О внесении изменений и дополнения в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 24 августа 2017 года № 87 "Об утверждении Правил личного приема физических лиц и представителей юридических лиц должностными лицами органов прокуратуры Республики Казахстан"
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 29 марта 2018 года № 42. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 апреля 2018 года № 16784. Утратил силу приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 17 января 2023 года № 29
Сноска. Утратил силу приказом Генерального Прокурора РК от 17.01.2023 № 29 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
В целях обеспечения эффективности работы по личному приему физических лиц и представителей юридических лиц и рассмотрения их обращений в органах, ведомствах, учреждениях и организации образования прокуратуры Республики Казахстан в соответствии с подпунктом 6) статьи 37 Закона Республики Казахстан от 30 июня 2017 года "О прокуратуре", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 24 августа 2017 года № 87 "Об утверждении Правил личного приема физических лиц и представителей юридических лиц должностными лицами органов прокуратуры Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15810, опубликован 9 октября 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнение:
в Правилах личного приема физических лиц и представителей юридических лиц должностными лицами органов прокуратуры Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Прием к Генеральному Прокурору, его заместителям, прокурорам областей и приравненным к ним прокурорам, руководителям ведомств, учреждений и организации образования прокуратуры Республики Казахстан, их заместителям осуществляется по предварительной записи, а также по их поручениям.
Запись ведут сотрудники, ответственные за организацию приема, ежедневно в рабочие дни с 9.00 до 18.30 часов на основании электронных заявлений с портала "egov.kz", обращений в бумажном формате и заявок, поступивших в Call-центр Генеральной прокуратуры.
Заявки о записи на личный прием, поступившие в Call-центр, принимаются при наличии сведений о полномочиях на подачу ходатайств, если они подаются в интересах третьих лиц.
Обращение с просьбой о личном приеме, в котором не изложена суть вопроса, возвращается подавшему его лицу без рассмотрения.
При необходимости организация приема поручается нижестоящим органам прокуратуры.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасы прокуратура органдары лауазымды адамдарының жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2017 жылғы 24 тамыздағы № 87 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2018 жылғы 29 наурыздағы № 42 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 19 сәуірде № 16784 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2023 жылғы 17 қаңтардағы № 29 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Бас Прокурорының 17.01.2023 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының прокуратура органдарында, ведомстволары, мекемелері мен білім беру ұйымында жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдау және олардың өтініштерін қарау бойынша жұмыстың тиімділігін қамтамасыз ету мақсатында "Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 30 маусымдағы Заңының 37-бабының 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы прокуратура органдары лауазымды адамдарының жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2017 жылғы 24 тамыздағы № 87 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15810 болып тіркелген, 2017 жылғы 9 қазанда Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
Аталған бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы прокуратура органдары лауазымды адамдарының жеке тұлғаларды және заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдау қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Бас Прокурорға, оның орынбасарларына, облыстардың прокурорларына және оларға теңестірілген прокурорларға, Қазақстан Республикасының прокуратура ведомстволары, мекемелері мен білім беру ұйымының басшыларына, олардың орынбасарларына қабылдау алдын ала жазылу арқылы, сондай-ақ олардың тапсырмалары бойынша жүзеге асырылады.
Қабылдауға жазуды "egov.kz" порталынан түскен электронды арыздар, қағаз форматта берілген өтініштер және Бас прокуратураның Call-орталығына түскен өтінімдер бойынша қабылдауды ұйымдастыруға жауапты қызметкер күнделікті жұмыс күндері сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін жүргізеді.
Call-орталығына түскен жеке қабылдауға жазылу туралы өтінімдер, егер олар үшінші адамдардың мүддесіне берілетін болса, өтінішхаттарды беру үшін өкілеттіктері туралы мәліметтер болған кезде қабылданады.
Мәселенің мән-жайы көрсетілмеген жеке қабылдау туралы өтініші оны берген адамға қараусыз қайтарылады.
Қажетті жағдайда қабылдауды ұйымдастыруды төмен тұрған прокуратура орагандарына тапсырылады.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"15. Предварительная запись на прием к Генеральному Прокурору, его заместителям и организация приема осуществляется Центром правоохранительных услуг Генеральной прокуратуры (далее – Центр) после изучения представленных заявителем документов и материалов переписки.
