О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 июля 2015 года № 631 "Об утверждении минимальных социальных стандартов в сферах труда, социального обеспечения и здравоохранения"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 387. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 июля 2019 года № 19142
В соответствии с подпунктом 3) статьи 9 Закона Республики Казахстан от 19 мая 2015 года "О минимальных социальных стандартах и их гарантиях" и пунктом 2 статьи 50 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 июля 2015 года № 631 "Об утверждении минимальных социальных стандартов в сферах труда, социального обеспечения и здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11975, опубликован 11 сентября 2015 года в информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет" следующие изменения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении минимальных социальных стандартов в сферах труда и социального обеспечения";
пункт 1 приказа изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) минимальный социальный стандарт "Минимальный размер месячной заработной платы" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) минимальный социальный стандарт "Продолжительность ежедневной работы (рабочей смены)" согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) минимальный социальный стандарт "Основной оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск" согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) минимальный социальный стандарт "Величина прожиточного минимума" согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) минимальный социальный стандарт "Размер минимальной пенсии" согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) минимальный социальный стандарт "Гарантированный объем специальных социальных услуг" согласно приложению 6 к настоящему приказу.";
приложения 1, 3, 4, 5, 6, 7 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6 к настоящему приказу;
приложения 2,8,9 к указанному приказу исключить.
2. Департаменту юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

"Еңбек, әлеуметтік қамсыздандыру және денсаулық сақтау салаларындағы ең төмен әлеуметтік стандарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 29 шілдедегі № 631 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 387 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 31 шілдеде № 19142 болып тіркелді
"Ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" 2015 жылғы 19 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 3) тармақшасына және "Құқықтық актілер туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 50-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Еңбек, әлеуметтік қамсыздандыру және денсаулық сақтау салаларындағы ең төмен әлеуметтік стандарттарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 29 шілдедегі № 631 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11975 болып тіркелген, "Әділет" Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 11 қыркүйекте жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Еңбек және әлеуметтік қамсыздандыру салаларындағы ең төмен әлеуметтік стандарттарды бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мынадай:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Айлық жалақының ең төмен мөлшері" ең төмен әлеуметтік стандарты;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Күнделікті жұмыстың (жұмыс ауысымының) ұзақтығы" ең төмен әлеуметтік стандарты;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Жыл сайынғы негізгі ақылы еңбек демалысы" ең төмен әлеуметтік стандарты;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес "Ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасы" ең төмен әлеуметтік стандарты;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес "Ең төмен зейнетақы мөлшері" ең төмен әлеуметтік стандарты;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес "Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтердің кепілдік берілген көлемі" ең төмен әлеуметтік стандарты бекітілсін.;
көрсетілген бұйрыққа 1, 3, 4, 5, 6, 7-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
көрсетілген бұйрыққа 2, 8, 9-қосымшалар алып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;

2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на ответственного секретаря Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Курмангалиеву А.Д.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
СОГЛАСОВАН
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министра
труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 30 июля 2019 года № 387.
Приложение 1 к приказу
исполняющего обязанности
Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 29 июля 2015 года № 631
Минимальный социальный стандарт
"Минимальный размер месячной заработной платы"
1. Наименование центрального государственного органа, разрабатывающего и утверждающего минимальный социальный стандарт:
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
2. Перечень законов, на основании которых действует минимальный социальный стандарт:
1) Конституция Республики Казахстан;
2) Трудовой кодекс Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года;
3) Закон Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
4) Закон Республики Казахстан от 19 мая 2015 года "О минимальных социальных стандартах и их гарантиях".
3. Цель минимального социального стандарта:
минимальный социальный стандарт "Минимальный размер месячной заработной платы" определяет гарантированный минимум денежных выплат работнику простого неквалифицированного (наименее сложного) труда при выполнении им норм труда (трудовых обязанностей) в нормальных условиях и при нормальной продолжительности рабочего времени.
4. Нормы и нормативы минимального социального стандарта "Минимальный размер месячной заработной платы" указаны в приложении к настоящему минимальному социальному стандарту.
