О внесении изменений и дополнения в приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 1 октября 2020 года № 365/НҚ "Об утверждении Правил предоставления инновационных грантов на коммерциализацию технологий"
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 16 июля 2021 года № 250/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 июля 2021 года № 23683
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 1 октября 2020 года № 365/НҚ "Об утверждении Правил предоставления инновационных грантов на коммерциализацию технологий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21367) следующие изменения и дополнение:
в Правилах предоставления инновационных грантов на коммерциализацию технологий, утвержденных указанным приказом:
пункты 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"9. Услугодатель размещает объявление о приеме заявок на получение инновационных грантов в средствах массовой информации и на официальном интернет-ресурсе услугодателя с указанием адреса веб-портала "электронного правительства" (далее – Портал) и графика приема заявок, согласованного с уполномоченным органом, за 15 (пятнадцать) рабочих дней до начала приема заявок.
По согласованию с уполномоченным органом прием заявок на предоставление инновационных грантов по отдельным приоритетным направлениям предоставления инновационных грантов проводится в соответствии с Приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 17 сентября 2020 года № 339/НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21265).
10. Для получения государственной услуги услугополучатель предоставляет пакет документов на государственном или русском языках посредством портала или нарочно в канцелярию услугодателя в соответствии с перечнем, предусмотренным пунктом 8 Стандарта государственной услуги (далее – Стандарт) согласно приложению к настоящим Правилам.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Принятие Советом решения о предоставлении или об отказе в предоставлении инновационных грантов на коммерциализацию технологий осуществляется поэтапно:
1) услугодатель в течение 1 (одного) рабочего дня регистрирует предварительное предложение и направляет его для рассмотрения Совету.
Совет в течение 10 (десяти) рабочих дней заслушивает предварительное предложение услугополучателя и осуществляет отбор по следующим критериям:
инновационность;
масштабируемость;
экспортоориентированность;
состав и квалификация команды проекта;
коммерческий потенциал проекта.
По итогам заслушивания предварительных предложений, Советом принимается решение о допуске (отказе в допуске) услугополучателей на второй этап конкурса;

"Технологияларды коммерцияландыруға инновациялық гранттар беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 1 қазандағы № 365/НҚ бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2021 жылғы 16 шілдедегі № 250/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 23 шілдеде № 23683 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Технологияларды коммерцияландыруға инновациялық гранттар беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 1 қазандағы № 365/НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21367 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Технологияларды коммерцияландыруға инновациялық гранттар беру қағидаларында:
9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"Көрсетілетін қызметті беруші инновациялық гранттарды алуға өтінімдерді қабылдау туралы бұқаралық ақпарат құралдарында және көрсетілетін қызметті берушінің ресми интернет-ресурсында "электрондық үкіметтің" веб-порталының (бұдан әрі – Портал) мекенжайын және өтінімдерді қабылдау басталғанға дейін 15 (он бес) жұмыс күн ішінде уәкілетті органмен келісілген өтінімдерді қабылдау кестесін көрсете отырып хабарландыру орналастырады.
Уәкілетті органнын келісімі бойынша инновациялық гранттар берудің белгілі бір басым бағыттары бойынша инновациялық гранттар беруге өтінімдер Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 17 қыркүйектегі № 339/НҚ (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 21265 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес қабылданады.
10. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді алу үшін көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандартының (бұдан әрі – Стандарт) 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес мемлекеттік немесе орыс тілдеріндегі құжаттар топтамасын портал арқылы немесе көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне қолма-қол ұсынады.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Кеңестің технологияларды коммерцияландыруға инновациялық гранттар беру немесе беруден бас тарту туралы шешім қабылдауы кезең-кезеңімен жүзеге асырылады:
1) көрсетілетін қызметті беруші 1 (бір) жұмыс күні ішінде алдын-ала ұсынысты тіркейді және оны Кеңестің қарауына жібереді.
Кеңес 10 (он) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушылардың алдын-ала ұсынысын қарайды және мынадай өлшемшарттар бойынша іріктеуді жүзеге асырады:
инновациялылық;
ауқымдылығы;
экспортқа бағдарлану;
жоба командасының құрамы және біліктілігі;
жобаның коммерциялық әлеуеті.
Алдын-ала ұсыныстарды тыңдау қорытындысы бойынша Кеңес конкурстың екінші кезеңіне көрсетілетін қызметті алушыларды жіберу (жіберуден бас тарту) туралы шешім қабылдайды;

2) услугодатель в течение 1 (одного) рабочего дня после получения решения Совета направляет услугополучателям, прошедшим отбор, соответствующие уведомления о принятом решении по допуску или отказу в допуске на второй этап.
Срок рассмотрения заявки приостанавливается с момента отправки услугополучателю уведомления о принятом решении по допуску на второй этап на электронный адрес услугополучателя, указанный в предварительном предложении или через автоматизированную систему услугодателя;
3) услугополучатель, прошедший отбор, в течение 10 (десяти) рабочих дней представляет услугодателю полное предложение;
4) услугодатель в течение 5 (пяти) рабочих дней осуществляет прием и проверку полных предложений на полноту представленных документов и их соответствие требованиям настоящих Правил.
В случае не предоставления услугополучателем полного предложения в течение 10 (десяти) рабочих дней, услугодатель отказывает услугополучателю в приеме полного предложения.
Услугодатель обеспечивает неразглашение информации, содержащейся в заявке третьим лицам, незадействованным в процессе предоставления инновационных грантов, за исключением акционера услугодателя, уполномоченного органа и случаев, установленных законодательными актами Республики Казахстан;
5) услугодатель в течение 20 (двадцати) рабочих дней после проверки полного предложения осуществляет экспертизу полного предложения.
В случае отсутствия экспертов у услугодателя для проведения экспертизы привлекаются внешние отечественные и (или) зарубежные физические и (или) юридические лица.
Услугодатель формирует перечень внешних отечественных и зарубежных экспертов и экспертных организаций, в том числе на основании рекомендаций Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен", отраслевых ассоциаций.
Экспертиза проводится по следующим направлениям:
технологическая экспертиза проводится с целью оценки технологической реализуемости и анализа достаточности мероприятий, сравнения с аналогами, распределения работ заявленным срокам (этапам), объему и содержанию работ и сроков их выполнения, рисков реализации проекта, квалификации команды проекта;финансово-экономическая экспертиза проводится с целью оценки экономической целесообразности и финансово-экономической модели реализации проекта;
правовая экспертиза проводится с целью анализа содержания представленных документов на предмет соответствия действующему законодательству Республики Казахстан, оценки правовых рисков реализации проекта.
Технологическая, финансово-экономическая и правовая экспертизы проводятся по проектам одновременно.
По итогам проведенной экспертизы заявок формируется экспертное заключение для направления Совету;

