О внесении изменений и дополнения в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 85 "Об утверждении Правил приема, оформления и рассмотрения органами внутренних дел ходатайств (заявлений) по вопросам приема в гражданство Республики Казахстан и восстановления в гражданстве Республики Казахстан, в том числе в упрощенном (регистрационном) порядке, выхода из гражданства, утраты, лишения гражданства и определения принадлежности к гражданству Республики Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 марта 2020 года № 260. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2020 года № 20236.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 85 "Об утверждении Правил приема, оформления и рассмотрения органами внутренних дел ходатайств (заявлений) по вопросам приема в гражданство Республики Казахстан и восстановления в гражданстве Республики Казахстан, в том числе в упрощенном (регистрационном) порядке, выхода из гражданства, утраты, лишения гражданства и определения принадлежности к гражданству Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13391, опубликован 14 марта 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет"), следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей реадакции:
"В соответствии со статьей 30 Закона Республики Казахстан от 20 декабря 1991 года "О гражданстве Республики Казахстан" (далее Закон) и пунктом 1 статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:"
в Правилах приема, оформления и рассмотрения органами внутренних дел ходатайств (заявлений) по вопросам приема в гражданство Республики Казахстан и восстановления в гражданстве Республики Казахстан, в том числе в упрощенном (регистрационном) порядке, выхода из гражданства, утраты, лишения гражданства и определения принадлежности к гражданству Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"Настоящие Правила приема, оформления и рассмотрения органами внутренних дел ходатайств (заявлений) по вопросам приема в гражданство Республики Казахстан и восстановления в гражданстве Республики Казахстан, в том числе в упрощенном (регистрационном) порядке, выхода из гражданства Республики Казахстан в (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 30 Закона Республики Казахстан от 20 декабря 1991 года "О гражданстве Республики Казахстан" от 20 декабря 1991 года (далее Закон) и пунктом 1 статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах";
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау және Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру, оның ішінде жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен), азаматтықтан шығу, азаматтықты жоғалту мен одан айыру және Қазақстан Республикасының азаматтығына жататындығын айқындау мәселелері бойынша өтінішхаттарды (өтініштерді) ішкі істер органдарының қабылдау, ресімдеу және қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 85 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 28 наурыздағы № 260 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 наурызда № 20236 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау және Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру, оның ішінде жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен), азаматтықтан шығу, азаматтықты жоғалту мен одан айыру және Қазақстан Республикасының азаматтығына жататындығын айқындау мәселелері бойынша өтінішхаттарды (өтініштерді) ішкі істер органдарының қабылдау, ресімдеу және қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 85 бұйрығына (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13391 болып тіркелген, 2016 жылғы 14 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасының 1991 жылғы 2 желтоқсандағы Заңының (бұдан әрі - Заң) 30-бабына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының 2013 жылғы 15 сәуірдегі Заңының 10-бабы 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:"
Осы бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау және Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру, оның ішінде жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен), азаматтықтан шығу, азаматтықты жоғалту мен одан айыру және Қазақстан Республикасының азаматтығына жататындығын айқындау мәселелері бойынша өтінішхаттарды (өтініштерді) ішкі істер органдарының қабылдау, ресімдеу және қарау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау және Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру, оның ішінде жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен), азаматтықтан шығу, азаматтықты жоғалту мен одан айыру және Қазақстан Республикасының азаматтығына жататындығын айқындау мәселелері бойынша өтінішхаттарды (өтініштерді) ішкі істер органдарының қабылдау, ресімдеу және қарау қағидалар (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасының 1991 жылғы 2 желтоқсандағы Заңының (бұдан әрі - Заң) 30-бабына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының 2013 жылғы 15 сәуірдегі Заңының 10-бабы 1-тармағына сәйкес әзірленді";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"2. В настоящих Правилах применяются нижеследующие термины:
постоянно проживающими в Республике Казахстан - признаются иностранцы, получившие на то разрешение и документ на право постоянного проживания в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;
граждане бывших союзных республик – граждане бывшего Союза Советских Социалистических Республик;
оралманы – этнические казахи, постоянно проживавший на момент приобретения суверенитета Республикой Казахстан за ее пределами, и его дети казахской национальности, родившиеся и постоянно проживавшие после приобретения суверенитета Республикой Казахстан за ее пределами, прибывший (прибывшие) в Республику Казахстан в целях постоянного проживания на исторической родине и получивший (получившие) соответствующий статус в порядке, установленном настоящим Законом реабилитированные жертвы массовых политических репрессий – лица, признанные в судебном либо ином установленном законом порядке жертвой политических репрессий или пострадавшим от политических репрессий;
этнические казахи - иностранцы или лица без гражданства казахской национальности, постоянно проживающие за рубежом.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Прием ходатайств (заявлений) по вопросам приема в гражданство Республики Казахстан и восстановления в гражданстве Республики Казахстан, в том числе в упрощенном (регистрационном) порядке, выхода из гражданства, утраты, лишения гражданства и определения принадлежности к гражданству Республики Казахстан для лиц, проживающих на территории Республики Казахстан, осуществляется органами внутренних дел Республики Казахстан по месту постоянного жительства заявителя.
"Регистрация приема, восстановления и выхода из гражданства Республики Казахстан" является государственной услугой, для получения которой заявитель подает ходатайство в территориальные органы полиции по месту постоянного жительства.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведены в стандарте государственной услуги согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Территориальные органы полиции обеспечивают внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации, согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" от 15 апреля 2013 года.
Решение по вопросам гражданства может быть пересмотрено Президентом Республики Казахстан.
Жалобы на решения по вопросам о принадлежности к гражданству и утраты гражданства подаются на имя Президента Республики Казахстан.
Необоснованный отказ в приеме заявления по вопросам гражданства, нарушение сроков рассмотрения заявлений, а также другие неправомочные действия должностных лиц, нарушающие порядок рассмотрения дел о гражданстве и порядок исполнения решений по вопросам гражданства, могут быть обжалованы в установленном законом порядке вышестоящему в порядке подчиненности должностному лицу либо в суд.
Поступившие в органы внутренних дел Республики Казахстан материалы по вопросам гражданства проверяются на причину изменения гражданства и полноту анкетных сведений, правильность написания фамилии, имени и отчества (при его наличии) заявителя и членов его семьи.
При обнаружении неполных или неточных сведений в представленных документах они незамедлительно возвращаются заявителю для внесения соответствующих изменений и дополнений.
Ходатайство (заявление) считается принятым к исполнению с момента подачи заявителем всех документов, предусмотренных настоящими Правилами, в анкетах-заявлениях по приему и выходу из гражданства Республики Казахстан проставляется соответствующая запись, которая заверяется подписью сотрудника принявшего материал к рассмотрению.
Ходатайства (заявления) по вопросам приема в гражданство и восстановления в гражданстве, в том числе в упрощенном (регистрационном) порядке, выхода из гражданства, утраты, лишения гражданства и определения принадлежности к гражданству подлежат регистрации в журнале учета ходатайств (заявлений) физических лиц по форме согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам и рассмотрению.
Лицам, подавшим ходатайство (заявление) о приобретении гражданства Республики Казахстан либо о выходе из гражданства, по их требованию выдается справка о приеме документов по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Справка выдается Департаментом полиции (далее – ДП) только после ввода сведений о лице, ходатайствующем по вопросам оформления гражданства в Единую информационную систему "Беркут" (далее – ЕИС "Беркут") и получения результатов.
При выдаче справок от лиц истребуются оригиналы документов, удостоверяющих личность и осуществляется сверка с копиями, приобщенными в материалах дела.

"2. Осы Қағидаларда төмендегі ұғымдар қолданылады:
Қазақстан Республикасында тұрақты тұрушылар деп - тұрақты тұруға Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен рұқсат және тұрақты тұру құқығына құжат алған шетелдіктер танылады.
бұрынғы одақтас республикалардың азаматтары - бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының азаматтары оралман-тарихи отанында тұрақты тұру мақсатында Қазақстан Республикасына келген және осы Заңда белгіленген тәртіппен тиісті мәртебе алған, Қазақстан Республикасы егемендік алған кезде оның шегінен тыс жерде тұрақты тұрған этникалық қазақ және оның Қазақстан Республикасы егемендік алғаннан кейін оның шегінен тыс жерде туылған және тұрақты тұрған ұлты қазақ балалары;
жаппай саяси қуғын-сүргіннің ақталған құрбандары - адамды сот тәртібінде немесе заңмен белгіленген басқа тәртіпте саяси қуғын-сүргіндердің құрбаны немесе саяси қуғын-сүргіндерден зардап шеккен деп танылған адамдар.
этникалық қазақ - шетелде тұрақты тұратын ұлты қазақ шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам.
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау және Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру, оның ішінде жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен), азаматтықтан шығу, азаматтықты жоғалту мен одан айыру және Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесілігін анықтау мәселелері бойынша өтінішхаттарды (өтініштерді) қабылдауды өтініш иесінің тұрақты тұрғылықты жері бойынша Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау және Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру, азаматтықтан шығу мемлекеттік қызмет болып табылады, оны алу үшін өтініш иесі тұрақты тұрғылықты жері бойынша аумақтық полиция органдарына өтінішхат береді.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасынан, нысанынан, мазмұнынан және нәтижесінен құралатын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі және мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескерген өзге де мәліметтер Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында осы Қағидаларға 1-қосымша нысанында баяндалған.
Аумақтық полиция органдары "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының 2013 жылғы 15 сәуірдегі Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен енгізуді қамтамасыз етеді.
Азаматтық мәселелер жөніндегі шешімді Қазақстан Республикасы Президентінің қайта қарауы мүмкін.
Азамат болу туралы және азаматтықты жоғалту мәселелері жөніндегі шешімдерге шағымдар Қазақстан Республикасы Президентінің атына беріледі.
Азаматтық мәселелер жөніндегі арыздарды қабылдаудан орынсыз бас тартуға, арыздардың қаралу мерзімін бұзуға, сондай-ақ лауазымды адамдардың азаматтық туралы істің қаралу тәртібін және азаматтық мәселелер жөніндегі шешімдердің орындалу тәртібін бұзатын басқа да заңсыз іс-әрекеттеріне заңда белгіленген тәртіппен бағыныштылық реті бойынша жоғары тұрған лауазымды адамға не сотқа шағым берілуі мүмкін.
Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарына келіп түскен азаматтық мәселелер жөніндегі материалдар азаматтығын өзгерту себебіне және сауалнамалық мәліметтің толықтығына, өтініш иесінің және оның отбасы мүшелерінің тегінің, аты мен әкесінің атының (бар болған жағдайда) дұрыс жазылғандығы тексеріледі.
Ұсынылған құжаттарда толық емес немесе нақты емес мәліметтер анықталған жағдайда олар тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізу үшін өтініш иесіне дереу қайтарылады.
Өтінішхат (өтініш) өтініш иесі осы Қағидада көзделген барлық құжаттарды берген сәттен бастап орындауға қабылданды деп есептеледі, Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау және одан шығару бойынша сауалнама-өтінішке тиісті белгі қойылады, ол материалдарды қарауға қабылдаған қызметкердің қолымен куәландырылады.
Азаматтыққа қабылдау және азаматтықты қалпына келтіру, оның ішінде жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен), азаматтықтан шығу, азаматтықты жоғалту мен одан айыру және азаматтыққа тиесілігін анықтау мәселелері бойынша өтінішхаттар (өтініштер) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке тұлғалардың өтінішхаттарын (өтініштерін) есепке алу журналға тіркелуге және қаралуға жатады.
Қазақстан Республикасының азаматтығын алу не азаматтықтан шығу туралы өтініш берген адамдарға олардың талабы бойынша осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдау туралы анықтама беріледі. Анықтаманы Полиция департаменті (бұдан әрі - ПД) азаматтықты ресімдеу мәселесі бойынша өтініш берген адам туралы мәліметтерді "Бүркіт" бірыңғай ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі - "Бүркіт" БАЖ) енгізгеннен және нәтижесін алғаннан кейін ғана ғана береді.
Анықтамалар берген кезде адамдардан жеке басын куәландыратын құжаттардың түпнұсқалары талап етіледі және істегі материалдарға қосылған көшірмелермен салыстыра тексеру жүзеге асырылады.

