О внесении изменений в совместный приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 ноября 2018 года № ҚР ДСМ-32 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 15 ноября 2018 года № 70 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в сферах качества оказания медицинских услуг, обращения лекарственных средств и медицинских изделий"
Совместный приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 января 2021 года № ҚР ДСМ-3 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 января 2021 года № 5. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 января 2021 года № 22044
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 ноября 2018 года № ҚР ДСМ-32 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 15 ноября 2018 года № 70 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в сферах качества оказания медицинских услуг, обращения лекарственных средств и медицинских изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17744, опубликован 23 ноября 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктами 2 и 3 статьи 141, пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года ПРИКАЗЫВАЕМ:";
в пункте 1:
подпункт 11) исключить;
приложение 1 к указанному совместному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 2 к указанному совместному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 3 к указанному совместному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 4 к указанному совместному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
приложение 8 к указанному совместному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу;
приложение 10 к указанному совместному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему приказу;
приложение 11 к указанному совместному приказу исключить;
приложение 12 к указанному совместному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему приказу;
приложение 13 к указанному совместному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 8 к настоящему приказу;
приложение 14 к указанному совместному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 9 к настоящему приказу;

"Медициналық қызметтерді көрсету, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысының сапасы салаларындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 15 қарашадағы № ҚР ДСМ-32 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 15 қарашадағы № 70 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 6 қаңтардағы № ҚР ДСМ-3 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 6 қаңтардағы № 5 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 8 қаңтарда № 22044 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
"Медициналық қызметтерді көрсету, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысының сапасы салаларындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 15 қарашадағы № ҚР ДСМ-32 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 15 қарашадағы № 70 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17744 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 23 қарашада электрондық түрде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік Кодексінің 141-бабының 2 және 3-тармақтарына, 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:";
1- тармақта:
11) тармақша алып тасталсын;
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 2-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 3-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 4-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 8-қосымша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 10-қосымша осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 11-қосымша алып тасталсын;
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 12-қосымша осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 13-қосымша осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 14-қосымша осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;

приложение 15 к указанному совместному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 10 к настоящему приказу;
2. Комитету медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсах Министерства здравоохранения Республики Казахстан и Министерства национальной экономики Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________Р. Даленов
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
__________А. Цой
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике и
специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 6 января 2021 года № 5 и
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 6 января 2021 года
№ ҚР ДСМ-3
Приложение 1
к совместному приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 15 ноября 2018 года
№ ҚР ДСМ-32 и Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 15 ноября 2018 года № 70
Критерии оценки степени риска в сфере качества оказания медицинских услуг (помощи)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени рисков в сфере качества оказания медицинских услуг (помощи) (далее – Критерии) разработаны в соответствии со статьей 30 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", статьей 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года и Правилами формирования государственными органами системы оценки рисков, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17371).

көрсетілген бірлескен бұйрыққа 15-қосымша осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі ___Р. Даленов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі ___А. Цой
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөнiндегi
комитетi
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 6 қаңтардағы
№ 5 мен
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2021 жылғы 6 қаңтардағы
№ ҚР ДСМ-3
Бірлескен бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2018 жылғы 15 қарашадағы
№ ҚР ДСМ-32 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 15 қарашадағы
№ 70 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Медициналық қызметтер (көмек) көрсету сапасы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы медициналық қызметтер (көмек) көрсету сапасы саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексінің 30-бабына, 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабына және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген) мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру қағидаларына сәйкес әзірленді.

2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) период оценки – определенный временной период, за который проводится оценка рисков по объективным и субъективным критериям на основании отчетных данных, результатов мониторинга автоматизированных информационных систем, результатов предыдущих проверок и других источников информации. Для субъектов контроля период оценки, используемый в Критериях – раз в полугодие;
2) значительные нарушения – нарушения, в том числе несоответствия требованиям законодательства в области здравоохранения, не относящиеся к грубым и незначительным нарушениям;
3) незначительные нарушения – нарушения требований законодательства Республики Казахстан в сфере здравоохранения, несоблюдение которых повлекло и (или) может повлечь формально допущенные, но не нанесшие какого-либо ощутимого вреда населению;
4) риск в сфере оказания медицинских услуг – вероятность причинения вреда жизни или здоровью человека, законным интересам физических и юридических лиц, государства в результате осуществления медицинской деятельности субъекта контроля;
5) грубые нарушения – умышленное или неосторожное явное и существенное нарушение законодательства Республики Казахстан в сфере здравоохранения, несоблюдение которых повлекло и (или) может повлечь тяжкие последствия здоровью населения;
6) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в сфере оказания медицинских услуг при осуществлении деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
7) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля для проведения профилактического контроля и особого порядка проведения проверок, в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля.
3. Критерии оценки степени риска для особого порядка проведения проверок и для профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора формируются посредством объективных и субъективных критериев.
Глава 2. Критерии оценки степени риска, применяемые для особого порядка проведения проверок в отношении субъектов (объектов) здравоохранения, оказывающих услуги родовспоможения

2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бағалау кезеңі – есепті деректердің, автоматтандырылған ақпараттық жүйелер мониторингі нәтижелерінің, алдыңғы тексерулер нәтижелерінің және басқа да ақпарат көздерінің негізінде объективті және субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдерді бағалау жүргізілетін белгілі бір уақыт кезеңі. Бақылау субъектілері үшін Өлшемшарттарда пайдаланылатын бағалау кезеңі – жарты жылда бір рет;
2) елеулі бұзушылықтар – өрескел және болмашы бұзушылықтарға жатпайтын бұзушылықтар, оның ішінде денсаулық сақтау саласындағы заңнама талаптарына сәйкессіздіктер;
3) болмашы бұзушылықтар – оларды сақтамау формальды түрде жол берілген, бірақ халыққа қандай да бір сезілетіндей зиян келтіруге әкеп соққан және (немесе) әкеп соғуы мүмкін, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау саласындағы заңнамасы талаптарының бұзылуы;
4) медициналық қызметтер көрсету саласындағы тәуекел – бақылау субъектісінің медициналық қызметті жүзеге асыру нәтижесінде адамның өміріне немесе денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығы;
5) өрескел бұзушылықтар – оларды сақтамау халықтың денсаулығының ауыр салдарына әкелген және (немесе) әкеліп соғуы мүмкін Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасын қасақана немесе абайсызда ерекше және айтарлықтай бұзушылық;
6) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – қызметті жүзеге асыру кезінде медициналық қызметтерді көрсету саласындағы тәуекел дәрежесіне байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын және бақылаудың жеке субъектісіне (объектісіне) тікелей бағынысты емес өлшемшарттар;
7) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектісінің (объектісінің) қызметінің нәтижелеріне байланысты профилактикалық бақылау жүргізу және тексерулер жүргізудің ерекше тәртібіне бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары.
3. Тексерулер жүргізудің ерекше тәртібіне және бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттар арқылы қалыптасады.
2-тарау. Босандыру қызметтерін көрсететін денсаулық сақтау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары

Параграф 1. Объективные критерии оценки степени риска
4. Объективные критерии формируются посредством следующих этапов:
1) определение риска;
2) распределение субъектов (объектов) контроля по степеням риска (высокая и не отнесенная к высокой).
5. К высокой степени риска относятся объекты родовспоможения и стационарные организации, имеющие в своем составе отделения патологии новорожденных.
В отношении субъектов (объектов) высокой степени риска проводятся проверки в особом порядке с периодичностью 1 раз в год.
6. В случае принятия в эксплуатацию объекта высокой значимости после утверждения полугодового графика проведения проверок, то он вносится в график проведения проверок на следующее полугодие с периодичностью проверок 1 раз в год.
Параграф 2. Субъективные критерии оценки степени риска
7. Для определения субъективных критериев оценки степени рисков используются следующие источники информации:
1) результаты предыдущих проверок и особого порядка проведения проверок (при этом степень тяжести нарушений устанавливается при несоблюдении требований, установленных в проверочных листах);
2) результаты мониторинга сведений, получаемых из автоматизированных информационных систем;
3) наличие и количество подтвержденных жалоб, обращений от физических и юридических лиц за прошедший год.
8. Субъективные критерии разработаны в целях реализации принципа поощрения добросовестных проверяемых субъектов (объектов) в виде освобождения их от проведения проверок по особому порядку.
Если у субъекта (объекта) проведена внешняя комплексная оценка (аккредитация) на соответствие деятельности стандартам аккредитации и предоставлено свидетельство об аккредитации на проверяемый период, то субъект (объект) освобождается от проверок на следующий календарный год.
9. Определение группы риска объектов высокой значимости, относящихся к одному субъекту (юридическому лицу), проводится для каждого объекта отдельно.
10. Формирование графика проведения проверок, субъектов (объектов) контроля составляется исходя из принципов минимальной необходимости и достаточности, поощрения добросовестных проверяемых субъектов, концентрации контроля на нарушителях.
11. Субъективные критерии оценки степени риска в отношении проверок по особому порядку с распределением по степени значимости нарушений и источникам информации определяется в соответствии с приложением 1 к настоящим Критериям.
При выявлении одного грубого нарушения, проверяемому субъекту (объекту) приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится проверка по особому порядку.
В случае, если грубых нарушений не выявлено, то для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям значительной и незначительной степени.

1-параграф. Тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары
4. Объективті өлшемшарттар мынадай:
1) тәуекелді анықтау;
2) бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекел дәрежелері бойынша (жоғары және жоғары дәрежеге жатқызылмаған) бөлу кезеңдері арқылы қалыптасады.
5. Жоғары тәуекел дәрежесіне босандыру объектілері және ө зінің құрамында жаңа туған нәрестелер патологиясы бөлімшелері бар стационарлық ұйымдар жатады.
Жоғары тәуекел дәрежесіндегі субъектілерге (объектілерге) қатысты тексерулер ерекше тәртіпте жылына 1 рет кезеңділікпен жүргізіледі.
6. Тексерулер жүргізудің жарты жылдық кестесі бекітілгеннен кейін маңыздылығы жоғары объекті пайдалануға қабылданған жағдайда, ол тексерулер жүргізудің келесі жарты жылдыққа арналған кестесіне тексерулер кезеңділігімен жылына 1 рет енгізіледі.
2-параграф. Тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары
7. Тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттарын анықтау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) өткен тексерулердің және ерекше тәртіппен жүргізілген тексерулердің нәтижелері (бұл ретте бұзушылықтардың ауырлық дәрежесі тексеру парақтарында белгіленген талаптар сақталмаған кезде белгіленеді);
2) автоматтандырылған ақпараттық жүйелерден алынатын мәліметтерді мониторингтеу нәтижелері;
3) өткен жылы жеке және заңды тұлғалардан келіп түскен расталған шағымдардың, өтініштердің болуы және саны.
8. Субъективті өлшемшарттар ерекше тәртіп бойынша тексерулер жүргізуден босату түрінде адал тексерілетін субъектілерді (объектілерді) көтермелеу қағидатын іске асыру мақсатында әзірленді.
Егер субъектіде (объектіде) қызметтің аккредиттеу стандарттарына сәйкестігіне сыртқы кешенді бағалау (аккредиттеу) жүргізілсе және тексерілетін кезеңге аккредиттеу туралы куәлік берілсе, онда субъект (объект) келесі күнтізбелік жылға тексерулерден босатылады.
9. Бір субъектіге (заңды тұлғаға) жататын маңыздылығы жоғары объектілердің тәуекел тобын айқындау әрбір объект үшін жеке жүргізіледі.
10. Бақылау субъектілеріне (объектілеріне) тексерулер жүргізу кестесін қалыптастыру ең аз қажеттілік және жеткіліктілік, адал тексерілетін субъектілерді көтермелеу, бақылауды бұзушыларға шоғырландыру қағидаттарына сүйене отырып жасалады.
11. Бұзушылықтардың маңыздылығы дәрежесі мен ақпарат көздері бойынша бөле отырып, ерекше тәртіп бойынша тексерулерге қатысты тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары осы Өлшемшарттарға 1-қосымшаға сәйкес айқындалады.
Бір бір өрескел бұзушылық анықталған кезде тексерілетін субъектіге (объектіге) 100 тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты ерекше тәртіп бойынша тексеру жүргізіледі.
Егер өрескел бұзушылықтар анықталмаған жағдайда, онда тәуекел дәрежесінің көрсеткішін анықтау үшін елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткіш есептеледі.

При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7
где:SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – общее количество требуемых значительных нарушений;
SР2– количество выявленных значительных нарушений.
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3
где:SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – общее количество требуемых незначительных нарушений;
SР2– количество выявленных незначительных нарушений.
Общий показатель степени риска (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн
где:SР – общий показатель степени риска;
SРз– показатель значительных нарушений;
SРн– показатель незначительных нарушений.
12. По показателям проверяемый субъект (объект):
1) освобождается от особого порядка проведения проверок на основании полугодовых графиков на следующее полугодие устанавливаемый в критериях оценки степени риска регулирующего государственного органа – при показателе степени риска от 0 до 60;
2) не освобождается от особого порядка проведения проверок на основании полугодовых графиков – при показателе степени риска от 61 до 100 включительно.
Глава 3. Критерии оценки степени риска, применяемые для профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) в сфере оказания медицинских услуг (помощи)
Параграф 1. Объективные критерии
13. Объективные критерии формируются посредством следующих этапов:
1) определение риска;
2) распределение субъектов (объектов) контроля по степеням риска (высокая и не отнесенная к высокой).
14. Отнесение субъектов контроля к степени риска осуществляется с учетом следующих объективных критериев:
1) уровень опасности (сложности) субъекта (объекта) в зависимости от осуществляемой деятельности;
2) масштабов тяжести возможных негативных последствий вреда в процессе осуществления медицинской деятельности;
3) возможности неблагоприятного воздействия на здоровье человека, законные интересы физических и юридических лиц, государства.
15. После определения риска, субъекты (объекты) контроля распределяются по двум степеням риска (высокая и не отнесенная к высокой).
В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных по объективным критериям к высокой степени риска, применяются субъективные критерии с целью проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.

Елеулі бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100 / SР1) х 0,7
онда:
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – талап етілетін елеулі бұзушылықтардың жалпы саны;
SР2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны.
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3
онда:
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – талап етілетін болмашы бұзушылықтардың жалпы саны;
SР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны.
Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шкала бойынша есептеледі және мынадай формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтар көрсеткіштерін қосу жолымен айқындалады:
SР = SРз + SРн
онда:
SР – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
12. Көрсеткіштер бойынша тексерілетін субъект (объект):
1) реттеуші мемлекеттік органның тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында белгіленетін – 0-ден 60-қа дейінгі тәуекел дәрежесі көрсеткіші кезінде келесі жарты жылдыққа арналған жарты жылдық графиктер негізінде тексерулер жүргізудің ерекше тәртібінен босатылады;
2) 61-ден 100-ді қоса алғанға дейінгі тәуекел дәрежесінің көрсеткіші кезінде-жартыжылдық графиктер негізінде тексерулер жүргізудің ерекше тәртібінен босатылмайды.
3-тарау. Медициналық қызметтер (көмек) көрсету саласындағы субъектілерге (объектілерге) бару арқылы профилактикалық бақылау үшін қолданылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
1-параграф. Объективті өлшемшарттар
13. Объективті өлшемшарттар мынадай:
1) тәуекелді анықтау;
2) бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекел дәрежелері бойынша (жоғары және жоғары дәрежеге жатқызылмаған) бөлу кезеңдері арқылы қалыптасады.
14. Бақылау субъектілерін тәуекел дәрежесіне жатқызу мынадай:
1) жүзеге асырылатын қызметке байланысты субъектінің (объектінің) қауіптілік (күрделілік) деңгейі;
2) медициналық қызметті жүзеге асыру процесінде болуы мүмкін зиянның жағымсыз салдары ауырлығының ауқымы;
3) адам денсаулығына, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қолайсыз әсер ету мүмкіндіктері объективті өлшемшарттарды ескере отырып жүзеге асырылады.
15. Тәуекелді айқындағаннан кейін бақылау субъектілері (объектілері) тәуекелдің екі дәрежесі (жоғары және жоғары дәрежеге жатқызылмаған) бойынша бөлінеді.
Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу мақсатында субъективті өлшемшарттар қолданылады.

16. К высокой степени риска относятся субъекты (объекты) контроля, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь, стационарную, скорую медицинскую помощь и медицинской авиации, лабораторные услуги, осуществляющие деятельность в сферах патологоанатомической диагностики и профилактики ВИЧ, службы крови.
17. Не отнесенные к высокой степени риска - субъекты (объекты) контроля, осуществляющие восстановительное лечение и медицинской реабилитации, оказывающие доврачебную помощь, паллиативную помощь и сестринский уход, а также организации, осуществляющие деятельность в сфере формирования здорового образа жизни.
Параграф 2. Субъективные критерии
18. Для определения субъективных критериев оценки степени рисков используются следующие источники информации:
1) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля (при этом степень тяжести нарушений устанавливается при несоблюдении требований, установленных в проверочных листах);
2) результаты мониторинга сведений, получаемых из автоматизированных информационных систем;
3) результаты мониторинга отчетных данных, представляемых субъектом контроля;
4) результаты анализа информации, получаемых от уполномоченных органов и организаций;
5) наличие и количество подтвержденных жалоб, обращений от физических и юридических лиц за прошедший год.
19. Для оценки субъектов контроля по субъективным критериям используются данные электронных информационных ресурсов уполномоченного органа в области здравоохранения и медицинских информационных систем.
20. Субъективные критерии в сфере качества оказания медицинских услуг подразделяются на три степени нарушений: грубое, значительное, незначительное.
Субъективные критерии для проведения профилактического контроля с посещением субъекта контроля с распределением по степени значимости нарушений и источникам информации приведены в приложении 2 к настоящим Критериям. Несоответствие критерий определяет соответствующую степень нарушений.
21. Для отнесения субъекта к степени риска применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
При выявлении одного грубого нарушения, субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
В случае если грубых нарушений не выявлено, для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям значительной и незначительной степени.

16. Жоғары тәуекел дәрежесіне амбулаториялық-емханалық көмек, стационарлық, жедел медициналық көмек және медициналық авиация, патологиялық-анатомиялық диагностика және АИТВ-ның профилактикасы салаларында қызметті жүзеге асыратын зертханалық қызметтер көрсететін бақылау субъектілері (объектілері), қан қызметтері жатады.
17. Жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылмағандар – қалпына келтіру емін және медициналық оңалтуды жүзеге асыратын, дәрігерге дейінгі көмекті, паллиативтік көмекті және мейіргер күтімін көрсететін бақылау субъектілері (объектілері), сондай-ақ саламатты өмір салтын қалыптастыру саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдар.
2-параграф. Субъективті өлшемшарттар
18. Тәуекелдердің дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттарын айқындау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) өткен тексерулердің және бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері (бұл ретте бұзушылықтардың ауырлық дәрежесі тексеру парақтарында белгіленген талаптар сақталмаған кезде белгіленеді);
2) автоматтандырылған ақпараттық жүйелерден алынатын мәліметтер мониторингінің нәтижелері;
3) бақылау субъектісі ұсынатын есептік деректер мониторингінің нәтижелері;
4) уәкілетті органдар мен ұйымдардан алынатын ақпаратты талдау нәтижелері;
5) өткен жылы жеке және заңды тұлғалардан келіп түскен расталған шағымдардың, өтініштердің болуы және саны.
19. Бақылау субъектілерін субъективті өлшемшарттар бойынша бағалау үшін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның электрондық ақпараттық ресурстарының және медициналық ақпараттық жүйелердің деректері пайдаланылады.
20. Медициналық қызмет көрсету сапасы саласындағы субъективті өлшемшарттар бұзушылықтардың үш дәрежесіне бөлінеді: өрескел, елеулі, болмашы.
Бұзушылықтардың маңыздылығы дәрежесі мен ақпарат көздері бойынша бөле отырып, бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін субъективті өлшемшарттар осы Өлшемшарттарға 2-қосымшада келтірілген. Өлшемшарттарға сәйкес келмеуі бұзушылықтардың тиісті дәрежесін айқындайды.
21. Субъектіні тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
Бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау субъектісіне 100 тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Егер өрескел бұзушылықтар анықталмаса, тәуекел дәрежесінің көрсеткішін анықтау үшін елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткіш есептеледі.

При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7
где:SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 - количество выявленных значительных нарушений.
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3
где:SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений.
Общий показатель степени риска (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн
где:SР - общий показатель степени риска;
SРз - показатель значительных нарушений;
SРн - показатель незначительных нарушений.
22. По общему показателю степени риска субъект (объект) контроля относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 61 до 100 включительно и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля;
2) не отнесенной к высокой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 60 включительно и в отношении него не проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
23. Кратность проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля определяется по результатам проводимого анализа и оценки получаемых сведений по субъективным критериям и не чаще одного раза в год.
24. Профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля проводятся на основании полугодовых списков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, формируемых в соответствии с пунктом 3 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
25. Основанием для назначения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля является полугодовой список проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, утвержденный первым руководителем регулирующего государственного органа.
26. Полугодовые списки проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля формируются в отношении субъектов контроля с обязательным указанием объектов, в отношении которых назначен профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.

Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін анықтау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
ЅРз = (ЅР2 х 100 / ЅР1) х 0,7
онда:
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
ЅР1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
ЅР2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны.
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
ЅРн = (ЅР2 х 100 / ЅР1) х 0,3
онда:
ЅРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
ЅР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
ЅР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны.
Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (ЅР) 0-ден 100-ге дейінгі шкала бойынша есептеледі және мынадай формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтар көрсеткіштерін қосу жолымен айқындалады:
ЅР = ЅРз + ЅРн
онда:
ЅР – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
ЅРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
ЅРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
22. Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші бойынша бақылау субъектісі (объектісі):
1) жоғары тәуекел дәрежесіне – тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 61-ден 100-ге дейін қоса алғанда кезінде және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі;
2) жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылмаған жағдайда – тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 60-қа дейін қоса алғанда және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізілмейді.
23. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің еселігі субъективті өлшемшарттар бойынша алынатын мәліметтерді талдау мен бағалаудың нәтижелері бойынша және жылына бір реттен жиі емес айқындалады.
24. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 3-тармағына сәйкес қалыптастырылатын бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы Профилактикалық бақылаудың жарты жылдық тізімдері негізінде жүргізіледі.
25. Реттеуші мемлекеттік органның бірінші басшысы бекіткен бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің жарты жылдық тізімі бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау тағайындау үшін негіз болып табылады.
26. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің жартыжылдық тізімдері бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау тағайындалған объектілерді міндетті түрде көрсете отырып, бақылау субъектілеріне қатысты қалыптастырылады.

27. Списки профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля составляются с учетом приоритетности субъекта контроля с наибольшим показателем степени риска по субъективным критериям.
Приложение 1 к Критериям
оценки степени риска
в сфере качества оказания
медицинских услуг (помощи)
Субъективные критерии оценки степени риска в отношении проверок по особому порядку с распределением по степени значимости нарушений и источникам информации
№ п/п
Наименование критериев
Степень нарушений
1. Критерии по источнику информации "Результаты предыдущих проверок и особого порядка проведения проверок (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)
Критерий для объектов родовспоможения и (или) стационарных организаций, имеющих в своем составе родильные отделения и отделения патологии новорожденных
1.
Наличие лицензии и приложений к ней по осуществляемым видам деятельности
грубое
2.
Наличие сертификата специалиста по соответствующей клинической специальности
грубое
3.
Наличие заключения о соответствии субъекта здравоохранения к предоставлению высокотехнологичных медицинских услуг
грубое
4.
Наличие письменного добровольного согласия пациента либо его законного представителя при инвазивных вмешательствах и на проведение лечебно-диагностических мероприятий
значительное
5.
Время пребывания бригады ССМП или отделения СМП при организации ПМСП в приемном отделении стационара не превышает 10 минут (время для передачи пациента врачу приемного отделения) с момента ее прибытия в стационар, за исключением случаев необходимости оказания скорой медицинской помощи в чрезвычайных ситуациях.
После передачи бригадами СМП или отделения СМП при организации ПМСП пациента в приемное отделение стационара медицинская сестра проводит распределение поступающих пациентов (медицинскую сортировку по триаж-системе) на группы, исходя из первоочередности оказания экстренной медицинской помощи.
Медицинская сортировка по триаж-системе проводится непрерывно и преемственно. По завершению оценки, пациенты помечаются цветом одной из категорий сортировки, в виде специальной цветной бирки либо цветной ленты.
Согласно медицинской сортировке, выделяют 3 группы пациентов:
первая группа (красная зона) – пациенты, состояние которых представляет непосредственную угрозу жизни или имеющие высокий риск ухудшения и требующие экстренной медицинской помощи;
вторая группа (желтая зона) – пациенты, состояние которых представляет потенциальную угрозу для здоровья или может прогрессировать с развитием ситуации, требующей экстренной медицинской помощи;
третья группа (зеленая зона) – пациенты, состояние которых не представляет непосредственной угрозы для жизни и здоровья и не требует госпитализации
грубое
6.
При отсутствии показаний для госпитализации в организацию здравоохранения, врач приемного отделения выдает пациенту медицинское заключение с письменным обоснованием отказа.
Медицинской сестрой приемного отделения направляется актив в организацию ПМСП по месту прикрепления пациента
значительное
7.
Наличие показаний для госпитализации:
необходимость оказания доврачебной, квалифицированной, специализированной медицинской помощи, в том числе с применением высокотехнологичных медицинских услуг, с круглосуточным медицинским наблюдением пациентов:

27. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау тізімдері субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің ең жоғары көрсеткіші бар бақылау субъектісінің басымдығы ескеріле отырып жасалады.
Медициналық қызметтер
(көмек) көрсету сапасы
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
1-қосымша
Бұзушылықтардың маңыздылығы дәрежесі мен ақпарат көздері бойынша бөле отырып, ерекше тәртіп бойынша тексерулерге қатысты тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары
Р/с №
Өлшемшарттардың атауы
Бұзушылықтар дәрежесі
1. "Өткен тексерулердің және ерекше тәртіппен жүргізілген тексерулердің нәтижелері" ақпарат көзі бойынша өлшемшарттар (ауырлық дәрежесі төменде көрсетілген талаптар сақталмаған кезде белгіленеді)
Босандыру объектілері және (немесе) өз құрамында босандыру бөлімшелері және жаңа туған нәрестелер патологиясы бөлімшелері бар стационарлық ұйымдар үшін өлшемшарт
1
Жүзеге асырылатын қызмет түрлері бойынша лицензияның және оған қосымшалардың болуы
өрескел
2
Тиісті клиникалық мамандық бойынша маман сертификатының болуы
өрескел
3
Денсаулық сақтау субъектісінің жоғары технологиялық медициналық қызметтер ұсынуға сәйкестігі туралы қорытындының болуы
өрескел
4
Инвазиялық араласулар кезінде және емдеу-диагностикалық іс-шаралар жүргізуге пациенттің не оның заңды өкілінің жазбаша ерікті келісімінің болуы
елеулі
5
Төтенше жағдайларда жедел медициналық көмек көрсету қажеттілігі жағдайларын қоспағанда, ЖМКС бригадасының немесе МСАК ұйымы жанындағы ЖМЖ бөлімшесінің стационардың қабылдау бөлімшесінде болу уақыты ол стационарға келген сәттен бастап 10 минуттан (пациентті қабылдау бөлімшесінің дәрігеріне беру уақыты) аспайды.
ЖМЖ бригадасы немесе МСАК ұйымы жанындағы ЖМЖ бөлімшесі пациентті стационардың қабылдау бөлімшесіне бергеннен кейін мейіргер бірінші кезекте шұғыл медициналық көмек көрсетілетіндерді алға тарта отырып, келіп түскен пациенттерді топтарға (триаж жүйесі бойынша медициналық іріктеу) бөледі.
Триаж жүйесі бойынша медициналық іріктеу үздіксіз және сабақтастықпен жүргізіледі. Бағалау аяқталғаннан кейін пациенттер арнайы түрлі-түсті бирка немесе түрлі-түсті лента түріндегі іріктеу санатының бір түсімен белгіленеді.
Медициналық іріктеуге сәйкес пациенттер 3 топқа бөлінеді:
бірінші топ (қызыл аймақ) – өміріне тікелей қауіп төнетін немесе нашарлау қаупі жоғары және шұғыл медициналық көмекті талап ететін пациенттің жай-күйі;
екінші топ (сары аймақ) – өміріне әлеуетті қауіп төнетін немесе жағдайдың дамуымен өршуі мүмкін, шұғыл медициналық көмекті қажет ететін пациенттің жай-күйі;
үшінші топ (жасыл аймақ) – өмірі мен денсаулығына тікелей қауіп жоқ және емдеуге жатқызуды талап етпейтін пациенттің жай-күйі.
өрескел
6
Денсаулық сақтау ұйымына емдеуге жатқызу үшін көрсетілімдер болмаған кезде қабылдау бөлімшесінің дәрігері пациентке бас тартудың жазбаша негіздемесі бар медициналық қорытынды береді.
Қабылдау бөлімшесінің мейіргері пациенттің бекітілген орны бойынша МСАК ұйымына актив жібереді.
елеулі
7
Емдеуге жатқызуға көрсетілімдердің болуы:
дәрігерге дейінгі, білікті, мамандандырылған және жоғары мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық қызметтерді қолдана отырып, тәулік бойы медициналық бақылаумен медициналық көмек көрсету қажеттілігі:

1) в плановом порядке – по направлению специалистов ПМСП или другой организации здравоохранения:
2) по экстренным показаниям (включая выходные и праздничные дни) - вне зависимости от наличия направления
значительное
8.
Осмотр пациента заведующим отделением тяжелых пациентов в день госпитализации, в последующем – ежедневно. Пациенты, находящиеся в среднетяжелом состоянии, осматриваются не реже одного раза в неделю. Результаты осмотра пациента регистрируются в медицинской карте с указанием рекомендаций по дальнейшей тактике ведения пациента с обязательной идентификацией медицинского работника, вносящего записи
значительное
9.
Ежедневный осмотр пациентов, находящихся в стационаре, лечащим врачом, кроме выходных и праздничных дней. При осмотре и назначении дежурным врачом дополнительных диагностических и лечебных манипуляций проводятся соответствующие записи в медицинской карте
значительное
10.
Дополнительное и повторное проведение исследований, проведенных перед госпитализацией в организации ПМСП или другой организации здравоохранения, по медицинским показаниям, с обоснованием в медицинской карте для динамической оценки состояния больного, согласно клиническим протоколам диагностики и лечения.
значительное
11.
Соблюдение следующих требований при выдаче листа и справки о временной нетрудоспособности по беременности и родам:
- лист или справка о временной нетрудоспособности по беременности и родам выдается медицинским работником (врачом акушером-гинекологом), а при его отсутствии - врачом, совместно с заведующим отделением после заключения ВКК с тридцати недель беременности на срок продолжительностью сто двадцать шесть календарных дней (семьдесят календарных дней до родов и пятьдесят шесть календарных дней после родов) при нормальных родах.
Женщинам, проживающим на территориях, подвергшихся воздействию ядерных испытаний, лист или справка о нетрудоспособности по беременности и родам выдается с двадцати семи недель продолжительностью сто семьдесят календарных дней (девяносто один календарный день до родов и семьдесят девять календарных дней после родов) при нормальных родах;
2) женщинам, временно выехавшим с постоянного места жительства в пределах Республики Казахстан, лист или справка о временной нетрудоспособности по беременности и родам выдается (продлевается) в медицинской организации, где произошли роды или в женской консультации (кабинете) по месту наблюдения согласно выписке (обменной карты) родовспомогательной организации

1) жоспарлы тәртіппен – МСАК немесе басқа денсаулық сақтау ұйымдары мамандарының жолдамасы бойынша;
2) шұғыл көрсетілімдер бойынша (демалыс және мереке күндерін қоса алғанда) – жолдаманың бар-жоғына қарамастан жүзеге асырылады.
елеулі
8
Бөлімше меңгерушісі ауыр пациенттерді емдеуге жатқызылған күні, кейіннен – күнделікті қарап-тексереді. Жағдайы орташа ауыр пациенттер аптасына кемінде бір рет қарап-тексеріледі.
Пациентті қарап-тексеру нәтижесі медицина қызметкері енгізілген жазбамен міндетті түрде сәйкестендіре отырып, пациентті одан әрі емдеу тәсілі бойынша ұсынымдар көрсетіле отырып, медициналық картаға тіркеледі.
елеулі
9
Стационарда жатқан пациенттерді емдеуші дәрігер демалыс және мереке күндерінен басқа күнделікті қарап-тексереді. Емдеуші дәрігердің қарап-тексеруі және қосымша диагностикалық және емдеу манипуляцияларын тағайындауы кезінде медициналық картаға тиісті жазба енгізіледі
елеулі
10
МСАК ұйымына немесе басқа денсаулық сақтау ұйымына емдеуге жатқызу алдында жүргізілген стационардағы қосымша және қайталама зерттеулерді жүзеге асыру диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес науқастың жағдайын динамикалық бағалау үшін медициналық картаға негіздей отырып, медициналық көрсетілімдер бойынша жүргізіледі
елеулі
11
Жүктілік және босану бойынша еңбекке уақытша жарамсыздығы туралы парақ пен анықтаманы беру кезінде мынадай талаптардың сақталуы:
- жүктілік пен босану бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын медицина қызметкері (акушер-гинеколог дәрігер), ал ол болмаған жағдайда - жүктіліктің отызыншы аптасынан бастап ұзақтығы күнтізбелік жүз жиырма алты күнге қалыпты босанған жағдайда (босанғанға дейін күнтізбелік жетпіс күн және босанғаннан кейін күнтізбелік елу алты күн) ДКК қорытындысынан кейін бөлімше меңгерушісімен бірлесіп, дәрігер береді.
Ядролық сынақтардың әсеріне ұшыраған аумақтарда тұратын әйелдерге жүктілігі мен босануы бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық парағы немесе анықтамасы қалыпты босанған жағдайда жиырма жеті аптадан бастап ұзақтығы күнтізбелік жүз жетпіс күнге беріледі қалыпты босанған жағдайда (босанғанға дейін күнтізбелік тоқсан бір күн және босанғаннан кейін күнтізбелік жетпіс тоғыз күн);
2) Қазақстан Республикасының шегінде уақытша тұрақты тұрғылықты мекенжайынан кеткен әйелдерге жүктілігі мен босануы бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық парағы немесе анықтамасы босанған медициналық ұйымдарда немесе босандыру ұйымдарының үзінді көшірмесіне (алмастыру картасына) сәйкес бақыланған орны бойынша әйелдер консультацияларында беріледі (ұзартылады)

3) в случае осложненных родов, рождении двух и более детей, лист или справка о временной нетрудоспособности продлевается дополнительно на четырнадцать календарных дней медицинским работником (врачом акушером-гинекологом), а при его отсутствии - врачом, совместно с заведующим отделением после заключения ВКК по месту наблюдения согласно выписке родовспомогательной организации здравоохранения. В этих случаях общая продолжительность дородового и послеродового отпусков составляет сто сорок календарных дней (семьдесят календарных дней до родов и семьдесят календарных дней после родов).
Женщинам, проживающим на территориях, подвергшихся воздействию ядерных испытаний, в случае осложненных родов, рождении двух и более детей, лист или справка о временной нетрудоспособности продлевается дополнительно на четырнадцать календарных дней, общая продолжительность дородового и послеродового отпусков составляет сто восемьдесят четыре дня (девяносто один календарный день до родов и девяносто три календарных дня после родов);
4) в случае родов при сроке от двадцати двух до двадцати девяти недель беременности и рождения ребенка с массой тела пятьсот грамм и более, прожившего более семи суток, женщине выдается лист или справка о нетрудоспособности по факту родов на семьдесят календарных дней после родов.
В случае родов при сроке от двадцати двух до двадцати девяти недель беременности и рождения мертвого плода или ребенка с массой тела пятьсот грамм и более, умершего до семи суток жизни, женщине выдается лист или справка о временной нетрудоспособности по факту родов на пятьдесят шесть календарных дней после родов;
5) женщинам, проживающим на территориях, подвергшихся воздействию ядерных испытаний, в случае родов при сроке от двадцати двух до двадцати девяти недель беременности и рождения ребенка с массой тела пятьсот грамм и более, прожившего более семи суток, лист или справка о временной нетрудоспособности выдается на девяносто три календарных дня после родов.
Женщинам, проживающим на территориях, подвергшихся воздействию ядерных испытаний, в случае родов при сроке от двадцати двух до двадцати девяти недель беременности и рождения мертвого плода или ребенка с массой тела пятьсот грамм и более, умершего до семи суток жизни, лист или справка о временной нетрудоспособности выдается на семьдесят девять календарных дней после родов;
6) при обращении женщины в период беременности за листом временной нетрудоспособности отпуск по беременности и родам исчисляется суммарно и предоставляется полностью независимо от числа дней, фактически использованных ею до родов.
При обращении женщины в период после родов за листом временной нетрудоспособности предоставляется только отпуск после родов продолжительностью, предусмотренной настоящим пунктом;

3) асқынған босану, екі және одан да көп бала туған жағдайда еңбекке уақытша жарамсыздық парағы немесе анықтамасы босандыру денсаулық сақтау ұйымдарының шығару парағына сәйкес бақыланатын жері бойынша медицина қызметкері (акушер-гинеколог дәрігер), ал ол болмаған жағдайда ДКК қорытындысынан кейін бөлімше меңгерушісімен бірлесіп, дәрігер береді, қосымша күнтізбелік он төрт күнге ұзартады. Мұндай жағдайда босанғанға дейінгі және босанғаннан кейінгі демалыстардың жалпы ұзақтығы күнтізбелік жүз қырық күнді құрайды (босанғанға дейін күнтізбелік жетпіс күн және босанғаннан кейін күнтізбелік жетпіс күн).
Ядролық сынақтардың әсеріне ұшыраған аумақтарда тұратын әйелдерге, асқынған босану, екі және одан да көп бала туған жағдайда еңбекке уақытша жарамсыздық парағы қосымша күнтізбелік он төрт күнге ұзартылады, босанғанға дейінгі және босанғаннан кейінгі демалыстардың жалпы ұзақтығы күнтізбелік жүз сексен төрт күнді құрайды (босанғанға дейін күнтізбелік тоқсан бір күн және босанғаннан кейін күнтізбелік тоқсан үш күн);
4) жиырма екі аптадан бастап жиырма тоғыз аптаға дейінгі жүктілік мерзімі кезінде босанған және дене салмағы бес жүз және одан артық грамм бала туған және ол жеті тәуліктен астам өмір сүрген жағдайда әйелге босану фактісі бойынша күнтізбелік жетпіс күнге еңбекке уақытша жарамсыздық парағы немесе анықтамасы беріледі.
Жиырма екі аптадан бастап жиырма тоғыз аптаға дейінгі жүктілік мерзімі кезінде босанған және өлі бала туған немесе дене салмағы бес жүз және одан артық грамм бала туған және ол жеті тәулікке дейін қайтыс болған жағдайда әйелге босану фактісі бойынша күнтізбелік елу алты күнге еңбекке уақытша жарамсыздық парағы немесе анықтамасы беріледі;
5) ядролық сынақтардың әсеріне ұшыраған аумақтарда тұратын әйелдерге жиырма екі аптадан бастап жиырма тоғыз аптаға дейінгі жүктілік мерзімі кезінде босанған, дене салмағы бес жүз және одан артық грамм бала туған, ол жеті тәуліктен астам өмір сүрген жағдайда әйелге тоқсан үш күнге еңбекке уақытша жарамсыздық парағы немесе анықтамасы беріледі.
Ядролық сынақтардың әсеріне ұшыраған аумақтарда тұратын әйелдер үшін жиырма екі аптадан бастап жиырма тоғыз аптаға дейінгі жүктілік мерзімі кезінде босанған және өлі бала туған немесе дене салмағы бес жүз және одан артық грамм бала туған, ол жеті тәулікке дейін қайтыс болған жағдайда әйелге босанғаннан кейін күнтізбелік жетпіс тоғыз күнге еңбекке уақытша жарамсыздық парағы немесе анықтамасы беріледі;
6) әйел жүктілік кезеңінде еңбекке уақытша жарамсыздық парағына жүгінген кезде жүктілігі мен босануы бойынша демалыс жиынтықта есептеледі және ол босанғанға дейін іс жүзінде пайдаланылған күндердің санына қарамастан толықтай беріледі.
Әйелдер босанғаннан кейінгі кезеңде еңбекке уақытша жарамсыздық парағына жүгінген кезде босанғаннан кейін осы тармақта көзделген ұзақтықта ғана демалыс ұсынылады;

7) при наступлении беременности в период нахождения женщины в оплачиваемом ежегодном трудовом отпуске или отпуске без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им трех лет, лист о временной нетрудоспособности выдается на все дни отпуска по беременности и родам, за исключением случаев, предусмотренных частью второй подпункта 6) настоящего пункта;
8) в случае смерти матери при родах или в послеродовом периоде, лист или справка о временной нетрудоспособности выдается лицу, осуществляющему уход за новорожденным;
9) при операции по искусственному прерыванию беременности, лист или справка о временной нетрудоспособности выдается врачом совместно с заведующим отделением на время пребывания в стационаре и амбулаторно-поликлиническом уровне, где производилась операция, а в случае осложнения - на весь период временной нетрудоспособности.
При самопроизвольном аборте (выкидыше) выдается лист или справка о временной нетрудоспособности на весь период временной нетрудоспособности;
10) при проведении операции пересадки эмбриона лист или справка о временной нетрудоспособности выдается медицинской организацией, проводившей операцию, со дня подсадки эмбриона до факта установления беременности.
Лицам, усыновившим (удочерившим) новорожденного ребенка (детей), а также биологической матери при суррогатном материнстве непосредственно из родильного дома лист или справка о временной нетрудоспособности выдается, со дня усыновления (удочерения) и до истечения пятидесяти шести календарных дней со дня рождения ребенка
значительное
12.
Наличие проведения клинического аудита Службой поддержки пациента и внутренней экспертизы и его оценка по следующим критериям:
1)качество сбора анамнеза, которое оценивается по следующим критериям:
отсутствие сбора анамнеза;
полнота сбора анамнеза;
наличие данных о перенесенных, хронических и наследственных заболеваниях, проведенных гемотрансфузиях, переносимости лекарственных препаратов, аллергологический статус;
развитие осложнений вследствие допущенных тактических ошибок при проведении лечебно-диагностических мероприятий из-за некачественного сбора анамнеза;
2) полнота и обоснованность проведения диагностических исследований, которые оцениваются по следующим критериям:
отсутствие диагностических мероприятий;
неправильное заключение или отсутствие заключения по результатам проведенных диагностических исследований, приведшие к неправильной постановке диагноза и ошибкам в тактике лечения;
проведение диагностических исследований, предусмотренных клиническими протоколами;
проведение диагностических исследований с высоким, неоправданным риском для состояния здоровья пациента, обоснованность проведения диагностических исследований, не вошедших в клинические протокола;
проведение диагностических исследований, неинформативных для постановки правильного диагноза и приведших к необоснованному увеличению сроков лечения и удорожанию стоимости лечения;

7) әйел төленетін жыл сайынғы еңбек демалысында немесе үш жасқа толғанша балаға күтім жасау бойынша жалақысы сақталмайтын демалыста болған кезеңде жүктілік басталған кезде енбекке уақытша жарамсыздық парағы осы тармақтың 6) тармақшасының екінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, жүктілігі мен босануы бойынша демалыстың бүкіл күндеріне беріледі;
8) босанған кезде немесе босанғаннан кейінгі кезеңде анасы қайтыс болған жағдайда еңбекке уақытша жарамсыздық парағы немесе анықтамасы нәрестеге күтім жасауды жүзеге асыратын адамға беріледі;
9) жүктіліктің жасанды үзу операциясы кезінде еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын операция жүргізілген стационарда және амбулаториялық-емханалық деңгейде болған кезде дәрігер бөлімше меңгерушісімен бірлесіп береді, ал асқынулар болған жағдайда - еңбекке уақытша жарамсыздығының бүкіл кезеңіне береді.
Түсік өздігінен түскен (түсік тастағанда) жағдайда еңбекке уақытша жарамсыздық парағы немесе анықтамасы еңбекке жарамсыздықтың бүкіл кезеңіне беріледі;
10) эмбрионды ауыстырып қондыру операциясын жүргізген кезде операция жасаған медициналық ұйым эмбрионды ауыстырып қондырған күнінен бастап жүктілікті белгілеу фактісіне дейін еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын береді.
Жаңа туған баланы (балаларды) асырап алған адамдарға, сондай-ақ тікелей перзентханадан суррогат ана болған кезде биологиялық анаға еңбекке уақытша жарамсыздық парағы немесе анықтамасы бала асырап алынған күннен бастап және бала туған күннен бастап күнтізбелік елу алты күн өткенге дейін беріледі
елеулі
12
Пациентті қолдау және ішкі бақылау қызметімен клиникалық аудит жүргізудің болуы және оны мынадай өлшемшарттар бойынша бағалау:
1) анамнез жинау сапасы, ол мынадай өлшемшарттармен бағаланады:
анамнез жинаудың болмауы;
анамезді жинау толықтығы;
бастан өткерген, созылмалы аурулар және тұқым қуалаушылық аурулар туралы, жүргізілген гемотрансфузиялар, дәрілік препараттарға төзімділігі аллергологиялық мәртебесі туралы деректердің болуы;
анамнезді сапасыз жинау салдарынан емдеу-диагностикалық іс-шараларды жүргізуде жол берілген тактикалық қателер салдарынан асқынудың дамуы;
2) диагностикалық зерттеулер жүргізудің толықтығы мен негізділігі, ол мынадай өлшемшарттар бойынша бағаланады:
диагностикалық іс-шаралардың болмауы;
емдеу тәсіліндегі қателер мен диагнозды дұрыс қоймауға алып келген жүргізілген диагностикалық зерттеулер нәтижесі бойынша қорытындының болмауы немесе дұрыс емес қорытынды;
клиникалық хаттамаларда көзделген диагностикалық зерттеулерді жүргізу;
пациенттің денсаулық жағдайы үшін жоғары, ақталмаған тәуекелмен диагностикалық зерттеулер жүргізу, клиникалық хаттамаларға енбеген диагностикалық зерттеулер жүргізудің негізділігі;
дұрыс диагноз қою үшін ақпаратсыз және емдеу мерзімдерінің негізсіз ұлғаюына және емдеу құнының қымбаттауына әкеп соққан диагностикалық зерттеулер жүргізу;

3) правильность, своевременность и обоснованность выставленного клинического диагноза с учетом результатов проведенных исследований (при плановой госпитализации учитываются исследования, проведенные и на догоспитальном этапе), которые оцениваются по следующим критериям:
диагноз отсутствует, неполный или неправильный, не соответствует международной классификации болезней;
не выделен ведущий патологический синдром, определяющий тяжесть течения заболевания, не распознаны сопутствующие заболевания и осложнения;
диагноз правильный, но неполный, не выделен ведущий патологический синдром при выделенных осложнениях, не распознаны сопутствующие заболевания, влияющие на исход;
диагноз основного заболевания правильный, но не диагностированы сопутствующие заболевания, влияющие на результат лечения.
Объективные причины неправильной и (или) несвоевременной диагностики (атипичное течение основного заболевания, бессимптомное течение сопутствующего заболевания, редко встречающиеся осложнения и сопутствующие заболевания) отражаются в результатах экспертизы. Проводится оценка влияния неправильной и (или) несвоевременной постановки диагноза на последующие этапы оказания медицинских услуг (помощи);
4) своевременность и качество консультаций профильных специалистов, которые оцениваются по следующим критериям:
отсутствие консультации, приведшее к ошибочной трактовке симптомов и синдромов, отрицательно повлиявших на исход заболевания;
консультация своевременная, непринятие во внимание мнения консультанта при постановке диагноза частично повлияло на исход заболевания;
консультация своевременная, мнение консультанта учтено при постановке диагноза, невыполнение рекомендации консультанта по лечению частично повлияло на исход заболевания;
мнение консультанта ошибочное и повлияло на исход заболевания.
В случаях проведения консультаций с опозданием, проводится оценка объективности причин несвоевременной консультации и влияния несвоевременной постановки диагноза на последующие этапы оказания медицинских услуг (помощи);
5) объем, качество и обоснованность проведения лечебных мероприятий, которые оцениваются по следующим критериям:
отсутствие лечения при наличии показаний;
назначение лечения при отсутствии показаний;
назначение малоэффективных лечебных мероприятий без учета особенностей течения заболевания, сопутствующих заболеваний и осложнений;
выполнение лечебных мероприятий не в полном объеме, без учета функционального состояния органов и систем, назначения лекарственных средств без доказанной клинической эффективности;
несоблюдение требований Стандартов, необоснованное отклонение от требований клинических протоколов, наличие полипрагмазии, приведшее к развитию нового патологического синдрома и ухудшению состояния пациента;

3) жүргізілген зерттеулердің нәтижелерін ескере отырып, қойылған клиникалық диагноздың дұрыстығы, уақтылығы және негізділігі (жоспарлы емдеуге жатқызу кезінде ауруханаға дейінгі кезеңде жүргізілген зерттеулер ескеріледі), олар мынадай өлшемшарттар бойынша бағаланады:
диагноз жоқ, толық емес немесе дұрыс қойылмаған, аурулардың халықаралық жіктемесіне сәйкес келмейді;
ауру ағымының ауырлығын анықтайтын негізгі патологиялық синдром анықталмаған, қосалқы аурулар мен асқынулар анықталмаған;
диагноз дұрыс, бірақ толық емес, асқынулар анықталғанмен негізгі патологиялық синдром анықталмаған, нәтижесіне әсер ететін қосымша аурулар анықталмаған;
негізгі аурудың диагнозы дұрыс, бірақ қойылған емдеу нәтижесіне әсер ететін қосымша аурулар диагностикаланбаған.
Дұрыс емес және (немесе) уақытылы емес диагностиканың объективті себептері (негізгі аурудың атипиялық ағымы, қосымша аурулардың симптомсыз ағымы, сирек кездесетін асқынулар мен қосымша аурулар) сараптама нәтижелерінде айқындалады. Дұрыс және (немесе) уақытылы диагноз қойылмаған кезде көрсетілетін медициналық қызмет (көмек) көрсетудің одан арғы кезеңдеріне әсерін бағалау жүргізіледі;
4) бейінді мамандар консультацияларының уақытылығы мен сапасы, ол мынадай өлшемшарт бойынша бағаланады:
аурудың нәтижесіне теріс әсер еткен, симптомдар мен синдромдарды қате түсіндіруге әкелген консультацияның болмауы (өткізілмеген);
консультация уақытылы өткізілді, диагноз қою кезінде консультанттың пікірі ескерілмегендіктен, аурудың нәтижесіне ішінара әсер етті;
консультация уақытылы өткізілген, диагноз қою кезінде консультанттың пікірі ескерілді, емдеу кезінде консультанттың ұсынымдарының орындалмауы аурудың нәтижесіне ішінара әсер етті;
консультанттың пікірі қате және аурудың нәтижесіне әсер етті.
Консультация кешіктіріліп жүргізілген жағдайда, консультацияны уақытылы жүргізбеу себептерінің объективтілігін және диагнозды уақтылы қоймаудың медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) одан арғы кезеңдеріне ықпал етуін бағалау жүргізіледі;
5) емдеу іс-шараларының көлемі, сапасы мен өткізу негізділігі, ол мынадай өлшемшарт бойынша бағаланады:
көрсетілімдері болған жағдайда емнің болмауы;
көрсетілімдерсіз емді тағайындау;
ауру ағымының ерекшілігі, қосымша аурулар мен асқынулар ескерілмей тиімділігі төмен емдеу іс-шараларын тағайындау;
ағзалар мен жүйелердің функциялық жағдайы, клиникалық тиімділігі дәледенбеген дәрілік заттарды тағайындау ескерілмей, емдік іс-шаралардың толық көлемде орындалмауы;
Стандарттар талаптарының сақталмауы, клиникалық хаттамалар талаптарынан негізсіз ауытқу, жаңа патологиялық синдромның дамуына және пациенттің жағдайының нашарлауына әкелген полипрагмазияның болуы;