2) көрсетілетін қызметті беруші Кеңес шешімін алғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде іріктеуден өткен көрсетілетін қызметті алушыға рұқсат беру немесе екінші кезеңге жіберуден бас тарту туралы қабылданған шешім туралы тиісті хабарлама жібереді.
Өтінімді қарау мерзімі көрсетілетін қызметті алушыға екінші кезеңге жіберу жөнінде қабылданған шешім туралы хабарламаны көрсетілетін қызметті алушының алдын-ала ұсынысында көрсетілген электрондық мекенжайына немесе автоматтандырылған қызмет көрсету жүйесі арқылы жіберген сәттен бастап тоқтатыла тұрады;
3) іріктеуден өткен көрсетілетін қызметті алушы 10 (он) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушіге толық ұсыныс жібереді;
4) көрсетілетін қызметті беруші 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын және олардың осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін тексеріп, толық ұсыныстарды қабылдауды және тексеруді жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті алушы 10 (он) жұмыс күні ішінде толық емес ұсынысты ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші толық ұсынысты қабылдаудан бас тартады.
Көрсетілетін қызметті берушінің акционерін, уәкілетті органды және Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тұлғаларды қоспағанда, көрсетілетін қызметті беруші өтінімдегі ақпаратты инновациялық гранттар беру процесінде жоқ үшінші тұлғаларға жария етпеуді қамтамасыз етеді;
5) көрсетілетін қызметті беруші толық ұсынысты тексергеннен кейін 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде толық ұсынысқа сараптама жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті берушіде сарапшылар болмаған жағдайда сараптама жүргізу үшін сыртқы отандық және (немесе) шетелдік жеке және (немесе) заңды тұлғалар тартылады.
Көрсетілетін қызметті беруші сыртқы отандық және шетелдік сарапшылар мен сараптамалық ұйымдардың тізбесін, оның ішінде "Атамекен" Қазақстан Республикасы ұлттық кәсіпкерлер палатасының, салалық қауымдастықтардың ұсынымдары негізінде қалыптастырады.
Сараптама келесі бағыттар бойынша жүргізіледі:
технологиялық сараптама іс-шаралардың технологиялық іске асырылуы мен жеткіліктілігін талдау, аналогтармен салыстыру, жұмыстарды мәлімделген мерзімдер (кезеңдер) бойынша бөлу, жұмыстардың көлемі мен мазмұны және оларды орындау мерзімдері, жобаны іске асыру тәуекелдері, жоба командасының біліктілігі мақсатында жүргізіледі;
қаржы-экономикалық сараптама жобаны іске асырудың экономикалық орындылығын және қаржы-экономикалық моделін бағалау мақсатында жүргізіледі;
құқықтық сараптама ұсынылған құжаттардың мазмұнын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкестігі тұрғысынан талдау, жобаны іске асырудың құқықтық тәуекелдерін бағалау мақсатында жүргізіледі.
Технологиялық, қаржы-экономикалық және құқықтық сараптамалар жобалар бойынша бір мезгілде жүргізіледі.
Кеңеске жіберу үшін өтінімдерге жүргізілген сараптама қорытындылары бойынша сараптамалық қорытынды қалыптастырылады;

6) в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения экспертного заключения проводится заседание Совета.
На заседание Совета приглашается услугополучатель для презентации своего проекта очно или посредством средств телекоммуникаций с аудио и видеофиксацией.
По результатам рассмотрения Совет принимает решение о предоставлении инновационного гранта или об отказе в его предоставлении услугополучателю.
7) услугодатель в течение 3 (трех) рабочих дней со дня принятия решения Советом, уведомляет услугополучателя о необходимости подписания договора или направляет услугополучателям отказ в оказании государственной услуги.
Договор подписывается услугополучателем либо его уполномоченным представителем на заключение договора и услугодателем по месту нахождения услугодателя.
Договор заключается в двух экземплярах по одному для каждой из сторон по форме, определяемой услугодателем с учетом заключений экспертизы и рекомендаций Совета.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Услугодатель проводит постоянный мониторинг реализации проекта для осуществления контроля и исполнения услугополучателем принятых встречных обязательств в соответствии с заключенным договором.
При выявлении в процессе мониторинга проекта нецелевого использования средств инновационного гранта, услугодатель принимает решение о расторжении договора по проектам с возвратом средств инновационного гранта на счет услугодателя, отобранным Советом, с учетом рекомендации Совета.
Данные средства расходуются услугодателем на предоставление инновационных грантов.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Инновационный грант предоставляется на условиях софинансирования мероприятий на следующих стадиях реализации проекта:
1) доработка продукта и разработка стратегии коммерциализации, в том числе по привлечению инвестиций;
2) запуск производства и (или) процессов (реализация проекта);
3) реализация новых или усовершенствованных продуктов и услуг (коммерциализация) на рынке.";
дополнить пунктом 23-1 в следующей редакции:
"23-1. Общая сумма софинансирования проекта в рамках инновационного гранта на коммерциализацию технологий составляет не более 100 000 000 (сто миллионов) тенге, распределенных по стадиям:
1) на стадии "Доработка продукта и разработка стратегии коммерциализации, в том числе по привлечению инвестиций" покрывает до 90 (девяносто) процентов, но не более 20 000 000 (двадцать миллионов) тенге от следующих статей обоснованных затрат:
заработная плата членов команды проекта, при этом общая сумма затрат по статье составляет не более 40 (сорок) процентов от суммы средств стадии;
командировочные расходы, при этом общая сумма затрат по статье составляет не более 30 (тридцать) процентов от суммы средств стадии;

6) сараптамалық қорытындыны алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Кеңестің отырысы өткізіледі.
Кеңес отырыстарына көрсетілетін қызметті алушы өз жобасын бетпе-бет немесе аудио және бейне тіркеуі бар телекоммуникациялар құралдары арқылы таныстыру үшін шақырылады.
Қарау нәтижелері бойынша Кеңес көрсетілетін қызметті алушыға инновациялық грант беру туралы немесе оны беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
7) көрсетілетін қызметті беруші Кеңес шешім қабылдаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыға шартқа қол қоюдың қажеттілігі туралы хабардар етеді немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуды жібереді.
Шартқа көрсетілетін қызметті алушы не оның шарт жасасуға уәкілетті өкілі және көрсетілетін қызметті берушінің орналасқан жері бойынша көрсетілетін қызметті беруші қол қояды.
Шарт сараптама қорытындылары мен Кеңестің ұсынымдары ескеріле отырып, көрсетілетін қызметті беруші айқындайтын нысан бойынша Тараптардың әрқайсысы үшін бір-бірден екі данада жасалады.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Көрсетілетін қызметті беруші жасалған шартқа сәйкес жобаның іске асырылуын және көрсетілетін қызметті алушының қабылданған қарсы міндеттемелерін орындауын бақылауды жүзеге асыру үшін жобаның іске асырылуына тұрақты мониторинг жүргізеді.
Мониторинг барысында инновациялық грант қаражатын мақсатсыз пайдалану анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші Кеңестің ұсынымдарын ескере отырып, Кеңес іріктеп алған жобалар бойынша инновациялық гранттың қаражатын көрсетілетін қызметті берушінің шотына қайтара отырып, шартты бұзу туралы шешім қабылдайды.
Осы қаражатты көрсетілетін қызметті беруші инновациялық гранттар беруге жұмсайды.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Инновациялық грант жобаны іске асырудың келесі кезеңдерінде іс-шараларды бірлесіп қаржыландыру шартымен беріледі:
1) өнімді пысықтау және жобаның инвестицияларды тартуын қоса алғанда, комммерцияландыру стратегиясын әзірлеу;
2) өндірісті және (немесе) процестерді іске қосу (жобаны іске асыру);
3) жаңа немесе жақсартылған өнімдер мен қызметтерді нарықта өткізу (коммерцияландыру).";
мынадай редакциядағы 23-1-тармақпен толықтырылсын:
"23-1. Технологияларды коммерцияландыруға инновациялық грант шеңберінде жобаны бірлесіп қаржыландырудың жалпы сомасы кезеңдер бойынша бөлінген 100 000 000 (жүз миллион) теңгеден аспайды:
1) "Өнімді пысықтау және жобаның инвестицияларды тартуын қоса алғанда, комммерцияландыру стратегиясын әзірлеу" кезеңінде 20 000 000 (жиырма миллион) теңгеден аспайтын мөлшерде және негізделген өтеудің мынадай баптарының 90 (тоқсан) пайызын жабады:
жоба командасы мүшелерінің жалақысы, бұл ретте бап бойынша шығындардың жалпы сомасы кезеңнің қаражат сомасының 40 (қырық) пайызынан аспайды;
іссапар шығыстары, бұл ретте бап бойынша шығындардың жалпы сомасы кезеңнің қаражат сомасының 30 (отыз) пайызынан аспайды;

