О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 июня 2016 года № 559 "Об утверждении Правил и условий выдачи и (или) продления разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы, а также осуществления внутрикорпоративного перевода"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 17 апреля 2020 года № 138. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 апреля 2020 года № 20429. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 279.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.06.2023 № 279 (вводится в действие с 01.07.2023).
В соответствии с подпунктом 20) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения", с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 июня 2016 года № 559 "Об утверждении Правил и условий выдачи и (или) продления разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы, а также осуществления внутрикорпоративного перевода (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14170, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 6 октября 2016 г., № 191 (28317) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 20) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения", с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила и условия выдачи и (или) продления разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы, а также осуществления внутрикорпоративного перевода, утвержденных указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;

"Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және (немесе) ұзарту, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыру қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 27 маусымдағы № 559 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 17 сәуірдегі № 138 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 20 сәуірде № 20429 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 279 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.06.2023 № 279 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 20) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және (немесе) ұзарту, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыру қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 27 маусымдағы № 559 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімде № 14170 болып тіркелген, 2016 жылғы 10 қазанда № 191 (28919) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 20) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және (немесе) ұзарту, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыру қағидалары мен шарттары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитеті заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;

3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Сарбасова А.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
Б. Нурымбетов
СОГЛАСОВАНО
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 17 апреля 2020 года № 138
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра
здравоохранения и
социального развития
Республики Казахстан
от 27 июня 2016 года № 559
Правила и условия выдачи и (или) продления разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы, а также осуществления внутрикорпоративного перевода
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и условия выдачи и (или) продления разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы, а также осуществления внутрикорпоративного перевода (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 20) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения" (далее – Закон), с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" и определяют порядок и условия выдачи и (или) продления разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы, а также осуществления внутрикорпоративного перевода.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) вакансия – свободное рабочее место (должность) у работодателя;
2) исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета - государственное учреждение, уполномоченное акиматом областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент на выполнение функций по обеспечению содействия занятости населения (далее – местный исполнительный орган);
3) работодатель – физическое или юридическое лицо, с которым работник состоит в трудовых отношениях;
4) внутрикорпоративный перевод – временный на срок, определенный трудовым договором, но не более трех лет, с правом продления на один год перевод иностранца или лица без гражданства, осуществляющего трудовую деятельность на должности руководителя, менеджера, или специалиста в юридическом лице, учрежденном на территории страны-члена Всемирной торговой организации, находящемся и действующем за пределами территории Республики Казахстан, в филиалы, дочерние организации, представительства данного юридического лица, учрежденные на территории Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі А.Ә. Сарбасовқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Б. Нурымбетов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2020 жылғы 17 сәуірдегі
№ 138 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрі
міндетін атқарушының
2016 жылғы 27 маусымдағы
№ 559 бұйрығымен
бекітілген
Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және (немесе) ұзарту, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыру қағидалары мен шарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және (немесе) ұзарту, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыру қағидалары мен шарттары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-бабының 20) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және (немесе) ұзарту, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыру тәртібі мен шарттарын айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) бос орын – жұмыс берушідегі бос жұмыс орны (лауазым);
2) жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган – халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесуді қамтамасыз ету бойынша функцияларды орындауға облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері уәкілеттік берген мемлекеттік мекеме (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган);
3) жұмыс беруші – жұмыскер еңбек қатынастарында болатын жеке немесе заңды тұлға;
4) корпоративішілік ауыстыру – Дүниежүзілік сауда ұйымына мүше елдің аумағында құрылған, Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерде орналасқан және әрекет ететін заңды тұлғада басшы, менеджер немесе маман лауазымында еңбек қызметін жүзеге асыратын шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды осы заңды тұлғаның Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған филиалдарына, еншілес ұйымдарына, өкілдіктеріне еңбек шартында айқындалған, бірақ үш жылдан аспайтын мерзімге, бір жылға ұзарту құқығымен уақытша ауыстыру;

5) сезонный иностранный работник – иностранец или лицо без гражданства, привлекаемый на работу работодателем для выполнения сезонных работ, которые в силу климатических или иных природных условий выполняются в течение определенного периода (сезона), но не более одного года;
6) уполномоченный орган по вопросам занятости населения – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере занятости населения в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
7) центр занятости населения – юридическое лицо, создаваемое местным исполнительным органом района, городов областного и республиканского значения, столицы в целях реализации активных мер содействия занятости, организации социальной защиты от безработицы и иных мер содействия занятости;
8) иностранный работник – иммигрант, привлекаемый работодателем для осуществления трудовой деятельности на территории Республики Казахстан;
9) иностранная рабочая сила – иностранные работники, привлекаемые работодателями для осуществления трудовой деятельности включая сезонных иностранных работников, а также в рамках внутрикорпоративного перевода;
10) квота на привлечение иностранной рабочей силы – предельно допустимое количество иностранной рабочей силы, разрешенное к привлечению работодателем для осуществления трудовой деятельности на территории Республики Казахстан;
11) разрешение на привлечение иностранной рабочей силы (далее – разрешение) – документ установленной формы согласно приложению 1 к настоящим Правилам, выдаваемый местным исполнительным органом работодателю для привлечения в Республику Казахстан иностранной рабочей силы.
Глава 2. Порядок и условия выдачи и (или) продления разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы, а также осуществления внутрикорпоративного перевода
Параграф 1. Порядок и условия выдачи и (или) продления разрешений работодателям на привлечение иностранной рабочей силы
3. Для получения государственной услуги "Выдача и (или) продление разрешения работодателям на привлечение иностранной рабочей силы" работодатель либо уполномоченное им лицо представляет в местный исполнительный орган по месту осуществления трудовой деятельности иностранной рабочей силы через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense (далее – ПЭП) заявление, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, с приложением документов, указанных в перечне документов необходимых для оказания государственной услуги стандарта государственной услуги "Выдача и (или) продление разрешения работодателям на привлечение иностранной рабочей силы" (далее – стандарт государственной услуги) согласно приложению 3 к настоящим Правилам.

5) маусымдық шетелдік жұмыскер – климат немесе өзге де табиғат жағдайларына байланысты белгілі бір кезең (маусым) ішінде, бірақ бір жылдан аспайтын мерзімде атқарылатын маусымдық жұмыстарды орындау үшін жұмыс беруші жұмысқа тартатын шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам;
6) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықты жұмыспен қамту саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
7) халықты жұмыспен қамту орталығы – жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыру, жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғауды және жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің өзге де шараларын ұйымдастыру мақсатында ауданның, облыстық және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы құратын заңды тұлға;
8) шетелдік жұмыскер – Қазақстан Республикасының аумағында еңбек қызметін жүзеге асыру үшін жұмыс беруші тартатын көшіп келуші;
9) шетелдік жұмыс күші – маусымдық шетелдік жұмыскерлерді қоса алғанда, жұмыс берушілер еңбек қызметін жүзеге асыру үшін, оның ішінде корпоративішілік ауыстыру шеңберінде тартатын шетелдік жұмыскерлер;
10) шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған квота – Қазақстан Республикасының аумағында еңбек қызметін жүзеге асыру үшін жұмыс берушінің тартуына рұқсат етілген шетелдік жұмыс күшінің шекті саны;
11) шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат (бұдан әрі – рұқсат) – Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тарту үшін жұмыс берушіге жергілікті атқарушы орган беретін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы құжат.
2-тарау. Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және (немесе) ұзарту, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыру тәртібі мен шарттары
1-параграф. Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және (немесе) ұзарту тәртібі мен шарттары
3. "Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және (немесе) ұзарту" мемлекеттік қызметін алу үшін жұмыс беруші немесе оның уәкілетті өкілі www.egov.kz, www.elіcense "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі - ЭҮП) арқылы шетелдік жұмыс күшінің еңбек қызметін жүзеге асыру жері бойынша жергілікті атқарушы органға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының мемлекеттік қызметін көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесіне сәйкес "Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және (немесе) ұзарту" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында (бұдан әрі – Стандарт) көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес өтінішті ұсынады.

4. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен в стандарте государственной услуги согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
5. В целях определения порядка и условий выдачи и (или) продления разрешений устанавливаются следующие категории работников:
1) первая категория – руководители и их заместители;
2) вторая категория – руководители структурных подразделений, соответствующие квалификационным требованиям, установленным профессиональными стандартами, квалификационным справочником должностей руководителей, специалистов и других служащих, типовыми квалификационными характеристиками должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций;
3) третья категория – специалисты, соответствующие квалификационным требованиям, установленным профессиональными стандартами, квалификационным справочником должностей руководителей, специалистов и других служащих, типовыми квалификационными характеристиками должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций;
4) четвертая категория – квалифицированные рабочие, соответствующие квалификационным требованиям, установленным профессиональными стандартами, Единым тарифно-квалификационным справочником работ и профессий рабочих, тарифно-квалификационными характеристиками профессий рабочих.
6. Местный исполнительный орган в день поступления документов осуществляет их прием и регистрацию.
При обращении работодателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
При подаче работодателем документов в "личном кабинете" работодателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата государственной услуги.
7. Сотрудник местного исполнительного органа принявший заявление, в течение трех рабочих дней с момента регистрации документов проверяет полноту и достоверность пакета документов, принимаемых у работодателя.
Сведения о документах удостоверяющие личность, государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, оплаты сбора за выдачу разрешения работодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
В случаях представления документов в неполном объеме и (или) не заполнения по установленной форме документов, а также предоставления документов с истекшим сроком действия, предусмотренных стандартом государственных услуг, местный исполнительный орган в указанные сроки готовит мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления (с указанием полного перечня не представленных и (или) не заполненных по установленной форме документов и иных несоответствий согласно Правилам).
Мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления, подписанный электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) руководителя местного исполнительного органа, направляется заявителю в форме электронного документа в "личный кабинет" на ПЭП.
В случае их полноты, документы передаются на рассмотрение Комиссии по выдаче разрешений на привлечение иностранной рабочей силы (далее – Комиссия).

4. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында келтірілген.
5. Рұқсат беру және (немесе) ұзарту тәртібі мен шарттарын айқындау мақсатында жұмыскерлердің мынадай санаттары белгіленеді:
1) бірінші санат – бірінші басшылар мен олардың орынбасарлары;
2) екінші санат – кәсіптік стандарттарда, басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығында, ұйымдар басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларында белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келетін құрылымдық бөлімшелер басшылары;
3) үшінші санат – кәсіптік стандарттарда, басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығында, ұйымдар басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларында белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келетін мамандар;
4) төртінші санат – кәсіптік стандарттарда, Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығында, жұмысшы кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамаларында белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келетін білікті жұмысшылар.
6. Жергілікті атқарушы орган құжаттар келіп түскен күні оларды қабылдау мен тіркеуді жүзеге асырады.
Жұмыс беруші еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Жұмыс беруші құжаттарды берген кезде жұмыс берушінің "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін алу күнін көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
7. Жергілікті атқарушы органның өтінішті қабылдаған жұмыскері құжаттарды тіркеген сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде жұмыс берушіден қабылданатын құжаттар топтамасының толықтығы мен дұрыстығын тексереді.
Жеке басын куәландыратын құжаттар, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді жұмыс беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Құжаттар толық көлемде ұсынылмаған және (немесе) белгіленген нысан бойынша толтырылмаған, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандартында көзделген қолданылу мерзімі өткен құжаттар ұсынылған жағдайда, жергілікті атқарушы орган белгіленген мерзімде өтінішті одан әрі қараудан негізді бас тартуды ресімдейді. (ұсынылмаған және (немесе) Қағидаларға сәйкес нысан бойынша толтырылмаған және өзге де сәйкессіздіктері бар құжаттардың толық тізбесін көрсете отырып).
Жергілікті атқарушы орган басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) қол қойылған өтінішті одан әрі қараудан негізді бас тарту өтініш берушіге ЭҮП "жеке кабинетіне" электрондық құжат нысанында жіберіледі.
Құжаттар толық болған жағдайда олар шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаттар беру жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) қарауына беріледі.

8. Решение о выдаче либо об отказе в выдаче разрешения принимается местным исполнительным органом в течение семи рабочих дней со дня принятия документов работодателя.
Местный исполнительный орган принимает решение на основании рекомендаций Комиссии, создаваемой местным исполнительным органом.
В ходе каждого заседания Комиссии ведется видеозапись рассмотрения заявлений работодателей.
9. В состав Комиссии включаются представители органов внутренних дел, органа в области образования и местного органа по инспекции труда.
10. Работодатель либо его представитель по своему усмотрению участвует на заседании Комиссии. Местный исполнительный орган размещает информацию о дате, времени и месте заседания Комиссии на своем официальном интернет-ресурсе не менее, чем за три рабочих дня до даты заседания.
11. В случае принятия решения о выдаче разрешения, местный исполнительный орган в течение одного рабочего дня после дня его принятия направляет в "личный кабинет" работодателя уведомление в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя местного исполнительного органа согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
12. При выдаче разрешений по четвертой категории работодатель осуществляет замену по идентичным должностям иностранных работников казахстанскими гражданами от шести месяцев до одного года.
Согласование с работодателем обязательств при выдаче и продлении разрешений осуществляется согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
13. В случае принятия решения об отказе в выдаче разрешения местный исполнительный орган в течение одного рабочего дня после дня его принятия направляет в "личный кабинет" работодателя уведомление с указанием его основания в соответствии с пунктом 24 настоящих Правил в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя местного исполнительного органа согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
14. Местный исполнительный орган выдает разрешения в пределах квоты, распределенной уполномоченным органом по вопросам занятости населения.
15. Количество действующих, ранее выданных разрешений на территории соответствующей административно-территориальной единицы не превышает количества распределенной уполномоченным органом по вопросам занятости населения квоты на привлечение иностранной рабочей силы на соответствующий календарный год.
16. Выдача и (или) продление местным исполнительным органом разрешений осуществляется при соблюдении следующих условий:
1) количество граждан Республики Казахстан не менее 70 % списочной численности работников, относящихся к первой и второй категориям;

8. Жергілікті атқарушы орган рұқсат беру не рұқсат беруден бас тарту туралы шешімді жұмыс берушінің құжаттарын қабылдаған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Жергілікті атқарушы орган шешімді жергілікті атқарушы орган құратын комиссия ұсынымдарының негізінде қабылдайды.
Комиссияның әрбір отырысы барысында жұмыс берушілердің өтініштерін қараудың бейнежазбасы жүргізіледі.
9. Комиссияның құрамына ішкі істер органдарының, білім беру саласындағы органның және еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті органның өкілдері кіреді.
10. Жұмыс беруші не оның өкілі өз ұйғарымы бойынша Комиссияның отырысына қатыса алады. Жергілікті атқарушы орган отырыс өткізілетін күнге дейін кемінде үш жұмыс күні қалғанда өзінің интернет-ресурсында Комиссия отырысының өткізілетін күні, уақыты және орны туралы ақпаратты орналастырады.
11. Рұқсатты беру туралы шешім қабылдаған жағдайда жергілікті атқарушы орган шешім қабылданған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде жұмыс берушінің "жеке кабинетіне" осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес жергілікті атқарушы орган басшысының ЭЦҚ-сы арқылы қол қойылған электрондық құжат нысанындағы хабарламаны жібереді.
12. Төртінші санат бойынша рұқсат беру кезінде жұмыс беруші алты айдан бір жылға дейін шетелдік жұмыскерлерді бірдей лауазымдар бойынша қазақстандық азаматтармен алмастыруды жүзеге асырады.
Рұқсат беру және ресімдеу кезінде міндеттемелерді жұмыс берушімен келісу осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
13. Рұқсат беруден бас тарту туралы шешім қабылданған жағдайда жергілікті атқарушы орган шешім қабылданған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 24-тармағына сәйкес негіздемелерін көрсете отырып, жұмыс берушінің "жеке кабинетіне" осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес жергілікті атқарушы орган басшысының ЭЦҚ-сы арқылы қол қойылған электрондық құжат нысанындағы хабарламаны жібереді.
14. Жергілікті атқарушы орган рұқсаттарды халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бөлген квота шегінде береді.
15. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында қолданыстағы, бұрын берілген рұқсаттардың саны халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган шетелдік жұмыс күшін тартуға бөлген квотаның тиісті күнтізбелік жылға арналған санынан аспауға тиіс.
16. Жергілікті атқарушы орган мынадай:
1) Қазақстан Республикасы азаматтар санының бірінші және екінші санаттарға жататын жұмыскерлердің тізімдік санының кемінде 70%-ын;