6) отсутствие или развитие осложнений после медицинских вмешательств, оцениваются все возникшие осложнения, в том числе обусловленные оперативными вмешательствами (запоздалое оперативное вмешательство, неадекватный объем и метод, технические дефекты) и диагностическими процедурами;
7) достигнутый результат, который оценивается по следующим критериям:
достижение ожидаемого клинического эффекта при соблюдении технологии оказания медицинских услуг (помощи);
отсутствие клинического эффекта лечебных и профилактических мероприятий вследствие некачественного сбора анамнеза и проведения диагностических исследований;
отсутствие ожидаемого клинического эффекта вследствие проведения малоэффективных лечебных, профилактических мероприятий без учета особенностей течения заболевания, сопутствующих заболеваний, осложнений, назначение лекарственных средств без доказанной клинической эффективности;
наличие полипрагмазии, обусловившее развитие нежелательных последствий;
8) качество ведения медицинской документации, которое оценивается по наличию, полноте и качеству записей в первичной медицинской документации, предназначенной для записи данных о состоянии здоровья пациентов, отражающих характер, объем и качество оказанной медицинской помощи в соответствии с формами отчетной и учетной документации в области здравоохранения согласно подпункту 31) статьи 7 Кодекса
значительное
13.
Наличие информированного добровольного согласия (отказа) на переливание компонентов крови по форме учетной и отчетной документации в области здравоохранения
значительное
14.
Соблюдение следующих действий при проведении патологоанатомического вскрытия:
1) проведение патологоанатомического вскрытия трупов после констатации врачами биологической смерти, после предоставления медицинской карты стационарного больного или медицинской карты амбулаторного больного с письменным распоряжением главного врача или его заместителя по медицинской (лечебной) части организации здравоохранения о направлении на патологоанатомическое вскрытие;
2) оформление результатов патологоанатомического вскрытия в виде патологоанатомического диагноза (патологоанатомический диагноз включает: основное заболевание, осложнение основного заболевания, сопутствующее заболевание, комбинированное основное заболевание);
3) передача медицинской карты стационарного больного или медицинской карты амбулаторного больного с внесенным в нее патологоанатомическим диагнозом в медицинский архив организации здравоохранения не позднее десяти рабочих дней после патологоанатомического вскрытия;

6) медициналық араласулардан кейінгі асқынулардың болмауы немесе дамуы, ол бойынша бағалауға барлық туындаған асқынулар, сонымен бірге операциялық араласу (кешіктірілген операциялық араласу, барабар емес көлем мен әдіс, техникалық кемшіліктер) және диагностикалық емшаралар жатады;
7) қол жеткізілген нәтиже, ол мынадай өлшемшарт бойынша бағаланады:
медициналық қызметтерді көрсету технологиясын сақтау кезінде күтілетін клиникалық әсерге қол жеткізу;
анамнезді сапасыз жинау және диагностикалық зерттеулерді өткізу салдарынан емдеу және профилактикалық іс-шаралардың клиникалық әсерінің болмауы;
ауру ағымының ерекшеліктерін, қосымша ауруларды, асқынуларды, дәрілік заттардың әсері тетіктерінің ерекшеліктерін ескермей тиімділігі аз емдік, профилактикалық іс-шараларды өткізудің салдарынан күтілетін клиникалық әсердің болмауы;
қажетсіз салдардың дамуына негіз болған полипрагмазияның болуы;
8) медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы, ол есепке алу және есептілік құжаттамалар нысандарына сәйкес алғашқы медициналық құжаттамада көрсетілген медициналық көмектің сипатын, көлемін және сапасын сипаттайтын пациенттердің денсаулық жағдайы туралы декректерді жазуға арналған жазбалардың болуы, толықтығы және сапасы бойынша бағаланады.
елеулі
13
Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу және есептілік құжаттама нысаны бойынша қан компоненттерін құюға хабардар етілген ерікті келісімнің (бас тартудың) болуы
елеулі
17
Патологиялық-анатомиялық ашып-қарауды жүргізу кезінде мынадай іс-қимылдарды сақтау:
1) дәрігерлер биологиялық өлімді растағаннан кейін, стационарлық науқастың медициналық картасын немесе денсаулық сақтау ұйымының бас дәрігерінің немесе оның медициналық (емдеу) бөлігі жөніндегі орынбасарының патологиялық-анатомиялық ашып қарауға жіберу туралы жазбаша өкімімен амбулаториялық науқастың медициналық картасын ұсынғаннан кейін мәйіттерді патологиялық-анатомиялық ашып қарауды жүргізу;
2) патологиялық-анатомиялық ашып-қарау нәтижелерін патологиялық-анатомиялық диагноз түрінде ресімдеу (патологиялық-анатомиялық диагноз мыналарды қамтиды: негізгі ауру, негізгі аурудың асқынуы, қосалқы ауру, аралас негізгі ауру);
3) патологиялық-анатомиялық диагнозы енгізілген стационарлық науқастың медициналық картасын немесе амбулаториялық науқастың медициналық картасын патологиялық-анатомиялық ашып-қараудан кейін он жұмыс күнінен кешіктірмей денсаулық сақтау ұйымының медициналық архивіне беру;

4) проведение клинико-патологоанатомического разбора в случаях смерти больных в организациях здравоохранения;
5) патологоанатомическое вскрытие при подозрениях на острые инфекционные, онкологические заболевания, патологию детского возраста, летальный исход в связи с медицинскими манипуляциями в целях установления причины смерти и уточнения диагноза заболевания со смертельным исходом;
6) организация главным врачом и заведующим патологоанатомического отделения вирусологического (иммунофлюоресцентного) и бактериологического исследования материалов вскрытия трупов в случаях подозрения на инфекционные заболевания;
7) передача в патологоанатомическое бюро, централизованное патологоанатомическое бюро и патологоанатомическое отделение медицинских карт стационарных больных на всех умерших за предшествующие сутки не позднее 10 часов утра дня, следующего после установления факта смерти;
8) оформление:
- медицинского свидетельства о смерти (предварительное, окончательное) врачом по специальности "патологическая анатомия (взрослая, детская)" в день проведения патологоанатомического вскрытия;
- медицинского свидетельства о перинатальной смерти (предварительное, окончательное) врачом по специальности "патологическая анатомия (взрослая, детская)" в день проведения патологоанатомического вскрытия;
9) оформление результатов вскрытия в виде протокола патологоанатомического исследования;
10) наличие письменного уведомления в судебно-следственные органы для решения вопроса о передаче трупа на судебно-медицинскую экспертизу при обнаружении признаков насильственной смерти и прекращение проведения патологоанатомического исследования трупа;
11) наличие письменного извещения врача по специальности "патологическая анатомия (взрослая, детская)" в случае первичного обнаружения во время вскрытия признаков острого инфекционного заболевания, пищевого или производственного отравления, необычной реакции на прививку, а также экстренное извещение в органы государственной санитарно-эпидемиологической службы, сразу же после их выявления;
12) проведение патологоанатомического исследования плаценты:
в случае мертворождения;
при всех заболеваниях новорожденных, выявленных в момент рождения;
в случаях, подозрительных на гемолитическую болезнь новорожденных;
при раннем отхождении вод и при грязных водах;
при заболеваниях матери, протекающих с высокой температурой в последний триместр беременности;
при явной аномалии развития или прикрепления плаценты;
13) обязательная регистрация плода массой менее 500 граммов с антропометрическими данными (масса, рост, окружность головы, окружность грудной клетки);

4) денсаулық сақтау ұйымдарында науқастар қайтыс болған жағдайларда клиникалық-патологиялық-анатомиялық талдау жүргізу;
5) өлімнің себебін анықтау және өліммен аяқталған аурудың диагнозын нақтылау мақсатында медициналық манипуляцияларға байланысты жіті инфекциялық, онкологиялық ауруларға, бала жасындағы патологияға, өліммен аяқталуға күдік болған кезде патологиялық-анатомиялық ашып қарау;
6) инфекциялық ауруларға күдік болған жағдайларда мәйіттерді ашып-қарау материалдарын вирусологиялық (иммунофлюоресценттік) және бактериологиялық зерттеуді патологоанатомиялық бөлімшенің бас дәрігері мен меңгерушісі ұйымдастыру;
7) патологиялық-анатомиялық бюроға, орталықтандырылған патологиялық-анатомиялық бюроға және патологиялық-анатомиялық бөлімшеге қайтыс болу фактісі анықталғаннан кейін келесі күні таңғы сағат 10-ден кешіктірмей барлық қайтыс болған адамдардаға стационарлық науқастардың медициналық карталарын беру;
8) ресімдеу:
- патологиялық-анатомиялық ашып-қарау жүргізілген күні "патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша дәрігердің қайтыс болуы туралы медициналық куәлікті (алдын ала, түпкілікті);
- патологиялық-анатомиялық ашып-қарауды жүргізу күні "патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша дәрігер перинаталдық өлім (алдын ала, түпкілікті) туралы медициналық куәлікті;
9) ашып-қарау нәтижелерін патологиялық-анатомиялық зерттеу хаттамасы түрінде ресімдеу;
10) өлімнің зорлық-зомбылықтан болуы белгілері анықталған кезде мәйітті сот-медициналық сараптамаға беру туралы мәселені шешу және мәйітке патологиялық-анатомиялық зерттеу жүргізуді тоқтату үшін сот-тергеу органдарына жазбаша хабарламаның болуы;
11) ашып-қарау кезінде жіті инфекциялық ауру, тамақтан немесе өндірістік улану белгілері, екпеге ерекше реакция анықталған жағдайда "патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша дәрігердің жазбаша хабарламасының, сондай-ақ олар анықталғаннан кейін дереу мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдарына шұғыл хабарламаның болуы;
12) Мыналар:
өлі туылған жағдайда;
туған кезде анықталған жаңа туған нәрестелердің барлық аурулары кезінде;
жаңа туған нәрестелердің гемолитикалық ауруына күдікті жағдайларда;
судың ерте кетуі және лас сулар кезінде;
жүктіліктің соңғы триместрінде жоғары қызбамен өткен ана аурулары кезінде;
плацентаның дамуының немесе бекітілуінің айқын аномалиясы кезінде плацентаға патологиялық-анатомиялық зерттеу жүргізу.
13) антропометриялық деректері бар салмағы 500 грамнан кем ұрықты міндетті түрде тіркеу (салмағы, бойы, бас шеңбері, кеуде қуысының шеңбері);

14) установление патологоанатомического вскрытия в зависимости от сложности на следующие категории:
первая категория;
вторая категория;
третья категория;
четвертая категория;
15) установление врачом по специальности "патологическая анатомия (взрослая, детская)" категории патологоанатомического вскрытия и причины расхождения диагнозов при расхождении заключительного клинического и патологоанатомического диагнозов
16) наличие подробного анализа с определением профиля и категорий ятрогении во всех случаях ятрогенной патологии, выявленные в результате патологоанатомического вскрытия
грубое
15.
Соблюдение следующих требований при организации акушерско-гинекологической помощи на амбулаторно-поликлиническом уровне:
1) диспансерное наблюдение беременных в целях предупреждения и раннего выявления осложнений беременности, родов и послеродового периода с выделением женщин "по факторам риска";
2) проведение пренатального скрининга - комплексного обследования беременных женщин с целью выявления группы риска по хромосомной патологии и врожденным порокам развития внутриутробного плода;
3) выявление беременных, нуждающихся в своевременной госпитализации в дневные стационары, отделения патологии беременности медицинских организаций стационарного уровня, оказывающих акушерско-гинекологическую помощь, профильные медицинские организации с экстрагенитальной патологией, с соблюдением принципов регионализации перинатальной помощи;
4) направление беременных, рожениц и родильниц для получения специализированной помощи с медицинским наблюдением, в том числе с применением высокотехнологичных медицинских услуг в медицинские организации республиканского уровня;
5) проведение дородового обучения беременных по подготовке к родам, в том числе к партнерским родам, информирование беременных о тревожных признаках, об эффективных перинатальных технологиях, принципах безопасного материнства, грудного вскармливания и перинатального ухода;
6) проведение патронажа беременных и родильниц по показаниям;
7) консультирование и оказание услуг по вопросам планирования семьи и охраны репродуктивного здоровья;
8) профилактика и выявление инфекций, передаваемых половым путем для направления к профильным специалистам;
9) обследование женщин фертильного возраста с назначением, при необходимости углубленного обследования с использованием дополнительных методов и привлечением профильных специалистов для своевременного выявления экстрагенитальной, гинекологической патологии и взятия их на диспансерный учет;
10) организация и проведение профилактических осмотров женского населения с целью раннего выявления экстрагенитальных заболеваний;

14) патологиялық-анатомиялық ашып-қарауды күрделілігіне қарай мынадай санаттарға белгілеу:
бірінші санат;
екінші санат;
үшінші санат;
төртінші санат;
15) дәрігердің "патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша қорытынды клиникалық және патологиялық-анатомиялық диагноздардың алшақтықтары кезіндегі патологиялық-анатомиялық ашып- қараудың санаттарын және диагноздардың алшақтықтарының себептерін белгілеуі
16) патологиялық-анатомиялық ашып-қарау нәтижесінде анықталған ятрогендік патологияның барлық жағдайларында ятрогенияның бейіні мен санаттарын айқындай отырып, егжей-тегжейлі талдаудың болуы.
өрескел
15
Амбулаториялық-емханалық деңгейде акушерлік-гинекологиялық көмекті ұйымдастыру кезінде мынадай талаптарды сақтау қажет:
1) "қауіп факторлары бойынша" әйелдерді бөле отырып, жүктіліктің, босанудың және босанғаннан кейінгі кезеңнің асқынуларының алдын алу және ерте анықтау мақсатында жүкті әйелдерді диспансерлік бақылау;
2) пренаталдық скрининг жүргізу - хромосомалық патология және құрсақішілік ұрықтың туа біткен даму кемістіктері бойынша тәуекел тобын анықтау мақсатында жүкті әйелдерді кешенді қарап-тексеру;
3) перинаталдық көмекті өңірлендіру қағидаттарын сақтай отырып, күндізгі стационарларға, акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін стационарлық деңгейдегі медициналық ұйымдардың жүктілік патологиясы бөлімшелеріне, экстрагениталдық патологиясы бар бейінді медициналық ұйымдарға уақтылы емдеуге жатқызуды қажет ететін жүкті әйелдерді анықтау;
4) жүкті әйелдерді, босанатын және босанған әйелдерді медициналық бақылаумен, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көрсетілетін қызметтерді қолдана отырып, мамандандырылған көмек алу үшін республикалық деңгейдегі медициналық ұйымдарға жіберу;
5) жүкті әйелдерді босануға, оның ішінде серіктес босануға дайындау бойынша босануға дейінгі оқытуды жүргізу, жүкті әйелдерді алаңдатушылық белгілері, тиімді перинаталдық технологиялар, ана болу қауіпсіздігі, бала ны емшек сүтімен қоректендіру және перинаталдық күтім қағидаттары туралы хабардар ету;
6) көрсетілімдер бойынша жүкті және босанған әйелдерге патронаж жүргізу;
7) отбасын жоспарлау және репроудктивті денсаулық сақтау мәселелері бойынша консультация беру және қызметтер көрсету;
8) бейінді мамандарға жіберу үшін жыныстық жолмен берілетін инфекциялардың профилактикасы және анықтау;
9) тағайындауы бар фертильді жастағы әйелдерді зерттеп-қарау, қажет болған жағдайда қосымша әдістерді пайдалана отырып және экстрагениталдық, гинекологиялық патологияны уақтылы анықтау және оларды диспансерлік есепке алу үшін бейінді мамандарды тарта отырып, тереңдетіп тексеру;

11) обследование и лечение гинекологических больных с использованием современных медицинских технологий;
12) диспансеризации гинекологических больных, включая реабилитацию и санаторно-курортное лечение;
13) выполнение малых гинекологических операций с использованием современных медицинских технологий;
14) проведение экспертизы о временной нетрудоспособности по беременности, родам и гинекологическим заболеваниям, определение необходимости и сроков временного или постоянного перевода работника по состоянию здоровья на другую работу, направления в установленном порядке на медико-социальную экспертизу женщин с признаками стойкой утраты трудоспособности;
15) двухкратное обследование в течение беременности на ВИЧ-инфекцию с оформлением информированного согласия пациентки с фиксированием данных
грубое
16.
Оказание средними медицинскими работниками (акушеры, фельдшеры, медицинские сестры/братья) доврачебной помощи женщинам во время и вне беременности, включающие:
1) самостоятельный прием и медицинский осмотр с целью определения состояния здоровья пациента, выявления заболеваний и осложнений беременности
2) внесение данных в подсистему "Регистр беременных и женщин фертильного возраста" электронного портала "Регистр прикрепленного населения" с целью автоматизированного ведения групп беременных и женщин фертильного возраста (далее – ЖФВ) и мониторинга показателей состояния здоровья беременных и ЖФВ;
3) оказание неотложной и экстренной доврачебной медицинской помощи беременным, родильницам и женщинам фертильного возраста при состояниях, угрожающих жизни и здоровью женщины, в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения;
4) динамическое наблюдение за беременными с хроническими заболеваниями совместно с участковыми врачами и профильными специалистами;
5) выполнение назначений врача акушер-гинеколога в соответствии с функциональными обязанностями;
6) ведение физиологической беременности и патронаж беременных и родильниц со своевременным предоставлением направлений и рекомендаций в соответствии с клиническим протоколом диагностики и лечения;

11) экстрагениталды ауруларды ерте анықтау мақсатында әйел адамдарға профилактикалық қарап-тексерулердіұйымдастыру және жүргізу;
12) гинекологиялық науқастарды заманауи медициналық технологияларды пайдалана отырып тексеру және емдеу;
13) мамандандырылған медициналық ұйымдарға емдеуге жатқызуға дайындау үшін гинекологиялық науқастарды анықтау және зерттеп-қарау;
14) оңалтуды және санаторийлік-курорттық емдеуді қоса алғанда, гинекологиялық науқастарды диспансерлеу;
15) заманауи медициналық технологияларды пайдалана отырып, шағын гинекологиялық операцияларды орындау;
16) жүкті әйелдерді, босанған әйелдерді және гинекологиялық науқастарды зерттеп-қарау мен емдеудегі өзара іс-қимыл сабақтастығын қамтамасыз ету;
17) жүктілігі, босануы және гинекологиялық аурулары бойынша еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, жұмыскерді денсаулық жағдайы бойынша басқа жұмысқа уақытша немесе тұрақты ауыстырудың қажеттілігі мен мерзімдерін айқындау, еңбекке қабілеттілігінен тұрақты айырылу белгілері бар әйелдерді медициналық-әлеуметтік сараптамаға белгіленген тәртіппен жіберу;
18) деректерді тіркей отырып, пациенттің ақпараттандырылған келісімін ресімдеумен, жүктілік кезінде АИТВ-инфекциясына екі рет зерттеп-қарау"
өрескел
16
Орта медицина қызметкерлері (акушерлер, фельдшерлер, мейіргерлер) әйелдерге жүктілік барысында және одан тыс мыналарды қамтитын дәрігерге дейінгі көмекті көрсетеді:
1) пациенттің денсаулық жағдайын анықтау, жүктіліктің аурулары мен асқынуларын анықтау мақсатында өз бетінше қабылдау және медициналық қарап-тексеру;
2) жүкті және фертильді жастағы әйелдердің (бұдан әрі – ФЖӘ) топтарын автоматтандырылған қадағалап қарау және жүкті және ФЖӘ денсаулық жағдайларының көрсеткіштеріне мониторинг жүргізу мақсатында "Бекітілген халық тіркелімі" электрондық порталының "Жүкті және фертильді жастағы әйелдер тіркелімі" кіші жүйесіне деректерді енгізу;
3) диагностика және емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес әйелдердің өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін жағдайларда жүкті, босанатын әйелдерге және фертильдік жастағы әйелдерге кезек күттірмейтін және шұғыл дәрігерге дейін медициналық көмекті көрсету;
4) учаскелік дәрігерлермен және бейінді мамандармен бірлесіп созылмалы аурулармен жүкті әйелдерді динамикалық байқау;
5) функционалдық міндеттемелеріне сәйкес акушер-гинеколог дәрігердің тағайындауларын орындау;
6) диагностика және емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес бағыттар мен ұсыныстарды уақтылы ұсынумен физиологиялық жүктілікті және жүкті және босанған әйелдерді қадағалап қарау;

7) медицинское обслуживание на дому беременных, родильниц, гинекологических больных и группы ЖФВ социального риска;
8) проведение профилактического медицинского осмотра женщин с целью раннего выявления предопухолевых и раковых заболеваний женских половых органов и других локализаций (кожи, молочных желез);
9) проведение медицинского сестринского осмотра женщин всех возрастных групп, обратившихся за медицинской помощью;
10) участие в проведении скрининговых и профилактических осмотров для выявления заболеваний
грубое
17.
Соблюдение следующих требований при организации оказания акушерско-гинекологической помощи на стационарном уровне:
1) оказание стационарной консультативно-диагностической, лечебно-профилактической и реабилитационной помощи беременным, роженицам, родильницам и новорожденным;
2) проведение совместного осмотра лечащего врача с заведующим отделения при поступлении беременных женщин до 36 недель беременности, страдающих хроническими заболеваниями, нуждающихся в лечении в специализированных отделениях многопрофильных стационаров, для оценки тяжести течения заболевания, течения беременности и тактики лечения.
3) составление плана ведения беременности, родов и послеродового периода c учетом индивидуального подхода;
4) ведение беременности, родов и послеродового периода в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения, а также с планом ведения;
5) проведение консультирования беременных, рожениц и родильниц, осуществление контроля по соблюдению уровня оказания медицинской помощи;
6) проведение реабилитационных мероприятий матерям и новорожденным, в том числе уход за недоношенными новорожденными;
7) консультации по оказанию медицинской помощи беременным, роженицам, родильницам и новорожденным с использованием телекоммуникационных систем;
8) осуществление экспертизы о временной нетрудоспособности, выдачи листа и справки временной нетрудоспособности по беременности и родам, гинекологическим больным;
9) оказание реанимационной помощи и интенсивной терапии матерям и новорожденным, в том числе с низкой и экстремально низкой массой тела;
10) наличие минимального перечня оборудования для блока интенсивной терапии:
кровать функциональная (по числу коек);
матрас противопролежневый (1 на 3 койки);
прикроватный кардиомонитор (по числу коек);
электрокардиограф портативный (1 на 6 коек);
электрокардиостимулятор (1 на 6 коек);
портативный аппарат для ультразвукового исследования сердца и сосудов (1 на 9 коек);
аппарат для вспомогательного кровообращения (внутриаортальной баллонной контрпульсации) (1 на 9 коек);
централизованная система подводки кислорода к каждой кровати (по числу коек);
электроотсасыватель хирургический с бактериальным фильтром (1 на 3 койки);
дефибриллятор бифазный с функцией синхронизации (1 на 3 койки);
аппарат для искусственной вентиляций легких (1 на 6 коек);
портативный дыхательный аппарат для транспортировки (1 на БИТ);
набор для интубации трахеи (2 на БИТ);
набор для катетеризации магистральных сосудов (100 наборов);

7) жүкті әйелдерге, гинекологиялық науқастарға және әлеуметтік қауіптей ФЖӘ тобына үйде медициналық қызмет көрсету;
8) әйелдердің жыныс жолдарының және басқа да жерлерде орналасатын (тері, сүт бездері) ісік алды және қатерлі ісік ауруларын ерте анықтау мақсатында әйелдерге профилактикалық медициналық қарап-тексеру жүргізу;
9) медициналық көмекке жүгінген барлық жастағы әйелдерді медициналық қарап-тексеруді жүргізу;
10) ауруларды анықтау үшін скринингтік және профилактикалық қарап-тексеру жүргізуге қатысу
өрескел
20
Стационарлық деңгейде акушерлік-гинекологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру кезінде мынадай талаптарды сақтау:
1) жүкті әйелдерге, босанатын әйелдерге, босанған әйелдерге және жаңа туған нәрестелерге стационарлық консультациялық-диагностикалық, емдеу-профилактикалық және оңалту көмегін көрсету;
2) созылмалы аурулармен ауыратын, көп бейінді стационарлардың мамандандырылған бөлімшелерінде емдеуді қажет ететін жүкті әйелдер жүктіліктің 36 аптасына дейін түскен кезде аурудың ағымының ауырлығын, жүктіліктің ағымын және емдеу әдісін бағалау үшін емдеуші дәрігердің бөлімше меңгерушісімен бірлесіп қарап-тексеруін жүргізу.
3) жеке тәсілді ескере отырып, жүктілікті, босануды және босанғаннан кейінгі кезеңді жүргізу жоспарын жасау;
4) диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларына, сондай-ақ жүргізу жоспарына сәйкес жүктілікті, босануды және босанғаннан кейінгі кезеңді жүргізу;
5) жүкті әйелдерге, босанатын әйелдерге және босанған әйелдерге консультация жүргізу, медициналық көмек көрсету деңгейін сақтау бойынша бақылауды жүзеге асыру;
6) аналар мен жаңа туған нәрестелерге оңалту іс-шараларын жүргізу, оның ішінде шала туған нәрестелерге күтім жасау;
7) телекоммуникациялық жүйелерді пайдалана отырып, жүкті, босанатын, босанған әйелдерге және жаңа туған нәрестелерге медициналық көмек көрсету бойынша консультациялар;
8) медициналық-санитариялық алғашқы көмектің медициналық ұйымдарымен, өңірдің акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін стационарлық деңгейдегі басқа да медициналық ұйымдармен; республикалық денсаулық сақтау ұйымдарымен сабақтастық және ақпарат алмасу;
9) еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптаманы, жүктілік және босану бойынша, гинекологиялық науқастарға еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және анықтамасын беруді жүзеге асыру;
10) аналар мен жаңа туған нәрестелерге, оның ішінде дене салмағы төмен және өте төмен нәрестелерге реанимациялық көмек және қарқынды терапия көрсету;
11) қарқынды терапия блогы үшін жабдықтардың ең аз тізбесінің болуы:
функционалдық төсек (төсек саны бойынша);
жауыржараға қарсы матрас (3 төсекке 1);
төсек жанындағы кардиомонитор (төсек саны бойынша);
портативті электрокардиограф (6 төсекке 1);
электрокардио ынталандырғыш (6 төсекке 1);
жүрек пен қан тамырларын ультрадыбыстық зерттеуге арналған портативті аппарат (9 төсекке 1);
қосалқы қанайналымға арналған аппарат (порталішілік баллонды контрпульсация) (9 төсекке 1);
әр төсекке оттегін жеткізудің орталықтандырылған жүйесі (төсек саны бойынша);
бактериялық сүзгісі бар хирургиялық электр сорғыш (3 төсекке 1);
синхрондау функциясы бар бифазалы дефибриллятор (3 төсекке 1);
өкпені жасанды желдетуге арналған аппарат (6 төсекке 1);
тасымалдауға арналған портативті тыныс алу аппараты (ҚТБ-ға 1);
кеңірдекті интубациялауға арналған жиынтық (ҚТБ-ға 2);
магистральдық тамырларды катетерлеуге арналған жиынтық (100 жиынтық);

автоматический дозатор лекарственных веществ шприцевой (2 на 1 койку);
инфузомат (1 на 1 койку);
тонометр прикроватный для измерения артериального давления (по числу коек);
мобильный (переносной) набор для проведения реанимационных мероприятий в других отделениях (1 на БИТ);
передвижной рентген аппарат (1 на БИТ);
глюкометр (1 на БИТ);
набор инструментов и приспособлений для малых хирургических вмешательств (1 на БИТ)
блок электрических розеток (не менее 8-и розеток) с заземлением у каждой койки, в том числе и для электропитания энергоемких приборов (рентгеновских аппаратов) (по числу коек).
11) осуществление медико-психологической помощи женщинам;
12) оповещение медицинских организаций более высокого уровня регионализации перинатальной помощи и местных органов государственного управления здравоохранением при выявлении в период поступления или нахождения в стационаре у беременной, роженицы, родильницы критического состояния;
13) соблюдение схемы оповещения в случае возникновения критических ситуаций у женщин;
14) транспортировка беременных, родильниц, рожениц в критическом состоянии на третий уровень перинатальной помощи, в областные и республиканские организации здравоохранения осуществляется по решению консилиума врачей с участием специалистов медицинской бригады медицинской авиации после восстановления гемодинамики и стабилизации жизненно важных функций с уведомлением принимающей медицинской организации;
15) при нетранспортабельном состоянии беременных, рожениц, родильниц осуществление вызова квалифицированных специалистов "на себя", оказание комплекса первичной реанимационной помощи при возникновении неотложных состояний, диагностика угрожающих состояний у матери и плода, решение вопроса о родоразрешении, проведение интенсивной и поддерживающей терапии до перевода на более высокий уровень
грубое
Оказание медицинской помощи новорожденным
18.
Соблюдение следующих требований при организации оказания медицинской помощи новорожденным на стационарном уровне:
1) оказание медицинской помощи новорожденным по уровням регионализации перинатальной помощи в зависимости от показаний;
2) структура организаций стационаров первого уровня регионализации перинатальной помощи: индивидуальные родильные палаты, отделение для совместного пребывания матери и ребенка, прививочный кабинет, палаты интенсивной терапии для новорожденных, а также предусмотренные штатным расписанием ставка врача по специальности "Педиатрия (неонатология)" и круглосуточный пост неонатальной медицинской сестры;

дәрілік заттарды шприцтіавтоматты мөлшерлегіш (1 төсекке 2);
инфузомат (1 төсекке 1);
артериялық қысымды өлшеуге арналған төсектік тонометр (төсектер саны бойынша);
басқа бөлімшелерде реанимациялық іс-шараларды жүргізуге арналған ұтқыр (тасымалданатын) жиынтық (ҚТБ-ға 1);
жылжымалы рентген аппарат (ҚТБ-ға 1);
глюкометр (ҚТБ-ға 1);
шағын хирургиялық араласуларға арналған құралдар мен керек-жарақтар жиынтығы (ҚТБ-ға 1)
әрбір төсектің жанында Жерге тұйықталған электр розеткаларының блогы (кемінде 8 Розетка), оның ішінде энергияны көп қажет ететін аспаптарды (рентген аппараттарын) электрмен қоректендіруге арналған (төсек саны бойынша).
12) әйелдерге медициналық-психологиялық көмекті жүзеге асыру;
13) перинаталдық көмекті өңірлендірудің неғұрлым жоғары деңгейдегі медициналық ұйымдарын және стационарда жүкті әйел, босанған әйел, босанған әйелде қиын жағдай анықталған кезде денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарын хабардар ету;
14) әйелдерде күрделі жағдайлар туындаған жағдайда хабарлау схемасын сақтау;
15) жүкті әйелдерді, босанған әйелдерді, ауыр күйдегі босанатын әйелдерді перинаталдық көмектің үшінші деңгейіне, облыстық және республикалық денсаулық сақтау ұйымдарына тасымалдау гемодинамиканы қалпына келтіргеннен және өмірлік маңызды функцияларды тұрақтандырғаннан кейін санитариялық авиацияның модильдік бригадасы мамандарының қатысуымен дәрігерлер консилиумының шешімі бойынша қабылдаушы медициналық ұйымды хабардар ете отырып жүзеге асырылады.
16) медициналық авиация желісі бойынша перинаталдық көмекті өңірлендірудің неғұрлым жоғары деңгейіне, бейінді республикалық орталықтарға және көрсетілімдер бойынша республикалық сыни акушерлік орталыққа келісім бойынша тасымалдауды қамтамасыз ету.
17) жүкті, босанатын, босанған әйелдердің тасымалдауға келмейтін жай-күйі кезінде білікті мамандарды "өзіне" шақыруды жүзеге асыру, шұғыл жай-күй туындаған кезде бастапқы реанимациялық көмек кешенін көрсету, ана мен шаранадағы қауіпті жай-күйді диагностикалау, босандыру туралы мәселені шешу, анағұрлым жоғары деңгейге ауыстырғанға дейін қарқынды және демеуші терапия жүргізу.
өрескел
Жаңа туған нәрестелерге медициналық көмек көрсету
18
Жаңа туған нәрестелерге стационарлық деңгейде медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру кезінде мынадай талаптарды сақтау:
1) көрсетілімдеріне қарай перинаталдық көмекті өңірлендіру деңгейлері бойынша жаңа туған нәрестелерге медициналық көмек көрсету;
2) перинаталдық көмекті өңірлендірудің бірінші деңгейіндегі стационарлар ұйымдарының құрылымы: жеке босандыру палаталары, ана мен баланың бірге болуына арналған бөлімше, егу кабинеті, жаңа туған нәрестелерге арналған қарқынды терапия палаталары, сондай-ақ штат кестесінде көзделген "Педиатрия (неонатология)" мамандығы бойынша дәрігердің ставкасы және неонаталдық мейіргердің тәулік бойы жұмыс істейтін посты;

3) в стационарах второго уровня организация палат реанимации и интенсивной терапии новорожденных с полным набором для реанимации, аппаратами искусственной вентиляции легких с различными режимами вентиляции (постоянное положительное давление в дыхательных путях), кувезами, клинико-диагностической лабораторией, а также предусмотренного штатным расписанием круглосуточным постом (врач неонатолог и детская медицинская сестра);
4) в стационарах третьего уровня регионализации перинатальной помощи:
имеют круглосуточный неонатальный пост, клиническую, биохимическую и бактериологическую лаборатории, отделение реанимации и интенсивной терапии для женщин и новорожденных, а также отделения патологии новорожденных и выхаживания недоношенных совместного пребывания с матерью.
организуются отделения интенсивной терапии новорожденных, отделения патологии новорожденных и выхаживания недоношенных, оснащенные современным лечебно-диагностическим оборудованием, лекарственными препаратами, круглосуточным постом (врачебный и сестринский), экспресс-лабораторией.
5) в стационарах первого уровня больному новорожденному осуществляются следующие мероприятия:
первичная реанимационная помощь;
интенсивная и поддерживающая терапия;
оксигенотерапия;
инвазивная или неинвазивная респираторная терапия;
фототерапия;
лечебная гипотермия;
инфузионная терапия и/или парентеральное питание;
лечение, согласно утвержденным клиническим протоколам диагностики и лечения.
В стационарах второго уровня больному новорожденному осуществляются следующие мероприятия:
первичная реанимационная помощь новорожденного и стабилизация состояния, выхаживание недоношенных детей с сроком гестации более 34 недель;
катетеризация центральных вен и периферических сосудов;
выявление и лечение врожденных пороков, задержки внутриутробного развития, гипогликемии новорожденных, гипербилирубинемии, неонатального сепсиса, поражения центральной нервной системы, респираторного дистресс-синдрома, пневмоторакса, некротического энтероколита и других патологических состояний неонатального периода;
проведение интенсивной терапии, включающую коррекцию жизненно важных функций (дыхательной, сердечно-сосудистой, метаболических нарушений), инвазивной и неинвазивной респираторной терапии, инфузионной терапии и парентерального питания;
при необходимости оказания высокоспециализированной помощи определяется степень готовности к транспортировке с матерью в организацию родовспоможения третьего уровня или учреждение республиканского значения
грубое
19.
Оказание медицинской помощи новорожденным в медицинских организациях третьего уровня включает:

3) екінші деңгейдегі стационарларда реанимацияға арналған толық жинағы бар жаңа туған нәрестелердің реанимация және қарқынды терапия палаталарын, желдетудің әртүрлі режимдері бар өкпені жасанды желдету аппараттарын (тыныс алу жолдарындағы тұрақты оң қысым), кувездерді, клиникалық-диагностикалық зертханаларды, сондай-ақ штат кестесінде көзделген тәулік бойы жұмыс істейтін постты (неонатолог дәрігер және балалар мейіргері) ұйымдастыру;
4) перинаталдық көмекті өңірлендірудің үшінші деңгейіндегі стационарларда:
тәулік бойы неонаталдық посты, клиникалық, биохимиялық және бактериологиялық зертханалары, әйелдер мен жаңа туған нәрестелерге арналған реанимация және қарқынды терапия бөлімшелері, сондай-ақ жаңа туған нәрестелердің патологиясы және шала туған нәрестелерді анасымен бірге күту бөлімшелері бар;
заманауи емдеу-диагностикалық жабдықтармен, дәрілік препараттармен, тәулік бойы постпен (дәрігерлік және мейіргерлік), экспресс-зертханамен жарақтандырылған жаңа туған нәрестелердің қарқынды терапия бөлімшелері, жаңа туған нәрестелер патологиясы және шала туған нәрестелерді күту бөлімшелері ұйымдастырылады;
5) бірінші деңгейдегі стационарларда науқас жаңа туған нәрестеге мынадай іс-шаралар жүзеге асырылады:
алғашқы реанимациялық көмек;
қарқынды және демеуші терапиясы;
оксигенотерапия;
инвазивті немесе инвазивті емес тыныс алу терапиясы;
фототерапия;
емдік гипотермия;
инфузиялық терапия және/немесе парентеральді тамақтану;
диагностика мен емдеудің бекітілген клиникалық хаттамаларына сәйкес емдеу.
Екінші деңгейдегі стационарларда науқас жаңа туған нәрестеге мынадай іс-шаралар жүзеге асырылады:
жаңа туған нәрестеге алғашқы реанимациялық көмек көрсету және жағдайын тұрақтандыру, гестация мерзімі 34 аптадан артық шала туған балаларды күту;
орталық веналар мен перифериялық тамырларды катетерлеу;
туа біткен кемістіктерді, құрсақішілік дамудың кідірісін, жаңа туған нәрестелердің гипогликемиясын, гипербилирубинемияны, неонаталдық сепсисті, орталық нерв жүйесінің зақымдануын, респираторлық дистресс-синдромды, пневмотораксты, некротикалық энтероколитті және неонаталдық кезеңнің басқа да патологиялық жағдайларын анықтау және емдеу;
өмірлік маңызды функцияларды (тыныс алу, жүрек-қан тамырлары, метаболикалық бұзылулар) түзетуді қамтитын қарқынды терапияны, инвазивті және инвазивті емес респираторлық терапияны, инфузиялық терапияны және парентеральды тамақтануды жүргізу;
жоғары мамандандырылған көмек көрсету қажет болған кезде анасымен үшінші деңгейдегі босандыру ұйымына немесе Республикалық маңызы бар мекемеге тасымалдауға дайындық дәрежесі айқындалады.
өрескел
19
Үшінші деңгейдегі медициналық ұйымдарда жаңа туған нәрестелерге медициналық көмек көрсету мыналарды:

1) первичную реанимацию новорожденных и уход за новорожденными;
2) проведение интенсивной и поддерживающей терапии: респираторной терапии, катетеризацию центральных вен и периферических сосудов, терапевтической гипотермии, парентерального питания, выхаживание недоношенных детей;
3) диагностику и лечение врожденных пороков, задержки внутриутробного развития плода (малый вес к сроку гестации), гипогликемии новорожденных, неонатального сепсиса, респираторного дистресс-синдрома, гипербилирубинемии, некротического энтероколита, пневмоторакса, бронхолегочной дисплазии, персистирующей легочной гипертензии новорожденных, перинатальных поражений центральной нервной системы и других патологических состояний неонатального периода;
4) проведение интенсивной и поддерживающей терапии, терапевтической гипотермии, парентерального питания;
5) проведение инвазивной и не инвазивной респираторной терапии;
6) выхаживание недоношенных детей;
7) оказание круглосуточной консультативной и лечебно-диагностической помощи специалистам первого и второго уровня регионализации, оказание экстренной и неотложной медицинской помощи с выездом в медицинскую организацию
грубое
20.
Обеспечение здоровому новорожденному основного ухода, включающий профилактику гипотермии с соблюдением "тепловой цепочки", кожный контакт с матерью или контакт "кожа-к-коже", раннее начало грудного вскармливания в течение первого часа (при наличии признаков готовности младенца), профилактика внутрибольничных инфекций
грубое
21.
Антропометрия здорового новорожденного, его полный осмотр и другие мероприятия через 2 часа после родов
значительное
22.
Оказание неотложной медицинской помощи при выявлении нарушений состояния новорожденного, по показаниям перевод в палату интенсивной терапии или отделение реанимации новорожденных
грубое
23.
В родильной палате наблюдение за матерью и здоровым новорожденным акушером в течение двух часов после рождения:

1) жаңа туған нәрестелердің бастапқы реанимациясын және жаңа туған нәрестелерге күтім жасауды;
2) қарқынды және демеуші терапия жүргізу: респираторлық терапия, орталық веналар мен перифериялық тамырларды катетерлеу, терапиялық гипотермия, парентеральді тамақтану, шала туған балаларды күтуді;
3) туа біткен кемістіктерді диагностикалау және емдеу, ұрықтың құрсақішілік дамуының кідіруі (гестация мерзіміне аз салмақ), жаңа туған нәрестелердің гипогликемиясы, неонаталдық сепсис, респираторлық дистресс-синдром, гипербилирубинемия, некротикалық энтероколит, пневмоторакс, бронх-өкпе дисплазиясы, жаңа туған нәрестелердің персистирлейтін өкпе гипертензиясы, орталық нерв жүйесінің перинаталдық зақымдануы және неонаталдық кезеңнің басқа да патологиялық жағдайларын.
4) қарқынды және демеуші ем, терапиялық гипотермия, парентеральді тамақтану жүргізуді;
5) инвазивтік және инвазивтік емес респираторлық терапия жүргізуді;
6) шала туған балаларды күтуді;
7) клиникалық практикаға дәлелді медицина қағидаттары негізінде жаңа туған нәрестелердегі патологияларды диагностикалау мен емдеудің, асқынулардың профилактикасының заманауи әдістерін игеруді және енгізуді;
8) бөлімшедегі емдеу-диагностикалық жұмыстың сапасын арттыруға және ауруханалық өлімді төмендетуге бағытталған іс-шараларды әзірлеуді және енгізуді;
9) өңірлендірудің бірінші және екінші деңгейіндегі мамандарға тәулік бойы консультациялық және емдеу-диагностикалық көмек көрсету, медициналық ұйымға шыға отырып, шұғыл және кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсетуді қамтиды
өрескел
20
Дені сау жаңа туған нәрестеге "жылу тізбегін" сақтай отырып гипотермияны профилактикалау, анамен тері байланысын немесе "тері-теріге" байланысын, бірінші сағат ішінде емшек емізуді ерте бастауды (нәрестенің дайындық белгілері болған кезде), ауруханаішілік инфекциялардың профилактикасын қамтитын негізгі күтімді қамтамасыз ету
өрескел
21
Дені сау нәрестенің антропометриясы, оны толық қарап-тексеру және босанғаннан кейін 2 сағаттан кейін басқа да шаралар
елеулі
22
Жаңа туған нәрестенің жай-күйінің бұзылғаны анықталған кезде шұғыл медициналық көмек көрсету, көрсеткіштер бойынша жаңа туған нәрестелердің қарқынды терапия палатасына немесе реанимация бөлімшесіне ауыстыру
өрескел
23
Перзентханада босанғаннан кейін екі сағат ішінде ана мен дені сау жаңа туған акушерді бақылау:

1) измеряет температуру тела у новорожденного через 15 минут после рождения, затем – каждые 30 минут;
2) наблюдает за частотой сердцебиения и дыхания, характером дыхания (выявление экспираторного стона, оценка степени втяжения нижних отделов грудной клетки), окраской кожных покровов, активностью сосательного рефлекса, при необходимости определяет сатурацию пульсоксиметром
значительное
24.
Перевод через 2 часа после рождения здорового новорожденного с матерью в отделение совместного пребывания матери и ребенка
значительное
25.
В послеродовом отделении в палатах совместного пребывания матери и ребенка обеспечивается круглосуточное наблюдение медицинского персонала и постоянное участие матери в осуществлении ухода за ребенком, за исключением случаев состояний матери средней и тяжелой степеней тяжести
значительное
26.
Динамическое наблюдение за новорожденным с своевременным выявлением нарушений состояния новорожденного, необходимое обследование, осмотр заведующего отделения, организация консилиума для уточнения тактики ведения. По показаниям оказывается неотложная медицинская помощь, осуществляется перевод в палату интенсивной терапии или отделение реанимации новорожденных
грубое
27.
В палатах совместного пребывания матери и ребенка медицинские работники:

1) жаңа туған нәрестенің дене температурасын туғаннан кейін 15 минуттан кейін, содан кейін әр 30 минут сайын өлшейді;
2) жүрек қағысы мен тыныс алу жиілігін, тыныс алу сипатын (экспираторлық жылауды анықтау, кеуде қуысының төменгі бөліктерінің тартылу дәрежесін бағалау), тері жабындарының түсін, сорғыш рефлекстің белсенділігін бақылайды, қажет болған жағдайда пульсоксиметрмен сатурацияны анықтайды
елеулі
24
Дені сау нәресте туғаннан кейін 2 сағаттан кейін анасымен бірге ана мен баланың бірге болу бөлімшесіне ауыстыру
елеулі
25
Босанғаннан кейінгі бөлімшелерде ана мен бала бірге болатын палаталарда, ана жай-күйінің ауырлығы орташа және ауыр дәрежедегі жағдайларын қоспағанда, медицина персоналының тәулік бойы қадағалануы және ананың бала күтімін жүзеге асыруға тұрақты қатысуы қамтамасыз етіледі
елеулі
26
Жаңа туған нәрестенің жай-күйінің бұзылуын уақтылы анықтай отырып, жаңа туған нәрестені динамикалық байқау, қажетті тексеру, бөлімше меңгерушісін тексеру, жүргізу тактикасын нақтылау үшін консилиум ұйымдастыру. Көрсетілімдер бойынша шұғыл медициналық көмек көрсетіледі, қарқынды терапия палатасына немесе жаңа туған нәрестелердіңреанимация бөлімшесіне ауыстыру жүзеге асырылады
өрескел
27
Ана мен бала бірге болатын палаталарда медицина қызметкерлері:

1) консультируют о преимуществах грудного вскармливания, о технике и кратности сцеживания грудного молока ручным способом, проводят визуальную оценку грудного вскармливания для предоставления практической помощи в правильном расположении и прикладывании ребенка к груди матери во избежание таких состояний как трещины сосков или лактостаз;
2) при наличии противопоказаний к грудному вскармливанию обучают мать (родителя или законного представителя) альтернативным методам кормления детей; консультируют родильниц как поддерживать лактацию в случаях отдельного пребывания новорожденных
значительное
28.
Ежедневный осмотр новорожденных врачом-неонатологом, консультация матерей по вопросам ухода, профилактики гипотермии и вакцинации
значительное
29.
При наличии трех и более микроаномалий развития или выявлении врожденной патологии новорожденных организация консультации профильными специалистами, с проведением лечебно-диагностических мероприятий и предоставлением матери рекомендаций по обследованию, лечению и реабилитации
грубое
30.
В случае возникновения неотложных состояний у новорожденного (асфиксия, респираторный дистресс-синдром и другие) стабилизация его состояния и определение степени готовности к транспортировке с матерью в организацию родовспоможения второго или третьего уровней
грубое
31.
Вакцинация новорожденных осуществляется на основании добровольного информированного согласия родителей (матери, отца или законных представителей) на проведение профилактических прививок в соответствии со сроками проведения профилактических прививок в Республике Казахстан.
грубое
32.
Проведение всем новорожденным перед выпиской неонатального скрининга с целью выявления фенилкетонурии, врожденного гипотиреоза и аудиологический скрининг
грубое
33.
При возникновении неотложных состояний у новорожденного врач неонатолог проводит оценку тяжести состояния, стабилизацию, оценивает степень готовности к транспортировке, и организует его перевод с матерью (по согласованию с акушером-гинекологом) в медицинскую организацию второго или третьего уровня
грубое
34.
При подозрении и (или) выявлении у новорожденного острой хирургической патологии, в экстренном порядке проводится консультация врача по специальности "Детская хирургия (неонатальная хирургия)". После стабилизации показателей витальных функций новорожденный переводится в хирургическое отделение другой медицинской организации (детской или многопрофильной больницы) или в неонатальное (или детское) хирургическое отделение при его наличии в структуре медицинской организации родовспоможения для оказания ему соответствующей специализированной медицинской помощи
грубое
35.

