Об утверждении Правил информирования зрителя об использовании фонограмм при исполнении музыкальных произведений
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 20 апреля 2021 года № 102. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 апреля 2021 года № 22586.
В соответствии с подпунктом 35-10) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила информирования зрителя об использовании фонограмм при исполнении музыкальных произведений.
2. Департаменту по делам культуры и искусства Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение двух рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Раимкулова
Утверждены приказом
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
от 20 апреля 2021 года № 102
Правила информирования зрителя об использовании фонограмм при исполнении музыкальных произведений
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила информирования зрителя об использовании фонограмм при исполнении музыкальных произведений (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 35-10) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре" и определяют порядок информирования зрителя об использовании фонограмм при исполнении музыкальных произведений.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) средство массовой информации – периодическое печатное издание, теле-, радиоканал, кинодокументалистика, аудиовизуальная запись и иная форма периодического или непрерывного публичного распространения массовой информации, включая интернет-ресурсы;
2) культурно-массовое мероприятие – культурное мероприятие, направленное на музыкально-эстетическое воспитание населения, удовлетворение его духовных и эстетических запросов;

Музыкалық туындыларды орындау кезінде фонограммалардың пайдаланылуы туралы көрерменге хабарлау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 20 сәуірдегі № 102 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 21 сәуірде № 22586 болып тіркелді
"Мәдениет туралы" 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 35-10) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Музыкалық туындыларды орындау кезінде фонограммалардың пайдаланылуы туралы көрерменге хабарлау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Мәдениет және өнер істері департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Раимкулова
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
2021 жылғы 20 сәуірдегі
№ 102 бұйрығымен
бекітілген
Музыкалық туындыларды орындау кезінде фонограммалардың пайдаланылуы туралы көрерменге хабарлау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Музыкалық туындыларды орындау кезінде фонограммалардың пайдаланылуы туралы көрерменге хабарлау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мәдениет туралы" 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 35-10) тармақшасына сәйкес әзірленді және музыкалық туындыларды орындау кезінде фонограммалардың пайдаланылуы туралы көрерменге хабарлау тәртібін анықтайды.
2. Осы Қағидаларда қолданылатын негізгі ұғымдар:
1) бұқаралық ақпарат құралы – мерзiмдi баспасөз басылымы, теле-, радиоарна, киноқұжаттама, дыбыс-бейне жазбасы және интернет-ресурстарды қоса алғанда, бұқаралық ақпаратты мерзiмдi немесе үздiксiз бұқаралық таратудың басқа да нысаны;
2) мәдени-бұқаралық іс-шара – халыққа музыкалық-эстетикалық тәрбие беруге, оның рухани және эстетикалық сұраныстарын қанағаттандыруға бағытталған мәдени іс-шара;

3) организатор зрелищного культурно-массового мероприятия –физическое или юридическое лицо, по инициативе которого проводится зрелищное культурно-массовое мероприятие;
4) зрелищные культурно-массовые мероприятия – культурно-массовое мероприятие, проводимое в местах для проведения зрелищных культурно-массовых мероприятий и предполагающее одновременное нахождение на этом мероприятии двухсот и более зрителей;
5) исполнитель – актер, певец, музыкант, танцор или иное лицо, которое играет роль, поет, читает, декламирует, играет на музыкальном инструменте, интерпретирует или иным образом исполняет произведения литературы и (или) искусства (в том числе эстрадный, цирковой или кукольный номер) или произведения народного творчества, а также режиссер-постановщик спектакля и дирижер;
6) объект наружной (визуальной) рекламы – сооружения, различного рода объемные или плоскостные конструкции, в том числе экраны и электронные табло, световые конструкции, и иные средства, используемые для распространения и (или) размещения рекламы;
7) фонограмма – звуковая запись исполнений или иных звуков, а также представление звуков в любой форме, за исключением записи, включенной в аудиовизуальное произведение.
Глава 2. Порядок информирования зрителя об использовании фонограмм при исполнении музыкальных произведений
3. Организаторы зрелищных культурно-массовых мероприятий (далее – организаторы), а также творческие коллективы и исполнители культурно-массовых мероприятий (далее – творческие коллективы и исполнители) информируют зрителя об использовании фонограмм при исполнении музыкальных произведений.
4. Информация об использовании фонограмм при исполнении музыкальных произведений при проведении зрелищных культурно-массовых мероприятий и культурно-массовых мероприятий (далее – массовое мероприятие) размещается на объектах наружной (визуальной) рекламы и других печатных продукциях соответствующей информации, в том числе находящихся и размещенных непосредственно в местах продажи соответствующей билетной продукции, а также в средствах массовой информации.
При этом, объем такой информации, предусмотренный настоящим пунктом составляет не менее 20% от общего размера площади информации и указывается на казахском, русском, а при необходимости и на других языках.
5. Размер шрифта информации в тексте сообщений, указанных в пункте 4 настоящих Правил, составляет не менее половины размера шрифта, используемого для наиболее крупного написания наименования мероприятия в тексте этих сообщений.
6. При информировании зрителя об использовании фонограмм не допускается использование способов снижения восприятия информации, используя при этом светлые либо темные тона шрифтов чем основной фон и иных способов снижения восприятия информации.

3) ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шараны ұйымдастырушы – бастамасы бойынша ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шара өткізілетін жеке немесе заңды тұлға;
4) ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шара – ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шаралар өткізуге арналған орындарда өткізілетін және осы іс-шарада екі жүз және одан көп көрерменнің бір мезгілде болуы көзделетін мәдени-бұқаралық іс-шара;
5) орындаушы – актер, әнші, музыкант, биші немесе рөлде ойнайтын, ән салатын, оқитын, мәнерлеп оқитын, музыкалық аспапта ойнайтын, интерпретациялайтын немесе әдебиет және (немесе) өнер туындыларын (соның ішінде эстрадалық, цирк немесе қуыршақ нөмірлерін) немесе халық шығармашылығы туындыларын өзгедей жолмен орындайтын басқа адам, сондай-ақ спектакльді қоюшы-режиссер және дирижер;
6) сыртқы (көрнекі) жарнама объектісі – жарнаманы тарату және (немесе) орналастыру үшін пайдаланылатын құрылысжайлар, әртүрлі көлемдегі немесе жалпақ конструкциялар, оның ішінде экрандар мен электронды таблолар, жарықты конструкциялар және өзге де құралдар;
7) фонограмма – орындаушылықтардың немесе өзге де дыбыстардың дыбыстық жазбасы, сондай-ақ дыбыстау-бейнелеу туындысына енгізілген жазбаны қоспағанда, дыбыстарды кез келген нысанда беру.
2-тарау. Музыкалық туындыларды орындау кезінде фонограммалардың пайдаланылуы туралы көрерменге хабарлау тәртібі
3. Ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шараларды ұйымдастырушылар (бұдан әрі – ұйымдастырушылар), сондай-ақ мәдени-бұқаралық іс-шаралардың шығармашылық ұжымдары мен орындаушылар (бұдан әрі – шығармашылық ұжымдары мен орындаушылар) музыкалық туындыларды орындау кезінде фонограммаларды пайдаланылуы туралы көрерменге хабарлайды.
4. Ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шараларды және мәдени-бұқаралық іс-шараларды (бұдан әрі – бұқаралық іс-шаралар) өткізу кезінде музыкалық туындыларды орындау кезінде фонограммалардың пайдаланылуы туралы ақпарат тиісті ақпараты бар сыртқы (көрнекі) жарнама объектілерінде және басқа да баспа өнімдерінде, оның ішінде тиісті билет өнімдерін сату орындарында орналасқан және орналастырылған, сонымен қатар бұқаралық ақпарат құралдарында орналастырылады.
Бұл ретте, осы тармақта көзделген мұндай ақпараттың көлемі ақпарат алаңының жалпы мөлшерінің кемінде 20%-ын құрайды және қазақ, орыс, ал қажет болған кезде басқа да тілдерде көрсетіледі.
5. Осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген хабарламалар мәтініндегі ақпараттың қаріп мөлшері сол хабарламалар мәтініндегі іс-шара атауын неғұрлым ірі жазу үшін пайдаланылатын қаріп мөлшерінің жартысынан кем емесін құрайды.
6. Фонограммалардың пайдаланылуы туралы көрерменді хабардар ету кезінде негізгі фонға қарағанда қаріптердің ашық не күңгірт реңдерін пайдалана отырып ақпаратты қабылдауды төмендету тәсілдерін пайдалануға және өзге де ақпаратты қабылдауды төмендету тәсілдерін пайдалануға жол берілмейді.