2) количество граждан Республики Казахстан не менее 90 % списочной численности работников, относящихся к третьей и четвертой категориям.
При расчете местного содержания в кадрах, в числе иностранных работников не учитываются граждане государств-участников Договора о Евразийском экономическом союзе, ратифицированного Законом Республики Казахстан от 14 октября 2014 года.
Информация о местном содержании в кадрах работодателем представляется в местный исполнительный орган по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
17. Действие пункта 16 настоящих Правил не распространяется на:
1) субъекты малого предпринимательства;
2) государственные учреждения и предприятия;
3) иностранного работника, прибывшего для самостоятельного трудоустройства в Республику Казахстан в соответствии с подпунктом 21) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения";
4) разрешения, выдаваемые в рамках квот по странам исхода, при наличии ратифицированных Республикой Казахстан международных договоров о сотрудничестве в области трудовой миграции и социальной защиты трудящихся-мигрантов;
5) представительства и филиалы иностранных юридических лиц с численностью работников не более 30 человек.
18. Условия по местному содержанию в кадрах для приоритетных проектов определяется заинтересованными центральными государственными органами по согласованию с местным исполнительным органом на территории которых реализуются проекты и уполномоченным органом по вопросам занятости населения по установленной форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
19. За выдачу и (или) продление разрешения с работодателей взимается налоговый сбор (далее – сбор) согласно размерам ставок сбора, за выдачу и (или) продление разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 апреля 2018 года № 157 "Об установлении ставок сбора за выдачу и (или) продление разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан".
20. Работодатель со дня получения уведомления о выдаче разрешения представляет местному исполнительному органу в течение десяти рабочих дней документы, подтверждающие внесение сбора за выдачу разрешения.
При непредставлении работодателем документов, подтверждающих внесение сбора в течение десяти рабочих дней со дня получения уведомления в местный исполнительный орган, решение местного исполнительного органа о выдаче разрешения, а также действие разрешения прекращаются в соответствии с подпунктом 5) пункта 37 настоящих Правил.
Уведомление об отказе направляется в "личный кабинет" работодателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя местного исполнительного органа согласно приложению 4 к настоящим Правилам.

2) Қазақстан Республикасы азаматтар санының үшінші және төртінші санаттарға жататын жұмыскерлердің тізімдік санының кемінде 90%-ын құрауы шарттарын сақтаған кезде рұқсат беруді және (немесе) ұзартуды жүзеге асырады.
Қадрлардағы жергілікті қамтуды есептеу кезінде шетелдік жұмыскерлер қатарында 2014 жылғы 14 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңымен ратификацияланған Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа қатысушы мемлекеттердің азаматтары есептелмейді.
Жұмыс беруші кадрлардағы жергілікті қамту туралы ақпаратты жергілікті атқарушы органға осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынады.
17. Осы Қағидалардың 16-тармағы:
1) шағын кәсіпкерлік субъектілеріне;
2) мемлекеттік мекемелер мен кәсіпорындарға;
3) "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 21) тармақшасына сәйкес өз бетінше жұмысқа орналасу үшін Қазақстан Республикасына келген шетелдік жұмыскерге;
4) Қазақстан Республикасы ратификациялаған еңбек көші-қоны және еңбекші мигранттарды әлеуметтік қорғау саласындағы ынтымақтастық туралы халықаралық шарттар болған кезде шығу елдері бойынша квота шеңберінде берілген рұқсаттарға;
5) шетелдік заңды тұлғалардың жұмыскерлерінің саны 30 адамнан аспайтын өкілдіктері мен филиалдарына қолданылмайды.
18. Басымды жобалар үшін кадрлардағы жергілікті қамту жөніндегі шарттарды аумағында жобалар іске асырылып жатқан жергілікті атқарушы органмен және халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша мүдделі орталық мемлекеттік органдар айқындайды.
19. Рұқсатты бергені және (немесе) ұзартқаны үшін жұмыс берушілерден "Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты бергені және (немесе) ұзартқаны үшін алым мөлшерлемелерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 3 сәуірдегі № 157 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты бергені және (немесе) ұзартқаны үшін алым мөлшерлемелеріне сәйкес салық алымы (бұдан әрі – алым) алынады.
20. Жұмыс беруші хабарламаны алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жергілікті атқарушы органға рұқсатты бергені үшін алымды енгізгенін растайтын құжаттарды ұсынады.
Жұмыс беруші хабарламаны алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жергілікті атқарушы органға алымды енгізгенін растайтын құжаттарды бермеген кезде жергілікті атқарушы органның рұқсат беру туралы шешімі, сондай-ақ рұқсаттың қолданысы осы Қағидалардың 37-тармағының 5) тармақшасына сәйкес тоқтатылады.
Бас тарту туралы хабарлама осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес жергілікті атқарушы орган басшысының ЭЦҚ-сы арқылы қол қойылған электрондық құжат нысанында жұмыс берушінің "жеке кабинетіне" жіберіледі.

21. Местный исполнительный орган со дня получения документов, подтверждающие внесение сбора за выдачу разрешения в течение одного рабочего дня, формирует и направляет в "личный кабинет" работодателя разрешение в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя местного исполнительного органа.
22. Разрешения на привлечение иностранной рабочей силы выдаются сроком:
1) для первой категории – на основании заявления работодателя на один, два или три года, с правом продления срока разрешения на один, два или три года;
2) для второй и третьей категории – на двенадцать месяцев, с продлением на срок двенадцать месяцев, но не более трех раз;
3) для четвертой категории – на двенадцать месяцев без права продления;
4) для сезонных иностранных работников – до двенадцати месяцев, без права продления.
23. Положение настоящих Правил, применяющиеся к иностранным работникам, применяются также к иностранцам и лицам без гражданства, привлекаемым для работы в Республике Казахстан в рамках внутрикорпоративного перевода или в соответствии с пунктом 35 настоящих Правил.
24. Разрешение на привлечение иностранной рабочей силы не выдается в следующих случаях:
1) превышения размера распределенной квоты;
2) несоблюдения работодателем условий, установленных пунктом 16 настоящих Правил;
3) невыполнение обязательств по замене иностранной рабочей силы по четвертой категории;
4) установления факта привлечения работодателем иностранных работников без разрешения, а также привлечения иностранного работника по профессии или специальности, не соответствующей профессии или специальности указанной в разрешении. В этих случаях в течение двенадцати месяцев со дня установления подобного факта не выдаются новые разрешения;
5) несоответствия уровня образования (профессиональной подготовки) и опыта (стажа) практической работы иностранной рабочей силы квалификационным требованиям, предъявляемым к профессиям рабочих и должностям руководителей, специалистов и служащих, в соответствии с профессиональными стандартами, Единым тарифно-квалификационным справочником работ и профессий рабочих и Квалификационным справочником руководителей, специалистов и других служащих, типовыми квалификационными характеристиками должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций.
25. Переоформление ранее выданного разрешения на другого иностранного работника допускается при неприбытии иностранного работника, на которого было выдано разрешение, к месту работы или расторжения с ним трудового договора, досрочного прекращения срока действия письма или соглашения о переводе до окончания срока действия разрешения на привлечение иностранной рабочей силы с присвоением нового номера при соответствии его квалификационным требованиям утвержденным в порядке предусмотренным подпунктом 16-1) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года, установленным для этой профессии на срок, оставшийся до истечения срока действия первоначально выданного разрешения, в порядке, установленном настоящими Правилами.

21. Жергілікті атқарушы орган рұқсат беру үшін алымның енгізілгенін растайтын құжаттарды алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде жергілікті атқарушы орган басшысының ЭЦҚ-сы арқылы қол қойылған электрондық құжат нысанындағы рұқсатты қалыптастырады және жұмыс берушінің "жеке кабинетіне" жібереді.
22. Шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат:
1) бірінші санат үшін – жұмыс берушінің өтініші негізінде рұқсат мерзімін бір, екі немесе үш жылға ұзарту құқығымен бір, екі немесе үш жылға;
2) екінші және үшінші санаттар үшін – он екі ай мерзімге, бірақ үш реттен артық емес ұзартумен он екі айға;
3) төртінші санат үшін – ұзарту құқығынсыз он екі айға;
4) маусымдық шетелдік жұмыскерлер үшін – ұзарту құқығынсыз он екі айға дейінгі мерзімге беріледі.
23. Осы Қағидалардың шетелдік жұмыскерлерге қолданылатын ережесі сондай-ақ Қазақстан Республикасында жұмыс істеу үшін корпоративішілік ауыстыру шеңберінде немесе осы Қағидалардың 35-тармағына сәйкес тартылатын шетілдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға қолданылады.
24. Мынадай:
1) бөлінген квотаның мөлшерінен асып кеткен;
2) жұмыс беруші осы Қағидалардың 16-тармағында белгіленген шарттарды сақтамаған;
3) төртінші санат бойынша шетелдік жұмыс күшін алмастыру жөніндегі міндеттемелерді орындамаған;
4) жұмыс берушінің шетелдік жұмыскерлерді рұқсатсыз тарту, сондай-ақ шетелдік жұмыскердің рұқсатта көрсетілген кәсіпке немесе мамандыққа сәйкес келмейтін кәсіпке немесе мамандыққа тартылуы фактісі анықталған жағдайларда шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат берілмейді. Мұндай жағдайда осындай факт анықталған күннен бастап он екі ай бойы жаңа рұқсаттар берілмейді;
5) шетелдік жұмыс күшінің білім деңгейі (кәсіби даярлығы) және практикалық жұмыс тәжірибесі (еңбек өтілі) кәсіптік стандарттарға, Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығына және Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығына, ұйымдар басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес жұмысшы кәсіптеріне және басшылар, мамандар және қызметшілер лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келмеген жағдайда шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат берілмейді және ұзартылмайды.
25. Рұқсат берілген шетелдік жұмыскер жұмыс орнына келмеген немесе онымен еңбек шарты бұзылған, шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін ауыстыру туралы хаттың немесе келісімнің қолданылу мерзімі уақытынан бұрын тоқтатылған кезде 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-1) тармақшасында көзделген тәртіппен осы кәсіп үшін белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келген жағдайда бұрын берілген рұқсатты бастапқыда берілген рұқсаттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін қалған мерзімге осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен жаңа нөмір бере отырып, басқа шетелдік жұмыскерге қайта ресімдеуге жол беріледі.

При этом, работодатель направляет в местный исполнительный орган документы на иностранного работника, на которого переоформляется разрешение, предусмотренные настоящими Правилами. Первоначально выданное разрешение подлежит прекращению в соответствии с подпунктом 6) пункта 37 настоящих Правил.
26. Решение о переоформлении ранее выданного разрешения на другого иностранного работника принимается местным исполнительным органом в течение пяти рабочих дней со дня принятия документов, без рассмотрения на заседании Комиссии.
Уведомление о принятом решении местного исполнительного органа по переоформлению разрешения направляется в "личный кабинет" работодателя в форме электронного документа подписанного ЭЦП руководителя местного исполнительного органа.
27. Продление срока действия разрешения, допускается не ранее чем за шестьдесят календарных дней и не позднее, чем за тридцать календарных дней до окончания срока действия разрешения.
28. Местный исполнительный орган на основании представленных документов в течение трех рабочих дней со дня принятия документов принимает решение о продлении срока разрешения на привлечение иностранной рабочей силы или об отказе в продлении.
В случае положительного решения местного исполнительного органа о продлении срока действия разрешения, разрешение продлевается на двенадцать месяцев, при этом срок действия разрешения начинается в день окончания срока действия ранее выданного разрешения.
Решение о продлении разрешения осуществляется местным исполнительным органом без рассмотрения на заседании Комиссии.
29. Местный исполнительный орган направляет работодателю уведомление о продлении либо об отказе в продлении срока разрешения в "личный кабинет" работодателя в форме электронного документа в течение одного рабочего дня после дня принятия решения о продлении, либо об отказе в продлении срока разрешения на привлечение иностранной рабочей силы.
30. Работодатель со дня получения уведомления о продлении разрешения представляет местному исполнительному органу в течение десяти рабочих дней документы, подтверждающие внесение сбора за продление разрешения.
31. В случае непредставления работодателем документов, подтверждающих внесение сбора в течение десяти рабочих дней со дня получения уведомления в местный исполнительный орган, местным исполнительным органом принимается решение о прекращении действия разрешения на привлечение иностранной рабочей силы и направляется уведомление об отказе в "личный кабинет" работодателя.
32. Местный исполнительный орган со дня получения документов, подтверждающие внесение сбора за продление разрешения в течение одного рабочего дня, формирует и направляет в "личный кабинет" работодателя разрешение в форме электронгого документа, подписанного ЭЦП руководителя местного исполнительного органа.

Бұл ретте жұмыс беруші жергілікті атқарушы органға рұқсат қайта ресімделетін шетелдік жұмыскерге осы Қағидаларда көзделген құжаттарды жібереді. Осы Қағидалардың 37-тармағы 6) тармақшасына сәйкес бастапқыда берілген рұқсаттың қолданысы тоқтататылуға тиіс.
26. Жергілікті атқарушы орган бұрын берген рұқсатты басқа шетелдік жұмыскерге қайта ресімдеу туралы шешімді құжаттарды қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде, Комиссия отырысында қарамай қабылдайды.
Жергілікті атқарушы органның рұқсатты қайта ресімдеу бойынша қабылдаған шешімі туралы хабарлама жергілікті атқарушы орган басшысының ЭЦҚ-сы арқылы қол қойылған электрондық құжат нысанында жұмыс берушінің "жеке кабинетіне" жіберіледі.
27. Рұқсаттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік алпыс күннен ерте емес және күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей рұқсаттың қолданылу мерзімін ұзартуға жол беріледі.
28. Жергілікті атқарушы орган берілген құжаттардың негізінде құжаттарды қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты ұзарту не ұзартудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Жергілікті атқарушы орган рұқсаттың қолданылу мерзімін ұзарту туралы оң шешім қабылдаған жағдайда рұқсат он екі айға ұзартылады, бұл ретте рұқсаттың қолданылу мерзімі бұрын берілген рұқсаттың қолданылу мерзімі аяқталған күні басталады.
Рұқсатты ұзарту туралы шешім қабылдауды жергілікті атқарушы орган Комиссия отырысында қарамай жүзеге асырады.
29. Жергілікті атқарушы орган шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаттың мерзімін ұзарту не ұзартудан бас тарту туралы шешім қабылдаған күннен кейін бір жұмыс күні ішінде электрондық құжат нысанында жұмыс берушінің "жеке кабинетіне" рұқсаттың мерзімін ұзарту не ұзартудан бас тарту туралы хабарлама жібереді.
30. Жұмыс беруші рұқсатты ұзарту туралы хабарламаны алғаннан кейін он жұмыс күні ішінде жергілікті атқарушы органға рұқсатты ұзартқаны үшін алымды енгізгенін растайтын құжаттарды ұсынады.
31. Жұмыс беруші хабарламаны алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде жергілікті атқарушы органға алымды енгізгенін растайтын құжаттарды ұсынбаған жағдайда жергілікті атқарушы орган шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаттың қолданысын тоқтату туралы шешім қабылдайды.
32. Жергілікті атқарушы орган рұқсатты ұзарту үшін алым енгізілгенін растайтын құжаттарды алған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде жергілікті атқарушы орган басшысының ЭЦҚ-сы арқылы қол қойылған электрондық құжат нысанындағы рұқсатты қалыптастырады және жұмыс берушінің "жеке кабинетіне" жібереді.