1) емшек сүтімен емізудің артықшылықтары туралы, емшек сүтін қолмен білдіру техникасы мен жиілігі туралы кеңес береді, емізік жарықтары немесе лактостаз сияқты жағдайларды болдырмау үшін баланы ананың кеудесіне дұрыс орналастыруға және қолдануға практикалық көмек көрсету үшін емшек сүтімен емізуді көзбен бағалауды жүргізеді;
2) емшек сүтімен қоректендіруге қарсы көрсетілімдер болған кезде ананы (ата-ананы немесе заңды өкілді) балаларды тамақтандырудың баламалы әдістеріне үйретеді; жаңа туған нәрестелер бөлек болған жағдайларда босанған әйелдерге лактацияны қалай қолдау керектігі жөнінде консультация береді
елеулі
28
Жаңа туған нәрестелерді неонатолог дәрігердің күнделікті қарап-тексеруі, күтім, гипотермия профилактикасы және вакцинация мәселелері бойынша аналарға консультация беру
елеулі
29
Дамудың үш және одан да көп микроаномалиясы болған кезде немесе жаңа туған нәрестелердің туа біткен патологиясы анықталған кезде емдеу-диагностикалық іс-шаралар жүргізе отырып және анасына зерттеп-қарау, емдеу және оңалту бойынша ұсынымдар бере отырып, бейінді мамандардың консультациясын ұйымдастыру.
өрескел
30
Жаңа туған нәрестеде кезек күттірмейтін жағдайлар туындаған жағдайда (асфиксия, респираторлық дистресс-синдром және басқалар) оның жай-күйін тұрақтандыру және екінші немесе үшінші деңгейдегі босандыру ұйымына анасымен бірге тасымалдауға дайындық дәрежесін айқындау
өрескел
31
Жаңа туған нәрестелерді вакцинациялау Қазақстан Республикасында профилактикалық егулерді жүргізу мерзімдеріне сәйкес профилактикалық егулерді жүргізуге ата-аналардың (анасының, әкесінің немесе заңды өкілдерінің) ерікті ақпараттандырылған келісімі негізінде жүзеге асырылады.
өрескел
32
Фенилкетонурияны, туа біткен гипотиреозды және аудиологиялық скринингті анықтау мақсатында неонатальды скринингті шығарар алдында барлық нәрестелерге жүргізу
өрескел
33
Жаңа туған нәрестеде кезек күттірмейтін жағдайлар туындаған кезде неонатолог дәрігер жағдайының ауырлығын бағалауды, тұрақтандыруды жүргізеді, тасымалдауға дайындық дәрежесін бағалайды және оны анасымен (акушер-гинекологпен келісім бойынша) екінші немесе үшінші деңгейдегі медициналық ұйымға ауыстыруды ұйымдастырады
өрескел
34
Жаңа туған нәрестеде жіті хирургиялық патология күдік болған және (немесе) анықталған кезде шұғыл түрде "Балалар хирургиясы (неонаталдық хирургия)" мамандығы бойынша дәрігердің консультациясы жүргізіледі. Өмірлік функциялардың көрсеткіштері тұрақтанғаннан кейін жаңа туған нәресте басқа МҰ-ның (балалар немесе көп бейінді аурухананың) хирургиялық бөлімшесіне немесе ол босандыру МҰ құрылымында болған жағдайда оған тиісті мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін неонаталдық (немесе балалар) хирургиялық бөлімшесіне ауыстырылады
өрескел
35

Доношенные новорожденные после достижения возраста 28 суток или недоношенные новорожденные, после достижения постконцептуального возраста 42 недели, нуждающиеся в дальнейшем круглосуточном медицинском наблюдении, переводятся в стационар педиатрического профиля
грубое
36.
Наличие медицинского оборудования и изделий медицинского назначения для оказания медицинской помощи новорожденным в соответствии со стандартом организации педиатрической помощи в зависимости от уровня регионализации перинатальной помощи
грубое
37.
Наличие медицинского оборудования и изделий медицинского назначения для оснащения автомобиля реанимационной бригады для транспортировки новорожденных:
1. оборудование:
1) кувез (переносной или перевозной);
2) "печка" для обогрева салона автомобиля;
3) термоизолирующая пленка для ребенка;
4) белье для ребенка (одеяло, пеленки, одежда);
5) монитор ЭКГ и артериального давления с набором манжет и датчиков,
6) пульсоксиметр с одноразовыми манжетами;
7) часы с секундной стрелкой;
8) термометр электронный;
8) фонендоскоп.
2. Оборудование для респираторной поддержки:
1) кислородный баллон;
2) воздушный компрессор для проведения искусственной вентиляции легких и использования вакуумных средств;
3) дозиметр кислородный для баллонов;
4) аппарат искусственной вентиляции легких портативный с системой увлажнения и обогрева дыхательной смеси;
5) кислородный смеситель;
6) мешок Амбу, объем не более 700 кубических сантиметров;
7) набор масок разных размеров для искусственной вентиляции легких;
8) оральные воздуховоды;
9) система респираторной поддержки N СРАР.
3. Оборудование и изделия медицинского назначения для интубации трахеи и санации дыхательных путей:
1) ларингоскоп с прямыми клинками № 0 и № 1;
2) интубационные трубки (D-диаметр 2,5; 3,0; 3,5; 4,0);
3) электрический или вакуумный отсос, груша одноразовая и набор катетеров для аспирации (№ 5, 6, 8, 10, 12, 14);
4) назогастральный зонд – диаметр 6 миллиметр.
4. Оборудование и изделия медицинского назначения для введения лекарственных препаратов:
1) инфузомат, шприцевый насос (2-3 штуки на аккумуляторах);
2) наборы для катетеризации периферических вен;
3) системы для проведения инфузии;
4) шприцы различных объемов;
5) тройники;
6) иглы-бабочки;
7) хирургические пинцеты, скальпель, ножницы;
8) стерильные перчатки
грубое
38.
Наличие обязательного патологоанатомического исследования плода и плаценты при прерывании беременности по медицинским показаниям при подозрении на наличие врожденных аномалий развития у плода
грубое
39.
Наличие клинико-патологоанатомического разбора всех случаев материнской и младенческой смерти после завершения всего комплекса патологоанатомических исследований
грубое

28 тәулікке жеткеннен кейін мерзіміне жетіп туған нәрестелер немесе шала туған нәрестелер, одан әрі тәулік бойы медициналық бақылауды қажет ететін, рецептіден кейінгі 42 аптаға жеткеннен кейін педиатриялық бейіндегі стационарға ауыстырылады
өрескел
36
Перинаталдық көмекті өңірлендіру деңгейіне байланысты педиатриялық көмекті ұйымдастыру стандартына сәйкес жаңа туған нәрестелерге медициналық көмек көрсету үшін медициналық жабдықтар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың болуы
өрескел
37
Жаңа туған нәрестелерді тасымалдауға арналған реанимациялық бригаданың автомобилін жарақтандыруға арналған медициналық жабдықтар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың болуы:
1. Жабдықтар:
1) кувез (тасымалданатын немесе тасымалданатын);
2) автомобиль салонын жылытуға арналған "пеш";
3) балаға арналған жылу оқшаулағыш пленка;
4) балаға арналған іш киім (көрпе, жаялық, киім және т. б.);
5) манжеттер мен датчиктер жинағы бар ЭКГ және АҚ мониторы,
6) бір рет қолданылатын манжеттері бар пульсоксиметр;
7) секунд тілдері бар сағат;
8) электрондық термометр;
8) фонендоскоп.
2. Респираторлық қолдауға арналған жабдық:
1) оттегі баллоны;
2) өкпенің жасанды желдетуін жүргізуге және вакуумдық құралдарды пайдалануға арналған ауа компрессоры;
3) баллондарға арналған оттегі дозиметрі;
4) тыныс алу қоспасын ылғалдандыру және жылыту жүйесі бар портативті өкпенің жасанды желдету аппараты;
5) оттегі араластырғыш;
6) Амбу қабы, көлемі 700 текше см артық емес.;
7) өкпенің жасанды желдетуге арналған әртүрлі мөлшердегі маскалар жиынтығы;
8) ауыз қуысының ауа жолдары;
9) N СРАР респираторлық қолдау жүйесі.
3. Кеңірдекті интубациялауға және тыныс алу жолдарын санациялауға арналған жабдықтар мен медициналық мақсаттағы бұйымдар:
1) № 0 және № 1 тік сұқпалары бар ларингоскоп;
2) интубациялық түтіктер (D-диаметрі 2,5; 3,0; 3,5; 4,0);
3) электрлік немесе вакуумды сору, бір рет қолданылатын алмұрт және аспирацияға арналған катетерлер жиынтығы (№ 5, 6, 8, 10, 12, 14);
4) назогастральды зонд – диаметрі 6 мм.
4. Дәрілік препараттарды енгізуге арналған жабдықтар мен медициналық мақсаттағы бұйымдар:
1) инфузомат, шприц сорғысы (аккумуляторларда 2-3 дана);
2) перифериялық веналарды катетерлеуге арналған жиынтықтар;
3) инфузия жүргізуге арналған жүйелер;
4) әртүрлі көлемдегі шприцтер;
5) үшайырлар;
6) көбелек инелері;
7) хирургиялық пинцеттер, скальпель, қайшылар;
8) стерильді қолғаптар.
өрескел
38
Ұрықта туа біткен даму ауытқуларының бар-жоғына күдік болған кезде медициналық көрсеткіштер бойынша жүктілікті үзген кезде ұрық пен плацентаны міндетті патологиялық-анатомиялық зерттеудің болуы
өрескел
39
Патологиялық-анатомиялық зерттеулердің барлық кешені аяқталғаннан кейін ана мен бала өлімінің барлық жағдайларын клиникалық-патологиялық талдаудың болуы
өрескел

2. Критерии по источнику информации "Результаты мониторинга сведений, получаемых из автоматизированных информационных систем"
1
Наличие материнской смертности
грубое
2
Рост младенческой смертности по сравнению с предыдущим периодом оценки на 5% и более
грубое
3
Наличие случаев послеоперационных осложнений
значительное
4
Наличие случаев роста показателя родовых травм новорожденных по сравнению с предыдущим периодом оценки
значительное

2. "Автоматтандырылған ақпараттық жүйелерден алынатын мәліметтер мониторингінің нәтижелері" ақпарат көзі бойынша өлшемшарттар
1
Ана өлім-жітімінің болуы
өрескел
2
Өткен бағалау кезеңімен салыстырғанда нәрестелер өлім-жітімінің 5% - ға және одан да жоғары өсуі
өрескел
3
Операциядан кейінгі асқынулар жағдайларының болуы
елеулі
4
Өткен бағалау кезеңімен салыстырғанда жаңа туған нәрестелердің туу жарақаттары көрсеткішінің өсу жағдайларының болуы
елеулі

3. Критерии по источнику информации "Количество подтвержденных жалоб и обращений"
1
Наличие одной и более подтвержденных жалоб и обращений в субъектах (объектах) здравоохранения, оказывающих услуги родовспоможения
грубое
Приложение 2 к Критериям
оценки степени риска
в сфере качества оказания
медицинских услуг (помощи)
Субъективные критерии для проведения профилактического контроля с посещением субъекта контроля с распределением по степени значимости нарушений и источникам информации
№ п\п
Наименование критериев
Степень нарушений
1. Критерии по источнику информации "Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля" (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)
Критерии для субъектов (объектов), оказывающих стационарную, стационарозамещающую помощь*
1.
Наличие лицензии и приложений к ней по осуществляемым видам деятельности
грубое
2.
Наличие сертификата специалиста по соответствующей клинической специальности
грубое
3.
Наличие заключения о соответствии субъекта здравоохранения к предоставлению высокотехнологичных медицинских услуг
грубое
4.
Наличие письменного добровольного согласия пациента либо его законного представителя при инвазивных вмешательствах и на проведение лечебно-диагностических мероприятий
значительное
5.
Время пребывания бригады ССМП или отделения СМП при организации ПМСП в приемном отделении стационара не превышает 10 минут (время для передачи пациента врачу приемного отделения) с момента ее прибытия в стационар, за исключением случаев необходимости оказания скорой медицинской помощи в чрезвычайных ситуациях.
После передачи бригадами СМП или отделения СМП при организации ПМСП пациента в приемное отделение стационара медицинская сестра проводит распределение поступающих пациентов (медицинскую сортировку по триаж-системе) на группы, исходя из первоочередности оказания экстренной медицинской помощи.
Медицинская сортировка по триаж-системе проводится непрерывно и преемственно. По завершению оценки, пациенты помечаются цветом одной из категорий сортировки, в виде специальной цветной бирки либо цветной ленты.
Согласно медицинской сортировке, выделяют 3 группы пациентов:
первая группа (красная зона) – пациенты, состояние которых представляет непосредственную угрозу жизни или имеющие высокий риск ухудшения и требующие экстренной медицинской помощи;
вторая группа (желтая зона) – пациенты, состояние которых представляет потенциальную угрозу для здоровья или может прогрессировать с развитием ситуации, требующей экстренной медицинской помощи;
третья группа (зеленая зона) – пациенты, состояние которых не представляет непосредственной угрозы для жизни и здоровья и не требует госпитализации.
грубое
6.
Госпитализация тяжелого пациента, нуждающегося в постоянном мониторинге жизненно важных функций по медицинским показаниям, по решению консилиума и уведомлению руководителей организаций здравоохранения после стабилизации состояния переводится в другую медицинскую организацию по профилю заболевания для дальнейшего обследования и лечения
значительное
7.
При отсутствии показаний для госпитализации в организацию здравоохранения, врач приемного отделения выдает пациенту медицинское заключение с письменным обоснованием отказа.
Медицинской сестрой приемного отделения направляется актив в организацию ПМСП по месту прикрепления пациента
значительное
8.
Наличие показаний для госпитализации:
необходимость оказания доврачебной, квалифицированной, специализированной медицинской помощи, в том числе с применением высокотехнологичных медицинских услуг, с круглосуточным медицинским наблюдением пациентов:
1) в плановом порядке – по направлению специалистов ПМСП или другой организации здравоохранения:
2) по экстренным показаниям (включая выходные и праздничные дни) - вне зависимости от наличия направления
значительное
9.
Осмотр пациента заведующим отделением тяжелых пациентов в день госпитализации, в последующем – ежедневно. Пациенты, находящиеся в среднетяжелом состоянии, осматриваются не реже одного раза в неделю. Результаты осмотра пациента регистрируются в медицинской карте с указанием рекомендаций по дальнейшей тактике ведения пациента с обязательной идентификацией медицинского работника, вносящего записи
значительное
10.
Клинический диагноз устанавливается совместно с заведующим отделением не позднее трех календарных дней со дня госпитализации пациента в организацию здравоохранения
значительное
11.
Ежедневный осмотр пациентов, находящихся в стационаре, лечащим врачом, кроме выходных и праздничных дней. При осмотре и назначении дежурным врачом дополнительных диагностических и лечебных манипуляций проводятся соответствующие записи в медицинской карте
значительное
12.
Соблюдение требований при плановой госпитализации:
1) наличие направления на госпитализацию в стационар и талона плановой госпитализации; 2) госпитализация пациента в соответствии с установленной датой плановой госпитализации в направлении;

3. "Расталған шағымдар мен өтініштердің саны" ақпарат көзі бойынша өлшемшарттар
1
Босандыру қызметтерін көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінде (объектілерінде) бір және одан да көп расталған шағымдар мен өтініштердің болуы
өрескел
Медициналық қызметтер
(көмек) көрсету сапасы
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
2-қосымша
Бұзушылықтардың маңыздылығы дәрежесі мен ақпарат көздері бойынша бөле отырып, бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін субъективті өлшемшарттар
Р/с №
Өлшемшарттардың атауы
Бұзушылық дәрежесі
1. "Өткен тексерулердің және бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері" деген ақпарат көзі бойынша өлшемшарттар (төменде санамаланған талаптар сақталмаған кезде ауырлық дәрежесі белгіленеді)
Стационарлық, стационарды алмастыратын көмек көрсететін субъектілер (объектілер) үшін өлшемшарттар*
1
Жүзеге асырылатын қызмет түрлері бойынша лицензияның және оған қосымшалардың болуы
өрескел
2
Тиісті клиникалық мамандық бойынша маман сертификатының болуы
өрескел
3
Денсаулық сақтау субъектісінің жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсетуге сәйкестігі туралы қорытындының болуы
өрескел
4
Пациенттің не оның заңды өкілінің инвазивті араласулар кезінде және емдеу-диагностикалық шараларын өткізуге ерікті жазбаша келісімінің болуы
елеулі
5
Төтенше жағдайларда жедел медициналық көмек көрсету қажеттілігі жағдайларын қоспағанда, ЖМКС бригадасының немесе МСАК ұйымы жанындағы ЖМЖ бөлімшесінің стационардың қабылдау бөлімшесінде болу уақыты ол стационарға келген сәттен бастап 10 минуттан (пациентті қабылдау бөлімшесінің дәрігеріне беру уақыты) аспайды.
ЖМЖ бригадасы немесе МСАК ұйымы жанындағы ЖМЖ бөлімшесі пациентті стационардың қабылдау бөлімшесіне бергеннен кейін мейіргер бірінші кезекте шұғыл медициналық көмек көрсетілетіндерді алға тарта отырып, келіп түскен пациенттерді топтарға (триаж жүйесі бойынша медициналық іріктеу) бөледі.
Триаж жүйесі бойынша медициналық іріктеу үздіксіз және сабақтастықпен жүргізіледі. Бағалау аяқталғаннан кейін пациенттер арнайы түрлі-түсті бирка немесе түрлі-түсті лента түріндегі іріктеу санатының бір түсімен белгіленеді.
Медициналық іріктеуге сәйкес пациенттер 3 топқа бөлінеді:
бірінші топ (қызыл аймақ) – өміріне тікелей қауіп төнетін немесе нашарлау қаупі жоғары және шұғыл медициналық көмекті талап ететін пациенттің жай-күйі;
екінші топ (сары аймақ) – өміріне әлеуетті қауіп төнетін немесе жағдайдың дамуымен өршуі мүмкін, шұғыл медициналық көмекті қажет ететін пациенттің жай-күйі;
үшінші топ (жасыл аймақ) – өмірі мен денсаулығына тікелей қауіп жоқ және емдеуге жатқызуды талап етпейтін пациенттің жай-күйі.
өрескел
6
Өмірлік маңызды функцияларының тұрақты мониторингін қажет ететін ауыр пациентті медициналық көрсетілімдері бойынша, консилиумның шешімі және денсаулық сақтау ұйымдарының басшыларын хабардар ету бойынша аталған пациент жағдайы тұрақталғаннан кейін одан әрі зерттеп-қарау және емдеу үшін ауруының бейіні бойынша басқа медициналық ұйымға ауыстырылады
елеулі
7
Стационарға емдеуге жатқызу үшін көрсетілімдер болмаған кезде қабылдау бөлімшесі дәрігері пациентке қабылдамаудың жазбаша негіздемесі бар медициналық қорытынды береді.
Қабылдау бөлімшесінің мейіргері пациенттің бекітілген орны бойынша МСАК ұйымына актив жолдайды.
елеулі
8
Емдеуге жатқызуға көрсеткіштердің болуы:
Дәрігерге дейінгі, білікті, мамандандырылған және жоғары мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық қызметтерді қолдана отырып, тәулік бойы медициналық бақылаумен медициналық көмек көрсету қажеттілігі:
1) жоспарлы тәртіппен – МСАК немесе басқа денсаулық сақтау ұйымдары мамандарының жолдамасы бойынша;
2) шұғыл көрсетілімдер бойынша (демалыс және мереке күндері) – жолдаманың бар-жоғына қарамастан жүзеге асырылады.
елеулі
9
Бөлімше меңгерушісі ауыр пациенттерді емдеуге жатқызылған күні, кейіннен – күнделікті тексеріп-қарайды. Жағдайы орташа ауыр пациенттер аптасына кемінде бір рет қарап-тексеріледі.
Пациентті қарап-тексеру нәтижесі медицина қызметкері енгізілген жазбамен міндетті түрде сәйкестендіре отырып, пациентті одан әрі емдеу тәсілі бойынша ұсынымдар көрсетіле отырып, медициналық картаға тіркеледі.
елеулі
10
Клиникалық диагноз пациент денсаулық сақтау ұйымына емдеуге жатқызылған күннен бастап күнтізбелік үш күннен кешіктірмей бөлімше меңгерушісімен бірлесіп қойылады.
елеулі
11
Стационардағы пациенттер демалыс және мереке күндерінен басқа, емдеуші дәрігерінің күн сайынғы қарап-тексеруіне жатады. Кезекші дәрігер қарап-тексергеннен және қосымша диагностикалық және емдік манипуляциялар тағайындағаннан кейін медициналық картаға тиісті жазбалар жазылады.
елеулі
12
Жоспарлы емдеуге жатқызу кезінде мынадай талаптарды сақтау:
1) емдеуге жатқызуға жолдаманың және жоспарлы емдеуге жатқызу талонының болуы;
2) пациентті жолдамадағы жоспарлы емдеуге жатқызудың белгіленген мерзіміне сәйкес емдеуге жатқызу;

3) наличие проведенных клинико-диагностических (лабораторных, инструментальных и функциональных) исследований и консультаций профильных специалистов соответственно диагнозу
значительное
13.
Наличие консультаций или консилиума при затруднении в идентификации диагноза, неэффективности проводимого лечения, а также при иных показаниях
грубое
14.
Соблюдение критериев при выписке, в частности:
1) общепринятые исходы лечения (выздоровление, улучшение, без перемен, смерть, переведен в другую медицинскую организацию);
2) письменное заявление пациента или его законного представителя при отсутствии непосредственной опасности для жизни пациента или для окружающих;
3) случаи нарушения правил внутреннего распорядка, установленных организацией здравоохранения, а также создание препятствий для лечебно-диагностического процесса, ущемления прав других пациентов на получение надлежащей медицинской помощи (при отсутствии непосредственной угрозы его жизни), о чем делается запись в медицинской карте.
значительное
15.
Наличие выдачи выписного эпикриза пациенту на руки при выписке с указанием полного клинического диагноза, проведенного объема диагностических исследований, лечебных мероприятий и рекомендации по дальнейшему наблюдению и лечению. Данные по выписке заносятся в информационные системы день в день, с указанием фактического времени выписки.
незначительное
16.
Соблюдение требований к переливанию компонентов крови и в случае развития осложнений:
Перед переливанием компонентов крови реципиент обследуется на маркеры гемотрансмиссивных инфекций ВИЧ, гепатиты В и С, а после окончания лечения в выписном эпикризе указывается необходимость повторного обследования на ВИЧ и гепатиты В и С по месту жительства.
Обследование реципиентов на наличие ВИЧ-инфекции в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи осуществляется в государственных организациях здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции
В медицинскую карту пациента до начала трансфузионной терапии вносятся сведения, касающиеся трансфузионного и акушерского анамнеза:
наличие предшествующих переливаний, когда и в связи с чем;
имелись ли посттрансфузионные осложнения, беременности, закончившиеся рождением детей с гемолитической болезнью новорожденного.
В случае развития осложнений во время биологической пробы, во время переливания или после него, производится подробная запись (записи) с описанием состояния реципиента, данных мониторинга жизненно важных функций, методов лечения и их эффективности.
Проводится немедленный лабораторный контроль крови и мочи реципиента.
грубое
17.
Соблюдение показаний для госпитализации в дневной стационар при амбулаторно-поликлинических организациях здравоохранения и в стационар на дому являются:
1) обострение хронических заболеваний, не требующих круглосуточного медицинского наблюдения;
2) активное плановое оздоровление группы пациентов с хроническими заболеваниями, подлежащими динамическому наблюдению;

3) диагнозына сәйкес клиникалық-диагностикалық (зертханалық, аспаптық және функционалдық) зерттеулердің және бейінді мамандар консультацияларының болуы
елеулі
13
Диагнозды сәйкестендіру қиындаған, жүргізілген ем тиімсіз болған жағдайда, сондай-ақ өзге көрсетілімдер болған жағдайда консультацияның немесе консилиумның болуы
өрескел
14
Стационардан шығару өлшемшарттарын сақтау, атап айтқанда:
1) емдеудің жалпыға бірдей нәтижелері (сауығу, жақсару, өзгеріссіз, қайтыс болу, басқа медициналық ұйымға ауыстыру);
2) пациенттің өмірі үшін және айналасындағылар үшін тікелей қауіп болмаған жағдайда емдеу курсын аяқтағанға дейін пациенттің (оның заңды тұлғасының) жазбаша өтініші;
3) денсаулық сақтау ұйымы бекіткен ішкі тәртіп қағидаларын бұзған, сондай-ақ емдеу – диагностикалық процеске кедергі келтірген, басқа пациенттердің тиісті медициналық көмек алу құқығына қысым жасау (оның өміріне тікелей қауіп болмаған кезде) жағдайлары болып табылады, ол туралы медициналық картаға жазылады.
елеулі
15
Пациентке ауруханадан шығару кезінде толық клиникалық диагнозды, өткізілген диагностикалық зерттеулер, емдеу іс-шараларын және одан әрі бақылау және емдеу жөніндегі ұсынымдарды көрсете отырып, шығару эпикризін берудің болуы. Шығару бойынша деректер ақпараттық жүйеге сол күні шығарудың нақты күні көрсетіліп, жазылады.
елеусіз
16
Қан компоненттерін құю талаптарын сақтау және асқынулар дамыған жағдайда:
Қан компоненттерін құю алдында реципиент АИТВ-ның, В және С гепатиттерінің гемотрансмиссивті инфекцияларының маркерлеріне тексеріледі, ал емдеу аяқталғаннан кейін шығару эпикризінде тұрғылықты жері бойынша АИТВ-ға және В және С гепатиттеріне қайта тексерудің қажеттілігі көрсетіледі.
Реципиенттерді тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде АИТВ инфекциясының бар-жоғына зерттеп-қарау АИТВ инфекциясының профилактикасы саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарында жүзеге асырылады.
Реципиент қанының үлгілерін трансфузиядан бұрын және одан кейін трансмиссиялық инфекциялар маркерлерінің бар-жоғына зертханалық зерттеу жабық үлгідегі автоматты талдауыштарда иммунологиялық және молекулалық-биологиялық әдістер арқылы жүргізіледі.
Пациенттің медициналық картасына трансфузиялық терапия басталмастан бұрын трансфузиялық және акушерлік анамнезге қатысты мынадай мәліметтер енгізіледі:
бұрын қан құю болды ма, қашан және немен байланысты;
трансфузиядан кейінгі асқынулар, баланың гемолиздік аурумен туылуымен аяқталған жүктіліктер болды ма.
Биологиялық сынама уақытында, құю кезінде немесе одан кейін асқынулар дамыған жағдайда, реципиенттің жағдайын, өмірлік маңызды функциялар мониторингінің деректерін, емдеу әдістері мен емдеудің нәтижелілігін сипаттай отыра толық жазба (жазбалар) жасалынады.
Реципиенттің қаны мен несебіне шұғыл зертханалық бақылау жасалады.
өрескел
17
Амбулаториялық-емханалық денсаулық сақтау ұйымдарының жанындағы күндізгі стационарға және үйдегі стационарға емдеуге жатқызу үшін көрсетілімдерді сақтау:
1) тәуліктік медициналық бақылауды талап етпейтін созылмалы аурулардың асқынуы;
2) динамикалық бақылауға жататын созылмалы аурулары бар пациенттердің топтарын белсенді жоспарлы сауықтыру;

3) долечивание пациента на следующий день после курса стационарного лечения по медицинским показаниям;
4) проведение курсов медицинской реабилитации второго и третьего этапа;
5) паллиативная помощь;
6) орфанные заболевания у детей, сопряженных с высоким риском инфекционных осложнений и требующих изоляции в период сезонных вирусных заболеваний, для получения регулярной заместительной ферментативной и антибактериальной терапии.
Соблюденией для госпитализации в дневной стационар при круглосуточном стационаре являются:
1) проведение операций и вмешательств со специальной предоперационной подготовкой и реанимационной поддержкой;
2) проведение сложных диагностических исследований, требующих специальной предварительной подготовки, а также не доступных в амбулаторно-поликлинических организациях здравоохранения;
3) наблюдение пациентов, лечение которых связано с переливанием препаратов крови, внутривенных вливаний кровезамещающих жидкостей, специфической гипосенсибилизирующей терапии, инъекций сильнодействующих препаратов, внутрисуставных введений лекарственных средств;
4) долечивание на следующий день после стационарного лечения при наличии показаний к ранней выписке после оперативного лечения;
5) паллиативная помощь;
6) химиотерапия, лучевая терапия, коррекция патологических состояний, возникших после проведения специализированного лечения онкологическим пациентам
значительное
18.
Наличие обследования лиц по клиническим показаниям на ВИЧ-инфекции при выявлении следующих заболеваний, синдромов и симптомов: 1) увеличение двух и более лимфатических узлов длительностью более 1 месяца, персистирующая, генерализованная лимфаденопатия;
2) лихорадка неясной этиологии (постоянная или рецидивирующая длительностью более 1 месяца);
3) необъяснимая тяжелая кахексия или выраженные нарушения питания, плохо поддающиеся стандартному лечению (у детей), необъяснимая потеря 10% веса и более;
4) хроническая диарея в течение 14 суток и более (у детей), необъяснимая хроническая диарея длительностью более месяца;
5) себорейный дерматит, зудящая папулезная сыпь (у детей);
6) ангулярный хейлит;
7) рецидивирующие инфекции верхних дыхательных путей (синусит, средний отит, фарингит, трахеит, бронхит);
8) опоясывающий лишай;
9) любой диссеминированный эндемический микоз, глубокие микозы (кокцидиоидоз, внелегочный криптококкоз (криптококковый менингит), споротрихоз, аспергиллез, изоспороз, внелегочной гистоплазмоз, стронгилоидоз, актиномикоз);
10) туберкулез легочный и внелегочный, в том числе диссеминированная инфекция, вызванная атипичными микобактериями, кроме туберкулеза периферических лимфоузлов; 11) волосатая лейкоплакия полости рта, линейная эритема десен;

3) медициналық көрсетілімдер бойынша стационарлық емдеу курсынан кейін келесі күні пациентті толық емдеу;
4) екінші және үшінші кезеңдегі медициналық оңалту курстарын өткізу;
5) паллиативтік көмек;
6) балаларда тұрақты алмастырушы ферменттік және бактерияға қарсы терапияны алу үшін маусымдық вирустық аурулар кезеңінде оқшаулауды талап ететін инфекциялық асқынулардың жоғары қаупіне байланысты орфандық (сирек кездесетін) аурулардың болуы көрсетілімдер болып табылады.
Тәуліктік стационардың жанындағы күндізгі стационарға емдеуге жатқызу үшін көрсетілімдер мыналар болып табылады:
1) арнайы операция алдындағы дайындық және реанимациялық қолдаумен операциялар мен араласулар жүргізу;
2) арнайы алдын ала дайындықты талап ететін, сондай-ақ амбулаториялық-емханалық денсаулық сақтау ұйымдарында қолжетімсіз күрделі диагностикалық зерттеулер жүргізу;
3) қан препараттарын құюмен, қан алмастыратын сұйықтықтарды вена ішіне құюмен, ерекше гипосенсибилизация терапиясымен, қатты әсер ететін препараттардың инъекциясымен, дәрілік заттарды буын ішіне енгізумен байланысты бақылау және емдеу;
4) стационарлық емдеуден, операциялық емдеуден кейін ерте шығаруға көрсетілімдер болған кезде келесі күні толықтай емдеу;
5) паллиативтік көмек;
6) химиотерапия, сәулелік терапия, онкологиялық пациенттерге мамандандырылған ем жүргізгеннен кейін туындайтын патологиялық жағдайларды түзету болып табылады.
елеулі
18
Адамдарды клиникалық көрсетілімдер бойынша мынадай аурулар, синдромдар мен белгілер анықталған кезде АИТВ инфекциясына зерттеп-қараудың болуы:
1) 1 айдан астам уақыт ішінде екі және одан да көп лимфа түйіндерінің ұлғаюы, ұзақ сақталушы, жайылған лимфаденопатия;
2) этиологиясы белгісіз қызба (тұрақты немесе ұзақтығы 1 айдан астам уақытта қайталанатын);
3) түсініксіз ауыр кахексия немесе стандартты емдеуге (балаларда) келмейтін тамақтанудың айқын бұзылуы, 10% және одан да көп дене салмағының себепсіз азаюы;
4) 14 тәулік бойы және одан артық (балаларда) созылмалы диарея, ұзақтығы бір айдан астам түсініксіз созылмалы диарея;
5) себореялық дерматит, қышыма папулезді бөртпе (балаларда);
6) ангулярлы хейлит;
7) жоғарғы тыныс алу жолдарының қайталамалы инфекциялары (синусит, ортаңғы отит, фарингит, трахеит, бронхит);
8) белдемелік теміреткі;
9) кез келген диссеминацияланған энемиялы микоз, терең микоздар (кокцидиоидоз, өкпеден тыс криптококкоз (криптококкты менингит), споротрихоз, аспергиллез, иоспороз, өкпеден тыс гистоплазмоз, стронгилоидоз, актиномикоз және т.б.);
10) өкпе және өкпеден тыс туберкулез, оның ішінде перифериялық лимфа түйіндерінің туберкулезінен басқа атипті микобактериялар тудырған диссеминацияланған инфекция;
11) ауыз қуысының шашты лейкоплакиясы, қызылиектің бойлық эритемасы;

12) тяжелые затяжные рецидивирующие пневмонии и хронические бронхиты, не поддающиеся обычной терапии (кратностью два или более раз в течение года), бессимптомная и клинически выраженная лимфоидная интерстициальная пневмония;
13) сепсис, затяжные и рецидивирующие гнойно-бактериальные заболевания внутренних органов (пневмония, эмпиема плевры, менингит, менингоэнцефалиты, инфекции костей и суставов, гнойный миозит, сальмонеллезная септицемия (кроме Salmonella typhi), стоматиты, гингивиты, периодонтиты);
14) пневмоцистная пневмония;
15) инфекции, вызванные вирусом простого герпеса, с поражением внутренних органов и хроническим (длительностью более одного месяца с момента заболевания) поражением кожи и слизистых оболочек, в том числе глаз;
16) кардиомиопатия;
17) нефропатия;
18) энцефалопатия неясной этиологии;
19) прогрессирующая мультифокальная лейкоэнцефалопатия;
20) саркома Капоши;
21) новообразования, в том числе лимфома (головного мозга) или В–клеточная лимфома;
22) токсоплазмоз центральной нервной системы;
23) кандидоз пищевода, бронхов, трахеи, легких, слизистых оболочек полости рта и носа;
24) диссеминированная инфекция, вызванная атипичными микобактериями;
25) кахексия неясной этиологии;
26) затяжные рецидивирующие пиодермии, не поддающиеся обычной терапии;
27) тяжелые хронические воспалительные заболевания женской половой сферы неясной этиологии;
28) инвазивные новообразования женских половых органов;
29) мононуклеоз через 3 месяцев от начала заболевания;
30) инфекции, передающихся половым путем (сифилис, хламидиоз, трихомониаз, гонорея, генитальный герпес, вирусный папилломатоз и другие) с установленным диагнозом;
31) вирусные гепатиты В и С, при подтверждении диагноза;
32) обширные сливные кондиломы;
33) контагиозный моллюск с обширными высыпаниями, гигантский обезображивающий контагиозный моллюск;
34) первичное слабоумие у ранее здоровых лиц;
35) больные гемофилией и другими заболеваниями, систематически получающие переливание крови и ее компонентов;
36) генерализованная цитомегаловирусная инфекция.
грубое
19.
Наличие договора на оказание платных услуг в организациях здравоохранения
незначительное
20.
Соблюдение следующих требований при проведении экспертизы временной нетрудоспособности, выдачи листа и справки о временной нетрудоспособности:
1) наличие осмотра лица и записи данных о его состоянии здоровья в медицинской карте амбулаторного (стационарного) больного, обосновывающей необходимость временного освобождения его от работы;
2) выдачи листа и справки о временной нетрудоспособности в день выписки лиц при стационарном лечении (включая дневные стационары, реабилитационные центры) на весь период стационарного лечения;

12) қалыпты терапияға көнбейтін ауыр созылмалы қайталамалы пневмониялар және созылмалы бронхиттер (жыл бойы екі рет немесе бір реттен көп), симптомсыз және клиникалық айқын лимфоидті интерстицианалды пневмония;
13) сепсис, ішкі ағзалардың созылмалы және қайталамалы іріңді-бактериалдық аурулары (пневмония, өкпеқап эмпиемасы, менингит, менингоэнцефалит, сүйек және буын инфекциялары, іріңді миозит, сальмонеллезді септицемия (Salmonella typhi қоспағанда), стоматиттер, гингивиттер, периодонтиттер және басқалары);
14) пневмоциститті пневмония;
15) ішкі ағзаларды зақымдайтын және теріні, сілемейлі қабықшаны, оның ішінде көзді созылмалы зақымдайтын қарапайым герпес вирусы тудырған инфекциялар (ауырған сәттен бастап ұзақтығы бір айдан астам);
16) кардиомиопатия;
17) нефропатия;
18) этиологиясы белгісіз энцефалопатия;
19) үдемелі мультифокалды лейкоэнцефалопатия;
20) Капоша саркомасы;
21) ісіктер, оның ішінде лимфома (бас миының) немесе В-жасушалы лимфома;
22) орталық нерв жүйесінің токсоплазмозы;
23) өңеш, бронх, кеңірдек, өкпе, ауыз қуысы мен мұрынның сілемейлі қабықшаларының кандидозы,
24) атипті микобактериялар тудырған диссеминацияланған инфекция;
25) этиологиясы белгісіз кахексия;
26) қарапайым терапияға көнбейтін созылмалы қайталамалы пиодермия;
27) этиологиясы белгісіз әйелдер жыныс жолдарының ауыр созылмалы қабыну аурулары;
28) әйелдердің жыныс ағзаларының инвазивті ісіктері;
29) ауру басталған кезден бастап 3 айдан кейінгі мононуклеоз;
30) диагнозы анықталған жыныс жолдарымен берілетін инфекциялар (мерез, хламидиоз, трихомониаз, гонорея, гениталды герпес, вирусты папилломатоз және басқалары);
31) диагнозы расталғанда В және С вирусты гепатиттері;
32) жайылған кондиломалар;
33) кең бөртпелі контагиозды моллюск, алып кейіпсіздендіретін контагиозды моллюск;
34) бұрын сау адамдардағы бастапқы ақыл кемдігі;
35) қанды және оның компоненттерін жүйелі түрде құюды алатын гемофилиямен және басқа да аурулармен ауыратын науқастар;
36) жайылған цитомегаловирусты инфекция
өрескел
19
Денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы қызметтер көрсетуге арналған шарттың болуы
елеусіз
20
Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және анықтамасын беру кезінде мынадай талаптарды сақтау:
1) амбулаторлық (стационарлық) науқастың медициналық картасында оны жұмыстан уақытша босату қажеттілігін негіздейтін адамды тексерудің және оның денсаулық жағдайы туралы деректер жазбасының болуы;
2) еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақты және анықтаманы стационарлық емдеудің барлық кезеңіне стационарлық (күндізгі стационар, оңалту орталықтарын қоса алғанда) емделген кезде адамдар ауруханадан шыққан күні беру;

3) закрытие листа и справки о временной нетрудоспособности датой выписки из стационара если трудоспособность лиц полностью восстановлена;
4) продление лицам, продолжающим быть временно нетрудоспособными листа и справки о временной нетрудоспособности на срок, с учетом времени, необходимого для его явки к медицинскому работнику поликлиники или вызова медицинского работника на дом (но не более чем на один календарный день). Лицам, получавшим лечение за пределами региона проживания, учитывается время, необходимое для прибытия к месту его постоянного проживания (но не более чем на четыре календарных дня);
5) выдача справки о временной нетрудоспособности при травмах, полученных в состоянии алкогольного или наркотического опьянения, а также при острой алкогольной или наркотической интоксикации, на весь период временной нетрудоспособности;
6) выдачи листа и справки о временной нетрудоспособности лицам, страдающим психическими заболеваниями, при несвоевременном обращении в медицинскую организацию за прошедшие дни по заключению врачебно-консультативной комиссии психоневрологического диспансера или медицинского работника (врача-психиатра) совместно с руководителем медицинской организации;
7) выдачи листа и справки о временной нетрудоспособности лицам, направленным по решению суда на судебно-медицинскую или судебно-психиатрическую экспертизу и признанных нетрудоспособными со дня поступления на экспертизу;
8) выдачи одновременно листа и справки о временной нетрудоспособности лицу, совмещающему обучение с работой.
значительное
21.
Наличие проведения клинического аудита Службой поддержки пациента и внутренней экспертизы и его оценка по следующим критериям:
1)качество сбора анамнеза, которое оценивается по следующим критериям:
отсутствие сбора анамнеза;
полнота сбора анамнеза;
наличие данных о перенесенных, хронических и наследственных заболеваниях, проведенных гемотрансфузиях, переносимости лекарственных препаратов, аллергологический статус;
развитие осложнений вследствие допущенных тактических ошибок при проведении лечебно-диагностических мероприятий из-за некачественного сбора анамнеза;
2) полнота и обоснованность проведения диагностических исследований, которые оцениваются по следующим критериям:
отсутствие диагностических мероприятий;
неправильное заключение или отсутствие заключения по результатам проведенных диагностических исследований, приведшие к неправильной постановке диагноза и ошибкам в тактике лечения;
проведение диагностических исследований, предусмотренных клиническими протоколами;
проведение диагностических исследований с высоким, неоправданным риском для состояния здоровья пациента, обоснованность проведения диагностических исследований, не вошедших в клинические протокола;
проведение диагностических исследований, неинформативных для постановки правильного диагноза и приведших к необоснованному увеличению сроков лечения и удорожанию стоимости лечения;

3) егер адамның еңбекке жарамдылығы толық қалпына келтірілген болса, еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және анықтамасын стационардан шығарылған күнмен жабу;
4) еңбекке уақытша жарамсыз болуы жалғасқан адамдарға еңбекке уақытша жарамсыз парағын және анықтаманы емханадағы медицина қызметкеріне келуге немесе медицина қызметкерін үйге шақыртуға қажетті уақытты ескере отырып, осы мерзімге (бірақ бір күнтізбелік күннен асырмай) ұзарту. Өңірдің шегінен тыс жерде емделген адамдарға оның тұрғылықты жеріне келуге қажетті уақыт (бірақ төрт күнтізбелік күннен асырмайтын уақытқа) ескеріледі;
5) алкогольдік немесе есірткілік масаю, сондай-ақ жіті алкогольдік немесе есірткілік уыттану жағдайында алынған жарақаттану кезінде еңбекке уақытша жарамсыздықтың барлық кезеңіне еңбекке уақытша жарамсыздық туралы анықтама беру;
6) психикалық-неврологиялық диспансердің дәрігерлік-консультативтік комиссиясының немесе медициналық ұйымның басшысымен бірлесіп медицина қызметкерінің (психиатр дәрігер) қорытындысы бойынша өткен күндерге медициналық ұйымға уақтылы жүгінбеген жағдайда психикалық аурулармен ауыратын адамдарға еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және анықтамасын беру;
7) сот шешімі бойынша сот-медициналық немесе сот-психиатриялық сараптамаға жіберілген және сараптамаға түскен күннен бастап еңбекке жарамсыз деп танылған адамдарға еңбекке уақытша жарамсыздық парағы мен анықтамасын беру;
8) оқуды жұмыспен жалғастыратын адамға еңбекке уақытша жарамсыздық парағы мен анықтамасын бір уақытта беру.
елеулі
21
Пациентті қолдау қызметі мен ішкі сараптама жүргізген клиникалық аудиттің болуы және оны мынадай өлшемшарттар бойынша бағалау:
1) сыртартпа жинау сапасы, ол мынадай өлшемшартпен бағаланады:
сыртартпа жинаудың болмауы;
сыртартпа жинау толықтығы;
бастан өткерген созылмалы аурулар және тұқым қуалаушылық аурулар туралы, жүргізілген гемотрансфузиялар, дәрілік препараттарға төзімділігі аллергологиялық мәртебесі туралы деректердің болуы;
анамнезді сапасыз жинау салдарынан емдеу-диагностикалық іс-шараларды жүргізуде жол берілген тактикалық қателер салдарынан асқынудың дамуы;
2) диагностикалық зерттеулер жүргізудің толықтығы мен негізділігі, ол мынадай өлшемшарттар бойынша бағаланады:
диагностикалық іс-шаралардың болмауы;
емдеу тәсіліндегі қателер мен диагнозды дұрыс қоймауға алып келген жүргізілген диагностикалық зерттеулер нәтижесі бойынша қорытындының болмауы немесе дұрыс емес қорытынды;
клиникалық хаттамаларда көзделген диагностикалық зерттеулерді жүргізу;
пациенттің денсаулық жағдайы үшін жоғары, ақталмаған қауіп-қатермен диагностикалық зерттеулер жүргізу, клиникалық хаттамаларға енбеген диагностикалық зерттеулер жүргізудің негізділігі;
дұрыс диагноз қою үшін ақпараты толық емес және емдеу мерзімдерін негізсіз ұзартуға және емдеу құнының қымбаттауына әкелген диагностикалық емшаралар мен қосымша зерттеулер жүргізу;

6) отсутствие или развитие осложнений после медицинских вмешательств, оцениваются все возникшие осложнения, в том числе обусловленные оперативными вмешательствами (запоздалое оперативное вмешательство, неадекватный объем и метод, технические дефекты) и диагностическими процедурами;
7) достигнутый результат, который оценивается по следующим критериям:
достижение ожидаемого клинического эффекта при соблюдении технологии оказания медицинских услуг (помощи);
отсутствие клинического эффекта лечебных и профилактических мероприятий вследствие некачественного сбора анамнеза и проведения диагностических исследований;
отсутствие ожидаемого клинического эффекта вследствие проведения малоэффективных лечебных, профилактических мероприятий без учета особенностей течения заболевания, сопутствующих заболеваний, осложнений, назначение лекарственных средств без доказанной клинической эффективности;
наличие полипрагмазии, обусловившее развитие нежелательных последствий;
8) качество ведения медицинской документации, которое оценивается по наличию, полноте и качеству записей в первичной медицинской документации, предназначенной для записи данных о состоянии здоровья пациентов, отражающих характер, объем и качество оказанной медицинской помощи в соответствии с формами отчетной и учетной документации
значительное
22.
Соблюдение следующих действий при проведении патологоанатомического вскрытия:
1) проведение патологоанатомического вскрытия трупов после констатации врачами биологической смерти, после предоставления медицинской карты стационарного больного или медицинской карты амбулаторного больного с письменным распоряжением главного врача или его заместителя по медицинской (лечебной) части организации здравоохранения о направлении на патологоанатомическое вскрытие;
2) оформление результатов патологоанатомического вскрытия в виде патологоанатомического диагноза (патологоанатомический диагноз включает: основное заболевание, осложнение основного заболевания, сопутствующее заболевание, комбинированное основное заболевание);
3) передача медицинской карты стационарного больного или медицинской карты амбулаторного больного с внесенным в нее патологоанатомическим диагнозом в медицинский архив организации здравоохранения не позднее десяти рабочих дней после патологоанатомического вскрытия;
4) проведение клинико-патологоанатомического разбора в случаях смерти больных в организациях здравоохранения;
5) патологоанатомическое вскрытие при подозрениях на острые инфекционные, онкологические заболевания, патологию детского возраста, летальный исход в связи с медицинскими манипуляциями в целях установления причины смерти и уточнения диагноза заболевания со смертельным исходом;

6) медициналық араласулардан кейінгі асқынулардың болмауы немесе дамуы, ол бойынша бағалауға барлық туындаған асқынулар, сонымен бірге операциялық араласу (кешіктірілген операциялық араласу, барабар емес көлем мен әдіс, техникалық кемшіліктер) және диагностикалық емшаралар жатады;
7) қол жеткізілген нәтиже, ол мынадай өлшемшарт бойынша бағаланады:
медициналық қызметті (көмекті) көрсету технологиясын сақтау кезінде күтілетін клиникалық әсерге қол жеткізу;
анамнезді сапасыз жинау және диагностикалық зерттеулерді өткізу салдарынан емдеу және профилактикалық іс-шаралардың клиникалық әсерінің болмауы;
ауру ағымының ерекшеліктерін, қосымша ауруларды, асқынуларды, дәрілік заттардың әсері тетіктерінің ерекшеліктерін ескермей тиімділігі аз емдік, профилактикалық іс-шараларды өткізудің салдарынан күтілетін клиникалық әсердің болмауы;
қажетсіз салдардың дамуына негіз болған полипрагмазияның болуы;
8) медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы, ол есепке алу және есептілік құжаттамалар нысандарына сәйкес алғашқы медициналық құжаттамада көрсетілген медициналық көмектің сипатын, көлемін және сапасын сипаттайтын пациенттердің денсаулық жағдайы туралы декректерді жазуға арналған жазбалардың болуы, толықтығы және сапасы бойынша бағаланады.
елеулі
22
Патологиялық-анатомиялық ашып-қарау жүргізу кезінде мынадай іс-әрекеттерді сақтау:
1) дәрігерлер биологиялық өлімді көрсеткен соң, стационарлық науқастың медициналық картасы немесе амбулаторлық науқастың медициналық картасы ұсынылғаннан кейін бас дәрігердің немесе денсаулық сақтау ұйымының медициналық бөлігі (емдеу) бойынша оның орынбасарының патологиялық-анатомиялық ашып-қарауға жіберу туралы жазбаша өкімімен мәйіттерді патологиялық-анатомиялық ашып-қарауды жүргізу;
2) патологиялық-анатомиялық ашып-қарау нәтижесін патологиялық-анатомиялық диагноз түрінде (патологиялық-анатомиялық диагноз: негізгі ауру, негізгі аурудың асқынуы, қосалқы ауру, құрамдас негізгі ауруды қамтиды) ресімдеу;
3) стационарлық науқастың медициналық картасын немесе амбулаторлық науқастың медициналық картасын оған енгізілген патологиялық-анатомиялық диагнозымен бірге денсаулық сақтау ұйымының архивіне патологиялық-анатомиялық ашып-қараудан кейін он жұмыс күнінен кешіктірмей беру;
4) денсаулық сақтау ұйымдарында науқастар қайтыс болған кезде клиникалық-патологиялық-анатомиялық талдау жүргізу;
5) жіті инфекциялық, онкологиялық ауруларға күдікті жағдайлардағы, балалық жастағы патологияға, қайтыс болу себебін және қайтыс болуға әкелген аурудың диагнозын анықтау мақсатында медициналық манипуляциялармен байланысты өлім жағдайында патологиялық-анатомиялық ашып-қарау;

6) организация главным врачом и заведующим патологоанатомического отделения вирусологического (иммунофлюоресцентного) и бактериологического исследования материалов вскрытия трупов в случаях подозрения на инфекционные заболевания;
7) передача в патологоанатомическое бюро, централизованное патологоанатомическое бюро и патологоанатомическое отделение медицинских карт стационарных больных на всех умерших за предшествующие сутки не позднее 10 часов утра дня, следующего после установления факта смерти;
8) оформление:
- медицинского свидетельства о смерти (предварительное, окончательное) врачом по специальности "патологическая анатомия (взрослая, детская)" в день проведения патологоанатомического вскрытия;
- медицинского свидетельства о перинатальной смерти (предварительное, окончательное) врачом по специальности "патологическая анатомия (взрослая, детская)" в день проведения патологоанатомического вскрытия;
9) оформление результатов вскрытия в виде протокола патологоанатомического исследования; 10) наличие письменного уведомления в судебно-следственные органы для решения вопроса о передаче трупа на судебно-медицинскую экспертизу при обнаружении признаков насильственной смерти и прекращение проведения патологоанатомического исследования трупа;
11) наличие письменного извещения врача по специальности "патологическая анатомия (взрослая, детская)" в случае первичного обнаружения во время вскрытия признаков острого инфекционного заболевания, пищевого или производственного отравления, необычной реакции на прививку, а также экстренное извещение в органы государственной санитарно-эпидемиологической службы, сразу же после их выявления;
12) проведение патологоанатомического исследования плаценты:
- в случае мертворождения;
- при всех заболеваниях новорожденных, выявленных в момент рождения;
- в случаях, подозрительных на гемолитическую болезнь новорожденных;
- при раннем отхождении вод и при грязных водах;
- при заболеваниях матери, протекающих с высокой температурой в последний триместр беременности;
- при явной аномалии развития или прикрепления плаценты;
- при подозрении на наличие врожденных аномалий развития плода;
- при случаях преэклампсий, эклампсий
13) обязательная регистрация плода массой менее 500 граммов с антропометрическими данными (масса, рост, окружность головы, окружность грудной клетки);
14) установление патологоанатомического вскрытия в зависимости от сложности на следующие категории:
- первая категория;
- вторая категория;
- третья категория;
- четвертая категория;
15) установление врачом по специальности "патологическая анатомия (взрослая, детская)" категории патологоанатомического вскрытия и причины расхождения диагнозов при расхождении заключительного клинического и патологоанатомического диагнозов

