О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2018 года № 185. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 сентября 2018 года № 17439.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и в целях совершенствования ведения бухгалтерского учета Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам ведения бухгалтерского учета, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту бухгалтерского учета (Рахметова С.К.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления его направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) настоящего пункта и пунктом 3 настоящего постановления.
3. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Галиеву Д.Т.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от "27" августа 2018 года № 185
Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам ведения бухгалтерского учета

Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына бухгалтерлік есеп жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 тамыздағы № 185 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 27 қыркүйекте № 17439 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және бухгалтерлік есеп жүргізуді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының бухгалтерлік есеп жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі бекітілсін.
2. Бухгалтерлік есеп департаменті (Рахметова С.К.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді;
3) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2), 3) тармақшаларында және 3-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.Т. Ғалиеваға жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 27 тамыздағы
№ 185 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының бухгалтерлік есеп жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі

1. Утратил силу постановлением Правления Национального Банка РК от 21.09.2020 № 109 (вводится в действие с 16.12.2020).
2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 4 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета управляющими инвестиционным портфелем и организациями, осуществляющими брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6090) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета управляющими инвестиционным портфелем, организациями, осуществляющими брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг, и страховыми организациями, имеющими лицензию на осуществление деятельности по отрасли "страхование жизни" и осуществляющие заключение договоров страхования, предусматривающих условия участия страхователя в инвестициях страховщика";
преамбулу и пункт 1 изложить в следующей редакции:
"В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и в целях совершенствования порядка ведения бухгалтерского учета управляющими инвестиционным портфелем, организациями, осуществляющими брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг, и страховыми организациями, имеющими лицензию на осуществление деятельности по отрасли "страхование жизни" и осуществляющие заключение договоров страхования, предусматривающих условия участия страхователя в инвестициях страховщика, Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по ведению бухгалтерского учета управляющими инвестиционным портфелем, организациями, осуществляющими брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг, и страховыми организациями, имеющими лицензию на осуществление деятельности по отрасли "страхование жизни" и осуществляющие заключение договоров страхования, предусматривающих условия участия страхователя в инвестициях страховщика.";
в Инструкции по ведению бухгалтерского учета управляющими инвестиционным портфелем и организациями, осуществляющими брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг, утвержденной указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Инструкция по ведению бухгалтерского учета управляющими инвестиционным портфелем, организациями, осуществляющими брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг, и страховыми организациями, имеющими лицензию на осуществление деятельности по отрасли "страхование жизни" и осуществляющие заключение договоров страхования, предусматривающих условия участия страхователя в инвестициях страховщика";
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";

1. Күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 21.09.2020 № 109 (16.12.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. "Инвестициялық портфельді басқарушылардың және бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2010 жылғы 1 ақпандағы № 4 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6090 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Инвестициялық портфельді басқарушылардың, бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың және "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыра лицензиясы бар және сақтандырушының инвестицияларына сақтанушының қатысу талаптары көзделетін сақтандыру шарттарын жасауды жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарының бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы";
кіріспесі және 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және инвестициялық портфельді басқарушылардың, бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың және "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыра лицензиясы бар және сақтандырушының инвестицияларына сақтанушының қатысу талаптары көзделетін сақтандыру шарттарын жасауды жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарының бухгалтерлік есепті жүргізу тәртібін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Инвестициялық портфельді басқарушылардың, бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың және "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыра лицензиясы бар және сақтандырушының инвестицияларына сақтанушының қатысу талаптары көзделетін сақтандыру шарттарын жасауды жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарының бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Инвестициялық портфельді басқарушылардың және бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Инвестициялық портфельді басқарушылардың, бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың және "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыра лицензиясы бар және сақтандырушының инвестицияларына сақтанушының қатысу талаптары көзделетін сақтандыру шарттарын жасауды жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарының бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулық";
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";

пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг", от 7 июля 2004 года "Об инвестиционных фондах", от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", международными стандартами финансовой отчетности и детализирует ведение бухгалтерского учета:
управляющими инвестиционным портфелем активов клиентов, находящихся в инвестиционном управлении, и страховыми организациями, имеющими лицензию на осуществление деятельности по отрасли "страхование жизни" и осуществляющие заключение договоров страхования, предусматривающих условия участия страхователя в инвестициях страховщика (далее – организация);
организациями, осуществляющими брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг, (далее – брокер) активов, полученных от клиентов по договору об оказании брокерских услуг.
2. При ведении бухгалтерского учета активов клиентов, находящихся в инвестиционном управлении, и активов, полученных от клиентов по договору об оказании брокерских услуг, организацией и брокером применяются внебалансовые счета в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 сентября 2008 года № 79 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5348.
При ведении бухгалтерского учета активов клиентов, находящихся в инвестиционном управлении страховой организации, применяются внебалансовые счета в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 декабря 2017 года № 251 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для страховых (перестраховочных) организаций, исламских страховых (перестраховочных) организаций, обществ взаимного страхования и страховых брокеров, Инструкции по ведению бухгалтерского учета страховыми (перестраховочными) организациями, исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, обществами взаимного страхования, страховыми брокерами и о внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16390.";
заголовки глав 2, 2-1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 и 12 изложить в следующей редакции:

1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Нұсқаулық "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі, "Инвестициялық қорлар туралы" 2004 жылғы 7 шілдедегі, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының заңдарына, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес әзірленді және:
клиенттердің инвестициялық басқарудағы активтерінің инвестициялық портфельін басқарушылардың және "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыра лицензиясы бар және сақтандырушының инвестицияларына сақтанушының қатысу талаптары көзделетін сақтандыру шарттарын жасауды жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарының (бұдан әрі - ұйым);
бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың (бұдан әрі - брокер) брокерлік қызметтер көрсету туралы шарт бойынша клиенттерден алынған активтердің бухгалтерлік есебін жүргізуін нақтылайды.
2. Клиенттердің инвестициялық басқарудағы активтерінің және брокерлік қызмет көрсету туралы шарт бойынша клиенттерден алынған активтердің бухгалтерлік есебін жүргізген кезде ұйым және брокер Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5348 болып тіркелген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2008 жылғы 22 қыркүйектегі № 79 қаулысына сәйкес баланстан тыс шоттарды қолданады.
Клиенттердің сақтандыру ұйымның инвестициялық басқаруындағы активтерінің бухгалтерлік есебін жүргізген кезде Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16390 болып тіркелген "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, өзара сақтандыру қоғамдарына және сақтандыру брокерлерiне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын, Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, өзара сақтандыру қоғамдарының, сақтандыру брокерлерiнiң бухгалтерлік есеп жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы және Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бухгалтерлік есеп жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 251 қаулысына сәйкес баланыстан тыс шоттар қолданылады.";
2, 2-1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 және 12-тараулардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:

"Глава 2. Учет активов, принятых в инвестиционное управление";
"Глава 2-1. Размещение денег, находящихся в инвестиционном управлении, в иностранную валюту";
"Глава 3. Размещение денег, находящихся в инвестиционном управлении, во вклады";
"Глава 4. Размещение денег, находящихся в инвестиционном управлении, в ценные бумаги";
"Глава 5. Размещение денег, находящихся в инвестиционном управлении, в производные финансовые инструменты";
"Глава 6. Совершение операций РЕПО и обратного РЕПО с ценными бумагами, находящимися в инвестиционном управлении";
"Глава 7. Размещение денег, находящихся в инвестиционном управлении, в аффинированные драгоценные металлы";
"Глава 8. Размещение денег, находящихся в инвестиционном управлении, в инвестиции в капитал юридических лиц, не являющихся акционерными обществами";
"Глава 9. Размещение денег, находящихся в инвестиционном управлении, в основные средства и нематериальные активы";
"Глава 10. Учет активов, изъятых из инвестиционного управления";
"Глава 11. Учет доходов организации";
"Глава 12. Учет активов, принятых по договору об оказании брокерских услуг".
3. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 июня 2013 года № 149 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций по страхованию и перестрахованию" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8596, опубликовано 5 сентября 2013 года в газете "Юридическая газета" № 131 (2508) следующие изменения:
в Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций по страхованию и перестрахованию, утвержденной указанным постановлением:
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Бухгалтерский учет операций по страхованию (перестрахованию) жизни";
заголовок параграфа 5 главы 3 изложить в следующей редакции:

"2-тарау. Инвестициялық басқаруға қабылданған активтерді есепке алу";
"2-1-тарау. Инвестициялық басқарудағы ақшаны шетел валютасына орналастыру";
"3-тарау. Инвестициялық басқарудағы ақшаны салымдарға орналастыру";
"4-тарау. Инвестициялық басқарудағы ақшаны бағалы қағаздарға орналастыру";
"5-тарау. Инвестициялық басқарудағы ақшаны туынды қаржы құралдарына орналастыру";
"6-тарау. Инвестициялық басқарудағы бағалы қағаздармен РЕПО және кері РЕПО операцияларын жүргізу";
"7-тарау. Инвестициялық басқарудағы ақшаны тазартылған қымбат металдарға орналастыру";
"8-тарау. Инвестициялық басқарудағы ақшаны акционерлік қоғамдар болып табылмайтын заңды тұлғалардың капиталына инвестицияларға орналастыру";
"9-тарау. Инвестициялық басқарудағы ақшаны негізгі құрал-жабдықтарға және материалдық емес активтерге орналастыру";
"10-тарау. Инвестициялық басқарудан алынған активтерді есепке алу";
"11-тарау. Ұйымның кірістерін есепке алу";
"12-тарау. Брокерлік қызмет көрсету туралы шарт бойынша қабылданған активтерді есепке алу".
3. "Сақтандыру және қайта сақтандыру операцияларының бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 28 маусымдағы № 149 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8596 болып тіркелген, 2013 жылғы 5 қыркүйекте "Заң газеті" газетінде № 133 (2334) жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру және қайта сақтандыру операцияларының бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықта:
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Өмірді сақтандыру (қайта сақтандыру) бойынша операциялардың бухгалтерлік есебі";
3-тараудың 5-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:

"Параграф 5. Учет операций по участию страхователя в прибыли страховой организации";
пункты 49, 50, 51, 52 и 53 исключить.
4. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 декабря 2017 года № 251 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для страховых (перестраховочных) организаций, исламских страховых (перестраховочных) организаций, обществ взаимного страхования и страховых брокеров, Инструкции по ведению бухгалтерского учета страховыми (перестраховочными) организациями, исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, обществами взаимного страхования, страховыми брокерами и о внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16390, опубликовано 2 марта 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменение и дополнения:
в Типовом плане счетов бухгалтерского учета для страховых (перестраховочных) организаций, исламских страховых (перестраховочных) организаций, обществ взаимного страхования и страховых брокеров, утвержденном указанным постановлением:
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"5-параграф. Сақтанушының сақтандыру ұйымының пайдасына қатысу операцияларын есепке алу";
49, 50, 51, 52 және 53-тармақтар алып тасталсын.
4. "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, өзара сақтандыру қоғамдарына және сақтандыру брокерлерiне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын, Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, өзара сақтандыру қоғамдарының, сақтандыру брокерлерiнiң бухгалтерлік есеп жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы және Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бухгалтерлік есеп жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 251 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16390 болып тіркелген, 2018 жылғы 2 наурызда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгеріс пен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, өзара сақтандыру қоғамдарына және сақтандыру брокерлерiне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Счета, предусмотренные параграфами 1, 2, 3, 4 и 5 главы 2 Плана счетов, отражаются в бухгалтерском балансе организации.
Счета, предусмотренные параграфами 6 и 7 главы 2 Плана счетов, отражаются в отчете о прибылях и убытках организации.
Счета, предусмотренные параграфом 8 главы 2 Плана счетов, относятся к внебалансовым счетам и предназначены для учета условных и возможных требований и обязательств организации.

"5. Шоттар жоспарының 2-тарауының 1, 2, 3, 4 және 5-параграфтарында көзделген шоттар ұйымның бухгалтерлік балансында көрсетіледі.
Шоттар жоспарының 2-тарауының 6 және 7-параграфтарында көзделген шоттар ұйымның пайда және зиян туралы есебінде көрсетіледі.
Шоттар жоспарының 2-тарауының 8-параграфында көзделген шоттар баланстан тыс шоттарға жатқызылады және ұйымның шартты және ықтимал талаптары мен міндеттемелерін есепке алуға арналған.

Счета, предусмотренные параграфом 9 главы 2 Плана счетов, относятся к внебалансовым счетам и являются счетами меморандума.
Счета, предусмотренные параграфом 10 главы 2 Плана счетов, относятся к внебалансовым счетам и предназначены для учета активов клиентов, находящихся в инвестиционном управлении.";
главу 2 дополнить параграфом 10 следующего содержания:
"Параграф 10. Активы клиентов, находящиеся в инвестиционном управлении

Шоттар жоспарының 2-тарауының 9-параграфында көзделген шоттар баланстан тыс шоттарға жатқызылады және меморандум шоттары болып табылады.
Шоттар жоспарының 2-тарауының 10-параграфында көзделген шоттар баланстан тыс шоттарға жатқызылады және инвестициялық басқарудағы клиенттердің активтерін есепке алуға арналған.";
2-тарау мынадай мазмұндағы 10-параграфпен толықтырылсын:
"10-параграф. Клиенттердің инвестициялық басқарудағы активтері

1840 03
Расходы от купли-продажи
1840 04
Реализованные расходы от переоценки активов по справедливой стоимости
1840 05
Реализованные расходы по курсовой разнице
1840 06
Нереализованные расходы от переоценки активов по справедливой стоимости
1840 07
Нереализованные расходы по курсовой разнице
1840 08
Прочие расходы
1840 09
Реализованный расход от переоценки сделок с производными финансовыми инструментами
1840 10
Нереализованный расход от переоценки сделок с производными финансовыми инструментами";
главу 3 дополнить параграфом 4 следующего содержания:

1840 03
Сатып алу-сатудан болған шығыстар
1840 04
Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан болған іске асырылған шығыстар
1840 05
Бағамдық айырма бойынша іске асырылған шығыстар
1840 06
Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстар
1840 07
Бағамдық айырма бойынша іске асырылмаған шығыстар
1840 08
Басқа да шығыстар
1840 09
Туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді қайта бағалаудан болған іске асырылған шығыс
1840 10
Туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыс";
3-тарау мынадай мазмұндағы 4-параграфпен толықтырылсын:

"Параграф 4. Активы клиентов, находящиеся в инвестиционном управлении
1800 01 "Деньги" (активный).
Назначение: учет сумм денег клиентов, находящихся в инвестиционном управлении и (или) поступивших на текущие счета организации, открытые в банках второго уровня либо организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в национальной и иностранной валюте.
По дебету счета проводится сумма денег клиентов, находящихся в инвестиционном управлении и (или) поступивших на текущий счет, открытый в банке второго уровня либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в национальной и иностранной валюте.
По кредиту счета проводится списание сумм денег клиентов с текущего счета, открытого в банке второго уровня либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в национальной и иностранной валюте при приобретении иных активов или их возврате клиенту.
1800 02 "Аффинированные драгоценные металлы" (активный).
Назначение: учет стоимости аффинированных драгоценных металлов, находящихся в инвестиционном управлении, приобретенных организацией для осуществления инвестиционного управления активами клиентов.
По дебету счета проводится стоимость аффинированных драгоценных металлов, приобретенных организацией для осуществления инвестиционного управления активами клиента.
По кредиту счета проводится списание стоимости аффинированных драгоценных металлов при их возврате клиенту или продаже.
1800 03 "Ценные бумаги" (активный).
Назначение: учет стоимости ценных бумаг, приобретенных (полученных) для инвестиционного управления активами клиентов.
По дебету счета проводится стоимость ценных бумаг, приобретенных (полученных) для инвестиционного управления активами клиента.
По кредиту счета проводится списание стоимости ценных бумаг при их возврате клиенту или продаже.
1800 04 "Вклады размещенные" (активный).
Назначение: учет сумм вкладов, размещенных в банках второго уровня либо организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится сумма вкладов, размещенных в банке второго уровня либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм размещенных вкладов при их возврате организации.
1800 05 "Инвестиции в капитал" (активный).
Назначение: учет сумм инвестиций по покупной стоимости, вложенных организацией в капитал другого юридического лица с целью осуществления значительного влияния или контроля, а также изменения доли участия.
По дебету счета проводится сумма инвестиций по покупной стоимости, вложенных организацией в капитал другого юридического лица, а также изменения доли участия.
По кредиту счета проводится списание сумм вложенных инвестиций при их выкупе юридическим лицом или их продаже.

