Об утверждении бюджета Тайыншинского района Северо-Казахстанской области на 2021 - 2023 годы
Решение маслихата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области от 25 декабря 2020 года № 418. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 31 декабря 2020 года № 6879.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2021 в соответствии с пунктом 12 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9, статьей 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат Тайыншинского района Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет Тайыншинского района Северо-Казахстанской области на 2021 - 2023 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2021 год в следующих объемах:
1) доходы – 9649315,3 тысяч тенге:
налоговые поступления – 1287033 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 23582,3 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 84627,9 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 8254072,1 тысяч тенге;
2) затраты – 10004545,5 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 54501,6 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 64482 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 9980,4 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -651883,2 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 651883,2 тысяч тенге:
поступление займов – 119004 тысяч тенге;
погашение займов – 9980,4 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 300708,2 тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения маслихата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области от 03.03.2021 № 15 (вводится в действие с 01.01.2021); от 06.05.2021 № 25 (вводится в действие с 01.01.2021); от 3.08.2021 № 70 (вводится в действие с 01.01.2021); от 08.10.2021 № 84 (вводится в действие с 01.01.2021); от 30.11.2021 № 105 (вводится в действие с 01.01.2021).
2. Установить, что доходы бюджета Тайыншинского района формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан за счет следующих налоговых поступлений:
1) социального налога по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом;
2) налога на имущество физических и юридических лиц, индивидуальных предпринимателей, за исключением налога на имущество физических лиц по объектам обложения данным налогом, находящимся на территории города районного значения, села, сельского округа;

Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданының 2021 - 2023 жылдарға арналған бюджетін бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы мәслихатының 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № 418 шешімі. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 6879 болып тіркелді.
Ескерту. 01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі – осы шешімінің 12-тармағымен.
Қазақстан Республикасы 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет Кодексінің 9-бабының 2-тармағына, 75-бабына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданының 2021 - 2023 жылдарға арналған бюджеті тиісінше осы шешімге 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2021 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 9649315,3 мың теңге:
салықтық түсімдер – 1287033 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 23582,3 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 84627,9 мың теңге;
трансферттер түсімі – 8254072,1 мың теңге;
2) шығындар – 10004545,5 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 54501,6 мың теңге:
бюджеттік кредиттер - 64482 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 9980,4 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо - 0 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу - 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) - -651883,2 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 651883,2 мың теңге:
қарыздар түсімі - 119004 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 9980,4 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары - 300708,2 теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы мәслихатының 03.03.2021 № 15 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі); 06.05.2021 № 25 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі); 3.08.2021 № 70 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі); 08.10.2021 № 84 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі); 30.11.2021 № 105 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2. Тайынша ауданы бюджетінің кірістері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес мынадай салықтық түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
1) облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша әлеуметтік салықтан;
2) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, ауылдық округтің аумағындағы осы салықты салу объектілері бойынша жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салықты қоспағанда, жеке және заңды тұлғалардың, дара кәсіпкерлердің мүлкіне салынатын салықтан;

3) земельного налога, за исключением земельного налога на земли населенных пунктов с физических и юридических лиц на земельные участки, находящиеся на территории города районного значения, села;
4) налога на транспортные средства, за исключением налога на транспортные средства:
с физических лиц, место жительства которых находится на территории города районного значения, села;
с юридических лиц, место нахождения которых, указываемое в их учредительных документах, располагается на территории города районного значения, села;
5) акциза на бензин (за исключением авиационного) и дизельное топливо;
6) платы за пользование земельными участками;
7) платы за пользование лицензиями на занятие отдельными видами деятельности;
8) государственной пошлины, кроме консульского сбора и государственных пошлин, зачисляемых в республиканский бюджет.
Установить, что доходы бюджета района формируются за счет следующих неналоговых поступлений:
1) поступлений части чистого дохода коммунальных государственных предприятий, созданных по решению акимата района;
2) доходов от аренды имущества коммунальной собственности района, за исключением доходов от аренды имущества коммунальной собственности района, находящегося в управлении акимов города районного значения, села, сельского округа;
3) вознаграждений по кредитам, выданным из районного бюджета;
4) других неналоговых поступлений в районный бюджет.
Установить, что доходы бюджета района формируются за счет поступлений от продажи основного капитала.
3. Установить на 2021 год распределение общей суммы поступлений от налогов в бюджет района:
по социальному налогу - 100 процентов.
4. Установить, что в районный бюджет зачисляются поступления от погашения выданных из районного бюджета кредитов, продажи финансовых активов государства, находящихся в коммунальной собственности района, займов местного исполнительного органа района.
5. Утвердить резерв местного исполнительного органа Тайыншинского района на 2021 год в сумме 24057 тысяч тенге.
6. Учесть в бюджете района на 2021 год поступление целевых трансфертов из республиканского бюджета в сумме 1670649 тысяч тенге, в том числе на:
установление доплат к должностному окладу за особые условия труда в организациях культуры и архивных учреждениях управленческому и основному персоналу государственных организаций культуры и архивных учреждений;
обеспечение прав и улучшения качества жизни инвалидов в Республике Казахстан;
выплату государственной адресной социальной помощи;
оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому;
программу занятости;
поддержку культурно-досуговой работы;
функционирование районных (городских) библиотек;
приобретение жилья для переселенцев из трудоизбыточных регионов.

3) аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың аумағындағы жер учаскелеріне жеке және заңды тұлғалардан алынатын, елдi мекендер жерлерiне салынатын жер салығын қоспағанда, жер салығынан;
4) көлік құралдары салығын қоспағанда, көлік құралдары салығынан:
тұрғылықты жері аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың аумағындағы жеке тұлғалардан;
өздерінің құрылтай құжаттарында көрсетілетін тұрған жері аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың аумағында орналасқан заңды тұлғалардан;
5) бензинге (авиациялық бензинді қоспағанда) және дизель отынына акцизден;
6) жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақыдан;
7) қызметтің жекелеген түрлерiмен айналысуға лицензияларды пайдаланғаны үшін төлемақыдан;
8) республикалық бюджет есебіне жазылатын консулдық алымнан және мемлекеттік баждардан басқа, мемлекеттік баждан.
Аудан бюджетінің кірістері мынадай салықтық емес түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгілінсін:
1) аудан әкімдігінің шешімі бойынша құрылған коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі бөлігінің түсімдерінен;
2) аудандық маңызы бар қала, ауыл, ауылдық округ әкімдерінің басқаруындағы, ауданның коммуналдық меншігінің мүлкін жалға беруден түсетін кірістерді қоспағанда, ауданның коммуналдық меншігінің мүлкін жалға беруден түсетін кірістерден;
3) аудандық бюджеттен берілген кредиттер бойынша сыйақылардан;
4) аудандық бюджетке түсетін басқа да салықтық емес түсімдерден.
Аудан бюджетінің кірістері негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін.
3. 2021 жылға арналған аудан бюджетіне салықтардан түсетін түсімдерден жалпы сомасын бөлу белгіленсін:
әлеуметтік салық бойынша - 100 пайыз.
4. Аудандық бюджеттен берілген кредиттерді өтеуден, ауданның коммуналдық меншігіндегі мемлекеттің қаржы активтерін сатудан, ауданның жергілікті атқарушы органының қарыздарын өтеуден түсетін түсімдер аудандық бюджеттің есебіне жатқызылатыны белгіленсін.
5. Тайынша ауданы жергілікті атқарушы органының 2021 жылға арналған резерві 24057 мың теңге сомасында бекітілсін.
6. 2021 жылға арналған аудан бюджетінде республикалық бюджеттен 1670649 мың теңге сомасында нысаналы трансферттер түсімі ескерілсін, оның ішінде:
мемлекеттік мәдениет ұйымдарының және архив мекемелерінің басқарушы және негізгі персоналына мәдениет ұйымдарындағы және архив мекемелеріндегі ерекше еңбек жағдайлары үшін лауазымдық айлыкақысына қосымша ақылар белгілеуге;
Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсартуға;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге;
мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсетуге;
жұмыспен қамту бағдарламасына;
мәдени-демалыс жұмысын қолдауға;
аудандық (қалалық) кітапханалардың жұмыс істеуіне;
жұмыс күші артық өңірлерден қоныстанғандар үшін тұрғын үйді сатып алуга.