Рассмотрение ходатайств (заявлений) по вопросам приема в гражданство Республики Казахстан и выхода из гражданства Республики Казахстан осуществляется с момента подачи ходатайства (заявлений) в течении 6 (шесть) месяцев, в упрощенном порядке в течении 3 (трех) месяцев.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Оформленные надлежащим образом материалы направляются районным органом внутренних дел по месту жительства заявителя по подчиненности в ДП областей, городов республиканского значения и столицы.
ДП областей, городов республиканского значения и столицы проверяют правильность оформления материалов по вопросам гражданства, заводят дела, вводят сведения о ходатайствующем лице в ЕИС "Беркут", выносят мотивированное заключение по нему и в течении десяти календарных дней направляют в Министерство внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД РК).";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Заключение по вопросам приема в гражданство Республики Казахстан и восстановления в гражданстве Республики Казахстан, в том числе в упрощенном (регистрационном) порядке, выхода из гражданства, утраты, лишения гражданства и определения принадлежности к гражданству Республики Казахстан составляется в произвольной форме и утверждается начальником ДП или его заместителем.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Срок рассмотрения ходатайств (заявлений) в районных, городских органах внутренних дел, ДП, МВД РК и государственных органах Республики Казахстан составляет один месяц в каждом из этих органов, а в совокупности – шесть месяцев.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. МВД РК, при получении Указа Президента Республики Казахстан по вопросам приема и восстановлении в гражданстве, выходе из гражданства в срок пять календарных дней уведомляет ДП, представивших материалы.
ДП при получении Указа Президента Республики Казахстан, через горрайорганы внутренних дел по месту жительства заявителей в срок пять календарных дней извещают их о результатах рассмотрения ходатайств (заявлений).
Если лицо сменило место жительства, органы внутренних дел Республики Казахстан незамедлительно направляют сообщение о принятом решении в органы внутренних дел по новому месту жительства заявителя.
Об исполнении Указа Президента Республики Казахстан ДП информируют МВД РК в срок, не превышающий одного месяца со дня подписания Указа.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы азаматтығына қабылдау және Қазақстан Республикасы азаматтығынан шығу мәселесі бойынша өтінішхаттар (өтініштер) оларды тапсырған сәттен бастап 6 (алты) ай, жеңілдетілген тәртіппен - 3 (үш) ай ішінде қарастырылады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Тиісті түрде ресімделген материалдарды өтініш иесінің тұрғылықты жері бойынша аудандық ішкі істер органы бағыныстылығы бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың ПД-ге жібереді.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың ПД азаматтық мәселелер бойынша материалдардың дұрыс ресімделуін тексереді, іс жүргізеді, өтініш беруші адам туралы мәліметтерді "Бүркіт" БАЖ енгізеді, ол бойынша дәлелді қорытынды шығарады және Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне (бұдан әрі - Қазақстан Республикасы ІІМ) күнтізбелік он күн ішінде жібереді.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау және Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру, оның ішінде жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен), азаматтықтан шығу, азаматтықты жоғалту мен одан айыру және Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесілігін анықтау мәселелері бойынша қорытынды ерікті нысанда жасалады және ПД бастығы немесе оның орынбасары бекітеді.";
11 және 12-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Аудандық, қалалық ішкі істер органдарында, ПД-де, Қазақстан Республикасы ІІМ-де және Қазақстан Республикасының басқа да мемлекеттік органдарының өтінішхатты (өтінішті) қарау мерзімі осы органдардың әрқайсысында бір ай, ал жалпы алғанда - алты айды құрайды.
12. Қазақстан Республикасы ІІМ азаматтыққа қабылдау және азаматтықты қалпына келтіру, азаматтықтан шығару мәселелері жөніндегі Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығын алғаннан кейін күнтізбелік бес күн мерзімінде материалдарды ұсынған ПД-ге хабарлайды.
ПД Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығын алғаннан кейін қалалық, аудандық ішкі істер органдары арқылы өтініш иелерінің тұрғылықты жері бойынша күнтізбелік бес күн мерзімінде оларға қаралған өтінішхаттардың (өтініштердің) нәтижелері туралы хабардар етеді.
Егер адам тұратын жерін өзгерткен болса, Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары қабылданған шешім туралы хабарламаны өтініш берушінің жаңа тұрғылықты жері бойынша ішкі істер органдарына жолдайды.
Қазақстан Республикасы Президенті Жарлығының орындалуы туралы ПД Қазақстан Республикасы ІІМ-ге Жарлыққа қол қойылған күнінен бастап бір айдан аспайтын мерзімде хабарлайды.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"21. В соответствии с Соглашениями от 26 февраля 1999 года (ратифицирован Законом Республики Казахстан от 30 декабря 1999 года) (далее – Соглашение) под упрощенный порядок приема в гражданство Республики Казахстан подпадают граждане Российской Федерации, Республики Беларусь, Кыргызской Республики.
Для приобретения гражданства Республики Казахстан в упрощенном порядке и прекращения гражданства другой Стороны обращаются с ходатайством (заявлением) на имя начальника ДП областей и одновременно к должностному лицу государства прибытия, принимающего решения по вопросам гражданства, с нотариально удостоверенным письменным отказом от иностранного гражданства.
К ходатайству (заявлению) приобщаются следующие документы:
1) анкета-заявление по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
2) автобиография (произвольном форме);
3) нотариально удостоверенное заявление об отказе от прежнего гражданства;
4) четыре фотографии размером 3,5 х 4,5 см;
5) обязательство о соблюдении условий, предусмотренных статьей 1 Закона, по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
6) копия документа, удостоверяющего личность и подтверждающего принадлежность к гражданству одной из стран-участниц Соглашения;
7) нотариально заверенная копия свидетельства о рождении и браке;
8) документ об уплате государственной пошлины или освобождении от ее уплаты.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. В соответствии с Конвенцией о гражданстве замужней женщины от 29 января 1957 года (ратифицирована Законом Республики Казахстан от 5 января 2000 года), иностранка, постоянно проживающая на территории Республики Казахстан на законных основаниях и состоящая в браке с гражданином Казахстана, подает ходатайство (заявление) о приеме в гражданство Республики Казахстан в упрощенном порядке на имя начальника ДП областей и одновременно к должностному лицу государства прибытия, принимающего решение по вопросам гражданства, с нотариально удостоверенным письменным отказом от иностранного гражданства.
К ходатайству (заявлению) приобщаются следующие документы:
1) нотариально удостоверенное заявление об отказе от прежнего гражданства;
2) анкета-заявление по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
3) четыре фотографии размером 3,5 х 4,5 см.;
4) обязательство о соблюдении условий, предусмотренных статьей 1 Закона, по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
5) копия документа, подтверждающая принадлежность к гражданству иностранного государства;

"21. Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының, Қырғызстан Республикасының және Ресей Федерациясының арасындағы 1996 жылғы 26 ақпандағы азаматтықты алудың жеңілдетілген тәртібі туралы Келісімге (Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 30 желтоқсандағы Заңымен ратификацияланған) (бұдан әрі - Келісім) сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдаудың жеңілдетілген тәртібіне Ресей Федерациясының, Беларусь Республикасының, Қырғыз Республикасының азаматтары жатады.
Қазақстан Республикасының азаматтығын жеңілдетілген тәртіппен алу және басқа Тараптың азаматтығын тоқтату үшін облыстардың ПД бастығының атына және біруақытта азаматтық мәселелері бойынша шешім қабылдайтын келген мемлекеттің лауазымды адамына шетел азаматтығынан бас тартқаны туралы нотариалды куәландырылған жазбаша өтінішхатпен (өтінішпен) жүгінеді.
Өтінішхатқа (өтінішке) мынадай құжаттар:
1) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауалнама-өтініш;
2) өмірбаян (ерікті нысанда);
3) бұрынғы азаматтығынан бас тарту туралы өтініштің нотариалды куәландырылған көшірмесі;
4) өлшемі 3,5 х 4,5 см. төрт фотосурет;
5) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Заңның 1-бабында көзделген шарттарды сақтау туралы міндеттемесі;
6) жеке басын куәландыратын және Келісімге қатысушы елдердің біреуінің азаматтығына тиесілігін растайтын құжаттың көшірмесі;
7) туу туралы және неке туралы куәлігінің нотариалды куәландырылған көшірмесі;
8) мемлекеттік баж төлеу және оны төлеуден боастылғаны туралы құжат қоса беріледі.";
23 және 24-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Тұрмыстағы әйелдің азаматтығы туралы 1957 жылғы 29 қаңтардағы конвенцияға (Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 29 қаңтардағы Заңымен ратификацияланған) сәйкес Қазақстан Республикасы аумағында заңды негізде тұрақты тұрып жатқан және Қазақстан азаматымен тұрмыста тұрған шетелдік әйел облыстардың ПД бастығының атына жеңілдетілген тәртіппен Қазақстан Республикасы азаматтығын қабылдау туралы және біруақытта келген мемлекеттің азаматтық мәселелері бойынша шешім қабылдайтын лауазымды адамына шетел азаматтығынан жазбаша бас тартудың нотариалды куәландырылған өтінішхатпен (өтінішпен) жүгінеді
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) бұрынғы азаматтығынан бас тарту туралы өтініштің нотариалды куәландырылған көшірмесі;
2) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауалнама-өтініш;
3) өлшемі 3,5х4,5 см төрт фотосурет;
4) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Заңның 1-бабында көзделген шарттарды сақтау туралы міндеттемесі;
5) шетелдік мемлекеттің азаматтығына тиесілігін растайтын құжаттың көшірмесі;

6) копия свидетельства о браке;
7) копия удостоверения личности супруга - гражданина Республики Казахстан;
8) документ об уплате государственной пошлины или освобождении от ее уплаты.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. В соответствии с Законом, оралманы, постоянно проживающие на территории Республики Казахстан на законных основаниях независимо от срока проживания, реабилитированные жертвы массовых политических репрессий, а также их потомки, лишенные или утратившие гражданство без их свободного волеизъявления, постоянно проживающие на территории Республики Казахстан на законных основаниях, независимо от срока проживания, этнические казахи обучающиеся в высших учебных заведениях для приобретения гражданства Республики Казахстан в упрощенном (регистрационном) порядке обращаются с ходатайством (заявлением) на имя начальника ДП областей, городов республиканского значения и столицы.
К ходатайству (заявлению) о приеме в гражданство Республики Казахстан приобщаются следующие документы:
1) нотариально удостоверенное заявление об отказе от прежнего гражданства;
2) анкета-заявление по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
3) четыре фотографии размером 3,5 x 4,5 см;
4) обязательство о соблюдении условий, предусмотренных статьей 1 Закона, по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
5) копия документа, удостоверяющего личность и подтверждающего принадлежность к гражданству другого государства;
6) оралманы постоянно проживающие на территории Республики Казахстан – удостоверение оралмана;
7) этнические казахи обучающихся в высших учебных заведениях – справку из высшего учебного заведения, подтверждающую факт обучения в данном заведении;
8) справка о подтверждении национальности для этнических казахов, обучающихся в высших учебных заведениях;
9) документ об уплате государственной пошлины или освобождении от ее уплаты;
10) лица, являющиеся жертвами политических репрессий – решение суда о реабилитации или документы, подтверждающие, что является потомком жертв политических репрессий.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. По результатам рассмотрения ходатайств (заявлений) выносится мотивированное заключение, которое утверждается начальником ДП или его заместителем, о чем уведомляются горрайорганы внутренних дел, представившие материалы по вопросам, связанным с упрощенным порядком приобретения гражданства Республики Казахстан, путем направления справки о приеме в гражданство Республики Казахстан по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам. Горрайорганы внутренних дел по получении решений из ДП извещают заявителя о результатах рассмотрения ходатайств (заявлений) и выдают справку, заверенную печатью, которая является основанием для документирования удостоверением личности и паспортом гражданина Республики Казахстан, снимают их с учета как иностранцев. Корешок справки о приобретении гражданства направляется в ДП для приобщения к материалам.
Одновременно со справкой о приеме в гражданство Республики Казахстан лица, принятые в гражданство в упрощенном порядке получают уведомления-обязательства по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам. Второй экземпляр уведомления приобщается к личному делу заявителя.";
пункт 36 изложить в следующей редакции:

6) неке туралы куәлігінің көшірмесі;
7) жұбайы - Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігінің көшірмесі;
8) мемлекеттік баж салығын төлегені немесе оны төлеуден босатылғаны туралы құжат.
24. Заңға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында заңды негіздерде тұру мерзіміне қарамастан, Қазақстан Республикасының аумағында заңды негіздерде тұрақты тұратын оралмандар, өздерінің ерік қалауынан тыс азаматтығынан айырылған немесе азаматтығын жоғалтқан жаппай саяси қуғын-сүргіннің ақталған құрбандары, сондай-ақ олардың ұрпақтары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтығын алу үшін жоғары оқу орындарында оқитын этникалық қазақтар жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың ПД бастықтарының атына өтінішхатпен (өтінішпен) жүгінеді.
Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы өтінішхатқа (өтінішке) мынадай құжаттар тігіледі:
1) бұрынғы азаматтықтан бас тарту туралы нотариалды куәландырылған өтініш;
2) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауалнама-өтініш;
3) өлшемі 3,5х4,5 см төртфотосурет;
4) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Заңның 1-бабында көзделген шарттарды сақтау туралы міндеттемесі;
5) жеке басты куәландыратын және басқа мемлекеттің азаматтығына тиесілігін растайтын құжаттың көшірмесі;
6) Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын оралмандар - оралманның куәлігі;
7) жоғары оқу орындарында оқитын этникалық қазақтар - осы оқу орында оқитын фактісін растайтын жоғары оқу орнынан анықтама;
8) ұлтын растайтын анықтама;
9) мемлекеттік баж салығын төлегені немесе оны төлеуден босатылғаны туралы құжат.
10) саяси қуғын-сүргіннің құрбандары болып табылатын адамдар - ақталғаны туралы соттың шешімі немесе саяси қуғын-сүргін құрбандарының ұрпағы болып табылатынын растайтын құжаттар.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Өтінішхаттарды (өтініштерді) қарау нәтижелері бойынша дәлелді қорытынды шығарылады, оны ПД бастығы немесе оның орынбасары бекітеді, ол туралы осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы анықтаманы жолдау арқылы Қазақстан Республикасының азаматтығын жеңілдетілген тәртіппен алумен байланысты мәселелер жөніндегі материалдарды ұсынған қалалық, аудандық ішкі істер органдарына хабарланады. Қалалық, аудандық ішкі істер органдары ПД-ден шешімдерді алғаннан кейін өтініш иесін өтінішхатты (өтініштерд) қарау нәтижелері туралы хабарлайды және мөрмен куәландырылған анықтама береді, ол Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігімен және паспортымен құжаттандыру үшін негіз болып табылады, оларды шетелдік ретінде есептен шығарылады. Азаматтық алу туралы анықтаманың түбіртегі ПД-ге материалдарға тігу үшін жолданады.
Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы анықтамамен біруақытта жеңілдетілген тәртіппен азаматтыққа қабылданған адамдар осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарлама-міндеттеме алады. Хабарламаның екінші данасы өтініш иесінің жеке ісіне тігіледі.";
36 және 37-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

