Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 45)
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 9 декабря 2020 года № 490. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 декабря 2020 года № 21757
В соответствии с подпунктом 16-1) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 45) согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Признать утратившим силу приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 9 января 2013 года № 13-ө-м "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуск 45)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8298, опубликован в газете "Казахстанская правда" 15 марта 2014 года за № 51 (27672).
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Сарбасова А.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
Б. Нурымбетов
СОГЛАСОВАН
Министерство образования и науки
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 9 декабря 2020 года № 490
Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 45)
Глава 1. Введение
1. Единый тарифно-квалификационный справочник работ и профессий рабочих (выпуск 45) (далее – ЕТКС (выпуск 45) содержит работы по:
производству кожаной обуви;
кожгалантерейному производству;
кожевенному и кожсырьевому производству;
производству технических изделий из кожи;
производству легкой промышленности (общие профессии);
шорно-седельному производству;
щетинно-щеточному производству;
дубильно-экстрактному производству;
меховому производству.

Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (45-шығарылым) бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 9 желтоқсандағы № 490 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 11 желтоқсанда № 21757 болып тіркелді
2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 16-бабының 16-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығы (45-шығарылым) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. "Жұмысшылардың жұмыстары мен кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (45-шығарылым) бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2013 жылғы 9 қаңтардағы № 13-ө-м (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8298 болып тіркелген, 2014 жылғы 15 наурызда "Егемен Қазақстан" газетінде № 51 (28275) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министрі А.Ә.Сарбасовқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
Б. Нурымбетов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2020 жылғы 9 желтоқсаны
№ 490 бұйрығына
қосымша
Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғайтарифтік-біліктілік анықтамалығы (45-шығарылым)
1-тарау. Кіріспе
1. Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік біліктілік анықтамалығы (45-шығарылым) (бұдан әрі – БТБА (45-шығарылым):
былғары аяқкиім өндірісі;
былғары галантерея өндірісі;
былғары және тері шикізаты өндірісі;
былғарыдан техникалық бұйымдар жасау өндірісі;
жеңіл өнеркәсіп өндірісі (жалпы кәсіптері);
қайыс-ер бұйымдары өндірісі;
қыл-щетка өндірісі;
тері илеу-экстрактілі өндірісі;
үлбір өндірісі жұмыстарын қамтиды.

2. ЕТКС (выпуск 45) разработан Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
3. Тарифно-квалификационные характеристики применяются при тарификации работ и присвоении квалификационных разрядов рабочим в организациях независимо от формы их собственности и организационно-правовых форм, где имеются производства и виды работ, указанные в настоящем ЕТКС (выпуск 45).
Глава 2. Тарифно-квалификационные характеристики профессий рабочих по разрядам на работы по производству кожаной обуви
Параграф 1. Обувщик по ремонту обуви, 2 разряд
4. Характеристика работ:
мелкий ремонт кожаной обуви: прикрепление косячков, рубчиков к подошвам или набойкам, отстающей части подметок, пластинок для коньков и иное;
мелкий ремонт валяной обуви (заплаты, подпяточники и иное), резиновой обуви с заменой изношенных частей путем прикрепления резиновым или иным специальным клеем;
распарывание по швам заготовки обуви на отдельные детали и выпаривание ножом задника путем подрезки швов без разрыва и порчи деталей верха обуви;
очистка деталей от оставшихся ниток;
рассортировка полученных деталей верха обуви с отбором пригодных для дальнейшего использования.
5. Должен знать:
технологию мелкого ремонта обуви;
свойства и качество применяемых материалов;
способы использования верха обуви.
Параграф 2. Обувщик по ремонту обуви, 3 разряд
6. Характеристика работ:
средний ремонт всех видов кожаной обуви, кроме мужской и женской модельной;
подготовка низа обуви и прикрепление новых подметок, каблуков и набоек;
укрепление старых каблуков с заменой супинаторов (при необходимости);
прикрепление старых подошв, ушивка ранта;
прикрепление набоек с наращиванием каблуков;
укрепление или замена крокульной части подошв;
прикрепление профилактической подметки;
растяжка новой обуви на колодках;
удлинение или укорачивание ремней летней обуви;
ремонт (ушивка) верха кожаной обуви: прикрепление или пришивание заплат к верху обуви, вставка внутренних задников, ремонт подкладки, прострачивание распоротых участков деталей верха обуви, пристрачивание замка "молния";
ремонт резиновой обуви;
пришивание новых подошв к валяной и фетровой обуви;
устранение дефектов в готовой обуви и заготовках;
разборка верха и низа обуви без разрыва и порчи деталей;
удаление с каблуков металлических косяков;
снятие и удаление изношенных подметок, каблуков, подошв, простилок, голенок на станке или вручную без повреждения деталей, отделение затяжной кромки заготовки от стельки и выемка стельки;
очистка деталей низа от текса и гвоздей с рассортировкой их для дальнейшего использования.

2. БТБА-ны (45-шығарылым) Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі әзірлеген.
3. Тарифтік-біліктілік сипаттамалар осы БТБА-да (45-шығарылым) көрсетілген өндірістер мен жұмыс түрлері бар ұйымдардың меншік нысанына және ұйымдық-құқықтық нысанына қарамастан, олардағы жұмысшылардың жұмыстарын тарификациялаған және біліктілік разрядтарын белгілеген кезде қолданылады.
2-тарау. Былғары аяқкиім өндірісі жұмыстарына арналған разрядтар бойынша жұмысшы кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамалары
1-параграф. Аяқкиім жөндеу бойынша аяқкиім шебері, 2-разряд
4. Жұмыс сипаттамасы:
былғары аяқкиімді шағын жөндеу: жиектерін, шеттерін табанына немесе нәлге, ұлтанның, конькиге арналған пластиналардың қалған бөліктерін бекіту және өзге де киізден жасалған аяқкиімді (жамау, табандау);
резинадан жасалған аяқкиімді резинаға арналған немесе өзге де арнайы желімдерді пайдалана отырып тозған бөліктерін ауыстыру арқылы шағын жөндеу;
аяқкиімнің дайындамаларын жіктері бойынша жекелеген бөлшектерге пішу және тігістерді аяқкиімнің жоғарғы бөлігін кеспей және бүлдірмей пішу арқылы күлшінін пышақпен кесу;
бөлшектерді жіптердің қалдықтарынан тазалау;
аяқкиімнің жоғарғы бөлігінің алынған бөліктерін кейіннен қолдануға жарамдыларын таңдай отырып сұрыптау.
5. Білуге тиіс:
аяқкиімді шағын жөндеу технологиясы;
қолданылатын материалдардың қасиеттері мен сапасы;
аяқкиім үстін қолдану тәсілдері.
2-параграф. Аяқкиім жөндеу бойынша аяқкиім шебері, 3-разряд
6. Жұмыс сипаттамасы:
былғары аяқкиімнің, ерлер мен әйелдердің сәнді аяқкиімдерінен өзге, барлық түрлерін орташа жөндеу;
аяқкиімнің табанын дайындау және жаңа ұлтан, өкше, табан салу;
ескі өкшені супинаторын (қажет болған жағдайда) ауыстыру арқылы нығайту;
ескі табанды бекіту;
сыздығын тігу;
өкшесін ұзарта отырып, табанын бекіту;
табанның крокулді бөлігін нығайту немесе ауыстыру;
профилактикалық ұлтанды бекіту;
жаңа аяқкиімді қалыпқа керу;
жазғы аяқкиімнің бауларын ұзарту немесе қысқарту;
былғары аяқкиімнің үстіңгі бөлігін жөндеу (тігу):аяқкиімнің үстіңгі бөлігіне жамау салу немесе тігу, ішкі күлшін қою, астарын жөндеу, аяқкиімнің үстіңгі бөліктерінің жыртылған жерлерін тігу, "молния" сыдырмасын тігу;
резина аяқкиімді жөндеу;
киізден және фетрден жасалған аяқкиімге жаңа табан тігу;
аяқкиімнің үстіңгі және төменгі бөліктерін кеспей және бүлдірмей бөлшектеу;
дайын аяқкиім мен дайындаманың ақаулықтарын жою;
өкшені металл жиектерден алып тастау, тозған ұлтанды, өкшені, табанды, астарды, өкшелікті станокпен немесе қолмен бөлшектерді бүлдіріп алмай алып тастау, дайындаманың керілген жиегін ұлтарақтан ажырату және ұлтарақты кесу;
табанның бөлшектерін текс пен шегелерден тазалау және оны кейіннен пайдалану үшін сұрыптау.

7. Должен знать:
рациональные приемы разборки обуви без разрыва и порчи деталей;
технологию ремонта обуви;
методы крепления низа обуви, конструкцию, назначение деталей обуви;
качество и свойства применяемых материалов, виды, фасоны и размеры колодок;
устройство применяемого оборудования и порядок работы на нем.
Параграф 3. Обувщик по ремонту обуви, 4 разряд
8. Характеристика работ:
крупный ремонт кожаной обуви с пришивкой новых союзок при неполной перетяжке с выполнением комплекса работ: удаление изношенных деталей верха и низа обуви, выкраивание новых деталей, пришивка новых союзок к верху обуви, затяжка носочной и переменной частей, прикрепление подметок, каблуков, отделка верха и низа обуви и иное;
средний ремонт мужской и женской модельной обуви всех видов крепления с выполнением комплекса работ подготовка низа обуви, прикрепление новых подметок, замена каблуков, подгонка каблуков в соответствии с фасоном и размером обуви, обтяжка каблука, подгонка ляписа каблука к пяточной части обуви, укрепление каблука, прибивка набоек, отделка обуви и иное;
подготовка обуви к ремонту (при ремонте обуви с разделением труда) удаление подметочной части подошвы, срезание ее по линии пучков, утонение краев оставшейся части подошвы, удаление старой простилки и замена ее новой;
удаление каблуков или набоек, выравнивание следа обуви, обработка и вставка новой полустельки, частичная затяжка верха обуви, замена или укрепление ранта, обводки.
9. Должен знать:
технологию ремонта обуви;
методы крепления низа обуви;
качество и свойства применяемых материалов;
виды, фасоны и размеры колодок;
устройство и порядок эксплуатации применяемого оборудования.
Параграф 4. Обувщик по ремонту обуви, 5 разряд
10. Характеристика работ:
крупный ремонт сапог с заменой головок (передов) и выполнением комплекса работ: удаление изношенных деталей верха и низа обуви, выкраивание новых деталей, пришивка головок (передов) к голенищам сапог, вставка и прикрепление внутренних носков, задников и стелек, круговая затяжка сапог, прикрепление подошв и каблуков, отделка низа и верха обуви и иное;
крупный ремонт кожаной обуви с пришивкой союзок и полной перетяжкой;
полная перетяжка обуви с заменой задников и низа обуви;
крупный ремонт фетровой и валяной обуви с выполнением комплекса работ: пришивка кожаных союзок и задинок, прикрепление кожаных подошв, подошв из искусственной кожи, резины (кроме метода горячей вулканизации) и иных заменителей, прикрепление каблуков, отделка низа и верха, выполнение иных работ, связанных с ремонтом этого вида обуви.

7. Білуге тиіс:
бөлшектерді ажыратпай және бұзбай аяқкиімді бөлшектеудің тиімді тәсілдері;
аяқкиімді жөндеу технологиясы;
табанды бекіту әдістері, аяқкиім бөлшектерінің құрылысы, мақсаты;
қолданылатын материалдардың сапасы мен қасиеттері, қалыптардың түрлері, фасоны мен өлшемдері;
қолданыстағы жабдықтың құрылысы және онымен жұмыс істеу тәртіптері.
3-параграф. Аяқкиім жөндеу бойынша аяқкиім шебері, 4-разряд
8. Жұмыс сипаттамасы:
былғары аяқкиімді толық тартпаған жағдайда жаңа жұлық тіге отырып, мынадай: аяқкиімнің тозған үстіңгі және төменгі бөліктерін алып тастау, аяқкиімнің үстіңгі бөлігіне жаңа жұлық тігу, тұмсық және переймалық бөліктерін керу, ұлтанды, өкшені бекіту, аяқкиімнің үстін және табанын өңдеу жұмыстар кешенін орындай отырып жөндеу;
ерлер мен әйелдердің сәнді аяқкиімдерінің барлық түрлерін жұмыс кешенін орындай отырып орташа жөндеу:аяқкиімнің табанын дайындау, жаңа ұлтан салу, өкшесін ауыстыру, өкшені аяқкиімнің фасоны мен өлшеміне сәйкес келтіру, өкшені қаптау, өкше ляписін аяқкиімнің өкше бөлігіне сәйкестендіру, өкшені нығайту, нәл салу, аяқкиімді өңдеу;
аяқкиімді жөндеуге дайындау (аяқкиімді жөндеу кезінде еңбек бөлінісі арқылы): табанның ұлтандық бөлігін алып тастау, оны бумасының бойымен кесу, табанның қалған бөлігінің қалыңдығын жұқарту, ескі төсемді алып тастау және оны жаңасымен ауыстыру;
өкшені немесе нәлді алып тастау, аяқкиімінің табанын тегістеу, өңдеу және жаңа жарты ұлтарақ салу, аяқкиімнің үстін ішінара керу, сыздығын, жиегін ауыстыру немесе бекіту.
9. Білуге тиіс:
аяқкиімді жөндеу технологиясы;
аяқкиімнің табанын бекіту тәсілдері;
қолданылатын материалдардың сапасы мен қасиеттері;
қалыптардың түрлері, фасоны мен өлшемдері;
қолданылатын жабдықтың құрылысы және онымен жұмыс істеу тәртіптері.
4-параграф. Аяқкиім жөндеу бойынша аяқкиім шебері, 5-разряд
10. Жұмыс сипаттамасы:
бастарын (алдын) ауыстыра отырып және жұмыстардың толық кешенін орындай отырып етікті күрделі жөндеу: аяқкиімнің тозған үстіңгі және төменгі бөліктерін алып тастау, жаңа бөліктерді пішу, басын (алдын) етіктің қонышына тігу, ішкі тұмсығын, күлшіндері мен ұлтарақтарын қою және бекіту, етікті айналдыра керу, табаны мен өкшесін бекіту, аяқкиімнің үстіңгі және төменгі бөліктерін өңдеу;
былғары аяқкиімді жұлығын тігіп және толық кере отырып, күрделі жөндеу;
аяқкиімді оның күлшіндері мен табанын ауыстыра отырып, толық көру;
фетр және киіз аяқкиімді жұмыстардың толық кешенін орындай отырып күрделі жөндеу: былғары жұлығы мен күлшінін тігу, былғары, жасанды былғарыдан, резинадан (ыстық вулканизация әдісінен өзге) және өзге де жасанды материалдардан жасалған ұлтанды бекіту, өкшені бекіту, үстіңгі және төменгі бөліктерін өңдеу және аяқкиімнің осы түрін жөндеуге байланысты өзге де жұмыстарды орындау.

11. Должен знать:
технологию ремонта обуви;
методы крепления низа обуви;
качество и свойства применяемых материалов;
виды, фасоны и размеры колодок;
устройство и порядок эксплуатации применяемого оборудования.
Параграф 5. Ремонтировщик обувных колодок, 2 разряд
12. Характеристика работ:
сверление отверстий в обувных колодках на сверлильном станке и замена неисправных пробок.
13. Должен знать:
порядок сверления отверстий в колодках;
расположение и размеры отверстий в колодках;
устройство и порядок эксплуатации сверлильного станка.
Параграф 6. Ремонтировщик обувных колодок, 3 разряд
14. Характеристика работ:
устранение мелких повреждений и неисправностей в обувных колодках и порядках для сапог с сохранением необходимых форм и размеров;
заделывание трещин и выбоин.
15. Должен знать:
государственные стандарты и технические условия на обувные колодки;
свойства материалов, применяемых для изготовления и ремонта колодок;
виды, фасоны, размеры и полноты колодок и их обозначения.
Параграф 7. Ремонтировщик обувных колодок, 4 разряд
16. Характеристика работ:
восстановление и наращивание носочной части колодок;
смена металлической пластины, клиньев, верхней площадки и втулки;
замена и ремонт замка колодок с сохранением фасона и размера колодок.
17. Должен знать:
форму и профиль колодок в различных сечениях;
системы обозначения полноты и размеров на колодках;
приемы обработки дерева на сверлильном станке.
Параграф 8. Фрезеровщик обуви, 2 разряд
18. Характеристика работ:
фрезерование голенков, кранца каблуков ножом, выемка углубления в каблуке (ляписа);
удаление на обслуживаемой машине или вручную специальными фрезами излишков на деталях низа обуви без выхватов и повреждений;
придание деталям требуемой формы.
19. Должен знать:
порядок и способы фрезерования обуви;
требования, предъявляемые к деталям и полуфабрикатам обуви, поступающим на фрезерование.
Параграф 9. Фрезеровщик обуви, 3 разряд
20. Характеристика работ:
фрезерование на обслуживаемой машине набоек, стелек, подошв, не прикрепленных к обуви, голеночной и уреза пяточной части подошв рядовой обуви.
21. Должен знать:
способы фрезерования деталей обуви;
виды и номера применяемых фрез;
требования, предъявляемые к фрезерованию обуви;
устройство и принцип действия обслуживаемой машины.
Параграф 10. Фрезеровщик обуви, 4 разряд
22. Характеристика работ:
фрезерование на обслуживаемой машине низкого и среднего каблука, уреза пяточной части формованной подошвы с набойкой, ранта унтов, подошвы с образованием бортика;
фрезерование - подправка подошвы в крокульной и геленочной частях модельной обуви.

11. Білуге тиіс:
аяқкиімді жөндеу технологиясы;
аяқкиімнің табанын бекіту тәсілдері;
қолданылатын материалдардың сапасы мен қасиеттері;
қалыптардың түрлері, фасоны мен өлшемдері;
қолданылатын жабдықтың құрылысы және пайдалану тәртіптері.
5-параграф.Аяқкиім қалыптарын жөндеуші, 2-разряд
12. Жұмыс сипаттамасы:
аяқкиім қалыптарында бұрғылау станогының көмегімен саңылау бұрғылау және ақаулы тығындарды ауыстыру.
13. Білуге тиіс:
қалыптарда саңылау бұрғылау тәртіптері;
қалыптардағы саңылаулардың орналасуы мен өлшемдері;
бұрғылау станогының құрылысы мен пайдалану тәртіптері.
6-параграф. Аяқкиім қалыптарын жөндеуші, 3-разряд
14. Жұмыс сипаттамасы:
аяқкиім қалыптарындағы және етікке арналған түзеткіштердегі ұсақ ақаулықтар мен кінәраттарды қажетті нысандар мен өлшемдерді сақтай отырып жою;
жарылған және қопарылған жерлерін бітеу.
15. Білуге тиіс:
етік қалыптарының мемлекеттік стандарттары мен техникалық шарттары;
қалыптарды жасау және жөндеу үшін қолданылатын материалдардың қасиеттері;
қалыптың түрлері, фасоны, өлшемдері мен толықтығы және олардың белгіленуі.
7-параграф. Аяқкиім қалыптарын жөндеуші, 4-разряд
16. Жұмыс сипаттамасы:
қалыптардың тұмсық бөлігін қалпына келтіру және ұзарту;
металл пластинасын, жіктерін, жоғарғы алаңы мен тығынын ауыстыру;
қалыптың фасоны мен өлшемін сақтай отырып, оның сыдырмасын ауыстыру және жөндеу.
17. Білуге тиіс:
әртүрлі қимада қалыптардың нысаны мен бейіні;
толықтықты және қалыптағы өлшемдерді белгілеу жүйесі;
ағашты бұрғылау станогында өңдеу тәртіптері.
8-параграф. Аяқкиімді жоңғылаушы, 2-разряд
18. Жұмыс сипаттамасы:
өкшелікті, өкшенің жиектерін пышақпен жону, өкшеге (ляписке) ойық жасау;
аяқкиім табанының артық жерлерін бүлдіріп алмай машинамен немесе арнайы жоңғылардың көмегімен қолмен алып тастау;
бөлшектерге қажетті қалып беру.
19. Білуге тиіс:
аяқкиімдерді жоңғылау тәртіптері және тәсілдері;
жоңғылауға түсетін бөлшектер мен аяқкиімнің жартылай дайын өнімдеріне қойылатын талаптар.
9-параграф. Аяқкиімді жоңғылаушы, 3-разряд
20. Жұмыс сипаттамасы:
қызмет көрсететін машинада аяқкиімге бекітілмеген нәлді, ұлтарақтарды, табанды жоңғылау, табанының өкше, өкшелік бөлігін кесу.
21. Білуге тиіс:
аяқкиімдердің бөлшектерін жоңғылау тәсілдері;
қолданылатын жоңғылардың нөмірлері мен түрлері;
аяқкиімді жоңғылауға қойылатын талаптар;
қызмет көрсететін машинаның құрылысы мен жұмыс қағидаты.
10-параграф. Аяқкиімді жоңғылаушы, 4-разряд
22. Жұмыс сипаттамасы:
қызмет көрсететін машинада орташа және аласа өкшені жону;
нәлі бар қалыпталған табанның өкше бөлігін, унты сыздықтарын, табанды жиектерін жасай отырып кесу;
жону-сәнді аяқкиімнің крокуль және өкшелік бөліктеріндегі табанды түзету.

23. Должен знать:
порядок фрезерования деталей обуви;
способы замены применяемых фрез;
требования, предъявляемые к фрезерованию обуви;
порядок эксплуатации обслуживаемой машины.
Параграф 11. Фрезеровщик обуви, 5 разряд
24. Характеристика работ:
фрезерование - подправка подошв по всему периметру;
фрезерование на обслуживаемой машине уреза подошв легкой обуви и чувяк;
регулирование работы обслуживаемой машины.
25. Должен знать:
порядок фрезерования обуви;
методы регулирования обслуживаемой машины.
Параграф 12. Фрезеровщик обуви, 6 разряд
26. Характеристика работ:
фрезерование на обслуживаемой машине уреза резиновых подошв, подошв из заменителей натуральной кожи всех видов обуви, кроме легкой обуви и чувяк;
фрезерование уреза пяточной части резиновых подошв с набойкой;
регулирование и наладка машины.
27. Должен знать:
порядок фрезерования обуви;
требования, предъявляемые к качеству готовой обуви;
порядок регулирования и наладки обслуживаемой машины.
Параграф 13. Фрезеровщик обуви, 7 разряд
28. Характеристика работ:
фрезерование на обслуживаемой машине уреза кожаных подошв всех видов обуви, уреза подошв с кожаной подошвой рантоклеевого метода крепления, уреза пяточной части кожаных подошв, кожаных подложек с каблуком;
регулирование и наладка машины.
29. Должен знать:
порядок фрезерования обуви;
требования, предъявляемые к качеству готовой обуви;
порядок регулирования и наладки обслуживаемой машины.
Параграф 14. Затяжчик обуви, 1 разряд
30. Характеристика работ:
затяжка обуви путем установки и выравнивания положения заготовки сандалий на колодке;
прижимание к подложке или подошве затяжной кромки верха в пяточной и носочной частях с обеспечением требуемой высоты задника и длины носочной части.
31. Должен знать:
способы затяжки обуви:
порядок установки заготовки обуви на колодке.
Параграф 15. Затяжчик обуви, 2 разряд
32. Характеристика работ:
затяжка на обслуживаемой машине или вручную обуви путем установки пяточной части заготовки на колодке: натягивание клещами края заготовки вместе с подкладкой на пяточную часть колодки;
расположение заднего наружного ремня (шва) заготовки обуви по середине закругления пяточной части колодки;
прикрепление заготовки к стельке;
затяжка подкладки;
посадка поднаряда, увлажнение, вставка его в машину;
накладывание лекала;
прикрепление поднаряда к лекалу, посадка и снятие его с машины;
обеспечение необходимого вытягивания подкладки заготовки;
расположение деталей заготовок обуви на колодке, ширины затяжной кромки, установленных расстояний между тексами, скобками, гвоздями.

23. Білуге тиіс:
аяқкиімнің бөлшектерін жону тәртіптері;
қолданылатын жонғышты ауыстыру тәсілдері;
аяқкиімді жоңғылауға қойылатын талаптар;
қызмет көрсететін машинаны пайдалану тәртіптері.
11-параграф. Аяқкиімді жоңғылаушы, 5-разряд
24. Жұмыс сипаттамасы:
табанды өн бойымен жоңғылау-түзету;
жеңіл аяқкиім мен кебістердің табанын кесуді қызмет көрсететін машинамен жоңғылау;
қызмет көрсететін машина жұмысын реттеу.
25. Білуге тиіс:
аяқкиімді жону тәртіптері;
қызмет көрсететін машинаны реттеу әдістері.
12-параграф. Аяқкиімді жоңғылаушы, 6-разряд
26. Жұмыс сипаттамасы:
аяқкиімдердің, жеңіл аяқкиімдер мен кебістерден өзге барлық түрлерінің резина табандары мен жасанды былғарыдан жасалған табандар кесіктерін қызмет көрсететін машинада жону;
нәлі бар резина табандардың өкше бөліктерінің кесіктерін жону;
машинаны реттеу және баптау.
27. Білуге тиіс:
аяқкиімдерді жону тәртіптері;
дайын аяқкиімнің сапасына қойылатын талаптар;
қызмет көрсететін машинаны реттеу және баптау тәртіптері.
12-параграф. Аяқкиімді жоңғылаушы, 7-разряд
28. Жұмыс сипаттамасы:
аяқкиімдердің барлық түрлерінің былғары табандары кесіктерін, бекітудің сыздық жапсыру әдісімен жасалған тері төсемелі табан кесіктерін, өкшелі былғары төсемелер кесіктерін қызмет көрсететін машинада жону;
машинаны реттеу және баптау.
29. Білуге тиіс:
аяқкиімді жону тәртіптері;
дайын аяқкиімнің сапасына қойылатын талаптар;
қызмет көрсететін машинаны реттеу және баптау тәртіптері.
14-параграф. Аяқкиімді керуші, 1-разряд
30. Жұмыс сипаттамасы:
аяқкиімді сандал дайындамасын қалыпқа орнату және орналасуын түзету арқылы керу;
күлшіннің талап етілетін биіктігі мен тұмсық бөлігінің ұзындығын қамтамасыз ете отырып, өкше және тұмсық бөлігіндегі үстінің керілген жиегін төсенішке немесе ұлтанға жабыстыру.
31. Білуге тиіс:
аяқкиімді керу тәсілдері;
аяқ-киім дайындамасын қалыпқа орналастыру тәртіптері.
15-параграф. Аяқкиімді керуші, 2-разряд
32. Жұмыс сипаттамасы:
аяқкиімді машинамен немесе қолмен дайындаманың өкшелік бөлігін қалыпқа орнату арқылы керу: дайындаманың жиегін ұлтарағымен бірге қалыптың өкшелік бөлігіне керіп кигізу;
дайындаманың сыртқы артқы қайысының (жігінің) қалыптың домалақтанған тұмсық бөлігінің ортасында орналасуы;
дайындаманы ұлтараққа бекіту;
астарды керу;
ұлтарақты салу, ылғалдандыру, оны машинаға салу;
лекалды салу;
ұлтарақты лекалға бекіту, орнына орналастыру және машинадан алу;
дайындама астарының қажетті керілуін қамтамасыз ету;
аяқ-киім дайындамасы бөлшектерінің, керілген жиек енінің, текстердің, қапсырмалар мен шегелердің арасында белгіленген қашықтықтың қалыпта орналасуы.

33. Должен знать:
порядок затяжки обуви;
виды, фасоны и размеры заготовок и колодок;
виды и свойства материалов из которых изготовлены заготовки обуви;
назначение и принцип действия обслуживаемой машины.
Параграф 16. Затяжчик обуви, 3 разряд
34. Характеристика работ:
затяжка на обслуживаемой машине или вручную обуви путем обтягивания заготовок чувяк, гимнастических и домашних туфель на колодке, подошв для обуви бортового метода крепления;
предварительная обтяжка заготовок всех видов обуви;
вытягивание носочной части заготовки настольными клещами в продольном направлении, обтягивание ее клещами машины;
придание заготовке правильного положения на колодке, прикрепление затяжной кромки в носочно-пучковой части к стельке;
обеспечение необходимого вытягивания материала верха и подкладки заготовки, симметричного расположения деталей заготовки на колодке в каждой полупаре и одинакового расположения их в паре.
35. Должен знать:
порядок затяжки обуви;
виды и свойства материалов из которых изготовлены заготовки;
нормативы на выполнение технологических операций при затяжке обуви;
устройство и порядок эксплуатации обслуживаемой машины.
Параграф 17. Затяжчик обуви, 4 разряд
36. Характеристика работ:
затяжка на обслуживаемой машине или вручную обтяжки платформы (вкладыша) и каблука на след обуви строчечно-клеевого метода крепления, заготовок обуви, чувяк, домашних и гимнастических туфель под выворотку, сандалий скобками, бочков, пяток всех видов обуви, кроме модельной и ортопедической, жесткого кожаного подноска вручную, затяжка шнурком заготовок обуви вкруговую или носочно-пучковой части, закрепление концов шнурка и околачивание затяжной кромки;
вытягивание ручными клещами краев обтяжки без порывов материала и повреждений строчки, скрепляющей деталь, загибание краев обтяжки на платформу (вкладыш), прикрепление концов обтяжки тексом;
перетяжка носочной и пучковой частей заготовки:
вытягивание ручными клещами верха и подкладки в пяточной, пучковой и носочной частях;
регулирование положения заготовки на колодке, прикрепление ее к стельке в заднем шве (ремне), в пучках и висках.
37. Должен знать:
порядок затяжки обуви;
виды и свойства применяемых материалов;
нормативы на выполнение технологических операций при затяжке обуви;
виды, фасоны, размеры заготовок и колодок;
порядок эксплуатации и регулирования обслуживаемой машины.
Параграф 18. Затяжчик обуви, 5 разряд
38. Характеристика работ:
затяжка носочно-пучковой части повседневной обуви, чувяк, спортивных и домашних туфель на обслуживаемой машине;
вытягивание ручными клещами верха и подкладки заготовки в пяточной, пучковой и височной частях, регулирование положения заготовки на колодке, прикрепление заготовки к стельке в заднем шве (ремне), в пучках и висках;
затяжка пяток повседневной, модельной и ортопедической обуви, бочков на машинах с автоматической подачей термопластических клеев;
обтяжка заготовок всех видов обуви, кроме чувяк, гимнастических и домашних туфель с предварительной установкой заднего наружного ремня;
обеспечение необходимого вытягивания материала верха и подкладки заготовки, симметричного расположения деталей заготовки на колодке в каждой полупаре и одинакового расположения их в паре;
наладка применяемого оборудования.

33. Білуге тиіс:
аяқкиімді керу тәртіптері;
дайындамалар мен қалыптың түрлері, фасоны мен өлшемдері;
аяқ-киім дайындамалары жасалған материалдардың түрлері мен қасиеттері;
қызмет көрсететін машинаның мақсаты мен жұмыс қағидаты.
16-параграф. Аяқкиімді керуші, 3-разряд
34. Жұмыс сипаттамасы:
аяқкиімді кебістердің, гимнастикалық және үй туфлилерінің дайындамаларын, аяқкиімге арналған ұлтандарды бекітудің жиектік әдісімен қалыпқа керу арқылы қызмет көрсететін машинамен немесе қолмен керу;
аяқкиімдердің барлық түрлерінің дайындамаларын алдын ала керу;
дайындаманың тұмсық бөлігін үстел үстіне қоятын қысқыштармен ұзына бойлық бағытта тарту, оны машинаның қысқышымен тарту;
дайындаманы қалыпта дұрыс орналастыру, тұмсық-бума бөлігінің керілген жиегін ұлтараққа бекіту;
үстіңгі материал мен дайындама астарының қажетті керілуін, әрбір жарты жұпта дайындама бөлшектерінің қалыпта симметриялы және әрбір жұпта бірдей орналасуын қамтамасыз ету.
35. Білуге тиіс:
аяқкиімді керу тәртіптері;
дайындамалар жасалған материалдардың түрлері мен қасиеттері;
аяқкиімді керу кезінде технологиялық операцияларды орындаудың нормативтері;
қызмет көрсететін машинаның құрылысы және пайдалану тәртіптері.
17-параграф. Аяқкиімді керуші, 4-разряд
36. Жұмыс сипаттамасы:
тұғыры (ішпегі) және өкшесінің аяқкиімнің табанына бекітудің тігу-жапсыру әдісімен тартуды, аяқкиім дайындамаларын, кебістерді, гимнастикалық және үй туфлилерін айналдыру үшін, сандалдарды қапсырма шегелермен, аяқкиімдердің сәндік және ортопедиялық түрлерінен өзге, барлық түрлерінің тұмсықтарын машинамен немесе қолмен, қатты былғарыны қолмен тұмсықты керу, аяқкиім дайындамасын айналдырып немесе тұмсық-бума бөлігін баумен тарту, баудың ұштарын бекіту және керілген жиектерді жымдастыру;
қол қысқышпен тартпаның жиегін, материалдарды жыртпай және бөлшектерді бекітетін тігістерін бүлдірмей тарту, тартпаның жиектерін тұғырға (ішпекке) бүгу, тартпаның жиектерін текспен бекіту;
дайындаманың тұмсық және бума бөліктерін тарту:
қол қысқышпен тұмсық, бума және өкше бөлігінің үстін және астарын тарту;
дайындаманың қалыпта орналасуын реттеу, оның артқы жікте (қайыстағы), бума мен бүйірде ұлтараққа бекіту.
37. Білуге тиіс:
аяқ-киімді керу тәртіптері;
қолданылатын материалдардың түрлері мен қасиеттері;
аяқ-киімді керу кезінде технологиялық операцияларды орындаудың нормативтері;
дайындамалар мен қалыптардың түрлері, фасоны, өлшемдері;
қызмет көрсететін машинаны пайдалану және реттеу тәртіптері.
18-параграф. Аяқкиімді керуші, 5-разряд
38. Жұмыс сипаттамасы:
күнделікті аяқкиімнің, кебістердің, спорттық және үй туфлилерінің тұмсық-бума бөліктерін қызмет көрсететін машинамен керу;
қол қысқышпен өкше, бума және бүйір бөлігі дайындамасының үстін және астарын тарту, дайындаманың қалыпта орналасуын реттеу, оның артқы жікте (қайыстағы), бума мен бүйірде ұлтараққа бекіту;
күнделікті, сәндік және ортопедиялық аяқкиімнің өкшесін, бүйірлерін термопластикалық желімді автоматты түрде жіберетін машинада керу;
артқы сыртқы қайысты алдын ала орнатып, кебістерден, гимнастикалық және үй тифлилерінен өзге аяқкиімдердің барлық түрлерінің дайындамасын керу;
үстіңгі материал мен дайындама астарының қажетті керілуін, әрбір жарты жұпта дайындама бөлшектерінің қалыпта симметриялы және әрбір жұпта бірдей орналасуын қамтамасыз ету;
қолданылатын жабдықты баптау.

39. Должен знать:
порядок затяжки обуви;
виды и свойства материалов, из которых изготовлены заготовки;
виды, фасоны, размеры заготовок и колодок;
нормативы на выполнение технологических операций при затяжке обуви;
порядок наладки обслуживаемой машины.
40. Примеры работ:
затяжка пяточной и пяточно-геленочной части юфтевой обуви.
Параграф 19. Затяжчик обуви, 6 разряд
41. Характеристика работ:
затяжка носочно-пучковой части заготовок, передов, заготовок вкруговую на обслуживаемой машине или вручную всех видов обуви, кроме чувяк, гимнастических и домашних туфель;
обтяжка заготовок всех видов обуви на колодке без предварительной установки;
окончательная установка заготовок на колодке и прикрепление затяжной кромки заготовки к стельке;
наладка и регулирование применяемого оборудования.
42. Должен знать:
порядок затяжки обуви;
виды и свойства материалов из которых изготовлены заготовки;
виды, фасоны и размеры заготовок и колодок;
нормативы выполнения технологических операций при затяжке обуви;
способы устранения мелких неисправностей обслуживаемой машины.
43. Примеры работ:
затяжка пяточной и геленочной частей модельной обуви одновременно.
Параграф 20. Съемщик обуви с колодок, 1 разряд
44. Характеристика работ:
снятие обуви с отделочных колодок, затяжных пластин с обуви без повреждения и деформации;
укладка освободившихся колодок по фасонам и размерам на стеллажи, конвейер или тележки.
45. Должен знать:
порядок снятия обуви с отделочных колодок;
свойства материалов верха и низа обуви;
размеры и фасоны колодок.
Параграф 21. Съемщик обуви с колодок, 2 разряд
46. Характеристика работ:
снятие сапог с правил, с затяжных колодок всех видов обуви, кроме сапог, ботинок и полуботинок, сапожек без повреждения и деформации;
укладка освободившихся колодок по фасонам и размерам на стеллажи, конвейер или тележки.
47. Должен знать:
порядок снятия сапог с правил и обуви с затяжных колодок всех видов, кроме сапог, ботинок, полуботинок и сапожек;
свойства материалов верха и низа обуви;
размеры и фасоны колодок.
Параграф 22. Съемщик обуви с колодок, 3 разряд
48. Характеристика работ:
снятие сапог, ботинок, полуботинок, сапожек с затяжных колодок без повреждения и деформации;
укладка освободившихся колодок по фасонам и размерам на стеллажи, конвейер или тележки.
49. Должен знать:
порядок снятия сапог, ботинок, полуботинок, сапожек с затяжных колодок;
свойства материалов верха и низа обуви;
размеры и фасоны колодок.

39. Білуге тиіс:
аяқкиімді керу тәртіптері;
дайындамалар жасалған материалдардың түрлері мен қасиеттері;
дайындамалар мен қалыптардың түрлері, фасоны, өлшемдері;
аяқкиімді керу кезінде технологиялық операцияларды орындаудың нормативтері;
қызмет көрсететін машинаны баптау тәртіптері.
40. Жұмыс үлгілері:
юфтік аяқкиімінің өкше және өкшелік бөлігін керу.
19-параграф. Аяқкиімді керуші, 6-разряд
41. Жұмыс сипаттамасы:
кебістерден, гимнастикалық және үй туфлилерінен өзге, аяқкиімдердің барлық түрлерінің дайындамаларын алдын, тұмсық-бума бөлігін қызмет көрсететін машинада немесе қолмен айналдыра керу;
аяқкиімдердің барлық түрлерінің дайындамаларын алдын ала орнатпай, қалыпта керу;
дайындаманы қалыпқа түпкілікті орнату және керілген жиегін ұлтараққа бекіту;
қолданылатын жабдықты баптау және реттеу.
42. Білуге тиіс:
аяқкиімді керу тәртіптері;
дайындамалар жасалатын материалдардың түрлері мен қасиеттері;
дайындамалар мен төсеніштердің түрлері, стильдері мен өлшемдері;
дайындамалар, аяқкиімді керу кезінде технологиялық операцияларды орындаудың нормативтері;
қызмет көрсететін машинаның ұсақ ақаулықтарын жою тәсілдері.
43. Жұмыс үлгілері:
сәндік аяқкиімінің өкше және өкшелік бөлігін бір мезгілде керу.
20-параграф. Аяқкиімді қалыптан алушы, 1-разряд
44. Жұмыс сипаттамасы:
аяқкиімді өңдеу қалыптарынан, керу пластиналарынан зақымдамай және майыстырмай алу;
босаған қалыптарды фасоны мен өлшемдері бойынша сөрелерге, конвейерлерге немесе арбаға салу.
45. Білуге тиіс:
аяқкиімді өңдеу қалыптарынан алу тәртіптері;
аяқкиімнің үсті мен табаны материалдарының қасиеттері;
қалыптардың өлшемдері мен фасоны.
21-параграф. Аяқкиімді қалыптан алушы, 2-разряд
46. Жұмыс сипаттамасы:
етік, бәтеңке және қонышы қысқа бәтеңкеден өзгеаяқкиімдердің барлық түрлерін түзеткіштері мен керу қалыптарынан етікті зақымдамай және майыстырмай алу;
босаған қалыптарды фасоны мен өлшемдері бойынша сөрелерге, конвейерлерге немесе арбаға салу.
47. Білуге тиіс:
етік, бәтеңке және қонышы қысқа бәтеңкеден өзге барлық етіктерді түзеткіштерден және аяқкиімді керу қалыптарынан алу тәртіптері;
аяқкиімнің үсті мен табаны материалдарының қасиеттері;
қалыптардың өлшемдері мен фасоны.
22-параграф. Аяқкиімді қалыптан алушы, 3-разряд
48. Жұмыс сипаттамасы:
етік, бәтеңке және қонышы қысқа бәтеңкені керу қалыптарынан зақымдамай және майыстырмай алу;
босаған қалыптарды фасоны мен өлшемдері бойынша сөрелерге, конвейерлерге немесе арбаға салу.
49. Білуге тиіс:
етік, бәтеңке және қонышы қысқа бәтеңкені керу қалыптарынан алу тәртіптері;
аяқкиімнің үсті мен табаны материалдарының қасиеттері;
қалыптардың өлшемдері мен фасоны.

Параграф 23. Сборщик обуви, 1 разряд
50. Характеристика работ:
выполнение подготовительных операций по сборке обуви на обслуживаемой машине или вручную;
установка, заколачивание и расклепывание втулки внутри обуви на специальном приспособлении или пробойником вручную;
плотное прижимание конца втулки к стельке;
сборка пластмассовых каблуков, каблуков из вкладыша и обкладки из не вулканизированной резины;
сверление отверстий в деревянных каблуках.
51. Должен знать:
порядок выполнения подготовительных операций по сборке обуви;
виды, фасоны и размеры обуви, деталей и колодок;
приемы работы на обслуживаемой машине.
52. Примеры работ:
накладывание деталей:
1) набойки на пяточную часть подошвы, каблук;
2) подметки на подошву;
прикрепление:
1) каблуки резиновые (прикрепление дополнительное снаружи);
2) концы ранта к стельке;
3) ремни через подъемные к колодке;
4) чехол текстильный к губе стельки;
разогревание клеевой пленки:
1) кромка затяжная;
2) каблуки;
3) подошвы.
Параграф 24. Сборщик обуви, 2 разряд
53. Характеристика работ:
выполнение простых операций по сборке верха обуви методом соединения деталей заготовки ниточными швами на швейном оборудовании различных типов и классов, по сборке обуви на обслуживаемой машине или вручную при помощи гвоздей, винтов, шпилек, ниток, клея;
обеспечение ровной строчки с утянутой ниткой без обрывов и пропусков стежков, частоты стежков и расстояний от края деталей, совмещения контуров накладываемых или скрепляемых деталей или ровного расстояния между их краями, их симметричного расположения, соблюдение установленного расстояния между ними и от края подошвы и стелек в соответствии с требованиями технологии;
вшивание стелек вручную, прошивка голеночной части модельной обуви;
обтягивание деревянных и капроновых каблуков рядовой обуви кожей, кожзаменителем, текстилем и иными материалами;
сборка деталей низа обуви:
подошвы с подложкой, подметки с подошвой, подпяточника со стелькой, жесткого и мягкого пластов задника, кожаного и картонного слоев стелек и полустелек, кожаных каблуков из фликов, футбольных шипов, платформ (вкладышей) и иных деталей низа обуви;
обеспечение совмещения контуров деталей или установленных расстояний между их краями, скрепление деталей путем сбивания, склеивания или прессования без сдвигов и перекосов;
регулирование машины.
54. Должен знать:
порядок выполнения простых операций по сборке верха обуви, низа обуви;
методы крепления низа обуви, свойства материалов, применяемых для изготовления заготовок;
виды материалов и фурнитуры для скрепления деталей;
размеры и фасоны деталей низа обуви;
номера применяемых игл и ниток;
нормативы на выполнение технологических операций по сборке обуви;
порядок эксплуатации и регулирования обслуживаемого оборудования;
технологические режимы прессования.

23-параграф. Аяқкиімді құрастырушы, 1-разряд
50. Жұмыс сипаттамасы:
аяқкиімді қызмет көрсететін машинада немесе қолмен құрастыру бойынша дайындау операцияларын жүргізу;
аяқкиімнің ішіне ішпекті арнайы құрылғымен немесе ойғыштың көмегімен қолмен орнату, енгізу және алу;
ішпектің шетін ұлтараққа тығыздап қысу;
пластмасса өкшелерді, ішпектен жасалған өкшелерді және вулканизацияланбаған резинадан жасалған қаптаманы құрастыру;
ағаш өкшенің тесіктерін бұрғылау.
51. Білуге тиіс:
аяқкиімді құрастыру бойынша дайындау операцияларды орындау тәртіптері;
аяқкиімнің, бөлшектер мен қалыптардың түрлері, фасондары мен өлшемдері;
қызмет көрсететін машинада жұмыс істеу тәсілдері.
52. Жұмыс үлгілері:
бөлшектерді салу:
1) табанның өкше бөлігіне, өкшеге нәл;
2) табанға ұлтанды;
бекіту:
1) резина өкше (сыртынан қосымша бекіту);
2) сыздықтың ұштарын ұлтараққа;
3) қалыпқа көтергіш қайыстарды;
4) тоқыма қаптаманы ұлтарақтың ерніне;
желім қабатты қыздыру:
1) керілген жиек;
2) өкше;
3) табан.
24-параграф. Аяқкиімді құрастырушы, 2-разряд
53. Жұмыс сипаттамасы:
дайындама бөлшектерін әртүрлі типті және әртүрлі сыныпты тігін жабдығында жіппен тігу арқылы біріктіре отырыпнемесе шегелерді, винттарды, шпилькаларды, жіпті, желімді қолданып қолмен аяқкиімнің үстін құрастыру бойынша қарапайым операцияларды орындау;
бөлшектің шетінен тартылған жіппен технология талаптарына сәйкес тік сызықты үзілусіз және тартпасыз, бөлшектердің шетінен қаюлары мен араларының жиілігін, салынатын немесе бекітілетін бөлшектердің не олардың шеттері арасында тегіс қашықтықты, олардың симметриялық орналасуын қамтамасыз ету, технологияның талаптарына сәйкес олардың арасында және табан мен ұлтарақ шетінен белгіленген қашықтықты сақтау;
ұлтарақты қолмен жапсыра тігу, сәндік аяқкиімнің өкшелік бөлігін тігу;
қатардағы аяқкиімнің ағаш және капрон өкшелерін былғарымен, жасанды былғарымен, тоқымамен және өзге материалдармен қаптау;
аяқкиім астының бөлшектерін құрастыру:
табан етегі бар ұлтанды, табаны бар шолақ ұлтан, ұлтарағы бар өкше астылық, күлшіннің қатты және жұмсақ қабаты, ұлтарақ пен жарты ұлтарақтың былғары және картон қабаттары, фликтен жасалған былғары өкшелер, футбол тікенектері, тұғырлар (ішпектер) және аяқкиім астының өзге бөлшектері;
бөлшек контурын немесе олардың шеттері арасындағы белгіленген қашықтықты біріктіруін қамтамасыз ету, қағу, желімдеу немесе жылжытпай және қиғаштамай нығыздау арқылы бөлшектерді жалғау;
машинаны реттеу.
54. Білуге тиіс:
аяқкиімнің үстін, астын құрастыру бойынша қарапайым операцияларды орындау тәртіптері;
аяқкиімнің астын бекіту әдістері;
дайындамаларды жасау үшін қолданылатын материалдардың қасиеттері;
бөлшектерді жалғау үшін материалдар мен фурнитуралардың түрлері;
аяқкиім асты бөлшектерінің өлшемдері мен фасондары;
қолданылатын ине мен жіптердің нөмірлері, аяқкиімді құрастыру бойынша технологиялық операцияларды орындаудың нормативтері;
қызмет көрсететін жабдықтың пайдалану және реттеу тәртіптері;
нығыздаудың технологиялық режимі.

55. Примеры работ:
обстрочка тесьмой, полосками кожи или заменителем кожи:
1) заготовки комнатной и домашней обуви;
2) края стелек;
3) платформы (вкладыши);
4) подкладки;
5) язычки обметка;
обметка:
1) края деталей заготовок;
2) петли на заготовках;
пристрочка:
1) боковинки к союзкам;
2) задники жесткие сандалей, чувяк, спортивных и домашних туфель к заготовкам;
3) закрепки односторонние по заднему шву берец рядовой обуви;
4) верх сапог к подкладке по верхнему канту под выворотку;
5) карманы для жестких задников и подносков к заготовкам;
6) карманы к подкладке сапог;
7) клапаны к союзкам;
8) отделка меховая к берцам;
9) подблочники к подкладке;
10) подкладка (нижняя часть) к поднарядам и голенищам сапог;
11) пряжки к заготовкам;
12) резинки к берцам, союзкам;
13) ремни внутренние к подкладке;
14) ремни внутренние (нижняя часть) к карману;
15) ремни к заготовкам всех видов первой строчкой с предварительной наклейкой, а также второй и последующей строчками;
16) ремни чересподъемные к заготовкам;
17) стельки к карманам заготовок;
18) ушки к подкладке сапог;
19) шлевки и ушки к верху сапог;
20) штаферки к подкладке;
21) язычки к заготовкам;
расстрочка:
1) детали верха из текстиля с прокладыванием тесьмы;
2) лента для ремней;
3) швы тачные подкладки;
со-строчка:
1) задники;
2) края нижние передние берцев;
3) петли с пряжками;
4) подноски гранитолевые и мофориновые;
5) простилки текстильные;
6) стельки вкладные;
строчка:
1) дорожки несложных контуров по разметке;
2) задники и иные детали несложных контуров по разметке;
3) закрепки голенищ;
4) кант сапог, полусапог с клапанами, спортивных и домашних туфель;
5) носки имитированные;
6) обувь кукольная;
7) подкладка;
8) стельки обтянутые (платформы) по всему периметру одной строчкой и в середине стельки фигурной строчкой по разметке;
9) стельки утепленные;
10) трафареты;
11) утеплитель сапог;
12) чехлы;
13) швы продольные объемных союзок второй строчкой;
накладывание и предварительное прикрепление:
1) каблуки клиновидные на пяточную часть подошвы;
2) платформы (вкладыши) на след обуви;
3) подошвы и подложки на след обуви или на колодку, кроме доппельного, доппельно-клеевого и сандального методов крепления;
прикрепление:
1) геленки, супинаторы, простилки, металлические пластины, косячки к подошве;
2) губа искусственная к стельке;
3) затяжная кромка заготовки к губе рантовой стельки или стельке;
4) набойка к каблуку;
5) набойки в прессах и прессование;
6) носочная часть подошвы клеевой обуви,

55. Жұмыс үлгілері:
ызбамен, былғары жолақтары немесе жасанды былғары жолақтарымен тігу:
1) бөлмеде және үйде киетін аяқкиім дайындамалары;
2) ұлтарақтың жиегі;
3) тұғыр (ішпектер);
4) астар;
5) тілі;
белгілеу:
1) дайындама бөлшектерінің жиектері;
2) дайындамалардағы ілмектер;
жапсырып тігу:
1) жиектерін жұлыққа;
2) сандал, шөлке, спорт және үй туфлилерінің күлшіндерін дайындамаға;
3) қатардағы аяқкиім қоныштарының артқы жіктері бойынша бекіту;
4) етіктің үстін айналдыру үшін жоғарғы сыздығы бойынша астарға;
5) қатты күлшіндер мен тұмсықтарға арналған қалташықтарды дайындамаларға;
6) қалташықтарды етіктің астарына;
7) клапандарды жұлыққа;
8) үлбірді қонышқа;
9) блок асты заттарын астарға;
10) астарды (төменгі) етіктің ұлтарағы мен қонышына;
11) айылбасты дайындамаға;
12) резинаны қонышқа, жұлықтарға;
13) ішкі қайыстарды астарға;
14) ішкі қайыстарды (төменгі бөлігі) қалталарға;
15) қайыстарды барлық түрлі дайындамаларға алған тігу, алдын ала жабыстыру, сондай-ақ екінші және кейінгі тігістер арқылы;
16) көтеру қайыстарын дайындамаларға;
17) ұлтарақтарды дайындаманың қалталарына;
18) құлақтарын етіктің астарына;
19) белдік ұстағыш пен құлақты етіктің үстіне;
20) штаферканы астарға;
21) тілдерін дайындамаларға;
жеке тігу:
1) ызба сала отырып тоқымадан жасалған үстіңгі бөлшек;
2) белдікке арналған таспа;
3) астардың тач тігістері;
бірге тігу:
1) күлшіндер;
2) қоныштың төменгі алдыңғы жиектері;
3) айылбастары бар ілмектер;
4) гранитол және мофорин тұмсықтар;
5) тоқыма астар;
6) алмалы-салмалы ұлтарақ;
тігіс:
1) белгілер бойынша күрделі емес контурлы жолақ;
2) белгілер бойынша күрделі емес контурлы күлшіндер мен өзге де бөлшектер;
3) қонышты бекіту;
4) етіктің, қонышы қысқа етіктің клапанды сыздығы, спорт және үй туфлиінің сыздығы;
5) имитациялық ұйық;
6) қуыршақтардың аяқкиімі;
7) астары;
8) ұлтарақ (тұғыр) өлшемінің өн бойына бір тігіспен және ортасына фигуралық тігіспен тартылған сызық;
9) жылытылған ұлтарақ;
10) трафареттер;
11) аяқкиім жылытқышы;
12) қаптамасы;
13) үлкен жұлықтарды екінші сызықпен тігілген көлденең тігістері;
салу және алдын ала бекіту:
1) табанның өкше бөлігіне сыналы түрлі өкшелер;
2) аяқкиімнің табанына тұғырлар (ішпектер);
3) аяқкиімнің табанына немесе қалыпқа, доппель, доппель-желімді және сандалды бекіту әдістерінен өзге табан және табан етегі;
бекіту:
1) өкшеліктер, супинаторлар, төсемелер, металл пластиналар, өкшеге арналған таяныштар;
2) ұлтараққа арналған жасанды ерін;
3) рант ұлтарағы мен ұлтарақтың ерніне дайындаманың созылған жиегі;
4) өкшенің нәлі;
5) нығыздауыштағы нәл және нығыздау;
6) желімдегі аяқкиім табанының тұмсық бөлігі;

7) стельки к колодкам;
обтяжка:
1) каблуки деревянные и капроновые рядовой обуви,
2) стельки.
Параграф 25. Сборщик обуви, 3 разряд
56. Характеристика работ:
выполнение операций средней сложности по сборке верха обуви методом соединения деталей заготовки ниточными швами на швейном оборудовании различных типов и классов и операции по сборке обуви на обслуживаемой машине или вручную;
примерка, подгонка и прикрепление деталей;
изготовление деталей низа обуви методом литья и горячей вулканизации;
наблюдение за технологическим режимом литья и вулканизации;
обеспечение соответствия размеров пресс-форм и колодок размерам деталей;
проведение пробной отливки;
выгрузка готовых изделий из пресс-форм;
обтягивание деревянных и капроновых каблуков модельной обуви кожей, кожзаменителями, текстилем и иными материалами;
сборка подметок с металлическими шипами и металлическими пластинами, подбор металлических шипов в зависимости от назначения и размера обуви, вставка их в подметки, прикрепление металлических пластин к подметкам;
сборка узлов и скрепление заготовки со стелькой для обуви из формованных узлов;
прикрепление на машине или вручную при помощи гвоздей, шпилек, ниток, клея:
ранта по всему периметру подошвы, декоративного ранта к предварительно обработанным подошвам;
устранение мелких неполадок в работе машины.
57. Должен знать:
методы и приемы выполнения операций средней сложности по сборке верха обуви;
порядок и методы сборки низа обуви;
технологию литья и вулканизации, размеры пресс-форм и колодок;
размеры и назначение деталей, поступающих на сборку;
государственные стандарты и технические условия на выпускаемую продукцию;
порядок эксплуатации и регулирования оборудования;
способы устранения мелких неполадок узлов и механизмов оборудования.
58. Примеры работ:
1) обстрочка деталей верха обуви тесьмой или полосками кожи, заменителем кожи;
2) расстрочка тачных швов заготовки и шейки передов всех видов обуви, кроме текстильной;
3) со-строчка составных частей полусоюзок продольным швом, первой строчкой без предварительной наклейки;
4) стачка краев деталей заготовок всех видов обуви с прошвой, декоративными вставками, бизиками, всех видов заготовок голенищ сапог без прошвы, декоративных вставок и бизиков;
пристрочка:
1) вставка мокасиновая на объемную союзку;
2) гарнитуры и украшения к заготовкам всех видов обуви с предварительной наклейкой, а также второй и последующими строчками;

7) қалыптардың ұлтарақтары;
қаптама:
1) қатардағы аяқкиімнің ағаш және капрон өкшелері;
2) ұлтарақтар.
25-параграф. Аяқкиімді құрастырушы, 3-разряд
56. Жұмыс сипаттамасы:
аяқкиімнің үстін дайындама бөлшектерін әртүрлі сыныпты және типті тігін жабдығында жіппен тігу арқылы құрастыру бойынша күрделілігі орташа операцияларды және аяқкиімді қызмет көрсетілетін машинада немесе қолмен құрастыру бойынша операцияларды орындау;
өлшеу, қиыстырып келтіру, бөлектерді бекіту;
құю және ыстық вулканизация әдісімен аяқкиім табанының бөлектерін жасау;
құю және вулканизация технолгиялық режимдерін бақылау, нығыздауыш-қалыптар мен қалыптар өлшемдерінің бөлектердің көлеміне сәйкес келуін қамтамасыз ету;
байқап құю жүргізу;
дайын өнімдерді нығыздауыш-қалыптардан түсіру;
сәнді аяқкиімнің ағаш және капрон өкшелерін былғарымен, жасанды терімен, матамен және өзге материалдармен қаптау;
металл тиектері мен металл пластиналары бар ұлтанды құрастыру;
аяқкиімнің мақсаты мен өлшеміне байланысты металл тиектерді таңдау, оларды ұлтанға бекіту;
металл пластиналарды ұлтанға бекіту;
қалыпты баулардан жасалған аяқкиімдерге арналған ұлтарағы бар дайындамалардың бауларын құрастыру және бекіту;
рантты табанның өн бойына, ал декоративтік рантты алдын ала өңделген табанға шегенің, түйреуіштердің, жіптің көмегімен машинада немесе қолмен бекіту;
машина жұмысындағы шағын ақаулықтарды жою.
57. Білуге тиіс:
аяқкиімнің үстін құрастыру бойынша күрделілігі орташа операцияларды орындау әдістері мен жолдары;
аяқкиімнің табанын құрастыру тәртіптері мен әдістері, құю және вулканизация технологиясы;
нығыздауыш-қалыптар мен қалыптардың өлшемдері;
құрастыруға келетін бөлектердің өлшемдері мен мақсаты;
шығарылатын өнімнің мемлекеттік стандарттары мен техникалық шарттары;
жабдықтарды пайдалану және реттеу тәртіптері;
жабдықтардың тораптары мен тетіктерінің ұсақ ақаулықтарын жою тәсілдері.
58. Жұмыс үлгілері:
1) аяқкиім үстінің бөлшектерін ызбамен немесе былғары, жасанды былғары жолақтармен тігу;
2) дайындамалардың тач тігістері мен аяқкиімнің, тоқымадан тоқылғаннан өзге барлық түрлерінің мойындысын пішу;
3) жартылай жұлықтардың құрамдас бөліктерін көлденең тігіспен, бірінші тігіспен алдын ала жапсырмасыз тігу;
4) жігі бар, сәндік жапсырмалары, бизиктері бар аяқкиімнің барлық түрлерінің, жігі, сәндік жапсырмалары, бизиктері жоқ етік қоныштарының дайындамалары бөлшектерінің жиектерін қайып тігу;
жапсырып тігу:
1) көлемді жұлықтың мокасин жапсырмасы;
2) аяқкиімдердің барлық түрлерінің дайындамаларына алдын ала жапсырылған, сондай-ақ екінші және кейінгі тігістері бар гарнитуралар мен әшекейлер;

3) задники к заготовке вкруговую с одновременной расстрочкой двух боковых швов домашних туфель;
4) задинки к заготовкам всех видов обуви первой строчкой с предварительной наклейкой, а также второй и последующими строчками;
5) закрепка односторонняя по заднему шву берцев модельной обуви;
6) застежка "молния" к берцам и голенищам сапог;
7) клапаны глухие к берцам полусапог;
8) носки к заготовкам всех видов обуви первой строчкой с предварительной наклейкой, а также второй и последующими строчками;
9) отделка к заготовкам всех видов обуви;
10) ремни задние внутренние и нижняя часть подкладки сапог к голенищам потайным швом;
11) ремни наружные задние и передние к заготовкам всех видов обуви второй и последующими строчками;
12) союзки к заготовкам всех видов обуви первой строчкой с предварительной наклейкой, а также второй и последующими строчками;
13) союзки чувяк, спортивных и домашних туфель к берцам;
строчка:
1) гарнитуры сложных контуров;
2) кант ботинок, полуботинок, туфель, сандалий, сандалет и босоножек без одновременной обрезки кожподкладки;
3) носки - многорядной строчкой с одновременной перфорацией;
4) отделки сложных контуров;
5) ремни задние внутренние потайным швом;
6) украшения сложных контуров;
вулканизация:
1) канты, наплывы;
2) набойки;
литье:
1) каблуки;
2) набойки;
обтяжка:
каблуки деревянные и капроновые модельной обуви:
прикрепление:
1) заготовка к подложке;
2) каблуки гвоздями с предварительной накладкой;
3) крокульная часть подошвы к фронту каблука;
4) набойки к пяточной части обуви клеем на прессе;
5) пластины металлические к подметкам с шипами;
6) подложки, подошвы к клиновидному каблуку в замок;
7) подносок жесткий с подкладкой к стельке;
8) пяточная часть подошвы к заготовке;
9) шипы к подошвам футбольных ботинок;
10) подошвы формованные из монолитной резины в носочной и геленочной частях юфтевой обуви;
накладывание деталей:
1) подложки, подошвы на след обуви доппельного, доппельно-клеевого и сандального методов крепления;
2) установка каблука, намазанного клеем, на пяточную часть обуви без подгонки подошвы под каблук.
Параграф 26. Сборщик обуви, 4 разряд
59. Характеристика работ:
выполнение сложных операций по сборке верха обуви методом соединения деталей заготовки ниточными швами на швейном оборудовании различных типов и классов, сложных операций по сборке деталей на обслуживаемой машине или вручную;
обеспечение правильного расположения одних деталей относительно иных без повреждения материалов;
подготовка, обслуживание и регулирование оборудования для литья и горячей вулканизации;
обеспечение соответствия размеров пресс-форм и колодок размерам обуви;
регулирование и наладка машины.

3) үй туфлиінің бүйір тігістерін бір уақытта сөге отырып, дайындамаға айналдыра салынған күлшіндер;
4) күлшіндерді аяқкиімнің барлық түрлерінің дайындамаларына алдын ала жапсыра отырып бірінші тігіспен, сондай-ақ екінші және кейінгі тігістермен;
5) үлгі аяқкиім қонышының артқы тігісі бойынша біржақты бекіту;
6) етіктің тобығы мен қонышына сыдырма салу;
7) қонышы қысқа етіктерге бітеу клапандарды;
8) тұмсықты аяқкиімдердің барлық түрлерінің дайындамаларына алдын ала жапсыра отырып бірінші тігіспен, сондай-ақ екінші және кейінгі тігістермен;
9) аяқкиімдердің барлық түрлерінің дайындамаларына өңдеу;
10) артқы бау етік астарының ішкі және төменгі бөлігін жасырын тігіспен қонышқа;
11) артқы және алдыңғы сыртқы бауларды барлық түрлі дайындамаларға екінші және кейінгі тігістермен;
12) жұлықтарды аяқкиімдердің барлық түрлерінің дайындамаларына алдын ала жапсыра отырып бірінші тігіспен, сондай-ақ екінші және кейінгі тігістермен;
13) кебістердің жұлықтарын, спорт және үй туфлилерінің жұлықтарын қонышқа;
тігу:
1) күрделі контурлардың гарнитурасы;
2) бәтеңке, қонышы қысқа бәтеңке, туфли, сандал, сандалет, жалаңаяқ киетін аяқкиім жиектерін былғарыдан жасалған астарын кеспей тігу;
3) тұмсығын бір уақыттағы перфорациямен көп қатарлы тігіспен ігу;
4) күрделі контурларды өңдеу;
5) жасырын тігісі бар ішкі артқы белдік;
6) күрделі контурлы әшекейлер;
вулканизация:
1) жиек, қаптал;
2) нәл;
құю:
1) өкше;
2) нәл;
қаптау:
сәнді аяқкиімнің ағаш және капрон өкшелері:
мыналардыбекіту:
1) төсемені дайындамаға;
2) алдын ала жапсырып, өкшені шегемен;
3) табанның крокуль бөлігін өкшенің алдына;
4) нәлді аяқкиімнің өкше тұсына желіммен нығыздауышқа;
5) металл пластинаны тиекті ұлтанға;
6) ұлтанды, сына тәрізді өкшенің табанын замокқа;
7) астарды қатты тұмсықты ұлтараққа;
8) табанның өкше бөлігін дайындамаға;
9) тікендерді футбол бәтеңкесінің табанына;
10) қонышты аяқкиімнің тұмсық және өкшелік бөлігінде монолит резинадан жасалған қалыпты табан;
бөлшектердісалу:
1) төсемені, табанды доппель, доппельді-желімді және сандалды бекіту әдістерімен бекітілген аяқкиімнің ізіне;
2) желім жағылған өкшені табанды өкшеге қиыстырмай-ақ аяқкиімнің өкше бөлігіне.
26-параграф. Аяқкиімді құрастырушы, 4-разряд
59. Жұмыс сипаттамасы:
аяқкиімнің үстін дайындама бөлшектерін әртүрлі сыныпты және типті тігін жабдығында жіппен тігу арқылы құрастыру бойынша күрделі операцияларды және аяқкиімді қызмет көрсетілетін машинада немесе қолмен құрастыру бойынша күрделі операцияларды орындау;
бір бөлшектердің екінші бөлшектерге қатысты материалдарын бүлдірмей, дұрыс орналасуын қамтамасыз ету;
құю және ыстық вулканизацияға арналған жабдықтарды дайындау, қызмет көрсету және реттеу;
нығыздауыш-қалыптар мен қалыптардың өлшемдерінің аяқкиім өлшеміне сәйкес келуін қамтамасыз ету;
машинаны реттеу және баптау.

60. Должен знать:
методы и приемы выполнения сложных операций по сборке верха обуви;
требования, предъявляемые к качеству полуфабрикатов и применяемых вспомогательных материалов;
температуру плавления вулканизационной массы;
размеры колодок и пресс-форм;
ассортимент обуви;
устройство обслуживаемого оборудования, порядок его эксплуатации и регулирования.
61. Примеры работ:
пристрочка:
1) гарнитуры к заготовкам всех видов обуви первой строчкой без предварительной наклейки;
2) задинки к заготовкам всех видов обуви первой строчкой без предварительной наклейки;
3) носки к заготовкам всех видов обуви первой строчкой без предварительной наклейки;
4) обтяжка платформы (вкладыша) и каблука к заготовке строчечно-клеевой обуви;
5) подошвы к заготовкам выворотной обуви;
6) рант к заготовке;
7) рант к затяжной кромке объемной заготовки по всему периметру;
8) ремни наружные задние и передние к заготовкам всех видов обуви первой строчкой без предварительной наклейки;
9) союзки босоножек, туфель в крыльях, сандалий с пришиванием ремня первой и последующими строчками;
10) стельки к заготовкам по всему периметру затяжной кромки или в носочной и пяточной частях заготовок;
11) украшения к заготовкам всех видов обуви первой строчкой без предварительной наклейки;
строчка:
1) берцы туфель и полуботинок сложных контуров модельной обуви по верхнему канту и подкладки под выворотку;
2) задники жесткие сапог и полусапог второй и последующими строчками;
3) кант ботинок, полуботинок, туфель, сандалий, сандалет и босоножек с одновременной обрезкой кож подкладки;
4) линии декоративные на деталях заготовок несложных контуров без предварительной разметки, на деталях заготовок сложных контуров и выпуклых рельефов по разметке;
5) союзки ботинок, полуботинок, туфель, полусапог и передов сапог второй и последующими строчками;
6) шов мокасиновый на машине и вручную;
7) текстильные заготовки обуви окантовочной тесьмой;
литье:
1) стельки;
2) каблуки с имитацией под наборный;
3) матрицы силиконовые для тиснения одноцветных деталей;
4) цельноформованная обувь (крепление подошвы и каблука);
прикрепление:
1) каблуки к пяточной части обуви клеем на прессе;
2) каблуки к пяточной части обуви без предварительной накладки винтами или гвоздями;

60. Білуге тиіс:
аяқкиімнің үстін құрастыру бойынша күрделі операцияларды орындау әдістері мен жолдары;
жартылай дайын өнімдер мен қолданылатын қосалқы материалдардың сапасына қойылатын талаптар;
вулканизациялық массаны балқыту температурасы;
қалыптар мен нығыздауыш-қалыптардың өлшемдері;
аяқкиімассортименті;
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы, оны пайдалану және реттеу тәртіптері.
61. Жұмыс үлгілері:
қосып тігу:
1) гарнитураны аяқкиімдердің барлық түрлерінің дайындамаларына алдын ала жапсыра отырып бірінші тігіспен тігу;
2) күлшінді аяқкиімдердің барлық түрлерінің дайындамаларына алдын ала жапсыра отырып бірінші тігіспен тігу;
3) тұмсығын аяқкиімдердің барлық түрлерінің дайындамаларына алдын ала жапсырусыз бірінші тігіспен тігу;
4) тұғыр (ішпек) мен өкшені тігілген-желімделген аяқкиімнің дайындамасына қаптау;
5) табанды айналдырылған аяқкиімнің дайындамаларына;
6) сыздықты дайындамаға;
7) сыздықты керілген жиекке көлемді дайындаманың өн бойына тігу;
8) артқы және алдыңғы сыртқы бауларды аяқкиімдердің барлық түрлерінің дайындамаларына алдын ала жапсырусыз бірінші тігіспен тігу;
9) жалаңаяқ киетін аяқкиімнің, туфлидің, сандалдың жұлығын бауын тіге отырып, бірінші және кейінгі тігістермен тігу;
10) ұлтарақты керілген жиек өлшемінің өн бойымен дайындамаларға немесе дайындаманың тұмсық және өкше бөліктеріне тігу;
11) әшекейлерді аяқкиімдердің барлық түрлерінің дайындамаларына алдын ала жапсырусыз бірінші тігіспен тігу;
тігу:
1) сәнді аяқкиімнің, туфли мен күрделі контурлы қонышы қысқа бәтеңкенің қонышын жоғарғы жиегі бойынша және айналдырылған астарын тігу;
2) етік пен қонышы қысқа етіктердің қатты күлшіндерін екінші және кейінгі тігістермен тігу;
3) бәтеңке, қонышы қысқа бәтеңке, туфли, сандал, сандалет, жалаңаяқ киетін аяқкиім жиектерін былғарыдан жасалған астарын кеспей тігу;
4) күрделі емес контурлы дайындамалардың бөлшектеріндегі сәнді сызықтарын алдын ала белгілемей, күрделі контурлы дайындамалардың бөлшектеріне және шығыңқы бедерлерге белгілер бойынша тігу;
5) бәтеңке, қонышы қысқа бәтеңке, туфли, қонышы қысқа етіктердің жұлықтарын және етіктердің алдын екінші және кейінгі тігістермен тігу;
6) машинада және қолмен мокасин тігіс;
7) аяқкиімнің мата дайындамаларын жиектеу таспасымен тігу;
құю:
1) ұлтарақ;
2) әшекейлі өкше ретінде жасалған өкше;
3) бір түсті бөлшектерді мәнерлеу үшін силикон матрицалар;
4) тұтас қалыпты аяқкиім (табаны мен өкшесін бекіту);
бекіту:
1) өкшені аяқкиімнің өкше бөлігіне нығыздауышты желіммен;
2) өкшені аяқкиімнің өкшелік бөлігіне алдын ала бұрандамен немесе шегемен бекітпей-ақ;

3) каблуки с установкой на пяточную часть обуви, подгонкой подошвы под каблук;
4) обводка боковая резиновая на заготовку;
5) подошвы к заготовке выворотной обуви;
6) подошвы к заготовке кожаным шнуром в обуви бортового метода крепления;
7) подошвы на след ручной модельной обуви (накладывание) с обработкой ее вручную (подстрагивание, расколачивание, прикрепление крокульной части, обрезка крокуля);
8) подошвы, каблуки и задний наружный ремень - метод горячей вулканизации;
9) подошвы кожаные в носочной части юфтевой обуви.
Параграф 27. Сборщик обуви, 5 разряд
62. Характеристика работ:
выполнение особо сложных операций по сборке верха обуви;
сборка заготовок без разделения труда методом соединения деталей заготовки ниточными швами на швейном оборудовании различных типов и классов;
выполнение сложных операций по сборке обуви на обслуживаемой машине или вручную;
обеспечение совмещения контуров накладываемых и скрепляемых деталей или равного расстояния между ними и от края подошвы и следа;
изготовление деревянных каблуков для обуви индивидуального заказа, придание каблукам необходимых форм и размеров;
регулирование и наладка машины и оборудования.
63. Должен знать:
технологический процесс сборки заготовок обуви без разделения труда;
способы и методы сборки деталей заготовок без последующей обработки;
способы изготовления каблуков для обуви индивидуального заказа;
государственные стандарты и технические условия на материалы, применяемые для изготовления заготовок обуви;
требования, предъявляемые к формам каблуков;
виды древесины, их свойства и пороки;
рецептуру дозировки компонентов при сборке обуви методом литья;
нормативы на выполнение особо сложных технологических операций по сборке обуви;
устройство, порядок эксплуатации, регулирования и ремонта обслуживаемых машины и оборудования.
64. Примеры работ:
пристрочка:
1) задники жесткие сапог и полуботинок первой строчкой;
2) переда сапог первой и второй строчкой без предварительной наклейки поднаряда;
3) переда сапог из юфти первой строчкой с предварительной наклейкой поднаряда;
4) союзки к берцам и берцев к союзкам ботинок, закрытых туфель и полусапог, модельной обуви и деталей союзок сложных контуров первой строчкой без предварительной наклейки;
сборка заготовок без разделения труда:
1) обувь модельная;
2) обувь ортопедическая;
строчка:
декоративные линии на деталях заготовок на трех- и четырехигольных машинах:
литье:

3) табанды өкшеге қиыстырып келтіре отырып, аяқкиімнің өкше бөлігіне өкшені;
4) дайындамаға бүйірлі резеңке соғу;
5) табанды аяқкиімнің сыртқы дайындамасына;
6) борттық бекіту әдісінің аяқ киіміндегі былғары баумен дайындамаға табандар;
7) табанды қолмен өңдей отырып, қолдан жасалған сәнді аяқкиімнің ізіне (салу) (қайып тігу, жұмсарту, крокуль бөлігін бекіту, крокульді кесу);
8) табан, өкше және артқы сыртқы қайыс - ыстық вулканизация әдісі;
9) қонышты аяқкиімнің тұмсық бөлігіндегі былғары табан.
27-параграф. Аяқкиімді құрастырушы, 5-разряд
62. Жұмыс сипаттамасы:
аяқкиімнің үстін құрастыру бойынша аса күрделі операцияларды орындау;
дайындамаларды еңбек бөлінісінсіз, дайындамаларды әртүрлі сыныпты және типті тігін жабдықтарында жіппен тігу әдісі арқылы құрастыру;
аяқкиімді құрастыру бойынша күрделі операцияларды қызмет көрсетілетін машинада немесе қолмен орындау;
салынатын және бекітілетін бөлшектердің контурларының үйлесуін немесе олардың арасындағы және табанның жиегінен өкшеге дейінгі қашықтықтың тең болуын қамтамасыз ету;
жеке тапсырыспен жасалатын аяқкиімге арналған ағаш өкшені жасау, өкшеге қажетті қалып пен көлем беру;
машина мен жабдықтарды реттеу және баптау.
63. Білуге тиіс:
аяқкиім дайындамасының үстін еңбек бөлінісінсіз жасаудың технологиялық процесі;
кейіннен өңдемей, дайындамалардың бөлшектерін құрастырудың әдістері мен тәсілдері;
жеке тапсырыспен жасалатын аяқкиімге арналған ағаш өкшені жасау тәсілдері;
аяқкиімнің дайындамаларын жасау үшін пайдаланатын материалдардың мемлекеттік стандарттары мен техникалық талаптар;
өкшелердің қалыбына қойылатын техникалық талаптар;
ағаш түрлері, олардың қасиеттері мен кемшіліктері;
аяқкиімді құю әдісімен құрастырған кезде компоненттердің мөлшер рецептурасы;
аяқкиімді құрастырудың аса күрделі технологиялық операцияларын орындаудың нормативтері;
қызмет көрсетілетін машиналар мен жабдықтардың құрылысы, оларды пайдалану, реттеу және жөндеу тәртіптері.
64. Жұмыс үлгілері:
қосып тігу:
1) етіктер мен қонышы қысқа етіктердің қатты күлшіндерін бірінші тігіспен тігу;
2) алдын ала көтермесін жабыстырмай, етіктің алдын бірін және екінші тігіспен тігу;
3) алдын ала көтермесін жабыстырып, қонышты етіктің алдын бірінші тігіспен тігу;
4) жұлықты қонышқа және қонышты бәтеңкенің, жабық туфли мен қонышы қысқа етіктің, сәнді аяқкиімнің жұлығына, күрделі контурлы жұлық бөлшектерін алдын ала жапсырусыз бірінші тігіспен тігу;
дайындамаларды еңбек бөлінісінсіз құрастыру:
1) сәндік аяқкиім;
2) ортопедиялық аяқкиім;
тігу:
дайындама бөлшектеріне үш және төрт инелі машинамен сәнді сызықтарды:
құю:

1) матрицы силиконовые для тиснения многоцветных деталей;
2) подошвы и каблуки на заготовки верха обуви;
прикрепление:
1) заготовки к подошве плетением;
2) каблуки клиновидные кожаные (горнолыжная обувь);
3) подошвы к следу обуви клеем на прессе,
4) рант к стельке скобками (ранто-прошивной, ранто-скобочной обуви),
5) подошвы кожаные в пучковой и геленочной частях юфтевой обуви,
6) подошвы, каблуки - метод строчечно-прессовой вулканизации с боковым обжимом.
Параграф 28. Сборщик обуви, 6 разряд
65. Характеристика работ:
выполнение сложных операций по сборке обуви на обслуживаемой машине или вручную;
прикрепление: подошв к заготовкам и стелькам, подметок к подошвам шпилечным, винтовым и гвоздевым методами крепления, подошв с наклеенными по всему периметру рантами к следу обуви клеем на прессе;
прикрепление союзок к подошве декоративными гвоздями;
регулирование, наладка машины и оборудования.
66. Должен знать:
способы и методы сборки обуви, ее технологические нормативы;
устройство, порядок эксплуатации, регулирования и наладки обслуживаемых машины и оборудования.
Параграф 29. Сборщик обуви, 7 разряд
67. Характеристика работ:
выполнение особо сложных операций по сборке обуви путем пристрачивания подошв, подложек и первого слоя подошв к затянутой обуви рантового, доппельного, прошивного и сандального методов крепления;
вшивание ранта к губе рантовой стельки на обслуживаемой машине;
обеспечение ровной строчки и установленной частоты стежей;
регулирование и наладка машин.
68. Должен знать:
способы и методы сборки обуви;
нормативы и технологические режимы на выполнение операций по сборке обуви;
устройство, порядок регулирования, наладки и устранения мелких неисправностей обслуживаемой машины.
Параграф 30. Вальцовщик кожевенных материалов, 2 разряд
69. Характеристика работ:
вальцевание кожевенных материалов и деталей из кожи на вальцах с целью уплотнения;
регулирование расстояния между валками обслуживаемой машины в зависимости от толщины кожевенных материалов.
70. Должен знать:
свойства кожевенных материалов, поступающих на вальцевание;
порядок регулирования обслуживаемой машины.
Параграф 31. Обувщик по индивидуальному пошиву обуви, 4 разряд
71. Характеристика работ:
изготовление сапог, полусапог, сапожек, полусапожек, ботинок, полуботинок, туфель, сандалий, спортивной, домашней обуви, чувяк и иной повседневной обуви всех видов и методов крепления на подошвах из различных материалов по образцам-моделям, индивидуальным заказам.

1) көп түсті бөлшектерге өрнек салуға арналған силикон матрицалар;
2) аяқкиімнің үстіңгі бөлігінің дайындамасына табан мен өкшені құю;
бекіту:
1) дайындаманы табанға өріп бекіту;
2) сыналы былғары өкше (тау шаңғысына арналған аяқкиім);
3) табанды аяқкиімнің астына нығыздауышта желіммен бекіту;
4) рантты ұлтараққа қапсырма шегемен бекіту (рантты-тігілген, рантты-қапсырма шегемен бекітілген аяқкиім);
5) қонышты аяқкиімнің байламдық немесе өкшелік бөліктеріне былғары табанды бекіту;
6) табан, өкше-жиегін қыса отырып, тігісті-нығыздауышты вулканизациялау әдісі.
28-параграф. Аяқкиімді құрастырушы, 6-разряд
65. Жұмыс сипаттамасы:
аяқкиімді қызмет көрсететін машинамен немесе қолмен құрастыру бойынша күрделі операцияларды орындау;
бекіту: табанды дайындамаларға және ұлтараққа, шолақ ұлтанды табанға бізөкше, бұранда және шегелі бекіту әдісі;
нығыздауышта аяқкиімнің табанына рантаның бүкіл периметрі бойынша желіммен жапсырылған табан;
табанға сәнді шегелермен жұлықтарды бекіту;
машина мен жабдықты реттеу, жөндеу.
66. Білуге тиіс:
аяқкиімді құрастыру тәсілдері мен әдістері, оның технологиялық нормативтері;
қызмет көрсететін машина мен жабдықтың құрылысы, пайдалану, реттеу және жөндеу тәртіптері.
29-параграф. Аяқкиімді құрастырушы, 7-разряд
67. Жұмыс сипаттамасы:
рантты, доппельді, тігісті және сандалды бекіту әдісімен тартылған аяқкиімге табанды, табан етегін және табанның бірінші қабатын қосып тігу жолымен аяқкиімді құрастыру бойынша аса күрделі операцияларды орындау;
қызмет көрсететін машинада рант ұлтарағының ерніне рантты жапсыра тігу;
тегіс тігісті және тігістің белгіленген жиілігін қамтамасыз ету;
машинаны реттеу және жөндеу.
68. Білуге тиіс:
аяқкиімді құрастыру тәсілдері мен әдістері;
аяқкиімді құрастыру бойынша операцияларды жасаудың технологиялық режимдері мен нормативтері;
қызмет көрсететін машинаның құрылысы, реттеу, жөндеу және ұсақ ақаулықтарды жою тәртіптері.
30-параграф. Былғары материалдарды жаншушы, 2-разряд
69. Жұмыс сипаттамасы:
былғары материалдары мен былғарыдан жасалған бөлшектерді тығыздау мақсатында жаншымада жаншу;
былғары материалдың қалыңдығына байланысты қызмет көрсететін машина біліктерінің арасындағы қашықтықты реттеу.
70. Білуге тиіс:
жаншып қақтауға түсетін былғары материалдарының қасиеттері;
қызмет көрсететін машинаны реттеу тәртіптері.
31-параграф. Жеке аяқкиімдерді тігу жөніндегі аяқкиім шебері,4-разряд
71. Жұмыс сипаттамасы:
үлгі-модельдер, жеке тапсырыстар бойынша әртүрлі материалдардан табанды бекітудің барлық түрлері мен әдістерін қолданып, етік, қысқа қонышты етік, бәтеңке, қысқа қонышты бәтеңке, туфли, сандал, спорт, үй аяқкиімі, кебіс және өзге де күнделікті аяқкиім жасау.

72. Должен знать:
технологический процесс пошива домашней, спортивной обуви;
требования, предъявляемые к качеству изготовления домашней, спортивной и повседневной обуви;
государственные стандарты и технические условия на применяемые материалы при изготовлении обуви.
Параграф 32. Обувщик по индивидуальному пошиву обуви, 5 разряд
73. Характеристика работ:
изготовление сапог, полусапог, сапожек, полусапожек, ботинок, полуботинок, туфель, сандалий и иной модельной обуви всех видов и методов крепления на подошвах из различных материалов по образцам-моделям, индивидуальным заказам и эскизам заказчика.
74. Должен знать:
технологический процесс пошива модельной обуви;
требования, предъявляемые к качеству изготовления модельной обуви;
государственные стандарты и технические условия на применяемые материалы при изготовлении модельной обуви.
Параграф 33. Обувщик по индивидуальному пошиву обуви, 6 разряд
75. Характеристика работ:
изготовление опытных образцов заготовок и обуви различных видов и методов крепления по эскизам художников и индивидуальным заказам;
конструктивная и технологическая доработка моделей заготовок под руководством художника-модельера и инженера-технолога;
проведение эксперимента по изготовлению опытных образцов в технологическом процессе;
участие в создании и освоении новых моделей обуви в производстве.
76. Должен знать:
порядок выполнения операций по пошиву заготовок и обуви;
государственные стандарты и технические условия на используемые материалы.
Параграф 34. Модельер колодок, 4 разряд
77. Характеристика работ:
изготовление колодок (слепков) из гипса для ортопедической обуви: приготовление гипсового раствора, подготовка марле-гипсового негатива, заливка его гипсовым раствором, обработка гипсовых колодок (слепков) в соответствии с формами и размерами стопы, указанными врачом в заказе.
78. Должен знать:
технологию изготовления и обработки гипсовых колодок (слепков);
анатомию стопы;
виды деформаций и ампутаций стопы;
свойства применяемых материалов.
Параграф 35. Модельер колодок, 5 разряд
79. Характеристика работ:
изготовление колодок из дерева для ортопедической обуви и обуви индивидуального заказа;
подбор и подгонка колодок в соответствии с конфигурацией стопы и размерами, указанными в заказе, уменьшение или наращивание объема колодок;
подбор и подгонка ортопедических колодок с соблюдением размеров и объемных измерений ног заказчика, указанных врачом в заказе;
блоковка жестких деталей под пробку, подгонка и приклейка пробки.

72. Білуге тиіс:
спорт, үй аяқкиімін тігудің технологиялық процесі;
спорт, үй аяқкиімі және өзге де күнделікті аяқкиім жасаудың сапасына қойылатын талаптар;
аяқкиімдерді жасау кезінде қолданылатын материалдардың мемлекеттік стандарттары мен техникалық шарттары.
32-параграф. Жеке аяқкиімдерді тігу жөніндегі аяқкиім шебері, 5-разряд
73. Жұмыс сипаттамасы:
үлгі-модельдер, жеке тапсырыстар және тапсырыс берушінің эскизі бойынша әртүрлі материалдардан табанды бекітудің барлық түрлері мен әдістерін қолданып, етік, қысқа қонышты етік, бәтеңке, қысқа қонышты бәтеңке, туфли, сандал және өзге сәнді аяқкиімді жасау.
74. Білуге тиіс:
сәнді аяқкиім тігудің технологиялық процесі;
сәнді аяқкиім жасаудың сапасына қойылатын талаптар;
сәнді аяқкиімдерді жасау кезінде қолданылатын материалдардың мемлекеттік стандарттары мен техникалық шарттары.
33-параграф. Жеке аяқкиімдерді тігу жөніндегі аяқкиім шебері, 6-разряд
75. Жұмыс сипаттамасы:
әртүрлі және бекіту әдістері әртүрлі дайындамалар мен аяқкиімдердің тәжірибелік үлгілерін суретшілердің эскиздері және жеке тапсырыстар бойынша жасау;
суретші-модельер және инженер-технологтың басшылығымен дайындамалардың үлгілерін құрылымдық және технологиялық пысықтау;
технологиялық процесте тәжірибелік үлгілерді жасау бойынша эксперимент жүргізу;
өндірісте аяқкиімдердің жаңа үлгілерін жасауға және игеруге қатысу.
76. Білуге тиіс:
дайындамалар мен аяқкиімді тігу бойынша операцияларды жасау тәртіптері;
қолданылатын материалдарға мемлекеттік стандарттары мен техникалық шарттары.
34-параграф. Қалыптың үлгісін жасаушы, 4-разряд
77. Жұмыс сипаттамасы:
гипстен ортопедиялық аяқкиімге арналған қалып (көшірме бедер) жасау:гипс ерітіндісін дайындау, марля-гипс негативін дайындау, оған гипс ерітіндісін құю, гипс қалыпты (көшірме бедерді) дәрігердің тапсырыста көрсеткен табанның нысаны мен өлшемін сақтай отырып өңдеу.
78. Білуге тиіс:
гипс қалыпты (көшірме бедерді) дайындау және өңдеу технологиясы;
табан анатомиясы;
табанның деформациялануы және кесілуінің түрлері;
қолданылатын материалдардың қасиеттері.
35-параграф. Қалыптың үлгісін жасаушы, 5-разряд
79. Жұмыс сипаттамасы:
ортопедиялық және жеке тапсырыспен жасалатын аяқкиімге арналған қалыпты ағаштан жасау;
тапсырыста көрсетілген табанның конфигурациясы мен өлшемдеріне сәйкес қалыпты таңдау және сәйкестендіру, қалыптың көлемін кішірейту немесе үлкейту;
дәрігердің тапсырыста көрсеткен тапсырыс беруші аяғының өлшемі мен көлем өлшемдерін сақтай отырып, ортопедиялық қалыпты таңдау және сәйкестендіру;
қатты бөлшектерді тығын түрінде блоктау, тығынды сәйкестендіру және жабыстыру.

80. Должен знать:
технологию построения и изготовления колодок;
виды древесины, требования предъявляемые к ее качеству.
Параграф 36. Изготовитель макетов матриц, 5 разряд
81. Характеристика работ:
изготовление макетов заготовок верха обуви для литья силиконовых матриц: соединение на швейной машине деталей верха обуви из натуральной, искусственной и синтетической кож между собой и с внутренними деталями заготовки, строчка декоративных линий, дорожек и перфораций, нанесение контура заготовки на картон, намазывание модели и картона клеем, не допуская сгустков и комков;
сушка и наклейка заготовок на картон;
выравнивание макета по толщине, нанесение пластилина на края и перфорацию;
регулирование, наладка и смазка машины.
82. Должен знать:
технологический процесс изготовления заготовок верха обуви и макетов матриц, свойства материалов, применяемых для их изготовления;
нормативы на выполнение технологических операций при изготовлении макетов матриц;
номера применяемых игл и ниток;
виды и свойства применяемых клеев;
устройство, методы регулирования и наладки швейной машины.
Параграф 37. Обувщик по пошиву ортопедической обуви, 1 разряд
83. Характеристика работ:
обработка лицевой поверхности полустельки, ортопедического вкладного супинатора кислотой с целью удаления загрязнений и залощенности.
84. Должен знать:
приемы обработки лицевой поверхности ортопедической обуви;
порядок обращения с кислотой.
Параграф 38. Обувщик по пошиву ортопедической обуви, 3разряд
85. Характеристика работ:
увлажнение, провяливание стелек, формование на ортопедической колодке, обработка их: подрезка губы стельки на машине и поднятие ее в вертикальное положение, намазывание стельки и полотна клеем, оклеивание стельки полотном, оглаживание губы стельки, обрезка излишков полотна;
сборка ортопедических супинаторов:
подбор резиновых вкладышей по размерам супинаторных полустелек, приклеивание резиновых вкладышей к супинаторным полустелькам в прессах, оклейка готового супинатора текстилем, прикрепление супинатора или пронатора к стельке.
86. Должен знать:
способы обработки и сборки деталей ортопедической обуви в зависимости от характера деформации стопы;
размеры и назначение супинаторов;
требования, предъявляемые к качеству используемых материалов и деталей;
порядок эксплуатации обслуживаемых машин.
Параграф 39. Обувщик по пошиву ортопедической обуви, 4разряд
87. Характеристика работ:
установка каблука ортопедической обуви: подбор необходимого количества фликов, скрепление их между собой, придание каблуку необходимых размеров и формы в соответствии с медицинским назначением, врезка, подгонка каблука под металлические односторонние и двусторонние шины.

80. Білуге тиіс:
қалыптың құрылымы мен жасаудың технологиясы;
ағаш түрлері, оның сапасына қойылатын талаптар.
36-параграф. Матрицалардың үлгісін жасаушы, 5-разряд
81. Жұмыс сипаттамасы:
силикон матрицаларын құю үшін аяқкиімнің жоғарғы бөлігінің дайындамалары үлгісін жасау:тігін машинасымен аяқкиімнің табиғи, жасанды және синтетикалық былғарыдан жасалған үстіңгі бөлігін дайындаманың ішкі бөліктерімен қосу, сәндік сызықтар, жолақтар мен перфорациялар тігу, дайындама контурын картонға салу, үлгі мен картонға түйіршіктер мен қою түйірлерсіз желім жағу;
дайындаманы кептіру және картонға жабыстыру;
үлгіні қалыңдығы бойынша түзету, пластилинді жиегі мен перфорацияға жабыстыру;
машинаны реттеу, баптау және майлау.
82. Білуге тиіс:
аяқкиімнің үсті дайындамасы мен матрицаның үлгісін жасаудың технологиялық процесі, оларды жасау үшін қолданылатын материалдардың қасиеттері;
матрица үлгілерін дайындаған кезде технологиялық операцияларды орындаудың нормативтері;
қолданылатын ине мен жіптердің нөмірлері;
қолданылатын желімнің түрлері мен қасиеттері;
тігін машинасының құрылысы, реттеу және баптау әдістері.
37-параграф. Ортопедиялық аяқкиім тігу жөніндегі аяқкиім шебері, 1-разряд
83. Жұмыс сипаттамасы:
ластану мен жылтырауды жою мақсатымен жартылай ұлтарақтың беткі жағын, ортопедиялық салынатын супинаторды қышқылмен өңдеу.
84. Білуге тиіс:
ортопедиялық аяқкиімнің беткі жағын өндеу жолдары;
қышқылмен жұмыс істеу тәртіптері.
38-параграф. Ортопедиялық аяқкиім тігу жөніндегі аяқкиім шебері, 3-разряд
85. Жұмыс сипаттамасы:
ұлтарақты ылғалдандыру, кептіру, ортопедиялық қалып бойынша қалыптау, оларды өңдеу: ұлтарақтың ернін машинамен кесу және оны тік етіп көтеру, ұлтарақ пен жаймаға желім жағу, ұлтараққа кенеп жабыстыру, ұлтарақтың ернін тегістеу, кенептің артық жерлерін кесу;
ортопедиялық супинаторларды құрастыру:
резина жапсырмаларды супинаторлық жартылай ұлтарақтар бойынша таңдау, резина жартылай ұлтарақтарды нығыздауышта супинаторлық жартылай ұлтарақтарға жабыстыру, дайын супинаторды тоқымамен қаптау, ұлтараққа супинатор немесе пронатор бекіту.
86. Білуге тиіс:
табанның деформация сипатына байланысты ортопедиялық аяқкиім бөлшектерін жинау және өңдеу тәсілдері;
супинаторлардың өлшемдері мен мақсаты;
қолданылатын материалдар мен бөлшектердің сапасына қойылатын талаптар;
қызмет көрсететін машинаны пайдалану тәртіптері.
39-параграф. Ортопедиялық аяқкиім тігу жөніндегі аяқкиім шебері, 4-разряд
87. Жұмыс сипаттамасы:
ортопедиялық аяқкиім өкшесінің орналасуы: фликтердің қажетті көлемін таңдау, оларды өзара бекіту, өкшеге медициналық тағайындауға сәйкес қажетті өлшем мен нысан беру, өкшені біржақты және екіжақты металл шинаға кесіп келтіру, сәйкестендіру.

88. Должен знать:
порядок установки каблука;
технологию сборки каблука;
виды деформаций и ампутаций стоп;
способы выполнения медицинского назначения при установке каблука в зависимости от характера деформации стопы.
Параграф 40. Обувщик по пошиву ортопедической обуви, 5разряд
89. Характеристика работ:
изготовление сидений, подколенников, столбиков, ползунков и иных аналогичных протезно-обувных изделий на обслуживаемой машине или вручную;
подгонка готовой ортопедической обуви в соответствии с индивидуальными особенностями и ощущениями больного, увеличение или уменьшение величины пробкового вкладыша, супинатора, пронатора, продольного и поперечного сводов.
90. Должен знать:
технологию пошива протезно-обувных изделий;
государственные стандарты и технические условия на используемые материалы;
виды деформаций и ампутаций стоп;
порядок эксплуатации обслуживаемой машины.
Параграф 41. Модельер ортопедической обуви, 5 разряд
91. Характеристика работ:
разработка моделей для верха ортопедической обуви, снятие эскиза с ортопедической колодки, изготовленной в соответствии с размерами, указанными врачом в заказе;
выкраивание моделей из бумаги на детали верхнего кроя и подкладки.
92. Должен знать:
анатомию стопы;
виды деформаций и ампутаций стоп;
технологию построения моделей заготовок ортопедической обуви;
нормы припусков при раскрое деталей для верха и подкладки обуви.
Параграф 42. Оператор раскройного оборудования, 5 разряд
93. Характеристика работ:
ведение работ по настилу и раскрою рулонных материалов для изготовления деталей обуви на пресс-автомате;
подбор пластин с резаками и вставка их в каретку пресса;
закладка программы в автоматическое устройство пресса;
проверка соответствия программы в блоке памяти пресса установленным резакам и длине настила, проверка исправности резаков;
подача настила материалов путем включения автоматического устройства;
регулирование положения настила;
съем деталей кроя.
94. Должен знать:
порядок эксплуатации пресс-автомата;
принцип работы автоматического программного устройства (блока памяти пресса);
систему включения и выключения автомата;
способы устранения его мелких неисправностей;
требования, предъявляемые к качеству и комплектности кроя;
виды и размеры обуви, для которых предназначен крой;
рациональную систему размещения резаков;
нормы использования применяемых материалов.
Параграф 43. Обработчик подошв, 1 разряд
95. Характеристика работ:
обработка резиновых подошв и надрезов в них, обработка затяжной кромки заготовки бензином и иное;
химическая обработка термо-эластопластовой подошвы вручную.

88. Білуге тиіс:
өкшені орнату тәртіптері;
өкшені құрастыру технологиясы;
табанның деформациялануы мен кесілуінің түрлері;
табанның деформация сипатына байланысты өкшені орнату кезінде медициналық тағайындауды орындау тәсілдері.
40-параграф. Ортопедиялық аяқкиім тігу жөніндегі аяқкиім шебері, 5-разряд
89. Жұмыс сипаттамасы:
орындық, тізе асты, бағана, сырғыма және өзге де осы сияқты протездік-аяқкиім бұйымдарын машинамен немесе қолмен жасау;
ауру адамның жеке ерекшеліктері мен сезу қабілетіне сәйкес дайын ортопедиялық аяқкиімдерді сәйкестендіру: тығын ішпегін, супинаторды, пронаторды, ұзын бойына және көлденең жинақтарын ұлғайту немесе кішірейту.
90. Білуге тиіс:
протездік-аяқкиім бұйымдарын тігу технологиясы;
қолданылатын материалдардың мемлекеттік стандарттары мен техникалық шарттары;
табанның деформациялануы мен кесілуінің түрлері;
қызмет көрсететін машинаны пайдалану тәртіптері
41-параграф. Ортопедиялық аяқкиімнің үлгісін жасаушы, 5-разряд
91. Жұмыс сипаттамасы:
ортопедиялық аяқкиімнің үстіне арналған үлгілерді әзірлеу , дәрігердің тапсырыста көрсеткен өлшемдеріне сәйкес жасалған ортопедиялық қалыптан эскиз алу;
үстіңгі пішімнің және астардың бөлшектеріне қағаздан жасалған үлгілерді пішу.
92. Білуге тиіс:
табан анатомиясы;
табанның деформациялануы және кесілуінің түрлері;
ортопедиялық аяқ-киім дайындамасының үлгісін құру технологиясы;
аяқкиімінің үстіне және астарына арналған бөлшектерін пішу кезінде жіберу нормалары.
42-параграф. Пішу жабдығының операторы, 5-разряд
93. Жұмыс сипаттамасы:
аяқкиімнің бөлшектерін жасауға арналған орама материалдарды нығыздауыш автоматта төсеу және жаю жұмыстарын орындау;
пышағы бар пластиналарды таңдау және оларды нығыздауыштың кареткасына салу;
нығыздауыштың автомат құрылғысына бағдарламаны орнату;
оның машинаның жады блогындағы бағдарламамен, орнатылған пышақтар мен төсемнің ұзындығына сәйкестігін тексеру, пышақтардың жарамдылығын тексеру;
автоматты құрылғыны іске қосу арқылы материал төсемін әперу;
өсемдердің орналасуын реттеу;
пішу бөлшектерін алу.
94. Білуге тиіс:
нығыздауыш автоматты пайдалану тәртіптері;
автоматты бағдарламалық құрылғының (нығыздауыш жадысының блогы) жұмыс істеу принципі;
автоматты іске қосу және сөндіру жүйесі;
шағын ақаулықтарды жою тәсілдері;
пішудің сапасы мен жинақталуына қойылатын талаптар;
пішілуге тиіс аяқкиімдердің түрлері мен өлшемдері;
пышақтарды орналастырудың тиімді жүйесі;
қолданылатын материалдарды пайдалану нормалары.
43-параграф. Ұлтанды өңдеуші, 1-разряд
95. Жұмыс сипаттамасы:
резина табандарды және ондағы кесіктерді өңдеу, керілген жиектерді бензинмен және өзге де өңдеу;
термоэластопласт табанды қолмен химиялық өңдеу.

96. Должен знать:
способы обработки подошв;
порядок обращения с легковоспламеняющимися веществами.
Параграф 44. Обработчик подошв, 2 разряд
97. Характеристика работ:
обработка нагретых резиновых подошв концентрированной серной кислотой, хлорным железом на обслуживаемой машине или вручную, промывка их после обработки химикатами и сушка.
98. Должен знать:
способы обработки резиновых подошв, температуру их разогревания;
применяемые химические материалы;
методы определения концентрации серной кислоты при помощи ареометра и способы определения готовности обработанных подошв;
порядок эксплуатации обслуживаемой машины.
Глава 3. Тарифно-квалификационные характеристики профессий рабочих по разрядам на работы по кожгалантерейному производству
Параграф 1. Перетяжчик перчаточной кожи, 3 разряд
99. Характеристика работ:
перетяжка-растяжка перчаточной кожи на обслуживаемой машине и вручную;
осмотр кожи, отметка ее пороков, растяжка кожи до предела, обеспечивающего минимальную тягучесть в продольном и максимальную - в поперечном направлении, растяжка периферийных участков кожи.
100. Должен знать:
принцип действия, порядок эксплуатации и регулирования применяемого оборудования;
свойства кожи и ее топографических участков, дефекты обработки кожи, причины возникновения, способы их предупреждения и устранения;
размеры раскраиваемых деталей, направление тягучести кожи и деталей, способы и последовательность выполнения технологических операций;
государственные стандарты и технические условия на качество кожи и детали из нее.
Параграф 2. Ремонтировщик кожгалантерейных изделий, 3 разряд
101. Характеристика работ:
ремонт кожгалантерейных изделий без замены деталей на швейных машинах;
замена фурнитуры на прессах, приспособлениях;
выполнение повторных и дополнительных строчек, отделка изделий.
102. Должен знать:
устройство, порядок технической эксплуатации и регулирования применяемого оборудования;
виды и назначение ремонтируемого изделия;
требования, предъявляемые к качеству готового кожгалантерейного изделия;
дефекты обработки кожгалантерейных изделий, причины возникновения и методы их устранения;
способы и последовательность выполнения ремонта кожгалантерейных изделий;
государственные стандарты и технические условия на кожгалантерейные изделия.
Параграф 3. Ремонтировщик кожгалантерейных изделий, 4 разряд
103. Характеристика работ:
ремонт кожгалантерейных изделий с заменой деталей на швейных машинах;
подготовка деталей к замене (опускание краев, намазка клеем, загибка);
отделка изделий.
104. Должен знать:
порядок технической эксплуатации и регулирования применяемого оборудования;
конструкцию ремонтируемых кожгалантерейных изделий;
причины возникновения и способы устранения дефектов кожгалантерейных изделий;
требования, предъявляемые к кожгалантерейным изделиям и заменяемым деталям;
свойства применяемых материалов.

96. Білуге тиіс:
табанды өңдеу тәсілдері;
оңай жанатын заттармен жұмыс істеу тәртіптері.
44-параграф. Ұлтанды өңдеуші, 2-разряд
97. Жұмыс сипаттамасы:
қыздырылған резина табандарды қойылтылған күкірт қышқылымен, хлорлы темірмен машинада немесе қолмен өңдеу, оларды химикаттармен өңдегеннен кейін жуу және кептіру.
98. Білуге тиіс:
резеңке табандарды өңдеу тәсілдері, оларды қыздыру температурасы;
қолданылатын химиялық материалдар;
күкірт қышқылының күштілігін ареометрдің көмегімен анықтау әдістері және өңделген табандардың дайындығын айқындау тәсілдері;
қызмет көрсететін машинаны пайдалану тәртіптері.
3-тарау. Галантереялық былғары өндірісі жұмыстарына арналған разрядтар бойынша жұмысшы кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамалары
1-параграф. Биялай былғарысын керуші, 3-разряд
99. Жұмыс сипаттамасы:
биялай былғарысын машинада немесе қолмен керу-созу;
былғарыны тексеру, кінәраттарын белгілеу, былғарыны ұзын бойына ең аз созылымдылықты, ал көлденең бағытта - ең көп созылымдылықты қамтамасыз ететіндей барынша созу, былғарының шеткі аудандарын созу.
100. Білуге тиіс:
қолданылатын жабдықтың жұмыс істеу принципі, пайдалану және реттеу тәртіптері;
былғары мен оның топографиялық бөліктерінің қасиеттері, былғарыны өңдеу ақаулықтары, олардың пайда болу себептері, алдын алу және жою тәсілдері;
пішілетін бұйымдардың өлшемдері, былғары мен бөлшектердің созылымдылығының бағыты, операцияларды орындау тәсілдері мен жүйелілігі;
былғары мен бөлшектер сапасының мемлекеттік стандарттары мен техникалық шарттары.
2-параграф. Галантереялық былғары бұйымдарын жөндеуші, 3-разряд
101. Жұмыс сипаттамасы:
тігін машинасының бөлшектерін ауыстырмай, галантереялық былғары бұйымдарды жөндеу;
нығыздауыштар мен құрылғылардың фурнитураларын ауыстыру;
қайталама және қосымша тігістер салу, бұйымдарды өңдеу.
102. Білуге тиіс:
қолданылатын жабдықтардың құрылысы, техникалық пайдалану және реттеу тәртіптері;
жөнделетін бұйымдардың түрлері мен мақсаты;
дайын галантереялық былғары, бұйымның сапасына қойылатын талаптар;
галантереялық былғары бұйымдарды өңдеу ақаулықтары, пайда болу себептері және оларды жою тәсілдері;
галантереялық былғары бұйымдарды жөндеу тәсілдері мен жүйелілігі;
галантереялық былғары бұйымдардың мемлекеттік стандарттары мен техникалық шарттары.
3-параграф. Галантереялық былғары бұйымдарын жөндеуші, 4-разряд
103. Жұмыс сипаттамасы:
тігін машинасының бөлшектерін ауыстыра отырып, галантереялық былғары бұйымдарды жөндеу;
бөлшектерді ауыстыруға (шеттерін босату, желім жағу, бүгу)дайындау;
бұйымдарды өңдеу.
104. Білуге тиіс:
қолданылатын жабдықтардың техникалық пайдалану және реттеу тәртіптері;
жөнделетін галантереялық былғары бұйымдардың құрылысы;
галантереялық былғары бұйымдардыөңдеу ақаулықтары, пайда болу себептері және жою тәсілдері;
галантереялық былғары бұйымдар мен ауыстырылатын бөлшектерге қойылатын талаптар;
қолданылатын материалдардың қасиеттері.