"4-параграф. Клиенттердің инвестициялық басқарудағы активтері
1800 01 "Ақша" (актив).
Мақсаты: клиенттердің инвестициялық басқарудағы және (немесе) екінші деңгейдегі банктерде не банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ұлттық және шетел валютасында ашылған ағымдағы шоттарына келіп түскен ақша сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттердің инвестициялық басқарудағы және (немесе) екінші деңгейдегі банктерде не банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ұлттық және шетел валютасында ашылған ағымдағы шоттарына келіп түскен ақша сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша клиенттердің екінші деңгейдегі банкте не банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда ұлттық және шетел валютасында ашылған ағымдағы шотынан өзге де активтерді сатып алған немесе оларды клиентке қайтарған кезде ақша сомасын есептен шығару жазылады.
1800 02 "Тазартылған бағалы металдар" (актив).
Мақсаты: ұйым клиенттердің активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыру үшін сатып алған инвестициялық басқарудағы тазартылған бағалы металдардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым клиенттердің активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыру үшін сатып алған тазартылған бағалы металдардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша тазартылған бағалы металдардың құнын оларды клиентке қайтарған немесе сатқан кезде есептен шығару жазылады.
1800 03 "Бағалы металдар" (актив).
Мақсаты: клиенттердің активтерін инвестициялық басқару үшін сатып алынған (алынған) бағалы қағаздардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттің активтерін инвестициялық басқару үшін сатып алынған (алынған) бағалы қағаздардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздардың құнын оларды клиентке қайтарған немесе сатқан кезде есептен шығару жазылады.
1800 04 "Орналастырылған салымдар" (актив).
Мақсаты: екінші деңгейдегі банктерде не банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша екінші деңгейдегі банкте не банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда орналастырылған салымдар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған салымдар сомаларын оларды ұйымға қайтарған кезде есептен шығару жазылады.
1800 05 "Капиталға инвестициялар" (актив).
Мақсаты: ұйым айтарлықтай ықпал етуді немесе бақылауды жүзеге асыру, сондай-ақ қатысу үлесін өзгерту мақсатында басқа заңды тұлғаның капиталына салған инвестициялар сомаларын сатып алу құны бойынша есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым басқа заңды тұлғаның капиталына салған сатып алу құны бойынша инвестициялардың сомалары, сондай-ақ қатысу үлесін өзгерту жазылады.
Шоттың кредиті бойынша салынған инвестициялардың сомаларын оларды заңды тұлға сатып алған немесе оларды сатқан кезде есептен шығару жазылады.

1800 06 "Нематериальные активы" (активный).
Назначение: учет стоимости приобретения нематериальных активов.
По дебету счета проводится стоимость приобретенных нематериальных активов.
По кредиту счета проводится списание стоимости нематериальных активов при их реализации или ином выбытии.
1800 07 "Основные средства" (активный).
Назначение: учет стоимости приобретения основных средств.
По дебету счета проводится стоимость приобретенных основных средств.
По кредиту счета проводится списание стоимости основных средств при их реализации или ином выбытии.
1800 08 "Прочие активы" (активный).
Назначение: учет стоимости приобретения прочих активов.
По дебету счета проводится стоимость приобретенных прочих активов.
По кредиту счета проводится списание стоимости прочих активов при их реализации или ином выбытии.
1800 09 "Счета к получению" (активный).
Назначение: учет сумм требований (дебиторской задолженности) организации к физическим и юридическим лицам, возникающих в процессе осуществления инвестиционного управления активами клиентов.
По дебету счета проводится сумма требований (дебиторской задолженности) организации к физическому или юридическому лицу, возникающих в процессе осуществления инвестиционного управления активами клиента.
По кредиту счета проводится списание сумм требований (дебиторской задолженности) организации к физическому или юридическому лицу при их погашении или ином списании.
1800 10 "Дивиденды" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных доходов в виде дивидендов по инвестициям в капитал других юридических лиц.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов в виде дивидендов по инвестициям в капитал другого юридического лица.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов в виде дивидендов по инвестициям в капитал другого юридического лица при их оплате.
1800 11 "Вознаграждение" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных доходов в виде вознаграждения (купона) по ценным бумагам, вкладам и иным операциям.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов в виде вознаграждения (купона) по ценным бумагам, вкладам и иным операциям.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов в виде вознаграждения (купона) по ценным бумагам, вкладам и иным операциям при их оплате.
1800 12 "Прочие требования" (активный).
Назначение: учет сумм прочих требований по операциям, связанным с осуществлением инвестиционного управления активами клиентов.
По дебету счета проводится сумма прочих требований по операциям, связанным с осуществлением инвестиционного управления активами клиента.
По кредиту счета проводится списание сумм прочих требований по операциям, связанным с осуществлением инвестиционного управления активами клиента, при их погашении.

