Об утверждении Правил внутреннего расследования в органах гражданской защиты
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 19 апреля 2021 года № 174. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 апреля 2021 года № 22597.
В соответствии с пунктом 7-2 статьи 53 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила внутренних расследований в органах гражданской защиты.
2. Департаменту кадровой политики Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ю. Ильин
Утверждены
приказом Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 19 апреля 2021 года № 174
Правила внутреннего расследования в органах гражданской защиты
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила внутреннего расследования в органах гражданской защиты (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 7-2 статьи 53 Трудового кодекса Республики Казахстан и определяют порядок проведения внутреннего расследования в органах гражданской защиты (далее – ОГЗ).
Глава 2. Порядок проведения внутреннего расследования
2. Внутреннее расследование назначается приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан либо вице-министра, уполномоченного руководителя ведомства Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – МЧС), территориального подразделения находящегося в ведении МЧС и его ведомства, государственного учреждения, находящегося в ведении МЧС и его ведомства (далее – работодатель) и проводится для установления совершения виновных действий и/или бездействия, в отношении работника, гражданского служащего ОГЗ (далее – работник), при обслуживании денежных или товарных ценностей, а также при использовании своего служебного положения в своих интересах или в интересах третьего лица вопреки интересам работодателя взамен получения материальных или иных выгод для себя или других лиц, если эти действия или бездействие дают основания для утраты доверия к нему со стороны работодателя.

Азаматтық қорғау органдарында ішкі тергеп-тексеру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 19 сәуірдегі № 174 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 22 сәуірде № 22597 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 53-бабының 7-2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Азаматтық қорғау органдарында ішкі тергеп-тексеру жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2021 жылғы " "
№ бұйрығымен
бекітілген
Азаматтық қорғау органдарында ішкі тергеп-тексеру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Азаматтық қорғау органдарында ішкі тергеп-тексеру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 53-бабының 7-2-тармағына сәйкес әзірленді және азаматтық қорғау органдарында (бұдан әрі – АҚО) ішкі тергеп-тексеру тәртібін айқындайды.
2-тарау. Ішкі тергеп-тексеру жүргізу тәртібі
2. Ішкі тергеп-тексеру Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің не вице-министрдің, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі ведомствосының (бұдан әрі – ТЖМ), ТЖМ мен оның ведомствосының қарамағындағы аумақтық органның, ТЖМ мен оның ведомствосының қарамағындағы мемлекеттік мекеменің (бұдан әрі – жұмыс беруші) уәкілетті басшысының бұйрығымен тағайындалады және кінәлі іс-әрекеттер және/немесе әрекетсіздік жасағандығын анықтау үшін – немесе тауар құндылықтарына қызмет көрсету кезінде, сондай-ақ өзінің қызмет жағдайын өз мүдделерінде немесе үшінші тұлғаның мүдделерінде жұмыс берушінің мүдделеріне қайшы пайдаланып, өзі немесе басқа адамдар үшін материалдық немесе өзге де пайда алудың орнына пайдаланған кезде, егер бұл әрекеттер немесе әрекетсіздік жұмыс берушінің тарапынан оған деген сенімнің жоғалуына негіз болса, АҚО қызметкерлеріне, азаматтық қызметшілеріне (бұдан әрі – қызметкер) қатысты тағайындалады.

3. Основаниями для проведения внутренних расследований являются:
1) обращения физических и юридических лиц о фактах совершения работником действий или бездействий, а также незаконного использования своих должностных полномочий;
2) результаты ревизий;
3) публикации в средствах массовой информации;
4) сообщения правоохранительного органа, специального государственного органа, суда;
5) факты правонарушений и происшествий.
4. Внутреннее расследование проводит служба, в компетенцию которого входит рассмотрение вопроса, явившегося одним из оснований пункта 3 настоящих Правил.
По приказу работодателя внутреннее расследование может проводиться специально созданной комиссией.
5. Внутреннее расследование завершается не позднее чем через один месяц со дня принятия решения о его проведении. В указанный срок не засчитывается время нахождения работника, в отношении которого проводится внутреннее расследование, в отпуске, в командировке или на лечении, а также время его отсутствия на службе по иным уважительным причинам.
6. Материалы внутреннего расследования содержат сведения, зафиксированные в письменной форме, а также в форме фото, аудио, видео материалов, в случае их наличия.
7. Письменное объяснение истребуется от работника, в отношении которого проводится внутреннее расследование. При отказе работника от дачи письменного объяснения составляется акт в произвольной форме, где указываются: место, дата и время составления акта, должность, фамилия, имя и отчество (при его наличии) должностных лиц (не менее 3 работников), составивших акт.
8. При проведении внутреннего расследования принимаются меры к объективному и всестороннему установлению:
1) факта совершения работником виновных действий или бездействий, а также незаконного использования служебного положения;
2) причин и условий, способствовавших совершению работником виновных действий или бездействий, а также незаконного использования служебного положения;
3) характера и размера вреда, причиненного работником в результате совершенных виновных действий или бездействий, а также незаконного использования служебного положения, если эти действия и бездействия дают основания для утраты доверия со стороны работодателя.
9. По результатам внутреннего расследования составляется акт, в котором указываются:
1) обоснования, подтверждающих/не подтверждающих совершение виновных действий или бездействий работником, а также незаконное использование свое служебное положение;
2) выводы и предложения.
10. Акт внутреннего расследования составляется в одном экземпляре, подписывается лицами, проводившими его, и утверждается работодателем в течение трех календарных дней со дня окончания внутреннего расследования.