"36. В заключениях составленных ДП в произвольной форме по ходатайствам (заявлениям) о выходе из гражданства Республики Казахстан сообщаются точные сведения о неисполненных обязательствах заявителя перед государством или его имущественных обязательствах, с которыми связаны существенные интересы граждан или предприятий, учреждений и организаций, общественных объединений, о привлечении его к уголовной ответственности в качестве обвиняемого, либо об отбывании им наказания по вступившему в законную силу приговору суда, либо о том, что выход данного лица из гражданства противоречит интересам государственной безопасности Республики Казахстан, причины и мотивы выхода из гражданства.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. ДП изымают удостоверения личности и паспорта гражданина Республики Казахстан у лиц, в отношении которых состоялись решения о выходе из гражданства Республики Казахстан и выдают справки о выходе из гражданства Республики Казахстан по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил.";
пункт 43 изложить в следующей редакции:
"43. Лица, обращаются с ходатайством (заявлением) на имя начальника ДП областей, городов республиканского значения и столицы об определении принадлежности к гражданству Республики Казахстан и представляют его в подразделения миграционной службы горрайорганов внутренних дел по месту постоянного жительства, при отсутствии регистрации по месту фактического жительства.
К ходатайству (заявлению) прилагаются следующие документы:
1) документ, подтверждающий наличие одного из условий, указанных в пункте 42 Правил;
2) автобиография;
3) четыре фотографии размером 3,5 х 4,5 см.;
4) другие документы, имеющие отношение к делу (свидетельство о рождении, трудовая книга, военный билет, аттестат о среднем или неполном среднем образовании, диплом, архивная справка - выписка из похозяйственной книги, при необходимости заявления не менее трех свидетелей, подтверждающих факт проживания в Республике Казахстан).
При формировании материала по определению принадлежности к гражданству, органами внутренних дел Республики Казахстан по месту жительства составляется протокол опроса по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
Срок рассмотрения ходатайств (заявлений) составляет тридцать календарных дней.
При невозможности рассмотрения ходатайств (заявлений) в установленный срок из-за отсутствия ответа из загранучреждения Министерства иностранных дел Республики Казахстан, рассмотрение ходатайства (заявления) приостанавливается, о чем заявителю направляется уведомление, копия которого приобщается к материалам дела.";
пункт 47 изложить в следующей редакции:

"36. Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу туралы өтінішхаттар (өтініштер) бойынша ерікті нысанда ПД жасаған қорытындыларда өтініш берушінің мемлекет алдында орындалмаған міндеттемелері немесе азаматтардың немесе кәсіпорындарды, мекемелер мен ұйымдардың, қоғамдық бірлестіктердің айтарлықтай мүддесімен байланысты оның мүліктік міндеттемелері туралы, оның айыпталушы ретінде қылмыстық жауапкершілікке тартылғаны туралы, не оның соттың заңды күші бар үкімімен жазасын өтегені туралы, не оның сот үкімінің заңды күшіне енуі бойынша жазасын өтеуі туралы не осы адамның азаматтықтан шығуы Қазақстан Республикасының мемлекеттік қауіпсіздігінің мүдделеріне қайшы келетіндігі туралы, азаматтықтан шығу себептері мен дәлелдері туралы нақты мәліметтер хабарланады.
37. ПД Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу туралы шешім болған адамдардан Қазақстан Республикасының жеке куәлігін және паспортын алып қояды және Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу туралы осы Қағиданың 12-тармағына сәйкес осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтама береді.";
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Адамдар облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың ПД бастықтарының атына Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесілігін анықтау туралы өтінішхат (өтініш) жазады және оны тұрақты тұрғылықты жері бойынша қалалық, аудандық ішкі істер органдарының көші-қон қызметі бөліністеріне, ал тіркеу болмаған жағдайда нақты тұратын орны бойынша тапсырады.
Өтінішхатқа (өтінішке) мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) Қағиданың 42-тармағында көрсетілген, шарттардың біреуінің барын растайтын құжат;
2) өмірбаян;
3) өлшемі 3,5х4,5 см төрт фотосурет;
4) іске қатысты басқа да құжаттар (туу туралы куәлік, еңбек кітапшасы, әскери билет, орта немесе толық орта емес білімі туралы аттестат, диплом, шаруашылық бойынша кітаптан үзінді көшірме, қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасында тұратын фактісін растайтын кемінде үш куәгердің өтініштері).
Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары азаматтыққа тиесілігін анықтау бойынша материалдарды қалыптастыру кезінде тұрғылықты жері бойынша жауап алу хаттамасын осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасайды.
Өтінішхаттарды (өтініштерді) қарау мерзімі күнтізбелік отыз күнді құрайды.
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің шетелдік мекемелерінен жауаптың болмауынан белгіленген мерзімде өтінішті қарау мүмкін болмаған жағдайда өтінішхатты (өтінішті) қарау уақытша тоқтатылады, ол туралы өтініш иесіне хабарлама жолданады, оның көшірмесі істің материалдарына тігіледі.";
47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"47. После поступления вступившего в силу приговора суда о лишении гражданства Республики Казахстан, органы внутренних дел выносят заключение (произвольной форме) о регистрации лишения гражданства, которое утверждается начальником ДП областей, городов республиканского значения и столицы либо их заместителями.";
приложения 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 13 изложить в новой редации согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 к настоящему приказу;
дополнить приложением 1 согласно приложению 11 к настоящему приказу.
2. Утвердить перечень некоторых приказов Министра внутренних дел Республики Казахстан в которые вносятся изменения согласно приложению 12 к настоящему приказу.
3. Комитету миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение на официальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан и Комитет миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Кабденов М.Т.).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Тургумбаев
Приложение 1 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 28 марта 2019 года № 260
Приложения 1-1 к Правилам
приема, оформления и
рассмотрения органами
внутренних дел ходатайств
(заявлений) по вопросам приема
в гражданство Республики
Казахстан и восстановления в
гражданстве Республики
Казахстан, в том числе в
упрощенном (регистрационном)
порядке, выхода из гражданства,
утраты, лишения гражданства и
определения принадлежности к
гражданству Республики
Казахстан
_________________________________бойынша
жеке тұлғалардың өтінішхаттарын (өтініштерін) есепке алу
ЖУРНАЛЫ
ЖУРНАЛ
учета ходатайств (заявлений) физических лиц
по ___________________________________________
р/с №
№ п/п
Өтініштің түскен күні
Дата поступления ходатайства (заявления)
Өтініш иесінінің тегі, аты, әкесінің аты, туған жылы, мекенжайы
Ф.И.О. (при его наличии) год рождения, адрес заявителя
Қолдау хаттың қысқа мазмұны
Краткое содержание ходатайства (заявления)
Орындаушының Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Ф.И.О. (при его наличии) исполнителя
Шығыс нөмірі материалдарды Қала аудандық ІІБ, ПД-ге, ІІМ-ге жолдаған күні
Исходящий номер, дата направления материалов в ГОРОВД, ДП, МВД
Қолдау хаты қарауды тоқтатқан немесе қайта қарау уақыты, негіз
Дата приостановления или возобновления рассмотрения ходатайств (заявлений), основания
Қарау нәтижелері
Результаты рассмотрения
1
2
3
4
5
6
7
8
Басталды/Начато
Аяқталды/Окончено
Парақтардың саны/Количество листов
Сақтау мерзімі/Срок хранения
ПО
№_____
20__ж.г. "__" _____
Приложение 2 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 26 марта 2019 года №260
Приложения 2 к Правилам
приема, оформления и
рассмотрения органами
внутренних дел ходатайств
(заявлений) по вопросам приема
в гражданство Республики
Казахстан и восстановления в
гражданстве Республики
Казахстан, в том числе в
упрощенном (регистрационном)
порядке, выхода из гражданства,
утраты, лишения гражданства и
определения принадлежности к
гражданству
Республики Казахстан Құжаттарды қабылдау туралы № _________ анықтама
Справка о приеме документов № _________
_______________ азаматының № ____________________ паспортына берілді
Выдана к паспорту № ________________ гражданина _____________________
Тегі ________________________________________________________________
Фамилия
Аты ________________________________________________________________
Имя
Әкесінің аты (бар болса)_______________________________________________
Отчество (при его наличии)
Туған жылы _________________________________________________________
Дата рождения
20___жылғы "___" __________ ол шын мәнінде Қазақстан Республикасының
азаматтығын қабылдау не одан шығу туралы өтініш білдірді.
В том, что он (а) действительно "___" __________20___года подал (а) ходатайство
(заявление) о приобретении гражданства Республики Казахстан либо о выходе
из гражданства Республики Казахстан.
Онымен бірге: _______________________________________________________
Вместе с ним (ней) ходатайствуют:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
________________________________________________________ өтініш берді.
____________________________________________ облысы ПД КҚ)Б бастығы
Начальник УМС ДП ___________________________________________
М.О.
М.П.
№ _______ анықтама түбіртегі
Корешок справки № _______
Тегі ________________________________________________________________
Фамилия
Аты ________________________________________________________________
Имя
Әкесінің аты (бар болған жағдайда) ____________________________________
Отчество (при его наличии)
Туған жылы ________________________________________________________
Дата рождения
Бұрынғы азаматтығы ________________________________________________
Прежнее гражданство
Паспортының № ____________________________________________________
№ _________________________________________________________паспорта
20___жылғы "___" __________ ол шын мәнінде Қазақстан Республикасының
азаматтығын қабылдау не одан шығу туралы өтініш білдірді.
В том, что он (а) действительно "___" __________ 20___ года подал (а) ходатайство
(заявление) о приобретении гражданства Республики Казахстан либо о выходе из
гражданства Республики Казахстан.
Онымен бірге: _______________________________________________________
Вместе с ним (ней) ходатайствуют:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_________________________________________________________ өтініш берді.
_____________________________________________________________________
(арнайы атағы, лауазымы, аты-жөні; специальное звание, должность,
фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_____________________________/
(қолы - подпись)
Анықтаманы алдым ______________________________________________
Справку получил (а) (қолы - подпись)
20__ жылғы "___" ___________
М.О.
М.П.
Приложение 3 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 26 марта 2019 года № 260
Приложения 3 к Правилам
приема, оформления и
рассмотрения органами
внутренних дел ходатайств
(заявлений) по вопросам приема
в гражданство Республики
Казахстан и восстановления в
гражданстве Республики
Казахстан, в том числе в
упрощенном (регистрационном)
порядке, выхода из гражданства,
утраты, лишения гражданства и
определения принадлежности к
гражданству
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (далее – Ф.И.О.) ходатайствующего)
Справка
об отказе в приеме, в восстановлении (выходе) гражданства
Республики Казахстан

