О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 49 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области поддержки и защиты субъектов частного предпринимательства"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 41. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 мая 2020 года № 20753. Утратил илу приказом и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 ноября 2022 года № 91
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра национальной экономики РК от 28.11.2022 № 91 (вводится в действие с 01.01.2023).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 49 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области поддержки и защиты субъектов частного предпринимательства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17699, опубликован 13 ноября 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
в Критериях оценки степени риска в области поддержки и защиты субъектов частного предпринимательства:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Профилактический контроль с посещением субъектов контроля в области поддержки и защиты субъектов частного предпринимательства направлен на устранение причин и условий совершения правонарушений при осуществлении государственного контроля и надзора в сферах деятельности субъектов частного предпринимательства, выдаче разрешений первой и второй категории, а также при оказании государственной поддержки субъектам частного предпринимательства.";
подпункты 6), 7) и 8) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"6) грубые нарушения – нарушения требований, установленных нормативными правовыми актами в области поддержки и защиты субъектов частного предпринимательства, влекущие административную ответственность и связанные с наибольшим количеством проведенных проверок и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора в сферах деятельности субъектов частного предпринимательства, наибольшим количеством отказов в выдаче разрешений первой и второй категории, а также связанные с наибольшим количеством отказов в осуществлении государственной поддержки в соотношении к количеству одобренных заявлений на получение государственной поддержки;

"Жеке кәсіпкерлік субъектілерін қолдау мен қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 49 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 41 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 28 мамырда № 20753 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2022 жылғы 28 қарашадағы № 91 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің м.а. 28.11.2022 № 91 (алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң, бірақ 2023 жылғы 1 қаңтардан бұрын емес қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жеке кәсіпкерлік субъектілерін қолдау мен қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 49 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17699 болып тіркелген, 2018 жылғы 13 қарашада Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін қолдау мен қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жеке кәсіпкерлік субъектілерін қолдау мен қорғау саласындағы бақылау субъектілеріне бару арқылы профилактикалық бақылау жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қызметі салаларындағы мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру, бірінші және екінші санаттағы рұқсаттарды беру кезінде, сондай-ақ жеке кәсіпкерлік субъектілеріне мемлекеттік қолдау көрсету кезінде құқық бұзушылықтар жасаудың себептері мен жағдайларын жоюға бағытталған.";
2-тармақтың 6), 7) және 8) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"6) өрескел бұзушылықтар - жеке кәсіпкерлік субъектілерін қолдау мен қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген, әкімшілік жауапкершілікке әкеп соғатын және жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қызметі салаларындағы бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы жүргізілген тексерулер мен профилактикалық бақылаудың және қадағалаудың ең көп санына, бiрiншi және екiншi санаттағы рұқсаттарды беруден бас тартудың ең көп санына байланысты, сондай-ақ мемлекеттік қолдау алу үшін мақұлданған өтініштердің санына арақатынаста мемлекеттік қолдауды жүзеге асырудан бас тартудың ең көп санына байланысты талаптарды бұзушылықтар;

7) значительные нарушения – нарушения требований, установленных нормативными правовыми актами в области поддержки и защиты субъектов частного предпринимательства, не влекущие административную ответственность и не относящиеся к грубым и незначительным нарушениям;
8) незначительные нарушения – нарушения требований, установленных нормативными правовыми актами в области поддержки и защиты субъектов частного предпринимательства, не влекущие административную ответственность и наступление существенных неблагоприятных последствий для субъектов частного предпринимательства.";
пункты 7, 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"7. C учетом специфики профилактического контроля с посещением субъектов контроля в области поддержки и защиты субъектов частного предпринимательства производится отбор субъектов контроля в двух регионах (области, городе республиканского значения, столице), с наименьшим показателем прироста количества действующих субъектов малого и среднего бизнеса по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года в процентном соотношении согласно данным Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
При этом отбору не подлежат субъекты контроля в регионах (области, городе республиканского значения, столице), в которых был осуществлен профилактический контроль с посещением субъекта контроля за последние три года.
8. По объективным критериям к высокой степени риска относятся все субъекты контроля в отобранных регионах (области, городе республиканского значения, столице), осуществляющие:
1) государственный контроль и надзор в сферах деятельности субъектов частного предпринимательства в соответствии со статьями 138, 139 Кодекса, в целях регулирования отношений в сфере государственного контроля и надзора направленного на установление единых принципов осуществления контрольной и надзорной деятельности, а также защиту прав и законных интересов субъектов частного предпринимательства, в отношении которых осуществляется государственный контроль и надзор;
2) выдачу разрешений первой и второй категории в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" (далее – Закон);
3) государственную поддержку субъектам частного предпринимательства.
9. По объективным критериям к высокой степени риска не относятся субъекты контроля в отобранных регионах (области, городе республиканского значения, столице), осуществляющие прием уведомлений на осуществление предпринимательской деятельности в соответствии с Законом.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:

7) елеулі бұзушылықтар - жеке кәсіпкерлік субъектілерін қолдау мен қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген, әкімшілік жауапкершілікке әкеп соқтырмайтын және өрескел және болмашы бұзушылықтарға жатпайтын талаптарды бұзушылықтар;
8) болмашы бұзушылықтар - жеке кәсіпкерлік субъектілерін қолдау мен қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген, әкімшілік жауапкершілікке әкеп соқтырмайтын және жеке кәсіпкерлік субъектілері үшін елеулі қолайсыз салдардың туындауын болдырмайтын талаптарды бұзушылықтар;";
7, 8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Жеке кәсіпкерлік субъектілерін қолдау мен қорғау саласындағы бақылау субъектілеріне бару арқылы профилактикалық бақылаудың ерекшелігі ескеріле отырып, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің деректеріне сәйкес пайыздық арақатынаста өткен жылғы ұқсас кезеңмен салыстырғанда шағын және орта бизнестің жұмыс істеп тұрған субъектілері саны өсімінің ең аз көрсеткіші бар екі өңірде (облыста, республикалық маңызы бар қалада, астанада) бақылау субъектілерін іріктеу жүргізіледі.
Бұл ретте соңғы үш жылда бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау жүзеге асырылған өңірлердегі (облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы) бақылау субъектілері іріктеуге жатпайды.
8. Объективті өлшемшарттар бойынша іріктелген өңірлерде (облыста, республикалық маңызы бар қалада, астанада):
1) мемлекеттік бақылау және қадағалау саласындағы қатынастарды реттеу мақсатында бақылау және қадағалау қызметiн жүзеге асырудың бiрыңғай қағидаттарын белгiлеуге, сондай-ақ өздеріне қатысты мемлекеттік бақылау және қадағалау жүзеге асырылатын жеке кәсіпкерлік субъектілерінің құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғауға бағытталған Кодекстің 138, 139-баптарына сәйкес жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қызметі салаларындағы мемлекеттік бақылауды және қадағалауды;
2) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес бірінші және екінші санаттағы рұқсаттарды беруді;
3) жеке кәсіпкерлік субъектілерін мемлекеттік қолдауды жүзеге асыратын барлық бақылау субъектілері тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатады.
9. Объективті өлшемшарттар бойынша Заңға сәйкес кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға хабарламалар қабылдауды жүзеге асыратын іріктелген өңірлердегі (облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы) бақылау субъектілері тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатпайды.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"14. По субъективным критериям к высокой степени риска относятся в рамках отобранных регионов (области, городе республиканского значения, столице) субъекты контроля с наибольшим количеством, за полугодие, предшествующее анализу:
1) проведенных проверок и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора в сферах деятельности субъектов частного предпринимательства;
2) отказов в выдаче разрешений первой и второй категории;
3) отказов в осуществлении государственной поддержки, в соотношении к количеству одобренных заявлений на получение государственной поддержки.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. При отборе субъектов контроля в анализируемом периоде не учитываются сферы контроля и надзора, разрешения первой и второй категории, ранее учтенные и использованные в предыдущем анализируемом периоде.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. При проведении профилактического контроля с посещением субъекта контроля проверке подлежат требования проверочных листов в области соблюдения субъектами контроля порядка:
1) осуществления государственного контроля и надзора в сферах деятельности субъектов частного предпринимательства в соответствии со статьями 138, 139 Кодекса;
2) выдачи разрешений первой и второй категории в соответствии с Законом;
3) осуществления государственной поддержки субъектам частного предпринимательства.";
часть первую пункта 26 изложить в следующей редакции:
"26. "По итогам профилактического контроля с посещением субъекта контроля проводится комплексный анализ на предмет выявления причин наименьшего прироста количества действующих субъектов малого и среднего бизнеса в отобранных регионах (области, городе республиканского значения, столице), в том числе:
1) излишних требований для субъектов предпринимательства;
2) фактов нарушений, носящих системный характер;
3) противоречий и коллизий в действующих нормативных правовых актах, регулирующих предпринимательскую деятельность;
4) неблагоприятных условий для развития предпринимательства, стимулирования предпринимательской инициативы.";
Субъективные критерии в области поддержки и защиты субъектов частного предпринимательства изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
Проверочный лист в области поддержки и защиты субъектов предпринимательства по соблюдению субъектами контроля порядка осуществления государственного контроля и надзора в сферах деятельности субъектов частного предпринимательства, утвержденный указанным приказом изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
Проверочный лист в области поддержки и защиты субъектов предпринимательства по соблюдению субъектами контроля порядка выдачи разрешений первой и второй категории, приема уведомления на осуществление предпринимательской деятельности, утвержденный указанным приказом изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
Проверочный лист в области поддержки и защиты субъектов предпринимательства по соблюдению субъектами контроля порядка осуществления государственной поддержки, утвержденный указанным приказом изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу.

"14. Субъективті өлшемшарттар бойынша іріктелген өңірлерде (облыста, республикалық маңызы бар қалада, астанада) талдаудың алдындағы жартыжылдықта мыналардың:
1) жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қызметі салаларында жүргізілген тексерулер мен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың және қадағалаудың;
2) бірінші және екінші санаттағы рұқсаттарды беруден бас тартулардың;
3) мемлекеттік қолдау алуға мақұлданған өтініштердің санына арақатынаста мемлекеттік қолдауды жүзеге асырудан бас тартулардың ең көп саны болған бақылау субъектілері тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатады.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Талданатын кезеңде бақылау субъектілерін іріктеу кезінде бұрын есепке алынған және алдыңғы талданатын кезеңде пайдаланылған бақылау және қадағалау салалары, бірінші және екінші санаттағы рұқсаттар ескерілмейді.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу кезінде бақылау субъектілерінің:
1) Кодекстің 138, 139-баптарына сәйкес жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қызметі салаларында мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру;
2) Заңға сәйкес бірінші және екінші санаттағы рұқсаттарды беру;
3) жеке кәсіпкерлік субъектілерін мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру тәртібін сақтауы саласындағы тексеру парақтарының талаптары тексеруге жатады.";
26-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"26. "Бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылаудың қорытындысы бойынша іріктелген өңірлерде (облыста, республикалық маңызы бар қалада, астанада) жұмыс істеп тұрған шағын және орта бизнес субъектілері санының ең аз өсу себептерін, оның ішінде:
1) кәсіпкерлік субъектілеріне қойылатын шамадан тыс талаптарды;
2) жүйелі сипаттағы бұзушылық фактілерін;
3) кәсіпкерлік қызметті реттейтін қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердегі қарама-қайшылықтар мен коллизияларды;
4) кәсіпкерлікті дамыту үшін қолайсыз жағдайларды, кәсіпкерлік бастаманы ынталандыруды анықтау тұрғысынан кешенді талдау жүргізіледі.";
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін қолдау мен қорғау саласындағы субъективті өлшемшарттар осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бақылау субъектілерінің жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қызметі салаларындағы мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру тәртібін сақтауы бойынша кәсіпкерлік субъектілерін қолдау мен қорғау саласындағы тексеру парағы осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бақылау субъектілерінің бірінші және екінші санаттағы рұқсаттарды беру, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға хабарлама қабылдау тәртібін сақтауы бойынша кәсіпкерлік субъектілерін қолдау мен қорғау саласындағы тексеру парағы осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бақылау субъектілерінің мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру тәртібін сақтауы бойынша кәсіпкерлік субъектілерін қолдау мен қорғау саласындағы тексеру парағы осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.