3. Ішкі тергеп-тексеру жүргізу үшін:
1) жеке және заңды тұлғалардың қызметкердің әрекеті немесе әрекетсіздігі, сондай-ақ лауазымдық өкілеттіктерін заңсыз пайдалану фактілері туралы өтініштері;
2) тексерулер нәтижелері;
3) бұқаралық ақпарат құралдарындағы жарияланымдар;
4) құқық қорғау органының, арнаулы мемлекеттік органның, соттың хабарламалары;
5) құқық бұзушылықтар және оқиғалар фактілері негіз болып табылады.
4. Ішкі тергеп-тексеруді осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген негіздердің бірі болып табылатын, мәселені қарау құзыретіне кіретін қызмет жүргізеді.
Жұмыс берушінің бұйрығы бойынша ішкі тергеуп-тексеруді арнайы құрылған комиссия жүргізуі мүмкін.
5. Ішкі тергеп-тексеру оны жүргізу туралы шешім қабылданған күннен бастап бір айдан кешіктірілмей аяқталады. Өзіне қатысты ішкі тергеп-тексеру жүргізіліп жатқан қызметкердің демалыста, іссапарда немесе емделуде болған уақыты, сондай-ақ оның өзге де дәлелді себептер бойынша қызметте болмаған уақыты көрсетілген мерзімге есептелмейді.
6. Ішкі тергеп-тексеру материалдары жазбаша нысанда, сондай-ақ олар болған жағдайда фото, аудио, бейне материалдар нысанында тіркелген мәліметтерді қамтиды.
7. Өзіне қатысты ішкі тергеп-тексеру жүргізілетін қызметкерден жазбаша түсініктеме талап етіледі. Қызметкер жазбаша түсініктеме беруден бас тартқан кезде еркін нысандағы тиісті акті толтырылады, онда: актінің жасалған орны, күні мен уақыты, актіні толтырған лауазымды адамдардың (кемінде 3 қызметкер) лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі.
8. Ішкі тергеп-тексеру кезінде:
1) қызметкердің кінәлі әрекеттер немесе әрекетсіздік жасауы, сондай-ақ қызмет жағдайын заңсыз пайдалану фактісін;
2) қызметкердің кінәлі әрекеттер немесе әрекетсіздік жасауына, сондай-ақ қызмет жағдайын заңсыз пайдалануына ықпал еткен себептер мен жағдайларды;
3) егер кінәлі әрекеттер немесе әрекетсіздік жасау, егер бұл әрекеттер мен әрекетсіздік жұмыс берушінің тарапынан оған деген сенімді жоғалтуға негіз берсе, сондай-ақ қызмет жағдайын заңсыз пайдалану нәтижесінде қызметкер келтірген зиянның сипаты мен мөлшерін объективті және жан-жақты анықтау бойынша шаралар қабылданады.
9. Ішкі тергеп-тексеру нәтижелері бойынша акті толтырылады, онда:
1) қызметкердің кінәлі іс-әрекеттер немесе әрекетсіздік жасағанын, сондай-ақ өзінің қызметтік жағдайын заңсыз пайдаланғанын растайтын/растамайтын негіздемелер;
2) қорытындылар мен ұсыныстар көрсетіледі.
10. Ішкі тергеп-тексеру актісі бір данада толтырылады, оны жүргізген адамдар қол қояды және жұмыс беруші ішкі тергеп-тексеру аяқталған күннен бастап күнтізбелік үш күн ішінде бекітеді.

11. Работники, в отношении которых проводилось внутреннее расследование, ознакамливаются с материалами и актом внутреннего расследования в течение трех рабочих дней (под роспись) службой, проводившей внутреннее расследование.
12. Акт внутреннего расследования приобщается к личному делу работника, в отношении которого оно осуществлялось.

11. Ішкі тергеп-тексеру жүргізілген қызметкерлерді ішкі тергеп-тексеруді жүргізген қызмет үш жұмыс күні ішінде (қол қойғызып) материалдармен және ішкі тергеп-тексеру актісімен таныстырады.
12. Ішкі тергеп-тексеру актісі оған қатысты ішкі тергеп-тексеру жүзеге асырылған қызметкердің жеке ісіне тігіледі.