О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 85 "Об утверждении Правил приема, оформления и рассмотрения органами внутренних дел ходатайств (заявлений) по вопросам приема в гражданство Республики Казахстан и восстановления в гражданстве Республики Казахстан, в том числе в упрощенном (регистрационном) порядке, выхода из гражданства, утраты, лишения гражданства и определения принадлежности к гражданству Республики Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 июня 2021 года № 366. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 июля 2021 года № 23277
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 85 "Об утверждении Правил приема, оформления и рассмотрения органами внутренних дел ходатайств (заявлений) по вопросам приема в гражданство Республики Казахстан и восстановления в гражданстве Республики Казахстан, в том числе в упрощенном (регистрационном) порядке, выхода из гражданства, утраты, лишения гражданства и определения принадлежности к гражданству Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13391) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии со статьей 30 Закона Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан", статьей 4 Закона Республики Казахстан "О правовом положении иностранцев" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах приема, оформления и рассмотрения органами внутренних дел ходатайств (заявлений) по вопросам приема в гражданство Республики Казахстан и восстановления в гражданстве Республики Казахстан, в том числе в упрощенном (регистрационном) порядке, выхода из гражданства, утраты, лишения гражданства и определения принадлежности к гражданству Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила приема оформления и рассмотрения органами внутренних дел ходатайств (заявлений) по вопросам приема в гражданство Республики Казахстан и восстановления в гражданстве Республики Казахстан, в том числе, в упрощенном (регистрационном) порядке выхода из гражданства Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 30 Закона Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан" (далее Закон), статьей 4 Закона Республики Казахстан "О правовом положении иностранцев".";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау және Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру, оның ішінде жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен) азаматтықтан шығу, азаматтықты жоғалту мен одан айыру және Қазақстан Республикасының азаматтығына жататындығын айқындау мәселелері бойынша өтінішхаттарды (өтініштерді) ішкі істер органдарының қабылдау, ресімдеу және қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 85 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2021 жылғы 24 маусымдағы № 366 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 шiлдеде № 23277 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау және Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру, оның ішінде жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен) азаматтықтан шығу, азаматтықты жоғалту мен одан айыру және Қазақстан Республикасының азаматтығына жататындығын айқындау мәселелері бойынша өтінішхаттарды (өтініштерді) ішкі істер органдарының қабылдау, ресімдеу және қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 85 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13391 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабына, "Шетелдiктердiң құқықтық жағдайы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау және Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру, оның ішінде жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен) азаматтықтан шығу, азаматтықты жоғалту мен одан айыру және Қазақстан Республикасының азаматтығына жататындығын айқындау мәселелері бойынша өтінішхаттарды (өтініштерді) ішкі істер органдарының қабылдау, ресімдеу және қарау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау және Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру, оның ішінде жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен) азаматтықтан шығу, азаматтықты жоғалту мен одан айыру және Қазақстан Республикасының азаматтығына жататындығын айқындау мәселелері бойынша өтінішхаттарды (өтініштерді) ішкі істер органдарының қабылдау, ресімдеу және қарау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 30-бабына, "Шетелдiктердiң құқықтық жағдайы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабына сәйкес әзірленді";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Прием ходатайств (заявлений) по вопросам приема в гражданство Республики Казахстан и восстановления в гражданстве Республики Казахстан, в том числе в упрощенном (регистрационном) порядке, выхода из гражданства, утраты, лишения гражданства и определения принадлежности к гражданству Республики Казахстан для лиц, проживающих на территории Республики Казахстан, осуществляется органами внутренних дел Республики Казахстан по месту постоянного жительства заявителя.
Решение по вопросам гражданства может быть пересмотрено Президентом Республики Казахстан.
Основанием для отказа в приеме в гражданство и восстановлении в гражданстве Республики Казахстан осуществляется в соответствии со статьей 17 Закона Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан".
Необоснованный отказ в приеме заявления по вопросам гражданства, нарушение сроков рассмотрения заявлений, а также другие неправомочные действия должностных лиц, нарушающие порядок рассмотрения дел о гражданстве и порядок исполнения решений по вопросам гражданства, могут быть обжалованы в установленном законом порядке вышестоящему в порядке подчиненности должностному лицу либо в суд.
