О внесении изменения в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 197 "Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации"
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 31 июля 2019 года № 597. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 июля 2019 года № 19139
Примечание ИЗПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 1 августа 2019 года.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 197 "Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11722, опубликован 1 сентября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
Правила сертификации и выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации, утвержденные указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету гражданской авиации Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан;
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 августа 2019 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр индустрии и
инфрастуктурного развития
Республики Казахстан
Р. Скляр
СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
Приложение
к приказу Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 31 июля 2019 года № 597
Утверждены приказом
исполняющего обязанности
Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
от 24 февраля 2015 года № 197
Правила сертификации и выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации

"Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымды сертификаттау және оған сертификат беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 197 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 31 шілдедегі № 597 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 31 шілдеде № 19139 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.08.2019 бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымды сертификаттау және оған сертификат беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 197 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11722 болып тіркелген, 2015 жылғы 1 қыркүйекте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымды сертификаттау және оған сертификат беру қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2019 жылғы 1 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі
Р. Скляр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2019 жылғы 31 шілдедегі
№ 597 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының 2015 жылғы
24 ақпандағы
№ 197 бұйрығымен
бекітілген
Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымды сертификаттау және оған сертификат беру қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила сертификации и выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 41-25) пункта 1 статьи 14, а также статьи 48 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее – Закон) и авиационных стандартов Международной организации в сфере гражданской авиации (далее – ИКАО).
2. Настоящие Правила определяют порядок сертификации, выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации, а также порядок признания сертификатов иностранных организаций по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники.
3. Сертификат организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации (далее – сертификат) является неотчуждаемым и не передается другому лицу.
Юридическим лицам не допускается проведение технического обслуживания и ремонт авиационной техники гражданской авиации без наличия действующего сертификата.
4. Сертификат организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники по форме, согласно приложение 1 к настоящим Правилам выдается на два года с указанием сферы и срока действия. По истечении срока действия, сертификат считается не действительным.
5. Сертификацию организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации (далее – сертификация) и выдачу сертификата осуществляет уполномоченная организация в сфере гражданской авиации.
6. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) авиационный инспектор – служащий уполномоченной организации в сфере гражданской авиации, уполномоченное на осуществление сертификации, контроля и надзора в сфере гражданской и экспериментальной авиации;
2) авиационная техника – комплекс авиационных технических средств (воздушные суда, их бортовое оборудование и агрегаты, двигатели, авиационные средства спасения, комплексные тренажеры (летные симуляторы), комплектующие изделия, технические средства управления воздушным движением, навигации посадки и связи, а также средства наземного обеспечения общего и специального применения, предназначенных для выполнения полета, организации управления воздушным движением и наземного обеспечения полетов;
3) сертификат по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники (далее – сертификат по ТО и РАТ) – документ установленного образца, удостоверяющий соответствие организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники сертификационным требованиям;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымды сертификаттау және оған сертификат беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 14-бабы 1-тармағының 41-25) тармақшасына, сондай-ақ 48-бабына және азаматтық авиация саласындағы халықаралық ұйымдардың авиациялық стандарттарына сәйкес әзірленген (бұдан әрі – ИКАО).
2. Осы Қағидалар азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымды сертификаттау, сертификат беру тәртібін, сондай-ақ авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі шетелдік ұйымдардың сертификаттарын тану тәртібін айқындайды.
3. Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификаты (бұдан әрі – сертификат) иеліктен шығарылмайтын болып табылады және басқа адамға берілмейді.
Заңды тұлғаларға қолданыстағы сертификаттың болуынсыз азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізуге рұқсат етілмейді.
4. Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификаты қолданылу аясы мен жарамдылық мерзімі көрсетіліп, екі жыл мерзімге беріледі. Қолданылу мерзімі өткен соң сертификат жарамсыз деп есептеледі.
5. Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымды сертификаттауды (бұдан әрі – сертификаттау) және сертификат беруді азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым жүзеге асырады.
6. Осы қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) авиация инспекторы – азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның азаматтық және эксперименттік авиация саласындағы сертификаттауды, бақылау мен қадағалауды жүзеге асыруға уәкілетті лауазымды тұлғасы;
2) авиациялық техника – авиациялық техникалық құралдардың жиынтығы (әуе кемелері, олардың борт жабдықтары және агрегаттары, қозғалтқыштары, құтқарудың авиациялық құралдары, тренажерлер жиынтығы (ұшу симуляторлары), әуе қозғалысын басқарудың жинақтаушы бұйымдары, техникалық құралдары, қондыру мен байланыс навигациялары, сондай-ақ ұшуды орындауға арналған жалпы және арнайы қолдануды жерүсті қамтамасыз ету құралдары, әуе қозғалысын және жерүсті ұшуларды басқаруды ұйымдастыру;
3) авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша сертификаты (бұдан әрі – АТ ТҚ және Ж бойынша сертификаты) – авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның сертификаттау талаптарына сәйкестігін куәландыратын белгіленген үлгідегі құжат;

4) ремонт авиационной техники – комплекс операций по восстановлению исправности и работоспособности авиационной техники;
5) уполномоченная организация в сфере гражданской авиации (далее – уполномоченаая организация) – акционерное общество со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющее деятельность, направленную на обеспечение устойчивого развития отрасли гражданской авиации Республики Казахстан, безопасности полетов и авиационной безопасности;
6) руководство по процедурам организации технического обслуживания и ремонту авиационной техники гражданской авиации – документ, утвержденный руководителем организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники и содержащий подробную информацию о структуре организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники и обязанностях ее руководства, сфере выполняемых работ, производственной базе, процедурах технического обслуживания и системах обеспечения качества;
7) система качества – совокупность организационной структуры, документальных методик, процессов и ресурсов, необходимых для осуществления административного управления качеством технического обслуживания и ремонта авиационной техники;
8) техническое обслуживание – проведение работ, необходимых для обеспечения сохранения летной годности воздушного судна, включая контрольно-восстановительные работы, проверки, замены, устранения дефектов, выполняемые как в отдельности, так и в сочетании, а также практическое осуществление модификации;
9) летная годность – техническое состояние воздушного судна, соответствующее летно-техническим характеристикам, которые обеспечивают его безопасность и летное качество;
10) система управления безопасностью полетов – системный подход к управлению безопасностью полетов, включая необходимую организационную структуру, иерархию ответственности, руководящие принципы и процедуры (глава 1 Приложения 6 к Чикагской конвенции ИКАО).
7. За сертификацию взимается сбор в порядке и размерах, определяемых Кодексом Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Глава 2. Порядок проведения Сертификации и выдачи сертификата по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации
8. Для прохождения сертификации заявитель через портал электронного правительства подает в уполномоченную организацию заявку на получение сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники (далее – ТО и РАТ) гражданской авиации по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – Заявка):

4) авиациялық техниканы жөндеу – авиациялық техниканың жарамдылығы мен жұмысқа қабілеттілігін қалпына келтіру жөніндегі операциялар кешені;
5) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым (бұдан әрі – уәкілетті ұйым) – жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын, Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласын орнықты дамытуды, ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған қызметті жүзеге асыратын акционерлік қоғам;
6) азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның рәсімдері жөніндегі нұсқау –авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның басшысы бекіткен және авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның құрылымы және орындалатын жұмыстардың аясы, өндірістік база, техникалық қызмет көрсету рәсімдері мен сапаны қамтамасыз ету жүйелеріндегі оның басшылығының міндеттері туралы толық ақпарат қамтылған құжат;
7) сапа жүйесі – авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу сапасына әкімшілік басқаруды жүзеге асыру үшін қажетті ұйымдастырушылық құрылымның, құжаттамалық әдістемелердің, процестер мен ресурстардың жиынтығы;
8) техникалық қызмет көрсету – бақылау қалпына келтіру жұмыстарын, жекелеп, сонымен қатар бірге орындалатын тексеруді, ауыстыруды, ақауларды жоюды қоса алғанда, әуе кемесінің ұшу жарамдылығын сақтауды қамтамасыз ету үшін қажетті жұмыстарды жүргізу, сондай-ақ түрлендіруді іс жүзінде жүзеге асыру;
9) ұшу жарамдылығы – әуе кемесiнiң қауiпсiздiгi мен ұшу сапасын қамтамасыз ететiн ұшу-техникалық сипаттамаларға сәйкес келетін оның техникалық жай-күйі;
10) ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесі – қажетті ұйымдастырушылық құрылымды, жауапкершілік сатылығын, басшылық ететін қағидаттар мен рәсімдерді қоса алғанда, ұшу қауіпсіздігін басқаруға жүйелі көзқарас (ИКАО Чикаго конвенциясына 6-қосымшаның 1-тарауы).
7. Сертификаттау үшін "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексінде айқындалатын тәртіппен және мөлшерлерде жүзеге асырылады.
2-тарау. Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша сертификаттауды жүргізу және сертификатын беру тәртібі
8. Өтінім беруші сертификаттаудан өту үшін электрондық үкімет порталы арқылы уәкілетті ұйымға осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу (бұдан әрі - АТ ТҚ және Ж) жөніндегі ұйымның сертификатын алуға өтінім (бұдан әрі - Өтінім) береді:

1) при плановой сертификации (первоначальной или по истечению срока действия ранее выданного сертификата);
2) при необходимости расширения сферы деятельности организации.
К заявке прилагаются электронные копии документов в соответствии с Перечнем документов, прилагаемых к заявке на получение сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации, указанным в приложении 3 к настоящим Правилам (далее – Перечень).
9. Общий срок сертификации не превышает 22 (двадцати двух) рабочих дней со дня поступления заявки в уполномоченную организацию. В тех случаях, когда необходимо проведение дополнительного изучения или проверки авиационными инспекторами, срок рассмотрения может быть продлен не более чем на 22 (двадцать два) рабочих дня, о чем сообщается заявителю в течение 3 (трех) рабочих дней с момента принятия решения о продлении срока рассмотрения
10. Уполномоченная организация в срок 5 (пять) рабочих дней проверяет соответствие заявки и Перечня требованиям пункта 8 настоящих Правил, по результатам которого:
1) в случае соответствия направляет заявителю Решение по заявки на получение сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники (ТО и РAT) гражданской авиации по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – Решение);
2) в случае несоответствия возвращает заявителю документы с указанием причин для доработки.
11. Сертификационное обследование осуществляется авиационными инспекторами, в функции которых относятся вопросы эксплуатации, технического обслуживания и поддержания летной годности воздушных судов.
Срок сертификационного обследования не превышает 15 (пятнадцати) рабочих дней.
12. Сертификационное обследование проводится применительно к заявленным областям деятельности организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации, указанным в приложении 5 к настоящим Правилам и характеристикам организации.
Сертификационное обследование осуществляется уполномоченной организации в сфере гражданской авиации с использованием инструктивного материала для авиационных инспекторов, разработанный в соответствии с законодательством Республики Казахстан, стандартов и рекомендуемой практики Международной организации гражданской авиации (ИКАО).
13. При проведении сертификационного обследования реализуются процедуры проверки, позволяющие подтвердить соответствие организации сертификационным требованиям к организациям по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 196 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12045) (далее – сертификационные требования).

1) жоспарлы сертификаттау кезінде (бастапқы немесе бұрын берілген сертификаттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін);
2) ұйым қызметінің аясын кеңейту қажет болған жағдайда.
Өтінімге осы Қағидаларға 3-қосымшада көрсетілген азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымының сертификатын алуға арналған өтінімге қоса берілген құжаттар тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) сәйкес құжаттардың электрондық көшірмелері қоса беріледі.
9. Сертификаттау мерзімі өтінім уәкілетті ұйымға келіп түскен күнінен бастап 22 (жиырма екі) жұмыс күнінен аспайды. Авиация инспекторларымен қосымша зерделеуді немесе тексеруді жүргізу қажет болған жағдайларда, қарау мерзімі 22 (жиырма екі) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін, бұл туралы қарау мерзімін ұзарту туралы шешім қабылданған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде өтінім берушіге хабарланады.
10. Уәкілетті ұйым өтініммен Тізбенің осы Қағидалардың 8-тармағының талаптарына сәйкес 5 (бес) жұмыс күні мерзімінде тексереді, оның қорытынды бойынша:
1) сәйкес болған жағдайда өтінім берушіге осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу (АТ ТҚ және Ж) жөніндегі ұйымының сертификатын алуға өтінім бойынша Шешімін (бұдан әрі – Шешім) жібереді;
2) сәйкес болмаған жағдайда өтінім берушіге пысықтау үшін себебін көрсете отырып құжаттарды қайтарады.
11. Сертификаттық зерттеп-қарауды авиация инспекторлары жүзеге асырады, олардың міндеттеріне әуе кемелерін пайдалану, техникалық қызмет көрсету және ұшу жарамдылығын ұстау мәселелері кіреді.
Сертификаттық зерттеп-қарау 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайды.
12. Сертификаттық зерттеп-қарау осы Қағидаларға 5-қосымшада көрсетілген азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйым қызметінің мәлімделген салаларына және ұйымның сипаттамаларына қарай жүргізіледі.
Сертификаттық зерттеп-қарауды Қазақстан Республикасының заңнамасына, Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (ИКАО) стандарттары мен ұсынылатын практикасына сәйкес әзірленген авиациялық инспекторлары үшін нұсқамалық материалды пайдалана отырып, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымы жүзеге асырады.
13. Сертификаттық зерттеп-қарау кезінде ұйымдардың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 196 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12045 болып тіркелген) авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу ұйымдарына қойылатын сертификаттық талаптарға (бұдан әрі – сертификаттық талаптар) сәйкестігін растауға мүмкіндік беретін тексеру рәсімдері іске асырылады.

14. По результатам сертификационного обследования авиационными инспекторами составляется акт сертификационного обследования по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам в двух экземплярах с указанием фактического состояния объектов заявителя, выводов, рекомендаций и заключения о возможности (невозможности) выдачи сертификата, который по завершению подписывается авиационными инспекторами и представляется заявителю для ознакомления.
Несоответствия, выявленные при сертификационном обследовании, подразделяются на три категории:
1) категория 1 – несоответствие сертификационным требованиям, не препятствующее осуществлению деятельности и подлежащее его устранению при совершенствовании производства;
2) категория 2 – несоответствие сертификационным требованиям, не препятствующее осуществлению деятельности при условии его устранения в сроки, согласованные с уполномоченной организацией или введения ограничений;
3) категория 3 – несоответствие сертификационным требованиям, препятствующее осуществлению деятельности.
15. Несоответствия сертификационным требованиям категории 3 характеризуются неспособностью заявителя обеспечить охрану жизни и здоровья человека, окружающей среды, безопасность полетов и авиационную безопасность, исходя из технических и финансовых возможностей заявителя.
При несоответствии сертификационным требованиям категории 3 уполномоченная организация отказывает в выдаче сертификата либо ограничивает действие сертификата в случаях и порядке, установленных законодательством Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации, до момента устранения выявленных несоответствий заявителем.
16. При несоответствии сертификационным требованиям категории 2 уполномоченной организацией:
1) устанавливается срок для устранения выявленного несоответствия, не превышающий трех месяцев с момента его выявления. Заявитель разрабатывает план корректирующих действий по форме, согласно приложению 7 по устранению выявленного несоответствия и представляет в уполномоченную организацию в сфере гражданской авиации в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента ознакомления с результатами сертификационного обследования;
2) на основе оценки мер, предложенных заявителем по устранению выявленного несоответствия, утверждается план корректирующих действий либо возвращает его на доработку с обоснованием.
Срок, указанный в плане корректирующих действий, продлевается уполномоченной организацией при условии предоставления заявителем обоснования о необходимости его изменения.

14. Сертификаттық зерттеп-қарау нәтижелері бойынша мемлекеттік авиация инспекторлары осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада өтінім беруші объектілерінің нақты жай-күйі, тұжырымдар, ұсынымдар және сертификатты беру мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы қорытынды көрсетілген сертификаттық зерттеп-қарау актісін жасайды, оған соңында авиация инспекторлары қол қояды және өтінім берушіге танысу үшін ұсынылады.
Сертификаттық зерттеп-қарау кезінде анықталған сәйкессіздіктер үш санатқа бөлінеді:
1) 1-санат – қызметті жүзеге асыруға кедергі келтірмейтін және өндірісті жетілдіру кезінде оны жоюға жататын сертификаттық талаптарға сәйкессіздігі;
2) 2-санат – уәкілетті ұйымымен келісілген немесе шектеулерді енгізген мерзімде оны жойған жағдайда қызметті жүзеге асыруға кедергі келтірмейтін сертификаттық талаптарға сәйкессіздігі;
3) 3-санат – қызметті жүзеге асыруға кедергі келтіретін сертификаттық талаптарға сәйкессіздігі.
15. 3-санаттағы сертификаттау талаптарына сәйкессіздіктер өтінім берушінің техникалық және қаржылық мүмкіндіктеріне қарай, адамның өмірі мен денсаулығын, қоршаған ортаны қорғауды, ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге өтінім берушінің қабілетсіздігімен сипатталады.
3-санаттағы сертификаттау талаптарына сәйкессіздік кезінде уәкілетті ұйым сертификат беруден бас тартады не өтінім беруші анықталған сәйкессіздіктерді жойған кезге дейін Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда және тәртіппен сертификаттың қолданысын шектейді.
16. 2-санаттағы сертификаттау талаптарына сәйкессіздік кезінде уәкілетті ұйым:
1) анықталған сәйкессіздікті жою үшін ол анықталған кезден бастап үш айдан аспайтын мерзім белгілейді. Өтінім беруші анықталған сәйкессіздікті жою жөніндегі түзету іс-қимылдарының жоспарын 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әзірлейді және сертификаттық зерттеп-қарау нәтижелерімен танысқан сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде уәкілетті ұйымға ұсынады;
2) өтінім беруші ұсынған анықталған сәйкессіздікті жою жөніндегі шараларды бағалау негізінде түзету іс-қимылдарының жоспарын бекітеді не оны негіздемесімен қоса пысықтауға қайтарады.
Түзету іс-қимылдарының жоспарында көрсетілген мерзімді өтінім беруші өзгерту қажеттілігі туралы негіздемені ұсынған жағдайда, уәкілетті ұйым оны ұзартады.

17. Уполномоченная организация контролирует представление заявителем плана корректирующих действий и (или) выполнение корректирующих действий в установленные планом сроки путем проведения проверки.
Если заявитель не представляет приемлемый план корректирующих действий или не выполняет корректирующие действия в сроки, установленные уполномоченной организацией, несоответствие сертификационным требованиям категории 2 становится несоответствием сертификационным требованиям категории 3 и уполномоченная организация отказывает в выдаче сертификата или отзывает ранее выданный сертификат.
При несоответствии сертификационным требованиям категории 1 план корректирующих действий не требуется.
18. Уполномоченная организация выдает сертификат в зависимости от категорий несоответствий выявленных при сертификационном обследовании, которые указываются в заключение акта сертификационного обследования.
Соответствующее заключение в акте сертификационного обследования является основанием для выдачи или отказе в выдаче сертификата.
19. Выдача или отказ в выдаче сертификата производится уполномоченной организацией в срок 2 (два) рабочих дня со дня оформления акта сертификационного обследования.
При отказе в выдаче сертификата, заявителю в сроки, указанные в части первой настоящего пункта, направляется мотивированный письменный ответ с указанием причин отказа.
При несогласии заявитель обжалует отказ в выдаче сертификата в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
20. Отказ в выдаче сертификата производится в случаях, если:
1) выявлены несоответствия, предусмотренные пунктом 15 настоящих Правил;
2) в отношении заявителя имеется решение суда, запрещающее ему оказание данного вида услуг;
3) установление недостоверности документов, представленных заявителем для получения сертификата, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
4) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для выдачи сертификата, требованиям, установленным настоящими Правилами;
5) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения сертификата.
Глава 3. Порядок приостановления действия и отзыва сертификата по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации
21. Уполномоченная организация приостанавливает действие сертификата в случаях:
1) несоблюдения организацией сертификационных требований и ограничений;
2) несоблюдения организацией приказа Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 551 "Об утверждении Правил технической эксплуатации и ремонта гражданских воздушных судов Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11573);

17. Уәкілетті ұйым өтінім берушінің түзету іс-қимылдарының жоспарын ұсынуын және (немесе) жоспарда белгіленген мерзімдерде түзету іс-қимылдарын орындауын тексеру жүргізу жолымен бақылайды.
Егер өтінім беруші түзету іс-қимылдарының қолайлы жоспарын ұсынбаса немесе уәкілетті ұйым белгілеген мерзімдерде түзету іс-қимылдарын орындамаса, 2-санаттағы сертификаттау талаптарына сәйкессіздік 3-санаттағы сертификаттау талаптарына сәйкессіздікке айналады және уәкілетті ұйым сертификатты беруден бас тартады немесе бұрын берілген сертификатты кері қайтарып алады.
1-санаттағы сертификаттау талаптарына сәйкессіздік кезінде түзету іс-қимылдарының жоспары талап етілмейді.
18. Уәкілетті ұйым сертификаттық зерттеп-қарау кезінде анықталған сәйкессіздіктер санатына байланысты сертификат береді, олар сертификаттық зерттеп-қарау актісінің қорытындысында көрсетіледі.
Сертификаттық зерттеп-қарау актісінде тиісті қорытынды сертификатты берудің немесе беруден бас тартудың негізі болып табылады.
19. Сертификатты беру немесе беруден бас тартуды уәкілетті ұйым сертификаттық зерттеп-қарау актісін ресімдеген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні мерзімінде жүргізеді.
Сертификатты беруден бас тарту кезінде өтінім берушіге осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімде бас тартудың себебін көрсете отырып дәлелді жазбаша жауапты жібереді.
Өтінім беруші келіспеген жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте сертификатты беруде бас тартуға шағымдануы мүмкін. 20. Сертификатты беруден бас тарту мынадай жағдайларда, егер:
1) осы Қағидалардың 15-тармағында көзделген анықталған сәйкессіздік;
2) өтінім берушіге қатысты оған осы қызмет түрін көрсетуге тыйым салатын соттың шешімі бар болған;
3) сертификатты және (немесе) онда қамтылған деректерді (мәліметтерді) алу үшін өтінім беруші ұсынған құжаттардың анық еместігін белгіленген;
4) осы Қағидаларда белгіленген талаптарға өтінім беруші және (немесе) сертификат беруге қажетті ұсынылған материалдар, объектілер, деректер мен мәліметтер сәйкес келмеген;
5) өтінім берушіге қатысты қызметке немесе сертификат алуды талап ететін қызметтің жекеленген түрлеріне тыйым салу туралы соттың шешімі (үкімі) заңды күшіне енген жағдайда жүргізіледі.
3-тарау. Азаматтық авиацияның авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу сертификатының қолданылуын тоқтату және кері қайтару
21. Уәкілетті ұйым мынадай жағдайларда:
1) ұйымның сертификаттық талаптар мен шектеулерді сақтамауы;
2) ұйымның "Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін техникалық пайдалану және оларды жөндеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 551 бұйрығын (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11573 болып тіркелген) сақтамауы;

3) выявления нарушений первого уровня в соответствии с положениями статьи 16-3 Закона или влияющих на безопасность полетов, установленных при инспекционных проверках;
4) письменной заявки организации.
22. В случае приостановления действия сертификата, уполномоченная организация в срок 3 (три) рабочих дня письменно уведомляет о принятом решении организацию.
23. Если организация в установленные планом корректирующих действий сроки не устранило несоответствия и (или) нарушения, повлекшие приостановление действия сертификата, уполномоченная организация отзывает его. Организация при отзыве сертификата, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента получения уведомления возвращает его оригинал (выданный ранее уполномоченным органом в сфере гражджанской авиации) в уполномоченную организацию.
24. Возобновление действия сертификата, в случае его приостановления, осуществляется после выполнения организацией плана корректирующих действий в установленные планом сроки, с приложением подтверждающей документации.
Выполнение организацией плана корректирующих действий устанавливается уполномоченной организации путем проверки.
25. Организация письменно уведомляется уполномоченной организацией о решении по возобновлению или отказу в возобновлении действия сертификата в срок 3 (три) рабочих дня с момента окончания проверки.
Глава 4. Порядок внесения изменений и (или) дополнений в сертификат по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации
26. Для внесения изменения в сертификат организация подает в уполномоченную организацию заявку в произвольной форме с приложением ранее выданного сертификата.
Ранее выданный сертификат подлежит уничтожению согласно акту уничтожения в произвольной форме с указанием способа его уничтожения
27. Изменения и (или) дополнения вносятся в сертификат, в следующих случаях:
1) изменения наименования, организационно-правовой формы или юридического и фактического адреса организации;
2) расширения области действия сертификата.
28. Срок внесения изменений в сертификат:
1) в случаях изменения наименования, организационно-правовой формы или юридического и фактического адреса организации – пять рабочих дней;
2) в случаях расширения области действия сертификата – двадцать два рабочих дня.
29. При расширении области действия сертификата организация направляет в уполномоченную организацию заявку с документами согласно Перечню.
Глава 5. Порядок признания сертификатов иностранных организаций по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники
30. Сертифицированные организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники иностранных государств (далее – иностранные организаций) допускаются к работам по техническому обслуживанию и ремонту после признания их сертификатов уполномоченной организацией.

3) Заңның 16-3-бабының ережелеріне сәйкес немесе инспекциялық тексеру кезінде белгіленген ұшу қауіпсіздігіне әсер ететін бірінші деңгейдегі бұзушылықтар анықталған;
4) ұйымның жазбаша өтінімі болған жағдайда сертификаттың қолдануын тоқтатады.
22. Сертификаттың қолданысын тоқтатқан немесе қайтарып алған жағдайда уәкілетті ұйым 3 (үш) жұмыс күні мерзімінде қабылданған шешім туралы ұйымға хабарлайды.
23. Егер ұйым түзету іс-қимылдарының жоспарымен белгіленген мерзімдер сертификаттың қолданылуын тоқтатуға әкелетін сәйкессіздіктерді және (немесе) бұзушылықтарды жоймаған жағдайда уәкілетті ұйым оны қайтарып алады. Ұйым сертификатты кері қайтару кезінде хабарламаны алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде уәкілетті ұйымға (азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган бұрын берілген) оның түпнұсқасын қайтарады.
24. Сертификаттың қолданысы тоқтатылған жағдайда оны жаңарту ұйым құжаттаманы растайтын қосымшамен бірге, жоспармен белгіленген мерзімде түзету іс-қимылдарының жоспарын орындағаннан кейін жүзеге асырады.
Ұйымның түзету іс-қимылдары туралы жоспарын орындауын уәкілетті ұйым тексеру арқылы белгілейді.
25. Уәкілетті ұйым тексеруді аяқтаған сәтінен бастап ұйымды 3 (үш) жұмыс күні ішінде сертификаттың қолданысын жаңарту немесе жаңартудан бас тарту бойынша шешім туралы жазбаша хабардар етеді.
4-тарау. Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі сертификатына өзгерістер мен (немесе) толықтырулар енгізу тәртібі
26. Сертификатқа өзгерістер енгізу үшін ұйым уәкілетті ұйымға бұрын берілген сертификаттың қосымшасымен еркін нысанда өтінім ді уәкілетті ұйымға береді.
Бұрын берілген сертификат оны жою тәсілін көрсете отырып еркін нысанда жою актісіне сәйкес жойылуға жатады.
27. Сертификатқа өзгеріс пен (немесе) толықтыру мынадай:
1) ұйымның атауы, ұйымдастырушылық-құқықтық нысаны немесе заңды және нақты мекенжайы өзгерген;
2) сертификаттың қолданылу аясы кеңейген жағдайларда енгізіледі.
28. Сертификатқа өзгерістер енгізу мерзімі:
1) ұйымның атауы, ұйымдастырушылық-құқықтық нысаны немесе заңды және нақты мекенжайы өзгерген жағдайларда – бес жұмыс күн ішінде;
2) сертификаттың қолданылу аясын кеңейту жағдайларында – жиырма екі жұмыс күні ішінде.
29. Сертификаттың қолданылу аясын кеңейту кезінде ұйым уәкілетті ұйымға Тізбеге сәйкес құжаттармен өтінім жібереді.
5-тарау. Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі шетелдік ұйымдардың сертификаттарын тану
30. Шетелдік мемлекеттердің авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі сертификатталған ұйымдар (бұдан әрі – шетелдік ұйымдар) уәкілетті ұйымның олардың сертификаттарын танығаннан кейін техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жұмыстарына рұқсат етіледі.
Тіркеуі Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінде жүзеге асырылған, Қазақстан Республикасы азаматтық авиациясының авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеуді жүзеге асыруға ниетті шетелдік ұйымдардың сертификаттары тануға жатады.

31. Порядок признания сертификатов иностранных организаций применяется к иностранным организациям при условии, что требования в соответствии с которыми выдан сертификат, соответствуют требованиям и стандартам ИКАО и сертификационным требованиям, действующим в Республике Казахстан.
32. Признание сертификатов иностранных организаций по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники (далее – признание сертификата) оформляется уполномоченной организацией в виде Решения о признании сертификата иностранной организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники (далее – Решение о признании сертификата) по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам в котором указывается иностранная организация, сертификат которой признается и устанавливается срок действия Решения о признании сертификата.
33. Сертификат иностранной организации признается уполномоченной организацией на весь срок его действия.
34. Для получения Решения о признании сертификата, заявитель направляет в уполномоченную организацию заявку на признание сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – заявка на признание).
К заявке на признание прилагаются следующие документы:
1) копия сертификата иностранной организации;
2) Руководство по процедурам организации технического обслуживания и ремонту авиационной техники.
35. В процессе рассмотрения представленных документов, уполномоченная организация удостоверяется в действительности сертификата иностранной организации, выданного авиационной администрацией иностранного государства, которая осуществляла сертификацию данной организации, а также проводит выездное обследование комиссией уполномоченной организации в сфере гражданской авиации иностранной организации, на предмет его соответствия сертификационным требованиям.
Выездное обследование иностранных организаций не требуется в следующих случаях:
1) проведения линейных (оперативных) форм технического обслуживания воздушных судов;
2) обслуживания, модификации и ремонта отдельных компонентов воздушных судов, их двигателей и вспомогательной силовой установки;
3) технического обслуживания и ремонта легких и сверхлегких воздушных судов с взлетной массой менее 5700 килограмм.
36. Признание сертификата иностранной организации осуществляется применительно к заявленной области деятельности иностранной организации с использованием инструктивного материала, разработанного в соответствии требованиям и стандартам Международной организации гражданской авиации ИКАО.

31. Шетелдік ұйымдардың сертификаттарын тану тәртібі шетелдік ұйымдарға, егер сертификат берілген талаптар ИКАО талаптары мен стандарттарына және Қазақстан Республикасында қолданыстағы сертификаттау талаптарына сәйкес келген жағдайда қолданылады.
32. Шетелдік ұйымдардың авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі сертификаттарын тануды (бұдан әрі – сертификатты тану) осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Шетелдік ұйымдардың авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі сертификаттарын тану туралы шешім түрінде (бұдан әрі – Сертификатты тану туралы шешім) уәкілетті ұйым ресімдейді, онда шетелдік ұйым көрсетіледі, онда сертификат танылады және Сертификатты тану туралы шешімнің қолданылу мерзімін белгілейді.
33. Шетелдік ұйымдарың сертификаты уәкілетті ұйымымен оны қолданудың барлық мерзімінде танылады.
34. Сертификатты тану туралы шешімді алу үшін өтінім беруші уәкілетті ұйымға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатын тануға өтінім жібереді.
Өтінім ге қоса берілетін мынадай құжаттар:
1) шетелдік ұйымдар сертификатының көшірмесі;
2) авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеуді ұйымдастыру рәсімдері жөніндегі нұсқау.
35. Ұсынылған құжаттарды қарау процесінде уәкілетті ұйым осы ұйымды сертификаттауды жүзеге асырған шет мемлекеттің авиациялық әкімшілігі берген шетелдік ұйым сертификатының жарамдылығына көз жеткізеді, сондай-ақ шетелдік ұйымның азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның комиссиясы оның сертификаттық талаптарға сәйкестігі тұрғысынан көшпелі тексеру жүргізеді.
Шетелдік ұйымдарды көшпелі тексеру мынадай жағдайларда талап етілмейді:
1) әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетудің желілік (жедел) нысандарын жүргізу;
2) әуе кемелерінің, олардың қозғалтқыштарының және қосалқы көмек қондырғылары жекелеген компоненттеріне қызмет көрсету, түрлендіру және жөндеу;
3) ұшу массасы 5700 килограмнан кем жеңіл және аса жеңіл әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу.
36. Шетелдік ұйымдардың сертификатын тану Халықаралық азаматтық авиация ұйымының ИКАО талаптары мен стандарттарына сәйкес әзірленген нұсқамалық материалды пайдалана отырып, шетелдік ұйымның мәлімделген қызмет саласына қатысты жүзеге асырылады.

37. Общий срок процедуры признания сертификата и выдачи Решения о признании сертификата составляет 22 (двадцать два) рабочих дня.
В случае, когда необходимо дополнительное время для изучения, проверки или получения необходимой информации, срок рассмотрения заявки на признание продлевается не более чем на 22 (двадцать два) рабочих дня, о чем сообщается заявителю в течение 3 (трех) рабочих дней с момента принятия решения о продлении срока рассмотрения заявки на признание.
38. Решение о признании сертификата выдается на основании представленных документов. Уполномоченная организация в срок 22 (двадцать два) рабочих дня с момента получения заявки на признание, осуществляет выдачу или мотивированный отказ в выдаче Решения о признании сертификата.
39. Уполномоченная организация отказывает заявителю в выдаче Решения о признании сертификата в случаях:
1) установления недостоверности документов, представленных заявителем для получения Решения о признании сертификата, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствия заявителя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для выдачи Решения о признании сертификата, требованиям, установленным настоящими Правилами или сертификационным требованиям.
40. В случае порчи или утери (хищения) Решения о признании сертификата действие указанного документа приостанавливается.
Для получения дубликата Решения о признании сертификата заявитель направляет в уполномоченную организацию заявку в произвольной форме.
41. Уполномоченная организация в срок 5 (пять) рабочих дней с момента получения заявки, выдает заявителю дубликат Решения о признании сертификата, где в правом верхнем углу делается отметка "Дубликат".
Приложение 1
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата
организации по техническому
обслуживанию и ремонту
авиационной техники
гражданской авиации
Форма
Символ
Наименование уполномоченной организации
Қазақстан Республикасы
азаматтық авиация
саласындағы уәкілетті
ұйымының
атауы, адресі, телефоны,
e-mail, Интернет адресі
Наименование
уполномоченной
организацией в сфере
гражданской авиации
Республики Казахстан,
адрес, телефон, e-mail,
Интернет адрес
Name of Civil Aviation Authorized
Organization Republic of Kazakhstan
Address, telefone, e-mail, the
Internet address
Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның сертификаты Сертификат организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники Certificate of Aircraft Maintenance Organization № ______
20__ ж "__" _____берілді.
Выдан "__" ___ 20__ г.
Date of ussue "__" ___ 20__
Қолданылу мерзімі 20__жылғы
"__"___ дейін
Срок действия до "__" __ 20__ г.
Valid till "__" __ 20__
Ұйымның атауы:
Наименование организации:
Name of Organization:
Заңды мекенжайы:
Юридический адрес:
Legal address:
Өндірістік қызмет орны:
Место производственной деятельности:
Place of production:
Осы Сертификат авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйым сертификаттау талаптарына және техникалық қызмет көрсететін ұйымның қызметі жөніндегі нұсқауына сәйкес келетінін куәландырады.
Сертификатты Сертификаттық тексеру актісінің негізінде______________________________________________________ берді. (азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның атауы) 20____жылғы "___" _________№_______ Инспекциялық бақылауды_________________________ жүзеге асырады. (азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның атауы)
Настоящий сертификат удостоверяет, что организация по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники соответствует сертификационным требованиям и соблюдает процедуры Руководства по процедурам организации технического обслуживания и ремонту авиационной техники.
Сертификат выдан на основании акта сертификационного обследования ____________________________ от "__"______ 20__ г. № ___ (наименование уполномоченной организации в сфере гражданской авиации) Инспекционный контроль осуществляет __________________________________________________________________ (наименование уполномоченной организации в сфере гражданской авиации)
This certificate confirms that the organization for maintenance and repair of aircraft meets the certification requirements and follows the procedures Manual for the procedures for the organization of maintenance and repair of the aviation equipment.
The certificate was issued in accordance with inspection act ____________________________________________________ Date of ussue "__" ___ 20__ (Name of Civil Aviation Authorized Organization Republic of Kazakhstan) Inspection control exercises____________________________________________________ (Name of Civil Aviation Authorized Organization Republic of Kazakhstan) Уәкілетті ұйымың қызметшісі немесе оның уәкілеттік берген тұлғасы Служащий уполномоченной организации либо лицо, им уполномоченное Employee authorized organization or Employee authorized by him
Приложение
к сертификату организации
по техническому обслуживанию
и ремонту авиационной техники
№ _______
Область действия сертификата
Класс/Class
Допуск/Rating
Ограничения/ Limitation
Периодические технические работы/Line maintenance
Оперативные технические работы/Base maintenance
Категория
Тип авиационной техники или вид работ
Воздушные суда/ Aircraft
Авиационные двигатели/ Engines
Компоненты, за исключением маршевых авиационных двигателей и вспомогательной силовой установки в сборе/Components other than complete engines are APUs
Код по Ассоциации Воздушного транспорта Америки/ATA Cods
Специальные виды работ/ Specialised Services
Область действия сертификата ограничен объемом выполняемых работ по техническому обслуживанию согласно утвержденному Руководству по процедурам организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники.
Certificate scope is limited to the performind work scope in accordance with the approved Maintenance organization exposition Руководство по процедурам организации по техническому обслуживанием и ремонту авиационной техники/ Maintenance organisation exposition Ссылочный номер/ Reference number Дата и номер изменения/ Date & revision number
Служащий уполномоченной организации либо лицо, им уполномоченное
Employee authorized organization or Employee authorized by him
Приложение 2
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата организации
по техническому обслуживанию
и ремонту авиационной техники
гражданской авиации
Форма
Заявка на получение/признание сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации

37. Сертификатты тану және сертификатты тану туралы шешімді беру рәсімдерінің жалпы мерзімі 22 (жиырма екі) жұмыс күнін құрайды.
Қажетті ақпаратты зерделеу, тексеру немесе алу үшін қосымша уақыт қажет болған жағдайда өтінімді қарау мерзімі 22 (жиырма екі) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады, бұл туралы тануға өтінімді беруші қарау мерзімін ұзарту туралы шешім қабылданған сәтінен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде өтінім берушіге хабарлайды.
38. Сертификатты тану туралы шешім ұсынылған құжаттардың негізінде беріледі. Уәкілетті ұйым тануға өтінімді алған сәттен бастап 22 (жиырма екі) жұмыс күні мерзімінде Сертификатты тану туралы шешімді беру немесе дәлелді бас тартуды жүзеге асырады.
39. Уәкілетті ұйым мынадай:
1) сертификатты және (немесе) оларда қамтылған деректерді (мәліметтерді) тану туралы шешімді алу үшін өтінім берушінің ұсынған құжаттардың анық еместігін белгіленген;
2) өтінім берушінің және (немесе) Сертификатты тану туралы шешімді беру үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы Қағидалармен немесе сертификаттық талаптармен белгіленген талаптарға сәйкессіздігі жағдайларында өтінім берушіге Сертификатты тану туралы шешімді беруден бас тартады.
40. Сертификатты тану туралы шешім бүлінген немесе жоғалған (ұрланған) жағдайда көрсетілген құжаттың қолданысы тоқтатылады. Сертификатты тану туралы шешімнің телнұсқасын алу үшін өтінім беруші уәкілетті ұйымға еркін нысанда өтінім жібереді.
41. Уәкілетті ұйым өтінімді алған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні мерзімінде Сертификатты тану туралы шешімнің телнұсқасын өтінім берушіге береді, онда оң жақ жоғары бұрышында "Телнұсқа" деген белгісі қойылады.
Азаматтық авиацияның
авиациялық техникасына
техникалық қызмет көрсету
және оны жөндеу жөніндегі
ұйымды сертификаттау және
оған сертификат беру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Рәміз Уәкілетті ұйымның атауы
Қазақстан Республикасы азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның атауы, мекенжайы, телефоны, e-mail, Интернет мекенжайы
Наименование уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации Республики Казахстан, адрес, телефон, e-mail, Интернет адрес
Name of Civil Aviation Authority Organization Republic of Kazakhstan Address, telefone, e-mail, the Internet address
Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификаты Сертификат организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники Certificate of Aircraft Maintenance Organization № ______
20__ жылғы "__" _____берілді.
Выдан "__" ___ 20__ г.
Date of ussue "__" ___ 20__
Қолданылу мерзімі 20__жылғы "__"
___ дейін
Срок действия до "__" __ 20__ г.
Valid till "__" __ 20__
Ұйымның атауы:
Наименование организации:
Name of Organization:
Заңды мекенжайы:
Юридический адрес:
Legal address:
Өндірістік қызмет орны:
Место производственной деятельности:
Place of production:
Осы Сертификат авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйым сертификаттау талаптарына және техникалық қызмет көрсететін ұйымның қызметі жөніндегі нұсқауына сәйкес келетінін куәландырады.
Сертификатты Сертификаттық зерттеп-қарау актісінің негізінде
20____жылғы "___" _________ №_______
_____________________________________________ берді.
(азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның атауы)
Инспекциялық бақылауды______________________________ жүзеге асырады.
(азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның атауы)
Настоящий сертификат удостоверяет, что организация по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники соответствует сертификационным требованиям и соблюдает процедуры Руководства по процедурам организации технического обслуживания и ремонту авиационной техники.
Сертификат выдан на основании акта сертификационного обследования
________________________________________ от "__"______ 20__ г. № ___
(наименование уполномоченного органа в сфере гражданской авиации)
Инспекционный контроль осуществляет
___________________________________________________________________
(наименование уполномоченной организации в сфере гражданской авиации)
This certificate confirms that the organization for maintenance and repair of aircraft meets the certification requirements and follows the procedures Manual for the procedures for the organization of maintenance and repair of the aviation equipment.
The certificate was issued in accordance with inspection act
examination_____________________________ Date of ussue "__" ___ 20__
(Name of Civil Aviation Authority Organization Republic of Kazakhstan)
Inspection control exercises____________________________________________________
(Name of Civil Aviation Authority Organization Republic of Kazakhstan)
Уәкілетті ұйымның қызметшісі тұлғасы немесе оның уәкілеттік берген тұлғасы
Служащии уполномоченной организации либо лица, им уполномоченного
Employee authorized organization or Employee authorized by him
Авиациялық техникаға
техникалық қызмет
көрсету және оны жөндеу
жөніндегі ұйымның
сертификатына қосымша
№ _______
Сертификаттың қолданылу аясы
Класс
Рұқсат
Шектеулер
Кезеңдік техникалық жұмыстар
Жеделтехникалық жұмыстары
Санаты
Авиациялық техниканың үлгісі немесе жұмыс түрі
Әуе кемелері
Авиациялық қозғалтқыштар
Авиациялық марштық қозғалтқышты және жиынтықта қосалқы күш қондырғысынан басқа құрастырылған компоненттер
Американың Әуе көлігі қауымдастығының коды
Арнайы жұмыс түрлері
Сертификаттың қолданылу аясы бекітілген Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның рәсімдері бойынша нұсқауға сәйкес техникалық қызмет көрсету бойынша орындалатын жұмыстардың көлемдеріне шектеулі.
Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның рәсімдері бойынша нұсқау
Сілтеме нөмірі
Өзгеріс енгізу күні мен нөмірі
Уәкілетті ұйымның қызметшісі не ол уәкілеттік берген тұлға
Азаматтық авиацияның
авиациялық техникасына
техникалық қызмет көрсету
және оны жөндеу жөніндегі
ұйымды сертификаттау және
оған сертификат беру
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсететін және жөндейтін ұйымның сертификатын алуға/тануға арналған өтінім

1. Наименование организации по ТО и РAT _______________________
2. Место регистрации организации и регистрационный номер (шифр)
______________________________________________________________
3. Местонахождение производственной базы: ______________________
4. Почтовый адрес _____________________________________________
5. Телефон _________________
6. Телеграф ________________
7. Факс ___________________
8. Расчетный счет __________
9. Бизнес-идентификационный номер (БИН) _______________________
10. Электронный адрес _________________________________________
11. Причина подачи заявки (нужное подчеркнуть):
первоначальная заявка на получение сертификата организации по ТО и РAT;
дополнение перечня видов (комплексов) работ по ТО и РAT;
дополнение перечня типов авиационной техники;
сертификация на очередной срок;
сертификация после отзыва/аннулирования сертификата организации по ТО и РAT;
изменение основных данных организации по ТО и РAT;
другие причины (указать).
12. Содержание заявки
Я, нижеподписавшийся, _____________________________________________
(Фамилия Имя Отчество (при наличии) руководителя организации)
действующий на основании Устава (Положения), утвержденного
(зарегистрированного) __________________ (дата) __________________
прошу провести сертификацию организации по техническому обслуживанию и
ремонту на право выполнения на следующей авиационной технике
перечисленных ниже форм деятельности:
Класс
Допуск
Ограничения
Периодические технические работы
Оперативные технические работы
Категория
Тип авиационной техники или вид работ
Воздушные суда
Авиационные двигатели
Демонтированные компоненты, за исключением маршевых авиационных двигателей и вспомогательной силовой установки в сборе
Код по Ассоциации Воздушного транспорта Америки
Специальные виды работ
13. Заявитель признает и обязуется выполнять требования законодательства Республики Казахстан в сфере использования воздушного пространства и деятельности авиации.
14. Руководящий состав, ответственный за техническое обслуживание авиационной техники:
Должность
Фамилия Имя Отчество (при наличии)
Подпись
Руководитель организации по ТО и РAT
Руководитель подразделения по контролю (гарантии) качества
Приложение 3
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата
организации по техническому
обслуживанию и ремонту
авиационной техники
гражданской авиации
Форма
Перечень документов, прилагаемых к заявке на получение сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации

1. АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның атауы ________________________
2. Ұйымның тіркелген орны және тіркеу нөмірі (шифры)
________________________________________________________________
3. Өндірістік базаның орналасқан жері:_______________________________
4. Пошталық мекенжайы___________________________________________
5. Телефон_______________________________________________________
6. Телеграф______________________________________________________
7. Факс___________________________________________________________
8. Есеп шоты_____________________________________________________
9. Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН)________________________________
10. Электрондық мекенжайы________________________________________
11. Өтінім беру себебі (керегінің астын сызу):
АТ ТҚ және Ж жөніндегі жөніндегі ұйымның сертификатын алуға арналған бастапқы өтінім;
АТ ТҚ және Ж жөніндегі бойынша жұмыстар түрлерінің (кешендерінің) тізбесін толықтыру;
авиациялық техника үлгілерінің тізбесін толықтыру;
кезекті мерзімге арналған сертификаттау;
АТ ТҚ және Ж жөніндегі жөніндегі ұйымның сертификатын кері қайтарып
алғаннан/күшін жойғаннан кейінгі сертификаттау;
АТ ТҚ және Ж жөніндегі жөніндегі ұйымның негізгі деректерін өзгерту;
басқа да себептер (көрсету).
12. Өтінімнің мазмұны
Мен, төменде қол қойған, _________________________________________
(ұйым басшысының Тегі Аты Әкесінің аты(болған жағдайда) )
______________________(күні)____________________________ бекітілген
(тіркелген)
Жарғының (Ереженің) негізінде әрекет ететін техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымды мынадай авиациялық техникада төменде көрсетілген қызмет түрін орындау құқығына сертификаттау жүргізуді сұраймын:
Класс
Рұқсат
Шектеулер
Кезеңдік техникалық жұмыстар
Жедел техникалық жұмыстары
Санаты
Авиациялық техниканың үлгісі немесе жұмыс түрі
Әуе кемелері
Авиациялық қозғалтқыштар
Авиациялық марштық қозғалтқышты және жиынтықта қосалқы күш қондырғысынан басқа құрастырылған компоненттер
Американың Әуе көлігі қауымдастығының коды
Арнайы жұмыс түрлері
13. Өтінім беруші Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі саласындағы заңнамасының талаптарын мойындайды және орындауға міндеттенеді.
14. Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету үшін жауапты басшылық құрамы:
Лауазымы
Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда)
Қолы
АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның басшысы
Сапаны бақылау (кепілдік) жөніндегі бөлімшенің басшысы
Азаматтық авиацияның
авиациялық техникасына
техникалық қызмет көрсету
және оны жөндеу жөніндегі
ұйымды сертификаттау және
оған сертификат беру
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатын алуға арналған өтінімге қоса берілетін құжаттардың тізбесі

1. Выписка из устава организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники с указанием видов деятельности организации;
2. Руководство по процедурам организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники.
3. Сведения о руководящем составе организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники по форме, согласно приложению к настоящему перечню документов.
Приложение
к Перечню документов,
прилагаемых к
заявке на получение сертификата
организации по техническому
обслуживанию и ремонту
авиационной техники
гражданской авиации
Форма
Сведения о руководящем составе организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники
1. Графа для организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники
Указать управленческий персонал:
Руководитель
Руководитель инженерно-авиационной службы (для эксплуатанта ГВС)
Руководитель контроля качества
2. Фамилия Имя Отчество (при наличии):
3. Должность в организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники:
4. Квалификация в сфере гражданской авиации:
5. Опыт работы в сфере гражданской авиации:
6. Наименование организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники:
7. Номер сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники:
Приложение 4
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата
организации по техническому
обслуживанию и ремонту
авиационной техники
гражданской авиации
Форма
Решение по заявке на получение сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники (ТО и РAT) гражданской авиации
от "__" _________ года № ____
____________________________________________________________________
(наименование организации по ТО и РAT)
Рассмотрев представленную заявку от "__" __________ № __________________
на проведение сертификации _________________________________________________
(наименование организации)
сообщаем:
1. Представленные Вами документы соответствуют (не
соответствуют) требованиям, установленным нормативными правовыми
актами в сфере гражданской авиации (в случае несоответствия
указывается пункт несоответствия)_____________________________________
___________________________________________________________________
2. Сертификационное обследование будет проведено в период с
_____________________ по ______________________
Служащий уполномоченной организации либо лицо, им уполномоченное
___________________
место печати (при наличии)
(подпись, Фамилия Имя Отчество)
"____" ___________ 20__ г.
Приложение 5
к Правилам сертификации и
выдачи сертификата
организации по техническому
обслуживанию и ремонту
авиационной техники
гражданской авиации
Область деятельности организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации
Класс
Допуск
Ограничения
Периодическое техническое обслуживание
Оперативное техническое обслуживание
Категория
Тип авиационной техники или вид работ
Воздушные суда
А1
Самолеты взлетной свыше 5700 кг
Указываются разработчики, семейство, тип или группа воздушного судна и/или выполняемые виды технического обслуживания
А2
Самолеты взлетной массой не более 5700 кг
А3
Вертолеты
А4

1. Ұйым қызметінің түрлерін көрсете отырып, азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның жарғысының үзіндісі.
2. Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның рәсімдері бойынша нұсқау.
3. Авиациялық техникаға нысан бойынша техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның осы құжаттардың тізбесіне қосымшаға сәйкес басшы құрамы туралы мәліметтер.
Азаматтық авиацияның
авиациялық техникасына
техникалық қызмет көрсету
және оны жөндеу жөніндегі
ұйымның сертификатын алуға
арналған өтінімге қоса берілетін
құжаттардың тізбесіне
қосымша
Нысан
Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның басшы құрамы туралы мәліметтер
1. Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның бағаны
Басқару персоналын көрсету:
Басшы
Инженерлік-авиациялық қызметтің басшысы ( АӘК пайдаланушысы үшін)
Сапаны бақылау басшысы
2. Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда):
3. Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның лауазымы:
4. Азаматтық авиация саласындағы біліктілік:
5. Азаматтық авиация саласындағы жұмыс тәжірибесі:
6. Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның атауы:
7. Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйым сертификатының нөмірі:
Азаматтық авиацияның
авиациялық техникасына
техникалық қызмет көрсету
және оны жөндеу жөніндегі
ұйымды сертификаттау және
оған сертификат беру
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Азаматтық авиацияның техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу (АТ ТҚ және Ж) ұйымының сертификатын алуға арналған өтінім бойынша шешім 20___жылғы "____"__________ №_____
_________________________________________________________________
(АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның атауы)
___________________________________________ сертификаттау жүргізуге ұсынылған
(АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның атауы)
"____" __________________ №________________
________________________________________________________________
(ұйымның атауы)
өтінімін қарап, хабарлаймыз:
1. Сіздер ұсынған құжаттар азаматтық авиация саласындағы нормативтік құқықтық
актілерде белгіленген талаптарға сәйкес келеді (сәйкес келмейді) (сәйкес келмеген
жағдайда сәйкес келмеген тармағы көрсетіледі) ________________________________
_________________________________________________________________
2. Сертификаттық зерттеп-қарау __________________ кезеңінде жүргізіледі.
Азаматтық авиация саласындағы
уәкілетті ұйымның қызметшісі
немесе ол уәкілеттік берген тұлға
мөр орны (бар болған жағдайда)                         ______________________
(қолы, Тегі Аты Әкесінің аты)
20___жылғы "___"______
Азаматтық авиацияның
авиациялық техникасына
техникалық қызмет көрсету
және оны жөндеу жөніндегі
ұйымды сертификаттау және
оған сертификат беру
қағидаларына
5-қосымша
Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның қызмет аясы
Класс
Рұқсат
Шектеулер
Кезеңдік техникалық қызмет көрсету
Жедел техникалық қызмет көрсету
Санаты
Авиациялық техниканың үлгісі немесе жұмыс түрі
Әуе кемелері
А1
5700 кг астам ұшатан ұшақтар
Әуе кемесінің үлгісі немесе тобы, әзірлеушілері, отбасылығы және/ немесе орындалатын техникалық қызмет көрсету түрлері көрсетіледі
А2
Массасы 5700 кг аспайтын ұшатан ұшақтар
А3
Тікұшақтар
А4

Воздушные суда, не относящиеся к категориям А1, А2 и А3
Авиационные двигатели
В1
Газотурбинные двигатели (ГТД)
Указываются разработчики, семейство, тип или группа газотурбинных двигателей и/или выполняемые виды технического обслуживания
В2
Поршневые двигатели (ПД)
Указываются разработчики, семейство, тип или группа поршневых двигателей и/или выполняемые виды технического обслуживания
В3
Вспомогательные силовые установки (ВСУ)
Указываются разработчики, семейство, тип или группа вспомогательной силовой установки и/или выполняемые виды технического обслуживания
Демонтированные компоненты, исключая маршевый авиационный двигатель и вспомогательные силовые установки в сборе
Код по Ассоциации Воздушного транспорта Америки
С1
Системы кондиционирования и регулирования давления воздуха в кабине
Указываются разработчики типа воздушного судна и/или компонента, либо конкретные компоненты и/или перекрестные ссылки с перечнем производственных возможностей в Руководстве по процедурам и/или выполняемые виды технического обслуживания
021
С2
Автопилоты
022
С3
Оборудование связи и навигации
023, 034
С4
Двери и люки
052
С5
Системы электроснабжения
024
С6
Бытовое и специальное оборудование
025, 038, 045
С7
Системы двигателя и вспомогательной иловой установки
049, с 071 по 083
С8
Системы управления воздушное судно

А1, А2 және А3санаттарына қатысы жоқ әуе кемелері
Авиациялық қозғалтқыштар
В1
Газтурбиналық қозғалтқыштар (ГТҚ)
Газтурбиналық қозғалтқыштардың үлгісі немесе тобы, әзірлеушілері, отбасылығы және/немесе орындалатын техникалық қызмет көрсету түрлері көрсетіледі
В2
Поршеньді қозғалтқыштар (ПҚ)
Поршеньді қозғалтқыштардың үлгісі немесе тобы, әзірлеушілері, отбасылығы және/немесе орындалатын техникалық қызмет көрсету түрлері көрсетіледі
В2
Қосалқы күш қондырғылары (ҚКҚ)
Қосалқы күш қондарығылары үлгісі немесе тобы, әзірлеушілері, отбасылығы және/ немесе орындалатын техникалық қызмет көрсету түрлері көрсетіледі
Авиациялық марштық қозғалтқышты және жиынтықта қосалқы күш қондырғысынан басқа құрастырылған құрауыштар
Американың Әуе көлігі қауымдастығының коды
С1
Кабинадағы ауа қысымын баптау және реттеу жүйесі
Әуе кемесінің үлгісін және\немесе құрауышын әзірлеушілері, не нақты құрауыштары және\немесе тоғысқан сілтемелер рәсімдер және\немесе орындалатын техникалық қызмет көрсету түрлері бойынша нұсқаудағы өндірістік мүмкіндіктердің тізбесімен көрсетіледі
021
С2
Автопилоттар
022
С3
Байланыс және навигация жабдығы
023, 034
С4
Есіктер мен люктер
052
С5
Электр жабдықтау жүйесі
024
С6
Тұрмыстық және арнайы жабдық
025, 038, 045
С7
Қозғалтқыш және қосалқы күш қондырғыларының жүйесі
049, 071 бастап 083 бойынша
С8
Әуе кемесін басқару жүйесі