О внесении изменений в приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 4 "Об утверждении квалификационных требований и перечня документов, подтверждающих соответствие им, для осуществления деятельности в сферах обеспечения информационной безопасности и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий"
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 22 мая 2019 года № 33/қе. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 мая 2019 года № 18721
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 4 "Об утверждении квалификационных требований и перечня документов, подтверждающих соответствие им, для осуществления деятельности в сферах обеспечения информационной безопасности и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан № 10473, опубликован 31 марта 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
1) квалификационные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им, для осуществления деятельности по разработке, производству, ремонту и реализации специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) квалификационные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им, для осуществления деятельности по разработке средств криптографической защиты информации, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) квалификационные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им, для осуществления деятельности по оказанию услуг по выявлению технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Службе информации и кибербезопасности Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

"Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету және жедел iздестiру іс-шараларын жүргiзуге арналған арнайы техникалық құралдар салаларында қызметті жүзеге асыру үшін бiлiктiлiк талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 4 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2019 жылғы 22 мамырдағы № 33/қе бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 24 мамырда № 18721 болып тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету және жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдар салаларында қызметті жүзеге асыру үшін біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 4 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде № 10473 болып тіркелген, 2015 жылғы 31 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) аталған бұйрықпен бекітілген жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарды әзірлеу, өндіру, жөндеу және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі, осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) аталған бұйрықпен бекітілген ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын әзірлеу және өткізу (оның ішінде өзге де беру) жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі, осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес;
3) аталған бұйрықпен бекітілген ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарды анықтау бойынша қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі, осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Ақпарат және киберқауіпсіздік қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;

3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан Ергожина Д. Е.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
К. Масимов
СОГЛАСОВАН
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министерство цифрового развития,
оборонной и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Председателя
Комитета национальной
безопасности
от 22 мая 2019 года № 33/қе
Приложение 1
к приказу Председателя
Комитета национальной
безопасности
от 30 января 2015 года № 4
Квалификационные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им, для осуществления деятельности по разработке, производству, ремонту и реализации специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий
№ п/п
Квалификационное требование
Документ(-ы), подтверждающий(-ие) квалификационное требование
Примечание
1
2
3
4
По разработке и производству специальных технических средств (далее – СТС), предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий
1
Статус юридического или физического лица
Форма сведений, содержащая информацию о соответствии квалификационным требованиям, согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям (далее – форма сведений)
Проверяется посредством использования государственной базы данных "Е-лицензирование" (далее – ГБД ЕЛ)
2
Специалист, имеющий высшее образование по специальности "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Вычислительная техника и программное обеспечение", "Математическое и компьютерное моделирование", "Приборостроение", "Электроэнергетика", "Радиотехника, электроника и телекоммуникации", "Техническая физика", "Космическая техника и технологии", в соответствии с Перечнем родственных специальностей, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 мая 2018 года № 242 (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан № 122433), или специалист, имеющий аналогичное зарубежное высшее образование
Форма сведений
3
Оценка уровня знаний заявленных лиц, которая осуществляется по результатам квалификационного зачета по разработке, производству, ремонту и реализации СТС. Перечень вопросов для сдачи квалификационного зачета устанавливается лицензиаром
Сдача квалификационного зачета осуществляется в подразделении лицензиара по месту осуществления деятельности заявителя, лицензиата
4
Разрешение органов национальной безопасности Республики Казахстан на работу со сведениями, составляющими государственные секреты Республики Казахстан, по заявленному виду деятельности
Форма сведений
Соответствие данному требованию подтверждается проверкой подразделением лицензиара по месту осуществления деятельности заявителя, лицензиата
5
Минимальный набор технических средств и контрольно-измерительного оборудования для осуществления деятельности по разработке, производству, ремонту и реализации СТС, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий (далее - ОРМ), согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям
Форма сведений
Соответствие данному требованию подтверждается проверкой подразделением лицензиара по месту осуществления деятельности заявителя, лицензиата
6
Специально выделенное производственное помещение (на праве собственности или ином законном основании)
Форма сведений
Соответствие данному требованию подтверждается проверкой подразделением лицензиара по месту осуществления деятельности заявителя, лицензиата
7
Специально выделенное помещение для хранения разрабатываемых и произведенных СТС (на праве собственности или ином законном основании).
При этом помещение должно быть оборудовано:

3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары Д.Е. Ерғожинға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы
К. Мәсімов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, қорғаныс және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитеті Төрағасының
2019 жылғы 22 мамырдағы
№ 33/қе бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитеті Төрағасының
2015 жылғы 30 қаңтардағы
№ 4 бұйрығына
1-қосымша
Жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарды әзірлеу, өндіру, жөндеу және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі
Р/с №
Біліктілік талаптары
Біліктілік талабын растайтын құжат(-тар)
Ескертпе
1
2
3
4
Жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарды (бұдан әрі – АТҚ) әзірлеу және өндіру бойынша
1.
Заңды немесе жеке тұлға мәртебесі
Біліктілік талаптарына сәйкестікті растау туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес (бұдан әрі – мәліметтер нысаны)
"Е-лицензиялау" мемлекеттік деректер қорын пайдалану арқылы тексеріледі (бұдан әрі – ЕЛ МДҚ)
2.
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 мамырдағы № 242 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде № 122433 болып тіркелген) Ұқсас мамандықтар тізбесіне сәйкес "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету", "Математикалық және компьютерлік модельдеу", "Аспап жасау", "Электр энергетикасы", "Радиотехника, электроника және телекоммуникациялар", "Техникалық физика", "Ғарыш техникасы және технологиялары" мамандығы бойынша жоғары білімі бар маман немесе ұқсас шетелдік жоғары білімі бар маман
Мәліметтер нысаны
3.
Мәлімделген адамдардың білім деңгейін бағалау, ол АТҚ-ны әзірлеу, өндіру, жөндеу және өткізу бойынша біліктілік сынағының нәтижелері бойынша жүзеге асырылады. Біліктілік сынағын тапсыруға арналған сұрақтар тізбесін лицензиар белгілейді
Біліктілік сынағын тапсыру өтініш берушінің, лицензиаттың қызметті жүзеге асыратын жері бойынша лицензиардың бөлімшесінде жүзеге асырылады
4.
Мәлімделген қызмет түрі бойынша Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларын құрайтын мәліметтер мен жұмыс жүргізуге Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарының рұқсаты
Мәліметтер нысаны
Осы талапқа сәйкестік өтініш берушінің, лицензиаттың қызметін жүзеге асыратын орны бойынша лицензиар бөлімшенің тексеруімен расталады
5.
Осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес жедел іздестіру іс-шараларын (бұдан әрі – ЖІІ) жүргізуге арналған АТҚ-ны әзірлеу, өндіру, жөндеу және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін ең аз техникалық құралдар мен бақылау-өлшеу жабдықтарының жинағы
Мәліметтер нысаны
Осы талапқа сәйкестік өтініш берушінің, лицензиаттың қызметін жүзеге асыратын орны бойынша лицензиар бөлімшенің тексеруімен расталады
6.
Арнайы бөлінген өндірістік үй-жай (меншік құқығында немесе өзге заңды негізде)
Мәліметтер нысаны
Осы талапқа сәйкестік өтініш берушінің, лицензиаттың қызметін жүзеге асыратын жер бойынша лицензиар бөлімшесі жүзеге асыратын тексеру арқылы расталады
7.
Әзірленетін және өндірілген АТҚ-ны сақтауға арналған арнайы бөлінген үй-жай (меншік құқығында немесе өзге заңды негізде).
Бұл ретте үй-жай:

1) металлическими решетками на окнах (в случае, если помещение находится на первом или последнем этажах);
2) автоматическими системами охранной и пожарной сигнализации;
3) металлическими опечатываемыми дверями с запирающим устройством;
4) не менее одним опечатываемым металлическим шкафом
Форма сведений
Соответствие данному требованию подтверждается проверкой подразделением лицензиара по месту осуществления деятельности заявителя, лицензиата
8
Дополнительные требования к лицензиату:
1) представление раз в полугодие электронного отчета о разработанных и произведенных СТС, предназначенных для проведения ОРМ, по форме согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям;
2) осуществление разработки СТС на условиях: уведомления лицензиара о заключенных договорах (контрактах) на разработку СТС, предназначенных для проведения ОРМ, по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям;
наличия технического задания на разработку СТС, утвержденного органом, осуществляющим оперативно-розыскную деятельность, и согласованного с лицензиаром; предоставление лицензиару опытного образца разработанного СТС для проведения его научно-технической экспертизы;
3) осуществление производства СТС на условиях: уведомления лицензиара о заключенных договорах (контрактах) на производство СТС, предназначенных для проведения ОРМ, по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям;
наличия конструкторской документации на производимое СТС, утвержденной органом, осуществляющим оперативно-розыскную деятельность, и согласованной с лицензиаром;
наличие положительного заключения лицензиара по итогам проведения научно-технической экспертизы опытного образца СТС;
4) передача в постоянное или временное пользование разработанных СТС, а также документации к ним третьим лицам вне зависимости от форм собственности только по согласованию с лицензиаром
Форма сведений
Соответствие данному требованию подтверждается проверкой формы сведений
По ремонту и реализации СТС
9
Статус юридического или физического лица
Форма сведений
Проверяется посредством использования ГБД ЕЛ
10
Специалист, имеющий высшее образование по специальности "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Вычислительная техника и программное обеспечение", "Математическое и компьютерное моделирование", "Приборостроение", "Электроэнергетика", "Радиотехника, электроника и телекоммуникации", "Техническая физика", "Космическая техника и технологии", в соответствии с Перечнем родственных специальностей, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 мая 2018 года № 242 (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан № 122433), или специалист, имеющий аналогичное зарубежное высшее образование
Форма сведений
11
Оценка уровня знаний заявленных лиц, осуществляемая по результатам квалификационного зачета по разработке, производству, ремонту и реализации СТС. Перечень вопросов для сдачи квалификационного зачета устанавливается лицензиаром
Сдача квалификационного зачета осуществляется в подразделении лицензиара по месту осуществления деятельности заявителя, лицензиата
12
Разрешение органов национальной безопасности Республики Казахстан на работу со сведениями, составляющими государственные секреты Республики Казахстан, по заявленному виду деятельности
Форма сведений
Соответствие данному требованию подтверждается проверкой подразделением лицензиара по месту осуществления деятельности заявителя, лицензиата
13
Минимальный набор технических средств и контрольно-измерительного оборудования для осуществления деятельности по разработке, производству, ремонту и реализации СТС, предназначенных для проведения ОРМ, согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям
Форма сведений
Соответствие данному требованию подтверждается проверкой подразделением лицензиара по месту осуществления деятельности заявителя, лицензиата
14
Специально выделенное помещение (на праве собственности или ином законном основании).
При этом помещение должно быть оборудовано:

1) терезелері темір тормен (егер үй-жай алғашқы немесе соңғы қабаттарда орналасса);
2) автоматтандырылған күзет және өрттен қорғау сигнализациясы жүйелерімен;
3) құлыпталатын және мөрленетін темір есіктермен;
4) мөрленетін кемінде бір темір шкафпен жабдықталуы тиіс
Мәліметтер нысаны
Осы талапқа сәйкестік өтініш берушінің, лицензиаттың қызметін жүзеге асыратын жер бойынша лицензиар бөлімшесі жүзеге асыратын тексеру арқылы расталады
8.
Лицензиатқа қойылатын қосымша талаптар:
1) осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әзірленген және өндірілген ЖІІ жүргізуге арналған АТҚ туралы жарты жылда бір рет электрондық есеп ұсыну;
2) мынадай жағдайларда АТҚ-ны әзірлеуді жүзеге асыру:
осы біліктілік талаптарына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЖІІ жүргізуге арналған АТҚ-ны әзірлеуге жасалған шарттар (келісімшарттар) жобалары туралы лицензиарды хабардар ету;
жедел іздестіру қызметін жүзеге асыратын орган бекіткен және лицензиармен келісілген АТҚ-ны әзірлеуге техникалық тапсырманың болуы;
лицензиарға әзірленген АТҚ-ның үлгісін ғылыми-техникалық сараптама жүргізу үшін ұсыну;
3) АТҚ-ның өндірісін мынадай шарттарда жүзеге асыру:
осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЖІІ жүргізуге арналған АТҚ-ны өндіруге жасалған шарттар (келісімшарттар) жобалары туралы лицензиарды хабардар ету;
жедел іздестіру қызметін жүзеге асыратын орган бекіткен және лицензиармен келісілген өндірілетін АТҚ-ға конструкторлық құжаттаманың болуы;
АТҚ-ның тәжірибелік үлгісіне ғылыми-техникалық сараптама жүргізу қорытындылары бойынша лицензиардың оң қорытындысының болуы;
4) әзірленген АТҚ-ны, сондай-ақ оларға құжаттаманы меншік нысандарына қарамастан үшінші адамдарға тек лицензиардың келісімі бойынша тұрақты немесе уақытша пайдалануға беру
Мәліметтер нысаны
Осы талапқа сәйкестік мәліметтер нысанын тексеру арқылы расталады
АТҚ-ны жөндеу және өткізу бойынша
9.
Заңды немесе жеке тұлға мәртебесі
Мәліметтер нысаны
ЕЛ МДҚ-ны пайдалану арқылы тексеріледі
10.
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 мамырдағы № 242 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде № 122433 болып тіркелген) Ұқсас мамандықтар тізбесіне сәйкес "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету", "Математикалық және компьютерлік модельдеу", "Аспап жасау", "Электр энергетикасы", "Радиотехника, электроника және телекоммуникациялар", "Техникалық физика", "Ғарыш техникасы және технологиялары" мамандығы бойынша жоғары білімі бар маман немесе ұқсас шетелдік жоғары білімі бар маман
Мәліметтер нысаны
11.
Мәлімделген адамдардың білім деңгейін бағалау, ол АТҚ-ны әзірлеу, өндіру, жөндеу және өткізу бойынша біліктілік сынақтың нәтижелері бойынша жүзеге асырылады. Біліктілік сынақты тапсыруға арналған сұрақтар тізбесін лицензиар белгілейді
Біліктілік сынағын тапсыру өтініш берушінің, лицензиаттың қызметті жүзеге асыратын жері бойынша лицензиардың бөлімшесінде жүзеге асырылады
12.
Мәлімделген қызмет түрі бойынша Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларын құрайтын мәліметтермен жұмыс жүргізуге Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарының рұқсаты
Мәліметтер нысаны
Осы талапқа сәйкестік өтініш берушінің, лицензиаттың қызметін жүзеге асыратын жер бойынша лицензиар бөлімшесі жүзеге асыратын тексеру арқылы расталады
13.
Осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес ЖІІ жүргізуге арналған АТҚ-ны әзірлеу, өндіру, жөндеу және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін ең аз техникалық құралдар мен бақылау-өлшеу жабдықтарының жинағы
Мәліметтер нысаны
Осы талапқа сәйкестік өтініш берушінің, лицензиаттың қызметін жүзеге асыратын жер бойынша лицензиар бөлімшесі жүзеге асыратын тексеру арқылы расталады
14.
Арнайы бөлінген үй-жай (меншік құқығында немесе өзге заңды негізде).
Бұл ретте үй-жай:

1) металлическими решетками на окнах (в случае, если помещение находится на первом или последнем этажах);
2) автоматическими системами охранной и пожарной сигнализации;
3) металлическими опечатываемыми дверями с запирающим устройством;
4) не менее одним опечатываемым металлическим шкафом
Форма сведений
Соответствие данному требованию подтверждается проверкой подразделением лицензиара по месту осуществления деятельности заявителя, лицензиата
15
Дополнительные требования к лицензиату:
1) представление ежеквартального электронного отчета о реализованных СТС, предназначенных для проведения ОРМ, по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям;
2) представление ежегодного электронного отчета об отремонтированных СТС, предназначенных для проведения ОРМ, по форме согласно приложению 7 к настоящим квалификационным требованиям;
3) приобретение и реализация СТС осуществляются на условиях уведомления лицензиара о заключенных договорах (контрактах) на приобретение СТС, предназначенных для проведения ОРМ, по форме согласно приложению 8 к настоящим квалификационным требованиям;
4) ремонт СТС осуществляется на условиях уведомления лицензиара о заключенных договорах (контрактах) на ремонт СТС, предназначенных для проведения ОРМ, по форме согласно приложению 9 к настоящим квалификационным требованиям;
5) передача в постоянное или временное пользование реализуемых или ремонтируемых СТС, а также документации к ним третьим лицам вне зависимости от форм собственности только по согласованию с лицензиаром
Форма сведений
Соответствие данному требованию подтверждается проверкой формы сведений
Приложение 1
к квалификационным требованиям
и перечню документов,
подтверждающих соответствие
им, для осуществления
деятельности по разработке,
производству, ремонту и
реализации специальных
технических средств,
предназначенных для
проведения оперативно-
розыскных мероприятий
Форма сведений, содержащая информацию о соответствии
квалификационным требованиям
1. Для занятия деятельностью по разработке и производству специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий:
1) информация о статусе юридического лица или индивидуального предпринимателя1
_______________________________________________________________________________
(номер и дата выдачи справки/свидетельства о государственной
_______________________________________________________________________________;
регистрации (перерегистрации)
2) информация о заявленном(-ых) специалисте(-ах), имеющем(-их) высшее образование по
специальности "Автоматизация и управление", "Информационные системы",
"Вычислительная техника и программное обеспечение", "Математическое и компьютерное
моделирование", "Приборостроение", "Электроэнергетика", "Радиотехника, электроника и
телекоммуникации", "Техническая физика", "Космическая техника и технологии" в
соответствии с Перечнем родственных специальностей, утвержденным приказом Министра
образования и науки Республики Казахстан от 31 мая 2018 года № 242, или специалисте(-ах),
имеющем(-их) аналогичное зарубежное высшее образование
________________________________________________________________________________
(указать специальность и квалификацию, а также номер, дату и место выдачи
_______________________________________________________________________________;
диплома(-ов), наименование учебного заведения, приложив копию(-и) диплома(-ов)

