О внесении изменения в решение Кызылординского областного маслихата от 18 марта 2015 года № 262 "Об утверждении правил содержания и выгула собак и кошек, отлова и уничтожения бродячих собак и кошек в населенных пунктах Кызылординской области"
Решение Кызылординского областного маслихата от 29 марта 2018 года № 195. Зарегистрировано Департаментом юстиции Кызылординской области 19 апреля 2018 года № 6259. Утратило силу решением Кызылординского областного маслихата от 12 октября 2022 года № 143
Сноска. Утратило силу решением Кызылординского областного маслихата от 12.10.2022 № 143 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах" Кызылординский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Кызылординского областного маслихата от 18 марта 2015 года № 262 "Об утверждении правил содержания и выгула собак и кошек, отлова и уничтожения бродячих собак и кошек в населенных пунктах Кызылординской области" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 4961, опубликовано в областных газетах "Сыр бойы" и "Кызылординские вести" от 28 апреля 2015 года, в информационно-правовой системе "Әділет" от 05 мая 2015 года) следующее изменение:
правила содержания и выгула собак и кошек, отлова и уничтожения бродячих собак и кошек в населенных пунктах Кызылординской области, утвержденные указанным решением изложить в новой редакции, согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Председатель 19 сессии Кызылординского
областного маслихата, секретарь
областного маслихата
Н. Байкадамов
СОГЛАСОВАНО
Руководитель государственного
учреждения "Кызылординская
областная территориальная инспекция
Комитета ветеринарного контроля и
надзора Министерства сельского
хозяйства Республики Казахстан"
________________Ж.Сарсенбаев
"29" марта 2018 года
СОГЛАСОВАНО
Руководитель государственного
учреждения "Департамент охраны
общественного здоровья Кызылординской
области Комитета охраны общественного
здоровья Министерства здравоохранения
Республики Казахстан"
________________У. Аханаева
"29" марта 2018 года
СОГЛАСОВАНО
Начальник Департамента
внутренних дел Кызылординской
области Министерства
внутренних дел Республики Казахстан
полковник полиции
__________________ К. Мухитов
"29" марта 2018 года
Приложение к решению
Кызылординского областного маслихата
от "29" марта 2018 года № 195
Утверждено решением
Кызылординского областного маслихата
от "18" марта 2015 года № 262
Правила содержания и выгула собак и кошек, отлова и уничтожения бродячих собак и кошек в населенных пунктах Кызылординской области

"Қызылорда облысының елді мекендерінде иттер мен мысықтарды асырау және серуендету, қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою қағидаларын бекіту туралы" Қызылорда облыстық мәслихатының 2015 жылғы 18 наурыздағы № 262 шешіміне өзгеріс енгізу туралы
Қызылорда облыстық мәслихатының 2018 жылғы 29 наурыздағы № 195 шешімі. Қызылорда облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 19 сәуірде № 6259 болып тіркелді. Күші жойылды - Қызылорда облыстық мәслихатының 2022 жылғы 12 қазандағы № 143 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қызылорда облыстық мәслихатының 12.10.2022 № 143 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Құқықтық актілер туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қызылорда облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "Қызылорда облысының елді мекендерінде иттер мен мысықтарды асырау және серуендету, қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою қағидалары" Қызылорда облыстық мәслихатының 2015 жылғы 18 наурыздағы № 262 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 4961 нөмірімен тіркелген, облыстық "Сыр бойы" және "Кызылординские вести" газеттерінде 2015 жылғы 28 сәуірде, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылы 05 мамырда жарияланған) шешіміне мынадай өзгеріс енгізілсін:
аталған шешіммен бекітілген Қызылорда облысының елді мекендерінде иттер мен мысықтарды асырау және серуендету, қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою қағидалары осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қызылорда облыстық мәслихатының
19-сессиясының төрағасы,
облыстық мәслихат хатшысы
Н. Байқадамов
