О внесении изменения в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 17 июля 2014 года № 439 "Об утверждении Правил организации деятельности Центров оперативного управления и дежурных частей органов внутренних дел Республики Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 июня 2019 года № 589. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 июня 2019 года № 18921
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 17 июля 2014 года № 439 "Об утверждении Правил организации деятельности Центров оперативного управления и дежурных частей органов внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9697, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 15 декабря 2016 года) следующее изменение:
Правила организации деятельности Центров оперативного управления и дежурных частей органов внутренних дел Республики Казахстан, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Штабу-Департаменту Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Министерства внутренних дел Республики Казахстан и Штаб-Департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Тургумбаев
Приложение
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 27 июня 2019 года № 589
Утверждены
приказом Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 17 июля 2014 года № 439
Правила организации деятельности Центров оперативного управления и дежурных частей органов внутренних дел Республики Казахстан

"Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының жедел басқару орталықтары мен кезекші бөлімдерінің қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 17 шілдедегі № 439 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 27 маусымдағы № 589 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 28 маусымда № 18921 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының жедел басқару орталықтары мен кезекші бөлімдерінің қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 17 шілдедегі № 439 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9697 тіркелді, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 15 желтоқсанда жарияланды) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының жедел басқару орталықтары мен кезекші бөлімдерінің қызметін ұйымдастыру қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Штаб-департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және оған енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасы Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Аппаратының басшысы және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Штаб-департаментіне жүктелсiн.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
Е. Тургумбаев
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2019 жылғы 27 маусымдағы
№ 589 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 17 шілдедегі
№ 439 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының Жедел басқару орталықтары мен кезекші бөлімдерінің қызметін ұйымдастыру қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации деятельности Центров оперативного управления и дежурных частей органов внутренних дел Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 25) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" и определяют порядок деятельности Центров оперативного управления и дежурных частей органов внутренних дел Республики Казахстан.
2. Деятельность Центров оперативного управления (далее - ЦОУ) и дежурных частей (далее - ДЧ) органов внутренних дел (далее - органа) основывается на оперативном реагировании на изменения криминогенной ситуации, путем максимальной концентрации сил и средств и координации их действий.
В целях осуществления своей деятельности ЦОУ и ДЧ органа используют инновационные, передовые компьютерные технологии, средства радиосвязи и телекоммуникации.
3. Для автоматизации приема, обработки и учета оперативной информации, необходимой для оперативного управления силами и средствами дежурных нарядов, координации действий служб и подразделений по оперативному реагированию на преступления, происшествия, массовые беспорядки, стихийные бедствия и другие осложнения оперативной обстановки, выработки и реализации управленческих решений при возникновении кризисных ситуаций используется аппаратно-программный комплекс (далее – АПК) ЦОУ.
АПК ЦОУ - это комплекс специально организованных рабочих мест для персональной и коллективной работы специалистов и группы руководителей, оснащенный техническими средствами и специализированным программным продуктом, объединенными в технические системы, предназначенные для оперативного управления силами и средствами органа, представления результатов и осуществления контроля за складывающейся оперативной обстановкой в городах (областях) и по республике, эффективного сбора и анализа поступающих сведений, информационной поддержки в принятии управленческих решений.
4. Технологические процессы, выполняемые с помощью АПК ЦОУ включают:
1) прием, регистрацию и обработку поступающих сообщений от граждан и организаций (в т.ч. идентификация заявителя по сведениям базы телефонных станций, определение места регистрации телефона заявителя, определение места происшествия по карте географической информационной системы (далее - ГИС);
2) создание, отправка и обработка информации между ЦОУ Штаба-департамента (далее – ЦОУ Штаба) Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД) и Департаментами полиции (далее – ДП) областей, городов республиканского значения, столицы и на транспорте;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының Жедел басқару орталықтары мен кезекші бөлімдерінің қызметін ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ішкі істер органдары туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 23 сәуірдегі Заңы 11-бабының 25) тармақшасына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының Жедел басқару орталықтары мен кезекші бөлімдерінің қызметі тәртібін айқындайды.
2. Ішкі істер органдарының (бұдан әрі – ІІО) Жедел басқару орталықтары (бұдан әрі – ЖБО) мен кезекші бөлімдерінің (бұдан әрі – Кб) қызметі полицияның күштері мен құралдарын барынша шоғырландыру және олардың іс-әрекеттерін үйлестіру арқылы криминогендік жағдайдың өзгеруіне жедел ден қоюға негізделеді.
Өз қызметін жүзеге асыру мақсатында ІІМ ЖБО мен Кб инновациялық, озық компьютерлік технологияларды, радиобайланыс және телекоммуникация құралдарын пайдаланады.
3. Полицияның кезекші жасақшаларының күштері мен құралдарын жедел басқару, қылмыстарға, оқиғаларға, жаппай тәртіпсіздіктерге, табиғи зілзалаға және жедел жағдайдың басқа да күрделенуіне жедел ден қою бойынша қызметтер мен бөліністердің іс-әрекеттерін үйлестіруге, дағдарыстық жағдайлар туындаған кезде басқарушылық шешімдерді әзірлеуге және іске асыруға қажетті жедел ақпаратты қабылдауды, өңдеуді және есепке алуды автоматтандыру үшін ЖБО-ның аппараттық-бағдарламалық кешені (бұдан әрі – АБК) пайдаланылады.
ЖБО-ның АБК – бұл полицияның күштері мен құралдарын жедел басқаруға, нәтижелерін ұсынуға және қалалардағы (облыстардағы) және республика бойынша қалыптасқан жедел жағдайды бақылауды жүзеге асыруға, келіп түсетін мәліметтерді тиімді жинауға және талдауға, басқарушылық шешімдерді қабылдауда ақпараттық қолдау көрсетуге арналған техникалық жүйелерге біріктірілген, техникалық құралдармен және мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз етумен жарақталған мамандар мен басшылар топтарының дербес және ұжымдық жұмысына арналған арнайы ұйымдастырылған жұмыс орындарының кешені.
4. ЖБО АБК көмегімен орындалатын технологиялық процестер:
1) азаматтар мен ұйымдардан келіп түсетін хабарламаларды қабылдауды, тіркеуді және өңдеуді (оның ішінде өтініш иесін телефон станциялары базасының мәліметтері бойынша сәйкестендіру, өтініш иесі телефонының тіркелген жерін анықтау, оқиға орнын географиялық ақпараттық жүйе (бұдан әрі – ГАЖ) картасы бойынша анықтау;
2) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі (бұдан әрі – ІІМ) Штаб департаменті (бұдан әрі – Штаб) ЖБО мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, елорданың және Көліктегі Полиция департаменттері (бұдан әрі – ПД) арасындағы ақпаратты құруды, жіберуді және өңдеуді;

Глава 2. Порядок организации деятельности Центров оперативного управления и дежурных частей
12. Работу ЦОУ и дежурной части органа организует их начальник или лицо, его замещающее, который при выполнении поставленных задач:
1) обеспечивает готовность заступающей дежурной смены к несению службы и эффективное выполнение возложенных на нее задач;
2) анализирует состояние работы ЦОУ и ДЧ в целях принятия мер к ее совершенствованию, выявления и устранения причин и условий возникновения недостатков и нарушений, допускаемых сотрудниками ЦОУ и ДЧ при служебной деятельности;
3) осуществляет правильный подбор, расстановку и обучение сотрудников ЦОУ и ДЧ, вносит в установленном порядке предложения о назначении, перемещении и освобождении от должности, наказании и поощрении, присвоении им очередных (внеочередных) специальных званий;
4) обеспечивает проведение ежесуточного инструктажа заступающего на дежурство наряда и подводит итоги работы сменяющейся дежурной смены;
5) контролирует работу ЦОУ и ДЧ, подчиненных органов, в том числе организацию раскрытия ими преступлений в дежурные сутки;
6) контролирует правильность и своевременность выполнения сотрудниками ЦОУ и ДЧ поступивших на исполнение распоряжений и указаний начальника территориального и вышестоящего органа;
7) при осложнении оперативной обстановки, совершении тяжких и особо тяжких уголовных правонарушений, а также при проведении крупных общественно-политических и иных мероприятий обеспечивает организацию работы по взаимодействию с государственными или местными исполнительными органами;
8) осуществляет проверку полноты и достоверности поступающей из ЦОУ и ДЧ подчиненных органов оперативной информации;
9) обеспечивает соблюдение сотрудниками ЦОУ и ДЧ, установленных требований режима секретности при обращении с секретными документами;
10) вносит предложения руководству органа об изменении структуры и штатов ЦОУ и ДЧ;
11) обеспечивает соблюдение законности сотрудниками ЦОУ и ДЧ, организацию служебной подготовки личного состава.
13. Комплектование ЦОУ и дежурных частей, осуществляется из числа профессионально подготовленных сотрудников, имеющих высшее образование и стаж практической службы не менее 3-х лет в подразделениях криминальной, административной полиции, либо следствия и дознания.
Назначение на должности начальников и заместителей ЦОУ городов республиканского значения и столицы, а также начальников дежурных частей ДП(Т), осуществляется по согласованию с ЦОУ Штаба МВД.
14. При смене начальника ЦОУ, ДЧ, начальник орагана, либо лицо, его замещающее приказом назначает комиссию в составе не менее 3 человек для участия в приеме-передаче служебной документации и имущества, с составлением акта установленной формы.
15. Оперативный дежурный, либо лицо, его замещающее является старшим дежурной смены.
16. Кроме дежурной смены в суточный наряд по органу, включается дежурная следственно-оперативная группа. По решению начальника ДП либо лица, его замещающего суточный наряд может быть усилен дополнительными силами и средствами.
В горрайлинорганах, при наличии вынесенного рабочего места ЦОУ, в состав дежурной смены дополнительно назначается инспектор-дежурный видеонаблюдения, инспектор группы управления силами и средствами.
17. Заступающая смена прибывает на дежурство за 1 час. до ее начала (в 08-00 час.). Во время дежурства сотрудникам поочередно предоставляются перерывы - для принятия пищи и кратковременного отдыха, общей продолжительностью каждому: при трехсменном дежурстве - 6 часов, при четырҰхсменном - 4 часа.

2-тарау. Ішкі істер органдары Жедел басқару орталықтары мен кезекші бөлімдерінің қызметін ұйымдастыру тәртібі
10. ЖБО мен ІІО кезекші бөлімінің жұмысын олардың бастығы немесе қойылған міндеттердің орындалуына жауап беретін оны алмастыратын адам ұйымдастырады және:
1) кезекшілікке түсетін кезекші ауысымның қызметті өткеруге әзірлігін және оған жүктелген міндеттерді тиімді орындауын қамтамасыз етеді;
2) ЖБО және Кб жұмысын жетілдіру ЖБО және Кб қызметкерлері қызметтік жұмысында жол беретін кемшіліктер мен заң бұзушылықтар туындау себептері мен жағдайын анықтау және жою мақсатында оның жай-күйін талдайды;
3) ЖБО және Кб қызметкерлерін дұрыс іріктеуді, орналастыруды және оқытуды жүзеге асырады, оларды тағайындау, лауазым бойынша ауыстыру және босату, жазалау және көтермелеу, кезекті (кезектен тыс) арнайы атақ беру туралы ұсыныстарды белгіленген тәртіпте енгізеді;
4) кезекшілікке түсетін жасаққа тәулік сайын нұсқама өткізуді қамтамасыз етеді және ауыстыратын кезекші ауысым жұмысының қорытындысын шағырады;
5) ЖБО және Кб, бағынысты полиция органдарының жұмысын, оның ішінде олардың кезекші тәулікте қылмысты ашуын ұйымдастыруды бақылайды;
6) ЖБО және Кб қызметкерлерінің орындауға келіп түскен аумақтық және жоғары тұрған полиция органы бастығының өкімдері мен нұсқауларын дұрыс және уақтылы орындалуын бақылайды;
7) жедел жағдай күрделенген, ауыр және аса ауыр қылмыстық құқық бұзушылықтар жасалған кезде, сондай-ақ ірі қоғамдық-саяси және өзге іс-шаралар өткізу кезінде ішкі істер органдарының мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдармен өзара іс-қимыл жасасуы жұмысын ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
8) бағынысты полиция органдары ЖБО-дан және Кб-дан келіп түсетін жедел ақпараттың толықтығын және шынайылығын тексеруді жүзеге асырады;
9) техникалық қызмет бөліністерімен бірлесіп ЖБО және Кб қызметкерлерін, сондай-ақ өзге де қызмет қызметкерлерін ЖБО АЖО шығарылған жұмыс орындарында жұмыс дағдыларына оқытуды ұйымдастырады;
10) материалдық-техникалық құралдарды, артехқару-жарақ мүлкін, қызметтік құжаттаманы (оның ішінде электронды түрдегі), автокөлікті және байланыс құралдарын дұрыс және мақсатты пайдалануды, сондай-ақ сақталуын бақылайды, оларды пайдалану мерзімі өткен жағдайда уақтылы ауыстыруды ұйымдастырады;
11) ЖБО және Кб қызметкерлерінің құпия құжаттармен жұмыс істеу кезінде белгіленген құпиялылық режим талаптарын сақтауын қамтамасыз етеді;
12) ЖБО және Кб құрылымы мен штаттары өзгергені туралы басшылыққа ұсыныстар енгізеді;
13) ЖБО және Кб қызметкерлерінің заңдылықты сақтауын, жеке құрамның қызметтік даярлығын ұйымдастыруды қамтамасыз етеді.
11. ЖБО-ның, ІІО кезекші бөлімінің бастығы ауысқан кезде ІІО бастығы не оны алмастыратын адам бұйрықпен белгіленген нысандағы актіні құрастыра отырып, қызметтік құжаттама мен мүлікті қабылдап-тапсыруға қатысу үшін құрамында кемінде 3 адам болатын комиссияны тағайындайды.
12. Жедел кезекші немесе оны алмастыратын адам кезекші ауысымның аға қызметкері болып табылады.
13. Ішкі істер органы бойынша тәуліктік нарядқа кезекші ауысымнан басқа кезекші жедел тергеу тобы (бұдан әрі – КЖТТ) қосылады. ПД бастығының немесе оны алмастыратын адамның шешімі бойынша тәуліктік наряд қосымша күштермен және құралдармен күшейтілуі мүмкін.
ҚАЖІІО-да ЖБО-ның шығарылған жұмыс орны болған кезде кезекші ауысымның құрамына бейнебақылаудың инспектор-кезекшісі, күштер мен құралдарды басқару тобының инспекторы қосымша тағайындалады.
14. Кезекшілікке түсетін ауысым кезекшілікке ол басталғанға дейін 1 сағат (сағат 08-00-де) бұрын келеді. Кезекшілік уақытында қызметкерлерге тамақтану және қысқа мерзімді демалыс үшін әрқайсысына жалпы ұзақтығы: үш ауысымдық кезекшілікте – 6 сағат, төрт ауысымдық кезекшілікте – 4 сағат кезек-кезек үзіліс беріледі.

По окончанию дежурства, штатным сотрудникам ЦОУ и ДЧ предоставляется отдых соответственно 48 или 72 часа, другим сотрудникам, привлекаемым к суточному дежурству - 24 часа.
Также при необходимости сотрудники ЦОУ, ДЧ могут быть переведены на 12-ти часовой режим работы (день/ночь 48 часов).
Время перерывов на прием пищи и на отдых определяется начальником ЦОУ, ДЧ, либо лицом, его замещающим по отдельному графику.
Сотрудники ЦОУ и ДЧ в период отдыха, по истечению 24 часов (при 4-х сменном режиме работы), при служебной необходимости могут быть привлечены к выполнению иных служебных задач (охрана общественного порядка и др.), сроком не более 8 часов.
18. Во время пересмены, сдающий дежурство оперативный дежурный ЦОУ, ДЧ, либо лицо, его замещающее, подробно знакомит заступающую смену с оперативной обстановкой на обслуживаемой территории, о проводимых мероприятиях по раскрытию тяжких преступлений и ликвидации последствий чрезвычайных происшествий, находящихся на контроле у руководства органа, введении и результатах действий по специальным оперативным планам, предстоящих мероприятиях, требующих установления постоянного контроля.
19. Заступающая дежурная смена ЦОУ, ДЧ, в соответствии с распределением должностных инструкций принимает от сменяемых сотрудников:
1) служебную документацию, в том числе секретную, пакеты с сигналами оповещения и иные нормативные акты по описи;
2) оружие, боеприпасы, специальные средства, организационную технику, средства связи, защиты и другое имущество согласно описи, о чем принимающий сотрудник делает запись в Книге рапортов о приеме и сдаче дежурства согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – Книга рапортов).
Оружие и технические средства проверяются поштучно и по номерам, с уделением особого внимания их исправности и комплектности.
20. Оперативный дежурный заступающей дежурной смены обо всех выявленных недостатках производит запись в Книге рапортов и совместно со сменяемой дежурной сменой принимает меры к их устранению.
21. О приҰме и сдаче дежурства оперативные дежурные заступающей и сменяющейся дежурных смен лично докладывают рапортом начальнику ЦОУ, ДЧ или лицу, его замещающему.
22. Вся поступающая в ЦОУ, ДЧ информация служебного характера, по которой оперативный дежурный выполняет определенные действия, вносится в Тетрадь для записей сотрудников дежурной смены, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – Тетрадь для записей).
Производить записи служебного характера вне данной тетради не допускается.
23. Личный состав дежурной смены несет службу в повседневной (по сезону), а в праздничные дни - установленной для этих случаев форме одежды и имеет при себе служебное удостоверение, а также нагрудный бейдж с фотографией, указанием должности, фамилии, имени, отчества. Лица старшего и среднего начальствующего состава дополнительно имеют при себе жетон с личным номером.
24. Сотрудники дежурной смены ЦОУ, ДЧ и ДСОГ вооружаются кобурным оружием с двумя снаряженными магазинами, а при осложнении оперативной обстановки по письменному указанию руководства органа – автоматами, другим вооружением, специальными средствами, а также средствами индивидуальной бронезащиты и активной обороны.
25. Личный состав дежурной смены, ДСОГ постоянно находятся на рабочем месте, кроме случаев выезда ДСОГ на место происшествия.
Оперативный дежурный или лицо, его замещающее отлучаясь из ЦОУ, ДЧ назначает старшим смены одного из наиболее подготовленных сотрудников. Оставление в ЦОУ, ДЧ одного сотрудника дежурной смены, не допускается, за исключением случаев:
1) доклада начальнику о приеме-сдаче дежурства;
2) вызова прямым или непосредственным начальником для доклада о состоянии оперативной обстановки.

Кезекшілік аяқталғаннан кейін ЖБО және ІІО кезекші бөлімінің штаттық қызметкерлеріне тиісінше 48 немесе 72 сағат, тәуліктік кезекшілікке жұмылдырылған басқа қызметкерлерге – 24 сағат демалыс беріледі.
Сондай-ақ қажет болған жағдайда ЖБО қызметкерлері 12 сағаттық (күндіз/түнде 48 сағат) жұмыс режиміне ауыстырылуы мүмкін.
Тамақтануға және демалуға арналған үзіліс уақытын ЖБО, кезекші ауысым бастығы не оны алмастыратын адам жеке кесте бойынша белгілейді.
ЖБО және Кб қызметкерлері демалыс кезеңінде 24 сағат өткеннен кейін (4 ауысымдық жұмыс режимі кезінде) қызметтік қажеттілік кезінде мерзімі 8 сағаттан артық емес өзге қызметтік міндеттерді орындауға (қоғамдық тәртіпті сақтау және т.б.) тартылуы мүмкін.
15. Ауысу уақытында кезекшілікті тапсыратын ЖБО-ның, ІІО кезекші бөлімінің жедел кезекшісі не оны ауыстыратын адам кезекшілікке түсетін ауысымды қызмет көрсететін аумақтағы жедел жағдаймен, ауыр қылмыстарды ашу және ІІО басшылығының бақылауында тұрған төтенше оқиғалардың салдарын жою бойынша өткізілген іс-шаралар, арнайы жедел жоспарлардың енгізілгені және ол бойынша іс-әрекет нәтижелері, тұрақты бақылауды орнатуды қажет ететін алдағы уақыттағы іс-шаралар туралы таныстырады.
16. ЖБО, ІІО кезекші бөлімінің кезекшілікке түсетін кезекші ауысымы лауазымдық нұсқаулықтарды бөлуге сәйкес ауыстыратын қызметкерлерден:
1) тізімдеме бойынша қызметтік құжаттаманы, оның ішінде құпия құжаттаманы, хабарландыру сигналдары бар пакеттерді және өзге де нормативтік актілерді;
2) тізімдемеге сәйкес қаруды, оқ-дәрілерді, арнайы құралдарды, ұйымдастырушылық техниканы, байланыс, қорғау құралдарын және басқа да мүлікті қабылдайды, ол туралы қабылдаған қызметкер осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес Кезекшілікті қабылдау және тапсыру туралы баянаттар кітабында (бұдан әрі – Баянаттар кітабы) жазба жасайды.
Қару мен техникалық құралдардың ақаусыз болуына және жасақталуына ерекше назар аудара отырып, олардың данасы және нөмірлері бойынша тексеріледі.
17. Кезекшілікке түсетін кезекші ауысымның жедел кезекшісі анықталған барлық кемшіліктер туралы Баянаттар кітабында жазба жасайды және ауыстыратын кезекші ауысыммен бірлесіп, оларды жою бойынша шаралар қабылдайды.
18. Кезекшілікті қабылдағаны және тапсырғаны туралы кезекшілікке түсетін және ауыстыратын кезекші ауысымдардың жедел кезекшілері ЖБО, ІІО кезекші бөлімінің бастығына немесе оны алмастыратын адамға жеке баяндайды.
19. Жедел кезекші белгілі бір іс-әрекеттер орындайтын ЖБО-ға, ІІО кезекші бөліміне келіп түсетін қызметтік сипаттағы барлық ақпарат осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Жедел кезекшінің жазбаларына арналған дәптерге (бұдан әрі – Жазбаларға арналған дәптер) енгізіледі.
Осы дәптерден тыс қызметтік сипаттағы жазбалар жазуға тыйым салынады.
20. Кезекші ауысымның жеке құрамы қызметін күнделікті (маусым бойынша) нысанда, мереке күндері – осындай жағдайлар үшін белгіленген киім нысанында өткереді және оларда өздерімен бірге қызметтік куәлік, сондай-ақ лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты көрсетілген, суреті бар төс бейджі болады. Аға және орта басшы құрам адамдарында қосымша жеке нөмірі бар жетон болады.
21. ЖБО кезекші бөлімінің, кезекші бөлімдердің және КЖТТ қызметкерлері жарақталған екі магазині бар тапанша қабы бар қарумен, ал жедел жағдай күрделенген кезде полиция органы басшылығының жазбаша нұсқауы бойынша – автоматтармен, басқа қару-жарақпен, арнайы құралдармен, сондай-ақ жеке қорғаныс және белсенді қорғаныс құралдарымен қаруланады.
22. Кезекші ауысымның жеке құрамы, КЖТТ оқиға орнынан шығуды қажет ететін жағдайларды қоспағанда, ұдайы жұмыс орнында болуы тиіс.
23. Кезекші ауысымның жеке құрамы, КЖТТ оқиға орнынан шығуды қажет ететін жағдайларды қоспағанда, ұдайы жұмыс орнында болуы тиіс.
ЖБО-дан, кезекші бөлімнен кетіп қалған кезде жедел кезекші немесе оны алмастыратын адам неғұрлым дайындалған қызметкердің біреуін ауысымның жетекшісі етіп тағайындайды. Мына жағдайлардан басқа ЖБО-да, кезекші бөлімде кезекші ауысымның бір қызметкерін қалдыруға жол берілмейді:
1) кезекшілікті қабылдау-тапсыру туралы бастыққа баяндау;
2) тікелей басшының жедел жағдайдың жай-күйі туралы баяндау үшін шақыруы.
24. Жедел кезекші болмаған уақытта құпия құжаттар сақталатын үй-жай оның жеке нөмірлік мөрімен мөрленеді және ашқаны туралы комиссиялық акт толтыра отырып, тек шұғыл жағдайларда ғана ашылады.
Құпия құжаттарды қару сақталатын бөлмеде немесе жабдықталмаған басқа да бөлмеде сақтауға жол берілмейді.
25. ЖБО-ға, ІІО кезекші бөліміне қайтып оралғаннан кейін жедел кезекші немесе оны алмастыратын адам ауысымның аға қызметкерінен ол болмаған уақыттағы жедел жағдайдың өзгеруі, басшылықтан келіп түскен нұсқаулар және оларды орындау бойынша қабылданған шаралар туралы баяндамасын қабылдайды.

26. Помещение, в котором хранятся секретные документы, на время отсутствия оперативного дежурного, опечатывается его личной номерной печатью и вскрывается только при экстренных случаях, с составлением комиссионного акта о вскрытии.
27. По возвращению в ЦОУ, ДЧ оперативный дежурный или лицо, его замещающее принимает доклад от старшего смены об изменениях в оперативной обстановке за время его отсутствия, поступивших указаниях руководства и принятых мерах по их исполнению.
28. Сотрудникам ЦОУ, ДЧ, а также другим сотрудникам органа, не допускается использование автотранспорта и другого имущества ЦОУ, ДЧ не по прямому назначению, занимать линии связи переговорами, не связанными с исполнением служебных обязанностей.
29. По прибытию руководства органа, оперативный дежурный или лицо, его замещающее в установленном порядке докладывает об оперативной обстановке.
30. Оперативный дежурный или лицо, его замещающее представляется руководителям вышестоящих органов, акиматов, органов прокуратуры, а также проверяющим и докладывает об их прибытии начальнику органа или лицу, его замещающему, сопровождает их по административному зданию органа.
31. При проведении проверок сотрудниками вышестоящих органов, работниками прокуратуры оперативный дежурный или лицо, его замещающее по предписанию предъявляет необходимую служебную документацию, обеспечивает исполнение других поручений, связанных с проверкой.
Отстранить оперативного дежурного или лица, его замещающего от несения дежурства может начальник органа, либо его замещающее. Других сотрудников дежурной смены - начальник ЦОУ, ДЧ с последующим докладом начальнику органа.
32. Работа дежурной смены ЦОУ, ДЧ согласно должностных инструкций оценивается по следующим критериям:
1) соблюдение законности и режима секретности;
2) знание оперативной обстановки, своих прав и обязанностей, нормативных актов, регламентирующих деятельность ЦОУ и дежурных частей;
3) оперативное и грамотное руководство КСП и ДСОГ, их координация при раскрытии уголовных правонарушений "по горячим следам", в охране общественного порядка при осложнении оперативной обстановки и кризисных ситуациях;
4) качество приема, обработки и передачи розыскной и справочной информации (количество отработанных запросов);
5) своевременность реагирования на поступившие сообщения и заявления о преступлениях и происшествиях, отсутствие повторных обращений граждан;
6) качество и оперативность обработки поступающей оперативной информации, своевременность их передачи в вышестоящие инстанции;
7) профессиональное обращение с техническими средствами и эффективное их использование в решении задач, возложенных на ЦОУ и дежурные части;

26. ЖБО, ІІО кезекші бөлімі қызметкерлеріне, сондай-ақ ІІО-ның басқа да қызметкерлеріне ЖБО-ның, кезекші бөлімнің автокөлігін және басқа да мүлікті тікелей мақсаттан тыс пайдалануға, байланыс құралдары арқылы қызметтік міндеттерін орындаумен байланысты емес сөйлесулер жүзеге асыруға жол берілмейді.
27. ІІО басшылығы келгеннен кейін жедел кезекші немесе оны алмастыратын адам белгіленген тәртіппен жедел жағдай туралы баяндайды.
28. Жедел кезекші немесе оны алмастыратын адам жоғары тұрған ішкі істер органдарының, әкімдіктердің, прокуратура органдарының басшыларына, сондай-ақ тексерушілерге өзін таныстырып, олардың келгені туралы ІІО бастығына немесе оны алмастыратын адамға баяндайды және ІІО-ның әкімшілік ғимараты бойынша олармен ілесіп жүреді.
29. Жоғары тұрған полиция органдарының қызметкерлері, прокуратура жұмыскерлері тексеріс жүргізген кезде жедел кезекші немесе оны алмастыратын адам олардың талап етуінің ұйғарымы немесе ережесі бойынша қажетті қызметтік құжаттаманы ұсынады, тексеріспен байланысты басқа да тапсырмаларды орындауды қамтамасыз етеді.
Жедел кезекшіні немесе оны алмастыратын адамды кезекшілікті өткеруден ІІО-ның бастығы, не болмаса оларды алмастыратын адам шеттете алады. Кезекші ауысымның басқа қызметкерлерін кейіннен ІІО бастығына баяндай отырып, ЖБО-ның, ІІО кезекші бөлімінің бастығы шетте алады.
30. ЖБО, ІІО кезекші бөлімі кезекші ауысымының жұмысы лауазымдық нұсқаулыққа сәйкес мынадай өлшемшарттар:
1) заңдылық пен құпиялылық режимін сақтау;
2) жедел жағдайды, өзінің құқықтары мен міндеттерін, ЖБО және кезекші бөлімдерінің қызметін регламенттейтін нормативтік актілерді білу;
3) ПКК және КЖТТ-ны жедел және сауатты басқару, қылмыстық құқық бұзушылықтарды "ізін суытпай" ашу, жедел жағдай күрделенген және дағдарыстық жағдайлар кезінде қоғамдық тәртіпті сақтауда оларды үйлестіру;
4) іздестіру және анықтамалық ақпаратты қабылдау, өңдеу және беру сапасы (өңделген сұрау салулар саны);
5) қылмыстар мен оқиғалар туралы келіп түскен хабарламалар мен өтініштерге уақтылы ден қою, азаматтардың қайта өтініш білдіруінің болмауы;
6) келіп түсетін жедел ақпаратты өңдеу сапасы мен уақтылығы, оларды жоғары тұрған инстанцияларға уақтылы беру;
7) техникалық құралдарды кәсіби тұрғыдан ұстай білу және ЖБО-ға және кезекші бөлімге жүктелген міндеттерді шешуде оларды тиімді пайдалану;

8) эффективность применения камер наружного видеонаблюдения в раскрытии уголовных правонарушений и выявлений административных правонарушений;
9) отсутствие жалоб граждан на некорректное обращение при приеме заявлений и сообщений.
10) качество и оперативность отработки заявлений и сообщений граждан;
11) эффективность использования систем "GPS", количество выявленных фактов отклонения нарядов от маршрута патрулирования, своевременность нанесения нарядов на электронную карту расстановки сил и средств;
12) обеспечение сохранности служебной документации, оружия, боеприпасов, специальных средств, средств защиты и связи, компьютерной и оргтехники;
13) соблюдение ношения форменной одежды, санитарное состояние служебных помещений, техническое состояние автотранспорта и другого имущества, закрепленного за ЦОУ и ДЧ.
33. Результаты работы ЦОУ, ДЧ, ежеквартально рассматриваются на оперативных совещаниях при начальнике огана либо лице, его замещающем.
Сведения о результатах деятельности ЦОУ и ДЧ ежеквартально представляются в ЦОУ МВД, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Глава 3. Порядок сбора, обработки и доклада руководству органа информации об оперативной обстановке
34. Оперативный (старший инспектор) дежурный ЦОУ, ДЧ осуществляет непрерывный сбор, обработку сведений об оперативной обстановке на обслуживаемой территории и подготовку на их основе ежесуточной оперативной сводки.
35. Оперативный (старший инспектор) дежурный ЦОУ, ДЧ должен владеть следующими сведениями об оперативной обстановке:
1) о совершенных преступлениях, правонарушениях и других происшествиях, разыскиваемых преступниках, условно осужденных, условно освобожденных, без вести пропавших, похищенном имуществе;
2) о количестве и категориях лиц, содержащихся в изоляторах временного содержания (далее - ИВС), приемнике-распределителе для лиц, не имеющих определенного места жительства, документов, специальном приемнике (помещении) для содержания лиц, подвергнутых административному аресту;
3) о дислокации агитационных пунктов, избирательных участков в дни подготовки и проведения выборов депутатов представительной власти Республики Казахстан и проводимых в связи с этим мероприятиях;
4) о проводимых или предстоящих общественно-политических и иных массовых мероприятиях, крупных судебных процессах, религиозных обрядов и других факторах, которые могут оказать влияние на оперативную обстановку.
36. О совершении уголовных правонарушений или чрезвычайных происшествиях, указанных в примерном перечне оперативной информации оперативный (старший инспектор) дежурный незамедлительно докладывает начальнику органа, готовит письменное сообщение, представляет его на подпись начальнику органа или лицу, его замещающему и в установленном порядке направляет (передает) по инстанции.
37. Оперативный (старший инспектор) дежурный при поступлении (отправлении) телеграмм, телефонограмм, факсимильных сообщений:

8) қылмыстық құқық бұзушылықтарды ашуда және әкімшілік құқық бұзушылықтарды анықтауда сыртқы бейнебақылау камераларын қолдану тиімділігі;
9) өтініштер мен хабарламаларды қабылдау кезінде дөрекілік таныту туралы азаматтар шағымдарының болмауы.
Телефон бойынша ішкі істер органдары қызметкерлеріне шағым келіп түскен кезде жедел кезекші (ауысымның аға қызметкері) өтініш иесіне ІІМ Өзіндік қауіпсіздік департаментінің Бірыңғай сенім телефонының нөмірін (14-02), тиісті бөлініс басшысының қызметтік телефонының нөмірін. Қабылдау күндері мен уақытын айтады, сондай-ақ жазба өтініш жолдау тәртібін түсіндіреді.
10) азаматтардың өтініштері мен хабарламаларын өңдеу сапасы мен жеделдігі;
11) GPS жүйелерін пайдалану тиімділігі, жасақшалардың патрульдеу бағытынан жалтарудың анықталған фактілерінің саны, жасақшаларды, күштер мен құралдарды орналастырудың электрондық картасына түсірудің уақтылығы;
12) қызметтік құжаттаманың, қарудың, оқ-дәрілердің, арнайы құралдардың, қорғаныс және байланыс құралдарының, компьютерлік және ұйымдастырушылық техниканың сақталуын қамтамасыз ету;
13) киім нысанын сақтау, қызметтік үй-жайлардың санитарлық жай-күйі, ЖБО-ға және Кб-ге бекітілген автокөліктің және басқа да мүліктің техникалық жай-күйі бойынша бағаланады.
31. ЖБО-ның, ІІО кезекші бөлімінің жұмыс нәтижелері ІІО бастығының немесе оны алмастыратын адамның жанындағы жедел кеңестерде тоқсан сайын қаралады.
ЖБО және ІІО кезекші бөлімдері қызметінің нәтижелері туралы мәлімет жоғары тұрған ішкі істер органына тоқсан сайын осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес ұсынылады.
3-тарау. Жедел жағдай туралы ақпаратты жинау, өңдеу және ІІО басшылығына баяндау тәртібі
32. ЖБО-ның, ІІО кезекші бөлімінің жедел кезекшісі (аға инспекторы) қызмет көрсететін аумақтағы жедел жағдай туралы мәліметтерді үздіксіз жинайды, өңдейді және олардың негізінде тәулік сайынғы жедел ақпарды дайындайды.
33. ЖБО-ның, ІІО кезекші бөлімінің жедел кезекшісі (аға инспекторы) жедел жағдай туралы мынадай мәліметтерді:
1) жасалған қылмыстар, құқық бұзушылықтар мен басқа да оқиғалар, іздестірудегі қылмыскерлер, шартты түрде сотталғандар, шартты түрде босатылғандар, хабар-ошарсыз жоғалғандар, жоғалған мүлік туралы;
2) қоғамдық тәртіпті сақтауға және жол қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын ПКК күштері мен құралдары туралы;
4) уақытша ұстау изоляторларында (бұдан әрі – УҰИ), белгілі бір тұрғылықты жері, құжаттары жоқ адамдарға арналған қабылдау-тарату орындарында, әкімшілік қамауға алынған адамдарды ұстауға арналған арнайы қабылдау орындарында ұсталатын адамдардың саны мен санаттары туралы;
5) Қазақстан Республикасының өкілдік билік депутаттарын сайлауға дайындалу және өткізу күндері үгіт пункттерінің, сайлау учаскелерінің орналасқан жерлері мен осыған байланысты өткізілетін іс-шаралар туралы;
6) өткізілетін немесе алдағы уақытта болатын қоғамдық-саяси және өзге де бұқаралық іс-шаралар, ірі сот процестері, діни рәсімдер мен жедел жағдайға ықпал етуі мүмкін басқа да факторлар туралы білуі тиіс.
34. Жедел ақпараттың үлгі тізбесінде көрсетілген қылмыстың жасалғаны немесе төтенше жағдай туралы жедел кезекші (аға инспектор) полиция органының бастығына дереу баяндайды, жазбаша хабарлама дайындап, оны орган бастығына немесе оны алмастыратын адамға қол қоюға ұсынады және белгіленген тәртіппен инстанцияларға жібереді (береді).
35. Жедел кезекші (аға инспектор) жеделхаттар, телефонограммалар, факсимильдік хабарламалар келіп түскен (жөнелтілген) кезде:

1) регистрирует поступившие (отправленные) телеграммы, телефонограммы, факсимильные сообщения в Журналах учета входящих и исходящих факсимильных сообщений, телеграмм, телефонограмм и корреспонденции согласно приложениям 6, 7, 8, 9, к настоящим Правилам;
2) немедленно докладывает телеграмму, телефонограмму, факсимильное сообщение о совершенном преступлении (происшествии) начальнику органа и его заместителям и организует выполнение полученных указаний.
В отсутствие руководства немедленно принимает меры к ознакомлению, в зависимости от содержания документа руководителей соответствующих служб;
3) докладывает начальнику органа или лицу, его замещающему поступившую телеграмму, телефонограмму, факсимильное сообщение не носящую криминальный характер, после чего передает ее под роспись в Журналах (приложения 6, 8,) в канцелярию органа для вручения исполнителю.
38. Ориентировки криминального характера заносятся в Журнал учета ориентировок согласно приложению 10 к настоящим Правилам и хранятся в ЦОУ, дежурной части органа, поступившие по почте на бумажном носителе подшиваются в папке накопителе, после их отмены они изымаются и в установленном порядке подшиваются в номенклатурное дело.
Об отмене розыскных мероприятий, сотрудниками криминальной полиции ежедневно информируются ЦОУ, дежурная часть и все адресаты (службы), которым передавалась соответствующая ориентировка.
39. При получении для передачи по каналам связи ЦОУ, ДЧ телеграммы, телефонограммы, факсимильного сообщения сотрудник дежурной смены ЦОУ, ДЧ регистрирует ее в Журнале учета исходящих телеграмм, телефонограмм, факсимильных сообщений и организует незамедлительную передачу.
На подлиннике делается запись, подтверждающая ее передачу и получение адресатами.
40. При доставлении в нерабочее (ночное время) в ЦОУ, ДЧ корреспонденции оперативный (старший инспектор) дежурный принимает ее, регистрирует в Журнале учета входящих телеграмм, телефонограмм, проверяет целостность упаковки и оттисков печатей (на сургуче или на бумажной наклейке), расписывается за получение ее в сдаточном реестре (разносной книге или расписке) с проставлением мастичной печати или штампа, а затем своевременно передает в канцелярию под расписку в указанном журнале.
41. При обнаружении на секретном, совершенно секретном пакете повреждений оперативный (старший инспектор) дежурный составляет акт в присутствии лица, доставившего пакет, о чем в реестре (разносной книге, расписке) делается соответствующая отметка. Один экземпляр акта вручается лицу, доставившему пакет.
В случаях, когда повреждения пакета дают возможность прочесть содержание вложенного в него документа, оперативный (старший инспектор) дежурный незамедлительно докладывает начальнику органа либо лицу, его замещающему.
Глава 4. Порядок подготовки нарядов КСП и оперативное управление ими

1) келіп түскен (жөнелтілген) жеделхаттарды, телефонограммаларды, факсимильдік хабарламаларды осы Қағидаларға 6, 7, 8, 9-қосымшаларда келтірілген Кіріс және шығыс факсимильдік хабарламаларды, жеделхаттарды, телефонограммаларды және хат-хабарларды есепке алу журналдарында тіркейді;
2) жасалған қылмыс (оқиға) туралы жеделхаттарды, телефонограммаларды, факсимильдік хабарламаларды орган бастығына және оның орынбасарларына дереу баяндайды және алынған нұсқауларды орындауды ұйымдастырады.
Басшылық болмаған жағдайда, құжаттың мазмұнына қарай, тиісті қызметтердің басшыларын тез арада таныстыруға шаралар қабылдайды;
3) орган бастығына немесе оны алмастыратын адамға келіп түскен криминалдық сипаты жоқ жеделхаттарды, телефонограммаларды, факсимильдік хабарламаларды баяндайды, одан кейін Кіріс және шығыс жеделхаттарды, телефонограммаларды, факсимильдік хабарламаларды есепке алу журналдарына қол қойғызып, ІІО кеңсесіне орындаушыға тапсыру үшін береді.
36. Криминалдық сипаттағы бағдарлар осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес Бағдарларды есепке алу журналына тіркеліп, ЖБО-да, органның кезекші бөлімінде сақталады, пошта бойынша қағаз тасымалдағышта келіп түскендер жинақ-папкаларға тігіледі, олардың күші жойылған соң алынады және белгіленген тәртіппен номенклатуралық іске тігіледі.
Іздестіру іс-шаралары аяқталғаны туралы криминалдық полиция қызметкерлері күн сайын кезекші бөлімді және тиісті бағдар берілген барлық адресаттарды (қызметтерді) ақпараттандырады.
37. Кезекші бөлімнің байланыс арналары арқылы беру үшін жеделхаттарды, телефонограммаларды, факсимильдік хабарламаларды алған кезде ЖБО-ның, ІІО кезекші бөлімінің жедел кезекшісі (аға инспекторы) оларды шығыс жеделхаттарды, телефонограммаларды, факсимильдік хабарламаларды есепке алу журналдарында тіркейді және тез арада беруді ұйымдастырады.
Түпнұсқаға оның жіберілгенін және адресаттардың алғанын растайтын жазба жасалады.
38. ЖБО-ға, ІІО-ның кезекші бөліміне жұмыстан тыс уақытта (түнгі уақытта) хат-хабарлар жеткізілген кезде жедел кезекші оны қабылдайды, Кіріс жеделхаттарды, телефонограммаларды, факсимильдік хабарламаларды есепке алу журналдарына тіркейді, орама мен (сургучтағы немесе қағаз жапсырмадағы) мөр бедерлерінің тұтастығын тексереді, мөр немесе мөртаңба қойып, тапсыру тізілімінде (тарату кітабы немесе қолхат) оны алғаны туралы қол қояды, содан кейін көрсетілген журналға қол қойып, кеңсеге береді.
39. Құпия, аса құпия пакеттің бүлінгені анықталған кезде жедел кезекші (аға инспектор) пакетті жеткізген адамның қатысуымен акт жасайды, бұл туралы тізілімде (тарату кітабында немесе қолхатта) тиісті жазба жасалады. Акттің бір данасы пакетті женткізген адамға беріледі.
Пакеттің бүлінгені оған салынған құжаттың мазмұнымен танысуға мүмкіндік беретін жағдайларда, жедел кезекші (аға инспектор) бұл туралы орган бастығына немесе оны алмастыратын адамға тез арада хабарлайды.
4-тарау. ПКК жасақшаларын дайындау және оларды жедел басқару тәртібі
40. ПКК-ға жасақшаға түсетін қызметкерлер келгеннен кейін ЖБО және кезекші бөлімнің жедел кезекшісі (аға инспекторы):
1) ПКК-ның патрульдік-бекеттік жасақшаларын орналастыру кітабындағы жазбаларға сәйкес жеке құрамның бар-жоғын тексереді;
2) жеке құрамды жасалған қылмыстар, іздестірудегі адамдар мен ұрланған мүліктің белгілері туралы бағдарлармен таныстырады.
41. Полиция органы бастығының немесе оны алмастыратын адамның нұсқауларын, бұйрықтар мен нұсқаулықтардың талаптарын басшылыққа ала отырып, жедел кезекші кезекші тәулік бойы ПКК жасақшаларының қызмет өткеруін бақылауды қамтамасыз етеді.

42. По прибытию заступающих в наряд КСП сотрудников, оперативный (старший-инспектор) дежурный ЦОУ, ДЧ:
1) проверяет наличие личного состава в соответствии с записями в Постовой ведомости расстановки патрульно-постовых нарядов КСП;
2) ознакамливает личный состав с ориентировками о совершенных преступлениях, приметах разыскиваемых лиц и похищенного имущества.
43. Руководствуясь указаниями начальника органа или лица, его замещающего, требованиями приказов и инструкций, оперативный (старший инспектор) дежурный в течение дежурных суток обеспечивает контроль за несением службы нарядами КСП.
44. В период несения службы нарядами КСП оперативный (старший инспектор) дежурный:
1) осуществляет постоянный контроль за нарядами КСП по радиокоммуникационной и мобильной связи;
2) принимает доклады об оперативной обстановке на постах и маршрутах патрулирования;
3) своевременно ориентирует их о совершенных преступлениях, похищенных вещах, разыскиваемых преступниках, их приметах и вероятных маршрутах движения;
4) уточняет задачи, по указанию начальника органа, а в его отсутствие - самостоятельно производит передислокацию нарядов КСП с учетом складывающиеся оперативной обстановки.
45. По окончанию несения службы нарядами КСП, оперативный (старший инспектор) дежурный принимает от старших нарядов КСП рапорта о выполнении поставленных задач и докладывает начальнику органа или лицу, его замещающему.
46. В случае, когда наряд по окончанию службы не прибыл в дежурную часть или прибыл, но не сдал табельное оружие и специальные средства, оперативный (старший инспектор) дежурный немедленно докладывает об этом начальнику органа и действует в соответствии с полученными указаниями.
47. В отсутствие руководства органа направляет в район несения службы командира роты (взвода, отделения) для выяснения причин случившегося. Направляет других сотрудников из резерва, созданного из личного состава сменяющихся нарядов.
О происшествии, принятых мерах и результатах оперативный (старший инспектор) дежурный докладывает руководству органа.
Глава 5. Порядок работы с документами оперативно-служебного (специального) применения
48. Помещения ЦОУ и ДЧ, предназначенные для хранения секретных документов, должны отвечать требованиям режима секретности.
В случае если зал оперативного дежурного (дежурная часть) не соответствует требованиям режима секретности, хранение секретной документации, в том числе специальных оперативных планов, допускается в оружейной комнате. В этих целях в оружейной комнате устанавливается отдельный металлический шкаф (сейф) отвечающий требованиям режима секретности.

42. ПКК жасақшалары қызмет өткерген кезеңде жедел кезекші (аға инспектор):
1) олармен байланыста болады, рация немесе мобильді байланыс арқылы тұрақты бақылауды жүзеге асырады;
2) бекеттер мен патрульдеу бағыттарындағы жедел жағдай туралы баяндауларды қабылдайды;
3) жасалған қылмыстар, ұрланған заттар, іздестірудегі қылмыскерлер, олардың белгілері мен ықтимал қозғалыс бағыттары туралы оларға уақтылы бағдарлар береді;
4) тапсырмаларды нақтылап, полиция органы бастығының нұсқауы бойынша, ал ол болмаған жағдайда өздігінен қалыптасқан жедел жағдайды ескере отырып, ПКК жасақшаларының орнын ауыстыруды жүргізеді.
43. ПКК жасақшалары қызмет өткеруін аяқтаған соң жедел кезекші (аға инспектор) ПКК жасақшаларының аға қызметкерлерінен қойылған міндеттерді орындағаны туралы баянат қабылдайды және орган бастығына немесе оны алмастыратын адамға баяндайды.
44. Жасақша қызметі аяқталғаннан кейін кезекші бөлімге келмеген немесе келген, бірақ табельдік қаруы мен арнайы құралдарды тапсырмаған жағдайда жедел кезекші бұл туралы тез арада орган бастығына немесе оны алмастыратын адамға баяндайды және алынған нұсқауларға сәйкес әрекет етеді.
45. Орган басшылығы болмаған жағдайда, болған жағдайдың себептерін анықтау және іздестіруді ұйымдастыру үшін қызмет көрсету ауданына рота (взвод, бөлімше) командирін жібереді, онымен ұдайы байланыста болады. Ауысатын жасақшалардың жеке құрамынан құрылған резервтен басқа қызметкерлерді жібереді.
Оқиға, қабылданған шаралар мен нәтижелері туралы жедел кезекші полиция органы басшылығына баяндайды.
5-тарау. Жедел кезекшінің жедел-қызметтік (арнайы) қолданыстағы құжаттармен жұмыс істеу тәртібі
46. Ішкі істер органдары күштері мен құралдарының дағдарыстық жағдай туындаған кезде міндеттерді орындауға даярлығын жетілдіру мақсатында арнайы жедел жоспарлар әзірленеді.
47. Әзірленгеннен кейін арнайы жедел жоспарлар олардың құпиялылық белгісін ескере отырып ЖБО және Кб жедел кезекшісінің сейфінде сақталады.
Қызметтік, оның ішінде құпия құжаттаманы, арнайы жедел жоспарларды, құлақтандыру сигналдары бар пакеттерді ж"не өзге нормативтік-құқықтық актілерді сақтауға арналған сейф мемлекеттік құпияларды қорғау бөліністерінде ескерілуі тиіс, жедел кезекшінің (ауысымның аға қызметкерінің) мөрімен мөрленеді, жедел жағдай туындаған кезде эвакуациялауға арналған мөрлеу аспабы және ыдыстың (қаптар, тыстар, контейнерлер және т.с.с.) қажетті саны болуы тиіс.
48. Құпия құжаттарды сақтауға арналған ЖБО-ның және Кб-нің үй-жайлары құпиялылық режимінің талаптарына жауап беруі тиіс.
Жедел кезекшінің залы құпиялылық режимі талаптарына сәйкес келмесе құпия құжаттаманы, оның ішінде арнайы жедел жоспарларды қару-жарақ бөлмесінде сақтауға рұқсат беріледі. Бұл мақсатта қару-жарақ бөлмесінде құпиялылық режимі талаптарына жауап беретін жеке металл шкаф (сейф) орнатылады.

49. Специальные оперативные планы хранятся в сейфах оперативного дежурного ЦОУ и ДЧ с учетом их грифа секретности.
50. Службами-разработчиками с учетом состояния оперативной обстановки, организационно-штатных и кадровых изменений осуществляется корректировка, о чем делаются соответствующие отметки в специальном листе учета корректировок.
51. Корректировка планов осуществляется не реже одного раза в квартал, а также в случаях:
1) издания нормативных правовых актов о действиях при чрезвычайных обстоятельствах, устанавливающих иные требования;
2) резкого осложнения оперативной обстановки;
3) переподчинения органа;
4) изменения мест дислокации, маршрутов выдвижения, пунктов сбора и управления органов;
5) выявления недостатков в специальных оперативных планах при комплексных инспектированиях, контрольных проверках, командно-штабных и тактических учениях, а также по распоряжению должностных лиц, утвердивших эти планы.
52. Для приведения органов и воинских частей Национальной гвардии в высшие степени боевой готовности, оперативно-служебной готовности в мирное время, а также для введения специальных оперативных планов разрабатываются распоряжения, приказы, карточки-сигналы, которые закладываются в специальные пакеты с сигналами.
53. Вскрытие пакетов производится по получению соответствующего сигнала, состоящего из условного словесного наименования и цифровой группы.
54. Пакеты с сигналами подразделяются на три категории:
1) разработанные непосредственно в органе для введения специальных оперативных планов;
2) поступившие из вышестоящего органа в соответствии с нормативным правовым актом или указанием руководства по его введению;
3) поступившие из других государственных органов, акиматов в порядке взаимодействия, определенного межведомственным приказом или вышестоящим нормативным правовым актом.
55. Не допускается принимать на хранение пакеты с сигналами без регламентирующего документа (инструкции, распоряжения, приказа), раскрывающего значение сигнала и последующих действий органа при его введении.
56. Закладка пакетов на хранение в сейфы оперативных дежурных производится комиссией из трех сотрудников, имеющих соответствующий допуск к работе с секретными документами.
При этом, в состав комиссии не входят работник секретного делопроизводства либо службы-разработчика, передающий на хранение документы, оперативный дежурный - принимающий на хранение.
По факту закладки пакета комиссией составляется акт, в котором отражаются наименование пакета с сигналом, с указанием всех его реквизитов и целостности самого пакета.

49. Арнайы жедел жоспарларды және жедел-қызметтік (жауынгерлік) қолданыстағы өзге де құжаттарды сақтау тәртібін тексерген кезде оларға қандай да бір белгі қоюға, түзетуге, ескерту және басқа да жазба жасауға жол берілмейді.
50. Анықталған кемшіліктер жоспарды тексеруді есепке алатын арнайы параққа енгізіледі және арнайы жоспарды әзірлеу үшін жауапты қызметтер басшыларының назарына жеткізіледі, олар ескертулерді жою бойынша шаралар қабылдайды.
51. Әзірлеуші қызметтер жедел жағдайдың жай-күйін, ұйымдастырушылық-штаттық және кадрлық өзгерістерді ескере отырып, жоспарларды уақтылы түзетеді, бұл туралы түзетулерді есепке алатын арнайы параққа тиісті белгілер қойылады.
52. Жоспарларды түзету тоқсанына кем дегенде бір рет, сондай-ақ:
1) өзге талаптарды айқындайтын, төтенше жағдайлар кезіндегі іс-әрекеттер туралы нормативтік құқықтық актілер шығарылған;
2) жедел жағдай күрт шиеленіскен;
3) ішкі істер органын басқа бағынысқа берген;
4) ішкі істер органының орналасқан орны, жылжу бағыттары, жиналу және басқару пункттері өзгерген;
5) кешенді инспекциялау, бақылап тексеру, командалық-штабтық және тактикалық оқу-жаттығулар кезінде, сондай-ақ осы жоспарларды бекіткен лауазымды адамдардың өкімі бойынша арнайы жедел жоспарларда кемшіліктер анықталған жағдайларда жүзеге асырылады.
53. Ішкі істер органдарын және Ұлттық ұланның әскери бөлімдерін бейбіт уақыттағы жауынгерлік даярлықтың, жедел-қызметтік даярлықтың ең жоғары дәрежесіне жеткізу, сондай-ақ арнайы жедел жоспарларды енгізу үшін өкімдер, бұйрықтар, сигнал-карточкалар әзірленеді, олар сигналдары бар арнайы пакеттерге салынады.
54. Пакеттерді ашу шартты сөз атауы мен сандық топтан тұратын тиісті сигналды алғаннан кейін жүргізіледі.
55. Сигналдары бар пакеттер:
1) арнайы жедел жоспарларды енгізу үшін тікелей ІІО-да әзірленген;
2) нормативтік құқықтық актіге сәйкес жоғары тұрған органнан немесе басшылықтың оны енгізу жөніндегі нұсқауымен келіп түскен;
3) ведомствоаралық бұйрықпен немесе жоғары тұрған нормативтік құқықтық актімен айқындалған өзара іс-қимыл жасасу тәртібінде басқа мемлекеттік органдардан, әкімдіктерден келіп түскен болып үш санатқа бөлінеді.
56. Регламенттейтін құжаты (нұсқаулық, өкім, бұйрық) жоқ, сигналдың мағынасын және оны енгізген жағдайда ішкі істер органдарының одан арғы іс-әрекеттерін ашатын сигналдары бар пакеттерді сақтауға қабылдауға тыйым салынады.

57. Специальные оперативные планы, пакеты с сигналами оповещения, инструкции по их применению и иные документы оперативно-служебного (боевого) применения вносятся во внутреннюю опись.
58. Для сбора личного состава органов, в том числе при осложнении оперативной обстановки разрабатываются схемы оповещения личного состава с грифом "Для служебного пользования", с указанием адресных данных и контактных телефонов сотрудников. Корректировки схем оповещения личного состава производятся службами не менее одного раз в квартал.
59. Оповещение руководства органа осуществляет оперативный (старший инспектор) дежурный, а руководителей служб и личного состава осуществляется по системе оповещения "Рупор", или по телефону указанным в схеме оповещения.
Глава 6. Порядок действий оперативного дежурного при осложнении оперативной обстановки и кризисных ситуациях
60. При резком осложнении оперативной обстановки оперативный дежурный или лицо, его замещающее:
1) по указанию руководства оповещает и осуществляет сбор личного состава органа по сигналу "Объявлен сбор", посредством технических средств оповещения и схем оповещения личного состава;
2) информирует заинтересованные правоохранительные, специальные и другие государственные органы.
61. При поступлении в ЦОУ и ДЧ сигнала (приказа, распоряжения) о введении высших степеней оперативно-служебной (боевой) готовности либо специальных оперативных планов оперативный дежурный:
1) фиксирует в Тетради для записей условное словесное наименование сигнала (приказа, распоряжения) и его цифровую группу, точное время получения, способ получения (по телефону, шифротелеграмма и т.д.), наименование государственного органа, должность и фамилию лица, передавшего информацию, а также контактные телефоны;
2) проверяет правильность полученного сигнала и его наименования (приказа, распоряжения) лично перезвонив по указанному телефону;
3) немедленно докладывает о получении сигнала руководству органа, а также начальнику ЦОУ, ДЧ или лицу, их замещающему;
4) проверяет наличие пакета с указанным сигналом, сверяет его наименование и цифровую группу, при полном совпадении с полученными данными, вскрывает пакет и приступает к исполнению мероприятий, изложенных в пакете;
5) в случае несовпадения сигнала и цифровой группы либо отсутствия в ЦОУ, ДЧ соответствующих с поступившим сигналом пакетов немедленно докладывает об этом руководству органа, а также сообщает в государственный орган, откуда поступил сигнал.
62. При получении сообщения о чрезвычайных ситуациях природного либо техногенного характера (крупные пожары, производственные аварии, катастрофы и т.д.), а также чрезвычайных обстоятельствах социального и криминогенного характера (массовые беспорядки, побег осужденных, следственно-арестованных из-под стражи, самовольное оставление службы военнослужащими с оружием и т.д.) оперативный дежурный:
1) фиксирует в Тетради для записей точное время получения сообщения, его содержание, фамилию, должность, контактные телефоны лица, передавшего информацию, перепроверяет информацию;
2) немедленно докладывает о получении сообщения начальнику ЦОУ, ДЧ, начальнику органа или лицу, его замещающему;

57. Пакеттерді жедел кезекшілердің сейфтеріне сақтауға салуды құпия құжаттармен жұмыс істеуге тиісті рұқсаты бар үш қызметкерден тұратын комиссия жүргізеді.
Бұл ретте комиссияның құрамына құпия іс жүргізу не болмаса құжаттарды сақтауға тапсыратын әзірлеуші қызметтің жұмыскері кірмейді, жедел кезекші - сақтауға қабылдаушы.
Пакетті салу фактісі жөнінде комиссия акт жасайды, онда оның барлық деректемелері мен пакеттің өзінің тұтастығы көрсетіліп, сигналы бар пакеттің атауы жазылады.
58. Арнайы жедел жоспарлар, хабарландыру сигналдары бар пакеттер, оларды қолдану жөніндегі нұсқаулықтар мен жедел-қызметтік (жауынгерлік) қолданыстағы өзге де құжаттар ішкі тізімдемеге енгізіледі.
59. Ішкі істер органдарының жеке құрамын, оның ішінде жедел жағдай шиеленіскен кезде жинау үшін қызметкерлердің мекенжай деректері мен баяланыс телефондарын көрсетіп, "Қызмет бабында пайдалану үшін" белгісі бар жеке құрамды хабарландыру сызбалары әзірленеді. Жеке құрамды хабарландыру сызбаларын түзетуді қызметтер тоқсанына бір рет жүргізеді.
60. Орган басшылығын хабарландыруды жедел кезекші жүзеге асырады, ал қызметтердің басшылары мен жеке құрамды хабарландыру "Рупор" хабарландыру жүйесі немесе телефон арқылы хабарландыру сызбасы бойынша жүзеге асырылады.
6-тарау. Жедел кезекшінің жедел жағдай шиеленіскен және дағдарыстық жағдай кезіндегі іс-әрекеттері тәртібі
61. Жедел жағдай күрт шиеленіскен кезде жедел кезекші не оны алмастыратын адам:
1) басшылықтың нұсқауы бойынша хабарландырудың техникалық құралдары және жеке құрамды хабарландыру сызбасы арқылы органдардың жеке құрамын "Жинау жарияланды" сигналы бойынша уақтылы хабарландырып жинайды;
2) мүдделі құқық қорғау, арнайы органдарды және басқа да мемлекеттік органдарды хабарландырады.
62. ЖБО-ға және Кб-ге жедел-қызметтік (жауынгерлік) даярлықтың ең жоғары дәрежесін не болмаса арнайы жедел жоспарларды енгізу туралы сигнал (бұйрық, өкім) келіп түскен кезде жедел кезекші:
1) жедел кезекшінің жазбаларына арналған дәптерге сигналдың (бұйрықтың, өкімнің) шартты сөздік атауы мен оның сандық тобын, нақты алған уақытын, алған тәсілін (телефон арқылы, шифрлық жеделхат және т.б.), мемлекеттік органның атауын, ақпаратты берген адамның лауазымы мен тегін, сондай-ақ байланыс телефондарын жазып алады;
2) көрсетілген мекенжайға және телефонға қоңырау шалып, алынған сигнал мен оның (бұйрықтың, өкімнің) атауының дұрыстығын тексереді;

3) в установленном порядке вводит в действие соответствующие по характеру чрезвычайных происшествий специальные оперативные планы;
4) до развертывания Оперативного штаба обеспечивает контроль за выполнением первоочередных мероприятий и действует согласно инструкции введенного специального плана.
Глава 7. Порядок обеспечения сохранности служебной документации, вооружения, боеприпасов, специальных средств, средств связи и другого имущества
63. Вооружение, боеприпасы, специальные средства, средства связи и другое имущество хранятся в помещениях ЦОУ и ДЧ в условиях, обеспечивающих их сохранность.
Для хранения оружия, боеприпасов и специальных средств (имущества арттехвооружения) оборудуется специальная комната хранения оружия с техническим паспортом дежурной части согласно приложению 11 к настоящим Правилам (далее - Комната для хранения оружия).
Комната для хранения оружия располагается смежно с залом (комнатой) оперативного дежурного, оборудуется дверью из зала (комнаты), которая должна находиться под постоянным контролем оперативного дежурного.
Смежно с комнатой для хранения оружия располагается комната выдачи, приема и чистки оружия, вход в которую предусматривается из коридора дежурной части или вестибюля, в зависимости от планировочных решений.
В ней устанавливаются: столы с пулеуловителями, закрывающийся металлический ящик для сбора промасленной ветоши, бачок со смазкой, оборудованный разборным краном, огнетушители, плакаты по материальной части оружия.
Ключи от комнаты для хранения оружия и шкафов с оружием должны находиться у оперативного (старшего инспектора) дежурного.
Запасные экземпляры ключей от комнаты для хранения оружия и металлических шкафов хранятся у начальника органа или у лица его замещающего. В случае утраты ключа замок заменяется.
Комната для хранения оружия и металлические шкафы опечатываются личной печатью оперативного (старшего инспектора) дежурного.
Комната для хранения оружия оборудуется охранно-пожарной сигнализацией и видеонаблюдением с выводом в ЦОУ и дежурную часть. Внутри и снаружи помещения, а также в комнате выдачи и получения оружия должны быть установлены камеры видеонаблюдения, обеспечивающие обзор внутреннего пространства хранилища и входной двери с функциями записи в режиме реального времени, с возможностями сохранения и просмотра записей не менее 30 суток.
64. Примерный перечень нормативных правовых актов, служебной документации, находящихся в ЦОУ, ДЧ, указан в приложении 12 к настоящим Правилам.
Выдавать кому-либо нормативные правовые акты и другую служебную документацию без письменного разрешения начальника ЦОУ, ДЧ, начальника органа или лица его замещающего, не допускается.
О выдаче нормативного правового акта (служебного документа) делается отметка в Тетради для записей с указанием времени выдачи, наименования нормативного правового акта (служебного документа) и распиской получившего его лица, а по возвращении - запись с указанием времени возвращения, наименования нормативного правового акта (служебного документа) и распиской оперативного дежурного.
При изъятии (замене устаревшего) нормативного правового акта (служебного документа) составляется в установленном порядке новая опись нормативных правовых актов и служебной документации.

3) сигналды алғаны туралы орган басшылығына, сондай-ақ ЖБО, кезекші бөлімінің бастығына немесе оны алмастыратын адамға дереу баяндайды;
4) көрсетілген сигналы бар пакеттің бар-жоғын, оның атауы мен сандық тобын салыстыра тексеріп, алынған деректермен толық сәйкес келген жағдайда пакетті ашып, пакетте баяндалған іс-шараларды орындауға кіріседі;
5) сигнал мен сандық тобы сәйкес келмеген не болмаса ЖБО-да, Кб-де келіп түскен сигналы бар тиісті пакеттер болмаған жағдайда бұл туралы тез арада ІІО басшылығына баяндайды, сондай-ақ сигналды жіберген мемлекеттік органға хабарлайды.
63. Табиғи не болмаса техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар (ірі өрттер, өндірістік авариялар, апаттар мен т.б.), сондай-ақ әлеуметтік не криминогендік сипаттағы төтенше жағдайлар (жаппай тәртіпсіздіктер, сотталғандардың, тергеу қамауындағылардың қамаудан қашуы, қаруы бар әскери қызметшілердің қызмет өткеру орындарын өз бетінше тастап кетуі және т.б.) туралы хабарлама алған кезде жедел кезекші:
1) жедел кезекшінің жазбаларына арналған дәптерге нақты хабарламаны алған уақытын, оның мазмұнын, ақпаратты берген адамның тегін, лауазымын, байланыс телефондарын тіркейді, оны қайтып тексереді;
2) хабарламаны алғаны туралы ЖБО, кезекші бөлімнің және органның бастығына немесе оны алмастыратын адамға дереу баяндайды;
3) төтенше жағдайдың сипатына сәйкес келетін арнайы жедел жоспарды белгіленген тәртіппен енгізеді;
4) Жедел штаб өрістетілгенге дейін бірінші кезектегі іс-шаралардың орындалуын бақылауды қамтамасыз етеді және арнайы жоспар бойынша нұсқаулыққа сәйкес әрекет етеді.
7-тарау. Нормативтік актілердің, қызметтік құжаттаманың, қару-жарақтың, оқ-дәрілердің, арнайы құралдардың, байланыс құралдарының және басқа да мүліктің сақталуын қамтамасыз ету тәртібі
64. Қару-жарақ, арнайы құралдар, байланыс құралдары және басқа да мүлік ЖБО-ның, органның Кб-нің үй-жайларында олардың сақталуын қамтамасыз ететін жағдайларда сақталады.
Қаруды, оқ-дәрілерді және арнайы құралдарды (арттехқару-жарақ мүлкін) сақтау үшін осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес техникалық паспорты бар арнайы қару сақтайтын бөлме (бұдан әрі – Қару сақтауға арналған бөлме) жабдықталады.
Қаруды сақтауға арналған бөлме жедел кезекшінің залымен (бөлмесімен) жапсарлас орналасады, оның есігі залдың (бөлменің) ішінен жабдықталып жедел кезекшінің ұдайы бақылауында болуы тиіс.
Қаруды сақтауға арналған бөлменің жанында қаруды беретін және тазалайтын бөлме орналасады, оған кіретін есік жоспарлау шешімдеріне қарай, кезекші бөлімнің дәлізінен немесе вестибюльден шығатындай етіп қарастырылады.
Онда оқ қағатын үстелдер, жабылатын, майланған ветошь жинайтын метал жәшік, жақпа майы бар бачок, ашылатын кранмен жабдықталған өрт сөндіру құралдары, қарудың материалдық бөлігі жөніндегі плакаттар орнатылады.
Қаруды сақтауға арналған бөлменің және қаруы бар шкафтардың кілттері жедел кезекшіде болуы тиіс.
Қаруды сақтауға арналған бөлме мен металл шкафтар кілттерінің қосалқы даналары органның бастығында немесе оларды алмастыратын адамда сақталады. Кілт жоғалған жағдайда құлып ауыстырылады.
Қаруды сақтауға арналған бөлме мен металл шкафтар жедел кезекшінің жеке мөрімен мөрленеді.

65. Оперативный (старший инспектор) дежурный:
1) обеспечивает сохранность находящихся в ЦОУ, ДЧ нормативных правовых актов, служебной документации, оружия, боеприпасов, специальных средств, средств связи и другого имущества;
2) при наличии служебного удостоверения, взамен на карточку-заместитель, производит выдачу сотрудникам закрепленного за ними оружия и боеприпасов, средств связи и специальных средств, под расписку в Книге выдачи и приема имущества арттехвооружения, согласно приложению 13 к настоящим Правилам (далее – Книга выдачи);
3) при приеме от сотрудников оружия, боеприпасов и специальных средств сверяет их номера и количество, проверяет исправность и состояние, раскладывает их по установленным для хранения шкафам и местам, возвращает сотрудникам карточки-заместители (на оружие), расписывается и заполняет соответствующие графы в Книге выдачи;
При этом, выдача (получение) и прием (сдача) оружия и боеприпасов в комнате для выдачи, приема и чистки оружия сотрудниками осуществляется в строгом соответствии с требованиями по соблюдению мер безопасности, предусмотренными ведомственным нормативным актом.
4) о фактах утраты, задержки сдачи оружия, боеприпасов, средств связи и специальных средств сотрудниками органа немедленно докладывает письменным рапортом начальнику органа;
5) при обнаружении поломок, неисправностей, разукомплектования технических средств делает соответствующую запись в Журнале учета неисправностей технических средств и оборудования согласно приложению 14 к настоящим Правилам и докладывает об этом начальнику ЦОУ, ДЧ, начальнику органа или лицу, его замещающему.
Неисправные (разукомплектованные) технические средства хранятся отдельно от исправных;
6) отлучаясь по делам службы, а также для принятия пищи и отдыха, передает другому сотруднику дежурной смены ключи от опечатанных печатью оперативного дежурного комнаты и шкафов для хранения оружия и боеприпасов, а при возвращении принимает ключи и проверяет целостность оттисков печатей.
7) о нарушении печати на двери комнаты или шкафах для хранения оружия и боеприпасов, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 69 настоящих Правил, незамедлительно докладывает начальнику ЦОУ, ДЧ, начальнику органа либо лицу, его замещающему, который немедленно назначает комиссию для проверки наличия хранящегося в них имущества;
Сверяет наличие оружия, боеприпасов и другого имущества с описями и записями в Книге выдачи, о результатах докладывает начальнику ЦОУ, ДЧ, начальнику органа или лицу, его замещающему и действует по его указанию;
66. В соответствии с приказом МВД от 29 марта 2016 года № 313 "Об утверждении Инструкции по организации деятельности подразделений органов по контролю в сфере оборота гражданского и служебного оружия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13694), принимает на временное хранение вещи и документы, являющиеся орудием или непосредственным объектом правонарушения, оперативный дежурный или лицо его замещающее, на основании одного из следующих документов:
1) протокола изъятия оружия, боеприпасов, акта об изъятия оружия, боеприпасов из организаций, учреждений, предприятий составленного сотрудником органа;
2) рапорта сотрудника органа о добровольной сдаче, находке оружия, боеприпасов с приложением заявления лица, добровольного сдавшего или нашедшего эти предметы;
3) заявления граждан о добровольной сдаче или находке оружия, боеприпасов.
67. При приеме на временное хранение оружия, боеприпасов оперативный (старший инспектор) дежурный:

65. ЖБО-дағы, органның Кб-дегі негізгі заңнамалық және басқа да нормативтік құқықтық актілердің, қызметтік құжаттаманың үлгі тізбесі осы Қағидаларға 12-қосымшада көрсетілген.
ЖБО, органның Кб бастығының немесе оны алмастыратын адамның жазбаша рұқсатынсыз нормативтік құқықтық актілерді және басқа да қызметтік құжаттаманы біреуге беруге жол берілмейді.
Нормативтік құқықтық актіні (қызметтік құжаттаманы) беру туралы жедел кезекшінің жазбаларға арналған дәптерінде нормативтік құқықтық актінің (қызметтік құжаттаманы) берген уақытын, атауын көрсетіп, жазба жасалып, оны алған адамнан қолхат алынады, ал қайтарғаннан - кейін құқықтық актінің (қызметтік құжаттаманы) қайтарған уақытын, атауын көрсетіп, жазба жасалып, жедел кезекшіден қолхат алынады.
Нормативтік құқықтық акті (қызметтік құжаттама) алып қойылған (ескіні ауыстырылған) кезде белгіленген тәртіппен нормативтік құқықтық актінің және қызметтік құжаттаманың жаңа тізімдемесі толтырылады.
66. Жедел кезекші:
1) ЖБО-дағы, органның Кб-дегі нормативтік құқықтық актілердің, қызметтік құжаттаманың, қарудың, оқ-дәрілердің, арнайы құралдардың, байланыс құралдары мен басқа да мүліктің сақталуын қамтамасыз етеді;
2) қызметтік куәлік болған кезде полиция қызметкерлеріне алмастыру-карточкасының орнына бекітілген қару мен оқ-дәрілерді, байланыс құралдары мен арнайы құралдарды Арттехқару-жарақ мүлкін беру және қабылдау кітабында (бұдан әрі – Беру кітабы) осы Қағидаларға 13-қосымша (бұдан әрі – беру кітабы) қолхат арқылы береді;
3) полиция қызметкерлерінен қару, оқ-дәрілер мен арнайы құралдар қабылдаған кезде олардың нөмірлері мен санын салыстырып, ақаусыз болуын және жай-күйін тексереді, оларды сақтауға белгіленген шкафтар мен орындарға қояды, қызметкерлерге алмастыру-карточкаларды (қаруға) қайтарып, Беру кітабында қол қояды және оның тиісті бағандарын толтырады;
Бұл ретте, органның Кб-ден қаруларды беру, қабылдау және тазалау бөлмесінде қару мен оқтарды беру (алу) және қабылдау (тапсыру) қызметкерлермен ведомстволық нормативтік актімен қарастырылған қауіпсіздік шараларды сақтау бойынша талаптарға қатаң сай жүргізіледі.
4) полиция қызметкерлерінің қаруды, оқ-дәрілерді, байланыс құралдары мен арнайы құралдарды жоғалту, тапсыруды кешіктіру фактілері туралы жазбаша баянатпен ішкі істер органының бастығына дереу баяндайды;
5) техникалық құралдардың, мүліктің және құрал-жабдықтың сынуын, ақаулы болуын, бөлшектенуін анықтаған кезде Техникалық құралдар мен құрал-жабдықтың ақауларын есепке алу журналында осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес жазбалар жасауға және бұл туралы ЖБО, органның Кб бастығына немесе оны алмастыратын адамға баяндайды.
Ақаулы (бөлшектенген) техникалық құралдар ақаусыз құралдардан бөлек сақталады.
6) қолда ұстап жүретін радиостанциялардың жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында (техникалық мамандарды, кезекші көмекшесін тарта отырып) олардың аккумуляторлық блоктарын зарядтауды ұйымдастырады;
7) қызметтік істер бойынша, сондай-ақ тамақтану және демалу үшін кеткен кезде ауысым бойынша басшыға, қаруды сақтауға арналған бөлменің жедел кезекшінің мөрімен мөрленген кілтін беріп, ал қайтып оралған кезде кілттерді қабылдайды және мөрлердің бүтіндігін тексереді.
Кеткен (қайтып оралған), мөрленген қаруды сақтауға арналған бөлменің кілтін берген (қабылдаған) уақыты туралы жедел кезекшінің жазбаларына арналған дәптерде жазба жасайды.
Мысалы: "Мен, полиция подполковнигі Ж.Р. Сабырғалиев, 2014 жылғы 20 ақпанда сағат 14-30-да № 11 мөрмен мөрленген, қару мен оқ-дәрілерді сақтауға арналған бөлме мен шкафтардың кілттерін полиция подполковнигі Қ.В. Жанұзақовқа тапсырдым. Тапсырды (қолы). Қабылдады (қолы)";
"Мен, полиция подполковнигі Ж.Р. Сабырғалиев, 2014 жылғы 20 ақпанда сағат 15-30-да № 11 мөрмен мөрленген, қару мен оқ-дәрілерді сақтауға арналған бөлменің кілттерін полиция подполковнигі Қ.В. Жанұзақовтан қабылдадым. Қабылдады (қолы). Тапсырды (қолы)";
8) осы Қағидалардың 71-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, қару мен оқ-дәрілерді сақтауға арналған бөлменің немесе шкафтардың есіктеріндегі мөрдің бұзылғаны туралы ЖБО, органның Кб бастығына немесе оны алмастыратын адамға тез арада баяндап, оларда сақталатын мүліктің бар-жоғын тексеру үшін дереу комиссия тағайындайды.
Қаруды, оқ-дәрілерді және басқа да мүлікті Арттехқару-жарақ мүлкін беру және қабылдау кітаптарындағы тізімдемемен және жазбалармен салыстыра тексеріп, нәтижелері туралы ЖБО-ның, органның Кб бастығына немесе оны алмастыратын адамға баяндайды және оның нұсқауы бойынша әрекет етеді;
9) тапсырушыларда (алушыларда) ішкі істер органы берген, қаруды сақтауға және алып жүруге рұқсаты, жеке басын куәландыратын құжаты, іссапар куәлігі (ұйғарымы) болған кезде ішкі істер органдарының, басқа да министрліктер мен ведомстволардың қызметкерлерінен қару мен оқ-дәрілерді уақытша сақтауға қабылдайды.
67. "Ішкі істер органдарының азаматтық және қызметтік қару айналымы саласындағы бақылау жөніндегі бөлімшелерінің қызметін ұйымдастыру туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 29 наурыздағы № 313 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13694 болып тіркелді, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 31 мамырда жарияланды) сәйкес жедел кезекші немесе оны алмастыратын адам мынадай құжаттардың бірінің:

1) проверяет соответствие действительности записей в представленных ему документах о количестве, номерах, годах изготовления, внешнем состоянии оружия и боеприпасов. В случае расхождения составляется акт с участием лица, сдающего предметы вооружения;
2) помещает принятое оружие и боеприпасы в комнату для хранения оружия в отдельный железный шкаф, запирает и опечатывает его;
3) указывает в книге приема и сдачи дежурства о приеме на временное хранение оружия и боеприпасов (эти записи должны производиться до получения принятых на временное хранение предметов вооружения сотрудником органа, на которого возложены функции по обеспечению сохранности изъятого, добровольно сданного, найденного оружия и боеприпасов).
68. Принятое на временное хранение оружие и боеприпасы, по письменному указанию начальника ЦОУ, ДЧ, начальника органа или лица, его замещающего передаются под расписку сотруднику, на которого возложены функции сохранности указанных предметов вооружения.
69. Сотрудник дежурной смены, принявший от оперативного (старшего инспектора) дежурного на время его отсутствия ключи от комнаты и шкафов для хранения оружия, в целях организации срочной выдачи оружия, боеприпасов, средств индивидуальной защиты, средств связи, специальных средств, вскрывает в присутствии комиссии из трех сотрудников:
70. Постоянный контроль за состоянием и техническим обслуживанием средств связи, находящихся в ЦОУ и ДЧ должны осуществлять специалисты технической службы, о чем делается запись в Журнале учета неисправностей технических средств и оборудования.
Глава 8. Порядок обеспечения информационно - справочной работы и осуществления контроля за деятельностью ЦОУ и дежурных частей
71. Сотрудники дежурной смены ЦОУ и дежурной части:
1) по запросам сотрудников, находящихся на месте происшествия, участвующих в охране общественного порядка и дорожной безопасности, исполняющих другие служебные задания вне административного здания органа, осуществляет выдачу информации из имеющихся баз данных;
2) при необходимости информируют должностных лиц или граждан о местах расположения органов, подчиненных ему подразделений, номерах телефонов их дежурных частей, об адресах и служебных номерах телефонов участковых пунктов полиции.

1) қаруды, оқ-дәрілерді алып қою хаттамасының, ішкі істер органының қызметкері құрастырған, ұйымдардан, мекемелерден, кәсіпорындардан қаруды, оқ-дәрілерді алып қою актісінің;
2) осы бұйымдарды ерікті түрде тапсырған немесе тауып алған адамның өтінішін қоса отырып, қаруды ерікті түрде тапсыру, тауып алу туралы ішкі істер органының қызметкері баянатының;
3) азаматтың қаруды, оқ-дәрілерді ерікті түрде тапсырғаны немесе тауып алғаны туралы арызының негізінде құқық бұзушылық қаруы немесе тікелей объектісі болып табылатын заттар мен құжаттарды уақытша сақтауға қабылдайды.
68. Қаруды, оқ-дәрілерді уақытша сақтауға қабылдаған кезде жедел кезекші (аға инспектор):
1) оған берілген құжаттардағы қару мен оқ-дәрілердің саны, нөмірлері, шығарылған жылдары, сыртқы жағдайы туралы жазбалардың нақты жағдайға сәйкестігін тексереді. Алшақтық болған жағдайда қару-жарақ бұйымдарын тапсырып жатқан адамның қатысуымен акт жасайды;
2) қабылданған қару мен оқ-дәрілерді қаруды сақтауға арналған бөлмеде жеке темір шкафқа орналастырады, құлыптайды және оны мөрлейді;
3) Кезекшілікті қабылдау және тапсыру кітабында уақытша сақтауға қару мен оқ-дәрілерді қабылдағаны туралы көрсетеді (бұл жазбалар ішкі істер органының қызметкері уақытша сақтауға қабылданған қару-жарақ бұйымдарын алғанға дейін, алып қойылған, ерікті түрде тапсырылған, тауып алынған қару мен оқ-дәрілердің сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі функциялар жүктелген қызметкер жасайды)
69. Уақытша сақтауға қабылданған қару мен оқ-дәрілер ЖБО-ның, органның Кб бастығының немесе оны алмастыратын адамның жазбаша нұсқауы бойынша қол қою арқылы көрсетілген қару-жарақ бұйымдарын сақтау функциялары жүктелген қызметкерге беріледі.
Осы қызметкер мөрлеген шкаф кезекшілікті қабылдау және тапсыру кезінде мөрдің бедері бойынша сақтауға қабылданады.
70. Жедел кезекші (аға инспектор) болмаған кезде одан қаруды сақтауға арналған бөлменің және шкафтардың кілттерін қабылдаған кезекші ауысым қызметкері қаруды, оқ-дәрілерді, жеке қорғаныс құралдарын, байланыс құралдарын, арнайы құралдарды шұғыл беруді ұйымдастыру мақсатында органның үш қызметкерінен тұратын комиссияның қатысуымен қаруды сақтауға арналған бөлме мен шкафтарды ашады, көрсетілген құралдарды белгіленген тәртіппен береді.
71. ЖБО-да, органның Кб-де байланыс құралдарының жай-күйі мен оларға техникалық қызмет көрсетуді ұдайы бақылауды техникалық қызмет қызметкерлері жүзеге асыруы тиіс, бұл туралы техникалық құралдар мен жабдықтардың ақауларын есепке алу кітабына жазба жасалады.
8-тарау. ЖБО-ның, ішкі істер органдары кезекші бөлімдерінің қызметін бақылауды жүзеге асыру тәртібі

72. Сотрудникам дежурной смены ЦОУ, ДЧ не допускается передавать гражданам и должностным лицам сведения о месте жительства и номерах домашних телефонов работников государственных органов власти и управления, органов национальной безопасности, внутренних дел, прокуратуры, суда и членов их семей, а также сообщать сведения, составляющие государственную и служебную тайну.
73. Сотрудники ЦОУ и дежурной части вышестоящего органа полиции по отдельному графику, утвержденному руководством органа, осуществляют проверку деятельности ЦОУ и дежурных частей подчиненных подразделений.
В ходе проверки подлежат изучению следующие вопросы:
1) знание дежурной сменой оперативной обстановки на обслуживаемой территории;
2) своевременность доведения указаний, распоряжений и ориентировок до личного состава;
3) порядок приема, регистрации заявлений, сообщений граждан о правонарушениях и происшествиях, выдача талонов-уведомлений с уникальным номером;
4) наличие стендов, разъясняющих порядок обращения граждан с жалобами и заявлениями, графиков приема граждан руководителями органа, служб, участковыми инспекторами полиции;
5) оперативность принятия мер по раскрытию преступлений в дежурные сутки, розыску и задержанию скрывшихся преступников, реагирование нарядов КСП и выезд ДСОГ;
6) наличие специальных оперативных планов, их соответствие предъявляемым требованиям, порядок хранения и знание сотрудниками своих действий при осложнении оперативной обстановки (совершении тяжкого преступления, введении специальных оперативных планов);
7) соблюдение установленного порядка и сроков передачи информации о преступлениях и происшествиях в вышестоящие органы;
8) порядок ведения служебной документации, соблюдение режима секретности и пропускного режима;
9) состояние технической укрепленности дежурной части, комнаты для хранения оружия, охранно-пожарной сигнализации и их соответствие предъявляемым требованиям, наличие отдельных комнат для отдыха и приема пищи;
10) обеспеченность средствами связи, вооружением, боеприпасами, специальными средствами, средствами индивидуальной защиты, компьютерной и оргтехникой, автотранспортом;
11) наличие специальных помещений, комнат для разбирательства, их соответствие предъявляемым требованиям и соблюдение порядка содержания задержанных и доставленных лиц, а также ведение Книги учета лиц, доставленных в дежурную часть, согласно приложению 15 к настоящим Правилам;
12) наличие схем эвакуации людей и имущества при пожаре, средств пожаротушения и инструкции о мерах пожарной безопасности.

72. Жоғары тұрған ЖБО, ішкі істер органдары кезекші бөлімінің қызметкерлері орган басшылығы бекіткен жеке кесте бойынша бағынысты бөліністердің ЖБО және кезекші бөлімдерінің қызметін тексеруді жүзеге асырады.
Тексеріс барысында мынадай мәселелер:
1) кезекші ауысымның қызмет көрсететін аумақтағы жедел жағдайды білуі;
2) нұсқауларды, өкімдерді және бағдарларды жеке құрамның назарына уақтылы жеткізілуі;
3) қылмыстар мен оқиғалар туралы азаматтардың өтініштерін, хабарламаларын қабылдау, тіркеу, бірегей нөмірі бар хабарлама-талондарды беру тәртібі;
4) азаматтардың шағымдармен және өтініштермен өтініш білдіру тәртібін түсіндіретін стенділердің, ішкі істер органы, қызметтер басшыларының, учаскелік полиция инспекторларының азаматтарды қабылдау кестелерін бар-жоғы;
5) қылмыстарды кезекші тәулікте ашу, бой тасалаған қылмыскерлерді іздестіру және ұстау бойынша шараларды қабылдау жеделдігі, ПКК жасақшаларының ден қоюы және КЖТТ-ның шығуы;
6) арнайы жедел жоспарлардың бар-жоғы, олардың қойылатын талаптарға сәйкестігі, сақтау тәртібі және жедел жағдай күрделенген (ауыр қылмыс жасалған, арнайы жедел жоспарлар енгізілген) кезде қызметкерлердің өз іс-әрекеттерін білуі;
7) қылмыстар мен оқиғалар туралы ақпаратты жоғары тұрған ішкі істер органдарына берудің белгіленген тәртібі мен мерзімдерінің сақталуы;
8) қызметтік құжаттаманы жүргізу тәртібі, құпиялылық режимі мен өткізу режимін жүргізу тәртібі;
9) кезекші бөлімнің, қаруды сақтауға арналған бөлменің, күзет-өрт сигнализациясының техникалық нығайтылу жай-күйі және олардың қойылған талаптарға сәйкестігі, демалуға және тамақтануға арналған жекелеген бөлменің бар-жоғы;
10) байланыс құралдарының, қару-жарақтың, оқ-дәрілердің, арнайы құралдардың, жеке қорғаныс құралдарының, компьютерлік және ұйымдық техниканының, автокөліктің қамтамасыз етілуі;
11) өрт кезінде адамдар мен мүлікті эвакуациялау сызбаларының, өртті сөндіру құралдарының және өрт қауіпсіздігі шаралары туралы нұсқаулықтың бар-жоғы зерделенуі тиіс.
73. Ереже бұзудың анықталған барлық фактілері бойынша тексерісті жүзеге асырған қызметкер ол аяқталғаннан кейін осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес Ішкі істер органы тексерушілерінің ескертулер мен ұсыныстар кітабында жазба жасайды, бұл туралы белгіленген тәртіппен жазбаша баянатпен ІІО басшылығына баяндайды.

74. По всем выявленным фактам нарушений сотрудник, осуществлявший проверку, по ее окончанию производит запись в Книге замечаний и предложений проверяющих, согласно приложению 16 к настоящим правилам, о чем в установленном порядке письменным рапортом докладывает руководству органа.
75. Материально-техническое обеспечение ЦОУ, техническое обслуживание оборудования аппаратно-программного комплекса ЦОУ и вынесенных рабочих мест дежурных частей подразделений, его модернизация и развитие осуществляется подразделениями информатизации и связи ДП областей.
Глава 9. Порядок сбора и представления оперативной информации
Параграф 1. Требования к оперативной информации, представляемой в ЦОУ Штаба МВД
76. Оперативная информация, представляемая Департаментами полиции областей, городов республиканского значения, столицы и на транспорте, организациями образования МВД, другими территориальными органами внутренних дел в ЦОУ Штаба МВД, содержит сведения:
1) об обстоятельствах совершения преступления (дата, место, время, мотив, способ, характерные особенности, время поступления сообщения о преступлении);
2) об объекте преступного посягательства (наименование, адрес, ведомственная принадлежность, в т.ч. соответствие объекта требованиям хранения товарно-материальных ценностей и денежных средств, наличие и состояние охранно-пожарной или тревожной сигнализации, системы видеонаблюдения);
3) об обстоятельствах чрезвычайного происшествия (ситуации) готовится донесение по установленной форме, согласно приложения 17 к настоящим Правилам. Способ передачи информации - немедленно по имеющимся средствам связи. В период ликвидации последствий чрезвычайного происшествия (ситуации) - 3 раза в сутки передается дополнительная информация по состоянию на 06-00, 12-00 и 18-00 часов;
4) о причиненном материальном или ином ущербе;
5) о лицах, совершивших правонарушение (фамилия, инициалы, год рождения, место жительства, род занятий, занимаемая должность, наличие судимости, за какие преступления);
6) о похищенных вещах и автотранспортных средствах (количество, марка, модель, цвет, год выпуска, номерной знак похищенного автотранспорта, оружия и других предметов);
7) о погибших, потерпевших (фамилия, инициалы, год рождения, место жительства, род занятий, характер полученных телесных повреждений);
8) о результатах проведения первоначальных оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий по раскрытию преступления (по какой статье начато досудебное расследование), организационных мерах по ликвидации последствий происшествия (лица, ответственные за проведение мероприятий, кто из руководящего состава ДП(Т) выехал на место происшествия);
77. Дополнительно к указанным сведениям сообщается:
1) при пожарах:
характеристика и конструктивные особенности объекта, на котором возник пожар, какие силы и средства применялись для его ликвидации, что и на какие суммы уничтожено, наличие средств охранно-пожарной сигнализации и видеонаблюдения;
2) при дорожно-транспортных происшествиях:
принадлежность автотранспортного средства, марка, модель, номерной знак, установочные данные водителя, род занятий, находился ли водитель в состоянии алкогольного опьянения;
3) при чрезвычайных происшествиях в учреждениях Комитета уголовно-исполнительной системы (далее - КУИС) и специальных учреждениях органов внутренних дел:
наименование учреждения, вид режима, фамилия, инициалы, год рождения зачинщиков происшествия (о задержанных и заключенных под стражу лицах - вид совершенного преступления, об осужденных – на какой срок и когда осужден, об условно освобожденных и условно осужденных - из какого исправительного учреждения освобожден, с какого времени и где состоит на учете), фамилия, инициалы, год рождения потерпевших, если судимы - по какой статье и на какой срок осуждены (за что задержаны, арестованы), конец и начало срока по последней судимости.
4) при чрезвычайном происшествии и преступлении среди личного состава органов внутренних дел, воинских частей Национальной гвардии, уголовно-исполнительной системы, организаций образования МВД представляется сообщение с указанием:
- краткой фабулы чрезвычайного происшествия;
- сведения о сотруднике, совершившем правонарушение (фамилия, инициалы, год рождения, специальное звание, должность, наименование службы, образование, стаж работы в органах, семейное положение, находился ли в состоянии алкогольного или наркотического опьянения, фамилия, инициалы, год рождения, должность и место работы) потерпевших, причиненного им вреда, причина правонарушения;

74. ІІО ЖБО-ны материалдық-техникалық қамтамасыз етуді, ЖБО аппараттық-бағдарламалық кешенінің жабдықтарына және ІІО бөліністері кезекші бөлімдерінің шығарылған жұмыс орындарына техникалық қызмет көрсетуді, оны жаңғыртуды және дамытуды облыстың ПД Техникалық қызмет басқармасы жүзеге асырады.
9-тарау. Жедел ақпарат жинау және ұсыну тәртібі
Параграф 1. Ішкі істер министрлігі Штаб-департаменті ЖБО-ға ұсынылатын жедел ақпаратқа қойылатын талаптар
75. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Штаб-департаментінің Жедел басқару орталығына облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, елорданың және Көліктегі полиция департаменттерінің, ІІМ білім беру ұйымдарының, басқа да аумақтық ішкі істер органдары ұсынатын жедел ақпаратта мына мәліметтер қамтылу қажет:
1) қылмыс жасаудың мән-жайлары туралы (күні, орны, уақыты, себебі, мотиві, тәсілі, тән ерекшеліктері, қылмыс туралы ішкі істер органына келіп түскен уақыты);
2) қылмыстық қол сұғушылық объектісі туралы (атауы, мекенжайы, ведомстволық тиесілігі, оның ішінде объектінің тауарлық-материалдық бағалы заттарды және ақшалай қаражатты сақтау талаптарына сәйкестігі және күзет-өрт немесе дабыл сигнализациясының болуы және жай-күйі, бейнебақылау жүйесі);
3) төтенше жағдайлар туралы осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша мәлімдеме дайындалады. Ақпаратты беру тәсілі - қолда бар байланыс құралдары бойынша - шұғыл. Төтенше жағдай зардаптарын жою кезеңінде тәулігіне 2 рет сағат 06-00 және 18-00 сағаттағы жағдайда қосымша ақпарат ұсынылады;
4) келтірілген материалдық және өзге де зиян туралы;
5) құқық бұзушылық жасаған адамдар туралы (тегі, аты-жөні, туған жылы тұрғылықты жері, айналысатын кәсібі, атқарып отырған лауазымы, соттылығының бар-жоғы, қандай қылмыстар жасағаны);
6) ұрланған заттар мен автокөлік құралдары туралы (ұрланған автокөліктің, қарудың және басқа да заттардың саны, маркасы, түрі, түсі, шығарылған жылы, нөмірлік белгісі);
7) қаза болғандар, жәбірленушілер туралы (тегі, аты-жөні, туған жылы, тұрғылықты мекенжайы, айналысатын кәсібі, алынған дене жарақаттарының сипаттамасы);
8) бастапқы жедел-іздестіру іс-шараларын өткізу және қылмыстарды ашу тергеу амалдарының нәтижелері туралы (қай бап бойынша қылмыстық іс қозғалды), оқиға зардаптарын жою бойынша ұйымдастырушылық шаралары (іс-шараларды өткізуге жауаптылар), ПД, КПД басшы құрамынан оқиға орнына кім барды) туралы ақпарат.
76. Көрсетілген мәліметтерге қосымша:
1) өрт кезінде:
өрт болған объектінің сипаттамасы және конструктивті ерекшеліктері, оны жою үшін қандай күштер мен құралдар қолданылды, не жойылды және кандай сомаға жойылды, өрт сигнализациясының және бейнебақылау құралдарының болуы;
2) жол-көлік оқиғалары кезінде:
автокөлік құрадарының тиесілігі, маркасы, түрі, нөмірлік белгілері, жүргізушінің белгіленген деректері, айналысатын кәсібі, жолаушы алкогольдік мас күйде болғаны-болмағаны;
3) Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің (бұдан әрі – ҚАЖК) мекемелерінде және ішкі істер органдарының арнайы мекемелерінде:
мекеме атауы, режим түрі, оқиғаны бастаған адамдардың тегі, аты-жөні, туған жылы (ұсталған және қамауға алынған адамдар туралы –жасалған қылмыстар туралы түрі, сотталғандар туралы- қандай мерзімге және қашан сотталды, босатылғандар және шартты босатылғандар туралы – қай түзету орнынан босатылды, есепте қай уақыттан бастап және қайда тұр), жәбірленушілердің тегі, аты-жөні, туған жылы, егер сотталса- қандай бап бойынша және қай мерзімге сотталды (не үшін ұсталды, қамауға алынды), соңғы соттылығы бойынша мерзімнің аяқталуы мен басталуы.
4) Ішкі істер органдарының, Ұлттық ұланның, қылмыстық-атқару жүйесінің, ІІМ-нің білім беру ұйымдарының жеке құрамы арасында төтенше жағдайлар мен қылмыстар жасалған кезінде мыналарды көрсете отырып, хабарлама ұсынылады:
- төтенше жағайдың қысқаша фабуласы;
- құқық бұзушылық жасаған қызметкер (тегі, аты-жөні, туған жылы, арнайы атағы, лауазымы, қызмет атауы, білім, ішкі істер органдарындағы еңбек өтілі, отбасы жағдайы, алкогольдік немесе есірткілік мас күйде болғаны-болмағаны) және жәбірленушілер (тегі, аты-жөні, туған жылы, лауазымы және жұмыс орны) туралы мәліметтер.
77. Қылмыстарды ашуды немесе төтенше жағдайларды жою, ұрланған, жоғалған қаруды, құжаттар туралы қосымша жедел ақпарат ұсынылады.

78. О раскрытии преступлений, ликвидации побега или последствий чрезвычайного происшествия, о розыске похищенного, утраченного оружия, документов представляется дополнительная оперативная информация.
79. Информация, предусмотренная приложением 18 настоящих Правил, направляется в ЦОУ МВД и одновременно в соответствующую службу министерства, в функции которой входит рассмотрение сведений, изложенных в информации.
80. ДП(Т), как и в ЦОУ МВД, представляет оперативную информацию в ДП, на территории которого совершено преступление или происшествие.
81. Информацию о взяточничестве, хищении чужого имущества в крупных размерах ДП(Т) представляют в ЦОУ МВД в течение суток с момента регистрации в ЕРДР или установления по ранее возбужденным делам дополнительных обстоятельств.
82. Информацию о выявлении и изобличении в противоправной деятельности бандитских формирований, организованных преступных групп, преступлениях, совершенных отдельными членами таких групп ДП(Т) представляет в ЦОУ МВД в течение суток с момента регистрации в ЕРДР или установления по ранее возбужденным уголовным делам дополнительных обстоятельств.
83. По пожарам в ЦОУ МВД немедленно представляется информация с указанием причин возгорания, уточненной суммы материального ущерба и других обстоятельств происшествия.
84. Оперативная информация по линии Национальной гвардии – Комитета МВД Республики Казахстан в ЦОУ МВД представляется, согласно приложению 18 настоящих Правил.
85. За полноту, достоверность и своевременность представления в ЦОУ МВД информации о чрезвычайных происшествиях и тяжких преступлениях контроль осуществляют начальники ДП(Т) либо лица их замещающие.
86. Каждый случай нарушения установленных правил представления оперативной информации в ЦОУ МВД рассматривается как происшествие с проведением по каждому факту служебного расследования и привлечением виновных должностных лиц к дисциплинарной ответственности.
87. Оперативная информация направляется только от имени первых руководителей, а в их отсутствие - лиц, их замещающих.
88. Военно-следственными органами оперативная информация в ЦОУ МВД представляется по каналам связи ДП по месту своей дислокации.
Параграф 2. Составление и передача срочных донесений о фактах чрезвычайных ситуаций
89. Донесение о фактах чрезвычайных ситуаций (далее – ЧС) содержит следующие сведения:
1) дата ЧС, время - указывается местное время, действующее на территории, на которой возникла ЧС;
2) наименование ЧС;
3) место ЧС - область, район, город, расстояние и направление (северо-восток, восток, юго-восток, юг, юго-запад, запад, северо-запад) до областного центра, в границах городов – адрес;

78. Осы Қағидаларға 6-қосымшада сәйкес ақпарат ІІМ Штаб ЖБО-ға және ақпаратта көрсетілген мәліметтерді қарау функциясы жүктелген министрліктің тиісті қызметіне жолданады.
79. ПД, КПД ІІМ Штаб ЖБО-мен қатар аумағында қылмыс немесе төтенше жағдай жасалған ПД-ге же жедел ақпаратты ұсынады.
80. Пара алу, бөтеннің мүлкін ірі мөлшерде ұрлау туралы ақпаратты ПД, КПД ІІМ Штаб ЖБО-ға қылмыстық істі қозғау сәттен немесе бұрын қозғалған істер бойынша қосымша мән-жайларды анықтау сәттен бастап бір тәулік ішінде ұсынады.
81. Бандиттік құрылымдарды, ұйымдасқан қылмыстық топтарды анықтау және олардың құқыққа қарсы іс-әрекеттерін әшкерелеу, осы топтардың жекелеген мүшелері жасаған қылмыстар туралы ақпарат ПД, КПД ІІМ Штаб ЖБО-ға қылмыстық істі қозғау сәттен немесе бұрын қозғалған істер бойынша қосымша мән-жайларды анықтау сәттен бастап бір тәулік ішінде ұсынады.
82. Өрт бойынша ІІМ Штаб ЖБО-ға өрттену себептерін, материалдық зиянның нақтыланған сомасы және оқиғанын басқа да мән-жайлары туралы көрсетілген ақпарат шұғыл ұсынылады.
83. Қазақстан Республикасы ІІМ Ұлттық ұланы желісі бойынша жедел ақпарат ІІМ Штаб ЖБО-ға осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес ұсынылады.
84. ІІМ Штаб ЖБО-ға төтенше жағдайлар мен ауыр қылмыстар туралы ақпараттың толықтығы, шынайылығы және уақтылығы үшін ПД, КПД басшылары немесе оны алмастыратын адамдар жауап береді.
85. ІІМ Штаб ЖБО-ға ұсынылатын жедел ақпаратты ұсынудың белгіленген тәртібін бұзудың әрбір жағдайы төтенше жағдай ретінде қарастырылады және әрбір факті бойынша қызметтік тергеу жүргізіліп, кінәлі адамдар мен олардың басшылары тәртіптік жауапкершілікке тартылады.
86. Жедел ақпарат бірінші басшылардың атынан ғана, ал ол болмаған жағдайда – оны алмастыратын адамның атынан ғана ұсынылады.
87. Әскери-тергеу органдары ІІМ ШД-нің ЖБО-ға жедел ақпаратты орналасқан жері бойынша ПД-нің байланыс арналары бойынша ұсынады.
Параграф 2. Төтенше жағдайлар фактілері туралы шұғыл мәлімдемелерді құру және беру
88. Төтенше жағдайлар (бұдан әрі – ТЖ) фактілері туралы мынадай мәліметтер болуы тиіс:
1) ТД күні, уақыты - ТЖ болған аумақтағы жергілікті уақыты көрсетіледі;
2) ТЖ атауы;
3) ТЖ орны – облыс, аудан, қала, қашықтығы және облыстық орталыққа дейінгі бағыты (солтүстік-шығыс, шығыс, оңтүстік-шығыс, оңтүстік, оңтүстік батыс, батыс, солтүстік-батыс), қала шегінде- мекенжайы көрсетіледі.

4) наименование объекта и его ведомственная принадлежность;
5) количество пострадавших, в том числе погибших. Количество пострадавших (погибших) сотрудников органов указывается отдельно;
6) характеристика и масштаб ЧС – указывается: что пострадало и причина ЧС. Предварительная оценка материального ущерба в денежном (тысяч тенге) и в натуральном выражении;
7) влияние на работу других отраслей хозяйствования и органов – последствия ЧС на окружающую среду, жизнедеятельность населения, отраслей хозяйствования, функционирование которых невозможно из-за возникшей ЧС;
8) наименование органов, принимавших участие в ликвидации последствий ЧС;
9) количество задействованных сил и средств;
10) способность или неспособность выполнить собственными силами поставленную задачу по участию в ликвидации последствий ЧС;
11) потребность в дополнительных силах и средствах;
12) краткая характеристика деятельности органов при участии в ликвидации последствий ЧС - характер и объемы работ, количество смен, проблемные вопросы;
13) телефон (факс), телетайп, позывной и радиочастота начальника оперативного штаба органа, осуществляющего руководство ликвидацией последствий ЧС;
14) должность, фамилия, инициалы подписавшего донесение.
Глава 10. Порядок действий сотрудника дежурной смены при поступлении сообщений о преступлениях и происшествиях
Параграф 1. Убийство
90. При получении сообщения об убийстве сотрудник дежурной смены:
1) уточняет у заявителя:
время, место, обстоятельства совершения убийства;
установочные данные убитого (если они известны);
установочные данные (если они известны) преступника или подозреваемого, его приметы, наличие оружия, местонахождение в данное время, а если скрылся, пути отхода и возможные места появления и укрытия;
фамилию, имя, отчество, адрес (место жительства) заявителя;
2) для подтверждения информации незамедлительно направляет на место происшествия ближайшие наряды комплексных сил полиции, которые в последствии принимают меры по охране места происшествия и задержания преступников по "горячим следам";
3) при наличии на месте происшествия других пострадавших вызывает скорую медицинскую помощь.
91. После подтверждения информации об убийстве оперативный дежурный:
1) регистрирует сообщение в ЕРДР.
2) докладывает о происшествии начальнику органа или лицу, его замещающему, прокурору, оперативному дежурному вышестоящего органа;
3) незамедлительно направляет на место происшествия ДСОГ в составе:
заместителей начальника органа (по оперативной и следственной работе);
начальника Управления (отдела, отделения) криминальной полиции;
следователя;
сотрудника криминальной полиции;
участкового инспектора полиции, на участке которого совершено убийство;
специалиста-криминалиста, судебно-медицинского эксперта или врача, привлекаемого в качестве эксперта;
кинолога со служебно-розыскной собакой;
4) поддерживает постоянную радиокоммуникационную и мобильную связь с ДСОГ находящейся на месте происшествия, для обмена информацией и получения данных:
об отсутствии на потерпевшем части одежды, вещей, ценностей, документов, которые (по результатам осмотра) должны быть у него, и их приметах;
о возможных приметах преступника, а также телесных повреждениях и одежды, которые мог получить убийца при совершении преступления;
о направлении движения преступника после совершения преступления, использованном им транспорте, его приметах;
5) на основе данных, полученных от заявителя и руководителя ДСОГ, ориентирует о приметах преступника и его розыске:
дежурную часть ДП(Т), дежурные части соседних горрайлинорганов;
все наряды КСП, несущие службу на постах и маршрутах в районах железнодорожного вокзала, аэропорта, автовокзала, на автотрассах при выезде из города (района);
участковых инспекторов полиции;
дежурных специальных учреждений органов внутренних дел (далее - специальных учреждений);
медицинские учреждения (если имеются данные, что преступник при совершении убийства получил травму и может обратиться за медицинской помощью);
дежурного диспетчера автобусной станции;
дежурного диспетчера аэропорта;
дежурного железнодорожной станции, вокзала;
6) если известна или установлена личность преступника и направление, в котором он скрылся, организовывает имеющимися в распоряжении силами и средствами его преследование и задержание.

4) объект атауы және оның ведомстволық тиесілігі;
5) зардап шеккендердің, оның ішінде қаза болғандардың саны. Задап шеккен (қаза болған) ішкі істер органдары қызметкерлерінің саны бөлек көрсетіледі.
6) ТЖ сипаттамасы және көлемі, зардаптары және себептері. Материалдық зиянның құны және нақты зияны жағынан алдын ала бағасы (мың теңге) көрсетіледі.
7) шаруашылықтың басқа да салаларының және ішкі істер органдарының жұмысына – туындаған ТЖ-ге байланысты жұмыс істеу мүмкіндігі жоқ қоршаған ортаға, халықтың тұрмыс-тіршілігіне, шаруашылыққа ықпал етуі;
8) ТЖ зардаптарын жоюға қатысқан ішкі істер органдарының атауы;
9) жұмылдырылған күштер мен құралдардың саны;
10) ТЖ зардаптарын жоюға қатысу бойынша алға қойған міндеттерді өз күштері мен құралдарымен орындау мүмкіндігі немесе мүмкін еместігі;
11) қосымша күштер мен құралдардың қажеттілігі;
12) ТЖ зардаптарын жоюға қатысқан кезде ішкі істер органдары қызметінің қысқаша сипаттамасы- жұмыс сипаттамасы мен көлемі, ауысым саны, проблемалық мәселелер;
13) ТЖ зардаптарын жоюды басқаруды жүзеге асырған ішкі істер органы жедел штабы бастығының телефоны (факсы), телетайп, шақыру белгісі және радиожиілігі;
14) мәлімдемеге қол қойған адамның лауазымы, тегі.
10-тарау. Қылмыстар мен оқиғалар туралы хабарламалар келіп түскен кезде ішкі істер органы жедел кезекшісінің іс-қимылдар тәртібі
Параграф 1. Адам өлтіру
89. Адам өлтіру туралы хабарлама алған кезде кезекші ауысым қызметкері:
1) арызданушыдан:
кісі өлтіру уақытын, орнын, мән-жайларын;
өлген адамның анықтамалық деректерін (егер ол мәлім болса);
қылмыскердің (күдіктінің) анықтамалық деректерін (егер ол мәлім болса), оның белгілерін, қарудың бар-жоғын, осы уақытта жүрген жерін, ал егер жасырынып қалса, кеткен жолын және келуі және жасырынуы мүмкін жерлерді;
арызданушының тегін, атын, әкесінің атын, мекенжайын (тұрғылықты жерін) нақтылайды;
2) оқиға орнын күзету және қылмыскерді "ізін суытпай" ұстау үшін кісі өлтіру жасалған жерге жақын жерде қызмет өткеріп жүрген полицияның кешенді күштерінің жақын жасақшаларын дереу жібереді.
3) оқиға орнында басқа да зардап шегушілер болса, жедел медициналық жәрдем шақырады
90. Кісі өлтіру туралы ақпарат расталғаннан кейін:
1) хабарламаны ӨЕАК-ге тіркейді.;
2) оқиға туралы ішкі істер органының бастығына немесе оны алмастыратын адамға, прокурорға, жоғары тұрған органның жедел кезекшісіне баяндайды.
3) Құрамында:
ішкі істер органы бастығының орынбасарлары (жедел және тергеу жұмысы жөніндегі);
криминалдық полиция басқармасының (бөлімінің, бөлімшесінің) бастығы;
тергеуші;
криминалдық полиция қызметкері;
учаскесінде қылмыс жасалған учаскелік полиция инспекторы;
маман-криминалист, сот-медициналық сарапшы немесе сарапшы ретінде тартылатын дәрігер;
қызметтік-іздестіру иті бар кинолог болатын кезекші жедел-тергеу тобын (бұдан әрі – КЖТТ) жинап, оқиға орнына жібереді;
4) ақпаратпен алмасып, мынадай:
жәбірленушіде болуы тиіс киім-кешек бөлігінің, заттардың, бағалы заттардың құжаттардың жоқ екені және олардың белгілері туралы;
қылмыскердің ықтимал белгілері, сондай-ақ қылмыс жасаған кезде кісі өлтіруші алуы мүмкін дене жарақаттары мен киім-кешек;
қылмыс жасағаннан кейін қылмыскердің алған бағыты, ол пайдаланған көлік, оның белгілері және т.с.с. деректерді алу үшін оқиға орнында жүрген КЖТТ-мен ұдайы байланысты қамтамасыз етеді;
5) арызданушыдан және КЖТТ басшысынан алған деректердің негізінде:
ПД, КПД кезекші бөліміне, көршілес қалалық, аудандық, желілік органдардың кезекші бөлімдеріне;
темір жол вокзалы, әуежай, автовокзал аудандарында, қаладан (ауданнан) шығатын автожолдарда бекеттер мен бағыттарда қызмет өткеретін барлық ПКК жасақшаларына;
учаскелік полиция инспекторларына;
ішкі істер органдары арнайы мекемелерінің (бұдан әрі – арнайы мекемелер) кезекшілеріне;
медициналық мекемелерге (кісі өлтірген кезде қылмыскер жарақат алғаны және медициналық көмекке жүгінуі мүмкін екендігі туралы деректер болса);
автобус станциясының кезекші диспетчеріне;
әуежайдың кезекші диспетчеріне;
темір жол станциясының, вокзалдың кезекшісіне қылмыскердің белгілері мен оны іздестіру туралы бағдар береді;
6) егер қылмыскердің жеке басы және жасырынған бағыты белгілі немесе анықталған болса, қарамағындағы қолда бар күштермен және құралдармен оны қудалауды және ұстауды ұйымдастырады.
91. Қажет болған жағдайда, ішкі істер органы бастығының немесе оны алмастыратын адамның нұсқауы бойынша, ал ол болмаған жағдайда өздігінен қаланың (ауданның) аумағында арнайы жедел жоспарларды іске қосады.

92. При необходимости, по указанию начальника органа либо лица, его замещающего, а в его отсутствие самостоятельно, вводит в действие на территории города (района) необходимые специальный оперативные планы.
93. Одновременно через оперативного дежурного ДП(Т) просит руководство ДП(Т) о введении в действие специальных оперативных планов на территории соседних районов, городов (районов), участках обслуживания, местах наиболее вероятного передвижения и появления преступника.
94. В случаях, когда к преступлению установлена причастность военнослужащего, сообщает об этом военному прокурору, дежурному войсковой части и организовывает взаимодействие в работе по раскрытию преступления и задержанию преступника.
Параграф 2. Обнаружение трупа
95. При получении сообщения об обнаружении трупа оперативный дежурный:
1) уточняет у заявителя:
время, точное место и обстоятельства обнаружения трупа;
нет ли на трупе или одежде потерпевшего внешних признаков насилия;
фамилию, имя, отчество, адрес (место жительства) заявителя;
2) регистрирует сообщение в Книгу учета информации (далее – КУИ).
96. После подтверждения информации об обнаружении трупа:
1) докладывает о происшествии начальнику органа либо лицу, его замещающему, прокурору, оперативному дежурному вышестоящего органа;
2) направляет для охраны места происшествия ближайшие наряды КСП, несущие службу вблизи места обнаружения трупа.
3) незамедлительно направляет на место происшествия ДСОГ в составе:
следователя;
сотрудника криминальной полиции;
участкового инспектора полиции, на участке которого обнаружен труп;
специалиста-криминалиста, судебно-медицинского эксперта или врача, привлекаемого в качестве эксперта;
кинолога со служебно-розыскной собакой;
97. Поддерживает постоянную радиокоммуникационную и мобильную связь с ДСОГ, выехавшей на место происшествия, для обмена вновь полученной информацией и принятия необходимых мер.
98. При обнаружении на трупе признаков насильственной смерти и в зависимости от их характера дальнейшие мероприятия проводит в соответствии с пунктами параграфа 1 (убийство) настоящих Правил.
Параграф 3. Без вести пропавший
99. Сотрудник дежурной смены при получении сообщения о без вести пропавшем гражданине:
1) предупреждает заявителя, от которого поступило сообщение, о недопущении прикасания к вещам пропавшего и другим предметам, на которых могут сохраниться следы пальцев рук;
2) уточняет фамилию, имя, отчество и адрес (место жительства) сообщившего;
3) регистрирует сообщение в КУИ.
100. Проверяет пропавшего по учетам:
1) задержанных и арестованных лиц, в том числе в административном порядке;
2) несчастных случаев;
3) неопознанных трупов;
4) больниц, моргов;
5) специальных учреждений.

92. Біруақытта ПД, КПД-нің жедел кезекшісі арқылы ПД, КПД басшылығынан көршілес аудандардың, қалалардың (аудандардың) аумағында, қызмет көрсететін учаскелерде, қылмыскер ықтимал жүруі немесе болуы мүмкін жерлерде арнайы жедел жоспарларды іске қосуды сұрайды.
93. Қылмысқа әскери қызметшінің қатыстылығы анықталған жағдайда бұл туралы әскери прокурорға, әскери бөлімнің кезекшісіне хабарлау және қылмысты ашу мен қылмыскерді ұстау жұмысында өзара іс-қимыл жасасуды ұйымдастырады.
Параграф 2. Мәйіттің табылуы
94. Мәйіт табылғаны туралы хабарлама алған кезде жедел кезекші:
1) арызданушыдан:
мәйіт табылған уақытты, нақты орнын және мән-жайларын;
мәйітте немесе жәбірленушінің киімінде зорлық-зомбылықтың сыртқы белгілерінің бар-жоғын;
арызданушының тегін, атын, әкесінің атын, мекенжайын (тұрғылықты жерін) нақтылайды;
2) хабарламаны ӨЕАК-ге тіркейді.
95. Мәйіт табылғаны туралы ақпарат расталғаннан кейін:
1) оқиға туралы ішкі істер органының бастығына немесе оны алмастыратын адамға, прокурорға, жоғары тұрған органның жедел кезекшісіне баяндайды;
2) оқиға орнын күзету үшін мәйіт табылған жерге жақын жерде қызмет өткеріп жүрген ПКК жасақшаларын дереу жібереді.
3) Құрамында:
тергеуші;
криминалдық полиция қызметкері;
учаскесінде мәйіт табылған учаскелік полиция инспекторы;
маман-криминалист, сот-медициналық сарапшы немесе сарапшы ретінде тартылатын дәрігер;
қызметтік-іздестіру иті бар кинолог;
жол полициясы қызметкері (егер мәйіт жолда немесе оның жанында табылса) болатын КЖТТ-ны жинап және оқиға орнына жібереді.
96. Жаңадан алынған ақпаратпен алмасу және қажетті шаралар қабылдау үшін оқиға орнына шыққан КЖТТ-мен ұдайы байланыс ұстайды.
97. Мәйітте зорлықпен өлтіру белгілері табылған жағдайда және олардың сипатына қарай одан кейінгі іс-шараларды осы Қағидалардың 12-бөлімінің (кісі өлтіру) тармақтарына сәйкес жүргізеді.
Параграф 3. Хабар-ошарсыз кеткен адам
98. Хабар-ошарсыз кеткен азамат туралы хабарлама алған кезде жедел кезекші:
1) хабарлама келіп түскен арызданушыны жоғалған адамның заттарына және оның қол саусақтарының іздері қалуы мүмкін басқа да заттарға қол тигізбеуін ескертеді;
2) хабарлаған адамның тегін, атын, әкесінің аты мен мекенжайын (тұрғылықты жерін) нақтылайды;
3) хабарламаны ӨЕАК-ге тіркейді.
99. Ақпарат расталғаннан кейін жоғалған адамды:
1) ұсталғандар мен қамауға алынған, оның ішінде әкімшілік тәртіппен ұсталғандардың;
2) жазатайым оқиғалардың;
3) танылмаған мәйіттердің;
4) ауруханалардың, мәйітханалардың;
5) арнайы мекемелердің есептері бойынша тексереді.
100. Ішкі істер органының бастығына немесе оны алмастыратын адамға, прокурорға, жоғары тұрған органның жедел кезекшісіне баяндайды.

101. Докладывает начальнику органа или лицу, его замещающему, оперативному дежурному вышестоящего органа.
102. Направляет к месту последнего пребывания без вести пропавшего, сотрудника криминальной полиции, а в необходимых случаях ДСОГ, для проведения осмотра жилища пропавшего и окружающей местности, с целью обнаружения и изъятия отпечатков пальцев рук, предметов, вещей и документов, могущих облегчить розыск пропавшего.
103. Ориентирует о розыске и приметах потерпевшего:
1) все наряды КСП и ближайшие территориальные и линейные отделы, отделения полиции;
2) участковых инспекторов полиции;
3) инспекторов ювенальной полиции;
4) дежурных специальных учреждений.
104. Дальнейшие мероприятия по розыску без вести пропавшего, осуществляются сотрудниками криминальной полиции во взаимодействии с другими службами органов внутренних дел.
Параграф 4. Умышленное причинение вреда здоровью
105. При получении сообщения об умышленном причинении вреда здоровью сотрудник дежурной смены:
1) уточняет у заявителя:
время, место, обстоятельства совершения преступления;
установочные данные потерпевшего и место его нахождения в данное время;
установочные данные (если известны) преступника или подозреваемого, его приметы, наличие оружия, местонахождение в данное время, а если скрылся, возможные пути его отхода, места появления и укрытия;
фамилию, имя, отчество, адрес (место жительства) заявителя (потерпевшего);
2) незамедлительно направляет для охраны места происшествия и задержания преступника по "горячим следам" ближайшие наряды КСП, несущие службу вблизи места совершения преступления;
3) регистрирует сообщение в ЕРДР.
106. После подтверждения информации о причинении вреда здоровью вызывает скорую медицинскую помощь для оказания помощи потерпевшему.
107. Докладывает о происшествии начальнику органа либо лицу, его замещающему, при необходимости - прокурору, оперативному дежурному вышестоящего органа.
108. Незамедлительно направляет на место происшествия ДСОГ, участкового инспектора полиции, на участке которого совершено преступление;
109. Если известна или установлена личность преступника и направление, в котором он скрылся, организовывает имеющимися в распоряжении силами и средствами его преследование и задержание.
110. Ориентирует о приметах преступника и его розыске все наряды КСП, несущие службу на постах и маршрутах в районах железнодорожного вокзала, аэропорта, автовокзала, на автотрассах при выезде из города (района).

101. Хабар-ошарсыз жоғалған адам соңғы болған жерге криминалдық полиция қызметкерін, ал қажет болған жағдайда, жоғалған адамды іздестіруді жеңілдететін, қол саусақтарының іздерін, бұйымдарды, заттар мен құжаттарды анықтау және алу мақсатында жоғалған адамның тұрғын үйі мен айналасындағы жерлерді тексеру үшін КЖТТ-ны жібереді.
102. Жоғалған адамды іздестіру және бұйымдары туралы:
1) ПКК-ның барлық жасақшалары мен жақын жердегі аумақтық және желілік бөлімдерге, полиция бөлімшелеріне;
2) учаскелік полиция инспекторларына;
3) кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі полиция инспекторларына;
4) арнайы мекемелердің кезекшілеріне бағдар береді.
103. Хабар-ошарсыз жоғалған адамды іздестіру жөніндегі одан кейінгі іс-шараларды ішкі істер органының басқа қызметтерімен өзара іс-қимыл жасаса отырып, криминалдық полиция қызметкерлері жүзеге асырады.
Параграф 4. Денсаулыққа қасақана зиян келтіру
104. Денсаулыққа қасақана зиян келтіру туралы хабарлама алған кезде жедел кезекші:
1) арызданушыдан:
қылмыс жасалған уақытты, орнын, мән-жайларын;
жәбірленушінің анықтамалық деректерін және оның осы уақытта қайда екенін;
қылмыскердің немесе күдіктінің анықтамалық деректерін (егер ол белгілі болса), оның белгілерін, қарудың бар-жоғын, осы уақытта қайда екенін, ал егер жасырынып қалса, кеткен жолын және келуі және жасырынуы мүмкін жерлерді;
арызданушының (жәбірленушінің) тегін, атын, әкесінің атын, мекенжайын (тұрғылықты жерін) нақтылайды;
2) оқиға орнын күзету және қылмыскерді "ізін суытпай" ұстау үшін қылмыс жасалған жерге жақын жерде қызмет өткеріп жүрген ПКК жасақшаларын дереу жібереді;
3) хабарламаны ӨЕАК-ге тіркейді.
105. Денсаулыққа зиян келтіру туралы ақпарат расталғаннан кейін жәбірленушіге көмек көрсету үшін жедел медициналық көмек шақырады.
106. Оқиға туралы ішкі істер органының бастығына немесе оны алмастыратын адамға, қажет болған жағдайда, прокурорға, жоғары тұрған органның жедел кезекшісіне баяндайды.
107. КЖТТ-ны, учаскесінде қылмыс жасалған учаскелік полиция инспекторын жинап оқиға орнына жібереді.
108. Егер қылмыскердің жеке басы және жасырынған бағыты белгілі немесе анықталған болса, қарамағындағы қолда бар күштермен және құралдармен оны қудалауды және ұстауды ұйымдастырады.
109. Қылмыскердің белгілері мен оны іздестіру туралы темір жол вокзалы, әуежай, автовокзалдың аудандарындағы, қаладан (ауданнан) шығатын автожолдардағы бекеттер мен бағыттарда қызмет өткеретін барлық ПКК жасақшаларына бағдар береді.
110. Егер жәбірленуші адам медициналық мекемеде болса, қылмыс жасау мән-жайларын және қылмыскерді іздестіру үшін қажетті мәліметтерді егжей-тегжей анықтау үшін КЖТТ-ны оқиға орнына жібереді.

111. Если потерпевшее лицо находится в медицинском учреждении, направляет ДСОГ, для выяснения подробных обстоятельств совершения преступления и сведений, необходимых для розыска преступника.
112. Поддерживает постоянную радиокоммуникационную и мобильную связь с ДСОГ, выехавшей на место происшествия, с целью обмена информацией, имеющей значение для розыска преступника.
113. В случаях, когда к преступлению установлена причастность военнослужащего, сообщает об этом военному прокурору, дежурному войсковой части и организовывает взаимодействие в работе по раскрытию преступления и задержанию преступника.
Параграф 5. Разбой
114. При получении сообщения о разбое сотрудник дежурной смены:
1) уточняет у заявителя:
время, место, обстоятельства совершения преступления;
количество преступников, их приметы, наличие оружия, установочные данные (если известны);
описание похищенного имущества;
какие следы могли остаться на одежде и телах преступников;
если преступники скрылись, - пути их возможного отхода, места их появления и укрытия;
если на месте происшествия имеются пострадавшие, при необходимости, вызывает медицинских работников (скорую помощь);
установочные данные потерпевшего либо заявителя (фамилия, имя, отчество, место жительства);
2) регистрирует сообщение в ЕРДР;
3) направляет на место происшествия ближайшие наряды КСП и участкового инспектора полиции, после подтверждения информации о совершении разбойного нападения, направляет ДСОГ;
4) докладывает о происшествии начальнику органа либо лицу, его замещающему, прокурору, оперативному дежурному вышестоящего органа;
5) при разбойном нападении с проникновением в служебное, производственное помещение или хранилище, обеспечивает вызов руководителей предприятия, учреждения, организации или материально-ответственных лиц, с целью установления размера нанесенного ущерба и подробного описания похищенного;
6) организовывает выезд на место происшествия:
начальника отдела, отделения криминальной полиции;
участкового инспектора полиции, на участке которого совершено преступление;
кинолога со служебно-розыскной собакой;
7) если лицо, подвергшееся нападению, находится в медицинском учреждении, направляет к потерпевшему сотрудника криминальной полиции для выяснения подробных обстоятельств, совершенного преступления и сведений, необходимых для розыска преступника;
8) если известна или установлена личность преступника и направление, в котором он скрылся:
организовывает имеющимися силами и средствами его преследование и задержание;
ориентирует о приметах преступника и его розыске все наряды КСП, несущие службу на постах и маршрутах в районах железнодорожного вокзала, аэропорта, автовокзала, на автотрассах при выезде из города (района):
участковых инспекторов полиции;
дежурного диспетчера автобусной станции;
дежурного диспетчера аэропорта;
дежурного железнодорожной станции, вокзала;
9) поддерживает постоянную радиокоммуникационную и мобильную связь с ДСОГ, выехавшей на место происшествия, с целью обмена вновь полученной информацией, имеющей значение для розыска преступника;
10) в случае, если преступник скрылся на автомототранспорте и известны приметы транспорта или преступника, по указанию начальника органа либо лица, его замещающего, а в его отсутствие - самостоятельно, вводит в действие соответствующий специальный оперативный план и организовывает блокирование дороги по направлению движения преступника;
11) в случаях, когда к преступлению установлена причастность военнослужащего, сообщает об этом военному прокурору, дежурному войсковой части и организовывает взаимодействие в работе по раскрытию преступления и задержанию преступника.
115. В случае совершения разбойного нападения с ущербом в крупном размере, ДСОГ, возглавляет заместитель начальника органа по оперативной или следственной работе.

111. Жаңадан алынған ақпаратпен алмасу және қажетті шаралар қабылдау үшін оқиға орнына шыққан КЖТТ-мен ұдайы байланыс жасауды қамтамасыз етеді.
112. Қылмысқа әскери қызметшінің қатыстылығы анықталған жағдайда бұл туралы әскери прокурорға, әскери бөлімнің кезекшісіне хабарлайды және қылмысты ашу мен қылмыскерді ұстау жұмысында өзара іс-қимыл жасасуды ұйымдастырады.
Параграф 5. Қарақшылық
113. Қарақшылық туралы хабарлама алған кезде жедел кезекші:
1) арызданушыдан:
қылмыс жасалған уақытын, орнын, мән-жайларын;
қылмыскерлердің санын, олардың белгілерін, қарудың бар-жоғын, анықтамалық деректерін (белгілі болса);
қылмыскерлер не ұрлағанын және ұрланған мүліктің сипаттамасын; 4) қылмыскерлердің киімдері мен денелерінде қандай іздер қалуы мүмкін екендігін;
қылмыскерлер жасырынып қалса, кеткен жолын және келуі және жасырынуы мүмкін жерлерді нақтылайды;
егер оқиға орнында зардап шеккендер болса, қажет болған жағдайда, медицина қызметкерлерін (жедел жәрдем) шақырады;
егер қарақшылық шабуыл туралы басқа адам хабарласа, жәбірленушінің және арызданушының анықтамалық деректерін (тегін, атын, әкесінің атын, тұрғылықты жерін) сұрайды;
2) хабарламаны АЕАК-ге тіркейді;
3) ПКК-ның жақын жердегі жасақшалары мен учаскелік полиция инспекторын оқиға орнына жібереді, қарақшылық шабуыл туралы ақпарат расталғаннан кейін КЖТТ-ны жібереді.
4) оқиға туралы ішкі істер органының бастығына немесе оны алмастыратын адамға, прокурорға, жоғары тұрған органның жедел кезекшісіне баяндайды;
5) қызметтік, өндірістік үй-жайға немесе сақтау орнына кіре отырып, қарақшылық шабуыл жасалған кезде келтірілген залалдың көлемін анықтау және ұрланған заттарды егжей-тегжей сипаттау үшін кәсіпорынның, мекеменің, ұйымның басшылары мен материалдық жауапты адамдарды шақыруды қамтамасыз етеді;
6) оқиға орнына:
криминалдық полиция бөлімі, бөлімшесі бастығын;
учаскесінде қылмыс жасалған учаскелік полиция инспекторын;
қызметтік-іздестіру иті бар кинологтың шығуын қамтамасыз етеді;
7) қарақшылық шабуыл жасалған адам медициналық мекемеде болса, қылмыс жасау мән-жайларын және қылмыскерді іздестіру үшін қажетті мәліметтерді егжей-тегжей анықтау үшін жәбірленушіге криминалдық полиция қызметкерін жібереді.
8) егер қылмыскердің жеке басы және жасырынған бағыты белгілі немесе анықталған болса:
қолда бар күштермен және құралдармен оны қудалауды және ұстауды ұйымдастырады;
қылмыскердің белгілері мен оны іздестіру туралы темір жол вокзалы, әуежай, автовокзалдың аудандарындағы, қаладан (ауданнан) шығатын автожолдардағы бекеттер мен бағыттарда қызмет өткеретін барлық ПКК жасақшаларына;
учаскелік полиция инспекторларына;
автобус станциясының кезекші диспетчеріне;
әуежайдың кезекші диспетчеріне;
темір жол станциясының, вокзалдың кезекшісіне бағдар береді;
9) жаңадан алынған ақпаратпен алмасу және қажетті шаралар қабылдау үшін оқиға орнына шыққан КЖТТ-мен ұдайы байланыс жасауды қамтамасыз етеді;
10) егер қылмыскер автомотокөлік құралымен кетіп қалса және көліктің немесе қылмыскердің белгілері белгілі болса, ішкі істер органы бастығының немесе оны алмастыратын адамның нұсқауы бойынша, ал ол болмаған жағдайда, өздігінен "Тосқауыл" арнайы жедел жоспарын қолданысқа енгізу және қылмыскердің қозғалыс бағыты бойынша жолдарды жабады;
11) қылмысқа әскери қызметшінің қатыстылығы анықталған жағдайда бұл туралы әскери прокурорға, әскери бөлімнің кезекшісіне хабарлау және қылмысты ашу мен қылмыскерді ұстау жұмысында өзара іс-қимыл жасасуды ұйымдастырады.
114. Қарақшылық шабуыл ірі көлемде залал келтіріп жасалған жағдайда, КЖТТ-ны, әдетте, орган бастығының жедел немесе тергеу жұмысы жөніндегі орынбасарлары басқарады.

Параграф 6. Вымогательство
116. При получении сообщения о вымогательстве, сотрудник дежурной смены:
1) уточняет у заявителя:
время, место, обстоятельства и способ совершения вымогательства;
количество вымогателей, их вооружение и предъявляемые ими требования;
установочные данные вымогателей, имеются ли среди них знакомые;
если преступники скрылись, - пути их возможного отхода, места их появления и укрытия;
если вымогатели назначили время и место встречи, - точное время и место встречи;
установочные данные потерпевшего либо заявителя (фамилия, имя, отчество, место жительства);
2) если на месте происшествия имеются пострадавшие, при необходимости, вызывает медицинских работников (скорую помощь);
3) регистрирует сообщение в ЕРДР;
4) направляет на место происшествия ближайший наряд КСП, после подтверждения информации немедленно докладывает о факте вымогательства начальнику органа или лицу, его замещающему, оперативному дежурному вышестоящего органа.
5) целях предотвращения возможности утечки информации, в дальнейшем действует по указанию начальника органа или его заместителя по оперативной работе.
Параграф 7. Грабеж
117. При получении сообщения о грабеже, сотрудник дежурной смены:
1) уточняет у заявителя:
время, место, обстоятельства совершения преступления;
приметы преступника и места возможного его нахождения (если они известны заявителю), появления и укрытия, наличие оружия;
какое имущество было похищено преступником;
какие следы могли остаться на одежде и телах преступников;
фамилию, имя, отчество и место жительства потерпевшего, а если об этом заявило другое лицо, то и заявителя;
2) регистрирует сообщение в ЕРДР;
3) направляет на место происшествия ближайшие наряды КСП, после подтверждения информации о совершении грабежа направляет на место происшествия ДСОГ;
4) докладывает о происшествии начальнику органа или лицу, его замещающему, начальнику отдела, отделения криминальной полиции, прокурору, оперативному дежурному вышестоящего органа;
5) при грабеже с проникновением в служебное, производственное помещение или хранилище обеспечивает вызов руководителей предприятия, учреждения, организации или материально-ответственных лиц, с целью установления размера нанесенного ущерба и подробного описания похищенного;
6) организовывает на место происшествия выезд:
начальника отдела, отделения криминальной полиции;
участкового инспектора полиции, на участке которого совершено преступление;
кинолога со служебно-розыскной собакой;
7) если лицо, подвергшееся нападению, находится в медицинском учреждении, направляет к потерпевшему сотрудника криминальной полиции для выяснения подробных обстоятельств совершенного преступления и сведений, необходимых для розыска преступника;
8) если известна или установлена личность преступника и направление, в котором он скрылся:
организовывает имеющимися силами и средствами его преследование и задержание;
ориентирует о приметах преступника и его розыске все наряды КСП, несущих службу на постах и маршрутах в районах железнодорожного вокзала, аэропорта, автовокзала, на автотрассах при выезде из города (района):
участковых инспекторов полиции;
дежурных специальных учреждений;
медицинские учреждения (если имеются данные, что преступник при совершении грабежа получил травму и может обратиться за медицинской помощью);
дежурного диспетчера автобусной станции;
дежурного диспетчера аэропорта;
дежурного железнодорожной станции, вокзала;
9) поддерживает постоянную радиокоммуникационную и мобильную связь с ДСОГ, выехавшей на место происшествия, с целью обмена информацией, имеющей значение для розыска преступника;
10) в случае, если преступник скрылся на автомототранспорте и известны приметы транспорта или преступника, по указанию начальника органа либо лица, его замещающего, а в его отсутствие - самостоятельно, вводит в действие соответствующий специальный оперативный план и организовывает блокирование дорог по предполагаемому направлению движения преступника;
11) в случаях, когда к преступлению установлена причастность военнослужащего, сообщает об этом военному прокурору, дежурному войсковой части и организовывает взаимодействие в работе по раскрытию преступления и задержанию преступника.
118. В случае совершения грабежа с ущербом в крупном размере, ДСОГ возглавляет заместители начальник органа по оперативной или следственной работе.

Параграф 6. Бопсалау
115. Бопсалау туралы хабарлама алған кезде жедел кезекші:
1) арызданушыдан:
бопсалау жасалған уақытты, орынды, мән-жайларын және жасалу тәсілін:
бопсалаушылардың санын, олардың қарулануын және олар қоятын талаптарды;
бопсалаушылардың анықтамалық деректерін, олардың арасында таныстарының бар-жоғын;
қылмыскерлер жасырынып қалса, кеткен жолын және келуі және жасырынуы мүмкін жерлерді;
егер бопсалаушылар кездесу уақыты мен орнын белгілесе, нақты кездесу уақыты мен орнын нақтылайды;
2) оқиға орнында басқа да зардап шегушілер болса, қажет болған жағдайда, медицина қызметкерлерін (жедел жәрдем) шақырады;
3) хабарламаны ӨЕАК-ге тіркейді;
4) оқиға орнына ПКК-ның жақын жердегі жасақшаларын жіберіп, ақпарат расталғаннан кейін бопсалау фактісі туралы ішкі істер органының бастығына немесе оны алмастыратын адамға, жоғары тұрған органның жедел кезекшісіне баяндайды;
5) ақпараттың жария болу мүмкіндігін болдырмау мақсатында одан әрі ішкі істер органы бастығының немесе оның жедел жұмыс жөніндегі орынбасарының нұсқауы бойынша әрекет етеді.
Параграф 7. Тонау
116. Тонау туралы хабарлама алған кезде жедел кезекщі:
1) арызданушыдан:
қылмыс жасалған уақытты, орнын, мән-жайларын;
қылмыскердің белгілері мен оның жүрген (арызданушыға белгілі болса), келуі немесе жасырынуы мүмкін жерлерін, қаруының бар-жоғын;
қылмыскер қандай мүлікті ұрлағанын;
қылмыскердің киімі мен денесінде қандай іздер қалуы мүмкін екендігін;
жәбірленушінің, ал егер бұл туралы басқа адам хабарласа, арызданушының тегін, атын, әкесінің атын және тұрғылықты жерін нақтылайды;
2) хабарламаны ӨЕАК-ге тіркейді;
3) оқиға орнына ПКК-ның жақын жердегі жасақшаларын жіберу, тонау туралы ақпарат расталғаннан кейін оқиға орнына КЖТТ жібереді;
4) оқиға туралы ішкі істер органының бастығына немесе оны алмастыратын адамға, криминалдық полиция бөлімінің, бөлімшесінің бастығына, прокурорға, жоғары тұрған органның жедел кезекшісіне баяндайды;
5) тонау қызметтік, өндірістік үй-жайға немесе сақтау орнына кіре отырып жасалған кезде келтірілген залалдың көлемін анықтау және ұрланған заттарды егжей-тегжей сипаттау үшін кәсіпорынның, мекеменің, ұйымның басшылары мен материалдық жауапты адамдарды шақыруды қамтамасыз етеді;
6) оқиға орнына:
криминалдық полиция бөлімі, бөлімшесі бастығын;
учаскесінде қылмыс жасалған учаскелік полиция инспекторын;
қызметтік-іздестіру иті бар кинологтың шығуын қамтамасыз етеді;
7) тонау жасалған адам медициналық мекемеде болса, қылмыс жасау мән-жайларын және қылмыскерді іздестіру үшін қажетті мәліметтерді егжей-тегжей анықтау үшін жәбірленушіге криминалдық полиция қызметкерін жібереді;
8) егер қылмыскердің жеке басы және жасырынған бағыты белгілі немесе анықталған болса:
қолда бар күштермен және құралдармен оны қудалауды және ұстауды ұйымдастырады;
қылмыскердің белгілері мен оны іздестіру туралы темір жол вокзалы, әуежай, автовокзалдың аудандарындағы, қаладан (ауданнан) шығатын автожолдардағы бекеттер мен бағыттарда қызмет өткеретін барлық ПКК жасақшаларына;
учаскелік полиция инспекторларына;
арнайы мекемелердің кезекшілеріне;
медицина мекемелеріне (егер қылмыскер тонау кезінде жарақат алды және медициналық көмекке жүгінуі мүмкін деген деректер болса);
автобус станциясының кезекші диспетчеріне;
әуежайдың кезекші диспетчеріне;
темір жол станциясының, вокзалдың кезекшісіне бағдар береді;
9) жаңадан алынған ақпаратпен алмасу және қажетті шаралар қабылдау үшін оқиға орнына шыққан КЖТТ-мен ұдайы байланыс жасауды қамтамасыз етеді;
10) егер қылмыскер автомотокөлік құралымен кетіп қалса және көліктің немесе қылмыскердің белгілері белгілі болса, ішкі істер органы бастығының немесе оны алмастыратын адамның нұсқауы бойынша, ал ол болмаған жағдайда, өздігінен "Тосқауыл" арнайы жедел жоспарын қолданысқа енгізу және қылмыскердің қозғалыс бағыты бойынша жолдарды жабады;
11) қылмысқа әскери қызметшінің қатыстылығы анықталған жағдайда бұл туралы әскери прокурорға, әскери бөлімнің кезекшісіне хабарлау және қылмысты ашу мен қылмыскерді ұстау жұмысында өзара іс-қимыл жасасуды ұйымдастырады.
117. Тонау ірі көлемде залал келтіріп жасалған жағдайда, КЖТТ-ны, әдетте, орган бастығының жедел немесе тергеу жұмысы жөніндегі орынбасарлары басқарады.

Параграф 8. Кража
119. При получении сообщения о краже сотрудник дежурной смены:
1) уточняет у заявителя (потерпевшего):
время и обстоятельства обнаружения кражи, предмет кражи, место и объект (магазин, касса, квартира, офис, автомашина, банковское учреждение, предприятие и т.д.), из которого она совершена;
приметы и пути отхода преступника (если они известны заявителю);
предупреждает заявителя о сохранении той обстановки и следов, которые он обнаружил до прибытия сотрудников полиции;
фамилию, имя, отчество и адрес (место жительства) заявителя (потерпевшего);
2) регистрирует сообщение в ЕРДР;
3) направляет для охраны места происшествия ближайшие наряды КСП, после подтверждения информации о совершении кражи направить ДСОГ.
4) докладывает о происшествии начальнику органа либо лицу, его замещающему, начальнику отдела, отделения криминальной полиции, оперативному дежурному вышестоящего органа.
5) организовывает выезд на место происшествия:
начальника отдела, отделения криминальной полиции;
участкового инспектора полиции, на участке которого совершено преступление;
кинолога со служебно-розыскной собакой;
6) если известна или установлена личность преступника и направление, в котором он скрылся:
организовывает имеющимися силами и средствами его преследование и задержание;
ориентирует о приметах преступника и его розыске все наряды КСП, несущие службу на постах и маршрутах в районах железнодорожного вокзала, аэропорта, автовокзала, на автотрассах при выезде из города (района):
участковых инспекторов полиции;
дежурных специальных учреждений;
медицинские учреждения (если имеются данные, что преступник при совершении кражи получил травму и может обратиться за медицинской помощью);
7) поддерживает постоянную радиокоммуникационную и мобильную связь с ДСОГ, выехавшей на место происшествия, с целью обмена информацией, имеющей значение для розыска преступника;
8) в случае, если преступник скрылся на автомототранспорте и известны приметы транспорта или преступника, по указанию начальника органа либо лица, его замещающего, а в его отсутствие - самостоятельно, вводит в действие соответствующий специальный оперативный план и организовывает блокирование дорог по направлению движения преступника;
9) в случаях, когда к преступлению установлена причастность военнослужащего, сообщает об этом военному прокурору, дежурному войсковой части и организовывает взаимодействие в работе по раскрытию преступления и задержанию преступника.
Параграф 9. Изнасилование
120. При получении сообщения (заявления) об изнасиловании сотрудник дежурной смены:

Параграф 8. Ұрлық
118. Ұрлық туралы хабарлама алған кезде жедел кезекші:
1) арызданушыдан (жәбірленушіден):
ұрлық жасалған уақытты және оны анықтау мән-жайларын, ұрлық мәнін, орны мен объектісін (дүкен, касса, пәтер, кеңсе, автомашина, банк мекемесі, кәсіпорны және т.б.);
қылмыскердің белгілері мен кеткен жолын (арызданушыға белгілі болса);
арызданушыны ол анықтаған кездегі жағдай мен іздерді полиция қызметкерлері келгенге дейін сақтау туралы ескертеді;
арызданушының (жәбірленушінің) тегін, атын, әкесінің атын, мекенжайын (тұрғылықты жерін) нақтылайды;
2) хабарламаны ӨЕАК-ге тіркейді;
3) оқиға орнын күзету үшін жақын жердегі ПКК жасақшаларын дереу жіберу, ұрлық жасалғаны туралы ақпарат расталғаннан кейін КЖТТ жібереді;
4) оқиға туралы ішкі істер органының бастығына немесе оны алмастыратын адамға, криминалдық полиция бөлімінің, бөлімшесінің бастығына, жоғары тұрған органның жедел кезекшісіне баяндайды;
5) оқиға орнына:
криминалдық полиция бөлімі, бөлімшесі бастығын;
учаскесінде қылмыс жасалған учаскелік полиция инспекторын;
қызметтік-іздестіру иті бар кинологтың шығуын қамтамасыз етеді;
6) егер қылмыскердің жеке басы және жасырынған бағыты белгілі немесе анықталған болса:
қолда бар күштермен және құралдармен оны қудалауды және ұстауды ұйымдастырады;
қылмыскердің белгілері мен оны іздестіру туралы темір жол вокзалы, әуежай, автовокзалдың аудандарындағы, қаладан (ауданнан) шығатын автожолдардағы бекеттер мен бағыттарда қызмет өткеретін барлық ПКК жасақшаларына;
учаскелік полиция инспекторларына;
арнайы мекемелердің кезекшілеріне;
медицина мекемелеріне (егер қылмыскер тонау кезінде жарақат алды және медициналық көмекке жүгінуі мүмкін деген деректер болса) бағдар береді;
7) қылмыскерлерді іздестіру үшін маңызы бар, жаңадан алынған ақпаратпен алмасу үшін оқиға орнына шыққан КЖТТ-мен ұдайы байланыс жасауды қамтамасыз етеді;
8) егер қылмыскер автомотокөлік құралымен кетіп қалса және көліктің немесе қылмыскердің белгілері белгілі болса, ішкі істер органы бастығының немесе оны алмастыратын адамның нұсқауы бойынша, ал ол болмаған жағдайда, өздігінен арнайы жедел жоспарын қолданысқа енгізу және қылмыскердің қозғалыс бағыты бойынша жолдарды жабады;
9) қылмысқа әскери қызметшінің қатыстылығы анықталған жағдайда бұл туралы әскери прокурорға, әскери бөлімнің кезекшісіне хабарлау және қылмысты ашу мен қылмыскерді ұстау жұмысында өзара іс-қимыл жасасуды ұйымдастырады.
Параграф 9. Зорлау
119. Зорлау туралы хабарлама (арыз) алған кезде жедел кезекші:

1) уточняет у заявителя:
место, время и обстоятельства совершения преступления;
приметы и установочные данные преступника (если они имеются);
какие следы преступления могли остаться на теле или одежде преступника;
если преступник скрылся, возможные пути его отхода и места укрытия;
установочные данные потерпевшей (фамилия, имя, отчество, год рождения, место жительства), если сообщение поступило не от потерпевшей, - фамилию, имя, отчество и адрес (место жительства) заявителя;
2) предупреждает потерпевшую о необходимости сохранности одежды, для последующего осмотра и обнаружения следов оставленных преступником, а также биологических следов подозреваемого имеющихся на теле потерпевшей;
3) регистрирует сообщение в ЕРДР.
4) направляет на место происшествия ближайшие наряды КСП;
5) обеспечивает (при необходимости) оказание потерпевшей неотложной медицинской помощи и сохранность следов преступления, одежды потерпевшей;
6) вызывает судебно-медицинского эксперта для освидетельствования потерпевшей и осмотра ее одежды;
7) докладывает о происшествии начальнику органа или лицу, его замещающему;
8) организовывает немедленный выезд на место происшествия ДСОГ, участкового инспектора полиции, на участке которого совершено преступление;
9) ориентирует о приметах преступника и его розыске:
все наряды КСП;
участковых инспекторов полиции;
медицинские учреждения (если имеются данные, что преступник при совершении преступления получил травму и может обратиться за медицинской помощью);
10) если известна или установлена личность преступника и направление, в котором он скрылся, организовывает имеющимися в распоряжении силами и средствами его преследование и задержание;
11) поддерживает постоянную радиокоммуникационную и мобильную связь с ДСОГ, выехавшей на место происшествия, с целью обмена информацией, имеющей значение для розыска преступника;
12) в случае задержания подозреваемого в совершении преступления, принимает меры по недопущения уничтожения им следов преступления до его медицинского освидетельствования и осмотра одежды;
13) в случаях, когда к преступлению установлена причастность военнослужащего, сообщает об этом военному прокурору, дежурному войсковой части и организовывает взаимодействие в работе по раскрытию преступления и задержанию преступника.
Параграф 10. Мошенничество
121. При получении сообщения о мошенничестве сотрудник дежурной смены:
1) уточняет у заявителя:
время, место, обстоятельства и способ совершения мошенничества;
приметы преступника и места возможного его нахождения (если они известны заявителю);
фамилию, имя, отчество и место жительства потерпевшего либо заявителя;

1) арызданушыдан:
қылмыс жасалған уақытты, оның анықтау мән-жайларын;
қылмыскердің белгілері мен анықтамалық деректерін (егер болса);
қылмыскердің киімі мен денесінде қандай іздер қалуы мүмкін екендігін;
қылмыскерлер жасырынып қалса, кеткен жолын және жасырынуы мүмкін жерлерді нақтылайды;
кейіннен қарау және қылмыскер қалдырған іздерді анықтау үшін киімді сақтау - денесін жумау керектігі туралы жәбірленушіні ескертеді;
2) жәбірленушінің анықтамалық деректерін (тегін, атын, әкесінің атын, тұрғылықты жерін), ал егер хабарлама жәбірленушіден келіп түспесе, арызданушының тегін, атын, әкесінің аты мен мекенжайын (тұрғылықты жерін) нақтылайды;
3) хабарламаны ӨЕАК-ге тіркейді;
4), зорлау туралы ақпарат расталғаннан кейін оқиға орнына ПКК-ның жақын жердегі жасақшаларын жібереді;
5) жәбірленушіге (қажет болған жағдайда) шұғыл медициналық көмек көрсетуді және қылмыс іздерінің сақталуын және жәбірленушінің киімдерінің сақталуын қамтамасыз етеді;
6) жәбірленушіні куәландыру және оның киімін тексеру үшін сот-медицина сарапшысын шақырады;
7) оқиға туралы ішкі істер органының бастығына немесе оны алмастыратын адамға баяндайды;
8) оқиға орнына КЖТТ-ның, учаскесінде қылмыс жасалған учаскелік полиция инспекторын тез арада жібереді;
9) қылмыскердің белгілері мен оны іздестіру туралы:
ПКК-ның барлық жасақшаларына;
учаскелік полиция инспекторларына;
медицина мекемелеріне (егер қылмыскер қылмыс жасау кезінде жарақат алды және медициналық көмекке жүгінуі мүмкін деген деректер болса) бағдар береді;
10) егер қылмыскердің жеке басы және жасырынған бағыты белгілі немесе анықталған болса, қарамағында қолда бар күштермен және құралдармен оны қудалауды және ұстауды ұйымдастырады;
11) қылмыскерлерді іздестіру үшін маңызы бар, жаңадан алынған ақпаратпен алмасу үшін оқиға орнына шыққан КЖТТ-мен ұдайы байланыс жасауды қамтамасыз етеді;
12) қылмыс жасауда күдікті ұсталған жағдайда, оны медициналық куәландырғанға және кимін тексергенге дейін оның қылмыс іздерін жоюына жол бермейді;
13) қылмысқа әскери қызметшінің қатыстылығы анықталған жағдайда бұл туралы әскери прокурорға, әскери бөлімнің кезекшісіне хабарлау және қылмысты ашу мен қылмыскерді ұстау жұмысында өзара іс-қимыл жасасуды ұйымдастырады.
Параграф 10. Алаяқтық
120. Алаяқтық туралы хабарлама алған кезде жедел кезекші:
1) арызданушыдан:
алаяқтық жасау уақыты, орны, мән-жайлары мен тәсілін;
қылмыскердің белгілері мен оның болуы мүмкін жерлерді (егер арызданушыға белгілі болса);
жәбірленушінің, ал бұл туралы басқа адам хабарласа, арызданушының тегін, атын, әкесінің атын және тұрғылықты жерін нақтылайды;

2) регистрирует сообщение в ЕРДР;
3) направляет на место происшествия наряд КСП, после подтверждения информации о мошенничестве, докладывает начальнику органа либо лицу, его замещающему, направляет ДСОГ;
4) если известна или установлена личность преступника и направление, в котором он скрылся:
организовывает имеющимися силами и средствами его преследование и задержание;
ориентирует о приметах преступника и его розыске все наряды КСП, участковых инспекторов полиции;
дежурных специальных учреждений;
5) в случаях, когда к преступлению установлена причастность военнослужащего, сообщает об этом военному прокурору, дежурному войсковой части и организовывает взаимодействие в работе по раскрытию преступления и задержанию преступника.
Параграф 11. Угон
122. При получении сообщения об угоне автомототранспорта сотрудник дежурной смены:
1) уточняет у заявителя:
время, место, обстоятельства угона;
вид, марку, государственный регистрационный номерной знак, индивидуальные признаки и ведомственную принадлежность автомототранспорта;
приметы преступников и пути их отхода (если известны);
фамилию, имя, отчество, место жительства заявителя (потерпевшего);
2) регистрирует сообщение в ЕРДР;
3) докладывает о происшествии начальнику органа или лицу, его замещающему, оперативному дежурному вышестоящего органа;
4) если с момента совершения угона прошло незначительное время, вводит соответствующий специальный оперативный план и организовывает перекрытие дорог, ведущих из города (района), путем выставления дополнительных постов;
5) информирует об угоне, с указанием вида, марки, принадлежности угнанного автомототранспорта физическому или юридическому лицу, государственного регистрационного номерного знака, номера двигателя, шасси, цвета кузова, других индивидуальных признаков, а также времени угона и примет преступников (если они известны) соседние органы внутренних дел, оперативного дежурного вышестоящего органа об оказании содействия в ориентировании других органов, а при необходимости блокирования дорог в других районах, наиболее вероятного направления движения преступников;
6) ориентирует о розыске преступников и угнанного автомототранспорта, а также их приметах:
все виды нарядов КСП;
участковых инспекторов полиции;
подразделения патрульной полиции.
7) организовывает выезд на место происшествия ДСОГ;
8) поддерживает постоянную радиокоммуникационную и мобильную связь с ДСОГ, перекрывающими возможные пути отхода преступников, а также сотрудниками патрульной полиции, несущими службу на постах и маршрутах;
9) в соответствии с требованиями приказа МВД "Об утверждении Инструкции о порядке формирования и использования Интегрированного банка данных МВД Республики Казахстан" от 2 июля 2015 года № 578, направляет в подразделение информатизации и связи ДП карточку для постановки на учет.
10) в случаях, когда к угону установлена причастность военнослужащих или угнан военный транспорт, немедленно сообщает об этом военному прокурору, дежурному войсковой части и организовывает взаимодействие по розыску преступников и угнанного автомототранспорта.

2) хабарламаны ӨЕАК-ге тіркейді;
3) оқиға орнына ПКК жасақшаларын жіберу, алаяқтық туралы ақпарат расталғаннан кейін ішкі істер органының бастығына немесе оны алмастыратын адамға баяндайды;
4) егер қылмыскердің жеке басы және жасырынған бағыты белгілі немесе анықталған болса:
қолда бар күштермен және құралдармен оны қудалауды және ұстауды ұйымдастырады;
қылмыскердің белгілері мен оны іздестіру туралы барлық ПКК жасақшаларына;
учаскелік полиция инспекторларына бағдар береді.
Параграф 11. Айдап әкету
121. Автомотокөлікті айдап әкету туралы хабарлама алған кезде жедел кезекші:
1) арызданушыдан:
айдап әкету уақытын, орнын, мән-жайларын;
автомотокөліктің түрін, маркасын, мемлекеттік нөмірлік белгілерін, жеке белгілері мен ведомстволық тиесілігін;
қылмыскердің белгілері мен кеткен жолын (белгілі болса);
арызданушының (жәбірленушінің) тегін, атын, әкесінің атын, тұрғылықты жерін нақтылайды;
2) хабарламаны ӨЕАК-ге тіркейді;
3) оқиға туралы ішкі істер органының бастығына немесе оны алмастыратын адамға, жоғары тұрған органның жедел кезекшісіне баяндайды;
4) егер айдап әкету сәтінен бастап көп уақыт өтпесе, "Тосқауыл" арнайы жедел жоспарын енгізу және қосымша бекеттер қою арқылы қаладан (ауданнан) шығатын жолдарды жабуды ұйымдастырады;
5) айдап әкетілген автомотокөліктің түрін, маркасын, ведомстволық тиесілігін, мемлекеттік нөмірлік белгісін, қозғалтқыш, шасси нөмірлерін, шанақ түсін, басқа да жеке белгілерін, сондай-ақ айдап әкету уақыты мен қылмыскерлердің белгілерін (белгілі болса) көрсетіп, айдап әкету туралы көршілес ішкі істер органдарына, басқа ішкі істер органдарына бағдар беруде көмек көрсету туралы жоғары тұрған ішкі істер органының жедел кезекшісіне хабар беріп, қажет болған жағдайда, қылмыскерлер баруы мүмкін ықтимал бағыттағы басқа да аудандардың жолын жабады;
6) қылмыскерлерді және айдап әкетілген автомотокөлікті іздестіру, сондай-ақ олардың белгілері туралы:
ПКК жасақшаларының барлық түрлеріне;
учаскелік полиция инспекторларына;
жол полициясының жедел-іздестіру бөліністеріне бағдар береді;
7) оқиға орнына КЖТТ-ның шығуын қамтамасыз етеді;
8) қылмыскерлердің ықтимал кету жолдарын жабатын қызметкерлермен, сондай-ақ бекеттер мен бағыттарда қызмет өткеріп жүрген жол полициясы қызметкерлерімен ұдайы байланысты қамтамасыз етеді;
9) айдап әкетуге әскери қызметшінің қатыстылығы анықталған немесе әскери көлік айдап әкетілген жағдайларда бұл туралы әскери прокурорға, әскери бөлімнің кезекшісіне дереу хабарлау және қылмыскерлерді және айдап әкетілген автомотокөлікті іздестіру бойынша өзара іс-қимыл жасасуды ұйымдастырады.

Параграф 12. Дорожно-транспортное происшествие
123. При получении сообщения о дорожно-транспортном происшествии сотрудник дежурной смены:
1) уточняет у заявителя:
время, место, обстоятельства дорожно-транспортного происшествия, вид, государственные номерные знаки и принадлежность автомототранспорта, участвовавшего в дорожно-транспортном происшествии;
есть ли погибшие или пострадавшие, их состояние и где они находятся в данное время, при необходимости, вызывает медицинских работников (скорую помощь);
если водитель с места происшествия скрылся - направление его движения и приметы (если известны);
установочные данные водителя, заявителя и свидетелей (фамилия, имя, отчество, место жительства);
2) регистрирует сообщение в КУИ;
3) после подтверждения информации о дорожно-транспортном происшествии докладывает начальнику органа (лицу, его замещающему).
4) организовывает выезд на место происшествия ДСОГ в составе:
если пострадали (погибли) люди, начальника органа либо лица, его замещающего;
дознавателя;
начальника подразделения патрульной полиции или его заместителя;
специалиста-криминалиста;
если водитель с места происшествия скрылся - сотрудника подразделения патрульной полиции;
5) если потерпевший находится в медицинском учреждении, направляет к нему дознавателя для выяснения обстоятельств происшествия и сведений, необходимых для розыска водителя и транспорта (если скрылся);
6) если водитель, совершивший дорожно-транспортное происшествие, с места скрылся:
Вводит соответствующий специальный оперативный план согласно которому организовывает перекрытие дорог, ведущих из города (района), путем выставления дополнительных постов;
ориентирует соседние органы полиции, в направлении которых скрылся водитель, с целью его задержания;
если номерной знак скрывшегося автомототранспорта известен полностью или частично, по имеющимся учетам устанавливает принадлежность транспорта;
если транспортное средство состоит на учете в другом районе, городе, незамедлительно ориентирует соответствующий орган полиции для задержания разыскиваемого;
7) ориентирует о дорожно-транспортном происшествии, номере, марке и типе автомототранспорта, его приметах и приметах водителя (если они известны):
все наряды КСП;
участковых инспекторов полиции;
соседние органы полиции.
8) поддерживает постоянную радиокоммуникационную и мобильную связь с ДСОГ, выехавшей на место происшествия, с целью обмена вновь поступающей информацией, имеющей значение для розыска транспорта и водителя;
9) если к дорожно-транспортному происшествию причастны военнослужащие, информирует об этом военного прокурора, дежурного войсковой части и организовывает взаимодействие по розыску и задержанию скрывшегося водителя и автомототранспорта.

Параграф 12. Жол-көлік оқиғасы
122. Жол-көлік оқиғасы туралы хабарлама алған кезде жедел кезекші:
1) арызданушыдан:
жол-көлік оқиғасының уақыты, орны, мән-жайлары, түрі, мемлекеттік нөмірлік белгілері мен жол-көлік оқиғасына қатысқан автомотокөліктің тиесілігін анықтайды;
қаза тапқандар мен зардап шеккендер болса, олардың жағдайын және осы уақытта олардың қайда екенін, қажет болған жағдайда, медицина қызметкерлерін (жедел жәрдем) шақырады;
егер жүргізуші оқиға орнынан кетіп қалса, оның қозғалыс бағыты мен белгілерін (белгілі болса);
жүргізушінің, арызданушы мен куәлардың анықтамалық деректерін (тегі, аты, әкесінің аты, тұрғылықты жері) нақтылайды;
2) жол-көлік оқиғасы туралы хабарламаны ӨЕАК-ге тіркейді;
3) жол-көлік оқиғасы туралы ақпарат расталғаннан кейін ішкі істер органының бастығына (оны алмастыратын адамға) баяндайды;
4) құрамында:
адам зардап шексе (қаза тапса) ішкі істер органының бастығы, оны алмастыратын адам;
анықтаушы;
жол-патрульдік полиция бөлінісінің бастығы немесе оның орынбасары;
маман-криминалист;
егер жүргізуші оқиға орнынан кетіп қалса, ЖПҚ жедел-іздестіру қызметінің қызметкерінің оқиға орнына шығуын ұйымдастырады;
5) егер жәбірленуші медициналық мекемеде болса, оқиғаның мән-жайларын және жүргізуші мен көлікті (кетіп қалса) іздестіру үшін қажетті мәліметтерді анықтау үшін ЖПҚ жедел-іздестіру қызметінің қызметкерін немесе анықтаушыны жібереді;
6) егер жол-көлік оқиғасын жасаған жүргізуші оқиға орнынан кетіп қалса:
Арнайы жедел жоспарын енгізу және арнайы жедел жоспарға сәйкес қосымша бекеттер қою арқылы қаладан (ауданнан) шығатын жолдарды жабады;
сол бағытта кеткен жүргізушіні ұстау мақсатында көршілес ішкі істер органдарына бағдар береді;
егер кетіп қалған автомотокөліктің нөмірлік белгісі толық немесе ішінара белгілі болса, қолда бар есептер бойынша көліктің кімге тиесілі екендігін анықтайды;
егер көлік құралы басқа ауданда, қалада есепте тұрса, іздестірудегіні ұстау үшін тиісті ішкі істер органына тез арада бағдар беру қажет;
7) жол-көлік оқиғасы, автомотокөліктің нөмірі, маркасы және түрі, оның белгілері мен жүргізушінің белгілері (егер олар белгілі болса) туралы:
ПКК-ның барлық жасақшаларына;
учаскелік полиция инспекторларына;
көршілес ішкі істер органдарына бағдар береді;
8) көлік пен жүргізушіні іздестіру үшін маңызы бар, жаңадан келіп жатқан ақпаратпен алмасу мақсатында оқиға орнына шыққан КЖТТ-мен ұдайы байланыс жасауды қамтамасыз етеді;
9) жол-көлік оқиғасына әскери қызметші қатысты болса, бұл туралы әскери прокурорға, әскери бөлімнің кезекшісіне хабарлау және кетіп қалған жүргізуші мен автомотокөлікті іздестіру мен ұстау бойынша өзара іс-қимыл жасасуды ұйымдастырады.

Параграф 13. Групповое хулиганство
124. При получении сообщения о групповом хулиганстве сотрудник дежурной смены:
1) уточняет у заявителя:
время, место, обстоятельства происшествия;
примерное количество лиц, участвующих в групповом хулиганстве и наличии у них оружия;
фамилию, имя, отчество, место жительства заявителя.
2) если на месте происшествия имеются пострадавшие, при необходимости, вызывает медицинских работников (скорую помощь);
3) регистрирует сообщение в ЕРДР;
4) направляет на место происшествия наряд КСП;
5) докладывает о происшествии начальнику органа или лицу, его замещающему;
6) после подтверждения информации о групповом хулиганстве направляет к месту происшествия ДСОГ;
7) организовывает немедленный выезд на место происшествия начальника органа или его заместителя для оперативного руководства нарядами КСП по:
выявлению, задержанию зачинщиков, подстрекателей и активных участников хулиганских действий;
рассредоточению и удалению с места происшествия участников групповых хулиганских действий;
выявлению очевидцев групповых хулиганских действий, оказания медицинской помощи пострадавшим;
8) организовывает выезд на место происшествия дополнительных сил и средств;
9) поддерживает постоянную радиокоммуникационную и мобильную связь с ДСОГ, выехавшей на место происшествия, с целью уточнения обстановки и своевременного принятия мер по оказанию помощи в доставлении задержанных;
10) по указанию начальника органа организовывает сбор личного состава по сигналу "Объявлен сбор", и вводит соответствующий специальный оперативный план;
11) в случае участия в групповом хулиганстве военнослужащих, сообщает об этом военному прокурору, дежурному войсковой части и организовывает взаимодействие по пресечению и ликвидации последствий происшествия.
Параграф 14. Совершение преступления (правонарушения) иностранцем или в отношении него
125. При получении сообщения о совершении преступления (правонарушения) иностранцем или в отношении него сотрудник дежурной смены:
1) Уточняет у заявителя:
данные принимающей организации или лица;
время, место, обстоятельства, характер и вид совершенного правонарушения;
приметы, а если известны – установочные данные преступника (правонарушителя), пути отхода и возможные места появления.
фамилию, имя, отчество, место жительства или временного проживания потерпевшего или заявителя;
2) регистрирует сообщение в ЕРДР (КУИ).
3) Направляет на место происшествия наряд КСП;

Параграф 13. Топтық бұзақылық
123. Топтық бұзақылық туралы хабарлама алған кезде жедел кезекші:
1) арызданушыдан:
оқиғаның уақытын, орнын, мән-жайларын;
топтық бұзақылыққа қатысқан адамдардың болжамды санын және оларда қарудың бар-жоғын;
арызданушының тегін, атын, әкесінің атын, тұрғылықты жерін нақтылайды;
2) егер оқиға орнында зардап шеккендер болса, қажет болған жағдайда, медицина қызметкерлерін (жедел жәрдем) шақырады;
3) хабарламаны ӨЕАК-ге тіркейді;
4) оқиға орнына ПКК жасақшаларын жібереді;
5) оқиға туралы ішкі істер органының бастығына, оны алмастыратын адамға баяндайды;
6) топтық бұзақылық туралы ақпарат расталғаннан кейін оқиға орнына КЖТТ жібереді;
7) мыналарды:
бұзақылық іс-әрекеттерді бастағандарды, араңдатушылар мен белсенді қатысушыларды анықтауды, ұстауды;
топтық бұзақылық іс-әрекеттерге қатысушыларды таратуды және оқиға орнынан алып кетуді;
топтық бұзақылық іс-әрекеттердің куәгерлерін анықтау, зардап шеккендерге медициналық көмек көрсету бойынша ПКК жасақшаларын жедел басқару үшін ішкі істер органы бастығының немесе оның орынбасарының оқиға орнына дереу шығуын ұйымдастырады;
8) қосымша күштер мен құралдардың оқиға орнына шығуын ұйымдастырады;
9) жағдайды нақтылау және ұсталғандарды жеткізуде көмек көрсету бойынша уақтылы шаралар қабылдау мақсатында оқиға орнына шыққан КЖТТ-мен ұдайы байланысты қамтамасыз етеді;
10) Ішкі істер органы бастығының нұсқауы бойынша "Жиналу жарияланды" сигналы бойынша жеке құрамды жинауды қамтамасыз етіп, тиісті арнайы жедел жоспарды енгізеді;
11) топтық бұзақылыққа әскери қызметші қатысқан кезде бұл туралы әскери прокурорға, әскери бөлімнің кезекшісіне хабарлауды және оқиғаның жолын кесуді және салдарын жою бойынша өзара іс-қимыл жасасуды ұйымдастырады.
Параграф 14. Шетелдіктің қылмыс (құқық бұзушылық) жасауы немесе оған қатысты жасалуы
124. Шетелдіктің қылмыс (құқық бұзушылық) жасағаны немесе оған қатысты жасалғаны туралы хабарлама алған кезде жедел кезекші:
1) арызданушыдан:
қабылдаушы ұйымның немесе адамның деректерін;
жасалған қылмыстың түрін, орнын, мән-жайын, сипатын және түрін;
белгілерін, ал егер белгілі болса, қылмыскердің (құқық бұзушының) анықтамалық деректерін, кету жолдарын және ықтимал болуы мүмкін жерлерді;
жәбірленушінің немесе арызданушының тегін, атын, әкесінің атын, тұрғылықты немесе уақытша тұратын жерін нақтылайды;
2) хабарламаны ӨЕАК-ге тіркейді;
3) оқиға орнына полиция жасақшасын жіберіп, ақпарат расталғаннан кейін қылмыс (құқық бұзушылық) туралы:
ішкі істер органының бастығына, оны алмастыратын адамға;
жоғары тұрған органның жедел кезекшісіне баяндайды;

4) после подтверждения информации докладывает о преступлении (правонарушении):
начальнику органа либо лицу, его замещающему;
оперативному дежурному вышестоящего органа.
5) Извещает через ЦОУ МВД Министерство иностранных дел Республики Казахстан для информирования дипломатического (консульского), представительства иностранного государства на территории Республики Казахстан о задержании и (или) аресте граждан представляемого ими государства.
Параграф 15. Побег из изолятора временного содержания или из-под конвоя
126. При обнаружении побега из изолятора временного содержания или получении сообщения о побеге из-под конвоя сотрудник дежурной смены:
1) незамедлительно докладывает начальнику органа или лицу, его замещающему, оперативному дежурному вышестоящего органа;
2) принимает срочные меры к усилению охраны ИВС, устранению условий, способствующих побегу;
3) регистрирует факт в ЕРДР;
4) организовывает по указанию руководства органа сбор личного состава по сигналу "Объявлен сбор" (кроме участковых инспекторов сельской местности) согласно схеме оповещения и по мере прибытия сотрудников выдает им оружие, специальные средства, средства связи и индивидуальной защиты;
5) силами нарядов КСП, организовывает преследование и розыск бежавших по "горячим следам", перекрыв места их возможного появления (вокзал, аэропорт, автовокзал, стоянки такси, дороги при выезде из города (района), с проверкой проходящего транспорта);
6) уточняет у следователя или работника дознания, в производстве которого находится уголовное дело, дежурного изолятора временного содержания, сотрудников конвойной службы установочные данные, приметы бежавших, их родственные, преступные и другие связи. Организовывает и направляет в установленные места поисковые группы с целью задержания совершивших побег;
7) по указанию руководства органа вводит в действие на территории города (района) соответствующий специальный оперативный план;
8) одновременно, через дежурного ДП(Т), вводит в действие специальный соответствующий специальный оперативный план на территории соседних районов, городов наиболее вероятного передвижения и появления бежавших;
9) ориентирует о розыске бежавших с указанием установочных данных, примет, наличия оружия, связей и мест возможного появления:
соседние органы внутренних дел;
все наряды КСП;
отделы, отделения полиции на транспорте;
участковых инспекторов полиции;
дежурного диспетчера автобусной станции;
дежурного диспетчера аэропорта;
дежурного железнодорожной станции, вокзала;
10) при получении сообщения о побеге из другого органа:
уточняет установочные данные, приметы, адреса и места возможного появления бежавших, направление движения поисковых групп органа, из-под охраны которого бежал преступник;
регистрирует сообщение в Журнале входящих телеграмм и телефонограмм;
докладывает начальнику органа или лицу, его замещающему и ориентирует личный состав органа.

4) ІІМ ЖБО арқылы Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігін, шетелдік мемлекеттің Қазақстан Республикасының аумағындағы дипломатиялық өкілдігін олардың мемлекеті азаматтарының ұсталғаны және (немесе) қамауға алынғаны туралы хабардар етеді.
Параграф 15. Уақытша ұстау изоляторынан немесе полицияның айдауылынан қашып кету
125. Уақытша ұстау изоляторына қашып кеткені анықтаған жағдайда немесе полиция айдауылынан қашып кеткені туралы хабарлама алған кезде жедел кезекші:
1) ішкі істер органының бастығына немесе оны алмастыратын адамға, жоғары тұрған органның жедел кезекшісіне баяндайды;
2) УҰИ күзетін күшейтуге шұғыл шаралар қабылдап, қашып кетуге ықпал ететін жағдайларды жоюға шара қолданады;
3) фактіні ӨЕАК-ге тіркейді;
4) Ішкі істер органы басшылығының нұсқауы бойынша "Жиналу жарияланды" сигналы бойынша жеке құрамды (ауылдық жергілікті жердің учаскелік инспекторларынан басқа) хабарлау сызбасына сәйкес жинауды ұйымдастырады және қызметкерлердің келуіне қарай оларға қару, арнайы құралдар, байланыс және жеке қорғаныс құралдарын береді;
5) ПКК жасақшаларының күшімен қашқандарды "ізін суытпай" олардың ықтимал келу орындарын (темір жол вокзалы, сапаржай, такси тұрақтарын, өтіп жатқан көлікті тексере отырып, қаладан (ауданнан) шығу алдындағы жолдар) жаба отырып, қудалауды және іздестіруді ұйымдастырады.
6) өндірісте қылмыстық ісі бар тергеушіден немесе анықтау қызметкерінен, уақытша ұстау изоляторы кезекшісінен, айдауылдау қызметінің қызметкерлерінен қашқандардың анықтау деректерін, белгілерін, олардың туыстық, қылмыстық және басқа да байланыстарын нақтылайды. Қашуды жасағандарды ұстау мақсатында белгіленген жерлерге іздеу топтарын ұйымдастырып, жібереді;
7) ішкі істер органы басшылығының нұсқауы бойынша қала (аудан) аумағында тиісті арнайы жедел жоспарын қолданысқа енгізеді;
8) бір уақытта ПД, КПД-нің кезекшісі арқылы қашқандардың жылжуы және олардың келуі ықтимал көрші аудандардың, қалалардың аумағында тиістіиарнайы жедел жоспарын қолданысқа енгізеді;
9) анықтау деректерін, белгілерін, қарудың, байланыстың және келуі ықтимал жерлерін көрсете отырып, қашқандарды іздестіру туралы мыналарға
көрші ішкі істер органына;
ПКК-ның барлық жасақшаларына;
көліктегі ішкі істер бөлімдеріне, бөлімшелеріне;
учаскелік полиция инспекторларына;
автобус станцияларының кезекші диспетчеріне;
әуежайдың кезекші диспетчеріне;
темір жол станциясының, вокзалдың кезекшісіне бағдар береді;
10) басқа ішкі істер органынан қашып кеткені туралы хабарламаны алған кезде:
қашқандардың анықтау деректерін, белгілерін, келуі мүмкін жерлердің мекенжайлары мен орындарын, қылмыскер қашқан ішкі істер органының іздеу топтарының жылжу бағытын нақтылайды;
хабарламаны Кіріс жеделхаттарды және телефонограммаларды тіркеу журналында тіркейді;
ішкі істер органы бастығына немесе оны алмастыратын адамға баяндайды және органның жеке құрамына бағдар береді.

Параграф 16. Применение оружия сотрудником органа внутренних дел
127. При получении сообщения о применении оружия сотрудником органа внутренних дел сотрудник дежурной смены:
1) выясняет:
данные и занимаемую должность сотрудника, применившего оружие;
время, место и обстоятельства применения оружия, количество израсходованных патронов;
есть ли погибшие или раненые и где они находятся в данное время;
2) регистрирует сообщение в (КУИ) ЕРДР;
3) после подтверждения информации о применении оружия докладывает о происшествии начальнику органа либо лицу, его замещающему, оперативному дежурному вышестоящего органа и прокурору;
4) при наличии пострадавших вызывает на место происшествия скорую медицинскую помощь, судебно-медицинского эксперта или врача, привлекаемого в качестве эксперта;
5) организовывает сбор и выезд на место происшествия ДСОГ, во главе начальника органа либо его заместителя;
6) по указанию руководства органа, а в его отсутствие - самостоятельно организовывает:
охрану места происшествия ближайшими нарядами КСП до прибытия ДСОГ;
установление обстоятельств применения оружия;
оказание помощи пострадавшим и доставление их в лечебные учреждения;
установление свидетелей происшествия;
изъятие ДСОГ оружия и боеприпасов у сотрудника, применившего его;
направление сотрудника, применившего оружие, на медицинское обследование;
7) в целях предотвращения возможного возникновения массовых беспорядков (в связи с применением оружия), ориентирует наряды КСП, на повышение бдительности.
Примечание: сотрудник дежурной смены при поступлении заявлений и сообщений о преступлениях и правонарушениях, не предусмотренных в настоящем алгоритме, осуществляет аналогичные действия в соответствии с алгоритмом.
Приложение 1
к Правилам организации
деятельности Центров
оперативного управления и
дежурных частей органов
внутренних дел
Республики Казахстан
Примерный перечень служебных помещений ЦОУ и дежурных частей ДП (Т)
1. Помещения ЦОУ ДП и УП городов:
1. Зал оперативного управления;
2. Кабинет начальника ЦОУ;
3. Кабинет заместителя начальника ЦОУ;
4. Зал заседаний оперативного штаба при чрезвычайных ситуациях;
5. Комната операторов "102";
6. Служебные кабинеты сотрудников отдела ЦОУ;
7. Технические помещения (количество - исходя из характеристики применяемой аппаратуры);
8. Комната для дежурной следственно-оперативной группы;
9. Комната для хранения оргтехники, множительной аппаратуры;
10. Канцелярия;
11. Комнаты бытового назначения;

Параграф 16. Полиция қызметкерінің қаруды қолдануы
126. Полиция қызметкерінің қаруды қолданғаны туралы хабарламаны алған кезде жедел кезекші:
1) мыналарды:
қаруды қолданған қызметкердің деректерін және атқарып отырған лауазымын;
қаруды қолдану уақыты, орны және мән-жайларын, пайдаланған патрондардың санын;
қаза болғандар немесе жарақаттанғандар бар ма екенін және осы уақытта олар қайда екенін нақтылайды;
2) хабарламаны ӨАЕК-ге тіркейді.
3) қаруды қолдану туралы ақпаратты растағаннан кейін оқиға туралы ішкі істер органының бастығына немесе оны алмастыратын адамға, жоғары тұрған ішкі істер органының жедел кезекшісіне және прокурорға баяндайды;
4) зардап шеккендер бар болса, оқиға болған жерге жедел медициналық жәрдем, сот-медициналық сарапшыны немесе сарапшы ретінде тартылатын дәрігерді шақырады;
5) оқиға болған жерге ішкі істер органы басшысының немесе оның орынбасарының басшылық етуімен КЖТТ-ның жиналуы мен шығуын ұйымдастырады;
6) Ішкі істер органы басшылығының нұсқауы бойынша, ал ол болмаған жағдайда мыналарды:
КЖТТ келгенге дейін жақын жердегі ПКК-ның оқиға болған жерді күзетуін;
қаруды қолданудың мән-жайларын анықтауды;
зардап шеккендерге көмек көрсету және оларды емдеу мекемелеріне жеткізуді;
оқиғаны куәгерлерін анықтауды;
КЖТТ-ның қару мен оқ-дәрілерді қолданған қызметкерден оларды алуы;
қаруды қолданған қызметкерді медициналық тексеріске жіберуді өзі ұйымдастырады;
7) жаппай тәртіпсіздіктердің (қаруды қолданумен байланысты) ықтимал туындауының жолын кесу мақсатында ПКК жасақшаларын қырағы болуға бағдар береді.
Ескертпе: ішкі істер органының жедел кезекшісі осы алгоритмінде ескерілмеген қылмыстар мен құқық бұзушылықтар туралы арыздар мен хабарламалар келіп түскен кезде осыған ұқсас әрекеттерді алгоритмге сәйкес жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер органдарының Жедел
басқару орталықтары мен
кезекші бөлімдерінің қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
1-қосымша
ЖБО және ПД, КПД кезекші бөлімдері қызметтік үй-жайларының ҮЛГІ ТІЗБЕСІ 1. ПД ЖБО және қалалардың ПБ үй-жайлары:
1. Жедел басқару залы;
2. ЖБО бастығының кабинеті;
3. ЖБО бастығы орынбасарының кабинеті;
4. Төтенше жағдайлар кезіндегі жедел штабтың отырыс залы;
5. "102" операторларының кабинеті;
6. ЖБО қызметкерлерінің қызметтік кабинеттері;
7. Техникалық үй-жайлар (саны – қолданылатын аппаратураның сипаттамасына қарай);
8. Қару сақтауға арналған бөлме;
9. Қаруды беруге, қабылдауға және тазалауға арналған бөлме;
10. Кезекші жедел-тергеу тобына арналған бөлме;
11. Ұйымдастырушылық техниканы, көбейту аппаратурасын сақтауға арналған бөлме;

12. Комната для приема пищи;
13. Комнаты отдыха дежурного наряда (для мужчин и женщин раздельно);
14. Комната отдыха водителей дежурного автотранспорта ЦОУ;
15. Душевая комната (для мужчин и женщин раздельно);
16. Туалеты.
2. Помещения дежурной части ДП (Т):
1. Зал оперативного дежурного;
2. Кабинет начальника дежурной части;
3. Оружейная комната;
4. Комната выдачи, приема и чистки оружия;
5. Комната для дежурной следственно-оперативной группы;
6. Комната бытового назначения;
7. Комнаты отдыха дежурного наряда (для мужчин и женщин раздельно);
8. Комната отдыха для водителей автотранспорта дежурной части;
9. Комната приема пищи;
10. Туалеты.
Приложение 2
к Правилам организации
деятельности Центров
оперативного управления и
дежурных частей органов
внутренних дел
Республики Казахстан
Примерный перечень служебных помещений дежурных частей горрайлинорганов
1. Комната оперативного дежурного;
2. Кабинет начальника дежурной части;
3. Комната для хранения оружия;
4. Комната выдачи, приема и чистки оружия;
5. Комната для хранения средств индивидуальной бронезащиты и активной обороны (далее-СИБиАО);
6. Комнаты для дежурных следственно-оперативных групп;
7. Комната отдыха дежурного наряда;
8. Комната приема пищи;
9. Душевая комната;
10. Туалет;
11. Специальные помещения.
Примечание:
1. Типовая планировка является обязательной для вновь строящихся административных зданий подразделений органов.
2. Оружейная комната во всех подразделениях органов располагается в строгом соответствии с требованиями настоящих Правил.
3. Комнату для хранения СИБиАО рекомендуется организовать с входной, выходной дверями, открытыми шкафами (ячейками) для каждого сотрудника.
Приложение 3
к Правилам организации
деятельности Центров
оперативного управления и
дежурных частей органов
внутренних дел
Республики Казахстан
Форма
Книга рапортов о приеме и сдаче дежурства
______________________________________________________________
(наименование органа)
Начата "____" ___________20 г.
Окончена " ____" ________ 20 г.
____________________________
(руководителю органа)
____________________________
(звание, фамилия, инициалы)
Рапорт
Докладываю, что за время дежурства с "__" час. "__" ________20__ г.
до "__" час. "__" _________20 ___г.
1. На обслуживаемой территории всего зарегистрировано заявлений,
сообщений о преступлениях (происшествиях),________________по которым:
- начато досудебное расследование _______________________________
- списано в номенклатурное дело _________________________________
- передано по территориальности ________________________________
- раскрыто преступлений в дежурные сутки _________________________
- установлено и доставлено подозреваемых лиц ______ _______________
- в том числе несовершеннолетних ________________________________
2. Всего содержится в ИВС, _____________________________ том числе:
- арестованных по уголовным делам _______________________________
- задержанных по подозрению в совершении преступлений_____________
- задержанных по иногороднему розыску ____________________________
- арестованных в административном порядке ________________________
3. Всего содержится в спецприемнике ______________________________
4. Всего доставлялось за административные правонарушения (через дробь)
несовершеннолетних _______________________
В том числе за:
- мелкое хулиганство ____________________________________________
- появление в пьяном виде в общественных местах ___________________
- употребление и сбыт наркотических средств (через дробь) ___________
- неповиновение работнику полиции _______________________________
- нарушений миграционного законодательства _____________________
Кроме того, довожу до Вашего сведения, что ________________________
_______________________________________________________________
(иные обстоятельства, о которых необходимо доложить: о событиях, фактах,
_______________________________________________________________
могущих осложнить оперативную обстановку; нарушениях законности,
_______________________________________________________________
служебной дисциплины, допущенных сотрудниками органа
_______________________________________________________________
дел; неисправность средств связи, специальной техники и т. д.)
Дежурство, оружие, боеприпасы, служебную документацию, спецсредства,
компьютерную технику и другое имущество по описи.
Сдал ______________________________
(звание, фамилия, подпись)
Принял _____________________________
(звание, фамилия, подпись)
"____" ___________ 20 ___ г.
Приложение 4
к Правилам организации
деятельности Центров
оперативного управления и
дежурных частей органов
внутренних дел
Республики Казахстан
Форма
Тетрадь для записей сотрудника дежурной смены
______________________________________________________________
(наименование органа)
Начата "___" _________20 ___г.
Окончена "___" _______20 ___г.
(Печатать на внутренней стороне обложки книги)
Пояснение по ведению тетради для записей сотрудников дежурной смены
1. Тетрадь ведется оперативным дежурным, а также каждым сотрудником дежурной смены во время дежурства.
2. Указанная тетрадь предназначена для записей служебной информации, поручений руководства органа и других мероприятий, проводимых дежурным нарядом в течении суток (обход здания, проверка несения службы, выезд следственно оперативной группы, ее состав, получаемая с места происшествия информация, в том числе об изъятии следов преступления и вещественных доказательств, прохождение оперативной информации о розыске преступников, мероприятия по раскрытию преступлений в дежурные сутки и т.д.).

12. Кеңсе;
13. Тұрмыстық мақсаттағы бөлме;
14. Тамақтануға арналған бөлме;
15. Кезекші жасақшаның демалуына арналған бөлме (әйелдер мен ерлерге бөлек);
16. ЖБО кезекші автокөлігі жүргізушілерінің демалуына арналған бөлме;
17. Жуыну бөлмесі (әйелдер мен ерлерге бөлек);
18. Дәретханалар.
2. ПД, КПД кезекші бөлімінің үй-жайлары:
1. Жедел кезекші залы;
2. Кезекші бөлім бастығының кабинеті;
3. ЭЕМ техниктерінің бөлмесі;
4. Қару сақтауға арналған бөлме;
5. Қаруды беруге, қабылдауға және тазалауға арналған бөлме;
6. Кезекші жедел-тергеу тобына арналған бөлме.
7. Тұрмыстық мақсаттағы бөлме;
8. Кезекші жасақшаның демалуына арналған бөлмелер (әйелдер мен ерлерге бөлек);
9. Кезекші бөлімнің кезекші автокөлігі жүргізушілерінің демалуына арналған бөлме;
10. Тамақтануға арналған бөлме;
11. Жуыну бөлмесі;
12. Дәретханалар.
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер органдарының Жедел
басқару орталықтары мен
кезекші бөлімдерінің қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
2-қосымша
Қалалық, аудандық, желілік органдардың кезекші бөлімдерінің қызметтік үй-жайларының ҮЛГІ ТІЗБЕСІ
1. Жедел кезекшінің бөлмесі;
2. Кезекші бөлімі бастығының кабинеті;
3. Қаруды сақтауға арналған бөлме;
4. Қаруды беру, қабылдау және тазалау бөлмесі;
5. Жеке броньды қорғаныс және белсенді қорғаныс құралдарын (бұдан әрі – ЖББҚҚ) сақтауға арналған бөлме;
6. Жедел-тергеу тобының кезекшілеріне арналған бөлме;
7. Кезекші жасақшаның демалу бөлмесі;
8. Тамақтану бөлмесі;
9. Жуыну бөлмесі;
10. Әжетхана.
Қалалық, аудандық, желілік органдардың кезекші бөлімін үлгі жобалау
Ескертпе:
1. Үлгі жобалау ішкі істер органдары бөліністерінің жаңадан салынып жатқан әкімшілік ғимараттары үшін міндетті болып табылады.
2. Қару сақтау бөлмесі барлық ішкі істер органдарының бөліністерінде осы Қағидалардың талаптарына қатаң сәйкестікте орналасады.
3. Жеке броньды қорғаныс және белсенді қорғаныс құралдарын сақтауға арналған бөлмені кіру және шығатын есіктермен, әр қызметкер үшін ашық шкафтар (ұяшықтар) жасап ұйымдастыру ұсынылады.
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер органдарының Жедел
басқару орталықтары мен
кезекші бөлімдерінің қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
__________________________________________________________________
(ішкі істер органы)
кезекшілікті қабылдау және тапсыру туралы баянаттардың КІТАБЫ
Басталды: 20 жылғы "__" _____
Аяқталды: 20 жылғы "__" _____
____________________________
(ішкі істер органының басшысына)
____________________________
(атағы, тегі, аты-жөні)
БАЯНАТ
20 жылғы "__" ________ сағат "__" бастап 20 жылғы "__" ________ сағат "__" аралығындағы кезекшілік уақытында оқиғалар орын алғанын баяндаймын.
1. Қызмет көрсететін аумақта тіркелген өтініштер мен хабарламаларлың барлығы:
қылмыстар (оқиғалар) туралы_____________________________________
олар бойынша:
- қылмыстық іс қозғалғаны ________________________________________
- қылмыстық іс қозғаудан бас тартылғаны ____________________________
- аумақтылығы бойынша берілгені __________________________________
- кезекші тәулікте ашылған қылмыстар ______________________________
- анықталып, ішкі істер органына жеткізілгені _________________________
________________________________________________________________
Олардың ішінде:
оның ішінде кәмелетке толмағандар: ________________________________
2.УҰИ-да ұсталатындардың барлығы_________________________________
оның ішінде:
- қылмыстық істер бойынша қамауға алынғандар ______________________
- қылмыс жасады деген күдікпен ұсталғандар _________________________
- басқа қаланың іздестіруі бойынша ұсталғандар ______________________
- әкімшілік тәртіппен қамауға алынғандар ____________________________

1. Конституция Республики Казахстан от 30 августа 1995 года.
2. Закон Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года "Об органах внутренних дел Республики Казахстан"
3. Закон Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе".
4. Закон Республики Казахстан от 15 сентября 1994 года "Об оперативно-розыскной деятельности".
5. Закон Республики Казахстан от 30 июня 2017 года "О прокуратуре".
6. Закон Республики Казахстан от 6 января 2012 года "О национальной безопасности".
7. Закон Республики Казахстан от 18 ноября 2015 года "О противодействии коррупции".
8. Уголовный кодекс Республики Казахстан от 3 июля 2014 года.
9. Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 4 июля 2014 года.
10. Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года.
11. Гражданский кодекс Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года.
12. Гражданско-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 июля 1999 № 411.
13. Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 89 "Об утверждении Правил приема и регистрации заявлений и сообщений об уголовных правонарушениях, а также ведения Единого реестра досудебных расследований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9744, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 21 октября 2014 года).
14. Книга рапортов о приеме и сдаче дежурства.
15. Тетради для записей сотрудников дежурной смены.
16. Книга учета лиц, доставленных в дежурную часть.
17. Книга выдачи и приема имущества арттехвооружения.
18. Талоны-уведомления.
19. Журнал регистрации досудебных расследований в случае аварийных ситуаций и отсутствия доступа к информационной системе ЕРДР.
20. Журнал регистрации информации об уголовных правонарушениях в случае аварийных ситуаций и отсутствия доступа к информационной системе ЕРДР.
21. Книга замечаний и предложений проверяющих.
22. Постовая ведомость.
23. Журнал учета входящих телеграмм, телефонограмм.
24. Журнал учета исходящих телеграмм, телефонограмм. 25. Журнал регистрации входящих факсимильных сообщений (телеграмм).
26. Журнал регистрации исходящих факсимильных сообщений (телеграмм).
27. Журнал учета ориентировок (возможно хранение в электронном виде).
28. Журнал учета неисправностей технических средств и оборудования.

1. 1995 жылғы 30 тамыздағы Қазақстан Республикасының Конституциясы.
2. "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 23 сәуірдегі № 199-V Заңы.
3. "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы № 380-IV Заңы.
4. "Жедел-іздестіру қызметі туралы"Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 15 қаңтардағы Заңы.
5. "Қазақстан Республикасының Прокуратурасы туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 30 маусымдағы Заңы.
6. "Ұлттық қауіпсіздік туралы" Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 6 қаңтардағы № 527- IV Заңы.
7. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 18 қарашадағы Заңы.
8. 2014 жылғы 3 шілдедегі № 226-V Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексі.
9. 2014 жылғы 4 шілдедегі № 231 Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу кодексі.
10. 2014 жылғы 5 шілдедегі № 235-V Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексі.
11. 1999 жылғы 1 шілдедегі № 409 Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі
12. 1999 жылғы 13 шілдедегі № 411 Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексі.
13. "Қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы арызды, хабарды немесе баянатты қабылдау және тіркеу, сондай-ақ Сотқа дейінгі тергеп-тексерулердің бірыңғай тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бас прокурорының 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 89 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9744 болып тіркелді, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2014 жылғы 21 қазанда жарияланды).
14. Кезекшіліктің қабылдау және тапсыру туралы баянаттар кітабы.
15. Жедел кезекшінің жазбаларына арналған дәптер.
16. Ішкі істер органдарына жеткізілген адамдарды есепке алу кітабы.
17. Арттехқару мүлкін беру және қабылдау кітабы.
18. Талон-хабарламалар.
19. Апаттық жағдайлар немесе СДТБТ ақпараттық жүйесіне рұқсат болмаған кезде сотқа дейінгі тергеулерді тіркеу журналы.
20. Апаттық жағдайлар немесе СДТБТ ақпараттық жүйесіне рұқсат болмаған кезде қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы ақпаратты тіркеу журналы.
21. Тексерушілердің ескертулері мен ұсыныстары кітабы.
22. Бекеттік ведомость.
23. Кіріс жеделхаттарды, телефонограммаларды есепке алу журналы.
24. Шығыс жеделхаттарды, телефонограммаларды есепке алу журналы
25. Кіріс факсимильдік хабарламаларды (жеделхаттарды) тіркеу журналы.
26. Шығыс факсимильдік хабарламаларды (жеделхаттарды) тіркеу.
27. Бағдарларды есепке алу журналды (электрондық түрде сақтауға болады).
28. Техникалық құралдар мен жабдықтардың ақауларын есепке алу журналы.

29. Карта обслуживаемой территории (возможно использование в электронном виде).
Для служебного пользования (в сейфе оперативного дежурного):
30. Схемы оповещения личного состава органа внутренних дел по сигналу "Сбор".
Секретные (в сейфе оперативного дежурного):
31. Инструкция оперативному дежурному органа по порядку действий при поступлении и передаче сигналов оповещения.
32. Специальные оперативные планы.
Приложение 13
к Правилам организации
деятельности Центров
оперативного управления и
дежурных частей органов
внутренних дел
Республики Казахстан
Форма
Книга выдачи и приема имущества арттехвооружения
______________________________________________________________
(наименование органа)
Начата "___"_________20____ г.
Окончена "___"______20____ г.
Оглавление
№ п/п
Наименование страниц
Номера страниц
№ п/п
Наименование страниц
Номера страниц
начальная
последняя
начальная
последняя
1
2
3
4
5
Часть I. Учет выдачи и приема имущества арттехвооружения.
Раздел "А" – на службу и на занятия.
Раздел "Б" – на временное хранение.
Часть II. Учет приема и сдачи имущества арттехвооружения дежурными.
Часть III. Учет выдачи и приема специальных средств аэрозольного типа.
Часть I. Учет выдачи и приема имущества арттехвооружения
Раздел "А" – на службу и на занятия
Дата выдачи
Звание, фамилия и инициалы кому выдано или кем сдано
Наименование имущества
Кем дано указание на выдачу
Выдано
Дата сдачи
Принято
количество серия, номер
роспись в получении
количество, серия, номер
роспись в получении
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Раздел "Б" - на временное хранение.
Кем сдано (кому выдано) должность, звание, фамилия и инициалы
Наименование вооружения и боеприпасов
Принято
Выдано
Дата приема
Количество, серия и номер
Роспись в получении
Дата выдачи
Количество, серия, номер
Роспись в получении
1
2
3
4
5
6
7
8
Часть II. Учет приема и сдачи имущества арттехвооружения дежурными по подразделению
Дата приема (сдачи)
Звание, фамилия, инициалы принимающего
Состоит под сдачей
9,0 мм. пистолеты ПМ
5,45 мм. автоматы АКС-74У
всего
в наличии
в пользовании
всего
в наличии
в пользовании
1
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Состоит под сдачей
Сдал (роспись)
Принял (роспись)
С записью согласен (роспись начальника подразделения)
и т.д.
всего
в наличии
в пользовании
всего
в наличии
в пользовании
9
Часть III. Учет выдачи и приема специальных средств аэрозольного типа
Имеется в наличии
Выдано
Принято
дата Выдачи
номер и вес баллончика
количество
цель выдачи
фамилия и подпись получившего
фамилия и подпись выдавшего Фамилия и подпись выдавшего
Кто дал разрешение на выдачу
дата возвращения
номер и вес баллончика
количество
Дата применения
фамилия и подпись сдавшего
фамилия и подпись принявшего
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 14
к Правилам организации
деятельности Центров
оперативного управления и
дежурных частей органов
внутренних дел
Республики Казахстан
Форма
Журнал учета неисправностей технических средств и оборудования
__________________________________________
(наименование органа)
Начата "____"________20___г.
Окончена "____"_______20___г.
(Печатается на внутренней
стороне обложки книги)
Пояснение по ведению Журнала учета неисправностей технических средств и оборудования

29. Қызмет көрсетілетін аумақтың картасы (электрондық түрде сақтауға болады).
Қызмет бабында пайдалану үшін (жедел кезекшінің сейфінде):
30. Ішкі істер органдарының жеке құрамын "Жиналу" сигналы бойынша хабарландыру сызбалары.
Құпия (жедел кезекшінің сейфінде):
31. Хабарландыру белгілері келіп түскен кезде және оны беру кезінде істер органының жедел кезекшісіне іс-әрекеттер тәртібі бойынша нұсқау беру;
32. Арнайы жедел жоспарлар.
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер органдарының Жедел
басқару орталықтары мен
кезекші бөлімдерінің қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Арттехқару мүлкін беру және қабылдау кітабы
____________________________________________________________________
(ішкі істер органы)
Басталды: 20 __жылғы "___"___
Аяқталды: 20__жылғы "___"___
Тақырыбы
№ р/с
Парақ атауы
Парақ нөмірлері
№ р/с
Парақ атауы
Парақ нөмірлері
басты
соңғы
басты
соңғы
1
2
3
4
5
I-бөлім. Арттехқару мүлкін беруді және қабылдауды есепке алу.
"А" бөлімі - қызметке және сабақтарға.
"Б" бөлімі - уақытша сақтауға.
II-бөлім. Кезекшілердің арттехқару мүлкін қабылдауды есепке алу.
III-бөлім. Аэрозольді түріндегі арнайы құралдарды беруді және қабылдауды есепке алу.
I-бөлім. Арттехқару мүлкін беруді және қабылдауды есепке алу. "А" бөлімі – қызметке және сабақтарға.
Беру күні
Берілген адамның атағы, тегі және аты-жөні немесе кім тапсырды
Мүлік атауы
Беруге нұсқауды кім берді
Берілді
Тапсыру күні
Қабылданды
Саны, сериясы, нөмірі
Алғаны туралы қол қою
Саны, сериясы, нөмірі
Алғаны туралы қол қою
1
2
3
4
5
6
7
8
9
"Б" бөлімі – уақытша сақтауға.
Кім тапсырды (кімге берілді), лауазымы, атағы, тегі және аты-жөні
Қару-жарақ пен оқ-дәрілердің атауы
Қабылданды
Берілді
Қабылдау күні
Саны, сериясы, нөмірі
Алғаны туралы қол қою
Беру күні
Саны, сериясы, нөмірі
Алғаны туралы қол қою
1
2
3
4
5
6
7
8
II-бөлім. Бөлініс бойынша кезекшілердің арттехқару мүлкін қабылдауды есепке алу.
Қабылдау (тапсыру) күні
Қабылдаған адамның атағы, тегі және аты-жөні
Тапсыру үстінде
9,0 мм.
МТ тапаншалары
5,45 мм.
АКС-74У
Автомат
тары
барлығы
Қолда бары
пайдаланылудазовании
барлығы
Қолда бары
пайдаланылудазовании
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Тапсыру үстінде
Тапсырды (қолы)
қабылдады (қолы)
Жабамен келісемін (бөлініс бастығының қолы)
және т.б..
барлығы
Қолда бары
пайдаланылудазовании
барлығы
Қолда бары
пайдаланылудазовании
9
10
11
12
13
14
15
16
17
III-бөлім. Аэрозоль түріндегі арнайы құралдарды беруді және қабылдауды есепке алу.
Қолда бары
Берілді
Қабылданды
Беру күні
Баллончик нөмірі мен салмағы
саны
Беру мақсаты
Алған адамның тегі және қолы
получившего
Берген адамның тегі және қолы
Беруге кім рұқсат берді
Қайтару күні
Баллончик нөмірі мен салмағы
саны
Қолдану күні
Тапсырған адамның тегі және қолы
Қабылдаған адамның тегі және қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер органдарының Жедел
басқару орталықтары мен
кезекші бөлімдерінің қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Техникалық құралдар мен құрал-жабдықтардың ақауларын есепке алу журналы
__________________________________________
(ішкі істер органы)
Басталды: 20 __жылғы "___"___
Аяқталды: 20__жылғы "___"___
(Кітап мұқабасының ішкі жағында басу қажет)
Техникалық құралдар мен құрал-жабдықтардың ақауларын есепке алу журналын жүргізу бойынша түсініктеме

1. Журнал ведется в ЦОУ и дежурных частях.
2. Журнал предназначен для учета повреждений (выхода из строя), проверки исправности и проведенного ремонта имеющейся в ЦОУ, дежурной части техники.
3. В графе 5 записываются фамилия и должность сотрудника дежурной смены ЦОУ, дежурной части, выявившего повреждение аппаратуры связи, сигнализации и другой техники или работника, участвовавшего в проверке ее исправности, а также дата вызова специалиста (направления аппаратуры в мастерскую).
4. В графе 6 указываются меры, принятые специалистом по ремонту техники, дата ремонта или возвращения исправной аппаратуры, техники в дежурную часть.
№ п/п
Дата
Наименование и тип неисправностей
Наименование подразделения, фамилия лица, сообщившего о неисправностях аппаратуры и оборудования
Фамилия и должность лица, принявшего сообщение о повреждении или участвующего в проверке исправности аппаратуры. Дата вызова специалиста для ремонта (проверки) аппаратуры, направления аппаратуры в мастерскую
Отметка специалиста по спецтехнике о результатах ремонта (проверки). Дата ремонта или возвращения аппаратуры
1
2
3
4
5
6
Приложение 15
к Правилам по организации
деятельности Центров
оперативного управления и
дежурных частей органов
внутренних дел
Республики Казахстан
Форма
Книга учета лиц, доставленных в дежурную часть
________________________________________________________
(наименование органа)
Начата "___" _________20____г.
Окончена "___" ______20____г.
(Текст на внутренней стороне обложки книги)
Пояснение по ведению книги учета лиц, доставленных в дежурную часть

1. Журнал ЖБО-да және ІІО кезекші бөлімдерінде жүргізіледі.
2. ЖБО-дағы, кезекші бөліміндегі техниканың ақауларын (істен шығуын), ақаусыз болуын және жүргізілген жөндеуді есепке алуға арналған.
3. 5-бағанда байланыс аппаратурасының, сигнализацияның және басқа да техниканың ақауларын анықтаған жұмыскердің немесе оның ақаусыз болуын тексеруге қатысқан жұмыскердің тегі және лауазымы, сондай-ақ маманды шақырту (аппаратураны шеберханаға жіберу) күні жазылады.
4. 6-бағанда техника жөндеу жөніндегі маман қабылдаған шаралар, жөндеу күні немесе дұрысталған аппаратураны, техниканы кезекші бөлімге қайтару күні.
р/с №
Күні
Ақаулардың атауы мен түрі
Бөлініс атауы, аппаратура мен құрал-жабдықтың ақаулары бар екені туралы хабарлаған адамның тегі
Аппаратураның бұзылуы туралы хабарламаны қабылдаған немесе оның ақауларын тексеруге қатысқан адамның тегі және лауазымы туралы.
Жөндеу (тексеру) үшін маманды шақыру, аппаратураны шеберханаға апару күні
Жөндеу (тексеру) бойынша нәтижелер туралы арнайы техника жөніндегі маманның белгісі. Жөндеу немесе аппаратураны шеберханадан қайтару күні
1
2
3
4
5
6
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер органдарының Жедел
басқару орталықтары мен
кезекші бөлімдерінің қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
15-қосымша
Нысан
Ішкі істер органына жеткізілген адамдарды есепке алу кітабы
____________________________________________________________________
(ішкі істер органы)
20__жылғы "___" ___ басталды.
20__жылғы "___" ___ аяқталды.
(Кітап мұқабасының ішкі жағына басылады)
Ішкі істер органына жеткізілген адамдарды есепке алу кітабын жүргізу бойынша түсініктеме

1. Книга учета лиц, доставленных в дежурную часть, ведется в дежурной части.
2. В книгу заносятся сведения о лицах, доставленных в дежурную часть сотрудниками органов внутренних дел, должностными лицами и гражданами, независимо от вида и степени опасности правонарушения, срока пребывания правонарушителя в органе внутренних дел и принятого в отношении него решения, в том числе лица, доставленные в дежурную часть для последующего направления в медицинские учреждения, дежурные части других подразделений органов, водворенные в изолятор временного содержания или специальные учреждения и помещения, переданные представителям других органов.

1. Ішкі істер органына жеткізілген адамдарды есепке алу кітабы кезекші бөлімдерінде жүргізіледі.
2. Кітапқа құқық бұзушылықтың түрі мен қауіп дәрежесіне, құқық бұзушының ішкі істер органында болған мерзіміне және оған қатысты қабылданған шешімге қарамастан кезекші бөлімге ішкі істер органының қызметкерлерімен, лауазымды тұлғалар мен азаматтармен жеткізілген, соның ішінде кезекші бөлімге кейіннен медициналық айықтырғышқа, ішкі істер органдарынің басқа бөліністерінің кезекші бөлімдеріне жіберу үшін жеткізілген, уақытша ұстау изоляторына, ұсталған адамдарға арналған бөлмеге отырғызылған және басқа органдардың өкілдеріне берілген адамдар туралы мәліметтер енгізіледі.

3. Лица, которые в дежурную часть не доставлялись, административные процедуры с которыми оперативным дежурным не проводились, регистрации в этой книге не подлежат.
4. Сведения о доставленных лицах вносятся в данную книгу на основании документов, удостоверяющих их личность, рапорта сотрудника органа внутренних дел, заявления представителей общественности и граждан, результатов проверки по адресному бюро.
5. Необходимо заполнение всех граф. В случае доставления несовершеннолетних, в графе 3 книги проставляется день, месяц, год рождения.

3. Кезекші бөлімшеге жеткізілмеген және жедел кезекшімен әкімшілік процедура жүргізілмен адамдар осы кітапқа тіркеуге жатпайды.
4. Жеткізілген адамдар туралы мәліметтер көрсетілген кітапқа олардың жеке басын растайтын құжаттың, ішкі істер органы қызметкерінің баянатының, қоғам өкілдерінің, азаматтардың арызының, мекен-жайлық бюро бойынша тексеру нәтижелерінің негізінде енгізіледі.
5. Барлық бағандарды толтыру қажет. Кәмелетке толмаған адамдар жеткізілген жағдайда осы кітаптың 3-бағанында туған күні, айы мен жылы қойылады.

6. Информация, содержащаяся в книге, не подлежит передаче и разглашению третьим лицам, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
(Левая сторона разворота Книги)
№ п/п
фамилия, имя, отчество
год и место рождения
адрес места жительства, документ, удостоверяющий личность, серия и номер, когда и кем выдан
место работы (учебы), занимаемая должность
1
2
3
4
5
(Правая сторона разворота Книги)
за что доставлен (время, место, обстоятельства правонарушения)
кем доставлен
дата и время доставления
№ протокола личного досмотра и его результаты
какие приняты меры к доставленному лицу или куда он направлен
дата и время освобождения или направления (часы, минуты)
6
7
8
9
10
11
Приложение 16
к Правилам организации
деятельности Центров
оперативного управления и
дежурных частей органов
внутренних дел
Республики Казахстан
Форма
Книга замечаний и предложений проверяющих
_____________________________________________________________
(наименование органа)
Начата "____"________20___г.
Окончена "____"_______20___г.
дата, время проверки
должность представителя вышестоящего органа, производящего проверку, специальное звание, фамилия, инициалы и номер служебного телефона.
Результаты проверки, замечания и предложения, подпись проверяющего
меры, принятые по результатам проверки
1
2
3
Приложение 17
к Правилам по организации
деятельности Центров
оперативного управления и
дежурных частей органов
внутренних дел
Республики Казахстан
Форма
Министру внутренних дел
Республики Казахстан
Донесение
Дата ЧС ________________________ время (местное)
_____________________
Наименование __________________ ЧС Место ЧС
________________________
Наименование объекта
_______________________________________________
Количество пострадавших, в том числе погибших
________________________
Характеристика и масштаб ЧС
________________________________________
Влияние на работу других отраслей хозяйствования
______________________
Наименование органа, принимавших участие в ликвидации ЧС
____________
Количество задействованных сил и средств
_____________________________
Возможность справиться с поставленной задачей, при участии в ликвидации
ЧС, собственными силами
____________________________________________
Дополнительные силы и средства
_____________________________________
Краткая характеристика выполняемых работ органа при участии в ликвидации
последствий ЧС
_____________________________________________________
Телефон (факс), телетайп, позывной и радиочастота начальника оперативного
штаба органа, осуществляющего руководство ликвидацией последствий ЧС
___________________________________________________________________
Должность, фамилия, инициалы подписавшего донесение
_________________
Приложение 18
к Правилам по организации
деятельности Центров
оперативного управления и
дежурных частей органов
внутренних дел
Республики Казахстан
Примерный перечень оперативной информации, обязательной к передаче в ЦОУ МВД

6. Кітапқа енгізілген ақпарат Қазақстан Республикасының заңнамасында көрсетілген жағдайлардан басқа кезде, басқа адамдарға беруге және жариялауға жатпайды.
(Кітаптың сол жақ беті)
Рет №
Т.А.Ә.
Туған жылы және жері
Тұратын мекен-жайы, жеке басын растайтын құжат, сериясы, нөмірі, қашан және кім берді
Жұмыс (оқу) орны, жұмыс істейтін қызметі
Не үшін жеткізілді (құқық бұзған уақыты, орны, жағдайлары)
1
2
3
4
5
6
(Кітаптың оң жақ беті)
Кім жеткізді
Жеткізілген күні мен уақыты (сағаты, минуты)
Жеке басын тексеру туралы хатттаманың № мен нәтижелері
Жеткізілген адамға қандай шаралар қабылданды немесе қайда жіберілді
Босатылған немесе жіберілген күні мен уақыты (сағаты, минуты)
7
8
9
10
11
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер органдарының Жедел
басқару орталықтары мен
кезекші бөлімдерінің қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
16-қосымша
Нысан
Тексеретіндердің ескертулері мен ұсыныстары КІТАБЫ
_____________________________________________________________
(ішкі істер органы)
Басталды 20___ жылғы "__"___
Аяқталды 20___ жылғы "__"___
Тексеру күні, уақыты
Тексерісті жүргізген жоғары тұрған ішкі істер органы өкілінің лауазымы, арнайы атағы, тегі, аты-жөні және қызметтік телефон нөмірі.
Тексеріс нәтижелері, ескертулері мен ұсыныстар, тексерушінің қолы
Тексеріс нәтижелері бойынша қабылданған шаралар
1
2
3
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер органдарының Жедел
басқару орталықтары мен
кезекші бөлімдерінің қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
17-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министріне
Ақпар
ТЖ күні __________________ уақыты (жергілікті) ____________________
ТЖ атауы __________________ ТЖ орны ___________________________
Объект атауы __________________________________________________
Зардап шеккендердің саны, оның ішінде қаза болғандар _____________
ТЖ сипаттамасы мен көлемі ______________________________________
Шаруашылықтың басқа да салаларының жұмысына әсер етуі __________
ТЖ-ны жоюға қатысқан ІІО атауы __________________________________
Жұмылдырылған күштер мен құралдардың саны ____________________
ТЖ-ны жоюға қатысқан кезде өз күшімен алға қойған міндеттерді орындау мүмкіндігі
_______________________________________________________________
Қосымша күштер мен құралдар ___________________________________
ТЖ зардаптарын жоюға қатысқан кезде ІІО орындайтын жұмыстардың қысқаша сипаттамасы
_______________________________________________________________
Телефон (факс), телетайп, ТЖ зардаптарын жоюды басқаруды жүзеге асыратын ішкі істер органының жедел штабы бастығының шақыру белгісі және радиожиілігі
_______________________________________________________________
Хабарламаға қол қойған адамның лауазымы, тегі, аты-жөні
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер органдарының Жедел
басқару орталықтары мен
кезекші бөлімдерінің қызметін
ұйымдастыру қағидаларына
18-қосымша
ІІМ ЖБО-ға берілуге міндетті жедел ақпараттың үлгі тізбесі

1. Тяжкие и особо тяжкие уголовные правонарушения:
1) Факты умышленных и заказных убийств, умышленных причинений тяжкого вреда здоровью, повлекших по неосторожности смерть потерпевшего.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
2) Факты обнаружения, изъятия крупных и особо крупных партий наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров. Морфин - порошок - 2,5 грамма и более; марихуана - 20 килограмм и более; гашиш – 2 килограмма и более; опий - 100 грамм и более; героин и кокаин - 50 грамм и более; лекарственные средства, содержащие наркотики в ампулах - 50 штук и более; в таблетках - 50 штук (упаковка) и более, конвалют по 8-10 таблеток каждая; синтетические наркотики – 20 грамм и более.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение суток).
3) Преступления, совершенные организованными преступными группами.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
4) Информация о нападениях, террористических актах на охраняемые стратегические, экологически опасные и другие объекты.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). В Департамент по ЧС (устно). Воисковые части НГ и МО (устно) Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации файловое сообщение (в течение 40 минут).
5) Посягательство или угроза посягательства на жизнь, честь и достоинство Президента Республики Казахстан и других государственных или общественных деятелей, депутатов представительных органов, представителей власти (от районных и выше), а также членов их семей, выдающихся деятелей науки, культуры, искусства, спорта, бизнесменов, руководителей организаций любой формы собственности, а равно воспрепятствование их деятельности.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации спецсообщение (в течение 40 минут).
6) Посягательство или угроза посягательства на жизнь и здоровье руководителей и членов правительственных, общественных, научных, культурных, торговых и иных делегаций зарубежных стран.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).

1. Ауыр қылмыстар мен оқиғалар
1) Қасақана және тапсырылған кісі өлтіру, абайсызда жәбірленушінің өліміне әкеп соққан денсаулыққа қазақана ауыр зиян келтіру фактілері.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
2) Есірткі, психотроптық заттардың, сол тектестер мен прекурсорлардың ірі және аса ірі партияларын табу, алу фактілері.
Морфин - ұнтақ - 2,5 грамм және одан да көп; марихуана - 20 килограмм және одан да көп; наша - 2 килограмм және одан да көп; апиын (опий) - 100 грамм және одан да көп; героин және кокаин - 100 грамм және одан да көп; ампулаларда есірткі бар дәрі-дәрмектер - 50 дана және одан да көп; таблеткаларда – 50 дана (қаптама) және одан да көп, конвалют әрқайсысы 8-10 таблеткадан.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
3) Ұйымдасқан қылмыстық топтар жасаған қылмыстар.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
4) Күзетілетін стратегиялық, экологиялық қауіпті және басқа да объектілерге шабуыл жасау, террорлық актілер туралы ақпарат
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
ТЖ департаменті (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
5) Қазақстан Республикасы Президентінің және басқа да мемлекеттік немесе қоғамдық қайраткерлерінің, өкілді органдары депутаттарының, билік (аудандықтан және одан жоғары) өкілдерінің, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерінің, атақты ғылым, мәдениет, өнер, спорт қайраткерлерінің, бизнесмендердің, кез-келген меншік түрлерінің ұйымдары басшыларының, өміріне, ар-намысына және қадір-қасиетіне қол сұғу немесе қауіп төндіру, соған тең олардың қызметіне кедергі келтіру;
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
6) Үкіметтік, қоғамдық, ғылыми, мәдени, сауда және шетел елдерінің өзге де делегацияларының басшылары мен мүшелерінің өміріне және денсаулығына қол сұғу немесе қауіп төндіру
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).

7) Грубое нарушение общественного порядка, массовая драка, другие групповые, злостные хулиганские действия, в том числе связанные с сопротивлением представителю власти либо иному лицу, пресекающему нарушение общественного порядка, либо повлекшие нарушение нормальной работы организаций, транспорта, связи или иных важных объектов жизнеобеспечения, а равно создавшие реальную угрозу наступления таких последствий.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
8) Обнаружение листовок или надписей антигосударственного либо националистического содержания, надругательство над Государственным гербом, флагом или гимном Республики Казахстан, а также других иностранных государств.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
9) Призывы к насильственному свержению или изменению конституционного строя либо насильственному нарушению единства территории Республики Казахстан.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
10) Чрезвычайное происшествие (авария, взрыв, пожар) при проведении общественно политических, спортивных, культурно-зрелищных и иных массовых мероприятий.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Департамент по ЧС (устно). Дежурному местного исполнительного органа (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
11) Авария, взрыв, повлекшие разрушение объектов хозяйствования, жилых, административных, производственных и других зданий, сооружений, мостов (в том числе строящихся), происшедшие в результате механического повреждения, технической неисправности, нарушения технологического процесса или правил техники безопасности; взрыв на складах взрывчатых материалов, ГСМ, нефте- и газопроводах, на предприятиях, элеваторах, транспорте, а также в домах, на улицах и в других местах.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Департамент по ЧС (устно). Дежурному местного исполнительного органа (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).

7) Қоғамдық тәртіпті өрескел бұзу, жаппай төбелес, басқа да топтық, қасақана бұзақылық әрекеттер, оның ішінде билік өкілдеріне не болмаса қоғамдық тәртіпті бұзуды жол кескен өзге де адамға байланысты не болмаса ұйымдардың, көліктің, байланыстың немесе тіршілікті қамтамасыз етудің өзге де маңызды объектілерінің қалыпты жұмысын бұзуға, соған тең осындай зардаптардың болуына шынайы қауіп тудыруға әкеп соққан.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
8) Парақшаларды, мемлекетке қарсы не болмаса ұлттық мазмұндағы жазуларды табу, Қазақстан Республикасының, сондай-ақ басқа да шетел мемлекеттерінің Мемлекеттік Елтаңбасын, Туын немесе Гимнін қорлау.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
9) Қазақстан Республикасының конституциялық құрылысын зорлық-зомбылықпен құлдырату не болмаса аумағының бірлігінің зорлық-зомбылықпен бұзуға шақыру.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
10) Саяси-қоғамдық, спорттық, мәдени-көрініс және өзге де жаппай іс-шараларды өткізу кезіндегі төтенше жағдай (апат, жарылыс, өрт).
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
ТЖ департаментіне (ауызша).
Жергілікті атқарушы билік органының кезекшісіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
11) Механикалық ақаулардың, техникалық бұзылуы, технологиялық процестің немесе қауіпсіздік техника ережесінің бұзылуы нәтижесінде болған шаруашылық объектілерінің, тұрғын, әкімшілік, өндірістік және басқа да ғимараттардың, имараттардың, көпірлердің (оның ішінде салынып жатқан) бұзылуына әкеп соққан апаттар, жарылыс; жарылғыш заттар қоймаларындағы, ЖЖМС-де, мұнай және газ құбырларындағы, кәсіпорындардағы, элеваторлардағы, сондай-ақ үйлердегі, көшелердегіі және басқа да орындардағы жарылыс
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
ТЖ департаментіне (ауызша).
Жергілікті атқарушы билік органының кезекшісіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).

12) Заражение или угроза заражения местности твердыми, жидкими, газообразными ядовитыми, биологическими веществами в дозах, опасных для здоровья или жизни людей, в том числе происшедшее в результате аварии при перевозках автомобильным, железнодорожным, водным транспортом, разрыва трубопроводов, разгерметизации хранилищ.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Департамент по ЧС (устно). Дежурному местного исполнительного органа (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации спецсообщение (в течение 40 минут).
13) Хищение, утрата или обнаружение радиоактивных веществ и источников, заражение радиоактивными веществами местности в дозах, опасных для здоровья людей, облучение граждан радиоактивными веществами.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Департамент по ЧС (устно). Дежурному местного исполнительного органа (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
14) Стихийное бедствие (землетрясение, наводнение, сель, снежная лавина, оползень, ураган и другие) с человеческими жертвами или большим материальным ущербом либо поступление сообщения в органы внутренних дел о возникновении угрозы такого бедствия.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Департамент по ЧС (устно). Дежурному местного исполнительного органа (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
15) Групповое отравление людей (более трех человек), самоубийство несовершеннолетних, несчастные случаи, повлекшие гибель несовершеннолетних (в том числе в местах предварительной изоляции).
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Департамент по ЧС (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
16) Инфекционные заболевания: холера, чума, бешенство, сибирская язва, выявление носителей вируса и больных СПИД по каждому факту, брюшной тиф, паратиф, крымская геморрагическая лихорадка, бруцеллез при заболевании трех и более человек, заболевание невыявленной этиологии, возникшее одновременно, с числом заболевших десять человек и более, вирусный гепатит "А", сальмонеллезные инфекции, дизентерия при заболевании пятнадцати и более человек.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Департамент по ЧС (устно). Дежурному местного исполнительного органа (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).

12) Адамдардың денсаулығы мен өміріне қауіпті мөлшерде жергілікті жердің қатты, су, газ тәрізді улы, биологиялық заттармен зақымдануы немесе зақымдану қаупі, оның ішінде автомобильдік, темір жол, су көлігімен тасымалдау кезіндегі апат, құбырлардың үзілуі, қоймалардың герметизациялауны нәтижесінде болған қатты, су, газ тәрізді улы, биологиялық заттармен зақымдануы немесе зақымдану қаупі.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
ТЖ департаментіне (ауызша).
Жергілікті атқарушы билік органының кезекшісіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
Файлдық хабарлама (40 минут ішінде).
13) Радиобелсенді заттарды және дереккөздерін ұрлау, жоғалту немесе табу, адамдардың денсаулығы үшін қауіпті мөлшерде жергілікті жердің радиобелсенді заттармен зақымдануы, азаматтардың радиобелсенді заттармен сәулеленуі.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
ТЖ департаментіне (ауызша).
Жергілікті атқарушы билік органының кезекшісіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
жеделхат (40 минут ішінде).
14) Адам құрбандары бар немесе зор материалдық зиян келтірілген табиғи апат (жер сілкінісі, су тасқыны, сел, қар көшкіні, сырғыма, дауыл және т.б,) не болмаса ішкі істер органдарына осындай апаттың болуы қаупі туындағаны туралы хабарламаның келіп түсуі
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
ТЖ департаментіне (ауызша).
Жергілікті атқарушы билік органының кезекшісіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
жеделхат (40 минут ішінде).
15) Адамдардың (үш адамнан көп) топпен улануы, кәмелетке толмағандардың өзін-өзі өлтіруі, кәмелетке толмағандардың қаза болуына, (оның ішінде алдын ала оқшаулау орындарында) қаза болуына әкеп соққан жазатайым оқиғалар.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
ТЖ департаментіне (ауызша).
Жергілікті атқарушы билік органының кезекшісіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
16) Жұқпалы аурулар: үш немесе одан да көп адам ауырған кездегі тырысқан, оба, қараталақ, әрбір факті бойынша ЖИТС вирусын жұқтырғандарды және ауыратындарды анықтау, іш сүзек, паратиф, крым геморрагиялық безгек, бруцеллез, бір уақытта он және одан да көп адам ауырған кездегі анықталмаған этиологиясы бар сырқат, он бес және одан да көп адам ауырган кездегі А вирус гепатиті, қылау инфекциялары.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
ТЖ департаментіне (ауызша).
Жергілікті атқарушы билік органының кезекшісіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
жеделхат (40 минут ішінде).

17) Эпидемия.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Департамент по ЧС (устно). Дежурному местного исполнительного органа (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
18) Эпизоотия.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Департамент по ЧС (устно). Дежурному местного исполнительного органа (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
19) Бандитизм.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
20) Причинение тяжкого вреда здоровью.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
21) Возбуждение уголовного дела по статьям 99 и 106 часть 3 Уголовного кодекса Республики Казахстан по фактам ранее обнаруженных без признаков насильственной смерти трупов, без вести пропавших граждан, а также переквалификация на указанные статьи ранее зарегистрированных преступлений
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
22) Разбойные нападения.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
23) Изнасилование нескольких лиц или групповое изнасилование. Изнасилование несовершеннолетних, преступления сексуального характера в отношении них.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
24) Захват заложников, похищение человека.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации спецсообщение (в течение 40 минут).
25) Дезертирство или самовольное оставление воинской части или места службы с огнестрельным оружием военнослужащих Министерства обороны, Пограничной службы КНБ, воинских частей Национальной гвардии МВД, личного состава органов.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). В комендатуру гарнизона (устно). В местный военно-следственный орган МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).

17) Індет.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
ТЖ департаментіне (ауызша).
Жергілікті атқарушы билік органының кезекшісіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
жеделхат (40 минут ішінде).
18) Эпизоотия.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
ТЖ департаментіне (ауызша).
Жергілікті атқарушы билік органының кезекшісіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
жеделхат (40 минут ішінде).
19) Бандитизм.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
жеделхат (40 минут ішінде).
20) Денсаулыққа ауыр зиян келтіру.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
жеделхат (40 минут ішінде).
21) Хабарсыз кеткен азаматтардың бұрын анықталған, зорлық-зомбылық белгілерінсіз өлтірілген мәйіттерін анықтау фактілері бойынша Қазақстан Республикасы ҚК-нің 96-бабының және 103-бабының 3-бөлігі бойынша қылмыстық істі қозғау, сондай-ақ бұрын тіркелген қылмыстарды аталған баптарға қайта саралау.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
жеделхат (2 сағат ішінде).
22) Қарақшылық шабуылдар.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
жеделхат (3 сағат ішінде).
23) Бірнеше адамды зорлау немесе топтасып зорлау. Кәмелетке толмағандарды зорлау,
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
жеделхат (40 минут ішінде).
24) Адамдарды кепілге алу, адамды ұрлау.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
жеделхат (40 минут ішінде).
25) Қорғаныс министрлігі, ҰҚК-нің Шекара қызметі, ІІМ Ұлттық ұланы әскери қызметшілерінің, ішкі істер органдары жеке құрамының атыс қаруын бірге әкете отырып дезертирлік жасауы, әскери бөлімді немесе қызмет орнын өз еркімен қалдырып кетуі.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша). Гарнизонның комендатурасына (ауызша). ІІМ-нің жергілікті әскери-тергеу органына.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
жеделхат (40 минут ішінде).

26) Кража в крупных размерах (более 2000 месячных расчетных показателей).
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
27) Кража зарегистрированного гражданского и служебного огнестрельного оружия и боеприпасов к ним.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
28) Кража из административных зданий государственных органов и власти, организаций образования, медицинских учреждений, учреждений банков, отделений связи, организаций, объектов экологически опасных производств.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
29) Кража (угон) автотранспорта.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
30) Кража (хищение) нефтепродуктов, в том числе путем несанкционированных врезок в нефтепроводы, независимо от суммы ущерба.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
31) Грабежи в крупных размерах (более 500 месячных расчетных показателей) в том числе с проникновением в жилище граждан и другие объекты.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
32) Преступления, совершенные с использованием форменной одежды, специального транспорта, а также служебного удостоверения либо иных документов и предметов, указывающих на принадлежность к правоохранительным органам.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
33) Хищение произведений искусства (картин, скульптур, икон, изделий из драгоценных металлов, камней и другие ценности), имеющих художественную или историческую ценность, из архивов, музеев, художественных картинных галерей, выставочных залов, мечетей, соборов, церквей и других хранилищ, а также частных коллекций.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).

26) Ірі мөлшердегі ұрлық (1000 айлық есептік көрсеткіштен астам).
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
жеделхат (40 минут ішінде).
27) Мемлекеттік органдардың және билік органдарының әкімшілік ғимараттарынан, білім беру ұйымдарының, медициналық мекемелердің, банк мекемелерінің, байланыс бөлімшелерінің, ұйымдардың, экологиялық қауіпті өндірістердің объектілерінен ұрлық жасау.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
жеделхат (40 минут ішінде).
28) Автокөлікті ұрлау (айдап әкету).
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
жеделхат (40 минут ішінде).
29) Зиян сомасына қарамастан мұнай өнімдерін ұрлау, оның ішінде мұнай құбырларына рұқсатсыз қосылу жолымен мұнай өнімдерін ұрлау (тонау).
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
жеделхат (40 минут ішінде).
30) Ірі мөлшердегі тонау (500 айлық есептік көрсеткіштен астам), оның ішінде азаматтардың үй-жайларына және басқа да объектілерге ену арқылы тонау.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
жеделхат (40 минут ішінде).
31) Нысандық киімді, арнайы көлікті, сондай-ақ құқық қорғау органдарына тиесілігін көрсететін қызметтік куәлікті не болмаса өзге де құжаттар мен заттарды қолдана отырып жасалған қылмыстар.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
жеделхат (40 минут ішінде).
32) Мұрағаттардан, мұражайлардан, көркем сурет галереяларынан, көрме залдарынан, мешіттерден, соборлардан, шіркеулерден және басқа да қоймалардан көркем немесе тарихи құндылығы бар өнер туындыларын, сондайақ жеке коллекцияларды ұрлау.
33) Заңсыз сақталатын атыс қаруын, оқ-дәрілерді (оның ішінде 30 бірлік патрон және одан да көп), жарылғыш материалдарды және әскери және өнеркәсіптік үлгідегі заттарды алу (табу).
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
жеделхат (40 минут ішінде).

34) Изъятие (обнаружение) незаконно хранящегося огнестрельного оружия, боеприпасов (в том числе патронов 30 штук и более), взрывчатых материалов и веществ войскового и промышленного образца.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
35) Хищение наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов, прекурсоров из объектов хранения, использования и переработки (аптек, лечебных учреждений, складов, организаций и другие помещения) независимо от их ведомственной принадлежности либо при транспортировке.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
36) Незаконное изготовление, хранение либо сбыт в особо крупных размерах горюче-смазочных материалов, фальсифицированных вино-водочных, лекарственных и табачных изделий.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
37) Выявление мест изготовления, хранения наркотических средств, психотропных веществ их аналогов, прекурсоров, горюче-смазочных материалов, фальсифицированных вино-водочных, лекарственных и табачных изделий.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
38) Посев или выращивание запрещенных к возделыванию растений или культивирование сортов конопли, мака или других растений, содержащих наркотические вещества.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
39) Незаконные изготовление, переработка, приобретение, хранение, перевозка, пересылка либо сбыт наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов, а равно сбыт наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов в организациях образования либо заведомо несовершеннолетнему лицу.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
40) Появление в массовом обращении поддельных денежных знаков, металлических монет, иностранной валюты, иных ценных бумаг.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент государственных доходов (устно). В Департамент КНБ (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
41) Раскрытие ранее совершенных тяжких и особо тяжких преступлений.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
42) Задержание разыскиваемых лиц, за совершение тяжких и особо тяжких преступлений.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
2. Террористические акты:
1) Обнаружение взрывных устройств в общественных местах, административных зданиях, организациях образования, медицинских учреждениях, на объектах экологически опасных производств, объектах транспорта и других помещениях.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Департамент по ЧС (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
2) Вооруженные нападения на административные здания, предприятия и объекты жизнеобеспечения, объекты оборонного комплекса, ядерной энергетики, транспорта и другие стратегические объекты.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
3) Хищения оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ из подразделений силовых ведомств и охранных структур, обнаружение, задержание крупных партий незаконно хранящегося, перевозимого через территорию Казахстана оружия, боеприпасов.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
4) Проводимые правоохранительными органами крупные спецоперации, задержание (аресты) руководителей преступных, террористических, экстремистских группировок, наиболее опасных преступников и т.д.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
5) Получение сообщения об угрозе взрыва либо заложенном взрывном устройстве.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Департамент по ЧС (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).

34) Есірткі құралдары мен психотроптық заттарды, сақтау, қолдану және қайта өндеу объектілерінен (дәріханалардан, емдеу мекемелерінен, қоймалардан, ұйымдардан және басқа да үй-жайлардан) құрамында шикізаты бар есірткіні олардың ведомстволық тиесілігіне қарамастан немесе оларды тасымалдау кезінде ұрлау.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
жеделхат (40 минут ішінде).
35) Есірткі құралдарын және психотроптық заттарды, жанар-жағар материалдарды, қолдан жасалған шарап-арақ, дәрі-дәрмек, емдік және темекі өнімдерін жасау, сақтау орындарын анықтау.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
жеделхат (40 минут ішінде).
36) Жаппай айналымда (оның ішінде оларды алдын ала оқшаулау орындарында анықтаған жағдайда) қолдан жасалған ақша белгілерінің, темір монеталардың, шетел валютаның, өзге де құнды қағаздардың пайда болуы
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
жеделхат (40 минут ішінде).
37) Бұрын жасалған ауыр және аса ауыр қылмыстарды ашу.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
жеделхат (40 минут ішінде).
38) Ауыр және аса ауыр қылмыстарды жасаған іздестіруде жүрген адамдарды ұстау.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
жеделхат (40 минут ішінде).
2. Террорлық актілер
1) Қоғамдық орындарда, әкімшілік ғимараттарда, білім беру ұйымдарында, медициналық мекемелерде, экологиялық қауіпті өндіріс объектілерінде, көлік объектілерінде және басқа да үй-жайлардға жарғыш заттарды табу.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
ТЖ департаментінің (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
жеделхат (40 минут ішінде).
2) Әкімшілік ғимараттарға, тіршілікті қамтамасыз ету кәсіпорындары мен объектілеріне, қорғаныс кешенінің, ядролық энергетика, көлік объектілеріне және басқа да стратегиялық объектілерге қаруланған шабуыл жасау.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
жеделхат (40 минут ішінде).
3) Әлеуетті ведомстволардың және күзет құрылымдарының бөліністерінен қаруды, оқ-дәрілерді, жарылғыш заттарды ұрлау, Қазақстан аумағы арқылы өткізілетін заңсыз сақталып келген қарудың, оқ-дәрілердің ірі партиясын анықтау, ұстау.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
жеделхат (40 минут ішінде).
4) Құқық қорғау органдары өткізетін ірі арнайы операциялар, қылмыстық, террорлық, экстремистік топтардың басшыларын, аса қауіпті қылмыскерлерді және т.б. ұстау (қамауға алу)
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
жеделхат (40 минут ішінде).
5) Жарылыс қаупі немесе жасырылған жарылғыш зат туралы хабарламаны алу.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
ТЖ департаментінің (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
жеделхат (40 минут ішінде).

6) Нападение или покушение на членов экипажа воздушного, водного судна, железнодорожного состава, находящегося в полете, движении или на аэродроме, станции, порту; угон или попытка угона воздушного судна, уничтожение или попытка их уничтожения, захват заложников из членов экипажа или пассажиров, а также угроза совершении таких акций.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Департамент по ЧС (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Последующая информация об изменений обстановки через каждый час. Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
7) Нападения на помещения органов власти, правоохранительных органов, средств сообщения и связи, иных коммуникаций, объектов жизнеобеспечения, а также захват и удержание этих и других важных объектов с угрозой их уничтожения или повреждения либо угроза совершения таких акций.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Департамент по ЧС (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
3. Социальные конфликты
1) Массовые протестные акции.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Дежурному местного исполнительного органа (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
2) Факты самовольного захвата земельных участков.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Дежурному местного исполнительного органа (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
3) Конфликты и забастовки работников на предприятиях и объектах жизнеобеспечения, объектах оборонного комплекса, ядерной энергетики, транспорта и других стратегических объектах, экологически опасных производствах.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Департамент по ЧС (устно). Дежурному местного исполнительного органа (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
4) Радикальные проявления социального протеста: голодовки, публичное самоубийство (самосожжение), уничтожение государственной символики, акции с использованием оружия или взрывчатых веществ. Участие в них лидеров оппозиционных объединений.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Департамент по ЧС (устно). Дежурному местного исполнительного органа (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).

6) Ұшу, жылжу немесе әуежайда немесе станцияда, портта болған кезде әуе, су кемелері экипажының, темір жол құрамының мүшелеріне шабуыл жасау; әуе кемесін айдап әкету немесе айдап әкетуге оқталу, оларды жою немесе жоюға оқталу, экипаж мүшелерін немесе жолаушыларды кепілге алу, сондай-ақ осындай акцияларды жасау қаупі.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
жеделхат (40 минут ішінде).
7) Билік органдарының, құқық қорғау органдарының, қатынас және байланыс құралдарының, өзге де коммуникациялардың, тіршілікті қамтамасыз ету объектілерінің үй-жайларына шабуыл жасау, сондай-ақ осы және басқа да маңызды объектілерді олары жою немесе бұзу қаупімен басып алу және ұстап қалу немесе осындай акцияларды жасау қаупі.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
ТЖ департаментінің (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
жеделхат (40 минут ішінде).
3. Әлеуметтік қақтығыстар
1) Жаппай наразылық акциялары.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Жергілікті атқарушы билік органның кезекшісіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
жеделхат (40 минут ішінде).
2) Жер учаскелерін өз еркімен басып алу фактілері.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Жергілікті атқарушы билік органның кезекшісіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
жеделхат (40 минут ішінде).
3) Кәсіпорындардағы және тіршілікті қамтамасыз ету объектілеріндегі, қорғаныс кешенінің, ядролық энергетика, көлік объектілеріндегі және басқа да объектілердегі, экологиялық қауіпті өндірістерде жұмысшылардың қақтығыстары мен ереуілдері.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Жергілікті атқарушы билік органның кезекшісіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
жеделхат (40 минут ішінде).
4) Радикалды әлеуметтік наразылық көріністері: ашаршылық, ашық түрде өзін-өзі өлтіру (өзін-өзі өртеу), мемлекеттік нышандарды жою қаруды немесе жарылғыш заттарды қолдана отырып акциялар жасау. Оларға оппозициялық бірлестіктердің басшыларының қатысуы.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Жергілікті атқарушы билік органның кезекшісіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
жеделхат (40 минут ішінде).

5) Акции общественно-политического характера с перекрытием транспортных магистралей, блокированием административных зданий и прочими нарушениями общественного порядка.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Дежурному местного исполнительного органа (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
6) Объявление о голодовке на производственных объектах, на транспорте и других местах либо проведение ее в общественных местах, в организациях и организациях образования.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Дежурному местного исполнительного органа (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
7) Митинг, собрание, уличное шествие, демонстрация, в том числе проведенные с нарушением установленного порядка, организации пикетов на транспорте, на территории организаций, в иных общественных местах.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Дежурному местного исполнительного органа (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
8) Массовые беспорядки либо действия, направленные на возбуждение социальной, национальной, родовой, расовой, религиозной вражды, а также возникновение ситуации, угрожающей перерастанием в массовые беспорядки или групповые столкновения с тяжкими последствиями.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Дежурному местного исполнительного органа (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Последующая информация об изменении обстановки через каждый час. Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
4. Деятельность общественных объединений:
1) Факты проявлений в деятельности оппозиционных объединений, способных дестабилизировать социально-политическую обстановку в регионе или стране в целом.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
2) Участие лидеров оппозиции в акциях протеста населения, отдельных социальных или профессиональных групп. Публичные заявления, обращения дестабилизирующего характера лидеров оппозиций, направленные к населению, отдельным социальным группам, ответственным государственным и политическим деятелям.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).

5) Көлік магистральдарын жаба отырып, әкімшілік ғимаратттарды блоктай және қоғамдық тәртіпті бұза отырып, саяси-қоғамдық сипаттағы акциялар.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Жергілікті атқарушы билік органның кезекшісіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
жеделхат (40 минут ішінде).
6) Өндіріс объектілерінде, көлікте және басқа да орындарда не болмаса оны қоғамдық орындарда, ұйымдарда және білім беру орындарында ашаршылық жариялау.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Жергілікті атқарушы билік органның кезекшісіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
жеделхат (40 минут ішінде).
7) Митинг, жиналыс, көше шеруі, демонстрация, оның ішінде белгіленген тәртіпті бұзумен өткізілген митинг, жиналыс, көше шеруі, демонстрация, көлікте, білім беру аумағында, өзге де қоғамдық ұйымдарда пикеттер ұйымдастырады.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
жеделхат (40 минут ішінде).
8) Әлеуметтік, ұлттық, тектік, нәсілдік, діни араздықты қоздыруға бағытталған жаппай тәртіпсіздіктер не болмаса іс-әрекеттер, сондай-ақ жаппай тәртіпсіздікке айналуына қауіп төндіретін жағдайдың туындауы немесе ауыр зардаптарымен топтық қақтығыстар.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Жергілікті атқарушы билік органның кезекшісіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша). Сағат сайын жағдайдың өзгеруі туралы кейінгі ақпарат.
Ақпаратты беру тәсілі
файлдық хабарлама (40 минут ішінде).
4. Қоғамдық бірлестіктердің қызметі
1) Өңірде немесе жалпы елімізде саяси-әлеуметтік жағдайды тұрақсыздандыруға қабілетті оппозициялық бірлестіктердің көріністер фактілері.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
жеделхат (40 минут ішінде).
2) Оппозиция басшыларының халықтың, жекелеген әлеуметік немесе кәсіптік топтардың наразылық акцияларына қатысуы. халыққа, жекелеген әлеуметтік топтарға, жауапты мемлекеттік және саяси қайраткерлерге арналған оппозиция басшыларының тұрақсыздандыру сипатындағы ашық арыздары, сөз сөйлеулері.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).

3) Намечаемые и проведенные встречи, съезды, пресс-конференции оппозиционных объединений.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Дежурному местного исполнительного органа (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
4) Нарушения деятелями оппозиционных объединений действующего законодательства.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Дежурному местного исполнительного органа (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
5) Распространение оппозиционными объединениями литературы, листовок, плакатов, видеоматериалов, способных спровоцировать рост социальной напряженности. Проведение агитационно-пропагандистской работы деструктивного характера. Тексты материалов (листовки, плакаты и другие предметы), распространяемых оппозицией.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Дежурному местного исполнительного органа (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
5. Ситуация в этнических диаспорах
1) Деструктивные проявления в деятельности национальных культурных центров. Факты конфликтов с представителями других национальностей на этнической почве.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Дежурному местного исполнительного органа (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
2) Публичные деструктивные выступления авторитетных представителей этнических диаспор, лидеров казахских и славянских, в том числе казачьих, иных национальных общественных объединений. Массовые выступления (митинги, шествия) представителей национальных диаспор в поддержку событий на исторической родине, национальных политических лидеров.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
3) Конфликты, имеющие или способные приобрести этническую окраску.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Дежурному местного исполнительного органа (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
4) Конфликты среди населения в приграничных зонах на этнической почве.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Дежурному местного исполнительного органа (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).

3) Көзделген және өткізілген кездесулер, съездер, оппозициялық бірлестіктердің баспасөз конференциялары
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Жергілікті атқарушы билік органның кезекшісіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
4) Оппозиялық бірлестіктері қайраткерлерінің қолданыстағы заңнаманы бұзуы.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Жергілікті атқарушы билік органның кезекшісіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
5) Оппозияциялық бірлестіктердің әлеуметтік шиеленістің өрбуіне әкеп соғуы мүмкін әдебиетті, парақшаларды, плакаттарды, бейнематериалдарды таратуы. Деструктивті сипаттағы үгіт-насихат жұмысын жүргізу. Оппозиция тарататын материалдарың (парақшалар, плакаттар және басқа да заттар) мәтіндері.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Жергілікті атқарушы билік органның кезекшісіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
5. Этникалық диаспораларындағы жағдай
1) Ұлттық мәдениет орталықтарының қызметіндегі деструктивті көріністер. Этникалық негізде басқа ұлттардың өкілдерімен қақтығыс фактілері.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Жергілікті атқарушы билік органның кезекшісіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
2) Этникалық диаспорларының беделді өкілдерінің, қазақ және славяндық, оның ішінде казак, өзге де ұлттық қоғамдық бірлестіктері басшыларының жария деструктивті сөз сөйлеулері. Тарихи жерінде ұлттық диаспоралары өкілдерінің, ұлттық саяси басшыларының жаппай сөз сөйлеулері (митингілер, шерулер).
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
3) Этникалық сипаттағы қақтығыстар немесе этникалық сипаттарға ие болуы мүмкін қақтығыстар.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Жергілікті атқарушы билік органның кезекшісіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
4) Шекаралас аймақтардағы халық арасында этникалық негізде болған қақтығыстар.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Жергілікті атқарушы билік органның кезекшісіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).

5) Контакты национально-культурных центров с зарубежными деструктивными структурами, допускающих нарушения законодательства.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Дежурному местного исполнительного органа (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
6. Деятельность религиозных объединений:
1) Факты нарушения действующего законодательства в деятельности лидеров религиозных общин и объединений.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Дежурному местного исполнительного органа (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
2) Проводимые мероприятия религиозных объединений с нарушениями действующего законодательства. Совершение обрядов религиозных сект, угрожающих жизни и здоровью людей.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Дежурному местного исполнительного органа (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
3) Публичные деструктивные выступления религиозных авторитетов.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Дежурному местного исполнительного органа (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
4) Противозаконная деятельность на территории Казахстана иностранных религиозных миссий, миссионеров, проповедников, паломников нетрадиционных религиозных объединений.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Дежурному местного исполнительного органа (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
5) Конфликты между религиозными сообществами различных концессий.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Дежурному местного исполнительного органа (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
6) Факты распространения на обслуживаемой территории экстремистских религиозных учений.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Дежурному местного исполнительного органа (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).

5) Ұлттық-мәдени орталықтардың заңдылықты бұзуға жол беретін деструктивті құрылымдармен байланысы.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Жергілікті атқарушы билік органның кезекшісіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
6. Діни бірлестіктердің қызметі
1) Діни қауым мен бірлестіктердің басшыларының қызметінде қолданыстағы заңнаманы бұзу фактілері
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Жергілікті атқарушы билік органның кезекшісіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
2) Діни бірлестіктердің қолданыстағы заңнаманы бұза отырып, өткізетін іс-шаралары. Адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін діни секталардың ырым жасауы.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Жергілікті атқарушы билік органның кезекшісіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
3) Діни беделділерінің ашық деструктивті сөз сөйлеулері.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Жергілікті атқарушы билік органның кезекшісіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
4) Қазақстанның аумағында шетел діни миссиялардың, миссионерлердің, уағыздаушылардың, дәстүрлі емес діни бірлестіктердің, қажылыққа барушылардың заңға қарсы қызметі.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Жергілікті атқарушы билік органның кезекшісіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
5) Әртүрді концессиялардың діни қауымдастықтарының арасындағы қақтығыстар.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Жергілікті атқарушы билік органның кезекшісіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
6) Қызмет ету аумағында экстремистік діни оқуларын тарату фактілері.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Жергілікті атқарушы билік органның кезекшісіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).

7) Факты распространения религиозной литературы, видеоматериалов, в т.ч. запрещенных к распространению в Казахстане.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Дежурному местного исполнительного органа (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
7. Преступления и происшествия, связанные с иностранцами:
1) Нападения на помещения либо служебный транспорт иностранных дипломатических, торговых и иных представительств, захват и удержание этих объектов и заложников либо реальная угроза совершения таких акций.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
2) Правонарушения либо происшествия, связанные с иностранцами.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
3) Конфликтная ситуация с участием иностранцев.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
4) Происшествие на авто- либо ином транспорте, при котором погибли или пострадали иностранцы, либо произошедшие по их вине.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
5) Несчастный случай, повлекший гибель, самоубийство, скоропостижную смерть сотрудников дипломатического, торгового или иного иностранного представительства, а также представителей средств массовой информации зарубежных стран.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
6) Безвестное отсутствие иностранца.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
7) Факты незаконной миграции на территорию Казахстана больших групп иностранцев.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
8) Факты совершения преступлений среди незаконных мигрантов
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).

7) Қазақстанға діни әдебиетті, бейнематериалдарды, оның ішінде таралуға тыйым салынған діни әдебиетті, бейнематериалдарды тарату фактілері.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Жергілікті атқарушы билік органның кезекшісіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
7. Шетел азаматтарымен байланысты қылмыстар мен оқиғалар
1) Шетел дипломатиялық, сауда және өзге де өкілдіктердің үй-жайларына не болмаса қызметтік көлігіне шабуыл жасау, осы объектілерді және кепілге алынған адамдарды басып алу және ұстап қалу немесе осындай акцияларды жасаудың нақты қаупі.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
2) Шетел азаматтарымен байланысты қылмыстар
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
3) Шетел азаматтарының қатысуымен қақтығыс жағдай.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
4) Шетел азаматтары қаза болған немесе зардап шеккен авто немесе өзге де көлікте болған оқиға немесе олардың кінәсі бойынша болған оқиға.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
5) Дипломатиялық, сауда және өзге де шетелдік өкілдік қызметкерлерінің, сондай-ақ шетел елдерінің бұқаралық ақпарат құралдары өкілдерінің қаза болуына, өзін-өзі өлтіруге, мерзімсіз қайтыс болуына әкеп соққан жазатайым оқиғалар.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
6) Шетел азаматының із-түссіз жоғалуы.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
7) Шетел азаматтары үлкен топтарының Қазақстан аумағына заңсыз көшіп-қону фактілері.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
8) Заңсыз көшіп-қонушылар арасында қылмыстар жасау фактілері
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).

8. Происшествия на транспорте:
1) Катастрофа воздушного судна или происшествие в полете либо в аэропорту.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Департамент по ЧС (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
2) Крушения, пожары или аварии на транспорте (железнодорожном, речном, морском), повлекшие человеческие жертвы или причинившие существенный материальный ущерб или образовавшие длительную задержку движения пассажирских и грузовых поездов (более 30 минут).
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Департамент по ЧС (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
3) Дорожно-транспортное происшествие, при котором погибли или пострадали депутаты и руководящие работники органов государственной власти, представители средств массовой информации, лидеры общественных и религиозных объединений.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Департамент по ЧС (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
4) Дорожно-транспортное происшествие со смертельным исходом или пострадавшими три или более человек.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
5) Умышленное приведение в негодность транспортных средств или путей сообщения.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
9. Пожары:
1) Взрывы, пожары в административных зданиях, местных исполнительных органов, правоохранительных и специальных органов, теле- и радиоцентров, дипломатических представительств, лесных и степных массивов, иных объектах.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Департамент по ЧС (устно). Сроки представления Немедленно (устно). В случае длящихся особо крупных пожаров, последующая информация об изменении обстановки докладывается через каждый час. Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
2) Пожары и аварии, произошедшие на энергоблоках (АЭС, ГРЭС, ТЭЦ, ГЭС), магистральных нефте- и газопроводах, объектах базовых отраслей промышленности (металлургической, нефтеперерабатывающей, химической, машиностроительной и прочие), вызвавшие прекращение подачи энергоносителей, остановку основного технологического процесса.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Департамент по ЧС (устно). Сроки представления Немедленно (устно). В случае длящихся особо крупных пожаров, последующая информация об изменении обстановки докладывается через каждый час. Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).

8. Көліктегі оқиғалар
1) Әуе кемесінің катастрофасы немесе ұшу кезінде не болмаса әуежайдағы оқиғалар
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
ТЖ департаментіне (ауызша).
Жергілікті атқарушы билік органның кезекшісіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
2) Адам құрбандығына әкеп соққан немесе елеулі материалдық зиян келтірілген немесе жолаушылар және жүк пойыздарының ұзақ уақытқа дейін (30 минут) кешігуін туындатқан көліктегі (теміржол, өзең, теңіз) апаттар, өрттер немесе авариялар.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
ТЖ департаментіне (ауызша).
Жергілікті атқарушы билік органның кезекшісіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
3) Депутаттар және мемлекеттік билік органдарының басшы жұмысшылары, бұқаралық ақпарат құралдары өкілдерінің, қоғамдық және діни бірлестіктердің басшылары қаза болған немесе зардап шеккен жол-көлік оқиғасы.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
ТЖ департаментіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
4) Адам қаза болған немесе үш және одан да көп адам зардап шеккен жол-көлік оқиғасы.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
5) Көлік құралдарын немесе қатынас жолдарые қасақана жарамсыз күйге келтіру.
Кім ұсынады ПД, КПД бастықтары. Қайда ұсынады ІІМ ЖБО-ға. Ұсыну мерзімі Дереу (ауызша). Ақпаратты беру тәсілі Жеделхат (40 минут ішінде).
9. Өрттер
1) Әкімшілік, жергілікті атқарушы органдарының, құқық қорғау органдарының, теле және радиоорталықтарының, кеден, дипломатиялық өкілдіктердің ғимараттарындағы, орман және далалық алабтарында, өзге де объектілердегі жарылыстар, өрттер.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
ТЖ департаментіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Аса ірі өрттер созылған жағдайда. Жағдайдың өзгеруі туралы кейінгі ақпарат сағат сайын баяндалады..
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
2) Энергия тасымалдағыштарды ұсынудың, негізгі технологиялық процестің тоқтауын тудырған энергоблоктарға, магистральдық мұнай және газ құбырларында, өнеркәсіптің базалық салаларындағы (металлургиялық, мұнай өндіруші, химиялық, машина құрылысы және т.б.) объектілерде болған өрттер мен апаттар.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
ТЖ департаментіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Аса ірі өрттер созылған жағдайда. Жағдайдың өзгеруі туралы кейінгі ақпарат сағат сайын баяндалады..
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).

10. Чрезвычайные происшествия, тяжкие и особо тяжкие преступления в учреждениях уголовно-исполнительной системы:
1) Взрывы, пожары в административных зданиях учреждений УИС.
Кто представляет Начальники ДП(Т), КУИС. Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
2) Пожар, авария, взрыв на объектах (административные здания и территория органов и учреждений УИС, а также здания и сооружения, в которых содержатся или осуществляют трудовую деятельность осужденные), повлекшие человеческие жертвы или причинившие материальный ущерб в сумме равной 1000-кратному минимальному расчетному показателю и болee.
Кто представляет Начальники ДП(Т), КУИС. Куда представляет В ЦОУ МВД. Департамент по ЧС (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
3) Нападения на объекты УИС, а также захват и удержание их с угрозой уничтожения или повреждения, либо угроза совершения таких акций.
Кто представляет Начальники ДП(Т), КУИС. Куда представляет В ЦОУ МВД. Департамент КНБ (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
4) Захват заложников на объектах Учреждений УИС.
Кто представляет Начальники ДП(Т), КУИС. Куда представляет В ЦОУ МВД. Департамент КНБ (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
5) Групповое неповиновение и хулиганство, с участием 10 и более человек.
Кто представляет Начальники ДП(Т), КУИС. Куда представляет В ЦОУ МВД. Департамент КНБ (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
6) Нападение на работников учреждений УИС или военнослужащих Национальной гвардии, а также на представителей органов власти, организаций и граждан в учреждениях УИС, сопровождавшееся нанесением телесных повреждений.
Кто представляет Начальники ДП(Т), КУИС. Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
7) Побег осужденных с объектов, а также психиатрической больницы строгого наблюдения Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
Кто представляет Начальники ДП(Т), КУИС. Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
8) Уклонение от отбывания наказания двух и более лиц из учреждений УИС.
Кто представляет Начальники ДП(Т), КУИС. Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления В течение 3 часов. Способ передачи Телеграмма (в течение дежурных суток).

10. Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріндегі төтенше жағдайлар, ауыр және аса ауыр қылмыстар
1) ҚАЖ мекемелерінің әкімшілік ғимараттарындағы жарылыстар, өрттер.
Кім ұсынады
ПД, КПД, ҚАЖК бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
2) Адам құрбандығына немесе сомасы 1000-есе минималдық есептік көрсеткішке және одан да көп көрсеткішке тен материалдық зиянға әкеп соққан объектілердегі (әкімшілік ғимараттар және ҚАЖ органдары мен мекемелерінің аумағы, сондай-ақ сотталғандар ұсталатын немесе еңбек етіп жүрген ғимараттар мен имаратта) өрт, апат, жарылыс.
Кім ұсынады
ПД, КПД, ҚАЖК бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
3) ҚАЖ объектілеріне шабуыл жасау, сондай-ақ оларды жою немесе бұзу қаупімен басып алу және ұстап қалу не болмаса осындай акцияларды жасау қаупі.
Кім ұсынады
ПД, КПД, ҚАЖК бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
4) ҚАЖ мекемелерінің объектілерінде кепілге алынғандарды басып алу.
5) Жаппай тәртіпсіздіктер, топтық бағынбау, 10 және одан да көп адамның қатысуымен.
Кім ұсынады
ПД, КПД, ҚАЖК бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
6) ҚАЖ мекемелерінің жұмыскерлеріне немесе және іщкі әскерлердің әскери қызметшілеріне, сондай-ақ дене жарақаттарымен ілесіп жүретін билік органдарының, ұйымдардың өкілдеріне, ҚАЖ мекемелеріндегі азаматтарға шабуыл жасау.
Кім ұсынады
ПД, КПД, ҚАЖК бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
7) Сотталғандардың объектілерден, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің қатаң бақылауындағы психиатриялық ауруханасынан қашуы.
Кім ұсынады
ПД, КПД, ҚАЖК бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
8) ҚАЖ мекемелерінен жазаны өтеуден 2 және одан көп адамның жалтаруы.
Кім ұсынады
ПД, КПД, ҚАЖК бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
3 сағат ішінде.
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (кезекші тәулік ішінде).

9) Убийство, нанесение тяжкого вреда здоровью повлекшее смерть, совершенное осужденными, следственно-арестованными или в отношении них.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
10) Членовредительство двумя и более лицами, содержащимися в учреждениях УИС.
Кто представляет Начальники ДП(Т), КУИС. Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления В течение 3 часов. Способ передачи Телеграмма (в течение дежурных суток).
11) Отказ от приема пищи двумя и более лицами, содержащимися в учреждениях УИС.
Кто представляет Начальники ДП(Т), КУИС. Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления В течение 3 часов. Способ передачи Телеграмма (в течение дежурных суток).
12) Самоубийство, совершенное лицами, содержащимися в учреждениях УИС.
Кто представляет Начальники ДП(Т), КУИС. Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
13) Изъятие наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров их аналогов, в учреждениях УИС, в размерах, достаточных для проведения досудебного расследования по части 2, 3 или 4, статьи 296, либо статьи 297 Уголовного кодекса Республики Казахстан.
Кто представляет Начальники ДП(Т), КУИС. Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
14) Появление в обращении поддельных денежных знаков, металлических монет, иностранной валюты, документов, иных ценных бумаг в учреждениях УИС.
Кто представляет Начальники ДП(Т), КУИС. Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
15) Иные преступления, совершенные лицами, содержащимися в учреждениях УИС.
Кто представляет Начальники ДП(Т), КУИС. Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
16) Смерть осужденного или следственно-арестованного.
Кто представляет Начальники ДП(Т), КУИС. Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
17) Преступление, совершенное сотрудником учреждения или органа УИС, а также возбуждение в отношении него уголовного дела.
Кто представляет Начальники ДП(Т), КУИС. Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).

9) Сотталған, тергеу қамауындағылар жасаған кісі өлімі, өлімге әкеп соққан денсаулыққа зиян келтіру немесе оларға қатысты жасалған кісі өлтіру, өлімге әкеп соққан денсаулыққа зиян келтіру
Кім ұсынады
ПД, КПД, бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
10) ҚАЖ мекемелерінде ұсталатын екі немесе одан да көп адамдардың дене мүшелеріне зақымдаушылығы.
Кім ұсынады
ПД, КПД, ҚАЖК бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
3 сағат ішінде.
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (кезекші тәулік ішінде).
11) ҚАЖ мекемелерінде ұсталатын екі немесе одан да көп адамдардың тамақтанудан бас тартуы.
Кім ұсынады
ПД, КПД, ҚАЖК бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
3 сағат ішінде.
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (кезекші тәулік ішінде).
12) ҚАЖ мекемелерінде ұсталатын адамдардың өзін-өзі өлтіру.
Кім ұсынады
ПД, КПД, ҚАЖК бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
13) Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 259-бабы бойынша қылмыстық істі қозғауға жеткілікті мөлшерлерде ҚАЖ мекемелерінде есірткі құралдарын және психотроптық заттар, сондай-ақ олардың прекурсорларын алу.
Кім ұсынады
ПД, КПД, ҚАЖК бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
14) ҚАЖ мекемелерінде қолдан жасалған ақша белгілерінің, металд монеталарының, шетел валютасының, құжаттардың, өзге де құнды қағаздардың пайда болуы.
Кім ұсынады
ПД, КПД, ҚАЖК бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
15) ҚАЖ мекемелеріндегі адамдар жасаған өзге де қылмыстар
Кім ұсынады
ПД, КПД, ҚАЖК бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
16) Сотталғанның немесе тергеу қамауындағылардың қайтыс болуы
Кім ұсынады
ПД, КПД, ҚАЖК бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
17) ҚАЖ мекемесінің немесе органының қызметкері жасаған қылмыс, сондай-ақ оған қатысты қылмыстық істі қозғау.
Кім ұсынады
ПД, КПД, ҚАЖК бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).

18) Применение сотрудниками учреждений или органов УИС оружия или спецсредств, повлекшее гибель или ранение осужденных, граждан.
Кто представляет Начальники ДП(Т), КУИС. Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
19) Происшествие с автотранспортом, которым управлял сотрудник учреждения или органа УИС, повлекшее смерть граждан или получение ими тяжких телесных повреждений.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Начальники ДУИС в КУИС, Председатель КУИС. Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 1 часа).
20) Гибель и ранение сотрудников учреждений или органов УИС.
Кто представляет Начальники ДП(Т), КУИС. Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
21) Угроза или применение насилия в отношении сотрудника учреждения или органа УИС, либо членов его семьи, в связи с осуществлением служебных обязанностей.
Кто представляет Начальники ДП(Т), КУИС. Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
22) Самоубийство сотрудника учреждения или органа УИС.
Кто представляет Начальники ДП(Т), КУИС. Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
23) Безвестное отсутствие сотрудника учреждения или органа УИС.
Кто представляет Начальники ДП(Т), КУИС. Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления с момента заведения розыскного дела Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
11. Чрезвычайные происшествия и уголовные правонарушения, совершенные сотрудниками специальных и правоохранительных органов
1) Хищение или утрата особой важности, совершенно секретных и секретных документов, разглашение сведений, составляющих государственную или служебную тайну.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
2) Хищение или утрата огнестрельного оружия, боеприпасов, спецсредств, взрывчатых, сильнодействующих; ядовитых и радиоактивных веществ.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. В Департамент КНБ (устно). Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
3) Хищение или утрата визовых и паспортных печатей, бланков виз, бланков паспортов граждан Республики Казахстан и удостоверений лиц без гражданства, заявлении формы №1.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).

18) Сотталғандардың, адамдардың өліміне әкеп соққан ҚАЖ мекемесі немесе органы қызметкерінің қаруды немесе арнайы құралдарды қолдануы.
Кім ұсынады
ПД, КПД, ҚАЖК бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
19) Азаматтардың өліміне әкеп соққан немесе олардың ауыр дене жарақаттарына алуға әкеп соққан ҚАЖ мекемесі немесе органы қызметкерінің басқаруындағы көлікпен болған оқиға.
Кім ұсынады
ПД, КПД, ҚАЖК бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (бір сағат ішінде).
20) ҚАЖ мекемесі немесе органы қызметкерлерінің қаза болуы және жарақаттануы.
Кім ұсынады
ПД, КПД, ҚАЖК бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
21) ҚАЖ мекемесі немесе органы қызметкеріне немесе оның отбасы мүшелеріне оның қызметтік міндеттерін жүзеге асыруына байланысты қатысты зорлық-зомбылық жасау қаупі немесе зорлық-зомбылық жасау.
Кім ұсынады
ПД, КПД, ҚАЖК бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
22) ҚАЖ мекемесі немесе органы қызметкерлерінің өзін-өзі өлтіру.
Кім ұсынады
ПД, КПД, ҚАЖК бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
23) ҚАЖ мекемесі немесе органы қызметкерінің із-түссіз жоғалуы
Кім ұсынады
ПД, КПД, ҚАЖК бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
іздеу ісі қозғалған кезде.
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
11. Арнайы және құқық қорғау органдарының қызметкерлері жасаған немесе оларға қатысты жасалған төтенше жағдайлар және қылмыстар
1) Аса маңызды, өте құпия және құпия құжаттарды ұрлау немесе жоғалту, мемлекеттік немесе қызметтік құпияларды құрайтын мәліметтерді жариялау.
Кім ұсынады
ПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Файлдық хабарлама (40 минут ішінде).
2) Атыс ойық қаруды, оқ-дәрілерді, арнайы құралдарды, жарылғыш, күшті әсер ететін; улы және радиобелсенді заттарды ұрлау немесе жоғалту.
Кім ұсынады
ПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
ҰҚК департаментіне (ауызша).
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Файлдық хабарлама (40 минут ішінде).
3) Визалық және паспорт мөрлерін, виза бланкілерін, Қазақстан Республикасы азаматтарының жеке куәліктерін және азаматтығы жоқ адамдардың куәліктерінің, шетелдіктердің Қазақстан Республикасында ықтияр хаттарын ұрлау немесе жоғалту
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Файлдық хабарлама (40 минут ішінде).

4) Хищение или утрата: уголовных дел, технических паспортов на автотранспортные средства, удостоверений водителей.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
5) Уголовное правонарушение, совершенное сотрудником специального или правоохранительного органа, а также начало досудебного расследования в отношении него.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
6) Применение сотрудником специального или правоохранительного органа оружия или спецсредств, в том числе повлекшее гибель либо ранение граждан.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 1 часа).
7) Происшествие со служебным либо личным автотранспортом или плавательным средством, которым управлял сотрудник специального или правоохранительного органа, повлекшее его гибель, смерть граждан или получение им и другими тяжких телесных повреждений.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 1 часа).
8) Гибель и ранение сотрудника специального или правоохранительного органа, в том числе вне службы.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
9) Угроза, насильственные действия либо иное воспрепятствование деятельности сотруднику специального или правоохранительного органа при исполнении служебного долга.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
10) Самоубийство либо его попытка сотрудником специального или правоохранительного органа.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
11) Безвестное отсутствие сотрудника специального или правоохранительного органа.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
12) Убийство, причинение тяжкого вреда здоровью осужденного, арестованного, задержанного в помещениях специальных или правоохранительных органов при конвоировании.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).

4) Қылмыстық істерді, автокөлік құралдарына арналған техникалық паспорттарын, жүргізушілердің куәліктерін ұрлау немесе жоғалту
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Файлдық хабарлама (40 минут ішінде).
5) Ішкі істер органының қызметкері жасаған қылмыс, сондай-ақ оған қатысты қылмыстық істі қозғау
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
6) Ішкі істер органының қызметкерінің қаруды немесе арнайы құралдарды қолдану, оның ішінде азаматтардың қаза болуына не болмаса жарақаттануына әкеп соққан қаруды немесе арнайы құралдарды қолдану
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (1 сағат ішінде).
7) Ішкі істер органы қызметкерінің, азаматтардың өліміне немесе оның және басқалардың ауыр дене жарақаттарын алуға әкеп соққан өзі басқарған қызметтік не болмаса жеке автокөлікпен болған оқиға
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (1 сағат ішінде).
8) Ішкі істер органы қызметкерінің, оның ішінде қызметтен тыс қаза болуы және жарақаттануы.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
9) Қызметтік борышын орындау кезінде полиция қызметкерін қорқыту, зорлық-зомбылық әрекеттер жасау не болмаса оның қызметіне кедергі жасау.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
10) Ішкі істер органы қызметкерінің өзін-өзі өлтіруі.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
11) Ішкі істер органы қызметкерінің із-түссіз жоғалуы.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
12) Ішкі істер органдарының үй-жайларында немесе айдауылдау кезінде сотталғандарды, қамауға алынғандарды, ұсталғандарды өлтіру, денсаулығына ауыр зиян келтіру
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).

13) Самоубийство либо его попытка, скоропостижная смерть доставленных, задержанных арестованных в помещениях специальных или правоохранительных органов, а также при их доставлении или транспортировке.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
14) Хищение или утрата сотрудником специального или правоохранительного органа табельного огнестрельного оружия, боеприпасов и специальных средств.
Кто представляет Начальники ДП(Т). Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Телеграмма (в течение 40 минут).
12. Информация, представляемая Главным командованием Национальной гвардии - Комитетом МВД
1) Преступление, совершенное военнослужащим Национальной гвардии, а также начало досудебного расследования в отношении него.
Кто представляет Главнокомандующий НГ. Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Донесение (в течение 40 минут).
2) Дезертирство, самовольное оставление части или места несения службы военнослужащими с огнестрельным оружием.
Кто представляет Главнокомандующий НГ. Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Донесение (в течение 40 минут).
3) Гибель, ранение военнослужащих (гражданских лиц), в том числе по вине военнослужащих.
Кто представляет Главнокомандующий НГ. Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Донесение (в течение 40 минут).
4) Утрата секретных, совершенно секретных документов.
Кто представляет Главнокомандующий НГ. Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно (устно). Способ передачи информации Донесение (в течение 40 минут).
5) Пожар, авария, взрыв на территории войсковых частей Национальной гвардии, объектах, охраняемых Национальной гвардией.
Кто представляет Главнокомандующий НГ. Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно. Способ передачи информации Донесение.
6) Побег осужденного и лиц, содержащихся под стражей.
Кто представляет Главнокомандующий НГ. Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно. Способ передачи информации Донесение.
7) Нападение на охраняемые Национальной гвардией объекты
Кто представляет Главнокомандующий НГ. Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно. Способ передачи информации Донесение.
8) Захват заложников на охраняемых Национальной гвардией объектах, а также захват и удержание их с угрозой уничтожения или повреждения, либо угроза совершения таких акций.
Кто представляет Главнокомандующий НГ. Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно. Способ передачи информации Донесение.

13) Ішкі істер органдарының үй-жайларында, сондай-ақ жеткізу немесе тасымалдау кезінде жеткізілгендердің, ұсталып қамауға алынғандардың өзін-өзі өлтіруі, мезгілсіз қайтыс болуы.
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
14) Ішкі істер органдары қызметкерінің табельдік қаруды, оқ-дәрілерді және арнайы құралдарды ұрлауы немесе жоғалтуы
Кім ұсынады
ПД, КПД бастықтары.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Жеделхат (40 минут ішінде).
12. Ұлттық ұлан - ІІМ комитеті Бас қолбасшылығы ұсынатын ақпарат
1) Ұлттық ұлан әскери қызметшісі жасаған қылмыс, сондай-ақ оған қатысты қылмыстық істі қозғау
Кім ұсынады
ҰҰ Бас қолбасшысы.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Мәлімдеу (40 минут ішінде).
2) Дезертирлік, атыс қаруымен әскери қызметшілердің бөлімін немесе қызмет өткеру орнын өз еркімен қалдыру.
Кім ұсынады
ҰҰ Бас қолбасшысы.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Мәлімдеу (40 минут ішінде).
3) Әскери қызметшілердің (азаматтық адамдардың), оның ішінде әскери қызметшілердің кінәсінан қаза болуы, жарақаттануы.
Кім ұсынады
ҰҰ Бас қолбасшысы.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Мәлімдеу (40 минут ішінде).
4) Құпия, өте құпия құжаттарды жоғалту.
Кім ұсынады
ҰҰ Бас қолбасшысы.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Мәлімдеу (40 минут ішінде).
5) Ұлттық ұлан әскери бөлімшелерінің аумағындағы, Ұлттық ұлан күзететін объектілердегі өрт, апат, жарылыс.
Кім ұсынады
ҰҰ Бас қолбасшысы.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу (ауызша).
Ақпаратты беру тәсілі
Мәлімдеу.
6) Сотталғанның және қамауға алынған адамдардың қашуы
Кім ұсынады
ҰҰ Бас қолбасшысы.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу.
Ақпаратты беру тәсілі
Мәлімдеу.
7) Ұлттық ұлан күзететін объектілерге шабуыл жасау
Кім ұсынады
ҰҰ Бас қолбасшысы.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу.
Ақпаратты беру тәсілі
Мәлімдеу.
8) Ұлттық ұлан күзететін объектілерде адамдарды кепілге алу, сондай-ақ объектілерді жою немесе бұзу қорқыту мақсатында ұстап қалу, не болмаса осындай акцияларды жасау қаупі.
Кім ұсынады
ҰҰ Бас қолбасшысы.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу.
Ақпаратты беру тәсілі
Мәлімдеу.

9) Массовые беспорядки, групповое неповиновение и хулиганства на охраняемых Национальной гвардией объектах.
Кто представляет Главнокомандующий НГ. Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно. Способ передачи информации Донесение.
10) Нападение на военнослужащих Национальной гвардии или сотрудников УИС, а также на представителей органов власти, организации и граждан в учреждений УИС на территории охраняемых Национальной гвардией, объектов.
Кто представляет Главнокомандующий НГ. Куда представляет В ЦОУ МВД. Сроки представления Немедленно. Способ передачи информации Донесение.

9) Ұлттық ұлан күзететін объектілердегі жаппай тәртіпсіздік, топтық бағынбау және бұзақылық.
Кім ұсынады
ҰҰ Бас қолбасшысы.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу.
Ақпаратты беру тәсілі
Мәлімдеу.
10) Ұлттық ұланның әскери қызметшілеріне немесе ҚАЖ қызметкерлеріне, билік органдарына, ҰҰ күзететін объектілердің аумағындағы ҚАЖ мекемелеріндегі ұйымдарға және азаматтарға шабуыл жасау.
Кім ұсынады
ҰҰ Бас қолбасшысы.
Қайда ұсынады
ІІМ ЖБО-ға.
Ұсыну мерзімдері
Дереу.
Ақпаратты беру тәсілі
Мәлімдеу.