7. Предусмотреть в бюджете района на 2021 год объемы трансфертов, передаваемых из областного бюджета, в том числе на:
освещение улиц в населенных пунктах;
благоустройство и озеленение населенных пунктов;
обеспечение функционирования автомобильных дорог в городах районного значения, селах, сельских округах.
8. Установить бюджетные субвенции, передаваемые из областного бюджета в бюджет Тайыншинского района на 2021 год в сумме 4387990 тысяч тенге.
9. Предусмотреть в расходах бюджета района на 2021 год субвенцию, передаваемую из бюджета района в бюджет сельских округов, в сумме 341065 тысячи тенге, в том числе:
Абайскому сельскому округу - 18176 тысяч тенге;
Алаботинскому сельскому округу - 12147 тысяч тенге;
Амандыкскому сельскому округу - 13887 тысяч тенге;
Большеизюмовскому сельскому округу - 12708 тысяч тенге;
Донецкому сельскому округу - 15172 тысяч тенге;
Драгомировскому сельскому округу - 13363 тысяч тенге;
Зеленогайскому сельскому округу - 13630 тысяч тенге;
Келлеровскому сельскому округу - 23864 тысяч тенге;
Кировскому сельскому округу - 18636 тысяч тенге;
Краснополянскому сельскому округу - 11498 тысяч тенге;
Летовочному сельскому округу - 20857 тысяч тенге;
Мироновскому сельскому округу - 12452 тысяч тенге;
Рощинскому сельскому округу - 13780 тысяч тенге;
Тендыкскому сельскому округу - 11579 тысяч тенге;
Тихоокеанскому сельскому округу - 10910 тысяч тенге;
Чермошнянскому сельскому округу - 24701 тысяч тенге;
Чкаловскому сельскому округу - 23347 тысяч тенге;
Яснополянскому сельскому округу - 17018 тысяч тенге;
городу Тайынша - 53340 тысяч тенге.
9-1. Предусмотреть расходы бюджета района на 2021 год за счет свободных остатков бюджетных средств, сложившихся на 1 января 2021 года и возврат неиспользованных (недоиспользованных) в 2020 году целевых трансфертов из республиканского и областного бюджетов, согласно приложению 5 к настоящему решению.
Сноска. Решение дополнено пунктом 9-1 в соответствии с решением маслихата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области от 06.05.2021 № 25 (вводится в действие с 01.01.2021).
10. Предусмотреть в расходах бюджета района на 2021 год целевые текущие трансферты, передаваемые из бюджета района в бюджет сельских округов в сумме 288394,1 тысяч тенге, в том числе:
Абайскому сельскому округу – 7158 тысяч тенге;
Алаботинскому сельскому округу – 19190 тысяч тенге;
Амандыкскому сельскому округу – 7291,6 тысяч тенге;
Большеизюмовскому сельскому округу – 22556,4 тысяч тенге;
Донецкому сельскому округу – 8880 тысяч тенге;
Драгомировскому сельскому округу – 22734 тысяч тенге;
Зеленогайскому сельскому округу – 8307 тысяч тенге;

7. 2021 жылға облыстық бюджеттен аудан бюджетіне берілетін трансферттердің көлемі көзделсін, оның ішінде:
елді мекендердегі көшелерді жарықтандыруға;
елді мекендерді абаттандыру мен көгалдандыруға;
аудандық маңызы бар қалаларда, ауылдарда, ауылдық округтерде автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге.
8. 2021 жылға арналған аудан бюджетіне облыстық бюджеттен берілетін бюджеттік субвенциялар 4387990 мың теңге сомасында белгіленсін.
9. 2021 жылға арналған аудан бюджетінің шығыстарында аудан бюджетінен ауылдық округтердің бюджетіне берілетін субвенциялар 341065 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Абай ауылдық округіне - 18176 мың теңге;
Алабота ауылдық округіне - 12147 мың теңге;
Амандық ауылдық округіне - 13887 мың теңге;
Большеизюм ауылдық округіне - 12708 мың теңге;
Донецк ауылдық округіне – 15172 мың теңге;
Драгомиров ауылдық округіне - 13363 мың теңге;
Зеленогай ауылдық округіне - 13630 мың теңге;
Келлер ауылдық округіне - 23864 мың теңге;
Киров ауылдық округіне - 18636 мың теңге;
Кранополян ауылдық округіне - 11498 мың теңге;
Летовочный ауылдық округіне - 20857 мың теңге;
Мироновка ауылдық округіне - 12452 мың теңге;
Рощинск ауылдық округіне - 13780 мың теңге;
Теңдік ауылдық округіне - 11579 мың теңге;
Тихоокеан ауылдық округіне - 10910 мың теңге;
Чермошнян ауылдық округіне - 24701 мың теңге;
Чкалов ауылдық округіне - 23347 мың теңге;
Яснополян ауылдық округіне - 17018 мың теңге;
Тайынша қаласына - 53340 мың теңге.
9-1. Осы шешімге 5-қосымшаға сәйкес 2021 жылғы 1 қаңтарға қалыптасқан бюджет қаражатының бос қалдықтары және 2020 жылы республикалық және облыстық бюджеттерден пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) нысаналы трансферттерді қайтару есебінен 2021 жылға арналған аудандық бюджет шығыстары көзделсін.
Ескерту. Шешім 9-1-тармақпен толықтырылды - Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы мәслихатының 06.05.2021 № 25 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
10. 2021 жылға арналған аудан бюджетінің шығыстарында аудан бюджетінен ауылдық округтердің бюджетіне берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер 288394,1 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Абай ауылдық округіне – 7158 мың теңге;
Алабота ауылдық округіне – 19190 мың теңге;
Амандық ауылдық округіне – 7291,6 мың теңге;
Большеизюм ауылдық округіне – 22556,4 мың теңге;
Донецк ауылдық округіне – 8880 мың теңге;
Драгомиров ауылдық округіне – 22734 мың теңге;
Зеленогай ауылдық округіне 8307 мың теңге;