"47. Қазақстан Республикасының азаматтығынан айыру туралы күшіне енген сот үкімі келіп түскеннен кейін ішкі істер органдары азаматтығынан айыру туралы қорытынды (ерікті нысанда) шығарады, оны облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың ПД бастықтары не олардың орынбасарлары бекітеді.";
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 13 қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес 1-қосымшамен толықтырылсын.
2. Осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарының тізімі бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитетіне (М.Т. Қабденов) жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрі
Е. Тургумбаев
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 28 наурыздағы
№ 260 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтығына қабылдау және
Қазақстан Республикасының
азаматтығын қалпына келтіру,
оның ішінде жеңілдетілген
тәртіппен (тіркеу тәртібімен),
азаматтықтан шығу,
азаматтықты жоғалту мен
одан айыру және
Қазақстан Республикасының
азаматтығына жататындығын
айқындау мәселелері бойынша
өтінішхаттарды (өтініштерді)
ішкі істер органдарының
қабылдау, ресімдеу және
қарау қағидаларына
1-1-қосымша
_________________________________ бойынша
жеке тұлғалардың өтінішхаттарын (өтініштерін) есепке алу
ЖУРНАЛЫ
ЖУРНАЛ
учета ходатайств (заявлений) физических лиц
по ___________________________________________
р/с №
№ п/п
Өтініштің түскен күні
Дата поступления ходатайства (заявления)
Өтініш иесінінің тегі, аты, әкесінің аты, туған жылы, мекенжайы
Ф.И.О. (при его наличии) год рождения, адрес заявителя
Қолдау хаттың қысқа мазмұны
Краткое содержание ходатайства (заявления)
Орындаушының Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Ф.И.О. (при его наличии) исполнителя
Шығыс нөмірі материалдарды Қала аудандық ІІБ, ПД-ге, ІІМ-ге жолдаған күні
Исходящий номер, дата направления материалов в ГОРОВД, ДП, МВД
Қолдау хаты қарауды тоқтатқан немесе қайта қарау уақыты, негіз
Дата приостановления или возобновления рассмотрения ходатайств (заявлений), основания
Қарау нәтижелері
Результаты рассмотрения
1
2
3
4
5
6
7
8
Басталды/Начато
Аяқталды/Окончено
Парақтардың саны/Количество листов
Сақтау мерзімі/Срок хранения
ПО
№_____
20__ж.г. "__" _____
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 28 наурыздағы
№ 260 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтығына қабылдау және
Қазақстан Республикасының
азаматтығын қалпына келтіру,
оның ішінде жеңілдетілген
тәртіппен (тіркеу тәртібімен),
азаматтықтан шығу,
азаматтықты жоғалту мен
одан айыру және
Қазақстан Республикасының
азаматтығына жататындығын
айқындау мәселелері бойынша
өтінішхаттарды (өтініштерді)
ішкі істер органдарының
қабылдау, ресімдеу және
қарау қағидаларына
2-қосымша
Құжаттарды қабылдау туралы № _________ анықтама
Справка о приеме документов № _________
_______________ азаматының № ____________________ паспортына берілді
Выдана к паспорту № ________________ гражданина ____________________________
Тегі ______________________________________________________________________
Фамилия
Аты ______________________________________________________________________
Имя
Әкесінің аты (бар болса)_____________________________________________________
Отчество (при его наличии)
Туған жылы _______________________________________________________________
Дата рождения
20___жылғы "___" __________ ол шын мәнінде Қазақстан
Республикасының азаматтығын қабылдау не одан шығу туралы өтініш
білдірді.
В том, что он (а) действительно "___" __________20___года подал
(а) ходатайство (заявление) о приобретении гражданства Республики
Казахстан либо о выходе из гражданства Республики Казахстан.
Онымен бірге: _____________________________________________________________
Вместе с ним (ней) ходатайствуют:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
_______________________________________________________________ өтініш берді.
___________________________________________________ облысы ПД КҚҚБ бастығы
Начальник УМС ДП ________________________________________________________
М.О.
М.П.
№ _______ анықтама түбіртегі
Корешок справки № _______
Тегі ______________________________________________________________________
Фамилия
Аты ______________________________________________________________________
Имя
Әкесінің аты (бар болған жағдайда) ___________________________________________
Отчество (при его наличии)
Туған жылы _______________________________________________________________
Дата рождения
Бұрынғы азаматтығы _______________________________________________________
Прежнее гражданство
Паспортының № ___________________________________________________________
№ ________________________________________________________________ паспорта
20___жылғы "___" __________ ол шын мәнінде Қазақстан Республикасының
азаматтығын қабылдау не одан шығу туралы өтініш білдірді.
В том, что он (а) действительно "___" __________ 20___ года подал (а)
ходатайство (заявление) о приобретении гражданства Республики
Казахстан либо о выходе из гражданства Республики Казахстан.
Онымен бірге: _____________________________________________________________
Вместе с ним (ней) ходатайствуют:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
_______________________________________________________________ өтініш берді.
__________________________________________________________________________
(арнайы атағы, лауазымы, аты-жөні; специальное звание, должность,
фамилия, имя, отчество (при его наличии))
_____________________________
(қолы - подпись)
Анықтаманы алдым ________________________________________________________
Справку получил (а) (қолы - подпись)
20__ жылғы "___" ___________
М.О.
М.П.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 28 наурыздағы
№ 260 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтығына қабылдау және
Қазақстан Республикасының
азаматтығын қалпына келтіру,
оның ішінде жеңілдетілген
тәртіппен (тіркеу тәртібімен),
азаматтықтан шығу,
азаматтықты жоғалту мен
одан айыру және
Қазақстан Республикасының
азаматтығына жататындығын
айқындау мәселелері бойынша
өтінішхаттарды (өтініштерді)
ішкі істер органдарының
қабылдау, ресімдеу және
қарау қағидаларына
3-қосымша
__________________________________________________________________________
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасының азаматтығын алудан,
қалпына келтіруден және шығарудан бас тарту туралы
анықтама

Руководствуясь Законом Республики Казахстан от 20 декабря 1991 года "О гражданстве
Республики Казахстан", Управление (отдел) миграционной службы отказано в
_____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Указываются основания отказа
Настоящая справка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
Начальник УМС ДП ___________________ области
________________________________________________________________
(специальное звание, должность, Ф.И.О. должностного лица)
_________________________
(подпись должностного лица)
М.П.
Исполнитель: Ф.И.О.______________________
Телефон __________
Получил: ________________________________
(Ф.И.О./подпись ходатайствующего)
"___" _________ 20__ год
Приложение 4 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 26 марта 2019 года № 260
Приложения 4 к Правилам
приема, оформления и
рассмотрения органами
внутренних дел ходатайств
(заявлений) по вопросам
приема в гражданство
Республики Казахстан
и восстановления в гражданстве
Республики Казахстан, в том
числе в упрощенном
(регистрационном) порядке,
выхода из гражданства, утраты,
лишения гражданства и
определения принадлежности к
гражданству
__________________________________________________________________
(наименование территориального подразделения миграционной полиции)
Регистрационный номер ___________________________
(заполняется должностным лицом)
Анкета-заявление
Прошу принять меня в гражданство Республики Казахстан в общем, упрощенном
регистрационном порядке или восстановить в гражданстве
Республики Казахстан (ненужное зачеркнуть).
Мотивы, побудившие обратиться с данным заявлением.
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Одновременно со мной прошу принять в гражданство Республики Казахстан моих несовершеннолетних детей (сын, дочь, фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата и место рождения, гражданство)
______________________________________________
______________________________________________
______________________________________________
______________________________________________
Сведения о другом родителе указанных детей (фамилия, имя, отчество (при его наличии), гражданство, место жительства)
______________________________________________
|_____________________________________________
Сведения о заявителе
1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _______________________________________
_______________________________________________________________________________
(при изменении фамилии, имени, отчества указать прежнюю фамилию, имя, отчество
(при его наличии), причину и дату изменения)
1. Число, месяц, год и место рождения______________________________________________
________________________________________________________________________________

"Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" 1991 жылғы 20 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңын басшылыққа ала отырып, Көші-қон қызметі басқармасы (бөлімі)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
_______________________________________________________________ бас тартады.
Бас тарту негіздері көрсетіледі
Осы қолхат 2 данада жасалды, әр тарапқа біреуден.
___________________ облысы ПД КҚҚБ бастығы
__________________________________________________________________________
(арнаулы атағы, лауызымы, Т.А.Ә.)
_______________
(қолы)
М.О.
Орындаушы: Т.А.Ә. _______________
Телефон _______________
Алдым: Т.А.Ә./өтініш берушінің қолы_________________________________________
20__ жылғы "___" _________
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 28 наурыздағы
№ 260 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтығына қабылдау және
Қазақстан Республикасының
азаматтығын қалпына келтіру,
оның ішінде жеңілдетілген
тәртіппен (тіркеу тәртібімен),
азаматтықтан шығу,
азаматтықты жоғалту мен
одан айыру және
Қазақстан Республикасының
азаматтығына жататындығын
айқындау мәселелері бойынша
өтінішхаттарды (өтініштерді)
ішкі істер органдарының
қабылдау, ресімдеу және
қарау қағидаларына
4-қосымша
__________________________________________________________________________
(аумақтық көші-қон қызметі бөлінісінің атауы)
__________________________________________________________________________
Тіркеу нөмірі ______________________________________________________________
(лауазымды адам толтырады)
М. О Фото суреттің орны
Сауалнама-өтініш
Мені Қазақстан Республикасының азаматтығына жалпы, жеңілдетілген тәртіппен
қабылдауды немесе Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіруді
сұраймын (керексізін сызып тастаңыз).
Осы өтінішпен жүгінуге ықпал еткен себептер.
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
енімен бірге бір уақытта менің кәмелетке толмаған балаларымды (ұлымды, қызымды,
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), туған күні мен жері, азаматтығы)
Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдауды сұраймын
Көрсетілген балалардың басқа ата-анасы туралы мәлімет (тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда), азаматтығы, тұрғылықты жері)
Өтініш беруші туралы мәлімет
1. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) өзгерген жағдайда бұрынғы тегі,
аты, әкесінің аты (бар болса), Өзгертудің себебі мен күні көрсетілсін)
2. Туған күні, айы, жылы мен жері _____________________________________________

3. Пол _______________________ (мужской, женский)
4. Гражданство какого иностранного государства имеете в настоящее время (имели прежде)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(где, когда и на каком основании приобретено, утрачено)
5. Состояли ли ранее в гражданстве СССР___________________________________________
________________________________________________________________________________
(если да, то основание и дата его прекращения, документ, подтверждающий указанные
сведения)
6. Обращались ли ранее с заявлением о приеме в гражданство Республики Казахстан
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(если да, то когда и в какой орган, какое было принято решение)
7. Сведения либо обязательство об отказе от имеющегося гражданства
_______________________________________________________________________________
(документ, подтверждающий указанные сведения)
8. Национальность ______________________________________________________________
9. Вероисповедание _____________________________________________________________
(указывается по желанию)
10. Образование и специальность по образованию, профессия _______________________
_____________________________________________________________________________
(какое учебное заведение, где и когда окончено, номер диплома, дата и место выдачи)
11. Ученая степень, ученое звание _______________________________________________
_____________________________________________________________________________
(номер диплома, дата выдачи, место выдачи)
12. Семейное положение ______________________________________________________
(женат (замужем), холост (незамужняя), разведен(а), вдова(ец)
____________________________________________________________________________
(номер свидетельства о браке (разводе), смерти, дата и место выдачи)
13. Близкие родственники (муж (жена), родители, дети, братья, сестры)
Степень родства
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Год и место рождения
Гражданство
Страна проживания и адрес
Место работы, учебы
14. Наличие нетрудоспособного родителя, имеющего гражданство Республики Казахстан
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) нетрудоспособного родителя, документ,
подтверждающий его нетрудоспособность)

3. Жынысы ___________________ (еркек, әйел)
4. Қазіргі уақыттақ ай шет мемлекеттің азаматтығы бар (бұрын болды)
__________________________________________________________________________
қайда, қашан және қандай негізде алынды және жоғалты)
5. Бұрын КСРО азаматтығында тұрдыңыз ба? ___________________________________
__________________________________________________________________________
(егер иә болса, онда оны тоқтату негізі және күні, көрсетілген мәліметтерді
растайтын құжат)
6. Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы бұрын өтінішпен
жүгіндіңіз бе? ______________________________________________________________
(егер иә болса, онда қашан және қай органға, қандай шешім қабылданды)
7. Бар азаматтықтан бас тарту туралы мәлімет не болмаса міндеттеме
__________________________________________________________________________
(көрсетілген мәліметтерді растайтын құжат)
8. Ұлты ___________________________________________________________________
9. Діни нанымы ____________________________________________________________
(қалауы бойынша көрсетіледі)
10. Білімі және білімі бойынша мамандығы, кәсібі _______________________________
__________________________________________________________________________
(қай оқу орнын, қайда және қашан бітірді, диплом нөмірі, берілген күні мен орны)
11. Ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы __________________________________________
(диплом нөмірі, берілген күні, берілген жері)
12. Отбасы жағдайы ________________________________________________________
(үйленген (тұрмыста), үйленбеген (тұрмыста емес), ажырасқан, жесір)
__________________________________________________________________________
(неке (ажырасу), қайтыс болғаны туралы куәлік нөмірі, берілген күні мен орны)
13. Жақын туыстары (күйеуі (әйелі), ата-анасы, балалары, ағасы-інісі,
сіңілісі-қарындасы)
Туыстық дәрежесі
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Туған жылы мен жері
Азаматтығы
Тұратын елі мен мекенжайы
Жұмыс, оқу орны
14. Қазақстан Республикасының азаматтығы бар еңбекке жарамсыз ата-анасының
бар-жоғы _________________________________________________________________
(еңбекке жарамсыз ата-анасының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда),
оның еңбекке жарамсыздығын растайтын құжат)

15. Трудовая деятельность за последние пять лет, предшествовавших дате обращения с
заявлением (включая учебу в высших, средних, средних специальных и профессионально-
технических учебных заведениях, военную службу)
Дата (месяц и год)
Должность с указанием предприятия, учреждения, организации, министерства (ведомства)
Адрес места работы (страна, город, область, населенный пункт)
приема
увольнения
16. Источник средств к существованию за период проживания на территории Республики
Казахстан с 1 января по 31 декабря года, предшествовавшего дате обращения с заявлением
Вид дохода
Величина дохода (в тенге, иностранной валюте)
1
Доход по основному месту работы
2
Доход от иной деятельности
3
Доход от вкладов в банках и иных кредитных организациях
4
Доход от ценных бумаг и долей участия в коммерческих организациях
5
Пенсии, стипендии и иные специальные выплаты или доходы (указать, какие)
_____________________________________________________
_____________________________________________________
________________________
________________________
________________________
17. Индивидуальный идентификационный номер _______________________________
(при его наличии)
18. Владеете ли казахским (русским) языками __________________________________
__________________________________________________________________________
19. Отношение к воинской обязанности _______________________________________
__________________________________________________________________________
(военнообязанный или невоеннообязанный, не призваны ли на военную службу
или на альтернативную гражданскую службу иностранного государства на момент
подачи заявления)
20. Проживание на территории Республики Казахстан, подтвержденное видом
на жительство ______________________________________________________________
___________________________________________________________________________
(с какого времени, в том числе непрерывно)
Выезд за пределы Республики Казахстан в период постоянного проживания
Выезд
Въезд
Страна въезда
Цель поездки
Дата
Место пересечения границы и вид транспорта
Страна выезда
Дата
Место пересечения границы и вид транспорта
21. Наличие особого статуса проживания на территории Республики Казахстан
___________________________________________________________________________
(статус оралмана, признание беженцем)
__________________________________________________________________________
(вид удостоверения, его номер, дата получения, наименование органа, его выдавшего)
22. Выдворялись ли с территории Республики Казахстан в течение пяти лет,
предшествовавших дате обращения с заявлением о приеме в гражданство Республики
Казахстан__________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
(если да, указать причину выдворения, номер и дату постановления о выдворении)

