Об утверждении Правил содержания и выгула собак и кошек в населенных пунктах Туркестанской области
Решение Туркестанского областного маслихата от 30 октября 2020 года № 53/548-VI. Зарегистрировано Департаментом юстиции Туркестанской области 17 ноября 2020 года № 5885. Утратило силу решением Туркестанского областного маслихата от 14 сентября 2022 года № 17/221-VII
Сноска. Утратило силу решением Туркестанского областного маслихата от 14.09.2022 № 17/221-VII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2-2 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Туркестанский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила содержания и выгула собак и кошек в населенных пунктах Туркестанской области согласно приложению 1 к настоящему решению.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Южно-Казахстанского областного маслихата согласно приложению 2 к настоящему решению.
3. Государственному учреждению "Аппарат Туркестанского областного маслихата" в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего решения в Республиканском государственном учреждении "Департамент юстиции Туркестанской области Министерства юстиции Республики Казахстан";
2) размещение настоящего решения на интернет-ресурсе Туркестанского областного маслихата после его официального опубликования.
4. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Туркестанского
областного маслихата У. Рахиев
Секретарь Туркестанского
областного маслихата К. Балабиев
Приложение 1 к решению
Туркестанского областного
маслихата от 30 октября 2020
года № 53/548-VI
Правила содержания и выгула собак и кошек в населенных пунктах Туркестанской области
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях", Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 10 июля 2002 года "О ветеринарии", иными нормативными правовыми актами.
2. Правила содержания и выгула собак и кошек в населенных пунктов Туркестанской области (далее – Правила) определяют порядок содержания и выгула собак и кошек в населенных пунктах Туркестанской области.

Түркістан облысының елді мекендерінде иттер мен мысықтарды асырау және серуендету Қағидаларын бекіту туралы
Түркістан облыстық мәслихатының 2020 жылғы 30 қазандағы № 53/548-VI шешімі. Түркістан облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 17 қарашада № 5885 болып тіркелді. Күші жойылды - Түркістан облыстық мәслихатының 2022 жылғы 14 қыркүйектегі № 17/221-VII шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Түркістан облыстық мәслихатының 14.09.2022 № 17/221-VII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабының 2-2 тармағына сәйкес, Түркістан облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫҚ:
1. Түркістан облысының елді мекендерінде иттер мен мысықтарды асырау және серуендету Қағидалары осы шешімнің 1-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Оңтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының кейбір шешімдері осы шешімнің 2-қосымшасына сәйкес күші жойылды деп танылсын.
3. "Түркістан облыстық мәслихаты аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы шешімді "Қазақстан Республикасының Әділет Министрлігі Түркістан облысының Әділет департаменті" Республикалық мемлекеттік мекемесінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы шешімді ресми жарияланғаннан кейін Түркістан облыстық мәслихатының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Түркістан облыстық мәслихат
сессиясының төрағасы У. Рахиев
Түркістан облыстық
мәслихатының хатшысы К. Балабиев
Түркістан облыстық
мәслихатының 2020 жылғы
30 қазандағы № 53/548-VI шешіміне
1-қосымша
Түркістан облысының елді мекендерінде иттер мен мысықтарды асырау және серуендету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Кодексіне, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2002 жылғы 10 шілдедегі "Ветеринария туралы" заңдарына сәйкес әзірленген.
2. Түркістан облысының елді мекендерінде иттер мен мысықтарды асырау және серуендету Қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Түркістан облысының аумағында иттер мен мысықтарды асырау және серуендету тәртібін анықтайды.