2. Департаменту развития предпринимательства в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Р. Даленов
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 22 мая 2020 года № 41
Приложение
к Критериям оценки
степени риска в области
защиты и поддержки субъектов
частного предпринимательства
Субъективные критерии в области поддержки и защиты субъектов частного предпринимательства
№ п/п
Критерии
Степень нарушений
1
2
3

2. Кәсіпкерлікті дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Р. Даленов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының Құқықтық
статистика және арнайы есепке алу
жөніндегі комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2020 жылғы 22 мамырдағы
№ 41 бұйрығына
1-қосымша
Жеке кәсіпкерлік
субъектілерін қолдау мен
қорғау саласындағы
тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
қосымша
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін қолдау мен қорғау саласындағы субъективті өлшемшарттар
р/н
Өлшемшарттар
Бұзушылықтар дәрежесі
1
2
3

1. Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектами контроля и надзора, данные автоматизированных информационных систем, проводимых государственными органами, учреждениями и отраслевыми организациями
1
Наибольшее количество проверок и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора в отношении субъектов частного предпринимательства
Грубое
2
Наибольшее количество отказов в выдаче разрешений первой и второй категории
Грубое
2. Результаты анализа сведений, представляемых уполномоченными органами и организациями по запросу
1
Наибольшее количество отказов в осуществлении государственной поддержки в соотношении к количеству одобренных заявлений на получение государственной поддержки
Грубое
3. Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъекта контроля (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)
Критерии по соблюдению субъектами контроля порядка осуществления государственного контроля и надзора в сферах деятельности субъектов частного предпринимательства
1
Наличие критериев оценки степени риска, применяемых для особого порядка проведения проверок, утвержденных совместным актом регулирующих государственных органов и уполномоченного органа по предпринимательству и размещенных на интернет-ресурсах регулирующих государственных органов
Незначительное
2
Проведение органом контроля и надзора анализа отчетности, представляемой субъектами частного предпринимательства, результатов внеплановых проверок и профилактического контроля и надзора с посещением субъектов (объектов) контроля и надзора, иной информации для проведения профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора
Значительное
3
Наличие актов, касающихся критериев оценки степени риска для отбора субъектов (объектов) контроля и надзора при проведении профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и проверок, утвержденных регулирующим государственным органом совместно с уполномоченным органом по предпринимательству и размещенных на интернет-ресурсах регулирующих государственных органов
Незначительное
4
Наличие проверочных листов в сфере частного предпринимательства, утвержденных совместным актом регулирующего государственного органа и уполномоченного органа по предпринимательству и размещенных на интернет-ресурсах регулирующих государственных органов
Значительное
5
Проведение проверки по особому порядку проведения проверок и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора на основании полугодового графика и полугодового списка, утвержденного регулирующим государственным органом или местным исполнительным органом
Грубое
6
Проведение внеплановых проверок в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора по следующим основаниям:

1. Бақылау және қадағалау субъектілері ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері, мемлекеттік органдар, мекемелер және салалық ұйымдар жүргізетін автоматтандырылған ақпараттық жүйелердің деректері
1
Жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты тексерулер мен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың және қадағалаудың ең көп саны
Өрескел
2
Бiрiншi және екiншi санаттағы рұқсаттарды беруден бас тартудың ең көп саны
Өрескел
2. Уәкілетті органдар мен ұйымдар сұрату бойынша ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
1
Мемлекеттік қолдау алу үшін мақұлданған өтініштердің санына арақатынаста мемлекеттік қолдауды жүзеге асырудан бас тартудың ең көп саны
Өрескел
3. Алдыңғы тексерулердің және бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері (ауыртпалық дәрежесі төменде көрсетілген талаптар сақталмаған кезде белгіленеді)
Бақылау субъектілерінің жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қызметі саласындағы мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру тәртібін сақтауы бойынша өлшемшарттар
1
Реттеуші мемлекеттік органдардың және кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның бірлескен актісімен бекітілген және реттеуші мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында орналастырылған тексерулерді жүргізудің ерекше тәртібі үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарының болуы
Болмашы
2
Бақылау және қадағалау органының жеке кәсіпкерлік субъектілері ұсынатын есептілікке, жоспардан тыс тексерулер мен бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалау нәтижелеріне, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалау жүргізу үшін өзге де ақпаратқа талдау жүргізуі
Елеулі
3
Реттеуші мемлекеттік орган кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп бекіткен және реттеуші мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында орналастырылған бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалау жүргізу кезінде бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына қатысты актілердің болуы
Болмашы
4
Реттеуші мемлекеттік органның және кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның бірлескен актісімен бекітілген және реттеуші мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында орналастырылған жеке кәсіпкерлік саласындағы тексеру парақтарының болуы
Елеулі
5
Реттеуші мемлекеттік орган немесе жергілікті атқарушы орган бекіткен жартыжылдық кесте мен жартыжылдық тізім негізінде нақты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) қатысты ерекше тәртіп бойынша тексерулер мен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалау жүргізу
Өрескел
6
Мынадай негіздемелер бойынша нақты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) қатысты жоспардан тыс тексерулер жүргізу:

1) контроль исполнения предписаний (постановлений, представлений, уведомлений) об устранении выявленных грубых нарушений, определенных в критериях оценки степени риска, в результате проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора;
2) контроль исполнения предписаний (постановлений, представлений, уведомлений) об устранении выявленных значительных и незначительных нарушений, определенных в критериях оценки степени риска, в результате проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора в случаях, если субъект более одного раза не предоставил информацию об устранении выявленных нарушений и (или) не устранил нарушения;
3) обращения физических и юридических лиц по конкретным фактам нарушений, неустранение которых влечет причинение вреда жизни и здоровью человека;
4) обращения физических и юридических лиц по конкретным фактам о причинении вреда жизни, здоровью человека, окружающей среде и законным интересам физических и юридических лиц, государства, за исключением обращений физических и юридических лиц (потребителей), права которых нарушены, и обращений государственных органов;
5) обращения физических и юридических лиц (потребителей), права которых нарушены;
6) поручения органов прокуратуры по конкретным фактам причинения либо об угрозе причинения вреда жизни, здоровью человека, окружающей среде и законным интересам физических и юридических лиц, государства;
7) обращения государственных органов по конкретным фактам причинения вреда жизни, здоровью человека, окружающей среде и законным интересам физических и юридических лиц, государства, а также по конкретным фактам нарушений, неустранение которых влечет причинение вреда жизни и здоровью человека;
8) встречная проверка в отношении третьих лиц, с которыми субъект контроля и надзора имел гражданско-правовые отношения, с целью получения необходимой для осуществления проверки информации;
9) повторная проверка, связанная с обращением субъекта контроля и надзора о несогласии с первоначальной проверкой;
10) поручение органа уголовного преследования по основаниям, предусмотренным Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;
11) результаты отбора и санитарно-эпидемиологической экспертизы продукции в случаях выявления нарушений требований законодательства Республики Казахстан в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, гигиенических нормативов и технических регламентов, представляющих опасность для жизни, здоровья человека и среды обитания
Грубое
7
Проведение проверки по особому порядку проведения проверок на основе оценки степени риска, профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и внеплановой проверки в рабочее время субъекта частного предпринимательства, установленное правилами внутреннего трудового распорядка, за исключением внеплановых проверок, которые проводятся во внеурочное время (ночное, выходные или праздничные дни) в случаях необходимости пресечения нарушений непосредственно в момент их совершения
Значительное
8
Не проведение проверок по особому порядку проведения проверок, профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора в отношении субъектов малого предпринимательства, в том числе микропредпринимательства, в течение трех лет со дня государственной регистрации (кроме созданных юридических лиц в порядке реорганизации и правопреемников реорганизованных юридических лиц)
Значительное
9
Не проведение внеплановых проверок по анонимным обращениям
Значительное
10
Проведение внеплановых проверок по фактам и обстоятельствам, выявленным в отношении конкретных субъектов частного предпринимательства, которые не могли являться основанием для назначения внеплановой проверки
Значительное
11
Проведение внеплановых проверок за ранее проверенный период, за исключением налоговых проверок, проводимых по заявлению самого налогоплательщика (налогового агента), по требованию о возврате сумм превышения налога на добавленную стоимость, указанному в декларации по налогу на добавленную стоимость, по налоговому заявлению налогоплательщика по подтверждению достоверности сумм превышения налога на добавленную стоимость, в связи с жалобой налогоплательщика (налогового агента) на уведомление о результатах проверки
Значительное
12
Проведение проверки, профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора на основании актов о назначении проверки, профилактического контроля и надзора
Грубое
13
Указание в акте о назначении проверки следующей информации:

1) тексеру мен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалау нәтижесінде тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемшарттарында айқындалған, анықталған өрескел бұзушылықтарды жою туралы нұсқамалардың (қаулылардың, ұсынымдардың, хабарламалардың) орындалуын бақылау;
2) субъект анықталған бұзушылықтарды жою туралы ақпаратты бір реттен көп бермеген және (немесе) бұзушылықтарды жоймаған жағдайларда тексеру мен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалау нәтижесінде тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемшарттарында айқындалған, анықталған елеулі және елеусіз бұзушылықтарды жою туралы нұсқамалардың (қаулылардың, ұсынымдардың, хабарламалардың) орындалуын бақылау;
3) бұзушылықтарды жоймау адамның өмірі мен денсаулығына зиян келтіруге алып келетін бұзушылықтардың нақты фактілері бойынша жеке және заңды тұлғалардың өтініштері;
4) құқықтары бұзылған жеке және заңды тұлғалардың (тұтынушылардың) өтініштерін және мемлекеттік органдардың өтініштерін қоспағанда, адамның өміріне, денсаулығына, қоршаған орта мен жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне зиян келтірілгені туралы нақты фактілер бойынша жеке және заңды тұлғалардың өтініштері;
5) құқықтары бұзылған жеке және заңды тұлғалардың (тұтынушылардың) өтініштері;
6) адамның өміріне, денсаулығына, қоршаған орта мен жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне зиян келтірілгені не келтіру қатері туралы нақты фактілер бойынша прокуратура органдарының тапсырмалары;
7) адамның өміріне, денсаулығына, қоршаған орта мен жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне зиян келтірудің нақты фактілері бойынша, сондай-ақ бұзушылықтарды жоймау адамның өмірі мен денсаулығына зиян келтіруге алып келетін бұзушылықтардың нақты фактілері бойынша мемлекеттік органдардың өтініштері;
8) тексерудi жүзеге асыру үшiн қажеттi ақпаратты алу мақсатында бақылау және қадағалау субъектiсі азаматтық-құқықтық қатынастарда болған үшiншi тұлғаларға қатысты қарсы тексеру;
9) бақылау және қадағалау субъектісінің бастапқы тексерумен келіспейтіндігі туралы жүгінуіне байланысты қайта тексеру;
10) қылмыстық қудалау органының Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексiнде көзделген негіздер бойынша тапсырмасы;
11) адамның өміріне, денсаулығына және өмір сүру ортасына қауіп туғызатын, Қазақстан Республикасының халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы заңнамасы, гигиеналық нормативтер және техникалық регламенттер талаптарының бұзылуы анықталған жағдайларда, өнімді іріктеудің және оның санитариялық-эпидемиологиялық сараптамасының нәтижелері
Өрескел
7
Бұзушылықтар тікелей жасалған сәтте олардың жолын кесу қажет болған жағдайда жұмыстан тыс уақытта (түнгі уақыт, демалыс немесе мереке күндері) жүргізілетін жоспардан тыс тексерулерді қоспағанда, тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі бойынша тексеруді, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және қадағалауды және жоспардан тыс тексеруді ішкі еңбек тәртібі қағидаларында белгіленген жеке кәсіпкерлік субъектісінің жұмыс уақытында жүргізу
Елеулі
8
Шағын кәсіпкерлік, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілеріне қатысты мемлекеттік тіркелген күннен бастап үш жыл ішінде (қайта ұйымдастыру тәртібімен құрылған заңды тұлғалар мен қайта ұйымдастырылған заңды тұлғалардың құқықтық мирасқорларынан басқа) тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі бойынша тексерулер, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалау жүргізбеу
Елеулі
9
Анонимді өтініштер бойынша жоспардан тыс тексерулер жүргізбеу
Елеулі
10
Нақты бір жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты анықталған, жоспардан тыс тексеру тағайындауға негiз бола алмайтын фактiлер мен мән-жайлар бойынша жоспардан тыс тексерулер жүргізу
Елеулі
11
Салық төлеушінің (салық агентінің)өзінің өтініші бойынша, қосылған құн салығы жөніндегі декларацияда көрсетілген қосылған құн салығынан асып кету сомаларын қайтару туралы талап бойынша, салық төлеушінің қосылған құн салығының асып кету сомаларының анықтығын растау жөніндегі салықтық өтініші бойынша, салық төлеушінің (салық агентінің) тексеру нәтижелері туралы хабарламаға шағымына байланысты жүргізілетін салықтық тексерулерді қоспағанда, бұрын тексерілген кезең үшін жоспардан тыс тексерулер жүргізу
Елеулі
12
Тексеру, профилактикалық бақылау және қадағалау тағайындау туралы актілер негізінде бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру, профилактикалық бақылау және қадағалау жүргізу
Өрескел
13
Тексеруді тағайындау туралы актіде мынадай ақпаратты көрсету:

1) номер и дата акта;
2) наименование государственного органа;
3) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность лица (лиц), уполномоченного на проведение проверки;
4) сведения о специалистах, консультантах и экспертах, привлекаемых для проведения проверки;
5) наименование субъекта контроля и надзора или фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) физического лица, в отношении которого назначено проведение проверки, его место нахождения, идентификационный номер, перечень объектов контроля и надзора, участок территории.
В случае проверки филиала и (или) представительства юридического лица в акте о назначении проверки указываются его наименование и место нахождения;
6) предмет назначенной проверки;
7) срок проведения проверки;
8) правовые основания проведения проверки, в том числе нормативные правовые акты, обязательные требования которых подлежат проверке;
9) проверяемый период;
10) права и обязанности субъекта контроля и надзора;
11) подпись лица, уполномоченного подписывать акты, и печать государственного органа;
12) подпись руководителя юридического лица либо его уполномоченного лица, физического лица о получении или об отказе в получении акта о назначении проверки.
Указание в акте о назначении профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзораследующей информации:
1) номер и дата акта;
2) наименование государственного органа;
3) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность лица (лиц), уполномоченного на проведение профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора;
4) сведения о специалистах, консультантах и экспертах, привлекаемых для проведения профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора;
5) наименование субъекта контроля и надзора или фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) физического лица, в отношении которого назначено проведение профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, его место нахождения, идентификационный номер, перечень объектов контроля и надзора, участок территории.
В случае профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора филиала и (или) представительства юридического лица в акте о назначении профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора указываются его наименование и место нахождения;

1) актiнiң нөмiрi және күнi;
2) мемлекеттiк органның атауы;
3) тексеру жүргiзуге уәкiлеттi адамның (адамдардың) тегi, аты, әкесiнiң аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
4) тексеру жүргiзу үшiн тартылатын мамандар, консультанттар және сарапшылар туралы мәлiметтер;
5) бақылау және қадағалау субъектісінің атауы немесе өзiне қатысты тексеруді жүргізу тағайындалған жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), оның тұрған жерi, сәйкестендiру нөмiрi, бақылау және қадағалау объектілерінің тізбесі, аумақтың учаскесi.
Заңды тұлғаның филиалын және (немесе) өкiлдiгiн тексерген жағдайда тексеруді тағайындау туралы актiде оның атауы және тұрған жерi көрсетiледi;
6) тағайындалған тексерудiң нысанасы;
7) тексеру жүргiзу мерзiмi;
8) тексеру жүргiзудiң құқықтық негiздерi, оның iшiнде мiндеттi талаптары тексерілуге жататын нормативтiк құқықтық актiлер;
9) тексерiлетiн кезең;
10) бақылау және қадағалау субъектісінің құқықтары мен міндеттері;
11) актiге қол қоюға уәкiлеттi адамның қолы және мемлекеттiк органның мөрi;
12) заңды тұлға басшысының не оның уәкілетті адамының, жеке тұлғаның тексеруді тағайындау туралы актіні алғаны немесе алудан бас тартқаны туралы қолтаңбасы.
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және қадағалауды тағайындау туралы актіде мынадай ақпаратты көрсету:
1) актінің нөмірі және күні;
2) мемлекеттік органның атауы;
3) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және қадағалауды жүргізуге уәкілетті адамның (адамдардың) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
4) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және қадағалауды жүргізуге тартылатын мамандар, консультанттар және сарапшылар туралы мәліметтер;
5) бақылау және қадағалау субъектісінің атауы немесе өзіне қатысты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және қадағалауды жүргізу тағайындалған жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), оның тұрған жері, сәйкестендіру нөмірі, бақылау және қадағалау объектілерінің тізбесі, аумақтың учаскесі.
Заңды тұлғаның филиалын және (немесе) өкілдігін бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалау жағдайында бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және қадағалауды тағайындау туралы актіде оның атауы және тұрған жері көрсетіледі;

6) предмет назначенного профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора;
7) срок проведения профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора;
8) правовые основания проведения профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, в том числе требования проверочных листов;
9) права и обязанности субъекта контроля и надзора;
10) подпись лица, уполномоченного подписывать акты, и печать государственного органа;
11) подпись руководителя юридического лица либо его уполномоченного лица, физического лица о получении или об отказе в получении акта о назначении профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора
Значительное
14
Осуществление регистрации акта о назначении, дополнительного акта о продлении сроков проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора
Грубое
15
Извещение в письменном виде субъекта (объекта) контроля и надзора о начале проведения проверки по особому порядку проведения проверок не менее чем за тридцать календарных дней до начала самой проверки с указанием даты начала проверки и предмета проведения проверки
Грубое
16
Извещение субъекта (объекта) контроля и надзора о начале проведения внеплановой проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора не менее чем за сутки до начала самой проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора с указанием предмета проведения проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора
Грубое
17
Составление протокола в случае отказа субъектом (объектом) контроля и надзора в принятии акта о назначении проверки или профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора или воспрепятствования доступу должностного лица органа контроля и надзора, осуществляющего проверку или профилактический контроль и надзор с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, к материалам, необходимым для проведения проверки или профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, подписанного должностным лицом органа контроля и надзора, осуществляющим проверку или профилактический контроль и надзор с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, и уполномоченным лицом субъекта (объекта) контроля и надзора
Значительное
18
Наличие уведомления субъекта (объекта) контроля и надзора и уполномоченного органа в области правовой статистики и специальных учетов в случаях замены состава должностных лиц, проводящих проверку и профилактический контроль и надзор с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, до начала участия в проверке лиц, не указанных в акте о назначении проверки или профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, с указанием причины замены
Значительное
19
Проведение проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора с учетом объема предстоящих работ, а также поставленных задач:

6) тағайындалған бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың және қадағалаудың нысанасы;
7) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және қадағалауды жүргізу мерзімі;
8) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және қадағалауды жүргізудің құқықтық негіздері, оның ішінде тексеру парақтарының талаптары;
9) бақылау және қадағалау субъектісінің құқықтары мен міндеттері;
10) актіге қол қоюға уәкілетті адамның қолы және мемлекеттік органның мөрі;
11) заңды тұлға басшысының не оның уәкілетті адамының, жеке тұлғаның бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және қадағалауды тағайындау туралы актіні алғаны немесе алудан бас тартқаны туралы қолы
Елеулі
14
Тексеру мен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және қадағалауды тағайындау туралы актіні, олардың мерзімдерін ұзарту туралы қосымша актіні тіркеуді жүзеге асыру
Өрескел
15
Тексеруді бастау күні мен тексеру жүргізу нысанын көрсете отырып, тексерудің өзі басталғанға дейін кемінде күнтізбелік отыз күн бұрын тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі бойынша тексеру жүргізуді бастау туралы бақылау және қадағалау субъектісіне(объектісіне) жазбаша түрде хабарлау
Өрескел
16
Тексеру мен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың және қадағалаудың нысанын көрсете отырып, жоспардан тыс тексеру мен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалау басталғанға дейін кемінде бір тәулік бұрын жоспардан тыс тексерумен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалау жүргізуді бастау туралы бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) хабарлау
Өрескел
17
Бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) тексеруді немесе бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және қадағалауды тағайындау туралы актіні қабылдаудан бас тартқан немесе тексеруді не бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын бақылау және қадағалау органының лауазымды адамының тексеруді немесе бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және қадағалауды жүргізуге қажетті материалдарға қол жеткізуіне кедергі келтірген жағдайда тексеруді немесе бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын бақылау және қадағалау органының лауазымды адамы және бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) уәкілетті адамы қол қойған хаттаманы жасау
Елеулі
18
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) және құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органға тексерумен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалау жүргізетін лауазымды адамдардың құрамын ауыстырған жағдайда тексеруді немесе бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және қадағалауды тағайындау туралы актіде көрсетілмеген адамдардың тексеруге қатысуы басталғанға дейін ауыстыру себебі көрсетілген хабарламаның болуы
Елеулі
19
Алдағы жұмыстар көлемін, сондай-ақ алға қойылған міндеттерді ескере отырып, мыналар үшін:

1) для субъектов микропредпринимательства – не более пяти рабочих дней и с продлением до пяти рабочих дней;
2) для субъектов малого, среднего и крупного предпринимательства, а также субъектов контроля и надзора, не являющихся субъектами частного предпринимательства:
при проведении внеплановых проверок – не более десяти рабочих дней и с продлением до десяти рабочих дней;
при проведении проверок, проводимых по особому порядку, и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора – не более пятнадцати рабочих дней и с продлением до пятнадцати рабочих дней;
3) в области ветеринарии, карантина и защиты растений, семеноводства, зернового и хлопкового рынка – не более пяти рабочих дней и с продлением до пяти рабочих дней;
4) в области соблюдения трудового законодательства Республики Казахстан в части безопасности и охраны труда на строительных объектах с учетом их технической сложности:
относящихся к технически сложным объектам, – не более пяти рабочих дней и с продлением до пяти рабочих дней;
не относящихся к технически сложным объектам, – не более четырех часов рабочего дня и с продлением до восьми часов рабочего дня.
Грубое
20
Осуществление продления проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора только один раз руководителем органа контроля и надзора (либо лицом, исполняющим его обязанности) в случаях необходимости:
1) получения информации от иностранных государственных органов в рамках международных договоров Республики Казахстан;
2) установления местонахождения лица, в отношении которого проводятся проверка и профилактический контроль и надзор с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора;
3) получения результатов лабораторных исследований санитарно-эпидемиологической экспертизы
Грубое
21
Оформление дополнительного акта о продлении проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора с регистрацией в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам и указанием номера и даты регистрации предыдущего акта о назначении проверки или профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и причины продления в случае продления сроков проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора
Значительное
22
Вручение субъекту (объекту) контроля и надзора уведомления о продлении сроков проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора за один рабочий день до продления
Грубое
23
Произведение отбора образцов продукции должностным лицом органа контроля и надзора в присутствии руководителя или представителя проверяемого субъекта и уполномоченного лица проверяемого субъекта, удостоверенного актом отбора образцов продукции
Грубое
24
Указание в акте отбора образцов продукции места и даты составления, номера и даты решения руководителя органа контроля и надзора, на основании которого осуществляется отбор образцов продукции, должности, фамилии, имен и отчеств (если они указаны в документе, удостоверяющем личность) должностных лиц, осуществляющих отбор образцов продукции, наименование и место нахождения проверяемого субъекта, у которого производится отбор образцов продукции, должность и фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) уполномоченного лица проверяемого субъекта, перечень и количество отобранных образцов продукции с указанием производителя, даты производства, серии (номера) партии, общей стоимости образцов, вид упаковки и номер печати (пломбы)
Значительное
25
Соблюдение ограничений при проведении проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора:

1) микрокәсіпкерлік субъектілеріне - бес жұмыс күнінен аспайтын және бес жұмыс күніне дейін ұзартылатын;
2) шағын, орта және ірі кәсіпкерлік субъектілеріне, сондай-ақ жеке кәсіпкерлік субъектісі болып табылмайтын бақылау және қадағалау субъектілеріне:
жоспардан тыс тексерулер жүргізу кезінде - он жұмыс күнінен аспайтын және он жұмыс күніне дейін ұзартылатын;
ерекше тәртіп бойынша жүргізілетін тексерулер мен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалау жүргізу кезінде - он бес жұмыс күнінен аспайтын және он бес жұмыс күніне дейін ұзартылатын;
3) ветеринария, карантин және өсімдіктерді қорғау, тұқым шаруашылығы, астық және мақта нарығы саласында - бес жұмыс күнінен аспайтын және бес жұмыс күніне дейін ұзартылатын;
4) құрылыс объектілеріндегі еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бөлігінде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасын сақтау саласында олардың техникалық күрделілігін ескере отырып:
техникалық жағынан күрделі объектілерге жатқызылатындарға - бес жұмыс күнінен аспайтын және бес жұмыс күніне дейін ұзартылатын;
техникалық жағынан күрделі объектілерге жатқызылмайтындарға - жұмыс күнінің төрт сағатынан аспайтын және жұмыс күнінің сегіз сағатына дейін ұзартылатын мерзімде тексеру мен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалау жүргізу
Өрескел
20
Бақылау және қадағалау органы басшысының (не оның міндетін атқаратын адамның) тексеру мен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және қадағалауды:
1) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары шеңберінде шетелдік мемлекеттік органдардан ақпарат алу;
2) өзіне қатысты тексеру мен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалау жүргізіліп жатқан тұлғаның тұратын жерін анықтау;
3) санитариялық-эпидемиологиялық сараптаманың зертханалық зерттеулерінің нәтижелерін алу қажет болған жағдайларда бір рет қана ұзартуды жүзеге асыруы
Өрескел
21
Тексеру мен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалау мерзімдері ұзартылған жағдайда құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органда тіркей отырып және тексеру немесе бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалау тағайындау туралы алдыңғы актінің нөмірі мен тіркелген күнін және ұзартудың себебін көрсете отырып, тексеру мен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және қадағалауды ұзарту туралы қосымша актіні ресімдеу
Елеулі
22
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) тексеру мен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалау мерзімдерін ұзарту туралы хабарламаны ұзартылғанға дейін бір жұмыс күні бұрын табыс ету
Өрескел
23
Өнімнің үлгілерін іріктеу актісімен расталған өнімдердің үлгілерін іріктеуді бақылау және қадағалау органының лауазымды адамының тексерiлетiн субъекті басшысының немесе өкiлiнiң және тексерiлетiн субъектiнiң уәкiлеттi адамының қатысуымен жүргізуі
Өрескел
24
Өнімдердің үлгілерін іріктеу актісінде жасалу орнын және күнiн, өнiм үлгiлерiн iрiктеуді жүзеге асыруда негізге алынатын бақылау және қадағалау органы басшысы шешiмiнiң нөмiрiн және күнiн, өнiм үлгiлерiн iрiктеудi жүзеге асыратын лауазымды адамдардың лауазымын, тегiн, атын және әкесiнiң атын (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), өнiм үлгiлерiн iрiктеу жүргiзiлетiн тексерiлетiн субъектiнiң атауын және тұрған жерiн, тексерiлетiн субъектiнiң уәкiлеттi адамының лауазымын және тегiн, атын, әкесiнiң атын (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), өндiрушiнi, өндiрілген күнiн, партияның сериясын (нөмiрiн), үлгiлердiң жалпы құнын көрсете отырып, iрiктеп алынған өнiм үлгiлерiнiң тiзбесiн және санын, буып-түю түрiн және мөрдiң (пломбаның) нөмiрiн көрсету
Елеулі
25
Тексеру мен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және қадағалауды жүргізу кезінде:

1) проверять выполнение требований, не установленных в проверочных листах данного органа контроля и надзора, а также если такие требования не относятся к компетенции государственного органа, от имени которого действуют эти должностные лица;
2) требовать предоставления документов, информации, образцов продукции, проб обследования объектов окружающей среды и объектов производственной среды, если они не являются объектами проверки или не относятся к предмету проверки;
3) отбирать образцы продукции, пробы обследования объектов окружающей среды и объектов производственной среды для проведения их исследований, испытаний, измерений без оформления протоколов об отборе указанных образцов, проб по установленной форме и (или) в количестве, превышающем нормы, установленные национальными стандартами, правилами отбора образцов, проб и методами их исследований, испытаний, измерений, техническими регламентами или действующими до дня их вступления в силу иными нормативными техническими документами, правилами и методами исследований, испытаний, измерений;
4) разглашать и (или) распространять информацию, полученную в результате проведения проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и составляющую коммерческую, налоговую или иную охраняемую законом тайну;
5) превышать установленные сроки проведения проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора;
6) проводить проверку или профилактический контроль и надзор с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, в отношении которого ранее проводились проверка или профилактический контроль и надзор с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора его вышестоящим (нижестоящим) органом либо иным государственным органом по одному и тому же вопросу за один и тот же период;
7) проводить мероприятия, носящие затратный характер, в целях государственного контроля за счет субъектов (объектов) контроля и надзора
Грубое
26
Составление акта о результатах проверки с указанием в нем следующей информации:
1) дата, время и место составления акта;
2) наименование органа контроля и надзора;
3) дата и номер акта о назначении проверки, на основании которого проведена проверка;
4) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность лица (лиц), проводившего проверку;

1) осы бақылау және қадағалау органының тексеру парақтарында белгіленбеген, сондай-ақ егер мұндай талаптар мемлекеттiк органның атынан осы лауазымды адамдар әрекет ететiн мемлекеттік органның құзыретiне жатпаса, талаптардың орындалуын тексеруге;
2) егер құжаттар, ақпарат, өнiм үлгiлерi, қоршаған орта объектiлерiн және өндiрiстiк орта объектiлерiн зерттеп қарау сынамалары тексеру объектiлерi болып табылмаса немесе тексеру нысанына жатпаса, оларды ұсынуды талап етуге;
3) өнiм үлгiлерiн, қоршаған орта объектiлерiн және өндiрiстiк орта объектiлерiн зерттеп қарау сынамаларына зерттеу, сынақтан өткізу, өлшеу жүргiзу үшiн көрсетiлген үлгiлердi, сынамаларды белгiленген нысан бойынша және (немесе) ұлттық стандарттарда, үлгiлердi, сынамаларды iрiктеу қағидаларында және оларды зерттеу, сынақтан өткізу, өлшеу әдiстерiнде, техникалық регламенттерде немесе олар күшiне енетiн күнге дейiн қолданыста болатын өзге де нормативтiк техникалық құжаттарда, зерттеу, сынақтан өткізу, өлшеу қағидаларында және әдiстерiнде белгiленген нормалардан асатын мөлшерде iрiктеп алу туралы хаттамаларды ресiмдеместен, оларды iрiктеп алуға;
4) тексеру мен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және қадағалауды жүргізу нәтижесінде алынған және коммерциялық, салықтық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты жария етуге және (немесе) таратуға;
5) тексеру мен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және қадағалауды жүргізудің белгiленген мерзiмдерiн асыруға;
6) бiр кезең iшiнде сол бiр мәселе бойынша өзінің жоғары тұрған (төмен тұрған) органы не өзге де мемлекеттік орган өзіне қатысты бұрын тексеруді немесе бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және қадағалауды жүргізген тексеруді немесе бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және қадағалауды жүргiзуге;
7) мемлекеттiк бақылау мақсатында бақылау және қадағалау субъектiлерінiң (объектілерінің) есебiнен шығынды сипаттағы iс-шараларды өткізуге шектеулерді сақтау
Өрескел
26
Тексеру нәтижелерi туралы актiні мынадай ақпаратты көрсете отырып жасау:
1) актiнiң жасалған күнi, уақыты және орны;
2) бақылау және қадағалау органының атауы;
3) негiзге алынып тексеру жүргiзiлген тексерудi тағайындау туралы актінің жасалған күнi мен нөмiрi;
4) тексеру жүргiзген адамның (адамдардың) тегi, аты, әкесiнiң аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;