1) терезелері темір тормен (егер үй-жай алғашқы немесе соңғы қабаттарда орналасса);
2) автоматтандырыл-ған күзет және өрттен қорғау сигнализациясы жүйелерімен;
3) құлыпталатын және мөрленетін темір есіктермен;
4) мөрленетін кемінде бір темір шкафпен жабдықталуы тиіс
Мәліметтер нысаны
Осы талапқа сәйкестік өтініш берушінің, лицензиаттың қызметін жүзеге асыратын жер бойынша лицензиар бөлімшесі жүзеге асыратын тексеру арқылы расталады
15.
Лицензиатқа қойылатын қосымша талаптар:
1) осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өткізілген ЖІІ жүргізуге арналған АТҚ туралы тоқсан сайынғы электрондық есепті ұсыну;
2) осы біліктілік талаптарына 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жөнделген ЖІІ жүргізуге арналған АТҚ туралы жыл сайынғы электрондық есепті ұсыну;
3) осы біліктілік талаптарына 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЖІІ жүргізуге арналған АТҚ-ны сатып алу және өткізу жасалған шарттар (келісімшарттар) туралы лицензиарды хабардар еткен жағдайларда жүзеге асырылады;
4) осы біліктілік талаптарына 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЖІІ жүргізуге арналған АТҚ-ны жөндеу жасалған шарттар (келісімшарттар) туралы лицензиарды хабардар еткен жағдайларда жүзеге асырылады;
5) өткізілетін немесе жөнделетін АТҚ-ны, сондай-ақ оған құжаттаманы меншік нысандарына қарамастан үшінші адамдарға тек лицензиардың келісімі бойынша тұрақты немесе уақытша пайдалануға беру
Мәліметтер нысаны
Осы талапқа сәйкестік мәліметтер нысанын тексеру арқылы расталады
Жедел іздестіру іс-шараларын
жүргізуге арналған арнайы
техникалық құралдарды әзірлеу,
өндіру, жөндеу және өткізу
жөніндегі қызметті жүзеге асыру
үшін біліктілік талаптарына
және оларға сәйкестікті
растайтын құжаттар тізбесіне
1-қосымша
Біліктілік талаптарына сәйкестікті растау туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
1. Жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарды әзірлеу және өндіру жөніндегі қызметпен айналысу үшін:
1) заңды тұлғаның немесе дара кәсіпкердің мәртебесі туралы ақпарат1
__________________________________________________________________
(мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың/куәліктің
__________________________________________________________________;
нөмірі және берілген күні)
2) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 мамырдағы № 242 бұйрығымен бекітілген Ұқсас мамандықтар тізбесіне сәйкес "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету", "Математикалық және компьютерлік модельдеу", "Аспап жасау", "Электр энергетикасы", "Радиотехника, электроника және телекоммуникациялар", "Техникалық физика", "Ғарыш техникасы және технологиялары" мамандықтары бойынша жоғары білімі бар мәлімделген маман(дар) немесе ұқсас шетелдік жоғары білімі бар маман(дар) туралы ақпарат
___________________________________________________________________
(мамандығын және біліктілігін, сондай-ақ диплом(дар)ының
___________________________________________________________________
көшірмесін(-лерін) қоса беріп, диплом(дар)ының нөмірін, берілген
___________________________________________________________________;
күнін және орнын, оқу орнының атауын көрсету)

3) информация о наличии разрешения органов национальной безопасности Республики
Казахстан на работу со сведениями, составляющими государственные секреты Республики
Казахстан, по заявленному виду деятельности
________________________________________________________________________________
(указать реквизиты разрешения: номер, дату и подразделение органов
________________________________________________________________________________
национальной безопасности Республики Казахстан, выдавшее данное
_______________________________________________________________________________;
разрешение, приложив копию документа)
4) информация о наличии минимального набора технических средств и контрольно-
измерительного оборудования согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям
_______________________________________________________________________________
(указать реквизиты документов, подтверждающих наличие данных средств
_______________________________________________________________________________
и оборудования на праве собственности или иного законного основания:
_______________________________________________________________________________;
регистрационный номер и дата, приложив копию(-и) документа(-ов)
5) информация о наличии специально выделенного производственного помещения
_______________________________________________________________________________
(указать реквизиты документов, подтверждающих право собственности
_______________________________________________________________________________
или иного законного основания: наименование документа,
_______________________________________________________________________________;
регистрационный номер и дата, приложив копию(-и) документа(-ов)
6) информация о наличии специально выделенного помещения для хранения
разрабатываемых и произведенных специальных технических средств
_______________________________________________________________________________
(указать реквизиты документов, подтверждающих право собственности
_______________________________________________________________________________
или иного законного основания, а также договора(-ов) об оказании услуг
_______________________________________________________________________________
автоматических систем охранной и пожарной сигнализации со
_______________________________________________________________________________
специализированной(-ыми) организацией(-ями): наименование
_______________________________________________________________________________
документа, регистрационный номер и дата, а также наименования
_______________________________________________________________________________;
соответствующих организаций, приложив копию(-и) документа(-ов)

3) мәлімделген қызмет түрі бойынша Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларын құрайтын мәліметтермен жұмыс жүргізуге Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары рұқсатының болуы туралы ақпарат
___________________________________________________________________
(құжаттың көшірмесін қоса беріп, рұқсаттың деректемелерін:
___________________________________________________________________
нөмірін, күнін және осы рұқсатты берген Қазақстан Республикасы
___________________________________________________________________;
ұлттық қауіпсіздік органдарының бөлімшесін көрсету)
4) осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес техникалық құралдардың және бақылау-өлшеу жабдығының ең аз жинағының болуы туралы ақпарат
___________________________________________________________________
(құжатт(ард)ың көшірмесін(-лерін) қоса беріп, осы құралдардың және
___________________________________________________________________
жабдықтың меншік құқығында немесе өзге заңды негізде болуын
___________________________________________________________________;
растайтын құжаттардың деректемелерін: тіркеу нөмірін және күнін көрсету)
5) арнайы бөлінген өндірістік үй-жайдың болуы туралы ақпарат
___________________________________________________________________
(құжатт(ард)ың көшірмесін(-лерін) қоса беріп, меншік құқығын немесе
___________________________________________________________________
өзге заңды негізді растайтын құжаттардың деректемелерін: құжаттың
___________________________________________________________________;
атауын, тіркеу нөмірін және күнін көрсету)
6) әзірленіп жатқан және өндірілген арнайы техникалық құралдарды сақтау үшін арнайы бөлінген үй-жайдың болуы туралы ақпарат
___________________________________________________________________
(құжатт(ард)ың көшірмесін(-лерін) қоса беріп, меншік құқығын немесе
___________________________________________________________________
өзге де заңды негізді растайтын құжаттардың, сондай-ақ мамандандырылған
___________________________________________________________________
ұйым(дар)мен автоматтандырылған күзет және өрттен қорғау сигнализация
___________________________________________________________________
жүйелеріне қызмет көрсету туралы шартт(ард)ың деректемелерін: тіркеу
___________________________________________________________________;
нөмірлерін және күндерін, сондай-ақ тиісті ұйымдардың атауларын көрсету)

7) информация, подтверждающая соответствие лицензиата дополнительным квалификационным требованиям
_______________________________________________________________________________
(указать соответствующую информацию о выполнении дополнительных
_______________________________________________________________________________.
требований к лицензиату и прочее)
____________________________
1Сведения услугодатель получает самостоятельно из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
2. Для занятия деятельностью по ремонту и реализации специальных технических
средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий:
1) информация о статусе юридического лица или индивидуального предпринимателя2
____________________________________________________________________________
(номер и дата выдачи справки/свидетельства о государственной
____________________________________________________________________________;
регистрации (перерегистрации)
2) информация о заявленном(-ых) специалисте(-ах), имеющем(-их) высшее образование по
специальности "Автоматизация и управление", "Информационные системы",
"Вычислительная техника и программное обеспечение", "Математическое и компьютерное
моделирование", "Приборостроение", "Электроэнергетика", "Радиотехника, электроника и
телекоммуникации", "Техническая физика", "Космическая техника и технологии" в
соответствии с Перечнем родственных специальностей, утвержденным приказом Министра
образования и науки Республики Казахстан от 31 мая 2018 года № 242, или специалисте(-ах),
имеющем(-их) аналогичное зарубежное высшее образование
______________________________________________________________________________
(указать специальность и квалификацию, а также номер, дату и место выдачи
______________________________________________________________________________;
диплома(-ов), наименование учебного заведения, приложив копию(-и) диплома(-ов)
3) информация о наличии разрешения органов национальной безопасности Республики
Казахстан на работу со сведениями, составляющими государственные секреты Республики
Казахстан, по заявленному виду деятельности
_______________________________________________________________________________
(указать реквизиты разрешения: номер, дату и подразделение органов
_______________________________________________________________________________
национальной безопасности Республики Казахстан, выдавшее данное
_______________________________________________________________________________;
разрешение, приложив копию документа)

7) лицензиаттың қосымша біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын ақпарат
___________________________________________________________________
(лицензиатқа қойылатын қосымша талаптардың орындалуы туралы
___________________________________________________________________.
тиісті ақпарат және басқалар)
____________________________
1Мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы дербес алады
2. Жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарды жөндеу және өткізу жөніндегі қызметпен айналысу үшін:
1) заңды тұлғаның немесе дара кәсіпкердің мәртебесі туралы ақпарат2
___________________________________________________________________
(мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың/куәліктің нөмірі
__________________________________________________________________;
және берілген күні)
2) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 мамырдағы № 242 бұйрығымен бекітілген Ұқсас мамандықтар тізбесіне сәйкес "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету", "Математикалық және компьютерлік модельдеу", "Аспап жасау", "Электр энергетикасы", "Радиотехника, электроника және телекоммуникациялар", "Техникалық физика", "Ғарыш техникасы және технологиялары" мамандықтары бойынша жоғары білімі бар мәлімделген маман(дар) немесе ұқсас шетелдік жоғары білімі бар маман(дар) туралы ақпарат
___________________________________________________________________
(мамандығын және біліктілігін, сондай-ақ диплом(дар)ының
___________________________________________________________________
көшірмесін(-лерін) қоса беріп, диплом(дар)ының нөмірін, берілген
___________________________________________________________________;
күнін және орнын, оқу орнының атауын көрсету)
3) мәлімделген қызмет түрі бойынша Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларын құрайтын мәліметтермен жұмыс жүргізуге Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары рұқсатының болуы туралы ақпарат
___________________________________________________________________
(құжаттың көшірмесін қоса беріп, рұқсаттың деректемелерін:
___________________________________________________________________
нөмірін, күнін және осы рұқсатты берген Қазақстан Республикасы
___________________________________________________________________;
ұлттық қауіпсіздік органдарының бөлімшесін көрсету)

Отчет о разработанных и произведенных специальных технических средствах, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, в период с "___" __________ 20 ___ года по "___" _________ 20 ___ года
№ п/п
Наименование разработанных (произведенных) СТС
Функциональное назначение и учетный (серийный, заводской) номер разработанных (произведенных) СТС
Основание для разработки (самостоятельно или в рамках реализации договора (контракта) на разработку.
В случае исполнения договорных (контрактных) обязательств указываются номер, срок заключения и исполнения договора (контракта), юридический и фактический адрес, индивидуальный идентификационный номер / бизнес-идентификационный номер (при его наличии) организации, с кем заключен договор (контракт) на разработку
Количество разработанных (произведенных) СТС
1
2
3
4
5
______________________ ______________________________________________ ___________
уполномоченное лицо             (фамилия, имя, отчество                         дата
лицензиата                   (при его наличии)
Примечание:

20___жылғы "___" _______ бастап 20___ жылғы "___" ______дейінгі кезеңде әзірленген және өндірілген жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдар туралы ЕСЕП
Р/с
Әзірленген (өндірілген) АТҚ-ның атауы
Әзірленген (өндірілген) АТҚ-ның функционалдық мақсаты және есепке алу (сериялық, зауыттық) нөмірі
Әзірлеу үшін негіз (дербес немесе әзірлеуге шартты (келісімшартты) іске асыру шеңберінде).
Шарттың (келісімшарттың) міндеттемелерін орындау жағдайында шарттың (келісімшарттың) нөмірі, жасалу және орындалу мерзімі, әзірлеуге шарт жасалған ұйымның заңды және нақты мекенжайы, жеке сәйкестендіру нөмірі / бизнес сәйкестендіру нөмірі (бар болған жағдайда) көрсетіледі
Әзірленген (өндірілген) АТҚ-ның саны
1
2
3
4
5
_________________ ________________________________ _____________
лицензиаттың       (тегі, аты, әкесінің аты                   күні
уәкілетті тұлғасы       (бар болған жағдайда)
Ескертпе:

отчет о разработанных (произведенных) СТС в форме электронного документа в формате DOC, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица лицензиата, через веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz направляется лицензиару не позднее 25 июля и 25 января за прошедшее (отчетное) календарное полугодие. Оригинал отчета ставится на учет в подразделении защиты государственных секретов лицензиата.
Приложение 4
к квалификационным требованиям
и перечню документов,
подтверждающих соответствие
им, для осуществления
деятельности по разработке,
производству, ремонту и
реализации специальных
технических средств,
предназначенных для
проведения оперативно-
розыскных мероприятий
форма
Уведомление о заключенных договорах (контрактах) на разработку
специальных технических средств, предназначенных для проведения
оперативно-розыскных мероприятий
__________________________________________________________________
наименование, юридический и фактический адрес лицензиата
уведомляет лицензиара о заключенных договорах (контрактах) на разработку специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий.
Краткие сведения по заключенным договорам (контрактам):
№ п/п
Номер и дата заключения договора (контракта)
Наименование, юридический и фактический адрес, индивидуальный идентификационный номер / бизнес-идентификационный номер (при его наличии), контактные телефоны организации, с кем заключен договор (контракт)
Сроки реализации договора (контракта)
Функциональное назначение разрабатываемых в ходе реализации договора (контракта) СТС
1
2
3
4
5
______________________ ______________________________________________ ___________
уполномоченное лицо                   (фамилия, имя, отчество                   дата
лицензиата                         (при его наличии)
Примечание:
настоящее уведомление в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица лицензиата, через веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz направляется лицензиару не менее чем за пять рабочих дней до начала выполнения обязательств по договору (контракту). Оригинал уведомления ставится на учет в подразделении защиты государственных секретов лицензиата.
Приложение 5
к квалификационным требованиям
и перечню документов,
подтверждающих соответствие
им, для осуществления
деятельности по разработке,
производству, ремонту и
реализации специальных
технических средств,
предназначенных для
проведения оперативно-
розыскных мероприятий
форма
Уведомление о заключенных договорах (контрактах) на производство
специальных технических средств, предназначенных для проведения
оперативно-розыскных мероприятий
__________________________________________________________________
наименование, юридический и фактический адрес лицензиата
уведомляет лицензиара о заключенных договорах (контрактах) на производство специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий.
Краткие сведения по заключенным договорам (контрактам):
№ п/п
Номер и дата заключения договора (контракта)
Наименование, юридический и фактический адрес, индивидуальный идентификационный номер / бизнес-идентификационный номер (при его наличии), контактные телефоны организации, с кем заключен договор (контракт)
Сроки реализации договора (контракта)
Функциональное назначение производимых в ходе реализации договора (контракта) СТС
1
2
3
4
5
______________________ ______________________________________________ ___________
уполномоченное лицо                   (фамилия, имя, отчество                   дата
лицензиата                         (при его наличии)
Примечание:
настоящее уведомление в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица лицензиата, через веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz направляется лицензиару не менее чем за пять рабочих дней до начала выполнения обязательств по договору (контракту). Оригинал уведомления ставится на учет в подразделении защиты государственных секретов лицензиата.
Приложение 6
к квалификационным требованиям
и перечню документов,
подтверждающих соответствие
им, для осуществления
деятельности по разработке,
производству, ремонту и
реализации специальных
технических средств,
предназначенных для
проведения оперативно-
розыскных мероприятий
форма
Отчет о реализованных специальных технических средствах, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, в период с "___" __________ 20 ___ года по "___" _________ 20 ___ года
№ п/п
Наименование реализованного СТС, его заводской (серийный) номер
Данные о приобретении СТС лицензиатом (номер, срок заключения договора (контракта), наименование, юридический и фактический адрес, индивидуальный идентификационный номер / бизнес-идентификационный номер (при его наличии), контактные телефоны организации, с кем заключен договор на приобретение)
Основание для реализации (номер, срок заключения и исполнения договора (контракта), наименование, юридический и фактический адрес, индивидуальный идентификационный номер / бизнес-идентификационный номер (при его наличии), контактные телефоны организации, с кем заключен договор на реализацию)
Количество реализованных СТС
1
2
3
4
5
______________________ ______________________________________________ ___________
уполномоченное лицо                   (фамилия, имя, отчество                   дата
лицензиата                         (при его наличии)
Примечание:
отчет о реализованных СТС в форме электронного документа в формате DOC, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица лицензиата, через веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz направляется лицензиару не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным кварталом. Оригинал отчета ставится на учет в подразделении защиты государственных секретов лицензиата.
Приложение 7
к квалификационным требованиям
и перечню документов,
подтверждающих соответствие
им, для осуществления
деятельности по разработке,
производству, ремонту и
реализации специальных
технических средств,
предназначенных для
проведения оперативно-
розыскных мероприятий
форма
Отчет об отремонтированных специальных технических средствах, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, в период с "___" __________ 20 ___ года по "___" _________ 20 ___ года
№ п/п
Наименование отремонтированного СТС, его учетный (серийный, заводской) номер
Функциональное назначение СТС, характер неисправности
Основание для ремонта (номер, срок заключения и исполнения договора (контракта), наименование, юридический и фактический адрес, индивидуальный идентификационный номер / бизнес-идентификационный номер (при его наличии) организации, с кем заключен договор на ремонт)
Количество отремонтированных СТС
1
2
3
4
5
______________________ ______________________________________________ ___________
уполномоченное лицо                   (фамилия, имя, отчество                   дата
лицензиата                         (при его наличии)
Примечание:
отчет об отремонтированных СТС в форме электронного документа в формате DOC, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица лицензиата, через веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz направляется лицензиару не позднее 1 февраля года, следующего за отчетным. Оригинал отчета ставится на учет в подразделении защиты государственных секретов лицензиата.
Приложение 8
к квалификационным требованиям
и перечню документов,
подтверждающих соответствие
им, для осуществления
деятельности по разработке,
производству, ремонту и
реализации специальных
технических средств,
предназначенных для
проведения оперативно-
розыскных мероприятий
форма
Уведомление о заключенных договорах (контрактах) на приобретение
специальных технических средств, предназначенных для проведения
оперативно-розыскных мероприятий
__________________________________________________________________
наименование, юридический и фактический адрес лицензиата
уведомляет лицензиара о заключенных договорах (контрактах) на приобретение специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий.
Краткие сведения по заключенным договорам (контрактам):
№ п/п
Номер и дата заключения договора (контракта) на приобретение СТС, сроки его реализации
Наименование, юридический и фактический адрес, индивидуальный идентификационный номер / бизнес-идентификационный номер (при его наличии) организации, с кем заключен договор (контракт) на приобретение СТС
Номер, дата заключения и срок исполнения договора (контракта) на реализацию СТС, наименование, юридический и фактический адрес, бизнес-идентификационный номер (при его наличии) организации, с кем заключен договор на реализацию СТС
Функциональное назначение, количество приобретенного и реализуемого СТС
1
2
3
4
5
______________________ ______________________________________________ ___________
уполномоченное лицо                   (фамилия, имя, отчество                   дата
лицензиата                         (при его наличии)
Примечание:
настоящее уведомление в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица лицензиата, через веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz направляется лицензиару не менее чем за пять рабочих дней до начала выполнения обязательств по договору (контракту) на реализацию СТС. Оригинал уведомления ставится на учет в подразделении защиты государственных секретов лицензиата.
Приложение 9
к квалификационным требованиям
и перечню документов,
подтверждающих соответствие
им, для осуществления
деятельности по разработке,
производству, ремонту и
реализации специальных
технических средств,
предназначенных для
проведения оперативно-
розыскных мероприятий
форма
Уведомление о заключенных договорах (контрактах) на ремонт
специальных технических средств, предназначенных для проведения
оперативно-розыскных мероприятий
__________________________________________________________________
наименование, юридический и фактический адрес лицензиата
уведомляет лицензиара о заключенных договорах (контрактах) на ремонт специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий.
Краткие сведения по заключенным договорам (контрактам):
№ п/п
Номер и дата заключения договора (контракта)
Наименование, юридический и фактический адрес, индивидуальный идентификационный номер / бизнес-идентификационный номер (при его наличии), контактные телефоны организации, с кем заключен договор (контракт)
Сроки реализации договора (контракта)
Функциональное назначение СТС, характер неисправности
1
2
3
4
5
______________________ _____________________________________________ ___________
уполномоченное лицо             (фамилия, имя, отчество                         дата
лицензиата                   (при его наличии)
Примечание:
настоящее уведомление в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица лицензиата, через веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz направляется лицензиару не менее чем за пять рабочих дней до начала выполнения обязательств по договору (контракту). Оригинал уведомления ставится на учет в подразделении защиты государственных секретов лицензиата.
Приложение 2
к приказу Председателя
Комитета национальной
безопасности
от 22 мая 2019 года № 33/қе
Приложение 2
к приказу Председателя
Комитета национальной
безопасности
от 30 января 2015 года № 4
Квалификационные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им, для осуществления деятельности по разработке средств криптографической защиты информации (далее – СКЗИ)
№ п/п
Квалификационное требование
Документ(-ы), подтверждающий(-ие) квалификационное требование
Примечание
1
2
3
4
1
Статус юридического или физического лица
Форма сведений, содержащая информацию о соответствии квалификационным требованиям, согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям (далее – форма сведений)
Проверяется посредством использования государственной базы данных "Е-лицензирование" (далее – ГБД ЕЛ)
2

әзірленген (өндірілген) АТҚ туралы есеп лицензиарға өткен (есептік) күнтізбелік жартыжылдық бойынша 25 маусымнан және 25 қарашадан кешіктірілмей лицензиаттың уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған DOC форматтағы электрондық құжаттың нысанында www.egov.kz, www.elіcense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жіберіледі. Есептің түпнұсқасы лицензиаттың мемлекеттік құпияларды қорғау бөлімшесінде есепке қойылады.
Жедел іздестіру іс-шараларын
жүргізуге арналған арнайы
техникалық құралдарды әзірлеу,
өндіру, жөндеу және өткізу
жөніндегі қызметті жүзеге асыру
үшін біліктілік талаптарына
және оларға сәйкестікті
растайтын құжаттар тізбесіне
4-қосымша
нысан
Жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарды әзірлеуге жасалған шарттар (келісімшарттар) туралы ХАБАРЛАМА
__________________________________________________________________
лицензиаттың атауы, заңды және нақты мекенжайы
жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарды әзірлеуге шарттар (келісімшарттар) жасалғаны туралы лицензиарды хабардар етеді.
Жасалған шарттар (келісімшарттар) бойынша қысқаша мәліметтер:
Р/с
Шарт (келісімшарт) нөмірі және жасалған күні
Шарт (келісімшарт) жасалған ұйымның атауы, заңды және нақты мекенжайы, жеке сәйкестендіру нөмірі / бизнес сәйкестендіру нөмірі (бар болған жағдайда), байланыс телефондары
Шартты (келісімшартты) іске асыру мерзімдері
Шартты (келісімшартты) іске асыру барысында әзірленетін АТҚ-ның функционалдық мақсаты
1
2
3
4
5
_________________ ________________________________ _____________
лицензиаттың       (тегі, аты, әкесінің аты                   күні
уәкілетті тұлғасы       (бар болған жағдайда)
Ескертпе:
осы хабарлама лицензиарға шарттар (келісімшарттар) бойынша міндеттемелерді орындауды бастағанға дейін кемінде бес жұмыс күні бұрын лицензиаттың уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжаттың нысанында www.egov.kz, www.elіcense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жіберіледі. Есептің түпнұсқасы лицензиаттың мемлекеттік құпияларды қорғау бөлімшесінде есепке қойылады.
Жедел іздестіру іс-шараларын
жүргізуге арналған арнайы
техникалық құралдарды әзірлеу,
өндіру, жөндеу және өткізу
жөніндегі қызметті жүзеге асыру
үшін біліктілік талаптарына
және оларға сәйкестікті
растайтын құжаттар тізбесіне
5-қосымша
нысан
Жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарды өндіруге жасалған шарттар (келісімшарттар) туралы ХАБАРЛАМА
__________________________________________________________________
лицензиаттың атауы, заңды және нақты мекенжайы
жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарды өндіруге шарттар (келісімшарттар) жасалғаны туралы лицензиарды хабардар етеді.
Жасалған шарттар (келісімшарттар) бойынша қысқаша мәліметтер:
Р/с
Шарт (келісімшарт) нөмірі және жасалған күні
Шарт (келісімшарт) жасалған ұйымның атауы, заңды және нақты мекенжайы, жеке сәйкестендіру нөмірі / бизнес сәйкестендіру нөмірі (бар болған жағдайда), байланыс телефондары
Шартты (келісімшартты) іске асыру мерзімдері
Шартты (келісімшартты) іске асыру барысында өндірілетін АТҚ-ның функционалдық мақсаты
1
2
3
4
5
_________________ ________________________________ _____________
лицензиаттың       (тегі, аты, әкесінің аты                   күні
уәкілетті тұлғасы       (бар болған жағдайда)
Ескертпе:
осы хабарлама лицензиарға шарттар (келісімшарттар) бойынша міндеттемелерді орындауды бастағанға дейін кемінде бес жұмыс күні бұрын лицензиаттың уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжаттың нысанында www.egov.kz, www.elіcense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жіберіледі. Есептің түпнұсқасы лицензиаттың мемлекеттік құпияларды қорғау бөлімшесінде есепке қойылады.
Жедел іздестіру іс-шараларын
жүргізуге арналған арнайы
техникалық құралдарды әзірлеу,
өндіру, жөндеу және өткізу
жөніндегі қызметті жүзеге асыру
үшін біліктілік талаптарына
және оларға сәйкестікті
растайтын құжаттар тізбесіне
6-қосымша
нысан
20___жылғы "___" _______ бастап 20___ жылғы "___" ______ дейінгі кезеңде жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған өткізілген арнайы техникалық құралдар туралы ЕСЕП
Р/с №
Өткізілген АТҚ-ның атауы, оның зауыттық (сериялық) нөмірі
Лицензиаттың АТҚ-ны сатып алуы туралы деректер (шарттың (келісімшарттың) нөмірі, жасалу мерзімі, сатып алуға шарт жасалған ұйымның заңды және нақты мекенжайы, жеке сәйкестендіру нөмірі / бизнес сәйкестендіру нөмірі (бар болған жағдайда), байланыс телефондары)
Өткізу үшін негіз (шарттың (келісімшарттың) нөмірі, жасалу және орындалу мерзімі, өткізуге шарт жасалған ұйымның заңды және нақты мекенжайы, жеке сәйкестендіру нөмірі / бизнес сәйкестендіру нөмірі (бар болған жағдайда), байланыс телефондары)
Өткізілген АТҚ-ның саны
1
2
3
4
5
_________________ ________________________________ _____________
лицензиаттың       (тегі, аты, әкесінің аты                   күні
уәкілетті тұлғасы       (бар болған жағдайда)
Ескертпе:
өткізілген АТҚ туралы есеп лицензиарға есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25 күнінен кешіктірілмей лицензиаттың уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған DOC форматтағы электрондық құжаттың нысанында www.egov.kz, www.elіcense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жіберіледі. Есептің түпнұсқасы лицензиаттың мемлекеттік құпияларды қорғау бөлімшесінде есепке қойылады.
Жедел іздестіру іс-шараларын
жүргізуге арналған арнайы
техникалық құралдарды әзірлеу,
өндіру, жөндеу және өткізу
жөніндегі қызметті жүзеге асыру
үшін біліктілік талаптарына
және оларға сәйкестікті
растайтын құжаттар тізбесіне
7-қосымша
нысан
20___жылғы "___" _______ бастап 20___ жылғы "___" __________ дейінгі кезеңде жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған жөнделген арнайы техникалық құралдар туралы ЕСЕП
Р/с
Жөнделген АТҚ-ның атауы, оны есепке алу (сериялық, зауыттық) нөмірі
АТҚ-ның функционалдық мақсаты, ақауының сипаты
Жөндеу үшін негіз (шарттың (келісімшарттың) нөмірі, жасалу және орындалу мерзімі, жөндеуге шарт жасалған ұйымның заңды және нақты мекенжайы, жеке сәйкестендіру нөмірі / бизнес сәйкестендіру нөмірі (бар болған жағдайда)
Жөнделген АТҚ-ның саны
1
2
3
4
5
_________________ ________________________________ _____________
лицензиаттың       (тегі, аты, әкесінің аты                   күні
уәкілетті тұлғасы       (бар болған жағдайда)
Ескертпе:
жөнделген (өндірілген) АТҚ туралы есеп лицензиарға есепті жылдан кейінгі жылдың 1 ақпанынан кешіктірілмей лицензиаттың уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған DOC форматтағы электрондық құжаттың нысанында www.egov.kz, www.elіcense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жіберіледі. Есептің түпнұсқасы лицензиаттың мемлекеттік құпияларды қорғау бөлімшесінде есепке қойылады.
Жедел іздестіру іс-шараларын
жүргізуге арналған арнайы
техникалық құралдарды әзірлеу,
өндіру, жөндеу және өткізу
жөніндегі қызметті жүзеге асыру
үшін біліктілік талаптарына
және оларға сәйкестікті
растайтын құжаттар тізбесіне
8-қосымша
нысан
Жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарды сатып алуға жасалған шарттар (келісімшарттар) туралы ХАБАРЛАМА
__________________________________________________________________
лицензиаттың атауы, заңды және нақты мекенжайы
жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарды сатып алуға шарттар (келісімшарттар) жасалғаны туралы лицензиарды хабардар етеді.
Жасалған шарттар (келісімшарттар) бойынша қысқаша мәліметтер:
Р/с
АТҚ-ны сатып алуға жасалған шарт (келісімшарт) нөмірі және жасалған күні оны іске асыру мерзімі
АТҚ-ны сатып алуға шарт (келісімшарт) жасалған ұйымның атауы, заңды және нақты мекенжайы, жеке сәйкестендіру нөмірі / бизнес сәйкестендіру нөмірі (бар болған жағдайда), байланыс телефондары
АТҚ-ны өткізуге жасалған шарттың (келісімшарттың) нөмірі, жасалу және орындалу мерзімі, АТҚ-ны өткізуге шарт жасалған ұйымның заңды және нақты мекенжайы, жеке сәйкестендіру нөмірі / бизнес сәйкестендіру нөмірі (бар болған жағдайда)
Сатып алынған және өткізілетін АТҚ-ның функционалдық мақсаты, саны
1
2
3
4
5
_________________ ________________________________ _____________
лицензиаттың       (тегі, аты, әкесінің аты                   күні
уәкілетті тұлғасы       (бар болған жағдайда)
Ескертпе:
осы хабарлама лицензиарға шарттар (келісімшарттар) бойынша міндеттемелерді орындауды бастағанға дейін кемінде бес жұмыс күні бұрын лицензиаттың уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжаттың нысанында www.egov.kz, www.elіcense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жіберіледі. Есептің түпнұсқасы лицензиаттың мемлекеттік құпияларды қорғау бөлімшесінде есепке қойылады.
Жедел іздестіру іс-шараларын
жүргізуге арналған арнайы
техникалық құралдарды әзірлеу,
өндіру, жөндеу және өткізу
жөніндегі қызметті жүзеге асыру
үшін біліктілік талаптарына
және оларға сәйкестікті
растайтын құжаттар тізбесіне
9-қосымша
нысан
Жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарды жөндеуге жасалған шарттар (келісімшарттар) туралы ХАБАРЛАМА
__________________________________________________________________
лицензиаттың атауы, заңды және нақты мекенжайы
жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарды жөндеуге шарттар (келісімшарттар) жасалғаны туралы лицензиарды хабардар етеді.
Жасалған шарттар (келісімшарттар) бойынша қысқаша мәліметтер:
Р/с
Шарт (келісімшарт) нөмірі және жасалған күні
Шарт (келісімшарт) жасалған ұйымның атауы, заңды және нақты мекенжайы, жеке сәйкестендіру нөмірі / бизнес сәйкестендіру нөмірі (бар болған жағдайда), байланыс телефондары
Шартты (келісімшартты) іске асыру мерзімдері
АТҚ-ның функционалдық мақсаты, ақауының сипаты
1
2
3
4
5
_________________ ________________________________ _____________
лицензиаттың       (тегі, аты, әкесінің аты                   күні
уәкілетті тұлғасы       (бар болған жағдайда)
Ескертпе:
осы хабарлама лицензиарға шарттар (келісімшарттар) бойынша міндеттемелерді орындауды бастағанға дейін кемінде бес жұмыс күні бұрын лицензиаттың уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжаттың нысанында www.egov.kz, www.elіcense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жіберіледі. Есептің түпнұсқасы лицензиаттың мемлекеттік құпияларды қорғау бөлімшесінде есепке қойылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитеті Төрағасының
2019 жылғы 22 мамырдағы
№ 33/қе бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитеті Төрағасының
2015 жылғы 30 қаңтардағы
№ 4 бұйрығына
2-қосымша
Ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын әзірлеу жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі
Р/с №
Біліктілік талаптары
Біліктілік талаптарын растайтын құжат(-тар)
Ескертпе
1
2
3
4
1.
Заңды немесе жеке тұлға мәртебесі
Біліктілік талаптарына сәйкестікті растау туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес (бұдан әрі – мәліметтер нысаны)
"Е-лицензиялау" мемлекеттік деректер қорын пайдалану арқылы тексеріледі (бұдан әрі – ЕЛ МДҚ)
2.

