Об утверждении формы договора гарантии
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 ноября 2018 года № 85. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 ноября 2018 года № 17809.
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2018 года № 746 "Об утверждении Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую форму договора гарантии.
2. Признать утратившими силу приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 августа 2017 года № 320 "Об утверждении формы договора гарантии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15691, опубликован 25 сентября 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Департаменту развития предпринимательства Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
Утвержден
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 27 ноября 2018 года № 85
Форма
Договор гарантии № _____
Сноска. Договор гарантии с изменениями, внесенными приказом Министра национальной экономики РК от 12.07.2023 № 136 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
г.__________
"___" ____________ 20___ г.
Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму" в лице __________, действующего на основании ________, именуемое в дальнейшем "Гарант", с одной стороны, Акционерное общество/Товарищество с ограниченной ответственностью/иная форма юридического лица (выбрать необходимое) "_______" в лице ____________, действующего на основании ________, именуемое в дальнейшем "Банк второго уровня /Микрофинансовая организация (выбрать необходимое)", с другой стороны, и _______________________________ (полное наименование Заемщика) в лице ___________________________, действующего на основании ___________________________, именуемое (-ый) в дальнейшем "Заемщик", с третьей стороны, далее совместно именуемые Стороны, а по отдельности как указано выше или "Сторона", в соответствии с:

Кепілдік шартының нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 27 қарашадағы № 85 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 28 қарашада № 17809 болып тіркелді.
"Еңбек" нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 13 қарашадағы № 746 қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған кепілдік шартының нысаны бекітілсін.
2. "Кепілдік шартының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 29 тамыздағы № 320 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15691 болып тіркелген, 2017 жылғы 29 қыркүйегінде Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Кәсіпкерлікті дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қағаз және электрондық түрдегі қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмесін ресми жариялауға мерзімді баспасөз басылымдарына, сондай-ақ ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актiлерiнiң эталондық бақылау банкiне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Т. Сүлейменов
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 27 қарашадағы
№ 85 бұйрығымен
бекітілген
Нысан
№ _____ кепілдік шарты
__________ қ.                                          20___ ж. "___" ____________
Бұдан әрі "Кепілгер" деп аталатын "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамының атынан __________ негізінде әрекет ететін __________________ бір тараптан, бұдан әрі "Екінші деңгейдегі банк/Микроқаржы ұйымы (қажеттісін таңдаңыз)" деп аталатын "_______" акционерлік қоғамы/жауапкершілігі шектеулі серіктестігі/заңды тұлғаның өзге нысаны (қажеттісін таңдаңыз) атынан ________ негізінде әрекет ететін ____________ екінші тараптан және бұдан әрі "Қарыз алушы" деп аталатын _________________________________________________________________________ атынан
(Қарыз алушының толық атауы)
______________________________________________________ негізінде әрекет ететін _____________________________________ үшінші тараптан, бұдан әрі бірлесіп Тараптар, ал жеке алғанда жоғарыда көрсетілгендей немесе "Тарап" деп аталатындар:

постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2018 года № 746 "Об утверждении Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек" (далее – Программа);
приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 ноября 2018 года № 84 "Об утверждении Правил кредитования/микрокредитования в городах и моногородах и Правил гарантирования по кредитам/микрокредитам, выдаваемым микрофинансовыми организациями/банками второго уровня в городах" заключили настоящий договор гарантии (далее – Договор) о нижеследующем.
Глава 1. Термины и определения
1. В настоящем Договоре используются следующие определения:
1) банк – банк второго уровня, участвующий в Программе;
2) договор банковского займа – письменное соглашение, заключенное между банком и предпринимателем, по условиям которого банк предоставляет кредит предпринимателю. К договору банковского займа также относится соглашение об открытии кредитной линии;
3) Гарант – Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму";
4) гарантия – обязательство Гаранта перед микрофинансовой организацией/Банком отвечать за исполнение обязательств заемщика по уплате части основного долга по договору банковского займа/договору о предоставлении микрокредита, вытекающего из договора гарантии, в пределах суммы гарантии;
5) кредит/микрокредит – заемные средства, предоставляемые МФО/банками заемщику по Договору о предоставлении микрокредита в национальной валюте Республики Казахстан на условиях платности, срочности и возвратности и обеспеченности;
6) Заемщик – физическое или юридическое лицо, подписывающее договор банковского займа/договор о предоставлении микрокредита, получившее кредит/микрокредит и принимающее на себя обязательства по возврату полученных денег и полную оплату полученного кредита/микрокредита, в том числе вознаграждения и других платежей по кредиту/микрокредиту;
7) договор о предоставлении микрокредита – письменное соглашение, заключенное между МФО и предпринимателем, по условиям которого МФО предоставляет микрокредит предпринимателю. К договору о предоставлении микрокредита также относится соглашение об открытии кредитной линии;
8) организация, осуществляющая микрофинансовую деятельность (далее – МФО) – микрофинансовая организация, кредитное товарищество, ломбард, осуществляющие деятельность по предоставлению микрокредитов;
9) номинальная ставка вознаграждения – ставка вознаграждения по микрокредиту/кредиту, установленная договором о предоставлении микрокредита/договором банковского займа на момент его заключения.

Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 13 қарашадағы № 746 қаулысына (бұдан әрі – Бағдарлама);
"Қалаларда және моноқалаларда кредит беру/микрокредит беру қағидаларын және Қалаларда микроқаржы ұйымдары/екінші деңгейдегі банктер беретін кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 27 қарашадағы № 84 бұйрығына сәйкес төмендегілер туралы осы кепілдік шартын (бұдан әрі – Шарт) жасасты.
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.07.2023 № 136 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Терминдер мен анықтамалар
1. Осы Шартта мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) Банк – Бағдарламаға қатысатын екінші деңгейдегі банк;
2) банктік қарыз шарты – банк пен кәсіпкер арасында жасалған жазбаша келісім, оның шарттары бойынша банк кәсіпкерге кредит береді. Банктік қарыз шартына кредит желісін ашу туралы келісім де жатады;
3) Кепілгер – "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы;
4) кепілдік – банктік қарыз шарты/микрокредит беру туралы шарт бойынша негізгі борыштың бір бөлігін төлеу бойынша кепілдік шартынан туындайтын қарыз алушы міндеттемелерін орындау үшін кепілдік сомасының шегінде Кепілгердің микроқаржы ұйымы/Банк алдында жауап беру міндеттемесі;
5) кредит/микрокредит – МҚҰ/банктер қарыз алушыға Микрокредит беру туралы шарт бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында ақылылық, мерзімділік және қайтарымдылық пен қамтамасыз етушілік шарттарында беретін қарыз ақша;
6) Қарыз алушы – банктік қарыз шартына/микрокредит беру туралы шартқа қол қоятын, кредит/микрокредит алатын және алынған ақшаны қайтару бойынша міндеттемелерді және алынған кредитті/микрокредитті толық төлеуді, оның ішінде кредит/микрокредит бойынша сыйақылар мен басқа төлемдерді өзіне қабылдайтын жеке немесе заңды тұлға;
7) микрокредит беру туралы шарт – МҚҰ мен кәсіпкер арасында жасалған жазбаша келісім, оның шарттары бойынша МҚҰ кәсіпкерге микрокредит береді. Микрокредит беру туралы шартқа кредит желісін ашу туралы келісім де жатады.
8) микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым (бұдан әрі – МҚҰ) – микрокредиттер беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын микроқаржы ұйымы, кредиттік серіктестік, ломбард;
9) номиналды сыйақы мөлшерлемесі – микрокредит беру туралы шартты/банктік қарыз шартын жасасу кезінде сол шартта белгіленген микрокредит/кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.07.2023 № 136 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 2. Предмет Договора
2. На условиях настоящего Договора Гарант обязуется отвечать перед Банком/МФО за исполнение Заемщиком обязательств по уплате части основного долга по кредиту без учета суммы начисленного вознаграждения, комиссий, неустойки, пени, штрафных санкций, судебных издержек по взысканию долга, других убытков Банка/МФО, вызванных неисполнением и (или) ненадлежащим исполнением Заемщиком обязательств по договору банковского займа/договору о предоставлении микрокредита (далее – кредитный договор), заключенному между Банком/МФО и Заемщиком:
1) наименование и номер кредитного договора: __________________;
2) дата заключения кредитного договора:________________________;
3) сумма кредита/микрокредита: _______________________________;
4) ставка вознаграждения по кредиту/микрокредиту: ______________;
5) срок кредита/микрокредита:_________________________________;
Целевое назначение кредита/микрокредита:______________________
_____________________________________________________________.
Сведения в настоящем пункте указываются в соответствии с условиями кредитного договора.
3. Ответственность Гаранта перед Банком/МФО по настоящему Договору ограничена размером _________________ (_____________________________) тенге ______ тиын, что составляет _______ % от суммы основного долга по кредитному договору и является суммой Гарантии: в случае предъявления Банком/МФО требования к Гаранту по настоящему Договору, в том числе в случае предъявления иска, Гарант несет ответственность перед Банком/МФО по настоящему Договору в пределах только этой суммы и только, если соответствующее требование Банка/МФО заключается в требовании возврата микрокредита/кредита.
4. Размер обязательств Гаранта по Гарантии уменьшается на сумму исполненного Гарантом требования.
5. При погашении/частичном погашении основного долга по не возобновляемому лимиту кредитной линии сумма гарантии уменьшается на сумму, равную сумме погашения основного долга, умноженную на размер участия как соотношение суммы гарантии к сумме основного долга в процентном выражении. По возобновляемому лимиту кредитной линии сумма гарантии уменьшается пропорционально сумме погашения основного долга, произведенного после истечения периода доступности, указанного в кредитном договоре.
6. Гарантия подлежит исполнению только в случае неисполнения и/или ненадлежащего исполнения Заемщиком обязательств по возврату суммы основного долга по кредитному договору. Порядок предъявления требования и исполнения Гарантии устанавливается настоящим Договором.