Жалобы на решения по вопросам о принадлежности к гражданству и утраты гражданства подаются на имя Президента Республики Казахстан.
Поступившие в органы внутренних дел Республики Казахстан материалы по вопросам гражданства проверяются на причину изменения гражданства и полноту анкетных сведений, правильность написания фамилии, имени и отчества (при его наличии) заявителя и членов его семьи.
При обнаружении неполных или неточных сведений в представленных документах они возвращаются в день обнаружения заявителю для внесения соответствующих изменений и дополнений.
Ходатайство (заявление) считается принятым к исполнению со дня подачи заявителем всех документов, предусмотренных настоящими Правилами, в анкетах-заявлениях по приему и выходу из гражданства Республики Казахстан проставляется соответствующая запись, которая заверяется подписью сотрудника, принявшего материал к рассмотрению.
Ходатайства (заявления) по вопросам приема в гражданство и восстановления в гражданстве, в том числе в упрощенном (регистрационном) порядке, выхода из гражданства, утраты, лишения гражданства и определения принадлежности к гражданству подлежат регистрации в журнале учета ходатайств (заявлений) физических лиц по форме согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам и рассмотрению.
Лицам, подавшим ходатайство (заявление) о приобретении гражданства Республики Казахстан либо о выходе из гражданства, по их требованию выдается справка о приеме документов по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам. Справка выдается Департаментом полиции (далее – ДП) только после ввода сведений о лице, ходатайствующем по вопросам оформления гражданства в Единую информационную систему "Беркут" (далее – ЕИС "Беркут") и получения результатов.
При выдаче справок от лиц истребуются оригиналы документов, удостоверяющих личность и осуществляется сверка с копиями, приобщенными в материалах дела.

"3. Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау және Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру, оның ішінде жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен), азаматтықтан шығу, азаматтықты жоғалту мен одан айыру және Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесілігін анықтау мәселелері бойынша өтінішхаттарды (өтініштерді) қабылдауды өтініш иесінің тұрақты тұрғылықты жері бойынша Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары жүзеге асырады.
Азаматтық мәселелер жөніндегі шешімді Қазақстан Республикасы Президентінің қайта қарауы мүмкін.
Қазақстан Республиксының азаматтығына қабылдаудан бас тарту және Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру үшін негіз "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
Азаматтық мәселелер жөніндегі арыздарды қабылдаудан орынсыз бас тартуға, арыздардың қаралу мерзімін бұзуға, сондай-ақ лауазымды адамдардың азаматтық туралы істің қаралу тәртібін және азаматтық мәселелер жөніндегі шешімдердің орындалу тәртібін бұзатын басқа да заңсыз іс-әрекеттеріне заңда белгіленген тәртіппен бағыныштылық реті бойынша жоғары тұрған лауазымды адамға не сотқа шағым берілуі мүмкін.
Азамат болу туралы және азаматтықты жоғалту мәселелері жөніндегі шешімдерге шағымдар Қазақстан Республикасы Президентінің атына беріледі.
Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарына келіп түскен азаматтық мәселелер жөніндегі материалдар азаматтығын өзгерту себебіне және сауалнамалық мәліметтің толықтығына, өтініш иесінің және оның отбасы мүшелерінің тегінің, аты мен әкесінің атының (бар болған жағдайда) дұрыс жазылғандығы тексеріледі.
Ұсынылған құжаттарда толық емес немесе нақты емес мәліметтер анықталған жағдайда олар тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізу үшін өтініш иесіне анықталған күні қайтарылады.
Өтінішхат (өтініш) өтініш иесі осы Қағидада көзделген барлық құжаттарды берген күннен бастап орындауға қабылданды деп есептеледі, Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау және одан шығару бойынша сауалнама-өтінішке тиісті белгі қойылады, ол материалдарды қарауға қабылдаған қызметкердің қолымен куәландырылады.
Азаматтыққа қабылдау және азаматтықты қалпына келтіру, оның ішінде жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен), азаматтықтан шығу, азаматтықты жоғалту мен одан айыру және азаматтыққа тиесілігін анықтау мәселелері бойынша өтінішхаттар (өтініштер) осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке тұлғалардың өтінішхаттарын (өтініштерін) есепке алу журналға тіркелуге және қаралуға жатады.
