Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию в 2020-2021 годы на территории Кордайского района
Решение Кордайского районного маслихата Жамбылской области от 1 июля 2020 года № 69-11. Зарегистрировано Департаментом юстиции Жамбылской области 16 июля 2020 года № 4682. Утратило силу решением Кордайского районного маслихата Жамбылской области от 12 августа 2022 года № 27-7
Сноска. Утратило силу решением Кордайского районного маслихата Жамбылской области от 12.08.2022 № 27-7 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить план по управлению пастбищами и их использованию в 2020-2021 годы на территории Кордайского района, согласно приложению.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию районного маслихата по вопросам социально-общественного развития, неправительственных организаций и общественных объединений, обеспечения общественного правопорядка, экологии, природопользования и административно-территориального состава, по рассмотрению проектов договоров о выкупе земельного участка, вопросам сферы промышленности, энергетики, строительства, сельского хозяйства.
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
Кордайского районного маслихата Б. Әлімбет
Секретарь Кордайского
районного маслихата Р. Нурсипатов
Приложение к решению
Кордайского районного маслихата
от 1 июля 2020 года № 69-11
Введение
Кордайский район расположен на юго-восточной части Жамбылской области, с северной и восточной стороны граничит с землями Алматинской области, с западной стороны с Шуским районом Жамбылской области и с южной стороны с землями Кыргызской Республики. Районный центр-село Кордай.
Общая площадь территории района составляет 898 421 гектара. Используемые земли сельскохозяйственного назначения приведены в нижней таблице.
Состав земель сельскохозяйственного назначения на 01 ноября 2019 года.
Общая площадь, гектар
Пашня
Многолетние насаждения
Сенокосы
Пастбища
Всего сельскохозяйственное угодья
Прочие земли
всего
в том числе сады
всего
улучшенные
всего
В том числе
улучшенные
обводненные
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Всего земель

Қордай ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Жамбыл облысы Қордай аудандық мәслихатының 2020 жылғы 1 шілдедегі № 69-11 шешімі. Жамбыл облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 16 шілдеде № 4682 болып тіркелді. Күші жойылды - Жамбыл облысы Қордай аудандық мәслихатының 2022 жылғы 12 тамыздағы № 27-7 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Жамбыл облысы Қордай аудандық мәслихатының 12.08.2022 № 27-7 (алғашқы ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабына және "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қордай ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2020-2021 жылдарға арналған жоспары қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын қадағалау аудандық мәслихаттың әлеуметтік қоғамдық дамуы, үкіметтік емес ұйымдар мен қоғамдық бірлестіктері, қоғамдық құқық тәртібін қамтамасыз ету, экология, табиғатты пайдалану, әкімшілік аумақтық құрылым, жер учаскесін сатып алу туралы шарттар жобаларын қарау, өнеркәсіп салаларын, энергетиканы, құрылысты, ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және оны алғаш ресми жариялағаннан күннен күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қордай аудандық
мәслихат сессиясының төрағасы Б. Әлімбет
Қордай аудандық
мәслихатының хатшысы Р. Нурсипатов
Қордай аудандық мәслихатының
2020 жылғы 1 шілдедегі
№ 69-11 шешіміне қосымша
КІРІСПЕ
Қордай ауданы Жамбыл облысының оңтүстік-шығыс бөлігінде орналасқан және солтүстігі мен шығысында Алматы облысымен, батысында Жамбыл облысының Шу ауданымен және оңтүстігінде Қырғызстан Республикасының жерлерімен шектеседі. Аудан орталығы-Қордай ауылы.
Ауданның жалпы жер көлемі 898421 гектар жерді құрайды. Ауыл шаруашылығы мақсатында пайдаланылатын жер көлемі төмендегі кестеде көрсетілген.
Ауыл шаруашылығы жерлерінің 2019 жылғы 1 қарашадағы құрамы.
Жалпы ауданы, гектар
Егістік
Көпжылдық екпелер
Шабындық
Жайылым
Жалпы ауыл шаруашылығы жерлері
Бөгде жерлер
барлығы
оның ішінде бақтар
барлығы
жақсартылған
барлығы
оның ішінде
Жақсар тылған
суландырылған
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Барлық жерлер

605438
135392
685
514
9090
31
452015
39091
419582
597181
8257
Основное направление хозяйствующих субъектов северной части района - животноводство, а так же дополнительной отраслью является производство зерновых культур на богарных пахотных землях, кроме этого-выращивание лошадей и крупно рогатый скот мясного и молочного направления. В южной частив основном занимаются выращиванием овощных, зерновых и других культур на орошаемой пашне и производится крупно рогатый скот мясного и молочного направления.
Развитие животноводства занимает особое место в полном обеспечении продовольствием нашей страны и основой этого является рациональное и эффективное использование естественных пастбищных земель.
Для землепользователей и собственников рациональное использование естественных пастбищ, предотвращение их деградации, принятия мер по улучшению пастбищных земель, является одним из основных задач и направлений.
По геоботаническому состоянию района рельефная поверхность земли формируется горной, предгорной и степной зоной из четырех видов почвы. А именно: темно-каштановые, светло-каштановые суглинки, обыкновенные северные сероземы и северные светлые сероземы. По оврагам рек и родников в полугидроморфных почвах часто встречаются такие злаковые сорта растительности как: ползучий безостый, луговая тонкий, камыш обыкновенный и разнотравные растительности как: шалфей пустынный, тысячалистник обыкновенный, простой цикорий, восточный папоротник, красноголовый клевер и земляниковый клевер. Вокруг земель постоянного обитания широко распространены сорняки, в том числе котовник мелкоцветной, василҰк и солодка обыкновенная. Широко распространены типчаковые пастбища, которые встречаются во всех видах рельефа земли, в том числе малосмытых черно-каштановых и болотистых черно-каштановых почвах. Видны модификации типчаково-разнотравия, типчаково-разнообразных эфимеров, типчаково-покрытых пыреем травипокрытые пыреем-растительности перистого ковыля, пыреев-разнотравия-полыни.
Типчаковые пастбища являются доминантом, основным видом пастбищных земель. Доминант-обыкновенный ковыль. Субдоминанты-разнообразные травянистые растительности: душица обыкновенная, зверобой шероховатый, восточный папоротник, ровный папоротник, обыкновенная сирень (горец спорышевидный), обыкновенный красноцвет, василҰк оттопыренный ихондрилла ситниковидная. Проектный охват почвы растительным покровом составляет 70-75%. Высота ковылей и разнотравия 15-50 сантиметр, хондрилл ситниковидных 5-15 сантиметр. Структура растительного покрова-одноярусная. Масса летней сухой продукции составляет в среднем 4,6-6,9 центнер с гектара. Типчаковые, ковыльные пастбища в зависимости от употребления провианта, фуража, предназначенные для выпаса всех видов скота, являются весенне-летне-осенними видами пастбищных земель. Годовой выпас скота осуществляется в сезонные периоды.

605438
135392
685
514
9090
31
452015
39091
419582
597181
8257
Ауданның солтүстік бөлігінің шаруашықтарының басым бағыты-мал шаруашылығы, қосымша саласы ретінде айдалмалы жерлерде дәнді дақылдар өндірумен айналысады, сонымен қатар сүтті-етті ірі қара мал мен жылқы өсіріледі. Оңтүстік бөлігінде суармалы егістік жерлерде бақша және өзге де дақылдар өнідірілуімен қатар, сүтті-етті бағыттағы ірі қара мал өсіріледі.
Еліміздің азық-түлікпен толық қамтамасыз ету міндетін орындауда мал шаруашылығын дамыту айырықша орын алатын болса, оның негізі-табиғи жайылымдарды тиімді және ұтымды пайдалану болып табылады.
Жер пайдаланушылар мен меншік иелері үшін табиғи жайылымдарды тиімді пайдалану, жайылымның тозуын болдырмай, жақсарту шараларын жүзеге асыруға қажетті іс-шаралардың бірі болып табылады.
Аудан көлеміндегі жайылымдардың геоботаникалық жай-күйі бойынша жер бедері таулы, тау бөктері мен далалық зонасының топырағы төрт түрлі болып келеді. Олар: қара-қоңыр түсті, ашық-қоңыр түсті, кәдімгі солтүстік сұр топырағы мен солтүстік ашық сұрт опырағы. Өзендер мен бұлақтар аңғарларында жартылай гидроморфты топырақта астық тұқымдастары көптеп кездеседі: жатаған бидайық, шалғын қоңырбасы, кәдімгі қамыс және алуан шөпті өсімдіктер: шөлдік шалфей, кәдімгі мыңжапырақ, кәдімгі цикорий, шығыс қазтабаны, қызыл басбеде және бүлдірген беде. Тұрғылықты жерлердің маңында арамшөптер кең таралған, соның ішінде торғай көкбасгүлкекіре, кәдімгі ақмия. Бетегелі жайылымдар кең таралған болып келеді және жербедерінің барлық түрлерінде, қара-қызғылт карбонатты аз шайылған және қара-қызғылт сазды топырақта кездеседі. Бетегелі-алуаншөпті, бетегелі-алуан шөпті-эфемерлі, бетегелі-қияқты-алуан шөпті түрлермен және қияқты-алуан шөпті-бетегелі, қияқты-алуан шөпті-жусанды модификациялармен көрінеді.
Бетегелі жайылымдар негізгі басым болып келетін жайылым түрі болып табылады. Доминант-кәдімгі бетеге. Субдоминанттар-әртүр лішөптесінді өсімдіктер: киікоты, бұдыр шәйқурай, шығыс қазтабаны, түзу қазтабан, кәдімгі жұпаргүл (киікшөп), нағыз қызылбояу, тарбиған гүлкекіре және толық қияқөлең. Топырақтың өсімдік жабынымен жобалық қамтылуы 70-75%. Бетеге мен алуан шөптердің биіктігі 15-50 сантиметр, қияқтың биіктігі 5-15 сантиметр. Өсімдіктер жабынының құрылымы бірярусты.
Құрғақ өнімнің жаздық жалпы массасы 4,6-6,9 центнер гектарына. Азықтық массаның желіну есебіне байланысты бетегелі жайылымдар малдың барлық түрін жаюға арналған көктемдік-жаздық-күздік жайылым түріне жатқызылады. Мал жаю жылы кезеңде іске асырылады.

113
20
70
23
О формировании по головья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах: В настоящее время в районе имеется 577 216 гектаров пастбищных угодии и общее количество животных состовляет 498878.
Пастбищные угодия находящиеся в государственной собствености, расположенные на территории сельских округов, должны быть использованы для обеспечения содержания и выпаса поголовья скота, сельскохозяйственных животных (дойных коров) имеющихся уместного населения.
Особенности выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах: Для выпаса прочего поголовья скота, учитывая сезонные периоды года, предлагается использование отгонных выпасных и аридных пастбищных земель. Предлагается обеспечение и использование отгонных пастбищных угодии населенными пунктами Алга, Кокадыр, Музбел, Жамбыл и Алжан ана в отгонном участке "Какпатас", населенными пунктами Степное и Калгуты, также отгонного участка "Какпатас", для села Беткайнар использование пастбищ Согандинской горной зоны, для населенных пунктов Какпатас, Бериктас, Сарыбулак и Кайнар - отгонного участка "Жайсан", для села Отар - отгонных участков "Анырахай", "Копа", для села Сортобе - отгонный участок "Кунбатыс", для населенных пунктов Аухатты, Кызылсай и Байтерек - отгонный животноводческий участок "Каскасу". Также, население села Улкен Сулутор и села Сулутор должны использовать отгонные участки "Киндиктас" и "Ой-Жайлау", пастбищные земли на участке "Арпатектр".

113
20
70
23
Шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы: Қазіргі таңда аудан бойынша барлығы 577216 гектар жайылым алқаптары бар және жалпы мал басының саны 498878 басты құрайды. Ауылдық елді мекендердің аумағы шегінде орналасқан, мемлекет меншігіндегі жайылымдар жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы жануарларының (сауын) мал басын ұстау бойынша мұқтаждығын қанағаттандыру үшін пайдаланылуы қажет.
Екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері: Өзге де мал бастарын жаю үшін жыл мезгілін ескере отырып, шалғайда екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ұсынылады. Алға, Көкадыр, Мұзбел, Жамбыл және Әлжан ана ауылдарына "Қақпатас" шалғай жайылымын, Степное және Қалғұты ауылдарына "Қақпатас" шалғай жайылымын, Бетқайнар ауылына Соғанды таулы аумағындағы жайылымдарын, Қақпатас, Беріктас, Сарыбұлақ және Қайнар ауылдарына"Жайсан" шалғай жайылымын, Отар ауылына "Аңырақай", "Қопа" шалғай жайылымдарын, Сортөбе ауылына "Күнбатыс" жайылымын, Ауқатты, Қызылсай және Бәйтерек ауылдарына "Қасқасу" жайылымын, Үлкен Сұлутөр және Сұлутөр ауылдарына "Кіндіктас" және "Ой-Жайлау" шалғай жайылымдарын, "Арпатектір" учаскесіндегі жайылмадарын пайдаланулары қажет.