КЕЛІСІЛДІ
"Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Ветеринариялық бақылау
және қадағалау комитеті
Қызылорда облыстық аумақтық
инспекциясы" мемлекеттік
мекемесінің басшысы
__________________ Ж.Сәрсенбаев
2018 жылғы "29" наурыз
КЕЛІСІЛДІ
"Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
Қоғамдық денсаулық сақтау
комитетінің Қызылорда облысы
қоғамдық денсаулық сақтау
департаменті" мемлекеттік
мекемесінің басшысы
__________________Ұ.Аханаева
2018 жылғы "29" наурыз
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
Қызылорда облысының ішкі
істер департаментінің бастығы
полиция полковнигі
__________________ Қ.Мухитов
2018 жылғы "29" наурыз
Қызылорда облыстық мәслихатының
2018 жылғы "29" наурыздағы
№ 195 шешіміне қосымша
Қызылорда облыстық мәслихатының
2015 жылғы "18" наурыздағы
№ 262 шешімімен бекітілген
Қызылорда облысының елді мекендерінде иттер мен мысықтарды асырау және серуендету, қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою қағидалары

1. Общие положения
1. Настоящие правила содержания и выгула собак и кошек, отлова и уничтожения бродячих собак и кошек в населенных пунктах Кызылординской области (далее – Правила) устанавливают порядок содержания и выгула собак и кошек, отлова и уничтожения бродячих собак и кошек на территории Кызылординской области.
2. Правила распространяются на всех физических и юридических лиц, которые содержат и выгуливают собак и кошек независимо от форм собственности (далее - владельцы).
3. Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях", Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и Законом Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии".
4. В настоящих правилах используются следующие основные понятия:
1) специальная установка – установка для утилизации (сжигания) биологических отходов (инсинератор, крематор, трупосжигательная печь и другие предусмотренные для этих целей установки);
2) пневматическое оружие - оружие, средство поражения цели которого получает направленное движение за счет энергии сжатого, сжиженного или отвержденного газа;
3) домашние животные – собаки, кошки и другие животные, которые в течение продолжительного исторического периода традиционно содержатся и разводятся человеком, а также животные видов или пород, искусственно выведенных человеком для удовлетворения эстетических нужд и не имеющих, жизнеспособных диких популяций, состоящих из особей с аналогичными морфологическими признаками, и существующих продолжительное время в их естественном ареале.
2. Условия содержания собак и кошек
5. Владельцам собак и кошек, необходимо соблюдать санитарно-гигиенические, зоогигиенические требования и ветеринарные (ветеринарно-санитарные) правила.
6. Не допускается содержать собак и кошек в местах общего пользования многоквартирных жилых домов (во дворе, подъездах, подвалах, на чердаках, лестничных площадках).
7. На территориях индивидуальных жилых домов, частных построек, собаки содержатся на изолированной территории и (или) на привязи, в условиях исключающих побег собаки, нападение на людей и животных. Если территория охраняется собакой, о наличии собаки на территории сообщается предупредительной табличкой на воротах при входе на территорию.
3. Порядок содержания собак и кошек
8. Владельцам собак и кошек необходимо:
1) в случае внезапного падежа собак и кошек, при подозрении на заболевание, изолировать их до прибытия специалистов ветеринарной службы;

1. Жалпы ережелер
1. Осы Қызылорда облысының елді мекендерінде иттер мен мысықтарды асырау және серуендету, қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою қағидалары (бұдан әрi - Қағидалар) Қызылорда облысы аумағында иттер мен мысықтарды асырау және серуендету, қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою тәртібін белгілейді.
2. Қағидалар, меншiктiк нысанына қарамастан, иттер мен мысықтарды асырайтын және серуендететін барлық жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі - иелер) қолданылады.
3. Қағидалар "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі Кодексiне, "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына және "Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі Заңына сәйкес әзiрленді.