15. Өтінішпен жүгінген күннің алдындағы соңғы бес жылдағы еңбек қызметі
(жоғары, орта, орта арнайы және кәсіптік-техникалық білім беру оқу орындарын,
әскери қызметті қоса алғанда)
Күні (айы және жылы)
Кәсіпорынды, мекемені, ұйымды, министрлікті (ведомствоны) көрсете отырып лауазымы
Жұмыс орнының мекенжайы (елі, қала, облыс, елді мекен)
қабылдау
босату
16. Өтінішпен жүгінген күннің алдындағы жылдың 1 қаңтары - 31 желтоқсаны аралығындағы өмір сүрудің қаражат көзі (Қазақстан Республикасының аумағында тұрған кезеңдегі барлық қолда бар табыс түрлерін көрсетіңіз).
Кіріс түрі
Кірістің мөлшері (теңгеде, шетелдік валютада)
1
Негізгі жұмыс орыны бойынша кіріс
2
Басқа әрекеттен кіріс
3
Банктерге және басқа несие ұйымдардағы салымдардан
4
Бағалы қағаздардан және коммерциялық ұйымдарға қатысудың бөлігінен
5
Зейнетақылар, стипендиялар және басқа арнайы төлемдер не кірістер (қайсылары көрсетілсін)
_____________________________________________________________
17. Жеке сәйкестендіру нөмірі (ол болған жағдайда) ______________________________
18. Қазақ (орыс) тілін білесізбе? _______________________________________________
__________________________________________________________________________
(мәліметтерді растайтын құжат, оның нөмірі, берілген күні және орыны)
19. Әскери міндетке қатысы __________________________________________________
(әскери міндетті немесе әскери міндетті емес, өтініш берген сәтте шет мемлекетте
әскери қызметке немесе баламалы азаматтық қызметке шақырылмаған ба?)
20. Тұруға ықтиярхат пен расталған Қазақстан Республикасының аумағында тұру
__________________________________________________________________________
(қай уақыттан бастап, оның ішінде үздіксіз)
Тұрақты тұрған кезеңде Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге шығу
Кету
Келу
Келгенелі
Сапардың мақсаты
Күні
Шекараны кесіп өткен жері мен көлік түрі
Кеткенелі
Күні
Шекараны кесіп өткен жері мен көлік түрі
21. Қазақстан Республикасы аумағында тұруға ерекше мәртебенің (оралман мәртебесі,
босқын деп тану) бар-жоғы___________________________________________________
__________________________________________________________________________
(куәлік түрі, оның нөмірі, алған күні, оны берген органның атауы)
22. Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы өтінішпен жүгінген
күннің алдындағы бес жыл ішінде Қазақстан Республикасы аумағынан тыс жерлерге
шығарылдыңыз ба?_________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(егер иә болса, елден тыс шығарудың себебі көрсетілсін, елден тыс шығару туралы
қаулының нөмірі мен күні)

23. Состоите (состояли) ли на военной службе, на службе в органах безопасности или
в правоохранительных органах иностранных государств.
___________________________________________________________________________
(если да, то где, в какой период, последняя должность, звание, чин)
24. Привлекались ли к уголовной ответственности_______________________________
___________________________________________________________________________
(если да, то когда, где, по каким статьям уголовного законодательства соответствующего
государства, при осуждении указать меру пресечения с приложением копии приговора)
25. Не преследуетесь ли в уголовном порядке компетентными органами
иностранного государства за совершение преступления __________________________
(да, нет)
26. Адрес места жительства, телефон __________________________________________
__________________________________________________________________________
27. Документ, удостоверяющий личность ______________________________________
__________________________________________________________________________
(номер документа, кем и когда выдан)
Вместе с заявлением представляю следующие документы:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Подлинность представленных документов и достоверность изложенных данных
подтверждаю, предупрежден за предоставление заведомо ложных сведений о себе.
____________________________ ____________________________
(подпись заявителя)                   (дата подачи заявления)
Заявление принято к рассмотрению на основании: Закона "О гражданстве Республики
Казахстан", Соглашения об упрощенном порядке принятия, Конвенция о замужней
женщине (нужное подчеркнуть).
---------------------------------------------------------------------
Правильность заполнения заявления и наличие необходимых документов проверил;
заявление подписано в моем присутствии, подлинность подписи заявителя
подтверждаю.
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(специальное звание, должность, фамилия, инициалы должностного лица
территориального подразделения миграционной службы, принявшего документы)
_____________________________
(подпись должностного лица)
Начальник ________________________________________________________________
(наименование территориального подразделения миграционной службы)
__________________________________________________________________________
(специальное звание, подпись, фамилия, инициалы)
М.П.
Приложение 5 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 26 марта 2019 года № 260
Приложения 5 к Правилам
приема, оформления и
рассмотрения органами
внутренних дел ходатайств
(заявлений) по вопросам приема
в гражданство Республики
Казахстан и восстановления в
гражданстве Республики
Казахстан, в том числе в
упрощенном (регистрационном)
порядке, выхода из гражданства,
утраты, лишения гражданства и
определения принадлежности к
гражданству
__________________________________________________________________
(наименование территориального подразделения миграционной полиции)
Регистрационный номер ___________________________________________
(заполняется должностным лицом)
Место для фотографии
М.П.
Анкета-заявление
Прошу разрешить мне выход из гражданства Республики Казахстан.
Мотивы, побудившие обратиться с данным заявлением _____________
_______________________________________________________________
Одновременно со мной прошу разрешить выход из гражданства Республики Казахстан моим несовершеннолетним детям (сын, дочь, фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата и место рождения, гражданство)
Сведения о другом родителе указанных детей (фамилия, имя, отчество (при его наличии), место жительства, гражданство, если имеет гражданство Республики Казахстан, то указать, сохраняет ли его)
Сведения о заявителе

23. Шет мемлекетте әскери қызметте, қауіпсіздік органдарында немесе құқық қорғау
органдарында қызметте тұрасыз ба? (тұрдыңыз ба?)______________________________
__________________________________________________________________________
(егер иә болса, онда қашан, қандай кезеңде, соңғы лауазымы, атағы, шені)
24. Қылмыстық жауапкер шілікке тартылдыңыз ба _______________________________
__________________________________________________________________________
(егер иә болса, тиісті мемлекеттің қылмыстық заңнамасының қандай баптары бойынша,
сотталған жағдайда үкімнің көшірмесін қоса бере отырып, бұлтартпау шарасын
көрсету)
25. Қылмыс жасағаныңыз үшін шет мемлекеттің құзыретті органдары қылмыстық
тәртіпте қудалап жүрген жоқ па? ________________________ (иә, жоқ)
26. Тұрғылықты мекенжайы, телефоны ________________________________________
27. Жеке басын куәландыратын құжат _________________________________________
(құжат нөмірі, қашан және кім берді)
Өтінішпен бірге мынадай құжаттар ұсынамын:
__________________________________________________________________________
Ұсынылған құжаттардың түпнұсқалығын және жазылған деректердің дұрыстығын
растаймын ____________________________ ____________________________________
(өтініш берілген күн) (өтініш берушінің қолы)
Өтініш "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы"
Заңның ________ негізінде __________________ қарауға қабылданды.
(бабы, бөлігі, тармағы)
Өтінішті толтырудың дұрыстығын және қажетті құжаттардың бар-жоғын тексердім;
өтінішке менің қатысуым мен қол қойылды, өтініш берушінің қолының
түп нұсқалығын растаймын._____________________________________
(құжатты қабылдаған аумақтық көші-қон қызметі бөлінісінің лауазымды адамының
арнайы атағы, лауазымы, тегі, аты-жөні) _______________________________________
(лауазымды адамның қолы)
Бастық
__________________________________________________________________________
(аумақтық көші-қон қызметі бөлінісінің атауы)
________________________________ ____________ _______________________
ҰҰҰҰ(арнаулы атағы) (қолы) (тегі, аты-жөні)                        М.О.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 28 наурыздағы
№ 260 бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтығына қабылдау және
Қазақстан Республикасының
азаматтығын қалпына келтіру,
оның ішінде жеңілдетілген
тәртіппен (тіркеу тәртібімен),
азаматтықтан шығу,
азаматтықты жоғалту мен
одан айыру және
Қазақстан Республикасының
азаматтығына жататындығын
айқындау мәселелері бойынша
өтінішхаттарды (өтініштерді)
ішкі істер органдарының
қабылдау, ресімдеу және
қарау қағидаларына
5-қосымша
_______________________________________________
(аумақтық көші-қон қызметі бөлінісінің атауы)
_______________________________________________
Тіркеу нөмірі _________________________________
(лауазымды адам толтырады)
М.О
Фотосуреттің орны
Сауалнама-өтініш
Маған Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуға рұқсат етуіңізді
Осы өтінішпен жүгінуге ықпал еткен себептер _________________________
Бір уақытта өзіммен бірге кәмелетке толмаған балаларымды (балам, қызым, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), туған күні, жылы, азаматтығы) Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуға рұқсат етуіңізді сұраймын
Көрсетілген балалардың басқа ата-аналары туралы мәлімет (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), тұрғылықты жері, азаматтығы, Қазақстан Республикасының азаматтығы бар болса, сақтайды ма, жоқ па соны көрсетсін)
Өтініш беруші туралы мәліметтер

1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии)________________________________
_______________________________________________________________________
(при изменении фамилии, имени, отчества (при его наличии) указать прежнюю
фамилию, имя, отчество (при его наличии), причину и дату изменения)
2. Число, месяц, год и место рождения _____________________________________
_______________________________________________________________________
3. Пол _________________________________________________________________
(мужской, женский)
4. Семейное положение __________________________________________________
(женат (замужем), холост (незамужняя), разведен(а),
вдова(ец)
________________________________________________________________________
номер свидетельства о браке (разводе), смерти, дата и место выдачи)
5. Национальность _______________________________________________________
(указывается по желанию)
6. Вероисповедание ______________________________________________________
(указывается по желанию)
7. Образование и специальность по образованию, профессия __________________
_______________________________________________________________________
(какое учебное заведение, где и когда окончено, номер диплома, дата и место выдачи)
8. Ученая степень, ученое звание _________________________________________
(номер диплома, дата и место выдачи)
9. Трудовая деятельность за последние пять лет
Дата (месяц и год)
Место работы и должность
Адрес места работы
приема
увольнения
10. Имеете ли невыполненное обязательство по уплате налогов, установленное
законодательством Республики Казахстан ________________________________
(да, нет)
11. Отношение к воинской обязанности__________________________________
_____________________________________________________________________
(военнообязанный, невоеннообязанный, если проходили военную службу,
указать где, когда, род войск, воинское звание)
12. Не привлечены ли компетентными органами Республики Казахстан в
качестве обвиняемого по уголовному делу _______________________________
(да, нет)
13. Не имеется ли в отношении Вас вступивший в законную силу и
подлежащий исполнению обвинительный приговор суда __________________
(да, нет)
14. Имеете ли Вы и Ваши дети, указанные в заявлении, иное гражданство
(иные гражданства)
_____________________________________________________________________
(если да, указать, какое, когда и на каком основании приобретено, документ,
его номер, дату и место выдачи; при отсутствии иного гражданства –
подтверждение возможности его приобретения)

1. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), _________________________________
__________________________________________________________________________
(тектері, аттары, әкесінің аттары (бар болған жағдайда) өзгерген жағдайда бұрынғы
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) себебі және өзгерген күні көрсетілсін)
2. Туған күні, айы, жылы және жері ____________________________________________
__________________________________________________________________________
3. Жынысы (еркек, әйел) _____________________________________________________
4. Отбасылық жағдайы ______________________________________________________
(үйленген (тұрмыста), бойдақ (тұрмыста емес), ажырасқан, жесір (неке (ажырасқаны),
қайтыс болғаны туралы куәлік, берілген күні және орны)
__________________________________________________________________________
5. Ұлты ___________________________________________________________________
(тілегі бойынша көрсетіледі)
6. Діні ____________________________________________________________________
(тілегі бойынша көрсетіледі)
7. Білімі, білімі бойынша мамандығы, кәсібі ____________________________________
__________________________________________________________________________
(қандай оқу орнын қашан және қайда бітірді, диплом нөмірі, берілген күні және орны)
8. Ғылыми атағы, ғылыми дәрежесі ____________________________________________
(диплом нөмірі, берілген күні және орны)
9. Соңғы бес жылдағы еңбек қызметі
Күні (айы және жылы)
Жұмыс орны және лауазымы
Жұмыс орнының мекенжайы
қабылданды
босатылды
10. Қазақстан Республикасының заңымен бекітілген салықтарды төлеу бойынша
орындалмаған міндеттемелер бар ма
__________________________
(иә, жоқ)
11. Әскери міндеттілікке қатысы ______________________________________________
__________________________________________________________________________
(әскери міндетті, әскери міндетті емес, әскери қызметтен өтсе, қашан, қайда, әскер түрі,
әскери атағы көрсетілсін)
12. Қазақстан Республикасының құзыретті органдарына қылмыстық іс бойынша
айыпталушы ретінде тартылдыңыз ба?
__________________________
(иә, жоқ)
13. Сізге қатысты заңды күшіне енген және орындауға жататын айыптау сот үкімі бар ма?
________________________________________(иә, жоқ)
14. Көрсетілген өтініште Сіздің және Сіздің балаларыңыздың өзге азаматтығы бар ма?
__________________________________________________________________________
(иә болса, қандай, қашан және қандай негізде құжат алынды, оның нөмірі, күні және
берілген орны; өзге азаматтығы болмаған кезде - оны алу мүмкіндігін растау)