Приложение
к Минимальному социальному
стандарту "Минимальный
размер месячной
заработной платы"
Нормы и нормативы минимального социального стандарта "Минимальный размер месячной заработной платы"
Наименование нормы/норматива
Нормативный правовой акт, регулирующий норму/ норматив
Категории лиц, имеющих право на минимальный социальный стандарт по нормам/нормативам
Размер нормы/норматива
1
Минимальный размер месячной заработной платы
Статья 103 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года,
Закон Республики Казахстан о республиканском бюджета на соответствующий финансовый год
Физические лица, состоящие в трудовых отношениях с работодателем и непосредственно выполняющие работу по трудовому договору

2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялауға және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін жіберуді;
3) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің жауапты хатшысы А.Д. Құрманғалиеваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2019 жылғы 30 шілдедегі
№ 387 бұйрығына 1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 29 шілдедегі
№ 631 бұйрығына
1-қосымша
"Айлық жалақының ең төмен мөлшері" ең төмен әлеуметтік стандарты
1. Ең төмен әлеуметтік стандартты әзірлейтін және бекітетін орталық мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
2. Ең төмен әлеуметтік стандартты қолдануға негіз болатын заңдар тізбесі:
1) Қазақстан Республикасының Конституциясы;
2) 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі;
3) Тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңы;
4) "Ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" 2015 жылғы 19 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы.
3. Ең төмен әлеуметтік стандарттың мақсаты:
"Айлық жалақының ең төмен мөлшері" ең төмен әлеуметтік стандарты біліктілікті қажет етпейтін қарапайым (онша күрделі емес) еңбек қызметкері қалыпты жағдайларда және жұмыс уақытының қалыпты ұзақтығы кезінде еңбек нормаларын (еңбек міндеттерін) орындаған кезде оған төленетін ақшалай төлемдердің кепілдік берілген ең төмен мөлшерін айқындайды.
4. "Айлық жалақының ең төмен мөлшері" ең төмен әлеуметтік стандарттың нормалары мен нормативтері осы ең төмен әлеуметтік стандартына қосымшада көрсетілген.
"Айлық жалақының ең төмен
мөлшері" ең төмен әлеуметтік
стандартына қосымша
"Айлық жалақының ең төмен мөлшері" ең төмен әлеуметтік стандарттың нормалары мен нормативтері
Норманың/нормативтің атауы
Норманы/нормативті реттейтін нормативтiк құқықтық акт
Нормалар/нормативтер бойынша ең төмен әлеуметтік стандартқа құқығы бар адамдардың санаттары
Норманың/ нормативтің мөлшері
1
Айлық жалақының ең төмен мөлшері
2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 103-бабы, тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңы
Жұмыс берушімен еңбек қатынастарында болатын және жұмысты тікелей жеке еңбек шарты бойынша орындайтын жеке тұлғалар

1. Размер месячной заработной платы работника устанавливается дифференцированно в зависимости от квалификации работника, сложности, количества и качества выполняемой работы, а также условий труда. Размер месячной заработной платы максимальным размером не ограничивается.
2. Минимальный размер месячной заработной платы, устанавливается ежегодно Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год не ниже прожиточного минимума и не включает в себя доплат и надбавок, компенсационных и социальных выплат, премий и других стимулирующих выплат и выплачивается пропорционально отработанному времени.
Приложение 2
к приказу Министра
труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 30 июля 2019 года № 387
Приложение 3 к
приказу исполняющего
обязанности Министра
здравоохранения и социального
развития Республики Казахстан
от 29 июля 2015 года № 631
Минимальный социальный стандарт
"Продолжительность ежедневной работы (рабочей смены)"
1. Наименование центрального государственного органа, разрабатывающего и утверждающего минимальный социальный стандарт:
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
2. Перечень законов, на основании которых действует минимальный социальный стандарт:
1) Конституция Республики Казахстан;
2) Трудовой кодекс Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года;
3) Закон Республики Казахстан от 19 мая 2015 года "О минимальных социальных стандартах и их гарантиях".
3. Цель минимального социального стандарта:
минимальный социальный стандарт "Продолжительность ежедневной работы (рабочей смены)" определяет продолжительность ежедневной работы (рабочей смены), время начала и окончания ежедневной работы (рабочей смены), время перерывов в работе.
