Об утверждении Правил и сроков направления или вручения проверяемому лицу предварительного акта выездной таможенной проверки, представления проверяемым лицом письменного возражения к предварительному акту выездной таможенной проверки и рассмотрения такого возражения
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 21 апреля 2021 года № 376. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 апреля 2021 года № 22593.
В соответствии с пунктом 20 статьи 418 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила и сроки направления или вручения проверяемому лицу предварительного акта выездной таможенной проверки, представления проверяемым лицом письменного возражения к предварительному акту выездной таможенной проверки и рассмотрения такого возражения.
2. Признать утратившими силу:
1) приказ Министра финансов Республики Казахстан от 23 января 2018 года № 45 "Об утверждении Правил и сроков вручения проверяемому лицу предварительного акта выездной таможенной проверки, предоставления письменного возражения к предварительному акту выездной таможенной проверки, рассмотрения органом государственных доходов такого возражения, а также категории проверяемых лиц, в отношении которых применяются нормы по предварительному акту выездной таможенной проверки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 16362);
2) приказ Министра финансов Республики Казахстан от 9 сентября 2020 года № 840 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 23 января 2018 года № 45 "Об утверждении Правил и сроков вручения проверяемому лицу предварительного акта выездной таможенной проверки, предоставления письменного возражения к предварительному акту выездной таможенной проверки, рассмотрения органом государственных доходов такого возражения, а также категорий проверяемых лиц, в отношении которых применяются нормы по предварительному акту выездной таможенной проверки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 21193).
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

Тексерілетін тұлғаға көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісін жіберу немесе табыс ету, тексерілетін тұлғаның көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылық ұсыну және мұндай қарсылықты қарау қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 21 сәуірдегі № 376 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 22 сәуірде № 22593 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 418-бабының 20-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тексерілетін тұлғаға көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісін жіберу немесе табыс ету, тексерілетін тұлғаның көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылық ұсыну және мұндай қарсылықты қарау қағидалары мен мерзімдері бекітілсін.
2. Мыналар:
1) "Көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісін тексерілетін тұлғаға табыс ету, көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылықты ұсыну, мемлекеттік кірістер органының мұндай қарсылықты қарау қағидалары мен мерзімдерін, сондай-ақ оларға қатысты көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісі бойынша нормалар қолданылатын тексерілетін тұлғалардың санаттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 23 қаңтардағы № 45 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16362 болып тіркелген);
2) "Көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісін тексерілетін тұлғаға табыс ету, көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылықты ұсыну, мемлекеттік кірістер органының мұндай қарсылықты қарау қағидалары мен мерзімдерін, сондай-ақ оларға қатысты көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісі бойынша нормалар қолданылатын тексерілетін тұлғалардың санаттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 23 қаңтардағы № 45 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 9 қыркүйектегі № 840 бұйрығы (Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілернің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21193 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра финансов Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
Утверждены приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 21 апреля 2021 года № 376
Правила и сроки направления или вручения проверяемому лицу предварительного акта выездной таможенной проверки, представления проверяемым лицом письменного возражения к предварительному акту выездной таможенной проверки и рассмотрения такого возражения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и сроки направления или вручения проверяемому лицу предварительного акта выездной таможенной проверки, представления проверяемым лицом письменного возражения к предварительному акту выездной таможенной проверки и рассмотрения такого возражения (далее – Правила) разработаны в целях реализации пункта 20 статьи 418 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс).
Настоящие Правила определяют порядок и сроки направления или вручения проверяемому лицу предварительного акта выездной таможенной проверки, представления письменного возражения к предварительному акту выездной таможенной проверки и рассмотрения такого возражения.
2. В рамках настоящих Правил используются следующее понятие:
письменное возражение – письменное несогласие проверяемого лица с результатами предварительного акта выездной таможенной проверки.
Глава 2. Порядок и сроки направления или вручения проверяемому лицу предварительного акта выездной таможенной проверки
3. До составления акта выездной таможенной проверки, предусмотренного пунктом 19 статьи 418 Кодекса, должностное лицо органа государственных доходов направляет или вручает проверяемому лицу предварительный акт выездной таможенной проверки.
4. Предварительный акт выездной таможенной проверки направляется или вручается проверяемому лицу под роспись не позднее 5 (пяти) рабочих дней до даты завершения выездной таможенной проверки.
5. При невозможности вручения проверяемому лицу предварительного акта выездной таможенной проверки или его возврата оператором почты или оператором связи по причине отсутствия проверяемого лица по месту нахождения, указанному в регистрационных данных проверяемого лица, орган государственных доходов в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня возврата таких документов проводит обследование по месту нахождения такого лица с привлечением 2 (двух) понятых.