Срок оказания 6 (шесть) месяцев, в упрощенном (регистрационном) порядке -3 (три) месяца.
Максимально допустимое время ожидания для сдачи документов - 30 минут
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя - 30 минут.
4
Форма оказания оказания государственной услуги
Бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Результатом оказания государственной услуги являются:
1) выдача справки о приеме, восстановлении в гражданство Республики Казахстан;
2) выдача справки о выходе из гражданства Республики Казахстан;
3) отказ в оказании государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
При оказании государственной услуги взимается государственная пошлина в соответствии со статьей 583 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый Кодекс), которая составляет 100 процентов от размера месячного расчетного показателя, установленного на день уплаты государственной пошлины.
Оплата государственной пошлины осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, которыми выдается документ (квитанция), подтверждающий размер и дату оплаты.
Освобождение от уплаты государственной пошлины при восстановлении и приобретении гражданства Республики Казахстан предусмотрено статьей 544 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)"
График работы
услугодатели – с понедельника по пятницу включительно, с 09.00 до 18.30 часов, перерыв на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее – Кодекс)
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства: www.mvd.gov.kz в разделе "О деятельности органов внутренних дел".
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
1.для приема в гражданство Республики Казахстан:
заявление о приеме в гражданство в произвольной форме на имя Президента Республики Казахстан;
анкета-заявление;
автобиография;
четыре фотографии размером 3,5 х 4,5 см;
обязательство о соблюдении условий, предусмотренных статьей 1 Закона "О гражданстве Республики Казахстан" (далее - Закона);
копия документа удостоверяющего личность и подтверждающего принадлежность к гражданству другого государства, удостоверение лица без гражданства, свидетельство о рождении ребенка;
справка об отсутствии или прекращении гражданства другого государства, выданная компетентным органом соответствующего государства (кроме лиц, подпадающие под условия приобретения гражданства в упрощенном (регистрационном) порядке)
документ об уплате государственной пошлины или освобождение от ее уплаты.
Помимо перечисленных документов представляют:

Көрсету мерзімі - 6 (алты) ай, жеңілдетілген тәртіппен - 3 (үш) ай;
құжаттарды тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 30 (отыз) минут;
қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 30 (отыз) минут.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету
Нысаны
Қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі:
Қазақстан Республикасының азаматтығын алу, қалпына келтіру туралы анықтама беру;
Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу туралы анықтама беру;
мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту болып табылады.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайдаларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің (Салық кодексі) 583-бабына сәйкес мемлекеттік баж алынады, ол мемлекеттік баж төлеу күніне белгіленген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінің 100 пайызын құрайды.
Мемлекеттік бажды төлеу қолма-қол немесе қолма-қол емес нысанда екінші деңгейдегі банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы жүзеге асырылады, олар төлем мөлшері мен күнін растайтын құжат (түбіртек) береді.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасы кодексінің 544-бабына сәйкес - Қазақстан Республикасының азаматтығын алу және қалпына келтіру кезінде мемлекеттік баж төлеуден босатылу қарастырылған.
7
Жұмыс кестесі
қызметті берушілер - Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі асқа үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексіне сәйкес (бұдан әрі - Кодекс).
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет алдын ала жазылусыз және жедел қызмет көрсетусіз кезек тәртібімен жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекен-жайлары Министрліктің www.mvd.gov.kz интернет-ресурсында "Ішкі істер органдарының қызметі туралы" бөлімінде.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі
1. Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдау үшін:
Қазақстан Республикасы Президентінің атына ерікті нысандағы азаматтыққа қабылдау туралы өтініш;
сауалнама-өтініш;
өмірбаян;
өлшемі 3,5 х 4,5 см. төрт фотосурет;
"Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Заңның (бұдан әрі - Заң) 1-бабында көзделген шарттарды сақтау туралы міндеттеме;
жеке басты куәландыратын және басқа мемлекеттің азаматтығына тиесілігін растайтын құжаттың, азаматтығы жоқ адамның куәлігінің, баланың туу туралы куәлігінің көшірмелері;
тиісті мемлекеттің құзыретті органы берген басқа мемлекеттің азаматтығының болмауы немесе оны тоқтатқандығы туралы анықтама (жеңілдетілген (тіркеу) тәртібінде азаматтықты қабылдау шарттараына кіретін адамдардан басқа);
мемлекеттік баж салығын төлеу немесе оны төлеуден босатылғаны туралы құжат:
Санамаланған құжаттармен қатар:

лица, отвечающие требованиям перечня профессий и требований для лиц, в отношении которых устанавливается упрощенный порядок приема в гражданство Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 6 июня 2005 года № 1587 - ходатайство профильного государственного органа;
лица, возвратившиеся для постоянного проживания в Республику Казахстан как на историческую родину - удостоверение оралмана и нотариально удостоверенное заявление к должностному лицу государства прибытия, принимающего решение по вопросам гражданства, об отказе от прежнего гражданства. Лицо, ходатайствующее о приеме в гражданство Республики Казахстан, в момент подачи ходатайства (заявления) состоящее в браке с гражданином Республики Казахстан, представляет нотариально удостоверенную копию свидетельства о заключении брака.
Граждане бывших союзных республик, прибывшие с целью постоянного проживания в Республику Казахстан и имеющие одного из близких родственников - граждан Республики Казахстан представляют документы, удостоверяющие степень родства с гражданами Республики Казахстан (свидетельство о рождении, свидетельство о браке и др.).
2. для восстановления в гражданстве Республики Казахстан:
заявление о восстановлении в гражданстве в произвольной форме на имя Президента Республики Казахстан
анкета-заявление;
автобиография;
четыре фотографии размером 3,5 х 4,5 см;
обязательство о соблюдении условий, предусмотренных статьей 1 Закона;
копия документа, удостоверяющая личность;
справка об отсутствии или прекращении гражданства другого государства, выданная компетентным органом соответствующего государства;
документ об уплате государственной пошлины или освобождение от ее уплаты;
копия документа, удостоверяющая бывшую принадлежность к гражданству Республики Казахстан (свидетельство о рождении и др.).
3. для приема в гражданство Республики Казахстан в упрощенном (регистрационном) порядке:
1) в соответствии с Соглашениями от 26 февраля 1999 года (ратифицирован Законом Республики Казахстан от 30 декабря 1999 года) (далее – Соглашение) под упрощенный порядок приема в гражданство Республики Казахстан подпадают граждане Российской Федерации, Республики Беларусь, Кыргызской Республики.
Ходатайство (заявление) на имя начальника ДП областей и одновременно к должностному лицу государства прибытия, принимающего решения по вопросам гражданства, с нотариально удостоверенным письменным отказом от иностранного гражданства.
анкета-заявление;
автобиография (произвольном форме);
нотариально удостоверенное заявление об отказе от прежнего гражданства;

мамандықтар тізбесінің талаптарына жауап беретін адамдар және Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 6 маусымдағы № 1587 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдаудың жеңілдетілген тәртібі белгіленетін адамдар үшін талаптар - бейінді мемлекеттік органның қолдаухатын;
Қазақстан Республикасына тарихи Отаны ретінде тұрақты тұруға қайтып келген адамдар - оралманның куәлігін және келген мемлекеттің азаматтық мәселелері бойынша шешім қабылдайтын лауазымды адамының атына бұрынғы азаматтығынан бас тартқаны туралы нотариалды куәландырылған өтініш;
Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы өтінішхат (өтініш) білдірген адам өтініш берген сәтте Қазақстан Республикасының азаматымен некеде тұрса, онда неке қию туралы куәліктің нотариалды куәландырған көшірмесін;
Қазақстан Республикасына тұрақты тұру мақсатында келген және жақын туыстарының біреуі Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын бұрынғы одақтас республикалардың азаматтары олардың Қазақстан Республикасының азаматтарымен туыстық деңгейін куәландыратын құжаттарды (туу туралы куәлік, неке туралы куәлік және т.б.) ұсынады.
2. Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру үшін:
Қазақстан Республикасы Президентінің атына ерікті нысандағы азаматтығын қалпына келтіру туралы өтініш;
сауалнама-өтініш;
өмірбаян;
өлшемі 3,5х4,5 см төрт фотосурет;
Заңның 1-бабында көзделген шарттарды сақтау туралы міндеттеме;
жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
тиісті мемлекеттің құзыретті органы берген басқа мемлекеттің азаматтығының болмауы немесе тоқтатылғандығы туралы анықтама;
мемлекеттік баж салығын төлегені немесе оны төлеуден босатылғаны туралы құжат;
бұрын Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесілігін куәландыратын құжаттың көшірмесі (туу туралы куәлік және т.б.) қоса беріледі.
3. Қазақстан Республикасының азаматтығына жеңілдетілген (тіркеу) тәртіпте қабылдау үшін:
1) 1999 жылғы 26 ақпандағы келісімге (Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 30 желтоқсандағы Заңымен ратификацияланған) (бұдан әрі - Келісім) сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдаудың жеңілдетілген тәртібіне Ресей Федерациясының, Беларусь Республикасының, Қырғыз Республикасының азаматтары жатады.
Қазақстан Республикасының азаматтығын жеңілдетілген тәртіппен алу және басқа Тараптың азаматтығын тоқтату үшін облыстардың ПД бастығының атына және біруақытта азаматтық мәселелері бойынша шешім қабылдайтын келген мемлекеттің лауазымды адамына шетел азаматтығынан бас тартқаны туралы нотариалды куәландырылған жазбаша өтінішхат;
сауалнама-өтініш;
өмірбаян (ерікті нысанда);
бұрынғы азаматтығынан бас тарту туралы нотариалды куәландырылған өтініш;

четыре фотографии размером 3,5 х 4,5 см;
обязательство о соблюдении условий, предусмотренных статьей 1 Закона;
копия документа, удостоверяющего личность и подтверждающего принадлежность к гражданству одной из стран-участниц Соглашения;
нотариально заверенная копия свидетельства о рождении и браке;
документ об уплате государственной пошлины или освобождении от ее уплаты.
При необходимости дополнительно представляется документ, подтверждающий наличие одного из условий, необходимых для принятия гражданства в упрощенном порядке. Копии свидетельства о рождении, паспорта, другого документа, подтверждающего рождение на территории Республики Казахстан, копия страницы паспорта с отметкой о регистрации по месту жительства до 21 декабря 1991 года на территории стран-участниц Соглашения или справка компетентного органа об этом, копия свидетельства о браке, о рождении или иной документ, подтверждающий родственные связи с гражданином Республики Казахстан.
2) в соответствии с Конвенцией о гражданстве замужней женщины от 29 января 1957 года (ратифицирована Законом Республики Казахстан от 5 января 2000 года), иностранка, постоянно проживающая на территории Республики Казахстан на законных основаниях и состоящая в браке с гражданином Казахстана, подает ходатайство (заявление) о приеме в гражданство Республики Казахстан в упрощенном порядке на имя начальника ДП областей и одновременно к должностному лицу государства прибытия, принимающего решение по вопросам гражданства, с нотариально удостоверенным письменным отказом от иностранного гражданства.
К ходатайству (заявлению) приобщаются следующие документы:
нотариально удостоверенное заявление об отказе от прежнего гражданства;
анкета-заявление;
четыре фотографии размером 3,5 х 4,5 см.;
обязательство о соблюдении условий, предусмотренных статьей 1 Закона;
копия документа, подтверждающая принадлежность к гражданству иностранного государства;
копия свидетельства о браке;
копия удостоверения личности супруга - гражданина Республики Казахстан;
документ об уплате государственной пошлины или освобождении от ее уплаты.
3) для приема в гражданство Республики Казахстан оралманов в упрощенном (регистрационном) порядке оралманы, постоянно проживающие на территории Республики Казахстан на законных основаниях независимо от срока проживания, реабилитированные жертвы массовых политических репрессий, а также их потомки, лишенные или утратившие гражданство без их свободного волеизъявления, постоянно проживающие на территории Республики Казахстан на законных основаниях, независимо от срока проживания, этнические казахи обучающиеся в высших учебных заведениях:
ходатайство (заявление) на имя начальника ДП
нотариально удостоверенное заявление об отказе от прежнего гражданства;
анкета-заявление;