Параграф 4. Сборщик кожгалантерейных изделий, 1 разряд
105. Характеристика работ:
выполнение простых работ по сборке кожгалантерейных изделий при помощи клея и крепление фурнитуры на обслуживаемой машине или вручную.
106. Должен знать:
порядок технической эксплуатации и регулирования применяемого оборудования;
виды и назначение применяемых инструмента, клея, фурнитуры, деталей и кожгалантерейных изделий;
способы выполнения простых сборочных работ и предъявляемые к ним требования;
дефекты сборки кожгалантерейных изделий, причины возникновения и способы их предупреждения и устранения.
107. Примеры работ:
1) внутренние детали и элементы изделий, деревянные рамки чемодана - скрепление;
2) вата или поролон - прокладка перед обтяжкой;
3) детали из картона, бумаги и иными материалов - наклеивание на детали;
4) заклепки, штативные гайки, пряжки к часовым и поясным ремням - крепление;
5) предметы (маникюрные принадлежности) - вкладывание в футляр несессера;
6) перегородки, карманы и иные детали - приклеивание;
7) ручки - заправка в полукольца;
8) рамки, ручки, картонные детали - обтягивание.
Параграф 5. Сборщик кожгалантерейных изделий, 2 разряд
108. Характеристика работ:
выполнение работ средней сложности по сборке деталей кожгалантерейных изделий на обслуживаемой машине или вручную.
109. Должен знать:
виды и назначение применяемых технологической оснастки и инструмента средней сложности;
назначение и принцип действия обслуживаемого оборудования;
способы выполнения сборочных работ средней сложности и предъявляемые к ним технические требования;
назначение и порядок эксплуатации контрольно-измерительных приспособлений.
110. Примеры работ:
1) замки всех видов, кроме рамочных - постановка;
2) изделия дорожные и изделия жесткой конструкции - обклеивание внутри и снаружи;
3) металлические пластины (рамки) - вставка, загибка и скрепление концов;
4) наружные детали - скрепление при помощи фурнитуры или горячим способом;
5) пояса рельефные, соединение в кольцо - натягивание на дно чемоданов;
6) ручки для чемоданов, балетных коробок, портфелей и ранцев - заготовка и сборка;
7) сумочные замки - обтяжка;
8) углы, петли, скобы, люверсы, блочки, кнопки, карабины, пукли, металлические украшения, рамки и кранцы к чемоданам - прикрепление к изделиям;
9) часовые и поясные ремни - сборка при помощи фурнитуры;
10) часовые ремни - обтяжка шнура;
11) подкладка на детали кожгалантерейных изделий - наклеивание.
Параграф 6. Сборщик кожгалантерейных изделий, 3 разряд

4-параграф. Галантереялық былғары бұйымдарын құрастырушы, 1-разряд
105. Жұмыс сипаттамасы:
машинада немесе қолмен галантереялық былғары бұйымдарды желіммен құрастыру және фурнитураны бекіту бойынша қарапайым жұмыстарын орындау.
106. Білуге тиіс:
қолданылатын жабдықтардың техникалық пайдалану және реттеу тәртіптері;
қолданылатын құралдың, желім мен фурнитураның, галантереялық былғары бұйымдардың және бөлшектердің түрлері мен мақсаты;
қарапайым құрастыру жұмыстарына қойылатын талаптар және орындау тәсілдері;
галантереялық былғары бұйымдарды өңдеу ақаулықтары, пайда болу себептері және олардың алдын алу және жою тәсілдері.
107. Жұмыс үлгілері:
1) бұйымның ішкі бөлшектері мен элементтері, чемоданның ағаш рамасы - бекіту;
2) мақта немесе поролон - қаптау алдында төсеу;
3) картон, қағаз және өзге де материалдардан жасалған бөлшектер - бөлшектерге жабыстыру;
4) тойтарма шеге, штатив гайкалар, сағат бауы мен белбеуге арналған қайыс - бекіту;
5) заттар (маникюрлеуде қолданылатын жабдықтар) - несессер сауытына салу;
6) аралықтар, қалталар және өзге де бөлшектер - жабыстыру;
7) тұтқа - жарты сақинаға салу;
8) рамалар, тұтқалар, картон бөлшектер - қаптау.
5-параграф. Галантереялық былғары бұйымдарын құрастырушы, 2-разряд
108. Жұмыс сипаттамасы:
машинада немесе қолмен бұйымдардың бөлшектерін құрастыру бойынша күрделілігі орташа жұмыстарын орындау.
109. Білуге тиіс:
күрделілігі орташа технологиялық жабдықтар мен құралдардың түрі мен мақсаты;
қызмет көрсетілетін жабдықтардың мақсаты мен жұмыс қағидаттары;
күрделілігі орташа құрастыру жұмыстарына қойылатын техникалық талаптар және орындау тәсілдері;
бақылау-өлшеу құрылғыларының мақсаты мен қолданылу шарттары.
110. Жұмыс үлгілері:
1) рамадан өзге барлық түрлі сыдырмалар - орнату;
2) жолға шыққанда ұстайтын және қатты құрылымды бұйымдар - іші-сыртын желімдеу;
3) металл пластиналар (рамалар) - салу, ию, және ұштарын бекіту;
4) сыртқы бөлшектер - фурнитураның көмегімен немесе ыстық күйінде бекіту;
5) сақина етіп біріктірілген кедір-бұдыры белбеулер - чемоданның түбіне тарту;
6) чемодан, балет қобдишаларға, портфельдер мен аспалы сөмкелерге арналған тұтқалар - дайындау және құрастыру;
7) сөмкеге тағатын сыдырмалар - баптау;
8) чемоданның бұрыштары, ілгектері, қапсырмалары, люверстері, блоктары, тойтармалары, карабиндері, пукельдері, металл әшекейлері, рамалары мен кранцтері - бұйымдарға бекіту;
9) сағат бауы мен белбеу - фурнитураның көмегімен құрастыру;
10) сағат бауы - бауын тарту;
11) галантереялық былғары бұйымдардың бөлшектеріне ішпек.
6-параграф. Галантереялық былғары бұйымдарын құрастырушы, 3-разряд

111. Характеристика работ:
выполнение сложных работ по сборке кожгалантерейных изделий и их деталей на обслуживаемой машине или вручную при помощи клея, фурнитуры, кожаной продержки.
112. Должен знать:
устройство и порядок технической эксплуатации обслуживаемого оборудования;
конструкцию и способы применения фурнитуры;
способы выполнения сложных сборочных работ и предъявляемые к ним технические требования.
113. Примеры работ:
1) ботан или часть ботана - натягивание на корпус и крышку чемодана, вставка в чемодан;
2) замки, ручкодержатели, ручки и иная фурнитура - прикрепление заклепками с последующей их расклепкой;
3) каркасы футляров для биноклей, фотоаппаратов, музыкальных инструментов - заготовка;
4) корпус, крышки для чемоданов и балетных коробок - заготовка;
5) рамочные замки на кошельки и детские сумки - постановка;
6) стенки с ботаном, клинчиками, дном в сумках, портфелях, папках, ранцах и иных изделиях, крышки и боковые стенки чемоданов с корпусом - сборка при помощи фурнитуры, клея, кожаной продержки;
7) средник - крепление в металлическую рамку на кошельках и детских сумках с обжимом рамки;
8) сумки, папки, портфели и иные изделия - затяжка на картон, загибка верхнего края;
9) фанерные ботаны - заготовка и сборка.
Параграф 7. Сборщик кожгалантерейных изделий, 4 разряд
114. Характеристика работ:
выполнение особо сложных работ по сборке кожгалантерейных изделий на обслуживаемой машине или вручную.
115. Должен знать:
устройство и порядок технической эксплуатации обслуживаемого оборудования;
способы выполнения особо сложных сборочных работ;
виды и назначение применяемых технологической оснастки и инструмента.
116. Примеры работ:
1) многослойные ботаны - намотка ленточного материала на шаблон;
2) рамочные замки-постановка на все изделия, кроме кошельков и детских сумок;
3) средник-крепление в металлическую рамку всех изделий, кроме кошельков и детских сумок, с обжимом рамки.
Параграф 8. Разрисовщик кожгалантерейных изделий, 2 разряд
117. Характеристика работ:
разрисовка-ворсование кожгалантерейных изделий и деталей путем нанесения клеевого раствора сетчатыми шаблонами;
подбор шаблона, проверка чистоты и исправности его, накладывание сетчатого шаблона на детали или изделия с точным совпадением их контуров;
нанесение клея равномерным слоем без пропусков, сгустков и подтеков;
промывка и сушка шаблона;
изготовление аппликаций.
118. Должен знать:
приемы разрисовки кожгалантерейных изделий и деталей;
виды кожгалантерейных изделий, подлежащих разрисовке, расположение рисунков на кожгалантерейных изделиях и деталях;
свойства применяемых клеевых растворов;
причины возникновения дефектов разрисовки кожгалантерейных изделий и способы их предупреждения и устранения.

111. Жұмыс сипаттамасы:
машинада немесе қолмен желім, фурнитура, былғары ұстау көмегімен галантереялық былғары бұйымдарды және бөлшектерді құрастыру бойынша күрделі жұмыстарды орындау.
112. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы мен техникалық пайдалану тәртіптері;
фурнитураның конструкциясы мен қолдану тәсілдері;
күрделі құрастыру жұмыстарына қойылатын техникалық талаптар және орындау тәсілдері.
113. Жұмыс үлгілері:
1) ботан немесе ботанның бөлігі - чемоданның корпусы мен қақпағына тарту, чемоданға салу;
2) сыдырма, тұтқа ұстағыштар, тұтқа және өзге де фурнитура - кейіннен тойтармасын ала отырып оны тойтарма шегемен бекіту;
3) дүрбі, фотоаппарат, музыкалық аспаптарға арналған сауыттардың қаңқасы - дайындау;
4) чемодандар мен балет қобдишалардың корпустары, қақпақтар - дайындау;
5) әмиян мен балалардың сөмкесіне арналған рамалық сыдырмалар - орнату;
6) сөмкенің, портфельдің, аспалы сөмкенің, папканың ботанды, сыналы, түбі бар қабырғалары, корпусты чемодандардың қақпақтары мен бүйір қабырғалары - желім, фурнитура, былғары ұстау көмегімен құрастыру;
7) аралық - әмиян мен балалардың сөмкесіне арналған металл рамаға раманы қыса отырып бекіту;
8) сөмкелер, папкалар, портфельдер мен өзге де бұйымдар - картонға керу, үстіңгі жиегін бүгу;
9) фанера ботандар - дайындау және құрастыру.
7-параграф. Галантереялық былғары бұйымдарын құрастырушы, 4-разряд
114. Жұмыс сипаттамасы:
машинада немесе қолмен галантереялық былғары бұйымдарды құрастыру бойынша аса күрделі жұмыстарды орындау.
115. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы мен техникалық пайдалану тәртіптері;
аса күрделі құрастыру жұмыстарды орындау тәсілдері;
қолданылатын технологиялық жабдықтар мен құралдардың түрлері мен мақсаты.
116. Жұмыс үлгілері:
1) көп қабатты ботандар - таспа материалды шаблонға орау;
2) рамалы сыдырмалар - әмиян мен балалардың сөмкесінен өзге барлық бұйымдарға орнату;
3) аралық - әмиян мен балалардың сөмкесінен өзге бұйымдардың металл рамаларына орнату.
8-параграф. Галантереялық былғары бұйымдарына сурет салушы, 2-разряд
117. Жұмыс сипаттамасы:
желім ерітіндісін торлы шаблонмен жағу арқылы галантереялық былғары бұйымдар мен бөлшектерге сурет салу-түктендіру;
шаблондарды таңдау, шаблонның тазалығы мен жұмысқа жарамдылығын тексеру, торлы шаблонды шаблон контуры мен бөлшектердің немесе бұйымдардың контурларымен дәлме-дәл сәйкес келтіре отырып салу;
желімді тегіс қабатпен еш жерді қалдырмай, қоюлатпай және ағызбай жағу;
шаблондарды жуу және кептіру;
аппликация жасау.
118. Білуге тиіс:
галантереялық былғары бұйымдар мен бөлшектерге сурет салу тәсілдері;
сурет салынатын галантереялық былғары бұйымдардың түрлері, галантереялық былғары бұйымдарда және бөлшектерде сурет салынатын жерлер;
қолданылатын желім ерітіндісінің қасиеттері;
галантереялық былғары бұйымдарға сурет салу ақаулықтарының пайда болу себептері, олардың алдын алу және жою тәсілдері.

Параграф 9. Разрисовщик кожгалантерейных изделий, 3 разряд
119. Характеристика работ:
разрисовка-ворсование кожгалантерейных изделий и деталей путем нанесения рисунка красками с помощью сетчатых шаблонов или клише;
нанесение "бархатных рисунков" на детали или изделия в электростатическом поле;
подбор шаблонов, клише и красок;
проверка чистоты и исправности шаблонов и клише;
установка шаблона или накладывание клише с обеспечением точного совпадения контуров шаблона или клише с контурами деталей или изделий, подбор ворсы и загрузка ее в бункер обслуживаемой установки;
проверка контрольно-измерительных приборов, установление требуемых параметров электростатического поля, наблюдение за ними;
регулирование подачи ворсы, чистка деталей и изделий пылесосом и просушка их, смена шаблонов или клише.
120. Должен знать:
порядок и технологические режимы обработки кожгалантерейных деталей и изделий в электростатическом поле;
виды, свойства и способы подбора красок;
порядок технической эксплуатации и регулирования применяемого оборудования.
Параграф 10. Разрисовщик кожгалантерейных изделий, 4 разряд
121. Характеристика работ:
разрисовка кожгалантерейных изделий и деталей методом раскрашивания по оттиску вручную с обеспечением четкого рисунка, правильного сочетания расцветок и тонов раскраски;
подбор красок соответствующих тонов.
122. Должен знать:
приемы нанесения рисунка, основы композиции рисунка;
способы нанесения многоцветных рисунков;
свойства красок и способы их подбора.
Параграф 11. Футлярщик, 1 разряд
123. Характеристика работ:
выполнение подготовительных работ: склейка картонных рантов бумагой и коленкором, сборка кассет боковых стенок к футлярам с картонным основанием.
124. Должен знать:
качество, свойства бумаги, коленкора и картона;
виды применяемого клея;
ассортимент футляров, для которых изготавливаются детали;
способы нанесения клеевых смесей на поверхность отделочных материалов.
Параграф 12. Футлярщик, 2 разряд
125. Характеристика работ:
изготовление простых футляров с фанерной или картонной основой;
сборка картонного основания футляра методом накатки или набором из заготовок боковых стенок с подгонкой заготовок крышки и корпуса футляров;
снятие наружных и внутренних фасок;
шпатлевка с ручной зачисткой;
окраска, ретуширование, штриховка наружной отделки футляров;
склеивание картонных заготовок для боковых стенок футляров;
склейка картона в листах или заготовках;
сборка фанерных, металлических или картонных державок к футлярам;
наружная отделка футляров для колец, серег, брошей и внутренняя отделка всех футляров отделочной бумагой;
мягкое крепление крышки к корпусу;
ручная сборка металлических шарниров и замков.

9-параграф. Галантереялық былғары бұйымдарына сурет салушы, 3-разряд
119. Жұмыс сипаттамасы:
суретті торлы шаблон немесе клишенің көмегімен бояумен салу арқылы галантереялық былғары бұйымдарға және бөлшектерге сурет салу-түктеу;
бөлшектер мен бұйымдарға "мақпал суреттерді" электростатикалық өрісте салу;
шаблон, клише және бояу таңдау;
шаблондар мен клишелердің тазалығы мен жұмысқа жарамдылығын тексеру;
шаблонды орнату немесе клишені шаблон немесе клише контурын бөлшектердің немесе бұйымдардың контурларымен дәлме-дәл сәйкес келтіре отырып салу, түк таңдау және оны орнату бункеріне салу;
бақылау-өлшеу аспаптарын тексеру, электростатикалық өрістің қажетті өлшемдерін орнату және оны жұмыс барысында бақылау;
түкті жіберуді реттеу, бөлшектер мен бұйымдарды шаңсорғышпен тазалау және кептіру, шаблондар мен клишені ауыстыру.
120. Білуге тиіс:
галантереялық былғары бұйымдарды және бөлшектерді электростатикалық өрісте өңдеу тәртіптері мен технологиялық режимі;
бояулардың түрлері, қасиеттері мен таңдау тәсілдері;
қолданылатын жабдықтарды техникалық пайдалану және реттеу тәртіптері.
10-параграф. Галантереялық былғары бұйымдарына сурет салушы, 4-разряд
121. Жұмыс сипаттамасы:
айқын суретті, түстердің және түстердің реңктерінің дұрыс үйлесімін қамтамасыз ете отырып, галантереялық былғары бұйымдар мен бөлшектерге бедері бойынша бояу арқылы қолмен сурет салу;
тиісті реңкті бояуларды таңдау.
122. Білуге тиіс:
сурет салу тәсілдері, сурет композициясының негіздері;
түрлі-түсті суреттерді салу тәсілдері;
бояулардың қасиеттері және оларды таңдау тәсілдері.
11-параграф. Қаптама сауытшы, 1-разряд
123. Жұмыс сипаттамасы:
дайындық: картон сыздықты қағазбен және коленкормен жабыстыру, бүйір қабырғалардың құндақтарын картон негізді қаптама сауыттарға құрастыру жұмыстарын орындау.
124. Білуге тиіс:
қағаз, коленкор мен картонның сапасы мен қасиеттері;
қолданылатын желімнің түрлері;
бөлшектер жасалатын қаптама сауыттардың ассортименті;
өңдеу материалдарының бетіне желім қоспасын жағу тәсілдері.
12-параграф. Қаптама сауытшы, 2-разряд
125. Жұмыс сипаттамасы:
фанера немесе картон негізді қарапайым қаптама сауыттарды жасау;
қаптама сауыттың картон негізін айналдыру немесе қақпақ дайындамасы мен қаптама сауыттың корпусын жетілдіре отырып, бүйір қабырғаның дайындамаларынан жинақтау әдісімен құрастыру;
сыртқы және ішкі фаскаларды алу;
қолмен тазалай отырып, тегістеп сылау;
қаптама сауыттың сыртын бояу, суретті өңдеу, штрихтеу;
қаптама сауыттың бүйір қабырғасына арналған картон дайындамаларды жабыстыру;
парақ немесе дайындама картонды жабыстыру;
қаптама сауыттың фанера, металл немесе картон ұстағыштарын құрастыру;
сақина, сырға, түйреуіштерге арналған қаптама сауыттың сыртын және барлық сауыттардың ішін қағазбен өңдеу;
қақпақты корпусқа жұмсақ бекіту;
металл шарнирлер мен сыдырмаларды қолмен құрастыру.

126. Должен знать:
технологический процесс изготовления футляров, отделанных снаружи бумагой или ледерином на бумаге;
назначение и способы применения обслуживаемых оборудования и приспособлений;
виды клея и порядок приготовления клеевых смесей и мастик.
Параграф 13. Футлярщик, 3 разряд
127. Характеристика работ:
изготовление средней сложности футляров с фанерной или картонной основой с проверкой размеров по шаблонам или при помощи измерительного инструмента;
сборка фанерного основания из заготовок боковых стенок с приклеиванием донышек к крышке и корпусу футляра;
исправление остова: шлифование плоскостей, горизонтальных и вертикальных граней фанерного остова футляра;
шпатлевка с зачисткой на станках;
наружная отделка ледерином на ткани, полубархатом и бумагой;
заготовка и вставка подушек в крышку футляров;
заготовка вкладышей, отделанных шелком и бархатом или их заменителями, с простыми одинарными сборными подставками-державками и вставка их в корпус футляра;
тиснение фирменного знака с применением фольги;
тиснение горячим способом различных рисунков на бумаге, коже, шелке и иных материалах на прессах, приспособлениях или вручную;
крепление металлических шарниров и замков на прессах или вручную.
128. Должен знать:
технологический процесс изготовления футляров;
устройство и порядок эксплуатации применяемых приспособлений, оборудования и инструмента;
технические условия на применяемые материалы;
состав и рецептуру клея, шпатлевки, порядок чтения несложных чертежей.
Параграф 14. Футлярщик, 4 разряд
129. Характеристика работ:
изготовление: сложных футляров для музыкальных инструментов, биноклей, кино- и фотоаппаратов, столовых приборов на одну, две, три, шесть или двенадцать персон, выставочных подставок, низков, блокнотов, бюваров с наружной и внутренней отделкой из кожи, замши, бархата, шелка и их заменителей для высокохудожественных изделий;
раскрой пиломатериалов или фанеры на остов боковых стенок и донышек;
обработка горизонтальных граней остова и его разреза на крышку и корпус;
изготовление из различных пород дерева и фанеры лакированных и полированных футляров;
изготовление и вставка вкладышей различной конфигурации в корпус футляра для высокохудожественных ювелирных изделий по образцам;
натягивание подкладки и верха на колодку, обрезка излишков, вставка дна;
составление спиртовых и щелочных политур, мастик под грунтовку.
130. Должен знать:
технологический процесс изготовления футляров;
устройство и порядок технической эксплуатации применяемого оборудования;
основные свойства пород дерева и древесины, их дефекты и влияние на качество изделий;
назначение и свойства отделочных материалов;
способы лакирования, полирования, фанеровки.

126. Білуге тиіс:
сырты қағазбен немесе қағаздағы ледеринмен қапталған сауыт жасаудың технологиялық процесі;
жабдықтар мен құрылғылардың мақсаты және қолдану тәсілдері;
желімдердің түрлері және желім ерітінділері мен мастиканы дайындау тәртіптері.
13-параграф. Қаптама сауытшы, 3-разряд
127. Жұмыс сипаттамасы:
фанера немесе картон негізді күрделілігі орташа қаптама сауыттарды, өлшемдерін шаблон немесе өлшеу құралдарының көмегімен тексере отырып жасау;
фанера негізді бүйір қабырға дайындамаларынан түбін қақпаққа және қаптама сауыттың корпусына жабыстыра отырып, құрастыру;
негізін түзету: қаптама сауыттың фанера негізінің жазықтығын, көлденең және тік қырларын сылап түзету;
станокта тазалай отырып, тегістеп сылау;
қаптама сауыттың сыртын матадағы ледеринмен, жартылай барқытпен және қағазбен өңдеу;
қақпағына салатын жастықшаны дайындау және салу;
жібекпен және барқытпен немесе оларды алмастырғыштармен өңделген, қарапайым жеке құрастырылған тұғыр-ұстағыштары бар ішпегін дайындау және оны қаптама сауыттың корпусына орнату;
фольганы пайдалана отырып фирма таңбасын басу;
әртүрлі суреттерді қағазға, былғарыға, жібекке және өзге де материалдарға ыстық тәсілмен нығыздауыштарда, құрылғылармен немесе қолмен салу;
металл шарнирлер мен сыдырманы нығыздауышта немесе қолмен бекіту.
128. Білуге тиіс:
қаптама сауыт жасаудың технологиялық процесі;
жабдықтардың, құрылғылар мен құралдардыңқұрылысы және пайдалану тәртіптері;
қолданылатын материалдардың техникалық шарттары, желімнің, сылақтың құрамы мен рецептурасы;
күрделі емес схемаларды оқу тәртіптері.
14-параграф. Қаптама сауытшы, 4-разряд
129. Жұмыс сипаттамасы:
жасау: музыкалық аспаптарға, дүрбілерге, кино және фотоаппараттарға, бір, екі, үш, алты және он екі адамдық ас ішетін құралдарға, жоғары көркемдік бұйымдарға арналған көрмеге қоятын тұғырларға, блокноттарға, бюварларға арналған күрделі, іші-сырты былғарымен, күдерімен, барқытпен және жібекпен немесе оларды алмастырғыштармен қапталған қаптама сауыттарды;
кесілген ағаш дайындамаларды немесе фанерды бүйір қабырғаның негізіне және түбіне арнап кесу;
негіздің көлденең қырларын және оның кесіндісін қақпаққа және корпусқа арнап өңдеу;
ағаштың әртүрлі тұқымы мен фанерадан лакталған және жылтыратылған қаптама сауыт жасау;
жоғары көркемдік зергерлік бұйымдарға арналған қаптама сауыттарды үлгілер бойынша жасау және корпусына әртүрлі пішінді ішпектерді салу;
астары мен үлбірін қалыпқа тарту, артық жерлерін кесу, түбін салу;
спирт және сілті политра, бояу сияқты мастика жасау.
130. Білуге тиіс:
қаптама сауыт жасаудың технологиялық процесі;
қолданылатын жабдықтардың құрылысы мен техникалық пайдалану тәртіптері;
ағаш тұқымы мен ағаштың негізгі қасиеттері, олардың ақаулықтары және бұйымдардың сапасына тигізетін әсері;
өңдеу материалдардың мақсаты мен қасиеттері;
лактау, жылтырату, фанерлеудің тәсілдері.

Параграф 15. Футлярщик, 5 разряд
131. Характеристика работ:
изготовление: особо сложных новых моделей выставочных подставок, низков, бюваров, футляров для столового серебра, хрусталя, винных и ликерных приборов, чайных и кофейных приборов на 4-8 предметов и ларцев для уникальных или высокохудожественных наборов ювелирных изделий вручную по образцам, эскизам, чертежам;
подбор отделочного материала для наружного и внутреннего оформления футляров и ларцев, требующих выполнения в индивидуальном порядке.
132. Должен знать:
технологический процесс изготовления футляров;
назначение и свойства отделочных материалов;
порядок компоновки изделий в футлярах;
подбора отделочных материалов;
порядок чтения чертежей.
Глава 4. Тарифно-квалификационные характеристики профессий рабочих по разрядам на работы по кожевенному и кожсырьевому производству
Параграф 1. Аппретурщик, 2 разряд
133. Характеристика работ:
аппретирование кож на агрегате;
снятие и укладка аппретированных кож, транспортирование, заливка аппретуры в бачки агрегата;
протирка, обезжиривание поверхности кож вручную;
участие в подналадке агрегата.
134. Должен знать:
приемы аппретирования, протирки, обезжиривания кож;
порядок укладки аппретированных кож;
порядок эксплуатации обслуживаемого агрегата.
Параграф 2. Аппретурщик, 3 разряд
135. Характеристика работ:
аппретирование кож эмульсией, глянцем, закрепителем, бесцветным лаком на обслуживаемом агрегате с укладкой кож на транспортирующую ленту или вручную тампоном, щеткой;
соблюдение технологического режима аппретирования на агрегате (состав, концентрация, вязкость, температура аппретуры, давление воздуха, скорость движения транспортирующей ленты и иное);
нанесение грунта в мокром виде на поверхность кожи или раствора клея на бахтарму распылителем вручную;
завешивание обработанных кож на сушку и съем их после сушки;
регулирование форсунок распылителей;
участие в наладке агрегата.
136. Должен знать:
способы аппретирования каждого вида кож на обслуживаемом агрегате и вручную распылителем, тампоном, щеткой;
свойства аппретурных покрытий;
принцип действия обслуживаемых агрегата, распылителя;
порядок их регулирования и наладки.
Параграф 3. Аппретурщик, 4 разряд
137. Характеристика работ:
аппретирование лицевой поверхности кожи аппретурами (эмульсией, грунтом, глянцем, закрепителем, бесцветным лаком, краской), вручную распылителем;
соблюдение технологического режима аппретирования (состав, концентрация, вязкость и температура аппретуры, толщина пленки и иное);
наблюдение за качеством аппретирования и давлением воздуха в распылителе;
прочистка форсунки распылителя;
завешивание аппретированных кож на сушку и съем их после сушки с укладкой в установленном порядке.

15-параграф. Қаптама сауытшы, 5-разряд
131. Жұмыс сипаттамасы:
жасау: көрмеге қоятын тұғырлардың, бюварлардың аса күрделі жаңа модельдерін жасау, ас ішетін күміс, хрусталь бұйымдарға, шарап және ликер ішетін құралдарға, 4-8 ыдысы бар шай және кофе ішуге арналған жинаққа және бірегей және жоғары көркемдік зергерлік бұйымдарға арналған қаптама сауыттарды үлгі, эскиз, схемалар бойынша қолмен;
жеке тәртіппен орындауды талап ететін, қаптама сауыттар мен қобдилардың іші-сыртын өңдеу үшін өңдеу материалдарын таңдау.
132. Білуге тиіс:
қаптама сауыт жасаудың технологиялық процесі;
өңдеу материалдарының мақсаты мен қасиеттері;
бұйымдарды қаптама сауыттарға салу тәртіптері;
өңдеу материалдарын таңдау;
схемаларды оқу тәртіптері.
4-тарау. Былғары және тері шикізаты өндірісі жұмыстарына арналған разрядтар бойынша жұмысшы кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамалары
1-параграф. Аппретурашы, 2-разряд
133. Жұмыс сипаттамасы:
агрегатта терілерді аппретуралау;
аппретураланған терілерді түсіру және жинау, тасымалдау, агрегаттың кішкентай бактеріне аппретураны құю;
сүрту, тері бетін қолмен майсыздандыру;
агрегатты жөндеуге қатысу.
134. Білуге тиіс:
терілерді аппретуралау, сүрту, майсыздандыру тәсілдері;
аппретураланған терілерді жинап қоюдың тәртіптері;
қызмет көрсету агрегатын пайдалану тәртіптері.
2-параграф. Аппретурашы, 3-разряд
135. Жұмыс сипаттамасы:
тасымалдау таспасына былғарыны салумен қызмет көрсету агрегатына немесе тампонмен, щеткамен қолмен былғарыны эмульсиямен, жалтырақпен, бекіткішпен, түссіз лакпен аппретуралау;
агрегатта аппретуралаудың технологиялық режимін сақтау (құрамы, концентрация, тұтқырлық, аппретураның температурасы, ауа қысымы, тасымалдаушы таспа қозғалысының жылдамдығы және өзгелер);
былғарының бетіне грунтты ылғал түрде немесе желім ерітіндісін бахтармаға бүріккішпен қолмен жағу;
өңделген теріні кептіруге ілу және кептіруден соң оларды түсіру;
бүріккіштердің форсункаларын реттеу;
агрегатты жөндеуге қатысу.
136. Білуге тиіс:
терінің әрбір түрін қызмет көрсету агрегатында және бүріккішпен, тампонмен, щеткамен, қолмен аппретуралау тәсілдері;
аппретура жабындарының қасиеттері;
қызмет көрсету агрегатының, бүріккіштің әрекет ету қағидаттары;
оларды реттеу және жөндеу тәртіптері.
3-параграф. Аппретурашы, 4-разряд
137. Жұмыс сипаттамасы:
терінің өң бетін аппретуралармен (эмульсиямен, грунтпен, жалтырақпен, бекіткішпен, түссіз лакпен, бояумен), қолмен бүріккішпен аппретуралау;
аппретуралаудың технологиялық режимін сақтау (құрамы, концентрация, аппретураның тұтқырлығы мен температурасы, қабықшаның қалыңдығы және өзгелер);
аппретуралаудың сапасын және бүріккіштегі ауаның қысымын бақылау;
бүріккіштің форсункасын тазалау;
аппретураланған терілерді кептіру үшін ілу және белгіленген тәртіпте жинап қоюмен бірге кептіруден соң оларды түсіру.

138. Должен знать:
рациональные способы нанесения на кожу аппретур вручную распылителем;
способы соблюдения технологического режима аппретирования;
порядок эксплуатации распылителя и сушилки;
способы регулирования давления в форсунках распылителя.
Параграф 4. Аппретурщик, 5 разряд
139. Характеристика работ:
аппретирование кож на агрегатах типа "МАП", "МАФ" и аналогичных;
контроль за соблюдением технологического режима аппретирования (состав, концентрация, вязкость, температура аппретуры, способ и порядок ее нанесения на кожу, толщина пленки и иное) в соответствии с требованиями технологии;
наблюдение за бесперебойной работой обслуживаемых оборудования, контрольно-измерительных приборов, средств автоматики;
регулирование процесса аппретирования: давления воздуха, расхода различных аппретур в зависимости от вида полуфабрикатов, работы пигматрона, вращения краскораспылителей, температурного режима сушильных камер, скорости движения ленточного транспортера и иное;
настройка средств автоматики, наладка оборудования;
выполнение пробных выкрасок, сравнение с образцом, корректировка цвета;
учет количества обработанных кож;
участие в текущем ремонте оборудования.
140. Должен знать:
технологию процесса аппретирования кож на обслуживаемых агрегатах;
виды обрабатываемых кож;
свойства аппретур и нормы их расхода;
способы корректирования цвета аппретур;
порядок наладки и регулирования обслуживаемых оборудования, контрольно-измерительных приборов;
порядок настройки средств автоматики.
141. Примеры работ:
1) аппретирование - на проходной машине для нанесения краски с помощью ракли и в комплекте с автоукладчиком, установка ракли, распределяющей краску по гравированному цилиндру, регулирование работы пневмонасоса для подачи краски;
2) разборка и сборка краскопроводов системы рециркулирования при их чистке и промывке;
3) обслуживание и наладка автоукладчика.
Параграф 5. Выстилальщик кожевенно-мехового сырья и голья, 2 разряд
142. Характеристика работ:
выстилание легких и средних свиных шкур перед выполнением машинных или ручных операций при их дальнейшей обработке;
транспортирование тюков кожевенного сырья;
срезание потючных бирок и распаковка кип;
очистка мокросоленого сырья от соли на машине для выбивания соли из сырья или вручную;
выстилание шкур на сортировочные тележки, стропы и поддоны по видам сырья и способам консервирования;
подсчет количества распакованных тюков, кип и шкур в них.
143. Должен знать:
порядок выстилания легких и средних свиных шкур;
виды кожевенного сырья;
способы консервирования, упаковки, маркировки, распаковки, выбивания соли;
устройство, принцип работы машины для выбивания соли из сырья.

138. Білуге тиіс:
теріге аппретураны қолмен бүріккішпен жағудың ұтымды тәсілдері;
аппретуралаудың технологиялық режимін сақтаудың тәсілдері;
бүріккіш пен кептіргіштерді пайдалану тәртіптері;
бүріккіштің форсункаларындағы қысымды реттеу тәсілдері.
4-параграф. Аппретурашы, 5-разряд
139. Жұмыс сипаттамасы:
"МАП", "МАФ" үлгісіндегі және оған ұқсас агрегаттарда былғарыны аппретуралау;
технология талаптарына сәйкес аппретуралаудың (құрамы, концентрация, тұтқырлық, аппретураның температурасы, былғарыға оны жағудың тәсілі мен тәртібі, қабықшаның қалыңдығы және өзге) технологиялық режимінің сақталуын бақылау;
қызмет көрсету жабдығының, бақылау және өлшеу құралдарының, автоматика құралдарының жұмысын бақылау;
аппретуралау процесін реттеу: ауа қысымын, жартылай фабрикаттардың түріне байланысты әртүрлі аппретуралардың шығысын, пигматронның жұмысын, бояу бүріккіштердің айналуын, кептіру камераларының температуралық режимін, таспалық транспортердің қозғалыс жылдамдығын және өзгелер;
автоматика құралдарын күйге келтіру, жабдықты жөндеу;
сынама бояуды орындау, үлгімен салыстыру, түсті түзету;
өңделген былғарының санын есепке алу;
жабдықты ағымдағы жөндеуге қатысу.
140. Білуге тиіс:
қызмет көрсету агрегаттарында былғарыны аппретуралау процесінің технологиясы;
өңделетін терілердің түрлері;
аппретуралардың қасиеттерін және олардың шығыс нормалары;
аппретуралардың түсін түзету тәсілдері;
қызмет көрсету жабдығы, бақылау және өлшеу құралдарын жөндеу және реттеу тәртіптері;
автоматика құралдарын күйге келтіру тәртіптері.
141. Жұмыс үлгілері:
1) аппретуралау-ракляның көмегімен бояуды жағу үшін және автоқойғышпен бір жинақта өтетін машинада, гравирленген цилиндр бойынша бояуды тарататын кеуілжір орнату, бояуды беру үшін пневмосорғының жұмысын реттеу;
2) оларды тазалау және жуып шаю кезінде қайта айналып жүру жүйесінің бояу құбырларын бөлшектеу және жинау;
3) қызмет көрсету және автоқойғышты жөндеу.
5-параграф. Былғары және үлбір шикізаты мен көнді төсеуші, 2-разряд
142. Жұмыс сипаттамасы:
жеңіл және орташа шошқа терілерін, оларды кейіннен өңдеу кезінде, машина немесе қол операцияларын орындаудан бұрын төсеу;
былғары шикізатының теңдерін тасымалдау;
тең биркаларын кесу және бумаларды шешу;
шикізаттан тұзды қағу машинасында немесе қолмен ылғалтұзды шикізатты тұздан тазарту;
шикізат түрлері және консервілеу тәсілдері бойынша сорттау тіркемелеріне, строптар мен поддондарға терілерді төсеу;
шешілген теңдердің, бумалардың және ондағы терілердің санын есептеу.
143. Білуге тиіс:
жеңіл және орташа шошқа терілерін төсеу тәртіптері;
былғары шикізатының түрлері;
консервілеу, буып түю, таңбалау, шешу, тұзды қағу тәсілдері;
шикізаттан тұзды қағу машинасының құрылысы мен жұмыс істеу принципі.

Параграф 6. Выстилальщик кожевенно-мехового сырья и голья, 3 разряд
144. Характеристика работ:
выстилание мелкого и крупного кожевенного сырья, тяжелых свиных шкур перед выполнением машинных или ручных операций при их дальнейшей обработке;
регулирование работы машины для выбивания соли из сырья.
145. Должен знать:
способы выстилания мелкого и крупного кожевенного сырья, тяжелых свиных шкур по видам сырья и способам консервирования;
порядок регулирования работы машины для выбивания соли из сырья.
Параграф 7. Раскройщик кожевенного сырья, 2 разряд
146. Характеристика работ:
раскрой (крупонирование) свиных или конских шкур в соответствии с требованиями государственных стандартов под руководством раскройщика кожевенного сырья более высокой квалификации;
укладка шкур, голья, полуфабрикатов, кож на стол;
надрезание огузочной части свиных шкур по линии хребта, клеймение и укладка элементов кроя шкур.
147. Должен знать:
порядок раскроя (крупонирования) свиных или конских шкур;
виды кожевенного сырья, требования, предъявляемые к крупонированию, элементам кроя кож и укладки их для крупонирования.
Параграф 8. Раскройщик кожевенного сырья, 3 разряд
148. Характеристика работ
раскрой (крупонирование) полуфабрикатов, голья, шкур крупного рогатого скота на крупоны (чепраки), воротки, полы и иные элементы кроя под руководством раскройщика кожевенного сырья более высокой квалификации.
149. Должен знать:
порядок раскроя (крупонирования) полуфабрикатов, голья, шкур крупного рогатого скота.
Параграф 9. Раскройщик кожевенного сырья, 4 разряд
150. Характеристика работ:
раскрой (крупонирование) свиных или конских шкур;
определение границ элементов кроя в соответствии с государственными стандартами, техническими условиями и строением кожи;
раскраивание гольевого спилка по назначению для изготовления желатина, белкозина, кожи;
заточка и правка инструмента.
151. Должен знать:
методы раскроя (крупонирования) свиных или конских шкур, топографию кож;
государственные стандарты и технические условия раскроя крупного кожевенного сырья;
порядок раскроя гольевого спилка по назначению;
порядок заточки и правки применяемого инструмента.
Параграф 10. Раскройщик кожевенного сырья, 5 разряд
152. Характеристика работ:
раскрой (крупонирование) полуфабрикатов, голья, шкур крупного рогатого скота на крупоны (чепраки), воротки, полы и иные элементы кроя;
контурирование крупного кожевенного сырья в соответствии с государственными стандартами и техническими условиями;
удаление мозоле-образных выступов скакательных суставов и веерообразных частей задних лап.

6-параграф. Былғары және үлбір шикізаты мен көнді төсеуші, 3-разряд
144. Жұмыс сипаттамасы:
ұсақ және ірі былғары шикізатын, ауыр шошқа терілерін, оларды кейіннен өңдеу кезінде машинада немесе қолмен операцияларды орындау алдында төсеу;
шикізаттан тұзды қағу машинасының жұмысын реттеу.
145. Білуге тиіс:
шикізаттың түрлері және консервілеу тәсілдері бойынша ұсақ және ірі былғары шикізаты, ауыр шошқа терілерін төсеу тәсілдері;
шикізаттан тұзды қағу машинасының жұмысын реттеу тәртіптері.
7-параграф. Былғары шикізатын пішуші, 2-разряд
146. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғарғы былғары шикізатын пішушінің басшылығымен мемлекеттік стандарттың талаптарына сәйкес шошқа немесе жылқы терілерін пішу (крупондау);
үстелге терілерді, көнді, жартылай фабрикаттарды, былғарыны төсеу;
жота сызығы бойынша шошқа терісінің жая бөлігін кесу, терілер пішімінің элементтерін таңбалау және жинап қою.
147. Білуге тиіс:
шошқа немесе жылқы терілерін пішу (крупондау) тәртіптері;
былғары шикізатының түрлері, крупондауға, былғары пішімінің элементтеріне және оларды крупондау үшін қаттауға қойылатын талаптар.
8-параграф. Былғары шикізатын пішуші, 3-разряд
148. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары былғары шикізатын пішушінің басшылығымен жартылай фабрикаттарды, көнді, ірі қара малдың терісін крупондарға (жонарқаға), жағашықтарға, етекке және пішімнің өзге элементтеріне пішу (крупондау).
149. Білуге тиіс:
жартылай фабрикаттарды, көнді, ірі қара малдың терілерін пішу (крупондау) тәртіптері.
9-параграф. Былғары шикізатын пішуші, 4-разряд
150. Жұмыс сипаттамасы:
шошқа немесе жылқы терілерін пішу (крупондау);
мемлекеттік стандарттарға, техникалық шарттар мен терінің құрылысына сәйкес пішім элементтерінің шекарасын анықтау;
терінің желатинін, белкозинін әзірлеу үшін көн тіліндісін мақсаты бойынша пішу;
құрал-сайманды қайрау және түзулеу.
151. Білуге тиіс:
шошқа немесе жылқы терілерін пішу (крупондау) әдістері, тері топографиясы;
ірі былғары шикізатын пішуге қойылатын мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттар;
мақсаты бойынша көн тіліндісін пішу тәртіптері;
қолданылатын құрал-сайманды қайрау және түзету тәртіптері.
10-параграф. Былғарылық шикізатты пішуші, 5-разряд
152. Жұмыс сипаттамасы:
жартылай фабрикаттарды, көнді, ірі қара малдың терілерін крупондарға (жонарқаға), жағашықтарға, етекке және пішімнің өзге элементтеріне пішу (крупондау);
мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттарға сәйкес ірі былғарылық шикізатты сұлбалау;
артқы табандардың шабу буындары мен желпеуіш тәрізді бөліктердің күс тәрізді шығыңқыларын жою.

153. Должен знать:
рациональные методы раскроя шкур крупного рогатого скота и порядок контурирования, топографию кож;
государственные стандарты, технические условия на контурирование крупного кожевенного сырья;
способы заточки и правки инструмента.
Параграф 11. Аппаратчик производства продукции из кожевенныхколлагенсодержащих отходов, 6 разряд
154. Характеристика работ:
ведение процесса производства белкового гидролизата и на его основе продукции из кожевенных коллагенсодержащих отходов хромового дубления в аппаратах закрытого типа (котлы под давлением, вакуумные котлы) с многофазным технологическим циклом, в аппаратах закрытого типа с автоматическим управлением, на линиях непрерывного действия;
регулирование технологического режима работы котлов, вакуум-насосов, фильтр-прессов, сепараторов, мешалок, подачи пара в тепловые аппараты;
соблюдение графиков загрузки сырья, режимов технологического цикла и правил безопасности при работе с химреагентами (едкие щелочи, кислоты, щелочные и кислотные соединения хрома);
ведение процесса гидротермической обработки сырья под давлением с его разрублением, гидролизом коллагена, разделением фаз, фильтрованием, сепарированием, консервированием и выпариванием гидролизата;
выгрузка хромового шлама с кислотной рекуперацией хромового дубителя;
чистка, промывка, стерилизация оборудования технологической линии;
смазка механизмов;
приготовление компонентов для автошампуня;
заключительная очистка и расфасовка продукции;
ведение записей в технологическом журнале.
155. Должен знать:
конструкцию обслуживаемого оборудования;
порядок обслуживания установок, работающих под давлением, схемы управления паровыми, воздушными и водными коммуникациями;
порядок пользования контрольно-измерительными приборами;
виды и свойства сырья;
свойства применяемых химреагентов;
государственные стандарты на производимую продукцию.
Параграф 12. Машинист двоильной машины, 3 разряд
156. Характеристика работ:
равномерное вытягивание лицевого (верхнего) спилка из-под рифленых валов при прохождении кожи, голья или полуфабрикатов через двоильную машину;
укладка лицевого спилка в установленном порядке;
участие в разборке, ремонте и сборке механизмов машины.
157. Должен знать:
устройство двоильной машины, порядок эксплуатации и ухода за ней.
Параграф 13. Машинист двоильной машины, 4 разряд
158. Характеристика работ:
распиловка - двоение всех видов голья и выдубленного полуфабриката на двоильной машине в мокром и сухом виде под руководством машиниста двоильной машины более высокой квалификации;
заправка и подача кож в машину, наблюдение за правильностью их прохождения, не допуская складок, дефектов лицевого спилка (выхватов, порубов и прочих повреждений);
участие в разборке, ремонте, сборке машины.

153. Білуге тиіс:
ірі қара мал терілерін пішудің ұтымды әдістері және сұлбалау тәртіптері, тері топографиясы;
ірі былғарылық шикізатты сұлбалауға қойылатын мемлекеттік стандарттар, техникалық шарттар;
құрал-сайманды қайрау және түзету тәсілдері.
11-параграф. Былғарылық коллагенді қалдықтардан өнім өндіру аппаратшысы, 6-разряд
154. Жұмыс сипаттамасы:
нәруыздық гидролизат және оның негізінде хроммен илеудің былғарылық коллагенді қалдықтарынан өнімді көп фазалық технологиялық топтаманы жабық үлгідегі аппараттарда (қысымды қазандар, вакуумдық қазандар), автоматты басқарылатын жабық үлгідегі аппараттарда, үздіксіз әрекеттегі желілерде өндіру процесін жүргізу;
қазандардың, вакуум-сорғылардың, сүзгі-сорғылардың, сепараторлардың, бұлғауыштардың жұмысының технологиялық режимін, жылу аппараттарына будың берілуін реттеу;
шикізатты салудың кестесін, технологиялық топтама режимдерін және химреагенттермен (күйдіргіш сілтілер, қышқылдар, хромның сілтілік және қышқылдық қосылыстары) жұмыс кезінде қауіпсіздік тәртіптерін сақтау;
шикізатты кесумен, коллагеннің гидролизімен, фазалардың бөлінуімен, гидролизатты сүзгіден өткізумен, сепараторлаумен, консервілеумен және булаумен қысым астында шикізатты гидротермиялық өңдеу процесін жүргізу;
хром малмасын қышқылдық рекуперациялаумен қоса хром шламын түсіру;
технологиялық желі жабдығын тазалау, жуып шаю, зарарсыздандыру;
механизмдерді майлау;
автосусабын үшін компоненттерді әзірлеу;
соңғы тазарту және өнімді бөлшектеп өлшеп қою;
технологиялық журналда жазбаларды жүргізу.
155. Білуге тиіс:
қызмет көрсету жабдығының конструкциясы;
қысым астында жұмыс істейтін құрылғыларға қызмет көрсету, бу, ауа және су коммуникацияларын басқару тәртіптері мен схемасы;
бақылау және өлшеу құралдарын пайдалану тәртіптері;
шикізаттың түрлері мен қасиеттері;
қолданылатын химреагенттердің қасиеттері;
өндірілетін өнімге қойылатын мемлекеттік стандарттар.
12-параграф. Екіге тілу машинасының машинисі, 3-разряд
156. Жұмыс сипаттамасы:
екіге тілу машинасынан терінің, жарғақтың немесе жартылай фабрикаттардың өтуі кезінде кедір-бұдырлы біліктердің астынан беткі (жоғарғы) тіліндіні біркелкі созу;
белгіленген тәртіпте беткі тіліндіні қою;
машина механизмдерін бөлшектеуге, жөндеуге және құрастыруға қатысу.
157. Білуге тиіс:
екіге тілу машинасының құрылысы, оны пайдалану және оған күтім жасау тәртіптері.
13-параграф. Екіге тілу машинасының машинисі, 4-разряд
158. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары біліктілігі бар екіге тілу машинасы машинисінің басшылығымен ылғал және құрғақ түрде екіге тілу машинасында шикі терінің барлық түрлері мен иленген жартылай фабрикаттарды арамен кесу арқылы екіге тілу;
машинаға терілерді салу және беру, қыртыстарға, беткі тіліндінің ақауларына (жұлып алу, кесу және өзге бүлінулер) жол бермей, олардың өту дұрыстығын бақылау;
машинаны бөлшектеуге, жөндеуге, құрастыруға қатысу.

159. Должен знать:
топографию кожи;
порядок распиловки-двоения кожевенных полуфабрикатов;
приемы подачи кожевенных полуфабрикатов в двоильную машину;
устройство и порядок эксплуатации двоильной машины;
порядок выполнения разборки, ремонта и сборки двоильной машины.
Параграф 14. Машинист двоильной машины, 5 разряд
160. Характеристика работ:
распиловка-двоение всех видов голья и выдубленного полуфабриката на двоильной машине в мокром и сухом виде;
определение необходимой толщины лицевого спилка в соответствии с техническими требованиями, периодическая проверка ее в процессе распиловки;
регулирование подачи кожевенных полуфабрикатов в машину без образования складок, выхватов, порубов и прочих повреждений лицевого спилка;
заточка ленточного ножа в процессе работы машины, подбор абразивных брусков и установка их в точильный аппарат;
разборка, сборка узлов и механизмов машины;
участие в ремонте и наладке машины.
161. Должен знать:
порядок распиловки-двоения голья, кожевенных полуфабрикатов и изменения их толщины по основным стадиям производства от голья до готовой кожи;
технические условия и нормативы выхода лицевого спилка;
способы и порядок разборки, сборки, регулирования, наладки узлов и механизмов двоильной машины.
Параграф 15. Машинист двоильной машины, 6 разряд
162. Характеристика работ:
распиловка всех видов голья и выдубленного полуфабриката в мокром и сухом виде с настройкой двоильной машины для распиловки кожевенного полуфабриката на необходимую толщину;
разборка, ремонт, сборка и наладка механизмов машины.
163. Должен знать:
методы распиловки-двоения голья, кожевенных полуфабрикатов;
рациональные приемы разборки, сборки, наладки механизмов двоильной машины;
порядок настройки двоильной машины на необходимую толщину двоения.
164. Примеры работ:
1) двоение на электронной двоильной машине, работающей в комплекте с автоукладчиком;
2) подбор программы двоения, центровка полуфабрикатов;
3) разборка, ремонт, сборка и наладка механизмов двоильной машины;
4) обслуживание и наладка автоукладчика.
Параграф 16. Подносчик сырья, полуфабрикатов, химических материалови отходов производства в отмочно-зольных, дубильно-красильныхи жировальных цехах, 3 разряд
165. Характеристика работ:
выполнение подсобных работ, связанных с транспортированием на ручных тележках, тачках, вагонетках кожевенного сырья, полуфабрикатов, химических материалов, отходов производства в отмочно-зольных, дубильных, красильных и жировальных цехах кожевенного производства.

159. Білуге тиіс:
тері топографиясы;
былғары жартылай фабрикаттарын арамен кесу арқылы екіге тілу тәртіптері;
екіге тілу машинасына былғары жартылай фабрикаттарын беру тәсілдері;
екіге тілу машинасының құрылысы мен пайдалану тәртіптері;
екіге тілу машинасын бөлшектеуді, жөндеуді және құрастыруды орындау тәртіптері.
14-параграф. Екіге тілу машинасының машинисі, 5-разряд
160. Жұмыс сипаттамасы:
ылғал және құрғақ түрде екіге тілу машинасында шикі терінің барлық түрлері мен иленген жартылай фабрикаттарды арамен кесу арқылы екіге тілу;
техникалық талаптарға сәйкес беткі тіліндінің қажетті қалыңдығын анықтау, арамен кесу барысында оны мерзімдік тексеру;
қыртыстардың, жұлып алуды, кесуді және беткі тіліндінің өзге бүлінулерін болдырмай машинаға жартылай фабрикаттарда беруді реттеу;
машина жұмысының процесінде таспалық пышақтарды қайрау, түрпі қайрақтарды іріктеу және оларды қайрайтын аппараттарға орнату;
машина желілері мен механизмдерін бөлшектеу, құрастыру;
машинаны дұрыстау мен жөндеуге қатысу.
161. Білуге тиіс:
шикі теріні, былғары жартылай фабрикаттарды арамен кесу арқылы екіге тілу және шикі теріден дайын өнімге дейінгі өндірістің негізгі сатылары бойынша олардың қалыңдығын өзгерту тәртіптері;
беткі тілінді шығымының техникалық шарттары мен нормативтері;
екіге тілу машинасының тораптары мен механизмдерін бөлшектеу, құрастыру, реттеу, жөндеу тәсілдері мен тәртіптері.
15-параграф. Екіге тілу машинасының машинисі, 6-разряд
162. Жұмыс сипаттамасы:
қажетті қалыңдықта былғары жартылай фабрикатын арамен кесу үшін екіге тілу машинасын күйге келтірумен қоса ылғал және құрғақ түрде шикі терінің барлық түрлері мен иленген жартылай фабрикатты арамен кесу;
машина механизмдерін бөлшектеу, дұрыстау, құрастыру және жөндеу.
163. Білуге тиіс:
шикі теріні, жартылай фабрикаттарды арамен кесу арқылы екіге тілу әдістері;
екіге тілу машинасының механизмдерін бөлшектеу, құрастыру, жөндеудің ұтымды әдістері;
екіге тілудің қажетті қалыңдығы бойынша екіге тілу машинасын күйге келтірудің тәртіптерін.
164. Жұмыс үлгілері:
1) автоқойғышпен бір жинақта жұмыс істейтін электрондық екіге тілу машинасында екіге тілу;
2) екіге тілу бағдарламасын іріктеу, жартылай фабрикаттарды ортаға дәлдеу;
3) екіге тілу машинасының механизмдерін бөлшектеу, дұрыстау, құрастыру және жөндеу;
4) автоқойғышқа қызмет көрсету және оны жөндеу.
16-параграф. Жібіту және күлдеу, илеу және бояу және майлау цехтарында шикізатты, жартылай фабрикаттарды, химиялық материалдар мен өндіріс қалдықтарын тасушы, 3-разряд
165. Жұмыс сипаттамасы:
былғары өндірісінің жібіту және күлдеу, илеу, бояу және майлау цехтарында қол тіркемелерінде, қол арбаларда, вагонеткаларда былғары шикізатын, жартылай фабрикаттарды, химиялық материалдарды, өндіріс қалдықтарын тасымалдаумен байланысты көмекші жұмыстарды орындау.

166. Должен знать:
виды кожевенного сырья, полуфабрикатов, дубильных и химических материалов, их свойства;
порядок транспортирования.
Параграф 17. Аппаратчик золения, 4 разряд
167. Характеристика работ:
ведение технологического процесса золения шкур или голья в аппаратах с целью ослабления волоса по всей площади шкуры для полного и легкого удаления его, а также достижения прозоленности, набухания и упругости голья;
составление зольных жидкостей, перекачивание их в аппараты и откачивание из них;
приготовление растворов обострителей, дозировка и подача их в аппараты;
подготовка насосов, трубопроводов, паропроводов для транспортирования зольных жидкостей;
загрузка шкур или голья на золение;
загрузка голья на обжорное золение и выгрузка шкур или голья из аппаратов;
наблюдение за изменением технологических показателей рабочих растворов в процессе золения и корректировка их на основании анализов и расчетов;
определение степени готовности шкур для сгонки волоса;
перемешивание рабочих растворов в неподвижной аппаратуре сжатым воздухом, мешалками и иное;
при механизированной загрузке и выгрузке шкур или голья из аппаратов проведение подготовительных работ (связывание шкур в непрерывную ленту, завешивание на рамы, укладывание в загрузочные бункеры и иные работы);
выстилание шкур или голья после выгрузки из подвесных барабанов и шнековых аппаратов.
168. Должен знать:
порядок ведения процесса золения;
виды кожевенного сырья;
свойства применяемых химических материалов;
признаки готовности шкур к удалению волос;
устройство, принцип действия, порядок эксплуатации и регулирования обслуживаемых оборудования, контрольно-измерительных приборов, подъемно-транспортных устройств.
Параграф 18. Аппаратчик золения, 5 разряд
169. Характеристика работ:
ведение технологических процессов отмочки и золения шкур или голья в барабанах-автоматах с пульта управления;
установка перфокарт с программой в пульт управления и пуск барабанов для работы в автоматическом режиме;
контроль с пульта управления за ходом технологических процессов, дозированием химических материалов, работой барабанов;
установка контрольно-измерительных, регулирующих, сигнализирующих приборов и наблюдение за их показаниями о ходе технологических процессов;
регулирование скорости вращения барабанов и аппаратов, дозировки объема растворов зольной жидкости и воды, температуры воды и зольной жидкости, времени залива воды и зольной жидкости, времени слива отработанных жидкостей в канализацию или приемники для регенерации и повторного использования зольника;
освобождение перфокарт по окончании цикла обработки;
отбор проб согласно карте контроля;
выгрузка голья из барабанов.

166. Білуге тиіс:
былғары шикізатының, жартылай фабрикаттардың, илегіш және химиялық материалдардың түрлері, олардың қасиеттері;
тасымалдау тәртіптері.
17-параграф. Күлдеу аппаратшысы, 4-разряд
167. Жұмыс сипаттамасы:
аппараттарда терілерді немесе көнді күлдеудің технологиялық процесін қылды толық және оңай жою үшін терінің барлық ауданы бойынша оны босаңсыту, сондай-ақ шикі терінің күлділігіне, ісінуіне және серпімділігіне жету мақсатында жүргізу;
күлді сұйықтықтарды жасау, аппараттарға оларды айдап жіберу және олардан айдап шығару;
өткірлеуші ерітінділерді дайындау, оларды мөлшерлеу және аппараттарға жіберу;
күлдеу сұйықтықтарын тасымалдау үшін сорғыларды, құбырларды, бу құбырларын дайындау;
күлдеуге терілерді немесе көнді салу;
көнді мешкей күлдеуге салу және терілерді немесе көнді аппараттардан түсіру;
күлдеу процесінде жұмыс ерітінділерінің технологиялық көрсеткіштерінің өзгеруін байқау және оларды талдаулар мен есептеулердің негізінде түзету;
қылды бір жерге жинау үшін терілердің дайындық дәрежесін анықтау;
қозғалмайтын аппаратурада сығылған ауамен, бұлғауыштармен және өзге жұмыс ерітінділерін араластыру;
терілер мен көнді аппараттарға механикаландырылған тиеу және одан түсіру кезінде дайындық (үздіксіз таспаларға терілерді байлау, рамаларға ілу, тиейтін бункерлерге салу және өзге жұмыстар) жұмыстарын жүргізу;
аспалы барабандар мен шнек аппараттарынан түсірген соң терілерді немесе көнді төсеу.
168. Білуге тиіс:
күлдеу процесін жүргізу тәртіптері;
былғары шикізаттың түрлері;
қолданылатын химиялық материалдардың қасиеттері;
қылдарды жоюға терілер дайындығының белгілері;
қызмет ету жабдығының бақылау және өлшеу құралдарының, көтеру-көлік құрылғыларының құрылысы, әрекет ету принциптері, пайдалану тәртіптері.
18-параграф. Күлдеу аппаратшысы, 5-разряд
169. Жұмыс сипаттамасы:
басқару тетігінен барабан-автоматтарда терілерді немесе көнді жібіту, күлдеу технологиялық процестерін жүргізу;
басқару тетігіне бағдарламалы перфокарталарды орнату және автоматты режимде жұмыс істеу үшін барабандарды іске қосу;
технологиялық процестердің барысын, химиялық материалдарды мөлшерлеуді, барабандардың жұмысын басқару тетігінен бақылау;
бақылау және өлшеу, реттеу, белгі беретін құралдарды орнату және технологиялық процестердің барысы жөніндегі олардың көрсетуін байқау;
барабандар мен аппараттардың айналу жылдамдығы, күлдеу сұйықтығы ерітінділерінің және судың көлемін мөлшерлеуді, су мен күлдеу сұйықтығының температурасы, су мен күлдеу сұйықтығының температурасын, су мен күл сұйықтығын құю уақыты, күл қалдықтарын қалпына келтіру және регенерация және қайта пайдалану үшін қалдық сұйықтықтарды кәрізге немесе қабылдағыштарға төгу уақытын реттеу;
өңдеу топтамасы аяқталған соң перфокарталарды босату;
бақылау картасына сәйкес сынамаларды іріктеу;
барабандардан көнді түсіру.

170. Должен знать:
порядок ведения технологических процессов отмочки и золения в автоматическом режиме;
виды кожевенного сырья и методы его консервирования;
методы контроля технологических процессов отмочки и золения;
свойства применяемых химических материалов и порядок работы с ними, технологические показатели приготовленных и отработанных рабочих жидкостей;
методы отбора проб;
порядок эксплуатации и регулирования обслуживаемых оборудования, пульта управления, систем автоматики, контрольно-измерительных приборов;
назначение и способы применения перфокарт с заданной программой.
Параграф 19. Аппаратчик обеззоливания, мягчения, 4 разряд
171. Характеристика работ:
ведение под руководством аппаратчика обеззоливания, мягчения более высокой квалификации технологического процесса обеззоливания, мягчения, промывки золеного голья в аппаратах с целью частичного или полного удаления из голья извести, а при выработке верхних кож - разрыхления коллагена и удаления межволоконного вещества;
подготовка насосов, трубопроводов для транспортирования рабочих и отработанных жидкостей, открывание и закрывание вентилей трубопроводов, клапанов в аппаратах;
загрузка голья в аппараты и выгрузка его по окончании технологического процесса;
при механизированной загрузке и выгрузке голья проведение подготовительных работ (завешивание на рамы, укладка в загрузочные бункеры и иное);
выстилание голья после выгрузки из аппарата.
172. Должен знать:
порядок ведения технологических процессов обеззоливания, мягчения;
свойства голья и применяемых материалов;
устройство, принцип работы обслуживаемых аппаратов, контрольно-измерительных приборов, схему трубопроводов;
порядок эксплуатации подъемно-транспортных устройств.
Параграф 20. Аппаратчик обеззоливания, мягчения, 5 разряд
173. Характеристика работ:
ведение технологических процессов обеззоливания, мягчения, промывки золеного голья в баркасах, барабанах и иных аппаратах с целью частичного или полного удаления из голья извести, а при выработке верхних кож - разрыхления коллагена и удаления межволоконного вещества;
составление рабочих растворов в аппаратах;
корректирование растворов на основе расчетов и данных проведенных анализов (концентрации, жидкостного коэффициента, температуры и иных параметров);
контроль за ходом технологических процессов и определение их окончания;
отбор проб рабочих растворов, полуфабрикатов при проведении процессов обеззоливания, мягчения.
174. Должен знать:
технологию проведения процессов обеззоливания, мягчения, промывки золеного голья, виды анализов;
методы их проведения и отбора проб (по технологическим процессам);
способы определения и признаки окончания процессов обеззоливания и мягчения голья;
назначение применяемых индикаторов (метилрот, фенолфталеин и иное), возможные дефекты обработки голья и способы их устранения;
порядок эксплуатации и регулирования применяемых оборудования, контрольно-измерительных приборов.

170. Білуге тиіс:
автоматты режимде жібіту және күлдеу технологиялық процестерін жүргізу тәртіптері;
былғары шикізатының түрлері және оны консервілеу әдістері;
жібіту және күлдеу технологиялық процестерін бақылау әдістері;
қолданылатын химиялық материалдардың қасиеттері және олармен жұмыс істеу тәртіптері;
дайындалған және пайдаланылған жұмыс сұйықтықтарының технологиялық көрсеткіштері, сынамаларды іріктеу әдістері, қызмет ету жабдығы, басқару тетігі, автоматика жүйелері;
бақылау және өлшеу құралдарын пайдалану және реттеу тәртіптері;
берілген бағдарламасы бар перфокарталарды қолдану тәсілдері және олардың мақсаты.
19-параграф. Күлсіздендіру, жұмсарту аппаратшысы, 4-разряд
171. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары біліктілігі бар күлсіздендіру, жұмсарту аппаратшысының басшылығымен көннен әкті ішінара немесе толық жою, ал жоғарғы теріні өңдеу кезінде - коллагенді босаңсыту және талшықаралық затты жою мақсатында аппараттарда күлсіздендіру, жұмсарту, күлденген көнді жуып шаю технологиялық процесін жүргізу;
жұмыс және пайдаланылған сұйықтықтарды тасымалдау үшін сорғыларды, құбырларды дайындау, құбырлардың вентилдерін, аппараттардағы клапандарды ашу және жабу;
аппараттарға көнді салу және оны технологиялық процесс аяқталған соң түсіру;
көнді механикаландырылған тиеу және түсіру кезінде дайындық жұмыстарын жүргізу (рамаларға ілу, тиеу бункерлеріне салу және өзге де);
аппараттан түсірген соң көнді төсеу.
172. Білуге тиіс:
күлсіздендіру, жұмсарту технологиялық процестерін жүргізу тәртіптері;
көннің және қолданылатын материалдардың қасиеттері;
көрсету аппараттарының, бақылау және өлшеу құралдарының құрылысы, жұмыс қағидаты;
көтеру-көлік құрылғыларын пайдалану тәртіптері.
20-параграф. Күлсіздендіру, жұмсарту аппаратшысы, 5-разряд
173. Жұмыс сипаттамасы:
көннен әкті ішінара немесе толық жою, ал жоғарғы теріні өңдеу кезінде - коллагенді босаңсыту және талшықаралық затты жою мақсатында баркастарда, барабандарда және өзге аппараттарда күлсіздендіру, жұмсарту, күлденген көнді жуып шаю технологиялық процестерін жүргізу;
аппараттарда жұмыс ерітінділерін жасау;
есептеулер және жүргізілген талдаулардың деректері негізінде ерітінділерді түзету (концентрацияны, сұйықтық коэффициентін, температураны және өзге параметрлерді);
технологиялық процестердің барысын бақылау және олардың аяқталуын анықтау;
күлсіздендіру, жұмсарту процестерін жүргізу кезінде жұмыс ерітінділерінің, жартылай фабрикаттардың сынамаларын іріктеу.
174. Білуге тиіс:
күлденген көнді күлсіздендіру, жұмсарту, жуып шаю процестерін жүргізудің технологиясы;
талдаулардың түрлері, оларды жүргізу және сынамаларды іріктеу әдістері (технологиялық процестер бойынша);
көнді күлсіздендіру және жұмсарту процестерінің аяқталуын анықтау тәсілдері және оның белгілері;
қолданылатын индикаторлардың мақсаты (метилрот, фенолфталеин және өзгелер), көнді өңдеудің болуы мүмкін ақаулары және оларды жою тәсілдері;
қолданылатын жабдықты, бақылау және өлшеу құралдарын пайдалану және реттеу тәртіптері.

Параграф 21. Обработчик шкур волососгонной смесью, 3 разряд
175. Характеристика работ:
обработка бахтармы шкуры волососгонной смесью вручную для ослабления связи волоса с дермой шкуры;
составление и заливка волососгонной смеси в бачки;
выстилание шкур для намазывания волососгонной смесью вручную и укладка их в штабель установленной высоты.
176. Должен знать:
приемы обработки шкур волососгонной смесью;
состав и свойства волососгонной смеси;
порядок выстилания и укладки в штабель шкур.
Параграф 22. Обработчик шкур волососгонной смесью, 4 разряд
177. Характеристика работ:
обработка бахтармы шкуры волососгонной смесью на намазном агрегате для ослабления связи волоса с дермой шкуры;
укладка шкур на транспортную ленту агрегата, наблюдение за его работой;
регулирование давления воздуха на распылители волососгонной смеси и контроль равномерности и достаточного количества нанесенной волососгонной смеси на шкуру;
наладка агрегата;
чистка форсунок распылителей волососгонной смеси.
178. Должен знать:
технологию обработки (намазки) шкур волососгонной смесью;
особенности строения и глубину залегания волоса в дерме;
устройство и принцип действия намазного агрегата, применяемых контрольно-измерительных приборов;
порядок наладки, регулирования намазного агрегата и чистки форсунок распылителей.
Параграф 23. Аппаратчик приготовления лака, 6 разряд
179. Характеристика работ:
ведение технологического процесса приготовления (варки) лака для кожи в специальных аппаратах;
подготовка необходимых химических материалов путем фильтрования, отстаивания, смешивания и выдерживания в закрытых емкостях;
смешивание реагирующих компонентов в среде растворителей;
регулирование технологического процесса и корректирование физических и химических показателей лака в процессе варки на основе данных проводимых анализов;
определение готовности лака;
перекачивание лака в отстойники и сборники.
180. Должен знать:
технологический режим варки и признаки готовности лака, рецептуру приготовления лака;
порядок загрузки в специальный аппарат материалов для приготовления лака, их взаимодействие;
порядок обращения с токсичными легковоспламеняющимися материалами;
порядок отбора проб и методы корректирования технологического режима процесса приготовления лака;
устройство и порядок регулирования обслуживаемых оборудования, контрольно-измерительных приборов, насосов, коммуникаций.
Параграф 24. Аппаратчик водно-химической обработки, 4 разряд
181. Характеристика работ:
ведение технологического процесса отмочки, обводнения и промывки кожевенного сырья в обслуживаемых аппаратах;
транспортирование сырья, растворов, химикатов, материалов;
проверка исправности применяемого оборудования и готовности его к работе;
выполнение подготовительных работ по промывке и разбивке пресно-сухого и сухосоленого кожевенного сырья в барабане;
прорезание и пробивание отверстий в шкурах вручную или на станке;
выстилание и связывание шкур в непрерывную ленту при переборке и выгрузке электроворотом;
завешивание на рамы или укладывание в загрузочные бункеры при загрузке в чаны и барабаны;
составление растворов обострителей, антисептиков, заливка их в аппараты;
подогрев и подкрепление рабочих жидкостей;
загрузка и выгрузка сырья из аппаратов механизированным способом;
регулирование температурного режима и скорости вращения аппаратов, слив раствора.

21-параграф. Қыл жинау қоспасымен терілерді өңдеуші, 3-разряд
175. Жұмыс сипаттамасы:
терінің өзеңімен қылдың байланысын әлсірету үшін қыл жинау қоспасымен терінің бахтармасын қолмен өңдеу;
қыл жинау қоспасын жасау және оны кішкентай бактерге құю;
қыл жинау қоспасын қолмен жағу үшін терілерді төсеу және оларды белгіленген биіктікте қатарлап жинау.
176. Білуге тиіс:
қыл жинау қоспасымен терілерді өңдеу тәсілдері;
қыл жинау қоспасының құрамы мен қасиеттері;
терілер төсеу және қатарлап жинау тәртіптері.
22-параграф. Қыл жинау қоспасымен терілерді өңдеуші, 4-разряд
177. Жұмыс сипаттамасы:
терінің өзеңімен қылдың байланысын әлсірету үшін қыл жинау қоспасымен терінің бахтармасын жағу агрегатында өңдеу;
терілерді агрегаттың тасымалдау таспасына салу, оның жұмысын бақылау;
қыл жинау қоспасының бүріккіштеріне ауаның қысымын реттеу және теріге жағылған қыл жинау қоспасының жеткілікті мөлшері мен біркелкілігін бақылау;
агрегатты жөндеу;
қыл жинау қоспасы бүріккіштерінің форсункаларын тазалау.
178. Білуге тиіс:
қыл жинау қоспасы мен теріні өңдеу (жағу) технологиясы;
қыл құрылысының ерекшеліктерін және оның өзеңде жату тереңдігі;
жағу агрегатының, қолданылатын бақылау және өлшеу құралдарының құрылысы мен әрекет ету қағидаты;
жағу агрегатының және бүріккіштер форсункаларын тазалаудың жөндеу, реттеу тәртіптері.
23-параграф. Лак әзірлеу аппаратшысы, 6-разряд
179. Жұмыс сипаттамасы:
арнаулы аппараттарда былғары үшін лак әзірлеудің (пісірудің) технологиялық процесін жүргізу;
жабық сыйымдылықтарда қажетті химиялық материалдарды сүзу, тұндыру, араластыру және ұстау жолымен дайындау;
еріткіштердің ортасында реакцияға түсетін компоненттерді араластыру;
технологиялық процесті реттеу және жүргізілетін талдаулардың деректері негізінде пісіру процесінде лактың физикалық және химиялық көрсеткіштерін түзету;
лактың даярлығын анықтау;
лакты тұндырғыштар мен жиғыштарға айдап жіберу.
180. Білуге тиіс:
пісірудің технологиялық режимін және лак дайындығының белгілері;
лак әзірлеудің рецептурасы, лакты әзірлеу үшін арнаулы ақпаратқа материалдарды салу тәртібі, олардың өзара әрекеттесуі;
улы, тез жанатын материалдарды қолдану тәртіптері;
сынамаларды іріктеу тәртібін және лакты әзірлеу процесінің технологиялық режимін түзету әдістері;
қызмет көрсету жабдығының, бақылау және өлшеу құралдарының, сорғылардың, коммуникациялардың құрылысы мен реттеу тәртіптері.
24-параграф. Су-химиялық өңдеу аппаратшысы, 4-разряд
181. Жұмыс сипаттамасы:
қызмет ету аппараттарында былғары шикізатын жібіту, суландыру және жуып шаю технологиялық процесін жүргізу;
шикізатты, ерітінділерді, химикаттарды, материалдарды тасымалдау;
қолданылатын жабдықтың жөнділігін және оның жұмысқа дайындығын тексеру;
барабанда тұщы-құрғақ және құрғақ-тұзды былғары шикізатын шаю және бөлшектеу бойынша дайындық жұмыстарын орындау;
қолмен немесе станокта терілерде тесіктерді ою және тесу;
қайта жинау және электроворотпен түсіру кезінде терілерді төсеу және үздіксіз таспаларға байлау, рамаларға ілу немесе кеспектер мен барабандарға салу кезінде тиейтін бункерлерге жинап қою;
өткір ерітінділерді, антисептиктерді жасау, оларды аппараттарға құю;
қыздыру және жұмысшы сұйықтықтарын нығайту;
механикаландырылған тәсілмен шикізатты аппараттарға салу және одан түсіру;
температуралық режимді және аппараттардың айналу жылдамдығын реттеу;
ерітінділерді ағызып жіберу.

182. Должен знать:
технологию производства водно-химической обработки кожевенного сырья, свойства применяемых обострителей;
способы определения степени обводнения шкур в процессе отмочки;
устройство обслуживаемых аппаратов;
способы регулирования скорости их вращения и температурного режима;
порядок эксплуатации применяемых подъемно-транспортных механизмов.
Параграф 25. Машинист отжимного оборудования, 3 разряд
183. Характеристика работ:
отжим влаги из кож на прессах и валичных машинах с одновременной распаковкой кож;
укладка кож на вал машины или пресс;
регулирование давления и зазора между валами в зависимости от толщины и вида обрабатываемых кож;
останов пресса и разгрузка кож;
укладка отжатых кож.
184. Должен знать:
порядок отжима кож на прессах и валичных машинах;
структуру и свойства кожаной ткани;
нормы влажности кож до и после отжима;
порядок регулирования давления и зазора между валами;
устройство и принцип действия механизмов пресса и валичной машины.
Параграф 26. Машинист отжимного оборудования, 4 разряд
185. Характеристика работ:
отжим влаги из кож на проходной отжимной машине, наблюдение и контроль за ее работой;
обработка маншона обезжиривающим составом;
органолептическое определение влажности кож после отжима;
наладка машины;
открывание и закрывание вентиля с горячей водой для промывки маншона;
участие в ремонте и замене маншона.
186. Должен знать:
порядок отжима кож на проходной отжимной машине;
порядок регулирования и контроля за ходом технологического процесса отжима кож;
принцип действия отжимной машины;
порядок наладки, ремонта узлов отжимной машины;
приемы замены маншона.
Параграф 27. Машинист отжимного оборудования, 5 разряд
187. Характеристика работ:
отжим и разводка кож на валичной машине с целью удаления влаги из кож, устранения складок, морщин и увеличения площади кож;
обработка лап и периферийных участков кож механизмом реверсирования, определение готовности кож к проведению операций отжима и разводки;
наблюдение и контроль за работой машины;
регулирование давления между фетровым и обрезиненным валами для отжима, зазора между ножевым и обрезиненным валами для разводки в зависимости от толщины и вида обрабатываемых кож;
укладка обработанных кож на ленточные транспортеры для подачи к вакуумной сушилке;
регулирование подачи воды на фетровый вал;
обработка фетрового рукава обезжиривающим составом;
участие в ремонте и замене фетрового рукава;
регулирование и наладка машины.
188. Должен знать:
порядок и приемы проведения технологических операций отжима и разводки кож, их структуру и свойства;
нормы влажности кож до и после отжима;
требования, предъявляемые к качеству разводки кож;
дефекты обработки кож и методы их устранения;
устройство валичной машины, порядок ее эксплуатации, регулирования и проведения наладки и ремонта.

182. Білуге тиіс:
былғары шикізатын су-химиялық өңдеу өндірісінің технлогиясы;
қолданылатын өткірлеушілердің қасиеттері;
жібіту процесінде терілерді суландыру дәрежесін анықтау тәсілдері;
қызмет көрсету аппараттарының құрылысы, олардың айналу жылдамдығын және температуралық режимін реттеу тәсілдері;
қолданылатын көтеру-көлік механизмдерін пайдалану тәртіптері.
25-параграф. Сығу жабдығының машинисі, 3-разряд
183. Жұмыс сипаттамасы:
бір мезгілде терілерді шешумен бірге нығыздауыштарда және білікті машиналарда терілерден ылғалды сығу;
терілерді машинаның біліктеріне немесе нығыздауышқа төсеу;
қысымды және өңделетін терілердің түріне және қалыңдығына байланысты біліктердің арасындағы саңылауды реттеу;
нығыздауышты тоқтату және терілерді түсіру;
сығылған терілерді төсеу.
184. Білуге тиіс:
нығыздауыштар мен білікті машиналарда терілерді сығу тәртіптері;
тері тінінің құрылымы мен қасиеттері;
сығуға дейін және одан кейін ылғалдылық нормалары;
қысымды және біліктер арасындағы саңылауды реттеу тәртіптері;
нығыздауыш пен білікті машина механизмдерінің құрылысы мен әрекет ету қағидаттары.
26-параграф. Сығу жабдығының машинисі, 4-разряд
185. Жұмыс сипаттамасы:
өтетін сығу машинасында терілерден ылғалды сығу, оның жұмысын байқау және бақылау;
маншонды майсыздандыру құраммен өңдеу;
сығудан соң терілердің ылғалдылығын органолептикалық анықтау;
машинаны жөндеу;
маншонды жуып шаю үшін ыстық суы бар вентильді ашу және жабу;
маншонды жөндеу мен ауыстыруға қатысу.
186. Білуге тиіс:
өтетін сығу машинасында теріні сығу тәртіптері;
теріні сығу технологиялық процесінің барысын бақылау және реттеу тәртіптері;
сығу машинасының жұмыс істеу қағидаты;
сығу машинасы тораптарын жөндеу, дұрыстау тәртіптері;
маншонды ауыстыру тәсілдері.
27-параграф. Сығу жабдығының машинисі, 5-разряд
187. Жұмыс сипаттамасы:
теріден ылғалды жою, қыртыстарды, әжімдерді кетіру және тері ауданын ұлғайту мақсатында білікті машинада теріні сығу және езу;
реверстік механизммен терінің шеткі учаскелерін және табандарын өңдеу, сығу және езу операцияларын өткізуге терінің дайындығын анықтау;
машинаның жұмысын байқау және бақылау;
сығу үшін фетр және резеңкеленген біліктердің арасындағы қысымды, өңделетін терілердің түрі және қалыңдығына байланысты езу үшін пышақты және резеңкеленген біліктердің арасындағы саңылауды реттеу;
вакуумдық кептіргішке беру үшін өңделген терілерді таспалық транспортерлерге салу;
фетрлі білікке су беруді реттеу;
майсыздандырушы құраммен фетрлі жеңді өңдеу;
фетрлік жеңді жөндеу мен ауыстыруға қатысу;
машинаны реттеу және жөндеу.
188. Білуге тиіс:
терілерді сығу және езу технологиялық операцияларын жүргізудің тәртіптері мен тәсілдері, олардың құрылымы мен қасиеттері;
сығуға дейін және одан кейін терілердің ылғалдылық нормалары;
терілерді езу сапасына қойылатын талаптар;
терілерді өңдеу ақауларын және оларды жою әдістері;
білікті машинасының құрылысы, оны пайдалану, реттеу және жөндеу мен дұрыстауды жүргізудің тәртіптері.

Параграф 28. Аппаратчик дубления, 4 разряд
189. Характеристика работ:
ведение технологического процесса дубления, а также пикелевания и хромирования голья согласно технологическим картам в аппаратах под руководством аппаратчика дубления более высокой квалификации;
загрузка, выгрузка и выстилание кож на площадки, вагонетки, стеллажи;
подготовка оборудования для перекачивания составленных и отработанных химических растворов, заливка и перекачивание их в аппараты и сборники;
наблюдение за технологическим процессом;
выпуск газов и слив отработанных растворов из аппаратов.
190. Должен знать:
порядок ведения технологических процессов дубления, пикелевания, хромирования, виды кожевенного сырья;
нормы загрузки полуфабрикатов в аппараты;
свойства применяемых химических материалов и их взаимодействие;
порядок заливки и перекачивания химических растворов в аппараты и сборники;
устройство, принцип действия обслуживаемых аппаратов, контрольно-измерительных приборов и схему соковых, водяных, паровых и воздушных коммуникаций;
порядок эксплуатации применяемых подъемно-транспортных устройств.
Параграф 29. Аппаратчик дубления, 5 разряд
191. Характеристика работ:
ведение технологических процессов дубления, пикелевания, хромирования голья в аппаратах с целью получения кожевенного полуфабриката;
составление пикельных и хромовых растворов, дозировка химических материалов, дубильных экстрактов и соков;
выбор оборудования для перекачивания составленных и отработанных дубильных соков;
контроль за температурным режимом, корректировка технологических показателей рабочих растворов в процессе обработки голья на основе анализов и расчетов;
отбор проб рабочих растворов, полуфабрикатов, отработанных соков и определение степени готовности полуфабрикатов в процессе пикелевания, хромирования и перед выгрузкой после дубления и промывки.
192. Должен знать:
порядок ведения технологических процессов дубления, пикелевания, хромирования, топографию и свойства кожи;
методы отбора проб и взятия анализов в процессе обработки голья, устранения возможных дефектов;
порядок эксплуатации и регулирования обслуживаемых оборудования, контрольно-измерительных приборов.
Параграф 30. Аппаратчик дубления, 6 разряд
193. Характеристика работ:
ведение технологических процессов дубления, пикелевания и хромирования голья в барабанах-автоматах с пульта управления;
установка перфокарт с программой в пульт управления и пуск барабанов для работы в автоматическом режиме;
контроль с пульта управления за ходом технологического процесса дубления, дозировкой химических материалов, работой барабанов;
наблюдение за правильностью прохождения перфокарт, работой аппаратов;
установка контрольно-измерительных, регулирующих, сигнализирующих приборов и наблюдение по их показаниями за ходом технологических процессов;
регулирование скорости вращения барабанов, дозирования объемов и температуры рабочих жидкостей, времени обработки полуфабрикатов (по технологическим процессам), времени подачи (закачивания) растворов, химикатов и слива отработанных жидкостей;
освобождение перфокарт по окончании рабочего цикла;
отбор проб согласно карте контроля;
выгрузка полуфабрикатов из барабанов.

28-параграф. Тері илеу аппаратшысы, 4-разряд
189. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары біліктілігі бар тері илеу аппаратшысының басшылығымен аппараттарда технологиялық карталарға сәйкес шикі теріні илеу, сондай-ақ пикельдеу және хромдау технологиялық процесін жүргізу;
алаңшаларға, вагонеткаларға, стеллаждарға терілерді тиеу, түсіру және төсеу;
жасалған және пайдаланылған химиялық ерітінділерді айдап жіберу үшін жабдықты дайындау, оларды аппараттар мен жиғыштарға құю және айдап жіберу;
технологиялық процесті бақылау;
газдарды шығару және аппараттардан пайдаланылған ерітінділерді ағызып жіберу.
190. Білуге тиіс:
тері илеу, пикельдеу, хромдау технологиялық процестерін жүргізу тәртіптері;
былғары шикізатының түрлерін, аппараттарға жартылай фабрикаттарды салу нормалары;
қолданылатын химиялық материалдардың қасиеттері және олардың өзара әрекеттесуі;
аппараттар мен жиғыштарға химиялық ерітінділерді құю және айдап жіберу тәртіптері, қызмет ету аппараттарының, бақылау және өлшеу құралдарының құрылысы;
әрекет ету қағидатын және сөлдік, су, бу мен ауа коммуникацияларының схемасы;
қолданылатын көтеру-көлік құрылғыларын пайдалану тәртіптері.
29-параграф. Тері илеу аппаратшысы, 5-разряд
191. Жұмыс сипаттамасы:
былғары жартылай фабрикатын алу мақсатында аппараттарда шикі теріні илеу, пикельдеу, хромдау технологиялық процестерін жүргізу;
пикельдік және хромдық ерітінділерді жасау, химиялық материалдарды, илеу экстрактілері мен сөлдерді мөлшерлеу;
жасалған және пайдаланылған илеу сөлдерін айдап жіберу үшін жабдықты таңдау;
температуралық режимді бақылау, талдаулар мен есептеулердің негізінде шикі теріні өңдеу процесінде жұмыс ерітінділерінің технологиялық көрсеткіштерін түзету;
жұмыс ерітінділерінің, жартылай фабрикаттарының, пайдаланылған сөлдердің сынамаларын іріктеу және пикельдеу, хромдау процесінде және илеу мен шаюдан соң түсіру алдында жартылай фабрикаттардың дайындық дәрежесін анықтау.
192. Білуге тиіс:
илеу, пикельдеу, хромдау технологиялық процестерін жүргізу тәртіптері, терінің топографиясы мен қасиеттері;
шикі теріні өңдеу процесінде сынамаларды іріктеу мен талдауларды алу, болуы мүмкін ақауларды жою әдістері;
қызмет ету жабдығын, бақылау және өлшеу құралдарын пайдалану және реттеу тәртіптері.
30-параграф. Тері илеу аппаратшысы, 6-разряд
193. Жұмыс сипаттамасы:
басқару тетігінен барабан-автоматтарда шикі теріні илеу, пикельдеу және хромдау технологиялық процестерін жүргізу;
басқару тетігіне бағдарламалы перфокарталарды орнату және автоматты режимде жұмыс істеу үшін барабандарды іске қосу;
тері илеу технологиялық процесінің барысын, химиялық материалдарды мөлшерлеуді, барабандардың жұмысын басқару тетігінен бақылау;
перфокарталардың өту дұрыстығын, аппараттардың жұмысын байқау;
бақылау және өлшеу, реттеу, белгі беруші құралдарды орнату және олардың көрсетуі бойынша технологиялық процестердің барысын бақылау;
барабандардың айналу жылдамдығын, жұмыс сұйықтықтарының көлемі мен температурасын мөлшерлеуді, жартылай фабрикаттарды өңдеу уақытын (технологиялық процестер бойынша), ерітінділерді, химикаттарды беру (айдап жіберу) және пайдаланылған сұйықтықтарды ағызып жіберу уақытын реттеу;
жұмыс циклі аяқталған соң перфокарталарды босату;
бақылау картасына сәйкес сынамаларды іріктеу;
барабандардан жартылай фабрикаттарды түсіру.

194. Должен знать:
порядок ведения технологических процессов дубления, хромирования, пикелевания в автоматическом режиме;
топографию кож;
виды кожевенного сырья;
свойства применяемых химических материалов;
технологические показатели приготовленных и отработанных рабочих жидкостей;
методы отбора проб;
возможные дефекты кожевенных полуфабрикатов и способы их устранения;
порядок эксплуатации и регулирования обслуживаемых оборудования, пульта управления, систем автоматики, контрольно-измерительных приборов;
назначение и способы применения перфокарт с заданной программой.
Параграф 31. Аппаратчик приготовления дубильных экстрактов, 4 разряд
195. Характеристика работ:
ведение технологического процесса приготовления дубильных экстрактов из синтетических и растительных дубильных материалов в открытых аппаратах и аппаратах под давлением;
растворение дубильных экстрактов до определенной плотности;
регулирование температуры и уровня жидкости в аппаратах в процессе приготовления дубильных экстрактов;
определение готовности и корректирование химических и физических показателей приготовленных дубильных экстрактов на основе проводимых анализов;
перекачивание приготовленного дубильного экстракта в отстойники и сборники.
196. Должен знать:
технологию и порядок приготовления дубильных экстрактов в обслуживаемых аппаратах, устройство;
порядок эксплуатации обслуживаемых оборудования, контрольно-измерительных приборов, насосов и коммуникаций;
порядок обслуживания аппаратов под давлением;
методы определения готовности дубильного экстракта.
Параграф 32. Аппаратчик приготовления дубильных экстрактов, 5 разряд
197. Характеристика работ:
ведение технологического процесса приготовления дубильных экстрактов из исходных материалов в специальных аппаратах;
дозирование, перемешивание исходных материалов;
контроль и регулирование температуры и уровня жидкости в аппаратах в процессе восстановления хромовых солей;
определение готовности хромового экстракта на основе лабораторных анализов, полученных в результате отбора проб;
корректирование химических показателей хромового экстракта;
подача приготовленного экстракта к месту потребления;
осаждение гидрата окиси хрома из отработанных хромовых соков;
отделение осадка, фильтрация и обезвоживание осадка на вакуумных барабанах и иных фильтрах;
растворение обезвоженного осадка в растворе серной кислоты;
ведение учета расходуемых материалов.
198. Должен знать:
технологический режим и рецептуру приготовления хромового дубильного экстракта;
порядок выполнения процесса восстановления хромовых солей;
взаимодействие химических веществ в процессе варки хромового экстракта;
порядок регулирования специальных аппаратов, обслуживаемых контрольно-измерительных приборов, насосов и коммуникаций;
порядок ведения учета расходуемых материалов.

194. Білуге тиіс:
автоматты режимде тері илеу, хромдау, пикельдеу технологиялық процестерін жүргізу тәртіптері;
терілердің топографиясы;
былғары шикізатының түрлері;
қолданылатын химиялық материалдардың қасиеттері;
жасалған және пайдаланылған жұмыс сұйықтықтарының технологиялық көрсеткіштері;
сынамаларды іріктеу әдістері;
былғары жартылай фабрикаттарының болуы мүмкін ақауларын және оларды жою тәсілдері;
қызмет ету жабдығы, басқару тетігі, автоматика жүйелері, бақылау және өлшеу құралдарын пайдалану және реттеу тәртіптері;
берілген бағдарламасы бар перфокарталарды қолдану тәсілдері және мақсаты.
31-параграф. Тері илеу экстрактілерін әзірлеу аппаратшысы, 4-разряд
195. Жұмыс сипаттамасы:
ашық аппараттар мен қысымдалған аппараттарда синтетикалық және өсімдік илеу материалдарынан жасалған тері илеу экстрактілерін әзірлеудің технологиялық процесін жүргізу;
белгіленген тығыздыққа дейін тері илеу экстрактілерін еріту;
тері илеу экстрактілерін әзірлеу процесінде аппараттарда сұйықтықтың температурасы мен деңгейін реттеу;
дайындығын анықтау және жүргізілетін талдаулар негізінде әзірленген тері илеу экстрактілерінің химиялық және физикалық көрсеткіштерін түзету;
әзірленген тері илеу экстрактісін тұндырғыштар мен жиғыштарға айдап жіберу.
196. Білуге тиіс:
қызмет ету аппараттарында тері илеу экстрактілерін әзірлеу технологиясы мен тәртіптері;
қызмет ету жабдығының, бақылау және өлшеу құралдарының, сорғылар мен коммуникациялардың құрылысы, оларды пайдалану тәртіптері;
қысымдалған аппараттарға қызмет көрсету тәртіптері;
тері илеу экстрактісінің дайындығын анықтау әдістері.
32-параграф. Тері илеу экстрактілерін әзірлеу аппаратшысы, 5-разряд
197. Жұмыс сипаттамасы:
арнаулы аппараттарда бастапқы материалдардан тері илеу экстрактілерін әзірлеудің технологиялық процесін жүргізу;
бастапқы материалдарды мөлшерлеу, араластыру;
хром тұздарын қайта қалпына келтіру процесінде аппараттарда сұйықтықтың деңгейі мен температурасын бақылау және реттеу;
сынамаларды іріктеу нәтижесінде алынған зертханалық талдаулардың негізінде хром экстрактісінің дайындығын анықтау;
хром экстрактісінің химиялық көрсеткіштерін түзету;
әзірленген экстрактіні пайдалану орнына беру;
пайдаланылған хром сөлдерінен алынған хром тотығы гидратын тұндыру;
тұнбаны бөліп алу, вакуумдық барабандар мен өзге сүзгілерде тұнбаны құрғату және сүзгілеу;
күкірт қышқылы ерітіндісінде құрғатылған тұнбаны еріту;
шығыс материалдарының есебін жүргізу.
198. Білуге тиіс:
хром тері илеу экстрактісін әзірлеудің технологиялық режимі мен рецептурасы;
хром тұздарын қайта қалпына келтіру процесін орындаудың тәртібі;
хром экстрактісін пісіру процесінде химиялық заттардың өзара әрекеттесуі;
арнаулы аппараттар, қызмет көрсету бақылау және өлшеу құралдары, сорғыларды және коммуникацияларды реттеу тәртіптері;
шығыс материалдарының есебін жүргізу тәртіптері.

Параграф 33. Красильщик кож, 4 разряд
199. Характеристика работ:
ведение технологических процессов крашения, нейтрализации, жирования и промывки в обслуживаемых аппаратах в соответствии с техническими требованиями;
составление рабочих растворов химических веществ и жиров, дозирование их в аппаратах;
загрузка кож в аппараты и выгрузка их с выстиланием на козелки, площадки и иное;
наблюдение за изменением технологических показателей рабочих растворов и полуфабрикатов в процессе промывки, нейтрализации, крашения и жирования и их корректирование;
определение степени готовности полуфабрикатов в процессе обработки и перед выгрузкой кож из аппаратов.
200. Должен знать:
порядок ведения технологических процессов крашения, жирования и подготовительных операций;
свойства кожи и применяемых химических веществ, их взаимодействие;
возможные дефекты обработки кож, меры их предупреждения и способы устранения;
устройство и порядок эксплуатации обслуживаемых оборудования и коммуникаций.
Параграф 34. Разводчик кож, 3 разряд
201. Характеристика работ:
разводка кож на многостольных машинах и машинах типа строгальных;
разделка лап и периферийных участков кожи с целью устранения складок, морщин и увеличения площади;
определение степени готовности кож к проведению операций разводки.
202. Должен знать:
приемы разводки кож на многостольных машинах и машинах типа строгальных;
возможные дефекты обработки кож (сдиры, царапины, плохая разводка, разрывы, обрывы), способы их выявления и устранения;
порядок регулирования и эксплуатации применяемых машин.
Параграф 35. Разводчик кож, 4 разряд
203. Характеристика работ:
разводка кож на валичных машинах и разводка юфти и шевро циклями вручную с целью устранения складок, морщин и увеличения площади;
регулирование зазора между валами, температуры обогреваемого вала;
выстилание обработанного полуфабриката;
правка циклей.
204. Должен знать:
порядок разводки кож на валичных машинах, разводки юфти и шевро циклями вручную, выстилания обработанных кожевенных полуфабрикатов;
устройство валичных машин, порядок их регулирования и эксплуатации;
способы правки циклей.
Параграф 36. Разводчик кож, 5 разряд
205. Характеристика работ:
разводка кож на барабанных машинах с целью устранения складок, морщин и увеличения площади;
регулирование зазора между ножевым и опорным барабанами в зависимости от толщины и вида обрабатываемых кож.
206. Должен знать:
порядок разводки кож на барабанных машинах;
устройство барабанных машин, порядок их регулирования и эксплуатации.

33-параграф. Терілерді бояушы, 4-разряд
199. Жұмыс сипаттамасы:
техникалық талаптарға сәйкес қызмет көрсету аппараттарында бояу, бейтараптау, майлау және жуып шаю технологиялық процестерін жүргізу;
химиялық заттар мен майлардың жұмыс ерітінділерін жасау;
оларды аппараттарда мөлшерлеу, аппараттарға терілерді салу және оларды таяныштарға, алаңшаларға және өзгелерге төсеумен қоса түсіру;
жуып шаю, бейтараптау, бояу және майлау процесінде жұмыс ерітінділері мен жартылай фабрикаттардың технологиялық көрсеткіштерінің өзгеруін бақылау және оларды түзету;
өңдеу процесінде және аппараттардан терілерді түсірудің алдында жартылай фабрикаттардың дайындық дәрежесін анықтау.
200. Білуге тиіс:
бояу, майлау технологиялық процестерін және дайындық операцияларын жүргізудің тәртіптері;
тері мен қолданылатын химиялық заттардың қасиеттері, олардың өзара әрекеттесуі;
тері өңдеудің болуы мүмкін ақаулары, олардың алдын алу шаралары мен жою тәсілдері;
қызмет көрсету жабдығы мен коммуникациялардың құрылысы және оларды пайдалану тәртіптері.
34-параграф. Терілерді езуші, 3-разряд
201. Жұмыс сипаттамасы:
көп столды машиналар мен сүргілеу үлгісіндегі машиналарда терілерді езу;
қыртыстарды, әжімдерді жою және ауданын ұлғайту мақсатында терінің табандары мен шеткі учаскелерін өңдеу;
езу операциясын өткізуге терінің дайындық дәрежесін анықтау.
202. Білуге тиіс:
көп столды машиналар мен сүргілеуші үлгісіндегі машиналарда терілерді езу әдістері;
тері өңдеудің болуы мүмкін ақаулар (сыдыру, жыру, нашар езу, ажырау, үзілу), оларды анықтау және жою тәсілдері;
қолданылатын машиналарды реттеу және пайдалану тәртіптері.
35-параграф. Терілерді езуші, 4-разряд
203. Жұмыс сипаттамасы:
білігі бар машиналарда және циклялармен қолмен юфть пен шевроны (ешкі былғарысын) қыртыстарды, әжімдерді жою және ауданын ұлғайту мақсатында езу;
біліктер арасындағы саңылауды, қыздырылатын біліктің температурасын реттеу;
өңделген жартылай фабрикатты төсеу;
цикляларды түзету.
204. Білуге тиіс:
білігі бар машиналарда теріні, циклялармен қолмен юфть пен шевроны (ешкі былғарысын), өңделген былғарылық жартылай фабрикаттарды төсеу тәртіптері;
білігі бар машиналардың құрылысы, оларды реттеу және жөндеу тәртіптері;
цикляларды түзету тәсілдері.
36-параграф. Терілерді езуші, 5-разряд
205. Жұмыс сипаттамасы:
қыртыстарды, қатпарларды жою және ауданын ұлғайту мақсатында барабанды машиналарда терілерді езу;
өңделетін терілердің қалыңдығы мен түріне байланысты пышақты және тірек барабандарының арасындағы саңылауды реттеу.
206. Білуге тиіс:
барабанды машиналарда терілерді езу тәртіптері;
барабанды машиналардың құрылысы, оларды реттеу және пайдалану тәртіптері.

Параграф 37. Прокатчик кож, 3 разряд
207. Характеристика работ:
прокатка кож на проходных катках со съемом кож с транспортерной ленты;
участие в регулировании давления роликов проходных катков на кожу и наблюдение за их работой.
208. Должен знать:
порядок прокатки кож на проходных катках;
требования, предъявляемые к кожевенным полуфабрикатам до и после прокатки;
устройство и принцип действия проходных катков для прокатки кож.
Параграф 38. Прокатчик кож, 4 разряд
209. Характеристика работ:
прокатка кож на проходных катках с целью уплотнения кожи и придания ей необходимой жесткости с укладкой кож лицом вверх на транспортер проходного катка, не допуская складок, заминов и пятен на лицевой стороне кож, и заправка их между роликами катка;
регулирование давления роликов катка на кожу.
210. Должен знать:
приемы прокатки кож на проходных катках с учетом назначения готовой кожи;
порядок технической эксплуатации проходного катка и регулирования давления роликов катка на кожу.
Параграф 39. Прокатчик кож, 5 разряд
211. Характеристика работ:
прокатка кож на гидравлических непроходных катках с целью уплотнения кожи, придания ей необходимой жесткости, стойкости и блеска;
укладка кож лицевой стороной вверх на плиту стола и прокатка их по участкам;
регулирование давления прокатных роликов на кожу в соответствии с ее назначением;
наблюдение за контрольно-измерительными приборами, находящимися на пульте управления катка.
212. Должен знать:
технологический режим прокатки на гидравлических непроходных катках с учетом назначения готовой кожи;
устройство, порядок наладки гидравлических непроходных катков и контрольно-измерительных приборов.
Параграф 40. Лакировщик кож, 5 разряд
213. Характеристика работ:
лакирование кож с целью придания поверхности зеркального блеска на поливочной машине;
подготовка кож к лакированию, натягивание их на рамы, очистка поверхности кож от пыли, обезжиривание, грунтовка;
установка рам с кожами в сушилки;
транспортирование, фильтрование и залив лака в расходную емкость поливочной машины;
наблюдение за работой поливочной машины и подачей лака;
регулирование и наладка поливочной машины;
регулирование технологического режима сушки кож в сушильной установке;
определение готовности лакированных кож в процессе сушки, съем кож с рам и укладка в стопки;
дублирование кожевенного полуфабриката с полиуретановой пленкой для создания искусственного лица кожи;
изготовление матриц и подготовка их к грунтовке;
проверка пригодности и подготовка кожевенного полуфабриката к дублированию;
нанесение полиуретановой пленки на матрицу в распылительных камерах;
накладывание с разглаживанием кожевенного полуфабриката на матрицу с полиуретаном;
наблюдение за подачей полиуретановых смесей установленной концентрации, вязкости, температуры, за скоростью подачи матриц и иное;
съем кож с матриц и завешивание их в сушилку для полимеризации;
восстановление полиуретановой пленки на изношенных матрицах.

37-параграф. Терілерді жұқартушы, 3-разряд
207. Жұмыс сипаттамасы:
транспортер таспасынан терілерді алумен қоса өтетін катоктармен терілерді жұқарту;
өтетін катоктар роликтерінің теріге қысымын реттеуге қатысу және оның жұмысын бақылау.
208. Білуге тиіс:
өтетін катоктармен теріні жұқарту тәртіптері;
жұқартуға дейін және одан кейін былғары жартылай фабрикаттарына қойылатын талаптар;
терілерді жұқартатын өтетін катоктардың құрылысы мен әрекет ету қағидаты.
38-параграф. Терілерді жұқартушы, 4-разряд
209. Жұмыс сипаттамасы:
қыртыстарды, дақтарды терінің беткі жағында болдырмай, мүлтіксіз өтетін таптауыштың транспортеріне терілердің бетін жоғары қаратып төсеумен қоса теріні нығыздау және оған қажетті қаттылықты беру мақсатында өтетін таптауыштарда терілерді жұқарту;
таптауыш роликтерінің теріге қысымын реттеу.
210. Білуге тиіс:
дайын теріні тағайындауды ескере отырып, өтпелі таптауыштармен теріні жұқарту тәсілдері;
өтпелі таптауыштарды техникалық пайдалану және таптауыш роликтердің теріге қысымын реттеу тәртіптері.
39-параграф. Терілерді жұқартушы, 5-разряд
211. Жұмыс сипаттамасы:
гидравликалық өтпейтін таптауыштарда теріні нығыздау және оған қажетті қаттылықты, төзімділікті, жалтырақты беру мақсатында терілерді жұқарту;
үстел плитасына беткі жағын жоғары қаратып терілерді төсеу және оларды учаскелер бойынша жұқарту;
жұқарту роликтерінің теріге қысымын оның мақсатына сәйкес реттеу;
таптауыштың басқару тетігінде орналасқан бақылау және өлшеу құралдарын байқау.
212. Білуге тиіс:
дайын теріні тағайындауды ескере отырып, гидравликалық өтпейтін таптауыштарда жұқартудың технологиялық режимі;
гидравликалық өтпейтін таптауыштар мен бақылау және өлшеу құралдарының құрылысы, оларды жөндеу тәртіптері.
40-параграф. Терілерді лактаушы, 5-разряд
213. Жұмыс сипаттамасы:
бетіне айнадай жылтырақ беру мақсатында шашатын машинада терілерді лактау;
лактауға терілерді дайындау, оларды рамаларға керу, терінің бетін шаңнан тазарту, майсыздандыру төсеме бояу жағу;
кептіргіштерге терілерімен бірге рамаларды орнату;
лакты тасымалдау, сүзгіден өткізу және шашатын машинаның шығыс сыйымдылығына құю;
лак шашатын машинаның жұмысын және лактың берілуін бақылау;
лак шашатын машинаны реттеу және жөндеу;
кептіру қондырғысында терілерді кептірудің технологиялық режимін реттеу;
кептіру процесінде лакталған терілердің дайындығын анықтау, рамалардан терілерді түсіру және дестелеп жинау;
терінің жасанды бетін жасау үшін полиуретандық қабықшалы былғары жартылай фабрикатын қосарлау;
матрицаларды даярлау және оларды төсеме бояуға дайындау;
қосарлауға былғары жартылай фабрикатының жарамдылығын тексеру және оны дайындау;
бүріккіш камераларында матрицаға полиуретандық қабықшаны жағу;
полиуретанды матрицаға былғары жартылай фабрикатын жазумен қоса төсеу;
берілген қосылымдағы, тұтқырлықтағы, температурадағы полиуретандық қоспалардың берілуін, матрицалардың берілу жылдамдығын және өзгелерді бақылау;
матрицалардан терілерді түсіру және оларды полимеризациялау үшін кептіргіштерге ілу;
тозған матрицалардағы полиуретандық қабықшаны қалпына келтіру.

214. Должен знать:
порядок, способы и приемы лакирования кож, дублирования кожевенных полуфабрикатов с полиуретановой пленкой;
требования, предъявляемые к качеству полуфабрикатов, направляемых на лакирование и дублирование;
свойства грунта, лака и полиуретановых смесей;
технологические режимы сушки лакированных, дублированных кож и признаки их готовности;
государственные стандарты, технические условия на лакированные и дублированные кожи;
методы определения готовности лакированных и дублированных кож;
устройство, принцип действия и порядок регулирования обслуживаемого оборудования.
Параграф 41. Жировальщик кож, 3 разряд
215. Характеристика работ:
ведение технологического процесса жирования кож вручную с расстилкой их на столе;
введение наполнителей в кожу вручную;
жирование технических изделий из кожи;
составление жировальных смесей и транспортирование их к рабочему месту.
216. Должен знать:
порядок выполнения процессов жирования и наполнения кож;
свойства жировальных смесей и их взаимодействие с кожей.
Параграф 42. Жировальщик кож, 4 разряд
217. Характеристика работ:
ведение технологического процесса жирования и наполнения кож в обслуживаемых аппаратах и на машинах;
заливка жировальной и наполняющей смеси;
загрузка и выгрузка кож с выстиланием их на козелки, площадки и иное;
корректирование температуры и концентрации жировальных смесей, жидкостного коэффициента, температуры и иных параметров технологического процесса, определение готовности кож перед их выгрузкой;
промывка прожированных кож.
218. Должен знать:
технологию проведения жирования кож на обслуживаемом оборудовании;
виды и ассортимент кож;
способы корректирования технологических параметров процесса жирования и наполнения кож;
методы определения готовности кож перед выгрузкой, требования, предъявляемые к их качеству;
порядок загрузки, выгрузки и выстилания кож;
устройство, порядок эксплуатации обслуживаемых оборудования и коммуникаций.
Параграф 43. Прессовщик кож, 2 разряд
219. Характеристика работ:
прессование-выжигание рисунка на коже вручную или с помощью приспособления;
утюжка кож вручную;
транспортирование полуфабрикатов.
220. Должен знать:
приемы прессования-выжигания рисунка на коже вручную;
порядок утюжки кож и транспортирования полуфабрикатов.
Параграф 44. Прессовщик кож, 3 разряд
221. Характеристика работ:
прессование кожи с целью придания ее лицу гладкой поверхности и закрепления на ней покрытий или нарезка мереи на лицевой стороне кожи обогреваемыми плитами на прессах;
регулирование температуры, давления и времени выдержки в зависимости от вида кожи и покрывного крашения.

