Об утверждении Правил ведения реестра потенциально опасных химических, биологических веществ, запрещенных к применению в Республике Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-276/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 декабря 2020 года № 21804.
В соответствии с подпунктом 11) статьи 9 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения реестра потенциально опасных химических, биологических веществ, запрещенных к применению в Республике Казахстан.
2. Признать утратившим силу приказ Министра национальной экономики от 27 мая 2015 года № 406 "Об утверждении Правил ведения регистра потенциально опасных химических, биологических веществ, запрещенных к применению в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11522, опубликован 22 июля 2015 года в Информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет").
3. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 15 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-276/2020
Правила ведения реестра потенциально опасных химических, биологических веществ, запрещенных к применению в Республике Казахстан

Қазақстан Республикасында қолдануға тыйым салынған әлеуетті қауіпті химиялық, биологиялық заттардың тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-276/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 20 желтоқсанда № 21804 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексінің 9-бабының 11) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында қолдануға тыйым салынған әлеуетті қауіпті химилық, биологиялық заттардың тізілімін жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасында қолдануға тыйым салынған әлеуетті қауіпті химилық, биологиялық заттардың тіркелімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 27 мамырдағы № 406 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2015 жылғы 1 маусымдағы № 11522 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 22 шілдеде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі А. Цой
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 15 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-276/2020
Бұйрыққа қосымша
Қазақстан Республикасында қолдануға тыйым салынған әлеуетті қауіпті химиялық, биологиялық заттардың тізілімін жүргізу қағидаларын бекіту туралы

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила ведения реестра потенциально опасных химических, биологических веществ, запрещенных к применению в Республике Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяют порядок ведения реестра потенциально опасных химических, биологических веществ, запрещенных к применению в Республике Казахстан.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) реестр потенциально опасных химических, биологических веществ, запрещенных к применению в Республике Казахстан (далее – реестр) – электронный информационный ресурс государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, содержащий сведения о потенциально опасных химических и биологических веществах, запрещенных к применению в Республике Казахстан, производство, использование, импорт и экспорт которых не допускается;
2) субъекты научной и (или) научно-технической деятельности – физические и юридические лица, осуществляющие научную и (или) научно-техническую деятельность.
Глава 2. Порядок ведения реестра потенциально опасных химических, биологических веществ, запрещенных к применению в Республике Казахстан
3. Под ведением реестра понимается:
1) внесение информации, представленной подведомственными организациями государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, субъектами научной и (или) научно-технической деятельности в государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
2) рассмотрение материалов, принятие решения государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения решения о включении или об отказе во включении в реестр;
3) обновление реестра при изменении сведений о потенциально опасных химических, биологических веществах;
4) размещение реестра на интернет-ресурсе государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
4. Для обеспечения ведения реестра подведомственные организации государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, субъекты научной и (или) научно-технической деятельности проводят следующую работу:
1) сбор и анализ информации о потенциально опасных химических и биологических веществах, обращающихся на территории Республики Казахстан;
2) подготовка информационных и аналитических материалов по вопросам, касающихся потенциально опасных химических и биологических веществ, их токсичности и опасности для здоровья человека и его среды обитания;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасында қолдануға тыйым салынған әлеуетті қауіпті химиялық, биологиялық заттардың тізілімін жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексіне сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасында қолдануға тыйым салынған әлеуетті қауіпті химиялық, биологиялық заттардың тізілімін жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) Қазақстан Республикасында қолдануға тыйым салынған әлеуетті қауіпті химиялық, биологиялық заттардың тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның Қазақстан Республикасында қолдануға тыйым салынған, өндіруге, пайдалануға, импорттауға және экспорттауға жол берілмейтін әлеуетті қауіпті химиялық, биологиялық заттар туралы мәліметтерді қамтитын электрондық ақпараттық ресурсы;
2) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері – ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар.
2-тарау. Қазақстан Республикасында қолдануға тыйым салынған әлеуетті қауіпті химиялық, биологиялық заттардың тізілімін жүргізу тәртібі
3. Тізілімді жүргізу деп:
1) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның ведомстволық бағынысты ұйымы, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға ұсынған ақпаратты енгізу;
2) материалдарды қарау, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның тізілімге енгізу немесе енгізуден бас тарту туралы шешімді қабылдауы;
3) әлеуетті қауіпті химиялық, биологиялық заттар туралы мәліметтер өзгерген кезде тізілімді жаңарту;
4) тізілімді халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның интернет-ресурсында орналастыру түсініледі.
4. Тізілімді жүргізуді қамтамасыз ету үшін халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның ведомстволық бағынысты ұйымы, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері мынадай жұмыс жүргізеді:
1) Қазақстан Республикасының аумағында айналымдағы әлеуетті қауіпті химиялық және биологиялық заттар туралы ақпаратты жинау және талдау;
2) әлеуетті қауіпті химиялық және биологиялық заттарға, адамның денсаулығы мен оның тіршілік ету ортасы үшін олардың уыттылығы және қауіптілігіне қатысты мәселелер бойынша ақпараттық және талдамалық материалдар дайындау;

