О внесении изменений в некоторые приказы Министра сельского хозяйства Республики Казахстан
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 декабря 2020 года № 366. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 декабря 2020 года № 21723.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра сельского хозяйства Республики Казахстан, в которые вносятся изменения.
2. Департаменту производства и переработки животноводческой продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйств
Республики Казахстан
С. Омаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 3 декабря 2020 года № 366
Перечень некоторых приказов Министра сельского хозяйства Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. В приказе Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 ноября 2014 года № 3-2/615 "Об утверждении Правил субсидирования затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10087, опубликован 26 января 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах субсидирования затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки, утвержденных указанным приказом:
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Прием заявок осуществляется по месту регистрации перерабатывающего предприятия с 1 апреля по 1 декабря (включительно) соответствующего года.";
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему перечню некоторых приказов Министра сельского хозяйства Республики Казахстан, в которые вносятся изменения (далее – Перечень).

Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 3 желтоқсандағы № 366 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 3 желтоқсанда № 21723 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Мал шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
С. Омаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2020 жылғы 3 желтоқсаны
№ 366 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Өңдеуші кәсіпорындардың ауылшаруашылық өнімін тереңдете өңдеп өнім өндіруі үшін оны сатып алу шығындарын субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 26 қарашадағы № 3-2/615 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10087 болып тіркелген, 2015 жылғы 26 қаңтарда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Өңдеуші кәсіпорындардың ауыл шаруашылығы өнімін тереңдете өңдеп өнім өндіруі үшін оны сатып алу шығындарын субсидиялау қағидаларында:
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Өтінімдерді қабылдау өңдеуші кәсіпорынның тіркелген орны бойынша тиісті жылдың 1 сәуірінен 1 желтоқсаны (қоса алғанда) аралығында жүзеге асырылады.";
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесіне 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын (бұдан әрі – Тізбе).

с 15 апреля до 20 декабря (включительно) текущего года
1.1
Товарное маточное поголовье крупного рогатого скота
1. Использование в воспроизводстве племенных быков-производителей в соответствии со следующими требованиями:1) не менее одного племенного быка – производителя на двадцать пять голов маточного поголовья;2) использование не более двух случных сезонов подряд;3) возрастом не менее 12 месяцев на 1 июня текущего года;4) ранее не использованных в породном преобразовании.
2. Наличие регистрации в ИБСПР приплода, полученного за последние 12 месяцев, за исключением маточного поголовья до 27 месяцев включительно.
3. Для сельскохозяйственного кооператива – соответствие сведений по членам сельскохозяйственного кооператива со сведениями о владельцах маточного поголовья крупного рогатого скота.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР.
1.2
Племенное маточное поголовье крупного рогатого скота
1) наличие у маточного поголовья статуса племенного животного, присвоенного Республиканской палатой по соответствующей породе;2) искусственное осеменение маточного поголовья семенем племенных быков-производителей или использование в воспроизводстве племенных быков-производителей первой категории;
3) наличие регистрации в ИБСПР приплода, полученного за последние 12 месяцев, за исключением маточного поголовья до 27 месяцев включительно;
4) для сельскохозяйственного кооператива – соответствие сведений по членам сельскохозяйственного кооператива со сведениями о владельцах маточного поголовья крупного рогатого скота.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР.
с 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года
2.
Содержание племенного быка-производителя мясных и мясо-молочных пород, используемых для воспроизводства стада
1) наличие регистрации и соответствия данных используемого быка-производителя в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки;2) наличие у оператора в мясном скотоводстве учетного номера и сертификации откормочной площадки емкостью не менее 1000 скотомест, имеющее положительное заключение специальной комиссии (только для операторов в мясном скотоводстве);3) наличие договора аренды племенных быков-производителей оператора в мясном скотоводстве с хозяйством/сельскохозяйственным кооперативом или наличие протокола схода жителей населенного пункта – владельцев скота по закреплению и использованию племенных быков-производителей товаропроизводителей в общественном стаде, сформированном из поголовья личных подсобных хозяйств, по форме согласно приложению 1 к настоящим критериям;
4) использование племенных быков-производителей в соответствии со следующими нормативами:
из расчета не менее одного племенного быка-производителя на двадцать пять голов маточного поголовья;
в общественном стаде - использование не более двух случных сезонов подряд;
в товарном стаде - использование в стаде два случных сезона подряд;

ағымдағы жылғы 15 сәуірден 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін
1.1
Ірі қара малдың тауарлық аналық басы
1. Өсімді молайтуда асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды мынадай талаптарға сәйкес пайдалану:1) жиырма бес аналық басқа кемінде бір асыл тұқымды тұқымдық бұқа;2) қатарынан екі шағылыстыру маусымынан артық пайдаланбау;3) жасы ағымдағы жылдың 1 маусымына 12 айдан кем болмауы;4) бұрын тұқымдық түрлендіруде пайдаланылмаған.
2. 27 айға дейінгі қоса есептегенде аналық басты қоспағанда, сонғы 12 айда алынған төлдің САТЖАҚ-та тіркелген болуы.
3. Ауыл шаруашылығы кооперативі үшін – ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері бойынша мәліметтердің ірі қара малдың аналық басының иелері туралы мәліметтермен сәйкестігі.
САТЖАҚ-пен интеграцияланған өзара іс-қимыл
1.2
Ірі қара малдың асыл тұқымды аналық басы
1) аналық баста тиісті тұқым бойынша Республикалық палата берген асыл тұқымды мал мәртебесінің болуы;2) аналық басты асыл тұқымды тұқымдық бұқаларының ұрығымен қолдан ұрықтандыру немесе өсімін молайтуда бірінші санатты асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды пайдалану;
3) 27 айға дейінгі қоса есептегенде аналық басты қоспағанда, сонғы 12 айда алынған төлдің САТЖАҚ-та тіркелген болуы;
4) ауыл шаруашылығы кооперативі үшін – ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері бойынша мәліметтердің ірі қара малдың аналық басының иелері туралы мәліметтермен сәйкестігі.
САТЖАҚ-пен интеграцияланған өзара іс-қимыл;
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін
2.
Табынның өсімін молайту үшін пайдаланылатын етті және етті-сүтті тұқымдардың асыл тұқымды тұқымдық бұқасын күтіп-бағу
1) өтінімді берген сәтте пайдаланылатын тұқымдық бұқаның САТЖАҚ-та және АЖБ-да тіркелуінің болуы және деректерінің сәйкестігі;2) етті мал шаруашылығындағы операторда есепке алу нөмірінің және арнайы комиссияның оң қорытындысы бар сыйымдылығы кемінде 1000 бас болатын бордақылау алаңының сертификатталған болуы (тек етті мал шаруашылығындағы операторлар үшін);3) етті мал шаруашылығындағы оператордың шаруашылықпен/ауыл шаруашылығы кооперативімен жасалған асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды жалдау шартының немесе осы өлшемшарттарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке қосалқы шаруашылықтардағы мал басынан қалыптастырылған қоғамдық табында тауар өндірушілердің асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды бекітіп беру және пайдалану жөніндегі елді мекен тұрғындары - мал иелері жиыны хаттамасының болуы;4) асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды мынадай нормативтерге сәйкес пайдалану:жиырма бес аналық басқа кемінде бір асыл тұқымды тұқымдық бұқа есебінен;
қоғамдық табында - қатарынан екі шағылыстыру маусымынан артық пайдаланбау;

возрастом не менее 12 месяцев на 1 июня текущего года.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
с 15 апреля до 20 декабря (включительно) текущего года
3.
Приобретение отечественного племенного быка-производителя мясных и мясо-молочных пород
1) наличие регистрации и соответствие данных приобретенного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки;
2) наличие у поголовья статуса племенного животного, присвоенного Республиканской палатой по соответствующей породе;
3) возраст приобретенного поголовья не превышает на момент приобретения (при приобретении внутри страны – на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте – на момент постановки скота на карантинирование у продавца (экспортера)):телки – от 6 месяцев до 18 месяцев включительно; нетели – от 13 месяцев до 26 месяцев включительно; быки – от 6 месяцев до 26 месяцев включительно;4) использование в пределах зоотехнической нормы падежа приобретенного племенного маточного поголовья в воспроизводительных целях - не менее двух лет.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
с 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
4.
Приобретение племенного маточного поголовья крупного рогатого скота
5.
Приобретение импортированного маточного поголовья крупного рогатого скота, соответствующее породному происхождению
1) наличие регистрации и соответствие данных приобретенного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки;
2) наличие экспортного сертификата или бонитировочной ведомости, выданного бонитером, рекомендованного соответствующей Республиканской палаты;
3) возраст приобретенного маточного поголовья не превышает на момент постановки скота на карантинирование у продавца (экспортера) от 6 месяцев до 27 месяцев включительно;
4) использование в пределах зоотехнической нормы падежа приобретенного маточного поголовья в воспроизводительных целях - не менее двух лет.
6.
Удешевление стоимости бычков, реализованных или перемещенных на откорм в откормочные площадки вместимостью не менее 1000 голов единовременно или на мясоперерабатывающие предприятия с убойной мощностью 50 голов в сутки
1) наличие регистрации и соответствие сведений реализованных или перемещенных бычков, в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки;
2) живой вес реализованного или перемещенного бычка на откормочную площадку от 200 килограмм, на мясоперерабатывающее предприятие от 400 килограмм;
3) возраст бычков от 7 до 18 месяцев включительно;4) наличие положительного заключения специальной комиссии на откормочную площадку вместимостью не менее 1000 голов единовременно или на мясоперерабатывающие предприятия с убойной мощностью 50 голов в сутки.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
с 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента реализации или перемещения
7.
Удешевление стоимости заготовки говядины мясоперерабатывающими предприятиями, занимающихся забоем и первичной переработкой мяса крупного рогатого скота
Наличие положительного заключения специальной комиссии на мясоперерабатывающее предприятие, занимающееся забоем и первичной переработкой мяса крупного рогатого скота, имеющее:
1) собственное оборудование по забою и обвалке крупного рогатого скота с проектной мощностью не менее 1500 голов в сутки;
2) собственную систему утилизации отходов забоя крупного рогатого скота;3) соответствие международным стандартам качества (подтвержденных международным аудитом, соответствующим сертификатом).
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР
с 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
Молочное и молочно-мясное скотоводство
1.
Приобретение семени племенного быка молочных и молочно-мясных пород

тауарлық табында - табында қатарынан екі шағылыстыру маусымы пайдалану;жасы ағымдағы жылдың 1 маусымына 12 айдан кем болмауы.
САТЖАҚ-пен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 15 сәуірден 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін
3.
Етті, етті-сүтті тұқымдардың отандық асыл тұқымды тұқымдық бұқасын сатып алу
1) өтінімді берген сәтте САТЖАҚ-та және АЖБ-да сатып алынған мал басын тіркеудің болуы және деректердің сәйкестігі;2) мал басында тиісті тұқым бойынша Республикалық палата берген асыл тұқымды мал мәртебесінің болуы;3) сатып алынған мал басының жасы сатып алу сәтінде (ел ішінен сатып алған жағдайда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде; импортталған жағдайда - малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте):қашарлар - 6 айдан 18 айға дейін (қоса алғанда);құнажындар - 13 айдан 26 айға дейін (қоса алғанда);бұқашықтар - 6 айдан 26 айға дейін (қоса алғанда);4) өсімін молайту мақсатында сатыпп алынған асыл тұқымды аналық мал басын өлім-жітімнің зоотехникалық нормасы шегінде пайдалану - кемінде екі жыл.
САТЖАҚ-пен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім сатып алған сәттен бастап он екі айдың ішінде беріледі)
4.
Ірі қара малдың асыл тұқымды аналық басын сатып алу
5.
Шығу тегі асыл тұқымдыға сәйкес келетін ірі қара малдың импортталған аналық басын сатып алу
1) өтінімді берген сәтте САТЖАҚ-та және АЖБ-да сатып алынған мал басын тіркеудің болуы және деректердің сәйкестігі;2) тиісті Республикалық палата ұсынған бонитер берген экспорттық сертификаттың немесе бонитирлеу ведомосінің болуы;3) сатушыдан (экспорттаушыдан) карантинге қойылған кездегі сатып алынған аналық мал басының жасы 6 айдан 27 айға дейін қоса алғанда аспайды;
4) өсімін молайту мақсатында сатып алынған асыл тұқымды аналық мал басын өлім-жітімнің зоотехникалық нормасы шегінде пайдалану - кемінде екі жыл.
6.
Сыйымдылығы бір уақытта кемінде 1000 бас болатын бордақылау алаңдарына бордақылау үшін немесе сою қуаты тәулігіне 50 бас болатын ет өңдеуші кәсіпорындарына өткізілген немесе орны ауыстырылған бұқашықтардың құнын арзандату
1) өтінімді берген сәтте САТЖАҚ-та және АЖБ-да өткізілген немесе орны ауыстырылған бұқашықтардың тіркелуінің болуы және мәліметтердің сәйкестігі;
2) бордақылау алаңына өткізілген немесе орнын ауыстырған бұқашықтың тірі салмағы 200 килограмнан, ет өңдеуші кәсіпорнына 400 килограмнан;3) бұқашықтардың жасы 7-ден 18 айға дейін (қоса алғанда);4) сыйымдылығы бір уақытта кемінде 1000 бас болатын бордақылау алаңдарына немесе сою қуаты тәулігіне 50 бас ет өңдеуші кәсіпорындарына арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы.
САТЖАҚ-пен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім өткізілген немесе орны ауыстырылғаннан бастап алты айдың ішінде беріледі)
7.
Ірі қара малды союмен және етін бастапқы өңдеумен айналысатын ет өңдеуші кәсіпорындардың сиыр етін дайындау құнын арзандату
Ірі қара малды союмен және етін бастапқы өңдеумен айналысатын ет өңдеуші кәсіпорынға арнайы комиссияның оң қортындысының болуы, онда:1) жобалық қуаты тәулігіне кемінде 1500 бас болатын ірі қара малды соятын және етін сүйектен ажырататын өз жабдығының болуы;2) сойылған ірі қара малдың қалдықтарын кәдеге жарататын өз жүйесінің болуы;3) халықаралық сапа стандартына (халықаралық аудитпен, тиісті сертификатпен расталған) сәйкес болуы.
САТЖАҚ-пен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім өткізілген өнім үшін төлем алынған сәттен бастап алты айдың ішінде беріледі)
Сүтті және сүтті-етті мал шаруашылығы
1.
Сүтті және сүтті-етті тұқымдардың асыл тұқымды бұқасының ұрығын сатып алу

1) наличие у маточного поголовья статуса племенного животного, присвоенного Республиканской палатой по соответствующей породе;2) наличие индексов племенной ценности семени быков-производителей: комплексный индекс племенных качеств, достоверность оценки, удой, жир, период продуктивной жизни, легкость отела, фертильность, содержание соматических клеток;3) наличие племенного свидетельства (сертификата) на семя племенных быков-производителей молочных и молочно-мясных пород;4) норма потребности (из расчета две дозы на одну голову).
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР
с 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
1.1
Однополое
1.2
Двуполое
2.
Приобретение племенного маточного поголовья крупного рогатого скота
1) наличие регистрации и соответствие данных приобретенного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки;
2) наличие у маточного поголовья статуса племенного животного, присвоенного Республиканской палатой по соответствующей породе;
3) возраст приобретенного поголовья не превышает на момент приобретения (при приобретении внутри страны – на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте – на момент постановки скота на карантинирование у продавца (экспортера)): телки – от 6 месяцев до 18 месяцев включительно; нетели – от 13 месяцев до 26 месяцев включительно;
4) использование в пределах зоотехнической нормы падежа приобретенного племенного маточного поголовья в воспроизводительных целях - не менее двух лет.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
с 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
3.
Удешевление стоимости производства молока:
наличие регистрации и соответствие данных маточного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки (за исключением сельскохозяйственных кооперативов).
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
с 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
3.1
Хозяйства с фуражным поголовьем коров от 600 голов
1) ежемесячный отбор проб молока для проведения зоотехнического контроля удоя от каждой коровы, по показателям жира, белка и соматических клеток (в аккредитованных лабораториях);
2) ежегодный зоотехнический анализ кормов;3) наличие положительного заключения специальной комиссии на молочно-товарную ферму, введенной в эксплуатацию или прошедшей модернизацию с соответствующей инфраструктурой, имеющее помещение для беспривязного содержания коров, доильный зал с автоматизированной доильной установкой (карусель, елочка, параллель, тандем, роботизированная машина), кормоцех, ветеринарный пункт.
3.2
Хозяйства с фуражным поголовьем коров от 400 голов
1) ежемесячный отбор проб молока для проведения зоотехнического контроля удоя от каждой коровы, по показателям жира, белка и соматических клеток (в аккредитованных лабораториях);2) ежегодный зоотехнический анализ кормов;3) наличие положительного заключения специальной комиссии на молочно-товарную ферму, введенной в эксплуатацию или прошедшей модернизацию с соответствующей инфраструктурой, имеющее оборудование для автоматизированного или машинного доения, включая переносные доильные установки, кормоцех, ветеринарный пункт.
3.3
Хозяйства с фуражным поголовьем коров от 50 голов
1) ежемесячный отбор проб молока для проведения зоотехнического контроля удоя от каждой коровы, по показателям жира, белка и соматических клеток (в аккредитованных лабораториях);
2) наличие положительного заключения специальной комиссии на молочно-товарную ферму, имеющее, помещение для содержания коров, машинное доение, включая переносные доильные установки, место для хранения ветеринарных препаратов, фиксатор для скота.
3.4
Сельскохозяйственный кооператив
1) наличие собственного молокоприемного пункта, или наличие собственного/арендуемого молоковоза при расстоянии до 100 километров (включительно) от молокоперерабатывающего завода;
2) реализация заготовленного молока на молокоперерабатывающее предприятие.
4.
Удешевление стоимости приобретения эмбрионов крупного рогатого скота
1) наличие индексов племенной ценности эмбриона: комплексный индекс племенных качеств, достоверность оценки, удой, жир, период продуктивной жизни, легкость отела, фертильность, содержание соматических клеток;
2) наличие племенного свидетельства (сертификата) на эмбрион.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР
с 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года
5.
Субсидирование услуги по искусственному осеменению маточного поголовья крупного рогатого скота молочного и молочно-мясного направления в крестьянских (фермерских) хозяйствах и сельскохозяйственных кооперативах
1) наличие регистрации и соответствие данных маточного поголовья, указанное в заявке на получение субсидий в ИБСПР и ИСЖ;2) наличие договора по оказанию услуг по искусственному осеменению маточного поголовья крупного рогатого скота семенем племенных быков-производителей молочных и молочно-мясных пород в крестьянских (фермерских) хозяйствах и сельскохозяйственных кооперативах;3) наличие акта осеменения и обследования осемененного маточного поголовья крупного рогатого скота по форме 1 согласно приложению 2 к настоящим критериям;4) наличие племенного свидетельства на семя племенных быков-производителей, выданного Республиканской палатой;
5) наличие договора на приобретение у племенного центра, включенного в реестр субъектов племенного животноводства, семени племенных быков-производителей, оцененных по качеству потомства, имеющих индивидуальную маркировку.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
с 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года
Мясное птицеводство
1.
Приобретение племенного суточного молодняка родительской/прародительской формы
1) наличие регистрации племенного суточного молодняка в ИБСПР на момент подачи заявки;
2) наличие племенного статуса, присвоенного Республиканской палатой.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР
с 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
2.
Удешевление стоимости производства мяса птицы
1) фактическое производство от 500 тонн птицы в год (для товаропроизводителей, осуществляющих деятельность менее 12 месяцев, фактический объем производства определяется исходя из фактически заявленного объема произведенной продукции, разделенный на период деятельности в месяцах и умноженный на 12 месяцев);2) наличие положительного заключения специальной комиссии на птицефабрику, вновь построенная или прошедшая модернизацию по технологическому оборудованию (оборудование для содержания птиц, автоматизированная система кормления, водоснабжения, вентиляции, линии по забою птицы (убойный цех));
3) наличие одного из перечисленных сертификатов (ИСО, система пищевой безопасности ХАССП).
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР
с 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
3.
Удешевление стоимости производства мяса индейки
4.
Удешевление стоимости производства мяса водоплавающей птицы
1) фактическое производство от 20 тонн мяса птицы в год (для товаропроизводителей, осуществляющих деятельность менее 12 месяцев, фактический объем производства определяется исходя из фактически заявленного объема произведенной продукции, разделенный на период деятельности в месяцах и умноженный на 12 месяцев);2) наличие положительного заключения специальной комиссии на птицефабрику, имеющее помещение для содержания птицы, оборудование для убоя.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР
с 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
Яичное птицеводство
1.
Приобретение суточного молодняка финальной формы яичного направления, полученного от племенной птицы
При импорте: наличие племенного свидетельства (сертификата) на суточный молодняк финальной формы и/или наличие племенного свидетельства (сертификата) на родительское поголовье, от которого получен суточный молодняк финальной формы; При приобретении внутри страны: наличие регистрации родителей суточного финала в Республиканской палате на момент подачи заявки.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР
с 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
2.
Удешевление стоимости производства пищевого яйца
1)
фактическое производство от 200 миллионов штук
1) фактическое производство от 20 миллионов штук в год (для товаропроизводителей, осуществляющих деятельность менее 12 месяцев, фактический объем производства определяется исходя из фактически заявленного объема произведенной продукции, разделенный на период деятельности в месяцах и умноженный на 12 месяцев);2) наличие положительного заключения специальной комиссии на птицефабрику, вновь построенная или прошедшая модернизацию по технологическому оборудованию (оборудование для содержания птиц, автоматизированная система кормления, водоснабжения, вентиляции, автоматической машины для сортировки яиц);
3) наличие одного из перечисленных сертификатов (ИСО, система пищевой безопасности ХАССП).
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР
с 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
2)
фактическое производство от 150 миллионов штук
3)
фактическое производство от 100 миллионов штук
4)
фактическое производство от 50 миллионов штук
5)
фактическое производство от 20 миллионов штук
Овцеводство
1.
Ведение селекционной и племенной работы:
Наличие регистрации и соответствия данных всего поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ

1) аналық мал басында тиісті тұқым бойынша Республикалық палата берген асыл тұқымды мал мәртебесінің болуы;2) тұқымдық бұқалар ұрығының асыл тұқымдық құндылығы индекстерінің болуы: асыл тұқымдық сапаларының кешенді индексі, бағалаудың сенімділігі, сүт сауымы, тоңмай, өнімді тіршілік ету кезеңі, төлдеу жеңілдігі, ұрықтылығы, соматикалық жасушалардың құрамы;3) сүтті және сүтті-етті тұқымдардың асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың ұрығына асыл тұқымды куәліктің (сертификаттың) болуы;4) қажеттілік нормасы (бір басқа екі доза есебінен).
САТЖАҚ-пен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім сатып алған сәттен бастап он екі айдың ішінде беріледі)
1.1
бір жынысты
1.2
қос жынысты
2.
Ірі қара малдың асыл тұқымды аналық мал басын сатып алу:
1) өтінімді берген сәтте САТЖАҚ-та және АЖБ-да сатып алынған мал басын тіркеудің болуы және деректердің сәйкестігі;2) аналық мал басында тиісті тұқым бойынша Республикалық палата берген асыл тұқымды мал мәртебесінің болуы;3) сатып алынған мал басының жасы сатып алу сәтінде (ел ішінен сатып алған жағдайда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде; импортталған жағдайда - малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте):қашарлар - 6 айдан 18 айға дейін (қоса алғанда);құнажындар - 13 айдан 26 айға дейін (қоса алғанда);бұқашықтар - 6 айдан 26 айға дейін (қоса алғанда);4) өсімін молайту мақсатында сатып алынған асыл тұқымды аналық мал басын өлім-жітімнің зоотехникалық нормасы шегінде пайдалану - кемінде екі жыл.
САТЖАҚ-пен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім сатып алған сәттен бастап он екі айдың ішінде беріледі)
3.
Сүт өндіру құнын арзандату:
өтінімді берген сәтте аналық мал басының САТЖАҚ-та және АЖБ-да тіркелген болуы және деректердің сәйкестігі (ауыл шаруашылығы кооперативтерін қоспағанда).
САТЖАҚ-пен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім өткізілген өнімге төлемді алған сәттен бастап алты айдың ішінде беріледі)
3.1
Бағымдағы сиырларының саны 600 бастан басталатын шаруашылық
1) әр сиырдан май, ақуыз және соматикалық жасушалар көрсеткіштері бойынша сауылымға зоотехникалық бақылау жүргізу үшін ай сайын сүт сынамаларын іріктеу (аккредиттелген зертханаларда);2) азықты жыл сайынғы зоотехникалық талдау;3) пайдалануға берілген немесе тиісті инфрақұрылыммен жаңғыртудан өткен, сиырларды байламай ұстауға арналған қора-жайы, автоматтандырылған сауу қондырғысы бар сауу залы (карусель, шырша, параллель, тандем, роботталған машина), азықтық цехтары, ветеринариялық пункты бар тауарлық сүт фермасына берген арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы.
3.2
Бағымдағы сиырларының саны 400 бастан басталатын шаруашылық
1) әр сиырдан май, ақуыз және соматикалық жасушалар көрсеткіштері бойынша сауылымға зоотехникалық бақылау жүргізу үшін ай сайын сүт сынамаларын іріктеу (аккредиттелген зертханаларда);2) азықты жыл сайынғы зоотехникалық талдау;3) пайдалануға берілген немесе тиісті инфрақұрылыммен жаңғыртудан өткен, тасымалданатын сауу қондырғыларын қоса алғанда, автоматтандырылған немесе машинамен саууға арналған жабдығы, азықтық цехтары, ветеринариялық пункты бар тауарлық сүт фермасына берген арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы.
3.3
Бағымдағы сиырларының саны 50 бастан басталатын шаруашылық
1) әр сиырдан май, ақуыз және соматикалық жасушалар көрсеткіштері бойынша сауылымға зоотехникалық бақылау жүргізу үшін ай сайын сүт сынамаларын іріктеу (аккредиттелген зертханаларда);2) тасымалданатын сауу қондырғыларын қоса алғанда, машина саууға арналған жабдығы,сиырларды күтіп-бағуға арналған қора-жай; тасымалды сауу қондырғысын қоса алғанда, машинамен сауу;ветеринариялық препараттарды сақтау орны, малға арналған бекіткіші бар тауарлық сүт фермасына берген арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы.
3.4
Ауыл шаруашылығы кооперативі
1) жеке сүт қабылдау пунктінің болуы немесе сүт өңдеу зауытынан 100 километрге (қоса алғанда) дейінгі қашықтық кезінде меншікті/жалға алынған сүт тасығыштың болуы;2) дайындалған сүтті сүт өңдеуші кәсіпорынға өткізу.
4.
Ірі қара малдың эмбриондарын сатып алу құнын арзандату
1) эмбрионның асыл тұқымды құндылық индекстерінің болуы: асыл тұқымдық сапасының кешенді индексі, бағалаудың сенімділігі, сүт сауымы, тоңмай, өнімді тіршілік ету кезеңі, төлдеу жеңілдігі, ұрықтылығы, соматикалық жасушалардың құрамы;2) эмбрионға асыл тұқымды куәліктің (сертификаттың) болуы.
САТЖАҚ-пен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін
5
Шаруа (фермер) қожалықтарында және ауыл шаруашылығы кооперативтерінде сүтті және сүтті-етті бағытындағы ірі қара малдың аналық басын қолдан ұрықтандыру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді субсидиялау
1) субсидия алуға арналағн өтінімде көрсетілген аналық мал басының САТЖАҚ-та және АЖБ-да тіркелген болуы және деректердің сәйкестігі;2) шаруа (фермер) қожалықтары мен ауыл шаруашылығы кооперативтерінде ірі қара малдың аналық басын сүтті және сүтті-етті тұқымдардың асыл тұқымды тұқымдық бұқаның ұрығымен қолдан ұрықтандыру жөніндегі қызметтерді көрсету бойынша шарттың болуы;3) осы өлшемшарттарға 2-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша ұрықтандырылған ірі қара малдың аналық басын ұрықтандыру және зерттеп-қарау актісінің болуы;4) асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың ұрығына Республикалық палата берген асыл тұқымдық куәліктің болуы;5) асыл тұқымды мал шаруашылығы субъектілерінің тізіліміне енгізілген асыл тұқымды орталықтан ұрпақтарының сапасы бойынша бағаланған, жеке таңбасы бар асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың ұрығын сатып алуға арналған шарттың болуы.
САТЖАҚ-пен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін
Етті құс шаруашылығы
1.
Ата-енелік/ата-тектік нысандағы асыл тұқымды тәуліктік балапан сатып алу
1) өтінімді берген сәтте асыл тұқымды тәуліктік балапанның САТЖАҚ-та тіркелген болуы;2) Республикалық палата берген асыл тұқымды мәртебенің болуы.
САТЖАҚ-пен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім сатып алған сәттен бастап он екі айдың ішінде беріледі)
2.
Құс етін өндіру құнын арзандату
1) жылына 500 тонна құс етінің нақты өндірісі (қызметін 12 айдан аз жүзеге асыратын тауар өндірушілер үшін өндірістің нақты көлемі қызмет кезеңіне айларға бөлінген және 12 айға көбейтілген өндірілген өнімнің нақты мәлімделген көлеміне сүйене отырып анықталады);2) жаңадан салынған немесе технологиялық жабдық бойынша жаңғыртудан өткен (құстарды күтіп-бағуға арналған жабдық, азықтандырудың, сумен жабдықтаудың, желдетудің автоматтандырылған жүйесі, құс сою желісі (сою цехы)) құс фабрикасына берген арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы;3) тізбеленген сертификаттардыңң (ИСО, ХАССП азық-түлік қауіпсіздігі жүйесі) бірінің болуы.
САТЖАҚ-пен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім өткізілген өнімге төлемді алған сәттен бастап алты айдың ішінде беріледі)
3.
Күрке тауық етін өндіру құнын арзандату
4.
Суда жүзетін құс етін өндіру құнын арзандату
1) жылына 20 тонна құс етінің нақты өндірісі (қызметін 12 айдан аз жүзеге асыратын тауар өндірушілер үшін өндірістің нақты көлемі қызмет кезеңіне айларға бөлінген және 12 айға көбейтілген өндірілген өнімнің нақты мәлімделген көлеміне сүйене отырып анықталады);2) құстарды күтіп-бағуға арналған қора-жайы, союға арналған жабдығы бар құс фабрикасына берген арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы.
САТЖАҚ-пен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім өткізілген өнімге төлемді алған сәттен бастап алты айдың ішінде беріледі)
Жұмыртқалы құс шаруашылығы
1.
Асыл тұқымды құстардан алынған жұмыртқа бағытындағы финалдық нысандағы тәуліктік балапан сатып алу
Импорт кезінде: финалдық нысандағы тәуліктік балапанға асыл тұқымды куәліктің (сертификаттың) және/немесе финалдық нысандағы тәуліктік балапан алынған ата-енелеріне асыл тұқымдық куәліктің (сертификаттың) болуы;Елдің ішінде сатып алғанда: өтінім берген сәтте финалдық нысандағы тәуліктік балапанның ата-енелерінің Республикалық палатада тіркелген болуы.
САТЖАҚ-пен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім сатып алған сәттен бастап он екі айдың ішінде беріледі)
2.
Тағамдық жұмыртқа өндіру құнын арзандату
2.1
200 миллион данадан басталатын нақты өндіріс
1) құс етінің нақты өндірісі жылына 20 млн. данадан бастап (қызметін 12 айдан аз жүзеге асырып келе жатқан тауар өндірушілер үшін қызмет кезеңі айларға бөлініп, 12 айға көбейтілген өндірілген өнімнің нақты мәлімделген көлеміне сүйене отырып айқындалады);
2) жаңадан салынған немесе технологиялық жабдықтау бойынша жаңғыртудан өткен (құстарды күтіп-бағуға арналған жабдықтар, азықтандырудың, сумен жабдықтаудың, желдетудің автоматтандырылған жүйесі, жұмыртқаларды сұрыптауға арналған автоматты машина) инфрақұрылымы бар құс фабрикасына берген арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы;
3) тізбеленген сертификаттардың (ИСО, ХАССП азық-түлік қауіпсіздігі жүйесі) бірінің болуы.
САТЖАҚ-пен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім өткізілген өнімге төлемді алған сәттен бастап алты айдың ішінде беріледі)
2.2
150 миллион данадан басталатын нақты өндіріс
2.3
100 миллион данадан басталатын нақты өндіріс
2.4
50 миллион данадан басталатын нақты өндіріс
2.5
20 миллион данадан басталатын нақты өндіріс
Қой шаруашылығы
1.
Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізу:
Өтінімді берген сәтте барлық мал басын САТЖАҚ-та және АЖБ-да тіркеудің болуы және деректердің сәйкестігі.
САТЖАҚ-пен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл

с 1 сентября до 20 декабря (включительно) текущего года
1.1
Племенное маточное поголовье овец
1) наличие у маточного поголовья статуса племенного животного, присвоенного Республиканской палатой;
2) использование искусственного осеменения маточного поголовья семенем племенного барана-производителя (собственных или на условиях аренды) в соответствии со следующими требованиями:
не менее одного барана-производителя на двадцать пять голов маточного поголовья при вольной случке и/или не менее одного племенного барана-производителя на триста голов маточного
поголовья при искусственном осеменении;
использование племенного барана-производителя при вольной случке не более двух случных сезонов подряд, при искусственном осеменении - не более 5 лет;
3) наличие регистрации в ИБСПР приплода, полученного за последние 12 месяцев, за исключением маточного поголовья до 18 месяцев включительно;
4) для сельскохозяйственного кооператива – соответствие сведений по членам сельскохозяйственного кооператива со сведениями о владельцах маточного поголовья овец.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР.
1.2
Товарное маточное поголовье овец
1) использование искусственного осеменения маточного поголовья и (или) использование в воспроизводстве и замена на ранее не использованных в породном преобразовании племенных баранов-производителей (собственных или на условиях аренды, в соответствии со следующими требованиями: не менее одного племенного барана-производителя на двадцать пять голов маточного поголовья при вольной случке и/или не менее одного барана-производителя на триста голов маточного поголовья либо замороженной спермой племенных баранов-производителей при искусственном осеменении; использование племенного барана-производителя не более двух случных сезонов подряд;
2) возраст племенных баранов-производителей на 1 сентября текущего года не менее 12 месяцев;
3) наличие регистрации в ИБСПР приплода, полученного за последние 12 месяцев, за исключением маточного поголовья до 18 месяцев включительно;
4) для сельскохозяйственного кооператива – соответствие сведений по членам сельскохозяйственного кооператива со сведениями о владельцах маточного поголовья крупного рогатого скота.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР.
с 1 сентября до 20 декабря (включительно) текущего года
2.
Приобретение племенных овец
1) наличие регистрации и соответствия данных приобретенного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки;
2) возраст приобретенного поголовья (при приобретении внутри страны - на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте - на момент постановки скота на карантинирование у продавца (экспортера)): бараны-производители – от 6 до 18 месяцев включительно; маточное поголовье овец – от 6 до 18 месяцев включительно;
3) использование в пределах зоотехнической нормы падежа приобретенного племенного маточного поголовья в воспроизводительных целях - не менее двух лет.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ

ағымдағы жылғы 1 қыркүйектен 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін
1.1
Қойлардың асыл тұқымды аналық басы
1) аналық баста Республикалық палата берген асыл тұқымды мал мәртебесінің болуы;
2) аналық басты асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың ұрықтарымен (өзінің қошқарларын немесе жалдау шарттарымен) қолдан ұрықтандыруды мынадай талаптарға сәйкес пайдалану: еркін шағылыстыру кезінде жиырма бес аналық басқа кемінде бір асыл тұқымды тұқымдық қошқар және/немесе қолдан ұрықтандыруда үш жүз аналық басқа кемінде бір асыл тұқымды тұқымдық қошқар;
асыл тұқымды тұқымдық қошқарды еркін шағылыстыру кезінде екі шағылыстыру кезеңінен артық пайдаланбау, қолдан ұрықтандыруда 5 жылдан артық пайдаланбау;
3) 18 айға дейінгі қоса есептегенде аналық басты қоспағанда, сонғы 12 айда алынған төлдің САТЖАҚ-та тіркелген болуы;
4) Ауыл шаруашылығы кооперативі үшін – ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері бойынша мәліметтердің ірі қара малдың аналық басының иелері туралы мәліметтермен сәйкестігі.
САТЖАҚ-пен интеграцияланған өзара іс-қимыл
1.2
Қойлардың тауарлық аналық басы
1) мынадай талаптарға сәйкес аналық басты қолдан ұрықтандыруды пайдалану және (немесе) асыл тұқымды тұқымдық қошқарларды (өзінің қошқарларын немесе жалдау шарттарымен) өсімді молайтуда пайдалану және оларды бұрын тұқымдық түрлендіруде пайдаланылмаған қошқарларға ауыстыру:
еркін шағылыстыру кезінде жиырма бес аналық басқа кемінде бір асыл тұқымды тұқымдық қошқар және/немесе қолдан ұрықтандыруда үш жүз аналық басқа кемінде бір тұқымдық қошқар немесе асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың мұздатылған ұрығын пайдалану, тұқымдық қошқарды қатарынан екі шағылыстыру маусымынан артық пайдаланбау;
2) асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың жасы ағымдағы жылдың 1 қыркүйегіне 12 айдан кем болмауы;
3) 18 айға дейінгі қоса есептегенде аналық басты қоспағанда, сонғы 12 айда алынған төлдің САТЖАҚ-та тіркелген болуы;
4) Ауыл шаруашылығы кооперативі үшін – ауыл шаруашылығы кооперативінің мүшелері бойынша мәліметтердің ірі қара малдың аналық басының иелері туралы мәліметтермен сәйкестігі.
САТЖАҚ-пен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 1 қыркүйектен 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін
2.
Асыл тұқымды қойларды сатып алу
1) өтінімді берген сәтте САТЖАҚ-та және АЖБ-да сатып алынған мал басын тіркеудің болуы және деректердің сәйкестігі;2) сатып алынған мал басының жасы (ел ішінен сатып алған жағдайда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде; импортталған жағдайда - малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте):тұқымдық қошқарлар - 6 айдан 18 айға дейін (қоса алғанда);қойлардың аналық басы - 6 айдан 18 айға дейін (қоса алғанда);3) өсімін молайту мақсатында сатып алынған асыл тұқымды аналық мал басын өлім-жітімнің зоотехникалық нормасы шегінде пайдалану - кемінде екі жыл.
САТЖАҚ-пер және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл

с 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
3.
Содержание племенного барана-производителя, используемых для воспроизводства товарной отары
1) наличие у арендодателя маточного поголовья овец от 500 голов на момент подачи заявки;
2) наличие договора оператора с товарными хозяйствами по аренде племенных баранов-производителей в отаре;
3) наличие регистрации и соответствия данных барана-производителя в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки;
4) использование племенных баранов-производителей не более двух случных сезонов в данной отаре;
5) не менее одного барана-производителя на двадцать пять голов маточного поголовья при вольной случке.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
с 1 сентября до 20 декабря (включительно) текущего года
4.
Удешевление стоимости баранчиков, реализованных или перемещенных на откорм в откормочные площадки вместимостью не менее 5000 голов единовременно или на мясоперерабатывающие предприятия с убойной мощностью 300 голов в сутки
1) наличие регистрации и соответствие сведений реализованных или перемещенных баранчиков, в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки;
2) возраст баранчиков, реализуемых или перемещаемых на откорм от 4 до 12 месяцев включительно;
3) живой вес реализованного или перемещенного баранчика на откормочную площадку от 25 килограмм, на мясоперерабатывающее предприятие от 30 килограмм;
4) наличие положительного заключения специальной комиссии на откормочную площадку вместимостью не менее 5000 голов единовременно или на мясоперерабатывающие предприятия с убойной мощностью 300 голов в сутки.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
с 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента реализации или перемещения)
5.
Удешевление стоимости приобретения эмбрионов овец
1) наличие у племенного животного, используемого в качестве донора, оценки по собственной продуктивности;2) наличие племенного свидетельства (сертификата) на эмбрион.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР
с 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года
6.
Субсидирование услуги по искусственному осеменению маточного поголовья овец в хозяйствах и сельскохозяйственных кооперативах
1) наличие регистрации и соответствие данных маточного поголовья указанное в заявке на получение субсидий, в ИБСПР и ИСЖ;2) наличие договора по оказанию услуг по искусственному осеменению маточного поголовья овец в хозяйствах и сельскохозяйственных кооперативах;3) наличие акта об осеменении маточного поголовья овец по форме 2 согласно приложению 2 к настоящим критериям;4) наличие племенного барана-производителя, оцененного по собственной продуктивности.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ

ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім сатып алған сәттен бастап он екі айдың ішінде беріледі)
3.
Тауарлық отардың өсімін молайту үшін пайдалынылатын асыл тұқымды тұқымдық қошқарды күтіп-бағу
1) өтінім берген сәтте жалға алушыда 500 бас қойдың аналық басының болуы;
2) операторда тауарлық шаруашылықпен жасалған асыл тұқымды тұқымдық қошқарларды отарға жалға беру шартының болуы;3) өтінімді берген сәтте тұқымдық қошқардың САТЖАҚ-та және АЖБ-да тіркелуі және деректердің сәйкестігі;
4) аталған отарда асыл тұқымды тұқымдық қошқарларды екі шағылыстыру маусымынан артық пайдаланбау;
5) еркін шағылыстыру кезінде жиырма бес аналық басқа кемінде бір асыл тұқымды тұқымдық қошқар.
САТЖАҚ-пен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 1 қыркүйектен 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін
4
Сыйымдылығы бір уақытта кемінде 5000 бас болатын бордақылау алаңдарына бордақылау үшін немесе сою қуаты тәулігіне 300 бас болатын ет өңдеуші кәсіпорындарына өткізілген қошқарлардың құнын арзандату
1) өтінімді берген сәтте САТЖАҚ-та және АЖБ-да өткізілген немесе орны ауыстырылған қошқарлардың тіркелуі және мәліметтердің сәйкестігі;
2) бордақылау алаңдарына өткізілетін немесе орны ауыстырылатын қошқарлардың жасы 4 айдан 12 айға дейін қоса есептегенде;3) бордақылау алаңдарына өткізілген немесе орнын ауыстырылған қошқарлардың тірідей салмағы 25 килограмнан. ет өңдеуші кәсіпорнына 30 килограмнан;4) сыйымдылығы бір уақытта кемінде 5000 бас болатын бордақылау алаңына немесе сою қуаты тәулігіне 300 бас болатын ет өңдеуші кәсіпорындарына берген арнайы комисияның оң қорытындысының болуы.
САТЖАҚ-пен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім өткізілген немесе орнын ауыстырған сәттен бастап алты айдың ішінде беріледі)
5.
Қойлардың эмбриондарын сатып алу құнын арзандату
1) донор ретінде пайдаланатын асыл тұқымды малда өз өнімділігі бойынша бағаның болуы;2) эмбрионға асыл тұқымдық куәліктің (сертификаттың) болуы.
САТЖАҚ-пен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін
6.
Шаруашылықтарда және ауыл шаруашылығы кооперативтерінде қойлардың аналық бастарын қолдан ұрықтандыру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді субсидиялау
1) субсидияларды алуға арналған өтінімде көрсетілген аналық мал басының САТЖАҚ-та және АЖБ-да тіркелуінің болуы және деректердің сәйкестігі;2) шаруашылықтарда және ауыл шаруашылығы кооперативтерінде қойлардың аналық бастарын қолдан ұрықтандыру жөніндегі қызметтерді көрсету бойынша шарттың болуы;3) осы өлшемшарттарға 2-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша қойлардың аналық бастарын ұрықтандыру туралы актінің болуы;4) өз өнімділігі бойынша бағаланған асыл тұқымды тұқымдық қошқардың болуы.
САТЖАҚ-пен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл

с 1 мая до 20 декабря (включительно) текущего года
Коневодство
1.
Приобретение племенных жеребцов-производителей продуктивного направления
1) наличие регистрации и соответствия данных приобретенного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки;
2) возраст приобретенного поголовья (при приобретении внутри страны - на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте - на момент постановки скота на карантинирование у продавца (экспортера)) – от 18 до 60 месяцев включительно;
3) использование, в пределах зоотехнической нормы падежа, приобретенного племенного жеребца-производителя в воспроизводительных целях не менее двух лет.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
с 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
Верблюдоводство
1.
Приобретение племенных верблюдов-производителей
1) наличие регистрации и соответствия данных приобретенного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки;
2) возраст приобретенного поголовья (при приобретении внутри страны - на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте - на момент постановки скота на карантинирование у продавца (экспортера)): верблюды-производители – от 12 до 60 месяцев включительно;3) использование, в пределах зоотехнической нормы падежа, приобретенного племенного верблюда-производителя в воспроизводительных целях не менее двух лет.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
с 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
Свиноводство
1.
Приобретение племенных свиней
1) наличие регистрации и соответствия данных приобретенного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки;
2) возраст приобретенного поголовья не превышает:
внутри страны - от 3 до 12 месяцев включительно на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве;
при импорте - от 1 до 12 месяцев включительно на момент постановки скота на карантинирование у продавца (экспортера);
3) использование приобретенного племенного маточного поголовья в воспроизводительных целях - не менее двух лет.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
с 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
2.
Ведение селекционной и племенной работы с маточным и ремонтным поголовьем свиней
1) наличие регистрации и соответствия данных всего поголовья в ИБСПР и ИСЖ, а также не менее 50 голов свиноматок на момент подачи заявки;
2) использование в воспроизводстве искусственного осеменения маточного и ремонтного поголовья или использование племенных хряков-производителей в соответствии с зоотехническими нормативами не менее одного хряка-производителя на пятьдесят голов при ручной случке или не менее одного хряка-производителя на двести голов поголовья при искусственном осеменении;3) использование хряков-производителей не более двух лет подряд.

ағымдағы жылғы 1 мамырдан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін
Жылқы шаруашылығы
1.
Өнімді бағыттағы асыл тұқымды тұқымдық айғырларды сатып алу
1) өтінімді берген сәтте САТЖАҚ-та және АЖБ-да сатып алынған мал басын тіркеудің болуы және деректердің сәйкестігі;2) сатып алынған мал басының жасы (ел ішінен сатып алған жағдайда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде; импортталған жағдайда - малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте) - 18 айдан 60 айға дейін (қоса алғанда);3) өсімін молайту мақсатында сатып алынған асыл тұқымды тұқымдық айғырды өлім-жітімнің зоотехникалық нормасы шегінде кемінде екі жыл пайдалану.
САТЖАҚ-пен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім сатып алған сәттен бастап он екі айдың ішінде беріледі)
Түйе шаруашылығы
1.
Асыл тұқымды тұқымдық түйелерді сатып алу
1) өтінімді берген сәтте САТЖАҚ-та және АЖБ-да сатып алынған мал басын тіркеудің болуы және деректердің сәйкестігі;2) сатып алынған малдың жасы (елдің ішінен сатып алған кезде - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде, импорттаған кезде - малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте) - 12 айдан 60 айға дейін (қоса алғанда);3) өсімін молайту мақсатында сатып алынған асыл тұқымды тұқымдық түйені өлім-жітімнің зоотехникалық нормасы шегінде кемінде екі жыл пайдалану.
САТЖАҚ-пен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім сатып алған сәттен бастап он екі айдың ішінде беріледі)
Шошқа шаруашылығы
1.
Асыл тұқымды шошқаларды сатып алу
1) өтінімді берген сәтте САТЖАҚ-та және АЖБ-да сатып алынған мал басын тіркеудің болуы және деректердің сәйкестігі;2) сатып алынған жануар басының жасы: ел ішінен сатып алынған жағдайда асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде - 3 айдан 12 айға дейін (қоса алғанда);
импорт кезінде жануарды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте - 1 айдан 12 айға дейін (қоса алғанда);
3) өсімін молайту мақсатында сатып алынған асыл тұқымды аналық басын пайдалану - кемінде екі жыл.
САТЖАҚ-пен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім сатып алған сәттен бастап он екі айдың ішінде беріледі)
2.
Шошқалардың аналық және шошқа басын толықтыратын басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстар жүргізу
1) өтінімді берген сәтте барлық мал басын, содай-ақ кемінде 50 бас мегежінді САТЖАҚ-та және АЖБ-да тіркеудің болуы және деректердің сәйкестігі;2) өсімді молайтуда аналық және шошқа басын толықтыратын басты қолдан ұрықтандыруда пайдалану немесе зоотехникалық нормативтерге сәйкес асыл тұқымды тұқымдық еркек шошқаларды қолдан шағылыстыру кезінде елу басқа кемінде бір өндіруші еркек шошқаны немесе қолдан ұрықтандыру кезінде екі жүз басқа кемінде бір өндіруші еркек шошқаны пайдалану;3) тұқымдық еркек шошқаларды қатарынан екі жылдан артық пайдаланбау.

1) и 3) Интеграционное взаимодействие с ИБСПР2) Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
с 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года
За счет бюджетных средств, выделенных из местного бюджета:
1.
Ведение селекционной и племенной работы с маточным поголовьем маралов (оленей)
1) наличие регистрации поголовья в ИБСПР и Республиканской палате на момент подачи заявки;
2) возраст самцов не менее 36 месяцев на 1 сентября текущего года;
3) не менее одного самца-производителя на тридцать голов маточного поголовья;
4) использование самца-производителя не более двух случных сезонов подряд.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР
с 1 сентября до 1 декабря (включительно) текущего года
2.
Ведение селекционной и племенной работы с пчелосемьями
1) наличие и регистрация не менее 10 пчелосемей в ИБСПР и размещение в ИБСПР копии выписки из тетради учета крестьянских или фермерских хозяйств по форме согласно приложению 2 статистической методологии по ведению похозяйственного учета и форм организации ведения регистрационных записей, утвержденной приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 10 июня 2010 года № 136 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6334) и/или выписки из статистической формы общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о состоянии животноводства" (индекс 24-сх, периодичность месячная), утвержденной приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 10 февраля 2020 года № 21 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20030) на момент подачи заявки;
2) наличие и размещение в ИБСПР плана селекционной и племенной работы, утвержденного профильной научно-исследовательской организацией.
3) регистрация племенных пчелосемей в Республиканской палате.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР
с 15 апреля до 1 октября (включительно) текущего года
3.
Удешевление стоимости затрат на корма сельскохозяйственным животным
Наличие регистрации и соответствия данных маточного поголовья, в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
с 1 сентября до 20 декабря (включительно) текущего года
3.1
Маточное поголовье крупного рогатого скота молочного и молочно-мясного направления
Наличие собственного маточного поголовья (коров и телок старше 18 месяцев) не менее 600 голов на момент подачи заявки.
3.2
Маточное поголовье крупного рогатого скота
1) наличие собственного маточного поголовья (коров и телок старше 18 месяцев) не менее 50 голов на момент подачи заявки;
2) наличие пастбищ.
3.3
Маточное поголовье мелкого рогатого скота

1) және 3) САТЖАҚ-пен интеграцияланған өзара іс-қимыл2) САТЖАҚ-пен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін
Жергілікті бюджеттен бөлінген бюджет қаражаты есебінен
1.
Маралдардың (бұғылардың) аналық бастарымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізу
1) өтінімді берген сәтте мал басын САТЖАҚ-та және Республикалық палатада тіркеудің болуы;2) аталықтардың жасы ағымдағы жылдың 1 қыркүйегіне 36 айдан кем болмауы;
3) отыз аналық басқа кемінде бір тұқымдық аталық;4) тұқымдық аталықты қатарынан екі шағылыстыру маусымынан артық пайдаланбау.
САТЖАҚ-пен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 1 қыркүйектен 1 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін
2.
Балара ұяларымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізу
1) САТЖАҚ-та кемінде 10 балара ұясының болуы және Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі Төрағасының 2010 жылғы 10 маусымдағы №136 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №6334 болып тіркелген) бекітілген Есепке алуды жүргізу және тіркеу жазбаларын жүргізуді ұйымдастыру нысандары бойынша статистикалық әдіснаманың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша шаруа немесе фермер қожалықтарын есепке алу дәптерінен үзінді көшірменің
және/немесе өтінім берген сәтте Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 2020 жылғы 10 ақпандағы №21 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №20030 болып тіркелген) бекітілген "Мал шаруашылығының жай-күйі туралы есеп" (индексі 24-аш, кезеңділігі айлық) жалпы мемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысанынан үзінді көшірменің САТЖАҚ-та орналастырылуы;
2) бейіндік ғылыми-зерттеу ұйымы бекіткен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жоспарының болуы және САТЖАҚ-та орналастырылуы;
3) асыл тұқымды бал ара ұясын Республикалық палатада тіркеу.
САТЖАҚ-пен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 15 сәуірден 1 қазанға (қоса алғанда) дейін
3
Ауыл шаруашылығы малдарының азығына жұмсалған шығындар құнын арзандату:
Өтінімді берген сәтте аналық мал басының САТЖАҚ-та және АЖБ-да тіркелуі және деректердің сәйкестігі.
САТЖАҚ-пен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 1 қыркүйектен 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін
3.1
Сүтті және сүтті-етті бағыттағы ірі қара малдың аналық басы
Өтінімді берген сәтте (18 айдан асқан сиыр мен қашарлардың) меншікті аналық басының 600 бастан кем емес болуы.
3.2
Ірі қара малдың аналық басы
1) өтінімді берген сәтте (18 айдан асқан сиыр мен қашарлардың) меншікті аналық басының 50 бастан кем емес болуы;2) жайылымның болуы.
3.3
Ұсақ малдың аналық басы

1) наличие собственного маточного поголовья овец/коз (старше 12 месяцев) не менее 300 голов на момент подачи заявки;2) наличие пастбищ.
3.4
Маточное поголовье лошадей
1) наличие собственного маточного поголовья (старше 36 месяцев) не менее 50 голов на момент подачи заявки;2) наличие пастбищ.
3.5
Маточное поголовье верблюдов
1) наличие собственного маточного поголовья (старше 36 месяцев) не менее 50 голов на момент подачи заявки;2) наличие пастбищ.
4.
Приобретение племенного маточного поголовья коз
1) наличие регистрации и соответствие данных приобретенного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки;
2) возраст приобретенного поголовья (при приобретении внутри страны - на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте - на момент постановки скота на карантинирование у продавца (экспортера)): поголовье коз – от 6 до 18 месяцев включительно;3) использование, в пределах зоотехнической нормы падежа, приобретенного племенного маточного поголовья в воспроизводительных целях - не менее двух лет.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
с 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
5.
Удешевление стоимости производства и переработки кобыльего молока
1) наличие регистрации и соответствия маточного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки;2) наличие собственного маточного поголовья старше трех лет не менее 30 голов на момент подачи заявки;
3) реализация молока на молокоперерабатывающее предприятие или цех по переработке молока, имеющий учетный номер;4) годовой объем производства кобыльего молока на 1 голову дойной кобылы не превышает 750 килограмм.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
с 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
6.
Удешевление стоимости производства и переработки верблюжьего молока
1) наличие регистрации и соответствия маточного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки;2) наличие собственного маточного поголовья старше трех лет не менее 30 голов на момент подачи заявки;3) реализация молока на молокоперерабатывающее предприятие или цех по переработке молока, имеющий учетный номер;4) годовой объем производства верблюжьего молока на 1 голову дойной верблюдицы не превышает 1500 килограмм.
Интеграционное взаимодействие с ИБСПР и ИСЖ
с 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
Примечание:
При приобретении животных в течение календарного года, расчет суммы субсидий на удешевление стоимости затрат на корма сельскохозяйственных животных осуществляется с момента регистрации животных в ИСЖ.
Субсидированию не подлежат:
1) приобретение животных, племенной продукции (материала), ранее просубсидированных на удешевление стоимости при приобретении, приобретенных по бартеру в счет взаиморасчетов или используемых не для воспроизводственных целей;

1) өтінімді берген сәтте меншікті қойдың/ешкінің аналық басының (12 айдан асқан) 300 бастан кем емес болуы;2) жайылымның болуы.
3.4
Жылқылардың аналық басы
1) өтінімді берген сәтте меншікті аналық басының (36 айдан асқан) 50 бастан кем емес болуы;2) жайылымның болуы.
3.5
Түйелердің аналық басы
1) өтінімді берген сәтте меншікті аналық басының (36 айдан асқан) 50 бастан кем емес болуы;2) жайылымның болуы.
4.
Ешкілердің асыл тұқымды аналық мал басын сатып алу
1) өтінімді берген сәтте САТЖАҚ-та және АЖБ-да сатып алынған мал басын тіркеудің болуы және деректердің сәйкестігі;2) сатып алынған мал басының жасы (ел ішінен сатып алған жағдайда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде; импортталған жағдайда - малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте) ешкілердің басы - 6 айдан 18 айға дейін (қоса алғанда);
3) өсімін молайту мақсатында сатып алынған асыл тұқымды аналық мал басын өлім-жітімнің зоотехникалық нормасы шегінде пайдалану - кемінде екі жыл.
САТЖАҚ-пен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім сатып алған сәттен бастап он екі айдың ішінде беріледі)
5
Бие сүтін өндіру және өңдеу құнын арзандату
1) өтінімді берген сәтте САТЖАҚ-та және АЖБ-да аналық мал басын тіркеудің болуы және деректердің сәйкестігі;
2) өтінім берген сәтте үш жастан асқан кемінде 30 бас меншікті аналық мал басының болуы;3) сүтті сүт өңдеу кәсіпорындарына немесе есепке алу нөмірі бар сүт өңдеу цехына өткізу;4) бие сүтінің жылдық өндіріс көлемі сауылатын биенің 1 басына 750 килограмнан аспауы тиіс.
САТЖАҚ-пен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім өткізілген өнімге төлемді алған сәттен бастап алты айдың ішінде беріледі)
6
Түйе сүтін өндіру және өңдеу құнын арзандату
1) өтінімді берген сәтте аналық мал басын тіркеудің САТЖАҚ-та және АЖБ-да болуы және деректердің сәйкестігі;
2) үш жастан асқан кемінде 30 бас меншікті аналық мал басының болуы;3) сүтті сүт өңдеу кәсіпорындарына немесе есепке алу нөмірі бар сүт өңдеу цехына өткізу;4) түйе сүтінің жылдық өндіріс көлемі сауылатын інгеннің 1 басына 1500 килограммнан аспауы тиіс.
САТЖАҚ-пен және АЖБ-мен интеграцияланған өзара іс-қимыл
ағымдағы жылғы 20 қаңтардан 20 желтоқсанға (қоса алғанда) дейін (өтінім өткізілген өнімге төлемді алған сәттен бастап алты айдың ішінде беріледі)
Ескертпе:
Жануарларды күнтізбелік жыл ішінде сатып алған кезде ауыл шаруашылығы малдарының азығына жұмсалған шығындар құнын арзандатуға субсидиялар сомасының есебі жануарларды АЖБ-да тіркеген сәттен бастап жүзеге асырылады.
Мыналар субсидиялауға жатпайды:
1) бұрын сатып алу кезінде құнын арзандатуға субсидияланған, айырбас бойынша өзара есеп айырысу есебіне сатып алынған немесе өсімін молайту үшін пайдаланылмайтын жануарларды, асыл тұқымды өнімді (материалды) сатып алу;

2) селекционная и племенная работа с маточным поголовьем крупного рогатого скота, овец, маралов и пчелосемей, просубсидированных в текущем году по направлению субсидирования за ведение селекционной и племенной работы за текущий случной сезон;
3) племенные быки-производители/племенные бараны-производителей, используемые для воспроизводства в стадах/отарах, просубсидированные в текущем году по направлению содержания племенных быков-производителей/племенных баранов-производителей;
4) продукция животноводства и бычки/баранчики, приобретенные товаропроизводителями у других физических и юридических лиц для дальнейшей ее перепродажи и (или) переработки, за исключением сельскохозяйственных кооперативов;
5) бычки, реализованные или перемещенные на откорм в откормочные площадки вместимостью не менее 1000 голов единовременно и мясоперерабатывающие предприятия с убойной мощностью не менее 50 голов крупного рогатого скота в сутки, полученные не в результате породного преобразования (за исключением бычков, полученных от племенного маточного поголовья);
6) баранчики, реализованные или перемещенные на откорм в откормочные площадки вместимостью не менее 5000 голов единовременно и мясоперерабатывающие предприятия с убойной мощностью не менее 300 голов овец в сутки, полученные не в результате породного преобразования (за исключением баранчиков, полученных от племенного маточного поголовья);
7) побочная продукция мясного птицеводства – лапки, головы, внутренние органы;
8) переработанное молоко, реализованное без упаковки;
9) товаропроизводители, на получение субсидий за удешевление стоимости приобретения отечественного племенного маточного поголовья в случае реализации собственного племенного маточного поголовья на племенные цели за последние двенадцать месяцев;
10) заявки на получение субсидий по перечислению на специальный счет в случае, если договором кредитования предусмотрено дополнительное залоговое требование, за исключением приобретаемого импортированного племенного крупного рогатого скота/овец или импортированного маточного поголовья крупного рогатого скота, соответствующее породному происхождению, за исключением договоров кредитования, по которым предусмотрено предоставление льготного периода по погашению вознаграждения и/или финансирование на другие цели (строительно-монтажные работы, приобретения техники/оборудования, пополнение оборотных средств);
11) маточное поголовье за оказание услуги по искусственному осеменению, которые были просубсидированы за ведение селекционной и племенной работы в текущем году;

2) ағымдағы шағылыстыру маусымында селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізілгені үшін субсидиялау бағыты бойынша ағымдағы жылы субсидияланған ірі қара малдың, қойдың, маралдардың аналық басымен және балара ұяларымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс;
3) ағымдығы жылы асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды/асыл тұқымды тұқымдық қошқарларды күтіп-бағу бағыты бойынша субсидияланған табындарда/отарларда өсімін молайту үшін пайдаланылатын асыл тұқымды тұқымдық бұқалар/асыл тұқымды тұқымдық қошқарлар;
4) ауыл шаруашылығы кооперативтерін қоспағанда, тауар өндірушілер басқа жеке және заңды тұлғалардан одан әрі қайта сату және (немесе) өңдеу үшін сатып алған бұқашықтар/қошқарлар және мал шаруашылығы өнімдері;
5) тұқымдық түрлендіру нәтижесінде алынбаған, сыйымдылығы бір уақытта кемінде 1000 бас болатын бордақылау алаңдарына бордақылауға және сою қуаты тәулігіне 50 бас болатын ет өңдеуші кәсіпорындарына өткізілген немесе орны ауыстырылған бұқашықтар (асыл тұқымды аналық малдан алынған бұқашықтарды қоспағанда);
6) тұқымдық түрлендіру нәтижесінде алынбаған, сыйымдылығы бір уақытта кемінде 5000 бас болатын бордақылау алаңдарына бордақылауға және сою қуаты тәулігіне 300 бас болатын ет өңдеуші кәсіпорындарына өткізілген немесе орны ауыстырылған қошқарлар (асыл тұқымды аналық малдан алынған қошқарларды қоспағанда);
7) етті құс шаруашылығының жанама өнімдері – аяқтары, бастары, ішкі органдары;
8) қаптамасыз өткізілген өңделген сүт;
9) тауар өндірушілер, соңғы он екі айда асыл тұқымды мақсаттарға меншікті асыл тұқымды аналық мал басын сатқан жағдайда отандық асыл тұқымды аналық мал басын сатып алу құнын арзандатуға субсидиялар алуға;
10) сыйақыны өтеу бойынша жеңілдікті кезең ұсыну және/немесе басқа мақсаттарға (құрылыс-монтаждау жұмыстары, техника/жабдық сатып алу, айналым қаражатын толықтыру) қаржыландыру көзделген кредит беру шарттарын қоспағанда, сатып алынатын импортталған асыл тұқымды ірі қара малды/қойларды немесе шығу тегі асыл тұқымдыға сәйкес келетін ірі қара малдың импортталған аналық басын қоспағанда, кредит беру шартында қосымша кепіл талабы көзделген жағдайда, арнайы шотқа аудару бойынша субсидиялар алуға арналған өтінімдер;
11) ағымдағы жылы селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізгені үшін субсидияланған қолдан ұрықтандыру бойынша қызмет көрсеткені үшін аналық мал басы;

12) молоко, реализованное на молокоперерабатывающее предприятие, территориально не расположенное в Республике Казахстан;
13) бычки/баранчики, реализованные или перемещенные на откормочные площадки или мясоперерабатывающие предприятия, не рожденные от маточного поголовья в хозяйстве на момент подачи заявки;
14) товаропроизводители, у которых имеется расхождение данных (идентификационный номер животного, пол, порода, дата рождения) о поголовье животных, зарегистрированных в ИБСПР и ИСЖ, в соответствии критериям, указанных в приложении 2 к настоящим Правилам;
15) удешевление стоимости затрат на корма сельскохозяйственных животных, понесенных в предыдущем году, а также сельскохозяйственные животные на удешевление стоимости затрат на корма, ранее просубсидированные в текущем году.
Неисполнение товаропроизводителем принятого обязательства в рамках поданной заявки на получение субсидий является основанием для возврата полученной субсидии.
расшифровка аббревиатур:
ИСС – информационная система субсидирования;
ИБСПР - информационная база селекционной и племенной работы;
ХАССП (от английского HACCP – Hazard Analysis and Critical Control Points) – международный стандарт, разработанный и принятый для анализа рисков и критических контрольных точек;
ИСО (от английского ISO – International Standard for Organization) – международный стандарт, разработанный и принятый всемирной федерацией национальных организаций по стандартизации.
Приложение 1 к критериям
товаропроизводителя, претендующих
на получение субсидий
Форма
Протокол схода жителей населенного пункта – владельцев скота по закреплению
и использованию племенных быков-производителей в общественном стаде,
сформированном из поголовья личных подсобных хозяйств
1. Населенный пункт ___________________________________________________
(наименование региона, населенного пункта)
2. Дата проведения схода "_____"_____________ 20_____ года.
3. Участвовало в сходе владельцев скота, имеющих скот ______человек.
4. Планируется организовать вольную случку маточного поголовья крупного рогатого скота в общественном стаде племенными быками-производителями в текущем пастбищном сезоне в количестве_______________________ голов.
5. Использовать в воспроизводстве племенных быков-производителей в соответствии с зоотехническими нормативами.
6. Кастрация беспородных бычков общественного стада старше 6 месяцев.
Список участников схода жителей по закреплению и использованию быков-производителей в общественном стаде
______________________________________________________________
(наименование региона, населенного пункта)
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Индивидуальный идентификационный номер
Подпись
Дата
1.
2.
3.
По итогам проведения схода, жители вышеуказанного населенного пункта, приняли решения:

12) Қазақстан Республикасы аумағында орналаспаған, сүт өңдеу кәсіпорнына өткізілген сүт;
13) өтінім берген сәтте шаруашылықтағы аналық мал басынан тумаған бордақылау алаңдарына немесе ет өңдеу кәсіпорындарына өткізілген немесе орны ауыстырылған бұқашықтар/қошқарлар;
14) осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген өлшемшарттарға сәйкес САТЖАҚ-та және АЖБ-да тіркелген мал басы туралы деректердің (жануардың сәйкестендіру нөмірі, жынысы, тұқымы, туған күні) алшақтығы бар тауар өндірушілер;
15) өткен жылы шығын келтірілген ауыл шаруашылығы жануарларының азыққа жұмсалған шығын құнын арзандату, сондай-ақ, ағымдағы жылы бұрын субсидияланған азық шығындарының құнын арзандатуға арналған ауыл шаруашылығы жануарлары.
Субсидиялар алуға берілген өтінімдер шеңберінде тауар өндірушінің міндеттемелерді орындамауы алынған субсидияны қайтаруға негіз болып табылады.
аббревиатуралардың толық жазылуы:
САЖ – субсидиялаудың ақпараттық жүйесі;
САТЖАҚ – селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық қоры;
ХАССП (ағылшын тілінен HACCP – Hazard Analysіs and Crіtіcal Control Poіnts) – тәуекелдерді және сыни бақылау нүктелерін талдау үшін әзірленген және қабылданған халықаралық стандарт;
ИСО (ағылшын тілінен ІSO – Іnternatіonal Standard for Organіzatіon) – стандарттау жөніндегі ұлттық ұйымдардың дүниежүзілік федерациясы әзірлеген және қабылдаған халықаралық стандарт.
Субсидиялар алуға үміткер
тауар өндірушінің
өлшемшарттарына
1-қосымша
Нысан
Елді мекен тұрғындары – мал иелері жиынының жеке қосалқы шаруашылықтардың мал басынан қалыптастырылған қоғамдық табында асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды бекітіп беру және пайдалану жөніндегі хаттамасы
1. Елді мекен __________________________________________________
(өңірдің, елді мекеннің атауы)
2. Жиынның өткізілген күні 20___ жылғы "_____"_____________.
3. Жиынға малдары бар мал иелері __________ адам қатысты.
4. Ағымдағы жайылым маусымында қоғамдық табындағы ірі қара малдың ______________________________________________ аналық басын асыл тұқымды тұқымдық бұқалармен еркін шағылыстыруды ұйымдастыру жоспарлануда.
5. Асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды өсімді молайтуда зоотехникалық нормативтерге сәйкес пайдалану.
6. Қоғамдық табынның 6 айдан асқан тұқымсыз бұқаларын піштіру.
Қоғамдық табында тұқымдық бұқаларды бекітіп беру және пайдалану бойынша тұрғындар жиынына қатысушылардың тізімі
____________________________________________________________________
(өңірдің, елді мекеннің атауы)
Р/с
Аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Қолы
Күні
1.
2.
3.
Жиынды өткізу қорытындылары бойынша жоғарыда көрсетілген елді мекен тұрғындары:

1) об использовании племенных быков-производителей в общественном стаде;
2) о кастрации всех беспородных быков данного общественного стада.
Список быков-производителей, закрепленных в общественном стаде
№ п/п
Идентификационный номер племенного быка-производителя
Порода
Регистрационный номер
Владелец быка
1.
2.
3.
Список маточного поголовья общественного стада
№ п/п
Идентификационный номер маточного поголовья
Порода
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и индивидуальный идентификационный номер владельца маточного поголовья
1.
2.
3.
Физическое/ юридическое лицо, предоставляющее в аренду племенного быка
____________ ______________________________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Аким сельского округа _________ _____________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Секретарь схода жителей _________ ___________________________________________
(подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Сканированная копия и сведения данного протокола подлежат размещению в информационной базе селекционной и племенной работы отделом сельского хозяйства соответствующего района, не позднее 1 июля текущего года.
Приложение 2 к критериям
товаропроизводителя, претендующих
на получение субсидий
Форма 1
Акт об осеменении и обследовании маточного поголовья крупного рогатого скота
№ ________ от "____" ___________ 20___ года
Мы, техник-осеменатор _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
и руководитель хозяйства/кооператива ______________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
составили настоящий акт о том, что искусственно осеменено ______ голов маточного
поголовья, и по результатам обследования выявлено фактически осемененными _________
голов маточного поголовья крупного рогатого скота, согласно нижеследующей описи:
№ п/п
Наименование хозяйства/сельскохозяйственного кооператива
Адрес владельца (наименование населенного пункта)
Идентификационный номер скота
Дата осеменения
Дата обследования
Результат обследования
Мы настоящим принимаем на себя обязательства зарегистрировать полученный приплод в ИБСПР и ИСЖ и внести сведения данного акта в ИБСПР.
Техник-осеменатор:
_______________ _______________________________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель хозяйства/кооператива:
_______________ ______________________________________________________________
(подпись)                   (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Форма 2
Акт об осеменении маточного поголовья овец
№ ________ от "____" ___________ 20___ года
Мы, техник-осеменатор ___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
и руководитель хозяйства/кооператива____________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
составили настоящий акт о том, что искусственно осеменено ______ голов, согласно нижеследующей описи:
№ п/п
Наименование хозяйства
Адрес владельца (наименование населенного пункта)
Идентификационный номер скота
Дата осеменения
Мы настоящим принимаем на себя обязательства зарегистрировать полученный
приплод в ИБСПР и ИСЖ и внести сведения данного акта в ИБСПР.
Техник-осеменатор:
_______________ _____________________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель хозяйства/кооператива:
________________ ___________________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 4 к перечню
некоторых приказов
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
Приложение 5 к Правилам
субсидирования развития
племенного животноводства,
повышения продуктивности и
качества продукции животноводства
Форма
Заключение специальной комиссии на соответствие инфраструктуры
товаропроизводителя, претендующего на получение субсидий
"___" ____________ 20___ года

1) қоғамдық табында асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды пайдалану туралы;
2) аталған қоғамдық табынның барлық тұқымсыз бұқаларын піштіру туралы шешім қабылдады.
Қоғамдық табында бекітілген тұқымдық бұқалардың тізімі:
р/с
Асыл тұқымды тұқымдық бұқаның бірдейлендіру нөмірі
Тұқымы
Тіркеу нөмірі
Бұқаның иесі
1.
2.
3.
Қоғамдық табындағы аналық бастың тізімі:
р/с №
Аналық бастың бірдейлендіру нөмірі
Тұқымы
Аналық мал басы иесінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі және жеке сәйкестендіру нөмірі
1.
2.
3.
Асыл тұқымды бұқаны жалға беретін жеке/заңды тұлға
______________ _________________________________________________
(қолы)                        (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Ауылдық округ әкімі ____________      _______________________________
(қолы)            (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Тұрғындар жиынының хатшысы ________      _________________________
(қолы)            (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Осы хаттаманың сканерленген көшірмесі мен мәліметтерін тиісті ауданның ауыл шаруашылығы бөлімі ағымдағы жылдың 1 шілдесінен кешіктірмей селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық қорында орналастыруға тиіс.
Субсидиялар алуға үміткер
тауар өндірушінің
өлшемшарттарына
2-қосымша
1-нысан
Ірі қара малдың аналық басын ұрықтандыру және зерттеп-қарау туралы акт
20___ жылғы "___"_______________ № _______
Біз, ұрықтандырушы-техник _____________________________________,
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
және шаруашылық/кооператив басшысы___________________________
___________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
төмендегі тізімдемеге сәйкес ______ бас аналық бас қолдан
ұрықтандырылғаны және зерттеп-қарау нәтижелері бойынша ірі қара малдың
_________ аналық басының нақты ұрықтандырылғаны анықталғаны туралы осы актіні жасадық.
Р/с №
Шаруашылықтың/ауыл шаруашылығы кооперативінің атауы
Мал иесінің мекенжайы (елді мекен атауы)
Малдың бірдейлендіру нөмірі
Ұрықтандырылған күні
Зерттеп- қарау күні
Зерттеп-қарау нәтижесі
Біз осы алынған төлді САТЖАҚ-та және АЖБ-да тіркеу және осы актінің мәліметтерін САТЖАҚ-қа енгізу міндеттемелерін қабылдаймыз.
Ұрықтандырушы-техник
______________      _____________________________________________
(қолы)                  (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Шаруашылық/кооператив басшысы _______      ________________________________
(қолы)      (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
2-нысан
Қойдың аналық басын ұрықтандыру туралы акт
20__жылғы "___"_______________ № _______
Біз, ұрықтандырушы-техник ____________________________________,
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
және шаруашылық/кооператив басшысы____________________________
________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
төмендегі тізімдемеге сәйкес ______ бас қолдан ұрықтандырылғаны туралы осы актіні жасадық:
Р/с №
Шаруашылықтың атауы
Мал иесінің мекенжайы (елді мекен атауы)
Малдың бірдейлендіру нөмірі
Ұрықтандырылған күні
Біз осы алынған төлді САТЖАҚ-та және АЖБ-да тіркеу және осы актінің мәліметтерін САТЖАҚ-қа енгізу міндеттемелерін қабылдаймыз.
Ұрықтандырушы-техник______________ _________________________
(қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Шаруашылық/кооператив басшысы___________ _____________________
(қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрлігінің өзгерістер
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
4-қосымша
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды, мал
шаруашылығының өнімділігін
және өнім сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Арнайы комиссияның субсидиялар алуға үміткер тауар өндірушінің инфрақұрылымының сәйкестігі туралы қорытындысы
20 ___ жылғы "___" _______

1. Наименование товаропроизводителя_____________________________________
_____________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица/наименование юридического лица)
2. Адрес товаропроизводителя: ___________________________________
______________________________________________________________
3. Учетный номер хозяйства: ______________________________________
4. Код видов деятельности хозяйства согласно Правилам присвоения учетных номеров объектам производства, осуществляющим выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, а также организациям по производству, хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 23 января 2015 года № 7-1/37 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10466):
_________________________________________________________________
5. Направление субсидирования _____________________________________
6. Фактическое производство за прошедший год (на основании годовых статистических данных по форме 24-сх, для товаропроизводителей, осуществляющих деятельность менее 12 месяцев, фактический объем производства определяется исходя из фактически заявленного объема произведенной продукции, разделенный на период деятельности в месяцах и умноженный на 12 месяцев)
___________________________________________________________________
По результатам осмотра и сверки данных хозяйства специальная комиссия принимает решение:
Критерия и требования
Соответствует
Не соответствует
Откормочные площадки вместимостью не менее 1000 голов бычков единовременно:
специализированная площадка для откорма крупного рогатого скота с развитой инфраструктурой, соответствующей рекомендованной норме технологического проектирования предприятий крупного рогатого скота мясного направления, имеющее: карантинную площадку; въездной дезбарьер; загоны для содержания животных; ветрозащиту (не обязательно для южных областей); твердое покрытие перед кормушками и поилками; бетонные / железные кормушки или кормовые столы (30 сантиметров на одну голову); автономный источник и система водоснабжения; автопоилки с подогревом (не обязательно для южных областей); навозохранилище и лагуна для сбора талых вод; кормоприготовительную и кормораздаточную технику /оборудование (дробилка/ плющилка зерна или комбикормовый цех, кормораздатчики); хранилище для кормов; ветеринарный пункт, раскол и фиксатор с электронными весами для крупного рогатого скота; считыватель электронных способов идентификации; трап для разгрузки и погрузки животных; наличие необходимого объема кормов и соблюдение рациона для зернового откорма бычков.
Откормочные площадки вместимостью не менее 5000 голов баранчиков единовременно:
специализированная площадка для откорма мелкого рогатого скота с развитой инфраструктурой, расположенная согласно санитарно-эпидемиологических требований по установлению санитарно-защитной зоны производственных объектов и имеющее: карантинную площадку; въездной дезбарьер; загоны для содержания животных; ветрозащиту (не обязательно для южных областей); твердое покрытие перед кормушками и поилками; бетонные / железные кормушки или кормовые столы (10 сантиметров на одну голову); автономный источник и система водоснабжения; автопоилки с подогревом (не обязательно для южных областей); кормоприготовительную и кормораздаточную технику /оборудование (дробилка/ плющилка зерна или комбикормовый цех, кормораздатчики); хранилище для кормов; ветеринарный пункт, раскол и фиксатор с электронными весами для мелкого рогатого скота; трап для разгрузки и погрузки животных; наличие необходимого объема кормов.

1. Тауар өндірушінің атауы: ______________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі/ заңды тұлғаның атауы)
2. Тауар өндірушінің мекенжайы:___________________________________
3. Шаруашылықтың есепке алу нөмірі _____________________________
4. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 23 қаңтардағы № 7-1/37 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10466 болып тіркелген) бекітілген Жануарлар өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілеріне, сондай-ақ ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдарға есептік нөмірлер беру қағидаларына сәйкес шаруашылықтың қызмет түрінің коды: ____________________________________________________________________
5. Субсидиялау бағыты___________________________________________
6. Өткен жылғы нақты өндіріс (24-СХ нысаны бойынша жылдық статистикалық деректердің негізінде, қызметін 12 айдан аз жүзеге асырып келе жатқан тауар өндірушілер үшін нақты өндіріс көлемі айлардағы қызмет кезеңіне бөлініп, 12 айға көбейтілген өндірілген өнімнің нақты мәлімделген көлеміне сүйене отырып айқындалады)___________________________________
Аталған шаруашылықтарды қарап-тексеру және деректерді салыстырып-тексеру нәтижелері бойынша арнайы комиссия мынадай шешім қабылдайды:
Өлшемшарттар мен талаптар
Сәйкес келеді
Сәйкес келмейді
Сыйымдылығы бір уақытта кемінде 1000 бас бұқашықтарды бордақылау алаңы:
етті бағыттағы ірі қара мал кәсіпорындарын технологиялық жобалаудың ұсынылған нормасына сәйкес инфрақұрылымы дамыған ірі қара малды бордақылауға арналған: карантиндік алаңы; кіру дезинфекциялық тосқауылы; малдарды ұстауға арналған қаша; желден қорғау (оңтүстік облыстар үшін міндетті емес);науалар мен суаратын астаулардың алдында қатты жабын; бетонды/ темір науалар немесе азықтық үстелдер (бір басқа 30 сантиметр);автономды көзі және сумен жабдықтау жүйесі;жылытылатын автосуаттары (оңтүстік облыстар үшін міндетті емес);көң сақтау орны және қар суларын жинауға арналған мүйіс;азық дайындағыш және азық таратқыш техникасы /жабдық (ұсақтағыш/астықты жаншығыш немесе құрамажем цехы, азықтаратқыштар); азықтарды сақтауға арналған орын;ветеринариялық пункт, өткелек және ірі қара малға арналған электрондық таразылары бар бекіткіш;электрондық бірдейлендіру тәсілдерінің санағышы;малдарды түсіруге және тиеуге арналған басқышы бар мамандандырылған алаң; азықтың қажетті көлемінің болуы және бұқашықтарды астықпен бордақылауға арналған рационның сақталуы.
Сыйымдылығы бір уақытта кемінде 5000 бас қошқарларды бордақылау алаңдары:
өндірістік объектілердің санитариялық-қорғаныш аймағын белгілеу бойынша санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес орналасқан және инфрақұрылымы дамыған ұсақ малды бордақылауға арналған мамандандырылған карантиндік алаңы;кіру дезинфекциялық тосқауылы;малдарды ұстауға арналған қаша; желден қорғау (оңтүстік облыстар үшін міндетті емес);науалар мен суаратын астаулардың алдында қатты жабын; бетонды/ темір науалар немесе азықтық үстелдер (бір басқа 10 сантиметр);автономды көзі және сумен жабдықтау жүйесі;жылытылатын автосуаттары (оңтүстік облыстар үшін міндетті емес);азық дайындағыш және азық таратқыш техникасы /жабдық (ұсақтағыш/астықты жаншығыш немесе құрамажем цехы, азықтаратқыштар); азықтарды сақтауға арналған орын;ветеринариялық пункт, өткелек және ұсақ малға арналған электрондық таразылары бар бекіткіш;азықтың қажетті көлемінің болуы.

Мясоперерабатывающее предприятие с убойной мощностью не менее 50 голов крупного рогатого скота в сутки/ не менее 300 голов овец в сутки:
предприятие с автоматизированной технологической линией для убоя скота, холодильными камерами хранения мяса, цехом обвалки и жиловки, цехом упаковки готовой продукции, холодильными камерами для хранения готовой продукции, инфраструктурой и оборудованием систем жизнедеятельности, лабораторией по ветеринарно-санитарной экспертизе.
Мясоперерабатывающее предприятие, занимающееся забоем и первичной переработкой мяса крупного рогатого скота, имеющее:
1) собственное оборудование по забою и обвалке крупного рогатого скота с проектной мощностью не менее 1500 голов в сутки;
2) собственную систему утилизации отходов забоя крупного рогатого скота;
3) соответствие международным стандартам качества (подтвержденных международным аудитом).
Хозяйство с фуражным поголовьем коров от 600 голов: молочно-товарная ферма, введенная в эксплуатацию или прошедшая модернизацию с соответствующей инфраструктурой, имеющее:
1) помещение для беспривязного содержания коров;2) доильный зал с автоматизированной доильной установкой (карусель, елочка, параллель, тандем, роботизированная машина);
3) кормораздача и поение;
4) кормоцех;
5) ветеринарный пункт;
6) наличие земельных угодий для заготовки кормов (в случае самостоятельной заготовки).
Хозяйство с фуражным поголовьем коров от 400 голов: молочно-товарная ферма, введенная в эксплуатацию или прошедшая модернизацию с соответствующей инфраструктурой, имеющее:
1) помещение для содержания коров;
2) оборудование для автоматизированного или машинного доения, включая переносные доильные установки;
3) кормораздача и поение;
4) кормоцех;
5) ветеринарный пункт.
Хозяйство с фуражным поголовьем коров от 50 голов: молочно-товарная ферма, имеющее:
1) помещение для содержания коров;
2) машинное доение, включая переносные доильные установки;
3) место для хранения ветеринарных препаратов;4) фиксатор для скота.
Мясная птицефабрика:
1) фактическое производство от 500 тонн птицы в год;2) вновь построенная или прошедшая модернизацию по технологическому оборудованию (оборудование для содержания птиц, автоматизированная система кормления, водоснабжения, вентиляции, линии по забою птицы (убойный цех));
3) наличие одного из перечисленных сертификатов (ИСО, система пищевой безопасности ХАССП).
Птицефабрика, занимающаяся производством мяса водоплавающей птицы имеющая:
1) помещение для содержания птицы;2) оборудование для убоя.
Яичная птицефабрика:
1) фактическое производство от 20 миллионов штук в год;2) вновь построенная или прошедшая модернизацию по технологическому оборудованию (оборудование для содержания птиц, автоматизированная система кормления, водоснабжения, вентиляции, автоматической машины для сортировки яиц);
3) наличие одного из перечисленных сертификатов (ИСО, система пищевой безопасности ХАССП).
Примечание: по результатам осмотра ставится галочка на соответствующую графу по каждому критерию инфраструктуры отдельно.
Заключение специальной комиссии ________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Состав специальной комиссии: ____________________________________
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), наименование организации и должность)
_______________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии), наименование
___________________________________________________ ____________
(организации и должность)                         (подпись)
Подпись товаропроизводителя: _____________________________
Данное заключение подлежит размещению в информационной системе субсидирования и в информационной базе селекционной и племенной работы.
расшифровка аббревиатур:
ХАССП (от английского HACCP – Hazard Analysis and Critical Control Points) – международный стандарт, разработанный и принятый для анализа рисков и критических контрольных точек;
ИСО (от английского ISO – International Standard for Organization) – международный стандарт, разработанный и принятый всемирной федерацией национальных организаций по стандартизации.

Тәулігіне кемінде 50 бас ірі қара мал/ тәулігіне кемінде 300 бас қой соятын ет өңдеуші кәсіпорындар:
мал союға арналған автоматтандырылған технологиялық желісі, етті сақтайтын тоңазыту камералары, жару және тарамдау цехы, дайын өнімді буып-түю цехы, дайын өнімді сақтауға арналған тоңазытқыш камералары, тыныс-тіршілік жүйесінің инфрақұрылымымен және жабдықтары, ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханасы бар кәсіпорын.
Ірі қара малды союмен және етін бастапқы өңдеумен айналысатын ет өңдеуші кәсіпорын онда:
1) жобалық қуаты жылына кемінде тәулігіне 1500 бас ірі қара малды сою және етін сүйектен ажырату бойынша өз жабдығы;2) сойылған ірі қара малдың қалдықтарын кәдеге жарататын өз жүйесі бар;3) халықаралық сапа стандартына (халықаралық аудитпен расталған) сәйкес болуы.
Бағымдағы сиыр басы 600 бастан басталатын шаруашылықтар: пайдалануға берілген немесе тиісті инфрақұрылыммен жаңғыртудан өткен,
1) сиырларды байламай ұстауға арналған қора-жайы;2) автоматтандырылған сауу қондырғысы бар сауу залы (карусель, шырша, параллель, тандем, роботталған машина);
3) азықтаратқыш және суару;
4) азықтық цехтары;
5) ветеринариялық пункты;
6) азық дайындау үшін жер алқаптары (өздігінен дайындаған жағдайда) бар тауарлық сүт фермасы.
Бағымдағы сиыр басы 400 бастан басталатын шаруашылықтар: пайдалануға берілген немесе тиісті инфрақұрылыммен жаңғыртудан өткен,
1) сиырларды күтіп-бағуға арналған қора-жай;
2) тасымалданатын сауу қондырғыларын қоса алғанда, автоматтандырылған немесе машинамен саууға арналған жабдығы;
3) азықтаратқыш және суару;
4) азықтық цехтары;
5) ветеринариялық пункты бар тауарлық сүт фермасы.
Бағымдағы сиыр басы 50 бастан басталатын шаруашылықтар:1) сиырларды күтіп-бағуға арналған қора-жай;
2) тасымалданатын сауу қондырғыларын қоса алғанда, машина саууға арналған жабдығы;
3) ветеринариялық препараттарды сақтау орны;
4) малға арналған бекіткіші бар тауарлық сүт фермасы.
Етті құс фабрикасы:
1) жылына 500 тонна құс етінің нақты өндірісі;2) жаңадан салынған немесе технологиялық жабдық бойынша жаңғыртудан өткен (құстарды күтіп-бағуға арналған жабдық, азықтандырудың, сумен жабдықтаудың, желдетудің автоматтандырылған жүйесі, құс сою желісі (сою цехы));3) тізбеленген сертификаттардың (ИСО, ХАССП азық-түлік қауіпсіздігі жүйесі) бірінің болуы.
Суда жүзетін құс етін өндірумен айналысатын құс фабрикасы, онда:1) құстарды күтіп-бағуға арналған қора-жай;2) союға арналған жабдық бар.
Жұмыртқалы құс фабрикасы:1) жылына 20 миллион данадан бастап нақты өндіріс;2) жаңадан салынған немесе технологиялық жабдық бойынша жаңғыртудан өткен (құстарды күтіп-бағуға арналған жабдық, азықтандырудың, сумен жабдықтаудың, желдетудің автоматтандырылған жүйесі, жұмыртқаларды сортқа бөлуге арналған автоматтандырылған машина);3) тізбеленген сертификаттардың (ИСО, ХАССП азық-түлік қауіпсіздігі жүйесі) бірінің болуы.
Ескертпе: қарап-тексеру нәтижелері бойынша тиісті бағанға әрбір өлшемшарт пен инфрақұрылым бойынша жеке-жеке қанат белгісі қойылады.
Арнайы комиссияның қорытындысы: _______________________________
_______________________________________________________________
Арнайы комиссияның құрамы:_____________________________________
_______________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, (ұйымның атауы және лауазымы) (қолы)
_________________________________________ __________ ___________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, (ұйымның атауы және лауазымы) (қолы)
Тауар өндірушінің қолы___________________________________________
Осы қорытынды субсидиялаудың ақпараттық жұйесінде және селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық қорында орналастырылуы тиіс.
аббревиатуралардың толық жазылуы:
ХАССП (ағылшын тілінен HACCP – Hazard Analysіs and Crіtіcal Control Poіnts) - тәуекелдерді және сыни бақылау нүктелерін талдау үшін әзірленген және қабылданған халықаралық стандарт;
ИСО (ағылшын тілінен ІSO – Іnternatіonal Standard for Organіzatіon) - стандарттау жөніндегі ұлттық ұйымдардың дүниежүзілік федерациясы әзірлеген және қабылдаған халықаралық стандарт.