214. Білуге тиіс:
терілерді лактаудың, полиуретанды қабықшалы былғары жартылай фабрикаттарын қосарлаудың тәртіптері, тәсілдері мен әдістері;
лактаумен қосарлауға жіберілетін жартылай фабрикаттардың сапасына қойылатын талаптар;
төсеме бояудың, лак пен полиуретандық қоспалардың қасиеттері;
лакталған, қосарланған терілерді кептірудің технологиялық режимі және олардың дайындық белгілері;
лакталған және қосарланған терілерге қойылатын мемлекеттік стандарттар, техникалық шарттар;
лакталған және қосарланған терілердің дайындығын анықтау әдістері;
қызмет көрсету жабдығының құрылысы және әрекет ету қағидаты мен реттеу тәртіптері.
41-параграф. Терілерді майлаушы, 3-разряд
215. Жұмыс сипаттамасы:
үстелге терілерді жаюмен бірге оларды қолмен майлау технологиялық процесін жүргізу;
қолмен терілерге толтырғыштарды енгізу;
теріден жасалған техникалық бұйымдарды майлау;
майлау қоспаларын жасау және оларды жұмыс орнына тасымалдау.
216. Білуге тиіс:
терілерді майлау және толтыру процестерін орындау тәртіптері;
майлау қоспаларының қасиеттері және олардың терімен өзара әрекеттесуі.
42-параграф. Терілерді майлаушы, 4-разряд
217. Жұмыс сипаттамасы:
қызмет көрсету аппараттарында және машиналарда терілерді майлау және толтыру технологиялық процестерін жүргізу;
майлау және толтыру қоспаларын құю;
терілерді таяныштарға, алаңшаларға және өзге де жаюмен қоса оларды салу және түсіру;
майлау қоспаларының температурасы мен қосылымын, сұйықтық коэффициентін, температураны және технологиялық процестің өзге параметрлерін түзету, оларды түсіру алдында терілердің дайындығын анықтау;
майланған терілерді сумен шаю.
218. Білуге тиіс:
қызмет көрсету жабдығында теріні майлауды жүргізу технологиясы;
терілердің түрлері мен ассортименті;
терілерді майлау және толтыру процесінің технологиялық параметрлерін түзету тәсілдері;
терілердің дайындығын түсіру алдында анықтау әдістері, олардың сапасына қойылатын талаптар;
терілерді салу, түсіру және жаю тәртіптері;
қызмет көрсету жабдығы және коммуникацияларды пайдалану тәртіптері.
43-параграф. Терілерді нығыздаушы, 2-разряд
219. Жұмыс сипаттамасы:
қолмен немесе аспаптардың көмегімен теріге суретті нығыздап-күйдіру;
терілерді қолмен үтіктеу;
жартылай фабрикаттарды тасымалдау.
220. Білуге тиіс:
қолмен теріге суретті нығыздап-күйдіру тәсілдері;
терілерді үтіктеу және жартылай фабрикаттарды тасымалдау тәртіптері.
44-параграф. Терілерді нығыздаушы, 3-разряд
221. Жұмыс сипаттамасы:
тері бетін тегістеу және онда жабынды бекіту мақсатында теріні нығыздау немесе нығыздауыштарда қыздыру плиталарымен терінің беткі жағына бедерлерді ою;
терінің түрі мен жаба бояуға байланысты температураны, қысымды және ұстау уақытын реттеу.

222. Должен знать:
приемы прессования кож;
свойства кож и покрытий, их изменение под действием высоких температур и давления;
требования, предъявляемые к кожевенному полуфабрикату до и после прессования;
принцип действия, порядок регулирования обслуживаемого оборудования.
Параграф 45. Прессовщик кож, 4 разряд
223. Характеристика работ:
прессование кож или тиснение (нарезка) мереи на прессах-полуавтоматах;
настройка и наладка автоматических систем и контрольно-измерительных приборов для обеспечения необходимых параметров проведения прессования кож:температуры плит, давления, времени выдержки кож под давлением и иное;
кладка кож на плиты пресса;
наблюдение за работой пресса, автоматических систем, контрольно-измерительных приборов;
съем кож после прессования, завешивание их на шесты, укладка на козелки или тележку с перекладыванием слоями бумаги.
224. Должен знать:
приемы прессования кож на прессах-полуавтоматах;
технологию прессования кож, пороки прессования кож и способы их устранения;
устройство обслуживаемых пресса, автоматических систем, контрольно-измерительных приборов, порядок их настройки и наладки.
Параграф 46. Аппаратчик крашения и жирования кож, 5 разряд
225. Характеристика работ:
ведение технологических процессов крашения, жирования, нейтрализации, поддубливания кож в барабанах-автоматах с пульта управления;
установка перфокарт с программой на пульте управления и пуск барабанов для работы в автоматическом режиме;
контроль с пульта управления за ходом технологических процессов, дозировкой химических материалов, работой барабанов;
установка контрольно-измерительных, регулирующих, сигнализирующих приборов и наблюдение за их показаниями о ходе технологических процессов;
регулирование времени обработки кож при проведении технологических процессов;
времени и объемов подачи воды и растворов, слива отработанных жидкостей;
освобождение перфокарт по окончании цикла обработки;
отбор проб согласно карте контроля;
выгрузка кож из барабанов в кассеты.
226. Должен знать:
технологию проведения процессов крашения, жирования, нейтрализации, поддубливания кож в автоматическом режиме;
ассортимент кожевенных полуфабрикатов;
методы контроля выполняемых технологических процессов, свойства применяемых химических материалов, порядок обращения с ними, возможные замены материалов;
технологические показатели приготовленных и отработанных рабочих жидкостей;
методы отбора проб;
порядок эксплуатации и регулирования обслуживаемых оборудования, пульта управления, контрольно-измерительных приборов, средств автоматики;
назначение и способы применения перфокарт с заданной программой.

222. Білуге тиіс:
теріні нығыздау жолдары;
терілер мен жабынның қасиеттері, жоғары температура мен қысымның әсерімен олардың өзгеруі;
нығыздауға дейін және одан кейін былғары жартылай фабрикатына қойылатын талаптар;
қызмет көрсету жабдығын реттеу тәртіптері, оның әрекет ету қағидаты.
45-параграф. Терілерді нығыздаушы, 4-разряд
223. Жұмыс сипаттамасы:
терілерді нығыздау немесе нығыздауыш-жартылай автоматтарда бедерді өрнектеу (тілу);
теріні нығыздауды жүргізудің қажетті параметрлерін қамтамасыз ету үшін автоматты жүйелер мен бақылау және өлшеу құралдарын күйге келтіру және жөндеу: плиталардың температурасын, қысым астында терілерді ұстау уақытын және өзгенығыздауыштың плиталарына терілерді төсеу;
нығыздауыштың, автоматты жүйелердің, бақылау және өлшеу құралдарының жұмысын бақылау;
нығыздауыштан соң терілерді түсіру, оларды қадақтарға ілу;
қағаз қабаттары мен қайта салумен қоса таяныштарға немесе тіркемелерге салу.
224. Білуге тиіс:
нығыздауыш-жартылай автоматтарда терілерді нығыздауыштың жолдары;
терілерді нығыздау технологиясы, терілерді нығыздау кемістіктері және оларды жою тәсілдері;
қызмет көрсетілетін нығыздауыштың, автоматты жүйелердің, бақылау және өлшеу құралдарының құрылысы, оларды күйге келтіру және жөндеу тәртіптері.
46-параграф. Теріні бояу және майлау аппаратшысы, 5-разряд
225. Жұмыс сипаттамасы:
басқару тетігінен барабан-автоматтарда теріні бояу, майлау, бейтараптау, илеу технологиялық процестерін жүргізу;
басқару тетігіне бағдарламалы перфокарталарды орнату және автоматты режимде жұмыс істеу үшін барабандарды қосу;
технологиялық процестердің барысын, химиялық материалдарды мөлшерлеуді, барабандардың жұмысын басқару тетігінен бақылау;
бақылау және өлшеу, реттеу, белгі беретін құралдарды орнату және технологиялық процестердің барысы жөніндегі олардың көрсетулерін байқау;
технологиялық процестерді жүргізу кезінде терілерді өңдеу уақытын реттеу;
су және ерітінділерді берудің уақыты мен көлемін, пайдаланылған сұйықтықтарды ағызып жіберуді;
өңдеу циклі аяқталған соң перфокарталарды босату;
бақылау картасына сәйкес сынамаларды іріктеу;
терілерді барабандардан кассеталарға түсіру.
226. Білуге тиіс:
автоматты режимде терілерді бояу, майлау, бейтараптау, илеу процестерін жүргізу технологиясы;
былғары жартылай фабрикаттарының ассортименті;
орындалатын технологиялық процестерді бақылау әдістері;
қолданылатын химиялық материалдардың қасиеттері, оларды пайдалану тәртіптері;
материалдарды ауыстыру мүмкіндіктерін, дайындалған және пайдаланылған жұмыс сұйықтықтарының технологиялық көрсеткіштері;
сынамаларды іріктеу әдістері, қызмет ету жабдығы, басқару тетігі, бақылау және өлшеу құралдары, автоматика құралдарын пайдалану және реттеу тәртіптері;
берілген бағдарламасы бар перфокарталарды қолдану тәсілдері және оның мақсаты.

Параграф 47. Калильщик чепрака и технической кожи, 4 разряд
227. Характеристика работ:
ведение процесса закалки чепраков;
приготовление ванны с расплавленными смесями;
погружение чепраков в ванну с горячей смесью и закалка их в соответствии с технологическими требованиями;
подъем чепраков из ванны и завешивание их в сушилки;
регулирование температуры в ванной и сушилках.
228. Должен знать:
технологический режим закалки чепраков, свойства кож;
способы регулирования температуры плавления пропитывающих смесей и порядок их приготовления;
устройство и порядок эксплуатации ванн с расплавленными смесями и сушилок.
Параграф 48. Чистильщик лица голья, 4 разряд
229. Характеристика работ:
чистка лицевой поверхности голья крупных видов кожевенного сырья на обслуживаемой машине под руководством чистильщика лица голья более высокой квалификации, всех видов кожевенного сырья вручную на колоде;
участие в наладке и регулировании притока воды и зазоров между валами в зависимости от толщины и вида обрабатываемого голья;
заточка ножевого вала машины, инструмента.
230. Должен знать:
порядок и приемы чистки лица голья на обслуживаемой машине и вручную;
виды кожевенного сырья;
устройство и принцип действия механизмов обслуживаемой машины;
порядок заточки применяемого инструмента.
Параграф 49. Чистильщик лица голья, 5 разряд
231. Характеристика работ:
чистка лицевой поверхности голья всех видов кожевенного сырья на обслуживаемой машине до полного удаления подседа и остатков эпидермиса;
отжатие грязи;
наладка машины;
регулирование притока воды и зазоров между валами в зависимости от толщины и вида обрабатываемого голья.
232. Должен знать:
технологию чистки лица голья;
причины возникновения дефектов при чистке голья, способы их предупреждения и устранения;
устройство, порядок наладки и регулирования обслуживаемой машины.
Параграф 50. Аппаратчик промывки мездры, шерсти, щетины и волоса, 3 разряд
233. Характеристика работ:
ведение технологического процесса промывки мездры, шерсти, щетины, волоса в моечных аппаратах в соответствии с технологией;
составление моющих растворов, загрузка и выгрузка промытого волоса, мездры, шерсти и щетины из аппаратов;
регулирование процесса промывки, добавление воды и химических реагентов в соответствии с технологической картой.
234. Должен знать:
технологический режим промывки мездры, шерсти, щетины, волоса, химических реагентов, их свойства и взаимодействие;
порядок загрузки в моечный аппарат исходных материалов;
устройство, обслуживание и порядок регулирования применяемых оборудования и коммуникаций.

47-параграф. Техникалық былғары мен жонарқа терісін қыздырушы, 4-разряд
227. Жұмыс сипаттамасы:
жонарқаны суару процесін жүргізу;
ерітілген қоспалары бар ваннаны әзірлеу;
ыстық қоспасы бар ваннаға жонарқаны батыру және оны технологиялық талаптарға сәйкес суару;
ванналардан жонарқаны көтеру және оны кептіргіштерге ілу;
ваннада және кептіргіштерде температураны реттеу.
228. Білуге тиіс:
жонарқаны суарудың технологиялық режимі;
терілердің қасиеттері, сіңдіруші қоспалардың еру температурасын реттеу тәсілдері және оларды әзірлеу тәртібі;
ерітілген қоспалары бар ванна және кептіргіштердің құрылысы мен пайдалану тәртіптері.
48-параграф. Тұзтері бетін тазалаушы, 4-разряд
229. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі жоғары тұзтері бетін тазалаушының басшылығымен былғары шикізатының ірі түрлері тұзтерісінің бет жағын қызмет көрсететін машинада, былғары шикізатының барлық түрлерін науада қолмен тазалау;
өңдеу тұзтерісінің қалыңдығы мен түріне қарай біліктер арасындағы саңылауларды және су құйылысын реттеуге және баптауға қатысу;
машинаның, аспаптың пышақ білігін қайрау.
230. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін машинада және қолмен тұзтері бетін тазалау тәртіптері мен әдістері;
былғары шикізатының түрлері;
қызмет көрсететін машина механизмдерінің жұмыс қағидаты және құрылысы;
қолданылатын аспапты қайрау тәртіптері.
49-параграф. Тұзтері бетін тазалаушы, 5-разряд
231. Жұмыс сипаттамасы:
шөгінді мен эпидермис қалдықтары толық жойылғанға дейін қызмет көрсететін машинада былғары шикізаттың барлық түрлері тұзтерісінің бет жағын тазалау;
кірді сығып алу;
машинаны жөндеу;
су құйылысын және өнделетін тұзтерінің қалыңдығына және түріне қарай біліктер арасындағы саңылауларды реттеу.
232. Білуге тиіс:
тұзтері бетін тазалау технологиясы;
тұзтеріні тазалау кезінде ақаулардың пайда болу себептері, олардың алдын алу және жою тәсілдері;
қызмет көрсететін машинаны жөндеу және реттеу тәртіптері, құрылысы.
50-параграф. Шелді, жүнді, қылшық пен қылды жуып шаю аппаратшысы, 3-разряд
233. Жұмыс сипаттамасы:
технологияға сәйкес жуу аппараттарында шелді, жүнді, қылшықты, қылды жуып шаю технологиялық процесін жүргізу;
жуу ерітінділерін жасау, аппараттарға жуылған қылды, шелді, жүн мен қылшықты салу және түсіру;
жуып шаю процесін реттеу, технологиялық картаға сәйкес суды және химиялық реагенттерді қосу.
234. Білуге тиіс:
шелді, жүнді, қылшықты, қылды шаюдың технологиялық режимі, химиялық реагенттер, олардың қасиеттері мен өзара әрекеттесуі;
жуу аппаратына бастапқы материалдарды салу тәртібі;
қолданылатын жабдық пен коммуникацияның құрылысы, қызмет ету және реттеу тәртіптері.

Параграф 51. Контролер сырья и полуфабрикатов, 4 разряд
235. Характеристика работ:
контроль качества обработки кожевенного сырья и полуфабрикатов при проведении операций на различных стадиях контролируемого производственного процесса, кроме операции строгания целых кож, полукож хромового и краснодубного методов дубления, в соответствии с государственными стандартами и техническими условиями;
межоперационный контроль соблюдения технологического режима обработки сырья и полуфабрикатов;
отбраковка сырья и полуфабрикатов с выявлением причин образования дефектов и принятие мер по их устранению;
проверка правильности применения контрольно-измерительных приборов;
составление контрольно-сдаточной документации.
236. Должен знать:
ассортимент кожевенного сырья и полуфабрикатов;
государственные стандарты и технические условия на них, действующие лимиты производственных дефектов при выполнении технологических операций и порядок их учета;
технологию и порядок выполнения контролируемых операций на обслуживаемом участке;
устройство и порядок применения контрольно-измерительных приборов и инструмента;
порядок оформления контрольно-сдаточной документации.
Параграф 52. Контролер сырья и полуфабрикатов, 5 разряд
237. Характеристика работ:
контроль качества технологической операции строгания целых кож, полукож хромового и краснодубного методов дубления в соответствии с государственными стандартами, техническими условиями;
проверка правильности соблюдения технологического режима строгания;
определение причин образования дефектов кож и принятие мер по их устранению;
органолептический контроль кожевенного сырья и полуфабрикатов;
оформление документации контрольной приемки.
238. Должен знать:
государственные стандарты и технические условия на контролируемое кожевенное сырье и полуфабрикаты;
рациональные приемы и методы выполнения контролируемых технологических операций;
виды и причины возникновения дефектов при выполнении технологических операций, способы их устранения;
методы органолептического контроля кожевенного сырья и полуфабрикатов;
порядок оформления документации по контролю кожевенного сырья и полуфабрикатов.
239. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование.
Глава 5. Тарифно-квалификационные характеристики профессий рабочих по разрядам на работы по производству технических изделий из кожи

51-параграф. Шикізат пен жартылай фабрикатттарды бақылаушы, 4-разряд
235. Жұмыс сипаттамасы:
мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттарға сәйкес бүтін терілерді, хромдық және қызыл емендік әдістермен иленген жартылай терілерді сүргілеу операциясынан өзге, бақыланатын өндірістік процестің әртүрлі сатыларында операцияларды жүргізу кезінде былғары шикізаты мен жартылай фабрикаттарды өңдеу сапасын бақылау;
шикізат пен жартылай фабрикаттарды өңдеудің технологиялық режимінің сақталуын операцияаралық бақылау;
ақаулардың пайда болу себептерін анықтаумен қоса шикізат пен жартылай фабрикаттарды жарамсыздыққа шығару және оларды жою бойынша шаралар қабылдау;
бақылау және өлшеу құралдарын қолданудың дұрыстығын тексеру;
бақылау-өткізу құжаттамасын жасау.
236. Білуге тиіс:
былғары шикізаты мен жартылай фабрикаттардың ассортименті, оларға қойылатын мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттар;
технологиялық операцияларды орындау кезінде өндірістік ақаулардың қолданыстағы шектері және оларды есепке алу тәртібі;
қызмет көрсету учаскесінде бақыланатын операцияларды орындаудың технологиясы мен тәртіптері;
бақылау және өлшеу құралдарының және құрал-саймандардың құрылысы мен қолдану тәртіптері;
бақылау-өткізу құжаттамасын ресімдеу тәртіптері.
52-параграф. Шикізат пен жартылай фабрикатттарды бақылаушы, 5-разряд
237. Жұмыс сипаттамасы:
мемлекеттік стандарттарға, техникалық шарттарға сәйкес бүтін терілерді, хромдық және қызыл емендік әдістермен иленген жартылай терілерді сүргілеу технологиялық операциясының сапасын бақылау;
сүргілеудің технологиялық режимін сақтаудың дұрыстығын тексеру;
тері ақауларының пайда болу себептерін анықтау және оларды жою бойынша шаралар қабылдау;
былғары шикізаты мен жартылай фабрикаттарды органолептикалық бақылау;
бақылау қабылдауының құжаттамасын ресімдеу.
238. Білуге тиіс:
бақыланатын былғары шикізаты мен жартылай фабрикаттарға қойылатын мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттар;
бақыланатын технологиялық операцияларды орындаудың ұтымды тәсілдері мен әдістері;
технологиялық операцияларды орындау кезінде ақаулардың пайда болу себептері мен түрлері, оларды жою тәсілдері;
былғары шикізаты мен жартылай фабрикаттарды органолептикалық бақылаудың әдістері;
былғары шикізаты мен жартылай фабрикаттарды бақылау бойынша құжаттарды ресімдеудің тәртіптері.
239. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім талап етіледі.
5-тарау. Былғарыдан жасалған техникалық бұйымдардың өндірісі жұмыстарына арналған разрядтар бойынша жұмысшы кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамалары

Параграф 1. Машинист рифлевальной машины, 4 разряд
240. Характеристика работ:
нанесение рифа на кожаные и резиновые сучильные рукава и муфты, определенной глубины и расстояния на рифлевальном станке;
установка шестерен в зависимости от периметра изделия;
наладка рифлевального станка, точка и правка ножей;
надевание и съем сучильных рукавов и муфт с валов рифлевального станка.
241. Должен знать:
требования, предъявляемые к качеству обрабатываемых изделий;
приемы рифлевания;
причины возникновения и способы устранения брака;
порядок технической эксплуатации и наладки применяемого оборудования.
Параграф 2. Растяжчик кожаных полос, 4 разряд
242. Характеристика работ:
равномерное растягивание кожаных полос по длине на рамах, не допуская разрывов и складок;
укладка рам для сушки;
регулирование температуры и воздухообмена в сушильной камере;
определение окончания сушки и съем кожаных полос с рам;
рассортировка кожаных полос по длине.
243. Должен знать:
порядок и рациональные приемы растяжки кожаных полос;
свойства кожи;
требования, предъявляемые к растяжке кож;
температурный режим сушки;
влияния растяжки и сушки кожаных полос на качество готовых изделий.
Глава 6. Тарифно-квалификационные характеристики профессий рабочих по разрядам на работы по производству легкой промышленности (общие профессии)
Параграф 1. Составитель аппретур, эмульсий и лаков, 3 разряд
244. Характеристика работ:
составление (приготовление) по установленной рецептуре клея, красок, лаков, аппретур, эмульсий и изготовление воска;
дозирование, размельчение, загрузка в смесители, смешивание исходных материалов, разваривание полученной смеси;
выполнение пробного нанесения краски на изделие и доведение цвета краски до эталонов;
определение готовности полученной смеси.
245. Должен знать:
рецептуру клея, красок, лаков, аппретур, эмульсий, воска, свойства химических материалов, применяемых для их составления;
внешние признаки пригодности отдельных составных частей и готовых растворов, клея, красок, лаков, аппретур;
устройство и порядок эксплуатации применяемых оборудования и контрольно-измерительных приборов.
Параграф 2. Сборщик деталей и изделий, 1 разряд
246. Характеристика работ:
выполнение подготовительных работ по сборке деталей и изделий методом нанесения клея, мастики, воска, полировочной мази;
наклеивание и вклеивание, обеспечение установленной ширины затяжной кромки, требуемой формы с четкими линиями перегиба.
247. Должен знать:
порядок намазки, наклеивания и крепления деталей;
виды, фасоны, размеры и назначение деталей, фурнитуры;
свойства клеящих материалов;
требования, предъявляемые к качеству изготавливаемых деталей.

1-параграф. Бұдырлау машинасының машинисі, 4-разряд
240. Жұмыс сипаттамасы:
былғары және резеңке кептіру жеңдеріне бұдыр және белгілі бір тереңдікте және қашықтықта муфтаны бұдырлау машинасында салу;
бұйымның өлшемдеріне байланысты тістегершіктерді орнату;
орнақты баптау, пышақтарын қайрау және түзету;
бұдырлау станогының біліктеріне кептіру жеңдерін кигізу және түсіру.
241. Білуге тиіс:
өңделетін бұйымның сапасына қойылатын талаптар;
бұдырлау тәсілдері;
ақаулықтардың пайда болу себептері мен оларды жою әдістері;
жабдықтарды техникалық пайдалану және баптау тәртіптері.
2-параграф. Былғары жолақтарды керуші, 4-разряд
242. Жұмыс сипаттамасы:
былғары жолақтарды рамаларда, жыртпай және бүкпей, ұзындығы бойынша біркелкі керу;
рамаларды кептіру үшін салу;
кептіру камерасындағы температура мен ауа алмасуды реттеу;
кептірудің аяқталуын айқындау және былғары жолақтарды рамадан алу;
былғары жолақтарды ұзындығы бойынша сұрыптау.
243. Білуге тиіс:
былғары жолақтарды керудің тәртіптері мен тиімді тәсілдері;
былғарының қасиеттері;
былғарыны керуге қойылатын талаптар;
кептірудің температуралық режимі;
былғары жолақтарды керу мен кептірудің дайын бұйымдардың сапасына тигізетін әсері.
6-тарау. Жеңіл өнеркәсіп өндірісіжұмыстарына арналған разрядтар бойынша жұмысшы кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамалары
1-параграф. Аппретураларды, эмульсиялар мен лактарды жасаушы, 3-разряд
244. Жұмыс сипаттамасы:
белгіленген рецептура бойынша желімді, бояуларды, лактарды, аппретураларды, эмульсияларды жасау (дайындау) және балауызды даярлау;
мөлшерлеу, ұнтақтау, араластырғыштарға салу, бастапқы материалдарды араластыру, алынған қоспаны езіп пісіру;
бұйымға бояуды сынама жағуды орындау және бояу түсін эталондарға дейін жеткізу;
алынған қоспаның әзірлігін анықтау.
245. Білуге тиіс:
желімнің, бояулардың, лактардың, аппретуралардың, эмульсиялардың, балауыздың рецептурасы, оларды жасау үшін қолданылатын химиялық материалдардың қасиеттері;
жеке құрамдас бөліктері мен дайын ерітінділердің, желімнің, бояулардың, лактардың, аппретуралардың жарамдылығының сыртқы белгілері;
қолданылатын жабдық пен бақылау және өлшеу құралдарының құрылысы және оларды пайдалану тәртіптері.
2-параграф. Бөлшектер мен бұйымдарды жинаушы, 1-разряд
246. Жұмыс сипаттамасы:
желімді, мастикті, балауызды, жылтыратып өңдеу майын жағу әдісімен бөлшектер мен бұйымдарды құрастыру бойынша дайындық жұмыстарын орындау;
желімдеу және желімдеп жабыстыру, тартпа жиектің белгіленген енін, бүгілудің анық сызықтары мен қажетті пішінді қамтамасыз ету.
247. Білуге тиіс:
жағу, бөлшектерді желімдеу және бекіту тәртіптері;
бөлшектердің, фурнитураның түрі, фасондары, өлшемі мен мақсаты;
желімдеу материалдарының қасиеттері;
жасалатын бөлшектердің сапасына қойылатын талаптар.

248. Примеры работ:
1) стельки - вкладывание в готовую обувь (без нанесения клея);
2) заготовки обуви - нанесение защитной пленки на верх заготовки;
3) колодки - намазка жиром, парафином, тальком;
4) подошвы и каблуки - намазка полировочной мазью или воском;
5) подошвы - нанесение воска на урез вручную;
наклеивание и вклеивание:
подпяточники:
намазка клеем:
1) детали заготовки для загибки и сборки;
2) детали носков и бочков для затяжки;
3) флики;
4) носочные части доппельной обуви и обтяжки;
5) простилки;
6) подноски в заготовке;
7) ранты, концы рантов;
8) след рантовой обуви;
9) тесьма для окантовки деталей;
намазка и наклеивание:
1) детали шорно-седельных изделий;
2) клинья на футор;
3) ленточки клеевые на детали обуви;
4) межподкладки, боковинки, обводки, межподблочники конца ранта, подкрючечники, закрепки, тесьма, ушки и иные детали заготовки;
5) полотно на стельку;
6) поролон, картон, войлок, вата, бумага и иные материалы на детали и кожи, искусственной кожи и ткани;
склеивание:
1) кукольная обувь различных фасонов - склеивание, обтяжка бумагой и текстилем с намазкой, прокладкой ватой или поролоном с закреплением материала клеем или гвоздями;
2) детали картонные;
3) стельки;
подклеивание к верху готовой заготовки:
1) боковинки;
2) подкладки.
Параграф 3. Сборщик деталей и изделий, 2 разряд
249. Характеристика работ:
выполнение простых работ по сборке деталей и изделий методом нанесения клея с расправкой, притиранием деталей, разглаживанием поверхностей и обеспечением прочного склеивания на обслуживаемой машине или вручную;
подбор материалов и клея;
загрузка деталей в сушилку и их выгрузка.
250. Должен знать:
порядок намазки и склеивания деталей;
свойства и назначение применяемых материалов и клея;
требования, предъявляемые к качеству деталей и изделий, устройство;
порядок эксплуатации и регулирования обслуживаемых машин.
251. Примеры работ:
1) стельки, задники, каблуки, ляпис каблука, обтяжка каблуков, обтяжки платформ (вкладышей) каблуков - намазка клеем;
2) подошвы - нанесение расплавленного воска на урез;
3) след обуви - намазка горячим варом;
4) стельки и полустельки - вклеивание в готовую обувь;
намазка клеем и наклеивание:
1) берцы на подкладку в обрезку;
2) детали технических изделий из кожи;
3) задники, носки, поднаряды на переда сапог;
4) обводка резиновая к боковой поверхности заготовки обуви;
5) простилки текстильные к следу затянутой обуви;
оклеивание, обтяжка:

248. Жұмыс үлгілері:
1) ұлтарақ - дайын аяқкиімге салу (желімді жақпай);
2) аяқкиім дайындамасы - дайындаманың үстіңгі бөлігіне қорғаныш қабықшасын жағу;
3) қалыптар- майды, парафинді, талькті жағу;
4) табандар мен өкшелер - жылтыратып өңдеу майын немесе балауызды жағу;
5) ұлтан - кесікке балауызды қолмен жағу;
желімдеу және желімдеп жабыстыру:
өкшеастылар:
желімді жағу:
1) бүгу және бүру үшін дайындама бөлшектері;
2) созу үшін аяқкиім ұшы мен бочоктардың бөлшектері;
3) фликтер;
4) доппель аяқкиімінің ұш бөлігі мен қаптама;
5) простилкалар;
6) дайындамадағы ұшасты;
7) сыздықтар, сыздықтардың ұшы;
8) сыздықты аяқкиімнің ізі;
9) бөлшектерді көмкеру үшін жиектеме;
жағу және желімдеу:
1) қайыс-ер бұйымдарының бөлшектері;
2) футорға сыналар;
3) аяқкиім бөлшектеріне желімдіккішкене таспалар;
4) астараралықтар, қапталдықтар, құрсаулар, сыздық ұшының аралық шығырастылары, ілгекастылар, бекітпелер, жиектеме, тартпа және дайындаманың өзге бөлшектері;
5) ұлтарақтарға мата;
6) былғары, жасанды былғары мен мата бөлшектеріне поролон, қатырма қағаз, киіз, мақта, қағаз және өзге материалдар;
желімдеу:
1) әртүрлі үлгідегі қуыршақ аяқкиімі - желіммен немесе шегелермен материалды бекітумен қатар, желім жағумен қағаз және тоқымамен қаптау, мақта немесе поролонды төсеумен желімдеу;
2) қатырма қағаз бөлшектері;
3) ұлтарақтар;
даяр дайындаманың үстіңгі бөлігіне желімдеу:
1) бүйір жақтар;
2) астарлар.
3-параграф. Бөлшектер мен бұйымдарды жинаушы, 2-разряд
249. Жұмыс сипаттамасы:
қызмет ету машинасында немесе қолмен жазумен, бөлшектерді ысқылаумен, бетін жазып тегістеумен және берік желімдеуді қамтамасыз етумен қатар желімді жағу әдісімен бөлшектер мен бұйымдарды құрастыру бойынша қарапайым жұмыстарды орындау;
материалдар мен желімді іріктеу;
кептіргішке бөлшектерді салу және оларды түсіру.
250. Білуге тиіс:
жағу және бөлшектерді желімдеу тәртіптері;
қолданылатын материалдар мен желімнің қасиеттері мен мақсаты;
бөлшектер мен бұйымдардың сапасына қойылатын талаптар;
қызмет ету машиналарының құрылысы, оларды пайдалану және реттеу тәртіптері.
251. Жұмыс үлгілері:
1) ұлтарақ, сірі, өкше, өкше ляписі, өкше қаптамасы, өкше платформасының (сынаның) қаптамасы - желімді жағу;
2) ұлтан - кесікке ерітілген балауызды жағу;
3) аяқкиімнің ізі - ыстық қарамайды жағу;
4) ұлтарақ пен жартылай ұлтарақтар - дайын аяқкиімге желімдеу;
желімді жағу және желімдеу:
1) кесінді етіп ұлтаншаға берцылар;
2) былғарылық техникалық бұйымдардың бөлшектері;
3) сірі, аяқ ұшы, етік алдына ұлтарақтар;
4) аяқкиім дайындамасының бүйір жақ бетіне резеңке орамы;
5) тартпа аяқкиімнің ізіне тоқыма простилкалар;
желімдеу, қаптау:

1) губа рантовой стельки - тесьмой на машине;
2) детали вьюков картонные - текстилем;
3) стельки, платформы (вкладыши) - тесьмой или кожей по всему периметру;
обклеивание внутри и снаружи:
изделия шорно-седельные жесткой конструкции:
склеивание:
1) края деталей горячим способом;
2) детали и изделия шорно-седельные из различных материалов.
Параграф 4. Сборщик деталей и изделий, 3 разряд
252. Характеристика работ:
выполнение средней сложности работ по сборке деталей, изделий и элементов изделий сложных контуров методом наклеивания и склеивания: деталей верха обуви и технических изделий из кожи на прессе или вручную;
складывание готовых изделий и деталей в штабели.
253. Должен знать:
требования, предъявляемые к наклеиванию и склеиванию деталей и изделий;
рецептуру, качество, свойства, концентрацию, нормы расхода применяемого клея;
устройство, порядок обслуживания и регулирования обслуживаемого пресса.
254. Примеры работ:
намазка клеем:
кромки затяжные, подошвы (подложки), надрезы подошв:
намазка клеем и наклеивание:
1) заготовки всех видов крепления к следу обуви;
2) берцы на подкладку с загнутыми краями;
3) верх объемных заготовок обуви на кожподкладку;
4) гарнитуры, украшения и иные фигурные детали;
5) ранты декоративные, вулканизированные на кожвалонную подошву на машине;
6) кожи на резину с ее гофрированием;
7) союзки на берцы;
склеивание:
1) круги;
2) пластины;
3) прокладки;
4) ремни;
5) ранты для обуви;
6) резина для агрегатов;
7) сучильные рукава;
8) шлифовальное полотно;
сборка:
амортизаторы, головки, ремни, ремни на заклепках, ушки.
Параграф 5. Сборщик деталей и изделий, 4 разряд
255. Характеристика работ:
выполнение сложных работ по сборке особо сложных деталей технических изделий из кожи методом склеивания вручную или на прессе в соответствии с чертежами и технологическими картами.
256. Должен знать:
методы сборки;
способы подготовки к склеиванию деталей технических изделий из кожи;
порядок чтения чертежей изготавливаемых технических изделий;
свойства и концентрацию применяемого клея и норму его расхода;
устройство и порядок технической эксплуатации обслуживаемого оборудования.
257. Примеры работ:
1) буфера, гонки, хомуты - сборка, крепление;
2) муфты - склеивание;
3) ремешки делительные - примерка, склеивание, сборка;
4) рукава сучильные - склеивание, сборка со строчкой и подчисткой.

1) ұлтарақ сыздығының ерні - машинада жиектеумен;
2) қатырма қағаздық жүк бөлшектері - тоқымамен;
3) ұлтарақтар, платформалар (сыналар) - барлық периметр бойынша жиектемемен немесе былғарымен;
іштен және сырттан желімдеу:
қатты конструкциялы қайыс-ер бұйымдары:
желімдеу:
1) бөлшектердің шетін ыстық тәсілмен;
2) әртүрлі материалдардан қайыс-ер бөлшектері мен бұйымдары.
4-параграф. Бөлшектер мен бұйымдарды жинаушы, 3-разряд
252. Жұмыс сипаттамасы:
желімдеу және желімдеп жабыстыру әдісімен бөлшектерді, бұйымдарды және күрделі сұлбадағы бұйымдар элементтерін: нығыздауда немесе қолмен аяқкиімнің үстіңгі бөлігінің және былғарыдан жасалған техникалық бұйымдардың бөлшектерін құрастыру бойынша орташа күрделіліктегі жұмыстарды орындау;
даяр бұйымдар мен бөлшектерді дестелеп жинау.
253. Білуге тиіс:
бөлшектер мен бұйымдарды желімдеу және желімдеп жабыстыруға қойылатын талаптар;
желімнің рецептурасы, сапасы, қасиеттері, шоғырландыру,қолданылатын желімнің шығыс нормалары;
қызмет ету нығыздауыштың құрылысы, оның қызмет ету және реттеу тәртіптері.
254. Жұмыс үлгілері:
желімді жағу:
тартпа жиектер, ұлтандар (подложкалар), ұлтан кесіктері:
желімді жағу және желімдеу:
1) аяқкиімнің ізіне бекітудің барлық түрлерінің дайындамасы;
2) шеттері бүгілген ұлтаншаға берцылар;
3) былғары ұлтаншасына аяқкиім көлемдік дайындамасының үсті;
4) гарнитуралар, әшекейлер және өзге фигуралы бөлшектер;
5) машинада былғары білікшелі ұлтанға әшекейлік, ысытылған сыздықтар;
6) оны бүрмелеумен былғарыға резеңке;
7) берцыларға жұлықтар;
желімдеу:
1) шеңберлер;
2) тілімшелер;
3) аралық қабаттар;
4) белдіктер;
5) аяқкиімнің сыздықтары;
6) агрегаттар үшін резеңке;
7) есу жеңдері;
8) ажарлауыш төсем;
жинау:
амортизаторлар, бастар, қайыстар, тойтармалы қайыстар, тартпа.
5-параграф. Бөлшектер мен бұйымдарды жинаушы, 4-разряд
255. Жұмыс сипаттамасы:
схемаларға және технологиялық карталарға сәйкес қолмен немесе нығыздауышта желімдеу әдісімен былғарыдан жасалған техникалық бұйымдардың аса күрделі бөлшектерін жинау бойынша күрделі жұмыстарды орындау.
256. Білуге тиіс:
жинау әдістері;
былғарыдан жасалған техникалық бұйымдардың бөлшектерін желімдеуге дайындау тәсілдері;
жасалатын техникалық бұйымдардың схемаларын оқу тәртіптері;
қолданылатын желімнің қасиеттері мен шоғырлануы және оның шығыс нормасы;
қызмет ету жабдығының құрылысы және оны техникалық пайдалану тәртіптері.
257. Жұмыс үлгілері:
1) буферлер, гонкалар, қамыттар - жинау, бекіту;
2) муфталар - желімдеу;
3) бөлгіш белдікшелер - өлшемін алу, желімдеу, жинау;
4) есу жеңдері - желімдеу, қайып тігу және тазартумен жинау.

Параграф 6. Формовщик деталей и изделий, 1 разряд
258. Характеристика работ:
формование деталей и изделий на обслуживаемой машине, порядках с электрическим подогревом или вручную при помощи специальных приспособлений путем расправки, разглаживания, околачивания углов и швов изделий, выворачивания наизнанку или лицевую сторону;
придание деталям, изделиям требуемой формы;
регулирование температуры нагрева правил.
259. Должен знать:
порядок формования деталей и изделий;
свойства материалов из которых изготовлены формуемые детали, изделия;
виды, фасоны и размеры деталей, изделий, расположение задника в заготовке обуви;
порядок эксплуатации обслуживаемого оборудования и регулирования температуры нагрева правил.
260. Примеры работ:
1) губа рантовой стельки, рант, прикрепленный к губе стельки - околачивание на машине, оглаживание - подправка;
2) грань пяточной части заготовки обуви - околачивание молотком вручную, устранение дефектов посадки каблука;
3) детали и изделия из мягких материалов - выворачивание и формование вручную;
4) детали низа обуви кожаные (подошвы, стельки, набойки) - расколачивание молотком;
5) жесткие детали ортопедической обуви - формование на прессах;
6) заготовки верха обуви - расправка на машине пяточной части до и после вклеивания задника;
7) камеры и покрышки спортивных мячей - мягчение, вытеснение из них воздуха;
8) перчатки - укладка пальцев перчаток под пресс;
9) ранты сандальной обуви-прижимание концов рантов (с околачиванием) одного к иному и к затяжной кромке заготовки (после пристрачивания подошв);
10) рукавицы - формование на порядках, укладка под пресс.
Параграф 7. Формовщик деталей и изделий, 2 разряд
261. Характеристика работ:
формование деталей и изделий на обслуживаемой машине при помощи матриц, на прессах с подогревом и без подогрева, а также вручную на рамках, колодках;
нанесение на детали парафина или машинного масла;
придание деталям требуемой формы;
обеспечение устойчивости отформованных деталей и точного соответствия профиля отформованной детали профилю колодки;
соблюдение технологического режима формования деталей и изделий;
предупреждение образования морщин и складок на деталях и изделиях;
сушка деталей и изделий до установленной влажности.
262. Должен знать:
технологию выполнения формования деталей и изделий;
технические условия на готовые изделия;
свойства материалов, из которых изготовлены детали и изделия;
виды, фасоны и размеры деталей, соответствующие им матрицы, колодки, рамки;
технологический режим формования деталей и изделий;
порядок эксплуатации и регулирования применяемого оборудования и оснастки.

6-параграф. Бөлшектер мен бұйымдарды қалыптаушы, 1-разряд
258. Жұмыс сипаттамасы:
тегістеу, жазу, бұйымның бұрыштары мен тігістерін шырғалау, өң бетін немесе терісін айналдыру жолымен қызмет ету машинасында, электрмен қыздырылатын тегістеуіштер немесе арнаулы аспаптардың көмегімен қолмен бөлшектер мен бұйымдарды қалыптау;
бөлшектерге, бұйымдарға, қажетті пішінді беру;
тегістеуіштерді қыздыру температурасын реттеу.
259. Білуге тиіс:
бөлшектер мен бұйымдарды қалыптау тәртіптері;
қалыптанатын бөлшектер, бұйымдар жасалған материалдардың қасиеттері;
бөлшектердің, бұйымдардың түрі, фасондары және өлшемдері, аяқкиімдайындамасында сірінің орналасуы;
қызмет ету жабдығын пайдалану және тегістеуіштердің қызу температурасын реттеу тәртіптерін.
260. Жұмыс үлгілері:
1) сыздықты ұлтарақтың ерні, ұлтарақтың ерніне бекітілген сыздық - машинада шырғалау, тегістеу-түзету;
2) аяқкиім дайындамасы өкше бөлігінің қыры - балғамен қолмен қағу, өкшені отырғызу ақауларын жою;
3) жұмсақ материалдардан жасалған бөлшектер мен бұйымдар - бұрап шығару және қолмен қалыптау;
4) аяқкиімнің төменгі бөлігінің тері бөлшектері (табан, ұлтарақ, сына) - балғамен қағу;
5) ортопедиялық аяқкиімнің қатты бөлшектері -нығыздауыштарда қалыптау;
6) аяқкиімнің үстіңгі бөлігінің дайындамасы - сіріні желімдеуге дейін және одан кейін өкше бөлігін машинада жазу;
7) спорт доптарының камералары мен қабы - жұмсарту, олардан ауаны қысып шығару;
8) қолғаптар - қолғаптың бармақтарын нығыздауыш астына қою;
9) сандал аяқкиімінің сыздықтары - сыздықтардың ұшын біреуін екіншісіне (шырғалаумен қоса) және дайындаманың тартпа жиегіне (табанды қайып тіккеннен соң) қысу;
10) қолғаптар - правилдерде қалыптау, нығыздауыш астына қою.
7-параграф. Бөлшектер мен бұйымдарды қалыптаушы, 2-разряд
261. Жұмыс сипаттамасы:
қызмет ету машинасында матрицалардың көмегімен, нығыздауыштарда қыздырумен және қыздырусыз, сондай-ақ қолмен рамкаларда, қалыптарда бөлшектер мен бұйымдарды қалыптау;
бөлшектерге парафинді немесе машина майын жағу;
бөлшектерге қажетті пішінді беру;
қалыптанған бөлшектердің тұрақтылығын және қалыптанған бөлшектің кескінін қалыптың кескініне дәл сәйкестігін қамтамасыз ету;
бөлшектер мен бұйымдарды қалыптаудың технологиялық режимін сақтау;
бөлшектер мен бұйымдарда әжімдер мен қыртыстардың пайда болуының алдын алу;
бөлшектер мен бұйымдарды белгіленген ылғалдылыққа дейін кептіру.
262. Білуге тиіс:
бөлшектер мен бұйымдарды қалыптауды орындаудың технологиясы;
дайын бұйымдарға қойылатын техникалық шарттар, бөлшектер мен бұйымдар жасалған материалдардың қасиеттері;
бөлшектердің түрі, фасоны мен өлшемдері;
оларға сәйкес келетін матрицалар, қалыптар, рамкалар;
бөлшектер мен бұйымдарды қалыптаудың технологиялық режимі;
қолданылатын жабдық пен жарақты пайдалану және реттеу тәртіптері.

263. Примеры работ:
1) детали (карманы, клапаны, клинчики, ручки, стенки, углы, декоративные складки) и кожгалантерейные изделия - формование на машинах без электрического подогрева или вручную и выворачивание;
2) детали обуви (задники и подноски в деталях и заготовках) - формование на машине;
3) детали и изделия из жестких материалов - выворачивание наизнанку или лицевую сторону на машине или вручную;
4) детали из мягких материалов - выворачивание наизнанку или лицевую сторону на машине;
5) детали низа обуви - формование на машине при помощи матриц или вручную;
6) заготовки верха обуви - околачивание канта с выворачиванием и загибанием его в сторону подкладки, околачивание молотком боковой грани заготовок и затяжной кромки;
7) обувь доппельного и сандального методов крепления - обжимание затяжной кромки заготовки пластинами с вытягиванием и плотным прижатием ее к подошве;
8) обувь с кожаным верхом - формование горячим воздухом;
9) обувь выворотная - формование на колодке;
10) перчатки кожаные - выворачивание наизнанку или лицевую сторону на машине или вручную;
11) след затянутой обуви - формование пяточной и носочной частей на машине, околачивание грани следа обуви в пучках и переймах на машине или вручную с одновременной загибкой затяжного текса;
12) стельки рантовые - формование искусственной губы и стежей по ранту обуви на машине.
Параграф 8. Формовщик деталей и изделий, 3 разряд
264. Характеристика работ:
формование деталей и изделий на прессе с помощью горячих матриц, на горячих порядках, на гидравлических прессах, на машинах при помощи металлических шаблонов, обжимных форм или вручную;
придание деталям требуемой формы без повреждения строчек и материала, из которого они изготовлены;
соблюдение технологического режима формования деталей и изделий и его регулирование;
обеспечение устойчивости отформованных деталей без перекоса и пережигания материала;
подготовка применяемого оборудования: подбор форм, металлических шаблонов, правил в соответствии с фасонами и размерами деталей;
загрузка деталей, изделий в пресс-формы и выгрузка по окончании формования;
разборка пресс-форм.
265. Должен знать:
технологический режим и методы формования деталей и изделий;
виды, конструкцию, размеры формуемых деталей и изделий и соответствующие им матрицы, шаблоны, порядок, свойства материалов, из которых изготовлены детали и изделия;
порядок эксплуатации применяемого оборудования.

263. Жұмыс үлгілері:
1) бөлшектер (қалталар, клапандар, сыналар, тұтқалар, жақтар, бұрыштар, әшекейлік бүрмелер) және былғары галантерея бұйымдары - электрмен қыздырылмайтын машиналарда немесе қолмен қалыптау және бұрап шығару;
2) аяқкиімнің бөлшектері (бөлшектер мен дайындамалардағы сірі мен ұшастылар) - машинада қалыптау;
3) қатты материалдардан жасалған бөлшектер мен бұйымдар - машинада немесе қолмен терісін немесе өң бетін айналдыру;
4) жұмсақ материалдардан жасалған бөлшектер - машинада теріс немесе өң бетін айналдыру;
5) аяқкиімнің төменгі бөлігінің бөлшектері - машинада матрицалардың көмегімен немесе қолмен қалыптау;
6) аяқкиімнің үстіңгі бөлігінің дайындамасы - айналдырумен және астар жағына оны бүгумен қоса көмкермені шырғалау, дайындаманың бүйір жақ қырларын және тартпа жиегін балғамен қағу;
7) доппель және сандал әдістерімен бекітілген аяқкиім- созу және оны табанға тығыз қысумен бірге дайындаманың тартпа жиегін пластиналармен сығу;
8) былғары үстіңгі бөлігі бар аяқкиім- ыстық ауамен қалыптау;
9) айналма аяқкиім- қалыптарда қалыптау;
10) былғары қолғаптар - машинада немесе қолмен теріс немесе өң бетін айналдыру;
11) тартылған аяқкиімнің ізі - машинада өкше және ұш бөліктерін қалыптау, тартпа тексті бір мезгілде бүгумен қатар аяқкиім ізінің қырларын түйіндерде және переймаларда қағу;
12) сыздықты ұлтарақтар - машинада аяқкиімнің сыздығы бойынша жасанды ерін мен тігістерді қалыптау.
8-параграф. Бөлшектер мен бұйымдарды қалыптаушы, 3-разряд
264. Жұмыс сипаттамасы:
ыстық матрицалардың көмегімен нығыздауыштарда, ыстық тегістеуіштерде, гидравликалық нығыздауыштарда металл шаблондардың, қысу қалыптарының көмегімен машинада немесе қолмен бөлшектер мен бұйымдарды қалыптау;
бөлшектерге, олар жасалған материал мен тігістерді бүлдірмей, қажетті пішінді беру;
бөлшектер мен бұйымдарды қалыптаудың технологиялық режимін сақтау және оны реттеу;
материалды қисайтпай және күйдірмей, қалыптанған бөлшектердің тұрақтылығын қамтамасыз ету;
қолданылатын жабдықты дайындау:бөлшектердің фасоны мен өлшемдеріне сәйкес қалыптарды, металл шаблондарды, тегістеуіштерді іріктеу;
нығыздауыш-қалыптарға бөлшектерді, бұйымдарды салу және қалыптау аяқталған соң түсіру;
нығыздауыш-қалыптарды бөлшектеу.
265. Білуге тиіс:
бөлшектер мен бұйымдарды қалыптаудың технологиялық режимі мен әдістері;
қалыптанатын бөлшектер мен бұйымдардың түрлері, конструкциясы, өлшемдері және оларға сәйкес келетін матрицалар, шаблондар, тегістеуішбөлшектер мен бұйымдар жасалған материалдардың қасиеттері;
қолданылатын жабдықты пайдалану тәртіптері.

266. Примеры работ:
1) голенища сапог - выворачивание на машине или вручную с помощью специальных приспособлений с расправкой их на горячих порядках без повреждения строчек и околачиванием швов;
2) детали кожгалантерейных изделий (корпуса, крышки, картонные заготовки чемоданов) - формование на прессе или вручную на металлических колодках или рамках;
3) детали шорно-седельных изделий - формование на прессе с помощью матриц горячим способом или вручную;
4) заготовки домашних и гимнастических туфель - выворачивание на машине или вручную при помощи специальных приспособлений и формование;
5) заготовки модельной обуви - формование пяточной части на машине;
6) задники кожаные и кожкартонные - формование при помощи металлических шаблонов и прижимных форм;
7) каблуки кожаные сборные - формование при помощи металлических шаблонов и прижимных форм;
8) обувь - предварительное формование пяточной части для установки каблука и придания четкости грани затяжной кромки в пяточной части;
9) перчатки - формование на порядках с электрическим подогревом с предварительным нанесением на них парафина или машинного масла;
10) технические изделия из кожи (пластины, ремни, диски для валиков хлопкоочистительных машин и иное) - формование на гидравлических прессах и вручную с подбором и пропиткой заготовок изделий различными веществами при определенной температуре.
Параграф 9. Формовщик деталей и изделий, 4 разряд
267. Характеристика работ:
формование деталей, изделий на прессах и колодках в соответствии с технологическим режимом;
подготовка пресса, подборка форм, наблюдение за давлением пара и температурой плит, разборка форм;
предварительное формование верха союзок обуви с подогревом их в термостате;
одевание заготовок обуви на колодки соответствующего фасона и размера;
обеспечение необходимого положения заготовок на колодке без перекосов и повреждения швов, необходимого вытягивания материала заготовок;
придание заготовкам фасона колодки обуви, околачивание текса.
268. Должен знать:
технологический режим формования деталей и изделий;
способы его регулирования, виды, фасоны, конструкцию и размеры заготовок и изделий, колодок;
свойства материалов, из которых изготовлены детали и изделия;
требования, предъявляемые к формованию деталей и изделий;
виды и назначение применяемой оснастки;
порядок технической эксплуатации применяемого оборудования.
269. Примеры работ:
1) заготовка верха обуви с термопластичными задниками, со вставленными подносками и задниками - формование;

266. Жұмыс үлгілері:
1) етіктің қоныштары - тігістерді бүлдірмей және оларды шырғалаумен ыстық тегістеуіштерде тегістеп жазумен қоса машинада немесе арнаулы аспаптардың көмегімен қолмен айналдыру;
2) былғары галантерея бұйымдарының бөлшектері (шабадандардың корпустары, жапқыштары, қатырма қағаз дайындамалары) -нығыздауыштарда немесе металл қалыптарда қолмен немесе рамкаларда қалыптау;
3) қайыс-ер бұйымдарының бөлшектері - ыстық тәсілмен матрицалардың көмегімен нығыздауышта немесе қолмен қалыптау;
4) үй және гимнастикалық туфлилердің дайындамасы - машинада немесе арнаулы аспаптардың көмегімен қолмен айналдыру және қалыптау;
5) модельдік аяқкиімнің дайындамасы - машинада өкше бөлігін қалыптау;
6) былғары және былғары қатырма қағаз сірілер - металл шаблондар мен қысу қалыптарының көмегімен қалыптау;
7) құрастырылған былғары өкшелер - металл шаблондар мен қысу қалыптарының көмегімен қалыптау;
8) аяқкиім - өкшені орнату және өкше бөлігіндегі тартпа жиектің қырына анықтық беру үшін өкше бөлікті алдын ала қалыптау;
9) қолғаптар - электрмен қыздырылатын тегістеуіштерде оларға алдын ала парафин немесе машина майын жағумен қоса қалыптау;
10) былғарыдан жасалған техникалық бұйымдар (тілімшелер, белдіктер, мақта тазалау машиналарының білікшелері үшін дискілер және өзгелер) - гидравликалық нығыздауыштарда және қолмен белгілі бір температурада бұйымдар дайындамаларына әртүрлі заттарды сіңіру және іріктеумен қоса қалыптау.
9-параграф. Бөлшектер мен бұйымдарды қалыптаушы, 4-разряд
267. Жұмыс сипаттамасы:
технологиялық режимге сәйкес нығыздауыштар мен қалыптарда бөлшектерді, бұйымдарды қалыптау;
нығыздауышты әзірлеу, қалыптарды іріктеу, будың қысымы мен плиталардың температурасын бақылау, қалыптарды бөлшектеу;
аяқкиім жұлқысының үстіңгі бөлігін, термостатта оны қыздырумен бірге, алдын ала қалыптау;
сәйкес келетін үлгі мен өлшемдегі қалыптарға аяқкиім дайындамасын кигізу;
қисайтпай және тігістерді бүлдірмей, қалыпта дайындаманың қажетті орналасуын, дайындама материалын қажетті созуды қамтамасыз ету;
дайындамаға аяқкиім қалыбының үлгісін беру, тексті қағу.
268. Білуге тиіс:
бөлшектер мен бұйымдарды қалыптаудың технологиялық режимі, оны реттеу тәсілдері;
дайындамалар мен бұйымдардың, қалыптардың түрі, фасондары, конструкциясы және өлшемдері;
бөлшектер мен бұйымдар жасалған материалдардың қасиеттері;
бөлшектер мен бұйымдарды қалыптауға қойылатын талаптар;
қолданылатын жарақтың түрлері мен мақсаты;
қолданылатын жабдықтың техникалық пайдалану тәртіптері.
269. Жұмыс үлгілері:
1) аяқкиімнің үстіңгі бөлігінің термоиілімді сірісімен, қойылған ұшасты және сірімен бірге дайындамасы - қалыптау;

2) заготовка обуви без затяжного и строчечно-клеевого методов крепления - формование на колодке;
3) задники кожаные и кожкартонные - формование на полуавтомате и автомате;
4) кромка затяжная и боковая грань обуви - околачивание на машине "Анклепф";
5) обувь юфтевая - формование носка и пятки на машине;
6) технические изделия из кожи (вкладыши, гонки, воротники, манжеты, хомуты) - формование на гидравлических прессах или вручную в воде с подбором и пропиткой заготовок изделий различными веществами при определенной температуре;
7) тубусы и иные детали футляров - формование на прессах.
Параграф 10. Формовщик деталей и изделий, 5 разряд
270. Характеристика работ:
формование на прессах или колодках заготовок обуви и деталей технических изделий из кожи;
установка заготовок обуви на пуансоне, центрирование их относительно пуансона с сохранением затяжных припусков заготовок и задника с обеспечением плотного прилегания их к пуансону;
запрессовка колодки и формование голеночной части;
формование носочной и пяточной частей обуви с одновременным шершеванием, пяточной части обуви, изготавливаемой на линии "ПЛКО";
деталей ортопедической обуви на колодке;
натягивание деталей и прикрепление их к колодке, выдерживание на колодке для придания деталям необходимой формы;
обеспечение устойчивости отформованных деталей;
подбор и пропитка заготовок технических изделий из кожи различными веществами при определенной температуре;
подбор форм, установка их в пресс;
наблюдение за давлением пара и температурой плит;
загрузка изделий в пресс-форму и выгрузка их по окончании формования;
разборка пресс-форм.
271. Должен знать:
технологический режим формования деталей и изделий, виды, размеры, конструкцию формуемых деталей и изделий;
свойства материалов, из которых они изготовлены;
устройство и порядок эксплуатации применяемого оборудования.
272. Примеры работ:
1) изделия технические из кожи (вкладыши, гонки, манжеты, воротники, пластины, ремни, хомуты, диски для валиков хлопкоочистительных машин) - формование на прессах-полуавтоматах, на горячих и холодных штампах, вручную с применением жира;
2) обувь, изготавливаемая из формованных узлов и деталей - формование пяточной и носочной частей заготовки со вставленными задниками и подносками.
Параграф 11. Разметчик деталей и материалов, 1 разряд
273. Характеристика работ:
разметка по лекалам или шаблонам декоративных линий, а также точек (ориентиров) на деталях изделий при их дальнейшей сборке;
складывание в стопу деталей верха обуви и прокалывание их на обслуживаемой машине или вручную через отверстия в шаблоне без сдвига слоев;
центрирование и перегиб деталей по продольной линии разметки.

2) тартпа және тігу-желімдеп бекіту әдістерінсіз аяқкиім дайындамасы – қалыпта қалыптау;
3) былғары және былғары қатырма қағаз сірілері - жартылай автоматта және автоматта қалыптау;
4) тартпа жиек және аяқкиімнің бүйір жақ қыры - "Анклепф" машинасында қағу;
5) юфть аяқкиімі - машинада аяқ ұшы мен өкшені қалыптау;
6) былғарыдан жасалған техникалық бұйымдар (сыналар, бастырмалар, жағалар, манжеттер, қамыттар) - гидравликалық нығыздауыштарда немесе қолмен суда белгілі бір температурада бұйымдар дайындамаларына әртүрлі заттарды сіңіру және іріктеумен қоса қалыптау;
7) тубустар және футлярлардың өзге бөлшектері -нығыздауыштарда қалыптау.
10-параграф. Бөлшектер мен бұйымдарды қалыптаушы, 5-разряд
270. Жұмыс сипаттамасы:
аяқкиім дайындамасын және былғарыдан жасалған техникалық бұйымдар бөлшектерін нығыздауыштарда немесе қалыптарда қалыптау;
олардың пуансонға тығыз жатуын қамтамасыз етумен бірге дайындаманың тартпа әдібі мен сіріні сақтаумен қоса аяқкиімнің дайындамасын пуансонға орнату, оларды пуансонға қатысты ортаға дәлдеу;
қалыпты нығыздауыштау және гелендік бөлікті қалыптау;
бір мезгілде шершеваттаумен қоса аяқкиімнің ұшы мен өкше бөліктерін, "ПЛКО" желісінде жасалатын аяқкиімнің өкше бөлігін;
ортопедиялық аяқкиім бөлшектерін қалыпта қалыптау;
бөлшектерді тарту және оларды қалыпқа бекіту, бөлшектерге қажетті пішінді беру үшін қалыпта ұстау;
қалыптанған бөлшектердің тұрақтылығын қамтамасыз ету;
белгілі бір температурада былғарыдан жасалған техникалық бұйымдар дайындамаларына әртүрлі заттарды сіңіру және іріктеу;
қалыптарды іріктеу, оларды нығыздауыштарға орнату;
будың қысымын және плиталардың температурасын бақылау;
нығыздауыш - нысанға бұйымдарды салу және қалыптау аяқталған соң оларды түсіру;
нығыздауыш-қалыптарды бөлшектеу.
271. Білуге тиіс:
бөлшектер мен бұйымдарды қалыптаудың технологиялық режимі;
қалыптанатын бөлшектер мен бұйымдардың түрі, өлшемі, конструкциясы, олардан жасалған материалдардың қасиеттері;
қолданылатын жабдықтың құрылысы және оны пайдалану тәртіптері.
272. Жұмыс үлгілері:
1) былғарыдан жасалған техникалық бұйымдар (сыналар, бастырмалар, манжеттер, жағалар, тілімшелер, қайыстар, қамыттар, мақта тазалау машиналары білікшелерінің дискілері) -нығыздауыштар-жартылай автоматтарда, ыстық және суық штамптарда, майды қолданумен қолмен қалыптау;
2) қалыптанған түйіндер мен бөлшектерден жасалған аяқкиім- сірілер мен аяқ ұштылар қойылған дайындаманың өкше және ұш бөліктерін қалыптау.
11-параграф. Бөлшектер мен материалдарды белгілеуші, 1-разряд
273. Жұмыс сипаттамасы:
оларды ары қарай құрастыру кезінде әшекей сызықтарын, сондай-ақ бұйымдар бөлшектеріндегі нүктелерді (бағдарларды) лекалолар немесе шаблондар бойынша белгілеу;
аяқкиімнің үстіңгі бөлігінің бөлшектерін тақтап жинау және қызмет ету машинасында немесе қолмен қабаттарды жылжытпай, шаблондағы тесіктер арқылы оларды түйреп тесу;
бөлшектерді белгінің ұзына бойғы сызығымен ортаға дәл келтіру және бүгу.

274. Должен знать:
виды, фасоны, размеры деталей и порядок применения соответствующих им лекал или шаблонов;
способы и места разметки деталей.
Параграф 12. Разметчик деталей и материалов, 2 разряд
275. Характеристика работ:
разметка текстильных материалов и кожзаменителей по трафарету, декоративных линий и точек (ориентиров) для сборки заготовок методом оттиска на прессах;
подбор трафаретов в соответствии с видами и шириной размечаемого материала;
накладывание трафарета на верхний слой настила и перенесение краской, мелом очертаний деталей на верхний слой настила без сдвига и перекоса.
276. Должен знать:
способы разметки деталей и материалов;
подбор трафаретов в соответствии с видом и шириной размечаемого материала;
устройство и порядок технической эксплуатации применяемого оборудования.
Параграф 13. Разметчик деталей и материалов, 3 разряд
277. Характеристика работ:
разметка текстильных материалов, кожзаменителей, а также кожи для технических изделий без трафаретов;
размещение лекал на верхнем слое настила материалов с обеспечением плотного их расположения, необходимого расстояния между смежными линиями разметки, правильного расположения деталей по основе и утку, комплектности размеченного кроя и соответствия его заданию по количеству и качеству;
обеспечение рационального использования материалов.
278. Должен знать:
способы и технические условия рациональной раскладки лекал и нормы использования материалов;
виды, фасоны, размеры деталей и соответствующие им лекала;
количество деталей в комплекте размечаемого кроя;
свойства размечаемых текстильных материалов, кожи и кожзаменителей.
Параграф 14. Дублировщик деталей и материалов, 1 разряд
279. Характеристика работ:
дублирование на обслуживаемой машине стелек картонных с байковыми для комнатной обуви.
280. Должен знать:
технологию и порядок дублирования деталей и материалов;
ассортимент обуви;
порядок эксплуатации обслуживаемой машины.
Параграф 15. Дублировщик деталей и материалов, 3 разряд
281. Характеристика работ:
дублирование деталей мехового скроя или пластин с хлопчатобумажной тканью с нанесением клеевой пленки;
обработка механическим способом растворителем кожаной ткани меха и ткани, рулонных материалов - синтетической кожи, искусственной кожи с тканью с нанесенной клеевой пленкой, деталей кожного кроя с подкладкой и межподкладкой из термопластических тканей, деталей межподкладки и верха, подносков с текстильной подкладкой и верхом;
расправка деталей ткани и разъединение их в процессе дублирования;
контроль намазки и склеивания, транспортирование;
укладка дублируемых деталей или пластин в пресс и их прессование;
свертывание дублированного материала в рулон, маркировка и упаковка;
аппликация из текстильных и синтетических материалов, цветные термические наклейки - приклеивание путем прессования по шаблонам на верх обуви из текстильных материалов.

274. Білуге тиіс:
бөлшектердің түрі, фасондары, өлшемі және оларға сәйкес келетін лекалолар немесе шаблондарды қолдану тәртіптері;
бөлшектерді белгілеудің тәсілдері мен орындары.
12-параграф. Бөлшектер мен материалдарды белгілеуші, 2-разряд
275. Жұмыс сипаттамасы:
тоқыма материалдары мен былғары алмастырғыштарды трафарет бойынша, дайындаманы құрастыру үшін әшекей сызықтары мен нүктелерді (бағдарларды) бедерлеу әдісімен нығыздауыштарда белгілеу;
белгіленетін материалдың түрі мен еніне сәйкес трафареттерді іріктеу;
төсемнің жоғарғы қабатына трафаретті жаю және жылжытпай, қисайтпай бояумен, бормен бөлшектердің схемасын төсемнің үстіңгі қабатына түсіру.
276. Білуге тиіс:
бөлшектер мен материалдарды белгілеу тәсілдері;
белгіленетін материалдың түрі мен еніне сәйкес трафареттерді іріктеу;
қолданылатын жабдықтың құрылысы және оны пайдалану тәртіптері.
13-параграф. Бөлшектер мен материалдарды белгілеуші, 3-разряд
277. Жұмыс сипаттамасы:
тоқыма материалдарын, былғары алмастырғыштарды, сондай-ақ техникалық бұйымдар үшін былғарыны трафаретсіз белгілеу;
олардың тығыз орналасуын белгілеудің жапсарлас сызықтарының арасындағы қажетті қашықтықтығы, негізі және бекіту тетіктері бойынша бөлшектердің дұрыс орналасуын, белгіленген пішіннің жинақтылығы мен оның сан мен сапа бойынша тапсырмаға сәйкес келуін қамтамасыз етумен бірге материалдар төсемінің жоғарғы қабатында лекалоларды орналастыру;
материалдарды ұтымды пайдалануды қамтамасыз ету.
278. Білуге тиіс:
лекалоларды ұтымды таратудың тәсілдері мен техникалық шарттары және материалдарды пайдалану нормалары;
бөлшектердің түрі, фасондары, өлшемі және оларға сәйкес лекалолар;
белгіленетін пішімнің жинағындағы бөлшектер саны;
белгіленетін тоқыма материалдарының, былғары мен былғары алмастырғыштардың қасиеттері.
14-параграф. Бөлшектер мен материалдарды қосарлаушы, 1-разряд
279. Жұмыс сипаттамасы:
қызмет ету машинасында бөлме аяқкиімі үшін бәйкі қатырма қағазы ұлтарақтарын қосарлау.
280. Білуге тиіс:
бөлшектер мен материалдарды қосарлау технологиясы мен тәртіптері;
аяқкиім ассортименті;
қызмет ету машинасын пайдалану тәртіптері.
15-параграф. Бөлшектер мен материалдарды қосарлаушы, 3-разряд
281. Жұмыс сипаттамасы:
желім қабыршығын жағумен үлбір пішімі бөлшектерін немесе тілімдерін мақта-мата кездемесімен қосарлау;
еріткішпен мехтың терілік арқауын және матаны, орама материалдарды-синтетикалық былғарыны, жасанды былғарыны желім қабыршығы жағылған матамен, термоиілімді негізден жасалған ұлтаншамен, ұлтанша аралықпен былғары пішім бөлшектерін, ұлтанша аралық пен үстіңгі бөлік бөлшектерін, тоқыма ұлтаншасы мен үстіңгі бөлігі бар аяқ ұшының астын механикалық тәсілмен өңдеу;
мата бөлшектерін жазу және қосарланушылық процесінде оларды айыру, жағу мен жабыстыра желімдеуді бақылау, тасымалдау;
қосарланатын бөлшектер мен тілімдерді нығыздауышқа төсеу және оларды сығымдау;
қосарланған материалды орамға шиыршықтау, таңбалау және буып түю;
тоқыма және синтетикалық материалдардан аппликация жасау;
түрлі-түсті термикалық жапсырмалар-тоқыма материалдарынан жасалған аяқкиімнің үстіңгі бөлігіне шаблондар бойынша сығымдау арқылы желімдеу.

282. Должен знать:
технологию и порядок дублирования материалов, деталей, меха с тканью;
нормы расхода дублируемых материалов, растворителей и клея;
порядок работы с растворителями;
устройство и порядок технической эксплуатации применяемого оборудования.
Параграф 16. Вырубщик деталей, 3 разряд
283. Характеристика работ:
вырубка на прессах из лоскута, искусственной кожи, фанеры, фибры, луба, картона, специального картона, бумаги, целлулоида, резиновых смесей и иных материалов деталей по видам, фасонам, размерам, количеству с обеспечением при вырубке рационального использования материалов, комплектности деталей, чистого и ровного среза, заданных площадей и контуров;
вырубка деталей игрушек из различных материалов.
284. Должен знать:
порядок вырубки деталей;
свойства материалов, применяемых для вырубки деталей;
виды, фасоны, размеры вырубаемых деталей, изделий;
порядок эксплуатации применяемого оборудования.
Параграф 17. Вырубщик деталей, 4 разряд
285. Характеристика работ:
вырубка на прессах деталей из жестких кож для шорно-седельных и кожгалантерейных изделий, деталей низа обуви из резиновых пластин, гранитолевых, эластичных, термопластичных и иных материалов;
разруб текстильных и искусственных материалов для окантовки сапог, ботинок и гранитоля для бортиков строчечно-клеевой обуви на машине;
регулирование машины для вырубки полос определенной ширины;
вырубка деталей технических изделий на малых и средних прессах по видам, фасонам, размерам, количеству.
286. Должен знать:
порядок вырубки деталей;
нормы использования применяемых материалов;
системы и методы рационального раскроя;
государственные стандарты и технические условия на используемые материалы и вырубленные детали;
порядок эксплуатации и регулирования применяемого оборудования.
Параграф 18. Вырубщик деталей, 5 разряд
287. Характеристика работ:
вырубка на прессах деталей низа обуви из воротков, пол, свиных кож, конских хазов, деталей верха обуви из настила текстиля, деталей технических изделий по видам, фасонам, размерам, количеству;
наладка применяемого оборудования.
288. Должен знать:
порядок вырубки деталей низа обуви из воротков, пол, свиных кож, конских хазов;
государственные стандарты и технические условия на детали низа обуви;
методы вырубки деталей из настила текстиля;
способы наладки обслуживаемого оборудования и устранения мелких неисправностей.

282. Білуге тиіс:
материалдар, бөлшектер, негізді теріні қосарлау технологиясы мен тәртіптері;
қосарлану материалдарының, еріткіштердің және желімнің шығыс нормалары;
еріткіштермен жұмыс істеу тәртіптері;
қолданылатын жабдықтың құрылысы мен техникалық пайдалану тәртіптері.
16-параграф. Бөлшектерді кесуші, 3-разряд
283. Жұмыс сипаттамасы:
нығыздауыштарда жасанды былғары кесіндісінен фанерадан, фибрадан, қабықтан, қатырма қағаздан, арнаулы қатырма қағаздан, қағаздан, целлулоидтан, резеңке қоспасы мен өзге материалдардан түрі, фасоны, өлшемі, саны бойынша бөлшектерді кесу кезінде материалдарды ұтымды пайдалануды, бөлшектердің комплектілігін, берілген аудан мен сұлбада таза және тегіс кесікті қамтамасыз ете отырып кесу;
әртүрлі материалдардан ойыншықтардың бөлшектерін кесу.
284. Білуге тиіс:
бөлшектерді кесу тәртіптері;
бөлшектерді кесу үшін қолданылатын материалдардың қасиеттері;
кесілетін бөлшектер, бұйымдар түрлері, фасондары, өлшемдері;
қолданылатын жабдықты пайдалану тәртіптері.
17-параграф. Бөлшектерді кесуші, 4-разряд
285. Жұмыс сипаттамасы:
нығыздауыштарда қайыс-ер бұйымдары және былғары галантерея бұйымдары үшін қатты былғарыдан бөлшектерді, резеңке тілімшелерден, гранитоль, эластикалық, термоиілімді және өзге материалдардан аяқкиімнің төменгі бөлігінің бөлшектерін кесу;
машинада қайып тігілген және желімделген аяқкиімнің бортшалары үшін етікті, бәтеңкені және гранитольді көмкеру үшін тоқыма және жасанды материалдарды бөлшектеп кесу;
белгіленген енде қиықты кесу үшін машинаны реттеу;
кіші және орта нығыздауыштарда фасонына, көлеміне, санына қарай техникалық бұйымдардың бөлшектерін кесу.
286. Білуге тиіс:
бөлшектерді кесу тәртіптері;
қолданылатын материалдардың пайдалану нормалары;
ұтымды пішудің жүйесі мен әдістері;
пайдаланылатын материалдар мен кесілген бөлшектерге қойылатын мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттар;
қолданылатын жабдықты пайдалану және реттеу тәртіптері.
18-параграф. Бөлшектерді кесуші, 5-разряд
287. Жұмыс сипаттамасы:
нығыздауыштарда жағашықтан, етектен, шошқа терісінен, жылқы ұлтанынан аяқкиімнің төменгі бөлігінің бөлшектерін, тоқыма төсемінен аяқкиімнің үстіңгі бөлігінің бөлшектерін, техникалық бұйымдар бөлшектерін түрі, фасоны, өлшемі, саны бойынша кесу;
қолданылатын жабдықты жөндеу.
288. Білуге тиіс:
жағашықтан, етектен, шошқа терісінен, жылқы ұлтанынан, аяқкиімінің төменгі бөлігінің бөлшектерін кесу тәртіптері;
аяқкиімнің төменгі бөлігіне қойылатын мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттар;
тоқыма төсемінен бөлшектерді кесу әдістері;
қызмет ету жабдығын жөндеу және ұсақ ақауларды жою тәсілдері.

Параграф 19. Вырубщик деталей, 6 разряд
289. Характеристика работ:
вырубка на прессах деталей низа обуви из чепраков, кож и полукож по видам, фасонам, размерам, количеству.
290. Должен знать:
порядок вырубки деталей из чепраков, кож и полукож, свойства кож по топографическим участкам, пороки, плотность и толщину;
методы рационального раскроя деталей;
государственные стандарты и технические условия на кожу и детали низа обуви;
порядок проверки резаков по высоте, заточке, исправности предохранительных козырьков.
Параграф 20. Обработчик деталей, полуфабрикатов и изделий, 1 разряд
291. Характеристика работ:
обработка краев деталей изделий путем загибки на обслуживаемой машине или вручную по лекалам или без лекал на установленную ширину с соблюдением плавной линии без морщин, складок, перекосов или повреждения материала;
обеспечение прочного приклеивания края с соблюдением точного соответствия контуров деталей контрольным шаблоном;
приготовление жировых смесей и жирование деталей путем втирания или окунания в жировую смесь.
292. Должен знать
порядок обработки изделий и их деталей;
свойства кожевенных и иных материалов;
виды, фасоны, размеры и формы изделий и их деталей;
порядок приготовления жировых смесей.
293. Примеры работ:
1) детали внутренних изделий - загибка краев;
2) нитки - пропитка жировой смесью;
3) ремни задние - загибка верхнего края;
4) фурнитура металлическая - смазывание жиром;
5) подкладка часовых ремней - покрытие эмульсией.
Параграф 21. Обработчик деталей, полуфабрикатов и изделий, 2 разряд
294. Характеристика работ:
обработка жировой смесью изделий и их деталей путем натирания или окунания в жировую смесь с последующим втиранием вручную и загибкой краев;
уменьшение толщины краев деталей, шершевание всей поверхности деталей и полуфабрикатов плоской формы на обслуживаемой машине или вручную;
обеспечение установленной глубины и ширины поверхности шершевания;
придание деталям требуемой формы и толщины в соответствии с техническими условиями;
регулирование машины на определенную ширину и толщину деталей с обеспечением равномерного спуска на всем протяжении без выхватов, срезов и нарушения лицевого слоя кожи.
295. Должен знать:
технологические требования к обработке деталей полуфабрикатов и изделий;
способы обработки жировой смесью, обработки краев деталей из жестких кож и меха;
методы шершевания поверхности деталей и полуфабрикатов;
физико-механические свойства жестких кож, мехового кроя и лоскута, ширину и толщину спущенного края;
рецептуру приготовления жировых смесей;
порядок эксплуатации и регулирования обслуживаемой машины;
при загибке краев деталей горячим способом - способы регулирования температуры нагрева скобы.

19-параграф. Бөлшектерді кесуші, 6-разряд
289. Жұмыс сипаттамасы:
нығыздауыштарда жонарқадан, былғары мен жартылай былғарыдан түрі, фасоны, өлшемі, саны бойынша аяқкиімнің төменгі бөлігінің бөлшектерін кесу.
290. Білуге тиіс:
терліктен, былғары мен жартылай былғарыдан бөлшектерді кесу тәртіптерін;
топографиялық учаскелер бойынша терінің қасиеттері, ақаулары, тығыздығы мен қалыңдығы, бөлшектерді ұтымды пішу әдістері;
былғарыға және аяқкиімнің төменгі бөлігіне қойылатын мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттар;
биіктігі, қайралғаны бойынша кескіш пышақтарды, сақтандырғыш күнқағарлардың жөнділігін тексеру тәртіптері.
20-параграф. Бөлшектерді, жартылай фабрикаттар мен бұйымдарды өңдеуші, 1-разряд
291. Жұмыс сипаттамасы:
қыртыстамай, жиырмай, қисатпай және материалды бүлдірмей бірқалыпты сызықты сақтай отырып, белгіленген енде лекалолар бойынша немесе лекалоларсыз қызмет ету машинасында немесе қолмен бүктеу жолымен бұйымдар бөлшектерінің шеттерін өңдеу;
бақылау шаблондарына бөлшектер сұлбасының дәл сәйкестігін сақтай отырып, шеттерінің берік желімделуін қамтамасыз ету;
май қоспаларын әзірлеу және жағу немесе май қоспасына батыру жолымен бөлшектерді майлау.
292. Білуге тиіс:
бұйымдарды және оның бөлшектерін өңдеу тәртіптері;
былғарылық және өзге материалдардың қасиеттері;
бұйымдар мен оның бөлшектерінің түрі, фасоны, өлшемдері мен пішіні;
май қоспаларын әзірлеу тәртіптері.
293. Жұмыс үлгілері:
1) ішкі бұйымдардың бөлшектері - шеттерін бүктеу;
2) жіптер - май қоспасын сіңіру;
3) артқы белдіктер - жоғарғы шетін бүктеу;
4) метал фурнитура - маймен жағу;
5) сағат бауының астары - эмульсиямен жабылған.
21-параграф. Бөлшектерді, жартылай фабрикаттар мен бұйымдарды өңдеуші, 2-разряд
294. Жұмыс сипаттамасы:
кейіннен қолмен ысқылап жағумен және шеттерін бүктеумен қоса жағу немесе май қоспасына батыру жолымен бұйымдар мен олардың бөлшектерін май қоспасымен өңдеу;
бөлшектер шетінің қалыңдығын кемейту, қызмет ету машинасында немесе қолмен жалпақ пішіндегі бөлшектер мен жартылай фабрикаттардың барлық үстіңгі бетін қатпарлау;
қатпарлау бетінің белгіленген тереңдігі мен енін қамтамасыз ету;
техникалық шарттарға сәйкес бөлшектерге қажетті пішін мен қалыңдықты беру;
барлық кезеңінде жұлқымай, кеспей және былғарының беткі қабатын бүлдірмей бірқалыпты түсіруді қамтамасыз ете отырып, белгіленген ені мен қалыңдығына машинаны реттеу.
295. Білуге тиіс:
бөлшектерді, жартылай фабрикаттар мен бұйымдарды өңдеуге қойылатын технологиялық талаптарды;
май қоспасымен өңдеу, қатты былғары және үлбір бөлшектерінің шетін өңдеу тәсілдерін;
бөлшектер мен жартылай фабрикаттардың үстіңгі бетін қатпарлау әдістерін;
қатты былғары, тері пішімі мен кесіндінің физикалық, механикалық қасиеттерін, түсірілген шетінің ені мен қалыңдығын;
май қоспаларын дайындау рецептурасын;
қызмет ету машинасын пайдалану және реттеу тәртіптерін;
ыстық әдіспен бөлшектердің шетін бүктеу кезінде - тоғынның қызу температурасын реттеу тәсілдерін.

296. Примеры работ:
1) детали из кожи - загибка краев горячим способом;
2) детали из жестких кож - уменьшение толщины краев;
3) детали мехового кроя - удаление волосяного покрова с краев
4) подкладка кожаная - загибка краев;
5) кожгалантерейные изделия - загибка краев деталей прямолинейных контуров;
обработка жировой смесью:
1) детали обуви;
2) детали и изделия кожгалантерейные, технические и шорно-седельные;
шершевание:
1) детали кожгалантерейных изделий;
2) задники;
3) подошвы кожаные;
4) подошвы резиновые без декоративного ранта;
5) подошвы клеевые - обработка края;
6) пластины резиновые;
7) ранты;
8) стельки.
Параграф 22. Обработчик деталей, полуфабрикатов и изделий, 3 разряд
297. Характеристика работ:
обработка путем загибки краев наружных деталей сложных контуров;
уменьшение толщины краев деталей изделий из мягких материалов;
шершевание всей поверхности деталей и полуфабрикатов объемной формы и деталей из натуральных и искусственных кож для верха обуви;
снятие клеевой пленки с краев намазанных клеем деталей на обслуживаемой машине или вручную;
обработка краев наружных деталей способом горячего формования.
298. Должен знать:
приемы загибки краев деталей сложных контуров;
способы шершевания деталей и полуфабрикатов объемной формы;
требования, предъявляемые к обработке деталей из мягких материалов;
технологический режим и способы горячего формования;
порядок сборки кожгалантерейных и шорно-седельных изделий.
299. Примеры работ:
1) детали обуви - загибка краев наружных деталей сложных контуров;
2) детали изделий - загибка краев способом горячего формования;
3) детали изделий из мягких материалов - уменьшение толщины краев;
4) подкладка кожаная модельной обуви - загибка краев;
5) изделия кожгалантерейные и шорно-седельные - загибка краев деталей сложных контуров с одновременной сборкой их;
шершевание:
1) детали технических изделий из кожи;
2) каблуки пластмассовые;
3) обтяжки каблука;
4) подошвы резиновые с декоративными рантом и бортиком;
5) ранты-обводки.
Параграф 23. Обработчик деталей, полуфабрикатов и изделий, 4 разряд
300. Характеристика работ:
обработка путем загибки краев наружных деталей сложных контуров на обслуживаемой машине с автоматической подачей клея-расплава и одновременной прокладкой тесьмы или нити под загибку;
шершевание, снятие лицевого слоя с краев деталей и полуфабрикатов на машине без пропусков и нарушения грани с целью создания шероховатой поверхности для более прочного последующего склеивания;
уменьшение толщины и выравнивание краев;
обработка подошв в пачках (центрирование, фрезерование, очистка от пыли, лакирование, профилирование, клеймение, намазка клеем) на полуавтоматической линии;
настройка машины по заданным технологическим параметрам обработки: размерам подошв, фасону колодки, обработке левой и правой полупар;
подбор подошв в пачки и запуск в обработку;
заправка машины лаком, клеем;
замена прижимных и обводных копиров, смена профилирующих валиков по размерам подошв, перевод цифровых знаков при клеймении;
проверка толщины подошв в определенных точках, равномерности нанесения лака, клея;
участие в наладке и регулировании отдельных узлов машины.

296. Жұмыс үлгілері:
1) былғарыдан жасалған бөлшектер - ыстық әдіспен шетін бүктеу;
2) қатты былғарыдан жасалған бөлшектер - шетінің қалыңдығының кемеюі;
3) тері пішімінің бөлшектері - шетінен түкті жабынды кетіру;
4) былғарылық астар - шетін бүктеу;
5) былғары галантерея бұйымдары - тік сызықты сұлбалар бөлшектерінің шеттерін бүктеу;
май қоспасымен өңдеу:
1) аяқкиім бөлшектері;
2) былғары галантереялық, техникалық және қайыс-ер бұйымдары мен бөлшектері;
қатпарлау:
1) былғары галантереялық бұйымдар;
2) сірісі;
3) былғары табандар;
4) сәнді сыздықсыз резеңке табандар;
5) желімделген табандар - шетін өңдеу;
6) резеңке тілімшелер;
7) сыздықтар;
8) ұлтарақтар.
22-параграф. Бөлшектерді, жартылай фабрикаттар мен бұйымдарды өңдеуші, 3-разряд
297. Жұмыс сипаттамасы:
күрделі сұлбадағы сыртқы бөлшектердің шеттерін бүктеу жолымен өңдеу;
жұмсақ материалдардан жасалған бұйымдар бөлшектерінің шетінің қалыңдығының азайту;
аяқкиімнің үстіңгі бөлігі үшін табиғи және жасанды былғары бөлшектерін және көлемдік пішіндегі бөлшектер мен жартылай фабрикаттардың барлық бетін қатпарлау;
қызмет ету машинасында немесе қолмен бөлшектердің желіммен жағылған шеттерінен желім қабықшасын түсіру;
ыстық қалыптау тәсілімен сыртқы бөлшектердің шеттерін өңдеу.
298. Білуге тиіс:
күрделі сұлбадағы бөлшектердің шеттерін бүгу тәсілдері;
көлемдік пішіндегі бөлшектер мен жартылай фабрикаттарды шершеваттау тәсілдері;
жұмсақ материалдан жасалған бөлшектерді өңдеуге қойылатын талаптар;
ыстық қалыптаудан технологиялық режимі мен тәсілдері;
былғары галантереялық және қайыс-ер бұйымдарын құрастыру тәртіптері.
299. Жұмыс үлгілері:
1) аяқкиім бөлшектері - күрделі сұлбадағы сыртқы бөлшектердің шеттерін бүгу;
2) бұйымдар бөлшектері - ыстық қалыптау тәсілімен шеттерін бүгу;
3) жұмсақ материалдардан жасалған бұйымдардың бөлшектері - шеттерінің қалыңдығының кемеюі;
4) модельдік аяқкиімнің былғары ұлтаншасы - шеттерін бүгу;
5) былғары галантерея және қайыс-ер бұйымдары - күрделі сұлбадағы бөлшектердің шеттерін, оларды бір мезгілде құрастырумен бірге, бүгу;
қатпарлау:
1) былғарыдан жасалған техникалық бұйымдардың бөлшектері;
2) пластмасса өкшелер;
3) өкше қаптамасы;
4) сәндік сыздықтар мен бүйірлері бар резеңке табандар;
5) айналдырма сыздықтар.
23-параграф. Бөлшектерді, жартылай фабрикаттар мен бұйымдарды өңдеуші, 4-разряд
300. Жұмыс сипаттамасы:
желім-ерітпені автоматты берумен және бір мезгілде жиектемені немесе жіпті бүгістің астына төсеумен қызмет ету машинасында күрделі пішіндегі сыртқы бөлшектердің шеттерін бүгу жолымен өңдеу;
кейінгі анағұрлым берік желімдеу үшін кедір-бұдырлы бетті жасау мақсатында өткізусіз және қырын бұзбастан машинада бөлшектер мен жартылай фабрикаттардың шеттерінен беткі қабатын түсіру, қабаттау;
қалыңдығын кеңейту және шеттерін теңестіру;
жартылай автоматты линияда (ортасына дәл келтіру, фрезерлеу, шаңнан тазалау, лактау, кескіндеу, таңбалау, желім жағу) бумадағы табанды өңдеу;
өңдеудің берілген технологиялық параметрлері:табанның өлшемі, қалыптың фасоны, сол және оң жарты жұптарды өңдеу бойынша машинаны күйге келтіру;
бумаларға табандарды іріктеу және өңдеуге жіберу;
машинаға лакты, желімді құю;
қысушы және айналма копирлерді ауыстыру, ұлтандардың өлшемі бойынша кескіндеуші білікшелерді алмастыру, таңбалау кезінде сандық белгілерді ауыстыру;
белгілі бір нүктелерде ұлтанның қалыңдығын, лак, желім жағылуының біркелкілігін тексеру;
машинаның жеке түйін-тетіктерін жөндеуге және реттеуге қатысу.

301. Должен знать:
устройство, порядок эксплуатации и настройки обслуживаемой машины на заданные технологические параметры;
способы обработки деталей и полуфабрикатов, размеры и фасоны деталей и соответствующие им копиры;
государственные стандарты на подошвы;
порядок проверки толщины подошв индикатором, температуру нагрева и свойства клеев-расплавов.
302. Примеры работ:
1) подошвы полиуретановые - шершевание неходовой стороны и краев затяжной кромки на машине;
2) подошвы в пачках - обработка на полуавтоматической линии.
Параграф 24. Обработчик деталей, полуфабрикатов и изделий, 5 разряд
303. Характеристика работ:
обработка путем снятия лицевого слоя с краев затяжной кромки заготовок обуви на обслуживаемой машине щетками из гофрированной рояльной проволоки по всей площади кромки на расстоянии 0,5 - 1,0 сантиметров от грани следа с целью создания шероховатой поверхности для более прочного склеивания верха обуви с подошвой и увеличения водостойкости клеевого соединения.
304. Должен знать:
устройство, порядок эксплуатации и настройки обслуживаемой машины;
способы обработки затяжной кромки разных видов обуви;
порядок заточки щеток.
Параграф 25. Выравнивальщик толщины деталей и полуфабрикатов, 2 разряд
305. Характеристика работ:
выравнивание на специальных машинах или вручную толщины делюжек, деталей из жестких кож, выравнивание деталей из войлока;
установление необходимой толщины спилка и постоянная проверка ее в процессе двоения.
306. Должен знать:
порядок выравнивания и свойства жестких кож и войлока;
виды и размеры деталей и полуфабрикатов;
государственные стандарты и технические условия на жесткие кожи и войлок;
порядок эксплуатации и регулирования обслуживаемых машин.
Параграф 26. Выравнивальщик толщины деталей и полуфабрикатов, 3 разряд
307. Характеристика работ:
выравнивание на специальных машинах или вручную толщины деталей из мягких кож и двоение резиновых пластин, делюжек и деталей из них;
установление необходимой толщины спилка и постоянная проверка ее в процессе двоения;
наладка обслуживаемых машин.
308. Должен знать:
порядок выравнивания и свойства мягких кож;
виды, фасоны, размеры деталей и полуфабрикатов;
государственные стандарты и технические условия на мягкие кожи и резиновые пластины;
порядок эксплуатации и наладки обслуживаемых машин.
Параграф 27. Вставщик деталей изделий и фурнитуры, 1 разряд

301. Білуге тиіс:
қызмет ету машинасының құрылысы, оны пайдалану және берілген технологиялық параметрлерге сәйкес күйге келтіру тәртіптері;
бөлшектер мен жартылай фабрикаттарды өңдеу тәсілдері;
бөлшектердің өлшемі мен фасонын және оларға сәйкес келетін көшірмелер, ұлтанға қойылатын мемлекеттік стандарттар, табан қалыңдығын индикаторлармен өлшеу тәртіптері;
қызу температурасы және желім-ерітпенің қасиеттері.
302. Жұмыс үлгілері:
1) полиуретандық табандар - жүрмейтін жағы мен тартпа жиегінің шеттерін машинада қатпарлау;
2) бумадағы табандар - жартылай автоматты желіде өңдеу.
24-параграф. Бөлшектерді, жартылай фабрикаттар мен бұйымдарды ңдеуші, 5-разряд
303. Жұмыс сипаттамасы:
аяқкиімнің үстіңгі бөлігін ұлтанмен анағұрлым берік желімдеу және желімдік біріктірудің суға төзімділігін арттыру үшін бұдырлы бетті жасау мақсатында із қырынан 0,5-1,0 сантиметр қашықтықта жиектің барлық ауданы бойынша қызмет ету машинасында бүрмеленген рояльдық сымнан жасалған щеткалармен аяқкиім дайындамасының тартпа жиегі шеттерінен беткі қабатын түсіру жолымен өңдеу.
304. Білуге тиіс:
қызмет ету машинасының құрылысы, оны пайдалану және күйге келтіру тәртіптері;
әртүрліаяқкиімдердің тартпа жиегін өңдеудің тәсілдері;
щеткаларды қайрау тәртіптері.
25-параграф. Бөлшектердің қалыңдығы мен жартылай фабрикаттарды тегістеуші, 2-разряд
305. Жұмыс сипаттамасы:
делюжкалардың, қатты былғары бөлшектерінің қалыңдығын арнаулы машиналарда немесе қолмен тегістеу, киіз бөлшектерін тегістеу;
тіліндінің қажетті қалыңдығын орнату және оны екіге тілу процесінде ұдайы тексеру.
306. Білуге тиіс:
тегістеу тәртіптері және қатты былғары мен киіздің қасиеттері;
бөлшектер мен жартылай фабрикаттардың түрлері мен өлшемдері;
қатты былғары мен киізге қойылатын мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттар;
қызмет ету машиналарын пайдалану және реттеу тәртіптері.
26-параграф. Бөлшектердің қалыңдығы мен жартылай фабрикаттарды тегістеуші, 3-разряд
307. Жұмыс сипаттамасы:
арнаулы машиналарда немесе қолмен жұмсақ былғары бөлшектерінің қалыңдығын тегістеу және резеңкелік тілімшелерді, делюжкаларды және олардың бөлшектерін екіге тілу;
тіліндінің қажетті қалыңдығын белгілеу және оны екіге тілу процесінде ұдайы тексеру;
қызмет ету машиналарын жөндеу.
308. Білуге тиіс:
тегістеу тәртіптері және жұмсақ былғарының қасиеттері;
бөлшектер мен жартылай фабрикаттардың түрлері, фасондары, өлшемі;
жұмсақ былғары мен резеңкелік тілімшелерге қойылатын мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттар;
қызмет ету машиналарын пайдалану және жөндеу тәртіптері.
27-параграф. Бұйымдар бөлшектері мен фурнитураны қоюшы, 1-разряд

309. Характеристика работ:
вставка деталей, различных декоративных украшений, фурнитуры в изделия на специальных машинах или вручную;
надевание подобранных попарно заготовок и обуви на затяжные и отделочные колодки соответствующего фасона, размера и полноты;
засыпка гвоздей в каблучную машину.
310. Должен знать:
способы вставки фурнитуры и деталей изделий;
виды, фасоны и размеры деталей изделий, заготовок обуви, колодок;
виды фурнитуры и украшений, места их расположения;
порядок эксплуатации применяемого оборудования.
311. Примеры работ:
1) антабки - вставка в изделия;
2) выпрямители - вставка в туфли;
3) петли с пряжками - продевание в заготовки вручную;
4) подкладки для рукавиц и перчаток - вставка с подбором правил, надеванием подкладки и верха на порядок и совмещением швов;
5) подкладки и иные детали - вставка в изделия без вклеивания с соблюдением правильного расположения их относительно верха изделия и расправкой подкладки;
6) пряжки - продевание в петли вручную;
7) пуговицы - пришивка к заготовкам вручную;
8) ремни - вставка в отверстия подложки, в скобу с муфтой и бляху;
9) украшения декоративные: жилки, продержки и иное - вставка (продергивание) в отверстия деталей;
10) фурнитура - вставка в шорно-седельные изделия;
11) хольнитены - вставка в изделия вручную;
12) шипы металлические - вставка в подошвы;
13) шлевки - вставка в изделия.
Параграф 28. Вставщик деталей изделий и фурнитуры, 2 разряд
312. Характеристика работ:
вставка деталей, фурнитуры, подкладок с расправкой и разглаживанием их, с промазкой клеем, вклеиванием в изделия на обслуживаемой машине или вручную.
313. Должен знать:
способы вставки, расправки, разглаживания, промазки клеем и вклеивания деталей в изделия;
технические условия на вставку блочков и крючков в берцы;
технологические режимы размягчения, провяливания, склеивания и сушки деталей;
свойства клеев и материалов, применяемых при вставке деталей, номера гужей и хомутов;
порядок эксплуатации обслуживаемой машины
314. Примеры работ:
1) блочки и крючки - вставка в берцы вручную;
2) декоративные украшения - вставка горячим способом;
3) задники и подноски жесткие всех видов, кроме формованных - вставка в заготовку обуви с расправлением на правиле и закрепление тексом;
4) задники гранитолевые - вставка в заготовки с предварительным размягчением и провяливанием их;
5) подкладка и иные детали - вставка в изделия с промазкой клеем, вклеиванием, расправкой и разглаживанием;
6) подноски мофориновые и гранитолевые - вставка в заготовку обуви с предварительным размягчением и провяливанием;

309. Жұмыс сипаттамасы:
арнаулы машиналарда немесе қолмен бұйымдарға бөлшектерді, әртүрлі сәндік әшекейлерді, фурнитураны қою;
жұптап теріп алынған дайындама мен аяқкиімді тиісті үлгі, өлшем мен толықтықтағы тартпа және өңдеу қалыптарына кигізу;
өкше машинасына шегелерді төгу.
310. Білуге тиіс:
фурнитура мен бұйымдардың бөлшектерін қою тәсілдері;
бұйымдар бөлшектерінің, аяқкиім дайындамасының, қалыптардың түрлері;
үлгілері және өлшемдері, фурнитура мен әшекейлердің түрлері, олардың орналасу орындары;
қолданылатын жабдықты пайдалану тәртіптері.
311. Жұмыс үлгілері:
1) антабкалар - бұйымдарға қондыру;
2) түзеткіштер - туфлилерге қондыру;
3) тоғалы ілмектер - былғарыға қолдан өткізу;
4) биялай мен қолғаптар үшін астарлар - түзеткішті іріктеумен, түзеткіштерге астар мен үстін кигізумен және тігістерді қиыстырумен қою;
5) астарлар және өзге бөлшектер - бұйымның үстіне қатысты дұрыс орналасуын сақтай отырып, желімдеусіз және астарларды жазумен бұйымдарға қондыру;
6) тоғалар - ілмектерге қолдан өткізу;
7) түймелер - былғарыға қолмен қадау;
8) белдіктер - төсетектердің тесіктеріне, муфтылы қапсырмаларға және өзгеайыл;
9) сәндік әшекейлер: жолақтар, ұстағыштар және өзгелер - бөлшектер теліктеріне қою (тартқылау);
10) фурнитура - қайыс-ер бұйымдарына қондыру;
11) хольнитендер - бұйымдарға қолдан қондыру;
12) металл шегелер - табанға қондыру;
13) бастырмалар - бұйымдарға қондыру.
28-параграф. Бұйымдар бөлшектері мен фурнитураны қоюшы, 2-разряд
312. Жұмыс сипаттамасы:
қызмет ету машинасында немесе қолмен жазу және тегістеумен, желім жағумен, бұйымдарға желімдеп жабыстырумен бірге бөлшектерді, фурнитураны, астарларды қою.
313. Білуге тиіс:
қою, жазу, тегістеу, желім жағу және бұйымдарға бөлшектерді желімдеп жабыстыру тәсілдері;
берцыларға шығыршықтар мен ілгектерқоюға техникалық шарттар;
бөлшектерді жұмсарту, илеу, желімдеу және кептіру технологиялық режимдері;
бөлшектерді қондырғанда қолданылатын желімдер мен материалдардың қасиеттері, гуж бен қамыттың нөмірлері;
қызмет ету машинасын пайдалану тәртіптері.
314. Жұмыс үлгілері:
1) шығыршықтар және ілгектер - берцыларға қолмен қою;
2) сәндік әшекейлер - ыстық әдіспен қою;
3) қалыптанғандардан өзге аяқкиім сірісі мен қатты ұш бөлігі астының барлық түрлері - правилде жазумен аяқкиім дайындамасына қою және текспен бекіту;
4) гранитоль сірілер - оларды алдын ала жұмсартып және күнге қақтағаннан соң аяқкиім дайындамасына қондыру;
5) ұлтанша және өзге бөлшектер - желім жағумен, желімдеп жабыстырумен, жазумен және тегістеумен бұйымдарға қондыру;
6) мофорин және гранитоль ұш бөлік астылары - алдын ала жұмсарту мен күнге қақтаудан соң аяқкиім дайындамасына қондыру;

7) пуговицы - пришивание на машине;
8) ремни - плетение, продевание в отверстия ажурной заготовки;
9) хольнитены - вставка в изделия на машине.
Параграф 29. Вставщик деталей изделий и фурнитуры, 3 разряд
315. Характеристика работ
вставка формованных и полуформованных деталей в заготовки обуви вручную, фурнитуры в берцы заготовки - на специальных машинах;
сборка деталей заготовок обуви с закреплением их хольнитенами по контрольным лекалам;
регулирование положения бокового упора, шага подачи изделий обслуживаемых машин.
316. Должен знать:
способы вставки формованных и полуформованных деталей в заготовки обуви, фурнитуры в берцы, заготовки на обслуживаемых машинах;
технологические требования к сборке деталей обуви;
виды, конфигурацию, размеры деталей и заготовок;
виды фурнитуры, места ее расположения;
фасоны и размеры задников и подносков обуви;
порядок эксплуатации и регулирования обслуживаемых машин.
317. Примеры работ:
1) блочки и крючки - вставка в берцы заготовки обуви на машине;
2) гужи - протаскивание сложенного конца в клещи хомута с равномерной укладкой в прорезь покрышки и в паз клещей хомута с закреплением его петлей;
3) задники и подноски формованные и полуформованные - вставка в заготовки обуви;
4) ремни союзки - сборка с пяточным, пряжечным и черес-подъемными ремнями.
Параграф 30. Пошивщик изделий, 1 разряд
318. Характеристика работ:
выполнение работ по пошиву элементов изделий вручную: обметка петель, пришивка пуговиц, скрепление перчаток и рукавиц парами, закрепление концов ниток, скрепление шлевок внакладку или встык нитками;
выполнение операций по пошиву простых шорно-седельных изделий и изделий людского снаряжения, деталей сыромятной и сырцовой сшивкой с применением игл, приспособлений, инструмента или без них в соответствии с технологическими требованиями.
319. Должен знать:
виды изделий;
способы и порядок выполнения работ по пошиву элементов изделий вручную;
номера игл и ниток, порядок пользования ими;
требования, предъявляемые к выполняемой операции и качеству пошива;
причины возникновения дефектов при пошиве изделий, способы их предупреждения и устранения.
320. Примеры работ:
пошив вручную:
1) петли, пряжки к ремням войлочной подушки хомута;
2) прокладки к налобникам;
3) пряжки к брючным и шинельным ремням, уздам, нагрудникам, ремням вьючным и соединительным, покрышкам потниковым;

7) түймелер - машинада қадау;
8) белдіктер - өту, селдір дайындаманың тесіктеріне кіргізу;
9) хольнитендер - машинада бұйымдарға қондыру.
29-параграф. Бұйымдар бөлшектері мен фурнитураны қоюшы, 3-разряд
315. Жұмыс сипаттамасы:
аяқкиім дайындамасына қалыпталған және жартылай қалыпталған бөлшектерді қолмен, дайындама берцыларына фурнитураны - арнаулы машиналарда қондыру;
бақылау лекалолары бойынша оларды хольнитендермен бекіту арқылы аяқкиім дайындамасы бөлшектерін құрастыру;
қаптал таяныштың тұрған қалпын, қызмет ету машиналарының бұйымдарды беру қадамын реттеу.
316. Білуге тиіс:
аяқкиім дайындамасына қалыпталған және жартылай қалыпталған бөлшектер, қызмет ету машиналарында дайындама берцыларына фурнитураны қондыру тәсілдері;
аяқкиім бөлшектерін құрастыруға қойылатын технологиялық талаптар;
бөлшектер мен дайындамалардың түрлері, конфигурациясы, өлшемдері;
фурнитура түрлері, оның орналасу орындары;
аяқкиімнің сірісі мен ұш бөлігі астының үлгілері мен өлшемдері;
қызмет ету машиналарын пайдалану және реттеу тәртіптері.
317. Жұмыс үлгілері:
1) шығыршықтар және ілгектер - машинада аяқкиім дайындамасының берцыларына қондыру;
2) құлақбаулар - бүктелген ұшын жапқыштың тесігіне біркелкі қоюмен қамыт қысқышына және қамыт қысқышы ойықтарына, оның бөліктерін бекіте отырып тарту;
3) қалыптанған және қалыптанбаған сірісі мен ұш бөлігі асты -аяқкиім дайындамасына қондыру;
4) белдік жұлық - өкшелік, айылбастық және белкөтерме белдіктермен.
30-параграф. Бұйымдарды тігуші, 1-разряд
318. Жұмыс сипаттамасы:
бұйымдардың элементтерін тігу бойынша жұмыстарды қолмен орындау:ілгекті торлау, түймелерді қадау, қолғаптар мен биялайларды жұптап біріктіру, жіптердің ұштарын бекіту, бастырманы үстемелеп және қыспақтап жіптермен біріктіру;
технологиялық талаптарға сәйкес инені, аспаптарды, құрал-сайманды қолданумен немесе оларсыз қарапайым қайыс-ер бұйымдары мен адам жарағының бұйымдарын, қайыс және аршылмаған қусыру бөлшектерін тігу бойынша операцияларды орындау.
319. Білуге тиіс:
бұйымдардың түрлері;
бұйымдар элементтерін қолмен тігу бойынша жұмыстарды орындау тәсілдері мен тәртіптері;
инелер мен жіптердің нөмірлері, оларды пайдалану тәртіптері;
орындалатын операцияға және тігін сапасына қойылатын талаптар;
бұйымдарды тігу кезінде ақаулардың пайда болу себептері, олардың алдын алу және жою тәсілдері.
320. Жұмыс үлгілері:
қолмен тігу:
1) қамыт киіз жастығының белдігіне ілгектер, тоғалар;
2) кекілдірікке астарлар;
3) шалбар және шинель белдіктеріне, жүгендерге, өмілдірікке, жүк және біріктіруші белдіктерге, терілік жапқыштарға тоғалар;

4) сметка войлока для шорки лямки.
Параграф 31. Пошивщик изделий, 2 разряд
321. Характеристика работ:
выполнение операций по пошиву простых изделий или элементов изделий на швейной машине: рукавиц из текстиля, обложек для документов и книг (кроме сувенирных), чехлов для чемоданов, багажных ремней, деталей из тесьмы, пуховок, шлевок, гортов, запряжников, кожаных углов, кедера, ручек для всех видов изделий, ручкодержателей, портмоне и кошельков для женских сумок, футляров для зеркал;
пристрачивание наконечников к застежке молнии, пошив подкладки для всех видов изделий, карманов, перегородок, средников, дна и иных внутренних деталей и элементов для сумок;
со-страчивание, настрачивание, обстрачивание, окантовывание, обметка внутренних деталей и элементов сумок, обметка сумок, кошельков и иных изделий по верхнему краю;
обметка петель, пришивка пуговиц, скрепление перчаток и рукавиц парами на машине;
пристрачивание резинок к перчаткам, рукавицам, мягким карманам;
нашивание войлока на щиток игрока вручную, сшивание изделий в одну иглу с предварительным наколом шилом;
выполнение операций по пошиву средней сложности шорно-седельных изделий, изделий людского снаряжения, частей вьюков и иных изделий из брезента и палаточных тканей методом соединения деталей, изделий ниточными швами на швейном оборудовании различных типов и классов или вручную;
сшивка, прошивка, склейка и скрепление плоских кожаных, резиновых, пеньковых, шерстяных, хлопчатобумажных приводных ремней и транспортерных лент шириной до 100 миллиметров, а также круглых, кожаных ремней, не требующих склейки;
обеспечение ровной строчки с утянутой ниткой без обрывов и пропусков стежков, частоты стежков и расстояний от края деталей в соответствии с требованиями технологии;
регулирование машины;
посадка сыромятных ремней вручную с целью получения необходимой ширины, плотности и толщины ремня и сшивки в соответствии с техническими условиями.
322. Должен знать:
принцип действия, порядок эксплуатации и регулирования швейных машин;
способы выполнения работ по пошиву изделий и требования, предъявляемые к ним;
технические условия на материалы, сорта, свойства материалов, применяемых при сшивке, склейке, скреплении;
требования, предъявляемые к качеству изделий;
назначение и порядок применения используемых контрольно-измерительных приборов и инструмента;
нормативы на пошив изделий разных видов;
технические условия на ремни и сшивку.