Структурные подразделения за три рабочих дня до окончания срока рассмотрения обращения о записи на прием предоставляют в Центр справку по существу вопроса заявителя.";
части первую и вторую пункта 17 исключить;
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. В случаях, предусмотренных пунктом 17 настоящих Правил и нормами законодательства Республики Казахстан, уполномоченным сотрудником Центра обратившимся лицам дается соответствующее разъяснение.";
часть вторую пункта 20 изложить в следующей редакции:
"Справки по обращениям лиц, записавшихся на прием к Генеральному Прокурору, структурными подразделениями Генеральной прокуратуры направляются в Центр за три рабочих дня до начала приема.";
пункты 21 и 22 изложить в следующей редакции:
"21. Требования уполномоченных сотрудников Центра о предоставлении материалов, необходимых для организации приема, доклада Генеральному Прокурору, анализа и обобщения практики проведения приема, являются обязательными для структурных подразделений Генеральной прокуратуры.
22. Предварительная запись на прием к заместителям Генерального Прокурора осуществляется по вопросам, относящимся непосредственно к их компетенции, а также по поручению Генерального Прокурора.";
пункты 24 и 25 изложить в следующей редакции:
"24. В случаях, предусмотренных пунктом 23 настоящих Правил и нормами законодательства Республики Казахстан, уполномоченным сотрудником Центра обратившимся лицам дается соответствующее разъяснение.
25. После окончания предварительной записи список лиц, записавшихся на прием к заместителям Генерального Прокурора, а также справки за день до начала приема соответствующими структурными подразделениями направляются помощникам заместителей Генерального Прокурора для изучения и доклада.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Предварительная запись на прием к прокурору области и приравненному к нему прокурору, руководителю ведомства, учреждения и организации образования прокуратуры и их заместителям осуществляется по вопросам, относящимся непосредственно к их компетенции, а также по поручению Генеральной прокуратуры.
При необходимости прокуроры областей и приравненные к ним прокуроры, руководители ведомств, учреждений и организации образования прокуратуры могут поручить прием заявителей своим заместителям.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Не осуществляется запись на прием к прокурору области и приравненному к нему прокурору, руководителю ведомства, учреждения, организации образования прокуратуры и их заместителям:

"15. Бас Прокурордың, оның орынбасарларының қабылдауына алдын ала жазуды және қабылдауды ұйымдастыруды өтініш беруші ұсынған құжаттары мен хат алмасу материалдарын зерделегеннен кейін Бас прокуратураның Құқық қорғау қызметтері орталығы (бұдан әрі - Орталық) жүзеге асырады.
Құрылымдық бөлімшелер қабылдауға жазу туралы өтінішті қарау мерзімі аяқталғанға дейін үш жұмыс күні ішінде Орталыққа өтініш беруші мәселесінің мән-жайы бойынша анықтама береді.";
17-тармақтың бірінші және екінші бөліктері алып тасталсын;
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Осы Қағидалардың 17-тармағында және Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларында көзделген жағдайларда, Орталықтың уәкілетті қызметкері өтініш берген адамдарға тиісті түсіндірме береді.";
20-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бас Прокурорға қабылдауға жазылған адамдардың өтініштері бойынша анықтамаларды Бас прокуратураның құрылымдық бөлімшелері қабылдау басталмас бұрын үш жұмыс күні ішінде Орталыққа жолдайды.";
21 және 22-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Бас Прокурорға қабылдауды ұйымдастыру, баяндау, қабылдауды жүргізу тәжірибесін талдау және қорыту үшін қажетті материалдарды ұсыну туралы Орталықтың уәкілетті қызметкерлерінің талаптары Бас прокуратураның құрылымдық бөлімшелері үшін міндетті болып табылады.
22. Бас Прокурордың орынбасарларына қабылдауға алдын ала жазылу тікелей олардың құзыретіне жататын мәселелері, сондай-ақ Бас Прокурордың тапсырмасы бойынша жүзеге асырылады.";
24 және 25-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Осы Қағидалардың 23-тармағында және Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларында көзделген жағдайларда, Орталықтың уәкілетті қызметкері өтініш берген адамдарға тиісті түсіндірме береді.