3. Правила распространяются на всех владельцев собак и кошек, всех лиц, независимо от форм собственности, кроме предприятий, организаций и учреждений, выполняющих работу по борьбе с преступностью, охране общественного порядка и спасению людей, содержащих собак и кошек (далее - владельцы).
Глава 2. Порядок содержания собак и кошек
4. Содержание собак и кошек допускается при условии соблюдения санитарно-эпидемиологических правил и норм, гигиенических нормативов, ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил и ветеринарных нормативов, а также настоящих Правил:
в жилых домах, где проживает одна семья, индивидуальных жилых домах, квартирах многоэтажных домов, жилых помещениях;
в жилых помещениях, где проживают несколько семей, при отсутствии у соседей медицинских противопоказаний (аллергии), лишь на своей жилой площади, с письменного согласия всех проживающих;
при предприятиях, организациях, учреждениях, на садоводческих и дачных участках, базах отдыха - собак на привязи или в вольерах, при условии, исключающих возможность причинения беспокойства и создания опасности для окружающих.
5. Не допускается содержание собак и кошек в местах общего пользования (подъезды, коридоры, лестничные площадки, подвалы, чердаки и подсобные помещения), на придомовых территориях, кроме придомовых территорий индивидуальных жилых домов, принадлежащих владельцам на праве частной собственности, аренды, временного пользования и других прав.
6. Владельцы, проживающие в частных жилых домах, обеспечивают содержание собак в границах личного подворья, имеющего ограждение, исключающее побег животного, нападение на людей или других животных, нанесения покусов прохожим. О наличии собаки на территории делается предупредительная табличка на воротах при входе на подворье.
7. Владельцы регистрируют собак и кошек в ветеринарных организациях. Собаки и кошки ставиться на учет, при регистрации владельцам выдается ветеринарный паспорт.
8. Владелец собак и кошек извещает регистрирующую организацию для снятия с регистрации или перерегистрации (продажа, утрата, переезд, передача другому лицу).
9. Места для отчуждения собак и кошек, кроме интернет-площадок, должны соответствовать требованиям санитарных норм и правил. Реализация и отчуждения от собственности собак и кошек без ветеринарного паспорта запрещается.
10. Животные, принадлежащие гражданам, предприятиям, учреждениям и организациям, начиная с трехмесячного возраста, независимо от породы подлежат вакцинации против бешенства и против инфекционных заболеваний.

3. Қағидалар қызметтік иттері бар, қылмысқа қарсы күрес, қоғамдық тәртіпті сақтау және адамдарды құтқару жөніндегі жұмысты атқаратын кәсіпорындар, ұйымдар мен мекемелерден басқа, меншік нысанына қарамастан иттер мен мысықтарды асырайтын (бұдан әрі - Иелері) барлық тұлғаларға қолданылады.
2-тарау. Иттер мен мысықтарды асырау тәртібі
4. Иттер мен мысықтарды ұстау санитариялық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларды, гигиеналық нормативтерді, ветеринариялық (ветеринариялық-санитарлық) ережелерді және ветеринариялық нормативтерді, сондай-ақ осы Қағидаларды сақтаған кезде жол беріледі:
бір отбасы тұратын жеке тұрғын үйлерде, көп қабатты тұрғын үйлердің пәтерлерінде, тұрғын-үй жайларда;
бірнеше отбасылар мекен еткен тұрғын жайларда тек өзінің тұрғын алаңында ғана, көршілердің дәрігерлік кері көрсеткіші (аллергиясы) болмаған жағдайда, пәтер тұрғындарының барлығының жазбаша келісімімен;
кәсіпорындарда, ұйымдарда, мекемелерде, бау-бақша және саяжайлар учаскелерінде, демалыс базаларында - иттерді байлаулы немесе торлы орында ұстаған және қоршаған ортаны мазаламайтын және қауіп төндірмейтіндей жағдайда.
5. Иттер мен мысықтарды жалпы пайдаланатын орындарда (кіреберістерде, дәліздерде, баспалдақтар алаңшаларында, жертөлелерде, шатырларда және қосымша жайларда) иелеріне жеке меншік, жалға беру, уақытша пайдалану және басқа мүлік құқығы тиесілі дербес тұрғын үйлердің жанындағы аумақтардан бөлек үйлердің жанындағы аумақтарда ұстауға жол берілмейді.
6. Жекеменшік тұрғын үйлерде тұратын иелері, иттерді оның қашып кетуін, адамдарға және басқа да жануарларға шабуыл жасауын, өтіп бара жатқандарды қауып алуын болдырмайтын қоршауы бар, жеке ауласының шекарасында ұстауды қамтамасыз етеді. Аумақта иттің бар екенін ескертетін тақтайша жазылып аулаға кіреберістегі қақпаларға ілінеді.
7. Иелері меншігіндегі иттер мен мысықтарын ветеринариялық ұйымдарда тіркеуден өткізеді . Иттер мен мысықтар есепке алынады, тіркеу кезінде иелеріне ветеринариялық паспорт беріледі.
8. Иттер мен мысықтардың иесі тіркеуден шығару үшін немесе қайта тіркеу үшін (сатылу, жоғалу, көшу, басқа тұлғаға тапсырылу) тіркеуші ұйымға хабарлайды.
9. Иттер мен мысықтарды иеліктен шығару орындары, интернет-алаңдардан басқа, санитарлық нормалар мен ережелердің талаптарына сәйкес болуы тиіс.
Иттер мен мысықтарды ветеринариялық паспортсыз сатуға және иеліктен шығаруға тыйым салынады.
10. Азаматтарға, кәсіпорындарға, мекемелер мен ұйымдарға тиесілі иттер және мысықтар үш айлық жасынан бастап, тұқымына қарамастан, құтыруға қарсы және жұқпалы ауруларға қарсы вакцинациялауға жатады.