4) қайыс бау үшін киізді көктеу.
31-параграф. Бұйымдарды тігуші, 2-разряд
321. Жұмыс сипаттамасы:
тігін машинасында қарапайым бұйымдарды немесе бұйымдардың элементтерін тігу бойынша операцияларды орындау: кездемеден жасалған қолғаптарды, құжаттар мен кітаптар үшін мұқабаларды (кәдесыйдан өзге), шабадандар үшін қаптарды, жүк белдіктерін, жиектеме бөлшектерін, мамықшаны, бастырманы, гортты, жегу затын, былғары бұрыштарды, кедерді бұйымдардың барлық түрі үшін тұтқаларды, ұстағыштарды, әйелдер сөмкесі үшін портмоне мен әмиянды, айналар үшін футлярды, сылдырма ілгегіне ұштықтарды қайып тігу;
бұйымдардың барлық түрлері үшін астарды, сөмкелер үшін қалтаны, бөлгіштерді, аралықты, түбін және өзге ішкі бөлшектер мен элементтерді тігу;
сөмкелердің ішкі бөлшектері мен элементтерін қоса қайып тігу, үстінен қайып тігу, қайып тігу, көмкеру, торлау, жоғарғы шек бойынша сөмкелерді, әмияндарды және өзге бұйымдарды торлау;
машинада ілгекті торлау, түймелерді қадау, қолғаптар мен биялайларды жұптап біріктіру;
қолғаптарға, биялайларға, жұмсақ қалталарға резеңкені қайып тігу;
қолмен ойыншы қалқаншасына киізді үстінен тігу, алдын ала бізбен түйреумен бұйымдарды бір инелеп қусыру;
әртүрлі үлгідегі және сыныптағы тігін жабдығында немесе қолмен жіп тігістеріменбөлшектерді, бұйымдарды біріктіру әдісімен орта күрделіліктегі қайыс-ер бұйымдарын, адам жарағының бұйымдарын, жүк бөліктерін және брезент пен шатырлық матадан жасалған өзге бұйымдарды тігу бойынша операцияларды орындау;
жалпақ тері, резеңке, кендір, жүн, мақта-мата жетек қайысы мен ені 100 миллиметрге дейінгі транспортер таспаларын, сондай-ақ желімдеуді қажет етпейтін дөңгелек, былғары белдіктерді қусыру, сырмалау, желімдеу және бекіту;
технология талаптарына сәйкес сыруды үзбей және бос өткізбей жібі тартылған түзу тігісті, қабу жиілігі мен бөлшектердің жиектен қашықтығын қамтамасыз ету;
машинаны реттеу;
техникалық шарттарға сәйкес белдіктің қажетті ені, тығыздығы мен қалыңдығын алу мақсатында қайыс белдікті отырғызу және қусыру.
322. Білуге тиіс:
тігін машиналарының әрекет ету қағидатын, оларды пайдалану және реттеу тәртіптері;
бұйымдарды тігу бойынша жұмыстарды орындау тәсілдерін және оларға қойылатын талаптар;
материалға, сортқа қойылатын техникалық шарттар, қусыру, желімдеу, біріктіру кезінде қолданылатын материалдардың қасиеттері;
бұйымдардың сапасына қойылатын талаптар;
пайдаланылатын бақылау және өлшеу құралдары мен құрал-саймандарды қолдану тәртіптері мен мақсаты;
әртүрлі бұйымдарды тігуге қойылатын нормативтер;
белдіктер мен қусыруға қойылатын техникалық шарттар.

323. Примеры работ:
пошив вручную:
1) вожжи, вьючные ремни, горты и запряжники ко всем видам деталей седел, запряжники, горты и запряжники к вожжам, горты и запряжники с пряжкой и шлевкой к ремням, концы крышек к хомутным подушкам, козырьки к сиденьям, крышки боковые артиллерийской упряжи, крестовины, костыльки и клеванты, карабины к пассовым ремням, карабины и петли к шнуру револьверному, лейцы, мочки, наконечники вожжей, недоуздки, нагрудники, насадки, обтяжки кожаные в части металлических каркасов;
обтяжки подушки, полукольца в откосные ремни, поводья, пряжки к ремням, подлавки, постромки сельскохозяйственные, пряжки и кольца в щечные ремни, перегубники, подушки седельные, подкладки под полки ленчика, пряжки к коротким плечевым ремням, полукольца к муфтам, пряжки с клапанами и неподвижными шлевками к ремням, постромки, тебеньки к арчаку, узды, чумбуры, шлевки к корпусам кобур, шлевки к деталям и изделиям, штрипки к потникам, хомуты сельскохозяйственные и выездные - пошив;
2) крышки потниковые (передние и задние части) - окантовка;
3) подушки хомутовые, сельскохозяйственные по передним и задним валикам - сметка;
4) углы крышек и дно корпуса - зашивка;
пошив на машине:
1) горты к деталям вьюков, петли на корпуса вьюков, подушки спинные на корпуса - нашивка;
2) горты к каркасам, запряжники, ручки к чемоданам вьюков - пристрачивание;
3) края верха деталей людского снаряжения, крышки передних краев - обстрачивание;
4) подушки спинные, чехлы для масленок - пошив;
5) чехлы подушек и ручек к чемоданам вьюков – со-страчивание.
Параграф 32. Пошивщик изделий, 3 разряд
324. Характеристика работ:
выполнение работ по пошиву средней сложности изделий или элементов изделий на швейной машине: рукавиц из натуральной и искусственной кожи (кроме пристрачивания напалка к рукавице), часовых поясных ремней, портмоне, бумажников, кошельков, футляров для очков, ключей, расчесок, футляров мягкой конструкции для фотоаппаратов, обложек для документов и книг сувенирных, боксерских перчаток под сборку;
пошив сумок, портфелей, папок, ранцев, картодержателей, со-страчивание и расстрачивание составных деталей верха;
обстрачивание и окантовывание наружных деталей и элементов изделий;
пристрачивание кедера и застежки-молнии, резинки к перчаткам и рукавицам с изнаночной стороны изделия без контрольной отметки;
настрачивание цупферов, клапанов, кокеток, ремней и иных наружных деталей, сострачивание (сборка) ботана, клинчиков, фальд, дна со стенками без одновременного прокладывания кедера;
встрачивание средников и перегородок в изделие;
обстрачивание и окантовывание краев сумок, папок, портфелей, ранцев, манжет перчаток и рукавиц, фибровых вкладышей хоккейных трусов;
строчка вытачек, складок, декоративных линий, выпуклых рельефов, сшивание изделий в две иглы с наколом шилом, встрачивание дна в футляры для сигнальных флажков;
дошивание непрошиваемых машиной участков и закрепление машинных швов при сшивании изделий в две иглы с наколом шилом;
выполнение сложных операций по пошиву шорно-седельных изделий, изделий людского снаряжения, частей вьюков и иных изделий из брезента и палаточных тканей методом соединения деталей и изделий ниточными швами на швейном оборудовании различных типов и классов или вручную с применением игл, приспособлений, инструмента, заготовка хомутной подушки и войлочных деталей седла;
сшивка, прошивка, склейка и скрепление плоских кожаных, пеньковых, шерстяных, резиновых, хлопчатобумажных приводных ремней и транспортерных лент шириной свыше 100 миллиметров, а также круглых кожаных ремней, требующих склейки;
обеспечение ровной строчки с утянутой ниткой без обрывов и пропусков стежков, частоты стежков и расстояний между строчками и от края в соответствии с требованиями технологии;
пошивка и сшивка технических изделий на швейной машине в несколько слоев долевой или фигурной строчкой;
посадка сыромятных ремней, сшивка на машине с целью получения необходимой ширины, плотности и толщины ремня и сшивки в соответствии с техническими условиями;
регулирование посадочных роликов;
регулирование и наладка машины.

323. Жұмыс үлгілері:
қолмен тігу:
1) ердің барлық бөлшектеріне делбелер, жүк қайыстары, горттар мен жегуліктер, делбелерге горттар мен жегуліктер, қайыстарға тоғасы мен бастырмасымен бірге горттар мен жегуліктер, қамыт жастықтарына жапқыштың ұштары, отырғыштарға күнқағарлар, артиллериялық жегу әбзелдеріне бүйір жапқыштары, табан ағаштар, балдақтар және клеванттар, пасса қайыстарына карабиндер, револьвер бауына карабиндер мен ілмектер, лейцтер, қанжыға, делбе ұштықтары, ноқта, өмілдіріктер, саптамалар, металл каркастар бөлігінде;
былғары қаптамалар, жастық қаптамалары, құлама қайыстарға жартылай шығыршықтар, шылбыр, подлавка қайыстарына тоғалар, ауыл шаруашылық жекпе қайыстары, мойын қайыстарына тоғалар мен шығыршықтар, ауыздықтар, ер жастықтары, ер қапталы қабаттарына астарлар, қысқа иық қайыстарына тоғалар, муфталарға жартылай шығыршықтар, қайыстарға клапандары мен қозғалмайтын бастырмалары бар тоғалар, жекпе қайыстар, арчакқа тебінгілер, жүгендер, чумбурлар, тапанша кобурасының корпусына бастырмалар, бөлшектер мен бұйымдарға бастырмалар, терліктерге балақ баулар, көшпелі және ауыл шаруашылық қамыттар - тігу;
2) тері жапқыштары (алдыңғы және артқы бөліктер) - жиектеу;
3) қамыт, ауыл шаруашылық жастықтарының алдыңғы және артқы біліктері - көктеу;
4) жапқыштардың бұрыштары және корпустың түбі - тігу;
машинамен тігу:
1) жүк бөлшектеріне горттар, жүк корпустарына ілмектер, корпустарға арқа жастықтар - жапсырып тігу;
2) каркастарға горттар, жегуліктер, жүк шабадандарына тұтқалар - қайып тігу;
3) адам жарағы бөлшектерінің жоғарғы шеті, алдыңғы шеттің жапқыштары - әдіптеу;
4) арқа жастықтары, май шелекке қаптар - тігу;
5) жастық қаптары және жүк шабадандарына тұтқалар - қайып тігу.
32-параграф. Бұйымдарды тігуші, 3-разряд
324. Жұмыс сипаттамасы:
тігін машиналарымен орташа күрделіліктегі бұйымдар мен бұйымдар элементтерін:табиғи және жасанды былғарыдан жасалған қолғаптар (қолғапқа жапсырманы қайып тігуден өзге), сағаттың белбеулік қайыстарын, портмоне, шилан, әмиандар, көзілдірікке, кілттерге, тарақтарға қаптар, фотоаппараттар үшін жеңіл конструкциядағы қаптар, құжаттар мен кәдесый кітаптарына мұқабалар, бүрмеленген бокс қолғаптарытігу бойынша жұмыстарды орындау;
сөмкелерді, портфельдерді, папкілерді, аспалы сөмкелерді, карта салғыштарды тігу, жоғарғы бөліктің құрамдас бөлшектерін қайып тігу және қайыптамау;
бұйымдардың сыртқы бөлшектері мен элементтерін әдіптеу және көмкеру;
бақылау белгілеуінсіз бұйымдардың ішкі жағынан кедер мен сылдырма ілгекті, резеңкені қолғаптар мен биялайларға қайып тігу;
цупферлерді, клапандарды, иніштерді, қайыстарды және өзге сыртқы бөлшектерді қайып тігу, кедерді бір мезгілде төсеусіз ботанды, сынашықтарды, фальдтарды, жақтарымен қоса түпті қайып тігу (бүру);
бұйымдарға орташық пен аралықты қайып тігу;
сөмкелердің, папкілердің, портфельдердің, аспалы сөмкелердің, қолғаптар мен биялайлардың манжеттерінің, фибра қосымшаларының, хоккей шолақ дамбалдарының шетін әдіптеу және көмкеру;
қымтаулы тігісті, бүрмені, әшекей сызықтарын, дөңес бедерлерді тігу, бізді түйреумен екі инелеп бұйымдарды қусыру, сигналдық жалаушалардың қаптарына түпті қайып тігу;
машинамен тігілмейтін учаскелерді тігіп бітіру және бізді түйреумен екі инелеп бұйымдарды қусыру кезінде машина тігістерін бекіту;
әртүрлі үлгідегі және сыныптағы тігін жабдығында немесе инелерді, аспаптарды, құрал-сайманды қолдана отырып қолмен жіп тігістерімен бөлшектерді, бұйымдарды біріктіру әдісімен қайыс-ер бұйымдарын, адамның керек-жарақ бұйымдарын, жүк бөліктерін және брезент пен шатырлық матадан жасалған өзге бұйымдарды тігу бойынша күрделі операцияларды орындау;
жалпақ тері, резеңке, кендір, жүн, мақта-мата жетек қайысы мен ені 100 миллиметрден жоғары транспортер таспаларын, сондай-ақ желімдеуді қажет ететін дөңгелек, былғары белдіктерді қусыру, сырмалау, желімдеу және бекіту;
технология талаптарына сәйкес сыруды үзбей және бос өткізбей жібі тартылған түзу тігісті, қабу жиілігі мен бөлшектердің жиектен қашықтығын қамтамасыз ету;
тігін машинасында бірнеше қабаттап бойлата немесе фигуралы тігіспен техникалық бұйымдарды тігу және қусыру;
техникалық шарттарға сәйкес қайыс белдіктерді отырғызу, қайыс пен қусырманың қажетті енін, тығыздығы мен қалыңдығын алу мақсатында машинамен қусыру;
отырғызу шығыршықтарын реттеу;
машинаны реттеу және жөндеу.

325. Должен знать:
устройство, порядок технической эксплуатации, регулирования и наладки швейных машин и оборудования, в том числе специальных швейных машин для кожгалантерейного производства;
устройство и порядок применения специальных приспособлений;
способы выполнения работ по пошиву изделий средней сложности, последовательность пропускания ремней через швейную машину;
технические условия на ремни и сшивку;
способы выполнения фигурных зашивок в соответствии с технологией и утвержденными образцами;
требования, предъявляемые к качеству готовых изделий.
326. Примеры работ:
пошив вручную:
1) бенфуторы к крыльям, горты, крыши потниковые, кранцы хомута, недоуздки, надгрудники, нашильники, недоуздки обозной упряжи, оголовья, подпруги, путлища, подперсья, ремни обозные и постромочные, ремни гужевые, сиденья, сумы переметные заднего и переднего вьюков, троки попонные, узды, чересседельники, чумбуры, шлеи уносные и коренные, шлеи - пошив;
2) валики чемоданов войлочные - зашивка и обтяжка;
3) крышки к подушкам выездных седелок, крышки к передним валикам хомутов, пряжки поясные с клапанами к ремням людского снаряжения, перегородки к дну чемоданов, пряжки к разным ремням, ремни подвеса к корпусам - пришивка;
4) валики артиллерийской упряжи - кожей, упоры металлические и планки - войлоком, шорки сельскохозяйственные - обшивка;
5) ребра корпусов и крышки чемоданов - окантовка;
6) ребра крышек корпусов чемоданов - сметка;
7) углы чемоданов - сшивка;
8) углы каркасов чемоданов - скрепление;
9) хомутные  подушки и войлочные детали седел - заготовка;
пошив на швейной машине:
1) боковые крышки и крышки подушки хомута, ботаны переметных сум, бенфуторы к крыльям, горты и наконечники к вожжам, детали ременные разные офицерского и казачьего седла и упряжи выездной, запряжки для потниковых крыш, крыши потниковые, кобуры передних и задних вьюков офицерского седла, кобуры переднего вьюка (овсянок), крышки на подушки упряжи артиллерийской, кранцы хомута, муфты для тачаночных постром, недоуздки, набирки, нагрудники, нашильникиоголовьев, оголовья, подлавки, путлища, пряжки и горты к лейцам, подпруги, приструги, переметные сумы, походные потники, подушки большие и малые (облямовки), подушки шейные, подушки для живца, постромы упряжи сельскохозяйственной, подперсья, плечевые подушки, ремни вьючные, ремни для когтей, ремни соединительные к подпругам, ремни гужевые, ремни пассовые людского снаряжения, сумки полевые и полетки полностью, сиденья, узды, хомутные подушки, чумбуры, чересседельники, шлеи, шлейки, шорки, шарниры на крышки хомута - пошив;

325. Білуге тиіс:
тігін машиналары мен жабдығының, оның ішінде былғары галантерея өндірісі үшін арнаулы тігін машиналарының құрылысы, оларды техникалық пайдалану, реттеу және жөндеу тәртіптері;
арнаулы аспаптардың құрылысы, оларды қолдану тәртіптері;
орташа күрделіліктегі бұйымдарды тігу бойынша жұмыстарды орындау тәсілдері;
тігін машинасы арқылы қайыстарды өткізу бірізділігі, қайыстар мен қусыруға қойылатын техникалық шарттар;
технология және бекітілген үлгілерге сәйкес фигуралық тігулерді орындау тәсілдері;
дайын бұйымдардың сапасына қойылатын талаптар.
326. Жұмыс үлгілері:
қолмен тігу:
1) қанаттарға бенфуторлар, горттар, тері жапқыштарын, қамыт кранецтері, ноқталар, өмілдіріктер, жапсырмалар, жүк жегу ноқталары, айыл жүгендері, таралғы, жүк және жекпе қайыстары, көлік қайыстары, отырғыштар, алдыңғы және артқы жүктердің артпалы дорбалары, жабу айылдары, жүгендер, белкөтермелер, чумбурлар, сүйреуші және негізгі шілиялар, шілиялар - тігу;
2) шабаданның киіз біліктері - тігу және қаптау;
3) шығу ер жастықтарына жапқыштар, қамыттың алдыңғы біліктеріне жапқыштар, адам керек-жарағының қайыстарына клапандары бар белбеу тоғалары, шабадан түбінің аралықтары, әртүрлі белдіктерге тоғалар, корпустарға аспа қайыстар - жапсыра тігу;
4) артиллериялық жегу әбзелдерінің біліктері - былғары және металл таяныштар мен планкалар - киізбен, ауыл шаруашылық қайыстары - орап тігу;
5) корпус қырлары мен шабаданның жапқышын - көмкерме;
6) шабадан корпусы жапқышының қырлары - көктеу;
7) шабадан бұрыштары - қусыру;
8) шабадан каркасының бұрыштары - бекіту;
9) ердің қамыт жастықтары мен киіз бөлшектері - дайындама;
тігін машинасымен тігу:
1) бүйір жапқыштары мен қамыт жастықтарының жапқышы, артпалы дорба ботандары, қанаттарға бенфуторлар, делбелерге горттар мен ұштықтар, офицер және казак ерінің және шығу жегу әбзелінің әртүрлі қайыс бөлшектері, терлік жапқыштарына жегуліктер, терлік жапқыштар, офицер ерінің алдыңғы және артқы жүктерінің қабы, алдыңғы жүктің (тең), артиллериялық жегу әбзелі жастықтарына жапқыштар, қамыт бұраулары, тачанкалық жекпе қайыстарына муфталар, ноқталар, тығыздамалар, өмілдіріктер, жүген жапсырмалары, жүгендер, таралғылар, лейцтерге тоғалар мен горттар, айылдар, пристругалар, артпалы дорбалар, жорық терліктер, үлкен және кіші жастықтар (облямовкалар), мойын жастықтары, кішкене жастықтар, ауыл шаруашылық жегу әбзелінің жекпе қайыстары, подперсьялар, иық жастықтары, жүк қайыстары, тырнақтар үшін қайыстар, айылдарға біріктіру қайыстары, көлік қайыстары, адам керек-жарағының пассалық қайыстары, дала сөмкесі және полеткалар толықтай, жүгендер, қамыт жастықтары, чумбурлар, белкөтермелер, шілиялар, белбеулер, қайыстар, қамыт жапқышына булықтар - тігу;

2) верх изделий - обстрачивание;
3) верчанки хомутины кожей - обтяжка;
4) вкладыши сумок полевых, застежные горты и запряжники с пряжниками и шлевками к изделиям, каркасы к корпусам вьюков на специальной машине, клинья и облямовки к хомутным подушкам, крючки к резинкам, корпуса и крышки к стенкам сумок, крышки к передним валикам хомутов, носильные петли, пряжки к ремням, подстрочки к поясным ремням с фигурной расстрочкой и пряжки с клапанами, патронные коробки с застежными гортами и крышки на стенки кобур, плечевые ремни - пристрачивание;
5) детали ременные разные сельскохозяйственной упряжи, крестовины, крышки составные, кольца к наколенникам, клапаны боковых крышек, мешочки подковные, накладки на крышки хомутов, седелки, горты седелок, петли к живцам пряжки и мочкам, сумки передние, задние и средние стенки, крышки с задними стенками, корпуса кобур, детали, шлевки разных размеров внакладку и встык, троки попонные – со-страчивание;
6) детали людского снаряжения - окантовка;
7) корпуса и крышки чемоданов - окантовка ребер;
8) пряжки и кольца в ремни, петли в ремни, ремни настрочные, углы хомутных подушек, углы крышек к потникам, углы крышек - зашивка;
9) покрышки седел на войлок, покрышки седелочные на шарнир, ремни на прокладки, резинки на шарнир - настрачивание;
10) супони и ремни - свивание.
Параграф 33. Пошивщик изделий, 4 разряд
327. Характеристика работ:
выполнение работ по пошиву сложных изделий на обслуживаемых машинах: перчаток (кроме строковых), сумок, портфелей, балетных коробок, папок, ранцев с одновременным прокладыванием кедера или окантовкой швов, чемоданов и ранцев - на углопрошивных машинах, чемоданов - на рукавных, колонковых машинах и машинах с опорной стойкой;
пристрачивание напалка к рукавице из натуральной и искусственной кожи;
пошив спортивных изделий на швейной машине: щитков, наплечников и нагрудников для вратаря, налокотников, боксерских масок, велошлемов и хоккейных шлемов, хлопчатобумажных мотокостюмов, трусов хоккейных, перчаток для велогонщиков, мотогонщиков, снарядных перчаток, груш боксерских, защитных раковин;
пристрачивание чашек и иных деталей к щитку игрока;
пошив спортивных изделий вручную: покрышек и спортивных мячей, боксерских груш, защитных раковин, перчаток вратаря;
пошив перчаток дентовым методом вручную;
дошивание непрошиваемых участков покрышек и спортивных мячей вручную;
выполнение особо сложных операций по пошиву шорно-седельных изделий из кожи и войлока, изделий людского снаряжения сырцовой сшивкой ниточными швами на швейном оборудовании различных типов и классов или вручную с применением игл, шильев, приспособлений, инструмента;
обеспечение ровной строчки с утянутой ниткой без пропусков стежков и обрывов ниток, частоты стежков и расстояний между строчками и от края деталей в соответствии с требованиями технологии;
регулирование и наладка применяемых машин, оборудования и приспособлений.

2) бұйымдардың жоғарғы бөлігі - әдіптеу;
3) былғарымен қамыт айналымдары - қаптау;
4) дала сөмкелерінің астарлары, бұйымдарға тоға және бастырмалармен ілгекті горттар мен жегуліктер, арнаулы машинада жүк корпустарына каркастар, қамыт жастықтарына сыналар мен облямовкалар, резеңкелерге ілмектер, сөмке жақтарына корпустар мен жапқыштар, қамыттың алдыңғы біліктеріне жапқыштар, тасушы ілгектер, белдіктерге тоғалар, фигуралық тігісі бар белбеу қайыстарына қайылған тігіс және клапандары бар тоғалар, ілгекті горттары бар патрон қораптары және кобур жақтарына жапқыштар, иық қайыстар - қайып тігу;
5) ауыл шаруашылық жегу әбзелінің әртүрлі қайыстық бөлшектері, табан ағаштар, құрама жапқыштар, тізеқаптарға шығыршықтар, бүйір жапқыштарының клапандары, таға қапшықтары, қамыт қапшығына қаптамалар, ершіктер, ершіктер горттары, кішкене тоғалар мен қанжығаларға ілгектер, алдыңғы сөмкелер, артқы және орта жақтар, артқы жақтары бар жапқыштар, кобура корпустары, бөлшектер, үстеме және аралықтағы әртүрлі өлшемдегі бастырмалар, жабу айылдары - қайып тігу;
6) адам керек-жарағының бөлшектері - жиектеу;
7) шабаданның корпусы мен жапқыштары - қырларын жиектеу;
8) қайыстарға тоғалар мен шығыршықтар, қайыстарға ілмектер, қайып тігілген белдіктер, қамыт жастықтарының бұрыштары, терліктерге жапқыштардың бұрыштары, жапқыштардың бұрыштары - тігу;
9) киізге ер қаптамасы, шарнирге ер жапқыштары, аралық қабатқа қайыстар, топсаға резеңкелер - қайып тігу;
10) қамытбаулар мен қайыстар - есу.
33-параграф. Бұйымдарды тігуші, 4-разряд
327. Жұмыс сипаттамасы:
қызмет ету машиналарында күрделі: бір мезгілде кедерді төсеумен немесе тігістерді көмкерумен қолғаптарды (жолма жолдан өзге), сөмкелерді, портфельдерді, балет қорапшаларын, папкілерді, аспалы сөмкелерді, шабадандар мен аспалы сөмкелерді - бұрышын тігетін машиналарда, шабадандарды қол, колонкалық машиналарда және таяныш тіреулері бар машиналардабұйымдарды тігу бойыншажұмыстарды орындау;
табиғи және жасанды былғарыдан жасалған қолғапқа жапсырманы қайып тігу;
тігін машинасында спорт бұйымдарын: қалқаншаларды, қақпашы үшін иықбаулар мен көкірекшелерді, шынтаққапты, боксшы маскаларын, велошлем мен хоккей шлемдерін, мақта-мата мотокостюмдерін, хоккей шолақ дамбалдарын, велошабандоздар, мотошабандоздар үшін қолғаптарды, снаряд қолғаптарын, боксшы грушаларын, қорғау қалқандарын тігу;
ойыншы қалқаншаларына чашка мен өзге бөлшектерді қайып тігу;
спорттық бұйымдарды: қаптармен спорт доптарын, боксшы нәктерін, қорғау қалқандарын, қақпашы қолғаптарын қолмен тігу;
денталық әдіспен қолғаптарды қолмен тігу;
қаптар мен спорттық доптардың тігілмейтін учаскелерін қолмен тігіп бітіру;
әртүрлі үлгідегі және кластағы тігін жабдығында немесе инені, бізді, аспаптарды, құрал-сайманды қолданумен қолмен жіптік тігістермен шикі қусырумен былғары мен киізден жасалған қайыс-ер бұйымдарын, адам керек-жарағы бұйымдарын тігу бойынша аса күрделі операцияларды орындау;
технология талаптарына сәйкес сыруды үзбей және бос өткізбей жібі тартылған түзу тігісті, ине шаншым жиілігі мен тігіс пен бөлшектердің арасындағы қашықтықтықты қамтамасыз ету;
қолданылатын машиналарды, жабдықты және аспаптарды реттеу және жөндеу.

328. Должен знать:
устройство, порядок технической эксплуатации швейных машин различного назначения;
способы регулирования и наладки швейных машин на пошив материалов разной толщины;
способы выполнения работ по пошиву сложных изделий, в том числе спортивных и шорно-седельных.
329. Примеры работ:
пошив на швейной машине:
1) дно в чехлы, козырьки к сиденьям, крышки хомутов обозных, муфты офицерского снаряжения, подушки артиллерийской упряжки нагрудные и шейные, ремни для ротных барабанов, чехлы с одновременной вставкой пружины и соединением ремней, шнуры револьверные и под дождевики - пошив;
2) детали людского снаряжения - пошив на рукавных машинах;
3) горты с подложками на ремни для ротных барабанов, галун, коробочку и петли с лица, набирки для карандашей и упора на вкладыши, прокладки с гнездами карманов на корпуса, пластины целлулоидные в ботаны планшеток, файи, шлевочки шомпольные на корпуса - настрачивание;
4) вкладыши, кобуры, ремни (длинные и плечевые) с короткими, коробочками и кистями для перевязей, рюкзаки – со-страчивание;
5) горты, запряжники, карманы, клапаны к рюкзакам - пристрачивание;
6) верх рюкзаков с одновременной вставкой веревочки - обстрачивание;
7) рельеф карманов на плоских машинах - застрачивание;
пошив вручную:
1) крышки к подушкам хомутов обозных - пришивка;
2) подушки войлочные с крышками седелок прямых, сельскохозяйственных - пошив.
Параграф 34. Пошивщик изделий, 5 разряд
330. Характеристика работ:
выполнение работ по пошиву особо сложных изделий:перчаток - на строчковых машинах, футляров жесткой конструкции - на углопрошивных машинах, чемоданов и ранцев - на углопрошивных машинах с одновременной окантовкой швов;
пошив спортивных изделий на швейных машинах: кожаных мотокостюмов, боксерских лап, перчаток игрока, фехтовальщиков, вратаря и боксерских;
застрачивание валиков и бокового шва перчаток игрока после набивки волосом;
пристрачивание чашек к налокотникам, краг и амортизаторов - к щитку игрока;
пошив покрышек и спортивных мячей на швейных машинах, покрышек и мячей фигурного кроя - вручную.
331. Должен знать:
устройство, порядок технической эксплуатации и способы регулирования швейных машин;
способы выполнения работ по пошиву особо сложных изделий.
Параграф 35. Пошивщик изделий, 6 разряд
332. Характеристика работ:
пошив покрышек и спортивных мячей фигурного кроя особого назначения на специальных швейных машинах и вручную.

328. Білуге тиіс:
әртүрлі мақсаттағы тігін машиналарының құрылысы, техникалық пайдалану тәртіптері;
әртүрлі қалыңдықтағы материалдарды тігуге тігін машиналарын реттеу және жөндеу тәсілдері;
күрделі бұйымдарды, оның ішінде спорттық және қайыс-ер бұйымдарын тігу бойынша жұмыстарды орындау тәсілдері.
329. Жұмыс үлгілері:
тігін машинасында тігу:
1) қаптау түбі, отырғыштарға күнқағарлар, жүк қамытының жапқышы, офицер керек-жарағының муфталары, артиллериялық жегу әбзелінің көкірек және мойын жастықтары, рота барабандары үшін қайыстар, бір мезгілде серіппені қою және қайыстарды біріктірумен қаптар, револьвер баулары мен желбей - тігу;
2) адам керек-жарағының бөлшектері - қол машиналарында тігу;
3) рота барабандары үшін қайыстарға төсегі бар горттар, оқаны, бетінен қорапша мен ілгекті, қаламдар және белгілеу таянышы үшін тығыздамалар, корпусқа қалта ұяшықтары бар аралық қабаттарды, целлулоид пластиналарын планшеткалардың ботанына, файларға, корпусқа сүмбілі бастырмаларын - қайып тігу;
4) астарлар, кобуралар, қысқа қорапшалары және қылшықты аспа бау үшін шашақтары бар (ұзын және иықтық) қайыстар - қайып тігу;
5) рюкзактарға горттар, жегуліктер, қалталар, клапандар - қайып тігу;
6) бір мезгілде жіптерді қоюмен рюкзактардың жоғарғы бөлігі - әдіптеу;
7) тегіс машиналарда қалталардың бедері - қайып тігу;
қолмен тігу:
1) жүк қамыты жастықтарына жапқыштар - тігу;
2) түзу, ауыл шаруашылық ер жапқыштары мен киіз жастықтар - тігу.
34-параграф. Бұйымдарды тігуші, 5-разряд
330. Жұмыс сипаттамасы:
аса күрделі бұйымдарды: қолғаптарды - қайып тігу машиналарында, қатты конструкциядағы футлярларды - бұрыштарды тігетін машиналарда, шабадандар мен аспалы сөмкелерді - бір мезгілде тігістерді көмкеру мен бұрыштарды тігетін машиналардатігу бойынша жұмыстарды орындау;
тігін машиналарында спорт бұйымдарын: былғары мото костюмдерін, боксшы табандарын, ойыншы, семсершілердің, қақпашының және боксшының қолғаптарын тігу;
қылмен толтырғаннан кейін ойыншы қолғабының жұмыр бөлігі мен қаптал тігістерін қайып тігу;
шынтаққаптарға чашканы, ағытпалы қоныш пен амортизаторларды - ойыншының қалқаншаларына қайып тігу;
қаптаманы және спорт доптарын тігін машинасында, қаптама мен фигуралы пішіндегі доптарды - қолмен тігу.
331. Білуге тиіс:
тігін машиналарының құрылысы, техникалық пайдалану тәртіптері және реттеу тәсілдері;
аса күрделі бұйымдарды тігу бойынша жұмыстарды орындау тәсілдері.
35-параграф. Бұйымдарды тігуші, 6-разряд
332. Жұмыс сипаттамасы:
арнаулы тігін машиналарында және қолмен қаптаманы және ерекше мақсаттағы фигуралы пішіндегі спорт доптарын тігу.

333. Должен знать:
способы выполнения работ по пошиву изделий особого назначения;
устройство, порядок технической эксплуатации и способы регулирования специальных швейных машин.
Параграф 36. Набивщик изделий, 3 разряд
334. Характеристика работ:
набивка волосом и шерстью простых и средней сложности кожгалантерейных и шорно-седельных изделий с равномерным распределением волоса или шерсти по всей площади изделий с соблюдением заданной формы и веса;
простежка изделий с прокладыванием закрепок под каждую стежку.
335. Должен знать:
способы набивки изделий волосом и шерстью;
виды и назначение деталей и изделий;
технические условия на набиваемые изделия и их детали;
дефекты набивки изделий, причины возникновения, способы их предупреждения и устранения;
номера шильев, иголок и ниток.
336. Примеры работ:
1) вьюки;
2) нагрудники для игроков в спортигры;
3) налокотники для игроков в спортигры;
4) подлавки;
5) подушки ленчика;
6) седла;
7) шлемы велосипедные и мотоциклетные.
Параграф 37. Набивщик изделий, 4 разряд
337. Характеристика работ:
набивка волосом сложных кожгалантерейных изделий с равномерным распределением волоса и соблюдением требуемой формы и веса.
338. Должен знать:
способы набивки, виды и назначение изделий и их деталей;
технические условия на набиваемые изделия и детали;
свойства применяемых для набивки изделий материалов.
339. Примеры работ:
1) лапы и маски боксерские;
2) перчатки боксерские и для игроков в спортигры;
3) шлемы хоккейные;
4) щитки хоккейные для вратарей.
Параграф 38. Съемщик изделий, 2 разряд
340. Характеристика работ:
съем жилок ботана сумки с металлических колодок после сушки;
съем сидений седла с деревянных колодок после сушки.
341. Должен знать:
порядок снятия изделий с колодок;
способы съема жилок;
методы определения готовности изделий после сушки;
методы изготовления конской сбруи и пригонки ее по лошади;
требования, предъявляемые к качеству изделий.
Параграф 39. Съемщик изделий, 3 разряд
342. Характеристика работ:
съем сучильных рукавов с бруска, удаление гвоздей и отделение прилипшей части рукава от бруска без повреждения;
укладка снятых изделий в штабель.
343. Должен знать:
порядок съема сучильных рукавов с бруска;
требования, предъявляемые к качеству изделий;
способы укладки изделий.
Параграф 40. Шлифовщик изделий, полуфабрикатов и материалов, 2 разряд
344. Характеристика работ:
шлифование, подчистка простых деталей низа обуви, кожаной ткани мелких меховых шкурок на обслуживаемой машине, шаберном станке или вручную.

333. Білуге тиіс:
ерекше мақсаттағы бұйымдарды тігу бойынша жұмыстарды орындау тәсілдері;
арнаулы тігін машиналарының құрылысы, техникалық пайдалану тәртіптері және реттеу тәсілдері.
36-параграф. Бұйымдарды толтырушы, 3-разряд
334. Жұмыс сипаттамасы:
берілген пішіні мен салмағын сақтай отырып, бұйымдардың барлық ауданы бойынша қыл мен жүнді біркелкі бөлумен бірге жай және орта күрделіліктегі былғары галантерея мен қайыс-ер бұйымдарын қыл және жүнмен толтыру;
әрбір сырудың астына бекіткіштерді салып бұйымдарды қабу.
335. Білуге тиіс:
бұйымдары қыл және жүнмен толтыру тәсілдері;
бөлшектер мен бұйымдардың түрлері мен мақсаты;
толтырылатын бұйымдар мен олардың бөшектеріне қойылатын техникалық шарттар;
бұйымдарды толтыру ақауларының пайда болу себептері, олардың алдын алу және жою тәсілдері;
біз, ине және жіптің нөмірлері.
336. Жұмыс үлгілері:
1) жүктер;
2) спорт ойындарының ойыншылары үшін көкірекшелер;
3) спорт ойындарының ойыншылары үшін шынтаққаптар;
4) тұғырықтар;
5) ердің қапталының жастығы;
6) ер-тұрман;
7) велосипед және мотоцикл шлемдері.
37-параграф. Бұйымдарды толтырушы, 4-разряд
337. Жұмыс сипаттамасы:
қажетті пішіні мен салмағын сақтай отырып, қылды біркелкі бөліп салумен қатар күрделі былғары галантереялық бұйымдарды қылмен толтыру.
338. Білуге тиіс:
толтыру әдістері, бұйымдар мен олардың бөлшектерінің түрлері мен мақсаты;
толтырылатын бұйымдар мен бөлшектерге қойылатын техникалық шарттар;
бұйымдарды толтыру үшін қолданылатын материалдардың қасиеттері.
339. Жұмыс үлгілері:
1) боксші табаны мен маскасы;
2) спорт ойындарының ойыншылары үшін боксші қолғаптары;
3) хоккей шлемдері;
4) қақпашылар үшін хоккей қалқаншалары.
38-параграф. Бұйымдарды түсіруші, 2-разряд
340. Жұмыс сипаттамасы:
кептіруден соң сөмке ботанының талшығын металл қалыптардан түсіру;
кептіруден соң ағаш қалыптардан ер отырғышын түсіру.
341. Білуге тиіс:
қалыптардан бұйымдарды түсіру тәртіптері;
талшықтарды түсіру тәсілдері;
кептіруден соң бұйымдардың дайындығын анықтау әдістері;
ат әбзелдерін жасаудың және оны атқа қиюластыру әдістері;
бұйым сапасына қойылатын талаптар.
39-параграф. Бұйымдарды түсіруші, 3-разряд
342. Жұмыс сипаттамасы:
қайрақтан иіру жеңдерін түсіру, шегелерді кетіру және бүлдірмей қайрақтан жеңнің жабысқан бөлігін бөліп тастау;
түсірілген бұйымдарды дестелеп жинау.
343. Білуге тиіс:
қайрақтан иіру жеңдерін түсіру тәртіптері;
бұйымдар сапасына қойылатын талаптар;
бұйымдарды жинап қою тәсілдері.
40-параграф. Бұйымдарды, жартылай фабрикаттар мен материалдарды ажарлаушы, 2-разряд
344. Жұмыс сипаттамасы:
аяқкиімнің төменгі бөлігінің қарапайым бөлшектерін, ұсақ үлбір терілерінің былғары тінін қызмет ету машинасында, шабер станогында немесе қолмен тегістеу, тазалау.

345. Должен знать:
способы шлифования простых деталей низа обуви, меховых шкурок;
структуру и свойства кожаной ткани и волосяного покрова;
требования, предъявляемые к меховым шкуркам и деталям обуви, поступающим на шлифование;
способы шлифования;
порядок эксплуатации обслуживаемой машины и шаберного станка.
Параграф 41. Шлифовщик изделий, полуфабрикатов и материалов, 3 разряд
346. Характеристика работ:
шлифование, подчистка кож, кожаной ткани средних видов меховой овчины и крупных меховых шкурок, средней сложности деталей низа обуви, технических изделий и деталей из кожи на обслуживаемой машине, шлифовальном круге или вручную в соответствии с техническими условиями и технологией выполнения;
подбор шлифовальных кругов и бумаги, обтяжка валов машины.
347. Должен знать:
порядок шлифования и подчистки изделий, полуфабрикатов и материалов;
топографию обрабатываемых кож;
порядок эксплуатации обслуживаемых машин и приспособлений;
порядок подбора шлифовальных кругов и обтяжки валов.
348. Примеры работ:
1) детали и изделия технические - шлифование на машине или вручную;
2) каблуки, задники, подноски - шлифование на машине;
3) каблуки средние наборные кожаные - шлифование на машине;
4) набойки унтов - шлифование на машине;
5) полуфабрикаты кожевенные - шлифование на машине по бахтарме;
6) урезы подошв - шлифование на машине;
7) части голеночные крокульные клеевых подошв после спускания - шлифование на машине;
8) шкурки меховые - шлифование, подчистка на разбивочной машине или шлифовальном круге.
Параграф 42. Шлифовщик изделий, полуфабрикатов и материалов, 4 разряд
349. Характеристика работ:
шлифование лицевой поверхности кожи, спилка, кожаной ткани дорогостоящих меховых шкурок на обслуживаемой машине, скобе, шабере, вручную пемзой;
шлифование нанесенного на кожу и высушенного слоя грунта или лака в производстве лаковых кож;
подача кож и шкурок и постепенное передвижение их под шлифовальным или ножевым валом;
шлифование и съем кож со шлифовально-обеспыливающей машины;
регулирование зазора между валиками в зависимости от толщины кож, шкурок и глубины лицевых пороков и повреждений;
подбор и смена абразивных лент, правка скобы.
350. Должен знать:
технологию шлифования изделий, полуфабрикатов и материалов, устройство;
порядок регулирования обслуживаемых машин и приспособлений;
требования, предъявляемые к поступающим на обработку полуфабрикатам и изделиям;
порядок замены абразивных лент, ножей и заточки ножей;
способы правки скобы.

345. Білуге тиіс:
аяқкиімнің төменгі бөлігінің қарапайым бөлшектері, үлбір терілерін тегістеу тәсілдері;
тері тіні мен түкті жабынның құрылымы мен қасиеттері;
ажарлауға келіп түсетін үлбір терілері мен аяқкиімнің бөлшектеріне қойылатын талаптар;
ажарлау тәсілдері;
қызмет ету машинасы мен шабер станогын пайдалану тәртіптері.
41-параграф. Бұйымдарды, жартылай фабрикаттар мен материалдарды ажарлаушы, 3-разряд
346. Жұмыс сипаттамасы:
терілерді, орташа түрдегі мех қой терісінің және ірі үлбір терілерінің тері тінін, аяқкиімнің төменгі бөлігінің орташа күрделіліктегі бөлшектерін, былғарыдан жасалған техникалық бұйымдар мен бөлшектерді техникалық шарттар мен орындау технологиясына сәйкес қызмет ету машинасында, ажарлауыш шарығында немесе қолмен тегістеу, тазарту;
ажарлауыш шарықтар мен қағазды іріктеу, машина біліктерін қаптау.
347. Білуге тиіс:
бұйымдарды, жартылай фабрикаттар мен материалдарды ажарлау және тазарту тәртіптері;
өңделетін терілердің топографиясы;
қызмет ету машинасы мен аспаптарды пайдалану тәртіптері;
ажарлауыш шарықтарын іріктеу және біліктерді қаптау тәртіптері.
348. Жұмыс үлгілері:
1) бөлшектер және техникалық бұйымдар - машинада немесе қолмен ажарлау;
2) өкше, сірі, ұш асты - машинада тегістеу;
3) орта құрастырма былғары өкшелер - машинада тегістеу;
4) унт сыналары - машинада тегістеу;
5) былғары жартылай фабрикаттар - машинада тері асты қабаты бойынша тегістеу;
6) табанның кесіктері - машинада тегістеу;
7) түсіруден соң желімдік табандардың гелендік крокульдік бөліктері – машинада тегістеу;
8) үлбір терілері - бөлшектеу машинасында немесе ажарлауыш шарығында тегістеу, тазарту.
42-параграф. Бұйымдарды, жартылай фабрикаттар мен материалдарды ажарлаушы, 4-разряд
349. Жұмыс сипаттамасы:
былғарының өң бетін, тіліндіні, қымбат бағалы үлбір терілерінің тері тінін қызмет ету машинасында, қапсырмада, шаберде, пемзамен қолмен тегістеу;
лак былғары өндірісінде былғарыға жағылған және кептірілген грунт қабатын немесе лакты тегістеу;
былғары мен терілерді беру және ажарлауыш немесе пышақ біліктерінің астында оларды біртіндеп жылжыту;
ажарлауыш-шаңсыздандыру машинасынан терілерді түсіру және тегістеу;
былғарылардың, терілердің қалыңдығына және беткі кемістіктер мен бүлінулердің тереңдігіне байланысты біліктердің арасындағы саңылауды реттеу;
абразивтік таспаларды іріктеу және ауыстыру, қапсырманы туралау.
350. Білуге тиіс:
бұйымдарды, жартылай фабрикаттар мен материалдарды тегістеу технологиясы;
қызмет ету машинасы мен аспаптардың құрылысы, оларды реттеу тәртіптері;
өңдеуге келіп түсетін жартылай фабрикаттар мен бұйымдарға қойылатын талаптар;
түрпілі таспалар, пышақтарды алмастыру және пышақтарды қайрау тәртіптері;
қапсырманы туралау тәсілдері.

351. Примеры работ:
1) кожа, спилок, предназначенные для получения кожи с искусственным лицом или велюра - шлифование лицевой поверхности на обслуживаемой машине;
2) кожа с нанесенным и высушенным слоем грунта или лака - шлифование пемзой;
3) ткань кожаная дорогостоящих видов меха: шкуры лисицы, куницы, песца, норки, соболя, смушки, каракуля, каракульчи, белки, выхухоля, ондатры, колонка, горностая, хоря, нутрии, бобра, шубной овчины, морского зверя - шлифование на обслуживаемых машине, скобе, шабере;
4) кожаная ткань овчины на шлифовально-обеспыливающей машине - шлифование.
Параграф 43. Шлифовщик изделий, полуфабрикатов и материалов, 5 разряд
352. Характеристика работ:
шлифование кож на проходной шлифовально-обеспыливающей машине в комплекте с соединительным транспортером и автоукладчиком, шлифовально-обеспыливающем агрегате-полуавтомате лицевой поверхности и бахтармы кож для получения кожи с искусственным лицом и велюра из всех видов кожевенного сырья с удалением сырьевых и производственных пороков;
укладка с расправкой кож на столе агрегата и заправка кож в зазор между валами;
настройка и наладка агрегата с пульта управления для обеспечения необходимых параметров проведения технологического процесса шлифования, установки зазора между прижимным валом и шлифовальным барабаном, параллельности или величины смещения зазора между концами прижимного и шлифовального валов, давления воздуха на очистке от пыли и натяжения шлифовальной бумаги, скорости подачи кожи на шлифовальный барабан и иное;
наблюдение и контроль за работой агрегата;
настройка и регулирование механизмов проходной машины в соответствии со скоростью транспортера и длиной кож.
353. Должен знать:
порядок заправки кож в зазор между валами шлифовально-обеспыливающего агрегата;
производственные пороки кожевенного сырья;
принцип работы, порядок настройки и наладки шлифовально-обеспыливающего агрегата, пульта управления и шлифовально-обеспыливающей машины;
виды и свойства абразивных материалов.
354. Примеры работ:
кожаная ткань овчины на шлифовально-обеспыливающей машине для получения мехового велюра - шлифование.
Параграф 44. Контролер изделий, полуфабрикатов и материалов, 2 разряд
355. Характеристика работ:
контроль качества деталей верха и низа обуви из текстиля и кожзаменителей в соответствии с государственными стандартами и техническими условиями;
проверка качества обработки полуфабрикатов, отметка обнаруженных дефектов на полуфабрикатах, их предъявление и устранение в установленном порядке;
ведение учета возврата изделий, направленных на исправление мелких дефектов.

351. Жұмыс үлгілері:
1) жасанды беті бар былғарыны немесе велюрді алуға арналған тері, тілінді - қызмет ету машинасында өң бетін тегістеу;
2) грунт қабаты немесе лак жағылған және кептірілген былғары - пемзамен тегістеу;
3) мехтың қымбат бағалы түрлерінің тері тіні: түлкінің, сусардың, ақ түлкінің, қаракүзеннің, бұлғынның, елтірінің, қаракөлдің, қаракөлшінің, тиіннің, су тышқанның, ондатраның, колоноктың, ақ тышқанның, құндыздың, дала құндызының, тондық қой терісінің, теңіз жануарының терілері - қызмет ету машинасында, қапсырмада, шаберде;
4) ажарлауыш-шаңсыздандыру машинасында қой терісінің тері тіні - тегістеу.
43-параграф. Бұйымдарды, жартылай фабрикаттар мен материалдарды ажарлаушы, 5-разряд
352. Жұмыс сипаттамасы:
өтетін ажарлауыш - шаңсыздандыру машинасында біріктіргіш транспортер мен автоқойғышпен бір жинақта терілерді, ажарлауыш–шаңсыздандыру агрегат-жартылай автоматта терінің өң беті мен тері асты қабатын жасанды беті бар былғарыны және тері шикізатының барлық түрлерінен велюрді алу үшін шикізат пен өндірістік кемістіктерді жоюмен қоса ажарлау;
агрегат үстелінде теріні жазу мен жинау және біліктер арасындағы саңылауға теріні салу;
ажарлау технологиялық процесін жүргізудің қажетті параметрлерін, қысу білігі мен ажарлау барабанының арасындағы саңылауды орнатуды, қысу және ажарлауыш біліктер ұштарының арасындағы саңылаудың ауыстыру шамасын немесе паралельдігін, шаңнан тазалаудағы ауаның қысымын және ажарлауыш қағазының керілісін, ажарлауыш барабанына теріні беру жылдамдығын және өзгелерді қамтамасыз ету үшін басқару тетігінен агрегатты күйге келтіру және жөндеу;
агрегаттың жұмысын бақылау және қадағалау;
транспортердің жылдамдығына және тері ұзындығына сәйкес өтетін машина механизмдерін күйге келтіру және реттеу.
353. Білуге тиіс:
ажарлауыш - шаңсыздандыру агрегатта біліктер арасындағы саңылауға терілерді салу тәртіптері;
былғары шикізатының өндірістік кемістіктері;
ажарлауыш - шаңсыздандыру агрегатының, басқару тетігінің және ажарлауыш - шаңсыздандыру машинасының жұмыс істеу принципін, оны күйге келтіру және жөндеу тәртіптері;
түрпілі материалдардың түрлері мен қасиеттері.
354. Жұмыс үлгілері:
қой терісінен велюрді алу үшін ажарлаушы-шаңсыздандыру машинасында қой терісінің терісін - тегістеу.
44-параграф. Бұйымдарды, жартылай фабрикаттар мен материалдарды бақылаушы, 2-разряд
355. Жұмыс сипаттамасы:
мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттарға сәйкес тоқымадан және былғары алмастырғыштан жасалған аяқкиімнің үстіңгі және төменгі бөліктері бөлшектерінің сапасын бақылау;
жартылай фабрикаттарды өңдеу сапасын тексеру, жартылай фабрикаттарда анықталған ақауларды белгілеу, оларды көрсету және белгіленген тәртіпте жою;
ұсақ ақаулары түзетуге жіберілген бұйымдардың қайтарылуын есепке алуды жүргізу.

356. Должен знать:
государственные стандарты и технические условия на детали верха и низа обуви из текстиля и кожзаменителей, ее виды, фасоны и размеры полуфабрикатов;
требования, предъявляемые к выполнению операций вырубки и обработки деталей верха и низа обуви;
причины возникновения и способы устранения мелких дефектов полуфабрикатов;
порядок ведения учета контролируемых изделий, полуфабрикатов и материалов.
Параграф 45. Контролер изделий, полуфабрикатов и материалов, 3 разряд
357. Характеристика работ:
контроль качества текстильных материалов и кожзаменителей, деталей из кожи и полуфабрикатов, а также готовых изделий с определением сортности в соответствии с государственными стандартами и техническими условиями;
проверка качества обработки используемого сырья и полуфабрикатов с применением контрольно-измерительных приборов и инструмента;
отметка обнаруженных дефектов на полуфабрикатах, их предъявление и устранение в установленном порядке;
ведение индивидуального учета возврата изделий, направленных на переделку, по исполнителям работ.
358. Должен знать:
государственные стандарты и технические условия на используемые сырье, материалы и готовую продукцию;
артикулы, виды, фасоны и размеры контролируемых полуфабрикатов и готовых изделий;
требования, предъявляемые к выполнению обработки сырья и полуфабрикатов;
причины возникновения, способы выявления и устранения дефектов контролируемых изделий, полуфабрикатов и материалов, порядок определения сортности;
назначение и порядок пользования применяемыми контрольно-измерительными приборами и инструментом.
359. Примеры работ:
1) детали верха и низа обуви из кожи - контроль качества;
2) детали кожгалантерейных изделий - контроль качества;
3) детали упряжи, седел, людского снаряжения (хомутины, подушки, покрышка хомутная, узда, шлея, вожжи и иное) - контроль качества;
4) заготовки обуви - контроль качества;
5) материалы текстильные и кожзаменители - проверка качества;
6) обувь легкая, чувяки, сандалии - контроль качества и определение сортности;
7) полуфабрикаты технических изделий - контроль качества;
8) ремни часовые, поясные, дорожные - контроль качества и определение сортности;
9) щетки простые - контроль качества и определение сортности.
Параграф 46. Контролер изделий, полуфабрикатов и материалов, 4 разряд

356. Білуге тиіс:
тоқымадан және былғары алмастырғыштан жасалған аяқкиімнің үстіңгі және төменгі бөліктеріне қойылатын мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттар, олардың түрі, фасоны мен жартылай фабрикаттардың өлшемдері;
аяқкиімнің үстіңгі және төменгі бөліктерінің бөлшектерін кесу және өңдеу операцияларының орындалуына қойылатын талаптар;
жартылай фабрикаттардағы ұсақ ақаулардың пайда болу себептері мен оларды жою тәсілдері;
бақыланатын бұйымдар, жартылай фабрикаттар мен материалдарды есепке алуды жүргізу тәртібі.
45-параграф. Бұйымдарды, жартылай фабрикаттар мен материалдарды бақылаушы, 3-разряд
357. Жұмыс сипаттамасы:
мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттарға сәйкес сорттылығын анықтаумен қоса тоқыма материалдары мен былғары алмастырғыштардың, былғары және жартылай фабрикаттар бөлшектерінің, сондай-ақ дайын өнімнің сапасын бақылау;
бақылау және өлшеу құралдары мен құрал-сайманды қолдану арқылы пайдаланылатын шикізат пен жартылай фабрикаттардың өңделу сапасын тексеру;
жартылай фабрикаттардағы анықталған ақауларды белгілеу, оларды көрсету және белгіленген тәртіпте жою;
жұмысты орындаушылар бойынша қайта жасауға жіберілген бұйымдардың қайтарылуының жеке есебін жүргізу.
358. Білуге тиіс:
пайдаланылатын шикізат, материалдар мен дайын өнімге қойылатын мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттар;
бақыланатын жартылай фабрикаттар мен дайын өнімдердің артикулы, түрі, фасоны мен өлшемдері;
шикізатпен жартылай фабрикаттарды өңдеуді орындауға қойылатын талаптар;
бақыланатын бұйымдар, жартылай фабрикаттар мен материалдар ақауларының пайда болу себептері, оларды анықтау және жою тәсілдері, сорттылықты анықтау тәртіптері;
қолданылатын бақылау және өлшеу құралдары мен құрал-сайманның мақсаты және оларды пайдалану тәртіптері.
359. Жұмыс үлгілері:
1) былғарыдан жасалған аяқкиімнің үстіңгі және төменгі бөліктерінің бөлшектері - сапасын бақылау;
2) былғары галантерея бұйымдарының бөлшектері - сапасын бақылау;
3) жегу әбзелінің, ер-тұрманның, адам керек-жарағының (қамыт, жастықша, қамыт жапқышы жүген, шілия, делбе және өзге) бөлшектері - сапасын бақылау;
4) аяқкиім дайындамасы - сапасын бақылау;
5) тоқыма материалдары және былғары алмастырғыш - сапасын бақылау;
6) жеңіл аяқкиім, шеркей, сандал - сапасын бақылау және сорттылығын анықтау;
7) техникалық бұйымдардың жартылай фабрикаттары - сапасын бақылау;
8) сағат, белбеу, жол қайыстары - сапасын бақылау және сорттылығын анықтау;
9) қарапайым щеткалар - сапасын бақылау және сорттылығын анықтау.
46-параграф. Бұйымдарды, жартылай фабрикаттар мен материалдарды бақылаушы, 4-разряд

360. Характеристика работ:
контроль качества и правильности определения сортности кожевенных материалов и готовых изделий в соответствии с государственными стандартами и техническими условиями;
проверка соблюдения технологических режимов обработки сырья и полуфабрикатов;
выявление причин возникновения дефектов и принятие мер для их устранения;
отбраковка полуфабрикатов с установлением причин и видов брака и направление их на переделку;
отметка обнаруженных дефектов материалов, готовых изделий и установление сорта;
учет дефектов контролируемых изделий по исполнителям, составление актов разбраковки.
361. Должен знать:
государственные стандарты и технические условия на контролируемые сырье и готовые изделия;
порядок и способы приемки, разбраковки и определения сортности материалов, готовых изделий;
ассортимент и технологию производства готовых изделий;
требования, предъявляемые к выполнению операций контролируемого производственного участка;
причины возникновения дефектов при обработке сырья и способы их выявления и устранения;
действующие лимиты производственных дефектов по операциям и порядок их учета;
влияние отдельных дефектов на качество готовых изделий;
устройство используемых контрольно-измерительных приборов и инструмента;
порядок оформления контрольной приемо-сдаточной документации.
362. Примеры работ:
1) материалы кожевенные - контроль качества и правильность определения сортности;
2) обувь с верхом из текстиля и кожзаменителей, кроме легкой, чувяк и сандалий - контроль качества и определение сортности;
3) продукция кожгалантерейного производства (кроме часовых, поясных и дорожных ремней), шорно-седельного производства (упряжь, хомуты, седла, изделия людского снаряжения) - контроль качества и определение сортности;
4) продукция производства технических изделий из кожи - контроль качества и определение сортности;
5) продукция щетино-щеточного производства (кроме простых щеток) - контроль качества и определение сортности.
Параграф 47. Контролер изделий, полуфабрикатов и материалов, 5 разряд
363. Характеристика работ:
контроль качества и определения сортности готовой обуви с кожаным верхом (кроме легкой, чувяк и сандалий) в соответствии с государственными стандартами и техническими условиями;
установление сорта контролируемого готового изделия и проставление номера контролера на изделиях;
заполнение приемосдаточной документации на контролируемые изделия.
364. Должен знать:
государственные стандарты и технические условия на кожаную обувь;
ассортимент выпускаемой продукции;
технологию производства продукции на контролируемом участке;
рациональное приемы и порядок выполнения контролируемых операций;
порядок оценки дефектов и определения сортности готовых изделий;
устройство и порядок применения используемых контрольно-измерительных приборов и инструмента;
порядок оформления контрольной приемосдаточной документации.

360. Жұмыс сипаттамасы:
мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттарға сәйкес былғары материалдары мен дайын өнімдердің сапасы мен сорттылығын анықтаудың дұрыстығын бақылау;
шикізат пен жартылай фабрикаттарды өңдеудің технологиялық режимдерін сақталуын тексеру;
ақаулардың пайда болу себептерін анықтау және оларды жою үшін шаралар қолдану;
себептері мен жарамсыздық түрлерін анықтаумен қоса жартылай фабрикаттарды жарамсыздыққа шығару және оларды қайта жасауға жіберу;
материалдардың, дайын өнімдердің анықталған ақауларын белгілеу және сорттылығын анықтау;
орындаушылар бойынша бақыланатын бұйымдардың ақауларын есепке алу, жарамсыздыққа шығару актісін жасау.
361. Білуге тиіс:
бақыланатын шикізат пен дайын өнімдерге қойылатын мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттар;
материалдар, дайын өнімдерді қабылдау, жарамсыздыққа шығару және олардың сорттылығын анықтау тәртіптері мен тәсілдері;
дайын өнімдердің ассортименті мен өндіру технологиясы;
бақыланатын өндіріс учаскесінің операцияларын орындауға қойылатын талаптар;
шикізатты өңдеу барысында ақаулардың пайда болу себептері және оларды анықтау мен жою тәсілдері;
операциялар бойынша өндірістік ақаулардың қолданыстағы шектері және оларды есепке алу тәртібі;
дайын өнімдердің сапасына жеке ақаулардың әсері;
пайдаланылатын бақылау және өлшеу құралдары мен құрал-сайманның құрылысы;
бақылау қабылдау-тапсыру құжаттамасын ресімдеудің тәртіптері.
362. Жұмыс үлгілері:
1) былғары материалдары - сапасын бақылау және сорттылықты анықтаудың дұрыстығы;
2) үстіңгі бөлігі тоқыма және былғары алмастырғыштан жасалған, жеңіл аяқкиім, шәркей, сандалдан өзге, аяқкиім- сапасын бақылау және сорттылықты анықтау;
3) былғары галантерея өндірісінің (сағат, белбеу және жол қайыстарынан өзге), қайыс-ер бұйымдары өндірісінің (жегу әбзелі, қамыт, ер, адамның керек-жарақ бұйымдары) өнімі - сапасын бақылау және сорттылығын анықтау;
4) былғарыдан техникалық бұйымдар өндірісінің өнімі - сапасын бақылау және сорттылығын анықтау;
5) қыл-щетка өндірісінің өнімі (қарапайым щеткалардан өзге) - сапасын бақылау және сорттылығын анықтау.
47-параграф. Бұйымдарды, жартылай фабрикаттар мен материалдарды бақылаушы, 5-разряд
363. Жұмыс сипаттамасы:
мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттарға сәйкес былғары үстіңгі бөлігі бар дайын аяқкиімнің (жеңіл аяқкиім, шеркей, сандалдан өзге) сапасы мен сорттылығын анықтауды бақылау;
бақыланатын дайын өнімнің сортын анықтау және бұйымдарға бақылаушының нөмірлерін қойып шығу;
бақыланатын бұйымдарға қабылдау-тапсыру құжаттамасын толтыру.
364. Білуге тиіс:
былғары аяқкиімге қойылатын мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттар;
шығарылатын өнімнің ассортименті;
бақыланатын учаскеде өнім өндіру технологиясы;
бақыланатын операцияларды орындаудың ұтымды тәсілдері мен тәртіптері;
ақауларды бағалау және дайын бұйымдардың сорттылығын анықтау тәртіптері;
пайдаланылатын бақылау және өлшеу құралдары мен құрал-сайманның құрылысы мен оларды қолдану тәртіптері;
бақылау қабылдау-тапсыру құжаттамасын ресімдеудің тәртіптері.

Параграф 48. Комплектовщик изделий, полуфабрикатов и материалов, 1 разряд
365. Характеристика работ:
комплектование, подбор колодок, деталей верха, подкладки и низа обуви в пары по толщине, цвету, размеру, фасону, высоте, рисунку ходовой поверхности (резиновых подошв);
запуск и съем деталей и изделий при перекладке у транспортирующих устройств;
подбор бирок и прикрепление их к заготовкам;
счет, связывание деталей верха и низа обуви, заготовок.
366. Должен знать:
порядок комплектования и подбора в пары деталей обуви и заготовок;
ассортимент пошиваемых изделий, виды, фасоны, размеры деталей, заготовок и колодок;
требования, предъявляемые к качеству колодок.
367. Примеры работ:
1) детали верха и подкладки для обуви - комплектование в пары перед стачиванием;
2) заготовки - в пары по номерам верха обуви;
3) каблуки - подбор по фасону, размеру, цвету обуви и высоте;
4) колодки - подбор, раскладывание по фасонам, размерам и полнотам согласно графику запуска, отбор дефектных колодок;
5) подошвы - комплектование и подбор в пары.
Параграф 49. Комплектовщик изделий, полуфабрикатов и материалов, 2 разряд
368. Характеристика работ:
комплектование в производственные партии полуфабрикатов, кроя и деталей изделий готовой продукции, их подсчет и связывание в пачки, оформление ярлыков, наклеивание их и вкладывание в пачки;
составление и оформление сопроводительной документации на готовую продукцию и транспортирование ее в установленное место;
подготовка и подбор производственных документов, в соответствии с которыми комплектуются раскройные партии кож, запускаются кожи в раскрой, производится приемка кроя с потоков, комплектуются передаточные серии для выдачи сборочным цехам;
ведение учета и контроль за наличием всех видов, сортов и категорий кож для передачи информации в лабораторию и диспетчерскую фабрики (раскройные карты, раскройные ведомости, товарные билеты, партионные билеты);
внесение в производственные документы наименований раскраиваемых материалов и их сортов, заданий на раскрой деталей обуви по видам, количеству, размерам, а также норм расхода материалов по видам кроя;
подбор по видам, фасонам, цветам, полнотам, размерам и иным признакам и запуск в производство полуфабрикатов, деталей и швейных изделий до 5 моделей, а также колодок обуви по фасонам, размерам, полнотам на поток конвейера в соответствии с графиком сменного задания;
съем готовой продукции, полуфабрикатов и меховых шкурок с конвейера;
ведение учета количества запущенных в производство деталей, полуфабрикатов и снятой с конвейера готовой продукции;
ведение индивидуального учета готовой продукции.

48-параграф. Бұйымдарды, жартылай фабрикаттар мен материалдарды жасақтаушы, 1-разряд
365. Жұмыс сипаттамасы:
қалыптарды, үстіңгі бөліктің, ұлтаншаның және аяқкиімнің төменгі бөлігінің бөлшектерін жұптарға қалыңдығы, түсі, өлшемі, фасоны, биіктігі, жүріс бетіндегі суреті (резеңке табандардың) бойынша жасақтау, іріктеу;
тасымалдау құрылғыларында қайтадан салу кезінде бөлшектер мен бұйымдарды жіберу және алу;
биркаларды іріктеу және оларды дайындамаларға бекіту;
дайындаманың, аяқкиімнің үстіңгі және төменгі бөлік бөлшектерін байлау, есептеу.
366. Білуге тиіс:
аяқкиім және дайындама бөліктерін жұптаудың іріктеу және жасақтау тәртіптері;
тігу бұйымдарының ассортименті, бөлшектердің, дайындаманың және қалыптардың түрі, фасоны, өлшемдері;
қалыптардың сапасына қойылатын талаптар.
367. Жұмыс үлгілері:
1) үстіңгі бөліктің бөлшектері мен аяқкиім үшін ұлтаншалар-қайып тігу алдында жұптарға жасақтау;
2) дайындамалар - аяқкиімнің үстіңгі бөлігінің нөмірлері бойынша жұптау;
3) өкшелер - аяқкиімнің фасоны, өлшемі, түсі және биіктігі бойынша іріктеу;
4) қалыптар - қосу кестесіне сәйкес фасоны, өлшемі және толықтығы бойынша іріктеу, бөліп салу, ақауы бар қалыптарды іріктеу;
5) табандар - жасақтау және жұптарға іріктеу.
49-параграф. Бұйымдарды, жартылай фабрикаттар мен материалдарды жасақтаушы, 2-разряд
368. Жұмыс сипаттамасы:
жартылай фабрикаттарды, пішімді және дайын өнім бұйымдарының бөлшектерін өндірістік партияларға жасақтау, оларды есептеу және бумаларға байлау, жазба белгілерді ресімдеу, оларды желімдеп жапсыру және бумаларға салу;
дайын өнімге ілеспе құжаттаманы жасау мен ресімдеу және оны белгіленген орынға тасымалдау;
былғарының қиып пішілетін партияларының жасақталуы, пішуге былғарының жіберілуі, ағындардан пішімдердің қабылдануы, құрастыру цехтарына беру үшін беріліс серияларының жасақталуы сәйкес келетін өндірістік құжаттарды даярлау және іріктеу;
есеп жүргізу және фабрика зертханасы мен диспетчерлігіне ақпарат беру үшін былғарының барлық түрлерінің, сорттары мен санаттарының түгел болуын бақылау (пішу карталары, пішу ведомостері, тауарлық билеттер, партиондық билеттер);
өндірістік құжаттарға пішілетін материалдар атаулары мен олардың сорттарын, түрі, саны, өлшемі бойынша аяқкиім бөлшектерін пішу тапсырмаларын, сондай-ақ пішу түрі бойынша материалдардың шығыс нормаларын енгізу;
5 модельге дейін жартылай фабрикаттарды, бөлшектер мен тігу бұйымдарын түрі, фасоны, түсі, толықтығы, өлшемі және өзге белгілері бойынша іріктеу және өндіріске жіберу, сондай-ақ аяқкиімнің қалыптарын ауысымдық тапсырма кестесіне сай фасоны, өлшемі, толықтығы бойынша конвейер ағынына жіберу;
конвейерден дайын өнімді, жартылай фабрикаттар мен үлбір терілерін алу;
өндіріске жіберілген бөлшектердің, жартылай фабрикаттардың және конвейерден алынған дайын өнімнің санына есеп жүргізу;
дайын өнімнің жеке есебін жүргізу.

369. Должен знать:
порядок комплектования деталей, полуфабрикатов и изделий;
технические условия на комплектовочные партии;
виды и сорта раскраиваемых материалов;
нормы расхода материалов на единицу изделий;
нормы использования материалов по видам и сортам;
порядок подбора партий раскраиваемых материалов для обеспечения серийного запуска в производство;
ассортимент, фасоны, размеры, сорта, полноты пошиваемых изделий, количество деталей в комплекте или изделий и полуфабрикатов в партии;
схему расположения деталей в изделиях и порядок их крепления;
порядок определения сортности, принятые обозначения показателей качества продукции и исполнителей;
требования, предъявляемые к качеству деталей и изделий;
суточные графики запуска передаточных серий в сборочные цехи;
установленную документацию и порядок ведения учета запущенных и снятых деталей и полуфабрикатов;
условные комплектовочные обозначения.
370. Примеры работ:
1) вкладыши к кистевым ручкам из пластмассы, обоймы и пучки для художественных кистей - комплектование;
2) гарнитуры щеточных изделий - комплектование со сборкой с применением специальной фурнитуры;
3) готовая продукция - комплектование партий по размерам и сортам в щетино-щеточном производстве;
4) детали кроя и полуфабрикаты кожгалантерейного производства - комплектование по видам, моделям, цвету и размерам;
5) крой верха обуви и подкладки, детали низа обуви, заготовки - комплектование по видам, материалу, цвету, фасонам, размерам и полнотам;
6) крой и детали шорно-седельных изделий - комплектование по видам, материалу, цвету;
7) накладки к колодкам щеточных изделий, ремешки к полотерным щеткам - комплектование;
8) крышки - наклеивание и прикрепление к щетке;
9) полуфабрикаты кожевенные - комплектование в производственные партии по назначению и иным признакам в соответствии с технологическими картами;
10) ручки и крышки к кистям, крышки к колодкам щеток - подборка;
11) шкурки меховые и меховой лоскут - разборка по признакам производственной сортировки, сортам, дефектам, размерам.
Параграф 50. Комплектовщик изделий, полуфабрикатов и материалов, 3 разряд
371. Характеристика работ:
комплектование в сдаточные партии установленной величины с подсчетом и связыванием готовой продукции: кожаной обуви, кожгалантерейных и шорно-седельных изделий, а также мехового сырья и полуфабрикатов в соответствии с государственными стандартами, техническими условиями и технологическими картами;
подбор по фасонам, размерам, полнотам мужских колодок из полиэтилена;
подбор и запуск деталей, кроя и полуфабрикатов при изготовлении одновременно более 5 моделей (фасонов) швейных изделий;
проверка количества деталей, изделий, скроев, полуфабрикатов, вспомогательных материалов по сопроводительным документам;
оформление документов на скомплектованные партии;
заготовка и заполнение установленными реквизитами технических карт, паспортов, калькуляционных и прейскурантных талонов;
ведение учета скомплектованных партий, транспортирование готовой продукции на склад.

369. Білуге тиіс:
бөлшектерді, жартылай фабрикаттарды және бұйымдарды жасақтау тәртіптері;
жасақтау топтарына қойылатын техникалық шарттар;
пішілетін материалдардың түрлері мен сорттары;
бұйым бірлігіне жұмсалатын материалдардың шығыс нормалары;
түрі және сорты бойынша материалдарды пайдалану нормалары;
өндіріске сериялық жіберуді қамтамасыз ету үшін пішілетін материалдардың партияларын іріктеу тәртіптері;
тігілетін бұйымдардың ассортименті, фасоны, өлшемі, толықтығы, жинақтағы бөлшектер немесе бұйымдар мен жартылай фабрикаттардың партиядағы саны;
бұйымдардағы бөлшектердің орналасу схемасы мен олардың бекітілу тәртібі;
сорттылықты анықтау тәртіптері, өнімнің және орындаушылардың сапа көрсеткішінің қабылданған белгілері;
бөлшектер мен бұйымдардың сапасына қойылатын талаптар;
құрастыру цехтарына беріліс серияларын жіберудің тәуліктік кестелері;
белгіленген құжаттаманы және жіберілген және алынып тасталған бөлшектер мен жартылай фабрикаттардың есебін жүргізу тәртіптері;
шартты жасақтау белгілері.
370. Жұмыс үлгілері:
1) көркемдік бояу жаққыштар үшін пластмассадан, құрсаудан және түйіннен бояу жаққыш саптарына сына - жасақтау;
2) щеткалы бұйымдардың гарнитуралары - арнаулы фурнитураны қолдану арқылы құрастырумен жасақтау;
3) дайын өнім - қыл-щетка өндірісінде өлшемі және сорты бойынша партияларды жасақтау;
4) пішім бөлшектері мен былғары галантерея өндірісінің жартылай фабрикаттары - түрі, моделі, түсі және өлшемі бойынша жасақтау;
5) аяқкиімнің үстіңгі бөлігінің және ұлтаншаның пішімі, аяқкиімнің төменгі бөлігінің бөлшектері, дайындамалар - түрі, материалы, түсі, фасоны, өлшемі және толықтығы бойынша жасақтау;
6) пішім және қайыс-ер бұйымдарының бөлшектері - түрі, материалы, түсі бойынша жасақтау;
7) щетка бұйымдарының қалыптарына қаптама, еден сүрткіш щеткаларына баулар - жасақтау;
8) қақпақтар - желімдеу және щеткаға бекіту;
9) былғары жартылай фабрикаттар - технологиялық карталарға сәйкес мақсатына және өзге белгілеріне қарай өндірістік партияларға жасақтау;
10) бояу жаққыштарға арналған сап пен қақпақтар, щетка қалыптарына қақпақтар - іріктеп алу;
11) үлбір терілері мен үлбір кесіндісі - өндірістік сорттау белгілері, сорты, ақаулары, өлшемі бойынша сұрыптау.
50-параграф. Бұйымдарды, жартылай фабрикаттар мен материалдарды жасақтаушы, 3-разряд
371. Жұмыс сипаттамасы:
мемлекеттік стандарттарға,техникалық шарттарға және технологиялық карталарға сәйкес дайын өнімді есептей және буа отырып, былғарыны, аяқкиімді, былғары галантереясы және ер-тұрман бұйымдарын, сондай-ақ тон шикізаттары мен жартылай фабрикаттарын белгіленген көлемдегі тапсыру партияларына жиынтықтау;
ерлердің полиэтилен колодкаларын фасоны, өлшемі, толықтығы бойынша таңдау;
бір мезгілде 5 үлгіден (фасоннан) астам тігу бұйымдарын дайындау кезінде бөлшектерді, пішімді және жартылай фабрикаттарды іріктеу және жіберу;
ілеспе құжаттар бойынша бөлшектердің, бұйымдардың, пішімдердің, жартылай фабрикаттардың, көмекші материалдардың санын тексеру;
жасақталған партияларға құжаттарды ресімдеу;
белгіленген деректемелер мен техникалық карталарды, төлқұжаттарды, калькуляциялық және прейскуранттық талондарды дайындау және толтыру;
жасақталған партиялардың есебін жүргізу, қоймаға дайын өнімді тасымалдау.

372. Должен знать:
порядок комплектования полуфабрикатов, мехового сырья и готовой продукции;
ассортимент полуфабрикатов и готовых изделий;
государственные стандарты и технические условия на готовую продукцию, установленную величину сдаточной партии;
способы измерения размеров шкурок;
характеристики комплектуемого сырья и шкурок, назначение их, порядок комплектования для запуска в производство и по нарядам в раскройные цеха;
нормы расхода меха;
инструкции по заполнению установленной документации и порядок пользования специальными приспособлениями при их заполнении;
условные комплектовочные обозначения;
технические требования, предъявляемые к запуску в производство деталей, кроя и полуфабрикатов;
технологическую последовательность обработки изготовляемых изделий;
устройство транспортера и способы регулирования скорости его движения.
373. Примеры работ:
1) готовые кожи и ранты - комплектование в пачки по видам, сортам, весу, площади и иным показателям;
2) изделия кожгалантерейные - комплектование по видам, артикулам, размерам, цветам и сортам;
3) обувь - комплектование по артикулам, сортам, фасонам, размерам, полнотам;
4) пластины меховые - комплектование по размерам, фасонам;
5) продукция шорно-седельного производства - комплектование по видам, артикулам и сортам;
6) сырье меховое рассортированное, полуфабрикаты и шкурки - комплектование в соответствии с утвержденной инструкцией с определением выхода изделий из набранной партии шкурок;
7) колодки мужские из полиэтилена - подбор по фасонам, размерам, полнотам.
Параграф 51. Сортировщик изделий, полуфабрикатов и материалов, 1 разряд
374. Характеристика работ:
сортировка материалов, полуфабрикатов и отходов производства по видам, размерам, цвету, длине, степени пригодности для дальнейшего использования в производстве и на отдельные группы для реализации.
375. Должен знать:
порядок сортировки изделий, полуфабрикатов и материалов, государственные стандарты на них.
376. Примеры работ:
1) лоскут из искусственной кожи - сортировка по цвету, видам пригодности для дальнейшего использования в производстве, группам для реализации в кожгалантерейном производстве;
2) лоскут кожаный - сортировка по цвету, видам, пригодности для дальнейшего использования в производстве, группам для реализации в кожгалантерейном и обувном производствах;
3) лоскут от кожзаменителей и коротья - сиртировка в шорно-седельном производстве;
4) отходы щетины, волоса и очесов пуха - сортировка, выборка черного волоса из пучков щетины светлых тонов пинцетом или ножом вручную в щетино-щеточном производстве;

372. Білуге тиіс:
жартылай фабрикаттарды, үлбір шикізатын және дайын өнімді жасақтау тәртіптері;
жартылай фабрикаттар мен дайын өнімдердің ассортименті;
дайын өнімге қойылатын мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттар, өткізу партиясының белгіленген шамасы;
тері өлшемдерін өлшеу тәсілдері;
жасақталатын шикізат пен терілердің сипаттамасы, олардың мақсаты, өндіріске және нарядтар бойынша пішу цехтарына жіберу үшін жасақтау тәртібі;
терінің шығыс нормалары;
белгіленген құжаттаманы толтыру бойынша нұсқаулықты және оны толтыру барысында арнаулы аспаптарды пайдалану тәртіптері;
жасақтаудың шартты белгілері;
өндіріске бөлшектерді, пішімді және жартылай фабрикаттарды жіберуге қойылатын техникалық талаптар;
даярланатын бұйымдарды өңдеудің технологиялық бірізділігі;
транспортер құрылысы және оның қозғалыс жылдамдығын реттеу тәсілдері.
373. Жұмыс үлгілері:
1) дайын былғары мен сыздықтар - түрі, сорты, салмағы, ауданы және өзге көрсеткіштер бойынша бумаларға жасақтау;
2) былғары галантереялық бұйымдар - түрі, артикулы, өлшемі, түсі және сорты бойынша жасақтау;
3) аяқкиім - артикулы, сорты, фасоны, өлшемі, толықтығы бойынша жасақтау;
4) тері тілімшелер - өлшемі, фасоны бойынша жасақтау;
5) қайыс-ер өндірісі өнімі - түрі, артикулы және сорты бойынша жасақтау;
6) сортталған үлбір шикізаты, жартылай фабрикаттар мен терілер - терілердің алынған топтарынан бұйымдардың шығымын айқындаумен бекітілген нұсқаулыққа сәйкес жасақтау;
7) полиэтиленнен жасалған ерлер қалыптары - фасоны, өлшемі, толықтығы бойынша іріктеу.
51-параграф. Бұйымдарды, жартылай фабрикаттар мен материалдарды сорттаушы, 1-разряд
374. Жұмыс сипаттамасы:
ары қарай өндірісте пайдалану үшін және өткізу үшін жеке топтарға түрі, өлшемі, түсі, ұзындығы, жарамдылық дәрежесі бойынша материалдарды, жартылай фабрикаттар мен өндіріс қалдықтарын сорттау.
375. Білуге тиіс:
бұйымдарды, жартылай фабрикаттар мен материалдарды сорттау тәртіптері, оларға қойылатын мемлекеттік стандарттар.
376. Жұмыс үлгілері:
1) жасанды былғарының кесіндісі - түсі, түрі, жарамдылығы бойынша өндірісте ары қарай пайдалану үшін, былғары галантерея өндірісінде өткізу үшін топтар бойынша сорттау;
2) былғары кесіндісі - түсі, түрі, жарамдылығы бойынша өндірісте ары қарай қолдану үшін, былғары галантереялық және аяқкиім өндірістерінде өткізу үшін топтар бойынша сорттау;
3) былғары алмастырғыштардан кесінді және қысқа - қайыс-ер өндірісінде сорттау;
4) қылшықтың, қылдың және мамық жүнді қыл-қыбырдың қалдықтары - қыл-щетка өндірісінде ашық реңдегі қылшық түйіндерінен қара қылды пинцетпен немесе қолмен пышақпен іріктеу, сорттау;

5) ремни - сортировка по длине в производстве технических изделий;
6) сетка - разруб и отделение мелкого лоскута от крупного в обувном и кожгалантерейном производствах;
7) шпагат - выборка и наматывание в клубки в щетино-щеточном производстве.
Параграф 52. Сортировщик изделий, полуфабрикатов и материалов, 2 разряд
377. Характеристика работ:
сортировка текстильных материалов, искусственной кожи, кожаного лоскута, шорно-седельных изделий, шерсти, волоса по назначению, видам, цвету, ширине, сортам, размерам;
укладывание изделий, материалов на стеллажи или поддоны;
подбор производственных партий в соответствии с заданием;
заполнение установленной документации.
378. Должен знать:
свойства кож, текстильных материалов, искусственных кож, волоса и их назначение по видам и моделям изделий;
порядок подбора производственных партий;
порядок заполнения установленной документации.
379. Примеры работ:
1) волос конский и коровий - сортировка по видам, цвету, длине;
2) лоскут кожаный - сортировка по размерам и назначению - в производстве технических изделий из кожи;
3) материалы текстильные, кожи искусственные - сортировка по назначению, видам, цвету, ширине, сортам;
4) пряди волос - укладка корешком к корешку, очистка от примесей, связывание в пучки;
5) ремни кожаные, поводковые (товарные), сходовые - сортировка по видам, размерам, сшивке;
6) супони, гужи - сортировка по номерам;
7) шерсть - сортировка по видам в меховом производстве.
Параграф 53. Сортировщик изделий, полуфабрикатов и материалов, 3 разряд
380. Характеристика работ:
сортировка шерсти, щетины, волоса, мехового лоскута, растительного дубильно-экстрактового сырья, ремней, щеток, кистей по видам, цвету, размерам, назначению, плотности и иным показателям в соответствии с государственными стандартами, техническими условиями;
учет сортности, пороков, брака;
сортировка до и после подравнивания металлическим гребнем вручную или на обслуживаемой машине сложенных в пачки щетины, луковиц, щетино-обороток, расположенных корешком во флажковой части пачки с соблюдением параллельности расположения щетинок;
очистка корешковой и флажковой части от сплетения мелких волосков щетины с многократным сталкиванием пачки щетины на корешок и флажок;
вязка щетины в пучки и укладка в ящики;
предварительная, первая и вторая сортировка щетины;
сортировка по длине конского волоса, разборка щетины и волоса по длине на обслуживаемой машине или вручную;
расчет количества пачек щетины, загружаемых в диск машины и определение начального максимального размера при вытяжке с дальнейшим регулированием машины на необходимый размер;
подборка, сталкивание, подравнивание и вязка вытянутой щетины по размерам в пачки, укладка их в тару.

5) белдіктер - техникалық бұйымдар өндірісінде ұзындығы бойынша сорттау;
6) тор -аяқкиім және былғары галантерея өндірісінде ұсақ кесіндіні ірісінен кесу және бөлу;
7) жіп - қыл-щетка өндірісінде іріктеу және домалақтарға орау.
52-параграф. Бұйымдарды, жартылай фабрикаттар мен материалдарды сорттаушы, 2-разряд
377. Жұмыс сипаттамасы:
мақсаты, түрі, түсі, ені, сорты, өлшемі бойынша тоқыма материалдарын, жасанды былғарыны, былғары кесіндісін, қайыс-ер бұйымдарын, жүнді, қылды сорттау;
стеллаждар немесе түптеріне бұйымдарды, материалдарды жинап қою;
тапсырмаға сәйкес өндірістік партияларды іріктеу;
белгіленген құжаттаманы толтыру.
378. Білуге тиіс:
былғарыны, тоқыма материалдарының, жасанды былғарының, қылдың қасиеттері және олардың бұйымдардың түрі мен модельдері бойынша мақсаты;
өндірістік партияларды іріктеудің тәртіптерін;
белгіленген құжаттаманы толтырудың тәртібін.
379. Жұмыс үлгілері:
1) жылқының және сиырдың қылы - түрі, түсі, ұзындығы бойынша сорттау;
2) былғары кесіндісі - былғарыдан техникалық бұйымдар жасау өндірісінде өлшемі мен мақсаты бойынша сорттау;
3) тоқыма материалдары, жасанды былғары - мақсаты, түрі, түсі, ені, сорты бойынша сорттау;
4) қыл тұтамы - түбірді түбірге қою, қоспалардан тазарту, түйіндерге байлау;
5) былғары, шылбыр (тауарлық), жүріс қайыстары - түрі, өлшемі, қусырып тігу бойынша сорттау;
6) қамытбаулар, құлақбаулар - нөмірлері бойынша сорттау;
7) жүн - үлбір өндірісінде түрлері бойынша сорттау.
53-параграф. Бұйымдарды, жартылай фабрикаттар мен материалдарды сорттаушы, 3-разряд
380. Жұмыс сипаттамасы:
мемлекеттік стандарттарға, техникалық шарттарға сәйкес түрі, түсі, өлшемі, мақсаты, тығыздығы және өзге көрсеткіштері бойынша жүнді, қылшықты, қылды, үлбір кесіндісін, өсімдік тері илеу - экстрактылы шикізатты, қайыстарды, щеткаларды, бояу жаққыштарды сорттау;
сорттылықты, ақауларды, жарамсыздықты есепке алу;
қылшықтардың қатар орналасуын сақтай отырып, буманың флажок бөлігінде түбірімен орналасқан, бумаларға жинап қойылған қылшықтарды, тамырларды, қылшық-айналымдарды қолмен немесе қызмет ету машинасында металл тарақпен тегістеуге дейінгі және одан кейінгі сорттау;
түбірлік және флажоктық бөліктерді қылшықтың ұсақ қылдарының бытысуынан қылшық бумасын түбір мен флажокқа көп реттік түйістірумен бірге тазарту;
қылшықтарды шоқтармен тоқу және қораптарға жинақтау;
қылшықты алдын ала, бірінші және екінші сорттау;
қызмет ету машинасында немесе қолмен жылқы қылын ұзындығы бойынша сорттау, қылшық пен қылды ұзындығы бойынша сұрыптау;
машина дискісіне салынатын қылшық бумаларының санын есептеу және кейінгі қажетті өлшемге машинаны реттеумен бірге созу кезіндегі бастапқы максималды өлшемді анықтау;
іріктеу, түйістіру, тегістеу және өлшемдері бойынша созылған қылшықты бумаларға байлау, оларды қораптарға жинап қою.

381. Должен знать:
порядок сортировки материалов и полуфабрикатов;
государственные стандарты и технические условия на шерсть, щетину, волос, меховой лоскут, ремни, виды;
свойства, качество и порядок подборки и укладки шерсти, щетины, волоса, мехового лоскута, дубильно-экстрактового сырья растительного происхождения;
методы определения перевернутых щетинок в готовой пачке;
допустимое содержание в пачке щетины и волоса короче установленного размера;
принцип действия обслуживаемой машины и порядок ее регулирования.
382. Примеры работ:
1) волос беличий, козий и иные виды пушного волоса - сортировка по видам, цвету, длине с удалением посторонних примесей, укладкой прядей волоса корешком к корешку, связывание в пачки;
2) лоскут меховой - сортировка по видам;
3) ремни - сортировка по назначению, плотности, толщине, цвету;
4) сырье дубовое, ивовое, еловое и иное - сортировка с отбраковкой нестандартного сырья и укладкой сырья в штабеля и на вагонетки для транспортирования;
5) шерсть, щетина - сортировка по видам, цвету, размерам с удалением посторонних примесей, укладкой щетины изгибом флажком к флажку, сталкивание к луковице;
6) щетки и кисти - сортировка по назначению с удалением отдельных незакрепленных и выступающих волокон.
Параграф 54. Сортировщик изделий, полуфабрикатов и материалов, 4 разряд
383. Характеристика работ:
сортировка кожевенных материалов в кожгалантерейном, шорно-седельном и меховом производствах, кожевенных полуфабрикатов, меховых шкурок мелких и средних видов (кроме пушнины), сырья щетины, полуфабрикатов волоса по производственному назначению, видам, сортам, толщине, плотности, размерам и иным показателям в соответствии с государственными стандартами и техническими условиями;
проверка качества сортировки поступающих кожевенных материалов в кожгалантерейном и шорно-седельном производствах;
сортировка по длине козьего, барсучьего и иных видов мягкого волоса, сортировка по длине щетины на обслуживаемой машине или вручную;
комплектование партий изделий, материалов по производственному назначению и иным показателям;
ведение установленной учетной документации.
384. Должен знать:
свойства, государственные стандарты и технические условия на сортируемое сырье, полуфабрикаты, материалы;
порядок комплектования партий изделий, материалов по производственному назначению и иным показателям;
методы отбора проб;
порядок ведения и оформления установленной документации;
устройство обслуживаемой машины и порядок ее наладки.

381. Білуге тиіс:
материалдар мен жартылай фабрикаттарды сорттау тәртіптері;
жүнге, қылшыққа, қылға, үлбір кесіндісіне, қайыстарға қойылатын мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттар;
жүннің, қылшықтың, қылдың, үлбір кесіндісінің, өсімдік негізіндегі тері илеу-экстрактылы шикізатының түрлері, қасиеттері, сапасы және іріктеу мен жинап қою тәртіптері;
дайын бумадағы аударылған қылшықтарды анықтау әдістері;
бумадағы белгіленген өлшемнен қысқа қылшық пен қылдың рұқсат етілетін мөлшері;
қызмет ету машинасының әрекет ету қағидаты және оны реттеу тәртіптері.
382. Жұмыс үлгілері:
1) тиіннің, ешкінің қылы және мамық жүн қылының өзге түрлері - бөгде қоспаларды жоюмен, қыл тұтамын түбірімен түбірге жинап қоюмен қоса түрі, түсі, ұзындығы бойынша сорттау, бумаларға байлау;
2) үлбір кесіндісі - түрлері бойынша сорттау;
3) қайыстар - мақсаты, тығыздығы, қалыңдығы, түсі бойынша сорттау;
4) емен, үйеңкі, шырша және өзге шикізат - стандартты емес шикізатты жарамсыздыққа шығарумен және шикізатты қатарлар мен вагонеткаларға тасымалдау үшін тақтап жинаумен қоса сорттау;
5) жүн, қылшық - бөгде қоспаларды жоюмен, қылшықты бүгілген жерімен жалаушаны жалаушаға жинап қоюмен қоса түрі, түсі, өлшемі бойынша сорттау, тамырға түйістіру;
6) щеткалар мен бояу жаққыштар - жеке бекітілмеген және шығыңқы талшықтарды жоюмен қоса мақсаты бойынша сорттау.
54-параграф. Бұйымдарды, жартылай фабрикаттар мен материалдарды сорттаушы, 4-разряд
383. Жұмыс сипаттамасы:
мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттарға сәйкес өндірістік мақсат, түрі, сорты, қалыңдығы, тығыздығы, өлшемі және өзге көрсеткіштері бойынша былғары галантерея, қайыс-ер және үлбір өндірістерінде былғарылық материалдарды, былғары жартылай фабрикаттарды, ұсақ және орта түрдегі (мамық жүнді аң терісінен өзге) үлбір терілерін сорттау;
былғары галантерея және қайыс-ер өндірістерінде келіп түсетін былғары материалдарының сортталу сапасын тексеру;
қызмет ету машинасында немесе қолмен ешкі, борсық және жұмсақ қылдың өзге түрлерін ұзындығы бойынша сорттау, қылшықты ұзындығы бойынша сорттау;
бұйымдар, материалдар партияларын өндірістік мақсат және өзге көрсеткіштер бойынша жинақтау;
белгіленген есепке алу құжаттамасын жүргізу.
384. Білуге тиіс:
сортталатын шикізаттың, жартылай фабрикаттардың, материалдардың қасиеттері, оларғақойылатын мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттар;
бұйымдар, материалдар партияларын өндірістік мақсат және өзге көрсеткіштер бойынша комплектілеу тәртіптері;
сынамаларды іріктеу әдістері;
белгіленген құжаттаманы жүргізу және ресімдеу тәртібі;
қызмет ету машинасының құрылысы және оны жөндеу тәртіптері.

385. Примеры работ:
1) материалы кожевенные - сортировка по назначению, сортам, толщине, плотности, цвету и иным показателям в кожгалантерейном, шорно-седельном и меховом производствах - контроль качества;
2) овчина меховая и шубная шкурок мелких и средних видов (шкурки крота, крыс водяных и амбарных, суслика, сони-полчка, цокора (медведки), тушканчика, слепыша, пищухи, бурундука, кролика, кошки домашней, мерлушки, лямки, козлика, тряска, сак-сака, сурка, собаки) - сортировка по характеру волосяного покрова, толщине кожаной ткани, сортам, размерам, дефектам с установлением сортности;
3) полосы кожаные для ремней - сортировка, подборка по толщине и качеству;
4) полуфабрикаты кожевенные - сортировка по качеству, назначению и иным показателям;
5) сырье щетины, полуфабрикаты волоса - сортировка по качеству, количеству, отбор проб.
Параграф 55. Сортировщик изделий, полуфабрикатов и материалов, 5 разряд
386. Характеристика работ:
сортировка готовых кож, кожевенных материалов, кожевенного и мехового полуфабриката по качеству, толщине, площади, цвету, производственному назначению и иным показателям в соответствии с государственными стандартами и техническими условиями;
проверка качества, правильности сортировки поступающих кожевенных материалов и соответствия их маркировки государственным стандартам и техническим условиям в обувном производстве.
387. Должен знать:
государственные стандарты и технические условия на сортируемые изделия, полуфабрикаты и материалы;
способы и методы определения сортности кож;
пороки готовой продукции, причины их возникновения и способы устранения.
388. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование.
389. Примеры работ:
1) кожи готовые - сортировка (установление сортности) по качеству, толщине, площади;
2) материалы кожевенные и кожевенные полуфабрикаты - сортировка и подбор производственных партий по назначению, плотности, толщине, цвету и иным показателям;
3) чепраки, воротники, полы, целые технические кожи - сортировка по сортам и целевому назначению;
4) шкурки пушнины, каракулево-смушковых видов и морского зверя (бобра, барса, барсука, белки, волка, выдры, выхухоля, горностая, куницы, кидуса, корсака, колонка, кошек диких, ласки, леопарда, лисиц, норки, нутрии, ондатры, песца, расомахи, рыси, солонгоя, соболя, тигра, харзы, голяка, кляма, каракульчи, каракуля, мувра, смушки, белька, калана, морского котика, нерпы и иное) - сортировка по характеру волосяного покрова, толщине кожаной ткани, размерам, дефектам и производственному назначению с установлением сортности;

385. Жұмыс үлгілері:
1) былғары материалдар - мақсаты, сорты, қалыңдығы, тығыздығы, түсі және өзге көрсеткіштер бойынша сорттау, былғары галантерея, қайыс-ер және үлбір өндірісінде - сапасын бақылау;
2) мехты қой терісі және ұсақ және орта түрдегі терілер тоны (көртышқанның, су және қамба егеуқұйрықтарының, сарышұнақтың, сони-полчктің, бұзаубастың, қосаяқтың, көртышқанның, шақылдақтың, ақсары тышқанның, үй қоянының, үй мысығының, жылбысынның, лямканың, серкештің, қаратамақ торғайдың, сак-сактың, суырдың, иттің терілері) - түкті жабынның сипаты, тері тінінің қалыңдығы, сорты, өлшемі, сорттылығын анықтаумен қоса ақаулығы бойынша сорттау;
3) белдіктер үшін былғары кесінділер - сорттау, қалыңдығы және сапасы бойынша іріктеу;
4) былғары жартылай фабрикаттар - сапасы, мақсаты және өзге көрсеткіштер бойынша сорттау;
5) қылшық шикізаты, қыл жартылай фабрикаты - сапасы, саны бойынша сорттау, сынамаларды іріктеу.
55-параграф. Бұйымдарды, жартылай фабрикаттар мен материалдарды сорттаушы, 5-разряд
386. Жұмыс сипаттамасы:
мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттарға сәйкес сапасы, қалыңдығы ауданы, түсі, өндірістік мақсаты және өзге көрсеткіштер бойынша дайын былғарыны, былғары материалдарын, былғары және үлбір жартылай фабрикатын сорттау;
аяқкиім өндірісінде келіп түсетін былғары материалдарын сорттау дұрыстығын, сапасын және олардың таңбалануын мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттарға сәйкестігін тексеру.
387. Білуге тиіс:
сортталатын бұйымдарға, жартылай фабрикаттар мен материалдарға қойылатын мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттар;
былғары сорттылығын анықтаудың тәсілдері мен әдістері;
дайын өнімнің кемістіктері, олардың пайда болу себептері және оларды жою тәсілдері.
388. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім талап етіледі.
389. Жұмыс үлгілері:
1) дайын былғары - сапасы, қалыңдығы, ауданы бойынша сорттау (сорттылығын белгілеу);
2) былғарылық материалдар мен былғарылық жартылай фабрикаттар - мақсаты, тығыздығы, қалыңдығы, түсі және өзге көрсеткіштер бойынша сорттау және іріктеу;
3) жонарқалар, жағалықтар, етектер, бүтін техникалық былғарылар - сорты және мақсатты тағайындалымы бойынша сорттау;
4) мамық жүнді аң терісінің, қаракөл елтірісі түрлерінің және теңіз жануарының терілері (құндыздың, барыстың, борсықтың, тиіннің, қасқырдың, кәмшаттың, су тышқанның, ақ тышқанның, сусардың, кидустың, қарсақтың, жабайы мысықтың, аққұлақтың, қабыланның, түлкінің, қаракүзеннің, су тышқанының, ондатраның, ақ түлкінің, россомаханың, сілеусіннің, сарғыш күзеннің, бұлғынның, жолбарыстың, харзаның, голяктың, клямның, қаракөлшінің, қаракөлдің, муврдың, елтірінің, тиіннің, теңіз камшатының, теңіз мысығының, нерпаның және өзгелердің) - сорттылығын анықтаумен қоса түкті жабынның сипаты, тері тканінің қалыңдығы, өлшемі, ақаулары және өндірістік мақсаты бойынша сорттау;

5) шкурки мелких и средних видов, меховой и шубной овчины - сортировка и оценка по прейскурантам.
Параграф 56. Сортировщик изделий, полуфабрикатов и материалов, 6 разряд
390. Характеристика работ:
сортировка и оценка выделанных и окрашенных шкурок пушнины, каракулево-смушковых видов, шкур морского зверя и меховых изделий из шкурок перечисленных видов и готовых кож;
подготовка и комплектование пушно-меховых шкурок для экспорта;
проверка правильности сортировки, оценки пушно-мехового полуфабриката и готовой меховой и кожевенной продукции;
проверка правильности сортировки и комплектования кож;
ведение учета готовых изделий, полуфабрикатов и материалов по сортам.
391. Должен знать:
государственные стандарты и технические условия на готовые кожи, шкурки и изделия из них;
методы оценки шкурок пушнины и каракулево-смушковых видов, шкур морского зверя и меховых изделий из них, пороки готовой меховой и кожевенной продукции, их выявление и методы устранения;
способы проверки правильности сортировки и комплектования готовых кож, шкурок пушнины и каракулево-смушковых видов, морского зверя и меховых изделий.
392. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование.
Параграф 57. Чистильщик изделий, полуфабрикатов и материалов, 1 разряд
393. Характеристика работ:
чистка кож от пыли щеткой, тампоном или тряпкой вручную;
деталей низа обуви, заготовок и готовой обуви, колодок от пыли, грязи, остатков клея с применением моющих средств или без них на обслуживаемой машине или вручную щеткой или суконкой, готовых меховых шкурок и изделий на щеточной или пневматической машине без расчесывания и подстрижки;
меховых шкурок и изделий вручную путем выколачивания пыли и опилок для придания волосяному покрову чистоты, рассыпчатости с сохранением его целостности;
удаление на обслуживаемой машине или вручную при помощи инструмента, гвоздей, скобок, гребенок, текса из стельки и затяжной кромки  затянутой обуви, текса из задника сапог и полусапог, выпрямление гребешков насадочных гвоздей.
394. Должен знать:
порядок выполнения работ по чистке кож;
способы удаления гвоздей, скобок, гребенок, текса;
приемы выколачивания меховых шкурок от пыли вручную;
порядок эксплуатации применяемого оборудования.
Параграф 58. Чистильщик изделий, полуфабрикатов и материалов, 2 разряд

5) ұсақ және орта түрдегі терілер, үлбір және тондық қой терісі - прейскуранттар бойынша сорттау және бағалау.
56-параграф. Бұйымдарды, жартылай фабрикаттар мен материалдарды сорттаушы, 6-разряд
390. Жұмыс сипаттамасы:
иленген және боялған мамық жүнді аң терісін, қаракөл елтірісі түрлерін, теңіз жануарының терісін және терілердің санамаланған түрлерінен мех бұйымдарын және дайын былғарыны сорттау және бағалау;
экспорт үшін мамық жүнді және үлбір терілерін даярлау және жинақтау;
мамық жүнді және үлбір жартылай фабрикаты және дайын үлбір мен былғары өнімі бағалануының, сортталуының дұрыстығын тексеру;
былғарыны сорттаудың және жинақтаудың дұрыстығын тексеру;
сорты бойынша дайын бұйымдарды, жартылай фабрикаттар мен материалдарды есепке алуды жүргізу.
391. Білуге тиіс:
дайын былғарыға, теріге және олардан жасалған бұйымдарға қойылатын мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттар;
мамық жүнді аң терісі мен қаракөл елтірісі түрлерін, теңіз жануары терісін және олардан жасалған үлбір бұйымдарын бағалау әдістерін, дайын үлбір және былғары өнімінің ақауларын, оларды анықтау және жою тәсілдері;
дайын былғарыны, мамық жүнді аң мен қаракөл елтірісі түрлерін, теңіз жануарының терілерін және үлбір бұйымдарын сорттау мен комплектілеудің дұрыстығын тексеру тәсілдері.
392. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім талап етіледі.
57-параграф. Бұйымдарды, жартылай фабрикаттар мен материалдарды тазалаушы, 1-разряд
393. Жұмыс сипаттамасы:
былғарыны шаңнан щеткамен, тампонмен немесе матамен қолмен тазалау;
аяқкиімнің төменгі бөлігінің бөлшектерін, дайындама мен дайын аяқкиімді, қалыптарды шаңнан, ластан, желім қалдықтарынан жуу құралдарын қолданумен не оларсыз қызмет ету машинасында немесе щеткамен не болмаса шұғамен қолмен тазалау;
дайын үлбір терілері мен бұйымдарын тарамай және қырықпай щеткалы немесе пневматикалық машинадаоның бүтіндігін сақтаумен қосатүкті жабынға тазалықты, шашыраңқылықты беру үшін шаң мен ағаш үгінділерін қағу жолымен үлбір терілері мен бұйымдарын қолмен тазалау;
қызмет ету машинасында немесе құрал-сайманның көмегімен қолмен ұлтарақтан және тартылған аяқкиімнің тартпа жиегінен шегені, қапсырма шегені, тарақшаларды, тексті жою, етік пен жартылай етіктің сірісінен тексті, саптама шегелердің қырларын түзулеу.
394. Білуге тиіс:
былғарыны тазалау бойынша жұмыстарды орындау тәртіптері;
шегелерді, қапсырма шегелерді, тарақшаларды, тексті жою тәсілдері;
қолмен үлбір терілерін шаңнан қағу тәсілдері;
қолданылатын жабдықты пайдалану тәртіптері.
58-параграф. Бұйымдарды, жартылай фабрикаттар мен материалдарды тазалаушы, 2-разряд

395. Характеристика работ:
чистка на обслуживаемой машине или вручную кож с поднятием ворса замши и удалением пыли и опилок, готовых меховых шкурок на колотильных, пневматических или щеточных машинах с подачей шкурок на машину в расстил и обработка их с многократным перемещением в различных направлениях;
обработка поверхностей стелек, подошв, подметок, каблуков готовой обуви путем загибания, спиливания или удаления не загнутых концов гвоздей, винтов, скоб, шпилек;
околачивание гвоздей внутри сапог и юфти;
выколачивание меха со стороны кожаной ткани на машине, чистка и расчесывание волосяного покрова меховых и овчинно-шубных изделий с подстриганием неровного волоса, прочесыванием и заглаживанием волосяного покрова изделий щеткой вручную.
396. Должен знать:
порядок выполнения работ по чистке изделий, полуфабрикатов и материалов;
технические требования, предъявляемые к полуфабрикатам и изделиям до и после обработки;
структуру кожаной ткани и волосяного покрова меховых и овчинно-шубных изделий;
способы расчесывания волосяного покрова меховых и овчинно-шубных изделий;
устройство обслуживаемых машин, порядок их эксплуатации.
Параграф 59. Чистильщик изделий, полуфабрикатов и материалов, 3 разряд
397. Характеристика работ:
чистка и обеспыливание кожевенного полуфабриката на щеточно-обеспыливающей машине, оснащенной мотовариатором, с поднятием ворса или без него;
подача кож на ленточный транспортер в расстил;
регулирование скорости движения транспортера, вращения щеточных валов, зазора между ленточным транспортером щеточной машины и щеточными валами в зависимости от толщины полуфабриката;
выбор оптимального режима работы машины, мощности вытяжной вентиляции, давления воздуха на обеспыливающие головки;
регулирование натяжных транспортирующих лент;
чистка верхнего и нижнего отверстий для прохода воздуха, воздушного фильтра, щеток;
регулирование давления всасывания и подачи воздуха.
398. Должен знать:
порядок выполнения работ по чистке кожевенного полуфабриката;
требования, предъявляемые к полуфабрикату до и после обработки;
устройство, порядок эксплуатации, настройки и наладки щеточно-обеспыливающих машин.
Параграф 60. Отделочник изделий, полуфабрикатов, материалов, 1 разряд
399. Характеристика работ:
отделка деталей изделий путем тиснения узоров и граней на поверхности деталей на каландрах и прессах;
нанесение рисунка снятием глянца;
соблюдение технологического режима тиснения;
рифление, штриховка деталей и изделий на обслуживаемой машине или вручную;
протирка фурнитуры и изделий, разглаживание материалов, деталей и изделий вручную или на прессе;
пробивание отверстий в деталях на машине или вручную по предварительной разметке или с помощью ограничительных линеек и упоров;
отделка изделий и деталей, прошитых сыромятной сшивкой, путем расколки (околотки) швов;
загибка краев гужей встык и околотка молотком;
складывание ботана сумки по длине с перегибом по углам;
приколачивание мест сгиба молотком;
затягивание узла на "вздержку" посредством прорезей на концах ремней к рамкам гортов седелки, чересседельникам, вожжам, поводьям и иным изделиям, затягивание узлов на концах супоней;
оплетка ручек и краев изделий вручную;
подготовка и заправка оплетки в отверстие, закрепление концов;
окрашивание (торцов) краев деталей краской, их сушка;
нанесение расплавленного воска на строчки вручную, проглаживание шва горячей отводкой;
шнурование заготовок и готовой обуви вручную на установленное число блочков с закреплением шнурков узлами;
застегивание пряжек, пуговиц на заготовках, расстегивание пряжек, замков молний, пуговиц или расшнуровывание обуви с разрезанием ниток, стягивающих берцы;
соблюдение технологических режимов отделки.