2-тарау. Шарттың нысанасы
2. Осы Шарт талаптарында Кепілгер Банк/МҚҰ алдында Қарыз алушының Банк/МҚҰ және Қарыз алушы арасында жасалған банктік қарыз шарты/микрокредит беру туралы шарт (бұдан әрі – кредит шарты) бойынша есептелген сыйақының, комиссиялардың, тұрақсыздық айыбының, өсімпұлдың, айыппұл санкцияларының, борышты өндіріп алу бойынша сот шығасыларының сомасын, Қарыз алушының міндеттемелерді орындамауынан және (немесе) тиісінше орындамауынан туындаған Банктің/МҚҰ басқа шығындарын есептемегенде, кредит бойынша негізгі борыштың бір бөлігін төлеу бойынша міндеттемелерді орындау үшін жауап беруге міндеттенеді:
1) кредит шартының атауы және нөмірі: _______________________________________;
2) кредит шартының жасалған күні: ___________________________________________;
3) кредит/микрокредит сомасы: ______________________________________________;
4) кредит/микрокредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі: _________________________;
5) кредит/микрокредит мерзімі: ______________________________________________;
Кредиттің/микрокредиттің нысаналы мақсаты: __________________________________
_________________________________________________________________________.
Осы тармақтағы мәліметтер кредит шартының талаптарына сәйкес көрсетіледі.
3. Кепілгердің осы Шарт бойынша Банк/МҚҰ алдындағы жауапкершілігі _________________ (_____________________________) теңге ______ тиын мөлшерінде шектелген, бұл кредит шарты бойынша негізгі борыш сомасының _______ % құрайды және Кепілдік сомасы болып табылады: Банк/МҚҰ Кепілгерге осы Шарт бойынша талап қойған жағдайда, оның ішінде талап-арыз берген жағдайда Кепілгер Банк/МҚҰ алдында осы Шарт бойынша осы сома шегінде ғана және егер Банктің/МҚҰ-ның тиісті талабы кредитті/микрокредитті қайтаруды талап етуді көздесе ғана жауапты болады.
4. Кепілгердің Кепілдік бойынша міндеттемелерінің мөлшері Кепілгер орындаған талап сомасына азаяды.
5. Кредит желісінің жаңартылмайтын лимиті бойынша негізгі борышты өтеу/ішінара өтеу кезінде кепілдік сомасы кепілдік сомасының пайыздық мәндегі негізгі борыш сомасына арақатынасы ретінде қатысу мөлшеріне көбейтілген негізгі борышты өтеу сомасына тең сомаға азайтылады. Кредит желісінің жаңартылатын лимиті бойынша кепілдік сомасы кредит шартында көрсетілген қолжетімділік кезеңі аяқталғаннан кейін жүргізілген негізгі борышты өтеу сомасына пропорционалды азайтылады.
6. Кепілдік Қарыз алушы кредит шарты бойынша негізгі борыш сомасын қайтару бойынша міндеттемелерді орындамаған және/немесе тиісінше орындамаған жағдайда ғана орындалуы тиіс. Талап қою және Кепілдікті орындау тәртібі осы Шартта белгіленеді.

7. Подписанием настоящего Договора Заемщик предоставляет Банку/МФО право представлять Гаранту любую информацию, касающуюся Заемщика, кредитного договора, его содержания и его исполнения, в том числе сведения, составляющие коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну, включая, но не ограничиваясь информацией об изменениях и дополнениях кредитного договора, осуществленных по нему выплатах и платежах, просрочках исполнения по нему, о погашенных суммах и остатках ссудной задолженности по кредитному договору. Заемщик также дает свое безотзывное и безусловное согласие Гаранту и Банку/МФО на сбор и обработку персональных данных о нем в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" (для физических лиц).
8. Подписанием настоящего Договора Заемщик предоставляет согласие на представление Гарантом акционеру Гаранта и уполномоченным государственным органам следующих сведений: фирменное наименование Заемщика, участие Заемщика в Программе, наименование проекта Заемщика, регион и отрасль реализации проекта Заемщика, сумма и срок кредита, сумма гарантии, ставка вознаграждения по кредиту, размер комиссии по гарантии. Заемщик также предоставляет Гаранту право на публикацию сведений, указанных в настоящем пункте, в средствах массовой информации, в том числе на интернет-ресурсе Гаранта.
9. В качестве обеспечения исполнения обязательств Заемщика по кредитному договору не выступает имущество, права, гарантии, поручительства и другие, не указанные в кредитном договоре в качестве обеспечения исполнения обязательств Заемщика и (или) внесенные в кредитный договор без предварительного письменного согласия Гаранта.
10. Несоблюдение условия пункта 9 влечет прекращение гарантии, а в случаях, когда гарантия была полностью или частично исполнена Гарантом – обязанность Банка/МФО вернуть Гаранту всю сумму, полученную по гарантии, в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты получения письменного требования Гаранта.
11. Имущество, принятое по кредитному договору в качестве обеспечения, в течение срока действия Договора, не выступает в качестве обеспечения по другим обязательствам Заемщика и (или) третьих лиц (за исключением случаев, письменного уведомления Гаранта).

7. Осы Шартқа қол қою арқылы Қарыз алушы Кепілгерге Қарыз алушыға, кредит шартына, оның мазмұнына және оның орындалуына қатысты кез келген ақпаратты, оның ішінде кредит шартындағы өзгерістер мен толықтырулар туралы, ол бойынша жүзеге асырылған төлемдер және ол бойынша мерзімі бұзылған орындаулар, кредит шарты бойынша өтелген сомалар және несиелік берешек қалдықтары туралы ақпаратты қоса алғанда, бірақ онымен шектелмей, коммерциялық, банктік және өзге де заңмен қорғалатын құпияларды құрайтын мәліметтерді ұсыну құқығын Банкке/МҚҰ береді. Қарыз алушы Кепілгерге және Банкке/МҚҰ өзі туралы дербес деректерді "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес жинауға және өңдеуге сөзсіз және кері қайтарып алынбайтын келісімін де береді (жеке тұлғалар үшін).
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.07.2023 № 136 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Осы Шартқа қол қою арқылы Қарыз алушы Кепілгердің Кепілгер акционеріне және уәкілетті мемлекеттік органдарға мынадай мәліметтерді ұсынуға келісімін береді: Қарыз алушының фирмалық атауы, Қарыз алушының Бағдарламаға қатысуы, Қарыз алушы жобасының атауы, Қарыз алушының жобасы іске асырылатын өңір және сала, кредит сомасы және мерзімі, кепілдік сомасы, кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі, кепілдік бойынша комиссияның мөлшері. Қарыз алушы Кепілгерге осы тармақта көрсетілген мәліметтерді бұқаралық ақпарат құралдарында, оның ішінде Кепілгердің интернет-ресурсында жариялау құқығын береді.
9. Қарыз алушының кредит шарты бойынша міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз ету ретінде кредит шартында Қарыз алушы міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз ету ретінде көрсетілмеген және (немесе) кредит шартына Кепілгердің алдын ала жазбаша келісімінсіз енгізілген мүлік, құқықтар, кепілдіктер, кепілгерліктер және басқалары қолданылмайды.
10. 9-тармақтың талаптарын сақтамау кепілдіктің тоқтатылуына алып келеді, ал кепілдікті Кепілгер толығымен немесе ішінара орындаған жағдайда Кепілгердің жазбаша талаптарын алған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде Банк/МҚҰ Кепілгерге кепілдік бойынша алған барлық сомасын қайтару міндетінің орындалуына әкеп соғады.
11. Кредит шарты бойынша қамтамасыз ету ретінде қабылданған мүлік Шарттың қолданылу мерзімі ішінде Қарыз алушының және (немесе) үшінші тұлғалардың (Кепілгердің жазбаша хабардар етуі жағдайларын қоспағанда) басқа да міндеттемелері бойынша қамтамасыз ету ретінде қолданылмайды.