Қазақстан Республикасының азаматтығын алу не азаматтықтан шығу туралы өтініш берген адамдарға олардың талабы бойынша осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдау туралы анықтама беріледі. Анықтаманы Полиция департаменті (бұдан әрі - ПД) азаматтықты ресімдеу мәселесі бойынша өтініш берген адам туралы мәліметтерді "Бүркіт" бірыңғай ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі – "Бүркіт" БАЖ) енгізгеннен және нәтижесін алғаннан кейін ғана береді.
Анықтамалар берген кезде адамдардан жеке басын куәландыратын құжаттардың түпнұсқалары талап етіледі және істегі материалдарға қосылған көшірмелермен салыстыра тексеру жүзеге асырылады.

Рассмотрение ходатайств (заявлений) по вопросам приема в гражданство Республики Казахстан и выхода из гражданства Республики Казахстан осуществляется со дня подачи ходатайства (заявлений) в течении 6 (шесть) месяцев, в упрощенном порядке в течении 3 (трех) месяцев.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. На лицо, ходатайствующее о приеме в гражданство Республики Казахстан и восстановлении в гражданстве Республики Казахстан, в том числе в упрощенном (регистрационном) порядке, выходе из гражданства, утрате, лишения гражданства и определении принадлежности к гражданству Республики Казахстан органы внутренних дел Республики Казахстан запрашивают сведения о наличии либо отсутствии судимости, привлечении к административной ответственности в подразделении правовой статистики и специальных учетов органов прокуратуры посредством Системы информационного обмена правоохранительных и специальных органов Республики Казахстан (далее – СИОПСО), проверяют по всем учетам органов внутренних дел Республики Казахстан и вводят сведения посредством Информационной системы миграционной полиции в ЕИС "Беркут".";
абзац одиннадцатый пункта 18 исключить;
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. При необходимости дополнительно представляется документ, подтверждающий наличие одного из условий, необходимых для принятия гражданства в упрощенном порядке. Копии свидетельства о рождении, паспорта, другого документа, подтверждающего рождение на территории Республики Казахстан, копия страницы паспорта с отметкой о регистрации по месту жительства до 21 декабря 1991 года на территории Стороны приобретаемого гражданства или справка компетентного органа об этом, копия свидетельства о браке, о рождении или иной документ, подтверждающий родственные связи с гражданином Республики Казахстан.";
подпункт 3) пункта 42 исключить;
приложение 1 исключить;
приложение 8 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу.
приложение 13 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение на официальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

Қазақстан Республикасы азаматтығына қабылдау және Қазақстан Республикасы азаматтығынан шығу мәселесі бойынша өтінішхаттар (өтініштер) оларды тапсырған күннен бастап 6 (алты) ай, жеңілдетілген тәртіппен - 3 (үш) ай ішінде қарастырылады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау және Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтіру, оның ішінде жеңілдетілген тәртіппен (тіркеу тәртібімен), азаматтықтан шығу, азаматтықты жоғалту мен одан айыру және Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесілігін анықтау туралы өтініш білдірген адамға Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары соттылығының бар не жоқтығына, әкімшілік жауапкершілікке тартылғандығы туралы мәліметті прокуратура органдарының құқықтық статистика және арнайы есепке алу бөліністерінен Қазақстан Республикасының құқық қорғау және арнайы органдарының ақпараттық алмасу жүйесі (бұдан әрі – ҚАОАЖ) арқылы сұратады, Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарының барлық есептері бойынша тексереді және "Бүркіт" БАЖ-ға Көші-қон полициясының ақпараттық жүйесі арқылы мәліметтерді енгізеді.";
18-тармақтың он бірінші абзацы алынып тасталсын;
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Қажет болған жағдайда шарттардың біреуінің бар екендігін растайтын жеңілдетілген тәртіппен азаматтықты қабылдауға қажетті құжаттар қоса беріледі. Туу туралы куәліктің, паспорттың, Қазақстан Республикасының аумағында туғандығын растайтын басқа да құжаттың көшірмелері, 1991 жылғы 21 желтоқсанға дейін тұрғылықты жері бойынша азаматтық алатын Тараптың аумағында тіркелгендігі туралы белгісі бар паспорт парағының немесе бұл туралы құзыретті орган анықтамасының көшірмесі, неке туралы, туу туралы куәлігінің көшірмесі немесе Қазақстан Республикасының азаматтарымен туыстық байланысын растайтын өзге де құжаттың көшірмесі пайдаланылады.";
42-тармақтың 3) тармақшасы алынып тасталсын;
1-қосымша алынып тасталсын.