395. Жұмыс сипаттамасы:
қызмет ету машинасында немесе қолмен терілерді күдерінің түктерін көтерумен және шаң мен ағаш үгінділерін жоюмен, дайын үлбір терілерін ұрғылау, пневматикалық немесе щеткалық машиналарда терілерді машинаға жайылған түрінде берумен қоса тазалау және әртүрлі бағытта көпреттік жылжыту мен оларды өңдеу;
шегелердің, винттердің, қапсырма шегелердің, шпилькалардың қайырылмаған ұштарын бүгу, кесу немесе жою жолымен ұлтарақтардың, табандардың, шолақ ұлтаншалардың, өкшелердің беттерін өңдеу;
етіктер мен юфттің ішін шегелермен қағу;
машинада тері тіні жағынан мехтық қағу, тегіс емес қылды қырқумен, түтумен және бұйымдардың түкті жабынын қолмен щеткамен тегістеп жазумен қоса мех және тондық қой терісі бұйымдарының түкті жабынын тазалау және тарау.
396. Білуге тиіс:
бұйымдарды, жартылай фабрикаттар мен материалдарды тазалау бойынша жұмыстарды орындау тәртіптері;
өңдеуге дейін және одан кейін жартылай фабрикаттар мен бұйымдарға қойылатын техникалық талаптар;
мех және тондық қой терісі бұйымдарының тері тіні мен түкті жабынның құрылымы;
мех және тондық қой терісі бұйымдарының түкті жабынын тарау тәсілдері;
қызмет ету машиналарының құрылысы, оларды пайдалану тәртіптері.
59-параграф. Бұйымдарды, жартылай фабрикаттар мен материалдарды тазалаушы, 3-разряд
397. Жұмыс сипаттамасы:
мотовариатормен жарақтандырылған щеткалы шаңсыздандыратын машинада түкті көтерумен немесе онсыз былғары жартылай фабрикатты тазалау және шаңсыздандыру;
таспалы транспортерге терілерді жайып беру;
транспортер қозғалысының жылдамдығын, щетка біліктерінің айналуын, щеткалы машинаның таспалы транспортері мен щетка біліктері арасындағы саңылауды жартылай фабрикаттың қалыңдығына байланысты реттеу;
машина жұмысының оңтайлы режимін, сору вентиляциясының қуаттылығын, шаңсыздандыру бастарына берілетін ауа қысымынтаңдау;
созып кигізетін транспортер таспаларын реттеу;
ауаның өтуі үшін үстіңгі және төменгі тесіктерді, ауа сүзгісін, щеткаларды тазалау;
сору қысымын және ауа беруді реттеу.
398. Білуге тиіс:
былғары жартылай фабрикатты тазалау бойынша жұмыстарды орындау тәртіптері;
өңдеуге дейін және одан кейін жартылай фабрикатқа қойылатын талаптар;
щеткалы шаңсыздандыру машиналарының құрылысы, оларды пайдалану, күйге келтіру, жөндеу тәртіптері.
60-параграф. Бұйымдарды, жартылай фабрикаттарды, материалдарды әрлеуші, 1-разряд
399. Жұмыс сипаттамасы:
каландрлар мен нығыздауыштарда бөлшектердің бетінде әшекей мен қырларды бедерлеу жолымен бұйымдардың бөлшектерін әрлеу;
жалтырақты алумен суретті түсіру;
өрнектеудің технологиялық режимін сақтау;
қызмет ету машинасында немесе қолмен бөлшектер мен бұйымдарды бұдырлау, сызықпен түрлеу;
фурнитура мен бұйымдарды сүртіп тазарту, қолмен немесе нығыздауышта материалдарды, бөлшектер мен бұйымдарды жазу;
алдын ала жасалған белгілеуге немесе шектеу сызғыштары мен тіреуіштердің көмегімен машинада немесе қолмен бөлшектерде тесіктерді тесу;
қайыс қусырумен тігілген бұйымдар мен бөлшектерді тігістерді жару (қағу) жолымен әрлеу;
құлақбаудың шеттерін қыспақтап бүгу және балғамен қағу;
бұрыштар бойынша бүгумен сөмке ботанын ұзындық бойы жинау;
бүгілген жерді балғамен қағып тастау;
ершіктің горттарының жиектеріне, белкөтермеге, делбеге, шылбырға және өзге бұйымдарға белдіктердің ұшындағы ойындының көмегімен "жұлқуға" түйіндеп байлау, қамытбаудың ұшындағы түйінді байлау;
бұйымдардың тұтқалары мен шеттерін қолмен орап тоқу;
орап тоқуды дайындау және тесікке салу, ұштарын бекіту;
бөлшектердің шеттерін (бүйір жағын) бояумен бояу, оларды кептіру;
тігіске ерітілген балауызды қолмен жағу, ыстық бұрумен тігістерді үтіктеу;
бауларды түйіндеп бекітумен шығырдың белгіленген санына дайындама мен дайын аяқкиімді қолмен байлау;
тоғаны ілгектеу, дайындаманы түймелеу, тоғаны, сылдырма ілгекті, түймелерді ағыту немесе берцыларды қысып буатын жіптерді кесумен аяқкиімнің бауын шешу;
әрлеудің технологиялық режимдерін сақтау.

400. Должен знать:
способы плетения ручек и краев изделий;
порядок околотки швов;
свойства сыромятной сшивки;
государственные стандарты на гужи и сумки;
технические условия на вязаные сыромятные изделия, виды, фасоны и размеры деталей и изделий;
свойства применяемых материалов;
температуру разогревания воска и отводки;
приемы рифления, штриховки деталей и изделий;
шнурования готовой обуви и заготовок вручную;
требования, предъявляемые к качеству обработки изделий, порядок эксплуатации применяемого оборудования.
401. Примеры работ:
плетение:
1) края изделий (бумажники, кошельки, портмоне и иное - в одну ленту);
2) ручки - в три, четыре ленты;
пробивание отверстий:
1) детали изделий для крепления фурнитуры, вставки кнопок, петель, пряжек, ушков хольнитенов, замков;
2) полустельки;
3) простилки;
4) ремни поясные, часовые и прочие;
5) стельки;
высекание зубчиков и углов:
1) задники;
2) стельки;
3) штаферки;
4) язычки;
тиснение:
1) каблуки;
2) подошвы.
Параграф 61. Отделочник изделий, полуфабрикатов, материалов, 2 разряд
402. Характеристика работ:
отделка деталей изделий на швейной машине или прессе путем пробивания рисунка по намеченным линиям с соблюдением правильного расположения рисунков на деталях и чистого среза без выхватов и заусенцев;
тиснение рисунка на материале и деталях изделий на каландрах и прессах;
нанесение рисунка снятием глянца на прессах;
регулирование температуры, времени выдержки и иных параметров;
окрашивание краев(торцов) деталей краской;
сушка деталей после окраски;
отделка готовых изделий из искусственной кожи, поясных, часовых и дорожных ремней;
окрашивание, аппретирование, лакирование деталей и изделий различными красками, аппретурами и лаками;
отделка вязаных сыромятных изделий;
затягивание узлов на вязаных сыромятных изделиях на обслуживаемой машине или вручную;
выправка, околачивание и обрезка конца узла, придание узлу необходимой формы;
отделка ленчика седла путем шлифования (зачистки) заподлицо выступающих концов и краев заклепок, шайб и узлов на шлифовальном круге с обеспечением ровной, гладкой поверхности, без выхватов и повреждений деталей;
зачистка путлищных отверстий после вырезки их на долбежном станке рашпилем и шкуркой;
зачистка заусенцев, шероховатостей в полках ленчика;
отделка кистей и щеток из растительного волокна, щетины, мочала и пушного волоса всех видов, отходов щетины и волоса путем прочесывания, подравнивания, шлифования вручную;
обрезка волосяной части щеток в соответствии с техническими условиями на обслуживаемой машине или вручную;
отделение горсти стриженого волоса от пучка, сталкивание его на корешок, подравнивание пучков щетины и отходов после сушки вручную;
полирование верха и низа обуви на обслуживаемой машине или вручную;
заделывание срезов, мелких изъянов на деталях;
открывание и закрывание надреза на деталях изделий без щелей и зазоров и повреждения ниток, прикрепляющих подошву;
шнурование готовой обуви и заготовок на обслуживаемой машине без повреждения блочков или пряжек и без деформации обуви;
разглаживание стачных швов, соединяющих детали верха и подкладки обуви, на обслуживаемой машине или вручную при помощи специального приспособления, складок и морщин на кожаных деталях верха обуви, подкладке, обтяжке каблука, платформе (вкладыше) - тупиком или утюгом, затяжной кромки затянутой обуви - на обслуживаемой машине с устранением морщин и складок, приданием четкости всему периметру затяжной кромки подошвы вибрирующим валиком машины.

400. Білуге тиіс:
бұйымдардың тұтқалары мен шеттерін өру тәсілдері;
тігістерді қағу тәртіптері;
қайыс қусырудың қасиеттері;
құлақбау мен сөмкелерге қойылатын мемлекеттік стандарттар;
тоқыма қайыс бұйымдарына қойылатын техникалық шарттар, бөлшектер мен бұйымдардың түрі, фасондарымен өлшемдері;
қолданылатын материалдардың қасиеттері;
балауыз бен бұрып жылыту температурасы, бөлшектер мен бұйымдарды бұдырлау, сызықпен түрлеу тәсілдері;
дайын аяқкиім мен дайындаманы қолмен байлау;
бұйымдарды өңдеу сапасына қойылатын талаптар;
қолданылатын жабдықты пайдалану тәртіптері.
401. Жұмыс үлгілері:
өру:
1) бұйымдар шеттерін (әмиян, шилан, кішкене әмиян және өзгелер) - бір таспаға;
2) тұтқалар - үш, төрт таспаға;
тесіктерді тесу:
1) фурнитураны бекіту, бүркеншікті шегені, топсаны, тоғаны, хольнитен құлақтарын, ілгекті салу ұшін бұйымдар бөлшектері;
2) жартылай ұлтарақтар;
3) төсемдер;
4) белбеу, сағат белдіктері және өзге лер;
5) ұлтарақтар;
кішкене тістер мен бұрыштарды таяқтау:
1) сірісі;
2) ұлтарақ;
3) штаферка;
4) тілше;
өрнектеу:
1) өкше;
2) табан.
61-параграф. Бұйымдарды, жартылай фабрикаттарды, материлдарды әрлеуші, 2-разряд
402. Жұмыс сипаттамасы:
бұйымдардың бөлшектерін тігін машинасында немесе престерде сызбалардың бөлшектерде дұрыс орналасуын сақтай отырып, белгіленген сызықтар бойынша суретті тесу жолымен және ұстағыштар мен қылтамырсыз таза кесу арқылы өңдеу;
каландрлар мен нығыздауыштарда материалда және бұйымдар бөлшектерінде суретті бедерлеу;
нығыздауыштарда жалтырақты алумен суретті түсіру;
температураны, ұстау уақытын және өзге параметрлерді реттеу;
бөлшектердің шетін (бүйір жағын) бояумен бояу;
бояудан соң бөлшектерді кептіру;
жасанды былғарыдан, белбеу, сағат және жол белдіктерінен жасалған дайын бұйымдарды өңдеу;
бөлшектер мен бұйымдарды әртүрлі бояулармен, аппретуралармен және лактармен бояу, аппретуралау, лактау;
тоқылған шикі бұйымдарды өңдеу;
қызмет ету машинасында немесе қолмен тоқылған қайыс бұйымдарында түйіндеп байлау;
түйін ұшын түзеу, шырғалау және кесу, түйінге қажетті пішін беру;
ер-тоқымның лентасын шығыңқы ұштарын және тойтармалардың шеттерін, шайбаларды және тораптарды тегістеу дөңгелегінде тегіс, тегіс бетті қамтамасыз ете отырып, тетіктердің ұсталуынсыз және бүлінуінсіз ажарлау (тазарту) жолымен өңдеу;
қашауыш станокта жонғыш түрпімен және жонғышпен таралғы тесіктерін ойғаннан соң оларды тазалау;
кебені, ердің қапталының қатпарларындағы бұдырларды тазалау;
қолмен түту, тегістеу, ажарлау жолымен өсімдік талшығынан, қылшықтан, жөкеден және мамық жүннің барлық түрлерінен, қылшық пен қылдан жасалған бояу жаққыштар мен щеткаларды өңдеу;
қызмет ету машинасында немесе қолмен техникалық шарттарға сәйкес щеткалардың қыл бөлігін кесу;
түйіннен қырқылған уыс қылды бөлу, оны түбірге жіберу, қолмен кептіргеннен соң қылшық түйіні мен қалдықтарды тегістеу;
қызмет ету машинасында немесе қолмен аяқкиімнің үстіңгі және төменгі бөліктерін жылтырату;
бөлшектердегі кесіктерді, ұсақ кемістіктерді бітеу;
тесіксіз және саңылаусыз бұйымдар бөлшектеріндегі тіліктерді табанды бекітетін жіптерді бүлдірмей ашу және жабу;
ілгектер мен тоғаны бүлдірмей және аяқкиімді өзгертпей қызмет ету машинасында дайын аяқкиім мен дайындаманы байлау;
қызмет ету машинасында немесе арнаулы аспаптардың көмегімен қолмен аяқкиімнің үстіңгі бөлігінің бөлшектері мен ұлтаншаны біріктіретін қайып тігілген тігістерді, аяқкиімнің үстіңгі бөлігінің былғары бөлшектеріндегі, ұлтаншадағы, өкше қаптамасындағы, платформадағы (сынадағы) қыртыстар мен әжімдерді - тупикпен немесе үтікпен, тартылған аяқкиімнің тартпа жиегін - машинаның дірілдеткіш білікшесімен табанның тартпа жиегінің бүкіл периметрін нақтылай отырып, қызмет ету машинасында тыртысу мен қыртыстарды жоюмен қоса жазу.

403. Должен знать:
технологические режимы отделки изделий, полуфабрикатов, материалов;
порядок отделки вязаных сыромятных изделий;
способы плетения ручек и краев изделий;
порядок шнурования готовой обуви и заготовок на обслуживаемой машине;
свойства материалов, из которых изготовлены детали;
требования, предъявляемые к качеству обрабатываемых деталей и изделий;
размеры полок ленчика, степень устойчивости покрывной пленки, глянцев и аппретур к температурным воздействиям;
свойства применяемых красок, аппретур, лаков, клеев;
химический состав смывочных материалов;
способы подбора красок под цвет окрашиваемых изделий;
принцип действия, порядок эксплуатации и регулирования применяемого оборудования.
404. Примеры работ:
1) детали изделий - пробивание рисунков на прессе, швейной машине по намеченным линиям;
2) детали технических изделий - пробивание отверстий в соответствии с чертежом;
3) изделия кожгалантерейные (ремни и иное) - нанесение рисунка тиснением и снятием глянца;
4) изделия обувные, кожгалантерейные, шорно-седельные, щетино-щеточные - окрашивание, аппретирование, лакирование;
5) изделия кожгалантерейные - оплетка;
6) края изделий (бумажники, кошельки, портмоне и иное) - плетение в две и более лент;
7) подошвы прошивной, рантовой и иной обуви - открывание и закрывание надреза на ходовой стороне;
8) подошвы - уплотнение кромки всей поверхности, надрезанной для ниточного прикрепления;
9) подошвы полиуретановые - заделка зазоров вручную после прикрепления;
10) ранты - заделка концов с пришивкой их горячим инструментом;
11) ручки и ремни - плетение в пять и более лент;
12) стельки рантовые - поднятие губы в вертикальное положение;
13) корешковая часть кисти, пачки волоса - опаливание от пуха и отдельных волосков;
14) проволока - обжиг в муфельных печах.
Параграф 62. Отделочник изделий, полуфабрикатов, материалов,3 разряд
405. Характеристика работ:
отделка изделий на обслуживаемой машине путем пробивки отверстий и рисунков без предварительной разметки с соблюдением одинакового расстояния между отверстиями, установленных расстояний от краев деталей, симметричного расположения отверстий;
отделка готовых шорно-седельных изделий, изделий людского снаряжения путем нанесения краски, лака, клея;
выправка, расправка швов, кантовка, намазка клеевым раствором, заглаживание, рифление на обслуживаемой машине или вручную;
отделка всех видов щеточных изделий и кистевых пучков, кроме художественных кистей, путем прочесывания, подрезки и подстрижки их поверхности;
удаление незакрепленного волокна из щеток и кистей на обслуживаемой машине;
оборка при помощи бритвы торчащих незакрепленных волосков кисти без подрезки вершинки волоса или щетины;
подравнивание щетины, волоса после вытяжки;
пробивание трафаретов на машине по контуру деталей и рисунков;
полирование - придание четкого профиля и блеска урезу подошв с накаткой и без накатки узора колесиком, полирование мягкой кожи на плюшевальных кругах, обтянутых плюшем или фетром, для придания лицу кожи эластичности и слабого ровного блеска поверхности кожи;
лощение кож на машине с целью уплотнения кожаной ткани, придания блеска лицу кожи и повышения водостойкости аппретурной пленки;
регулирование и наладка машины в зависимости от вида обрабатываемого кожевенного полуфабриката;
закрашивание пятен, царапин, срезов и иных лицевых дефектов в изделиях из натуральной кожи, кроме поясных, часовых и дорожных ремней;
окрашивание, лакирование, тонирование, аппретирование деталей и изделий;
составление и подбор красок, аппретур, лаков определенной концентрации;
сушка изделий, тиснение рисунка на деталях и изделиях в силиконовых матрицах.

403. Білуге тиіс:
бұйымдарды, жартылай фабрикаттарды, материалдарды әрлеудің технологиялық режимдері;
тоқылған қайыс бұйымдарды әрлеу тәртіптері;
бұйымдардың тұтқалары мен шеттерін өру тәсілдері;
қызмет ету машинасында дайын аяқкиім мен дайындаманы байлау тәртіптері;
бөлшектер жасалған материалдардың қасиеттері;
өңделетін бөлшектер мен бұйымдардың сапасына қойылатын талаптар;
ердің қапталы өрелерінің өлшемі, температуралық әсерлерге жаба қабықшаның, жалтырақтың және аппретураның төзімділік дәрежесі;
қолданылатын бояулардың, аппретуралардың, лактардың, желімдердің қасиеттері;
жуып шаю материалдарының химиялық құрамы;
боялатын бұйымдармен түстес бояуларды іріктеу тәсілдері;
қолданылатын жабдықтың әрекет ету принципі, оны пайдалану мен реттеу тәртіптері.
404. Жұмыс үлгілері:
1) бұйымдар бөлшектері - белгіленген сызықтар бойынша нығыздауышта, тігін машинасында суреттерді тесу;
2) техникалық бұйымдар бөлшектері - схемаға сәйкес тесіктерді тесу;
3) былғары галантерея бұйымдары (белдіктер және өзге) - бедерлеумен және жалтырақты алумен суретті түсіру;
4) аяқкиім, былғары галантерея, қайыс-ер, қыл-щетка бұйымдары - бояу, аппретуралау, лактау;
5) былғары галантерея бұйымдары - орап тоқу;
6) бұйымдардың шеттері (әмиян, шилан, кішкентай әмиян және өзге) - екі және одан көп таспаларға тоқу;
7) сырмалы, сыздықты және өзге аяқкиімдердің ұлтаны - жүріс жағында тіліктерді ашу және жабу;
8) ұлтандар - жіппен бекіту үшін тілінген барлық беттің жиектерін нығыздау;
9) полиуретандық ұлтандар - бекіткен соң қолмен саңылауларды бітеу;
10) сыздықтар - ыстық құрал-сайманмен оларды жапсырумен ұштарын бітеу;
11) тұтқалар мен белдіктер - бес және одан көп таспаларға өру;
12) сыздықты ұлтарақтар - тік жағдайға ерінді көтеру;
13) жаққыштың түп жағы, қыл бумасы - түбіт пен жеке қылшықтарды үйту;
14) сым - муфель пештерінде күйдіру.
62-параграф. Бұйымдарды, жартылай фабрикаттарды, материалдарды әрлеуші, 3-разряд
405. Жұмыс сипаттамасы:
тесіктердің арасындағы бірдей қашықтықты, бөлшектердің шетінен белгіленген қашықтықты, тесіктердің симметриялық орналасуын сақтай отырып, алдын ала белгілеусіз қызмет ету машинасында тесіктерді тесу жолымен бұйымдарды өңдеу;
дайын қайыс-ер бұйымдарын, адам жабдықтары бұйымдарын бояу, лак, желім жағу жолымен өңдеу;
қызмет ету машинасында немесе қолмен тігістерді түзеу, жазу, көмкеру, желім ерітіндісін жағу, тегістеп жазу, бұдырлау;
көркемдік қылқаламдардан басқа, щетка бұйымдары мен қылқалам шоғырларының барлық түрлерін олардың бетін тарақтау, кесу және кесу жолымен өңдеу;
қызмет ету машинасында щетка мен жаққыштан бекітілмеген талшықты кетіру;
қылдың немесе қылшықтың ұшын кеспей ұстараның көмегімен щетканың шығыңқы бекітілмеген түктерін кесу;
сорудан соң қылшықты, қылды тегістеу;
бөлшектер мен суреттердің сұлбасы бойынша машинада трафареттерді тесу;
жылтырату - дөңгелек пен әшекейді домалатып және домалатпай ұлтан кесігіне анық кескін мен жылтырақ беру, былғарының бетіне иілімділік және былғарының үстіңгі бетіне азғантай тегіс жылтырақ беру үшін, барқыт пен немесе фетрмен қапталған барқыт дөңгелектерінде жұмсақ былғарыны жылтырату;
былғары тінін нығыздау, былғарының бетіне жылтырақ беру және аппретура қабықшасының суға төзімділігін арттыру мақсатында машинада былғарыны жылтырату;
өңделетін былғары жартылай фабрикаттың түріне байланысты машинаны реттеу және жөндеу;
белбеу, сағат және жол белдіктерінен өзге, табиғи былғарыдан жасалған бұйымдарда дақтарды, жырылғанды, кесікті және өзге беттің өзге де ақауларын бояу;
бөлшектер мен бұйымдарды бояу, лактау, тонировкалау, аппретуралау;
белгілі бір концентрациядағы бояуларды, аппретураларды, лактарды жасау және іріктеу;
бұйымдарды кептіру, силиконды матрицаларда бөлшектер мен бұйымдарда суретті бедерлеу.

406. Должен знать:
приемы и способы отделки деталей, изделий;
топографию кожи;
свойства покрывных крашений кожи;
виды, свойства и способы подбора красок требуемой основы, цвета и тона;
порядок подбора фумелей и температуры их нагрева;
государственные стандарты и технические условия на щетину и волос;
устройство, порядок эксплуатации и регулирования применяемого оборудования;
свойства лощильных валиков из различного материала (агата, яшмы, стекла и иное).
407. Примеры работ:
1) берцы - пробивание отверстий для вставки потайных блочков;
2) детали изделий - пробивание рисунков;
3) изделия - ретуширование;
4) пробивание трафаретов на обслуживаемой машине по контуру деталей и рисунков;
окрашивание:
1) детали и изделия - при помощи шприц-аппарата;
2) детали изделий - художественное раскрашивание вручную;
3) обувь (ношеная) - с предварительной смывкой старого покрытия, с заделкой лицевых дефектов и нанесением грунта, равномерным окрашиванием верха обуви, отделкой уреза подошвы, набойки и каблука;
отбеливание:
щетина для зубных щеток, бритвенных кистей и прочих изделий;
полирование:
1) каблуки всех видов - горячим фумелем;
2) урезы подошв модельной обуви - горячим способом;
тиснение рисунков:
1) детали обуви;
2) детали изделий кожгалантерейные;
тонирование:
1) обувь рядовая - с обеспечением симметричного расположения рисунка на одноименных деталях обуви и в обеих полупарах;
2) гофрирование;
3) детали верха.
Параграф 63. Отделочник изделий, полуфабрикатов, материалов,4 разряд
408. Характеристика работ:
отделка обуви, меховых изделий из всех видов натурального меха, кроме пушнины, художественных кистей путем прочесывания, очистки готовых кистей от слабо закрепленного волоса, зачистка, сглаживание неровностей, шероховатостей на колодках;
снятие заусенцев на шлифовальном станке или вручную напильником;
восстановление первоначального вида поверхности материала, утраченного в процессе изготовления изделий, путем ретуширования, аппретирования, утюжки, тонирования и устранения загрязнений механическим и химическим способами;
проверка однородности поверхности по цвету и толщине, качества скорняжных работ; проколотка, расчесывание и заглаживание волосяного покрова;
подстрижка неровного волоса и ниток, подбор, изготовление и прикрепление отделки;
составление и подбор красок и аппретур в зависимости от покрывного крашения, цвета и тона верха изделий.
409. Должен знать:
приемы и методы выполнения операций по отделке изделий;
технические условия на отделываемые изделия;
свойства покрывных крашений кож;
свойства и химический состав смывочных средств;
технологический режим сушки красителей и аппретур;
способы применения приспособлений и инструмента для различных видов отделки;
устройство шлифовального станка и порядок его регулирования.

406. Білуге тиіс:
бөлшектерді, бұйымдарды әрлеу жолдары мен тәсілдері;
терінің топографиясы;
былғарыны жаба бояудың қасиеттері;
қажетті негіздегі, түстегі және реңдегі бояуларды іріктеу түрлері, тәсілдері және олардың қасиеттері;
фумельдер мен олардың қызу температурасын іріктеп алу тәртіптері;
қылшық пен қылға қойылатын мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттар;
қолданылатын жабдықтың құрылысы, оны пайдалану және реттеу тәртіптері;
әртүрлі материалдан (агат, яшма, әйнек және өзге) жасалған жылтыратқыш білікшелердің қасиеттері.
407. Жұмыс үлгілері:
1) берцы - жасырын ілгектерді қою үшін тесіктерді тесу;
2) бұйымдар бөлшектері - суреттерді тесу;
3) бұйымдар - суреттерді өңдеу;
4) бөлшектер мен суреттердің сұлбасы бойынша қызмет ету машинасында трафареттерді тесу;
бояу:
1) бөлшектер мен бұйымдар - шприц-аппараттың көмегімен;
2) бұйымдардың бөлшектері - қолмен көркем бояу;
3) аяқкиім (киілген) - ескі жабынды алдын ала жуып шаюмен, беткі ақауларын бітеу және грунтты жағумен, аяқкиімнің үстіңгі бөлігін біркелкі бояумен, ұлтан кесігін, нәлді және өкшені әрлеумен;
ағарту:
тіс щеткалары, ұстара жаққышы және өзге бұйымдар үшін қылшық;
жылтырату:
1) барлық түрдегі өкшелер - ыстық фумельмен;
2) модельдік аяқкиім ұлтанының кесігі - ыстық әдіспен;
суреттерді бедерлеу:
1) аяқкиім бөлшектері;
2) бұйымдардың былғары бөлшектері;
тонировкалау:
1) қатардағы аяқкиім- атаулас аяқкиімнің бөлшектерінде және жартылай жұптардың екеуінде суреттің симметриялы орналасуын қамтамасыз етумен;
2) бүрмелеу;
3) үстіңгі бөліктің бөлшектері.
63-параграф. Бұйымдарды, жартылай фабрикаттарды, материалдарды әрлеуші, 4-разряд
408. Жұмыс сипаттамасы:
мамық жүнді теріден, көркемдік бояу жаққыштардан өзге, дайын жаққыштарды әлсіз бекітілген қылдардан тазалау жолымен аяқкиімді, табиғи мехтың барлық түрлерінен жасалған үлбір бұйымдарын әрлеу;
тазарту, қалыптарда тегіс емес, кедір-бұдырды тегістеу;
ажарлау станогында немесе қолмен егеумен кебелерді алу;
бұйымдарды жасау процесінде жоғалған материал бетінің алғашқы түрін өңдеу, аппретуралау, үтіктеу, тоннировкалау және механикалық пен химиялық тәсілдермен ластануды жою жолымен қалпына келтіру;
түсі және қалыңдығы бойынша беттің біркелкілігін, тері илеу жұмыстарының сапасын тексеру, түкті жабынды тесу, тарау және тегістеу, тегіс емес қылдар мен жіптерді қырқу, әрлемені іріктеу, даярлау және бекіту;
жаба бояуға, бұйымдардың үстіңгі бөлігінің түсі мен реңіне байланысты бояу мен аппретураларды жасау және іріктеу.
409. Білуге тиіс:
бұйымдарды әрлеу бойынша операцияларды орындаудың жолдары мен әдістері;
әрленетін бұйымдарға қойылатын техникалық шарттар;
былғарыны жаба бояудың қасиеттері;
жуып шаю құралдарының қасиеттері мен химиялық құрамы;
бояғыш заттар мен аппретураларды кептірудің технологиялық режимі;
әрлеудің әртүрлі түрі үшін аспаптар мен құрал-сайманды пайдаланудың тәсілдері;
ажарлау станогының құрылысы және оны реттеу тәртіптері.

410. Примеры работ:
1) обувь модельная с верхом из текстиля и заменителей кожи - отделка;
2) обувь модельная с кожаным верхом - тонирование.
Параграф 64. Отделочник изделий, полуфабрикатов, материалов,5 разряд
411. Характеристика работ:
отделка модельной обуви с кожаным верхом, меховых изделий из пушнины;
проверка однородности поверхности изделий по цвету и толщине, качества скорняжных работ;
проколотка, расчесывание и заглаживание волосяного покрова, подстрижка неровного волоса и ниток;
подбор, изготовление и прикрепление отделки;
тиснение узорных линий на ходовой и торцовой поверхностях подошвы и каблука, на ранте.
412. Должен знать:
приемы и методы выполнения операций по отделке изготовляемых изделий;
свойства обувных материалов;
причины возникновения повреждений изделий и способы устранения;
государственные стандарты и технические условия на изготовляемые изделия.
Параграф 65. Аппаратчик мягчения кожевенных полуфабрикатов имеховых шкурок, 2разряд
413. Характеристика работ:
ведение технологических процессов разминки и разбивки меховых шкурок, сыромятных, замшевых, хромовых кож, лоскута и спилка в барабане или мялке;
транспортирование полуфабрикатов к рабочему месту;
загрузка шкурок, кож и материалов в барабан или мялку, выгрузка и выстилание их;
пуск и останов обслуживаемого оборудования.
414. Должен знать:
порядок, приемы и способы разминки, разбивки в барабане или мялке кожевенных полуфабрикатов и меховых шкурок;
виды меховых шкурок, кож и их назначение;
устройство и порядок эксплуатации барабана и мялки, свойства применяемых материалов.
Параграф 66. Аппаратчик мягчения кожевенных полуфабрикатов имеховых шкурок, 3разряд
415. Характеристика работ:
ведение технологических процессов разминки, разбивки сыромятных, замшевых, хромовых кож, лоскута, спилка в барабанах-полуавтоматах;
определение влажности, жесткости, веса и количества кож при загрузке;
наладка и регулирование автоматических систем барабанов для обеспечения необходимых параметров проведения технологического процессавлажности, температуры, объема подаваемого воздуха, времени вращения барабанов и обработки кож;
контроль за работой барабанов-полуавтоматов, дозировкой химических материалов в автоматическом режиме;
определение качества разбивки и готовности кож к обработке на следующей операции;
сортирование велюра и комплектование производственных партий на второе крашение.
416. Должен знать:
технологию разминки, разбивки кож в барабанах-полуавтоматах;
требования, предъявляемые к качеству кож до и после размягчения;
параметры технологического режима разминки, разбивки кожевенных полуфабрикатов и меховых шкурок;
способы определения готовности кож после разбивки, разминки, возможные пороки кож;
принцип действия барабанов, работающих в автоматическом режиме;
порядок регулирования, наладки автоматических систем барабанов;
порядок сортирования велюра и комплектования партий на второе крашение.

410. Жұмыс үлгілері:
1) үстіңгі бөлігі тоқымадан және былғары алмастырғыштан жасалған модельдік аяқкиім- өңдеу;
2) былғары үстіңгі бөлігі бар модельдік аяқкиім- тонировкалау.
64-параграф. Бұйымдарды, жартылай фабрикаттарды, материалдарды әрлеуші, 5-разряд
411. Жұмыс сипаттамасы:
былғары үстіңгі бөлігі бар модельдік аяқкиімді, мамық жүнді аң терісінен жасалған үлбір бұйымдарды өңдеу;
түсі мен қалыңдығы бойынша бұйымдар бетінің біркелкілігін, тері илеу жұмыстарының сапасын тексеру;
түк жамылғысын тесу, тарақтау және тегістеу, тегіс емес түк пен жіптерді кесу;
әрлеуді таңдау, дайындау және бекіту;
табан мен өкшенің жүріс және аяқ беттеріне, рантқа өрнек сызықтарын бедерлеу.
412. Білуге тиіс:
жасалатын бұйымдарды әрлеу бойынша орындалатын операцияларының жолдары мен әдістері;
аяқкиім материалдарының қасиеттері;
бұйымдардың бүлінуінің пайда болу себептері және жою тәсілдері;
жасалатын бұйымдарға қойылатын мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттар.
65-параграф. Былғары жартылай фабрикаттар мен үлбір терілерін жұмсарту аппаратшысы, 2-разряд
413. Жұмыс сипаттамасы:
барабанда немесе езгіште үлбір терілерін, қайыс, күдері, былғары терілерін, қиынды мен кесікті жұмсарту мен бөлудің технологиялық процестерін жүргізу;
жұмыс орнына жартылай фабрикаттарды тасымалдау;
барабанға немесе езгішке тері, былғары мен материалдарды салу, оларды түсіру және төсеу;
қызмет ету жабдығын іске қосу және тоқтату.
414. Білуге тиіс:
былғары жартылай фабрикаттар мен терілерді барабан немесе езгіште жұмсарту, бөлу тәртіптері, жолдары мен тәсілдері;
тері, былғары түрлері мен олардың қолданылу мақсаттары;
барабан мен езгіштің құрылысы мен пайдалану тәртіптері, қолданылатын материалдардың қасиеттері.
66-параграф. Былғары жартылай фабрикаттар мен үлбір терілерін жұмсарту аппаратшысы, 3-разряд
415. Жұмыс сипаттамасы:
барабан-жартылай автоматтарда қайыс, күдері, былғары терілерін, қиынды, кесіндіні жұмсарту, бөлу технологиялық процестерін жүргізу;
салу кезінде терінің ылғалдығын, қаттылығын, салмағы мен мөлшерін анықтау;
ылғал, температура, берілетін ауа көлемі, барабандардың айналу уақыты мен былғарыны өңдеудің технологиялық процесін жүргізудің қажетті параметрлерін қамтамасыз ету үшін барабандардың автоматты жүйелерін баптау және реттеу;
барабан-жартылай автоматтардың жұмысын, автоматтық режимде химиялық материалдарды мөлшерлеуді бақылау;
келесі операцияда өңдеуге бөлудің сапасы мен терінің әзірлігін анықтау;
велюрді сұрыптау және екінші бояуға өндірістік партияларды жинақтау.
416. Білуге тиіс:
теріні жұмсарту, оны барабан-жартылай автоматтарда бөлу технологиясы;
жұмсартуға дейінгі және одан кейінгі былғарының сапасына қойылатын талаптар;
былғары жартылай фабрикаттар мен терілерді жұмсарту, бөлу технологиялық режимінің параметрлері;
бөлу, жұмсартудан соң былғарының даярлығын анықтау тәсілдері, былғарының болуы мүмкін кемістіктері;
автоматикалық режимде жұмыс істейтін барабандардың әрекет ету қағидаты;
барабандардың автоматикалық жүйесін жөндеу, реттеу тәртіптері;
велюрді сұрыптау және екінші бояуға партияларды жинақтау тәртіптері.

Параграф 67. Строгаль кожевенно-мехового сырья и полуфабрикатов, 4 разряд
417. Характеристика работ:
выполнение простых и средней сложности работ по строганию сала со свиных шкур, деталей обувных, кожгалантерейных, шорно-седельных и технических изделий из кожи на дисковых ножах, строгальных машинах или вручную с целью выравнивания их по всей площади до определенной толщины, установленной государственными стандартами или техническими условиями на готовую продукцию, и придания бахтарме ровной, гладкой поверхности без засечек и выхватов;
регулирование строгальных машин на необходимую толщину строгания, замер толщины кож после строгания при помощи толщемера;
периодическая заточка ножей.
418. Должен знать:
порядок строгания кожевенно-мехового сырья и полуфабрикатов;
особенности топографии свиных шкур;
государственные стандарты и технические условия на готовую продукцию;
свойства кожаной ткани;
устройство строгальных машин, порядок их регулирования и заточки ножей.
Параграф 68. Строгаль кожевенно-мехового сырья и полуфабрикатов, 5 разряд
419. Характеристика работ:
выполнение сложных работ по строганию кожаной ткани меховых шкурок (кроме дорогостоящих), чепраков, воротков в сырье, воротков пол, лоскута в дубленом виде, готовых кож на дисковых ножах, строгальных машинах с целью выравнивания по всей площади до определенной толщины, установленной государственными стандартами или техническими условиями на готовую продукцию, и придания бахтарме ровной гладкой поверхности без засечек и выхватов;
установка точильных камней;
участие в наладке строгальных машин.
420. Должен знать:
рациональные приемы строгания и особенности топографии различных видов кожевенно-мехового сырья и полуфабрикатов;
государственные стандарты и технические условия на готовую продукцию;
свойства волосяного покрова кожевенного и мехового сырья;
принцип действия, порядок эксплуатации и наладки строгальных машин, установки точильных камней.
Параграф 69. Строгаль кожевенно-мехового сырья и полуфабрикатов, 6 разряд
421. Характеристика работ:
выполнение особо сложных работ по строганию кожевенного сырья и полуфабрикатов дорогостоящих видов меховых шкурок (соболя, куницы, норки, бобра, лисицы, каракуля, песца, морского котика, выдры), всех видов целых кож, чепраков, воротков в дубленом виде на строгальных машинах;
настройка машин на необходимую толщину строгания, их наладка.

67-параграф. Былғары және үлбір шикізаты мен жартылай фабрикаттарды сүргілеуші, 4-разряд
417. Жұмыс сипаттамасы:
дайын өнімге қойылған мемлекеттік стандарттар немесе техникалық шарттармен бекітілген белгілі бір қалыңдыққа дейін барлық аудан бойынша оларды тегістеу және тері асты қабатына кертпей және жұлып алмай түзу, тегіс бетті беру мақсатында шошқа терісінен майды сүргілеу машиналарында, дискілі пышақтарда немесе қолмен былғарыдан жасалған аяқкиім, былғары галантереялық, қайыс-ер және техникалық бұйымдардың бөлшектерін сүргілеу бойынша қарапайым және орташа күрделіліктегі жұмыстарды орындау;
сүргілеудің қажетті қалыңдығына сүргілеу машиналарын реттеу, сүргілеуден соң қалыңдық өлшегіштің көмегімен былғарының қалыңдығын өлшеу;
пышақтарды мерзімдік қайрау.
418. Білуге тиіс:
былғары және мех шикізат пен жартылай фабрикаттарды сүргілеу тәртіптері;
шошқа терісі топографиясының ерекшеліктері;
дайын өнімге қойылатын мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттар;
тері тінінің қасиеттері;
сүргілеу машиналарының құрылысы, оларды реттеу және пышақтарды қайрау тәртіптері.
68-параграф. Былғары және үлбір шикізаты мен жартылай фабрикаттарды сүргілеуші, 5-разряд
419. Жұмыс сипаттамасы:
дайын өнімге қойылған мемлекеттік стандарттар немесе техникалық шарттармен бекітілген белгілі бір қалыңдыққа дейін барлық аудан бойынша оларды тегістеу және тері асты қабатына кертпей және жұлып алмай түзу, тегіс бетті беру мақсатында дискілі пышақтарда, сүргілеу машиналарында аң терілерінің тері тінін (қымбат бағалылардан өзге), жонарқаны, шикізатқа жағалықты, етектің жағалықтырын, иленген түрдегі кесіндіні, дайын өнімді сүргілеу бойынша күрделі жұмыстарды орындау;
қайрау пышақтарын орнату;
сүргілеу машиналарын жөндеуге қатысу.
420. Білуге тиіс:
сүргілеудің ұтымды жолдары және былғары және мех шикізаты мен жартылай фабрикаттардың әртүрлі топографиясының ерекшеліктері;
дайын өнімге қойылатын мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттар;
былғары және үлбір шикізаты түкті жабынының қасиеттері;
сүргілеу машиналарының әрекет ету принципі, оны пайдалану және жөндеу, қайрақ тастарын орнату тәртіптері.
69-праграф. Былғары және үлбір шикізаты мен жартылай фабрикаттарды сүргілеуші, 6-разряд
421. Жұмыс сипаттамасы:
үлбір терілерінің (бұлғынның, сусардың, қаракүзеннің, құндыздың, түлкінің, қаракөлдің, ақ түлкінің, теңіз мысығының, кәмшаттың) қымбат бағалы түрлерінің былғары шикізаты мен жартылай фабрикаттарды, иленген түрдегі бүтін терінің, жонарқаның, жағалықтың барлық түрлерін сүргілеу машиналарында сүргілеу бойынша аса күрделі жұмыстарды орындау;
сүргілеудің қажетті қалыңдығына машиналарды теңшеу, оларды жөндеу.

422. Должен знать:
рациональные приемы строгания кожевенного сырья и полуфабрикатов;
государственные стандарты и технические условия на готовую продукцию;
установленные величины толщины кожевенного и мехового сырья, полуфабрикатов;
порядок настройки и наладки строгальных машин.
Параграф 70. Измеритель кожевенно-мехового сырья и материалов, 2 разряд
423. Характеристика работ:
измерение площади и толщины кожевенного и мехового сырья, пластин искусственной кожи, технических тканей, длины технических ремней планшетом, толщемером и иными приспособлениями с одновременной маркировкой, перемещением и укладкой на стеллажи;
проверка правильности показаний планшета, толщемера по эталонам;
запись результатов измерений кожевенно-мехового сырья и материалов;
чистка штампов.
424. Должен знать:
порядок измерения площади и толщины кож и мехового сырья, пластин искусственной кожи, технических тканей;
порядок пользования измерительными таблицами и инструментом;
виды кожевенного и мехового сырья и материалов;
стандартные точки измерения длины, ширины и толщины кожевенно-мехового сырья;
порядок ведения документации для записи результатов измерения;
устройство толщемера, планшета и иных применяемых приспособлений.
Параграф 71. Измеритель кожевенно-мехового сырья и материалов, 3 разряд
425. Характеристика работ:
измерение площади и толщины готовых кож, выделанных и окрашенных меховых шкурок, пластин планиметром и на измерительной машине;
периодический контроль показаний измерительной машины, планиметра по эталонам;
наблюдение за работой измерительной машины.
426. Должен знать:
порядок измерения площади и толщины готовых кож, выделанных и окрашенных меховых шкурок, пластин планиметром и на измерительной машине;
виды готовых кож, меховых шкурок, пластин;
стандартные точки измерения длины, ширины и толщины готовых кож;
устройство и порядок эксплуатации измерительной машины и планиметра;
причины возможных отклонений показаний измерительной машины, планиметра и способы их устранения.
Параграф 72. Измеритель кожевенно-мехового сырья иматериалов, 4 разряд
427. Характеристика работ:
измерение площади и толщины готовых кож на электронной машине с укладкой на транспортер;
проверка правильности показаний машины по эталонам.
428. Должен знать:
порядок измерения площади и толщины готовых кож на электронной машине;
устройство и порядок эксплуатации электронной машины;
способы проверки правильности показаний электронной машины.

422. Білуге тиіс:
былғары шикізаты мен жартылай фабрикаттарды сүргілеудің ұтымды жолдары;
дайын өнімге қойылатын мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттар;
былғары және үлбір шикізатының, жартылай фабрикаттардың қалыңдығының белгіленген шамалары;
сүргілеу машиналарын күйге келтіру және жөндеу тәртіптері.
70-параграф. Былғары және үлбір шикізаты мен материалдарды өлшеуші, 2-разряд
423. Жұмыс сипаттамасы:
былғары және үлбір шикізатының, жасанды былғары тілімшелерінің, техникалық негіздердің ауданы мен қалыңдығын, техникалық қайыстың ұзындығын планшетпен, қалыңдық өлшеуішпен және өзге құралдармен өлшеуді бір мезгілде таңбалаумен, орын ауыстырумен және стеллаждарға қаттап жинаумен жүргізу;
эталондар бойынша планшеттің, қалыңдық өлшегіштің көрсетулерінің дұрыстығын тексеру;
былғары және үлбір шикізаты мен материалдарды өлшеу нәтижелерін жазу;
штамптарды тазалау.
424. Білуге тиіс:
былғары мен үлбір шикізатының, жасанды былғары тілімдерінің, техникалық негіздердің ауданы мен қалыңдығын өлшеу тәртіптері;
өлшеу кестелері мен аспаптарын қолдану тәртіптері;
былғары және үлбір шикізаты мен материалдардың түрлері;
былғары және үлбір шикізатының ұзындығы, ені мен қалыңдығын өлшеудің стандартты нүктелері;
өлшеу нәтижелерін жазу үшін құжаттаманы жүргізу тәртіптері;
қалыңдық өлшегіштің, планшеттің және өзге қолданылатын аспаптардың құрылысы.
71-параграф. Былғары және үлбір шикізаты мен материалдарды өлшеуші, 3-разряд
425. Жұмыс сипаттамасы:
планиметрмен және өлшеу машинасында даяр былғарының, иленген және боялған үлбір терілерінің, тілімшелерінің ауданы мен қалыңдығын өлшеу;
эталондар бойынша өлшеу машинасының, планиметрдің көрсетулерін мерзімдік бақылау;
өлшеу машинасының жұмысын бақылау.
426. Білуге тиіс:
планиметрмен және өлшеу машинасында дайын былғарының, иленген және боялған үлбір терілерінің, тілімшелерінің ауданы мен қалыңдығын өлшеу тәртіптері;
дайын былғарының, үлбір терілерінің, тілімшелерінің түрлері;
дайын былғарының ұзындығы, ені мен қалыңдығын өлшеудің стандартты нүктелері;
өлшеу машинасы және планиметрдің құрылысы мен пайдалану тәртіптері;
өлшеу машинасының, планиметрдің көрсетілімдерінің болуы мүмкін ауытқуларының себептері және оларды жою тәсілдері.
72-параграф. Былғары және үлбір шикізаты мен материалдарды өлшеуші, 4-разряд
427. Жұмыс сипаттамасы:
транспортерге төсеумен электрондық машинада дайын былғарының ауданы мен қалыңдығын өлшеу;
эталондар бойынша машина көрсетулерінің дұрыстығын тексеру.
428. Білуге тиіс:
электрондық машинада дайын былғарының ауданы мен қалыңдығын өлшеу тәртіптері;
электрондық машинаның құрылысы мен пайдалану тәртіптері;
электрондық машина көрсеткіштерінің дұрыстығын тексеру тәсілдері.

Параграф 73. Измеритель кожевенно-мехового сырья и материалов, 5 разряд
429. Характеристика работ:
измерение площади и толщины готовых кож на электронной машине, снабженной экраном, печатающим устройством, клавиатурой, необходимыми для ввода в память компьютера и передачи текущей информации об измеряемой партии кож через дисплей на печатающее устройство;
замена печатающей ленты, наладка, настройка и регулирование машины;
настройка и регулирование автоукладчика в соответствии с видом кож;
проверка правильности показаний машины по эталонам;
комплектование кож автоукладчиком в пакеты с последующим транспортированием на упаковку в партии;
увязывание пакетов, учет скомплектованных партий.
430. Должен знать:
государственные стандарты и технические условия на готовую продукцию;
порядок измерения площади и толщины готовых кож на электронной машине;
способы проверки правильности показаний электронной машины специальным эталоном;
порядок пользования компьютером для учета скомплектованных партий.
Параграф 74. Консервировщик кожевенно-мехового сырья, 2 разряд
431. Характеристика работ:
консервирование и переконсервирование мездры;
составление консервирующей смеси с применением антисептиков.
432. Должен знать:
способы консервирования мездры и порядок укладки кожевенно-мехового сырья;
свойства консервирующих материалов и антисептиков;
способы составления консервирующей смеси с применением антисептиков;
виды кожевенного и мехового сырья.
Параграф 75. Консервировщик кожевенно-мехового сырья, 3 разряд
433. Характеристика работ:
консервирование и переконсервирование кожевенно-мехового сырья сухих консервировок (сухосоленой, пресно-сухой) в соответствии с технологической картой;
определение годности каждой шкуры к закладке в штабели на временное и длительное хранение;
проверка качества сырья, укладываемого на хранение: нормальная влажность, отсутствие живых форм моли, кожееда, подседа, плесени;
закладка в штабели температурных желобков с термометрами;
подсушка увлажненного сырья в сушилках;
оформление партионных и потючных трафаретов.
434. Должен знать:
способы консервирования кожевенно-мехового сырья сухих консервировок;
способы укладки шкур сухих консервировок на хранение;
способы упаковки в зависимости от видов сырья с учетом массы каждой шкуры, массы и объема пакета в целом;
органолептическое определение состояния консервированного сырья;
химические свойства консервирующих материалов;
дефекты сухого консервирования, влияние их на качество готовых кож;
порядок оформления партионных и потючных трафаретов.

73-параграф. Былғары және үлбір шикізаты мен материалдарды өлшеуші, 5-разряд
429. Жұмыс сипаттамасы:
компьютер жадына енгізу және дисплей арқылы шығару құрылғысына өлшенетін былғары партиясы жөнінде ағымдағы ақпаратты беру үшін қажетті экранмен, басып шығару құрылғысымен, клавиатурамен жабдықталған электрондық машинада дайын былғарының ауданы мен қалыңдығын өлшеу;
баспа таспасын ауыстыру, машинаны жөндеу, күйге келтіру және реттеу;
былғары түріне сәйкес автосалғышты күйге келтіру және реттеу;
эталондар бойынша машина көрсетулерінің дұрыстығын тексеру;
кейіннен партияларға буып түю үшін тасымалдаумен пакеттерге автосалғышпен былғарыны жинақтау;
пакеттерді орап байлау, жасақталған партиялардың есебін алу.
430. Білуге тиіс:
дайын өнімге қойылатын мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттар;
электрондық машинада дайын былғарының ауданы мен көлемін өлшеу тәртіптері;
арнаулы эталонмен электрондық машина көрсетілімдерінің дұрыстығын тексеру тәсілдері;
жасақталған партиялардың есебін алу үшін компьютерді пайдалану тәртіптері.
74-параграф. Былғары және үлбір шикізатын консервілеуші, 2-разряд
431. Жұмыс сипаттамасы:
шелді консервілеу және қайта консервілеу;
антисептиктерді қолданумен консервілеуші қоспаны жасау.
432. Білуге тиіс:
шелді консервілеу тәсілдері және былғары мен үлбір шикізатын салу тәртіптері;
консервілеуші материалдар мен антисептиктердің қасиеттері;
антисептиктерді қолдана отырып консервілеуші қоспаны жасаудың тәсілдері;
былғары және үлбір шикізатының түрлері.
75-параграф. Былғары және үлбір шикізатын консервілеуші, 3-разряд
433. Жұмыс сипаттамасы:
технологиялық картаға сәйкес құрғақ консервировкалардың (құрғақтұзды, тұщы-құрғақ) былғары және үлбір шикізатын консервілеу және қайта консервілеу;
уақытша және ұзақ сақтау үшін әрбір терінің штабельдерге қалап қоюға жарамдылығын анықтау;
сақтауға жіберілетін шикізаттың: ылғалдығын, күйе көбелектің тірі түрлерінің, тері тесердің, қысыр сабақтың, зеңнің жоқтығын сапасын тексеру;
термометрлері бар астаушаларды қатарлап қою;
кептіргіштерде ылғалданған шикізатты құрғату;
партиондық және жүк трафареттерін ресімдеу.
434. Білуге тиіс:
құрғақ консервілеудің былғары және үлбір шикізатын консервілеу тәсілдері;
құрғақ консервілеу терілерін сақтауға қою тәсілдері;
әрбір терінің массасы, бүтіндей пакеттің массасы мен көлемін есепке ала отырып, шикізаттың түріне байланысты буып түю тәсілдері;
консервіленген шикізаттың күйін органолептикалық айқындау;
консервілейтін материалдардың химиялық қасиеттері;
құрғақ консервілеудің ақаулары, оның дайын былғарының сапасына әсері;
партиондық және жүк трафареттерін ресімдеу тәртіптері.

Параграф 76. Консервировщик кожевенно-мехового сырья, 4 разряд
435. Характеристика работ:
консервирование и переконсервирование кожевенно-мехового сырья мокросоленой консервировки в соответствии с действующими методиками;
контроль качества сырья, укладываемого на хранение, отсутствия дефектов консервирования, признаков порчи (прелость, краснота, ослизнение, аммиачный запах), отсутствия шкур, подсохших, загрязненных, с навалом;
учет уложенного на хранение и упакованного для отгрузки кожевенного и шубно-мехового сырья.
436. Должен знать:
способы консервирования кожевенно-мехового сырья мокросоленой консервировки;
способы укладки кожевенного сырья мокросоленой консервировки на хранение (фартучный, кардонный, полукардонный, с завернутыми краями, бессолевой и иное);
дефекты мокросоленого консервирования, влияние их на качество готовых кож;
порядок ведения учета, уложенного на хранение и упакованного для отгрузки кожевенного и шубно-мехового сырья.
Параграф 77. Обработчик кожевенно-мехового сырья, 2 разряд
437. Характеристика работ:
обработка свиных шкур путем сгонки щетины вручную после обработки их на обслуживаемой машине;
укладка собранной щетины на рамы луковичками в одну сторону.
438. Должен знать:
порядок обработки свиных шкур путем сгонки щетины вручную и укладки собранной щетины на рамы.
Параграф 78. Обработчик кожевенно-мехового сырья, 3 разряд
439. Характеристика работ:
обработка овчины и козлины путем сгонки шерсти (хребтовой) вручную, свиных шкур путем сгонки щетины на обслуживаемой машине, волоса (шерсти) с овчинно-мехового сырья - вручную электростригальным аппаратом;
транспортирование шкур и укладка на стеллажи;
удаление посторонних примесей из шерсти;
разборка шерсти по виду и цвету.
440. Должен знать:
приемы обработки (сгонки) шерсти, щетины, степень подготовленности шкур к обработке (сгонке) шерсти и щетины;
технические условия и нормативы выхода шерсти и щетины;
принцип действия механизмов обслуживаемой машины и электростригального аппарата.
Параграф 79. Обработчик кожевенно-мехового сырья, 4 разряд
441. Характеристика работ:
обработка всех видов кожевенного сырья и меховой овчины путем сгонки волоса на обслуживаемой машине под руководством обработчика кожевенно-мехового сырья более высокой квалификации;
регулирование зазора между валами в зависимости от вида и толщины обрабатываемых шкур;
наблюдение за полнотой съема волоса (шерсти) и работой машины, участие в ее наладке.
442. Должен знать:
технологию обработки (сгонки) волоса (шерсти) на обслуживаемой машине, виды кожевенного сырья;
методы определения готовности шкуры к проведению операции обработки (сгонки) волоса (шерсти);
устройство, порядок эксплуатации и регулирования обслуживаемой машины.

76-параграф. Былғары және үлбір шикізатын консервілеуші, 4-разряд
435. Жұмыс сипаттамасы:
қолданыстағы әдістемеге сәйкес ылғалды тұзды консервілеудің былғары және үлбір шикізатын консервілеу және қайта консервілеу;
сақтауға қойылатын шикізаттың сапасын, консервілеу ақауларының, бұзылу белгілерінің (шіріп көгеру, қызарушылық, жылпылдақ болу, аммиак иісі) болмауын, кеуіп кеткен, ластанған, үйілген терілердің болмауын бақылау;
сақтауға жинақталған және жөнелтуге буып түйілген былғары және тондық-терілік шикізатты есепке алу.
436. Білуге тиіс:
ылғалды тұзды консервілеудің былғары және үлбір шикізатын консервілеу тәсілдері;
ылғалды тұзды консервілеудің былғары шикізатын сақтауға (алжапқыштық, кардондық жартылай кардондық, қайырылған шетімен, тұзсыз және өзге де) салу тәсілдері;
ылғалды тұзды консервілеудің ақаулары, олардың дайын былғарының сапасына әсері;
сақтауға жинақталған және жөнелтуге буып түйілген былғары және тондық-терілік шикізаттың есебін жүргізу тәртіптері.
77-параграф. Былғары және үлбір шикізатын өңдеуші, 2-разряд
437. Жұмыс сипаттамасы:
қызмет ету машинасында өңдегеннен кейін қылшықты қолмен жинау жолымен шошқа терілерін өңдеу;
жиналған қылшықтарды рамаларға тамырларымен бір жаққа қарай қою.
438. Білуге тиіс:
қылшықты қолдан жинау жолымен шошқа терісін өңдеу және жиналған қылшықтарды рамаларға қою тәртіптері.
78-параграф. Былғары және үлбір шикізатын өңдеуші, 3-разряд
439. Жұмыс сипаттамасы:
қой терісі мен ешкі терісін (жоталы) жүнді қолмен жинау жолымен, қызмет ету машинасында қылшықты жинау жолымен шошқа терісін, қой-үлбір шикізатынан қылды (жүнді) - қолмен электрмен қырқатын аппаратпен өңдеу;
теріні тасымалдау және стеллаждарға қою;
жүннен бөтен қоспаларды жою;
түрі және түсі бойынша жүнді сұрыптау.
440. Білуге тиіс:
жүнді, қылшықты өңдеу (жинау) жолдары, жүнді және қылшықты өңдеуге (жинауға) терілердің дайындық дәрежесі;
жүн мен қылшық шығымының техникалық шарттары мен нормативтері;
қызмет ету машинасының және электрмен қырқатын аппарат механизмдерінің әрекет ету принципі.
79-параграф. Былғары және үлбір шикізатын өңдеуші, 4-разряд
441. Жұмыс сипаттамасы:
анағұрлым жоғары біліктілігі бар былғары және үлбір шикізатын өңдеушінің басшылығымен қызмет ету машинасында былғарылық шикізат пен қой терісінің барлық түрлерін қылды жинау жолымен өңдеу;
өңделетін терілердің түрі мен қалыңдығына байланысты біліктер арасындағы саңылауды реттеу;
қылдың (жүннің) толық алынуы мен машина жұмысын бақылау, оның жөндеуіне қатысу.
442. Білуге тиіс:
қызмет ету машинасында қылды (жүнді) өңдеу (жинау) технологиясын, былғарылық шикізаттың түрлері;
қылды (жүнді) өңдеу (жинау) операцияларын жүргізуге терілердің дайындығын анықтау әдістері;
қызмет ету машинасының құрылысы, оны пайдалану және реттеу тәртіптері.

Параграф 80. Обработчик кожевенно-мехового сырья, 5 разряд
443. Характеристика работ:
обработка всех видов кожевенно-мехового сырья путем сгонки волоса на обслуживаемой машине, наладка машины в зависимости от вида и толщины обрабатываемого сырья;
заточка ножей.
444. Должен знать:
порядок ведения технологического процесса обработки (сгонки) волоса и шерсти со всех видов кожевенно-мехового сырья на обслуживаемой машине;
структуру и свойства волосяного покрова и кожаной ткани;
причины возникновения и порядок устранения дефектов обрабатываемого сырья;
порядок наладки обслуживаемой машины;
способы заточки ножей.
Параграф 81. Сортировщик кожевенно-мехового сырья, 4 разряд
445. Характеристика работ:
сортировка кожевенно-мехового сырья под руководством сортировщика кожевенно-мехового сырья более высокой квалификации;
измерение и определение толщины шкур, определение готовой части на шкурах, складывание шкур в полупакеты и укладка на весы, маркировка шкур и подача их на транспортер;
сортировка и комплектование кожевенного сырья в производственные партии по видам, сортам, весу, площади, назначению и иным показателям в соответствии с государственными стандартами и техническими условиями;
оформление и составление партионных бирок;
ведение учета скомплектованных партий кожевенного сырья.
446. Должен знать:
методы сортировки кожевенно-мехового сырья;
государственные стандарты и технические условия на комплектование производственных партий для сдачи их кожевенным заводам;
государственные стандарты и технические условия на кожевенно-меховое сырье;
методы контроля, виды кожевенного и шубного сырья;
способы консервирования, пороки кожевенно-мехового сырья, причины их возникновения и способы устранения;
порядок ведения и оформления приемо-сдаточной документации на кожевенно-меховое сырье.
Параграф 82. Сортировщик кожевенно-мехового сырья, 5 разряд
447. Характеристика работ:
сортировка кожевенного, мехового сырья мелкого и среднего видов (шкурок крота, крыс водяных и амбарных, сусликов, сони-полчка, цокора (медведки), тушканчика, слепыша, пищухи, бурундука, кролика, кошки домашней, мерлушки, лямки, козлика, тряски, сак-сака, сурка, собаки), кроме пушнины, по качеству (сортности), весу, площади, породе, кряжу, классу, дефекту, шерстности и способу консервирования;
приемка кожевенного и мехового сырья с оценкой качества (сортности) по признакам, указанным в соответствующих государственных стандартах и технических условиях, правильности комплектования его по целевому назначению;
комплектование кожевенного и пушно-мехового сырья в производственные партии и сдача его в производство;
оформление соответствующих документов на приемку-сдачу кожевенного и мехового сырья.

80-параграф. Былғары және үлбір шикізатын өңдеуші, 5-разряд
443. Жұмыс сипаттамасы:
қызмет ету машинасында қылды бір жерге жинау жолымен былғары және үлбір шикізатының барлық түрлерін өңдеу, өңделетін шикізаттың түрі мен қалыңдығына байланысты машинаны жөндеу;
пышақтарды қайрау.
444. Білуге тиіс:
қызмет ету машинасында былғары және үлбір шикізатының барлық түрлерінен қыл мен жүнді өңдеудің (жинаудың) технологиялық процесін жүргізудің тәртіптері;
түкті жабын мен тері қабатының құрылымы мен қасиеттері;
өңделетін шикізаттың ақауларының пайда болу себептері мен оларды жою тәртіптері;
қызмет ету машинасын жөндеу тәртіптері;
пышақтарды қайрау тәсілдері.
81-параграф. Былғары мен аң терісі шикізаттарын сорттаушы, 4-разряд
445. Жұмыс сипаттамасы:
былғары және мех шикізатын анағұрлым жоғары біліктілігі бар былғары және аң терісі шикізатын сорттаушының басшылығымен сорттау;
терілердің қалыңдығын өлшеу және анықтау, терілердің дайын бөліктерін анықтау, жартылай пакеттерге терілерді салу және таразыға қою, терілерді таңбалау және оларды транспортерге беру;
мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттарға сәйкес түрі, сорты, салмағы, ауданы, мақсаты және өзге көрсеткіштері бойынша былғары шикізатын өндірістік партияларға жинақтау және сорттау;
партиондық биркаларды жасау және ресімдеу;
былғары шикізатының жинақталған партияларын есепке алуды жүргізу.
446. Білуге тиіс:
былғары және үлбір шикізатын сорттау әдістерін;
былғары зауыттарына тапсыру үшін өндірістік партияларды жинақтауға қойылатын мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттар;
былғары және мех шикізатына қойылатын мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттар;
бақылау әдістері, былғары және тондық шикізаттың түрлері;
консервілеу тәсілдері, былғары және тондық шикізаттың кемістіктері, олардың пайда болу себептерін және оларды жою тәсілдері;
былғары және аң терісі шикізатына қабылдап-өткізу құжаттамасын ресімдеу және жүргізу тәртіптері.
82-параграф. Былғары мен аң терісі шикізаттарын сорттаушы, 5-разряд
447. Жұмыс сипаттамасы:
былғары, ұсақ және орта түрдегі аң терісі шикізатын (көртышқанның, су және қамба егеуқұйрықтарының, сарышұнақтың, сони-полчіктің, бұзаубастың, қосаяқтың, көртышқанның, шақылдақтың, ақсары тышқанның, үй қоянының, үй мысығының, жылбысынның, лямканың, серкештің, қатамақтың, сак-сактың, суырдың, иттің терілері), мамық жүнді аң терісінен өзге, сапасы (сорты), салмағы, ауданы, жынысы, жотасы, сыныбы, ақауы, жүнділігі және консервілеу тәсілдері бойынша сорттау;
белгіленген мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттарда көрсетілген белгілер бойынша сапасын (сорттылығын), мақсатты тағайындалымы бойынша оны жинақтаудың дұрыстығын бағалау арқылы былғары және үлбір шикізатын қабылдау;
былғары және мамық жүнді аң терісі шикізатын өндірістік партияларға жинақтау мен оны өндіріске тапсыру;
былғары және үлбір шикізатын қабылдап-өткізуге қажетті құжаттарды ресімдеу.

448. Должен знать:
порядок сортировки и оценки кожевенного, мехового сырья мелкого и среднего видов (кроме пушнины);
государственные стандарты и технические условия на оценку качества (сортности) производственных партий по целевому назначению;
требования, предъявляемые к качеству кожевенного и мехового сырья, способы выявления его пороков и дефектов обработки;
основные положения ветеринарно-санитарного надзора по хранению и транспортированию кожевенно-мехового сырья.
Параграф 83. Сортировщик кожевенно-мехового сырья, 6 разряд
449. Характеристика работ:
сортировка и оценка в соответствии с государственными стандартами и техническими условиями овчины меховой и шубной, сырья пушно-мехового, каракулево-смушковых видов, шкур морского зверя по качеству (сортности), весу, площади, породе, кряжу, классу, дефекту, шерстности и способу консервирования;
проверка правильности сортировки и комплектования кожевенного сырья, шубной и меховой овчины в соответствии с государственными стандартами и техническими условиями;
определение весовых скидок и надбавок к весу кожевенно-мехового сырья в зависимости от состояния консервирования и обрядки, выявление причин образования его пороков и брака;
определение возможности переделки полуфабрикатов и изделий;
составление товароведческой характеристики на рассортированную партию кожевенно-мехового сырья;
контроль соблюдения технологического режима обработки кожевенно-мехового сырья.
450. Должен знать:
государственные стандарты и технические условия на кожевенное и пушно-меховое сырье, пушнину и сырье каракулево-смушковых видов, шкуры морского зверя, овчину меховую и шубную;
устройство и порядок эксплуатации применяемых контрольно-измерительных приборов и оборудования;
виды кожевенного и пушно-мехового сырья, шкур морского зверя и технологию их первичной обработки;
нормативно-техническую документацию по вопросам оценки качества кожевенно-мехового сырья;
методы контроля качества;
порядок хранения производственных партий кожевенного и пушно-мехового сырья;
сырьевые и производственные пороки кожевенно-мехового сырья и способы их выявления и устранения.
451. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование.
Параграф 84. Увлажнитель кожаных, меховых деталей и изделий, 1 разряд
452. Характеристика работ:
увлажнение и провяливание кожаных делюжек, сходов, лоскута, деталей обуви, кожгалантерейных, шорно-седельных и технических изделий из кожи, заготовок и швов обуви водой на увлажнительных установках или вручную при помощи тампона, губки, щетки, кисти;
подсчет кож после увлажнения.

448. Білуге тиіс:
былғары, ұсақ және орта түрдегі мех шикізатын (мамық жүндіден өзге) бағалау және сорттау тәртіптері;
мақсатты тағайындалым бойынша өндірістік партиялардың сапасын (сорттылығын) бағалауға қойылатын мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттар;
былғары және үлбір шикізатының сапасына қойылатын талаптар, оның кемістіктері және өңдеу ақауларын анықтау тәсілдері;
былғары және мехтық шикізатты сақтау және тасымалдау бойынша ветеринариялық және санитариялық қадағалаудың негізгі ережелері.
83-параграф. Былғары мен аң терісі шикізаттарын сорттаушы, 6-разряд
449. Жұмыс сипаттамасы:
мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттарға сәйкес сапасы (сорттылығы), салмағы, ауданы, жынысы, жотасы, сыныбы, ақауы, жүнділігі мен консервілеу тәсілі бойынша аң терісі және тондық қой терісін, мамық жүнді және аң терісінің шикізатты, қаракөл елтірісі түрлерін, теңіз жануарының түрлерін бағалау және сорттау;
мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттарға сәйкес былғары шикізатын, тондық аң терісі және қой терісін сорттау мен жинақтау дұрыстығын тексеру;
консервілеу күйі мен жорашылдыққа байланысты былғары және аң терісінің шикізаттың салмағына қойылатын салмақтық шегерім мен үстемені анықтау, оның кемістіктерінің және жарамсыздығының пайда болу себептерін айқындау;
жартылай фабрикаттар мен бұйымдарды қайта жасау мүмкіндігін анықтау;
былғары және аң терісі шикізатының сортталған партиясына тауарлық сипаттаманы жасау;
былғары және аң терісі шикізатын өңдеудің технологиялық режимін сақтауды бақылау.
450. Білуге тиіс:
былғары мен мамық жүнді - аң терісі шикізатына, мамық жүнді тері мен қаракөл елтірісі түрлерінің шикізатына, теңіз жануарының терісіне, аң терісі және тондық қой терісіне қойылатын мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттар;
қолданылатын бақылау және өлшеу құралдары мен жабдықтың құрылысы және пайдалану тәртіптері;
былғары мен мамық жүнді - аң терісі шикізаттың, теңіз жануары терісінің түрлерін және оларды алғашқы өңдеу технологиясы;
былғары және аң терісі шикізатының сапасын бағалау бойынша нормативтік техникалық құжаттама;
сапаны бақылау әдістері;
былғары мен мамық жүнді-аң терісі шикізатының өндірістік партияларын сақтау тәртіптері;
шикізаттың және былғары-аң терісі шикізатының өндірістік кемістіктері және оларды айқындау мен жою тәсілдері.
451. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім талап етіледі.
84-параграф. Былғары, аң терісі бөлшектері мен бұйымдарды ылғалдаушы, 1-разряд
452. Жұмыс сипаттамасы:
сумен ылғалдау қондырғыларында немесе тампонның, губканың, щетканың, жаққыштың көмегімен қолмен аң терісі бөлшектерін, түсімін, кесіндіні, аяқкиімнің бөлшектерін, былғары галантерея, қайыс-ер және теріден жасалған техникалық бұйымдарды, аяқкиімнің дайындамасы мен тігістерін ылғалдау және күнге қақтау;
ылғалдаудан соң терілерді есептеу.

453. Должен знать:
способы увлажнения и провяливания кожаных делюжек, сходов, лоскута, деталей обуви, кожгалантерейных, шорно-седельных и технических изделий из кожи;
способы устранения дефектов кожаных, меховых деталей и изделий при выполнении операций увлажнения.
Параграф 85. Увлажнитель кожаных, меховых деталей и изделий, 2 разряд
454. Характеристика работ:
увлажнение кож водой при помощи гидропульта, распылителя, тампона, губки, щетки с провяливанием;
увлажнение меховых шкурок и изделий путем нанесения на кожаную ткань растворов красителей, эмульсий пульверизатором и щеткой;
приготовление растворов и эмульсий;
укладка кож и меховых шкурок в штабель для равномерного распределения влаги.
455. Должен знать:
порядок увлажнения, проявливания и составления растворов и эмульсий;
способы укладки кож и меховых шкурок в штабель для равномерного распределения влаги.
Параграф 86. Увлажнитель кожаных, меховых деталей и изделий, 3 разряд
456. Характеристика работ:
увлажнение кожевенных и меховых полуфабрикатов в увлажнительных камерах, ваннах, мокрых опилках с их загрузкой и укладкой;
съем и выгрузка увлажненных кожевенных и меховых полуфабрикатов;
увлажнение заготовок и деталей обуви паровоздушной смесью в специальной увлажнительной камере;
регулирование по контрольно-измерительным приборам поступления пара, воды и воздуха в увлажнительные камеры;
приготовление в ваннах увлажняющих растворов.
457. Должен знать:
технологический режим увлажнения кожевенных и меховых полуфабрикатов;
требования, предъявляемые к полуфабрикатам после увлажнения;
рецептуру приготовления увлажняющих растворов;
порядок обслуживания и регулирования увлажнительных камер по контрольно-измерительными приборам.
Параграф 87. Увлажнитель кожаных, меховых деталей и изделий, 4 разряд
458. Характеристика работ:
увлажнение кожевенного и мехового полуфабриката на увлажнительных машинах проходного типа и в увлажнительных камерах, оснащенных пультом управления;
установление технологического режима увлажнения путем регулирования скорости движения транспортера, количества и температуры подаваемой воды, величины зазора и прижима передних и задних щеток к кожевенному полуфабрикату для смывки клея, поступления пара, воды, воздуха;
обслуживание пульта управления увлажнительной камеры;
органолептический контроль увлажненного полуфабриката;
укрытие кож водонепроницаемыми материалами.
459. Должен знать:
технологию увлажнения кожевенного и мехового полуфабриката на увлажнительных машинах проходного типа и в увлажнительных камерах;
требования, предъявляемые к качеству кожевенных и меховых полуфабрикатов до и после увлажнения;
устройство и порядок эксплуатации увлажнительных машин проходного типа и увлажнительных камер;
порядок обслуживания пульта управления увлажнительных камер;
методы органолептического контроля увлажненного кожевенного и мехового полуфабриката.

453. Білуге тиіс:
тері бөлшектері, түсімі, кесіндіні, аяқкиімнің бөлшектері, былғары галантерея, қайыс-ер және теріден жасалған техникалық бұйымдарды ылғалдау және күнге қақтау тәсілдері;
ылғалдау операциясын орындау кезінде былғары, үлбір бөлшектері мен бұйымдарының ақауларын жою тәсілдері.
85-параграф. Былғарылық, аң терісі бөлшектері мен бұйымдарды ылғалдаушы, 2-разряд
454. Жұмыс сипаттамасы:
күнге қақтаумен қоса гидропульттің, бүріккіштің, тампонның, губканың, щетканың көмегімен сумен терілерді ылғалдау;
тері тініне бояу, эмульсия ерітінділерін бүріккішпен және щеткамен жағу жолымен үлбір терілері мен бұйымдарын ылғалдау;
ерітінділер мен эмульсияларды дайындау;
ылғалдың біркелкі бөлініп таралуы үшін былғары мен үлбір терілерін дестелеп жинау.
455. Білуге тиіс:
ылғалдау, күнге қақтау және ерітінділер мен эмульсияларды жасау тәртіптерін;
ылғалдың біркелкі бөлініп таралуы үшін былғары мен үлбір терілерін дестелеп жинау тәсілдерін.
86-параграф. Былғары, аң терісі бөлшектері мен бұйымдарды ылғалдаушы, 3-разряд
456. Жұмыс сипаттамасы:
былғары мен үлбір жартылай фабрикаттарын ылғалдау камераларында, ванналарда, дымқыл ағаш үгінділерінде, оларды салумен және жинап қоюмен қоса ылғалдау;
ылғалданған былғары және үлбір шикізаттарын алу мен түсіру;
арнаулы ылғандандыру камерасында бу және ауа қоспасымен аяқкиімнің дайындамасы мен бөлшектерін ылғалдау;
ылғалдау камераларына бу, су мен ауаның келуін бақылау және өлшеу құралдары бойынша реттеу;
ванналарда ылғалдайтын ерітінділерді дайындау.
457. Білуге тиіс:
былғары және үлбір жартылай фабрикаттарын ылғалдаудың технологиялық режимі;
ылғалдаудан соң жартылай фабрикаттарға қойылатын талаптар;
ылғалдайтын ерітінділерді әзірлеу рецептурасы;
бақылау және өлшеу құралдары бойынша ылғалдау камераларын реттеу мен қызмет көрсету тәртіптері.
87-параграф. Былғары, аң терісі бөлшектері мен бұйымдарды ылғалдаушы, 4-разряд
458. Жұмыс сипаттамасы:
былғары және үлбір жартылай фабрикаттарын өтетін үлгідегі ылғалдау машиналарында және басқару тетігімен жарақтандырылған ылғалдау камераларында ылғалдау;
ылғалдаудың технологиялық режимін транспортердің қозғалыс жылдамдығын, берілетін судың мөлшері мен температурасын, желімді жуу үшін былғары жартылай фабрикаттарына алдыңғы және артқы щеткаларын қысу мен саңылау шамасын, бу, су, ауаның келіп түсуін реттеу жолымен белгілеу;
ылғалдау камерасының басқару тетігі бойынша қызмет көрсету;
ылғалданған жартылай фабрикаттарды органолептикалық бақылау;
былғарыны су өткізбейтін материалдармен жабу.
459. Білуге тиіс:
өтетін үлгідегі ылғалдау машиналары мен ылғалдау камераларында былғары және үлбір жартылай фабрикаттарын ылғалдау технологиясы;
ылғалдауға дейін және одан кейін былғары және үлбір жартылай фабрикаттарының сапасына қойылатын талаптар;
өтетін үлгідегі ылғалдау машиналарының және ылғалдау камераларының құрылысын және оларды пайдалану тәртіптері;
ылғалдау камераларын басқару пультіне қызмет көрсету тәртіптері;
ылғалданған былғары және үлбір жартылай фабрикаттарын органолептикалық бақылау әдістері.

Параграф 88. Сварщик на установках тока высокой частоты, 2 разряд
460. Характеристика работ:
сварка и тиснение деталей и изделий из полиамидных кожзаменителей и пленок на установках тока высокой частоты;
установка определенных штампов-электродов, контроль за работой установки, снятие, подбор деталей по видам и цвету;
укладка готовых изделий.
461. Должен знать:
способы сварки на установках тока высокой частоты;
виды и свойства кожзаменителей и пластиков;
технологические режимы сварки и тиснения деталей и изделий;
порядок эксплуатации установки тока высокой частоты.
Параграф 89. Сварщик на установках тока высокой частоты, 3 разряд
462. Характеристика работ:
плоскостная сварка деталей и изделий с одновременным раскроем на установках тока высокой частоты;
приваривание элементов изделий и украшений;
проверка отделочных линий и рисунков на деталях;
подготовка и установка электродов и приспособлений для сварки на установках.
463. Должен знать:
технологические режимы сварки на установках тока высокой частоты;
методы регулирования технологических режимов сварки в зависимости от материала и вида работы;
свойства свариваемых материалов;
технические требования, предъявляемые к выполнению сварки на установках тока высокой частоты;
порядок эксплуатации установок тока высокой частоты.
Параграф 90. Сварщик на установках тока высокой частоты, 4 разряд
464. Характеристика работ:
сварка изделий объемной формы на установках тока высокой частоты;
подготовка и установка специальных приспособлений для объемной сварки изделий, заправка изделий в приспособления;
контроль и регулирование технологических режимов сварки.
465. Должен знать:
технологический режим сварки в зависимости от материала и вида работы;
свойства свариваемых материалов;
технические требования, предъявляемые к сварке на установках тока высокой частоты и сваренным изделиям;
порядок эксплуатации применяемого оборудования.
Параграф 91. Оператор конвейерной линии, 4 разряд
466. Характеристика работ:
ведение с пульта управления процесса подачи кож и меховых шкурок для раскроя, полуфабрикатов и вспомогательных материалов - для обработки и сборки деталей и изделий на поточной линии;
отправка на рабочие места укомплектованной партии деталей изделий в соответствии с технологическим режимом обработки;
прием обработанных партий деталей от исполнителей;
проверка качества выполнения технологических операций и распределение их в технологической последовательности;
заполнение карт запуска;
ведение учета количества обработанных полуфабрикатов, материалов и изделий по каждому исполнителю.

88-параграф. Жоғарғы жылдамдықтағы ток құрылғыларында дәнекерлеуші, 2-разряд
460. Жұмыс сипаттамасы:
жоғарғы жылдамдықтағы ток құрылғыларында полиамидтік былғары алмастырғыштар мен қабықшадан жасалған бөлшектер мен бұйымдарды дәнекерлеу және бедерлеу;
белгіленген штамп - электродтарды орнату, құрылғы жұмысын бақылау, түсіру, түрі және түсі бойынша бөлшектерді іріктеу;
дайын бұйымдарды жинап қою.
461. Білуге тиіс:
жоғарғы жылдамдықтағы ток құрылғыларында дәнекерлеу тәсілдері;
былғары алмастырғыштар мен пластиктердің түрі және қасиеттері;
бөлшектер мен бұйымдарды дәнекерлеу және бедерлеудің технологиялық режимдері;
жоғарғы жылдамдықтағы ток құрылғысын пайдалану тәртіптері.
89-параграф. Жоғарғы жылдамдықтағы ток құрылғыларында дәнекерлеуші, 3-разряд
462. Жұмыс сипаттамасы:
жоғарғы жылдамдықтағы ток құрылғыларында бір мезгілде пішумен қоса бөлшектер мен бұйымдарды жазықтық дәнекерлеу;
бұйымдар мен әшекей элементтерін ерітіп жабыстыру;
бөлшектердегі әрлеу сызықтары мен суреттерін тексеру;
құрылғыларда дәнекерлеу үшін электродтар мен аспаптарды дайындау және орнату.
463. Білуге тиіс:
жоғарғы жылдамдықтағы ток құрылғыларында дәнекерлеудің технологиялық режимдері;
материал мен жұмыс түріне байланысты дәнекерлеудің технологиялық режимдерін реттеу әдістері;
дәнекерленетін материалдардың қасиеттері;
жоғарғы жылдамдықтағы ток құрылғыларында дәнекерлеуді орындауға қойылатын техникалық талаптар;
жоғарғы жылдамдықтағы ток қондырғыларын пайдалану тәртіптері.
90-параграф. Жоғарғы жылдамдықтағы ток құрылғыларында дәнекерлеуші, 4-разряд
464. Жұмыс сипаттамасы:
жоғарғы жылдамдықтағы ток құрылғыларында көлемді пішіндегі бұйымдарды дәнекерлеу;
бұйымдарды көлемді дәнекерлеу үшін арнаулы аспаптарды дайындау және орнату, аспаптарға бұйымдарды салу;
дәнекерлеудің технологиялық режимдерін бақылау және реттеу.
465. Білуге тиіс:
материал мен жұмыс түріне байланысты дәнекерлеудің технологиялық режимі;
дәнекерленетін материалдардың қасиеттері;
жоғарғы жылдамдықтағы ток құрылғыларындағы дәнекерлеуге және дәнекерленген бұйымдарға қойылатын техникалық талаптар;
қолданылатын жабдықтың пайдалану тәртіптері.
91-параграф. Конвейер желісінің операторы, 4-разряд
466. Жұмыс сипаттамасы:
ағындық желіде пішу үшін былғары мен үлбір терілерін, бөлшектер мен бұйымдарды өңдеу мен құрастыру үшін - жартылай фабрикаттар мен көмекші материалдарды беру процесін басқару тетігінен жүргізу;
өңдеудің технологиялық режиміне сәйкес бұйымдар бөлшектерінің комплектіленген партиясын жұмыс орындарына жіберу;
орындаушылардан бөлшектердің өңделген партияларын қабылдау;
технологиялық операциялардың орындалу сапасын тексеру және оларды технологиялық бірізділік бойынша бөлу;
іске қосу картасын толтыру;
әрбір орындаушы бойынша өңделген жартылай фабрикаттардың, материалдардың және бұйымдардың санын есептеуді жүргізу.

467. Должен знать:
порядок управления и регулирования пульта конвейерной линии;
расположение сигнальных лампочек и кнопок на пульте управления;
ассортимент кож и меховых шкурок;
виды, фасоны, модели, размеры изделий, комплектность каждой модели;
требования, предъявляемые к качеству обрабатываемых деталей и изделий;
организацию и разделение труда, квалификацию исполнителей, возможности совмещения операций при работе на поточной линии, планируемую и фактическую выработку по исполнителям;
порядок ведения учетной документации.
Параграф 92. Изготовитель лекал, 3 разряд
468. Характеристика работ:
изготовление лекал по шаблону из картона, фибры, фанеры, жести и иных материалов на обслуживаемой машине или вручную;
окантовка лекал металлической лентой или обивка жестью;
нанесение на лекала точек, линий, надсечек как ориентиров при сборке деталей;
проставление на лекалах фасона, размера, полноты, площади и иных реквизитов;
серийное изготовление лекал на градир-машине:
закрепление исходного лекала в машине, настройка ширины и длины масштабного механизма, обводка исходного лекала обводным штифтом;
проверка изготовленных лекал.
469. Должен знать:
порядок изготовления и маркировки лекал;
виды, фасоны, модели, размеры, формы деталей;
свойства применяемых материалов;
количество лекал в комплекте;
порядок эксплуатации и регулирования обслуживаемой машины.
Параграф 93. Аппаратчик вытопки, 3 разряд
470. Характеристика работ:
ведение технологического процесса вытапливания и варки сала-сырца из мездры, шубного и мехового лоскута, обрези и иных отходов производства;
транспортирование, загрузка сала-сырца или отходов производства в варочные аппараты;
заливка воды и серной кислоты требуемой концентрации в варочные котлы и аппараты;
варка лоскута и иных отходов в соответствии с технологическим режимом;
регулирование нагрева варочных котлов и аппаратов, дозировка необходимых материалов;
снятие, промывка и спуск сала-сырца в чаны или бочки;
засолка технического жира;
удаление из варочных аппаратов шквары;
транспортирование сала-сырца на сдаточную площадку;
маркировка бочек;
ведение учета выхода технического жира;
промывка и выгрузка шерсти из варочных котлов и аппаратов, отжим, сушка и упаковка;
чистка варочных котлов и аппаратов.
471. Должен знать:
устройство варочных котлов и аппаратов, порядок их эксплуатации;
способы чистки варочных котлов и аппаратов;
параметры технологического режима варки и вытопки сала-сырца;
виды мехового и шубного лоскута и иных отходов;
нормы выхода технического жира и показатели, характеризующие качество сала-сырца.

467. Білуге тиіс:
конвейер желісінің тетігін басқару және реттеу тәртіптері;
басқару тетігінде белгі беру лампочкалары мен басу түймелерінің орналасуын;
былғары мен үлбір терілерінің ассортименті;
бұйымдардың түрі, фасоны, моделі, өлшемі, әрбір модельдің комплектілігі;
өңделетін бөлшектер мен бұйымдардың сапасына қойылатын талаптар;
еңбектің ұйымдастырылуы мен бөлінісіне, орындаушылардың біліктілігіне, ағындық желідегі жұмыс кезінде операцияларды қоса атқару мүмкіншіліктеріне, орындаушылар бойынша жоспарланатын және нақты өнімін;
есепке алу құжаттамасын жүргізу тәртіптері.
92-параграф. Лекалоларды әзірлеуші, 3-разряд
468. Жұмыс сипаттамасы:
шаблон бойынша қатырма қағаздан, фибрадан, фанерадан, қаңылтыр және өзге материалдардан қызмет ету машинасында немесе қолмен лекалоларды дайындау;
лекалоларды метал лентамен жиектеу немесе қаңылтырмен қаптау;
бөлшектерді құрастыру кезінде бағдар ретінде лекалоларға нүкте, сызық, кертпе түсіру;
лекалоларға фасонды, өлшемді, толықтықты, көлемді және өзге деректемелерді қойып шығу;
градир-машинада лекалоларды сериялы түрде жасау:
бастапқы лекалоны машинада бекіту, масштабтық механизмнің ені мен ұзындығын ретке келтіру, бастапқы лекалоны құрсау штифтімен айналдыра орау;
жасалған лекалоларды тексеру.
469. Білуге тиіс:
лекалоларды дайындау және таңбалау тәртіптері;
бөлшектердің түрлері, фасоны, моделі, өлшемі, пішіні;
қолданылатын материалдардың қасиеттері;
жинақтағы лекалолар саны;
қызмет ету машинасын пайдалану және реттеу тәртіптері.
93-параграф. Май шыжғыру аппаратшысы, 3-разряд
470. Жұмыс сипаттамасы:
шелқабаттан тон және тері кесінділерінен, қиықтан және өзге өндіріс қалдықтарынан шикі майды шыжғыру және пісіру арқылы алу технологиялық процесін жүргізу;
пісіру аппараттарына шикі майды немесе өндіріс қалдықтарын тасымалдау, салу;
пісіру қазандары мен аппараттарына қажетті қойыртпада күкірт қышқылы мен суды құю;
технологиялық тәртіпке сәйкес қиынды мен өзге қалдықтарды пісіру;
пісіру қазандары мен аппараттардың қызуын реттеу, қажетті материалдарды мөлшерлеу;
шикі майды алу, жуып шаю және күбілер мен бөшкелерге түсіру;
техникалық майды тұздау;
пісіру аппараттарынан шыжықтарды кетіру;
шикі майды өткізу алаңшасына тасымалдау;
бөшкелерді таңбалау;
техникалық май шығымының есебін жүргізу;
жүнді жуып шаю және оны пісіру қазандары мен аппараттарынан түсіру, сығу, кептіру және буып түю;
пісіру қазандары мен аппараттарын тазалау.
471. Білуге тиіс:
пісіру қазандары мен аппараттарының құрылысы, оларды пайдалану тәртіптері;
пісіру қазандары мен аппараттарын тазалау тәсілдері;
шикі майды пісіру мен шыжғырудың технологиялық режимінің параметрлері;
тері және тон қиындылары мен өзге қалдықтардың түрлері;
техникалық май шығымының нормалары және шикі майдың сапасын сипаттайтын көрсеткіштер.

Параграф 94. Аппаратчик обезжиривания, 3 разряд
472. Характеристика работ:
ведение технологического процесса обезжиривания и нейтрализации пучков щетины и волоса моющими средствами, бензином, серной кислотой и иными химическими материалами в ваннах в соответствии с техническими требованиями;
загрузка и выгрузка щетины и волоса, приготовление и заливка обезжиривающих растворов определенной концентрации и температуры.
473. Должен знать:
порядок ведения технологического процесса обезжиривания щетины, волоса;
свойства щетины и волоса;
технологический режим обезжиривания;
нормы расхода обезжиривающих материалов;
требования, предъявляемые к полуфабрикатам после обезжиривания;
принцип действия и порядок технической эксплуатации обслуживаемого оборудования.
Параграф 95. Аппаратчик обезжиривания, 4 разряд
474. Характеристика работ:
ведение технологического процесса обезжиривания кожевенного сырья, голья, полуфабрикатов, кожаной ткани и волосяного покрова меховых шкурок в специальных аппаратах обезжиривающими растворами с применением различных веществ: соды, бензина, керосина, скипидара, органических растворителей и иных материалов в соответствии с техническими требованиями;
подготовка сырья, полуфабрикатов и аппаратов к выполнению операций;
дозирование обезжиривающих и моющих растворов;
перекачивание отработанных растворов для последующего использования;
наблюдение за работой применяемого оборудования;
регулирование процесса обезжиривания в соответствии с технологическим режимом;
определение готовности полуфабрикатов к выгрузке;
транспортирование и укладка полуфабрикатов на стеллажи.
475. Должен знать:
технологию процесса обезжиривания кожевенного сырья, голья, полуфабрикатов, кожаной ткани, волосяного покрова меховых шкурок в специальных аппаратах;
структуру и свойства кожаной ткани, волосяного покрова, обезжиривающих материалов, рецептуру приготовления обезжиривающих растворов;
способы определения готовности полуфабрикатов после обезжиривания;
устройство и порядок технической эксплуатации, применяемых оборудования, контрольно-измерительных приборов, коммуникаций и методы контроля исправности и использования рабочих емкостей специальных аппаратов;
порядок регулирования скорости вращения сырья, полуфабрикатов и растворов в специальных аппаратах;
порядок и способы транспортирования обрабатываемых полуфабрикатов и применяемых для обезжиривания материалов.
Параграф 96. Аппаратчик обезжиривания, 5 разряд
476. Характеристика работ:
ведение технологического процесса обезжиривания кожевенных и меховых полуфабрикатов в специальных аппаратах бензином, уайт-спиритом и иными активными растворителями в соответствии с технологией производства;
регулирование процесса обезжиривания в соответствии с технологическим режимом, чередование экстракции (выщелачивание жира), рекуперации органических растворителей и паровоздушной продувки в зависимости от степени жирности указанных полуфабрикатов и готовой продукции.

94-параграф. Майсыздандыру аппаратшысы, 3-разряд
472. Жұмыс сипаттамасы:
техникалық талаптарға сәйкес ванналарда қылшық пен қыл түйіндерін жуғыш құралдармен, бензинмен, күкірт қышқылы және өзге химиялық материалдармен майсыздандыру мен бейтараптандырудың технологиялық процесін жүргізу;
қылшық пен қылды салу және түсіру, белгіленген концентрация мен температурадағы майсыздандыру ерітінділерін әзірлеу және құю.
473. Білуге тиіс:
қылшықты, қылды майсыздандырудың технологиялық процесін жүргізу тәртіптері;
қылшық пен қылдың қасиеттері:
майсыздандырудың технологиялық режимі;
майсыздандыру материалдарының шығыс нормалары;
майсыздандырудан соң жартылай фабрикаттарға қойылатын талаптар;
қызмет ету жабдығының әрекет ету принципі мен техникалық пайдалану тәртіптері.
95-параграф. Майсыздандыру аппаратшысы, 4-разряд
474. Жұмыс сипаттамасы:
техникалық талаптарға сәйкес әртүрлі заттарды: соданы, бензинді, керосинді, скипидарды, органикалық еріткіштерді және өзге де материалдарды қолдана отырып, майсыздандыру ерітінділерімен арнайы аппараттарда тері шикізатын, гольді, жартылай фабрикаттарды, тері тінін және үлбір терілерінің түк қабатын майсыздандырудың технологиялық процесін жүргізу;
операцияларды орындауға шикізатты, жартылай фабрикаттарды және аппараттарды дайындау;
майсыздандыру мен жуу ерітінділерін мөлшерлеу;
кейіннен қолдану үшін пайдаланылған ерітінділерді айдау;
қолданылатын жабдықтың жұмысын бақылау;
технологиялық тәртіпке сәйкес майсыздандыру процесін реттеу;
жартылай фабрикаттардың түсіруге дайындығын анықтау;
жартылай фабрикаттарды стеллаждарға тасымалдау және салу.
475. Білуге тиіс:
арнаулы аппараттарда былғары шикізатын, шикі теріні, жартылай фабрикаттарды, былғары матасын, аң терілерінің жамылғы түгін майсыздандыру процесінің технологиясы;
былғары матасының, жамылғы түктің, майсыздандыру материалдарының құрылымы мен қасиеттері, майсыздандыру ерітінділерін әзірлеу рецептурасы;
майсыздандырудан соң жартылай фабрикаттардың даярлығын анықтау тәсілдері;
қолданылатын жабдықтың, бақылау-өлшеу құралдарының, коммуникацияның құрылысы мен техникалық пайдалану тәртіптерін және арнаулы аппараттардың жұмысшы сыйымдылықтарының жөнділігі мен пайдаланылуын бақылау әдістері;
арнаулы аппараттарда шикізаттың, жартылай фабрикаттардың және ерітінділердің айналу жылдамдығын реттеу тәртіптері;
материалдарды майсыздандыру үшін қолданылатын және өңделетін жартылай фабрикаттарды тасымалдау тәртіптері мен тәсілдері.
96-параграф. Майсыздандыру аппаратшысы, 5-разряд
476. Жұмыс сипаттамасы:
өндіріс технологиясына сәйкес бензинмен, уайт-спиритпен және өзге белсенді еріткіштермен арнаулы аппараттарда былғары мен теріден істелген жартылай фабрикаттарды майсыздандырудың технологиялық процесін жүргізу;
технологиялық режимге сәйкес майсыздандыру процесін реттеу, экстракцияны (майды сілтісіздендіру) органикалық еріткіштер рекуперациясын және бу-ауа үрлеуін көрсетілген жартылай фабрикаттар мен дайын өнімнің майлылық дәрежесіне байланысты алмастыру.

477. Должен знать:
технологию процесса обезжиривания кожевенных и меховых полуфабрикатов в специальных аппаратах;
свойства обезжиривающих материалов и нормы их расхода;
устройство, порядок эксплуатации и регулирования обезжиривающих аппаратов, применяемых вспомогательного оборудования, контрольно-измерительных приборов, арматуры и коммуникаций.
Параграф 97. Резчик материалов и изделий, 1 разряд
478. Характеристика работ:
резка материалов с помощью дискового ножа или вручную ножницами.
479. Должен знать:
приемы и способы резки материалов и изделий;
требования, предъявляемые к материалам, поступающим на резку;
сорта и качество бумаги и картона;
устройство балансирных и гильотинных ножниц.
480. Примеры работ:
1) бумага - резка на заготовки для мехов и упаковки язычковых музыкальных инструментов с контролем качества бумаги и отбраковкой дефектных листов;
2) вата - резка на прокладки;
3) волос с хвостов шкур пушного зверя - срезание;
4) делюжки и лоскут из натуральной и искусственной кожи - резка на ремни и оплетки и иные детали;
5) картон, бумага - резка на ремни, прокладки, коробки с контролем качества и отбраковкой дефектных листов;
6) свалявшийся волос - резка;
7) тесьма, веревка, канат - резка на полоски установленной длины.
Параграф 98. Резчик материалов и изделий, 2 разряд
481. Характеристика работ:
резка волоса, синтетических и иных видов волокон по длине на установленные размеры с последующим прочесыванием и связыванием в пучки вручную;
резка гладкой и гофрированной проволоки на механических ножницах;
срезка волоса с хвостов шкур пушных зверей электрической машинкой;
резка делюжек из натуральной и искусственной кожи, пленки на дисковой машине с последующей комплектовкой.
482. Должен знать:
порядок и приемы резки материалов и изделий и их ассортимент;
допуски на длину при резке материалов;
порядок регулирования дисковой машины на заданную ширину делюжек.
Параграф 99. Резчик материалов и изделий, 3 разряд
483. Характеристика работ:
резка по заданному размеру с установленной точностью сыромятных кож на ремни, кожаных трубочек на бесконечные ремешки или муфточек на обслуживаемых станках;
обрезка кожаных ремней с приданием им круглого сечения по всей длине;
установка и смена ножей.
484. Должен знать:
порядок и приемы резки материалов и изделий;
устройство и порядок регулирования обслуживаемых станков;
требования, предъявляемые к качеству изготавливаемых изделий.

477. Білуге тиіс:
арнаулы аппараттарда былғары және теріден жасалған жартылай фабрикаттарды майсыздандыру процесінің технологиясы;
майсыздандыру материалдарының қасиеттері мен олардың шығыс нормалары;
майсыздандыру аппараттарының, қолданылатын көмекші жабдықтың, бақылау-өлшеу құралдарының, арматура мен коммуникацияның құрылысы мен оларды пайдалану және реттеу тәртіптері.
97-параграф. Материалдар мен бұйымдарды кесуші, 1-разряд
478. Жұмыс сипаттамасы:
дискілі пышақпен немесе қолмен қайшы көмегімен материалдарды кесу.
479. Білуге тиіс:
материалдар мен бұйымдарды кесу жолдары мен тәсілдері;
кесуге түсетін материалдарға қойылатын талаптар;
қағаз бен қатырма қағаздың сорттары мен сапасы;
теңгерімдік және гильотиндік қайшылардың құрылысы.
480. Жұмыс үлгілері:
1) қағаз - қағаз сапасын бақылау мен ақау парақтарды жарамсыздыққа шығарумен бірге үлбір және тілдік музыкалық аспаптардың тысқабы үшін дайындамаларға кесу;
2) мақта - аралық қабатқа кесу;
3) мамық жүнді аң терісі құйрығының қылы - кесу;
4) табиғи және жасанды былғарының делюжкалары мен кесіндісі - белдіктер мен шырмауларға және өзге бөлшектерге кесу;
5) қатырма қағаз, қағаз - сапасын бақылау мен ақаулы парақтарды жарамсыздыққа шығарумен бірге белдіктерге, аралық қабатқа, қораптарға кесу;
6) жабағыланып қалған қыл - кесу;
7) жиектеме, жіп, арқан - белгіленген ұзындықтағы кесінділерге кесу.
98-параграф. Материалдар мен бұйымдарды кесуші, 2-разряд
481. Жұмыс сипаттамасы:
кейіннен оларды түту және түйіндерге қолмен байлаумен бірге белгіленген өлшеммен ұзына бойы қылды, синтетикалық және өзге түрдегі талшықтарды кесу;
механикалық қайшыларда тегіс және бүрмеленген сымды кесу;
мамық жүнді аң терісі құйрықтарынан қылды электр машинкасымен кесу;
кейіннен жинақтаумен дискілі машинада табиғи және жасанды былғарының делюжкаларын, қабықшаны кесу.
482. Білуге тиіс:
материалдар мен бұйымдарды кесудің тәртіптері мен жолдары және олардың ассортименті;
материалдарды кесу кезіндегі ұзындыққа қойылатын шектер;
делюжкалардың берілген еніне дискілі машинаны реттеу тәртіптері.
99-параграф. Материалдар мен бұйымдарды кесуші, 3-разряд
483. Жұмыс сипаттамасы:
қызмет ету станогында қайыс теріні белдіктерге, тері түтікшелерін ұшсыз белдікшелерге немесе муфташаларға белгіленген дәлдіктегі берілген өлшем бойынша кесу;
былғары белдіктерді, оларға ұзына бойы дөңгелек кесікті берумен қатар кесу;
пышақтарды орнату және алмастыру.
484. Білуге тиіс:
материалдар мен бұйымдарды кесу тәртіптері мен жолдары;
қызмет ету станогының құрылысын және оны реттеу тәртіптері;
жасалатын бұйымдардың сапасына қойылатын талаптар.