12. Обязательным условием действительности гарантии является соблюдение следующих требований Гаранта:
1)__________________________________________________________;
2)__________________________________________________________;
3)__________________________________________________________.
Глава 3. Права и обязанности Сторон
13. Гарант обязан:
1) в срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней с даты получения требования Банка/МФО произвести платеж по гарантии Банку/МФО на условиях настоящего Договора.
14. Гарант вправе:
1) требовать от Банка/МФО и Заемщика исполнения обязательств, установленных настоящим Договором;
2) получать от Банка/МФО полную и достоверную информацию, необходимую для осуществления контроля за целевым использованием кредита Заемщиком и мониторинга исполнения Банком/МФО и Заемщиком настоящего Договора и (или) кредитного договора, а также иную необходимую информацию, связанную с настоящим Договором, в том числе путем выезда представителей Гаранта в Банк/МФО, с соблюдением требований по сохранению банковской, коммерческой и иной охраняемой законом тайны;
3) осуществлять выезд за свой счет на место реализации проекта Заемщика, профинансированного по кредитному договору, с целью проверки хода реализации проекта;
4) отказать в исполнении требования Банка/МФО к Гаранту об исполнении обязательств по Гарантии в пределах суммы Гарантии, предоставленного в соответствии с условиями настоящего Договора (далее – требование):
если такое требование не корректно предъявлено Банком/МФО, до устранения Банком/МФО выявленных нарушений в предъявленном требовании;
если в ходе мониторинга, проводимого Гарантом в рамках настоящего Договора выявлены нарушения условий настоящего Договора, указанных в главе 4 настоящего Договора путем направления Банку/МФО письменного мотивированного ответа;
5) выдвигать против требований Банка/МФО возражения, которые мог бы предоставить Заемщик, даже в случае признания Заемщиком долга и (или) отказа Заемщика от выдвижения своих возражений Банку/МФО;
6) требовать от Заемщика и Банка/МФО в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты получения запроса Гаранта представления информации об исполнении Заемщиком обязательств по кредитному договору, в том числе допущенных нарушениях условий заключенного кредитного договора;
7) требовать от Банка/МФО (в случае исполнения Гарантом обязательств по гарантии) представления документов и информации, удостоверяющих права требования Банка/МФО к Заемщику, и передачи Гаранту прав, обеспечивающих эти требования, в объеме, установленном настоящим Договором;

12. Кепілдік жарамдылығының міндетті шарты Кепілгердің мынадай талаптарды сақтауы болып табылады:
1)________________________________________________________________________;
2)________________________________________________________________________;
3)________________________________________________________________________.
3-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
13. Кепілгер:
1) Банк/МҚҰ талаптарын алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні мерзімінен кешіктірмей осы Шарттың талаптарында Банк/МҚҰ кепілдігі бойынша төлем жүргізуге міндетті.
14. Кепілгер:
1) Банктен/МҚҰ және Қарыз алушыдан осы Шартта белгіленген міндеттемелерді орындауын талап етуге;
2) Банктен/МҚҰ Қарыз алушының кредитті нысаналы пайдалануын бақылауды және Банктің/МҚҰ және Қарыз алушының осы Шартты және (немесе) кредит шартын орындауына мониторингті жүзеге асыру үшін қажетті толық және анық ақпаратты, сондай-ақ осы Шартқа байланысты өзге де қажетті ақпаратты, оның ішінде банктік, коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны сақтау бойынша талаптарды сақтай отырып, Кепілгер өкілдерінің Банкке/МҚҰ баруы арқылы да ақпарат алуға;
3) кредит шарты бойынша қаржыландырылған жобаның іске асырылу барысын тексеру мақсатында Қарыз алушы жобасының іске асырылу орнына баруды өз есебінен жүзеге асыруға;
4) осы Шарт талаптарына сәйкес ұсынылған Кепілдік сомасы шегінде Кепілдік бойынша міндеттемелерді орындау туралы Кепілгерге қойылатын Банктің/МҚҰ талабын (бұдан әрі – талап) орындаудан бас тартуға;
егер мұндай талапты Банк/МҚҰ дұрыс қоймаса, Банк/МҚҰ қойылған талапта анықталған бұзушылықтарды жойғанға дейін;
егер Кепілгер осы Шарт шеңберінде жүргізетін мониторинг барысында осы Шарттың 4-тарауында көрсетілген осы Шарт талаптарының бұзылғанын анықтаса, Банкке/МҚҰ жазбаша дәлелді жауап жіберу арқылы бас тартуға;
5) Қарыз алушы беруі мүмкін, тіпті Қарыз алушы борышын таныған және (немесе) Қарыз алушы Банкке/МҚҰ өз қарсылығын білдіруден бас тартқан жағдайда да Банк/БҚҰ талаптарына қарсылық білдіруге;
6) Қарыз алушыдан және Банктен/МҚҰ Кепілгер сұранысын алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні мерзімінен кешіктірмей, Қарыз алушының кредит шарты бойынша міндеттемелерді орындауы, оның ішінде жасалған кредит шарты талаптарының жол берілген бұзушылықтары туралы ақпарат беруді талап етуге;
7) Банктен/МҚҰ (Кепілгер кепілдік бойынша міндеттемелерді орындаған жағдайда) Банктің/МҚҰ Қарыз алушыға талап қою құқығын растайтын құжаттарды және ақпаратты беруді және Кепілгерге осы талаптарды қамтамасыз ететін құқықтарды осы Шартта белгіленген көлемде беруді талап етуге;

8) требовать от Заемщика (в случае исполнения Гарантом обязательств по гарантии) возместить Гаранту в полном объеме суммы произведенных выплат по гарантии, и иных убытков, понесенных в связи с ответственностью за Заемщика;
9) в безакцептном порядке изымать (списывать) с любых счетов Заемщика сумму задолженности, возникшей по настоящему Договору, в порядке, предусмотренном банковским законодательством Республики Казахстан либо списывать деньги с банковских счетов Заемщика, открытых в Банке/МФО, путем прямого дебетования банковских счетов. Основанием для прямого дебетования банковских счетов Заемщика являются копия настоящего Договора и копии документов, подтверждающих задолженность Заемщика перед Гарантом. Настоящее является согласием Заемщика на осуществление платежей путем прямого дебетования его счетов, открытых в Банке/МФО;
10) уменьшить сумму и/или срок Гарантии при выявлении фактов ненадлежащего и/или несвоевременного исполнения условий настоящего Договора;
11) иметь права, предусмотренные настоящим Договором и Программой.
15. Заемщик обязан:
1) использовать кредит в соответствии с его целевым назначением, установленным в кредитном договоре, с представлением Банку/МФО подтверждающих документов;
2) по первому требованию Банка/МФО и (или) Гаранта предоставить его представителям возможность проверки целевого использования кредита, его обеспеченности и финансово-хозяйственной деятельности Заемщика путем непосредственного осмотра его производственных (торговых) объектов и (или) предоставления документов и информации о финансово-хозяйственной деятельности, на условиях (срок, объем), необходимых Банку/МФО и (или) Гаранту;
3) не позднее 5 (пяти) рабочих дней, следующих за днем нарушения условий кредитного договора, письменно извещать Гаранта обо всех допущенных им нарушениях кредитного договора, в том числе о просрочке уплаты (возврата) суммы основного долга и (или) вознаграждения за пользование кредитом, а также обо всех обстоятельствах, влияющих или могущих повлиять на исполнение Заемщиком своих обязательств по кредитному договору;
4) в случае предъявления Банком/МФО требований об исполнении обязательств по кредитному договору, принять все разумные и доступные в сложившейся ситуации меры к надлежащему исполнению своих обязательств;
5) в случае исполнения Гарантом обязательств по гарантии, возместить Гаранту в полном объеме суммы произведенных Гарантом выплат по гарантии, и (при наличии соответствующего требования Гаранта) уплатить вознаграждение, начисленное на сумму задолженности Заемщика перед Гарантом с даты перечисления Гарантом Банку/МФО суммы по гарантии до даты фактического возврата Заемщиком денег Гаранту на сумму, выплаченную Банку/МФО по гарантии, по ставке, указанной в кредитном договоре, а также возместить иные убытки, понесенные Гарантом в связи с ответственностью за Заемщика, в порядке и сроки, указанные в требовании Гаранта. Датой фактического возврата Заемщиком денег Гаранту считается дата зачисления денег на банковский счет Гаранта, указанный в настоящем Договоре;