11. Владельцы собак и кошек обеспечивает:
1) своевременную вакцинацию и диагностику своих собак и кошек для обеспечения ветеринарно-санитарной безопасности;
2) оказывать содействие специалистам в области ветеринарии при исполнении своих должностных обязанностей и проведении ветеринарных мероприятий.
3) в случае укуса, нападения на человека или его животного другим животным сообщает в учреждения здравоохранения и ветеринарии;
4) проводить профилактическую обработку собак и кошек для профилактики кожных паразитов и гельминтов;
5) при всех заболеваниях и подозрениях на заболевание собак и кошек немедленно выезжать в ветеринарные учреждения и неукоснительно соблюдает рекомендации специалистов по результатам обследования;
6) не допускать шума своих питомцев в многоквартирных жилых домах с 23 до 9 часов утра;
7) не допускать загрязнения продуктами жизнедеятельности собак и кошек многоквартирные жилые дома (подъезды, лестницы, лестничные площадки, лифты, подвалы, чердаки, крыши домов), детские игровые площадки, дороги, тротуары, парки и места отдыха;
Глава 3. Порядок выгула собак и кошек
12. При выгуливании собак и кошек владельцам необходимо соблюдать следующие условия:
1) допускается оставлять собаку на привязи, в наморднике и на коротком поводке, исключающей произвольное развязывание, около здания на время, в течение которого владелец находится в помещении этого здания, если при этом нет угрозы для других лиц и нарушения общественного порядка. При этом собака не должна препятствовать проходу людей;
2) выводить и выгуливать собак допускается только в наморднике (кроме собак декоративных пород и на коротком (до 1,5 метров) поводке, не создавая беспокойства и помех окружающим;
3) выгул собак без поводка и намордника допускается лишь на огороженных территориях, дрессировочных площадках и мест, для свободного выгула;
4) перевозку собак в городском общественном транспорте следует осуществлять на задних площадках при условии, исключающем беспокойство пассажиров. Собак декоративных пород и кошек допускается перевозить в сумках, в специальных клетках (контейнерах для переноса), либо на руках. Перевозка больных собак и кошек в общественном транспорте не допускается.
5) владелец собаки или лицо, осуществляющее ее выгул, должен иметь при себе тару для сбора фекалий.
13. Не допускается:
1) выгул собак на детских дворовых площадках, спортивных площадках, территориях детских дошкольных и учебных заведений, лечебных учреждений, парках и в других местах массового отдыха граждан, в местах, где установлены запрещающие знаки, за исключением мест, разрешенных или специально отведенных для этих целей;