Параграф 100. Обрезчик материалов, 1 разряд
485. Характеристика работ:
обрезка на обслуживаемой машине или вручную заусенцев и неровностей, излишков материала, краев двухслойных деталей после склеивания, концов нитей с закреплением их на обувных, шорно-седельных изделиях;
надрезка деталей на машине или вручную в соответствии с техническими условиями;
заточка ножей.
486. Должен знать:
приемы обрезки, закрепления концов нитей материала;
виды, фасоны, размеры деталей, изделий, полуфабрикатов;
способы заточки ножей.
487. Примеры работ:
1) геленки - обрезка в пяточной части;
2) детали верха обуви и подкладки - надрезка края;
3) заготовки сандалий - обрезка затяжной кромки пяточной части;
4) задники - надрезка;
5) каблуки, не прикрепленные к обуви - обрезка излишков фронта, фаски;
6) концы обводок (кранцев) на подошвах и фликах - обрезка;
7) концы нитей - обрезка с закреплением;
8) подошвы - обрезка заусенцев, неровностей в пяточной части;
9) припуски, выступающие за грань - обрезка;
10) подкладка кожаная - обрезка по верхнему канту;
11) подноски сандалет - обрезка вместе с карманом;
12) простилки - обрезка в пяточной части;
13) ранты - обрезка концов, верхней кромки, концов нитей с закреплением их вручную, надрезка носочной части;
14) ремни погонялочные - обрезка концов с подстрижкой ниток и волокон;
15) стельки - обрезка в пяточной части;
16) стельки рантовые - обрезка излишков полотна вручную, надрезка носочной и пяточной частей;
17) тесьма - обрезка по верхнему канту.
Параграф 101. Обрезчик материалов, 2 разряд
488. Характеристика работ:
обрезка краев спилка, излишков материала на деталях обувных, кожгалантерейных и шорно-седельных изделий вручную или на обслуживаемой машине, неровных краев склеенных деталей и заусенцев вручную;
надрезка, вырезка и срезка деталей изделий при помощи специальных приспособлений или машины для придания им определенной формы;
подбор лекал, накладывание их на контуры деталей;
заточка ножей.
489. Должен знать:
приемы обрезки голья и спилка, излишков материала на деталях после сборки;
приемы надрезки подошв, виды, размеры и назначение лекал;
порядок срезки кромок ремней и деталей;
принцип действия обслуживаемых машин;
порядок заточки ножей;
порядок применения специальных приспособлений для срезки кромок.
490. Примеры работ:
1) верх и подкладка обуви - обрезка по наружным и внутренним швам и по швам шейки передов;
2) задники кожаные жесткие - обрезка излишков;
3) каблуки и набойки, прикрепленные к обуви - обрезка фронта;

100-параграф. Материалдарды кесуші, 1-разряд
485. Жұмыс сипаттамасы:
қызмет ету машинасында немесе қолмен кебелер мен бұдырларды, материалдың артығын, желімдеуден кейін екіқабатты бөлшектердің шеттерін, аяқкиім, қайыс-ер бұйымдарында оларды бекіте отырып, жіптің ұштарын кесу;
техникалық шарттарға сәйкес машинада немесе қолмен бөлшектерді тілу;
пышақтарды қайрау.
486. Білуге тиіс:
кесу, материалдың жіп ұштарын бекіту жолдары;
бөлшектердің, бұйымдардың, жартылай фабрикаттардың түрлері, фасоны, өлшемдері;
пышақтарды қайрау тәсілдері.
487. Жұмыс үлгілері:
1) геленкалар - өкше бөлігінде кесу;
2) аяқкиімнің үстіңгі бөлігінің бөлшектері мен ұлтаншалар - шетін кесу;
3) сандал дайындамасы - өкше бөлігінде тартпа жиекті кесу;
4) сірісі - кесу;
5) аяқкиімге бекітілмеген өкшелер - алдыңғы беті мен жүзінің артығын кесу;
6) табандар мен фликтерде құрсаудың (кранецтердің) ұштары - кесу;
7) жіп ұштары - бекітумен кесу;
8) табандар - кебені, өкше бөлігіндегі бұдырларды кесу;
9) қырдан шығып тұрған әдіп - кесу;
10) былғары ұлтанша - жоғарғы жиек бойынша кесу;
11) сандалет ұш бөлігінің асты - қалтамен бірге кесу;
12) төсемшелер - өкше бөлігіндегі кесу;
13) сыздықтар - ұшын, жоғарғы жиекті, қолмен бекітумен жіп ұштарын кесу, аяқ ұшы бөлігін кесу;
14) айдау қайыстары - жіптер мен талшықтарды қырқумен ұштарын кесу;
15) ұлтарақтар - өкше бөлігінде кесу;
16) сыздықты ұлтарақтар - мата артығын қолдан кесу, аяқ ұшы мен өкше бөліктерін тілу;
17) жиектеме - жоғарғы жиек бойынша кесу.
101-параграф. Материалдарды кесуші, 2-разряд
488. Жұмыс сипаттамасы:
қызмет ету машинасында немесе қолмен тіліндінің шеттерін, аяқкиім, былғары галантереялық және қайыс-ер бұйымдарының бөлшектеріндегі материалдың артығын, желімделген бөлшектер мен кебелердің тегіс емес шеттерін қолмен кесу;
оларға белгілі бір пішін беру үшін арнаулы аспаптардың немесе машинаның көмегімен бұйымдардың бөлшектерін кесу, ою және қию;
лекалоларды іріктеу, оларды бөлшектер сұлбасына жайып қою;
пышақтарды қайрау.
489. Білуге тиіс:
жарғақ пен тіліндіні, құрастырудан кейінгі бөлшектердегі материалдың артығын кесу жолдары;
ұлтанды кесу жолдары, лекалолардың түрлері, өлшемі мен мақсаты;
белдіктер мен бөлшектердің жиектерін кесу тәртіптері;
қызмет ету машинасының әрекет ету принципі;
пышақтарды қайрау тәртіптері;
жиектерді кесу үшін арнаулы аспаптарды қолдану тәртіптері.
490. Жұмыс үлгілері:
1) аяқкиімнің үстіңгі бөлігі мен ұлтаншасы - сыртқы және ішкі тігістері және алдының мойын тігістері бойынша кесу;
2) қатты былғары сірілер - артығын кесу;
3) өкшелер және аяқкиімге бекітілген нәлдер - фронтты кесу;

4) каблуки, клиновидные каблуки и детали - вырезка углублений, канавки;
5) подошвы - обрезка края, вырезка желоба на ходовой поверхности;
6) подошва обуви по периметру с торцевой стороны - надрезка;
7) подошва кожаная - обрезка;
8) прокладки фланцевые, воротники, манжеты - обрезка вручную;
9) ранты - вырезка желоба;
10) ремни - срезка концов, уголков концов и кромок;
11) спилок - обрезка вручную с отсортировкой непригодного для производства кожи;
12) стельки рантовые - обрезка излишков полотна на машине, вырезка желоба;
13) сшивки и иные детали - срезка концов;
14) унты - обрезка излишков меха по затяжной кромке  и краям мехового чулка, затяжной кромки;
15) чехлы текстильные для обуви - обрезка излишков;
16) швы рантовые - обрезка.
Параграф 102. Обрезчик материалов, 3 разряд
491. Характеристика работ:
обрезка излишков кроя деталей на обслуживаемой машине, вручную ножом или пневматическими ножницами;
надрезка, вырезка, срезка краев деталей изделий;
регулирование и наладка машины;
смена и заточка ножей и пневматических ножниц.
492. Должен знать:
технические условия на обрезку, вырезку, срезку, надрезку краев деталей;
способы регулирования и наладки применяемого оборудования;
порядок заточки ножей и пневматических ножниц.
493. Примеры работ:
1) войлок - обрезка;
2) детали технических изделий (воротники, манжеты, фланцевые прокладки и иное) - обрезка с разметкой;
3) изделия готовые, детали - обрезка излишков пристроченного канта;
4) подошвы, прикрепленные к обуви - обрезка излишков;
5) площадки  под реквизиты с пористой подошвой для обуви, пяточная часть, складка в носочной части заготовки - срезка краев и крокульной части подошвы, выпрессовки резиновой смеси;
6) стельки рантовые - надрезка с торцовой стороны;
7) излишки затяжной кромки обуви - обрезка.
Параграф 103. Обрезчик материалов, 4 разряд
494. Характеристика работ:
обрезка краев кожевенного полуфабриката и готовой кожи на обслуживаемой машине, вручную ножом или пневматическими ножницами;
обрезка краев кожаных подошв (подложек) на машине с одновременным закрытием порезки на кожаной подошве (подложке) при сандальном методе крепления;
укладка кожевенного полуфабриката, готовых кож на тележки, поддоны или подвеска на шесты сушилок;
регулирование и наладка машины;
смена и заточка ножей и пневматических ножниц.
495. Должен знать:
государственные стандарты и технические условия на обрезку краев кожевенного полуфабриката, готовой кожи, кожаных подошв (подложек) и закрытие порезки на кожаной подошве (подложке);
способы регулирования и наладки применяемого оборудования;
порядок заточки ножей и пневматических ножниц.

4) өкшелер, сына тәрізді өкшелер және бөлшектер - шұңқыр, арықшалар ою;
5) табандар - шетін кесу, жүріс бетінде науаны ою;
6) периметр бойынша бүйір жағынан аяқкиім табаны - кесу;
7) былғары табан - кесу;
8) ернемектік ұлтаншалар, жағалар, манжеттер - қолмен кесу;
9) сыздықтар - науаны ою;
10) белдіктер - ұштарын, ұштары мен жиектерінің бұрыштарын кесу;
11) тілінді - былғары өндірісі үшін жарамсызын сорттап шығарумен қолмен кесу;
12) сыздықты ұлтарақтар - машинада мата артығын кесу, науаны кесу;
13) қусыру және өзге бөлшектер - ұштарын кесу;
14) унтылар - терінің артығын тартпа жиегі және үлбір шұлығының, тартпа жиегінің шеттері бойынша кесу;
15) аяқкиімдер үшін тоқыма қаптар - артығын кесу;
16) сыздықты тігістер - кесу.
102-параграф. Материалдарды кесуші, 3-разряд
491. Жұмыс сипаттамасы:
қызмет ету машинасында, қолмен пышақпен немесе пневматикалық қайшылармен бөлшектер пішімінің артығын кесу;
бұйымдар бөлшектерінің шеттерін кесу, ою, қию;
машинаны реттеу және жөндеу;
пышақтар мен пневматикалық қайшыларды алмастыру және қайрау.
492. Білуге тиіс:
бөлшектердің шеттерін кесуге, оюға, қиюға, тілуге қойылатын техникалық шарттар;
қолданылатын жабдықты реттеу және жөндеу тәсілдері;
пышақтар мен пневматикалық қайшыларды қайрау тәртіптері.
493. Жұмыс үлгілері:
1) киіз - кесу;
2) техникалық бұйымдар бөлшектері (жағалар, манжеттер, ернемектік ұлтаншалар және өзгелер) - белгілеумен кесу;
3) дайын бұйымдар, бөлшектер - қайып тігілген жиектің артығын кесу;
4) аяқкиімге бекітілген табандар - артығын кесу;
5) аяқкиімге арналған деректемелер үшін кеуек табанды алаңшалар, өкше бөлігі, дайындаманың ұш бөлігіндегі қыртыстар - табанның шеттері мен крокуль бөлігін кесу, резина қоспасын тығыздау;
6) сыздықты ұлтарақтар - бүйір жағынан кесу;
7) аяқкиімнің тартпа жиегінің артығы - кесу.
103-параграф. Материалдарды кесуші, 4-разряд
494. Жұмыс сипаттамасы:
қызмет ету машинасында, қолмен пышақпен немесе пневматикалық қайшылармен былғарылық жартылай фабрикаттар мен дайын былғарының шеттерін кесу;
бекітудің сандалдық әдісі кезінде машинада былғары табанның (төсетек) шеттерін бір мезгілде былғары табандағы кесіктерді бітеумен бірге кесу;
былғарылық жартылай фабрикатты, дайын былғарыны арбашаларға, түбіне салу немесе кептіргіштердің бақандарына ілу;
машинаны реттеу және жөндеу;
пышақтар мен пневматикалық қайшыларды ауыстыру және қайрау.
495. Білуге тиіс:
былғарылық жартылай фабрикаттың, дайын былғарының былғары табанның (подложка) шеттерін кесуге және былғары табандағы (подложка) тесіктерді бітеуге қойылатын мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттар;
қолданылатын жабдықты реттеу және жөндеу тәсілдері;
пышақтар мен пневматикалық қайшыларды қайрау тәртіптері.

Параграф 104. Раскройщик материалов, 2 разряд
496. Характеристика работ:
раскраивание материалов на простые детали и изделия по предварительной разметке на раскройно-резательных машинах или вручную при помощи специальных приспособлений;
подбор раскраиваемых материалов по качеству, цвету, толщине, сортам и текстуре;
обеспечение наиболее экономного использования раскраиваемых материалов, качества кроя, чистого, ровного среза;
смена и заточка режущего инструмента и ограничителей на раскройно-резательных машинах;
регулирование и наладка специальных приспособлений;
укладка выкроенных деталей в пачки или специальную тару по размерам и видам материалов.
497. Должен знать:
рациональные приемы и способы раскроя материалов;
государственные стандарты и технические условия на материалы и выкроенные детали и изделия;
нормы использования материалов;
наименование и назначение раскраиваемых деталей;
принцип действия обслуживаемого оборудования.
498. Примеры работ:
1) бумага - раскраивание на детали кожгалантерейных изделий;
2) картон - раскраивание на заготовки меховых камер язычковых музыкальных инструментов;
3) кожи искусственные - раскраивание на заготовки для камер язычковых музыкальных инструментов;
4) кожи искусственные- раскраивание на заготовки футляров музыкальных инструментов;
5) кожи натуральные - раскраивание на заготовки ремней язычковых музыкальных инструментов;
6) кожи - раскраивание на ремешки;
7) кожи сыромятные, кожзаменители и текстильные материалы - раскраивание на делюжки без предварительной разметки;
8) кожи сыромятные - раскраивание на сшивки;
9) коленкор - разделка, обрезка и раскраивание на детали футляров по шаблонам;
10) лоскут кожаный или кожзаменителей - раскраивание на детали подкладки, отделки, закрепки, простилки, мелкие детали технических и кожгалантерейных изделий;
11) материалы кожевенные - раскраивание на прошву, шнурки, обводки, ремешки установленной длины и ширины;
12) паропласты пенополиуретановые, вспененные латексы на тканевой основе, пенопористая резина - раскраивание на прокладки язычковых музыкальных инструментов;
13) ремни - раскраивание на прокладки;
14) ткани - раскраивание на заготовки борин, прокладки под сетки и механизмы, ремни язычковых музыкальных инструментов;
15) ткани и кожзаменители - раскраивание по заранее намеченным линиям на делюжки, по диагонали;
16) ткани - раскраивание на тесьму.
Параграф 105. Раскройщик материалов, 3 разряд
499. Характеристика работ:
раскрой материалов на детали средней сложности обувных, кожгалантерейных, шорно-седельных изделий, деталей музыкальных инструментов по предварительной разметке на обслуживаемых прессах, станках, машинах или вручную, шпона ценных пород древесины для сложных деталей музыкальных инструментов по чертежам и заданным размерам на станках;
сортировка элементов кроя кожи по толщине, качеству, топографическим участкам;
утюжка, закладка в альбомы, закатка полос лайки для придания проемным клапанам музыкальных инструментов требуемой упругости.

104-параграф. Материалдарды пішуші, 2-разряд
496. Жұмыс сипаттамасы:
арнаулы аспаптардың көмегімен пішу және кесу машиналарында немесе қолмен алдын ала белгілеу арқылы қарапайым бөлшектер мен бұйымдарға материалдарды қиып пішу;
сапасы, түсі, қалыңдығы, сорты және текстурасы бойынша пішілетін материалдарды іріктеу;
пішілетін материалдарды неғұрлым үнемді пайдалануды, пішім сапасын, таза, тегіс қиықты қамтамасыз ету;
пішу және кесу машиналарында кескіш құрал-сайман мен шектегіштерді алмастыру және қайрау;
арнаулы аспаптарды реттеу және жөндеу;
өлшемі және түрлері бойынша кесіп пішілген бөлшектерді бумаларға немесе арнаулы қораптарға салу.
497. Білуге тиіс:
материалдарды пішудің ұтымды әдістері мен жолдары;
материалдар мен пішілген бөлшектер және бұйымдарға қойылатын мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттар;
материалдарды пайдалану нормалары;
қиып пішілетін бөлшектердің атаулары мен мақсаты;
қызмет ету жабдығының әрекет ету принципі.
498. Жұмыс үлгілері:
1) қағаз - былғары галантерея бұйымдарының бөлшектеріне қиып пішу;
2) қатырма қағаз - тілдік музыкалық аспаптарының үлбір камераларының дайындамасына қиып пішу;
3) жасанды былғарылар - тілдік музыкалық аспаптардың камераларының дайындамасына қиып пішу;
4) жасанды былғарылар-музыкалық аспаптарфутлярының дайындамасына қиып пішу;
5) табиғи былғарылар-тілдік музыкалық аспаптардың бау дайындамасына қиып пішу;
6) былғарылар - бауларға қиып пішу;
7) қайыс былғары, былғары алмастырғыш және тоқыма материалдары - алдын ала белгілеусіз делюжкаларға қиып пішу;
8) қайыс былғары - қусыруға қиып пішу;
9) коленкор - шаблондар бойынша футлярдың бөлшектеріне өңдеу, тесу және қиып пішу;
10) былғары немесе былғары алмастырғыштардың кесіндісі - астардың, әрлеудің, бекітпенің, простилканың бөлшектеріне, техникалық және былғары галантерея бұйымдарының ұсақ бөлшектеріне қиып пішу;
11) былғары материалдар - белгіленген ұзындық пен ендегі тігіске, бауларға, құрсауға, белдікшелерге қиып пішу;
12) пенополиуретандық паропласттар, тін негізіндегі көбіктенген ақсөлдер, көбік кеуекті резеңке - тілдік музыкалық аспаптардың аралық қабатына қиып пішу;
13) белдіктер - аралыққа қиып пішу;
14) маталар - борин дайындамасына, тор және механизмдердің аралық қабатына, тілдік музыкалық аспаптардың қайыстарына қиып пішу;
15) маталар және былғары алмастырғыштар - делюжкаларға алдын ала белгіленген сызықтар бойынша, диагональ бойынша қиып пішу;
16) маталар - жиектемеге қиып пішу.
105-параграф. Материалдарды пішуші, 3-разряд
499. Жұмыс сипаттамасы:
қызмет ету нығыздауыштарында, станоктарында, машиналарында немесе қолмен алдын ала белгілеу бойынша аяқкиімдік, былғары галантереялық, қайыс-ер бұйымдарын, музыкалық аспаптардың бөлшектерін, схемалар және берілген өлшемдер бойынша станоктарда музыкалық аспаптардың күрделі бөлшектері үшін ағаштың бағалы түрінің шпонына орташа күрделіліктегі бөлшектерге материалдарды қиып пішу;
қалыңдығы, сапасы, топографиялық учаскелер бойынша пішім элементтерін сұрыптау;
музыкалық аспаптардың саңылаулы клапандарына қажетті серпімділік беру үшін лайка жолақтарын домалату, үтіктеу, альбомдарға салу.

500. Должен знать:
порядок раскроя материалов;
устройство, порядок эксплуатации обслуживаемого оборудования и применяемого контрольно-измерительного инструмента;
свойства и назначение раскраиваемых материалов;
государственные стандарты и технические условия на раскраиваемые материалы и выкроенные детали;
виды, назначение, фасоны и размеры раскраиваемых деталей;
количество раскраиваемых деталей в комплекте.
501. Примеры работ:
1) войлок - раскрой на детали седел, хомутов, упряжки, людского снаряжения, польстеры, фильцы фенгерные и фигурные клавишных музыкальных инструментов;
2) делюжки из кожи - раскрой на ремни и полосы для технических изделий из кожи;
3) картон, коленкор, ледерин, бумага - раскрой на детали футляров на налаженных станках, картонно- и бумагорезальных машинах или вручную по шаблонам, лекалам и приспособлениям;
4) кожи натуральные - раскрой на контрфенгеры пианино;
5) кожи - раскрой на детали верха рабочих рукавиц и вачег, ремни различных видов, детские сумки, обтяжку для ручек, платки на перчатки, делюжки для ремней и оплеток;
6) лоскут кожаный и кожзаменителей - раскраивание на детали верха обуви на прессе;
7) поролон - раскрой;
8) ремни сыромятные посаженные - раскрой вручную на детали изделий с комплектованием их;
9) кожи - раскрой на цилиндры и круги для рантов и кожаных цилиндров;
10) материалы текстильные и кожзаменители - раскрой на детали верха и подкладки обуви, детали кожгалантерейных и шорно-седельных изделий;
11) сукно капсюльное - раскрой на заготовки для капсюлей и клавиш музыкальных инструментов;
12) фанера-раскрой на жилки щипковых музыкальных инструментов, на детали кожгалантерейных изделий.
Параграф 106. Раскройщик материалов, 4 разряд
502. Характеристика работ:
раскрой материалов на детали средней сложности без предварительной разметки на прессах, электрических закройных ножах, пилах или вручную;
соблюдение правильного распределения моделей по основе и утку текстильных материалов;
выбор схемы раскроя;
расчет выхода деталей;
проставление артикула, фасона, размера, иных реквизитов;
обеспечение точного соответствия деталей по площади и контуру резаков, комплектности и парности кроя;
подбор отделочного материала по цвету и оттенкам в соответствии с формой и отделкой столового серебра, хрусталя и ювелирных изделий в сочетании с наружной и внутренней отделкой футляра;
наладка применяемого оборудования.

500. Білуге тиіс:
материалдарды пішу тәртіптері;
қызмет ету жабдығының және қолданылатын бақылау және өлшеу құрал-сайманның құрылысы мен оларды пайдалану тәртіптерін;
пішілетін материалдардың қасиеттері мен мақсаты;
пішілетін материалдар мен кесіп пішілген бөлшектерге қойылатын мемлекеттік стандарттар және техникалық шарттар;
пішілетін бөлшектердің түрлері, мақсаты, фасондары және өлшемдері;
комплектіде пішілетін материалдардың саны.
501. Жұмыс үлгілері:
1) киіз - ер, қамыт, жегу, адам керек-жарағының бөлшектеріне, польстерге, клавишті музыкалық аспаптардың фенгер және фигуралы фильцтарына пішу;
2) былғарыдан делюжкалар - былғарыдан жасалған техникалық бұйымдар үшін белдіктер мен жолақтарға пішу;
3) қатырма қағаз, коленкор, ледерин, қағаз - жөнделген станоктарда, қатырма қағаз бен қағазды қиятын машиналарды немесе шаблондар, лекалолар мен аспаптар бойынша қолмен футляр бөлшектеріне қиып пішу;
4) табиғи былғары - пианино контрфенгерлеріне қиып пішу;
5) былғары - жұмысшы қолғаптары мен биялайлардың үстіңгі бөлігінің бөлшектеріне, әртүрлі белдіктерге, балалар сөмкесіне тұтқалардың қаптамасына, қолғап орамалына, белдіктер мен орап тоқудың делюжкаларына қиып пішу;
6) былғары және былғары алмастырғыштардың кесіндісі - нығыздауыштарда аяқкиімнің үстіңгі бөлігінің бөлшектеріне қиып пішу;
7) поролон - қиып пішу;
8) қайыс отырғызылған белдіктер - оларды жинақтаумен бірге бұйымдардың бөлшектеріне қолмен пішу;
9) былғары - сыздықтар мен былғары цилиндрлер үшін цилиндр мен шеңберге қиып пішу;
10) тоқыма материалдары мен былғары алмастырғыштар -аяқкиімнің үстіңгі бөлігінің бөлшектері мен ұлтаншасына, былғары галантереялық және қайыс-ер бұйымдарының бөлшектеріне қиып пішу;
11) капсюльдік шұға - капсюльдер мен музыкалық аспаптардың клавиштерінің дайындамасына қиып пішу;
12) фанера - шертпелі музыкалық аспаптардың талшықтарына, былғары галантереялық бұйымдардың бөлшектеріне қиып пішу.
106-параграф. Материалдарды пішуші, 4-разряд
502. Жұмыс сипаттамасы:
нығыздауыштармен, электрлік пішу пышағымен, арамен немесе қолмен алдын ала белгілеусіз орташа күрделіліктегі бөлшектерге материалдарды пішу;
тоқыма материалдарының негізі және бекіту тетігі бойынша модельдердің дұрыс бөлінуін сақтау;
пішу схемасын таңдау;
бөлшектердің шығуын есептеу;
артикулды, фасонды, өлшемді, өзге деректемелерді қойып шығу;
кескіштердің ауданы мен сұлбасы, пішімнің жинақтылығы мен жұптылығы бойынша бөлшектердің дәл сәйкес келуін қамтамасыз ету;
футлярдың сыртқы және ішкі әрлемесімен үйлескен түрде асхана күмісінің, хрусталь мен зергерлік бұйымдардың пішіні мен әрлемесіне сәйкес әрлеме материалын түсі және реңкі бойынша іріктеу;
қолданылатын жабдықты жөндеу.

503. Должен знать:
устройство, порядок эксплуатации и наладки обслуживаемого оборудования;
системы рационального размещения резаков и лекал на материале;
технологию изготовления футляров высокой сложности.
504. Примеры работ:
1) войлок - раскрой по лекалам на детали седел, хомутов, упряжи, деталей людского снаряжения;
2) кожи - раскрой на детали балетных коробок, несессеров, папок, портфелей, рукавиц, сумок всех видов (кроме детских), бумажников, портмоне, кошельков, обложек для документов и книг, портсигаров, футляров разных (кроме футляров для биноклей, кино- и фотоаппаратов и музыкальных инструментов);
3) кожи - раскрой на детали подкладки, пластины, бесконечные ремешки, заготовки для хромовых муфт, делительные и погонялочные ремни, гантины;
4) материалы текстильные и кожзаменители - раскрой на детали верха, подкладки, промежуточные детали обуви (простилки, пучки, боковинки, подноски, подпяточники и иное) и на детали кожгалантерейных и шорно-седельных изделий;
5) мех - раскрой на детали подкладки и отделки;
6) ткани шелковые, полубархатные, бархатные, переплетные, замша - раскрой на детали для наружной и внутренней отделки футляров, выставочных низков и подставок для футляров любой сложности.
Параграф 107. Раскройщик материалов, 5 разряд
505. Характеристика работ:
раскрой кож по топографическим участкам на прессе или вручную на детали для сложных обувных, кожгалантерейных, шорно-седельных и иных изделий с обеспечением наиболее рационального использования кож;
сортировка элементов кроя кож по толщине, качеству и топографическим участкам, определение их назначения;
соблюдение правильного расположения моделей в отношении направления тягучести кож;
обеспечение комплектности и парности кроя, чистого и ровного среза, точного соответствия деталей по площади и контуру резаков;
изготовление шаблонов и приспособлений для раскраивания и отделки футляров;
наладка применяемого оборудования.
506. Должен знать:
свойства, назначение и классификацию раскраиваемых материалов;
государственные стандарты и технические условия на раскраиваемые материалы и выкроенные детали;
виды, назначение, фасоны, размеры деталей и изделий, количество деталей в комплекте;
способы рационального размещения резаков и лекал на раскраиваемом материале;
нормы использования материалов;
порядок компоновки деталей в футлярах, подбора отделочных материалов для футляров, устройство;
порядок эксплуатации и наладки применяемого оборудования.

503. Білуге тиіс:
қолданылатын жабдықтың құрылысы, оны пайдалану және жөндеу тәртіптері;
материалда кескіштер мен лекалоларды ұтымды орналастыру жүйелері;
жоғары күрделіліктегі футлярларды жасау технологиясы.
504. Жұмыс үлгілері:
1) киіз - ер, қамыт, жегу әбзелі бөлшектеріне, адам керек-жарағының бөлшектерін лекалолар бойынша пішу;
2) былғары - балет қорапшаларының, несессерлердің, папкілердің, портфельдердің, қолғаптардың, барлық түрдегі сөмкелердің (балалардікінен өзге), әмиянның, портмоненің, шиланның, құжаттар мен кітап мұқабаларының, шылым сауыттарының, әртүрлі футлярлардың (дүрбі, кино және фотоаппараттар мен музыкалық аспаптардың футлярларынан өзге) бөлшектеріне қиып пішу;
3) былғарылар - астарлар, тілімшелер, ұшсыз белдікшелер бөлшектері мен хром муфталарының дайындамасына, бөлгіш және айдау қайыстарына, гантиндерге қайып пішу;
4) тоқыма материалдары мен былғары алмастырғыштар - үстіңгі бөліктің бөлшектеріне, астарына, аяқкиімнің аралық бөлшектеріне (простилкалар, түйіндер, бүйір жақтар, аяқ ұш асты, өкше асты және өзгелер) және былғары галантерея мен қайыс-ер бұйымдарының бөлшектеріне қиып пішу;
5) үлбір - астарлар мен әрлеменің бөлшектеріне қиып пішу;
6) жібек, жартылай барқыт, барқыт, түптеу, күдері маталар- футлярлардың сыртқы және ішкі әрлемесінің, бөлшектеріне, көрме зат асты мен кез келген күрделіліктегі футлярлардың тіреуіштеріне қиып пішу.
107-параграф. Материалдарды пішуші, 5-разряд
505. Жұмыс сипаттамасы:
былғарыны анағұрлым ұтымды пайдалануды қамтамасыз етумен бірге күрделі аяқкиім, былғары галантереялық, қайыс-ер және өзге бұйымдардың бөлшектеріне нығыздауыштарда немесе қолмен топографиялық учаскелер бойынша былғарыны қиып пішу;
қалыңдығы, сапасы және топографиялық учаскелер бойынша былғары пішімінің элементтерін сұрыптау, олардың мақсатын анықтау;
былғарының созылымдылық бағытына қатысты модельдердің дұрыс орналасуын сақтау;
пішімнің жинақтылығы мен жұптылығын, таза және тегіс қиықты, кескіштердің ауданы мен сұлбасы бойынша бөлшектердің дәл сәйкес келуін қамтамасыз ету;
футлярды пішу және әрлеу үшін шаблондар мен аспаптарды жасау;
қолданылатын жабдықты жөндеу.
506. Білуге тиіс:
пішілетін материалдардың қасиеті, мақсаты және сыныптамасы;
пішілетін материалдар мен пішілген бөлшектерге қойылатын мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттар;
бөлшектер мен бұйымдардың түрлері, мақсаты, фасондары, өлшемі, жинақтағы бөлшектер саны;
пішілетін материалда кескіштер мен лекалоны ұтымды орналастырудың тәсілдері;
материалдарды пайдалану нормалары;
футлярдағы бөлшектерді құрастыру, футлярдың әрлеме материалдарын іріктеу тәртіптері;
қолданылатын жабдықтың құрылысы, оны пайдалану және жөндеу тәртіптері.

507. Примеры работ:
1) кожи - раскрой на детали подкладки обуви, супинаторные полустельки, кожгалантерейные изделия;
2) кожи - раскрой на платки, перчатки, футляры для биноклей, музыкальных инструментов, кино- и фотоаппаратов и детали спортивных изделий;
3) кожи хромовые, юфтевые, полувальные - раскрой на детали шорно-седельных изделий и изделий людского снаряжения;
4) кожи сыромятные - раскрой на ремни и гужи вручную;
5) кожи - раскрой на детали для футляров сложных форм и различных конфигураций с точной подгонкой и отделкой кожаного кроя;
6) чепраки, воротки, полы - раскрой на заготовки для сучильных рукавов; на круги и сектора для технических изделий;
7) материалы и кожзаменители дублированные - раскрой на детали верха, подкладки, промежуточные детали обуви;
8) текстильные дублированные материалы - раскрой на детали верха и подкладки обуви, детали кожгалантерейных и шорно-седельных изделий.
Параграф 108. Раскройщик материалов, 6 разряд
508. Характеристика работ:
раскрой кож на детали верха обуви на обслуживаемых прессах или вручную в комплектах для пары обуви;
соблюдение правильного расположения моделей в отношении направления тягучести кожи;
обеспечение рационального использования кожевенных материалов, чистого и ровного реза, точного соответствия деталей по площади и контуру резаков, одинаковой толщины и плотности деталей в паре, однородной окраски и мереи кожи в деталях.
509. Должен знать:
устройство, порядок эксплуатации и наладки обслуживаемых прессов;
свойства и назначение раскраиваемых кожевенных материалов;
государственные стандарты и технические условия на материалы и детали верха обуви;
виды, назначение, фасоны и размеры обуви, для которой предназначены раскроенные детали;
количество деталей в комплекте данного фасона и вида обуви;
способы рационального размещения резаков на раскраиваемой коже;
нормы использования кожевенных материалов.
Параграф 109. Раскройщик материалов, 7 разряд
510. Характеристика работ:
раскрой кож на детали верха модельной  обуви на прессе или вручную в комплектах для пары обуви;
соблюдение правильного расположения деталей в отношении направления тягучести кожи;
обеспечение рационального использования кожевенных материалов с различными видами отделки, чистого и ровного реза, точного соответствия деталей по площади и контуру резаков, одинаковой толщины и плотности деталей в паре, однородной окраски и мереи кожи в деталях.

507. Жұмыс үлгілері:
1) былғары -аяқкиім ұлтаншасының бөліктеріне, супинаторлық жартылай ұлтарақтарға, былғары галантереялық бұйымдарға қиып пішу;
2) былғары - орамалға, қолғаптарға, дүрбі, музыкалық аспаптар, кино және фотоаппараттар футлярына және спорт бұйымдарының бөлшектеріне қиып пішу;
3) хром, юфть, жартылай қақталған былғары - қайыс-ер бұйымдары мен адам керек-жарағы бұйымдарының бөлшектеріне қиып пішу;
4) қайыс былғары - қайыстар мен құлақбауларға қолмен пішу;
5) былғары - былғары пішімін дәл шақтау және әрлеумен бірге күрделі пішіндегі және әртүрлі конфигурациядағы футлярлардың бөлшектеріне қиып пішу;
6) жонарқалар, жағалар, етектер - есу жеңдерінің дайындамасына, техникалық бұйымдар үшін шеңбер мен секторларына қиып пішу;
7) иленген материалдар мен былғары алмастырғыштар -аяқкиімнің үстіңгі бөлігінің бөлшектеріне, ұлтаншасына, аралық бөлшектеріне қиып пішу;
8) тоқыма қосарланған материалдар -аяқкиімнің үстіңгі бөлігінің бөлшектері мен ұлтаншасына, былғары галантерея және қайыс-ер бұйымдарының бөлшектеріне қиып пішу.
108-параграф. Материалдарды пішуші, 6-разряд
508. Жұмыс сипаттамасы:
аяқкиімнің жұбы үшін жинақтап қызмет ету нығыздауыштарында немесе қолмен аяқкиімнің үстіңгі бөлігінің бөлшектеріне былғарыны қиып пішу;
тері созылымдылығының бағытына қатысты модельдердің дұрыс орналасуын сақтау;
былғары материалдарын ұтымды пайдалануды, таза және тегіс қиюды, кескіштердің ауданы мен сұлбасы бойынша бөлшектердің дәл сәйкестігін, жұптағы бөлшектердің бірдей қалыңдығы мен тығыздығын, бөлшектердегі былғарының біркелкі бояуы мен бедерін қамтамасыз ету.
509. Білуге тиіс:
қызмет ету нығыздауыштарының құрылысы, оларды пайдалану және жөндеу тәртіптері;
пішілетін былғары материалдарының қасиеттері мен мақсаты;
аяқкиімнің үстіңгі бөлігінің бөлшектері мен материалдарына қойылатын мемлекеттік стандарттар және техникалық шарттар;
пішілген бөлшектерге арналған аяқкиімнің түрлері, мақсаты, фасондары және өлшемі;
берілген үлгіде және түрде аяқкиім жинағындағы бөлшектер саны;
пішілетін былғарыда кескіштерді ұтымды орналастыру тәсілдері;
былғары материалдарын пайдалану нормалары.
109-параграф. Материалдарды пішуші, 7-разряд
510. Жұмыс сипаттамасы:
аяқкиімнің жұбы үшін жинақтап нығыздауыштарда немесе қолмен модельдік аяқкиімнің үстіңгі бөлігінің бөлшектеріне былғарыны қиып пішу;
терінің созылымдылық бағытына қатысты бөлшектерді дұрыс орналастыруды сақтау;
әртүрлі түрлермен әрленген былғары материалдарын ұтымды пайдалануды, таза және тегіс қиюды, кескіштердің ауданы мен сұлбасы бойынша бөлшектердің дәл сәйкестігін, жұптағы бөлшектердің бірдей қалыңдығы мен тығыздығын, бөлшектердегі былғарының біркелкі бояуы мен бедерін қамтамасыз ету.

511. Должен знать:
устройство, порядок эксплуатации и наладки применяемого оборудования;
свойства и назначение раскраиваемых кожевенных материалов;
государственные стандарты и технические условия на раскраиваемые материалы и детали модельной обуви;
количество деталей в комплекте данного фасона и вида обуви;
способы рационального размещения резаков на раскраиваемой коже;
нормы использования кожевенных материалов.
Параграф 110. Настильщик материалов, 2 разряд
512. Характеристика работ:
настилание тканей, кожзаменителей, простилочного картона, гранитоля, мофорина и иных материалов на столе в несколько слоев по заданной длине с помощью применяемой машины или вручную;
скрепление слоев без складок, сдвигов и перекосов;
подбор материалов по назначению, виду, цвету, оттенку, отделке и ширине;
подсчет общей длины настланных материалов и запись результатов подсчета на верхнем слое настила.
513. Должен знать:
способы настилания, виды настилаемых материалов;
порядок их подбора для определенных видов кроя;
пороки материалов, количество слоев в настиле в зависимости от раскраиваемых материалов;
устройство и порядок эксплуатации применяемой машины.
Параграф 111. Приемщик материалов, полуфабрикатов и готовыхизделий, 2разряд
514. Характеристика работ:
прием и сдача основных и вспомогательных материалов, полуфабрикатов, деталей верха и подкладки обувных, кожгалантерейных, шорно-седельных, щетинно-щеточных и технических изделий по количеству, весу, качеству (сортности), фасонам, размерам с транспортировкой в соответствии с сопроводительными документами и ведением необходимого учета по приемке - сдаче материалов по установленной документации;
раздача на обработку и прием полуфабрикатов, материалов и готовых изделий с ведением их учета;
приемка-сдача полуфабрикатов, шерсти и щетины на кожевенных заводах из цеха в цех по количеству и качеству;
укладывание принимаемых полуфабрикатов, материалов и изделий.
515. Должен знать:
виды основных и вспомогательных материалов, полуфабрикатов и готовых изделий, шерсти, щетины и порядок их приемки и сдачи;
ассортимент, фасоны, модели готовых изделий и порядок ведения учетной документации.
Параграф 112. Приемщик материалов, полуфабрикатов и готовыхизделий, 3 разряд
516. Характеристика работ:
прием и сдача готовых изделий и кож, кожевенного сырья, кожевенных полуфабрикатов, мехового сырья и меховых шкурок по виду, ассортименту, сорту, количеству, площади (метражу), весу с их транспортированием, укладыванием и перекладыванием;
проверка соответствия сопроводительных документов принимаемым изделиям и материалам, оформление их приема и сдачи соответствующими документами;
проверка правильности маркировки и упаковки в соответствии с государственными стандартами и техническими условиями;
определение веса "нетто" каждой шкуры при приемке-сортировке на кожсырьевых заводах и базах с учетом весовых скидок и надбавок в зависимости от состояния консервирования и обрядки;
определение весовой группы каждой шкуры;
ведение записи приемочных отвесов по видам, сортам, весу, площади, шерстности кожевенного и шубно-мехового сырья;
определение индекса каждой шкуры для ее маркировки;
подсчет отвесов по каждой группе, учет основных пороков (прижизненных, съемки, хранения);
устранение мелких дефектов в работе весов.

511. Білуге тиіс:
қолданылатын жабдықтың құрылысы, оны пайдалану және жөндеу тәртіптері;
пішілетін былғары материалдардың қасиеттері мен мақсаты;
пішілетін материалдарға және модельдік аяқкиімнің бөлшектеріне қойылатын мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттар;
берілген фасон мен түрдегі аяқкиім жинағындағы бөлшектер саны;
пішілетін былғарыда кескіштерді ұтымды орналастыру тәсілдері;
былғары материалдарын пайдалану нормалары.
110-параграф. Материалдарды төсеуші, 2-разряд
512. Жұмыс сипаттамасы:
берілген ұзындық бойынша қолданылатын машина көмегімен немесе қолмен бірнеше қабаттап үстелде матаны, былғары алмастырғышты, төсегіш қатырма қағазын, гранитольді, мофоринді және өзге материалдарды төсеу;
қабаттарды тыртыстырмай, жылжытпай және қиғаштамай бекіту;
мақсаты, түрі, түсі, реңкі, әрлеуі және ені бойынша іріктеу;
төселген материалдардың жалпы ұзындығын есептеу және есептеу нәтижелерін төсеніштің үстіңгі қабатына жазу.
513. Білуге тиіс:
төсеу тәсілдері, төселінетін материалдардың түрлері;
пішудің белгілі бір түрлері үшін іріктеу тәртіптері;
материалдар ақаулары, пішілетін материалдарға байланысты төсеніштегі қабаттар саны;
қолданылатын машинаның құрылысы мен пайдалану тәртіптері.
111-параграф. Материалдарды, жартылай фабрикаттар мен дайын бұйымдарды қабылдаушы, 2-разряд
514. Жұмыс сипаттамасы:
ілеспе құжаттарға сәйкес тасымалдаумен және белгіленген құжаттама бойынша материалдарды қабылдап тапсыру бойынша қажетті есепке алуды жүргізумен қатар саны, салмағы, сапасы (сорттылығы) фасондары, өлшемі бойынша негізгі және көмекші материалдарды, жартылай фабрикаттардың, аяқкиімнің үстіңгі бөлігі мен ұлтаншаның бөлшектерін қабылдау және тапсыру;
жартылай фабрикаттарды, материалдар мен дайын бұйымдарды оларды есепке ала отырып өңдеуге және қабылдауға тарату;
саны мен сапасы бойынша былғары зауыттарында цехтан цехқа жартылай фабрикаттарды, жүн мен қылшықты қабылдап-тапсыру;
қабылданатын жартылай фабрикаттарды, материалдар мен бұйымдарды тақтап қою.
515. Білуге тиіс:
негізгі және көмекші материалдардың, жартылай фабрикаттар мен дайын бұйымдардың, жүннің, қылшықтың түрлерін және оларды қабылдау мен тапсыру тәртіптері;
дайын бұйымдардың ассортименті, фасондары, моделі және есепке алу құжаттамасын жүргізудің тәртіптері.
112-параграф. Материалдарды, жартылай фабрикаттар мен дайын бұйымдарды қабылдаушы, 3-разряд
516. Жұмыс сипаттамасы:
дайын бұйымдар мен былғарыны, былғары шикізатын, былғары жартылай фабрикаттарды, үлбір шикізаты мен үлбір терілерін түрі, түржиыны, сорты, саны, ауданы (метражы), салмағы бойынша оларды тасымалдау, салу және қайта салу арқылы қабылдау және тапсыру;
қабылданатын бұйымдар мен материалдарға ілеспе құжаттардың сәйкестігін тексеру, оларды қабылдау мен тапсыруды қажетті құжаттармен ресімдеу;
мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттарға сәйкес таңбалау мен буып түюдің дұрыстығын тексеру;
консервілеу мен салттың жай-күйіне байланысты салмақтық жеңілдіктер мен үстемелерді ескере отырып, былғары шикізаты зауыттары мен базаларында қабылдау-сұрыптау кезінде әрбір терінің "таза салмағы" салмағын анықтау;
әрбір терінің салмақ тобын анықтау;
былғары мен тондық және мехтық шикізаттың түрі, сорты, салмағы, ауданы, жүнділігі бойынша қабылдау өлшемдерін жазуды жүргізу;
таңбалау үшін әрбір терінің индексін анықтау;
әрбір топ бойынша өлшемдерді есептеу, негізгі ақауларды (тірі кезінде, түсіру, сақтау кезінде) есепке алу;
таразы жұмысындағы ұсақ ақауларды жою.

517. Должен знать:
порядок приема и сдачи материалов, полуфабрикатов и готовых изделий;
ассортимент меховых шкурок, кож, кожевенных полуфабрикатов, готовых изделий;
виды кожевенного и мехового сырья;
вес и размеры, характеризующие каждый вид и группу сырья;
порядок и точность взвешивания;
наименование пороков и их характеристику;
способы консервирования шкур, технические условия для оценки их качества (сортности);
коэффициенты пересчета веса шкур различных способов консервирования;
порядок маркировки кожевенного сырья;
индексную систему паспортизации кожевенного и мехового сырья;
порядок оформления документов и упаковки кожевенного и мехового сырья;
основные положения ветеринарно-санитарного надзора;
устройство погрузочно-разгрузочных приспособлений, весов различных систем и порядок их применения;
способы устранения мелких дефектов в работе весов.
Параграф 113. Растяжчик кож и овчин на рамы, 3 разряд
518. Характеристика работ:
равномерное растягивание спилка и лоскута на рамах и закрепление их при помощи зажимов, бобышек, гвоздей или наклейкой на стекло, фанеру;
подача спилка, лоскута и клея к рабочему месту;
смывка клея с пластин, нанесение клея на кожу;
расправка всей площади спилка и лоскута;
закрепление рам, загрузка и выгрузка их из сушилок;
снятие спилка и лоскута с рам и укладка их;
регулирование температуры и воздухообмена в сушилках.
519. Должен знать:
приемы растяжки спилка и лоскута на рамах;
свойства кожи;
физико-механические показатели кожи и спилка до и после обработки;
порядок регулирования технологического режима сушки;
порядок эксплуатации сушильных установок.
Параграф 114. Растяжчик кож и овчин на рамы, 4 разряд
520. Характеристика работ:
равномерное растягивание кож и овчин на рамах в направлении от центра кож и овчин к периметру и закрепление их при помощи зажимов, бобышек, гвоздей или наклеиванием на стекло, фанеру и иное для получения наибольшей полезной площади без разрывов и обрывов с соблюдением необходимого натяжения, не допуская складок, плохо растянутых лап и периферийных участков кожи;
раздвижка рам с кожами механическим раздвижным устройством;
подача кож и овчин к рабочему месту;
загрузка рам с кожей или овчиной в сушилку;
контроль и регулирование технологического режима сушки;
определение степени готовности кож;
загрузка рам и снятие кож или овчин с них вручную.

517. Білуге тиіс:
материалдарды, жартылай фабрикаттар мен дайын бұйымдарды қабылдау және тапсыру тәртіптері;
үлбір терілері, былғарының, былғары жартылай фабрикаттарыныңдайын бұйымдардың ассортименті;
былғары және үлбір шикізатының түрлері;
шикізаттың әрбір түрі мен тобын сипаттайтын салмағы мен өлшемдері;
өлшеудің тәртіптері мен дәлдігі;
ақаулардың атаулары мен олардың сипаттамасы;
терілерді консервілеу тәсілдері, олардың сапасын (сорттылығын) бағалау үшін техникалық шарттар;
консервілеу тәсілдерінің әр түріндегі терілердің салмағын қайта есептеу коэффициенттері;
былғары шикізатын таңбалау тәртіптері;
былғары және үлбір шикізатын төлқұжаттаудың индекстік жүйесі;
былғары мен үлбір шикізатының құжаттарын ресімдеу және оларды буып түю тәртіптері;
ветеринариялық және санитариялық қадағалаудың негізгі ережелері;
тиеу және түсіру аспаптарының және әртүрлі жүйедегі таразылардың құрылысымен оларды қолдану тәртіптері;
таразылар жұмысындағы ұсақ ақауларды жою тәсілдері.
113-параграф. Рамаларға былғары мен қой терісін созушы, 3-разряд
518. Жұмыс сипаттамасы:
тілінді мен кесіндіні рамаларда біркелкі созу және оларды қысқыштардың, дөңесшелердің, шегелердің көмегімен немесе жапсырмамен әйнекке, фанераға бекіту;
жұмыс орнына тіліндіні, кесіндіні және желімді беру;
тілімшелерден желімді жуып шаю, былғарыға желімді жағу;
тілінді мен кесіндінің барлық ауданын жазу;
рамаларды бекіту, оларды кептіргіштерге салу және одан шығару;
рамалардан тілінді мен кесіндіні түсіру және оларды жинап қою;
кептіргіштерде температура мен ауа алмасуын реттеу.
519. Білуге тиіс:
рамаларда тілінді мен кесіндіні созу жолдары;
былғарының қасиеттері;
өңдеуге дейін және одан соң былғары мен тіліндінің физикалық -механикалық көрсеткіштері;
кептірудің технологиялық режимін реттеу тәртіптері;
кептіру құрылғыларын пайдалану тәртіптері.
114-параграф. Рамаларға былғары мен қой терісін созушы, 4-разряд
520. Жұмыс сипаттамасы:
жиырылуға, табандар мен былғарының шеткі учаскелерінің нашар керілуіне жол бермей қажетті керілісті сақтай отырып, жыртпай және үзбей ең үлкен пайдалы ауданды алу үшін рамаларда былғары және қой терісінің ортасынан периметрге қарай бағытта былғары және қой терісін біркелкі созу және оларды қысқыштардың, дөңесшелердің, шегелердің немесе әйнекке, фанераға және өзгеге желімдеу көмегімен оларды бекіту;
механикалық жылжымалы құрылғымен раманы терілерімен жылжыту;
жұмыс орнына былғары мен қой терілерін беру;
кептіргішке рамаларды былғарымен немесе қой терісімен салу;
кептірудің технологиялық режимін бақылау және реттеу;
былғарының дайындық дәрежесін анықтау;
рамаларға былғары мен қой терісін салу және одан қолмен түсіру.

521. Должен знать:
порядок и рациональные приемы растяжки кож и овчин на рамах, свойства кожи и овчины;
требования, предъявляемые к подготовке кож и овчин к растяжке;
степень допустимого натяжения кож, овчин для обеспечения хорошего качества и необходимого выхода полезной площади кожи;
способы регулирования технологического режима сушки и определения степени готовности кож и овчин;
устройство рам и сушилок.
Параграф 115. Растяжчик кож и овчин на рамы, 5 разряд
522. Характеристика работ:
равномерное растягивание и сушка кож на контактно-вакуумных и рамных сушилках - полуавтоматах с укладкой их на раму с закреплением зажимами;
раздвижка и перемещение рам с кожами в сушилку с пульта управления;
подготовка кож к наклеиванию, дополнительное увлажнение, разрезание огузочной части по центру;
открывание вентилей для подачи пара, сжатого воздуха, воды к сушилкам;
рациональное размещение наклеиваемых кож на металлические пластины для максимального использования площади обогреваемых плит;
наклеивание кож на поверхность обогреваемой плиты с разводкой их циклями по всей площади в направлении наибольшей тягучести;
управление с пульта управления открыванием, закрыванием крышек и перемещением обогреваемых камер;
настройка и контроль по контрольно-измерительным приборам необходимого режима сушки (давления, температуры, времени выдержки) в соответствии с технологией обработки кож.
523. Должен знать:
технологические режимы растяжки и сушки кож, топографию кож;
устройство применяемых оборудования и контрольно-измерительных приборов;
порядок установки и контроля температуры, давления, растяжки и продолжительности сушки кож.
Параграф 116. Колорист, 5 разряд
524. Характеристика работ:
составление колеров;
самостоятельное приготовление грунтов, аппретур, глянцев, смесей органических разбавителей и растворителей, растворов нитроэмалей, казеиновых, акриловых и иных покрывных красок в соответствии с рецептурой и технологическими картами;
транспортирование применяемых материалов к рабочему месту;
загрузка пигментных паст и растворителей в смесители;
отбор проб и доведение цвета и оттенка колеров в соответствии с эталонами;
выполнение пробных выкрасок;
отпуск приготовленных аппретур, глянцев и иных покрывных красок, а также растворителей в производство;
ведение учета расходуемых красителей и применяемых материалов.
525. Должен знать:
оттенки и способы составления колеров, рецептуру составов;
свойства и нормы расхода красителей, разбавителей и растворителей, их взаимодействие между собой;
свойства и структуру кожи;
технические требования, предъявляемые к покрывному крашению, аппретированию и глянцеванию кожи;
порядок учета расхода применяемых материалов;
порядок загрузки паст и растворителей в смесители;
методы отбора проб;
порядок ведения учетной документации.

521. Білуге тиіс:
рамаларда былғары мен қой терісін созудың тәртіптері мен ұтымды жолдары;
созуға былғары мен қой терісінің даярлығына қойылатын талаптар;
жақсы сапаны және былғарының пайдалы ауданының қажетті шығымын қамтамасыз ету үшін былғарының, қой терісінің созу мүмкіндігінің дәрежесі;
кептірудің технологиялық режимін реттеу және тері мен қой терісінің дайындық деңгейін анықтау тәсілдері;
рамалар мен кептіргіштердің құрылысы.
115-параграф. Рамаларға былғары мен қой терісін созушы, 5-разряд
522. Жұмыс сипаттамасы:
контактілі-вакуумдық және рамалық жартылай автоматты кептіргіштерде оларды қысқыштармен бекітумен және рамаға жинап қоюмен бірге былғарыны біркелкі созу және кептіру;
басқару тетігінен кептіргішке раманы терілерімен жылжыту және ауыстыру;
желімдеуге былғарыны дайындау, қосымша ылғалдау, ортасы бойынша жая бөлігін кесу;
кептіргіштерге буды, сығымдалған ауаны, суды жіберу үшін вентильдерді ашу;
қыздыру плиталарының ауданын максимал пайдалану үшін металл тілімшелерге желімделетін былғарыны ұтымды орналастыру;
теріні, оларды бүкіл аудан бойынша ең үлкен тартымдылық бағытында ілмектермен ажыратумен жылытылатын плитаның бетіне жапсыру;
қақпақтарды ашуды, жабуды және қыздыру камераларының орын ауыстыруын басқару тетігінен басқару;
теріні өңдеу технологиясына сәйкес Кептірудің қажетті режимін (қысымды, температураны, ұстау уақытын) бақылау-өлшеу аспаптары бойынша баптау және бақылау.
523. Білуге тиіс:
былғарыны созу мен кептірудің технологиялық режимі;
тері топографиясы, қолданылатын жабдықтың және бақылау-өлшегіш құралдарының құрылысы;
температураны, қысымды, теріні созуды және кептіру ұзақтығын орнату және бақылау тәртіптері.
116-параграф. Реңші, 5-разряд
524. Жұмыс сипаттамасы:
колерлерді жасау;
рецептура мен технологиялық карталарға сәйкес грунтты, аппретураны, жалтырақты, органикалық сұйылтқыш пен еріткіштерді, нитроэмаль ерітінділерін, казеиндік, акрильдік және өзге жаба бояуларды дербес дайындау;
жұмыс орнына қолданылатын материалдарды тасымалдау;
пигмент пасталары мен еріткіштерді араластырғышқа салу;
сынаманы іріктеп алу және эталондарға сәйкестендіріп колерлердің түсі мен реңкін жеткізу;
сынама бояуды орындау;
дайындалған аппретураны, жалтырақты және өзге жаба бояуларды, сондай-ақ еріткіштерді өндіріске жіберу;
шығыс болатын бояғыштар мен қолданылатын материалдардың есебін жүргізу.
525. Білуге тиіс:
реңкті және колерді жасау тәсілдерін, құрамдардың рецептурасы;
бояғыштардың, сұйылтқыштар мен еріткіштердің қасиеттері мен шығыс нормалары, олардың өзара әрекеттесуі;
былғарының қасиеттері мен құылымы;
былғарыны жаба бояуға, аппретуралауға және жалтыратуға қойылатын техникалық талаптар;
қолданылатын материалдардың шығысын есепке алу тәртібі;
араластырғышқа пасталар мен еріткіштерді салу тәртіптері;
сынаманы іріктеп алу әдістері;
есепке алу құжаттамасын жүргізу тәртіптері.

Параграф 117. Отжимщик, 2 разряд
526. Характеристика работ:
отжим влаги из овчины, меховых шкурок, промытой заводской шерсти, щеточных и кистевых изделий в центрифуге;
загрузка барабана центрифуги вручную в соответствии с весовыми нормами загрузки и равномерное распределение отжимаемого сырья по периферии барабана;
выгрузка и выстилка на козлы или в штабель отжатых меховых шкурок;
промывка водой центрифуги по окончании работы.
527. Должен знать:
принцип работы и порядок эксплуатации центрифуги;
виды полуфабрикатов;
весовые нормы загрузки в центрифугу;
порядок выгрузки и выстилки меховых шкурок.
Параграф 118. Отжимщик, 3 разряд
528. Характеристика работ:
отжим влаги из овчины, меховых шкурок на гидропрессах или отжимных машинах с одновременным расправлением, растягиванием и соответствующим увлажнением их площади без обрывов и разрывов;
регулирование давления, обогрева валов отжимной машины и зазора между ножевым и подающим валами в соответствии с толщиной шкурок;
подача шкурок волосяным покровом вверх в расстил на подающий вал и направление в зазор между валами с помощью механизма;
определение готовности и съем меховых шкурок.
529. Должен знать:
устройство и принцип работы гидропресса и отжимной машины;
структуру и свойства кожаной ткани и волосяного покрова;
ассортимент полуфабрикатов;
нормы влажности овчины меховой и шубной, меховых шкурок до и после отжима;
при отжиме на гидропрессах - порядок регулирования давления в соответствии с техническими требованиями.
Параграф 119. Отжимщик, 4 разряд
530. Характеристика работ:
отжим волосяного покрова меховых шкурок с одновременной промывкой и чисткой от навала, грязи, репья и консервирующих веществ на отжимно-промывочной машине, оснащенной системой реверсирования;
регулирование подачи раствора для промывки волосяного покрова в зависимости от степени загрязненности;
определение степени готовности шкурок для проведения отжима, контроль за работой машины;
укладка шкур в расстил на транспортер;
регулирование давления между транспортирующим, прижимным и ножевым валами в зависимости от вида и толщины обрабатываемых шкурок, а также высоты волосяного покрова и прочности связи его с кожаной тканью;
регулирование скорости движения транспортирующего, прижимного и ножевого валов;
контроль качества проведения отжима, промывки и чистки волосяного покрова меховых шкурок.
531. Должен знать:
порядок и способы выполнения отжима, промывки и чистки волосяного покрова меховых шкурок;
структуру и свойства волосяного покрова и кожаной ткани;
нормы влажности меховых шкурок после отжима;
устройство отжимно-промывочной машины, порядок ее эксплуатации, регулирования, проведения наладки и ремонта.

117-параграф. Сығушы, 2-разряд
526. Жұмыс сипаттамасы:
центрифугада қой терісінен, үлбір терілерінен, жуылған зауыт жүнінен, щетка және жаққыш бұйымдарынан ылғалды сығу;
салудың салмақ нормаларына сәйкес қолмен центрифуга барабанына салу және барабанның шеткі тұстарына сығылатын шикізатты біркелкі бөлу;
сығылған үлбір терілерін түсіру және таяныштарға немесе штабельдеп төсеу;
жұмыс аяқталған соң центрифуганы сумен жуып шаю.
527. Білуге тиіс:
центрифуганың жұмыс істеу принципі және оны пайдалану тәртіптері;
жартылай фабрикаттардың түрлері;
цетрифугаға салудың салмақ нормалары;
үлбір терілерін түсіру және төсеу тәртіптері.
118-параграф. Сығушы, 3-разряд
528. Жұмыс сипаттамасы:
үзілбей және ажыратпай бір мезгілде олардың ауданын жазумен, созумен және сәйкесінше ылғалдаумен гидронығыздауыштарда немесе сығу машиналарында қой терісінен, үлбір терілерінен ылғалды сығу;
сығу машинасының қысымын, біліктердің қызуын және терілердің қалыңдығына сәйкес пышақты және беру біліктерінің арасындағы саңылауды реттеу;
жайылған күйде түкті жабынын жоғары қаратып, теріні беруші білігіне беру және механизмнің көмегімен біліктердің арасындағы саңылауға бағыттау;
үлбір терілерінің дайындығын анықтау және оларды түсіру.
529. Білуге тиіс:
гидронығыздауыш пен сығу машинасының құрылысы мен жұмыс істеу принципі;
тері тінінің және түкті жабынның құрылымы мен қасиеттері;
жартылай фабрикаттардың ассортименті;
сығуға дейін және одан кейін мехтық және тондық қой терісінің, үлбір терілерінің ылғалдылық нормалары;
гидронығыздауыштарда сығу кезінде - техникалық талаптарға сәйкес қысымды реттеу тәртіптері.
119-параграф. Сығушы, 4-разряд
530. Жұмыс сипаттамасы:
реверсивтік жүйемен жарақталған сығу-жуып шаю машинасында бір мезгілде жуып және навалдан, ластан, репь пен консервілеуші заттардан тазалаумен үлбір терілерінің түкті жабынын сығу;
түкті жабынды жуып шаю үшін ластану дәрежесіне байланысты ерітіндіні беруді реттеу;
сығуды жүргізу үшін терілердің дайындық дәрежесін анықтау, машинаның жұмысын бақылау;
транспортерге терілерді жайып төсеу;
өңделетін терілердің түрі мен қалыңдығына, сондай-ақ түкті жабынның биіктігі мен оның тері тінімен байланыс беріктігіне байланысты тасымалдаушы, қысушы және пышақты біліктердің арасындағы қысымды реттеу;
тасымалдаушы, қысушы және пышақты біліктердің қозғалыс жылдамдығын реттеу;
сығуды, жуып шаюды және үлбір терілерінің түкті жабынын тазарту сапасын бақылау.
531. Білуге тиіс:
үлбір терілерінің түкті жабынын сығуды, жуып шаюды және тазартуды орындау тәртіптері мен тәсілдері;
түкті жабын мен тері тінінің құрылымы мен қасиеттері;
сығудан кейінгі үлбір терілерінің ылғалдылық нормалары;
сығу және жуып шаю машинасының құрылысы, оны пайдалану, реттеу, жөндеу және түзетуді өткізудің тәртіптері.

Параграф 120. Тянульщик кож, 3 разряд
532. Характеристика работ:
растяжка-разминка замши, лайки, перчаточных кож, лоскута, сыромятных кож на тянульно-мягчильной машине или вручную с целью механического разделения волокон и придания коже необходимой мягкости, пластичности;
установка и регулирование валиков и циклей в зависимости от вида и подготовленности кож, их транспортирование.
533. Должен знать:
способы растяжки-разминки замши, лайки, перчаточных кож, лоскута, сыромятных кож, топографию кож;
физико-механические свойства отдельных участков кож и степень необходимой их обработки;
способы регулирования головок тянульных лап тянульно-мягчильной машины.
Параграф 121. Тянульщик кож, 4 разряд
534. Характеристика работ:
растяжка кож (кроме замши, лайки, перчаточных кож, лоскута, сыромятных кож) на мягчильной и тянульно-мягчильной машине проходного и непроходного типов с целью механического разделения волокон, придания коже необходимой мягкости и увеличения ее площади;
регулирование зазора головки и цикли тянульных лап на непроходных машинах;
регулирование глубины вхождения передних и задних плит, степени натяжения и параллельности транспортирующих полотен, скорости движения транспортеров на проходных машинах;
наблюдение за правильностью растяжки кож и работой механизмов обслуживаемых машин;
выстилание полуфабрикатов на козелки, тележки или поддоны;
мелкий ремонт транспортера.
535. Должен знать:
приемы растяжки кож, требования, предъявляемые к ним до и после растяжки;
производственные пороки кож и способы их устранения;
устройство мягчильных и тянульно-мягчильных машин проходного и непроходного типов;
порядок регулирования и эксплуатации обслуживаемых машин и транспортера.
Параграф 122. Распиловщик меха и войлока, 3 разряд
536. Характеристика работ:
распиловка-двоение войлока на требуемую толщину на двоильной машине;
периодическая проверка линейных размеров войлока и его толщины;
прием спилка, выходящего из машины, укладка его в установленном порядке;
регулирование работы машины;
заточка и смена ленточных ножей.
537. Должен знать:
порядок эксплуатации и регулирования обслуживаемых машин;
виды войлока, требования, предъявляемые к качеству готового войлока;
технологический режим распиловки войлока.
Параграф 123. Распиловщик меха и войлока, 5 разряд
538. Характеристика работ:
распиловка-двоение кожаной ткани шкурок на двоильной машине;
наладка и регулирование машины на требуемую толщину распиловки в зависимости от толщины кожаной ткани;
подача шкурок врасстил под ленточный нож машины и контроль за точностью распиловки.

120-параграф. Теріні тартушы, 3-разряд
532. Жұмыс сипаттамасы:
талшықтарды механикалық бөлу және теріге қажетті жұмсақтықты, иілімділікті беру үшін созу және кергіш-жұмсартқыш машинасында немесе қолмен күдеріні, лайканы, қолғап былғарысын, кесіндіні, қайыс теріні созу және жұмсарту;
терінің түрі және дайындығына байланысты білікшелер мен топтамаларды орнату және реттеу, оларды тасымалдау.
533. Білуге тиіс:
күдеріні, лайканы, қолғап терілерін, кесіндіні, қайыс терілерін созу және жұмсарту тәсілдері;
тері топографиясы, терінің жеке бөліктерінің физикалық-химиялық қасиеттері және оларды қажетті өңдеу дәрежесі;
кергіш және жұмсарту машинасының тарту табандары бастарын реттеу тәсілдері.
121-параграф. Теріні тартушы, 4-разряд
534. Жұмыс сипаттамасы:
талшықтарды механикалық бөлу, теріге қажетті жұмсақтық беру және оның ауданын ұлғайту мақсатында жұмсарту және өтетін және өтпейтін үлгідегі керу - жұмсарту машинасында терілерді (күдері, лайка, қолғап терісі, кесінді, қайыс теріден өзге) созу;
өтілмейтін машинада тарту табандарының бастары мен топтамалардың арасындағы саңылауды реттеу;
алдыңғы және артқы плиталардың кіру тереңдігін, тасымалдаушы төсемдердің параллельдігі мен керіліс дәрежесін, өтетін машиналарда транспортерлер қозғалысының жылдамдығын реттеу;
теріні созу дұрыстығын және қызмет ету машинасы механизмдерінің жұмысын бақылау;
таяныштарға, тіркемелерге немесе түптеріне жартылай фабрикаттарды төсеу;
транспортерді ұсақ жөндеу.
535. Білуге тиіс:
теріні созу жолдары, созуға дейін және одан кейін оған қойылатын талаптар;
терінің өндірістік кемістіктері және оларды жою тәсілдері;
жұмсарту мен өтетін және өтпейтін үлгідегі кергіш және жұмсартқыш машиналардың құрылысы;
қызмет ету машиналары мен транспортерді реттеу және пайдалану тәртіптері.
122-параграф. Үлбір мен киізді арамен кесуші, 3-разряд
536. Жұмыс сипаттамасы:
екіге тілу машинасында қажетті қалыңдықта киізді кесіп екіге бөлу;
киіздің сызықтық өлшемдері мен оның қалыңдығын мерзімдік тексеру;
машинадан шығатын тіліндіні қабылдау, оны белгіленген тәртіпте жинап қою;
машина жұмысын реттеу;
таспалық пышақтарды қайрау және алмастыру.
537. Білуге тиіс:
қызмет ету машиналарын пайдалану және реттеу тәртіптері;
киіз түрлері, дайын киіздің сапасына қойылатын талаптар;
киізді арамен кесудің технологиялық режимі.
123-параграф. Үлбір мен киізді арамен кесуші, 5-разряд
538. Жұмыс сипаттамасы:
екіге тілу машинасында терілердің былғары тінін арамен екі қабатқа тілу;
былғары тінінің қалыңдығына байланысты арамен кесудің қажетті қалыңдығына машинаны реттеу және жөндеу;
машинаның таспа пышақтарының астына терілерді жайып беру және арамен кесудің дәлдігін бақылау.

539. Должен знать:
строение кожаной ткани шкурок;
нормы спиливания кожаной ткани, возможные дефекты обработки кожи и способы их предупреждения и устранения;
порядок определения толщины шкурок;
устройство, порядок наладки и регулирования двоильной машины;
приемы заточки и смены ленточного ножа.
Параграф 124. Отделочник меховых шкурок, 2 разряд
540. Характеристика работ:
отделка меховых шкурок путем разбивки-разрыхления на косе, скобе, обслуживаемой машине волокон кожаной ткани шкурок мелких видов (кроме пушнины), разминки и подчистки с целью придания им мягкости и эластичности, выравнивания площади, не допуская обрывов, разрывов, засечек, выхватов;
проверка готовности шкурок к разрыхлению, машин к выполнению технологической операции, исправности аспирационной установки;
укладывание меховых шкурок на стол в расстил или подача на транспортирующий механизм машины, заправка шкурок под рабочий вал в расправленном состоянии.
541. Должен знать:
назначение и принцип действия применяемого оборудования;
ассортимент меховых шкурок;
структуру и свойства кожаной ткани и волосяного покрова;
состав, свойства, дозировку, назначение применяемых растворов и порядок обращения с ними;
требования, предъявляемые к подготовке меховых шкурок к отделке.
Параграф 125. Отделочник меховых шкурок, 3 разряд
542. Характеристика работ:
отделка меховых шкурок путем выжигания рельефного рисунка на волосяном покрове меховых шкурок на специальных электроустановках, равномерного нанесения люстровальных, формалиновых и иных химических растворов на волосяной покров шкурок вручную или на намазной машине;
разбивка и оттяжка на машине краев меховой и шубной овчины;
разбивка-разрыхление волокон кожаной ткани меховых шкурок средних видов (кроме пушнины и каракулево-смушковых видов) и шкур морского зверя, разминка и подчистка с целью придания кожаной ткани мягкости и эластичности без обрывов, разрывов, засечек, выхватов;
стрижка-рубка волосяного покрова меховой и шубной овчины в сырье после отмочки, промывки и отжима на рубильных или шерстерезальных машинах на установленную высоту без засечек, пропусков волосяного покрова и обрывов шкур;
установка соответствующей величины зазора между режущими и транспортирующими механизмами обслуживаемой машины;
подача овчины в расстил на подающий транспортер с расправкой ее по всей площади;
имитация овчины под каракуль путем придания искусственного завитка волосяному покрову овчин с одновременным закреплением витка на прессе без запала волоса и сваривания (коробления) кожаной ткани;
нанесение на волосяной покров меховых шкурок специального раствора вручную щеткой равномерно по всей площади на установленную глубину;
контроль закачеством нанесения растворов и проникновением на установленную глубину в волосяной покров меховых шкурок, интенсивностью и равномерностью намазки химических растворов на волосяной покров и недопущением загрязненности растворами кожаной ткани.

539. Білуге тиіс:
терілердің былғары тінінің құрылысы;
былғары тінін кесу нормалары, былғарыны өңдеудің болуы мүмкін ақаулары және олардың алдын алу және жою тәсілдері;
терілердің қалыңдығын анықтау тәртіптері;
екіге тілу машинасының құрылысы, оны жөндеу және реттеу тәртіптері;
таспалық пышақты қайрау және ауыстыру жолдары.
124-параграф. Үлбір терілерді әрлеуші, 2-разряд
540. Жұмыс сипаттамасы:
үлбір терілерді ұсақ түр терілерінің былғары мата талшықтарын (теріден басқа) өру, қапсырма, қызмет көрсететін машинада қопсыту-бөлу, жұмсақтық пен икемділік беру мақсатында қыздыру және тазарту, үзілістерге, үзілістерге, серифтерге, ұстап алуға жол бермей алаңды тегістеу арқылы өңдеу;
терілердің қопсытуға, машиналардың технологиялық операцияларды орындауға дайындығын, аспирациялық қондырғының жарамдылығын тексеру;
үлбір терілерді үстелге төсемеге қою немесе машинаның тасымалдаушы механизміне салу, теріні жұмыс білігінің астына балқытылған күйінде салу.
541. Білуге тиіс:
қолданылатын жабдықтың мақсаты мен жұмыс істеу принципі;
үлбір терілердің ассортименті;
былғары талшығы мен жүн қабатының қасиеттері мен құрылысы;
ерітінділердің құрамы, қасиеттері, мөлшерлемесі, мақсаты мен олармен жұмыс жүргізу тәртіптері;
үлбір теріні өңдеуге дайындауға қойылатын талаптар.
125-параграф. Үлбір терілерді әрлеуші, 3-разряд
542. Жұмыс сипаттамасы:
үлбір терілерді терінің жүн қабатына бедерлі суреттерді арнайы электр құрылғыларында күйдіру арқылы, люстрлеу, формалин және өзге де химиялық ерітінділерді терінің жүн қабатына қолмен немесе жағу машинасында жағу арқылы өңдеу;
қойдың терісі мен қойдың жүнін машинада ажырату және керу;
орташа терілер (бағалы аң терісі, қаракөл-елтіріден өзге) мен теңіз аңы терісінің былғары талшықтарын ажырату-қопсыту, былғары талшыққа икемділік пен жұмсақтық беру үшін кеспеу, тілмей және кертпей, шымшымай жазу және тазалау;
жуып, сыққаннан кейін кесу немесе жүн қырқу машиналарында үлбір және тонға арналған қой терісінің жүн қабатын белгіленген биіктік бойынша, тілмей, түк қалдырмай және теріні жыртпай шикізат етіп қырқу-шабу;
машинаның кесуші және тасымалдаушы механизмдерінің арасындағы саңылаудың тиісті көлемін белгілеу;
қой терісін әперу жылдамдығы және қой терісін өн бойын түзете отырып, тасымалдауыштың төсемесіне әперу;
қой терісінің жүнін жасанды түрде бұйралай отырып және сол сәтте бұйра жүнді нығыздауышпен бекіте отырып, түкті күйдірмей және былғары талшығын пісірмей (шалыстырмай) қаракөл ретінде жасау;
терінің жүн қабатына арнайы ерітіндіні щетканың көмегімен қолмен белгіленген тереңдікте өн бойына біркелкі етіп жағу;
ерітінділердің жағылу сапасын және үлбір терілердің түк жамылғысына белгіленген тереңдікке енуін, химиялық ерітінділердің түк жамылғысына жағылу қарқындылығы мен біркелкілігін және тері тінінің ерітінділерімен ластануына жол бермеуді бақылау.

543. Должен знать:
устройство и порядок эксплуатации обслуживаемого оборудования;
технологию и приемы отделки волосяного покрова и кожаной ткани;
требования, предъявляемые к качеству отделки меховых шкурок.
Параграф 126. Отделочник меховых шкурок, 4 разряд
544. Характеристика работ:
отделка меховых шкурок путем разбивки на разбивочной машине волосяного покрова шкурок пушнины, каракулево-смушковых видов, морского зверя, меховой и шубной овчины с наличием на отделочных участках меховых шкурок сильно спутанного и свойлаченного волоса с целью его разрыхления;
разминка и подчистка на машине, скобе, косе меховой и шубной овчины, шкурок пушнины и каракулево-смушковых видов и шкур морского зверя с целью придания кожаной ткани мягкости и эластичности без обрывов, разрывов, засечек, выхватов;
подача и заправка меховых шкурок под ножевой вал разбивочной машины и многократное перемещение их при разбивке в различных направлениях в соответствии с технологией обработки;
стрижка на стригальной машине сухого волосяного покрова меховых шкурок на установленную высоту для придания волосяному покрову ровной поверхности без выхватов, засечек волоса и обрубки конечностей шкурок;
регулирование необходимого зазора между ножевым и подающим механизмами в зависимости от вида и толщины обрабатываемого мехового полуфабриката;
подача меховых шкурок в расстил волосяным покровом вверх на транспортер стригальной машины, расправка их по всей площади и запуск под ножевой вал;
удаление из волосяного покрова меховых шкурок остевых волос вручную или на стригальной машине путем выдергивания их из кожаной ткани или обрыва под самое основание с целью получения ровной, шелковистой поверхности без повреждения пухового волоса;
регулирование зазора между металлическим, рифленым и резиновым валиками стригальной машины в зависимости от толщины и прочих свойств обрабатываемых меховых шкурок;
контроль за проведением операции и качеством обработки волосяного покрова по всей площади;
стрижка сырой овчины на шерстерезной машине, оснащенной автоматической заточкой и автоматическим регулированием натяжения и растяжения ленты-резца;
выбор соответствующих параметров работы шерстерезной машины: мощности вытяжной вентиляции, регулирования угла заточки ленты-резца, скорости движения ленты транспортера, высоты стрижки волосяного покрова, зазора между ножевым и подающим механизмами;
контроль качества стрижки волосяного покрова меховых шкурок.
545. Должен знать:
устройство, порядок эксплуатации и регулирования различных видов отделочных машин;
требования, предъявляемые к подготовке меховых шкурок к операции отделки;
влияние отделочной операции меховых шкурок на качество выполнения последующих технологических операций.

543. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және пайдалану тәртіптері;
былғары талшығы мен жүн қабатын өңдеу технологиясы мен жолдары;
үлбір теріні өңдеу сапасына қойылатын талаптар.
126-параграф. Үлбір терілерді әрлеуші, 4-разряд
544. Жұмыс сипаттамасы:
үлбір терінің өңделетін жерлерінде қатты ұйысқан және киізденген жүні бар үлбір және тонға арналған қой терісінің, бағалы аң терісі мен қаракөл-елтіріні, теңіз аңы терісінің жүн қабатын қопсыту мақсатында ажырату машинасында ажырату арқылы үлбір терілерді өңдеу;
үлбір және тонға арналған қой терісіне, бағалы аң терісі мен қаракөл-елтіріге, теңіз аңы терісіне икемділік пен жұмсақтық беру үшін оның былғары талшықтарын шалғыда, қапсырма шегеде, машинада кеспей, тілмей және кертпей, шымшымай жазу және тазалау;
үлбір терілерді бөлу машинасының пышақ білігіне әперу және салу, өңдеу технологиясына сәйкес оларды бөлу кезінде әртүрлі бағытта бірнеше рет ауыстыру;
түтікті шымшымай, кертпей және тері шеттерін тілмей жүн қабатының үсті тегіс болуы үшін үлбір терілердің құрғақ жүн қабатын белгіленген биіктік бойынша қырқу машинасында қырқу;
өңделетін үлбір жартылай дайын өнімнің түріне және қалыңдығына қарай пышақ және беруші механизм арасында қажетті саңылауды реттеу;
үлбір терілерді жүн жағымен қырқу машинасы тасымалдағышының төсемесіне әперу, өн бойын түзете отырып пышақ білігіне жіберу;
үлпілдек шашты зақымдамай тегіс, жұмсақ бет алу мақсатында қалың шашты тері мадатан немесе үзілген бөлігінен негізінен жұлу жолымен қалың шаштың үлбір терісінен шашты қабатты қолмен немесе қырқу машинасында алу;
өңделетін терінің қалыңдығы мен өзге де қасиеттеріне байланысты машинаның металл, бедерлі, резина біліктерінің арасындағы саңылауды реттеу;
операцияны өткізуге және өн бойындағы жүн қабатын өңдеу сапасына бақылау жасау;
автоматты қайрақпен және лента-кескішті тарту мен созуды автоматты реттегішпен жабдықталған жүн қырыққыш машинада шикі қой терісін қырқу;
жүн қырыққыш машина жұмысының тиісті параметрлерін таңдау: соратын желдетпенің қуаттылығы, кескіш-лентаны қайрау бұрышын, тасымалдағыш лентасы қозғалысының жылдамдығын, жүн қабатын қырқу биіктігін, пышақ және әперу механизмі арасындағы саңылауды реттеу;
үлбір терілердің жүн қабатын қырқу сапасын бақылау.
545. Білуге тиіс:
өңдеу машиналардың әртүрлі түрлерінің құрылысы және оларды пайдалану және реттеу тәртіптері;
өңдеу операциясына үлбір теріні дайындау үшін оған қойылатын талаптар;
үлбір терілерді өңдеу операциясының кейінгі технологиялық операцияларды орындау сапасына тигізетін әсері.

Параграф 127. Отделочник меховых шкурок, 5 разряд
546. Характеристика работ:
отделка меховых шкурок путем удаления из волосяного покрова остевых волос на стригальной машине или вручную путем выдергивания их из кожаной ткани или обрывания под самое основание, не допуская наличия оборванных остевых волос, с целью получения ровной, шелковистой поверхности без повреждения пухового волоса;
регулирование зазора между металлическим, рифленым и резиновым валиками стригальной машины в зависимости от толщины и прочих свойств обрабатываемых меховых шкурок;
растягивание, растягивание-мягчение овчины на тянульно-мягчильной машине при помощи ножевого вала, на поверхности которого закреплены щетки и резцы под разными углами;
многократное перемещение меховых шкурок механизмом реверсирования;
установка соответствующей величины зазора между ножевым и транспортирующим механизмами тянульно-мягчильной машины и скорости подачи овчины;
выравнивание, стрижка овчины на стригальной (выравнивающей) машине;
регулирование скорости вращения ножевого вала и скорости движения транспортеров с пульта управления;
регулирование перемещения неподвижного ножа в горизонтальной и вертикальной плоскостях, натяжение лент подающего и отводящего транспортеров;
контроль за качеством проведения технологических процессов;
наладка обслуживаемого оборудования.
547. Должен знать:
устройство и порядок наладки обслуживаемого оборудования;
порядок обращения с ножом и иным инструментом;
структуру волосяного покрова и отличительные особенности остевых и пуховых волос;
требования, предъявляемые к полуфабрикату и качеству обработки меховых шкурок;
методы и приемы отделки волосяного покрова.
Параграф 128. Составитель химических растворов, 3 разряд
548. Характеристика работ:
составление несложных химических растворов поваренной соли, известкового молока, смесей, эмульсий в соответствии с рецептурой;
получение химикатов со склада;
дозирование, растворение и перемешивание исходных материалов;
корректирование на основе проводимых анализов и расчетов физических и химических параметров растворов, смесей и эмульсий и перекачивание их в отстойники, сборники и аппараты.
549. Должен знать:
рецептуру составления растворов, свойства применяемых исходных материалов;
порядок загрузки исходных материалов в обслуживаемые аппараты;
принцип действия и порядок эксплуатации применяемых оборудования и контрольно-измерительных приборов.
Параграф 129. Составитель химических растворов, 4 разряд
550. Характеристика работ
составление сложных химических растворов зольных, обеззоливающих и мягчильных жидкостей, обезволакивающих смесей, пикельных, нейтрализующих и красильных растворов, дубильных соков, жировальных смесей и эмульсий, полиуретановых смесей, люстровальных, формалиновых, импрегирующих, обезжиривающих и иных аналогичных растворов, смесей, эмульсий в соответствии с рецептурой;
регулирование технологического режима составления химических растворов и механизмов обслуживаемых аппаратов, реакторов, смесителей;
ведение производственной документации.

127-параграф. Үлбір терілерді әрлеуші, 5-разряд
546. Жұмыс сипаттамасы:
үлпілдек шашты зақымдамай тегіс, жұмсақ бет алу мақсатында жұлынған қалың шаштың болуына жол бермей отырып, қалың шаштарды тері матадан жұлу немесе негізінен жұлу жолымен қырқу машинкасында немесе қолмен қалың шаш қабатынан алып жастау арқылы үлбір терілерді өңдеу;
өңделетін терінің қалыңдығы мен өзге де қасиеттеріне байланысты машинаның металл, бедерлі, резина біліктерінің арасындағы саңылауды реттеу;
үстінде щетка мен әртүрлі бұрыштарда кескіштер орналастырылған пышақ біліктердің көмегімен қой терісін созу, созу-жұмсату;
реверстеу механизмімен үлбір терілерді бірнеше рет алмастыру;
созу-жұмсарту машинасының пышақ және тасымалдаушы механизмі мен қой терісін әперу жылдамдығы арасында тиісті саңылау жасау;
қой терісін қырқу (тегістеу) машинасында тегістеу, қырқу;
пышақ білігінің айналу жылдамдығын және тасымалдағыштың қозғалыс жылдамдығын басқару пультында реттеу;
жылжымайтын пышақтың көлденең және тік жазықтықта алмасуын реттеу, әперетін және жіберетін тасымалдағыштардың ленталарын керу;
технологиялық процестерді өткізу сапасына бақылау;
қызмет көрсетілетін жабдықты баптау.
547. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және баптау тәртіптері;
пышақты және өзге де құралдарды пайдалану тәртіптері;
жүн қабатының құрылысы және қылшық пен түбіт түтіктің айырмашылық белгілері;
жартылай дайын өнімдер мен өңдеу сапасына қойылатын талаптар;
жүн қабатын өңдеудің әдістері мен жолдары.
128-параграф. Химиялық ерітінділерді жасаушы, 3-разряд
548. Жұмыс сипаттамасы:
рецептураға сәйкес ас тұзының, әк сүтінің, қоспалардың, эмульсиялардың күрделі емес химиялық ерітінділерін жасау;
қоймадан химикаттарды алу;
бастапқы материалдарды мөлшерлеу, еріту және араластыру;
өткізілетін талдаулардың және ерітінділердің, қоспалар мен эмульсиялардың физикалық және химиялық параметрлерін есептеу негізінде түзету және оларды тұндырғыштарға, жиғыштар мен аппараттарға айдап жіберу.
549. Білуге тиіс:
ерітінділерді жасаудың рецептурасы, қолданылатын бастапқы материалдардың қасиеттері;
қызмет ету аппараттарына бастапқы материалдарды салу тәртібі;
қолданылатын жабдық пен бақылау және өлшеу құралдарының әрекет ету принципі және оларды пайдалану тәртіптері.
129-параграф. Химиялық ерітінділерді жасаушы, 4-разряд
550. Жұмыс сипаттамасы:
рецептураға сәйкес күлді, күлсіздендіру және жұмсарту сұйықтықтарының, лаксыздандыратын қоспалардың, пикельдік, бейтараптық және бояу ерітінділерінің, тері илейтін сөлдердің, май қоспалары мен эмульсияларының, полиуретандық қоспалардың, люстралық, формалиндік, импрегнирдік, майсыздандыру және өзге ұқсас ерітінділердің, қоспалардың, эмульсиялардың күрделі химиялық ерітінділерін жасау;
қызмет ету аппараттарының механизмдері мен химиялық ерітінділерді жасаудың, араластырғыштар реакторларының технологиялық режимін реттеу;
өндірістік құжаттаманы жүргізу.

551. Должен знать:
рецептуру, порядок и технологический режим приготовления сложных химических растворов;
методы корректировки физических и химических параметров растворов, смесей, эмульсий;
порядок приготовления растворов на химических станциях и механизированной подачи их на места потребления;
порядок эксплуатации и регулирования применяемого оборудования.
Параграф 130. Аппаратчик приготовления мездрового клея, 4 разряд
552. Характеристика работ:
ведение технологического процесса варки (приготовления) клея из мездры и обрези в варочных аппаратах в соответствии с техническими условиями и государственными стандартами;
выполнение работ по подготовке, сортировке, резке мездры и обрези, загрузка их в чаны, баркасы или аппараты на золение;
ведение процессов золения, промывки и обеззоливания мездры и обрези;
загрузка мездры и обрези, подготовленных для варки клея, в аппараты;
варка и упаривание клеевого бульона до определенной концентрации и вязкости в аппаратах;
регулирование температуры на разных стадиях процессов варки и выпаривания;
съем жира (сала) в процессе варки бульона;
разлив готового клеевого бульона в специальные формы;
получение из бульона сухого клея в плитках, в дробленном, чешуйчатом и порошкообразном виде на вальцовых и иных сушилках;
сортировка, маркировка, взвешивание готового мездрового клея;
сдача пробы на лабораторный анализ по мере выхода каждой производственной партии;
сдача готового клея на склад;
регулирование, наладка и обслуживание применяемого оборудования;
съем затупившихся ножей и установка заточенных в мездрорезку;
регулирование прижима ножей к барабану калибровочного ножа;
чистка аппаратов, форм и сеток от клея;
ремонт сеток.
553. Должен знать:
технологический процесс варки мездрового клея;
технические условия и государственные стандарты на мездровой клей;
устройство, порядок технической эксплуатации и регулирования применяемого оборудования;
порядок сортировки, упаковки, маркировки мездрового клея;
способы чистки варочных аппаратов, форм, сеток от клея.
Параграф 131. Аппаратчик приготовления мездрового клея, 5 разряд
554. Характеристика работ:
ведение технологического процесса приготовления мездрового клея из различного сырья в вакуумной выпарной установке с циркуляцией в соответствии с техническими условиями и государственными стандартами;
подготовка сырья для варки клея, рецептурный расчет компонентов для приготовления мездрового клея;
загрузка сырья в чаны, барабаны или аппараты на золение;
ведение процесса золения, промывки и обеззоливания;
загрузка сырья, подготовленного для варки клея, в варочные аппараты;
ведение процесса концентрирования бульонов в вакуумных аппаратах, проверка герметичности и создания в них вакуума;
контроль и регулирование процесса поступления бульонов и их концентрирования по показаниям контрольно-измерительных приборов;
контроль и регулирование температуры, подачи пара, воды, состояния вакуума;
определение готовности мездрового клея;
съем жира в процессе варки бульонов;
получение из бульона сухого клея в сушилках;
наблюдение и регулирование по контрольно-измерительным приборам температурного режима сушки, концентрации, толщины клеевого слоя, работы вентиляционных устройств сушилок;
сортировка, упаковка, взвешивание готового мездрового клея;
сдача пробы на лабораторный анализ по мере выхода каждой производственной партии мездрового клея;
сдача готового клея на склад;
регулирование, наладка и обслуживание применяемого оборудования;
чистка варочных аппаратов, форм и сеток от клея;
ремонт сеток.

551. Білуге тиіс:
күрделі химиялық ерітінділерді әзірлеудің рецептурасы, тәртібі және технологиялық режимі;
ерітінділердің, қоспалардың, эмульсиялардың физикалық және химиялық параметрлерін түзету әдістері;
химиялық станцияларда ерітінділерді әзірлеу және оларды тұтыну орындарына механикаландырылған түрдегі беру тәртібі;
қолданылатын жабдықты пайдалану және реттеу тәртіптері.
130-параграф. Шел желімін әзірлеу аппаратшысы, 4-разряд
552. Жұмыс сипаттамасы:
мемлекеттік стандарттар мен техникалық талаптарға сәйкес пісіру аппараттарында кесінді мен шелден желімді пісіру (дайындау) технологиялық процесін жүргізу;
шел мен кесіндіні дайындау, сұрыптау, кесу жұмыстарын орындау, оларды күлдеуге күбілерге, баркастарға немесе аппараттарға салу;
шел мен кесіндіні күлдеу, жуып шаю және күлсіздендіру процестерін жүргізу;
аппараттарға желімді пісіру үшін дайындалған шел мен кесіндіні салу;
аппараттарда белгіленген концентрация мен тұтқырлыққа дейін желім сорпасын пісіру және булау;
пісіру және булау процестерінің әртүрлі сатыларында температураны реттеу;
сорпаны пісіру процесінде майды (тоң майды) алу;
арнаулы қалыптарға дайын желім сорпасын бөліп құю;
жанышқыш және өзге кептіргіштерде сорпадан плитка, ұсақталған, қабыршақты және ұнтақ түрінде құрғақ желім алу;
даяр шел желімін сорттау, таңбалау, салмағын өлшеу;
әрбір өндірістік партияның шығуына қарай зертханалық талдауға сынама тапсыру;
қоймаға даяр желімді тапсыру;
қолданылатын жабдықты реттеу, жөндеу және оған қызмет көрсету;
мұқалған пышақтарды алу және қайралғандарын шелкескішке орнату;
колибрлі пышақ барабанына пышақтар қыспасын реттеу;
аппараттарды, қалыптарды және торларды желімнен тазалау;
торларды жөндеу.
553. Білуге тиіс:
шел желімін пісіру технологиялық процесі;
шел желіміне қойылатын техникалық шарттар мен мемлекеттік стандарттар;
қолданылатын жабдықтың құрылысы, оны техникалық пайдалану мен реттеу тәртіптері;
шел желімін сорттау, буып түю, таңбалау тәртіптері;
пісіру аппараттары, қалыптарды, торларды желімнен тазарту тәсілдері.
131-параграф. Шел желімін әзірлеу аппаратшысы, 5-разряд
554. Жұмыс сипаттамасы:
техникалық шарттар мен мемлекеттік стандарттарға сәйкес айналымы бар вакуумдық булау қондырғысында әртүрлі шикізаттан шел желімін әзірлеу технологиялық процесін жүргізу;
желімді пісіру үшін шикізатты дайындау, шел желімін әзірлеу үшін компоненттерді рецептуралық есептеу;
күлдеу үшін күбілерге, барабандарға немесе аппараттарға салу;
күлдеу, шаю, күлсіздендіру процесін жүргізу;
пісіру аппараттарына желімді пісіру үшін дайындалған шикізатты салу;
вакуумдық аппараттарда сорпалардың концентрациялану процесін жүргізу, олардың герметикалдығын және оларда вакуум жасалуын тексеру;
сорпалардың келіп түсу процесі мен олардың концентрациялануын бақылау және өлшеу құралдарының көрсеткіштеріне қарай бақылау және реттеу;
температураны, бу, су берілуін, вакуум күйін бақылау және реттеу;
шел желімінің әзірлігін анықтау;
сорпаларды пісіру процесінде майды алу;
кептіргіштерде сорпадан құрғақ желім алу;
кептірудің температуралық режимін, құрғақ желімнің концентрациясын, қалыңдығын, кептіргіштің ауа тазартқыш құрылғыларының жұмысын бақылау және өлшеу құралдары бойынша бақылау және реттеу;
дайын шел желімін сорттау, буып түю, салмағын өлшеу;
шел желімінің әрбір өндірістік тобының шығуына қарай зертханалық талдауға сынама тапсыру;
даяр желімді қоймаға тапсыру;
қолданылатын жабдықты реттеу, жөндеу және оған қызмет көрсету;
пісіру аппараттарын, қалыптар мен торларды желімнен тазарту;
торларды жөндеу.

555. Должен знать:
устройство, принцип действия обслуживаемого оборудования и применяемых контрольно-измерительных приборов;
технологический процесс варки мездрового клея и способы контроля его параметров;
технические условия и государственные стандарты намездровый клей, порядок сортировки, упаковки и маркировки мездрового клея;
способы чистки варочных аппаратов, форм, сеток;
порядок технической эксплуатации вакуумных установок.
Параграф 132. Мездрильщик, 2 разряд
556. Характеристика работ:
мездрение, разбивка шкур на мездрильных машинах по волосу с целью удаления навала;
регулирование зазоров между транспортирующим, прижимным и ножевым валами в зависимости от толщины и вида обрабатываемых шкур;
заточка ножей машины и применяемого инструмента.
557. Должен знать:
способы мездрения шкур на мездрильной машине, регулирования ее валов;
порядок заточки ножей мездрильной машины и применяемого инструмента;
виды кожевенного сырья.
Параграф 133. Мездрильщик, 4 разряд
558. Характеристика работ:
мездрение, разбивка шкур пресно-сухого и сухосоленого консервирования с целью лучшего их обводнения;
мездрение сырья и голья крупного рогатого скота под руководством мездрильщика более высокой квалификации с целью удаления подкожной клетчатки, сала, прирезей мяса и иное на мездрильных машинах;
мездрение голья вручную с целью удаления мездры с пропущенных при мездрении на машине периферийных участков кожи (пол, воротков, челок и лап) в сырье или голье, не допуская подрезей, выхватов и прорезей;
мездрение меховых шкурок мелких видов путем удаления подкожно-жирового слоя с сохранением целостности шкурки без обрывов конечностей, дыр, засечек, подрезей кожаной ткани и без обнажения волосяных луковиц вручную на скобе, шабере, дисковом ноже или мездрильной машине;
определение степени подготовки кожевенного сырья, голья и меховых шкурок мелких видов к мездрению и толщины подкожно-жирового слоя, подлежащего удалению;
укладка обработанных шкур или голья в штабель;
участие в наладке машины, регулирование зазора между валами в зависимости от вида и толщины обрабатываемых шкур, заточка ножевого вала и инструмента.
559. Должен знать:
приемы мездрения на мездрильной машине и вручную на скобе, шабере, дисковом ноже;
виды кожевенного сырья и его назначение;
ассортимент шкурок мелких видов;
степень подготовленности сырья и голья к мездрению и толщину подкожно-жирового слоя, подлежащего удалению;
выход полезной площади и потребительскую ценность шкурок;
причины возникновения и способы устранения дефектов шкурок;
порядок технической эксплуатации и регулирования мездрильной машины;
способы заточки ножевых валов мездрильной машины и применяемого инструмента, подбора абразивных брусков для заточки.

555. Білуге тиіс:
қызмет ету жабдығы мен қолданылатын бақылау және өлшеу құралдарының құрылысы мен әрекет ету қағидаты;
шел желімін пісіру технологиялық процесі және оның параметрлерін бақылау тәсілдері;
шел желіміне қойылатын техникалық шарттар мен мемлекеттік стандарттар, шел желімін сұрыптау, буып түю және таңбалау тәртіптері;
пісіру аппараттары, қалыптар, торларды тазалау тәсілдері;
вакуумдық қондырғыларды техникалық пайдалану тәртіптері.
132-параграф. Шелдеуші, 2-разряд
556. Жұмыс сипаттамасы:
шелдеу, басқыны жою мақсатында терілерді қылы бойынша шелдеу машиналарында бөлу;
өңделетін терілердің қалыңдығы мен түріне байланысты тасымалдаушы, қысушы және пышақты біліктерінің арасындағы саңылауларды реттеу;
машина мен қолданылатын құрал-сайманның пышақтарын қайрау.
557. Білуге тиіс:
шелдеу машинасында терілерді шелдеу, оның біліктерін реттеу тәсілдері;
шелдеу машинасы мен қолданылатын құрал-сайманның пышақтарын қайрау тәртіптері;
былғары шикізатының түрлері.
133-параграф. Шелдеуші, 4-разряд
558. Жұмыс сипаттамасы:
шелдеу, тұщы-құрғақ және құрғақ-тұзды консервіленетін терілерді, оларды жақсы суландыру мақсатында бөлу;
шелдеу машиналарында тері асты жасушасы қабатын, майды, ет кесіктерін және өзгелерді кетіру мақсатында анағұрлым жоғары біліктілігі бар шелдеушінің басшылығымен шикізатты және ірі қара малдың көнін шелдеу;
машинада шелдеу кезінде шикізатқа немесе көнге өткізілген терінің шеткі учаскелерінен (етегінен, жағасынан, кекілден және табандардан) шелді кетіру мақсатында қиылуға, жұлынуға, тілікке жол бермей көнді қолдан шелдеу;
тері бүтіндігін аяқ-қолдың үзілуінсіз, тесіксіз, кертпесіз, үзбей сақтай отырып, тері асты май қабатын кетіру және қыл тамырларын жалаңаштамай қолмен қапсырмада, шаберде, дискілі пышақта немесе шелдеу машинасында үлбір терілерінің ұсақ түрлерін шелдеу;
шелдеуге былғары шикізатының, көннің және үлбір терілерінің ұсақ түрлерінің дайындық дәрежесін және жоюға жататын тері асты май қабатының қалыңдығын анықтау;
өңделген терілер немесе жарғақты штабельге қалау;
машинаны жөндеуге қатысу, өңделетін терілердің түрі және қалыңдығына байланысты біліктер арасындағы саңылауды реттеу, пышақты білік пен құрал-сайманды қайрау.
559. Білуге тиіс:
шелдеу машинасында және қолмен қапсырмада, шаберде, дискілі пышақта шелдеу жолдары;
былғары шикізатының түрлері мен оның мақсаты;
ұсақ түрдегі терілердің ассортименті;
шикізат пен жарғақтың шелдеуге даярлық дәрежесін және жоюға жататын тері асты май қабатының қалыңдығы;
пайдалы аудан шығымын және терілердің тұтынушылық бағалығы;
терілер ақауларының пайда болу себептері және оларды жою тәсілдері;
шелдеу машинасын техникалық пайдалану және реттеу тәртіптері;
шелдеу машинасы мен қолданылатын құрал-сайманның пышақты біліктерін қайрау қайрау үшін абразивтік қайрақтарды іріктеп алу тәсілдері.

560. Примечание:
к мелким видам шкурок, кроме пушнины относятся шкурки мелких грызунов: бурундука, крысы водяной и амбарной, сони-полчка, хомяка, цокора (медведки), песчанки, слепыша и пищухи, сусликов всех видов (кроме суслика-песчаника), крота;
к остальным видам шкурок относятсясредние виды шкурок кролика, кошки домашней, мерлушки, лямки, козлика, тряски, сак-сака, сурка, собаки, пушнина, каракулево-смушковые виды шкурок, шкуры морского зверя, меховая шубная овчина.
Параграф 134. Мездрильщик, 5 разряд
561. Характеристика работ:
мездрение на мездрильной машине всех видов кожевенного, мехового, шубного сырья и голья с целью удаления подкожной клетчатки, сала, прирезей мяса и иное;
мездрение по топографическим участкам с постепенным перемещением под ножевым валом шкурок средних и крупных видов, а также шкурок белки, горностая, овчины меховой и шубной с удалением подкожно-жирового слоя и сохранением целостности шкурок без обрывов конечностей, дыр, засечек, подрезей кожаной ткани и без обнажения волосяных луковиц;
наблюдение за работой механизмов машины и измерительных приборов;
наладка машины;
смена точильного круга.
562. Должен знать:
рациональные приемы мездрения кожевенного, мехового, шубного сырья и голья на мездрильной машине;
структурные особенности и свойства сырья, голья, элементов раскроя, волосяного покрова кожаной ткани меховых шкурок;
потребительскую ценность меховых шкурок;
причины возникновения и способы устранения дефектов меховых шкурок;
порядок наладки мездрильной машины и смены точильного круга.
Параграф 135. Мездрильщик, 6 разряд
563. Характеристика работ:
мездрение путем удаления на мездрильной машине или вручную со шкурок пушнины (кроме белки и горностая), каракулево-смушковых видов и шкур морского зверя подкожно-жирового слоя с сохранением целостности шкурки без обрывов конечностей, дыр, засечек, подрезей кожаной ткани и без обнажения волосяных луковиц;
мездрение овчины, кожевенного сырья на мездрильной машине, оснащенной гидроприводом и автоматической заточкой ножевого вала;
управление работой заточного устройства с пульта управления;
разборка, ремонт, сборка и наладка механизмов машины;
контроль за своевременной и качественной заточкой ножевого вала.
564. Должен знать:
приемы мездрения шкурок пушнины, каракулево-смушковых видов и шкур морского зверя на мездрильной машине;
ассортимент шкурок пушнины, каракулево-смушковых видов и шкур морского зверя;
требования, предъявляемые к подготовке шкурок для мездрения;
устройство мездрильной машины.

560. Ескертпе:
терілердің ұсақ түрлеріне, мамық жүнді аң терісінен өзге, келесі ұсақ кеміргіштердің терілері: ақсары тышқанның, су және қамба егеуқұйрығының, сониполчтың, алақоржынның, цокор (бұзаубастың), құмтышқанның, көртышқан және шақылдақ тышқан, сарышұнақтың барлық түрлерінің (дала саршұнағынан өзге), көр тышқанның терілері жатады;
терінің қалған түрлеріне қоянның, үй мысықтарының, мерлушканың, баулардың, ешкінің, сілеусіндердің, сақ-сақаның, суырлардың, иттердің, терілердің, қаракөл-елтірінің орташа түрлері, теңіз аңының терілері, аң терісі жатады.
134-параграф. Шелдеуші, 5-разряд
561. Жұмыс сипаттамасы:
шелдеу машинасында тері асты клетчаткасын, майды, ет кесіктерін және өзге, жою мақсатында былғары, мех, тон шикізаты мен жарғақтың барлық түрлерін шелдеу;
тері асты май қабатын кетірумен және тері бүтіндігін аяқ-қолдың үзілуінсіз, тесіксіз, кертпесіз, тері тканінің кесілуінсіз және қыл тамырларын жалаңаштамай сақтаумен қоса пышақты білік астында терінің орта және ірі түрлерінің, сондай-ақ тиіннің, ақ тышқанның, мехтық және тондық қой терісінің біртіндеп қозғалуымен топографиялық учаскелер бойынша шелдеу;
машина механизмдері мен өлшеу құралдарының жұмысын бақылау;
машинаны жөндеу;
қайрақ шарығын алмастыру.
562. Білуге тиіс:
шелдеу машинасында былғарылық, мехтың, тондық, шикізат пен жарғақты шелдеудің ұтымды жолдары;
шикізаттың, жарғақтың, пішім элементтерінің, үлбір терісі тканінің түкті жабынының құрылымдық ерекшеліктері мен қасиеттері;
үлбір терілерінің тұтынушылық бағалығы;
үлбір терілері ақауларының пайда болу себептері мен оны жою тәсілдері;
шелдеу машинасын жөндеу және қайрау шарығын ауыстыру тәртіптері.
135-параграф. Шелдеуші, 6-разряд
563. Жұмыс сипаттамасы:
терінің бүтіндігін аяқ-қолдың үзілуінсіз, тесіксіз, кертпесіз, тері қабатының қиылуынсыз және қыл тамырларын жалаңаштамай сақтай отырып, мамық жүнді аң терісінен (тиін мен ақ тышқаннан өзге), қаракөл елтірісі түрлерінен және теңіз жануарының терісінен тері асты май қабатын шелдеу машинасында немесе қолмен жою жолымен шелдеу;
сужетекпен және пышақты білікті автоматты қайраумен жарақтандырылған шелдеу машинасында қой терісін, былғары шикізатын шелдеу;
басқару тетігінен қайрау құрылғысының жұмысын басқару;
машина механизмдерін бөлшектеу, түзету, құрастыру және жөндеу;
пышақты біліктің өз уақытында және сапалы қайралуын бақылау.
564. Білуге тиіс:
шелдеу машинасында аң терісін, қаракөл елтірісі түрлерінің және теңіз жануарының терілерін шелдеу жолдары;
мамық жүнді аң терісінің, қаракөл елтерісі түрлерінің және теңіз жануары терілерінің ассортименті;
шелдеу үшін тері дайындауға қойылатын талаптар;
шелдеу машинасының құрылысы.

Параграф 136. Обрядчик сырья, 2 разряд
565. Характеристика работ:
обрядка - обрезка кожевенного, мехового и овчинно-шубного сырья скорняжным дисковым ножом или косой в установленных местах и по линиям разреза;
обрезка бахромы по контуру шкуры после мездрения, каракуля - по контуру с приданием правильной симметричной формы;
распарывание (разрезание) шкурок;
удаление рогов, копыт, навала, прирезей мяса и сала.
566. Должен знать:
рациональные приемы и способы обрядки обрабатываемого сырья;
ассортимент и топографию кожевенного, мехового и овчинно-шубного сырья;
линии разреза сырья и шкурок;
устройство дискового ножа;
порядок смены и заточки ножа и косы.
Параграф 137. Подносчик сырья, полуфабрикатов, химических материалов и отходов производства в сырейных, дубильно-красильных и формалиновых цехах, 3 разряд
567. Характеристика работ:
выполнение подсобных работ, связанных с транспортированием на ручных тележках, тачках и вагонетках мехового сырья, полуфабрикатов, химических материалов и отходов производства в сырейных, дубильно-красильных и формалиновых цехах мехового производства.
568. Должен знать:
виды сырья, полуфабрикатов, дубильных и химических материалов, их свойства и порядок транспортирования.
Параграф 138. Сушильщик сырья, полуфабрикатов и изделий, 1 разряд
569. Характеристика работ:
ведение процесса сушки щетины, волоса, их отходов, крученки, мытой шерсти, готовой обуви, кожгалантерейных, шорно-седельных, технических и щетинно-щеточных изделий, деталей изделий, полуфабрикатов и меховых головных уборов на механических сушильных установках;
загрузка и разгрузка сушильных камер.
570. Должен знать:
порядок сушки сырья, полуфабрикатов и изделий на механических сушильных установках;
методы определения готовности полуфабрикатов и изделий после сушки.
Параграф 139. Сушильщик сырья, полуфабрикатов и изделий, 2 разряд
571. Характеристика работ:
ведение процесса сушки щетины, волоса, их отходов, крученки, мытой шерсти, готовой обуви, кожгалантерейных, шорно-седельных, технических и щетинно-щеточных изделий, деталей изделий, полуфабрикатов и меховых головных уборов в камерных сушилках;
регулирование подачи пара и воздуха, температуры и относительной влажности воздуха по показаниям контрольно-измерительных приборов в соответствии с технологическими требованиями;
наблюдение за работой моторов, вентиляторов, калориферов, паропроводов и механической подачей полуфабрикатов и изделий.

136-параграф. Шикізатты ресімдеуші, 2-разряд
565. Жұмыс сипаттамасы:
былғары, үлбір және тондық қой терісі шикізатын тері илейтін дискілі пышақпен немесе белгіленген орындардағы шалғымен және кесу сызықтары бойынша кесу - ресімдеу;
шелденгеннен кейін тері контуры бойынша шашақтарды, қаракөлді - дұрыс симметриялы пішін бере отырып, контур бойынша кесу;
терілерді (кесу) сөгу;
мүйіздерді, тұяқтарды, навалды, ет және май кесіктерін жою.
566. Білуге тиіс:
өңделетін шикізатты жағалатып қоюдың ұтымды әдістері мен жолдары;
былғары, үлбір және тондық қой терісі шикізатының ассортименті мен топографиясы;
шикізат пен терілерді кесу сызықтары;
дискілік пышақтың құрылысы;
пышақ пен шалғыны ауыстыру және қайрау тәртіптері.
137-параграф. Шикізатты, жартылай фабрикаттарды, химиялық материалдар мен өндіріс қалдықтарын шикі, илеу-бояу және формалин цехтарында жеткізуші, 3 разряд
567. Жұмыс сипаттамасы:
тері өндірісінің шикі, илеу-бояу және формалин цехтарында қол арбалармен, арбалармен және вагонеткалармен тері шикізатын, жартылай фабрикаттарды, химиялық материалдар мен өндіріс қалдықтарын тасымалдаумен байланысты қосалқы жұмыстарды орындау.
568. Білуге тиіс:
шикізаттың, жартылай фабрикаттардың, илеу және химиялық материалдардың түрлері, олардың қасиеттері және тасымалдау тәртіптері.
138-параграф. Шикізатты, жартылай фабрикаттар мен бұйымдарды кептіруші, 1-разряд
569. Жұмыс сипаттамасы:
механикалық кептіру құрылғыларында қылшықты, қылды, олардың қалдықтарын, ширатылуды, жуылған жүнді, дайын аяқкиімді, былғары галантереялық, қайыс-ер, техникалық және қыл-щетка бұйымдарын, бұйымдар бөлшектерін, жартылай фабрикаттар мен мех бас киімдерін кептіру процесін жүргізу;
кептіру камераларына тиеу және одан түсіру.
570. Білуге тиіс:
механикалық кептіру құрылғыларында шикізатты, жартылай фабрикаттар мен бұйымдарды кептіру тәртіптері;
кептіруден соң жартылай фабрикаттар мен бұйымдардың әзірлігін анықтау әдістері.
139-параграф. Шикізатты, жартылай фабрикаттар мен бұйымдарды кептіруші, 2-разряд
571. Жұмыс сипаттамасы:
камералық кептіргіштерде қылшықты, қылды, олардың қалдықтарын, ширатылуды, жуылған жүнді, дайын аяқкиімді, былғары галантереялық, қайыс-ер, техникалық және қыл-щетка бұйымдарын, бұйымдар бөлшектерін, жартылай фабрикаттар мен мех бас киімдерін кептіру процесін жүргізу;
технологиялық талаптарға сәйкес бақылау және өлшеу құралдарының көрсетуі бойынша бу мен ауаны жіберуді, температура мен ауаның салыстырмалы ылғалдығын реттеу;
моторлардың, вентиляторлардың, калориферлердің, бу құбырының жұмысын және жартылай фабрикаттар мен бұйымдардың механикалық берілуін бақылау.