7. В информации о проведении массовых мероприятий, передаваемой на теле-, радиоканалах, продолжительность звукового информирования об использовании фонограмм составляет не менее 5 секунд в начале или конце сообщения, за исключением случаев, указанных в пункте 8 настоящих Правил. Громкость сообщения об использовании фонограмм на телевидении и радио не должно быть ниже громкости самого сообщения о проведении массовых мероприятий.
8. В случае если продолжительность звукового информирования о проведении массовых мероприятий, в том числе передаваемого на теле-, радиоканалах, во время которого исполняются музыкальные произведения с использованием фонограмм, не превышает 15 секунд, допускается информирование об использовании фонограмм путем произнесения слов "используется фонограмма" или нанесения текста аналогичного содержания в начале или конце звукового информирования на телеканалах.
9. При звуковом информировании о проведении массовых мероприятий, в том числе передаваемого на теле-, радиоканалах, не допускается искажение передаваемой информации об использовании фонограмм иными звуками и применение иных способов снижения слышимости или различимости информации.
10. Информирование зрителя об использовании фонограмм при исполнении музыкальных произведений организаторами, а также творческими коллективами и исполнителями осуществляется до запуска продажи билетов на массовые мероприятия.
11. Использование фонограмм при исполнении музыкальных произведений не допускается в случае не информирования организаторами, творческими коллективами и исполнителями зрителя об использовании фонограмм, в порядке предусмотренном главой 2 настоящих Правил.
12. Отношения сторон по информированию зрителя об использовании фонограмм в лице организатора, творческого коллектива и исполнителя регулируются на основе договоров, заключенных между ними в рамках гражданского законодательства.

7. Осы Қағидалардың 8-тармағындағы жағдайларды қоспағанда, бұқаралық іс-шараларды өткізу туралы теле-, радиоарналарда берілетін ақпарат фонограммалардың пайдаланылуы туралы дыбыстық хабарламасының ұзақтығы хабарламаның басында немесе соңында кемінде 5 секундты құрайды. Теледидарда және радиодағы фонограммалардың пайдаланылуы туралы хабарламалардың дыбыс деңгейі бұқаралық іс-шараларды өткізу туралы хабарламаның дыбыс деңгейінен төмен болмауы керек.
8. Егер фонограмма пайданылуымен музыкалық туындылар орындалатын бұқаралық іс-шаралардың өткізу туралы дыбыстық хабарламасының, оның ішінде теле-, радиоарналарда берілетін ақпарат ұзақтығы 15 секундтан аспаған жағдайда, басында немесе соңында "фонограмма пайдаланылады" деген сөздерді айту немесе телеарналарда осыған ұқсас мазмұндағы мәтінді жазу арқылы фонограммалардың пайдаланылуы туралы хабардар етуге жол беріледі.
9. Бұқаралық іс-шараларды өткізу туралы, оның ішінде теле-, радиоарналарда берілетін дыбыстық хабарлама кезінде фонограммалардың пайдаланылуы туралы берілетін ақпарат өзге дыбыстармен бұрмалауға және ақпараттың естілуін немесе ажыратылуын төмендетудің өзге де тәсілдерін қолдануға жол берілмейді.
10. Музыкалық туындыларды орындау кезінде фонограммалардың пайдаланылуы туралы көрерменге хабарлау ұйымдастырушылармен, сондай-ақ шығармашылық ұжымдармен және орындаушылармен бұқаралық іс-шараларға билеттерді сатуға жібергенге дейін жүзеге асырылады.
11. Ұйымдастырушылар, шығармашылық ұжымдар және орындаушылар музыкалық туындыларды орындау кезінде фонограммалардың пайдаланылуы туралы осы Қағидалардың 2-тарауында көзделген тәртіппен көрерменге алдын ала хабарламаған жағдайда фонограмманы пайдалануға жол берілмейді.
12. Ұйымдастырушының, шығармашылық ұжымның және орындаушының атынан фонограммалардың пайдаланылуы туралы көрерменге хабарлау жөніндегі тараптардың қатынастары олардың арасында азаматтық заңнама шеңберінде жасалған шарттар негізінде реттеледі.