Об утверждении Методики операционной оценки взаимодействия государственного органа с физическими и юридическими лицами
Совместный приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 5 марта 2020 года № 44, заместителя Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан от 10 марта 2020 года № 40, Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 10 марта 2020 года № 87/НҚ и Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 11 марта 2020 года № 82. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 марта 2020 года № 20188. Утратил силу совместным приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 19 апреля 2021 года № 66, Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 19 апреля 2021 года № 138/НҚ, Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан от 20 апреля 2021 года № 4 и Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 20 апреля 2021 года № 133.
Сноска. Утратил силу совместным приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 19.04.2021 № 66, Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 19.04.2021 № 138/НҚ, Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры РК от 20.04.2021 № 4 и Министра информации и общественного развития РК от 20.04.2021 № 133 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 34 Системы ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954 "О Системе ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы", ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемую Методику операционной оценки взаимодействия государственного органа с физическими и юридическими лицами.
2. Департаменту государственных услуг Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылын операциялық бағалау әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2020 жылғы 5 наурыздағы № 44, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті Төрағасы орынбасарының 2020 жылғы 10 наурыздағы № 40, Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 10 наурыздағы № 87/НҚ және Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2020 жылғы 11 наурыздағы № 82 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 наурызда № 20188 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2021 жылғы 19 сәуірдегі № 66, Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2021 жылғы 19 сәуірдегі № 138/НҚ, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті Төрағасының 2021 жылғы 20 сәуірдегі № 4 және Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2021 жылғы 20 сәуірдегі № 133 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 19.04.2021 № 66, ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 19.04.2021 № 138/НҚ, ҚР Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті Төрағасының 20.04.2021 № 4 және ҚР Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 20.04.2021 № 133 бірлескен бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
"Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығымен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесінің 34-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылын операциялық бағалау әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің Мемлекеттік қызметтер көрсету департаменті заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;

2) размещение настоящего совместного приказа на официальных интернет-ресурсах Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан, Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра информации и общественного развития Республики Казахстан, курирующего заместителя Председателя Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Заместитель
Председателя Комитета по правовой статистике и
специальным учетам Генеральной
прокуратуры Республики Казахстан
Б. Абишев
Министр
информации и общественного развития
Республики Казахстан
Д. Абаев
Министр цифрового
развития, инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
А. Жумагалиев
Председатель
Агентства Республики Казахстан по делам
государственной службы
А. Жаилғанова
Приложение
к совместному приказу
Министра информации и
общественного развития
Республики Казахстан
от 11 марта 2020 года № 82
Председателя Комитета по
правовой статистике и
специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
от 10 марта 2020 года № 40
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной
службы
от 5 марта 2020 года № 44
Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
/от 10 марта 2020 года № 87/НҚ
Методика операционной оценки взаимодействия государственного органа с физическими и юридическими лицами
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика операционной оценки взаимодействия государственного органа с физическими и юридическими лицами (далее – Методика) разработана в целях реализации Системы ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954 (далее – Система оценки).
2. В настоящей Методике используются следующие основные определения:

2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің, Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есеп жөніндегі комитетінің, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің, Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурстарында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ақпарат және қоғамдық даму вице-министріне, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есеп жөніндегі комитеті төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істер агенттігі төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына, жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және арнайы есепке
алу жөніндегі Төраға орынбасары
__________ Б. Абишев
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және қоғамдық даму министрі
__________ Д. Абаев
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
__________ А. Жумагалиев
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері
агенттігінің төрағасы
__________ А. Жаилғанова
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық даму
министрінің 2020 жылғы
11 наурыздағы № 82
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу
жөніндегі комитеті
төрағасының 2020 жылғы
10 наурыздағы № 40
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік қызмет істері
агенттігі төрағасының
2020 жылғы 5 наурыздағы № 44
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің
2020 жылғы 10 наурыздағы
№ 87/НҚ бірлескен бұйрығына
қосымша
Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылын операциялық бағалау әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылын операциялық бағалау әдістемесі (бұдан әрі - Әдістеме) Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығымен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесін (бұдан әрі - Бағалау жүйесі) жүзеге асыру мақсатында әзірленген.
2. Осы Әдістемеде келесі негізгі ұғымдарды пайдаланады:

1) заявление – ходатайство лица о содействии в реализации его прав и свобод или прав и свобод других лиц либо сообщение о нарушении законов и иных нормативных правовых актов, недостатках в работе субъектов, рассматривающих обращения, должностных лиц, либо критика их деятельности;
2) интернет-портал открытых бюджетов – компонент веб-портала "электронного правительства", обеспечивающий размещение государственными органами бюджетной отчетности, консолидированной финансовой отчетности, результатов государственного аудита и финансового контроля, а также проектов бюджетных программ и отчетов о реализации бюджетных программ за истекший финансовый год для публичного обсуждения, согласно Правилам размещения информации на интернет-портале открытых бюджетов, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1271 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12803);
3) интернет-портал открытых данных – компонент веб-портала "электронного правительства", обеспечивающий централизованное хранение описательной и ссылочной информации по открытым данным, согласно Критериям отнесения электронных информационных ресурсов к открытым данным, размещаемым государственными органами на интернет-портале открытых данных, а также Правилам и формату их представления, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 января 2016 года № 86 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13231);
4) интернет-портал открытых нормативных правовых актов – компонент веб-портала "электронного правительства", обеспечивающий размещение проектов концепций законопроектов и нормативных правовых актов, согласно Правилам размещения и публичного обсуждения проектов концепций законопроектов и проектов нормативных правовых актов на интернет-портале открытых нормативных правовых актов, утвержденным приказом Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 30 июня 2016 года № 22 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13974);
5) интернет-портал "открытый диалог" – компонент веб-портала "электронного правительства", обеспечивающий размещение ответов на обращения, поступившие на блог-платформу первого руководителя государственного органа, а также проведение интернет-конференций и опросов;
6) государственная услуга – одна из форм реализации отдельных государственных функций, осуществляемых в индивидуальном порядке по обращению или без обращения услугополучателей и направленных на реализацию их прав, свобод и законных интересов, предоставление им соответствующих материальных или нематериальных благ;

1) арыз - адамның өз құқықтары мен бостандықтарын немесе басқа адамдардың құқықтары мен бостандықтарын iске асыруда жәрдем көрсету туралы өтiнiшхаты не заңдардың және өзге де нормативтiк құқықтық актiлердiң бұзылуы, өтiнiштердi қарайтын субъектiлердiң, лауазымды тұлғалардың жұмысындағы кемшiлiктер туралы хабарлама не олардың қызметiн сынау;
2) ашық бюджеттер интернет-порталы - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1271 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12803 тіркелген) Ашық бюджеттер интернет-порталында ақпарат орналастыру қағидаларына сәйкес мемлекеттік органдардың бюджеттік ақпаратты, шоғырландырылған қаржы есептілігін, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелерін, сондай-ақ өткен қаржылық жылдың бюджеттік бағдарламаларын іске асыру туралы есептерді бұқаралық талқылау үшін орналастыруды қамтамасыз ететін "электрондық үкімет" веб-порталының құрамдасы.
3) ашық деректердің интернет-порталы - Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2016 жылғы 26 қаңтардағы № 86 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13231 тіркелген) Мемлекеттік органдар ашық деректердің интернет-порталына орналастыратын электрондық ақпараттық ресурстарды ашық деректерге жатқызу өлшемшарттарына, сондай-ақ оларды беру мен форматын бекіту туралы қағидаларына сәйкес ашық деректер бойынша сипаттаушы және сілтемелік ақпараттың орталықтандырылып сақталуын қамтамасыз ететін "электрондық үкімет" веб-порталының құрамдасы;
4) ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталы - Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникация министрінің 2016 жылғы 30 маусымдағы № 22 бұйрығымен бекітілген Ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталына заң жобалары тұжырымдамаларының жо
5) ары мен нормативтік құқықтық актілердің жобаларын орналастыру және оларды көпшілік талқылауы қағидаларына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13974 болып тіркелген) сәйкес заң жобалары тұжырымдамаларының және нормативтік құқықтық актілердің жобаларын орналастыруды қамтамасыз ететін "электрондық үкімет" веб-порталының құрамдасы;
6) "ашық диалог" интернет-порталы - мемлекеттік органның бірінші басшысының блог-алаңына келіп түскен өтініштерге жауаптарды орналастыруды, сондай-ақ интернет-конференциялар мен пікіртерімдердің өткізілуін қамтамасыз ететін "электрондық үкімет" веб-порталының құрамдасы;

7) стандарт государственной услуги – перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги;
8) оптимизация процесса оказания государственной услуги – мероприятие, направленное на упрощение процесса оказания государственной услуги, сокращение срока оказания государственной услуги, перечня документов, представляемых услугополучателями, а также звеньев процесса ее оказания, в том числе путем автоматизации;
9) автоматизация процесса оказания государственной услуги – процедура преобразования административных процессов услугодателя для обеспечения оказания государственной услуги в электронной форме;
10) реестр государственных услуг – классифицированный перечень государственных услуг;
11) веб-портал "электронного правительства" – информационная система, представляющая собой "единое окно" доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным и иным услугам, оказываемым в электронной форме;
12) необоснованный отказ в оказании государственной услуги – отказ в случаях и по основаниям, не установленным законодательством Республики Казахстан и стандартом государственной услуги;
13) жалоба – требование лица о восстановлении или защите нарушенных прав, свобод или законных интересов его или других лиц, об устранении неправомерных действий или бездействия государственных органов, органов местного самоуправления, юридических лиц со стопроцентным участием государства либо предоставляющих товары (работы, услуги) в соответствии с условиями государственного заказа и (или) государственного закупа, субъектов крупного предпринимательства по обращениям физических и юридических лиц, с которыми заключен договор на поставку (выполнение, оказание) им товаров (работ, услуг), их должностных лиц, а также отмене их незаконных решений;
14) повторное обращение – обращение, поступившее от одного и того же лица по одному и тому же вопросу не менее двух раз, в котором:
обжалуется решение, принятое по предыдущему обращению;
сообщается о несвоевременном рассмотрении ранее направленного обращения, если со времени его поступления истек установленный срок рассмотрения, но ответ заявителем не получен;
указывается на другие недостатки, допущенные при рассмотрении и разрешении предыдущего обращения.

7) мемлекеттік көрсетілетін қызмет - көрсетілетін қызметті алушылардың өтініш жасауы бойынша немесе өтініш жасауынсыз жеке тәртіппен жүзеге асырылатын және олардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін іске асыруға, оларға тиісті материалдық немесе материалдық емес игіліктер беруге бағытталған жекелеген мемлекеттік функцияларды іске асыру нысандарының бірі;
8) мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты - мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі;
9) мемлекеттік қызмет көрсету процесін оңтайландыру - мемлекеттік қызмет көрсету процесін оңайлатуға, мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін, көрсетілетін қызметті алушылар ұсынатын құжаттардың тізбесін, сондай-ақ оны көрсету процесінің буындарын қысқартуға, оның ішінде автоматтандыру арқылы қысқартуға бағытталған іс-шара;
10) мемлекеттік қызмет көрсету процесін автоматтандыру - электрондық нысанда мемлекеттік қызмет көрсетуді қамтамасыз ету үшін көрсетілетін қызметті берушінің әкімшілік процестерін түрлендіру рәсімі;
11) мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімі - мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сыныпталған тізбесі;
12) "электрондық үкіметтің" веб-порталы - нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда мемлекеттік және өзге де көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің "бірыңғай терезесі" болатын ақпараттық жүйе;
13) мемлекеттік қызметті көрсетуден негізсіз бас тарту - Қазақстан Республикасының заңдарымен және мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартымен белгіленбеген жағдайларда және негіздемелер бойынша бас тарту;
14) шағым - адамның өзiнiң немесе басқа адамдардың бұзылған құқықтарын, бостандықтарын немесе заңды мүдделерiн қалпына келтiру немесе қорғау туралы, мемлекеттік органдардың, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, мемлекет жүз пайыз қатысатын не мемлекеттік тапсырыс және (немесе) мемлекеттік сатып алу шарттарына сәйкес тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) ұсынатын заңды тұлғалардың, өздеріне тауарлар (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) жеткізуге (орындауға, көрсетуге) шарт жасасқан жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша ірі кәсіпкерлік субъектілерінің, олардың лауазымды адамдарының заңсыз іс-әрекеттерін немесе әрекетсіздігін жою, сондай-ақ олардың заңсыз шешiмдерiнiң күшiн жою туралы талабы;
15) қайта жасалған өтiнiш - бiр тұлғадан бiр мәселе бойынша кемiнде екi рет келiп түскен:
осының алдындағы өтiнiш бойынша қабылданған шешiмге шағым жасалған;
егер бұрын жiберiлген өтiнiш келiп түскен уақыттан бастап белгiленген қарау мерзiмi өтiп кетсе, алайда арыз берушi жауап алмаған болса, оның уақтылы қаралмағаны туралы хабарланған;
осының алдындағы өтiнiштi қарау және ол бойынша шешiм қабылдау кезiнде жiберiлген басқа да кемшiлiктер көрсетiлген өтiнiш.

3. Методика предназначена для определения эффективности принятых государственными органами мер в отчетном периоде мер по:
1) качественному оказанию государственных услуг;
2) обеспечению открытости государственного органа;
3) качественному рассмотрению жалоб и заявлений.
4. Операционная оценка взаимодействия государственного органа с физическими и юридическими лицами осуществляется согласно Графику проведения ежегодной оценки эффективности деятельности государственных органов, утверждаемому Администрацией Президента Республики Казахстан (далее – График), по следующим направлениям:
1) качество оказания государственных услуг;
2) открытость государственного органа;
3) качество рассмотрения жалоб и заявлений.
5. Операционная оценка эффективности взаимодействия государственного органа с физическими и юридическими лицами осуществляется следующими уполномоченными на оценку органами (далее – уполномоченные на оценку органы):
Администрацией Президента Республики Казахстан – операционная оценка эффективности деятельности Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Генеральная Прокуратура) по блоку "Взаимодействие государственного органа физическими и юридическими лицами", Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы (далее – Агентство) по направлению "Качество оказания государственных услуг".
Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан – операционная оценка эффективности деятельности Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан (далее – Министерство) по оказанию государственных услуг в электронном формате и их автоматизации, операционная оценка эффективности деятельности Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан (далее – Министерство информации и общественного развития) по направлению "Открытость государственного органа";
Агентством – операционная оценка эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов по направлению "Качество оказания государственных услуг";
Министерством информации и общественного развития – операционная оценка эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов по направлению "Открытость государственного органа";
Комитетом по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры (далее – Комитет) – операционная оценка эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов по направлению "Качество рассмотрения жалоб и заявлений".
6. Сопровождение проведения операционной оценки качества оказания государственных услуг в электронном формате осуществляется юридическим лицом, определяемым Правительством Республики Казахстан, на которое возложены функции по методологическому обеспечению развития архитектуры "электронного правительства" и типовой архитектуры "электронного акимата" (далее – сервисный интегратор).

3. Әдістеме:
1) халыққа сапалы мемлекеттік қызметтерді көрсету;
2) мемлекеттік органның ашық болу деңгейін қамтамасыз ету;
3) шағымдар мен арыздарды сапалы қарау бойынша мемлекеттік органдармен есептік жылда қабылданған шаралардың тиімділігін айқындау үшін көзделген.
4. Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылын операциялық бағалау Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігімен бекітілетін Мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүргізу кестесіне сәйкес (бұдан әрі - Кесте) келесі бағыттар бойынша жүзеге асырылады:
1) мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы;
2) мемлекеттік органның ашықтығы;
3) шағымдар мен арыздарды қарау сапасы.
5. Мемлекеттік органдардың жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылын операциялық бағалау келесі бағалауға уәкілетті органдармен (бұдан әрі - бағалауға уәкілетті органдар) жүзеге асырылады:
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі - Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының (бұдан әрі - Бас Прокуратура) "Мемлекеттік органдардың жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылы" блогы бойынша, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасы" бағыты бойынша қызметінің тиімділігін операциялық бағалау.
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесімен - Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) мемлекеттік қызметтерді электрондық форматта көрсету және оларды автоматтандыру бойынша қызметінің тиімділігін операциялық бағалау, Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің (бұдан әрі - Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі) "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша қызметінің тиімділігін операциялық бағалау;
Агенттікпен - орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы" бағыты бойынша қызметінің тиімділігін операциялық бағалау;
Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі - орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша қызметінің тиімділігін операциялық бағалау;
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетімен (бұдан әрі - Комитет) - орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың "Шағымдар мен арыздарды қарау сапасы" бағыты бойынша қызметінің тиімділігін операциялық бағалау.
6. Электрондық форматта мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына операциялық бағалау жүргізуді сүйемелдеуді "электрондық үкіметтің" архитектурасын және "электрондық әкімдіктің" үлгілік архитектурасын дамытуды әдістемелік қамтамасыз ету жөніндегі функциялар жүктелген, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлға (бұдан әрі - сервистік интегратор) жүзеге асырады.

7. По итогам операционной оценки по соответствующим направлениям формируется общая операционная оценка эффективности взаимодействия государственного органа с физическими и юридическими лицами.
Глава 2. Источники информации, ее достоверность и перепроверка уполномоченными на оценку органами отчетной информации
8. Источниками информации для проведения операционной оценки по направлению "Качество оказания государственных услуг" являются отчетная информация оцениваемых государственных органов, предоставляемая в Агентство в рамках государственного контроля за качеством оказания государственных услуг (далее – государственный контроль), результаты общественного мониторинга качества оказания государственных услуг, проводимого по государственному социальному заказу Агентства (далее – общественный мониторинг качества оказания государственных услуг), сведения о количестве нарушений сроков оказания государственных услуг из информационной системы мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги (далее – ИС "Мониторинг"), сведения Автоматизированной информационной системы "Единый учет обращений лиц", полученные из информационных систем государственных органов, решения Межведомственной комиссии по вопросам оказания государственных услуг (далее – Межведомственная комиссия), а также результаты проверок, проведенных в оцениваемых государственных органах согласно подпункту 2) пункта 7 Системы оценки.
9. Источниками информации для проведения операционной оценки работы по направлению "Качество рассмотрения жалоб и заявлений" являются сведения Автоматизированной информационной системы "Единый учет обращений лиц", полученные из информационных систем государственных органов, данные статистического отчета формы №1-ОЛ "О рассмотрении обращений физических и юридических лиц", утвержденного приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 18 декабря 2015 года № 147 "Об утверждении Правил учета обращений физических и юридических лиц" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12893), автоматизированной информационной системы "Единая унифицированная статистическая система", вступившие в законную силу решения суда, а также результаты проверок, проведенных в оцениваемых государственных органах согласно подпункту 2) пункта 7 Системы оценки.
10. Источником информации для проведения операционной оценки по направлению "Открытость государственного органа" являются выгрузки информации с интернет-порталов "Открытого правительства" и отчетные данные оцениваемых государственных органов.