6) инфекциялық ауруларға күдікті жағдайда бас дәрігердің және патологиялық-анатомиялық бөлімше меңгерушісінің мәйітті ашып-қарау материалдарына вирусологиялық (иммундық флюоросцентті) және бактериологиялық зерттеуді ұйымдастыруы;
7) өлім фактісі анықталғаннан кейін келесі күнгі таңертеңгі 10-нан кешіктірмей өткен тәуліктер ішінде қайтыс болған барлық адамдарға стационарлық науқастардың медициналық карталарын патологиялық-анатомиялық бюроға, орталықтандырылған патологиялық-анатомиялық бюроға және патологиялық-анатомиялық бөлімшеге беру;
8) мыналарды рәсімдеу:
– "патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша дәрігердің патологиялық-анатомиялық ашып-қарау күнінде өлім туралы медициналық (алдын ала, қорытынды) куәлікті;
- "патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша дәрігердің патологиялық-анатомиялық ашып-қарау күні перинаталдық өлім туралы (алдын ала, қорытынды) медициналық куәлікті;
9) ашып қарау нәтижелерін патологиялық-анатомиялық зерттеу хаттамасы түрінде ресімдеу;
10) зорлық-зомбылықпен өлтіру белгілері анықталған жағдайда мәйітті сот-медициналық сараптамаға беру мәселесін шешу үшін сот-тергеу органдарына жазбаша берілген хабарламаның болуы және мәйітті патологиялық-анатомиялық зерттеуді тоқтату;
11) ашып-қарау кезінде жіті инфекциялық ауру, тамақтан немесе өндірістік улану, екпеге әдеттен тыс реакция белгілері алғаш анықталған жағдайда "патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша дәрігердің жазбаша хабарламасының болуы, сондай-ақ оларды анықтағаннанкейін тез арада мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдарына шұғыл хабарлама беру;
12) мынадай жағдайларда плацентаға патологиялық-анатомиялық зерттеу жүргізу:
- өлі туған кезде;
- туылған сәтінде анықталған жаңа туған сәбидің барлық аурулары кезінде;
- жаңа туған сәбилердің гемолитикалық ауруға күдігі болған жағдайларда;
- судың ерте кетуі және су лас болған кезде;
- жүктіліктің соңғы триместрінде жоғары температурамен өтетін ананың аурулары кезінде;
- плацентаның дамуы немесе бекіту аномалиясы айқын болғанда;
13) антропометриялық деректерімен (массасы, бойы, бастың өлшемі, кеуде қуысының өлшемі) массасы 500 грамнан кем ұрықты міндетті тіркеу;
14) күрделілігіне қарай патологиялық-анатомиялық ашып-қараудың мынадай санаттарын белгілеу:
- бірінші санат;
- екінші санат;
- үшінші санат;
- төртінші санат;
15) "патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша дәрігердің патологиялық-анатомиялық ашып-қарау санатын және қорытынды клиникалық және патологиялық-анатомиялық диагноздың айырмашылығы болғанда диагноздың айырмашылығы себептерін белгілеуі;

16) наличие подробного анализа с определением профиля и категорий ятрогении во всех случаях ятрогенной патологии, выявленные в результате патологоанатомического вскрытия
грубое
23.
Наличие письменного заявления супруга (супруги), близких родственников или законных представителей умершего либо письменного волеизъявления, данного лицом при его жизни для выдачи трупа без проведения патологоанатомического вскрытия, при отсутствии подозрения на насильственную смерть
грубое
Критерии для субъектов (объектов), оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь (первичную медико-санитарную помощь и консультативно-диагностическую помощь)**
24.
Наличие лицензии и приложений к ней по осуществляемым видам деятельности
грубое
25.
Наличие сертификата специалиста по соответствующей клинической специальности
грубое
26.
Соответствие проведенных лечебных и диагностических мероприятий с рекомендациями клинических протоколов
значительное
27.
Соблюдение следующих требований при организации и проведении врачебно-консультативной комиссии:
1) наличие приказа руководителя медицинской организации:
- о создании врачебно-консультативной комиссии; - о составе, количестве членов (не менее трех врачей),
- о порядке и график работы врачебно-консультативной комиссии 2) наличие заключения врачебно-консультативной комиссии
значительное
28.
Соблюдение организациями первичной медико-санитарной помощи общего порядка проведения профилактических медицинских осмотров целевых групп населения:
1) наличие списков целевых групп лиц, подлежащих скрининговым осмотрам;
2) обеспечение преемственности с профильными медицинскими организациями для проведения данных осмотров;
3) информируют население о необходимости прохождения скрининговых исследований;
4) внесение данные о прохождении скрининговых исследований в медицинской информационной системе;
5) проведение ежемесячного анализа проведенных скрининговых исследований с предоставлением информации в местные органы государственного управления здравоохранением до 5 числа месяца, следующим за отчетным.
значительное
29.
Соответствие уровней оказания медицинской реабилитации пациентам:
1) первичный уровень – медицинские организации первичной медико-санитарной помощи, имеющие в своей структуре кабинет/отделение реабилитации, дневной стационар и оказывающие медицинскую реабилитацию пациентам, состояние которых оценивается от 1 до 2-х баллов по Шкале реабилитационной маршрутизации (далее – ШРМ);
2) вторичный уровень – медицинские организации, имеющие в своей структуре специализированные отделения и (или) центры, осуществляющие медицинскую реабилитацию в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, оказывающие медицинскую реабилитацию пациентам, состояние которых оценивается от 2-х до 4-х баллов по ШРМ;

16) Патологиялық-анатомиялық ашып-қарау нәтижесінде анықталған ятрогения патологиясының барлық жағдайларында ятрогения бейіні мен санатын анықтау арқылы толыққанды талдаудың болуы.
өрескел
23
Қайтыс болған адамның жұбайының (әйелі), жақын туыстарының немесе заңды өкілдерінің жазбаша өтінішінің не зорлық зомбылықпен өлтіруге күдік болмаған жағдайда адамның тірі кезінде мәйітті патологиялық-анатомиялық ашып-қараусыз беру үшін жазбаша өтінішінің болуы.
өрескел
Амбулаториялық-емханалық көмек (медициналық-санитариялық алғашқы көмек және консультациялық-диагностикалық көмек) көрсететін субъектілер (объектілер) үшін өлшемшарттар**
24
Жүзеге асырылатын қызмет түрлері бойынша лицензияның және оған қосымшалардың болуы
өрескел
25
Тиісті клиникалық мамандығы бойынша маман сертификатының болуы
өрескел
26
Жүргізілген емдік және диагностикалық іс-шаралардың клиникалық хаттамалардың ұсынымдарына сәйкестігі
елеулі
27
Дәрігерлік-консультативтік комиссияны ұйымдастыру мен жүргізу кезінде мынадай талаптарды сақтау:
1) медициналық ұйым басшысының бұйрығының болуы:
- дәрігерлік-консультативтік комиссияны құру туралы;
- мүшелердің құрамы, саны туралы (кемінде үш дәрігер);
- дәрігерлік-консультативтік комиссияның тәртібі және жұмыс кестесі туралы;
2) дәрігерлік-консультативтік комиссияның қорытындысының болуы.
елеулі
28
Халықтың нысаналы топтарына профилактикалық медициналық қарап-тексеру жүргізу кезінде медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарының мынадай талаптарын сақтауы:
1) медициналық ұйымға бекітілген халықтың арасынан скринингтік қарап-тексеруге жататын адамдардың нысаналы топтарын қалыптастыру;
2) осы қарап-тексерулерді жүргізу үшін бейінді медициналық ұйымдармен сабақтастықты қамтамасыз ету;
3) скринингтік зерттеулерден өту қажеттілігі туралы халықты хабардар ету;
4) МАЖ-ға скринингтік зерттеулерден өту туралы деректерді енгізу;
5) өткізілетін скринингтік зерттеулерге ай сайын талдау жүргізеді және есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-не дейін денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарына ақпаратты ұсыну.
елеулі
29
Пациенттерге медициналық оңалтуды жүргізу деңгейлерінің сәйкестігі:
1) бастапқы деңгей – өз құрылымында оңалту кабинеті/бөлімшесі, күндізгі стационары бар және жағдайы Оңалту бағыттау шкаласы (бұдан әрі – ОБШ) бойынша 1-ден 2 балға дейін бағаланатын пациенттерге медициналық оңалту көрсететін алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсететін медициналық ұйымдар;
2) екінші деңгей – өз құрылымында мамандандырылған бөлімшелері және (немесе) орталықтары бар, амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда медициналық оңалтуды жүзеге асыратын, жағдайы ОБШ бойынша 2-ден 4 балға дейін бағаланатын пациенттерге медициналық оңалту көрсететін медициналық ұйымдар;

3) третичный уровень – специализированные медицинские организации, имеющие в своей структуре отделения и (или) центры, оказывающие медицинскую реабилитацию, в том числе с применением высокотехнологичных услуг, в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, пациентам, состояние которых оценивается от 2-х до 4-ти баллов по ШРМ.
значительное
30.
Соответствие оказания противотуберкулезной помощи на амбулаторно-поликлиническом уровне:
1) проведение информационно-разъяснительной работы по профилактике, раннему выявлению туберкулеза;
2) планирование (формирование списков подлежащих лиц, оформление графика), организацию и проведение флюорографического обследования с оформлением в медицинской документации результатов обследования;
3) планирование (формирование списков подлежащих лиц, оформление графика), организацию и проведение туберкулинодиагностики детей и подростков с оформлением в медицинской документации результатов обследования, проведение дообследования туберкулиноположительных детей);
4) направление на обследование лиц при подозрении на туберкулез по диагностическому алгоритму обследования
5) направление к фтизиатру лиц с положительными результатами флюрографического обследования, детей и подростков с впервые выявленной положительной и гиперергической туберкулиновой пробой, с нарастанием туберкулиновой чувствительности на 6 мм и более, детей с побочными реакциями и осложнениями на прививку против туберкулеза;
6) планирование, организацию и проведение вакцинации против туберкулеза;
7) контролируемое лечение латентной туберкулезной инфекции (далее -ЛТИ) по назначению фтизиатра, в том числе в видеонаблюдаемом режиме;
8) обследование контактных;
9) амбулаторное непосредственно-контролируемое или видеонаблюдаемое лечение больных туберкулезом;
10) диагностика и лечение побочных реакций на противотуберкулезные препараты по назначению фтизиатра;
11) диагностика и лечение сопутствующих заболеваний;
12) ведение медицинских карт больных туберкулезом, находящихся на амбулаторном лечении, в том числе туберкулезом с множественной и широкой лекарственной устойчивостью;
13) регулярное внесение данных в Национальный регистр больных туберкулезом в пределах компетенции
грубое
31.
Соблюдение следующих порядка оказании оказания онкологической помощи в форме амбулаторно-поликлинической помощи:
формирование групп лиц с риском развития онкологических заболеваний;
осмотр врачом с целью определения состояния пациента и установления диагноза;
лабораторное и инструментальное обследование пациента с целью постановки диагноза;
динамическое наблюдение за онкологическими больными;
отбор и направление на госпитализацию онкологических больных для получения специализированной медицинской помощи, в том числе высокотехнологичных медицинских услуг;
дообследование лиц с подозрением на ЗН с целью верификации диагноза;
определение тактики ведения и лечения пациента;
проведение амбулаторной противоопухолевой терапии
значительное
32.
Наличие обязательного конфиденциального медицинского обследования на наличие ВИЧ-инфекции лиц по клиническим и эпидемиологическим показаниям, включая половых партнеров беременных, лиц, обратившихся добровольно и анонимно
значительное
33.
При первом обращении женщины по поводу беременности и при желании сохранить ее, врачу акушер-гинекологу необходимо проведение следующих мероприятий:

3) үшінші деңгей – өз құрылымында медициналық оңалту, оның ішінде жоғары технологиялық қызметтерді қолдана отырып, амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда, жай-күйі ОБШ бойынша 2-ден 4 балға дейін бағаланатын пациенттерге медициналық оңалту көрсететін бөлімшелері және (немесе) орталықтары бар мамандандырылған медициналық ұйымдар.
елеулі
30
Амбулаториялық-емханалық деңгейде туберкулезге қарсы көмек көрсету сәйкестігі:
1) туберкулез профилактикасы, ерте анықтау бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізуді;
2) медициналық құжаттамада зерттеп-қарау нәтижелерін ресімдей отырып, флюорографиялық зерттеп-қарауды жоспарлауды (тиісті адамдардың тізімін қалыптастыру, кестені ресімдеу), ұйымдастыру мен жүргізуді;
3) медициналық құжаттамада зерттеп-қарау нәтижесін ресімдеу арқылы балалар мен жасөспірімдердің туберкулинодиагностикасын жоспарлауды (тиісті адамдардың тізімін қалыптастыру, кестені ресімдеу), ұйымдастыру мен жүргізуді, туберкулин сынамасы оң балаларға толық тексеру жүргізуді;
4) қарап-тексерудің диагностикалық алгоритмі бойынша туберкулезге күдік болған кезде адамдарды тексеруге жіберу;
5) флюрографиялық зерттеп-қараудың туберкулезге күдікті адамдарды тексерудің оң нәтижелері бар адамдарды, алғаш рет анықталған оң және гиперергиялық туберкулин сынамасы бар балалар мен жасөспірімдерді, туберкулин сезімталдығының 6 мм және одан да көп өсуімен, жағымсыз реакциялары және туберкулезге қарсы екпеге асқынулары бар балаларды фтизиатрға жіберуді;
6) туберкулезге қарсы вакцинациялауды жоспарлауды, ұйымдастыруды және жүргізуді;
7) фтизиатрдың тағайындауы бойынша латенттік туберкулез инфекциясын (бұдан әрі – ЛТИ) бақыланатын, оның ішінде бейнебақыланатын режимде емдеуді;
8) қарым-қатынаста болғандарды зерттеп-қарау;
9) туберкулезбен ауыратын науқастарды амбулаториялық тікелей бақыланатын немесе бейнебақыланатын емдеуді;
10) туберкулезге қарсы препараттардың жанама реакцияларын диагностикалау мен фтизитардың тағайындауы бойынша емдеуді;
11) жанама ауруларды диагностикалау және емдеуді;
12) амбулаториялық емдеудегі, оның ішінде көптеген дәрілерге көнбейтін және ауқымды дәрілерге көнбейтін туберкулезбен ауыратын науқастардың медициналық карталарын толтыру;
13) құзыреті шегінде Туберкулезбен ауыратын науқастардың ұлттық тіркеліміне деректерді тұрақты түрде енгізуді жүзеге асырады.
өрескел
31
Амбулаториялық емханалық көмек нысанындағы онкологиялық көмек көрсетудің мынадай тәртібін сақтау:
онкологиялық аурулардың даму қаупі бар адам топтарын қалыптастыру;
пациенттің жай-күйін анықтау және диагноз қою мақсатында дәрігердің тексеріп-қарауы;
диагноз қою мақсатында пациентті зертханалық және аспаптық зерттеп-қарау;
онкологиялық науқастарды динамикалық байқау;
мамандандырылған медициналық көмек, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық қызмет алу үшін онкологиялық науқастарды емдеуге жатқызуға іріктеу және жіберу;
ҚІ-ге күдікті тұлғаларды диагнозын верификациялау мақсатында толық тексеру;
пациентті қарап қадағалау және емдеу тәсілін анықтау;
амбулаториялық ісікке қарсы терапияны жүргізу.
елеулі
32
Жүкті әйелдердің жыныстық серіктестерін, ерікті және жасырын жүгінген адамдарды қоса алғанда, клиникалық және эпидемиологиялық көрсетілімдер бойынша АИТВ инфекциясының болуына міндетті құпия медициналық зерттеп-қараудың болуы
елеулі
33
Қалаған жүктілік және оны сақтауды қалау себептері бойынша әйелдер алғаш рет жүгінген жағдайда акушер-гинеколог дәрігер:

1) собирает анамнез, выясняет наличие у беременной и родственников заболеваний (сахарный диабет, артериальная гипертензия, туберкулез, психические расстройства, онкологические заболевания и другие), рождение детей с врожденными пороками развития и наследственными болезнями;
2) обращает внимание на перенесенные в детстве и в зрелом возрасте заболевания (соматические и гинекологические), операции, переливания крови и ее компонентов;
3) при сборе анамнеза выявляет группу "риска" по врожденной и наследственной патологии для направления к врачу по специальности "Медицинская генетика" (без ультразвукового скрининга и анализа материнских сывороточных маркеров) по следующим показаниям: возраст беременной женщины 37 лет и старше, наличие в анамнезе случаев прерывания беременности по генетическим показаниям и/(или) рождения ребенка с ВПР или хромосомной патологией, наличие в анамнезе случаев рождения ребенка (или наличие родственников) с моногенным наследственным заболеванием, наличие семейного носительства хромосомной или генной мутации, отягощенный акушерский анамнез (мертворождение, привычное невынашивание и другие);
4) направляет на забор крови беременных женщин для анализа материнских сывороточных маркеров в первом триместре беременности и назначает ультразвуковой скрининг в первом, втором и третьем триместрах беременности;
5) изучает особенности репродуктивной функции;
6) уточняет состояние здоровья супруга, группу крови и резус принадлежность;
7) изучает характер производства, где работают супруги, вредные привычки;
8) осуществляет раннюю постановку на учет беременных до 12 недель и регистрацию в день выявления беременности для своевременного обследования;
9) выясняет наличие противопоказаний к вынашиванию беременности;
10) использует возможность получения информации из регистра беременных и ЖФВ о течении предыдущих беременностей и ранее выявленных соматических заболеваниях.
11) составляет предварительный план ведения с учетом выявленных факторов
значительное
34.
Врач акушер-гинеколог оказывает и организует акушерско-гинекологическую помощь женщинам при беременности, после родов, предоставляет услуги по планированию семьи и охране репродуктивного здоровья, а также профилактику, диагностику и лечение гинекологических заболеваний репродуктивной системы путем:
1) диспансерного наблюдения беременных в целях предупреждения и раннего выявления осложнений беременности, родов и послеродового периода с выделением женщин "по факторам риска";

1) анамнезді жинайды, жүкті әйелде және туыстарында аурулардың бар-жоғын (қант диабеті, артериялық гипертензия, туберкулез, психикалық бұзылулар, онкологиялық аурулар және т.б.) туа біткен даму кемістігі бар және тұқым қуалаушылық аурулары бар балалардың тууын анықтайды;
2) бала кезінде және жасы толған кезде бастан өткерген ауруларына (соматикалық және гинекологиялық), операциялар, қан және оның компоненттерінің құйылуына назар аударады;
3) анамнезді жинау кезінде мынадай көрсетілімдер бойынша: жүкті әйелдің жасы 37 жастан және одан жоғары жас, анамнезде генетикалық көрсетілімдер бойынша жүктілікті үзу және/немесе ТДК немесе хромосомалық патологиялары бар бала туу жағдайларының болуы, анамнезде моногендік тұқым қуалайтын аурулары бар бала туу (немесе туыстарының болуы) жағдайларының болуы, отбасылық хромосомалық немесе гендік мутация тасымалдауының болуы, ауыр акушерлік анамнездің болуы (өлі туған, әдеттегі көтере алмау және басқалары) "Медициналық генетика" (аналық сарысу маркерлерін ультрадыбыстық скринингсіз және талдаусыз) мамандығы бойынша дәрігерге жолдау үшін туа біткен және тұқым қуалаушылық патология бойынша "қауіп" топтарын анықтайды;
4) жүктіліктің бірінші триместрінде аналық сарысу маркерлерін талдау үшін жүкті әйелдерді қан алуға жолдау және жүктіліктің бірінші, екінші және үшінші триместрінде ультрадыбыстық скринингті белгілейді;
5) ұрпақты болу функцияларының ерекшеліктерін зерделейді;
6) жұбайының денсаулық жағдайын, қан тобын және резус тиістілігін айқындайды;
7) жұбайының жұмыс істейтін өндірісінің сипатын, оның жағымсыз мінез-құлқын зерделейді;
8) уақтылы зерттеп-қарау үшін 12 аптаға дейінгі жүкті әйелдерді есепке ерте алуды және жүктілігі анықталған күні тіркеуді жүзеге асырады;
9) жүктілікті көтеруге қарсы көрсетілімдердің болуын анықтайды;
10) жүкті және ФЖӘ тізілімінен алдыңғы жүктіліктер және ерте анықталған соматикалық аурулардың ағымы туралы ақпарат алу мүмкіндігін пайдаланады;
11) анықталған факторларды ескере отырып, алдын ала жоспарын жасайды.
елеулі
34
Акушер-гинеколог дәрігер әйелдерге жүктілік кезінде, босанудан кейін акушерлік-гинекологиялық көмек көрсетеді және ұйымдастырады, отбасын жоспарлау және ұрпақты болу денсаулығын сақтау, сондай-ақ ұрпақты болу жүйесінің гинекологиялық ауруларының профилактикасы, диагностикасы мен емдеу бойынша қызметтерді мынандай жолмен ұсынады:
1) "тәуекел факторлары бойынша" әйелдерді бөле отырып, жүктіліктің, босанудың және босанудан кейінгі кезеңдегі асқынулардың алдын алу және ерте анықтау мақсатында жүкті әйелдерді диспансерлік байқау;

2) проведения пренатального скрининга - комплексного обследования беременных женщин с целью выявления группы риска по хромосомной патологии и врожденным порокам развития (далее – ВПР) внутриутробного плода;
3) выявления беременных, нуждающихся в своевременной госпитализации в дневные стационары, отделения патологии беременности медицинских организаций стационарного уровня, оказывающих акушерско-гинекологическую помощь, профильные медицинские организации с экстрагенитальной патологией, с соблюдением принципов регионализации перинатальной помощи;
4) направления беременных, рожениц и родильниц для получения специализированной помощи с медицинским наблюдением, в том числе с применением высокотехнологичных медицинских услуг в медицинские организации республиканского уровня;
5) проведения дородового обучения беременных по подготовке к родам, в том числе к партнерским родам, информирование беременных о тревожных признаках, об эффективных перинатальных технологиях, принципах безопасного материнства, грудного вскармливания и перинатального ухода;
6) проведения патронажа беременных и родильниц по показаниям;
7) консультирования и оказания услуг по вопросам планирования семьи и охраны репродуктивного здоровья;
8) профилактики и выявления инфекций, передаваемых половым путем для направления к профильным специалистам;
9) обследования женщин фертильного возраста с назначением, при необходимости углубленного обследования с использованием дополнительных методов и привлечением профильных специалистов для своевременного выявления экстрагенитальной, гинекологической патологии и взятия их на диспансерный учет;
10) по результатам обследования женщина включается в группу динамического наблюдения женщин фертильного возраста в зависимости от состояния репродуктивного и соматического здоровья для своевременной подготовки к планируемой беременности с целью улучшения исходов беременности для матери и ребенка;
11) организации и проведения профилактических осмотров женского населения с целью раннего выявления экстрагенитальных заболеваний;
12) обследования и лечения гинекологических больных с использованием современных медицинских технологий;
13) выявления и обследования гинекологических больных для подготовки к госпитализации в специализированные медицинские организации; 14) диспансеризации гинекологических больных, включая реабилитацию и санаторно-курортное лечение;

2) пренаталдық скрининг жүргізу – жатыр ішіндегі ұрықтың хромосомалық патологиясы және туа біткен даму кемістіктері (бұдан әрі – ТДК) бойынша қауіп топтарын анықтау мақсатында жүкті әйелдерді жаппай кешенді зерттеп-қарау;
3) перинаталдық көмекті өңірлендіру қағидаттарын сақтай отырып, экстрагениталдық патологиямен күндізгі стационарларға, акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін стационарлық деңгейдегі медициналық ұйымдардың жүкті әйелдер патологиясының бөлімшелеріне, бейінді емдеу мекемелеріне уақтылы емдеуге жатқызуды қажет ететін жүкті әйелдерді анықтау;
4) жүкті, босанатын және босанған әйелдерді медициналық байқаумен, оның ішінде жоғары технологиялық көрсетілетін қызметтерді қолданумен мамандандырылған көмек алу үшін республикалық деңгейдегі медициналық ұйымдарға жіберу;
5) босануға, оның ішінде серіктестік босануларға дайындау бойынша жүкті әйелдерді босанғанға дейінгі оқытуды жүргізу, жүкті әйелдердің босануды жоспарлап отырған босандыру ұйымдарына келу мүмкіндігін беру, жүкті әйелдерді қауіп белгілері, тиімді перинаталдық технологиялар, ана болу қауіпсіздігі, емшек сүтімен қоректендіру және перинаталдық күтім қағидаттары туралы ақпараттандыру;
6) көрсетілімдер бойынша жүкті және босанатын әйелдердің патронажын жүргізу;
7) отбасын жоспарлау және ұрпақты болу денсаулығын сақтау мәселелері бойынша консультация беру және қызметтерді көрсету;
8) бейінді мамандарға жіберу үшін жыныстық жолмен берілетін инфекцияларды профилактикасы және оны анықтау;
9) экстрагениталдық, гинекологиялық патологияларды уақтылы анықтау және оларды диспансерлік есепке алу үшін қосымша әдістерді пайдалану және бейінді мамандарды тартумен терең зерттеп-қарау қажеттілігі кезінде тағайындаумен фертильдік жастағы әйелдерді зерттеп-қарау;
10) зерттеп-қарау нәтижелері бойынша әйел жоспарланатын жүктілікке уақтылы дайындау үшін ұрпақты болу және соматикалық денсаулығының жағдайына қарай ана мен бала үшін жүктіліктің нәтижесін жақсарту мақсатында фертильді жастағы әйелдерді динамикалық байқау топтарына қосылады;
11) экстрагениталдық ауруларды ерте анықтау мақсатында әйелдерді профилактикалық қарап-тексеруді ұйымдастыру және жүргізу;
12) гинекологиялық аурулармен ауыратын науқастарды заманауи медициналық технологияларды пайдалана отырып зерттеп-қарау және емдеу;
13) мамандандырылған медициналық ұйымдарға емдеуге жатқызуға дайындау үшін гинекологиялық аурулармен ауыратын науқастарды анықтау және зерттеп-қарау;
14) оңалту және санаторийлік-курорттық емдеуді қоса алғанда, гинекологиялық аурулармен ауыратын науқастарды диспансерлеу;

15) выполнения малых гинекологических операций с использованием современных медицинских технологий;
16) обеспечения преемственности взаимодействия в обследовании и лечении беременных, родильниц и гинекологических больных;
17) проведения экспертизы временной нетрудоспособности по беременности, родам и гинекологическим заболеваниям, определение необходимости и сроков временного или постоянного перевода работника по состоянию здоровья на другую работу, направления в установленном порядке на медико-социальную экспертизу женщин с признаками стойкой утраты трудоспособности
грубое
35.
Дополнительные данные последующих осмотров и исследований фиксируются в Индивидуальной карте беременной и родильницы и Обменная карта беременной и родильницы при каждом посещении беременной врача акушера-гинеколога
значительное
36.
Патронаж на дому акушеркой или патронажной медицинской сестрой беременных женщин, не явившихся на прием в течение 3 дней после назначенной даты
значительное
37.
Наличие заключения врачебно-консультативной комиссии о возможном вынашивании беременности у женщин с противопоказаниями к беременности по экстрагенитальной патологии
значительное
38.
Наличие договора на оказание платных услуг в организациях здравоохранения
незначительное
39.
Соблюдение медицинской сестрой медицинского пункта организации образования следующих требований:
1) наличие единого списка обучающихся в организациях образования;
2) наличие списка обучающихся (целевых групп), подлежащих скрининговым осмотрам;
3) организация и проведение иммунопрофилактики с последующим поствакцинальным наблюдением за привитым;
4) ведение контроля за соблюдением сроков прохождения обязательных медицинских осмотров всех сотрудников школы и работников пищеблока;
5) ведение учетно-отчетной документации
значительное
40.
Соблюдение следующих мероприятий при проведении экспертизы временной нетрудоспособности, выдачи листа и справки о временной нетрудоспособности:
1) наличие осмотра лица и записи данных о его состоянии здоровья в медицинской карте амбулаторного (стационарного) больного, обосновывающей необходимость временного освобождения его от работы;
2) соблюдение сроков выдачи листа и справки о временной нетрудоспособности:
- при заболеваниях и травмах единолично и единовременно на три календарных дня и с общей продолжительностью не более шести календарных дней;
- в период повышенной заболеваемости населения гриппом, острой респираторной вирусной инфекции на основании приказа руководителя медицинской организации до шести календарных дней;
3) совместное проведение продления листа и справки о временной нетрудоспособности свыше шести календарных дней с заведующим отделением медицинской организации общей продолжительностью не более двадцати календарных дней;

15) заманауи медициналық технологияларды пайдалана отырып, шағын гинекологиялық операцияларды орындау;
16) жүкті, босанған әйелдерді, гинекологиялық аурулармен ауыратын науқастарды зерттеп-қарау және емдеуде өзара іс-қимыл сабақтастығын қамтамасыз ету;
17) жүктілік, босану және гинекологиялық аурулар бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасын жүргізу, қызметкерді денсаулық жағдайына байланысты басқа жұмысқа уақытша немесе тұрақты ауыстыру қажеттілігі мен мерзімдерін, еңбекке жарамдылықты тұрақты жоғалту белгілері бар әйелдерді белгіленген тәртіппен медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберуді айқындау
өрескел
35
Кейіннен қарап-тексеру және зерттеулердің қосымша деректері жүкті әйелдердің Жүкті және босанған әйелдің жеке картасында және Жүкті және босанған әйелдің алмасу картасында акушер-гинеколог дәрігерге әрбір баруы кезінде белгіленеді
елеулі
36
Белгіленген күннен кейін 3 күн бойы қабылдауға келмеген жүкті әйелдерге патронажды мейіргердің немесе акушердің үй патронажы
елеулі
37
Экстрагенитальды патология бойынша жүктілікке қарсы көрсетілімдері бар әйелдерде жүктіліктің соңына дейін жетуі туралы дәрігерлік-консультативтік комиссияның қорытындысының болуы
елеулі
38
Денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы қызмет көрсетуге жасалған шарттың болуы
елеусіз
39
Білім беру ұйымдарындағы медициналық пункт мейіргерінің мынадай талаптарды сақтауы:
1) білім беру ұйымдарында оқушылардың бірыңғай тізімінің болуы;
2) скринингтік қарап-тексеруге жататын оқушылардың (нысаналы топтар) тізімінің болуы;
3) егілгендерге вакцинадан кейінгі бақылау жасай отырып, иммундық-профилактиканы ұйымдастыру мен жүргізу;
4) мектептің барлық қызметкерлері мен ас үй блогының жұмыскерлерінің міндетті медициналық қарап-тексеруден өту мерзімдеріне бақылау жасау;
5) есеп құжаттамаларын жүргізу
елеулі
40
Еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасын жүргізу, еңбекке уақытша жарамсыздық парағы мен анықтамасын беру кезінде мынадай іс-шараларды сақтау:
1) амбулаториялық (стационарлық) науқастың медициналық картасында адамды қарап-тексерудің және оны жұмыстан уақытша босату қажеттілігі негізделген денсаулық жағдайы туралы деректер жазбасының болуы;
2) еңбекке уақытша жарамсыздық парағы мен анықтама беру мерзімдерінің сақталуы:
- ауырған және жарақат алған кезде жеке және біржолға үш күнтізбелік күнге және жалпы ұзақтығы алты күнтізбелік күннен аспау;
- халықтың тұмаумен, жіті респираторлық вирустық инфекциямен ауыруының өршуі кезінде медициналық ұйымның басшысының бұйрығының негізінде алты күнтізбелік күнге дейін;
3) алты күнтізбелік күннен асқан еңбекке уақытша жарамсыздық парағы мен анықтаманы медициналық ұйымның бөлімшесінің меңгерушісімен бірлесе создырудың жалпы ұзақтығы жиырма күнтізбелік күннен аспауы;

4) наличие заключения врачебно-консультативной комиссии при продлении листа о временной нетрудоспособности свыше двадцати календарных дней;
5) соблюдение сроков (не более шести календарных дней) при выдаче листа и справки о временной нетрудоспособности физическими лицами, занимающимися частной медицинской практикой;
6) выдача листа и справки о временной нетрудоспособности на основании справки, подтверждающей обращение в травматологический пункт и станцию скорой медицинской помощи с зачетом дня обращения и последующих за ним выходных и праздничных дней;
7) выдача листа и справки о временной нетрудоспособности иногородним лицам по месту их временного пребывания по согласованию с руководителем соответствующей медицинской организации. В случае продления указанного листа и справки о временной нетрудоспособности производится в медицинской организации по месту прикрепления лица при наличии заключения врачебно-консультативной комиссии медицинской организации, открывшей лист и справку о временной нетрудоспособности;
8) учет выданных листов о временной нетрудоспособности производится в книге регистрации листов временной нетрудоспособности
значительное
41.
Соблюдение следующих требований при выдаче листа и справки о временной нетрудоспособности по беременности и родам:
- лист или справка о временной нетрудоспособности по беременности и родам выдается медицинским работником (врачом акушером-гинекологом), а при его отсутствии - врачом, совместно с заведующим отделением после заключения ВКК с тридцати недель беременности на срок продолжительностью сто двадцать шесть календарных дней (семьдесят календарных дней до родов и пятьдесят шесть календарных дней после родов) при нормальных родах.
Женщинам, проживающим на территориях, подвергшихся воздействию ядерных испытаний, лист или справка о нетрудоспособности по беременности и родам выдается с двадцати семи недель продолжительностью сто семьдесят календарных дней (девяносто один календарный день до родов и семьдесят девять календарных дней после родов) при нормальных родах;
2) женщинам, временно выехавшим с постоянного места жительства в пределах Республики Казахстан, лист или справка о временной нетрудоспособности по беременности и родам выдается (продлевается) в медицинской организации, где произошли роды или в женской консультации (кабинете) по месту наблюдения согласно выписке (обменной карты) родовспомогательной организации
3) в случае осложненных родов, рождении двух и более детей, лист или справка о временной нетрудоспособности продлевается дополнительно на четырнадцать календарных дней медицинским работником (врачом акушером-гинекологом), а при его отсутствии - врачом, совместно с заведующим отделением после заключения ВКК по месту наблюдения согласно выписке родовспомогательной организации здравоохранения. В этих случаях общая продолжительность дородового и послеродового отпусков составляет сто сорок календарных дней (семьдесят календарных дней до родов и семьдесят календарных дней после родов).
Женщинам, проживающим на территориях, подвергшихся воздействию ядерных испытаний, в случае осложненных родов, рождении двух и более детей, лист или справка о временной нетрудоспособности продлевается дополнительно на четырнадцать календарных дней, общая продолжительность дородового и послеродового отпусков составляет сто восемьдесят четыре дня (девяносто один календарный день до родов и девяносто три календарных дня после родов);

4) жиырма күнтізбелік күннен асқан еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақтың мерзімін ұзарту кезінде дәрігерлік-консультативтік комиссияның қорытындысының болуы;
5) жеке медициналық тәжірибемен айналысатын жеке тұлғаларға еңбекке уақытша жарамсыздық парағы мен анықтаманы беру кезінде мерзімдердің (алты күнтізбелік күннен аспау) сақталуы;
6) травматология пунктіне және жедел медициналық жәрдем станциясына барғанын растайтын анықтаманың негізінде жүгінген күні мен одан кейінгі демалыс пен мереке күндерін ескере отырып еңбекке уақытша жарамсыздық парағы мен анықтама беру;
7) тиісті медициналық ұйымның басшысының келісімімен уақытша келу орны бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық парағы мен анықтама беру. Еңбекке уақытша жарамсыздық парағы мен анықтаманың мерзімін ұзартқан жағдайда еңбекке уақытша жарамсыздық парағы мен анықтаманы ашқан медициналық ұйымның КДК қорытындысы болған кезде тұлғаның бекітілген орны бойынша медициналық ұйымда жүргізіледі;
8) еңбекке уақытша жарамсыздығы туралы берілген парақтарды есепке алу еңбекке уақытша жарамсыздық парақтарын тіркеу кітабында жүргізіледі
елеулі
41
Жүктілік және босану бойынша еңбекке уақытша жарамсыздығы туралы парақ пен анықтаманы беру кезінде мынадай талаптардың сақталуы:
- жүктілік пен босану бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын медицина қызметкері (акушер-гинеколог дәрігер), ал ол болмаған жағдайда - жүктіліктің отызыншы аптасынан бастап ұзақтығы күнтізбелік жүз жиырма алты күнге қалыпты босанған жағдайда (босанғанға дейін күнтізбелік жетпіс күн және босанғаннан кейін күнтізбелік елу алты күн) ДКК қорытындысынан кейін бөлімше меңгерушісімен бірлесіп, дәрігер береді.
Ядролық сынақтардың әсеріне ұшыраған аумақтарда тұратын әйелдерге жүктілігі мен босануы бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық парағы немесе анықтамасы қалыпты босанған жағдайда жиырма жеті аптадан бастап ұзақтығы күнтізбелік жүз жетпіс күнге беріледі қалыпты босанған жағдайда (босанғанға дейін күнтізбелік тоқсан бір күн және босанғаннан кейін күнтізбелік жетпіс тоғыз күн);
2) Қазақстан Республикасының шегінде уақытша тұрақты тұрғылықты мекенжайынан кеткен әйелдерге жүктілігі мен босануы бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық парағы немесе анықтамасы босанған медициналық ұйымдарда немесе босандыру ұйымдарының үзінді көшірмесіне (алмастыру картасына) сәйкес бақыланған орны бойынша әйелдер консультацияларында беріледі (ұзартылады)
3) асқынған босану, екі және одан да көп бала туған жағдайда еңбекке уақытша жарамсыздық парағы немесе анықтамасы босандыру денсаулық сақтау ұйымдарының шығару парағына сәйкес бақыланатын жері бойынша медицина қызметкері (акушер-гинеколог дәрігер), ал ол болмаған жағдайда ДКК қорытындысынан кейін бөлімше меңгерушісімен бірлесіп, дәрігер береді, қосымша күнтізбелік он төрт күнге ұзартады. Мұндай жағдайда босанғанға дейінгі және босанғаннан кейінгі демалыстардың жалпы ұзақтығы күнтізбелік жүз қырық күнді құрайды (босанғанға дейін күнтізбелік жетпіс күн және босанғаннан кейін күнтізбелік жетпіс күн).
Ядролық сынақтардың әсеріне ұшыраған аумақтарда тұратын әйелдерге, асқынған босану, екі және одан да көп бала туған жағдайда еңбекке уақытша жарамсыздық парағы қосымша күнтізбелік он төрт күнге ұзартылады, босанғанға дейінгі және босанғаннан кейінгі демалыстардың жалпы ұзақтығы күнтізбелік жүз сексен төрт күнді құрайды (босанғанға дейін күнтізбелік тоқсан бір күн және босанғаннан кейін күнтізбелік тоқсан үш күн);

4) своевременность и качество консультаций профильных специалистов, которые оцениваются по следующим критериям:
отсутствие консультации, приведшее к ошибочной трактовке симптомов и синдромов, отрицательно повлиявших на исход заболевания;
консультация своевременная, непринятие во внимание мнения консультанта при постановке диагноза частично повлияло на исход заболевания;
консультация своевременная, мнение консультанта учтено при постановке диагноза, невыполнение рекомендации консультанта по лечению частично повлияло на исход заболевания;
мнение консультанта ошибочное и повлияло на исход заболевания.
В случаях проведения консультаций с опозданием, проводится оценка объективности причин несвоевременной консультации и влияния несвоевременной постановки диагноза на последующие этапы оказания медицинских услуг (помощи);
5) объем, качество и обоснованность проведения лечебных мероприятий, которые оцениваются по следующим критериям:
отсутствие лечения при наличии показаний;
назначение лечения при отсутствии показаний;
назначение малоэффективных лечебных мероприятий без учета особенностей течения заболевания, сопутствующих заболеваний и осложнений;
выполнение лечебных мероприятий не в полном объеме, без учета функционального состояния органов и систем, назначения лекарственных средств без доказанной клинической эффективности;
несоблюдение требований Стандартов, необоснованное отклонение от требований клинических протоколов, наличие полипрагмазии, приведшее к развитию нового патологического синдрома и ухудшению состояния пациента;
6) отсутствие или развитие осложнений после медицинских вмешательств, оцениваются все возникшие осложнения, в том числе обусловленные оперативными вмешательствами (запоздалое оперативное вмешательство, неадекватный объем и метод, технические дефекты) и диагностическими процедурами;
7) достигнутый результат, который оценивается по следующим критериям:
достижение ожидаемого клинического эффекта при соблюдении технологии оказания медицинских услуг (помощи);
отсутствие клинического эффекта лечебных и профилактических мероприятий вследствие некачественного сбора анамнеза и проведения диагностических исследований;
отсутствие ожидаемого клинического эффекта вследствие проведения малоэффективных лечебных, профилактических мероприятий без учета особенностей течения заболевания, сопутствующих заболеваний, осложнений, назначение лекарственных средств без доказанной клинической эффективности;
наличие полипрагмазии, обусловившее развитие нежелательных последствий;
8) качество ведения медицинской документации, которое оценивается по наличию, полноте и качеству записей в первичной медицинской документации, предназначенной для записи данных о состоянии здоровья пациентов, отражающих характер, объем и качество оказанной медицинской помощи в соответствии с формами отчетной и учетной документации в области здравоохранения
значительное
Критерии для субъектов (объектов), оказывающих кардиологическую, кардиохирургическую помощь***
43.
Наличие определения при госпитализации в плановом порядке показателей:
- суточного мониторирования электрокардиограммы;
- эргометрического исследования (стресс-тесты, спироэргометрия) на базе тредмила и/или велоэргометра;
- электрофизиологического исследования;
- суточного мониторирования артериального давления;
- катетеризации полостей сердца с ангиокардиографией в условиях кабинета внутрисердечных исследований;
- компьютерной и магнитно-резонансной томографии
значительное
44.
Наличие проведения в неотложном (круглосуточно, в том числе в выходные и праздничные дни) порядке, в частности:
- лабораторных исследований, необходимых для оценки функционального состояния органов и систем в до- и послеоперационный период;
- электрокардиограммы и ее анализ;
- эхокардиографии;
- гастродуоденоскопии;
- бронхоскопии;
- ультразвукового исследования сосудов;
- катетеризации полостей сердца с ангиокардиографией;
- микроультрафильтрации и диализа;
- альбуминового диализа (с использованием молекулярной адсорбирующей рециркулирующей системы);
- экстракорпоральной мембранной оксигенации;
- внутриаортальной контрпульсации;
- установки электрокардиостимулятора;
- рентгенэндоваскулярных методов лечения.
значительное
45.
Наличие минимального перечня оборудования для отделения кардиологии (взрослого или детского), в частности:
- кровать функциональная (50 % от коечной мощности отделения);
- электрокардиограф (2 комплекта);
- дефибриллятор;
- портативный аппарат для ультразвукового исследования сердца и сосудов;
- централизованная подача кислорода к каждой койке;
- система экстренного оповещения (сигнализации) из палат от каждой койки на пост медицинской сестры;

4) бейінді мамандар консультацияларының уақытылығы мен сапасы, ол мынадай өлшемшарт бойынша бағаланады:
аурудың нәтижесіне теріс әсер еткен, симптомдар мен синдромдарды қате түсіндіруге әкелген консультацияның болмауы;
консультация уақытылы өткізілді, диагноз қою кезінде консультанттың пікірі ескерілмегендіктен, аурудың нәтижесіне ішінара әсер етті;
консультация уақытылы өткізілген, диагноз қою кезінде консультанттың пікірі ескерілді, емдеу кезінде консультанттың ұсынымдарының орындалмауы аурудың нәтижесіне ішінара әсер етті;
консультанттың пікірі қате және аурудың нәтижесіне әсер етті.
Консультация кешіктіріліп жүргізілген жағдайда, консультацияны уақытылы жүргізбеу себептерінің объективтілігін және диагнозды уақтылы қоймаудың медициналық көрсетілетін қызметтердің (көмектің) одан арғы кезеңдеріне ықпал етуін бағалау жүргізіледі;
5) емдеу іс-шараларының көлемі, сапасы мен өткізу негізділігі, ол мынадай өлшемшарт бойынша бағаланады:
көрсетілімдері болған жағдайда емнің болмауы;
көрсетілімдерсіз емді тағайындау;
ауру ағымының ерекшілігі, қосымша аурулар мен асқынулар ескерілмей тиімділігі төмен емдеу іс-шараларын тағайындау;
ағзалар мен жүйелердің функциялық жағдайы, клиникалық тиімділігі дәледенбеген дәрілік заттарды тағайындау ескерілмей, емдік іс-шаралардың толық көлемде орындалмауы;
Стандарттар талаптарының сақталмауы, клиникалық хаттамалар талаптарынан негізсіз ауытқу, жаңа патологиялық синдромның дамуына және пациенттің жағдайының нашарлауына әкелген полипрагмазияның болуы;
6) медициналық араласулардан кейінгі асқынулардың болмауы немесе дамуы, ол бойынша бағалауға барлық туындаған асқынулар, сонымен бірге операциялық араласу (кешіктірілген операциялық араласу, барабар емес көлем мен әдіс, техникалық кемшіліктер) және диагностикалық емшаралар жатады;
7) қол жеткізілген нәтиже, ол мынадай өлшемшарт бойынша бағаланады:
медициналық қызметтер (көмек) көрсету технологиясын сақтау кезінде күтілетін клиникалық әсерге қол жеткізу;
анамнезді сапасыз жинау және диагностикалық зерттеулерді өткізу салдарынан емдеу және профилактикалық іс-шаралардың клиникалық әсерінің болмауы;
ауру ағымының ерекшеліктерін, қосымша ауруларды, асқынуларды, дәрілік заттардың әсері тетіктерінің ерекшеліктерін ескермей тиімділігі аз емдік, профилактикалық іс-шараларды өткізудің салдарынан күтілетін клиникалық әсердің болмауы;
қажетсіз салдардың дамуына негіз болған полипрагмазияның болуы;
8) медициналық құжаттаманы жүргізу сапасы, ол есепке алу және есептілік құжаттамалар нысандарына сәйкес алғашқы медициналық құжаттамада көрсетілген медициналық көмектің сипатын, көлемін және сапасын сипаттайтын пациенттердің денсаулық жағдайы туралы декректерді жазуға арналған жазбалардың болуы, толықтығы және сапасы бойынша бағаланады.
елеулі
Кардиологиялық, кардиохирургиялық көмек көрсететін субъектілер (объектілер) үшін өлшемшарттар***
43
Жоспарлы түрде стационарға жатқызу кезінде мынадай көрсеткіштерді анықтаудың болуы:
- электрокардиограммамен тәуліктік мониторингтеу;
- тредмил және/немесе велоэргометраның базасында эргометриялық зерттеулер (стресс-тесттер, спироэргометрия);
- электрофизиологиялық зерттеулер;
- артериалдық қысымды тәуліктік мониторингілеу;
- жүрекішілік зерттеу кабинеті жағдайында ангиокардиографиясы бар жүрек қуысын катетерищзациялау;
- компьютерлік және магниттік-резрнанстық томография
елеулі
44
Кезек күттірмейтін тәртіпте (тәулік бойы, оның ішінде демалыс және мейрам күндері) мыналардың болуы, атап айтқанда:
- операцияға дейінгі және кейінгі органдардың функционалдық жағдайына және жүйесіне баға беру үшін қажетті зертханалық зерттеулерді жүргізу;
- электрокардиограмма және оның талдаулары;
- эхокардиография;
- гастродуоденоскопия;
- бронхоскопия;
- тамырлардың ультрадыбыстық зерттеу;
- ангиокардиографиямен жүрек қуысын катетеризациялау;
- микроультрафильтрлеу және диализ;
- молекулярлық альбуминді диализ (адсорбиялық рециркуляторлық жүйесін қолдану арқылы);
- экстракорпоральды мембраналық оксигенация;
- аорта ішілік контрпульсация:
- электрокардиостимуляторды орнату;
- тентгенэндоваскулярлық әдіспен емдеу.
елеулі
45
Кардиология бөлімшесі (ересектер немесе балалар) арналған жабдықтардың ең төменгі тізбесінің болуы, атап айтқанда:
- функционалдық төсек (бөлімшенің төсек көлемінің 50 %);
- электрокардиограф (2 жинақ);
- дефибрилятор;
- жүрек және қан тамырларды ультрадыбыстық зерделеуге арналған портативті жабдық;
- әр төсекке оттегін орталықтандырып жеткізу;
- бөлмедегі төсектен мейірбикенің орнына дейін жедел құлақтандыру жүйесі (дабыл);

- блок электрических розеток: не менее 2-х розеток с заземлением у каждой койки и 4-х розеток в палате (1 дозатор на 1 койку);
- автоматический дозатор лекарственных веществ шприцевой;
- инфузомат (1 прибор на 1 койку);
- тонометры для измерения артериального давления (3 штуки);
- глюкометр;
- небулайзер;
- суточный монитор ЭКГ (3 штуки);
- суточный монитор АД (3 штуки);
- стресс-система (велоэргометр или тредмил);
- медицинские весы и ростомер;
- мобильный (переносной) набор для проведения реанимационных мероприятий
значительное
46.
Наличие минимального перечня оборудования для блока интенсивной терапии:
- кровать функциональная (по числу коек);
- матрас противопролежневый (1 на 3 койки);
- прикроватный кардиомонитор (по числу коек);
- электрокардиограф портативный (1 на 6 коек);
- электрокардиостимулятор (1 на 6 коек);
- портативный аппарат для ультразвукового исследования сердца и сосудов (1 на 9 коек);
- аппарат для вспомогательного кровообращения (внутриаортальной баллонной контрпульсации) (1 на 9 коек);
- централизованная система подводки кислорода к каждой кровати (по числу коек);
- электроотсасыватель хирургический с бактериальным фильтром (1 на 3 койки);
- дефибриллятор бифазный с функцией синхронизации (1 на 3 койки);
- аппарат для искусственной вентиляций легких (1 на 6 коек);
- портативный дыхательный аппарат для транспортировки (1 на БИТ);
- набор для интубации трахеи (2 на БИТ);
- набор для катетеризации магистральных сосудов (100 наборов);
- автоматический дозатор лекарственных веществ шприцевой (2 на 1 койку);
- инфузомат (1 на 1 койку);
- тонометр прикроватный для измерения артериального давления (по числу коек);
- мобильный (переносной) набор для проведения реанимационных мероприятий в других отделениях (1 на БИТ);
- передвижной рентген аппарат (1 на БИТ);
- глюкометр (1 на БИТ);
- набор инструментов и приспособлений для малых хирургических вмешательств (1 на БИТ);
- блок электрических розеток (не менее 8-и розеток) с заземлением у каждой койки, в том числе и для электропитания энергоемких приборов (рентгеновских аппаратов) (по числу коек).
значительное
47.
Наличие минимального перечня оборудования для отделения интервенционной кардиологии, в частности:
- ангиограф (2 комплекта);
- электрофизиологическая станция (далее - ЭФ-станция);
- электрокардиостимулятор, совмещенный с ЭФ-станцией;
- радиочастотный деструктор, совмещенный с ЭФ-станцией;
- картирующая система для построения карты распространения импульса;
- ирригационный насос для проведения холодовой аблации;
- электрокоагулятор;
- передвижная операционная лампа;
- аппарат для проведения чреспищеводной электрокардиостимуляции;
- кровать функциональная (по числу коек);
- кардиомонитор прикроватный (по числу коек);
- электрокардиограф (2 комплекта);
- портативный электрокардиограф (1 на 6 коек);
- аппаратура для исследования основных показателей гемодинамики (не менее 1 комплекта на 6 коек);
- портативный аппарат для ультразвукового исследования сердца и сосудов;
- электрокардиостимулятор (не менее 1 на 3 койки);
- аппарат для вспомогательного кровообращения (внутриаортальной баллонной контрпульсации) (2 комплекта);
- централизованная система подводки кислорода к каждой кровати (по числу коек);
- электроотсасыватель хирургический с бактериальным фильтром (2 шт.);
- дефибриллятор бифазный с функцией синхронизации (3 шт.);
- аппарат для искусственной вентиляции легких (2 комплекта);
- аппарат для проведения спонтанного дыхания;
- портативный дыхательный аппарат для транспортировки;
- набор для интубации трахеи (2 шт.);
- набор для катетеризации магистральных сосудов однократного пользования (100 наборов);
- автоматический дозатор лекарственных веществ шприцевой (2 на 1 койку);
- инфузомат (1 на 1 койку);
- мобильный (переносной) набор для проведения реанимационных мероприятий в других отделениях;
- передвижной рентгеновский аппарат;
- глюкометр;
- набор инструментов и приспособлений для малых хирургических вмешательств;
- блок электрических розеток (не менее 8-и розеток) с заземлением у каждой койки, в том числе и для электропитания энергоемких приборов (рентгеновских аппаратов) (по числу коек);
- аппаратура связи с бригадами машин скорой медицинской помощи
значительное
48.
Наличие минимального перечня оборудования для кардиохирургического отделения (взрослое, детское):
- кровать функциональная (20 шт.);
- реанимационный стол для новорожденных с подогревом (3 шт.);
- кювез для новорожденных (3 шт.);
- лампа для фототерапии новорожденных;
- кровать для детей раннего детского возраста с защитной решеткой (7 шт.);
- централизованная подводка кислорода (по количеству коек);
- стационарные или переносные приборы для стерилизации помещения (2 комплекта);
- штатив (инфузионная стойка) (20 шт.);
- дефибриллятор бифазный с функцией синхронизации (2 комплекта);