8-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
13-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан и Комитет миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Кабденов М.Т.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Тургумбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 24 июня 2021 года № 366
Приложения 8
к Правилам приема, оформления
и рассмотрения органами
внутренних дел ходатайств
(заявлений) по вопросам
приема в гражданство
Республики Казахстан
и восстановления в гражданстве
Республики Казахстан,
в том числе в упрощенном
(регистрационном) порядке,
выхода из гражданства, утраты,
лишения гражданства и
определения принадлежности
к гражданству
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (далее – Ф.И.О) лица, принятого
в гражданство Республики Казахстан в упрощенном порядке)
________________________________________________________________________________
(место проживания, контактные телефоны, электр. адрес)
Уведомление-обязательство
В соответствии со статьей 10 Конституции Республики Казахстан за гражданином
Республики Казахстан не признается гражданство другого государства.
Гражданство Республики Казахстан считается недействительным, если его
приобретает иностранец, не прекращая одновременно гражданства иного государства.
В этой связи, уведомляем о необходимости сдачи Вами паспорта иностранного
гражданина в уполномоченный орган страны прежнего гражданства для регистрации
прекращения прежнего гражданства в течении тридцати календарных дней со дня
приема в гражданство Республики Казахстан в упрощенном порядке.
Одновременно информируем, что при несвоевременной сдачи паспорта иностранного
гражданина в уполномоченный орган страны прежнего гражданства, гражданство
Республики Казахстан считается недействительным.
Вместе с тем за нарушение законодательства Республики Казахстан о гражданстве
предусмотрена административная ответственность по статье 496 Кодекса Республики
Казахстан "Об административных правонарушениях".
Настоящее уведомление-обязательство составлено в 2 экземплярах,
по одному для каждой стороны.
Начальник УМС ДП ________________________________________________________
области/города республиканского значения/столицы
__________________________________________________________________________
(специальное звание, должность, Ф.И.О. должностного лица)
_________________________________________________________________________
(подпись должностного лица)
М.П.
С уведомлением ознакомлен, обязуюсь сдать паспорт иностранного гражданина
в уполномоченный орган страны прежнего гражданства для регистрации
прекращении прежнего гражданства в течении тридцати календарных дней.
Уведомление получил: ____________________________________
(Ф.И.О./подпись)
"___" _________ 20__ год
Приложение 2
к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 24 июня 2021 года № 366
Приложения 13
к Правилам приема, оформления
и рассмотрения органами
внутренних дел ходатайств
(заявлений) по вопросам
приема в гражданство
Республики Казахстан
и восстановления в гражданстве
Республики Казахстан,
в том числе в упрощенном
(регистрационном) порядке,
выхода из гражданства, утраты,
лишения гражданства
и определения принадлежности
к гражданству
Республики Казахстан
Место для фото карточки
Справка № _____
Выдана для получения удостоверения личности (паспорта) гражданина Республики Казахстан
Фамилия _____________________________________________________
Имя _________________________________________________________
Отчество (при его наличии) _____________________________________
Дата рождения ________________________________________________
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О гражданстве Республики
Казахстан" является гражданином Республики Казахстан.
Основание: Заключение ДП области/города республиканского значения/столицы
20__г. "___" _______________
Начальник УМС ДП ___________________ (подпись)
М.П.
Корешок справки № _____
Фамилия ____________________________________________________
Имя ________________________________________________________
Отчество (при его наличии) ____________________________________
Дата рождения _______________________________________________
Прежнее гражданство _________________________________________
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О гражданстве Республики
Казахстан" является гражданином Республики Казахстан.