Келлеровскому сельскому округу – 24542,1 тысяч тенге;
Кировскому сельскому округу – 8346 тысяч тенге;
Краснополянскому сельскому округу – 9594 тысяч тенге,
Летовочному сельскому округу – 9614 тысяч тенге;
Мироновскому сельскому округу – 8950 тысяч тенге;
Рощинскому сельскому округу – 26425,7 тысяч тенге;
Тендыкскому сельскому округу – 1110 тысяч тенге;
Тихоокеанскому сельскому округу – 6750 тысяч тенге;
Чермошнянскому сельскому округу – 716,8 тысяч тенге;
Чкаловскому сельскому округу – 12538,8 тысяч тенге;
Яснополянскому сельскому округу – 14328 тысяч тенге;
городу Тайынша – 69361,7 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 10 в редакции решения маслихата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области от 03.03.2021 № 15 (вводится в действие с 01.01.2021); от 06.05.2021 № 25 (вводится в действие с 01.01.2021); от 3.08.2021 № 70 (вводится в действие с 01.01.2021); от 08.10.2021 № 84 (вводится в действие с 01.01.2021); от 30.11.2021 № 105 (вводится в действие с 01.01.2021).
11. Предусмотреть в бюджете района на 2021 год бюджетные кредиты из республиканского бюджета на реализацию мер социальной поддержки специалистов в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственным служащим аппаратов акимов сельских округов, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты Тайыншинского района Северо-Казахстанской области.
12. Настоящее решение вступает в действие с 1 января 2021 года.
Председатель сессии маслихата
Тайыншинского района
Северо-Казахстанской области
А. Кершис
Секретарь маслихата
Тайыншинского района
Северо-Казахстанской области
К. Шарипов
приложение 1 к решению
маслихата Тайыншинского района
Северо-Казахстанской области

Келлер ауылдық округіне – 24542,1 мың теңге;
Киров ауылдық округіне – 8346 мың теңге;
Краснополян ауылдық округіне – 9594 мың теңге;
Летовочный ауылдық округіне – 9614 мың теңге;
Мироновка ауылдық округіне – 8950 мың теңге;
Рощинск ауылдық округіне – 26425,7 мың теңге;
Теңдік ауылдық округіне – 1110 мың теңге;
Тихоокеан ауылдық округіне – 6750 мың теңге;
Чермошнян ауылдық округіне – 716,8 мың теңге;
Чкалов ауылдық округіне – 12538,8 мың теңге;
Яснополян ауылдық округіне – 14328 мың теңге;
Тайынша қаласына – 69361,7 мың теңге.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы мәслихатының 03.03.2021 № 15 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі); 06.05.2021 № 25 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі); 3.08.2021 № 70 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) 08.10.2021 № 84 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі); 30.11.2021 № 105 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
11. 2021 жылға арналған аудан бюджетінде Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданының ауылдық елді мекендеріне жұмыс істеуге және тұруға келген денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарға, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілеріне әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер көзделсін.
12. Осы шешім 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысы
Тайынша ауданы
мәслихаты сессиясының төрағасы
А. Кершис
Солтүстік Қазақстан облысы
Тайынша ауданы мәслихатының
хатшысы
К. Шарипов
Солтүстік Қазақстан облысы
Тайынша ауданы мәслихатының

от 25 декабря 2020 года
№ 418
Бюджет Тайыншинского района Северо-Казахстанской области на 2021 год
Сноска. Приложение 1 в редакции решения маслихата Тайыншинского района Северо-Казахстанской области от 03.03.2021 № 15 (вводится в действие с 01.01.2021); от 06.05.2021 № 25 (вводится в действие с 01.01.2021); от 3.08.2021 № 70 (вводится в действие с 01.01.2021); от 08.10.2021 № 84 (вводится в действие с 01.01.2021); от 30.11.2021 № 105 (вводится в действие с 01.01.2021).
Категория
Наименование
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс

2020 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 418 шешіміне
1-қосымша
2021 жылға арналған Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданының бюджеті
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Тайынша ауданы мәслихатының 03.03.2021 № 15 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі); 06.05.2021 № 25 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі); 3.08.2021 № 70 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) 08.10.2021 № 84 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі); 30.11.2021 № 105 (01.01.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Санаты
Атауы
Сомасы, мың теңге
Сыныбы
Кіші сыныбы