7. Тиісті бағыттар бойынша операциялық бағалау қорытындыларына сәйкес мемлекеттік органдардың жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимыл тиімділігінің жалпы операциялық бағалау қалыптастырылады.
2-тарау. Мәліметтің көздері, оның нақтылығы және бағалауға уәкілетті органдармен есептік ақпаратты қайта тексеру
8. Агенттікке ұсынылатын мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын мемлекеттік операциялық бақылау (бұдан әрі - мемлекеттік бақылау) шеңберінде бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік ақпараты, Агенттіктің мемлекеттік әлеуметтік тапсырысы бойынша жүргізілетін мемлекеттік қызметтер көрсету сапасының қоғамдық мониторингінің нәтижелері (бұдан әрі - мемлекеттік қызметтер көрсету сапасының қоғамдық мониторингі), мемлекеттік қызметтерді көрсету сатысы туралы "Мониторинг" ақпараттық жүйесінен (бұдан әрі - "Мониторинг" АЖ) мемлекеттік қызметтер көрсету мерзімдерін бұзу саны туралы мәліметтер, мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінен алынған "Өтініштерді біріңғай есепке алу" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің мәліметтері, мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі Ведомствоаралық комиссия (бұдан әрі - Ведомствоаралық комиссия) шешімдері, сондай-ақ Бағалау жүйесінің 7-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бағаланатын мемлекеттік органдарда жүргізілген тексеру нәтижелері "Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасы" бағыты бойынша операциялық бағалау жүргізу үшін ақпарат көздері болып табылады.
9. "Шағымдар мен арыздарды қарау сапасы" бағыты бойынша операциялық бағалауды жүргізу үшін ақпарат мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінен алынған "Өтініштерді бірыңғай есепке алу" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің мәліметтері, Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2015 жылғы 18 желтоқсандағы № 147 бұйрығымен бекітілген "Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін есепке алу қағидалары" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12893 болып тіркелді) "Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау туралы" № 1-ОЛ нысанды статистикалық есептің деректері, "Біріңғай біріздендірілген статистикалық жүйе" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің мәліметтері, заңды күшіне енген соттың шешімдері, сонымен қатар Бағалау жүйесінің 7-тармағының 2-тармақшасына сәйкес бағаланатын мемлекеттік органдарда жүргізілетін тексерулер нәтижелері табылады.
10. "Ашық үкіметтің" интернет-порталдарынан ақпаратты түсіру және бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік деректері "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша операциялық бағалау жүргізу үшін ақпарат көзі болып табылады.

11. Достоверность информации, предоставленной оцениваемыми государственными органами в уполномоченные на оценку органы для проведения операционной оценки, обеспечивается оцениваемыми государственными органами.
Параграф § 1. Перепроверка данных, содержащихся в отчетной информации
12. Уполномоченные на оценку органы проводят перепроверку данных, содержащихся в отчетной информации оцениваемых государственных органов на предмет их достоверности (далее – перепроверка отчетной информации).
13. Перечень государственных органов, подлежащих перепроверке представленной отчетной информации, определяется согласно Методике определения государственных органов, отчетная информация которых подлежит перепроверке на основе системы управления рисками, утвержденной приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 января 2015 года № 42 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10349).
14. Перепроверка отчетной информации осуществляется путем анализа подтверждающих документов (ведомственные отчеты, протокола, письма, результаты проверок других государственных органов и другие), а также просмотра информационных систем.
15. Сроки проведения перепроверок отчетной информации устанавливаются согласно Графику.
16. В рамках проверки отчетной информации уполномоченные на оценку органы в случае необходимости запрашивают электронные копии подтверждающих документов, за исключением документов, имеющих гриф секретности, а также пометку "Для служебного пользования".
Параграф § 2. Достоверность отчетной информации
17. В случае представления оцениваемым государственным органом в уполномоченные на оценку органы недостоверной отчетной информации, из итоговой операционной оценки государственного органа по соответствующему направлению вычитаются штрафные баллы.
18. Недостоверной признается отчетная информация, в ходе перепроверки которой выявлены несоответствующие действительности факты.
19. Указанные недостоверные факты фиксируются в акте сверки по итогам перепроверки данных, содержащихся в отчетной информации оцениваемых государственных органов по форме, согласно приложению 1 к настоящей Методике.
20. За представление государственным органом недостоверной отчетной информации предусматривается вычитание из итоговой оценки по направлению 0,2 штрафных балла за каждый зафиксированный факт.
Сумма вычитаемых штрафных баллов из итоговой операционной оценки государственного органа за представление недостоверной информации по каждому направлению оценки не превышает 5 баллов.

11. Бағаланатын мемлекеттік органдар операциялық бағалау жүргізу үшін бағалауға уәкілетті органдарға берген ақпараттың дұрыстығын бағаланатын мемлекеттік органдар қамтамасыз етеді.
§ 1-параграф. Есептік мәліметтерде орналасқан деректерді қайта тексеру
12. Бағалауға уәкілетті органдар бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік ақпараттарындағы мәліметтердің нақтылығына қайта тексеруді өткізеді (бұдан әрі - есептік ақпаратты қайта тексеру).
13. Ұсынылған есептік ақпаратты қайта тексеруге жататын мемлекеттік органдардың тізбесі Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 қаңтардағы № 42 бұйрығымен бекітілген Тәуекелдерді басқару жүйесі негізінде есептік ақпарат қайта тексеруге жататын мемлекеттік органдарды айқындау әдістемесіне (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10349 болып тіркелді) сәйкес айқындалады.
14. Қайта тексеру растайтын құжаттарға (ведомстволық есептер, хаттамалар, хаттар, басқа мемлекеттік органдардың тексеру нәтижелері және басқалар) талдау, сондай-ақ ақпараттық жүйелерді қарау арқылы жүзеге асырылады.
15. Есептік ақпаратқа қайта тексеру жүргізу мерзімдері Кестеге сәйкес белгіленеді.
16. Қайта тексеру шеңберінде бағалауға уәкілетті органдарға құпиялық белгісі, сондай-ақ "Қызмет бабында пайдалану үшін" деген таңбасы бар құжаттарды қоспағанда, қажеттілік жағдайда растайтын құжаттардың электрондық көшірмелерін сұратады.
§ 2-параграф. Есептік ақпараттың нақтылығы
17. Бағаланатын мемлекеттік орган операциялық бағалауға уәкілетті органдарға дұрыс емес есептік ақпарат ұсынған жағдайда, осы бағыты бойынша мемлекеттік органның қорытынды бағасынан айыппұл балл шегеріледі.
18. Қайта тексеру барысында шындыққа сәйкес келмейтін деректер анықталған есептік ақпарат дұрыс емес деп танылады.
19. Аталған дұрыс емес деректер осы Әдістеменің 1-қосымшасындағы нысан бойынша бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік ақпаратындағы мәліметтерді қайта тексеру қорытындысы бойынша салыстырып тексеру актісінде тіркеледі.
20. Мемлекеттік органның дұрыс емес есептік ақпаратты ұсынғаны үшін әрбір тіркелген дерекке бағыттың жалпы бағасынан 0,2 айыппұл балын шегеру көзделген.
Дұрыс емес ақпаратты ұсынғаны үшін мемлекеттік органның қорытынды бағасынан шегерілетін айыппұл балының сомасы 5 балдан аспайды.

21. Информация по выявленным фактам отражается в разделе "Выводы и рекомендации" заключения о результатах операционной оценки эффективности деятельности государственного органа по направлениям операционной оценки.
Глава 3. Операционная оценка по направлению "Качество оказания государственных услуг"
Параграф § 1. Общие положения
22. Операционная оценка качества оказания государственных услуг осуществляется по следующим критериям:
1) удовлетворенность услугополучателей качеством оказания государственных услуг;
2) обеспечение качества оказания государственных услуг;
3) автоматизация государственных услуг.
23. Критерии для операционной оценки качества оказания государственных услуг, предоставляемых центральными государственными органами, их ведомствами, территориальными подразделениями, территориальными подразделениями ведомств, подведомственными организациями и их филиалами (далее – центральные государственные органы), а также местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акиматов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов (далее – местные исполнительные органы) приведены в приложении 2 к настоящей Методике.
24. Операционная оценка качества оказания государственных услуг по критериям "Удовлетворенность услугополучателей качеством оказания государственных услуг" и "Обеспечение качества оказания государственных услуг" осуществляется Агентством, по критерию "Автоматизация государственных услуг" оценка качества оказания государственных услуг осуществляется Министерством.
25. Операционная оценка качества оказания государственных услуг проводится по государственным услугам, указанным в Реестре государственных услуг, утвержденном постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 сентября 2013 года № 983 (далее – Реестр).
26. Операционной оценке качества оказания государственных услуг подлежат услуги, предоставляемые центральными государственными и местными исполнительными органами.
Заключения о результатах операционной оценки качества оказания государственных услуг, предоставляемых центральными государственными органами, формируются по форме, согласно приложению 3 к настоящей Методике.
Заключения о результатах операционной оценки качества оказания государственных услуг, предоставляемых местными исполнительными органами, формируются по форме, согласно приложению 4 к настоящей Методике.
Заключения о результатах операционной оценки качества оказания государственных услуг по критерию "Автоматизация государственных услуг", предоставляются Министерством в Агентство по форме, согласно приложению 5 к настоящей Методике.

21. Анықталған деректер бойынша ақпарат мемлекеттік орган қызметінің тиімділігін операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытындысының "Қорытындылар мен ұсыныстар" бөлімінде көрсетіледі.
3-тарау. "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы" бағыты бойынша операциялық бағалау
§ 1-параграф. Жалпы ережелер.
22. Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасын операциялық бағалау мынадай өлшемдер бойынша жүргізіледі:
1) қызмет алушылардың мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасына қанағаттандырылуы;
2) мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын қамтамасыз ету;
3) мемлекеттік қызметтерді автоматтандыру.
23. Орталық мемлекеттік органдармен, олардың ведомстволарымен, ведомстволардың аумақтық бөлімшелерімен, ведомстволық бағынышты ұйымдармен және олардың филиалдарымен (бұдан әрі - орталық мемлекеттік органдар), сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың, қаладағы аудан әкімдерінің, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтардың жергілікті атқарушы органдарымен (бұдан әрі - жергілікті атқарушы органдар) ұсынылатын мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын операциялық бағалау критерийлері осы Әдістеменің 2-қосымшаға сәйкес көрсетілген.
24. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сапасын бағалау "Қызмет алушылардың мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасына қанағаттандырылуы" және "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын қамтамасыз ету" өлшемдері бойынша Агенттікпен жүргізіледі, "Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыру" өлшемі бойынша Министрлікпен жүргізіледі.
25. Мемлекеттiк қызметтерді көрсетудің сапасын операциялық бағалау Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 18 қыркүйектегі № 983 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік қызметтердің тізілімінде (бұдан әрі - Тізілім) көрсетілген мемлекеттік қызметтер бойынша жүргізіледі.
26. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сапасын операциялық бағалауға орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдармен көрсетілетін қызметтер жатады.
Орталық мемлекеттік органдармен ұсынылатын мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасын операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытындылар осы Әдістеменің 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады.
Жергілікті атқарушы органдармен ұсынылатын мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасын операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытындылар осы Әдістеменің 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады.
"Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыру" өлшемі бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасын операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытындылар Министрлікпен Агенттікке осы Әдістеменің 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады.

27. Информация для проведения операционной оценки качества оказания государственных услуг Агентства, Генеральной прокуратуры и Департамента по обеспечению судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан) (далее – аппарат Верховного Суда) предоставляется Агентством, Генеральной прокуратурой и аппаратом Верховного Суда на бумажных и электронных носителях согласно Графику в Администрацию Президента Республики Казахстан.
Информация для проведения операционной оценки качества оказания государственных услуг, оказываемых Министерством по критерию "Автоматизация государственных услуг", предоставляется Министерством на бумажных и электронных носителях согласно Графику в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан.
Параграф § 2. Операционная оценка по критерию "Удовлетворенность услугополучателей качеством оказания государственных услуг"
28. По критерию "Удовлетворенность услугополучателей качеством оказания государственных услуг" оценивается уровень удовлетворенности населения качеством предоставляемых государственных услуг на основании результатов общественного мониторинга качества оказания государственных услуг с учетом поступивших обоснованных жалоб на качество оказания государственных услуг.
29. Операционная оценка по критерию "Удовлетворенность услугополучателей качеством оказания государственных услуг" проводится по показателям "Уровень удовлетворенности качеством оказания государственных услуг" и "Обжалование качества оказания государственных услуг".
30. Операционная оценка рассчитывается по следующей формуле:
1) по центральным государственным органам:
2) по местным исполнительным органам:
где:
K1 – операционная оценка центрального государственного органа по данному критерию;
M1 – операционная оценка местного исполнительного органа по данному критерию;
Р1 – значение показателя "Уровень удовлетворенности качеством оказания государственных услуг";
Р2 – значение показателя "Обжалование качества оказания государственных услуг".
31. Операционная оценка по показателю "Уровень удовлетворенности качеством оказания государственных услуг" проводится на основе информации, полученной по результатам общественного мониторинга качества оказания государственных услуг.
Информация, полученная по результатам общественного мониторинга качества оказания государственных услуг, должна содержать показатели уровня удовлетворенности услугополучателей в разрезе оцениваемого государственного органа и оказанных через НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация).

27. Агенттіктің, Бас Прокуратураның және Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппараты) (бұдан әрі - Жоғарғы Сот аппараты) мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасын операциялық бағалауды жүргізуге арналған ақпарат Агенттікпен, Бас Прокуратурамен және Жоғарсы Сот аппаратымен қағаз және электрондық тасығыштарда Кестеге сәйкес Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсынылады.
Министрліктің "Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыру" өлшемі бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасын операциялық бағалауды жүргізуге арналған ақпарат Министрлікпен қағаз және электрондық тасығыштарда Кестеге сәйкес Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне ұсынылады.
§ 2-параграф. "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасына қанағаттандырылуы" өлшемі бойынша операциялық бағалау
28. "Қызмет алушылардың мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасына қанағаттандырылуы" өлшемі бойынша мемлекеттiк қызметтер көрсету сапасына қоғамдық мониторингілеу нәтижелері негізінде халықтың ұсынылатын мемлекеттік қызметтердің сапасына қанағаттандырылу деңгейі мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына түскен дәлелді арыздарды ескере отырып, халыққа мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын қанағаттандырылуы деңгейі бағаланады.
29. "Қызмет алушылардың мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасына қанағаттандырылуы" өлшемі бойынша операциялық бағалау "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасына қанағаттандырылу деңгейі" және "Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына шағымдану" көрсеткіштері бойынша жүргізіледі.
30. Бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
1) орталық мемлекеттік органдар бойынша:
2) жергілікті атқарушы органдар бойынша:
мұнда:
К1 - бұл өлшемі бойынша орталық мемлекеттік органның операциялық бағалауы;
M1 - бұл өлшемі бойынша жергілікті атқарушы органның операциялық бағалауы;
Р1 - "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасына қанағаттандырылу деңгейі" көрсеткішінің мәні;
Р2 - "Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына шағымдану" көрсеткішінің мәні.
31. "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасына қанағаттандырылуының деңгейі" өлшемі бойынша операциялық бағалау Агенттіктің мемлекеттік әлеуметтік тапсырысы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасына жүргізілетін қоғамдық мониторингі қорытындылары бойынша алынған ақпараттың негізінде жүргізіледі.
Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасына қоғамдық мониторингі қорытындылары бойынша алынған ақпаратта бағаланатын мемлекеттік орган кескінінде және "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорация" КЕАҚ (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация) арқылы көрсетілген қызмет алушылардың қанағаттандырылуы деңгейін көрсеткіштерімен қамтамасыз ету қажет.

32. Операционная оценка по показателю "Уровень удовлетворенности качеством оказания государственных услуг" рассчитывается по центральным государственным и местным исполнительным органам по следующей формуле:
где:
P1 – операционная оценка центрального государственного или местного исполнительного органа по данному показателю;
n – количество видов государственных услуг, подлежащих оценке по данному показателю;
Un – балл, присваиваемый государственной услуге в зависимости от уровня удовлетворенности услугополучателей качеством оказания государственной услуги согласно приложению 6 к настоящей Методике.
В случае отсутствия видов государственных услуг оцениваемого государственного органа в общественном мониторинге качества оказания государственных услуг, государственному органу по данному показателю выставляется среднее значение результатов государственных органов, услуги которых подверглись общественному мониторингу качества оказания государственных услуг.
Среднее значение результатов государственных органов, услуги которых подверглись общественному мониторингу качества оказания государственных услуг, определяется путем вычисления среднего арифметического значения результатов государственных органов по показателю "Уровень удовлетворенности качеством оказания государственных услуг".
33. Операционная оценка по показателю "Обжалование качества оказания государственных услуг" осуществляется на основе информации, представляемой центральными государственными и местными исполнительными органами в Агентство в рамках государственного контроля.
34. Операционная оценка по показателю "Обжалование качества оказания государственных услуг" рассчитывается по следующей формуле:
где:
P2 – операционная оценка центрального государственного или местного исполнительного органа по данному показателю;
K – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (для центральных государственных органов коэффициент равен 10, для местных исполнительных органов – 10);
i – количество поступивших в Агентство и центральный государственный орган (местный исполнительный орган) обоснованных жалоб на качество оказания государственных услуг, предоставленных государственным органом (подведомственной организацией);
b1 – общее количество государственных услуг, оказанных государственным органом (подведомственной организацией);
10 000 – коэффициент для определения среднего значения жалоб на 10 000 оказанных услуг.
При операционной оценке учитываются жалобы на действия работников центральных государственных и местных исполнительных органов, оказывающих государственные услуги, материально-техническое и иное обеспечение процессов предоставления государственных услуг, в том числе поступившие через Государственную корпорацию; посредством веб-портала "электронного правительства", а также сведения из автоматизированной информационной системы "Единый учет обращений" по жалобам на качество оказания государственных услуг, представленные Комитетом.
Если полученный результат по показателю составил значение со знаком минус, операционная оценка государственного органа по данному показателю составит 0 баллов.
Параграф § 3. Операционная оценка по критерию "Обеспечение качества оказания государственных услуг"

32. "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасына қанағаттандырылуының деңгейі" өлшемі бойынша орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың операциялық бағалауы мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
P1 - бұл өлшемі бойынша орталық мемлекеттік немесе жергілікті атқарушы органның операциялық бағалауы;
n - осы өлшем бойынша бағалауға жататын мемлекеттік көрсетілетін қызметтер түрлерінің саны;
Un - мемлекеттік қызметке қызмет алушылардың осы Әдістеменің 6-қосымшасына сәйкес мемлекеттік қызметті көрсету сапасына қанағаттандырылу деңгейіне байланысты берілетін балл.
Бағаланатын мемлекеттік органның мемлекеттік қызметтер түрлері мемлекеттік қызметтер көрсету сапасының қоғамдық мониторингінде болмаған жағдайда, мемлекеттік органға осы көрсеткіш бойынша қызметтері қоғамдық мониторингке ұшыраған мемлекеттік органдар нәтижелерінің орташа мәні қойылады.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасына қоғамдық мониторингке ұшыраған мемлекеттік органдар қызметтері бойынша нәтижелерінің орташа мәні "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасына қанағаттандырылу деңгейі" көрсеткіші бойынша мемлекеттік органдары қорытындысының орташа арифметикалық мәнін шегеру арқылы анықталады.
33. "Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына шағымдану" көрсеткіші бойынша операциялық бағалау мемлекеттік бақылау шеңберінде Агенттікке орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар ұсынылатын ақпарат негізінде жүзеге асырылады.
34. "Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына шағымдану" көрсеткіші бойынша операциялық бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
Р2 - бұл өлшемі бойынша орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органның операциялық бағалауы;
k - алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіруге арналған коэффициент (осы өлшем бойынша орталық мемлекеттік органдардың коэффициенті 10-ға, жергілікті атқарушы органдар үшін - 10-ға тең);
i - мемлекеттік органмен (ведомстволық бағынысты ұйыммен) ұсынылған мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына Агенттікке және орталық мемлекеттік органға (жергілікті атқарушы органға) түскен дәлелді шағымдардың саны;
b1 - мемлекеттік органмен (ведомстволық бағынысты ұйыммен) көрсетілген мемлекеттік қызметтердің жалпы саны;
10 000 - көрсетілген 10 000 қызмет көрсетуде шағымдардың орташа мәнін анықтауға арналған коэффициент.
Операциялық бағалау кезінде орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік қызметтерді көрсететін қызметкерлерінің іс-қимылына, мемлекеттік қызметтерді ұсыну процестерінің материалдық-техникалық және өзге қамтылуына, оның ішінде Мемлекеттік корпорация арқылы келіп түскен шағымдарына; "электрондық үкімет" порталы арқылы; сондай-ақ Комитеттен есептік кезеңде алынған мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасына шағымдар бойынша "Бірыңғай шағымдарды есепке алу" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің мәліметтері ескеріледі.
Егер осы көрсеткіш бойынша алынған нәтиже теріс белгісі бар мәнді құраса, мемлекеттік органға операциялық бағалау осы көрсеткіш бойынша 0 балл бағасы қойылады.
§ 3-параграф. "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын қамтамасыз ету" өлшемі бойынша операциялық бағалау

35. По критерию "Обеспечение качества оказания государственных услуг" оценивается эффективность принимаемых государственным органом мер по обеспечению своевременности оказания государственных услуг и соблюдению требований законодательства в сфере оказания государственных услуг.
36. Операционная оценка по критерию "Обеспечение качества оказания государственных услуг" проводится по показателям "Соблюдение сроков оказания государственных услуг", "Необоснованные отказы в оказании государственных услуг", "Оказание государственных услуг при неполном пакете документов" и "Истребование документов, не предусмотренных стандартом государственной услуги".
37. Операционная оценка по критерию "Обеспечение качества оказания государственных услуг" осуществляется на основе информации, представляемой государственными органами в Агентство в рамках государственного контроля.
38. При выявленных расхождениях о допущенных нарушениях законодательства в сфере оказания государственных услуг по данному критерию между предоставленными данными оцениваемых государственных органов и результатами проверок, источником информации в первую очередь используются:
в случае проведения в оцениваемом государственном органе контрольных мероприятий по соблюдению законодательства в сфере оказания государственных услуг – результаты проверок;
в случае отсутствия проведенных контрольных мероприятий в оцениваемом государственном органе – сведения оцениваемого государственного органа о нарушениях законодательства в сфере оказания государственных услуг, выявленных по итогам внутреннего государственного контроля за качеством оказания государственных услуг.
39. При расчете операционной оценки по критерию "Обеспечение качества оказания государственных услуг" не учитываются статистические данные по видам государственных услуг, которые в соответствии с утвержденными стандартами государственных услуг оказываются в течение одного рабочего дня.
40. Операционная оценка рассчитывается по следующей формуле:
1) по центральным государственным органам:
2) по местным исполнительным органам:
где:
K2 – операционная оценка центрального государственного органа по данному критерию;
M2 – операционная оценка местного исполнительного органа по данному критерию;
T1 – значение показателя "Соблюдение сроков оказания государственных услуг";
T2 – значение показателя "Необоснованные отказы в оказании государственных услуг";
T3 – значение показателя "Оказание государственных услуг при неполном пакете документов";
T4 – значение показателя "Истребование документов, не предусмотренных стандартом государственной услуги".