8) Қарыз алушыдан (Кепілгер кепілдік бойынша міндеттемелерді орындаған жағдайда) Кепілгерге кепілдік бойынша жүргізілген төлем сомасын және Қарыз алушы үшін жауапкершілікпен байланысты келтірілген өзге де шығындарды толық көлемде өтеуді талап етуге;
9) Қазақстан Республикасының банктік заңнамасында көзделген тәртіппен Қарыз алушының кез келген шотынан осы Шарт бойынша туындаған берешек сомасын акцептсіз тәртіппен алуға (есептен шығаруға) не Қарыз алушының Банкте/МҚҰ ашқан банктік шоттарынан ақшаны банктік шоттарды тікелей дебеттеу арқылы есептеп шығаруға құқылы. Қарыз алушының банктік шоттарын тікелей дебеттеуге осы Шарттың көшірмесі және Қарыз алушының Кепілгер алдындағы берешегін растайтын құжаттардың көшірмелері негіз болып табылады. Бұл Қарыз алушының Банкте/МҚҰ ашылған шоттарынан тікелей дебеттеу арқылы төлемдерді жүзеге асыруға келісімі болып табылады;
10) осы Шарттың талаптарының тиісінше орындалмауы және/немесе уақтылы оындалмауы фактілері анықталған кезде кепіл сомасын және/немесе мерзімін азайтуға;
11) осы Шартта және Бағдарламада көзделген өзге де құқықтарды иеленуге құқылы.
15. Қарыз алушы:
1) кредитті Банкке/МҚҰ растайтын құжаттарды бере отырып, кредит шартында белгіленген нысаналы мақсатына сәйкес пайдалануға;
2) Банктің/МҚҰ және (немесе) Кепілгердің бірінші талабы бойынша оның өкілдеріне кредиттің мақсатты пайдаланылуын, оның қамтамасыз етілуін және Қарыз алушының қаржы-шаруашылық қызметін оның өндірістік (сауда) объектілерін тікелей қарау және (немесе) Банкке/МҚҰ және (немесе) Кепілгерге қажетті шарттарда (мерзімі, көлемі) қаржы-шаруашылық қызметі туралы құжаттар мен ақпаратты беру арқылы тексеруге мүмкіндік беруге;
3) Кепілгерге кредит шартының барлық жол берілген бұзушылықтары туралы, оның ішінде негізгі борыштың және (немесе) кредитті пайдаланғаны үшін сыйақы сомасын төлеу (қайтару) мерзімін кешіктіру туралы, сондай-ақ Қарыз алушының кредит шарты бойынша өз міндеттемелерін орындауға әсер ететін немесе әсер етуі мүмкін барлық жағдайлар туралы кредит шартының талаптары бұзылған күннен кейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей жазбаша хабарлауға;
4) Банк/МҚҰ кредит шарты бойынша міндеттемелерді орындау туралы талап қойған жағдайда өз міндеттемелерін тиісінше орындауға қатысты қалыптасып отырған жағдайда барлық ақылға сыйымды және қолжетімді шараларды қабылдауға;
5) Кепілгер кепілдік бойынша міндеттемелерін орындаған жағдайда Кепілгер кепілдік бойынша жүргізген төлемдердің сомасын Кепілгерге толық көлемде өтеуге және (Кепілгердің тиісті талабы болған жағдайда) Қарыз алушының Кепілгер алдындағы берешегінің сомасына есептелген сыйақыны Кепілгер Банкке/МҚҰ кепілдік бойынша соманы аударған күннен бастап Қарыз алушының ақшаны Кепілгерге нақты қайтару күніне дейін Банкке/МҚҰ кепілдік бойынша төленген сомада кредит шартында көрсетілген мөлшерлеме бойынша төлеуге, сондай-ақ Қарыз алушы үшін жауапкершілікпен байланысты Кепілгерге келтірілген өзге де шығындарды Кепілгер талабында көрсетілген тәртіппен және мерзімде өтеуге міндетті. Кепілгердің осы Шартта көрсетілген банктік шотына ақша аударған күні Қарыз алушының Кепілгерге ақшаны нақты қайтару күні болып саналады;

6) при получении письменного запроса от Гаранта о представлении информации об исполнении обязательств по кредитному договору, в том числе допущенных нарушениях условий заключенного кредитного договора, в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты его получения представить Гаранту в письменной форме указанную в запросе информацию;
7) при изменении банковских реквизитов и (или) местонахождения в течение 3 (трех) рабочих дней письменно уведомить Банк/МФО и Гаранта;
8) по решению Гаранта осуществлять страхование приобретаемого по кредитному договору имущества;
9) отвечать всем своим имуществом перед Гарантом, в случае неисполнения и (или) ненадлежащего исполнения своих обязательств по настоящему Договору;
10) по требованию Гаранта представить Гаранту согласие на предоставление Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан, в соответствии с пунктом 14 Положения о Комитете государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан, утвержденного приказом Министра финансов Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 306, следующих сведений:
доходы;
численность работников;
расходы по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам;
среднемесячная заработная плата на одного работника;
сумма налоговых выплат;
11) соблюдать следующие требования Гаранта:
1) __________________________________________________________;
2) __________________________________________________________;
3) __________________________________________________________.
(Сведения в настоящий подпункт дополняются в соответствии с условиями уполномоченного органа Гаранта.)
16. Банк/МФО обязан/обязано:
1) при внесении изменений в условия кредитного договора, не влекущих увеличение ответственности Гаранта или иных неблагоприятных последствий для Гаранта, не позднее 10 (десяти) рабочих дней, следующих за днем внесения изменений в кредитный договор, письменно известить об этом Гаранта.
При внесении в кредитный договор изменений, влекущих увеличение ответственности Гаранта или иные неблагоприятные последствия для Гаранта, Банк/МФО обязан получить от Гаранта предварительное письменное согласие на внесение этих изменений.
В случае внесения указанных в абзаце втором настоящего пункта Договора изменений в кредитный договор без предварительного письменного согласия Гаранта, гарантия прекращается;

6) Кепілгерден кредит шарты бойынша міндеттемелердің орындалуы, оның ішінде жасалған кредит шарты талаптарының жол берілген бұзылуы туралы ақпаратты беру жөнінде жазбаша сұрау салу алған кезде оны алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні мерзімінен кешіктірмей Кепілгерге сұрау салуда көрсетілген ақпаратты жазбаша нысанда беруге;
7) банк деректемелері және (немесе) орналасқан жері өзгерген кезде 3 (үш) жұмыс күні ішінде Банкті/МҚҰ және Кепілгерді жазбаша хабардар етуге;
8) Кепілгердің шешімі бойынша кредит шарты бойынша сатып алынатын мүлікті сақтандыруды жүзеге асыруға;
9) осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындамаған және (немесе) тиісінше орындамаған жағдайда Кепілгер алдында барлық жеке мүлкімен жауапты болуға;
10) Кепілгердің талабы бойынша:
кірістер;
жұмыскерлер саны;
жұмыскерлердің есептелген кірістері және жеке тұлғаларға өзге де төлемдер бойынша шығыстар;
бір жұмыскердің орташа айлық жалақысы;
салықтық төлемдер сомасы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 306 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті туралы ереженің 14-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне беру туралы келісімді Кепілгерге беруге;
11) Кепілгердің мынадай талаптарын сақтауға міндетті:
1) _______________________________________________________________________;
2) _______________________________________________________________________;
3) ________________________________________________________________________
(Осы тармақшаға мәліметтер Кепілгердің уәкілетті органының талаптарына сәйкес толықтырылады).
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық экономика министрінің 12.07.2023 № 136 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Банк/МҚҰ:
1) кредит шартының талаптарына Кепілгер жауапкершілігінің ұлғаюына немесе Кепілгер үшін өзге де қолайсыз салдарға алып келмейтін өзгерістер енгізілген кезде кредит шартына өзгерістер енгізілген күннен кейінгі 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей, ол туралы Кепілгерге жазбаша хабарлауға міндетті.
Кредит шартына Кепілгер жауапкершілігінің ұлғаюына немесе Кепілгер үшін өзге де қолайсыз салдарға алып келетін өзгерістер енгізілген кезде Банк/МҚҰ Кепілгерден осындай өзгерістерді енгізуге алдын ала жазбаша келісім алуға міндетті.
Шарттың осы тармағының екінші абзацында көрсетілген өзгерістер кредит шартына Кепілгердің алдын ала жазбаша келісімінсіз енгізілген жағдайда кепілдік тоқтатылады;

2) при получении письменного запроса от Гаранта о представлении информации об исполнении обязательств по кредитному договору, в том числе допущенных нарушениях условий заключенного кредитного договора, в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты его получения представить Гаранту в письменной форме указанную в запросе информацию;
3) в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней письменно уведомить Гаранта об исполнении Заемщиком своих обязательств по кредитному договору в полном объеме, в том числе и в случае досрочного исполнения обязательств;
4) в случаях, установленных настоящим Договором, осуществлять возврат денег Гаранту в порядке и сроки, установленные настоящим Договором;
5) в случае исполнения Гарантом обязательств по гарантии, вся сумма полученная Банком/МФО от Гаранта направляется на погашение основного долга по кредитному договору;
6) в случае исполнения Гарантом обязательств по гарантии после исполнения пункта 31 настоящего Договора в срок не позднее 20 (двадцати) рабочих дней передать Гаранту документы и информацию, удостоверяющие права требования Банка/МФО к Заемщику, и передать Гаранту права, обеспечивающие эти требования, в объеме, установленном настоящим Договором. Документы Банка/МФО передаются Гаранту в подлинниках, а в случае невозможности сделать это – в виде нотариально удостоверенных копий. Передача документов от Банка/МФО Гаранту осуществляется с составлением акта приема-передачи документов;
7) в случае неисполнения и/или ненадлежащего исполнения Заемщиком своих обязательств по оплате основного долга по кредитному договору предоставлять допуск Гаранту в порядке и сроки, установленные настоящим Договором к кредитному досье Заемщика для проведения мониторинга, с чем Заемщик подтверждает свое согласие;
8) не препятствовать Гаранту в осуществлении прав, полученных Гарантом в результате исполнения гарантии;
9) исполнять надлежащим образом иные обязательства, установленные настоящим Договором.
17. Банк/МФО вправе:
1) в случае неисполнения (ненадлежащего исполнения) Заемщиком своих обязательств по оплате основного долга по кредитному договору предъявить требование к Гаранту в порядке и сроки, установленные настоящим Договором;
2) требовать от Гаранта и Заемщика исполнения иных обязательств, предусмотренных настоящим Договором;
3) в случае прекращения гарантирования по решению Гаранта/истечения срока действия гарантии по действующему кредитному договору установить Заемщику ранее действовавшие условия финансирования (в том числе ставку вознаграждения, комиссии, сборы и (или) иные платежи и прочие условия) до заключения настоящего Договора/в случае выдачи нового кредита – стандартные условия финансирования, на усмотрение Банка/МФО.

2) Кепілгерден кредит шарты бойынша міндеттемелердің орындалуы, оның ішінде жасалған кредит шарты талаптарының жол берілген бұзушылықтары туралы ақпарат беру жөнінде жазбаша сұрау салу алған кезде оны алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні мерзімінен кешіктірмей, Кепілгерге сұрау салуда көрсетілген ақпаратты жазбаша нысанда ұсынуға;
3) Қарыз алушының кредит шарты бойынша өз міндеттемелерін толық көлемде орындағаны туралы, оның ішінде міндеттемелерін мерзімінен бұрын орындаған жағдайда 5 (бес) жұмыс күні мерзімінен кешіктірмей Кепілгерге жазбаша хабарлауға;
4) осы Шартта белгіленген жағдайларда Кепілгерге осы Шартта белгіленген тәртіппен және мерзімде ақшаны қайтаруды жүзеге асыруға;
5) Кепілгер кепілдік бойынша міндеттемелерді орындаған жағдайда Банк/МҚҰ Кепілгерден алған барлық сома кредит шарты бойынша негізгі борышты өтеуге жіберіледі;
6) Кепілгер кепілдік бойынша міндеттемелерді орындаған жағдайда осы Шарттың 31-тармағын орындағаннан кейін 20 (жиырма) жұмыс күні мерзімінен кешіктірмей Кепілгерге Банктің/МҚҰ Қарыз алушыға талап қою құқығын куәландыратын құжаттар мен ақпаратты беруге және Кепілгерге осы талаптарды қамтамасыз ететін құқықтарды осы Шартта белгіленген көлемде беруге міндетті. Банк/МҚҰ құжаттары Кепілгерге түпнұсқаларда, ал мұны жасау мүмкін болмаған жағдайда, нотариат куәландырған көшірмелер түрінде тапсырылады. Құжаттарды Банктен/МҚҰ Кепілгерге тапсыру құжаттарды қабылдау-тапсыру актісін жасау арқылы жүзеге асырылады;
7) Қарыз алушы кредит шарты бойынша негізгі борышты төлеу бойынша өз міндеттемелерін орындамаған және/немесе тиісінше орындамаған жағдайда Кепілгерге осы Шартта белгіленген тәртіппен және мерзімде Қарыз алушының кредиттік дерекнамасына мониторинг жүргізу үшін рұқсат беруге, өзінің келісімін растайды;
8) Кепілгердің кепілдікті орындау нәтижесінде алған құқықтарын жүзеге асыруға кепілгерге кедергі келтірмеуге;
9) осы Шартта белгіленген өзге де міндеттемелерді тиісінше орындауға міндетті.
17. Банк/МҚҰ:
1) Қарыз алушы кредит шарты бойынша негізгі борышты төлеу бойынша өз міндеттемелерін орындамаған (тиісінше орындамаған) жағдайда Кепілгерге осы Шартта белгіленген тәртіппен және мерзімде талап қоюға;
2) Кепілгерден және Қарыз алушыдан осы Шартта көзделген өзге де міндеттемелердің орындалуын талап етуге;
3) Кепілгер шешімі бойынша кепілдік беру тоқтатылған/кепілдіктің қолданылу мерзімі аяқталған жағдайда қолданыстағы кредит шарты бойынша Қарыз алушыға бұрын қолданылған қаржыландыру шарттарын (оның ішінде сыйақы мөлшерлемесін, комиссияларды, алымдарды және (немесе) өзге де төлемдер мен басқа да шарттарды) осы Шартты жасағанға дейін/жаңа кредит берген жағдайда Банк/МҚҰ ұйғарымына қарай қаржыландырудың стандартты шарттарын белгілеуге құқылы.

18. При исполнении настоящего Договора Банк/МФО не вправе снижать свои обязательства перед Гарантом за счет средств, размещенных Гарантом в Банке/МФО в рамках реализации программ Правительства Республики Казахстан.
Глава 4. Порядок исполнения гарантии
19. В срок не позднее 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты непрерывного неисполнения Заемщиком обязательств по погашению суммы основного долга по кредитному договору Банк/МФО письменно уведомляет об этом Гаранта с указанием остатка размера Гарантии для фиксирования Гарантом размера задолженности по основному долгу, от которой рассчитывается размер Гарантии и приложением справки о наличии задолженности Заемщика перед Банком/МФО, и копии письменного требования о погашении просроченной задолженности, направленного Банком/МФО Заемщику.
20. В течение 120 (ста двадцати) календарных дней с даты неисполнения Заемщиком обязательств по погашению суммы основного долга по кредитному договору Банк/МФО вправе предпринять все разумные и доступные в сложившейся ситуации меры в целях получения от Заемщика и лиц, предоставивших обеспечение, просроченной задолженности (в том числе путем обращения взыскания на обеспечение, предъявления требования по банковской гарантии, гарантиям/поручительствам третьих лиц (за исключением гарантии), выставления платежных требований к счетам Заемщика и так далее).
21. Суммы, полученные в результате предпринятых Банком/МФО мер по взысканию задолженности Заемщика до предъявления требования Гаранту, направляются на погашение задолженности Заемщика в соответствии с очередностью, установленной внутренними документами Банка/МФО и соответствующей условиям кредитного договора и требованиям действующего банковского и гражданского законодательства Республики Казахстан.
22. В случае, если в течение 60 (шестидесяти) календарных дней с даты неисполнения Заемщиком обязательств по погашению суммы основного долга по кредитному договору Заемщик не исполнил/исполнил ненадлежащим образом обязательства по погашению суммы основного долга по кредитному договору, Гарант проводит мониторинг на предмет соблюдения условий настоящего Договора.
23. По истечении 120 (ста двадцати) календарных дней с даты неисполнения Заемщиком обязательств по погашению суммы основного долга по кредитному договору Заемщик не исполнил/исполнил ненадлежащим образом обязательства по погашению суммы основного долга по кредитному договору, Банк/МФО вправе предъявить требование к Гаранту.
24. В требовании указываются:
1) реквизиты Договора гарантии;
2) реквизиты кредитного договора;

18. Осы Шартты орындау кезінде Банк/МҚҰ Кепілгер алдындағы өз міндеттемелерін Кепілгер Банкке/МҚҰ Қазақстан Республикасы Үкіметінің бағдарламаларын іске асыру шеңберінде орналастырған қаражат есебінен азайтуға құқығы жоқ.
4-тарау. Кепілдікті орындау тәртібі
19. Қарыз алушы кредит шарты бойынша негізгі борыш сомасын өтеу міндеттемелерін үздіксіз орындамаған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні мерзімінен кешіктірмей Банк/МҚҰ ол туралы Кепілгерді Кепілгердің Кепілдік мөлшері есептелетін негізгі борыш бойынша берешек мөлшерін бекітуі үшін Кепілдік мөлшерінің қалдығын көрсете отырып және Қарыз алушының Банк/МҚҰ алдында берешегінің бар екендігі туралы анықтаманы және Банктің/МҚҰ Қарыз алушыға жіберген мерзімі өткен берешегін өтеу туралы жазбаша талабының көшірмесін қоса бере отырып, жазбаша хабардар етеді.
20. Қарыз алушы кредит шарты бойынша негізгі борыш сомасын өтеу бойынша міндеттемелерін орындамаған күннен бастап күнтізбелік 120 (бір жүз жиырма) күн ішінде Банк/МҚҰ Қарыз алушыдан және қамтамасыз етуді берген тұлғалардан мерзімі өткен берешекті алу мақсатында қалыптасып отырған жағдайда барлық ақылға сыйымды және қолжетімді шараларды (оның ішінде қамтамасыз етуден ақы өндіріп алу, үшінші тұлғалардың банк кепілдігі, кепілдіктері/кепілгерліктері бойынша талап қою (кепілдіктерді қоспағанда), Қарыз алушының шоттарына төлем талап қою және тағы басқалар) қабылдауға құқылы.
21. Банктің/МҚҰ Кепілгерге талап қойғанға дейін Қарыз алушының берешегін өндіріп алу бойынша қабылдаған шаралары нәтижесінде алынған сома Банктің/МҚҰ ішкі құжаттарында белгіленген және кредит шартының талаптарына және Қазақстан Республикасының қолданыстағы банктік және азаматтық заңнамасының талаптарына сәйкес келетін кезектілікпен Қарыз алушының берешегін өтеуге жіберіледі.
22. Егер Қарыз алушы кредит шарты бойынша негізгі борыш сомасын өтеу бойынша міндеттемелерін орындамаған күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде Қарыз алушы кредит шарты бойынша негізгі борыш сомасын өтеу бойынша міндеттемелерін орындамаған/тиісінше орындамаған жағдайда Кепілгер осы Шарт талаптарының сақталуы тұрғысынан мониторинг жүргізеді.
23. Қарыз алушы кредит шарты бойынша негізгі борыш сомасын өтеу бойынша міндеттемелерін орындамаған күннен бастап күнтізбелік 120 (бір жүз жиырма) күн өткен соң Қарыз алушы кредит шарты бойынша негізгі борыш сомасын өтеу бойынша міндеттемелерін орындамаған/тиісінше орындамаған жағдайда Банк/МҚҰ Кепілгерге талап қоюға құқылы.
24. Талапта:
1) Кепілдік шартының деректемелері;
2) кредит шартының деректемелері;

3) наименование Заемщика;
4) расчет суммы к оплате Гарантом по гарантии;
5) реквизиты счета Банка/МФО, на который подлежат зачислению деньги.
25. К требованию прилагаются:
1) справка о наличии задолженности Заемщика перед Банком/МФО с указанием перечня залогового имущества по проекту Заемщика в рамках кредитного договора на дату отправки письменного уведомления согласно пункту 19 Договора и на дату предоставления требования к Гаранту;
2) выписка с банковского счета Заемщика за период с даты выдачи кредита до даты выставления требования Гаранту;
3) копия документа, подтверждающего получение Заемщиком кредитных средств;
4) копия требования (претензии) Банка/МФО о нарушении обязательств Заемщиком по кредитному договору, направленного Заемщику;
5) копия ответа Заемщика на требование (претензию) Банка/МФО (при наличии);
6) информация о предпринятых Банком/МФО мерах по взысканию задолженности по кредитному договору и суммах, вырученных в результате принятых мер, с приложением подтверждающих документов (при наличии);
7) копия решения суда о взыскании задолженности (при наличии);
8) копии исполнительных листов (при наличии);
9) копии дополнительных соглашений к кредитному договору (при наличии);
10) копии иных документов, подтверждающих задолженность Заемщика перед Банком/МФО и принятые Банком/МФО меры по взысканию задолженности (при наличии).
26. Сумма, указанная в требовании, соответствует условиям настоящего Договора и не может превышать предельную сумму гарантии, установленную в настоящем Договоре.
27. Требование направляется Банком/МФО Гаранту путем отправки заказным письмом или нарочно по адресу, указанному в настоящем Договоре.
28. Требование может быть предъявлено Гаранту до 16.00 часов текущего рабочего дня по времени Астаны. Требование, предъявленное после 16.00 часов по времени Астаны, считается предъявленным на следующий рабочий день.
29. После получения требования Банка/МФО Гарант в письменной форме уведомляет Заемщика о предъявлении Банком/МФО требования путем направления уведомления заказным письмом по адресу Заемщика, указанному в настоящем Договоре, или вручения нарочно под роспись Заемщика. При отправке уведомления заказным письмом уведомление считается полученным на 3 (третий) день после даты, указанной в документе, выданным почтовым учреждением.
30. Гарант в срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней с даты получения требования Банка/МФО и всех документов, предусмотренных настоящим Договором, а также при отсутствии возражений к требованию и представленным документам, производит платеж Банку/МФО в размере указанном в требовании суммы либо направляет Банку/МФО письмо с указанием всех имеющихся возражений.

3) Қарыз алушының атауы;
4) Кепілгердің кепілдік бойынша төлем сомасының есептеулері;
5) ақша аударылуы тиіс Банк/МҚҰ шотының деректемелері көрсетіледі.
25. Талапқа:
1) Қарыз алушының Шарттың 19-тармағына сәйкес жазбаша хабарлама жіберу күніне және Кепілгерге талап қою күніне кредит шарты шеңберінде Қарыз алушы жобасы бойынша кепіл мүлкінің тізбесі көрсетілген Банк/МҚҰ алдында берешегінің бар-жоғы туралы анықтама;
2) кредит берген күннен бастап Кепілгерге талап қойған күнге дейінгі кезең ішінде Қарыз алушының банктік шотынан үзінді көшірме;
3) Қарыз алушының кредит қаражатын алғандығын растайтын құжат көшірмесі;
4) Банктің/МҚҰ Қарыз алушыға жіберген Қарыз алушының кредит шарты бойынша міндеттемелерін бұзғандығы туралы талабының (наразылығының) көшірмесі;
5) Қарыз алушының Банк/МҚҰ талабына (наразылығына) жауабының көшірмесі (бар болса);
6) Банктің/МҚҰ кредит шарты бойынша берешекті өндіріп алу жөніндегі қолданған шаралары және растайтын құжаттарды қоса бере отырып (бар болса) қабылданған шаралардың нәтижесінде алынған сома туралы ақпарат;
7) соттың берешекті өндіріп алу туралы шешімінің көшірмесі (бар болса);
8) орындау парақтарының көшірмелері (бар болса);
9) кредит шартына қосымша келісімдердің көшірмелері (бар болса);
10) Қарыз алушының Банк/МҚҰ алдындағы берешегін және Банктің/МҚҰ берешекті өндіріп алу бойынша қабылдаған шараларын растайтын өзге де құжаттардың көшірмелері (бар болса) қоса беріледі.
26. Талапта көрсетілген сома осы Шарт талаптарына сәйкес келеді және осы Шартта белгіленген кепілдіктің шекті сомасынан аспайды.
27. Банк/МҚҰ талапты Кепілгерге осы Шартта көрсетілген мекенжай бойынша тапсырыс хат жіберу немесе қолма-қол беру жолымен жібереді.
28. Талап Астана уақыты бойынша ағымдағы жұмыс күні сағат 16:00-ге дейін Кепілгерге қойылады. Астана уақыты бойынша сағат 16.00-ден кейін қойылған талап келесі жұмыс күні ұсынылды деп есептеледі.
29. Банк/МҚҰ талабын алғаннан кейін Кепілгер осы Шартта көрсетілген Қарыз алушының мекенжайына тапсырыс хатпен немесе Қарыз алушыға қолма-қол табыстау арқылы хабарлама жіберу жолымен Қарыз алушыға Банктің/МҚҰ талап қойғандығы туралы жазбаша нысанда хабарлайды. Хабарламаны тапсырыс хатпен жіберу кезінде хабарлама пошта мекемесі берген құжатта көрсетілген күннен кейін 3 (үшінші) күні алынды деп есептеледі.
30. Кепілгер Банктің/МҚҰ талабын және осы Шартта көзделген барлық құжаттарды алған күннен бастап, сондай-ақ талапқа және ұсынылған құжаттарға қарсылықтар болмаған кезде 10 (он) жұмыс күні мерзімінен кешіктірмей Банкке/МҚҰ талапта көрсетілген сома мөлшерінде төлем жүргізеді не Банкке/МҚҰ барлық қарсылықтарды көрсете отырып, хат жібереді.

31. Банк/МФО проводит работу по реализации залогового обеспечения. Все суммы, полученные Банком/МФО в результате мер по взысканию задолженности Заемщика, в том числе путем реализации обеспечения, распределяются между Гарантом и Банком/МФО в следующей очередности:
1) погашение вознаграждения по кредитному договору перед Банком/МФО;
2) погашение суммы остатка основного долга Заемщика перед Банком/МФО;
3) погашение задолженности Заемщика перед Гарантом;
4) погашение неустойки и иной задолженности Заемщика по кредитному договору перед Банком/МФО.
При этом распределение денег производится в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты их получения Банком/МФО.
32. В случае если после исполнения пункта 31 настоящего Договора, задолженность Заемщика перед Гарантом не будет погашена/будет погашена не в полном объеме, Банк/МФО обязуется передать Гаранту, исполнившему обязательство по гарантии, все нереализованное Банком/МФО имущество, а также права по гарантиям, поручительствам, указанным в кредитном договоре в качестве обеспечения исполнения обязательств Заемщика и права, принадлежащие Банку/МФО как залогодержателю по договорам с предоставлением обеспечения в объеме исполненного Гарантом обязательства.
В течение 20 (двадцати) рабочих дней с даты исполнения пункта 31 настоящего Договора Банк/МФО обязуется передать Гаранту по акту приема-передачи следующие документы:
оригинал или нотариально заверенную копию кредитного договора с дополнительными соглашениями к нему;
оригинал или нотариально заверенные копии договоров о предоставлении обеспечения с дополнительными соглашениями к ним;
правоустанавливающие документы на залоговое имущество и иные документы по требованию Гаранта.
Глава 5. Срок действия гарантии
33. Гарантия предоставляется сроком по "___" _______ года включительно.
34. Действие гарантии прекращается при наступлении любого из следующих обстоятельств:
1) полного погашения суммы основного долга по кредитному договору, обеспеченному гарантией;
2) по истечении срока гарантии, указанного в настоящем Договоре;
3) с переводом долга на другое лицо по обеспеченному гарантией кредитному договору, если Гарант не дал согласия отвечать за нового должника;
4) если после наступления срока исполнения обеспеченного гарантией обязательства Банк/МФО отказался принять надлежащее исполнение, предложенное Заемщиком или Гарантом;
5) изменения любого из условий кредитного договора, влекущего или могущего повлечь увеличение ответственности, без предварительного письменного согласия Гаранта;

31. Банк/МҚҰ кепілді қамтамасыз етуді іске асыру бойынша жұмыс жүргізеді. Банк/МҚҰ Қарыз алушының берешектерін өндіріп алу бойынша шаралар нәтижесінде, оның ішінде қамтамасыз етуді іске асыру арқылы алынған соманың барлығы Кепілгер мен Банк/МҚҰ арасында мынадай кезектілікпен бөлінеді:
1) кредит шарты бойынша Банк/МҚҰ алдында сыйақыны өтеу;
2) Қарыз алушының Банк/МҚҰ алдындағы негізгі борышының қалдық сомасын өтеу;
3) Қарыз алушының Кепілгер алдындағы берешегін өтеу;
4) Қарыз алушының Банк/МҚҰ алдындағы кредит шарты бойынша тұрақсыздық айыбы мен өзге де берешегін өтеу.
Бұл ретте ақшаны бөлу Банк/МҚҰ оларды алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
32. Егер осы Шарттың 31-тармағын орындағаннан кейін Қарыз алушының Кепілгер алдындағы берешегі өтелмеген/толық көлемде өтелмеген жағдайда Банк/МҚҰ кепілдік бойынша міндеттемелерді орындаған Кепілгерге Банк өткізбеген барлық мүлікті, сондай-ақ кепілдіктер, кепілгерліктер және кредит шартында Қарыз алушының міндеттемелерді орындауын қамтамасыз ету ретінде көрсетілген құқықтарды және Кепілгер орындаған міндеттемелер көлемінде қамтамасыз етуді ұсына отырып, шарттар бойынша кепіл ұстаушы ретінде Банкке/МҚҰ тиесілі құқықтарды беруге міндеттенеді.
Осы Шарттың 31-тармағы орындалған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде Банк/МҚҰ Кепілгерге қабылдау-тапсыру актісі бойынша мына құжаттарды:
кредит шартына қосымша келісімдермен бірге оның түпнұсқасын немесе нотариат растаған көшірмесін;
қамтамасыз етуді беру туралы шартқа қосымша келісімдермен бірге оның түпнұсқасын немесе нотариат растаған көшірмесін;
кепіл мүлкіне құқық белгілейтін құжаттар мен Кепілгердің талабы бойынша өзге де құжаттарды тапсыруға міндеттенеді.
5-тарау. Кепілдіктің қолданылу мерзімі
33. Кепілдік _____ жылғы "___"_____ қоса алғандағы мерзімге беріледі.
34. Кепілдіктің қолданылуы мынадай жағдайлардың кез келгені болған кезде:
1) кепілдікпен қамтамасыз етілген кредит шарты бойынша негізгі борыш сомасын толық өтеу кезінде;
2) осы Шартта көрсетілген кепілдік мерзімі аяқталған кезде;
3) егер Кепілгер жаңа борышкер үшін жауап беруге келісімін бермесе, кепілдікпен қамтамасыз етілген кредит шарты бойынша борышты басқа адамға аударған кезде;
4) егер кепілдікпен қамтамасыз етілген міндеттемелерді орындау мерзімі басталғаннан кейін Банк/МҚҰ Қарыз алушы немесе Кепілгер ұсынған тиісті орындауды қабылдаудан бас тартқан болса;
5) Кепілгердің алдын ала жазбаша келісімінсіз жауапкершілікті арттыруға алып келетін немесе алып келуі мүмкін кредит шартының кез келген талаптарының өзгеруі;

6) в случае представления Банком/МФО Гаранту недостоверных сведений (информации) и (или) документов, необходимых для принятия Гарантом решения о предоставлении гарантии, за исключением случаев, когда представление недостоверных сведений (информации) и (или) документов вызвано мошенническими действиями со стороны Заемщика и это доказано в установленном гражданским законодательством Республики Казахстан;
7) в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения Заемщиком и (или) Банком/МФО обязательств и условий, предусмотренных пунктом 12 настоящего Договора;
8) при выявлении фактов нецелевого использования кредита;
9) по основаниям, предусмотренным Гражданским кодексом Республики Казахстан, Программой и (или) настоящим Договором.
Глава 6. Ответственность Сторон
35. В случае несвоевременной оплаты Гарантом Банку/МФО суммы, указанной в требовании, Гарант уплачивает Банку/МФО неустойку (пеню) в размере 0,01 % (ноль целых одна сотая процента) от несвоевременно уплаченной суммы за каждый день просрочки.
36. В случае несвоевременного возврата Банком/МФО Гаранту любых сумм, причитающихся Гаранту согласно условиям настоящего Договора, Банк/МФО уплачивает Гаранту неустойку (пеню) в размере 0,01 % (ноль целых одна сотая процента) от несвоевременно уплаченной суммы за каждый день просрочки.
37. В случае нарушения Банком/МФО обязательств, установленных подпунктом 5) пункта 16 настоящего Договора, Банк/МФО уплачивает Гаранту неустойку (пеню) в размере пятикратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, за каждый день просрочки.
38. В случае нарушения Заемщиком обязательств, установленных подпунктами 3), 5), 6), 7), 11) пункта 15 настоящего Договора, Заемщик уплачивает Гаранту неустойку (пеню) в размере однократного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, за каждый день просрочки.
39. Требование уплаты неустойки является правом Стороны, права которой были нарушены виновной Стороной. Использование Стороной права требования уплаты неустойки считается направление письменного требования об уплате неустойки. Уплата неустойки не освобождает виновную Сторону от надлежащего исполнения условий настоящего Договора.
40. Банк/МФО несет полную ответственность за надлежащее оформление кредитного договора, а также за соответствие условий предоставления кредита условиям, отраженным в решении Уполномоченного органа Гаранта. В случае выявления случаев нарушения со стороны Банка/МФО данного обязательства Гарант вправе установить неустойку (пеню) Банку/МФО.