5) наименование или фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) субъекта (объекта) контроля и надзора, должность представителя физического или юридического лица, присутствовавшего при проведении проверки;
6) дата, место и период проведения проверки;
7) сведения о результатах проверки, в том числе о выявленных нарушениях, их характере;
8) наименование проверочного листа и пункты требований, по которым выявлены нарушения;
9) сведения об ознакомлении или отказе в ознакомлении с актом представителя субъекта (объекта) контроля и надзора, а также лиц, присутствовавших при проведении проверки, их подписи или отказ от подписи;
10) подпись должностного лица (лиц), проводившего проверку
Значительное
27
Составление предписания об устранении выявленных нарушений по результатам проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора с указанием в нем следующей информации:
1) дата, время и место составления предписания;
2) наименование органа контроля и надзора;
3) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и должность лица (лиц), проводившего (проводивших) проверку и профилактический контроль и надзор с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора;
4) наименование или фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) субъекта контроля и надзора, должность представителя физического или юридического лица, присутствовавшего при проведении проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора;
5) дата, место и период проведении проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора;
6) перечень выявленных нарушений в соответствии с пунктами проверочного листа с обязательным указанием степени тяжести нарушения в соответствии с субъективными критериями оценки степени риска;
7) рекомендации и указания на возможные действия по устранению выявленных нарушений с указанием сроков их устранения;
8) сведения об ознакомлении или отказе в ознакомлении с предписанием представителя субъекта контроля и надзора (руководителя юридического лица либо его уполномоченного лица, физического лица), а также лиц, присутствовавших при проведении проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, их подписи или отказ от подписи;
9) подпись должностного лица (лиц), проводившего (проводивших) проверку и профилактический контроль и надзор с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора
Значительное
28
Предъявление требований и обращение с просьбами, не относящимися к предмету проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора
Грубое
29
Назначение государственными органами проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора по вопросам, не входящим в их компетенцию
Грубое
30
Соблюдение периодичности проведения проверок и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора
Грубое
31
Предоставление субъекту контроля и надзора акта о результатах проведенной проверки, предписания об устранении выявленных нарушений по результатам проведенной проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора в день их окончания, но не позднее срока окончания проверки, указанного в актах о назначении проверки и профилактического контроля и надзорас посещением субъекта (объекта) контроля и надзора
Грубое
32
Соблюдение должностными лицами органа контроля и надзора следующих обязанностей при проведении контроля и надзора:

5) бақылау және қадағалау субъектiсінiң (объектісінің) атауы немесе тегi, аты, әкесiнiң аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), тексерудi жүргiзу кезiнде қатысқан жеке немесе заңды тұлға өкiлiнiң лауазымы;
6) тексерудiң жүргiзiлген күнi, орны және кезеңi;
7) тексерудiң нәтижелерi туралы, оның iшiнде анықталған бұзушылықтар, олардың сипаты туралы мәлiметтер;
8) тексеру парағының атауы және бұзушылықтар анықталған талаптардың тармақтары;
9) бақылау және қадағалау субъектiсі (объектісі) өкiлiнiң, сондай-ақ тексерудi жүргiзу кезiнде қатысқан адамдардың актiмен танысу немесе танысудан бас тарту, олардың қолдары немесе қол қоюдан бас тартуы туралы мәлiметтері;
10) тексерудi жүргiзген лауазымды адамның (адамдардың) қолдары
Елеулі
27
Тексеру мен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманы мынадай ақпаратты көрсетіп жасау:
1) нұсқаманың жасалған күні, уақыты және орны;
2) бақылау және қадағалау органының атауын;
3) тексеру мен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және қадағалауды жүргізген адамның (адамдардың) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) және лауазымы;
4) бақылау және қадағалау субъектісінің атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), тексеру мен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және қадағалауды жүргізу кезінде қатысқан жеке немесе заңды тұлға өкілінің лауазымы;
5) тексеру мен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың және қадағалаудың жүргізілген күні, орны және кезеңі;
6) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттарына сәйкес бұзушылықтың ауырлық дәрежесін міндетті түрде көрсете отырып, тексеру парағының тармақтарына сәйкес анықталған бұзушылықтардың тізбесі;
7) анықталған бұзушылықтарды жою мерзімдерін көрсете отырып, оларды жою бойынша ықтимал іс-қимылдарға ұсынымдар мен нұсқаулар;
8) бақылау және қадағалау субъектісі өкілінің (заңды тұлға басшысының не оның уәкілетті адамының, жеке тұлғаның), сондай-ақ тексеру мен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және қадағалауды жүргізу кезінде қатысқан адамдардың нұсқамамен танысуы немесе танысудан бас тартуы, олардың қолдары немесе қол қоюдан бас тартуы туралы мәліметтер;
9) тексеру мен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және қадағалауды жүргізген лауазымды адамның (адамдардың) қолы
Елеулі
28
Тексеру мен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалау нысанына жатпайтын талаптарды қою және өтініш жасау
Өрескел
29
Мемлекеттік органдардың өз құзыретіне кірмейтін мәселелер бойынша тексерулер мен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және қадағалауды тағайындауы
Өрескел
30
Тексерулер мен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және қадағалауды жүргізу кезеңділігін сақтау
Өрескел
31
Бақылау және қадағалау субъектісіне жүргізілген тексеру нәтижелері туралы актіні, жүргізілген тексеру мен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқаманы олар аяқталған күні, бірақ тексеру мен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және қадағалауды тағайындау туралы актілерде көрсетілген тексеру аяқталатын мерзімнен кешіктірмей беру
Өрескел
32
Бақылау және қадағалау органының лауазымды адамдарының бақылау және қадағалау жүргізу кезінде:

1) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и законные интересы субъектов (объектов) контроля и надзора;
2) проводить проверки или профилактический контроль и надзор с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора на основании и в строгом соответствии с порядком, установленным Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
3) не препятствовать установленному режиму работы субъектов (объектов) контроля и надзора в период проведения проверки или профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора;
4) своевременно и в полной мере исполнять предоставленные в соответствии с законами Республики Казахстан полномочия по предупреждению, выявлению и пресечению нарушений;
5) не препятствовать субъекту контроля и надзора присутствовать при проведении проверки или профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, давать разъяснения по вопросам, относящимся к предмету проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора;
6) предоставлять субъекту контроля и надзора необходимую информацию, относящуюся к предмету проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, при их проведении;
7) обеспечить сохранность документов и сведений, полученных в результате проведения проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора
Значительное
Критерии по соблюдению субъектами контроля порядка выдачи разрешений первой и второй категории, приема уведомления на осуществление предпринимательской деятельности
1
Не требование от физических и юридических лиц наличия разрешений или уведомлений, не предусмотренных Законом Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" (далее – Закон)
Значительное
2
Принятие решения в течение трех рабочих дней о возобновлении действия разрешения и (или) приложения к разрешению, приостановленного по добровольному обращению в разрешительный орган физического и юридического лица, являющегося лицензиатом или владельцем разрешения второй категории
Значительное
3
Размещение сведений о выданных разрешениях, направленных уведомлениях, условиях выдачи разрешений и направления уведомлений на веб-портале "электронного правительства" и интернет-ресурсах субъекта (объекта) контроля и надзора на казахском и русском языках, за исключением информации, содержащей государственные секреты и иную охраняемую законом тайну
Значительное
4
Соблюдение субъектом (объектом) контроля и надзора следующих обязанностей:

1) Қазақстан Республикасының заңнамасын, бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) құқықтары мен заңды мүдделерiн сақтау;
2) тексеруді немесе бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және қадағалауды Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде белгіленген негізде және тәртіпке қатаң сәйкестікте жүргізу;
3) тексеруді немесе бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және қадағалауды жүргізу кезеңінде бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) жұмысының белгіленген режиміне кедергі келтірмеу;
4) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бұзушылықтардың алдын алу, анықтау және жолын кесу бойынша берiлген өкiлеттiктердi уақтылы және толық көлемде орындау;
5) тексеруді немесе бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және қадағалауды жүргізу кезінде бақылау және қадағалау субъектісінің қатысуына кедергі келтірмеу, тексеру мен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың және қадағалаудың нысанасына жататын мәселелер бойынша түсіндірме беру;
6) тексеру мен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және қадағалауды жүргізу кезінде олардың нысанасына қатысты қажетті ақпаратты бақылау және қадағалау субъектісіне беру;
7) тексеру мен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы
профилактикалық бақылауды және қадағалауды жүргізу нәтижесінде алынған құжаттар мен мәліметтердің сақталуын қамтамасыз ету міндеттерін сақтауы
Елеулі
Бақылау субъектілерінің бірінші және екінші санаттағы рұқсаттарды беру, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға хабарлама қабылдау тәртібін сақтауы бойынша өлшемшарттар
1
Жеке және заңды тұлғалардан "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі - Заң) көзделмеген рұқсаттардың немесе хабарламалардың болуын талап етпеу
Елеулі
2
Лицензиат немесе екінші санаттағы рұқсаттың иесі болып табылатын жеке және заңды тұлғаның рұқсат беру органына ерікті түрде жүгінуі бойынша тоқтатыла тұрған рұқсаттың және (немесе) рұқсатқа қосымшаның қолданылуын қайта бастау туралы үш жұмыс күні ішінде шешім қабылдау
Елеулі
3
Мемлекеттік құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты қоспағанда, берілген рұқсаттар, жіберілген хабарламалар, рұқсаттар берудің және хабарламалар жіберудің шарттары туралы мәліметтерді "электрондық үкіметтің" веб-порталында жәнебақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) интернет-ресурстарында қазақ және орыс тілдерінде орналастыру
Елеулі
4
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) мынадай міндеттерді сақтауы:

1) осуществлять лицензирование и разрешительные процедуры в соответствии с Законом;
2) создавать необходимые условия для лиц с ограниченными возможностями при получении ими разрешений;
3) предоставлять в доступной форме полную и достоверную информацию о лицензировании, разрешительных процедурах, перечне требуемых для этого документов и порядке получения и оформления таких документов;
4) предоставлять государственным органам и Государственной корпорации документы и (или) информацию, необходимые для осуществления лицензирования и разрешительных процедур, в том числе посредством информационных систем;
5) принимать меры, направленные на восстановление нарушенных прав, свобод и законных интересов заявителей, лицензиатов и владельцев разрешений второй категории;
6) в пределах своей компетенции обеспечивать бесперебойное функционирование и наполнение информационных систем, содержащих необходимые сведения для выдачи разрешений;
7) получать письменное согласие заявителей, лицензиатов и владельцев разрешений второй категории, в том числе в форме электронного документа, на использование персональных данных ограниченного доступа, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при выдаче разрешений;