35. "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын қамтамасыз ету" өлшемі мемлекеттік қызметтерді көрсетуді уақытылы қамтамасыз ету және мемлекеттік органмен мемлекеттік қызметтерді көрсету саласында заңнама талаптарын сақтау бойынша қабылданып жатқан шаралар тиімділігі бағаланады.
36. "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын қамтамасыз ету" өлшемі бойынша операциялық бағалау "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу мерзімдерін сақтау", "Мемлекеттік қызметтерді көрсетуден негізсіз бас тарту", "Құжаттардың толық емес жиынтығымен мемлекеттік қызметтерді көрсету" және "Мемлекеттік қызметтер стандартымен ескерілмеген құжаттарды талап ету" көрсеткіштері бойынша жүргізіледі.
37. "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын қамтамасыз ету" өлшемі бойынша операциялық бағалау мемлекеттік органдармен Агенттікке мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасына мемлекеттік бақылау шеңберінде жүзеге асырылады.
38. Аталған өлшем бойынша мемлекеттік қызметтердің көрсетілу мерзімінде болған бұзушылықтар туралы айқындалған қарама-қайшылықтар кезінде бағаланатын мемлекеттік органдармен ұсынылған деректер және тексеру нәтижелері арасында ең алдымен:
бағаланатын мемлекеттік органда мемлекеттік қызметтерді көрсету саласында заңнаманы сақтау бойынша бақылау шараларын өткізген жағдайда - тексеру нәтижелері;
бағаланатын мемлекеттік органда өткізілген бақылау шаралары болмаған жағдайда - мемлекеттік көрсетілетін қызметтер саласындағы заңнаманың бұзылуы туралы мемлекеттік органның мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын ішкі мемлекеттік бақылаудың қорытындылары бойынша анықталған мәліметтері.
39. "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын қамтамасыз ету" өлшемі бойынша операциялық бағалау есептеу кезінде бекітілген мемлекеттік қызметтердің стандарттарына сәйкес бір жұмыс күні ішінде көрсетілетін мемлекеттік қызметкерлер түрлері бойынша статистикалық ақпарат ескерілмейді.
40. Операциялық бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
1) орталық мемлекеттік органдар бойынша:
2) жергілікті атқарылу органдар бойынша:
мұнда:
K2 - бұл өлшемі бойынша орталық мемлекеттік органның операциялық бағалауы;
M2 - бұл өлшемі бойынша жергілікті атқарушы органның операциялық бағалауы;
T1 - "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу мерзімдерін сақтау" көрсеткішінің мәні;
Т2 - "Мемлекеттік қызметтерді көрсетуден негізсіз бас тарту" көрсеткішінің мәні;
T3 - "Құжаттардың толық емес жиынтығымен мемлекеттік қызметтерді көрсету" көрсеткішінің мәні;
T4 - "Мемлекеттік қызметтер стандартымен ескерілмеген құжаттарды талап ету" көрсеткішінің мәні.

41. Министерством в Агентство ежегодно до 15 февраля года, следующего за оцениваемым, предоставляется информация о количестве нарушений сроков оказания государственных услуг из ИС "Мониторинг" в разрезе государственных услуг и государственных органов.
42. При операционной оценке учитываются данные по государственным услугам, подключенным к ИС "Мониторинг" и данные, представленные государственными органами по государственным услугам, не подключенным к ИС "Мониторинг", а также результаты проверок по соблюдению законодательства Республики Казахстан в сфере оказания государственных услуг в оцениваемых государственных органах.
При выявленных расхождениях о допущенных нарушениях сроков оказания государственных услуг по данному показателю между предоставленными данными оцениваемых государственных органов, полученной информации из ИС "Мониторинг" и результатов проверок источником информации о количестве нарушений сроков используется следующее:
в случае проведения в оцениваемом государственном органе контрольных мероприятий по соблюдению законодательства в сфере оказания государственных услуг – результаты проверок;
в случае отсутствия проведенных контрольных мероприятий в оцениваемом государственном органе – сведения из ИС "Мониторинг" о допущенных нарушениях сроков оказания государственных услуг.
В случае сбоя информационной системы по техническим причинам, подтвержденного соответствующим документом уполномоченного органа в сфере информатизации, государственные услуги, оказанные в этот период с нарушением установленных сроков, не учитываются при расчете по данному критерию.
43. Операционная оценка рассчитывается по следующей формуле:
где:
Т1 – операционная оценка центрального государственного или местного исполнительного органа по данному показателю;
K – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (для центральных государственных органов коэффициент равен 26, для местных исполнительных органов – 30);
A – количество государственных услуг, оказанных государственным органом (подведомственной организацией) с нарушением установленных сроков (с учетом государственных услуг, оказываемых в электронном формате);
B – общее количество государственных услуг, оказанных государственным органом (подведомственной организацией) (с учетом государственных услуг, оказываемых в электронном формате);
10 000 – коэффициент для определения среднего значения нарушений сроков на 10 000 оказанных услуг.
Если полученный результат по показателю составил значение со знаком минус, то операционная оценка государственного органа по данному показателю составляет 0 баллов.

41. Министрлік Агенттікке жыл сайын бағаланатын жылдың кейінгі 15 ақпанына дейін "Мониторинг" АЖ мемлекеттік қызметтерді көрсетудің мерзімдері бұзушылықтарының саны туралы мемлекеттік қызметтер және мемлекеттік органдардың кесінінде ақпарат ұсынады.
42. "Мониторинг" АЖ-не қосылған мемлекеттік көрсетілетін қызметтер бойынша мәліметтер және "Мониторинг" АЖ-не қосылмаған мемлекеттік көрсетілетін қызметтер бойынша мемлекеттік органдармен ұсынылған мәліметтер, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының сақталуы бойынша бағаланатын мемлекеттік органдарда жүргізілген тексеріс қорытындылары операциялық бағалау кезінде ескеріледі.
Аталған өлшем бойынша мемлекеттік қызметтердің көрсетілу мерзімінде болған бұзушылықтар туралы айқындалған қарама-қайшылықтар кезінде бағаланатын мемлекеттік органдармен ұсынылған деректер, "Мониторинг" АЖ-дан алынған ақпарат және тексеру нәтижелері ақпараттың дереккөзі келесі қолданылады:
бағаланатын мемлекеттік органда мемлекеттік қызметтерді көрсету саласында заңнаманы сақтау бойынша бақылау шараларын өткізген жағдайда - тексеру нәтижелері;
бағаланатын мемлекеттік органда өткізілген бақылау шаралары болмаған жағдайда - "Мониторинг" АЖ-дан алынған мемлекеттік қызметтерді көрсетуде мерзімінің бұзылуы туралы мәліметтер.
Ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органның тиісті құжатымен расталған техникалық жағдайларға байланысты ақпараттық жүйе істен шыққан жағдайда осы кезеңде бекітілген мерзімдерді бұзуымен көрсетілген мемлекеттік қызмет көрсетулер осы өлшемді есептеу кезінде ескерілмейді.
43. Операциялық бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
Т1 - бұл өлшемі бойынша орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органның операциялық бағалауы;
k - алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіруге арналған коэффициент (осы өлшем бойынша орталық мемлекеттік органдардың коэффициенті 26-ға, жергілікті атқарушы органдардың коэффициенті - 30 тең);
a - мемлекеттік органның (ведомстволық бағынысты ұйымның) белгіленген мерзімдерді бұза отырып көрсеткен мемлекеттік қызмет көрсетулерінің саны (электрондық мемлекеттік қызметтерді есептегенде);
b - мемлекеттік органның (ведомстволық бағынысты ұйымның) көрсеткен мемлекеттік қызмет көрсетулерінің жалпы саны (электрондық мемлекеттік қызметтерді есептегенде);
10 000 - көрсетілген 10 000 қызмет көрсетуде мерзімдері бұзылуының орташа мәнін анықтауға арналған коэффициент.
Егер осы көрсеткіш бойынша алынған нәтиже теріс белгісі бар мәнді құраса, мемлекеттік органға осы көрсеткіш бойынша операциялық 0 балл операциялық бағалау қойылады.

44. Операционная оценка по показателю "Необоснованные отказы в оказании государственных услуг" рассчитывается по следующей формуле:
где:
T2 – операционная оценка центрального государственного или местного исполнительного органа по данному показателю;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (для центральных государственных органов коэффициент равен 8, для местных исполнительных органов – 10);
a – количество государственных услуг, при оказании которых государственный орган (подведомственная организация) отказал в случаях и по основаниям, неустановленным законами Республики Казахстан и стандартом государственной услуги;
b1 – общее количество государственных услуг, оказанных государственным органом (подведомственной организацией);
10 000 – коэффициент для определения среднего значения необоснованных отказов на 10 000 оказанных услуг.
Если полученный результат по показателю составил значение со знаком минус, то операционная оценка государственного органа по данному показателю составит 0 баллов.
45. Операционная оценка по показателю "Оказание государственных услуг при неполном пакете документов" рассчитывается по следующей формуле:
где:
T3 – операционная оценка центрального государственного или местного исполнительного органа по данному показателю;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (для центральных государственных органов коэффициент равен 8, для местных исполнительных органов – 10);
c – количество государственных услуг, оказанных государственным органом (подведомственной организацией) при неполном пакете документов согласно перечню, предусмотренному стандартом государственной услуги;
b1 – общее количество государственных услуг, оказанных государственным органом (подведомственной организацией);
10 000 – коэффициент для определения среднего значения нарушений при неполном пакете документов на 10 000 оказанных услуг.
Если полученный результат по показателю составил значение со знаком минус, то операционная оценка государственного органа по данному показателю составит 0 баллов.
46. Операционная оценка по показателю "Истребование документов, не предусмотренных стандартом государственной услуги" рассчитывается по следующей формуле:
где:
T4 – операционная оценка центрального государственного или местного исполнительного органа по данному показателю;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (для центральных государственных органов коэффициент равен 8, для местных исполнительных органов – 10);
e – количество государственных услуг, при оказании которых истребовались документы, не предусмотренные перечнем утвержденного стандартом государственной услуги;
b1 – общее количество государственных услуг, оказанных государственным органом (подведомственной организацией);

44. "Мемлекеттік қызметтерді көрсетуден негізсіз бас тарту" көрсеткіші бойынша операциялық бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
T2 - осы көрсеткіш бойынша орталық мемлекеттік немесе жергілікті атқарушы органның операциялық бағалы;
k - алынған нәтижелерді салмақтық мәнге келтіру коэффициенті (орталық мемлекеттік органдарға коэффициент 8-ге, жергілікті атқарушы органдарға коэффициент 10-ға тең);
а - мемлекеттік органның (ведомстволық бағынысты ұйымның) мемлекеттік қызметтерді Қазақстан Республикасының заңында және мемлекеттік көрсетілетін қызметінің стандартында белгіленбеген жағдайлар және негіздер бойынша көрсетуден бас тартудың саны;
b1 - мемлекеттік органмен (ведомстволық бағынысты ұйыммен) көрсетілген мемлекеттік қызметтердің жалпы саны;
10 000 - көрсетілген 10 000 қызмет көрсетуде негізсіз бас тартудың орташа мәнін анықтауға арналған коэффициент.
Егер осы көрсеткіш бойынша алынған нәтиже теріс белгісі бар мәнді құраса, мемлекеттік органға осы көрсеткіш бойынша 0 балл операциялық бағалауы қойылады.
45. "Құжаттардың толық емес жиынтығымен мемлекеттік қызметтерді көрсету" көрсеткіші бойынша операциялық бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
T3 - осы көрсеткіш бойынша орталық мемлекеттік немесе жергілікті атқарушы органның операциялық бағалауы;
k - алынған нәтижелерді салмақтық мәнге келтіру коэффициенті (орталық мемлекеттік органдарға коэффициент 8-ге, жергілікті атқарушы органдарға коэффициент 10-ға тең);
c - мемлекеттік органмен (ведомстволық бағынысты ұйыммен) мемлекеттік көрсетілетін стандартымен көзделген тізбесіне сәйкес құжаттардың толық емес жиынтығымен мемлекеттік қызметтерді көрсетудің саны;
b1 - мемлекеттік органмен (ведомстволық бағынысты ұйыммен) көрсетілген мемлекеттік қызметтердің жалпы саны;
10 000 - көрсетілген 10 000 қызмет көрсетуде құжаттардың толық емес жиынтығымен мемлекеттік қызметтерді көрсетудің орташа бұзушылық мәнін анықтауға арналған коэффициент;
Егер осы көрсеткіш бойынша алынған нәтиже теріс белгісі бар мәнді құраса, мемлекеттік органға осы көрсеткіш бойынша 0 балл операциялық бағалауы қойылады.
46. "Мемлекеттік қызметтер стандартымен ескерілмеген құжаттарды талап ету" көрсеткіші бойынша операциялық бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
T4 - осы көрсеткіш бойынша орталық мемлекеттік немесе жергілікті атқарушы органның операциялық бағалауы;
k - алынған нәтижелерді салмақтық мәнге келтіру коэффициенті (орталық мемлекеттік органдарға коэффициент 8-ге, жергілікті атқарушы органдарға коэффициент 10-ға тең);
e - бекітілген мемлекеттік қызметтер стандартымен ескерілмеген құжаттарды талап ету кезіндегі мемлекеттік қызметтер саны;
b1 - мемлекеттік органдармен (ведомстволық бағынысты ұйыммен) көрсетілген мемлекеттік қызметтердің жалпы саны;

10 000 – коэффициент для определения среднего значения нарушений с истребованием дополнительных документов на 10 000 оказанных услуг.
Если полученный результат по показателю составил значение со знаком минус, то операционная оценка государственного органа по данному показателю составит 0 баллов.
Параграф § 4. Операционная оценка по критерию "Автоматизация государственных услуг"
47. По критерию "Автоматизация государственных услуг" оценивается процедура преобразования административных процессов услугодателя для обеспечения оказания государственной услуги в электронной форме и эффективность работы центрального государственного органа по стимулированию населения к получению государственных услуг в электронной форме.
48. Операционная оценка по критерию "Автоматизация государственных услуг" проводится по показателям "Перевод государственных услуг в электронный формат", "Эффективность автоматизации государственных услуг", а также по стимулирующему показателю "Автоматизация государственных услуг в отчетном периоде".
49. Операционная оценка по критерию рассчитывается по следующей формуле:
где:
К3 – операционная оценка центрального государственного органа по данному критерию;
T – значение показателя "Перевод государственных услуг в электронный формат";
V – значение показателя "Эффективность автоматизации государственных услуг";
P – значение штрафного показателя "Длительность недоступности автоматизированных государственных услуг";
B – значение стимулирующего показателя "Автоматизация государственных услуг в отчетном периоде".
50. Операционная оценка по показателю "Перевод государственных услуг в электронный формат" проводится на основе анализа Реестра, действовавшего в оцениваемом периоде, и решений Межведомственной комиссии по центральным государственным органам.
51. Операционная оценка по показателю "Перевод государственных услуг в электронный формат" рассчитывается по следующей формуле:
где:
T – операционная оценка государственного органа по данному показателю;
с – количество видов государственных услуг, доступных через веб-портал "электронного правительства";
n – общее количество видов государственных услуг, за исключением услуг, не подлежащих к оказанию через веб-портал "электронного правительства";
m – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (по данному показателю коэффициент равен 10).
52. Показатель "Эффективность автоматизации государственных услуг" оценивает эффективность работы центрального государственного органа по стимулированию населения к получению государственных услуг в электронной форме. Оценка по показателю проводится путем анализа информации, предоставляемой Министерством и центральными государственными органами в Агентство в рамках государственного контроля.

10 000 - көрсетілген 10 000 қызмет көрсетуде қосымша құжаттарды талап етудің орташа мәнін анықтауға арналған коэффициент.
Егер осы көрсеткіш бойынша алынған нәтиже теріс белгісі бар мәнді құраса, мемлекеттік органға осы көрсеткіш бойынша 0 балл операциялық бағалауы қойылады.
§ 4-параграф. "Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыру" өлшемі бойынша операциялық бағалау
47. "Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыру" өлшемі бойынша электрондық нысанда мемлекеттік қызметті көрсетуді қамтамасыз ету үшін көрсетілетін қызметті берушінің әкімшілік үдерістерін қайта құру рәсімі және электрондық нысанда мемлекеттік қызметтерді алуға халықты ынталандыру жөніндегі орталық мемлекеттік орган жұмысының тиімділігі бағаланады.
48. "Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыру" өлшемі бойынша операциялық бағалау "Мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанға көшіру" және "Мемлекеттік қызметтерді автоматтандырудың тиімділігі" көрсеткіштері бойынша жүргізіледі.
49. Өлшемі бойынша операциялық бағалау келесі формула бойынша есептеледі:
мұнда:
К3 - осы өлшемшарт бойынша орталық мемлекеттік органды операциялық бағалау;
T - "Мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанға көшіру" көрсеткішінің мәні;
V - "Мемлекеттік қызметтерді автоматтандырудың тиімділігі" көрсеткішінің мәні;
P - "Автоматтандырылған мемлекеттік қызметтердің қолжетімділігінің ұзақтығы" айыппұл көрсеткішінің мәні;
B - "Есепті кезеңде мемлекеттік қызметтерді автоматтандыру" ынталандырушы көрсеткішінің мәні.
50. "Мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанға көшіру" көрсеткіші бойынша бағалау бағаланатын кезеңде қолданыста болған Тізілімді және Орталық мемлекеттік органдарда ведомствоаралық комиссияның шешімдерін талдау негізінде жүргізіледі.
51. "Мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанға көшіру" көрсеткіші бойынша операциялық бағалау келесі формула бойынша есептеледі:
мұнда:
T - осы көрсеткіш бойынша мемлекеттік органды бағалау;
с - "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы қолжетімді мемлекеттік қызметтер түрлерінің саны;
n - "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы көрсетуге жатпайтын қызметтерді қоспағанда, мемлекеттік қызметтер түрлерінің жалпы саны;
m - алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру үшін коэффициент (осы көрсеткіш бойынша коэффициент 10-ға тең).
52. "Мемлекеттік қызметтерді автоматтандырудың тиімділігі" көрсеткіші электрондық нысанда мемлекеттік қызметтерді алуға халықты ынталандыру бойынша орталық мемлекеттік орган жұмысының тиімділігін бағалайды. Көрсеткіш бойынша бағалау мемлекеттік бақылау шеңберінде Министрлікпен және орталық мемлекеттік органдармен Агенттікке ұсынатын ақпаратты талдау жолымен жүргізіледі.