По результатам обследования составляется акт обследования, в котором указываются:
место, дата и время составления;
должность, фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) должностного лица органа государственных доходов;
наименование органа государственных доходов;
фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), наименование и номер документа, удостоверяющего личность, адрес места жительства привлеченных понятых;
фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и (или) наименование проверяемого лица, его индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер;
информация о результатах обследования.
В качестве понятых приглашаются любые совершеннолетние дееспособные граждане в количестве не менее двух человек, не заинтересованные в исходе действий должностного лица органа государственных доходов и проверяемого лица. Не допускается участие в качестве понятых должностных лиц государственных органов Республики Казахстан и работников, учредителей (участников) проверяемого лица.
При установлении в результате обследования фактического отсутствия проверяемого лица по месту нахождения, указанному в регистрационных данных, датой вручения предварительного акта выездной таможенной проверки является дата составления акта обследования.

4. Осы бұйрықтың орындауын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 21 сәуірдегі
№ 376 бұйрықпен
бекітілген
Тексерілетін тұлғаға көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісін жіберу немесе табыс ету, тексерілетін тұлғаның көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылық ұсыну және мұндай қарсылықты қарау қағидалары мен мерзімдері
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тексерілетін тұлғаға көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісін жіберу немесе табыс ету, тексерілетін тұлғаның көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылық ұсыну және мұндай қарсылықты қарау қағидалары мен мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 418-бабы 20-тармағын іске асыру мақсатында әзірленді.
Осы Қағидалар тексерілетін тұлғаға көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісін жіберу немесе табыс ету, тексерілетін тұлғаның көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылық ұсыну және мұндай қарсылықты қарау қағидалары мен мерзімдерін айқындайды.
Осы Қағидалар шеңберінде мынадай ұғымы пайдаланылады:
2. жазбаша қарсылық – тексерілетін тұлғаның көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісінің нәтижелерімен жазбаша келіспеуі.
2-тарау. Тексерілетін тұлғаға көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісін жіберу немесе табыс ету тәртібі мен мерзімдері
3. Кодекстің 418-бабының 19-тармағында көзделген көшпелі кедендік тексеру актісі жасалғанға дейін, мемлекеттік кірістер органының лауазымды адамы тексерілетін тұлғаға көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісін жібереді немесе табыс етеді.
4. Көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісі тексерілетін тұлғаға көшпелі кедендік тексерудің аяқталу күніне дейінгі 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей қолын қойдыра отырып жібереді немесе табыс етіледі.
5. Тексерілетін тұлғаға көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісін табыс ету немесе тексерілетін тұлғаның тіркеу деректерінде көрсетілген орналасқан жері бойынша тексерілетін тұлғағаның болмауына байланысты пошта операторы немесе байланыс операторы оны қайтару мүмкіндігі болмаған кезде, мемлекеттік кірістер органы осындай құжаттар қайтарылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде 2 (екі) куәгерді тарта отырып, осындай тұлғаның орналасқан жері бойынша зерттеп-қарауды жүргізеді.
Зерттеп-қарау нәтижелері бойынша зерттеп-қарау актісі жасалады, онда:
актінің жасалған орны, күні мен уақыты;
актіні жасаған мемлекеттік кірістер органы лауазымды адамының лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе);
мемлекеттік кірістер органының атауы;
тартылған куәгерлердің тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), жеке басын куәландыратын құжаттың атауы мен нөмірі, тұрғылықты жерінің мекенжайы;
тексерілетін тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) және (немесе) атауы, оның жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
зерттеп-қарау нәтижелері туралы ақпарат көрсетіледі.
Куәгер ретінде мемлекеттік кірістер органының лауазымды адамы мен тексерілетін тұлғаның әрекеттері нәтижесіне мүдделі емес, кәмелетке толған, әрекетке қабілетті кез келген азамат шақырылады. Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының лауазымды адамдары мен тексерілетін тұлғаның жұмыскерлеріне, құрылтайшыларына (қатысушыларына) куәгерлер ретінде қатысуға жол берілмейді.
Зерттеп-қарау нәтижесінде тіркеу деректерінде көрсетілген орналасқан жері бойынша тексерілетін тұлғаның іс жүзінде болмауы анықталған кезде, зерттеп-қарау актісін жасаған күн көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісін табыс еткен күн болып табылады.