Сведения о сервитуттах для прогона скота: На территории района по земельному балансу числятся скотопрогоны и площадки общей площадью 5415,0 гектаров, в том числе 4349,0 гектаров пастбищи 1066,0 гектаров прочих земель. В разрезе сельских округов скотопрогоны рассположены в следующих площадях:
- Кененский сельский округ, всего-188,0 га, в том числе 113,0 га пастбищ, 75,0 га прочих земель;
- Какпатаский сельский округ, всего-1346,0 га, в том числе 1091,0 га пастбищ, 255,0 гектар прочих земель;
- Карасайский сельский округ, всего-157,0 га, в том числе 125,0 га пастбищ, 32,0 га прочих земель;
- Карасуйскийсельский округ, всего-55,0 га пастбищ;
- Масанчинский сельский округ, всего-362,0 га пастбищ;
- Отарский сельский округ, всего-1804,0 га, в том числе 1190,0 га пастбищ, 614,0 га прочих земель;
- Сарыбулакский сельский округ, всего-179,0 га пастбищ;
- Сортобинский сельский округ, всего-34,0 га пастбищ;
- Сулуторский сельский округ, всего-420,0 га пастбищ;
- Улкен Сулуторский сельский округ, всего-870,0 га, в том числе 780,0 га пастбищ, 90,0 га прочих земель.
Настоящий план регулирует общественные отношения, связанные с рациональным использованием пастбищ, и направлен на улучшение состояния пастбищ и их инфраструктуры, предотвращение процессов деградации пастбищ района.
План подготовлен отделом земельных отношений акимата Кордайского района, на основе Закона Республики Казахстан О пастбищах", Земельного кодекса. Предлагается для руководства и применения в практической работе акимам сельских округов, руководителям и специалистам отрасли сельского хозяйства. План по управлению пастбищами и их использование на территории Кордайского района действителен на 2020-2021 годы включительно.
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных по Кордайскому району
Март, апрель
Май, июнь, июль, август, сентябрь
Октябрь, ноябрь
Использование пастбищ вокруг населенных пунктов
-
Использование пастбищ отгонного животноводства
-
Использование пастбищ вокруг населенных пунктов
-
План по управлению пастбищами и их использованию по Кордайскому району на 2020-2021 годы

Малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер: Аудан аумағында жер есебі бойынша 5415,0 га, оның ішінде 4349,0 га жайылым және 1066,0 га бөгде жерлерде мал айдау жолдары орналасқан. Ауылдық округтер бойынша мал айдау жолдарының орналасуы төмендегідей:
- Кенен ауылдық округі 188,0 га, соның ішінде 113,0 га жайылым, 75,0 га бөгде жерлер;
- Қақпатас ауылдық округі 1346,0 га, соның ішінде 1091,0 га жайылым, 255,0 га бөгде жерлер;
- Қарасай ауылдық округі бойынша 157,0 га, соның ішінде 125,0 га жайылым, 32,0 га бөгде жерлер;
- Қарасу ауылдық округі 55,0га жайылым;
- Масаншы ауылдық округі 362,0га жайылым; - Отар ауылдық округі 1804,0 га, соның ішінде 1190,0га жайылым, 614,0га бөгде жерлер;
- Сарыбұлақ ауылдық округі 179,0 га жайылым;
- Сортөбе ауылдық округі 34,0 га жайылым;
- Сұлутөр ауылдық округі 420,0 га жайылым;
- Үлкен Сұлутөр ауылдық округі 870,0 га, соның ішінде 780,0га жайылым, 90,0 га бөгде жерлер.
Осы іс-шара жайылымдарды ұтымды пайдалануға байланысты, қоғамдық қатынастарды реттейді және аудандағы жайылымдар мен олардың инфрақұрылымын, жай-күйін жақсартуға, жайылымдардың тозу процестерін болғызбауға бағытталған.
Іс-шара, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының, Жер кодексінің негіздерінде, Қордай ауданы әкімдігінің жер қатынастары бөлімі тарапынан дайындалды. Ауылдық округ әкімдеріне ауылшаруашылық саласының басшылары мен мамандарына басшылыққа алу үшін және күнделікті жұмысқа қолдануға ұсынылады.Қордай ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі іс-шара жоспары 2020-2021 жылдар бойына арналып қолданылады.
Қордай ауданында ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Наурыз, сәуір
Мамыр, маусым, шілде, тамыз, қыркүйек
Қазан, қараша
Елді мекен маңындағы жайылымдарды пайдалану
-
Шалғайдағы жайылым жерлерді пайдалану
-
Елді мекен маңындағы жайылымдарды пайдалану
-
Қордай ауданы бойынша 2020-2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану туралы жоспары