53. Операционная оценка по показателю "Эффективность автоматизации государственных услуг" рассчитывается по следующей формуле:
где:
V – операционная оценка государственного органа по данному показателю;
d – объем государственных услуг, оказанных в электронной форме;
z – общий объем оказанных государственных услуг;
w – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (по данному показателю коэффициент равен 10).
54. Операционная оценка по стимулирующему показателю "Автоматизация государственных услуг в отчетном периоде" рассчитывается по следующей формуле:
где:
B – операционная оценка государственного органа по данному показателю;
c – количество государственных услуг, которые были переведены в электронный формат в течение отчетного периода;
w – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (по данному показателю коэффициент равен 1).
Максимальное балльное значение данного показателя составляет 5 баллов.
В случае перевода всех государственных услуг в электронный формат, то центральному государственному органу присваиваются максимальные 5 баллов.
55. Операционная оценка по штрафному показателю "Длительность недоступности автоматизированных государственных услуг" рассчитывается по следующей формуле:
где:
P – операционная оценка государственного органа по данному показателю;
t – длительность периода времени, в течение которого не были доступны государственные услуги оцениваемого государственного органа, оказываемые в электронном формате, измеряемая в часах;
w – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (по данному показателю коэффициент равен 0,2).
В случаях, когда государственные услуги были не доступны по вине другого государственного органа, то штрафной балл отнимается у государственного орган по чьей вине произошел простой.
Максимальное балльное значение данного показателя составляет 5 баллов.
Параграф § 5. Итоговая операционная оценка государственных органов по направлению "Качество оказания государственных услуг"
56. Итоговая операционная оценка государственных органов по направлению "Качество оказания государственных услуг" определяется путем сложения полученных результатов расчетов по всем критериям:
1) по центральным государственным органам:
2) по местным исполнительным органам:
где:
U – итоговая операционная оценка центрального государственного органа по качеству оказания государственных услуг;
T – итоговая операционная оценка местного исполнительного органа
по качеству оказанию государственных услуг;
К – критерии операционной оценки центрального государственного органа;
М – критерии операционной оценки местного исполнительного органа.

53. "Мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанға көшіру" көрсеткіші бойынша операциялық бағалау келесі формула бойынша есептеледі:
мұнда:
V - осы көрсеткіш бойынша мемлекеттік органды операциялық бағалау;
d - электрондық нысанда көрсетілген мемлекеттік қызметтердің көлемі;
z - көрсетілген мемлекеттік қызметтердің жалпы көлемі;
w - алынған нәтижелерді салмақтық мәнге келтіруге арналған коэффициент (осы көрсеткіш бойынша коэффициент 10 - ға тең);
54. "Есепті кезеңде мемлекеттік қызметтерді автоматтандыру" ынталандыру көрсеткіші бойынша операциялық бағалау келесі формула бойынша есептеледі:
мұнда:
B - осы көрсеткіш бойынша мемлекеттік органды операциялық бағалауы;
c - есепті кезең ішінде электрондық нұсқаға көшірілген мемлекеттік қызметтердің саны;
w - алынған нәтижелерді салмақтық мәнге келтіруге арналған коэффициент (осы көрсеткіш бойынша коэффициент 1-ге тең).
Осы көрсеткіштің ең жоғарғы балдық мәні 5 балды құрайды.
Егер барлық мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді электрондық нысанға көшірген жағдайда орталық мемлекеттік органға ең жоғары 5 балл қойылады.
55. "Автоматтандырылған мемлекеттік қызметтердің қолжетімділігінің ұзақтығы" айыппұл көрсеткіші бойынша операциялық бағалау келесі формула бойынша есептеледі:
мұнда:
P - осы көрсеткіш бойынша мемлекеттік органды операциялық бағалау;
t - бағаланатын мемлекеттік органның электрондық нысанда көрсетілетін, сағаттарда өлшенетін мемлекеттік қызметтері қолжетімді болмаған уақыт кезеңінің ұзақтығы;
w - алынған нәтижелерді салмақтық мәнге келтіруге арналған коэффициент (осы көрсеткіш бойынша коэффициент 0,2-ге тең).
Мемлекеттік қызметтер басқа мемлекеттік органның кінәсінен қол жетімсіз болған жағдайда, онда айыппұл балы бос тұрып қалуға кінәлі мемлекеттік органнан алынады.
Осы көрсеткіштің ең жоғарғы балдық мәні 5 балды құрайды.
§ 5-параграф. Мемлекеттік органдардың "Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасы" бағыты бойынша қорытынды операциялық бағалау
56. Мемлекеттік органдардың "Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасы" бағытының қорытынды операциялық бағалау барлық өлшемдер бойынша алынған нәтижелерді қосу арқылы анықталады:
1) орталық мемлекеттік органдар бойынша:
2) жергілікті атқарушы органдар бойынша:
мұнда:
U - мемлекеттік қызметтер көрсету бойынша орталық мемлекеттік органның қорытынды операциялық бағалау;
T - мемлекеттік қызметтер көрсету бойынша жергілікті атқарушы органның қорытынды операциялық бағалау;
К - орталық мемлекеттік органның операциялық бағалау өлшемдері;
М - жергілікті атқарушы органның операциялық бағалау өлшемдері.

Глава 4. Операционная оценка по направлению "Открытость государственного органа"
Параграф § 1. Общие положения
57. Операционная оценка эффективности по направлению "Открытость государственного органа" осуществляется по следующим критериям:
1) открытые данные;
2) открытый бюджет;
3) открытые нормативные правовые акты;
4) открытый диалог;
5) открытость подведомственных организаций.
58. Баллы выставляются по критериям для операционной оценки эффективности деятельности центрального государственного или местного исполнительного органа по направлению "Открытость государственного органа" по форме, согласно приложению 7 к настоящей Методике.
59. Заключения о результатах операционной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов по направлению "Открытость государственного органа" формируются по форме, согласно приложению 8 к настоящей Методике.
Параграф § 2. Операционная оценка по критерию "Открытые данные"
60. Операционная оценка по критерию "Открытые данные" направлена на стимулирование оцениваемых государственных органов к публикации наборов открытых данных в рамках утвержденных ими Перечней и по запросам пользователей информации, а также к анализу потребностей в открытых данных среди ИТ-сообщества, предпринимательских, академических и исследовательских организаций, а также представителей средств массовой информации и некоммерческих организаций.
61. Операционная оценка по критерию "Открытые данные" осуществляется на основании результатов анализа отчетных данных центральных государственных и местных исполнительных органов согласно таблице 1 приложения 9 к настоящей Методике.
62. Операционная оценка центральных государственных органов и местных исполнительных органов по критерию "Открытые данные" определяется путем суммирования баллов по языковым версиям, указанным в таблице 1 приложения 10 к настоящей Методике.
В случае отсутствия запросов на опубликование дополнительных наборов данных и реализации в совокупности мероприятий, направленных на выявление потребностей населения в открытых данных, указанных в пункте 3 таблицы 1 приложения 9 к настоящей Методике, по индикатору "Количество дополнительно опубликованных наборов открытых данных на основании запросов" присваивается максимальный балл.
63. Максимальное значение по критерию "Открытые данные" составляет 25 баллов в соответствии с приложением 7 к настоящей Методике.
Параграф § 3. Операционная оценка по критерию "Открытый бюджет"
64. Операционная оценка по критерию "Открытый бюджет" направлена на стимулирование оцениваемых государственных органов к публикации бюджетной информации и эффективной работе с поступающими комментариями и предложениями.

4-тарау. "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша операциялық бағалау
§ 1-параграф. Жалпы ережелер
57. "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша операциялық бағалау келесі көрсеткіштер бойынша жүзеге асырылады:
1) ашық деректер;
2) ашық бюджет;
3) ашық нормативтік құқықтық актілер;
4) ашық диалог;
5) ведомстволық бағынысты ұйымдардың ашықтығы.
58. Балл осы Әдістеменің 7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар қызметінің тиімділігіне операциялық бағалау беру үшін өлшемдері бойынша қойылады.
59. Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарының "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша қызметінің тиімділігін операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытындыларды осы Әдістеменің 8-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қалыптастырады.
§ 2-параграф. "Ашық деректер" өлшемі бойынша операциялық бағалау
60. "Ашық деректер" өлшемі бойынша операциялық бағалау бағаланатын мемлекеттік органдарды бекітілген Тізбелер шеңберінде және ақпараттың пайдаланушылардың сұрау салулары бойынша ашық деректер жиынтықтарын жариялауға, сондай-ақ АТ-қоғамдастықтар, кәсіпкерлік, академиялық және зерттеу ұйымдары, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдары мен коммерциялық емес ұйымдар арасында ашық деректерде қажеттілікті талдауға ынталандыруға бағытталған.
61. "Ашық деректер" өлшемі бойынша операциялық бағалау осы Әдістемеге 9-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың есептік деректерін талдау нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.
62. Орталық мемлекеттік органдардың және жергілікті атқарушы органдардың "Ашық деректер" өлшем бойынша операциялық бағалау осы Әдістемеге 10-қосымшаның 1-кестесінде көрсетілген тілдік нұсқалар бойынша балдарды қосу арқылы анықталады.
Осы Әдістемеге 9-қосымшаның 1-кестесінің 3-тармағында көрсетілген ашық деректерге халықтың қажеттілігін анықтауға бағытталған іс-шаралардың жиынтығы іске асырылған және қосымша деректер жиынтығын жариялауға сұраныс болмаған жағдайда "Сұраулар негізінде қосымша жарияланған ашық деректер жиынтықтарының саны" индикаторы бойынша ең жоғары балл беріледі.
63. "Ашық деректер" өлшемі бойынша ең жоғары мән осы Әдістемеге 7-қосымшаға сәйкес 25 балды құрайды.
§ 3-параграф. "Ашық бюджет" өлшемі бойынша операциялық бағалау
64. "Ашық бюджет" өлшемі бойынша операциялық бағалау бағаланатын мемлекеттік органдарды бюджет ақпаратын жариялауға және келіп түсетін пікірлер мен ұсыныстармен тиімді жұмыс жасауға ынталандыруға бағытталған.

65. Операционная оценка центральных государственных органов по данному критерию осуществляется на основании результатов анализа отчетных данных центральных государственных органов согласно таблице 2 приложения 9 к настоящей Методике.
66. Операционная оценка местных исполнительных органов по данному критерию осуществляется на основании результатов анализа отчетных данных местных исполнительных органов согласно таблице 3 приложения 9 к настоящей Методике.
67. Балльная операционная оценка центральных государственных органов по критерию "Открытый бюджет" определяется путем суммирования баллов по языковым версиям, указанным в таблице 2 приложения 10 к настоящей Методике.
68. Балльная операционная оценка местных исполнительных органов по критерию "Открытый бюджет" определяется путем суммирования баллов по языковым версиям, указанным в таблице 3 приложения 10 к настоящей Методике.
В случае отсутствия оповещений о начале публичного обсуждения проектов бюджетных программ или отчетов о реализации бюджетных программ, по таким бюджетным программам (отчетам о реализации бюджетных программ) за индикаторы 3 и 9 таблицы 2 и индикаторы 1 и 5 таблицы 3 приложения 10 к настоящей Методике присваивается 0 баллов.
В случае если информация по бюджету государственного органа является секретной или имеет гриф "Для служебного пользования", присваивается средний балл полученных оценок всех государственных органов по тем индикаторам, по которым государственный орган не оценивается.
В случае не проведения государственного аудита и финансового контроля в отчетном периоде, государственному органу присваивается максимальный балл по индикатору 4 таблицы 2 и индикатору 2 таблицы 3 приложения 10 к настоящей Методике.
69. Максимальное значение по критерию "Открытый бюджет" составляет 25 баллов в соответствии с приложением 7 к настоящей Методике.
Параграф § 4. Операционная оценка по критерию "Открытые нормативные правовые акты"
70. Операционная оценка по критерию "Открытые нормативные правовые акты" направлена на стимулирование оцениваемых государственных органов к публикации проектов нормативно-правовых актов и концепций законопроектов, а также эффективной работе с поступающими комментариями и предложениями.
71. Операционная оценка центральных государственных и местных исполнительных органов осуществляется на основании результатов анализа отчетных данных государственных органов "Открытые нормативно-правовые акты" согласно таблице 4 приложения 9 к настоящей Методике.
72. Балльная операционная оценка центральных государственных органов по критерию "Открытые нормативные правовые акты" определяется путем суммирования баллов по языковым версиям, указанным в таблице 4 приложения 10 к настоящей Методике.

65. Орталық мемлекеттік органдарды операциялық бағалау осы Әдістемеге 9-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес орталық мемлекеттік органдардың есептік деректерін талдау нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.
66. Жергілікті атқарушы органдарды операциялық бағалау осы Әдістемеге 9-қосымшаның 3-кестесіне сәйкес жергілікті мемлекеттік органдардың есептік деректерін талдау нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.
67. Орталық мемлекеттік органдарды "Ашық бюджет" өлшемі бойынша балдық операциялық бағалау осы Әдістемеге 10-қосымшаның 2-кестесінде көрсетілген тілдік нұсқалар бойынша балдарды қосу арқылы анықталады.
68. Жергілікті атқарушы органдарды "Ашық бюджет" өлшемі бойынша балдық операциялық бағалау осы Әдістемеге 10-қосымшаның 3-кестесінде көрсетілген тілдік нұсқалар бойынша балдарды қосу арқылы анықталады.
Осы Әдістемеге 10-қосымшаның 2-кестесінің 3 және 9-индикаторлары мен 3-кестесінің 1 және 5-индикаторлары үшін осындай бюджеттік бағдарламалар (бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есептер) бойынша бюджеттік бағдарламалар жобаларын немесе бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есептерді жария талқылаудың басталғаны туралы хабарламалар болмаған жағдайда 0 балл беріледі.
Егер мемлекеттік органның бюджеті бойынша ақпарат құпия болып табылса немесе "Қызмет бабында пайдалану үшін" белгісі болса, мемлекеттік орган бағаланатын индикаторлар бойынша барлық мемлекеттік органдардың алған бағаларының орташа балы беріледі.
Есепті кезеңде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізілмеген жағдайда мемлекеттік органға осы Әдістемеге 10-қосымшаның 2-кестесінің 4-индикаторы және 3-кестесінің 2-индикаторы бойынша ең жоғары балл беріледі
69. "Ашық бюджет" өлшемі бойынша ең жоғары мән осы Әдістемеге 7-қосымшаға сәйкес 25 балды құрайды.
§ 4-параграф. "Ашық нормативтік құқықтық актілер" өлшемі бойынша операциялық бағалау
70. "Ашық нормативтік құқықтық актілер" өлшемі бойынша операциялық бағалау бағаланатын мемлекеттік органдарды нормативтік-құқықтық актілер жобаларын және заң жобаларының тұжырымдамаларын жариялауға, сондай-ақ келіп түсетін пікірлермен және ұсыныстармен тиімді жұмыс жасауға ынталандыруға бағытталады.
71. Операциялық бағалау осы Әдістемеге 9-қосымшаның 4-кестесіне сәйкес мемлекеттік органдардың "Ашық нормативтік құқықтық актілер" талдау нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.
72. Орталық мемлекеттік органдардың және жергілікті атқарушы органдардың "Ашық нормативтік-құқықтық актілер" өлшемі бойынша балдық операциялық бағалауы осы Әдістемеге 10-қосымшаның 4-кестесінде көрсетілген тілдік нұсқалар бойынша балдарды қосу арқылы анықталады.

73. Балльная операционная оценка местных исполнительных органов по критерию "Открытые нормативные правовые акты" определяется путем суммирования баллов по языковым версиям, указанным в таблице 5 приложения 10 к настоящей Методике.
В случае отсутствия по плану разработки законопроектов и/или нормативных правовых актов, а также отсутствия предложений и комментариев пользователей, государственному органу присваивается максимальный балл весового значения соответствующего индикатора.
При этом, в случае отсутствия оповещения о размещении проектов нормативных правовых актов, баллы за индикаторы 1 и 2 таблицы 4 и индикатор 1 таблицы 5 приложения 10 к настоящей Методике обнуляются.
74. Максимальное значение по критерию "Открытые нормативные правовые акты" составляет 25 баллов в соответствии с приложением 7 к настоящей Методике.
Параграф § 5. Операционная оценка по критерию "Открытый диалог"
75. Операционная оценка по критерию "Открытый диалог" направлена на стимулирование оцениваемых государственных органов к эффективному взаимодействию с физическими и юридическими лицами посредством блог-платформы первых руководителей государственных органов и анализу общественного мнения касательно деятельности государственного органа в курируемых сферах.
76. Операционная оценка центральных государственных и местных исполнительных органов осуществляется на основании результатов анализа отчетных данных государственных органов согласно таблице 5 приложения 9 к настоящей Методике.
77. Балльная операционная оценка по критерию "Открытый диалог" определяется путем суммирования баллов по языковым версиям, указанным в таблице 5 приложения 10 к настоящей Методике.
Расчет по индикатору 2 таблицы 6 приложения 10 к настоящей Методике производится путем определения доли от общего количества индикаторов.
78. Максимальное значение по критерию "Открытый диалог" составляет 25 баллов в соответствии с приложением 7 к настоящей Методике.
Параграф § 6. Операционная оценка по критерию "Открытость подведомственных организаций"
79. Операционная оценка по критерию "Открытость подведомственных организаций" направлена на стимулирование оцениваемых центральных государственных и местных исполнительных органов к эффективному взаимодействию с подведомственными организациями в целях обеспечения их открытости.
80. Операционная оценка центральных государственных и местных исполнительных органов осуществляется на основании результатов анализа отчетных данных государственных органов согласно таблице 6 приложения 9 к настоящей Методике.