- ток көздері блогі: әр төсек жанында жерлендірілген 2 ток көзден кем емес және әр бөлмеде 4 ток көзден кем болмау керек (1 төсекке 1 мөлшерлегіш);
- дәрілік заттарды автоматты мөлшерлегіш (инелі);
- инфузоматтар (1 төсекке 1 құрал);
- қан қысымын өлшеу үшін тонометрлер (3 дана);
- глюкометр
- небулайзер
- ЭКГ тәуліктендірілген монитор (3 дана)
- ҚҚ тәуліктік мониторы (3 дана)
- стресс-жүйе (велоэргометр немесе тредмил)
- медициналық таразы және бой өлшеуіш
- бөлімде жан сақтау бойынша іс-шараларды жүргізу үшін қозғалмалы жинақ
елеулі
46
Қарқынды терапия блогы үшін жабдықтардың ең төменгі тізбесінің болуы:
- функционалдық төсек (төсек саны бойынша);
- жауыржараға қарсы матрастар (3 төсекке 1);
- төсек жанындағы кардиомонитор (төсек саны бойынша);
- портативті электрокардиограф (6 төсекке 1);
- электрокардиоширатқыш (6 төсекке 1);
- жүрек және қан тамырларды ультрадыбыстық зерделеуге арналған портативті жабдық (9 төсекке 1); - қосалқы қан айналым жабдығы (ішкі аорталық балонды контрпульсатор) (9 төсекке 1);
- әр төсекке оттегін орталықтандырып жеткізу (төсек саны бойынша);
- бактериалды фильтрлі бар хирургиялық электросорғыш (3 төсекке 1);
- бірмезгілдендіру функциясы бар бифазды дефибриллятор (3 төсекке 1);
- өкпені жасанды оттектендіру аппараты (6 төсекке 1);
- тасымалдау үшін портативті тыныс алу аппараты (ЖТБ- ға 1);
- кеңірдектің интубациясына арналған жиынтық (ЖТБ-ға 2);
- магистральды қантамырларды катетерлеуге арналған бір реттік жиынтық (100 жиынтық);
- дәрілік заттарды автоматты мөлшерлегіш (инелі) (1 төсекке 2);
- инфузомат (1 төсекке 1);
- қан қысымын өлшеу үшін төсек жанындағы тонометр (төсектер саны бойынша);
- басқа бөлімшелерде жансақтау шараларын жүргізуге арналған мобильді жиынтық (ЖТБ-ға 1);
- қозғалмалы рентген аппараты (ЖТБ-ға 1);
- глюкометр (ЖТБ-ға 1);
- кіші хирургиялық араласулар жүргізу үшін құралдар жиынтығы (ЖТБ-ға 1);
- әр төсектің жанында жерлендірілген ток көздер блогі (ток көздері 8-ден кем емес), оның ішінде энергияны көп пайдаланатын (рентген аппараттары) құралдар үшін (төсектер саны бойынша)
елеулі
47
Интервенциялық кардиологиялық бөлімшесі жабдықтарының ең төменгі тізбесінің болуы; атап айтқанда:
- ангиограф (2 дана);
- электрофизиологиялық станциясы (бұдан әрі - ЭФ-станция);
- ЭФ-станциялы электрокардиоширатқыш;
- ЭФ-станциялы радиочастоттық деструктор;
- импульстың таралу картасын құруға арналған карталау жүйесі;
- суық аблация жүргізуге арналған ирригациялық сорғыш;
- электрокоагулятор;
- қозғалмалы операциялық шам;
- өңеш арқылы электрокардиоширатуды жүргізуге арналған аппарат;
- функционалдық төсек (төсек саны бойынша);
- төсек жанындағы кардиомонитор (төсек саны бойынша);
- электрокардиограф (2 дана);
- тасымалданбалы электрокардиограф (6 төсекке 1)
- гемодинамиканың негізгі көрсеткіштерін зерттеу аппараты (6 төсекке 1 жиынтықтан кем емес);
- жүрек және қан тамырларды ультрадыбыстық зерделеуге арналған портативті жабдық;
- электрокардиоширатқыш (1 дана);
- қосалқы қанайналым жабдығы (ішкі аорталық балонды контрпульсатор) (2 жиынтық);
- әр төсекке оттегіні орталықтандырып жеткізу (төсектер саны бойынша);
- бактериалды фильтрлі хирургиялық электросорғыш (2 дана);
- бірмезгілдендіру функциясы бар бифазды дефибриллятор (3 дана);
- өкпені жасанды оттектендіру аппараты (2 жиынтық);
- кенеттен тыныс алуды жүргізу аппараты;
- тасымалдау үшін портативті тыныс алу аппараты;
- кеңірдектің интубациясына арналған жинақ (2 шт);
- магистральды қантамырларды катетерлеуге арналған бір реттік қолданбалы жиынтық (100 жиынтық);
- дәрілік заттарды автоматты мөлшерлегіш (инелі) (1 төсекке 2);
- инфузомат (1 төсекке 1);
- басқа бөлімшелерде жансақтау шараларын жүргізуге арналған мобильді жиынтық;
- қозғалмалы рентген аппараты;
- глюкометр;
- кіші хирургиялық араласуларға арналған құралдар жиынтығы;
- әр төсектің жанында жерлендірілген ток көздер блогі (ток көздері 8-ден кем емес), оның ішінде энергияны көп пайдаланатын (рентген аппараттары) құралдар үшін;
- жедел медициналық жәрдем машиналары бригадаларымен байланыс аппараттары
елеулі
48
Кардиохирургиялық бөлімшеге (ересектер, балалар) арналған жабдықтардың ең төменгі тізбесінің болуы:
- функционалдық төсек (20 дана);
- нәрестелерге арналған жылытылмалы жансақтау үстелі (3 дана);
- нәрестелерге арналған кювез (3 дана);
- нәрестелердің фототерапиясын жүргізуге арналған шам;
- ерте жастағы балаларға арналған қорғау торы бар төсек (7 дана);
- оттегін орталықтандырып жеткізу (төсек саны бойынша);
- бөлмелерді зарарсыздандыруға арналған стационарлы немесе қозғалмалы құрал (2 жиынтық);
- штатив (инфузиялық) (20 дана);
- бірмезгілдендіру функциясы бар бифазды дефибриллятор (2 жиынтық);

- электрокардиограф 12 канальный (2 шт.);
- портативный стерилизатор бутылочек для детского питания;
- электрокардиостимулятор (2 шт.);
- стационарный или портативный аппарат для ультразвукового исследования сердца и сосудов;
- кардиомонитор с наличием 5-ти канальной электрокардиографии (3 комплекта);
- портативный пульсоксиметр (2 шт.);
- весы напольные (взрослые, детские);
- детские весы электронные;
- ультразвуковой ингалятор (небулайзер) (6 шт.);
- перфузор (1 на койку);
- инфузомат (5 шт);
- мобильный переносной набор для проведения реанимационных мероприятий в других отделениях;
- набор инструментов и приспособлений для экстренных и малых хирургических вмешательств (1 набор);
- негатоскоп на 2 снимка (2 шт.);
- набор интубационных трубок.
для операционного отделения:
- операционный стол функциональный (2 комплекта);
- оборудование для создания ламинарного потока воздуха в операционной;
- кондиционер воздуха;
- столик операционной сестры рабочий на колесиках (2 комплекта);
- операционный светильник (стационарный, бестеневой) (2 шт.);
- набор инструментов для сердечно-сосудистой хирургии (на 2 смежные операционные) (3 комплекта);
- набор инструментов для коронарной хирургии (2 комплекта);
- осветитель налобный (2 шт.);
- пила стернотомическая (на 2 смежные операционные) (3 шт.);
- пила стернотомическая осцилляционная;
- облучатель-рециркулятор воздуха ультрафиолетовый;
- дефибриллятор-монитор;
- аппарат для проведения эхокардиографии;
- датчик чрезпищеводный;
- датчик чрезпищеводный детский;
- датчик чрезпищеводный неонатальный;
- льдогенератор;
- термостат;
- электрокоагулятор хирургический (2 шт.);
- анализатор кислотно-основного равновесия с определением электролитов;
- аспиратор (отсос) хирургический (4 шт.);
- операционный монитор (1+1);
- наркозно-дыхательный аппарат для пациентов от 0,5 кг с мониторингом;
- электрокардиостимулятор наружный временный (2 комплект);
- датчики для операционных мониторов (12 шт.);
- детские датчики для операционных мониторов (12 шт.);
- перфузор (шприцевой дозатор) (6 шт.);
- устройство для нагнетания растворов под давлением (3 комплекта);
- анестезиологический столик (2 шт.);
- аппарат для интрооперационной оценки качества кровотока в шунтах методом транзиторного времени потока (1 (по требованию)).
значительное
49.
Наличие минимального перечня оборудования для проведения искусственного кровообращения:
- аппарат искусственного кровообращения;
- смеситель газовый;
- терморегулирующее устройство с двумя контурами циркуляции;
- аппарат для аутогемотрансфузии (гемосепаратор);
- портативный аппарат для измерения активированного времени свертывания;
- аппарат для проведения экстракорпоральной мембранной оксигенации;
- стол медицинской сестры;
- бронхоскоп
значительное
50.
Наличие минимального перечня оборудования для организации здравоохранения, оказывающей амбулаторно-поликлиническую помощь населению, в структуре которого имеется кардиологический кабинет, в частности:

- 12 каналды электрокардиограф (2 дана);
- балаларды тамақтандыруға арналған бөтелкелерді портативті зарарсыздандырғыш;
- электрокардиоширатқыш (2 дана);
- жүрек және қан тамырларды ультрадыбыстық зерделеуге арналған портативті жабдық;
- 5 каналды электркардиографы бар кардиомонитор (3 жиынтық);
- портативті пульсоксиметр (2 дана);
- еден таразы (ересектер, балалар);
- балаларға арналған электронды таразы;
- ультрадыбыстық ингаляторлар (небулайзер) (6 дана);
- перфузор (төсекке 1);
- инфузомат (5 дана);
- басқа бөлімшелерде жансақтау шараларын жүргізуге арналған мобильді жиынтық;
- жедел және кіші хирургиялық араласуларға арналған құралдар жинағы (1 жиынтық);
- 2-суретке арналған негатоскоп (2 дана);
- интубациялық түтіктер жиынтығы;
- функционалды операциялық үстел (2 жиынтық);
- операциялық бөлмеде ауаның ламинарлы ағысын жасауға арналған жабдық;
- ауа кондиционері;
- операциялық мейіргердің дөңгелектердегі жұмыс үстелі (2 дана);
- операциялық шам (стационарлық, көлеңкесіз) (2 дана);
- жүрек - қантамырлар хирургиясына арналған жиынтық (2 аралас операциялық бөлмелерге) (3 жиынтық);
- коронарлы хирургияға арналған құралдар жиынтығы (2 жиынтық);
- маңдай шамы (1 дана);
- стернотомикалық ара (2 аралас операциялық бөлмелерге) (3 дана);
- осциляцилы стернотомикалық ара;
- ауаны сәулелендіргіш - рециркулятор (ультракүлгін);
- дефибриллятор – монитор;
- эхокардиография жасауға арналған аппарат;
- өңеш аралық деректор;
- балаларға арналған өңеш аралық деректор;
- өңеш аралық нәрестелік деректор;
- льдогенератор;
- термостат;
- хирургиялық электрокоагулятор (2 дана);
- қышқыл - негіздік тепе-теңдік анализаторы;
- аспиратор (сорғыш) хирургиялық (4 дана);
- операциялық монитор (1+1);
- 0,5 кг салмақтан басталатын науқастарға арналған мониторингі бар наркозды - тыныс алу аппараты;
- уақытша сыртқы электрокардиоширатқыш (2 жиынтық);
- операциялық мониторларға арналған деректорлар (12 дана);
- операциялық мониторларға арналған балалар деректорлары (12 дана);
- перфузор (мөлшерлегіш ине) (6 дана);
- қысымда қоспаларды енгізуге арналған қондырғы (3 жиынтық);
- анестезиологиялық үстел (2 дана);
- шунттарда қан ағысы сапасының транзиторлы уақытын интрооперациялық бағалауға арналған аппарат.
елеулі
49
Жасанды қан айналымды жүргізуге арналған жабдықтардың ең төменгі тізбесінің болуы:
- жасанды қан айналым аппараты;
- газды араластырғыш;
- циркуляцияның екі контуры бар термореттегіш қондырғысы;
- аутогемотрансфузияға арналған аппарат (гемосепаратор);
- қанның ұюы белсенділігі уақытын өлшеуге арналған портативті аппарат;
- экстракорпоральды мембраналық оттектендіруге арналған аппарат;
- мейіргер үстелі;
- бронхоскоп
елеулі
50
Халыққа амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін, денсаулық сақтау ұйымы құрылымында кардиологиялық кабинет жабдықтарының ең төменгі тізбесінің болуы, атап айтқанда:

- электрокардиограф 12-канальный (3 шт.);
- электрокардиограф 6-канальный (портативный);
- тредмил-система;
- холтер-монитор ЭКГ 3-канальный, 2-канальный 1 установка+10 регистраторов;
- дефибриллятор бифазный (2 шт.);
- суточный монитор артериального давления (1 установка+10 регистраторов);
- УЗИ-аппарат с 4В в реальном времени с кардиологическим, брюшным, сосудистым датчиками;
- УЗИ-аппарат с 4В в реальном времени с кардиологическим датчиком, портативный (2 шт.);
- спирометр (2 шт.);
- тонометр;
- фонендоскоп;
- глюкометр (все кабинеты доврачебного контроля);
- липидометр (все кабинеты доврачебного контроля);
- коагучек для определения международного нормализованного отношения (все кабинеты доврачебного контроля);
- сантиметровая лента для измерения объема талии
значительное
51.
Наличие оценки сложности оперативных вмешательств при врожденных пороках сердца по Базовой шкала Аристотеля и эффективности операций в кардиохирургическом отделении
значительное
52.
Наличие отделения восстановительного лечения и реабилитации
значительное
53.
Наличие кардиологического кабинета в структуре организаций, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь населению (района, города, области, республики) и организаций, оказывающих стационарную помощь
значительное
54.
Наличие при невозможности установления диагноза ССЗ в организации ПМСП, направления пациента на консультацию в клинико-диагностический центр для оказания КДП с проведением при необходимости консилиума, с привлечением профильных специалистов, в том числе консультантов из медицинских организаций республиканского уровня.
значительное
55.
Наличие оказания КДП пациенту с ССЗ профильным специалистом по направлению специалиста ПМСП или другого профильного специалиста
значительное
56.
Наличие заключения на оформление документов для направления на медико-социальную экспертизу при наличии высоких показателей артериального давления (кризовое течение), аритмии различного генеза, учащения приступов стенокардии и нарастания симптомов сердечной недостаточности, выдачи и продлевания листа или справку временной утраты трудоспособности, а при стойкой утрате трудоспособности (состояние после перенесенного инфаркта миокарда, аорто-коронарного шунтирования, застойной сердечной недостаточности)
значительное
57.
Наличие осмотра пациента врачом в приемном отделении стационара с заполнением карты стационарного больного, при наличии письменного согласия пациента или его законного представителя на предоставление ему медицинской помощи
значительное
58.
Наличие, при госпитализации на стационарном уровне:

- 12 каналды электрокардиограф (3 дана);
- 6-каналды электрокардиограф (портативті);
- Тредмил жүйесі;
- 3 каналды, 2 каналды ЭКГ Холтер-мониторы (1 қондырғы +10 регистр);
- бифазды дефибриллятор;
- қан қысымының тәуліктік мониторы;
- кардиологиялық, ішперделік, қан тамырлық деректорлары бар 4В режиміндегі ультрадыбыстық зерттеу аппараты;
- кардиологиялық деректорлары бар 4В режиміндегі ультрадыбыстық портативті зерттеу аппараты;
- спирометр (2 дана);
- тонометр;
- фонендоскоп;
- глюкометр (барлық функционалдық диагностика, дәрігерлік, дәрігер алды кабинеттеріне);
- липидометр (барлық функционалдық диагностика, дәрігерлік, дәрігер алды кабинеттеріне);
- халықаралық норманың қатынасын өлшеуге арналған коагучек;
- белдің көлемін өлшеуге арналған сантиметрлік лента
елеулі
51
Кардиохирургия бөлімшелеріндегі Аристотельдің базалық шкаласы бойынша туа біткен жүрек ақауы кезінде операциялық араласудың күрделілігін және жүргізілетін операциялардың тиімділігін бағалаудың болуы
елеулі
52
Қалпына келтіру емі мен оңалту бөлімшесінің болуы
елеулі
53
Тұрғындарға амбулаториялық-емханалық (аудан, қала, облыс, республика) және стаионарлық көмек көрсету ұйымдарының құрылымында кардиологиялық кабинеттің болуы
елеулі
54
МСАК ұйымдарында жүрек-қан тамырларының аурулары диагнозын анықтау мүмкін болмаған жағдайда пациентті қажеттілік болса консилиум өткізе отырып, КДК көрсету үшін бейінді мамандарды, оның ішінде республикалық деңгейдегі медициналық ұйымдардан консультанттарды тарта отырып клиникалық-диагностикалық орталыққа консультация алуға жіберу
елеулі
55
Жүрек-қан тамырларының аурулары бар пациентке МСАК маманының жолдауымен бейінді маманмен немесе басқа бейінді маманмен КДК көрсетудің болуы
елеулі
56
Артериялық қысымның жоғары көрсеткіштері (кризді ағым), әртүрлі генезді аритмия, стенокардия ұстамасының жиілеуі, жүрек жеткіліксіздігі белгілерінің өршуі болған кезде медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу үшін құжаттарды рәсімдеуге қорытындының болуы, ал еңбекке жарамдылықты тұрақты жоғалтқан кезде (миокард инфарктісінен кейінгі жағдай, аорта-коронарлы шунттау, жүректің іркілісті жеткіліксіздігі) уақытша еңбекке жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру және ұзарту
елеулі
57
Стационардың қабылдау бөлімшесінде стационарлық науқастың картасын толтыра отырып дәрігердің пациентті тексеріп-қарауының болуы, пациенттің немесе оның заңды өкілінің жазбаша келісімі болған жағдайда оған медициналық көмек көрсету
елеулі
58
Стационарлық деңгейде емдеуге жатқызу кезінде мынаның болуы:

1) первичного осмотра врачом пациента с целью определения его состояния и установления предварительного диагноза;
2) проведения лечебно-диагностических неинвазивных методов тестирования для снижения риска инвазивных исследований;
3) подбора и назначения лечения;
4) проведения при необходимости консультаций специалистов другого профиля
значительное
59.
При экстренных состояниях, установление основного диагноза в течении 24 часов с момента поступления пациента в стационар на основании данных клинико-анамнестического обследования, результатов инструментальных и лабораторных методов исследования и заносится в медицинскую карту стационарного больного
значительное
60.
Наличие выдачи выписного эпикриза пациенту при выписке с указанием полного клинического диагноза, проведенного объема диагностических исследований, лечебных мероприятий и рекомендации по дальнейшему наблюдению и лечению. Данные по выписке заносятся в информационные системы день в день, с указанием фактического времени выписки
значительное
61.
Соответствие оказания медицинской помощи пациентам с острым коронарным синдромом и (или) острым инфарктом миокарда осуществляется по уровням регионализации:
1) на первом уровне оказание медицинской помощи организациями скорой медицинской помощи, первичной медико-санитарной помощи, а также организациями, оказывающими стационарную помощь без возможности проведения чрескожных коронарных вмешательств пациентам с острым коронарным синдромом или острым инфарктом миокарда;
2) на втором уровне - организациями, оказывающими стационарную помощь с возможностью проведения чрескожных коронарных вмешательств без кардиохирургического отделения;
3) на третьем уровне - организациями, оказывающими стационарную помощь и республиканскими медицинскими организациями, с наличием кардиохирургического отделения
грубое
Критерии для субъектов (объектов), оказывающих гемодиализную помощь***
62.
Наличие у пациентов решения Комиссии по отбору пациентов на заместительную почечную терапию на основании заключения врача-нефролога поликлиники
грубое
63.
Соблюдение отделением (центром) проведения внепочечного очищения крови с ежедневным двухсменным использованием гемодиализной аппаратуры при пропускной способности одного гемодиализного места не менее 624 (2496 часов/год) сеансов гемодиализа в год (12 часов в неделю на одного пациента) по календарным дням
грубое
64.
Наличие возможности отделения (центра) оказывать неотложные реанимационные мероприятий и лабораторный контроль качества диализной терапии путем биохимических исследований воды для гемодиализа во время диализа и в междиализном периоде
грубое
65.
Наличие предоставления в отделении (центре) питания амбулаторным пациентам после проведения сеанса гемодиализа в пределах установленного тарифа на проведение сеанса гемодиализа
грубое
66.
Обеспечение транспортировки пациентов для проведения сеанса гемодиализа в пределах установленного тарифа на проведение сеанса гемодиализа
значительное
67.
Соответствие критериям для отбора и начала заместительной почечной терапии, в частности:
1) мочевина сыворотки крови свыше 30 ммоль/л и/или снижение скорости клубочковой фильтрации (далее – СКФ) ниже 10 мл/мин /1,73м2 (у больных сахарным диабетом ниже 20 мл/мин/1,73м2), рассчитанная по формуле MDRD/ СKD-EPI;
2) СКФ (мл/мин/1,73м2) = 186 х (креатинин плазмы) -1,154 х (возраст) - 0,203 х (0,742 – для женщин); 3) снижение стандартного бикарбоната ниже 20 ммоль/л и/или дефицита буферных оснований меньше – 10 ммоль/л; 4) гиперкалиемия – свыше 6,5 ммоль/л.
грубое
68.
Соответствие показаниям для экстренного проведения внепочечного очищения крови у пациентов с острой почечной недостаточностью:
1) ренальная острая почечная недостаточность с гиперкатаболизмом (прирост мочевины в сутки более 5 ммоль/л, креатинина – более 88 - 177, калия – более 0,5 ммоль/л);
2) олигурия (диурез < 0,3 мл/кг/ч за 24 часа) или анурия в течение 12 часов и более и/или повышение креатинина сыворотки крови в 3 раза выше нормы (снижение СКФ более чем на 75% от исходной) и/или повышение мочевины крови более 30 ммоль/л);

1)пациенттің жағдайын анықтау және алдын ала диагноз қою мақсатында оны дәрігердің біріншілік қарап-тексеруі;
2)инвазивтік зерттеулердің тәуекелін төмендету үшін емдік-диагностикалық инвазивтік емес тестілеу әдістерін өткізу;
3)таңдау және ем тағайындау;
4)қажетттілігіне қарай басқа бейінді мамандардың консультацияларын жүргізу
елеулі
59
Шұғыл жағдайларда пациент стационарға түскен сәттен бастап 24 сағаттың ішінде клиникалық-анамнестикалық зерттеп-тексеру деректерінің, құрал-саймандық және зертханалық зерттеулердің нәтижелері негізінде негізгі диагнозды анықтау және стационарлық науқастың медициналық картасына жазу
елеулі
60
Пациентке ауруханадан шығару кезінде толық клиникалық диагнозды, өткізілген диагностикалық зерттеулер, емдеу іс-шараларын және одан әрі бақылау және емдеу жөніндегі ұсынымдарды көрсете отырып, шығару эпикризін берудің болуы. Шығару бойынша деректер ақпараттық жүйеге сол күні шығарудың нақты күні көрсетіліп, жазылады.
елеулі
61
Жіті коронарлық синдром және (немесе) жіті миокард инфаркті белгілері бар пациенттерге көрсетілетін медициналық көмек мынадай аумақтық деңгейлері бойынша жүзеге асырылады:
1) бірінші деңгейде жедел медициналық көмек, медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарының, сондай-ақ жіті коронарлық синдромы немесе жіті миокард инфарктісі бар пациенттерге тері арқылы енгізілетін коронарлы араласулар мүмкіндігі жоқ стационарлық көмек көрсететін ұйымдардың медициналық көмек көрсетуі;
2) екінші деңгейде – кардиохирургиялық бөлімшелері жоқ тері арқылы енгізілетін коронарлық араласулар жүргізу мүмкіндігі бар стационарлық көмек көрсететін ұйымдардың медициналық көмек көрсетуі;
3) үшінші деңгейде – кардиохирургиялық бөлімшелері бар стационарлық көмек көрсететін ұйымдардың және республикалық медициналық ұйымдардың медициналық көмек көрсетуі
өрескел
Гемодиализ көмегін көрсететін субъектілер (объектілер) үшін өлшемшарттар***
62
Пациенттерде емхананың нефролог-дәрігерінің қорытындысы негізінде бүйрек ауыстыру терапиясына арналған пациенттерді іріктеу жөніндегі комиссияның шешімінің болуы
өрескел
63
Бір гемодиализдік орынның өткізу қабілеттілігі күнтізбелік күндер бойынша жылына гемодиализдің кемінде 624 сеанс кезінде (жылына/2496 сағат) (бір пациент үшін аптасына 12 сағат) гемодиализдік аппаратураны күн сайын екі аусымдық пайдалану арқылы қанды бүйректен тыс тазалауды бөлімшенің (орталықтың) сақтауы
өрескел
64
Бөлімшеде (орталықта) диализ кезінде және диализаралық кезеңде гемодиализ үшін суды биохимиялық зерттеулер арқылы диализдік терапияның сапасын зертханалық бақылау және кезек күттірмейтін реанимациялық іс-шаралар көрсету мүмкіндігінің болуы
өрескел
65
Гемодиализ сеансын жүргізуге белгіленген тариф шегінде гемодиализ сеансын жүргізгеннен кейін амбулаториялық пациенттерге бөлімшеге (орталыққа) тамақ берудің болуы
өрескел
66
Гемодиализ сеансын жүргізуге белгіленген тариф шегінде гемодиализ сеансын жүргізу үшін пациенттерді тасымалдауды қамтамасыз ету
елеулі
67
Бүйрек ауыстыру терапиясын іріктеу және бастау өлшемшарттарына сәйкес келу, атап айтқанда:
1) қан несепнәрі сарысуының 30 ммоль/л-ден асуы және/немесе MDRD формуласы бойынша есептелген шумақшалық сүзгі жылдамдығының (бұдан әрі – ШСЖ) 10 мл/мин /1,73м2 төмен азаюы (қант диабетімен ауыратын науқастарда 15 -20 мл/мин/1,73м2): 2) ШФЖ(мл/мин/1,73м2) = 186 х (креатинин плазмалары)-1,154 х (жасы) -0,203 х (әйелдер үшін 0,742); 3) стандартты бикарбонаттың 20 ммоль/л төмендеп азаюы және/немесе буферлі қалыптың тапшылығы - 10 ммоль/л аз; 4) гиперкалиемияның 6,5 ммоль/л жоғары болуы.
өрескел
68
Бүйрек функциясының жіті жетіпсеушілігі бар пациенттерге шұғыл бүйрек сыртындағы қанды тазалауды жүргізу үшін айғақтарға сәйкестігі: 1) гиперкатаболизмі бар реналды бүйрек функциясының жіті жетіпсеушілігі (несепнәрдің тәулігіне 5 ммоль/л аса өсуі, креатининнің – 88 -177 асуы, калия 0,5 ммоль/л асуы); 2) олигурия (24 сағатта диурездің < 0,3 мл/кг/сағ ) немесе 12 сағатта және одан астам уақытта анурия және/немесе 3 есеге қан сарысуы креатининінің ұлғаюы нормадан жоғары (ШСЖ бастапқы жағдайынан 75% асып төмендеуі) және/немесе 30 ммоль/л асатын несепнәр қанының ұлғаюы);

3) неконтролируемые гиперкалиемия (более 6,0 ммоль/л), гипернатриемия, гипонатриемия;
4) отек легких, резистентный к диуретикам;
5) метаболический ацидоз со снижением рН артериальной крови < 7,2;
6) уремический перикардит/ уремическая энцефалопатия.
грубое
69.
Соответствие материально-технического оснащения диализных залов, в частности:
- наличие: аппарата "Искусственная почка";
- систему очистки водопроводной воды;
- наличие врача-нефролога и медицинской сестры обученной по гемодиализу на один диализный зал
грубое
70.
Соответствие аппарата гемодиализа стандартам и сертификатам качества, с достаточным ресурсом и производительностью, предусмотренными страной-производителем
грубое
71.
Наличие минимального перечня оснащения диализных залов, в частности:
- аппараты гемодиализа – 2 шт.;
- мобильные кровати – 2 шт.;
- стол для врача – 1 шт.;
- стол для медицинской сестры – 1 шт.;
- стул – 2 шт.;
- стол для медикаментов – 1 шт.;
- штатив для длительных инфузионных вливаний – 2 шт.;
- шкаф для медикаментов – 1 шт.;
- холодильник медицинский – 1 шт.;
- аптечка первой помощи – 1 шт.;
- электрокардиограф многоканальный – 1 шт.;
- дефибриллятор – 1 шт.;
- набор для трахеостомии – 1 шт.;
- аппарат дыхательный – 1 шт.;
- термометр медицинский – 1 шт.;
- фонендоскоп – 1 шт.;
- измеритель артериального давления – 1 шт.;
- облучатель-рециркулятор воздуха ультрафиолетовый – 1 шт.;
- весы медицинские – 1 шт.
грубое
72.
Соблюдение алгоритма проведения процедуры гемодиализа:
- подготовка аппарата "искусственная почка" к работе: тестирование и проверка аппаратов АИП с контролем ионного состава диализирующего раствора на ионометре;
- подготовка рабочего места медицинской сестры диализного зала: раскладка стерильных укладок, приготовление фистульных игл, диализатора, растворов для заполнения магистралей и диализатора;
- сборка экстракорпорального контура (кровопроводящих магистралей, диализатора) с установкой на аппарат "искусственная почка";
- заполнение и промывка экстракорпорального контура физиологическим раствором с антикоагулянтом;
- подготовка пациента: взвешивание на электронных весах с регистрацией величины междиализной прибавки веса в карте диализа, обработка кожной поверхности дезинфектантами в месте пункции сосудистого доступа;
- подключение пациента к аппарату "искусственная почка";
- установка скорости кровотока на аппарате "искусственная почка";
- контроль за артериальным давлением крови, частотой сердечных сокращений и ритмичностью пульса не реже 1 раза в час, с почасовой регистрацией результатов в карте диализа;
- контроль корректности объема ультрафильтрации (в конце диализа), с регистрацией результатов в карте диализа;
- контроль положения фистульных игл в артериовенозной фистулы (постоянно);
- контроль показаний датчиков венозного и артериального давления (постоянно);
- контроль за антикоагуляцией (постоянно визуально);
- контроль ионного состава крови во время процедуры (по показаниям);
- по окончании времени процедуры: остановка насоса по крови, извлечение фистульных игл из сосудистого доступа, контроль остановки кровотечения из мест пункций, окончательная остановка кровотечения, перевязка фистульной конечности стерильным перевязочным материалом;
- контрольное взвешивание пациента на электронных весах с регистрацией результатов в карте диализа;
- холодная промывка аппарата, горячая дезинфекция;
- транспортировка использованного расходного материала для утилизации
грубое
Критерии для субъектов (объектов), оказывающих стоматологическую помощь***
73.
Соблюдение следующих требований при организации стоматологической помощи:

3) бақылау мүмкін емес гиперкалиемия (6,0 ммоль/л асатын), гипер және гипонатриемия; 4) өкпенің ісінуі, диуретиктерге резистент; 5) артериалық қанның <7,2 рН төмендеуімен метаболия ацидозы;
6) уремиялық перикардит/уремиялық энцефалопатия болып табылады.
өрескел
69
Диализдік залдардың материалдық-техникалық жабдықталуының сәйкес келуі, атап айтқанда: - "Жасанды бүйрек" аппаратының болуы; - ағын суды тазарту жүйесінің болуы; - бір диализдік залға дәрігер-нефрологтың және гемодиализ бойынша оқытылған мейіргердің болуы
өрескел
70
Өндіруші ел көздеген жеткілікті ресурсы мен өнімділігі бар сапа стандарттары мен сертификаттарына гемодиализ аппаратының сәйкес келуі
өрескел
71
Диализдік залдарды жабдықтаудың ең аз тізбесінің болуы, атап айтқанда:
- гемодиализ аппараты - 2 дана;
- мобильді кереуеттер – 2 дана;- дәрігерге арналған үстел - 1 дана;
- мейіргерге арналған үстел - 1 дана;
-орындық - 2 дана;
-дәрі-дәрмектерге арналған үстел - 1 дана;
- ұзақ инфузиялық құюға арналған штатив - 2 дана;
- медициналық тоңазытқыш - 1 дана;
- алғашқы көмек жинағы - 1 дана;
көп арналы электрокардиограф - 1 дана;
- дефибриллятор - 1 дана;
- трахеостомияға арналған жиын - 1 дана;
- тыныс алу аппараты - 1 дана;
- медициналық термометр - 1 дана;
- фонендоскоп – 1 дана;
- қан қысымын өлшеуіш - 1 дана;
- ауаның ультракүлгін сәуле-рециркуляторы - 1 дана;
- медициналық таразы - 1 дана
өрескел
72
Гемодиализ ем-шарасын жүргізу алгоритмін сақтау: диализдеуші ерітіндінің иондық құрамын бақылау арқылы ЖБА аппараттарын ионометрмен тексеру және тестілеу;
- диализдік залдың мейіргерінің жұмыс орнын дайындау: стерильдік жиынды орналастыру, фистульдық инелерді, диализаторды және магистральдарды толтыру үшін ерітінділер дайындау;
- "жасанды бүйрек" аппаратына орнату арқылы экстракорпоральдық контурды (диализатордың қан өткізетін магистральдары) жинақтау;
- экстракорпоральдық контурды антикоагулянты бар физиологиялық ерітіндімен жуу және толтыру;
- пациенттерді даярлау: диализ картасындағы салмақты диализаралық қосу шамасын тіркей отырып электрондық таразыларда өлшеу, қан тамырларының пункция орнындағы терінің бетін дезинфекциялау құралдарымен өңдеу;
- пациентті "жасанды бүйрек" аппаратына қосу;
- "жасанды бүйрек" аппаратындағы қан ағымының жылдамдығын анықтау;
- диализ картасындағы нәтижелерді сағаттық тіркей отырып артериялық қан қысымын, жүрек соғу жиілігін және сағатына кемінде 1 реттік импульстік ырғақты бақылау;
- диализ картасындағы нәтижелерді тіркей отырып, ультрасүзгілеу көлемінің дұрыстығын (диализдің соңында) бақылау;
- артериовенозды фистулада фистула инелерінің жағдайын бақылау (үнемі);
- веноздық және қан қысымын өлшеуіштердің көрсеткіштерін бақылау (үнемі);
- антикоагуляцияны бақылау (үнемі көрнекі);
- ем-шара барысында қанның иондық құрамын бақылау (көрсеткіштер бойынша);
- ем-шара аяқталған соң: қан бойынша сорғыны тоқтату, қан тамырларын жолынан фистула инелерін алу, пункция орнындағы қан ағымының тоқтауын бақылау, қанды толық тоқтату, стерильді таңу материалымен фистуланың ұшын таңу;
- диализ картасындағы нәтижелерді тіркей отырып, пациентті электронды таразыларда өлшеуді бақылау;
- аппаратты салқын сумен жуу, ыстық дезинфекциялау;
- пайдаланылған шығыс материалдарын кәдеге жарату үшін тасымалдау
өрескел
Стоматологиялық көмек көрсететін субъектілер (объектілер) үшін өлшемшарттар***
73
Стоматологиялық көмекті ұйымдастыру кезінде мынадай талаптарды сақтау:

1) привлечение врачей смежных специальностей для оказания консультативной помощи при наличии сопутствующей патологии у пациентов со стоматологическими заболеваниями (по медицинским показаниям);
2) направление пациентов со стоматологическими заболеваниями в челюстно-лицевые отделения многопрофильных стационаров в случаях, требующих оказания специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг с круглосуточным медицинским наблюдением;
3) наличие консультативно-диагностического заключения с указанием результатов проведенного обследования и лечения, а также рекомендации по дальнейшему лечению пациента со стоматологическими заболеваниями;
4) предоставление стоматологической медицинской помощи пациенту после получения информированного его согласия по утвержденной форме письменного добровольного согласия пациента при инвазивных вмешательствах;
5) соблюдение показаний для экстренной госпитализации:
- острые или обострение хронических одонтогенных и неодонтогенных воспалительных заболеваний челюстно-лицевой области;
- травмы челюстно-лицевой области;
- кровотечения челюстно-лицевой области;
6) соблюдения показания для плановой госпитализации пациента со стоматологическими заболеваниями:
- уточнения диагноза в неясных и сложных для диагностики и лечения случаях и подбора необходимой схемы лечения;
- лечения хронических заболеваний органов полости рта и челюстно-лицевой области в стадии обострения;
- хирургического лечения доброкачественных опухолей и опухолеподобных заболеваний;
- лечения травм и гнойно-воспалительных заболеваний челюстно-лицевой области;
- хирургического лечения дефектов и деформаций челюстно-лицевой области;
- хирургического лечения врожденной патологии челюстно-лицевой области.
грубое
74.
Наличие договора на оказание платных услуг в организациях здравоохранения
незначительное
75.
Соблюдение клинико-диагностических исследований по уровням оказания стоматологической помощи
значительное
Критерии для субъектов (объектов), оказывающих фтизиатрическую помощь***
Оказание противотуберкулезной помощи на амбулаторно-поликлиническом уровне
76.
Осуществление специалистами ПМСП следующих мероприятий:
1) проведение информационно-разъяснительной работы по профилактике, раннему выявлению туберкулеза;
2) планирование (формирование списков подлежащих лиц, оформление графика), организацию и проведение флюорографического обследования с оформлением в медицинской документации результатов обследования;
3) планирование (формирование списков подлежащих лиц, оформление графика), организацию и проведение туберкулинодиагностики детей и подростков с оформлением в медицинской документации результатов обследования, проведение дообследования туберкулиноположительных детей);

1) стоматологиялық аурулармен ауыратын пациенттердің (медициналық көрсеткіштер бойынша) қоса жүретін патологиясы болған кезде консультациялық көмек көрсету үшін аралас мамандандықтағы дәрігерлерді тарту;
2) тәулік бойы медициналық бақылай отырып, мамандандырылған медициналық көмек және жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсетуді қажет ететін жағдайларда көп бейінді стационарлардың жақ-сүйек бөлімшелеріне стоматологиялық аурулармен ауыратын пациенттерді жіберу;
3) жүргізілген тексеріп-қарау және емдеу нәтижелерін көрсете отырып, консультациялық-диагностикалық қорытындының, сондай-ақ стоматологиялық аурулармен ауыратын пациентті одан әрі емдеу бойынша ұсынымдардың болуы;
4) инвазивтік араласулар кезінде пациенттің ерікті түрдегі жазбаша келісімінің нысаны бойынша пациенттің ақпараттанған келісімін алғаннан кейін оған стоматологиялық медициналық көмек ұсыну;
5) шұғыл емдеуге жатқызу үшін көрсеткіштерді сақтау:
- жақ-сүйек аймағының жіті немесе асқынған созылмалы одонтогендік және неронтогендік қабыну аурулары;
- жақ-сүйек аймағының жарақаттары;
- жақ-сүйек аймағынан қан кету;
6) мынадай стоматологиялық аурулармен ауыратын пациентті жоспарлы емдеуге жатқызу көрсеткіштерін сақтау:
- диагностикалау және емдеудің қажетті схемасын таңдау және емдеу жағдайларында белгісіз және күрделі диагнозды нақтылау;
- асқыну сатысында ауыз-қуысы ағзаларының және жақ-сүйек аймақтарының созылмалы ауруларын емдеу;
- қатерсіз ісіктерді және ісік тәрізді ауруларды хирургиялық емдеу;
- жақ-сүйек аймағының жарақаты мен іріңді-қабыну ауруларын емдеу;
- жақ-сүйек аймағының ақаулары мен бұзылуларын хирургиялық емдеу;
- жақ-сүйек аймағының туа біткен патологиясын хирургиялық емдеу
өрескел
74
Денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы қызметтерді көрсетуге шарттың болуы
елеусіз
75
Стоматологиялық көмек көрсету деңгейлері бойынша клиникалық-диагностикалық зерттеулерді сақтау
елеулі
Фтизиатриялық көмек көрсететін субъектілер (объектілер) үшін өлшемшарттар***
Амбулаториялық-емханалық деңгейде туберкулезге қарсы көмек көрсету
76
МСАК мамандарының мынадай іс-шараларды жүзеге асыруы:
1) туберкулездің профилактикасы, ерте анықтау бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізуді;
2) медициналық құжаттамада зерттеп-қарау нәтижелерін ресімдей отырып, флюорографиялық зерттеп-қарауды жоспарлауды (тиісті адамдардың тізімін қалыптастыру, кестені ресімдеу), ұйымдастыру мен жүргізуді;
3) медициналық құжаттамада зерттеп-қарау нәтижесін ресімдеу арқылы балалар мен жасөспірімдердің туберкулинодиагностикасын жоспарлауды (тиісті адамдардың тізімін қалыптастыру, кестені ресімдеу), ұйымдастыру мен жүргізуді, туберкулин сынамасы оң балаларға толық тексеру жүргізуді;

4) направление на обследование лиц при подозрении на туберкулез по диагностическому алгоритму обследования;
5) направление к фтизиатру лиц с положительными результатами флюрографического обследования, детей и подростков с впервые выявленной положительной и гиперергической туберкулиновой пробой, с нарастанием туберкулиновой чувствительности на 6 мм и более, детей с побочными реакциями и осложнениями на прививку против туберкулеза;
6) планирование, организацию и проведение вакцинации против туберкулеза;
7) контролируемое лечение латентной туберкулезной инфекции (далее -ЛТИ) по назначению фтизиатра, в том числе в видеонаблюдаемом режиме;
8) обследование контактных;
9) амбулаторное непосредственно-контролируемое или видеонаблюдаемое лечение больных туберкулезом;
10) диагностику и лечение побочных реакций на противотуберкулезные препараты по назначению фтизиатра;
11) диагностику и лечение сопутствующих заболеваний;
12) ведение медицинских карт больных туберкулезом, находящихся на амбулаторном лечении, в том числе туберкулезом с множественной и широкой лекарственной устойчивостью;
13) регулярное внесение данных в Национальный регистр больных туберкулезом в пределах компетенции
грубое
77.
Обследование пациента при подозрении на туберкулез в организациях, оказывающих ПМСП, в соответствии утвержденной схеме
грубое
78.
Выявление туберкулеза методом флюорографии среди целевой группы населения: с высоким риском заболевания и подлежащих обязательному ежегодному флюорографическому обследованию
значительное
79.
Организация кабинетов непосредственно контролируемого лечения в организациях ПМСП для проведения амбулаторного лечения.
Больной получает и принимает лекарства в КНКЛ под контролем ответственного медицинского работника. Один раз в 10 дней больные, находящиеся на непосредственном контролируемом лечении, осматриваются врачом ПМСП/фтизиатром поликлиники, по показаниям – чаще.
Больные, проживающие в сельской местности осматриваются фтизиатром один раз в месяц
значительное
80.
Проведение оценки клинического состояния больного, получающего противотуберкулезное лечение, на наличие нежелательных реакций и явлений осуществляется ежедневно лечащим врачом или врачом-фтизиатром, медицинским работником кабинета непосредственно наблюдаемого лечения. Медицинский работник, выявивший нежелательные реакции и явления на лекарственный препарат, заполняет карту-сообщение и оформляет запись в медицинской документации больного.
Первичная информация о нежелательных реакциях и явлениях предоставляется ответственным лицом медицинской организации в государственную экспертную организацию в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий. Контроль за регистрацией карт-сообщений возлагается на ответственное лицо по фармаконадзору.
Каждый случай нежелательных реакций и явлений рассматривается на заседании централизованной врачебно-консультативной комиссии для определения причинно-следственной связи с принимаемыми медикаментами.
грубое
81.
Учет движения противотуберкулезных препаратов на амбулаторном уровне в журнале регистрации ПТП
значительное
82.
До начала лечения с пациентом (родителями или опекунами детей) проводится беседа о необходимости проведения полного курса химиотерапии с последующим подписанием информированного согласия
значительное
83.
Взятие на учет и диспансерное наблюдение за больными туберкулезом осуществляется в организациях, оказывающих ПМСП, по месту фактического проживания, работы, учебы или прохождения воинской службы, независимо от прописки
значительное
Оказание противотуберкулезной помощи на стационарном уровне
84.
Распределение больных в отделениях по палатам с учетом данных лабораторных исследований и лекарственной чувствительности на момент поступления и в процессе лечения.
Содержание больных с бактериовыделением с неизвестной лекарственной чувствительностью в одноместных палатах или боксах до получения результатов теста на лекарственную чувствительность
значительное
85.
Наличие ежедневного осмотра врачом-фтизиатром пациентов, находящихся в стационаре.
Ведение записи в медицинской карте пациента в зависимости от тяжести его состояния (не менее 3 раз в неделю при легком и среднетяжелом состоянии больного и ежедневно – при тяжелом состоянии больного).
Осмотр заведующим отделением больных туберкулезом, туберкулезом с множественной лекарственной устойчивостью и туберкулезом с широкой лекарственной устойчивостью не менее 1 раза в неделю с внесением записи в медицинскую карту больного
значительное
86.
Организация консилиума в сложных ситуациях для верификации диагноза и определения тактики лечения с участием специалистов областных и республиканских уровней в очной или дистанционной форме посредством телемедицины
грубое
87.
Учет движения противотуберкулезных препаратов на стационарном уровне в журнале регистрации ПТП
значительное
88.
Соблюдение критериев выписки больного туберкулезом из стационара:

4) туберкулезге күдікті адамдарды зерттеп-қараудың диагностикалық алгоритмі бойынша зерттеп-қарауға жіберуді;
5) флюрографиялық зерттеп-қараудың туберкулезге күдікті адамдарды тексерудің оң нәтижелері бар адамдарды, алғаш рет анықталған оң және гиперергиялық туберкулин сынамасы бар балалар мен жасөспірімдерді, туберкулин сезімталдығының 6 мм және одан да көп өсуімен, жағымсыз реакциялары және туберкулезге қарсы екпеге асқынулары бар балаларды фтизиатрға жіберуді;
6) туберкулезге қарсы вакцинациялауды жоспарлауды, ұйымдастыруды және жүргізуді;
7) фтизиатрдың тағайындауы бойынша латенттік туберкулез инфекциясын (бұдан әрі – ЛТИ) бақыланатын, оның ішінде бейнебақыланатын режимде емдеуді;
8) қарым-қатынаста болғандарды зерттеп-қарауды;
9) туберкулезбен ауыратын науқастарды амбулаториялық тікелей бақыланатын немесе бейнебақыланатын емдеуді;
10) туберкулезге қарсы препараттардың жанама реакцияларын диагностикалау мен фтизитардың тағайындауы бойынша емдеуді;
11) жанама ауруларды диагностикалау және емдеуді;
12) амбулаториялық емдеудегі, оның ішінде көптеген дәрілерге көнбейтін және ауқымды дәрілерге көнбейтін туберкулезбен ауыратын науқастардың медициналық карталарын толтыруды;
13) құзыреті шегінде Туберкулезбен ауыратын науқастардың ұлттық тіркеліміне деректерді тұрақты түрде енгізуді жүзеге асырады.
өрескел
77
Туберкулезге күдікті пациентті МСАК көрсететін ұйымдарда бекітілген кестеге сәйкес тексеру
өрескел
78
Халықтың нысаналы тобының арасында туберкулезді флюорография әдісімен анықтау сырқаттанудың жоғары қаупі бар және міндетті флюорографиялық тексеруге жататын адамдардың арасында жүргізеді
елеулі
79
МСАК ұйымдарында амбулаториялық емдеуді жүргізу үшін тікелей бақыланатын емдеу кабинеттері ұйымдастырылады.
Науқас ТБЕК-те жауапты медицина қызметкерінің бақылауымен дәрі алады және қабылдайды. Тікелей бақыланатын емдеудегі науқастарды 10 күнде бір рет МСАК-тың дәрігері/емхананың фтизиатры, көрсеткіштер бойынша – жиірек зерттеп-қарайды.
Ауылдық жерлерде тұратын науқастарды фтизиатр айына бір рет зерттеп-қарайды.
елеулі
80
Туберкулезге қарсы ем қабылдайтын науқастың жағымсыз реакциялардың және құбылыстардың болуына клиникалық жағдайын бағалауды күнделікті емдеуші дәрігер немесе фтизиатр дәрігер, тікелей-бақыланатын емдеу кабинетінің медицина қызметкері жүзеге асырады. Дәрілік препаратқа жағымсыз реакцияларды және құбылыстарды айқындаған медицина қызметкері хабарлама-картаны толтырады және науқастың медициналық құжаттамасына енгізеді.
Жағымсыз реакциялар мен құбылыстар туралы алғашқы ақпаратты дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік сараптама ұйымына медициналық ұйымның жауапты адамы ұсынады. Хабарлама-карталарды тіркеуді бақылау фармакологиялық бақылау бойынша жауапты маманға жүктеледі.
Жағымсыз реакцияларды және құбылыстарды айқындаған кезде емдеуші дәрігер ауыртпалық дәрежесін бағалау шкаласы бойынша жағдайдың ауыртпалығын айқындайды.
Жағымсыз реакциялардың және құбылыстардың жағдайы қабылданатын дәрі-дәрмектермен себеп-салдарлық байланысын айқындау үшін орталықтандырылған дәрігерлік-консультациялық комиссияның отырысында қаралады.
өрескел
81
Амбулаториялық деңгейде ТҚП тіркеу журналында туберкулезге қарсы препараттар қозғалысының есебі
елеулі
82
Емді бастамас бұрын пациентпен (балалардың ата-аналарымен немесе қамқоршыларымен) белгіленген нысан бойынша кейіннен ақпараттандырылған келісімге қол қоя отырып, химиотерапияның толық курсын өткізудің қажеттілігі туралы әңгіме жүргізіледі.
елеулі
83
Туберкулезбен ауыратын науқастардың нақты тұратын мекенжайы, оқу орны, әскери қызметін өтеу орны, түзету мекемесінде болуы ескеріле отырып, тұрақты тіркелген мекенжайына қатыссыз МСАК көрсететін ұйымдарға есепке және диспансерлік бақылауға алынады
елеулі
Стационарлық деңгейде туберкулезге қарсы көмек көрсету
84
Науқастарды бөлімшелерде палаталар бойынша бөлу түскен кезде және емдеу барысында зертханалық зерттеулер мен дәріге сезімталдық деректерін есепке ала отырып, жүзеге асырылады.
Дәрілік сезімталдығы белгісіз бактерия шығаратын науқастар дәрілік сезімталдыққа тест нәтижелерін алғанға дейін бір орынды палаталарда немесе бокстарда ұсталады.
елеулі
85
Стационардағы пациенттер күн сайын фтизиатр дәрігердің қарауына жатады. Пациенттің медициналық картасына жазу оның жағдайының ауырлығына байланысты жүзеге асырылады (науқас жеңіл және орташа ауыр жағдайда аптасына 3 реттен кем емес және науқас ауыр жағдайда – күн сайын).
Бөлім меңгерушісі туберкулезге, көптеген дәрілерге көнбейтін және ауқымды дәрілерге көнбейтін туберкулезбен ауыратын науқастарды зерттеп-қарауды аптасына кемінде 1 рет науқастың медициналық картасына жазба енгізе отырып, жүзеге асырады.
елеулі
86
Күрделі жағдайларда диагнозды верификациялау және емдеу тәсілін анықтау үшін облыстық және республикалық деңгейдегі мамандардың қатысуымен, тікелей немесе телемедицина арқылы қашықтықтан нысандағы консилиум өткізіледі.
өрескел
87
Стационарлық деңгейде ТҚП тіркеу журналында туберкулезге қарсы препараттар қозғалысының есебі
елеулі
88
Туберкулезбен ауыратын науқасты стационардан шығару өлшемшарттары:

1) отсутствие бактериовыделения и необходимости круглосуточного медицинского наблюдения;
2) получение двух отрицательных результатов микроскопии, последовательно взятых с интервалом не менее 10 календарных дней у больных с исходным бактериовыделением;
3) общепринятые исходы стационарного лечения (выздоровление, улучшение, без перемен, ухудшение, смерть и переведен в другую медицинскую организацию);
4) по письменному заявлению пациента (его законного представителя) до завершения курса лечения при отсутствии непосредственной опасности для жизни пациента или для окружающих
значительное
Критерии для субъектов (объектов), оказывающих онкологическую помощь***
89.
Наличие материально-технического оснащения онкологического кабинета:
- шкаф для медицинской документации;
- облучатель ультрафиолетовый бактерицидный;
- аптечка для оказания первой помощи
- весы для взрослых;
- ростомер;
- тонометр;
- фонендоскоп;
- термометр;
- шпатели
значительное
90.
Наличие материально-технического оснащения маммологического кабинета:
- негатоскоп для просмотра маммологических снимков;
- бактерицидная лампа;
- кушетка медицинская;
- ширма;
- аптечка для оказания первой помощи
значительное
91.
Наличие материально-технического оснащения проктологического кабинета:
- ректороманоскоп с набором тубусов (длиной от 20 см до 35 см) – 5 тубусов;
- гинекологическое кресло;
- набор стекол для биопсии;
- аноскоп;
- ректальные зеркала;
- электрокоагулятор;
- стол медицинской сестры;
- столик медицинский передвижной;
- бестеневая лампа;
- лампа для УФО настенная;
- мягкий зажим;
- пинцет анатомический;
- пинцет хирургический;
- ножницы операционные;
- ножницы рабочие;
- зонд пуговчатый;
- зонд желобоватый;
- хирургические перчатки;
- аптечка для оказания первой помощи.
значительное
92.
Наличие материально-технического оснащения кабинета централизованного разведения цитостатических лекарственных средств:
- ламинарный бокс с отсекающим потоком воздуха, системой ультрафиолетового облучения внутренней камеры и защитным экраном для персонала;
- медицинские шкафы хранения растворов для приготовления цитостатиков;
- роторная термозапаивающая машина для герметичной упаковки шприцев и флаконов с готовыми растворами цитостатиков;
- держатель для рулонов;
- полиэтиленовые мешки для упаковки готовых разведенных растворов во флаконах и/или шприцах, рулон 300 мм*200 м;
- емкости для дезинфицирующих растворов (10 литровый), для обработки поверхностей;
- раковина и дозирующие устройства с жидким мылом и антисептиком для гигиенической обработки рук;
- сейф для хранения цитостатиков;
- облучатель бактерицидный настенный;
- контейнеры для транспортировки химиопрепаратов;
- держатели для жидкого мыла и дезинфицирующих средств;
- контейнеры для утилизации использованных химиопрепаратов одноразовые. Класса А, В;
- шкаф медицинский для хранения химиопрепаратов закрытый;
- фармацевтический холодильник;
- гидрометр;
- шкаф для хранения документации;
- шкаф для одежды;
- компьютерный стол;
- компьютерное кресло;
- письменный стол;
- шкаф для хранения одноразовых комплектов защитной одежды;
- компьютер;
- принтер/ксерокс;
- кондиционер;
- стол;
- емкость для бытовых отходов;
- телефон
значительное
93.
Наличие мультидисциплинарной группы для обеспечения индивидуального подхода к оказанию медицинской помощи пациентам со злокачественными новообразованиями, состоящей из врачей по специальностям: "Онкология (химиотерапия, маммология) (взрослая)", "Лучевая терапия (радиационная онкология)", "Общая хирургия (торакальная хирургия, абдоминальная хирургия, трансплантология, колопроктология, онкологическая хирургия, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)", "Патологическая анатомия (цитопатология) (взрослая, детская)". В случае необходимости привлекаются другие профильные специалисты
грубое
94.
Наличие решений мультидисциплинарной группы в журнале заседаний мультидисциплинарной группы, протоколе заседания мультидисциплинарной группы (2 экземпляра) с последующим вклеиванием в медицинскую карту амбулаторного пациента и медицинскую карту стационарного пациента,
значительное
95.
Соблюдение требований при оказании онкологической помощи в форме амбулаторно-поликлинической помощи:
формирование групп лиц с риском развития онкологических заболеваний;
осмотр врачом с целью определения состояния пациента и установления диагноза;
лабораторное и инструментальное обследование пациента с целью постановки диагноза;
динамическое наблюдение за онкологическими больными;
отбор и направление на госпитализацию онкологических больных для получения специализированной медицинской помощи, в том числе высокотехнологичных медицинских услуг;
дообследование лиц с подозрением на ЗН с целью верификации диагноза;
определение тактики ведения и лечения пациента;
проведение амбулаторной противоопухолевой терапии
значительное
96.
Своевременность дообследования больных при подозрении или выявлении опухолевого заболевания:
- специалисты ПМСП в течении 5 рабочих дней с момента выявления направляют пациента к онкологу, в случае отсутствия в штатах онколога к координатору оказания онкологической помощи (далее – КООП);
- Онколог/КООП в течение 7 рабочих дней проводит осмотр и необходимые исследования и по результатам направляет пациента в самостоятельный городской/областной онкологический центр/диспансер или в составе многопрофильных больниц (далее – онкологический центр) для подтверждения диагноза и определения последующей тактики ведения и лечения;
-сроки проведения иммунногистологических исследований не превышают четырнадцать рабочих дней со дня получения материала лабораторией
- углубленное обследование пациентов Iа клинической группы проводится в течение 10 рабочих дней с момента обращения в онкологический центр/ диспансер
грубое
97.
Основания снятия с учета пациента со ЗН:

1) бактерия шығарудың және тәулік бойы медициналық бақылау қажеттілігінің болмауы;
2) бастапқы бактерия шығаратын науқастарда кемінде күнтізбелік 10 күн аралығымен алынған микроскопияның екі теріс нәтижесін алу;
3) стационарлық емдеудің жалпы қабылданған нәтижелері (сауығу, жақсару, өзгермеу, нашарлау, өлім және басқа медициналық ұйымға ауыстырылды);
4) пациенттің өміріне немесе айналасындағыларға тікелей қауіп болмаған кезде емдеу курсы аяқталғанға дейін пациенттің (оның заңды өкілінің) жазбаша өтініші болып табылады.
елеулі
Онкологиялық көмек көрсететін субъектілер (объектілер) үшін өлшемшарттар***
89
Онкологиялық кабинетті материалдық-техникалық жарақтандырудың болуы:
- медициналық құжаттамаға арналған шкаф;
- бактерияцидті ультракүлгін сәулелендіргіш;
- алғашқы көмек көрсету қобдишасы;
- ересектерге арналған таразы;
- бой өлшеуіш;
- тонометр;
- фонендоскоп;
-термометр;
- шпательдер
елеулі
90
Маммологиялық кабинетті материалдық-техникалық жарақтандырудың болуы:
- маммологиялық суреттерді қарауға арналған негатоскоп;
- бактерицидтік шам;
- медициналық кушетка;
- шымылдық;
- алғашқы көмек көрсету қобдишасы
елеулі
91
Проктологиялық кабинетті материалдық-техникалық жарақтандырудың болуы:
- тубус жиынтығы бар ректороманоскоп (ұзындығы 20 см бастап 35 см дейін) – 5 тубус;
- гинекологиялық кресло;
- биопсияға арналған әйнек жиыны;
- аноскоп;
- ректальды айналар;
- электрокоагулятор;
- мейіргер үстелі;
- жылжымалы медициналық үстел;
- көлеңкесіз шам;
- қабырғаға ілінетін УКС арналған шам;
- жұмсақ қысқыш;
- анатомиялық пинцет;
- хирургиялық пинцет;
- операциялық қайшы;
- жұмыс қайшысы;
- жұмырбас сүңгі;
- науалы сүңгі;
- хирургиялық қолғап;
- алғашқы көмек көрсету қобдишасы
елеулі
92
Цитостатикалық дәрілік заттарды орталықтандырылған еріту кабинетін материалдық-техникалық жарақтандырудың болуы:
- ауа тазартқышы, ішкі камераны ультра күлгіндік сәулелендіру жүйесі және персонал үшін қорғаныш экраны бар ламинарлы бокс;
- цитостатиктерді дайындайтын ерітінділерді сақтауға арналған медициналық шкаф;
- цитостатикалық дайын ерітінділер флакондары мен шприцтердің герметикалық бумасына арналған роторлы термо дәнекерлеуші машина;
- орамаға арналған ұстатқыш
- құтылардағы және/немесе шприцтердегі дайын араласқан ерітінділерге арналған орамаға арналған политэтиленді қаптар, 300 мм*200 м орама;
- беткейлерді өңдеу үшін дезинфекциялау ерітінділеріне арналған сыйымдылықтар (10 литрлік);
- раковина және қолды гигиеналық өңдеуге арналған сұйық сабын мен антисептигі бар дозалық құрылғы;
- цитостатиктерді сақтауға арналған сейф;
- қабырғаға ілінетін бактерияцидті сәулелендіргіш;
- химиялық препараттарды тасымалдауға арналған контейнерлер;
- сұйық сабын мен дезинфекциялау құралдарына арналған ұстатғыш;
- пайдаланылған химиялық-препараттарды кәдеге жаратуға арналған бір рет қолданылатын контейнерлер. А,В-сыныбы;
- химиялық-препараттарды сақтауға арналған жабық медициналық шкаф;
- фармацевтикалық тоңазытқыш;
- гидрометр;
- құжаттарды сақтауға арналған шкаф;
- киімге арналған шкаф;
- компьютер үстелі;
- компьютер креслосы;
- жазба үстелі;
- қорғаныш киімдерінің бір рет қолданылатын жиындарын сақтауға арналған шкаф;
- компьютер;
- принтер/ксерокс;
- кондиционер;
- үстел;
- тұрмыстық қалдықтарға арналған ыдыс;
- телефон
елеулі
93
Қатерлі ісіктермен ауыратын науқастарға медициналық көмек көрсетуде дербес тәсілді қамтамасыз ету үшін мынадай мамандықтар бойынша дәрігерлерден тұратын мультидисциплинарлық топтардың болуы: "Онкология (химиятерапия, маммология) (ересектер)", "Сәулелік терапия (радиациялық онкология)", "Жалпы хирургия (торакалды хирургия, абдоминалды хирургия, трансплантология, колопроктология, онкологиялық хирургия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия)", "Патологиялық анатомия (цитопатология) (ересек, балалар)" мамандықтары бойынша дәрігерлерден тұрады. Қажет болған жағдайда басқа бейінді мамандар тартылады.
өрескел
94
Стационарлық пациенттің медициналық картасына және амбулаториялық пациенттің медициналық картасына кейіннен желімдей отырып, мультитәртіптік топтың хаттамасындағы (2 нұсқа), мультитәртіптік топ отырыстарының журналындағы мультитәртіптік топтың шешімдерінің болуы
елеулі
95
Амбулаториялық емханалық көмек нысанындағы онкологиялық көмек кезінде талаптарды сақтау:
онкологиялық аурулардың даму қаупі бар адам топтарын қалыптастыру;
пациенттің жай-күйін анықтау және диагноз қою мақсатында дәрігердің тексеріп-қарауы;
диагноз қою мақсатында пациентті зертханалық және аспатық зерттеп-қарау;
онкологиялық науқастарды динамикалық байқау;
мамандандырылған медициналық көмек, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық қызмет алу үшін онкологиялық науқастарды емдеуге жатқызуға таңдау және жіберу;
ҚІ-ге күдікті тұлғаларды диагнозын верификациялау мақсатымен толық тексеру;
пациентті қарап-қадағалау және емдеу тәсілін анықтау;
амбулаториялық ісікке қарсы терапияны жүргізу.
елеулі
96
Қатерлі ісікке күдікті немесе анықтаған кезде науқастарды уақытында тексеру:
- МСАК мамандары анықтаған кезден бастап 5 жұмыс күні ішінде онкологқа, штатта онколог болмаған жағдайда онкологиялық көмек көрсетуді үйлестірушіге (бұдан әрі - ОККҮ) жібереді.
- онколог/ОККҮ 7 жұмыс күні ішінде тексеріп-қарауды және қажетті зерттеулерді жүргізеді және нәтижесі бойынша диагнозды дәлелдеу және кейіннен қарап-қадағалау және емдеу тәсілін анықтау үшін дербес және көпбейінді ауруханалардың құрамындағы қалалық/облыстық онкологиялық орталықтар/ диспансерлерге (бұдан әрі - онкологиялық орталық) жібереді.
- иммуногистологиялық зерттеу жүргізу мерзімі материал алынған күннен бастап он төрт жұмыс күнінен аспайды
- Іа клиникалық топтың пациенттерін тереңдетілген зерттеп-қарау онкологиялық орталыққа жүгінген сәттен бастап 10 жұмыс күні ішінде жүргізіледі
өрескел
97
ҚІ-мен ауыратын пациент есептен:

1) переезд в другую страну с выдачей ему на руки подробной выписки из амбулаторной карты;
2) наблюдение в организации, оказывающей онкологическую помощь, с диагнозом "базалиома кожи" свыше пяти лет после излечения, при отсутствии рецидивов;
3) Смерть на основании окончательного медицинского свидетельства о смерти
значительное
98.
Обоснование и контроль назначения наркотических обезболивающих препаратов:
Решение о назначение наркотических обезболивающих препаратов на амбулаторно-поликлиническом уровне принимается комиссионно и оформляется соответствующим протоколом. Заключение вносится в амбулаторную карту пациента по месту прикрепления.
Пациенты со ЗН, получающие наркотические препараты осматриваются специалистом ПМСП не реже одного раза в десять рабочих дней. В случае приема пациентом наркотических препаратов свыше трех месяцев, проводится комиссионный разбор с участием специалистов ПМСП и КДП с привлечением профильных специалистов с предоставлением рекомендаций по дальнейшему наблюдению и лечению. Контроль за сроками назначения наркотических препаратов осуществляет онколог/КООП
грубое
99.
Требования к оказанию онкологической помощи на стационарном уровне. Определение метода и тактики лечения МДГ.
Заседания МДГ проводятся в онкологическом центре ежедневно (за исключением выходных и праздничных дней).
Наличие кабинетов централизованного разведения цитостатических лекарственных средств (далее – КЦРЦ) для обеспечения безопасности медицинского персонала от токсического воздействия противоопухолевых препаратов и рационального использования лекарственных средств.      Работа в КЦРЦ по разведению противоопухолевых лекарственных средств организуется посменно.
Наличие и контроль заявок на разведение противоопухолевых лекарственных средств на каждого пациента.
Требования к упаковке маркировке, транспортировке (лекарственные средств пакуются в одноразовые стерильные емкости (флаконы, шприцы), маркируются. Транспортировка лекарственных средств осуществляется в контейнерах.)
грубое
100.
Соответствие оказанной медицинской помощи клиническим протоколам
значительное
Критерии для субъектов (объектов), оказывающих медико-социальную помощь в области психического здоровья
Критерии для субъектов(объектов), оказывающих медико-социальную помощь в области психического здоровья на амбулаторно-поликлиническом уровне
101.
Соблюдение критериев взятия на динамическое наблюдение лиц с ППР:
1 группа динамического психиатрического наблюдения - лица склонные по своему психическому состоянию к социально-опасным действиям, в том числе, имеющие риск совершения насильственных действий сексуального характера в отношении несовершеннолетних, а также совершивших особо опасные деяния в состоянии невменяемости, и которым судом определены принудительные меры медицинского характера в виде амбулаторного принудительного лечения;

1) қолына амбулаториялық картасынан толық көшірме жазбасын берумен басқа елге көшкен кезде;
2) қайталану болмаған кезде "тері базиломасы" диагнозымен емделгеннен кейін бес жылдан артық онкологиялық көмек көрсететін ұйымда байқауда болған;
3) қайтыс болу туралы соңғы медициналық куәліктің негізінде қайтыс болған жағдайда шығарылады.
елеулі
98
Есірткілік ауырсыздандыратын препараттарды тағайындауды негіздеу және тағайындау: Амбулаториялық-емханалық деңгейде есірткілік ауырсыздандыратын препараттарды тағайындау туралы шешімді комиссия қабылдайды және тиісті хаттамамен ресімделеді. Қорытынды тұрғылықты жері бойынша амбулаториялық пациенттің картасына енгізіледі.
Есірткілік препараттар алатын ҚІ-мен ауыратын пациенттерді МСАК-тың мамандары он жұмыс күнінде 1 реттен жиі емес тексеріп-қарайды. Пациент есірткілік препаратты үш айдан артық қабылдаған жағдайда МСАК және КДК мамандарының қатысуымен бейінді мамандарды тарта отырып, одан әрі емдеу және қадағалау жөніндегі ұсынымдарын ұсына отырып комиссиялық талқылау жүргізеді.
Есірткілік препараттарды тағайындау мерзімін бақылауды ОККҰ жүзеге асырады.
өрескел
99
Стационарлық деңгейде онкологиялық көмек көрсетуге талаптар. Әдіс пен тәсілді МДТ анықтайды.
МДТ отырысы онкологиялық орталықта күнделікті (демалыс және мереке күндерін қоспағанда) өткізіледі.
Дәрілік заттарды ұтымды пайдалануға және олардың медициналық персоналға уыттық әсерін азайту арқылы медициналық персоналдың қауіпсізідігін қамтамасыз ету үшін цитостатикалық дәрілік заттарды (ісікке қарсы препараттарды) орталықтандырылған араластыру кабинеті (бұдан әрі - ОАК) құрылады.
ОАК-дегі ісікке қарсы дәрілік заттарды араластыру бойынша жұмыс ауысыммен ұйымдастырылады.
Ісікке қарсы дәрілік заттарды араластыруға өтініштің әрбір пациентке болуы және бақылау.
Сауыттарды таңбалауға, тасымалдауға талаптар: бір реттік қолданылатын зарарсыздандырылған ыдыстарға (сауыттар, шприцтер) қапталады, таңбаланады. Дәрілік заттарды тасымалдау контейнерлерде жүргізіледі.
өрескел
100
Көрсетілген медициналық көмектің клиникалық хаттамаларға сәйкестігі
елеулі
Психикалық денсаулық саласындағы медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін субъектілер (объектілер) үшін өлшемшарттар***
Амбулаториялық емханалық деңгейде психикалық денсаулық саласындағы медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін субъектілер (объектілер) үшін өлшемшарттар
101
ПМБ бар адамдарды динамикалық бақылауға алу өлшемшарттарын сақтау:
1 динамикалық психиатриялық бақылау тобы- өзінің психикалық жай-күйі бойынша әлеуметтік қауіпті іс-әрекеттерге бейім, оның ішінде кәмелетке толмағандарға қатысты сексуалдық сипаттағы зорлық-зомбылық әрекеттерін жасау тәуекелі бар, сондай-ақ есі кіресілі-шығасылы күйде аса қауіпті іс-әрекеттер жасаған және сот оларға амбулаториялық мәжбүрлеп емдеу түріндегі медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын айқындаған адамдар;

2 группа динамического психиатрического наблюдения - Лица c ППР имеющие инвалидность по психическому заболеванию, за исключением ППР указанных в диагностических рубриках F8 и F9; лица с диагнозом F20 "Шизофрения" в течение одного года после установления (при этом в случае признания инвалидом он продолжает наблюдаться во 2 группе динамического психиатрического наблюдения);
2А – лица с частыми и выраженными обострениями психотической симптоматики, декомпенсациями, нуждающиеся в психофармакотерапиив рамках бесплатного амбулаторного лечения, в том лица с ППР указанных в диагностических рубриках F8 и F9
2Б – лица со стабилизированными состояниями, с умеренно прогредиентным течением процесса и спонтанными ремиссиями;
группа динамического наркологического наблюдения - Лица склонные к социально-опасным действиям, вследствие клинических проявлений ППР, вызванные злоупотреблением психоактивных веществ.
Соблюдение периодичности и частоты наблюдения лиц с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями):
1 группа динамического психиатрического наблюдения - не менее одного раза в месяц
2 группа динамического психиатрического наблюдения:
2А - не менее одного раза в три месяца,
2Б - не менее одного раза в шесть месяцев;
группа динамического наркологического наблюдения - не менее одного раза в месяц
значительное
102.
Соблюдение требования к лекарственному обеспечению лиц с ППР, находящихся на динамическом наблюдении
Лекарственное обеспечение лиц с ППР, находящихся на динамическом наблюдении, осуществляется в рамках действующего законодательства
значительное
103.
Соблюдение требований к снятию с учета и переводу в другую группу динамического наблюдения, прекращения динамического наблюдения лиц с ППР и снятию с учета
Снятие с учета и перевод в другую группу динамического наблюдения осуществляется на основании решения ВКК по представлению участкового врача-психиатра. Прекращение динамического наблюдения лиц с ППР и снятие с учета осуществляется в следующих случаях:
1) отсутствие критериев, взятия на учет для оказания динамического наблюдения лиц с ППР не менее 12 месяцев;
2) изменение места жительства с выездом за пределы Республики Казахстан (подтверждается документом).
В случае изменения постоянного места жительства пациента в пределах Республики Казахстан, осуществляется изменение прикрепления к соответствующей территориальной организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья с изменением данных в ЭИС;
3) отсутствие достоверных сведений о местонахождении в течение 12 месяцев;

2 динамикалық психиатриялық бақылау тобы - F8 және F9 диагностикалық айдарларында көрсетілген ПМБ-ны қоспағанда, психикалық ауруы бойынша мүгедектігімен ПМБ бар адамдар; F20 "Шизофрения" диагнозы бар адамдар анықталғаннан кейін бір жыл ішінде (бұл ретте мүгедек деп танылған жағдайда ол динамикалық психиатриялық бақылаудың 2-тобында байқалуын жалғастырады).
2А – тегін амбулаториялық емдеу шеңберінде психофармакотерапияны қажет ететін психотикалық симптоматиканың жиі және айқын асқынулары, декомпенсациялары бар адамдар, оның ішінде F8 және F9 диагностикалық айдарларында көрсетілген ПМБ бар адамдар
2Б – процестің орташа прогредиентті ағымымен және спонтандық ремиссиясымен тұрақтанған күйдегі адамдар.
2. Психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарды бақылау мерзімділігі мен жиілігін сақтау:
1 динамикалық психиатриялық бақылау тобы - айына бір реттен кем емес
2 динамикалық психиатриялық бақылау тобы:
2А - үш айда бір реттен кем емес,
2Б - алты айда бір реттен кем емес;
динамикалық наркологиялық бақылау тобы - айына бір реттен кем емес
елеулі
102
Динамикалық бақылаудағы ПМБ бар адамдарды дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету талаптарын сақтау
Динамикалық бақылаудағы ПМБ бар адамдарды дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету қолданыстағы заңнама шеңберінде жүзеге асырылады.
елеулі
103
ПМБ бар адамдарды есептен шығару және динамикалық бақылаудың басқа тобына ауыстыру талаптарын сақтау.
Есептен шығару және динамикалық байқаудың басқа тобына ауыстыру учаскелік психиатр дәрігердің ұсынымы бойынша ДКК шешімінің негізінде жүзеге асырылады. ПМБ бар адамдарды динамикалық бақылауды тоқтату және есептен шығару мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
1) кемінде 12 ай ПМБ бар адамдарды динамикалық байқау үшін есепке алу өлшемшарттарының болмауы;
2) Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге шыға отырып, тұрақты тұратын жерінің өзгеруі (құжатпен расталады).
Пациенттің Қазақстан Республикасының шегінде тұрақты тұрғылықты жері өзгерген жағдайда, ЭАЖ-дегі деректерді өзгерте отырып, психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін тиісті аумақтық ұйымға бекітуді өзгерту жүзеге асырылады;
3) 12 айдың ішінде орналасқан жері туралы қандай да бір анық мәліметтердің болмауы;

4) смерть, на основании медицинского свидетельства о смерти, и (или) подтвержденная данными в регистре прикрепленного населения;
5) лица, с диагнозом F20 "шизофрения" по международной классификации болезней 10-го пересмотра, состоящие на учете во второй группе динамического психиатрического наблюдения: в случае не установления группы инвалидности в течении 12 месяцев с момента взятия на динамическое наблюдение
значительное
104.
Наличие динамического наблюдения лиц, подвергавшихся принудительному лечению, после выписки.
Лица с ППР, связанными с употреблением ПАВ, после окончания принудительного лечения и выписки из организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья, кроме выписанных по постановлению суда как излечившиеся досрочно наблюдаются в группе динамического наркологического наблюдения в соответствии правилами динамического наблюдения, а также прекращения динамического наблюдения за лицами с ППР, утверждаемыми уполномоченным органом
значительное
105.
Наличие индивидуальных плана лечения и программы реабилитации лиц после выписки из организации, оказывающей медицинскую помощь в области психического здоровья, кроме выписанных по постановлению суда как излечившиеся досрочно.
При поддерживающем лечении, лиц с ППР врач психиатр (нарколог) составляет индивидуальный план лечения и индивидуальную программу реабилитации.
Индивидуальный план лечения и индивидуальная программа реабилитации включают в себя:
1) диагностические методики: анализ содержания ПАВ в биологических жидкостях и тканях организма, тестирование на ВИЧ, экспериментально-психологическая диагностика, определение качества жизни и социального функционирования, клинико-биохимическая диагностика, нейрофизиологическая диагностика;
2) медикаментозную терапию: психофармакотерапия, симптоматическая терапия, терапия коморбидной патологии, антагонистическая терапия с использованием блокаторов опиоидных рецепторов;
3) консультативные методики: медицинское, психологическое и социальное консультирование лиц, зависимых от ПАВ и созависимых лиц;
4) тренинговые методики: мотивационные тренинги на продолжение поддерживающей противорецидивной терапии, по формированию адаптационных навыков и стрессоустойчивости, по формированию свойств психологической устойчивости к повторному вовлечению в зависимость от ПАВ;
5) психотерапевтические методики: индивидуальная и групповая психотерапия лиц, зависимых от ПАВ, индивидуальная экспресс-психотерапия лиц, зависимых от ПАВ, находящихся в состоянии срыва.
значительное
Критерии для субъектов(объектов), оказывающих медико-социальную помощь в области психического здоровья в стационарных условиях, предусматривающих круглосуточное медицинское наблюдение

4) қайтыс болу туралы медициналық куәліктің негізінде және (немесе) бекітілген халық тіркеліміндегі деректермен расталған өлім;
5) динамикалық психиатриялық байқаудың екінші тобында есепте тұрған F20 "шизофрения" диагнозы бар адамдар: динамикалық байқауға алынған сәттен бастап 12 ай ішінде мүгедектік тобы анықталмаған жағдайда
елеулі
104
Медициналық көмек көрсететін ұйымнан шығарылғаннан кейін мәжбүрлеп емдеуге ұшыраған адамдарға динамикалық байқаудың болуы.
Сот қаулысы бойынша мерзімінен бұрын емделгендер ретінде жазылғаннан басқа, психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымнан шығарылғаннан кейін ПБЗ пайдаланумен байланысты ПМБ бар адамдар уәкілетті орган бекітетін динамикалық байқау, сондай-ақ ПМБ бар адамдарды динамикалық байқауды тоқтату қағидаларына сәйкес динамикалық наркологиялық байқау тобында бақыланады
елеулі
105
Сот қаулысы бойынша мерзімінен бұрын емделгендер ретінде жазылғаннан басқа адамдардың , психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымнан шығарылғаннан кейінжеке емдеу жоспары және жеке оңалту бағдарламары болуы:
Психиатр (нарколог) дәрігер ПМБ бар адамдарды қолдаушы емдеу кезінде емдеудің жеке жоспарын және оңалтудың жеке бағдарламасын жасайды.
Жеке емдеу жоспары және жеке оңалту бағдарламасы мыналарды қамтиды:
1) диагностикалық әдістер: организмнің биологиялық сұйықтықтарындағы және тіндеріндегі ПБЗ құрамын талдау, АИТВ-ға тестілеу, эксперименттік-психологиялық диагностика, өмір сапасы мен әлеуметтік жұмыс істеуін анықтау, клиникалық-биохимиялық диагностика, нейрофизиологиялық диагностика;
2) дәрі-дәрмекпен емдеу: психофармакотерапия, симптоматикалық терапия, коморбидтік патология терапиясы, апиынды рецепторлардың блокаторларын қолдану арқылы антагонистік терапия;
3) консультациялық әдістемелер: ПБЗ-ға тәуелді және бір-біріне тәуелді адамдарға медициналық, психологиялық және әлеуметтік консультация беру;
4) тренингтік әдістемелер: қолдаушы рецидивке қарсы терапияны жалғастыруға уәждемелік тренингтер, бейімделу дағдылары мен стреске төзімділікті қалыптастыру бойынша, ПБЗ-ға тәуелділікке қайта тартуға психологиялық тұрақтылық қасиеттерін қалыптастыру бойынша;
5) психотерапиялық әдістер: ПБЗ-ға тәуелді адамдардың жеке және топтық психотерапиясы, ПБЗ-ға тәуелді, бұзылу жағдайындағы адамдардың жеке экспресс-психотерапиясы.
елеулі
Тәулік бойы медициналық бақылауды көздейтін стационарлық жағдайларда психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін субъектілер (объектілер) үшін өлшемшарттар

106.
Наличие оснований для госпитализации в стационарные клинические отделения.
Основанием для госпитализации в стационарные клинические отделения, являются:
1) направление врача психиатрического профиля;
2) постановление, решение, определение судебно-следственных органов;
3) направление военно-врачебной комиссии;
4) письменное заявление самого лица, при наличии показаний;
5) решение суда о принудительном лечении лиц с ППР, вызванные употреблением ПАВ, вступившее в законную силу;
6) решение суда о применении принудительных мер медицинского характера, предусмотренных статьей 93 УК РК, вступившее в законную силу
значительное
107.
Полнота проведенных мероприятий при плановой госпитализации в стационарные клинические отделения РНПЦПЗ, ЦПЗ.
При плановой госпитализации в стационарные клинические отделения РНПЦПЗ, ЦПЗ заведующий или врач-психиатр (нарколог) клинического отделения, приемно-диагностического отделения осуществляет следующие мероприятия:
1) идентификацию пациента;
2) проверяет наличие имеющейся медицинской и другой документации, в случае необходимости направляет на прохождение регламентированных и (или) дополнительных обследований;
3) проверяет наличие вступившего в законную силу решения суда о госпитализации, при наличии такового;
4) оценивает психическое и соматическое состояние, результаты лабораторно-диагностических исследований, определяет необходимость оказания неотложной помощи на уровне приемно-диагностического отделения и (или) наличие показаний и противопоказаний для госпитализации;
5) устанавливает предварительный диагноз, определяет объем дифференциальной диагностики, режим наблюдения, лечебного питания и другие лечебно-диагностические мероприятия в соответствии с протоколами диагностики и лечения;
6) заполняет первичную медицинскую документацию;
7) при анонимном лечении пациента имя и отчество (при наличии), дата рождения, адрес проживания заполняются со слов пациента.
Полнота проведенных мероприятий при плановой госпитализации в стационарные клинические отделения РНПЦПЗ, ЦПЗ лица с ППР, вызванные употреблением ПАВ для лечения в анонимном порядке.
При плановой госпитализации в стационарные клинические отделения РНПЦПЗ, ЦПЗ лица с ППР, вызванные употреблением ПАВ для лечения в анонимном порядке, заведующий или врач-психиатр (нарколог) клинического отделения или приемно-диагностического отделения, осуществляет следующие мероприятия:
1) присваивает пациенту регистрационный медицинский код;
2) направляет на прохождение обязательных и (или) дополнительных обследований;

106
Стационарлық клиникалық бөлімшелерге емдеуге жатқызу үшін негіздемелердің болуы.
Стационарлық клиникалық бөлімшелерге емдеуге жатқызу үшін мыналар негіз болып табылады:
1) психиатриялық бейіндегі дәрігердің жолдамасы;
2) сот-тергеу органдарының қаулысы, шешімі, ұйғарымы;
3) әскери-дәрігерлік комиссияның жолдамасы;
4) айғақтар болған кезде адамның өзінің жазбаша өтініші;
5) ПБЗ пайдаланудан туындаған, заңды күшіне енген ПМБ бар адамдарды мәжбүрлеп емдеу туралы сот шешімі;
6) заңды күшіне енген медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдану туралы сот шешімі.
елеулі
107
РПДҒПО, ПДО стационарлық клиникалық бөлімшелеріне жоспарлы емдеуге жатқызу кезінде іс-шаралардың жүзеге асыралған толықтығы.
РПДҒПО, ПДО стационарлық клиникалық бөлімшелеріне жоспарлы емдеуге жатқызу кезінде клиникалық бөлімшенің, қабылдау-диагностикалық бөлімшенің меңгерушісі немесе дәрігер-психиатр (нарколог) мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
1) пациентті сәйкестендіру;
2) қолда бар медициналық және басқа да құжаттаманың бар-жоғын тексереді, қажет болған жағдайда регламенттелген және (немесе) қосымша тексерулерден өтуге жібереді;
3) емдеуге жатқызу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің бар-жоғын тексереді;
4) психикалық және соматикалық жай-күйді, зертханалық-диагностикалық зерттеулер нәтижелерін бағалайды, қабылдау-диагностикалық бөлімше деңгейінде шұғыл көмек көрсету қажеттілігін және (немесе) емдеуге жатқызу үшін көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдердің болуын айқындайды;
5) диагностика және емдеу хаттамаларына сәйкес алдын ала диагнозды белгілейді, сараланған диагностиканың көлемін, бақылау режимін, емдік тамақтануды және басқа да емдеу-диагностикалық іс-шараларды айқындайды;
6) бастапқы медициналық құжаттаманы толтырады;
7) пациенттің аты және әкесінің аты (бар болса), туған күні, тұратын мекенжайы жасырын емделу кезінде пациенттің сөзінен толтырылады
ПБЗ-ны жасырын тәртіппен пайдаланудан туындаған РПДҒПО, ҚБМҮПҰ-ның стационарлық клиникалық бөлімшелеріне жоспарлы емдеуге жатқызу кезінде іс-шаралардың толықтығы.
Клиникалық бөлімшенің немесе қабылдау-диагностикалық бөлімшенің меңгерушісі немесе психиатр-дәрігері (нарколог) емдеу үшін ПБЗ-ны жасырын тәртіппен пайдаланудан туындаған РПДҒПО, ҚБМҮПҰ-ның стационарлық клиникалық бөлімшелеріне жоспарлы емдеуге жатқызу кезінде мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
1) пациентке тіркеу медициналық кодын береді;
2) міндетті және (немесе) қосымша тексерулерден өтуге жібереді;

3) оценивает психическое и соматическое состояние, результаты лабораторно-диагностических исследований, определяет необходимость оказания неотложной помощи на уровне приемно-диагностического отделения и (или) наличие показаний и противопоказаний для госпитализации;
4) устанавливает предварительный диагноз, определяет объем дифференциальной диагностики, режим наблюдения, лечебного питания и другие лечебно-диагностические мероприятия в соответствии с протоколами диагностики и лечения;
5) заполняет первичную медицинскую документацию
значительное
108.
Полнота проведенных мероприятий при госпитализации в стационарное клиническое отделение РНПЦПЗ, ЦПЗ по экстренным показаниям.
При госпитализации в стационарное клиническое отделение РНПЦПЗ, ЦПЗ по экстренным показаниям, заведующий или врач-психиатр (нарколог) клинического отделения или приемно-диагностического отделения, или дежурный врач осуществляет следующие мероприятия:
1) идентификацию пациента;
2) оценивает психическое и соматическое состояния, результаты лабораторно-диагностических исследований и определяет необходимость оказания неотложной помощи на уровне приемно-диагностического отделения и (или) наличие показаний и противопоказаний для госпитализации;
3) устанавливает предварительный диагноз, определяет объем дифференциальной диагностики, режим наблюдения, лечебное питание и другие лечебно-диагностические мероприятия в соответствии с протоколами диагностики и лечения;
4) заполняет первичную медицинскую документацию
значительное
109.
Полнота проведенных мероприятий при плановой госпитализации в ПОСТИН.
При плановой госпитализации в ПОСТИН дежурный врач осуществляет следующие мероприятия:
1) проверяет наличие и соответствие имеющейся документации:
вступившее в законную силу решение суда;
документ удостоверяющий личность.
2) проводит идентификацию пациента;
3) оценивает психическое и соматическое состояние, результаты лабораторно-диагностических исследований, определяет необходимость оказания неотложной помощи на уровне приемно-диагностического отделения и (или) наличие показаний и противопоказаний для госпитализации;
4) определяет отделение, устанавливает режим наблюдения, лечебное питание и другие лечебно-диагностические мероприятия в соответствии с протоколами диагностики и лечения;
5) заполняет первичную медицинскую документацию
значительное
110.
Полнота проведенных мероприятий после поступления лица с ППР в стационарное клиническое отделение.
После поступления лица с ППР в стационарное клиническое отделение, осуществляются следующие мероприятия:

3) психикалық және соматикалық жай-күйді, зертханалық-диагностикалық зерттеулер нәтижелерін бағалайды, қабылдау-диагностикалық бөлімше деңгейінде шұғыл көмек көрсету қажеттілігін және (немесе) емдеуге жатқызу үшін көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдердің болуын айқындайды;
4) диагностика және емдеу хаттамаларына сәйкес алдын ала диагнозды белгілейді, сараланған диагностиканың көлемін, бақылау режимін, емдік тамақтануды және басқа да емдеу-диагностикалық іс-шараларды айқындайды;
5) бастапқы медициналық құжаттаманы толтырады.
елеулі
108
РПДҒПО, ПДО стационарлық клиникалық бөлімшесіне шұғыл айғақтар бойынша емдеуге жатқызу кезінде іс-шаралардың толықтығы.
РПДҒПО, ПДО стационарлық клиникалық бөлімшесіне шұғыл айғақтар бойынша емдеуге жатқызу кезінде клиникалық бөлімшенің немесе қабылдау-диагностикалық бөлімшенің меңгерушісі немесе психиатр-дәрігері (наркологы) немесе кезекші дәрігер мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
1) пациентті сәйкестендіру;
2) психикалық және соматикалық жай-күйді, зертханалық-диагностикалық зерттеулер нәтижелерін бағалайды және қабылдау-диагностикалық бөлімше деңгейінде шұғыл көмек көрсету қажеттілігін және (немесе) емдеуге жатқызу үшін көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдердің болуын айқындайды;
3) диагностика және емдеу хаттамаларына сәйкес алдын ала диагнозды белгілейді, сараланған диагностиканың көлемін, бақылау режимін, емдік тамақтануды және басқа да емдеу-диагностикалық іс-шараларды айқындайды;
4) бастапқы медициналық құжаттаманы толтырады.
елеулі
109
ҚБМҮПҰ-ға жоспарлы емдеуге жатқызу кезінде іс-шаралардың толықтығы.
ҚБМҮПҰ-ға жоспарлы емдеуге жатқызу кезінде кезекші дәрігер мынадай іс-шараларды жүзеге асырады:
1) қолда бар құжаттаманың бар болуын және сәйкестігін тексереді:
соттың заңды күшіне енген шешімі;
жеке басты куәландыратын құжат.
2) пациентті сәйкестендіруді жүргізеді;
3) психикалық және соматикалық жай-күйді, зертханалық-диагностикалық зерттеулер нәтижелерін бағалайды, қабылдау-диагностикалық бөлімше деңгейінде шұғыл көмек көрсету қажеттілігін және (немесе) емдеуге жатқызу үшін көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдердің болуын айқындайды;
4) диагностика және емдеу хаттамаларына сәйкес бөлімшені айқындайды, бақылау режимін, емдік тамақтануды және басқа да емдеу-диагностикалық іс-шараларды белгілейді;
5) бастапқы медициналық құжаттаманы толтырады.
елеулі
110
ПМБ-мен адам стационарлық клиникалық бөлімшеге келіп түскеннен кейін іс-шаралардың толықтығы.
ПМБ-мен адам стационарлық клиникалық бөлімшеге келіп түскеннен кейін мынадай іс-шаралар жүзеге асырылады:

1) идентификация пациента;
2) проверка наличия и соответствия имеющейся медицинской и другой документации;
3) оценка психического и соматического состояния, результатов лабораторно-диагностических исследований, установление предварительного диагноза, определения объема дифференциальной диагностики, режима наблюдения, лечебного питания и других лечебно-диагностических мероприятий в соответствии с протоколами диагностики и лечения;
4) заполнение первичной медицинской документации
значительное
111.
Полнота проведенных мероприятий после поступления лица в стационарное клиническое отделение ПОСТИН
После поступления лица в стационарное клиническое отделение ПОСТИН осуществляются следующие мероприятия:
1) идентификация пациента;
2) проверка наличия и соответствия имеющейся медицинской и другой документации;
3) оценка психического и соматического состояния, результатов лабораторно-диагностических исследований, установление предварительного диагноза, определения объема дифференциальной диагностики, режима наблюдения, лечебного питания и других лечебно-диагностических мероприятий в соответствии с протоколами диагностики и лечения;
4) заполнение первичной медицинской документации
значительное
112.
Соблюдение режимов наблюдения.
В клинических стационарных отделениях РНПЦПЗ, ЦПЗ и многопрофильных городских (областных) больниц предполагаются следующие виды наблюдения:
1) общий режим наблюдения – круглосуточное наблюдение без ограничения передвижения в отделении. Общий режим для пациентов устанавливается при:
отсутствии опасности для себя и окружающих;
способности соблюдения личной гигиены без посторонней помощи;
2) режим частичной госпитализации – возможность нахождения в отделении в дневное или ночное время с учетом необходимости его адаптации во внебольничных условиях, а также возможности осуществления трудовой деятельности на фоне проводимого лечения и контроля симптомов ППР в целях ресоциализации. Режим частичной госпитализации устанавливается решением врачебной комиссии (далее – ВК) в составе двух врачей при:
отсутствии опасности для себя и окружающих;
способности соблюдения личной гигиены без посторонней помощи;
стабилизации психического состояния, требующего ежедневного, но не круглосуточного наблюдения и контроля;
3) режим лечебных отпусков– возможность нахождения вне отделения от нескольких часов до нескольких суток с целью постепенной адаптации к внебольничным условиям, решения бытовых и социальных вопросов, а также оценки достигнутого лечебного эффекта. Режим лечебных отпусков устанавливается решением ВК в составе двух врачей и предоставляется при:
отсутствии опасности для себя и окружающих;
способности соблюдения личной гигиены без посторонней помощи;
стабилизации психического состояния, не требующего ежедневного наблюдения.

1) пациентті сәйкестендіру;
2) қолда бар медициналық және басқа құжаттаманың бар болуын және сәйкестігін тексеру;
3) диагностика және емдеу хаттамаларына сәйкес психикалық және соматикалық жай-күйді, зертханалық-диагностикалық зерттеулер нәтижелерін бағалау, алдын ала диагноз қою, сараланған диагностика көлемін, бақылау режимін, емдік тамақтануды және басқа да емдеу-диагностикалық іс-шараларды айқындау;
4) бастапқы медициналық құжаттаманы толтыру.
елеулі
111
ҚБМҮПҰ стационарлық клиникалық бөлімшесіне адам келіп түскеннен кейін іс-шаралардың толықтығы.
ҚБМҮПҰ стационарлық клиникалық бөлімшесіне адам келіп түскеннен кейін мынадай іс-шаралар жүзеге асырылады:
1) пациентті сәйкестендіру;
2) қолда бар медициналық және басқа құжаттаманың бар болуын және сәйкестігін тексеру;
3) диагностика және емдеу хаттамаларына сәйкес психикалық және соматикалық жай-күйді, зертханалық-диагностикалық зерттеулер нәтижелерін бағалау, алдын ала диагноз қою, сараланған диагностика көлемін, бақылау режимін, емдік тамақтануды және басқа да емдеу-диагностикалық іс-шараларды айқындау;
4) бастапқы медициналық құжаттаманы толтыру.
елеулі
112
Бақылау режимідерді сақтау.
РПДҒПО, ПДО және көп бейінді қалалық (облыстық) ауруханалардың клиникалық стационарлық бөлімшелерінде мынадай бақылау түрлері көзделеді:
1) жалпы бақылау режимі – бөлімшеде қозғалысты шектемей тәулік бойы бақылау. Пациенттерге арналған жалпы режим:
өзіне және айналасындағыларға қауіп жоқ;
бөгде адамның көмегінсіз жеке гигиенаны сақтау қабілеті;
2) ішінара емдеуге жатқызу режимі – ауруханадан тыс жағдайларда оны бейімдеу қажеттілігін, сондай-ақ қайта әлеуметтендіру мақсатында жүргізілетін емдеу және ПМБ симптомдарын бақылау аясында еңбек қызметін жүзеге асыру мүмкіндігін ескере отырып, күндізгі немесе түнгі уақытта бөлімшеде болу мүмкіндігі. Ішінара емдеуге жатқызу тәртібі құрамында екі дәрігер бар дәрігерлік комиссияның (бұдан әрі – ДК) шешімімен белгіленеді:
өзіне және айналасындағыларға қауіп жоқ;
бөгде адамның көмегінсіз жеке гигиенаны сақтау қабілеті;
күнделікті, бірақ тәулік бойы емес бақылау мен бақылауды талап ететін психикалық жай-күйді тұрақтандыру;
3) емдеу демалыстарының режимі – ауруханадан тыс жағдайларға біртіндеп бейімделу, тұрмыстық және әлеуметтік мәселелерді шешу, сондай-ақ қол жеткізілген емдеу әсерін бағалау мақсатында бірнеше сағаттан бірнеше тәулікке дейін бөлімшеден тыс болу мүмкіндігі. Емдеу демалыстарының режимі құрамында екі дәрігер бар ДК шешімімен белгіленеді және:
өзіне және айналасындағыларға қауіп жоқ;
бөгде адамның көмегінсіз жеке гигиенаны сақтау қабілеті;
күнделікті бақылауды қажет етпейтін психикалық жағдайды тұрақтандыру.