1) Заңға сәйкес лицензиялауды және рұқсат беру рәсімдерін жүзеге асыру;
2) мүмкіндігі шектеулі адамдар рұқсаттар алған кезде олар үшін қажетті жағдайлар жасау;
3) лицензиялау, рұқсат беру рәсімдері, бұл үшін талап етілетін құжаттар тізбесі және осындай құжаттарды алу және ресімдеу тәртібі туралы толық және анық ақпаратты қолжетімді нысанда ұсыну;
4) мемлекеттік органдарға және Мемлекеттік корпорацияға лицензиялауды және рұқсат беру рәсімдерін жүзеге асыру үшін, оның ішінде ақпараттық жүйелер арқылы жүзеге асыру үшін қажетті құжаттарды және (немесе) ақпаратты ұсыну;
5) өтініш берушілердің, лицензиаттардың және екінші санаттағы рұқсаттарды иеленушілердің бұзылған құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қалпына келтіруге бағытталған шаралар қабылдау;
6) рұқсаттар беру үшін қажетті мәліметтерді қамтитын ақпараттық жүйелердің іркіліссіз жұмыс істеуін және толығып отыруын өз құзыреті шегінде қамтамасыз ету;
7) рұқсаттар беру кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын, қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді пайдалануға өтініш берушілердің, лицензиаттардың және екінші санаттағы рұқсаттарды иеленушілердің жазбаша келісімін, оның ішінде электрондық құжат нысанында алу;

8) предоставлять по запросу уполномоченного органа по инвестициям информацию, необходимую для осуществления лицензирования и разрешительных процедур, в отношении инвесторов, реализующих инвестиционные приоритетные проекты в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан
Значительное
5
Соблюдение субъектами (объектами) контроля и надзора требований по срокам действия разрешения
Значительное
6
Осуществление выдачи разрешений осуществляется на равных основаниях и равных условиях для всех лиц, отвечающих квалификационным или разрешительным требованиям
Значительное
7
Осуществление отказа в рассмотрении документов заявителя при лицензировании и осуществлении разрешительной процедуры только в случае установления факта неполноты представленных документов в течение двух рабочих дней
Грубое
8
Осуществление отказа при переоформлении лицензии и (или) приложения к лицензии в случае непредставления или ненадлежащего оформления документов, несоответствия заявителя квалификационным требованиям и если ранее лицензия и (или) приложение к лицензии были переоформлены на другое юридическое лицо из числа вновь возникших в результате разделения юридических лиц-лицензиатов
Грубое
9
Получение разрешительным органом согласований (сопутствующих разрешений) государственных органов на предмет соответствия заявителя установленным требованиям, с направлением запроса разрешительным органом для получения согласований в соответствующие государственные органы по месту осуществления заявителем предстоящей деятельности в течение двух рабочих дней со дня регистрации документов заявителя на получение разрешения и (или) приложения к нему
Грубое
10
Осуществление выдачи разрешительным органом разрешения и (или) приложения к разрешению заявителю в случае просрочки выдачи разрешения не позднее пяти рабочих дней с момента истечения срока его выдачи
Грубое
11
Осуществление выдачи лицензии и (или) приложения к лицензии по месту регистрации физического или юридического лица либо филиала или представительства иностранного юридического лица, за исключением лицензий, выдаваемых по классу "разрешения, выдаваемые на объекты", которые выдаются по месту осуществления ими деятельности
Значительное
12
Не требование от заявителей предоставления следующих документов;

8) инвестициялар жөніндегі уәкілетті органның сұрау салуы бойынша Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес инвестициялық басым жобаларды іске асыратын инвесторларға қатысты лицензиялауды және рұқсат беру рәсімдерін жүзеге асыру үшін қажет ақпаратты беру
Елеулі
5
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) рұқсаттардың қолданылу мерзімі бойынша талаптарды сақтауы
Елеулі
6
Рұқсаттар беруді біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына сәйкес келетін барлық адамдар үшін тең негіздерде және тең жағдайларда жүзеге асыру
Елеулі
7
Лицензиялау және рұқсат беру рәсімдерін жүзеге асыру кезінде өтініш берушінің құжаттарын қараудан бас тартуды ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда ғана екі жұмыс күні ішінде жүзеге асыру
Өрескел
8
Құжаттар ұсынылмаған немесе тиісінше ресімделмеген, өтініш беруші біліктілік талаптарына сәйкес келмеген жағдайда және егер лицензия және (немесе) лицензияға қосымша лицензиат заңды тұлғаларды бөлу нәтижесінде жаңадан пайда болғандардың ішіндегі басқа заңды тұлғаға бұрын қайта ресімделген жағдайда лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу кезінде бас тартуды жүзеге асыру
Өрескел
9
Рұқсат беру органының өтініш берушінің рұқсатты және (немесе) оған қосымшаны алуға құжаттарын тіркеген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде өтініш берушінің алдағы қызметін жүзеге асыру орны бойынша тиісті мемлекеттік органдарға келісімдерді алу үшін сұрату жібере отырып, өтініш берушінің белгіленген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан мемлекеттік органдардың келісімдерін (ілеспе рұқсаттарын) алуы
Өрескел
10
Рұқсат беру органының рұқсатты және (немесе) рұқсатқа қосымшаны беру мерзімін өткізіп алған жағдайда мерзімі өткен сәттен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей өтініш берушіге оны беруді жүзеге асыруы
Өрескел
11
Жеке немесе заңды тұлғаның не шетелдік заңды тұлға филиалының немесе өкілдігінің қызметті жүзеге асыру орны бойынша берілетін "объектілерге берілетін рұқсаттар" сыныбы бойынша берілетін лицензияларды қоспағанда, лицензия және (немесе) лицензияға қосымшаны беруді тіркеу орны бойынша жүзеге асыру
Елеулі
12
Өтініш берушілерден мынадай құжаттарды:

1) для юридических лиц, осуществляющих деятельность в финансовой сфере и деятельность, связанную с концентрацией финансовых ресурсов, а также деятельность, связанную с оборотом гражданского и служебного оружия и патронов к нему, деятельность, связанную с оборотом наркотических средств, психотропных веществ, прекурсоров, деятельность, связанную с осуществлением охранной деятельности, – копия устава (нотариально засвидетельствованная в случае непредставления оригиналов для сверки);
2) справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица заявителя – для юридического лица;
3) копия документа, удостоверяющего личность, – для физического лица, если информацию о таких документах лицензиар может получить из соответствующих государственных информационных систем
Значительное
13
Осуществление выдачи лицензии со сроком действия без ограничения срока его действия
Значительное
14
Осуществление выдачи лицензии и (или) приложения к лицензии либо мотивированного отказа в их выдаче не позднее пятнадцати рабочих дней, за исключением лицензий и (или) приложений к лицензиям в сфере использования атомной энергии, финансовой сфере и деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов, сфере образования, сфере углеводородов, которые выдаются не позднее тридцати рабочих дней со дня представления заявления с соответствующими документами
Грубое
15
Не взимание лицензионного сбора при выдаче приложений к лицензии (дубликатов приложений к лицензии), а также в случае обнаружения ошибок в выданном разрешении и (или) приложении к разрешению
Значительное
16
Осуществление отказа в выдаче лицензии и (или) приложения к лицензии в случаях:
1) занятие видом деятельности запрещено для данной категории физических или юридических лиц;
2) не внесен лицензионный сбор;
3) заявитель не соответствует квалификационным требованиям;
4) лицензиаром получен ответ от соответствующего согласующего государственного органа о несоответствии заявителя предъявляемым при лицензировании требованиям;
5) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о приостановлении или запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, подлежащих лицензированию;
6) судом на основании представления судебного исполнителя временно запрещено выдавать заявителю-должнику лицензию;
7) установлена недостоверность документов, представленных заявителем для получения лицензии, и (или) данных (сведений), содержащихся в них
Грубое
17
Осуществление переоформления лицензии и (или) приложения к лицензии в случаях:

1) қаржы саласындағы қызметті және қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты қызметті, сондай-ақ азаматтық және қызметтік қару мен оған патрондардың айналымына байланысты қызметті, есірткі құралдарының, психотроптық заттардың, прекурсорлардың айналымына байланысты қызметті, күзет қызметін жүзеге асыруға байланысты қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар үшін - жарғының көшiрмесiн (салыстырып тексеру үшiн түпнұсқалары ұсынылмаған жағдайда нотариат куәландырған көшірмесін);
2) заңды тұлға үшiн - өтініш беруші заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы;
3) жеке тұлға үшiн - егер мынадай құжаттар туралы ақпаратты лицензиар тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден ала алатын болса, жеке басын куәландыратын құжаттың көшiрмесiн ұсынуды талап етпеу
Елеулі
13
Қолданылу мерзімі бар лицензияны оның қолданылу мерзімін шектемей беруді жүзеге асыру
Елеулі
14
Тиісті құжаттармен бірге өтініш берілген күннен бастап отыз жұмыс күнінен кешіктірілмей берілетін атом энергиясын пайдалану саласындағы, қаржы саласындағы және қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты қызмет, білім беру саласындағы, көмірсутектер саласындағы лицензияларды және (немесе) лицензияларға қосымшаларды қоспағанда, лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беруді не оларды беруден уәжді бас тартуды он бес жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асыру
Өрескел
15
Лицензияға қосымшаларды (лицензияға қосымшалардың төлнұсқаларын) беру кезінде, сондай-ақ берілген рұқсатта және (немесе) рұқсатқа қосымшада қателер анықталған жағдайда лицензиялық алым алмау
Елеулі
16
Лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны беруден бас тартуды:
1) жеке немесе заңды тұлғалардың осы санаты үшін қызмет түрімен айналысуға тыйым салынған;
2) лицензиялық алым енгізілмеген;
3) өтініш беруші біліктілік талаптарына сәйкес келмеген;
4) лицензиар тиісті келісуші мемлекеттік органнан өтініш берушінің лицензиялау кезінде қойылатын талаптарға сәйкес келмейтіні туралы жауап алған;
5) өтініш берушіге қатысты лицензиялауға жататын қызметті немесе жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру немесе оларға тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болған;
6) сот орындаушысының ұсынуы негізінде сот өтініш беруші борышкерге лицензия беруге уақытша тыйым салған;
7) өтініш беруші лицензия алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігі анықталған жағдайларда жүзеге асыру
Өрескел
17
Лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны:

1) изменения фамилии, имени, отчества (при его наличии) физического лица-лицензиата;
2) перерегистрации индивидуального предпринимателя-лицензиата, изменении его наименования или юридического адреса;
3) реорганизации юридического лица-лицензиата в соответствии с порядком, определенным в соответствии с Законом;
4) изменения наименования и (или) места нахождения юридического лица-лицензиата;
5) отчуждения лицензиатом лицензии, выданной по классу "разрешения, выдаваемые на объекты", вместе с объектом в пользу третьих лиц в случаях, если отчуждаемость конкретной лицензии предусмотрена приложением 1 к Закону;
6) изменения адреса места нахождения объекта без его физического перемещения для лицензии, выданной по классу "разрешения, выдаваемые на объекты" или для приложений к лицензии с указанием объектов;
7) наличия требования о переоформлении в законах Республики Казахстан
Значительное
18
При переоформлении лицензии и (или) приложения не требование от заявителей предоставления иных документов, за исключением:
1) заявления по форме, утверждаемой уполномоченным органом в сфере разрешений и уведомлений, Национальным Банком Республики Казахстан или уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
2) для случаев переоформления лицензии – документа, подтверждающий уплату лицензионного сбора, за исключением оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";
3) копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии и (или) приложения к лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах
Значительное
19
Не осуществление лицензиаром проверки соответствия заявителя квалификационным требованиям при переоформлении лицензии и (или) приложения, за исключением переоформления при реорганизации юридического лица-лицензиата в форме выделения и разделения
Значительное
20
Осуществление отказа в переоформлении лицензии и (или) приложения к лицензии в случаях непредставления или ненадлежащего оформления заявителем следующих документов:
1) заявления по форме, утверждаемой уполномоченным органом в сфере разрешений и уведомлений, Национальным Банком Республики Казахстан или уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
2) для случаев переоформления лицензии – документ, подтверждающий уплату лицензионного сбора, за исключением оплаты через платежный шлюз "электронного правительства";

