Об утверждении регламентов государственных услуг в сфере судебно-экспертной деятельности
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 19 апреля 2018 года № 630. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 мая 2018 года № 16869. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 21 мая 2020 года № 43 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра юстиции РК от 21.05.2020 № 43 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об органах юстиции", а также подпунктом 2) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) регламент государственной услуги "Аттестация судебных экспертов" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) регламент государственной услуги "Присвоение квалификации судебного эксперта" согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) регламент государственной услуги "Аттестация судебно-медицинских, судебно-психиатрических, судебно-наркологических экспертов" согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) регламент государственной услуги "Присвоение квалификации на право производства определенного вида судебно-медицинской, судебно-психиатрической и судебно-наркологической экспертиз" согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 9 июня 2015 года № 325 "Об утверждении регламентов государственных услуг в сфере судебно-экспертной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11468, опубликован 8 июля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет");
2) приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 1 июня 2017 года № 664 "О внесении изменения и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 9 июня 2015 года № 325 "Об утверждении регламентов государственных услуг в сфере судебно-экспертной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15318, опубликован 21 июля 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде).
3. Департаменту по организации экспертной деятельности в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;

Сот-сараптама қызметі саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің регламенттерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 19 сәуірдегі № 630 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 5 мамырда № 16869 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2020 жылғы 21 мамырдағы № 43 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Әділет министрінің м.а. 21.05.2020 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Әділет органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 2-тармағының 3) тармақшасына, сондай-ақ "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Сот сарапшыларын аттестаттау" мемлекеттік көрсетілетін қызметінің регламенті;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Сот сарапшысы біліктілігін беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметінің регламенті;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Сот-медициналық, сот-психиатриялық, сот-наркологиялық сарапшыларды аттестаттау" мемлекеттік көрсетілетін қызметінің регламенті;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес "Сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптамалардың белгілі түрін жүргізу құқығына біліктілік беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметінің регламенті бекітілсін.
2. Күші жойылды деп танылсын:
1) "Сот-сараптама қызметі саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің регламенттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 9 маусымдағы № 325 бұйрығы (Нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттік тiркеу тiзiлiмiнде № 11468 болып тіркелген, 2015 жылғы 8 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
2) "Сот-сараптама қызметі саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің регламенттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 9 маусымдағы № 325 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 1 маусымдағы № 664 бұйрығы (Нормативтiк құқықтық актілерді мемлекеттік тiркеу тiзiлiмiнде № 15318 болып тіркелген, 2017 жылғы 21 шілдеде Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған).
3. Сараптама қызметін ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді;

2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра юстиции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
М. Бекетаев
Приложение 1
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 19 апреля 2018 года № 630
Регламент государственной услуги "Аттестация судебных экспертов"
Глава 1. Общие положения
1. Государственная услуга "Аттестация судебных экспертов" (далее – государственная услуга) оказывается Республиканским государственным казенным предприятием "Центр судебных экспертиз Министерства юстиции Республики Казахстан" (далее – услугодатель) на основании стандарта государственной услуги "Аттестация судебных экспертов", утвержденного приказом исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 5 января 2018 года № 19 "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере судебно-экспертной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16359) (далее – Стандарт).
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
2. Форма оказания государственной услуги: электронная.
3. Результат оказания государственной услуги – заключение аттестационной комиссии по форме, согласно приложению 1 к Стандарту либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, установленным пунктом 10 Стандарта.
Глава 2. Описание порядка действий структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги
4. Основанием для начала процедуры (действия) по оказанию государственной услуги является наличие электронного запроса услугополучателя с приложением документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 9 Стандарта.
5. Содержание каждой процедуры (действия), входящей в состав процесса оказания государственной услуги, длительность его выполнения:
после поступления запроса, услугополучателю направляется уведомление о приеме документов на портале – время исполнения 15 (пятнадцать) минут;
руководитель услугодателя определяет ответственного исполнителя услугодателя – время исполнения 4 (четыре) часа;
ответственный исполнитель услугодателя, проверяет полноту и соответствие представленных документов.

2) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және қосу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" Шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Әділет министрінің орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
М. Бекетаев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2018 жылғы 19 сәуірдегі
№ 630 бұйрығына
1-қосымша
"Сот сарапшыларын аттестаттау" мемлекеттік көрсетілетін қызметінің регламенті
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Сот сарапшыларын аттестаттау" мемлекеттік көрсетілетін қызметті (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамалары орталығы" Республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) "Сот-сараптама қызметі саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 5 қаңтардағы № 19 бұйрығымен бекітілген "Сот сарапшыларын аттестаттау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16359 болып тіркелген) (бұдан әрі – Стандарт) негізінде көрсетеді.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру "электронды үкімет" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: электрондық.
3. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі – Стандарттың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша аттестаттау комиссиясының қорытындысы не Стандарттың 10-тармағында белгіленген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауабы.
2-тарау. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет процесінде қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) іс-қимыл тәртібін сипаттау
4. Көрсетілетін қызметті алушының Стандарттың 9-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттарды тіркей отырып қызмет алушының электрондық өтініші мемлекеттік қызмет көрсету бойынша процедураны (іс-әрекетті) бастауға негіз болып табылады.
5. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет процесінің құрамына кіретін әрбір рәсімнің (іс-қимылдың) мазмұны, оның орындалу ұзақтығы:
өтініш түскеннен кейін порталда көрсетілетін қызметті алушыға құжаттардың қабылданғаны туралы хабарлама жіберіледі – орындау уақыты 15 (он бес) минут;
көрсетілетін қызметті берушінің басшысы көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушыны айқындайды – орындау уақыты 4 (төрт) сағат;
мемлекеттік қызмет көрсетуге көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы ұсынылған құжаттардың толықтығын және сәйкестігін тексереді.

В случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 9 Стандарта, и (или) документов с истекшим сроком действия оформляет и подписывает у руководителя услугодателя проект письменного мотивированного отказа о прекращении рассмотрения заявления и выдает услугополучателю – срок исполнения 1 (один) рабочий день.
В случае наличия оснований, установленных пунктом 10 Стандарта, оформляет и подписывает у руководителя услугодателя проект мотивированного ответа об отказе в оказании государственной услуги и выдает услугополучателю – срок исполнения 14 (четырнадцать) рабочих дней.
В случае полноты и соответствия представленных документов, а также отсутствия оснований для отказа в оказании государственной услуги готовит материалы услугополучателей для проведения аттестации – срок исполнения 10 (десять) рабочих дней.
аттестационная комиссия проводит тестирование – время исполнения 90 (девяносто) минут;
по результатам тестирования услугополучатель:
1) допускается к собеседованию;
2) не допускается к собеседованию.
При допуске аттестационная комиссия проводит собеседование с услугополучателем – время исполнения 20 (двадцать) минут;
на основании результатов тестирования и собеседования аттестационная комиссия выносит заключение аттестационной комиссии – время исполнения 10 (десять) минут;
ответственный исполнитель услугодателя оформляет и согласовывает с руководителем услугодателя проект заключения аттестационной комиссии в электронном формате – срок исполнения 2 (два) рабочих дня;
председатель аттестационной комиссии рассматривает и подписывает заключение аттестационной комиссии – срок исполнения 1 (один) рабочий день;
ответственный исполнитель услугодателя направляет заключение аттестационной комиссии услугополучателю, обратившемуся к услугодателю на портале – время исполнения 15 (пятнадцать) минут.
Глава 3. Описание порядка взаимодействия структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги
6. Перечень структурных подразделений (работников) услугодателей, которые участвуют в процессе оказания государственной услуги:
1) сотрудник канцелярии услугодателя;
2) ответственный исполнитель услугодателя;
3) руководитель услугодателя;
4) аттестационная комиссия.
7. Описание последовательности процедур (действий) между структурными подразделениями (работниками) услугодателя:
сотрудник канцелярии услугодателя регистрирует документы услугополучателей и направляет руководителю услугодателя – время исполнения 15 (пятнадцать) минут;
руководитель услугодателя определяет ответственного исполнителя услугодателя – время исполнения 4 (четыре) часа;
ответственный исполнитель услугодателя, проверяет полноту и соответствие представленных документов.

Көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың Стандарттың 9-тармағында көзделген тізбеге сәйкес толық емес және (немесе) мерзімі өткен жағдайларда өтінішті қарауды тоқтату туралы жазбаша дәлелді бас тарту жобасын ресімдейді және көрсетілетін қызметті берушінің басшысы қол қояды және көрсетілетін қызметті алушыға береді – орындау мерзімі 1 (бір) жұмыс күні.
Стандарттың 10-тармағымен белгіленген негіздер болған жағдайда мемлекеттік қызметті көрсетуге бас тарту туралы жазбаша дәлелді жауап жобасын ресімдейді және көрсетілетін қызметті берушінің басшысы қол қояды және көрсетілетін қызметті алушыға береді – орындау мерзімі 14 (он төрт) жұмыс күні.
Ұсынылған құжаттардың толықтығы және сәйкестігі, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсетуге бас тарту үшін негіздер болмаған жағдайда аттестаттау жүргізу үшін көрсетілетін қызметті алушының материалдарын дайындайды – орындау мерзімі 10 (он) жұмыс күні.
аттестаттау комиссиясы тестілеу өткізеді – орындау уақыты 90 (тоқсан) минут;
тестілеу нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті алушы:
1) әңгімелесуге жіберіледі;
2) әңгімелесуге жіберілмейді.
Жіберілген жағдайда аттестаттау комиссиясы көрсетілетін қызметті алушымен әңгімелесу өткізеді – орындау уақыты 20 (жиырма) минут;
тестілеу нәтижелерінің негізінде аттестаттау комиссиясы аттестаттау комиссиясының қорытындысын шығарады – орындау уақыты 10 (он) минут;
көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы аттестаттау комиссиясы қорытындысының жобасын электрондық пішімде ресімдейді және көрсетілетін қызметті берушінің басшысымен келіседі – орындау мерзімі 2 (екі) жұмыс күні;
аттестаттау комиссиясының төрағасы аттестаттау комиссиясының қорытындысын қарастырады және оған қол қояды – орындау мерзімі 1 (бір) жұмыс күні;
көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы, порталда көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген көрсетілетін қызметті алушыға аттестаттау комиссиясының қорытындысын жібереді – орындау уақыты 15 (он бес) минут.
3-тарау. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет процесіндегі қызмет көрсететін құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлердің) өзара іс-қимыл тәртібін сипаттау
6. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет процесіне қатысатын көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлердің) тізбесі:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері;
2) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы;
3) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы;
4) аттестаттау комиссиясы.
7. Көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелері (қызметкерлері) арасындағы рәсімдердің (іс-қимылдар) жүйелілігінің сипаттамасы:
көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері көрсетілетін қызметті алушылардың құжаттарын тіркейді және көрсетілетін қызметті берушінің басшысына жібереді – орындау уақыты 15 (он бес) минут;
көрсетілетін қызметті берушінің басшысы көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушыны айқындайды – орындау уақыты 4 (төрт) сағат;
мемлекеттік қызмет көрсетуге көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы ұсынылған құжаттардың толықтығын және сәйкестігін тексереді.

В случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 9 Стандарта, и (или) документов с истекшим сроком действия оформляет и подписывает у руководителя услугодателя проект письменного мотивированного отказа о прекращении рассмотрения заявления и выдает услугополучателю – срок исполнения 1 (один) рабочий день.
В случае наличия оснований, установленных пунктом 10 Стандарта, оформляет и подписывает у руководителя услугодателя проект мотивированного ответа об отказе в оказании государственной услуги и выдает услугополучателю – срок исполнения 14 (четырнадцать) рабочих дней.
В случае полноты и соответствия представленных документов, а также отсутствия оснований для отказа в оказании государственной услуги готовит материалы услугополучателей для проведения аттестации – срок исполнения 10 (десять) рабочих дней.
аттестационная комиссия проводит аттестацию – время исполнения 2 (два) часа;
ответственный исполнитель услугодателя по результатам аттестаций готовит проект заключения аттестационной комиссии и направляет его руководителю для согласования – срок исполнения 2 (два) рабочих дня;
председатель аттестационной комиссии подписывает заключение аттестационной комиссии – срок исполнения 1 (один) рабочий день;
ответственный исполнитель услугодателя направляет заключение аттестационной комиссии услугополучателю на портале – время исполнения 15 (пятнадцать) минут.
Глава 4. Описание порядка использования информационных систем в процессе оказания государственной услуги
8. Описание порядка обращения и последовательности процедур (действий) услугодателя и услугополучателя при оказании государственной услуги через портал:
1) услугополучатель проходит регистрацию на портале с помощью индивидуального идентификационного номера (далее – ИИН) (осуществляется для незарегистрированных услугополучателей государственной услуги на портале);
2) процесс 1 – процесс проверки подлинности данных о услугополучателе на портале путем ввода услугополучателем государственной услуги ИИН или пароля (процесс авторизации) на портале для получения государственной услуги;
3) процесс 2 – формирование сообщения об отказе в запрашиваемой электронной государственной услуге в связи с имеющими нарушениями в данных услугополучателя;
4) процесс 3 – выбор услугополучателем услуги, указанной в настоящем Регламенте, вывод на экран формы запроса для оказания услуги и заполнение услугополучателем формы (ввод данных) с учетом ее структуры и форматных требований;

Көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың Стандарттың 9-тармағында көзделген тізбеге сәйкес толық емес және (немесе) мерзімі өткен жағдайларда өтінішті қарауды тоқтату туралы жазбаша дәлелді бас тарту жобасын ресімдейді және көрсетілетін қызметті берушінің басшысы қол қояды және көрсетілетін қызметті алушыға береді – орындау мерзімі 1 (бір) жұмыс күні.
Стандарттың 10-тармағымен белгіленген негіздер болған жағдайда мемлекеттік қызметті көрсетуге бас тарту туралы жазбаша дәлелді жауап жобасын ресімдейді және көрсетілетін қызметті берушінің басшысы қол қояды және көрсетілетін қызметті алушыға береді – орындау мерзімі 14 (он төрт) жұмыс күні.
Ұсынылған құжаттардың толықтығы және сәйкестігі, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсетуге бас тарту үшін негіздер болмаған жағдайда аттестаттау жүргізу үшін көрсетілетін қызметті алушының материалдарын дайындайды – орындау мерзімі 10 (он) жұмыс күні.
аттестаттау комиссиясы аттестаттау жүргізеді – орындау уақыты 2 (екі) сағат;
көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы аттестаттау нәтижесі бойынша аттестаттау комиссиясы қорытындысының жобасын дайындайды және оны басшыға келісу үшін жолдайды – орындау мерзімі 2 (екі) жұмыс күні;
аттестаттау комиссиясының төрағасы аттестаттау комиссиясының қорытындысына қол қояды– орындау мерзімі 1 (бір) жұмыс күні;
көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы, порталда көрсетілетін қызметті алушыға аттестаттау комиссиясының қорытындысын жібереді – орындау уақыты 15 (он бес) минут.
4-тарау. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет процесінде ақпараттық жүйелерді пайдалану тәртібін сипаттау
8. Портал арқылы мемлекеттік қызмет көрсету кезінде қызмет беруші мен көрсетілетін қызметті алушы рәсімдерінің (іс-қимылдарының) айналым тәртібі мен жүйелілігінің сипаттамасы:
1) көрсетілетін қызметті алушы жеке сәйкестендіру нөмірінің көмегімен (бұдан әрі - ЖСН) порталға тіркеледі (порталда тіркелмеген, көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушылар үшін жүзеге асырылады);
2) 1-процесс – мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушының порталға ЖСН немесе пароль енгізу арқылы порталда көрсетілетін қызметті алушы туралы деректердің түпнұсқалығын тексеру процесі (іске қосу процесі);
3) 2-процесс – көрсетілетін қызметті алушының деректерінде бұзушылықтардың болуына байланысты сұратылып отырған электрондық мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы хабарламаны қалыптастыруы;
4) 3-процесс – көрсетілетін қызметті алушының осы Регламентте көрсетілген қызметті таңдауы, қызмет көрсету үшін сұрау нысанын экранға шығару және көрсетілетін қызметті алушының құрылымын және форматтық талаптарын ескере отырып нысанды толтыруы (деректерді енгізуі);

5) процесс 4 – запрос идентификационных данных и данных о сроке действия регистрационного свидетельства электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП) услугополучателя в информационной системе удостоверяющего центра (далее – УЦ);
6) процесс 5 – формирование сообщения об отказе в запрашиваемой государственной услуге в связи с не подтверждением подлинности ЭЦП услугополучателя;
7) процесс 6 – подписание посредством ЭЦП услугополучателя государственной услуги заполненной формы (введенных данных) запроса на оказание услуги;
8) процесс 7 – регистрация электронного документа (запроса услугополучателя государственной услуги) в информационной системе государственной базы данных "Е-лицензирование" (далее – ИС ГБД "Е-лицензирование") и обработка запроса в ИС ГБД "Е-лицензирование";
9) процесс 8 – проверка ответственным исполнителем услугодателя соответствия представленных услугополучателем необходимых документов;
10) процесс 9 – при наличии нарушений в данных услугополучателя государственной услуги в ИС ГБД "Е-лицензирование" формирование письменного мотивированного отказа о прекращении рассмотрения заявления либо мотивированного ответа об отказе в оказании государственной услуги;
11) процесс 10 – проведение аттестации в двух этапах:
тестирование;
собеседование (при положительном результате тестирования);
12) процесс 11 – формирование ответственным исполнителем услугодателя проекта заключения аттестационной комиссии, направление на подпись руководителю услугодателя и председателю аттестационной комиссии;
13) процесс 12 – рассмотрение и подписание руководителем услугодателя и председателем аттестационной комиссии заключение аттестационной комиссии.
Подробное описание последовательности процедур (действий), взаимодействий структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги, а также порядка использования информационных систем в процессе оказания государственной услуги приведен в справочнике бизнес-процессов оказания государственной услуги "Аттестация судебных экспертов" согласно приложению к настоящему Регламенту.
Приложение
к регламенту государственной услуги
"Аттестация судебных экспертов"
Справочник бизнес-процессов оказания государственной услуги "Аттестация судебных экспертов"
Приложение 2
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 19 апреля 2018 года № 630
Регламент государственной услуги "Присвоение квалификации судебного эксперта"

5) 4-процесс – көрсетілетін қызметті алушының куәландырушы орталықтың (бұдан әрі – КО) ақпараттық жүйелеріндегі сәйкестендірушілік деректері мен электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) тіркеу куәлігінің қолдану мерзімі туралы сұратуы;
6) 5-процесс – көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ түпнұсқалылығының расталмауына байланысты, сұратылып отырған мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы хабарламаны қалыптастыруы;
7) 6-процесс – қызмет көрсетуге арналған сұратудың толтырылған нысанын (енгізілген деректерді) көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушының ЭЦҚ арқылы куәландыруы (қол қою);
8) 7-процесс – электрондық құжатты (көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушының сұратуын) "Е-лицензиялау" мемлекеттік деректер қорының ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі - "Е-лицензиялау" МДҚ АЖ) тіркеу және сұратуды "Е-лицензиялау" МДҚ АЖ өңдеуі;
9) 8-процесс – көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысының көрсетілетін қызметті алушы ұсынған қажетті құжаттардың сәйкестігін тексеруі;
10) 9-процесс – "Е-лицензиялау" МДҚ АЖ көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушының деректерінде бұзушылықтардың болған жағдайда өтінішті қарауды тоқтату туралы жазбаша дәлелді бас тарту немесе мемлекеттік қызметті көрсетуге бас тарту туралы жазбаша дәлелді жауап қалыптастыруы;
11) 10-процесс – екі кезеңнен тұратын аттестаттаудан өткізу:
тестілеу;
әңгімелесу (тестілеудің оң нәтижесінде);
12) 11-процесс – көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысының аттестаттау комиссиясы қорытындысының жобасын қалыптастыруы, көрсетілетін қызметті берушінің басшысына және аттестаттау комиссиясының төрағасына қол қоюға жіберуі;
13) 12-процесс – көрсетілетін қызметті берушінің басшысының және аттестаттау комиссиясы төрағасының аттестаттау комиссиясы қорытындысын қарастыруы және қол қоюы.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде рәсімдердің (іс-қимылдардың) реттілігінің, көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) өзара іс-қимылдарының, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету процесінде ақпараттық жүйелерді пайдалану тәртібінің толық сипаттамасы осы Регламентке қосымшаға сәйкес "Сот сарапшыларын аттестаттау" мемлекеттік қызмет көрсетудің бизнес-процестерінің анықтамалығында келтірілген.
"Сот сарапшыларын
аттестаттау" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
регламентіне
қосымша
"Сот сарапшыларын аттестаттау" мемлекеттік қызмет көрсетудің бизнес-процестерінің анықтамалығы
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2018 жылғы 19 сәуірдегі
№ 630 бұйрығына
2-қосымша
"Сот сарапшысы біліктілігін беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметінің регламенті

Глава 1. Общие положения
1. Государственная услуга "Присвоение квалификации судебного эксперта" (далее – государственная услуга) оказывается Республиканским государственным казенным предприятием "Центр судебных экспертиз Министерства юстиции Республики Казахстан" (далее – услугодатель) на основании стандарта государственной услуги "Присвоение квалификации судебного эксперта", утвержденного приказом исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 5 января 2018 года № 19 "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере судебно-экспертной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16359) (далее – Стандарт).
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
2. Форма оказания государственной услуги: электронная.
3. Результат оказания государственной услуги:
1) квалификационное свидетельство судебного эксперта на право производства определенного вида судебной экспертизы (далее – свидетельство) по форме, согласно приложению 1 к Стандарту либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, установленным пунктом 10 Стандарта. Свидетельство выдается при положительном прохождении квалификационного экзамена.
2) дополнение к квалификационному свидетельству судебного эксперта на право производства определенного вида судебной экспертизы (далее – дополнение к свидетельству) по форме, согласно приложению 2 к Стандарту либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, установленным пунктом 10 Стандарта. Дополнение к свидетельству выдается услугополучателю, имеющему свидетельство при положительной сдаче квалификационного экзамена.
Глава 2. Описание порядка действий структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги
4. Основанием для начала процедуры (действия) по оказанию государственной услуги является наличие электронного запроса услугополучателя с приложением документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 9 Стандарта.
5. Содержание каждой процедуры (действия), входящей в состав процесса оказания государственной услуги, длительность его выполнения:
после поступления запроса, услугополучателю направляется уведомление о приеме документов на портале – время исполнения 15 (пятнадцать) минут;
руководитель услугодателя определяет ответственного исполнителя услугодателя – время исполнения 4 (четыре) часа;
ответственный исполнитель услугодателя, проверяет полноту и соответствия представленных документов.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Сот сарапшысы біліктілігін беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамалары орталығы" Республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорн (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) "Сот-сараптама қызметі саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушысының 2018 жылғы 5 қаңтардағы № 19 бұйрығымен бекітілген "Сот сарапшысы біліктілігін беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16359 болып тіркелген) (бұдан әрі – Стандарт) негізінде көрсетеді.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру "электронды үкімет" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: электрондық.
3. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі:
1) Стандарттың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізу құқығына сот сарапшысының біліктілік куәлігі (бұдан әрі – куәлік) не осы стандарттың 10-тармағында белгіленген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауабы. Куәлік біліктілік емтиханынан оң нәтижемен өткен жағдайда беріледі.
2) Стандарттың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізу құқығына сот сарапшысының біліктілік куәлігіне қосымша (бұдан әрі – куәлікке қосымша) не Стандарттың 10-тармағында белгіленген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауабы. Куәлікке қосымша куәлігі бар көрсетілетін қызметті алушыларға біліктілік емтиханын оң нәтижемен тапсырған жағдайда беріледі.
2-тарау. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет процесінде қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) іс-қимыл тәртібін сипаттау
4. Көрсетілетін қызметті алушының Стандарттың 9-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттарды тіркей отырып қызмет алушының электрондық өтініші мемлекеттік қызмет көрсету бойынша процедураны (іс-әрекетті) бастауға негіз болып табылады.
5. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет процесінің құрамына кіретін әрбір рәсімнің (іс-қимылдың) мазмұны, оның орындалу ұзақтығы:
өтініш түскеннен кейін порталда көрсетілетін қызметті алушыға құжаттардың қабылданғаны туралы хабарлама жіберіледі – орындау уақыты 15 (он бес) минут;
көрсетілетін қызметті берушінің басшысы көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушыны айқындайды – орындау уақыты 4 (төрт) сағат;
мемлекеттік қызмет көрсетуге көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы ұсынылған құжаттардың толықтығын және сәйкестігін тексереді.

В случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 9 Стандарта, и (или) документов с истекшим сроком действия оформляет и подписывает у руководителя услугодателя проект письменного мотивированного отказа о прекращении рассмотрения заявления и выдает услугополучателю – срок исполнения 1 (один) рабочий день.
В случае наличия оснований, установленных пунктом 10 Стандарта, оформляет и подписывает у руководителя услугодателя проект мотивированного ответа об отказе в оказании государственной услуги и выдает услугополучателю – срок исполнения 14 (четырнадцать) рабочих дней.
В случае полноты и соответствия представленных документов, а также отсутствия оснований для отказа в оказании государственной услуги готовит материалы услугополучателей для проведения квалификационного экзамена – срок исполнения 10 (десять) рабочих дней;
квалификационная комиссия проводит тестирование – время исполнения 90 (девяносто) минут;
по результатам тестирования услугополучатель:
1) допускается к проверке знаний по экзаменационным билетам по определенному виду судебной экспертизы (далее – проверка знаний);
2) не допускается к проверке знаний.
При допуске квалификационная комиссия проводит проверку знания услугополучателя – время исполнения 20 (двадцать) минут;
на основании результатов тестирования и проверки знания квалификационная комиссия выносит свидетельство или дополнение к свидетельству – время исполнения 10 (десять) минут;
ответственный исполнитель услугодателя оформляет и согласовывает с руководителем услугодателя проект свидетельства или дополнения к свидетельству в электронном формате – срок исполнения 2 (два) рабочих дня;
председатель квалификационной комиссии рассматривает и подписывает свидетельство или дополнение к свидетельству – срок исполнения 1 (один) рабочий день;
ответственный исполнитель услугодателя направляет свидетельство или дополнение к свидетельству услугополучателю, обратившемуся к услугодателю на портале – время исполнения 15 (пятнадцать) минут.
Глава 3. Описание порядка взаимодействия структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги
6. Перечень структурных подразделений, (работников) услугодателя, которые участвуют в процессе оказания государственной услуги:
1) сотрудник канцелярии услугодателя;
2) ответственный исполнитель услугодателя;
3) руководитель услугодателя;
4) квалификационная комиссия.

Көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың Стандарттың 9-тармағында көзделген тізбеге сәйкес толық емес және (немесе) мерзімі өткен жағдайларда өтінішті қарауды тоқтату туралы жазбаша дәлелді бас тарту жобасын ресімдейді және көрсетілетін қызметті берушінің басшысы қол қояды және көрсетілетін қызметті алушыға береді – орындау мерзімі 1 (бір) жұмыс күні.
Стандарттың 10-тармағымен белгіленген негіздер болған жағдайда мемлекеттік қызметті көрсетуге бас тарту туралы жазбаша дәлелді жауап жобасын ресімдейді және көрсетілетін қызметті берушінің басшысы қол қояды және көрсетілетін қызметті алушыға береді – орындау мерзімі 14 (он төрт) жұмыс күні.
Ұсынылған құжаттардың толықтығы және сәйкестігі, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсетуге бас тарту үшін негіздер болмаған жағдайда біліктілік емтихан жүргізу үшін көрсетілетін қызметті алушының материалдарын дайындайды – орындау мерзімі 10 (он) жұмыс күні.
біліктілік комиссиясы тестілеу өткізеді – орындау уақыты 90 (тоқсан) минут;
тестілеу нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті алушы:
1) сот сараптамасының белгілі бір түрі бойынша емтихандық билеттер арқылы білімін тексеруге жіберіледі (бұдан әрі – білімін тексеру);
2) білімін тексеруге жіберілмейді.
Жіберілген жағдайда біліктілік комиссиясы көрсетілетін қызметті алушының білімін тексеруді жүргізеді – орындау уақыты 20 (жиырма) минут;
тестілеу нәтижелерінің негізінде біліктілік комиссиясы куәлік немесе куәлікке қосымша шығарады – орындау уақыты 10 (он) минут;
көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы куәліктің немесе куәлікке қосымшаның жобасын электрондық пішімде ресімдейді және көрсетілетін қызметті берушінің басшысымен келісімдейді – орындау мерзімі 2 (екі) жұмыс күні;
біліктілік комиссиясының төрағасы куәлікті немесе куәлікке қосымшаны қарастырады және оған қол қояды – орындау мерзімі 1 (бір) жұмыс күні;
көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы, порталда көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген көрсетілетін қызметті алушыға куәлікті немесе куәлікке қосымша береді – орындау уақыты 15 (он бес) минут.
3-тарау. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет процесіндегі қызмет көрсететін құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлердің) өзара іс-қимыл тәртібін сипаттау
6. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет процесіне қатысатын көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлердің) тізбесі:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері;
2) көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы;
3) көрсетілетін қызметті берушінің басшысы;
4) аттестаттау комиссиясы.

2) процесс 1 – процесс проверки подлинности данных о услугополучателе на портале путем ввода услугополучателем государственной услуги ИИН или пароля (процесс авторизации) на портале для получения государственной услуги;
3) процесс 2 – формирование сообщения об отказе в запрашиваемой электронной государственной услуге в связи с имеющими нарушениями в данных услугополучателя;
4) процесс 3 – выбор услугополучателем услуги, указанной в настоящем Регламенте, вывод на экран формы запроса для оказания услуги и заполнение услугополучателем формы (ввод данных) с учетом ее структуры и форматных требований;
5) процесс 4 – запрос идентификационных данных и данных о сроке действия регистрационного свидетельства электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП) услугополучателя в информационной системе удостоверяющего центра (далее – УЦ);
6) процесс 5 – формирование сообщения об отказе в запрашиваемой государственной услуге в связи с не подтверждением подлинности ЭЦП услугополучателя;
7) процесс 6 – подписание посредством ЭЦП услугополучателя государственной услуги заполненной формы (введенных данных) запроса на оказание услуги;
8) процесс 7 – регистрация электронного документа (запроса услугополучателя государственной услуги) в информационной системе государственной базы данных "Е-лицензирование" (далее – ИС ГБД "Е-лицензирование") и обработка запроса в ИС ГБД "Е-лицензирование";
9) процесс 8 – проверка ответственным исполнителем услугодателя соответствия представленных услугополучателем необходимых документов;
10) процесс 9 – при наличии нарушений в данных услугополучателя государственной услуги в ИС ГБД "Е-лицензирование" формирование письменного мотивированного отказа о прекращении рассмотрения заявления либо мотивированного ответа об отказе в оказании государственной услуги;
11) процесс 10 – проведение квалификационного экзамена в двух этапах:
тестирование;
проверка знаний (при положительном результате тестирования);
12) процесс 11 – формирование должностным лицом услугодателя проекта свидетельства или дополнения к свидетельству для услугополучателей, получивших положительное решение квалификационной комиссии и направление на подпись руководителям услугодателя и председателю квалификационной комиссии;
12) процесс 11 – формирование ответственным исполнителем услугодателя проекта заключения аттестационной комиссии, направление на подпись руководителю услугодателя и председателю аттестационной комиссии;
13) процесс 12 – рассмотрение и подписание руководителем и председателем квалификационной комиссии свидетельства или дополнения к свидетельству.
Подробное описание последовательности процедур (действий), взаимодействий структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги, а также порядка использования информационных систем в процессе оказания государственной услуги приведен в справочнике бизнес-процессов оказания государственной услуги "Присвоение квалификации судебного эксперта" согласно приложению к настоящему Регламенту.
Приложение
к регламенту государственной услуги
"Присвоение квалификации судебного эксперта"
Справочник бизнес-процессов оказания государственной услуги "Присвоение квалификации судебного эксперта"
Приложение 3
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 19 апреля 2018 года № 630
Регламент государственной услуги "Аттестация судебно-медицинских, судебно-психиатрических, судебно-наркологических экспертов"

2) 1-процесс – мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушының порталға ЖСН немесе пароль енгізу арқылы порталда көрсетілетін қызметті алушы туралы деректердің түпнұсқалығын тексеру процесі (іске қосу процесі);
3) 2-процесс – көрсетілетін қызметті алушының деректерінде бұзушылықтардың болуына байланысты сұратылып отырған электрондық мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы хабарламаны қалыптастыруы;
4) 3-процесс – көрсетілетін қызметті алушының осы Регламентте көрсетілген қызметті таңдауы, қызмет көрсету үшін сұрау нысанын экранға шығару және көрсетілетін қызметті алушының құрылымын және форматтық талаптарын ескере отырып нысанды толтыруы (деректерді енгізуі);
5) 4-процесс – көрсетілетін қызметті алушының куәландырушы орталықтың (бұдан әрі – КО) ақпараттық жүйелеріндегі сәйкестендірушілік деректері мен электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) тіркеу куәлігінің қолдану мерзімі туралы сұратуы;
6) 5-процесс – көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ түпнұсқалылығының расталмауына байланысты, сұратылып отырған мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы хабарламаны қалыптастыруы;
7) 6-процесс – қызмет көрсетуге арналған сұратудың толтырылған нысанын (енгізілген деректерді) көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушының ЭЦҚ арқылы куәландыруы (қол қою);
8) 7-процесс – электрондық құжатты (көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушының сұратуын) "Е-лицензиялау" мемлекеттік деректер қорының ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі - "Е-лицензиялау" МДҚ АЖ) тіркеу және сұратуды "Е-лицензиялау" МДҚ АЖ өңдеуі;
9) 8-процесс – көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысының көрсетілетін қызметті алушы ұсынған қажетті құжаттардың сәйкестігін тексеруі;
10) 9-процесс – "Е-лицензиялау" МДҚ АЖ көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушының деректерінде бұзушылықтардың болған жағдайда өтінішті қарауды тоқтату туралы жазбаша дәлелді бас тарту немесе мемлекеттік қызметті көрсетуге бас тарту туралы жазбаша дәлелді жауап қалыптастыруы;
11) 10-процесс – екі кезеңнен тұратын біліктілік емтиханын өткізу:
тестілеу;
білімін тексеру (тестілеудің оң нәтижесінде);
12) 11-процесс – көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысының біліктілік емтиханының нәтижесі бойынша біліктілік комиссиясының оң шешімін алған көрсетілетін қызметті алушыға куәліктің немесе куәлікке қосымшаның жобасын қалыптастыруы және көрсетілетін қызметті берушінің басшысына және мен біліктілік комиссиясының төрағасына қол қоюға жіберуі;
13) 12-процесс – көрсетілетін қызметті берушінің басшысының және біліктілік комиссиясы төрағасының куәлікті немесе куәлікке қосымшаны қарастыруы және қол қоюы.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде рәсімдердің (іс-қимылдардың) реттілігінің, көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) өзара іс-қимылдарының, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету процесінде ақпараттық жүйелерді пайдалану тәртібінің толық сипаттамасы осы Регламентке қосымшаға сәйкес "Сот сарапшысы біліктілігін беру" мемлекеттік қызмет көрсетудің бизнес-процестерінің анықтамалығында келтірілген.
"Сот сарапшысы біліктілігін
беру" мемлекеттік көрсетілетін
қызмет регламентіне
қосымша
"Сот сарапшысы біліктілігін беру" мемлекеттік қызмет көрсетудің бизнес-процестерінің анықтамалығы
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2018 жылғы 19 сәуірдегі
№ 630 бұйрығына
3-қосымша
"Сот-медициналық, сот-психиатриялық, сот-наркологиялық сарапшыларды аттестаттау" мемлекеттік көрсетілетін қызметінің регламенті

Глава 1. Общие положения
1. Государственная услуга "Аттестация судебно-медицинских, судебно-психиатрических, судебно-наркологических экспертов" (далее – государственная услуга) оказывается Республиканским государственным казенным предприятием "Центр судебных экспертиз Министерства юстиции Республики Казахстан" (далее – услугодатель) на основании стандарта государственной услуги "Аттестация судебно-медицинских, судебно-психиатрических, судебно-наркологических экспертов", утвержденного приказом исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 5 января 2018 года № 19 "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере судебно-экспертной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16359) (далее – Стандарт).
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
2. Форма оказания государственной услуги: электронная.
3. Результат оказания государственной услуги – аттестационное свидетельство (далее – свидетельство) по форме, согласно приложению 1 к Стандарту либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, установленным пунктом 10 Стандарта.
Глава 2. Описание порядка действий структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги
4. Основанием для начала процедуры (действия) по оказанию государственной услуги является наличие электронного запроса услугополучателя с приложением документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 9 Стандарта.
5. Содержание каждой процедуры (действия), входящей в состав процесса оказания государственной услуги, длительность его выполнения:
после поступления запроса, услугополучателю направляется уведомление о приеме документов на портале – время исполнения 15 (пятнадцать) минут;
руководитель услугодателя определяет ответственного исполнителя услугодателя – время исполнения 4 (четыре) часа;
ответственный исполнитель услугодателя, проверяет полноту и соответствия представленных документов.
В случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 9 Стандарта, и (или) документов с истекшим сроком действия оформляет и подписывает у руководителя услугодателя проект письменного мотивированного отказа о прекращении рассмотрения заявления и выдает услугополучателю – срок исполнения 1 (один) рабочий день.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Сот-медициналық, сот-психиатриялық, сот-наркологиялық сарапшыларды аттестаттау" мемлекеттік көрсетілетін қызметті (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамалары орталығы" Республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнымен (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) "Сот-сараптама қызметі саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушысының 2018 жылғы 5 қаңтардағы № 19 бұйрығымен бекітілген "Сот-медициналық, сот-психиатриялық, сот-наркологиялық сарапшыларды аттестаттау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16359 болып тіркелген) (бұдан әрі – Стандарт) негізінде көрсетеді.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру "электронды үкімет" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: электрондық.
3. Мемлекеттік қызметтікөрсету нәтижесі – Стандарттың 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аттестаттау куәлігі (әрі қарай – куәлік) не Стандарттың 10-тармағында белгіленген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауабы.
2-тарау. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет процесінде қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) іс-қимыл тәртібін сипаттау
4. Көрсетілетін қызметті алушының Стандарттың 9-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттарды тіркей отырып қызмет алушының электрондық өтініші мемлекеттік қызмет көрсету бойынша процедураны (іс-әрекетті) бастауға негіз болып табылады.
5. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет процесінің құрамына кіретін әрбір рәсімнің (іс-қимылдың) мазмұны, оның орындалу ұзақтығы:
өтініш түскеннен кейін порталда көрсетілетін қызметті алушыға құжаттардың қабылданғаны туралы хабарлама жіберіледі – орындау уақыты 15 (он бес) минут;
көрсетілетін қызметті берушінің басшысы көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушыны айқындайды – орындау уақыты 4 (төрт) сағат;
мемлекеттік қызмет көрсетуге көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы ұсынылған құжаттардың толықтығын және сәйкестігін тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың Стандарттың 9-тармағында көзделген тізбеге сәйкес толық емес және (немесе) мерзімі өткен жағдайларда өтінішті қарауды тоқтату туралы жазбаша дәлелді бас тарту жобасын ресімдейді және көрсетілетін қызметті берушінің басшысы қол қояды және көрсетілетін қызметті алушыға береді – орындау мерзімі 1 (бір) жұмыс күні.

5) процесс 4 – запрос идентификационных данных и данных о сроке действия регистрационного свидетельства электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП) услугополучателя в информационной системе удостоверяющего центра (далее – УЦ);
6) процесс 5 – формирование сообщения об отказе в запрашиваемой государственной услуге в связи с не подтверждением подлинности ЭЦП услугополучателя;
7) процесс 6 – подписание посредством ЭЦП услугополучателя государственной услуги заполненной формы (введенных данных) запроса на оказание услуги;
8) процесс 7 – регистрация электронного документа (запроса услугополучателя государственной услуги) в информационной системе государственной базы данных "Е-лицензирование" (далее – ИС ГБД "Е-лицензирование") и обработка запроса в ИС ГБД "Е-лицензирование";
9) процесс 8 – проверка ответственным исполнителем услугодателя соответствия представленных услугополучателем необходимых документов;
10) процесс 9 – при наличии нарушений в данных услугополучателя государственной услуги в ИС ГБД "Е-лицензирование" формирование письменного мотивированного отказа о прекращении рассмотрения заявления либо мотивированного ответа об отказе в оказании государственной услуги;
11) процесс 10 – проведение аттестации в двух этапах:
тестирование;
собеседование (при положительном результате тестирования);
12) процесс 11 – формирование ответственным исполнителем услугодателя проекта заключения аттестационной комиссии, направление на подпись руководителю услугодателя и председателю аттестационной комиссии;
13) процесс 12 – рассмотрение и подписание руководителем услугодателя и председателем аттестационной комиссии заключение аттестационной комиссии.
Подробное описание последовательности процедур (действий), взаимодействий структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги, а также порядка использования информационных систем в процессе оказания государственной услуги приведен в справочнике бизнес-процессов оказания государственной услуги "Аттестация судебно-медицинских, судебно-психиатрических, судебно-наркологических экспертов" согласно приложению к настоящему Регламенту.
Приложение
к регламенту государственной услуги
"Аттестация судебно-медицинских,
судебно-психиатрических,
судебно-наркологических
экспертов"
Справочник бизнес-процессов оказания государственной услуги "Аттестация судебно-медицинских, судебно-психиатрических, судебно-наркологических экспертов"
Приложение 4
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 19 апреля 2018 года № 630
Регламент государственной услуги "Присвоение квалификации на право производства определенного вида судебно-медицинской, судебно-психиатрической и судебно-наркологической экспертиз"

5) 4-процесс – көрсетілетін қызметті алушының куәландырушы орталықтың (бұдан әрі – КО) ақпараттық жүйелеріндегі сәйкестендірушілік деректері мен электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) тіркеу куәлігінің қолдану мерзімі туралы сұратуы;
6) 5-процесс – көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ түпнұсқалылығының расталмауына байланысты, сұратылып отырған мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы хабарламаны қалыптастыруы;
7) 6-процесс – қызмет көрсетуге арналған сұратудың толтырылған нысанын (енгізілген деректерді) көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушының ЭЦҚ арқылы куәландыруы (қол қою);
8) 7-процесс – электрондық құжатты (көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушының сұратуын) "Е-лицензиялау" мемлекеттік деректер қорының ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі - "Е-лицензиялау" МДҚ АЖ) тіркеу және сұратуды "Е-лицензиялау" МДҚ АЖ өңдеуі;
9) 8-процесс – көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысының көрсетілетін қызметті алушы ұсынған қажетті құжаттардың сәйкестігін тексеруі;
10) 9-процесс – "Е-лицензиялау" МДҚ АЖ көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушының деректерінде бұзушылықтардың болған жағдайда өтінішті қарауды тоқтату туралы жазбаша дәлелді бас тарту немесе мемлекеттік қызметті көрсетуге бас тарту туралы жазбаша дәлелді жауап қалыптастыруы;
11) 10-процесс – екі кезеңнен тұратын аттестаттаудан өткізу:
тестілеу;
әңгімелесу (тестілеудің оң нәтижесінде);
12) 11-процесс – көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысының аттестаттау комиссиясы қорытындысының жобасын қалыптастыруы, көрсетілетін қызметті берушінің басшысына және аттестаттау комиссиясының төрағасына қол қоюға жіберуі;
13) 12-процесс – көрсетілетін қызметті берушінің басшысының және аттестаттау комиссиясы төрағасының аттестаттау комиссиясы қорытындысын қарастыруы және қол қоюы.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде рәсімдердің (іс-қимылдардың) реттілігінің, көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) өзара іс-қимылдарының, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету процесінде ақпараттық жүйелерді пайдалану тәртібінің толық сипаттамасы осы регламентке қосымшаға сәйкес "Сот-медициналық, сот-психиатриялық, сот-наркологиялық сарапшыларды аттестаттау" мемлекеттік қызмет көрсетудің бизнес-процестерінің анықтамалығында келтірілген.
"Сот-медициналық,
сот-психиатриялық,
сот-наркологиялық
сарапшыларды аттестаттау"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет регламентіне
қосымша
"Сот-медициналық, сот-психиатриялық, сот-наркологиялық сарапшыларды аттестаттау" мемлекеттік қызмет көрсетудің бизнес-процестерінің анықтамалығы
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2018 жылғы 19 сәуірдегі
№ 630 бұйрығына
4-қосымша
"Сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптамалардың белгілі түрін жүргізу құқығына біліктілік беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметінің регламенті

Глава 1. Общие положения
1. Государственная услуга "Присвоение квалификации на право производства определенного вида судебно-медицинской, судебно-психиатрической и судебно-наркологической экспертиз" (далее – государственная услуга) оказывается Республиканским государственным казенным предприятием "Центр судебных экспертиз Министерства юстиции Республики Казахстан" (далее – услугодатель) на основании стандарта государственной услуги "Присвоение квалификации на право производства определенного вида судебно-медицинской, судебно-психиатрической и судебно-наркологической экспертиз", утвержденного приказом исполняющего обязанности Министра юстиции Республики Казахстан от 5 января 2018 года № 19 "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере судебно-экспертной деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16359) (далее – Стандарт).
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
2. Форма оказания государственной услуги: электронная.
3. Результат оказания государственной услуги:
1) квалификационное свидетельство на право производства определенного вида судебной экспертизы (далее – свидетельство) по форме, согласно приложению 1 к Стандарту либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, установленным пунктом 10 Стандарта. Свидетельство выдается при положительном прохождении квалификационного экзамена.
2) дополнение к квалификационному свидетельству на право производства определенного вида судебной экспертизы (далее – дополнение к свидетельству) по форме, согласно приложению 2 к Стандарту либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, установленным пунктом 10 Стандарта. Дополнение к свидетельству выдается услугополучателю, имеющему свидетельство при положительной сдаче квалификационного экзамена.
Глава 2. Описание порядка действий структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги
4. Основанием для начала процедуры (действия) по оказанию государственной услуги является наличие электронного запроса услугополучателя с приложением документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 9 Стандарта.
5. Содержание каждой процедуры (действия), входящей в состав процесса оказания государственной услуги, длительность его выполнения:
после поступления запроса, услугополучателю направляется уведомление о приеме документов на портале – время исполнения 15 (пятнадцать) минут;
руководитель услугодателя определяет ответственного исполнителя услугодателя – время исполнения 4 (четыре) часа;
ответственный исполнитель услугодателя, проверяет полноту и соответствия представленных документов.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптамалардың белгілі түрін жүргізу құқығына біліктілік беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметті (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот сараптамалары орталығы" Республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнымен (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) "Сот-сараптама қызметі саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің міндетін атқарушысының 2018 жылғы 5 қаңтардағы № 19 бұйрығымен бекітілген "Сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптамалардың белгілі түрін жүргізу құқығына біліктілік беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16359 болып тіркелген) (бұдан әрі – Стандарт) негізінде көрсетеді.
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру "электронды үкімет" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: электрондық.
3. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі:
1) Стандартттың 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізу құқығына біліктілік куәлігі (бұдан әрі – куәлік) не осы стандарттың 10-тармағында белгіленген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауабы. Куәлік біліктілік емтиханынан оң нәтижемен өткен жағдайда беріледі.
2) Стандарттың 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сот сараптамасының белгілі бір түрін жүргізу құқығына біліктілік куәлігіне қосымша (бұдан әрі – куәлікке қосымша) не Стандарттың 10-тармағында белгіленген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауабы. Куәлікке қосымша куәлігі бар көрсетілетін қызметті алушыларға біліктілік емтиханын оң нәтижемен тапсырған жағдайда беріледі.
2-тарау. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет процесінде қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) іс-қимыл тәртібін сипаттау
4. Көрсетілетін қызметті алушының Стандарттың 9-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттарды тіркей отырып қызмет алушының электрондық өтініші мемлекеттік қызмет көрсету бойынша процедураны (іс-әрекетті) бастауға негіз болып табылады.
5. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет процесінің құрамына кіретін әрбір рәсімнің (іс-қимылдың) мазмұны, оның орындалу ұзақтығы:
өтініш түскеннен кейін порталда көрсетілетін қызметті алушыға құжаттардың қабылданғаны туралы хабарлама жіберіледі – орындау уақыты 15 (он бес) минут;
көрсетілетін қызметті берушінің басшысы көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушыны айқындайды – орындау уақыты 4 (төрт) сағат;
мемлекеттік қызмет көрсетуге көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы ұсынылған құжаттардың толықтығын және сәйкестігін тексереді.

5) процесс 4 – запрос идентификационных данных и данных о сроке действия регистрационного свидетельства ЭЦП услугополучателя в информационной системе удостоверяющего центра (далее – УЦ) и проверка срока действия регистрационного свидетельства и подлинности электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП) услугополучателя с использованием средства криптографической защиты услугополучателя и информационной системы УЦ;
6) процесс 5 – формирование сообщения об отказе в запрашиваемой государственной услуге в связи с не подтверждением подлинности ЭЦП услугополучателя;
7) процесс 6 – подписание посредством ЭЦП услугополучателя государственной услуги заполненной формы (введенных данных) запроса на оказание услуги;
8) процесс 7 – регистрация электронного документа (запроса услугополучателя государственной услуги) в информационной системе государственной базы данных "Е-лицензирование" (далее – ИС ГБД "Е-лицензирование") и обработка запроса в ИС ГБД "Е-лицензирование";
9) процесс 8 – проверка ответственным исполнителем услугодателя соответствия представленных услугополучателем необходимых документов;
10) процесс 9 – при наличии нарушений в данных услугополучателя государственной услуги в ИС ГБД "Е-лицензирование" формирование письменного мотивированного отказа о прекращении рассмотрения заявления либо мотивированного ответа об отказе в оказании государственной услуги;
11) процесс 10 – проведение квалификационного экзамена в двух этапах:
тестирование;
проверка знаний (при положительном результате тестирования);
12) процесс 11 – формирование должностным лицом услугодателя проекта свидетельства или дополнения к свидетельству для услугополучателей, получивших положительное решение квалификационной комиссии и направление на подпись руководителям услугодателя и председателю квалификационной комиссии;
12) процесс 11 – формирование ответственным исполнителем услугодателя проекта заключения аттестационной комиссии, направление на подпись руководителю услугодателя и председателю аттестационной комиссии;
13) процесс 12 – рассмотрение и подписание руководителем и председателем квалификационной комиссии свидетельства или дополнения к свидетельству.
Подробное описание последовательности процедур (действий), взаимодействий структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги, а также порядка использования информационных систем в процессе оказания государственной услуги приведен в справочнике бизнес-процессов оказания государственной услуги "Присвоение квалификации на право производства определенного вида судебно-медицинской, судебно-психиатрической и судебно-наркологической экспертиз" согласно приложению к настоящему Регламенту.
Приложение
к регламенту государственной услуги
"Присвоение квалификации на право
производства определенного вида
судебно-медицинской, судебно-психиатрической и судебно-
наркологической экспертиз"
Справочник бизнес-процессов оказания государственной услуги "Присвоение квалификации на право производства определенного вида судебно-медицинской, судебно-психиатрической и судебно-наркологической экспертиз"

5) 4-процесс – көрсетілетін қызметті алушының куәландырушы орталықтың (бұдан әрі – КО) ақпараттық жүйелеріндегі сәйкестендірушілік деректері мен электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) тіркеу куәлігінің қолдану мерзімі туралы сұратуы;
6) 5-процесс – көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ түпнұсқалылығының расталмауына байланысты, сұратылып отырған мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы хабарламаны қалыптастыруы;
7) 6-процесс – қызмет көрсетуге арналған сұратудың толтырылған нысанын (енгізілген деректерді) көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушының ЭЦҚ арқылы куәландыруы (қол қою);
8) 7-процесс – электрондық құжатты (көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушының сұратуын) "Е-лицензиялау" мемлекеттік деректер қорының ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі - "Е-лицензиялау" МДҚ АЖ) тіркеу және сұратуды "Е-лицензиялау" МДҚ АЖ өңдеуі;
9) 8-процесс – көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысының көрсетілетін қызметті алушы ұсынған қажетті құжаттардың сәйкестігін тексеруі;
10) 9-процесс – "Е-лицензиялау" МДҚ АЖ көрсетілетін мемлекеттік қызметті алушының деректерінде бұзушылықтардың болған жағдайда өтінішті қарауды тоқтату туралы жазбаша дәлелді бас тарту немесе мемлекеттік қызметті көрсетуге бас тарту туралы жазбаша дәлелді жауап қалыптастыруы;
11) 10-процесс – екі кезеңнен тұратын біліктілік емтиханын өткізу:
тестілеу;
білімін тексеру (тестілеудің оң нәтижесінде);
12) 11-процесс – көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысының біліктілік емтиханының нәтижесі бойынша біліктілік комиссиясының оң шешімін алған көрсетілетін қызметті алушыға куәліктің немесе куәлікке қосымшаның жобасын қалыптастыруы және көрсетілетін қызметті берушінің басшысына және біліктілік комиссиясының төрағасына қол қоюға жіберуі;
13) 12-процесс – көрсетілетін қызметті берушінің басшысының және біліктілік комиссиясы төрағасының куәлікті немесе куәлікке қосымшаны қарастыруы және қол қоюы.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде рәсімдердің (іс-қимылдардың) реттілігінің, көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) өзара іс-қимылдарының, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету процесінде ақпараттық жүйелерді пайдалану тәртібінің толық сипаттамасы осы Регламентке қосымшаға сәйкес "Сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптамалардың белгілі түрін жүргізу құқығына біліктілік беру" мемлекеттік қызмет көрсетудің бизнес-процестерінің анықтамалығында келтірілген.
"Сот-медициналық,
сот-психиатриялық
және сот-наркологиялық
сараптамалардың белгілі түрін
жүргізу құқығына біліктілік
беру" мемлекеттік көрсетілетін
қызмет регламентіне
қосымша
"Сот-медициналық, сот-психиатриялық және сот-наркологиялық сараптамалардың белгілі түрін жүргізу құқығына біліктілік беру" мемлекеттік қызмет көрсетудің бизнес-процестерінің анықтамалығы