О внесении изменений в приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 2 марта 2020 года № 212 "Об утверждении формы, Правил и сроков представления нотариусами сведений по сделкам и договорам физических лиц"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 марта 2021 года № 246. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 марта 2021 года № 22399
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 2 марта 2020 года № 212 "Об утверждении формы, Правил и сроков представления нотариусами сведений по сделкам и договорам физических лиц" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20208, опубликован 2 апреля 2020 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении формы, Правил и сроков представления нотариусами сведений по сделкам и договорам, а также по выданным свидетельствам о праве на наследство физических лиц";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые:
1) форму сведений по сделкам и договорам, а также по выданным свидетельствам о праве на наследство физических лиц согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила и сроки представления нотариусами сведений по сделкам и договорам, а также по выданным свидетельствам о праве на наследство физических лиц согласно приложению 2 к настоящему приказу.";
форму сведений по сделкам и договорам физических лиц, утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
Правила и сроки представления нотариусами сведений по сделкам и договорам физических лиц, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

"Жеке тұлғалардың мәмілелері мен шарттары бойынша мәліметтерді нотариустардың ұсыну нысанын, қағидаларын және мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 2 наурыздағы № 212 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 25 наурыздағы № 246 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 26 наурызда № 22399 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Жеке тұлғалардың мәмілелері мен шарттары бойынша мәліметтерді нотариустардың ұсыну нысанын, қағидаларын және мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 2 наурыздағы № 212 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20208 болып тіркелген, 2020 жылғы 2 сәуірде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізiлсiн:
бұйрықтың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жеке тұлғалардың мәмілелері мен шарттары, сондай-ақ мұраға құқықтылығы туралы берілген куәліктері бойынша мәліметтерді нотариустардың ұсыну нысанын, қағидаларын және мерзімдерін бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жеке тұлғалардың мәмілелері мен шарттары, сондай-ақ мұраға құқық туралы берілген куәліктер бойынша мәліметтердің нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Жеке тұлғалардың мәмілелері мен шарттары, сондай-ақ мұраға құқық туралы берілген куәліктері бойынша мәліметтерді нотариустардың ұсыну қағидалары мен мерзімдері бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген жеке тұлғалардың мәмілелері мен шарттары бойынша мәліметтердің нысаны осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жеке тұлғалардың мәмілелері мен шарттары бойынша мәліметтерді нотариустардың ұсыну қағидалары мен мерзімдері осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.

3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство юстиции
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 марта 2021 года № 246
Приложение 1 к приказу
Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 марта 2020 года № 212
форма
Сведения по сделкам и договорам, а также по выданным свидетельствам о праве на наследство физических лиц
Сведения по физическому лицу
Сторона нотариальных действий
Код сведений
индивидуальный идентификационный номер
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
индивидуальный идентификационный/бизнес-идентификационный номер сторон
фамилия, имя, отчество (при его наличии)/ наименование
1
2
3
4
5
6
Наименование предмета (при наличии) договора/ сделки/свидетельства
Дата регистрация нотариальных действий
Стоимость предмета договора/сделки /свидетельства, в тенге
Доля в имуществе
Кадастровый номер
Сведения о нотариусе
индивидуальный идентификационный номер
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
7
8
9
10
11
12
13
Пояснение по заполнению формы "Сведения по сделкам и договорам, а также по выданным свидетельствам о праве на наследство физических лиц"
Форма "Сведения по сделкам и договорам, а также по выданным свидетельствам о праве на наследство физических лиц" представляются нотариусами и включают в себя следующие данные:
в графе 1 – порядковый номер строки;
в графе 2 – индивидуальный идентификационный номер физического лица, являющегося стороной нотариальных действий;
в графе 3 – фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, указанного в графе 2;
в графе 4 – бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер лица, являющегося стороной нотариальных действий. В случае, если сторон несколько, данные по каждой стороне указываются отдельной строкой при этом порядковый номер в графе 1 остается неизменным вне зависимости от количества участников;
в графе 5 – фамилия, имя, отчество (при его наличии)/наименование физического/юридического лица, указанного в графе 4;
в графе 6 – код сведений:
001 – при отражении сведений о сделках и договорах по имуществу, подлежащему государственной или иной регистрации, а также имуществу, по которому права и (или) сделки подлежат государственной или иной регистрации;
002 – при отражении сведений о выданных свидетельствах о праве на наследство;
003 – при отражении сведений о других сделках и договорах, не указанных в настоящем пункте, в случае, если цена, предусмотренная сделкой (договором), превышает двух тысячи кратного размера месячного расчетного показателя, установленный законом о республиканском бюджете и действующий на 1 января соответствующего финансового года, за исключением договоров займа, указанных ниже в сведениях 004 и 005;
004 – при отражении сведений о договорах займа, заключенных между физическими лицами;
005 – при отражении сведений об иных договорах по передаче имущества, не подлежащих государственной или иной регистрации;
в графе 7 – наименование предмета договора/сделки/свидетельства;
в графе 8 – дата регистрации нотариальных действий;