4. Нормы и нормативы минимального социального стандарта "Продолжительность ежедневной работы (рабочей смены)" указаны в приложении к настоящему минимальному социальному стандарту.
Приложение
к Минимальному социальному
стандарту "Продолжительность
ежедневной работы
(рабочей смены)"
Минимальный социальный стандарт "Продолжительность ежедневной работы (рабочей смены)"
Наименование нормы/норматива
Нормативный правовой акт, регулирующий норму/ норматив
Категории лиц, имеющих право на минимальный социальный стандарт по нормам/нормативам
Размер нормы/норматива
1
Продолжительность ежедневной работы (рабочей смены)
Пункт 1 статьи 68 и пункт 4 статьи 71 Трудового кодекса Республики Казахстан
Физические лица, состоящие в трудовых отношениях с работодателем и непосредственно выполняющие работу по трудовому договору
Продолжительность ежедневной работы не может превышать 8 часов;
Нормальная продолжительность рабочего времени не должна превышать 40 часов в неделю.
2
Статья 73 Трудового кодекса Республики Казахстан
Физические лица, состоящие в трудовых отношениях с работодателем и непосредственно выполняющие работу по трудовому договору по графику сменности
В соответствии с графиками сменности, утвержденными работодателем
3
Статья 69 Трудового кодекса Республики
Работники, не достигшие восемнадцатилетнего возраста
для возраста от четырнадцати до шестнадцати лет – не более 24 часов в неделю;
для работников в возрасте от шестнадцати до восемнадцати лет – не более 36 часов в неделю.
4
Статья 69 Трудового кодекса Республики Казахстан
Работники, занятые на тяжелых работах, работах с вредными и (или) опасными условиями труда
Не более 36 часов в неделю согласно Списку производств, цехов, профессий и должностей, перечню тяжелых работ, работ с вредными и (или) опасными условиями труда
5
Статья 69 Трудового кодекса Республики Казахстан
Работники-инвалиды первой и второй групп
Не более 36 часов в неделю.
Продолжительность ежедневной работы (рабочей смены) работников-инвалидов первой и второй групп не может превышать семь часов.
Приложение 3
к приказу Министра
труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 30 июля 2019 года № 387
Приложение 4 к
приказу исполняющего
обязанности Министра
здравоохранения и социального
развития Республики Казахстан
от 29 июля 2015 года № 631
Минимальный социальный стандарт
"Основной оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск"

1. Қызметкердің айлық жалақысының мөлшері қызметкердің біліктілігіне, орындалатын жұмыстың күрделілігіне, санына және сапасына, сондай-ақ еңбек жағдайларына қарай сараланып белгіленеді. Айлық жалақының мөлшері ең жоғары мөлшермен шектелмейді.
2. Тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының заңымен жыл сайын белгіленетін айлық жалақының ең төменгі мөлшері ең төмен күнкөріс деңгейінен кем болмауға тиіс және ол қосымша ақылар мен үстеме ақыларды, өтемақы төлемдері мен әлеуметтік төлемдерді, сыйлықақылар мен басқа да ынталандыратын төлемдерді қамтымайды және жұмыс істелген уақытқа барабар төленеді.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2019 жылғы 30 шілдедегі
№ 387 бұйрығына 2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 29 шілдедегі
№ 631 бұйрығына
3-қосымша
"Күнделікті жұмыстың (жұмыс ауысымының) ұзақтығы" ең төмен әлеуметтік стандарты
1. Ең төмен әлеуметтік стандартты әзірлейтін және бекітетін орталық мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасы Еңбек және әлеуметтік қорғау министрлігі.
2. Ең төмен әлеуметтік стандартты қолдануға негіз болатын заңдар тізбесі:
1) Қазақстан Республикасының Конституциясы;
2) 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі;
3) "Ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" 2015 жылғы 19 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы.
3. Ең төмен әлеуметтік стандарттың мақсаты:
"Күнделікті жұмыстың (жұмыс ауысымының) ұзақтығы" ең төмен әлеуметтік стандарты күнделікті жұмыстың (жұмыс ауысымының) ұзақтығы, күнделікті жұмыстың (жұмыс ауысымының) басталу және аяқталу уақыты, жұмыстағы үзілістер уақытын айқындайды.