572. Должен знать:
технологические режимы сушки сырья, полуфабрикатов и изделий в камерных сушилках;
свойства щетины, волоса, шерсти, кожевенных материалов, готовых изделий;
устройство камерных сушилок и порядок регулирования их работы;
назначение и порядок эксплуатации применяемых контрольно-измерительных приборов.
Параграф 140. Сушильщик сырья, полуфабрикатов и изделий, 3 разряд
573. Характеристика работ:
ведение процесса сушки щетины, волоса, их отходов, крученки, мытой шерсти, готовой обуви, кожгалантерейных, шорно-седельных, технических и щетинно-щеточных изделий, деталей изделий и меховых головных уборов, кож и меховых шкурок в радиационных сушилках;
укладка кож и меховых шкурок, щетины, волоса, шерсти и полуфабрикатов после сушки на тележки.
574. Должен знать:
способы сушки сырья, полуфабрикатов и изделий;
устройство радиационных сушилок, коммуникаций, применяемых контрольно- измерительных приборов;
свойства кож, меховых шкурок, щетины, волоса, шерсти;
технологические режимы сушки и порядок регулирования работы радиационных сушилок.
Параграф 141. Сушильщик сырья, полуфабрикатов и изделий, 5 разряд
575. Характеристика работ:
ведение процесса сушки кож в сушильной поточной полуавтоматической установке;
контроль за работой отжимного оборудования, разводной машины, сушильной установки, пневматических ножниц, контрольно-измерительных приборов, средств автоматики;
регулирование скорости движения сушильных рам, воздуха в сушилке, времени сушки кож, температурного и влажностного режима по зонам сушки с помощью дистанционной системы;
настройка подачи клея на рамы, фильтрации клея, мойки сушильных рам;
наладка обслуживаемого оборудования и устранение неисправностей в его работе;
учет количества обработанных кож.
576. Должен знать:
устройство, принцип действия, порядок настройки, наладки и регулирования оборудования сушильной полуавтоматической установки, пульта управления, применяемых контрольно-измерительных приборов, средств автоматики;
виды и структуру кожаной ткани;
технологическую схему процессов отжима, разводки, сушки, обрезки полуфабрикатов;
нормы расхода клея и его качество;
методы определения влажности кож;
причины возникновения неисправностей применяемого оборудования и способы их устранения.
Глава 7. Тарифно-квалификационные характеристики профессий рабочих по разрядам на работы по шорно-седельному производству

572. Білуге тиіс:
камералық кептіргіштерде шикізатты, жартылай фабрикаттар мен бұйымдарды кептірудің технологиялық режимі;
қылшықтың, қылдың, жүннің, былғары материалдарының, дайын бұйымдардың қасиеттері;
камералық кептіргіштердің құрылысын және олардың жұмысын реттеу тәртіптері;
қолданылатын бақылау және өлшеу құралдарының мақсаты және оларды пайдалану тәртіптері.
140-параграф. Шикізатты, жартылай фабрикаттар мен бұйымдарды кептіруші, 3-разряд
573. Жұмыс сипаттамасы:
радиациялық кептіргіштерде қылшықты, қылды, олардың қалдықтарын, ширатылуды, жуылған жүнді, дайын аяқкиімді, былғары галантереялық, қайыс-ер, техникалық және қыл-щетка бұйымдарын, бұйымдар бөлшектері мен мех бас киімдерін, былғары және үлбір терілерін кептіру процесін жүргізу;
кептіруден соң былғары және үлбір терілерін, қылшықты, қылды, жүнді және жартылай фабрикаттарды тіркемелерге жинап қою.
574. Білуге тиіс:
шикізатты, жартылай фабрикаттар мен бұйымдарды кептіру тәсілдері;
радиациялық кептіргіштердің, коммуникациялардың, қолданылатын бақылау және өлшеу құралдарының құрылысы;
былғарының, үлбір терілерінің, қылшықтың, қылдың, жүннің қасиеттері;
кептірудің технологиялық режимі және радиациялық кептіргіштердің жұмысын реттеу тәртіптері.
141-параграф. Шикізатты, жартылай фабрикаттар мен бұйымдарды кептіруші, 5-разряд
575. Жұмыс сипаттамасы:
былғарыны кептіруші ағындық жартылай автоматтық қондырғыда кептіру процесін жүргізу;
сығу жабдығының, ажыратқыш машинаның, кептіру қондырғысының, пневматикалық қайшылардың, бақылау және өлшеу құралдарының, автоматика құралдарының жұмысын бақылау;
дистанциялық жүйенің көмегімен кептіру рамаларының қозғалыс жылдамдығын, кептіргіштегі ауаны, теріні кептіру уақытын, кептіру бөліктері бойынша температуралық және ылғалдылық режимін реттеу;
рамаларға желімді беруді, желімді сүзуді, кептіру рамаларын жууды күйге келтіру;
қызмет ету жабдығын жөндеу және оның жұмысындағы бұзылуларды жою;
өңделген тері санын есепке алу.
576. Білуге тиіс:
кептіру жартылай автоматты қондырғының жабдығын, басқару тетігінің, қолданылатын бақылау және өлшеу құралдарының, автоматика құралдарының құрылысы, әрекет ету принципі, оларды күйге келтіру, жөндеу және реттеу тәртіптері;
тері тінінің түрлері мен құрылымы;
жартылай фабрикаттарды сығу, ажырату, кептіру, кесу процестерінің технологиялық схемасы;
желімнің шығыс нормалары және оның сапасы;
тері ылғалдығын анықтау әдістері;
қолданылатын жабдықтың бұзылуларының пайда болу себептері және оларды жою тәсілдері.
7-тарау. Қайыс ер-тұрман өндірісі жұмыстарына арналған разрядтар бойынша жұмысшы кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамалары

Параграф 1. Крепильщик деталей, 1 разряд
577. Характеристика работ:
крепление металлической фурнитуры, кожаных и иных деталей на обслуживаемой машине или вручную заклепками, хольнитенами, кнопками, планками, наконечниками, закрепление концов ниток путем продержки и завязывания узлов.
578. Должен знать:
порядок и места крепления металлической фурнитуры, кожаных и иных деталей, закрепления концов ниток и завязывания узлов;
требования, предъявляемые к креплению деталей;
технические условия на фурнитуру, виды и ее назначение;
порядок применения инструмента для выполнения крепления деталей.
Параграф 2. Крепильщик деталей, 2 разряд
579. Характеристика работ:
крепление колодочек с ленчиками и дужками к покрышке седелки, мочек к пароконным хомутам, фурнитуры полевой офицерской сумки, деталей к каркасу седла заклепками;
крепление ручек, металлических рамок, углов и иных деталей на вьюки, деталей к каркасу седла заклепками, углов и фурнитуры к чемоданам, закрепление машинных швов в местах крепления на изделиях упряжки;
закрепление седел нитками, гужей сыромятной сшивкой путем обвивки концов изделия в несколько витков на машине или вручную.
580. Должен знать:
требования, предъявляемые к выполнению технологической операции крепления, к качеству сшивки;
порядок закрепления машинных швов;
номера шильев, иголок, ниток;
назначение применяемого оборудования.
Параграф 3. Крепильщик деталей, 3 разряд
581. Характеристика работ:
крепление мочек к клещам обозного хомута с отвинчиванием гайки у мочки на обслуживаемой машине или вручную;
вставка каркасов в чемоданы вьюков и крепление их заклепками;
пропуск болтов мочек через отверстия в боковых частях хомутовой покрышки и клещах;
навинчивание гайки, крепление хомутины к клещам гвоздями, углов чемодана, деталей ремней для верхолазов заклепками, деталей людского снаряжения.
582. Должен знать:
порядок и места прибивки гвоздей;
качество гвоздей и соответствие их государственным стандартам;
устройство применяемого оборудования и порядок его эксплуатации.
Параграф 4. Крепильщик деталей, 4 разряд
583. Характеристика работ:
крепление хомутной подушки к клещам гвоздями с вставкой хомутной подушки в клещи на обслуживаемой машине или вручную;
крепление лук к полкам ленчика заклепками с вставкой треугольной планки в гнездо.
584. Должен знать:
размеры ленчика, места крепления лук ленчика и треугольных планок, порядок их симметричного расположения, места разметок;
порядок регулирования применяемого оборудования.
Параграф 5. Заготовщик шорно-седельных изделий, 1 разряд

1-параграф. Бөлшектерді бекітуші, 1-разряд
577. Жұмыс сипаттамасы:
металл фурнитура, былғары және өзге де бөлшектерді тойтарма шегемен, хольнитендермен, кнопкалармен, планкамен, басұштармен машинада немесе қолмен бекіту, жіптің ұштарын ілмектерін түю арқылы бекіту.
578. Білуге тиіс:
металл фурнитураны, былғары және өзге бөлшектерді бекіту, жіптердің ұштарын түю және ілмек байлау жерлері мен тәртіптері;
бөлшектерді бекітуге қойылатын талаптар;
фурнитураға қойылатын техникалық талаптар, олардың түрлері мен мақсаты;
бөлшектерді бекітуге арналған құралдарды пайдалану тәртіптері.
2-параграф. Бөлшектерді бекітуші, 2-разряд
579. Жұмыс сипаттамасы:
таспалы және доғалы қаптаманы ер тоқымның қабына, қанжығасын қос аттық қамытқа, далалық офицер сөмкесінің фурнитурасын, бөлшектерін ер тоқым қаңқасына тойтарма шегемен бекіту;
тұтқаларды, металл рамаларды, бұрыштары мен өзге де бөлшектерін жүкке, бөлшектерді ер тоқым қаңқасына, бұрыштары мен фурнитурасын чемоданға тойтарма шегемен бекіту;
бекіту жерлеріндегі, ат жегу әбзелдеріндегі, ер тоқымдағы машинамен тігілген тігістерді жіппен, иленбеген құлақбаумен бұйымның бастарын бірнеше бұрамға бұрап машинамен немесе қолмен тігу.
580. Білуге тиіс:
бекітудің технологиялық операцияларын орындауға, тігу сапасына қойылатын талаптар;
машинамен тігілген тігістерді бекіту тәртіптері;
біз, ине, жіптердің нөмірлері;
қолданылатын жабдықтың мақсаты.
3-параграф. Бөлшектерді бекітуші, 3-разряд
581. Жұмыс сипаттамасы:
қанжығаны арба қамытының қысқышына қанжығадағы гайканы машинамен немесе қолмен бұрай отырып, бекіту;
каркастарды жүк чемодандарына қою және оларды тойтарма шегемен бекіту;
қанжыға болттарын қамыт қаптың бүйір бөлігіндегі және қысқыштағы саңылау арқылы өткізу;
гайканы бұрау, қамытты қысқышқа шегемен, чемодан мен бөлшектердің бұрыштарын, жоғары өрмелеушілердің белдіктерінің бөлшектерін тойтарма шегемен бекіту.
582. Білуге тиіс:
шегені қағу тәртіптері мен орны;
шегелердің сапасы және олардың мемлекеттік стандартқа сәйкестігі;
қолданылатын жабдықтың құрылысы және оны пайдалану тәртіптері.
4-параграф. Бөлшектерді бекітуші, 4-разряд
583. Жұмыс сипаттамасы:
қамыт төсемені қысқышқа машинамен немесе қолмен сала отырып, қамыт төсемесін қысқышқа шегемен бекіту;
ердің қастарын қаптал қатарларына, ұяшыққа үш бұрышты планка орната отырып, бекіту.
584. Білуге тиіс:
қаптал өлшемдері, қаптал ерінің қасы мен үш бұрышты планканы орнататын жерлері, олардың орналасуының симметриялылығы, белгілеу орындары;
қолданылатын жабдықты реттеу тәртіптері.
5-параграф. Қайыс ер-тұрман бұйымдарын дайындаушы, 1-разряд

585. Характеристика работ:
заготовка жгута (соломенного валика для хомутов и хомутной подушки) определенной длины, толщины, плотности вручную;
утягивание жгута капроновыми нитками.
586. Должен знать:
способы заготовки жгута, его форму и размеры;
требования, предъявляемые к применяемым материалам;
технические условия и государственные стандарты на шорно-седельные изделия.
Параграф 6. Заготовщик шорно-седельных изделий, 2 разряд
587. Характеристика работ:
заготовка соломенной верчанки и войлочной подушки вручную;
утягивание поливинилхлориднойили мочальной лентой, закрепление верхних краев верчанки;
обстукивание верчанки.
588. Должен знать:
способы утягивания и закрепления шорно-седельных изделий и деталей, форму и размеры верчанки;
плотность утягивания шорно-седельных изделий с выдержкой диаметра в средней части и по краям.
Параграф 7. Сборщик шорно-седельных изделий, 1 разряд
589. Характеристика работ:
сборка шорки-лямки, сумок полевых, продевание сыромятной сшивки в кобуры переднего вьюка и переметной сумы, перевязывание сшивкой розетки потниковой крыши, сборка оголовья, подперсья седла, подборка в пары подушек живца;
натяжка и закрепление супоней на рамы перед их сушкой;
продержка сыромятной сшивки через потник горбатой седелки с продеванием розеток на сшивки;
продержка сшивки в отверстия переднего края покрышки хомута;
выправка посаженных ремней и сложенных гужей по всей длине для придания прямолинейной формы;
связывание ремней и гужей в пачки.
590. Должен знать:
способы сборки шорно-седельных изделий;
порядок выполнения технологических операций сборки шорно-седельных изделий;
состав комплектов деталей, входящих в шорно-седельные изделия, размеры изделий.
Параграф 8. Сборщик шорно-седельных изделий, 2 разряд
591. Характеристика работ:
сборка обозной и сельскохозяйственной седелки, вязка узлов готовых шорно-седельных изделий, походного повседневного офицерского снаряжения и соединение их в готовое изделие при помощи гортов, запряжников, сшивки ремней в соответствии с техническими требованиями;
натяжение тесьмы на ленчик седла с приданием необходимой формы;
сверление отверстий в клещах под шпенек-распорку на сверлильном станке;
вставка шпенька в клещи, завивка ремня споя и закрепление конца гвоздями;
свивание супоней и ремней на специальном приспособлении путем крутки их с одновременной завивкой края супоней и ремней с обеспечением равномерного расположения и плотности прилегания витков;
заделывание отверстий рожек клещей прокладкой;
пробивание сыромятного ремня к клещам;
прикрепление супони к клещам хомута;
обматывание вокруг нижних рожек клещей и затягивание сводного конца супони;
пришивание кожаного клапана (нахольника) к подушке хомута;
прикрепление войлочного козырька;
плетение из сыромяти сшивки нагаек, кнутов и бичей вручную;
оплетка мочек хомутов и головки луки седла;
обтягивание кожей соломенной верчанки, шорки-лямки, ботана сумки с предварительным увлажнением кожи;
разглаживание морщин, складок, закрепление обтягиваемых материалов нитками, троссами деталей на колодках.

585. Жұмыс сипаттамасы:
белгілі бір ұзындықты, қалыңдықты, тығыз ширатпаны (қамыт пен қамыттың төсемесіне арналған сабан білік) қолмен жасау;
ширатпаны капрон жіппен тарту.
586. Білуге тиіс:
ширатпа жасау тәсілдері, ширатпаның нысаны мен өлшемдері;
қолданылатын материалдарға қойылатын талаптар;
қайыс ер-тұрман бұйымдардың техникалық шарттары мен мемлекеттік стандарттары.
6-параграф. Қайыс ер-тұрман бұйымдарын дайындаушы, 2-разряд
587. Жұмыс сипаттамасы:
сабан айналғыш пен киіз төсемені қолмен дайындау;
поливинилхлорид немесе жөке таспасымен тарту, айналғыштың жоғарғы жиектерін бекіту;
айналғышты соққылау.
588. Білуге тиіс:
қайыс ер-тұрман бұйымдарды және бөлшектерді тарту және бекіту тәсілдері, айналғыштың нысаны мен өлшемдері;
ортасында және шеттерінен тартудың диаметрін сақтай отырып қайыс ер-тұрман бұйымдардың арту тығыздығы.
7-параграф. Қайыс ер-тұрман бұйымдарын құрастырушы, 1-разряд
589. Жұмыс сипаттамасы:
қайыс ілмектерді, далалық сөмкелерді құрастыру, қайыс құрақты алдыңғы теңнің кобурасына және ат қоржынға кигізу, терлік қақпағының розеткасын құрақпен орау, жүгенді, тоқымның подперсьесін құрастыру, жұптап таңдау;
қамыттың тамақ бауын кептіру алдында оны рамаға керу және бекіту;
құраққа розетка өткізу арқылы қайыс құрақты ер тоқым терлігі арқылы өткізу;
құрақты қамыттың қаптамасының алдыңғы жиегіндегі саңылаудан өткізу;
қондырылған белдіктер мен күрделі құлақбауларды тік сызықты қалып беру үшін ұзын бойы бойынша түзету;
баулар мен құлақбауларды бума етіп байлау.
590. Білуге тиіс:
қайыс ер-тұрман бұйымдарын құрастыру тәсілдері;
қайыс ер-тұрман бұйымдарын құрастырудың технологиялық операцияларын орындау тәртіптері;
қайыс ер-тұрман бұйымдардың құрамына кіретін бөлшектердің жиынтығы, бұйымдардың өлшемдері.
8-параграф. Қайыс ер-тұрман бұйымдарын құрастырушы, 2-разряд
591. Жұмыс сипаттамасы:
жегін және ауыл шаруашылық тоқымды құрастыру, дайын қайыс ер-тұрман бұйымдардың бауларын, күнделікті далалық офицерлік жабдықтарды өру және горттың, айылдың көмегімен оларды дайын өнім етіп біріктіру, белдіктерді техникалық шарттарға сәйкес тігу;
қажетті қалып бере отырып, ызбаны тоқымның қапталына тарту;
бұрғылау станогында тірек үшін қысқыштан саңылау бұрғылау;
шпеньді қысқышқа салу, бауларды бұрау және ұштарын шегемен бекіту;
қамыттың тамақ бауы мен белдіктерді арнайы құрылғымен тегіс орналасуын және бұрандалардың тығыз жымдасуын қамтамасыз ете отырып, қамыттың тамақ бауы мен белдіктерді бұрау арқылы бұйралау;
қысқыш мүйіздерінің саңылауларын төсемемен бекіту;
қайыс бауды қысқышта тесу;
қамыттың тамақ бауын қамыттың қысқышына бекіту;
қысқыштың төменгі мүйіздерін орау және тамақ баудың бос ұшын тарту;
былғары клапанды қамыттың (жағалық) төсемесіне тігу;
киіз күнқағарды бекіту;
қайыстан қамшы, қамыттың қанжығасын өру;
қапсырмалар мен ердің қасының басын қолмен өру;
сабан айналманы, қайыс бауды, сөмкенің ботанын былғарыны алдын ала дымқылдатып, былғарымен қаптау;
қатпарларды, бүрмелерді тегістеу, қапталатын материалдарды қалыптағы бөлшектерге жіппен, арқанмен байлау.

592. Должен знать:
способы сборки шорно-седельных изделий;
места крепления деталей;
порядок завивки ремней споя, размеры хомутов, отверстий и сверл;
порядок заделывания отверстий, обтягивания;
технологический режим увлажнения кож;
требования, предъявляемые к выполнению технологических операций сборки и качеству шорно-седельных изделий;
порядок эксплуатации применяемого оборудования.
Параграф 9. Сборщик шорно-седельных изделий, 3 разряд
593. Характеристика работ:
сборка обозных и артиллерийских хомутов и седел, полок ленчика при помощи лук;
оковка лук ленчика, зачистка выступающих краев оковки и расклепанных заклепок вручную или на шлифовальном круге;
вязка-соединение нескольких сыромятных ремней в изделие путем пропускания конца одного ремня через парные прорези иных ремней и завязывание его в узел с приданием необходимой формы шорного узла на изделиях упряжи;
обтягивание хомута покрышкой, разглаживание морщин и складок деревянным приспособлением;
пробивка концов покрышки к клещам гвоздями, обеспечение требуемой формы изделий, плотного прилегания обтяжки и прочного склеивания;
ожиловка ленчика сыромятной сшивкой на приспособлении с обеспечением плотности ровной утяжки живца на ленчике и приданием необходимой формы живцу, привязывание приструг и тебеньков к полкам ленчика сыромятной сшивкой с плотной утяжкой сшивки;
пробивка накрыльников через ремешок с фигурной укладкой его, свивание супоней на машине.
594. Должен знать:
способы сборки шорно-седельных изделий и вязки шорных узлов;
требования, предъявляемые к прочности шорного узла, качеству и внешнему виду шорно-седельных изделий, технические условия на них, свойства кож;
порядок ожиловки ленчика и эксплуатации применяемого оборудования.
Параграф 10. Сборщик шорно-седельных изделий, 4 разряд
595. Характеристика работ:
сборка путем вязки нескольких сыромятных ремней в шорно-седельные изделия, пропускания концов одного ремня через парные прорези иных ремней, завязывание его в узел с приданием формы шорного узла на изделиях упряжи и седел;
сборка ленчика и подгонка (правка) его по решетке (лекалу) - полок ленчика и лук к палкам, разметка по шаблону мест крепления лук ленчика;
контроль за качеством сборки шорно-седельных изделий;
обтягивание кожей, кожзаменителями, войлоком хомутной подушки, подушки выездной седелки с предварительным увлажнением;
разглаживание морщин, складок.
596. Должен знать:
способы сборки шорно-седельных изделий;
порядок обтягивания подушек хомутной и выездной седелки;
комплекты деталей, входящих в шорно-седельные изделия.

592. Білуге тиіс:
қайыс ер-тұрман бұйымдарын құрастыру тәсілдері;
бөлшектерді бекіту орындары;
қамыттың, саңылаулар мен бұрғылардың өлшемдері, саңылауларды бітеу, тартып қаптау тәртіптері;
дәнекер бауын бұрау тәртіптері;
былғарыны жұмсартудың технологиялық режимі;
құрастырудың технологиялық операцияларын орындауға және қайыс ер-тұрман бұйымдардың сапасына қойылатын талаптар;
қолданылатын жабдықты пайдалану тәртіптері.
9-параграф. Қайыс ер-тұрман бұйымдарын құрастырушы, 3-разряд
593. Жұмыс сипаттамасы:
ердің қасының көмегімен жегін және артиллериялық қамыттар мен тоқымдарды, қаптал етегін құрастыру;
қапталдың қасын құрсаулау, құрсаулаудың шығып тұрған жиектерін және тойтарма шегелерді қолмен немесе тегістеу дөңгелегімен тазалау;
бірнеше қайыс бауды бір бұйым етіп бір баудың ұшын екінші баудың тілінген басы арқылы өткізе отырып және оны қажетті қалыпқа салып түйіп байлап, өру;
қамытты қаптамамен тартып қаптау, қатпарлары мен бұдырларын ағаш құралмен тегістеп жазу;
қысқыштағы қаптаманың ұштарын шегемен тесу, бұйымдардың талап етілетін қалыбын, қаптамасының тығыз жабысуын және берік жабысуын қамтамасыз ету;
тегіс тартпаның тығыздығын қамтамасыз ете отырып, қапталды қайыс құрақпен құрылғыда талшықтау, сүргі мен тебінгіні қапталдың етегіне қайыс баумен, тігісін тығыздап тарта отырып байлау;
фигуралық қалаумен орналастыра отырып, бау арқылы қанатшаларын тесу, тамақ бауды машинамен өру.
594. Білуге тиіс:
қайыс ер-тұрман бұйымдарын құрастыру және қайыс бауларды өру тәсілдері;
қайыс баудың беріктігіне, бұйымның сапасы мен сыртқы түріне қойылатын талаптар, бұйымдардың техникалық талаптары, былғарының қасиеттері;
талшықтау және жабдықты пайдалану тәртіптері.
10-параграф. Қайыс ер-тұрман бұйымдарын құрастырушы, 4-разряд
595. Жұмыс сипаттамасы:
бірнеше қайыс бауды бұйым етіп бір баудың ұштарын екінші баудың қос тілігі арқылы өткізе отырып, оған жегу және ер тоқым бұйымдарында өрме түйіннің қалыбын бере отырып, түйін етіп түйіп өру арқылы құрастыру;
қапталды құрастыру және оны тор (лекала) бойына - қапталдың сөресі мен ердің қасын таяқтарға келтіру (түзету), қаптал қастарын бекіту орындарын шаблон бойынша белгілеу;
қайыс ер-тұрман бұйымдарын құрастыру сапасын бақылау;
қамыт төсемесін, ердің тоқымын алдын ала ылғалдандыра отырып былғарымен, жасанды былғарымен, киізбен қаптау;
қатпарларды, бүрмелерді тегістеу.
596. Білуге тиіс:
қайыс ер-тұрман бұйымдарын құрастыру тәсілдері;
қамыт төсемесін, ердің тоқымын қаптау тәртіптері;
қайыс ер-тұрман бұйымдарға кіретін бөлшектерді құрастыру.

Параграф 11. Сборщик шорно-седельных изделий, 5 разряд
597. Характеристика работ:
сборка седла;
обтягивание ленчика седла и сидений седел кожей с предварительным увлажнением;
расправка (разглаживание) морщин, складок, формовка и заделка краев кожаной обтяжки.
598. Должен знать:
способы сборки шорно-седельных изделий;
порядок обтягивания ленчика седла и сидений седел;
технические условия на шорно-седельные изделия;
виды шорно-седельных изделий;
формы и размеры обтягиваемых деталей;
виды применяемых вспомогательных материалов.
Глава 8. Тарифно-квалификационные характеристики профессий рабочих по разрядам на работы по щетинно-щеточному производству
Параграф 1. Красильщик волоса, 3 разряд
599. Характеристика работ:
крашение различными красителями волоса и заменителей в чанах, ваннах, баках;
наблюдение за технологическим режимом крашения;
приготовление красильных растворов;
загрузка и выгрузка полуфабрикатов.
600. Должен знать:
технологический режим процесса крашения волоса и заменителей;
рецептуру приготовления красильных растворов;
свойства красителей.
Параграф 2. Разбивщик отходов, 2 разряд
601. Характеристика работ:
разбивка щетины-сырья, отходов щетины и волоса для удаления механических примесей;
смешивание отходов щетины и волоса до получения однородной смеси на разбивочных и иных машинах или вручную.
602. Должен знать:
устройство и порядок регулирования обслуживаемых машин;
требования, предъявляемые к качеству разбивки отходов;
соотношение компонентов при смешивании отходов щетины и волоса.
Параграф 3. Фасовщик пучков щетины и волоса, 3 разряд
603. Характеристика работ:
фасовка щетины, волоса и синтетического волокна в пучки установленных размеров;
дозировка необходимого для образования пучка количества волокна;
запрессовка щетины в картонные кольца;
прочесывание отобранного волоса, перевязка шпагатом;
подстрижка на обслуживаемой машине;
обмотка волокна креппировальной бумагой.
604. Должен знать:
способы фасовки и упаковки пучков щетины и волоса;
требования, предъявляемые к щетине и волосу;
устройство и порядок эксплуатации обслуживаемых машин.
Параграф 4. Фасовщик пучков щетины и волоса, 4 разряд
605. Характеристика работ:
фасовка готовой щетины и волоса для экспорта в соответствии с государственными стандартами раздельно по видам, размерам (длине) и цветам;
дозирование необходимого для образования пучка количества волокна;
запрессовка щетины в картонные кольца;
прочесывание отобранного волоса;
перевязка шпагатом;
подстрижка на обслуживаемой машине.
606. Должен знать:
способы фасовки и упаковки пучков щетины и волоса;
требования, предъявляемые к щетине и волосу;
государственные стандарты и технические условия на готовую щетину и волос;
устройство и порядок эксплуатации обслуживаемой машины.

11-параграф. Қайыс ер-тұрман бұйымдарын құрастырушы, 5-разряд
597. Жұмыс сипаттамасы:
ер тұрманды құрастыру;
ер тоқымның қапталы мен ер тоқымның отырғышын алдын ала ылғалдандыра отырып, былғарымен қаптау;
қатпарлар мен бүктемелерді түзету (тегістеу), былғары қаптамалардың жиектерін қалыптау және бітеу.
598. Білуге тиіс:
қайыс ер-тұрман бұйымдарын құрастыру тәсілдері;
қапталды, ер тоқым мен тоқымның отырғышын қаптау тәртіптері;
қайыс ер-тұрман бұйымдардың техникалық шарттары;
қайыс ер-тұрман бұйымдардың түрлері;
қапталатын бөлшектердің қалыптары мен өлшемдері;
қолданылатын қосалқы материалдардың түрлері.
8-тарау. Қыл-щетка өндірісі жұмыстарына арналған разрядтар бойынша жұмысшы кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамалары
1-параграф. Жүнді бояушы, 3-разряд
599. Жұмыс сипаттамасы:
жүнді және оны алмастырғыштарды әртүрлі бояғыштармен чанда, астауда, бактарда бояу;
бояудың технологиялық режимін бақылау;
бояу ерітіндісін дайындау;
жартылай дайын өнімдерді салу және түсіру.
600. Білуге тиіс:
жүнді және алмастырғыштарды бояу процесінің технологиялық режимі;
бояу ерітінділерін дайындау рецептурасы;
бояудың қасиеттері.
2-параграф. Қалдықтарды бөлуші, 2-разряд
601. Жұмыс сипаттамасы:
механикалық қоспаларын алып тастау үшін қыл шикізатын, қыл мен жүннің қалдықтарын бөлу;
қыл мен жүннің қалдықтарын біртекті қоспа болғанға дейін бөлу және өзге де машиналарда немесе қолмен араластыру.
602. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін машиналардың құрылысы және оларды реттеу тәртіптері;
қалдықтарды бөлу сапасына қойылатын талаптар;
қыл мен жүннің қалдықтарын араластыру кезінде компоненттерінің арасалмағы.
3-параграф. Қыл мен жүн бумасын буып-түюші, 3-разряд
603. Жұмыс сипаттамасы:
қылды, жүнді және синтетикалық талшықты белгіленген өлшемді бумаларға буып-түю;
бума жасау үшін қажетті талшықты мөлшерлеу;
қылды картон сақиналарға нығыздау;
іріктелген қылды тарау, шпагатпен байлау;
қызмет көрсететін машинада кесу;
талшықты бекіту қағазымен орау.
604. Білуге тиіс:
қыл мен жүннің бумаларын буып-түю және орау тәсілдері;
қыл мен жүнге қойылатын талаптар;
қызмет көрсететін машинаның құрылысы мен пайдалану тәртіптері.
4-параграф. Қыл мен жүн бумасын буып-түюші, 4-разряд
605. Жұмыс сипаттамасы:
дайын қыл мен жүнді экспорттау үшін мемлекеттік стандартқа сәйкес түрлері, өлшемдері (ұзындығы) және түсі бойынша жеке-жеке буып-түю;
бума жасау үшін қажетті талшықты мөлшерлеу;
қылды картон сақиналарға нығыздау;
іріктелген қылды тарау;
шпагатпен байлау;
қызмет көрсететін машинамен қырқу.
606. Білуге тиіс:
қыл мен жүн бумаларын буып-түю және орау тәсілдері;
қыл мен жүнге қойылатын талаптар;
дайын қыл мен жүннің техникалық шарттары мен мемлекеттік стандарттары;
машинаның құрылысы мен пайдалану тәртіптері.

Параграф 5. Мойщик щетины и волоса, 3 разряд
607. Характеристика работ:
мойка щетины и волоса в горячей воде моющими растворами в специальных машинах, чанах, ваннах и аппаратах в соответствии с технологией;
наблюдение за температурным режимом;
проверка качества мойки с обеспечением нормируемого процента остаточной жирности;
загрузка щетины и волоса в емкости с раствором кислоты для нейтрализации, последующая промывка в чистой воде.
608. Должен знать:
технологические режимы мойки и нейтрализации щетины и волоса;
свойства щетины и волоса;
влияние качества мойки на последующие технологические операции;
устройство и регулирование обслуживаемого оборудования.
Параграф 6. Варщик щетины и волоса, 3 разряд
609. Характеристика работ:
ведение технологического процесса варки щетины и волоса в обслуживаемых котлах и аппаратах;
загрузка связанных в пучки щетины, волоса, а также крученого волоса в котел с водой;
приготовление и залив в котел растворов определенной концентрации для обезжиривания в процессе варки;
выгрузка и укладка щетины и волоса на вагонетки и тележки.
610. Должен знать:
технологический режим варки щетины и волоса;
способы определения готовности щетины и волоса;
свойства полуфабрикатов;
устройство применяемого оборудования и коммуникаций.
Параграф 7. Термоотделочник щетины и волоса, 4 разряд
611. Характеристика работ:
термическая обработка различных видов волоса и щетины;
укладка пучков волоса и щетины на противни и установка в термическую печь;
перемешивание пучков, регулирование технологического режима термической обработки;
выгрузка волоса и щетины из термической печи.
612. Должен знать:
требования, предъявляемые к обрабатываемому волокну и щетине;
технологические режимы термообработки различных видов волоса и щетины;
устройство термических печей и порядок их регулирования.
Параграф 8. Машинист по разматыванию щетинных лент, 2 разряд
613. Характеристика работ:
разматывание на обслуживаемой машине высушенной и выпрямленной щетины;
снятие с машины стержней с высушенной и выпрямленной щетиной;
установка стержней с мытой щетиной на машину;
привязывание шпагата к шпулькам, снятие размотанной щетины с транспортера и укладка в ящик;
наблюдение за работой машины;
регулирование машины.
614. Должен знать:
требования, предъявляемые к качеству обработки щетины;
устройство и порядок регулирования обслуживаемой машины.
Параграф 9. Изготовитель щетинно-щеточных изделий, 1 разряд
615. Характеристика работ:
изготовление кистевых головок для школьных клеевых кистей;
подготовка щетины, волоса, искусственного и растительного волокна по размерам для формования кистевых пучков;
крепление ремешков к щеткам верхних крышек и колодкам вручную;
равномерная намазка клеем и склейка деревянных частей щетинно-щеточных изделий;
заклейка отверстий в изделиях;
очистка проволоки от ржавчины шлифовальной шкуркой;
наматывание проволоки или ниток шпагата на катушки на обслуживаемой машине или вручную.

5-параграф. Қыл мен жүнді жуушы, 3-разряд
607. Жұмыс сипаттамасы:
қыл мен жүнді ыстық суда жуғыш ерітінділердің көмегімен арнайы машинада, чанда, астаулар мен аппаратта технологияға сәйкес жуу;
температуралық режимді бақылау;
қалдық майлылықтың нормаланған пайызын қамтамасыз ете отырып, жуу сапасын тексеру;
қыл мен шашты бейтараптандыру үшін қышқыл ерітіндісі бар ыдысқа салу, кейіннен таза суда жуу.
608. Білуге тиіс:
қыл мен жүнді жуу және бейтараптандырудың технологиялық режимдері;
қыл мен жүннің қасиеттері;
жуу сапасының кейінгі технологиялық операцияларға тигізетін әсері;
аппараттардың құрылысы және олардың жұмысын реттеу.
6-параграф. Қыл мен жүнді пісіруші, 3-разряд
609. Жұмыс сипаттамасы:
қыл мен жүнді қызмет көрсететін қазан мен аппаратта пісірудің технологиялық процесін жүргізу;
бума етіп байланған қыл мен жүнді, сондай-ақ бұралған жүнді суы бар қазанға салу;
пісіру барысында майсыздандыру үшін белгілі бір концентрациялы ерітіндіні дайындау және қазанға құю;
қыл мен жүнді түсіру және вагонетка мен арбаға салу.
610. Білуге тиіс:
қыл мен жүнді пісірудің технологиялық режимі;
қыл мен жүннің дайындығын анықтау тәсілдері;
жартылай дайын өнімдердің қасиеттері;
қолданылатын жабдықтар мен коммуникацияның құрылысы.
7-параграф. Қыл мен жүнді термоөңдеуші, 4-разряд
611. Жұмыс сипаттамасы:
қыл мен жүннің әртүрлі түрлерін термоөңдеу;
қыл мен жүннің бумасын қаңылтыр табаға салу және термиялық пешке кіргізу;
бумаларды араластыру, термиялық өңдеудің технологиялық режимін реттеу;
қыл мен жүнді термиялық пештен шығару.
612. Білуге тиіс:
өңделетін талшықтарға және қылға қойылатын талаптар;
қыл мен жүннің әртүрлі түрлерін термоөңдеудің технологиялық режимдері;
термикалық пештердің құрылысы және оларды реттеу тәртіптері.
8-параграф. Қыл таспаларды тарқату жөніндегі машинист, 2-разряд
613. Жұмыс сипаттамасы:
кептірілген және түзуленген қылды машинада тарқату;
кептірілген және түзуленген қыл оралған өзекті машинадан алу;
жуылған қыл оралған өзекті машинаға орнату;
шпагатты шөлмекке байлау, тарқатылған қылды тасымалдауыштан алу және жәшікке салу;
машинаның жұмысын бақылау;
машинаны реттеу.
614. Білуге тиіс:
қылды өңдеу сапасына қойылатын талаптар;
қызмет көрсететін машинаның құрылысы мен реттеу тәртіптері.
9-параграф. Қыл-щетка бұйымдарын жасаушы, 1-разряд
615. Жұмыс сипаттамасы:
мектеп желім жаққыштарына арналған жаққыштың басын жасау;
жаққыш бумаларын жасау үшін өлшемдері бойынша қыл, жүн, жасанды және өсімдік талшықтарын дайындау;
бауды жоғарғы қақпақтың щеткаларына қалыптарға қолмен бекіту;
қыл-щетка бұйымдардың ағаш бөліктеріне біркелкі етіп желім жағу және жабыстыру;
бұйымдағы саңылауларды желімдеу;
сымды тоттан тегістеу терісімен тазалау;
сымды немесе шпагат жіпті орамаға машинамен немесе қолмен орау.

616. Должен знать:
способы подготовки щетины, волоса и волокна для изготовления школьных и клеевых кистей;
требования, предъявляемые к школьным и клеевым кистям, качеству клея;
технологию изготовления щетинно-щеточных изделий;
технические условия на готовые щетинно-щеточные изделия.
Параграф 10. Изготовитель щетинно-щеточных изделий, 2 разряд
617. Характеристика работ:
изготовление художественных кистей № 1-7 из жесткого волоса (щетины, волоса барсука) и беличьего волоса;
подготовка волокна для формирования кистевых пучков для круглых, плоских и овальных кистей;
настилание щетины или синтетического волокна, скручивание веревки из смеси отходов волоса и щетины на крутильных станках;
крепление механическим или ручным способом ручек в обоймах различных кистей, ручек к ершам, втулок шлифовальных кругов, накладок к различным щеткам;
посадка щеток бытового назначения, имеющих простую конструкцию (с диаметром кустов свыше 2,5 миллиметров) вручную.
618. Должен знать:
способы подготовки щетины, волокна для изготовления художественных кистей;
свойства, назначение и размеры щетины и волоса для различных кистей;
нормы расхода сырья;
требования, предъявляемые к качеству кистей, щеток;
назначение применяемого оборудования.
Параграф 11. Изготовитель щетинно-щеточных изделий, 3 разряд
619. Характеристика работ:
изготовление головок художественных кистей № 8-16 из жесткого волоса и беличьего волоса, № 1-6 из мягкого волоса (кроме беличьего);
отбор и формирование кистевых пучков для бритвенных, малярных, кольцевых, филенчатых кистей и ручников;
ручная посадка щеток производственного назначения, имеющих простую конструкцию (типа планок плоских, сегментных и колец диаметром свыше 40 миллиметров), бытовых щеток с диаметром кустов до 2,5 миллиметров включительно;
посадка ручек во втулки кистей, обкатка металлической втулки кистей № 14-30 при помощи приспособления;
вязка кистей для бритья, малярных валиков;
изготовление ершей;
установка заготовки проволоки до упора в головку обслуживаемого станка и на крючок;
настилание щетины или синтетического волокна, скручивание ерша.
620. Должен знать:
требования, предъявляемые к изготовлению кистей, ершей и малярных валиков;
нормы расхода щетины, волоса, волокна для изготовления кистевых пучков;
порядок регулирования применяемого оборудования.
Параграф 12. Изготовитель щетинно-щеточных изделий, 4 разряд
621. Характеристика работ:
изготовление головок художественных кистей № 18-24 из жесткого и беличьего волоса, кистей № 7-12 из мягкого волоса (кроме беличьего);
подготовка волокна для формирования кистей флейцев;
посадка щеток и кустов из различных волокон и проволоки в колодки щеточных изделий бытового и производственного назначения на кустопосадочных и сверлильно-кустопосадочных станках;
регулирование применяемого оборудования, замена ударников.

616. Білуге тиіс:
мектеп және желім жаққыштарына арналған қыл, жүн және талшықты дайындау тәсілдері;
мектеп және желім жаққыштарына, желім сапасына қойылатын талаптар;
қыл-щетка бұйымдарын дайындау технологиясы;
дайын қыл-щетка бұйымдарына қойылатын техникалық шарттар.
10-параграф. Қыл-щетка бұйымдарын жасаушы, 2-разряд
617. Жұмыс сипаттамасы:
қатты түктен (борсықтың қылы мен түгінен) және тиін жүнінен № 1-7 сурет салатын жаққыштарды жасау;
дөңгелек, тегіс және дөңес жаққыштарға арналған жаққыш бумаларын жасау үшін талшықтарды дайындау;
қылды немесе синтетикалық талшықты төсеу, қыл мен жүннің қалдығы қоспасынан ширату машинасында жіп есу;
механикалық тәсілмен немесе қолмен әртүрлі жаққыштардың құрсауындағы тұтқаны, ерштің сабын, тегістеу тұтқасының тығынын, әртүрлі щеткалардың жапсырмасын бекіту;
қарапайым құрылымды тұрмыстық мақсаттағы щетканы қолмен (бума диаметрі 2,5 миллиметрден астам)қондыру.
618. Білуге тиіс:
сурет салатын жаққышты жасау үшін қыл мен талшықты дайындау тәсілдері;
әртүрлі жаққыштарға арналған қыл мен жүннің қасиеттері, мақсаты мен өлшемдері;
шикізатты жұмсау нормалары;
жаққыш пен щетка сапасына қойылатын талаптар;
қолданылатын жабдықтың мақсаты.
11-параграф. Қыл-щетка бұйымдарын жасаушы, 3-разряд
619. Жұмыс сипаттамасы:
№ 8-16 сурет салатын жаққыштардың бастарын қатты талшықтардан және тиін жүнінен, № 1-6 жұмсақ жүннен (тиін жүнінен өзге) жасау;
сақал алу, сырлау, сақина, филен жаққыштарға және тұтқаларға арналған жаққыш буманы таңдау және жасау;
қарапайым құрылымды өндірістік мақсаттағы әртүрлі щеткаларды (тұтас планка, сегментті және диаметрі 40 миллиметрден астам сақиналар типті) және бума диаметрі 2,5 миллиметрді қоса алғандағы тұрмыстық щеткаларды қолмен орнату;
жаққыштардың тығындарына тұтқаларды орнату, № 14-30 жаққыштың металл тығындарын құрылғының көмегімен басу;
сақал алуға арналған алған, ватерлік жаққыштардың сырлау білікшелерін өру;
ерш жасау;
сымның дайындамасын станок пен ілгектің басына тірелгенге дейін орнату;
қылды немесе синтетикалық жүнді төсеу, ершты ширату.
620. Білуге тиіс:
жаққыштарды, ерштерді және сырлау білікшелерін жасауға қойылатын талаптар;
бума жасау үшін жұмсалатын қыл мен жүнді, талшықты жұмсау нормалары;
қолданылатын жабдықты реттеу тәртіптері.
12-параграф. Қыл-щетка бұйымдарын жасаушы, 4-разряд
621. Жұмыс сипаттамасы:
№ 18-24 сурет салатын жаққыштардың бастарын қатты талшықтардан және тиін жүнінен, № 7-16 жаққыштарды жұмсақ жүннен (тиін жүнінен өзге) жасау;
флейц жаққыштарын жасау үшін талшық дайындау;
әртүрлі талшықтардан жасалған әртүрлі щеткалар мен жаққыштарды және сымдарды өндірістік мақсаттағы щетка бұйымдарының қалыбына бума орнату және бұрғылау-бума орнату станоктарында орналастыру;
қолданылатын жабдықты реттеу, ударниктерді ауыстыру.

622. Должен знать:
способы изготовления щетинно-щеточных изделий;
требования, предъявляемые к изготовлению кистей и щеточных изделий;
порядок регулирования применяемого оборудования.
Параграф 13. Изготовитель щетинно-щеточных изделий, 5 разряд
623. Характеристика работ:
изготовление головок художественных кистей № 14-24 из мягкого волоса (кроме беличьего), художественных флейцевых кистей (для фарфоро-фаянсового производства) вручную или на автомате;
подготовка волокна для формирования кистевых пучков для кистей перечисленных видов;
посадка кустов в колодки щеточных изделий производственного назначения, имеющих сложную конструкцию (всех видов щеточных изделий с высотой рабочей части кустов свыше 50 миллиметров, а также изделий, имеющих длину свыше 500 миллиметров), на кустопосадочных станках;
ручная посадка (крепление кустов к колодке) различных щеточных изделий производственного назначения, имеющих сложную конструкцию (щеточные ролики, щетки всех видов с диаметром кустов до 2,0 миллиметров включительно);
наладка применяемого оборудования.
624. Должен знать:
способы изготовления щетинно-щеточных изделий;
требования, предъявляемые к изготовлению кистей и щеточных изделий;
порядок наладки применяемого оборудования.
Параграф 14. Машинист чесальных и мешальных машин, 3 разряд
625. Характеристика работ:
ведение процесса прочесывания, раздвижки, выравнивания и сталкивания сухой щетины на флажковую и корешковую части волоса всех видов, отходов щетины и волоса;
укладка исходного сырья на транспортер или в загрузочную воронку машины равномерными слоями с соблюдением параллельного расположения, съем с транспортера, связывание в пачки со сталкиванием на корешок;
ведение процесса прочесывания, ориентации мокрой щетины, волоса и заменителей с последующим наматыванием волокна на стержни;
съем стержней с мокрой щетиной и установка в поддон;
смена воды в резервуаре обслуживаемой машины;
наблюдение за работой машины, регулирование ее механизмов.
626. Должен знать:
назначение и устройство обслуживаемой машины;
последовательность включения обслуживаемых механизмов и порядок их регулирования;
технологический режим обработки сырья;
требования, предъявляемые к обрабатываемому сырью;
способы выполнения производимых технологических операций.
Параграф 15. Машинист чесальных и мешальных машин, 4 разряд
627. Характеристика работ:
ведение процесса перемешивания всех видов волоса, щетины и ее отходов до получения однородной смеси по цвету, густоте флажковой части и жесткости с удалением мелкого волоса и отделкой корешковой части для изготовления щетинно-щеточных изделий;
подготовка и расстил волоса и щетины на транспортере обслуживаемой машины и перемешивание;
съем с транспортера перемешанного волоса, щетины и укладка волоса в ящики, вязка щетины в пачки, отстукивание, очистка от выступающих щетинок флажковой и корешковой частей, подвыголовка;
наблюдение за ходом технологического процесса перемешивания;
разматывание высушенной и выпрямленной щетины, прочесывание, раздвижка волокон сухой щетины, вытягивание щетины по размерам до щетины-штока, сталкивание щетины-штока на корешок на автоматической совмещенной линии типа "АВЕ-ТДА" с приставкой для вытягивания щетины по размерам, вязка и отделка пачек щетины.

622. Білуге тиіс:
қыл-щетка бұйымдарын жасау тәсілдері;
жаққыштар мен щетка бұйымдарын жасауға қойылатын талаптар;
қолданылатын жабдықты реттеу тәртіптері.
13-параграф. Қыл-щетка бұйымдарын жасаушы, 5-разряд
623. Жұмыс сипаттамасы:
№ 14-24 сурет салатын жаққыштардың бастарын жұмсақ жүннен (тиін жүнінен өзге), сурет салатын флейц жаққыштарын (фарфор-фаянс өндірісіне арналған) қолмен немесе автоматта жасау;
жаққыштардың аталған түрлеріне жаққыш бума жасау үшін талшық дайындау;
күрделі құрылымды, өндірістік мақсаттағы щетка бұйымдарының (буманың жұмыс бөлігінің диаметрі 50 миллиметрден астам, ұзындығы 500 миллиметрден астам щеткалардың барлық түрлерінің) қалыптарына бума орнату станогында бумаларды орнату;
күрделі құрылымы бар (щетка роликтері, диаметрі 2,0 миллиметрге дейін қоса алғанда бұталардың барлық түріндегі щеткалар) өндірістік мақсаттағы әртүрлі щетка бұйымдарын (бұталарды қалыпқа бекіту) қолмен отырғызу;
қолданылатын жабдықты баптау.
624. Білуге тиіс:
қыл-щетка бұйымдарын жасау тәсілдері;
жаққыштар мен щетка бұйымдарын жасауға қойылатын талаптар;
қолданылатын жабдықты баптау тәртіптері.
14-параграф. Тарау және араластыру машинасының машинисі, 3-разряд
625. Жұмыс сипаттамасы:
құрғақ қылшықтарды шаштың барлық түріндегі жалауша мен түбір бөліктеріне, қылшықтар мен шаштарға тарау, тарату, тегістеу және итеру процесін жүргізу;
шикізатты конвейерге немесе машинаның жүктеу воронкасына біркелкі қабаттармен төсеу, параллель орналасуын қадағалау, конвейерден шығару, омыртқаға итере отырып бумаларға байлау;
кейіннен талшықтарды өзектерге орай отырып, дымқыл қылшықты, шашты және алмастырғыштарды тарақтау, бағдарлау процесін жүргізу;
дымқыл қылшықтары бар өзектерді алу және поддонға орнату;
қызмет көрсетілетін машинаның резервуарындағы суды ауыстыру;
машинаның жұмысын бақылау, оның механизмдерін реттеу.
626. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін машинаның мақсаты мен құрылысы;
қызмет көрсетілетін механизмдерді қосу реттілігі және оларды реттеу тәртіптері;
шикізатты өңдеудің технологиялық режимі;
өңделетін шикізатқа қойылатын талаптар;
жүргізілетін технологиялық операцияларды орындау тәсілдері.
15-параграф. Тарау және араластыру машинасының машинисі, 4-разряд
627. Жұмыс сипаттамасы:
түктердің, қылшықтардың және олардың қалдықтарының барлық түрлерін түсінде, жалауша бөлігінің тығыздығында және қаттылығында жұқа шашты алып, қылшық-щетка бұйымдарын жасау үшін түбірлік бөлігін өңдегенде біртекті қоспаны алғанға дейін араластыру процесін жүргізу;
шаштар мен қылшықтарды қызмет көрсетілетін машинаның конвейеріне дайындау мен тарату және араластыру;
аралас шашты, қылшықтарды конвейерден алу және шашты қораптарға салу, қылшықтарды бумаларға тоқу, ұрып-соғу, жалауша мен тамыр бөліктерінің шығыңқы қылшықтарынан тазарту;
араластыру процесінің барысын бақылау;
кептірілген және түзетілген қылшықтарды тарату, тарау, құрғақ қылшықтардың талшықтарын тарату, қылшықтарды қылшық-таяқшаға дейін созу, "ABE-TDA" типтес автоматты тураланған сызық бойынша қыл-шыбықты омыртқаға итеру, тоқу және әрлеу қылшыққаптамалары.

628.  Должен знать:
назначение, устройство, порядок регулирования обслуживаемой машины, последовательность включения ее механизмов;
требования, предъявляемые к изготовляемому полуфабрикату;
технологический режим процесса перемешивания волоса, щетины и ее отходов.
Параграф 16. Машинист чесальных и мешальных машин, 5 разряд
629. Характеристика работ:
ведение процесса перемешивания щетины, пушного и козьего волоса до получения однородной смеси для изготовления художественных кистей;
наладка обслуживаемого оборудования.
630. Должен знать:
порядок наладки обслуживаемого оборудования;
требования, предъявляемые к изготовляемому полуфабрикату;
технологический режим перемешивания.
Параграф 17. Грунтовщик щеточных изделий, 3 разряд
631. Характеристика работ:
грунтовка клеевым раствором колодок щеточных изделий;
подготовка клея, заливка клеем или смолой торцовой части кистевых пучков с последующей установкой изделий в сушильные камеры или на транспортер;
ведение процесса сушки в соответствии с технологией.
632. Должен знать:
способы грунтовки щетинно-щеточных изделий;
технологический режим приготовления клея и его дозирования;
технологический режим сушки щеточных изделий;
устройство сушильных камер, порядок регулирования их работы;
назначение и порядок эксплуатации применяемых контрольно-измерительных приборов.
Глава 9. Тарифно-квалификационные характеристики профессий рабочих по разрядам на работы по дубильно-экстрактовому производству
Параграф 1. Аппаратчик-нейтрализаторщик, 3 разряд
633. Характеристика работ:
ведение технологического процесса нейтрализации продукта конденсации методами синтеза дубителей едкими щелочами под руководством аппаратчика-нейтрализаторщика более высокой квалификации;
подготовка к загрузке сырья, материалов в обслуживаемые аппараты;
соблюдение температурного режима, давления, выдержки смеси, дозировки химических веществ, скорости их подачи в аппарат;
перемешивание и подогрев нейтрализуемой смеси;
регулирование технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов;
контроль реакции среды;
отбор проб для анализа на кислотность после нейтрализации, добавление требуемых реагентов в соответствии с расчетом;
определение момента окончания реакции;
обслуживание применяемого оборудования;
ведение записи о ходе технологического процесса в производственном журнале.
634. Должен знать:
технологический процесс нейтрализации продукта конденсации;
физико-химические и технологические свойства применяемых сырья, материалов, готового продукта;
порядок отбора проб для анализа;
устройство, принцип действия и порядок эксплуатации основного и вспомогательного оборудования, применяемых контрольно-измерительных приборов и средств автоматики;
причины возможных неисправностей обслуживаемого оборудования и способы их устранения.

628. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін машинаның құрылысы, мақсаты, жабдықтың жұмысын реттеу тәртіптері, оның механизмдерінің қосу реттелігі;
өндірілетін жартылай фабрикатқа қойылатын талаптар;
жүнді, қылды және олардың қалдықтарын араластыру процесінің технологиялық режимі.
16-параграф. Тарау және араластыру машинасының машинисі, 5-разряд
629. Жұмыс сипаттамасы:
сурет салатын жаққыш жасау үшін біртекті қоспа алғанға дейін қылды, аң терісінің жүні мен ешкі қылшығын араластыру процесін жүргізу;
қызмет көрсететін жабдықты реттеу.
630. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін жабдықты баптау тәртіптері;
дайындалатын жартылай дайын өнімге қойылатын талаптар;
араластыру технологиялық режимдері.
17-параграф. Щетка бұйымдарын бояушы, 3-разряд
631. Жұмыс сипаттамасы:
щетка бұйымдарының қалыптарын желім ерітіндісімен бояу;
желім дайындау, бұйымды кейіннен кептіру камераларына немесе тасымалдауышқа енгізе отырып, жаққыш бумасының кесілген жеріне желім немесе шайыр құю;
технологияға сәйкес кептіру процесін жүргізу.
632. Білуге тиіс:
қыл-щетка бұйымдарын бояу тәсілдері;
желім дайындаудың және мөлшерлеудің технологиялық режимі;
щетка бұйымдарын кептірудің технологиялық режимі;
кептіру камераларының құрылысы, олардың жұмысын реттеу тәртіптері;
қолданылатын бақылау-өлшеу құралдарының мақсаты және пайдалану тәртіптері.
9-тарау. Тері илеу-экстрактілі өндірісі жұмыстарына арналған разрядтар бойынша жұмысшы кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамалары
1-параграф. Бейтараптандырушы-аппаратшы, 3-разряд
633. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары бейтараптандырушы-аппаратшының басшылығымен малтаны ащы сілтімен синтездеу әдістемесіне сәйкес конденсаттау өнімін бейтараптандырудың технологиялық процесін жүргізу;
шикізатты, материалдарды дайындау және аппаратқа салу;
температуралық режимді, қысымды, қоспаның ұсталуын, химиялық заттардың дозасын, олардың аппаратқа берілу жылдамдығын сақтау;
бейтараптандырылатын қоспаны араластыру және жылыту;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және талдау нәтижелері бойынша технологиялық процесті реттеу;
ортаның реакциясын бақылау;
бейтараптандырудан кейін қышқылдығын тексеру үшін сынамаларды іріктеу, қажетті реагенттерді есеп бойынша қосу;
реакцияның аяқталу сәтін белгілеу;
қолданылатын жабдыққа қызмет көрсету;
технологиялық процесс барысы туралы өндірістік журналға жазу.
634. Білуге тиіс:
конденсация өнімін бейтараптандырудың технологиялық процесі;
шикізаттың, материалдардың, дайын өнімдердің физикалық-химиялық және технологиялық қасиеттері;
сынамаларды талдауға іріктеу тәртіптері;
негізгі және қосымша жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының және автоматика құралдарының құрылысы, жұмыс істеу принципі мен пайдалану тәртіптері;
жабдық жұмысының ықтимал ақаулығының себептері және оларды жою тәсілдері.

Параграф 2. Аппаратчик-нейтрализаторщик, 4 разряд
635. Характеристика работ:
ведение технологического процесса нейтрализации сконденсированной сульфомассы;
приготовление нейтрализующих растворов;
последовательная загрузка в обслуживаемые аппараты компонентов: аммиака, мочевины, уротропина, серной кислоты;
регулирование технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов.
636. Должен знать:
технологический процесс нейтрализации сульфомассы;
физико-химические свойства загружаемых в обслуживаемые аппараты компонентов и получаемой готовой продукции;
порядок эксплуатации обслуживаемых основного и вспомогательного оборудования.
Параграф 3. Аппаратчик-нейтрализаторщик, 5 разряд
637. Характеристика работ
ведение технологического процесса нейтрализации продукта диспергирования нафталиносульфокислоты, смолы диопидифенилсульфона;
ведение технологического процесса диспергирования и конденсации при выработке отдельных марок синтанов;
расчет количества загружаемых компонентов: кальцинированной соды, мочевины, уротропина и иное, приготовление из них нейтрализующих растворов, последовательная загрузка их в реакционные аппараты;
регулирование технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов;
контроль реакции среды;
отбор проб для анализа на кислотность после нейтрализации;
определение момента окончания реакции;
ведение записи о ходе технологического процесса в производственном журнале.
638. Должен знать:
технологический процесс нейтрализации продукта;
способы приготовления нейтрализующих растворов;
методы расчета количества загружаемых компонентов;
порядок отбора проб;
устройство, принцип действия и порядок эксплуатации обслуживаемых основного и вспомогательного оборудования, контрольно-измерительных приборов и средств автоматики, арматуры, коммуникаций;
причины возможных неисправностей обслуживаемого оборудования и способы их устранения.
Параграф 4. Чистильщик выпарных аппаратов, 4разряд
639. Характеристика работ:
чистка механическими и химическими способами выпарных аппаратов, емкостей из-под формалина, сульфитно-спиртовой барды, нафталина, фенола, реакторов и нейтрализаторов, сборников для готовой продукции, агрегатов для получения дубителей в гранулированном виде в производстве синтетических дубителей;
чистка бассейнов, сокосборников, отстойников, внутрицеховой канализации, промывка аппаратуры в производстве растительных дубильных экстрактов;
контроль внутренней среды аппаратов, реакторов, бассейнов и иных емкостей на загазованность, полноту удаления накипи, целостность кипятильных трубок и их вальцовочных соединений при проведении после чистки гидравлических испытаний выпарных аппаратов;
эксплуатация установок пневмоцилиндра, гидро- и пневмотурбинок со шлангом;
устройство лесов и подмостей для чистки выпарных аппаратов и емкостей.

2-параграф. Бейтараптандырушы-аппаратшы, 4-разряд
635. Жұмыс сипаттамасы:
конденсацияланған сульфомассаны бейтараптандырудың технологиялық процесін жүргізу;
бейтараптандырушы ерітіндіні дайындау;
қызмет көрсетілетін аппараттарға: аммиак, мочевина, уротропин, күкірт қышқылы компоненттерін жүйелі тиеу;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері мен талдау нәтижелері бойынша технологиялық процесті реттеу.
636. Білуге тиіс:
сульфомассаны бейтараптандырудың технологиялық процесі;
аппараттарға салынатын компоненттер мен алынатын дайын өнімнің физикалық-химиялық қасиеттері;
негізгі және көмекші жабдықтарды пайдалану тәртіптері.
3-параграф. Бейтараптандырушы-аппаратшы, 5-разряд
637. Жұмыс сипаттамасы:
нафталенсульфон қышқылының, диопидифенилсульфон шайырының дисперсиялық өнімін бейтараптандырудың технологиялық процесін жүргізу;
синтандардың белгілі бір маркаларын алу кезінде дисперсия мен конденсацияның технологиялық процесін жүргізу;
жүктелген компоненттердің мөлшерін есептеу: кальцийленген сода, мочевина, уротропин және өзгелері, олардан бейтараптандыратын ерітінділерді дайындау, оларды реакциялық аппаратқа дәйекті жүктеу;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және талдау нәтижелері бойынша технологиялық процесті реттеу;
орта реакциясын бақылау;
бейтараптандырудан кейін қышқылдығын талдау үшін сынамаларды іріктеу;
реакцияның аяқталу сәтін анықтау;
технологиялық процестің барысы туралы өндірістік журналға жазу.
638. Білуге тиіс:
өнімді бейтараптандырудың технологиялық процесі;
бейтараптандырушы ерітінділерді дайындау тәсілдері;
салынатын компоненттердің мөлшерін есептеу әдістері;
сынамаларды іріктеу тәртіптері;
негізгі және қосымша жабдықтардың, бақылау-өлшеу аспаптарының және автоматика құралдарының, арматура мен коммуникациялардың құрылысы, жұмыс істеу принципі мен пайдалану тәртіптері;
жабдық жұмысының ықтимал ақаулығының себептері және оларды жою тәсілдері.
4-параграф. Буландыру аппаратын тазалаушы, 4-разряд
639. Жұмыс сипаттамасы:
булау аппараттарын, формалиннен, сульфитті-спиртті бардадан, нафталиннен, фенолдан, реакторлар мен бейтараптандырғыштардан, дайын өнімге арналған жинақтағыштардан, синтетикалық илегіштер өндірісінде түйіршіктелген түрде илегіштер алуға арналған агрегаттардан механикалық және химиялық тәсілдермен тазарту;
бассейндерді, шырын жинағыштарды, шөгінділерді, шкаф ішіндегі кәрізді, көкөністерді илеу сығындыларын өндіруде жуу жабдықтарын тазарту;
газдардың ластануы үшін аппараттардың, реакторлардың, бассейндердің және өзге контейнерлердің ішкі ортасын, қақтан тазартудың толықтығын, қайнап жатқан құбырлар мен олардың домалайтын түйіспелерінің тұтастығын тазалаудан кейін буландырғыштарды гидравликалық сынау кезінде бақылау;
пневматикалық цилиндр қондырғыларын, гидравликалық және пневматикалық турбиналарды шлангпен пайдалану;
буландырғыштар мен цистерналарды тазалауға арналған ағаш пен тақталардың құрылғысы.

640. Должен знать:
устройство выпарных аппаратов, теплообменников, приспособлений для чистки аппаратов:
особенности и порядок чистки бассейнов, сокосборников, отстойников, канализации;
способы установки лесов и подмостей;
порядок обращения с противогазом, с раствором кислот и щелочей.
Параграф 5. Машинист рубильной машины, 4 разряд
641. Характеристика работ:
измельчение (дробление) растительного дубильно-экстрактового сырья (дубовых поленьев, корья, корневых материалов, отходов и твердого экстракта) на рубильных, корнерезных и дробильных машинах;
колка нестандартного сырья диаметром более 20 сантиметров на механическом колуне;
бесперебойная и равномерная доставка сырья и загрузка его в желоба рабочего лотка кабельного конвейера, загрузочного патрона транспортера рубильных и дробильных машин;
сортировка сырья;
контроль качества измельчения в соответствии с требованиями, предъявляемыми к сырью государственными стандартами;
обслуживание применяемого оборудования;
наблюдение за работой обслуживаемых машин;
взвешивание и затаривание измельченного экстракта;
ведение учета;
наладка обслуживаемого оборудования, регулирование и замена ножей, колосников, бил;
участие в ремонте оборудования.
642. Должен знать:
устройство и порядок эксплуатации обслуживаемого оборудования;
виды растительного дубильно-экстрактового сырья;
основы теории резания;
требования, предъявляемые к качеству измельченного сырья, отходов, твердого экстракта;
порядок наладки и регулирования обслуживаемого оборудования.
Параграф 6. Аппаратчик сушильной установки, 4 разряд
643. Характеристика работ:
ведение процесса получения порошкообразных растительных и синтетических дубителей методом сушки в сушильно-распылительных установках;
регулирование поступления жидкого экстракта и синтана на распылительную установку, температурного режима сушки и давления по показаниям контрольно-измерительных приборов;
соблюдение норм расхода жидких дубителей;
наблюдение за подачей сухого порошкообразного экстракта на вибрационное сито;
подготовка тары для упаковки сухого экстракта, затаривание и сдача его на склад;
ведение учета выхода сухого экстракта в технологическом журнале;
периодическая чистка и мойка обслуживаемого оборудования, участие в его ремонте.
644. Должен знать:
технологический процесс сушки;
технологию производства жидкого и сухого дубителей;
физико-химические свойства растительных и синтетических дубителей;
требования, предъявляемые к качеству жидкого и сухого дубителей;
нормы расхода жидкого дубителя, пара, электроэнергии;
порядок затаривания и упаковки;
устройство и принцип действия распылительной установки;
порядок эксплуатации применяемых контрольно-измерительных приборов, вибрационных сит и насосов;
порядок и периодичность чистки и мойки обслуживаемого оборудования;
основы теплотехники.

640. Білуге тиіс:
буландыру аппараттарының, жылу алмастырғыштардың, аппараттарды тазалауға арналған құрылғылардың құрылысы;
бассейндерді, сөл жинақтағыштарды, тұндырғыштарды, кәрізді тазалау ерекшелігі мен тәртіптері;
ағаш пен тақталарды орнату тәсілдері;
противогазды, қышқыл және сілті ерітінділерін пайдалану тәртіптері.
5-параграф. Бұдырлау машинасының машинисі, 4-разряд
641. Жұмыс сипаттамасы:
өсімдік малма-экстракті шикізатын (емен шөркелерін, қабықтарын, тамыр материалдарын, қалдықтар мен қатты экстрактілерді) шабу, тамыр кескіш және ұсақтау машиналарында ұнтақтау (ұсақтау);
диаметрі 20 сантиметрден асатын стандартты емес шикізатты механикалық колунда шабу;
шикізатты үздіксіз және біркелкі жеткізу және оны кабель конвейері жұмыс лотогының, шабу және ұсақтау машинасының тасымалдауышының арту патронының науасына салу;
шикізатты сұрыптау;
шикізатты қолданыстағы стандарттарда қойылатын талаптарға сәйкес ұсақтау сапасын бақылау;
қолданылатын жабдыққа қызмет көрсету;
қызмет көрсететін машина жұмысын бақылау;
ұсақталған экстрактіні өлшеу және тараға салу;
есеп жүргізу;
қызмет көрсетілетін жабдықты баптау, пышақтарды, жел тартқыштарды, бил реттеу мен ауыстыру;
жабдықты жөндеуге қатысу.
642. Білуге тиіс:
қолданылатын жабдықтың құрылысы мен пайдалану тәртіптері;
өсімдік малма-экстракті шикізатының түрлері;
кесу теориясының негіздері;
ұсақталған шикізатқа, қалдықтарға, қатты экстрактіге қойылатын талаптар;
қызмет көрсететін жабдықты баптау және реттеу тәртіптері.
6-параграф. Кептіру құрылғысының аппаратшысы, 4-разряд
643. Жұмыс сипаттамасы:
кептіріп-тозаңдандыру құрылғыларында кептіру әдісімен ұнтақ тәрізді өсімдік және синтетикалық малманы алу процесін жүргізу;
сұйық экстракті мен синтанның тозаңдандырғыш құрылғыға түсуін, бақылау-өлшеу аспабының көрсеткіштері бойынша кептіру мен қысымның температуралық режимін реттеу;
сұйық малманы жұмсау нормасын сақтау;
құрғақ ұнтақ тәрізді экстрактінің діріл елегіне берілуін бақылау;
тараны құрғақ экстрактіні салу үшін дайындау, тараға салу және қоймаға тапсыру;
құрғақ экстрактінің шығуының есебін технологиялық журналға жазу;
жабдықты үнемі тазалау және жуу, оны жөндеуге қатысу.
644. Білуге тиіс:
кептірудің технологиялық процесі;
сұйық және құрғақ малма өндірісінің технологиясы;
өсімдік және синтетикалық малманың физикалық-химиялық қасиеттері;
сұйық және құрғақ малманың сапасына қойылатын талаптар;
сұйық малманы, буды, электр энергиясын жұмсау нормасы;
тараға салу және орау тәртіптері;
тозаңдандыру құрылғысының құрылысы және жұмыс істеу принципі;
бақылау-өлшеу аспаптарын, діріл елегі мен сорғыны пайдалану тәртіптері;
қызмет көрсететін жабдықты тазалау және жуу тәртіптері;
жылу техникасының негіздері.

Параграф 7. Аппаратчик-конденсаторщик, 5 разряд
645. Характеристика работ:
ведение технологического процесса конденсации химических соединений для получения дубильного вещества, обладающего коллоидными свойствами и определенным молекулярным весом;
омегасульфирование;
расчет дозируемых компонентов, подготовка их для загрузки, последовательная загрузка в конденсатор;
регулирование технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам анализов;
контроль реакции среды, отбор проб, добавление требуемых реагентов в соответствии с расчетом;
определение момента окончания реакции, нейтрализация смеси, диспергирование, подкисление;
ведение записи о ходе технологического процесса в производственном журнале;
обслуживание и мелкий ремонт применяемого оборудования.
646. Должен знать:
технологический процесс конденсации химических соединений;
физико-химические свойства применяемых реагентов и продуктов реакции;
методы расчета количества загружаемых компонентов;
требования, предъявляемые к используемому сырью и полуфабрикатам;
методы контроля реакции среды и определения окончания реакции;
порядок отбора проб;
методы проведения анализов, технологию нейтрализации смеси, диспергирования, подкисления;
требования, предъявляемые к качеству конденсации;
устройство, принцип действия обслуживаемых оборудования, арматуры и коммуникаций, порядок их эксплуатации;
причины возможных неисправностей обслуживаемого оборудования и способы их устранения;
назначение и порядок пользования применяемыми контрольно-измерительными приборами.
Параграф 8. Аппаратчик выпарных аппаратов для получениятвердого продукта, 4 разряд
647. Характеристика работ:
ведение технологического процесса получения твердого продукта растительных и синтетических дубителей в выпарных аппаратах различных систем;
наблюдение при помощи контрольно-измерительных приборов за технологическим процессом выпаривания, уровнем жидкого продукта в сепараторе или в вакуум-камере, давлением согревающего пара и давлением или разрежением в сепараторе, технологическим режимом охлаждения продукта, температурным режимом работы аппарата, уровнем конденсата в водомерных сосудах, газовой оттяжкой;
регулирование подачи жидкого продукта при помощи плунжерного насоса, давления согревающего пара испарительной колонки, уровня конденсата при помощи свободного вентиля, удаления неконденсирующихся газов с помощью газовой оттяжки;
определение влажности готового продукта по виду и на ощупь, а также по цвету пленки, образующейся на поверхности струи экстракта;
укрепление мешков для затаривания твердого продукта;
контроль за взвешиванием дубителя и маркировкой тары;
обслуживание применяемого оборудования;
ведение записи о ходе технологического процесса в производственном журнале;
подготовка применяемого оборудования к длительному останову, ремонту и чистке.

7-параграф. Конденсаторшы-аппаратшы, 5-разряд
645. Жұмыс сипаттамасы:
коллоидтық қасиеттері және белгілі бір молекулалық массасы бар танин алу үшін химиялық қосылыстарды конденсациялаудың технологиялық процесін жүргізу;
омегасульфирлеу;
мөлшерлі компоненттерді есептеу, оларды салуға дайындау, конденсаторға компоненттерді біртіндеп салу;
бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері мен талдау нәтижелері бойынша технологиялық процесті реттеу;
есептеулерге сәйкес қажетті реактивтерді қосып, сынама алу, қоршаған ортаның реакциясын бақылау;
реакцияның аяқталуын анықтау, қоспаны бейтараптандыру, дисперсия, қышқылдандыру;
технологиялық процестің барысы туралы өндірістік журналға жазу;
қолданылатын жабдыққа техникалық қызмет көрсету және ұсақ жөндеу.
646. Білуге тиіс:
химиялық қоспаларды конденсаттаудың технологиялық процесі;
қолданылатын реагенттердің және реакция өнімдерінің физикалық-химиялық қасиеттері;
салынатын компоненттердің санын есептеу әдістері;
шикізат пен жартылай дайын өнімдерге қойылатын талаптар;
ортаның реакциясын бақылау және реакцияның аяқталуын анықтау әдістері;
сынамаларды іріктеу тәртіптері;
талдау жасау әдістері, қоспаны бейтараптандыру, диспергілеу, тотықтандыру технологиясы;
конденсаттау сапасына қойылатын талаптар;
қызмет көрсетілетін жабдықтың, арматура мен коммуникациялардың құрылысы, жұмыс істеу принципі, оларды пайдалану тәртіптері;
қызмет көрсетілетін жабдықтың ықтимал ақауларының себептері және оларды жою тәсілдері;
бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты және пайдалану тәртіптері.
8-параграф. Қатты өнім алуға арналған буландыру аппаратының аппаратшысы, 4-разряд
647. Жұмыс сипаттамасы:
әртүрлі жүйедегі булау аппараттарында өсімдік және синтетикалық илегіштердің қатты өнімін алудың технологиялық процесін жүргізу;
буландырудың технологиялық процесін, сепаратордағы немесе вакуумдық камерадағы сұйық өнімнің деңгейін, қыздыру буының қысымы мен сепаратордағы қысымды немесе вакуумды, өнімді салқындатудың технологиялық режимін, аппараттың жұмыс режимінің температурасын, су өлшегіш ыдыстардағы конденсаттың деңгейін, газды соруды бақылау;
поршенді сорғының көмегімен сұйық өнім беруді, буландырғыш колоннаның қыздыру буының қысымын, бос клапанды қолданатын конденсат деңгейін, газ саңылауын пайдаланып конденсатты емес газдарды шығаруды реттеу;
дайын өнімнің ылғалдылығын көру және жанасу арқылы, сондай-ақ сығынды ағынының бетінде пайда болған пленка түсі бойынша анықтау;
қатты өнімді тараға салу үшін қаптарды нығайту;
малта өлшеуді және тараны таңбалауды бақылау;
қолданылатын жабдыққа қызмет көрсету;
технологиялық процестің барысы туралы өндірістік журналға жазу;
жабдықты ұзақ уақыт бойы тоқтатуға, жөндеуге және тазалауға дайындау.

648. Должен знать:
технологический процесс получения твердого экстракта в выпарных аппаратах;
порядок регулирования процесса;
принцип действия и порядок эксплуатации основного и вспомогательного оборудования, применяемых контрольно-измерительных приборов;
порядок эксплуатации выпарных аппаратов и трубопроводов, работающих под давлением;
причины возможных неисправностей работы выпарных аппаратов и способы их предупреждения и устранения;
порядок подготовки выпарных аппаратов к длительному останову и чистке;
требования, предъявляемые к качеству готового твердого продукта.
Параграф 9. Плавильщик нафталина и фенолов, 4 разряд
649. Характеристика работ:
ведение технологического процесса плавления твердого химического сырья нафталина, кристаллического фенола;
приготовление суспензии диоксидифенилсульфона для производства синтетических дубителей;
подготовка химического сырья к загрузке в плавители, откупорка бочек с кристаллическим фенолом, загрузка кристаллического фенола и нафталина в плавители с соблюдением норм загрузки;
перекачка в реакторы расплавленного кристаллического фенола, фенольной фракции, расплавленного нафталина, суспензии диоксидифенилсульфона;
продувание трубопроводов острым паром после перекачки по ним расплавленных химических материалов;
регулирование технологического режима работы плавильных установок в соответствии с заданными параметрами и показаниями контрольно-измерительных приборов;
учет количества поступивших в аппарат и расплавленных химикатов;
обслуживание системы по перекачке химикатов монжуса, насосов, компрессорной установки;
подготовка обслуживаемого оборудования к ремонту, участие в приеме из ремонта;
профилактический осмотр трубопроводов, запорной арматуры, насосов и трубопроводов по перекачке химикатов;
ведение записи о ходе производственного процесса в производственном журнале.
650. Должен знать:
технологический процесс плавления твердого химического сырья;
порядок регулирования процесса плавления;
основные физико-химические и технологические свойства используемых сырья, полупродукта;
нормы загрузки сырья в плавители;
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования и приборов;
порядок применения средств механизации и сигнализации для транспортирования химического сырья;
способы подготовки обслуживаемого оборудования к ремонту и порядок приема его из ремонта.
Параграф 10. Плавильщик нафталина и фенолов, 5 разряд
651. Характеристика работ:
ведение технологического процесса плавления с разогревом острым паром цистерн с фенолом, формалином, сульфитцеллюлозной бардой;
перекачивание из железнодорожных цистерн фенолов, серной кислоты, олеума, формалина, рыбьего жира, сульфитцеллюлозной барды в цистерны склада химического сырья центробежными насосами;
регулирование технологического режима работы плавильных установок в соответствии с заданными параметрами и показаниями контрольно-измерительных приборов;
выполнение работ по планово-предупредительному ремонту обслуживаемого оборудования.

648. Білуге тиіс:
буландыру аппараттарда қатты экстракті алудың технологиялық процесі;
процесті реттеу тәртіптері;
негізгі және қосалқы жабдықтардың, қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптарының жұмыс істеу принципі мен пайдалану тәртіптері;
қысыммен жұмыс істейтін буландыру аппараттары мен құбырларды пайдалану тәртіптері;
буландыру аппараттары жұмысының ықтимал ақауларының себептері және олардың алдын алу және жою тәсілдері;
буландыру аппараттарын ұзақ уақыт бойы тоқтатуға және тазалауға дайындау тәртіптері;
дайын қатты өнімнің сапасына қойылатын талаптар.
9-параграф. Нафталин мен фенолды балқытушы, 4-разряд
649. Жұмыс сипаттамасы:
қатты химиялық шикізатты нафталинді, кристалды фенолды балқытудың технологиялық процесін жүргізу;
синтетикалық малма өндірісіне арналған диоксидифенилсульфон суспензиясын дайындау;
химиялық шикізатты балқытқыштарға салуға дайындау, кристалдық фенол бар бөшкелерді ашу, кристалдық фенол мен нафталинді құю нормаларын сақтай отырып, балқытқыштарға салу;
реакторларға балқытылған кристалды фенолды, фенолды фракцияны, балқытылған нафталинді, диоксидифенилсульфон суспензиясын айдау;
құбырлар арқылы балқытылған химиялық материалдарды өткізгеннен кейін оларды қатты бумен үрлеу;
балқыту құрылғыларының технологиялық жұмыс режимін белгіленген өлшемдерге және бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштеріне сәйкес реттеу;
аппаратқа жіберілген және балқытылған химикаттардың санын есепке алу;
монжус химикаттарын, сорғыларды, компрессорлық қондырғыны айдау жүйесіне қызмет көрсету;
жабдықты жөндеуге дайындау, жөндеуден қабылдауға қатысу;
химикаттарды айдау жөніндегі құбырларды, бекіту арматурасын, сорғыларды алдын ала тексеру;
өндірістік процестің барысы туралы өндірістік журналға жазу.
650. Білуге тиіс:
қатты химиялық шикізатты балқытудың технологиялық процесі;
балқыту процесін реттеу тәртіптері;
пайдаланылатын шикізаттың, жартылай өнімдердің негізгі физикалық-химиялық және технологиялық қасиеттері;
шикізатты балқытқыштарға салу нормалары;
қызмет көрсетілетін жабдықтар мен аспаптардың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
химиялық шикізатты тасымалдауға арналған механикаландыру және сигнализация құралдарын қолдану тәртіптері;
қызмет көрсетілетін жабдықты жөндеуге дайындау тәсілдері және оны жөндеуден қабылдау тәртіптері.
10-параграф. Нафталин мен фенолды балқытушы, 5-разряд
651. Жұмыс сипаттамасы:
фенолы, формалині, сульфитцеллюлоза бардасы бар цистерналарды қатты бумен қыздыра отырып балқытудың технологиялық процесін жүргізу;
темір жол цистерналарынан фенолдарды, күкірт қышқылын, олеумды, формалинді, балық майын, сульфитцеллюлоза бардасын химиялық шикізат қоймасының цистерналарына ортадан тепкіш сорғылармен айдау;
балқыту құрылғылар жұмысының технологиялық режимін белгіленген өлшемдерге және бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштеріне сәйкес реттеу;
қызмет көрсетілетін жабдықтың жоспарлы-алдын ала жөндеу жұмыстарын орындау.

652. Должен знать:
технологический процесс плавления химического сырья;
порядок регулирования процесса плавления;
основные физико-химические и технологические свойства используемых сырья, полупродукта;
основы электротехники, теплотехники, организации выполнения ремонтных работ.
Параграф 11. Аппаратчик-сульфировщик, 5 разряд
653. Характеристика работ:
ведение технологического процесса сульфирования в производстве синтетических дубителей;
подготовка реактора (сульфуратора) к приему расплавленных химических материалов, перемешивание сульфомассы, регулирование температуры;
отбор проб и проведение анализов, определение момента окончания реакции по результатам анализов и внешнему виду продукта;
передавливание сульфомассы сжатым воздухом из сульфуратора в конденсатор;
расчет сырья и кислоты;
обслуживание применяемого оборудования, устранение его неисправностей, подготовка оборудования к ремонту и приему из ремонта;
ведение записи о ходе технологического процесса в производственном журнале.
654. Должен знать:
технологический процесс сульфирования;
физико-химические и технологические свойства применяемых сырья, вспомогательных материалов и готовой продукции;
требования, предъявляемые к качеству применяемого сырья и готовой продукции;
методы расчета количества загружаемого сырья, кислоты;
порядок отбора проб;
методы проведения анализов;
устройство, принцип действия, порядок эксплуатации обслуживаемых оборудования и контрольно-измерительных приборов;
причины возможных неисправностей обслуживаемого оборудования и способы их устранения;
способы подготовки оборудования к ремонту и порядок приема из ремонта.
Параграф 12. Аппаратчик-сульфитировщик, 4 разряд
655. Характеристика работ:
ведение технологического процесса сульфитирования;
перекачивание бисульфита аммония из цистерн в резервуары для хранения, из резервуаров - в промежуточный бак диффузионной станции;
подача бисульфита аммония из промежуточного бака в диффузоры через дозатор по установленным нормам в производстве растительных дубителей;
регулирование технологического процесса при помощи вентилей трубопроводов по перекачке бисульфита аммония и сжатого воздуха, вентилей монтежю, а также клапана подачи сжатого воздуха, клапана сообщения с атмосферой и поплавка монтежю;
регулирование поступления бисульфита аммония из промежуточного бака через дозатор (монтежю) в диффузоры;
определение по водомерным стеклам со шкалой, расположенным на монтежю, количества бисульфита, задаваемого в диффузор;
обслуживание цистерн, резервуаров, промежуточного бака, монтежю, трубопроводов и коммуникаций, работающих под давлением;
ремонт сливной коммуникации, запорной арматуры, насосов.

652. Білуге тиіс:
химиялық шикізатты балқытудың технологиялық процесі;
балқыту процесін реттеу тәртіптері;
пайдаланылатын шикізаттың, жартылай өнімдердің негізгі физикалық-химиялық және технологиялық қасиеттері;
электротехника, жылу техникасы, жөндеу жұмыстарын орындауды ұйымдастырудың негіздері.
11-параграф. Сульфирлеуші-аппаратшы, 5-разряд
653. Жұмыс сипаттамасы:
синтетикалық малта өндірісінде сульфирлеудің технологиялық процесін жүргізу;
реакторды (сульфураторды) балқытылатын химиялық материалдарды қабылдауға дайындау, сульфомассаны араластыру, температураны реттеу;
сынамаларды іріктеу және талдау жүргізу, талдау нәтижелері мен өнімнің сыртқы түрі бойынша реакцияның аяқталу сәтін анықтау;
сульфомассаны сульфуратордан конденсаторға ауа қысымымен итеру;
шикізат пен қышқылды есептеу;
қолданылатын жабдыққа қызмет көрсету, оның ақаулықтарын жою, жабдықты жөндеуге және жөндеуден қабылдауға дайындау;
технологиялық процестің барысы туралы өндірістік журналға жазу.
654. Білуге тиіс:
сульфирлеудің технологиялық процесі;
қолданылатын шикізаттың, қосалқы материалдардың, дайын өнімдердің физикалық-химиялық және технологиялық қасиеттері;
шикізат пен дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптар;
салынатын шикізаттың, қышқылдың мөлшерін есептеу әдістер;
сынамаларды іріктеу тәртіптері;
талдау жүргізу әдістері;
қызмет көрсетілетін жабдықтар мен бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы, жұмыс істеу принципі, пайдалану тәртіптері;
жабдық жұмысының ықтимал ақаулығының себептері және оларды жою тәсілдері;
жабдықты жөндеуге дайындау тәсілдері және оны жөндеуден қабылдау тәртіптері.
12-параграф. Сульфиттеуші-аппаратшы, 4-разряд
655. Жұмыс сипаттамасы:
сульфиттеудің технологиялық процесін жүргізу;
аммоний бисульфитін цистернадан резервуарларға, резервуарлардан диффузионды станцияның аралық багына сақтау үшін айдау;
аммоний бисульфитін аралық бактан өсімдік малта өндірісіндегі белгіленген нормалар бойынша дозатор арқылы диффузорларға жіберу;
технологиялық процесті аммоний бисульфиті мен қысылған ауаны айдау жөніндегі құбырдың бұрандалары, монтежю бұрандалары, сондай-ақ қысылған ауаны жіберу клапаны, атмосферамен араластыру клапанын және монтежю қалтқысы арқылы реттеу;
аммоний бисульфитінің аралық бактан дозатор (монтежю) арқылы диффузорға түсуін реттеу;
монтежюде орналасқан шәкілі бар су өлшеуіш шынысы бойынша диффузорға берілетін бисульфит мөлшерін айқындау;
қысыммен жұмыс істейтін цистерналарға, резервуарларға, аралық бакқа, монтежюге, құбырлар мен коммуникацияларға қызмет көрсету;
ағызу коммуникациясын, бекіту арматурасын, сорғыларды жөндеу.

656. Должен знать:
технологический процесс сульфитирования;
физико-химические и технологические свойства используемого химического сырья;
сущность процесса экстрагирования;
нормы расхода применяемых химических материалов;
устройство и принцип действия реакторов, сосудов, трубопроводов, коммуникаций, работающих под давлением, применяемых контрольно-измерительных приборов.
Параграф 13. Аппаратчик выпарных аппаратов для полученияжидкого продукта, 5 разряд
657. Характеристика работ:
ведение технологического процесса многократного выпаривания диффузионных соков с целью концентрирования растворов путем частичного перевода жидкого растворителя в парообразное состояние нагреванием в многокорпусных выпарных аппаратах, работающих под давлением выше атмосферного или под вакуумом;
наблюдение за процессом выпаривания по показаниям контрольно-измерительных приборов и приспособлений, за переброской экстракта в паровые пространства корпусов, за окраской конденсата и барометрической воды;
регулирование технологического процесса выпаривания при помощи воздушных краников и вентилей на паровой, соковой и водяной коммуникациях;
периодический отбор проб для контроля за плотностью диффузионного сока и жидкого экстракта в соответствии с требованиями государственных стандартов;
ведение записи о ходе технологического процесса в производственном журнал;
обслуживание применяемого оборудования, подготовка его к ремонту, приема из ремонта;
участие в выполнении работ по ремонту.
658. Должен знать:
технологический процесс получения жидкого продукта в выпарных аппаратах;
технологическую схему обслуживаемого участка;
технологию, порядок и способы регулирования процесса выпаривания;
порядок и методы отбора проб для проведения анализов диффузионного сока и жидкого экстракта;
устройство, принцип действия основного и вспомогательного оборудования;
назначение и порядок пользования применяемыми контрольно-измерительными приборами;
требования, предъявляемые к качеству готового жидкого продукта;
порядок эксплуатации аппаратов и трубопроводов, работающих под давлением;
порядок управления звуковой и световой сигнализацией.
Параграф 14. Машинист отжимного оборудования, 3 разряд
659. Характеристика работ:
ведение процесса отжима избыточной влаги из одубины на прессах и отжимных агрегатах различных конструкций;
определение влажности прессованной одубины;
регулирование давления, скорости подачи одубины в пресс и времени отжима одубины в зависимости от ее влажности;
выполнение работ по наладке прессов и питателей;
устранение мелких неполадок.

656. Білуге тиіс:
сульфиттеудің технологиялық процесі;
химиялық шикізаттың қосымша материалдар мен дайын физикалық-химиялық және технологиялық қасиеттері;
экстрактілеу процесінің мәні;
қолданылатын химиялық материалдарды жұмсау нормалары;
қысыммен жұмыс істейтін реакторлардың, ыдыстардың, құбырлардың, коммуникациялардың, қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы және жұмыс істеу принципі.
13-параграф. Сұйық өнім алуға арналған буландыру аппаратының аппаратшысы, 5-разряд
657. Жұмыс сипаттамасы:
атмосфералық қысымнан жоғары қысыммен немесе вакуум астында жұмыс істейтін көп корпусты буландыру аппараттарында қыздырып, сұйық ерітіндіні ішінара бу күйіне аудару арқылы концентраттау мақсатында диффузиялық сөлді көп рет буландыру технологиялық процесін жүргізу;
буландыру процесін бақылау-өлшеу аспаптары мен құрылғыларының көрсеткіштері бойынша бақылау, экстрактіні корпустың бу кеңістігіне аударуды, конденсаттың түсі пен барометриялық суды бақылау;
бу, сөл және су коммуникацияларында ауа шүмектері мен бұрандалары арқылы буландыру процесін жүргізу;
қолданыстағы әдістемелер мен стандарттарға сәйкес диффузиондық сөл мен сұйық экстрактінің тығыздығы үшін үнемі сынамаларды іріктеу;
технологиялық процесс барысы туралы өндірістік журналға жазу;
қолданылатын жабдыққа қызмет көрсету, оны жөндеуге және жөндеуден қабылдауға дайындау;
жөндеу жұмыстарын орындауға қатысу.
658. Білуге тиіс:
булау аппараттарында сұйық өнімді алудың технологиялық процесі;
қызмет көрсетілетін учаскенің технологиялық схемасы;
буландыру процесінің технологиясы, оны реттеу тәртіптері мен тәсілдері;
диффузиялық шырын мен сұйық сығындыға талдау жүргізу үшін сынамаларды іріктеу тәртіптері мен әдістері;
негізгі және қосалқы жабдықтың құрылысы, жұмыс істеу принципі;
қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптарының мақсаты және оларды пайдалану тәртіптері;
дайын сұйық өнімдердің сапасына қойылатын талаптар;
қысыммен жұмыс істейтін ыдыстар мен құбырларды пайдалану тәртіптері;
дыбыс және жарық сигнализациясын басқару тәртіптері.
14-параграф. Сығу жабдығының машинисі, 3-разряд
659. Жұмыс сипаттамасы:
малтаның артық ылғалын әртүрлі құрылымды нығыздауыштарда және сығу агрегаттарында сығу процесін жүргізу;
нығыздалған малтаның ылғалдылығын айқындау;
қысымды, малтаның тығыздауышқа берілу жылдамдығын және малтаның ылғалдылығына байланысты оны сығу уақытын реттеу;
нығыздауыштар мен қоректендіргіштерді баптау жұмыстарын орындау;
ұсақ ақаулықтарды жою.

660. Должен знать:
устройство, принцип действия, порядок наладки и регулирования обслуживаемого оборудования;
порядок сигнализации для пуска, останова обслуживаемых пресса, агрегата и транспортирующих механизмов;
нормы допустимой влажности прессованной одубины.
Параграф 15. Аппаратчик экстрагирования таннидов, 3 разряд
661. Характеристика работ:
ведение технологического процесса загрузки дуффузоров измельченным дубильным материалом под руководством аппаратчика экстрагирования таннидов более высокой квалификации;
открывание, закрывание верхних люков диффузоров вручную или с помощью пневмоцилиндра;
загрузка диффузоров сырьем с применением транспортеров;
регулирование подачи сырья с помощью механизма дистанционного управления, уплотнение загружаемого сырья;
контроль целостности фильтровальных сеток диффузоров, отсутствия в них одубины;
контроль качества стружки (степень измельчения);
отбор разовых проб измельченного дубильно-экстрактового сырья от каждого диффузора для анализа на влажность и таннидность;
периодический отвод скапливающегося в диффузорах воздуха при помощи воздушного крана;
обслуживание применяемого оборудования.
662. Должен знать:
технологический процесс экстрагирования таннидов;
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования, очередность;
порядок и нормы загрузки диффузоров сырьем;
порядок открывания и закрывания люков диффузоров, пуска и останова транспортирующих устройств;
порядок эксплуатации сосудов и трубопроводов, работающих под давлением, световую и звуковую сигнализацию.
Параграф 16. Аппаратчик экстрагирования таннидов, 4 разряд
663. Характеристика работ:
ведение технологического процесса выгрузки одубины из диффузоров путем открывания и закрывания люков и запорных устройств днища диффузоров;
прием сигнала из экстрактового отделения о выгрузке;
проверка перед выгрузкой одубины из диффузора полноты удаления промоя открыванием пробного крана (вентиля);
подкатка направляющего щита под диффузор;
плавное регулирование скорости открывания днища и управление открывающим механизмом путем переключения соответствующих кранов на гидравлических трубопроводах;
отбор проб для анализа одубины от каждого выгруженного диффузора;
управление механизмами открывания и закрывания днищ диффузоров, транспортирования одубины и иными приспособлениями;
эксплуатация аппаратов, сосудов, трубопроводов, работающих под давлением;
выполнение работ по планово-предупредительному ремонту обслуживаемого оборудования.
664. Должен знать:
порядок выгрузки одубины из диффузоров;
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования;
порядок эксплуатации аппаратов, сосудов и трубопроводов, работающих под давлением;
порядок управления звуковой и световой сигнализациями, обеспечивающими связь с рубильным и диффузионным отделениями.

660. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы, жұмыс істеу принципі, баптау және реттеу тәртіптері;
қызмет көрсетілетін престі, агрегатты және тасымалдау механизмдерін іске қосуға, тоқтатуға арналған сигнал беру тәртіптері;
нығыздалған малманың ылғалдылығының шекті нормалары.
15-параграф. Таннидтерді экстрагирлеу аппаратшысы, 3-разряд
661. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары таннидтерді экстрагирлеу аппаратшысының басшылығымен диффузорға ұсақталған малма материалын салудың технологиялық процесін жүргізу;
диффузордың жоғарғы люктерін қолмен немесе пневмоцилиндрдің көмегімен ашу, жабу;
транспортерді қолдана отырып диффузорға шикізатты салу;
қашықтықтан басқару механизмінің көмегімен шикізаттың берілуін реттеу, салынатын шикізатты тығыздау;
диффузорлардың сүзгі торларының тұтастығын, оларда одубинаның болмауын бақылау;
жоңқа сапасын (ұсақтау дәрежесі) бақылау;
ылғалдылық пен таннидтілікке талдау жасау үшін әр диффузордан ұсақталған илеу-сығынды шикізатының бір реттік сынамаларын алу;
диффузорда жинақталып қалатын ауаны ауа краны арқылы тұрақты түрде бұру;
қолданылатын жабдыққа қызмет көрсету.
662. Білуге тиіс:
таннидтерді экстрагирлеудің технологиялық процесі;
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және жұмыс істеу принципі, кезектілігі;
диффузорларға шикізатты салу тәртіптері мен нормалары;
диффузор люктерін ашу және жабу, тасымалдаушы құрылғыларды іске қосу және тоқтату тәртіптері;
жарық және дыбыс сигнализациясы, қысыммен жұмыс істейтін ыдыстар мен құбырларды пайдалану тәртіптері.
16-параграф. Таннидтерді экстрагирлеу аппаратшысы, 4-разряд
663. Жұмыс сипаттамасы:
диффузор түбіндегі люктерді және бітеу құрылғыларын ашып-жабу арқылы диффузордан малманы алудың технологиялық процесін жүргізу;
экстрактілік бөлімшеден алу туралы сигналды қабылдау;
диффузордан малманы алу алдында тексеру, оның сынама шүмегін (бұрандасын) ашу арқылы оның ішінен жуындының толық шығуын тексеру;
бағыттаушы қалқанды диффузорға жылжыту;
түбін ашу және гидравликалық құбырлардағы тиісті шүмектерді ашып-жабу арқылы ашатын механизмді басқару жылдамдығын біркелкі реттеу;
талдау үшін әрбір алынған диффузордан малманың сынамасын алу;
диффузорлардың түбін ашу және жабу, одубинаны тасымалдау механизмдерін және өзге де құрылғыларды басқару;
қысыммен жұмыс істейтін аппараттарды, ыдыстарды, құбырларды пайдалану;
қызмет көрсетілетін жабдықты жоспарлы-алдын ала жөндеу жұмыстарын орындау.
664. Білуге тиіс:
диффузордан малманы алу тәртіптері;
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және жұмыс істеу принципі;
қысыммен жұмыс істейтін аппараттар, ыдыстар мен құбырларды пайдалану тәртіптері;
ажыратқыш пен диффузионды бөлімшелермен байланысты қамтамасыз ететін жарық және дыбыс дабылдамасын басқару тәртіптері.

Параграф 17. Аппаратчик экстрагирования таннидов, 5 разряд
665. Характеристика работ:
ведение непрерывного многоступенчатого процесса экстрагирования таннидов из растительного дубильно-экстрактового сырья (корья, древесины, корней) в диффузионной батарее с диффузорами периодического действия;
контроль качества измельченного дубильного материала, плотности укладки стружки, соответствия количества снимаемых диффузионных соков с каждого диффузора заданному количеству, температуры головного и хвостового диффузоров по термометру, полноты загрузки по осадку одубины в хвостовом диффузоре;
регулирование процесса экстрагирования таннидов при помощи вентилей водяной, соковой, воздушной, промойной и перекачивающей коммуникаций;
дозирование химических веществ (бисульфита аммония, поверхностно-активных веществ), подача их по трубопроводу в диффузионную батарею;
определение окончания процесса экстрагирования по показаниям контрольно-измерительных приборов и результатам химических анализов;
управление сигнализацией технологического процесса;
ведение производственного журнала;
обслуживание применяемого оборудования.
666. Должен знать:
технологический процесс экстрагирования таннидов;
физико-химические свойства дубильно-экстрактового сырья, химикатов, диффузионного сока;
требования, предъявляемые к качеству диффузионного сока;
порядок регулирования технологического процесса экстрагирования таннидов;
расчет времени переключения хвостового диффузора;
нормы расхода используемых сырья, материалов и выхода продуктов (соков);
методы расчета дозирования компонентов, контроля процесса экстрагирования;
порядок отбора проб;
устройство, принцип действия и порядок эксплуатации обслуживаемого оборудования.
Параграф 18. Аппаратчик экстрагирования таннидов, 6 разряд
667. Характеристика работ:
ведение непрерывного многоступенчатого процесса экстрагирования таннидов из растительного дубильно-экстрактового сырья в диффузионных батареях с диффузорами периодического действия, входящими в состав диффузионной станции;
контроль за работой диффузионной станции.
668. Должен знать:
технологический процесс экстрагирования таннидов;
порядок регулирования процесса экстрагирования таннидов на диффузионной станции, состоящей из двух и более диффузионных батарей.
Параграф 19. Контролер технологического процесса, 4 разряд
669. Характеристика работ:
контроль за правильностью ведения технологического процесса производства растительных и синтетических дубителей;
проверка соответствия технологических показателей ведения операций нормативам, предусмотренным методиками, инструкциями и иной нормативно-технической документацией в зависимости от вида вырабатываемого дубителя;
проверка соблюдения температурного режима, давления и иных параметров технологического процесса;
отбор проб для проведения анализа растительного и химического сырья, полупродуктов, готовой продукции в производстве растительных и синтетических дубителей;
составление технико-химического отчета.

17-параграф. Таннидтерді экстрагирлеу аппаратшысы, 5-разряд
665. Жұмыс сипаттамасы:
өсімдік малма-экстракті шикізатынан (қабықтан, ағаштан, тамырдан) жасалған таннидтерді тұрақты әрекет ететін диффузорлары бар диффузионды батареяда экстрагирлеудің үздіксіз көп сатылы процесін жүргізу;
ұсақталған илеу материалының сапасын, жоңқаларды салу тығыздығын, әр диффузордан алынатын диффузиялық шырындар санының белгіленген мөлшерге сәйкестігін, термометр бойынша бас және артқы диффузорлардың температурасын, артқы диффузордағы одубина тұнбасы бойынша жүктеудің толықтығын бақылау;
су, шырын, ауа, жуу және айдау коммуникациялары вентильдерінің көмегімен таннидтерді экстрагирлеу процесін реттеу;
химиялық заттарды (аммоний бисульфитін, беткі-белсенді заттарды) мөлшерлеу, оларды диффузионды батареяға құбырлар арқылы жіберу;
экстрагирлеу процесінің аяқталуын бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері және химиялық талдаулар нәтижесі бойынша айқындау;
технологиялық процестің сигнализациясын басқару;
өндірістік журналды жүргізу;
қолданылатын жабдыққа қызмет көрсету.
666. Білуге тиіс:
таннидтерді экстрагирлеудің технологиялық процесі;
малма-экстракті шикізатын, химикаттарды, диффузионды сөлдің физикалық-химиялық қасиеттері;
диффузиялық шырынның сапасына қойылатын талаптар;
таннидтерді экстрагирлеудің технологиялық процесін реттеу тәртіптері;
соңғы диффузорды жағып-сөндіру уақытын есептеу;
шикізатты, материалдарды жұмсау және өнімнің (шырының) шығу нормалары;
компоненттерді мөлшерлеуді есептеу, экстрагирлеу процесін бақылау әдістері;
сынамаларды іріктеу тәртіптері;
қызмет көрсететін жабдықтың құрылысы, жұмыс істеу принципі және пайдалану тәртіптері.
18-параграф. Таннидтерді экстрагирлеу аппаратшысы, 6-разряд
667. Жұмыс сипаттамасы:
өсімдік малма-экстракті шикізатынан жасалған таннидтерді диффузионды станцияның құрамына енетін, тұрақты әрекет ететін диффузорлары бар диффузионды батареяда экстрагирлеудің үздіксіз көп сатылы процесін жүргізу;
диффузионды станцияның жұмысын бақылау.
668. Білуге тиіс:
таннидтерді экстрагирлеудің технологиялық процесі;
екі және одан көп диффузионды батареядан тұратын диффузионды станцияда таннидтерді экстрагирлеудің процесін реттеу тәртіптері.
19-параграф. Технологиялық процесті бақылаушы, 4-разряд
669. Жұмыс сипаттамасы:
өсімдік және синтетикалық малма өндірісінің технологиялық процесінің дұрыс жүргізілуін бақылау;
операцияны жүргізудің технологиялық көрсеткіштерінің өңделетін малманың түріне байланысты әдістемемен, нұсқаулықтармен және өзге нормативтік-техникалық құжаттамамен көзделген нормативтерге сәйкестігін тексеру;
температуралық режимнің, қысым мен технологиялық процестің өзге де өлшемдердің сақталуын тексеру;
өсімдік және синтетикалық малма өндірісінде өсімдік және химиялық шикізатына, жартылай өнімдерге, дайын өнімге талдау жүргізу үшін сынамаларды іріктеу;
техникалық-химиялық есеп жасау.

670. Должен знать:
государственные стандарты на сырье, химические вещества и готовую продукцию, требования, предъявляемые к ним;
методику, технологический режим и порядок выполнения работ в производстве растительных и синтетических дубителей;
виды и свойства сырья, используемых материалов и химикатов, полупродуктов и готовой продукции;
методы проведения анализов сырья, полупродуктов, готовой продукции в производстве растительных и синтетических дубителей;
способы замера плотности загрузки диффузоров;
методику расчета дозирования химикатов, методику контроля температурного режима, давления в аппаратах;
методы отбора проб сырья, химикатов, промежуточных продуктов, готовой продукции;
устройство, принцип действия обслуживаемых производственного оборудования, аппаратуры, контрольно-измерительных приборов и лабораторного оборудования.
Параграф 20. Загрузчик химического сырья в аппараты, 3 разряд
671. Характеристика работ:
загрузка химического сырья в обслуживаемые аппараты, подготовка обслуживаемых аппаратов к загрузке;
проведение расчетов и взвешивание химического сырья;
открывание емкостей с химическим сырьем и перекачка химикатов по трубопроводам в аппараты и мерники;
продувание трубопроводов острым паром после перекачки по ним химикатов;
выгрузка синтетических дубителей из аппаратов;
подготовка цистерн и перекачивание центробежным насосом жидкого синтетического дубителя;
учет слитого и упакованного синтана, химических веществ;
обслуживание аппаратов, транспортеров, транспортных средств.
672. Должен знать:
технологический процесс загрузки химического сырья в обслуживаемые аппараты, выгрузки готовой продукции;
основные физико-химические свойства применяемого химического сырья, нормы и порядок его загрузки и выгрузки;
устройство и принцип действия обслуживаемого оборудования.
Параграф 21. Приемщик сырья, 4 разряд
673. Характеристика работ:
прием от транспортных организаций растительного дубильно-экстрактового сырья и сдача его в производство;
оценка качества сырья путем внешнего осмотра и определение пригодности его для производства дубильных материалов;
обмер штабелей и бунтов, проверка качества, плотности их укладки, определение по результатам анализов массы и объема сырья в складских и плотных кубометрах;
сопоставление полученных показателей с данными сопроводительных документов;
составление приемосдаточного акта;
обеспечение сырьем рубильного отделения;
ведение учета принятого и отпущенного сырья, снятие остатков сырья в рубильном отделении после каждой рабочей смены;
участие в отборе проб для контрольных анализов.