3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Әділет министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 25 наурыздағы
№ 246 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 2 наурызындағы
№ 212 бұйрығына
1-қосымша
нысан
Жеке тұлғалардың мәмілелері мен шарттары, сондай-ақ мұраға құқық туралы берілген куәліктері бойынша мәліметтер
Жеке тұлға туралы мәлімет Нотариаттық іс-әрекеттер тарапы Мәліметтер коды
жеке сәйкестендіру нөмірі тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) тараптың жеке сәйкестендіру/бизнес-сәйкестендіру нөмірі тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)/атауы
1 2 3 4 5 6
Шарт/мәміле/куәлі мәнінің атауы (болған кезде)
Нотариаттық іс-әрекеттерді тіркелу күні
Шарт/мәміле/куәлік мәнінің құны, теңгемен
Мүліктегі үлесі
Кадастрлық нөмірі
Нотариус туралы мәлімет
жеке сәйкестендіру нөмірі
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
7
8
9
10
11
12
13
Жеке тұлғалардың мәмілелері мен шарттары, сондай-ақ мұраға құқық туралы берілген куәліктер бойынша мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме
"Жеке тұлғалардың мәмілелері мен шарттары, сондай-ақ мұраға құқық туралы берілген куәліктер бойынша мәліметтер" нысанын нотариустар ұсынады және мынадай деректерді қамтиды:
1-бағанда – жолдың реттік нөмірі;
2-бағанда – нотариаттық іс-әрекеттер тарапы болып табылатын жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі;
3-бағанда – 2-бағанда көрсетілген жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
4-бағанда – нотариаттық іс-әрекеттер тарапы болып табылатын тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі. Егер тараптар бірнешеу болса, әрбір тарап бойынша деректер жеке жолмен көрсетіледі, бұл ретте 1-бағандағы реттік нөмір, қатысушылардың санына қарамастан өзгеріссіз қалады;
5-бағанда – 4-бағанда көрсетілген жеке/заңды тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)/атауы;
6-бағанда – мәліметтер коды:
001 – мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын мүлік бойынша, сондай-ақ құқықтары және (немесе) мәмілелері мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын мүлік бойынша мәмілелер мен шарттар туралы мәліметтерді көрсету кезінде;
002 – мұраға құқық туралы берілген куәліктер туралы мәліметтерді көрсету кезінде;
003 – егер мәміледе (шартта) көзделген баға республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің екі мың еселенген мөлшерінен асқан жағдайда, төменде 004 және 005 мәліметтерінде көрсетілген жеке тұлғалар арасында жасалған қарыз шарттарын қоспағанда, осы тармақта көрсетілмеген басқа да мәмілелер мен шарттар туралы мәліметтерді көрсету кезінде;
004 – жеке тұлғалар арасында жасалған қарыз шарттары туралы мәліметтерді көрсету кезінде;
005 – мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жатпайтын мүлікті беру жөніндегі өзге де шарттар туралы мәліметтерді көрсету кезінде;
7-бағанда – шарт/мәміле/куәлік мәнінің атауы;
8-бағанда – нотариаттық іс-әрекеттерді тіркеу күні;

в графе 9 – стоимость предмета договора/сделки/свидетельства, указанного в графе 7, в тенге. В случае, если данные о стоимости отсутствуют, в графе 9 указывается ноль;
в графе 10 – доля в имуществе, указанного в графе 7;
в графе 11 – кадастровый номер (при наличии) предмета договора, указанного в 7 графе;
в графе 12 – индивидуальный идентификационный номер нотариуса;
в графе 13 – фамилия, имя, отчество (при его наличии) нотариуса.
Приложение 2 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 марта 2021 года № 246
Приложение 2 к приказу
Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 2 марта 2020 года № 212
Правила и сроки представления нотариусами сведений по сделкам и договорам, а также по выданным свидетельствам о праве на наследство физических лиц
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и сроки представления нотариусами сведений по сделкам и договорам, а также по выданным свидетельствам о праве на наследство физических лиц (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 13 статьи 26 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок и сроки представления нотариусами следующих сведений по физическим лицам (далее – Сведения):
1) о сделках и договорах по имуществу, подлежащему государственной или иной регистрации, а также имуществу, по которому права и (или) сделки подлежат государственной или иной регистрации;
2) о выданных свидетельствах о праве на наследство;
3) о других сделках и договорах, не указанных в настоящем пункте, в случае, если цена, предусмотренная сделкой (договором), превышает двух тысячи кратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующий на 1 января соответствующего финансового года, за исключением договоров займа, заключенных между физическими лицами, установленных подпунктами 4) и 5) настоящего пункта;
4) о договорах займа, заключенных между физическими лицами;
5) об иных договорах по передаче имущества, не подлежащих государственной или иной регистрации.
Глава 2. Порядок и сроки представления нотариусами сведений по сделкам и договорам, а также по выданным свидетельствам о праве на наследство физических лиц
2. Нотариус, занимающийся частной практикой (далее – нотариусы) в день удостоверения сделки, договора, выдачи свидетельства о праве на наследство направляет сведения в Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет).