73. Жергілікті атқарушы органдардың "Ашық нормативтік-құқықтық актілер" өлшемі бойынша балдық бағалауы осы Әдістемеге 10-қосымшаның 5-кестесінде көрсетілген тілдік нұсқалар бойынша балдарды қосу арқылы анықталады.
Заң жобаларын және/немесе нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу жоспары бойынша болмаған, сондай-ақ пайдаланушылардың ұсыныстары мен түсініктемелері болмаған жағдайда мемлекеттік органға тиісті индикатордың салмақты мәнінің ең жоғары балл беріледі.
Бұл ретте, нормативтік құқықтық актілердің жобаларын орналастыру туралы хабардар ету болмаған жағдайда, осы Әдістемеге 10-қосымшаның 4-кестесінің 1 және 2-индикаторлары және 5-кестесінің 1-индикаторы бойынша балдар нөлге теңестіріледі.
74. "Ашық нормативтік-құқықтық актілер" өлшемі бойынша ең жоғары мән осы Әдістемеге 7-қосымшаға сәйкес 25 балды құрайды.
§ 5-параграф. "Ашық диалог" өлшемі бойынша операциялық бағалау
75. "Ашық диалог" өлшемі бойынша операциялық бағалау бағаланатын мемлекеттік органдарды мемлекеттік органдардың бірінші басшыларының блог-алаңы арқылы жеке және заңды тұлғалармен тиімді әрекет етуге және мемлекеттік органның қадағаланатын саладағы қызметіне қатысты қоғамдық пікірін талдауға ынталандыруға бағытталған.
76. Операциялық бағалау осы Әдістемеге 9-қосымшаның 5-кестесіне сәйкес мемлекеттік органдардың есептік деректерін талдау нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.
77. Аталған өлшем бойынша балдық операциялық бағалау осы Әдістемеге 10-қосымшаның 5-кестесінде көрсетілген тілдік нұсқалар бойынша балдарды қосу арқылы анықталады.
Бұл ретте осы Әдістемеге 10-қосымшаның 6-кестесінің 2-индикаторы бойынша жалпы саннан үлесті есептеу жүргізіледі.
78. Аталған өлшем бойынша ең жоғары мән осы Әдістемеге 7-қосымшаға сәйкес 25 балды құрайды.
§ 6-параграф. "Ведомстволық бағынысты ұйымдардың ашықтығы" өлшемі бойынша операциялық бағалау
79. "Ведомстволық бағынысты ұйымдардың ашықтығы" өлшемі бойынша операциялық бағалау бағаланатын мемлекеттік органдарды олардың ашықтығын қамтамасыз ету мақсатында ведомстволық бағынысты ұйымдармен тиімді өзара іс-қимыл жасауға ынталандыруға бағытталған.
80. Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың операциялық бағалауы осы Әдістемеге 9-қосымшаның 6-кестесіне сәйкес мемлекеттік органдардың есептік деректерін талдау нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.

81. Операционная оценка по критерию "Открытость подведомственных организаций" осуществляется путем вычета штрафных баллов из итоговой операционной оценки центрального государственного или местного исполнительного органа по направлению "Открытость государственного органа".
82. Штрафные баллы вычитаются по индикаторам, указанным в таблицах 8, 9 и 10 приложения 10 к настоящей Методике.
83. Максимальное значение штрафных баллов по критерию "Открытость подведомственных организаций" составляет 9 баллов в соответствии с таблицей 7 приложения 10 к настоящей Методике.
Параграф § 7. Итоговая операционная оценка государственных органов по направлению "Открытость государственного органа"
84. Итоговая операционная оценка государственных органов по направлению "Открытость государственного органа" определяется путем сложения полученных результатов расчетов по всем критериям:
где:
O – итоговая операционная оценка оцениваемого центрального государственного или местного исполнительного органа по направлению "Открытость государственного органа";
P1 – балльная операционная оценка по критерию "Открытые данные";
P2 – балльная операционная оценка по критерию "Открытый бюджет";
P3 – балльная операционная оценка по критерию "Открытые нормативные правовые акты";
P4 – балльная операционная оценка по критерию "Открытый диалог";
P5 – балльная операционная оценка по критерию "Открытость подведомственных организаций".
Глава 5. Операционная оценка по направлению "Качество рассмотрения жалоб и заявлений"
Параграф § 1. Общие положения
85. Операционная оценка эффективности деятельности государственных органов по направлению "Качество рассмотрения жалоб и заявлений" проводится по жалобам и заявлениям, поступившим в оцениваемый государственный орган и рассмотренным в отчетном периоде.
86. Операционная оценка эффективности деятельности государственных органов по качеству рассмотрения жалоб и заявлений осуществляется по следующим критериям:
1) соблюдение сроков рассмотрения жалоб и заявлений;
2) доля жалоб и заявлений, признанных обоснованными по решению суда (удовлетворенные судом);
3) рассмотрение повторных обоснованных жалоб и заявлений;
4) внутренний контроль за качеством рассмотрения жалоб и заявлений.
87. Критерии операционной оценки качества рассмотрения жалоб и заявлений, поступивших в центральные государственные и местные исполнительные органы, имеют значения согласно приложению 11 к настоящей Методике.
88. Заключение о результатах операционной оценки по направлению "Качество рассмотрения жалоб и заявлений" блока "Взаимодействие государственного органа с физическими и юридическими лицами" формируется по форме согласно приложению 12 к настоящей Методике.
Параграф § 2. Операционная оценка по критерию "Соблюдение сроков рассмотрения жалоб и заявлений"

81. "Ведомстволық бағынысты ұйымдардың ашықтығы" өлшемі бойынша операциялық бағалау орталық мемлекеттік немесе жергілікті атқарушы органның "Ведомстволық бағынысты ұйымдардың ашықтығы" өлшемі бойынша қорытынды операциялық бағасынан айыппұл балдарын шегеру жолымен жүзеге асырылады.
82. Айыппұл балдары осы Әдістемеге 10-қосымшаның 8, 9, 10-кестелерінде көрсетілген индикаторлар бойынша шегеріледі.
83. "Ведомстволық бағынысты ұйымдардың ашықтығы" өлшемі бойынша айыппұл балының ең жоғарғы мәні осы Әдістемеге 10-қосымшасының 7-кестесіне сәйкес 9 балды құрайды.
§ 7-параграф. "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша қорытынды операциялық бағалау
84. "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша мемлекеттік органдардың қорытынды операциялық бағалауы барлық критерий бойынша алынған нәтижелерді қосу арқылы анықталады:
мұнда:
О - "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша бағаланатын орталық мемлекеттік немесе жергілікті атқарушы органдардың қорытынды операциялық бағалауы;
Р1 - "Ашық деректер" өлшем бойынша балдық операциялық бағалау;
Р2 - "Ашық бюджет" өлшем бойынша балдық операциялық бағалау;
Р3 - "Ашық нормативтік құқықтық актілер" өлшем бойынша балдық операциялық бағалау;
Р4 - "Ашық диалог" өлшем бойынша балдық операциялық бағалау;
Р5 - "Ведомстволық бағынысты ұйымдардың ашықтығы" өлшемі бойынша балдық операциялық бағалау.
5-тарау. "Шағымдар мен арыздарды қарау сапасы" бағыты бойынша операциялық бағалау
§ 1-параграф. Жалпы ережелер
85. Мемлекеттік органдардың тиімділігін "Шағымдар мен арыздарды қарау сапасы" бағыты бойынша операциялық бағалау есептік кезеңде бағаланушы мемлекеттік органға түскен және қаралған шағымдар мен арыздар бойынша жүргізіледі.
86. Шағымдар мен арыздарды қарау сапасы бойынша мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін операциялық бағалау келесі өлшемдер бойынша жүзеге асырылады:
1) шағымдар мен арыздарды қарау мерзімдерін сақтау;
2) сот шешімімен негізделген (сотпен қанағаттандырылған) шағымдар мен арыздардың үлесі;
3) қайта келіп түскен негізі бар шағымдар мен өтініштерді қарау;
4) шағымдар мен арыздарды қарау сапасына ішкі бақылау.
87. Орталық мемлекеттік, жергілікті атқарушы органдарға және олардың аумақтық бөлімшелеріне келіп түскен, жеке және заңды тұлғалардың шағымдары мен арыздарын қарау бойынша операциялық бағалау өлшемдері, осы Әдістеменің 11-қосымшасына сәйкес салмақтық мағыналарға ие.
88. "Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылы" блогының "Өтініштер мен шағымдарды қарау сапасы" бағыты бойынша операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытынды осы Әдістемеге 12-қосымшаға сәйкес жасалады.
§ 2-параграф. "Шағымдар мен арыздарды қарау мерзімдерін сақтау" өлшемі бойынша операциялық бағалау

89. Операционная оценка по критерию "Соблюдение сроков рассмотрения жалоб и заявлений" осуществляется для определения эффективности принимаемых мер по своевременному рассмотрению жалоб и заявлений.
90. Операционная оценка рассчитывается по следующей формуле:
где:
R1 – операционная оценка центрального государственного или местного исполнительного органа по критерию "Соблюдение сроков рассмотрения жалоб и заявлений";
f – количество жалоб и заявлений, рассмотренных оцениваемым государственным органом с нарушением установленных сроков;
p – общее количество жалоб и заявлений, рассмотренных оцениваемым государственным органом;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (для центральных государственных органов коэффициент равен 40, для местных исполнительных органов – 40);
1 000 – коэффициент для определения среднего значения нарушений сроков на 1 000 рассмотренных жалоб и заявлений.
Если полученный результат по критерию составил значение со знаком минус, государственному органу по данному критерию присваивается 0 баллов.
Параграф § 3. Операционная оценка по критерию "Доля жалоб и заявлений, признанных обоснованными по решению суда (удовлетворенные судом)"
91. Операционная оценка по критерию "Доля жалоб и заявлений, признанных обоснованными по решению суда (удовлетворенные судом)" осуществляется для определения эффективности мер государственных органов в части качественного рассмотрения поступивших жалоб и заявлений.
92. Операционная оценка рассчитывается по следующей формуле:
где:
R2 – операционная оценка центрального государственного или местного исполнительного органа по критерию "Доля жалоб и заявлений, признанных обоснованными по решению суда (удовлетворенные судом)";
a – количество жалоб и заявлений, признанных обоснованными по решению суда;
p – общее количество жалоб и заявлений, рассмотренных государственным органом;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (для центральных государственных органов коэффициент равен 30, для местных исполнительных органов – 30);
10 000 – коэффициент для определения среднего значения жалоб и заявлений, признанных обоснованными по решению суда (удовлетворенные судом) на 10 000 рассмотренных жалоб и заявлений.
93. В случае отсутствия в государственном органе жалоб и заявлений, решения по которым пересмотрены и удовлетворены в судебном порядке в отчетном периоде, государственному органу присваиваются 30 баллов.
Если полученный результат по критерию составил значение со знаком минус, государственному органу по данному критерию присваивается 0 баллов.
Параграф § 4. Операционная оценка по критерию "Рассмотрение повторных обоснованных жалоб и заявлений"

89. "Шағымдар мен арыздарды қарау мерзімдерін сақтау" өлшемі бойынша операциялық бағалау шағымдар мен арыздарды уақытылы қаралуы бойынша қабылданған іс-шаралардың тиімділігін жүзеге асырылады.
90. Операциялық бағалау келесі формула бойынша есептеледі:
мұнда:
R1 - "Шағымдар мен арыздарды қарау мерзімдерін сақтау" өлшемі бойынша орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың операциялық бағалауы;
f - бағаланатын мемлекеттік органмен мерзімдері бұзылып қаралған шағымдар мен арыздардың саны;
p - бағаланатын мемлекеттік органмен қаралған шағымдар мен арыздардың жалпы саны;
k - алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіруге арналған коэффициент (осы өлшем бойынша орталық мемлекеттік органдардың коэффициенті 40-қа, жергілікті атқарушы органдардың коэффициенті 40-қа тең);
1000 - қаралған 1000 шағымдар мен арыздардың мерзімін бұзудың орташа мәнін анықтау үшін коэффициент.
Егер осы көрсеткіш бойынша алынған нәтиже теріс белгісі бар мәнді құраса, мемлекеттік органға осы көрсеткіш бойынша 0 балл бағасы қойылады.
§ 3-параграф. "Сот шешімімен негізделген (сотпен қанағаттандырылған) шағымдар мен арыздардың үлесі" өлшемі бойынша операциялық бағалау
91. "Сот шешімімен негізделген (сотпен қанағаттандырылған) шағымдар мен арыздардың үлесі" өлшемі бойынша операциялық бағалау, келіп түскен шағымдар мен арыздарды сапалы қарау бөлігінде мемлекеттік органдардың тиімділігін анықтау үшін жүргізіледі.
92. Операциялық бағалау келесі формула бойынша есептеледі:
мұнда:
R2 - "Сот шешімімен негізделген (сотпен қанағаттандырылған) шағымдар мен арыздардың үлесі" өлшемі бойынша орталық мемлекеттік немесе жергілікті атқарушы органдардың органның операциялық бағалауы;
a - соттың шешімімен негізделген шағымдар мен арыздардың саны;
p - мемлекеттік органмен қаралған шағымдар мен арыздардың жалпы саны;
k - алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіруге арналған коэффициент (өлшем бойынша орталық мемлекеттік органның коэффициенті 30-ға, жергілікті атқарушы органның коэффициенті 30-ға тең);
10000 - 10000 қарастырылған шағым мен өтінішке шаққанда сот шешімі бойынша негізі бар деп танылған (сотпен қанағаттандырылған) шағымдар мен өтініштердің орташа мәнін анықтауға арналған коэффициент.
93. Мемлекеттік органда шешімдері есептік кезеңде қайта қарастырылған және сот тәртібінде шағымдар мен өтініштер болмаған жағдайда мемлекеттік органға 30 балл беріледі.
Өлшем бойынша алынған нәтижелер минус белгісіне ие мәнді құраса, мемлекеттік органға аталған өлшем бойынша 0 балл беріледі.
§4-параграф. "Қайта келіп түскен негізі бар шағымдар мен өтініштерді қарау" өлшемі бойынша операциялық бағалау

94. Операционная оценка по критерию "Рассмотрение повторных обоснованных жалоб и заявлений" проводится путем анализа удовлетворенных повторных жалоб и заявлений, рассмотренных государственными органами в отчетном периоде.
95. Операционная оценка рассчитывается по следующей формуле:
где:
R3 – операционная оценка центрального государственного или местного исполнительного органа по критерию "Рассмотрение повторных обоснованных жалоб и заявлений";
n – общее количество повторных жалоб и заявлений, удовлетворенных по итогам рассмотрения в государственном органе в отчетном периоде;
m – общее количество жалоб и заявлений, рассмотренных государственным органом в отчетном периоде;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (по данному критерию коэффициент равен 20);
100 – коэффициент для определения среднего значения жалоб и заявлений, обоснованных при повторном рассмотрении, на 100 рассмотренных государственным органом жалоб и заявлений в отчетном периоде.
Если полученный результат по критерию составил значение со знаком минус, государственному органу по данному критерию присваивается 0 баллов.
Параграф § 5. Операционная оценка по критерию "Внутренний контроль за качеством рассмотрения жалоб и заявлений"
96. Операционная оценка по критерию "Внутренний контроль за качеством рассмотрения жалоб и заявлений" направлена на определение эффективности принимаемых государственными органами мер по выстраиванию системы внутреннего контроля за качеством рассмотрения жалоб и заявлений.
97. При операционной оценке государственного органа по данному критерию учитываются факты привлечения к дисциплинарной ответственности, за исключением невозможности привлечения к ответственности по объективным причинам (увольнение) по отношению к количеству обращений, рассмотренных с нарушением срока.
98. Баллы по операционной оценке по критерию "Внутренний контроль за качеством рассмотрения жалоб и заявлений" присваиваются согласно приложению 13 к настоящей Методике.
Параграф § 6. Итоговая операционная оценка по направлению "Качество рассмотрения жалоб и заявлений"
99. Итоговая операционная оценка государственных органов по направлению "Качество рассмотрения жалоб и заявлений" определяется путем суммирования полученных результатов по всем критериям:
где:
H – итоговая операционная оценка центрального государственного или местного исполнительного органа по качеству рассмотрения жалоб и заявлений;
R – критерии операционной оценки центрального государственного или местного исполнительного органа.

94. "Қайта келіп түскен негізі бар шағымдар мен өтініштерді қарау" өлшемі бойынша операциялық бағалау есептік кезеңде мемлекеттік органдарда қарастырылған қайта келіп түскен қанағаттандырылған шағымдар мен өтініштерді талдау арқылы жүргізіледі.
95. Операциялық бағалау келесі формула бойынша есептеледі:
мұнда:
R3 - "Қайта келіп түскен негізі бар шағымдар мен өтініштерді қарау" өлшемі бойынша орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органның операциялық бағалауы;
n - есептік кезеңде мемлекеттік органда қарастыру қорытындылары бойынша қанағаттандырылған қайта келіп түскен шағымдар мен өтініштердің жалпы саны;
m - есептік кезеңде мемлекеттік органмен қаралған шағымдар мен өтініштердің жалпы саны;
k - алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіруге арналған коэффициент (өлшем бойынша коэффициент 20-ға тең).
100 - мемлекеттік органның есептік кезеңде қарастырылған 100 шағым мен өтінішке шаққандағы қайта қарастырылған кезде негізделген шағымдар мен өтініштердің орташа мәнін анықтауға арналған коэффициент.
Өлшем бойынша алынған нәтижелер минус белгісіне ие мәнді құраса, мемлекеттік органға аталған өлшем бойынша 0 балл беріледі.
§ 5-параграф. "Шағымдар мен арыздарды қарау сапасына ішкі бақылау" өлшемі бойынша операциялық бағалау
96. "Шағымдар мен арыздарды қарау сапасын ішкі бақылау" өлшемі бойынша операциялық бағалау шағымдар мен арыздарды қарауда мерзімінің бұзылуы бойынша мемлекеттік органмен қабылданған шаралардың тиімділігін анықтауға бағытталған.
97. Мемлекеттік органды осы критерий бойынша операциялық бағалау кезінде мерзімді бұза отырып қаралған өтініштердің фактісіне қатысты объективті себептер бойынша (жұмыстан босату) жауапкершілікке тартудың мүмкін еместігін қоспағанда, тәртіптік жауапкершілікке тарту фактілерінің саны ескеріледі.
98. "Шағымдар мен арыздарды қарау сапасына ішкі бақылау" өлшемі бойынша бағалау осы Әдістемеге 13-қосымшаға сәйкес тиісті балдар беріледі.
§ 6-параграф. "Шағымдар мен арыздарды қарау сапасы" бағыты бойынша қорытынды операциялық бағалау
99. "Шағымдарды мен арыздарды қарау сапасы" бағыты бойынша мемлекеттік органдардың қорытынды операциялық бағалауы барлық өлшемдер бойынша алынған нәтижелерді қосу арқылы анықталады:
мұнда:
H - шағымдар мен арыздардың қарау сапасы бойынша орталық мемлекеттік немесе жергілікті атқарушы органның қорытынды бағасы;
R - орталық мемлекеттік немесе жергілікті атқарушы органның операциялық бағалау өлшемдері.

Глава 6. Общая операционная оценка эффективности по взаимодействию государственного органа с физическими и юридическими лицами
100. Общая операционная оценка эффективности взаимодействия государственного органа с физическими и юридическими лицами определяется путем сложения полученных результатов расчетов по направлениям оценки:
1) по центральным государственным органам:
2) по местным исполнительным органам:
где:
О – общая операционная оценка центрального государственного органа по блоку "Взаимодействие государственного органа с физическими и юридическими лицами";
A – общая операционная оценка местного исполнительного органа по блоку "Взаимодействие государственного органа с физическими и юридическими лицами"";
U – операционная оценка центрального государственного органа по направлению "Качество оказания государственных услуг";
T – операционная оценка местного исполнительного органа по направлению "Качество оказания государственных услуг";
D – операционная оценка центрального государственного органа по направлению "Открытость государственного органа";
F – операционная оценка местного исполнительного органа по направлению "Открытость государственного органа";
H – операционная оценка центрального государственного или местного исполнительного органа по направлению "Качество рассмотрения жалоб и заявлений".
101. В соответствии с полученным результатом операционной оценки определяется степень эффективности деятельности государственного органа.
Высокая степень эффективности государственного органа соответствует показателю оценки от 90 до 100 баллов, средняя степень – от 70 до 89,99 балла, низкая степень – от 50 до 69,99 балла. Неэффективной признается деятельность государственного органа, набравшего по результатам оценки менее 50 баллов.
Глава 7. Заключительные положения
102. В случае несогласия с результатами операционной оценки оцениваемый государственный орган в течение пяти рабочих дней со дня получения заключения о результатах операционной оценки направляет в Агентство, Министерство, сервисный интегратор, Министерство информации и общественного развития или Комитет возражения, Таблицу разногласий по результатам операционной оценки (далее – Таблица разногласий) по форме согласно приложению 14 к настоящей Методике, а также подтверждающие документы.
103. Рабочий орган Комиссии вправе самостоятельно инициировать проведение проверки отдельных результатов операционной оценки эффективности с привлечением представителей уполномоченных на оценку органов по жалобам государственных органов, внесенным не позднее пяти рабочих дней после процедур обжалования.