1800 06 "Материалдық емес активтер" (актив).
Мақсаты: материалдық емес активтерді сатып алу құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сатып алынған материалдық емес активтерді сатып алу құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша материалдық емес активтердің құнын оларды өткізу немесе өзгеше шығынға жазу кезінде есептен шығару жазылады.
1800 07 "Негізгі құралдар" (актив).
Мақсаты: негізгі құралдарды сатып алу құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сатып алынған негізгі құралдардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша негізгі құралдардың құнын оларды өткізу немесе өзгеше шығынға жазу кезінде есептен шығару жазылады.
1800 08 "Басқа да активтер" (актив).
Мақсаты: басқа да активтерді сатып алу құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сатып алынған басқа да активтердің құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да активтерді өткізген немесе өзгеше шығынға жазған кезде олардың құнын есептен шығару жазылады.
1800 09 "Алуға арналған шоттар" (актив).
Мақсаты: ұйымның клиенттердің активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыру процесінде туындайтын жеке және заңды тұлғаларға талаптары сомаларын (дебиторлық берешек) есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның клиенттердің активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыру процесінде туындайтын жеке және заңды тұлғаларға талаптары сомасы (дебиторлық берешек) жазылады.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның клиенттердің активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыру процесінде туындайтын жеке және заңды тұлғаларға талаптары сомаларын (дебиторлық берешек) есептен шығару жазылады.
1800 10 "Дивидендтер" (актив).
Мақсаты: басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар бойынша дивидендтер түрінде есептелген кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар бойынша дивидендтер түрінде есептелген кірістер сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар бойынша дивидендтер түрінде есептелген кірістер сомаларын оларды төлеген кезде есептен шығару жазылады.
1800 11 "Сыйақы" (актив).
Мақсаты: бағалы қағаздар (купондар), салымдар және басқа да операциялар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздар (купондар), салымдар және басқа да операциялар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздар (купондар), салымдар және басқа да операциялар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер сомаларын оларды төлеген кезде есептен шығару жазылады.
1800 12 "Басқа да талаптар" (актив).
Мақсаты: клиенттердің активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асырумен байланысты операциялар бойынша басқа да талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттердің активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асырумен байланысты операциялар бойынша басқа да талаптардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша клиенттердің активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асырумен байланысты операциялар бойынша басқа да талаптардың сомаларын есептен шығару жазылады.

1800 13 "Требования по сделкам с производными финансовыми инструментами" (активный).
Назначение: учет сумм требований, возникших в результате совершения сделок с производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводятся суммы требований, возникших в результате совершения сделок с производными финансовыми инструментами, а также суммы положительной переоценки.
По кредиту счета проводится списание сумм возникших требований при их оплате контрпартнером или аннулировании сделок с производными финансовыми инструментами, а также суммы отрицательной переоценки.
1800 14 "Операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами" (активный).
Назначение: учет сумм требований по операциям "обратное РЕПО" с ценными бумагами на дату открытия операции.
По дебету счета проводится сумма требований по операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами на дату открытия операции.
По кредиту счета проводится списание сумм требований по операции "обратное РЕПО" с ценными бумагами при закрытии или аннулировании операции.
1810 01 "Капитал" (пассивный).
Назначение: учет сумм чистых активов клиентов за отчетный период (конечный финансовый результат).
По кредиту счета проводится сумма доходов организации за отчетный период при закрытии соответствующих внебалансовых счетов группы № 1830.
По дебету счета проводится сумма расходов организации за отчетный период при закрытии соответствующих внебалансовых счетов группы № 1840.
1820 01 "Счета к оплате" (пассивный).
Назначение: учет сумм прочих обязательств (кредиторской задолженности) организации перед физическими либо юридическими лицами, возникающих в процессе осуществления инвестиционного управления активами клиентов.
По кредиту счета проводится сумма прочих обязательств (кредиторской задолженности) организации перед физическим либо юридическим лицом, возникающих в процессе осуществления инвестиционного управления активами клиента.
По дебету счета проводится списание сумм прочих обязательств (кредиторской задолженности) организации перед физическим либо юридическим лицом при их погашении или ином списании.
1820 02 "Прочие обязательства" (пассивный).
Назначение: учет сумм прочих обязательств по операциям, связанным с осуществлением инвестиционного управления активами клиентов.
По кредиту счета проводится сумма прочих обязательств по операциям, связанным с осуществлением инвестиционного управления активами клиента.
По дебету счета проводится списание сумм прочих обязательств при их оплате организацией.
1820 03 "Обязательства по сделкам с производными финансовыми инструментами".
Назначение: учет сумм обязательств по сделкам с производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводятся суммы обязательств, возникших в результате совершения сделок с производными финансовыми инструментами, а также суммы отрицательной переоценки.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств, возникших при их оплате организацией или аннулировании сделок с производными финансовыми инструментами, а также суммы положительной переоценки.