4) усиленный режим наблюдения – круглосуточное наблюдение и ограничение передвижения за пределами отделения. Усиленный режим наблюдения устанавливается для пациентов при:
острых ППР, не представляющих опасности для себя и окружающих;
способности соблюдения личной гигиены без посторонней помощи;
отсутствии психического и соматического расстройства, требующего иного режима наблюдения и содержания;
5) строгий режим наблюдения – круглосуточное непрерывное наблюдение в наблюдательной палате, постоянное сопровождение медицинским персоналом в отделении и за его пределами. Строгий режим для пациентов устанавливается для пациентов при:
непосредственной опасности для себя и окружающих;
беспомощности, то есть неспособности самостоятельно удовлетворять свои жизненные потребности, при отсутствии надлежащего ухода;
возможном нанесении существенного вреда здоровью, если лицо будет оставлено без наблюдения.
В клинических стационарных отделениях ПОСТИН предполагаются следующие виды наблюдения:
1) общий режим наблюдения – круглосуточное наблюдение с передвижением в отделении согласно распорядку дня, возможностью участия в трудотерапии за пределами отделения;
2) усиленный режим наблюдения – круглосуточное наблюдение и ограничение передвижения в пределах отделения;
3) строгий режим наблюдения – круглосуточное непрерывное наблюдение в наблюдательной палате, постоянное сопровождение медицинским персоналом в отделении и за его пределами
значительное
113.
Соблюдение условий выписки.
Выписка из стационарных клинических отделений производится по выздоровлении пациента или улучшении его психического состояния, когда не требуется дальнейшего стационарного лечения, а также по завершении обследования, экспертизы, мер безопасности, принудительных мер медицинского характера, явившихся основаниями для помещения в стационар.
Выписка пациента, находящегося в стационарных клинических отделениях добровольно, производится по его личному заявлению, заявлению его законного представителя или по решению его лечащего врача.
Выписка пациента, к которому по определению суда применены принудительные меры медицинского характера и меры безопасности, производится только по вступившему в силу определению суда.
Пациенту, госпитализированному в стационарное клиническое отделение добровольно, отказывается в выписке, если ВКК установлены основания для госпитализации в принудительном порядке
значительное
Критерии для субъектов(объектов), оказывающих медико-социальную помощь в области психического здоровья в стационарозамещающих условиях, не требующих круглосуточного медицинского наблюдения и лечения и предусматривающих медицинское наблюдение и лечение в дневное время с предоставлением койко-места

4) бақылаудың күшейтілген режимі – тәулік бойы бақылау және бөлімшеден тыс қозғалысты шектеу. Күшейтілген бақылау режимі пациенттер үшін:
өздеріне және айналасындағыларға қауіп төндірмейтін жіті ПМБ;
бөгде адамның көмегінсіз жеке гигиенаны сақтау қабілеті;
өзге де бақылау режимін және ұстауды талап ететін психикалық және соматикалық бұзылыстың болмауы;
5) бақылаудың қатаң режимі – бақылау палатасында тәулік бойы үздіксіз бақылау, бөлімшеде және одан тыс жерлерде медицина персоналының тұрақты алып жүруі. Пациенттер үшін қатаң режим:
өзіне және айналасындағыларға тікелей қауіп;
дәрменсіздік, яғни тиісті күтім болмаған жағдайда олардың өмірлік қажеттіліктерін өз бетінше қанағаттандыра алмау;
егер адам қараусыз қалдырылса, денсаулыққа айтарлықтай зиян келтіру мүмкіндігі.
ҚБМҮПҰ клиникалық стационарлық бөлімшелерінде мынадай бақылау түрлері көзделеді:
1) жалпы бақылау режимі – күн тәртібіне сәйкес бөлімшеде жүріп-тұруды, бөлімшеден тыс жерде еңбек терапиясына қатысу мүмкіндігін тәулік бойы бақылау;
2) бақылаудың күшейтілген режимі – тәулік бойы бақылау және бөлімше шегінде қозғалысты шектеу;
3) бақылаудың қатаң режимі – бақылау палатасында тәулік бойы үздіксіз бақылау, бөлімшеде және одан тыс жерлерде медицина персоналының тұрақты алып жүруі.
елеулі
113
Шығару шарттарын сақтау.
Стационарлық клиникалық бөлімшелерден шығару одан әрі стационарлық емдеу талап етілмейтін кезде пациенттің сауығуы немесе оның психикалық жай-күйін жақсарту бойынша, сондай-ақ стационарға орналастыру үшін негіз болған зерттеп-қарау, сараптама, қауіпсіздік шаралары, медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шаралары аяқталғаннан кейін жүргізіледі.
Стационарлық клиникалық бөлімшелердегі пациентті өз еркімен шығару оның жеке өтініші, заңды өкілінің өтініші бойынша немесе оны емдеуші дәрігердің шешімі бойынша жүргізіледі.
Сот ұйғарымы бойынша Медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шаралары мен қауіпсіздік шаралары қолданылған пациентті шығару соттың күшіне енген ұйғарымы бойынша ғана жүргізіледі.
Стационарлық клиникалық бөлімшеге өз еркімен емдеуге жатқызылған пациент, егер мәжбүрлеп емдеуге жатқызу үшін негіздемелер белгіленген болса, шығарудан бас тартылады.
елеулі
Тәулік бойы медициналық бақылауды және емдеуді талап етпейтін және төсек-орын ұсына отырып, медициналық бақылауды және күндізгі уақытта емдеуді көздейтін жағдайларда психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін субъектілер (объектілер) үшін өлшемшарттар

114.
Наличие показаний для лечения в стационарозамещающих условиях для лиц с ППР
Показаниями для лечения в стационарозамещающих условиях для лиц с ППР являются:
1) необходимость активной терапии лиц с ППР, в том числе вызванным употреблением ПАВ, не требующее круглосуточного наблюдения;
2) необходимость постепенной адаптации к обычной жизненной обстановке, после получения курса лечения в круглосуточном стационаре;
3) проведение обследований и экспертиз, не требующих круглосуточного стационарного наблюдения
значительное
115.
Требования к длительности лечения и времени пребывания в дневном стационаре.
Длительность лечения в дневном стационаре составляет не более 30 календарных дней.
В случаях ухудшения состояния пациента, требующего круглосуточного медицинского наблюдения и лечения, он госпитализируется в соответствующее стационарное отделение.
Ежедневное время пребывания в дневном стационаре - не менее 6 часов. В дневном стационаре предусматривается двухразовое питание с учетом времени приема психотропных препаратов
значительное
116.
Соблюдение требований к выписке из дневного стационара.
Выписка производится по выздоровлении пациента или улучшении его психического состояния, когда возможен перевод на амбулаторное лечение, а также по завершению обследования, экспертизы, явившихся основаниями для помещения в дневной стационар
значительное
Критерии для субъектов(объектов), оказывающих медико-социальную реабилитацию в области психического здоровья
117.
Соблюдение требований к медико-социальной реабилитации в амбулаторных, либо стационарозамещающих условиях.
При оказании медико-социальной реабилитации в амбулаторных, либо стационарозамещающих условиях ежедневное время пребывания составляет не менее 6 (шести) часов, за исключением выходных и праздничных дней, при этом предусматривается двухразовое питание с учетом времени приема психотропных препаратов. В подразделении медико-социальной реабилитации пациент обеспечивается необходимой медикаментозной терапией и необходимым обследованием.
Медико-социальная реабилитация пациентов с ППР оказывается в соответствии с индивидуальной программой реабилитации пациента с ППР
значительное
118.
Соблюдение требований к медико-социальной реабилитации в стационарных условиях.
При госпитализации на медико – социальную реабилитацию осуществляются следующие мероприятия:
1) идентификация пациента;
2) проверка наличия и соответствие имеющейся медицинской документации, направление на прохождение регламентированных и (или) дополнительных обследований;
3) разрабатывается индивидуальная программа реабилитации пациента с ППР;

114
ПМБ бар адамдар үшін стационарды алмастыратын жағдайларда емдеу үшін көрсетілімдерді сақтау
ПМБ бар адамдар үшін стационарды алмастыратын жағдайларда емдеу үшін көрсетілімдер:
1) ПМБ бар, оның ішінде тәуліктік бақылауды талап етпейтін ПБЗ-ны пайдаланудан туындаған адамдарды белсенді емдеу қажеттілігі;
2) тәуліктік стационарда емдеу курсын алғаннан кейін әдеттегі өмірлік жағдайға біртіндеп бейімделу қажеттілігі;
3) тәулік бойы стационарлық бақылауды талап етпейтін тексерулер мен сараптамалар жүргізу.
елеулі
115
Күндізгі стационарда емдеу ұзақтығына және жату уақытына қойылатын талаптар.
Күндізгі стационарда емдеу ұзақтығы күнтізбелік 30 күннен аспайды.
Тәулік бойы медициналық бақылау мен емдеуді талап ететін пациенттің жағдайы нашарлаған жағдайларда ол тиісті стационарлық бөлімшеге емдеуге жатқызылады.
Күндізгі стационарда болудың күнделікті уақыты - кемінде 6 сағат. Күндізгі стационарда психотроптық препараттарды қабылдау уақытын ескере отырып, екі рет тамақтану көзделеді.
елеулі
116
Күндізгі стационардан шығару шарттарын сақтау.
Шығару амбулаториялық емдеуге ауыстыру мүмкін болған кезде пациенттің сауығуы немесе оның психикалық жай-күйі жақсарған кезде, сондай-ақ күндізгі стационарға орналастыру үшін негіз болған зерттеп-қарау, сараптама аяқталғаннан кейін жүргізіледі.
елеулі
Психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік оңалтуды көрсететін субъектілер (объектілер) үшін өлшемшарттар
117
Амбулаториялық не стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық-әлеуметтік оңалтуға талаптарын сақтау.
Амбулаториялық не стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық-әлеуметтік оңалту көрсетілген кезде демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күнделікті болу уақыты кемінде 6 (алты) сағатты құрайды, бұл ретте психотроптық препараттарды қабылдау уақытын ескере отырып, күніне екі рет тамақтану көзделеді.
Медициналық-әлеуметтік оңалту бөлімшесінде пациент қажетті дәрі-дәрмек терапиясымен және қажетті тексерумен қамтамасыз етіледі.
ПМБ бар пациенттерді медициналық-әлеуметтік оңалту ПМБ бар пациентті оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес көрсетіледі.
елеулі
118
Стационарлық жағдайларда медициналық- әлеуметтік оңалтуға талапатарды сақтау.
Медициналық- әлеуметтік оңалтуға емдеуге жатқызу кезінде мынадай іс-шаралар жүзеге асырылады:
1) пациентті сәйкестендіру;
2) бар медициналық және басқа да құжаттаманың бар болуын және сәйкестігін тексеру, қажет болған жағдайда пациент регламенттелген және (немесе) қосымша тексерулерден өтуге жіберіледі;
3) ПМБ бар пациентті оңалтудың жеке бағдарламасы әзірленеді;

4) заполняется первичная медицинская документация.
Общими противопоказаниями для госпитализации на медико – социальную реабилитацию являются:
1) острые состояния, требующие строгого или усиленного режима наблюдения;
2) наличие сопутствующих заболеваний, требующих лечения в стационарах другого профиля;
3) инфекционные заболевания в период эпидемиологической опасности
значительное
119.
Наличие мультидицисплинарной группы.
Медико-социальную реабилитацию взрослых с ППР осуществляет мультидисциплинарная группа:
1) руководитель (врач менеджер здравоохранения или врач психиатр);
2) врач психиатр;
3) психолог;
4) социальный работник или специалист по социальной работе;
5) инструктор по труду или специалист в области трудовой терапии, спорта;
6) средний медицинский работник.
Состав мультидисциплинарной группы расширяется при увеличении перечня и (или) объема услуг
грубое
120.
Требования к длительности медико-социальной реабилитации.
Длительность медико-социальной реабилитации взрослых пациентов с ППР составляет не более 3 (трех) месяцев.
Длительность медико-социальной реабилитации детей с ППР составляет не более 3 (трех) месяцев.
Длительность медико-социальной реабилитации взрослым с ППР вследствие употребления ПАВ составляет не более 9 (девяти) месяцев.
Длительность медико-социальной реабилитации детей с ППР, вследствие употребления ПАВ составляет не более 9 (девяти) месяцев.
значительное
Критерии для субъектов(объектов), оказывающих проведение медицинского освидетельствования для установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения
121.
Соблюдение требований к проведению идентификации лица направленного или пришедшего на медицинское освидетельствование.
Перед проведением медицинского освидетельствования медицинский работник осуществляет идентификацию лица направленного или пришедшего на медицинское освидетельствование, ознакомившись с его документами, удостоверяющими личность.
При отсутствии документов в Заключении медицинского освидетельствования для установления факта употребления ПАВ и состояния опьянения указываются особые приметы лица с обязательным указанием о получении паспортных данных со слов доставившего лица или обследуемого, допускается фотографирование освидетельствуемого лица
значительное
122.
Соблюдение требований к медицинскому освидетельствованию лиц, доставленных в тяжелом бессознательном состоянии.
В специализированной организации здравоохранения, при доставлении лица в тяжелом, бессознательном состоянии для определения состояния, связанного с употреблением ПАВ, проводится двукратное (с интервалом 30-60 минут), количественное исследование на наличие ПАВ в биологических жидкостях организма (кровь, моча, слюна).
В специализированной организации здравоохранения на момент оказания медицинской помощи в медицинской карте больного делается запись о наличии (отсутствии) у лица состояния опьянения или факта употребления ПАВ по результатам клинического обследования и лабораторного исследования биологических образцов, при этом Заключение не составляется
значительное

4) бастапқы медициналық құжаттама толтырылады.
Медициналық-әлеуметтік оңалтуға емдеуге жатқызудың жалпы қарсы көрсетілімдері:
1) қатаң немесе күшейтілген бақылау режимін талап ететін жіті жағдайлар;
2) басқа бейіндегі стационарларда емдеуді талап ететін қосалқы аурулардың болуы;
3) эпидемиологиялық қауіп кезеңіндегі инфекциялық аурулар.
елеулі
119
Мультипәндік топтың болуы
ПМБ бар ересектерді медициналық-әлеуметтік оңалтуды Мультипәндік топ жүзеге асырады:
1) басшы (дәрігер денсаулық сақтау менеджері немесе дәрігер психиатр);
2) психиатр дәрігер;
3) психолог;
4) әлеуметтік қызметкер немесе әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман;
5) еңбек жөніндегі нұсқаушы немесе еңбек терапиясы, спорт саласындағы маман;
6) орта медицина қызметкері.
Мультипәндік топтың құрамы көрсетілетін қызметтердің тізбесі және (немесе) көлемі ұлғайған кезде кеңейеді.
өрескел
120
Медициналық-әлеуметтік оңалтудың ұзақтығына қойылатын талаптар.
ПМБ бар ересек пациенттерді медициналық-әлеуметтік оңалтудың ұзақтығы 3 (үш) айдан аспайды.
ПМБ бар балаларды медициналық-әлеуметтік оңалтудың ұзақтығы 3 (үш) айдан аспайды.
ПБЗ қолдану салдарынан ПМБ бар ересектерге медициналық-әлеуметтік оңалтудың ұзақтығы 9 (тоғыз) айдан аспайды.
ПМБ бар балаларды ПБЗ қолдану салдарынан медициналық-әлеуметтік оңалтудың ұзақтығы 9 (тоғыз) айдан аспайды.
елеулі
Психикаға белсенді әсер ететін заттарды пайдалану фактісін және мас болу жай-күйін анықтау үшін медициналық куәландыру жүргізетін субъектілер (объектілер) үшін өлшемшарттар
121
Медициналық куәландыруға жіберілген немесе келген адамды сәйкестендіруді өткізу талаптарын сақтау.
Медициналық куәландыруды жүргізу алдында медицина қызметкері жеке басын куәландыратын құжаттарымен танысып, медициналық куәландыруға жіберілген немесе келген адамды сәйкестендіруді жүзеге асырады.
Медициналық куәландыру қорытындысында ПБЗ пайдалану фактісін және мас болу жағдайын анықтау үшін құжаттар болмаған кезде жеткізілген адамның немесе тексерілушінің сөздерінен паспорттық деректерді алу туралы міндетті түрде көрсете отырып, адамның ерекше белгілері көрсетіледі, куәландырылатын адамды суретке түсіруге жол беріледі.
елеулі
122
Ауыр, ес-түссіз күйде адамдардың медициналық куәландыру өткізу талаптарын сақтау.
Мамандандырылған денсаулық сақтау ұйымында адамды ауыр, ес-түссіз күйде жеткізу кезінде ПБЗ-ны пайдалануға байланысты жай-күйді анықтау үшін екі рет (30-60 минут аралықпен), организмнің биологиялық сұйықтықтарында ПБЗ-ның (қан, несеп, сілекей) болуына сандық зерттеу жүргізіледі.
Жеке тұлға ауыр, ес-түссіз күйде денсаулық сақтау ұйымына жеткізілген кезде медициналық көмек көрсету сәтінде науқастың медициналық картасына клиникалық зерттеп-қарау және биологиялық үлгілерді зертханалық зерттеу нәтижелері бойынша жеке тұлғада мас болу жай-күйінің болуы (болмауы) немесе ПБЗ пайдалану фактісі туралы жазба жасалады, бұл ретте Қорытынды жасалмайды.
елеулі

123.
Соблюдение требований к условиям проведения лабораторного исследования или экспресс-тестирования биологических сред.
Проведение лабораторного исследования или экспресс-тестирования биологических сред (кровь или моча при подозрении на алкогольное опьянение, моча при подозрении на наркотическое или токсикоманическое опьянение) осуществляется в следующих случаях:
1) невозможность полного освидетельствования в связи с тяжестью состояния освидетельствуемого;
2) при наличии сомнений медицинского работника в комплексной оценке состояния опьянения (психических, поведенческих, вегетативных и соматоневрологических расстройств);
3) несогласия освидетельствуемого с результатами Заключения;
4) повторного освидетельствования;
5) при установлении факта употребления ПАВ и отсутствии признаков состояния опьянения (психических, поведенческих, вегетативных и соматоневрологических расстройств);
6) при дорожно-транспортном происшествии или совершении правонарушения с наличием пострадавших лиц;
7) если с момента совершения дорожно-транспортного происшествия и правонарушения без пострадавших прошло более 3 (трех) часов
значительное
124.
Соблюдение требований к проведению лабораторного исследования или экспресс-тестирования биологических сред.
Характер и последовательность проведения биологических проб определяется медицинским работником, производящим освидетельствование, в зависимости от особенностей клинического состояния освидетельствуемого.
Опечатывание и этикетирование отобранных биологических проб для лабораторного исследования производится в присутствии освидетельствуемого и лица, направившего и (или) доставившего освидетельствуемого.
В случаях, если освидетельствуемое лицо не в состоянии объективно оценивать происходящие события, данная процедура производится в присутствии понятых (незаинтересованных лиц)
значительное
125.
Соблюдение требований к проведению количественного исследования выдыхаемого воздуха на алкоголь.
При проведении медицинского освидетельствования для установления факта употребления алкоголя и состояния алкогольного опьянения проводится количественное исследование выдыхаемого воздуха на алкоголь.
Исследование выдыхаемого воздуха на наличие алкоголя осуществляется с использованием технических средств измерения, официально зарегистрированных в Республике Казахстан.
Если проведение освидетельствования в полном объеме не представляется возможным в силу психических и (или) соматоневрологических нарушений, или отказа лица от освидетельствования, в Заключении указываются причины невозможности проведения освидетельствования в полном объеме
значительное

123
Биологиялық ортаға зертханалық зерттеу немесе экспресс-тестілеу жүргізу шарттарын сақтау.
Биологиялық ортаға зертханалық зерттеу немесе экспресс-тестілеу жүргізу (алкогольдік мас болуға күдік болған кезде қан немесе несеп, есірткілік немесе уытқұмарлық мас болуға күдік болған кезде несеп) мынадай жағдайларда қажет болып табылады:
1) куәландырылушының жай-күйінің ауырлығына байланысты толық куәландырудың мүмкін еместігі;
2) медицина қызметкері мас күйін (психикалық, мінез-құлықтық, вегетативтік және соматоневрологиялық бұзылуларды) кешенді бағалауда күмәні болған жағдайда;
3) куәландырылушы Қорытынды нәтижелерімен келіспеген жағдайларда;
4) қайта куәландыру;
5) ПБЗ қолдану фактісі анықталған кезде және масаң жай-күй белгілері (психикалық, мінез-құлық, вегетативтік және соматоневрологиялық бұзылулар) болмаған кезде;
6) жол-көлік оқиғасы немесе зардап шеккен адамдардың қатысуымен құқық бұзушылық жасалған кезде;
7) егер жол-көлік оқиғасы және құқық бұзушылық жасалған кезден бастап зардап шегушілерсіз 3 (үш) сағаттан астам уақыт өтсе.
елеулі
124
Биологиялық орталарға зертханалық зерттеу немесе экспресс-тестілеу жүргізуге қойылатын талаптарды сақтау.
Биологиялық сынамаларды жүргізудің сипаты мен дәйектілігін куәландырылушының клиникалық жай-күйінің ерекшеліктеріне байланысты куәландыру жүргізетін медицина қызметкері айқындайды.
Зертханалық зерттеу үшін іріктелген биологиялық сынамаларды мөрлеу және заттаңбалау куәландырылушының және куәландырылушыны жіберген және (немесе) жеткізген адамның қатысуымен жүргізіледі.
Егер куәландырылатын адам болып жатқан оқиғаларды объективті бағалай алмаған жағдайда, бұл рәсім куәгерлердің (мүдделі емес адамдардың) қатысуымен жүргізіледі.
елеулі
125
Шығарылған ауаны алкогольге сандық зерттеу жүргізу талаптарын сақтау.
Медициналық куәландыру жүргізу кезінде алкогольді тұтыну фактісін және алкогольден мас болу жай-күйін анықтау үшін алкогольге шығарылған ауаны сандық зерттеу жүргізіледі.
Шығарылатын ауаны алкогольдің болуына зерттеу Қазақстан Республикасында ресми тіркелген және қолданылатын техникалық өлшеу құралдарын пайдалана отырып жүзеге асырылады.
Егер психикалық және (немесе) соматоневрологиялық бұзылуларға немесе оны куәландырудан бас тартуға байланысты куәландыруды толық көлемде жүргізу мүмкін болмаса, Қорытындыда куәландыруды толық көлемде жүргізудің мүмкін еместігінің себептері көрсетіледі.
елеулі

126.
Соблюдение требований к оформлению отказа от медицинского освидетельствования
В случае отказа лица от медицинского освидетельствования, медицинским работником заполняется пункт 1 Заключения и ставятся подписи понятых (незаинтересованных лиц).
Присутствие понятых (незаинтересованных лиц) в случае, когда освидетельствуемое лицо не в состоянии оценивать происходящие события или отказывается от прохождения медицинского освидетельствования, обеспечивается лицами, по инициативе которых проводится освидетельствование.
значительное
127.
Соблюдение требований к установлению состояния освидетельствуемого лица.
Медицинский работник при составлении Заключения и при проведении полного освидетельствования и согласии лица на проведение освидетельствования устанавливает одно из следующих состояний на основании имеющихся клинических и (при необходимости) лабораторных данных либо результатов экспресс-тестирования, подтверждающих вид психоактивного вещества, вызвавшего опьянение:
1) трезв(а);
2) факт употребления ПАВ, признаки опьянения не выявлены;
3) алкогольное опьянение (легкая, средняя, тяжелая степень);
4) состояние опьянения (наркотическое, токсикоманическое), вызванное употреблением ПАВ (наркотики – опиоиды, каннабиоиды, кокаин; седативные, снотворные вещества; психостимуляторы; галлюциногены; летучие растворители)
значительное
128.
Соблюдение требований к оформлению Заключения медицинского освидетельствования.
Заключение составляется в 3 (трех) экземплярах, заверяется подписью медицинского работника и печатью медицинской организации, в которой проводилось освидетельствование. Один экземпляр выдается лицу, доставившему освидетельствуемого, либо лицу, пришедшему на освидетельствование самостоятельно, второй экземпляр остается в медицинской организации и хранится в архиве в течение 5 (пяти) лет, третий экземпляр выдается лицу, доставленному на медицинское освидетельствование.
При отсутствии сопровождающего, экземпляр Заключения по официальному письменному запросу лица, направившего на медицинское освидетельствование, высылается почтой или на указанный электронный адрес.
Результаты освидетельствования, сообщаются освидетельствуемому лицу сразу же в присутствии лица, его направившего и (или) доставившего. В случаях, когда Заключение выносится после получения результатов лабораторных исследований, экземпляр Заключения выдается не позднее 5 рабочих дней со дня получения результатов лабораторных исследований.
При несогласии освидетельствуемого лица, либо должностного лица, его доставившего, с результатами медицинского освидетельствования производится повторное медицинское освидетельствование.
значительное

126
Медициналық куәландырудан бас тарту талаптарын сақтау.
Адам медициналық куәландырудан бас тартқан жағдайда, медицина қызметкері Қорытындының 1-тармағын толтырады және куәгерлердің (мүдделі емес адамдардың) қолдарын қояды.
Куәландырылатын адам болып жатқан оқиғаларды бағалай алмайтын немесе медициналық куәландырудан өтуден бас тартқан жағдайда куәгерлердің (мүдделі емес адамдардың) қатысуын олардың бастамасы бойынша куәландыру жүргізілетін адамдар қамтамасыз етеді.
елеулі
127
Куәландыруды адамның күйін қоюын талаптарын сақтау.
Медицина қызметкері қорытынды жасаған кезде және адам куәландыруды жүргізуге келіскен кезде қолда бар клиникалық және (қажет болған жағдайда) зертханалық деректердің не масаңдық тудырған психикаға белсенді әсер ететін заттың түрін растайтын экспресс-тестілеу нәтижелерінің негізінде мынадай жағдайлардың бірін белгілейді:
1) байсалды;
2) ПБЗ қолдану фактісі, мас болу белгілері анықталмаса;
3) алкогольдік масаңдық (жеңіл, орташа, ауыр дәрежелі);
4) ПБЗ (есірткі – апиындар, каннабиоидтар, кокаин; седативті, ұйықтататын заттар; психостимуляторлар; галлюциногендер; ұшпа еріткіштер) қолданудан туындаған масаң күй (есірткілік, уытқұмарлық).
елеулі
128
Медициналық куәландыру Қорытындыны дайындауын талаптарын сақтау.
Қорытынды 3 (үш) данада жасалады, медицина қызметкерінің қолымен және куәландыру жүргізілген медициналық ұйымның мөрімен расталады. Бір данасы куәландырылушыны жеткізген адамға не куәландыруға өз бетінше келген адамға беріледі, екінші данасы медициналық ұйымда қалады және 5 (бес) жыл бойы мұрағатта сақталады, үшінші дана медициналық куәландыруға жеткізілген адамға беріледі.
Алып жүруші болмаған кезде қорытындының данасы медициналық куәландыруға жіберген адамның ресми жазбаша сұрау салуы бойынша поштамен немесе көрсетілген электрондық мекенжайға жіберіледі.
Куәландыру нәтижелері куәландырылатын адамға оны жіберген және (немесе) жеткізген адамның қатысуымен дереу хабарланады. Қорытынды зертханалық зерттеулердің нәтижелерін алғаннан кейін шығарылған жағдайларда Қорытындының данасы зертханалық зерттеулердің нәтижелерін алған күннен бастап 5 жұмыс күнінен кешіктірілмей беріледі.
Куәландырылатын адам не оны жеткізген лауазымды адам медициналық куәландыру нәтижелерімен келіспеген кезде қайта медициналық куәландыру жүргізіледі.
елеулі

129.
Соблюдение требований к повторному медицинскому освидетельствованию.
Повторное медицинское освидетельствование проводится не позднее 2 (двух) часов после первичного освидетельствования.
значительное
130.
Соблюдение требований по помещению и выписке пациентов Центра временной адаптации и детоксикации:
- сведения о наличии документов, личных вещей (одежда, деньги и другие ценности) пациента в журнале регистрации документов и личных вещей, помещенных перед помещением пациента в Центр временной адаптации и детоксикации;
- наличие карты пациента, находящегося в центре временной адаптации и детоксикации;
- наличие заключения о медицинском освидетельствовании после проведения медицинского освидетельствования на каждого пациента, доставленного в Центр временной адаптации и детоксикации;
- занесение в карту пациента, находящегося в Центре временной адаптации и детоксикации назначения врача;
- регистрация результатов динамического наблюдения за пациентом в карте пациента, находящегося в Центре временной адаптации и детоксикации;
- выписка пациента из центра временной адаптации и детоксикации при достижении улучшения состояния, не требующего дальнейшего наблюдения и лечения в условиях центра.
значительное
Критерии для субъектов (объектов), предоставляющих лабораторные услуги****

129
Қайта медициналық куәландыруды өткізу талатарын сақтау.
Қайта медициналық куәландыруды медициналық ұйымның дәрігері алғашқы куәландырудан кейін 2 (екі) сағаттан кешіктірмей жүргізеді.
елеулі
130
Уақытша бейімдеу және детоксикация орталығының пациенттерін орналастыру және шығару бойынша талаптарды сақтау:
- уақытша бейімдеу және детоксикация орталығына орналастыру алдында орналастырылған пациенттің құжаттары мен жеке заттарын тіркеу журналына пациенттің құжаттары мен жеке заттарының (киім, ақша және басқа да құндылықтар) бар екендігі жөніндегі мәліметті енгізеді.
- уақытша бейімдеу және детоксикация орталығындағы пациенттің картасының болуы;
- уақытша бейімдеу және детоксикация орталығына жеткізілген әрбір пациентке медициналық куәландыру жүргізгеннен кейін медициналық куәландыру туралы қорытындының болуы;
- уақытша бейімдеу және детоксикация орталығында жатқан пациенттің картасына дәрігердің тағайындауларын енгізу;
- уақытша бейімдеу және детоксикация орталығында жатқан пациенттің картасында пациентті динамикалық қадағалау нәтижелерін тіркеу;
- орталық жағдайында одан әрі қадағалауды және емдеуді талап етпейтін жай-күйді жақсартуға қол жеткізген кезде уақытша бейімдеу және детоксикация орталығынан пациентті шығарады.
елеулі
Зертханалық қызмет көрсететін субъектілер (объектілер) үшін өлшемшарттар****

131.
Наличие лицензии и приложений к ней по осуществляемым видам деятельности
грубое
132.
Наличие сертификата специалиста по соответствующей клинической специальности
грубое
133.
Наличие в штате лаборатории специалиста по биобезопасности (при штате лабораторного персонала больше двадцати штатных единиц)
значительное
134.
Наличие в организациях первичной медико-санитарной помощи портативных анализаторов на тест-полосках
значительное
135.
Наличие на стационарном уровне в организациях здравоохранения в составе консультативно-диагностической лаборатории (далее - КДЛ) создается дополнительное подразделение либо отдельная экспресс-лаборатория при отделениях реанимации для выполнения экстренных и неотложных лабораторных исследований в минимальные сроки от взятия пробы до сообщения результата (в течении 15-60 минут).
Для экстренной оценки патологического состояния пациентов проводятся общеклинические и биохимические исследования, в том числе экспресс-тесты. Лабораторная диагностика экспресс-лабораторией осуществляется при различных неотложных состояниях (при проведении хирургических вмешательств, оказании анестезиологического пособия, ведении больных в отделениях реанимации и интенсивной терапии) в круглосуточном режиме. При отсутствии экспресс-лаборатории в организациях здравоохранения, оказывающих стационарную помощь в вечернее и ночное время, а также в воскресные и праздничные дни, работа в КДЛ обеспечивается дежурной бригадой, состоящей из врачей и лаборантов
значительное
136.
Выполнение процессов по управлению качеством клинических лабораторных исследований по принципу этапности, который включает в себя преаналитический, аналитический и постаналитический этапы лабораторного исследования
значительное
137.
Использование для выполнения исследований сертифицированного и зарегистрированного в Республике Казахстан оборудования, диагностических наборов реагентов, тест-систем и комплектующих расходных материалов
значительное
138.
Наличие лабораторной информационной системы
значительное
139.
Проведение внутрилабораторного контроля качества исследования
значительное
140.
Наличие письменного добровольного согласия пациента при инвазивных вмешательствах
значительное
141.
Транспортировка биоматериала, в том числе авто-, авиа- и железнодорожным транспортом осуществляется с соблюдением правил тройной упаковки и температурного режима
значительное
142.
Для обеспечения доступности лабораторной диагностики в медицинских организациях здравоохранения амбулаторного и стационарного уровня организуются пункты забора и приема биоматериала. В пунктах забора и приема биоматериала предусматриваются кабинеты для забора крови, кабинет приема биологического материала, кабинет пробоподготовки и временного хранения биологического материала.
значительное

131
Жүзеге асырылатын қызмет түрлері бойынша лицензияның және оған қосымшалардың болуы
өрескел
132
Тиісті клиникалық мамандық бойынша маман сертификатының болуы
өрескел
133
Зертхана штатында биоқауіпсіздік жөніндегі маманының болуы (зертхана қызметкерлері штатының жиырмадан көп штаттық бірлігі)
елеулі
134
Медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарында тест-таяқшаларға портативті анализатордың болуы
елеулі
135
Стационарлық деңгейде денсаулық сақтау ұйымдарында КДЗ құрамында қосымша бөлімше немесе сынама алудан бастап нәтижені хабарлауға дейінгі (15-60 минут ішінде) қысқа мерзімде шұғыл және кезек күттірмейтін зертханалық зерттеулерді орындау үшін реанимация бөлімшелері жанынан жеке экспресс-зертхана құрылады. Пациенттердің патологиялық жағдайын шұғыл бағалау үшін жалпыклиникалық және биохимиялық зерттеулер, оның ішінде экспресс-тесттер жүргізіледі. Экспресс-зертхана әртүрлі кезек күттірмейтін жағдайларда (хирургиялық араласулар жүргізу, анестезиологиялық жәрдем көрсету, науқастарды реанимация және қарқынды терапия бөлімшелерінде қарау кезінде) зертханалық диагностиканы тәулік бойғы режимде жүзеге асырады. Кешкі және түнгі уақытта, сондай-ақ жексенбі және мереке күндері стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында экпресс- зертхана болмаған кезде КДЗ-дағы жұмысты дәрігерлер мен зертханашылардан тұратын кезекші бригада қамтамасыз етеді.
елеулі
136
Кезеңділік принципі бойынша зертханалық зерттеулердің талдауалды, талдамалық және талдаудан кейінгі кезеңдерін қамтитын клиникалық зертханалық зерттеулердің сапасын басқару бойынша процесстерді орындау
елеулі
137
Зерттеулерді орындау үшін Қазақстан Республикасында сертификацияланған және тіркелген жабдықтарды, диагностикалық реагенттердің жиынын, тест-жүйені және жинақтаушы шығыс материалдарын пайдалану
елеулі
138
Зертханалық ақпараттық жүйенің болуы
елеулі
139
Зерттеулер сапасына зертханаішілік бақылау жүргізу
елеулі
140
Инвазивтік араласулар кезінде пациенттің ерікті түрдегі жазбаша келісімінің болуы
елеулі
141
Үш рет ораумен және температуралық режимнің сақталуымен биоматериалды авто, әуе және теміржол көлігімен тасымалдау жүзеге асырылады
елеулі
142
Амбулаториялық және стационарлық деңгейдегі медициналық денсаулық сақтау ұйымдарында зертханалық диагностиканың қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін биоматериалды алу және қабылдау пункттері ұйымдастырылады. Биоматериалды алу және қабылдау пункттерінде қан алу кабинеттері, биологиялық материалды қабылдау кабинеті, сынама дайындау және биологиялық материалды уақытша сақтау кабинеті көзделеді.
елеулі

143.
Соблюдение требований к условиям хранения и транспортировки образцов биологических материалов
значительное
144.
Соблюдение алгоритма проведения контроля аналитического качества в лабораторной диагностике
значительное
Критерии для субъектов (объектов), оказывающих скорую медицинскую помощь и медицинскую помощь в форме медицинской авиации
Общие требования
145.
Наличие лицензии и приложений к ней по осуществляемым видам деятельности
грубое
146.
Соответствие сертификата специалиста по соответствующей клинической специальности
грубое
147.
Соответствие проведенных лечебных и диагностических мероприятий с рекомендациями клинических протоколов
значительное
Для скорой медицинской помощи
148.
Оснащение санитарного автотранспорта радиосвязью и навигационной системой
грубое
149.
Наличие в службе скорой медицинской помощи областей, городов республиканского значения и столицы автоматизированной системы управления по приему и обработке вызовов и систем, позволяющим вести мониторинг за санитарным автотранспортом посредством навигационных систем, а также системы компьютерной записи диалогов с абонентами и автоматическим определителем номера телефона, с которого поступает вызов. Хранение записей диалогов осуществляется не менее 2 лет.
грубое
150.
Наличие региональных Call-центров (колл-центры) в составе областных станциях скорой медицинской помощи и станциях скорой медицинской помощи городов республиканского значения и столицы
грубое
151.

143
Биологиялық материалдардың үлгілерін сақтау және тасымалдау шарттарының талаптарын сақтау
елеулі
144
Зертханалық диагностикада аналитикалық талдаудың бақылауын жүргізу алгоритмін сақтау
елеулі
Жедел медициналық көмек және медициналық авиация нысанында медициналық көмек көрсететін субъектілер (объектілер) үшін өлшемшарттар
Жалпы өлшемшарттар
145
Жүзеге асырылатын қызмет түрлері бойынша лицензияның және оған қосымшалардың болуы
өрескел
146
Тиісті клиникалық мамандық бойынша маман сертификатының сәйкестігі
өрескел
147
Жүргізілген емдік және диагностикалық іс-шаралардың клиникалық хаттамалардың ұсыныстарымен сәйкестігі
елеулі
Жедел медициналық көмек үшін
148
Санитариялық автокөлікте радиобайланыспен және навигациялық жүйемен жабдықталуы
өрескел
149
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың ЖМЖС шақыртуларды қабылдау және өңдеу жөніндегі автоматтандырылған басқару жүйелерімен және навигациялық жүйелер арқылы санитариялық автокөлікке мониторинг жүргізуге мүмкіндік беретін жүйелермен, сондай-ақ абоненттермен диалогтарды компьютерлік жазу жүйесімен және қоңырау келіп түсетін телефон нөмірін автоматты анықтаушымен жабдықталған болуы. Диалог жазбаларын сақтау кемінде 2 жыл жүзеге асырылады.
өрескел
150
Облыстардың ЖМЖС және республикалық маңызы бар қалалар мен астананың ЖМЖС құрамында өңірлік Call-орталықтардың (колл-орталықтары) болуы
өрескел
151
Диспетчер шақыртуды алған сәттен бастап оны өңдеу уақыты бес минутты құрайды, оның ішінде шақыртудың жеделділік санаты бойынша іріктеу жүргізіледі.

Время обработки вызова с момента его получения диспетчером составляет пять минут, в течение которого проводится сортировка по категории срочности вызова. Время прибытия бригады до места нахождения пациента с момента получения вызова от диспетчера согласно перечню категорий срочности вызовов скорой медицинской помощи (от 10 минут до 60 минут)
Значительное
152.
Правильное определение диспетчером ССМП вызовов по категории срочности согласно:
1) вызов 1 (первой) категории срочности – состояние пациента, представляющее непосредственную угрозу жизни, требующее оказания немедленной медицинской помощи;
2) вызов 2 (второй) категории срочности – состояние пациента, представляющее потенциальную угрозу жизни без оказания медицинской помощи;
3) вызов 3 (третьей) категории срочности – состояние пациента, представляющую потенциальную угрозу для здоровья без оказания медицинской помощи;
4) вызов 4 (четвертой) категории срочности – состояние пациента, вызванное острым заболеванием или обострением хронического заболевания, без внезапных и выраженных нарушений органов и систем, при отсутствии непосредственной и потенциальной угрозы жизни и здоровью пациента.
значительное
153.
По результатам данных осмотра, инструментальной диагностики, динамики состояния пациента на фоне или после проведенных лечебных мероприятий, в соответствии с предварительным диагнозом, отражающим причины данного состояния, фельдшером или врачом бригады ССМП или отделения СМП при организации ПМСП принимается одно из следующих решений:
транспортировка пациента в медицинскую организацию, оказывающую стационарную помощь (далее – стационар);
пациент оставлен на месте вызова;
пациент оставлен на дому (по месту проживания)
грубое

Жедел медициналық жәрдемді шақыртудың жеделділік санатының тізбесіне сәйкес диспетчерден шақыртуды алған сәттен бастап пациенттің тұрған жеріне дейін бригаданың келу уақыты (10 минуттан 60 минутқа дейін)
елеулі
152
ЖМЖС диспетчері қабылдаған шақыртуларды жеделділік санаты бойынша дұрыс анықтауы:
1) 1 (бірінші) жеделділік санатындағы шақырту – өміріне тікелей қауіп төндіретін, жедел медициналық көмек көрсетуді қажет ететін пациенттің жай-күйі;
2) 2 (екінші) жеделділік санатындағы шақырту – өміріне медициналық көмек көрсетусіз әлеуетті қауіп төндіретін пациенттің жай-күйі;
3) 3 (үшінші) жеделділік санатындағы шақырту – денсаулығына медициналық көмек көрсетусіз әлеуетті қауіп төндіретін пациенттің жай-күйі;
4) 4 (төртінші) жеделділік санатындағы шақырту – жіті ауруынан немесе созылмалы ауруының асқынуынан туындаған, ағзалар мен жүйелердің кенеттен болған және айқын көрінетін бұзылуларынсыз пациенттің өмірі мен денсаулығына тікелей және әлеуетті қауіп төндірмейтін пациенттің жай-күйі.
елеулі
153
Тексеріп-қарау, аспаптық диагностика, мамандардың консультациясы, осы жағдайлардың себептері көрсетілетін алдын ала диагноздарға сәйкес жүргізілген емдік іс-шаралардың аясында немесе одан кейін пациент жағдайы динамикасының нәтижелері бойынша ЖМЖС бригадасының немесе МСАК ұйымы жанындағы ЖМЖ бөлімшесінің фельдшері немесе дәрігері мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
пациентті стационарлық көмек көрсететін (бұдан әрі – стационар) медициналық ұйымға тасымалдау;
пациентті шақырту орнында қалдыру;
пациентті үйде қалдыру (тұрғылықты жері бойынша).
өрескел

154.
В случае оставления пациента, не нуждающегося в госпитализации, на месте вызова или на дому, бригадой ССМП или отделения СМП при организации ПМСП предоставляются медицинские рекомендации для дальнейшего обращения в организацию ПМСП (по месту жительства или прикрепления
значительное
155.
Наличие сигнального листа для пациента в случае заболевания пациента и необходимости его посещения на дому участковым врачом
значительное
156.
Наличие фиксирования следующих данных при поступлении вызова в диспетчерскую службу станции скорой медицинской помощи: 1) фамилия, имя, отчества (при его наличии), возраст и пол пациента;

154
Емдеуге жатқызуды қажет етпейтін пациент шақырту орнында немесе үйде қалдырылған жағдайда ЖМЖС бригадасы немесе МСАК ұйымы жанындағы ЖМЖ бөлімшесі оған одан әрі жүгіну үшін (тұрғылықты жері немесе бекітілуі бойынша) МСАК ұйымына медициналық ұсыныстар ұсынады.
елеулі
155
Пациент ауырған және оны учаскелік дәрігер үйіне бару қажеттілігі кезінде пациент үшін сигнал парағының болуы
елеулі
156
Жедел медициналық көмек станциясының диспетчерлік қызметіне қоңырау келіп түскен кезде мынадай деректердің тіркелуінің болуы:
1) пациенттің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жасы және жынысы;

2) данные по состоянию пациента и обстоятельства несчастного случая, травмы или заболевания; 3) адрес и телефон, а также ориентировочные данные по проезду к месту нахождения пациента.
значительное
157.
Соблюдение времени прибытия фельдшерских и специализированных (врачебных) бригад до места нахождения пациента с момента получения вызова от диспетчера станции скорой медицинской помощи с учетом категории срочности:
1) 1 категория срочности – до десяти минут;
2) 2 категория срочности – до пятнадцати минут;

2) пациенттің жағдайы және апат, жарақат немесе аурудың жағдайлары туралы деректер;
3) мекенжай және телефон, сондай-ақ пациенттің орналасқан орнына бару бойынша болжамды деректер
елеулі
157
Жедел медициналық жәрдем станциясының диспетчерінен шақыртуды алған сәттен бастап пациенттің тұрған жеріне дейін фельдшерлік және мамандандырылған (дәрігерлік) бригадалардың келуі уақытын сақтау:
1) жеделділіктің 1-санаты - он минутқа дейін;
2) жеделділіктің 2-санаты - он бес минутқа дейін;

3) 3 категория срочности - до тридцати минут;
4) 4 категория срочности - до шестидесяти минут
значительное
158.
В случае принятия решения бригадой ССМП или отделения СМП при организации ПМСП о транспортировке пациента в стационар, диспетчер ССМП информирует приемное отделение стационара о доставке пациента.
грубое
Для медицинской помощи в форме медицинской авиации
159.
Наличие задание на санитарный полет по форме № 090/уф
значительное

3) жеделділіктің 3-санаты - отыз минутқа дейін;
4) жеделділіктің 4-санаты - алпыс минутқа дейін
елеулі
158
ЖМЖС бригадасы немесе МСАК ұйымы жанындағы ЖМЖ бөлімшесі пациентті стационарға тасымалдау туралы шешімді қабылдаған жағдайда ЖМКС диспетчері стационардың қабылдау бөлімшесін пациенттің жеткізілгендігі туралы хабардар етеді.
өрескел
Медициналық авиация нысанындағы медициналық көмек үшін
159
Санитариялық ұшуға № 090/е нысаны бойыншатапсырманың болуы
елеулі

160.
Проведение мобильной бригадой медицинской авиации  при транспортировке пациента (ов) на постоянной основе оценку состояния и лечение пациента (ов) в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения
161.
Наличие оснований для предоставления медицинской помощи в форме медицинской авиации (выписка из медицинской карты пациента, нуждающегося в медицинской помощи в форме медицинской авиации; заявка врача-координатора отделения медицинской авиации диспетчеру Координирующей организации; в экстренных случаях устное поручение уполномоченного органа, с письменным подтверждением;вызов от службы СМП и других экстренных служб)
грубое

160
Медициналық авиацияның мобильді бригадасымен пациентті (терді) тасымалдау кезінде диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес пациенттің (тердің) жағдайына және емдеуіне тұрақты негізде бағалау жүргізеді
161
Медициналық авиация нысанында медициналық көмек көрсету үшін негіздердің болуы (медициналық авиация нысанында медициналық көмекті қажет ететін пациенттің медициналық картасынан көшірме; Үйлестіруші ұйымның диспетчеріне медициналық авиация бөлімшесінің үйлестіруші-дәрігерінің өтінімі; шұғыл жағдайларда жазбаша растаумен уәкілетті органның ауызша тапсырмасы; ЖМЖ қызметінен және басқа да шұғыл қызметтерден шақыртулар)
өрескел

162.
Наличие согласования диспетчером Координирующей организации состава мобильной бригады медицинской авиации и привлеченного квалифицированного (ых) профильного (ых) специалиста (специалистов) из медицинских организаций региона с получением их информированного согласия
значительное
163.
Наличие в Координирующей организации утвержденного субъектами здравоохранения и организациями медицинского образования графика квалифицированных специалистов по оказанию медицинской помощи в форме медицинской авиации
грубое

162
Үйлестіруші ұйымның диспетчерімен медициналық авиацияның мобильді бригаданың құрамын келісудің, өңірлердің медициналық ұйымдарынан білікті бейінді маманның ақпараттандырылған келісімін ала отырып, медициналық көрсетілімдердің болуы
елеулі
163
Денсаулық сақтау субъектілері мен медициналық білім беру ұйымдары Үйлестіруші ұйымға медициналық авиация нысанындағы медициналық көмек көрсету бойынша тартылатын білікті мамандардың бекітілген кестесінің болуы
өрескел

164.
Наличие информированного согласия пациента (ов) на оказание медицинской помощи в форме медицинской авиации при его транспортировке.
В отношении несовершеннолетних и граждан, признанных судом недееспособными, согласие предоставляют их законные представители. Оказание медицинской помощи пациентам, находящимся в бессознательном состоянии, принимается решением консилиума или врачом медицинской организации региона, или мобильной бригадой медицинской авиации, или квалифицированным специалистом с уведомлением в произвольной форме должностных лиц медицинской организации.
грубое
Критерии для субъектов (объектов), осуществляющих деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции
165.
Наличие лицензии и приложений к ней по осуществляемым видам деятельности
грубое
166.
Соответствие сертификата специалиста по соответствующей клинической специальности
грубое
167.
Проведение обследования по результатам экспресс-теста.
В случае отрицательного результата экспресс-теста, обследуемому проводится повторное обследование на ВИЧ-инфекцию через 3 (три) месяца при наличии факторов риска инфицирования.
В случае положительного результата экспресс-теста при информированном согласии тестируемого лица проводится обследование на ВИЧ-инфекцию.
значительное
168.
Соблюдение сроков выдачи отрицательных результатов и наличие проведения послетестого консультирования.
Отрицательный результат обследуемый получает по месту забора крови при предъявлении документа, удостоверяющего личность в течение 3 (трех) рабочих дней с момента поступления образца крови для исследования в лабораторию. Перед выдачей результата проводится послетестовое консультирование.
значительное
169.
Соблюдение сроков направления образцов сыворотки в РГОЗ.
При получении двух положительных результатов исследований образец сыворотки объемом не менее 1 (одного) мл направляется в лабораторию РГОЗ для проведения подтверждающих исследований в срок не позднее трех рабочих дней с момента последней постановки.
значительное
170.
Соблюдение сроков повторного обследования при сомнительном результате.
При получении противоречивых результатов исследований, результат считается сомнительным. Через 14 (четырнадцать) календарных дней проводится повторный забор крови и исследование на ВИЧ-инфекцию, согласно первому этапу порядка проведения диагностики ВИЧ-инфекции у взрослых (РГОЗ информацию о сомнительном результате на ВИЧ-инфекцию передает в территориальную государственную организацию здравоохранения, осуществляющую деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции, для повторного обследования на ВИЧ-инфекцию).

164
Пациентті (терді) тасымалдау кезінде пациенттен (терден) медициналық авиация нысанында медициналық көмек көрсетуге ақпараттандырылған келісімінің болуы.
Кәмелетке толмағандарға және сотпен әрекетке қабілетсіз деп танылған азаматтарға қатысты келісімді олардың заңды өкілдері ұсынады. Ес-түссіз халдегі пациеттерге медициналық көмек көрсету медициналық ұйымның лауазымды адамдарының еркін нысанда хабарламасымен консилиумның немесе өңірдің медициналық ұйымының немесе САМБ дәрігерінің, немесе білікті маманның шешімімен қабылданады
өрескел
АИТВ профилактикасы саласындағы қызметті жүзеге асыратын субъектілер (объектілер) үшін өлшемшарттар
165
Жүзеге асырылатын қызмет түрлері бойынша лицензияның және оған қосымшалардың болуы
өрескел
166
Тиісті клиникалық мамандық бойынша маман сертификатының сәйкестігі
өрескел
167
Экспресс-тесттің нәтижелері бойынша тексеру жүргізу.
Экспресс-тесттің теріс нәтижесі болған жағдайда зерттеп-қаралушыға жұқтыру қаупі факторлары болғанда 3 (үш) айдан кейін АИТВ-инфекциясына қайтадан зерттеп-қаралу жүргізіледі.
Экспресс-тесттің оң нәтижесі болған жағдайда тестіленетін адамның ақпараттық келісуі кезінде АИТВ-инфекциясына зерттеп-қаралу жүргізіледі.
елеулі
168
Теріс нәтижелерді беру мерзімдерін сақтау және тестілеуден кейінгі консультация жүргізудің болуы.
Зерттеп-қаралушы теріс нәтижені жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде зертханаға зерттеу үшін қан үлгісі түскен сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қан алу орны бойынша алады. Нәтижені берер алдында тестілеуден кейінгі консультация жүргізіледі.
елеулі
169
РМДСҰ-ға сарысу үлгілерін жолдау мерзімдерін сақтау.
Зерттеудің екі оң нәтижесін алған кезде көлемі кемінде 1 (бір) мл сарысу үлгісі соңғы қойылған сәттен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде растайтын зерттеулер жүргізу үшін РМДСҰ зертханасына жіберіледі.
елеулі
170
Күмәнді нәтиже алынған кезде қайта зерттеу мерзімдерін сақтау.
Қарама-қайшы зерттеу нәтижелерін алған кезде нәтиже күмәнді болып саналады. Күнтізбелік 14 (он төрт) күннен кейін ересектерде АИТВ-инфекциясының диагностикасын жүргізу тәртібінің бірінші кезеңіне сәйкес қайта қан алу және АИТВ-инфекциясына зерттеу жүргізіледі (РМДСҰ АИТВ-инфекциясының күмәнді нәтижесі туралы ақпаратты АИТВ-инфекциясына қайта тексеру үшін АИТВ инфекциясының профилактикасы саласындағы қызметті жүзеге асыратын аумақтық мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымына береді).

