рәсімдік сипаттағы бұзушылықтардың сомасы _______ мың теңге;
кемшіліктер: ________________________________________________
(кемшіліктерді тізімдеңіз - бұзушылықтарға жол беруге жағдай жасайтын (бұзушылықтардың
туындау қаупі) әрекеттер (әрекеттер немесе әрекетсіздік).
2. Мемлекеттік аудит объектісінің атына 20__ жылғы "___" ________ № ___ аудиторлық
қорытынды жіберілді.
3. Қаржылық бақылауға ден қоюдың мынадай шаралары қабылданды:
1) 20__ жылғы "___" ________ № ___ анықталған бұзушылықтарды жою және оларға жол
берген адамдардың жауапкершілігін қарау туралы нұсқама жіберілді.
2) ________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған шараларды бюджетке өтеуді қамтамасыз ету,
жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету, тауарларды жеткізу және (немесе) қаржылық
бұзушылықтардың анықталған сомаларын есепке алу бойынша көрсету және кінәлі
тұлғаларды жауапқа тарту арқылы қалпына келтіру)
________________________________________________
(мемлекеттік сатып алу саласындағы бұзушылықтар бойынша жүргізілген мемлекеттік
сатып алу тәсіліне сәйкес нақты сатып алу бойынша бұзушылықтарды жоюға ықпал ететін мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған шараларды көрсету)

3) возбуждено административное производство в пределах компетенции,
предусмотренной Кодексом Республики Казахстан "Об административных
правонарушениях" (далее – Кодекс):
________________________________________________________ (указать должность,
фамилии, инициалы должностных лиц, в отношении которых возбуждено административное
производство, дата и номер постановления о наложении административного взыскания,
часть и статья Кодекса, сумма наложенного административного штрафа, сумма взысканного
административного штрафа; документ о прекращении дела об административном
правонарушении; при не наложении административных взысканий указать причины:
например, несвоевременно составлен протокол об административной ответственности,
освобождение от административной ответственности в связи с истечением срока давности и
другое)
4) материалы с соответствующими аудиторскими доказательствами переданы в
правоохранительные органы или органы, уполномоченные возбуждать и (или) рассматривать
дела об административных правонарушениях:
_________________________________________________
(указать наименование правоохранительного органа или органа, уполномоченного
возбуждать и (или) рассматривать дела об административных правонарушениях, которому
переданы материалы, дата и номер сопроводительного письма; меры, принятые
соответствующим органом)
5) предъявлен иск в суд в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в
том числе в целях обеспечения возмещения в бюджет, восстановления путем выполнения
работ, оказания услуг, поставки товаров и (или) отражения по учету выявленных сумм
нарушений и исполнения предписания: ___________________________________________
(указать предмет иска, дату иска, результаты рассмотрения искового заявления с
указанием номера и даты решения суда)
6) другая необходимая информация о реализации материалов электронного
внутреннего государственного аудита.
4. Объектом государственного аудита рассмотрены данные в аудиторском
заключении рекомендации и исполнено направленное для обязательного исполнения
предписание: ________________________________________________________
(указать дату и номер сопроводительного письма объекта государственного аудита о
результатах рассмотрения рекомендаций и об исполнении предписания)
Прошу Вашего согласия на передачу материалов электронного внутреннего
государственного аудита в текущий архив.
Руководитель группы государственного аудита/государственный аудитор
______________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
____________________ (подпись) "___" _____ 20__ года
Приложение 11
к Правилам электронного
внутреннего государственного
аудита
Форма
Справка о завершении аудиторского мероприятия службы внутреннего аудита
Руководителю (заместителю
руководителя) органа
внутреннего
государственного аудита
_________________________
(фамилия, имя и отчество (при
его наличии)
"____" _____ 20___ года
1. По результатам электронного внутреннего государственного аудита
__________________________________________________________________
(организационно-правовая форма и наименование объекта государственного аудита)
установлены:
финансовые нарушения на сумму _______ тысяч тенге;
из них подлежит возмещению в бюджет _____ тысяч тенге,
восстановлению – ______ тысяч тенге;
нарушения процедурного характера на сумму _______ тысяч тенге;
недостатки: _________________________________________________.
(перечислить недостатки - деяния (действия или бездействие), создающие условия для
возможного допущения нарушений (риск возникновения нарушений).

