О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 355 "Об утверждении Положения о квалификационных комиссиях, Правил дипломирования и аттестации лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан"
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 16 апреля 2020 года № 209. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 апреля 2020 года № 20436
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 355 "Об утверждении Положения о квалификационных комиссиях, Правил дипломирования и аттестации лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11234, опубликован 22 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 26-11) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила дипломирования и аттестации лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан, утвержденные указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Б. Атамкулов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство образования и науки
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение
к приказу Министра
индустрии и инфраструктурного
развития Республики Казахстан
от 16 апреля 2020 года № 209
Приложение 2
к приказу исполняющего
обязанности Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 27 марта 2015 года № 355
Правила дипломирования и аттестации лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан

"Біліктілік комиссиялары туралы ережені, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беру және оларды аттестаттау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 355 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 16 сәуірдегі № 209 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 20 сәуірде № 20436 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Біліктілік комиссиялары туралы ережені, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беру және оларды аттестаттау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 355 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11234 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 22 маусымда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ішкі су көлігі туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 26-11) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беру және оларды аттестаттау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Көлік комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі
Б. Атамкулов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, иновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2020 жылғы 16 сәуірдегі
№ 209 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының
2015 жылғы 27 наурыздағы
№ 355 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беру және оларды аттестаттау қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила дипломирования и аттестации лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан (далее - Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 26-11) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте" (далее – Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее – Закон "О государственных услугах") и определяют порядок дипломирования и аттестации лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан, эксплуатируемых на внутренних водных путях, и оказания государственных услуг "Дипломирование лиц командного состава судов", "Аттестация лиц командного состава судов".
2. Действие настоящих Правил распространяется на экипажи судов, эксплуатируемых на внутренних водных путях Республики Казахстан, зарегистрированных в Государственном судовом реестре Республики Казахстан.
3. Лица командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан, занимающие должности, подлежат аттестации по истечении каждых последующих пяти лет.
Лицам, назначаемым на должности капитанов судов и их помощников, командиров дноуглубительных и дноочистительных снарядов и их помощников, механиков и их помощников, электромехаников и их помощников, а также лицам, совмещающим эти должности, прошедшим дипломирование, выдается профессиональный диплом.
Глава 2. Порядок дипломирования лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан
4. К дипломированию лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан, допускаются лица, имеющие соответствующее образование, указанное в пункте 33 настоящих Правил, с представлением в квалификационную комиссию по дипломированию и аттестации лиц командного состава судов (далее – комиссия) документов, перечисленных в пункте 6 настоящих Правил.
5. Государственная услуга "Дипломирование лиц командного состава судов" (далее – государственная услуга) оказывается территориальными подразделениями Комитета транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее – услугодатель).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беру және оларды аттестаттау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Ішкі су көлігі туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 9-бабы 1-тармағының 26-11) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленген және ішкі су жолдарында пайдаланылатын Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беру және оларды аттестаттау және "Кемелердiң командалық құрамының адамдарына диплом беру", "Кемелердің командалық құрамының адамдарын аттестаттау" мемлекеттік қызметтерді көрсету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалардың қолданысы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде тіркелген Қазақстан Республикасының ішкі су жолдарында пайдаланылатын кемелер экипаждарына қолданылады.
3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының атқаратын лауазымдары бар адамдары олар әрбір кейінгі бес жыл өткен соң аттестатталуға жатады.
Кемелердің капитаны және олардың көмекшілері лауазымдарына тағайындалған адамдарға, су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтары командирлері мен олардың көмекшілеріне, электрмеханиктерге және олардың көмекшілеріне, сондай-ақ осы лауазымдарды қоса атқаратын диплом алған адамдарға кәсіби диплом беріледі.
2-тарау. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беру тәртібі
4. Осы Қағидалардың 6-тармағында аталған құжаттарды кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беру және оларды аттестаттау жөніндегі біліктілік комиссиясына (бұдан әрі - комиссия) ұсына отырып, осы Қағидалардың 33-тармағында көрсетілген тиісті білімі бар адамдардың Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беруіне рұқсат етіледі.
5. "Кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет (бұдан әрі - мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлiгi Көлiк комитетiнiң аумақтық органдары (бұдан әрi - көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.

6. Для получения профессионального диплома или дубликата профессионального диплома физическое лицо (далее – услугополучатель) направляет услугодателю через некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) или веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее - портал) следующие документы:
1) в Государственную корпорацию:
для получения профессионального диплома:
заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
документ, удостоверяющий личность (требуется для идентификации личности);
документ о высшем или послесреднем образовании (диплома);
документ, подтверждающий стаж плавания;
заключение медицинской комиссии о пригодности к работе на судне (медицинская справка по форме 086/у, утвержденная приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения", зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6697) (далее - медицинская справка по форме 086/у);
две фотографии размером 3,5х4,5 сантиметра;
для получения дубликата профессионального диплома:
заявление по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
документ, удостоверяющий личность (требуется для идентификации личности);
одна фотография размером 3,5х4,5 сантиметра;
2) на портал:
для получения профессионального диплома:
заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронно-цифровой подписью (далее - ЭЦП), по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
электронная копия документа о высшем или послесреднем образовании (диплома);
электронная копия документа, подтверждающего стаж плавания;
электронная копия медицинской справки по форме 086/у;
две фотографии размером 3,5х4,5 сантиметра (предоставляются услугодателю в день сдачи экзамена);
для получения дубликата профессионального диплома:
заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
одна фотография размером 3,5х4,5 сантиметра в виде электронного документа.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, формы, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в стандарте государственной услуги "Дипломирование лиц командного состава судов" согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – стандарт).

6. Кәсіби дипломды немесе кәсіби дипломның телнұсқасың алу үшін жеке тұлға (бұдан әрi - көрсетілетін қызметті алушы) көрсетілетін қызметті берушіге "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрi - Мемлекеттік корпорация) немесе www.elicense.kz, www.egov.kz "электрондық үкіметі" веб-порталы (бұдан әрі - портал) арқылы мынадай құжаттар жолдайды:
1) Мемлекеттік корпорацияға:
кәсіби дипломды алу үшін:
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
жеке басты куәландыратын құжат (жеке басты сәйкестендіру үшін талап етіледі);
жоғары немесе орта білімнен кейінгі бiлiм туралы құжат (диплом);
жүзу өтiлiн растайтын құжат;
кемедегi жұмысқа жарамдылығы туралы медициналық комиссияның қорытындысы ("Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен бекітілген 086/е нысандағы медициналық анықтама, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) (бұдан әрі - 086/е нысандағы медициналық анықтама);
3,5х4,5 сантиметр өлшемдегі екі фотосурет;
кәсіби дипломның телнұсқасын алу үшін:
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтiнiш;
жеке басты куәландыратын құжат (жеке басты сәйкестендіру үшін талап етіледі);
3,5х4,5 сантиметр өлшемдегі бір фотосурет;
2) порталға:
кәсіби дипломды алу үшін
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
жоғары немесе орта білімнен кейінгі бiлiм туралы құжаттардың (дипломның) электрондық көшірмесі;
жүзу өтiлiн растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
086/е нысандағы медициналық анықтаманың электрондық көшірмесі;
3,5х4,5 сантиметр өлшемдегі екі фотосурет (көрсетілетін қызметті берушіге емтихан тапсырған күні ұсынылады);
кәсіби дипломның телнұсқасын алу үшін:
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
электрондық құжат түріндегі 3,5х4,5 сантиметр өлшемдегі бір фотосурет.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай - ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес "Кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында (бұдан әрі - стандарт) жазылған.