1800 13 "Туынды қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша талаптар" (актив).
Мақсаты: туынды қаржы құралдарымен мәмілелер жасау нәтижесінде пайда болған талаптар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша туынды қаржы құралдарымен мәмілелер жасау нәтижесінде пайда болған талаптар сомалары, сондай-ақ оң бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша туындаған талаптардың сомаларын оларды контр әріптес төлеген немесе туынды қаржы құралдарымен мәмілелердің күші жойылған кезде, сондай-ақ теріс қайта бағалау сомаларын есептен шығару жазылады.
1800 14 "Бағалы қағаздармен кері РЕПО операциялары" (актив).
Мақсаты: операцияны ашу күніне бағалы қағаздармен кері РЕПО операциялары бойынша талаптар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша операцияны ашу күніне бағалы қағаздармен кері РЕПО операциялары бойынша талаптар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша операцияны ашу күніне бағалы қағаздармен кері РЕПО операциялары бойынша талаптар сомаларын есептен шығару жазылады.
1810 01 "Капитал" (пассив).
Мақсаты: клиенттердің есепті кезеңдегі таза активтерінің сомаларын есепке алу (түпкі қаржылық нәтиже).
Шоттың кредиті бойынша № 1830 тобының тиісті баланстан тыс шоттарын жабу кезінде ұйымның есепті кезеңдегі кірістерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша № 1830 тобының тиісті баланстан тыс шоттарын жабу кезінде ұйымның есепті кезеңдегі шығыстарының сомасы жазылады.
1820 01 "Төлеуге арналған шоттар" (пассив).
Мақсаты: ұйымның клиенттердің активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыру процесінде пайда болатын жеке немесе заңды тұлғалар алдындағы басқа да міндеттемелердің (кредиторлық берешек) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның клиенттердің активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыру процесінде пайда болатын жеке немесе заңды тұлғалар алдындағы басқа да міндеттемелерінің (кредиторлық берешек) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның жеке немесе заңды тұлғалар алдындағы басқа да міндеттемелерінің (кредиторлық берешек) сомалары оларды өтеу немесе басқа да есептен шығару кезінде жазылады.
1820 02 "Басқа да міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: клиенттердің активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асырумен байланысты операциялар бойынша басқа да міндеттемелердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті клиенттердің активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асырумен байланысты операциялар бойынша басқа да міндеттемелердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа да міндеттемелердің сомалары оларды ұйым төлеген кезде есептен шығару жазылады.
1820 03 "Туынды қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша міндеттемелер".
Мақсаты: туынды қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша міндеттемелер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша туынды қаржы құралдарымен мәмілелер жасау нәтижесінде пайда болған міндеттемелердің сомалары, сондай-ақ теріс бағалау сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша туынды қаржы құралдарымен міндеттемелер сомаларын оларды ұйым төлеген немесе туынды қаржы құралдарымен мәмілелердің күші жойылған кезде, сондай-ақ оң қайта бағалау сомаларын есептен шығару жазылады.

1820 04 "Операции "РЕПО" с ценными бумагами" (пассивный).
Назначение: учет сумм обязательств по операциям "РЕПО" с ценными бумагами на дату открытия операции.
По кредиту счета проводится сумма обязательств по операциям "РЕПО" с ценными бумагами на дату открытия операции.
По дебету счета проводится списание сумм обязательств по операциям "РЕПО" с ценными бумагами при закрытии или аннулировании операции.
1830 01 "Поступление активов от клиента".
Назначение: учет стоимости активов, поступивших от клиентов и принятых организацией для инвестиционного управления активами клиентов.
По кредиту счета проводится стоимость активов, поступивших от клиента и принятых организацией для инвестиционного управления активами клиента.
По дебету счета проводится списание стоимости активов клиента на внебалансовый счет № 1810 01.
1830 02 "Доходы в виде вознаграждения (дивиденды)".
Назначение: учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по ценным бумагам, вкладам и иным активам.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с получением вознаграждения по ценным бумагам, вкладам и иным активам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет № 1810 01.
1830 03 "Доходы от купли-продажи".
Назначение: учет сумм доходов организации от купли-продажи активов.
По кредиту счета проводится сумма доходов организации от купли-продажи активов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на внебалансовый счет № 1810 01.
1830 04 "Реализованные доходы от переоценки активов по справедливой стоимости".
Назначение: учет сумм реализованных доходов, полученных организацией в результате изменения справедливой стоимости активов.
По кредиту счета проводится сумма реализованных доходов, полученных организацией в результате изменения справедливой стоимости активов.
По дебету счета проводится списание сумм реализованных доходов на внебалансовый счет № 1810 01.
1830 05 "Реализованные доходы по курсовой разнице".
Назначение: учет сумм реализованных доходов, полученных организацией в результате курсовой разницы.
По кредиту счета проводится сумма реализованных доходов, полученных организацией в результате курсовой разницы.
По дебету счета проводится списание сумм реализованных доходов на внебалансовый счет № 1810 01.
1830 06 "Нереализованные доходы от переоценки активов по справедливой стоимости".
Назначение: учет сумм нереализованных доходов, полученных организацией в результате переоценки активов по справедливой стоимости.
По кредиту счета проводится сумма нереализованных доходов, полученных организацией в результате переоценки активов по справедливой стоимости.

1820 04 "Бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары" (пассив).
Мақсаты: операцияны ашу күніне бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша міндеттемелер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша операцияны ашу күніне бағалы қағаздармен "РЕПО" операциялары бойынша міндеттемелер сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша "РЕПО" операциялары бойынша міндеттемелер сомаларын операцияны жабу немесе күшін жою кезінде есептен шығару жазылады.
1830 01 "Клиенттен активтердің түсуі".
Мақсаты: клиенттердің активтерін инвестициялық басқаруға арналған клиенттерден түскен және ұйым қабылдаған активтердің құнын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттердің активтерін инвестициялық басқаруға арналған клиенттерден түскен және ұйым қабылдаған активтердің құны жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиенттің активтерінің құнын № 1810 01 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
1830 02 "Сыйақы түріндегі кірістер (дивидендтер)".
Мақсаты: бағалы қағаздар, салымдар және басқа да активтер бойынша сыйақы алумен байланысты кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздар, салымдар және басқа да активтер бойынша сыйақы алумен байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомалары № 1810 01 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
1830 03 "Сатып алу-сатудан түскен кірістер".
Мақсаты: ұйымның активтерді сатып алу-сатудан түскен кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның активтерді сатып алу-сатудан түскен кірістер сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомаларын № 1810 01 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
1830 04 "Әділ құны бойынша активтерді қайта бағалаудан түскен іске асырылған кірістер".
Мақсаты: ұйымның активтердің әділ құнының өзгеруі нәтижесінде алған іске асырылған кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның активтердің әділ құнының өзгеруі нәтижесінде алған іске асырылған кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша іске асырылған кірістер сомалары № 1810 01 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
1830 05 "Бағамдық айырма бойынша іске асырылған кірістер".
Мақсаты: ұйымның бағамдық айырма нәтижесінде алған іске асырылған кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның бағамдық айырма нәтижесінде алған іске асырылған кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша іске асырылған кірістердің сомаларын № 1810 01 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
1830 06 "Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кірістер".
Мақсаты: активтерді әділ құны бойынша қайта бағалау нәтижесінде ұйым алған іске асырылмаған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша активтерді әділ құны бойынша қайта бағалау нәтижесінде ұйым алған іске асырылмаған кірістердің сомасы жазылады.