11. Иттер мен мысықтардың иелері қамтамасыз етеді:
1) ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін өз иттері мен мысықтарын уақтылы вакцинациялауды және диагностикалауды;
2) ветеринария саласындағы мамандардың қызметтiк мiндеттерi ветеринариялық іс-шаралар өткізу кезінде оларға жәрдем көрсетуді;
3) адамды немесе оның жануарын басқа жануар тістеген, тырнаған жағдайда денсаулық сақтау және ветеринария мекемелеріне хабарлауды;
4) иттер мен мысықтарға тері паразиттері мен гельминттерден алдын алу үшін профилактикалық өңдеу жүргізуді;
5) иттер мен мысықтардың барлық ауыру жағдайында немесе ауыруына күдік туындаған кезде, тез арада ветеринариялық мекемелерге барып, тексеру қорытындысы бойынша мамандардың ұсыныстарын бұлжытпай сақтауды;
6) көп пәтерлі тұрғын үй құрылыстарында иттер мен мысықтар тарапынан сағат 23-ден таңғы 9-ға дейін уақыт аралығында шуды болдырмауды;
7) көп пәтерлі тұрғын үйлердің (кіреберістер, баспалдақтар, баспалдақ алаңдары, лифтілер, жертөлелер, шатырлар, үйлердің шатырлары), балалардың ойын алаңдары, жолдар, тротуарлар, саябақ, демалу орындарын иттер мен мысықтардың тіршілік ету өнімдерімен ластануына жол бермеуді.
3-тарау. Иттер және мысықтарды серуенге шығару тәртібі
12. Иттер мен мысықтарды серуендету кезінде Иелері келесі шарттарды сақтауы қажет:
1) иесі ғимарат жайында болған уақытқа, егер басқа тұлғалар үшін қауіп жоқ, қоғамдық тәртіпті бұзбайтындай болса, итті тұмылдырығымен және қысқа шылбырда, өз бетімен шешілмейтіндей етіп, осы ғимараттың жанында байлаулы қалдыруға жол беріледі. Бұл жағдайда ит адамдардың кіріп шығуына кедергі келтірмейтіндей болуы қажет;
2) иттерді қоршаған ортаға қолайсыздық және кедергі келтірмейтіндей тек тұмылдырықта ғана (декоративті тұқымды иттерден басқасы) және қысқа (1,5 метрге дейінгі) шылбырмен сыртқа шығаруға және серуендетуге жол беріледі;
3) иттерді тұмылдырықсыз және шылбырсыз серуендетуге тек қоршалған аумақтарда, үйрету алаңдарында және еркін серуендету орындарда ғана жол беріледі;
4) қалалық қоғамдық көліктерде иттерді тасымалдау, жолаушыларды мазаламайтын жағдайда, артқы алаңшаларда жүзеге асырылады. декоративті тұқымды иттер мен мысықтарды сөмкелерде, арнайы торларда (тасымалдау контейнерлерінде), немесе қолына алып тасымалдауға жол беріледі.
Ауру иттер мен мысықтарды қоғамдық көліктерде тасымалдауға жол берілмейді.
5) иттің иесі немесе оны серуенге шығаруды жүзеге асыратын тұлға өзімен бірге нәжістерді жинауға арналған ыдысын алуы тиіс.
13. Жол берілмейді:
1) иттерді аулалық балалар ойын алаңдарында, спорт алаңдарында, мектепке дейінгі балалар және оқу орындарында, емдеу мекемелерінде, саябақтарда және басқа да азаматтардың көпшілік демалыс орындарында, тиым салынған белгілер қойылған, осы мақсат үшін рұқсат берілген немесе арнайы бөлінген орындардан бөлек жерлерде серуендетуге;

2) купание собак и кошек в местах общественного купания, в прудах, фонтанах, водоемах и водозаборах;
3) содержание и ввоз собак и кошек на предприятиях общественного питания, в торговых и производственных помещениях магазинов, сервисного обслуживания, в дошкольных и образовательных учреждениях, учреждениях социально-культурного назначения, в медицинских и лечебно-профилактических учреждениях и общественных мероприятиях;
4) выгуливать собак и появляться с ними в общественных местах и в общественном транспорте лицам, находящимся в нетрезвом состоянии и детям младше 14 лет;
5) не допускается выгул собак, не вакцинированных против бешенства в соответствии с возрастом собаки.
Глава 4. Заключительные положения
14. За нарушение настоящих Правил, владельцы животных несут ответственность в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
Приложение 2 к решению
Туркестанского областного
маслихата от 30 октября 2020
года № 53/548-VI
Перечень признанных утратившими силу некоторых решений Южно-Казахстанского областного маслихата
1. Решение Южно-Казахстанского областного маслихата от 26 июня 2013 года № 14/125-V "Об утверждении Правил содержания собак и кошек в городах и других населенных пунктах Южно-Казахстанской области" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2351, опубликовано 10 августа 2013 года в газете "Южный Казахстан").
2. Решение областного маслихата Южно-Казахстанской области от 28 марта 2014 года № 25/202-V "О внесении изменений в решение Южно-Казахстанского областного маслихата от 26 июня 2013 года № 14/125-V "Об утверждении Правил содержания собак и кошек в городах и других населенных пунктах Южно-Казахстанской области" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2651, опубликовано от 12 мая 2014 года в газете "Южный Казахстан" и Информационно-правовой системе "Әділет" от 23 января 2015 года).
3. Решение областного маслихата Южно-Казахстанской области от 11 декабря 2014 года № 34/266-V "О внесении изменения в решение Южно-Казахстанского областного маслихата от 26 июня 2013 года № 14/125-V "Об утверждении Правил содержания и выгула собак и кошек в городах и других населенных пунктах Южно-Казахстанской области" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2951, опубликовано от 10 января 2015 года в газете "Южный Казахстан" и Информационно-правовой системе "Әділет" от 23 января 2015 года).