7. При приеме документов работник Государственной корпорации воспроизводит электронные копии с оригинала документов, после чего возвращает оригиналы услугополучателю.
8. Сведения документов, удостоверяющих личность, работник Государственной корпорации и услугодатель получают из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9. При приеме документов через Государственную корпорацию услугополучателю выдается расписка о приеме документов.
10. В случае представления услугополучателем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия, работник Государственной корпорации отказывает в приеме заявления и выдает расписку об отказе в приеме документов по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
11. В случае обращения через портал услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты, места получения результата оказания государственной услуги.
12. Услугодатель осуществляет регистрацию документов, в день их поступления.
13. В случае обращения услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, регистрация заявления по оказанию государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
14. Срок оказания государственной услуги для получения профессионального диплома осуществляется не позднее двадцати двух рабочих дней со дня подачи заявления, а для получения дубликата профессионального диплома два рабочих дня.
15. При обращении в Государственную корпорацию день приема заявления и документов не входит в срок оказания государственной услуги.
16. Услугодатель обязан обеспечить доставку результата государственной услуги в Государственную корпорацию, не позднее чем за сутки до истечения срока оказания государственной услуги.
17. В случае установления факта неполноты представленных документов и (или) документов с истекшим сроком действия, поступивших через портал услугодатель в течение двух рабочих дня с момента регистрации направляет мотивированный ответ об отказе в произвольной форме о дальнейшем рассмотрении заявления.
18. В случае представления услугополучателем полного пакета документов, предусмотренных пунктом 6 настоящих Правил, услугодатель в течение десяти рабочих дней с момента получения пакета документов проверяет на соответствие услугополучателя, представленные документы и сведения, указанные в них, необходимых для оказания государственной услуги, согласно требованиям настоящих Правил и Разрешительными требованиями и перечня документов, подтверждающих соответствие им, для выдачи профессионального диплома и справки о прохождении аттестации для лиц командного состава судов, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 19 октября 2015 года № 995 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12824) (далее – Разрешительные требования), и направляет уведомление о месте и времени прохождения дипломирования по почте, а в случае подачи заявления через портал, направляет указанное уведомление в "личный кабинет" услугополучателя.

7. Құжаттарды қабылдау кезінде Мемлекеттік корпорация қызметкері құжаттардың түпнұсқасынан электрондық көшірме жасайды, одан кейін түпнұсқаны көрсетілетін қызметті алушыға қайтарады.
8. Жеке басын куәландыратын құжаттың мәліметін Мемлекеттік корпорация қызметкері және көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзы арқылы алады.
9. Құжаттарды Мемлекеттік корпорация арқылы қабылдау кезінде көрсетілетін қызметті алушыға құжаттарды қабылдау туралы қолхат беріледі.
10. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайда, Мемлекеттік корпорация қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады және осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
11. Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы өтініш берген жағдайда, оның "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін алу күні мен орнын көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсетуге арналған сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жолданылады.
12. Көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды тіркеуді келіп түскен күні жүзеге асырады.
13. Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес, мемлекеттік қызметті көрсету өтінішін тіркеу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
14. Кәсіби дипломды алу үшін мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі өтініш берілген күннен бастап жиырма екі жұмыс күнінен кешіктірілмей, ал кәсіби дипломның телнұсқасын алу екі жұмыс күнінен кешіктірілмей жүзеге асырылады.
15. Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде өтінішті және құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
16. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін Мемлекеттік корпорацияға мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін бір тәуліктен кешіктірмей жеткізуді қамтамасыз етуге міндетті.
17. Портал арқылы келіп түскен ұсынылған құжаттардың толық ұсынылмау және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсыну фактісі анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші тіркелген сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде өтінішті одан әрі қараудан бас тарту туралы еркін нысанда дәлелді жауап жібереді.
18. Көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші құжаттар топтамасын алған сәттен бастап он жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың және Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 19 қазандағы № 995 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12824 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Кәсіби дипломды және кемелердің командалық құрамының адамдарын аттестаттаудан өткізу туралы анықтаманы беру үшін рұқсат беру талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесінің талаптарына (бұдан әрі - Рұқсат беру талаптары) сәйкес мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған құжаттар мен оларда көрсетілген мәліметтердің сәйкестігін тексереді және диплом алған орны мен уақыты туралы хабарламаны пошта арқылы жолдайды, ал портал арқылы жіберілген жағдайда, көрсетілген хабарламаны "жеке кабинетіне" жібереді.

19. Услугодатель после направления уведомления о прохождении дипломирования в течение восьми рабочих дней занимается подготовкой к проведению экзамена и в установленный в уведомлении срок организовывает проведение экзамена.
20. После сдачи услугополучателем экзамена по дипломированию в течение одного рабочего дня услугодатель оформляет профессиональный диплом, по форме утвержденной приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 22 октября 2015 года № 1000 "Об утверждении формы профессионального диплома" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12551).
При обращении через портал услугополучателю в "личный кабинет" направляется уведомление о готовности результата оказания государственной услуги с указанием адреса Государственной корпорации.
21. В профессиональном дипломе, выдаваемом лицам, прошедшим дипломирование, указываются группа судна и должность, которую они могут занимать.
22. Дипломирование лиц командного состава судов включает в себя ряд последовательных этапов:
1) подготовка к проведению дипломирования;
2) собеседование с лицом, подлежащее дипломированию, проводимое квалификационной комиссией по дипломированию и аттестации лиц командного состава судов (далее – комиссия) с целью проверки знаний Закона;
3) вынесение решения комиссии.
23. Комиссия проводит дипломирование в присутствии лица, подлежащее дипломированию. При проведении дипломирования комиссия опрашивает кандидата в отношении знания своих должностных обязанностей и Закона. Дипломируемому лицу задается не менее десяти вопросов.
24. В случае неявки лица на дипломирование, комиссия принимает решение о повторном дипломированиии.
25. Комиссия, проведя дипломирование лиц командного состава судов, принимает одно из следующих решений:
1) соответствует на претендуемую должность;
2) подлежит повторному дипломированию.
26. В случае положительного ответа на 80% от поставленных вопросов, комиссией принимается решение о соответствие на претендуемую должность дипломируемого лица, если менее 80%, то комиссией выносится решение о повторном дипломировании.
27. Кандидаты, показавшие неудовлетворительные знания при дипломировании, повторно допускаются к экзаменам не ранее чем через один месяц.
28. Каждое заседание комиссии оформляется протоколом, в котором записывается решение комиссии о выдаче дипломов с указанием группы и мощности судов, а также должности, на которых использованы дипломируемые кандидаты.
29. Члены командного состава судов после обучения по программе профессиональной переподготовки по второй смежной специальности, а также при наличии стажа плавания на внутренних водных путях в должностях, относящихся к командному составу самоходных судов, проходят дипломирование на соответствующую смежную специальность.

19. Көрсетілетін қызметті беруші дипломнан өткені туралы хабарламаны жібергеннен кейін сегіз жұмыс күні ішінде емтихан өткізуге дайындықпен айналысады және хабарламада белгіленген мерзімде емтихан өткізуді ұйымдастырады.
20. Көрсетілетін қызметті алушы диплом алу бойынша емтиханды тапсырғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті беруші "Кәсіби диплом нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 22 қазандағы № 1000 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12551 болып тіркелген) бекітілген нысан бойынша кәсіби дипломды ресімдейді.
Портал арқылы жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" Мемлекеттік корпорацияның мекенжайын көрсете отырып мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесінің дайындығы туралы хабарлама жіберіледі.
21. Диплом беруден өткен адамдарға берілген кәсіби дипломда кеме тобы және олар атқара алатын лауазымы көрсетіледі.
22. Кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беру мынадай бірқатар жүйелі кезеңдерді қамтиды:
1) диплом беруді өткізуге дайындау;
2) диплом беруге жататын адаммен Заңды білуін тексеру мақсатында комиссия өткізетін әңгімелесу;
3) комиссия шешімін шығару.
23. Комиссия диплом берілуі тиіс адамның қатысуымен диплом беруді өткізеді. Диплом беру кезінде комиссия кандидатқа өзінің лауазымдық міндеттерін және Заңды білуіне қатысты сұрақтар қояды. Диплом берілетін адамға кемінде он сұрақ қойылады.
24. Адам диплом беруге келмеген жағдайда, комиссия қайта диплом беру туралы шешім қабылдайды.
25. Комиссия кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом бере отырып, мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) атқаратын лауазымына сәйкес келеді;
2) қайта диплом беруге жатады.
26. Қойылған сұрақтардың 80% дұрыс жауап берілген жағдайда, комиссия диплом алатын адамның атқаратын лауазымына сәйкестігі туралы шешім қабылдайды, егер 80% аз болса, онда комиссия қайта диплом беру туралы шешім қабылдайды.
27. Диплом беру кезінде қанағаттанғысыз білім көрсеткен кандидаттар емтихандарға бір айдан кейін ғана жіберіледі.
28. Комиссияның әрбір отырысы хаттамамен ресімделеді, онда дипломдар және кемелердің тобы мен қуаты, сондай-ақ диплом берілетін кандидаттар атқарған лауазымдары көрсетілген дипломдарды беру туралы комиссия шешімі жазылады.
29. Кемелердің командалық құрамының мүшелері екінші сабақтас мамандық бойынша кәсіби қайта даярлау бағдарламасы бойынша оқығаннан кейін, сондай-ақ өздігінен жүретін кемелердің командалық құрамына жататын лауазымдарда ішкі су жолдарында тиісті жүзу өтілі бар болған кезде тиісті сабақтас мамандыққа диплом беруден өтеді.

30. Лица, имеющие профессиональные дипломы командного состава скоростных судов, для перехода на работу на другие суда проходят дипломирование для работы в должности капитана, механика судов 1 - 2-й групп или старшего помощника капитана и первого помощника механика судов 3 - 5-й групп.
31. Дипломирование для получения профессиональных дипломов судовых механиков, электромехаников и их помощников для работы на дноуглубительных и дноочистительных снарядах осуществляются при наличии стажа плавания в командных должностях на самоходных или несамоходных дноуглубительных и дноочистительных снарядах.
32. Лица командного состава скоростных судов, механической специальности (или совмещающие должности судоводителя и судомеханика) допускаются к работе только при наличии дипломов по механической специальности и прохождении очередного дипломирования как лица, работающего на судах внутреннего водного плавания.
33. В соответствии с образованием к дипломированию допускаются:
1) на суда и дноуглубительные и дноочистительные снаряды всех групп – лица, окончившие высшие и средние профессиональные учебные заведения по соответствующей специальности;
2) на суда и дноуглубительные и дноочистительные снаряды 1-3-й групп - лица, окончившие средне профессиональные учебные заведения по соответствующей специальности, кроме должностей капитанов пассажирских судов 2-й группы, капитанов и первых штурманов 3-й группы всех типов судов;
3) на суда и дноуглубительные и дноочистительные снаряды 1-й группы на все судоводительские, механические, электромеханические должности (кроме капитанов пассажирских судов), на суда 2-й и 3-й групп на должности третьего штурмана, третьего помощника механика, второго помощника электромеханика; на суда 2-й и 3-й групп на должности помощника капитана (второго штурмана), второго помощника механика, первого помощника электромеханика грузовых и буксирных судов лица, окончившие 3-ый курс очного или заочного отделения средне профессиональных учебных заведений, курсов по подготовке командного состава судов внутреннего плавания;
4) на суда мощностью от 55 до 110 кВт (75-149 лошадиных сил) - лица, имеющие высшее или среднее техническое образование, а также прошедшие стажировку по управлению этими судами продолжительностью не менее одного месяца.
34. Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги по следующим основаниям:
1) установление недостоверности документов, представленных дипломируемым, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие дипломируемого и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для дипломирования лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан, требованиям, установленными настоящими Правилами и Разрешительными требованиями.

30. Жүрдек кемелердің командалық құрамының кәсіби дипломы бар адамдары басқа кемелерге жұмысқа ауысу үшін капитан, 1-2-топтағы кемелер механигі немесе капитанның аға көмекшісі және 3-5-топтағы кемелер механигінің бірінші көмекшісі лауазымындағы жұмысы үшін диплом беруден өтеді.
31. Су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарында жұмыс істеу үшін кеме механиктері, электрмеханиктер мен олардың көмекшілері кәсіби дипломдарын алу үшін диплом беру өздігінен жүретін немесе өздігінен жүрмейтін су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарындағы командалық лауазымда жүзу өтілі болған кезде жүзеге асырылады.
32. Жүрдек кемелердің командалық құрамының механикалық мамандығы бар адамдары (немесе кеме жүргізушісі және кеме механигі лауазымдарын қоса атқаратын) механикалық мамандық бойынша дипломдары болған және ішкі суда жүзу кемелерінде жұмыс істейтін адамдар ретінде кезекті диплом беруден өткен кезде ғана жұмысқа жіберіледі.
33. Біліміне сәйкес диплом беруге:
1) кемелерге және барлық топтардың су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарына тиісті мамандық бойынша жоғары және орта кәсіптік оқу орындарын аяқтаған адамдар;
2) кемелерге және 1-3-топтардың су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарына, 2-топтағы жолаушылар кемелерінің капитандарының, кемелердің барлық түрлерінің капитандары мен 3-топтағы бірінші штурмандарының лауазымдарынан басқа тиісті мамандығы бойынша орта кәсіптік оқу орындарын аяқтаған адамдар;
3) кемелерге және 1-топтың су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарының барлық кеме жүргізуші, механик, электр-механик (жолаушылар кемелерінің капитандарынан басқа) лауазымындағы; 2 және 3-топтағы кемелерге үшінші штурман, механиктің үшінші көмекшісі, электр-механиктің екінші көмекшісі; орта кәсіптік оқу орындарын күндізгі немесе сырттай бөлімінің 3-курсын, ішкі жүзу кеме командалық құрамын даярлау бойынша курстарды аяқтаған адамдар, 2 және 3-топтағы кемелердің капитан көмекшісі, жүк және сүйреу кемелері механигінің екінші көмекшісі, бірінші көмекшісі лауазымына;
4) 55-тен 110 Квт (75 - 149 ат күші) дейінгі қуаты бар кемелерге - жоғары немесе орта техникалық білімі бар, сондай-ақ осы кемелерді басқару бойынша бір айдан кем емес тағылымдамадан өткен адамдар жіберіледі.
34. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсетуден:
1) диплом берілетін адамның ұсынған құжаттарын және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) диплом берілетін адамның және (немесе) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беру үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректердің және мәліметтердің осы Қағидаларда және Рұқсат беру талаптарында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі негіздері бойынша бас тартады.

35. В случае утери профессионального диплома или прихода его в негодность (физический износ, порча), производится выдача дубликата профессионального диплома.
36. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации.
При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений данные о стадии оказания государственной услуги поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
Глава 3. Порядок аттестации лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан
37. К аттестации лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан, допускаются лица, указанные в пункте 51 настоящих Правил, с представлением в комиссию документов, перечисленных в пункте 39 настоящих Правил.
38. Государственная услуга "Аттестация лиц командного состава судов" (далее - государственная услуга) оказывается территориальными подразделениями Комитета транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан (далее – услугодатель).
39. Для получения справки о прохождении аттестации для лиц командного состава судов или дубликата справки о прохождении аттестации для лиц командного состава судов физическое лицо (далее – услугополучатель) направляет услугодателю через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал) следующие документы:
1) для получения справки о прохождении аттестации для лиц командного состава судов:
заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронно-цифровой подписью (далее – ЭЦП), по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
электронная копия профессионального диплома;
электронная копия заключения медицинской комиссии о пригодности к работе на судне (медицинская справка по форме 086/у, утвержденная приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения", зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6697);
2) для получения дубликата справки о прохождении аттестации для лиц командного состава судов:
заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП, по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, с изложением обстоятельств и причин утери или порчи.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, формы, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в стандарте государственной услуги "Аттестация лиц командного состава судов" согласно приложению 7 к настоящим Правилам (далее – стандарт).

35. Кәсіби диплом жоғалған немесе ол жарамсыз болып қалған (физикалық тозуы, бүлінуі)жағдайда кәсіби дипломның телнұсқасы беріледі.
36. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қызметті көрсету кезінде мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректер мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне автоматты режимде түседі.
3-тарау. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының адамдарын аттестаттау тәртібі
37. Осы Қағидалардың 39-тармағында аталған құжаттарды комиссияға ұсына отырып, осы Қағидалардың 51-тармағында көрсетілген адамдар Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының адамдарын аттестаттауға жіберіледі.
38. "Кемелердің командалық құрамының адамдарын аттестаттау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет (бұдан әрі - мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлiгi Көлiк комитетiнiң аумақтық органдары (бұдан әрi - көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
39. Кемелердің командалық құрамы адамдарының аттестаттаудан өткендігі туралы анықтаманы немесе кемелердің командалық құрамы адамдарының аттестаттаудан өткендігі туралы анықтаманың телнұсқасын алу үшін жеке тұлға (бұдан әрi - көрсетілетін қызметті алушы) көрсетілетін қызметті берушіге www.elicense.kz, www.egov.kz "электрондық үкіметі" веб-порталы (бұдан әрі - портал) арқылы мынадай құжаттар жолдайды:
1) кемелердің командалық құрамы адамдарының аттестаттаудан өткендігі туралы анықтаманы алу үшін:
осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
кәсіби дипломның электрондық көшірмесі;
кемедегi жұмысқа жарамдылығы туралы медициналық комиссияның қорытындысы ("Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен бекітілген, (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген), 086/е нысандағы медициналық анықтама);
2) кемелердің командалық құрамы адамдарының аттестаттаудан өткендігі туралы анықтаманың телнұсқасын алу үшін:
жоғалу немесе бүліну мән-жайлары мен себептері көрсетілген осы Қағидалардың 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай - ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидалардың 7-қосымшаға сәйкес "Кемелердің командалық құрамының адамдарын аттестаттау" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында (бұдан әрі - стандарт) жазылған.

40. Сведения документов, удостоверяющих личность, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
41. При обращении через портал услугополучателю в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса на государственную услугу.
42. Услугодатель осуществляет регистрацию документов в день их поступления.
43. В случае обращения услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, регистрация заявления по оказанию государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
44. Срок оказания государственной услуги для получения справки о прохождении аттестации для лиц командного состава судов осуществляется не позднее двадцати двух рабочих дней со дня подачи заявления, а для получения дубликата справки о прохождении аттестации для лиц командного состава судов два рабочих дня.
45. В случае установления факта неполноты представленных документов и (или) документов с истекшим сроком действия, поступивших через портал услугодатель в срок два рабочих дня с момента регистрации направляет мотивированный ответ об отказе в произвольной форме о дальнейшем рассмотрении заявления, в форме электронного документа в "личный кабинет" услугополучателя.
46. В случае представления услугополучателем полного пакета документов, предусмотренных пунктом 39 настоящих Правил, услугодатель в течение десяти рабочих дней с момента получения пакета документов проверяет на соответствие услугополучателя, представленные документы и сведения, указанные в них, необходимых для оказания государственной услуги, согласно требованиям настоящих Правил и Разрешительными требованиями и перечня документов, подтверждающих соответствие им, для выдачи профессионального диплома и справки о прохождении аттестации для лиц командного состава судов, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 19 октября 2015 года № 995 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12824) (далее – Разрешительные требования), и направляет уведомление о месте и времени прохождения аттестации в "личный кабинет" услугополучателя.
47. Услугодатель после направления уведомления о прохождении аттестации в течение одиннадцати рабочих дней занимается подготовкой к проведению экзамена и в установленный в уведомлении срок организовывает проведение экзамена.

40. Жеке басын куәландыратын құжаттың мәліметін көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзы арқылы алады.
41. Портал арқылы жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" мемлекеттік көрсетілетін қызметке сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
42. Көрсетілетін қызметті беруші құжаттарды тіркеуді келіп түскен күні жүзеге асырады.
43. Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес, мемлекеттік қызметті көрсету өтінішін тіркеу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
44. Кемелердің командалық құрамының адамдары үшін аттестаттаудан өткені туралы анықтаманы алу үшін мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі өтініш берілген күннен бастап жиырма екі жұмыс күнінен кешіктірілмей, ал кемелердің командалық құрамының адамдары үшін аттестаттаудан өткені туралы анықтаманың телнұсқасын алу екі жұмыс күнінен кешіктірілмей жүзеге асырылады.
45. Портал арқылы келіп түскен құжаттардың толық ұсынылмау және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсыну фактісі анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші тіркелген сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" электрондық құжат нысанындағы өтінішті одан әрі қарау туралы еркін нысандағы дәлелді бас тарту жолдайды.
46. Көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидалардың 39-тармағында көрсетілген құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші құжаттар топтамасын алған сәттен бастап он жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 19 қазандағы № 995 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12824 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Кәсіби дипломды және кемелердің командалық құрамының адамдарын аттестаттаудан өткізу туралы анықтаманы беру үшін рұқсат беру талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесінің талаптарына (бұдан әрі - рұқсат беру талаптары)сәйкес мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған құжаттар мен оларда көрсетілген мәліметтердің сәйкестігін тексереді және көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" аттестаттаудан өту орны мен уақыты туралы хабарлама жібереді.
47. Көрсетілетін қызметті беруші аттестаттаудан өткені туралы хабарламаны жібергеннен кейін он бір жұмыс күні ішінде емтихан өткізуге дайындықпен айналысады және хабарламада белгіленген мерзімде емтихан өткізуді ұйымдастырады.

48. После сдачи услугополучателем экзамена по аттестации в течение одного рабочего дня услугодатель оформляет справку о прохождении аттестации для лиц командного состава судов по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
49. Выдача дубликата справки производится на портале, в течение двух рабочих дней со дня подачи документов.
50. Каждое заседание комиссии оформляется протоколом, в котором записывается решение комиссии о выдаче справок о прохождении аттестации с указанием группы и мощности судов, а также должности, на которых использованы аттестуемые кандидаты.
51. Аттестации подлежат все лица, занимающие должности капитанов, сменных капитанов и их помощников на самоходных судах, командиров и их помощников на дноуглубительных и дноочистительных снарядах, а также механиков и их помощников на судах и дноуглубительных и дноочистительных снарядах, совмещающих должности капитанов, помощников капитанов, командиров и их помощников.
52. Аттестация разделяется на три вида:
1) очередная, проводимая один раз в пять лет у всех лиц командного состава судов, независимо от их ведомственной принадлежности;
2) внеочередные, практикуемые только для лиц командного состава судов, допустивших аварийные транспортные происшествия по их вине;
3) специальные, практикуемые только для лиц, поступивших на работу на суда из других бассейнов, включая морские, а также для лиц, возвращающихся в командный состав на суда после длительного (более пяти лет) перерыва.
53. Лица, окончившие учебные заведения по соответствующей специальности в год очередной аттестации, а также прошедшие в том же году дипломирование, от аттестации освобождаются.
54. Аттестация лиц командного состава судов включает в себя ряд последовательных этапов:
1) подготовка к проведению аттестации;
2) собеседование с лицом, подлежащее аттестации, проводимое комиссией с целью проверки знаний Закона;
3) вынесение решения комиссии.
55. Комиссия проводит аттестацию в присутствии лица, подлежащее аттестации. При проведении аттестации комиссия опрашивает кандидата в отношении знания своих должностных обязанностей и Закона. Аттестуемому лицу задается не менее десяти вопросов.
56. В случае неявки лица на аттестацию, комиссия принимает решение о повторной аттестации.
57. Комиссия, проведя аттестацию лиц командного состава судов, принимает одно из следующих решений:
1) соответствует занимаемой должности;

48. Көрсетілетін қызметті алушы аттестаттау бойынша емтиханды тапсырғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кемелердің командалық құрамының адамдары үшін аттестаттаудан өткені туралы анықтаманы ресімдейді.
49. Анықтаманың телнұсқасын беру құжаттарды тапсырған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде Порталда жүргізіледі.
50. Комиссияның әрбір отырысы хаттамамен ресімделеді, онда кемелердің тобы мен қуаты, аттестатталатын кандидаттар атқарған лауазымдары көрсетілетін, аттестаттаудан өту туралы анықтамалар беру туралы комиссия шешімі жазылады.
51. Өздігінен жүретін кемелерде капитандар, ауысым капитандары мен олардың көмекшілері, су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарындағы командирлер мен олардың көмекшілері, сондай-ақ капитандардың, капитандардың көмекшілерінің, командирлер мен олардың көмекшілерінің лауазымын қоса атқаратын кемелер мен су түбін тереңдету және су түбін тазарту снарядтарындағы механиктер мен олардың көмекшілері лауазымын атқаратын барлық адамдар аттестаттаудан өтуге тиіс.
52. Аттестаттау үш түрге бөлінеді:
1) кемелердің, олардың ведомстволық тиістілігіне қарамастан командалық құрамының барлық адамдарына бес жылда бір рет өткізілетін кезекті;
2) олардың кінәсі бойынша авариялық көлік оқиғаларына жол берген кемелердің командалық құрамының адамдары үшін ғана қолданылатын кезектен тыс;
3) кемелерге басқа, теңіз бассейндерін қоса алғанда, жұмысқа келген адамдар үшін, сондай-ақ ұзақ үзілістен (бес жылдан астам) кейін кемелердің командалық құрамына қайтып келген адамдар үшін қолданылатын арнайы.
53. Кезекті аттестаттау жылы тиісті мамандық бойынша оқу орындарын аяқтаған адамдар, сондай-ақ сол жылы диплом беруден өткендер аттестаттаудан босатылады.
54. Кемелердің командалық құрамының адамдарын аттестаттау мынадай бірқатар жүйелі кезеңдерді қамтиды:
1) аттестаттауды өткізуге дайындық;
2) аттестаттауға жататын адаммен Заңды білуін тексеру мақсатында комиссия өткізетін әңгімелесу;
3) комиссия шешімін шығару.
55. Комиссия аттестаттауды аттестатталатын адамның қатысуымен өткізеді. Аттестаттауды өткізген кезде комиссия кандидатқа өзінің лауазымдық міндеттерін және Заңды білуіне қатысты сұрақтар қояды. Аттестатталатын адамға кемінде он сұрақ қойылады.
56. Егер адам аттестаттауға келмеген жағдайда, комиссия қайта аттестаттау туралы шешім қабылдайды.
57. Комиссия кемелердің командалық құрамының адамдарына аттестаттау жүргізу кезінде мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) атқаратын лауазымына сәйкес келеді;

2) подлежит повторной аттестации;
3) не соответствует занимаемой должности.
58. В случае положительного ответа на 80% от поставленных вопросов, комиссией принимается решение о соответствие занимаемой должности аттестуемого лица, если менее 80%, то комиссией выносится решение о повторной аттестации.
59. Лицо, не прошедшее аттестацию, допускается к повторной аттестации не ранее чем через два месяца со дня проведения первоначальной аттестации в порядке, определенном настоящими Правилами.
60. При повторной аттестации лицо, не прошедшее аттестацию, комиссия принимает решение о несоответствии занимаемой должности.
61. Решение комиссии принимается открытым голосованием. Проходящее аттестацию лицо командного состава судов, входящее в состав комиссии, в голосовании относительно себя не участвует.
62. Решение комиссии оформляется протоколом, составленным в одном экземпляре, который хранится в территориальном подразделении.
Лицо, прошедшее аттестацию ознакамливается с решением комиссии.
Лицам командного состава, прошедшим аттестацию выдается справка о прохождении аттестации лиц командного состава судов.
63. В случае разногласий аттестуемого лица с членами экзаменационной комиссии по оценке его знаний аттестуемое лицо подает в уполномоченный орган письменное апелляционное заявление о нарушении установленного порядка проведения аттестации и (или) несогласии с результатами аттестации (далее - апелляция).
64. Апелляция рассматривается в течение десяти рабочих дней со дня его подачи в уполномоченный орган.
65. Аттестуемое лицо подает апелляцию на следующий рабочий день после объявления оценки по экзамену. При этом аттестуемое лицо может ознакомиться со своей экзаменационной работой в день объявления результатов.
66. При рассмотрении апелляции уполномоченный орган анализирует содержание работы и правильность ее оценки экзаменационной комиссией.
67. В ходе рассмотрения апелляции проверяется правильность оценки по проверке знаний аттестуемого лица.
68. Уполномоченный орган при рассмотрении апелляции отказывает в удовлетворении просьбы аттестуемого лица и подтверждает оценку, полученную на аттестации, либо удовлетворяет, просьбу аттестуемого лица и ставит положительную оценку.
69. Решение об отказе в удовлетворении просьбы аттестуемого лица либо изменении оценки направляется аттестуемому лицу и председателю экзаменационной комиссии.
70. В соответствии с решением уполномоченного органа оценка экзаменационной комиссией вносится в протокол и личную карточку аттестуемого лица.
При несогласии с решением апелляционной комиссией аттестуемое лицо может обжаловать решение комиссии в судебном порядке.

2) қайта аттестаттауға жатауы;
3) атқаратын лауазымына сәйкес келмейді.
58. Қойылған сұрақтардың 80% дұрыс жауап берген жағдайда, комиссия аттестатталатын адамның атқаратын лауазымына сәйкестігі туралы шешім қабылдайды, егер 80% аз болса, онда комиссия қайта аттестаттау туралы шешім қабылдайды.
59. Аттестаттаудан өтпеген адам осы Қағидаларда айқындалған тәртіппен бастапқы аттестаттаудан өткен күннен бастап кемінде екі ай өткен соң қайта аттестаттаудан өтуге жіберіледі.
60. Қайта аттестаттау кезінде аттестаттаудан өтпеген адамға комиссия атқаратын лауазымына сәйкес келмейтіндігі туралы шешім қабылдайды.
61. Комиссияның шешімі ашық дауыс берумен қабылданады. Комиссияның құрамына кіретін кемелердің командалық құрамының аттестаттаудан өтетін адамы өзіне қатысты дауыс беруге қатыспайды.
62. Комиссияның шешімі бір данада жасалған хаттамамен ресімделеді, ол аумақтық бөлімшеде сақталады.
Аттестаттаудан өткен адам комиссия шешімімен танысады.
Аттестаттаудан өткен командалық құрамның адамдарына кемелердің командалық құрамы адамдарының аттестаттаудан өткендігі туралы анықтама беріледі.
63. Аттестатталушы адамның оның білімін бағалау бойынша емтихан комиссиясының мүшелерімен келіспеушіліктері болған жағдайда аттестатталушы адам уәкілетті органға аттестаттауды жүргізудің белгіленген тәртібінің бұзылғаны және (немесе) аттестаттаудың нәтижелерімен келіспеуі туралы жазбаша апелляциялық өтініш (бұдан әрі - аппеляция) бере алады.
64. Апелляция оны уәкілетті органға берген күнінен бастап он жұмыс күні ішінде қаралады.
65. Аттестатталушы адам апелляцияны емтихан бойынша баға жарияланғанынан кейін келесі жұмыс күні береді. Бұл ретте аттестатталушы адам нәтижелерді жариялаған күні өзінің емтихан жұмысымен таныса алады.
66. Апелляцияны қарау кезінде уәкілетті орган жұмыс мазмұнына және емтихан комиссиясының оны дұрыс бағалауына талдау жүргізеді.
67. Апелляцияны қарау барысында аттестатталушы адамның білімін тексеру бойынша бағаның дұрыстығы тексеріледі.
68. Уәкілетті орган аппеляцияны қарау кезінде аттестатталушы адамның өтінішін қанағаттандырудан бас тартады және аттестаттауда алған бағасын растайды не аттестатталушы адамның өтінішін қанағаттандырады және оң баға қояды.
69. Аттестатталушы адамның өтінішін қанағаттандырудан бас тарту не бағасын өзгерту туралы шешім аттестатталушы адамға және емтихан комиссиясының төрағасына жіберіледі.
70. Уәкілетті органның шешіміне сәйкес емтихан комиссиясы бағаны хаттамаға және аттестатталушы адамның жеке карточкасына жазады.
Аттестатталушы адам апелляциялық комиссияның шешімімен келіспеген кезде комиссия шешіміне сот тәртібімен шағымдануына болады.

71. Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги по следующим основаниям:
1) установление недостоверности документов, представленных аттестуемым, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие аттестуемого и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для аттестации лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан, требованиям, установленными настоящими Правилами и Разрешительными требованиями.
72. В случае утери справки о прохождении аттестации лиц командного состава судов или прихода его в негодность (физический износ, порча), производиться выдача дубликата справки о прохождении аттестации для лиц командного состава судов.
73. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации.
При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений данные о стадии оказания государственной услуги поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
Глава 4. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя (или) его должностных лиц, Государственной корпорации и (или) его работников по вопросам оказания государственных услуг
74. Жалоба на решение, действий (бездействий) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг может быть подана на имя руководителя услугодателя, уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сфере транспорта (далее – уполномоченный орган), в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
75. Жалоба на действия (бездействие) работника Государственной корпорации направляется руководителю филиала Государственной корпорации по адресам и телефонам, указанным на интернет-ресурсе Государственной корпорации: www.gov4c.kz.
Подтверждением принятия жалобы в Государственную корпорацию, поступившей как нарочно, так и почтой, является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата регистрации проставляются на втором экземпляре жалобы или сопроводительном письме к жалобе).
76. Жалоба услугополучателя в соответствии с подпунктом 2) статьи 25 Закона "О государственных услугах" подлежит рассмотрению:
услугодателем, уполномоченным органом – в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.

71. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсетуден:
1) аттестатталатын адамның ұсынған құжаттарын және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) аттестатталатын адамның және (немесе) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының адамдарын аттестаттауға қажетті ұсынылған материалдардың, деректердің және мәліметтердің осы Қағидалар мен Рұқсат беру талаптарында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі негіздері бойынша бас тартады.
72. Кемелердің командалық құрамының адамдарының аттестаттаудан өткендігі туралы анықтама жоғалған немесе ол жарамсыз болып қалған (физикалық тозуы, бүлінуі) жағдайда кемелердің командалық құрамының адамдарының аттестаттаудан өткендігі туралы анықтаманың телнұсқасы беріледі.
73. Көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қызметті көрсету кезінде мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректер мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне автоматты режимде түседі.
4-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының, Мемлекеттік корпорацияның және (немесе) оның қызметкерлерінің шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
74. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті берушінің, көлік саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) басшысының атына Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға берілуі мүмкін.
75. Мемлекеттік корпорация қызметкерінің әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым Мемлекеттік корпорация филиалының басшысына Мемлекеттік корпорацияның www.gov4c.kz. интернет-ресурсында көрсетілген мекенжайлар мен телефондар бойынша жіберіледі.
Мемлекеттік корпорацияға қолма-қол, сондай-ақ поштамен келіп түскен шағымдардың кеңсесінде қабылданғанын растау оны тіркеу болып табылады (мөртаңба, кіріс нөмірі және тіркелген күні шағымның екінші данасына немесе шағымға ілеспе хатқа қойылады).
76. Көрсетілетін қызметті алушының шағымы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңның 25-бабының 2) тармақшасына сәйкес:
көрсетілетін қызметті беруші, уәкілетті орган - тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде;
мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган - ол тіркелген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қарауға жатады.

77. Срок рассмотрения жалобы услугодателем, уполномоченным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона "О государственных услугах" продлевается не более чем на десять рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение трех рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменной форме (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном виде) заявителю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Приложение 1
к Правилам дипломирования
и аттестации лиц командного состава
судов, подлежащих государственной
регистрации в Государственном судовом
реестре Республики Казахстан
Форма
Председателю комиссии по
дипломированию и аттестации лиц
командного состава судов
________________________________
области (городу)
от______________________________
________________________________
(Ф.И.О., ИИН)
Заявление
Прошу Вас допустить меня к прохождению дипломирования лиц командного состава судов по
специальности [Должность] [Группы].
К заявлению прилагаются следующие документы:
1. ________________________________________________________;
2. ________________________________________________________;
3. ________________________________________________________;
4. ________________________________________________________;
5. ________________________________________________________;
6. …
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг, если иное не
предусмотрено законами Республики Казахстан.
"____" _____________ 20___г. _______________________________
(подпись заявителя)
Приложение 2
к Правилам дипломирования
и аттестации лиц командного состава
судов, подлежащих государственной
регистрации в Государственном судовом
реестре Республики Казахстан
Форма
Председателю комиссии по
дипломированию и аттестации лиц
командного состава судов
______________________________
области (городу)
от____________________________
______________________________
(Ф.И.О., ИИН)
Заявление
Прошу Вас выдать дубликат диплома на должность [Должность] [Группы] № [Номер диплома]
от [Дата выдачи диплома] в связи:____________________________________________________
(указать причину)
_______________________________________________________________
К заявлению прилагаются следующие документы:

77. Көрсетілетін қызметті берушінің, уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес қажет болған жағдайда он жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау жөніндегі өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап үш жұмыс күні ішінде шағым берген өтініш берушіге ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік кеме тізілімінде
мемлекеттік тіркеуге жататын
кемелердің командалық
құрамының адамдарына диплом
беру және оларды аттестаттау
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
____________________________
облысы (қаласы)
Кемелердің командалық
құрамының адамдарына диплом
беру және оларды аттестаттау
жөніндегі комиссияның
төрағасына
____________________________
____________________________
(Т.А.Ә., ЖСН)
Өтініш
Сізден мені [Лауазымы] [Тобы] мамандығы бойынша кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беруді өткізуге жіберуіңізді сұраймын.
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1. __________________________________________________________;
2. __________________________________________________________;
3. __________________________________________________________;
4. __________________________________________________________;
5. __________________________________________________________;
6. ...
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік қызметтерді көрсету кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
20___ж. "____" __________ ________________________
(өтініш берушінің қолы)
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік кеме тізілімінде
мемлекеттік тіркеуге жататын
кемелердің командалық
құрамының адамдарына диплом
беру және оларды аттестаттау
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
____________________________
облысы (қаласы)
Кемелердің командалық
құрамының адамдарына диплом
беру және оларды аттестаттау
жөніндегі комиссияның
төрағасына
____________________________
____________________________
(Т.А.Ә., ЖСН)
Өтініш
Сізден [Лауазым] лауазымына [Топ] № [Дипломның нөмірі] [Дипломның берілген күні]
дипломның телнұсқасын___________________________________________________________
(себебін көрсету)
________________________________________________________________________________
байланысты беруіңізді сұраймын.
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:

1. __________________________________________________________;
2. __________________________________________________________;
3. …
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в
информационных системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено
законами Республики Казахстан.
"____" _____________ 20___г. _______________________________
(подпись заявителя)
Приложение 3
к Правилам дипломирования
и аттестации лиц командного состава
судов, подлежащих государственной
регистрации в Государственном судовом
реестре Республики Казахстан
Стандарт государственной услуги "Дипломирование лиц командного состава судов"
1
Наименование услугодателя
Государственная услуга оказывается территориальными подразделениями Комитета транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития.
2
Способы предоставления государственной услуги
1) некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
2) веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz
3
Срок оказания государственной услуги
Срок выдачи профессионального диплома – не позднее 22 (двадцати двух) рабочих дней.
Срок выдачи дубликата профессионального диплома – 2 (два) рабочих дня.
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственную корпорацию –15 минут.
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя в Государственную корпорацию – 20 минут.
4
Форма оказания оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
Профессиональный диплом, дубликат профессионального диплома либо мотивированный ответ об отказе.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная/бумажная.
В Государственной корпорации выдача готовых документов осуществляется при предъявлении документа, удостоверяющего личность (либо его представителя по нотариально заверенной доверенности).
При обращении через портал результат оказания государственной услуги получают по адресу Государственной корпорации указанному в запросе.
Государственная корпорация обеспечивает хранение документов, в течение 1 (одного) месяца, после чего передает их услугодателю для дальнейшего хранения.
При обращении услугополучателя по истечении 1 (одного) месяца, по запросу Государственной корпорации услугодатель в течение 1 (одного) рабочего дня направляет готовые документы в Государственную корпорацию для выдачи услугополучателю.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на бесплатной основе физическим лицам.
7
График работы

1. __________________________________________________________;
2. __________________________________________________________;
3. ...
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік қызметтер
көрсету кезінде ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
20___ж. "____" __________ ________________________
(өтініш берушінің қолы)
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік кеме тізілімінде
мемлекеттік тіркеуге жататын
кемелердің командалық
құрамының адамдарына диплом
беру және оларды аттестаттау
қағидаларына
3-қосымша
"Кемелердiң командалық құрамының адамдарына диплом беру" мемлекеттiк көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Мемлекеттік қызметті Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Көлік комитетінің аумақтық бөлімшелері көрсетеді.
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрi - Мемлекеттік корпорация);
2) www.elicense.kz, www.egov.kz "электрондық үкіметінің" веб-порталы (бұдан әрі - портал).
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Кәсіби дипломды беру мерзімі - 22 (жиырма екі) жұмыс күнінен кешіктірмей.
Кәсіби дипломның телнұсқасын беру мерзімі - 2 (екі) жұмыс күні.
Мемлекеттік корпорацияда құжаттарды тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 15 минут.
Мемлекеттік корпорацияда көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 20 минут.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Кәсіби диплом, кәсіби дипломның телнұсқасы немесе бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру нысаны: электрондық/қағаз түрінде.
Мемлекеттік корпорацияда дайын құжаттарды беру жеке басын куәландыратын құжатты (не нотариалды куәландырылған сенімхат бойынша оның өкілінің) көрсеткен кезде жүзеге асырылады.
Портал арқылы жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін сұрау салуда көрсетілген Мемлекеттік корпорацияның мекенжайы бойынша алады.
Мемлекеттік корпорация 1 (бір) ай ішінде құжаттарды сақтауды қамтамасыз етеді, одан кейін оларды көрсетілетін қызметті алушыға одан әрі сақтауға береді.
Көрсетілетін қызметті алушы 1 (бір) ай өткен соң жүгінген кезде Мемлекеттік корпорацияның сұрау салуы бойынша көрсетілетін қызметті алушы 1 (бір) жұмыс күні ішінде дайын құжаттарды көрсетілетін қызметті алушыға беру үшін Мемлекеттік корпорацияға жібіреді.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет ақысыз негізде жеке тұлғаларға көрсетіледі.
7
Жұмыс кестесі

1) Государственной корпорации – с понедельника по субботу включительно, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 часов до 20.00 часов, без перерыва на обед, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
государственная услуга оказывается в порядке "электронной" очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, регистрация заявления по оказанию государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе услугодателя Министерства – www.miid.gov.kz, раздел Комитет транспорта, подраздел "Государственные услуги";
2) интернет-ресурсе Государственной корпорации www.gov4c.kz.;
3) портале www.egov.kz.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
1) в Государственную корпорацию:
для получения профессионального диплома:
заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
документ, удостоверяющий личность (требуется для идентификации личности);
документ о высшем или послесреднем образовании (диплома);
документ, подтверждающий стаж плавания;
заключение медицинской комиссии о пригодности к работе на судне (медицинская справка по форме 086/у, утвержденная приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения", зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6697) (далее - медицинская справка по форме 086/у);
две фотографии размером 3,5х4,5 сантиметра;
для получения дубликата профессионального диплома:
заявление по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
документ, удостоверяющий личность (требуется для идентификации личности);
одна фотография размером 3,5х4,5 сантиметра;
2) на портал:
для получения профессионального диплома:
заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронно-цифровой подписью (далее - ЭЦП), по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
электронная копия документа о высшем или послесреднем образовании (диплома);
электронная копия документа, подтверждающего стаж плавания;
электронная копия медицинской справки по форме 086/у;
две фотографии размером 3,5х4,5 сантиметра (предоставляются услугодателю в день сдачи экзамена);
для получения дубликата профессионального диплома:
заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
одна фотография размером 3,5х4,5 сантиметра в виде электронного документа.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан

1) Мемлекеттік корпорация - Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі - сенбі аралығында, жұмыс кестесіне сәйкес түскі үзіліссіз сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін;
мемлекеттік көрсетілетін қызмет жылдамдатылған қызмет көрсетусіз "электрондық" кезек тәртібімен көрсетіледі, портал арқылы электрондық кезекті броньдау мүмкін;
2) портал - тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушының жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтініштерді қабылдау мен мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелерін беру келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары:
1) Министрліктің көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында: www.miid.gov.kz "Көлік комитеті" деген бөлімнің "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" кіші бөлімінде;
2) Мемлекеттік корпорацияның: www.gov4c.kz интернет-ресурсында;
3) www.egov.kz порталында.
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
1) Мемлекеттік корпорацияға:
кәсіби дипломды алу үшін:
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
жеке басты куәландыратын құжат (жеке басты сәйкестендіру үшін талап етіледі);
жоғары немесе орта білімнен кейінгі бiлiм туралы құжат (диплом);
жүзу өтiлiн растайтын құжат;
кемедегi жұмысқа жарамдылығы туралы медициналық комиссияның қорытындысы ("Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен бекітілген 086/е нысандағы медициналық анықтама, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) (бұдан әрі - 086/е нысандағы медициналық анықтама);
3,5х4,5 сантиметр өлшемдегі екі фотосурет;
кәсіби дипломның телнұсқасын алу үшін:
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтiнiш;
жеке басты куәландыратын құжат (жеке басты сәйкестендіру үшін талап етіледі);
3,5х4,5 сантиметр өлшемдегі бір фотосурет;
2) порталға:
кәсіби дипломды алу үшін
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
жоғары немесе орта білімнен кейінгі бiлiм туралы құжаттардың (дипломның) электрондық көшірмесі;
жүзу өтiлiн растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
086/е нысандағы медициналық анықтаманың электрондық көшірмесі;
3,5х4,5 сантиметр өлшемдегі екі фотосурет (көрсетілетін қызметті берушіге емтихан тапсырған күні ұсынылады);
кәсіби дипломның телнұсқасын алу үшін:
осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес ЭЦҚ куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
электрондық құжат түріндегі 3,5х4,5 сантиметр өлшемдегі бір фотосурет.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) установление недостоверности документов, представленных дипломируемым, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие дипломируемого и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для дипломирования лиц командного состава судов, подлежащих государственной регистрации в Государственном судовом реестре Республики Казахстан, требованиям, установленными настоящими Правилами и Разрешительными требованиями и перечнем документов, подтверждающих соответствие им, для выдачи профессионального диплома и справки о прохождении аттестации для лиц командного состава судов, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 19 октября 2015 года № 995 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12824).
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра: 1414, 8-800-080-7777.
Приложение 4
к Правилам дипломирования и
аттестации лиц командного состава
судов, подлежащих государственной
регистрации в Государственном судовом
реестре Республики Казахстан
Форма
(Фамилия, имя, при наличии
отчество, либо наименование
организации услугополучателя)
_____________________________
(адрес услугополучателя)
Расписка об отказе в приеме документов
Руководствуясь пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О
государственных услугах", отдел №__ филиала Некоммерческого акционерного общества
"Государственная корпорация "Правительство для граждан" (указать адрес) отказывает в приеме
документов на оказание государственной услуги "Дипломирование лиц командного состава судов"
ввиду представления Вами неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному
стандартом государственной услуги, а именно:
Наименование отсутствующих документов:
1) __________________________________;
2) __________________________________;
3) …
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
_________________________________________________________________________
Ф.И.О. (работника Некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация
"Правительство для граждан" (подпись)
Исполнитель: Ф.И.О.__________________
Телефон __________
Получил: Ф.И.О. / подпись услугополучателя
"___" _________ 20 __ года
Приложение 5
к Правилам дипломирования и
аттестации лиц командного состава
судов, подлежащих
государственной регистрации в
Государственном судовом реестре
Республики Казахстан
Форма
Председателю комиссии по
дипломированию и аттестации лиц
командного состава судов
_________________________________
области (городу)
от_______________________________
_________________________________
(Ф.И.О., ИИН)
Заявление
Прошу Вас допустить меня к прохождению аттестации лиц командного состава судов на
должность [Должность] [Группы].
К заявлению прилагаются следующие документы:
1.________________________________________________________;
2.________________________________________________________;

1) диплом берілетін адамның ұсынған құжаттарын және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) диплом берілетін адамның және (немесе) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беру үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректердің және мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға және Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 19 қазандағы № 995 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12824 болып тіркелген) бекітілген Кәсіби дипломды және кемелердің командалық құрамының адамдарын аттестаттаудан өткізу туралы анықтаманы беру үшін рұқсат беру талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне сәйкес келмеуі.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметі, сондай-ақ бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8-800-080-7777 арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік кеме тізілімінде
мемлекеттік тіркеуге жататын
кемелердің командалық
құрамының адамдарына диплом
беру және оларды аттестаттау
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
(Көрсетілетін қызметті
алушының тегі, аты, болса
әкесінің аты не ұйымының
атауы)
____________________________
(көрсетілетін қызметті
алушының мекенжайы)
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 cәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 20-бабының 2-тармағын басшылыққа ала отырып, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғам филиалының №__ бөлімшесі (мекенжайы көрсетілсін) "Кемелердің командалық құрамының адамдарына диплом беру" мемлекеттік қызметті көрсетуге құжаттарды қабылдаудан Сіздің мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынбауыңызға байланысты бас тартады, атап айтқанда:
Жоқ құжаттардың атауы:
1) _______________________________;
2) _______________________________;
3) …
Осы қолхат әрбір тарапқа бір-бірден екі данада жасалды.
_______________________________________ Т.А.Ә. ("Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының қызметкері) (қолы)
Орындаушы: Т.А.Ә.______________ Телефон:__________
Алдым: Т.А.Ә./көрсетілетін қызметті алушының қолы 20__ жылғы "__" _________
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік кеме тізілімінде
мемлекеттік тіркеуге жататын
кемелердің командалық
құрамының адамдарына диплом
беру және оларды аттестаттау
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
____________________________
облысы (қаласы)
Кемелердің командалық
құрамының адамдарына диплом
беру және оларды
аттестаттау жөніндегі
комиссияның
төрағасына
____________________________
____________________________
(Т.А.Ә., ЖСН)
Өтініш
Сізден мені [Лауазым] [Топтар] лауазымына кемелердің командалық құрамының адамдарын аттестаттаудан өткізуге жіберуіңізді сұраймын.
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1. __________________________________________________________;
2. __________________________________________________________;

3. __________________________________________________________;
4. …
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг, если иное не
предусмотрено законами Республики Казахстан.
"____" _____________ 20___г.             _______________________________
(подпись заявителя)
Приложение 6
к Правилам дипломирования
и аттестации лиц командного состава
судов, подлежащих государственной
регистрации в Государственном судовом
реестре Республики Казахстан
Форма
Председателю комиссии по
дипломированию и аттестации лиц
командного состава судов
_________________________________
области (городу)
от_______________________________
_________________________________
(Ф.И.О., ИИН)
Заявление
Прошу Вас выдать дубликат справки о прохождении аттестации для лиц командного состава судов
на должность [Должность] [Группы] № [Номер справки] от [Дата выдачи справки]
в связи:_________________________________________________________________
(указать причину: утеря, негодность, физический износ, порча)
________________________________________________________________________
К заявлению прилагаются следующие документы:
1.__________________________________________________________;
2.…
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг, если
иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
"____" _____________ 20___г.                   _______________________________
(подпись заявителя)
Приложение 7
к Правилам дипломирования и
аттестации лиц командного состава судов,
подлежащих государственной регистрации
в Государственном судовом
реестре Республики Казахстан
Стандарт государственной услуги "Аттестация лиц командного состава судов"
1
Наименование услугодателя
Государственная услуга оказывается территориальными подразделениями Комитета транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития.
2
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz.
3
Срок оказания государственной услуги
Срок выдачи справки о прохождении аттестации лиц командного состава судов оказания – не позднее 22 (двадцати двух) рабочих дней.
Срок выдачи дубликата справки о прохождении аттестации лиц командного состава судов оказания – 2 (два) рабочих дня.
4
Форма оказания оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Справка о прохождении аттестации для лиц командного состава судов, дубликат справки о прохождении аттестации для лиц командного состава судов либо мотивированный ответ об отказе.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
На портале результат оказания государственной услуги направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на бесплатной основе физическим лицам.
7
График работы

3. __________________________________________________________;
4....
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік қызметтерді көрсету кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
20___ж. "____" __________ _________________________ (өтініш берушінің қолы)
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік кеме тізілімінде
мемлекеттік тіркеуге жататын
кемелердің командалық
құрамының адамдарына диплом
беру және оларды аттестаттау
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
____________________________
облысы (қаласы)
Кемелердің командалық
құрамының адамдарына диплом
беру және оларды
аттестаттау жөніндегі
комиссияның
төрағасына
____________________________
____________________________
(Т.А.Ә., ЖСН)
Өтініш
Сізден [Лауазым] лауазымына [Топ] № [Анықтаманың нөмірі] [Анықтама берілген күн]
кемелердің командалық құрамы адамдарына аттестаттаудан өткені туралы анықтаманың телнұсқасын:
________________________________________________________________________________
(себебін көрсету: жоғалу, жарамсыз, табиғи тозуы, бүлінуі)
________________________________________________________________________________
байланысты беруіңізді сұраймын.
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1. __________________________________________________________;
2....
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік қызметтер
көрсету кезінде ақпараттық жүйелердегі заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісемін. 20___ж. "____" __________ ____________________________________
(өтініш берушінің қолы)
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік кеме тізілімінде
мемлекеттік тіркеуге жататын
кемелердің командалық
құрамының адамдарына диплом
беру және оларды аттестаттау
қағидаларына
7-қосымша
"Кемелердің командалық құрамының адамдарын аттестаттау" мемлекеттiк көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Мемлекеттік қызметті Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Көлік комитетінің аумақтық бөлімшелері көрсетеді.
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
www.elicense.kz, www.egov.kz "электрондық үкіметінің" веб-порталы
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Кемелердің командалық құрамы адамдарының аттестаттаудан өткендігі туралы анықтаманы беру мерзімі - 22 (жиырма екі) жұмыс күнінен кешіктірмей.
Кемелердің командалық құрамы адамдарының аттестаттаудан өткендігі туралы анықтаманың телнұсқасын беру мерзімі - 2 (екі) жұмыс күні.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық түрде (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Кемелердің командалық құрамы адамдарының аттестаттаудан өткендігі туралы анықтама, кемелердің командалық құрамы адамдарының аттестаттаудан өткендігі туралы анықтаманың телнұсқасы немесе бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттiк қызмет көрсету нәтижесін беру нысаны: электрондық түрде.
Порталда мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) қол қойылған электрондық құжат нысанында жолданады және сақталады.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет ақысыз негізде жеке тұлғаларға көрсетіледі.
7
Жұмыс кестесі

1) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее – Кодекс) с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, регистрация заявления по оказанию государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе услугодателя Министерства – www.miid.gov.kz, раздел Комитет транспорта, подраздел "Государственные услуги".
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
1) для получения справки о прохождении аттестации для лиц командного состава судов:
заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронно-цифровой подписью (далее – ЭЦП), по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
электронная копия профессионального диплома;
электронная копия заключения медицинской комиссии о пригодности к работе на судне (медицинская справка по форме 086/у, утвержденная приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения", зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6697);
2) для получения дубликата справки о прохождении аттестации для лиц командного состава судов:
заявление в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП, по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, с изложением обстоятельств и причин утери или порчи.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, согласно требованиям, установленными настоящими Правилами и Разрешительными требованиями и перечня документов, подтверждающих соответствие им, для выдачи профессионального диплома и справки о прохождении аттестации для лиц командного состава судов, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 19 октября 2015 года № 995 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12824).
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.

1) көрсетілетін қызметті беруші - Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексіне (бұдан әрі - Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
2) портал - тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушының жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс күндері және мереке күндері жүгінген кезде Кодексіне сәйкес өтініштерді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелерін беру келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайлары: Министрліктің көрсетілетін қызметті берушінің www.miid.gov.kz интернет-ресурсында "Көлік комитеті" бөлімінің "Мемлекеттік көрсетілетін қызмет" кіші бөлімінде орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі
1) кемелердің командалық құрамы адамдарының аттестаттаудан өткендігі туралы анықтаманы алу үшін:
осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
кәсіби дипломның электрондық көшірмесі;
кемедегi жұмысқа жарамдылығы туралы медициналық комиссияның қорытындысы ("Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен бекітілген, (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген), 086/е нысандағы медициналық анықтама);
2) кемелердің командалық құрамы адамдарының аттестаттаудан өткендігі туралы анықтаманың телнұсқасын алу үшін:
жоғалу немесе бүліну мән-жайлары мен себептері көрсетілген осы Қағидалардың 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оның құрамындағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті, ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға және Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 19 қазандағы № 995 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12824 болып тіркелген) бекітілген Кәсіби дипломды және кемелердің командалық құрамының адамдарын аттестаттаудан өткізу туралы анықтаманы беру үшін рұқсат беру талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне сәйкес келмеуі.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті ЭЦҚ-сы болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда алады.

Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра: 1414, 8-800-080-7777.
Приложение 8
к Правилам дипломирования и
аттестации лиц командного состава судов,
подлежащих государственной регистрации
в Государственном судовом реестре
Республики Казахстан
Форма
СПРАВКА
о прохождении аттестации для лиц командного состава судов, подлежащих государственной
регистрации в Государственном судовом реестре
Республики Казахстан № _______
Дана ________________________________________________________________
(Ф.И.О.)
Дата рождения _______________________________________________________
Образование _________________________________________________________
Диплом (выданный при дипломировании) № _____________________________
(когда и кем выдан) ___________________________________________________
Должность __________________________________________________________
№ _____ и дата протокола аттестации ____________________________________
Срок действия справки ________________________________________________
Настоящая справка выдана территориальным органом Комитета транспорта
____________________________________________________________________
Руководитель территориального органа __________________________________
Комитета транспорта                         (подпись) Ф.И.О.
М. П.
"________" ______________ 20___ г.
(дата)             (месяц)

Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметтті көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты порталдың "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы 1414, 8 800 080 7777 арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде алу мүмкіндігі бар.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік кеме тізілімінде
мемлекеттік тіркеуге жататын
кемелердің командалық
құрамының адамдарына диплом
беру және оларды аттестаттау
қағидаларына
8-қосымша
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеме тізілімінде
мемлекеттік тіркеуге жататын кемелердің командалық құрамының
адамдарын аттестаттаудан өткізу туралы №___
АНЫҚТАМА
_________________________________________________________________________ берілді
(Т.А.Ә.)
Туған күні ______________________________________________________________________
Білімі___________________________________________________________________________
Диплом (диплом беру кезінде берілген) №____________________________________________
(кім және қашан берген)
________________________________________________________________________________
Лауазымы _______________________________________________________________________
Аттестаттау хаттамасының №____ және күні _________________________________________
Анықтаманың қолданылу мерзімі ___________________________________________________
Осы анықтама ___________________________________________________________________
Көлік комитетінің аумақтық органымен берілді.
Көлік комитетінің аумақтық органының басшысы______________________________________
(қолы) Т.А.Ә.
М.О.
20__ жылғы "____" _______________
(күні)            (айы)