25. Алдын ала жазылу аяқталғаннан кейін Бас Прокурордың орынбасарларына қабылдауға жазылған адамдардың тізімін, сондай-ақ анықтамаларды, қабылдау басталғанға дейін бір күн бұрын тиісті құрылымдық бөлімшелер Бас Прокурордың орынбасарларының көмекшілеріне зерделеу және баяндау үшін жолдайды.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Облыс прокурорына және оған теңестірілген прокурорға, прокуратура ведомстволары, мекемелері мен білім беру ұйымының басшысына және олардың орынбасарларына қабылдау үшін алдын ала жазылу, олардың құзыретіне тікелей кіретін мәселелер бойынша, сондай-ақ Бас прокуратураның тапсырмасы бойынша жүзеге асырылады.
Қажет болған жағдайда, облыстардың прокурорлары және оларға теңестірілген прокурорлар, прокуратура ведомстволары, мекемелері мен білім беру ұйымының басшылары өтініш бергендерді қабылдауды өздерінің орынбасарларына тапсыруы мүмкін.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Облыс прокурорының және оған теңестірілген прокурордың, прокуратура ведомствосы, мекемесі, білім беру ұйымы басшысының және олардың орынбасарларының қабылдауына:

1) лиц, ранее принятых по тому же вопросу прокурором области, приравненным к нему прокурором, руководителем ведомства, учреждения, организации образования прокуратуры, за исключением случаев, когда осуществление приема заявителей поручено Генеральной прокуратурой;
2) при оспаривании судебных актов по делам, находящимся в производстве суда, а также действия судей при рассмотрении дел;
3) по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 3), 4), 5) и 6) пункта 17 настоящих Правил.";
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. В прокуратуре района и приравненной к ней не допускается отказ в приеме обратившихся лиц.";
дополнить главой 4-1 следующего содержания:
"Глава 4-1. Порядок приема в центрах правоохранительных услуг органов прокуратуры (далее - ЦПУ)
39-1. ЦПУ обеспечивают организацию приема обратившихся лиц, рассмотрение их обращений, а также консультирует по правовым вопросам.
39-2. Прием осуществляется прокурорами ЦПУ в рабочее время.
39-3. Прием организуется в порядке электронной очереди.
39-4. Прием осуществляется прокурорами ЦПУ на государственном и русском языках, по желанию заявителя.
39-5. Действия прокурора ЦПУ по приему фиксируются в информационной системе "Автоматизированное рабочее место "Центр правоохранительных услуг" (далее – АРМ "ЦПУ").
39-6. Письменное обращение, принятое в ходе приема, подлежит регистрации и рассмотрению в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Содержание устного обращения заносится в АРМ "ЦПУ".
В случае, если изложенные в устном обращении факты и обстоятельства не требуют дополнительной проверки, ответ на обращение с согласия обратившегося лица может быть дан устно в ходе приема, о чем делается соответствующая запись в АРМ "ЦПУ".
В необходимых случаях обратившимся лицам даются устные разъяснения законодательства Республики Казахстан.
39-7. В случае, если в обращении отсутствуют сведения, достаточные для его разрешения, либо не представляется возможным понять суть вопроса, прокурор ЦПУ в ходе приема разъясняет заявителю требования к обращению и предлагает ему восполнить недостающие данные.
39-8. Прокуроры ЦПУ при наличии оснований могут пригласить к обратившимся лицам сотрудников структурных подразделений органов прокуратуры или согласовывают с соответствующими должностными лицами время и место приема.";
часть четвертую пункта 42 изложить в следующей редакции:
"Заместители Генерального Прокурора, руководители структурных подразделений Генеральной прокуратуры, прокуроры областей, районов и приравненные к ним, их заместители с приглашением заявителей лично разъясняют причины отказа в удовлетворении обращений, поступивших с приема, при необходимости с использованием видеоконференцсвязи.".

1) өтініш берушілерді қабылдауды жүзеге асыруды Бас прокуратура тапсырған жағдайларды қоспағанда, сол мәселе бойынша облыс прокурорымен, оған теңестірілген прокурормен, прокуратура ведомствосы, мекемесі, білім беру ұйымы басшысымен бұрын қабылданған тұлғалар;
2) соттың өндірісіндегі істер бойынша сот актілеріне, сондай-ақ істерді қарау кезінде судьялардың әрекеттерін даулаған жағдайда;
3) осы Қағидаларының 17-тармағының 1), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларымен көзделген негіздер бойынша жазу жүргізілмейді.";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Аудан прокуратурасында және оған теңестірілген прокуратурада өтініш берушілерді қабылдаудан бас тартуға тыйым салынады.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тараумен толықтырылсын:
"Тарау 4-1. Прокуратура органдарының құқық қорғау қызметтері орталықтарында (бұдан әрі - ҚҚҚО) қабылдау тәртібі.".
