О внесении изменений и дополнения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 сентября 2020 года № 927 "Об утверждении Правил маркировки и прослеживаемости табачных изделий"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 мая 2021 года № 509. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июня 2021 года № 22890
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 сентября 2020 года № 927 "Об утверждении Правил маркировки и прослеживаемости табачных изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21302) следующие изменения и дополнение:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 2) статьи 7-2 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах маркировки и прослеживаемости табачных изделий, утвержденных указанным приказом:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила маркировки и прослеживаемости табачных изделий (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 7-2 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" и определяют порядок маркировки табачных изделий средствами идентификации и их дальнейшей прослеживаемости на территории Республики Казахстан.
2. Для целей настоящих Правил используются следующие сокращения и определения:
1) агрегирование – процесс объединения потребительских упаковок табачных изделий (далее – потребительская упаковка) в групповую упаковку табачных изделий (далее – групповая упаковка) и (или) транспортную упаковку табачных изделий (далее – транспортная упаковка) либо групповых упаковок в транспортную упаковку с сохранением информации о взаимосвязи кодов идентификации каждой вложенной потребительской упаковки с кодом идентификации создаваемой групповой и (или) транспортной упаковки, а также о взаимосвязи кодов идентификации каждой вложенной групповой упаковки с кодом идентификации создаваемой транспортной упаковки и нанесением соответствующего средства идентификации на групповую упаковку или кода идентификации на транспортную упаковку, в целях обеспечения прослеживаемости движения табачных изделий по товаропроводящей цепи без необходимости вскрытия создаваемой групповой и (или) транспортной упаковки;
2) программно-аппаратный комплекс (далее – ПАК) – совокупность программного обеспечения и технических средств, совместно применяемых для решения задач определенного типа;
3) контрольно-кассовая машина – электронное устройство с блоком фискальной памяти без функции передачи данных, аппаратно-программный комплекс с (без) функцией(-и) фиксации и (или) передачи данных, электронное устройство с функцией фиксации и (или) передачи данных, обеспечивающие регистрацию и отображение информации о денежных расчетах, осуществляемых при реализации товаров, выполнении работ, оказании услуг;

"Темекі өнімдерін таңбалау және қадағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 28 қыркүйектегі № 927 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 31 мамырдағы № 509 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 2 маусымда № 22890 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Темекі өнімдерін таңбалау және қадағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 28 қыркүйектегі № 927 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21302 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
""Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-2-бабы 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Темекі өнімдерін таңбалау және қадағалау қағидаларында:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Темекі өнімдерін таңбалау және қадағалау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 7-2-бабы 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының аумағында темекі өнімдерін сәйкестендіру құралдарымен таңбалау және оларды одан әрі қадағалау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін мынадай қысқартулар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) агрегаттау – құрылатын топтық және (немесе) көліктік қаптаманы ашу қажеттілігінсіз тауар өткізетін тізбек бойынша темекі өнімдерінің қозғалысын қадағалауды қамтамасыз ету мақсатында, темекі өнімдерінің тұтыну қаптамасын (бұдан әрі – тұтыну қаптамасы) темекі өнімдерінің топтық қаптамасына (бұдан әрі – топтық қаптама) және (немесе) темекі өнімдерінің көліктік қаптамасына (бұдан әрі – көліктік қаптама) не топтық қаптаманы әрбір салынған тұтыну қаптамасының сәйкестендіру кодтарының құрылатын топтық және (немесе) көліктік қаптаманы сәйкестендіру кодымен өзара байланысы туралы, сондай-ақ әрбір салынған топтық қаптаманың сәйкестендіру кодтарының құрылатын көліктік қаптаманы сәйкестендіру кодымен өзара байланысы туралы ақпаратты сақтай отырып және топтық қаптамаға тиісті сәйкестендіру құралын немесе көліктік қаптамаға сәйкестендіру кодын енгізе отырып көліктік қаптамаға біріктіру процесі;
2) бағдарламалық-аппараттық кешен (бұдан әрі – БАК) – белгілі бір үлгідегі міндеттерді шешу үшін бірлесіп қолданылатын бағдарламалық қамтамасыз ету мен техникалық құралдардың жиынтығы;
3) бақылау-кассалық машина – деректерді беру функциясы жоқ фискалдық жады блогы бар электрондық құрылғы, деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы (функциялары) бар (жоқ) аппараттық-бағдарламалық кешен, тауарларды өткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету кезінде жүзеге асырылатын ақшалай есеп айырысулар туралы ақпаратты тіркеуді және бейнелеуді қамтамасыз ететін, деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар электрондық құрылғы;

4) протокол передачи данных – формализованный набор требований к структуре пакетов информации и алгоритму обмена пакетами информации между устройствами сети передачи данных;
5) ЕАЭС – Евразийский экономический союз;
6) код ТН ВЭД ЕАЭС – код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности ЕАЭС;
7) личный кабинет – специальный информационный сервис информационной системы маркировки и прослеживаемости товаров (далее – ИС МПТ), размещенный в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет" (далее – сеть "Интернет"), предоставляемый Оператором участнику оборота или уполномоченному государственному органу в сфере оборота табачных изделий;
8) ИИН или БИН – индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер;
9) импортер – участник оборота табачных изделий, осуществляющий ввоз товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза, осуществляемый в соответствии с таможенным законодательством ЕАЭС и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан, а также ввоз товаров на территорию Республики Казахстан с территории другого государства-члена ЕАЭС;
10) код идентификации транспортной упаковки – уникальная для каждой отдельной транспортной упаковки табачных изделий комбинация символов, формируемая в соответствии с требованиями, предусмотренными главой 6 настоящих Правил;
11) Акт приема/передачи – электронный документ, формируемый для целей передачи сведений об обороте товаров в ИС МПТ путем сканирования, ручного ввода или загрузки из файла сведений о кодах идентификации в Личном кабинете ИС МПТ и/или посредством передачи таких сведений с использованием интерфейса электронного взаимодействия;
12) код применения – префикс, представляющий собой набор из 2 (двух) или более знаков, расположенный в начале элементной строки и однозначно определяющий назначение и формат поля данных, следующего за префиксом;
13) производитель – физическое или юридическое лицо, которое производит табачные изделия для продажи;
14) маркированные табачные изделия, на которые нанесены средства идентификации с соблюдением требований настоящих Правил и сведения о которых (в том числе сведения о нанесенных на них средствах идентификации) содержатся в ИС МПТ;
15) код маркировки – совокупность кода идентификации товара и кода проверки, формируемая Оператором для целей идентификации потребительской и групповой упаковки табачных изделий в соответствии с требованиями, предусмотренными главой 6 настоящих Правил;
16) станция управления заказами (далее – СУЗ) – серверное приложение, предоставляющее участнику оборота товаров интерфейс для работы с заказами. СУЗ позволяет управлять заданиями на эмиссию и нанесение кодов маркировки. По запросу участников оборота СУЗ предоставляется удаленно в качестве сервиса, предоставляемого Оператором;