33. Местный исполнительный орган обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации.
При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений данные о стадии оказания государственной услуги поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
34. Выданное местным исполнительным органом разрешение не подлежит передаче другим работодателям, действует только на территории соответствующей административно-территориальной единицы.
При этом, допускается направление работодателем иностранных работников, на которых получены разрешения, в командировку на предприятия, организации, находящиеся на территории иных административно-территориальных единиц, на срок, который не превышает суммарно девяносто календарных дней в течение одного календарного года.
35. В случае, если иностранное юридическое лицо-работодатель, осуществляющее свою деятельность в Республике Казахстан без образования филиала, представительства, направляет своих работников в Республику Казахстан по контракту на выполнение работ, оказание услуг либо в случае, если иностранное юридическое лицо-работодатель, направляет своих работников в Республику Казахстан для выполнения работ, оказания услуг в дочернюю организацию, представительство, филиал иностранного юридического лица, в котором такое иностранное юридическое лицо-работодатель прямо или косвенно имеет акции или доли участия, то уполномоченное лицо принимающей стороны через ПЭП представляет в местный исполнительный орган по месту осуществления трудовой деятельности иностранной рабочей силы заявление, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, с приложением документов, указанных в перечне документов необходимых для оказания государственной услуги стандарта государственной услуги согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Выдача разрешений устанавливается в порядке установленными пунктами 8, 11, 13, 20, 21 и 24 настоящих Правил.
На период выполнения работ, оказания услуг согласно настоящему пункту Правил, трудовые отношения регулируются документом (письмом или соглашением о переводе) согласованным между иностранным работником и иностранным юридическим лицом-работодателем, из которого осуществляется временный перевод иностранного работника.
36. При привлечении иностранного работника по профессии или специальности, не соответствующей профессии или специальности указанной в разрешении, а также при несоблюдении работодателем условий, установленных пунктом 16 настоящих Правил, местным исполнительным органом производится отзыв действующего разрешения на привлечение иностранной рабочей силы.
При этом местным исполнительным органом отзываются последние выданные разрешения, число которых превышает процентные соотношения, установленные пунктом 16 настоящих Правил.

33. Жергілікті атқарушы орган мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қызметті көрсету кезінде мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректер мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне автоматты режимде түседі.
34. Жергілікті атқарушы орган берген рұқсатты басқа жұмыс берушілерге беруге болмайды, ол тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында ғана қолданылады.
Бұл ретте жұмыс берушінің рұқсат алынған шетелдік жұмыскерлерді өзге әкімшілік-аумақтық бірліктердің аумағындағы кәсіпорындарға, ұйымдарға күнтізбелік бір жыл ішінде жиынтығы күнтізбелік тоқсан күннен аспайтын мерзімге іссапарға жіберуіне жол беріледі.
35. Қызметін Қазақстан Республикасында филиал, өкілдік құрмай жүзеге асыратын шетелдік заңды тұлға – жұмыс беруші өз жұмыскерлерін жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге арналған келісімшарт бойынша Қазақстан Республикасына жіберген жағдайда не шетелдік заңды тұлға – жұмыс беруші өз жұмыскерлерін Қазақстан Республикасына жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету үшін онда мұндай шетелдік заңды тұлға – жұмыс берушінің тікелей немесе жанама қатысу акциясы немесе үлесі бар шетелдік заңды тұлғаның еншілес ұйымына, өкілдігіне, филиалына жіберген жағдайда, қабылдаушы тараптың уәкілетті адамы ЭҮП арқылы шетелдік жұмыс күшінің еңбек қызметін жүзеге асыру орны бойынша жергілікті атқарушы органға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының мемлекеттік қызметін көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесінде көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес өтінішті ұсынады.
Рұқсат беру осы Қағидалардың 8, 11, 13, 20, 21 және 24-тармақтарында белгіленген тәртіппен айқындалады.
Қағидалардың осы тармағына сәйкес жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету кезеңіндегі еңбек қатынастары шетелдік жұмыскер мен шетелдік жұмыскерді уақытша ауыстыру жүзеге асырылатын заңды тұлға-жұмыс берушінің арасында жасалған құжатпен (ауыстыру туралы хатпен немесе келісіммен) реттеледі.
36. Шетелдік жұмыскерді рұқсатта көрсетілген кәсіпке немесе мамандыққа сәйкес келмейтін кәсіп немесе мамандық бойынша тартқан кезде, сондай-ақ жұмыс беруші осы Қағидалардың 16-тармағында белгіленген шарттарды сақтамаған кезде жергілікті атқарушы орган шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған қолданыстағы рұқсатты кері қайтарып алады.
Бұл ретте жергілікті атқарушы орган саны осы Қағидалардың 16-тармағында белгіленген пайыздық қатынастан асатын соңғы берілген рұқсаттарды кері қайтарып алады.

37. Разрешение на привлечение иностранной рабочей силы прекращает свое действие в следующих случаях:
1) истечения срока, на который оно выдано;
2) отзыва разрешения;
3) прекращения деятельности физического лица – работодателя, ликвидации юридического лица – работодателя;
4) добровольного возврата разрешения работодателем в местный исполнительный орган;
5) в случае невнесения копий документов, подтверждающие уплату сбора за выдачу и продление разрешения;
6) переоформления разрешения на другого иностранного работника.
Местный исполнительный орган в течении трех рабочих дней со дня принятия решения о прекращении действия разрешения предусмотренных подпунктами 2), 3), 4) и 6) настоящего пункта направляет информацию в территориальный орган Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД РК) области, города Нур-Султан, Алматы и Шымкент о прекращении действия разрешения.
38. Положение настоящих Правил, применяющиеся к работодателям, применяются также к юридическим лицам, филиалам, представительствам иностранного юридического лица, зарегистрированным на территории Республики Казахстан, привлекающим иностранную рабочую силу в рамках внутрикорпоративного перевода или в соответствии с пунктом 35 настоящих Правил.
Параграф 2. Условия и порядок выдачи и (или) продления разрешений на привлечение иностранной рабочей силы, осуществляемой в рамках внутрикорпоративного перевода
39. На период внутрикорпоративного перевода на иностранного работника распространяются режим рабочего времени и времени отдыха, а также требования по соблюдению безопасности и охране труда принимающей стороны, при этом трудовые отношения регулируются трудовым договором (или иным документом, подтверждающим трудовые отношения), согласованным между иностранным работником и юридическим лицом, из которого осуществляется внутрикорпоративный перевод.
40. Выдача и (или) продление разрешений на привлечение иностранной рабочей силы, осуществляемой в рамках внутрикорпоративного перевода осуществляется на бесплатной основе.
41. В целях определения условий привлечения иностранных работников в рамках внутрикорпоративного перевода, устанавливаются следующие категории работников:
1) руководители;
2) менеджеры;
3) специалисты.
42. Разрешение на привлечение иностранных работников в рамках внутрикорпоративного перевода выдается при условии наличия у руководителя, менеджера и специалиста не менее одного года опыта работы в юридическом лице, учрежденном на территории страны – члена Всемирной торговой организации, находящемся и действующем за пределами территории Республики Казахстан, в рамках которой осуществляется внутрикорпоративный перевод, и соответствия иностранных работников квалификационным требованиям в соответствии с применяемыми в Республике Казахстан квалификационным справочником должностей руководителей, специалистов и других служащих, типовыми квалификационными характеристиками должностей руководителей, специалистов и других служащих, а также государственным классификатором Республики Казахстан 01-99 "Классификатор занятий", подтвержденное письмом от юридического лица, из которого осуществляется внутрикорпоративный перевод работника о его квалификации и профессиональном опыте, а также письмом от принимающей стороны, подтверждающим, что работник обладает необходимой квалификацией и профессиональным опытом работы.
Должности руководителей и менеджеров, переводимых в рамках внутрикорпоративного перевода, должны соответствовать требованиям к квалификации, установленным для должностей руководителей согласно Квалификационному справочнику должностей руководителей, специалистов и других служащих, типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей, специалистов и других служащих, а также Государственному классификатору Республики Казахстан 01-99 "Классификатор занятий".
Должности специалистов, переводимых в рамках внутрикорпоративного перевода, должны соответствовать требованиям к квалификации, установленным для должностей служащих (специалистов) согласно Квалификационному справочнику должностей руководителей, специалистов и других служащих, типовым квалификационным характеристикам должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций, а также Государственному классификатору Республики Казахстан 01-99 "Классификатор занятий".

37. Шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаттың қолданысы мынадай:
1) ол берілген мерзім аяқталған;
2) рұқсат кері қайтарып алынған;
3) жеке тұлға – жұмыс берушінің қызметі тоқтатылған, заңды тұлға – жұмыс беруші таратылған;
4) жұмыс беруші рұқсатты жергілікті атқарушы органға өз еркімен қайтарған;
5) рұқсатты бергені және ұзартқаны үшін алымды төлегенін растайтын құжаттардың көшірмелерін енгізбеген;
6) рұқсатты басқа шетелдік жұмыскерге қайта ресімдеген жағдайларда тоқтатылады.
Жергілікті атқарушы орган осы тармақтың 2), 3), 4) және 6) тармақшаларында көзделген рұқсаттың қолданысын тоқтату туралы шешім қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі – ҚР ІІМ) облыстық, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалалардағы аумақтық органына рұқсат қолданысының тоқтатылғаны туралы ақпарат жолдайды.
38. Осы Қағидалардың жұмыс берушілерге қолданылатын ережесі сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген, корпоративішілік ауыстыру шеңберінде немесе осы Қағидалардың 35-тармағына сәйкес шетелдік жұмыс күшін тартатын заңды тұлғаларға, шетелдік заңды тұлғаның филиалдарына, өкілдіктеріне қолданылады.
2-параграф. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде жүзеге асырылатын шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және (немесе) ұзарту шарттары мен тәртібі
39. Корпоративішілік ауыстыру кезеңінде шетелдік жұмыскерге қабылдаушы тараптың жұмыс уақыты мен тынығу уақытының режимі, сондай-ақ еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғауды сақтау бойынша талаптары қолданылады, бұл ретте еңбек қатынастары шетелдік жұмыскер мен одан корпоративішілік ауыстыру жүзеге асырылатын заңды тұлғаның арасында келісілген еңбек шартымен (немесе еңбек қатынастарын растайтын өзге құжатпен) реттеледі.
40. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және (немесе) ұзарту тегін негізде жүзеге асырылады.
41. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыскерлерді тарту шарттарын айқындау мақсатында жұмыскерлердің мынадай санаттары белгіленеді:
1) басшылар;
2) менеджерлер;
3) мамандар.
42. Корпоративішілік ауыстыру шеңберіндегі рұқсат басшыда, менеджерде және маманда Дүниежүзілік сауда ұйымына мүше елдің аумағында құрылған, Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде орналасқан және әрекет ететін заңды тұлғада кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесі болған және шетелдік жұмыскерлер Қазақстан Республикасында қолданылатын Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығына, басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына, сондай-ақ 01-99 "Кәсіптер сыныптауышы" Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыныптауышына сәйкес біліктілік талаптарына сәйкес келген, жұмыскерді корпоративішілік ауыстыру жүзеге асырылатын заңды тұлғаның оның біліктілігі мен кәсіби тәжірибесі туралы хатымен, сондай-ақ қабылдаушы тараптың жұмыскердің қажетті біліктілігі мен кәсіби жұмыс тәжірибесі бар екені туралы хатымен расталған жағдайда беріледі.
Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде ауыстырылатын басшылар мен менеджерлердің лауазымдары Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығына, басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына, сондай-ақ 01-99 "Кәсіптер сыныптауышы" Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыныптауышына сәйкес басшылар лауазымдары үшін белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келуге тиіс.
Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде ауыстырылатын мамандардың лауазымдары Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығына, басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына, сондай-ақ 01-99 "Кәсіптер сыныптауышы" Қазақстан Республикасының мемлекеттік сыныптауышына сәйкес мамандар лауазымдары үшін белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келуге тиіс.

43. Поиск соответствующих кандидатур на внутреннем рынке труда осуществляется работодателем путем направления сведений о наличии свободных рабочих мест (вакантных должностей) в центр занятости населения по месту осуществления трудовой деятельности иностранной рабочей силы в соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О занятости населения".
Местным исполнительным органом осуществляется прием заявления работодателя о выдаче разрешения на привлечение иностранной рабочей силы не ранее, чем через пятнадцать календарных дней и не более чем за шестьдесят календарных дней с даты подачи сведений о наличии свободных рабочих мест (вакантных должностей).
44. Для получения разрешения на привлечение иностранных работников в рамках внутрикорпоративного перевода работодатель, либо уполномоченное им лицо через ПЭП представляет в местный исполнительный орган по месту осуществления трудовой деятельности иностранной рабочей силы заявление, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, с приложением документов, указанных в перечне документов необходимых для оказания государственной услуги стандарта государственной услуги согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
45. Местный исполнительный орган в день поступления документов осуществляет их прием и регистрацию.
При обращении работодателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
При подаче работодателем документов в "личном кабинете" работодателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата государственной услуги.
46. Сотрудник местного исполнительного органа принявший заявление, в течение трех рабочих дней с момента регистрации документов проверяет полноту и достоверность пакета документов, принимаемых у работодателя и в случаях представления в неполном объеме и (или) не заполнения по установленной форме документов, предусмотренных пунктом 44 настоящих Правил, а также установления недостоверности представленных документов и (или) данных (сведений), отказывает в дальнейшем рассмотрении заявления согласно пункту 7 настоящих Правил.
47. Решение о выдаче либо об отказе в выдаче разрешения на привлечение иностранных работников в рамках внутрикорпоративного перевода принимается местным исполнительным органом в течение семи рабочих дней со дня принятия документов работодателя.
Местный исполнительный орган принимает решение на основании рекомендаций Комиссии, согласно пункту 8 настоящих Правил.

43. Жұмыс беруші ішкі еңбек нарығында тиісті кандидатуралар іздеуді "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес шетелдік жұмыс күшінің еңбек қызметін жүзеге асыру жері бойынша жұмыспен қамту орталығына бос жұмыс орындары (бос лауазымдар) туралы мәліметтер жіберу жолымен жүзеге асырады.
Жергілікті атқарушы орган жұмыс берушінің шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру туралы өтінішін қабылдауды бос жұмыс орындары (бос лауазымдар) туралы мәліметтер берілген күннен бастап күнтізбелік он бес күннен ерте емес және күнтізбелік алпыс күннен асырмай жүзеге асырады.
44. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыскерлерді тартуға рұқсат алу үшін жұмыс беруші не ол уәкілеттік берген адам ЭҮП арқылы шетелдік жұмыс күшінің еңбек қызметін жүзеге асыру жері бойынша жергілікті атқарушы органға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының мемлекеттік қызметін көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесінде көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес өтінішті ұсынады.
45. Жергілікті атқарушы орган құжаттар келіп түскен күні оларды қабылдау мен тіркеуді жүзеге асырады.
Жұмыс беруші еңбек заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Жұмыс беруші құжаттарды берген кезде жұмыс берушінің "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін алу күнін көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
46. Өтінішті қабылдаған жергілікті атқарушы органның жұмыскері құжаттар тіркелген сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде жұмыс берушіден қабылданатын құжаттар топтамасының толықтығы мен дұрыстығын тексереді және құжаттар толық көлемде ұсынылмаған және (немесе) осы Қағидалардың 44-тармағында көзделген белгіленген нысан бойынша толтырылмаған, сондай-ақ ұсынылған құжаттардың және (немесе) деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталған жағдайларда осы Қағидалардың 7-тармағына сәйкес өтінішті одан әрі қараудан бас тартады.
47. Жергілікті атқарушы орган корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыскерлерді тартуға рұқсат беру не рұқсат беруден бас тарту туралы шешімді жұмыс берушінің құжаттарын қабылдаған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Жергілікті атқарушы орган осы Қағидалардың 8-тармағына сәйкес Комиссия ұсынымдарының негізінде шешім қабылдайды.