Специалист, имеющий высшее образование по специальности "Математика", "Физика", "Информатика", "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Вычислительная техника и программное обеспечение", "Математическое и компьютерное моделирование", "Приборостроение", "Электроэнергетика", "Радиотехника, электроника и телекоммуникации", "Техническая физика", "Космическая техника и технологии", "Системы информационной безопасности", в соответствии с Перечнем родственных специальностей, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 мая 2018 года № 242 (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан № 122433), или специалист, имеющий аналогичное зарубежное высшее образование
Форма сведений
3
Оценка уровня знаний заявленных лиц, осуществляемая по результатам квалификационного зачета.
Перечень вопросов для сдачи квалификационного зачета устанавливается лицензиаром
Сдача квалификационного зачета осуществляется в подразделении лицензиара по месту осуществления деятельности заявителя, лицензиата
4
Специально выделенное помещение (на праве собственности или ином законном основании).
При этом помещение должно быть оборудовано:
1) металлическими решетками на окнах (в случае, если помещение находится на первом или последнем этажах);
2) автоматическими системами охранной и пожарной сигнализации;
3) металлическими опечатываемыми дверями с запирающим устройством;
4) не менее одним опечатываемым металлическим шкафом
Форма сведений
Соответствие данному требованию подтверждается проверкой подразделением лицензиара по месту осуществления деятельности заявителя, лицензиата
5
Дополнительные требования к лицензиату:
1) представление ежегодного электронного отчета о разработанных СКЗИ по форме согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям;
2) предоставление лицензиару:
не менее чем за пять рабочих дней до начала выполнения обязательств уведомления о заключенных договорах (контрактах) на разработку СКЗИ по форме согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям;
не более чем за пять рабочих дней после разработки уведомления о самостоятельно (за счет собственных средств) разработанных СКЗИ по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям
Форма сведений
Соответствие данному требованию подтверждается проверкой формы сведений
Приложение 1
к квалификационным требованиям
и перечню документов,
подтверждающих соответствие
им, для осуществления
деятельности по разработке
средств криптографической
защиты информации
Форма сведений, содержащая информацию о соответствии
квалификационным требованиям

Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 мамырдағы № 242 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде № 122433 болып тіркелген) Ұқсас мамандықтар тізбесіне сәйкес "Математика", "Физика", "Информатика", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету", "Математикалық және компьютерлік модельдеу", "Аспап жасау", "Электр энергетикасы", "Радиотехника, электроника және телекоммуникациялар", "Техникалық физика", "Ғарыш техникасы және технологиялары", "Ақпараттық қауіпсіздік жүйелері" мамандығы бойынша жоғары білімі бар маман немесе ұқсас шетелдік жоғары білімі бар маман
Мәліметтер нысаны
3.
Біліктілік сынағының нәтижелері бойынша жүзеге асырылатын мәлімделген адамдардың білім деңгейін бағалау. Криптография саласында біліктілік сынақтарын тапсыруға арналған сұрақтар тізбесін лицензиар белгілейді
Біліктілік сынағын тапсыру өтініш берушінің, лицензиаттың қызметті жүзеге асыратын жері бойынша лицензиардың бөлімшесінде жүзеге асырылады.
4.
Арнайы бөлінген үй-жай (меншік құқығында немесе өзге заңды негізде).
Бұл ретте үй-жай:
1) терезелері темір тормен (егер үй-жай бірінші немесе соңғы қабаттарда орналасса);
2) автоматтандырылған күзет және өрттен қорғау сигнализациясы жүйелерімен;
3) құлыпталатын және мөрленетін темір есіктермен;
4) мөрленетін кемінде бір темір шкафпен жабдықталуы тиіс
Мәліметтер нысаны
Осы талапқа сәйкестік өтініш берушінің, лицензиаттың қызметін жүзеге асыратын жер бойынша лицензиар бөлімшесі жүзеге асыратын тексеру арқылы расталады
5.
Лицензиатқа қойылатын қосымша талаптар:
1) осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әзірленген ақпаратты криптографиялық қорғау құралдары (бұдан әрі – АКҚҚ) туралы жыл сайынғы электрондық есепті ұсыну;
2) лицензиарды:
осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндеттемелерді орындауды бастағанға дейін кемінде бес жұмыс күні бұрын АКҚҚ-ны әзірлеуге жасалған шарттар (келісімшарттар);
осы біліктілік талаптарына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әзірленгеннен кейін бес жұмыс күнінен асырмай дербес (өз қаражаты есебінен) әзірленген АКҚҚ туралы хабарландыру
Мәліметтер нысаны
Осы талапқа сәйкестік мәліметтер нысанын тексеру арқылы расталады
Ақпаратты криптографиялық
қорғау құралдарын әзірлеу
жөніндегі қызметті жүзеге асыру
үшін біліктілік талаптарына
және оларға сәйкестікті
растайтын құжаттар тізбесіне
1-қосымша
Біліктілік талаптарына сәйкестікті растау туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны

1. Информация о статусе юридического лица или индивидуального предпринимателя3
________________________________________________________________________________
(номер и дата выдачи справки / свидетельства о государственной
_______________________________________________________________________________;
регистрации (перерегистрации)
2. Информация о заявленном(-ых) специалисте(-ах), имеющем(-их) высшее образование по
специальности "Математика", "Физика", "Информатика", "Автоматизация и управление",
"Информационные системы", "Вычислительная техника и программное обеспечение",
"Математическое и компьютерное моделирование", "Приборостроение",
"Электроэнергетика", "Радиотехника, электроника и телекоммуникации", "Техническая
физика", "Космическая техника и технологии", "Системы информационной безопасности" в
соответствии с Перечнем родственных специальностей, утвержденным приказом Министра
образования и науки Республики Казахстан от 31 мая 2018 года № 242, или специалисте(-ах),
имеющем(-их) аналогичное зарубежное высшее образование
_______________________________________________________________________________
(указать специальность и квалификацию, а также номер, дату и место выдачи
_______________________________________________________________________________;
диплома(-ов), наименование учебного заведения, приложив копию(-и) диплома(-ов)
3. Информация о наличии специально выделенного помещения
________________________________________________________________________________
(указать реквизиты документа, подтверждающего право собственности
________________________________________________________________________________
или иного законного основания, а также договора(-ов) об оказании услуг
________________________________________________________________________________
автоматических систем охранной и пожарной сигнализации
________________________________________________________________________________
со специализированной(-ыми) организацией(-ями): наименование
________________________________________________________________________________
документа, регистрационный номер и дата, а также наименования
_______________________________________________________________________________;
соответствующих организаций, приложив копию(-и) документа(-ов)
4. Информация, подтверждающая соответствие лицензиата дополнительным квалификационным требованиям
_______________________________________________________________________________
(указать соответствующую информацию о выполнении дополнительных
_______________________________________________________________________________.
требований к лицензиату и прочее)
____________________________
3Сведения услугодатель получает самостоятельно из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Приложение 2
к квалификационным требованиям
и перечню документов,
подтверждающих соответствие
им, для осуществления
деятельности по разработке
средств криптографической
защиты информации
форма

1. Заңды тұлғаның немесе дара кәсіпкердің мәртебесі туралы ақпарат3
__________________________________________________________________
(мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың/куәліктің
__________________________________________________________________;
нөмірі және берілген күні)
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 мамырдағы № 242 бұйрығымен бекітілген Ұқсас мамандықтар тізбесіне сәйкес "Математика", "Физика", "Информатика", "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету", "Математикалық және компьютерлік модельдеу", "Аспап жасау", "Электр энергетикасы", "Радиотехника, электроника және телекоммуникациялар", "Техникалық физика", "Ғарыш техникасы және технологиялары", "Ақпараттық қауіпсіздік жүйелері" мамандықтары бойынша жоғары білімі бар мәлімделген маман(-дар) немесе ұқсас шетелдік жоғары білімі бар маман(-дар) туралы ақпарат
___________________________________________________________________
(диплом(дар)ының көшірмесін(-лерін) қоса беріп, мамандығын
___________________________________________________________________
және біліктілігін, сондай-ақ диплом(дар)ының нөмірін, берілген
___________________________________________________________________;
күнін және орнын, оқу орнының атауын көрсету)
3. Арнайы бөлінген үй-жайдың болуы туралы ақпарат
___________________________________________________________________
(құжатт(ард)ың көшірмесін(-лерін) қоса беріп, меншік құқығын немесе
___________________________________________________________________
өзге де заңды негізді растайтын құжаттардың, сондай-ақ мамандандырылған
___________________________________________________________________
ұйым(дар)мен автоматтандырылған күзет және өрттен қорғау сигнализация
___________________________________________________________________
жүйелеріне қызмет көрсету туралы шартт(ард)ың деректемелерін: тіркеу
___________________________________________________________________;
нөмірлерін және күндерін, сондай-ақ тиісті ұйымдардың атауларын көрсету)
4. Лицензиаттың қосымша біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын ақпарат
__________________________________________________________________
(лицензиатқа қойылатын қосымша талаптардың орындалуы туралы
__________________________________________________________________.
тиісті ақпарат және басқалар)
____________________________
3Мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы дербес алады
Ақпаратты криптографиялық
қорғау құралдарын әзірлеу
жөніндегі қызметті жүзеге асыру
үшін біліктілік талаптарына
және оларға сәйкестікті
растайтын құжаттар тізбесіне
2-қосымша
нысан

Отчет о разработанных средствах криптографической защиты информации в период с "___" __________ 20 ___ года по "___" _________ 20 ___ года
№ п/п
Наименование разработанного СКЗИ, номер и дата сертификата соответствия
Функциональное назначение и учетный (серийный) номер разработанных СКЗИ
Основание для разработки (самостоятельно или в рамках реализации договора (контракта) на разработку.
В случае исполнения договорных (контрактных) обязательств указываются номер, дата заключения и срок исполнения договора (контракта), юридический и фактический адрес, индивидуальный идентификационный номер / бизнес-идентификационный номер (при его наличии) организации, с кем заключен договор (контракт)
Количество разработанных СКЗИ
1
2
3
4
5
______________________ _____________________________________________ ___________
уполномоченное лицо                   (фамилия, имя, отчество                   дата
лицензиата                         (при его наличии)
Примечание:
отчет о разработанных СКЗИ в форме электронного документа в формате DOC, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица лицензиата, через веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz направляется лицензиару не позднее 1 февраля года, следующего за отчетным. Оригинал отчета ставится на учет в подразделении ведения делопроизводства лицензиата.
Приложение 3
к квалификационным требованиям
и перечню документов,
подтверждающих соответствие
им, для осуществления
деятельности по разработке
средств криптографической
защиты информации
форма
Уведомление о заключенных договорах (контрактах) на разработку
средств криптографической защиты информации
__________________________________________________________________
наименование, юридический и фактический адрес лицензиата
уведомляет лицензиара о заключенных договорах (контрактах) на разработку средств криптографической защиты информации.
Краткие сведения по заключенным договорам (контрактам):
№ п/п
Номер и дата заключения договора (контракта)
Наименование, юридический и фактический адрес, индивидуальный идентификационный номер / бизнес-идентификационный номер (при его наличии), контактные телефоны организации, с кем заключен договор (контракт)
Сроки реализации договора (контракта)
Функциональное назначение разрабатываемых в ходе реализации договора (контракта) СКЗИ
1
2
3
4
5
______________________ ______________________________________________ ___________
уполномоченное лицо                   (фамилия, имя, отчество                   дата
лицензиата                         (при его наличии)
Примечание:
настоящее уведомление в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица лицензиата, через веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz направляется лицензиару не менее чем за пять рабочих дней до начала выполнения обязательств по договору (контракту). Оригинал уведомления ставится на учет в подразделении ведения делопроизводства лицензиата.
Приложение 4
к квалификационным требованиям
и перечню документов,
подтверждающих соответствие
им, для осуществления
деятельности по разработке
средств криптографической
защиты информации
форма
Уведомление о самостоятельно (за счет собственных средств)
разработанных средствах криптографической защиты информации
__________________________________________________________________
наименование, юридический и фактический адрес лицензиата
уведомляет лицензиара о разработке новых средств криптографической защиты информации.
Краткие сведения о разработанных СКЗИ:
№ п/п
Наименование разработанных СКЗИ, номер и дата сертификата соответствия
Функциональное назначение и учетный (серийный) номер разработанных СКЗИ
Наличие документации на разработанное СКЗИ (учетный номер)
Результаты сертификации (заключение сертификационного органа по результатам сертификации, номер и дата заключения)
1
2
3
4
5
______________________ ______________________________________________ ___________
уполномоченное лицо             (фамилия, имя, отчество                         дата
лицензиата                   (при его наличии)
Примечание:
настоящее уведомление в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица лицензиата, через веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz направляется лицензиару не более чем за пять рабочих дней после разработки СКЗИ. Оригинал уведомления ставится на учет в подразделении ведения делопроизводства лицензиата.
Приложение 3
к приказу Председателя
Комитета национальной
безопасности
от 22 мая 2019 года № 33/қе
Приложение 3
к приказу Председателя
Комитета национальной
безопасности
от 30 января 2015 года № 4
Квалификационные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им, для осуществления деятельности по оказанию услуг по выявлению технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий
№ п/п
Квалификационное требование
Документ(-ы), подтверждающий(-ие) квалификационное требование
Примечание
1
2
3
4
По оказанию услуг по выявлению технических каналов утечки информации и специальных технических средств (далее – СТС), предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий
1
Статус юридического или физического лица
Форма сведений, содержащая информацию о соответствии квалификационным требованиям, согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям (далее – форма сведений)
Проверяется посредством использования государственной базы данных "Е-лицензирование" (далее – ГБД ЕЛ)
2

20__ жылғы "___" ________ бастап 20__ жылғы "___" ________ дейінгі кезеңде әзірленген ақпаратты криптографиялық қорғау құралдары бойынша ЕСЕП
Р/с
Әзірленген АКҚҚ-ның атауы, сәйкестік сертификатының нөмірі мен күні
Әзірленген АКҚҚ-ның функционалдық мақсаты және есепке алу (сериялық) нөмірі
Әзірлеу үшін негіз (дербес немесе әзірлеуге шартты (келісімшартты) іске асыру шеңберінде).
Шарттың (келісімшарттың) міндеттемелерін орындау жағдайында шарттың (келісімшарттың) нөмірі, жасалу және орындалу мерзімі, әзірлеуге шарт жасалған ұйымның заңды және нақты мекенжайы, жеке сәйкестендіру нөмірі / бизнес сәйкестендіру нөмірі (бар болған жағдайда) көрсетіледі
Әзірленген АКҚҚ-ның саны
1
2
3
4
5
_________________ ________________________________ _____________
лицензиаттың       (тегі, аты, әкесінің аты                   күні
уәкілетті тұлғасы       (бар болған жағдайда)
Ескертпе:
әзірленген АКҚҚ туралы есеп лицензиарға есепті жылдан кейінгі жылдың 1 ақпанынан кешіктірілмей лицензиаттың уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған DOC форматтағы электрондық құжаттың нысанында www.egov.kz, www.elіcense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жіберіледі. Есептің түпнұсқасы лицензиаттың іс жүргізу бөлімшесінде есепке қойылады.
Ақпаратты криптографиялық
қорғау құралдарын әзірлеу
жөніндегі қызметті жүзеге асыру
үшін біліктілік талаптарына
және оларға сәйкестікті
растайтын құжаттар тізбесіне
3-қосымша
нысан
Ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын әзірлеуге жасалған шарттар (келісімшарттар) туралы ХАБАРЛАМА
__________________________________________________________________
лицензиаттың атауы, заңды және нақты мекенжайы
ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын әзірлеуге шарттар (келісімшарттар) жасалғаны туралы лицензиарды хабардар етеді.
Жасалған шарттар (келісімшарттар) бойынша қысқаша мәліметтер:
Р/с
Шарт (келісімшарт) нөмірі
Шарт (келісімшарт) жасалған ұйымның атауы, заңды және нақты мекенжайы, жеке сәйкестендіру нөмірі / бизнес сәйкестендіру нөмірі (бар болған жағдайда), байланыс телефондары
Шартты (келісімшартты) іске асыру мерзімдері
Шартты (келісімшартты) іске асыру барысында әзірленетін АКҚҚ-ның функционалдық мақсаты
1
2
3
4
5
_________________ ________________________________ _____________
лицензиаттың       (тегі, аты, әкесінің аты                   күні
уәкілетті тұлғасы       (бар болған жағдайда)
Ескертпе:
осы хабарлама лицензиарға шарттар (келісімшарттар) бойынша міндеттемелерді орындауды бастағанға дейін кемінде бес жұмыс күні бұрын лицензиаттың уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжаттың нысанында www.egov.kz, www.elіcense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жіберіледі. Есептің түпнұсқасы лицензиаттың мемлекеттік іс жүргізу бөлімшесінде есепке қойылады.
Ақпаратты криптографиялық
қорғау құралдарын әзірлеу
жөніндегі қызметті жүзеге асыру
үшін біліктілік талаптарына
және оларға сәйкестікті
растайтын құжаттар тізбесіне
4-қосымша
нысан
Дербес (өз қаражаты есебінен) әзірленген ақпаратты криптографиялық қорғау құралдары туралы ХАБАРЛАМА
__________________________________________________________________
лицензиаттың атауы, заңды және нақты мекенжайы
жаңа ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарының әзірленгені туралы лицензиарды хабардар етеді.
Әзірленген АКҚҚ туралы қысқаша мәліметтер:
Р/с №
Әзірленген АКҚҚ-ның атауы, сәйкестік сертификатының нөмірі мен күні
Әзірленген АКҚҚ-ның функционалдық мақсаты және есепке алу (сериялық) нөмірі
Әзірленген АКҚҚ-ға құжаттаманың болуы (есепке алу нөмірі)
Сертификаттау нәтижелері (сертификаттау нәтижелері бойынша сертификаттау органының қорытындысы, жасалған күні мен нөмірі)
1
2
3
4
5
_________________ ________________________________ _____________
лицензиаттың       (тегі, аты, әкесінің аты                   күні
уәкілетті тұлғасы       (бар болған жағдайда)
Ескертпе:
осы хабарлама лицензиарға шарттар (келісімшарттар) бойынша міндеттемелерді орындауды бастағанға дейін кемінде бес жұмыс күні бұрын лицензиаттың уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжаттың нысанында www.egov.kz, www.elіcense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жіберіледі. Есептің түпнұсқасы лицензиаттың мемлекеттік іс жүргізу бөлімшесінде есепке қойылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитеті Төрағасының
2019 жылғы 22 мамырдағы
№ 33/қе бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитеті Төрағасының
2015 жылғы 30 қаңтардағы
№ 4 бұйрығына
3-қосымша
Ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарды анықтау бойынша қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін біліктілік талаптары және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесі
Р/с №
Біліктілік талабы
Біліктілік талаптарын растайтын құжат(тар)
Ескертпе
1
2
3
4
Ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарды (бұдан әрі – АТҚ) анықтау бойынша қызмет көрсету бойынша
1.
Заңды немесе жеке тұлға мәртебесі
Біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес осы біліктілік талабына сәйкестікті растау туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны (бұдан әрі – мәліметтер нысаны)
"Е-лицензиялау" мемлекеттік деректер қорын пайдалану арқылы тексеріледі (бұдан әрі – ЕЛ МДҚ)
2.