4. "Күнделікті жұмыстың (жұмыс ауысымының) ұзақтығы" ең төмен әлеуметтік стандарттың нормалары мен нормативтері осы ең төмен әлеуметтік стандартына қосымшада көрсетілген.
"Күнделікті жұмыстың
(жұмыс ауысымының)
ұзақтығы" ең төмен әлеуметтік
стандартына қосымша
"Күнделікті жұмыстың (жұмыс ауысымының) ұзақтығы" ең төмен әлеуметтік стандарттың нормалары мен нормативтері
Норманың/нормативтің атауы
Норманы/нормативті реттейтін нормативтiк құқықтық акт
Нормалар/нормативтер бойынша ең төмен әлеуметтік стандартқа құқығы бар адамдардың санаттары
Норманың/ нормативтің мөлшері
1
Күнделікті жұмыстың (жұмыс ауысымының) ұзақтығы
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 68-бабының 1-тармағы және 71 бабының 4-тармақтары
Жұмыс берушімен еңбек қатынастарында болатын және жұмысты тікелей жеке еңбек шарты бойынша орындайтын жеке тұлғалар
Күнделікті жұмыстың ұзақтығы 8 сағаттан аспайды.
Жұмыс уақытының қалыпты ұзақтығы аптасына 40 сағаттан аспауға тиіс.
2
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 73-бабы
Жұмыс берушімен еңбек қатынастарында болатын және ауысымдық кесте бойынша жұмысты тікелей жеке еңбек шарты бойынша орындайтын жеке тұлғалар
Жұмыс беруші бекіткен ауысым кестелеріне сәйкес
3
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 69-бабы
он сегіз жасқа толмаған жұмыскерлер
он төрт жастан он алты жасқа дейінгі жұмыскерлер үшін - аптасына 24 сағаттан аспайтын;
он алты жастан он сегіз жасқа дейінгі жұмыскерлер үшін - аптасына 36 сағаттан аспайтын жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығы белгіленеді.
4
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 69-бабы
Ауыр жұмыстарда, еңбек жағдайлары зиянды және (немесе) қауіпті жұмыстарда істейтін жұмыскерлер
өндірістердің, цехтардың, кәсіптер мен лауазымдардың тізіміне, ауыр жұмыстардың, еңбек жағдайлары зиянды және (немесе) қауіпті жұмыстардың тізбесіне сәйкес аптасына 36 сағаттан аспайтын жұмыс уақытының қысқартылған ұзақтығы белгіленеді.
5
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 69-бабы
Бірінші және екінші топтағы мүгедек жұмыскерлер
Аптасына 36 сағаттан аспайтын жұмыс. Бірінші және екінші топтағы мүгедек жұмыскердің күнделік жұмысының (жұмыс ауысымының) ұзақтығы 7 сағаттан аспауға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2019 жылғы 30 шілдедегі
№ 387 бұйрығына 3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 29 шілдедегі
№ 631 бұйрығына
4-қосымша
"Жыл сайынғы негізгі ақылы еңбек демалысы" ең төмен әлеуметтік стандарты

1. Наименование центрального государственного органа, разрабатывающего и утверждающего минимальный социальный стандарт:
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
2. Перечень законов, на основании которых действует минимальный социальный стандарт:
1) Конституция Республики Казахстан;
2) Трудовой кодекс Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года;
3) Закон Республики Казахстан от 19 мая 2015 года "О минимальных социальных стандартах и их гарантиях".
3. Цель минимального социального стандарта:
минимальный социальный стандарт "Основной оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск" определяет продолжительность основного оплачиваемого ежегодного трудового отпуска"
4. Нормы и нормативы минимального социального стандарта "Основной оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск" указаны в приложении к настоящему минимальному социальному стандарту.
Приложение
к Минимальному социальному
стандарту "Основной
оплачиваемый ежегодный
трудовой отпуск"
Нормы и нормативы минимального социального стандарта "Основной оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск"
Наименование нормы/норматива
Нормативный правовой акт, регулирующий норму/ норматив
Категории лиц, имеющих право на минимальный социальный стандарт по нормам/нормативам
Размер нормы/норматива
1
Основной оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск
Статья 88 Трудового кодекса Республики Казахстан
Физические лица, состоящие в трудовых отношениях с работодателем и непосредственно выполняющие работу по трудовому договору
Основной оплачиваемый ежегодный трудовой отпуск работникам предоставляется продолжительностью двадцать четыре календарных дня, если большее количество дней не предусмотрено настоящим Кодексом, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, трудовым, коллективным договорами и актами работодателя.
Приложение 4
к приказу Министра
труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 30 июля 2019 года № 387
Приложение 5 к
приказу исполняющего
обязанности Министра
здравоохранения и социального
развития Республики Казахстан
от 29 июля 2015 года № 631
Минимальный социальный стандарт
"Величина прожиточного минимума"
1. Наименование центрального государственного органа, разрабатывающего и утверждающего минимальный социальный стандарт:
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
2. Перечень законов, на основании которых действует минимальный социальный стандарт:
1) Закон Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий год;
2) Закон Республики Казахстан от 19 мая 2015 года "О минимальных социальных стандартах и их гарантиях".

1. Ең төмен әлеуметтік стандартты әзірлейтін және бекітетін орталық мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі.
2. Ең төмен әлеуметтік стандартты қолдануға негіз болатын заңдар тізбесі:
1) Қазақстан Республикасының Конституциясы;
2) 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі (бұдан әрі - Еңбек кодексі);
3) "Ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" 2015 жылғы 19 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы.
3. Ең төмен әлеуметтік стандарттың мақсаты:
"Жыл сайынғы негізгі ақылы еңбек демалысы" ең төмен әлеуметтік стандарты жыл сайынғы негізгі ақылы еңбек демалысының ұзақтығын айқындайды.
4. "Жыл сайынғы негізгі ақылы еңбек демалысы" ең төмен әлеуметтік стандарттың нормалары мен нормативтері осы ең төмен әлеуметтік стандартына қосымшада көрсетілген.
"Жыл сайынғы негізгі
ақылы еңбек демалысы"
ең төмен әлеуметтік
стандартына
қосымша
"Жыл сайынғы негізгі ақылы еңбек демалысы" ең төмен әлеуметтік стандарттың нормалары мен нормативтері
Норманың/нормативтің атауы
Норманы/нормативті реттейтін нормативтiк құқықтық акт
Нормалар/нормативтер бойынша ең төмен әлеуметтік стандартқа құқығы бар адамдардың санаттары
Норманың/ нормативтің мөлшері
1
Жыл сайынғы негізгі ақылы еңбек демалысы
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 88-бабы
Жұмыс берушімен еңбек қатынастарында болатын және жұмысты тікелей жеке еңбек шарты бойынша орындайтын жеке тұлғалар
Егер қызметкерлердің жекелеген санаттары үшін басқа нормативтік құқықтық актілерде, еңбек шартында, ұжымдық шартта және жұмыс берушінің актілерінде көп күн саны көзделмесе, қызметкерлерге ұзақтығы күнтізбелік жиырма төрт күн болатын жыл сайынғы негізгі ақылы еңбек демалысы беріледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2019 жылғы 30 шілдедегі
№ 387 бұйрығына 4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 29 шілдедегі
№ 631 бұйрығына
5-қосымша
"Ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасы" ең төмен әлеуметтік стандарты
1. Ең төмен элеуметтік стандартты әзірлейтін және бекітетін орталық мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
2. Ең төмен әлеуметтік стандартты қолдануға негіз болатын заңдар тізбесі:
1) тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңы;
2) "Ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" 2015 жылғы 19 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы.

3. Цель минимального социального стандарта:
минимальный социальный стандарт "Величина прожиточного минимума" определяет и устанавливает ежегодно с учетом прогнозного уровня инфляции Законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, и является основой для установления:
1) государственной базовой пенсионной выплаты;
2) государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца.
4. Нормы и нормативы минимального социального стандарта "Величина прожиточного минимума" указаны в приложении к настоящему минимальному социальному стандарту.
Приложение
к Минимальному социальному
стандарту "Величина
прожиточного минимума"
Нормы и нормативы минимального социального стандарта "Величина прожиточного минимума"
Наименование нормы/норматива
Нормативный правовой акт, регулирующий норму/ норматив
Категории лиц, имеющих право на минимальный социальный стандарт по нормам/нормативам
Размер нормы/норматива
1
Величина прожиточного минимума (далее – ВПМ)
Статья 17 Закона Республики Казахстан от 19 мая 2015 года "О минимальных социальных стандартах и их гарантиях", Закон Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год
Физические лица
1. ВПМ определяется и устанавливается ежегодно с учетом прогнозного уровня инфляции законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, и является основой для установления:
1) государственной базовой пенсионной выплаты;
2) государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца.
ВПМ рассчитывается уполномоченным органом в области государственной статистики путем сложения стоимости продовольственной корзины (далее - СПК) и расходов на непродовольственные товары (далее - РНТ) и услуги по формуле:
ВПМ=СПК+РНТ.
Приложение 5
к приказу Министра
труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 30 июля 2019 года
№ 387.
Приложение 6 к
приказу исполняющего
обязанности Министра
здравоохранения и социального
развития Республики Казахстан
от 29 июля 2015 года
№ 631
Минимальный социальный стандарт
"Размер минимальной пенсии"
1. Наименование центрального государственного органа, разрабатывающего и утверждающего минимальный социальный стандарт:
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
2. Перечень законов, на основании которых действует минимальный социальный стандарт:

3. Ең төмен әлеуметтік стандарттың мақсаты:
"Ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасы" ең төмен әлеуметтік стандарты жыл сайын инфляцияның болжамдық деңгейі ескеріле отырып айқындалатын және тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін ең төмен күнкөріс деңгейінің нормативін қамтиды және мыналарды:
1) мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін;
2) мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды белгілеу үшін негіз болып табылады.
4. "Ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасы" ең төмен әлеуметтік стандарттың нормалары мен нормативтері осы ең төмен әлеуметтік стандартына қосымшада көрсетілген.
"Ең төмен күнкөріс
деңгейінің шамасы"
ең төмен әлеуметтік
стандартына
қосымша
"Ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасы" ең төмен әлеуметтік стандарттың нормалары мен нормативтері
Норманың/нормативтің атауы
Норманы/нормативті реттейтін нормативтiк құқықтық акт
Нормалар/нормативтер бойынша ең төмен әлеуметтік стандартқа құқығы бар адамдардың санаттары
Норманың/ нормативтің мөлшері
1
Ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасы (бұдан әрі - ЕТДШ)
"Ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" 2015 жылғы 19 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабы, тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңы
Жеке тұлғалар
ЕТДШ жыл сайын инфляцияның болжамдық деңгейі ескеріле отырып айқындалатын және тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін ең төмен күнкөріс деңгейінің нормативін қамтиды және мыналарды:
1) мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін;
2) мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды белгілеу үшін негіз болып табылады.
ЕТДШ мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган азық-түлік себетінің құны (бұдан әрі - АСҚ) мен азық-түлік емес тауарлар мен қызметтерге жұмсалатын шығыстарын (бұдан әрі - АЕТҚ) қосып мынадай формула бойынша есептейді:
ЕТКД = АСҚ + АЕТҚ.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2019 жылғы 30 шілдедегі
№ 387 бұйрығына 5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 29 шілдедегі
№ 631 бұйрығына
6-қосымша
"Ең төмен зейнетақы мөлшері" ең төмен әлеуметтік стандарты
1. Ең төмен әлеуметтік стандартты әзірлейтін және бекітетін орталық мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
2. Ең төмен әлеуметтік стандартты қолдануға негіз болатын заңдар тізбесі:

1) Конституция Республики Казахстан;
2) Закон Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан";
3) Закон Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий год;
4) Закон Республики Казахстан от 19 мая 2015 года "О минимальных социальных стандартах и их гарантиях".
3. Цель минимального социального стандарта:
минимальный социальный стандарт "Размер минимальной пенсии" определяет размер минимальной пенсии, установленный на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
4. Нормы и нормативы минимального социального стандарта "Размер минимальной пенсии" указаны в приложении к настоящему минимальному социальному стандарту.
Приложение
к Минимальному социальному
стандарту "Размер
минимальной пенсии"
Нормы и нормативы минимального социального стандарта "Размер минимальной пенсии"
Наименование нормы/норматива
Нормативный правовой акт, регулирующий норму/ норматив
Категории лиц, имеющих право на минимальный социальный стандарт по нормам/нормативам
Размер нормы/норматива
1
Размер минимальной пенсии
Закон Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год,
Закон Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан"
Граждане Республики Казахстан, иностранцы и лица без гражданства, постоянно проживающие на территории Республики Казахстан
Размер минимальной пенсии устанавливается ежегодно законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Приложение 6
к приказу Министра
труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 30 июля 2019 года № 387
Приложение 7 к
приказу исполняющего
обязанности Министра
здравоохранения и социального
развития Республики Казахстан
от 29 июля 2015 года № 631
Минимальный социальный стандарт
"Гарантированный объем специальных социальных услуг"
1. Наименование центрального государственного органа, разрабатывающего и утверждающего минимальный социальный стандарт:
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
2. Перечень законов, на основании которых действует минимальный социальный стандарт:
1) Закон Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года "О специальных социальных услугах";
2) Закон Республики Казахстан от 19 мая 2015 года "О минимальных социальных стандартах и их гарантиях".
3. Цель минимального социального стандарта:
минимальный социальный стандарт "Гарантированный объем специальных социальных услуг" определяет объем специальных социальных услуг, обеспечивающих лицу (семье), находящемуся в трудной жизненной ситуации, условия для преодоления возникших социальных проблем и направленных на создание им равных с другими гражданами возможностей участия в жизни общества.

1) Қазақстан Республикасының Конституциясы;
2) "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі - Заң);
3) тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңы;
4) "Ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" 2015 жылғы 19 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы.
3. Ең төмен әлеуметтік стандарттың мақсаты:
"Ең төмен зейнетақының мөлшері" ең төмен әлеуметтік стандарты республикалық бюджет туралы заңда тиiстi қаржы жылына белгiленген ең төмен зейнетақы мөлшерін айқындайды.
4. "Ең төмен зейнетақының мөлшері" ең төмен әлеуметтік стандарттың нормалары мен нормативтері осы ең төмен әлеуметтік стандартына қосымшада көрсетілген.
"Ең төмен зейнетақының
мөлшері" ең төмен әлеуметтік
стандартына
қосымша
"Ең төмен зейнетақының мөлшері" ең төмен әлеуметтік стандарты
Норманың/нормативтің атауы
Норманы/нормативті реттейтін нормативтiк құқықтық акт
Нормалар/нормативтер бойынша ең төмен әлеуметтік стандартқа құқығы бар адамдардың санаттары
Норманың/ нормативтің мөлшері
1
Ең төмен зейнетақының мөлшері
Тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасының Заңы, "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының азаматтары, Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар
Ең төмен зейнетақының мөлшері жыл сайын тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленеді.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2019 жылғы 30 шілдедегі
№ 387 бұйрығына 6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 29 шілдедегі
№ 631 бұйрығына
7-қосымша
"Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтердің кепілдік берілген көлемі" ең төмен әлеуметтік стандарты
1. Ең төмен әлеуметтік стандартты әзірлейтін және бекітетін орталық мемлекеттік органның атауы:
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі.
2. Ең төмен әлеуметтік стандартты қолдануға негіз болатын заңдар тізбесі:
1) "Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" 2008 жылғы 29 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы;
2) "Ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" 2015 жылғы 19 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы.
3. Ең төмен әлеуметтік стандарттың мақсаты:
"Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтердің кепілдік берілген көлемі" ең төмен әлеуметтік стандарты өмірлік қиын жағдайда жүрген адамға (отбасына) туындаған әлеуметтік проблемаларды еңсеру үшін жағдайларды қамтамасыз ететін және оның қоғам өміріне қатысуына басқа азаматтармен тең мүмкіндіктер жасауға бағытталған арнаулы әлеуметтік қызметтердің көлемін айқындайды.