9-бағанда – 7-бағанда көрсетілген шарт/мәміле/куәлік мәнінің құны, теңгемен. Егер құн туралы деректер болмаған жағдайда, 9-бағанда нөл көрсетіледі;
10-бағанда – 7-бағанда көрсетілген мүліктегі үлесі;
11-бағанда – 7-бағанда көрсетілген шарт мәнінің кадастрлық нөмірі (болған кезде);
12-бағанда – нотариустың жеке сәйкестендіру нөмірі;
13-бағанда – нотариустың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде).
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 25 наурыздағы
№ 246 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2020 жылғы 2 наурызындағы
№ 212 бұйрығына
2-қосымша
Жеке тұлғалардың мәмілелері мен шарттары, сондай-ақ мұраға құқық туралы берілген куәліктері бойынша мәліметтерді нотариустардың ұсыну қағидалары және мерзімдері
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жеке тұлғалардың мәмілелері мен шарттары, сондай-ақ мұраға құқық туралы берілген куәліктері бойынша мәліметтерді нотариустардың ұсыну қағидалары және мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) 2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 26-бабы 13-тармағына сәйкес әзірленді және және нотариустардың жеке тұлғалар бойынша мынадай мәліметтерді (бұдан әрі – Мәліметтер):
1) мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын мүлік бойынша, сондай-ақ құқықтары және (немесе) мәмілелері мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жататын мүлік бойынша мәмілелер мен шарттар туралы;
2) мұраға құқық туралы берілген куәліктер туралы;
3) егер мәміледе (шартта) көзделген баға республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің екі мыңдық еселенген мөлшерінен асқан жағдайда, осы тармақтың 4) және 5) тармақшаларында белгіленген жеке тұлғалар арасында жасалған қарыз шарттарын қоспағанда, осы тармақта көрсетілмеген басқа да мәмілелер мен шарттар туралы;
4) жеке тұлғалар арасында жасалған қарыз шарттары туралы;
5) мемлекеттік немесе өзге де тіркеуге жатпайтын мүлікті беру жөніндегі өзге де шарттар туралы ұсыну тәртібі мен мерзімдерін айқындайды.
2-тарау. Жеке тұлғалардың мәмілелері мен шарттары, сондай-ақ мұраға құқық туралы берілген куәліктері бойынша мәліметтерді ұсыну тәртібі мен мерзімдері
2. Жеке практикамен айналысатын нотариус (бұдан әрі – нотариустар) мәмілені, шартты куәландырған, мұраға құқық туралы куәлікті берген күні Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне (бұдан әрі – Комитет) мәліметті жолдайды.

3. Передача Сведений нотариусами осуществляется из Единой нотариальной информационной системы "Е-нотариат" Министерства юстиции Республики Казахстан (далее – ЕНИС) в информационную систему "Интегрированная база данных" Комитета (далее – ИБД) в автоматизированном порядке по форме, утвержденной согласно приложению 1 к настоящему приказу.
4. Нотариусы, при возникновении технического сбоя в работе ЕНИС и (или) ИБД, представляют Сведения не позднее 24 (двадцати четырех) часов с момента восстановления работы информационных систем.
5. Комитет обеспечивает конфиденциальность информации, полученной в рамках настоящих Правил.

3. Нотариустар мәліметтерді Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Е-нотариат" бірыңғай нотариаттық ақпараттық жүйесінен (бұдан әрі – БНАЖ) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес бекітілген нысан бойынша Комитеттің "Интеграцияланған деректер қоры" (бұдан әрі – ИДҚ) ақпараттық жүйесіне автоматтандырылған түрде беруді жүзеге асырылады.
4. БНАЖ және (немесе) ИДҚ жұмыстарында техникалық қате туындаған жағдайда нотариустар ақпараттық жүйелердің жұмысы қайта қалпына келген сәттен бастап 24 (жиырма төрт) сағат ішінде Мәліметтерді ұсынады.
5. Комитет осы Қағидалардың шеңберінде алынған ақпараттың құпиялылығын қамтамасыз етеді.