Об утверждении Правил утверждения временных понижающих коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов) на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам и Методики расчета уровня временного понижающего коэффициента к тарифам (ценам, ставкам сборов) на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 4 мая 2018 года № 176. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 мая 2018 года № 16968. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 42.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 22.05.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 14-1 и подпунктом 4-11) пункта 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила утверждения временных понижающих коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов) на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Методику расчета уровня временного понижающего коэффициента к тарифам (ценам, ставкам сборов) на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 23 марта 2005 года № 93-ОД "Об утверждении Правил утверждения временных понижающих коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов) на услуги по транспортировке воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 3536);
2) приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 28 апреля 2010 года № 127-ОД "О внесении изменений и дополнений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 23 марта 2005 года № 93-ОД "Об утверждении Правил утверждения временных понижающих коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов) на услуги по транспортировке воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 6264, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 14 августа 2010 года № 215-216 (26276-26277).

Суды магистральдық труба құбырлары және (немесе) арналар арқылы беру жөніндегі қызметтердің тарифтеріне (бағаларына, алым мөлшерлемелеріне) уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту қағидаларын және Суды магистральдық труба құбырлары және (немесе) арналар арқылы беру жөніндегі қызметтердің тарифтеріне (бағаларына, алым мөлшерлемелеріне) уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеу әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 4 мамырдағы № 176 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 31 мамырда № 16968 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 42 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.05.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 14-1-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына және 13-бабы 1-тармағының 4-11) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Бекітілсін:
1) Суды магистральдық труба құбырлары және (немесе) арналар арқылы беру жөніндегі қызметтердің тарифтеріне (бағаларына, алым мөлшерлемелеріне) уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту ережесі осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) Суды магистральдық труба құбырлары және (немесе) арналар арқылы беру жөніндегі қызметтердің тарифтеріне (бағаларына, алым мөлшерлемелеріне) уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеу әдістемесі осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Күші жойылды деп танылсын:
1) "Суды магистральдық труба құбырлары және (немесе) арналар арқылы тасымалдау жөніндегі қызметтердің тарифтеріне (бағаларына, алым мөлшерлемелеріне) уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2005 жылғы 23 наурыздағы № 93-НҚ бұйрығының (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3536 болып тіркелген);
2) "Суды магистральдық құбыржолдары және (немесе) арналар арқылы тасымалдау жөніндегі қызметтердің тарифтеріне (бағаларына, алым мөлшерлемелеріне) уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2005 жылғы 23 наурыздағы № 93-НҚ бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының 2010 жылғы 28 сәуірдегі №127-НҚ бұйрығы (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6264 болып тіркелген, 2011 жылғы 31 наурыздағы № 116-119 (26521) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған).

3. Комитету по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и прав потребителей Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в печатном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта приказа.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАН"
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
_____________ У. Шукеев
от 17 мая 2018 года
Приложение 1
к приказу Министра
национальной экономики Республики Казахстан
от 4 мая 2018 года № 176
Правила утверждения временных понижающих коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов) на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила утверждения временных понижающих коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сбора) на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 14-1 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях" (далее – Закон) и определяют порядок утверждения временных понижающих коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов) на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам.
2. В Правилах применяются следующие понятия:
1) компетентный орган – Комитет по водным ресурсам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;

3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестікті және тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне бұйрықтың осы тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Т. Сүлейменов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
_____________ Ө. Шөкеев
2018 жылғы 17 мамыр
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 4 мамырдағы
№ 176 бұйрығына
1-қосымша
Суды магистральдық құбыржолдары және (немесе) арналар арқылы беру жөніндегі қызметтердің тарифтеріне (бағаларына, алымдар мөлшерлемелеріне) уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Суды магистральдық құбыржолдары және (немесе) арналар арқылы беру жөніндегі қызметтердің тарифтеріне (бағаларына, алымдар мөлшерлемелеріне) уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 14-1-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес әзірленді және суды магистральдық құбыржолдары және (немесе) арналар арқылы беру жөніндегі қызметтердің тарифтеріне (бағаларына, алымдар мөлшерлемелеріне) уақытша төмендету коэффициенттерін бекітудің тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) құзыретті орган – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Су ресурстары комитеті;

2) просроченная кредиторская задолженность – неисполненная в установленный срок сумма финансовых обязательств, денежных долгов потребителя перед водопроводной организацией;
3) график погашения – график погашения задолженности потребителя перед водопроводной организацией, заверенный подписями потребителя и руководителя водопроводной организации;
4) заявка – письменное обращение (в произвольной форме) водопроводной организации либо потребителя в ведомство уполномоченного органа или его территориальное подразделение на утверждение временных понижающих коэффициентов к тарифу (цене, ставке сбора) на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам водопроводной организации с указанием его планируемого уровня;
5) заявитель – водопроводная организация, потребитель;
6) отраслевой государственный орган – государственный орган Республики Казахстан, осуществляющий руководство отраслью (сферой) государственного управления, в которой осуществляет деятельность потребитель, за исключением уполномоченного и компетентного органов;
7) водопроводная организация – субъект естественной монополии, оказывающий услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам;
8) потребитель – физическое или юридическое лицо, пользующееся или намеревающееся пользоваться регулируемыми услугами (товарами, работами) субъекта естественной монополии;
9) ведомство уполномоченного органа – ведомство государственного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий;
Иные понятия и термины, используемые в Правилах, применяются в соответствии с действующим Законом и Водным кодексом Республики Казахстан от 9 июля 2003 года.
Глава 2. Принципы утверждения временных понижающих коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов) на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам
3. Временные понижающие коэффициенты утверждаются ведомством уполномоченного органа или его территориальным подразделением по заявке представленной заявителем на основе расчета экономической эффективности и целесообразности его применения для государства, водопроводной организации и потребителя.
Экономическая эффективность утверждения временных понижающих коэффициентов определяется увеличением объема услуг по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам, оказываемых водопроводной организацией, в том числе возможностью использования незадействованных производственных мощностей водопроводной организации.
4. Временные понижающие коэффициенты утверждаются при увеличении объемов потребления услуг по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам по отношению к соответствующему периоду предыдущего года, при условии, если планируемый годовой объем, указанный в заявке, превышает:

2) мерзімі өткен кредиттік берешек – тұтынушының су жүргізу ұйымының алдындағы белгіленген мерзімде атқарылмаған қаржылық міндеттемелерінің, ақшалай қарыздарының сомасы;
3) өтеу кестесі – тұтынушының және су жүргізу ұйымы басшысының қолдарымен расталған, тұтынушының су жүргізу ұйымының алдындағы мерзімі өткен кредиттік берешегін өтеу кестесі;
4) өтінім – су жүргізу ұйымының не тұтынушының уәкілетті органның ведомствосына немесе оның аумақтық бөлімшесіне суды магистральдық құбыржолдары және (немесе) арналар арқылы беру жөніндегі қызметтердің тарифіне (бағасына, алым мөлшерлемесіне) уақытша төмендету коэффициенттерін оның жоспарланған деңгейін көрсете отырып бекітуге (еркін нысандағы) жазбаша өтініші;
5) өтініш беруші – су жүргізу ұйымы, тұтынушы;
6) салалық мемлекеттік орган – уәкілетті және құзыретті органдарды қоспағанда тұтынушы қызметін жүзеге асыратын мемлекеттік басқару саласына (аясына) басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы;
7) су жүргізу ұйымы – суды магистральдық құбыржолдары және (немесе) арналар арқылы беру жөнінде қызмет көрсететін табиғи монополия субъектісі;
8) тұтынушы – табиғи монополия субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін (тауарларын, жұмыстарын) пайдаланатын немесе пайдалануға ниеті бар жеке немесе заңды тұлға;
9) уәкілетті органның ведомствосы – табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосы.
Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер қолданыстағы Заңға және 2003 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Су кодексіне сәйкес қолданылады.
2-тарау. Суды магистральдық құбыржолдары және (немесе) арналар арқылы беру жөніндегі қызметтердің тарифтеріне (бағаларына, алымдар мөлшерлемелеріне) уақытша төмендету коэффициенттерін бекітудің қағидаттары
3. Уақытша төмендету коэффициенттерін, оны мемлекет, су жүргізу ұйымы мен тұтынушы үшін қолданудың экономикалық тиімділігі мен мақсаттылығын есептеудің негізінде өтініш берушінің берген өтінімі бойынша уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі бекітеді.
Уақытша төмендету коэффициенттерін бекітудің экономикалық тиімділігі суды магистралдық және (немесе) арналар арқылы беру жөнінде су жүргізу ұйымы көрсететін қызметтердің көлемін арттырумен, оның ішінде су жүргізу ұйымының іске қосылмаған өндірістік қуаттарын пайдалану мүмкіндігімен айқындалады.
4. Уақытша төмендету коэффициенттері өткен жылдың тиісті кезеңімен салыстырғанда суды магистральдық құбыржолдары және (немесе) арналар арқылы беру жөніндегі қызметтерді тұтыну көлемдерін арттырған кезде, егер өтінімде көрсетілген жоспарланған жылдық көлем мыналардан:

1) фактический объем потребления услуг по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам данного потребителя за аналогичный период предыдущего года;
2) объем потребления указанных услуг данного потребителя, предусмотренный в действующем тарифе (цене, ставке сбора) водопроводной организации.
5. Доход, получаемый водопроводной организацией при применении временных понижающих коэффициентов, обеспечивает покрытие затрат, необходимых для оказания услуг по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам.
6. Утверждение для потребителя регулируемых услуг временных понижающих коэффициентов производится при условии 100 (ста) процентной оплаты текущих обязательств, отсутствия просроченной кредиторской задолженности перед водопроводной организацией или при условии погашения кредиторской задолженности в соответствии с графиком погашения.
7. Временные понижающие коэффициенты утверждаются на определенный период, но не более чем на 1 (один) календарный год и вводятся в действие с первого числа месяца, следующего за месяцем их утверждения.
8. Водопроводная организация применяет временные понижающие коэффициенты, утвержденные ведомством уполномоченного органа или его территориальным подразделением, на основании изменения и (или) дополнения к договору, заключенному между водопроводной организацией и потребителем, в котором предусматривается период действия утвержденных временных понижающих коэффициентов и ответственность потребителя за невыполнение заявленного объема потребления регулируемой услуги водопроводной организации в виде перерасчета тарифа (цены, ставки сбора) на фактически выполненный объем потребления указанной услугой без применения временных понижающих коэффициентов за соответствующий период времени.
Вышеуказанное изменение и (или) дополнение к договору заключается не позднее 10 (десяти) рабочих дней со дня подписания приказа об утверждении временных понижающих коэффициентов.
Глава 3. Порядок утверждения временных понижающих коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов) на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам
9. Утверждение временных понижающих коэффициентов производится по заявке заявителя по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам с приложением обосновывающих документов, предоставляемых заявителем для утверждения временных понижающих коэффициентов к тарифу (цене, ставке сбора) на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
При этом, каждый лист обосновывающих документов парафируется первым руководителем водопроводной организации или потребителем, а финансовые документы первым руководителем и главным бухгалтером (при наличии). Использование факсимильной подписи не допускается.

1) өткен жылдың осындай кезеңінде суды магистральдық құбыржолдары және (немесе) арналар арқылы беру жөніндегі қызметтерді осы тұтынушының тұтыну іс жүзіндегі көлемінен;
2) көрсетілген қызметтерді су жүргізу ұйымының қолданыстағы тарифінде (бағасында, алым мөлшерлемесінде) көзделген осы тұтынушының тұтыну көлемінен асып түскен жағдайда бекітіледі.
5. Су жүргізу ұйымының уақытша төмендету коэффициенттерін қолдану кезінде алған табысы тұтынушыға суды магистральдық құбыржолдары және (немесе) арналар арқылы беру жөніндегі қызметтерді көрсетуге қажетті шығындарды жабуды қамтамасыз етеді.
6. Реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтынушы үшін уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту ағымдағы міндеттемелерді 100 (бір жүз) пайыз төлеген, су жүргізу ұйымының алдында мерзімі өткен кредиторлық берешегі болмаған жағдайда және кредиттік берешекті өтеу кестесіне сәйкес өтеген жағдайда жүргізіледі.
7. Уақытша төмендету коэффициенттері белгілі бір, бірақ күнтізбелік 1 (бір) жылдан аспайтын кезеңге бекітіледі және олар бекітілгеннен кейінгі айдың бірінші күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
8. Су жүргізу ұйымы су жүргізу ұйымы мен тұтынушының арасында жасалған шартқа өзгерістің және (немесе) толықтырудың негізінде уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі бекіткен уақытша төмендету коэффициенттерін қолданады, онда уақытша төмендету коэффициенттерінің қолданылу кезеңі және тұтынушының көрсетілетін қызметті тұтынуының іс жүзінде орындалған көлемінің тарифін (бағасын, алым мөлшерлемесін) уақыттың тиісті кезеңі үшін уақытша төмендету коэффициенттерін қолданбастан қайта есептеу түріндегі су жүргізу ұйымының реттеліп көрсетілетін қызметін тұтынудың мәлімделген көлемінің орындалмағаны үшін жауапкершілігі көзделеді.
Шартқа жоғарыда көрсетілген өзгеріс және (немесе) толықтыру уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту туралы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірілмей жасалады.
3-тарау. Суды магистральдық құбыржолдары және (немесе) арналар арқылы беру жөніндегі қызметтердің тарифтеріне (бағаларына, алымдар мөлшерлемелеріне) уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту тәртібі
9. Уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш берушінің өтінімі бойынша осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес суды магистральдық құбыржолдары және (немесе) арналар арқылы беру жөніндегі қызметтердің тарифіне (бағасына, алым мөлшерлемесіне) уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту үшін өтініш беруші ұсынатын негіздеуші құжаттарды қоса бере отырып жүргізіледі.
Бұл ретте, негіздеуші құжаттардың әрбір парағына су жүргізу ұйымының бірінші басшысы немесе тұтынушы, ал қаржы құжаттарына бірінші басшы мен бас бухгалтер (бар болған жағдайда) қол қояды. Факсимильді қол қоюды пайдалануға жол берілмейді.

10. Ведомство уполномоченного органа или его территориальное подразделение в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня поступления заявки на утверждение временных понижающих коэффициентов осуществляет проверку полноты представленных документов и в письменной форме уведомляет заявителя о принятии либо об отказе в принятии заявки к рассмотрению.
11. Непредставление или представление не в полном объеме необходимых документов согласно приложению 2 к настоящим Правилам, а также несоответствие представленных документов требованиям пункта 9 настоящих Правил, является основанием для отказа в принятии заявки к рассмотрению.
В случае отказа ведомством уполномоченного органа или его территориальным подразделением в принятии заявки к рассмотрению субъект естественной монополии может повторно предоставить заявку в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил.
12. После получения уведомления ведомства уполномоченного органа или его территориального подразделения о принятии заявки к рассмотрению, заявитель в течение 5 (пяти) рабочих дней направляет копию заявки представленного ведомства уполномоченного органа или его территориального подразделения для рассмотрения в компетентный орган и отраслевой государственный орган с приложением уведомления.
В случае, если заявителем является потребитель, заявка также направляется в водопроводную организацию в срок, указанный в части первой настоящего пункта.
13. Ведомство уполномоченного органа или его территориальное подразделение может запросить дополнительную информацию у заявителя в соответствии с подпунктом 9) статьи 14 Закона с указанием сроков ее предоставления, но не превышающего 5 (пять) рабочих дней.
В случае направления ведомством уполномоченного органа или его территориальным подразделением запроса о предоставлении дополнительной информации, срок принятия решения приостанавливается до предоставления требуемой информации.
Ведомство уполномоченного органа или его территориальное подразделение, компетентный орган, отраслевой орган, водопроводная организация и потребитель обеспечивают не разглашение сведений, составляющих коммерческую и иную охраняемую законом тайну в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
14. Компетентный орган, отраслевой государственный орган, а также, в случае, если заявителем является потребитель, водопроводная организация в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения заявки от заявителя представляют в ведомство уполномоченного органа или его территориальное подразделение заключения о целесообразности либо нецелесообразности утверждения временных понижающих коэффициентов по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Водопроводная организация, компетентный орган, отраслевой государственный орган исходя из заявки потребителя, к заключению о целесообразности либо нецелесообразности утверждения временных понижающих коэффициентов прилагают, следующие:

10. Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі ұсынылған құжаттардың толықтығын тексеруді уақытша төмендету коэффициенттерін бекітуге берілген өтінім түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады және өтініш берушіні өтінімнің қарауға қабылданғаны немесе қабылдаудан бас тартылғаны туралы жазбаша нысанда хабардар етеді.
11. Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес тиісті құжаттарды ұсынбау немесе толық емес көлемде ұсыну, сондай-ақ өтініш беруші ұсынған құжаттардың осы Қағидалардың 9-тармағының талаптарына сәйкес келмеуі өтінімді қарауға қабылдаудан бас тарту үшін негіз болып табылады.
Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі өтінімді қарауға қабылдаудан бас тартқан жағдайда, табиғи монополия субъектісі осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес өтінімді қайта ұсына алады.
12. Өтінімнің қарауға қабылданғаны туралы уәкілетті орган ведомствосының немесе оның аумақтық бөлімшесінің хабарламасын алғаннан кейін, өтініш беруші 5 (бес) жұмыс күні ішінде уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі ұсынған өтінімнің көшірмесін хабарламаны қоса бере отырып, құзыретті органға және салалық мемлекеттік органға қарау үшін жібереді.
Егер өтініш беруші тұтынушы болған жағдайда, өтінім осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімде су жүргізу ұйымына да жіберіледі.
13. Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі өтініш берушіден Заңның 14-бабының 9) тармақшасына сәйкес қосымша ақпаратты, бірақ 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын оны ұсыну мерзімдерін көрсете отырып сұрата алады.
Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі қосымша ақпарат беру туралы сұрау салуды жіберген жағдайда, шешім қабылдау мерзімі талап етілетін ақпарат берілгенге дейін тоқтатыла тұрады.
Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі, құзыретті орган, салалық орган, су жүргізу ұйымы және тұтынушы Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге құпияларды құрайтын мәліметтердің жарияланбауын қамтамасыз етеді.
14. Құзыретті орган, салалық мемлекеттік орган, сондай-ақ егер өтініш беруші тұтынушы болып табылған жағдайда су жүргізу ұйымы өтініш берушіден өтінім алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде уәкілетті органның ведомствосына немесе оның аумақтық бөлімшесіне уақытша төмендету коэффициенттерін бекітудің мақсаттылығы не мақсатсыздығы туралы қорытындыны осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынады.
Су жүргізу ұйымы, құзыретті орган, салалық мемлекеттік орган тұтынушының өтініміне негіздей отырып, уақытша төмендету коэффициенттерін бекітудің мақсаттылығы не мақсатсыздығы туралы қорытындыға:

1) плановые объемы потребляемых услуг, в разрезе периодов в соответствии с заявкой;
2) расчет-обоснование предлагаемого уровня временных понижающих коэффициентов;
3) пояснительная записка.
15. При получении дополнительной информации, представленной по инициативе заявителя либо по ходатайству государственных органов, ведомство уполномоченного органа или его территориальное подразделение продлевает рассмотрение заявки на пять рабочих дней.
16. Ведомство уполномоченного органа или его территориальное подразделение проводит экспертизу документов, представленных заявителем и заключений, представленных компетентным органом, отраслевым государственным органом, водопроводной организацией, в случае, если заявителем является потребитель, в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня поступления заявки к рассмотрению.
Расчет временных понижающих коэффициентов производится на основании Методики расчета уровня временных понижающих коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов) на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам согласно приложению 2 к настоящему приказу.
17. По результатам проведенной экспертизы, ведомство уполномоченного органа или его территориальное подразделение принимает решение об утверждении временных понижающих коэффициентов либо отказывает в его утверждении.
В случае получения заключений о целесообразности утверждения временных понижающих коэффициентов компетентного органа, отраслевого государственного органа, водопроводной организации решение об утверждении временных понижающих коэффициентов принимается, с указанием объемов предоставляемых услуг в разрезе месяцев, либо квартала, либо полугодия, либо в целом по году, в зависимости от периода заявки потребителя.
Копия приказа об утверждении временных понижающих коэффициентов направляется потребителю, водопроводной организации, компетентному органу и отраслевому государственному органу в течение 3 (трех) рабочих дней со дня его подписания.
18. Ведомство уполномоченного органа или его территориальное подразделение отказывает в утверждении временных понижающих коэффициентов в случаях:
1) получения одного и более заключений о нецелесообразности утверждения временных понижающих коэффициентов от компетентного органа, отраслевого государственного органа, а также, в случае, если заявителем является потребитель, водопроводной организации;
2) непредставления компетентным органом, отраслевым государственным органом, водопроводной организацией, а также, в случае, если заявителем является потребитель, заключения о целесообразности или нецелесообразности утверждения временных понижающих коэффициентов в установленные сроки;

1) өтінімге сәйкес кезеңдер бөлінісінде тұтынылатын қызметтердің жоспарлы көлемдерін;
2) уақытша төмендету коэффициенттерінің ұсынылып отырған деңгейінің есептеу-негіздемесін;
3) түсіндірме жазбаны қоса береді.
15. Тұтынушының бастамасы бойынша немесе мемлекеттік органдардың өтініші бойынша берілген қосымша ақпарат алынған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі өтінімді қарауды бес жұмыс күніне ұзартады.
16. Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі өтініш беруші ұсынған құжаттарға және құзыретті орган, салалық мемлекеттік орган, су жүргізу ұйымы ұсынған қорытындыларға, егер өтініш беруші тұтынушы болып табылған жағдайда, өтінім қарауға келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде сараптама жүргізеді.
Уақытша төмендету коэффициенттерін есептеу осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Суды магистральдық құбыржолдары және (немесе) арналар арқылы беру жөніндегі қызметтердің тарифтеріне (бағаларына, алымдар мөлшерлемелеріне) уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеу әдістемесінің негізінде жүргізіледі.
17. Жүргізілген сараптама нәтижелері бойынша уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту не оны бекітуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Құзыретті органның, салалық мемлекеттік органның, су жүргізу ұйымының уақытша төмендету коэффициенттерін бекітудің мақсаттылығы туралы қорытындылары алынған жағдайда, уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту туралы шешім тұтынушының өтінімінің мерзіміне байланысты көрсетілетін қызметтердің көлемі айлар, немесе тоқсан, немесе жартыжылдық, немесе тұтас бір жыл бөлігінде көрсетіле отырып қабылданады.
Уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту туралы бұйрықтың көшірмесі тұтынушыға, су жүргізу ұйымына, құзыретті органға және салалық мемлекеттік органға, оған қол қойылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жіберіледі.
18. Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі уақытша төмендету коэффициенттерін бекітуден мына жағдайларда:
1) құзыретті органнан, салалық мемлекеттік органнан, сондай-ақ егер өтініш беруші тұтынушы болған жағдайда су жүргізу ұйымының уақытша төмендету коэффициенттерін бекітудің мақсатсыздығы туралы бір немесе одан көп қорытындылары алынған;
2) құзыретті орган, салалық мемлекеттік орган, сондай-ақ егер өтініш беруші тұтынушы болған жағдайда су жүргізу ұйымы уақытша төмендету коэффициенттерін бекітудің мақсаттылығы не мақсатсыздығы туралы қорытындыны белгіленген мерзімдерде бермеген;

3) если будет установлено, что при утверждении тарифа (цены, ставки сбора) на регулируемые услуги водопроводной организации, потребитель, претендующий на получение временных понижающих коэффициентов и соответствующий требованиям, указанным в пункте 4 Правил, необоснованно занизил объем потребления услуг по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам;
4) непредставления заявителем требуемой информации в сроки, установленные пунктом 13 настоящих Правил, или представления их не в полном объеме.
При отказе в утверждении временных понижающих коэффициентов ведомство уполномоченного органа или его территориальное подразделение выносит соответствующее мотивированное заключение, которое направляется в течение 3 (трех) рабочих дней потребителю, водопроводной организации, компетентному органу и отраслевому государственному органу.
19. Действие временных понижающих коэффициентов прекращается по истечении установленного срока, а также с момента утверждения ведомством уполномоченного органа или его территориальным подразделением нового тарифа (цены, ставки сбора) на услугу по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам водопроводной организации.
20. Утвержденный временный понижающий коэффициент отменяется ведомством уполномоченного органа или его территориальным подразделением до истечения установленного срока при наличии одного из следующих условий:
1) отсутствие экономической целесообразности дальнейшего применения временных понижающих коэффициентов;
2) возникновение задолженности потребителя перед водопроводной организацией или невыполнение графика погашения;
3) невыполнение условий, предусмотренных приказом ведомства уполномоченного органа или его территориального подразделения об утверждении временных понижающих коэффициентов, а также изменением и (или) дополнением к договору, заключенному в соответствии с пунктом 8 настоящих Правил;
4) несоответствие потребителя пункту 4 настоящих Правил.
21. В случае наступления условий, указанных в пункте 20 настоящих Правил, водопроводная организация представляет соответствующую информацию с предложением об отмене действия временных понижающих коэффициентов в ведомство уполномоченного органа или его территориальное подразделение и потребителю.
Для принятия решения об отмене временных понижающих коэффициентов ведомство уполномоченного органа или его территориальное подразделение направляет в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента поступления соответствующей информации водопроводной организации в компетентный орган, отраслевой государственный орган и водопроводную организацию запрос на предоставление заключений о целесообразности или нецелесообразности отмены временных понижающих коэффициентов, а также запрашивает информацию у потребителя.

3) егер су жүргізу ұйымының реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тариф (баға, алып мөлшерлемесін) бекіту кезінде уақытша төмендету коэффициенттерін алуға ниет ететін және Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес тұтынушы суды магистральдық құбыржолдары және (немесе) арналар арқылы беру жөніндегі қызметтердің тұтыну көлемін негізсіз төмендеткені анықталса;
4) өтініш беруші талап етілетін ақпаратты осы Қағидалардың 13-тармағында белгіленген мерзімде бермеген немесе оны толық көлемде бермеген жағдайда бас тартады.
Уақытша төмендету коэффициенттерін бекітуден бас тартылған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі тиісті дәлелді қорытынды шығарады, ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде тұтынушыға, су жүргізу ұйымына, құзыретті органға және салалық мемлекеттік органға жіберіледі.
19. Уақытша төмендету коэффициенттерінің қолданылуы белгіленген мерзім аяқталғаннан кейін, сондай-ақ уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі су жүргізу ұйымы суды магистральдық құбыржолдары және (немесе) арналар арқылы беру жөніндегі қызметке жаңа тарифті (бағаны, алым мөлшерлемесін) бекіткен кезден бастап тоқтатылады.
20. Бекітілген уақытша төмендету коэффициентін белгіленген мерзім аяқталғанға дейін уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі мынадай жағдайлардың бірі болған жағдайда:
1) уақытша төмендету коэффициенттерін одан әрі қолданудың экономикалық мақсаттылығы болмаған;
2) тұтынушының су жүргізу ұйымының алдында мерзімі өткен кредиторлық берешегі туындаған немесе өтеу кестесі орындалмаған;
3) уәкілетті орган ведомствосының немесе оның аумақтық бөлімшесінің уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту туралы бұйрығында, сондай-ақ осы Қағидалардың 8-тармағына сәйкес жасалған шартқа өзгерісте және (немесе) толықтыруда көзделген талаптар орындалмаған;
4) осы Қағидалардың 4-тармағына тұтынушы сәйкес келмеген жағдайда алып тастайды.
21. Осы Қағидалардың 20-тармағында көрсетілген талаптар туындаған жағдайда, су жүргізу ұйымы уәкілетті органның ведомствосына немесе оның аумақтық бөлімшесіне және тұтынушыға уақытша төмендету коэффициенттерінің қолданылуын жою туралы ұсыныспен тиісті ақпаратты ұсынады.
Уақытша төмендету коэффициенттерін алып тастау туралы шешімді қабылдау үшін уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі су жүргізу ұйымының тиісті ақпараты келіп түскен кезден бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде құзыретті органға, салалық мемлекеттік органға және су жүргізу ұйымына уақытша төмендету коэффициенттерін алып тастаудың мақсаттылығы не мақсатсыздығы туралы қорытындыларды жіберуге сұрау салу жолдайды, сондай-ақ тұтынушыдан ақпарат сұратады.

Компетентный орган, отраслевой государственный орган и водопроводная организация в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента запроса предоставляют заключения о целесообразности или нецелесообразности отмены временных понижающих коэффициентов с приложением обосновывающих материалов по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
22. В случае непредставления компетентным органом, отраслевым государственным органом, водопроводной организацией заключений о целесообразности или нецелесообразности отмены временных понижающих коэффициентов в установленные сроки ведомство уполномоченного органа или его территориальное подразделение проводит экспертизу обосновывающих документов по отмене утвержденных временных понижающих коэффициентов с учетом имеющихся в наличии заключений.
23. Ведомство уполномоченного органа или его территориальное подразделение принимает решение об отмене временных понижающих коэффициентов в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня предоставления информации водопроводной организацией.
24. Решение об отмене временных понижающих коэффициентов направляется потребителю, водопроводной организации, компетентному органу, отраслевому государственному органу в течение 3 (трех) рабочих дней с момента принятия решения.
25. При не подтверждения условий, указанных в пункте 20 настоящих Правил, ведомство уполномоченного органа или его территориальное подразделение отклоняет предложение об отмене действия временных понижающих коэффициентов и выносит заключение, которое направляется заявителю, обратившемуся с таким предложением в течение 3 (трех) рабочих дней с момента принятия решения.
Приложение 1
к Правилам утверждения временных
понижающих коэффициентов к
тарифам (ценам, ставкам сбора) на
услуги по подаче воды по
магистральным трубопроводам
и (или) каналам
Форма
Кому_____________________________
(ведомство уполномоченного
органа или его территориальное
подразделение, отраслевой
государственный орган и (или)
водопроводная организация)
Заявка на утверждение временных понижающих коэффициентов
к тарифам (ценам, ставкам сбора) на услуги по подаче воды по
магистральным трубопроводам и (или) каналам
1. Полное наименование заявителя либо фамилия, имя, отчество (при его наличии):
_______________________________________________________________________
2. Основание утверждения временных понижающих коэффициентов в соответствии
с пунктом 4 Правил:
_______________________________________________________________________
3. Уровень заявляемых временных понижающих коэффициентов:
_______________________________________________________________________

Құзыретті орган, салалық мемлекеттік орган және су жүргізу ұйымы 10 (он) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша негіздеуші материалдарды қоса бере отырып, уақытша төмендету коэффициенттерін алып тастаудың мақсаттылығы не мақсатсыздығы туралы қорытындыларды жібереді.
22. Құзыретті орган, салалық мемлекеттік орган, су жүргізу ұйымы уақытша төмендету коэффициенттерін алып тастаудың мақсаттылығы не мақсатсыздығы туралы қорытындыларды белгіленген мерзімдерде ұсынбаған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі бекітілген уақытша төмендету коэффициенттерін алып тастау жөніндегі негіздеуші құжаттарға қолда бар қорытындыларды ескере отырып сараптама жүргізеді.
23. Уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі уақытша төмендету коэффициенттерін алып тастау туралы шешімді су жүргізу ұйымы ақпаратты енгізген күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде қабылдайды.
24. Уақытша төмендету коэффициенттерін алып тастау туралы шешім тұтынушыға, су жүргізу ұйымына, құзыретті органға, салалық мемлекеттік органға шешім қабылдаған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жіберіледі.
25. Қағидалардың 20-тармағында көрсетілген шарттар расталмаған жағдайда уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі уақытша төмендету коэффициенттерінің қолданылуын жою туралы ұсынысты қабылдамайды және осындай ұсыныспен өтініш жасаған адамға осындай шешім қабылданғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде жолданатын қорытынды шығарады.
Суды магистральдық
құбыржолдары және (немесе)
арналар арқылы беру жөніндегі
қызметтердің тарифтеріне
(бағаларына, алымдар
мөлшерлемелеріне) уақытша
төмендету коэффициентін
бекіту ережесіне
1-қосымша
Нысан
Кімге ______________________
(уәкілетті органның
ведомствосы немесе оның
аумақтық бөлімшесі, салалық
мемлекеттік орган және
(немесе) су жүргізу ұйымы)
Суды магистральдық құбыржолдары және (немесе) арналар арқылы беру жөніндегі қызметтердің тарифтеріне (бағаларына, алымдар мөлшерлемелеріне) уақытша төмендету коэффициентін бекітуге арналған өтінім
1. Өтініш берушінің толық атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда):
______________________________________________________________
2. Қағидалардың 4-тармағына сәйкес уақытша төмендету
коэффициенттерін бекітудің негіздемесі:_______________________________________
3. Өтініш жасалған уақытша төмендету коэффициенттерінің деңгейі:
_______________________________________________________________

4. Период действия заявляемых временных понижающих коэффициентов:
_______________________________________________________________________
Приложение 2
к Правилам утверждения временных
понижающих коэффициентов к
тарифам (ценам, ставкам сбора)
на услуги по подаче воды по
магистральным трубопроводам
и (или) каналам
Документы, предоставляемые заявителем для утверждения временных понижающих коэффициентов к тарифу (цене, ставке сбора) на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам
1) заявка на утверждение временных понижающих коэффициентов с указанием уровня и срока утверждения временных понижающих коэффициентов на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам;
2) нотариально удостоверенные копии учредительных документов;
3) справка-обоснование необходимости утверждения временных понижающих коэффициентов, включая расчет экономической целесообразности и расчет его запрашиваемого уровня с указанием ожидаемых результатов от применения временных понижающих коэффициентов. Расчеты экономической целесообразности и уровня запрашиваемого временных понижающих коэффициентов сопровождаются пояснениями в текстовом виде;
4) справка-обоснование о сохранении или увеличении налоговых обязательств перед бюджетом в результате утверждения временных понижающих коэффициентов к тарифу (цене, ставке сборов) на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам;
5) финансовая отчетность за календарный год, предшествующий году подачи заявки (бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, отчет о движении денежных средств, пояснительная записка, отчет по труду), а также анализ финансово-хозяйственной деятельности за предшествующий период (квартал, полугодие, 9 месяцев, либо год – в зависимости от даты подачи заявки), а также пояснительная записка к ним в текстовой форме;
6) состояние задолженности перед водопроводной организацией (акт сверки взаиморасчетов на первое число текущего месяца, в случае наличия задолженности график погашения задолженности потребителя перед водопроводной организацией, заверенный подписями потребителя и руководителя водопроводной организации);
7) фактический (за аналогичный период предыдущего года и предшествующий календарный год) и заявленный объемы услуг по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам с разбивкой по месяцам с указанием тарифов и сумм оплаты;
8) наименование выпускаемой продукции, себестоимость выпускаемой продукции с разбивкой по статьям затрат (в том числе затраты на покупку воды, на оплату услуг по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам).
Приложение 3
к Правилам утверждения временных
понижающих коэффициентов к
тарифам (ценам, ставкам сбора) на
услуги по подаче воды по
магистральным трубопроводам
и (или) каналам
Форма
Заключение о целесообразности или нецелесообразности утверждения временных
понижающих коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов) на услуги по подаче
воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам

4. Өтініш жасалған уақытша төмендету коэффициенттерінің қолданылу кезеңі:
_______________________________________________________________
Суды магистральдық
құбыржолдары және (немесе)
арналар арқылы беру жөніндегі
қызметтердің тарифтеріне
(бағаларына, алымдар
мөлшерлемелеріне) уақытша
төмендету коэффициентін
бекіту ережесіне
2-қосымша
Өтініш беруші суды магистральдық құбыржолдары және (немесе) арналар арқылы беру жөніндегі қызметтердің тарифіне (бағасына, алым мөлшерлемесіне) уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту үшін ұсынатын құжаттар
1) суды магистральдық құбыржолдары және (немесе) арналар арқылы беру жөніндегі әрбір қызметке уақытша төмендету коэффициенттерінің деңгейі мен бекіту мерзімін көрсете отырып уақытша төмендету коэффициенттерін бекітуге арналған өтінім;
2) құрылтай құжаттардың нотариалдық куәландырылған көшірмелері;
3) экономикалық мақсаттылығын есептеуді қоса алғанда, уақытша төмендету коэффициентін бекіту қажеттілігінің анықтама-негіздемесі және уақытша төмендету коэффициенттерін қолданудан күтілетін нәтижелерді көрсете отырып және оның сұралатын деңгейін есептеу. Экономикалық мақсаттылықты және уақытша төмендету коэффициенттерінің сұралатын деңгейін есептеу мәтіндік түрдегі түсіндірулермен қоса беріледі;
4) суды магистральдық құбыржолдары және (немесе) арналар арқылы беру жөніндегі қызметтердің тарифіне (бағасына, алым мөлшерлемелеріне) уақытша төмендету коэффициенттері нәтижесінде бюджет алдында салық міндеттемелерінің сақталуы немесе артуы туралы анықтама-негіздеме.
5) өтінім берудің күнтізбелік жыл, өткен жыл үшін қаржылық есептілігі (бухгалтерлік теңгерім, табыстар мен шығындар туралы есеп, ақшалай қаражаттың қозғалысы туралы есеп, түсіндірме жазба, еңбек жөніндегі есеп), сондай-ақ өткен кезең үшін қаржылық-шаруашылық қызметті талдау (тоқсан, жартыжылдық, 9 ай, немесе жыл – өтінімнің берілген уақытына байланысты), сондай-ақ оларға мәтіндік нысанда берілген түсіндірме жазба;
6) су жүргізу ұйымының алдындағы берешектің жай-күйі (ағымдағы айдың бірінші күніне арналған өзара есеп айырысулардың салыстыру актісі, берешек болған жағдайда тұтынушы мен су жүргізу ұйымы басшысының қолдары қойылған су жүргізу ұйымы алдындағы тұтынушының берешегін өтеу кестесі);
7) суды магистральдық құбыржолдары және (немесе) арналар арқылы беру жөніндегі қызметтердің нақты (өткен төрт тоқсан және өткен күнтізбелік жыл үшін) және өтініш жасалған көлемі және төлем сомасы;
8) шығарылатын өнімнің атауы, шығындар баптары бойынша бөле отырып шығарылатын өнімнің өзіндік құны (оның ішінде су сатып алуға, суды магистральдық құбыржолдары және (немесе) арналар арқылы беру жөніндегі қызметті төлеуге арналған шығындар).
Суды магистральдық
құбыржолдары және (немесе)
арналар арқылы беру жөніндегі
қызметтердің тарифтеріне
(бағаларына, алымдар
мөлшерлемелеріне) уақытша
төмендету коэффициенттерін
бекіту ережесіне
3-қосымша
Нысан
Суды магистральдық құбыржолдары және (немесе) арналар арқылы беру жөніндегі қызметтердің тарифтеріне (бағаларына, алымдар мөлшерлемелеріне) уақытша төмендету коэффициенттерін бекітудің мақсаттылығы не мақсатсыздығы туралы қорытынды

1. Потребитель:
__________________________________________________________________
2. Отрасль, в которой потребитель осуществляет деятельность:
___________________________________________________________________
3. Услуга по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам,
по которой предлагается утверждение временных понижающих коэффициентов:
___________________________________________________________________
4. Предлагаемый уровень временных понижающих коэффициентов (плановые
объемы и расчеты-обоснования прилагаются в соответствии с пунктом 14 настоящих
Правил):
___________________________________________________________________
5. Обоснование целесообразности или нецелесообразности утверждения
временных понижающих коэффициентов (прилагаются обосновывающие материалы):
___________________________________________________________________
6. Оценка эффективности утверждения временного понижающего коэффициента
для потребителя или заявителя, подавшего заявку (оценка производится отраслевым
государственным органом):
___________________________________________________________________
7. Оценка влияния утверждения временных понижающих коэффициентов на
отрасль, в которой осуществляет деятельность потребитель (оценка производится
отраслевым государственным органом):
___________________________________________________________________
8. Оценка эффективности утверждения временных понижающих коэффициентов
для государства (оценка производится отраслевым государственным органом):
___________________________________________________________________
9. Оценка последствий в случае не утверждения временных понижающих
коэффициентов (заполняется отраслевым государственным органом):
___________________________________________________________________
10. Оценка влияния утверждения временных понижающих коэффициентов на
деятельность водопроводной организации (заполняется компетентным государственным
органом):
___________________________________________________________________
Приложение 4
к Правилам утверждения временных
понижающих коэффициентов к
тарифам (ценам, ставкам сбора) на
услуги по подаче воды по
магистральным трубопроводам
и (или) каналам
Форма
Заключение о целесообразности или нецелесообразности отмены временных
понижающих коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов) на услуги по подаче
воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам
1. Потребитель:
_________________________________________________________________________
2. Отрасль, в которой потребитель осуществляет деятельность:
_________________________________________________________________________

1. Тұтынушы:
_______________________________________________________________
2. Тұтынушы қызметін жүзеге асыратын сала:
_______________________________________________________________
3. Уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту ұсынылып отырған
реттеліп көрсетілетін қызметтің атауы:
_______________________________________________________________
4. Ұсынылып отырған уақытша төмендету коэффициенттерінің деңгейі
(жоспарлық көлемдер және есеп негіздемелер осы Қағидалардың 14-тармағына
сәйкес қоса беріледі):
_______________________________________________________________
5. Уақытша төмендету коэффициенттерін бекітудің мақсаттылығы не
мақсатсыздығы (негіздеуші материалдар қоса беріледі):
______________________________________________________________
6. Өтінім берген тұтынушы немесе өтініш беруші үшін уақытша
төмендету коэффициентін бекітудің тиімділігін бағалау (бағалауды салалық
орган жүргізеді):
_______________________________________________________________
7. Уақытша төмендету коэффициенттерін бекітудің тұтынушы қызметін
жүзеге асыратын салаға әсерін бағалау (бағалауды салалық мемлекеттік орган
жүргізеді): ______________________________________________________________
8. Мемлекет үшін уақытша төмендету коэффициенттерін бекітудің
тиімділігін бағалау (бағалауды салалық мемлекеттік орган жүргізеді):
_______________________________________________________________
9. Уақытша төмендету коэффициенттері бекітілмеген жағдайда
салдарларды бағалау (салалық мемлекеттік орган толтырады):
_______________________________________________________________
10. Уақытша төмендету коэффициенттерін бекітудің су жүргізу
ұйымының қызметіне әсерін бағалау (құзыретті мемлекеттік орган толтырады):
_______________________________________________________________
Суды магистральдық
құбыржолдары және (немесе)
арналар арқылы беру жөніндегі
қызметтердің тарифтеріне
(бағаларына, алымдар
мөлшерлемелеріне) уақытша
төмендету коэффициентін
бекіту қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Суды магистральдық құбыржолдары және (немесе) арналар арқылы беру жөніндегі қызметтердің тарифтеріне (бағаларына, алымдар мөлшерлемелеріне) уақытша төмендету коэффициенттерін алып тастаудың мақсаттылығы не мақсатсыздығы туралы қорытынды
1. Тұтынушы:
_______________________________________________________________
2. Тұтынушы қызметін жүзеге асыратын сала:
_______________________________________________________________

3. Наименование регулируемой услуги, по которой предлагается отмена временных
понижающих коэффициентов:
_________________________________________________________________________
4. Утвержденный уровень временных понижающих коэффициентов:
_________________________________________________________________________
5. Основание целесообразности или нецелесообразности отмены временных понижающих
коэффициентов (прилагаются обосновывающие материалы):
________________________________________________________________________
Приложение 2
к приказу Министра
национальной экономики Республики Казахстан
от 4 мая 2018 года № 176
Методика расчета уровня временного понижающего коэффициента к тарифам (ценам, ставкам сборов) на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика расчета уровня временного понижающего коэффициента к тарифам (ценам, ставкам сборов) на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 4-11) пункта 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях" (далее – Закон).
2. Методика определяет механизм расчета уровня временного понижающего коэффициента к тарифам (ценам, ставкам сборов) на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам.
3. Расчет уровня временного понижающего коэффициента к тарифам (ценам, ставкам сборов) на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам производится ведомством уполномоченного органа или его территориальным подразделением на заявленный период, но не более чем на 1 (один) календарный год.
4. В Методике применяются следующие понятия:
1) заявленный объем потребления услуги – объем потребления услуги водопроводной организации, указанный в заявке потребителя или водопроводной организации на утверждение временного понижающего коэффициента;
2) фактический объем потребления услуги – объем потребления услуги водопроводной организации потребителем за период предыдущего года, аналогичный заявленному периоду;
3) заявленный период – период, указанный в заявке потребителя или водопроводной организации на утверждение временного понижающего коэффициента;
4) водопроводная организация – субъект естественной монополии, оказывающий услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам;
5) потребитель – физическое или юридическое лицо, пользующееся или намеревающееся пользоваться регулируемыми услугами (товарами, работами) субъектов естественной монополии;

3. Уақытша төмендету коэффициенттерін алып тастау ұсынылып отырған
реттеліп көрсетілетін қызметтің атауы:
_______________________________________________________________
4. Уақытша төмендету коэффициенттерінің бекітілген деңгейі:
_______________________________________________________________
5. Уақытша төмендету коэффициенттерін алып тастаудың мақсаттылығы
не мақсатсыздығының негіздемесі (негіздеуші материалдар қоса беріледі):
_______________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 4 мамырдағы
№ 176 бұйрығына
2-қосымша
Суды магистральдық құбыржолдары және (немесе) арналар арқылы беру жөніндегі қызметтердің тарифтеріне (бағаларына, алымдар мөлшерлемелеріне) уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеу әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Суды магистральдық құбыржолдары және (немесе) арналар арқылы беру жөніндегі қызметтердің тарифтеріне (бағаларына, алымдар мөлшерлемелеріне) уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі – Заң) 13-бабы 1-тармағының 4-11) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Әдістеме суды магистральдық құбыржолдары және (немесе) арналар арқылы беру жөніндегі қызметтердің тарифтеріне (бағаларына, алымдар мөлшерлемелеріне) уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеудің тетігін анықтайды.
3. Суды магистральдық құбыржолдары және (немесе) арналар арқылы беру жөніндегі қызметтердің тарифтеріне (бағаларына, алымдар мөлшерлемелеріне) уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеуді уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі мәлімделген мерзімге жүргізеді, бірақ күнтізбелік 1 (бір) жылдан аспауға тиіс.
4. Әдістемеде мынадай ұғымдар қолданылады:
1) қызметті тұтынудың мәлімделген көлемі – тұтынушының немесе су жүргізу ұйымының уақытша төмендету коэффициентін бекітуге арналған өтінімінде көрсетілген су жүргізу ұйымы қызметінің тұтыну көлемі;
2) қызметті тұтынудың нақты көлемі – өтінім берілген кезеңге ұқсас өткен жыл кезеңіндегі су жүргізу ұйымы қызметінің тұтыну көлемі;
3) өтінім берілген кезең – тұтынушының немесе су жүргізу ұйымының өтінімінде көрсетілген уақытша төмендету коэффициентін бекіту кезеңі;
4) су жүргізу ұйымы – суды магистральдық құбыржолдары және (немесе) арналар арқылы беру жөнінде қызмет көрсететін табиғи монополия субъектісі;
5) тұтынушы – табиғи монополия және реттелетін нарық субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін (тауарларын, жұмыстарын) пайдаланатын немесе пайдалануға ниеті бар жеке немесе заңды тұлға;

6) условно-переменные затраты – затраты, связанные с приростом заявленного объема потребления услуги от фактического объема потребления услуги.
Иные понятия и термины, используемые в Методике, применяются в соответствии с действующим Законом и Водным кодексом Республики Казахстан от 9 июля 2003 года.
Глава 2. Расчет уровня временного понижающего коэффициента
5. Расчет уровня временного понижающего коэффициента к тарифам (ценам, ставкам сборов) на услуги водопроводной организации производится по следующей формуле:
где:
Кп– временный понижающий коэффициент на услугу;
Т – тариф (цена, ставка сбора) на единицу услуги, утвержденный ведомством уполномоченного органа;
Т1 – расчетный тариф (цена, ставка сбора) на единицу заявленного объема потребления услуги, который определяется по формуле:
где:
V – фактический объем потребления услуги;
V1 – заявленный объем потребления услуги;
T2 – расчетный тариф (цена, ставка сбора) на единицу прироста заявленного объема потребления услуги от фактического объема потребления услуги, который определяется по формуле:
где:
П– прибыль на единицу услуги, заложенная в действующем тарифе (цене, ставке сбора);
дельта3 – условно-переменные затраты.
6. Пример расчета уровня временного понижающего коэффициента к тарифам на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам приведен в приложении к настоящей Методике.
Приложение
к Методике расчета уровня
временного понижающего
коэффициента к тарифам на услуги
по подаче воды по магистральным
трубопроводам и (или) каналам
Пример расчета уровня временного понижающего коэффициента к тарифам на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам
1. Условные данные, применяемые при расчете уровня временного понижающего коэффициента к тарифам на услуги по подаче воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам:
потребитель – коммунальное государственное предприятие "Адал су";
вид услуги – подача воды по магистральным трубопроводам и (или) каналам;
утвержденный тариф на единицу услуги водопроводной организации (Т) – 28,42 тенге за 1 кубический метр (далее – м3);
прибыль, заложенная в действующем тарифе на единицу услуги водопроводной организации (П) – 2,1 тенге/м3;
заявленный объем потребления услуги (V1) – 49651 м3;
фактический объем потребления услуги (V) – 45000 м3;
условно-переменные затраты (дельта3) – 32623,63 тенге.
2. Определяется расчетный тариф на единицу прироста заявленного объема потребления услуги от фактического объема потребления услуги (3):

6) шартты-айнымалы шығындар – қызмет тұтынудың өтінім берілген көлемінің қызметті нақты қолданумен салыстырғандағы өсімімен байланысты шығындар.
Әдістемеде пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер қолданыстағы Заңға және 2003 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Су кодексіне сәйкес қолданылады.
2-тарау. Уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеу
5. Су жүргізу ұйымының қызметтерінің тарифтеріне (бағаларына, алымдар мөлшерлемелеріне) уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
мұндағы:
Kп– қызметке уақытша төмендету коэффициенті;
Т – қызметтің бірлігіне уәкілетті органның ведомствосы бекіткен тариф (баға, алым мөлшерлемесі);
Т1– қызмет тұтынудың өтінім берілген көлем бірлігіне есептік тариф (баға, алым мөлшерлемесі), ол мына формуламен анықталады:
мұндағы:
V – қызмет тұтынудың нақты көлемі;
V1 – қызмет тұтынудың өтінім берілген көлемі;
V2 – қызмет тұтынудың өтінім берілген көлемінің қызметті нақты қолданумен салыстырғандағы өсімі бірлігіне есептік тариф (баға, алым мөлшерлемесі), ол мына формуламен анықталады:
мұндағы:
П – қолданыстағы тарифтегі (бағадағы, алым мөлшерлемесіндегі) қызметтің бірлігіне шаққандағы пайда;
дельта3– шартты-айнымалы шығындар.
6. Су жүргізу ұйымының қызметтерінің тарифтеріне (бағаларына, алымдар мөлшерлемелеріне) уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеудің мысалы осы Әдістемеге қосымшада келтірілген.
Суды магистральдық
құбыржолдары және (немесе)
арналар арқылы беру жөніндегі
қызметтердің тарифтеріне
(бағаларына, алымдар
мөлшерлемелеріне) уақытша
төмендету коэффициентінің
деңгейін есептеу әдістемесіне
қосымша
Суды магистральдық құбыржолдары және (немесе) арналар арқылы беру жөніндегі қызметтердің тарифтеріне уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеудің мысалы
1. Суды магистральдық құбыржолдары және (немесе) арналар арқылы беру жөніндегі қызметтердің тарифтеріне уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін есептеуде қолданылатын шартты мәндер:
тұтынушы – "Адал су" коммуналдық мемлекеттік кәсіпорын;
көрсетілетін қызмет түрі – суды магистральдық құбыржолдары (немесе) арналар арқылы беру;
су жүргізу ұйымы қызметінің бірлігіне бекітілген тариф (Т) – 1 кубтық метрге (бұдан әрі – м3) 28,42 теңге;
қолданыстағы тарифтегі су жүргізу ұйымы қызметінің бірлігіне шаққандағы пайда (П) – 2,1 тенге/м3;
көрсетілетін қызметті тұтынудың мәлімделген көлемі(V1) – 49651 м3;
көрсетілетін қызметті тұтынудың нақты көлемі (V) – 45000 м3;
шартты-айнымалы шығындар (дельта3) – 32623,63 тенге.
2. Көрсетілетін қызметті тұтынудың өтінім берілген көлемінің қызметті нақты қолданумен салыстырғандағы өсімі бірлігіне есептік тариф айқындалады (3):

3. Определяется расчетный тариф на единицу заявленного объема потребления услуги (2):
4. Определяется уровень временного понижающего коэффициента к тарифу на услуги (1):

3. Көрсетілетін қызметті тұтынудың мәлімделген көлем бірлігіне есептік тариф айқындалады (2):
4. Көрсетілетін қызмет тарифіне уақытша төмендету коэффициентінің деңгейі айқындалады (1):