6-тарау. Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимыл тиімділігінің жалпы операциялық бағалауы
100. Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылы тиімділігінің жалпы операциялық бағалау бағыттары бойынша алынған нәтижелерді қосу арқылы анықталады:
1) орталық мемлекеттік органдар бойынша:
2) жергілікті атқарушы органдар бойынша:
мұнда:
О - "Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылы" блогы бойынша орталық мемлекеттік органның жалпы операциялық бағалауы;
А - "Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылы" блогы бойынша жергілікті атқарушы органның жалпы операциялық бағалауы;
U - "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы" бағыты бойынша орталық мемлекеттік органның операциялық бағалауы;
T - "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы" бағыты бойынша жергілікті атқарушы органның операциялық бағалауы;
D - "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша орталық мемлекеттік органның операциялық бағалауы;
F - "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша жергілікті атқарушы органның операциялық бағалауы.
H - "Шағымдар мен арыздарды қарау сапасы" бағыты бойынша орталық мемлекеттік немесе жергілікті атқарушы органдардың операциялық бағалауы;
101. Мемлекеттік орган қызметінің тиімділігін дәрежесі операциялық бағалау қорытындысына сәйкес анықталады.
Мемлекеттік орган тиімділігінің жоғарғы дәрежесі 90-нан 100 балға дейінгі, орташа дәрежесі - 70-тен 89,99 балға дейінгі, төменгі дәрежесі - 50-ден 69,99 балға дейінгі бағаның көрсеткішіне сәйкес келеді. Бағалау нәтижесі бойынша 50 балдан аз жинаған мемлекеттік органның қызметі тиімсіз деп танылады.
7-тарау. Қорытынды ережелер
102. Операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытындыны алған күннен бастап бағаланатын мемлекеттік орган операциялық бағалау нәтижелерімен келіспеген жағдайда, бес жұмыс күні ішінде Агенттікке, Министрлікке, сервистік интеграторге, Ақпарат және қоғамдық даму министрлігіне немесе Комитетке дәлелді құжаттармен бірге осы Әдістеменің 14-қосымшасындағы формаға сәйкес Операциялық бағалау қорытындысы бойынша қайшылықтар кестесін (бұдан әрі - Қайшылықтар кестесі) жолдайды.
103. Комиссияның жұмыс органы мемлекеттік органдардың шағымдану рәсімдерінен кейін бес жұмыс күннен кешіктірмей енгізілген шағымдары бойынша операциялық бағалауға уәкілетті органдардың өкілдерін тарта отырып, тиімділікті бағалаудың жеке нәтижелеріне тексеру өткізуді өз бетінше ұсынуға құқылы.

104. По истечении установленного срока направленные возражения оцениваемых государственных органов не рассматриваются.
105. В случае отсутствия возражений к результатам операционной оценки оцениваемый государственный орган в течение пяти рабочих дней со дня получения заключения о результатах оценки представляет в Агентство, Министерство, сервисный интегратор, Министерство информации и общественного развития или Комитет соответствующее уведомление.
106. Для рассмотрения возражений в Агентстве, Министерстве, сервисном интеграторе, Министерстве информации и общественного развития или Комитете формируются специальные комиссии, в составы которых входят сотрудники оцениваемых государственных органов, представивших возражения, сотрудники уполномоченных на оценку органов, не участвовавшие в операционной оценке государственных органов, представивших возражения, представители рабочего органа Комиссии, состоящих из не менее 5 членов.
107. Специальные комиссии в течение пятнадцати календарных дней принимают коллегиальное решение о принятии либо непринятии возражений от оцениваемых государственных органов.
108. По результатам заседаний Специальной комиссии Таблицы разногласий дорабатываются, подписываются председателем Специальной комиссии и доводятся до сведения оцениваемого государственного органа.
В случае принятия возражений, скорректированные заключения о результатах операционной оценки эффективности деятельности государственных органов одновременно направляются в оцениваемые государственные органы, представившие возражения.
109. После проведения процедуры обжалования результатов операционной оценки эффективности Агентства по направлению "Качество оказания государственных услуг" Администрацией Президента Республики Казахстан заключение о результатах операционной оценки эффективности вносится в Агентство.
110. После проведения процедуры обжалования результатов операционной оценки эффективности Генеральной прокуратуры по направлению "Открытость государственного органа" Администрацией Президента Республики Казахстан заключение о результатах операционной оценки эффективности вносится в Агентство.
111. После проведения процедуры обжалования результатов операционной оценки эффективности Министерства информации и общественного развития по направлению "Открытость государственного органа" Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан заключение о результатах операционной оценки эффективности вносится в Агентство.
112. После проведения процедуры обжалования результатов операционной оценки эффективности по направлению "Открытость государственного органа" Министерством информации и общественного развития заключение о результатах операционной оценки эффективности оцениваемого государственного органа вносится в Агентство в срок не позднее пяти рабочих дней после дня заседания специальной комиссии по рассмотрению возражений оцениваемого государственного органа.

104. Белгіленген мерзім өткеннен кейін бағаланатын мемлекеттік органдардың қарсылықтары қабылданбайды.
105. Операциялық бағалау нәтижелеріне қарсылықтар болмаған жағдайда, бағаланатын мемлекеттік орган қорытындыны алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Агенттікке, Министрлікке, сервистік интеграторге, Ақпарат және қоғамдық даму министрлігіне немесе Комитетке тиісті хабарлама жолдайды.
106. Агенттікте, Министрлікте, сервистік интеграторда, Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінде немесе Комитетте қарсылықтарды қарау үшін арнайы комиссиялар құрылады, олардың құрамына қарсылықтарды ұсынған бағаланатын мемлекеттік органдардың қызметкерлері, операциялық бағалауға уәкілетті органдардың, қарсылықтарды ұсынған мемлекеттік органдарды бағалауға қатыспаған қызметкерлері, кемінде 5 мүшеден тұратын Комиссияның жұмыс органының өкілдері кіреді.
107. Арнайы комиссиялар он бес күнтізбелік күннің ішінде бағаланатын мемлекеттік органдардан шағымдарды қабылдау немесе қабылдамау туралы ұжымдық шешім қабылдайды.
108. Арнайы комиссия отырыстары бойынша Қарсылық кестелері қайта қаралады, Арнайы комиссия төрағасымен қол қойылып бағаланатын мемлекеттік орган мәліметіне жеткізіледі.
Қарсылықтарды қабылдаған жағдайда түзетілген мемлекеттік органдардың қызметінің тиімділігін операциялық бағалау қорытындылары қарсылықтарды ұсынған бағаланатын мемлекеттік органдарға жолданады.
109. "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы" бағыты бойынша Агенттіктің тиімділігін операциялық бағалау нәтижелеріне шағымдану рәсімдері өткізілгеннен кейін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен бағалау нәтижелері туралы қорытынды Агенттікке жолданады.
110. Бас прокуратураның тиімділігін бағалау нәтижелеріне "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша шағымдану рәсімі жүргізілгеннен кейін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі тиімділікті операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытындыны Агенттікке енгізеді.
111. Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі тиімділігін бағалау нәтижелеріне "Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша шағымдану рәсімі жүргізілгеннен кейін Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесімен тиімділікті операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытындыны Агенттікке енгізеді.
112. "Мемлекеттік органдардың ашықтығы" бағыты бойынша мемлекеттік органдар тиімділігін операциялық бағалау нәтижелеріне шағымдану рәсімдері өткізілгеннен кейін Ақпарат және қоғамдық даму министрлігімен операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытынды Агенттікке бағаланатын мемлекеттік органның қарсылықтарын қарау жөніндегі арнайы комиссия отырысы күнінен кейін бес жұмыс күндік мерзімнен кешіктірілмей жолданады.

113. После проведения процедуры обжалования результатов операционной оценки эффективности по направлению "Качество рассмотрения жалоб и заявлений" Комитетом заключение о результатах операционной оценки эффективности оцениваемого государственного органа вносится в Агентство в срок не позднее пяти рабочих дней после дня заседания специальной комиссии по рассмотрению возражений оцениваемого государственного органа.
114. После проведения процедуры обжалования результатов операционной оценки эффективности оцениваемого государственного органа по направлению "Качество оказания государственных услуг" Агентством заключения о результатах оценки эффективности по направлению "Качество оказания государственных услуг" используются для формирования заключения о результатах операционной оценки оцениваемого государственного органа по блоку "Взаимодействие государственного органа с физическими и юридическими лицами".
115. Заключения о результатах операционной оценки эффективности деятельности государственных органов по блоку "Взаимодействие государственного органа с физическими и юридическими лицами" формируются Агентством согласно приложению 15 к настоящей Методике и представляются в уполномоченный орган по государственному планированию.
Приложение 1
к Методике операционной
оценки взаимодействия
государственного органа
с физическими и юридическими
лицами
Форма
АКТ СВЕРКИ
по итогам перепроверки данных, содержащихся в
отчетной информации оцениваемых государственных органов
____________________________
____________________________
(наименование центрального
государственного органа/
местного исполнительного
органа)
______________
(отчетный период)
Представление недостоверной информации
Вычитаемые
баллы
1
2
3
ВСЕГО:
1. Представлена недостоверная информация. В ходе перепроверки выявлены следующие несоответствия действительности фактов:
1)___________________________________________________________
2)___________________________________________________________
3)___________________________________________________________
ИТОГОВЫЙ ВЫЧЕТ: ______балла.
Представитель уполномоченного органа, должность _____________________________
(дата) (подпись) (расшифровка подписи)
Представитель оцениваемого государственного органа, должность _________________
(дата) (подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 2
к Методике операционной
оценки взаимодействия
государственного органа
с физическими и юридическими
лицами
Форма
Критерии для операционной оценки качества оказания государственных услуг, предоставляемых центральными государственными органами, их ведомствами, территориальными подразделениями, территориальными подразделениями ведомств, подведомственными организациями и их филиалами, а также местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акиматов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов
№ п\п
Наименование критерия
Значение
Центральные государственные органы:
1
Удовлетворенность услугополучателей качеством оказания государственных услуг
25
1.1
Уровень удовлетворенности качеством оказания государственных услуг
15
1.2
Обжалование качества оказания государственных услуг
10
2
Обеспечение качества оказания государственных услуг
50
2.1
Соблюдение сроков оказания государственных услуг
26
2.2
Необоснованные отказы в оказании государственных услуг
8
2.3
Оказание государственных услуг при неполном пакете документов
8
2.4
Истребование документов, не предусмотренных стандартом государственной услуги
8
3
Автоматизация государственных услуг
25
3.1
Перевод государственных услуг в электронный формат
10
3.2
Эффективность автоматизации государственных услуг
10
3.3
Стимулирующий показатель "Автоматизация государственных услуг в отчетном периоде"
5
Местные исполнительные органы:
1
Удовлетворенность услугополучателей качеством оказания государственных услуг
40
1.1
Уровень удовлетворенности качеством оказания государственных услуг
20
1.2
Обжалование качества оказания государственных услуг
20
2
Обеспечение качества оказания государственных услуг
60
2.1
Соблюдение сроков оказания государственных услуг
30
2.2
Необоснованные отказы в оказании государственных услуг
10
2.3
Оказание государственных услуг при неполном пакете документов
10
2.4
Истребование документов, не предусмотренных стандартом государственной услуги
10
Приложение 3
к Методике операционной
оценки взаимодействия
государственного органа
с физическими и юридическими
лицами
Форма
Заключение о результатах операционной оценки качества оказания государственных услуг, предоставляемых центральными государственными органами
____________________________
___________________________
(наименование центрального
государственного органа)
__________________
(отчетный период)
Критерии операционной оценки
Балл
Макс. балл
1
Удовлетворенность услугополучателей качеством оказания государственных услуг
25
2
Обеспечение качества оказания государственных услуг
50
3
Автоматизация государственных услуг
25
Общая оценка по критериям
100
Вычет штрафных баллов
5
Итоговая оценка с учетом вычета штрафных баллов
100
Анализ эффективности деятельности центрального государственного органа по критериям операционной оценки:

113. "Шағымдар мен арыздарды қарау сапасы" бағыты бойынша тиімділікті операциялық бағалау нәтижелеріне шағымдану рәсімін өткізгеннен кейін Комитет тиімділікті бағалау нәтижелері туралы қорытындыны Агенттікке бағаланатын мемлекеттік органның шағымдарын қарау бойынша арнайы комиссия мәжілісінен кейін бес жұмыс күннен кешіктірмей енгізеді.
114. "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы" бағыты бойынша мемлекеттік органдар тиімділігін операциялық бағалау нәтижелеріне шағымдану рәсімдері өткізілгеннен кейін Агенттікпен "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы" бағытының операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытынды "Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылы" блогы бойынша бағаланатын мемлекеттік органның бағалау нәтижелері туралы қорытындыны әзірлеу үшін қолданылады.
115. "Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылы" блогы бойынша бағаланатын мемлекеттік органның қызметінің тиімділігін операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытынды Агенттікпен осы Әдістеменің 15-қосымшасына сәйкес әзірленеді және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жолданады.
Мемлекеттік органдардың
жеке және заңды тұлғалармен
өзара іс-қимылын
операциялық бағалау
әдістемесіне
1-қосымша
Нысан
Есептік ақпаратта мазмұндалған мәліметтерді қайта тексеру қорытындысы бойынша САЛЫСТЫРУ АКТІСІ
_____________________________________________________________________________
(орталық мемлекеттік органның/жергілікті атқарушы органның атауы)
_____________
(есептік кезең)
Сенімде емес ақпаратты ұсынуы
Алынып тасталатын балдар
1
2
3
...
БАРЛЫҒЫ:
1. Сенімсіз ақпарат ұсынылған. Қайта қарау барысында келесі деректердің шындығына сәйкессіздіктері анықталды:
1) ________________________________________________________________________
2) ________________________________________________________________________
3) ________________________________________________________________________
ҚОРЫТЫНДЫ АЛЫП ТАСТАУ: ______ балды құрады.
Уәкілетті органның өкілі, лауазымы ___________________________________________
(мерзімі) (қолы) (қолдың мағынасын ашу)
Бағаланушы мемлекеттік органның өкілі, лауазымы
____________________________________________
(мерзімі) (қолы) (қолдың мағынасын ашу)
Мемлекеттік органдардың
жеке және заңды тұлғалармен
өзара іс-қимылын
операциялық бағалау
әдістемесіне
2-қосымша
Нысан
Орталық мемлекеттік органдармен, олардың ведомстволарымен, аумақтық бөлімшелермен, ведомстволардың аумақтық бөлімшелерімен, ведомстволық бағынышты ұйымдарымен және олардың филиалдарымен, сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың, қаладағы аудандар әкімдіктерінің, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтардың жергілікті атқарушы органдарымен ұсынылатын мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын операциялық бағалау өлшемдері
№ п\п
Өлшемнің атауы
Үлесі
Орталық мемлекеттік органдар:
1
Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасына қанағаттандырылуы
25
1.1
Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасына қанағаттандырылу деңгейі
15
1.2
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына шағымдану
10
2
Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын қамтамасыз ету
50
2.1
Мемлекеттік қызметтерді көрсету мерзімдерінің сақталуы
26
2.2
Мемлекеттік қызметтерді көрсетуден негізсіз бас тарту
8
2.3
Құжаттар топтамасы толық емес жағдайда мемлекеттік қызметтерді көрсету
8
2.4
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандартымен көзделмеген құжаттарды талап ету
8
3
Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыру
25
3.1
Мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанға көшіру
10
3.2
Мемлекеттік қызметтерді автоматтандырудың тиімділігі
10
3.3
"Есепті кезеңде мемлекеттік қызметтерді автоматтандыру" ынталандырушы көрсеткіші
5
Жергілікті атқарушы органдар:
1
Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасына қанағаттандырылуы
40
1.1
Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасына қанағаттандырылу деңгейі
20
1.2
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына шағымдану
20
2
Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын қамтамасыз ету
60
2.1
Мемлекеттік қызметтерді көрсету мерзімдерінің сақталуы
30
2.2
Мемлекеттік қызметтерді көрсетуден негізсіз бас тарту
10
2.3
Құжаттар топтамасы толық емес жағдайда мемлекеттік қызметтерді көрсету
10
2.4
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандартымен көзделмеген құжаттарды талап ету
10
Мемлекеттік органдардың
жеке және заңды тұлғалармен
өзара іс-қимылын
операциялық бағалау
әдістемесіне
3-қосымша
Нысан
Орталық мемлекеттік органдармен ұсынылатын мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытынды
________________________________________________________________________________
(орталық мемлекеттік органның атауы)
___________
(есеп кезеңі)
Бағалау өлшемдері
Балл
Макс. бал
1
Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасына қанағаттандырылуы
25
2
Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын қамтамасыз ету
50
3
Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыру
25
Өлшемдер бойынша жалпы баға
100
Айыппұл балдары
5
Шегерілген айыппұл балдарын есептегендегі қорытынды баға
100
Орталық мемлекеттік органның қызметінің операциялық бағалау өлшемдері бойынша тиімділігін талдау:

1. По критерию "Удовлетворенность услугополучателей качеством оказания государственных услуг"
2. По критерию "Обеспечение качества оказания государственных услуг"
3. По критерию "Автоматизация государственных услуг"
Выводы и рекомендации:
Заместитель Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы
____________ (подпись)
________________________ (расшифровка подписи)
Руководитель структурного подразделения Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, ответственного за оценку и контроль за качеством оказания государственных услуг
____________ (подпись)
________________________ (расшифровка подписи)
"____" __________ 20__ г.
Приложение 4
к Методике операционной
оценки взаимодействия
государственного органа
с физическими и юридическими
лицами
Форма
Заключение о результатах операционной оценки качества оказания государственных услуг, предоставляемых местными исполнительными органами
____________________________
___________________________
(наименование местного
исполнительного органа)
________________
(отчетный период)
Критерии операционной оценки
Балл
Макс. балл
1
Удовлетворенность услугополучателей качеством оказания государственных услуг
40
2
Обеспечение качества оказания государственных услуг
60
Общая оценка по критериям
100
Вычет штрафных баллов
5
Итоговая оценка с учетом вычета штрафных баллов
100
Анализ эффективности деятельности местного исполнительного органа по критериям операционной оценки:
1. По критерию "Удовлетворенность услугополучателей качеством оказания государственных услуг"
2. По критерию "Обеспечение качества оказания государственных услуг"
Выводы и рекомендации:
Заместитель Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы
____________ (подпись)
________________________ (расшифровка подписи)
Руководитель структурного подразделения Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, ответственного за оценку и контроль за качеством оказания государственных услуг
____________ (подпись)
________________________ (расшифровка подписи)
"____" __________ 20__ г.
Приложение 5
к Методике операционной
оценки взаимодействия
государственного органа
с физическими и юридическими
лицами
Форма
Заключение о результатах операционной оценки качества оказания государственных услуг по критерию "Автоматизация государственных услуг"
____________________________
____________________________
(наименование центрального
государственного органа)
_____________
(отчетный период)
Критерии
Балл
Макс. балл
1
Автоматизация государственных услуг
25
Анализ эффективности деятельности центрального государственного органа по критерию "Автоматизация государственных услуг".
Выводы и рекомендации:
Руководитель государственного органа
_______________________ (подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего структурного подразделения уполномоченного на оценку органа
_______________________ (подпись) (расшифровка подписи)
"___ "_____________20___г.
Приложение 6
к Методике операционной
оценки взаимодействия
государственного органа
с физическими и юридическими
лицами
Форма
Уровень удовлетворенности качеством оказания государственной услуги
Уровень удовлетворенности качеством оказания государственных услуг, оказываемых центральными государственными органами
Значение
1.
Уровень удовлетворенности качеством от 4,8 балла включительно до 5 баллов включительно
15
2.
Уровень удовлетворенности качеством от 4,6 балла включительно до 4,79 балла включительно
12
3.
Уровень удовлетворенности качеством от 4,4 балла включительно до 4,59 балла включительно
9
4.
Уровень удовлетворенности качеством от 4,2 балла включительно до 4,39 балла включительно
6
5.
Уровень удовлетворенности качеством от 4 баллов включительно до 4,19 балла включительно
3
6.
Уровень удовлетворенности качеством ниже 4 баллов
0
Уровень удовлетворенности качеством оказания государственных услуг, оказываемых местными исполнительными органами
1.
Уровень удовлетворенности качеством от 4,8 балла включительно до 5 баллов включительно
20
2.
Уровень удовлетворенности качеством от 4,6 балла включительно до 4,79 балла включительно
16
3.
Уровень удовлетворенности качеством от 4,4 балла включительно до 4,59 балла включительно
12
4.
Уровень удовлетворенности качеством от 4,2 балла включительно до 4,39 балла включительно
8
5.
Уровень удовлетворенности качеством от 4 баллов включительно до 4,19 балла включительно
4
6.
Уровень удовлетворенности качеством ниже 4 баллов
0
Приложение 7
к Методике операционной
оценки взаимодействия
государственного органа
с физическими и юридическими
лицами
Форма
Операционная оценка эффективности деятельности государственного органа по направлению "Открытость государственного органа"
№ п/п
Критерии операционной оценки
Баллы
1
Открытые данные
25
2
Открытый бюджет
25
3
Открытые нормативные правовые акты
25
4
Открытый диалог
25
5
Открытость подведомственных организаций
- 9
Приложение 8
к Методике операционной
оценки взаимодействия
государственного органа
с физическими и юридическими
лицами
Форма
Заключение о результатах операционной оценки эффективности деятельности государственных органов по направлению "Открытость государственного органа"
____________________________
____________________________
(наименование центрального
государственного
органа/местного
исполнительного органа)
_________________
(отчетный период)
Критерии операционной оценки
Балл
Макс. балл
1
Открытые данные
25
2
Открытый бюджет
25
3
Открытые нормативные правовые акты
25
4
Открытый диалог
25
5
Открытость подведомственных организаций
0
Общая оценка по критериям
100
Вычет штрафных баллов
0
Итоговая оценка с учетом вычета штрафных баллов
100
Анализ эффективности деятельности центрального государственного/ местного исполнительного органа по критериям операционной оценки:

1. "Мемлекеттік қызметтер көрсетудің сапасына қанағаттандырылуы" өлшемі бойынша;
2. "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын қамтамасыз ету" өлшемі бойынша;
3. "Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыру" өлшемі бойынша.
Қорытындылар мен ұсыныстар:
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының орынбасары
___________
(қолы)
_______________________
(қолдың мағынасын ашу)
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сапасын бағалауға және бақылауға жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы
______ (қолы)
_________________
(қолдың мағынасын ашу)
"___" __________ 20__ж.
Мемлекеттік органдардың
жеке және заңды тұлғалармен
өзара іс-қимылын
операциялық бағалау
әдістемесіне
4-қосымша
Нысан
Жергілікті атқарушы органдармен ұсынылатын мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытынды
________________________________________________________________________________
(жергілікті атқарушы органның атауы)
___________
(есеп кезеңі)
Бағалау өлшемдері
Балл
Макс. бал
1
Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасына қанағаттандырылуы
40
2
Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын қамтамасыз ету
60
Өлшемдер бойынша жалпы баға
100
Айыппұл балдары
5
Шегерілген айыппұл балдарын есептегендегі қорытынды баға
100
Жергілікті атқарушы органның қызметінің бағалау өлшемдері бойынша тиімділігін талдау:
1. "Мемлекеттік қызметтер көрсетудің сапасына қанағаттандырылуы" өлшемі бойынша;
2. "Мемлекеттік қызметтердің көрсетілу сапасын қамтамасыз ету" өлшемі бойынша;
Қорытындылар мен ұсыныстар:
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының орынбасары
___________
(қолы)
_______________________
(қолдың мағынасын ашу)
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сапасын бағалауға және бақылауға жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы
______ (қолы)
_________________
(қолдың мағынасын ашу)
"___" __________ 20__ж.
Мемлекеттік органдардың
жеке және заңды тұлғалармен
өзара іс-қимылын
операциялық бағалау
әдістемесіне
5-қосымша
Нысан
"Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыру" өлшемі бойынша мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытынды
_______________________________________________________
(орталық мемлекеттік органның атауы)
_________
(есеп кезеңі)
Өлшемдер
Балл
Макс. бал
1
Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыру
25
Орталық мемлекеттік орган қызметінің "Мемлекеттік қызметтерді автоматтандыру" өлшемі бойынша операциялық бағалау тиімділігін талдау.
Қорытындылар мен ұсыныстар:
Мемлекеттік органның басшысы
___________
(қолы)
_______________________
(қолдың мағынасын ашу)
Бағалауға уәкілетті органның тиісті құрылымдық бөлімшенің басшысы
___________
(қолы)
_______________________
(қолдың мағынасын ашу)
"___" _________20___ж.
Мемлекеттік органдардың
жеке және заңды тұлғалармен
өзара іс-қимылын
операциялық бағалау
әдістемесіне
6-қосымша
Нысан
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасына қанағаттандырылу деңгейі
Орталық мемлекеттік органдармен ұсынылатын мемлекеттік қызметтердің сапасын қанағаттандырылу деңгейі
Үлесі
1.
Сапасына қанағаттандырылу 4,8 балдан қоса 5 балға қоса дейін
15
2.
Сапасына қанағаттандырылу 4,6 балдан қоса 4,79 балға қоса дейін
12
3.
Сапасына қанағаттандырылу 4,4 балдан қоса 4,59 балға қоса дейін
9
4.
Сапасына қанағаттандырылу 4,2 балдан қоса 4,39 балға қоса дейін
6
5.
Сапасына қанағаттандырылу 4 балдан қоса 4,19 балға қоса дейін
3
6.
Сапасына қанағаттандырылу 4 балдан төмен
0
Жергілікті атқарушы органдармен ұсынылатын мемлекеттік қызметтердің сапасын қанағаттандырылу деңгейі
1.
Сапасына қанағаттандырылу 4,8 балдан қоса 5 балға қоса дейін
20
2.
Сапасына қанағаттандырылу 4,6 балдан қоса 4,79 балға қоса дейін
16
3.
Сапасына қанағаттандырылу 4,4 балдан қоса 4,59 балға қоса дейін
12
4.
Сапасына қанағаттандырылу 4,2 балдан қоса 4,39 балға қоса дейін
8
5.
Сапасына қанағаттандырылу 4 балдан қоса 4,19 балға қоса дейін
4
6.
Сапасына қанағаттандырылу 4 балдан төмен
0
Мемлекеттік органдардың
жеке және заңды тұлғалармен
өзара іс-қимылын
операциялық бағалау
әдістемесіне
7-қосымша
Нысан
Мемлекеттік органның қызметінің тиімділігін "Мемлекеттік органдардың ашықтығы" бағыты бойынша операциялық бағалау
№ п\п
Бағалау өлшемі
Үлесі
1
Ашық деректер
25
2
Ашық бюджет
25
3
Ашық нормативтік құқықтық актілер
25
4
Ашық диалог
25
5
Ведомстволық бағынысты ұйымдардың ашықтығы
-9
Мемлекеттік органдардың
жеке және заңды тұлғалармен
өзара іс-қимылын
операциялық бағалау
әдістемесіне
8-қосымша
Нысан
"Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша мемлекеттік органдардың қызметі тиімділігінің операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытынды
____________________________________________________________
(орталық мемлекеттік органның/жергілікті атқарушы органның атауы)
_____________
(есептік кезең)
Операциялық бағалау өлшемі
Балл
Макс. балдар
1
Ашық деректер
25
2
Ашық бюджет
25
3
Ашық нормативтік құқықтық актілер
25
4
Ашық диалог
25
5
Ведомстволық бағынысты ұйымдардың ашықтығы
0
Өлшемдер бойынша жалпы баға
100
Айыппұл балдарын шегеру
0
Айыппұл балдарын шегеруді есепке ала отырып, қорытынды баға
100
Операциялық бағалау өлшемдері бойынша орталық мемлекеттік/жергілікті атқарушы орган қызметінің тиімділігінің талдауы:

1) По критерию "Открытые данные";
2) По критерию "Открытый бюджет";
3) По критерию "Открытые нормативные правовые акты";
4) По критерию "Открытый диалог";
5) По критерию "Открытость подведомственных организаций".
Выводы и рекомендации:
__________________________________________________________________
Руководитель Уполномоченного органа ____________ _________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
"____" ______________ 20 ___ г.
Приложение 9
к Методике операционной
оценки взаимодействия
государственного органа
с физическими и юридическими
лицами
Форма
Отчет по направлению "Открытость государственного органа"
____________________________
(наименование центрального
государственного
органа/местного
исполнительного органа)
________________
(отчетный период)
Таблица 1. Отчетные данные центральных государственных и местных исполнительных органов по критерию "Открытые данные"
№ п/п
Наименование индикатора
Отчетные данные
1
2
3
1
Количество публикаций наборов данных, согласно утвержденному Перечню
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на все размещенные наборы открытых данных с учетом периодичности (ежемесячно, ежеквартально, раз в полугодие и т.д.), предусмотренной утвержденным Перечнем.
2
Количество дополнительно опубликованных наборов открытых данных на основании запросов
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список запросов на предоставление или публикацию наборов открытых данных, поступивших посредством специализированной формы для запросов на портале "Открытые данные" и (или) в виде обращений, с указанием содержания запрошенных данных и принятого оцениваемым государственным органом решения.
3
Реализация мероприятий, направленных на выявление потребностей населения в открытых данных
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список реализованных мероприятий по изучению потребностей различных групп населения в открытых данных, результаты данной работы и подтверждающие документы. В частности:

1) "Ашық деректер" өлшемі бойынша;
2) "Ашық бюджет" өлшемі бойынша;
2) "Ашық нормативтік құқықтық актілер" өлшемі бойынша;
2) "Ашық диалог" өлшемі бойынша;
2) "Ведомстволық бағынысты ұйымдардың ашықтығы" өлшемі бойынша.
Қорытынды мен ұсынымдар:
Уәкілетті
органның басшысы ____________ _________________________
(қолы) (қолдың мағынасын ашу)
"____" ______________ 20 ___ ж.
Мемлекеттік органдардың
жеке және заңды тұлғалармен
өзара іс-қимылын
операциялық бағалау
әдістемесіне
9-қосымша
Нысан
"Мемлекеттік органның ашықтығы" бағыты бойынша есеп
___________________________________________________________________
(орталық мемлекеттік органның/жергілікті атқарушы органның атауы)
____________
(есепті кезең)
1-кесте. "Ашық деректер" өлшемі бойынша орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың есептік деректері
р/с
Индикатордың атауы
Есептік деректер
1
2
3
1
Бекітілген Тізбеге сәйкес деректер жиынтықтарының жарияланымдарының саны
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган ашық деректер тізбесіндегі тиісті тармақты көрсете және кезеңділігін (ай сайын, тоқсан сайын, жарты жылда бір рет және т.б.) ескере отырып барлық орналастырылған ашық деректер жиынтығына сілтемелер тізімін ұсынады.
2
Сұраулар негізінде қосымша жарияланған ашық деректер жиынтықтарының саны
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган сұратылған деректердің мазмұнын және бағаланатын мемлекеттік орган қабылдаған шешімді көрсете отырып, "Ашық деректер" порталындағы сұрау салу үшін мамандандырылған нысан арқылы және (немесе) өтініштер түрінде келіп түскен ашық деректер жиынтығын ұсынуға немесе жариялауға сұрау салулар тізімін ұсынады.
3
Халықтың ашық деректерге қажеттілігін анықтауға бағытталған іс-шараларды іске асыру
Халықтың әртүрлі топтарының ашық деректерге қажеттілігін зерттеу бойынша іске асырылған іс-шаралар тізімі, осы жұмыстың нәтижелері және растайтын құжаттарын ұсынады. Атап айтқанда:

1) проведение опросов и (или) интернет-конференций через интернет-портал "Открытый диалог" не реже 1 раза в полугодие;
2) проведение встреч с IT-компаниями либо проведение Data-лабов (хакатонов) с информационным освещением не реже 1 раза в полугодие;
3) размещение на блоге первого руководителя записей о проводимых мероприятиях по выявлению потребностей населения в открытых данных.
Таблица 2. Отчетные данные центральных государственных органов "Открытый бюджет"
№ п/п
Наименование индикатора
Отчетные данные
1
2
3
1
Размещение консолидированной финансовой отчетности
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на размещенные документы.
2
Размещение Отчета о реализации стратегического плана в течение 15 рабочих дней со дня формирования
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет ссылку на размещенный документ.
3
Размещение отчетов о реализации бюджетных программ до их представления на заседание общественного совета (при наличии), но не позднее 1 апреля года, следующего за отчетным
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на размещенные документы, а также дату вынесения на заседание общественного совета (при наличии).
4
Размещение информации о результатах государственного аудита и финансового контроля в течение пятнадцати рабочих дней после их получения от органов государственного аудита и финансового контроля
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет ссылку на размещенный документ, а также документ, указывающий на дату получения результатов от органов государственного аудита и финансового контроля.
5
Размещение проектов бюджетных программ
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на размещенные документы.
6
Размещение гражданского бюджета
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на размещенные документы.
7
Мониторинг и рассмотрение предложений и комментариев пользователей
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на проекты бюджетных программ и отчеты о реализации бюджетных программ, к которым поступали комментарии и предложения пользователей.
8
Публикация оповещений о начале публичных обсуждений проектов бюджетных программ и отчетов о реализации бюджетных программ
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на публикации на официальных аккаунтах в социальных сетях и СМИ, на официальных интернет-ресурсах, а также информационные письма.
Таблица 3. Отчетные данные местных исполнительных органов "Открытый бюджет"
№ п/п
Наименование индикатора
Отчетные данные
1
2
3
1
Размещение отчетов о реализации бюджетных программ до их представления на заседание общественного совета (при наличии), но не позднее 1 апреля года, следующего за отчетным
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на размещенные документы, а также дату вынесения на заседание общественного совета (при наличии).
2
Размещение информации о результатах государственного аудита и финансового контроля в течение пятнадцати рабочих дней после их получения от органов государственного аудита и финансового контроля
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет ссылку на размещенный документ, а также документ, указывающий на дату получения результатов от органов государственного аудита и финансового контроля.
3
Размещение гражданского бюджета
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на размещенные документы.
4
Мониторинг и рассмотрение предложений и комментариев пользователей
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на проекты бюджетных программ и отчеты о реализации бюджетных программ, к которым поступали комментарии и предложения пользователей.
5
Публикация оповещений о начале публичных обсуждений проектов бюджетных программ и отчетов о реализации бюджетных программ
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на публикации на официальных аккаунтах в социальных сетях и СМИ, на официальных интернет-ресурсах, а также информационные письма.
Таблица 4. Отчетные данные центральных государственных и местных исполнительных органов "Открытые нормативные правовые акты"
№ п/п
Наименование индикатора
Отчетные данные
1
2
3
1
Размещение проектов концепций законопроектов
В данном разделе оцениваемый центральный государственный орган предоставляет список ссылок на размещенные документы.
2
Размещение проектов нормативных правовых актов
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на размещенные документы.
3
Мониторинг и рассмотрение предложений и комментариев пользователей к проектам НПА и результатам анализа регуляторного воздействия
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на проекты НПА и АРВ, к которым поступали комментарии и предложения пользователей.
4
Публикации оповещений о размещении проектов концепций законопроектов и НПА
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на публикации на официальных аккаунтах в социальных сетях и СМИ, на официальных интернет-ресурсах, а также информационные письма.
Таблица 5. Отчетные данные центральных государственных и местных исполнительных органов по критерию "Открытый диалог"
№ п/п
Наименование индикатора
Отчетные данные
1
2
3
1
Доля вопросов, получивших ответы, на официальной блог-платформе руководителей государственных органов, в соответствии с Законами Республики Казахстан "О доступе к информации" и "О порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц"
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список поступивших посредством официальной блог-платформы первых руководителей государственных органов обращений (с указанием регистрационного номера на портале).
2
Проведение интернет-конференций и опросов
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на проведенные опросы и интернет-конференции с указанием количества участников
3
Проведение в режиме онлайн-трансляции открытых заседаний (коллегий)
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на проведенные открытые заседания в режиме онлайн-трансляции (на официальном интернет-ресурсе и (или) в социальных сетях).
4
Наполнение блога первого руководителя (наличие записей)
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на записи
Таблица 6. Отчетные данные центральных государственных и местных исполнительных органов по критерию "Открытость подведомственных организаций"
№ п/п
Наименование индикатора
Отчетные данные
1
2
3
1
Наполняемость интернет-ресурса
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет перечень подведомственных организаций, ссылку на интернет-ресурс подведомственной организации, а, в случае его отсутствия, на соответствующий раздел на официальном интернет-ресурсе государственного органа.
2
Открытые данные
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список ссылок на все размещенные наборы открытых данных подведомственных организаций на портале "Открытые данные".
3
Открытый диалог
В данном разделе оцениваемый государственный орган предоставляет список поступивших посредством официальной блог-платформы первых руководителей государственных органов обращений на имя первых руководителей организаций квазигосударственного сектора (с указанием регистрационного номера на портале).
Приложение 10
к Методике операционной
оценки взаимодействия
государственного органа
с физическими и юридическими
лицами
Форма
Операционная оценка по критериям наполнения портала "Открытого правительства"
Таблица 1. Операционная оценка центральных государственных органов и местных исполнительных органов по критерию "Открытые данные"
№ п/п
Наименование индикатора
На государственном языке
На русском языке
1
2
3
4
1
Количество публикаций наборов открытых данных согласно утвержденному Перечню
3,5
3,5
2
Количество дополнительно опубликованных наборов открытых данных на основании запросов
1,5
1,5
3
Соблюдение сроков публикаций наборов данных, согласно утвержденному Перечню
3,5
3,5
4
Корректность и полнота заполнения наборов данных
3
3
5
Реализация мероприятий, направленных на выявление потребностей населения в открытых данных
1
1
Итого
25
Таблица 2. Операционная оценка центральных государственных органов по критерию "Открытый бюджет"
№ п/п
Наименование индикатора
На государственном языке
На русском языке
1
2
3
4
1
Размещение консолидированной финансовой отчҰтности:
1,5
1,5
1.1
Размещение консолидированного бухгалтерского баланса
0,3
0,3
1.2
Размещение консолидированного отчета о результатах финансовой деятельности
0,3
0,3
1.3
Размещение консолидированного отчета о движении денег
0,3
0,3
1.4
Размещение консолидированного отчета об изменениях чистых активов/капитала
0,3
0,3
1.5
Размещение Пояснительной записки к консолидированной финансовой отчетности
0,3
0,3
2
Размещение Отчета о реализации стратегического плана в течение 15 рабочих дней со дня формирования *
0,5
0,5
3
Размещение отчетов о реализации бюджетных программ до их представления на заседание общественного совета (при наличии), но не позднее 1 апреля года, следующего за отчетным*
1
1
4
Размещение информации о результатах государственного аудита и финансового контроля в течение пятнадцати рабочих дней после их получения от органов государственного аудита и финансового контроля
1
1
5
Размещение гражданского бюджета*
1,5
1,5
6
Корректность и полнота размещения бюджетных материалов, предусмотренных пунктами 1-5 настоящей таблицы
0,5
0,5
7
Своевременность размещения бюджетных материалов, предусмотренных пунктами 1-5 настоящей таблицы
0,5
0,5
8
Корректность и полнота размещения проектов бюджетных программ*
0,5
0,5
9
Своевременность размещения проектов бюджетных программ*
0,5
0,5
10
Мониторинг и рассмотрение предложений и комментариев пользователей*
3
3
11
Публикация оповещений о начале публичных обсуждений проектов бюджетных программ и отчетов о реализации бюджетных программ*:
2
2

1) жарты жылда кемінде 1 рет "Ашық диалог" интернет-порталы арқылы сауалнама және (немесе) интернет-конференциялар жүргізу;
2) жарты жылда кемінде 1 рет ІТ-компаниялармен кездесулер өткізу немесе ақпараттық жарықтандырумен data-лабтар (хакатондар) өткізу;
3) бірінші басшының блогында халықтың ашық деректерге қажеттілігін анықтау бойынша өткізілетін іс-шаралар туралы жазбаларды орналастыру.
2-кесте. Орталық мемлекеттік органдардың "Ашық бюджет" өлшемі бойынша есептік деректері
р/с
Индикатордың атауы
Есептік деректер
1
2
3
1
Шоғырландырылған қаржылық есептілікті орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган орналастырылған құжаттарға сілтемелер тізімін береді.
2
Стратегиялық жоспарды іске асыру туралы есепті қалыптастыру күнінен бастап 15 жұмыс күні ішінде орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган орналастырылған құжатқа сілтеме береді.
3
Бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есепті оны қоғамдық кеңестің отырысына ұсынғанға дейін (бар болса), бірақ есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуірінен кешіктірмей орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган орналастырылған құжаттарға сілтемелер тізімін, сондай-ақ Қоғамдық кеңестің отырысына шығарылған күнін ұсынады (бар болса).
4
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарынан оларды алғаннан кейін он бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелері туралы ақпаратты орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган орналастырылған құжатқа сілтеме, сондай-ақ мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарынан нәтижелерді алу күні көрсетілген құжатты ұсынады.
5
Бюджеттік бағдарламалар жобаларын орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган орналастырылған құжаттарға сілтемелер тізімін береді.
6
Азаматтық бюджетті орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган орналастырылған құжаттарға сілтемелер тізімін береді.
7
Пайдаланушылардың ұсыныстары мен түсініктемелерін мониторингілеу және қарау
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган пайдаланушылардың түсініктемелері мен ұсыныстары келіп түскен бюджеттік бғдарламалардың жобаларына және бюджеттік тағдарламалардың орындалуы туралы есепке сілтемелер тізімін ұсынады.
8
Бюджеттік бағдарламалар жобаларын және бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есептерді жария талқылаудың басталуы туралы хабарландыруларды жариялау
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган БАҚ-та және әлеуметтік желілеріндегі ресми аккаунттардағы жарияландымдарға, ресми интернет-ресурстардағы жарияландымдарға және ақпараттық хаттарға сілтемелер тізімін ұсынады.
3-кесте. Жергілікті атқарушы органдардың "Ашық бюджет" өлшемі бойынша есептік деректері
р/с
Индикатордың атауы
Есептік деректер
1
2
3
1
Бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есепті оны қоғамдық кеңестің отырысына ұсынғанға дейін (бар болса), бірақ есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуірінен кешіктірмей орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган орналастырылған құжаттарға сілтемелер тізімін, сондай-ақ Қоғамдық кеңестің отырысына шығарылған күнін ұсынады (бар болса).
2
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарынан оларды алғаннан кейін он бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелері туралы ақпаратты орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган орналастырылған құжатқа сілтеме, сондай-ақ мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарынан нәтижелерді алу күні көрсетілген құжатты ұсынады.
3
Азаматтық бюджетті орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган орналастырылған құжаттарға сілтемелер тізімін береді.
4
Пайдаланушылардың ұсыныстары мен түсініктемелерін мониторингілеу және қарау
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган пайдаланушылардың түсініктемелері мен ұсыныстары келіп түскен бюджеттік бғдарламалардың жобаларына және бюджеттік тағдарламалардың орындалуы туралы есепке сілтемелер тізімін ұсынады.
5
Бюджеттік бағдарламалар жобаларын және бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есептерді жария талқылаудың басталуы туралы хабарландыруларды жариялау
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган БАҚ-та және әлеуметтік желілеріндегі ресми аккаунттардағы жарияландымдарға, ресми интернет-ресурстардағы жарияландымдарға және ақпараттық хаттарға сілтемелер тізімін ұсынады.
4-кесте. "Ашық нормативтік құқықтық актілер" өлшемі бойынша орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың есептік деректері
р/с
Индикатордың атауы
Есептік деректер
1
2
3
1
Заң жобаларының тұжырымдамаларын орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын орталық мемлекеттік орган орналастырылған құжаттарға сілтемелер тізімін ұсынады.
2
Нормативтік құқықтық актілердің жобаларын орналастыру
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган орналастырылған құжаттарға сілтемелер тізімін ұсынады (бар болса).
3
НҚА жобаларына және реттеушілік әсерді талдаудың қорытындыларына пайдаланушылардың ұсыныстары мен түсініктемелерін мониторингілеу және қарау
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган пайдаланушылардың ұсыныстары мен түсініктемелері келіп түскен НҚА жобаларына және РӘТ-ке сілтемелер тізімін ұсынады.
4
НҚА жобаларын және заң жобаларының тұжырымдамаларын орналастыру туралы хабарландыруларды жариялау
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган БАҚ-та және әлеуметтік желілеріндегі ресми аккаунттардағы жарияландымдарға, ресми интернет-ресурстардағы жарияландымдарға және ақпараттық хаттарға сілтемелер тізімін ұсынады.
5-кесте. "Ашық диалог" өлшемі бойынша орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың есептік деректері
р/с
Индикатордың атауы
Есептік деректер
1
2
3
1
"Ақпаратқа қол жеткізу туралы" және "Жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік органдар басшыларының ресми блог-платформасында жауаптар алған мәселелердің үлесі
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган мемлекеттік органдар бірінші басшыларының ресми блог-платформасы арқылы келіп түскен өтініштердің (порталдағы тіркелген номерді көрсетіп) тізімін ұсынады.
2
Интернет-конференциялар мен сауалнамалар өткізу
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган қатысушылар санын көрсете отырып, өткізілген сауалнамалар мен интернет-конференцияларға сілтемелердің тізімін ұсынады.
3
Ашық отырыстарды (алқаларды) онлайн трансляциялау режимінде өткізу
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган онлайн трансляциялау режимінде өткізілген ашық отырыстардың (алқалардың) сілтемелер тізімін ұсынады.
4
Бірінші басшылардың блогтарды жүргізуі (жазбалардың болуы)
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган жазбаларға сілтемелер тізімін ұсынады.
6-кесте. "Ведомстволық бағынысты ұйымдардың ашықтығы" өлшемі бойынша орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың есептік деректері
р/с
Индикатордың атауы
Есептік деректер
1
2
3
1
Интернет-ресурстың толықтырылуы
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган ведомстволық бағынысты ұйымдардың тізімін, ведомстволық бағынысты ұйымдардың интернет-ресурсына сілтемені, ол болмаған жағдайда мемлекеттік органның ресми интернет-ресурсындағы тиісті бөлімнің сілтемесін ұсынады.
2
Ашық деректер
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган ведомстволық бағынысты ұйымдардың "Ашық деректер" интернет-порталында жарияланған ашық деректер жиынтықтарының сілтемелер тізімін ұсынады.
3
Ашық диалог
Осы бөлімде бағаланатын мемлекеттік орган мемлекеттік органдардың басшыларының ресми блог-платформасы арқылы квазимемлекеттік сектор ұйымдарының бірінші басшыларының атына келген өтініштердің (порталдағы тіркелген номері көрсетілген) тізімін ұсынады.
Мемлекеттік органдардың
жеке және заңды тұлғалармен
өзара іс-қимылын
операциялық бағалау
әдістемесіне
10-қосымша
Нысан
"Ашық үкімет" порталын толтыру өлшемдері бойынша операциялық бағалау
1-кесте. Орталық мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдардың "Ашық деректер" өлшемі бойынша операциялық бағалау
р/с
Индикатордың атауы
Мемлекеттік тілде
Орыс тілінде
1
2
3
4
1
Бекітілген Тізбеге сәйкес деректер жиынтықтарының жарияланымдарының саны
3,5
3,5
2
Сұраулар негізінде қосымша жарияланған ашық деректер жиынтықтарының саны
1,5
1,5
3
Бекітілген Тізбеге сәйкес деректер жиынтықтарын жариялау мерзімдерін сақтау
3,5
3,5
4
Деректер жиынтығын толтырудың дұрыстығы және толықтығы
3
3
5
Халықтың ашық деректерге қажеттілігін анықтауға бағытталған іс-шараларды іске асыру
1
1
Барлығы
25
2-кесте. "Ашық бюджет" өлшемі бойынша орталық мемлекеттік органдарды операциялық бағалау
р/с
Индикатордың атауы
Мемлекеттік тілде
Орыс тілінде
1
2
3
4
1
Шоғырландырылған қаржылық есептілікті орналастыру
1,5
1,5
1.1
Шоғырландырылған бухгалтерлік балансты орналастыру
0,3
0,3
1.2
Қаржы қызметінің нәтижелері туралы шоғырландырылған есепті орналастыру
0,3
0,3
1.3
Ақша қозғалысы туралы шоғырландырылған есепті орналастыру
0,3
0,3
1.4
Таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы шоғырландырылған есепті орналастыру
0,3
0,3
1.5
Шоғырландырылған қаржылық есептілікке түсіндірме жазбаны орналастыру
0,3
0,3
2
Стратегиялық жоспарды іске асыру туралы есепті қалыптастыру күнінен бастап 15 жұмыс күні ішінде орналастыру *
0,5
0,5
3
Бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есепті оны қоғамдық кеңестің отырысына ұсынғанға дейін (бар болса), бірақ есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуірінен кешіктірмей орналастыру *
1
1
4
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарынан оларды алғаннан кейін он бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелері туралы ақпаратты порталда орналастыру
1
1
5
Азаматтық бюджетті орналастыру*
1,5
1,5
6
Кестенің 1-5 тармақтарымен көзделген бюджет материалдарын орналастырудың дұрыстығы және толықтығы
0,5
0,5
7
Кестенің 1-5 тармақтарымен көзделген бюджет материалдарын орналастырудың уақытылығы
0,5
0,5
8
Бюджеттік бағдарламалар жобаларын орналастырудың дұрыстығы және толықтығы*
0,5
0,5
9
Бюджеттік бағдарламалар жобаларын орналастырудың уақтылығы*
0,5
0,5
10
Пайдаланушылардың ұсыныстары мен түсініктемелерін мониторингілеу және қарау*
3
3
11
Бюджеттік бағдарламалар жобаларын және бюджеттік бағдарламаларды іске асыру туралы есептерді жария талқылаудың басталуы туралы хабарландыруларды жариялау*:
2
2

1. По критерию "Соблюдение сроков рассмотрения жалоб и заявлений";
2. По критерию "Доля жалоб и заявлений, признанных обоснованными по решению суда (удовлетворенные судом)";
3. По критерию "Рассмотрение повторных обоснованных жалоб и заявлений";
4. По критерию "Внутренний контроль за качеством рассмотрения жалоб и заявлений".
Выводы и рекомендации:
__________________________________________________________________
Руководитель Уполномоченного органа ____________ ________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
"____" ______________ 20 ___ г.
Приложение 13
к Методике операционной
оценки взаимодействия
государственного органа
с физическими и юридическими
лицами
Форма
Операционная оценка по критерию "Внутренний контроль за качеством рассмотрения жалоб и заявлений"
Итоговый балл по критерию "Внутренний контроль за качеством рассмотрения жалоб и заявлений" физических и юридических лиц рассчитывается следующим образом:
если доля количество фактов привлечения к ответственности составляет от 90% до 100% от общего количества жалоб и заявлений, рассмотренных с нарушением сроков, то государственному органу присваиваются 10 баллов;
если доля количество фактов привлечения к ответственности составляет от 80% до 89,9% от общего количества жалоб и заявлений, рассмотренных с нарушением сроков, то государственному органу присваиваются 8 баллов;
если доля количество фактов привлечения к ответственности составляет от 70% до 79,9% от общего количества жалоб и заявлений, рассмотренных с нарушением сроков, то государственному органу присваиваются 6 баллов;
если доля количество фактов привлечения к ответственности составляет от 60% до 69,9% от общего количества жалоб и заявлений, рассмотренных с нарушением сроков, то государственному органу присваиваются 4 балла;
если доля количество фактов привлечения к ответственности составляет от 50% до 59,9% от общего количества жалоб и заявлений, рассмотренных с нарушением сроков, то государственному органу присваиваются 1балл;
если доля количество фактов привлечения к ответственности составляет менее 49,9% от общего количества жалоб и заявлений, рассмотренных с нарушением сроков, то государственному органу присваиваются 0 баллов.
Приложение 14
к Методике операционной
оценки взаимодействия
государственного органа
с физическими и юридическими
лицами
Форма
Таблица разногласий по результатам операционной оценки по
направлению_____________________________________
___________________________________________________
(оцениваемый государственный орган)
Заключение уполномоченного на оценку государственного органа
Возражение оцениваемого государственного органа
Примечание
1
2
3
4
Общий балл с учетом итогов обжалования составил _____.
Председатель комиссии, должность
(дата) (подпись) (ФИО)
С итогами обжалования ознакомлен:
Представитель государственного органа, должность
(дата) (подпись) (ФИО)
Приложение 15
к Методике операционной
оценки взаимодействия
государственного органа
с физическими и юридическими
лицами
Форма
Заключение о результатах операционной оценки эффективности деятельности государственных органов по блоку "Взаимодействие государственного органа с физическими и юридическими лицами"
____________________________
____________________________
(наименование центрального
государственного/местного
исполнительного органа)
________________
(отчетный период)
Направления операционной оценки
Оценка
1
Качество оказания государственных услуг
2
Открытость государственного органа
3
Качество рассмотрения жалоб и заявлений
Итоговая оценка
Анализ эффективности деятельности центрального государственного органа по направлениям операционной оценки:

1. "Шағымдар мен арыздарды қарау мерзімдерін сақтау" өлшемі бойынша;
2. "Сот шешімімен негізделген (сотпен қанағаттандырылған) шағымдар мен арыздардың үлесі" өлшемі бойынша;
3. "Қайта келіп түскен негізі бар шағымдар мен өтініштерді қарау" өлшемі бойынша;
4. "Шағымдар мен арыздарды қарау сапасына ішкі бақылау" өлшемі бойынша.
Қорытындылар мен ұсыныстар:
________________________________________________________________________________
Уәкілетті органның басшысы ___________ _________________________
(қолы) (қолдың мағынасын ашу)
"____" ______________ 20 ___ ж.
Мемлекеттік органдардың
жеке және заңды тұлғалармен
өзара іс-қимылын
операциялық бағалау
әдістемесіне
13-қосымша
Нысан
"Шағымдар мен өтініштерді қарау сапасын ішкі бақылау" өлшемі бойынша операциялық бағалау
Жеке және заңды тұлғалардың "Шағымдар мен арыздарды қарау сапасын ішкі бақылау" өлшемі бойынша қорытынды балл мынадай үлгеде саналады:
егер тәртіптік жауапкершілікке тарту фактілерінің үлесі мерзімдері бұза отырып қаралған шағымдар мен арыздардың жалпы санынын 90% - нан бастап 100% - ға дейін құраса, онда мемлекеттік органға 10 балл беріледі;
егер тәртіптік жауапкершілікке тарту фактілерінің үлесі мерзімдері бұза отырып қаралған шағымдар мен арыздардың жалпы санынын 80% - нан бастап 89,9% - ға дейін құраса, онда мемлекеттік органға 8 балл беріледі;
егер тәртіптік жауапкершілікке тарту фактілерінің үлесі мерзімдері бұза отырып қаралған шағымдар мен арыздардың жалпы санынын 70% - нан бастап 79,9% - ға дейін құраса, онда мемлекеттік органға 6 балл беріледі;
егер тәртіптік жауапкершілікке тарту фактілерінің үлесі мерзімдері бұза отырып қаралған шағымдар мен арыздардың жалпы санынын 60% - нан бастап 69,9% - ға дейін құраса, онда мемлекеттік органға 4 балл беріледі;
егер тәртіптік жауапкершілікке тарту фактілерінің үлесі мерзімдері бұза отырып қаралған шағымдар мен арыздардың жалпы санынын 50% - нан бастап 59,9% - ға дейін құраса, онда мемлекеттік органға 1 балл беріледі;
егер тәртіптік жауапкершілікке тарту фактілерінің үлесі мерзімдері бұза отырып қаралған шағымдар мен арыздардың жалпы санынын 49,9% - нан кем болса, онда мемлекеттік органға 0 балл беріледі.
Мемлекеттік органдардың
жеке және заңды тұлғалармен
өзара іс-қимылын
операциялық бағалау
әдістемесіне
14-қосымша
Нысан
________________ бағыты бойынша операциялық бағалау қорытындыларына қайшылықтар кестесі
___________________________________________________
(бағаланатын мемлекеттік орган)
Бағалауға уәкілетті мемлекеттік органның қорытындысы
Бағаланатын мемлекеттік органның қарсылықтары
Ескертпе
1
2
3
4
Шағымдану қорытындысын ескергендегі жалпы балл ____ құрады.
Комиссия Төрағасы, лауазымы
___________ _______________________
(қолы) (қолдың мағынасын ашу)
Шағымдану қорытындысымен таныстым:
Бағаланатын мемлекеттік органның өкілі, лауазымы
________________ _______________________
(қолы) (қолдың мағынасын ашу)
Мемлекеттік органдардың
жеке және заңды тұлғалармен
өзара іс-қимылын
операциялық бағалау
әдістемесіне
15-қосымша
Нысан
Мемлекеттік органдардың "Мемлекеттік органның жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-әрекеті" блогы бойынша қызметінің тиімділігін операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытынды
_____________________________________________________
(орталық мемлекеттік /жергілікті атқарушы органның атауы)
________________
(есептік кезең)
Бағалау бағыттары
Баға
1
Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы
2
Мемлекеттік органның ашықтығы
3
Шағымдар мен арыздарды қарау сапасы
Жалпы баға
Бағалау бағыттары бойынша орталық мемлекеттік /жергілікті атқарушы органның қызметі тиімділігінің талдауы:

1. Оценка по направлению "Качество оказания государственных услуг";
2. Оценка по направлению "Открытость государственного органа";
3. Оценка по направлению "Качество рассмотрения жалоб и заявлений".
Выводы и рекомендации:
Заместитель Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы
___________ (подпись)
_______________________ (расшифровка подписи)
Руководитель структурного подразделения Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы, ответственного за оценку и контроль качества оказания государственных услуг
___________ (подпись)
_______________________ (расшифровка подписи)
"____" __________ 20__ г.

1. "Мемлекеттік қызметтерді көрсетудің сапасы" бағыты бойынша;
2. "Мемлекеттік органдардың ашықтығы" бағыты бойынша;
3. "Шағымдар мен арыздарды қарау сапасы" бағыты бойынша.
Қорытындылар мен ұсыныстар:
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері Агенттігі Төрағасының орынбасары
___________
(қолы)
_______________________
(қолдың мағынасын ашу)
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сапасын бағалауға және бақылауға жауапты құрылымдық бөлімшенің басшысы
___________
(қолы)
_______________________
(қолдың мағынасын ашу)
"____" _________ 20__ ж.