670. Білуге тиіс:
шикізаттың, химиялық заттар мен дайын өнімдердің мемлекеттік стандарттары, оларға қойылатын талаптар;
өсімдік және синтетикалық малма өндірісінде жұмыстарды орындау әдістемесі, технологиялық режимі мен тәртіптері;
қолданылатын шикізаттың, материалдар мен химиялық заттардың, аралық өнімдер мен дайын өнімнің түрлері мен қасиеттері;
өсімдік және синтетикалық малма өндірісінде шикізаттарға, жартылай өнімдер мен дайын өнімдерге талдау жүргізу әдістері;
диффузорларды арту тығыздығын өлшеу тәсілдері;
химикаттарды мөлшерлеуді есептеу әдістемесі, аппараттағы температуралық режимді, қысымды бақылау әдістемесі;
шикізаттардың, химикаттардың, аралық өнімдер мен дайын өнімдердің сынамасын алу әдістері;
қызмет көрсетілетін өндірістік жабдықтардың, аппаратураның, бақылау-өлшеу аспаптары мен лабораториялық жабдықтардың құрылысы, жұмыс істеу принципі.
20-параграф. Химиялық шикізатты аппаратқа артушы, 3-разряд
671. Жұмыс сипаттамасы:
химиялық шикізатты қызмет көрсетілетін аппаратқа салу, аппаратты химикаттарды артуға дайындау;
химиялық шикізатты есептеу мен өлшеу жүргізу;
химиялық шикізаты бар ыдыстарды ашу және химикаттарды құбыр арқылы аппараттар мен өлшеуіштерге жіберу;
құбырлар арқылы химикаттарды өткізгеннен кейін оларды қатты бумен үрлеу;
синтетикалық малманы аппараттан түсіру;
цистерналарды дайындау және орталықтан тепкіш сорғының көмегімен сұйық синтетикалық малманы айдау;
тұтас және оралған синтанды, химиялық заттарды есепке алу;
аппараттарға, тасымалдауыш жүйелерге, тасымалдау құралдарына қызмет көрсету.
672. Білуге тиіс:
химиялық шикізатты қызмет көрсететін аппаратқа артудың, дайын өнімді алудың технологиялық процесі;
қолданылатын химиялық шикізаттың негізгі физикалық-химиялық қасиеттері, арту және түсіру нормалары мен тәртіптері;
қызмет көрсетілетін жабдықтардың құрылысы және жұмыс істеу принципі.
21-параграф. Шикізатты қабылдаушы, 4-разряд
673. Жұмыс сипаттамасы:
тасымалдау ұйымдарынан өсімдік малма-экстракті шикізатын қабылдау және оны өндіріске тапсыру;
шикізаттың сапасын сырттай тексеру арқылы бағалау және олардың малма материалдары өндірісіне жарамдылығын айқындау;
штабельдер мен бунттарды өлшеу, салу тығыздығын, сапасын тексеру, талдау нәтижелері бойынша шикізаттың салмағын, қоймалық және тығыз кубометрлердегі шикізаттың көлемін айқындау;
алынған көрсеткіштерді ілеспе құжаттардағы мәліметтермен салыстыру;
қабылдап-тапсыру актісін жасау;
шабу бөлімшесін шикізатпен қамтамасыз ету;
қабылданған және босатылған шикізаттың есебін жүргізу, әрбір ауысымнан кейін шабу бөлімшесінде қалған шикізат қалдықтарын алу;
бақылау талдаулары үшін сынамаларды іріктеуге қатысу.

674. Должен знать:
государственные стандарты на растительное дубильно-экстрактовое сырье;
порядок приемки сырья от транспортных организаций;
методы определения массы сырья, объема сырья в складских и плотных кубометрах;
требования, предъявляемые к качеству используемого сырья и методы определения его влажности;
порядок составления приемо-сдаточного акта;
ведение первичного учета сырья.
Глава 10. Тарифно-квалификационные характеристики профессий рабочих по разрядам на работы по меховому производству
Параграф 1. Машинист разводной машины, 4 разряд
675. Характеристика работ:
разводка (платировка) кожаной ткани меховой и шубной овчины и шкур морского зверя на разводной машине без обрывов и разрывов;
проверка готовности машины и полуфабриката к выполнению операции;
подача и заправка шкурок в машину в расстил и расправка их в соответствии с технологическими требованиями обработки шкурок;
наблюдение за работой машины, качеством разводки (платировки).
676. Должен знать:
устройство, взаимодействие рабочих механизмов разводной машины и порядок ее эксплуатации;
порядок регулирования разводной машины;
виды меховых шкурок, свойства, структуру кожаной ткани и волосяного покрова, топографию и форму шкурок;
требования, предъявляемые к качеству шкурок перед разводкой (платировкой) и качеству их обработки.
Параграф 2. Машинист промывочной машины, 2 разряд
677. Характеристика работ:
промывка сырья и полуфабрикатов в аппаратах;
загрузка и выгрузка пушно-мехового сырья;
подача сырья для промывки и отжима на машине.
678. Должен знать:
назначение и принцип действия обслуживаемых аппаратов;
виды пушно-мехового сырья.
Параграф 3. Машинист промывочной машины, 4 разряд
679. Характеристика работ:
промывка волосяного покрова меховых шкурок на мездрильной машине с тупыми ножами и в аппаратах с целью удаления навала, репья, грязи и консервирующих веществ;
приготовление промывных растворов в соответствии с технологией;
регулирование зазоров между транспортирующими, прижимными и ножевыми валами мездрильной машины в зависимости от вида и толщины обрабатываемых шкурок, а также высоты волосяного покрова и прочности связи его с кожаной тканью.
680. Должен знать:
устройство и порядок эксплуатации обслуживаемых аппаратов, оборудования и мездрильной машины;
виды пушно-мехового сырья, его назначение, свойства и структуру кожаной ткани и волосяного покрова;
особенности и требования, предъявляемые к качеству промывки и отжима меховых шкурок.
Параграф 4. Скорняк-наборщик, 4 разряд
681. Характеристика работ:
наборка-складка воротников из шубной овчины, низа изделий из шкурок мелких и средних видов (кроме пушнины и каракулево-смушковых видов) однородных по цвету, тону, высоте, густоте, рисунку волосяного покрова, характеру кожаной ткани в соответствии с требованиями и нормами расхода меха;
сортировка, наборка-складка из мехового лоскута по цвету, оттенку, густоте, характеру волосяного покрова и кожаной ткани по лекалам и чертежам, нанесение меток, обозначающих место шкурок в скрое.

674. Білуге тиіс:
өсімдік малма-экстракті шикізатының мемлекеттік стандарттары;
тасымалдау ұйымдарынан шикізатты қабылдау тәртіптері;
шикізаттың салмағын, қоймалық және тығыз кубометрлердегі шикізаттың көлемін айқындау әдістері;
пайдаланатын шикізаттың сапасына қойылатын талаптар және оның ылғалдылығын айқындау әдістері;
қабылдап-тапсыру актісін жасау тәртібі;
шикізатты алғашқы есепке алуды жүргізу.
10-тарау. Үлбір өндірісі жұмыстарына арналған разрядтар бойынша жұмысшы кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамалары
1-параграф. Ажырату машинасының машинисі, 4-разряд
675. Жұмыс сипаттамасы:
үлбір және тонға арналған қой терісінің былғары талшығын және теңіз аңы терісін тілмей, кеспей машинада ажырату (жабу);
машина мен жартылай дайын өнімнің операцияны орындауға даярлығын тексеру;
теріні машинаға әперу және салу және оны өңдеу әдістемесінің технологиялық талаптарына сәйкес түзету;
машинаның жұмысын, ажырату (жабу) сапасын бақылау.
676. Білуге тиіс:
ажыратушы машинаның жұмыс механизмдерінің құрылысы мен өзара әрекеттесуі және оны пайдалану тәртіптері;
ажыратушы машинаны реттеу тәртіптері;
тері терілерінің түрлері, тері тіндері мен түк жамылғысының қасиеттері, құрылымы, терілердің топографиясы мен пішіні;
теріні ажырату (жабу) алдында оның сапасына және өңдеу сапасына қойылатын талаптар.
2-параграф. Жуу машинасының машинисі, 2-разряд
677. Жұмыс сипаттамасы:
шикізат пен жартылай дайын өнімдерді аппаратта жуу;
бағалы аң-мал шикізатын аппаратқа салу және одан алу;
шикізатты жуу және сығу үшін машинаға әперу.
678. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін аппараттардың мақсаты және жұмыс істеу принципі;
тері-жүн шикізатының түрлері.
3-параграф. Жуу машинасының машинисі, 4-разряд
679. Жұмыс сипаттамасы:
үлбір терінің жүн қабатын доғал пышақты шелдеу машинасында және аппараттарда үйілме, репье, кір мен консервілеуші заттарды алып тастау мақсатында жуу;
технологияға сәйкес жуу ерітінділерін дайындау;
тасымалдаушы, қысқыш және пышақ біліктері арасындағы саңылауды өңделетін терінің түрлері мен қалыңдығына, сондай-ақ жүн қабатының биіктігі мен оның былғары талшығымен байланысының беріктігіне байланысты реттеу.
680. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін аппараттардың, жабдықтар мен шелдеу машинасының құрылысы және пайдалану тәртіптері;
бағалы аң-мал терісі шикізатының түрлері, олардың мақсаты, былғары талшығы мен жүн қабатының қасиеттері мен құрылысы;
үлбір терілерді жуу және сығу сапасына қойылатын ерекшеліктер мен талаптар.
4-параграф. Илеуші-жинаушы, 4-разряд
681. Жұмыс сипаттамасы:
жүн қабатының ұзындығы, түсі, реңі, қалыңдығы мен суреті, былғары талшығының сипатына қарай біртектес ұсақ және орташа терілерден (бағалы аң терісі мен қаракөл-елтірі терілерінен өзге), тонға арналған қой терісінен талаптар мен үлбірді жұмсау нормаларына сәйкес жағаларды жинақтап-реттеу;
тері құрақтардан жүн қабатының және былғары талшығының түсі, реңкі, қалыңдығы, сипатына қарай лекала мен схемалар бойынша сұрыптау, жинақтап-реттеу, пішімдегі терінің орнын білдіретін белгі салу.

682. Должен знать:
ассортимент меховых изделий, шкурки мелких и средних видов (кроме пушнины и каракулево-смушковых видов) и шубной овчины;
характер и топографию волосяного покрова шкурок;
технические требования, предъявляемые к наборке-складке изделий из шубной овчины, шкуркам мелких и средних видов и мехового лоскута;
нормы расхода меха;
требования, предъявляемые к качеству мехового скроя.
Параграф 5. Скорняк-наборщик, 5 разряд
683. Характеристика работ:
наборка-складка изделий, мехов, полос из шкурок мелких и средних видов (кроме пушнины и каракулево-смушковых видов), меховой и шубной овчины, из хвостов, лап, частей белки (кроме хребтов), однородных по цвету, тону, высоте, густоте, рисунку волосяного покрова, характеру кожаной ткани, количеству рядков в соответствии с техническими требованиями и нормами расхода меха;
расположение шкурок в мехах, полосах и изделиях в соответствии с чертежами;
нанесение меток, обозначающих место шкурок в скрое.
684. Должен знать:
ассортимент меховых изделий из шкурок различных видов меховой и шубной овчины, хвостов, лап, частей белки (кроме хребтов);
технические требования, предъявляемые к наборке-складке изделий, мехов и полос;
методы рациональной раскладки шкурок.
Параграф 6. Скорняк-наборщик, 6 разряд
685. Характеристика работ:
наборка-складка изделий, мехов, пластин из шкурок пушнины и каракулево-смушковых видов, шкур морского зверя, однородных по цвету, тону, высоте, густоте, рисунку волосяного покрова, характеру кожаной ткани, количеству рядков в соответствии с техническими требованиями и нормами расхода меха;
расположение шкурок в мехах, пластинах и изделиях в соответствии с чертежами;
подрезка шкурок по форме лекал и чертежам, нанесение меток, обозначающих место шкурок в скрое.
686. Должен знать:
ассортимент изделий из шкурок пушнины и каракулево-смушковых видов и шкур морского зверя;
технические требования, предъявляемые к наборке-складке изделий, мехов, полос из шкурок пушнины и каракулево-смушковых видов и шкур морского зверя;
методы рациональной раскладки шкурок при максимальном использовании полезной площади.
Параграф 7. Скорняк-раскройщик, 2 разряд
687. Характеристика работ:
удаление пашин и кромки у меховых шкурок;
вырезка и очистка от хрящей хвостов, голов, ушей.
688. Должен знать:
порядок раскроя шкурок;
виды меха, топографию шкурок различных видов меха;
способы кроя по шаблону, вырезки и очистки меховых шкурок.

682. Білуге тиіс:
үлбір бұйымдарының, ұсақ және орташа терілердің (терісі мен қаракөл елтірісі түрлерінен басқа) және тондық қой терісінің ассортименті;
терілердің жүн қабатының сипаты мен топографиясы;
тонға арналған қой терісінен жасалған бұйымдарды, ұсақ және орташа терілерді және тері құрақтарын жинақтап-реттеуге қойылатын техникалық талаптар;
теріні жұмсау нормалары;
тері пішімінің сапасына қойылатын талаптар.
5-параграф. Илеуші-жинаушы, 5-разряд
683. Жұмыс сипаттамасы:
түсі, реңі, жүн қабатының ұзындығы, қалыңдығы мен суреті, былғары талшығының сипатына, қатар санына қарай біртектес ұсақ және орташа терілерден (бағалы аң терісі мен қаракөл-елтірі терілерінен өзге), үлбір және тонға арналған қой терісінен, құйрық, аяқ, тиін терісі бөліктерінен (жон арқасынан өзге) техникалық талаптар мен үлбірді жұмсау нормаларына сәйкес бұйымдарды, үлбір, жолақтарды жинақтап-реттеу;
үлбірде, жолақтар мен бұйымдарда терінің схемаларға сәйкес орналасуы;
пішімдегі терінің орнын білдіретін белгі салу.
684. Білуге тиіс:
үлбір және тонға арналған қой терісінің әртүрлі терілерін, құйрығы, аяғы, тиін терісінің бөліктерінен (жон арқасынан өзге) жасалған үлбір бұйымдардың ассортименті;
бұйымдардың жиын-ретіне, үлбір мен жолақтарға қойылатын техникалық талаптар;
терілерді тиімді орналастыру әдістері.
6-параграф. Илеуші-жинаушы, 6-разряд
685. Жұмыс сипаттамасы:
түсі, реңі, жүн қабатының ұзындығы мен қалыңдығы мен суреті, былғары талшығының сипатына, қатар санына қарай біртектес бағалы аң терісі мен қаракөл-елтірі терілерінен, теңіз аңы терілерінен техникалық талаптар мен үлбірді жұмсау нормаларына сәйкес бұйымдарды, үлбір, пластиналарды жинақтап-реттеу;
үлбірде, жолақтар мен бұйымдарда терінің схемаларға сәйкес орналасуы;
терілерді лекала мен схемалардың қалыбы бойынша кесу, пішімдегі терінің орнын білдіретін белгі салу.
686. Білуге тиіс:
аң терісі мен қаракөл-елтірі терілерінен, теңіз аңы терілерінен жасалған үлбір бұйымдардың ассортименті;
бұйымдардың жиын-ретіне, аң терісі мен қаракөл-елтірі терілерінен, теңіз аңы терілерінен жасалған үлбір мен жолақтарға қойылатын техникалық талаптар;
пайдалы ауданын барынша көп пайдаланған кезде терілерді тиімді орналастыру әдістері.
7-параграф. Илеуші-пішуші, 2-разряд
687. Жұмыс сипаттамасы:
үлбір терілердің шап терісі бөліктері мен жиектерін алып тастау;
құйрық, бас, құлақ шеміршектерін кесу және тазалау.
688. Білуге тиіс:
теріні пішу тәртіптері;
үлбір түрлері, әртүрлі үлбірлердің терісінің топографиясы;
шаблон бойынша пішу, үлбір терілерді кесу және тазалау тәсілдері.

Параграф 8. Скорняк-раскройщик, 3 разряд
689. Характеристика работ:
раскрой по шаблону, удаление пороков и подборка вставок и приставок для шкурок с недостающими частями шкурок мелких видов (кроме пушнины);
проверка количества и качества набранных шкурок;
удаление пороков, обрезка лап шкурок средних видов, пушнины и каракулево-смушковых видов;
раскрой меха на детали игрушек в соответствии с лекалами, техническими требованиями, установленными нормами использования мехового полуфабриката.
690. Должен знать:
методы раскроя различных видов меха на детали игрушек;
ассортимент меховых игрушек;
характер и топографию волосяного покрова и кожаной ткани;
способы удаления пороков шкурок мелких видов.
Параграф 9. Скорняк-раскройщик, 4 разряд
691. Характеристика работ:
раскрой шкурок мелких и средних видов (кроме пушнины и каракулево-смушковых видов) на низ изделий после проверки количества и качества набранных шкурок, шубной овчины - на воротники, мехового лоскута - на изделия и отделку, шкурок белки - на отдельные части: хребет, черево, бедерки, пашины, бочка в соответствии с лекалами, техническими требованиями и установленными нормами использования мехового полуфабриката;
подборка вставок и приставок для шкурок с недостающими частями и удаление пороков в шкурках средних видов и шкурах морского зверя, обработка накладками пашин и плешин шубной овчины;
расправка шкурок на длину и ширину с целью максимального использования площади;
отделка меховых изделий из лоскута и низа изделий из меховой и шубной овчины, из шкурок мелких и средних видов (кроме пушнины и каракулево-смушковых видов) вручную, осноровка и подрезка бортов, низа изделий, пройм;
просмотр изделий со стороны волосяного покрова и кожаной ткани;
проверка качества скорняжных работ, выявление и удаление пороков путем прорезок, вставок и подставок вручную;
прострижка, подстрижка, расчесывание, зачесывание и придание волосяному покрову необходимого направления;
разглаживание швов со стороны кожаной ткани.
692. Должен знать:
методы раскроя шкурок мелких и средних видов и способы удаления пороков;
ассортимент меховых изделий;
требования, предъявляемые к качеству готовых изделий;
нормы расхода и использования меха;
характер и топографию волосяного покрова и кожаной ткани;
соединение шкурок и подставок по высоте, тону, цвету, рисунку волосяного покрова и толщине кожаной ткани;
способы осноровки-подрезки бортов, низа меховых изделий, пройм;
технические требования, предъявляемые к меховым скроям.

8-параграф. Илеуші-пішуші, 3-разряд
689. Жұмыс сипаттамасы:
шаблон бойынша пішу, кінәраттарын жою және шағын топты (бағалы аң терісінен өзге) терілердің жетіспейтін бөліктері бар терілерге арналған жапсырмалар мен қосымшаларды таңдау;
жиналған терілердің саны мен сапасын тексеру;
кінәраттарды жою, орташа, бағалы аң терісі мен қаракөл-елтірі терілерінің аяқ тұсын кесу;
лекала, техникалық талаптарға, үлбір жартылай дайын өнімін пайдаланудың белгіленген нормаларына сәйкес үлбірді ойыншықтардың бөлшектеріне пішу.
690. Білуге тиіс:
әртүрлі үлбірді ойыншықтардың бөлшектеріне пішу әдістері;
үлбір ойыншықтардың ассортименті;
жүн қабаты мен былғары талшықтарының сипаты мен топографиясы;
ұсақ терілердің кінәраттарын жою тәсілдері.
9-параграф. Илеуші-пішуші, 4-разряд
691. Жұмыс сипаттамасы:
жиналған терілердің саны мен сапасын тексеруден кейін, лекала, техникалық талаптарға, үлбір жартылай дайын өнімін пайдаланудың белгіленген нормаларына сәйкес ұсақ және орташа терілерді (бағалы аң терісі мен қаракөл-елтірі терілерінен өзге) бұйымдардың етегіне, тонға арналған қой терісін - жағаға, үлбір құрағын - бұйымдар мен жиектерге, тиіннің терісін - жекелеген бөліктерге: арқаға, басына, жамбасына, шабына, бүйіріне пішу;
жетіспейтін бөлшектері бар терілерге арналған жапсырмалар мен қосымшаларды таңдау және орташа терілерде және теңіз аңы терісіндегі кінәраттарды жою, тонға арналған қой терісінің шап терісін, қырқылған жерлерін жапсырмалармен өңдеу;
көлемін барынша толық пайдалану үшін теріні ені мен ұзындығына түзету;
құрақтардан жасалған үлбір бұйымдарын және үлбір мен қой терісінен жасалған бұйымдардың етегін, ұсақ және орташа терілерді (бағалы аң терісі мен қаракөл-елтірі терілерінен өзге) қолмен өңдеу, бұйымдардың борттарын, етегін, астарын, ойындысын қырқу және тізіп орау;
жүн қабатының және былғары талшығының жағынан бұйымдарды қарау;
илеу жұмыстарының сапасын тексеру, қию, қосу және қолмен тіреу арқылы кінәраттарды анықтау және жою;
қырқу, қию, тарау және жүн қабатына қажетті пішін беру;
былғары мата жағынан тігістерді тегістеу.
692. Білуге тиіс:
ұсақ және орташа терілерді пішу әдістері және кінәраттарды жою тәсілдері;
үлбір бұйымдарының ассортименті;
дайын өнімдердің сапасына қойылатын талаптар;
үлбірді жұмсау және пайдалану нормасы;
жүн қабаты мен былғары талшықтарының сипаты мен топографиясы;
тері мен қосымшаларды былғары талшығының биіктігі, реңі, түсі, суреті және қалыңдығы бойынша қосу;
үлбір бұйымдардың борттарын, етегін, астарын, ойындысын қырқу-тізіп орау тәсілдері;
үлбір пішімдеріне қойылатын техникалық талаптар.

Параграф 10. Скорняк-раскройщик, 5 разряд
693. Характеристика работ:
раскрой шкурок мелких и средних видов (кроме пушнины и каракулево-смушковых видов) на изделия, меха, пластины, а также изделий из меха и пластин после проверки количества и качества набранных шкурок;
раскрой меховой и шубной овчины на изделия, подборка вставок и приставок для шкурок с недостающими частями, шкурок белки и каракуля, а также раскрой изделий из хвостов и лап в соответствии с чертежами, лекалами, техническими требованиями и установленными нормами использования мехового полуфабриката;
выявление и удаление пороков путем прорезок, вставок, подставок и спуска клина;
изготовление горжеток, пелерин, палантинов и полупелерин из шкурок мелких и средних видов;
оформление и отделка головки (вставка глаз, пришивка ушей, подделка носика и иное);
правка на щитах, обрезка шкурок по контуру лекала и чистка волосяного покрова с использованием необходимых специальных машин, приспособлений и инструмента при выполнении операций скорняжно-пошивочного производства;
проверка качества готовых скроев, выявление и удаление пороков;
отделка, осноровка-подрезка меховых изделий и скроев из меховой и шубной овчины, шкурок мелких и средних видов (кроме пушнины и каракулево-смушковых видов);
подстрижка, расчесывание, зачесывание и придание волосяному покрову необходимого направления;
разглаживание швов со стороны кожаной ткани.
694. Должен знать:
методы раскроя шкурок мелких и средних видов;
способы удаления и исправления пороков;
способы осноровки-подрезки по лекалам в соответствии с установленными размерами и фасонами изделий;
требования, предъявляемые к качеству скроя и готовых изделий;
нормы расхода и использования меха;
рациональные раскладки и раскрой при максимальном использовании полезной площади;
устройство и принцип действия обслуживаемых машин, приспособлений и инструмента.
Параграф 11. Скорняк-раскройщик, 6 разряд
695. Характеристика работ:
раскрой шкурок пушнины и каракулево-смушковых видов, шкур морского зверя на изделия, меха и пластины, а также меха и пластин на изделия после проверки количества и качества набранных шкурок;
раскрой в роспуск, в перекидку и иными методами, обеспечивающими плавный переход волосяного покрова от одной шкурки к иной и размещение шкурок в изделиях разными способами;
раскрой шкурок из пушнины и каракулево-смушковых видов, предназначенных для изготовления воротников с применением правки методом формования;
разработка и изготовление для запуска в производство новых моделей и образцов меховых изделий, а также горжеток, палантинов, пелерин и полупелерин из шкурок пушнины, каракулево-смушковых видов и шкур морского зверя;
отделка, осноровка-подрезка меховых изделий и скроев из шкурок пушнины, каракулево-смушковых видов и шкур морского зверя;
выявление и удаление пороков путем прорезок, вставок и подставок, расчесывание, зачесывание с целью придания волосяному покрову необходимого направления;
разглаживание швов со стороны кожаной ткани.

10-параграф. Илеуші-пішуші, 5-разряд
693. Жұмыс сипаттамасы:
жиналған терілердің саны мен сапасын тексеруден кейін, ұсақ және орташа терілерді (бағалы аң терісі мен қаракөл-елтірі терілерінен өзге) бұйымдарға, үлбірге, пластиналарға, сондай-ақ үлбір мен пластинадан жасалған бұйымдарға пішу;
схемаларға, лекалаға, техникалық талаптарға, үлбір жартылай дайын өнімін пайдаланудың белгіленген нормаларына сәйкес үлбір және тонға арналған қой терісін бұйымдарға пішу, тиін мен қаракөл терілерінің жетіспейтін бөліктері бар терілерге арналған жапсырмалар мен қосымшаларды таңдау, сондай-ақ құйрық пен аяқтан жасалатын бұйымдарды пішу;
тіліктер, ендірмелер, тұғырлар және сынаны түсіру арқылы ақауларды анықтау және жою;
ұсақ және орташа терілерден горжет, жамылғы киім, палантин және жартылай жамылғы киім жасау;
басын өңдеу (көз қою, құлақ тігу, мұрын жасау) және ресімдеу;
илеу-тігу өндірісінің барлық операцияларын орындау кезінде қалқанда түзету, теріні лекала контуры бойынша кесу және жұмыс үшін қажетті машиналарды, құрылғылар мен құралдарды пайдалана отырып, жүн қабатын тазалау;
дайын пішімдердің сапасын тексеру, кінәраттарды анықтау мен жою;
үлбір бұйымдарын және үлбір мен қой терісінен жасалған пішімдерін, ұсақ және орташа терілерді (бағалы аң терісі мен қаракөл-елтірі терілерінен өзге) өңдеу;
шашты кесу, тарақтау, тарақтау және шашқа қажетті бағыт беру;
былғары талшық жағынан тігістерді түзету.
694. Білуге тиіс:
ұсақ және орташа терілерді пішу әдістері;
кінәраттарды жою және түзету тәсілдері;
бұйымдардың белгіленген өлшемдері мен фасондарына сәйкес лекала бойынша қырқу-тізіп орау тәсілдері;
пішім сапасы мен дайын өнімдердің сапасына қойылатын талаптар;
үлбірді жұмсау және пайдалану нормалары;
пайдалы ауданын толық пайдаланған кезде тиімді жаю және пішу;
қызмет көрсетілетін машиналардың, айлабұйымдар мен құралдардың құрылысы және жұмыс істеу принципі.
11-параграф. Илеуші-пішуші, 6-разряд
695. Жұмыс сипаттамасы:
жиналған терілердің саны мен сапасын тексеруден кейін бағалы аң терісі мен қаракөл-елтірі терілерін бұйымдарға, үлбірге, пластиналарға, сондай-ақ үлбір мен пластинадан жасалған бұйымдарға пішу;
аудару және жүн қабатының бір теріден екіншісіне баяу ауысуын қамтамасыз ететін өзге де әдістермен пішу және жазу, теріні бұйымдрда әртүрлі тәсілдермен орналастыру;
қалыптау әдісі арқылы түзетуді пайдалана отырып, бағалы аң терісі мен қаракөл-елтірі терілерінен жаға жасауға арналған теріні пішу;
өндіріске шығару үшін үлбір бұйымдарының жаңа модельдері мен үлгілерін, сондай-ақ қаракөл-елтірі терілерінен және теңіз аңы терісінен горжет, жамылғы киім, палантин және жартылай жамылғы киім әзірлеу және жасау;
үлбір бұйымдарының және бағалы аң терісі мен қаракөл-елтірі және теңіз аңы терілерінен жасалған пішімдерді өңдеу, қырқу-тізіп орау;
қию, қосу және тіреу арқылы кінәраттарды анықтау және жою, жүн қабатына қажетті пішін беру мақсатымен тарау;
былғары талшық жағынан тігістерді түзету.

696. Должен знать:
методы сложного раскроя, в роспуск, в перекидку;
ассортимент выпускаемой меховой продукции;
требования, предъявляемые к качеству скроя и готовых изделий;
способы удаления пороков;
нормы расхода и использования меха, рациональные раскладки;
технические условия и последовательность обработки деталей в потоке;
способы осноровки-подрезки по лекалам в соответствии с установленными размерами и фасонами изделий.
Параграф 12. Скорняк-раскройщик, 7 разряд
697. Характеристика работ:
раскрой меховых скроев из различных видов пушнины, каракуля, овчины, кожи, искусственного меха для изготовления опытных образцов и образцов-эталонов;
проработка разных видов раскладок из различных размерных групп;
подбор шкурок в скроях по цвету, высоте и густоте волоса, правка, отделка скроев.
698. Должен знать:
методы сложного раскрояв роспуск, в перекидку и иное;
ассортимент меховой продукции;
требования, предъявляемые к качеству скроя и готовых изделий;
способы удаления пороков;
нормы расхода и использования меха, рациональные раскладки;
технические условия и последовательность обработки деталей в потоке.
Параграф 13. Машинист полуавтоматической линии двоенияовчины, 3 разряд
699. Характеристика работ:
ведение процесса нанесения клеящего раствора и наклеивания волосяного покрова при изготовлении меха на искусственной основе на полуавтоматической линии двоения овчины;
контроль качества наклеивания волосяного покрова;
принятие мер по предупреждению и устранению дефектов волосяного покрова;
участие в работе по установке и наладке полуавтоматической линии двоения овчины.
700. Должен знать:
порядок эксплуатации и взаимодействие механизмов полуавтоматической линии;
свойства клеящего раствора;
структуру и свойства кожаной ткани, волосяного покрова овчины;
требования, предъявляемые к качеству наклеивания волосяного покрова.
Параграф 14. Машинист полуавтоматической линии двоенияовчины, 4 разряд
701. Характеристика работ:
двоение (разрезание) волосяного покрова при изготовлении меха на искусственной основе на полуавтоматической линии двоения овчины;
проверка работы механизмов полуавтоматической линии, участие в наладке линии и устранении неполадок при ее эксплуатации.
702. Должен знать:
устройство полуавтоматической линии и порядок ее эксплуатации;
структуру и свойства кожаной ткани и волосяного покрова овчины.
Параграф 15. Прессовщик, 2 разряд
703. Характеристика работ:
прессование шерсти и отходов текстильных и иных материалов в тюки или кипы на ручных и механических прессах.
704. Должен знать:
устройство и порядок эксплуатации пресса;
требования, предъявляемые к прессованию меховых шкурок и шерсти в тюки и кипы.

696. Білуге тиіс:
күрделі пішу, босату, аудару және әдістері;
шығарылатын үлбір өнімдерінің ассортименті;
пішім сапасы мен дайын өнімдердің сапасына қойылатын талаптар;
кінәраттарды жою тәсілдері;
үлбірді жұмсау және пайдалану нормалары, тиімді жаю;
бөлшектерді ағында өңдеудің техникалық шарттары мен жүйелілігі;
бұйымдардың белгіленген өлшемдері мен фасондарына сәйкес лекала бойынша қырқу-тізіп орау тәсілдері.
12-параграф. Илеуші-пішуші, 7-разряд
697. Жұмыс сипаттамасы:
тәжірибелік үлгілер мен үлгі-эталондарды дайындау үшін әртүрлі теріден, қаракөлден, қой терісінен, теріден, жасанды теріден жасалған үлбір жиектерін пішу;
әртүрлі өлшемді топтардан жаймалардың әртүрлі түрлерін зерттеу;
терінің жиектерінің түсі, жүнінің ұзындығы мен қалыңдығы бойынша таңдау, жиектерін өңдеу, түзету.
698. Білуге тиіс:
босату, аудару және өзге де күрделі пішу әдістері;
шығарылатын үлбір өнімдерінің ассортименті;
пішім сапасы мен дайын өнімдердің сапасына қойылатын талаптар;
кінәраттарды жою тәсілдері;
үлбірді жұмсау және пайдалану нормалары, ұтымды орналасулар;
бөлшектерді ағында өңдеудің техникалық шарттары мен жүйелілігі.
13-параграф. Қой терісін екіге жіктеу жартылай автомат желісінің машинисі, 3-разряд
699. Жұмыс сипаттамасы:
желімдеу ерітіндісін жағу процесін жүргізу және жасанды негізде былғары жасаған кезде жүн қабатын қой терісін екіге жіктеу жартылай автомат желісінде жағу процесін жүргізу;
жүн қабатын жабыстыру сапасын бақылау;
ақаулықтардың алдын алу және жою бойынша шаралар қабылдау;
екіге жіктеу аппаратын орнату және баптау жұмыстарына қатысу.
700. Білуге тиіс:
жартылай автомат желілердің механизмдерін пайдалану тәртіптері және өзара әрекеттесуі;
желімдеу ерітіндісінің қасиеттері;
былғары талшығының, қой терісінің жүн қабатының құрылысы мен қасиеттері;
жүн қабатын жабыстыру сапасына қойылатын талаптар.
14-параграф. Қой терісін екіге жіктеу жартылай автомат желісінің машинисі, 4-разряд
701. Жұмыс сипаттамасы:
қой терісін екіге жіктеу жартылай автомат желісінде жасанды негізде үлбір жасаған кезде жүн қабатын екіге жіктеу (кесу);
жартылай автомат желісі механизмдерінің жұмысын тексеру, желіні баптау және оны пайдалану кезінде ақаулықтарды жою жұмыстарына қатысу.
702. Білуге тиіс:
жартылай автомат желілердің құрылысы және оны пайдалану тәртіптері;
былғары талшығының және қой терісінің жүн қабатының құрылысы мен қасиеттері.
15-параграф. Нығыздаушы, 2-разряд
703. Жұмыс сипаттамасы:
жүн мен тоқыма және өзге де материалдардың қалдықтарын баулар мен теңдерге қол немесе механикалық нығыздауыштармен нығыздау.
704. Білуге тиіс:
нығыздауыштың құрылысы мен пайдалану тәртіптері;
үлбір тері мен жүнді баулар мен теңдерге нығыздауға қойылатын талаптар.

Параграф 16. Аппаратчик водно-химической обработки, 4 разряд
705. Характеристика работ:
отмочка - обводнение шкурок в чанах, баркасах, барабанах в соответствии с технологией;
транспортирование шкурок, растворов, химикатов, материалов;
проверка исправности и готовности обслуживаемого оборудования к выполнению водно-химической обработки;
составление, дозирование, заливка в обслуживаемые аппараты, подогрев, подкрепление рабочего раствора;
регулирование температурного режима и скорости движения шкурок в рабочем растворе;
соблюдение технологического режима водно-химической обработки в соответствии с техническими требованиями;
определение времени окончания отмочки шкурок, слив рабочего раствора и выгрузка шкурок из обслуживаемых аппаратов.
706. Должен знать:
устройство и порядок технической эксплуатации, смазки и чистки обслуживаемого оборудования;
виды пушно-мехового сырья;
технологию водно-химической обработки;
свойства и структуру кожаной ткани и волосяного покрова шкурок;
способы консервирования пушно-мехового сырья;
требования, предъявляемые к качеству обводнения шкурок;
состав, концентрацию химикатов и рабочего раствора;
нормы загрузки пушно-мехового сырья и заливки рабочего раствора в обслуживаемые аппараты;
продолжительность цикла водно-химической обработки пушно-мехового сырья;
температурный режим и способы регулирования.
Параграф 17. Аппаратчик откатки, 3 разряд
707. Характеристика работ:
откатка-отминка шкурок мелких и средних видов (кроме пушнины и каракулево-смушковых видов) меховой и шубной овчины в откатных барабанах при помощи увлажненных древесных опилок в соответствии с требованиями технологии и последующее протряхивание шкурок в сетчатых барабанах;
совмещенная обработка-высушивание, откатка-отминка с влажными опилками, протряхивание без перегрузки шкурок в комбинированном барабане или гидротермическая обработка в обслуживаемых аппаратах с целью получения эластичной, мягкой кожаной ткани и чистого, сухого, рассыпчатого волосяного покрова, свободного от пыли, грязи, несвязанных остатков жира и красителей;
транспортирование шкурок и опилок;
проверка готовности полуфабрикатов, барабанов и аппаратов для выполнения операции откатки;
загрузка и выгрузка шкурок из барабанов и аппаратов.
708. Должен знать:
устройство и порядок технической эксплуатации обслуживаемого оборудования;
ассортимент меховых полуфабрикатов;
технологический режим обычной и совмещенной обработки шкурок;
требования, предъявляемые к качеству древесных опилок.
Параграф 18. Аппаратчик откатки, 4 разряд
709. Характеристика работ:
откатка-отминка пушнины и каракулево-смушковых видов и шкур морского зверя в вакуум-барабанах, комбинированных и откатных барабанах при помощи древесных опилок различной степени влажности в соответствии с требованиями технологии и последующее протряхивание шкурок в сетчатых барабанах для получения эластичной, мягкой кожаной ткани и чистого, сухого, рассыпчатого волосяного покрова, свободного от пыли, грязи и несвязанных остатков жира и красителей;
регулирование влажно-температурного режима работы вакуум-барабанов, вентиляционной установки, пароподающих устройств;
определение окончания обработки, обрыва шкурок, свойлачивания и закатывания волосяного покрова, усадки шкурок;
контроль качества проведения процесса откатки-отминки.

16-параграф. Су-химиялық өңдеу аппаратшысы, 4-разряд
705. Жұмыс сипаттамасы:
теріні күбіде, баркаста, барабанда технологияға сәйкес жібіту-ылғалдандыру;
теріні, ерітіндіні, химикаттар мен материалды тасымалдау;
жабдықтың сумен және химиялық өңдеу жүргізуге даярлығын және жарамдылығын тексеру;
жұмыс ерітінділерін жасау, мөлшерлеу, аппараттарға құю, қыздыру, күшейту;
температуралық режимді және терінің ерітіндіде қозғалу жылдамдығын реттеу;
техникалық талаптарға сәйкес сумен және химиялық өңдеудің технологиялық режимін сақтау;
жібіту процесінің аяқталу уақытын айқындау, ерітіндіні ағызу және теріні аппараттан алу.
706. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және техникалық пайдалану, майлау және тазалау тәртіптері;
аң-мал терісі шикізатының түрлері;
сумен және химиялық өңдеу технологиясы;
былғары талшығы мен терінің жүн қабатының қасиеттері мен құрылымы;
аң-мал шикізатын консервілеу тәсілдері;
теріні суландыру сапасына қойылатын талаптар;
химикаттар мен жұмыс ерітіндісінің құрамы, концентрациясы;
мамық-үлбір шикізатын тиеу және қызмет көрсетілетін аппараттарға жұмыс ерітіндісін құю нормалары;
аң-мал шикізатын сумен және химиялық өңдеу циклінің ұзақтығы;
температуралық режим және оны реттеу тәсілдері.
17-параграф. Тегістеу аппаратшысы, 3-разряд
707. Жұмыс сипаттамасы:
үлбір және тонға арналған қой терісінің ұсақ және орташа түрлерін (бағалы аң терісі және қаракөл-елтіріден өзге) тегістеу барабанында ылғалдандырылған ағаш үгінділердің көмегімен технология талаптарына сәйкес тегістеу-жазу және теріні кейіннен торлы барабанда қағу;
икемді, жұмсақ былғары және шаң-тозаңнан, май қалдықтары мен бояудың бөлшектерінен тазартылған, таза, құрғақ және сусылдақ түк қабатын алу мақсатында теріні құрамды барабанда бірлесіп өңдеу-кептіру, ылғал үгінділермен тегістеу-жазу, жүктеме түсірмей қағу немесе тиісті аппараттарда гидротермиялық өңдеу;
тері мен үгіндіні тасымалдау;
жартылай дайын өнімдердің, барабандар мен аппараттардың операция орындау үшін даярлығын тексеру;
барабандар мен тиісті аппараттарға салу және одан алу.
708. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және техникалық пайдалану тәртіптері;
үлбір жартылай дайын өнімдерінің ассортименті;
теріні қарапайым және бірге өңдеу технологиялық режимі;
ағаш үгінділердің сапасына қойылатын талаптар.
18-параграф. Тегістеу аппаратшысы, 4-разряд
709. Жұмыс сипаттамасы:
бағалы аң терісі және қаракөл-елтіріні, теңіз аңы терісін вакуум-барабанда, құрамды барабанда, тегістеу барабанында ылғалдандырылу дәрежесі әртүрлі ағаш үгінділердің көмегімен технологиялық процесс талаптарына сәйкес тегістеу-жазу және икемді, жұмсақ былғары және шаң-тозаңнан, май қалдықтары мен бояудың бөлшектерінен тазартылған, таза, құрғақ және сусылдақ түк қабатын алу мақсатында теріні кейіннен торлы барабанда қағу;
вакуум-барабандардың, желдеткіш құрылғылардың, бу жіберу құрылғылары жұмысының ылғалдық-температуралық режимін реттеу;
өңдеудің аяқталуын, терінің кесілуін, түкті қабатының ұйысуы мен оралуын, терінің шөгуін айқындау;
тегістеу-жазу процесін жүргізу сапасын бақылау.

710. Должен знать:
устройство вакуум-барабанов, комбинированных откатных и сетчатых барабанов;
методы регулирования механизмов обслуживаемых барабанов и влажно-температурного режима;
ассортимент и свойства пушно-меховых полуфабрикатов;
способы дозирования древесных опилок и паровоздушной смеси.
Параграф 19. Аппаратчик дубления, 4 разряд
711. Характеристика работ:
ведение технологических процессов пикелевания, дубления, нейтрализации, промывки меховых шкурок в соответствии с технологией в обслуживаемых аппаратах под руководством аппаратчика дубления более высокой квалификации;
ручная или механизированная загрузка меховых шкурок в аппараты и их выгрузка;
подготовка оборудования для заливки раствора;
спуск отработанного раствора из аппарата;
наблюдение за технологическим процессом дубления.
712. Должен знать:
порядок ведения технологических процессов пикелевания, дубления, нейтрализации, промывки меховых шкурок;
виды мехового сырья;
свойства применяемых химических материалов и их взаимодействие;
принцип действия обслуживаемых аппаратов, контрольно-измерительных приборов, подъемно-транспортных устройств и порядок их применения.
Параграф 20. Аппаратчик дубления, 5 разряд
713. Характеристика работ:
ведение технологических процессовпикелевания, дубления, нейтрализации, промывки, дубления-жирования, пикелевания-жирования меховых шкурок в соответствии с технологией в обслуживаемых аппаратах;
проверка готовности аппаратов, химических растворов для проведения операции дубления;
составление химических растворов;
дозировка химических материалов, подогрев, подкрепление растворов;
ручная или механизированная загрузка шкурок в аппарат;
контроль за температурным режимом, корректировка рабочего раствора на основе анализов и расчетов;
отбор проб рабочего раствора, полуфабрикатов и определение степени готовности шкурок;
выгрузка шкурок из аппарата.
714. Должен знать:
порядок ведения технологических процессов пикелевания, дубления, нейтрализации, промывки, дубления-жирования, пикелевания-жирования;
виды мехового сырья, методы анализов;
методы отбора проб для проведения анализов;
нормы расхода химических материалов;
возможные дефекты обработки меховых шкурок;
порядок эксплуатации и регулирования обслуживаемых аппаратов, контрольно-измерительных приборов, трубопроводов.
Параграф 21. Контролер мехового сырья и полуфабрикатов в скорняжномпроизводстве, 3 разряд
715. Характеристика работ:
контроль качества выполнения работ в скорняжном производстве после обкроя по шаблону, удаления пороков и подделки шкурок мелких видов (кроме пушнины);
оценка пороков контролируемого мехового сырья и шкурок, их учет.

710. Білуге тиіс:
вакуум-барабанның, құрамды тегістеу және сілкілеу барабандарының құрылысы;
механизмдер жұмысы мен ылғал-температуралық режимді реттеу;
аң-мал терісі жартылай дайын өнімнің ассортименті мен қасиеттері;
ағаш үгінділері мен бу-ауа қоспасын мөлшерлеу тәсілдері.
19-параграф. Тері илеу аппаратшысы, 4-разряд
711. Жұмыс сипаттамасы:
біліктілігі анағұрлым жоғары илеу аппаратшысының басшылығымен қызмет көрсетілетін аппараттарда үлбір терілерін технологияға сәйкес пикельдеу, илеу, бейтараптандыру, жуу технологиялық процестерін жүргізу;
теріні аппараттарға қолмен немесе механикаландырылған тәсілмен салу және алу;
ерітіндіні құю үшін жабдықты дайындау;
өңделген ерітіндіні аппараттан ағызу;
тері илеудің технологиялық процесін бақылау.
712. Білуге тиіс:
аң-мал терілерін пикельдеу, илеу, бейтараптандыру, жуу технологиялық процестерін жүргізу тәртіптері;
тері шикізатының түрлері;
қолданылатын химиялық материалдардың қасиеттері және олардың өзара әрекеті;
қызмет көрсететін аппараттардың, бақылау-өлшеу аспаптарының, көтеру-тасымалдау құрылғыларының жұмыс істеу принципі және оларды пайдалану тәртіптері.
20-параграф. Тері илеу аппаратшысы, 5-разряд
713. Жұмыс сипаттамасы:
қызмет көрсетілетін аппараттарда технологияға сәйкес тері терілерін пикелдеу, илеу, бейтараптандыру, жуу, илеу, пикелирлеу технологиялық процестерін жүргізу;
илеу операциясын өткізу үшін аппараттардың, химиялық ерітінділердің дайындығын тексеру;
химиялық ерітінділерді жасау;
химиялық материалдарды мөлшерлеу, жылыту, ерітінділерді күшейту;
теріні аппараттарға қолмен немесе механикаландырылған тәсілмен салу;
температуралық режимді бақылау, талдау мен есептер негізінде жұмыс ерітіндісін түзету;
жұмыс ерітіндісінің, жартылай дайын өнімнің сынамаларын алу және тері дайындығының дәрежесін анықтау;
терілерді аппараттардан алу.
714. Білуге тиіс:
пикельдеу, илеу, бейтараптандыру, жуу, илеу-майлау, пикельдеу-майлау технологиялық процестерін жүргізу тәртіптері;
тері шикізатының түрлері, талдау әдістері;
талдау өткізу үшін сынамалар алу әдістері;
химиялық материалдар шығының нормалары;
аң-мал терілерін өңдеудің ықтимал ақаулықтары;
қызмет көрсететін аппараттардың, бақылау-өлшеу аспаптарының, құбырлардың пайдалану және реттеу тәртіптері.
21-параграф. Тері илеу өндірісінде үлбір шикізаты мен жартылай дайын өнімдерді бақылаушы, 3-разряд
715. Жұмыс сипаттамасы:
тері илеу өндірісінде шаблон бойынша кескеннен кейін, ұсақ терілердің (теріден басқа) ақауларын жою және қолдан жасау жұмыстарын орындау сапасын бақылау;
бақыланатын үлбір шикізаты мен терілердің кінәраттарын бағалау және есеп жүргізу.

716. Должен знать:
методы и приемы контроля выполняемых технологических операций;
государственные стандарты и технические условия на шкурки мелких видов;
причины возникновения пороков шкурок при обработке и меры по их предупреждению и устранению;
порядок учета пороков мехового сырья и шкурок.
Параграф 22. Контролер мехового сырья и полуфабрикатов вскорняжном производстве, 4 разряд
717. Характеристика работ:
контроль качества выполнения работ в скорняжном производстве после раскроя меховых шкурок мелких и средних видов (кроме пушнины и каракулево-смушковых видов) на низ изделий, шубной овчины на воротники, мехового лоскута на изделие и отделку, шкурок белки на отдельные части, подделки и удаления пороков в шкурках средних видов и шкур морского зверя, кроме шкурок белки и каракуля, обработки накладками пашин и плешин овчины шубной;
выявление пороков контролируемого мехового сырья и шкурок, учет и принятие мер по их устранению.
718. Должен знать:
методы и приемы контроля выполняемых технологических операций;
государственные стандарты и технические условия на меховые шкурки средних видов и шкуры морского зверя;
порядок проверки качества контролируемых операций;
причины возникновения пороков мехового сырья и шкурок при обработке и меры по их предупреждению и устранению, порядок их учета.
Параграф 23. Контролер мехового сырья и полуфабрикатов вскорняжном производстве, 5 разряд
719. Характеристика работ:
контроль качества выполнения работ в скорняжном производстве после раскроя меховых шкурок на изделия, меха и пластины, мехов и пластин на изделия из меховых шкурок мелких и средних видов (кроме пушнины и каракулево-смушковых видов), меховой и шубной овчины на изделия, подделки шкурок белки и каракуля;
контроль качества наборки-складки меховых шкурок мелких и средних видов (кроме пушнины и каракулево-смушковых видов) на изделия;
выявление и оценка пороков мехового сырья и шкурок, принятие мер по их устранению;
ведение учетной документации.
720. Должен знать:
методы и приемы контроля выполняемых операций;
государственные стандарты и технические условия на ассортимент контролируемых изделий;
порядок проверки качества контролируемых операций;
причины возникновения пороков при обработке мехового сырья и шкурок, меры по их предупреждению и устранению, порядок их учета.
Параграф 24. Контролер мехового сырья и полуфабрикатов вскорняжном производстве, 6 разряд

716. Білуге тиіс:
орындалатын технологиялық операцияларды бақылау әдістері мен тәсілдері;
ұсақ терілердің мемлекеттік стандарты мен техникалық шарттары;
өңдеу кезінде кінәраттардың пайда болу себептері және олардың алдын алу және жою бойынша шаралар;
үлбір шикізаты мен терілердің ақаулықтарын есепке алу тәртібі.
22-параграф. Тері илеу өндірісінде үлбір шикізаты мен жартылай дайын өнімдерді бақылаушы, 4-разряд
717. Жұмыс сипаттамасы:
тері илеу өндірісінде бұйымдардың төменгі жағына ұсақ және орта терілерді (теріден және қаракөл-елтірі түрлерінен басқа), жағаға тондық қой терісін, бұйымға және өңдеуге арналған үлбір құрақ терісін, ақуыз терілерін жекелеген бөліктерге кескеннен кейін, ақуыз терілері мен қаракөл терілерінен басқа, орта түрлердің терілері мен теңіз аңының терілеріндегі ақауларды қолдан жасау және жою, қой терілерінің пашиналары мен плешиндерін жапсырмалармен өңдеужұмыстардың орындалу сапасын бақылау;
бақыланатын үлбір шикізаты мен терілердің кінәраттарды анықтап, оларды жою бойынша шараларды қабылдау және есепке алу.
718. Білуге тиіс:
орындалатын технологиялық операцияларды бақылаудың әдістері мен жолдары;
орташа терілер мен теңіз аңы терісінің мемлекеттік стандарты мен техникалық шарттары;
бақыланатын операциялардың сапасын тексеру тәртіптері;
өңдеу кезінде кінәраттардың пайда болу себептері және олардың алдын алу және жою бойынша шаралар, ақаулықтарды есепке алу тәртібі.
23-параграф. Тері илеу өндірісінде үлбір шикізаты мен жартылай дайын өнімдерді бақылаушы, 5-разряд
719. Жұмыс сипаттамасы:
тері илеу өндірісінде үлбір терілерін бұйымдарға, үлбір мен пластиналарға, үлбір мен пластиналарды ұсақ және орташа түрдегі үлбір терілерінен жасалған бұйымдарға (үлбір мен қаракөл елтірісі түрлерінен басқа), үлбір және тондық қой терісінен жасалған бұйымдарға, ақуыз және қаракөл терілерін қолдан жасаудан кейін жұмыстардың орындалу сапасын бақылау;
ұсақ және орта түрлерінің (бағалы аң терісі мен қаракөл-елтіріден өзге) терілерінің жинап-бүктеудің бұйымдарға сапасын бақылау;
үлбір шикізаты мен терілердің кінәраттарын анықтау және оларды жою бойынша шаралар қабылдау;
есеп жүргізу құжаттамасын жүргізу.
720. Білуге тиіс:
орындалатын операциялардың бақылау әдістері мен жолдары;
бақыланатын бұйымдар ассортиментінің мемлекеттік стандарты мен техникалық шарттары;
бақыланатын операциялардың сапасын тексеру тәртіптері;
өңдеу кезінде кінәраттардың пайда болу себептері және олардың алдын алу және жою бойынша шаралар, есепке алу тәртібі.
24-параграф. Тері илеу өндірісінде үлбір шикізаты мен жартылай дайын өнімдерді бақылаушы, 6-разряд

721. Характеристика работ:
контроль качества выполнения работ в скорняжном производстве после раскроя шкурок пушнины и каракулево-смушковых видов и шкур морского зверя на изделия, меха и пластины, мехов и пластин на изделия, после раскроя в роспуск, в перекидку и иными сложными методами, после наборки-складки изделий, мехов и пластин;
выявление пороков мехового сырья и шкурок, принятие мер по их устранению;
ведение учетной документации.
722. Должен знать:
методы и приемы контроля выполняемых технологических операций;
государственные стандарты и технические условия на ассортимент контролируемых изделий;
порядок проверки качества контролируемых операций;
причины возникновения пороков мехового сырья и шкурок при обработке, меры по их предупреждению и устранению, порядок их учета.
723. Требуется техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование.
Параграф 25. Варщик шубного лоскута, 3 разряд
724. Характеристика работ:
варка шубного и мехового лоскута и иных отходов в соответствии с технологическим режимом;
транспортирование шубного и мехового лоскута, обрези и иных отходов производства, загрузка их в варочные котлы и аппараты, заливка воды и серной кислоты, составление раствора требуемой концентрации;
промывка и выгрузка шерсти из аппаратов и котлов, отжим, сушка, упаковка ее в тюки или мешки;
чистка варочных котлов и аппаратов.
725. Должен знать:
устройство и порядок технической эксплуатации варочных котлов и аппаратов;
виды мехового и шубного лоскута;
параметры технологического режима варки шубного и мехового лоскута и иных отходов производства;
способы и периодичность чистки обслуживаемого оборудования.
Параграф 26. Красильщик меха и шубной овчины, 4 разряд
726. Характеристика работ:
крашение меха и шубной овчины путем погружения шкур в ванны различных аппаратов в соответствии с технологией обработки;
равномерное нанесение красильного раствора на волосяной покров шкур на машине или вручную щеткой в соответствии с видом меха и имитацией;
равномерное нанесение пигментированного пленочного покрытия различной окраски по всей площади кожаной ткани шкуры без загрязнения  волосяного покрова;
составление, дозирование, подогрев, заливка, подкрепление раствора, загрузка шкур в аппараты;
перекачка отработанных растворов в емкости и подача их в оборудование для жидкостных обработок;
транспортировка шкур, изделий, химикатов, материалов;
укладка окрашенных шкур и изделий;
регулирование подачи красителя при работе на машинах;
контроль температурного режима и продолжительности технологических процессов;
определение степени готовности шкур, выгрузка их из обслуживаемых аппаратов.

721. Жұмыс сипаттамасы:
тері илеу өндірісінде аң терісі мен қаракөл елтірісі түрлері мен теңіз аңының терілерін бұйымдарға, үлбір мен тілімдерге, үлбір мен тілімшелерге, пішкеннен кейін ерітуге, лақтыруға және өзге де күрделі әдістермен, бұйымдарды, үлбір мен тілімшелерді жинағаннан кейін жұмыстардың орындалу сапасын бақылау;
кінәраттарды анықтау және оларды жою бойынша шаралар қабылдау;
есеп құжаттамасын жүргізу.
722. Білуге тиіс:
орындалатын технологиялық операцияларды бақылаудың әдістері мен жолдары;
бақыланатын бұйымдар ассортиментінің мемлекеттік стандарты мен техникалық шарттары;
бақыланатын операциялардың сапасын тексеру тәртіптері;
өңдеу кезінде кінәраттардың пайда болу себептері және олардың алдын алу және жою бойынша шаралар, есепке алу тәртібі.
723. Техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) білім талап етіледі.
25-параграф. Тон құрағын пісіруші, 3-разряд
724. Жұмыс сипаттамасы:
тон және үлбір құрағын және өзге де қалдықтарды технологиялық режимге сәйкес пісіру;
тон және үлбір құрағын, қиындылар мен өндірістің өзге де қалдықтарын жұмыс орнына тасымалдау, оларды пісіру қазандықтары мен аппараттарға салу, су және күкірт қышқылын құю, қажетті концентрациялы ерітінді жасау;
жүнді жуу және аппарат пен қазандықтардан алу, сығу, кептіру, оны бумаларға орау немесе қаптарға салу;
пісіру қазандықтары мен аппараттарын тазалау.
725. Білуге тиіс:
пісіру қазандықтары мен аппараттардың құрылысы мен техникалық пайдалану тәртіптері;
тон және үлбір құрағының түрлері;
тон және үлбір құрағын және өзге өндіріс қалдықтарын пісірудің технологиялық режимінің өлшемдері;
қызмет көрсететін жабдықты тазалау тәсілдері мен мерзімділігі.
26-параграф. Үлбір мен тонға арналған қой терісін бояушы, 4-разряд
726. Жұмыс сипаттамасы:
үлбір мен тонға арналған қой терісін өңдеу технологиясына сәйкес әртүрлі аппараттардағы астауларға батырып салу арқылы бояу;
бояу ерітіндісін үлбір түрі мен имитацияға сәйкес терінің жүн қабатына машинамен немесе щетканың көмегімен қолмен біркелкі жағу;
жүн қабатын кірлетпей, терінің былғары қабатының өн бойынша пигменттелген пленкалы қабатты біркелкі жағу;
ерітіндіні жасау, мөлшерлеу, қыздыру, құю, теріні аппараттарға салу;
өңделген ерітіндіні ыдыстарға құю және оны сұйықтықты өңдеуге арналған жабдықтарға жіберу;
теріні, бұйымдарды, материалдар мен химикатты тасымалдау;
боялған тері мен бұйымдарды қатарлап үю;
жұмыс кезінде бояудың машинаға берілуін реттеу;
температуралық режим мен технологиялық процестердің ұзақтығын бақылау;
терінің даярлық дәрежесін айқындау, оларды аппараттан алу.

727. Должен знать:
устройство обслуживаемых машин, приспособлений, аппаратов, контрольно-измерительных приборов и порядок их технической эксплуатации;
технологический процесс крашения меха анилином и иными красителями;
влияние красителей на волосяную и кожаную ткань;
порядок обращения с красителями;
требования, предъявляемые к подготовке шкур для крашения и качеству крашения;
нормы расхода красителей, химикатов и иных материалов;
приемы и методы нанесения анилинового раствора и иных красителей в зависимости от рисунка, имитации и характера волосяного покрова шкур;
нормы загрузки шкур в обслуживаемые аппараты;
способы укладки шкур до и после крашения.
Параграф 27. Красильщик меха и шубной овчины, 5 разряд
728. Характеристика работ:
крашение путем наводки (нанесения) красильного раствора на определенную глубину волосяного покрова меховых шкурок и шкур, пластин и меховых скроев при помощи пера, кисти, щетки шприц-аппарата или машин для аэрографного и трафаретного крашения в соответствии с видом меха, требуемым рисунком, имитацией, цветом и оттенком;
подготовка и составление красильных растворов в соответствии с технологией;
контроль за качеством крашения.
729. Должен знать:
виды меховых шкурок и шкур;
технологический процесс и требования, предъявляемые к качеству крашения в зависимости от вида меха и имитации;
способы нанесения на волосяной покров меховых шкурок, шкур и изделий требуемого рисунка;
рецептуру составления красильных растворов и способы их приготовления;
нормы расхода красителей и иных материалов.
Параграф 28. Правщик меховых шкурок и скроев изделий, 1 разряд
730. Характеристика работ:
правка меховых шкурок вручную без применения приспособлений;
перетяжка (разминка и растяжка) вручную кожаной ткани меховых шкурок в ширину и длину.
731. Должен знать:
форму и топографию меховых шкурок;
способы разминки и растяжки кожаной ткани.
Параграф 29. Правщик меховых шкурок и скроев изделий, 2 разряд
732. Характеристика работ:
отпаривание меховых пластин, скроев;
правка меховых шкурок, снятых трубкой, на специальных правилках;
выворотка меховых шкурок на кожаную ткань или волосяной покров;
съем с рам меховых шкурок и изделий;
расправка скорняжных швов;
загрузка рам в сушилки;
наблюдение за технологическим режимом сушки и температурой в сушильных камерах;
выгрузка рам из сушилок.
733. Должен знать:
устройство правил и рам, порядок их эксплуатации;
форму и топографию меховых шкурок;
способы расправки и растяжки;
порядок и способы выполнения работ по правке меховых шкурок на рамах;
степень натяжки на рамах меховых шкурок различных видов;
технологический режим сушки меховых шкурок и степень их готовности;
требования, предъявляемые к меховым шкуркам различных видов после правки.

727. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін машиналардың, айлабұйымдардың, аппараттардың, бақылау-өлшеу аспаптарының құрылысы және оларды техникалық пайдалану тәртіптері;
теріні анилинмен және басқа бояғыштармен бояудың технологиялық процесі;
бояғыштардың жүн мен теріге тигізетін әсері;
бояғыштарды пайдалану тәртіптері;
теріні бояуға дайындау мен бояу сапасына қойылатын талаптар;
бояғыштардың, химикаттар мен өзге де материалдардың жұмсалу нормалары;
суретке, терінің жүнінің имитациясы мен сипатына байланысты аналин мен өзге де бояғыштарды жағудың әдістері мен жолдары;
қызмет көрсетілетін аппараттарға теріні салу нормалары;
теріні бояуға дейін және одан кейін салу тәсілдері.
27-параграф. Үлбір мен тонға арналған қой терісін бояушы, 5-разряд
728. Жұмыс сипаттамасы:
үлбір түріне, қажетті сурет түріне, имитация, түсі мен реңкіне сәйкес бояу ерітіндісін терінің, пластина мен үлбір жиектердің жүн қабатының белгілі бір тереңдігіне қалам, жаққыш, шприц-аппараттың щеткасы мен аэрографтық және трафареттік бояуға арналған машинаның көмегімен жағу арқылы бояу;
бояу ерітінділерін әдістеме мен нұсқаулыққа сәйкес дайындау және жасау;
бояу сапасын бақылау.
729. Білуге тиіс:
үлбір терілер мен терілердің түрлері;
технологиялық процесс және үлбір тері мен имитацияға сәйкес бояу сапасына қойылатын талаптар;
тері мен бұйымдардың жүн қабатына қажетті суреттерді салу тәсілі;
бояу ерітіндісін жасау рецептурасы және оларды дайындау тәсілдері;
бояғыштар мен өзге де материалдарды жұмсау нормалары.
28-параграф. Үлбір терілер мен бұйым пішімдерін түзетуші, 1-разряд
730. Жұмыс сипаттамасы:
теріні ешбір құралсыз қолмен түзету;
терінің былғары талшықтарын ені мен ұзындығына қолмен керу (жазу және керу).
731. Білуге тиіс:
терінің қалыбы мен топографиясы;
былғары матаны қыздыру және созу әдістері.
29-параграф. Үлбір терілер мен бұйым пішімдерін түзетуші, 2-разряд
732. Жұмыс сипаттамасы:
оралып алынған терілерді, пішімдерді бумен жібіту;
трубкамен алынған терілерді арнайы түзеткіштерде түзету;
теріні былғары жағына немесе жүн жақ бетіне айналдыру;
үлбір тері мен бұйымдарды рамадан алу;
илеу жіктерін түзету;
рамаларды кептіргіштерге салу;
кептіру камераларындағы кептірудің технологиялық режимі мен температурасын бақылау;
рамаларды кептіргіштерден шығару.
733. Білуге тиіс:
түзеткіштер мен рамалардың құрылысы және оларды пайдалану тәртіптері;
терінің қалыбы мен топографиясы;
түзету және керу тәсілдері;
теріні рамада түзету жұмыстарын орындау тәртібі мен тәсілдері;
әртүрлі үлбір терілерді рамада керу дәрежесі;
үлбір терілерді кептіру режимі және олардың даярлық дәрежесі;
әртүрлі үлбір терілерге түзеткеннен кейін қойылатын талаптар.

Параграф 30. Правщик меховых шкурок и скроев изделий, 3 разряд
734. Характеристика работ:
правка (растяжка) кожаной ткани шкурок пушнины в ширину и длину вручную или при помощи специальных приспособлений, механических правилок, правка меховых шкурок с растяжкой на рамах по нанесенным контурам, путем закрепления зажимами, гвоздями и колками, расправка шкурок на обслуживаемой машине с целью увеличения площади;
расстилка квашеного каракуля для сушки с одновременной правкой его по контуру и площади для придания симметричной формы.
735. Должен знать:
устройство машин, рам, механических правилок и сушильных камер, порядок их эксплуатации;
способы расправки и растяжки, порядок выполнения работ по правке шкурок на рамах;
степень натяжки на рамах меховых шкурок различных видов;
технологический режим сушки меховых шкурок и степень их готовности;
требования, предъявляемые к качеству расстилки и правки сырого квашеного каракуля.
Параграф 31. Правщик меховых шкурок и скроев изделий, 4 разряд
736. Характеристика работ:
правка меховых скроев и меховых шкурок на рамах перед раскроем в соответствии с технологическими требованиями по нанесенным контурам, путем закрепления шкурок и изделий зажимами, гвоздями или колками, в соответствии с требуемой формой и правильным расположением рядков;
правка воротников, изготовленных методом формования на специальных правилках;
нанесение на рамы контуров изделий по лекалам.
737. Должен знать:
устройство рам, сушильных камер и специальных правилок, порядок их эксплуатации;
порядок и способы выполнения работ по правке воротников, изготовленных методом формования и скроев изделий в зависимости от вида меха, фасона и размера лекал для правки скроев изделий;
технологический режим сушки меховых шкурок различных видов и скроев изделий, степень их готовности.
Параграф 32. Чистильщик меховых шкурок бензином, 1 разряд
738. Характеристика работ:
чистка и обезжиривание отдельных участков волосяного покрова и кожаной ткани меховых шкур бензином.
739. Должен знать:
порядок выполнения чистки меховых шкурок;
требования, предъявляемые к качеству чистки меховых шкурок бензином.
Параграф 33. Обработчик меховых шкурок, 2 разряд
740. Характеристика работ:
обработка меховых шкурок путем равномерного нанесения пикельных, дубильных, жировальных и иных растворов без загрязнения волосяного покрова по всей площади кожаной ткани вручную или на намазной машине;
проверка готовности машины к выполнению операции и исправности аспирационной установки;
подача шкурок на стол в расстил или на транспортирующий механизм машины и заправка шкурок под рабочий вал в расправленном виде;
наблюдение за качеством обработки и принятие мер по предупреждению и устранению ее дефектов;
определение готовности меховых шкурок и укладывание их после намазки в стопки в установленном порядке.

30-параграф. Үлбір терілер мен бұйым пішімдерін түзетуші, 3-разряд
734. Жұмыс сипаттамасы:
терінің былғары талшықтарын ені мен ұзындығына қолмен немесе арнайы құрылғылардың, механикалық түзеткіштердің көмегімен түзету (керу), үлбір терілерді жағылған контур бойынша қысқышпен, шеге немесе түйреуіштермен бекіту арқылы рамада кере отырып, түзету, көлемін ұлғайту мақсатында теріні машинада түзету;
ашытылған қаракөлді кептіру үшін және симметриялы қалып беру үшін оны контуры мен көлемі бойынша түзете отырып жаю.
735. Білуге тиіс:
машиналардың, механикалық түзеткіштер мен кептіру камераларының құрылысы және оларды пайдалану тәртіптері;
түзету және керу тәртіптері, терілерді рамада түзету бойынша жұмыстарды орындау тәртібі мен тәсілдері;
әртүрлі үлбір терілерін рамада керу дәрежесі;
үлбір терілердікептірудің технологиялық режимі және олардың даярлық дәрежесі;
ашытылған шикі қаракөлді жазу және түзету сапасына қойылатын талаптар.
31-параграф. Үлбір терілер мен бұйым пішімдерін түзетуші, 4-разряд
736. Жұмыс сипаттамасы:
үлбір пішімдері мен үлбір терілерді пішу алдында рамаларда технологиялық талаптарға сәйкес, тері мен бұйымдарды қажетті қалыпқа сәйкес және қатарды дұрыс орналастыра отырып, қысқыштар, шегелер мен түйреуіштермен бекіту арқылы белгіленген контур бойынша түзету;
арнайы түзеткіштерде қалыптау әдісімен жасалған жағаларды түзету;
бұйымдарды лекалалар бойынша контур рамаларына салу.
737. Білуге тиіс:
рамалардың, механикалық түзеткіштер мен кептіру камераларының құрылысы, оларды пайдалану тәртіптері;
үлбір түріне, лекаланың фасоны мен өлшеміне байланысты бұйымның пішімдерін түзету үшін жағасы мен бұйымдардың (қалыптау әдісімен жасалған) пішімдерін түзету жұмыстарын орындау тәртібі мен тәсілдері;
әртүрлі үлбір терілері мен бұйымдардың пішімдерін кептіру технологиялық режимі және олардың даярлық дәрежесі.
32-параграф. Үлбір терілерді бензинмен тазалаушы, 1-разряд
738. Жұмыс сипаттамасы:
үлбір терілердің жүн қабаты мен тері талшықтарын бензинмен тазалау және майсыздандыру.
739. Білуге тиіс:
үлбір терілерді тазалау тәртіптері;
үлбір терілерді бензинмен тазалау сапасына қойылатын талаптар.
33-параграф. Үлбір терілерді өңдеуші, 2-разряд
740. Жұмыс сипаттамасы:
үлбір терілерді пикельдеу, илеу, майлау және өзге де ерітінділерді былғары талшығының өн бойынша жүнін кірлетпей, қолмен немесе жағу машинасымен біркелкі жағу арқылы өңдеу;
машинаның операцияларды орындауға даярлығын және аспирациялық құралдың жұмысқа жарамдылығын тексеру;
теріні үстелге төсемеге немесе машинаның тасымалдаушы механизміне беру және теріні жұмыс білігінің астына балқытылған күйінде салу;
өңдеу сапасын бақылау және ақаулықтардың алдын алу және жою бойынша шаралар қабылдау;
терінің даярлығын анықтау және оларды жаққаннан кейін үлбір және тонға арналған терінің жиектеріне белгіленген тәртіппен қаттап үю.

741. Должен знать:
назначение и принцип действия обслуживаемого оборудования;
ассортимент меховых шкурок;
структуру и свойства кожаной ткани и волосяного покрова;
состав, свойства, дозировку, назначение применяемых растворов и порядок обращения с ними;
требования, предъявляемые к подготовке меховых шкурок к обработке.
Параграф 34. Эпилировщик меховых шкурок, 5 разряд
742. Характеристика работ:
эпилирование меховых шкурок методом подрезки остевого волоса на обслуживаемой машине на требуемую высоту или удаление его под основание - без выхватов, повреждений пухового волоса, с сохранением целых шкурок;
укладка шкурок на транспортер машины в расстил и прикрепление их к полотну транспортера булавками по всему периметру шкурок;
проверка параллельности расположения и величины зазора между перегибом транспортирующей ленты и стационарным ножом;
предварительная проверка чистоты резания остевых волос ножами рабочего вала машины;
регулирование мощности отсоса воздуха в аспирационной установке машины;
контроль качества обработки меховых шкурок, глубины и чистоты срезания остевых волос.
743. Должен знать:
устройство и взаимодействие механизмов обслуживаемой машины;
порядок технической эксплуатации, регулирования, смазки и чистки ее, эпилирования меховых шкурок;
виды меховых шкурок;
структуру волосяного покрова;
требования, предъявляемые к подготовке меховых шкурок и качеству эпилирования.
Параграф 35. Термоотделочник меховых шкурок, 2 разряд
744. Характеристика работ:
глажение волосяного покрова меховых скроев на гладильной машине открытого типа с целью восстановления блеска и его фиксации;
регулирование температуры нагрева гладильного вала, наблюдение за работой гладильной машины и качеством глажения;
нанесение люстровального раствора на волосяной покров скроев перед глажением.
745. Должен знать:
устройство и взаимодействие рабочих механизмов гладильных машин;
требования, предъявляемые к качеству обработки волосяного покрова;
способы нанесения люстровального раствора на волосяной покров и приемы глажения без подпаливания волосяного покрова.
Параграф 36. Термоотделочник меховых шкурок, 4 разряд
746. Характеристика работ:
глажение меховых шкурок после нанесения люстровального раствора, на гладильной машине открытого типа по участкам с постоянным перемещением под гладильным валом в различных направлениях с целью выпрямления волоса и придания блеска волосяному покрову без подпаливания (запала), обрывов, разрывов, сваривания и стягивания кожаной ткани;
подготовка меховых шкурок к глажению после нанесения люстровального раствора;
нагрев и регулирование температуры машины;
укладка, расправка меховых шкурок в расстил волосяным покровом вверх на подающий механизм машины, подача под гладильный вал и глажение с целью пластификации и вытягивания волоса;
контроль за качеством нанесения люстровального раствора на меховые шкурки по всему волосяному покрову и качеством глажения;
укладка меховых шкурок на стеллаж или конвейер;
наладка, регулирование рабочих механизмов машины, смазка и чистка.

741. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың мақсаты мен жұмыс істеу принципі;
үлбір терілердің ассортименті;
былғары талшығы мен жүн қабатының қасиеттері мен құрылысы;
ерітінділердің құрамы, қасиеттері, мөлшерлемесі, мақсаты мен олармен жұмыс жүргізу тәртіптері;
теріні өңдеуге дайындауға қойылатын талаптар.
34-параграф. Үлбір терілерді тақырлаушы, 5-разряд
742. Жұмыс сипаттамасы:
үлбір терілердің қылқанды жүндерін қырқу арқылы үлбір терілерді қажетті биіктік бойынша машинада жұлу немесе терінің тұтастығын сақтай отырып, түбітін бүлдірмей түбіне дейін жұлу;
теріні машинаның тасымалдауышына жайып салу және терінің барлық өлшемдері бойынша оны түйреуішпен тасымалдауыштың төсеміне бекіту;
тасымалдаушы таспаның иілген жері мен стационар пышақтың орналасу параллельдігін тексеру;
қылқан жүнді жұмыс білігімен кесу тазалығын алдын ала тексеру;
машинаның аспирациялық құрылғысындағы ауаны сору қуатын реттеу;
өңдеу сапасын тексеру, қылқанды жүнді қырқу тереңдігі, сапасы мен тазалығын бақылау.
743. Білуге тиіс:
машинаның жұмыс механизмдерінің құрылысы және өзара әрекеттесуі;
техникалық пайдалану, реттеу, майлау және тазалау, үлбір терілерді тақырлаушы тәртіптері;
үлбір терілердің түрлері;
жүн қабатының құрылысы;
терілерді дайындауға және тақырлау сапасына қойылатын талаптар.
35-параграф. Үлбір терілерді термоөңдеуші, 2-разряд
744. Жұмыс сипаттамасы:
үлбір пішімдердің жүн қабатының жылтырлығын қалпына келтіру және оны сол күйінде сақтау мақсатында оны ашық типті тегістеу машинасында тегістеу;
тегістеу білігін қыздыру температурасын реттеу, машина жұмысын және тегістеу сапасын бақылау;
тегістеу алдында пішімнің жүн қабатына люстрлеу ерітіндісін жағу.
745. Білуге тиіс:
үтіктеу машиналарының жұмыс механизмдерінің құрылысы және өзара іс-қимылы;
жүн қабатын өңдеу сапасына қойылатын талаптар;
пішімнің жүн қабатына люстрлеу ерітіндісін жағу тәсілдері және жүн қабатын күйдірмей тегістеу жолдары.
36-параграф. Үлбір терілерді термоөңдеуші, 4-разряд
746. Жұмыс сипаттамасы:
үлбір терілерді люстрлеуден кейін, жүн қабатын жылтыр ету және түктерін түзету мақсатында - былғары талшықтарын күйдірмей (қыздырмай), пісірмей және тартпай, тегістеу білігінің астында әртүрлі бағытта үнемі қозғай отырып, ашық типті тегістеу машинасында тегістеу;
үлбір терілерді люстрлеу ерітіндісін жаққаннан кейін тегістеуге дайындау;
машинаны қыздыру және температураны реттеу;
үлбір терілерді машинаның әперу механизміне жүн жақ бетін жоғары қаратып төсемеге салу, түзету, тегістеу білігінің астына жіберу, пластификация және түктерін тарту арқылы тегістеу;
үлбір терілердің барлық жүн қабатына люстрлеу ерітіндісін жағу сапасын және тегістеу сапасын бақылау;
үлбір терілерін сөреге немесе конвейерлерге салу;
тегістеу машинасының жұмыс механизмдерін баптау, реттеу, майлау және тазалау.

747. Должен знать:
устройство и способы наладки обслуживаемой машины;
порядок регулирования температурного режима гладильного вала;
свойства люстровальных растворов;
приемы выполнения технологических операций;
структуру кожаной ткани и волосяного покрова меховых шкурок;
технические требования, предъявляемые к качеству глажения.
Параграф 37. Термоотделочник меховых шкурок, 5 разряд
748. Характеристика работ:
глажение меховых шкурок после обработки растворами формалина и солями хрома или иными химическими веществами на гладильной машине по участкам с постепенным перемещением под гладильным валом в различных направлениях для выпрямления волоса и придания блеска волосяному покрову, без подпаливания (запала), обрывов, разрывов, сваривания и стягивания кожаной ткани;
подготовка меховых шкурок к глажению после нанесения растворов формалина и солей хрома на волосяной покров, нагрев и регулирование температуры машины;
укладка и расправка меховых шкурок в расстил волосяным покровом вверх на подающий механизм машины, подача под гладильный вал и глажение с целью фиксации волоса в вытянутом состоянии;
контроль за качеством нанесения растворов формалина и солей хрома или иных химических растворов на меховые шкурки по всему волосяному покрову и качеством глажения;
укладка меховых шкурок на стеллаж или конвейер;
регулирование механизмов машины, смазка и чистка.
749. Должен знать:
устройство гладильных машин различных типов;
порядок регулирования температурного режима;
структуру кожаной ткани и волосяного покрова меховых шкурок различных имитаций (с различной длиной волосяного покрова);
свойства формалина, солей хрома и иных химических растворов;
технические требования, предъявляемые к качеству глажения после обработки раствором формалина, солями хрома и иными химическими веществами;
порядок регулирования механизмов гладильной машины, способы и периодичность их чистки и смазки.
Параграф 38. Расчесывальщик меховых шкурок, 2 разряд
750. Характеристика работ:
расчесывание волосяного покрова меховой и шубной овчины, меховых шкурок мелких и средних видов (кроме пушнины и каракулево-смушковых видов) на обслуживаемой машине или вручную при помощи специальных расчесок, кардоленты и иное с целью удаления из волосяного покрова опилок, пыли, распрямления закатанного, спутанного, слипшегося волоса и придания волосяному покрову естественного расположения волокон с сохранением целостности (без выхватов) волосяного покрова;
подача и заправка шкурок в машину, контроль за качеством расчесывания волосяного покрова;
чистка машины.

747. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін машинаның құрылысы және баптау тәсілдері;
тегістеу білігінің температуралық режимін реттеу тәртіптері;
люстрлеу ерітіндісінің қасиеттері;
технологиялық операцияларды орындау тәсілдері;
үлбір терілердің жүн қабаты мен тері талшықтарының құрылысы;
тегістеу сапасына қойылатын техникалық талаптар.
37-параграф. Үлбір терілерді термоөңдеуші, 5-разряд
748. Жұмыс сипаттамасы:
үлбір терілерді формалинмен, хром тұзымен және өзге де химиялық заттармен өңдегеннен кейін, жүн қабатын жылтыр ету және түктерін түзету мақсатында - былғары талшықтарын күйдірмей (қыздырмай), пісірмей және жұлмай, тегістеу білігінің астында әртүрлі бағытта біртіндеп қозғай отырып, тегістеу машинасында тегістеу;
үлбір терілерді формалинмен, хром тұзымен және өзге де химиялық заттармен өңдегеннен кейін тегістеуге дайындау, қыздыру және температураны реттеу;
үлбір терілерді машинаның әперу механизміне жүн жақ бетін жоғары қаратып төсемеге салу, түзету, тегістеу білігінің астына жіберу және түкті тартылған күйі сақтау мақсатында тегістеу;
үлбір терілердің барлық жүн қабатын формалинмен, хром тұзымен және өзге де химиялық заттармен өңдеу сапасын және тегістеу сапасын бақылау;
үлбір терілерін сөреге немесе конвейерлерге салу;
машина механизмдерін реттеу, майлау және тазалау.
749. Білуге тиіс:
әртүрлі типті тегістеу машиналарының құрылысы;
температуралық режимін реттеу тәртіптері;
үлбір терілердің жүн қабаты (түгінің ұзындығы әркелкі) мен тері талшықтарының құрылысы;
формалин, хром тұзы және өзге де химиялық заттардың қасиеттері;
формалинмен, хром тұзымен және өзге де химиялық заттармен өңдеуден кейін тегістеу сапасына қойылатын техникалық талаптар;
үтіктеу машинасының механизмдерін реттеу тәртіптері, оларды тазалау және майлау тәсілдері мен кезеңділігі.
38-параграф. Үлбір теріні тараушы, 2-разряд
750. Жұмыс сипаттамасы:
жүн қабатындағы үгінділерді, шаңды, тік оралған, ұйысқан және жабысып қалған түктерді алып тастау және жүн қабатының тұтастығын (жұлынып қалған жерлерсіз) сақтай отырып, жүн қабатына талшықтардың табиғи орналасуын қамтамасыз ету мақсатында үлбір және тонға арналған терілердің, ұсақ және орташа (бағалы аң терісі мен қаракөл-елтіріден өзге) терілердің жүн қабатын машинамен немесе арнайы тарақтардың, кардоленттердің көмегімен тарау;
терілерді машинаға беру және салу, түк жамылғысын тарау сапасын бақылау;
машинаны тазалау.

751. Должен знать:
принцип действия механизмов обслуживаемой машины;
порядок и периодичность смазки и чистки ее, структуру волосяного покрова и кожаной ткани меховых шкурок;
производственное назначение меховых шкурок;
требования, предъявляемые к подготовке и качеству расчесывания;
влияние дефектов расчесывания на качество выполнения последующих технологических операций.
Параграф 39. Расчесывальщик меховых шкурок, 3 разряд
752. Характеристика работ:
расчесывание волосяного покрова шкурок пушнины и шкур морского зверя на обслуживаемой машине или вручную при помощи специальных расчесок, кардоленты с целью удаления из волосяного покрова опилок и пыли, распрямления закатанного, спутанного, слипшегося волоса и придания волосяному покрову естественного расположения волокон с сохранением волосяного покрова;
контроль за качеством расчесывания волосяного покрова меховых шкурок;
чистка машины.
753. Должен знать:
устройство и порядок технической эксплуатации обслуживаемой машины;
структуру волосяного покрова и кожаной ткани пушно-меховых полуфабрикатов;
производственное назначение меховых шкурок;
требования, предъявляемые к подготовке и качеству расчесывания;
влияние дефектов расчесывания на качество выполнения последующих технологических операций.
Параграф 40. Расчесывальщик меховых шкурок, 4 разряд
754. Характеристика работ:
ведение процесса расчесывания волосяного покрова шкурок с целью удаления из волосяного покрова опилок и пыли, распрямления закатанного, спутанного, слипшегося волоса и придания волосяному покрову естественного расположения волокон с сохранением целостности волосяного покрова на кардочесальной машине, оснащенной автоматическим очистительным устройством кардного вала и автоматическим изменением глубины прочесывания;
укладка полуфабриката на конвейер;
регулирование натяжения ремней, сетки подающего и отводящего конвейеров, глубины прочесывания волосяного покрова полуфабриката, натяжения кардоленты;
периодическая очистка кардного вала от очесов;
регулирование скорости движения конвейера, вращения кардного вала, транспортирующих валов в зависимости от толщины полуфабриката, его качественных характеристик;
контроль качества расчесывания волосяного покрова меховых шкурок.
755. Должен знать:
порядок и способы выполнения процесса расчесывания мехового полуфабриката;
технические условия, предъявляемые к полуфабрикату до и после расчесывания;
устройство, порядок эксплуатации и наладки кардочесальной машины.
Параграф 41. Мойщик мездры и волоса, 2 разряд
756. Характеристика работ:
промывка мездры и волоса в барках, чанах и иных аппаратах, загрузка и выгрузка их;
составление промывных растворов и регулирование их подачи в обслуживаемое оборудование.

751. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін машина механизмдерінің жұмыс істеу принципі;
майлау және тазалау тәртіптері және мерзімділігі, терінің жүн қабаты мен былғары талшықтарының құрылысы;
үлбір терілердің өндірістік мақсаты;
тарауға дайындау және оның сапасына қойылатын талаптар;
тарау ақаулықтарының кейінгі технологиялық операцияларды орындау сапасына тигізетін әсері.
39-параграф. Үлбір теріні тараушы, 3-разряд
752. Жұмыс сипаттамасы:
жүн қабатындағы үгінділерді, шаңды, тік оралған, ұйысқан және жабысып қалған түктерді алып тастау және жүн қабатының тұтастығын сақтай отырып, жүн қабатына талшықтардың табиғи орналасуын қамтамасыз ету мақсатында бағалы аң терісі мен теңіз аңы терісінің жүн қабатын машинамен немесе арнайы тарақтардың, кардоленттердің көмегімен тарау;
үлбір терілердің жүн қабатын тарау сапасын бақылау;
машинаны тазалау.
753. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін машинаның құрылысы мен техникалық пайдалану тәртіптері;
аң-мал терісі жартылай дайын өнімдерінің жүн қабаты мен былғары талшықтарының құрылысы;
үлбір терілердің өндірістің мақсаты;
тарауға дайындау және оның сапасына қойылатын талаптар;
тарау ақаулықтарының кейінгі операцияларды орындау сапасына тигізетін әсері.
40-параграф. Үлбір теріні тараушы, 4-разряд
754. Жұмыс сипаттамасы:
жүн қабатындағы үгінділерді, шаңды, тік оралған, ұйысқан және жабысып қалған түктерді алып тастау және жүн қабатының тұтастығын сақтай отырып, жүн қабатына талшықтардың табиғи орналасуын қамтамасыз ету мақсатында, кард білігінің автоматты тазалағыш құрылғысымен және тараудың тереңдігін автоматты өзгерісі бар қызметімен жабдықталған кардтық тарау машинасында терілердің жүн қабатын тарау процесін жүргізу;
жартылай дайын өнімді конвейерге салу;
белдіктердің, беруші және бұрушы конвейерлер торының тартылуын, жартылай фабрикаттың түк жабынын тарқату тереңдігін, кардолент тартылуын реттеу;
кард білігін қалдықтардан мезгіл-мезгіл тазалау;
жартылай дайын өнімнің қалыңдығына, оның сапалық сипаттамасына қарай конвейер қозғалысының, кард білігінің айналу жылдамдығын, тасымалдаушы біліктердің жылдамдығын реттеу;
үлбір терілердің жүн қабатын тарау сапасын бақылау.
755. Білуге тиіс:
үлбір жартылай дайын өнімді тарау процесін орындау тәртіптері мен тәсілдері;
жартылай дайын өнімді тарауға дейін және кейін қойылатын техникалық шарттар;
кардтық тарау машинасының құрылысы, пайдалану және баптау тәртіптері.
41-параграф. Шел мен түкті жуушы, 2-разряд
756. Жұмыс сипаттамасы:
шел мен түкті барктарда, күбіде және өзге де аппараттарда жуу, оларды салу және алу;
жуу ерітінділерін жасау және оларды аппараттарға әперуді реттеу.

757. Должен знать:
устройство обслуживаемого оборудования и порядок его технической эксплуатации;
технологию промывки мездры и волоса;
требования, предъявляемые к качеству обработки мездры и волоса.
Параграф 42. Распаковщик сырья, 2 разряд
758. Характеристика работ:
распаковка вручную кип и тюков мехового сырья, удаление со шкур соли, срезание бирок, выстилка и укладка шкур в штабели и на стеллажи по видам мехового сырья в соответствии с технологией обработки;
выявление наличия вредителей волосяного покрова и кожаной ткани;
проверка соответствия количества сырья, полуфабриката спецификации;
сбор и укладка упаковочных материалов в установленном порядке.
759. Должен знать:
порядок распаковки кип и тюков мехового и овчинно-шубного сырья и полуфабриката, укладки шкур в штабели или на стеллажи по видам мехового сырья.
Параграф 43. Швея в сырейно-красильных и скоряжных цехах, 1 разряд
760. Характеристика работ:
ушивание вручную скорняжным швом сырых шкурок, порванных во время проведения предыдущих технологических операций, в соответствии с техническими требованиями;
контроль качества выполнения операций.
761. Должен знать:
виды меха, способы ушивания сырых шкурок;
номера ниток и игл, применяемых для различных видов меха;
частоту строчки и натяжения нити;
технические требования, предъявляемые к ушивке сырых шкурок.
Параграф 44. Швея в сырейно-красильных и скоряжных цехах, 2 разряд
762. Характеристика работ:
ушивание на обслуживаемой машине меховых шкурок в сырейно-красильных цехах в местах прорезки, пришивка подставок с тщательной заправкой волоса пинцетом или волосозаправителем, не допуская посадки, растяжки краев шкурок и без захвата волоса в шов с соблюдением высоты и частоты строчки, установленных для различных видов меха;
контроль качества выполнения технологических операций.
763. Должен знать:
устройство обслуживаемой машины;
порядок эксплуатации, регулирования частоты строчки и натяжения нити;
приспособления и инструмент, порядок их применения;
виды меховых шкурок, способы сшивания меховых шкурок в сырейно-красильных цехах;
номера ниток и игл, применяемых для различных видов шкурок;
технические требования, предъявляемые к ушивке шкурок на обслуживаемой машине.
Параграф 45. Швея в сырейно-красильных и скоряжных цехах, 3 разряд
764. Характеристика работ:
соединение на обслуживаемой машине частей меховых шкурок в детали скроя с тщательной заправкой волоса пинцетом или волосозаправителем без захвата волоса в шов с соблюдением высоты и частоты строчки, установленных для различных видов меха;
контроль качества выполнения технологических операций.

757. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылысы және оны техникалық пайдалану тәртіптері;
шелді және шашты жуу технологиясы;
шел мен түкті өңдеу сапасына қойылатын талаптар.
42-параграф. Шикізат орамын ашушы, 2-разряд
758. Жұмыс сипаттамасы:
үлбір шикізатының теңдері мен байламдарын қолмен ашу, терінің тұзын кетіру, биркаларды кесу, теріні үлбір шикізатының түрі бойынша және өңдеу әдістемесіне сәйкес қатарлап және сөрелерге төсеу және үю;
жүн қабаты мен былғары талшықтарында зиянкестердің болуын анықтау;
шикізат пен жартылай дайын өнімдердің айрықшалыққа сәйкестігін тексеру;
орау материалдарын белгіленген тәртіппен жинау және салу.
759. Білуге тиіс:
үлбір және тонға арналған қой терісі шикізатын және жартылай дайын өнімнің орамын жазу, теріні үлбір шикізатының түрі бойынша қатарлап және сөрелерге төсеу және үю тәртібі.
43-параграф. Шикізаттық-бояу және тері илеу цехтарындағы тігінші, 1-разряд
760. Жұмыс сипаттамасы:
алдыңғы технологиялық операцияларда жыртылған шикі терілерді илеу тігінімен белгіленген техникалық талаптарға сәйкес қолмен тігу;
операцияны орындау сапасын бақылау.
761. Білуге тиіс:
үлбір түрлері, шикі терілерді тігу тәсілдері;
үлбірлердің жекелеген түрлеріне арналған жіп пен инелердің нөмірлері;
тігіс жиілігі мен жіптің тартылуы;
шикі теріні тігуге қойылатын техникалық талаптар.
44-параграф. Шикізаттық-бояу және тері илеу цехтарындағы тігінші, 2-разряд
762. Жұмыс сипаттамасы:
үлбір терілерді шикізаттық-бояу цехтарында машинамен кесілген жерлерін тігу, түктерді қысқышпен немесе түк салғышпен мұқият сала отырып, терінің жиектерін тікпеу, кермеу, түктерді тігіске қоспай, үлбірдің әртүрлі түрлеріне белгіленген биіктік пен тігіс жиілігін сақтай отырып, қосымшаны тігу;
технологиялық операцияларды орындау сапасын бақылау.
763. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін машинаның құрылысы;
жіпті пайдалану, тігу жиілігін реттеу және тарту тәртіптері;
құралдар мен құрылғылар, оларды пайдалану тәртіптері;
үлбір терілердің түрлері, үлбір терілерді шикізаттық-бояу өндірісінде тігу тәсілдері;
үлбірлердің әртүрлі түрлеріне арналған жіп пен инелердің нөмірлері;
қызмет көрсететін машинада терілерді тігуге қойылатын техникалық талаптар.
45-параграф. Шикізаттық-бояу және тері илеу цехтарындағы тігінші, 3-разряд
764. Жұмыс сипаттамасы:
үлбір терілердің бөліктерін пішім бұйымдарына машинамен түктерді қысқышпен немесе түк салғышпен мұқият сала отырып, терінің жиектерін тікпеу, кермеу, түктерді тігіске қоспай, үлбірдің әртүрлі түрлеріне белгіленген биіктік пен тігіс жиілігін сақтай отырып, қосу;
технологиялық операцияларды орындау сапасын тексеру.

765. Должен знать:
устройство обслуживаемых машин, приспособлений и инструмента, порядок их эксплуатации и применения;
виды меха и ассортимент пошиваемых изделий;
способы соединения изделий из мехового лоскута;
технические требования, предъявляемые к сшиванию изделий из мехового лоскута на обслуживаемой машине;
номера применяемых ниток и игл;
способы регулирования частоты строчки и натяжения нити.
Параграф 46. Швея в сырейно-красильных и скоряжных цехах, 4 разряд
766. Характеристика работ:
соединение вручную скорняжным швом деталей меховых скроев из различных видов меха, кроме изделий из каракульчи и кляма, в соответствии с техническими требованиями;
соединение на обслуживаемой машине деталей меховых скроев, ушивание меховых шкурок с тщательной заправкой волоса пинцетом или волосозаправителем, не допуская посадки, растяжки краев шкурок без захвата волоса в шов с соблюдением высоты и частоты строчки, установленных для различных видов меха, пришивание подкладки к пелеринам, полупелеринам, воротникам на машине в соответствии с технологией и техническими требованиями.
767. Должен знать:
устройство обслуживаемых машин, приспособлений и инструмента, порядок их эксплуатации и применения;
ассортимент меховых изделий;
способы соединения меховых скроев при различных методах раскроя;
порядок расположения шкурок и деталей в изделиях;
технологию и технические требования, предъявляемые к соединению меховых скроев;
виды пороков меховых скроев, способы их предупреждения и устранения.
Параграф 47. Швея в сырейно-красильных и скоряжных цехах, 5 разряд
768. Характеристика работ:
соединение вручную скорняжным швом деталей меховых скроев из каракульчи и кляма, в соответствии с техническими требованиями;
соединение на обслуживаемой машине деталей меховых изделий, раскроенных сложными методами: в зубцы (пилку), в роспуск, спуск клина, в расшивку в соответствии с технологией и техническими требованиями, с тщательной заправкой волоса пинцетом или волосозаправителем, без захвата волоса в шов с соблюдением высоты и частоты строчки, установленных для различных видов меха.
769. Должен знать:
устройство обслуживаемых машин, приспособлений и инструмента, порядок их эксплуатации и применения;
ассортимент меховых изделий, раскраиваемых сложными методами;
виды меха, способы соединения меховых изделий при различных методах раскроя.
Параграф 48. Контролер мехового сырья и полуфабрикатов всырейно-красильном производстве, 2 разряд
770. Характеристика работ:
контроль качества обработки в сырейно-красильном производстве шкурок мелких видов (кроме пушнины) после разбивки и шлифования в соответствии с технологическими картами, инструкциями и техническими условиями;
выявление причин возникновения пороков мехового сырья и принятие мер для их устранения;
балльная оценка пороков мехового сырья и учет их по исполнителям.

765. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін машиналардың, айлабұйымдар мен құралдардың құрылысы, оларды пайдалану және қолдану тәртіптері;
үлбір түрлері және тігілетін бұйымдардың ассортименті;
бұйымды үлбір құрақтарынан жасау тәсілдері;
бұйымдарды үлбір құрақтан қызмет көрсетілетін машинамен тігуге қойылатын техникалық талаптар;
ине-жіптердің нөмірлері;
тігіс жиілігі мен жіптің тартылуын реттеу тәсілдері.
46-параграф. Шикізаттық-бояу және тері илеу цехтарындағы тігінші, 4-разряд
766. Жұмыс сипаттамасы:
үлбір қаракөл мен клямнан өзге барлық терілерінен жасалған үлбір пішім бөлшектерін белгіленген технологиялық талаптарға сәйкес қолмен илеу тігісімен қосу;
үлбір пішім бөліктерін машинада қосу, үлбір терілерді түктерді қысқышпен немесе түк салғышпен мұқият сала отырып, терінің жиектерін тікпеу, кермеу, түктерді тігіске қоспай, үлбірдің әртүрлі түрлеріне белгіленген биіктік пен тігіс жиілігін сақтай отырып, тігу, жамылғы киімге, жартылай жамылғы киімге, жағаға технология мен техникалық талаптарға сәйкес машинамен астар тігу.
767. Білуге тиіс:
қызмет көрсететін машиналардың, айлабұйымдар мен құралдардың құрылысы, оларды пайдалану және қолдану тәртіптері;
тері бұйымдарының ассортименті;
пішудің әртүрлі әдістері қолданылған кезде үлбір пішімдерді қосу тәсілдері;
тері мен бөлшектердің бұйымдарда орналасу тәртібі;
үлбір пішімдерді қосу технологиясы және оған қойылатын техникалық талаптар;
тері жамылғыларының ақауларының түрлері, олардың алдын алу және жою тәсілдері.
47-параграф. Шикізаттық-бояу және тері илеу цехтарындағы тігінші, 5-разряд
768. Жұмыс сипаттамасы:
қаракөл мен клямнан жасалған үлбір пішім бөлшектерін белгіленген технологиялық талаптарға сәйкес қолмен илеу тігісімен қосу;
күрделі әдістермен кесілген мех бұйымдарының бөлшектерін қызмет көрсетілетін машинада: тісіне (егеуіне), сынаны босата, жібере отырып пішілген үлбір пішім бөліктерін технология мен техникалық талаптарға сәйкес кабинада, белгіленген илеу-пішу тәртібімен, үлбір терілерді түктерді қысқышпен немесе түк салғышпен мұқият сала отырып, үлбірдің әртүрлі түрлеріне белгіленген биіктік пен тігіс жиілігін сақтай отырып, қосу.
769. Білуге тиіс:
қызмет көрсетілетін машиналардың, айлабұйымдар мен құралдардың құрылысы, оларды пайдалану тәртіптері;
күрделі әдістермен пішілетін үлбір бұйымдардың ассортименті;
үлбір түрлері, пішудің әртүрлі әдістері қолданылған кезде үлбір пішімдерді қосу тәсілдері.
48-параграф. Шикізаттық-бояу өндірісінде үлбір шикізаты мен жартылай дайын өнімдерді бақылаушы, 2-разряд
770. Жұмыс сипаттамасы:
шикізаттық-бояу өндірісінде ұсақ терілерді (бағалы аң терілерінен өзге) технологиялық картаға, нұсқаулықтар мен техникалық шарттарға сәйкес бөліп, тегістегеннен кейін өңдеу сапасын бақылау;
кінәраттардың пайда болу себептерін айқындау және оларды жою бойынша шаралар қабылдау;
кінәраттарды баллдық бағалау және оларды орындаушылар бойынша есепке алу.

771. Должен знать:
методы и приемы контроля выполняемых технологических операций;
требования, предъявляемые к качеству обработки шкурок;
ассортимент шкурок мелких видов;
порядок балльной оценки пороков обработки мехового сырья;
причины возникновения пороков шкурок и меры по их устранению.
Параграф 49. Контролер мехового сырья и полуфабрикатов всырейно-красильном производстве, 3 разряд
772. Характеристика работ:
контроль качества обработки в сырейно-красильном производстве волосяного покрова меховой и шубной овчины в сырье после стрижки, разбивки шкурок средних видов (кроме пушнины и каракулево-смушковых видов), шкур морского зверя, меховой и шубной овчины, оттяжки краев меховой и шубной овчины, разбивки и глажения шкур морского зверя в соответствии с технологическими картами, инструкциями и техническими условиями;
выявление причин возникновения пороков мехового сырья и принятие мер для их устранения, балльная оценка и учет пороков обработки.
773. Должен знать:
методы и приемы контроля выполняемых технологических операций;
ассортимент пушно-меховых шкурок, требования, предъявляемые к их качеству;
порядок балльной оценки пороков обработки мехового сырья;
причины возникновения пороков и меры по их устранению.
Параграф 50. Контролер мехового сырья и полуфабрикатов всырейно-красильном производстве, 4 разряд
774. Характеристика работ:
контроль качества обработки в сырейно-красильном производстве шкурок мелких видов (кроме пушнины) после мездрения, стрижки волосяного покрова сухих шкурок, разбивки шкурок пушнины и каракулево-смушковых видов и шкур морского зверя на машинах или вручную, а также качества шкурок, обработанных растворами формалина или иными химическими веществами при воздействии температуры, контроль шлифования шкурок пушнины и каракулево-смушковых видов и шкур морского зверя, овчины меховой ишубной в соответствии с технологическими картами, инструкциями и техническими условиями;
выявление причин возникновения пороков мехового сырья и принятие мер для их устранения;
балльная оценка пороков и их учет.
775. Должен знать:
методы и приемы контроля выполняемых технологических операций;
ассортимент пушно-меховых шкурок, требования, предъявляемые к их качеству;
порядок балльной оценки пороков мехового сырья, меры их предупреждения и способы устранения;
технологическую схему сырейно-красильного производства.
Параграф 51. Контролер мехового сырья и полуфабрикатов в сырейно-красильном производстве, 5 разряд

771. Білуге тиіс:
орындалатын технологиялық операцияларды бақылаудың әдістері мен жолдары;
терілерді өңдеу сапасына қойылатын талаптар;
ұсақ түрлердің терілерінің ассортименті;
тері шикізатын өңдеу ақауларын балдық бағалау тәртіптері;
кінәраттардың пайда болу себептерін айқындау және оларды жою бойынша шаралар.
49-параграф. Шикізаттық-бояу өндірісінде үлбір шикізаты мен жартылай дайын өнімдерді бақылаушы, 3-разряд
772. Жұмыс сипаттамасы:
шикізаттық-бояу өндірісінде үлбір және тонға арналған қой терісінің жүнін технологиялық картаға, нұсқаулықтар мен техникалық шарттарға сәйкес, орташа терілердің (бағалы аң терілері мен қаракөл-елтіріден өзге), теңіз аңы терісін, үлбір және тонға арналған қой терісінің жүнін қырқу, ажырату, үлбір және тонға арналған қой терісінің жиегін кергеннен, теңіз аңы терісін ажыратып, тегістегеннен кейін шикізат етіп өңдеу сапасын бақылау;
кінәраттардың пайда болу себептерін айқындау және оларды жою бойынша шаралар қабылдау, өңдеу кінәраттарын баллдық бағалау және оларды есепке алу.
773. Білуге тиіс:
орындалатын технологиялық операцияларды бақылаудың әдістері мен жолдары;
аң-мал терілерінің ассортименті, олардың сапасына қойылатын талаптар;
үлбір шикізатын өңдеу кінәраттарын баллдық бағалау тәртіптері;
кінәраттардың пайда болу себептері және оларды жою бойынша шаралар.
50-параграф. Шикізаттық-бояу өндірісінде үлбір шикізаты мен жартылай дайын өнімдерді бақылаушы, 4-разряд
774. Жұмыс сипаттамасы:
шикізаттық-бояу өндірісінде ұсақ терілерді (бағалы аң терілерінен өзге) технологиялық картаға, нұсқаулықтар мен техникалық шарттарға сәйкес құрғақ терілердің жүн қабатын шелдеуден кейін, құрғақ терілердің жүнін қырыққаннан кейін, бағалы аң терілері мен қаракөл-елтіріні, теңіз аңы терісін машинамен немесе қолмен ажыратқаннан кейін өңдеу сапасын, сондай-ақ температураның әсерімен формалин ерітіндісінде немесе өзге де химиялық заттармен өңделген терінің сапасын бақылау, бағалы аң терілері мен қаракөл-елтіріні, теңіз аңы терісін, үлбір және тонға арналған қой терісін тегістеу сапасын бақылау;
кінәраттардың пайда болу себептерін айқындау және оларды жою бойынша шаралар қабылдау;
кінәраттарды баллдық бағалау және оларды есепке алу.
775. Білуге тиіс:
орындалатын технологиялық операцияларды бақылаудың әдістері мен жолдары;
аң-мал терілерінің ассортименті, олардың сапасына қойылатын талаптар;
үлбір шикізатын өңдеу кінәраттарын баллдық бағалау тәртіптері, олардың алдын алу шаралары және жою тәсілдері;
шикізаттық-бояу өндірісінің технологиялық схемасы.
51-параграф. Шикізаттық-бояу өндірісінде үлбір шикізаты мен жартылай дайын өнімдерді бақылаушы, 5-разряд

776. Характеристика работ:
контроль качества обработки в сырейно-красильном производстве меховой и шубной овчины, шкурок средних видов (кроме пушнины и каракулево-смушковых видов), а также шкурок белки, горностая после мездрения;
проверка правильности соблюдения технологического режима обработки сырья и полуфабрикатов;
выявление причин возникновения пороков мехового сырья и принятие мер для их устранения;
ведение учетной документации и запись результатов контроля.
777. Должен знать:
методы и приемы контроля выполняемых технологических операций;
ассортимент пушно-меховых шкурок;
порядок балльной оценки пороков мехового сырья, меры предупреждения и способы их устранения;
порядок заполнения документации для записи результатов контроля качества в сырейно-красильном производстве.
Параграф 52. Контролер мехового сырья и полуфабрикатов в сырейно-красильном производстве, 6 разряд
778. Характеристика работ:
контроль качества обработки в сырейно-красильном производстве шкурок пушнины и каракулево-смушковых видов и шкур морского зверя после мездрения;
контроль за соблюдением технологического режима обработки сырья и полуфабрикатов;
выявление причин возникновения пороков мехового сырья и принятие мер для их устранения;
ведение учетной документации и запись результатов контроля.
779. Должен знать:
методы и приемы контроля выполняемых технологических операций;
ассортимент пушно-меховых шкурок;
порядок балльной оценки пороков мехового сырья, меры предупреждения и способы их устранения;
порядок заполнения документации для записи результатов контроля качества;
технологическую схему сырейно-красильного производства.

776. Жұмыс сипаттамасы:
шикізаттық-бояу өндірісінде үлбір және тонға арналған қой терісін, орташа терілерді (бағалы аң терілері мен қаракөл-елтіріден өзге), сондай-ақ тиін, ақкіс терілерін шелдеуден кейін өңдеу сапасын бақылау;
шикізат пен жартылай дайын өнімдерді өңдеудің технологиялық режимін сақтау дұрыстығын тексеру;
кінәраттардың пайда болу себептерін айқындау және оларды жою бойынша шаралар қабылдау;
есепке алу құжаттамасын жүргізу және бақылау нәтижесін жазу.
777. Білуге тиіс:
орындалатын технологиялық операцияларды бақылаудың әдістері мен жолдары;
аң-мал терілерінің ассортименті;
үлбір шикізатын өңдеу кінәраттарын баллдық бағалау тәртіптері, олардың алдын алу шаралар және жою тәсілдері;
шикізаттық-бояу өндірісінде сапасын бақылау нәтижесін жазуға арналған құжаттаманы толтыру тәртіптері.
52-параграф. Шикізаттық-бояу өндірісінде үлбір шикізаты мен жартылай дайын өнімдерді бақылаушы, 6-разряд
778. Жұмыс сипаттамасы:
шикізаттық-бояу өндірісінде бағалы аң терілері мен қаракөл-елтіріні, теңіз аңы терісін шелдеуден кейін өңдеу сапасын бақылау;
шикізат пен жартылай дайын өнімдерді өңдеудің технологиялық режимін сақтау дұрыстығын тексеру;
кінәраттардың пайда болу себептерін айқындау және оларды жою бойынша шаралар қабылдау;
есепке алу құжаттамасын жүргізу және бақылау нәтижесін жазу.
779. Білуге тиіс:
орындалатын технологиялық операцияларды бақылаудың әдістері мен жолдары;
бағалы аң-мал терілерінің ассортименті;
өңдеу кінәраттарын баллдық бағалау тәртіптері, олардың алдын алу шаралар және жою тәсілдері;
сапасын бақылау нәтижесін жазуға арналған құжаттаманы толтыру тәртіптері;
шикізаттық-бояу өндірісінің технологиялық схемасы.