О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра сельского хозяйства Республики Казахстан
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 18 апреля 2018 года № 158. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 июня 2018 года № 17118.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в некоторые приказы Министра сельского хозяйства Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) в приказе Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 8 июля 2015 года № 4-2/616 "Об утверждении Правил проведения экспертизы сортовых и посевных качеств семян, в том числе семян, предназначенных для посева отечественными сельскохозяйственными товаропроизводителями" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12065, опубликован 28 октября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
Правила проведения экспертизы сортовых и посевных качеств семян, в том числе семян, предназначенных для посева отечественными сельскохозяйственными товаропроизводителями, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) в приказе Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 9 июля 2015 года № 4-2/626 "Об утверждении Правил осуществления сортового и семенного контроля, грунтовой оценки, лабораторных сортовых испытаний, экспертизы качества семян" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12102, опубликован 29 октября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах осуществления сортового и семенного контроля, грунтовой оценки, утвержденных указанным приказом:
пункты 7 и 8 исключить;
пункты 20 и 21 изложить в следующей редакции:
"20. Семенной контроль проводится путем отбора контрольных проб семян и последующего их исследования в аккредитованных лабораториях по экспертизе качества семян.
21. По результатам лабораторных исследований контрольных проб аккредитованными лабораториями по экспертизе качества семян выдается заявителю результат анализа семян по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.";
пункты 25 и 26 изложить в следующей редакции:
"25. Контроль за проведением экспертизы сортовых и посевных качеств семян аккредитованными лабораториями по экспертизе качества семян и соблюдением ими нормативных правовых актов и национальных стандартов осуществляют госсеминспекторы.
По результатам контроля составляется акт проверки проведения экспертизы сортовых и посевных качеств семян по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.

Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 18 сәуірдегі № 158 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 26 маусымда № 17118 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің кейбір бұйрықтарына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) "Тұқымдардың, оның iшiнде отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлерінің егуіне арналған тұқымдардың сұрыптық және егiстiк сапасына сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 8 шілдедегі № 4-2/616 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12065 болып тіркелген, 2015 жылғы 28 қазанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тұқымдардың, оның iшiнде отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлерінің егуіне арналған тұқымдардың сұрыптық және егiстiк сапасына сараптама жүргізу қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2) "Сұрыптық және тұқымдық бақылауды, жерге егіп бағалауды, зертханалық сұрыптық сынақтардан өткізуді, тұқым сапасына сараптама жасауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 9 шілдедегі № 4-2/626 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12102 болып тіркелген, 2015 жылғы 29 қазанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сұрыптық және тұқымдық бақылауды, жерге егіп бағалауды жүзеге асыру қағидаларында:
7 және 8-тармақтар алып тасталсын;
20 және 21-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Тұқымдық бақылау тұқымдардың бақылау сынамаларын іріктеу және кейіннен оларды аккредиттелген тұқым сапасына сараптама жасау жөнiндегi зертханаларда зерттеу арқылы жүргiзiледi.
21. Бақылау сынамаларын зертханалық зерттеу нәтижелерi бойынша аккредиттелген тұқым сапасына сараптама жасау жөнiндегi зертханалар өтініш берушіге осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тұқымды талдау нәтижесiн бередi.";
25 және 26-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Аккредиттелген тұқым сапасына сараптама жасау жөнiндегi зертханалардың тұқымдардың сорттық және егістік сапасына сараптама жүргiзуiн және олардың нормативтiк құқықтық актiлер мен ұлттық стандарттарды сақтауын бақылауды мемлекеттік тұқым инспекторлары жүзеге асырады.
Бақылау нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, тұқымдардың сұрыптық және егістік сапасына сараптама жүргізілуін тексеру актісі жасалады.

26. Госсеминспекторы рассматривают претензии производителей семян в случае их несогласия с результатами исследований семян на сортовые и посевные качества, выданными аккредитованными лабораториями по экспертизе качества семян.
В случае подтверждения расхождения показателей, полученных при исследовании контрольной пробы, с показателями, указанными в ранее выданных документах, подтверждающих качество семян, данная лаборатория по экспертизе качества семян выдает новые документы.";
приложения 4 и 6 к указанным Правилам изложить в новой редакции, согласно приложениям 2 и 3 к настоящему приказу;
в Правилах осуществления экспертизы качества семян, утвержденных указанным приказом:
пункты 2, 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"2. Виды работ по экспертизе качества семян, осуществляемые лабораторией, определяются областью аккредитации и подтверждаются аттестатом аккредитации, выданным органом аккредитации.
Экспертиза качества семян сельскохозяйственных растений проводится в соответствии с действующими национальными стандартами по всем показателям, установленным национальными стандартами (полный анализ), или не по всем нормируемым показателям (неполный анализ).
3. Установление соответствия посевных качеств семян требованиям национальных стандартов проводится аккредитованными лабораториями по экспертизе качества семян на основании исследования средней пробы, отобранной от партии семян в соответствии с национальными стандартами. Сортовые качества семян подтверждаются актом апробации сортовых посевов.
Отбор средних проб от партий семян, предназначенных только для посева, производится семенным экспертом по заявке производителя семян и (или) производителем семян (их представителями), прошедшим соответствующую подготовку в аккредитованной лаборатории по экспертизе качества семян и имеющим соответствующее заключение.
Отбор средних проб от партий семян, подлежащих реализации, производится по заявке производителя семян государственным инспектором по семеноводству соответствующего местного исполнительного органа при участии представителя производителя семян.
Отбор средних проб оформляется актом по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам. Средние пробы регистрируются в журнале регистрации средних проб по форме, согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам.
Акт отбора средних проб оформляется в двух экземплярах – один экземпляр передается производителю семян, у которого отобрана проба, другой направляется с пробой в лабораторию по экспертизе качества семян.

26. Мемлекеттік тұқым инспекторлары тұқым өндiрушiлер аккредиттелген тұқым сапасына сараптама жүргізу жөнiндегi зертханалар берген тұқымның сұрыптық және егістік сапасын зерттеу нәтижелерiмен келiспеген жағдайда, олардың наразылықтарын қарайды.
Бақылау сынамасын зерттеу кезiнде алынған көрсеткіштердің тұқым сапасын растайтын бұдан бұрын берiлген құжаттарда көрсетiлген көрсеткіштерден алшақтығы расталған жағдайда, осы тұқым сапасына сараптама жүргізу жөнiндегi зертхана жаңа құжаттар береді.";
көрсетілген Қағидаларға 4 және 6-қосымшалар осы бұйрыққа 2 және 3-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тұқым сапасына сараптама жасауды жүзеге асыру қағидаларында:
2, 3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Зертхана жүзеге асыратын тұқым сапасына сараптама жүргізу жөнiндегi жұмыс түрлерiн аккредиттеу саласы айқындайды және аккредиттеу органы берген аккредиттеу аттестатымен расталады.
Ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымдарының сапасына сараптама жүргізу қолданыстағы ұлттық стандарттарға сәйкес ұлттық стандарттар белгілеген барлық көрсеткіштер (толық талдау) бойынша немесе нормаланатын көрсеткіштердің біршамасы (толық емес талдау) бойынша жүргізіледі.
3. Тұқымның егістік сапаларының ұлттық стандарттардың талаптарына сәйкестiгiн белгілеуді аккредиттелген тұқым сапасына сараптама жүргізу жөніндегі зертханалар тұқым партиясынан ұлттық стандарттарға сәйкес iрiктеп алынған орташа сынаманы зерттеу негізінде жүргізеді. Тұқымның сұрыптық сапасы сұрыптық егiстердi байқаудан өткізу актiсiмен расталады.
Тек егіске ғана арналған тұқым партияларынан орташа сынамаларды iрiктеп алуды тұқым өндiрушiнің өтiнiмі бойынша тұқым сарапшылары және (немесе) аккредиттелген тұқым сапасына сараптама жүргізу жөнiндегi зертханаларда тиiстi даярлықтан өткен және тиiстi қорытындысы бар тұқым өндiрушiлер (олардың өкiлдерi) жүргiзедi.
Сатуға арналған тұқым партиясынан орташа сынамаларды іріктеп алуды тұқым өндірушінің өтініші бойынша тұқым өндіруші өкілінің қатысуымен тиісті жергілікті атқарушы органның тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторлары жүргізеді.
Орташа сынамаларды iрiктеп алу осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша актімен ресiмделедi. Орташа сынамалар осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орташа сынамаларды тiркеу журналында тіркеледі.
Орташа сынамаларды iрiктеп алу актісі екi данада ресiмделедi – бiр данасы сынама iрiктеп алынған тұқым өндiрушiге беріледі, екiншiсi сынамамен бiрге тұқымның сапасына сараптама жүргізу жөнiндегi зертханаға жолданады.

4. Лаборатория по экспертизе качества семян в зависимости от результатов анализа проб выдает заявителю документы о качестве семян – удостоверение о кондиционности семян или результат анализа семян, а на семенной картофель – акт клубневого анализа. Данные документов о качестве семян заносятся в журнал качества семян по форме, согласно приложению 1-2 к настоящим Правилам.
Выдача документов о качестве семян регистрируется в журнале регистрации выданных документов о качестве семян по форме, согласно приложению 1-3 к настоящим Правилам.";
дополнить приложениями 1-1, 1-2 и 1-3, согласно приложениям 4, 5 и 6 к настоящему приказу;
приложения 2, 3, 4 и 5 к указанным Правилам изложить в новой редакции, согласно приложениям 7, 8, 9 и 10 к настоящему приказу.
2. Департаменту земледелия Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
У. Шукеев
"СОГЛАСОВАН"
Министр информации
и коммуникаций
Республики Казахстан
_______________ Д. Абаев
8 июня 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
______________ Б. Султанов

4. Тұқымның сапасына сараптама жүргізу жөнiндегi зертхана сынамаларды талдау нәтижелерiне байланысты өтініш берушіге тұқымның сапасы туралы құжаттарды – тұқымның кондициялығы туралы куәлiкті немесе тұқымды талдау нәтижесiн, ал тұқымдық картопқа түйнектiк талдау актісiн бередi. Тұқымның сапасы туралы құжаттар деректері осы Қағидаларға 1-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тұқымның сапасы журналында жазылады.
Тұқымның сапасы туралы құжаттардың берілгені осы Қағидаларға 1-3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берілген тұқымның сапасы туралы құжаттарды тіркеу журналында тіркеледі.";
осы бұйрыққа 4, 5 және 6-қосымшаларға сәйкес 1-1, 1-2 және 1-3-қосымшалармен толықтырылсын;
көрсетілген Қағидаларға 2, 3, 4 және 5-қосымшалар осы бұйрыққа 7, 8, 9 және 10-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Егіншілік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесінің ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің ресми жариялауға мерзімді баспа басылымдарына жіберілуін;
4) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
5) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Премьер-
Министрінің орынбасары-
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
Ө. Шөкеев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрі
______________ Д. Абаев
2018 жылғы 8 маусым
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_____________ Б. Сұлтанов

27 апреля 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
_______________ Ж. Қасымбек
1 июня 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной
экономики Республики Казахстан
______________ Т. Сулейменов
16 мая 2018 года
Приложение 1
к приказу Заместителя
Премьер – Министра
Республики Казахстан –
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 18 апреля 2018 года № 158
Утверждены
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 8 июля 2015 года № 4-2/616
Правила проведения экспертизы сортовых и посевных качеств семян, в том
числе семян, предназначенных для посева отечественными
сельскохозяйственными товаропроизводителями
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения экспертизы сортовых и посевных качеств семян, в том числе семян, предназначенных для посева отечественными сельскохозяйственными товаропроизводителями (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 8-6) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года "О семеноводстве" и определяют порядок проведения экспертизы сортовых и посевных качеств семян, в том числе семян, предназначенных для посева отечественными сельскохозяйственным товаропроизводителями (далее – сельскохозяйственный товаропроизводитель).
2. Выбор поставщика услуг по экспертизе семян на сортовые и посевные качества проводится в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках товаров, работ и услуг.
3. Экспертиза сортовых и посевных качеств семян (далее – экспертиза качества семян) проводится для сельскохозяйственных товаропроизводителей, государственных сортоиспытательных участков и станций, а также производителей оригинальных и элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций, аттестованных в соответствии с Правилами аттестации производителей оригинальных и элитных семян, семян первой, второй и третьей репродукций, реализаторов семян, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 4-2/266 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11773).
4. Экспертизу качества семян осуществляют лаборатории по экспертизе качеств семян, аккредитованные в порядке, установленном Законом Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "Об аккредитации в области оценки соответствия".
Глава 2. Порядок проведения экспертизы сортовых и посевных качеств семян, в том числе семян, предназначенных для посева отечественными сельскохозяйственными товаропроизводителями

2018 жылғы 27 сәуір
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
_______________ Ж. Қасымбек
2018 жылғы 1 маусым
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
______________Т. Сүлейменов
2018 жылғы 16 мамыр
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары-
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2018 жылғы 18 сәуірдегі
№ 158 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 8 шілдедегі
№ 4-2/616 бұйрығымен
бекітілген
Тұқымдардың, оның iшiнде отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлерінiң егуіне арналған тұқымдардың сұрыптық және егiстiк сапасына сараптама жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тұқымдардың, оның ішінде отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерінің егуіне арналған тұқымдардың сұрыптық және егістік сапасына сараптама жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Тұқым шаруашылығы туралы" 2003 жылғы 8 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 8-6) тармақшасына сәйкес әзірленді және тұқымдардың, оның iшiнде отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердiң (бұдан әрі – ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушi) егуіне арналған тұқымдардың сұрыптық және егістік сапасына сараптама жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Тұқымдардың сұрыптық және егістік сапасын сараптама жүргізу жөніндегі көрсетілетін қызметті жеткізушіні таңдау Қазақстан Республикасының тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
3. Тұқымдардың сұрыптық және егістік сапасына сараптама (бұдан әрі – тұқым сапасына сараптама жүргізу) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 4-2/266 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11773 болып тіркелген) бекітілген Бірегей және элиталық тұқымдар, бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндірушілерді, тұқым өткізушілерді аттестаттау қағидаларына бекiту туралы қағидаларға сәйкес аттестатталған ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер, мемлекеттік сортсынау учаскелері мен станциялары, бірегей және элиталық тұқым бірінші, екінші және үшінші репродукция тұқымның өндірушілер үшін жүргізіледі.
4. Тұқым сапасына сараптама "Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы" 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен аккредиттелген тұқым сапасына сараптама жүргізу жөніндегі зертханалар жүзеге асырады.
2-тарау. Тұқымдардың, оның iшiнде отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердiң егуіне арналған тұқымдардың сұрыптық және егiстiк сапасына сараптама жүргізу тәртібі

5. Экспертиза качества семян проводится в соответствии с действующими национальными стандартами (далее – стандарт) по показателям всхожести и (или) жизнеспособности, влажности, массы 1000 семян, чистоты, зараженности болезнями, заселенности вредителями (полный анализ), либо по одному или нескольким из указанных показателей (неполный анализ). Экспертиза качества семян хлопчатника проводится по следующим показателям: всхожесть, влажность, зрелость, механическая поврежденность, масса 1000 семян, засоренность, зараженность амбарными вредителями, горелость, остаточная волокнистость, остаточная опушенность.
6. Количество исследований качества семян по видам сельскохозяйственных растений по каждому сельскохозяйственному товаропроизводителю, государственному сортоиспытательному участку и станции, определяется комиссией, созданной решением местного исполнительного органа района (города областного значения) (далее – акимат района). В состав комиссии включаются сотрудники акимата района, отделов сельского хозяйства и земельных отношений района (города областного значения), государственный инспектор по семеноводству области (района), представители отраслевых общественных и научных организаций, региональных палат Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан. Рабочим органом комиссии является отдел сельского хозяйства района (города областного значения) (далее – отдел).
7. Для проверки соответствия качества семян требованиям нормативно-технической документации отбираются пробы семян от подготовленных к засыпке, хранению и посеву партий.
Отбор проб из партий семян, предназначенных только для посева, производится семенными экспертами по заявке производителей семян и (или) производителями семян (их представителями), прошедшими соответствующую подготовку в аккредитованных лабораториях по экспертизе качества семян.
Отбор проб из партий семян, подлежащих реализации, производится государственными инспекторами по семеноводству местного исполнительного органа области, города республиканского значения и столицы при участии представителя производителя семян.
Партия семян сопровождается актом апробации сортовых посевов сельскохозяйственных растений.
Отбор проб проводится в соответствии с национальными стандартами и оформляется актом отбора проб по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, в двух экземплярах. Один экземпляр акта отбора проб остается у сельскохозяйственного товаропроизводителя, у которого отобрана проба, другой экземпляр направляется с пробой в аккредитованную лабораторию по экспертизе качества семян.

5. Тұқым сапасына сараптама қолданыстағы ұлттық стандарттарға (бұдан әрі – стандарт) сәйкес өнгіштігі және (немесе) тіршілікке бейімділігі, ылғалдылығы, 1000 дәннің салмағы, тазалығы, ауруға шалдығуы, зиянкестермен залалдануы (толық талдау) көрсеткіштері не көрсетілген көрсеткіштердің біреуі немесе бірнешеуі (толық емес талдау) бойынша жүргізіледі. Мақта тұқымының сапасына сараптама жүргізу мынадай көрсеткіштер бойынша жүргізіледі: өнгіштігі, ылғалдылығы, жетілгендігі, механикалық зақымдануы, 1000 дәннің салмағы, ластануы, қамбалық зиянкестермен залалдануы, қызып кетуі, талшық қалдығы, түктену қалдығы.
6. Ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiнің, мемлекеттiк сорт сынау учаскесі мен станциясының әрқайсысы бойынша ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң түрлерi бойынша тұқымның сапасына зерттеулер жүргізу санын ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының (бұдан әрі – аудан әкімдігі) шешімімен құрылған комиссия айқындайды. Комиссия құрамына аудан әкімдігінің, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы және жер қатынастары бөлімдерінің қызметкерлері, облыстың (ауданның) тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторы, салалық қоғамдық және ғылыми ұйымдардың, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы өңірлік палаталарының өкілдері кіреді. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы бөлімі (бұдан әрі – бөлім) комиссияның жұмыс органы болып табылады.
7. Тұқым сапасының нормативтік-техникалық құжаттама талаптарына сәйкестігін тексеру үшін құюға, сақтауға және егуге дайындалған партиялардан тұқым сынамалары іріктеп алынады.
Тек қана егуге арналған тұқым партияларынан сынамаларды iрiктеп алуды тұқым өндiрушілердiң өтiнiмi бойынша тұқым сарапшылары және (немесе) тұқым сапасына сараптама жүргізу жөнiндегi аккредиттелген зертханаларда тиiстi даярлықтан өткен тұқым өндiрушiлер (олардың өкiлдерi) жүргiзедi.
Өткізілуге тиiс тұқым партияларынан сынамалар iрiктеп алуды тұқым өндiрушi өкiлiнiң қатысуымен облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органының тұқым шаруашылығы жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлары жүргiзедi.
Тұқым партиясымен ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің сұрыптық егістерін байқаудан өткізу актісі бірге жүреді.
Сынамаларды іріктеп алу стандарттарға сәйкес жүргізіледі және 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сынамаларды іріктеп алу актісімен екі данада ресімделеді. Сынамаларды іріктеп алу актісінің бір данасы сынама іріктеп алынған ауыл шаруашылығы тауарын өндірушіде қалады, екінші данасы сынамамен бірге тұқым сапасына сараптама жүргізу жөніндегі аккредиттелген зертханаға жолданады.

8. Аккредитованная лаборатория по экспертизе качества семян на основании результатов лабораторного анализа проб выдает сельскохозяйственному товаропроизводителю удостоверение о кондиционности семян или результат анализа семян № 1, согласно приложениям 2 и 3 к настоящим Правилам.
Удостоверение о кондиционности семян выдается на партии семян, посевные качества которых проверены по всем показателям, указанным в пункте 5 настоящих Правил (полный анализ), и соответствуют требованиям национального стандарта.
Допускается выдача удостоверения о кондиционности семян на семена озимых культур, используемых для посева в год их уборки, с учетом нормы жизнеспособности семян вместо всхожести, анализ которых проводят за пятнадцать и менее дней до посева (кроме семян, предназначенных для продажи) – без определения влажности и заселенности вредителями.
Результат анализа семян № 2, согласно приложению 4 к настоящим Правилам выдается на семена, не отвечающие требованиям национального стандарта по одному из показателей качества, указанных в пункте 5 настоящих Правил (при полном анализе), а также на семена, проверенные не по всем показателям качества (неполный анализ).
9. Аккредитованная лаборатория по экспертизе качества семян выдает удостоверение о кондиционности семян и (или) результат анализа семян в течение семи календарных дней со дня определения всхожести.
По итогам проведенного анализа семян аккредитованной лабораторией по экспертизе качества семян составляется акт об оказании услуг по определению сортовых и посевных качеств семян, в том числе семян, предназначенных для посева отечественными сельскохозяйственными товаропроизводителями по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам, в трех экземплярах, один из которых остается в аккредитованной лаборатории по экспертизе качества семян, второй передается сельскохозяйственному товаропроизводителю, третий – в отдел.
10. Оставшаяся от анализа часть пробы хранится в аккредитованной лаборатории по экспертизе качества семян в течение одного месяца после окончания посева данной культуры в районе (согласно районной статистической отчетности).
По истечении указанного срока или при получении пробы семян на повторный анализ, оставшаяся часть пробы возвращается сельскохозяйственному товаропроизводителю.
11. На основании акта об оказании услуг по определению сортовых и посевных качеств семян отдел составляет акт оценки оказанных услуг по району по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, в двух экземплярах, один экземпляр которого направляется в областное управление сельского хозяйства местного исполнительного органа (далее – управление).
Управление проверяет представленные отделом акты оценки оказанных услуг, составляет и утверждает сводный акт оказанных услуг по области по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Управление на основании сводного акта оказанных услуг по области производит финансирование за оказанные услуги по определению сортовых и посевных качеств семян.

8. Тұқым сапасына сараптама жүргізу жөніндегі аккредиттелген зертхана сынамаларды зертханалық талдау нәтижелері негізінде ауыл шаруашылығы тауарын өндірушіге осы Қағидаларға 2 және 3-қосымшаларға сәйкес тұқымның кондициялылығы туралы куәлік немесе № 1 тұқымды талдау нәтижесін береді.
Тұқымның кондициялылығы туралы куәлік егістік сапасы осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген барлық көрсеткіштер бойынша тексерілген (толық талдау) және стандарт талаптарына сәйкес келетін тұқым партияларына беріледі.
Тұқымның кондициялылығы туралы куәлікті егіске дейін он бес және одан аз күн бұрын ылғалдылығы мен зиянкестермен залалданғандығын айқындамай (сатуға арналған тұқымнан басқа) талдау жүргізілетін тұқымның өнгіштігінің орнына тіршілікке бейімділігі нормасын ескере отырып, жиналған жылы егуге пайдаланылатын күздік дақылдардың тұқымына беруге жол беріледі.
Осы қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес тұқымды талдау нәтижесі № 2 осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген сапа көрсеткіштерінің бірі бойынша стандарт талаптарына сәйкес келмейтін тұқымға (толық талдау кезінде), сондай-ақ сапаның барлық көрсеткіштері бойынша тексерілмеген тұқымға (толық емес талдау) беріледі.
9. Тұқым сапасына сараптама жүргізу жөніндегі аккредиттелген зертхана тұқымның кондициялылығы туралы куәлікті және (немесе) тұқымды талдау нәтижесін өнгіштігі айқындалған күннен бастап күнтізбелік жеті күн ішінде береді.
Тұқымға жүргізілген талдау қорытындылары бойынша тұқымның сапасына сараптама жүргізу жөніндегі аккредиттелген зертхана осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тұқымдардың, оның ішінде отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілердің егуіне арналған тұқымдардың сұрыптық және егістік сапасын айқындау бойынша қызмет көрсету туралы актіні үш данада жасайды, бір данасы тұқым сапасына сараптама жүргізу жөніндегі аккредиттелген зертханада қалады, екінші дана ауыл шаруашылығы тауарын өндірушіге, үшінші дана бөлімге беріледі.
10. Сынаманың талдаудан қалған бөлігі ауданда осы дақылдың егісі аяқталғаннан кейін (ауданның статистикалвқ есептілігіне сәйкес) бір ай ішінде тұқым сапасына сараптама жүргізу жөніндегі аккредиттелген зертханада сақталады.
Көрсетілген мерзім өткеннен кейін немесе тұқым сынамасын қайталап талдауға алған кезде сынаманың қалған бөлігі ауыл шаруашылығы тауарын өндірушіге қайтарылып беріледі.
11. Тұқымның сұрыптық және егістік сапасын айқындау бойынша қызметтер көрсету туралы актінің негiзiнде бөлім осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аудан бойынша көрсетiлген қызметтерді бағалау актiсiн екi данада жасайды, бір данасы жергілікті атқарушы органның облыстық ауыл шаруашылығы басқармасына (бұдан әрі – басқарма) жолданады.
Басқарма бөлім ұсынған көрсетілген қызметтерді бағалау актiлерiн тексереді, осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша облыс бойынша көрсетiлген қызметтердiң жиынтық актiсiн жасайды және оны бекiтеді.
Басқарма облыс бойынша көрсетiлген қызметтердің жиынтық актiсiнiң негiзiнде тұқымның сұрыптық және егістік сапасын айқындау бойынша көрсетiлген қызметтерді қаржыландыруды жүргiзедi.

Ежеквартально к 5 числу месяца, следующего за отчетным кварталом (в четвертом квартале – не позднее 25 декабря соответствующего года), управление представляет в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан отчет о реализации бюджетной программы с указанием фактических показателей прямых и конечных результатов, а итоговый отчет – не позднее 1 февраля следующего финансового года.
Приложение 1
к Правилам проведения
экспертизы сортовых и
посевных качеств семян, в том
числе семян, предназначенных
для посева отечественными
сельскохозяйственными
товаропроизводителями
Форма
Акт отбора проб
№ ___
для определения посевных качеств семян сельскохозяйственных растений*,
принадлежащих
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество
физического лица (при наличии), район, область)
Мною, _____________________________ _______________________ 20___ года
(должность, фамилия, имя,                   (число, месяц)
отчество (при наличии))
при участии ________________________________________________________
(организация, должность, фамилия, имя, отчество (при наличии)
представителей)
(заполняется в случаях отбора проб из партий семян, предназначенных
для реализации, а также споров)_______________________________________
проведен осмотр семян и отбор по _______________________________ средних
(номер национального стандарта)
проб от партий, хранящихся __________________________________________
(отделение (бригада), хлебоприемное предприятие и другое)
1. Сведения о семенах
Наименования
Номер по порядку
1
2
3
4
5
1) Вид сельскохозяйственного растения__________________________________
2) сорт _____________________________________________________________
3) название, № и дата сортового документа_______________________________
4) сортовая чистота или типичность, % __________________________________
5) репродукция_______________________________________________________
6) год урожая ________________________________________________________
7) номер партии______________________________________________________
8) масса партии, центнер_______________________________________________
9) номера контрольных единиц _________________________________________
10) число мест (мешков)_______________________________________________
11) место хранения семян, номер склада, закрома__________________________

Басқарма тікелей және түпкілікті нәтижелердің нақты көрсеткіштерін көрсете отырып, бюджеттік бағдарламаны іске асыру туралы есепті тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 5-күніне (төртінші тоқсанда тиісті жылдың 25 желтоқсанынан кешіктірмей), ал қорытынды есепті келесі қаржы жылының 1 ақпанынан кешіктірмей Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне ұсынады.
Тұқымдардың, оның iшiнде
отандық ауыл шаруашылығы
тауарын өндiрушiлерінің егуіне
арналған тұқымдардың
сұрыптық
және егiстiк сапасына сараптама
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Сынамаларды iрiктеп алу актісі № ____
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(облыс, аудан, заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің
_____________________________________________________________ тиесiлi
аты (бар болса))
ауыл шаруашылығы өсiмдiктерi* тұқымының егістік сапасын айқындау үшiн
Мен, ___________________________ 20__ жылғы__________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің (күнi, айы) аты
(бар болса))
_________________________________________________________ қатысуымен
(ұйым, өкiлдердiң лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
____________________________________________________________________
(өткізуге арналған тұқым партияларынан сынамаларды iрiктеп алған,
сондай-ақ даулы жағдайларда толтырылады) ___________________________
(бөлiмше (бригада), астық қабылдау
____________________________________________________________________
кәсiпорны және басқалары)
сақталған тұқымды қарауды және партиялардан
______________________ бойынша орташа сынамалар iрiктеп алуды жүргiздiм.
(ұлттық стандарт нөмiрi)
1. Тұқымдар туралы мәлiметтер
Атауы
Реттік нөмiрi
1
2
3
4
5
1) Ауыл шаруашылығы өсiмдiгiнiң түрi __________________________________
2) сұрып ______________________________________________________________
3) сұрып құжатының атауы, № және күнi _________________________________
4) сұрыптық тазалығы немесе типтілігі, % ______________________________
5) репродукция ________________________________________________________
6) егiн жылы __________________________________________________________
7) партия нөмiрi ______________________________________________________
8) партия салмағы, центнер ____________________________________________
9) бақылау бiрлiктерiнiң нөмiрлерi ____________________________________
10) орын (қап) саны ___________________________________________________
11) тұқымды сақтау орны, қойма нөмiрi, қамба __________________________

12) откуда и когда получены семена_____________________________________
13) какой подработке подвергались семена _______________________________
14) который раз партия подвергается анализу, дата и номер последнего анализа
____________________________________________________________
15) проводилось ли протравливание и каким препаратом____________________
16) для какого анализа отобрана проба___________________________________
17) назначение семян __________________________________________________
18) количество представленных проб:
в мешочке_______________________________________________________
в бутылке________________________________________________________
в пакете _________________________________________________________
2. Пробы направлены в __________________________________ лабораторию по
экспертизе качества семян.
Лицо, отобравшее пробы ______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Представители: ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Гарантия: сохранность партии семян от смешения, засорения, понижения
всхожести и других посевных качеств, а также сохранность дубликатов
проб при их отборе _________________________________________
(наименование юридического лица, фамилия,
_________________________________________________________________
имя, отчество (при наличии) физического лица)
гарантирует.
Ответственное лицо за хранение _______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Схема размещения контрольных единиц
(заполняется лицом, отобравшим пробу)
Примечание: * настоящая форма распространяется на семена
сельскохозяйственных растений, за исключением хлопчатника, сахарной свеклы и
цветочных культур.
Приложение 2
к Правилам проведения
экспертизы
сортовых и посевных качеств
семян, в том числе семян,
предназначенных для посева
отечественными
сельскохозяйственными
товаропроизводителями
Форма
Удостоверение о кондиционности семян
№ ____                         действительно до ________________ 20__ года
(число, месяц)
Выдано ___________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при наличии)
физического лица, район, область) на партию № _____________ семян
____________________________________________________________________
(сельскохозяйственное растение, сорт)
полученных от _______________________________________________________
репродукции ______________________, года урожая _______________________
массой ________________ центнеров, фракции №__________________________
представленных на анализ при акте № _______ от ________________ 20__ года
(число, месяц)
хранящихся __________________________________________________________
(№____ отделения (бригады)
Число мест (мешков) склад № ___________, закром № ____________ насыпью
Назначение семян ____________________________________________________
Качество семян соответствует___________________________________ классу
(прописью)
Результаты анализа
________________________________________________________________________
1. Чистота ________________ % в том числе ___________________________%

12) тұқым қайдан және қашан алынды ____________________________________
13) тұқым қандай өңдеуге ұшырады ______________________________________
14) партия нешiншi рет талданып отыр, _________________________________
соңғы талдаудың күнi мен нөмiрi ______________________________________
15) дәрiлеу жүргiзiлдi ме және қандай препаратпен _____________________
16) қандай талдау үшiн сынама iрiктеп алынды __________________________
17) тұқымның мақсаты __________________________________________________
18) ұсынылған сынамалар саны:
қапшықта ________________________________________________________
шөлмекте ________________________________________________________
пакетте _________________________________________________________
2. Сынамалар __________________________________________________________
тұқымның сапасына сараптама жүргізу жөнiндегi зертханаға жiберiлді ___
Сынамаларды iрiктеп алған адам _______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Өкiлдер: ______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Кепiлдік: тұқым партияларының араласудан, ластанудан, өнгiштiгi мен басқа
да егістік сапасының төмендеуiнен сақталуына, сондай-ақ iрiктеп алу
кезiнде сынамалардың телнұсқаларының сақталуына ___________________
(заңды тұлғаның атауы,
_______________________________________________________ кепілдік береді
жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Сақтауға жауапты тұлға _______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Бақылау бiрлiктерiн орналастыру схемасы (сынаманы іріктеп алған адам толтырады)
Ескертпе: * осы нысан мақтаны, қант қызылшасын және гүл дақылдарын қоспағанда, ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң тұқымдарына қолданылады.
Тұқымдардың, оның iшiнде
отандық ауыл шаруашылығы
тауарын өндiрушiлерінің егуіне
арналған тұқымдардың сұрыптық
және егiстiк сапасына сараптама
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Тұқымның кондициялылығы туралы куәлік
№ ____ 20__ жылғы __________ дейiн жарамды (күнi, айы)
__________________________________________________________________
(облыс, аудан заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның тегi, аты,
әкесiнiң аты (бар болса))
________________________________________________________
сақтаулы (№ ___ бөлiмше (бригада)
20_ жылғы _____________ № ______________ акт кезінде талдауға ұсынылған
(күнi, айы)
__________________________________________________ алынған,
___________________________жылғы егiннiң _______________репродукциялы
____________________________________________________________________
(ауыл шаруашылығы өсiмдiгi, сұрыбы)
салмағы _______ центнер, №_____ фракция тұқымының №__________________
партиясына берiлдi.
Орын (қап) саны, № ____ қойма, № ____ қамба, үйiндiмен
Тұқымның мақсаты________________________________________________
Тұқымның сапасы ________________________________ сыныпқа сәйкес келеді.
(жазбаша)
Талдау нәтижелерi
____________________________________________________________________
1. Тазалығы ____________________ %, оның iшiнде______________________ %

2. Отход, всего _____ % в том числе преобладающие группы _____________%
3. Семян других растений (штук на 1 килограмм (далее – кг) или %___________
4. Семян других видов кормовых трав __________________________________%
5. Семян других культурных растений (штук на 1 кг или %)_________________
6. Семян сорных растений (штук на 1 кг или %), всего _____________________
в том числе: семян овсюга (штук на 1 кг) _____________________________________%
семян наиболее вредных сорняков (для кормовых трав, штук на 1 кг) ____%
семян пырея ползучего (штук на 1 кг)________________________________%
7. Головневых образований ________________________________________%
8. Склероциев ____________________________________________________%
9. Энергия прорастания ____________________________________________%
10. Всхожесть ____________________________________________________%
в том числе твердых _______________________________________________%
Условия проращивания ____________________________________________%
11. Жизнеспособность _____________________________________________%
Метод определения_________________________________________________
12. Посевная годность______________________________________________%
13. Влажность _____________________________________________________%
14. Масса 1000 семян____________________________________________ грамм
15. Зараженность болезнями (заполняется при анализе семян методом:
центрифугирования _________ штук или биологическим _________________%)
16. Заселенность вредителями __________________________________________
17. Данные внешнего осмотра пробы семян:
цвет нормальный запах нормальный
потемневший затхлый
18. Ботанический состав преобладающих видов:
семян других культурных растений __________________________________
(название)
семян сортовых растений ___________________________________________
(название)
19. Другие определения: _____________________________________________
Предложения: ________________________________________________________
_________________________________       _________       ______________________
(должность уполномоченного лица)       (подпись)       (фамилия, имя, отчество
(при наличии))
Место печати
_______________ 20__ года
(число, месяц)
Приложение 3
к Правилам проведения
экспертизы сортовых и
посевных качеств семян,
в том числе семян,
предназначенных для посева
отечественными
сельскохозяйственными
товаропроизводителями
Форма
Результат анализа семян № 1
№ ____
Выдан в дополнение к удостоверению о кондиционности семян
№ ______ от __________________ 20__ года
(число, месяц)
Срок действия удостоверения о кондиционности продлен
до___________________ 20__ года
(число, месяц)
1. Всхожесть _______________________________________________________%

2. Қалдық, барлығы ______ %, оның iшiнде басым топтар_________________ %
3. Басқа өсiмдiктердiң тұқымдары (1 килограммға
(бұдан әрі – кг) дана немесе %)_______
4. Азықтық шөптердiң басқа түрлерiнiң тұқымдары ______________________%
5. Басқа дақылды өсiмдiктердiң тұқымдары (1 кг-ға дана немесе %)___________
6. Арамшөп өсiмдiктерінің тұқымдары (1 кг-ға дана немесе %), барлығы _____
оның iшiнде:
қарасұлы (1 кг-ға дана) __________________________________________%
неғұрлым зиянды арамшөп тұқымдары (азықтық шөптер үшiн, 1 кг-ға дана)
жатаған бидайықтың тұқымдары (1 кг-ға дана)________________________ %
7. Қаракүйелiк құрылымдар__________________________________________ %
8. Қарамықтар______________________________________________________% 9.
Өсу энергиясы ___________________________________________________%
10. Өнгiштiгi_______________________________________________________%
оның iшiнде қаттылары ___________________________________________%
өсiру жағдайлары________________________________________________ %
11. Тіршілікке бейiмдiлiгi____________________________________________ %
анықтау әдiсi ___________________________________________________
12. Егуге жарамдылығы ______________________________________________%
13. Ылғалдылығы __________________________________________________%
14. 1000 дәннiң салмағы _________________________________________ грамм
15. Аурулармен залалдануы (тұқымды талдау кезiнде толтырылады:
центрифугалау әдiсiмен ____ дана немесе биологиялық әдiспен ______________%)
16. Зиянкестердің жайлануы ______________________________________
17. Тұқым сынамаларын сырттай қарап-тексеру деректерi:
түсi қалыпты иiсi қалыпты қарайған шіріген
18. Басым түрлердiң ботаникалық құрамы:
басқа дақылды өсiмдiктердiң тұқымдары ______________________________
(атауы)
сұрыптық өсiмдiктердiң тұқымдары ______________________________
(атауы)
19. Басқа айқындамалар:_______________________________________________
Ұсыныстар:__________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
_______________________________ _________ ______________________
(уәкілетті адамның лауазымы)       (қолы)       (тегi, аты, әкесiнiң аты
(бар болса))
Мөр орны
20__ жылғы ________________
(күнi, айы)
Тұқымдардың, оның iшiнде
отандық ауыл шаруашылығы
тауарын өндiрушiлерінің егуіне
арналған тұқымдардың сұрыптық
және егiстiк сапасына сараптама
жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
№ 1 тұқымды талдау нәтижесi
№ ___
Тұқымның кондициялылығы туралы куәлiкке қосымша ретiнде берiлдi.
20__ жылғы ________________ № ______
(күнi, айы)
Тұқымның кондициялылығы туралы куәлiктiң қолданылу мерзімі
20__жылғы____________
(күнi, айы)
дейін ұзартылды.
1. Өнгiштiгi _______________________________________________________ %

2. Энергия прорастания _____________________________________________%
3. Заселенность вредителями ___________________________________________
(заполняется по семенам, ранее заселенным
____________________________________________________________________
клещом)
Заключение и предложения:_________________________________________
____________________________________________________________________
_________________________________       _________       ______________________
(должность уполномоченного лица)       (подпись)       (фамилия, имя, отчество
(при наличии) )
Место
печати
_______________ 20__ года
(число, месяц)
Приложение 4
к Правилам проведения
экспертизы сортовых и
посевных качеств семян, в том
числе семян, предназначенных
для посева отечественными
сельскохозяйственными
товаропроизводителями
Форма
Результат анализа семян № 2
№ ____
Выдан ______________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество
физического лица (при наличии), район, область)
на партию № _______ семян____________________________________________
(сельскохозяйственное растение, сорт)
полученных от________________________________________________________
репродукции _______________________, год урожая ______________________
массой ___________________ центнеров, фракции № ______________________,
представленных на анализ при акте № __________ от _____________ 20__ года
(число, месяц)
хранящихся __________________________________________________________
(№ ___ отделения (бригады)
Число мест (мешков), склад № ________, закром № _____________ насыпью
Назначение семян ____________________________________________________
Результаты анализа
1. Чистота ______________________ % в том числе______________________ %
2. Отход, всего __________________ % в том числе преобладающие группы
__________________________________________________________________ %
3. Семян других растений (штук на 1 килограмм (далее – кг) или %)
____________________________________________________________________
4. Семян других видов кормовых трав _________________________________ %
5. Семян других культурных растений (штук на 1 кг или %)_________________
6. Семян сорных растений (штук на 1 кг или %), всего __________, в том числе:
семян овсюга (штук на 1 кг) ____________________________________________
семян наиболее вредных сорняков (для кормовых трав, штук на 1 кг) _________
семян пырея ползучего (штук на 1 кг) ___________________________________
семян карантинных сорняков (штук на 1 кг_______________________________
семян ядовитых сорняков (штук на 1 кг) _________________________________

2. Өсу энергиясы___________________________________________________ %
3. Зиянкестердің жайлануы___________________________________________
(алдында кенелер жайлаған тұқымдар
____________________________________________________________________
бойынша толтырылады)
Қорытынды мен ұсыныстар:____________________________________________
____________________________________________________________________
______________________________ _________ ______________________
(уәкілетті адамның лауазымы) (қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болса))
Мөр орны 20__ жылғы ________________
(күнi, айы)
Тұқымдардың, оның iшiнде
отандық ауыл шаруашылығы
тауарын өндiрушiлерінің егуіне
арналған тұқымдардың сұрыптық
және егiстiк сапасына сараптама
жүргізу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
№ 2 тұқымды талдау нәтижесi
№ ___
____________________________________________________________________
(облыс, аудан, заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның тегi, аты,
әкесiнiң аты (бар болса))
____________________________________________________________________
____________________________________________________________ сақтаулы
(№ ___ бөлiмше (бригада)
20___ жылғы _______________ № ___________________________ акт кезінде
(күнi, айы)
талдауға ұсынылған
________________________ алынған, ___________________ жылғы егiннiң
__________________________ репродукциялы
____________________________________________________________________
(ауыл шаруашылығы өсiмдiгi, сұрыбы)
салмағы ____ центнер, № ___ фракция тұқымының
№ _______________ партиясына берiлдi.
Орын (қап) саны, № ____ қойма, № ____ қамба, үйiндiмен
Тұқымның мақсаты___________________________________________________
Талдау нәтижелерi
____________________________________________________________________
1. Тазалығы ________________ %, оның iшiнде _________________________ %
2. Қалдық, барлығы ______ %, оның iшiнде басым топтар ________________ %
3. Басқа өсiмдiктердiң тұқымдары (1 килограммға
(бұдан әрі-кг) дана немесе %) ___________
4. Азықтық шөптердiң басқа түрлерiнiң тұқымдары _____________________ %
5. Басқа дақылды өсiмдiктердiң тұқымдары (1 кг-ға дана немесе %)___________
6. Арамшөп өсiмдiктерінің тұқымдары (1 кг-ға дана немесе %),
барлығы __________________________________________________________
оның iшiнде:
қарасұлы (1 кг-ға дана) _____________________________________________
неғұрлым зиянды арамшөптердің тұқымдары (азықтық шөптер үшiн, 1 кг-ға
дана)______________________________________________________
жатаған бидайықтың тұқымдары (1 кг-ға дана) _________________________
карантиндiк арамшөптердiң тұқымдары (1 кг-ға дана) ___________________
улы арамшөптердiң тұқымдары (1 кг-ға дана) __________________________

7. Головневых образований __________________________________________ %
8. Склероциев______________________________________________________%
9. Галлов пшеничной нематоды (штук на 1 кг) ____________________________
10. Энергия прорастания ____________________________________________ %
11. Всхожесть _____________________________________________________ %
в том числе твердых ________________________________________________ %
Условия проращивания _______________________________________________
12. Жизнеспособность _____________________________________________ %
Метод определения _________________________________________________
13. Влажность ____________________________________________________ %
14. Масса 1000 семян _________________________________________ грамм
15. Зараженность болезнями (заполняется при анализе семян методом:
центрифугирования _________ штук или биологическим _____________________%)
16. Заселенность вредителями _________________________________________
17. Данные внешнего осмотра пробы семян:
цвет нормальный запах нормальный
потемневший затхлый
18. Ботанический состав преобладающих видов:
семян других культурных растений __________________________________
(название)
семян сортовых растений __________________________________________
(название)
19. Другие определения:_______________________________________________
Заключение и предложения:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
При проведении полного или неполного анализа:
Семена некондиционны по следующим показателям
Установлено при анализе
Установлено
национальным стандартом
1
2
3
Семена подлежат _________________________ и повторному полному анализу
(вид подработки)
При проведении неполного анализа:
семена по ___________________________________________________________
(наименование показателей, по которым проведен анализ)
соответствуют требованиям национального стандарта.
_________________________________       _________       _______________________
(должность уполномоченного лица)       (подпись)       (фамилия, имя, отчество
(при наличии))
Место
печати
_______________ 20__ года
(число, месяц)
Приложение 5
к Правилам проведения
экспертизы сортовых и
посевных качеств семян, в том
числе семян, предназначенных
для посева отечественными
сельскохозяйственными
товаропроизводителями
Форма
Акт об оказании услуг по определению сортовых и посевных качеств семян,
в том числе семян, предназначенных для посева отечественными
сельскохозяйственными товаропроизводителями
№ _______________ от       "______" _______________20____года
Отдел сельского хозяйства _____________ района _________________области
в лице руководителя отдела ___________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
с одной стороны, и лаборатория по экспертизе качества семян_______________
_______________________________________________________ района в лице
____________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии) уполномоченного лица
____________________________________________________________________
лаборатории)
с другой стороны, ____________________________________________________
(наименование отечественного сельскохозяйственного
____________________________________________________________________
товаропроизводителя)
составили настоящий акт о том, что лаборатория по экспертизе качества
семян оказала услуги по экспертизе качества семян в следующем объеме:
Культура
Дата проведения исследования
Произведено исследований
Объем проверенных семян, тонн
Количество проведенных исследований
Цена за одно исследование, тенге
Общая сумма, тенге
1
2
3
4
5
6
7
Руководитель отдела сельского хозяйства__________________________ района
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись, печать)
Руководитель сельскохозяйственного товаропроизводителя, которому оказана услуга
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись, печать)
_________________________________       _________       ______________________
(должность уполномоченного лица)       (подпись)       (фамилия, имя, отчество
(при наличии))
Место
печати
_______________ 20__ года
(число, месяц)
Приложение 6
к Правилам проведения
экспертизы сортовых и
посевных качеств семян, в том
числе семян, предназначенных
для посева отечественными
сельскохозяйственными
товаропроизводителями
Форма
"Утверждаю"
Руководитель отдела
сельского хозяйства
______________________________
района
____________________________________
(фамилия, имя, отчество
(при наличии), подпись,
печать)
"__" ___________ 20___года
Акт оценки оказанных услуг
по ____________ району ___________ области за _________ (месяц) 20___ года
Наименование отечественного сельскохозяйственного товаропроизводителя
Проведено исследований
Объем проверенных семян, тонн
Количество проведенных исследований
Цена за одно исследование, тенге
Общая сумма, тенге
1
2
3
4
5
5
Специалист отдела сельского                   Представитель лаборатории
хозяйства района                               по экспертизе качества семян
___________________________                   _____________________________
(фамилия, имя, отчество                               (фамилия, имя, отчество
(при наличии), подпись)                         (при наличии), подпись, печать)
Приложение 7
к Правилам проведения
экспертизы сортовых и
посевных качеств семян, в том
числе семян, предназначенных
для посева отечественными
сельскохозяйственными
товаропроизводителями
Форма
Сводный акт оказанных услуг по бюджетной программе "Определение
сортовых и посевных качеств семенного и посадочного материала" по
__________________ области "__"_________20__года
___________________ областное управление сельского хозяйства местного
исполнительного органа, в лице руководителя ____________________,
действующего на основании распоряжения Акима
_______________________________области от "___" ______________ 20__года №
____, именуемое в дальнейшем "Заказчик", и _____________, действующий на
основании Устава, именуемый в дальнейшем "Поставщик", согласно актам оценки
оказанных услуг, утвержденным районными отделами сельского хозяйства местного
исполнительного органа, составили настоящий сводный акт о нижеследующем:
Поставщик в соответствии с Договором, заключенным между ним и
Заказчиком от "____"_________________20__года №_____ , оказал услуги со
следующими характеристиками:
Наименование района
Единица измерения
Количество проведенных исследований
Цена за одно исследование, тенге
Сумма, тенге
1
2
3
4
5
6
1. Дополнительная характеристика оказанных услуг – да/нет (нужное подчеркнуть).

7. Қаракүйелiк құрылымдар __________________________________________%
8. Қарамықтар _____________________________________________________%
9. Бидай нематодасының берiштерi (1 кг-ға дана) _______________________
10. Өсу энергиясы___________________________________________________%
11. Өнгiштiгi_______________________________________________________%
оның iшiнде қаттылары___________________________________________%
өсiру жағдайлары _________________________________________________
12. Тіршілікке бейiмдiлiгi_____________________________________________%
анықтау әдiсi______________________________________________________
13. Ылғалдылығы___________________________________________________%
14. 1000 дәннiң салмағы_________________________________________грамм
15. Аурулармен залалдануы (тұқымды талдау кезiнде толтырылады:
центрифугалау әдiсiмен _____ дана немесе биологиялық әдiспен ___________ %)
16. Зиянкестердің жайлануы____________________________________________
17. Тұқым сынамаларын сырттай қарап-тексеру деректерi:__________________
түсi қалыпты иiсi қалыпты қарайған шіріген
18. Басым түрлердiң ботаникалық құрамы:________________________________
басқа дақылды өсiмдiктердiң тұқымдары______________________________
(атауы)
сұрыптық өсiмдiктердiң тұқымдары__________________________________ (атауы)
19. Басқа айқындамалар:_______________________________________________
____________________________________________________________________
Қорытынды мен ұсыныстар: ___________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Толық немесе толық емес талдау жүргiзген кезде:
Тұқымдар мынадай
көрсеткiштер бойынша
кондицияланбаған
Талдау кезiнде
анықталғаны
Ұлттық стандартпен
белгiленгенi
1
2
3
Тұқымдар _____________________ және қайтадан толық талдаунуы тиіс жатады
(өңдеу түрi)
Толық емес талдау жүргiзген кезде:
тұқымдар ____________________________________________________________
(талдау жүргiзiлген көрсеткiштердің атауы)
бойынша ұлттық стандарт талаптарына сәйкес келеді.
______________________________ _________ _______________________
(уәкілетті адамның лауазымы) (қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болса))
Мөр орны 20__ жылғы ________________
(күнi, айы)
Тұқымдардың, оның iшiнде
отандық ауыл шаруашылығы
тауарын өндiрушiлерінің егуіне
арналған тұқымдардың сұрыптық
және егiстiк сапасына сараптама
жүргізу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Тұқымдардың, оның iшiнде отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердiң егуіне арналған тұқымдардың сұрыптық және егістік сапасын айқындау бойынша қызмет көрсету туралы акт
20__ ж. "_____"___________№ ____
_______________ облысы _____________________________ ауданының ауыл
шаруашылығы бөлімінің атынан бөлім басшысы __________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (бар
____________________________________________________________________
болса))
бірінші тараптан, және________________ ауданның тұқым сапасына сараптама
жүргізу жөніндегі зертханасы атынан, ___________________________________
(зертхананың уәкілетті адамының
____________________________________________________________________
лауазымы, тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болса))
екінші тараптан __________________________________________________
(отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiнің атауы)
тұқым сапасына сараптама жүргізу жөніндегі зертхананың мынадай көлемде тұқымның сапасына сараптама жүргізу бойынша қызметтер көрсеткені туралы осы актіні жасасты:
Дақыл
Зерттеу жүргізіл-ген күн
Зерттеулер жүргізілді
Тексерілген тұқымның көлемі, тонна
Жүргізіл-ген зерттеулер саны
Бір зерттеу-дің бағасы, теңге
Жалпы сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
7
_______________________ ауданының ауыл шаруашылығы бөлімінің басшысы
____________________________________________________________________
( тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болса), қолы, мөр)
Қызмет көрсетілген ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiнің басшысы
____________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болса), қолы, мөр)
________________________________ _________ ______________________
(уәкілетті адамның лауазымы) (қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болса))
Мөр орны 20__ жылғы ________________ (күнi, айы)
Тұқымдардың, оның iшiнде
отандық ауыл шаруашылығы
тауарын өндiрушiлерінің егуіне
арналған тұқымдардың сұрыптық
және егiстiк сапасына сараптама
жүргізу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
___________ ауданы ауыл
шаруашылығы
бөлімінің басшысы
________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы, мөр)
20__ жылғы "____" ______________
_______________ облысы ______________________________ ауданы бойынша 20___ жылғы _____ (айы) үшін көрсетілген қызметтерді бағалау актісі
Отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiнiң атауы
Жүргізілген зерттеулер
Тексерілген тұқымның көлемі, тонна
Жүргізілген зерттеулер саны
Бір зерттеудің құны, теңге
Жалпы сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
Ауданның ауыл шаруашылығы
бөлімінің маманы
__________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты
(бар болса), қолы)
Тұқым сапасына сараптама жүргізу
жөніндегі зертхананың өкілі
____________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты
(бар болса), қолы, мөр)
Тұқымдардың, оның iшiнде
отандық ауыл шаруашылығы
тауарын өндiрушiлерінің егуіне
арналған тұқымдардың
сұрыптық
және егiстiк сапасына сараптама
жүргізу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
20____жылғы бойынша "Тұқымдық және отырғызу материалының сұрыптық және егістік сапасын анықтау" бюджеттік бағдарламасы бойынша көрсетілген қызметтердің жиынтық актісі
Бұдан әрі "Тапсырыс беруші" деп аталатын жергілікті атқарушы органның__________________облыстық ауыл шаруашылығы басқармасы атынан _______________облысы әкімінің 20___ жылғы "___"______ ________ № _____өкімі негізінде әрекет ететін басшысы ______________ және бұдан әрі "Өнім беруші" деп аталатын, жарғы негізінде әрекет ететін ______________ жергілікті атқарушы органның аудандық ауыл шаруашылығы органдары бекіткен көрсетілген қызметтерді бағалау актілеріне сәйкес төмендегілер туралы осы жиынтық актіні жасасты.
Тапсырыс беруші арасында жасалған 20___ жылғы " "__________ № ___ Шартқа сәйкес мынадай сипаттамалармен қызметтер көрсетті:
Ауданның атауы
Өлшем бірлігі
Жүргізілген зерттеулердің саны
Бір зерттеудің бағасы, теңге
Сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
1.Көрсетілген қызметтердің қосымша сипаттамасы – ия/жоқ (қажеттісінің астын сызу)

2. Претензий к оказанным услугам имеется/не имеется (нужное подчеркнуть).
3. Общая стоимость оказанных услуг_____________________________________
(сумма прописью)
4. Сумма аванса – да/нет.
5. Ранее заактированные суммы _________________________________________
(сумма прописью)
6. Следует к оплате_______________________________________________
(сумма прописью)
За Заказчика:                               За Поставщика:
Руководитель областного управления
сельского хозяйства
____________________________             ____________________________
(фамилия, имя, отчество                   (фамилия, имя, отчество
(при наличии), подпись, печать)             (при наличии), подпись, печать)
Приложение 2
к приказу Заместителя
Премьер – Министра
Республики Казахстан –
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 18 апреля 2018 года № 158
Приложение 4
к Правилам осуществления
сортового и семенного контроля,
грунтовой оценки
Форма
Результат анализа семян № ____
Выдан ______________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество
(при наличии) физического лица, район, область)
на партию № ______ семян _____________________________________________
(сельскохозяйственное растение, сорт)
полученных от________________________________________________________
репродукции _____________________________, год урожая _________________
массой ___________ центнеров, фракции № _____________, представленных на
анализ при акте № __________ от ______________ 20___ года,
(число, месяц)
хранящихся __________________________________________________________
(№ ___ отделения (бригады)
Число мест (мешков), склад № ___________, закром № __________ насыпью
Назначение семян ____________________________________________________
Результаты анализа
1. Чистота __________________________% в том числе___________________ %
2. Отход, всего ______________________% в том числе преобладающие группы
___________________________________________________________________%
3. Семян других растений (штук на 1 килограмм (далее – кг) или %)__________
4. Семян других видов кормовых трав __________________________________%
5. Семян других культурных растений (штук на 1 кг или %)_________________
6. Семян сорных растений (штук на 1 кг или %), всего______________________
в том числе:
семян овсюга (штук на 1 кг) _____________________________________
семян наиболее вредных сорняков (для кормовых трав, штук на 1 кг)_____
семян пырея ползучего (штук на 1 кг) _______________________________
семян карантинных сорняков (штук на 1 кг) __________________________
семян ядовитых сорняков (штук на 1 кг) _____________________________

2. Көрсетілген қызметтерге наразылықтар жоқ/бар (қажеттісінің астын сызу).
3. Көрсетілген қызметтердің жалпы құны_________________________________
(соманы жазумен көрсету)
4. Аванс сомасы – бар/жоқ
5. Бұдан бұрын актіленген сомалар ______________________________________
(соманы жазумен көрсету)
6. Төленуге тиістісі____________________________________________________
(соманы жазумен көрсету)
Тапсырыс беруші үшін:
Облыстық ауыл шаруашылығы
басқармасының басшысы
______________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болса), қолы, мөр)
Өнім беруші үшін:
_________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты
(бар болса), қолы, мөр)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары-
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 18 сәуірдегі
№ 158 бұйрығына
2-қосымша
Сұрыптық және тұқымдық
бақылауды, жерге егіп
бағалауды жүзеге асыру
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
№ ___ тұқымды талдау нәтижесi
____________________________________________________________________
(облыс, аудан, заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның тегi, аты,
әкесiнiң аты (бар болса))____________________________________________
____________________________________________________________ сақтаулы
(№ ___ бөлiмше (бригада)
20_ жылғы _________________ № _________ акт кезінде талдауға ұсынылған (күнi, айы) ____________________________________________________________ алынған,
_________________________ жылғы егiннiң________________ репродукциялы
___________________________________________________________________
(ауыл шаруашылығы өсiмдiгi, сұрыбы)
салмағы ____центнер, № ___ фракция тұқымының № ____партиясына берiлдi.
Орын (қап) саны, № _____________ қойма, № _____________ қамба, үйiндiмен
Тұқымның мақсаты ___________________________________________________
Талдау нәтижелерi
_________________________________________________________________
1. Тазалығы ________________ %, оның iшiнде _________________________ %
2. Қалдық, барлығы _____ %, оның iшiнде басым топтар __________________%
3. Басқа өсiмдiктердiң тұқымдары (1 килограммға (бұдан әрі – кг) дана немесе
%)__________________________________________________________
4. Азықтық шөптердiң басқа түрлерiнiң тұқымдары _______________________%
5. Басқа дақылды өсiмдiктердiң тұқымдары
(1 кг-ға дана немесе %)
_______________________________________________
6. Арамшөп өсiмдiктерінің тұқымдары
(1 кг-ға дана немесе %), барлығы ________________________________________
оның iшiнде:
қарасұлы (1 кг-ға дана) ____________________________________________%
неғұрлым зиянды арамшөп тұқымдары (азықтық шөптер үшiн, 1 кг-ға дана) ___
жатаған бидайықтың тұқымдары (1 кг-ға дана) ____________________________
карантиндiк арамшөптердiң тұқымдары (1 кг-ға дана) ______________________
улы арамшөптердiң тұқымдары (1 кг-ға дана) _____________________________

7. Головневых образований ___________________________________________%
8. Склероциев_______________________________________________________%
9. Галлов пшеничной нематоды (штук на 1 кг)____________________________
10. Энергия прорастания _____________________________________________%
11. Всхожесть_______________________________________________________%
в том числе твердых _____________________________________________%
Условия проращивания____________________________________________
12. Жизнеспособность _______________________________________________%
Метод определения _______________________________________________
13. Влажность ______________________________________________________%
14. Масса 1000 семян_____________________________________________грамм
15. Зараженность болезнями (заполняется при анализе семян методом:
центрифугирования __________ штук или биологическим____________%
16. Заселенность вредителями___________________________________________
17. Данные внешнего осмотра пробы семян:
цвет нормальный запах нормальный
потемневший затхлый
18. Ботанический состав преобладающих видов:
семян других культурных растений _____________________________________
(название)
семян сортовых растений ______________________________________________
(название)
19. Другие определения:_______________________________________________
Заключение и предложения:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
При проведении полного или неполного анализа:
Семена некондиционны по следующим показателям
Установлено при анализе
Установлено стандартом
1
2
3
Семена подлежат ________________________ и повторному полному анализу
(вид подработки)
При проведении неполного анализа:
семена по ___________________________________________________________
(наименование показателей, по которым проведен анализ)
соответствуют требованиям национального стандарта.
_________________________________       _________       ______________________
(должность уполномоченного лица)       (подпись)       (фамилия, имя, отчество
(при наличии))
Место
печати
_______________ 20__ года
(число, месяц)
Приложение 3
к приказу Заместителя
Премьер – Министра
Республики Казахстан –
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 18 апреля 2018 года № 158
Приложение 6
к Правилам осуществления
сортового и семенного контроля,
грунтовой оценки
Форма
Акт проверки проведения экспертизы сортовых и посевных качеств семян
На основании _______________________________________ произведена
(заявления)
проверка ____________________________________________________________
(наименование аккредитованной лаборатории по экспертизе
________________________________________________________________
качества семян)
по выполняемым работам по экспертизе сортовых и посевных качеств семян
и соблюдения нормативных правовых актов и национальных стандартов
в области семеноводства.
Дата проведения проверки c "__" по "__" _____________ 20__ года
Результаты проверки:
Ведение журнала регистрации средних проб_________________________
Ведение журнала качества семян___________________________________
Надлежащее оформление документов о качестве семян
_______________________________________________________________
Хранение средних проб семян ___________________________________
Соблюдение методики определения посевных качеств семян_________
____________________________________________________________________
Выявленные нарушения:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Заключение: ___________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Представитель
аккредитованной лаборатории
по экспертизе качества семян
_______________       _____________       _____________________________________
(должность)             (подпись)             (фамилия, имя, отчество (при наличии))
Государственный инспектор
по семеноводству
____________       ______________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при наличии))
Приложение 4
к приказу Заместителя
Премьер – Министра
Республики Казахстан –
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 18 апреля 2018 года № 158

7. Қаракүйелiк құрылымдар _________________________________________ %
8. Қарамықтар _____________________________________________________%
9. Бидай нематодасының берiштерi (1 кг-ға дана) _________________________
10. Өсу энергиясы___________________________________________________%
11. Өнгiштiгi _______________________________________________________%
оның iшiнде қаттылары ______________________________________________%
өсiру жағдайлары_____________________________________________________
12. Тіршілікке бейiмдiлiгi ____________________________________________ %
анықтау әдiсi________________________________________________________
13. Ылғалдылығы ___________________________________________________%
14. 1000 дәннiң салмағы__________________________________________ грамм
15. Аурулармен залалдануы (тұқымды талдау кезiнде толтырылады:
центрифугалау әдiсiмен _____ дана немесе биологиялық әдiспен ___________%
16. Зиянкестердің жайлануы___________________________________________
17. Тұқым сынамаларын сырттай қарап-тексеру деректерi:
түсi қалыпты иiсi қалыпты
қарайған шіріген
18. Басым түрлердiң ботаникалық құрамы:
басқа дақылды өсiмдiктердiң тұқымдары ______________________________
(атауы)
сұрыптық өсiмдiктердiң тұқымдары__________________________________
(атауы)
19. Басқа айқындамалар:_______________________________________________
Қорытынды мен ұсыныстар:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Толық немесе толық емес талдау жүргiзген кезде:
Тұқымдар мынадай көрсеткiштер бойынша
кондицияланбаған
Талдау кезiнде анықталғаны
Стандартпен белгiленгенi
1
2
3
Тұқымдар ____________________________ және қайтадан толық талдануы тиіс
(өңдеу түрi)
Толық емес талдау жүргiзген кезде:
Тұқымдар ___________________________________________________________
(талдау жүргiзiлген көрсеткiштердің атауы)
бойынша ұлттық стандарт талаптарына сай келеді.
________________________________ _________ ______________________
(уәкілетті тұлғаның лауазымы) (қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болса))
Мөр орны 20__ жылғы ________________ (күнi, айы)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары-
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 18 сәуірдегі
№ 158 бұйрығына
3-қосымша
Сұрыптық және тұқымдық
бақылауды, жерге егіп
бағалауды
жүзеге асыру қағидаларына
6-қосымша
Тұқымның сорттық және егу сапасына сараптама жүргізілуін тексеру актісi
___________________________________________________________ негiзiнде
(өтініш)
________________________________________________________________
(аккредиттелген тұқым сапасына сараптама жасау жөнiндегi зертхананың атауы)
____________________________________________________________________
тұқымның сорттық және егу сапасына сараптама жасау жөнiндегi орындалатын
жұмыстар бойынша және оның тұқым шаруашылығы саласындағы нормативтiк
құқықтық актiлер мен ұлттық стандарттарды сақтауына тексеру жүргізілді.
Тексеру жүргiзiлген күн: 20__ жылғы "__" ________ бастап "__" _______ дейін
Тексеру нәтижелерi:
Орташа сынамаларды тiркеу журналын жүргізуі______________________
Тұқымның сапасы журналын жүргізуі_______________________________
Тұқымның сапасы туралы құжаттарды тиісінше ресімдеуі______________
Тұқымның орташа сынамаларын сақтауы____________________________
Тұқымдарды егу сапасын анықтау әдістемесін сақтауы________________
__________________________________________________________________
Анықталған бұзушылықтар:_______________________________________
_______________________________________________________________
Қорытынды: _________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Аккредиттелген тұқым
сапасына сараптама жасау
жөнiндегi зертхананың өкiлi
_____________ _________ _______________________________________
(лауазымы) (қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болса))
Tұқым шаруашылығы жөнiндегi
мемлекеттiк инспектор________ _______________________________________
(қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болса))
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары-
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 18 сәуірдегі
№ 158 бұйрығына
4-қосымша
Тұқым сапасына
сараптама жасауды жүзеге
асыру қағидаларына

Приложение 1-3
к Правилам осуществления
экспертизы качества семян
Форма
Журнал регистрации выданных документов о качестве семян
Наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица
Культура
Количество, тонн
Наименование документа
№ и дата выданного документа
Подпись
1
2
3
4
5
6
7
Примечание: журнал прошнуровывается, пронумеровывается, скрепляется
подписью должностного уполномоченного лица лаборатории и заверяется
печатью лаборатории.
Приложение 7
к приказу Заместителя
Премьер – Министра
Республики Казахстан –
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 18 апреля 2018 года № 158
Приложение 2
к Правилам осуществления
экспертизы качества семян
Форма
Удостоверение о кондиционности семян
№ ____                   действительно до _________________ 20__ года
(число, месяц)
Выдано
____________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при
наличии) физического лица, район, область) на партию № __________семян
____________________________________________________________________
(сельскохозяйственное растение, сорт)
полученных от _______________________________________________________
репродукции ______________________, года урожая ______________________
массой ________________ центнеров, фракции №__________________________
представленных на анализ при акте № _________ от ______________ 20__ года
(число, месяц)
хранящихся __________________________________________________________
(№___ отделения (бригады))
Число мест (мешков) склад № ___________, закром № ____________ насыпью
Назначение семян __________________________________________________
Качество семян соответствует___________________________________ классу
(прописью)
Результаты анализа
1. Чистота ________________ %, в том числе ___________________________%
2. Отход, всего ______ % в том числе преобладающие группы __________%
3. Семян других растений (штук на 1 килограмм (далее – кг) или %________
4. Семян других видов кормовых трав __________________________________%
5. Семян других культурных растений (штук на 1 кг или %)_________________
6. Семян сорных растений (штук на 1 кг или %), всего ____________________
в том числе:
семян овсюга (штук на 1 кг)_________________________________________%
семян наиболее вредных сорняков (для кормовых трав, штук на 1 кг) __%
семян пырея ползучего (штук на 1 кг)________________________________%
7. Головневых образований ________________________________________%
8. Склероциев ____________________________________________________%

1-3-қосымша
Нысан
Берілген тұқым сапасы туралы құжаттарларды тіркеу журналы
Заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болса)
Дақыл
Саны, тонна
Құжат-
тың атауы
Берілген құжаттың № және күні
Қолы
1
2
3
4
5
6
7
Ескертпе: журнал тiгiледі, нөмiрленеді, зертхананың лауазымды уәкілетті адамының қолымен бекемделеді және зертхана мөрімен расталады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары-
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 18 сәуірдегі
№ 158 бұйрығына
7-қосымша
Тұқым сапасына
сараптама жасауды жүзеге
асыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Тұқымның кондициялығы туралы куәлiк
№ ____      20__ жылғы ________________ дейiн жарамды
(күнi, айы)
____________________________________________________________________
(облыс, аудан, заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның тегi, аты,
әкесiнiң аты (бар болса))
____________________________________________________________________
____________________________________________________________ сақтаулы
(№ ___ бөлiмше (бригада))
20_ жылғы _____________ № ______________ акт кезінде талдауға ұсынылған
(күні, айы)
_____________________________________________________________алынған,
_________________ жылғы егiннiң ________________________ репродукциялы
____________________________________________________________________
(ауыл шаруашылығы өсiмдiгi, сорты)
салмағы ______ центнер, №______ фракция тұқымының №_____ партиясына
берiлдi.
Орын (қап) саны, № ____ қойма, № ____ қамба, үйiндiмен
Тұқымның мақсаты___________________________________________________
Тұқымның сапасы ________________________________ сыныпқа сәйкес келеді.
(жазбаша)
Талдау нәтижелерi
1. Тазалығы ______________________ %, оның iшiнде____________________ %
2. Қалдық, барлығы ______ %, оның iшiнде басым топтар_________________ %
3. Басқа өсiмдiктердiң тұқымдары (1 килограммға (бұдан әрі – кг)
дана немесе %)________________________________________________________
4. Азықтық шөптердiң басқа түрлерiнiң тұқымдары______________________ %
5. Басқа дақылды өсiмдiктердiң тұқымдары (1 кг-ға дана немесе %) __________
6. Арамшөп өсiмдiктерінің тұқымдары (1 кг-ға дана немесе %),
барлығы ______ оның iшiнде:
қарасұлы тұқымы (1 кг-ға дана) _______________________________________%
неғұрлым зиянды арамшөп тұқымдары (азықтық шөптер үшiн, 1 кг-ға дана) ___
жатаған бидайықтың тұқымдары (1 кг-ға дана) ____________________________
7. Қаракүйелiк құрылымдар __________________________________________ %
8. Қарамықтар______________________________________________________ %