По дебету счета проводится списание сумм нереализованных доходов на внебалансовый счет № 1810 01 или № 1830 04.
1830 07 "Нереализованные доходы по курсовой разнице".
Назначение: учет сумм нереализованных доходов, полученных организацией в результате курсовой разницы.
По кредиту счета проводится сумма нереализованных доходов, полученных организацией в результате курсовой разницы.
По дебету счета проводится списание сумм нереализованных доходов на внебалансовый счет № 1810 01 или № 1830 05.
1830 08 "Прочие доходы".
Назначение: учет сумм прочих доходов, полученных организацией и не учтенных на внебалансовых счетах № 1830 01, 1830 02, 1830 03, 1830 04, 1830 05, 1830 06 и 1830 07.
По кредиту счета проводится сумма прочих доходов организации.
По дебету счета проводится списание сумм полученных доходов на внебалансовый счет № 1810 01.
1830 09 "Реализованный доход от переоценки сделок с производными финансовыми инструментами".
Назначение: учет сумм реализованных доходов, полученных в результате переоценки сделок с производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводится сумма реализованных доходов, полученных в результате переоценки сделок с производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводится списание сумм реализованных доходов на внебалансовый счет № 1810 01.
1830 10 "Нереализованный доход от переоценки сделок с производными финансовыми инструментами".
Назначение: учет сумм нереализованных доходов, полученных в результате положительной переоценки сделок с производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводится сумма нереализованных доходов, полученных в результате положительной переоценки сделок с производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводится списание сумм нереализованных доходов на внебалансовый счет № 1810 01 или № 1830 09.
1840 01 "Изъятие активов клиента".
Назначение: учет стоимости активов клиентов при их изъятии и (или) размещении организацией в целях инвестиционного управления активами клиентов.
По дебету счета проводится стоимость активов клиента при их выбытии.
По кредиту счета проводится списание стоимости активов клиента на внебалансовый счет № 1810 01.
1840 02 "Расходы по выплате комиссионных вознаграждений".
Назначение: учет сумм расходов по выплате комиссионных вознаграждений организации за услуги, оказанные профессиональными участниками рынка ценных бумаг.
По дебету счета проводится сумма расходов по выплате комиссионных вознаграждений организации за услуги профессиональных участников рынка ценных бумаг.

Шоттың дебеті бойынша іске асырылмаған кірістердің сомаларын № 1810 01 немесе № 1830 04 баланстан тыс шоттарға есептен шығару жазылады.
1830 07 "Бағамдық айырма бойынша іске асырылмаған кірістер".
Мақсаты: бағамдық айырма нәтижесінде ұйым алған іске асырылмаған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағамдық айырма нәтижесінде ұйым алған іске асырылмаған кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша іске асырылмаған кірістердің сомаларын № 1810 01 немесе № 1830 05 баланстан тыс шоттарға есептен шығару жазылады.
1830 08 "Басқа да кірістер".
Мақсаты: ұйым алған және № 1830 01, 1830 02, 1830 03, 1830 04,
1830 05, 1830 06 және 1830 07 баланстан тыс шоттарда есепке алынбаған басқа да кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның басқа да кірістерінің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған кірістердің сомаларын № 1810 01 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
1830 09 "Туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді қайта бағалаудан түскен іске асырылған кіріс".
Мақсаты: туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді қайта бағалаудан түскен іске асырылған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді қайта бағалау нәтижесінде алынған іске асырылған кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша іске асырылған кірістердің сомаларын № 1810 01 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
1830 10 "Туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді қайта бағалаудан түскен іске асырылмаған кіріс".
Мақсаты: туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді оң қайта бағалау нәтижесінде алынған іске асырылмаған кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді оң қайта бағалау нәтижесінде алынған іске асырылмаған кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша іске асырылмаған кірістердің сомаларын № 1810 01 немесе № 1830 09 баланстан тыс шоттарға есептен шығару жазылады.
1840 01 "Клиенттердің активтерін алу".
Мақсаты: клиенттердің активтерін инвестициялық басқару мақсатында клиенттер активтерінің құнын оларды ұйым алған және (немесе) орналастырған кезде есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиенттің активтері шығынға жазылған кезде олардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша клиент активтерінің құнын № 1810 01 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
1840 02 "Комиссиялық сыйақылар төлеу бойынша шығыстар".
Мақсаты: бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары көрсеткен қызметтер үшін ұйымның комиссиялық сыйақылар төлеу бойынша шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары көрсеткен қызметтер үшін ұйымның комиссиялық сыйақылар төлеу бойынша шығыстардың сомалары жазылады.

