О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и Министра национальной экономики Республики Казахстан
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 25 июля 2019 года № 549. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2019 года № 19114.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и Министра национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"____"____________ 2019 года
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"____"____________ 2019 года
Утвержден
приказом Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 25 июля 2019 года № 549
Перечень некоторых приказов Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан и Министра национальной экономики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 января 2017 года № 34 "Об утверждении Правил предоставления субсидий для возмещения части ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам, выданным банками второго уровня населению, через субъектов квазигосударственного сектора" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14764, опубликован 16 марта 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующее изменение:
в Правилах предоставления субсидий для возмещения части ставки вознаграждения по ипотечным жилищным займам, выданным банками второго уровня населению, через субъектов квазигосударственного сектора, утвержденных указанным приказом:
абзац седьмой пункта 13 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 25 шілдедегі № 549 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 29 шілдеде № 19114 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Инвестициялар және даму министрлігінің және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-миниcтріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
2019 жылғы "____" _____________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
2019 жылғы "____" _____________
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2019 жылғы 25 шілдедегі
№ 549 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Халыққа екінші деңгейдегі банктер берген ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеу үшін квазимемлекеттік сектор субъектілері арқылы субсидиялар беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 31 қаңтардағы № 34 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14764 болып тіркелген, 2017 жылғы 16 наурызда Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Халыққа екінші деңгейдегі банктер берген ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеу үшін квазимемлекеттік сектор субъектілері арқылы субсидиялар беру қағидаларында:
13-тармақтың жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"максимальная сумма ипотечного жилищного займа, подлежащего субсидированию, при приобретении жилья в городах Нур-Султан и Алматы – до 20 млн. тенге, в других регионах до 15 млн. тенге включительно;".
2. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 января 2017 года № 35 "Об утверждении Правил субсидирования ставки вознаграждения по выдаваемым кредитам банками второго уровня субъектам частного предпринимательства для целей жилищного строительства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14765, опубликован 17 марта 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующее изменение:
Правила субсидирования ставки вознаграждения по выдаваемым кредитам банками второго уровня субъектам частного предпринимательства для целей жилищного строительства, утвержденные указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему Перечню.
3. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 20 февраля 2018 года № 122 "Об утверждении перечня юридических лиц, исчисляющих налог по ставкам физических лиц, по объектам налогообложения, предоставленным в рамках реализации государственных и (или) правительственных программ жилищного строительства по договорам долгосрочной аренды жилища физическому лицу, являющемуся участником такой программы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16572, опубликован 19 марта 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов) следующее изменение:
в Перечне юридических лиц, исчисляющих налог по ставкам физических лиц, по объектам налогообложения, предоставленным в рамках реализации государственных и (или) правительственных программ жилищного строительства по договорам долгосрочной аренды жилища физическому лицу, являющемуся участником такой программы, утвержденном указанным приказом:
в таблице строку вторую изложить в следующей редакции:
"
2
Акционерное общество "Samruk-Kazyna Construction"
".
4. Утратил силу приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.02.2021 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение
к Переченю некоторых приказов
Министерства по инвестициям и
развитию
Республики Казахстан и
Министра национальной экономики
Республики Казахстан, в которые
вносятся изменения и дополнения
от 25 июля 2019 года № 549
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 31 января 2017 года № 35
Правила субсидирования ставки вознаграждения по выдаваемым кредитам банками второго уровня субъектам частного предпринимательства для целей жилищного строительства

"субсидиялауға жататын ипотекалық тұрғын үй қарызының ең жоғарғы сомасы тұрғын үйді Нұр-Сұлтан және Алматы қалаларында сатып алған кезде – 20 млн. теңгеге дейін, ал басқа өңірлерде – 15 млн. теңгеге дейін қоса алғанда;";
2. "Тұрғын үй құрылысы мақсаттары үшін жеке кәсіпкерлік субъектілеріне екінші деңгейдегі банктер беретін кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемерін субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 31 қаңтардағы № 35 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14765 болып тіркелген, 2017 жылғы 17 наурызда Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тұрғын үй құрылысы мақсаттары үшін жеке кәсіпкерлік субъектілеріне екінші деңгейдегі банктер беретін кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемерін субсидиялау қағидалары осы тізбеге қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
3. "Салықты мемлекеттік және (немесе) үкіметтік тұрғын үй құрылысы бағдарламаларын іске асыру шеңберінде осы бағдарламаға қатысушы болып табылатын жеке тұлғаға тұрғынжайды ұзақ мерзімді жалдау шарттары бойынша берілген салық салу объектілері бойынша жеке тұлғалардың мөлшерлемелері бойынша есептейтін заңды тұлғалардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 20 ақпандағы № 122 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16572 болып тіркелген, 2018 жылғы 19 наурыздағы Нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Салықты мемлекеттік және (немесе) үкіметтік тұрғын үй құрылысы бағдарламаларын іске асыру шеңберінде осы бағдарламаға қатысушы болып табылатын жеке тұлғаға тұрғынжайды ұзақ мерзімді жалдау шарттары бойынша берілген салық салу объектілері бойынша жеке тұлғалардың мөлшерлемелері бойынша есептейтін заңды тұлғалардың тізбесінде:
кестенің екінші жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
2.
"Samruk-Kazyna Construction" акционерлік қоғамы
".
4. Күші жойылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.02.2021 № 44 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрлігінің және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2017 жылғы 31 қаңтардағы
№ 35 бұйрығымен
бекітілген
Тұрғын үй құрылысы мақсаттары үшін жеке кәсіпкерлік субъектілеріне екінші деңгейдегі банктер беретін кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила субсидирования ставки вознаграждения по выдаваемым кредитам банками второго уровня субъектам частного предпринимательства для целей жилищного строительства (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 35 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, статьями 92, 94 и 95 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года и определяют порядок субсидирования ставки вознаграждения по выдаваемым кредитам банками второго уровня субъектам частного предпринимательства для целей жилищного строительства.
2. Субсидирование ставки вознаграждения по выдаваемым кредитам банками второго уровня субъектам частного предпринимательства для целей жилищного строительства осуществляется в рамках реализации следующих задач Государственной программы жилищного строительства "Нұрлы жер", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2018 года № 372 (далее – Программа):
1) стимулирование строительства жилья частными застройщиками;
2) развитие индивидуального жилищного строительства.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) банки второго уровня – банки Республики Казахстан, имеющие соответствующую лицензию на проведение банковских и иных операций, в том числе банковских заемных операций (далее – БВУ);
2) график платежей – график платежей по погашению основного долга, суммы вознаграждения, в том числе субсидируемой суммы вознаграждения, являющейся неотъемлемой частью договора банковского займа и договора субсидирования;
3) договор субсидирования – типовой договор, утверждаемый финансовым агентом, по условиям которого осуществляются периодические выплаты субсидий для возмещения части ставки вознаграждения по кредиту заемщика;
4) договор банковского займа – письменное соглашение, заключаемое между БВУ и заемщиком, по условиям которого предоставляется или рефинансируется кредит заемщику;
5) заемщик – субъект частного предпринимательства (частный застройщик), осуществляющий реализацию проекта за счет собственных средств и субсидируемого кредита;
6) кредит – сумма денежных средств, предоставляемых БВУ на основании договора банковского займа заемщику для реализации проекта на условиях, определенных Программой и настоящих Правил;
7) субсидии – средства республиканского бюджета, направляемые через финансового агента на безвозмездной и безвозвратной основе для частичного возмещения расходов по ставке вознаграждения по выдаваемым (рефинансируемым) БВУ кредитам заемщиков;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тұрғын үй құрылысы мақсаттары үшін жеке кәсіпкерлік субъектілеріне екінші деңгейдегі банктер беретін кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 35-бабының 5-тармағына, 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 92, 94 және 95-баптарына сәйкес әзірленді және тұрғын үй құрылысы мақсаттары үшін жеке кәсіпкерлік субъектілеріне екінші деңгейдегі банктер беретін кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау тәртібін айқындайды.
2. Тұрғын үй құрылысы мақсаттары үшін жеке кәсіпкерлік субъектілеріне екінші деңгейдегі банктер беретін кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 22 маусымдағы № 372 қаулысымен бекітілген "Нұрлы жер" мемлекеттік тұрғын үй құрылысы бағдарламасының (бұдан әрі – Бағдарлама) мынадай бағыттарын іске асыру шеңберіңде жүзеге асырылады:
1) жеке құрылыс салушыларды тұрғын үй салуға ынталандыру;
2) жеке тұрғын үй құрылысын дамыту.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) екінші деңгейдегі банктер – банктік және өзге де операцияларды, оның ішінде банктік қарыз операцияларын жүргізуге қызметін тиісті лицензиясы бар Қазақстан Республикасының банктері (бұдан әрі – ЕДБ);
2) төлемдер кестесі – негізгі борышты, сыйақы сомасын, оның ішінде банктік қарыз шартының және субсидиялау шартының ажырамас бөлігі болып табылатын субсидияланатын сыйақы сомасын өтеу бойынша төлемдер кестесі;
3) субсидиялау шарты – қаржы агенті бекітетін үлгілі шарт, оның шарттары бойынша қарыз алушының кредиті бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бөлігін өтеу үшін субсидияны кезең-кезеңмен төлеу жүзеге асырылады;
4) банктік қарыз шарты – ЕДБ мен қарыз алушының арасында жасалатын жазбаша келісім, оның шарттары бойынша қарыз алушыға кредит беріледі немесе қайта қаржыландырылады;
5) қарыз алушы – меншікті қаражаты және субсидияланатын кредит қаражаты есебінен жобаны іске асыруды жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектісі (жеке құрылыс салушы);
6) кредит – Бағдарламада және осы Қағидаларында белгіленген шартының негізінде жобаны іске асыру үшін қарыз алушыға банктік қарыз ЕДБ беретін ақшалай қаражаттың сомасы;
7) субсидиялар – қарыз алушыға ЕДБ беретін (қайта қаржыландырылатын) кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеу үшін өтеусіз және қайтарусыз негізде қаржы агенті арқылы жіберілетін республикалық бюджеттен бөлінген қаражат;