48. Местный исполнительный орган уведомляет работодателя о принятом решении о выдаче либо отказе в выдаче разрешения в рамках внутрикорпоративного перевода в течение одного рабочего дня после дня его принятия.
49. В случае принятия решения о выдаче разрешения на привлечение иностранных работников в рамках внутрикорпоративного перевода, местный исполнительный орган направляет в "личный кабинет" работодателя уведомление в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя местного исполнительного органа согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
50. В случае принятия решения об отказе в выдаче разрешения на привлечение иностранных работников в рамках внутрикорпоративного перевода местный исполнительный орган направляет в "личный кабинет" работодателя уведомление с указанием его основания в соответствии с пунктом 59 настоящих Правил в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя местного исполнительного органа согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
51. При выдаче разрешения, на работодателя, с его согласия возлагается одно из следующих особых условий по его выбору:
1) профессиональная подготовка граждан Республики Казахстан по специальности привлекаемого иностранного работника;
2) переподготовка граждан Республики Казахстан по специальности привлекаемого иностранного работника;
3) повышение квалификации граждан Республики Казахстан;
4) создание дополнительных рабочих мест для граждан Республики Казахстан по специальностям, по которым привлекаются иностранные работники.
52. Принятие особых условий не требуется при наличии у работодателя программы по увеличению местного содержания в кадрах.
53. При внутрикорпоративном переводе:
менеджера – работодатель выбирает одно из условий, предусмотренных пунктом 51 настоящих Правил;
специалиста – работодатель выбирает одно из условий, предусмотренных подпунктами 1), 3) и 4) пункта 51 настоящих Правил.
54. Местный исполнительный орган на работодателя возлагает количество особых условий в соответствии с количеством выдаваемых разрешений на привлечение иностранной рабочей силы.
55. Информация о принимаемых особых условиях для получения разрешения представляется по форме согласно приложению 8 к Правилам.
56. Выполнение условий разрешений на привлечение иностранной рабочей силы, предусмотренных:
подпунктами 3) и 4) пункта 51 настоящих Правил, производится в течение срока действия разрешения;
подпунктом 1) и 2) пункта 51 настоящих Правил, начинается в течение первых шесть месяцев срока действия разрешения.
57. Работодатель, привлекающий иностранных работников в рамках внутрикорпоративного перевода, обеспечивает процентное соотношение численности иностранных работников (менеджеров и специалистов), привлекаемых в рамках внутрикорпоративного перевода, составляющего не более пятидесяти процентов к количеству казахстанских кадров соответствующей категории.
Информация о местном содержании в кадрах при привлечении иностранных работников в рамках внутрикорпоративного перевода работодателем представляется в местный исполнительный орган по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.

48. Жергілікті атқарушы орган корпоративішілік ауыстыру шеңберінде рұқсатты беру не беруден бас тарту туралы шешім қабылдаған күннен кейін бір жұмыс күні ішінде ол туралы жұмыс берушіге хабарлайды.
49. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыскерлерді тартуға рұқсатты беру туралы шешім қабылдаған жағдайда жергілікті атқарушы орган жұмыс берушінің "жеке кабинетіне" осы Қағидаларға 4-қосымшаға жергілікті атқарушы орган басшысының ЭЦҚ-сы арқылы қол қойылған электрондық құжат нысанындағы хабарламаны жібереді.
50. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыскерлерді тартуға рұқсат беруден бас тарту туралы шешім қабылдаған жағдайда жергілікті атқарушы орган осы Қағидалардың 59-тармағына сәйкес негіздемелерін көрсете отырып, жұмыс берушінің "жеке кабинетіне" осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес жергілікті атқарушы орган басшысының ЭЦҚ-сы арқылы қол қойылған электрондық құжат нысанындағы хабарламаны жібереді.
51. Рұқсатты беру кезінде жұмыс берушіге оның келісімен мынадай ерекше шарттардың бірі жүктеледі:
1) Қазақстан Республикасының азаматтарын тартылатын шетелдік жұмыскердің мамандығы бойынша кәсіптік даярлау;
2) Қазақстан Республикасының азаматтарын тартылатын шетелдік жұмыскердің мамандығы бойынша қайта даярлау;
3) Қазақстан Республикасы азаматтарының біліктілігін арттыру;
4) Қазақстан Республикасының азаматтары үшін шетелдік жұмыскерлер тартылатын мамандықтар бойынша қосымша жұмыс орындарын құру.
52. Жұмыс берушіде кадрлардағы жергілікті қамтуды ұлғайту жөніндегі бағдарлама болған кезде ерекше шарттарды қабылдау талап етілмейді.
53. Корпоративішілік ауыстыру кезінде:
менеджерді – жұмыс беруші осы Қағидалардың 51-тармағында көзделген шарттардың бірін таңдайды;
маманды – жұмыс беруші осы Қағидалардың 51-тармағының 1), 3) және 4) тармақшаларында көзделген шарттардың бірін таңдайды.
54. Жергілікті атқарушы орган жұмыс берушіге шетелдік жұмыс күшін тартуға берілген рұқсаттардың санына сәйкес ерекше шарттар санын жүктейді.
55. Рұқсатты алу үшін қабылданатын ерекше шарттар туралы ақпарат Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады.
56. Шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаттардың:
осы Қағидалардың 51-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көзделген ерекше шарттарын орындау рұқсаттың қолданылу мерзімі ішінде жүргізіледі;
осы Қағидалардың 51-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген ерекше шарттарын орындау рұқсаттың қолданылу мерзімінің алғашқы алты айы ішінде басталады.
57. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыскерлерді тартатын жұмыс беруші корпоративішілік ауыстыру шеңберінде тартылатын шетелдік жұмыскерлер (менеджерлер және мамандар) санының тиісті санаттағы қазақстандық кадрлар санына елу пайыздан аспайтын пайыздық қатынасын қамтамасыз етеді.
Жұмыс беруші корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыскерлерді тартқан кезде кадрлардағы жергілікті қамту туралы ақпаратты жергілікті атқарушы органға осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша береді.

58. При привлечении иностранного работника на должности руководителей требования по соблюдению соотношения к количеству граждан Республики Казахстан не применяются.
59. Разрешение на привлечение иностранной рабочей силы в рамках внутрикорпоративного перевода не выдается в следующих случаях:
1) несоблюдения работодателем условий, установленных пунктом 57 настоящих Правил;
2) установления факта привлечения работодателем иностранных работников без разрешения, а также привлечения иностранного работника по профессии или специальности, не соответствующей профессии или специальности указанной в разрешении. В этих случаях в течение двенадцати месяцев со дня установления подобного факта не выдаются новые разрешения;
3) невыполнения особых условий разрешений, выданных за предыдущий и текущий календарные годы, срок исполнения которых наступил (при их наличии);
4) несоответствия уровня образования (профессиональной подготовки) и опыта (стажа) практической работы иностранной рабочей силы требованиям, предусмотренным пунктами 41 и 42 настоящих Правил;
5) невыполнения мер (условий) предусмотренных программой по увеличению местного содержания в кадрах (при их наличии).
60. Переоформление ранее выданного разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в рамках внутрикорпоративного перевода на другого иностранного работника осуществляется в случае неприбытия иностранного работника, на которого было выдано разрешение на привлечение иностранной рабочей силы, к месту работы или расторжения с ним трудового договора, досрочного прекращения срока действия письма или соглашения о переводе до окончания срока действия разрешения на привлечение иностранной рабочей силы с присвоением нового номера при соответствии его квалификационным требованиям, установленным для этой профессии, подтвержденные документами, указанными в перечне документов необходимых для оказания государственной услуги стандарта государственной услуги согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Переоформленное разрешение выдается на срок, оставшийся до истечения срока действия первоначально выданного разрешения.
61. Решение о переоформлении ранее выданного разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в рамках внутрикорпоративного перевода на другого иностранного работника принимается местным исполнительным органом в течение пяти рабочих дней со дня принятия документов без рассмотрения на заседании Комиссии.
62. Продление срока действия разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в рамках внутрикорпоративного перевода, допускается не ранее чем за шестьдесят календарных дней и не позднее, чем за тридцать календарных дней до окончания срока действия разрешения.

58. Шетелдік жұмыскерді басшы лауазымдарына тартқан кезде Қазақстан Республикасы азаматтарының санына қатынасты сақтау жөніндегі талаптар қолданылмайды.
59. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат мынадай:
1) жұмыс беруші осы Қағидалардың 57-тармағында белгіленген шарттарды сақтамаған;
2) жұмыс берушінің шетелдік жұмыскерлерді рұқсатсыз тарту, сондай-ақ шетелдік жұмыскерді рұқсатта көрсетілген кәсіпке немесе мамандыққа сәйкес келмейтін кәсіпке немесе мамандыққа тарту фактісі анықталған жағдайда берілмейді. Мұндай жағдайда осындай факт анықталған күннен бастап он екі ай бойы жаңа рұқсаттар берілмейді;
3) өткен және ағымдағы күнтізбелік жылдар үшін берілген рұқсаттардың орындалу мерзімі келген ерекше шарттарын (бар болса) орындамаған;
4) шетелдік жұмыс күшінің білім деңгейі (кәсіптік даярлығы) мен практикалық жұмыс тәжірибесі (өтілі) осы Қағидалардың 41 және 42-тармақтарында көзделген талаптарға сәйкес келмеген;
5) кадрлардағы жергілікті қамтуды ұлғайту жөніндегі бағдарламада көзделген шараларды (шарттарды) орындамаған жағдайларда берілмейді.
60. Шетелдік жұмыскер жұмыс орнына келмеген немесе онымен еңбек шарты бұзылған, шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін ауыстыру туралы хаттың немесе келісімнің қолданылу мерзімі уақытынан бұрын тоқтатылған кезде осы кәсіп үшін белгіленген, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының мемлекеттік қызметін көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесінде көрсетілген құжаттармен расталған біліктілік талаптарына сәйкес келген жағдайда, бұрын берілген рұқсатты бастапқыда берілген рұқсаттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін қалған мерзімге осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен жаңа нөмір бере отырып, корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсатты басқа шетелдік жұмыскерге ресімдеуге жол беріледі.
Қайта ресімделген рұқсат бастапқыда берілген рұқсаттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін қалған мерзімге беріледі.
61. Жергілікті атқарушы орган бұрын берілген корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсатты басқа шетелдік жұмыскерге қайта ресімдеу туралы шешімді құжаттарды қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде, Комиссия отырысында қарамай қабылдайды.
62. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсаттың қолданылу мерзімін ұзартуға рұқсаттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік алпыс күннен ерте емес және күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей жол беріледі.

63. Решение о продлении разрешения осуществляется местным исполнительным органом в течение пяти рабочих дней со дня принятия документов согласно Правилам, без рассмотрения на заседании Комиссии.
64. Местный исполнительный орган направляет работодателю уведомление о продлении либо об отказе в продлении срока разрешения в "личный кабинет" работодателя в форме электронного документа в течение одного рабочего дня после дня принятия решения о продлении, либо об отказе в продлении срока разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в рамках внутрикорпоративного перевода.
65. Местный исполнительный орган обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг согласно пункту 33 настоящих Правил.
66. При продлении разрешения, на работодателя, с его согласия возлагается одно из особых условий по его выбору согласно пункту 51 настоящих Правил.
67. Информация о принимаемых особых условиях для продления разрешения представляется по форме согласно приложению 8 к Правилам.
68. Выполнение условий разрешений на привлечение иностранной рабочей силы предусматриваются согласно пункту 56 настоящих Правил.
69. Работодатель, привлекающий иностранных работников в рамках внутрикорпоративного перевода, обеспечивает процентное соотношение согласно пункту 57 настоящих Правил.
70. При привлечении иностранного работника на должности руководителей требования по соблюдению соотношения к количеству граждан Республики Казахстан не применяются.
71. Разрешение на привлечение иностранной рабочей силы в рамках внутрикорпоративного перевода не продлевается в случаях, предусмотренных пунктом 59 настоящих Правил.
72. Местным исполнительным органом производится отзыв действующего разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в рамках внутрикорпоративного перевода в следующих случаях:
1) привлечения иностранного работника по профессии или специальности, не соответствующей профессии или специальности указанной в разрешении;
2) несоблюдения работодателем условий, установленных пунктом 57 настоящих Правил. При этом местным исполнительным органом отзываются последние выданные разрешения, число которых превышает процентные соотношения, установленные пунктом 57 настоящих Правил.
Местный исполнительный орган в течении трех рабочих дней со дня отзыва разрешения направляет в территориальный орган МВД РК области, города Нур-Султан, Алматы и Шымкент информацию об отозванных разрешениях на привлечение иностранной рабочей силы согласно приложению 10 к настоящим Правилам.

63. Жергілікті атқарушы орган рұқсатты ұзарту туралы шешімді Қағидаларға сәйкес құжаттарды қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде, Комиссия отырысында қарамай жүзеге асырады.
64. Жергілікті атқарушы орган корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсаттың мерзімін ұзарту не ұзартудан бас тарту туралы шешім қабылдаған күннен кейін бір жұмыс күні ішінде жұмыс берушінің "жеке кабинетіне" электрондық құжат нысанында рұқсаттың мерзімін ұзарту не ұзартудан бас тарту туралы хабарлама жібереді.
65. Жергілікті атқарушы орган осы Қағидалардың 33-тармағына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
66. Рұқсатты ұзарту кезінде жұмыс берушіге оның келісімімен осы Қағидалардың 51-тармағына сәйкес ерекше шарттардың бірі жүктеледі.
67. Рұқсатты ұзарту үшін қабылданатын ерекше шарттар туралы ақпарат Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады.
68. Шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсаттардың шарттарын орындау осы Қағидалардың 56-тармағына сәйкес көзделеді.
69. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыскерлерді тартатын жұмыс беруші осы Қағидалардың 57-тармағына сәйкес пайыздық қатынасты қамтамасыз етеді.
70. Шетелдік жұмыскерді басшы лауазымдарына тартқан кезде Қазақстан Республикасы азаматтарының санына қатынасты сақтау жөніндегі талаптар қолданылмайды.
71. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат осы Қағидалардың 59-тармағында көзделген жағдайларда ұзартылмайды.
72. Жергілікті атқарушы орган мынадай:
1) шетелдік жұмыскерді рұқсатта көрсетілген кәсіпке немесе мамандыққа сәйкес келмейтін кәсіп немесе мамандық бойынша тартқан;
2) жұмыс беруші осы Қағидалардың 57-тармағында белгіленген шарттарды сақтамаған жағдайларда қолданыстағы корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты кері қайтарып алуды жүргізеді. Бұл ретте жергілікті атқарушы орган саны осы Қағидалардың 57-тармағында белгіленген пайыздық қатынастан асатын соңғы берілген рұқсаттарды кері қайтарып алады.
Жергілікті атқарушы орган рұқсатты кері қайтарып алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ҚР ІІМ облыстық, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларындағы аумақтық органына осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес кері қайтарып алынған шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаттар туралы ақпарат жолдайды.

73. Разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в рамках внутрикорпоративного перевода выдаются на срок перевода, указанный в трудовом договоре, но не более трех лет с правом продления не более одного раза на двенадцать месяцев.
При отсутствии трудового договора, срок внутрикорпоративного перевода определяется письмом или соглашением (договором) о внутрикорпоративном переводе, но не более трех лет с правом продления не более одного раза на двенадцать месяцев.
74. Выданное местным исполнительным органом разрешение не подлежит передаче другим работодателям, действует только на территории соответствующей административно-территориальной единицы, за исключением направления работодателем иностранных работников, на которых получены разрешения, в командировку на предприятия, организации, находящиеся на территории иных административно-территориальных единиц, на срок, который не превышает суммарно девяносто календарных дней в течение одного календарного года.
75. Разрешение на привлечение иностранной рабочей силы в рамках внутрикорпоративного перевода прекращает свое действие в следующих случаях:
1) истечения срока, на который оно выдано;
2) отзыва разрешения;
3) прекращения деятельности физического лица – работодателя, ликвидации юридического лица – работодателя;
4) добровольного возврата разрешения работодателем в местный исполнительный орган.
76. Местный исполнительный орган:
1) ведет учет иностранных работников, работающих в рамках внутрикорпоративного перевода;
2) ежемесячно, в срок до 10 числа месяца, следующим за отчетным периодом, информирует уполномоченный орган по вопросам занятости населения, а также местный орган по инспекции труда об иностранных работниках, работающих в рамках внутрикорпоративного перевода.
77. Для переоформления разрешения в связи с изменением фамилии, имени, отчества, номера и серии документа, удостоверяющего личность иностранного работника и в случае реорганизации работодателя-юридического лица Республики Казахстан или филиала (представительства) иностранного юридического лица в форме слияния, присоединения, разделения, выделения или преобразования, а также в случае изменения его наименования или реквизитов, указанных в разрешении на привлечение иностранной рабочей силы работодатель, либо уполномоченное им лицо через ПЭП представляет в местный исполнительный орган по месту осуществления трудовой деятельности иностранной рабочей силы заявление, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, с приложением документов, указанных в перечне документов необходимых для оказания государственной услуги стандарта государственной услуги согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Местный исполнительный орган в течение пяти рабочих дней со дня подачи заявления переоформляет разрешение с присвоением нового номера.
Уведомление о принятом решении местного исполнительного органа по переоформлению разрешения направляется в "личный кабинет" работодателя в форме электронного документа подписанного ЭЦП руководителя местного исполнительного органа.

73. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаттар еңбек шартында көрсетілген ауыстыру мерзіміне, бірақ бір реттен асырмай он екі айға ұзарту құқығымен үш жылдан аспайтын мерзімге беріледі.
Еңбек шарты болмаған кезде корпоративішілік ауыстыру мерзімі корпоративішілік ауыстыру туралы хатта немесе келісімде (шартта), бірақ бір реттен асырмай он екі айға ұзарту құқығымен үш жылдан аспайтын мерзім болып айқындалады.
74. Жергілікті атқарушы орган берген рұқсатты басқа жұмыс берушілерге беруге болмайды, жұмыс берушінің рұқсат алған шетелдік жұмыскерлерді өзге әкімшілік-аумақтық бірліктердің аумағында орналасқан кәсіпорындарға, ұйымдарға күнтізбелік бір жыл ішінде жиынтығы күнтізбелік тоқсан күннен аспайтын мерзімге іссапарға жіберуін қоспағанда, тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында ғана қолданылады.
75. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаттың қолданысы мынадай:
1) ол берілген мерзім аяқталған;
2) рұқсат кері қайтарып алынған;
3) жеке тұлға – жұмыс берушінің қызметі тоқтатылған, заңды тұлға – жұмыс беруші таратылған;
4) жұмыс беруші рұқсатты жергілікті атқарушы органға өз еркімен қайтарған жағдайларда тоқтатылады.
76. Жергілікті атқарушы орган:
1) корпоративішілік ауыстыру шеңберінде жұмыс істейтін жұмыскерлерді есепке алуды жүргізеді;
2) ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күніне дейінгі мерзімде халықты жұмыспен қамту жөніндегі уәкілетті органды, сондай-ақ еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті органды корпоративішілік ауыстыру шеңберінде жұмыс істейтін шетелдік жұмыскерлер туралы хабардар етеді.
77. Шетелдік жұмыскердің тегі, аты, әкесінің атының, жеке басын куәландыратын құжатының нөмірі мен сериясының өзгеруіне байланысты және жұмыс беруші – Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы немесе шетелдік заңды тұлғаның филиалы (өкілдігі) бірігу, қосылу, бөлініп шығу немесе қайта құрылу нысанында қайта құрылған, сондай-ақ оның шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатта көрсетілген атауы немесе деректемелері өзгерген жағдайда рұқсатты қайта ресімдеу үшін жұмыс беруші не ол уәкілеттік берген адам ЭҮП арқылы шетелдік жұмыс күшінің еңбек қызметін жүзеге асыру жері бойынша жергілікті атқарушы органға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының мемлекеттік қызметін көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесінде көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес өтінішті ұсынады.
Жергілікті атқарушы орган өтінішті қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде рұқсатты жаңа нөмір бере отырып қайта ресімдейді.
Жергілікті атқарушы органның рұқсатты қайта ресімдеу бойынша қабылдаған шешімі туралы хабарлама жергілікті атқарушы орган басшысының ЭЦҚ-сы арқылы қол қойылған электрондық құжат нысанында жұмыс берушінің "жеке кабинетіне" жіберіледі.

78. Работодатели, получившие разрешения на привлечение иностранной рабочей силы предоставляют сведения о выполнении особых условий и привлекаемой иностранной рабочей силе в местный исполнительный орган согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
79. Работодатель не исполняет особое условие в случае неприбытия иностранного работника к месту работы на которого было выдано разрешение на привлечение иностранной рабочей силы.
При этом, работодатель направляет уведомление в местный исполнительный орган о неприбытии иностранного работника.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействий) местного исполнительного органа и (или) его должностных лиц по вопросу оказания государственной услуги
80. Обжалование решений, действий (бездействий) местного исполнительного органа и (или) его должностных лиц, по вопросам оказания государственных услуг: жалоба подается на имя руководителя местного исполнительного органа.
Жалоба заявителя, поступившая в адрес местного исполнительного органа подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги работодатель обращается с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба работодателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги работодатель обращается в уполномоченный орган по вопросам занятости населения или в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Приложение 1
к Правилам и условиям выдачи
и (или) продления разрешений
работодателям на привлечение
иностранной рабочей силы, а
также осуществления
внутрикорпоративного перевода
форма
__________________________________________________________________________
(полное наименование органа, выдающего разрешение)
РАЗРЕШЕНИЕ
на привлечение иностранной рабочей силы
№ __ от "___" __________ 20__ г.
Работодатель____________________________________________________________
(для юридического лица: наименование, адрес,
________________________________________________________________________
регистрационный номер, дата регистрации, бизнес идентификационный номер
________________________________________________________________________
для физического лица: фамилия, имя, отчество (при его наличии),
индивидуальный идентификационный номер, домашний адрес)
________________________________________________________________________
Территория, на которой действует разрешение _______________________________
________________________________________________________________________
Иностранный работник ___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), категория,
________________________________________________________________________
должность/профессия)
________________________________________________________________________
(№ паспорта/удостоверения личности, дата и орган выдачи)
Метод работы (постоянный, вахтовый)_______________________________________
Основание для выдачи разрешения__________________________________________
________________________________________________________________________
Срок действия разрешения с ______________ по ______________________________
(число, месяц, год) (число, месяц, год)
подпись _____________________
(фамилия, инициалы)
Приложение 2
к Правилам и условиям выдачи
и (или) продления разрешений
работодателям на привлечение
иностранной рабочей силы, а
также осуществления
внутрикорпоративного перевода
форма
В
____________________________
(наименование местного
исполнительного органа
области, города Нур-Султан,
Алматы, Шымкент)
от
____________________________
____________________________
(полное наименование
юридического или физического
лица)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу выдать/продлить/переоформить разрешение на привлечение иностранной
рабочей силы (нужное подчеркнуть) в _______________________ область (город)
на ______ человек, в том числе:
по первой категории – ____ человек,
из них по должностям (профессиям) (указать срок действия разрешения (при выдаче/
продлении разрешения):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
по второй категории – ___ человек, из них по должностям (профессиям):
_____________________________________________________________________
по третьей категории – ___ человек,
из них по должностям (профессиям):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
по четвертой категории – ___ человек,
из них по должностям (профессиям):
_____________________________________________________________________
на сезонные работы – ___ человек,
Вид экономической деятельности, в рамках которой иностранная рабочая сила
будет осуществлять трудовую деятельность:
_____________________________________________________________________
При привлечении иностранных работников, переводимых в рамках
внутрикорпоративного перевода:
Область (город): ______________________________________________________.
Количество иностранных работников: ________ человек, в том числе:
руководитель ____ человек, должность
_____________________________________________________________________;
менеджеры ____ человек,
из них по должностям (профессиям):
_____________________________________________________________________;
специалисты ___ человек, из них по должностям (профессиям):
_____________________________________________________________________
Наименование работодателя (принимающей организации):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Сведения о работодателе (принимающей организации):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Форма собственности организации
_____________________________________________________________________
Дата создания "____" _____________ 20___ года.
Свидетельство о регистрации в органах юстиции Республики Казахстан
_____________________________________________________________________
(номер, когда и кем выдано) индивидуальный идентификационный номер:
_____________________________________________________________________,
бизнес идентификационный номер: ______________________________________
Вид осуществляемой деятельности:
_____________________________________________________________________
Категория субъекта предпринимательства:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(субъект малого/среднего/крупного предпринимательства)
Адрес, телефон, факс:
_____________________________________________________________________
Прилагаемые документы:__________________________________________
_____________________________________________________________________
Обоснование необходимости выдачи/продления/переоформления разрешения
на привлечение иностранной рабочей силы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
При привлечении иностранных работников, переводимых в рамках
внутрикорпоративного перевода
Полное наименование иностранного юридического лица-работодателя:
_____________________________________________________________________
Данные о регистрации в стране резидентства:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(№, дата государственной регистрации и наименование органа регистрации)
Номер налоговой регистрации в стране резидентства или его аналог:
_____________________________________________________________________
Вид осуществляемой деятельности:
_____________________________________________________________________
Местонахождение в стране резидентства, телефон:
_____________________________________________________________________
Обоснование необходимости привлечения иностранной рабочей силы: ___
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
При привлечении иностранных работников согласно пункту 35 Правил и условий
выдачи и (или) продления разрешений на привлечение иностранной рабочей
силы, а также осуществления внутрикорпоративного перевода:
Полное наименование иностранного юридического лица-работодателя:___
_____________________________________________________________________
Данные о регистрации в стране резидентства:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(№, дата государственной регистрации и наименование органа регистрации)
Номер налоговой регистрации в стране резидентства или его аналог______
_____________________________________________________________________
Вид осуществляемой деятельности: _________________________________
Местонахождение в стране резидентства, телефон:
_____________________________________________________________________
"С действующими Правилами и условиями выдачи и (или) продления
разрешений на привлечение иностранной рабочей силы, а также осуществления
внутрикорпоративного перевода ознакомлен (а)".
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для
оказания государственной услуги "Выдача и (или) продление разрешения
работодателям на привлечение иностранной рабочей силы".
Руководитель ____________________________________________________
(подпись, фамилия, инициалы, должность)
"___" ___________ 20__г.
Заявление принято к рассмотрению "___" ___________ 20__ года.
_____________________________________________________________________
(фамилия, инициалы, подпись ответственного лица)
Приложение 3
к Правилам и условиям выдачи
и (или) продления разрешений
работодателям на привлечение
иностранной рабочей силы, а
также осуществления
внутрикорпоративного перевода
Стандарт государственной услуги "Выдача и (или) продление разрешения работодателям на привлечение иностранной рабочей силы" (далее – Стандарт)
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент
2
Способы предоставления государственной услуги
веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www. elicense.kz
3
Срок оказания государственной услуги
Выдача разрешения осуществляется в течении 19 рабочих дней, из них:
уведомление о принятом решении о выдаче/продлении разрешения на привлечение иностранной рабочей силы – в течение 8 (восемь) рабочих дней;
срок внесения оплаты сбора за выдачу разрешения 10 рабочих дней, со дня принятия решения о выдаче/продлении разрешения на привлечение иностранной рабочей силы;
переоформление разрешения – 6 (шесть) рабочих дней;
продление разрешения:
уведомление о принятом решении о выдаче либо об отказе в выдаче разрешения – в течение 4 (четыре) рабочих дня;
срок внесения оплаты сбора за выдачу разрешения 10 рабочих дней, со дня принятия решения о выдаче/продлении разрешения на привлечение иностранной рабочей силы;
в рамках внутрикорпоративного перевода:
выдача разрешения – 8 (восемь) рабочих дней;
переоформление разрешения – 6 (шесть) рабочих дней;
продление разрешения – 6 (шесть) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Разрешение, переоформленное и продленное разрешение работодателям на привлечение иностранной рабочей силы по форме согласно приложению 1 настоящих Правил, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания услуги -электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с работодателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается платно/бесплатно физическим и юридическим лицам.

78. Шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаттар алған жұмыс берушілер жергілікті атқарушы органға осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес ерекше шарттардың орындалуы және шетелдік жұмыс күші туралы мәліметтер ұсынады.
79. Жұмыс беруші шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат берілген шетелдік жұмыскер жұмыс орнына келмеген жағдайда ерекше шартты орындамайды.
Бұл ретте жұмыс беруші жергілікті атқарушы органға шетелдік жұмыскердің келмегені туралы хабарлама жібереді.
3-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселесі бойынша жергілікті атқарушы органның және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
80. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша жергілікті атқарушы органның және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану: шағым жергілікті атқарушы орган басшысының атына беріледі.
Жергілікті атқарушы органның атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Көрсетілген мемлекеттік қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда жұмыс беруші мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгінеді.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның мекенжайына келіп түскен өтініш берушінің шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауға жатады.
Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда жұмыс беруші халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
Жұмыс берушілерге шетелдік
жұмыс күшін тартуға рұқсат
беру және (немесе) ұзарту,
сондай-ақ корпоративішілік
ауыстыруды жүзеге
асыру қағидалары мен
шарттарына
1-қосымша
нысан
_______________________________________________________________
(рұқсат беруші органның толық атауы)
Шетелдік жұмыс күшін тартуға РҰҚСАТ
20 __ жылғы "___" _________ № ____
Жұмыс беруші
_______________________________________________________________
(заңды тұлға үшін: атауы, мекенжайы,
_______________________________________________________________
тіркеу нөмірі, тіркелген күні, бизнес сәйкестендіру нөмірі;
_______________________________________________________________
жеке тұлға үшін: тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру
нөмірі, үйінің мекенжайы)
_______________________________________________________________
Рұқсат қолданылатын аумақ ______________________________________
_______________________________________________________________
Шетелдік жұмыскер______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), санаты, лауазымы/кәсібі)
_______________________________________________________________
(паспорттың/жеке куәліктің №, берілген күні және берген орган)
Жұмыс істеу әдісі (тұрақты, вахталық)______________________________
Рұқсатты беру үшін негіздеме _____________________________________
_______________________________________________________________
Рұқсаттың қолданылу мерзімі_____________бастап ___________дейін
(күні, айы, жылы) (күні, айы, жылы)
М.О. қолы _______________________
(тегі, аты-жөні)
Жұмыс берушілерге шетелдік
жұмыс күшін тартуға рұқсат
беру және (немесе) ұзарту,
сондай-ақ корпоративішілік
ауыстыруды жүзеге асыру
қағидалары мен шарттарына
2-қосымша
нысан
Қайда
____________________________
(облыстың, Нұр-Сұлтан, Алматы
және Шымкент
қалаларының жергілікті
атқарушы органының атауы)
Кімнен
____________________________
(заңды немесе жеке тұлғаның
толық атауы)
ӨТІНІШ
__________________ облысына (қаласына) ______ адамға, оның ішінде:
бірінші санат бойынша – ____ адамға,
оның ішінде лауазымдары
(кәсіптері) бойынша:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
екінші санат бойынша – ____ адамға,
оның ішінде лауазымдары (кәсіптері) бойынша (рұқсаттың қолданылу мерзімін көрсету
қажет (рұқсат берілген/ұзартылған кезде):
__________________________________________________________________
үшінші санат бойынша – ____ адамға,
оның ішінде лауазымдары (кәсіптері) бойынша:
__________________________________________________________________
төртінші санат бойынша – ____ адамға,
оның ішінде лауазымдары (кәсіптері) бойынша:
__________________________________________________________________
маусымдық жұмыстарға – ____ адамға шетелдік жұмыс күшін тартуға
рұқсат беруді/ ұзартуды/ қайта ресімдеуді (қажеттінің асты сызылсын) сұраймын.
Шетелдік жұмыс күші еңбек қызметін жүзеге асыратын экономикалық қызмет түрі:
__________________________________________________________________
Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде тартылатын шетелдік жұмыскерлерді тартқан кезде:
Облыс (қала):______________________.
Шетелдік жұмыскерлер саны: __________ адам, оның ішінде:
басшы – ___ адам,
лауазымы
_________________________________________________________________;
менеджерлер – ___ адам,
оның ішінде лауазымдары (кәсіптері) бойынша: ________________________
мамандар – ___ адам,
оның ішінде лауазымдары (кәсіптері) бойынша:
__________________________________________________________________
Жұмыс берушінің (қабылдаушы ұйымның) атауы:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жұмыс беруші (қабылдаушы ұйым) туралы мәліметтер:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Ұйымның меншік нысаны
___________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Құрылған күні 20___ жылғы "____" _________________.
Қазақстан Республикасының әділет органдарында тіркелгені туралы
куәлік
__________________________________________________________________
(нөмірі, қашан және кім берген)
жеке сәйкестендіру нөмірі: __________________________________________________,
бизнес сәйкестендіру нөмірі:
____________________________________________________________
Жүзеге асыратын қызмет түрі:
__________________________________________________________________
Кәсіпкерлік субъектісінің санаты:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(шағын/орта/ірі кәсіпкерлік субъектісі)
Мекенжайы, телефон, факс:
__________________________________________________________________
Қоса берілетін құжаттар:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру/ұзарту/қайта ресімдеу
қажеттілігінің негіздемесі:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде ауыстырылатын шетелдік
жұмыскерлерді тартқан кезде
Шетелдік заңды тұлғаның – жұмыс берушінің толық атауы:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Резидент елде тіркелгені туралы деректер:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(мемлекеттік тіркеу №, күні және тіркеу органының атауы)
Резидент елдегі салықтық тіркеу нөмірі немесе оның аналогі:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жүзеге асыратын қызмет түрі:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Резидент елдегі мекенжайы, телефоны:
__________________________________________________________________
Шетелдік жұмыс күшін тарту қажеттілігінің негіздемесі:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және (немесе) ұзарту, сондай-ақ
корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыру қағидалары мен шарттарының
35-тармағына сәйкес шетелдік жұмыскерлерді тартқан кезде:
Шетелдік заңды тұлға – жұмыс берушінің толық атауы:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Резидент елде тіркелгені туралы деректер:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(мемлекеттік тіркеу №, күні және тіркеу органының атауы)
Резидент елдегі салықтық тіркеу нөмірі немесе оның аналогі:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жүзеге асыратын қызмет түрі:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Резидент елдегі мекенжайы, телефоны:
____________________________________________________________________
"Қолданыстағы Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру
мен (немесе) ұзарту, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыру
қағидалары мен шарттарымен таныстым".
"Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және (немесе)
ұзарту" мемлекеттік қызметін көрсету үшін қажетті менің дербес деректерімді
жинауға және өңдеуге келесім беремін.
Басшы __________________________________________________________
(қолы, тегі, аты-жөні, лауазымы)
20 ___жылғы "___" _____________
Өтініш 20 ___жылғы "___" ______________ қарауға қабылданды
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(жауапты адамның тегі, аты-жөні, қолы)
Жұмыс берушілерге шетелдік
жұмыс күшін тартуға рұқсат
беру және (немесе) ұзарту,
сондай-ақ корпоративішілік
ауыстыруды жүзеге асыру
қағидалары мен шарттарына
3-қосымша
"Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және (немесе) ұзарту" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты (бұдан әрі – Стандарт)
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, Нұр-сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
www.egov.kz, www. elіcense.kz "электрондық үкімет" веб-порталы
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Рұқсат беру 19 жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады, оның ішінде:
шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру/ұзарту туралы қабылданған шешім туралы хабарлама – 8 (сегіз) жұмыс күні ішінде;
рұқсат беру үшін алымды төлеу мерзімі – шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру / ұзарту туралы шешім қабылданған күннен бастап 10 жұмыс күнін құрайды;
рұқсатты қайта ресімдеу – 6 (алты) жұмыс күні;
рұқсатты ұзарту:
рұқсат беру не беруден бас тарту туралы хабарлама – 4 (төрт) жұмыс күні ішінде;
рұқсат беру үшін алымды төлеу мерзімі шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру / ұзарту туралы шешім қабылданған күннен бастап 10 жұмыс күнін құрайды;
корпоративішілік ауыстыру шеңберінде:
рұқсат беру – 8 (сегіз) жұмыс күні;
рұқсатты қайта ресімдеу – 6 (алты) жұмыс күні;
рұқсатты ұзарту– 6 (алты) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға берілген рұқсат, қайта ресімделген және ұзартылған рұқсат не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәждемелі жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсетудің нәтижесін беру нысаны - электрондық.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде жұмыс берушіден алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға ақылы/тегін көрсетіледі.

1) государственная услуга по выдаче и (или) продлению разрешений на привлечение иностранной рабочей силы оказывается на платной основе согласно размерам ставок сбора, за выдачу и (или) продление разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 апреля 2018 года № 157 "Об установлении ставок сбора за выдачу и (или) продление разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан";
2) государственная услуга по переоформлению ранее выданных разрешений на привлечение иностранной рабочей силы, а также по выдаче, продлению и (или) переоформлению разрешений на привлечение иностранной рабочей силы в рамках внутрикорпоративного перевода оказывается работодателю на бесплатной основе.
Оплата налогового сбора осуществляется в наличной и безналичной формах через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций в течение 10 (десять) рабочих дней со дня получения уведомления по форме согласно приложению 4 Правил местных исполнительных органов областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент о принятии им решения о выдаче либо продлении разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в Республику Казахстан.
Выдача и (или) продление разрешений на привлечение иностранной рабочей силы, осуществляемой в рамках внутрикорпоративного перевода осуществляется на бесплатной основе.
7
График работы
График работы портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении работодателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс), прием заявлений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);
Местных исполнительных органов областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно Кодексу.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе местных исполнительных органов областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
для получения на привлечение иностранной рабочей силы или переоформления разрешения на другого иностранного работника:
1. При привлечении сезонных иностранных работников:
заявление по форме согласно приложению 2 настоящих Правил (далее – заявление), удостоверенное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) работодателя;

1) шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаттар беру мен (немесе) ұзарту бойынша мемлекеттік қызмет "Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты бергені және (немесе) ұзартқаны үшін алым мөлшерлемелерін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 3 сәуірдегі № 157 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты бергені және (немесе) ұзартқаны үшін алым мөлшерлемелерінің көлеміне сәйкес ақылы негізде көрсетіледі;
2) бұрын берілген шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаттарды қайта ресімдеу бойынша, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру, ұзарту және (немесе) қайта ресімдеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсетілетін қызметті алушыға тегін негізде көрсетіледі.
Салық алымын төлеу облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдарының Қазақстан Республикасына шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру не ұзарту туралы шешім қабылдағаны туралы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарлама алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде екінші деңгейдегі банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол және қолма-қолсыз нысанда жүзеге асырылады.
Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде жүзеге асырылатын шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және (немесе) ұзарту тегін негізде жүзеге асырылады.
7
Жұмыс кестесі
Порталдың жұмыс кестесі – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес жұмыс күні аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);
Облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдарының – Кодекске сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден жұмаға дейін сағат 13:00-ден 14:30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9:00-ден 18:30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдарының интернет-ресурстарында орналастырылған.
8
Құжаттар тізбесі
Шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат алу немесе қайта ресімдеу үшін:
1.Маусымдық шетелдік жұмыскерлерді тартқан кезде:
жұмыс берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;

сведения о привлекаемых иностранных работниках с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) (в том числе латинскими буквами), даты рождения, гражданства, номера, даты и органа выдачи паспорта (документа, удостоверяющего личность), страны постоянного проживания, страны выезда, образования, наименования специальности, соответствии с применяемым в Республике Казахстан профессиональными стандартами, Квалификационным справочником должностей руководителей, специалистов и других служащих, типовыми квалификационными характеристиками должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций, Единым тарифно-квалификационным справочником работ и профессий рабочих, тарифно-квалификационными характеристиками профессий рабочих и Государственным классификатором Республики Казахстан 01-99 "Классификатор занятий" (далее – Квалификационные требования) в соответствии с подпунктом 16-1) статьи 16 Кодекса (далее – сведения о привлекаемых иностранных работниках);
электронная копия документа, удостоверяющего личность иностранного работника;
документ, подтверждающий внесение сбора за выдачу разрешения;
2. При привлечении иностранных работников по первой, второй, третьей и четвертой категориям:
заявление, удостоверенное ЭЦП работодателя;
сведения о привлекаемых иностранных работниках;
электронные копии нотариально засвидетельствованных документов об образовании и переводов (если документ не заполнен на государственном или русском языке), легализованных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке за исключением случаев, предусмотренных вступившими в силу международными договорами Республики Казахстан в соответствии с пунктом 7 статьи 39 Закона Республики Казахстан "Об образовании";
нотариально засвидетельствованная электронная копия и перевод (если документ не заполнен на государственном или русском языке) контракта на выполнение работ, оказание услуг (в случае, если иностранное юридическое лицо-работодатель, осуществляет свою деятельность в Республике Казахстан без образования филиала, представительства в соответствии с пунктом 35 Правил);
нотариально засвидетельствованная электронная копия и перевод (если документ не заполнен на государственном или русском языке) документа (письма или соглашения о переводе), согласованного между иностранным работником и иностранным юридическим лицом-работодателем, из которого осуществляется временный перевод иностранного работника (в случае, если иностранное юридическое лицо-работодатель, направляет своих работников в Республику Казахстан для выполнения работ, оказания услуг в дочернюю организацию, представительство, филиал иностранного юридического лица, в котором такое иностранное юридическое лицо-работодатель прямо или косвенно имеет акции или доли участия);
электронная копия письма работодателя, которое подтверждает соответствие квалификации и профессионального опыта иностранного работника должности, на которую осуществляется его привлечение;
информация о выполнении обязательств возложенных при выдаче разрешений на привлечение иностранной рабочей силы за предыдущий и текущий календарные годы, срок исполнения которых наступил (при их наличии);

тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (оның ішінде латын әріптерімен), туған күні, айы мен жылы, азаматтығы, паспортының (жеке басын куәландыратын құжатының) нөмірі, берілген күні және берген орган, тұрақты тұратын елі, шығу елі, білімі, Кодекстің 16-бабының 16-1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасында қолданылатын кәсіптік стандарттарға, Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығына, ұйымдар басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына, Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығына, жұмысшы кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамаларына және 01-99 "Кәсіптер сыныптауышы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сыныптауышына сәйкес (бұдан әрі - Біліктілік талаптары) мамандығының, біліктілігінің (лауазымының) атауы көрсетіле отырып, тартылатын шетелдік жұмыскерлер туралы мәліметтер (бұдан әрі – тартылатын шетелдік жұмыскерлер туралы мәліметтер);
шетелдік жұмыскердің жеке басын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі;
рұқсатты бергені үшін алымның енгізілгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
2.Шетелдік жұмыскерлерді бірінші, екінші, үшінші және төртінші санаттар бойынша тартқан кезде:
жұмыс берушінің ЭЦҚ-сы арқылы куәландырылған өтініш;
тартылатын шетелдік жұмыскерлер туралы мәліметтер;
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабының 7-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының күшіне енген халықаралық шарттарында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен заңдастырылған білімі туралы құжаттардың және нотариат куәландырған аудармаларының электрондық көшірмелері (егер құжат мемлекеттік немесе орыс тілінде толтырылмаған болса);
жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге келісімшарттың нотариат куәландырған электрондық көшірмесі және аудармасы (егер құжат мемлекеттік немесе орыс тілінде толтырылмаған болса) (заңды тұлға - жұмыс беруші өз қызметін Қазақстан Республикасында Қағидалардың 35-тармағына сәйкес филиал, өкілдік құрмай жүзеге асырған жағдайда);
шетелдік жұмыскер мен шетелдік жұмыскерді уақытша ауыстыру жүзеге асырылатын шетелдік заңды тұлға - жұмыс беруші арасында келісілген құжаттың (ауыстыру туралы хаттың немесе келісімнің) нотариат куәландырған электрондық көшірмесі және аудармасы (егер құжат мемлекеттік немесе орыс тілінде толтырылмаған болса) (шетелдік заңды тұлға - жұмыс беруші өз жұмыскерлерін Қазақстан Республикасына жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету үшін мұндай заңды тұлға - жұмыс берушінің тікелей немесе жанама түрде акциялары немесе қатысу үлестері бар шетелдік заңды тұлғаның еншілес ұйымына, өкілдігіне, филиалына жіберген жағдайда);
шетелдік жұмыскердің біліктілігі мен кәсіби тәжірибесінің оны тарту жүзеге асырылатын лауазымға сәйкестігін растайтын жұмыс беруші хатының электрондық көшірмесі;
өткен және ағымдағы күнтізбелік жылдар үшін шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру кезінде жүктелген міндеттемелерді орындау туралы ақпарат (бар болса);

информация о местном содержании в кадрах по форме согласно приложению 6 настоящих Правил (за исключением государственных учреждений и предприятий, представительств и филиалов иностранных юридических лиц с численностью работников не более 30 человек, иностранных работников, прибывших для самостоятельного трудоустройства в Республику Казахстан в соответствии выдачи или продления справок иностранцу или лицу без гражданства о соответствии его квалификации для самостоятельного трудоустройства, перечня приоритетных отраслей (видов экономической деятельности) и востребованных в них профессий Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 13 июня 2016 года № 503 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14149), по разрешениям, выдаваемым в рамках квот по странам исхода, при наличии ратифицированных Республикой Казахстан международных договоров о сотрудничестве в области трудовой миграции и социальной защиты трудящихся-мигрантов по установленной форме согласно приложению 7 настоящих Правил (далее – нотариально засвидетельствованная копия документа об условиях по местному содержанию в кадрах для приоритетных проектов);
информация о принимаемых обязательствах для получения и продления разрешений согласно пункту 12 настоящих Правил.
электронная копия документа, удостоверяющего личность иностранного работника;
документ, подтверждающий внесение сбора за выдачу разрешения;
3. Для переоформления разрешения на привлечение иностранной рабочей силы предоставляются необходимы документы, предусмотренные пунктом 2 перечня документов необходимых для оказания государственной услуги настоящего Стандарта.
4. Для продления разрешения на привлечение иностранной рабочей силы:
заявление, удостоверенное ЭЦП работодателя;
сведения о привлекаемых иностранных работниках;
информация о местном содержании в кадрах;
электронная копия документа, удостоверяющего личность иностранного работника;
документ, подтверждающий внесение сбора за выдачу разрешения;
5. Для получения или переоформления разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в рамках внутрикорпоративного перевода:
заявление, удостоверенное ЭЦП работодателя;
электронная копия нотариально засвидетельствованного перевода (если документ не заполнен на казахском или русском языках) трудового договора (заключенный с юридическим лицом, учрежденным на территории страны-члена Всемирной торговой организации, находящимся и действующим за пределами территории Республики Казахстан), или письма или соглашения о внутрикорпоративном переводе, заключенного с работодателем (заключенный с юридическим лицом, учрежденным на территории страны-члена Всемирной торговой организации, находящимся и действующим за пределами территории Республики Казахстан), с филиалом, представительством, аффилированным лицом данного юридического лица, учрежденном/прошедшем учетную регистрацию в Республике Казахстан;
информация о трудовой деятельности работника с приложением подтверждающих документов признаваемых в Республике Казахстан;
информация о выполнении особых условий разрешений на привлечение иностранной рабочей силы, выданных за предыдущий и текущий календарные годы, срок исполнения которых наступил (при их наличии) (в произвольной форме);
электронная копия письма иностранного юридического лица-работодателя, которое подтверждает о соответствии квалификации и профессиональном опыте иностранного работника должности, на которую осуществляется внутрикорпоративный перевод, а также письмо от принимающей стороны, подтверждающего, что работник обладает необходимой квалификацией и профессиональным опытом работы;
информация о принимаемых особых условиях для получения и продления разрешений по форме согласно приложению 8 настоящих Правил;
информация о местном содержании в кадрах при привлечении иностранных работников в рамках внутрикорпоративного перевода согласно приложению 9 настоящих Правил;
электронная копия документа, подтверждающего направление работодателем сведений о наличии свободных рабочих мест (вакантных должностей) в центр занятости населения по месту осуществления трудовой деятельности иностранной рабочей силы;
электронная копия программы по увеличению местного содержания в кадрах (при наличии);
электронная копия документа, удостоверяющего личность иностранного работника;

осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кадрлардағы жергілікті қамту туралы ақпарат (мемлекеттік мекемелер мен кәсіпорындарды, шетелдік заңды тұлғалардың жұмыскерлерінің саны 30 адамнан аспайтын өкілдіктері мен филиалдарын, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 13 маусымдағы № 503 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14149 болып тіркелген) бекітілген Өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру қағидаларына, басым салалардың (экономикалық қызмет түрлерінің) және олардағы суранысқа ие кәсіптердің тізбесіне сәйкес, осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша Қазақстан Республикасы ратификациялаған еңбек көші-қоны және еңбекші мигранттарды әлеуметтік қорғау саласындағы ынтымақтастық туралы халықаралық шарттар болған кезде шығу елдері бойынша квоталар шегінде берілетін рұқсаттар бойынша Қазақстан Республикасына өз бетінше жұмысқа орналасу үшін келген шетелдік жұмыскерлерді қоспағанда) (бұдан әрі – басым жобалар үшін кадрлардағы жергілікті қамту жөніндегі шарттар туралы құжаттың нотариат куәландырылған көшірмесі);
осы Қағидалардың 12-тармағына сәйкес рұқсаттарды алу және ұзарту үшін қабылданатын міндеттемелер туралы ақпарат;
шетелдік жұмыскердің жеке басын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі;
рұқсатты бергені үшін алымның енгізілгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
3. Шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсатты қайта ресімдеу үшін осы Стандарттың мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесінің 2-тармағында көзделген қажетті құжаттар ұсынылады.
4. Шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты ұзарту үшін:
жұмыс берушінің ЭЦҚ-сы арқылы куәландырылған өтініш;
тартылатын шетелдік жұмыскерлер туралы мәліметтер;
кадрлардағы жергілікті қамту туралы ақпарат;
шетелдік жұмыскердің жеке басын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі;
рұқсатты бергені үшін алымның енгізілгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
5. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты алу немесе қайта ресімдеу үшін:
жұмыс берушінің ЭЦҚ-сы арқылы куәландырылған өтініш;
еңбек шартының (Дүниежүзілік сауда ұйымына мүше елдің аумағында құрылған, Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде орналасқан және әрекет ететін заңды тұлғамен жасалған) не жұмыс берушімен (Дүниежүзілік сауда ұйымына мүше елдің аумағында құрылған, Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерде орналасқан және әрекет ететін заңды тұлғамен жасалған), Қазақстан Республикасында құрылған/есептік тіркеуден өткен аталған заңды тұлғаның филиалымен, өкілдігімен, аффилиирленген тұлғасымен жасалған корпоративішілік ауыстыру туралы хаттың немесе келісімнің нотариат куәландырған аудармасы (құжат қазақ немесе орыс тілінде толтырылмаған болса);
Қазақстан Республикасында танылатын растаушы құжаттар қоса берілген жұмыскердің еңбек қызметі туралы ақпарат;
өткен және ағымдағы күнтізбелік жылдар үшін берілген рұқсаттардың орындалу мерзімі (бар болса) келген ерекше шарттарды орындау туралы ақпарат (еркін нысанда);
шетелдік жұмыскердің корпоративішілік ауыстыру жүзеге асырылатын лауазымның біліктілігі мен кәсіби тәжірибесіне сәйкестігін растайтын шетелдік заңды тұлға – жұмыс беруші хатының электрондық көшірмесі, сондай-ақ қабылдаушы тараптан жұмыскердің қажетті біліктілігі мен кәсіби жұмыс тәжірибесі бар екенін растайтын хат;
осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша рұқсаттарды алу және ұзарту үшін қабылданатын ерекше шарттар туралы ақпарат;
осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыскерлерді тартқан кезде кадрлардағы жергілікті қамту туралы ақпарат;
жұмыс берушінің шетелдік жұмыс күшінің еңбек қызметін жүзеге асыру жері бойынша жұмыспен қамту орталығына бос жұмыс орындары (бос лауазымдар) туралы мәліметтерді жібергенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
кадрлардағы жергілікті қамтуды ұлғайту жөніндегі бағдарламаның электрондық көшірмесі (бар болса);
шетелдік жұмыскердің жеке басын куәландыратын құжаттың электрондық көшірмесі.

6. Для продления разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в рамках внутрикорпоративного перевода:
заявление, удостоверенное ЭЦП работодателя;
информация о выполнении особых условий разрешений, выданных за предыдущий и текущий календарные годы, срок исполнения которых наступил (при их наличии);
информация о местном содержании в кадрах при привлечении иностранных работников в рамках внутрикорпоративного перевода;
обоснование продления срока разрешений;
электронная копия документа, удостоверяющего личность иностранного работника;
информация о принимаемых особых условиях.
7. Для переоформления разрешения в связи с изменением фамилии, имени, отчества, номера и серии документа, удостоверяющего личность иностранного работника и в случае реорганизации работодателя-юридического лица Республики Казахстан или филиала (представительства) иностранного юридического лица в форме слияния, присоединения, разделения, выделения или преобразования, а также в случае изменения его наименования или реквизитов, указанных в разрешении на привлечение иностранной рабочей силы:
заявление, удостоверенное ЭЦП работодателя;
электронные копии документов, подтверждающие изменение фамилии, имени, отчества, номера и серии документа, удостоверяющего личность иностранного работника, реорганизацию работодателя-юридического лица Республики Казахстан или филиала (представительства) иностранного юридического лица в форме слияния, присоединения, разделения, выделения или преобразования, а также в случае изменения его наименования или реквизитов, указанных в разрешении на привлечение иностранной рабочей силы.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
Для получения разрешения на привлечение иностранной рабочей силы:
1) установление недостоверности документов, представленных работодателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) превышение размера распределенной квоты;
3) невыполнение обязательств по замене иностранной рабочей силы по четвертой категории;
4) несоблюдение работодателем условий, установленных пунктом 16 настоящих Правил;
5) установление факта привлечения работодателем иностранных работников без разрешения, а также привлечения иностранного работника по профессии или специальности, не соответствующей профессии или специальности указанной в разрешении. В этих случаях в течение двенадцати месяцев со дня установления подобного факта не выдаются новые разрешения;
6) несоответствие уровня образования (профессиональной подготовки) и опыта (стажа) практической работы иностранной рабочей силы квалификационным требованиям, предъявляемым к профессиям рабочих и должностям руководителей, специалистов и служащих, в соответствии с профессиональными стандартами, Единым тарифно-квалификационным справочником работ и профессий рабочих и Квалификационным справочником руководителей, специалистов и других служащих, типовыми квалификационными характеристиками должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций.
Для получения разрешения на привлечение иностранной рабочей силы в рамках внутрикорпоративного перевода:

6. Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсатты ұзарту үшін:
жұмыс берушінің ЭЦҚ-сы арқылы куәландырылған өтініш;
өткен және ағымдағы күнтізбелік жылдар үшін берілген рұқсаттардың орындалу мерзімі келген ерекше шарттарын (бар болса) орындау туралы ақпарат;
корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартқан кезде кадрлардағы жергілікті қамту туралы ақпарат;
рұқсаттардың мерзімін ұзартудың негіздемесі;
шетелдік жұмыскердің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
қабылданатын ерекше шарттар туралы ақпарат.
7. Шетелдік жұмыскердің тегі, аты, әкесінің атының, жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен сериясының өзгеруіне байланысты және жұмыс беруші-Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы немесе шетелдік заңды тұлғаның филиалы (өкілдігі) бірігу, қосылу, бөліну, бөлініп шығу немесе қайта құру нысанында қайта ұйымдастырылған жағдайда, сондай-ақ оның атауы немесе шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсатта көрсетілген деректемелері өзгерген жағдайда, рұқсатты қайта ресімдеу үшін:
жұмыс берушінің ЭЦҚ-сы арқылы куәландырылған өтініш;
шетелдік жұмыскердің тегі, аты, әкесінің атының, жеке басын куәландыратын құжатының нөмірі мен сериясының өзгергенін, Қазақстан Республикасының жұмыс берушісі-заңды тұлғасының немесе шетелдік заңды тұлға филиалының (өкілдігінің) бірі
гу, қосылу, бөліну, бөлу немесе қайта құру түрінде қайта құрылуын, сондай-ақ оның атауы немесе шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсатта көрсетілген деректемелер өзгерген жағдайда.соны растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат алу үшін:
1) жұмыс берушінің мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталған;
2) бөлінген квотаның мөлшерінен асып кеткен;
3) төртінші санат бойынша шетелдік жұмыс күшін алмастыру жөніндегі міндеттемелерді орындамаған;
4) жұмыс беруші осы Қағидалардың 16-тармағында белгіленген шарттарды сақтамаған;
5) жұмыс берушінің шетелдік жұмыскерлерді рұқсатсыз тарту, сондай-ақ шетелдік жұмыскердің рұқсатта көрсетілген кәсіпке немесе мамандыққа сәйкес келмейтін кәсіп немесе мамандық бойынша тарту фактісі анықталған жағдайларда шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат берілмейді. Мұндай жағдайда осындай факт анықталған күннен бастап он екі ай бойы жаңа рұқсаттар берілмейді;
6) шетелдік жұмыс күшінің білім деңгейі (кәсіби даярлығы) және практикалық жұмыс тәжірибесі (еңбек өтілі) кәсіптік стандарттарға, Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығына және Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығына, ұйымдар басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес жұмысшы кәсіптеріне және басшылар, мамандар және қызметшілер лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келмеген жағдайда шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат берілмейді.
Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат:

1) установление недостоверности документов, представленных работодателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоблюдения работодателем условий, установленных пунктом 57 настоящих Правил;
3) установления факта привлечения работодателем иностранных работников без разрешения, а также привлечения иностранного работника по профессии или специальности, не соответствующей профессии или специальности указанной в разрешении. В этих случаях в течение двенадцати месяцев со дня установления подобного факта не выдаются новые разрешения;
4) невыполнения особых условий разрешений, выданных за предыдущий и текущий календарные годы, срок исполнения которых наступил (при их наличии);
5) несоответствия уровня образования (профессиональной подготовки) и опыта (стажа) практической работы иностранной рабочей силы требованиям, предусмотренным пунктами 41 и 42 настоящих Правил;
6) невыполнения мер (условий) предусмотренных программой по увеличению местного содержания в кадрах (при их наличии).
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
При наличии бизнес идентификационного номера и электронной цифровой подписи, имеется возможность получения государственной услуги, а также информации о выдаче, переоформлении и продлении разрешения в режиме удаленного доступа через портал.
Работодатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги 1414, 8-800-080-7777.
Приложение 4
к Правилам и условиям выдачи
и (или) продления разрешений
работодателям на привлечение
иностранной рабочей силы, а
также осуществления
внутрикорпоративного перевода
форма
от _________________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа области, города
Нур-Султан, Алматы и Шымкент)
кому _______________________________________________________________
(полное наименование юридического или физического лица и адрес)
__________________________________________________________________
Уведомление
__________________________________________________________________,
(наименование местного исполнительного органа области, города
Нур-Султан, Алматы и Шымкент)
уведомляет _______________________________________________________,
(полное наименование юридического или физического лица)
о том, что принято решение о выдаче/продлении разрешения на привлечение
иностранной рабочей силы.
__________________________________________________________________
(полное наименование юридического или физического лица) требуется внести
налоговый сбор за
__________________________________________________________________:
(указать выдача или продление разрешения (ий))
__________________________________________________________________
(указать фамилию, имя, отчество (при его наличии), категорию, профессию
и должность, вид экономической деятельности по которой привлекается
иностранный работник и сумму налогового сбора)
Налоговый сбор за выдачу или продление разрешений требуется внести на
следующий счет № _______________ код бюджетной классификации: 105433
Об уплате налогового сбора необходимо уведомить в течении десяти рабочих
дней, путем внесения в местный исполнительный орган копии (ий) документа (ов)
подтверждающий (их) уплату сбора.
В случае непредставления работодателем копии (ий) документа (ов) подтверждающий
(их) уплату сбора в течение десяти рабочих дней со дня получения уведомления,
решение местного исполнительного органа о выдаче разрешения аннулируется.
Руководитель _________ _________________ _____________________
(подпись) (фамилия, инициалы) (дата: число, месяц, год)
Приложение 5
к Правилам и условиям выдачи
и (или) продления разрешений
работодателям на привлечение
иностранной рабочей силы, а
также осуществления
внутрикорпоративного перевода
Форма согласования с работодателем
обязательств при выдаче и продлении разрешений
№ п/п
Ф.И.О. (при его наличии) привлекаемых иностранных работников
Категория, профессия (специальность), привлекаемых иностранных работников согласно заявлению работодателя
Наименование профессии (специальности) по которым будет осуществляться замена иностранных работников
Срок выполнения обязательств
1
2
3
4
5
______________________________________________
(наименование работодателя)
_______________________________________________
(подпись, фамилия, должность)
"____" ________ 20 ___ г
Согласовано:
_______________________________________________
(наименование уполномоченного органа)
_______________________________________________
(подпись, фамилия, должность)
"____" ________ 20 ___ г.
Приложение 6
к Правилам и условиям выдачи
и (или) продления разрешений
работодателям на привлечение
иностранной рабочей силы, а
также осуществления
внутрикорпоративного перевода
форма
Информация о местном содержании в кадрах
№ п/п
Категории привлекаемой иностранной рабочей силы
Количество работников работодателя, человек
Количество иностранной рабочей силы, планируемой к привлечению, чел.

1) жұмыс берушінің мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталған;
2) жұмыс беруші осы Қағидалардың 57-тармағында белгіленген шарттарды сақтамаған;
3) жұмыс берушінің шетелдік жұмыскерлерді рұқсатсыз тарту, сондай-ақ шетелдік жұмыскердің рұқсатта көрсетілген кәсіпке немесе мамандыққа сәйкес келмейтін кәсіп немесе мамандық бойынша тарту фактісі анықталған жағдайларда шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат берілмейді. Мұндай жағдайда осындай факт анықталған күннен бастап он екі ай бойы жаңа рұқсаттар берілмейді;
4) өткен және ағымдағы күнтізбелік жылдар үшін берілген рұқсаттардың орындалу мерзімі келген ерекше шарттарын (бар болса) орындамаған;
5) шетелдік жұмыс күшінің білім деңгейі (кәсіптік даярлығы) мен практикалық жұмыс тәжірибесі (өтілі) осы Қағидалардың 41 және 42-тармақтарында көзделген талаптарға сәйкес келмеген;
6) кадрлардағы жергілікті қамтуды ұлғайту жөніндегі бағдарламада көзделген шараларды (шарттарды) орындамаған жағдайларда берілмейді.
10
Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
Бизнес сәйкестендіру нөмірі және электрондық цифрлық қолтанба болған кезде мемлекеттік қызметті, сондай-ақ рұқсатты беру, қайта ресімдеу және ұзарту туралы ақпаратты портал арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде алу мүмкіндігі бар.
Жұмыс берушінің мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары 1414, 8-800-080-7777.
Жұмыс берушілерге шетелдік
жұмыс күшін тартуға рұқсат
беру және (немесе) ұзарту,
сондай-ақ корпоративішілік
ауыстыруды жүзеге асыру
қағидалары мен шарттарына
4-қосымша
нысан
кімнен ________________________________________________________
(облыстың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қаласының жергілікті атқарушы
органының атауы)
кімге__________________________________________________________
(заңды немесе жеке тұлғаның толық атауы және мекенжайы)
______________________________________________________________
Хабарлама
(облыстың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қаласының жергілікті атқарушы
органының атауы)
______________________________________________________________
(заңды немесе жеке тұлғаның толық атауы және мекенжайы)
шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру/ұзарту туралы шешім
қабылданғаны туралы хабарлайды.
______________________________________________________________
(заңды немесе жеке тұлғаның толық атауы)
____________________________ үшін салық алымын енгізу талап етіледі:
(рұқсат (тар) беру немесе ұзартуды көрсету)
______________________________________________________________.
(шетелдік жұмыскердің тегін, атын, әкесінің атын (бар болса), санатын, кәсібін және
лауазымын, тартылатын экономикалық қызмет түрін және салық алымының сомасын
көрсету қажет)
Рұқсатты беру/ұзарту үшін салық алымын мына шотқа енгізу талап
етіледі: №_____________________, бюджеттік сыныптама коды: 105433
Салық алымының төленгені туралы он жұмыс күні ішінде
жергілікті атқарушы органға салық алымының төленгенін растайтын
құжаттың (құжаттардың) көшірмесін (көшірмелерін) енгізу жолымен хабарлау қажет.
Жұмыс беруші хабарламаны алған күннен бастап он жұмыс күні
ішінде салық алымының төленгенін растайтын құжаттың (құжаттардың)
көшірмесін (көшірмелерін) ұсынбаған жағдайда жергілікті атқарушы
органның рұқсат беру туралы шешімінің күші жойылады.
Басшы ____________________ ________ ____________________
(тегі, аты-жөні) (қолы) (күні: күні, айы, жылы)
Жұмыс берушілерге шетелдік
жұмыс күшін тартуға рұқсат
беру және (немесе) ұзарту,
сондай-ақ корпоративішілік
ауыстыруды жүзеге асыру
қағидалары мен шарттарына
5-қосымша
Рұқсат беру және ұзарту кезіндегі міндеттемелерді жұмыс берушімен келісу нысаны
Р/с №
Тартылатын шетелдік жұмыскерлердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Жұмыс берушінің өтінішіне сәйкес тартылатын шетелдік жұмыскерлердің санаты, кәсібі (мамандығы)
Шетелдік жұмыскерлерді алмастыру жүзеге асырылатын кәсіптің (мамандықтың) атауы
Ерекше шарттарды орындау мерзімі
1
2
3
4
5
______________________________________________
(жұмыс берушінің атауы)
_______________________________________________
(қолы, тегі, лауазымы)
20 ___ жылғы "____" ________
Келісілді:
_______________________________________________
(уәкілетті органның атауы)
_______________________________________________
(қолы, тегі, лауазымы)
20 ___ жылғы "____" ________
Жұмыс берушілерге шетелдік
жұмыс күшін тартуға рұқсат
беру және (немесе) ұзарту,
сондай-ақ корпоративішілік
ауыстыруды жүзеге асыру
қағидалары мен шарттарына
6-қосымша
нысан
Кадрлардағы жергілікті қамту туралы ақпарат
Р/с №
Тартылатын шетелдік жұмыс күшінің санаттары
Жұмыс беруші жұмыскерлерінің саны, адам
Тартуға жоспар ланған шетелдік жұмыс күшінің саны, адам

графа 3+ графа 5
графа 4+ графа 5
% иностранной рабочей силы к общему количеству работников, графа 7/ графа 6*100%
Всего (не учитываются иностранные работники работающие без разрешений на привлечение иностранной рабочей силы)
В том числе иностранная рабочая сила привлекаемая по разрешениям на привлечение иностранной рабочей силы
1
2
3
4
5
6
7
8
1
1 и 2 категории
2
3 и 4 категории
3
ИТОГО
Примечание: в случае если иностранный работник учтен в графе 4, то в графе 6 он не
учитывается.
Работодатель:_________________________________________________________
(подпись, фамилия, инициалы, должность, дата)
Приложение 7
к Правилам и условиям выдачи
и (или) продления разрешений
работодателям на привлечение
иностранной рабочей силы, а
также осуществления
внутрикорпоративного перевода
форма
Условия по местному содержанию в кадрах для приоритетных проектов
№ п/п
Наименование приоритетного проекта
Категории привлекаемой иностранной рабочей силы
% казахстанских граждан работающих на приоритетном проекте
% иностранной рабочей силы работающих на приоритетном проекте
1
2
3
4
5
1
1 категории
2 категории
3 категории
4 категории
Согласовано:
Согласовано:
Согласовано:
______________________
(Наименование
уполномоченного органа по
вопросам занятости населения)
______________________
(Наименование
центрального
государственного органа)
____________________
(Наименование местного
исполнительного органа
области,
города Нур-Султан,
Алматы и Шымкент)
_______________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии),
должность, подпись)
_______________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии),
должность, подпись)
____________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии),
должность, подпись)
Приложение 8
к Правилам и условиям выдачи
и (или) продления разрешений
работодателям на привлечение
иностранной рабочей силы, а
также осуществления
внутрикорпоративного перевода
форма
Информация о принимаемых особых условиях для получения и продления разрешений
№ п/п
Фамилия, имя, отчество привлекаемых иностранных работников
Категория, профессия (специальность), привлекаемых иностранных работников согласно заявлению работодателя
Наименование особых условий с указанием профессии (специальности) по которым будет осуществляться подготовка, переподготовка и повышение квалификации и (или) количества создаваемых рабочих мест для граждан Республики Казахстан
Срок выполнения особых условий
1
2
3
4
5
_____________________________________________________________________
(полное наименование юридического или физического лица)
_____________________________________________________________________
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии) должность)
"____" ___________ 20___ г.
Приложение 9
к Правилам и условиям выдачи
и (или) продления разрешений
работодателям на привлечение
иностранной рабочей силы, а
также осуществления
внутрикорпоративного перевода
форма
Информация о местном содержании в кадрах при привлечении иностранных работников в рамках внутрикорпоративного перевода
№ п/п
Количество работников работодателя, человек
Количество иностранной рабочей силы, планируемой к привлечению в рамках внутрикорпоративного перевода, человек

3-баған + 5-баған
4-баған + 5-баған
Шетелдік жұмыс күшінің жұмыскер лердің жалпы санына қатысты %, 7-баған/6-баған*100%
Барлығы (шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсатсыз жұмыс істейтін шетелдік жұмыскерлер есепке алынбайды)
оның ішінде шетелдік жұмыс күшін тартуға арналған рұқсаттар бойынша тартылатын шетелдік жұмыс күші
1
2
3
4
5
6
7
8
1
1 және 2- санаттар
2
3 және 4- санаттар
3
БАРЛЫ ҒЫ
Ескертпе: шетелдік жұмыскер 4-бағанда есепке алынған жағдайда ол 6-бағанда есепке алынбайды.
Жұмыс беруші: ________________________________________________
(қолы, тегі, аты-жөні, лауазымы, күні)
Жұмыс берушілерге шетелдік
жұмыс күшін тартуға рұқсат
беру және (немесе) ұзарту,
сондай-ақ корпоративішілік
ауыстыруды жүзеге асыру
қағидалары мен шарттарына
7-қосымша
нысан
Басымды жобалар үшін кадрлардағы жергілікті қамту жөніндегі шарттар
Р/с №
Басымды жобаның атауы
Тартылатын шетелдік жұмыс күшінің санаттары
Басымды жобада жұмыс істейтін қазақстандық азаматтардың %
Басымды жобада жұмыс істейтін шетелдік жұмыс күшінің %
1
2
3
4
5
1.
1-санаттағы
2- санаттағы
3- санаттағы
4- санаттағы
Келісілді:
Келісілді:
Келісілді:
___________________
(Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органның атауы)
___________________
(Орталық мемлекеттік органның атауы)
____________________
(Облыстың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органының атауы)
____________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, қолы)
___________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, қолы)
____________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, қолы)
Жұмыс берушілерге шетелдік
жұмыс күшін тартуға рұқсат
беру және (немесе) ұзарту,
сондай-ақ корпоративішілік
ауыстыруды жүзеге асыру
қағидалары мен шарттарына
8-қосымша
нысан
Рұқсаттарды алу және ұзарту үшін қабылданатын ерекше шарттар туралы ақпарат
Р/с №
Тартылатын шетелдік жұмыскерлердің тегі, аты, әкесінің аты
Жұмыс берушінің өтінішіне сәйкес тартылатын шетелдік жұмыскерлердің санаты, кәсібі (мамандығы)
Қазақстан Республикасының азаматтарын даярлау, қайта даярлау, біліктілігін арттыру жүзеге асырылатын кәсіпті (мамандықты) және (немесе) олар үшін құрылатын жұмыс орындарының санын көрсете отырып, ерекше шарттардың атауы
Ерекше шарттарды орындау мерзімі
1
2
3
4
5
_______________________________________
(заңды немесе жеке тұлғаның толық атауы) ______________________________________________
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
20 ___ жылғы "____" ___________________________
Жұмыс берушілерге шетелдік
жұмыс күшін тартуға рұқсат
беру және (немесе) ұзарту,
сондай-ақ корпоративішілік
ауыстыруды жүзеге асыру
қағидалары мен шарттарына
9-қосымша
нысан
Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде шетелдік жұмыскерлерді тартқан кезде кадрлардағы жергілікті қамту туралы ақпарат
Р/с №
Жұмыс беруші жұмыскерлерінің саны, адам
Корпоративішілік ауыстыру шеңберінде тартуға жоспарланған шетелдік жұмыс күшінің саны, адам

графа 3 + графа 5
графа 4 + графа 5
% иностранной рабочей силы, привлекаемой в рамках внутрикорпоративного перевода, к общему количеству работников из числа казахстанских граждан, графа 7/графа 6*100 %
Всего
в том числе:
иностранная рабочая сила работающая по разрешениям в рамках внутрикорпоративного перевода
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Менеджеры
2
Специалисты
3
ИТОГО
Примечание: в случае, если иностранный работник учтен в графе 4, то в графе 5 он не
учитывается.
Работодатель: _____________________________________________________
(подпись, фамилия, инициалы, должность, дата)
Приложение 10
к Правилам и условиям выдачи
и (или) продления разрешений
работодателям на привлечение
иностранной рабочей силы, а
также осуществления
внутрикорпоративного перевода
форма
В __________________________________
(наименование территориального органа
МВД РК области, города Нур-Султан, Алматы и Шымкент)
от ________________________________________
(наименование местного исполнительного органа
области, города Нур-Султан, Алматы и Шымкент)
Информация
об отозванных разрешениях на привлечение иностранной рабочей силы
В соответствии с пунктом __ Правил и условий выдачи и (или) продления разрешений
работодателям на привлечение иностранной рабочей силы, а также осуществления
внутрикорпоративного перевода сообщаем, что
__________________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа области, города
Нур-Султан, Алматы и Шымкент)
отозвано (ы) разрешение (ия) на привлечение иностранной рабочей силы:
_____________________________________________________________________.
(наименование работодателя, данные иностранного работника: фамилия, имя,
отчество (при его наличии),
паспортные данные (номер, дата выдачи). Номер разрешения, дата выдачи
разрешения, срок окончания
действия разрешения).
_________________________________________________________________
(Должность) (подпись) (фамилия, имя)
Приложение 11
к Правилам и условиям выдачи
и (или) продления разрешений
работодателям на привлечение
иностранной рабочей силы, а
также осуществления
внутрикорпоративного перевода
форма
Сведения о выполнении особых условий и привлекаемой
иностранной рабочей силе
____________________________________________________________________
(полное наименование органа, выдающего разрешение)
1. Количество переобученных казахстанских граждан ___________________
2. Количество казахстанских граждан, которыми заменили иностранных работников
______________________________________________________
3. Количество работающих казахстанских граждан_______________________

3-баған + 5-баған
4-баған + 6-баған
Қазақстандық азаматтар қатарындағы жұмыскерлердің жалпы санына корпоративішілік ауыстыру шеңберінде тартылатын шетелдік жұмыс күшінің %, 8-баған/7-баған*100 %
Барлы ғы
оның ішінде:
корпоративішілік ауыстыру шеңберінде рұқсаттар бойынша жұмыс істейтін шетелдік жұмыс күші
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Менеджерлер
2
Мамандар
3
БАРЛЫҒЫ
Ескертпе: шетелдік жұмыскер 4-бағанда есепке алынған жағдайда ол 5-бағанда есепке алынбайды.
Жұмыс беруші:___________________________________________________
(қолы, тегі, аты-жөні, лауазымы, күні)
Жұмыс берушілерге шетелдік
жұмыс күшін тартуға рұқсат
беру және (немесе) ұзарту,
сондай-ақ корпоративішілік
ауыстыруды жүзеге асыру
қағидалары мен шарттарына
10-қосымша
нысан
Қайда______________________________________
(ҚР ІІМ облыстық, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қаласының
аумақтық органының атауы)
кімнен____________________________________
(облыстың, Нұр-Сұлтан, Алматы қаласының жергілікті
атқарушы органының атауы)
Кері қайтарып алынған шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаттар туралы ақпарат
Жұмыс берушілерге шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат беру және (немесе) ұзарту, сондай-ақ корпоративішілік ауыстыруды жүзеге асыру қағидалары мен шарттарының ___ -тармағына сәйкес
__________________________________________________________________________
(облыстың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қаласының жергілікті атқарушы
органының атауы)
__________________________________________________________________________
(жұмыс берушінің атауы, шетелдік жұмыскердің деректері: тегі, аты, әкесінің аты (бар болса),
паспорттық деректері (нөмірі, берілген күні). Рұқсаттың нөмірі, рұқсат берілген күн,
рұқсат қолданысының аяқталу мерзімі) шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсаты (тары)
кері қайтарып алынғанын хабарлаймыз.
___________________ ____________________ ___________
(лауазымы)             (қолы)             (тегі, аты)
Жұмыс берушілерге шетелдік
жұмыс күшін тартуға рұқсат
беру және (немесе) ұзарту,
сондай-ақ корпоративішілік
ауыстыруды жүзеге асыру
қағидалары мен шарттарына
11-қосымша
нысан
Ерекше шарттардың орындалуы және тартылатын шетелдік жұмыс күші туралы мәліметтер
_______________________________________________________________
(рұқсат беретін органның толық атауы)
1. Қайта оқытылған қазақстандық азаматтардың саны_________________
2. Шетелдік жұмыскерлерді ауыстырған қазақстандық азаматтардың саны
____________________________________________________________
3. Жұмыс істейтін қазақстандық азаматтар саны_______________________

4. Количество созданных рабочих мест для казахстанских граждан_________
5. Количество работающей иностранной рабочей силы на конец месяца
________________________________________________________________
6. Страна исхода ___________________________________________________
7. Специальности, по которым привлекается иностранная рабочая сила_____
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
8. Количество работающей иностранной рабочей силы на конец месяца по категориям
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
9. Количество работающей иностранной рабочей силы на конец месяца по видам
экономической деятельности__________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Работодатель:_______________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(наименование организации, ФИО (при его наличии), должность, дата подпись)

4. Қазақстандық азаматтар үшін құрылған жұмыс орындарының саны
______________________________________________________________
5. Айдың аяғындағы жұмыс істейтін шетелдік жұмыс күшінің саны
_____________________________________________________________
6. Шығу елі ________________________________________________________
7. Шетелдік жұмыс күші тартылатын мамандықтар ______________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
8. Санаттар бойынша айдың аяғындағы жұмыс істейтін шетелдік жұмыс күшінің саны
___________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
9. Экономикалық қызмет түрлері бойынша айдың аяғындағы жұмыс істейтін шетелдік
жұмыс күшінің саны _____________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Жұмыс беруші ____________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(ұйымның атауы , тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, күні, қолы)