өлшемі 3,5 х 4,5 см. төрт фотосурет;
Заңның 1-бабында көзделген шарттарды сақтау туралы міндеттеме;
жеке басын куәландыратын және Келісімге қатысушы елдердің біреуінің азаматтығына тиесілігін растайтын құжаттың көшірмесі;
туу туралы және неке туралы куәлігінің нотариалды куәландырылған көшірмесі;
мемлекеттік баж төлеу және оны төлеуден босатылғаны туралы құжат қоса беріледі.
Қажет болған жағдайда жеңілдетілген тәртіппен азаматтықты қабылдауға қажетті шарттардың біреуінің бар екендігін растайтын құжат қосымша ұсынылады. Туу туралы куәліктің, паспорттың, Қазақстан Республикасының аумағында туғанын растайтын басқа да құжаттың көшірмелері, 1991 жылғы 21 желтоқсанға дейін тұрғылықты жері бойынша Келісімге қатысушы елдердің аумағында тіркелгендігі туралы белгісі бар паспорт парағының немесе бұл туралы құзыретті орган анықтамасының көшірмесі, неке туралы, туу туралы куәлігінің көшірмесі немесе Қазақстан Республикасының азаматтарымен туыстық байланысын растайтын өзге де құжаттың көшірмесі ұсынылады.
2)Тұрмыстағы әйелдің азаматтығы туралы 1957 жылғы 29 қаңтардағы конвенцияға (Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 29 қаңтардағы Заңымен ратификацияланған) сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында заңды негізде тұрақты тұрып жатқан және Қазақстан азаматымен некеде тұрған шетелдік әйел облыстардың ПД бастығының атына жеңілдетілген тәртіппен Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдау туралы және біруақытта келген мемлекеттің азаматтық мәселелері бойынша шешім қабылдайтын лауазымды адамына шетел азаматтығынан нотариалды куәландырылған жазбаша бас тартумен өтінішхат (өтініш) береді.
Өтінішхатқа (өтінішке) мынадай құжаттар қоса беріледі:
бұрынғы азаматтығынан бас тарту туралы нотариалды куәландырылған өтініш;
сауалнама-өтініш;
өлшемі 3,5х4,5 см төрт фотосурет;
Заңның 1-бабында көзделген шарттарды сақтау туралы міндеттеме;
шетелдік мемлекеттің азаматтығына тиесілігін растайтын құжаттың көшірмесі;
неке туралы куәлігінің көшірмесі;
жұбайы - Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігінің көшірмесі;
мемлекеттік баж салығын төлегені немесе оны төлеуден босатылғаны туралы құжат.
3) Заңға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында заңды негіздерде тұру мерзіміне қарамастан, Қазақстан Республикасының аумағында заңды негіздерде тұрақты тұратын оралмандар, өздерінің ерік қалауынан тыс азаматтығынан айырылған немесе азаматтығын жоғалтқан жаппай саяси қуғын-сүргіннің ақталған құрбандары, сондай-ақ олардың ұрпақтары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтығын алу үшін жоғары оқу орындарында оқитын этникалық қазақтар жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен) азаматтыққа қабылдау үшін:
ПД бастығының атына өтінішхат;
бұрынғы азаматтықтан бас тарту туралы нотариалды куәландырылған өтініш;
сауалнама-өтініш;

четыре фотографии размером 3,5 x 4,5 см;
обязательство о соблюдении условий, предусмотренных статьей 1 Закона;
копия документа, удостоверяющего личность и подтверждающего принадлежность к гражданству другого государства;
оралманы постоянно проживающие на территории Республики Казахстан – удостоверение оралмана;
этнические казахи обучающихся в высших учебных заведениях – справку из высшего учебного заведения, подтверждающую факт обучения в данном заведении;
справка о подтверждении национальности для этнических казахов обучающихся в высших учебных заведениях;
документ об уплате государственной пошлины или освобождении от ее уплаты;
лица, являющиеся жертвами политических репрессий – решение суда о реабилитации или документы, подтверждающие, что является потомком жертв политических репрессий
4. для выхода из гражданства Республики Казахстан:
заявление о выходе, из гражданства;
анкета-заявление;
автобиография;
три фотографии размером 3,5 х 4,5 см.;
копии документов, удостоверяющих личность, свидетельства о рождении ребенка и браке;
справка с места работы, учебы, а также из территориального органа исполнительного производства о наличии или отсутствии неисполненных обязательств перед государством либо имущественных обязанностей, связанных с интересами граждан, государственных органов и организаций независимо от форм собственности;
справка из территориального департамента по делам обороны об освобождении лица призывного возраста от прохождения действительной воинской службы либо невозможности освобождения;
документ об уплате государственной пошлины или освобождении от ее уплаты.
При наличии у заявителя в Республике Казахстан супруга (супруги) или находящихся у него на иждивении лиц он представляет нотариально удостоверенное заявление этих лиц об отсутствии к нему материальных и других претензий.
Заверенные нотариально копии документов о расторжении брака, смерти одного из родителей, усыновлении, опеке и попечительстве (решение соответствующего местного исполнительного органа), лишение родительских прав, выплате алиментов.
Если оба родителя являются гражданами Республики Казахстан и один из них выходит из гражданства Республики Казахстан, одновременно ходатайствуя о выходе из гражданства несовершеннолетнего ребенка, то представляется заявление другого родителя, заверенное нотариально, в котором выражается его отношение к выходу ребенка из гражданства Республики Казахстан
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
при приеме в гражданство и восстановлении в гражданстве Республики Казахстан, если услугополучатель:

өлшемі 3,5х4,5 см төрт фотосурет;
Заңның 1-бабында көзделген шарттарды сақтау туралы міндеттеме;
жеке басты куәландыратын және басқа мемлекеттің азаматтығына тиесілігін растайтын құжаттың көшірмесі;
Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын оралмандар - оралманның куәлігі;
жоғары оқу орындарында оқитын этникалық қазақтар - осы оқу орнында оқитын фактісін растайтын жоғары оқу орнынан анықтама;
жоғары оқу орындарында оқитын этникалық қазақтар үшін ұлтын растайтын анықтама;
мемлекеттік баж салығын төлегені немесе оны төлеуден босатылғаны туралы құжат.
саяси қуғын-сүргіннің құрбандары болып табылатын адамдар - ақталғаны туралы соттың шешімі немесе саяси қуғын-сүргін құрбандарының ұрпағы болып табылатынын растайтын құжаттар.
4. Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу үшін:
азаматтықтан шығу туралы өтініш;
сауалнама-өтініш;
өмірбаян;
өлшемі 3,5х4,5 см үш фотосурет;
жеке басын куәландыратын құжаттардың, баланың туу туралы және неке туралы куәліктерінің көшірмесі;
жұмыс, оқу орнынан, сондай-ақ аумақтық атқарушылық іс жүргізу органынан мемлекет алдында орындалмаған міндеттемелерінің не азаматтардың, мемлекеттік органдардың және меншік нысанына қарамастан ұйымдардың мүдделеріне байланысты мүліктік міндеттерінің болуы немесе жоқ екені туралы анықтама;
әскерге шақырылу жасындағы адамды мерзімді әскери қызмет өткеруден босату не босату мүмкін еместігі туралы қорғаныс істері жөніндегі аумақтық департаменттен анықтама;
мемлекеттік бажды төлегені немесе оны төлеуден босатылғаны туралы құжат қоса беріледі.
Өтініш берушінің Қазақстан Республикасында жұбайы (зайыбы) болса немесе оның асырауындағы адамдар бар болса ол осы адамдардың оған қатысты материалдық және өзге де наразылықтары жоқ екендігі туралы нотариалды куәландырылған өтінішін ұсынады.
Нотариалды куәландырылған некенің бұзылғаны, ата-анасының біреуінің қайтыс болуы, асырап алу, қамқоршылық және қорғаншылық (тиісті жергілікті атқарушы органның шешімі), ата-ана құқығынан айыру, алимент төлеу туралы құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
Егер ата-анасының екеуі де Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылса және олардың біреуі біруақытта азаматтықтан кәмелетке толмаған баласын шығару туралы өтініш бере отырып, Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығатын болса, онда баланың Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуына оның тиесілігі айқындалған нотариалды куәландырылған екінші ата-ананың өтініші ұсынылады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер
егер көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының азаматтығын алу және азаматтығын қалпына келтіру кезінде:

1) совершил преступление против человечества, предусмотренное международным правом, сознательно выступает против суверенитета и независимости Республики Казахстан;
2) призывает к нарушению единства и целостности территории Республики Казахстан;
3) осуществляет противоправную деятельность, наносящую ущерб национальной безопасности, здоровью населения Республики Казахстан;
4) разжигает межнациональную и религиозную вражду, противодействует функционированию государственного языка Республики Казахстан;
5) принадлежит к террористическим и экстремистским организациям или осуждено за террористическую деятельность;
6) находится в международном розыске, отбывает наказание по вступившему в силу приговору суда либо его действия признаны судом как особо опасный рецидив;
7) состоит в гражданстве других государств;
8) сообщил о себе ложные сведения при обращении с ходатайством о приеме в гражданство Республики Казахстан или без уважительной причины не представило необходимые документы в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
9) имеет неснятую или непогашенную судимость за совершение умышленного преступления на территории Республики Казахстан или за ее пределами, признаваемого таковым законодательством Республики Казахстан;
10) совершил правонарушение в сфере экономики в течение пяти лет до обращения с заявлением о приеме в гражданство Республики Казахстан или восстановлении в гражданстве Республики Казахстан;
11) неоднократно в течение пяти лет до обращения с заявлением о приеме в гражданство Республики Казахстан или восстановлении в гражданстве Республики Казахстан нарушило законодательство Республики Казахстан в области миграции населения;
12) утратило гражданство Республики Казахстан на основании подпунктов 1), 2) и 5) статьи 21 Закона "О гражданстве Республики Казахстан" в течение пяти лет до обращения с заявлением о приеме в гражданство Республики Казахстан или восстановлении в гражданстве Республики Казахстан;
13) вследствие участия лица в иностранных вооруженных конфликтах, экстремистской и (или) террористической деятельности на территории иностранного государства.
В выходе из гражданства Республики Казахстан может быть отказано, если лицо, ходатайствующее о выходе, имеет неисполненные обязательства перед Республикой Казахстан или имущественные обязанности, с которыми связаны существенные интересы граждан или предприятий, учреждений и организаций, общественных объединений, расположенных на территории Республики Казахстан.
Выход из гражданства Республики Казахстан не допускается, если лицо, ходатайствующее о выходе, привлечено к уголовной ответственности в качестве обвиняемого либо отбывает наказание по вступившему в силу приговору суда, или если выход лица из гражданства Республики Казахстан противоречит интересам государственной безопасности Республики Казахстан.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг "1414".
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе: mvd.gov.kz.
Приложение 12 к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 26 марта 2019 года № 260
Перечень некоторых приказов Министра внутренних дел Республики Казахстан, в которые вносятся изменения

1) халықаралық құқықта көзделген адамзатқа қарсы қылмыс жасаса, Қазақстан Республикасының егемендігі мен тәуелсіздігіне саналы түрде қарсы шықса;
2) Қазақстан Республикасы аумағының бірлігі мен тұтастығын бұзуға шақырса;
3) Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне, халқының денсаулығына нұқсан келтіретін құқыққа қарсы қызметті жүзеге асырса;
4) ұлтаралық және діни араздықты қоздырса, Қазақстан Республикасы мемлекеттік тілінің қолданылуына қарсы әрекет жасаса;
5) террористік және экстремистік ұйымдарда болса немесе террористік әрекет үшін сотталса;
6) халықаралық іздестіруде жүрсе, соттың күшіне енген үкімі бойынша жаза өтеп жатса не оның әрекеттерін сот ерекше қауіпті рецидив деп таныса;
7) басқа мемлекеттердің азаматтығында тұрса;
8) Қазақстан Республикасының азаматтығын алу туралы өтініш берген кезде өзі туралы жалған мәліметтерді хабарласа немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімдерде қажетті құжаттарды дәлелсіз себептермен ұсынбаса;
9) Қазақстан Республикасының аумағында немесе одан тыс жерлерде Қазақстан Республикасының заңнамасында қасақана деп танылатын қылмыс жасағаны үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығы болса;
10) Қазақстан Республикасының азаматтығын алу немесе Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру туралы арызбен өтініш бергенге дейін бес жыл ішінде экономика саласында құқық бұзушылық жасаса;
11) Қазақстан Республикасының азаматтығын алу немесе Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру туралы арызбен өтініш бергенге дейін бес жыл ішінде бірнеше рет Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны саласындағы заңнаманы бұзса;
12) Қазақстан Республикасының азаматтығын алу немесе Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру туралы арызбен өтініш бергенге дейін бес жыл ішінде "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Заңның 21-бабының 1), 2) және 5) тармақшаларының негізінде Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылса;
13) адамның шет мемлекеті аумағында шетелдік қарулы қақтығыстарға, экстремистік және (немесе) террористік әрекеттерге қатысуы салдары болып табылады.
Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуға егер шығу туралы өтініш беруші адамның Қазақстан Республикасының алдында орындалмаған міндеттері немесе азаматтардың немесе Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан кәсіпорындардың, мекемелердің және ұйымдардың, қоғамдық бірлестіктердің мүдделеріне байланысты мүліктік міндеттері бар адамдарға бас тартылуы мүмкін.
Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуға өтінішхат беруші адам айыпталушы ретінде қылмыстық жауапкершілікке тартылса, не соттың күшіне енген үкімімен жазасын өтесе немесе Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуы Қазақстан Республикасының мемлекеттік қауіпсіздігінің мүдделеріне қайшы келтіретін болса рұқсат етілмейді.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін, оның ішінде электронды нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметті ескере отырып, өзге талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсетудің тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты "1414" Бірыңғай байланыс орталығы арқылы мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері бойынша қашықтықтан қолжетімділік режимінде алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша анықтамалық қызметтің байланыс телефондары mvd.gov.kz интернет-ресурсында көрсетілген.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 28 наурыздағы
№ 260 бұйрығына
12-қосымша
Перечень некоторых приказов Министра внутренних дел Республики Казахстан, в которые вносятся изменения.