Основание: Заключение ДП области/города республиканского значения/столицы
20 __ г. "__" __________
Инспектор ____________________ (подпись)
Справку получил ____________________ (подпись)
"____" ____________ 20___г. М.П.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитетіне (М.Т. Қабденов) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрі
Е. Тургумбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрінің
2021 жылғы 24 маусымдағы
№ 366 бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтығына қабылдау және
Қазақстан Республикасының
азаматтығын қалпына келтіру,
оның ішінде жеңілдетілген
тәртіппен (тіркеу тәртібімен),
азаматтықтан шығу,
азаматтықты жоғалту мен одан
айыру және
Қазақстан Республикасының
азаматтығына жататындығын
айқындау мәселелері бойынша
өтінішхаттарды (өтініштерді)
ішкі істер органдарының
қабылдау, ресімдеу және қарау
қағидаларына
8-қосымша
___________________________________________________________
(Қазақстан Республикасының азаматтығына жеңілдетілген тәртіппен қабылданған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (бұдан әрі - Т.А.Ә.)
___________________________________________________________
(тұратын орны, байланыс телефоны, электр. мекенжайы)
Хабарлама-міндеттеме
Қазақстан Республикасы Конституциясының 10-бабына сәйкес Қазақстан Республикасы азаматының басқа мемлекеттің азаматтығында болуы танылмайды.
Егер шетелдік өзге мемлекеттің азаматтығын тоқтатпай отырып сонымен бір уақытта Қазақстан Республикасының азаматтығын алатын болса, онда ол жарамсыз деп есептеледі.
Осыған байланысты, Сізге Қазақстан Республикасының азаматтығын жеңілдетілген тәртіппен алған күнінен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде бұрынғы азаматтығы елідің өкілетті органына шетел азаматының паспортын тапсыру бұрынғы азаматтығының тоқтатылуын тіркегені үшін қажеттілігі туралы хабарлаймыз.
Біруақытта, егер шетелдік азаматтың паспорты бұрынғы азаматтығы бар елдің уәкілетті органына уақтылы ұсынылмаған болса, онда Қазақстан Республикасының азаматтығы жарамсыз болып саналады.
Сонымен қатар, Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы заңнаманы бұзған үшін "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 496-бабы бойынша әкімшілік жауапкершілік көзделгені туралы ескертеміз.
Осы хабарлама-міндеттеме 2 данада жасалды, әр тарап үшін біреуден.
___________ облысы/республикалық маңызы бар қаласы/астанасы ПД КҚҚБ бастығы
________________________________________________________
(арнаулы атағы, лауазымы, лауазымды адамның Т.А.Ә.)
_________________________
(лауазымды адамның қолы)
М.О.
Хабарламамен таныстым, шетел азаматының паспортын бұрынғы азаматтықтың өкілетті органына күнтізбелік отыз күннің ішінде тапсыруға міндеттімін.
Хабарламаны алдым:
_______________________________________________________
(Т.А.Ә./қолы)
"___" _________ 20__ жыл
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрінің
2021 жылғы 24 маусымдағы
№ 366 бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтығына қабылдау және
Қазақстан Республикасының
азаматтығын қалпына келтіру,
оның ішінде жеңілдетілген
тәртіппен (тіркеу тәртібімен),
азаматтықтан шығу,
азаматтықты жоғалту мен одан
айыру және
Қазақстан Республикасының
азаматтығына жататындығын
айқындау мәселелері бойынша
өтінішхаттарды (өтініштерді)
ішкі істер органдарының
қабылдау, ресімдеу және қарау
қағидаларына
13-қосымша
Фотосуреттің орны
№ ______ анықтама
Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін (паспортын) алу үшін берілді
Тегі _________________________________________________________________
Аты _________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болған жағдайда) ______________________________________
Туған жылы __________________________________________________________
"Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының азаматы болып табылады.
Негіз: _______________________________________________________________
облысы/республикалық маңызы бар қаласы/астанасы ПД-нің 20____жылғы
"_____"___________ қорытындысы.
КҚҚБ ПД-нің бастығы _____________________________________________
(қолы)
М.О. № _______ анықтаманың түбіртегі
Тегі _________________________________________________________________
Аты _________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болған жағдайда) ______________________________________
Туған жылы __________________________________________________________
Бұрынғы азаматтығы __________________________________________________
"Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының азаматы болып табылады.
Негіз: _________________________________
облысы/республикалық маңызы бар қаласы/астанасы ПД-нің 20____жылғы
"_____"___________ қорытындысы.
Инспектор _______________________
(қолы)
Анықтаманы алдым _____________
(қолы)
20___ ж. "______"___________
М.О.