Специалист, имеющий высшее образование по специальности "Автоматизация и управление", "Информационные системы", "Вычислительная техника и программное обеспечение", "Математическое и компьютерное моделирование", "Приборостроение", "Электроэнергетика", "Радиотехника, электроника и телекоммуникации", "Техническая физика", "Космическая техника и технологии", в соответствии с Перечнем родственных специальностей, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 мая 2018 года № 242 (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан № 122433), или специалист, имеющий аналогичное зарубежное высшее образование
Форма сведений
3
Оценка уровня знаний заявленных лиц, осуществляемая по результатам квалификационного зачета по заявленному виду деятельности.
Перечень вопросов для сдачи квалификационного зачета устанавливается лицензиаром
Сдача квалификационного зачета осуществляется в подразделении лицензиара по месту осуществления деятельности заявителя, лицензиата
4
Минимальный набор поисковых технических средств, согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям
Форма сведений
Соответствие данному требованию подтверждается проверкой подразделением лицензиара по месту осуществления деятельности заявителя, лицензиата
5
Специально выделенное помещение (на праве собственности или иного законного основания).
При этом помещение должно быть оборудовано:
1) металлическими решетками на окнах (в случае, если помещение находится на первом или последнем этажах);
2) автоматическими системами охранной и пожарной сигнализации;
3) металлическими опечатываемыми дверями с запирающим устройством;
4) не менее одним опечатываемым металлическим шкафом
Форма сведений
Соответствие данному требованию подтверждается проверкой подразделением лицензиара по месту осуществления деятельности заявителя, лицензиата
6
Дополнительные требования к лицензиату:
1) наличие разработанной и утвержденной лицензиатом по согласованию с лицензиаром методики:
проведения работ по выявлению технических каналов утечки информации и СТС в помещениях и технических средствах;
оценки эффективности защищенности помещений и технических средств от утечки информации по техническим каналам;
2) осуществление заявленного вида деятельности в полном соответствии с методиками, указанными в подпункте 1) пункта 6 настоящих квалификационных требований;
3) представление ежегодного электронного отчета по оказанным услугам по выявлению технических каналов утечки информации и СТС, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий (далее – ОРМ), по форме согласно приложению 3 к настоящим квалификационным требованиям;

Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 мамырдағы № 242 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде № 122433 болып тіркелген) Ұқсас мамандықтар тізбесіне сәйкес "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету", "Математикалық және компьютерлік модельдеу", "Аспап жасау", "Электр энергетикасы", "Радиотехника, электроника және телекоммуникациялар", "Техникалық физика", "Ғарыш техникасы және технологиялары" мамандығы бойынша жоғары білімі бар маман немесе ұқсас шетелдік жоғары білімі бар маман
Мәліметтер нысаны
3.
Мәлімделген қызмет түрі бойынша біліктілік сынақтың нәтижелері бойынша жүзеге асырылатын мәлімделген адамдардың білім деңгейін бағалау. Біліктілік сынағын тапсыруға арналған сұрақтар тізбесін лицензиар белгілейді
Біліктілік сынағын тапсыру өтініш берушінің, лицензиаттың қызметті жүзеге асыратын жері бойынша лицензиардың бөлімшесінде жүзеге асырылады
4.
Осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес техникалық іздестіру құралдарының ең аз жинағы
Мәліметтер нысаны
Осы талапқа сәйкестік өтініш берушінің, лицензиаттың қызметін жүзеге асыратын жер бойынша лицензиар бөлімшесі жүзеге асыратын тексеру арқылы расталады
5.
Арнайы бөлінген үй-жай (жекеменшік құқығында немесе өзге заңды негізде).
Бұл ретте үй-жай:
1) терезелері темір тормен (егер үй-жай бірінші немесе соңғы қабаттарда орналасса);
2) автоматтандырылған күзет және өрттен қорғау сигнализациясы жүйелерімен;
3) құлыпталатын және мөрленетін темір есіктермен;
4) мөрленетін кемінде бір темір шкафпен жабдықталуы тиіс
Мәліметтер нысаны
Осы талапқа сәйкестік өтініш берушінің, лицензиаттың қызметін жүзеге асыратын жер бойынша лицензиар бөлімшесі жүзеге асыратын тексеру арқылы расталады
6.
Лицензиатқа қойылатын қосымша талаптар:
1) лицензиармен келісім бойынша лицензиат әзірлеген және бекіткен:
ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және АТҚ-ны үй-жайларда және техникалық құралдарда анықтау бойынша жұмыс жүргізу;
үй-жайлардың және техникалық құралдардың ақпараттың техникалық арналар бойынша таралып кетуінен қорғалу тиімділігін бағалау әдістемесінің болуы;
2) қызметтің өтініш берілген түрін осы біліктілік талаптары 6-тармағының 1)-тармақшасында көрсетілген әдістемелерге толық сәйкестікте жүзеге асыру;
3) осы біліктілік талаптарына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел іздестіру іс-шараларын (бұдан әрі – ЖІІ) жүргізуге арналған АТҚ-ны анықтау бойынша көрсетілген қызметтер бойынша жыл сайынғы электрондық есепті ұсыну;

4) информирование лицензиара:
не менее чем за пять рабочих дней до начала выполнения работ путем предоставления уведомления о заключенных договорах (контрактах) на оказание услуг по выявлению технических каналов утечки информации и СТС, предназначенных для проведения ОРМ, (в том числе в целях обеспечения собственных нужд лицензиата) по форме согласно приложению 4 к настоящим квалификационным требованиям;
о выявленных в ходе оказания услуг СТС в течение трех рабочих дней после факта выявления;
5) передача в постоянное или временное пользование разработанной методики третьим лицам только по согласованию с лицензиаром;
6) передача в постоянное или временное пользование поисковых технических средств третьим лицам только по согласованию лицензиара
Форма сведений
Соответствие данному требованию подтверждается проверкой формы сведений
По оказанию услуг по выявлению технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, в рамках деятельности оперативного центра информационной безопасности
7
Статус юридического или физического лица
Форма сведений, содержащая информацию о соответствии квалификационным требованиям, согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям (далее – форма сведений)
Проверяется посредством использования ГБД ЕЛ
8
Перечень специалистов, имеющих высшее или профессиональное техническое образование, прошедших переподготовку, повышение квалификации по направлениям информационной безопасности:
1) не менее трех специалистов, имеющих дипломы о высшем и (или) профессиональном техническом образовании по профилю информационной безопасности (защите информации);
2) не менее двух специалистов, имеющих сертификаты по направлению аудита требованиям международного стандарта ISO 27001;
3) не менее одного специалиста по направлению компьютерной криминалистики (например, EC-Council Certified Security Analyst, GIAC Certified Forensic Analyst и другие);
4) не менее одного специалиста по направлению реверс-инжиниринга и (или) анализа вредоносных программ (например, GIAC Reverse Engineering Malware и другие);
5) не менее одного специалиста по направлению этичного хакинга и (или) тестирования на проникновение (например, Offensive Security Certified Professional, EC-Council Certified Ethical Hacker, GIAC Penetration Tester и другие);
6) не менее двух специалистов по направлению администрирования серверных операционных систем (например, Red Hat Certified System Administrator, Microsoft Certified Solutions Associate и другие).
Форма сведений
Соответствие данному требованию подтверждается проверкой формы сведений
9
Минимальный набор поисковых средств согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям
Форма сведений
Соответствие данному требованию подтверждается проверкой подразделением лицензиара по месту осуществления деятельности заявителя, лицензиата
10
Специально выделенное помещение (на праве собственности или иного законного основания).
При этом помещение должно быть оборудовано автоматическими системами охранной и пожарной сигнализации
Форма сведений
Соответствие данному требованию подтверждается проверкой подразделением лицензиара по месту осуществления деятельности заявителя, лицензиата
11
Дополнительные требования к лицензиату:

4) лицензиарды:
жұмыстарды орындауды бастағанға дейін кемінде бес жұмыс күні бұрын осы біліктілік талаптарына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және ЖІІ жүргізуге арналған АТҚ-ны анықтау бойынша қызмет көрсету жөнінде (соның ішінде лицензиаттың өз мұқтаждықтарын қамтамасыз ету мақсатында) жасалған шарттар (келісімшарттар) туралы хабарлама ұсыну жолымен;
қызмет көрсету барысында анықталған АТҚ туралы анықтау фактісінен кейін үш жұмыс күні ішінде хабардар ету;
5) әзірленген әдістемені үшінші тұлғаларға тек лицензиардың келісімі бойынша тұрақты немесе уақытша пайдалануға беру;
6) техникалық іздестіру құралдарын үшінші тұлғаларға тек лицензиардың келісімі бойынша тұрақты немесе уақытша пайдалануға беру
Мәліметтер нысаны
Осы талапқа сәйкестік мәліметтер нысанын тексеру арқылы расталады
Ақпараттық қауіпсіздіктің жедел орталығы қызметі шеңберінде ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарды анықтау бойынша қызмет көрсету бойынша
7.
Заңды немесе жеке тұлға мәртебесі
Біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес осы біліктілік талабына сәйкестікті растау туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны (бұдан әрі – мәліметтер нысаны)
ЕЛ МДҚ-ны пайдалану арқылы тексеріледі
8.
Ақпараттық қауіпсіздік бағыты бойынша қайта дайындаудан, біліктілікті арттырудан өткен жоғары немесе кәсіби техникалық білімі бар мамандар тізбесі:
1) ақпараттық қауіпсіздік (ақпаратты қорғау) бейіні бойынша жоғары және (немесе) кәсіби техникалық білімі туралы дипломы бар үш маманнан кем емес;
2) ІSO 27001 халықаралық стандартының талаптарына аудит бағыты бойынша сертификаттары бар екі маманнан кем емес;
3) компьютерлік криминалистика (мысалы, EC-Councіl Certіfіed Securіty Analyst, GІAC Certіfіed Forensіc Analyst және басқалары) бағыты бойынша бір маманнан кем емес;
4) реверс инжиниринг және (немесе) зиянкес бағдарламаларды талдау (мысалы, GІAC Reverse Engіneerіng Malware және басқалары) бағыты бойынша бір маманнан кем емес;
5) этикалық хакинг және (немесе) енуге тестілеу (мысалы, Offensіve Securіty Certіfіed Professіonal, EC-Councіl Certіfіed Ethіcal Hacker, GІAC Penetratіon Tester және басқалары) бағыты бойынша бір маманнан кем емес;
6) серверлік операциялық жүйелерді әкімшілендіру (мысалы, Red Hat Certіfіed System Admіnіstrator, Mіcrosoft Certіfіed Solutіons Assocіate және басқалары) бағыты бойынша екі маманнан кем емес.
Мәліметтер нысаны
Осы талапқа сәйкестік мәліметтер нысанын тексеру арқылы расталады
9.
Осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес іздестіру құралдарының ең аз жинағы
Мәліметтер нысаны
Осы талапқа сәйкестік өтініш берушінің, лицензиаттың қызметін жүзеге асыратын жер бойынша лицензиар бөлімшесі жүзеге асыратын тексеру арқылы расталады
10.
Арнайы бөлінген үй-жай (жекеменшік құқығында немесе өзге заңды негізде).
Бұл ретте үй-жай автоматтандырылған күзет және өрттен қорғау сигнализациясы жүйелерімен жабдықталуы тиіс
Мәліметтер нысаны
Осы талапқа сәйкестік өтініш берушінің, лицензиаттың қызметін жүзеге асыратын жер бойынша лицензиар бөлімшесі жүзеге асыратын тексеру арқылы расталады
11.
Лицензиатқа қойылатын қосымша талаптар:

1) наличие разработанной и утвержденной лицензиатом по согласованию с лицензиаром методики оказания услуг по выявлению технических каналов утечки информации и СТС оперативным центром информационной безопасности;
2) осуществление заявленного вида деятельности в полном соответствии с методикой, указанной в подпункте 1) пункта 11 настоящих квалификационных требований;
3) информирование лицензиара:
не менее чем за пять рабочих дней до начала выполнения работ путем предоставления уведомления о заключенных договорах (контрактах) на оказание услуг по выявлению технических каналов утечки информации и СТС, предназначенных для проведения ОРМ, оперативным центром информационной безопасности (в том числе в целях обеспечения собственных нужд лицензиата) по форме согласно приложению 7 к настоящим квалификационным требованиям;
4) предоставление ежеквартального электронного отчета по оказанным услугам по выявлению технических каналов утечки информации и СТС, предназначенных для проведения ОРМ, оперативным центром информационной безопасности по форме согласно приложению 8 к настоящим квалификационным требованиям
Форма сведений
Соответствие данному требованию подтверждается проверкой формы сведений
По оказанию услуг по выявлению технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, в рамках деятельности службы реагирования на инциденты информационной безопасности
12
Статус юридического или физического лица
Форма сведений, содержащая информацию о соответствии квалификационным требованиям, согласно приложению 9 к настоящим квалификационным требованиям (далее – форма сведений)
Проверяется посредством использования ГБД ЕЛ
13
Перечень специалистов, имеющих высшее или профессиональное техническое образование, прошедших переподготовку, повышение квалификации по направлениям информационной безопасности:
1) не менее трех специалистов, имеющих дипломы о высшем и (или) профессиональном техническом образовании по профилю информационной безопасности (защите информации);
2) не менее двух специалистов, имеющих сертификаты по направлению аудита требованиям международного стандарта ISO 27001;
3) не менее одного специалиста по направлению компьютерной криминалистики (например, EC-Council Certified Security Analyst, GIAC Certified Forensic Analyst и другие);
4) не менее одного специалиста по направлению реверс-инжиниринга и (или) анализа вредоносных программ (например, GIAC Reverse Engineering Malware и другие);
5) не менее одного специалиста по направлению этичного хакинга и (или) тестирования на проникновение (например, Offensive Security Certified Professional, EC-Council Certified Ethical Hacker, GIAC Penetration Tester и другие)
Форма сведений
Соответствие данному требованию подтверждается проверкой формы сведений
14
Минимальный набор поисковых средств согласно приложению 10 к настоящим квалификационным требованиям
Форма сведений
Соответствие данному требованию подтверждается проверкой подразделением лицензиара по месту осуществления деятельности заявителя, лицензиата
15
Специально выделенное помещение (на праве собственности или иного законного основания).
При этом помещение должно быть оборудовано автоматическими системами охранной и пожарной сигнализации
Форма сведений
Соответствие данному требованию подтверждается проверкой подразделением лицензиара по месту осуществления деятельности заявителя, лицензиата
16
Дополнительные требования к лицензиату:

1) лицензиармен келісім бойынша лицензиат әзірлеген және бекіткен ақпараттық қауіпсіздіктің жедел орталығымен ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және АТҚ-ны анықтау бойынша қызмет көрсету жөніндегі әдістемесінің болуы;
2) қызметтің өтініш берілген түрін осы біліктілік талаптары 11-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген әдістемеге толық сәйкестікте жүзеге асыру;
3) лицензиарды:
жұмыстарды орындауды бастағанға дейін кемінде бес жұмыс күні бұрын осы біліктілік талаптарына 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақпараттық қауіпсіздіктің жедел орталығымен ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және ЖІІ жүргізуге арналған АТҚ-ны анықтау бойынша қызмет көрсету жөнінде (соның ішінде лицензиаттың өз мұқтаждықтарын қамтамасыз ету мақсатында) жасалған шарттар (келісімшарттар) туралы хабарлама ұсыну жолымен хабардар ету;
4) осы біліктілік талаптарына 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақпараттық қауіпсіздіктің жедел орталығымен ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және ЖІІ жүргізуге арналған АТҚ-ны анықтау бойынша көрсетілген қызметтер бойынша тоқсан сайынғы электрондық есепті ұсыну
Мәліметтер нысаны
Осы талапқа сәйкестік мәліметтер нысанын тексеру арқылы расталады
Ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою қызметінің іс-қимылы шеңберінде ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарды анықтау жөнінде қызмет көрсету бойынша
12.
Заңды немесе жеке тұлға мәртебесі
Біліктілік талаптарына 9-қосымшаға сәйкес осы біліктілік талабына сәйкестік туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны (бұдан әрі – мәліметтер нысаны)
ЕЛ МДҚ-ны пайдалану арқылы тексеріледі
13.
Ақпараттық қауіпсіздік бағыты бойынша қайта дайындаудан, біліктілікті арттырудан өткен жоғары немесе кәсіби техникалық білімі бар мамандар тізбесі:
1) ақпараттық қауіпсіздік (ақпаратты қорғау) бейіні бойынша жоғары және (немесе) кәсіби техникалық білімі туралы дипломы бар үш маманнан кем емес;
2) ІSO 27001 халықаралық стандартының талаптарына аудит бағыты бойынша сертификаттары бар екі маманнан кем емес;
3) компьютерлік криминалистика (мысалы, EC-Councіl Certіfіed Securіty Analyst, GІAC Certіfіed Forensіc Analyst және басқалары) бағыты бойынша бір маманнан кем емес;
4) реверс нжиниринг және (немесе) зиянкес бағдарламаларды сараптау (мысалы, GІAC Reverse Engіneerіng Malware және басқалары) бағыты бойынша бір маманнан кем емес;
5) этикалық хакинг және (немесе) енуге тестілеу (мысалы, Offensіve Securіty Certіfіed Professіonal, EC-Councіl Certіfіed Ethіcal Hacker, GІAC Penetratіon Tester және басқалары) бағыты бойынша бір маманнан кем емес.
Мәліметтер нысаны
Осы талапқа сәйкестік мәліметтер нысанын тексеру арқылы расталады
14.
Осы біліктілік талаптарына 10-қосымшаға сәйкес іздестіру құралдарының ең аз жинағы
Мәліметтер нысаны
Осы талапқа сәйкестік өтініш берушінің, лицензиаттың қызметін жүзеге асыратын жер бойынша лицензиар бөлімшесі жүзеге асыратын тексеру арқылы расталады
15.
Арнайы бөлінген үй-жай (жекеменшік құқығында немесе өзге заңды негізде).
Бұл ретте үй-жай автоматтандырылған күзет және өрттен қорғау сигнализациясы жүйелерімен жабдықталуы тиіс
Мәліметтер нысаны
Осы талапқа сәйкестік өтініш берушінің, лицензиаттың қызметін жүзеге асыратын жер бойынша лицензиар бөлімшесі жүзеге асыратын тексеру арқылы расталады
16.
Лицензиатқа қойылатын қосымша талаптар:

1) наличие разработанной и утвержденной лицензиатом по согласованию с лицензиаром методики оказания услуг по выявлению технических каналов утечки информации СТС службой реагирования на инциденты информационной безопасности;
2) осуществление заявленного вида деятельности в полном соответствии с методикой, указанной в подпункте 1) пункта 16 настоящих квалификационных требований;
3) информирование лицензиара:
не менее чем за пять рабочих дней до начала выполнения работ путем предоставления уведомления о заключенных договорах (контрактах) на оказание услуг по выявлению технических каналов утечки информации и СТС, предназначенных для проведения ОРМ, службой реагирования на инциденты информационной безопасности (в том числе в целях обеспечения собственных нужд лицензиата) по форме согласно приложению 11 к настоящим квалификационным требованиям;
4) предоставление ежеквартального электронного отчета по оказанным услугам по выявлению технических каналов утечки информации и СТС, предназначенных для проведения ОРМ, службой реагирования на инциденты информационной безопасности по форме согласно приложению 12 к настоящим квалификационным требованиям
Форма сведений
Соответствие данному требованию подтверждается проверкой формы сведений
Приложение 1
к квалификационным требованиям
и перечню документов,
подтверждающих соответствие
им, для осуществления
деятельности по оказанию услуг
по выявлению технических
каналов утечки информации и
специальных технических
средств, предназначенных для
проведения оперативно-
розыскных мероприятий
Форма сведений, содержащая информацию о соответствии
квалификационным требованиям
1. Информация о статусе юридического лица или индивидуального предпринимателя4
________________________________________________________________________________
(номер и дата выдачи справки/свидетельства о государственной
_______________________________________________________________________________;
регистрации (перерегистрации)
2. Информация о заявленном(-ых) специалисте(-ах), имеющем(-их) высшее образование по
специальности "Автоматизация и управление", "Информационные системы",
"Вычислительная техника и программное обеспечение", "Математическое и компьютерное
моделирование", "Приборостроение", "Электроэнергетика", "Радиотехника, электроника и
телекоммуникации", "Техническая физика", "Космическая техника и технологии" в
соответствии с Перечнем родственных специальностей, утвержденным приказом Министра
образования и науки Республики Казахстан от 31 мая 2018 года № 242, или специалисте(-ах),
имеющем(-их) аналогичное зарубежное высшее образование
_______________________________________________________________________________
(указать специальность и квалификацию, а также номер, дату и место выдачи
_______________________________________________________________________________;
диплома(-ов), наименование учебного заведения, приложив копию(-и) диплома(-ов)

1) лицензиармен келісім бойынша лицензиат әзірлеген және бекіткен ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою қызметімен ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және АТҚ-ны анықтау бойынша қызмет көрсету жөніндегі әдістемесінің болуы;
2) қызметтің өтініш берілген түрін осы біліктілік талаптары 16-тармағының 1)-тармақшасында көрсетілген әдістемеге толық сәйкестікте жүзеге асыру;
3) лицензиарды:
жұмыстарды орындауды бастағанға дейін кемінде бес жұмыс күні бұрын осы біліктілік талаптарына 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою қызметімен ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және ЖІІ жүргізуге арналған АТҚ-ны анықтау бойынша қызмет көрсету жөнінде (соның ішінде лицензиаттың өз мұқтаждықтарын қамтамасыз ету мақсатында) жасалған шарттар (келісімшарттар) туралы хабарлама ұсыну жолымен хабардар ету;
4) осы біліктілік талаптарына 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою қызметімен ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және ЖІІ жүргізуге арналған АТҚ-ны анықтау бойынша көрсетілген қызметтер бойынша тоқсан сайынғы электрондық есепті ұсыну
Мәліметтер нысаны
Осы талапқа сәйкестік мәліметтер нысанын тексеру арқылы расталады
Ақпарат таралып кететін
техникалық арналарды және
жедел іздестіру іс-шараларын
жүргізуге арналған арнайы
техникалық құралдарды анықтау
бойынша қызмет көрсету
жөніндегі қызметті жүзеге асыру
үшін біліктілік талаптарына
және оларға сәйкестікті
растайтын құжаттар тізбесіне
1-қосымша
Біліктілік талаптарына сәйкестікті растау туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
1. Заңды тұлғаның немесе дара кәсіпкердің мәртебесі туралы ақпарат4
__________________________________________________________________
(мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың/куәліктің
__________________________________________________________________;
нөмірі және берілген күні)
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 мамырдағы № 242 бұйрығымен бекітілген Ұқсас мамандықтар тізбесіне сәйкес "Автоматтандыру және басқару", "Ақпараттық жүйелер", "Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету", "Математикалық және компьютерлік модельдеу", "Аспап жасау", "Электр энергетикасы", "Радиотехника, электроника және телекоммуникациялар", "Техникалық физика", "Ғарыш техникасы және технологиялары" мамандықтары бойынша жоғары білімі бар мәлімделген маман(-дар) немесе ұқсас шетелдік жоғары білімі бар маман(-дар) туралы ақпарат
__________________________________________________________________
(мамандығын және біліктілігін, сондай-ақ диплом(дар)ының
__________________________________________________________________
көшірмесін(-лерін) қоса беріп, диплом(дар)ының нөмірін, берілген
__________________________________________________________________;
күнін және орнын, оқу орнының атауын көрсету)

3. Информация о наличии минимального набора поисковых технических средств согласно
приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям
_______________________________________________________________________________
(указать реквизиты документов, подтверждающих наличие данных средств
________________________________________________________________________________
и оборудования на праве собственности или иного законного основания:
_______________________________________________________________________________;
регистрационный номер и дата, приложив копию(-и) документа(-ов)
4. Информация о наличии специально выделенного помещения
_______________________________________________________________________________
(указать реквизиты документов, подтверждающих право собственности
_______________________________________________________________________________
или иного законного основания, а также договора(-ов) об оказании услуг
_______________________________________________________________________________
автоматических систем охранной и пожарной сигнализации
_______________________________________________________________________________
со специализированной(-ыми) организацией(-ями): наименование
_______________________________________________________________________________
документа, регистрационный номер и дата, а также наименования
_______________________________________________________________________________;
соответствующих организаций, приложив копию(-и) документа(-ов)
5. Информация, подтверждающая соответствие лицензиата дополнительным квалификационным требованиям,
______________________________________________________________________________
(указать соответствующую информацию о выполнении дополнительных
______________________________________________________________________________
требований к лицензиату: реквизиты письма лицензиата, подтверждающего
______________________________________________________________________________
наличие методики проведения работ по выявлению технических каналов
______________________________________________________________________________
утечки информации и специальных технических средств, предназначенных
_____________________________________________________________________________
для проведения оперативно-розыскных мероприятий, в помещениях и
_____________________________________________________________________________.
технических средствах, и прочее)
____________________________
4Сведения услугодатель получает самостоятельно из соответствующих государственных
информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Приложение 2
к квалификационным требованиям
и перечню документов,
подтверждающих соответствие
им, для осуществления
деятельности по оказанию услуг
по выявлению технических
каналов утечки информации и
специальных технических
средств, предназначенных для
проведения оперативно-
розыскных мероприятий
Минимальный набор поисковых технических средств
№ п/п
Наименование поисковых технических средств
Назначение поисковых технических средств
1.
Нелинейный локатор (детектор нелинейных переходов)
Обнаружение специальных технических средств в ограждающих конструкциях и предметах интерьера методом неразрушающего контроля
2.
Многофункциональный поисковый прибор
Выявление технических каналов утечки информации
3.
Мобильный/стационарный комплекс радиомониторинга или сканирующее радиоприемное устройство
Поиск технических каналов утечки информации и специальных технических средств
4.
Радиопеленгатор носимый
Определение места установки специальных технических средств
5.
Обнаружитель скрытых видеокамер
Выявление специальных технических средств видеоконтроля в ограждающих конструкциях и предметах интерьера
6.
Стетоскоп
Выявление виброакустических каналов утечки информации
7.
Досмотровый комплект зеркал или эндоскоп
Выявление специальных технических средств в труднодоступных местах
8.
Анализатор проводных линий
Выявление специальных технических средств в проводных коммуникациях
9.
Тепловизор
Выявление специальных технических средств в ограждающих конструкциях и предметах интерьера
Примечание:
поисковые технические средства не должны относиться к категории специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий.
Приложение 3
к квалификационным требованиям
и перечню документов,
подтверждающих соответствие
им, для осуществления
деятельности по оказанию услуг
по выявлению технических
каналов утечки информации и
специальных технических
средств, предназначенных для
проведения оперативно-
розыскных мероприятий
форма

3. Осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес техникалық іздестіру құралдарының ең аз жинағының болуы туралы ақпарат
__________________________________________________________________
(құжатт(ард)ың көшірмесін(-лерін) қоса беріп, осы құралдардың және
__________________________________________________________________
жабдықтың меншік құқығында немесе өзге заңды негізде болуын
__________________________________________________________________;
растайтын құжаттардың деректемелерін: тіркеу нөмірін және күнін көрсету)
4. Арнайы бөлінген үй-жайдың болуы туралы ақпарат
__________________________________________________________________
(құжатт(ард)ың көшірмесін(-лерін) қоса беріп, меншік құқығын немесе өзге
__________________________________________________________________
де заңды негізді растайтын құжаттардың, сондай-ақ мамандандырылған
__________________________________________________________________
ұйым(дар)мен автоматтандырылған күзет және өрттен қорғау сигнализация
__________________________________________________________________
жүйелеріне қызмет көрсету туралы шартт(ард)ың деректемелерін: тіркеу
__________________________________________________________________;
нөмірлерін және күндерін, сондай-ақ тиісті ұйымдардың атауларын көрсету)
5. Лицензиаттың қосымша біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын ақпарат
__________________________________________________________________
(лицензиатқа қойылатын қосымша талаптардың орындалуы туралы
__________________________________________________________________
тиісті ақпарат көрсетілсін: лицензиаттың ақпарат таралып кететін
__________________________________________________________________
техникалық арналарды және жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге
__________________________________________________________________
арналған арнайы техникалық құралдарды үй-жайларда және техникалық
__________________________________________________________________
құралдарда анықтау бойынша жұмыс жүргізу әдістемесінің болуын
__________________________________________________________________.
растайтын хатының деректемелері және басқалар)
____________________________
4Мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы дербес алады
Ақпарат таралып кететін
техникалық арналарды және
жедел іздестіру іс-шараларын
жүргізуге арналған арнайы
техникалық құралдарды анықтау
бойынша қызмет көрсету
жөніндегі қызметті жүзеге асыру
үшін біліктілік талаптарына
және оларға сәйкестікті
растайтын құжаттар тізбесіне
2-қосымша
Техникалық іздестіру құралдарының ең аз жинағы
Р/с №
Техникалық іздестіру құралдарының атауы
Техникалық іздестіру құралдарының мақсаты
1.
Желілік емес локатор (желілік емес ауысулардың детекторы)
Арнайы техникалық құралдарды қоршау конструкцияларынан және интерьердегі заттардан қиратпай бақылау әдісімен табу
2.
Көп функционалдық іздестіру аспабы
Ақпарат таралып кететін техникалық арналарды анықтау
3.
Ұтқыр/тұрақты радиомониторинг кешені немесе сканерлейтін радиоқабылдағыш құрылғы
Ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және арнайы техникалық құралдарды іздеу
4.
Көтеріп жүруге лайықталған радиопеленгатор
Арнайы техникалық құралдардың орнатылған жерлерін анықтау
5.
Жасырын бейне камераларды тапқыш
Бейне бақылау арнайы техникалық құралдарын қоршау конструкцияларынан және интерьердегі заттардан табу
6.
Стетоскоп
Ақпараттың таралып кететін діріл акустикалық арналарын табу
7.
Тексеріп қарау айналарының жиынтығы және эндоскоп
Арнайы техникалық құралдарды қол жеткізуге қолайсыз жерлерден табу
8.
Сым-өткізгіш желілерді талдаушы
Сым-өткізгіш коммуникациялардағы арнайы техникалық құралдарды табу
9.
Тепловизор
Арнайы техникалық құралдарды қоршау конструкцияларынан және интерьердегі заттардан табу
Ескертпе:
техникалық іздестіру құралдары жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдардың санатына жатқызылмауы тиіс.
Ақпарат таралып кететін
техникалық арналарды және
жедел іздестіру іс-шараларын
жүргізуге арналған арнайы
техникалық құралдарды анықтау
бойынша қызмет көрсету
жөніндегі қызметті жүзеге асыру
үшін біліктілік талаптарына
және оларға сәйкестікті
растайтын құжаттар тізбесіне
3-қосымша
нысан

Отчет по оказанным услугам по выявлению технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, в период с "___" __________ 20 ___ года по "___" _________ 20 ___ года
№ п/п
Перечень и наименование оказанных услуг (с указанием сроков оказания услуг, юридического и фактического адреса лица, кому оказывались услуги, номера договора на оказание услуг)
Общее количество проверенных в ходе оказания услуг помещений
Общее количество проверенных в ходе оказания услуг технических средств
Примечание
1
2
3
4
5
______________________ _____________________________________________ ___________
уполномоченное лицо                   (фамилия, имя, отчество                   дата
лицензиата (при его наличии)
Примечание:
отчет по оказанным услугам по выявлению технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, в форме электронного документа в формате DOC, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица лицензиата, через веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz направляется лицензиару не позднее 1 февраля года, следующего за отчетным. Оригинал отчета ставится на учет в подразделении ведения делопроизводства лицензиата.
Приложение 4
к квалификационным требованиям
и перечню документов,
подтверждающих соответствие
им, для осуществления
деятельности по оказанию услуг
по выявлению технических
каналов утечки информации и
специальных технических
средств, предназначенных для
проведения оперативно-
розыскных мероприятий
форма
Уведомление о заключенных договорах (контрактах) на оказание услуг по
выявлению технических каналов утечки информации и специальных
технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных
мероприятий (в том числе в целях обеспечения собственных нужд лицензиата)
__________________________________________________________________
наименование, юридический и фактический адрес лицензиата
уведомляет лицензиара о заключенных договорах (контрактах) с __________________
________________________________________________________________________________
(номер и дата заключения договора (контракта), наименование,
________________________________________________________________________________
юридический и фактический адрес, индивидуальный идентификационный
________________________________________________________________________________
номер/бизнес- идентификационный номер (при его наличии) и контактные
________________________________________________________________________________
телефоны организации, с которой заключен договор (контракт), либо срок
________________________________________________________________________________
и дата оказания услуг с целью обеспечения собственных нужд)
на оказание услуг по выявлению технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий. В ходе исполнения договоров (контрактов) планируется осуществить следующие виды работ:
№ п/п
Фактический адрес и местонахождение помещений и технических средств, планируемых к проверке в рамках исполнения договора (контракта)
Данные по планируемым к проверке в ходе исполнения договора (контракта) помещениям (номера помещений, их служебная принадлежность)
Данные по планируемым к проверке в ходе исполнения договора (контракта) техническим средствам (характеристика технических средств, их служебная принадлежность)
Сроки осуществления проверки согласно договору (контракту)
1
2
3
4
5
______________________ ______________________________________________ ___________
уполномоченное лицо                         (фамилия, имя, отчество             дата
лицензиата                               (при его наличии)
Примечание:
настоящее уведомление в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица лицензиата, через веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz направляется лицензиару не менее чем за пять рабочих дней до начала выполнения обязательств по договору (контракту). Оригинал уведомления ставится на учет в подразделении ведения делопроизводства лицензиата.
Приложение 5
к квалификационным требованиям
и перечню документов,
подтверждающих соответствие
им, для осуществления
деятельности по оказанию услуг
по выявлению технических
каналов утечки информации и
специальных технических
средств, предназначенных для
проведения оперативно-
розыскных мероприятий
Форма сведений, содержащая информацию о соответствии
квалификационным требованиям

20__ жылғы "___" ________ бастап 20__ жылғы "___" ________ дейінгі кезеңде ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарды анықтау бойынша көрсетілген қызметтер жөніндегі ЕСЕП
Р/с
Көрсетілген қызметтер тізбесі және атауы (қызмет көрсету мерзімдерін, қызмет көрсетілген тұлғаның заңды және нақты мекенжайларын, қызмет көрсету шартының нөмірін көрсете отырып)
Қызмет көрсету барысында тексерілген үй-жайлардың жалпы саны
Қызмет көрсету барысында тексерілген техникалық құралдардың жалпы саны
Ескертпе
1
2
3
4
5
_________________ ________________________________ _____________
лицензиаттың       (тегі, аты, әкесінің аты                   күні
уәкілетті тұлғасы       (бар болған жағдайда)
Ескертпе:
ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарды анықтау бойынша көрсетілген қызметтер жөніндегі есеп лицензиарға есепті жылдан кейінгі жылғы 1 ақпаннан кешіктірілмей лицензиаттың уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған DOC форматтағы электрондық құжаттың нысанында www.egov.kz, www.elіcense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жіберіледі. Есептің түпнұсқасы лицензиаттың іс жүргізу бөлімшесінде есепке қойылады.
Ақпарат таралып кететін
техникалық арналарды және
жедел іздестіру іс-шараларын
жүргізуге арналған арнайы
техникалық құралдарды анықтау
бойынша қызмет көрсету
жөніндегі қызметті жүзеге асыру
үшін біліктілік талаптарына
және оларға сәйкестікті
растайтын құжаттар тізбесіне
4-қосымша
нысан
Ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарды анықтау бойынша қызмет көрсету жөнінде (соның ішінде лицензиаттың өз мұқтаждықтарын қамтамасыз ету мақсатында) жасалған шарттар (келісімшарттар) туралы хабарлама
__________________________________________________________________
лицензиаттың атауы, заңды және нақты мекенжайы
ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарды анықтау бойынша қызмет көрсетуге
__________________________________________________________________ шарттың
(келісімшарттың) жасалған күні мен нөмірі, шарт жасалған
__________________________________________________________________
ұйымның атауы, заңды және нақты мекенжайы, жеке сәйкестендіру
__________________________________________________________________
нөмірі / бизнес сәйкестендіру нөмірі (бар болған жағдайда)
және __________________________________________________________________
байланыс телефондары не өз мұқтаждықтарын қамтамасыз ету
__________________________________________________________________
мақсатында қызмет көрсету мерзімі мен күні
шарттар (келісімшарттар) жасалғаны туралы лицензиарды хабардар етеді. Шарттарды (келісімшарттарды) орындау барысында мынадай жұмыс түрлерін жүзеге асыру жоспарланады:
Р/с
Шартты (келісімшартты) орындау шеңберінде тексерілуі жоспарланатын үй-жайлар мен техникалық құралдардың нақты мекенжайы және орналасқан жері
Шартты (келісімшартты) орындау барысында тексерілуі жоспарланатын үй-жайлар бойынша деректер (үй-жайлардың нөмірлері, олардың қызметтік тиесілігі)
Шартты (келісімшартты) орындау барысында тексерілуі жоспарланатын техникалық құралдар бойынша деректер (техникалық құралдардың сипаты, олардың қызметтік тиесілігі)
Шартқа (келісімшартқа) сәйкес тексеруді жүзеге асыру мерзімдері
1
2
3
4
5
_________________ ________________________________ _____________
лицензиаттың       (тегі, аты, әкесінің аты                   күні
уәкілетті тұлғасы       (бар болған жағдайда)
Ескертпе:
осы хабарлама лицензиарға шарттар (келісімшарттар) бойынша міндеттемелерді орындауды бастағанға дейін кемінде бес жұмыс күні бұрын лицензиаттың уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжаттың нысанында www.egov.kz, www.elіcense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жіберіледі. Есептің түпнұсқасы лицензиаттың мемлекеттік іс жүргізу бөлімшесінде есепке қойылады.
Ақпарат таралып кететін
техникалық арналарды және
жедел іздестіру іс-шараларын
жүргізуге арналған арнайы
техникалық құралдарды анықтау
бойынша қызмет көрсету
жөніндегі қызметті жүзеге асыру
үшін біліктілік талаптарына
және оларға сәйкестікті
растайтын құжаттар тізбесіне
5-қосымша
Біліктілік талаптарына сәйкестікті растау туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны

1. Информация о статусе юридического лица или индивидуального предпринимателя5
________________________________________________________________________________
(номер и дата выдачи справки/свидетельства о государственной
________________________________________________________________________________
регистрации (перерегистрации)
2. Информация о заявленном(-ых) специалисте(-ах), имеющем(-их) высшее или
профессиональное техническое образование, прошедших переподготовку, повышение
квалификации по направлениям информационной безопасности
________________________________________________________________________________
(указать специальность, квалификацию, направление, а также номер,
________________________________________________________________________________
дату и место выдачи диплома(-ов), сертификатов, свидетельств и (или)
________________________________________________________________________________
удостоверений, наименование учебного заведения, учебного центра,
_______________________________________________________________________________;
организации, приложив копию(-и) подтверждающего(-их) документа(-ов)
3. Информация о наличии минимального набора поисковых средств согласно приложению 6
к настоящим квалификационным требованиям
________________________________________________________________________________
(указать реквизиты документов, подтверждающих наличие указанных
________________________________________________________________________________
средств на праве собственности или иного законного основания:
_______________________________________________________________________________;
регистрационный номер и дата, приложив копию(-и) документа(-ов)
4. Информация о наличии специально выделенного помещения
________________________________________________________________________________
(указать реквизиты документов, подтверждающих право собственности
________________________________________________________________________________
или иного законного основания, а также договора(-ов) об оказании
________________________________________________________________________________
услуг автоматических систем охранной и пожарной сигнализации
________________________________________________________________________________
со специализированной(-ыми) организацией(-ями): наименование
________________________________________________________________________________
документа, регистрационный номер и дата, а также наименования
_______________________________________________________________________________;
соответствующих организаций, приложив копию(-и) документа(-ов)

1. Заңды тұлғаның немесе дара кәсіпкердің мәртебесі туралы ақпарат5
__________________________________________________________________
(мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың/куәліктің
__________________________________________________________________;
нөмірі және берілген күні)
2. Ақпараттық қауіпсіздік бағыты бойынша қайта дайындаудан, біліктілікті арттырудан өткен жоғары немесе орта кәсіптік техникалық білімі бар мәлімделген маман(дар) туралы
ақпарат
__________________________________________________________________
(мамандығын, біліктілігін, бағытын, сондай-ақ растайтын құжат(тар)ының
__________________________________________________________________
көшірмесін(-лерін) қоса беріп, диплом(дар)ының, сертефикаттарының
__________________________________________________________________
және (немесе) куәліктерінің нөмірін, берілген күнін және орнын, оқу
__________________________________________________________________;
орнының, оқу орталығының, ұйымдарының атауын көрсету)
3. Осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес іздестіру құралдарының ең аз жинағының болуы туралы ақпарат
__________________________________________________________________
(құжатт(ард)ың көшірмесін(-лерін) қоса беріп, осы құралдардың меншік
__________________________________________________________________
құқығында немесе өзге заңды негізде болуын растайтын құжаттардың
__________________________________________________________________;
деректемелерін: тіркеу нөмірін және күнін көрсету)
4. Арнайы бөлінген үй-жайдың болуы туралы ақпарат
__________________________________________________________________
(құжатт(ард)ың көшірмесін(-лерін) қоса беріп, меншік құқығын немесе
__________________________________________________________________
өзге де заңды негізді растайтын құжаттардың, сондай-ақ мамандандырылған
__________________________________________________________________
ұйым(дар)мен автоматтандырылған күзет және өрттен қорғау сигнализация
__________________________________________________________________
жүйелеріне қызмет көрсету туралы шартт(ард)ың деректемелерін: тіркеу
__________________________________________________________________;
нөмірлерін және күндерін, сондай-ақ тиісті ұйымдардың атауларын көрсету)

5. Информация, подтверждающая соответствие лицензиата дополнительным квалификационным требованиям,
________________________________________________________________________________
(указать соответствующую информацию о выполнении дополнительных
________________________________________________________________________________
требований к лицензиату: реквизиты письма лицензиата, подтверждающего
________________________________________________________________________________
наличие методики проведения работ по выявлению технических каналов
________________________________________________________________________________
утечки информации и специальных технических средств, предназначенных
________________________________________________________________________________
для проведения оперативно-розыскных мероприятий, оперативным
_______________________________________________________________________________.
центром информационной безопасности, и прочее)
____________________________
5Сведения услугодатель получает самостоятельно из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Приложение 6
к квалификационным требованиям
и перечню документов,
подтверждающих соответствие
им, для осуществления
деятельности по оказанию услуг
по выявлению технических
каналов утечки информации и
специальных технических
средств, предназначенных для
проведения оперативно-
розыскных мероприятий
Минимальный набор поисковых средств
№ п/п
Тип средства защиты информации
Назначение средства защиты информации
Средства защиты клиентов от угроз информационной безопасности
1.
Решение класса next-generation firewall или unified threat management:
Решение должно включать следующие системы:
1) систему предотвращения вторжений (IPS);
2) потоковый антивирус (Flow-based antivirus);
3) систему межсетевого экранирования на уровне приложений (Application Control);
4) систему контроля доступа к интернет-ресурсам по категориям (Webfilter);
5) межсетевой экран защиты веб-приложений (WAF);

5. Лицензиаттың қосымша біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын ақпарат
__________________________________________________________________
(лицензиатқа қойылатын қосымша талаптардың орындалуы туралы тиісті
__________________________________________________________________
ақпарат: лицензиаттың ақпарат таралып кететін техникалық арналарды
__________________________________________________________________
және жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық
__________________________________________________________________
құралдарды үй-жайларда және техникалық құралдарда анықтау бойынша
__________________________________________________________________
ақпараттық қауіпсіздіктің жедел орталығымен жұмыс жүргізу
__________________________________________________________________.
әдістемесінің болуын растайтын хатының деректемелері және басқалар)
____________________________
5Мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы дербес алады
Ақпарат таралып кететін
техникалық арналарды және
жедел іздестіру іс-шараларын
жүргізуге арналған арнайы
техникалық құралдарды анықтау
бойынша қызмет көрсету
жөніндегі қызметті жүзеге асыру
үшін біліктілік талаптарына
және оларға сәйкестікті
растайтын құжаттар тізбесіне
6-қосымша
Іздестіру құралдарының ең аз жинағы
Р/с №
Ақпаратты қорғау құралының түрі
Ақпаратты қорғау құралының мақсаты
Клиенттерді ақпараттық қауіпсіздік қауіп-қатерлерінен қорғау құралы
1.
next-generatіon fіrewall немесе unіfіed threat management класының шешімі:
Шешімде келесі жүйелер болуы қажет:
1) басып кірулердіңдін алдын алу жүйесі (ІPS);
2) ағымдық (Flow-based antіvіrus);
3) қосымшалар деңгейіндегі желіаралық экрандау жүйесі (Applіcatіon Control);
4) санаттар бойынша интернет-ресурстарға қолжеткізуді бақылау жүйесі (Webfіlter);
5) веб-қосымшаларды қорғауды желіаралық экраны (WAF);

6) систему контроля электронной почты, предназначенную для защиты от электронных писем с вредоносным ПО (Security mail gateway);
7) систему для безопасного исполнения ПО (Sandbox);
8) систему защиты от DDoS-атак (AntiDDoS).
2.
Система обнаружения угроз на рабочих станциях и реагирования на них (Endpoint Threat Detection and Response)
Обнаружение и блокирование специальных технических средств на рабочих станциях с операционной системой Windows, FreeBSD и (или) GNU/Linux
3.
Средство проактивного поиска и обнаружения угроз (Threat Hunting)
Обнаружение специальных технических средств посредством анализа событий информационной безопасности
4.
Средство предотвращения утечки информации (DLP)
Обнаружение и блокирование фактов утечки информации по техническим каналам
Средства мониторинга и реагирования на инциденты информационной безопасности
5.
Система управления событиями информационной безопасности (SIEM)
Сбор и обработка событий информационной безопасности
6.
Платформа реагирования на инциденты (IRP)
Повышение эффективности управления, реагирования и расследования на инциденты информационной безопасности
7.
Платформа управления информацией об угрозах (Threat Intelligence Platform)
Повышение эффективности обнаружения нетипичных инцидентов информационной безопасности
8.
Средство динамического анализа вредоносных программ типа "песочница"
Запуск программного обеспечения в безопасной контролируемой среде, контроль и журналирование хода ее исполнения
Средства аудита информационной безопасности и тестирования на проникновение в информационные системы и ресурсы
9.
Сетевой сканер
Поиск и классификация сетевых ресурсов
10.
Сканер уязвимостей
Поиск технических каналов утечки информации
11.
Сканер уязвимостей веб-приложений
Поиск технических каналов утечки информации в веб-приложениях
12.
Средство эксплуатации уязвимостей
Эксплуатация уязвимостей
13.
Внешний Wi-Fi адаптер с направленной антенной

6) зиянтасушы БҚ бар электронды хаттардан қорғауға арналған электронды поштаны бақылау жүйесі (Securіty maіl gateway);
7) БҚ қауіпсіздік орындау жүйесі (Sandbox);
8) DDoS-шабуылдардан қорғау жүйесі (AntіDDoS).
2.
Жұмыс станцияларында қауіп-қатерлерді анықтау жүйесі және оларға ден қою жүйесі (Endpoіnt Threat Detectіon and Response)
Wіndows, FreeBSD және (немесе) GNU/Lіnux операциялық жүйесі бар жұмыс станцияларында арнайы техникалық құралдарды анықтау және оқшаулау
3.
Қауіп қатерлерді проактивті іздестурі және анықтау жүйесі (Threat Huntіng)
Арнайы техникалық құралдарды ақпараттық қауіпсіздік оқиғаларын талдау жолымен анықтау
4.
Ақпарат таралуының алдын алу құралы (DLP)
Ақпараттың техникалық арналар бойынша таралу фактілерін анықтау және оқшаулау
Ақпараттық қауіпсіздіктің оқиғаларын мониторингтеу және оларға ден қою құралдары
5.
Ақпараттық қауіпсіздік оқиғаларын басқару жүйесі (SІEM)
Ақпараттық қауіпсіздік оқиғаларын жинақтау және өңдеу
6.
Оқиғаларға ден қою платформасы (ІRP)
Ақпараттық қауіпсіздік оқиғаларын басқару, ден қою және тергеу тиімділігін жоғарлату
7.
Қауіп-қатерлер туралы ақпаратты басқару платформасы (Threat Іntellіgence Platform)
Ақпараттық қауіпсіздіктің әдеттегі емес оқиғаларын анықтау тиімділігін жоғарлату
8.
Зиянтасушы бағдарламаларды динамикалық талдау құралы "песочница"
Бағдарламалық қамтаманы қауіпсіз бақылаудағы ортада іске қосу, оның орындалу барысын бақылау және журналдау
Ақпараттық қауіпсіздікті аудиттеу және ақпараттық жүйелер мен ресурстарға кіруге тестілеу құралдары
9.
Желілік сканер
Желілік ресурстарды іздестіру және классификациялау
10.
Осалдықтар сканері
Ақпарат таралудың техникалық арналарын іздестіру
11.
Веб-қосымшалар осалдықтарын сканерлеу
Веб-қосымшаларда ақпарат таралудың техникалық арналарын іздестіру
12.
Осалдықтарды қолдану құралы
Осалдықтарды қолдану
13.
Бағытталған антеннасы бар сыртқы Wі-Fі адаптер

Обнаружение, анализ и обмен данными с Wi-Fi сетями стандартов 802.11a, 802.11b/g/n, 802.11ac
Приложение 7
к квалификационным требованиям
и перечню документов,
подтверждающих соответствие
им, для осуществления
деятельности по оказанию услуг
по выявлению технических
каналов утечки информации и
специальных технических
средств, предназначенных для
проведения оперативно-
розыскных мероприятий
форма
Уведомление о заключенных договорах (контрактах) на оказание услуг по
выявлению технических каналов утечки информации и специальных
технических средств, предназначенных для проведения оперативно-
розыскных мероприятий, в рамках деятельности оперативного центра
информационной безопасности (в том числе в целях обеспечения
собственных нужд лицензиата)
__________________________________________________________________
наименование, юридический и фактический адрес лицензиата
уведомляет лицензиара о заключенных договорах (контрактах) с __________________
________________________________________________________________________________
номер и дата заключения договора (контракта), наименование,
________________________________________________________________________________
юридический и фактический адрес, индивидуальный идентификационный
________________________________________________________________________________
номер/бизнес- идентификационный номер (при его наличии) и контактные
________________________________________________________________________________
телефоны организации, с которой заключен договор (контракт), либо
________________________________________________________________________________
срок и дата оказания услуг с целью обеспечения собственных нужд
на оказание услуг по выявлению технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, оперативным центром информационной безопасности. В ходе исполнения договоров (контрактов) планируется осуществить следующие виды работ:
№ п/п
Фактический адрес и местонахождение объектов информатизации, планируемых к проверке в рамках исполнения договора (контракта)
Данные по планируемым к проверке в ходе исполнения договора (контракта) объектам информатизации (тип, модель, назначение, технические характеристики, сетевые идентификаторы)
Сроки осуществления проверки согласно договору (контракту)
1
2
3
4
______________________ ______________________________________________ ___________
уполномоченное лицо                   (фамилия, имя, отчество                   дата
лицензиата                         (при его наличии)
Примечание:
настоящее уведомление в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица лицензиата, через веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz направляется лицензиару не менее чем за пять рабочих дней до начала выполнения обязательств по договору (контракту). Оригинал уведомления ставится на учет в подразделении ведения делопроизводства лицензиата.
Приложение 8
к квалификационным требованиям
и перечню документов,
подтверждающих соответствие
им, для осуществления
деятельности по оказанию услуг
по выявлению технических
каналов утечки информации и
специальных технических
средств, предназначенных для
проведения оперативно-
розыскных мероприятий
форма

802.11a, 802.11b/g/n, 802.11ac стандартты Wі-Fі желілерді анықтау, талдау және деректер алмасу
Ақпарат таралып кететін
техникалық арналарды және
жедел іздестіру іс-шараларын
жүргізуге арналған арнайы
техникалық құралдарды анықтау
бойынша қызмет көрсету
жөніндегі қызметті жүзеге асыру
үшін біліктілік талаптарына
және оларға сәйкестікті
растайтын құжаттар тізбесіне
7-қосымша
нысан
Ақпараттық қауіпсіздіктің жедел орталығы іс-шаралары шеңберінде ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарды анықтау бойынша қызмет көрсетуге жасалған шарттар (келісімшарттар) туралы ХАБАРЛАМА
__________________________________________________________________
лицензиаттың атауы, заңды және нақты мекенжайы
ақпараттық қауіпсіздіктің жедел орталығымен ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарды анықтау бойынша қызмет көрсетуге
__________________________________________________________________
шарттың (келісімшарттың) жасалған күні мен нөмірі, шарт жасалған
__________________________________________________________________
ұйымның атауы, заңды және нақты мекенжайы, жеке сәйкестендіру
__________________________________________________________________
нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі (бар болған жағдайда) және
__________________________________________________________________
байланыс телефондары не өз мұқтаждықтарын қамтамасыз ету
__________________________________________________________________
мақсатында қызмет көрсету мерзімі мен күні
жасалған шарттар (келісімшарттар) туралы лицензиарды хабардар етеді. Шарттарды (келісімшарттарды) орындау барысында мынадай жұмыс түрлерін жүзеге асыру жоспарланады:
Р/с №
Шартты (келісімшартты) орындау шеңберінде тексерілуі жоспарланатын ақпараттандыру объектілерінің нақты мекенжайы және орналасқан жері
Шартты (келісімшартты) орындау барысында тексерілуі жоспарланатын ақпараттандыру объектілері бойынша деректер (типі, моделі, мақсаты, техникалық сипаттамасы, желілік идентификаторлары)
Шартқа (келісімшартқа) сәйкес тексеруді жүзеге асыру мерзімдері
1
2
3
4
_________________ ________________________________ _____________
лицензиаттың       (тегі, аты, әкесінің аты                   күні
уәкілетті тұлғасы       (бар болған жағдайда)
Ескертпе:
осы хабарлама лицензиарға шарттар (келісімшарттар) бойынша міндеттемелерді орындауды бастағанға дейін кемінде бес жұмыс күні бұрын лицензиаттың уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжаттың нысанында www.egov.kz, www.elіcense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жіберіледі. Есептің түпнұсқасы лицензиаттың мемлекеттік іс жүргізу бөлімшесінде есепке қойылады.
Ақпарат таралып кететін
техникалық арналарды және
жедел іздестіру іс-шараларын
жүргізуге арналған арнайы
техникалық құралдарды анықтау
бойынша қызмет көрсету
жөніндегі қызметті жүзеге асыру
үшін біліктілік талаптарына
және оларға сәйкестікті
растайтын құжаттар тізбесіне
8-қосымша
нысан

Отчет по оказанным услугам по выявлению технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, в рамках деятельности оперативного центра информационной безопасности, в период с "___" __________ 20 ___ года по "___" _________ 20 ___ года
№ п/п
Перечень и наименование оказанных услуг (с указанием сроков оказания услуг, юридического и фактического адреса лица, кому оказывались услуги, номера договора на оказание услуг)
Общее количество проверенных в ходе оказания услуг объектов информатизации
Примечание
1
2
3
4
______________________ ______________________________________________ ___________
уполномоченное лицо                   (фамилия, имя, отчество                   дата
лицензиата                         (при его наличии)
Примечание:
отчет по оказанным услугам по выявлению технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, оперативным центром информационной безопасности в форме электронного документа в формате DOC, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица лицензиата, через веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz направляется лицензиару не позднее 1 числа второго месяца квартала, следующего за отчетным. Оригинал отчета ставится на учет в подразделении ведения делопроизводства лицензиата.
Приложение 9
к квалификационным требованиям
и перечню документов,
подтверждающих соответствие
им, для осуществления
деятельности по оказанию услуг
по выявлению технических
каналов утечки информации и
специальных технических
средств, предназначенных для
проведения оперативно-
розыскных мероприятий
Форма сведений, содержащая информацию о соответствии
квалификационным требованиям
1. Информация о статусе юридического лица или индивидуального предпринимателя6
________________________________________________________________________________
(номер и дата выдачи справки/свидетельства о государственной
_______________________________________________________________________________;
регистрации (перерегистрации)
2. Информация о заявленном(-ых) специалисте(-ах), имеющем(-их) высшее или
профессиональное техническое образование, прошедших переподготовку, повышение
квалификации по направлениям информационной безопасности
_______________________________________________________________________________
(указать специальность, квалификацию, направление, а также номер,
_______________________________________________________________________________
дату и место выдачи диплома(-ов), сертификатов, свидетельств и (или)
________________________________________________________________________________
удостоверений, наименование учебного заведения, учебного центра,
_______________________________________________________________________________;
организации, приложив копию(-и) подтверждающего(-их) документа(-ов)

20__ жылғы "___" ________ бастап 20__ жылғы "___" ________ дейінгі кезеңде ақпараттық қауіпсіздіктің жедел орталығы іс-қимылының шеңберінде ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарды анықтау бойынша көрсетілген қызметтер жөніндегі ЕСЕП
Р/с №
Көрсетілген қызметтер тізбесі және атауы (қызмет көрсету мерзімдерін, қызмет көрсетілген ұйымның заңды және нақты мекенжайын, қызмет көрсету шартының нөмірін көрсете отырып)
Қызмет көрсету барысында тексерілген ақпараттандыру объектілерінің жалпы саны
Ескертпе
1
2
3
4
_________________ ________________________________ _____________
лицензиаттың       (тегі, аты, әкесінің аты                   күні
уәкілетті тұлғасы       (бар болған жағдайда)
Ескертпе:
ақпараттық қауіпсіздіктің жедел орталығымен ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарды анықтау бойынша көрсетілген қызметтер жөніндегі есеп лицензиарға есепті жылдан кейінгі жылғы тоқсан екінші айының 1-күнінен кешіктірілмей лицензиаттың уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған DOC форматтағы электрондық құжаттың нысанында www.egov.kz, www.elіcense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жіберіледі. Есептің түпнұсқасы лицензиаттың іс жүргізу бөлімшесінде есепке қойылады.
Ақпарат таралып кететін
техникалық арналарды және
жедел іздестіру іс-шараларын
жүргізуге арналған арнайы
техникалық құралдарды анықтау
бойынша қызмет көрсету
жөніндегі қызметті жүзеге асыру
үшін біліктілік талаптарына
және оларға сәйкестікті
растайтын құжаттар тізбесіне
9-қосымша
Біліктілік талаптарына сәйкестікті растау туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
1. Заңды тұлғаның немесе дара кәсіпкердің мәртебесі туралы ақпарат6
__________________________________________________________________
(мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың/куәліктің
__________________________________________________________________;
нөмірі және берілген күні)
2. Ақпараттық қауіпсіздік бағыты бойынша қайта дайындаудан, біліктілікті арттырудан өткен жоғары немесе орта кәсіптік техникалық білімі бар мәлімделген маман(дар) туралы ақпарат
___________________________________________________ _______________
(мамандығын, біліктілігін, бағытын, сондай-ақ растайтын құжат(тар)ының
___________________________________________________________________
көшірмесін(-лерін) қоса беріп, диплом(дар)ының, сертефикаттарының
___________________________________________________________________
және (немесе) куәліктерінің нөмірін, берілген күнін және орнын, оқу
___________________________________________________________________;
орнының, оқу орталығының, ұйымдарының атауын көрсету)

Дизассемблирование исполняемого кода для платформ x86, AMD64, ARM.
4.
Средство динамического анализа вредоносных программ типа "песочница"
Запуск программного обеспечения в безопасной и контролируемой среде, контроль и журналирование хода исполнения.
Приложение 11
к квалификационным требованиям
и перечню документов,
подтверждающих соответствие
им, для осуществления
деятельности по оказанию услуг
по выявлению технических
каналов утечки информации и
специальных технических
средств, предназначенных для
проведения оперативно-
розыскных мероприятий
форма
Уведомление о заключенных договорах (контрактах) на оказание услуг по
выявлению технических каналов утечки информации и специальных
технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных
мероприятий, в рамках деятельности службы реагирования на инциденты
информационной безопасности (в том числе в целях обеспечения
собственных нужд лицензиата)
__________________________________________________________________
наименование, юридический и фактический адрес лицензиата
уведомляет лицензиара о заключенных договорах (контрактах) с _________________
_______________________________________________________________________________
номер и дата заключения договора (контракта), наименование,
________________________________________________________________________________
юридический и фактический адрес, индивидуальный идентификационный
________________________________________________________________________________
номер/бизнес- идентификационный номер (при его наличии) и контактные
________________________________________________________________________________
телефоны организации, с которой заключен договор (контракт), либо
________________________________________________________________________________
срок и дата оказания услуг с целью обеспечения собственных нужд
на оказание услуг по выявлению технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, службой реагирования на инциденты информационной безопасности. В ходе исполнения договоров (контрактов) планируется осуществить следующие виды работ:
№ п/п
Фактический адрес и местонахождение объектов информатизации, планируемых к проверке в рамках исполнения договора (контракта)
Данные по планируемым к проверке в ходе исполнения договора (контракта) объектам информатизации (тип, модель, назначение, технические характеристики, сетевые идентификаторы)
Сроки осуществления проверки согласно договору (контракту)
1
2
3
4
______________________ ______________________________________________ ___________
уполномоченное лицо                   (фамилия, имя, отчество                   дата
лицензиата                         (при его наличии)
Примечание:
настоящее уведомление в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица лицензиата через веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz, направляется лицензиару не менее чем за пять рабочих дней до начала выполнения обязательств по договору (контракту). Оригинал уведомления ставится на учет в подразделении ведения делопроизводства лицензиата.
Приложение 12
к квалификационным требованиям
и перечню документов,
подтверждающих соответствие
им, для осуществления
деятельности по оказанию услуг
по выявлению технических
каналов утечки информации и
специальных технических
средств, предназначенных для
проведения оперативно-
розыскных мероприятий
форма

Орындалатын кодты x86, AMD64, ARM платформалары үшін дизассемблерлеу.
4.
Зиянтасушы бағдарламаларды динамикалық талдау құралы "песочница
Бағдарламалық қамтаманы қауіпсіз бақылаудағы ортада іске қосу, оның орындалу барысын бақылау және журналдау.
Ақпарат таралып кететін
техникалық арналарды және
жедел іздестіру іс-шараларын
жүргізуге арналған арнайы
техникалық құралдарды анықтау
бойынша қызмет көрсету
жөніндегі қызметті жүзеге асыру
үшін біліктілік талаптарына
және оларға сәйкестікті
растайтын құжаттар тізбесіне
11-қосымша
нысан
Ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою қызметі іс-шаралары шеңберінде ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарды анықтау бойынша қызмет көрсетуге жасалған шарттар (келісімшарттар) туралы ХАБАРЛАМА
__________________________________________________________________
лицензиаттың атауы, заңды және нақты мекенжайы
ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою қызметі іс-шаралары шеңберінде ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарды анықтау бойынша қызмет көрсетуге
___________________________________________________________________
шарттың (келісімшарттың) жасалған күні мен нөмірі, шарт жасалған ұйымның
___________________________________________________________________
атауы, заңды және нақты мекенжайы, жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес
___________________________________________________________________
сәйкестендіру нөмірі (бар болған жағдайда) және байланыс телефондары не өз
___________________________________________________________________
мұқтаждықтарын қамтамасыз ету мақсатында қызмет көрсету мерзімі мен күні
шарттар (келісімшарттар) жасалғаны туралы лицензиарды хабардар етеді. Шарттарды (келісімшарттарды) орындау барысында мынадай жұмыс түрлерін жүзеге асыру жоспарланады:
Р/с №
Шартты (келісімшартты) орындау шеңберінде тексерілуі жоспарланатын ақпараттандыру объектілерінің нақты мекенжайы және орналасқан жері
Шартты (келісімшартты) орындау барысында тексерілуі жоспарланатын ақпараттандыру объектілері бойынша деректер (типі, моделі, мақсаты, техникалық сипаттамасы, желілік идентификаторы)
Шартқа (келісімшартқа) сәйкес тексеруді жүзеге асыру мерзімдері
1
2
3
4
_________________ ________________________________ _____________
лицензиаттың       (тегі, аты, әкесінің аты                   күні
уәкілетті тұлғасы       (бар болған жағдайда)
Ескертпе:
осы хабарлама лицензиарға шарттар (келісімшарттар) бойынша міндеттемелерді орындауды бастағанға дейін кемінде бес жұмыс күні бұрын лицензиаттың уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжаттың нысанында www.egov.kz, www.elіcense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жіберіледі. Есептің түпнұсқасы лицензиаттың мемлекеттік іс жүргізу бөлімшесінде есепке қойылады.
Ақпарат таралып кететін
техникалық арналарды және
жедел іздестіру іс-шараларын
жүргізуге арналған арнайы
техникалық құралдарды анықтау
бойынша қызмет көрсету
жөніндегі қызметті жүзеге асыру
үшін біліктілік талаптарына
және оларға сәйкестікті
растайтын құжаттар тізбесіне
12-қосымша
нысан

Отчет по оказанным услугам по выявлению технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, в рамках деятельности службы реагирования на инциденты информационной безопасности, в период с "___" __________ 20 ___ года по "___" _________ 20 ___ года
№ п/п
Перечень и наименование оказанных услуг (с указанием сроков оказания услуг, юридического и фактического адреса лица, кому оказывались услуги, номера договора на оказание услуг)
Общее количество проверенных в ходе оказания услуг объектов информатизации
Примечание
1
2
3
4
______________________ ______________________________________________ ___________
уполномоченное лицо                   (фамилия, имя, отчество                   дата
лицензиата                         (при его наличии)
Примечание:
отчет по оказанным услугам по выявлению технических каналов утечки информации и специальных технических средств, предназначенных для проведения оперативно-розыскных мероприятий, службой реагирования на инциденты информационной безопасности в форме электронного документа в формате DOC, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица лицензиата через веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz, направляется лицензиару не позднее 1 числа второго месяца квартала, следующего за отчетным. Оригинал отчета ставится на учет в подразделении ведения делопроизводства лицензиата.

20__ жылғы "___" ________ бастап 20__ жылғы "___" ________ дейінгі кезеңде ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою қызметі іс-қимылының шеңберінде ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарды анықтау бойынша көрсетілген қызметтер жөніндегі ЕСЕП
Р/с №
Көрсетілген қызметтер тізбесі және атауы (қызмет көрсету мерзімдерін, қызмет көрсетілген ұйымның заңды және нақты мекенжайын, қызмет көрсету шартының нөмірін көрсете отырып)
Қызмет көрсету барысында тексерілген ақпараттандыру объектілерінің жалпы саны
Ескертпе
1
2
3
4
_________________ ________________________________ _____________
лицензиаттың       (тегі, аты, әкесінің аты                   күні
уәкілетті тұлғасы       (бар болған жағдайда)
Ескертпе:
ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғаларына ден қою қызметімен ақпарат таралып кететін техникалық арналарды және жедел іздестіру іс-шараларын жүргізуге арналған арнайы техникалық құралдарды анықтау бойынша көрсетілген қызметтер жөніндегі есеп лицензиарға есепті жылдан кейінгі тоқсан екінші айының 1-күнінен кешіктірілмей лицензиаттың уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған DOC форматтағы электрондық құжаттың нысанында www.egov.kz, www.elіcense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жіберіледі. Есептің түпнұсқасы лицензиаттың іс жүргізу бөлімшесінде есепке қойылады.