4. Осы қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) арнайы қондырғы – орнату үшін кәдеге жарату (өртеу) биологиялық қалдықтарды (инсинератор, крематор, өлексе жағатын пеш және көзделген басқа да мақсаттар үшін қондырғылар);
2) пневматикалық қару – нысананы зақымдайтын құралы сығылған, сұйытылған немесе қатайтылған газдың қуаты есебiнен бағытты қозғалыс алатын қару;
3) үй жануарлары – иттер, мысықтар және ұзақ тарихи кезең бойы дәстүрлі түрде адам көмегімен өсірілетін және бағылатын басқа да жануарлар, сонымен қатар адамның эстетикалық мұқтажын қанағаттандыру үшін жасанды жолмен өсіріп шығарған және жабайы популяциясы жоқ өмірге қабілетті, жеке морфологиялық белгілері ұқсас өзгешеліктері бар және ұзақ уақыт бойы табиғи ареалда өмір сүретін жануарлардың түрлері мен тұқымдары.
2. Иттер мен мысықтарды асырау шарттары
5. Иттер мен мысықтардың иелерi санитариялық-гигиеналық, зоогигиеналық талаптарды және ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларды ұстануы керек.
6. Иттерді және мысықтарды көп пәтерлі тұрғын үйлердің ортақ пайдаланылатын орындарында (ауласында, кіреберістерде, жертөлелерде, шатырларда, баспалдақ алаңдарында) асырауға жол берілмейді.
7. Жеке тұрғын үйлер, жеке құрылыстар аумақтарында иттердің қашып кетуін, адамдарға және жануарларға шабуыл жасауын болдырмайтын жағдайларда иттерді оқшау аумақта және (немесе) байлап ұстайды. Егер аумақты ит күзететін болса, иттің аумақта бар екендігі аумаққа кіре берістегі қақпада ескерту тақтайшасымен хабарланады.
3. Иттер мен мысықтарды асырау тәртiбi
8. Иттер мен мысықтардың иелерi:
1) иттер мен мысықтар ауруға күдікті, кенеттен өлген жағдайында ветеринариялық қызмет мамандарының келуіне дейін оқшаулауы;

2) принять безотлагательные меры по организации утилизации трупов павших собак и кошек на местах, установленных местными исполнительными органами;
3) беспрепятственно предоставить специалистам ветеринарных учреждений по их обоснованному требованию животное для осуществления осмотра, диагностических исследований и проведения лечебно-профилактических мероприятия, прививок, вакцинации.
9. В случае возникновение фактов подозрения на заболевание собак и кошек бешенством, ранее не прошедших процедуры иммунизации (вакцинации) против указанной инфекции, они в порядке, установленном законодательством, подвергаются изъятию, а при необходимости последующему уничтожению.
4. Порядок выгула собак и кошек
10. Владельцам собак и кошек запрещается:
1) выгуливать собак и кошек на детских игровых площадках дошкольных учреждений, школьных дворах, территориях лечебно-профилактических и медицинских учреждений здравоохранения, стадионах, парках, скверах;
2) выгуливать собак и кошек на пляжах, купать в общественных местах купания, на прудах, фонтанах, водоемах и водозаборных сооружениях;
3) посещать с собаками и кошками (кроме собак-поводырей, сопровождающих людей, имеющих инвалидность по зрению) магазины, организации общественного питания, медицинские, культурные, спортивные и общеобразовательные учреждения (кроме посещения специально организованных мероприятий, либо посещения специализированных, учреждений (организаций) для посещения с собаками, кошками);
4) осуществлять выгул собак, кроме щенков собак в возрасте до трех месяцев и декоративных пород собак, лицам младше 12 лет без сопровождения совершеннолетних лиц;
5) осуществлять выгул собак лицам, находящимся в состоянии алкогольного, наркотического опьянения.
11. В общественных местах, общественном транспорте и на улицах держать собак на коротком поводке, в наморднике, декоративные породы собак и кошек допускается перевозить в сумках, в специально предназначенных клетках (контейнерах для переноса) или держа на руках.
12. Щенки собак в возрасте до трех месяцев и декоративные породы собак, анатомические особенности которых не позволяют надеть намордник, могут выгуливаться без намордника.
13. При пастьбе сельскохозяйственных животных, специально обученные, служебные собаки, состоящие на учете, могут находиться без поводков и намордников.
14. Необходимо убирать все естественные испражнения (экскременты), выделенные во время выгула собак и кошек.
5. Отлов и уничтожение бродячих собак и кошек
15. Собаки и кошки, находящиеся в общественных местах без сопровождающих лиц, (кроме собак с ошейниками и оставленных владельцами на привязи у предприятий, организаций, учреждений) считаются безнадзорными (бродячими) и подлежат отлову государствеными ветеринарными организациями по отлову бродячих собак и кошек.
К работе по отлову бродячих собак и кошек, допускаются лица, прошедшие медицинское обследование, не состоящие на учете в психоневрологическом и наркологическом диспансерах. Бригада отлова оснащается средствами индивидуальной защиты и специальной одеждой Организации.

2) иттер мен мысықтар өлекселерін жергілікті атқарушы органдар белгілеген орындарда жоюды ұйымдастыру бойынша кідіріссіз шаралар қолдануы;
3) ветеринариялық мекемелердің мамандарына олардың негізделген талабы бойынша қарау, диагностикалық зерттеу және емдеу-алдын алу шараларын, егу, вакцинация жүргізу үшін иттер мен мысықтарды кедергісіз көрсетулері қажет.
9. Иттер мен мысықтар құтыру ауруының күдікті фактiлері туындаған жағдайда, бұған дейін осы індетке қарсы иммундеу (вакцинациялау) процедураларын өтпегендері заңнамамен белгіленген тәртіппен алып қоюға, қажет болғанда кейiн жойылуға жатады.
4. Иттер мен мысықтарды серуендету тәртiбi
10. Иттер мен мысықтардың иелерiне:
1) иттер мен мысықтарды мектепке дейiнгi балалар мекемелерiнiң ойын алаңдарында, мектеп аулаларында, емдеу-профилактикалық және медициналық денсаулық сақтау мекемелерiнiң аумақтарында, стадиондарда, саябақтарда, гүлзарларда серуендетуге;
2) иттер мен мысықтарды жағажайларда серуендетуге, қоғамдық шомылу жерлерінде, тоғандарда, су бұрқақтарда, су айдындарында және су тарту имараттарында шомылдыруға және жуындыруға;
3) иттермен және мысықтармен (көру қабілеттілігі бойынша мүгедектігі бар адамдарды жетелеуші иттерден басқа) дүкендерге, қоғамдық тамақтану ұйымдарына, медициналық, мәдени, спорттық және жалпыға білім беру мекемелеріне (арнайы ұйымдастырылған шараларға барудан немесе иттермен, мысықтармен бірге баруға арналған мамандандырылған мекемелерге (ұйымдарға) барудан басқа) баруға;
4) кәмелет жасындағы адамдарсыз 12 жастан кіші балалардың, иттердің үш айға дейінгі күшіктерінен және иттердің декоративтік тұқымдарынан басқа, иттерді серуендетуге;
5) алкогольдік, есірткілік мастану күйіндегі адамдарға иттерді серуендетуге рұқсат етілмейді.
11. Қоғамдық орындарда, қоғамдық көлiктерде және көшелерде иттердi қысқа тiзгiнде, тұмылдырықпен ұстауға және иттер мен мысықтардың декоративтiк түрлерiн сөмкеде, арнайы арналған торларда (тасымалдауға арналған контейнерлерде) немесе қолда алып тасымалдауға жол беріледі.
12. Үш айға дейінгі иттердің күшіктерін және анатомиялық ерекшеліктері тұмылдырық кигізуге келмейтін декоративтік тұқымды иттерді тұмылдырықсыз серуендетуге болады.
13. Ауыл шаруашылығы жануарларын бағу кезінде, арнайы жаттықтырылған, есепте тұратын қызметтік иттер мойын жіпсіз және тұмылдырықсыз жүре алады.
14. Иттер мен мысықтардың иелерi серуендету кезінде қалдырған нәжістерін (экскременттерін) тазарту қажет.
5. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою
15. Қоғамдық орындарда иесіз жүрген (кәсiпорындарда, ұйымдарда, мекемелерде иелері байлап кеткен және қарғыбауымен жүрген иттен басқа) иттер мен мысықтар, қараусыз (қаңғыбас) деп есептеледi және олар қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау жөніндегі мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар тарапынан аулауға жатады.
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау жұмысына медициналық тексеруден өткен, жүйке аурулары және наркологиялық диспансерлерде тіркелмеген тұлғалар жіберіледі. Аулау бригадасы Ұйымның эмблемасы бар жеке қорғану құралдарымен және арнайы киіммен жабдықталады.

16. Отлов проводится согласно графику отлова бродячих собак и кошек, утверждаемым руководителем Организации по согласованию с местным исполнительным органом области, а также по заявлениям физических и юридических лиц. Заявления подлежат обязательной регистрации в журнале, в котором указываются:
1) причина отлова;
2) сведения о заявителе (фамилия, имя, отчество (при наличии) гражданина, наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество его представителя, адрес, контактные телефоны);
3) вид животного;
4) место обитания животного (адрес и подробное описание места обитания);
5) описание животного;
6) сведения о причине отлова (укус, немотивированная агрессия).
17. При осуществлении деятельности по отлову бродячих собак и кошек специалисты Организации должны иметь при себе удостоверение, которые предоставляются по требованию граждан.
18. К разрешенным средствам отлова относятся: петли, пневматическое оружие с применением обездвиживающих препаратов, имеющих разрешение к применению на территории Республики Казахстан (с дозировкой в зависимости от веса животного), сети, сачки-ловушки, а также другие средства и приспособления, не приводящие к смерти собаки и кошки в момент отлова.
19. Отлов и уничтожение бродячих собак и кошек организуется и проводится с соблюдением прав и законных интересов лиц с соблюдением принципов гуманности.
6. Заключительные положения
20. За нарушение настоящих правил владельцы собак и кошек несут ответственность в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях".

16. Қанғыбас иттер мен мысықтарды аулау, облыстық маңызы бар қала мен ауданның жергілікті атқарушы органымен келісіліп Ұйым басшысымен бекітілген кестесі бойынша, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың өтініштері арқылы жүзеге асырылады. Өтініштер журналда міндетті түрде тіркеліп, мыналар көрсетіледі:
1) аулау себебі;
2) өтініш беруші туралы мәліметтер (азаматтың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), заңды тұлғаның атауы, өкілдің толық атауы, мекен-жайы, байланыс телефоны);
3) жануардың түрі;
4) жануардың мекендеу ортасы (мекен-жайы және мекен-жайының толық сипаттамасы);
5) жануардың сипаттамасы;
6) аулаудың себебі туралы ақпарат (қауып алу, қозғалмай агрессия).
17. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау қызметін іске асыру кезінде Ұйым мамандарының куәліктері болуы тиіс, олар азаматтардың талабы бойынша көрсетіледі.
18. Рұқсат етілген аулау құралдарына: Қазақстан Республикасының аумағында рұқсат етілген күрмек, пневматикалық қару, жансыздандыратын, арнайы сертификаты бар дәрі-дәрмектер қолдануымен (жануардың салмағына қарай дозалау), тор мен қақпан және аулау кезінде ит пен мысықтың өліміне әкеп соқпайтын өзге де құралдар мен керек-жарақтар жатады.
19. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерін сақтай отырып, адамгершілік қағидаттарының сақталуымен ұйымдастырылады және жүргізіледі.
6. Қорытынды ережелер
20. Осы қағидаларды бұзғаны үшiн иттер мен мысықтардың иелері "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі Кодексiне сәйкес жауапкершілікте болады.