По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на внебалансовый счет № 1810 01.
1840 03 "Расходы от купли-продажи".
Назначение: учет сумм расходов организации, связанных с куплей-продажей активов.
По дебету счета проводится сумма расходов организации, связанных с куплей-продажей активов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на внебалансовый счет № 1810 01.
1840 04 "Реализованные расходы от переоценки активов по справедливой стоимости".
Назначение: учет сумм реализованных расходов, полученных организацией в результате переоценки активов по справедливой стоимости.
По дебету счета проводится сумма реализованных расходов, полученных организацией в результате переоценки активов по справедливой стоимости.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на внебалансовый счет № 1810 01.
1840 05 "Реализованные расходы по курсовой разнице".
Назначение: учет сумм реализованных расходов, полученных организацией в результате отрицательной переоценки (курсовой разницы) иностранной валюты.
По дебету счета проводится сумма реализованных расходов, полученных организацией в результате отрицательной переоценки (курсовой разницы) иностранной валюты.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на внебалансовый счет № 1810 01.
1840 06 "Нереализованные расходы от переоценки активов по справедливой стоимости".
Назначение: учет сумм нереализованных расходов, полученных организацией в результате переоценки активов по справедливой стоимости.
По дебету счета проводится сумма нереализованных расходов, полученных организацией в результате переоценки активов по справедливой стоимости.
По кредиту счета проводится списание сумм нереализованных расходов на внебалансовые счета № 1840 04 или 1810 01.
1840 07 "Нереализованные расходы по курсовой разнице".
Назначение: учет сумм нереализованных расходов, полученных организацией в результате курсовой разницы.
По дебету счета проводится сумма нереализованных расходов, полученных организацией в результате курсовой разницы.
По кредиту счета проводится списание сумм нереализованных расходов на внебалансовые счета № 1840 05 или 1810 01.
1840 08 "Прочие расходы".
Назначение: учет сумм расходов организации, связанных с осуществлением прочих операций в финансовой и нефинансовой деятельности, которые не могут быть проведены по другим внебалансовым счетам, предусмотренным в параграфе 10 главы 2 Плана счетов.
По дебету счета проводится сумма прочих расходов организации.

Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 1810 01 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
1840 03 "Сатып алу-сатудан болған шығыстар".
Мақсаты: ұйымның сатып алу-сатуға байланысты шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның сатып алу-сатуға байланысты шығыстарының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 1810 01 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
1840 04 "Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан болған іске асырылған шығыстар".
Мақсаты: активтерді әділ құны бойынша қайта бағалау нәтижесінде ұйым алған іске асырылған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша активтерді әділ құны бойынша қайта бағалау нәтижесінде ұйым алған іске асырылған шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 1810 01 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
1840 05 "Бағамдық айырма бойынша іске асырылған кірістер".
Мақсаты: шетел валютасын теріс қайта бағалау (бағамдық айырма) нәтижесінде ұйым алған іске асырылған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шетел валютасын теріс қайта бағалау (бағамдық айырма) нәтижесінде ұйым алған іске асырылған шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 1810 01 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
1840 06 "Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыстар".
Мақсаты: активтерді әділ құны бойынша қайта бағалау нәтижесінде ұйым алған іске асырылмаған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша активтерді әділ құны бойынша қайта бағалау нәтижесінде ұйым алған іске асырылмаған шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша іске асырылмаған шығыстардың сомаларын № 1840 04 немесе 1810 01 баланстан тыс шоттарға есептен шығару жазылады.
1840 07 "Бағамдық айырма бойынша іске асырылмаған кірістер".
Мақсаты: бағамдық айырма нәтижесінде ұйым алған іске асырылмаған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағамдық айырма нәтижесінде ұйым алған іске асырылмаған шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша іске асырылмаған шығыстардың сомаларын № 1840 05 немесе 1810 01 баланстан тыс шоттарға есептен шығару жазылады.
1840 08 "Басқа да шығыстар".
Мақсаты: ұйымның қаржылық немесе қаржылық емес қызметте басқа да операцияларды жүзеге асыруға байланысты, Шоттар жоспарының 2-тарауының 10-параграфында көзделген басқа баланстан тыс шоттар бойынша жазылмайтын шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның басқа да шығыстарының сомалары жазылады.

По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на внебалансовый счет № 1810 01.
1840 09 "Реализованный расход от переоценки сделок с производными финансовыми инструментами".
Назначение: учет сумм реализованных расходов, понесенных в результате переоценки сделок с производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводится сумма реализованных расходов, понесенных в результате переоценки сделок с производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на внебалансовый счет № 1810 01.
1840 10 "Нереализованный расход от переоценки сделок с производными финансовыми инструментами".
Назначение: учет сумм нереализованных расходов, понесенных в результате переоценки сделок с производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводится сумма нереализованных расходов, понесенных в результате переоценки сделок с производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводится списание сумм нереализованных расходов на внебалансовые счета № 1840 09 или 1810 01.".

Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 1810 01 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
1840 09 "Туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді қайта бағалаудан болған іске асырылған шығыс".
Мақсаты: туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді қайта бағалау нәтижесінде келтірілген іске асырылған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді қайта бағалау нәтижесінде келтірілген іске асырылған шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 1810 01 баланстан тыс шотқа есептен шығару жазылады.
1840 10 "Туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді қайта бағалаудан болған іске асырылмаған шығыс".
Мақсаты: туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді қайта бағалау нәтижесінде келтірілген іске асырылмаған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді қайта бағалау нәтижесінде келтірілген іске асырылмаған шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша іске асырылмаған шығыстардың сомаларын № 1840 09 немесе 1810 01 баланстан тыс шоттарға есептен шығару жазылады.".