1) лицензиат жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) өзгерген;
2) лицензиат жеке кәсіпкер қайта тіркелген, оның атауы немесе заңды мекен жайы өзгерген;
3) лицензиат заңды тұлға Заңға сәйкес айқындалған тәртіпке сай қайта ұйымдастырылған;
4) лицензиат заңды тұлғаның атауы және (немесе) орналасқан жері өзгерген;
5) егер нақты лицензияның иеліктен шығарылатындығы Заңға 1-қосымшада көзделген жағдайларда лицензиат үшінші тұлғалардың пайдасына объектімен бірге "объектілерге берілетін рұқсаттар" сыныбы бойынша берілген лицензияны иеліктен шығарған;
6) "объектілерге берілетін рұқсаттар" сыныбы бойынша берілген лицензия үшін немесе лицензияға қосымшалар үшін объектілерді көрсете отырып, объект нақты көшірілмей оның орналасқан жерінің мекен жайы өзгерген;
7) Қазақстан Республикасының заңдарында қайта ресімдеу туралы талап болған жағдайларда қайта ресімдеуді жүзеге асыру
Елеулі
18
Лицензияны және (немесе) қосымшаны қайта ресімдеу кезінде өтініш берушіден мыналарды:
1) рұқсаттар және хабарламалар саласындағы уәкілетті орган, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі немесе қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган бекiтетін нысан бойынша өтiнiштi;
2) лицензияларды қайта ресімдеу жағдайлары үшін - "электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы ақы төлеуді қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжатты;
3) алынатын ақпараты мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған құжаттарды қоспағанда, лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туралы ақпарат қамтылған құжаттардың көшірмелерін қоспағанда, өзге де құжаттардың ұсынылуын талап етпеу
Елеулі
19
Лицензиат заңды тұлғаның бөліну және бөлініп шығу нысанында қайта ұйымдастырылуы кезіндегі қайта ресімдеуді қоспағанда, лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу кезінде лицензиардың өтініш берушінің біліктілік талаптарына сәйкестігін тексеруді жүзеге асырмауы
Елеулі
20
Өтініш беруші мынадай құжаттарды:
1) рұқсаттар және хабарламалар саласындағы уәкілетті орган, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі немесе қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган бекiтетін өтiнiштi;
2) лицензияларды қайта ресімдеу жағдайлары үшін - "электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы ақы төлеуді қоспағанда, лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжатты;

3) копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления лицензии и (или) приложения к лицензии, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах, а также в случае несоответствия заявителя квалификационным требованиям
Грубое
21
Осуществление оформления лицензии и (или) приложения к лицензиям в электронной форме с соблюдением следующих требований:
1) в случае обращения заявителя за получением разрешения и (или) приложения к разрешению на бумажном носителе разрешение и (или) приложение к разрешению оформляются в электронной форме, распечатываются и заверяются печатью разрешительного органа и подписью руководителя разрешительного органа;
2) разрешение и (или) приложение к разрешению выдаются на бумажном носителе в случае отсутствия возможности выдать разрешение и (или) приложение к разрешению в электронной форме
Незначительное
22
Осуществление переоформления лицензии и (или) приложения к лицензии лицензиаром в течение трех рабочих дней с момента подачи документов, за исключением переоформления лицензии при реорганизации юридического лица в форме выделения или разделения
Грубое
23
Осуществление переоформления на вновь возникшее юридическое лицо в результате слияния нескольких юридических лиц-лицензиатов, имеющих лицензии на один и тот же лицензируемый вид деятельности или подвид лицензируемого вида деятельности, только одной лицензии и (или) приложения к лицензии по выбору заявителя
Значительное
24
Не произведение переоформления лицензии присоединяемого юридического лица на юридическое лицо, к которому присоединяется юридическое лицо, если у присоединяемого юридического лица и у юридического лица, к которому присоединяется присоединяемое юридическое лицо, имеются лицензии на один и тот же лицензируемый вид деятельности или подвид лицензируемого вида деятельности
Значительное
25
Осуществление разрешительным органом отказа в переоформлении лицензии и (или) приложения к лицензии, инициированном при реорганизации юридического лица-лицензиата в форме разделения по следующим основаниям:
1) непредставления или ненадлежащего оформления документов;
2) несоответствия заявителя квалификационным требованиям;
3) если ранее лицензия и (или) приложение к лицензии были переоформлены на другое юридическое лицо из числа вновь возникших в результате разделения юридических лиц-лицензиатов
Значительное
26
Осуществление лицензиарами выдачи переоформленной лицензии (или) приложения к лицензии при реорганизации юридического лица-лицензиата в форме выделения или разделения не позднее пятнадцати рабочих дней, за исключением лицензий и (или) приложений к лицензиям в сфере использования атомной энергии, финансовой сфере и деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов, сфере импорта и экспорта продукции, подлежащей экспортному контролю, сфере образования, сфере углеводородов, которые переоформляются не позднее тридцати рабочих дней со дня представления заявления с документами либо предоставления мотивированного отказа в указанные сроки
Грубое
27
Осуществление прекращения действия лицензии и (или) приложения к лицензии в случаях:

3) алынатын ақпарат мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған құжаттарды қоспағанда, лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туралы ақпарат қамтылған құжаттардың көшірмелерін ұсынбаған немесе тиісінше ресімдемеген жағдайларда, сондай-ақ өтініш беруші біліктілік талаптарына сәйкес келмеген жағдайда лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеуден бас тартуды жүзеге асыру
Өрескел
21
Лицензияларды және (немесе) лицензияларға қосымшаларды электрондық нысанда ресімдеуді мынадай талаптарды сақтай отырып жүзеге асыру:
1) өтініш беруші рұқсатты және (немесе) рұқсатқа қосымшаны қағаз жеткізгіште алуға өтініш жасаған жағдайда рұқсат және (немесе) рұқсатқа қосымша электрондық нысанда ресімделеді, басып шығарылады және рұқсат беруші органның мөрімен және рұқсат беруші орган басшысының қолымен расталады.
2) рұқсатты және (немесе) рұқсатқа қосымшаны электрондық нысанда беру мүмкін болмаған жағдайда рұқсат және (немесе) рұқсатқа қосымша қағаз жеткізгіште беріледі
Болмашы
22
Заңды тұлғаны бөліп шығару немесе бөлу нысанында қайта ұйымдастыру кезінде лицензияны қайта ресімдеуді қоспағанда, лицензиардың лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны құжаттар берілген сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде қайта ресімдеуді жүзеге асыруы
Өрескел
23
Өтініш берушінің таңдауы бойынша лицензияланатын сол бір қызмет түріне немесе лицензияланатын қызмет түрінің кіші түріне лицензиясы, бір ғана лицензиясы және (немесе) лицензияға қосымшасы бар бірнеше лицензиат заңды тұлғаның бірігуі нәтижесінде жаңадан пайда болған заңды тұлғаға қайта ресімдеуді жүзеге асыру
Елеулі
24
Егер қосылатын заңды тұлғада және қосылатын заңды тұлғаны өзіне қосып алған заңды тұлғада лицензияланатын сол бір қызмет түріне немесе лицензияланатын қызмет түрінің кіші түріне лицензиялар болса, қосылатын заңды тұлғаның лицензиясын заңды тұлғаны қосып алған заңды тұлғаға қайта ресімдеуді жүргізбеу
Елеулі
25
Рұқсат беру органының лицензиат заңды тұлғаны бөлу нысанында қайта ұйымдастыру кезінде бастамашылық жасалған лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны қайта ресімдеуден мынадай негіздер бойынша:
1) құжаттар ұсынылмаған немесе тиісінше ресімделмеген;
2) өтініш беруші біліктілік талаптарына сәйкес келмеген;
3) егер бұрын лицензия және (немесе) лицензияға қосымша лицензиат заңды тұлғалардың бөліну нәтижесінде жаңадан пайда болғандар қатарынан басқа заңды тұлғаға қайта ресімделген жағдайда бас тартуды жүзеге асыруы
Елеулі
26
Құжаттармен бірге өтініш берілген не көрсетілген мерзімдерде уәжді бас тарту берілген күннен бастап отыз жұмыс күнінен кешіктірілмей қайта ресімделетін атом энергиясын пайдалану саласындағы, қаржы саласындағы және қаржы ресурстарын шоғырландыруға байланысты қызмет саласындағы, экспорттық бақылауға жататын өнімнің импорты мен экспорты саласындағы, білім беру саласындағы, көмірсутектер саласындағы лицензияларды және (немесе) лицензияларға қосымшаларды қоспағанда, лицензиарлардың бөлініп шығу немесе бөлу нысанында лицензиат заңды тұлғаны қайта ұйымдастыру кезінде қайта ресімделген лицензияны (немесе) лицензияға қосымшаны беруді он бес жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асыруы
Өрескел
27
Лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның қолданылуын мынадай:

1) истечения срока, на который они выданы;
2) совершения действий (операций) в полном объеме, на осуществление которых они выданы;
3) лишения (отзыва) лицензии и (или) приложения к лицензии;
4) прекращения деятельности физического лица, ликвидации юридического лица;
5) добровольного обращения лицензиата к лицензиару о прекращении действия лицензии и (или) приложения к лицензии;
6) исключения лицензии или отдельного вида деятельности и (или) подвида деятельности или действия (операции) из приложения 1 к Закону;

1) берілген мерзімі өткен;
2) жүзеге асырылуы үшін берілген әрекеттер (операциялар) толық көлемде жасалған;
3) лицензиядан және (немесе) лицензияға қосымшадан айырған (кері қайтарған);
4) жеке тұлғаның қызметі тоқтатылған, заңды тұлға таратылған;
5) лицензиат лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның қолданылуын тоқтату туралы ерікті түрде лицензиарға өтініш жасаған;
6) Заңға1-қосымшадан лицензия немесе жекелеген қызмет түрі және (немесе) қызметтің кіші түрі немесе әрекет (операция) алып тасталған;