4. Нормы и нормативы минимального социального стандарта "Гарантированный объем специальных социальных услуг" указаны в приложении к настоящему минимальному социальному стандарту.
Приложение
к Минимальному социальному
стандарту "Гарантированный
объем специальных
социальных услуг"
Нормы и нормативы минимального социального стандарта "Гарантированный объем специальных социальных услуг"
Наименование нормы/норматива
Нормативный правовой акт, регулирующий норму/ норматив
Категории лиц, имеющих право на минимальный социальный стандарт по нормам/нормативам
Размер нормы/норматива
1
Гарантированный объем специальных социальных услуг
Статья 21 Закона Республики Казахстан от 19 мая 2015 года "О минимальных социальных стандартах и их гарантиях"
Лицо (семья) находящееся в трудной жизненной ситуации
1. Гарантированный объем специальных социальных услуг предоставляется лицам (семьям) со стойкими нарушениями функций организма, обусловленными физическими и (или) умственными возможностями, и (или) лицам без определенного места жительства, а также лицам (семьям), неспособным к самообслуживанию в связи с преклонным возрастом, из числа следующих получателей услуг:
1) дети-инвалиды с психоневрологическими патологиями;
2) дети-инвалиды с нарушениями опорно-двигательного аппарата;
3) инвалиды старше восемнадцати лет с психоневрологическими заболеваниями;
4) инвалиды первой и второй групп;
5) лица, неспособные к самообслуживанию в связи с преклонным возрастом;
6) лица без определенного места жительства;
7) лица (семьи), находящиеся в трудной жизненной ситуации.
2. Перечень гарантированного объема специальных социальных услуг определен постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 марта 2009 года № 330 "Об утверждении перечня гарантированного объема специальных социальных услуг" и включает:
1) социально-бытовые;
2) социально-медицинские;
3) социально-психологические;
4) социально-педагогические;
5) социально-трудовые;
6) социально-культурные;
7) социально-экономические;
8) социально-правовые услуги.

4. "Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтердің кепілдік берілген көлемі" ең төмен әлеуметтік стандарттың нормалары мен нормативтері осы ең төмен әлеуметтік стандартына қосымшада көрсетілген.
"Арнаулы әлеуметтік
көрсетілетін қызметтердің
кепілдік берілген көлемі"
ең төмен әлеуметтік
стандартына
қосымша
"Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтердің кепілдік берілген көлемі" ең төмен әлеуметтік стандарты
Норманың/нормативтің атауы
Норманы/нормативті реттейтін нормативтiк құқықтық акт
Нормалар/нормативтер бойынша ең төмен әлеуметтік стандартқа құқығы бар адамдардың санаттары
Норманың/ нормативтің мөлшері
1
Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтердің кепілдік берілген көлемі
"Ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" 2015 жылғы 19 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңының 21 бабы
Өмірлік қиын жағдайда жүрген адам (отбасы)
1. Арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілдік берілген көлемі қызмет алушылардың мынадай:
1) психоневрологиялық ауытқулары бар мүгедек балаларға;
2) тірек-қозғалыс аппараты бұзылған мүгедек балаларға;
3) психоневрологиялық аурулары бар он сегіз жастан асқан мүгедектер;
4) бірінші және екінші топтағы мүгедектер;
5) жасының егде тартуына байланысты өзіне-өзі күтім жасауға қабілетсіз адамдар;
6) белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдар;
7) өмірлік қиын жағдайда жүрген адамдар (отбасылар).
2. Арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілдік берілген көлемінің тізбесі "Арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілдік берілген көлемінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 наурыздағы №330 қаулысымен айқындалған және
1) әлеуметтік-тұрмыстық;
2) әлеуметтік-медициналық;
3) әлеуметтік-психологиялық;
4) әлеуметтік-педагогикалық;
5) әлеуметтік-еңбек;
6) әлеуметтік-мәдени;
7) әлеуметтік-экономикалық;
8) әлеуметтік-құқықтық қызметтерді қамтиды.