О внесении изменений в некоторые приказы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 6 марта 2020 года № 85. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 марта 2020 года № 20102
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, в которые вносятся изменения.
2. Департаменту ветеринарной, фитосанитарной и пищевой безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
С. Омаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии, геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 6 марта 2020 года № 85
Перечень некоторых приказов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. В приказе исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 4-4/176 "Об утверждении Правил создания и хранения запаса пестицидов (ядохимикатов) для проведения мероприятий по карантину растений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11376, опубликован 30 июля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил создания и хранения запаса пестицидов для проведения мероприятий по карантину растений";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила создания и хранения запаса пестицидов для проведения мероприятий по карантину растений.";
Правила создания и хранения запаса пестицидов (ядохимикатов) для проведения мероприятий по карантину растений, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему перечню некоторых приказов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, в которые вносятся изменения (далее – Перечень).

Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 6 наурыздағы № 85 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 10 наурызда № 20102 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринариялық, фитосанитариялық және тамақ қауіпсіздігі департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
С. Омаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2020 жылғы 6 наурыздағы
№ 85 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін пестицидтердің (улы химикаттардың) қорын құру және сақтау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 ақпандағы № 4-4/176 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11376 болып тіркелген, 2015 жылғы 30 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін пестицидтердің қорын құру және сақтау қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Қоса беріліп отырған Өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін пестицидтердің қорын құру және сақтау қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін пестицидтердің (улы химикаттардың) қорын құру және сақтау қағидалары осы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

2. В приказе Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 сентября 2015 года № 15-05/844 "Об утверждении норматива запаса по видам пестицидов (ядохимикатов) и Правил его использования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12332, опубликован 14 декабря 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении норматива запаса по видам пестицидов и Правил его использования";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 21) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 3 июля 2002 года "О защите растений" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) норматив запаса по видам пестицидов согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила использования запаса пестицидов согласно приложению 2 к настоящему приказу.";
приложения 1 и 2 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 2 и 3 к настоящему Перечню.
3. В приказе Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 сентября 2015 года № 15-05/864 "Об утверждении Правил обезвреживания пестицидов (ядохимикатов)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12564, опубликован 2 февраля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил обезвреживания пестицидов, а также условий содержания специальных хранилищ (могильников) в надлежащем состоянии";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 24) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 3 июля 2002 года "О защите растений" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила обезвреживания пестицидов, а также условия содержания специальных хранилищ (могильников) в надлежащем состоянии.";
Правила обезвреживания пестицидов (ядохимикатов), утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему Перечню.
Приложение 1 к Перечню
некоторых приказов
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения
Утверждены приказом
исполняющего обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 февраля 2015 года № 4-4/176
Правила создания и хранения запаса пестицидов для проведения мероприятий по карантину растений
1. Настоящие Правила создания и хранения запаса пестицидов для проведения мероприятий по карантину растений (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 10) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 11 февраля 1999 года "О карантине растений" и определяют порядок создания и хранения запаса пестицидов для проведения мероприятий по карантину растений.

2. "Пестицидтердің (улы химикаттардың) түрлері бойынша қор нормативін және оны пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 23 қыркүйектегі № 15-05/844 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12332 болып тіркелген, 2015 жылғы 14 желтоқсанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Пестицидтердің түрлері бойынша қор нормативін және оны пайдалану қағидаларын бекіту туралы";
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
""Өсімдіктерді қорғау туралы" 2002 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 21) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес пестицидтердің түрлері бойынша қор нормативі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Пестицидтер қорларын пайдалану қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрыққа 1 және 2-қосымшалар осы Тізбеге 2 және 3-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. "Пестицидтерді (улы химикаттарды) залалсыздандыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 қыркүйектегі № 15-05/864 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12564 болып тіркелген, 2015 жылғы 28 ақпандағы "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Пестицидтерді зарарсыздандыру қағидаларын, сондай-ақ арнаулы сақтау орындарын (көмінділерді) тиісті жай-күйде ұстау шарттарын бекіту туралы";
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
""Өсімдіктерді қорғау туралы" 2002 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 24) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Қоса беріліп отырған Пестицидтерді зарарсыздандыру қағидалары, сондай-ақ арнаулы сақтау орындарын (көмінділерді) тиісті жай-күйде ұстау шарттары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Пестицидтерді (улы химикаттарды) зарарсыздандыру қағидалары осы Тізбеге 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрлігінің өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
міндетін атқарушының
2015 жылғы 27 ақпандағы
№ 4-4/176 бұйрығымен
бекітілген
Өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін пестицидтердің қорын құру және сақтау қағидалары
1. Осы Өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін пестицидтердің қорын құру және сақтау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Өсімдіктер карантині туралы" 1999 жылғы 11 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 1-тармағының 10) тармақшасына сәйкес әзірленді және өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды жүргізуге арналған пестицидтер қорын құру және сақтау тәртібін айқындайды.

2. Запас пестицидов предназначен для локализации и ликвидации выявленных очагов распространения карантинных объектов и формируется из объема пестицидов, закупаемых за счет бюджетных средств.
3. Запас пестицидов представляет собой определенный объем регулярно обновляемых пестицидов и является государственной собственностью, находящейся в ведении (распоряжении) Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Комитет).
4. Запас пестицидов создается Комитетом в соответствии с нормативами запаса пестицидов для проведения мероприятий по карантину растений согласно приложению к настоящим Правилам.
5. Неиспользованный объем пестицидов текущего года при уменьшении прогнозируемой площади обработки переходит в запас пестицидов.
6. Хранение пестицидов осуществляется в условиях, обеспечивающих их безопасность в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О безопасности химической продукции".
7. Хранение пестицидов осуществляется с соблюдением защитных мер, которые включают в себя:
1) требования к упаковке и таре для хранения;
2) допустимую массу упаковки химической продукции и срок ее хранения;
3) совместимость продукции при хранении с другими видами химической продукции;

2. Пестицидтер қоры карантиндік объектілердің анықталған таралу ошақтарын оқшаулауға және жоюға арналған және бюджеттік қаражат есебінен сатып алынатын пестицидтердің көлемінен қалыптастырылады.
3 Пестицидтер қоры тұрақты жаңартылып отыратын пестицидтердің белгілі бір көлемін білдіреді және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің (бұдан әрі – Комитет) қарауындағы (билігіндегі) мемлекеттік меншік болып табылады.
4. Пестицидтер қорын осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шараларды жүргізуге арналған пестицидтер қорының нормативтері не сәйкес Комитет құрады.
5. Ағымдағы жылдың пайдаланылмаған пестицидтер көлемі болжанатын өңдеу алаңы азайған жағдайда, алдағы жылдың пестицидтер қорына ауысады.
6. Пестицидтерді сақтау "Химиялық өнімнің қауіпсіздігі туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес оның қауіпсіздігін қамтамасыз ететін жағдайларда жүзеге асырылады.
7. Пестицидтерді сақтау қорғау шаралары сақтала отырып, жүзеге асырылады, олар:
1) сақтауға арналған орамаға және ыдысқа қойылатын талаптарды;
2) химиялық өнім орамасының рұқсат етілген массасын және оның сақталу мерзімін;
3) сақтау кезінде өнімнің химиялық өнімнің басқа түрлерімен сәйкестігін;

4) общие требования к хранению (температура, давление, влажность, освещенность);
5) специальные меры к химической продукции, способной к самовозгоранию и самопроизвольному разложению, в том числе с образованием опасных продуктов;
6) меры по безопасному повторному использованию упаковки, тары и (или) их утилизации;
7) меры по предотвращению аварийных ситуаций и ликвидации их последствий;
8) средства индивидуальной защиты персонала.

4) сақтауға қойылатын жалпы талаптарды (температура, қысым, ылғалдылық, жарық);
5) өздігінен жануға және өздігінен ыдырауға, оның ішінде қауіпті өнімдер түзей отырып ыдырауға бейім химиялық өнімге қолданылатын арнайы шараларды;
6) ораманы, ыдысты қауіпсіз түрде қайталап пайдалану және (немесе) оларды кәдеге жарату жөніндегі шараларды;
7) авариялық жағдайларды болғызбау және олардың зардаптарын жою жөніндегі шараларды;
8) персоналдың жеке қорғану құралдарын қамтиды.

8. Хранение пестицидов осуществляется в упаковке, обеспечивающей их потребительские свойства и защиту от воздействия их опасных свойств на здоровье и жизнь человека, окружающую среду.
9. Допустимая норма массы пестицидов обеспечивает безопасность их воздействия или продуктов трансформации в течение срока хранения, определяемого заводом производителя (формулянтом).
10. При хранении пестицидов, обладающих способностью к образованию новых соединений, повышающих свойства опасности пестицидов обеспечить соответствующие защитные меры, исключающие возможность такой трансформации.

8. Пестицидтерді сақтау оның тұтыну қасиеттерін және адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға қауіпті қасиеттерінің әсерінен қорғауды қамтамасыз ететін орамада жүзеге асырылады.
9. Пестицидтер массасының рұқсат етілген нормасы олардың әсер етуінің немесе түрленген өнімдерінің қауіпсіздігін сақтау мерзімі ішінде қамтамасыз етеді, оны өндіруші зауыт (формулянт) белгілейді.
10. Пестицидтердің қауіптілік қасиеттерін арттыра түсетін, жаңа қосылыстар түзу қабілеті бар пестицидтерді сақтау кезінде осындай түрлену мүмкіндігін болдырмайтын тиісті қорғау шаралары қамтамасыз етіледі.

от 23 сентября 2015 года
№ 15-05/844
Правила использования запаса пестицидов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила использования запаса пестицидов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 21) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 3 июля 2002 года "О защите растений" (далее – Закон) и определяют порядок использования запаса пестицидов.
2. Запас пестицидов представляет собой определенный объем регулярно обновляемых пестицидов и является государственной собственностью, находящейся в ведении (распоряжении) Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Комитет).
3. Запас пестицидов предназначен для ликвидации непредвиденного массового распространения особо опасных вредных организмов и формируется из объема пестицидов, закупленных за счет бюджетных средств, на основе фитосанитарного мониторинга с учетом складывающейся фитосанитарной обстановки.
4. Обеспечение формирования и контроля за сохранностью, использованием запаса пестицидов осуществляется Комитетом.
Глава 2. Порядок использования запаса пестицидов
5. Использование запаса пестицидов осуществляется по распределению Главного государственного инспектора по защите растений Республики Казахстан (далее – государственный инспектор) в следующих случаях:
1) вспышки массового распространения особо опасных вредных организмов, включенных в Перечень особо опасных вредных организмов, утвержденный приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 4-4/282 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11739), и превышению прогнозных объемов;
2) проникновения (залета) особо опасных вредных организмов из сопредельных государств и необходимости внепланового проведения фитосанитарных мероприятий.
6. Информация о вспышке массового распространения, превышении прогнозных объемов или проникновении (залете) особо опасных вредных организмов подтверждается актом о проведении обследований на заселенность (зараженность), по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, который составляется специалистами государственной организации, осуществляющей фитосанитарный мониторинг, и утверждается руководителями областных территориальных инспекций Комитета.
7. Информация о вспышке массового распространения, превышении прогнозных объемов или проникновении (залете) особо опасных вредных организмов представляется в Комитет в течение 1 (одного) календарного дня.
8. При поступлении информации о возникновении случаев, предусмотренных в пункте 5 настоящих Правил, государственный инспектор в течение 1 (одного) рабочего дня утверждает распределение запаса пестицидов с учетом вида особо опасного вредного организма.

2015 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 15-05/844 бұйрығына
2-қосымша
Пестицидтер қорын пайдалану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Пестицидтер қорын пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Өсімдіктерді қорғау туралы" 2002 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 6-бабы 21) тармақшасына сәйкес әзірленді және пестицидтер қорын пайдалану тәртібін айқындайды.
2. Пестицидтер қоры ұдайы жаңартылып отыратын пестицидтердің белгілі бір көлемін білдіреді және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің (бұдан әрі – Комитет) қарауындағы (билігіндегі) мемлекеттік меншік болып табылады.
3. Пестицидтер қоры ерекше қауіпті зиянды организмдердің тосыннан жаппай таралуын жоюға арналған және қалыптасқан фитосанитариялық ахуалды ескере отырып, фитосанитариялық мониторинг негізінде бюджет қаражаты есебінен сатып алынған пестицидтер көлемінен қалыптастырылады.
4. Пестицидтердің қорын қалыптастыруды және оның сақталуын, пайдаланылуын бақылауды қамтамасыз етуді Комитет жүзеге асырады.
2-тарау. Пестицидтер қорын пайдалану тәртібі
5. Пестицидтердің қорын пайдалану Қазақстан Республикасының өсімдіктерді қорғау жөніндегі бас мемлекеттік инспекторының (бұдан әрі – мемлекеттік инспектор) бөлуі бойынша:
1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 4-4/282 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11739 болып тіркелген) бекітілген Аса қауіпті зиянды организмдер тізбесіне енгізілген аса қауіпті зиянды организмдер жаппай таралған және болжамды көлемнен асып түскен;
2) аса қауіпті зиянды организмдер шектес мемлекеттерден енген (ұшып келген) және фитосанитариялық іс-шараларды жоспардан тыс жүргізу қажет болған жағдайда жүзеге асырылады.
6. Аса қауіпті зиянды организмдердің жаппай таралғаны, болжамды көлемінен асып түскені немесе енгені (ұшып келгені) туралы ақпаратты фитосанитариялық мониторингті жүзеге асыратын мемлекеттік мекеменің мамандары осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, Комитеттің аумақтық инспекцияларының басшыларымен бекітілген, аса қауіпті зиянды организмдердің қоныстануына (залалдануына) жүргізілген зерттеп-қарау жүргізу туралы актілермен растайды.
7. Аса қауіпті зиянды организмдердің жаппай таралғаны, болжамды көлемінен асып түскені немесе енгені (ұшып келгені) туралы ақпарат күнтізбелік 1 (бір) күн ішінде Комитетке ұсынылады.
8. Осы Қағидалардың 5-тармағында көзделген жағдайлардың туындағаны туралы ақпарат келіп түскен кезде, мемлекеттік инспектор 1 (бір) жұмыс күні ішінде аса қауіпті зиянды организмдердің түрін есепке ала отырып, пестицидтердің қорын бөлуді бекітеді.

9. При распределении запаса пестицидов оформляется разнарядка, которая направляется Комитетом в организацию, осуществляющую хранение запаса пестицидов в течение 1 (одного) рабочего дня.
Разнарядка о предоставления транспортных средств для транспортировки запаса пестицидов направляется Комитетом в транспортную организацию в течение 1 (одного) рабочего дня.
10. Организация, осуществляющая хранение запаса пестицидов, обеспечивает их выдачу транспортной организации для транспортировки к местам применения.
Транспортная организация осуществляет доставку запаса пестицидов в регионы к местам их применения.
Выдача и транспортировка запаса пестицидов производится с оформлением соответствующих документов.
11. Для приема запаса пестицидов на местах и оценки оказания услуг по их применению решением руководителя областной территориальной инспекции создается комиссия.
В состав комиссии входят руководители и специалисты по защите растений территориальных инспекций Комитета и местных исполнительных органов (по согласованию), а также представители поставщика по защите растений (по согласованию).
Комиссия осуществляет прием запаса пестицидов на местах и обеспечивает их применение против особо опасных вредных организмов с учетом сложившейся фитосанитарной обстановки.
12. По результатам применения запаса пестицидов оформляются акты оценки оказанных услуг по защите растений, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Акты оценки оказанных услуг по защите растений представляются в Комитет для списания запаса пестицидов.
13. Закуп услуг по хранению и транспортировке пестицидов осуществляется за счет бюджетных средств в соответствии с подпунктом 3) пункта 1 статьи 20 Закона.
14. Обновление запаса пестицидов осуществляется из ежегодно закупаемого объема пестицидов в пределах сумм по направлению расходов в соответствующей бюджетной программе в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года.
Приложение 1 к Правилам
использования запаса пестицидов
Форма
УТВЕРЖДАЮ
Руководитель
___________________областной
(наименование области)
территориальной инспекции
Комитета государственной инспекции
в агропромышленном комплексе
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
____________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
"___" ______________ 20____ года
Акт о проведении обследований на заселенность (зараженность)
__________________________________________
(наименование особо опасного вредного организма)
№ п/п
Наименование районов (городов), сельских округов
Дата проведения обследования
Всего обследовано, тысяч гектаров
Заселено (заражено), тысяч гектаров
в том числе, выше экономического порога вредоносности, тысяч гектаров
1
2
3
4
5
6
1
Всего:
Руководитель отдела государственной
инспекции по защите растений
_____________________ областной
(наименование области)
территориальной инспекции
Комитета государственной инспекции
в агропромышленном комплексе
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан ______________ _______________________________________
(подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Директор
______________________ областного филиала
(наименование области)
Государственного учреждения
"Республиканский методический
центр фитосанитарной диагностики
и прогнозов" Комитета государственной
инспекции в агропромышленном комплексе
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан______________ ________________________________________
(подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 2 к Правилам
использования запаса пестицидов
Форма
Акт оценки оказанных услуг по защите растений
___________________________________ "____" __________ 20__ года
(область, район, населенный пункт)
Комиссия, созданная ______________________________________ в составе:
(указать: чьим решением создана комиссия, дату и номер решения)
председатель комиссии, ___________ __________________________________________
(должность) (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
члены Комиссии: _________________ __________________________________________
(должность)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
а также ___________________________________, уполномоченный согласно доверенности
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
№__ от "__" _________ 20__ года представлять интересы
__________________________________________ произвели осмотр услуг,
(полное наименование поставщика услуг)
оказанных _____________________________________________ по химической
(самолетами, сверхлегкой авиацией, аэрозольными генераторами, атомайзерными
установками, тракторными опрыскивателями и другие)
обработке против ____________________________________________________________
(наименование вредного организма)
на землях ___________________________ района, согласно Договору №____
от "__" _______________ 20____ года и составили следующее заключение:
Наименование сельского округа
Сроки оказания услуг
Биологическая эффективность, %
Используемый пестицид (торговое название)
Количество, (литров, килограммов)
Норма расхода, (литров/гектар, килограммов/гектар)
Площадь обработки, гектаров
Цена за 1 гектар, тенге
Сумма, тенге
Всего:
Председатель Комиссии ____________ ________________________________________
(подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Члены Комиссии ____________ ____________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
От Поставщика Услуг ____________ _______________________________________________
(подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 4 к Перечню
некоторых приказов
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения
Утверждены приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан

9. Пестицидтер қорын бөлу кезінде Комитет рұқсат қағаз рәсімдейді және 1 (бір) жұмыс күні ішінде пестицидтердің қорын сақтауды жүзеге асыратын ұйымға жібереді.
Пестицидтердің қорын тасымалдау үшін көлік құралын жіберу туралы рұқсат қағазды Комитет 1 (бір) жұмыс күні ішінде тасымалдаушы ұйымға жібереді.
10. Пестицидтердің қорын сақтауды жүзеге асыратын ұйым оларды қолданылатын жерлерге дейін тасымалдау үшін тасымалдаушы ұйымға беруді қамтамасыз етеді.
Тасымалдаушы ұйым пестицидтердің қорын өңірлерге оларды қолданылатын жерлерге жеткізуді жүзеге асырады.
Пестицидтердің қорын беру және тасымалдау тиісті құжаттарды ресімдеу арқылы жүргізіледі.
11. Пестицидтердің қорын жеткізілген жерінде қабылдау және оларды қолдану жөніндегі көрсетілетін қызметтерді бағалау үшін облыстық аумақтық инспекция басшысының шешімімен комиссия құрылады.
Комиссияның құрамына: Комитеттің аумақтық инспекцияларының және жергілікті атқарушы органдардың (келісім бойынша) басшылары мен өсімдіктерді қорғау жөніндегі мамандар, сондай-ақ өсімдіктерді қорғау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді жеткізушінің өкілдері (келісім бойынша) кіреді.
Комиссия пестицидтердің қорын жеткізілген жерінде қабылдауды жүзеге асырады және қалыптасқан фитосанитариялық ахуалды ескере отырып, оларды аса қауіпті зиянды организмдерге қарсы қолдануды қамтамасыз етеді.
12. Пестицидтердің қорын қолдану нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өсімдіктерді қорғау бойынша көрсетілген қызметтерді бағалау актісі ресімделеді.
Өсімдіктерді қорғау жөніндегі көрсетілген қызметтерді бағалау актісі пестицидтердің қорын есептен шығару үшін Комитетке беріледі.
13. Пестицидтердің қорын сақтау және тасымалдау Заңының 20-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
14. Пестицидтердің қорын жаңарту 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес тиісті бюджеттік бағдарламадағы шығыстар бағыты бойынша сомалар шегінде жыл сайын сатып алынатын пестицидтер көлемінен жүзеге асырылады.
Пестицидтердің қорын
пайдалану қағидаларына
1-қосымша
Нысан
БЕКІТЕМІН
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрлігі
Агроөнеркәсіптік кешендегі
мемлекеттік инспекция
комитетінің
___________________ облыстық
аумақтық
(облыс атауы)
инспекциясының басшысы
____________________________
(қолы) (аты, әкесінің аты
(бар болса), тегі)
20____ жылғы "___" _________
___________________________________________________ (аса қауіпті зиянды организмнің атауы) қоныстануына (залалдануына) зерттеп-қарау жүргізу туралы акті
Р/с №
Аудандардың (қалалардың) ауылдық округтардың атауы
Зерттеп-қарау жүргізу күні
Барлық зерттеп-қаралғаны, мың гектар
Қоныстанғаны (залалданғаны), мың гектар
оның ішінде, зияндылықтың экономикалық шегінен жоғары, мың гектар
1
2
3
4
5
6
1
Барлығы:
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Агроөнеркәсіптік кешендегі
мемлекеттік инспекция комитетінің
_____________________ облыстық
(облыс атауы)
аумақтық инспекциясының
өсімдіктерді қорғау жөніндегі
мемлекеттік инспекция бөлімінің
басшысы ___________ ___________________________
(қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
Агроөнеркәсіптік кешендегі
мемлекеттік инспекция комитеті
"Республикалық фитосанитариялық
диагностика және болжамдар
әдістемелік орталығы"
мемлекеттік мекемесінің
____________ облыстық филиалының
(облыс атауы)
директоры ______________ _____________________________
(қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Пестицидтер қорын
пайдалану қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Өсімдіктерді қорғау бойынша көрсетілген қызметтерді бағалау актісі
______________________________                   20__ жылғы "___"________
(облыс, қала, елді мекен)
_________________________________________________________________________
(комиссия кімнің шешімімен құрылғанын, күнін және шешімнің нөмірін көрсету керек)
мынадай құрамдағы Комиссия:
Комиссия төрағасы __________ _________________________________________
(лауазымы)             (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Комиссия мүшелері: __________ _______________________________________,
(лауазымы)             (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
сондай-ақ, 20 ___ жылғы "___" _____ №__ сенімхатқа сәйкес_____________
____________________________________________ мүддесін қорғауға уәкілетті
(көрсетілетін қызметті жеткізушінің толық атауы)
___________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
20___жылғы "__" ________ № _______ Шартқа сәйкес ___________ ауданының
жерінде___________________________ қарсы____________________________
(зиянды организмнің атауы) (ұшақтармен, аса жеңіл ұшақтармен, аэрозольді
__________________________________________________________________________
генераторлармен, атомайзерлік қондырғылармен, тракторлық бүріккіштермен және басқалар)
химиялық өңдеулер бойынша көрсетілген қызметтерді қарап-тексерді және мынадай қорытынды жасады:
Ауылдық округтың атауы
Қызмет көрсету мерзім
дері
Биоло
гиялық тиімді
лігі, %
Қолданыл
ған пестицид (саудалық атауы)
Мөлшері, (литр, килограмм)
Жұмсау нормасы, (литр/гектар, килограмм/гектар)
Өңдеу алаңы, гектар
1 гектар үшін бағасы, теңге
Сома
сы, теңге
Барлығы:
Комиссия төрағасы ___________ ________________________________________
(қолы)             (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Комиссия мүшелері ___________ ________________________________________
(қолы)             (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Көрсетілетін қызметті
жеткізушіден            ___________ ________________________________________
(қолы)             (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрлігінің өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің

от 29 сентября 2015 года
№ 15-05/864
Правила обезвреживания пестицидов, а также условия содержания специальных хранилищ (могильников) в надлежащем состоянии
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила обезвреживания пестицидов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 24) статьи 6 Республики Казахстан от 3 июля 2002 года "О защите растений" и определяют порядок обезвреживания пестицидов, а также условия содержания специальных хранилищ (могильников) в надлежащем состоянии.
2. Настоящие Правила распространяются на физических и юридических лиц, применяющих пестициды, а также на физических и юридических лиц, осуществляющих обезвреживание запрещенных, пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов.
Глава 2. Порядок обезвреживания пестицидов, а также условия содержания специальных хранилищ (могильников) в надлежащем состоянии
3. Обезвреживание запрещенных, пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов производится способом безопасного хранения с последующей утилизацией или уничтожением.
4. Безопасное хранение с последующей утилизацией или уничтожением запрещенных, пришедших в негодность пестицидов и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов производится в специальных хранилищах (могильниках).
5. Территория специальных хранилищ (могильников) ограждается предупреждающими знаками химической опасности.
6. Физические и юридические лица, деятельность которых связана с объектами государственного фитосанитарного контроля, обезвреживают запрещенные, пришедшие в негодность пестициды и тару из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов, а также осуществляют контроль за содержанием специальных хранилищ (могильников) в надлежащем состоянии.
7. До момента безопасного хранения с последующей утилизацией или уничтожением запрещенные, пришедшие в негодность пестициды и тары из-под них, а также тары из-под использованных пестицидов хранятся в складах, обеспечивающих их сохранность и предотвращение загрязнения окружающей среды.
8. Хранение запрещенных и пришедших в негодность пестицидов осуществляется только в целой таре с четкой маркировкой, обеспечивающей их сохранность, исключающей потери и загрязнение окружающей среды.
9. Все запрещенные и пришедшие в негодность пестициды, находящиеся в таре с признаками нарушения целостности, помещаются в целую тару. При этом используются мешки полиэтиленовые, бумажные, чистые сухие металлические бидоны, барабаны.

2015 жылғы 29 қыркүйектегі
№ 15-05/864 бұйрығымен
бекітілген
Пестицидтерді зарарсыздандыру қағидалары, сондай-ақ арнаулы сақтау орындарын (көмінділерді) тиісті жай-күйде ұстау шарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Пестицидтерді зарарсыздандыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Өсімдіктерді қорғау туралы" 2002 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 24) тармақшасына сәйкес әзірленді және пестицидтерді зарарсыздандыру тәртібін, сондай-ақ арнаулы сақтау орындарын (көмінділерді) тиісті жай-күйде ұстау шарттарын айқындайды.
2. Осы Қағидаларды пестицидтерді қолданатын жеке және заңды тұлғалар, сондай-ақ тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтер мен олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын зарарсыздандыруды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар қолданады.
2-тарау. Пестицидтерді зарарсыздандыру тәртібі, сондай-ақ арнаулы сақтау орындарын (көмінділерді) тиісті жай-күйде ұстау шарттары
3. Тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын зарарсыздандыру кейіннен кәдеге жарату немесе жою үшін қауіпсіз сақтау, тәсілімен жүргізіледі.
4. Тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді және олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын кейіннен кәдеге жарату немесе жою үшін қауіпсіз сақтау арнаулы сақтау орындарында (көмінділерде) жүргізіледі.
5. Арнаулы сақтау орындарының (көмінділердің) аумағы химиялық қауіптілікті ескерту белгілерімен қоршалады.
6. Қызметі мемлекеттік фитосанитариялық бақылау объектілерімен байланысты болатын жеке және заңды тұлғалар тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтер мен олардың ыдыстарын, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстарын зарарсыздандырады, сондай-ақ арнаулы сақтау орындарының (көмінділердің) тиісті жағдайда күтіп-ұстауын бақылауды жүзеге асырады.
7. Кейіннен кәдеге жарату немесе жою үшін қауіпсіз сақтау сәтіне дейін тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтер мен олардың ыдыстары, сондай-ақ пайдаланылған пестицидтердің ыдыстары олардың сақталуын және қоршаған ортаның ластануын болдырмауды қамтамасыз ететін қоймаларда сақталады.
8. Тыйым салынған және жарамсыз болып қалған пестицидтерді олардың сақталуын қамтамасыз ететін, жоғалуына және қоршаған ортаның ластануына жол бермейтін, анық таңбаланған бүтін ыдыстарда сақтау жүзеге асырылады.
9. Бүтіндігі бұзылғанының анық белгілері бар ыдыстардағы барлық тыйым салынған және жарамсыз болып қалған пестицидтер бүтін ыдысқа салынады. Бұл ретте полиэтилен және қағаз қаптар, таза құрғақ металл бидондар, барабандар пайдаланылады.

10. Во избежание возникновения пожара не допускается помещать запрещенные и пришедшие в негодность пестициды в полиэтиленовые мешки из-под аммиачной селитры, хлората магния.
11. После помещения запрещенных и пришедших в негодность пестицидов в целую тару на поверхность тары наносят маркировку несмываемой краской контрастного цвета или наклеивают этикетки с указанием наименования препарата и веса. При маркировке смесей запрещенных и пришедших в негодность пестицидов указываются компоненты и их процентное содержание.
12. Запрещенные и пришедшие в негодность пестициды 1 класса опасности, а также смеси, содержащие компоненты 1 класса опасности, помещаются в новые полиэтиленовые мешки, а при их отсутствии в тару, механическая прочность которой не нижеуказанной в нормативно-технической документации на соответствующий препарат.
13. Способ безопасного хранения с последующей утилизацией или уничтожением запрещенных, пришедших в негодность пестицидов, определяется их растворимостью в воде и классом опасности. Безопасное хранение с последующей утилизацией или уничтожением запрещенных и пришедших в негодность пестицидов различных классов опасности осуществляется раздельно в специальных хранилищах (могильниках).
14. Безопасное хранение с последующей утилизацией или уничтожением водорастворимых запрещенных и пришедших в негодность пестицидов 1 класса опасности осуществляется в герметичных специальных металлических контейнерах, толщина стенок которых не менее 10 миллиметров, с двойным контролем на герметичность до и после их заполнения. Не допускается заполнение контейнера массой более 2 тонн. Контейнеры с запрещенными и пришедшими в негодность пестицидами подлежат безопасному хранению с последующей утилизацией или уничтожением в железобетонных бункерах.
15. Безопасное хранение с последующей утилизацией или уничтожением нерастворимых в воде ртутьсодержащих запрещенных и пришедших в негодность пестицидов 1 класса опасности и фосфида цинка, производится в бетонных бункерах совместно с водорастворимыми запрещенными и пришедшими в негодность пестицидами этих химических групп.
16. В каждом контейнере размещается один вид запрещенного или пришедшего в негодность пестицида или представители одной химической группы. На контейнерах несмываемой краской указываются наименование содержащихся в них запрещенных и пришедших в негодность пестицидов.
17. Запрещенные и пришедшие в негодность пестициды 1 класса опасности, действующие вещества которых нерастворимы в воде, и растворимые в воде 2 и 3 классов опасности требуют одинаковых условий безопасного хранения с последующей утилизацией или уничтожением:

10. Өрттің шығуын болдырмау үшін тыйым салынған және жарамсыз болып қалған пестицидтерді аммиак селитрасынан, магний хлоратынан босаған полиэтилен қаптарға салуға жол берілмейді.
11. Тыйым салынған және жарамсыз болып қалған пестицидтерді бүтін ыдысқа салғаннан кейін ыдыстың сыртына қарама-қарсы түсті өшірілмейтін бояумен таңба салынады немесе препараттың атауы мен салмағы көрсетілген заттаңба жапсырылады. Тыйым салынған және жарамсыз болып қалған пестицидтердің қоспаларын таңбалағанда олардың компоненттері мен пайыздық құрамы көрсетіледі.
12. Қауіптіліктің 1-сыныбына жататын тыйым салынған және жарамсыз болып қалған пестицидтер, сондай-ақ қауіптіліктің 1-сыныбына жататын компоненттері бар қоспалар жаңа полиэтилен қаптарға, ал олар болмаған кезде механикалық беріктілігі тиісті препаратқа берілген нормативтік техникалық құжаттамада көрсетілгеннен төмен емес ыдысқа салынады.
13. Тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді кейіннен кәдеге жарату немесе жою үшін қауіпсіз сақтау тәсілі олардың суда ерігіштігіне және қауіптілігінің сыныбына қарай айқындалады. Әртүрлі сыныптағы тыйым салынған және жарамсыз болып қалған пестицидтерді кейіннен кәдеге жарату немесе жою үшін қауіпсіз сақтау сақтау орындарының (көмінділердің) арнайы бункерлерінде бөлек жүзеге асырылады.
14. Қауіптіліктің 1-сыныбына жататын суда еритін тыйым салынған және жарамсыз болып қалған пестицидтерді кейіннен кәдеге жарату немесе жою үшін қауіпсіз сақтау саңылаусыздығы толтырылғанға дейін және толтырылғаннан кейін екі рет бақыланатын, қабырғаларының қалыңдығы 10 миллиметрден кем емес арнайы герметикалық металл контейнерлерде жүзеге асырылады. Контейнерді 2 тоннадан асатын массамен толтыруға жол берілмейді. Тыйым салынған және жарамсыз болып қалған пестицидтері бар контейнерлер темірбетон бункерлерде кейіннен кәдеге жарату немесе жою үшін қауіпсіз сақтауға жатады.
15. Құрамында суда ерімейтін сынабы бар, қауіптіліктің 1-сыныбына жататын тыйым салынған және жарамсыз болып қалған пестицидтердің және мырыш фосфидінің кейіннен кәдеге жарату немесе жою үшін қауіпсіз сақталуы бетон бункерлерде осы химиялық топтағы суда еритін тыйым салынған және жарамсыз болып қалған пестицидтермен бірге жүргізіледі.
16. Әр контейнерде тыйым салынған немесе жарамсыз болып қалған пестицидтің бір түрі немесе бір химиялық топтың өкілдері орналастырылады. Контейнерлерде өшірілмейтін бояумен оның құрамындағы тыйым салынған және жарамсыз болып қалған пестицидтердің атауы көрсетіледі.
17. Әсер етуші заттары суда ерімейтін, қауіптіліктің 1-сыныбына жататын және суда еритін, қауіптіліктің 2 және 3-сыныптарына жататын тыйым салынған және жарамсыз болып қалған пестицидтерді кейіннен кәдеге жарату немесе жою үшін қауіпсіз сақтау мынадай бірдей шарттарды талап етеді:

1) в грунте, характеризующемся коэффициентом фильтрации не более 10-8 сантиметров в секунду (далее – см/с);
2) по дну и откосам слоя не менее 1 метра.
18. Нерастворимые в воде запрещенные и пришедшие в негодность пестициды 2 и 3 классов опасности подлежат безопасному хранению с последующей утилизацией или уничтожением в котлованах с грунтом, характеризующимся коэффициентом фильтрации не более 10-7 см/с. В этом случае также не требуется никаких специальных мероприятий по устройству противофильтрационных экранов. На более проницаемых грунтах предусматривается экран из мятой глины с коэффициентом фильтрации не более 10-7 см/с по дну и откосам слоя не менее 1 метра.
19. Для безопасного хранения с последующей утилизацией или уничтожением запрещенных и пришедших в негодность пестицидов 4 класса опасности в грунте, характеризующемся коэффициентом фильтрации не более 10-5 см/с, никаких специальных мероприятий по устройству противофильтрационных экранов не требуется. На более проницаемых грунтах предусмотреть изоляцию дна и откосов уплотненным слоем толщиной не менее 0,5 метра.
20. В случае отсутствия глин с указанными коэффициентами фильтрации или их нестойкости к запрещенным и пришедшим в негодность пестицидам допускаются другие конструкции фильтров, гарантирующие долговечность и стойкость против агрессивного воздействия запрещенных и пришедших в негодность пестицидов.
21. Безопасное хранение с последующей утилизацией или уничтожением запрещенных и пришедших в негодность пестицидов 1, 2 и 3 классов опасности производится в железобетонных бункерах с гидроизоляцией, обеспечивающих экологическую безопасность участков безопасного хранения с последующей утилизацией или уничтожением.
22. В каждом бункере размещение запрещенных и пришедших в негодность пестицидов производится по их химическим группам – ртутьсодержащие, фосфорорганические, хлорорганические.
23. Не допускается совместное безопасное хранение с последующей утилизацией или уничтожением в одном бункере запрещенных и пришедших в негодность пестицидов, при взаимодействии которых образуются более токсичные, пожароопасные вещества или происходит при этом газообразование. Для запрещенных и пришедших в негодность пестицидов, опасность которых повышается при увлажнении за счет разложения и выделения токсичных или пожароопасных газов применяется цельная и герметичная упаковка. При больших объемах запрещенных и пришедших в негодность пестицидов (цианплава, цианамида кальция, фосфида цинка, цинеба, перозина, хомецина) безопасное хранение с последующей утилизацией или уничтожением производится в изолированных от общего объема запрещенных и пришедших в негодность пестицидов бункерах, котлованах с учетом их химических групп.

1) сүзу коэффициенті секундына 10-8 сантиметрден (бұдан әрі – см/с) аспайтын топырақта;
2) түбі мен қабырғаларының өлшемі кемінде 1 метр.
18. Қауіптіліктің 2 және 3-сыныптарына жататын суда ерімейтін тыйым салынған және жарамсыз болып қалған пестицидтер сүзу коэффициенті 10-7 см/с-тан аспайтын топырағы бар шұңқырларда кейіннен кәдеге жарату немесе жою үшін қауіпсіз сақтауға жатады. Бұл жағдайда сүзуге қарсы экрандар құру жөніндегі ешқандай арнайы іс-шаралар жүргізу қажет емес. Өткізгіштігі неғұрлым жоғары топырақтарда түбі мен кемінде 1 метр қабатты қабырғалары бойынша сүзу коэффициенті 10-7 см/с-тан аспайтын жұмсақ саздан экран қарастырылады.
19. Қауіптілігі 4-сыныпқа жататын тыйым салынған және жарамсыз болып қалған пестицидтерді сүзу коэффициенті 10-5 см/с-тан аспайтын топырақта кейіннен кәдеге жарату немесе жою үшін қауіпсіз сақтау үшін ешқандай сүзуге қарсы экран жасау жөніндегі арнайы іс-шаралар қажет емес. Өткізгіштігі неғұрлым жоғары топырақтарда түбі мен қабырғаларының қалыңдығы кемінде 0,5 метр тығыздалған қабатпен оқшаулау қарастырылады.
20. Көрсетілген сүзу коэффициенті бар саздар болмаған немесе олар тыйым салынған және жарамсыз болып қалған пестицидтерге тұрақсыз болған жағдайда, тыйым салынған және жарамсыз болып қалған пестицидтердің агрессивті әсеріне қарсы тұрақтылығы мен беріктігіне кепілдік беретін сүзгілердің басқа конструкциялары рұқсат етіледі.
21. Қауіптіліктің 1, 2 және 3-сыныптарына жататын тыйым салынған және жарамсыз болып қалған пестицидтерді кейіннен кәдеге жарату немесе жою үшін қауіпсіз сақтау кейіннен кәдеге жарату немесе жою үшін қауіпсіз сақтау учаскелерінің экологиялық қауіпсіздігін қамтамасыз ететін гидрооқшауланған темірбетон бункерлерде жүргізіледі.
22. Әр бункерде тыйым салынған және жарамсыз болып қалған пестицидтерді орналастыру құрамында сынабы бар, фосфорорганикалық, хлорорганикалық олардың химиялық топтары бойынша жүргізіледі.
23. Өзара әрекеттескенде уыттылығы неғұрлым жоғары, өрт қауіпті заттар құрылатын немесе газ пайда болатын тыйым салынған және жарамсыз болып қалған пестицидтерді бір бункерде бірге кейіннен кәдеге жарату немесе жою үшін қауіпсіз сақтауға жол берілмейді. Уытты немесе өрт қауіпті газдардың ыдырауы және бөлінуі есебінен ылғалданғанда қауіптілігі артатын тыйым салынған және жарамсыз болып қалған пестицидтер үшін тұтас және саңылаусыз қаптама қолданылады. Осы тыйым салынған және жарамсыз болып қалған пестицидтердің (цианплав, кальций цианамиді, мырыш фосфиді, цинеб, перозин, хомецин) көлемі көп болғанда кейіннен кәдеге жарату немесе жою үшін қауіпсіз сақтауды тыйым салынған және жарамсыз болып қалған пестицидтердің жалпы көлемінен оқшауланған бөлек бункерлер мен шұңқырларда олардың химиялық топтарын ескере отырып жүргізіледі.

24. Не допускается выгрузка и складирование в специальные бункера, хранилища (могильники) увлажненных партий запрещенных и пришедших в негодность пестицидов.
Выгрузка и складирование запрещенных и пришедших в негодность пестицидов проводятся в условиях исключающих попадание атмосферных осадков.
25. Допускается совместное безопасное хранение с последующей утилизацией или уничтожением с запрещенными и пришедшими в негодность пестицидами, представляющими высокую опасность по токсичности и водорастворимости, запрещенных и пришедших в негодность пестицидов с меньшими показателями опасности с учетом их химических групп, совместимости. Не допускается безопасное хранение с последующей утилизацией или уничтожением запрещенных и пришедших в негодность пестицидов с высокими показателями опасности в котлованах, предназначенных для менее токсичных и плохо растворимых в воде. При размещении запрещенных и пришедших в негодность пестицидов (кроме безопасно хранимых с последующей утилизацией или уничтожением в контейнерах) между каждым видом продукта предусмотреть расстояние в 5-7 сантиметров, которое заполняется вынутым грунтом, исключающим в случае разрушения тары, их смешивание.
26. Безопасное хранение с последующей утилизацией или уничтожением смесей запрещенных и пришедших в негодность пестицидов осуществляется как в отдельных бункерах, так и совместно с аналогичными по показателям токсичности и растворимости в воде запрещенными и пришедшими в негодность пестицидами, при этом условия безопасного хранения с последующей утилизацией или уничтожением определяются по наивысшему показателю опасности компонентов, входящих в состав смеси.
27. Поступающие на безопасное хранение с последующей утилизацией или уничтожением смеси сопровождаются документом, удостоверяющим их состав. При содержании в них растворимых в воде запрещенных и пришедших в негодность пестицидов 1 класса опасности указывается их массовая доля.
28. При наличии в смеси хорошо растворимых в воде компонентов 1 класса опасности вся смесь подлежит безопасному хранению с последующей утилизацией или уничтожением в бетонных бункерах с предварительным затариванием в металлические контейнеры.
29. Смеси горючих запрещенных и пришедших в негодность пестицидов с хлоратом магния, представляющие потенциальную пожарную опасность, хранятся с соблюдением мер безопасности с последующей утилизацией или уничтожением раздельно от других запрещенных и пришедших в негодность пестицидов. Их безопасное хранение с последующей утилизацией или уничтожением производится отдельно на расстоянии, обеспечивающем пожарную безопасность остальных мест безопасного хранения с последующей утилизацией или уничтожением.

24. Тыйым салынған және жарамсыз болып қалған пестицидтердің ылғалданған партияларын арнайы бункерлерге, сақтау орындарына (көмінділерге) түсіруге және жиып қоюға жол берілмейді.
Тыйым салынған және жарамсыз болып қалған пестицидтерді түсіру және жиып қою атмосфералық жауын-шашынның тиюін болдырмайтын шарттарда жүргізіледі.
25. Уыттылығы мен суда ерігіштігі бойынша қауіптілігі жоғары тыйым салынған және жарамсыз болып қалған пестицидтермен бірге қауіптілігі төмендеу тыйым салынған және жарамсыз болып қалған пестицидтерді олардың химиялық топтарын және үйлесімділігін ескеріп, кейіннен кәдеге жарату немесе жою үшін қауіпсіз сақтауға жол беріледі. Қауіптілік көрсеткіштері жоғары тыйым салынған және жарамсыз болып қалған пестицидтерді уыттылығы азырақ және суда нашар еритін тыйым салынған және жарамсыз болып қалған пестицидтерге арналған шұңқырларда кейіннен кәдеге жарату немесе жою үшін қауіпсіз сақтауға тыйым салынады. Тыйым салынған және жарамсыз болып қалған пестицидтерді орналастыру кезінде (контейнерлерде қауіпсіз сақталатын, кейін кәдеге жаратылатын немесе жойылатындарды қоспағанда) өнімнің әр түрінің арасында ыдыс бұзылған жағдайда олардың араласуына жол бермейтіндей топырақ салу үшін 5-7 см ара қашықтық қарастырылады.
26. Тыйым салынған және жарамсыз болып қалған пестицидтердің қоспаларын кейіннен кәдеге жарату немесе жою үшін қауіпсіз сақтау жеке бункерлерде де, уыттылық және суда ерігіштік көрсеткіштері бойынша ұқсас тыйым салынған және жарамсыз болып қалған пестицидтермен бірге жүзеге асырылады, бұл ретте кейіннен кәдеге жарату немесе жою үшін қауіпсіз сақтау шарттары қоспаның құрамына кіретін компоненттердің ең жоғары қауіптілік көрсеткіші бойынша айқындалады.
27. Кейіннен кәдеге жарату немесе жою үшін қауіпсіз сақтауға келіп түскен қоспалармен олардың құрамын куәландыратын құжаттар бірге жүреді. Олардың құрамында суда еритін, қауіптіліктің 1-сыныбына жататын тыйым салынған және жарамсыз болып қалған пестицидтер болған жағдайда, олардың массалық үлесі көрсетіледі.
28. Қоспада суда жақсы еритін, қауіптіліктің 1-сыныбына жататын компоненттер болған жағдайда, барлық қоспа алдын ала металл контейнерлерге салынып, бетон бункерлерде кейіннен кәдеге жарату немесе жою үшін қауіпсіз сақтауға жатады.
29. Әлеуетті өрт қауіптілігін төндіретін магний хлораты бар тыйым салынған және жарамсыз болып қалған пестицидтердің жанғыш қоспалары қауіпсіздік шаралары сақтала отырып, басқа тыйым салынған және жарамсыз болып қалған пестицидтерден бөлек сақталынды. Оларды кейіннен кәдеге жарату немесе жою үшін қауіпсіз сақтау басқа кейіннен кәдеге жарату немесе жою үшін қауіпсіз сақтау орындарының өрт қауіптілігін қамтамасыз ететін қашықтықта бөлек жүргізілуі керек.

30. С целью исключения дополнительных погрузочно-разгрузочных операций и перевалок на площадке, выгрузка и складирование запрещенных и пришедших в негодность пестицидов осуществляются непосредственно у края траншеи (бункера, котлована). Загрузка запрещенных и пришедших в негодность пестицидов в траншеи производится таким образом, чтобы была обеспечена максимальная сохранность тары. Тара подлежит безопасному хранению с последующей утилизацией или уничтожением в тех же емкостях, что и запрещенные и пришедшие в негодность пестициды, из-под которых она освобождена.

30. Алаңда қосымша тиеу-түсіру операцияларын және ауыстырып тиеуді болдырмау мақсатында тыйым салынған және жарамсыз болып қалған пестицидтерді түсіруді және жиып қоюды ордың (бункердің, шұңқырдың) тура шетінде жүргізу керек. Тыйым салынған және жарамсыз болып қалған пестицидтерді орға салу ыдыстың барынша сақталуын қамтамасыз ететіндей болып жүргізілуі керек. Ыдыстар тыйым салынған және жарамсыз болып қалған пестицидтерден босаған сыйымдылықтарда кейіннен кәдеге жарату немесе жою үшін қауіпсіз сақталуы тиіс.