39-1. ҚҚҚО өтініш берген адамдарды қабылдауды ұйымдастыруды, олардың өтініштерін қарауды қамтамасыз етеді, сондай-ақ құқықтық мәселелер бойынша кеңес береді.
39-2. ҚҚҚО прокурорлары қабылдауды жұмыс уақытында жүзеге асырады.
39-3.Қабылдау электрондық кезек тәртібімен ұйымдастырылады.
39-4. ҚҚҚО прокурорлары қабылдауды өтініш берушінің қалауы бойынша мемлекеттік және орыс тілдерінде жүзеге асырады.
39-5. ҚҚҚО прокурорының қабылдау бойынша әрекеттері "Құқық қорғау қызметтері орталығы" Автоматтандырылған жұмыс орны" (бұдан әрі - ҚҚҚО АЖО) ақпараттық жүйесінде тіркеледі.
39-6. Қабылдау барысында қабылданған жазбаша өтініш Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тіркеуге және қарауға жатады.
Ауызша өтініштің мазмұны "ҚҚҚО" АЖО-ға енгізіледі.
Егер ауызша өтініште көрсетілген фактілер мен мән-жайлар қосымша тексерісті талап етпеген жағдайда, өтінішке жауап өтініш берушінің келісімі бойынша қабылдау барысында ауызша берілуі мүмкін, ол туралы "ҚҚҚО" АЖО-да тиісті жазба енгізіледі.
Қажет болған жағдайда өтініш берген адамдарға Қазақстан Республикасының заңнамасы бойынша ауызша түсіндірмелер беріледі.
39-7. Егер өтініште оны шешу үшін жеткілікті мәліметтер болмаған жағдайда не мәселенің мән-жайын түсіну мүмкін емес болған жағдайда, ҚҚҚО прокуроры қабылдау барысында арызданушыға өтінішке қойылатын талаптар туралы түсіндіреді және оған жетіспейтін деректермен толықтыруды ұсынады.
39-8. ҚҚҚО прокурорлары негіздер болған жағдайда, өтініш берген тұлғаларға прокуратураның құрылымдық бөлімшелерінің қызметкерлерін шақыртуы мүмкін немесе тиісті лауазымды адамдармен қабылдау уақыты мен орны туралы келіседі.";
42-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бас Прокурордың орынбасарлары, Бас прокуратураның құрылымдық бөлімшелерінің басшылары, облыстардың, аудандардың прокурорлары және оларға теңестірілген прокурорлар, олардың орынбасарлары арыз иелерін шақыра отырып, қажет болған жағдайда бейнеконференцбайланыс арқылы қабылдаудан түскен өтініштерді қанағаттандырудан бас тарту себептерін жеке түсіндіреді.".

2. Приказ направить руководителям структурных подразделений Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, ведомств, учреждений и организации образования прокуратуры Республики Казахстан, прокурорам областей, районов и приравненным к ним прокурорам.
3. Центру правоохранительных услуг Генеральной прокуратуры Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителей структурных подразделений Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, ведомств, учреждений и организации образования прокуратуры Республики Казахстан, прокуроров областей, районов и приравненных к ним прокуроров.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
К. Кожамжаров

2. Бұйрық Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы құрылымдық бөлімшелерінің, Қазақстан Республикасы прокуратурасы ведомстволары, мекемелері мен білім беру ұйымының басшыларына, облыстардың, аудандардың прокурорларына және оларға теңестірілген прокурорларға жолдансын.
3. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқық қорғау қызметтері орталығы:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелген күнінен бастап он күнтізбелік күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмесін қағаз және электрондық түрде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрілігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының құрылымдық бөлімшелерінің, Қазақстан Республикасы прокуратурасы ведомстволары, мекемелері мен білім беру ұйымының басшыларына, облыстардың, аудандардың және оларға теңестірілген прокурорларға жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн аяқталған соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуроры
Қ. Қожамжаров