2) иттер мен мысықтарды қоғамдық шомылу орындарында, тоғандарда, су бұрқақтарында, су қоймаларында және су бөгеттерінде шомылдыруға;
3) қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарда, сауда және дүкендердің өндірістік жайларында, сервистік қызмет көрсету, мектепке дейінгі және білім мекемелерінде, әлеуметтік-мәдени белгідегі мекемелерде, медициналық және емдеу-профилактикалық мекемелерде және қоғамдық іс-шараларда иттер мен мысықтарды ұстауға және әкелуге;
4) тұлғаларға мас күйінде және 14 жастан кіші балаларға иттерді серуендетуге және олармен қоғамдық орындарда және қоғамдық көліктерде жүруге;
5) иттің жасына сәйкес құтырма ауруына қарсы міндетті вакцинацияланбаған иттерді серуендетуге болмайды.
4-тарау Қорытынды ереже.
14. Осы Қағидаларды бұзғаны үшін жануарлардың Иелері "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексіне сәйкес жауапты болады.
Түркістан облыстық
мәслихатының 2020 жылғы
30 қазандағы № 53/548-VI шешіміне
2-қосымша
Оңтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының күші жойылды деп танылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1. Оңтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2013 жылғы 26 маусымдағы № 14/125-V "Оңтүстік Қазақстан облысының елді мекендерінің аумағында жануарларды асырау Қағидаларын бекіту туралы" шешімі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2351 болып тіркелген, 2013 жылғы 10 тамызда "Оңтүстік Қазақстан" газетінде жарияланған).
2. Оңтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2014 жылғы 28 наурыздағы № 25/202-V "Оңтүстік Қазақстан облысының қалаларында және басқа да елді мекендерінде иттер мен мысықтарды ұстау қағидаларын бекіту туралы" Оңтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2013 жылғы 26 маусымдағы № 14/125-V шешіміне өзгерістер енгізу туралы" шешімі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2651 болып тіркелген, 2014 жылғы 12 мамырдағы "Оңтүстік Қазақстан" газетінде және 2015 жылғы 23 қаңтардағы "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
3. Оңтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2014 жылғы 11 желтоқсандағы № 34/266-V "Оңтүстік Қазақстан облысының қалаларында және басқа да елді мекендерінде иттер мен мысықтарды ұстау және серуендету қағидаларын бекіту туралы "Оңтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2013 жылғы 26 маусымдағы № 14/125-V шешіміне өзгеріс енгізу туралы" шешімі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2951 болып тіркелген, 2015 жылғы 10 қаңтардағы "Оңтүстік Қазақстан" газетінде және 2015 жылғы 23 қаңтардағы "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).

4. Решение областного маслихата Южно-Казахстанской области от 19 марта 2015 года № 36/294-V "О внесении изменений в решение Южно-Казахстанского областного маслихата от 26 июня 2013 года № 14/125-V "Об утверждении Правил содержания и выгула собак и кошек в городах и других населенных пунктах Южно-Казахстанской области" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3138, опубликовано от 21 апреля 2015 года в газете "Южный Казахстан" и Информационно-правовой системе "Әділет" от 28 апреля 2015 года).
5. Решение областного маслихата Южно-Казахстанской области от 30 сентября 2015 года № 42/343-V "О внесении изменения в решение Южно-Казахстанского областного маслихата от 26 июня 2013 года № 14/125-V "Об утверждении Правил содержания и выгула собак и кошек в городах и других населенных пунктах Южно-Казахстанской области" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3396, опубликовано Информационно-правовой системе "Әділет" от 11 ноября 2015 года).

4. Оңтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2015 жылғы 19 наурыздағы № 36/294-V "Оңтүстік Қазақстан облысының қалаларында және басқа да елді мекендерінде иттер мен мысықтарды ұстау және серуендету қағидаларын бекіту туралы" Оңтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2013 жылғы 26 маусымдағы № 14/125-V шешіміне өзгерістер енгізу туралы" шешімі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3138 болып тіркелген, 2015 жылғы 21 сәуірдегі "Оңтүстік Қазақстан" газетінде және 2015 жылғы 28 сәуірдегі "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
5. Оңтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2015 жылғы 30 қыркүйектегі № 42/343-V "Оңтүстік Қазақстан облыстық мәслихатының 2013 жылғы 26 маусымдағы № 14/125-V "Оңтүстік Қазақстан облысының қалаларында және басқа да елді мекендерінде иттер мен мысықтарды асырау және серуендету қағидаларын бекіту туралы" шешіміне өзгеріс енгізу туралы" шешімі (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3396 болып тіркелген, 2015 жылғы 11 қарашада "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).