7) исключения лицензиата из числа лиц, подлежащих лицензированию
Значительное
28
Соблюдение разрешительными органами особых условий лицензирования отдельных видов деятельности в сферах игорного бизнеса, архитектуры, градостроительства и строительства и использования атомной энергии
Значительное
29
Соблюдение разрешительными органами общих положений о лицензировании в сфере экспорта и импорта
Значительное
30
Соблюдение разрешительным органом сроков выдачи разрешений второй категории
Грубое
31
Осуществление разрешительным органом мотивированного отказа в выдаче заявителю разрешения второй категории в сроки, установленные для выдачи разрешения второй категории
Грубое
32
Осуществление разрешительным органом выдачи дубликатов разрешения и (или) приложения к разрешению с надписью "дубликат" в правом верхнем углу и указанием даты первичной выдачи разрешения и (или) приложения к разрешению и даты их переоформления в течение двух рабочих дней со дня подачи соответствующего заявления
Значительное
33
Осуществление разрешительным органом в течение двух рабочих дней со дня подачи заявителем соответствующего заявления внесения необходимых изменений в государственный электронный реестр разрешений и уведомлений и выдачи разрешение и (или) приложение к разрешению с соответствующими исправлениями (в случае обнаружения ошибок в выданном разрешении и (или) приложении к разрешению)
Значительное
34
Надлежащее осуществление разрешительным органом приостановления действия разрешения и (или) приложения к разрешению
Значительное
35
Осуществление разрешительным органом проверки устранения нарушений в течение десяти рабочих дней со дня подачи заявителем заявления об устранении нарушений
Значительное
36
В случае непредставления лицензиатом или владельцем разрешения второй категории заявления об устранении нарушений, явившихся основанием для приостановления разрешения и (или) приложения к разрешению до истечения срока приостановления, инициирование разрешительным органом процедуры лишения (отзыва) разрешения и (или) приложения к разрешению в течение десяти рабочих дней с момента истечения срока приостановления
Значительное
37
Надлежащее осуществление разрешительным органом лишения (отзыва) разрешения
Значительное
38
Не истребование от заявителей документов и иной информации, которые могут быть получены из государственных электронных информационных ресурсов при уведомительном порядке осуществления деятельности
Значительное
39
Выдача государственными органами, осуществляющими прием уведомлений, заявителям в течение трех рабочих дней со дня обращения выписки из государственного электронного реестра разрешений и уведомлений о направленных заявителями уведомлениях
Грубое
40
Включение разрешительными органами в государственный электронный реестр разрешений и уведомлений информации об осуществленных разрешительных процедурах в бумажной форме одновременно с осуществлением разрешительной процедуры, за исключением разрешений, не подлежащих автоматизации
Значительное
41
Ведение разрешительными органами на постоянной основе государственного электронного реестра разрешений и уведомлений с обязательным внесением соответствующих сведений, в случае приостановления деятельности или отдельных видов деятельности или действий (операций) физического или юридического лица
Значительное
42
Осуществление субъектом (объектом) контроля и надзора исключения уведомления из государственного электронного реестра разрешений и уведомлений по заявлению заявителя, по решению суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности или действий физического или юридического лица
Значительное
Критерии по соблюдению субъектами контроля порядка осуществления государственной поддержки
1
Своевременное рассмотрение заявлений субъектов частного предпринимательства при осуществлении государственной поддержки
Грубое
2
Своевременное и надлежащее осуществление государственной поддержки субъектам частного предпринимательства
Грубое
3
Своевременное и обоснованное принятие решения о предоставлении либо отказе в предоставлении мер государственной поддержки субъектам частного предпринимательства
Грубое
Приложение 2 к приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 22 мая 2020 года № 41
Проверочный лист в области поддержки и защиты субъектов
предпринимательства по соблюдению субъектами контроля порядка
осуществления государственного контроля и надзора в сферах
деятельности субъектов частного предпринимательства
в отношении: государственных органов и их территориальных подразделений
(при их наличии)_____________________________________________________
(наименование однородной группы субъектов контроля и надзора)
Государственный орган, назначивший проверку: ________________________
Акт о назначении проверки/ профилактического контроля и надзора с посещением субъекта
(объекта) контроля и надзора______________________
(№, дата)
Наименование субъекта контроля _____________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер
субъекта контроля ___________________________________________________
Адрес места нахождения _____________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
Наличие критериев оценки степени риска, применяемых для особого порядка проведения проверок, утвержденных совместным актом регулирующих государственных органов и уполномоченного органа по предпринимательству и размещенных на интернет-ресурсах регулирующих государственных органов
2
Проведение органом контроля и надзора анализа отчетности, представляемой субъектами частного предпринимательства, результатов внеплановых проверок и профилактического контроля и надзора с посещением субъектов (объектов) контроля и надзора, иной информации для проведения профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора
3
Наличие актов, касающихся критериев оценки степени риска для отбора субъектов (объектов) контроля и надзора при проведении профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора и проверок, утвержденных регулирующим государственным органом совместно с уполномоченным органом по предпринимательству и размещенных на интернет-ресурсах регулирующих государственных органов
4
Наличие проверочных листов в сфере частного предпринимательства, утвержденных совместным актом регулирующего государственного органа и уполномоченного органа по предпринимательству и размещенных на интернет-ресурсах регулирующих государственных органов
5
Проведение проверки по особому порядку проведения проверок и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора на основании полугодового графика и полугодового списка, утвержденного регулирующим государственным органом или местным исполнительным органом
6
Проведение внеплановых проверок в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора по следующим основаниям:

7) лицензиат лицензиялануға жататын тұлғалар қатарынан алыптасталған жағдайларда тоқтатуды жүзеге асыру
Елеулі
28
Рұқсат беру органдарының ойын бизнесі, сәулет, қала құрылысы мен құрылыс және атом энергиясын пайдалану салаларында жекелеген қызмет түрлерін лицензиялаудың ерекше шарттарын сақтауы
Елеулі
29
Рұқсат беру органдарының экспорт және импорт саласындағы лицензиялау туралы жалпы ережелерді сақтауы
Елеулі
30
Рұқсат беру органының екінші санаттағы рұқсаттардың берілу мерзімдерін сақтауы
Өрескел
31
Рұқсат беру органының екінші санаттағы рұқсатты беру үшін белгіленген мерзімдерде өтініш берушіге екінші санаттағы рұқсатты беруден уәжді бас тартуды жүзеге асыруы
Өрескел
32
Рұқсат беру органының рұқсаттың және (немесе) рұқсатқа қосымшаның телнұсқаларын тиісті өтініш берілген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде рұқсаттың және (немесе) рұқсатқа қосымшаның оң жақтағы жоғарғы бұрышында "телнұсқа" деген жазумен және олардың алғаш берілген күні мен қайта ресімделген күнін көрсете отырып беруді жүзеге асыруы
Елеулі
33
Рұқсат беру органының өтініш беруші тиісті өтінішті берген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізіліміне қажетті өзгерістер енгізуді және тиісті түзетулері бар рұқсатты және (немесе) рұқсатқа қосымшаны беруді жүзеге асыруы (берілген рұқсатта және (немесе) рұқсатқа қосымшада қателер анықталған жағдайда)
Елеулі
34
Рұқсат беру органының рұқсаттың және (немесе) рұқсатқа қосымшаның қолданылуын тоқтата тұруды тиісті түрде жүзеге асыруы
Елеулі
35
Өтініш беруші бұзушылықтарды жою туралы өтініш берген күннен бастап он жұмыс күні ішінде рұқсат беру органының бұзушылықтарды жоюды тексеруді жүзеге асыруы
Елеулі
36
Лицензиат немесе екінші санаттағы рұқсатты иеленуші тоқтата тұру мерзімі өткенге дейін рұқсатты және (немесе) рұқсатқа қосымшаны тоқтата тұру үшін негіз болған бұзушылықтардың жойылғаны туралы өтінішті бермеген жағдайда рұқсат беру органының тоқтата тұру мерзімі өткен кезден бастап он жұмыс күні ішінде рұқсаттан және (немесе) рұқсатқа қосымшадан айыру (кері қайтарып алу) рәсіміне бастамашылық жасауы
Елеулі
37
Рұқсат беру органының рұқсаттан айыруды (кері қайтарып алуды) тиісінше жүзеге асыруы
Елеулі
38
Қызметті жүзеге асыруды хабарлау тәртібінде өтініш берушілерден мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстардан алуға болатын құжаттар мен өзге де ақпаратты талап етпеу
Елеулі
39
Хабарламалар қабылдауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың өтініш берушілерге рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінен өтініш берушілердің жіберген хабарламалары туралы үзінді көшірмелерді өтініш жасалған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде беруі
Өрескел
40
Автоматтандыруға жатпайтын рұқсаттарды қоспағанда, рұқсат беру органдарының рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізіліміне қағаз нысанда рұқсат беру рәсімдерін жүзеге асырумен бір мезгілде жүзеге асырылған рұқсат беру рәсімдері туралы ақпаратты енгізуі
Елеулі
41
Жеке немесе заңды тұлғаның қызметі немесе жекелеген қызмет түрлері немесе әрекеттері (операциялары) тоқтатыла тұрған жағдайда рұқсат беру органдарының тиісті мәліметтерді міндетті түрде енгізе отырып, рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімін тұрақты негізде жүргізуі
Елеулі
42
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) өтініш берушінің өтініші бойынша, жеке немесе заңды тұлғаның қызметіне немесе жекелеген қызмет түрлеріне немесе әрекеттеріне тыйым салу туралы сот шешімі бойынша рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінен хабарламаны алып тастауды жүзеге асыруы
Елеулі
Бақылау субъектілерінің мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру тәртібін сақтауы бойынша өлшемшарттар
1
Мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру кезінде жеке кәсіпкерлік субъектілерінің өтініштерін уақтылы қарау
Өрескел
2
Жеке кәсіпкерлік субъектілерін мемлекеттік қолдауды уақтылы және тиісінше жүзеге асыру
Өрескел
3
Жеке кәсіпкерлік субъектілеріне мемлекеттік қолдау шараларын беру не беруден бас тарту туралы уақтылы және негізді шешім қабылдау
Өрескел
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2020 жылғы 22 мамырдағы
№ 41 бұйрығына
2-қосымша
Бақылау субъектілерінің жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қызметі салаларындағы мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру тәртібін сақтауы бойынша кәсіпкерлік субъектілерін қолдау және қорғау саласындағы тексеру парағы
мемлекеттік органдар және олардың аумақтық бөлімшелеріне (бар болса)
қатысты_________________________________________________________________________
(бақылау және қадағалау субъектілерінің біртекті тобының атауы)
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган: __________________________________________
Тексеруді/бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылау және қадағалауды тағайындау туралы акт_________
(№, күні)
Бақылау субъектісінің атауы:____________ ___________________________________________
Бақылау субъектісінің (жеке сәйкестендіру нөмірі), бизнес-сәйкестендіру
Нөмірі:_________________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы: ____________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
Реттеуші мемлекеттік органдардың және кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның бірлескен актісімен бекітілген және реттеуші мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында орналастырылған тексерулерді жүргізудің ерекше тәртібі үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарының болуы
2
Бақылау және қадағалау органының жеке кәсіпкерлік субъектілері ұсынатын есептілікке, жоспардан тыс тексерулер мен бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалау нәтижелеріне, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалау жүргізу үшін өзге де ақпаратқа талдау жүргізуі
3
Реттеуші мемлекеттік орган кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп бекіткен және реттеуші мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында орналастырылған бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалау жүргізу кезінде бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына қатысты актілердің болуы
4
Реттеуші мемлекеттік органның және кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның бірлескен актісімен бекітілген және реттеуші мемлекеттік органдардың интернет-ресурстарында орналастырылған жеке кәсіпкерлік саласындағы тексеру парақтарының болуы
5
Реттеуші мемлекеттік орган немесе жергілікті атқарушы орган бекіткен жартыжылдық кесте мен жартыжылдық тізім негізінде нақты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) қатысты ерекше тәртіп бойынша тексерулер мен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалау жүргізу
6
Мынадай негіздемелер бойынша нақты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) қатысты жоспардан тыс тексерулер жүргізу: