Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области архитектуры, градостроительства и строительства за деятельностью субъектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности
Совместный приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 19 ноября 2018 года № 807 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 ноября 2018 года № 81. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 ноября 2018 года № 17818.
В соответствии со статьями 141 и 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:
Сноска. Преамбула – в редакции совместного приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 27.02.2023 № 127 и Министра национальной экономики РК от 01.03.2023 № 29 (вводится в действие с 01.01.2023).
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска в области архитектуры, градостроительства и строительства при проведении проверок в отношении субъектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист в области архитектуры, градостроительства и строительства в отношении заказчика (застройщика), согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист в области архитектуры, градостроительства и строительства в отношении проектных организации (генерального проектировщика), согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист в области архитектуры, градостроительства и строительства, в отношении подрядчика (генерального подрядчика), согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
5) проверочный лист в области архитектуры, градостроительства и строительства в отношении лиц осуществляющих авторский надзор, согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу;
6) проверочный лист в области архитектуры, градостроительства и строительства в отношении юридических и физических лиц осуществляющих технический надзор, согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу;
7) проверочный лист в области архитектуры, градостроительства и строительства в отношении организации осуществляющих экспертные работы по техническому обследованию надежности и устойчивости зданий и сооружений на технически и технологически сложных объектах первого и второго уровней ответственности, согласно приложению 7 к настоящему совместному приказу;
8) проверочный лист в области архитектуры, градостроительства и строительства в отношении юридических лиц, проводящих комплексную вневедомственную экспертизу проектов строительства объектов, согласно приложению 8 к настоящему совместному приказу;

Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы субъектілерге қатысты тексеру жүргізу кезіндегі сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 19 қарашадағы № 807 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 26 қарашадағы № 81 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 29 қарашада № 17818 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141 және 143-баптарына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 27.02.2023 № 127 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 01.03.2023 № 29 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы субъектілерге қатысты тексеру жүргізу кезіндегі сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы тапсырыс берушіге (құрылыс салушыға) қатысты тексеру парағы;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы жобалаушы ұйымына (бас жобалаушы) қатысты тексеру парағы;
4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мердігерге (бас мердігерге) қатысты тексеру парағы;
5) осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы авторлық қадағалауды жүзеге асыратын тұлғаларға қатысты тексеру парағы;
6) осы бірлескен бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы техникалық қадағалауды жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғаларға қатысты тексеру парағы;
7) осы бірлескен бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы бірінші және екінші жауапкершілік деңгейіндегі техникалық және технологиялық күрделі объектілердегі ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігін және орнықтылығын техникалық зерттеп-қарау бойынша сараптама жұмыстарын жүзеге асыратын ұйымдарға қатысты тексеру парағы;
8) осы бірлескен бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы құрылыс жобаларына ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізуге үміткер заңды тұлғалары қатысты талаптарға сәйкестігін тексеру парағы;

9) проверочный лист в области архитектуры, градостроительства и строительства в отношении заказчика (застройщика) на соответствие требованиям, согласно приложению 12 к настоящему совместному приказу;
10) проверочный лист в области архитектуры, градостроительства и строительства в отношении проектных организации (генерального проектировщика) на соответствие требованиям, согласно приложению 13 к настоящему совместному приказу;
11) проверочный лист в области архитектуры, градостроительства и строительства в отношении подрядчика (генерального подрядчика) на соответствие требованиям, согласно приложению 14 к настоящему совместному приказу;
12) проверочный лист в области архитектуры, градостроительства и строительства в отношении лиц осуществляющих авторский надзор на соответствие требованиям, согласно приложению 15 к настоящему совместному приказу;
13) проверочный лист в области архитектуры, градостроительства и строительства в отношении юридических и физических лиц осуществляющих технический надзор на соответствие требованиям, согласно приложению 16 к настоящему совместному приказу;
14) проверочный лист в области архитектуры, градостроительства и строительства в отношении организации, осуществляющих экспертные работы по техническому обследованию надежности и устойчивости зданий и сооружений на технически и технологически сложных объектах первого и второго уровней ответственности на соответствие требованиям, согласно приложению 17 к настоящему совместному приказу;
15) проверочный лист в области архитектуры, градостроительства и строительства в отношении организации, оказывающих инжиниринговые услуги по управлению проектом строительства объектов на соответствие требованиям, согласно приложению 18 к настоящему совместному приказу;
16) проверочный лист в области архитектуры, градостроительства и строительства в отношении лицензиатов на соответствие требованиям, согласно приложению 19 к настоящему совместному приказу;
17) проверочный лист в области архитектуры, градостроительства и строительства в отношении негосударственных аттестационных центров по аттестации инженерно-технических работников, участвующих в процессе проектирования и строительства на соответствие требованиям, согласно приложению 20 к настоящему совместному приказу;
18) проверочный лист в области архитектуры, градостроительства и строительства в отношении юридических лиц, проводящих комплексную вневедомственную экспертизу проектов строительства объектов на соответствие требованиям, согласно приложению 21 к настоящему совместному приказу.

9) осы бірлескен бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы тапсырыс берушіге (құрылыс салушыға) қатысты талаптарға сәйкестігін тексеру парағы;
10) осы бірлескен бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы жобалаушы ұйымына (бас жобалаушы) қатысты талаптарға сәйкестігін тексеру парағы;
11) осы бірлескен бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мердігерге (бас мердігерге) қатысты талаптарға сәйкестігін тексеру парағы;
12) осы бірлескен бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы авторлық қадағалауды жүзеге асыратын тұлғаларға қатысты талаптарға сәйкестігін тексеру парағы;
13) осы бірлескен бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы техникалық қадағалауды жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғаларға қатысты талаптарға сәйкестігін тексеру парағы;
14) осы бірлескен бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы бірінші және екінші жауапкершілік деңгейіндегі техникалық және технологиялық күрделі объектілердегі ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігін және орнықтылығын техникалық зерттеп-қарау бойынша сараптама жұмыстарын жүзеге асыратын ұйымдарға қатысты талаптарға сәйкестігін тексеру парағы;
15) осы бірлескен бұйрыққа 18-қосымшаға сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы құрылыс объектілерінің жобаларын басқару бойынша инжинирингтік қызметтер көрсететін ұйымдарға қатысты талаптарға сәйкестігін тексеру парағы;
16) осы бірлескен бұйрыққа 19-қосымшаға сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы лицензиаттарға қатысты талаптарға сәйкестігін тексеру парағы;
17) осы бірлескен бұйрыққа 20-қосымшаға сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы жобалау және құрылыс салу процесіне қатысушы инженер-техник жұмыскерлерді аттестаттау бойынша мемлекеттік емес аттестаттау орталықтарына қатысты талаптарға сәйкестігін тексеру парағы;
18) осы бірлескен бұйрыққа 21-қосымшаға сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы құрылыс жобаларына ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізетін заңды тұлғалары қатысты талаптарға сәйкестігін тексеру парағы бекітілсін.

Сноска. Пункт 1– в редакции совместного приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 27.02.2023 № 127 и Министра национальной экономики РК от 01.03.2023 № 29 (вводится в действие с 01.01.2023).
2. Признать утратившим силу приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 сентября 2016 года № 395 "Об утверждении проверочных листов в области архитектуры, градостроительства и строительства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14351, опубликован 28 октября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего совместного приказа направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАН"
Комитетом по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 19 ноября 2018 года № 807 и
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 26 ноября 2018 года № 81
Критерии оценки степени риска в области архитектуры, градостроительства и строительства при проведении проверок в отношении субъектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности
Сноска. Приложение 1– в редакции совместного приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 27.02.2023 № 127 и Министра национальной экономики РК от 01.03.2023 № 29 (вводится в действие с 01.01.2023).

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 27.02.2023 № 127 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 01.03.2023 № 29 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2. "Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 2 қыркүйектегі № 395 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14351 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 28 қазанда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Т. Сүлейменов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитетімен
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2018 жылғы 19 қарашадағы
№ 807 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 26 қарашадағы
№ 81 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы субъектілерге қатысты тексеру жүргізу кезіндегі сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
Ескерту. Өлшемшарттар жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 27.02.2023 № 127 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 01.03.2023 № 29 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие критерии оценки степени риска в области архитектуры, градостроительства и строительства при проведении проверок в отношении субъектов архитектурной, градостроительной и строительной деятельности (далее – Критерии) разработаны в соответствии со статьями 141 и 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" (далее - Закон), приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении формы проверочного листа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17371) и приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 июня 2022 года № 48 "Об утверждении Правил формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками и о внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении Правил формирования государственными органами системы оценки рисков и формы проверочных листов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28577).
2. В Критериях используются следующие основные понятия:
1) балл – количественная мера исчисления риска;
2) нормализация данных – статистическая процедура, предусматривающая приведение значений, измеренных в различных шкалах, к условно общей шкале;
3) субъекты (объекты) контроля и надзора – лица осуществляющие авторский надзор; негосударственные аттестационные центры по аттестации инженерно-технических работников, участвующих в процессе проектирования и строительства; проектная организация (генеральный проектировщик); организации осуществляющие экспертные работы по техническому обследованию надежности и устойчивости зданий и сооружений на технически и технологически сложных объектах первого и второго уровней ответственности; лицензиаты; подрядчик (генеральный подрядчик); юридические лица проводящие комплексную вневедомственную экспертизу проектов строительства; организации оказывающие инжиниринговые услуги по управлению проектом строительства объектов; заказчик (застройщик); юридические и физические лица осуществляющие технический надзор;
4) значительные нарушения – нарушения, установленные нормативными правовыми актами в сфере архитектуры, градостроительства не являющиеся грубыми, связанные с предоставлением недостоверной отчетности и мониторинга, несвоевременностью и правильностью оформления исполнительной документации, а также требования в сфере архитектуры, градостроительства и строительства направленные на профилактику и предупреждение нарушении влекущие ухудшение состояния благоприятной среды обитания и жизнедеятельности человека;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы субъектілерге қатысты тексеру жүргізу кезіндегі сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі –Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141 және 143-баптарына (бұдан әрі – Кодекс), "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң), "Тексеру парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушысының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген) және "Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларын бекіту және "Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру қағидаларын және тексеру парақтарының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 23 маусымдағы № 48 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) сәйкес әзірленген.
2. Өлшемшарттарда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) балл – тәуекелді есептеудің сандық өлшемі;
2) деректерді қалыпқа келтіру – әртүрлі шәкілдерде өлшенген мәндерді шартты түрде жалпы шәкілге келтіруді көздейтін статистикалық рәсім;
3) бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) – авторлық қадағалауды жүзеге асыратын тұлғалар; жобалау және құрылыс салу процесіне қатысушы инженер-техник жұмыскерлерді аттестаттау бойынша мемлекеттік емес аттестаттау орталықтары; жобалау ұйымы (бас жобалаушы); бірінші және екінші жауапкершілік деңгейіндегі техникалық және технологиялық күрделі объектілердегі ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігін және орнықтылығын техникалық зерттеп-қарау бойынша сараптама жұмыстарын жүзеге асыратын ұйымдар; лицензиаттар; мердігер (бас мердігер); құрылыс жобаларына ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізетін заңды тұлғалары; құрылыс объектілерінің жобаларын басқару бойынша инжинирингтік қызметтер көрсететін ұйымдар; тапсырыс беруші (құрылыс салушы); техникалық қадағалауды жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғалар;
4) елеулі бұзушылықтар – сәулет, қала құрылысы саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген дөрекі болып табылмайтын, дұрыс емес есептілік пен мониторинг ұсынумен, атқарушылық құжаттаманың уақтылы және дұрыс ресімделмеуімен байланысты бұзушылықтар, сондай-ақ сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы бұзушылықтардың алдын алуға және олардың алдын алуға бағытталған талаптар адамның қолайлы мекендеу ортасы мен тыныс-тіршілігінің жай-күйінің нашарлауына әкеп соқтыратын бұзушылықтар;

5) незначительное нарушения - нарушение требований, не относящиеся к значительным и грубым нарушениям, но влекущие причинение ущерба законным интересам физических и юридических лиц, государства;
6) грубые нарушения – действия, повлекшие ухудшение состояния благоприятной среды обитания и жизнедеятельности человека, возникшие в результате нарушения требований, установленных нормативными правовыми актами в сфере архитектуры, градостроительства и строительства на всех стадиях жизненного цикла, связанные с техногенными происшествиями, нанесением ущерба государственным интересам, юридическим и физическим лицам, ущемлением прав и законных интересов граждан и общества, не обеспечением прочности, устойчивости и надежности объекта, деформацией недопустимой величины строительных конструкций, основания здания или сооружения и геологических массивов прилегающей территории;
7) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля и надзора жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
8) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта контроля и надзора, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъекты (объекты) контроля и надзора к различным степеням риска;
9) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля и надзора в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
10) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля и надзора в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора;
11) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов (объектов) контроля и надзора по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверок на соответствие квалификационным и разрешительным требованиям по выданным разрешениям, требованиям по направленным уведомлениям (далее – Проверка на соответствие требованиям) с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в соответствующих сферах деятельности, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) освобождения такого субъекта (объекта) контроля и надзора от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверок на соответствие требованиям;

5) елеусіз бұзушылықтар – елеулі және өрескел бұзушылықтарға жатпайтын, бірақ жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне нұқсан келтіруге әкеп соғатын талаптарды бұзу;
6) өрескел бұзушылықтар – техногендік оқиғалармен, мемлекеттік мүдделерге, заңды және жеке тұлғаларға залал келтірумен, азаматтар мен қоғамның құқықтары мен заңды мүдделеріне нұқсан келтірумен байланысты, сәулет, қала құрылысы және өмірлік циклдің барлық кезеңдерінде құрылыс саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарды бұзу нәтижесінде туындаған, адамның өмір сүруі мен өмір сүруінің қолайлы ортасының жай-күйінің нашарлауына әкеп соққан іс-әрекеттер, объектінің беріктігін, тұрақтылығы мен сенімділігін қамтамасыз ету, құрылыс конструкцияларының жол берілмейтін шамасын деформациялау, іргелес аумақтың ғимаратының немесе құрылысының және геологиялық массивтерінің негіздері;
7) тәуекел – бақылау және қадағалау субъектісінің қызметі нәтижесінде адам өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдығы;
8) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары – бақылау және қадағалау субъектісінің тікелей қызметімен, салалық даму ерекшеліктерімен және осы дамуға әсер ететін факторлармен байланысты, бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің әртүрлі дәрежелеріне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы;
9) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) тікелей байланыссыз бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
10) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) қызметі нәтижелеріне байланысты бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
11) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – тиісті қызмет салаларында тәуекелдің жол берілетін деңгейін қамтамасыз ете отырып, кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең төменгі ықтимал дәрежесі мақсатында бақылау және қадағалау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) берілген рұқсаттар бойынша біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына, жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне жүргізілетін тексерулерді (бұдан әрі – Талаптарға сәйкестігін тексеру) кейіннен жүзеге асыру үшін бақылау және қадағалау субъектілерін тәуекел дәрежелері бойынша бөлу арқылы қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын азайтуға бағытталған, сондай-ақ нақты бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) үшін тәуекел деңгейін өзгертуге бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау және (немесе) осындай бақылау және қадағалау субъектісін (объектісін) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеруден босату процесі;

12) проверочный лист – перечень требований, предъявляемых к деятельности субъектов (объектов) контроля и надзора, несоблюдение которых влечет за собой угрозу жизни и здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, государства;
13) выборочная совокупность (выборка) – перечень оцениваемых субъектов (объектов), относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля и надзора в конкретной сфере государственного контроля и надзора, в соответствии с пунктом 2 статьи 143 Кодекса.
3. Критерии формируются посредством объективных и субъективных критериев.
Глава 2. Объективные критерии
4. По объективным критериям субъекты (объекты) контроля и надзора в области архитектуры, градостроительства и строительства относятся к одной из следующих степеней риска:
1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
К высокой степени риска относятся:
объекты I (повышенного) и II (нормального) уровней ответственности установленные в Правилах определения общего порядка отнесения зданий и сооружений к технически и (или) технологически сложным объектам, утвержденные приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 165 "Об утверждении Правил определения общего порядка отнесения зданий и сооружений к технически и (или) технологически сложным объектам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10666) (далее – Правила отнесения зданий и сооружений);
технологически сложные объекты производственного и жилищно-гражданского назначения, установленные в Правилах отнесения зданий и сооружений;
объекты, финансируемые за счет государственных инвестиций и средств субъектов квазигосударственного сектора;
объекты нормативной продолжительностью строительства более 9 месяцев;
объекты, где приостановлено строительно-монтажные работы более чем на 6 месяцев.
К средней степени риска относятся:
объекты II (нормального) уровня ответственности, не относящиеся к технически сложным установленные в Правилах отнесения зданий и сооружений;
объекты нормативной продолжительностью строительства более 6 месяцев;
объекты, где приостановлено строительно-монтажные работы более чем на 3 месяца.
К низкой степени риска относятся:
объекты III (пониженного) уровня ответственности установленные в Правилах отнесения зданий и сооружений;
объекты нормативной продолжительностью строительства более 4 месяцев.

12) тексеру парағы – бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын, олардың сақталмауы адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге алып келетін талаптар тізбесі:
13) іріктеме жиынтық (іріктеме) – Кодекстің 143-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың нақты саласында бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын бағаланатын субъектілердің (объектілердің) тізбесі.
3. Өлшемшарттар объективті және субъективті өлшемшарттар арқылы қалыптасады.
2-тарау. Объективті өлшемшарттар
4. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) объективті өлшемшарттар бойынша мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатқызады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
Тәуекелдің жоғары дәрежесіне мыналар жатады:
ғимараттар мен құрылыстарды техникалық және (немесе) технологиялық жағынан күрделі объектілерге жатқызудың жалпы тәртібін айқындау қағидаларында белгіленген, "Ғимараттар мен құрылыстарды техникалық және (немесе) технологиялық жағынан күрделі объектілерге жатқызудың жалпы тәртібін айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 165 бұйрығымен бекітілген жауапкершіліктің I (жоғары) және II (қалыпты) деңгейлеріндегі объектілер (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10666 болып тіркелген) (бұдан әрі – Ғимараттар мен құрылыстарды күрделі объектілерге жатқызу қағидалары);
Ғимараттар мен құрылыстарды күрделі объектілерге жатқызу қағидаларында белгіленген өндірістік және тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы технологиялық күрделі объектілер;
мемлекеттік инвестициялар және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен қаржыландырылатын объектілер;
құрылыстың нормативтік ұзақтығы 9 айдан асатын объектілер;
құрылыс-монтаждау жұмыстары 6 айдан астам уақытқа тоқтатылған объектілер.
Тәуекелдің орташа дәрежесіне мыналар жатады:
Ғимараттар мен құрылыстарды күрделі объектілерге жатқызу қағидаларында белгіленген техникалық күрделі жауапкершілікке жатпайтын II (қалыпты) жауапкершілік деңгейінің объектілері;
құрылыстың нормативтік ұзақтығы 6 айдан асатын объектілер;
құрылыс-монтаждау жұмыстары 3 айдан астам уақытқа тоқтатылған объектілер.
Төмен тәуекел дәрежесіне мыналар жатады:
Ғимараттар мен құрылыстарды күрделі объектілерге жатқызу қағидаларында белгіленген жауапкершіліктің III (төмендетілген) деңгейіндегі объектілер;
құрылыстың нормативтік ұзақтығы 4 айдан асатын объектілер.

5. Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля и надзора, отнесенных к высокой и средней степени риска по объективным критериям, проводятся проверка на соответствие требованиям, профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и внеплановая проверка.
Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля и надзора, отнесенных к низкой степени риска по объективным критериям, проводятся проверка на соответствие требованиям и внеплановая проверка.
Глава 3. Субъективные критерии
6. Для оценки степени рисков по субъективным критериям для проведения профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля и надзора;
2) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля и надзора;
3) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений;
4) анализ официальных интернет-ресурсов государственных органов.
Для оценки степени рисков по субъективным критериям для проведения проверки на соответствие требованиям используются следующие источники информации:
1) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений;
2) анализ официальных интернет-ресурсов государственных органов;
3) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля и надзора.
7. На основании имеющихся источников информации регулирующие государственные органы формируют данные по субъективным критериям, подлежащие анализу и оценке.
Анализ и оценка субъективных критериев позволяет сконцентрировать проведение проверки на соответствие требованиям и профилактический контроль субъекта (объекта) контроля и надзора в отношении субъекта (объекта) контроля и надзора с наибольшим потенциальным риском.
При этом при анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В отношении субъектов контроля и надзора, устранивших в полном объеме выданные нарушения по итогам проведенного предыдущего профилактического контроля с посещением и (или) проверки на соответствие требованиям, не допускается включение их при формировании графиков и списков на очередной период государственного контроля.

5. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің жоғары және орташа дәрежелеріне жатқызылған бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) қызметі салаларында талаптарға сәйкестігіне тексеру, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) қызметі салаларында талаптарға сәйкестігіне тексеру және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
3-тарау. Субъективті өлшемшарттар
6. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдер дәрежесін бағалауға мынадай ақпарат көздері:
1) бақылау және қадағалау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері;
2) бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) алдыңғы тексерулер мен бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері;
3) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны;
4) мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарын талдау.
Талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдер дәрежесін бағалауға мынадай ақпарат көздері:
1) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны;
2) мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарын талдау;
3) бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) алдыңғы тексерулер мен бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері.
7. Қолда бар ақпарат көздерінің негізінде реттеуші мемлекеттік органдар талдауға және бағалаула жататын субъективті өлшемшарттарды бойынша деректерді қалыптастырады.
Субъективті өлшемшарттарды талдау және бағалау ең жоғары әлеуетті тәуекелі бар бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) қатысты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізуді және профилактикалық бақылауды шоғырландыруға мүмкіндік береді.
Бұл ретте талдау және бағалау кезінде нақты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.
Алдыңғы жүргізілген бару арқылы профилактикалық бақылаудың және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексерудің қорытындылары бойынша берілген бұзушылықтарды толық көлемде жойған бақылау және қадағалау субъектілеріне қатысты оларды мемлекеттік бақылаудың кезекті кезеңіне кестелер мен тізімдерді қалыптастыру кезінде енгізуге жол берілмейді.

8. В зависимости от возможного риска и значимости проблемы, единичности или системности нарушения, анализа принятых ранее решений по каждому источнику информации требования, предъявляемые к деятельности субъектов (объектов) контроля и надзора, соответствуют степени нарушения – грубое, значительное и незначительное.
Распределение нарушений требований законодательства в сфере архитектуры, градостроительства и строительства, а также государственных нормативов на грубые, значительные, незначительные, приведено в приложениях 1 и 2 к настоящим Критериям.
9. Исходя из приоритетности применяемых источников информации и значимости показателей субъективных критериев, в соответствии с порядком расчета показателя степени риска по субъективным критериям, рассчитывается показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100 баллов.
По показателям степени риска субъект (объект) контроля и надзора относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 31 до 70 включительно;
3) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 30 включительно.
10. Для отнесения субъекта контроля и надзора к степени риска в соответствии с пунктом 4 настоящих Критериев применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
Государственный орган собирает информацию и формирует базу данных по субъективным критериям из источников согласно пункту 6 настоящих Критериев.
Расчет показателя степени риска по субъективным критериям (R) осуществляется в автоматизированном режиме путем суммирования показателя степени риска по нарушениям по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля и надзора (SP) и показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 15 настоящих Правил (SC), с последующей нормализацией значений данных в диапазон от 0 до 100 баллов.
Rпром = SP + SC, где
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям,
SР – показатель степени риска по нарушениям,
SC – показатель степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 9 настоящих Критериев.
Расчет производится по каждому субъекту (объекту) контроля и надзора однородной группы субъектов (объектов) контроля и надзора каждой сферы государственного контроля и надзора. При этом перечень оцениваемых субъектов (объектов) контроля и надзора, относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля и надзора одной сферы государственного контроля и надзора, образует выборочную совокупность (выборку) для последующей нормализации данных.

8. Ықтимал тәуекел мен проблеманың маңыздылығына, бұзушылықтың біржолғы немесе жүйелі сипатына, әрбір ақпарат көзі бойынша бұрын қабылданған шешімдерді талдауға байланысты бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын талаптар өрескел, елеулі және болмашы бұзушылық дәрежелеріне сәйкес келеді.
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы заңнама талаптарын, сондай-ақ өрескел, елеулі, елеусіз мемлекеттік нормативтерді бұзушылықтарды бөлу осы Өлшемшарттарға 1 және 2-қосымшаларда келтірілген.
9. Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығын субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес субъективті өлшемшарттар көрсеткішінің маңыздылығын негізге ала отырып, субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) мыналарға:
1) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ді қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің жоғары дәрежесіне;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31-ден 70-ті қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің орташа дәрежесіне;
3) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 30-ты қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылады.
10. Осы Өлшемшарттардың 4-тармағына сәйкес бақылау және қадағалау субъектісін тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
Мемлекеттік орган осы Өлшемшарттардың 6-тармағына сәйкес көздерден субъективті өлшемшарттар бойынша ақпарат жинайды және деректер базасын қалыптастырады.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (R) есептеу алдыңғы тексерулер мен бақылау және қадағалау (SP) субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша осы Қағидалардың (SC) 15-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттарға сәйкес бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін қорытындылау жолымен, деректер мәндерін 0-ден 100 баллға дейінгі диапозонға қалыпқа келтіре отырып, автоматтандырылған режимде жүзеге асырылады.
Rарал = SP + SC , мұнда
Rарал – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші,
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші,
SC – осы Өлшемшарттардың 9-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші.
Есеп мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың әрбір саласының бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының әрбір бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) бойынша жүргізіледі. Бұл ретте мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың бір саласының бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын, бағаланатын бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) тізбесі деректерді кейіннен қалыпқа келтіру үшін іріктеу жиынтығын (іріктемені) құрайды.

11. По данным, полученным по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля и надзора, формируется показатель степени риска по нарушениям, оцениваемый в баллах от 0 до 100.
При выявлении одного грубого нарушения по любому из источников информации, указанных в пункте 6 настоящих Критериев, субъекту контроля и надзора приравнивается показатель степени риска 100 баллов и в отношении него проводится проверка на соответствие требованиям или профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора.
При не выявлении грубых нарушений показатель степени риска по нарушениям рассчитывается суммарным показателем по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений;
Показатель степени риска по нарушениям (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 баллов и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн, где:
SР – показатель степени риска по нарушениям;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Полученное значение показателя степени риска по нарушениям включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
12. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 9 настоящих Критериев, производится по шкале от 0 до 100 баллов и осуществляется по следующей формуле:
Xi – показатель субъективного критерия,
Wi – удельный вес показателя субъективного критерия xi,
n – количество показателей.
Полученное значение показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 9 настоящих Критериев, включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
13. Рассчитанные по субъектам (объектам) значения по показателю R нормализуются в диапазон от 0 до 100 баллов. Нормализация данных осуществляется по каждой выборочной совокупности (выборке) с использованием следующей формулы:
R – показатель степени риска (итоговый) по субъективным критериям отдельного субъекта (объекта) контроля и надзора,
Rmax – максимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (верхняя граница шкалы),
Rmin – минимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (нижняя граница шкалы),
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям, рассчитанный в соответствии с пунктом 10 настоящих Критериев.

11. Алдыңғы тексерулер мен бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша алынған деректер бойынша 0-ден 100-ге дейінгі баллмен бағаланатын бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші қалыптастырылады.
Осы Өлшемшарттардың 6-тармағында көрсетілген ақпарат көздерінің кез келгені бойынша бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау және қадағалау субъектісіне 100 балл тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты талаптарға сәйкестігіне тексеру немесе бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар анықталмаған кезде бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткішпен есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7, мұнда
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны.
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3, мұнда
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
SР = SРз + SРн, мұнда
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші;
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
12. Осы Өлшемшарттардың 9-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу 0-ден 100 балға дейінгі шәкіл бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
xi - субъективті өлшемшарт көрсеткіші,
wi - субъективті өлшем көрсеткішінің үлес салмағы xi
n – көрсеткіштер саны.
Осы Өлшемшарттардың 9-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
13. R көрсеткіші бойынша субъектілер (объектілер) бойынша есептелген мәндер 0-ден 100 балға дейінгі диапазонға қалыпқа келтіріледі. Деректерді қалыпқа келтіру әрбір іріктемелі жиынтық (іріктеме) бойынша мынадай формула әдісін пайдалана отырып жүзеге асырылады:
R – бақылау және қадағалау жеке субъектісінің (объектісінің) субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (қорытынды),
Rmax – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең жоғарғы ықтимал мән (шәкілдің жоғарғы шекарасы),
Rmin – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең төменгі ықтимал мән (шәкілдің төменгі шекарасы),
Rарал – осы Өлшемшарттардың 10-тармағына сәйкес есептелген субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші.

Глава 4. Проверочные листы
14. Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля и надзора, отнесенных к высокой степени риска, кратность проведения проверки на соответствие требованиям определяется критериями оценки степени риска, но не чаще одного раза в год.
Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля и надзора, отнесенных к средней степени риска, кратность проведения проверок на соответствие требованиям определяется критериями оценки степени риска, но не чаще одного раза в два года.
Для сфер деятельности субъектов (объектов) контроля и надзора, отнесенных к низкой степени риска, кратность проведения проверок на соответствие требованиям определяется критериями оценки степени риска, но не чаще одного раза в три года.
Глава 5. Управление рисками
15. В целях реализации принципа поощрения добросовестных субъектов контроля и надзора и концентрации контроля и надзора на нарушителях субъекты (объекты) контроля и надзора освобождаются от проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проверки на соответствие требованиям на период, определяемый критериями оценки степени риска регулирующего государственного органа, посредством применения субъективных критериев.
16. Субъекты (объекты) контроля и надзора по субъективным критериям переводятся с применением информационной системы с высокой степени риска в среднюю степень риска или со средней степени риска в низкую степень риска в соответствующих сферах деятельности субъектов контроля и надзора в случаях:
1) если такие субъекты заключили договоры страхования гражданско-правовой ответственности перед третьими лицами в случаях и порядке, установленных законами Республики Казахстан;
2) если в законах Республики Казахстан и критериях оценки степени риска регулирующих государственных органов определены случаи освобождения от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора или проведения проверок на соответствие требованиям;
3) если субъекты являются членами саморегулируемой организации, основанной на добровольном членстве (участии) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О саморегулировании", с которой заключено соглашение о признании результатов деятельности саморегулируемой организации.
17. В целях освобождения от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и (или) проведения проверки на соответствие требованиям, регулирующими государственными органами, а также государственными органами учитываются смягчающие индикаторы.
К смягчающим индикаторам относится:

4-тарау. Тексеру парақтары
14. Тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылған бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) қызметінің салалары үшін талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізудің жиілігі тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарымен, бірақ жылына ең көбі бір рет айқындалады.
Тәуекелдің орташа дәрежесіне жатқызылған бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) қызметінің салалары үшін талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізудің жиілігі тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарымен, бірақ ең көбі екі жылда бір рет айқындалады.
Тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) қызметінің салалары үшін талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізудің жиілігі тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарымен, бірақ ең көбі үш жылда бір рет айқындалады.
5-тарау. Тәуекелдерді басқару
15. Адал бақылау және қадағалау субъектілерін көтермелеу және бұзушыларға бақылау мен қадағалауды шоғырландыру қағидатын іске асыру мақсатында бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) субъективті өлшемшарттарды қолдану арқылы реттеуші мемлекеттік органның тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарымен айқындалатын кезеңге бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеру жүргізуден босатылады.
16. Субъективті өлшемшарттар бойынша бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) ақпараттық жүйені қолдана отырып, бақылау және қадағалау субъектілері қызметінің тиісті салаларындағы жоғары тәуекел дәрежесінен орташа тәуекел дәрежесіне немесе орташа тәуекел дәрежесінен төмен тәуекел дәрежесіне мынадай жағдайларда:
1) егер мұндай субъектілер Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда және тәртіппен үшінші тұлғалар алдында азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру шарттарын жасасcа;
2) егер Қазақстан Республикасының заңдарында және реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан немесе талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізуден босату жағдайлары айқындалған болса;
3) егер субъектілер өзін-өзі реттейтін ұйым қызметінің нәтижелерін тану туралы келісім жасалған, "Өзін-өзі реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерікті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелері болып табылса ауыстырылады.
17. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеруден босату мақсатында реттеуші мемлекеттік органдар, сондай-ақ мемлекеттік органдар жеңілдететін индикаторларды ескереді.
Жеңілдететін индикаторларға:

2) рабочими местами. Юридическому лицу, участниками (акционерами) которого являются один или несколько юридических лиц-резидентов Республики Казахстан и один или несколько иностранных юридических лиц, где доли участия юридических лиц-резидентов Республики Казахстан в уставном капитале (акций) составляет в совокупности 40 или более процентов допускается наличие производственной базы на праве аренды (хозяйственного ведения или оперативного управления). При этом, резиденту Республики Казахстан необходимо иметь лицензию І категории на занятие строительно-монтажными работами
грубое
29
Требования к лицензиатам строительно-монтажных работ І категории: наличие минимальной материально-технической оснащенности на праве собственности (хозяйственного ведения или оперативного управления) и (или)аренды, включающей минимальный комплект оборудования, контрольно-измерительные приборы, машины и механизмы, которые устанавливаются в соответствии с техническими требованиями к выполнению строительно-монтажных работ в зависимости от технических требований к заявленным работам подвида лицензируемого вида деятельности
грубое
30
Требования к лицензиатам строительно-монтажных работ І категории: наличие опыта работы лицензиата не менее десяти лет, либо не менее семи лет для лица осуществлявшего строительно-монтажные работы для морских нефтегазовых проектов на территории Республики Казахстан, либо опыт работы не менее пяти лет в качестве лицензиата ІІ категории. Опыт работы исчисляется со дня получения лицензии, при этом в случае прекращения действия лицензии опыт работы аннулируется. Для иностранных лиц в качестве опыта работы учитывается равнозначный разрешительный документ на осуществление строительно-монтажных работ. Для юридического лица, участниками (акционерами) которого являются один или несколько юридических лиц-резидентов Республики Казахстан и один или несколько иностранных юридических лиц и в котором участникам (акционеру) - юридическим лицам- резидентам Республики Казахстан в совокупности принадлежит 40 или более долей участия в уставном капитале (акций) и имеющему лицензию І категории на занятие строительно-монтажных работ участником (акционером), данное требование не распространяется
грубое
31
Требования к лицензиатам строительно-монтажных работ І категории: наличие не менее десяти реализованных объектов строительства первого и (или) второго уровней ответственности в качестве генерального подрядчика с представлением документального подтверждения (копии подписанных актов ввода объекта в эксплуатацию), либо не менее двадцати объектов первого и (или)второго уровней ответственности, на которых лицензиат реализовал работы по договорам субподряда, с представлением документального подтверждения (копии подписанных актов выполненных работ). Для иностранных лиц в качестве представления документального подтверждения учитывается равнозначный документ. Для юридического лица, участниками (акционерами) которого являются один или несколько юридических лиц-резидентов Республики Казахстан и один или несколько иностранных юридических лиц и в котором участникам (акционеру) - юридическим лицам- резидентам Республики Казахстан в совокупности принадлежит 40 или более долей участия в уставном капитале (акций) и имеющему лицензию І категории на занятие строительно-монтажных работ участником (акционером), данное требование не распространяется
грубое
32
Наличие подтвержденной жалобы или обращения физического либо юридического лица
значительное
33
Наличие официальных сообщений в средствах массовой информации о нарушениях в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности
значительное
34
Наличие данных на официальных интернет-ресурсах и в информационных системах государственных органов о нарушениях в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности
грубое
Негосударственные аттестационные центры по аттестации инженерно-технических работников, участвующих в процессе проектирования и строительства
1
Наличие свидетельства об аккредитации
грубое
2
Наличие преподавательского состава, ответственного за проведение повышения квалификации
грубое
3
Наличие технического состава, ответственного за проведение аттестации
грубое
4

2) жұмыс орындарымен жарақтандырылған өндірістік базаның болуы. Құрылтайшыларының кемінде біреуінің жобалау саласында кемінде отыз жыл халықаралық тәжірибесі бар және бірінші жауапкершілік деңгейіндегі объектілерді жобалауды орындаған заңды тұлғалар үшін алты жыл жұмыс тәжiрибесi. Құрылтайшылары Қазақстан Республикасының резиденті бір немесе бірнеше заңды тұлғасы және шетелдік бір немесе бірнеше заңды тұлғасы болып табылатын және ондағы Қазақстан Республикасының заңды тұлғасының жарғылық капиталына қатысу үлесінің (акцияларының) жиынтығы 40 немесе одан астамы тиесілі және жобалау қызметімен айналысуға І санаттағы лицензиясы бар заңды тұлға (акционер) үшін осы талаптар қолданылмайды
өрескел
29
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының І санаттағы лицензиаттарына қойылатын біліктілік талаптары: меншік (шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару) және/немесе жалға алу құқығында лицензияланатын қызмет түрі кіші түрінің мәлімделген жұмыстарына қойылатын техникалық талаптарға байланысты құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындауға қойылатын техникалық талаптарға сәйкес белгіленген жабдықтардың ең аз жиынтығын, бақылау-өлшеу құралдарын, машиналар мен механизмдерді қамтитын ең аз материалдық-техникалық жарақтандырылуы
өрескел
30
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының І санаттағы лицензиаттарына қойылатын біліктілік талаптары: лицензиаттың кемінде он жыл не Қазақстан Республикасының аумағында теңіз мұнай-газ жобалары үшін құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүзеге асыратын тұлғалар үшін кемінде жеті жыл жұмыс тәжірибесі не ІІ санаттағы лицензиат ретінде кемінде бес жыл жұмыс тәжірибесі. Жұмыс тәжірибесі лицензия алған күннен бастап есептеледі. Бұл ретте, лицензияның қолданылуы тоқтатылған жағдайда жұмыс тәжірибесі жойылады. Шетелдік тұлғалар үшін жұмыс тәжірибесі ретінде құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүзеге асыруға тең келетін рұқсат беру құжаты есепке алынады. Құрылтайшыларының кемінде біреуінің жобалау саласында кемінде отыз жыл халықаралық тәжірибесі бар және бірінші жауапкершілік деңгейіндегі объектілерді жобалауды орындаған заңды тұлғалар үшін алты жыл жұмыс тәжiрибесi. Құрылтайшылары Қазақстан Республикасының резиденті бір немесе бірнеше заңды тұлғасы және шетелдік бір немесе бірнеше заңды тұлғасы болып табылатын және ондағы Қазақстан Республикасының заңды тұлғасының жарғылық капиталына қатысу үлесінің (акцияларының) жиынтығы 40 немесе одан астамы тиесілі және жобалау қызметімен айналысуға І санаттағы лицензиясы бар заңды тұлға (акционер) үшін осы талаптар қолданылмайды
өрескел
31
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының І санаттағы лицензиаттарына қойылатын біліктілік талаптары: бас мердігер ретінде, құжаттамалық растауды (объектіні пайдалануға беру туралы қол қойылған актілердің көшірмелерін) ұсына отырып, бірінші және/немесе екінші жауапкершілік деңгейінде кемінде он іске асырылған құрылыс объектілерінің болуы не лицензиат қосалқы мердігерлік шарттар бойынша жұмыстар орындаған, құжаттамалық растауды (орындалған жұмыстардың қол қойылған актілерінің көшірмелерін) ұсына отырып, бірінші және/немесе екінші жауапкершілік деңгейіндегі кемінде жиырма объектінің болуы.
Құрылтайшыларының кемінде біреуінің жобалау саласында кемінде отыз жыл халықаралық тәжірибесі бар және бірінші жауапкершілік деңгейіндегі объектілерді жобалауды орындаған заңды тұлғалар үшін алты жыл жұмыс тәжiрибесi. Құрылтайшылары Қазақстан Республикасының резиденті бір немесе бірнеше заңды тұлғасы және шетелдік бір немесе бірнеше заңды тұлғасы болып табылатын және ондағы Қазақстан Республикасының заңды тұлғасының жарғылық капиталына қатысу үлесінің (акцияларының) жиынтығы 40 немесе одан астамы тиесілі және жобалау қызметімен айналысуға І санаттағы лицензиясы бар заңды тұлға (акционер) үшін осы талаптар қолданылмайды
өрескел
32
Жеке немесе заңды тұлғаның расталған шағымы немесе өтінішінің болуы
елеулі
33
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы бұзушылықтар туралы бұқаралық ақпарат құралдарында ресми хабарлардың болуы
елеулі
34
Ресми интернет-ресурстарда және мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы бұзушылықтар туралы ресми деректердің болуы
өрескел
Жобалау және құрылыс салу процесіне қатысушы инженер-техник жұмыскерлерді аттестаттау жөніндегі мемлекеттік емес аттестаттау орталықтары
1
Аккредиттеу туралы куәлігінің бар болуы
өрескел
2
Біліктілікті арттыруға жауапты оқытушылық құрамның бар-жоғы
өрескел
3
Аттестаттау жүргізуге жауапты техникалық құрамның бар-жоғы
өрескел
4

Наличие административно-бытовых помещений на праве собственности или ином законном основании, удовлетворяющих требованиям площади помещения из расчета 6 м2 на одного работника, для работающих инвалидов, пользующихся креслами-колясками 7,65 м2 для проведения обучения и аттестации, площадью не менее 100 (ста) квадратных метров, при этом помещения для проведения тестирования и обучения составляли не менее 45 (сорока пяти) квадратных метров. При этом, помещения для проведения тестирования и обучения могут быть совмещены
грубое
5

Оқыту және аттестаттау жүргізу үшін меншік құқығында немесе өзге де заңды негізде, алаңы бір жұмыскерге 6 м2, кресло-арбаларды пайдаланып жұмыс істейтін мүгедектер үшін 7,65 м2 деген есеп бойынша талаптарды қанағаттандыратын әкімшілік-тұрмыстық үй-жайлардың бар-жоғы, алаңы кемінде 100 (жүз) шаршы метр әкімшілік-тұрмыстық үй-жайлардың болуы, бұл ретте тестілеу және оқыту өткізуге арналған үй-жайлар кемінде 45 (қырық бес) шаршы метр болуы қажет. Бұл ретте тестілеу және оқыту өткізуге арналған үй-жайлар біріктірілуі мүмкін
өрескел
5

1) административно-производственными зданиями или помещениями, необходимыми для выполнения заявленных видов работ, подвида лицензируемого вида деятельности. При этом административные, производственные и иные здания или помещения производственной базы могут быть совмещены, если это не противоречит требованиям системы охраны труда и техники безопасности при проведении работ;
2) рабочими местами, организованными в соответствии с условиями труда
анализ официальных интернет-ресурсов государственных органов
50
0
1+
0%
50%
5
Требования к лицензиатам ІІІ категории проектной деятельности: наличие в штате не менее одного аттестованного инженерно-технического работника, имеющего соответствующий аттестат по профилю работ входящих в состав запрашиваемого подвида лицензируемого вида деятельности и работающего на постоянной основе у заявителя по одной из следующих специализаций: главный инженер проекта, главный архитектор проекта, главный конструктор, ведущий инженер проектировщик. В случае, наличия не менее одного инженерно-технического работника, работающего на постоянной основе у иностранцев или иностранных юридических лиц соответствующего разрешительного документа по профилю работ, входящих в состав запрашиваемого подвида лицензируемого вида деятельности, выданный в порядке, предусмотренном законодательством государства-участника Организации экономического сотрудничества и развития, данные требования не распространяются
анализ официальных интернет-ресурсов государственных органов
50
0
1+
0%
50%
6
Требования к лицензиатам ІІІ категории проектной деятельности: наличие административных-бытовых помещений на праве собственности (хозяйственного ведения или оперативного управления) и (или) аренды на срок не менее одного года (с государственной регистрацией в правовом кадастре), оснащенных рабочими местами, организованными в соответствии с условиями труда
анализ официальных интернет-ресурсов государственных органов
50
0
1+
0%
50%
7
Требования к лицензиатам ІІІ категории проектной деятельности: наличие программного обеспечения, позволяющего осуществлять выполнение расчетов, составление и оформление графических и иных материалов, необходимых для заявленного подвида лицензируемого вида деятельности
анализ официальных интернет-ресурсов государственных органов
50
0
1+
0%
50%
8
Требования к лицензиатам ІІ категории проектной деятельности: наличие в штате не менее одного аттестованного инженерно-технического работника, имеющего соответствующий аттестат по профилю работ входящих в состав запрашиваемого подвида лицензируемого вида деятельности и работающего на постоянной основе у заявителя по одной из следующих специализаций: главный инженер проекта, главный архитектор проекта, главный конструктор, ведущий инженер проектировщик. В случае, наличия не менее одного инженерно-технического работника, работающего на постоянной основе у иностранцев или иностранных юридических лиц соответствующего разрешительного документа по профилю работ, входящих в состав запрашиваемого подвида лицензируемого вида деятельности, выданный в порядке, предусмотренном законодательством государства-участника Организации экономического сотрудничества и развития, данные требования не распространяются
анализ официальных интернет-ресурсов государственных органов
50
0
1+
0%
50%
9
Требования к лицензиатам ІІ категории проектной деятельности: наличие административных-бытовых помещений на праве собственности (хозяйственного ведения или оперативного управления) и (или) аренды на срок не менее одного года (с государственной регистрацией в правовом кадастре), оснащенных рабочими местами, организованными в соответствии с условиями труда
анализ официальных интернет-ресурсов государственных органов
50
0
1+
0%
50%
10
Требования к лицензиатам І категории проектной деятельности: наличие в штате не менее одного аттестованного инженерно-технического работника, имеющего соответствующий аттестат по профилю работ входящих в состав запрашиваемого подвида лицензируемого вида деятельности и работающего на постоянной основе у заявителя по одной из следующих специализаций: главный инженер проекта, главный архитектор проекта, главный конструктор, ведущий инженер проектировщик. В случае, наличия не менее одного инженерно-технического работника, работающего на постоянной основе у иностранцев или иностранных юридических лиц соответствующего разрешительного документа по профилю работ, входящих в состав запрашиваемого подвида лицензируемого вида деятельности, выданный в порядке, предусмотренном законодательством государства-участника Организации экономического сотрудничества и развития, данные требования не распространяются
анализ официальных интернет-ресурсов государственных органов
50
0
1+
0%
50%
11
Требования к лицензиатам строительно-монтажных работ ІІ категории: наличие в штате не менее одного аттестованного инженерно-технического работника, имеющего соответствующий аттестат по профилю работ входящих в состав запрашиваемого подвида лицензируемого вида деятельности и работающего на постоянной основе у заявителя по одной из следующих специализаций: главный инженер, начальник производственно-технического отдела, начальник участка, производитель работ, мастер. В случае, наличия не менее одного инженерно-технического работника, работающего на постоянной основе у иностранцев или иностранных юридических лиц соответствующего разрешительного документа по профилю работ, входящих в состав запрашиваемого подвида лицензируемого вида деятельности, выданный в порядке, предусмотренном законодательством государства-участника Организации экономического сотрудничества и развития, данные требования не распространяются
анализ официальных интернет-ресурсов государственных органов
50
0
1+
0%
50%
12
Требования к лицензиатам строительно-монтажных работ ІІ категории: наличие производственной базы на праве собственности (хозяйственного ведения или оперативного управления) и (или) аренды на срок не менее одного года (с государственной регистрацией в правовом кадастре), оснащенной:

1) лицензияланатын қызмет түрінің мәлімделген жұмыс түрлерін, кіші түрін орындауға қажетті әкімшілік-өндірістік ғимараттармен немесе үй-жайлармен жарақтандырылған. Бұл ретте, жұмысты жүргізген кезде еңбекті қорғау жүйесі мен қауіпсіздік техникасының талаптарына қайшы болмаса, өндірістік базаның әкімшілік, өндірістік және өзге де ғимараттары немесе үй-жайлары біріктірілуі мүмкін;
2) еңбек жағдайларына сәйкес жұмыс орындарымен жарақтандырылған өндірістік базаның болуы
мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарын талдау
50
0
1+
0%
50%
5
Жобалау қызметінің ІІІ санаттағы лицензиаттарына қойылатын талаптар: штатында лицензияланатын қызмет түрінің өтініш жасалған кіші түрінің құрамына кіретін жұмыстардың бейіні бойынша тиісті аттестаты бар және келесі бір мамандану бойынша өтініш берушіде тұрақты негізде жұмыс істейтін кемінде бір аттестатталған инженер-техник жұмыскердің болуы: жобаның бас инженері, жобаның бас сәулетшісі, аға конструтор, жобалаушы жетекші инженер. Шетелдіктер немесе шетелдік заңды тұлғалар үшін штатында лицензияланатын қызмет түрінің өтініш жасалған кіші түрінің құрамына кіретін жұмыстардың бейіні бойынша өтініш берушіде тұрақты негізде жұмыс істейтін Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымына қатысушы мемлекеттің заңнамасында көзделген тәртіппен берілген тиісті рұқсат құжаты бар кемінде бір инженер-техник жұмыскердің болуы
мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарын талдау
50
0
1+
0%
50%
6
Жобалау қызметінің ІІІ санаттағы лицензиаттарына қойылатын талаптар: меншік (шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару) және (немесе) кемінде бір жыл мерзімге жалға алу (құқықтық кадастрда мемлекеттік тіркей отырып) құқығында, еңбек жағдайларына сәйкес ұйымдастырылған жұмыс орындарымен жарақтандырылған әкімшілік-тұрмыстық үй-жайлардың болуы
мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарын талдау
50
0
1+
0%
50%
7
Жобалау қызметінің ІІІ санаттағы лицензиаттарына қойылатын талаптар: меншік (шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару) және/немесе жалға алу құқығында лицензияланатын қызмет түрінің мәлімделген кіші түрін орындау үшін қажетті есеп айырысуларды орындауды, графикалық және өзге де материалдарды жасау мен ресімдеуді жүзеге асыруға мүмкіндік беретін орнатылған бағдарламалық жасақтамасы бар дербес компьютерлерді қамтитын ең аз материалдық-техникалық жарақтандырылуы
мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарын талдау
50
0
1+
0%
50%
8
Жобалау қызметінің ІІ санаттағы лицензиаттарына қойылатын талаптар: штатында лицензияланатын қызмет түрінің өтініш жасалған кіші түрінің құрамына кіретін жұмыстардың бейіні бойынша тиісті аттестаты бар және келесі бір мамандану бойынша өтініш берушіде тұрақты негізде жұмыс істейтін кемінде бір аттестатталған инженер-техник жұмыскердің болуы: жобаның бас инженері, жобаның бас сәулетшісі, аға конструктор, жобалаушы жетекші инженер. Шетелдіктер немесе шетелдік заңды тұлғалар үшін штатында лицензияланатын қызмет түрінің өтініш жасалған кіші түрінің құрамына кіретін жұмыстардың бейіні бойынша өтініш берушіде тұрақты негізде жұмыс істейтін Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымына қатысушы мемлекеттің заңнамасында көзделген тәртіппен берілген тиісті рұқсат құжаты бар кемінде бір инженер-техник жұмыскердің болуы
мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарын талдау
50
0
1+
0%
50%
9
Жобалау қызметінің ІІ санаттағы лицензиаттарына қойылатын талаптар: меншік (шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару) және (немесе) кемінде бір жыл мерзімге жалға алу (құқықтық кадастрда мемлекеттік тіркей отырып) құқығында, еңбек жағдайларына сәйкес ұйымдастырылған жұмыс орындарымен жарақтандырылған әкімшілік-тұрмыстық үй-жайлардың болуы
мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарын талдау
50
0
1+
0%
50%
10
Жобалау қызметінің І санаттағы лицензиаттарына қойылатын талаптар: штатында лицензияланатын қызмет түрінің өтініш жасалған кіші түрінің құрамына кіретін жұмыстардың бейіні бойынша тиісті аттестаты бар және келесі бір мамандану бойынша өтініш берушіде тұрақты негізде жұмыс істейтін кемінде бір аттестатталған инженер-техник жұмыскердің болуы: жобаның бас инженері, жобаның бас сәулетшісі, аға конструктор, жобалаушы жетекші инженер. Шетелдіктер немесе шетелдік заңды тұлғалар үшін штатында лицензияланатын қызмет түрінің өтініш жасалған кіші түрінің құрамына кіретін жұмыстардың бейіні бойынша өтініш берушіде тұрақты негізде жұмыс істейтін Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымына қатысушы мемлекеттің заңнамасында көзделген тәртіппен берілген тиісті рұқсат құжаты бар кемінде бір инженер-техник жұмыскердің болуы
мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарын талдау
50
0
1+
0%
50%
11
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының ІІ санаттағы лицензиаттарына қойылатын біліктілік талаптары: штатында лицензияланатын қызмет түрінің өтініш жасалған кіші түрінің құрамына кіретін жұмыстардың бейіні бойынша тиісті аттестаты бар және келесі бір мамандану бойынша өтініш берушіде тұрақты негізде жұмыс істейтін кемінде бір аттестатталған инженер-техник жұмыскердің болуы: жобаның бас инженері, өндірістік-техникалық бөлімнің бастығы, учаске бастығы, жұмыс жүргізуші, мастер. Шетелдіктер немесе шетелдік заңды тұлғалар үшін штатында лицензияланатын қызмет түрінің өтініш жасалған кіші түрінің құрамына кіретін жұмыстардың бейіні бойынша өтініш берушіде тұрақты негізде жұмыс істейтін Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымына қатысушы мемлекеттің заңнамасында көзделген тәртіппен берілген тиісті рұқсат құжаты бар кемінде бір инженер-техник жұмыскердің болуы
мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарын талдау
50
0
1+
0%
50%
12
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының ІІ санаттағы лицензиаттарына қойылатын біліктілік талаптары: меншік (шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару) және (немесе) кемінде бір жыл мерзімге жалға алу (құқықтық кадастрда мемлекеттік тіркей отырып) құқығындағы мыналармен:

Сноска. Приказ дополнен приложением 12 в соответствии с совместным приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 27.02.2023 № 127 и Министра национальной экономики РК от 01.03.2023 № 29 (вводится в действие с 01.01.2023).
В отношении Заказчика (застройщика)наименование однородной группы субъектов
(объектов) контроля
Государственный орган, назначивший проверку ______________________________
________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки ________________________________________________
________________________________________________________________ №, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора _________________________
________________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля и надзора ______________________________________
Адрес места нахождения __________________________________________________
________________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Наличие уведомления о начале производства строительно-монтажных работ
Должностное (ые) лицо (а)
______________________________ ____________
должность подпись
___________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля и надзора
______________________________ ____________
должность подпись
___________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 13
к совместному приказу
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 19 ноября 2018 года № 807
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 26 ноября 2018 года № 81
Проверочный лист в области архитектуры, градостроительства и строительства
в соответствии со статьями 138 и 139 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан
Сноска. Приказ дополнен приложением 13 в соответствии с совместным приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 27.02.2023 № 127 и Министра национальной экономики РК от 01.03.2023 № 29 (вводится в действие с 01.01.2023).
В отношении проектных организации (генерального проектировщика) наименование
однородной группы субъектов (объектов) контроля
Государственный орган, назначивший проверку _______________________________
_________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки _________________________________________________
__________________________________________________________________ №, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора __________________________
_________________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля и надзора _______________________________________
Адрес места нахождения ___________________________________________________
_________________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Наличие соответствующей лицензии на право осуществления соответствующих видов лицензируемой архитектурной, градостроительной и строительной деятельности
Должностное (ые) лицо (а)
______________________________ ____________
должность подпись
___________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля и надзора
______________________________ ____________
должность подпись
___________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 14
к совместному приказу
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 19 ноября 2018 года № 807
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 26 ноября 2018 года № 81
Проверочный лист в области архитектуры, градостроительства и строительства
в соответствии со статьями 138 и 139 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан

Ескерту. Бұйрық 12-қосымшамен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 27.02.2023 № 127 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 01.03.2023 № 29 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138 және 139-баптарына сәйкес
Тапсырыс берушіге (құрылыс салушыға) қатысты
(бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы)
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ________________________________
_____________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт ________________________________________
____________________________________________________________________
(№, күні)
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы __________________
_____________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі),
бизнес-сәйкестендіру нөмірі___________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ________________________________________
____________________________________________________________________
Р/с
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Құрылыс-монтаждау жұмыстары жүргізіле басталғаны туралы хабарламаның болуы
Лауазымды адам (адамдар) ______________________________ ____________
лауазымы                         қолы
___________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау және қадағалау субъектісінің басшысы _______________ __________
лауазымы             қолы
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің
2018 жылғы 19 қарашадағы
№ 807 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 26 қарашадағы
№ 81 бірлескен бұйрығына
13-қосымша
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы тексеру парағы
Ескерту. Бұйрық 13-қосымшамен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 27.02.2023 № 127 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 01.03.2023 № 29 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138 және 139-баптарына сәйкес
Жобалаушы ұйымына (бас жобалаушыға) қатысты
(бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы)
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ________________________________
_____________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт ________________________________________
_____________________________________________________________________
(№, күні)
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы _________________
____________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі),
бизнес-сәйкестендіру нөмірі____________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ________________________________________
____________________________________________________________________
Р/с
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Лицензияланатын сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметiнiң тиiстi түрлерiн жүзеге асыру құқығына тиісті лицензияның бар-жоғы
Лауазымды адам (адамдар) ______________________________ ____________
лауазымы                         қолы
___________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау және қадағалау субъектісінің басшысы _______________ __________
лауазымы             қолы
___________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің
2018 жылғы 19 қарашадағы
№ 807 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 26 қарашадағы
№ 81 бірлескен бұйрығына
14-қосымша
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы тексеру парағы

в соответствии со статьями 138 и 139 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан
Сноска. Приказ дополнен приложением 17 в соответствии с совместным приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 27.02.2023 № 127 и Министра национальной экономики РК от 01.03.2023 № 29 (вводится в действие с 01.01.2023).
В отношении организаций, осуществляющих экспертные работы по техническому
обследованию надежности и устойчивости зданий и сооружений на технически
и технологически сложных объектах первого и второго уровней ответственности
наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля Государственный
орган, назначивший проверку ____________________________________________
______________________________________________________________________
Акт о назначении проверки ______________________________________________
_______________________________________________________________ №, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора ________________________
_______________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля и надзора _____________________________________
Адрес места нахождения _________________________________________________
_______________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Наличие соответствующего свидетельства об аккредитации
2
Наличие в своем составе на постоянной основе не менее трех аттестованных экспертов, осуществляющих техническое обследование надежности и устойчивости зданий и сооружений
3
Наличие в своем составе на постоянной основе не менее одного аттестованного эксперта осуществляющего экспертизу проектов по специализации конструктивная часть
4
Наличие в своем составе на постоянной основе не менее одного инженера-геодезиста (с опытом работы не менее трех лет)
5
Наличие на праве собственности или привлеченной (на основании договора) аккредитованной лаборатории
6
Наличие административно-бытовых помещений на праве собственности или аренды на срок более одного года, удовлетворяющих требованиям площади помещения из расчета 6 м2 на одного работника, для работающих инвалидов, пользующихся креслами-колясками 7,65 м2
7
Наличие материально-технической оснащенности, в том числе средств измерений и контроля, необходимых для выполнения возложенных обязанностей и функций, а также компьютеров, оснащенных лицензионными программными обеспечениями, необходимыми для выполнения расчетов, составления и оформления графических материалов
8
Наличие нормативно-технической и методологической литературы, необходимой для выполнения возложенных обязанностей и функций
Должностное (ые) лицо (а)
______________________________ ____________
должность подпись
___________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля и надзора
______________________________ ____________
должность подпись
___________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 18
к совместному приказу
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 19 ноября 2018 года № 807
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 26 ноября 2018 года № 81
Проверочный лист в области архитектуры, градостроительства и строительства

Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138 және 139-баптарына сәйкес
Техникалық қадағалауды жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғаларға қатысты
(бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы)
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ________________________________
_____________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт ________________________________________
_____________________________________________________________________
(№, күні)
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы _________________
____________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі),
бизнес-сәйкестендіру нөмірі____________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ________________________________________
____________________________________________________________________
Р/с
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Аккредиттеу туралы тиісті куәліктің бар-жоғы
2
Екінші жауапкершілік деңгейіндегі техникалық және технологиялық күрделі объектілерде сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында инжинирингтік қызметтерді жүзеге асыруға құқығы бар аттестаттың бар-жоғы
3
Бірінші жауапкершілік деңгейіндегі техникалық және технологиялық күрделі объектілерде техникалық қадағалауды жүргізу үшін өзінің құрамында тұрақты негізде тіреу және қоршау конструкциялары бөлігінде техникалық қадағалауды жүзеге асыратын кемінде бір сарапшының бар-жоғы
4
Бірінші жауапкершілік деңгейіндегі техникалық және технологиялық күрделі объектілерде техникалық қадағалауды жүргізу үшін өзінің құрамында тұрақты негізде инженерлік желілер бөлігінде техникалық қадағалауды жүзеге асыратын кемінде бір сарапшының бар-жоғы
5
Бірінші жауапкершілік деңгейіндегі техникалық және технологиялық күрделі объектілерде техникалық қадағалауды жүргізу үшін өзінің құрамында тұрақты негізде технологиялық жабдықтар бөлігінде техникалық қадағалауды жүзеге асыратын кемінде бір сарапшының бар-жоғы
6
Бірінші және екінші жауапкершілік деңгейіндегі техникалық және технологиялық күрделі объектілерде техникалық қадағалауды жүргізу үшін меншік құқығында немесе тартылған (шарт негізінде) аккредиттелген зертхананың бар-жоғы
7
Бірінші және екінші жауапкершілік деңгейіндегі техникалық және технологиялық күрделі объектілерде техникалық қадағалауды жүзеге асыру үшін меншік немесе бір жылдан астам мерзімге жалға алу құқығында үй-жайлардың алааңы бір жұмыскерге 6 м2, кресло-арбаларды пайдаланып жұмыс істейтін мүгедектер үшін 7,65 м2 деген есеп бойынша талаптарды қанағаттандыратын әкімшілік-тұрмыстық үй-жайлардың бар-жоғы
8
Бірінші және екінші жауапкершілік деңгейіндегі техникалық және технологиялық күрделі объектілерде техникалық қадағалауды жүргізу үшін жүктелген міндеттер мен функцияларды орындауға қажетті материалдық-техникалық жарақтандыру, оның ішінде өлшеу және бақылау құралдарының бар-жоғы
9
Бірінші және екінші жауапкершілік деңгейіндегі техникалық және технологиялық күрделі объектілерде техникалық қадағалауды жүргізу үшін жүктелген міндеттер мен функцияларды орындауға қажетті нормативтік-техникалық және әдіснамалық әдебиеттің бар-жоғы
10
Екінші жауапкершілік деңгейіндегі техникалық және технологиялық күрделі объектілерде техникалық қадағалауды жүргізу үшін өзінің құрамында тұрақты негізде тіреу және қоршау конструкциялары бөлігінде техникалық қадағалауды жүзеге асыратын кемінде бір сарапшының бар-жоғы
11
Екінші жауапкершілік деңгейіндегі техникалық және технологиялық күрделі объектілерде техникалық қадағалауды жүргізу үшін өзінің құрамында тұрақты негізде инженерлік желілер бөлігінде техникалық қадағалауды жүзеге асыратын кемінде бір сарапшының бар-жоғы
12
Екінші жауапкершілік деңгейіндегі техникалық және технологиялық күрделі объектілерде техникалық қадағалауды жүргізу үшін өзінің құрамында тұрақты негізде технологиялық жабдықтар бөлігінде техникалық қадағалауды жүзеге асыратын кемінде бір сарапшының бар-жоғы
13
Екінші жауапкершілік деңгейіндегі техникалық және технологиялық күрделі объектілерде сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласында инжинирингтік қызметтерді жүзеге асыруға құқығы бар аттестаттың бар-жоғы
Лауазымды адам (адамдар) ______________________________ ____________
лауазымы                         қолы
___________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау және қадағалау субъектісінің басшысы _______________ __________
лауазымы             қолы
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің
2018 жылғы 19 қарашадағы
№ 807 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 26 қарашадағы
№ 81 бірлескен бұйрығына
17-қосымша
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы тексеру парағы
Ескерту. Бұйрық 17-қосымшамен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 27.02.2023 № 127 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 01.03.2023 № 29 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

в соответствии со статьями 138 и 139 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан
Сноска. Приказ дополнен приложением 18 в соответствии с совместным приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 27.02.2023 № 127 и Министра национальной экономики РК от 01.03.2023 № 29 (вводится в действие с 01.01.2023).
В отношении организаций, оказывающих инжиниринговые услуги по управлению
проектом строительства объектов наименование однородной группы субъектов
(объектов) контроля Государственный орган, назначивший проверку
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Акт о назначении проверки ______________________________________________
_______________________________________________________________ №, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора _______________________
______________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля и надзора ____________________________________
Адрес места нахождения ________________________________________________
______________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Наличие соответствующего свидетельства об аккредитации
2
Наличие не менее трех аттестованных экспертов по осуществлению технического надзора по объектам первого уровня ответственности по следующим специализациям:
в части несущих и ограждающих конструкции (не менее одного эксперта); в части инженерных сетей (не менее одного эксперта); в части технологического оборудования (не менее одного эксперта)
3
Наличие не менее одного аттестованного инженерно-технического работника по специализации "главный инженер проекта" и/или "главный инженер"
4
Наличие не менее одного квалифицированного инженера-сметчика
5
Наличие административно-бытовых помещений на праве собственности или ином законном основании
6
Наличие материально-технической оснащенности, в частности рабочих станций с установленным программным обеспечением, позволяющим осуществлять выполнение расчетов, составление и оформление графических и иных материалов
Должностное (ые) лицо (а)
______________________________ ____________
должность подпись
___________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля и надзора
______________________________ ____________
должность подпись
___________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 19
к совместному приказу
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 19 ноября 2018 года № 807
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 26 ноября 2018 года № 81
Проверочный лист в области архитектуры, градостроительства и строительства

Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138 және 139-баптарына сәйкес
Бірінші және екінші жауапкершілік деңгейіндегі техникалық және
технологиялық күрделі объектілердегі ғимараттар мен құрылыстардың
сенімділігін және орнықтылығын техникалық зерттеп-қарау бойынша сараптама
жұмыстарын жүзеге асыратын ұйымдарға қатысты
(бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы)
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ________________________________
_____________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт ________________________________________
_____________________________________________________________________
(№, күні)
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы _________________
____________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі),
бизнес-сәйкестендіру нөмірі____________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ________________________________________
____________________________________________________________________
Р/с
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Аккредиттеу туралы тиісті куәліктің бар-жоғы
2
Өзінің құрамында тұрақты негізде ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігін және орнықтылығын техникалық зерттеп-қарауды жүзеге асыратын кемінде үш аттестатталған сарапшының бар-жоғы
3
Өзінің құрамында тұрақты негізде конструктивтік бөлігі бойынша маманданған сараптама жұмыстарын жүзеге асыратын кемінде бір аттестатталған сарапшының бар-жоғы
4
Өзінің құрамында тұрақты негізде кемінде бір инженер-геодезистің бар-жоғы (жұмыс тәжірибесі кемінде үш жыл)
5
Меншік құқығында немесе тартылған (шарт негізінде) аккредиттелген зертхананың бар-жоғы
6
Меншік немесе бір жылдан астам мерзімге жалға алу құқығында үй-жайлардың алаңы бір жұмыскерге 6 м2, кресло-арбаларды пайдаланып жұмыс істейтін мүгедектер үшін 7,65 м2 деген есеп бойынша талаптарды қанағаттандыратын әкімшілік-тұрмыстық үй-жайлардың бар-жоғы
7
Жүктелген міндеттер мен функцияларды орындауға қажетті материалдық-техникалық жарақтандыру, оның ішінде өлшеу және бақылау құралдарының, сондай-ақ есеп айырысуларды орындауға, графикалық материалдарды жасау мен ресімдеуге қажетті лицензияланған бағдарламалық қамтамасыз етумен жасақталған компьютерлердің және өзге де материалдарды жасау мен ресімдеуге қажетті лицензиялық бағдарламалық жасақтамасы бар дербес компьютерлердің бар-жоғы
8
Жүктелген міндеттер мен функцияларды орындауға қажетті нормативтік-техникалық және әдіснамалық әдебиеттің бар-жоғы
Лауазымды адам (адамдар) ______________________________ ____________
лауазымы                         қолы
___________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау және қадағалау субъектісінің басшысы _______________ __________
лауазымы             қолы
___________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің
2018 жылғы 19 қарашадағы
№ 807 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 26 қарашадағы
№ 81 бірлескен бұйрығына
18-қосымша
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы тексеру парағы
Ескерту. Бұйрық 18-қосымшамен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 27.02.2023 № 127 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 01.03.2023 № 29 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

Наличие материально-технической оснащенности, удовлетворяющих требованиям площади помещения из расчета 6 м2 на одного работника, для работающих инвалидов, пользующихся креслами-колясками 7,65 м2 для проведения обучения и аттестации, в том числе в количестве не менее 10 (десяти) мест
6
Наличие программного обеспечения для аттестации инженерно-технических работников
7
Наличие нормативно-технической и методологической литературы
8
Наличие утвержденных уполномоченным органом тестовых вопросов, утвержденных внутренних правил и регламентов для проведения обучения и аттестации
9
Наличие разрешительных требований к образованию и опыту работы инженерно-технических работников по проектной деятельности: главному инженеру проекта: Высшее образование, в сфере строительства; Опыт работы не менее пяти лет по проектированию объектов в должности специалиста и (или) руководителя в соответствующей области
10
Наличие разрешительных требований к образованию и опыту работы инженерно-технических работников по проектной деятельности: Главному архитектору проекта: Высшее образование, в сфере архитектуры; Опыт работы не менее пяти лет по проектированию объектов в должности специалиста и (или) руководителя в соответствующей области
11
Наличие разрешительных требований к образованию и опыту работы инженерно-технических работников по проектной деятельности:
Главному конструктору по несущим и ограждающим конструкциям:
гидротехник;
строительное проектирование;
по инженерным сетям и сооружениям:
теплогазоснабжение и вентиляция;
водоснабжение и канализация/водоснабжение и водоотведение;
инженер связи;
инженер-электрик;
инженер нефти и газа.
по транспортному строительству:
инженер автомобильных дорог и аэродромов;
инженер мостов и тоннелей;
инженер железнодорожных путей.
по технологическому оборудованию:
Высшее образование, в сфере строительства по специальности в зависимости от направления работы; Опыт работы не менее пяти лет по проектированию объектов в должности специалиста и (или) руководителя в соответствующей области
12
Наличие разрешительных требований к образованию и опыту работы инженерно-технических работников по проектной деятельности:
Ведущему инженеру проектировщику по архитектуре: по несущим и ограждающим конструкциям: гидротехник;
строительное проектирование.
по инженерным сетям и сооружениям:
теплогазоснабжение и вентиляция;
водоснабжение и канализация/водоснабжение и водоотведение;
инженер связи;
инженер-электрик;
инженер нефти и газа.
по транспортному строительству:
инженер автомобильных дорог и аэродромов;
инженер мостов и тоннелей;
инженер железнодорожных путей.
по технологическому оборудованию:
Высшее образование, в сфере строительства по специальности, в зависимости от направления работы и опыт работы не менее трех лет по проектированию объектов в должности специалиста соответствующей области;
Среднее образование, в сфере строительства по специальности, в зависимости от направления работы и опыт работы не менее пяти лет по проектированию объектов в должности специалиста соответствующей области
13
Наличие разрешительных требований к образованию и опыту работы инженерно-технических работников по строительно-монтажным работам: Главному инженеру: Высшее образование, в сфере строительства по специальности, в зависимости от направления работы; Опыт работы не менее пяти лет по осуществлению технического надзора и (или) на руководящих должностях в строительных организациях, в том числе не менее одного года в должности главного инженера или заместителя главного инженера
14
Наличие разрешительных требований к образованию и опыту работы инженерно-технических работников по строительно-монтажным работам: Начальнику производственно-технического отдела: Высшее образование, в сфере строительства по специальности, в зависимости от направления работы; Опыт работы не менее пяти лет в должности специалиста и (или) руководителей в строительных организациях, в том числе не менее одного года в должности начальника или заместителя начальника производственно-технического отдела
15
Наличие разрешительных требований к образованию и опыту работы инженерно-технических работников по строительно-монтажным работам: Начальник участка: по несущим и ограждающим конструкциям:
гидротехник;
строительное проектирование.
по инженерным сетям и сооружениям:
теплогазоснабжение и вентиляция;
водоснабжение и канализация/водоснабжение и водоотведение;
инженер связи;
инженер-электрик;
инженер нефти и газа.
по транспортному строительству:
инженер автомобильных дорог и аэродромов;
инженер мостов и тоннелей;
инженер железнодорожных путей.
по технологическому оборудованию:
Высшее образование, в сфере строительства по специальности, в зависимости от направления работы и опыт работы не менее трех лет в должности мастера либо производителя работ строительного участка/объекта, технического надзора. Либо не менее пяти лет в других должностях на строительном участке;
Среднее образование, в сфере строительства по специальности, в зависимости от направления работы и опыт работы не менее пяти лет в должности мастера либо производителя работ строительного участка/объекта, технического надзора. Либо не менее семи лет в других должностях на строительном участке
16
Наличие разрешительных требований к образованию и опыту работы инженерно-технических работников по строительно-монтажным работам:
Производителю работ:
по несущим и ограждающим конструкциям: гидротехник; строительное проектирование.
по инженерным сетям и сооружениям:
теплогазоснабжение и вентиляция;
водоснабжение и канализация/водоснабжение и водоотведение;
инженер связи;
инженер-электрик;
инженер нефти и газа.
по транспортному строительству:
инженер автомобильных дорог и аэродромов;
инженер мостов и тоннелей;
инженер железнодорожных путей.
по технологическому оборудованию:
Высшее образование, в сфере строительства по специальности, в зависимости от направления работы и опыт работы не менее трех лет в должности мастера либо производителя работ строительного участка/объекта, технического надзора. Либо не менее пяти лет в других должностях на строительном участке;
Среднее образование в сфере строительства, по специальности, в зависимости от направления работы и опыт работы не менее пяти лет в должности мастера либо производителя работ строительного участка/объекта, технического надзора. Либо не менее семи лет в других должностях на строительном участке
17
Наличие разрешительных требований к образованию и опыту работы инженерно-технических работников по строительно-монтажным работам: Мастер:
по несущим и ограждающим конструкциям:
гидротехник;
строительное проектирование.
по инженерным сетям и сооружениям:
теплогазоснабжение и вентиляция;
водоснабжение и канализация/водоснабжение и водоотведение; инженер связи;
инженер-электрик;
инженер нефти и газа.
по транспортному строительству:
инженер автомобильных дорог и аэродромов;
инженер мостов и тоннелей;
инженер железнодорожных путей.
по технологическому оборудованию:
Высшее образование, в сфере строительства по специальности, в зависимости от направления работы и опыт работы не менее одного года в должности мастера либо технического надзора. Либо не менее пяти лет в других должностях на строительном участке;
Среднее, в сфере строительства по специальности, в зависимости от направления работы и опыт работы не менее трех лет в должности мастера либо технического надзора. Либо не менее пяти лет в других должностях на строительном участке
Должностное (ые) лицо (а)
______________________________ ____________
должность подпись
___________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля и надзора
______________________________ ____________
должность подпись
___________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 21
к совместному приказу
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 19 ноября 2018 года № 807
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 26 ноября 2018 года № 81
Проверочный лист в области архитектуры, градостроительства и строительства
в соответствии со статьями 138 и 139 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан

Оқыту және аттестаттау жүргізу үшін алаңы бір жұмыскерге 6 м2, кресло-арбаларды пайдаланып жұмыс істейтін мүгедектер үшін 7,65 м2 деген есеп бойынша талаптарды қанағаттандыратын материалдық-техникалық жарақтандырудың, оның ішінде кемінде 10 (он) орынның бар-жоғы
6
Инженерлік-техникалық жұмыскерлерді аттестаттау үшін бағдарламалық қамтамасыз етудің болуы
7
Нормативтік-техникалық және әдіснамалық әдебиеттердің бар-жоғы
8
Оқыту және аттестаттау өткізу үшін бекітілген тест сұрақтарының, бекітілген ішкі қағидалар мен регламенттердің бар-жоғы
9
Жобаның бас инженеріне: Құрылыс саласында жоғары білім; Тиісті салада маман және (немесе) басшы лауазымында объектілерді жобалау бойынша бес жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі
10
Жобаның бас сәулетшісі: Сәулет саласында жоғары білім; Тиісті салада маман және (немесе) басшы лауазымында объектілерді жобалау бойынша бес жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі
11
Бас конструктор:
тiрек және қоршау конструкциялары бойынша:
гидротехник;
құрылыс жобалау.
инженерлiк желiлер мен құрылыстар бойынша:
желдету және жылу газбен жабдықтау;
сумен жабдықтау және кәріз/сумен жабдықтау және су бұру;
байланыс инженері;
инженер-электрик;
мұнай және газ инженері.
көлік құрылысы бойынша:
автомобиль жолдары және әуеайлақтар инженері;
көпірлер мен тоннельдер инженері;
темір жолдар инженері.
технологиялық жабдықтар бойынша:
Құрылыс саласында мамандығы бойынша, жұмыс бағытына байланысты жоғары білім;
Тиісті салада маман және (немесе) басшы лауазымында объектілерді жобалау бойынша бес жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі
12
Сәулет бойынша жетекші инженер жобалаушы:
тiрек және қоршау конструкциялары бойынша:
гидротехник;
құрылыс жобалау.
инженерлiк желiлер мен құрылыстары бойынша:
желдету және жылу газбен жабдықтау;
сумен жабдықтау және кәріз/сумен жабдықтау және су бұру;
байланыс инженері;
инженер-электрик;
мұнай және газ инженері.
көлік құрылысы бойынша:
автомобиль жолдары және әуеайлақтар инженері;
көпірлер мен тоннельдер инженері;
теміржолдар инженері.
технологиялық жабдықтар бойынша:
Құрылыс саласында мамандығы бойынша, жұмыс бағытына байланысты жоғары білім және тиісті салада маман лауазымында объектілерді жобалау бойынша үш жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі
Құрылыс саласында мамандығы бойынша, жұмыс бағытына байланысты орта білім және Тиісті салада маман лауазымында объектілерді жобалау бойынша бес жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі
13
Бас инженер:
Құрылыс саласында мамандығы бойынша, жұмыс бағытына байланысты жоғары білім;
Техникалық қадағалауды жүзеге асыру бойынша және (немесе) құрылыс ұйымдарында басшылық лауазымында кемінде бес жыл, оның ішінде бас инженер немесе бас инженердің орынбасары лауазымында кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесі
14
Өндірістік-техникалық бөлімнің бастығы:
Құрылыс саласында мамандығы бойынша, жұмыс бағытына байланысты жоғары білім;
Құрылыс саласында маман және (немесе) басшы лауазымында кемінде бес жыл, оның ішінде өндірістік-техникалық бөлім бастығы немесе бастығының орынбасары лауазымында кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесі
15
Учаскенің бастығы:
тiрек және қоршау конструкциялары бойынша:
гидротехник;
құрылыс жобалау.
инженерлiк желiлер мен құрылыстары бойынша:
желдету және жылу газбен қамту;
сумен жабдықтау және кәріз/сумен жабдықтау және су бұру;
байланыс инженері;
инженер-электрик;
мұнай және газ инженері.
көлік құрылысы бойынша:
автомобиль жолдары және әуеайлақтар инженері;
көпірлер мен тоннельдер инженері;
теміржолдар инженері. технологиялық жабдықтар бойынша:
Құрылыс саласында мамандығы бойынша, жұмыс бағытына байланысты жоғары білім және мастер немесе құрылыс учаскесінде/объектісінде жұмыс жүргізуші, техникалық қадағалау лауазымында кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесі. Не құрылыс учаскесінде басқа да лауазымдарда кемінде бес жыл.
Құрылыс саласында мамандығы бойынша, жұмыс бағытына байланысты орта білім және Мастер немесе құрылыс учаскесінде/объектісінде жұмыс жүргізуші, техникалық қадағалау лауазымында кемінде бес жыл жұмыс тәжірибесі. Не құрылыс учаскесінде басқа да лауазымдарда кемінде жеті жыл
16
Жұмыс жүргізуші:
тiрек және қоршау конструкциялары бойынша:
гидротехник;
құрылыс жобалау.
инженерлiк желiлер мен құрылыстары бойынша:
желдету және жылу газбен жабдықтау;
сумен жабдықтау және кәріз/сумен жабдықтау және су бұру;
байланыс инженері;
инженер-электрик;
мұнай және газ инженері.
көлік құрылысы бойынша:
автомобиль жолдары және әуеайлақтар инженері;
көпірлер мен тоннельдер инженері;
теміржолдар инженері.
технологиялық жабдықтар бойынша:
Құрылыс саласында мамандығы бойынша, жұмыс бағытына байланысты жоғары білім және Мастер немесе құрылыс учаскесінде/объектісінде жұмыс жүргізуші, техникалық қадағалау лауазымында кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесі. Не құрылыс учаскесінде басқа да лауазымдарда кемінде бес жыл.
Құрылыс саласында мамандығы бойынша, жұмыс бағытына байланысты орта білім және мастер немесе құрылыс учаскесінде/объектісінде жұмыс жүргізуші, техникалық қадағалау лауазымында кемінде бес жыл жұмыс тәжірибесі. Не құрылыс учаскесінде басқа да лауазымдарда кемінде жеті жыл
17
Мастер:
тiрек және қоршау конструкциялары бойынша: гидротехник;
құрылыс жобалау.
инженерлiк желiлер мен құрылыстары бойынша:
желдету және жылу газбен жабдықтау;
сумен жабдықтау және кәріз/сумен жабдықтау және су бұру;
байланыс инженері;
инженер-электрик;
мұнай және газ инженері.
көлік құрылысы бойынша:
автомобиль жолдары және әуеайлақтар инженері;
көпірлер мен тоннельдер инженері;
темір жолдар инженері.
технологиялық жабдықтар бойынша:
Құрылыс саласында мамандығы бойынша, жұмыс бағытына байланысты жоғары білім және Мастер немесе техникалық қадағалау лауазымында кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесі. Не құрылыс учаскесінде басқа да лауазымдарда кемінде бес жыл.
Құрылыс саласында мамандығы бойынша, жұмыс бағытына байланысты орта білім және Мастер немесе техникалық қадағалау лауазымында кемінде үш жыл жұмыс тәдірибесі. Не құрылыс учаскесінде басқа да лауазымдарда кемінде бес жыл.
Лауазымды адам (адамдар) ______________________________ ____________
лауазымы                         қолы
___________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау және қадағалау субъектісінің басшысы _______________ __________
лауазымы             қолы
___________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің
2018 жылғы 19 қарашадағы
№ 807 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 26 қарашадағы
№ 81 бірлескен бұйрығына
21-қосымша
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы тексеру парағы