3) "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының кодексінде
(бұдан әрі – Кодекс) көзделген құзырет шегінде әкімшілік іс жүргізу қозғалды.
________________________________________________
(оларға қатысты әкімшілік іс жүргізу қозғалған лауазымды адамдардың лауазымын,
тегін, аты-жөнін, әкімшілік жаза қолдану туралы қаулының күні мен нөмірін, Кодекстің
бір бөлігі мен бабын, салынған әкімшілік айыппұлдың сомасын, өндіріп алынған
әкімшілік айыппұлдың сомасын; әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі тоқтату
жөніндегі құжатты көрсету; әкімшілік жаза қолданылмаған жағдайда себептерін
көрсету: мысалы, әкімшілік жауапкершілік, мерзімінің өтіп кетуіне байланысты
әкімшілік жауаптылықтан босату және т. б. туралы хаттама уақтылы жасалмады)
4) тиісті аудиторлық дәлелдемелері бар материалдар құқық қорғау органдарына
немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қозғауға және (немесе) қарауға
уәкілетті органдарға берілген:
(материалдар берілген құқық қорғау органының немесе әкімшілік құқық бұзушылық
туралы істерді қозғауға және (немесе) қарауға уәкілетті органның атауын, ілеспе хаттың
күні мен нөмірін көрсету; тиісті орган қабылдаған шаралар)
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, оның ішінде жұмыстарды орындау,
қызметтер көрсету, тауарларды жеткізу және (немесе) анықталған бұзушылықтар сомасын
есепке алу және нұсқаманы орындау арқылы бюджетке өтеуді қамтамасыз ету, қалпына
келтіру мақсатында сотқа талап қойылды
(сот шешімінің нөмірі мен күнін көрсете отырып, талап қою мәнін, талап қою күнін, талап
қою арызын қарау нәтижелерін көрсету)
6) электрондық ішкі мемлекеттік аудит материалдарын іске асыру туралы басқа да қажетті
ақпарат.
4._______________________________________________
Мемлекеттік аудит объектісі аудиторлық қорытындыда берілген ұсынымдарды қарады
және міндетті орындау үшін жіберілген нұсқаманы орындады
Электрондық ішкі мемлекеттік аудит материалдарын ағымдағы архивке беруге Сіздің
келісіміңізді сұраймын
Мемлекеттік аудит тобының басшысы/мемлекеттік аудитор
________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
20__ жылғы "___" _______________ (қолы) __________
Электрондық ішкі мемлекеттік
аудит қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Ішкі аудит қызметінің аудиторлық іс-шараның аяқталғаны туралы анықтама
Ішкі мемлекеттік аудит
органының басшысы (басшының
орынбасары)
____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
20__ жылғы "__"____________
1.______________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің ұйымдақ-құқықтық нысаны және атауы)
____________ ішкі мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша мыналар белгіленді:
қаржылық бұзушылық сомасы _______ мың теңге;
оның ішінде бюджетке өтелетіні ___ мың теңге, қалпына келтірілетіні ___ мың теңге;
рәсімдік сипаттағы бұзушылық сомасы _______ мың теңге;
кемшілік:_____________________________________________.
кемшіліктерді санамалау - ықтимал бұзушылықтарға жол беруге (бұзушылықтардың
пайда болу тәуекелі) жағдай жасайтын әрекеттер (әрекеттер немесе әрекетсіздік).

2. Объектом государственного аудита приняты следующие меры:
Указать дату и номер сопроводительного письма объекта государственного аудита и
меры, принятые объектом государственного аудита посредством обеспечения возмещения в
бюджет, восстановления путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров и (или)
отражения по учету выявленных сумм финансовых нарушений, и привлечения к
ответственности виновных лиц.
По нарушениям в сфере государственных закупок указать принятые объектом
государственного аудита меры, способствующие устранению нарушений по конкретным
закупкам, согласно проведенному способу государственных закупок.
Материалы с соответствующими аудиторскими доказательствами переданы в
правоохранительные органы или органы, уполномоченные возбуждать и (или) рассматривать
дела об административных правонарушениях:
(указать наименование правоохранительного органа или органа, уполномоченного
возбуждать и (или) рассматривать дела об административных правонарушениях, которому
переданы материалы, дата и номер сопроводительного письма; меры, принятые
соответствующим органом);
другая необходимая информация о реализации материалов внутреннего
государственного аудита.
3. Объектом государственного аудита рассмотрены данные в отчете о результатах
внутреннего аудита рекомендации:
(указать дату и номер сопроводительного письма объекта государственного аудита о
результатах рассмотрения рекомендаций).
Прошу Вашего согласия на передачу материалов внутреннего государственного
аудита в текущий архив.
Руководитель группы государственного аудита/государственный аудитор
_____________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя и отчество (при его наличии)
_____________________
(подпись)                               "___"__________ года

2. Мемлекеттік аудит объектісі мынадай шаралар қабылдады:
Мемлекеттік аудит объектісінің ілеспе хатының күні мен нөмірін және бюджетке өтеуді
қамтамасыз ету, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету, тауарларды жеткізу және
(немесе) қаржылық бұзушылықтардың анықталған сомаларын есепке алу мен кінәлі
адамдарды жауапкершілікке тарту бойынша қалпына келтіруді қамтамасыз ету арқылы
мемлекеттік аудит объектісі қабылдаған шараларды көрсету.
Мемлекеттік сатып алу саласындағы бұзушылықтар бойынша мемлекеттік аудит
объектісі қабылдаған мемлекеттік сатып алудың жүргізілген тәсіліне сәйкес нақты
сатып алу бойынша бұзушылықтарды жоюға ықпал ететін шараларды көрсету.
Материалдарды тиісті аудиторлық дәлелдемелерімен бірге құқық қорғау органдарына
немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қозғауға және (немесе) қарауға
уәкілеттік берілген органдарға берілді:
(материалдар берілген тиісті құқық қорғау органдарының немесе әкімшілік құқық
бұзушылық туралы істерді қозғауға және (немесе) қарауға уәкілеттік берілген
органдарының атауы, ілеспе хаттың күні мен нөмірі; тиісті орган қабылдаған
шараларды көрсету);
ішкі мемлекеттік аудит материалдарын іске асыру туралы басқа да қажетті ақпарат берілді.
3. Мемлекеттік аудит объектісі берген ұсынымның ішкі аудит нәтижелері туралы есепте
мынадай деректер қарастырылды: (ұсынымдарды қарау нәтижелері туралы мемлекеттік
аудит объектісінің ілеспе хатының күні мен нөмірін көрсету).
Ішкі мемлекеттік аудит материалдарын ағымдағы архивке тапсыруға Сіздің келісіміңізді
сұраймын.
Мемлекеттік аудит/мемлекеттік аудитор тобының басшысы
______________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
(қолы) _________
___________ жылғы "___" ___________