6) анық емес мәліметтер (ақпарат) және (немесе) құжаттардың берілуі Қарыз алушының тарапынан алаяқтық әрекеттерден туындаған және оны Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен дәлелдеген жағдайларды қоспағанда, Банк/МҚҰ Кепілгерге анық емес мәліметтер (ақпарат) және (немесе) Кепілгердің кепілдік беру туралы шешім қабылдауы үшін қажетті құжаттар берген жағдайда;
7) Қарыз алушы және (немесе) Банк/МҚҰ осы Шарттың 12-тармағында көзделген міндеттемелер мен талаптарды орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда;
8) кредитті мақсатқа сай пайдаланбау фактілері анықталған кезде;
9) Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде, Бағдарламада және (немесе) осы Шартта көзделген өзге де негіздер бойынша тоқтатылады.
6-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
35. Кепілгер Банкке/МҚҰ талапта көрсетілген соманы уақтылы төлемеген жағдайда Кепілгер Банкке/МҚҰ мерзімі өткен әрбір күн үшін уақтылы төленбеген соманың 0,01 % (нөл бүтін жүзден бір пайыз) мөлшерінде тұрақсыздық айыбын (өсімпұлды) төлейді.
36. Банк/МҚҰ Кепілгерге осы Шарт талаптарына сәйкес Кепілгерге тиесілі болатын кез келген соманы уақтылы қайтармаған жағдайда Банк/МҚҰ Кепілгерге мерзімі өткен әрбір күн үшін уақтылы төленбеген соманың 0,01 %-ы (нөл бүтін жүзден бір пайыз) мөлшерінде тұрақсыздық айыбын (өсімпұлды) төлейді.
37. Банк/МҚҰ осы Шарттың 16-тармағының 5) тармақшасында белгіленген міндеттемелерді бұзған жағдайда Банк/МҚҰ Кепілгерге мерзімі өткен әрбір күн үшін тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген бес еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде тұрақсыздық айыбын (өсімпұл) төлейді.
38. Қарыз алушы осы Шарттың 15-тармағының 3), 5), 6), 7), 11) тармақшаларында белгіленген міндеттемелерді бұзған жағдайда Қарыз алушы Кепілгерге мерзімі өткен әрбір күн үшін тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген бір айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде тұрақсыздық айыбын (өсімпұлды) төлейді.
39. Тұрақсыздық айыбын төлеу талабы кінәлі Тарап құқығын бұзған Тараптың құқығы болып табылады. Тараптың тұрақсыздық айыбын төлеуді талап ету құқығын пайдалануы тұрақсыздық айыбын төлеу туралы жазбаша талап жіберу болып саналады. Тұрақсыздық айыбын төлеу кінәлі Тарапты осы Шарт талаптарын тиісінше орындаудан босатпайды.
40. Банк/МҚҰ кредит шартын тиісінше ресімдеуге, сондай-ақ кредит беру талаптарының Кепілгердің Уәкілетті органының шешімінде көрсетілген талаптарға сәйкес келуіне толықтай жауапты болады. Аталған міндеттемелер Банк/МҚҰ тарапынан бұзылған жағдайлар анықталған кезде Кепілгер Банкке/МҚҰ тұрақсыздық айыбын (өсімпұлды) белгілеуге құқылы.

Глава 7. Обстоятельства непреодолимой силы
41. Обстоятельства непреодолимой силы – обстоятельства невозможности полного или частичного исполнения любой из Сторон обязательств по Договору (включая, но не ограничиваясь: наводнения, землетрясения, взрывы, штормы, эпидемии, эпизоотии, стихийные пожары, забастовки, война, восстания, официальные акты государственных органов). При этом характер, период действия, факт наступления обстоятельств непреодолимой силы должны подтверждаться соответствующими документами уполномоченных государственных органов.
42. Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение либо ненадлежащее исполнение своих обязанностей по Договору, если невозможность исполнения обязанностей по Договору явилась следствием обстоятельств непреодолимой силы.
43. При наступлении обстоятельств непреодолимой силы Сторона, для которой создалась невозможность исполнения ее обязательств по Договору, должна своевременно, в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента наступления обстоятельств непреодолимой силы, известить другие Стороны о таких обстоятельствах.
44. При отсутствии своевременного извещения Сторона обязана возместить другой Стороне ущерб, причиненный неизвещением или несвоевременным извещением.
45. Наступление обстоятельств непреодолимой силы вызывает увеличение срока исполнения Договора на период их действия.
46. Если такие обстоятельства будут продолжаться более 2 (двух) месяцев, то каждая из Сторон вправе отказаться от дальнейшего исполнения обязательств по Договору.
Глава 8. Разрешение споров
47. Все споры и разногласия, связанные с изменением, расторжением и исполнением настоящего Договора, Стороны будут решать путем переговоров и обсуждений, в случае если в результате переговоров Стороны не придут к согласию, то такой спор будет рассматриваться в судебном порядке, предусмотренном гражданским законодательством Республики Казахстан.
Глава 9. Заключительные положения
48. Все изменения и дополнения к Договору оформляются в письменной форме, подписываются уполномоченными представителями Сторон и скрепляются оттисками печатей Сторон.
49. Настоящий Договор составлен в ___ (__________) идентичных экземплярах на государственном и русском языках по ___ (______) экземпляру на государственном и русском языках для каждой из Сторон, каждый из которых имеет равную юридическую силу.
50. Во всем ином, не предусмотренном настоящим Договором, Стороны руководствуются гражданским законодательством Республики Казахстан.
51. Копия кредитного договора является неотъемлемой частью настоящего Договора.

7-тарау. Еңсерілмейтін күш жағдайлары
41. Еңсерілмейтін күш жағдайлары – кез келген Тараптың Шарт бойынша міндеттемелерді толық немесе ішінара орындауы мүмкін болмайтын жағдайлар (су тасқындарын, жер сілкіністерін, жарылыстарды, дауылдарды, індеттерді, эпизоотияларды, стихиялық өрттерді, ереуілдерді, соғысты, көтерілістерді, мемлекеттік органдардың ресми актілерін қоса алғанда, бірақ олармен шектелмей). Бұл ретте еңсерілмейтін күш жағдайларының сипаты, әрекет ету кезеңі, басталу фактісі уәкілетті мемлекеттік органдардың тиісті құжаттарымен расталуға тиіс.
42. Тараптар Шарт бойынша өз міндеттемелерін еңсерілмейтін күш жағдайларының салдарынан орындамағаны не тиісінше Шарт бойынша міндеттерін орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
43. Еңсерілмейтін күш жағдайлары басталған кезде Шарт бойынша өзінің міндеттемелерін орындауы мүмкін болмаған Тарап еңсерілмейтін күш жағдайлары басталған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде басқа Тарапқа осындай жағдайлар жөнінде уақтылы хабарлауға тиіс.
44. Уақтылы хабарлама болмаған жағдайда Тарап басқа Тарапқа хабарламаудың немесе уақтылы хабарламаудың салдарынан келтірілген залалды өтеуге міндетті.
45. Еңсерілмейтін күш жағдайларының туындауы Шартты орындау мерзімінің аталған жағдайлар әрекет еткен кезеңге сай ұзартылуын туындатады.
46.Егер осындай жағдайлар 2 (екі) айдан астам уақытқа созылса, онда Тараптардың әрқайсысы Шарт бойынша міндеттемелерді одан әрі орындаудан бас тартуға құқылы.
8-тарау. Дауларды шешу
47. Осы Шартты өзгертумен, бұзумен және орындаумен байланысты барлық даулар мен келіспеушіліктерді Тараптар келіссөздер және талқылаулар арқылы шешетін болады, келіссөздер нәтижесінде Тараптар келісімге келмеген жағдайда, осындай дау Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген сот тәртібімен қаралатын болады.
9-тарау. Қорытынды ережелер
48. Шартқа барлық өзгерістер мен толықтырулар жазбаша нысанда ресімделеді, Тараптардың уәкілетті өкілдерінің қолдары қойылады және Тараптардың мөр бедерлерімен бекітіледі.
49. Осы Шарт Тараптардың әрқайсысы үшін мемлекеттік және орыс тілдерінде ___ (__________) данадан әрқайсысының заңды күші бірдей мемлекеттік және орыс тілдерінде ___ (______) бірдей данада жасалды.
50. Осы Шартта көзделмеген өзге жағдайлардың бәрінде Тараптар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасын басшылыққа алады.
51. Кредит шартының көшірмесі осы Шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.

52. По соглашению сторон Гарант отвечает за исполнение своих обязательств по настоящему Договору только в пределах собственных средств.
10. Юридические адреса и банковские реквизиты сторон
Гарант:
адрес ______________
телефон____________
БИН_______________
БИК_______________
ИИК_______________
КБЕ_______________
__________________
Место печати
Банк/Микрофинансовая организация:
адрес ______________
БИН _______________
БИК ________________
ИИК ________________
КБЕ ________________
__________________
Место печати
Заемщик:
адрес _______________
телефон______________
№ документа
удостоверяющего
личность,______________
ИИН _________________
БИН _________________
БИК _________________
ИИК _________________
КБЕ_________________
_____________________
Место печати (при наличии)

52. Тараптардың келісімі бойынша Кепілгер осы Шарт бойынша өз міндеттемелерінің орындалуы үшін өз қаражаты шегінде ғана жауап береді.
10. Тараптардың заңды мекенжайлары мен банктік деректемелері
Кепілгер:
Банк/Микроқаржы ұйымы:
Қарыз алушы:
мекенжайы ______________
телефоны ________________
БСН ____________________
БСК ___________________
ЖСК __________________
КБе _____________________
Мөр орны (болған кезде)
мекенжайы _________
БСН _______________
БСК ______________
ЖСК ______________
КБе ________________
Мөр орны (болған кезде)
мекенжайы ___________
телефоны _____________
жеке басты куәландыратын құжаттың № _____________
ЖСН _________________
БСН _________________
БСК _________________
ЖСК ________________
КБе________________
Мөр орны (болған кезде)