8) субсидирование – форма государственной финансовой поддержки заемщика, используемая для частичного возмещения расходов, уплачиваемых заемщиком БВУ в качестве вознаграждения по кредиту;
9) проект – проект строительства жилого дома (жилого здания) с долей коммерческих площадей (при наличии), не превышающих 40% от общей площади, малоэтажного жилья;
10) уполномоченный орган – центральный государственный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительства;
11) финансовый агент – акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму".
Глава 2. Требования при рассмотрении проектов к кредитованию
4. Получателем субсидии являются заемщики, осуществляющие за счет кредитов реализацию проектов на условиях, соответствующих Программе и настоящих Правил.
5. Субсидированию не подлежат кредиты субъектов частного предпринимательства, учредителями которых являются прямо или косвенно национальные управляющие холдинги, национальные компании, учрежденные в рамках договора о государственно-частном партнерстве (за исключением социально-предпринимательских корпораций), физических лиц, зарегистрированных в качестве индивидуального предпринимателя, некоммерческих организаций, в том числе жилищно-строительных кооперативов.
6. Субсидии предоставляются по кредитам заемщиков, осуществляющих свою деятельность в соответствии с общим классификатором видов экономической деятельности согласно настоящим Правилам.
7. БВУ выдают займы по ставке вознаграждения, не превышающей уровень базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан более чем на 5%, действующей на день принятия решения о субсидировании.
8. Субсидия 7% годовых от ставки вознаграждения по кредитам заемщика возмещается БВУ государством через финансового агента за счет средств республиканского бюджета.
9. Несубсидируемую часть ставки вознаграждения по кредиту оплачивает заемщик.
10. Обязательные условия для заемщика:
целевое назначение – финансирование проекта (рефинансирование кредита);
валюта кредита – тенге;
максимальный срок субсидирования до 36 месяцев включительно.
Если по одному проекту заключается несколько договоров субсидирования, то общий срок субсидирования устанавливается с даты подписания финансовым агентом 1 (первого) договора субсидирования.
Не допускаются расходы, не связанные непосредственно с финансируемым проектом в рамках настоящих Правил.
К новым кредитам относятся, ранее выданные БВУ в течение 18 месяцев до рассмотрения финансовым агентом.
К рефинансированию в рамках субсидирования допускаются ранее выданные БВУ кредиты со сроком 18 месяцев в день обращения в БВУ.

8) субсидиялау – кредит бойынша сыйақы ретінде ЕДБ қарыз алушыға төлейтін шығыстарды ішінара өтеу үшін пайдаланылатын, қарыз алушыны мемлекеттік қаржылық қолдау нысаны;
9) жоба – жалпы алаңының 40 %-нан аспайтын, коммерциялық алаңдардың (бар болған жағдайда) үлесі бар тұрғын үй құрылысының (тұрғын ғимарат), аз қабатты тұрғын үйдің жобасы;
10) уәкілетті орган – сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі орталық мемлекеттік орган;
11) қаржы агенті – "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы.
2-тарау. Жобаларды қарау кезінде кредит беруге қойылатын талаптар
4. Бағдарламаға және осы Қағидаларға сәйкес келетін шарттарда кредиттер есебінен жобаларды іске асыруды жүзеге асыратын қарыз алушылар субсидия алушылар болып табылады.
5. Құрылтайшылары тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдингтер, ұлттық компаниялар болып табылатын, мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт шеңберінде құрылған жеке кәсіпкерлік субъектілері (әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияларды қоспағанда), жеке кәсіпкер, коммерциялық емес ұйымдар, оның ішінде тұрғын үй-құрылыс кооперативтері ретінде тіркелген жеке тұлғалар үшін берілген кредиттер субсидиялауға жатпайды.
6. Субсидиялау осы Қағидаларға сәйкес экономикалық қызмет түрлерiнiң жалпы жiктеуiшiге сай өз қызметін жүзеге асыратын қарыз алушылардың кредиттері бойынша беріледі.
7. ЕДБ субсидиялау туралы шешім қабылданған күні қолданыста болған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесінің деңгейінен 5 %-дан артық емес сыйақының мөлшерлемесі бойынша қарыздар береді.
8. Қарыз алушының кредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесінің жылдық 7 % субсидиясын ЕДБ-ге мемлекет қаржы агенті арқылы республикалық бюджеттің қаражаты есебінен өтейді.
9. Кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бөлігін қарыз алушы төлейді.
10. Қарыз алушының қатысуы үшін міндетті шарттар:
нысаналы мақсаты – жобаны қаржыландыру (кредитті қайта қаржыландыру);
кредит валютасы – теңге;
субсидиялаудың ең ұзақ мерзімі 36 айға дейін қоса алғанда.
Егер бір жоба бойынша бірнеше субсидиялау шарты жасалатын болса, онда субсидиялаудың жалпы мерзімі қаржы агенті алғашқы субсидиялау шартына қол қойған күннен бастап белгіленеді.
Осы Қағидалар шеңберінде қаржыландырылатын жобаларға тікелей байланысты емес шығыстарға жол берілмейді.
Субсидиялау шеңберінде қайта қаржыландыруға ЕДБ-ге өтініш жасаған күні 18 ай мерзіммен бұрын ЕДБ берген кредиттерге рұқсат етіледі.

11. Целевое расходование кредита допускается на:
1) оплату строительно-монтажных работ, затрат по управлению проектом, услуг по авторскому и техническому надзору;
2) оплату иных расходов, связанных с реализацией проекта, в том числе расходы по рекламе, содержанию управленческого персонала, коммунальным и телекоммуникационным услугам, арендные платежи, расходы на изготовление технических паспортов по контролю качества, лабораторные испытания, налоги и другие обязательные платежи в бюджет, обязательные пенсионные взносы и обязательные профессиональные пенсионные взносы, взносы на обязательное социальное медицинское страхование в Фонд социального медицинского страхования.
12. К субсидированию допускаются кредиты на реализацию пилотных проектов в рамках задачи Программы "Развитие индивидуального жилищного строительства", с учетом условий пункта 5 настоящих Правил.
13. БВУ не взимают какие-либо комиссии, сборы и (или) иные платежи, связанные с получением или обслуживанием займов, заключением договора субсидирования, за исключением:
случаев, связанных с изменением условий кредитования, договора банковского займа, договора субсидирования, инициируемым заемщиком;
комиссий, сборов и (или) иных платежей, взимаемых по причине нарушения заемщиком обязательств по займу, договору субсидирования;
случаев, связанных с проведением независимой оценки предмета залога (обеспечения), страхования предмета залога (обеспечения), регистрацией договора залога и снятием обременения.
14. Субсидированию не подлежат ранее полученные заемщиком кредиты на строительство жилья, по которым удешевлена ставка вознаграждения в рамках государственных мер поддержки.
Глава 3. Порядок предоставления субсидии
Параграф 1. Порядок рассмотрения предоставления субсидии заемщику
15. Заемщик обращается в БВУ с заявлением на предоставление или рефинансирование кредита (по форме, утвержденной внутренними документами БВУ) для реализации проекта на условиях соответствующих Программе и настоящих Правил.
16. БВУ проводят оценку финансово-экономической эффективности проекта в соответствии с внутренними документами БВУ.
При положительной оценке БВУ направляет заемщику в течение 3 (трех) рабочих дней письменный ответ о готовности кредитовать проект и необходимости предоставления решения финансового агента о субсидировании кредита.
17. Заемщик обращается к финансовому агенту с заявлением-анкетой на получение субсидии по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – заявление - анкета) с приложением следующих документов:

11. Кредитті нысаналы жұмсау:
1) құрылыс-монтаждау жұмыстарына ақы төлеуге, жобаларды басқару жөніндегі шығындарға, авторлық және техникалық қадағалау бойынша қызметтер көрсетуге;
2) жобаны іске асыруға байланысты өзге де шығыстарды, оның ішінде жарнама, басқару персоналын ұстау, коммуналдық және телекоммуникациялық қызметтер көрсету жөніндегі шығыстарды, жалдау төлемақыларына, сапаны бақылау бойынша техникалық паспорттар дайындауға арналған шығыстарға, зертханалық сынақтарға, салықтарға және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерге, міндетті зейнетақы жарналарына және міндетті кәсіби зейнетақы жарналарына, Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына төленетін міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жарналарына рұқсат етіледі.
12. Осы Қағидалардың 5-тармағының шарттарын ескере отырып, Бағдарламаның "Жеке тұрғын үй құрылысын дамыту" деген міндеті шеңберінде пилоттық жобаларды іске асыруға кредиттерді субсидиялауға рұқсат етіледі.
13. Мыналарды:
қарыз алушы бастама жасаған банктік қарыз шартының, субсидиялау шартының, кредиттеу талаптарының өзгеруіне байланысты жағдайларды;
қарыз алушының қарыз, субсидиялау шарты бойынша міндеттемелерін бұзуына байланысты алынатын комиссиялар, алымдар және (немесе) өзге де төлемдерді;
кепіл затына (қамтамасыз ету) тәуелсіз бағалау жүргізуге, кепіл затын (қамтамасыз ету) сақтандыруға, кепілдік шартын тіркеуге және ауыртпалықты алуға байланысты жағдайларды қоспағанда, ЕДБ қарыз алуға немесе оған қызмет көрсетуге, субсидиялау шартын жасасуға байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және (немесе) өзге төлемдерді алмайды.
14. Субсидиялауға бұрын қарыз алушы алған, мемлекеттік қолдау шаралары шеңберінде сыйақы мөлшерлемесі арзандатылған тұрғын үй құрылысына арналған кредиттер жатпайды.
3-тарау. Субсидия беру тәртібі
1-параграф. Қарыз алушыға субсидия беруді қарау тәртібі
15. Қарыз алушы ЕДБ-ге Бағдарламаға және осы Қағидаларға сәйкес келетін шарттармен жобаны іске асыру үшін кредит алуға немесе қайта қаржыландыруға өтініш (ЕДБ ішкі құжаттарымен бекітілген нысан бойынша) береді.
16. ЕДБ жобаның қаржылық-экономикалық тиімділігіне ЕДБ-нің ішкі құжаттарына сәйкес бағалау жүргізеді.
Оң бағалау кезінде ЕДБ қарыз алушыға 3 (үш) жұмыс күні ішінде жобаға кредит беру дайындығы және қаржы агентінің кредитті субсидиялау туралы шешімін беру қажеттілігі туралы жазбаша жауап жібереді.
17. Қарыз алушы қаржы агентіне осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидия алуға арналған өтініш-сауалнамамен (бұдан әрі – өтініш – сауалнама) өтініш жасайды, оған мынадай құжаттар қоса беріледі:

1) описание реализуемого проекта (формируется в произвольной форме с приложением разрешительной документации на строительство проекта, бизнес-плана);
2) заключение комплексной вневедомственной экспертизы;
3) информация по объекту (презентации, рекламные материалы, планировка квартир, площадь и количество квартир), в том числе в электронном виде;
4) письмо БВУ с положительным решением о возможности предоставления (рефинансирования) кредита для реализации проекта.
18. Финансовый агент со дня получения документов в течение 7 (семи) рабочих дней рассматривает проект заемщика на предмет соответствия требованиям настоящих Правил, и принимает положительное либо отрицательное решение.
19. При наличии замечаний пакет документов возвращается заемщику в течение 3 (трех) рабочих дней с даты получения документов для доработки с указанием конкретных недостатков.
20. Основаниями для отказа при рассмотрении проекта являются:
1) представление недостоверных данных (сведений);
2) представление неполного пакета документов;
3) несоответствие требованиям настоящих Правил.
21. Финансовый агент в течение 3 (трех) рабочих дней с даты принятия решения направляет заемщику и БВУ протокол (выписку из протокола) о принятом решении. В случае принятия решения о невозможности субсидирования кредита указывается причина отклонения.
22. Финансовый агент при необходимости запрашивает у заемщика дополнительные сведения и документы, необходимые для более полного анализа проекта и принятия решения. В данном случае документы заемщика возвращаются и подлежат повторному рассмотрению в установленном порядке.
23. Срок действия решения финансового агента не превышает 6 (шести) месяцев с даты принятия решения. Финансовый агент доводит до БВУ утвержденную типовую форму субсидирования.
24. БВУ на основании полученного решения финансового агента заключает с заемщиком и финансовым агентом договор субсидирования.
25. Договор субсидирования подписывается:
1) БВУ с заемщиком в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения протокола (выписки из протокола) от финансового агента;
2) финансовым агентом в течение 5 (пяти) рабочих дней после получения договора субсидирования от БВУ.
Дополнительные соглашения к договорам субсидирования, а также договора субсидирования, направленные финансовым агентом на доработку, заключаются в сроки, предусмотренные данным пунктом.
26. Договор субсидирования вступает в силу со дня подписания его заемщиком, БВУ и финансовым агентом.
При этом в договоре субсидирования указывается начало срока субсидирования не более чем за 30 (тридцать) календарных дней до даты подписания договора субсидирования финансовым агентом, но не ранее даты решения финансового агента.

1) іске асырылатын жобаның сипаттамасы (жобаның құрылысына рұқсат беру құжаттамасы, бизнес-жоспар қоса берілген еркін нысанда қалыптастырылады);
2) кешенді ведомстводан тыс сараптаманың қорытындысы;
3) объекті бойынша ақпарат (таныстыру, жарнамалық материалдар, пәтерлердің жобалары, пәтерлердің саны мен алаңдары), оның ішінде электрондық түрде;
4) жобаны іске асыру үшін кредит беру (қайта қаржыландыру) мүмкіндігі туралы оң шешімі бар ЕДБ - ның хаты.
18. Қаржы агенті құжаттарды алғаннан кейін 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қарыз алушының жобасын осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігі тұрғысынан тексереді және оң не теріс шешім қабылдайды.
19. Ескертулер болған кезде құжаттар топтамасы құжаттарды алғаннан кейін күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қарыз алушыға пысықтау үшін нақты кемшіліктерді көрсете отырып қайтарылады.
20. Жобаны қарастыру кезінде бас тартуға үшін негіздемелер мыналар:
1) өтініш берушінің дұрыс емес деректерді (мәліметтерді) ұсынуы;
2) құжаттардың толық емес топтамасын ұсыну;
3) осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеу.
21. Қаржы агенті шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қарыз алушыға және ЕДБ-ге қабылдаған шешім туралы хаттама (хаттамадан үзінді) жібереді. Кредитті субсидиялау мүмкін еместігі туралы шешім қабылданған жағдайда бас тарту себебі көрсетіледі.
22. Қаржы агенті қажет болған жағдайда, жобаны барынша толық талдау және шешім қабылдау үшін қарыз алушыдан қосымша мәліметтер мен құжаттарды сұрайды. Мұндай жағдайда қарыз алушының құжаттары қайтарылады және белгіленген тәртіпте қайта қарауға жатады.
23. Қаржы агенті шешімінің қолданылу мерзімі шешім қабылданған күннен бастап 6 (алты) айдан аспауға тиіс. Қаржы агенті субсидиялаудың бекітілген үлгілік нысанын ЕДБ-ге жібереді.
24. ЕДБ қаржы агентінен алынған шешімнің негізінде қарыз алушымен және қаржы агентімен субсидиялау шартын жасайды.
25. Субсидиялау шартына:
1) қаржы агентінен хаттама (хаттамадан үзінді-көшірмелер) алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ЕБД мен қарыз алушы;
2) ЕДБ-ден субсидиялау шартын алғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаржы агенті қол қояды.
Субсидиялау шартына қосымша келісім, сондай-ақ қаржы агенті пысықтауға жіберген субсидиялау шарты осы тармақта көзделген мерзімдерде жасалады.
26. Субсидиялау шарты оған қарыз алушы, ЕДБ және қаржы агенті қол қойған күннен бастап күшіне енеді.
Бұл ретте субсидиялау шартында қаржы агенті субсидиялау шартына қол қойған күнге дейін кемінде 30 (отыз) күнтізбелік күн бұрын, бірақ қаржы агентінің шешімі шыққан күнге дейін субсидиялау басталған мерзім көрсетіледі.

27. В случае несвоевременного заключения договора субсидирования в сроки, установленные в подпункте 1) пункта 25 настоящих Правил, БВУ в течение 2 (двух) рабочих дней уведомляет финансового агента официальным письмом с разъяснением причин задержки.
28. Финансовый агент отказывает в подписании договора субсидирования при несоответствии:
1) утвержденной типовой форме;
2) договора банковского займа условиям Программы и настоящих Правил.
О наличии указанных несоответствий финансовый агент в письменной форме, не позднее срока, предусмотренного подпунктом 2) пункта 25 настоящих Правил, уведомляет БВУ для устранения замечаний.
29. Дата выплаты вознаграждения по кредиту определяется БВУ по согласованию с заемщиком. В случае, если начисление вознаграждения по кредиту начинается со дня, следующего за днем подписания договора субсидирования заемщиком, БВУ, в период субсидирования не включается день подписания договора субсидирования заемщиком, БВУ.
30. Финансовый агент после подписания договора субсидирования выплачивает субсидии согласно графику платежей. При этом, субсидии выплачиваются при наличии средств от уполномоченного органа.
Параграф 2. Порядок перечисления субсидий
31. Выплата субсидий на погашение части ставки вознаграждения по выдаваемым БВУ кредитам заемщикам осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
32. Перечисление средств финансовому агенту осуществляется уполномоченным органом в соответствии с индивидуальным планом финансирования и договором на специальный счет финансового агента, открытый в Национальном Банке Республики Казахстан. При этом первый платеж перечисляется финансовому агенту в размере 50% от суммы средств, предусмотренных в соответствующем финансовом году. Последующие платежи осуществляются по заявкам финансового агента по потребности.
33. Поступившие средства для субсидирования со специального счета Национального Банка Республики Казахстан перечисляются единым траншем на операторский текущий счет финансового агента открытого в одном из БВУ.
34. Финансовый агент перечисляет субсидии с операторского текущего счета на соответствующие текущие счета финансового агента открытые в БВУ. При этом не допускается взимание БВУ с данного текущего счета комиссии за ведение счета (списание, зачисление, возврат, возмещение сумм субсидий).
35. Финансовый агент с учетом графика платежей заемщиков ежемесячно перечисляет авансовыми платежами субсидии на текущий счет в БВУ, уведомляя БВУ по электронной почте путем направления копии распоряжения о перечислении средств с указанием заемщиков, региона, суммы субсидий и периода, за который осуществлена выплата (далее - распоряжение).