4) деректерді беру хаттамасы – ақпарат пакеттерінің құрылымына және деректерді беру желісінің құрылғылары арасында ақпарат пакеттерін алмасу алгоритміне қойылатын талаптардың формаланған жиынтығы;
5) ЕАЭО – Еуразиялық экономикалық одақ;
6) ЕАЭО СЭҚ ТН коды – ЕАЭО сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының коды;
7) жеке кабинет – "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісінде (бұдан әрі – "Интернет" желісі) орналастырылған, Оператор айналымның қатысушысына немесе темекі өнімдерінің айналымы саласындағы уәкілетті мемлекеттік органға ұсынатын тауарларды таңбалау мен қадағалаудың ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ТТҚ АЖ) арнайы ақпараттық сервисі;
8) ЖСН немесе БСН – жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
9) импорттаушы – тауарларды ЕАЭО кеден заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес жүзеге асырылатын, ЕАЭО кедендік аумағына әкелуді, сондай-ақ тауарларды ЕАЭО мүше басқа мемлекеттің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелуді жүзеге асыратын, темекі өнімдерінің айналымына қатысушы;
10) көліктік қаптаманы сәйкестендіру коды – темекі өнімдерінің әрбір жеке көліктік қаптамасы үшін осы Қағидалардың 6-тарауында көзделген талаптарға сәйкес қалыптастырылатын бірегей символдар комбинациясы;
11) Қабылдау/беру актісі – сканерлеу, қолмен енгізу немесе ТТҚ АЖ Жеке кабинеттегі сәйкестендіру кодтары туралы мәліметтер файлынан жүктеу және/немесе электронды өзара іс-қимыл интерфейсін қолданып осындай ақпаратты беру арқылы тауарлардың айналымы туралы мәліметтерді ТТҚ АЖ-ға беру мақсатында құрылған электрондық құжат;
12) қолдану коды – 2 (екі) немесе одан да көп белгіден тұратын, элементтік жолдың басында орналасқан және префикстен кейінгі деректер ашық жолының мақсаты мен форматын нақты айқындайтын префикс;
13) өндiрушi – сату үшiн темекi өнiмдерiн өндiретiн жеке немесе заңды тұлға;
14) таңбаланған темекі өнімдері – осы Қағидалардың талаптарын сақтай отырып сәйкестендіру құралдары салынған және олар туралы мәліметтер (оның ішінде оларға түсірілген сәйкестендіру құралдары туралы мәліметтер) ТТҚ АЖ-да қамтылатын өнімдер;
15) таңбалау коды – осы Қағидалардың 6-тарауында көзделген талаптарға сәйкес темекі өнімдерінің тұтынушылық және топтық қаптамасын сәйкестендіру мақсаттары үшін Оператор қалыптастыратын тауарды сәйкестендіру кодының және тексеру кодының жиынтығы;
16) тапсырыстарды басқару станциясы (бұдан әрі – ТБС) – тауарлар айналымына қатысушыға тапсырыстармен жұмыс істеу үшін интерфейс ұсынатын серверлік қосымша. ТБС эмиссияға арналған тапсырмаларды басқаруға және таңбалау кодтарын салуға мүмкіндік береді. Айналымға қатысушылардың өтініші бойынша ТБС Оператор ұсынатын сервис ретінде қашықтықтан ұсынылады;

17) код идентификации товара (уникальный идентификатор товара) – уникальная для каждой отдельной единицы товара (потребительской и групповой упаковки табачных изделий) комбинация кода товара (GTIN) и индивидуального серийного номера товара;
18) индивидуальный серийный номер товара – символьная последовательность, уникально идентифицирующая единицу товара (потребительскую или групповую упаковку табачных изделий) в рамках номенклатурной группы товаров;
19) информационная система маркировки и прослеживаемости товаров – разработанная Оператором информационная система в целях информационного обеспечения процессов маркировки товаров средствами идентификации и их дальнейшей прослеживаемости в процессе оборота;
20) единый оператор маркировки и прослеживаемости товаров (далее – Оператор) – юридическое лицо, созданное в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 марта 2020 года № 95 "Об определении Единого оператора маркировки и прослеживаемости товаров", осуществляющее разработку, администрирование, сопровождение и эксплуатационную поддержку информационной системы маркировки и прослеживаемости товаров, включая разработку, ведение и актуализацию Национального каталога товаров, и иные функции, определенные статьей 7-4 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности";
21) код проверки – последовательность символов, формируемая Оператором в результате криптографического преобразования кода идентификации товара и позволяющая выявить фальсификацию кода идентификации;
22) табачные изделия – продукты, полностью или частично изготовленные из табачного листа и (или) других частей табачного растения в качестве сырья, приготовленного таким образом, чтобы использовать для курения, сосания, жевания, нюханья или иных способов потребления, в том числе с помощью системы для нагрева табака или любого иного прибора по кодам ТН ВЭД 2402209000, 2403999009, 2402201000, 2402900000, 2402100000, 2403110000, 2403191000, 3824999209;
23) вывод табачных изделий из оборота – реализация (продажа) маркированных табачных изделий физическому лицу для личного потребления через контрольно-кассовую машину с функцией фиксации и (или) передачи данных, зарегистрированную в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2018 года № 208 "О некоторых вопросах применения контрольно-кассовых машин" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16508) (далее – приказ), изъятие (конфискация), утилизация, порча, уничтожение, безвозвратная утрата, отзыв табачных изделий для собственных нужд, предполагающие прекращение дальнейшего оборота табачных изделий;