1. Чистота _________________________ % в том числе____________________%
2. Отход, всего _____________________ % в том числе преобладающие группы
___________________________________________________________________%
3. Семян других растений (штук на 1 килограмм (далее – кг) или %)_______
4. Семян других видов кормовых трав__________________________________%
5. Семян других культурных растений (штук на 1 кг или %)_________________
6. Семян сорных растений (штук на 1 кг или %), всего____________в том числе:
семян овсюга (штук на 1 кг) ____________________________________________
семян наиболее вредных сорняков (для кормовых трав, штук на 1 кг)_________
семян пырея ползучего (штук на 1 кг)___________________________________
семян карантинных сорняков (штук на 1 кг)_______________________________
семян ядовитых сорняков (штук на 1 кг)__________________________________
7. Головневых образований ___________________________________________%
8. Склероциев_______________________________________________________%
9. Галлов пшеничной нематоды (штук на 1 кг)____________________________
10. Энергия прорастания ____________________________________________%
11. Всхожесть _____________________________________________________%
в том числе твердых________________________________________________%
Условия проращивания________________________________________________
12. Жизнеспособность______________________________________________%
Метод определения___________________________________________________
13. Влажность _____________________________________________________%
14. Масса 1000 семян_____________________________________________грамм
15. Зараженность болезнями (заполняется при анализе семян методом:
центрифугирования_________ штук или биологическим __________________%
16. Заселенность вредителями___________________________________________
17. Данные внешнего осмотра пробы семян:
цвет нормальный запах нормальный
потемневший затхлый
18. Ботанический состав преобладающих видов:
семян других культурных растений_____________________________________
(название)
семян сортовых растений ____________________________________________
(название)
19. Другие определения:_______________________________________________
Заключение и предложения:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
При проведении полного или неполного анализа:
Семена некондиционны
по следующим показателям
Установлено
при анализе
Установлено
стандартом
1
2
3
Семена подлежат _________________________ и повторному полному анализу
(вид подработки)
При проведении неполного анализа:
семена по __________________________________________________________
(наименование показателей, по которым проведен анализ)
соответствуют требованиям национального стандарта.
_________________________________       _________       ______________________
(должность уполномоченного лица)       (подпись)       (фамилия, имя, отчество
(при наличии))
Место
печати
_______________ 20__ года
(число, месяц)
Приложение 10
к приказу Заместителя
Премьер – Министра
Республики Казахстан –
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 18 апреля 2018 года № 158
Приложение 5
к Правилам осуществления
экспертизы качества семян
Форма
Результат анализа семян № ____
Выдан ________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя,
________________________________________________________________
отчество (при наличии) физического лица, район, область)
на партию № ___ семян ________________________________________________
(сельскохозяйственное растение, сорт)
полученных от________________________________________________________
репродукции ______________________, год урожая ______________________
массой _____________________ центнеров, фракции № ____________________,
представленных на анализ при акте № __________ от _____________ 20__ года
(число, месяц)
хранящихся _________________________________________________________
(№ ___ отделения (бригады))
Число мест (мешков), склад № _________, закром № ___________ насыпью
Назначение семян ___________________________________________________
Результаты анализа
Показатели качества
Средний
Показатель
Номера контрольных
единиц, подлежащих
выделению, и их качество
1
2
3
4
5

1. Тазалығы ________________ %, оның iшiнде _________________________ %
2. Қалдық, барлығы ______ %, оның iшiнде басым топтар ________________ %
3. Басқа өсiмдiктердiң тұқымдары (1 килограммға (бұдан әрі – кг)
дана немесе %)___________________________________________________________
4. Азықтық шөптердiң басқа түрлерiнiң тұқымдары ______________________ %
5. Басқа дақылды өсiмдiктердiң тұқымдары (1 кг-ға дана немесе %) __________
6. Арамшөп өсiмдiктерінің тұқымдары (1 кг-ға дана немесе %), барлығы _________
оның iшiнде:
қарасұлы тұқымы (1 кг-ға дана) ______________________________________%
неғұрлым зиянды арамшөп тұқымдары (азықтық шөптер үшiн, 1 кг-ға дана)
_______________________________________________________________
жатаған бидайықтың тұқымдары (1 кг-ға дана)____________________________
карантиндiк арамшөптердiң тұқымдары (1 кг-ға дана)______________________
улы арамшөптердiң тұқымдары (1 кг-ға дана) _____________________________
7. Қаракүйелiк құрылымдар ___________________________________________%
8. Қарамықтар ______________________________________________________%
9. Бидай нематодасының берiштерi (1 кг-ға дана)__________________________
10. Өсу энергиясы___________________________________________________%
11. Өнгiштiгi _______________________________________________________%
оның iшiнде қаттылары ______________________________________________%
өсiру жағдайлары_____________________________________________________
12. Тіршілікке бейiмдiлiгi_____________________________________________%
анықтау әдiсi________________________________________________________
13. Ылғалдылығы ___________________________________________________%
14. 1000 дәннiң салмағы _________________________________________ грамм
15. Аурулармен залалдануы (тұқымды талдау кезiнде толтырылады:
центрифугалау әдiсiмен _____ дана немесе биологиялық әдiспен __________%)
16. Зиянкестердің жайлануы___________________________________________
17. Тұқым сынамаларын сырттай қарап-тексеру деректерi:
түсi қалыпты иiсi қалыпты
қарайған шіріген
18. Басым түрлердiң ботаникалық құрамы:
басқа дақылды өсiмдiктердiң тұқымдары_________________________________
(атауы)
сорттық өсiмдiктердiң тұқымдары_______________________________________
(атауы)
19. Басқа айқындамалар:_______________________________________________
Қорытынды мен ұсыныстар:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Толық немесе толық емес талдау жүргiзген кезде:
Тұқымдар мынадай
көрсеткiштер бойынша
кондицияланбаған
Талдау кезiнде
белгіленгені
Стандартпен
белгiленгенi
1
2
3
тұқымдар __________________________ және қайтадан толық талдауға жатады
(өңдеу түрi)
Толық емес талдау жүргiзген кезде:
тұқымдар____________________________________________________________
(талдау жүргiзiлген көрсеткiштердің атауы)
бойынша ұлттық стандарттың талаптарына сәйкес келеді.
______________________________ _________ ______________________
(уәкілетті адамның лауазымы) (қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болса))
Мөр орны 20__ жылғы ________________
(күнi, айы)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары-
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 18 сәуірдегі
№ 158 бұйрығына
10-қосымша
Тұқым сапасына
сараптама жасауды жүзеге
асыру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
№ ___ тұқымды талдау нәтижесi
____________________________________________________________________
(облыс, аудан, заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның тегi, аты,
әкесiнiң аты (бар болса))
___________________________________________________________________
___________________________________________________________ сақтаулы
(№ ___ бөлiмше (бригада))
20_ жылғы ____________ № ______ акт кезінде талдауға ұсынылған
(күнi, айы)
___________________________________________________________ алынған,
__________________ жылғы егiннiң _______________________репродукциялы
____________________________________________________________________
(ауыл шаруашылығы өсiмдiгi, сорты)
салмағы ____ центнер, № ___ фракция тұқымының № ____ партиясына
берiлдi.
Орын (қап) саны, № ____ қойма, № ____ қамба, үйiндiмен
Тұқымның мақсаты___________________________________________________
Талдау нәтижелерi
Сапа көрсеткіштері
Орташа көрсеткіш
Бөлінуге жататын бақылау бірліктерінің нөмірлері және олардың сапасы
1
2
3
4
5

1. Чистота, % в том числе_____________________________________________%
2. Отход, всего, в том числе преобладающие группы______________________%
3. Семян других растений, (штук на 1 килограмм (далее – кг) или %)_____
4. Семян других видов кормовых трав, %________________________________
5. Семян других культурных растений, (штук на 1 кг или %)_______________
6. Семян сорных растений (штук на 1 кг или %), всего ____________________
в том числе:__________________________________________________________
семян овсюга (штук на 1 кг) ____________________________________________
семян наиболее вредных сорняков (для кормовых трав, штук на 1 кг) ________
семян пырея ползучего, (штук на 1 кг)____________________________________
семян карантинных сорняков, (штук на 1 кг) ______________________________
семян ядовитых сорняков (штук на 1 кг)__________________________________
7. Головневых образований,___________________________________________%
8. Склероциев_______________________________________________________%
9. Галлов пшеничной нематоды, (штук на 1 кг) __________________________
10. Энергия прорастания,_____________________________________________%
11. Всхожесть, ______________________________________________________%
Условия проращивания ____________________________________________
12. Жизнеспособность,_______________________________________________%
Метод определения ________________________________________________
13. Влажность,______________________________________________________%
14. Масса 1000 семян, ____________ грамм
15. Зараженность болезнями (заполняется при анализе семян методом:
центрифугирования, штук________ или биологическим,______%)
16. Заселенность вредителями __________________________________________
17. Цвет нормальный потемневший
18. Запах нормальный затхлый__________________________________________
19. Другие определения: _______________________________________________
Заключение:
Партия семян неоднородна. Контрольные единицы № ______________________
некондиционны по ________________________________, подлежат выделению
(наименование показателей)
из общей партии и_________________________________ после чего вся партия
(вид подработки)
должна быть проверена по всем показателям качества.
_________________________________       _________       ______________________
(должность уполномоченного лица)       (подпись)       (фамилия, имя, отчество
(при наличии))
Место
печати
_______________ 20__ года
(число, месяц)

1. Тазалығы ________________ %, оның iшiнде _________________________ %
2. Қалдық, барлығы ____ %, оның iшiнде басым топтар ___________________%
3. Басқа өсiмдiктердiң тұқымдары (1 килограммға (бұдан әрі – кг) дана немесе %)
___________________________________________________________________
4. Азықтық шөптердiң басқа түрлерiнiң тұқымдары ______________________ %
5. Басқа дақылды өсiмдiктердiң тұқымдары (1 кг-ға дана немесе %)
____________________________________________________________________
6. Арамшөп өсiмдiктерінің тұқымдары (1 кг-ға дана немесе %), барлығы:________
оның iшiнде:
қарасұлы тұқымы (1 кг-ға дана) ______________________________________%
неғұрлым зиянды арамшөп тұқымдары (азықтық шөптер үшiн, 1 кг-ға дана)___
жатаған бидайықтың тұқымдары (1 кг-ға дана)____________________________
карантиндiк арамшөптердiң тұқымдары (1 кг-ға дана)______________________
улы арамшөптердiң тұқымдары (1 кг-ға дана)_____________________________
7. Қаракүйелiк құрылымдар __________________________________________ %
8. Қарамықтар______________________________________________________ %
9. Бидай нематодасының берiштерi (1 кг-ға дана)__________________________
10. Өсу энергиясы__________________________________________________ %
11. Өнгiштiгi ______________________________________________________ %
өсiру жағдайлары_____________________________________________________
12. Тіршілікке бейiмдiлiгi ____________________________________________ %
анықтау әдiсi________________________________________________________
13. Ылғалдылығы___________________________________________________ %
14. 1000 дәннiң салмағы __________________________________________грамм
15. Аурулармен залалдануы (тұқымды талдау кезiнде толтырылады:
центрифугалау әдiсiмен _____ дана немесе биологиялық әдiспен
__________________________________________________________________ %)
16. Зиянкестердің жайлануы ___________________________________________
17. Түсi қалыпты қарайған
18. Иiсi қалыпты шіріген ___________________________________________
19. Басқа айқындамалар: ______________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қорытынды:
Тұқым партиясы бiркелкi емес. № __________ бақылау бiрлiктерi
____________________________ бойынша кондициялы емес, жалпы партиядан
(көрсеткiштер атауы)
бөлуге және ________________ жатады, содан кейін бүкіл партия
(өңдеу түрi)
барлық сапа көрсеткiштерi бойынша тексерiлуі тиiс.
_______________________________ _________ ______________________
(уәкілетті адамның лауазымы) (қолы) (тегi, аты, әкесiнiң аты (бар болса))
Мөр орны 20__ жылғы ________________
(күнi, айы)