При получении повторного сомнительного результата на ВИЧ-инфекцию через 14 (четырнадцать) календарных дней, проводятся дополнительные исследования с применением других серологических тестов. Отрицательный результат выдается по двум отрицательным результатам из трех проведенных исследований. Положительный результат выдается по двум положительным результатам из трех проведенных исследований. В случае обследования беременных дополнительно используются молекулярно-биологические тесты (количественное определение рибонуклеиновой кислоты ВИЧ с чувствительностью теста не более 50 копий/мл или определение провирусной дезоксирибонуклеиновой кислоты ВИЧ).
значительное
171.
Наличие дотестового и послетестового консультирования.
Дотестовое консультирование предоставляется через средства наглядной агитации, которые демонстрируются в местах ожидания.
Дотестовое консультирование включает:
1) информацию о пользе обследования на ВИЧ-инфекцию, путях передачи и значении ВИЧ-положительного и ВИЧ-отрицательного результатов теста;
2) разъяснение об имеющихся услугах в случае ВИЧ-положительного диагноза, включая разъяснение о бесплатном получении антиретровирусной терапии;
3) краткое описание методов профилактики и обследования партнера при положительном результате теста на ВИЧ-инфекцию;
4) гарантию конфиденциальности результатов теста.
Наличие послетестового консультирования обследованных.
Послетестовое консультирование включает:
1) сообщение пациенту результата тестирования и значения результата;
2) информирование о возможном нахождении в серонегативном окне (при неопределенном или отрицательном результате) и необходимости повторного обследования на ВИЧ–инфекцию;
3) разъяснение возможностей снижения риска инфицирования за счет изменения поведения;
4) информирование о возможностях дополнительной медицинской помощи для ключевых групп населения, психо-социальной помощи;
5) психологическую помощь и поддержку.
значительное
172.
Наличие информированного согласия на ввод персональных данных в информационные системы лиц с положительными результатами.
При положительном результате тестирования на ВИЧ-инфекцию, подписывается информированное согласие на ввод персональных данных в систему электронного слежения. При отказе на ввод персональных данных в систему электронного слежения вносятся номер и дата результата ИБ, инициалы, дата рождения, данные эпидемиологического анамнеза
значительное
173.
Мониторинг и оценка охвата ключевых групп населения и людей, живущих с ВИЧ-инфекцией, проводится путем ведения базы данных индивидуального учета клиентов и соответствующих форм учетной и отчетной документации специалистами организаций здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции
значительное

Күнтізбелік 14 (он төрт) күннен кейін АИТВ-инфекциясына күмәнді нәтиже қайта алынған кезде басқа серологиялық тестілерді қолдана отырып, қосымша зерттеулер жүргізіледі. Теріс нәтиже жүргізілген үш зерттеудің екі теріс нәтижесі бойынша беріледі. Оң нәтиже жүргізілген үш зерттеудің екі оң нәтижесі бойынша беріледі. Жүкті әйелдерді тексеру жағдайында тестінің сезімталдығы 50 көшірме/мл-ден аспайтын АИТВ-ның молекулярлық - биологиялық тестілері (рибонуклеин қышқылын) сандық анықтау немесе АИТВ-ның провирустық дезоксирибонуклеин қышқылын анықтау) қосымша пайдаланылады.
елеулі
171
Тестілеуге дейінгі және тестілеуден кейінгі консультацияның болуы.
Тестілеуге дейінгі консультация беру күту орындарында көрсетілетін көрнекі насихаттау құралдары арқылы ұсынылады.
Тестілеуге дейінгі консультация:
1) АИТВ-ға тестілеудің пайдасы, берілу жолдары және АИТВ оң және АИТВ теріс тест нәтижелерінің мәні туралы ақпараттан;
2) АИТВ оң диагнозы жағдайында антиретровирустық терапияны тегін алу туралы түсінікті қоса алғандағы қолда бар қызметтер туралы түсініктемеден;
3) серігін тестілеуге қатысты профилактика әдістері мен ұсынымдардың қысқаша сипаттамасынан;
4) тест нәтижелерінің құпиялылығына кепілдемеден тұрады.
Тестілеуден кейінгі консультацияның болуы.
Тестілеуден кейінгі консультация беру:
1) пациентке тестілеу нәтижесін және сол нәтиженің мағынасын хабарлаудан;
2) серонегативті терезеде ықтимал болуы (анықталмаған немесе теріс нәтиже кезінде) және АИТВ инфекциясына қайта тестілеуден өтудің қажеттігі туралы хабарлаудан;
3) мінез-құлықтың өзгеруі есебінен жұқтыру қаупін төмендету мүмкіндігін түсіндіруден;
4) халықтың негізгі топтарына арналған қосымша медициналық көмек, психикалық-әлеуметтік көмек мүмкіндіктері туралы хабарлаудан;
5) психологиялық көмек пен қолдаудан тұрады
елеулі
172
Оң нәтижесі бар тұлғалардың дербес деректерді электрондық бақылау жүйесіне енгізуге жазбаша ақпараттандырылған келісімінің болуы.
АИТВ-ға тестілеудің оң нәтижесі болған кезде, адамнан дербес деректерді электрондық бақылау жүйесіне енгізуге жазбаша ақпараттандырылған келісімі алынады. Электрондық бақылау жүйесіне дербес деректерді енгізуден бас тартқан кезде ИБ нөмірі мен күні, аты-жөні, туған күні, эпидемиологиялық анамнез деректері енгізіледі
елеулі
173
Халықтың және АИТВ-инфекциясымен өмір сүретін адамдардың негізгі топтарын қамту мониторингі мен бағалауды жүзеге асыру.
Халықтың және АИТВ-инфекциясымен өмір сүретін адамдардың негізгі топтарын қамту мониторингі мен бағалауды клиенттерді жеке есепке алудың мәліметтер базасын жүргізу жолы арқылы және АИТВ инфекциясының профилактикасы саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарының және үкіметтік емес ұйымдардың мамандары есептік және есептік құжаттаманың тиісті нысандарын жүргізу арқылы жүргізеді
елеулі

174.
Осуществление диагностики и лечения ИППП.
В дружественных кабинетах осуществляется диагностика и лечение ИППП в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения ИППП
значительное
175.
Наличие оборудованного транспорта для передвижных пунктов доверия
значительное
176.
Осуществление доконтактной и постконтактной профилактики среди населения и ключевых групп населения
грубое
177.
Наличие наблюдения за контактными в установленные сроки.
За контактными устанавливается наблюдение в организации здравоохранения, осуществляющей деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции. Продолжительность наблюдения за контактными устанавливается для:

174
ЖЖБИ диагностикасы мен емдеуін жүзеге асыру.
ЖЖБИ диагностикасы мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес ЖЖБИ диагностикасы мен емі достық кабинеттерде жүзеге асырылады
елеулі
175
Жылжымалы сенім пункттеріне арналған жабдықталған көліктің болуы
елеулі
176
Халық және халықтың негізгі топтары арасында жанасуға дейінгі және жанасудан кейінгі профилактиканы жүзеге асыру
өрескел
177
Байланыста болған адамдарға белгіленген мерзімде бақылаудың болуы.
Байланыста болған адамдарға АИТВ инфекциясының профилактикасы саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымында бақылау белгіленеді. Байланыстағы адамдарды бақылау ұзақтығы төмендегілер үшін белгіленеді:

1) детей, рожденных от ВИЧ–инфицированных матерей – восемнадцать месяцев;
2) медицинских работников в случае аварийной ситуации – три месяца;
4) реципиентов донорского биоматериала – три месяца;
5) половых партнеров ВИЧ-инфицированных и контактных по совместному введению наркотиков - до получения через 3 месяца после завершения контакта отрицательного результата теста на ВИЧ-инфекцию; при продолжающемся контакте проводится обследование контактных на наличие ВИЧ-инфекции 2 раза в год;
6) лиц из внутрибольничного очага - три месяца после выписки из медицинской организации; в случае, если после выписки прошло более трех месяцев, контактные проходят однократное обследование, при отрицательном результате наблюдение прекращается.
грубое

1) АИТВ жұқтырған аналардан туған балалар - он сегіз ай;
2) авариялық жағдай туындаған кезде медицина қызметкерлеріне - үш ай;
3) донорлық биоматериал реципиенттері - үш ай;
4) АИТВ жұқтырған және есірткіні бірлесіп енгізу бойынша байланыста болған жыныстық серіктерге - байланыс аяқталғаннан кейін 3 айдан соң АИТВ инфекциясына тесттің теріс нәтижесін алғанға дейін; жалғасып жатқан байланыста болған кезде байланыста болған адамдарға жылына 2 рет АИТВ инфекциясының болуына тексеру жүргізіледі;
5) ауруханаішілік ошақтағы адамдарға - медициналық ұйымнан шыққаннан кейін үш ай; егер ауруханадан шыққаннан кейін үш айдан астам уақыт өтсе, байланыста болғандар бір реттік тексеруден өтеді, теріс нәтиже кезінде бақылау тоқтатылады.
өрескел

178.
Наличие динамического наблюдения и обеспечение антиретровирусной терапии ВИЧ-инфицированных лиц.
Результаты лабораторного обследования контактных фиксируются в амбулаторной карте ВИЧ-инфицированного, состоящего на диспансерном учете (дискордантные пары). ВИЧ-инфицированный в динамике представляет данные на изменение семейного положения, фамилии, имени, отчества (при его наличии), данные о новых контактных лицах для обследования и наблюдения, которые вводятся в базу электронного слежения.
Предоставление антиретровирусной терапии для снижения риска передачи ВИЧ-инфекции с момента установления диагноза проводится в соответствии с рекомендациями клинических протоколов диагностики и лечения ВИЧ-инфекции у взрослых и детей, с привлечением услуг аутрич работников и социальных работников.
грубое
Критерии для субъектов (объектов), осуществляющих деятельность в сфере службы крови

178
АИТВ жұқтырған адамды динамикалық бақылаудың болуы және АИТВ инфекциясын жұқтырған тұлғаларды антиретровирустық терапиямен қамтамасыз ету
Байланыста болған адамдарды зертханалық тексеру нәтижелері диспансерлік есепте тұрған АИТВ жұқтырған адамның амбулаториялық картасында белгіленеді (дискордантты жұптар). АИТВ жұқтырған адам электрондық бақылау базасына енгізілетін отбасы жағдайының, тегінің, атының, әкесінің атының (бар болған жағдайда) өзгеруіне арналған деректерді, тексеру және байқау үшін жаңа байланыста болған адамдар туралы деректерді динамикада ұсынады
Диагноз қойылған сәттен бастап АИТВ инфекциясының берілу қаупін төмендету үшін антиретровирустық терапияны ұсыну аутрич қызметкерлері мен әлеуметтік қызметкерлердің қызметтерін тарта отырып, ересектер мен балалардағы АИТВ инфекциясын диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларының ұсынымдарына сәйкес жүргізіледі
өрескел
Қан қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын субъектілер (объектілер) үшін өлшемшарттар

179.
Наличие лицензии и приложений к ней по осуществляемым видам деятельности
грубое
180.
Соответствие сертификата специалиста по соответствующей клинической специальности
грубое
181.
Соблюдение в организации службы крови требований поэтапной маркировки крови и ее компонентов. Обеспечение условий для прослеживаемости движения каждого продукта крови от донора до получения готового продукта и его использование
грубое
182.
Лабораторное исследование образцов крови реципиента на наличие маркеров гемотрансмиссивных инфекций до и после трансфузий осуществляется качественными иммуносерологическими и молекулярно-биологическими методами на автоматических анализаторах закрытого типа.
грубое
183.
После донации крови и ее компонентов вся информация о донации крови и ее компонентов, в том числе вид реакции и объем оказанной медицинской помощи, в случае побочных эффектов донации, регистрируются в электронной информационной базе данных. Заготовленная кровь и ее компоненты передаются в блок первичного фракционирования с сопроводительной документацией
значительное
184.
Донору предоставляется анкета донора крови и ее компонентов, которую он заполняет самостоятельно или при участии медицинского регистратора, а также информационный лист
значительное
185.
Выполнение иммуногематологических исследований на наличие нерегулярных антиэритроцитарные антител в жидкофазных системах на плоскости и в пробирках, прочтение результата реакции агглютинации с обязательной микроскопией.
значительное
186.
Входной и ежедневный внутрилабораторный контроль качества реагентов для подтверждения их активности, и специфичности. Входному контролю подлежат:
1) закупленные материалы (контейнеры для сбора крови, реагенты, тест-системы, дезинфицирующие средства, инструменты и другие материалы), номенклатура которых утверждается первым руководителем организации службы крови;
2) единицы донорской крови и ее компонентов (при приемке в производство)
значительное
187.
Собранная в выездных условиях кровь помещается в термоконтейнеры с маркировкой "Гемопродукция необследованная, выдаче не подлежит" и при температуре 22±2°С доставляется в течение 18-24 часов в организацию службы крови
значительное
188.
Для иммуногематологических исследований образцов крови потенциальных реципиентов используются реагенты с моноклональными антителами и оборудование, зарегистрированные государственным органом в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий
значительное
2. Критерии по источнику информации "Результаты мониторинга сведений, получаемых из автоматизированных информационных систем"
1.
Наличие случаев роста числа предотвратимых летальных исходов на 5% по сравнению с предыдущим периодом
грубое
2.
Наличие случаев превышения показателя необоснованного отклонения лечебных, диагностических мероприятий от стандартов в области здравоохранения (более 10% от числа пролеченных)
значительное
3.
Наличие случаев послеоперационных осложнений
значительное
4.
Наличие случаев необоснованной госпитализации в стационар
значительное
5.
Наличие случаев проведения оперативного лечения через 2 суток и более при плановой госпитализации
значительное
6.
Наличие случаев осложнений после проведенной трансплантации
грубое
7.
Наличие случаев охвата реперфузионной терапией при трансмуральном инфаркте менее 75%
значительное
8.
Наличие случаев охвата чрезкожным коронарным вмешательством при субэндокардиальном инфаркте менее 40%
значительное
9.
Наличие случаев отклонений в средней численности населения на участке от нормативов
значительное
10.
Наличие случаев несвоевременного выявления злокачественных новообразований визуальной локализации
грубое
11.
Наличие случаев несвоевременно диагностированного туберкулеза легких
грубое
12.
Наличие случаев превышения показателя госпитализированных по поводу осложнений болезней системы кровообращения (острый инфаркт миокарда, острое нарушение мозгового кровообращения) из числа состоящих на диспансерном учете более 5%
значительное
13.

179
Жүзеге асырылатын қызмет түрлері бойынша лицензияның және оған қосымшалардың болуы
өрескел
180
Тиісті клиникалық мамандық бойынша маман сертификатының сәйкестігі
өрескел
181
Қан қызметі ұйымында қанды және оның компоненттерін таңбалау кезең-кезеңмен жүргізілу талаптарын сақтау. Донордан дайын өнімді алғанға дейін және оны қолданудың әрбір қан өнімінің қозғалысын бақылауды қамтамасыз ету
өрескел
182
Реципиент қанының үлгілерін трансфузиядан бұрын және одан кейін трансмиссиялық инфекциялар маркерлерінің бар-жоғына зертханалық зерттеу жабық үлгідегі автоматты талдауыштарда иммунологиялық және молекулалық-биологиялық әдістер арқылы жүргізіледі.
өрескел
183
Қанды және оның компоненттерін донациялаудан кейін қанды және оның компоненттерін донациялау, оның ішінде донациялаудың жанама әсерлері жағдайындағы реакция түрі мен көрсетілген медициналық көмектің көлемі туралы ақпарат донорың медициналық картасында және электрондық дерекқорда тіркеледі. Дайындалған қан және оның компоненттері ілеспе құжаттарымен бірге бастапқы фракциялау блогына беріледі
елеулі
184
Донорға өз бетінше немесе медицина тіркеушінің қатысуымен толтыратын қан және оның компоненттері донорының сауалнамасы, сондай-ақ ақпараттық парақ беріледі
елеулі
185
Тұрақты емес антиэритроциттік антиденелердің бар-жоғына жазықтықта және пробиркаларда сұйық фазалық жүйелерде иммуногематологиялық зерттеулерды жасаған кезде агглютинация реакциясының нәтижесін міндетті түрде микроскоппен қарау арқылы жүргізіледі.
елеулі
186
Белсенділігі мен ерекшелігін растау үшін реагенттер сапасына кіріс және күнделікті зертханаішілік бақылау жүргізіледі. Кіріс бақылауға мыналар жатады:
1) номенклатурасын қан қызметі ұйымының бірінші басшысы бекітетін сатып алынған материалдар (қан жинауға арналған контейнерлер, реагенттер, тест-жүйелер, зарарсыздандыратын құралдар, аспаптар және басқа материалдар);
2) донорлық қан бірліктері және оның компоненттері (өндіріске қабылдаған кезде)
елеулі
187
Көшпелі жағдайда жиналған қан термоконтейнерлерге "Тексерілмеген қан өнімі, беруге болмайды" деген жазумен таңбаланған термоконтейнерлерге салынады және 22+20С температурада 18-24 сағат ішінде қан қызметі ұйымына жеткізіледі
елеулі
188
Әлеуетті реципиенттердің қан үлгілерін иммундық гематологиялық зерттеу үшін моноканалды антиденелері бар реагенттер және дәрілік заттар және медициналық бұйымдар айналысы саласындағы мемлекеттік орган тіркеген жабдықтар пайдаланылады.
елеулі
2. "Автоматтандырылған ақпараттық жүйелерден алынатын мәліметтерді мониторингтеу нәтижелері" деген ақпарат көзі бойынша өлшемшарттар
1
Өткен бағалау кезеңімен салыстырғанда алдын алуға болатын өлім жағдайлары санының 5%-ға өсуі
өрескел
2
Денсаулық сақтау саласындағы стандарттардан емдеу, диагностикалық іс-шаралардың негізсіз ауытқу көрсеткіштерінің ұлғаюы (емделіп шыққан жағдайлар санына кемінде 10%)
елеулі
3
Операциядан кейінгі асқынулардың болуы
елеулі
4
Стационарға негізсіз емдеуге жатқызу жағдайларының болуы
елеулі
5
Жоспарлы емдеуге жатқызу кезінде 2 және одан артық тәуліктен кейін операциялық ем жүргізу жағдайларының болуы
елеулі
6
Трансплантациядан кейінгі асқыну жағдайларының болуы
өрескел
7
Трансмуралды инфаркт кезінде реперфузиялық терапиямен қамту жағдайларының болуы, 75% аспайтын
елеулі
8
Субэндокардиалды инфаркт кезінде тері арқылы коронарлық араласумен қамту жағдайларының болуы, 40% аспайтын
елеулі
9
Учаскеде халықтың орташа санына нормативтерден ауытқулар жағдайларының болуы
елеулі
10
Көзге көрінетін жерде қатерлі ісікті уақтылы анықтамау жағдайларының болуы
өрескел
11
Өкпе туберкулезіне уақтылы диагностика жүргізілмеу жағдайларының болуы
өрескел
12
Диспансерлік есепте тұрған адамдардың санынан 5% астам қан айналымы жүйесінің аурулары (жіті миокард инфаркті, қан айналымының жіті бұзылысы) асқынулары бойынша емдеуге жатқызылғандар көрсеткіштерінің ұлғаюы
елеулі
13

Наличие случаев превышения показателя детской смертности (от 7 дней до 5 лет), предотвратимой на уровне амбулаторно-поликлинической организации по сравнению с предыдущим годом на 5 %
грубое
14.
Наличие случаев несвоевременной госпитализации бацилловыделителей
грубое
15.
Наличие случаев деструктивных форм туберкулеза легких среди впервые выявленных детей
значительное
16.
Наличие случаев заболевания туберкулезом сотрудников противотуберкулезных организаций
грубое
17.
Наличие случаев превышения показателя летальности в стационаре на 5 % и более от предыдущего периода
значительное
18.
Наличие случаев несоблюдения сроков начала специализированного лечения со дня установки диагноза злокачественного новообразования
значительное
19.
Наличие случаев роста показателя родовых травм новорожденных по сравнению с предыдущим периодом оценки
значительное
20.
Наличие случаев осложнений, связанных с применением высокотехнологичных медицинских услуг, уникальных технологий
значительное
3. Критерии по источнику информации "Результаты мониторинга отчетных данных, представляемых субъектом контроля"
1.
Наличие случаев несоответствия нагрузки на 1 врача-лаборанта, утвержденным стандартам
значительное
2.
Наличие случаев несоответствия показателя числа пациентов, снятых с наркологического учета с выздоровлением или ремиссией утвержденным стандартам (менее 8%)
значительное
3.
Наличие случаев несоответствия показателя числа больных, находящихся на конец отчетного периода в состоянии ремиссии 1 год и более утвержденным стандартам (менее 18% – употребление алкоголя, менее 22% употребление наркотиков)
значительное
4.
Наличие случаев несоответствия сроков среднего пребывания больных в программах медико-социальной реабилитации утвержденным стандартам (менее 30 койко/дней)
значительное
5.
Наличие случаев несоответствия показателя удельного веса пациентов с зависимостью от психоактивных веществ, прошедших курс стационарного лечения и реабилитации в течение последнего года к общему количеству лиц, зависимых от психоактивных веществ, состоящих на наркологическом учете утвержденным значениям (ниже 10% от числа состоящих)
значительное
6.
Наличие случаев снижения показателя числа больных, находящихся на конец отчетного периода в состоянии ремиссии 1 год и более по сравнению с показателем предыдущего периода оценки
значительное
7.
Наличие случаев отклонений от времени доезда в соответствующей категории (для организаций, оказывающих скорую медицинскую помощь)
значительное
8.
Наличие случаев повторных выездов по одному и тому же случаю в течение суток
значительное
9.
Наличие случаев снижения доли донаций, обследованных методом двухступенчатого скрининга маркеров трансфузионных инфекций в общем объеме обследованных донаций менее 100%
значительное
10.
Наличие случаев снижения доли образцов донорской крови подвергнутых иммунологическому исследованию на наличие маркеров к ВИЧ-1,2, вирусным гепатитам С, вирусным гепатитам В, сифилису методами иммуноферментного анализа или иммунохемилюминесцентного анализа, с применением закрытой автоматизированной диагностической системы в общем объеме исследованных образцов донорской крови менее 100%
значительное
11.
Наличие случаев снижения доли образцов донорской крови, подвергнутых молекулярно-биологическому исследованию – полимеразно-цепной реакции на наличие рибонуклеиновой кислоты к ВИЧ-1,2, вирусным гепатитам С и дезоксирибонуклеиновой кислоты к вирусным гепатитам В с применением закрытой автоматизированной диагностической системы в общем объеме исследованных образцов донорской крови менее 100%
значительное
12.
Наличие случаев снижения доли безвозмездных добровольных донаций крови и ее компонентов в общем объеме донаций за отчетный период ниже среднереспубликанского показателя
значительное
13.
Наличие случаев снижения доли автоматизации процесса заготовки плазмы в общем объеме заготовки методом плазмафереза отчетный период ниже среднего республиканского показателя
значительное
14.
Наличие случаев снижения показателя автоматизации процесса заготовки тромбоцитов в общем объеме заготовки методом цитафереза за отчетный период ниже среднего республиканского показателя
значительное
15.
Наличие медицинского оборудования, применяемого в производстве и при контроле качества продуктов крови, не прошедшего регулярное плановое техническое обслуживание
значительное
16.
Наличие случаев превышения показателя нарушения режима лечения среди новых случаев с бактериовыделением более 5%
значительное
17.
Наличие случаев снижения показателя охвата лечением препаратами резервного ряда среди всех больных с мультирезистентностью менее 85%
значительное
18.
Наличие случаев предоставления недостоверной отчетной информации
незначительное

Өткен жылмен салыстырғанда 5 % амбулаториялық-емханалық көмек ұйымы деңгейінде алдын алуға болатын балалар өлімі көрсеткіштерінің ұлғаюы (7 күннен бастап 5 жасқа дейін)
өрескел
14
Бактерия бөлетін адамдарды уақтылы емдеуге жатқызбау жағдайларының болуы
өрескел
15
Балалардың алғашқы рет анықталғандардың арасында өкпе туберкулезінің деструктивті түрлерінің болуы
елеулі
16
Туберкулезге қарсы ұйымдардың қызметкерлерінің туберкулезбен ауру жағдайларының болуы
өрескел
17
Стационардағы өлім көрсеткішінің алдыңғы кезеңмен салыстырғанда 5 %-ға және одан да көп болуы
елеулі
18
Қатерлі ісік диагнозын қойған күннен бастап мамандандырылған емді бастау мерзімдерінің сақталмау жағдайларының болуы
елеулі
19
Бағалаудың алдыңғы кезеңімен салыстырғанда жаңа туған нәрестелердің туу кезіндегі жарақаттар көрсеткіштерінің өсуі
елеулі
20
Жоғары технологиялы медициналық қызметтер, бірегей технологияларды қолданумен байланысты асқынулардың болуы
елеулі
3. "Бақылау субъектілері ұсынған есептік деректерді мониторингтеу нәтижелері" деген ақпарат көзі бойынша өлшемшарттар
1
1 зертханашы дәрігердің, зертханашының жүктемесінің бекітілген стандарттарға сәйкес келуі
елеулі
2
Сауығуына немесе ремиссиясына байланысты наркологиялық есептен алынған пациенттер санының көрсеткіштерінің бекітілген стандарттарға сәйкес келуі (8 % аспайтын)
елеулі
3
Есепті кезеңнің аяқталуына қарай ремиссия жағдайында 1 жыл және одан көп уақыттағы науқастар санының көрсеткішінің бекітілген стандарттарға сәйкес келуі (18% аспайтын – алкогольді тұтыну, 22 % есірткіні тұтыну)
елеулі
4
Науқастардың медициналық-әлеуметтік оңалту бағдарламасында орташа болу мерзімінің бекітілген стандарттарға сәйкес келуі (30 аспайтын төсек/күні)
елеулі
5
Психикалық белсенді заттарға тәуелді, наркологиялық есепте тұрған психикалық белсенді заттарға тәуелді адамдардың жалпы санына психикалық белсенді заттарға тәуелді адамдардың соңғы жыл ішінде стационарлық және оңалту курсынан өткен пациенттердің үлес салмағы көрсеткіштерінің бекітілген мәніне сәйкес келуі (есепте тұрғандар санынан 10% төмен)
елеулі
6
Өткен бағалау кезеңінің көрсеткіштерімен салыстырғанда есепті кезеңнің аяқталуына қарай 1 жыл және одан да астам уақыт ремиссия жағдайындағы науқастар санының көрсеткіштерінің төмендеуі
елеулі
7
Тиісті санатта (жедел медициналық көмек көрсететін ұйымдар үшін) жету уақытынан ауытқулардың болуы
елеулі
8
Тәулік ішінде сол бір жағдай бойынша қайта шығулар жағдайларының болуы
елеулі
9
Зерттеп-қаралған донацияның жалпы көлемінен трансфузиялық инфекциялардың маркелерінің екі сатылы скрининг әдісімен зерттеп-қаралған донациялар үлесінің төмендеуі, 100% аспайтын
елеулі
10
Донор қанының зерттеп-қаралған үлгілерінің жалпы көлемінен 100% аспайтын жабық автоматтандырылған диагностикалық жүйесін қолдана отырып иммуноферментті талдау немесе иммунохемилюминесцентті талдау, әдістерімен АИТВ-1,2, С вирусты гепатиті, В вирусты гепатиті, мерез маркерлерінің болуына иммунологиялық зерттеуге ұшыраған донор қанының үлгілері үлесінің төмендеуі
елеулі
11
Донор қанының зерттеп-қаралған үлгілерінің жалпы көлемінен 100% аспайтын жабық автоматтандырылған диагностикалық жүйесін қолдана отырып рибонуклейдті қышқылдың АИТВ-1,2, С вирусты гепатитке және дезоксирибонуклейдттің В вирусты гепатитке болуына молекулярлық-биологиялық зерттеуге – полимеразды тізбекті реакцияға ұшыраған донор қанының үлгілері үлесінің төмендеуі
елеулі
12
Есепті кезеңге донацияның орта көлемінен орташа республикалық көрсеткіштен төмен қан мен оның компоненттерінің тегін ерікті донациялар үлесінің төмендеуі
елеулі
13
Есепті кезеңге орташа республикалық көрсеткіштен төмен плазмаферез әдісімен қан дайындаудың жалпы көлемінде плазма дайындау процесінің автоматтандыру үлесінің төмендеуі
елеулі
14
Есепті кезеңге орташа республикалық көрсеткіштен төмен цитаферез әдісімен қан дайындаудың жалпы көлемінде тромбоциттер дайындау процесінің автоматтандыру көрсеткішінің төмендеуі
елеулі
15
Тұрақты жоспарлы техникалық қызмет көрсетуден өтпеген қан өнімдерін өндіру және оның сапасын бақылау кезінде қолданылатын медициналық жабдықтардың болуы
елеулі
16
5% астам бактерия бөлетін жаңа жағдайлардың арасында емдеу режимінің бұзылу көрсеткіштерінің ұлғаюы
елеулі
17
Барлық мультирезистенттілігі бар науқастар арасында резервтік қатардағы препараттармен емдеуді қамту көрсеткішінің төмендеуі, 85% аспайтын
елеулі
18
Дұрыс емес есептік ақпарат жағдайларының болуы
елеусіз

4. Критерии по источнику информации "Результаты анализа информации, получаемой от уполномоченных органов и организаций"
1.
Наличие случаев заболевания гепатитом, сифилисом сотрудников лабораторий
значительное
2.
Наличие случаев снижения процента лиц, употребляющих инъекционные наркотики (менее 50%) и секс работников (менее 60%), прошедших диагностику на ВИЧ-инфекции, из числа обратившихся в профилактические программы, кроме лиц с установленным ВИЧ-инфекцией статусом
значительное
3.
Наличие пяти и более подтвержденных жалоб, обращений от физических и юридических лиц за прошедший год (для республиканских, областных и городских медицинских организаций)
грубое
4.
Наличие двух и более подтвержденных жалоб, обращений от физических и юридических лиц за прошедший год (для районных медицинских организаций)
грубое
Расшифровка аббревиатур:
БИТ – блок интенсивной терапии
ВИЧ – вирус иммунодефицита человека
ВОП – врач общей практики
ЗН – злокачественное новообразование
ИПП – инфекции, передающиеся половым путем
КДП – консультативно-диагностическая помощь
МДГ – мультидисциплинарная группа
ПАВ – психоактивные вещества
ПМСП - первичная медико-санитарная помощь
ПОСТИН – психиатрическая организация специализированного типа с интенсивным наблюдением
ППР – психические, поведенческие расстройства
ПТП - противотуберкулезные препараты
ПЦПЗ - первичный центр психического здоровья
РГОЗ - республиканская государственная организация здравоохранения, осуществляющая деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции
РНПЦПЗ – республиканский научно-практический центр психического здоровья
СМП – скорая медицинская помощь
ССМП – служба скорой медицинской помощи
ССЗ – сердечно-сосудистые заболевания
УЗИ – ультразвуковое исследование
ЦПЗ – центр психического здоровья
ЭИС – электронная информационная система
ЭКГ – электрокардиография
Приложение 2
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 6 января 2021 года № 5 и
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 6 января 2021 года
№ ҚР ДСМ-3
Приложение 2
к совместному приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 15 ноября 2018 года
№ ҚР ДСМ-32 и Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 15 ноября 2018 года № 70
Проверочный лист в сфере государственного контроля качества оказания медицинских услуг в отношении субъектов (объектов), оказывающих стационарную, стационарозамещающую помощь*
Государственный орган, назначивший проверку _____________________________
____________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта (объекта)
контроля ____________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
№, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля
____________________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер субъекта
(объекта) контроля ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Адрес места нахождения _______________________________________________________
_____________________________________________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1.
Наличие лицензии и приложений к ней по осуществляемым видам деятельности
2.
Наличие сертификата специалиста по соответствующей клинической специальности
3.
Наличие заключения о соответствии субъекта здравоохранения к предоставлению высокотехнологичных медицинских услуг
4.
Наличие письменного добровольного согласия пациента либо его законного представителя при инвазивных вмешательствах и на проведение лечебно-диагностических мероприятий
5.
Время пребывания бригады Службы скорой медицинской помощи или отделения СМП при организации ПМСП в приемном отделении стационара не превышает 10 минут (время для передачи пациента врачу приемного отделения) с момента ее прибытия в стационар, за исключением случаев необходимости оказания скорой медицинской помощи в чрезвычайных ситуациях.
После передачи бригадами СМП или отделения СМП при организации ПМСП пациента в приемное отделение стационара медицинская сестра проводит распределение поступающих пациентов (медицинскую сортировку по триаж-системе) на группы, исходя из первоочередности оказания экстренной медицинской помощи.
Медицинская сортировка по триаж-системе проводится непрерывно и преемственно. По завершению оценки, пациенты помечаются цветом одной из категорий сортировки, в виде специальной цветной бирки либо цветной ленты.
Согласно медицинской сортировке, выделяют 3 группы пациентов:
первая группа (красная зона) – пациенты, состояние которых представляет непосредственную угрозу жизни или имеющие высокий риск ухудшения и требующие экстренной медицинской помощи;
вторая группа (желтая зона) – пациенты, состояние которых представляет потенциальную угрозу для здоровья или может прогрессировать с развитием ситуации, требующей экстренной медицинской помощи;
третья группа (зеленая зона) – пациенты, состояние которых не представляет непосредственной угрозы для жизни и здоровья и не требует госпитализации.
6.
Госпитализация тяжелого пациента, нуждающегося в постоянном мониторинге жизненно важных функций по медицинским показаниям, по решению консилиума и уведомлению руководителей организаций здравоохранения после стабилизации состояния переводится в другую медицинскую организацию по профилю заболевания для дальнейшего обследования и лечения
7.
При отсутствии показаний для госпитализации в организацию здравоохранения, врач приемного отделения выдает пациенту медицинское заключение с письменным обоснованием отказа.
Медицинской сестрой приемного отделения направляется актив в организацию ПМСП по месту прикрепления пациента
8.
Наличие показаний для госпитализации:
необходимость оказания доврачебной, квалифицированной, специализированной медицинской помощи, в том числе с применением высокотехнологичных медицинских услуг, с круглосуточным медицинским наблюдением пациентов:
1) в плановом порядке – по направлению специалистов ПМСП или другой организации здравоохранения:
2) по экстренным показаниям (включая выходные и праздничные дни) - вне зависимости от наличия направления
9.
Осмотр пациента заведующим отделением тяжелых пациентов в день госпитализации, в последующем – ежедневно. Пациенты, находящиеся в среднетяжелом состоянии, осматриваются не реже одного раза в неделю. Результаты осмотра пациента регистрируются в медицинской карте с указанием рекомендаций по дальнейшей тактике ведения пациента с обязательной идентификацией медицинского работника, вносящего записи
10.
Клинический диагноз устанавливается совместно с заведующим отделением не позднее трех календарных дней со дня госпитализации пациента в организацию здравоохранения
11.
Ежедневный осмотр пациентов, находящихся в стационаре, лечащим врачом, кроме выходных и праздничных дней. При осмотре и назначении дежурным врачом дополнительных диагностических и лечебных манипуляций проводятся соответствующие записи в медицинской карте
12.
Соблюдение требований при плановой госпитализации:
1) наличие направления на госпитализацию в стационар и талона плановой госпитализации; 2) госпитализация пациента в соответствии с установленной датой плановой госпитализации в направлении;

4. "Уәкілетті органдардан және ұйымдарынан алынатын ақпаратты талдау нәтижелері" деген ақпарат көзі бойынша өлшемшарттар
1
Зертхана қызметкерлерінің гепатитпен, мерезбен ауру жағдайларының болуы
елеулі
2
Инъекциялық есірткіні тұтынушы адамдардың (50% аспайтын) және профилактикалық бағдарламаға жүгінген адамдардың ішінен АИТВ-ға экспресс-диагностикадан өткен секс қызметкерлерінің (60% аспайтын) пайызының төмендеуі
елеулі
3
Өткен жылдың ішінде жеке және заңды тұлғалардан түскен өтініштерінің бес және оданда көп расталған өтініштері (республикалық, облыстық және қалалық медициналық ұйымдар үшін)
өрескел
4
Өткен жылдың ішінде жеке және заңды тұлғалардан түскен өтініштерінің екі және одан да көп расталған өтініштері (аудандық медициналық ұйымдар үшін)
өрескел
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ҚТБ – қарқынды терапия блогы
АИТВ – адамның иммун тапшылығы вирусы
ЖПД – жалпы пратика дәрігері
ҚІ - қатерлі ісік
КДК – консультативті-диагностикалық көмек
ПДК – психикалық денсаулық кабинеті
МАМБ – медициналық авиацияның мобильді бригадасы
МПТ – мультипәндік топ
ПБЗ – психикаға белсенді әсер ететін заттар
МСАК – медициналық-санитариялық алғашқы көмек
ҚБМҮПҰ – қарқынды байқау жасалатын мамандандырылған үлгідегі психиатриялық ұйым
ПМҚБ – психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтар
ТҚП – туберкулезге қарсы препараттар
ПДАО – психикалық денсаулық алғашқы орталығы
РПДҒПО - Республикалық психикалық денсаулық ғылыми-практикалық орталығы
ЖМЖ – жедел медициналық жәрдем
ЖМЖҚ – жедел медициналық жәрдем қызметі
ЖҚТА – жүрек-қантамыр аурулары
УЗ – ультрадыбыстық зерттеу
ПДО – психикалық денсаулық орталығы
ЭАЖ – электрондық ақпараттық жүйе
ЭКГ – электрокардиография
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 6 қаңтардағы № 5
мен
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2021 жылғы 6 қаңтардағы
№ ҚР ДСМ-3 бірлескен
бұйрыққа 2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2018 жылғы 15 қарашадағы
№ ҚР ДСМ-32 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 15 қарашадағы
№ 70 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Стационарлық, стационарды алмастыратын көмек көрсететін субъектілеріне (объектілеріне) қатысты медициналық қызмет көрсету сапасын мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы*
Тексеру тағайындаған мемлекеттік орган
____________________________________________________________________
Бақылау субъектісіне (объектісіне) барумен профилактикалық бақылау тағайындау туралы акті
____________________________________________________________________
(№, күні)
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы
____________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру номері), бизнес сәйкестендіру номері
____________________________________________________________________
Орналасқан мекенжайы
____________________________________________________________________
Талаптардың тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
Жүзеге асырылатын қызмет түрлері бойынша лицензияның және оған қосымшалардың болуы
2
Тиісті клиникалық мамандық бойынша маман сертификатының болуы
3
Денсаулық сақтау субъектісінің жоғары технологиялық медициналық қызметтер көрсетуге сәйкестігі туралы қорытындының болуы
4
Инвазиялық араласулар және емдеу-диагностикалық іс-шаралар жүргізу кезінде пациенттің не оның заңды өкілінің жазбаша ерікті келісімінің болуы
5
Төтенше жағдайларда жедел медициналық көмек көрсету қажеттілігі жағдайларын қоспағанда, ЖМКС бригадасының немесе МСАК ұйымы жанындағы ЖМЖ бөлімшесінің стационардың қабылдау бөлімшесінде болу уақыты ол стационарға келген сәттен бастап 10 минуттан (пациентті қабылдау бөлімшесінің дәрігеріне беру уақыты) аспайды.
ЖМЖ бригадасы немесе МСАК ұйымы жанындағы ЖМЖ бөлімшесі пациентті стационардың қабылдау бөлімшесіне бергеннен кейін мейіргер бірінші кезекте шұғыл медициналық көмек көрсетілетіндерді алға тарта отырып, келіп түскен пациенттерді топтарға (триаж жүйесі бойынша медициналық іріктеу) бөледі.
Триаж жүйесі бойынша медициналық іріктеу үздіксіз және сабақтастықпен жүргізіледі. Бағалау аяқталғаннан кейін пациенттер арнайы түрлі-түсті бирка немесе түрлі-түсті лента түріндегі іріктеу санатының бір түсімен белгіленеді.
Медициналық іріктеуге сәйкес пациенттер 3 топқа бөлінеді:
бірінші топ (қызыл аймақ) – өміріне тікелей қауіп төнетін немесе нашарлау қаупі жоғары және шұғыл медициналық көмекті талап ететін пациенттің жай-күйі;
екінші топ (сары аймақ) – өміріне әлеуетті қауіп төнетін немесе жағдайдың дамуымен өршуі мүмкін, шұғыл медициналық көмекті қажет ететін пациенттің жай-күйі;
үшінші топ (жасыл аймақ) – өмірі мен денсаулығына тікелей қауіп жоқ және емдеуге жатқызуды талап етпейтін пациенттің жай-күйі.
6
Өмірлік маңызды функцияларының тұрақты мониторингін қажет ететін ауыр пациентті медициналық көрсетілімдері бойынша, консилиумның шешімі және денсаулық сақтау ұйымдарының басшыларын хабардар ету бойынша аталған пациент жағдайы тұрақталғаннан кейін одан әрі зерттеп-қарау және емдеу үшін ауруының бейіні бойынша басқа медициналық ұйымға ауыстырылады
7
Стационарға емдеуге жатқызу үшін көрсетілімдер болмаған кезде қабылдау бөлімшесі дәрігері пациентке қабылдамаудың жазбаша негіздемесі бар медициналық қорытынды береді.
Қабылдау бөлімшесінің мейіргері пациенттің бекітілген орны бойынша МСАК ұйымына актив жолдайды.
8
Емдеуге жатқызуға көрсеткіштердің болуы:
Дәрігерге дейінгі, білікті, мамандандырылған және жоғары мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық қызметтерді қолдана отырып, тәулік бойы медициналық бақылаумен медициналық көмек көрсету қажеттілігі:
1) жоспарлы тәртіппен – МСАК немесе басқа денсаулық сақтау ұйымдары мамандарының жолдамасы бойынша;
2) шұғыл көрсетілімдер бойынша (демалыс және мереке күндері) – жолдаманың бар-жоғына қарамастан жүзеге асырылады.
9
Бөлімше меңгерушісінің ауыр пациенттерді емдеуге жатқызылған күні, кейін – күнделікті қарап-тексеруі. Жағдайы орташа ауыр пациенттер аптасына кемінде бір рет қарап-тексеріледі.
Пациентті қарап-тексеру нәтижелері жазба енгізген медицина қызметкерін міндетті түрде сәйкестендіре отырып, пациентті одан әрі емдеу тәсілі бойынша ұсынымдар көрсетіле отырып, медициналық картаға тіркеледі.
10
Клиникалық диагноз пациент денсаулық сақтау ұйымына емдеуге жатқызылған күннен бастап күнтізбелік үш күннен кешіктірмей бөлімше меңгерушісімен бірлесіп қойылады.
11
Стационардағы пациенттер демалыс және мереке күндерінен басқа, емдеуші дәрігерінің күн сайынғы қарап-тексеруіне жатады. Кезекші дәрігер қарап-тексергеннен және қосымша диагностикалық және емдік манипуляциялар тағайындағаннан кейін медициналық картаға тиісті жазбалар жазылады.
12
Жоспарлы емдеуге жатқызу кезінде мынадай талаптарды сақтау:
1) емдеуге жатқызуға жолдаманың және жоспарлы емдеуге жатқызу талонының болуы;
2) пациентті жолдамадағы жоспарлы емдеуге жатқызудың белгіленген мерзіміне сәйкес емдеуге жатқызу;

16) наличие подробного анализа с определением профиля и категорий ятрогении во всех случаях ятрогенной патологии, выявленные в результате патологоанатомического вскрытия
23.
Наличие письменного заявления супруга (супруги), близких родственников или законных представителей умершего либо письменного волеизъявления, данного лицом при его жизни для выдачи трупа без проведения патологоанатомического вскрытия, при отсутствии подозрения на насильственную смерть
Должностное (ые) лицо (а) ________________________________________ __________
должность                   подпись
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля _____________________________________ _____________
должность                   подпись
_______________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Список сокращений:
ВИЧ – вирус иммунодефицита человека
СМП – скорая медицинская помощь
Примечания:
* – данный проверочный лист используется в отношении всех субъектов (объектов), оказывающих стационарную, стационарозамещающую помощь независимо от профиля оказываемых медицинских услуг
** – данный проверочный лист используется в отношении всех субъектов (объектов), оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь (первичная медико-санитарная помощь и консультативно-диагностическая помощь) независимо от профиля медицинских услуг, оказываемых в форме консультативно-диагностической помощи, (в том числе для субъектов (объектов) оказания доврачебной помощи)
*** – данный проверочный лист используется в отношении субъектов (объектов), оказывающих медицинские услуги по соответствующему профилю, в качестве дополнительного проверочного листа к основному проверочному листу, используемому в отношениях субъектов (объектов), оказывающих стационарную, стационарозамещающую помощь и амбулаторно-поликлиническую помощь, в зависимости от формы оказания медицинской помощи в субъекте (объекте) контроля
**** – данный проверочный лист используется в отношении субъектов (объектов), осуществляющих деятельность в сфере лабораторной службы, также при проведении проверки субъекта (объекта) здравоохранения, в составе которого имеется лабораторная служба, данный проверочный лист используется в качестве дополнительного проверочного листа к основному проверочному листу, используемому в зависимости от формы и профиля оказания медицинской помощи в субъекте (объекте) контроля
Приложение 3
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан

16) Патологиялық-анатомиялық ашып-қарау нәтижесінде анықталған ятрогения патологиясының барлық жағдайларында ятрогения бейіні мен санатын анықтау арқылы толыққанды талдаудың болуы.
23
Қайтыс болған адамның жұбайының (әйелі), жақын туыстарының немесе заңды өкілдерінің жазбаша өтінішінің не зорлық зомбылықпен өлтіруге күдік болмаған жағдайда адамның тірі кезінде мәйітті патологиялық-анатомиялық ашып-қараусыз беру үшін жазбаша өтінішінің болуы.
Лауазымды тұлға (лар) _______________ _____________________
(лауазым)            (қолы)
____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бақылау субъектісінің басшысы ________________ _______________
(лауазым)            (қолы)
____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қысқартулар тізімі:
АИТВ – адамның иммун тапшылығы вирусы
ЖМЖ – жедел медициналық жәрдем
Ескертпе:
* – осы тексеру парағы көрсететін медициналық қызметтерінің бейініне қарамастан стационарлық, стационарды алмастыратын көмек көрсететін барлық субъектілерге (объектілерге) қатысты пайдаланылады
** – осы тексеру парағы консультациялық-диагностикалық көмек нысанында көрсетілетін медициналық қызметтердің бейініне қарамастан амбулаториялық-емханалық көмек (медициналық-санитариялық алғашқы көмек және консультациялық-диагностикалық көмек) көрсететін барлық субъектілерге (объектілерге) қатысты (оның ішінде дәрігерге дейінгі көмек көрсететін субъектілер (объектілер) үшін де) пайдаланылады
*** – осы тексеру парағы тексерілетін субъектіде (объектілерде) көрсетілетін медициналық көмек нысанына қарамастан стационарлық, стационарды алмастыратын көмек және амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін субъектілерге (объектілерге) қатысты пайдаланылатын барлық талаптармен бірге тексеру парағына енгізіле отырып, тиісті бейін бойынша медициналық қызмет көрсететін субъектілерге (объектілерге) қатысты пайдаланылады
**** – осы тексеру парағы зертханалық қызметті жүзеге асыратын субъектілерге (объектілерге) қатысты пайдаланылады, сондай-ақ құрылымында зертханалық қызметі бар денсаулық сақтау субъектісіне (объектісіне) тексеру кезінде осы тексеру парағы тексерілетін субъектіде (объектіде) көрсетілетін медициналық көмектің нысаны мен бейініне қарамастан пайдаланылатын негізгі тексеру парағына қосымша ексеру парағы ретінде пайдаланылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің

1) консультируют о преимуществах грудного вскармливания, о технике и кратности сцеживания грудного молока ручным способом, проводят визуальную оценку грудного вскармливания для предоставления практической помощи в правильном расположении и прикладывании ребенка к груди матери во избежание таких состояний как трещины сосков или лактостаз;
2) при наличии противопоказаний к грудному вскармливанию обучают мать (родителя или законного представителя) альтернативным методам кормления детей; консультируют родильниц как поддерживать лактацию в случаях отдельного пребывания новорожденных
28.
Ежедневный осмотр новорожденных врачом-неонатологом, консультация матерей по вопросам ухода, профилактики гипотермии и вакцинации
29.
При наличии трех и более микроаномалий развития или выявлении врожденной патологии новорожденных организация консультации профильными специалистами, с проведением лечебно-диагностических мероприятий и предоставлением матери рекомендаций по обследованию, лечению и реабилитации
30.
В случае возникновения неотложных состояний у новорожденного (асфиксия, респираторный дистресс-синдром и другие) стабилизация его состояния и определение степени готовности к транспортировке с матерью в организацию родовспоможения второго или третьего уровней
31.
Вакцинация новорожденных осуществляется на основании добровольного информированного согласия родителей (матери, отца или законных представителей) на проведение профилактических прививок в соответствии со сроками проведения профилактических прививок в Республике Казахстан.
32.
Проведение всем новорожденным перед выпиской неонатального скрининга с целью выявления фенилкетонурии, врожденного гипотиреоза и аудиологический скрининг
33.
При возникновении неотложных состояний у новорожденного врач неонатолог проводит оценку тяжести состояния, стабилизацию, оценивает степень готовности к транспортировке, и организует его перевод с матерью (по согласованию с акушером-гинекологом) в медицинскую организацию второго или третьего уровня
34.
При подозрении и (или) выявлении у новорожденного острой хирургической патологии, в экстренном порядке проводится консультация врача по специальности "Детская хирургия (неонатальная хирургия)". После стабилизации показателей витальных функций новорожденный переводится в хирургическое отделение другой медицинской организации (детской или многопрофильной больницы) или в неонатальное (или детское) хирургическое отделение при его наличии в структуре медицинской организации родовспоможения для оказания ему соответствующей специализированной медицинской помощи
35.

1) баланың бірінші талабы бойынша емізу практикасын қолдауды уақытша аралықтарды белгілемей жүзеге асырады;
2) емшек сүтімен емізудің артықшылықтары туралы, емшек сүтін қолмен білдіру техникасы мен жиілігі туралы кеңес береді, емізік жарықтары немесе лактостаз сияқты жағдайларды болдырмау үшін баланы ананың кеудесіне дұрыс орналастыруға және қолдануға практикалық көмек көрсету үшін емшек сүтімен емізуді көзбен бағалауды жүргізеді;
3) емшек сүтімен қоректендіруге қарсы көрсетілімдер болған кезде ананы (ата-ананы немесе заңды өкілді) балаларды тамақтандырудың баламалы әдістеріне үйретеді; жаңа туған нәрестелер бөлек болған жағдайларда босанған әйелдерге лактацияны қалай қолдау керектігі жөнінде консультация береді
28
Жаңа туған нәрестелерді неонатолог дәрігердің күнделікті қарап-тексеруі, күтім, гипотермияның профилактикасы және вакцинация мәселелері бойынша аналарға консультация беруі
29
Дамудың үш және одан да көп микроаномалиясы болған кезде немесе жаңа туған нәрестелердің туа біткен патологиясы анықталған кезде емдеу-диагностикалық іс-шаралар жүргізе отырып және анасына тексеру, емдеу және оңалту бойынша ұсынымдар бере отырып, бейінді мамандардың консультациясын ұйымдастыру
30
Жаңа туған нәрестеде шұғыл жағдайлар туындаған жағдайда (асфиксия, респираторлық дистресс-синдром және басқалар) оның жай-күйін тұрақтандыру және екінші немесе үшінші деңгейдегі босандыру ұйымына анасымен бірге тасымалдауға дайындық дәрежесін айқындау
31
Жаңа туған нәрестелерді вакцинациялау Қазақстан Республикасында профилактикалық егулерді жүргізу мерзімдеріне сәйкес профилактикалық егулерді жүргізуге ата-аналардың (анасының, әкесінің немесе заңды өкілдерінің) ерікті ақпараттандырылған келісімі негізінде жүзеге асырылады
32
Фенилкетонурияны, туа біткен гипотиреозды және аудиологиялық скринингті анықтау мақсатында неонатальды скринингті шығарар алдында барлық нәрестелерге жүргізу
33
Жаңа туған нәрестеде кезек күттірмейтін жағдайлар туындаған кезде неонатолог дәрігер жағдайының ауырлығын бағалауды, тұрақтандыруды жүргізеді, тасымалдауға дайындық дәрежесін бағалайды және оны анасымен (акушер-гинекологпен келісім бойынша) екінші немесе үшінші деңгейдегі медициналық ұйымға ауыстыруды ұйымдастырады
34
Жаңа туған нәрестеде жіті хирургиялық патологияға күдік және (немесе) анықталған кезде шұғыл түрде "балалар хирургиясы (неонаталдық хирургия)" мамандығы бойынша дәрігердің консультациясы жүргізіледі. Өмірлік функциялардың көрсеткіштері тұрақтанғаннан кейін жаңа туған нәресте басқа МҰ-ның (балалар немесе көп бейінді аурухананың) хирургиялық бөлімшесіне немесе ол босандыру медициналық ұйымның құрылымында болған жағдайда оған тиісті мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін неонаталдық (немесе балалар) хирургиялық бөлімшесіне ауыстырылады
35