1. В приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 апреля 2015 года № 315 "Об утверждении стандартов государственных услуг "Выдача разрешения иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан", "Выдача удостоверений лицам без гражданства и видов на жительство иностранцам, постоянно проживающим в Республике Казахстан", "Регистрация приема, восстановления и выхода из гражданства Республики Казахстан", "Присвоение и продление статуса беженца в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11203, опубликован 22 июня 2015 года в информационно – правовой системе "Әділет"):
подпункт 3) пункта 1 исключить.
2. В приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 мая 2015 года № 495 "Об утверждении стандартов государственных услуг "Выдача разрешения иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан", "Выдача удостоверений лицам без гражданства и видов на жительство иностранцам, постоянно проживающим в Республике Казахстан", "Регистрация приема, восстановления и выхода из гражданства Республики Казахстан", "Присвоение и продление статуса беженца в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11632, опубликован 28 июля 2015 года в информационно – правовой системе "Әділет"):
подпункт 3) пункта 1 исключить.
3. В приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 84 "О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 апреля 2015 года № 315 "Об утверждении стандартов государственных услуг "Регистрация и выдача разрешения иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан", "Выдача удостоверений лицам без гражданства и видов на жительство иностранцам, постоянно проживающим в Республике Казахстан", "Регистрация приема и выхода из гражданства Республики Казахстан", "Присвоение и продление статуса беженца в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13382, опубликован 17 марта 2016 года в информационно – правовой системе "Әділет"):
в пункте 1:
абзацы девятый, десятый, одиннадцатый, двенадцатый, тринадцатый, четырнадцатый, пятнадцатый, шестнадцатый, семнадцатый, восемнадцатый, девятнадцатый, двадцатый, двадцать первый, двадцать второй, двадцать третьи, двадцать четвертый, двадцать пятый, двадцать шестой, двадцать седьмой, двадцать восьмой, двадцать девятый, тридцатый, тридцать первый исключить.

1. "Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру", "Азаматтығы жоқ адамдарға куәліктер және Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктердің тұруына ықтиярхат беру", "Қазақстан Республикасының азаматтығын алуды, қалпына келтіруді және одан шығуды тіркеу" және "Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін беру және ұзарту" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі министрінің 2015 жылғы 7 сәуірдегі № 315 бұйрығында (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 27 маусымда № 11203 тіркелді):
1-тармақтың 3) тармақшасы алынып тасталсын.
2. "Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру", "Азаматтығы жоқ адамдарға куәліктер және Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктердің тұруына ықтиярхат беру", "Қазақстан Республикасының азаматтығын алуды, қалпына келтіруді және одан шығуды тіркеу" және "Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін беру және ұзарту" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 30 мамырдағы № 495 бұйрығында (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 10 шілдеде № 11632 тіркелді):
1-тармақтың 3) тармақшасы алынып тасталсын.
3. "Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды тіркеу және оларға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру", "Азаматтығы жоқ адамдарға куәліктер және Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктердің тұруына ықтиярхат беру", "Қазақстан Республикасының азаматтығын алуды және одан шығуды тіркеу" және "Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін беру және ұзарту" мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 7 сәуірдегі № 315 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 84 бұйрығында (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2016 жылы 3 наурызда № 13382 болып тіркелді):
1-тармағында:
тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма екінші, жиырма үшінші, жиырма төртінші, жиырма бесінші, жиырма алтыншы, жиырма жетінші, жиырма сегізінші, жиырма тоғызыншы, отызыншы, отыз бірінші абзацтары алып тасталсын.

4. В приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 января 2018 года № 45 "О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 мая 2015 года № 495 "Об утверждении регламентов государственных услуг "Регистрация и выдача разрешения иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан", "Выдача удостоверений лицам без гражданства и видов на жительство иностранцам, постоянно проживающим в Республике Казахстан", "Регистрация приема и выхода из гражданства Республики Казахстан", "Присвоение и продление статуса беженца в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16357, опубликован 7 марта 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде):
в пункте 1:
абзацы шестьдесят второй, шестьдесят третьи, шестьдесят четвертый, шестьдесят пятый, шестьдесят шестой, шестьдесят седьмой, шестьдесят восьмой, шестьдесят девятый, семидесятый, семьдесят первый, семьдесят второй, семьдесят третьи, семьдесят четвертый, семьдесят пятый, семьдесят шестой, семьдесят седьмой, семьдесят восьмой, семьдесят девятый исключить.
5. В приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 940 "О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 7 апреля 2015 года № 315 "Об утверждении стандартов государственных услуг "Регистрация и выдача разрешения иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан", "Выдача удостоверений лицам без гражданства и видов на жительство иностранцам, постоянно проживающим в Республике Казахстан", "Регистрация приема и выхода из гражданства Республики Казахстан", "Присвоение и продление статуса беженца в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18084, опубликован 15 января 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде):
в пункте 1:
абзацы тридцать седьмой, тридцать восьмой, тридцать девятый, сороковой, сорок первый, сорок второй, сорок третий, сорок четвертый, сорок пятый, сорок шестой, сорок седьмой, сорок восьмой, сорок девятый, пятидесятый, пятьдесят первый, пятьдесят второй, пятьдесят третьи, пятьдесят четвертый, пятьдесят пятый, пятьдесят шестой, пятьдесят седьмой, пятьдесят восьмой, пятьдесят девятый, шестидесятый, шестьдесят первый, шестьдесят второй, шестьдесят третьи, шестьдесят четвертый, шестьдесят пятый, шестьдесят шестой, шестьдесят седьмой, шестьдесят восьмой, шестьдесят девятый, семидесятый, семьдесят первый, семьдесят второй, семьдесят третьи, семьдесят четвертый, семьдесят пятый, семьдесят шестой, семьдесят седьмой, семьдесят восьмой, семьдесят девятый, восьмидесятый, восемьдесят первый, восемьдесят второй, восемьдесят третьи, восемьдесят четвертый, восемьдесят пятый, восемьдесят шестой, восемьдесят седьмой, восемьдесят восьмой, восемьдесят девятый, девяностый, девяносто первый, девяносто второй, девяносто третьи, девяносто четвертый, девяносто пятый, девяносто шестой, девяносто седьмой, девяносто восьмой, девяносто девятый, сотый, сто первый, сто второй, сто третьи, сто четвертый, сто пятый, сто шестой, сто седьмой, сто восьмой, сто девятый, сто десятый, сто одиннадцатый, сто двенадцатый, сто тринадцатый, сто четырнадцатый, сто пятнадцатый, сто шестнадцатый, сто семнадцатый, сто восемнадцатый, сто девятнадцатый, сто двадцатый, сто двадцать первый, сто двадцать второй, сто двадцать третьи, сто двадцать четвертый, сто двадцать пятый, сто двадцать шестой, сто двадцать седьмой, сто двадцать восьмой, сто двадцать девятый, сто тридцатый, сто тридцать первый, сто тридцать второй, сто тридцать третьи, сто тридцать четвертый, сто тридцать пятый, сто тридцать шестой исключить.

4. "Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды тіркеу және оларға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру", "Азаматтығы жоқ адамдарға куәліктер және Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктердің тұруына ықтиярхат беру", "Қазақстан Республикасының азаматтығын алуды және одан шығуды тіркеу" және "Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін беру және ұзарту" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 30 мамырдағы № 495 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 24 қаңтардағы № 45 бұйрығында (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 14 ақпанда № 16357 болып тіркелді):
1-тармағында:
алпыс екінші, алпыс үшінші, алпыс төртінші, алпыс бесінші, алпыс алтыншы, алпыс жетінші, алпыс сегізінші, алпыс тоғызыншы, жетпісінші, жетпіс бірінші, жетпіс екінші, жетпіс үшінші, жетпіс төртінші, жетпіс бесінші, жетпіс алтыншы, жетпіс жетінші, жетпіс сегізінші, жетпіс тоғызыншы абзацтар алып тасталсын.
5. "Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды тіркеу және оларға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру", "Азаматтығы жоқ адамдарға куәліктер және Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктердің тұруына ықтиярхат беру", "Қазақстан Республикасының азаматтығын алуды және одан шығуды тіркеу" және "Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін беру және ұзарту" мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 7 сәуірдегі № 315 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы." Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 940 бұйрығында (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 28 желтоқсанда № 18084 болып тіркелді):
1-тармағында:
отыз жетінші, отыз сегізінші, отыз тоғызыншы, қырқыншы, қырық бірінші, қырық екінші, қырық үшінші, қырық төртінші, қырық бесінші, қырық алтыншы, қырық жетінші, қырық сегізінші, қырық тоғызыншы, елуінші, елу бірінші, елу екінші, елу үшінші, елу төртінші, елу бесінші, елу алтыншы, елу жетінші, елу сегізінші, елу тоғызыншы, алпысыншы, алпыс бірінші, алпыс екінші, алпыс үшінші, алпыс төртінші, алпыс бесінші, алпыс алтыншы, алпыс жетінші, алпыс сегізінші, алпыс тоғызыншы, жетпісінші, жетпіс бірінші, жетпіс екінші, жетпіс үшінші, жетпіс төртінші, жетпіс бесінші, жетпіс алтыншы, жетпіс жетінші, жетпіс сегізінші, жетпіс тоғызыншы, сексенінші, сексен бірінші, сексен екінші, сексен үшінші, сексен төртінші, сексен бесінші, сексен алтыншы, сексен жетінші, сексен сегізінші, сексен тоғызыншы, тоқсаныншы, тоқсан бірінші, тоқсан екінші, тоқсан үшінші, тоқсан төртінші, тоқсан бесінші, тоқсан алтыншы, тоқсан жетінші, тоқсан сегізінші, тоқсан тоғызыншы, жүзінші, бір жүз бірінші, бір жүз екінші, бір жүз үшінші, бір жүз төртінші, бір жүз бесінші, бір жүз алтыншы, бір жүз жетінші, бір жүз сегізінші, бір жүз тоғызыншы, бір жүз оныншы, бір жүз он бірінші, бір жүз он екінші, бір жүз он үшінші, бір жүз он төртінші, бір жүз он бесінші, бір жүз он алтыншы, бір жүз он жетінші, бір жүз он сегізінші, бір жүз он тоғызыншы, бір жүз жиырмасыншы, бір жүз жиырма бірінші, бір жүз жиырма екінші, бір жүз жиырма үшінші, бір жүз жиырма төртінші, бір жүз жиырма бесінші, бір жүз жиырма алтыншы, бір жүз жиырма жетінші, бір жүз жиырма сегізінші, бір жүз жиырма тоғызыншы, бір жүз отызыншы, бір жүз отыз бірінші, бір жүз отыз екінші, бір жүз отыз үшінші, бір жүз отыз төртінші, бір жүз отыз бесінші, бір жүз отыз алтыншы абзацтар алып тасталсын.

6. В приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 февраля 2019 года № 136 "О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 мая 2015 года № 495 "Об утверждении регламентов государственных услуг "Регистрация и выдача разрешения иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан", "Выдача удостоверений лицам без гражданства и видов на жительство иностранцам, постоянно проживающим в Республике Казахстан", "Регистрация приема и выхода из гражданства Республики Казахстан", "Присвоение и продление статуса беженца в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18344, опубликован 12 марта 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде):
в пункте 1:
абзацы шестьдесят первый, шестьдесят второй, шестьдесят третьи, шестьдесят четвертый, шестьдесят пятый, шестьдесят шестой, шестьдесят седьмой, шестьдесят восьмой, шестьдесят девятый, семидесятый, семьдесят первый, семьдесят второй, семьдесят третьи, семьдесят четвертый, семьдесят пятый, семьдесят шестой, семьдесят седьмой, семьдесят восьмой, семьдесят девятый, восьмидесятый, восемьдесят первый, восемьдесят второй, восемьдесят третьи исключить.
7. В приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 сентября 2019 года № 799 " О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 мая 2015 года № 495 "Об утверждении регламентов государственных услуг "Регистрация и выдача разрешения иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан", "Выдача удостоверений лицам без гражданства и видов на жительство иностранцам, постоянно проживающим в Республике Казахстан", "Регистрация приема и выхода из гражданства Республики Казахстан", "Присвоение и продление статуса беженца в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19409, опубликован 24 сентября 2019 года в информационно – правовой системе "Әділет"):
в пункте 1:
абзацы тридцать девятый, сороковой, сорок первый, сорок первый, сорок второй, сорок третьи исключить.

6. "Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды тіркеу және оларға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру", "Азаматтығы жоқ адамдарға куәліктер және Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктердің тұруына ықтиярхат беру", "Қазақстан Республикасының азаматтығын алуды және одан шығуды тіркеу" және "Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін беру және ұзарту" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 30 мамырдағы № 495 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 19 ақпандағы № 136 бұйрығында (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 25 ақпанда № 18344 болып тіркелді):
1-тармағында:
алпыс бірінші, алпыс екінші, алпыс үшінші, алпыс төртінші, алпыс бесінші, алпыс алтыншы, алпыс жетінші, алпыс сегізінші, алпыс тоғызыншы, жетпісінші, жетпіс бірінші, жетпіс екінші, жетпіс үшінші, жетпіс төртінші, жетпіс бесінші, жетпіс алтыншы, жетпіс жетінші, жетпіс сегізінші, жетпіс тоғызыншы, сексенінші, сексен бірінші, сексен екінші, сексен үшінші абзацтар алып тасталсын.
7. "Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды тіркеу және оларға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру", "Азаматтығы жоқ адамдарға куәліктер және Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктердің тұруына ықтиярхат беру", "Қазақстан Республикасының азаматтығын алуды және одан шығуды тіркеу" және "Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін беру және ұзарту" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенттерін бекіту туралы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 30 мамырдағы № 495 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 16 қыркүйектегі № 799 бұйрығында (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 24 қыркүйекте № 19409 болып тіркелді):
1-тармағында:
отыз тоғызыншы, қырықыншы, қырық бірінші, қырық екінші, қырық үшінші абзацтар алып тасталсын.