17) тауарды сәйкестендіру коды (тауардың бірегей сәйкестендіргіші) – тауардың әрбір жеке бірлігі (темекі өнімдерінің тұтыну және топтық қаптамасы) үшін бірегей тауар кодының (GTIN) және тауардың жеке сериялық нөмірінің комбинациясы;
18) тауардың жеке сериялық нөмірі – тауарлардың номенклатуралық тобы шеңберінде тауар бірлігін (темекі өнімдерінің тұтынушылық немесе топтық қаптамасын) бірегей сәйкестендіретін символдық бірізділік;
19) тауарларды таңбалау мен қадағалаудың ақпараттық жүйесі – тауарларды сәйкестендіру құралдарымен таңбалау және айналым процесінде оларды одан әрі қадағалау процестерін ақпараттық қамтамасыз ету мақсатында Оператор әзірлеген ақпараттық жүйе;
20) тауарларды таңбалау мен қадағалаудың бірыңғай операторы (бұдан әрі – Оператор) – "Тауарларды таңбалау мен олардың қадағалауының бірыңғай операторын айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 3 наурыздағы № 95 қаулысына сәйкес құрылған, Тауарлардың ұлттық каталогын әзірлеуді, жүргізуді және өзектендіруді қоса алғанда, тауарларды таңбалау мен қадағалаудың ақпараттық жүйесін әзірлеуді, әкімшілендіруді, сүйемелдеуді және пайдалануда қолдауды және Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-2-бабымен айқындаған өзге де функцияларды жүзеге асыратын заңды тұлға;
21) тексеру коды – тауарды сәйкестендіру кодын криптографиялық өзгерту нәтижесінде Оператор қалыптастыратын және сәйкестендіру кодын бұрмалауды анықтауға мүмкіндік беретін символдардың дәйектілігі;
22) темекі өнімдері – шегу, сору, шайнау, иіскеу немесе тұтынудың өзге де тәсілдері үшін, оның ішінде СЭҚ ТН 2402209000, 2403999009, 2402201000, 2402900000, 2402100000, 2403110000, 2403191000, 3824999209 кодтары бойынша темекіні қыздыруға арналған жүйенің немесе кез келген өзге де аспаптың көмегімен пайдаланатындай етіп дайындалған шикізат ретінде темекі жапырағынан және (немесе) темекі өсімдігінің басқа да бөліктерінен толық немесе ішінара жасалған өнімдер;
23) темекі өнімдерін айналымнан шығару – "Бақылау-касса машиналарын қолданудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 16 ақпандағы №208 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16508 болып тіркелген) (бұдан әрі – бұйрық) сәйкес тіркелген, деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасы арқылы таңбаланған темекі өнімдерін жеке тұлғаға жеке тұтыну үшін өткізу (сату), темекі өнімдерін алып қою (тәркілеу), кәдеге жарату, бүлдіру, жою, қайтарымсыз жоғалту, кері қайтарып алу, темекі өнімдерінің одан әрі айналымын тоқтатуды көздейтін, өз мұқтажы үшін пайдалану;

24) средство идентификации табачных изделий – код маркировки табачных изделий в машиночитаемой форме, представленный в виде двумерного матричного штрихкода, формируемый в соответствии с требованиями, предусмотренными главой 6 настоящих Правил, для нанесения на потребительскую и групповую упаковки табачных изделий;
25) участники оборота табачных изделий (далее – участник оборота) – юридические лица или физические лица, зарегистрированные в качестве индивидуальных предпринимателей, являющиеся резидентами Республики Казахстан, осуществляющие ввод в оборот, оборот и (или) вывод из оборота табачных изделий;
26) транспортная упаковка табачных изделий – упаковка, объединяющая табачные изделия, собранные в потребительскую и (или) групповую упаковку, используемая для хранения и транспортировки табачных изделий с целью защиты ее от повреждений при перемещении и образующая самостоятельную транспортную единицу. Транспортная упаковка может включать в себя транспортные упаковки меньшего размера (объема);
27) групповая упаковка табачных изделий – упаковка, объединяющая определенное количество потребительских упаковок;
28) реестр участников ИС МПТ – перечень лиц, являющихся участниками оборота, зарегистрированных в ИС МПТ;
29) потребительская упаковка табачных изделий – минимальная единица упаковки табачных изделий, в которой табачные изделия приобретаются потребителем;
30) оператор фискальных данных – юридическое лицо, определенное в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2018 года № 205 "Об определении юридического лица, обеспечивающего передачу сведений о денежных расчетах в оперативном режиме в органы государственных доходов по сетям телекоммуникаций общего пользования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16468);
31) интерфейс электронного взаимодействия – описание способов взаимодействия программно-аппаратных средств участников оборота и ИС МПТ;
32) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
33) ASCII – (American standard code for information interchange) – метод кодирования информации, при котором печатным и непечатным символам соответствуют числовые коды;
34) DataMatrix – двумерный матричный штрихкод, представляющий собой черно-белые элементы или элементы нескольких различных степеней яркости, наносимые в форме квадрата или круга, размещенные в прямоугольной или квадратной группе, предназначен для кодирования текста или данных других типов;

24) темекі өнімдерін сәйкестендіру құралы – темекі өнімдерінің тұтыну және топтық қаптамаларына салу үшін осы Қағидалардың 6-тарауында көзделген талаптарға сәйкес қалыптастырылатын екі өлшемді матрицалық штрих-код түрінде ұсынылған, машина оқитын нысанда темекі өнімдерін таңбалау коды;
25) темекі өнімдерінің айналымына қатысушылар (бұдан әрі – айналымға қатысушы) – Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын, темекі өнімдерін айналымға енгізуді, айналымын және (немесе) айналымнан шығаруды жүзеге асыратын, заңды тұлғалар немесе дара кәсіпкерлер ретінде тіркелген жеке тұлғалар;
26) темекі өнімдерінің көліктік қаптамасы – темекі өнімдерін тасымалдау кезінде оны зақымданудан қорғау мақсатында сақтау және тасымалдау үшін пайдаланылатын және дербес көлік бірлігін құрайтын тұтыну және (немесе) топтық қаптамада қапталған, темекі өнімдерін біріктіретін қаптама. Көліктік қаптама мөлшері (көлемі) кіші көліктік қаптаманы қамтуы мүмкін;
27) темекі өнімдерінің топтық қаптамасы – тұтыну қаптамасының белгілі бір санын біріктіретін, қаптама;
28) темекі өнімдерінің тұтыну қаптамасы – темекі өнімдерін тұтынушы сатып алатын темекі өнімдері ең аз бірлігі;
29) ТТҚ АЖ-да қатысушылардың тізілімі – ТТҚ АЖ-да тіркелген айналымның қатысушылары болып табылатын тұлғалардың тізбесі;
30) фискалды деректер операторы – "Жалпы пайдаланымдағы телекоммуникация желілері бойынша мемлекеттік кірістер органдарына ақшалай есеп айырысулар туралы мәліметтерді жедел режимде беруді қамтамасыз ететін заңды тұлғаны айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 16 ақпандағы № 205 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16468 болып тіркелген) сәйкес айқындалған заңды тұлға";
31) электрондық өзара іс-қимыл интерфейсі – айналымға қатысушылардың бағдарламалық-аппараттық құралдары мен ТТҚ АЖ өзара іс-қимыл тәсілдерінің сипаттамасы;
32) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының тұрақтылығын растайтын электрондық цифрлық таңбалар жиынтығы;
33) ASCII – (American standard code for information interchange) – баспа және баспалық емес символдарға сандық кодтар сәйкес келетін ақпаратты кодтау әдісі;
34) DataMatrix – мәтін немесе басқа түрдегі деректерді кодтауға арналған, төртбұрыш немесе шаршы түріндегі топта орналастырылған, шаршы немесе шеңбер нысанында салынған, қара-ақ элементтер немесе түрлі жарықтық дәрежедегі элементтерді білдіретін екі өлшемді матрицалық штрих код;

35) DataMatrix ЕСС200 – версия DataMatrix, использующая технологию предотвращения ошибок и восстановления поврежденной информации. ECC200 дает возможность восстановления всей последовательности закодированной информации в случае, когда код содержит до 30 процентов повреждений. Данная версия двухмерного штрихкода имеет частоту появления ошибок меньше, чем 1 на 10 миллионов сканированных символов;
36) GS1 – международная организация в области стандартизации учҰта и штрихового кодирования логистических единиц;
37) GS1-128 – формат штрихкода глобальной организации по стандартизации GS1, предназначенный для передачи информации о грузе между предприятиями;
38) GS1-DataMatrix – стандартизированная GS1 реализация двумерного матричного штрихкода DataMatrix;
39) GTIN (Global Trade Item Number) – глобальный идентификационный номер, присваиваемый группе товаров национальной (региональной) организацией GS1 в соответствии с правилами, установленными стандартами системы GS1, в целях ее однозначной идентификации в мировом экономическом пространстве. Используется в качестве кода товара в ИС МПТ).";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Остатки немаркированных табачных изделий на дату введения маркировки, установленной в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 сентября 2020 года № 568 "Об определении перечня товаров, подлежащих маркировке" (далее – Постановление), подлежат реализации участниками оборота в течение одного календарного года с даты введения маркировки.";
подпункт 3) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"3) наличие подключенного по каналам связи к ИС МПТ ПАК, обеспечивающего автоматизированную передачу данных Оператору в части получения кодов маркировки, отправки сведений об использовании кодов маркировки, а также о нанесении средств идентификации на потребительские и групповые упаковки табачных изделий с последующей отправкой в ИС МПТ информации о нанесении, отбраковке (при наличии) и агрегации средств идентификации, а также сведений об обороте маркированных табачных изделий в ИС МПТ, подписанных ЭЦП.
При этом до даты введения маркировки, установленной Постановлением, Оператор обеспечивает организацию тестирования информационного взаимодействия ПАК участников оборота и ИС МПТ в срок не позднее 30 (тридцати) календарных дней со дня получения от участников оборота электронного сообщения о готовности к информационному взаимодействию с ИС МПТ.";
дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:
"8-1. При отсутствии подключенного по каналам связи к ИС МПТ ПАК и (или) отсутствия интеграции с ИС МПТ участник оборота представляет сведения посредством личного кабинета ИС МПТ.";

35) DataMatrix ЕСС200 – қателерді болдырмау және зақымданған ақпаратты қалпына келтіру технологиясын пайдаланатын, DataMatrix нұсқасы. ECC200 код 30 пайызға дейін зақымданған жағдайда, кодталған ақпараттың барлық дәйектілігін қалпына келтіруге мүмкіндік береді. Екі өлшемді штрих кодтың бұл нұсқасында қатенің болу жиілігі сканерленген таңбаның 10 миллионының 1-еуінен де аз;
36) GS1 – логистикалық бірліктерді есепке алуды стандарттау және штрих кодтау саласындағы халықаралық ұйым;
37) GS1-128 – кәсіпорындар арасында жүк туралы ақпаратты беруге арналған GS1 стандарттау жөніндегі жаһандық ұйымның штрих кодының форматы;
38) GS1-DataMatrix – стандартталған GS1 DataMatrix екі өлшемді матрицалық штрих кодын іске асыру;
39) GTIN (Global Trade Item Number) – GS1 жүйесінің стандарттарында белгіленген қағидаларға сәйкес, оны әлемдік экономикалық кеңістікте бір мәнді сәйкестендіру мақсатында GS1 ұлттық (өңірлік) ұйымы тауарлар тобына беретін жаһандық сәйкестендіру нөмірі. ТТҚ АЖ тауардың коды ретінде пайдаланылады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Таңбалауға жататын тауарлар тізбесін айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 10 қыркүйектегі №568 қаулысына (бұдан әрі – Қаулы) сәйкес белгіленген таңбалауды енгізу күніне таңбаланбаған темекі өнімдерінің қалдықтарын айналымға қатысушылар таңбалау енгізілген күннен бастап күнтізбелік бір жыл ішінде өткізуі тиіс.";
5-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) таңбалау кодтарын алу, таңбалау кодтарын пайдалану туралы мәліметтерді беру бөлігінде, сондай-ақ сәйкестендіру құралдарын енгізу, жарамсыз ету (болған жағдайда) және агрегациялау туралы ақпаратты, сондай-ақ ЭЦҚ қойылған ТТҚ АЖ таңбаланған темекі өнімдерінің айналымы туралы мәліметтерді кейін ТТҚ АЖ-ға жібере отырып, темекі өнімдерінің тұтыну және топтық қаптамаларына сәйкестендіру құралдарын енгізу туралы мәліметтерді Операторға автоматты түрде беруді қамтамасыз ететін БАК байланыс арналары бойынша ТТҚ АЖ-ға қосулы болуы.
Бұл ретте Қаулымен белгіленген таңбалауды енгізген мерзімге дейін Оператор айналымға қатысушылардан ТТҚ АЖ-мен ақпараттық өзара іс-қимылға дайындығы туралы электрондық хабарлама алған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен кеш емес мерзімде айналымға қатысушылардың БАК-пен ТТҚ АЖ ақпараттық өзара іс-қимылын тестілеуді ұйымдастыруды қамтамасыз етеді.";
мынадай мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:
"8-1. БАК-тің ТТҚ АЖ-ға байланыс арналары бойынша қосулы болмаған және (немесе) ТТҚ АЖ-мен интеграция болмаған кезде, айналымға қатысушы мәліметтерді ТТҚ АЖ жеке кабинеті арқылы ұсынады.";

пункты 9, 10, 11 и 12 изложить в следующей редакции:
"9. Производители и импортеры со дня осуществления деятельности по производству и (или) обороту маркированных табачных изделий:
1) осуществляют свою регистрацию, а также регистрацию табачных изделий, подлежащих маркировке средствами идентификации, в ИС МПТ в соответствии с требованиями, предусмотренными настоящими Правилами, со дня возникновения необходимости осуществления деятельности, связанной с вводом в оборот и (или) оборотом табачных изделий;
2) направляют Оператору в течение 21 (двадцати одного) календарного дня со дня регистрации в ИС МПТ электронное сообщение на установку и получение доступа к СУЗ (для производителей) или предоставление удаленного доступа к СУЗ, размещенным в инфраструктуре Оператора (для импортеров).
При этом Оператор в течение 2 (двух) календарных дней со дня поступления указанного сообщения предоставляет доступ к СУЗ;
3) обеспечивают в течение 21 (двадцати одного) календарного дня со дня регистрации в ИС МПТ готовность ПАК к информационному взаимодействию с ИС МПТ в части получения кодов маркировки и отправки сведений об использовании кодов маркировки, и направляют Оператору электронное сообщение на прохождение тестирования такого информационного взаимодействия в соответствии с описанием интерфейсов электронного взаимодействия, опубликованными на интернет-ресурсе Оператора;
4) проходят тестирование информационного взаимодействия ПАК с ИС МПТ в течение 2 (двух) календарных месяцев со дня готовности ПАК к такому информационному взаимодействию в соответствии с требованиями к интерфейсу электронного взаимодействия, опубликованными на интернет-ресурсе Оператора;
5) вносят в режиме реального времени в ИС МПТ сведения о маркировке табачных изделий, а также вводе в оборот, их обороте и выводе из оборота в соответствии с требованиями, предусмотренными настоящими Правилами.
10. Участники оборота, осуществляющие оптовую реализацию табачных изделий со дня осуществления деятельности по обороту маркированных табачных изделий:
1) осуществляют свою регистрацию в ИС МПТ в соответствии с требованиями, предусмотренными настоящими Правилами, со дня возникновения необходимости осуществления деятельности, связанной с приобретением табачных изделий у производителей и (или) импортеров или необходимости осуществления деятельности, связанной с оборотом таких изделий;
2) обеспечивают в течение 21 (двадцати одного) календарного дня со дня регистрации в ИС МПТ готовность ПАК к информационному взаимодействию с ИС МПТ в соответствие с требованиями к интерфейсу электронного взаимодействия, опубликованными на интернет-ресурсе Оператора;

9, 10, 11 және 12-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Таңбаланған темекі өнімдерін өндіру және (немесе) олардың айналымы жөніндегі қызметті жүзеге асырған күннен бастап өндірушілер мен импорттаушылар:
1) өзін тіркеуді, сондай-ақ темекі өнімдерін айналымға енгізумен және (немесе) олардың айналымымен байланысты қызметті жүзеге асыру қажеттілігі туындаған күннен бастап, осы Қағидаларда көзделген талаптарға сәйкес ТТҚ АЖ-да сәйкестендіру құралдарымен таңбалануға жататын темекі өнімдерін тіркеуді жүзеге асырады;
2) Операторға ТТҚ АЖ-да тіркелген күннен бастап күнтізбелік 21 (жиырма бір) күн ішінде, орнатуға және ТБС-ға қол жеткізуді алуға (өндірушілер үшін) немесе Оператордың инфрақұрылымында орнатылған ТБС-ға қашықтықтан қол жеткізуді (импорттаушылар үшін) беруге арналған электронды хабарламаны жолдайды.
Бұл ретте Оператор көрсетілген хабарлама келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 2 (екі) күн ішінде ТБС-ға қол жеткізуді ұсынады;
3) ТТҚ АЖ-да тіркелген күннен бастап күнтізбелік 21 (жиырма бір) күн ішінде, таңбалау кодтарын алу және таңбалау кодтарын пайдалану туралы мәліметтерді жіберу бөлігінде ТТҚ АЖ-мен ақпараттық өзара іс-қимылға БАК-тің дайын болуын қамтамасыз етеді және Оператордың интернет-ресурсында жарияланған электрондық өзара іс-қимыл интерфейстерінің сипаттамасына сәйкес Операторға осындай ақпараттық өзара іс-қимылды тестілеуден өтуге электрондық хабарлама жібереді;
4) Оператордың интернет-ресурсында жарияланған электрондық өзара іс-қимыл интерфейсіне қойылатын талаптарға сәйкес осындай ақпараттық өзара іс-қимылға БАК дайын болған күннен бастап күнтізбелік 2 (екі) ай ішінде ТТҚ АЖ-мен БАК ақпараттық өзара іс-қимыл тестілеуінен өтеді;
5) нақты уақыт режимінде осы Қағидаларда көзделген талаптарға сәйкес темекі өнімдерін таңбалау, сондай-ақ айналымға енгізу, олардың айналымы және айналымнан шығару туралы мәліметтерді ТТҚ АЖ-ға енгізеді.
10. Таңбаланған темекі өнімдерінің айналымы жөніндегі қызметті жүзеге асырған күннен бастап темекі өнімдерін көтерме сатуды жүзеге асыратын айналымға қатысушылар:
1) темекі өнімдерін өндірушілерден және (немесе) импорттаушылардан сатып алумен байланысты қызметті жүзеге асыру қажеттілігі немесе осындай өнімдердің айналымымен байланысты қызметті жүзеге асыру қажеттілігі туындаған күннен бастап осы Қағидаларда көзделген талаптарға сәйкес ТТҚ АЖ-да өзінің тіркелуін жүзеге асырады;
2) ТТҚ АЖ-да тіркелген күннен бастап күнтізбелік 21 (жиырма бір) күн ішінде Оператордың интернет-ресурсында жарияланған электрондық өзара іс-қимыл интерфейсіне қойылатын талаптарға сәйкес ТТҚ АЖ-мен ақпараттық өзара іс-қимылға БАК-нің дайын болуын қамтамасыз етеді;

3) вносят в режиме реального времени в ИС МПТ сведения об обороте и (или) выводе из оборота маркированных табачных изделий в соответствии с требованиями, предусмотренными настоящими Правилами.
11. Участники оборота, осуществляющие розничную реализацию табачных изделий со дня осуществления деятельности по розничной реализации маркированных табачных изделий:
1) осуществляют свою регистрацию в ИС МПТ со дня возникновения необходимости осуществления деятельности, связанной с розничной реализацией табачных изделий;
2) обеспечивают в течение 21 (двадцати одного) календарного дня со дня регистрации в ИС МПТ готовность ПАК (при наличии) к информационному взаимодействию с ИС МПТ в соответствие с требованиями к интерфейсу электронного взаимодействия, опубликованными на интернет-ресурсе Оператора;
3) проводят проверку средств сканирования и распознавания средств идентификации на возможность считывания двумерного кода DataMatrix в течение 21 (двадцати одного) календарного дня со дня регистрации в ИС МПТ;
4) вносят в ИС МПТ сведения о выводе из оборота табачных изделий по причинам, отличным от указанных в пункте 57 настоящих Правил, в соответствии с требованиями, предусмотренными настоящими Правилами.
12. Регистрация участников оборота в ИС МПТ и предоставление им доступа к личному кабинету осуществляется Оператором на основании представления следующих сведений, подписанных ЭЦП первого руководителя или индивидуального предпринимателя:
1) ИИН или БИН;
2) наименование организации;
3) фамилия, имя, отчество (при его наличии) первого руководителя;
4) адрес электронной почты участника оборота;
5) контактный номер телефона.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Для получения доступа к функционалу ИС МПТ участник оборота авторизуется в личном кабинете посредством ЭЦП и предоставляет дополнительные сведения:
1) тип участника оборота (производитель, импортер, организация оптовой торговли и(или) розничной торговли);
2) сведения о производственных площадках (для типа участника – производитель, импортер).
Участник оборота добавляет информацию об уполномоченных лицах, имеющих право от имени участника оборота представлять и запрашивать сведения в ИС МПТ.
Уполномоченные лица, которым передано такое право, авторизуются в личном кабинете посредством ЭЦП.";
пункты 17 и 18 изложить в следующей редакции:
"17. Для регистрации табачных изделий в ИС МПТ участник оборота указывает в ИС МПТ как минимум следующие сведения:
1) ИИН или БИН заявителя;
2) вид табачного изделия;
3) код товара (GTIN);
4) торговое наименование;

3) нақты уақыт режимінде осы Қағидаларда көзделген талаптарға сәйкес темекі өнімдерінің айналымы және (немесе) оларды айналымнан шығару туралы мәліметтерді ТТҚ АЖ-ға енгізеді.
11. Таңбаланған темекі өнімдерін бөлшек саудада өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асырған күннен бастап темекі өнімдерін бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыратын айналымға қатысушылар:
1) темекі өнімдерін бөлшек саудада өткізумен байланысты қызметті жүзеге асыру қажеттілігі туындаған күннен бастап ТТҚ АЖ-да өзін тіркеуді жүзеге асырады;
2) ТТҚ АЖ-да тіркелген күннен бастап күнтізбелік 21 (жиырма бір) күн ішінде Оператордың интернет-ресурсында жарияланған электрондық өзара іс-қимыл интерфейсіне қойылатын талаптарға сәйкес ТТҚ АЖ-мен ақпараттық өзара іс-қимылға БАК-нің (болған кезде) дайын болуын қамтамасыз етеді;
3) ТТҚ АЖ-да тіркелген күннен бастап күнтізбелік 21 (жиырма бір) күн ішінде DataMatrix екі өлшемді кодын оқу мүмкіндігіне сәйкестендіру құралдарын сканерлеу және тану құралдарын тексеруді жүргізеді;
4) осы Қағидаларда көзделген талаптарға сәйкес осы Қағидалардың 57-тармағында көрсетілгеннен өзгеше себептер бойынша темекі өнімдерін айналымнан шығару туралы мәліметтерді ТТҚ АЖ-ға енгізеді.
12. Айналымға қатысушыларды ТТҚ АЖ-да тіркеуді және оларға жеке кабинетке қол жеткізуді Оператор бірінші басшының немесе жеке кәсіпкердің ЭЦҚ қойылған мынадай мәліметтерді ұсынуы негізінде жүзеге асырылады:
1) ЖСН немесе БСН;
2) ұйымның атауы;
3) бірінші басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
4) айналымға қатысушының электрондық поштасының мекенжайы;
5) байланыс телефон нөмірі.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. ТТҚ АЖ функционалына қол жеткізу үшін айналымға қатысушы ЭЦҚ арқылы жеке кабинетте авторланады және қосымша мәліметтер ұсынады:
1) айналымға қатысушының типі (өндіруші, импорттаушы, көтерме сауда және (немесе) бөлшек сауда ұйымы);
2) өндірістік алаңдар туралы мәліметтер (қатысушы типі үшін – өндіруші, импорттаушы).
Айналымға қатысушы айналымға қатысушының атынан мәліметтерді ТТҚ АЖ-ға беруге және сұратуға құқығы бар уәкілетті тұлғалар туралы ақпаратты қосады.
Мұндай құқық берілген уәкілетті тұлғалар ЭЦҚ арқылы жеке кабинетте авторланады.";
17 және 18-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"17. ТТҚ АЖ-да темекі өнімдерін тіркеу үшін айналымға қатысушы ТТҚ АЖ-да кем дегенде мынадай мәліметтерді:
1) өтініш берушінің ЖСН немесе БСН;
2) темекі өнімінің түрін;
3) тауар кодын (GTIN);
4) сауда атауын;

5) страна производства;
6) код ТН ВЭД ЕАЭС;
7) тип упаковки табачных изделий;
8) количество единиц в потребительской упаковке;
9) единица измерения единиц в потребительской упаковке;
10) количество потребительских упаковок в групповой упаковке (для групповых упаковок);
11) потребительские характеристики товара;
12) сведения о разрешительных документах (при наличии).
18. Участнику оборота отказывается в регистрации табачных изделий в ИС МПТ в следующих случаях:
1) табачное изделие с таким кодом товара (GTIN) уже зарегистрировано в ИС МПТ;
2) код товара (GTIN) по данным информационного ресурса GS1 Kazakhstan не подлежит использованию участником оборота;
3) код товара (GTIN) по данным информационного ресурса GS1 не существует.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Средство идентификации табачных изделий наносится в виде двумерного матричного штрихкода на потребительскую (а при ее отсутствии на материальный носитель) и групповую упаковки табачных изделий с использованием метода коррекции ошибок ЕСС-200 и АSCII кодирования.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Средство идентификации групповой упаковки табачных изделий содержит код маркировки, включающий в себя три группы данных, из которых первые две группы данных образуют код идентификации групповой упаковки, а также произвольное количество дополнительных групп данных, включаемых по усмотрению производителя табачных изделий. Группы данных идентифицируются следующими атрибутами, предусмотренными международными стандартами GS1:
первая группа данных идентифицируется кодом применения 01 и содержит код товара (GTIN) групповой упаковки, состоящий из 14 (четырнадцати) цифр;
вторая группа данных идентифицируется кодом применения 21 и содержит индивидуальный серийный номер групповой упаковки, состоящий из семи символов;
третья группа данных идентифицируется кодом применения 93 и содержит код проверки, состоящий из восьми символов.
Средство идентификации групповой упаковки предоставляется в виде двухмерного штрихового кода в формате GS1-DataMatrix.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Для обеспечения маркировки табачных изделий средствами идентификации участник оборота направляет Оператору посредством ИС МПТ запрос на получение кодов маркировки по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – запрос).
В выдаче кодов маркировки отказывается в следующих случаях:
1) участник оборота не зарегистрирован в ИС МПТ;
2) представленный код идентификации ранее зарегистрирован в ИС МПТ;
3) код товара не зарегистрирован в реестре товаров;