Глава 3. Порядок и сроки представления проверяемым лицом письменного возражения к предварительному акту выездной таможенной проверки и рассмотрения такого возражения
6. Письменное возражение к предварительному акту выездной таможенной проверки представляется проверяемым лицом в орган государственных доходов, осуществляющий выездную таможенную проверку, в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения или вручения предварительного акта выездной таможенной проверки, за исключением проверяемых лиц, подлежащих мониторингу крупных налогоплательщиков, согласно пункту 3 статьи 130 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (далее – Налоговый кодекс).
При этом проверяемым лицом, подлежащим мониторингу крупных налогоплательщиков, письменное возражение к предварительному акту выездной таможенной проверки представляется в орган государственных доходов, осуществляющий выездную таможенную проверку, в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня получения или вручения предварительного акта выездной таможенной проверки.
Проверяемым лицом письменное возражение к предварительному акту выездной таможенной проверки представляется следующими способами:
1) в явочном порядке – на бумажном носителе;
2) по почте заказным письмом с уведомлением – на бумажном носителе;
3) через Государственную корпорацию "Правительство для граждан" – в электронной форме.
7. В письменном возражении указываются:
1) наименование органа государственных доходов, осуществляющего выездную таможенную проверку;
2) фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) либо полное наименование лица, предоставляющего письменное возражение, его место жительства (место нахождения);
3) индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер лица, подающего письменное возражение;
4) дата подачи письменного возражения;
5) обстоятельства, на которые лицо, подающее письменное возражение, основывает свои требования и доказательства, подтверждающие данные обстоятельства;
6) перечень прилагаемых документов.
8. Датой поступления письменного возражения является дата приема и регистрации письменного возражения органом государственных доходов, осуществляющим выездную таможенную проверку.
9. Письменное возражение рассматривается органом государственных доходов, осуществляющим выездную таможенную проверку, в пределах указанных в нем вопросов в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления письменного возражения.
При этом срок рассмотрения письменного возражения приостанавливается:
1) при направлении письменного запроса в Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет) в соответствии с пунктом 10 настоящих Правил – на период времени с даты направления такого запроса до даты получения ответа;
2) при направлении запроса проверяемому лицу и (или) в государственные органы Республики Казахстан, а также в соответствующие органы иностранных государств и (или) иные организации, в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил – на период времени с даты направления такого запроса до даты получения ответа.
При приостановлении сроков рассмотрения письменного возражения орган государственных доходов, осуществляющий выездную таможенную проверку, направляет проверяемому лицу информацию о таком приостановлении в течение 1 (одного) рабочего дня со дня направления запроса следующими способами:
по почте заказным письмом с уведомлением;
электронным способом в веб-приложение или личный кабинет пользователя на веб-портале "электронного правительства".

3-тарау. Тексерілетін тұлғаның көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылық ұсыну және мұндай қарсылықты қарау тәртібі мен мерзімдері
6. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің (Салық кодексі)" (бұдан әрі – Салық кодексі) ірі салық төлеушілер мониторингіне жататын, тексерілетін тұлғаларды қоспағанда, тексерілетін тұлғаның көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылығы көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісін алған немесе табыс етілген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде көшпелі кедендік тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органына табыс етіледі.
Бұл ретте ірі салық төлеушілер мониторингіне жататын, тексерілетін тұлғаның көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылығы көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісін алған немесе табыс етілген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде көшпелі кедендік тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органына табыс етіледі.
Тексерілетін тұлға көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылығын мынадай тәсілдермен ұсынады:
1) келу тәртібімен – қағаз жеткізгіште;
2) пошта арқылы хабарламасы бар тапсырыс хатпен – қағаз жеткізгіште;
3) "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясы арқылы – электрондық нысанда.
7. Жазбаша қарсылықта:
1) көшпелі кедендік тексеруді жүргізетін мемлекеттік кірістер органының атауы;
2) жазбаша қарсылықты беруші тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) не толық атауы, оның тұрғылықты жері (орналасқан жері);
3) жазбаша қарсылықты беретін тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі (ЖСН/БСН);
4) жазбаша қарсылық берілген күн;
5) жазбаша қарсылық беруші тұлға өзінің талаптарын және осы мән-жайларды растайтын дәлелдемелерді негіздейтін мән-жайлар;
6) қоса берілетін құжаттардың тізбесі көрсетіледі.
8. Көшпелі кедендік тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органының жазбаша қарсылықты қабылдаған және тіркеген күні жазбаша қарсылықты беру күні болып табылады.
9. Жазбаша қарсылықты көшпелі кедендік тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органы онда көрсетілген мәселелер шегінде оны алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қарайды.