27. Осы Қағидалардың 25-тармағының 1) тармақшасында белгіленген мерзімдерде субсидиялау шарты уақтылы жасалмаған жағдайда, ЕДБ 2 (екі) жұмыс күні ішінде қаржы агентіне ресми хатпен кешіктіру себептерін түсіндіре отырып хабарлама жібереді.
28. Қаржы агенті:
1) бекітілген үлгілік нысанға;
2) банктік қарыз шарты Бағдарламаның және осы Қағидалардың шарттарына сәйкес келмеген жағдайда, субсидиялау шартына қол қоюдан бас тартады.
Қаржы агенті аталған сәйкессіздіктердің бар екені туралы ескертулерді жою үшін осы Қағидалардың 25-тармағының 2) тармақшасында көзделген мерзімнен кешіктірмей ЕДБ-ге жазбаша нысанда хабарлама жібереді.
29. Кредит бойынша сыйақыны төлеу күнін ЕДБ қарыз алушымен келісім бойынша айқындайды. Егер кредит бойынша сыйақы аудару қарыз алушы, ЕДБ субсидиялау шартына қол қойған күннен кейінгі күннен басталатын болса, субсидиялау кезеңіне қарыз алушымен, ЕДБ-мен субсидиялау шартына қол қойылған күн қосылмайды.
30. Қаржы агенті субсидиялау шартына қол қойылғаннан кейін төлемдер кестесі бойынша субсидияны төлейді. Бұл ретте, субсидия уәкілетті органнан қаражат түскен кезде төленеді.
2-параграф. Субсидияны аудару тәртібі
31. Қарыз алушыларға ЕБД беретін кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеуге субсидия төлеу республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
32. Қаржы агентіне қаражатты аударуды уәкілетті орган қаржыландырудың жеке жоспарына және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде ашылған қаржы агентінің арнайы шотындағы шартқа сәйкес жүзеге асырады. Бұл ретте бірінші төлем тиісті қаржы жылына көзделген қаражаттың сомасынан 50 % мөлшерінде қаржы агентіне аударылады. Келесі төлемдер қаржы агентінің қажеттілігі жөніндегі өтінімі бойынша жүзеге асырылады.
33. Субсидиялау үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің арнайы шотынан түскен қаражат бір траншпен ЕДБ-ның бірінде ашылған қаржы агентінің операторлық арнайы шотына аударылады.
34. Қаржы агенті субсидияны ЕДБ-де ашылған қаржы агентінің операторлық ағымдағы шотынан тиісті ағымдағы шоттарына аударады. Бұл ретте ЕДБ-ге осы ағымдағы шотты жүргізу (субсидия сомасын есептен шығару, аудару, қайтару, өтеу) үшін комиссия алуға рұқсат етілмейді.
35. Қаржы агенті қарыз алушылардың төлемдер кестесін ескере отырып, ай сайын аванстық төлемдермен ЕДБ ағымдағы шотына субсидияны аударады, қарыз алушы, өңір атауын, субсидия сомасын және төлем жүзеге асырылған кезеңді көрсетіп, электрондық пошта арқылы қаражаттың аударылғаны туралы өкімнің (бұдан әрі – өкім) көшірмесін жібере отырып, ЕДБ хабардар етеді.

36. Финансовый агент обеспечивает возврат с текущего счета на операторский счет средств субсидий по прекращенным и приостановленным к субсидированию кредитам, а также по которым произведено частичное полное и досрочное погашение, для перенаправления на субсидирование действующих и новых одобренных к субсидированию проектов.
37. Неиспользованный остаток средств субсидий на операторском текущем счете финансового агента в текущем финансовом году используется в следующем финансовом году по принятым заявлениям заемщиков за отчетный финансовый год.
38. Допускается в случае начисления БВУ вознаграждения по размещенным средствам на операторском текущем счете финансового агента использование полученного вознаграждения для реализации финансовым агентом собственных программ по финансовой поддержки предпринимателей.
Параграф 3. Условия списания БВУ субсидий с текущего счета финансового агента
39. БВУ списывает субсидии с текущего счета финансового агента по каждому заемщику в соответствии с распоряжением полученным от финансового агента при условии полного погашения заемщиком суммы основного долга и несубсидируемой части ставки вознаграждения.
40. В случае частичного либо полного досрочного погашения основного долга заемщиком БВУ уведомляет финансового агента в течение 7 (семи) рабочих дней с последующим представлением дополнительного соглашения к договору субсидирования с измененным графиком платежей и копии дополнительного соглашения к договору банковского займа.
41. БВУ не списывает субсидии с текущего счета финансового агента до погашения задолженности заемщиком суммы основного долга и несубсидируемой части ставки вознаграждения в следующих случаях:
1) неисполнения заемщиком обязательств согласно графику платежей в течение 30 (тридцати) календарных дней;
2) неисполнения заемщиком в течение 3 (трех) месяцев подряд обязательств согласно графику платежей;
3) проведения процедуры по реструктуризации обязательств заемщика.
БВУ в течение 2 (двух) рабочих дней уведомляет в письменной форме по указанным случаям финансового агента в случае отсутствия электронного канала обмена информацией с финансовым агентом.
42. В случаях предусмотренных подпунктами 1) и 3) пункта 41 настоящих Правил финансовый агент временно не перечисляет последующие субсидии до получения от БВУ соответствующего уведомления.
43. БВУ уплачивает финансовому агенту штрафные санкции в размере 100 (ста) месячных расчетных показателей по истечении 30 (тридцати) календарных дней в случае несвоевременного уведомления в срок, предусмотренный пунктами 40 и 41 настоящих Правил.

36. Қаржы агенті ағымдағы шоттан операторлық шотқа субсидиялау тоқтаған және тоқтата тұрған кредиттер бойынша, сондай-ақ субсидияларды қолданыстағы және субсидиялау үшін жаңа мақұлданған жобаларға жіберу үшін олар бойынша кредит толық және мерзімінен бұрын ішінара жүргізілген субсидия қаражатын қайтаруды қамтамасыз етеді.
37. Қаржы агентінің операторлық ағымдағы шотындағы субсидия қаражатының ағымдағы қаржы жылында пайдаланылмаған қалдығы есепті қаржы жылы үшін қарыз алушыдан қабылданған өтініш бойынша, сондай-ақ қарыз алушының қарауда жатқан өтініштері бойынша келесі қаржы жылында пайдаланылуы мүмкін.
38. Қаржы агентінің операторлық ағымдағы шотына орналастырылған қаражат бойынша ЕДБ сыйақы аударған жағдайда алынған сыйақыны қаржы агентінің кәсіпкерлікті қаржылық қолдау бойынша өз бағдарламасын іске асыру үшін пайдалануына рұқсат етіледі.
3-параграф. ЕДБ-нің қаржы агентінің ағымдағы шотынан субсидияны есептен шығару шарттары
39. ЕДБ қаржы агентінен алынған өкімге сәйкес қарыз алушы негізгі борыштың сомасын және сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бір бөлігін толық өтеген жағдайда қаржы агентінің ағымдағы шотынан әрбір қарыз алушы бойынша субсидияны есептен шығарады.
40. Қарыз алушының негізгі борышы ішінара не толық мерзімінен бұрын өтелген жағдайда, ЕДБ қаржы агентін 7 (жеті) жұмыс күні ішінде төлемдерді өтеу кестесін өзгертіп, кейін субсидиялау шартына қосымша келісімді және банктік қарыз шартына жасалған қосымша келісімнің көшірмесін қоса бере отырып хабардар етеді.
41. ЕДБ қарыз алушы негізгі борыштың сомасын және сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бір бөлігі бойынша берешекті толық өтегенге дейін қаржы агентінің ағымдағы шотынан:
1) қарыз алушы күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде төлемдер кестесіне сәйкес міндеттемелерді орындамаған;
2) қарыз алушы 3 (үш) ай қатарынан төлемдер кестесіне сәйкес міндеттемелерді орындамаған;
3) қарыз алушының міндеттемелерін қайта құрылымдау бойынша рәсімдер жүргізілген жағдайларда субсидияны есептен шығармайды.
ЕДБ қаржы агентімен ақпарат алмасудың электрондық арнасы болмаған жағдайда 2 (екі) жұмыс күні ішінде қаржы агентіне көрсетілген жағдайлар бойынша жазбаша нысанда хабарлама жібереді.
42. Осы Қағидалардың 41-тармағының 1) және 3) тармақшаларында көзделген жағдайларда қаржы агенті ЕДБ-тен тиісті хабарлама алғанға дейін кейінгі субсидияны уақытша аудармайды.
43. ЕДБ қаржы агентіне осы Қағидалардың 40 және 41-тармақтарында көзделген мерзімдерде уақтылы хабарламаған жағдайда, күнтізбелік 30 (отыз) күн өткен соң 100 (жүз) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл санкцияларын төлейді.

Параграф 4. Порядок субсидирования заемщика при внесении изменений к договору банковского займа
44. В случае, если меняются условия (ставка вознаграждения, льготный период, предоставление отсрочки по оплате платежей, перевод долга, реструктуризация обязательств) действующего договора банковского займа заемщика, БВУ уведомляет финансового агента с приложением соответствующих документов, который в течение 5 (пяти) рабочих дней рассматривает данный вопрос коллегиально на заседании финансового агента.
По итогам рассмотрения принимается решение о возможности (невозможности) внесения изменений в действующий договор банковского займа заемщика и направляется копия решения в БВУ.
45. По иным изменениям условий действующего договора банковского займа заемщика, БВУ уведомляет финансового агента, который в течение 7 (семи) рабочих дней согласовывает или отказывает в согласовании вносимых изменений в действующий договор банковского займа заемщика и уведомляет в письменной форме БВУ.
46. В соответствии с условиями договора банковского займа (дополнительного соглашения к нему) заемщика финансовый агент осуществляет перечисление субсидий, по которому БВУ предоставлен льготный период (отсрочка) по выплате несубсидируемой части ставки вознаграждения и (или) погашению основного долга. При этом срок льготного периода (отсрочки) указывается в решении финансового агента.
Параграф 5. Порядок приостановления, прекращения и возобновления субсидирования
47. Финансовый агент приостанавливает субсидирование заемщика в следующих случаях:
1) нецелевого использования кредита, по которому осуществляется субсидирование;
2) несоответствия проекта и (или) заемщика условиям Программы и настоящих Правил;
3) неисполнения заемщиком в течение 3 (трех) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед БВУ согласно графику платежей;
4) ареста денег, находящихся на банковском счете заемщика.
48. В целях выявления случая, предусмотренного подпунктом 1) пункта 47 настоящих Правил, БВУ проводит мониторинг целевого использования кредита заемщиком, с выездом на место и составлением отчета, в порядке, установленном внутренними документами БВУ.
В случае наличия отставаний от утвержденного заемщиком плана производства строительно-монтажных работ свыше 3 (трех) месяцев БВУ уведомляет финансового агента в течение 3 (трех) рабочих дней для приостановления субсидирования.
49. Финансовый агент в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня принятия решения о приостановлении выплаты субсидий письменно уведомляет БВУ и заемщика с указанием причин приостановления субсидирования.

4-параграф. Банктік қарыз шартына өзгерістер енгізген кезде қарыз алушыны субсидиялау тәртібі
44. Егер қарыз алушының қолданыстағы банктік қарыз шартының шарттары (сыйақы мөлшерлемесі, жеңілдік кезең, төлемдер төлеу бойынша жеңілдік кезең, мерзімін ұзарту, өтеу күні, қарыз алушының атауын өзгерту, борышты аудару, міндеттемелерді қайта құрылымдау) өзгерген жағдайда, ЕДБ қаржы агентіне тиісті құжаттарды қоса бере отырып, тиісті хабарлама жібереді, ол 5 (бес) жұмыс күні ішінде осы мәселені қаржы агентінің отырысында алқалық қарайды.
Қараудың қорытындысы бойынша қарыз алушының қолданыстағы банктік қарыз шартына өзгерістер енгізу мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы шешім қабылданады және шешімнің көшірмесі ЕДБ-ге жіберіледі.
45. Қарыз алушының қолданыстағы банктік қарыз шарты шарттарының өзге де өзгерістері бойынша ЕДБ қаржы агентіне хабарлама жібереді, ол 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қарыз алушының қолданыстағы банктік қарыз шартына енгізілетін өзгерістерді келіседі немесе келісуден бас тартады және ЕДБ-ге жазбаша нысанда хабарлама жібереді.
46. Қарыз алушының банктік қарыз шартының (оған қосымша келісімнің) шарттарына сәйкес қаржы агенті ол бойынша ЕДБ-ның сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бір бөлігін төлеуге және (немесе) негізгі борышты өтеуге жеңілдік кезең берілген (мерзімі ұзартылған) субсидияны аударуды жүзеге асырады. Бұл ретте жеңілдік кезеңнің мерзімі (ұзартылған мерзім) қаржы агентінің шешімінде көрсетіледі.
5-параграф. Субсидиялауды тоқтата тұру, тоқтату және қайта бастау тәртібі
47. Қаржы агенті мынадай:
1) субсидиялау жүзеге асырылатын кредит мақсатсыз пайдаланылған;
2) жоба және (немесе) қарыз алушы Бағдарламаның және осы Қағидалардың шарттарына сәйкес келмеген;
3) қарыз алушы төлемдер кестесіне сәйкес ЕДБ-ның алдындағы төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелерді қатарынан 3 (үш) ай ішінде орындамаған;
4) қарыз алушының шоттарына тыйым салынған жағдайларда қарыз алушыны субсидиялауды тоқтата тұрады.
48. Осы Қағидалардың 47-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайды анықтау мақсатында ЕДБ жоба іске асырылатын жерге барып, ЕДБ ішкі құжаттарында белгіленген тәртіппен есеп жасай отырып, қарыз алушының кредитті мақсатты пайдалануына мониторинг жүргізеді.
Құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізудің қарыз алушы бекіткен жоспарынан 3 (үш) айдан астам артта қалған жағдайда, ЕДБ - ны субсидиялауды тоқтату үшін 3 (үш) жұмыс күні ішінде қаржы агентіне хабарлама жібереді.
49. Қаржы агенті субсидия төлеуді тоқтата тұру туралы шешім қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ЕДБ-ны және қарыз алушыны субсидиялаудың тоқтатыла тұру себептерін көрсете отырып, жазбаша хабардар етеді.

50. Финансовый агент после установления фактов, указанных в пункте 47 настоящих Правил в течение 5 (пяти) рабочих дней принимает решение о прекращении либо возобновлении субсидирования.
В решении указывается основание о прекращении (возобновлении) субсидирования.
Прекращение или возобновление субсидирования осуществляется с даты приостановления субсидирования.
51. Финансовый агент в установленном порядке принимает решение о возобновлении субсидирования при условии устранения заемщиком причин, явившихся основанием для приостановления субсидирования.
52. Протокол (выписку из протокола) о принятом решении финансовый агент оформляет в течение 2 (двух) рабочих дней с даты проведения заседания и в течение 1 (одного) рабочего дня направляет их копии БВУ и заемщику.
53. Допускается возобновление субсидирования по кредиту заемщика при устранении причин приостановления по случаям, предусмотренных в подпунктах 2), 3) и 4) пункта 47 настоящих Правил.
В случае выявления фактов нецелевого использования заемщиком кредитных средств, БВУ в судебном порядке принимает меры по возмещению заемщиком выплаченных субсидий по заключенному договору субсидирования в рамках настоящих Правил.
Взысканные суммы субсидий подлежат возврату на операторский счет финансового агента.
54. Финансовый агент по принятому решению о возобновлении субсидирования производит выплату субсидий, не оплаченных за период приостановления.
В случае приостановления субсидирования по основанию указанному в подпункте 3) пункта 47 настоящих Правил, возобновление выплаты субсидий осуществляется с момента возникновения просрочки по кредиту.
Возобновлению не подлежат кредиты, по которым имеется решение финансового агента о прекращении субсидирования заемщика.
55. При принятии решения о полном прекращении субсидирования заемщика, финансовый агент в одностороннем порядке расторгает договор субсидирования в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и условиями договора с уведомлением заемщика о расторжении.
56. Основанием для прекращения субсидирования является:
1) полное погашение заемщиком кредита по договору банковского займа. При этом, датой прекращения субсидирования признается дата погашения займа;
2) решение о прекращении субсидирования заемщика;
3) расторжение договора субсидирования по инициативе заемщика.
Глава 4. Порядок осуществления финансовым агентом субсидирования и мониторинга
57. Финансовый агент осуществляет:
1) ежемесячный мониторинг платежной дисциплины заемщика на основании данных, предоставляемых БВУ;

50. Қаржы агенті осы Қағидалардың 47-тармағында көрсетілген фактілер белгіленгеннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде субсидиялауды тоқтату не қайта бастау туралы шешім қабылдайды.
Шешімде субсидиялауды тоқтату (қайта бастау) туралы негіздеме көрсетіледі.
Субсидиялауды тоқтату немесе қайта бастау субсидиялау тоқтатылған күннен бастап жүзеге асырылады.
51. Қарыз алушы субсидиялауды тоқтата тұруға негіз болған себептерді жойған жағдайда, қаржы агенті белгіленген тәртіпте субсидиялауды қайта бастау туралы шешім қабылдайды.
52. Қаржы агенті қабылданған шешім туралы хаттаманы (хаттамадан үзінді-көшірмені) отырыс өткізілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ресімделеді және 1 (бір) жұмыс күні ішінде оның көшірмесін ЕДБ-ге және қарыз алушыға жібереді.
53. Қарыз алушының кредиті бойынша субсидиялауды қайта бастауға осы Қағидалардың 47-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген жағдайлар бойынша субсидиялауды тоқтату себептері жойылған кезде жол беріледі.
Қарыз алушының кредиттік қаражатты мақсатсыз пайдалану фактілері анықталған жағдайда, ЕДБ сот тәртібінде осы Қағидалар шеңберінде жасалған субсидиялау шарты бойынша қарыз алушы төлеген субсидияны қайтару бойынша шаралар қабылдайды.
Субсидияның өндірілген сомасы қаржы агентінің операторлық шотына қайтарылуға жатады.
54. Қаржы агенті субсидиялауды қайта бастау туралы қабылданған шешім бойынша тоқтатылған кезеңде төленбеген субсидияларды төлеуді жүргізеді.
Осы Қағидалардың 47-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген негіз бойынша субсидиялау тоқтатылған жағдайда, субсидия төлеуді қайта жалғастыру кредит бойынша мерзімі өткен күнінен бастап жүзеге асырылады.
Қарыз алушыны субсидиялауды тоқтату туралы қаржы агентінің шешімі бар кредиттер қайта беруге жатпайды.
55. Қарыз алушыны субсидиялауды толық тоқтату туралы шешім қабылданған кезде қаржы агенті біржақты тәртіппен қарыз алушыны субсидиялау шартын бұзу туралы хабардар етіп, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына және шарттың талаптарына сәйкес субсидиялау шартын бұзады.
56. Субсидиялауды тоқтату үшін мыналар:
1) қарыз алушының банктік қарыз шарты бойынша қарыз алушы кредитті толық өтеуі. Бұл ретте, қарыз өтелген күн субсидиялау тоқтатылған күн болып саналады;
2) қарыз алушының субсидиялауды тоқтату туралы шешімі;
3) субсидиялау шартының қарыз алушының бастамасы бойынша бұзылуы негіз болып табылады.
4-тарау. Қаржы агентінің субсидиялауды және мониторингті жүзеге асыру тәртібі
57. Қаржы агенті:
1) ЕДБ ұсынатын деректер негізінде қарыз алушының төлем тәртібін ай сайын мониторингтеуді;

2) регулярный учет полученных и выплаченных субсидий;
3) мониторинг целевого использования кредита заемщиком;
4) мониторинг соответствия заемщика (проекта заемщика) условиям Программы и настоящих Правил;
5) установление порядка, срока мониторинга, форм отчетности, в случаях предусмотренных подпунктами 1-4) настоящего пункта.
58. БВУ ежемесячно до 10-го числа месяца, следующего за отчетным месяцем, направляют финансовому агенту, отчет о субсидировании по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Финансовый агент осуществляет проверку расчета вознаграждения и оплаченных средств БВУ.
59. Финансовый агент направляет уполномоченному органу ежемесячно:
1) до 25 (двадцать пятого) числа месяца, следующего за отчетным месяцем, отчет о субсидировании по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) до 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за отчетным месяцем, сводные сведения о реализуемых проектах в разрезе заемщиков по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
3) отчет по принятым обязательствам и прогнозному остатку средств для субсидирования по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
60. Финансовый агент ежемесячно направляет ЖССБК, местным исполнительным органам областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент сведения о реализуемых проектах согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
61. БВУ в случае прекращения субсидирования, частичного или полного досрочного погашения основного долга по кредиту заемщика, проведения процедуры реструктуризации обязательств заемщика БВУ в течение 7 (семи) рабочих дней представляет акт сверки взаиморасчетов финансовому агенту.
При этом, в акте сверки указываются суммы и даты фактического списания и перечисления субсидий.
После подписания акта сверки взаиморасчҰтов финансовый агент и БВУ производят действия по его исполнению.
62. Финансовый агент запрашивает у БВУ (при необходимости и у заемщика) необходимые документы и информацию, относящиеся к предмету мониторинга, в том числе составляющую банковскую и налоговую тайну, при этом БВУ обязан предоставить запрашиваемую финансовым агентом информацию.
63. Мониторинг целевого использования кредита заемщиком осуществляется на основании данных, предоставляемых БВУ и заемщиком, и с выездом на место реализации проекта, по итогам выезда формируется отчет о мониторинге, который визируется БВУ, заемщиком и финансовым агентом, при этом порядок, периодичность и сроки мониторинга, а также формы отчетности устанавливаются финансовым агентом. Организация выезда на место реализации проекта осуществляется за счет заемщика.

2) алынған және төлем жасалған субсидиялар бойынша жүйелі түрде есеп жүргізуді;
3) қарыз алушының кредитті мақсатты пайдалануын мониторингтеуді;
4) қарыз алушының Бағдарлама және осы Қағидалардың шарттарына сәйкестігін мониторингтеуді;
5) осы тармақтың 1-4) тармақшаларында көзделген жағдайларда мониторинг тәртібін, мерзімін, есептілік нысанын белгілеуді жүзеге асырады.
58. Қаржы агенті ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күніне дейін қаржы агентіне осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялау туралы есеп жібереді.
Қаржы агенті сыйақының есептелуін және ЕДБ төлеген қаражатты тексеруді жүзеге асырады.
59. Қаржы агенті уәкілетті органға ай сайын:
1) есепті айдан кейінгі айдың 25 (жиырма бесі) күніне дейін осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялау туралы есепті;
2) есепті айдан кейінгі айдың 15-і (он бесі) күніне дейін осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қарыз алушылар бөлінісінде іске асырылатын жобалар туралы жиынтық мәліметтерді;
3) қабылданған міндеттер мен қалған қаражаттарды субсидиялау жоспары бойынша есеп осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялау үшін қабылданған міндеттемелер және қаражаттың болжамды қалдығы бойынша есеп жібереді.
60. Қаржы агенті ай сайын ҚТҚЖБ-ға, облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдарына осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес өткізілген жобалар туралы мәліметтерді жібереді.
61. Субсидиялау тоқтатылған жағдайда, қарыз алушының кредиті бойынша негізгі борыш мерзімінен бұрын ішінара немесе толық өтелген, қарыз алушының міндеттемелерін қайта құрылымдау рәсімдері жүргізілген жағдайда, ЕДБ 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қаржы агентіне өзара есеп айырысулардың салыстырып тексеру актісін береді.
Бұл ретте, ЕДБ салыстырып тексеру актісінде іс жүзінде есептен шығарылған субсидиялардың сомасы мен күндерін көрсетеді.
Өзара есеп айырысулардың салыстырып тексеру актісіне қол қойылғаннан кейін қаржы агенті мен ЕДБ оны орындау бойынша іс-әрекет жасайды.
62. Қаржы агенті ЕДБ-ден (қажет болған кезде қарыз алушыдан) қажетті құжаттарды және мониторингтің мәніне жататын, оның ішінде банктік және салықтық құпияны құрайтын ақпаратты сұратады, бұл ретте ЕДБ қаржы агенті сұратқан ақпаратты ұсынуға міндетті.
63. Қарыз алушының кредитті мақсатты пайдалануына мониторинг ЕДБ мен қарыз алушы ұсынатын деректердің негізінде және жоба іске асырылатын жерге барып жүзеге асырылады, жергілікті жерге барудың нәтижелері бойынша мониторинг туралы есеп қалыптастырылады, оған ЕДБ, қарыз алушы мен қаржы агенті бұрыштама қояды, бұл ретте мониторингтің тәртібін, мерзімділігі мен мерзімін, сондай-ақ есептіліктің нысандарын қаржы агенті белгілейді. Жоба іске асырылатын жерге баруды ұйымдастыру қарыз алушы есебінен іске асырылады.

64. Не мониторятся кредиты, которые на дату проведения мониторинга погашены либо по которым прекращено субсидирование на основании решения финансового агента.
65. По проектам заемщиков, находящихся на стадии строительства, оформления правоустанавливающих документов, запуска проекта и иных объективных причин финансовый агент предоставляет дополнительный срок, для устранения замечания исходя из особенностей проекта заемщика. В случае значительного отклонения по проекту финансовый агент принимает решение на предмет целесообразности дальнейшего субсидирования.
66. Финансовый агент по выявленным случаям нарушений приостанавливает субсидирование по проекту заемщика согласно параграфу 5 главы 3 настоящих Правил.
67. Услуги финансового агента по субсидированию оплачиваются за счет средств республиканского бюджета. Оплата комиссии финансовому агенту за оказание услуг, осуществляется на основании заключенного между уполномоченным органом и финансовым агентом договором на оказание услуг.
Приложение 1
к Правилам субсидирования
ставки вознаграждения
по выдаваемым кредитам
банками второго уровня
субъектам частного
предпринимательства
для целей жилищного строительства
Форма
Куда: Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму"
____________________________________________________________________
от кого __________________________________
ЗАЯВЛЕНИЕ-АНКЕТА
на получение субсидии № __________
В соответствии с Государственной программой жилищного строительства "Нұрлы жер", прошу инициировать вынесение вопроса о субсидировании кредита для реализации проекта ________________________________________ согласно нижеследующего:
1. Сведения об участнике
Наименование СЧП
Данные об учредителе (-ях)
Юридический адрес
Фактический адрес
Почтовый адрес
Дата, номер государственной регистрации/ перерегистрации
Виды деятельности
Курирующее ведомство, холдинг или материнская компания
Опыт работы
2. Руководство
Первый руководитель
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Должность
Телефон рабочий/домашний
Год и место рождения
№ документа, удостоверяющего личность
Место жительства (фактическое)
Прописка
Опыт работы
Главный бухгалтер (при наличии)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Телефон рабочий/домашний
Год и место рождения
№ документа, удостоверяющего личность
Место жительства (фактическое)
Прописка
Опыт работы
Контактное лицо
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность
Телефон рабочий/домашний
3. Собственники
(учредитель, участники, для товарищества с ограниченной ответственностью - соучредители, владеющие 1 % и более процентов акций).
Наименование/ Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
%
Реквизиты

64. Мониторинг жүргізілген күні өтелген не қаржы агенті шешімінің негізінде олар бойынша субсидиялау тоқтаған кредиттер мониторингтеуге жатпайды.
65. Қарыз алушылардың құрылыс, құқық белгілейтін құжаттарды ресімдеу, жобаны іске қосу және өзге де объективті себептері сатысында тұрған жобалары бойынша қаржы агенті қарыз алушы жобасының ерекшеліктерін негізге ала отырып, ескертулерді жою үшін қосымша мерзім береді. Жоба бойынша едәуір ауытқу болған жағдайда қаржы агенті осындай жобаларды одан әрі субсидиялаудың орындылығы тұрғысынан шешім қабылдайды.
66. Қаржы агенті қарыз алушының Бағдарлама шарттарын бұзғаны және (немесе) кредитті мақсатты пайдаланбағаны анықталған жағдайлар бойынша қарыз алушының жобасы бойынша субсидиялауды тоқтата тұрады, ол осы Қағидалардың 3-тарауының 5-параграфына сәйкес субсидиялауды тоқтатады.
67. Қаржы агентінің субсидиялау бойынша көрсеткен қызметіне республикалық бюджеттің қаражаты есебінен төленеді. Қызмет көрсету үшін қаржы агентіне комиссия төлеу уәкілетті орган мен қаржы агентінің арасында жасалған қызметтер көрсетуге арналған шарттың негізінде жүзеге асырылады.
Тұрғын үй құрылысы
мақсаттары үшін жеке
кәсіпкерлік субъектілеріне
екінші деңгейдегі банктер
беретін кредиттер бойынша
сыйақы мөлшерлемесін
субсидиялау қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қайда: _____________________________________________________________
"Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамға
кімнен ___________________________
Субсидия алуға арналған № ____ ӨТІНІШ-САУАЛНАМА
"Нұрлы жер" мемлекеттік тұрғын үй құрылысы бағдарламасына сәйкес Сізден жобаны іске асыру бойынша кредитті субсидиялау туралы мәселені _____________________ қарауына төменде көрсетілгендерге сәйкес шығаруға бастамашылық етуіңізді сұраймын:
1. Қатысушы туралы мәліметтер
ЖКС атауы
Құрылтайшы (лар) туралы деректер
Заңды мекенжайы
Нақты мекенжайы
Пошталық мекенжайы
Мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу күні, нөмірі
Қызмет түрі
Жетекшілік ететін ведомство, холдинг немесе бас компания
Жұмыс тәжірибесі
2. Басшылық
Бірінші басшы
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Лауазымы
Жұмыс/үй телефоны
Туған жылы және жері
Жеке басын куәландыратын құжаттың №
Тұрғылықты (нақты) жері
Тіркелген жері
Жұмыс тәжірибесі
Бас бухгалтер (бар болған жағдайда)
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Жұмыс/үй телефоны
Туған жылы және жері
Жеке басын куәландыратын құжаттың №
Тұрғылықты (нақты) жері
Тіркелген жері
Жұмыс тәжірибесі
Байланыс жасаушы тұлға
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), лауазымы
Жұмыс/үй телефоны
3. Меншік иелері
(құрылтайшы, қатысушылар, жауапкершілігі шектеулі серіктестік үшін – акциялардың 1 % және одан көп пайызына иелік ететін ортақ құрылтайшылар)
Атауы/ тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
%
Деректемелері

4. Информация о текущей деятельности
Отрасль (согласно общему классификатору видов экономической деятельности)
Подотрасль (согласно общему классификатору видов экономической деятельности)
Виды продукции и услуг
Годовой оборот
Прибыль или убыток на последнюю отчетную дату
Фактическая численность работников
Наименование проекта (краткое описание)
Место реализации проекта (область, город)
Количество рабочих мест
5. Информация о банковских счетах
Банковские реквизиты (указать все текущие и сберегательные счета во всех обслуживающих банках): _____________________________________
6. История
Указываются все займы, использовавшиеся в процессе работы СЧП, как погашенные, так и непогашенные в настоящее время.
Кредитор
Сумма
Дата выдачи
Условия погашения вознаграждения
Условия погашения основного долга
Срок погашения по ДБЗ
Дата фактического погашения
1
2
7. Информация о действующих кредитах
Дата и курс валюты: _______________/_______________
пп/п
Наименование кредитора
Реквизиты ДБЗ (№, дата)
Ставка вознаграждения, %
Валюта кредита
Сумма кредита
Остаток задолженности по основному долгу, на указанную дату
Дата окончания срока кредита
Цель креди та (краткое описание)
8. Информация об участии в других государственных программах и применяемых в отношении СЧП мерах государственной поддержки
п/п
Наименование ГП /МГП
Наименование ГИР
Дополнительная информация
9. Гарантии и согласия
СЧП заявляет и гарантирует финансовому агенту следующее:
1. Все данные, информация и документация, переданные (предоставленные) или предоставляемые финансовому агенту совместно с настоящим заявлением, либо по запросу финансового агента, являются достоверными и полностью соответствуют действительности на нижеуказанную дату, в случае изменения указанных данных незамедлительно уведомить финансового агента.
2. Предоставлять и раскрывать по первому требованию финансового агента любую информацию, содержащие банковскую и коммерческую тайну, затребованные в рамках рассмотрения настоящего заявления.
3. СЧП предупрежден об ответственности за предоставление ложных, неполных и (или) недостоверных сведений, предусмотренной законодательством Республики Казахстан.
4. СЧП подтверждает, что уставная компетенция СЧП, позволяет подавать настоящее заявление лицу, которое подписывает настоящее заявление.
5. Согласен с тем, что в случае выявления недостоверности указанных данных и информации, настоящее заявление может быть отклонено на любом этапе, когда будут выявлены сведения, подтверждающие недостоверность указанных данных.
СЧП настоящим предоставляет финансовому агенту согласие с тем, что:

4. Ағымдағы қызметі туралы ақпарат
Сала (экономикалық қызмет түрлерiнiң жалпы жiктеуiшiге сәйкес)
Кіші сала (экономикалық қызмет түрлерiнiң жалпы жiктеуiшiге сәйкес)
Өнімдер мен қызметтердің түрлері
Жылдық айналым
Соңғы есептік күнге пайда немесе шығын
Жұмыскерлердің нақты саны
Жобаның атауы (қысқаша сипаттамасы)
Жобаны іске асыру орны (облыс, қала)
Жұмыс орындарының саны
5. Банктік есепшоттар туралы ақпарат
Банктік деректемелері (барлық қызмет көрсетілетін банктердегі барлық ағымдағы және жинақ шоттарын көрсету):________________________________________
6. Тарихы
ЖКС-ның жұмыс процесінде пайдаланылған барлық қарыздар, өтелген, сол сияқты қазіргі уақытта өтелмеген қарыздар да көрсетіледі.
Кредитор
Сомасы
Берілген күні
Сыйақыны өтеу шарттары
Негізгі қарызды өтеу шарттары
Банктік қарыз шарты бойынша өтеу мерзімі
Нақты өтеу күні
1
2
7. Қолданыстағы кредиттер туралы ақпарат
Күні және валюта бағамы: ___/___
Р/с №
Кредитор атауы
Банктік қарыз шартының деректемелері (№, күні)
Сыйақы мөлшерлемесі, %
Кредит валютасы
Кредит сомасы
Негізгі борыш бойынша берешектің қалдығы, көрсетілген күнгі
Кредит мерзімінің аяқталу күні
Кредит мақсаты (қысқаша сипаттама)
8. Басқа мемлекеттік бағдарламаларға қатысуы және ЖКС-ге қатысты қолданылатын мемлекеттік қолдау шаралары туралы ақпарат
Р/с №
МБ /МҚШ атауы
МДИ атауы
Қосымша ақпарат
9. Кепілдіктер және келісімдер
ЖКС қаржы агентіне мыналарды мәлімдейді және мынадай кепілдіктер береді:
1. Осы өтінішпен бірге не қаржы агентінің сұрау салуы бойынша қаржы агентіне тапсырылған (ұсынылған) немесе ұсынылатын барлық деректер, ақпарат және құжаттама анық болып табылады және төменде көрсетілген күндегі шындыққа толығымен сәйкес келеді, көрсетілген деректер өзгертілген жағдайда, қаржы агентін дереу хабардар етуге.
2. Осы өтінішті қарау шеңберінде талап етілген, банктік және коммерциялық құпияны қамтитын кез келген ақпаратты қаржы агентінің алғашқы талап етуі бойынша беруге және ашуға.
3. ЖКС-ға жалған, толық емес және (немесе) анық емес мәліметтерді бергені үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауапкершілігі туралы ескертілген.
4. ЖКС-ның жарғылық құзыреті берілген өтінішке қол қоятын адамға осы өтінішті беруге мүмкіндік беретіндігін ЖКС растайды.
5. Көрсетілген деректер мен ақпараттың анық еместігі анықталған жағдайда, көрсетілген деректердің анық еместігін растайтын мәліметтер анықталатын кез келген кезеңде осы өтініштің қабылданбайтындығымен келісемін.
ЖКС қаржы агентіне төмендегілер бойынша өз келісімін береді:

1. Финансовый агент предоставляет указанные в настоящем заявлении сведения, информацию и предоставленные СЧП документы государственным органам (финансовым агентам), с целью проверки и рассмотрения.
2. Все сведения, содержащиеся в настоящем заявлении, а также все затребованные финансовым агентом документы предоставлены исключительно для субсидирования в рамках Программы.
3. Финансовый агент оставляет за собой возможность проверки любой сообщаемой СЧП о себе информации, а документы, предоставленные СЧП, и оригинал заявления будут храниться у финансового агента, даже если субсидирование не будет предоставлено.
4. Принятие финансовым агентом данного заявления к рассмотрению, а также возможные расходы СЧП (на оформление необходимых для получения субсидирования документов, и другие расходы) не является обязательством финансового агента предоставить субсидирование или возместить понесенные СЧП издержки.
5. Подтверждаю, что с порядком рассмотрения вопроса о субсидировании ознакомлен и согласен, в последующем претензий к финансовому агенту иметь не буду.
10. Приложения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _________________________
(подпись)
Дата
Примечание: расшифровка аббревиатур:
СЧП
Субъект частного предпринимательства
ГИР
Государственные институты развития
ГП
Государственная программа
МГП
Меры государственной поддержки
ДБЗ
договор банковского займа
Приложение 2
к Правилам субсидирования
ставки вознаграждения по
выдаваемым кредитам банками
второго уровня субъектам
частного предпринимательства
для целей жилищного строительства
Форма
_________________________
(полное наименование БВУ)
Отчет о субсидировании
за период с _____________ по ____________ года
Наименование БВУ
Наименование региона
Наименование заемщика
IBAN код*
БИН
1
2
3
4
5
Номер договора банковского займа (дополнительного соглашения)
Дата договора банковского займа (дополнительного соглашения)
Сумма кредита (транша)
Ставка вознаграждения по кредиту (траншу)
Номер договора субсидирования
6
7
8
9
10
Дата договора субсидирования
Суммы субсидий перечисленные финансовым агентом за период
Суммы субсидий списанные за период
Количество дней просроченной задолженности
Детализация целевого использования кредита (транша)
11
12
13
14
15
Должностное лицо __________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Ответственный работник __________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Примечание:* - уникальный код идентификации договора субсидирования,
генерируемый банковской системой БВУ
Приложение 3
к Правилам субсидирования
ставки вознаграждения по
выдаваемым кредитам
банками второго уровня
субъектам частного
предпринимательства для
целей жилищного строительства
Форма
Отчет о субсидировании
за период с ____________ по _____________ года
Наименование БВУ
Наименование региона
Наименование заемщика
Номер договора банковского займа (дополнительного соглашения )
Дата договора банковского займа (дополнительного соглашения)
1
2
3
4
5
Сумма кредита (транша)
Ставка вознаграждения по кредиту (траншу)
Размер субсидируемой ставки вознаграждения по кредиту
Номер договора субсидирования
Дата договора субсидирования
6
7
8
9
10
Всего предусмотрено субсидий
Всего перечислено субсидий
из них за отчетный месяц
Возвращенная сумма субсидий по приостановленным/ прекращенным субсидиям
11
12
13
14
Приложение 4
к Правилам субсидирования
ставки вознаграждения по
выдаваемым кредитам
банками второго уровня
субъектам частного
предпринимательства для
целей жилищного строительства
Форма
Сведения о проектах на " ___" ___________ _______ года
Наименование региона
Наименование БВУ
Наименование застройщика
Наименование проекта
Стоимость проекта
1
2
3
4
5
6
Общая площадь объекта
в том числе:
Сроки ввода в эксплуатацию
Количество реализованных квартир
коммерческая
площадь квартир
плановый
фактический
тысяч квадратных метров
всего
в том числе по фиксированной цене
7
8
9
10
11
12
13
14
Приложение 5
к Правилам субсидирования
ставки вознаграждения по
выдаваемым кредитам
банками второго уровня
субъектам частного
предпринимательства
для целей жилищного строительства
Форма
Отчет по принятым обязательствам и прогнозному остатку
средств для субсидирования на " ___" ___________ _______ года
тенге
№ п/п
Остаток на начало периода
Поступило средств на текущий год
Суммы возвратов с БВУ по приостановленным/ прекращенным субсидиям
Перечислено
Остаток на конец периода
1
2
3
4
5
6
Остаток принятых обязательств за весь период субсидирования без выплаченных субсидий

1. Қаржы агенті осы өтініште көрсетілген мәліметтерді, ақпаратты және ЖКС ұсынған құжаттарды тексеру және қарау мақсатында мемлекеттік органдарға (қаржы агентіне) ұсынады.
2. Осы өтініште қамтылған барлық мәліметтер, сондай-ақ қаржы агенті талап еткен барлық құжаттар Бағдарлама шеңберінде субсидиялау үшін ғана ұсынылған.
3. Қаржы агенті ЖКС хабарлаған өзі туралы кез келген ақпаратты тексеру мүмкіндігін өзіне қалдырады, ал ЖКС ұсынған құжаттар мен өтініштің түпнұсқасы субсидиялау берілмесе де, қаржы агентінде сақталатын болады.
4. Қаржы агентінің осы өтінішті қарау үшін қабылдауы, сондай-ақ ЖКС-ның ықтимал шығыстары (субсидиялауды алу үшін қажетті құжаттарды ресімдеу шығыстары және басқа да шығыстар) қаржы агентінің субсидиялауды беру немесе ЖКС көтерген шығындарды өтеу міндеттемесі болып табылмайды.
5. Субсидиялау туралы мәселені қарау тәртібімен танысқанымды және келісетінімді растаймын, кейін қаржы агентіне наразылық білдірмеймін.
10. Қосымшалар
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)_______________________
(қолы) күні
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖКС Жеке кәсіпкерлік субъектісі
МДИ Мемлекеттік даму институттары
МБ Мемлекеттік бағдарлама
МҚШ Мемлекеттік қолдау шаралары
БҚШ Банктік қарыз шарты
Тұрғын үй құрылысы
мақсаттары үшін жеке
кәсіпкерлік субъектілеріне
екінші деңгейдегі банктер
беретін кредиттер бойынша
сыйақы мөлшерлемесін
субсидиялау қағидаларына
2-қосымша
Нысан
___________________________
(ЕДБ толық атауы)
_____________ ________________ аралығындағы кезең үшін субсидиялау туралы есеп
ЕДБ атауы
Өңір атауы
Қарыз алушы атауы
IBAN коды*
БСН
1
2
3
4
5
БҚШ (қосымша келісімнің) нөмірі
БҚШ (қосымша келісімнің) күні
Кредит (транш) сомасы
Кредит (транш) бойынша сыйақы мөлшерлемесі
Субсидиялау шартының нөмірі
6
7
8
9
10
Субсидиялау шартының күні
Кезеңде қаржы агенті аударған субсидиялар сомасы
Кезеңде есептен шығарылған субсидиялар сомасы
Кредит бойынша мерзімі өткізілген күндер саны
Кредиттің (транштың) мақсатты пайдаланылуын нақтылау
11
12
13
14
15
Лауазымды тұлға ______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
М.О.
Жауапты жұмыскер ________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Ескертпе: * - ЕДБ-нің банктік жүйесінен туындайтын субсидиялау шартын сәйкестендірудің бірегей коды.
Тұрғын үй құрылысы
мақсаттары үшін жеке
кәсіпкерлік субъектілеріне
екінші деңгейдегі банктер
беретін кредиттер бойынша
сыйақы мөлшерлемесін
субсидиялау қағидаларына
3-қосымша
Нысан
_____________ ________________ аралығындағы кезең үшін субсидиялау туралы есеп
ЕДБ атауы
Өңір атауы
Қарыз алушы атауы
Банктік қарыз шартының (қосымша келісімнің) нөмірі
Банктік қарыз шартының (қосымша келісімнің) күні
1
2
3
4
5
Кредит (транш) сомасы
Кредит (транш) бойынша сыйақы мөлшерлемесі
Кредит бойынша субсидияланатын сыйақы мөлшерлемесінің көлемі
Субсидиялау шартының нөмірі
Субсидиялау шартының нөмірі
6
7
8
9
10
Барлық қарастырылған субсидиялар
Барлық аударылған субсидиялар
Соның ішінде есептік айға
Тоқтата тұрылған/ тоқтатылған субсидиялар бойынша субсидиялардың қайтарылған сомасы
11
12
13
14
Тұрғын үй құрылысы
мақсаттары үшін жеке
кәсіпкерлік субъектілеріне
екінші деңгейдегі банктер
беретін кредиттер бойынша
сыйақы мөлшерлемесін
субсидиялау қағидаларына
4-қосымша
Нысан
________жылғы "____"__________жобалар туралы мәліметтер
Өңір атауы
ЕДБ атауы
Құрылыс салушы атауы
Жоба атауы
Жоба құны
1
2
3
4
5
6
Объектінің жалпы алаңы
оның ішінде:
Пайдалануға беру мерзімі
Өткізілген пәтерлер саны
коммерциялық
пәтер алаңы
жоспарлы
нақты
мың шаршы метр
барлығы
оның ішінде бекітілген бағада
7
8
9
10
11
12
13
14
Тұрғын үй құрылысы
мақсаттары үшін жеке
кәсіпкерлік субъектілеріне
екінші деңгейдегі банктер
беретін кредиттер бойынша
сыйақы мөлшерлемесін
субсидиялау қағидаларына
5-қосымша
Нысан
________жылғы "____"__________ субсидиялау үшін қабылданған міндеттемелер және қаражаттың болжамды қалдығы бойынша есеп
теңге
Р/с
Кезеңнің басындағы қалдық
Ағымдағы жылы түскен қаражат
Тоқтата тұрылған/тоқтатылған субсидиялар бойынша ЕДБ-дан қайтарылған сома
Аударылды
Кезеңнің соңындағы қалдық
1
2
3
4
5
6
Субсидиялаудың барлық кезеңі үшін қабылданған міндеттемелердің төленбеген субсидияларсыз қалдығы