5) өндірген елді;
6) ЕАЭО СЭҚ ТН кодын;
7) темекі өнімдері қаптамасының типі;
8) тұтыну қаптамасындағы өнім бірлігінің саны;
9) тұтыну қаптамасындағы өнімнің өлшем бірлігін;
10) топтық қаптамадағы тұтыну қаптамасының санын (топтық қаптамалар үшін);
11) тауардың тұтынушылық сипаттамасын;
12) рұқсат беру қағаздары туралы мәліметтерді (болған кезде) көрсетеді.
18. Айналымға қатысушыға мынадай:
1) тауардың осындай кодымен (GTIN) темекі өнімдері ТТҚ АЖ-да тіркелген;
2) GS1 Kazakhstan ақпараттық ресурсының деректері бойынша тауар кодын (GTIN) айналымға қатысушы пайдалануға жатпаған;
3) GS1 ақпараттық ресурсының деректері бойынша тауардың коды (GTIN) жоқ болған жағдайларда темекі өнімдерін ТТҚ АЖ-да тіркеуден бас тартылады.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Темекі өнімдерін сәйкестендіру құралы ЕСС-200 және АSCII кодтау қателерін түзету әдісін қолданумен темекі өнімдерінің тұтыну (ал ол болмаған кезде материалдық жеткізгіш) және топтық қаптамасына екі өлшемді матрицалық штрих код түрінде салынады.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Темекі өнімдерінің топтық қаптамасын сәйкестендіру құралы үш деректер тобы қамтылған таңбалау кодын қамтиды, оның ішінде алғашқы екі деректер тобын топтық қаптаманы сәйкестендіру коды, сондай-ақ темекі өнімдерін өндірушінің қалауы бойынша енгізілетін қосымша деректер топтарының ерікті саны құрайды. Деректер топтары GS1 халықаралық стандарттарында көзделген мынадай атрибуттармен сәйкестендіріледі:
деректердің бірінші тобы 01 қолдану кодымен сәйкестендіріледі және 14 (он төрт) цифрдан тұратын топтық қаптаманың тауар кодын (GTIN) қамтиды;
деректердің екінші тобы 21 қолдану кодымен сәйкестендіріледі және жеті символдан тұратын топтық қаптаманың жеке сериялық нөмірін қамтиды;
деректердің үшінші тобы 93 қолдану кодымен сәйкестендіріледі және сегіз символдан тұратын тексеру кодын қамтиды.
Топтық қаптаманы сәйкестендіру құралы GS1-DataMatrix форматында екі өлшемді штрих код түрінде ұсынылады.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Темекі өнімдерін сәйкестендіру құралдарымен таңбалауды қамтамасыз ету үшін айналымға қатысушы Операторға ТТҚ АЖ арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша таңбалау кодтарын алуға сұрау салуды (бұдан әрі – сұрау салу) жолдайды.
Таңбалау кодтарын беруден мынадай:
1) айналымға қатысушы ТТҚ АЖ-да тіркелмеген;
2) ұсынылған сәйкестендіру коды бұрын ТТҚ АЖ-да тіркелген;
3) тауар коды тауарлар тізілімінде тіркелмеген;

4) код товара не соответствует товарной группе "Табачные изделия".";
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. Нанесение средства идентификации на потребительскую упаковку табачных изделий по кодам ТНВЭД 2402209000, 2403999009 осуществляется методом прямой печати, не допускающим отделения средства идентификации от потребительской упаковки и перекрытия другой информацией.
Не допускается нанесение средства идентификации на прозрачную оберточную пленку или какой-либо другой внешний оберточный материал по кодам ТН ВЭД 2402209000, 2403999009.
При этом средство идентификации располагается, не нарушая целостность информации, нанесенной на потребительскую упаковку в соответствии с требованиями законодательства о техническом регулировании.
По кодам ТН ВЭД 2402201000, 2402900000, 2402100000, 2403110000, 2403191000, 3824999209 допускается нанесение средства идентификации на материальный носитель поверх прозрачной оберточной пленки или какого-либо другого внешнего оберточного материала.
Нанесение средства идентификации на групповую упаковку табачных изделий осуществляется на материальный носитель.";
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. В рамках 1 (одного) отчетного периода (месяц) средняя эффективность агрегирования потребительских и групповых упаковок по всем произведенным табачным изделиям с использованием метода прямой печати не ниже 99 процентов.
При этом допускается отсутствие сведений о коде идентификации не более двух агрегируемых потребительских упаковок внутри групповой упаковки и не более двух групповых упаковок внутри транспортной упаковки.
В этом случае участник оборота, осуществивший агрегирование, в течение 3 (трех) рабочих дней со дня агрегирования передает в ИС МПТ непереданные в ИС МПТ при агрегировании сведения о кодах идентификации потребительских упаковок или кодах идентификации групповых упаковок.
При этом Оператор вносит сведения об указанных кодах идентификации в реестр средств идентификации ИС МПТ как о временно не прослеживаемых.";
подпункт 3) пункта 41 изложить в следующей редакции:
"3) при ввозе табачных изделий с территории государств, не являющихся членами ЕАЭС – выпуск таможенными органами указанных изделий для внутреннего потребления по результатам направления в ИС МПТ уведомления о ввозе табачных изделий в Республику Казахстан с территорий государств, не являющихся членами ЕАЭС.";
пункт 42 изложить в следующей редакции:
"42. Участники оборота, осуществляющие ввоз табачных изделий в Республику Казахстан с территорий государств-членов ЕАЭС, формируют уведомление о ввозе табачных изделий в Республику Казахстан с территорий государств-членов ЕАЭС по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, подписывают его ЭЦП и направляют в ИС МПТ для получения регистрационного номера.
По факту принятия на учет ввезенного товара участник оборота направляет в ИС МПТ сведения о подтверждении кодов идентификации, заявленных им ранее в уведомлении о ввозе товаров в Республику Казахстан с территорий государств-членов ЕАЭС.";
пункт 45 изложить в следующей редакции:

4) тауар коды "Темекі өнімдері" тауар тобына сәйкес келмеген жағдайларда бас тартылады.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. СЭҚ ТН 2402209000, 2403999009 кодтары бойынша темекі өнімдерінің тұтыну қаптамасына сәйкестендіру құралдарын салу сәйкестендіру құралдарын тұтыну қаптамасынан бөлуге және басқа ақпаратпен жабуға жол бермейтін тікелей басып шығару әдісімен жүзеге асырылады.
СЭҚ ТН 2402209000, 2403999009 кодтары бойынша сәйкестендіру құралдарын мөлдір орау пленкасына немесе қандай да бір сыртқы орау материалына салуға жол берілмейді.
Бұл ретте сәйкестендіру құралы техникалық реттеу туралы заңнаманың талаптарына сәйкес тұтыну қаптамасына салынған ақпараттың тұтастығы бұзылмайтындай етіп орналастырылады.
СЭҚ ТН 2402201000, 2402900000, 2402100000, 2403110000, 2403191000, 3824999209 кодтары бойынша сәйкестендіру құралдарын мөлдір орау пленкасының немесе қандай да бір сыртқы орау материалының үстінен материалдық жеткізгішке салуға жол беріледі.
Сәйкестендіру құралдарын темекі өнімдерінің топтық қаптамасына салу материалдық жеткізгішке жүзеге асырылады.";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. 1 (бір) есепті кезең шеңберінде (ай) тікелей басып шығару әдісі қолданылып барлық өндірілген темекі өнімдері бойынша тұтыну және топтық қаптамаларды агрегаттаудың орташа тиімділігі 99 пайыздан төмен емес.
Бұл ретте сәйкестендіру коды туралы мәліметтердің топтық қаптаманың ішінде екі агрегатталған тұтыну қаптамасынан аспайтын және көліктік қаптаманың ішінде екі топтық қаптамадан аспайтын болуына жол беріледі.
Бұл жағдайда агрегаттауды жүзеге асырған айналымға қатысушы агрегаттау күнінен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде агрегаттау кезінде ТТҚ АЖ-ға берілмеген тұтыну қаптамасын сәйкестендіру кодтары немесе топтық қаптаманы сәйкестендіру кодтары туралы мәліметтерді ТТҚ АЖ-ға береді.
Бұл ретте Оператор көрсетілген сәйкестендіру кодтары туралы мәліметтерді ТТҚ АЖ сәйкестендіру құралдарының тізіліміне уақытша қадағаланбайтыны туралы түрінде енгізеді.";
41-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) ЕАЭО мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумағынан темекі өнімдерін әкелу кезінде – ЕАЭО мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасына темекі өнімдерін әкелу туралы хабарламада ТТҚ АЖ-ға жіберу нәтижелері бойынша кеден органдарының көрсетілген өнімдерді ішкі тұтыну үшін шығаруы Қазақстан Республикасының аумағында айналымға енгізу болып табылады.";
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"42. ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасына темекі өнімдерін әкелуді жүзеге асыратын айналымға қатысушылар осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасына темекі өнімдерін әкелу туралы хабарламаны қалыптастырады, оған ЭЦҚ-мен қол қояды және тіркеу нөмірін алу үшін ТТҚ АЖ-ға жібереді.
Әкелінген тауарды есепке алу фактісі бойынша айналымға қатысушы ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің аумағынан Қазақстан Республикасына тауарларды әкелу туралы хабарламада бұрын өзі мәлімдеген сәйкестендіру кодтарын растау туралы мәліметтерді ТТҚ АЖ-ға жібереді.";
45-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"45. Оборот табачных изделий, произведенных и (или) ввезенных на территорию Республики Казахстан после даты введения маркировки табачных изделий средствами идентификации, установленной Постановлением, допускается только при условии передачи сведений об их реализации в ИС МПТ.";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. Приемка табачных изделий осуществляется участником оборота по Акту приема/передачи не позднее дня, следующего за днем, в котором осуществлена фактическая приемка товара, который подписывается ЭЦП и передается в ИС МПТ.";
пункт 55 изложить в следующей редакции:
"55. Участник оборота, осуществляющий розничную реализацию табачных изделий, осуществляет вывод их из оборота только при условии подтверждения сведений об их приемке в ИС МПТ путем сканирования и распознавания средства идентификации, нанесенного на упаковку продаваемой продукции, техническими средствами, сопряженными с установленной у него контрольно-кассовой машиной, зарегистрированной в соответствии с приказом. Сведения о коде идентификации, содержащемся в средстве идентификации, нанесенном на товар, включаются в фискальный документ "кассовый чек", формируемый контрольно-кассовой машиной, и передаются Оператору фискальных данных.";
пункт 67 изложить в следующей редакции:
"67. Сведения, направляемые участниками оборота в ИС МПТ, подписываются ЭЦП участника оборота либо лица, уполномоченного от имени участника оборота, за исключением случаев передачи следующих сведений:
о розничной продаже табачных изделий, передаваемых участниками оборота в электронной форме в составе фискальных документов в соответствии с приказом;
передаваемых участником оборота в электронной форме с использованием СУЗ, установленных в местах производства табачных изделий.";
пункт 69 изложить в следующей редакции:
"69. Все документы и сведения, принятые ИС МПТ, подлежат отражению в ИС МПТ.";
пункт 75 изложить в следующей редакции:
"75. В целях обеспечения контроля оборота табачных изделий Оператор обеспечивает наличие в ИС МПТ следующих сведений:
1) об участниках оборота;
2) о табачных изделиях подлежащих маркировке;
3) о средствах идентификации, нанесенных на табачные изделия;
4) о нарушениях требований о маркировке, выявленных потребителями этих товаров;
5) о кодах идентификации, переданных участникам оборота;
6) об обороте маркированных табачных изделий и их выводе из оборота.".
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

"45. Қаулымен белгіленген сәйкестендіру құралдарымен темекі өнімдерін таңбалау енгізілген күннен кейін Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген және (немесе) әкелінген темекі өнімдерінің айналымына оларды өткізу туралы мәліметтер ТТҚ АЖ-ға берілген жағдайда ғана жол беріледі.";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Темекі өнімдерін қабылдауды айналымға қатысушы ЭЦҚ-мен қол қоятын және ТТҚ АЖ-ға берілетін тауарды нақты қабылдау жүзеге асырылған күннен кейінгі күннен кешіктірмей Қабылдау/беру актісі бойынша жүзеге асырады.";
55-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"55. Темекі өнімдерін бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыратын айналымға қатысушы бұйрыққа сәйкес тіркелген, өзінде орнатылған бақылау-касса машинасымен ұштасқан, сатылатын өнімнің қаптамасына техникалық құралдармен басылған сәйкестендіру құралын сканерлеу және тану арқылы оларды айналымнан шығаруды оларды ТТҚ АЖ-ға қабылдағаны туралы мәліметтер расталған жағдайда ғана жүзеге асырылады. Тауарға түсірілген сәйкестендіру құралындағы сәйкестендіру коды туралы мәліметтер бақылау-касса машинасы қалыптастыратын "кассалық чек" фискалдық құжатына енгізіледі және Фискалдық деректер операторына беріледі.";
67-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"67. Айналымға қатысушылар ТТҚ АЖ-ға жіберетін мәліметтерге айналымға қатысушының не айналымға қатысушының атынан уәкілетті тұлғаның мынадай:
бұйрыққа сәйкес фискалдық құжаттар құрамында электрондық нысанда айналымға қатысушылар беретін темекі өнімдерін бөлшек саудада сату туралы;
айналымға қатысушының темекі өнімдерін өндіру орындарында орнатылған ТБС пайдалана отырып, электрондық нысанда беретін мәліметтерін беру жағдайларын қоспағанда, ЭЦҚ-мен қол қойылады.";
69-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"69. ТТҚ АЖ-да қабылдаған барлық құжаттар мен мәліметтер ТТҚ АЖ-да көрсетілуі тиіс.";
75-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"75. Темекі өнімдерінің айналымын бақылауды қамтамасыз ету мақсатында Оператор ТТҚ АЖ-да мынадай:
1) айналымға қатысушылар туралы;
2) таңбалауға жататын темекі өнімдері туралы;
3) темекі өнімдеріне салынған сәйкестендіру құралдары туралы;
4) осы тауарларды тұтынушылар анықтаған таңбалау туралы талаптарының бұзылуы туралы;
5) айналымға қатысушылар берген сәйкестендіру кодтары туралы;
6) таңбаланған темекі өнімдерінің айналымы және оларды айналымнан шығару туралы мәліметтердің болуын қамтамасыз етеді.".
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі Е. Жамаубаев