Бұл ретте, жазбаша қарсылықты қарау мерзімі:
1) осы Қағидалардың 10-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне жазбаша сұрау салу жолдаған кезде – жауапты алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күніне;
2) осы Қағидалардың 12-тармағына сәйкес тексерілетін тұлғаға және (немесе) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына, сондай-ақ шет мемлекеттің тиісті органына және (немесе) өзге ұйымдарға сұрау салу жолдаған кезде, жауапты алған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күннен артық емес мерзімге ұзартылады.
Көшпелі кедендік тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органы жазбаша қарсылықты қарау мерзімдері тоқтатыла тұрған жағдайда тексерілетін тұлғаға сұрау салу жолданған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде мынадай тәсілдермен:
1) хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы;
2) электрондық тәсілмен "электрондық үкімет" веб-порталындағы пайдаланушының веб-қосымшасына немесе жеке кабинетіне осындай тоқтата тұру туралы ақпаратты жолдайды.

10. При несогласии с письменным возражением проверяемых лиц орган государственных доходов, осуществляющий выездную таможенную проверку, в течение срока рассмотрения письменного возражения направляет запрос в Комитет в отношении следующих проверяемых лиц:
1) подлежащих мониторингу крупных налогоплательщиков в соответствии с пунктом 3 статьи 130 Налогового кодекса;
2) заключивших инвестиционные и (или) специальные инвестиционные контракты;
3) у которых по предварительным актам выездной таможенной проверки сумма к начислению таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, процентов превышает 5 000-кратный месячный расчетный показатель установленный Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2021-2023 годы" и действующий на 1 января соответствующего финансового года.
К запросу прилагаются следующие документы:
предварительный акт выездной таможенной проверки;
письменное возражение проверяемого лица;
позиция органа государственных доходов;
расчеты, а также иные документы и сведения, полученные в ходе выездной таможенной проверки, затрагивающие вопросы, изложенные в письменном возражении проверяемого лица.
11. Комитет рассматривает запрос органа государственных доходов, осуществляющего выездную таможенную проверку, в течение 30 (тридцати) календарных дней, со дня его регистрации в Комитете, в пределах обстоятельств, на которое лицо, подавшее возражение, основывает свои требования и доказательства, подтверждающие данные обстоятельства, а также в пределах доказательств и обоснований, указанных в позиции органа государственных доходов, осуществляющего выездную таможенную проверку.
Комитет при рассмотрении запроса органа государственных доходов, направляет запросы проверяемому лицу и (или) в государственные органы Республики Казахстан, а также в соответствующие органы иностранных государств и иные организации о предоставлении информации либо пояснений по вопросам, изложенным в письменном возражении.
При этом срок рассмотрения запроса приостанавливается на период времени с даты направления запроса до даты получения ответа.
По итогам рассмотрения запроса Комитет направляет в орган государственных доходов, осуществляющий выездную таможенную проверку, ответ с аргументированным обоснованием по вопросам, изложенным в письменном возражении.
12. При рассмотрении письменных возражений проверяемых лиц, не указанных в пункте 10 настоящих Правил, орган государственных доходов, осуществляющий выездную таможенную проверку, направляет в течение срока рассмотрения письменного возражения проверяемому лицу и (или) в государственные органы Республики Казахстан, а также в соответствующие органы иностранных государств и (или) иные организации запросы о предоставлении информации либо пояснения по вопросам, изложенным в письменном возражении.
При этом указанные запросы рассматриваются государственными органами Республики Казахстан в порядке и сроки, установленные статьей 44 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Взаимодействие с государственными органами иностранных государств осуществляется в соответствии с международными договорами Республики Казахстан.

10. Көшпелі кедендік тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органы тексерілетін тұлғаның жазбаша қарсылығымен келіспеген кезде мынадай:
1) Салық кодексінің 130-бабының 3-тармағына сәйкес ірі салық төлеушілер мониторингіне жататын;
2) инвестициялық және (немесе) арнайы инвестициялық келісімшарттар жасаған;
3) көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актілері бойынша оларға есептелетін кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары, пайыздар сомасы "2021 – 2023 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 5 000-еселенген мөлшерінен асып кеткен тексерілентін тұлғаларға қатысты жазбаша қарсылықты қарау мерзімінің ішінде Комитетке сұрау сауды жолдайды.
Сұрау салуға мынадай құжаттар:
көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісі;
тексерілетін тұлғаның жазбаша қарсылығы;
көшпелі кедендік тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органының жазбаша ұстанымы;
есептер, сондай-ақ көшпелі кедендік тексеру барысында алған тексерілетін тұлғаның жазбаша қарсылығында жазылған мәселелерді қозғайтын өзге де құжаттар мен мәліметтер қоса беріледі.