3) анализ и выявление причинно-следственных связей между состоянием здоровья и средой обитания человека, причин и условий изменения санитарно-эпидемиологического благополучия населения на основании результатов лабораторных и инструментальных исследований продукции и объектов санитарно-эпидемиологического контроля и надзора.
5. Для формирования реестра подведомственными организациями государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, субъектами научной и (или) научно-технической деятельности представляются следующие материалы на государственном и (или) русском языках:
1) информация о выявленных химических и биологических веществах;
2) результаты санитарно-эпидемиологической экспертизы химических и биологических веществ, оформленные по форме, утвержденного согласно приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 мая 2015 года № 415 "Об утверждении форм учетной и отчетной документации в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения".
3) результаты научной экспертизы химических и биологических веществ по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
6. По результатам рассмотрения представленных материалов государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения принимает решение о включении потенциально опасных химических и биологических веществ в реестр или об отказе во включении в реестр в течение десяти рабочих дней.
7. Основаниями для отказа включения в реестр являются недостоверность и (или) неполнота указанных сведений в представленных материалах.
8. Решение о включении потенциально опасных химических и биологических веществ в реестр оформляется в форме приказа руководителя государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения или лица его замещающего.

3) санитариялық-эпидемиологиялық бақылау және қадағалау өнімдері мен объектілерін зертханалық және аспаптық зерттеу нәтижелерінің негізінде адам денсаулығының жай-күйі мен тіршілік ету ортасының халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығының өзгеру себептері мен жағдайлары арасындағы себеп-салдарлы байланыстарды талдау және анықтау.
5. Тізілімді жасау үшін халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның ведомстволық бағынысты ұйымдары, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері мынадай құжаттарды мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде ұсынады:
1) анықталған химиялық және биологиялық заттар туралы ақпарат;
2) "Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы есепке алу мен есеп құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 мамырдағы № 415 бұйрығына сәйкес бекітілген нысан бойынша ресімделген химиялық және биологиялық заттарды санитариялық-эпидемиологиялық сараптау нәтижелері;
3) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша химиялық және биологиялық заттарды ғылыми сараптау нәтижелері.
6. Ұсынылған құжаттарды қарау нәтижелері бойынша халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган он жұмыс күні ішінде әлеуетті қауіпті химиялық және биологиялық заттарды тізілімге енгізу туралы немесе тізілімге енгізуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
7. Тізілімге енгізуден бас тарту үшін ұсынылған материалдарда көрсетілген мәліметтердің дұрыс болмауы және (немесе) толық болмауы негіз болып табылады.
8. Әлеуетті қауіпті химиялық және биологиялық заттарды тізілімге енгізу туралы шешім халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган басшысының немесе оны алмастыратын адамның бұйрығы нысанында ресімделеді.

9. В случаях несогласия с решением государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения субъекты научной и (или) научно-технической деятельности могут обращаться в вышестоящий государственный орган или в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
10. Ведение реестра осуществляется государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

9. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның шешімімен келіспеген жағдайда ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте жоғары тұрған мемлекеттік органға немесе сотқа жүгінуіне болады.
10. Тізілімді жүргізуді осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган жүзеге асырады.