Об установлении ставок вознаграждения авторам за приобретение на определенный срок имущественных прав на общественно значимую литературу, а также экспертам за представление экспертного заключения
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 22 апреля 2021 года № 104. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 апреля 2021 года № 22604
В соответствии с пунктом 5 статьи 19-2 Закона Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Установить прилагаемые:
1) ставки вознаграждения авторам за приобретение на определенный срок имущественных прав на общественно значимую литературу согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) ставки вознаграждения экспертам за представление экспертного заключения согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту архивного дела и документации Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение двух рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.

Қоғамдық маңызы бар әдебиетке мүліктік құқықтарды белгілі бір мерзімге сатып алғаны үшін авторларға, сондай-ақ сараптама қорытындысын бергені үшін сарапшыларға сыйақы мөлшерлемелерін белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 22 сәуірдегі № 104 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 23 сәуірде № 22604 болып тіркелді
"Мәдениет туралы" 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 19-2-бабы 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) қоғамдық маңызы бар әдебиетке мүліктік құқықтарды белгілі бір мерзімге сатып алғаны үшін авторларға сыйақы мөлшерлемесі осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) сараптама қорытындысын бергені үшін сарапшыларға сыйақы мөлшерлемесі осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес белгіленсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Архив ісі және құжаттама департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Раимкулова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"____" ____________ 2021 года
Приложение 1 к приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 22 апреля 2021 года № 104
Ставки вознаграждения авторам за приобретение на определенный срок имущественных прав на общественно значимую литературу
Вид литературы
Единица измерения
Стоимость единицы измерения в минимальной заработной плате
1.
Энциклопедическая и справочная литература
1 авторский лист*
6,0
2.
Литература для детей и юношества
6,0
3.
Литература о культуре и искусстве, в том числе нотная литература (в нотных произведениях ноты составляют не менее 50% от общего объема произведения)
6,0
4.
Художественная литература
6,0
5.
Познавательная литература
6,0
6.
Общественно-политическая литература
6,0
7.
Научно-популярная литература
6,0
8.
Переводная литература
6,0
9.
Литература, посвященная юбилеям и памятным датам
6,0
Примечание:
*В соответствии с приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 18 июля 2017 года № 210 "Об утверждении Правил приобретения на определенный срок имущественных прав на общественно значимую литературу и (или) ее издания для распространения в государственные библиотеки и иные государственные организации, и установлении критериев ее отбора" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15467), объем литературы измеряется в авторских листах, который равен: проза – 40 000 знакам, поэзия – 700 стихотворным строкам. Объем фотоальбома, изоальбома и книги-альбома измеряется в авторских листах, который равен 3000 квадратным сантиметрам площади изображения иллюстрационного и изобразительного материала.
Приложение 2 к приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 22 апреля 2021 года № 104
Ставки вознаграждения экспертам за представление экспертного заключения
Вид литературы
Единица измерения
Стоимость единицы измерения в месячном расчетном показателе
1.
Энциклопедическая и справочная литература
1 авторский лист*
2
2.
Литература для детей и юношества
2
3.
Литература о культуре и искусстве, в том числе нотная литература (в нотных произведениях ноты составляют не менее 50% от общего объема произведения)
2
4.
Художественная литература
2
5.
Познавательная литература
2
6.
Общественно-политическая литература
2
7.
Научно-популярная литература
2
8.
Переводная литература
2
9.
Литература, посвященная юбилеям и памятным датам
2
Примечание:
*В соответствии с приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 18 июля 2017 года № 210 "Об утверждении Правил приобретения на определенный срок имущественных прав на общественно значимую литературу и (или) ее издания для распространения в государственные библиотеки и иные государственные организации, и установлении критериев ее отбора" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15467), объем литературы измеряется в авторских листах, который равен: проза – 40 000 знакам, поэзия – 700 стихотворным строкам. Объем фотоальбома, изоальбома и книги-альбома измеряется в авторских листах, который равен 3000 квадратным сантиметрам площади изображения иллюстрационного и изобразительного материала.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Раимкулова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
2021 жылғы "____" _________
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
2021 жылғы 22 сәуірдегі
№ 104 бұйрығына
1-қосымша
Қоғамдық маңызы бар әдебиетке мүліктік құқықтарды белгілі бір мерзімге сатып алғаны үшін авторларға сыйақы мөлшерлемесі
Әдебиет түрі
Өлшем бірлігі
Өлшем бірлігінің ең төменгі жалақыға шаққандағы құны
1.
Энциклопедиялық және анықтамалық әдебиет
1 авторлық парақ*
6,0
2.
Балалар және жасөспірімдерге арналған әдебиет
6,0
3.
Мәдениет және өнер туралы әдебиет, оның ішінде ноталық әдебиет (ноталық шығармаларда ноталар шығарманың жалпы көлемінің 50% құрайды)
6,0
4.
Көркем әдебиет
6,0
5.
Танымдық әдебиет
6,0
6.
Қоғамдық-саяси әдебиет
6,0
7.
Ғылыми-көпшілік әдебиет
6,0
8.
Аударма әдебиет
6,0
9.
Мерейтойлар мен атаулы күндерге арналған әдебиет
6,0
Ескертпе:
* "Мемлекеттік кітапханаларға және өзге де мемлекеттік ұйымдарға тарату үшін қоғамдық маңызы бар әдебиетке мүліктік құқықтарды белгілі бір мерзімге сатып алу және (немесе) оны басып шығару жөніндегі қағидаларын бекіту және оны іріктеу өлшемшарттарын белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 18 шілдедегі № 210 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15467 болып тіркелген) сәйкес әдебиеттің көлемі авторлық парақтарда өлшенеді, ол: прозада – 40 000 белгіге, поэзияда – 700 өлең жолдарына тең. Фотоальбомның, сурет-альбомның және кітап-альбомның көлемі авторлық парақтарда өлшенеді, ол иллюстрациялық және бейнелеу материалдарының кескін ауданының 3000 шаршы сантиметріне тең.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
2021 жылғы 22 сәуірдегі
№ 104 бұйрығына
2-қосымша
Сараптама қорытындысын бергені үшін сарапшыларға сыйақы мөлшерлемесі
Әдебиет түрі
Өлшем бірлігі
Өлшем бірлігінің құны айлық есептік көрсеткішпен
1.
Энциклопедиялық және анықтамалық әдебиет
1 авторлық парақ*
2
2.
Балалар және жасөспірімдерге арналған әдебиет
2
3.
Мәдениет және өнер туралы әдебиет, оның ішінде ноталық әдебиет (ноталық шығармаларда ноталар шығарманың жалпы көлемінің 50% құрайды)
2
4.
Көркем әдебиет;
2
5.
Танымдық әдебиет;
2
6.
Қоғамдық-саяси әдебиет;
2
7.
Ғылыми-көпшілік әдебиет;
2
8.
Аударма әдебиет;
2
9.
Мерейтойлар мен атаулы күндерге арналған әдебиет
2
Ескертпе:
* "Мемлекеттік кітапханаларға және өзге де мемлекеттік ұйымдарға тарату үшін қоғамдық маңызы бар әдебиетке мүліктік құқықтарды белгілі бір мерзімге сатып алу және (немесе) оны басып шығару жөніндегі қағидаларын бекіту және оны іріктеу өлшемшарттарын белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 18 шілдедегі № 210 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15467 болып тіркелген) сәйкес әдебиеттің көлемі авторлық парақтарда өлшенеді, ол: прозада – 40 000 белгіге, поэзияда – 700 өлең жолдарына тең. Фотоальбомның, сурет-альбомның және кітап-альбомның көлемі авторлық парақтарда өлшенеді, ол иллюстрациялық және бейнелеу материалдарының кескін ауданының 3000 шаршы сантиметріне тең.