11. Комитет көшпелі кедендік тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органының сұрау салуын, оны Комитетте тіркеген күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде, қарсылық берген тұлға өзінің аталған мән-жайларды растайтын талаптары мен дәлелдерін негіздеген мән-жайлар шегінде, сондай-ақ көшпелі кедендік тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органының ұстанымында көрсетілген дәлелдер мен негіздемелер шегінде қарайды.
Комитет мемлекеттік кірістер органының сұрау салуын қарау кезінде тексеретін тұлғаға және (немесе) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына, сондай-ақ шет мемлекеттердің тиісті органдарына және өзге де ұйымдарына жазбаша қарсылықта жазылған мәселелер бойынша ақпараттар не түсіндірулер ұсыну туралы сұрау салуды жолдайды.
Бұл ретте сұрау салуды қарау мерзімі сұрау салуды жолдаған күннен бастап жауап алған күнге дейінгі уақыт кезеңіне тоқтатыла тұрады.
Сұрау салуды қараудың қорытындысы бойынша Комитет көшпелі кедендік тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органына тексеретін тұлғаның жазбаша қарсылығында жазылған мәселелер бойынша дәлілделген негіздемемен жауап жолдайды.
12. Осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілмеген тексеретін тұлғаның жазбаша қарсылығын қарау кезінде көшпелі кедендік тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органы жазбаша қарсылықты қарау мерзімі ішінде тексеретін тұлғаға және (немесе) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына, сондай-ақ шет мемлекеттердің тиісті органдарына және өзге де ұйымдарына жазбаша қарсылықта жазылған мәселелер бойынша ақпараттар не түсіндірулер ұсыну туралы сұрау салуды жолдайды.
Бұл ретте көрсетілген сұрау салуларды Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 44-бабында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде қарайды.
Шетел мемлекетінің мемлекеттік органдарымен өзара іс-қимыл Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 28.10.2022 № 1101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Орган государственных доходов, осуществляющий выездную таможенную проверку, по итогам рассмотрения письменного возражения, в сроки, предусмотренные пунктом 9 настоящих Правил, а также с учетом ответа на запрос, предоставленного в соответствии с пунктом 11 настоящих Правил, возобновляет и завершает выездную таможенную проверку в порядке и сроки, установленные статьей 418 Кодекса, путем направления или вручения проверяемому лицу:
1) извещения о возобновлении выездной таможенной проверки в соответствии с требованиями пункта 18 статьи 418 Кодекса;
2) акта выездной таможенной проверки в соответствии с требованиями пункта 21 статьи 418 Кодекса.
14. При непредоставлении проверяемым лицом письменного возражения в срок, установленный пунктом 6 настоящих Правил, или отзыва проверяемым лицом письменного возражения, орган государственных доходов, осуществляющий выездную таможенную проверку, возобновляет и завершает выездную таможенную проверку в порядке и сроки, установленные статьей 418 Кодекса, путем направления или вручения проверяемому лицу:
1) извещения о возобновлении выездной таможенной проверки в соответствии с требованиями пункта 18 статьи 418 Кодекса;
2) акта выездной таможенной проверки в соответствии с требованиями пункта 21 статьи 418 Кодекса.

Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 28.10.2022 № 1101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Көшпелі кедендік тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органы осы Қағидалардың 9-тармағында көзделген мерзімде жазбаша қарсылықты қараудың қорытындысы бойынша, сондай-ақ осы Қағидалардың 11-тармағына сәйкес ұсынылған сұрау салуға жауапты ескере отырып, Кодекстің 418-бабында белгіленген тәртіпте және мерзімде тексерілетін тұлғаға:
1) Кодекстің 418-бабының 18-тармағының талаптарына сәйкес көшпелі кедендік тексеруді жаңарту туралы хабарламаны;
2) Кодекстің 418-бабының 21-тармағының талаптарына сәйкес көшпелі кедендік тексеру актісін табыс ету жолымен көшпелі кедендік тексеруді жаңартады және аяқтайды.
14. Тексерілетін тұлға осы Қағидалардың 6-тармағында белгіленген мерзімде жазбаша қарсылықты ұсынбаған немесе тексерілетін тұлға жазбаша қарсылықты кері қайтарған кезде, көшпелі кедендік тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органы Кодекстің 418-бабында белгіленген тәртіпте тексерілетін тұлғаға:
1) Кодекстің 418-бабының 18-тармағының талаптарына сәйкес көшпелі кедендік тексеруді жаңарту туралы хабарламаны;
2) Кодекстің 418-бабының 21-тармағының талаптарына сәйкес көшпелі кедендік тексеру актісін табыс ету жолымен көшпелі кедендік тексеруді жаңартады және аяқтайды.