оплата иных работ и (или) услуг, выполняемых третьими лицами и/или соисполнителями не более 30 (тридцать) процентов от суммы средств соответствующего этапа, при этом общая сумма затрат по статье составляет не более 30 (тридцать) процентов от суммы средств стадии;
аренда офисных помещений, при этом общая сумма затрат по статье составляет не более 20 (двадцать) процентов от суммы средств гранта стадии;
приобретение материалов, комплектующих и оборудования, необходимого для создания продукта или услуги с целью дальнейшей коммерциализации (но не более 20 (двадцати) процентов от суммы средств гранта;
2) на второй "Запуск производства и (или) процессов (реализация проекта" и третьей стадиях "Реализация новых или усовершенствованных продуктов и услуг (коммерциализация) на рынке" средства инновационного гранта не превышают 80 000 000 (восемьдесят миллионов) тенге.
На второй стадии "Запуск производства и (или) процессов (реализация проекта)" инновационный грант покрывает до 90 (девяносто) процентов следующих статей обоснованных затрат:
заработная плата членов команды проекта, при этом общая сумма затрат по статье составляет не более 30 (тридцать) процентов от суммы средств стадии;
командировочные расходы, при этом общая сумма затрат по статье составляет не более 20 (двадцать) процентов от суммы средств стадии;
приобретение лицензий, оборудования, необходимого для создания продукта или услуги, включая транспортировку, налоговые обязательства и таможенные пошлины, при этом общая сумма затрат по статье составляет не более 50 (пятьдесят) процентов от суммы средств стадии;
приобретение материалов и комплектующих для создания продукта или услуги, при этом общая сумма затрат по статье составляет не более 50 (пятьдесят) процентов от суммы средств стадии;
аренда офисных и (или) производственных помещений, при этом общая сумма затрат по статье составляет не более 10 (десять) процентов от суммы средств стадии.
На третьей стадии "Реализация новых или усовершенствованных продуктов и услуг (коммерциализация) на рынке" инновационный грант покрывает до 90 (девяносто) процентов следующих статей обоснованных затрат:
аренда офисных и (или) производственных помещений, при этом общая сумма затрат по статье составляет не более 10 (десять) процентов от суммы средств гранта второй и третьей стадии;
командировочные расходы, при этом общая сумма затрат по статье составляет не более 40 (сорок) процентов от суммы средств стадии;
маркетинговые расходы, при этом общая сумма затрат по статье составляет не более 60 (шестьдесят) процентов от суммы средств стадии.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:

үшінші тұлғалар және/немесе бірлесіп орындаушылар орындайтын орындалған жұмыстарға және (немесе) қызметтерге ақы төлеу тиісті кезеңнің қаражаты сомасының 30 (отыз) пайызынан аспайды, бұл ретте бап бойынша шығындардың жалпы сомасы кезеңнің қаражаты сомасының 30 (отыз) пайызынан аспауы қажет;
кеңсе үй-жайларын жалға алу, бұл ретте бап бойынша шығындардың жалпы сомасы грант кезеңінің қаражаты сомасының 20 (жиырма) пайызынан аспайды;
одан әрі коммерцияландыру мақсатында өнімді немесе көрсетілетін қызметті жасау үшін қажетті материалдарды, жиынтықтауыштар мен жабдықтарды сатып алу (бірақ грант қаражаты сомасының 20 (жиырма) пайызынан аспайды;
2) екінші "Өндірісті және (немесе) процестерді (жобаны іске асыруды) іске қосу" және үшінші "Жаңа немесе жақсартылған өнімдер мен қызметтерді нарықта өткізу (коммерцияландыру)" кезеңдерінде инновациялық грант қаражаты 80 000 000 (сексен миллион) теңгеден аспайды.
Екінші сатыда "Өндірісті және (немесе) процестерді іске қосу (жобаны іске асыру)" инновациялық гранты негізделген шығындардың мынадай баптарының 90 (тоқсан) пайызын жабады:
жоба командасы мүшелерінің жалақысы, бұл ретте бап бойынша шығындардың жалпы сомасы кезеңнің қаражаты сомасының 30 (отыз) пайызынан аспайды;
іссапар шығыстары, бұл ретте бап бойынша шығындардың жалпы сомасы кезеңнің қаражаты сомасының 20 (жиырма) пайызынан аспайды;
тасымалдауды, салық міндеттемелерін және кедендік баждарды қоса алғанда, өнімді немесе қызметті құру үшін қажетті лицензияларды, жабдықтарды сатып алу, бұл ретте бап бойынша шығындардың жалпы сомасы кезеңнің қаражаты сомасының 50 (елу) пайызынан аспайды;
өнімді немесе қызметті жасау үшін материалдар мен жиынтықтаушыларды сатып алу, бұл ретте бап бойынша шығындардың жалпы сомасы кезеңнің қаражат сомасының 50 (елу) пайызынан аспайды;
кеңсе және (немесе) өндірістік үй-жайларды жалға алу, бұл ретте бап бойынша шығындардың жалпы сомасы шығындар сомасының 10 (он) пайызынан аспайтын.
Үшінші сатыда "Жаңа немесе жақсартылған өнімдер мен қызметтерді нарықта өткізу (коммерцияландыру)" инновациялық гранты негізделген шығындардың келесі баптарының 90 (тоқсан) пайызын жабады:
кеңсе және (немесе) өндірістік үй-жайларды жалға алу, бұл ретте бап бойынша шығындардың жалпы сомасы екінші және үшінші сатыдағы грант қаражаты сомасының 10 (он) пайызынан аспайды;
іссапар шығыстары, бұл ретте бап бойынша шығындардың жалпы сомасы кезеңнің қаражаты сомасының 40 (қырық) пайызынан аспайды;
маркетингтік шығыстар, бұл ретте бап бойынша шығындардың жалпы сомасы кезеңнің қаражаты сомасының 60 (алпыс) пайызынан аспайды.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"24. Прохождение первой стадии является необходимым условием реализации проекта и для прохождения на вторую и третью стадии.
При этом услугополучателю, реализующему второй этап, необходимо в том числе реализовать третий этап для достижения продаж.
После завершения каждого этапа на основании достигнутых результатов услугополучателя (грантополучателя) в период соответствующего этапа, Совет принимает решение о допущении его на следующий этап и выдачи соответствующего транша финансирования.";
пункты 25, 26 и 27 исключить;
пункты 28 и 29 изложить в следующей редакции:
"28. К услугополучателю устанавливаются следующие критерии:
наличие софинансирования в размере не менее 10 (десяти) процентов от запрашиваемой суммы инновационного гранта.
1) На первой стадии:
завершение акселерационной программы;
наличие завершенных результатов научной и (или) научно-технической деятельности, либо экспериментального опытного образца продукта либо первоначальной конструкции (MVP);
наличие команды из не более 5-ти (пяти) квалифицированных специалистов, включая специалиста по коммерциализации, с опытом маркетинговых исследований (для финансирования за счет грантов);
являться субъектом малого предпринимательства.
2) На второй стадии:
наличие продукта готового к производству и (или) к продажам;
наличие инвестиционного плана;
привлечение инвестиций в размере не менее 20 (двадцать) процентов от суммы гранта второй и третьей стадии;
команда проекта должна состоять из не более 7 (семи) человек, в том числе руководитель проекта, специалист по коммерциализации, имеющий опыт работы в бизнесе (не менее трех лет), способный проводить маркетинговые исследования, финансист, узкие специалисты по проекту (допускается меньше, в зависимости от масштаба проекта).
При этом команда может иметь большее количество членов, но не допускается финансирование более 7 (семи) человек в рамках проекта.
3) На третьей стадии в дополнении к предыдущей стадии:
наличие расчета прибыли или убытка;
маркетинговый план продвижения продукта и описание клиентов;
наличие основных стадий продаж.
29. Услугополучатели берут на себя обязательства:
по итогам первой стадии реализации проекта:
привлечение софинансирования в размере не менее 10 (десять) процентов от общей суммы проекта;
реализация тестовых продаж;
по итогам второй и (или) третьей стадии реализации проекта:
достижения объема реализованной продукции в соответствии со стратегией коммерциализации, но не менее чем на 10 (десять) процентов от суммы инновационного гранта;
привлечение софинансирования в размере не менее 10 (десять) процентов от общей суммы проекта.";
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"Не допускается предоставление инновационных грантов, если индустриально-инновационному проекту ранее была оказана государственная поддержка на заявленные цели.
В случае выявления и подтверждения факта двойного финансирования на цели проекта услугодатель расторгает договор на любом этапе реализации проекта, при этом услугополучатель возвращает полную сумму полученного гранта на расчетный счет услугодателя.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:

"24. Бірінші кезеңнен өту екінші және үшінші кезеңнен өту үшін де жобаны іске асырудың міндетті шарты болып табылады.
Бұл ретте, екінші кезеңді жүзеге асыратын көрсетілетін қызметті алушы сатуға қол жеткізу үшін үшінші кезеңді де іске асыру қажет.
Әрбір кезең аяқталғаннан кейін тиісті кезең уақытында көрсетілетін қызметті алушының (грант алушының) қол жеткізілген нәтижелері негізінде Кеңес оны келесі кезеңге жіберу және тиісті қаржыландыру траншын беру туралы шешім қабылдайды.";
2526 және 27-тармақтар алып тасталсын;
28 және 29-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Көрсетілетін қызметті алушылардың қызметтеріне мынадай критерийлер мен талаптар белгіленеді:
инновациялық гранттың сұратылып отырған сомасының кемінде 10 (он) пайызы мөлшерінде қолма-қол бірлесіп қаржыландыру.
1) Бірінші кезеңде:
акселерациялық бағдарламаны аяқтау;
ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің расталған нәтижелерінің болуы не бастапқы конструкция өнімінің эксперименттік тәжірибелік үлгісінің (MVP) болуы;
маркетингтік зерттеулер тәжірибесі бар (гранттар есебінен қаржыландыру үшін) коммерцияландыру жөніндегі мамандарды қоса алғанда, 5 (бестен) аспайтын білікті мамандардан тұратын команданың болуы;
шағын кәсіпкерлік субъектісі болып табылуы.
2) Екінші кезеңде:
өндіруге және (немесе) сатуға дайын өнімнің болуы;
инвестициялық жоспардың болуы;
екінші және үшінші кезеңдерде грант сомасының кемінде 20 (жиырма) пайызы мөлшерінде инвестициялар тарту;
жоба командасы 7 (жеті) адамнан аспауы тиіс, оның ішінде жоба басшысы, бизнесте жұмыс тәжірибесі бар (кемінде үш жыл), маркетингтік зерттеулер жүргізуге қабілетті коммерцияландыру жөніндегі маман, қаржыгер, жоба бойынша салалық маман (жобаның ауқымына байланысты аз рұқсат етіледі).
Бұл ретте команда мүшелерінің саны көп болуы мүмкін, бірақ жоба шеңберінде 7 (жеті) адамнан артық қаржыландыруға жол берілмейді.
3) Алдыңғы кезеңге қосымша үшінші кезеңде:
пайданың немесе залалдың қолма-қол есебі;
өнімді жылжытудың маркетингтік жоспары және клиенттердің сипаттамасы;
сатудың негізгі сатыларының болуы.
29. Көрсетілетін қызметті алушылар өздеріне мынадай міндеттемелер алады:
жобаны іске асырудың бірінші кезеңінің қорытындылары бойынша:
жобаның жалпы сомасының кемінде 10 (он) пайызы мөлшерінде қоса қаржыландыруды тарту;
тесттік сатылымдарды жүзеге асыру;
жобаны іске асырудың екінші және (немесе) үшінші кезеңінің қорытындылары бойынша:
коммерцияландыру стратегиясына сәйкес, бірақ инновациялық грант сомасының 10 (он) пайызынан кем емес сатылған өнім көлеміне жету;
жобаның жалпы сомасының кемінде 10 (он) пайызы мөлшерінде қоса қаржыландыруды тарту.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер индустриялық-инновациялық жобаға бұрын мәлімделген мақсаттарға мемлекеттік қолдау көрсетілсе, инновациялық гранттар беруге жол берілмейді.
Жобаның мақсатына қосарланған қаржыландыру фактісі анықталған және расталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші жобаны іске асырудың кез келген кезеңінде шартты бұзады, бұл ретте көрсетілетін қызметті алушы алынған гранттың толық сомасын көрсетілетін қызметті берушінің есеп шотына қайтарады.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"37. Срок освоения инновационного гранта на первой стадии не превышает 6 (шесть) месяцев, на второй стадии 12 (двенадцать) месяцев, на третьей стадии 9 (девять) месяцев.";
приложение к Правилам предоставления инновационных грантов на коммерциализацию технологий изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 1, 3, 4 и 5 к Стандарту государственной услуги "Предоставление инновационных грантов на коммерциализацию технологий" изложить в новой редакции согласно приложению 2, 3, 4 и 5 к настоящему приказу.
2. Департаменту инновационной экосистемы и научно-технического развития Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа, представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Б. Мусин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
от 16 июля 2021 года № 250/НҚ
Приложение 1 к Правилам
Стандарт государственной услуги "Предоставление инновационных грантов на коммерциализацию технологий"
1.
Наименование услугодателя
АО "Центр инжиниринга и трансферта технологий" (далее – услугодатель)
2.
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявки и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется:
1) канцелярия услугодателя;
2) веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал)
3.
Срок оказания государственной услуги
Общий срок оказания государственной услуги – 45 (сорок пять) рабочих дней:

"37. Инновациялық грантты игеру мерзімі бірінші кезеңде 6 (алты) айдан, екінші кезеңде 12 (он екі) айдан, үшінші кезеңде 9 (тоғыз) айдан аспайды.";
Технологияларды коммерцияландыруға инновациялық гранттар беру қағидаларына қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаның редакциясына сәйкес жазылсын;
"Технологияларды коммерцияландыруға инновациялық гранттар беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандартына 134 және 5-қосымшалар осы бұйрыққа 234 және 5-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Инновациялық экожүйе және ғылыми-техникалық даму департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш
өнеркәсібі министрі
Б. Мусин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің
2021 жылғы 16 шілдедегі
№ 250/НҚ бұйрығына
1-қосымша
Қағидаларға
1-қосымша
"Технологияларды коммерцияландыруға инновациялық гранттар беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Инжиниринг және технологиялар трансферті орталығы" АҚ (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
Өтінімді қабылдау және мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсету нәтижесін беру:
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі;
2) "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы жүзеге асырылады www. egov. kz (бұдан әрі – портал)
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Мемлекеттік қызмет көрсетудің жалпы мерзімі - 45 (қырық бес) жұмыс күні:

1 этап – рассмотрение предварительного предложения и решение Совета о допуске (отказе в допуске) на второй этап – 12 рабочих дней;
2 этап – рассмотрение полного предложения и решение Совета о предоставлении (непредоставлении) инновационного гранта – 33 рабочих дней.
4.
Форма оказания государственной услуги
Бумажная/электронная
5.
Результат оказания государственной услуги
1 этап – одобрение Советом предварительного предложения и решение о допуске (отказ в допуске) на второй этап;
2 этап – решение Совета о предоставлении (непредоставлении) инновационного гранта.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим и юридическим лицам.
7.
График работы
1. услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов;
2. портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адрес места оказания государственной услуги размещен на странице Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности –www.gov.kz/memleket/entities/mdai, находящийся на Единой платформе информационных ресурсов государственных органов, раздел "Правила предоставления государственных услуг", подраздел "Департамент инновационной экосистемы".
8.
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
1 этап:
1) предварительное предложение на получение инновационного гранта по форме, согласно приложению 1 Предварительное предложение на получение инновационного гранта на коммерциализацию технологий к настоящему Стандарту;
2 этап:
1) полное предложение на получение инновационного гранта по форме, согласно приложению 2 Полное предложение на получение инновационного гранта на коммерциализацию технологий к настоящему Стандарту;
2) стратегия коммерциализации по форме, согласно приложению 3 Стратегия коммерциализации к настоящему Стандарту;
3) проект календарного плана по форме, согласно приложению 4 Календарный план к настоящему Стандарту;

1-кезең – алдын ала ұсынысты қарау және екінші кезеңге жіберу (жіберуден бас тарту) туралы Кеңестің шешімі-12 жұмыс күні;
2-кезең – инновациялық грантты беру (бермеу) туралы толық ұсынысты қарау және Кеңестің шешімі-33 жұмыс күні.
4.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Қағаз/электрондық түрде
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
1-кезең – Кеңестің алдын ала ұсынысты мақұлдауы және екінші кезеңге жіберу (жіберуден бас тарту) туралы шешім;
2-кезең – Кеңестің инновациялық грант беру (бермеу) туралы шешімі.
6.
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға тегін көрсетіледі.
7.
Жұмыс кестесі
1. көрсетілетін қызметті беруші – 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2. портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызметті көрсету орнының мекенжайы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің www. gov. kz/ mem leke t/ ent itie s/ mdai парақшасында орналастырылған – мемлекеттік органдардың ақпараттық ресурстарының бірыңғай тұғырнамасында орналасқан "Мемлекеттік қызметтерді көрсету ережелері" бөлімі, "Инновациялық экожүйе департаменті" бөлімшесі.
8.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
1-кезең:
1) 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инновациялық грант алуға алдын ала ұсыныс, осы Стандартқа технологияларды коммерцияландыруға арналған инновациялық грант алуға алдын ала ұсыныс;
2-кезең:
1) 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инновациялық грант алуға толық ұсыныс, осы Стандартқа технологияларды коммерцияландыруға арналған инновациялық грант алуға толық ұсыныс;
2) осы Стандартқа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша коммерцияландыру стратегиясы;
3) осы Стандартқа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша күнтізбелік жоспардың жобасы;

4) проект сметы расходов с расшифровкой затрат по форме, согласно приложению 5 Смета расходов с расшифровкой затрат к настоящему Стандарту.
5) для юридических лиц – копия устава, решение высшего органа о подаче заявки услугодателю, о наделении полномочиями руководителя или иного уполномоченного лица подписывать документы, связанные с подачей заявки и получением инновационного гранта;
6) сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органах государственных доходов;
7) копии предварительных договоров и (или) соглашений, в том числе лицензионные, на поставку оборудования (при наличии);
8) копии договоров на транспортировку (доставку) оборудования (при наличии);
9) техническая спецификация на разработку программного продукта, в котором помимо требований к программному продукту указываются требуемые специалисты, их количество в разрезе специализации с описанием видов, объемов, сроков и оплаты их работы (в случае разработки программного продукта);
10) коммерческие предложения на закупаемое оборудование, а также альтернативные предложения в количестве не менее двух;
11) коммерческие предложения на закупаемые для реализации проекта услуги и (или) работы в количестве не менее двух;
12) копии сертификатов, дипломов и других документов, подтверждающих квалификацию членов команды проекта.
В случае подачи заявки через портал документы, указанные в пунктах 5, 7, 8 и 12, предоставляются в форме электронных копий;
13) документ, подтверждающий о завершении акселерационной программы.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) установления несоответствия грантополучателя (услугополучателя), недостоверности документов, представленных заявителем для получения инновационного гранта, и (или) данных (сведений), содержащихся в них требованиям настоящих Правил;
3) в случае отрицательного решения Совета по грантовому финансированию.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
1) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов – 30 (тридцать) минут;
2) максимально допустимое время обслуживания – 30 (тридцать) минут.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Приложение 2 к приказу
Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
от 16 июля 2021 года № 250/НҚ
Приложение 2 к Правилам
форма
Предварительное предложение на получение инновационного гранта на коммерциализацию технологий
Все поля обязательны к заполнению:
Ф.И.О. физического лица (индивидуальный предприниматель) / наименование юридического лица
Укажите, где Вы проходили акселерацию по заявляемому проекту (место проведение, тематика, период и поток)
Являетесь ли вы субъектом малого предпринимательства: Да/Нет
Наименование проекта:
Укажите к какому типу инноваций относиться ваш проект (технологические, социальные, продуктовые организационные, маркетинговые и т.д.):
Проект относится к приоритетному направлению предоставления инновационных грантов (указать только одно приоритетное направление):
Высокопроизводительные технологии применяемые в отраслях экономики и жизнедеятельности общества:

4) осы стандартқа 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шығындар талдамасы бар шығыстар сметасының жобасы.
5) заңды тұлғалар үшін – жарғының көшірмесі, жоғары органның көрсетілетін қызметті берушіге өтінім беру туралы, басшының немесе өзге де уәкілетті тұлғаның инновациялық грант алуға және өтінім беруге байланысты құжаттарға қол қою өкілеттігін беру туралы шешімі;
6) есебі мемлекеттік кірістер органдарында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтер;
7) жабдықты жеткізуге арналған алдын ала шарттардың және (немесе) келісімдердің, оның ішінде лицензиялық шарттардың көшірмелері (бар болса);
8) жабдықтарды тасымалдау (жеткізу) шарттарының көшірмелері (бар болса);
9) бағдарламалық өнімге қойылатын талаптардан басқа талап етілетін мамандар көрсетілетін бағдарламалық өнімді әзірлеуге арналған техникалық ерекшелік, олардың жұмыс түрлерін, көлемдерін, мерзімдерін сипаттай отырып және ақы төлей отырып (бағдарламалық өнімді әзірлеген жағдайда) мамандандыру бөлінісінде олардың саны);
10) сатып алынатын жабдыққа коммерциялық ұсыныстар, сондай-ақ екеуден кем емес баламалы ұсыныстар;
11) жобаны іске асыру үшін сатып алынатын көрсетілетін қызметтерге және (немесе) жұмыстарға екеуден кем емес коммерциялық ұсыныстар;
12) жоба командасы мүшелерінің біліктілігін растайтын сертификаттардың, дипломдардың және басқа да құжаттардың көшірмелері.
Өтінім портал арқылы берілген жағдайда 5, 7, 8 және 12-тармақтарда көрсетілген құжаттар электрондық көшірмелер нысанында ұсынылады;
13) акселерациялық бағдарламаның аяқталғанын растайтын құжат.
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) грант алушының (көрсетілетін қызметті алушының) инновациялық грант алу үшін өтініш беруші ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) осы Қағидалардың талаптарына сәйкессіздігі анықталған жағдайларда жүзеге асырылады;
3) гранттық қаржыландыру жөніндегі Кеңес теріс шешім қабылдаған жағдайда.
10.
Мемлекеттік, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметті көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
1) құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут;
2) қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 (отыз) минут.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің
2021 жылғы "___" _________
№ _____ бұйрығына
2-қосымша
Қағидаларға
2-қосымша
нысан
Технологияларды коммерцияландыруға арналған инновациялық грантты алуға алдын ала ұсыныс
Барлық жолдарды толтыру міндетті:
Жеке тұлғаның Т.А.Ә, (жеке кәсіпкер) / заңды тұлғаның атауы
Өтінім берілген жоба бойынша акселерацияны қай жерде өткізгеніңізді көрсетіңіз (өткізу орны, тақырыбы, кезеңі және ағымы)
Сіз шағын кәсіпкерлік субъектісіз бе: Иә / Жоқ
Жобаның атауы:
Сіздің жобаңыз инновацияның қай түріне жататынын көрсетіңіз (технологиялық, әлеуметтік, өнімді ұйымдастыру, маркетингтік және т. б.):
Жоба инновациялық гранттар берудің басым бағытына жатады (бір ғана басым бағытты көрсету керек):
Экономика және қоғамның тіршілік әрекеті салаларында қолданылатын жоғары өнімді технологиялар:

Информационно-коммуникационные технологии, включая элементы Индустрии 4.0
Новые материалы, аддитивные технологии, нанотехнологии
Биотехнологии, новые технологии в медицине и здравоохранении
Новые технологии в обрабатывающей промышленности
Космические технологии
Экологически чистые технологии, энергоэффективность, энергосбережение и альтернативная энергетика
Новые финансовые технологии
Электронная промышленность
Робототехника
Используете ли в реализации стартапа какую-то из нижеуказанных технологий ?
Big Data (Большие данные)
AI (Искусственный интеллект)
ML (Машинное обучение)
AR/VR (Дополненная и виртуальная реальность)
Блокчейн
Роботы и дроны
IoT (Интернет вещей)
M2M (Межмашинное взаимодействие)
Не применяется
Адрес заявителя (индекс, область, район, населенный пункт, улица, дом, квартира)
Телефон
Мобильный
Электронная почта:
Официальный сайт:
Краткая информация о проекте (не менее 50 слов):
Цель проекта (решаемая проблема):
Задачи проекта:
Место реализации проекта:
Срок реализации проекта:
Наличие MVP/MSP (ссылки на продукт, фото, видео или иные материалы)
Степень готовности проекта (перечень основных выполненных мероприятий):
(не более 10)
Описание команды проекта (количество и квалификация членов команды):
Имеются ли клиенты, которые пользуются продуктом?
В чем заключается инновационность предлагаемого продукта?
Коммерческий потенциал реализации создаваемого продукта:
Риски проекта:
Существующие и потенциальные конкуренты:
Конкурентное преимущество:
Какие планы по масштабированию, выходу на экспорт?
Ожидаемые результаты (в натуральном и денежном выражении):
Финансировался ли данный проект из других источников:
Да
Нет
Если "да", то необходимо указать в каком объеме, наименование программы, проект и сумму полученного финансирования
Из каких источников Вы узнали об инновационных грантах?
сайт Министерства цифрового развития, инновации и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
сайт услугодателя
рассылка услугодателя
семинары, конференции услугодателя
социальные сети
другое _____________________________________
тенге
Бизнес-структура проекта (в формате excel)
Наименования стадии проекта
Расходы по реализации продукции/товаров и (или) оказанию работ/услуг
заработная плата команды проекта*
оплата иных работ и (или) услуг, выполняемых третьими лицами и/или соисполнителями
аренда офисных и (или) производственных помещений
приобретение оборудования
приобретение лицензий
приобретение материалов и комплектующих
командировочные расходы
маркетинговые расходы
прочие расходы (необходимо расшифровать)
Общая сумма расходов
1 стадия: доработка продукта и разработка инвестиционной стратегии проекта
Всего на 1 стадию:
1 месяц
2 месяц
3 месяц
4 месяц
5 месяц
6 месяц
2 стадия: запуск производства и (или) процессов (реализация проекта)
Всего на 2 стадию:
1 месяц
2 месяц
3 месяц
4 месяц
5 месяц
6 месяц
7 месяц
8 месяц
9 месяц
10 месяц
11 месяц
12 месяц
3 стадия: реализация продукции на рынке новых или усовершенствованных продуктов и услуг (коммерциализация)
Всего на 3 стадию:
1 месяц
2 месяц
3 месяц
4 месяц
5 месяц
6 месяц
7 месяц
8 месяц
9 месяц
ИТОГО по проекту:
Продолжение таблицы
Бизнес-структура проекта (в формате excel)
Цена / Тариф за единицу (себ+маржа)
Объем реализации продукции/товаров и (или) оказания работ/услуг, в количественном выражении
Доходы от реализации продукции/товаров и (или) оказания работ/услуг
Финансовый результат, прибыль (+) / убыток (-)
в зависимости от специфики проекта указать единицу измерения ________________
необходимо учесть торговые циклы и сезонность продаж
1 стадия: доработка продукта и разработка инвестиционной стратегии проекта
2 стадия: запуск производства и (или) процессов (реализация проекта)
3 стадия: реализация продукции на рынке новых или усовершенствованных продуктов и услуг (коммерциализация)
* данные из таблицы Заработная плата.
тенге
Команда проекта*
1
2
3
4
5
6
7
Заработная плата команды проекта
Налоги, сборы и другие обязательные платежи от заработной платы
Заработная плата команды проекта, включая налоги, сборы и другие обязательные платежи с ней связанные
наименование специальности / должности
Социальный налог
Социальные отчисления
Обязательное социальное медицинское страхование
оклад
(СН)
(СО)
(ОСМС)
вовлеченность, % занятости
Ставка, %
оклад с учетом % занятости
1 стадия: доработка продукта и разработка инвестиционной стратегии проекта
1 месяц
2 месяц
3 месяц
4 месяц
5 месяц
6 месяц
2 стадия: запуск производства и (или) процессов (реализация проекта)
1 месяц
2 месяц
3 месяц
4 месяц
5 месяц
6 месяц
7 месяц
8 месяц
9 месяц
10 месяц
11 месяц
12 месяц
3 стадия: реализация продукции на рынке новых или усовершенствованных продуктов и услуг (коммерциализация)
1 месяц
2 месяц
3 месяц
4 месяц
5 месяц
6 месяц
7 месяц
8 месяц
9 месяц
ИТОГО по проекту:

4.0 Индустрия элементтерін қоса алғанда, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
Жаңа материалдар, аддитивті технологиялар, нанотехнологиялар
Биотехнология, медицина мен денсаулық сақтаудағы жаңа технологиялар
Өңдеу өнеркәсібіндегі жаңа технологиялар
Ғарыштық технологиялар
Экологиялық таза технологиялар, энергия тиімділігі, энергия үнемдеу және баламалы энергетика
Жаңа қаржылық технологиялар
Электрондық өнеркәсіп
Робототехника
Стартапты іске асыруда төменде көрсетілген технологиялардың кез келгенін пайдаланасыз ба?
Big Data (үлкен деректер)
AI (жасанды интеллект)
ML (Машиналық оқыту)
AR / VR (кеңейтілген және Виртуалды шындық)
Блокчейн
Роботтар мен дрондар
IoT (Заттар интернеті)
M2M (Машинааралық өзара әрекеттесу)
Қолданылмайды
Өтініш берушінің мекенжайы (индексі, облысы, ауданы, елді мекені, көшесі, үйі, пәтері)
Телефон
Ұялы
Электрондық пошта:
Ресми сайты:
Жоба туралы қысқаша ақпарат (50 сөзден кем емес):
Жобаның мақсаты (шешілетін мәселе):
Жобаның міндеттері:
Жобаны іске асыру орны:
Жобаны іске асыру мерзімі:
MVP/MSP болуы (өнімге, фотосуретке, бейнеге немесе басқа материалдарға сілтемелер)
Жобаның дайындық дәрежесі:
Жоба командасының сипаттамасы (команда мүшелерінің саны және біліктілігі):
Өнімді пайдаланатын тұтынушылар бар ма?
Ұсынылатын өнімнің инновациялылығы неде?
Құрылатын өнімді сатудың коммерциялық әлеуеті:
Жобаның тәуекелдері:
Бар және әлеуетті бәсекелестер:
Бәсекелестік артықшылығы:
Масштабтау, экспортқа шығу бойынша қандай жоспарлар бар?
Күтілген нәтижелер:
Бұл жоба басқа көздерден қаржыландырылды ма:
Ия
Жоқ
Егер "иә" болса, онда бағдарламаның атауын, жобасын және алынған қаржыландыру сомасын қандай көлемде көрсету қажет
Инновациялық гранттар туралы қандай дереккөздерден білдіңіз?
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің сайты
көрсетілетін қызметті берушінің сайты
көрсетілетін қызметті берушінің таратуы
көрсетілетін қызметті берушінің семинарлары, конференциялары
әлеуметтік желілер
басқа _____________________________________
теңге
Жобаның бизнес-құрылымы (excel форматында)
Жоба сатысының атауы
Тауарларды өткізу және (немесе) жұмыстарды/қызметтерді көрсету бойынша шығыстар
жоба командасының жалақысы *
үшінші тұлғалар және/немесе бірлесіп орындаушылар орындайтын өзге де жұмыстарға және (немесе) қызметтерге ақы төлеу
офистік және (немесе) өндірістік үй-жайларды жалдау
жабдықтарды сатып алу
лицензиялар сатып алу
материалдар мен жинақтауыштарды сатып алу
іссапар шығындары
Маркетинг шығындары
өзге шығыстар (таратып жазу қажет)
Шығыстардың жалпы сомасы
1-кезең: өнімді жетілдіру және жобаның инвестициялық стратегиясын әзірлеу
Барлығы 1 кезеңге:
1 ай
2 ай
3 ай
4 ай
5 ай
6 ай
2-кезең: өндірісті және (немесе) процестерді іске қосу (жобаны іске асыру)
Барлығы 2 кезеңге:
1 ай
2 ай
3 ай
4 ай
5 ай
6 ай
7 ай
8 ай
9 ай
10 ай
11 ай
12 ай
3-кезең: жаңа немесе жетілдірілген өнімдер мен қызметтер нарығында өнімді сату (коммерцияландыру)
Барлығы 3-кезеңге:
1 ай
2 ай
3 ай
4 ай
5 ай
6 ай
7 ай
8 ай
9 ай
жоба бойынша ЖИЫНЫ:
Кестенің жалғасы
Жобаның бизнес-құрылымы (excel форматында)
Өнімді/тауарларды өткізу және (немесе) жұмыстарды/қызметтерді көрсету көлемі, сандық мәнде
Кірістер тауарларды өткізу және (немесе)) жұмыстарды/қызметтерді көрсету
Қаржылық нәтиже,пайда ( + ) / шығын (-)
жобаның ерекшелігіне байланысты өлшем бірлігін көрсету ________________
сауда циклдері мен маусымдық сатылымдарды ескеру қажет
1-кезең: өнімді жетілдіру және жобаның инвестициялық стратегиясын әзірлеу
2-кезең: өндірісті және (немесе) процестерді іске қосу (жобаны іске асыру)
3-кезең: жаңа немесе жетілдірілген өнімдер мен қызметтер нарығында өнімді сату (коммерцияландыру)
* жалақы кестесіндегі мәліметтер.
теңге
Жоба командасы*
1
2
3
4
5
6
7
Жоба командасының жалақысы
Жалақыдан алынатын салықтар, алымдар және басқа да міндетті төлемдер
Жоба тобының жалақысы, соның ішінде салықтар, алымдар және онымен байланысты басқа да міндетті төлемдер
мамандықтың / лауазымның атауы
Әлеуметтік салық
Әлеуметтік аударылымдар
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру
жалақы
(ӘС)
(ӘА)
(МӘМС)
қатысу, жұмыспен қамту%
Мөлшерлемесі, %
жұмыспен қамтылу % ескерілген жалақы
1-кезең: өнімді жетілдіру және жобаның инвестициялық стратегиясын әзірлеу
1 ай
2 ай
3 ай
4 ай
5 ай
6 ай
2-кезең: өндірісті және (немесе) процестерді іске қосу (жобаны іске асыру)
1 ай
2 ай
3 ай
4 ай
5 ай
6 ай
7 ай
8 ай
9 ай
10 ай
11 ай
12 ай
3-кезең: жаңа немесе жетілдірілген өнімдер мен қызметтер нарығында өнімді сату (коммерцияландыру)
1 ай
2 ай
3 ай
4 ай
5 ай
6 ай
7 ай
8 ай
9 ай
Жоба бойынша ЖИЫНЫ:

* 1 стадия: команда проекта из не более 5-ти квалифицированных специалистов,
2 и 3 стадия: команда проекта из не более 7-ми квалифицированных специалистов.
** в портал прикладываются документы, подтверждающие уровень заработной платы (статистические данные, скриншоты и ссылки на интернет ресурсы, где размещены предложения для специалистов с аналогичными навыками)
Приложение 3 к приказу
Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
от 16 июля 2021 года № 250/НҚ
Приложение 3 к Правилам
Бизнес-план проекта
1. Заявитель:
- Ф.И.О. физического лица или наименование юридического лица (ИИН/БИН);
- краткое описание основных направлений деятельности юридического лица;
- опыт работы в отрасли;
- краткое описание основных направлений деятельности.
2. Характеристика проекта:
2.1 название проекта;
2.2 описание проекта с указанием:
- цели (решаемая проблема и ее величина);
- задач (пути решения проблемы)
- инновационности (новизна) решения;
- ожидаемых результатов реализации;
2.3 описание MVP/MSP и степени его готовности.
3. Команда проекта:
3.1 список команды, с указанием:
- квалификации и опытом работы;
- степень вовлеченности каждого члена команды (полная, частичная занятость);
- заинтересованности в достижении результатов проекта (заработная плата, роялти о реализации и т.д.).
4. Предполагаемая к выпуску продукция:
- наименование (тип, марка и пр.);
- описание продукта, готового к производству и/или к продажам;
- основные технические, эстетические и другие характеристики;
- сведения о патентно-лицензионной защите, авторских правах, торговых знаках и других объектах интеллектуальной собственности.
5. Текущий статус проекта:
5.1 описание выполненных мероприятий и достигнутых результатов по проекту (на момент подачи заявки), в том числе:
- направленных на создание продукта;
- направленных на продвижение и реализацию (продажи) продукта.
6. Особые условия реализации и ограничения по проекту:
- наличие лицензий (если вид деятельности относится к лицензируемым).
7. Стоимость реализации проекта и источники финансирования:
Таблица планируемых расходов
Наименование источника
Сумма
(тенге)
Пояснения
Общая стоимость проекта
в том числе:
Собственные средства
Привлеченные инвестиции
Инновационный грант
Таблица понесенных расходов
Наименование источника
Сумма
(тенге)
Пояснения
Исторические затраты по проекту:
в том числе:
Собственные средства
Привлеченные инвестиции
Иные источники финансирования
8. Технический раздел:
8.1 Краткое описание технологии проекта и технологического процесса (принципы работы, компоненты, производственная мощность и пр., при необходимости следует проиллюстрировать изложенное рисунками, схемами, диаграммами, фотографиями);

* 1-кезең: 5 білікті мамандардан тұратын жоба командасы,
2 және 3-кезең: 7-ден аспайтын білікті мамандардан тұратын жоба командасы.
** порталға жалақы деңгейін растайтын құжаттар (статистикалық деректер, скриншоттар және ұқсас дағдылары бар мамандарға арналған ұсыныстар орналастырылған интернет ресурстарға сілтемелер қоса беріледі)
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің
2021 жылғы "___" _________
№ _____ бұйрығына
3-қосымша
Қағидаларға
3-қосымша
Жобаның бизнес-жоспары
1. Өтініш беруші:
- Жеке тұлғаның Т. А. Ә, немесе заңды тұлғаның атауы (ЖСН / БСН);
- заңды тұлға қызметінің негізгі бағыттарының қысқаша сипаттамасы;
- саладағы жұмыс тәжірибесі;
- қызметтің негізгі бағыттарының қысқаша сипаттамасы.
2. Жобаның сипаттамасы:
2.1 жобаның атауы;
2.2 жобаның сипаттамасы:
- мақсаттар (шешілетін мәселе және оның шамасы);
- міндеттер (мәселені шешу жолдары)
- шешімнің инновациялылығы (жаңалығы);
- іске асырудың күтілетін нәтижелері;
2.3 MVP/MSP сипаттамасы және оның дайындық дәрежесі.
3. Жоба командасы:
3.1 команданың тізімі:
- біліктілігі және жұмыс тәжірибесі;
- команданың әр мүшесінің қатысу дәрежесі (толық, жартылай жұмыспен қамту);
- жобаның нәтижелеріне қол жеткізуге мүдделілік (жалақы, іске асыру туралы роялти және т.б.).
4. Шығаруға болжанатын өнім:
- атауы (типі, маркасы және т. б.);
- өндіруге және/немесе сатуға дайын өнімнің сипаттамасы;
- негізгі техникалық, эстетикалық және басқа да сипаттамалары;
-патенттік-лицензиялық қорғау, авторлық құқықтар, сауда белгілері және басқа да зияткерлік меншік объектілері туралы мәліметтер.
5. Жобаның ағымдағы мәртебесі:
5.1 жоба бойынша орындалған іс-шаралар мен қол жеткізілген нәтижелердің сипаттамасы (өтінім беру сәтінде), оның ішінде:
- өнімді жасауға бағытталған;
- өнімді жылжыту және сатуға (сатуға) бағытталған.
6. Жобаны іске асырудың ерекше шарттары мен шектеулері:
- лицензиялардың болуы (егер қызмет түрі лицензиялануға жататын болса).
7. Жобаны іске асыру құны және қаржыландыру көздері:
Жоспарланған шығындар кестесі
Дереккөздің атауы
Сомасы
(теңге)
Түсініктемелер
Жобаның жалпы құны
оның ішінде:
Меншікті қаражат
Тартылған инвестициялар
Инновациялық грант
Келтірілген шығыстар кестесі
Дереккөздің атауы
Сомасы
(теңге)
Түсініктемелер
Жоба бойынша тарихи шығындар:
оның ішінде:
Меншікті қаражат
Тартылған инвестициялар
Қаржыландырудың өзге де көздері
8. Техникалық бөлім:
8.1 жоба технологиясының және технологиялық процестің қысқаша сипаттамасы (жұмыс принциптері, компоненттер, өндірістік қуат және т. б., қажет болған жағдайда, суреттерде, диаграммаларда, фотосуреттерде көрсетілуі керек);

8.2 Обоснование выбора технологического решения (функционал, потенциал, возможность масштабирования),
8.3 Обоснование выбора места реализации проекта (сопутствующая инфраструктура, логистика и так далее);
8.4 Сравнительный анализ альтернативных решений по техническим и стоимостным характеристикам:
Характеристики
Значение показателей
Собственный продукт
Конкурентный продукт № 1
Конкурентный продукт № 2
1.
2.
Пояснения по анализу: обоснование выбора конкурентных характеристик продукта, ссылки на источники информации.
8.5 Сырье и материалы (при наличии):
- перечень видов используемого сырья и материалов;
- доступность и уровень цен с учетом транспортных расходов, налоговых обязательств и таможенных пошлин;
- обоснование необходимости и выбора поставщиков сырья и материалов
8.6 Оборудование и комплектующие (при наличии):
- перечень необходимого оборудования, материалов и комплектующих, основные технические характеристики к ним;
- стоимость оборудования и комплектующих с учетом транспортных расходов, налоговых обязательств, таможенных пошлин, монтажных и пусконаладочных работ;
- обоснование необходимости выбора поставщика оборудования и комплектующих.

8.2 Технологиялық шешімді таңдау негіздемесі (функционал, әлеует, масштабтау мүмкіндігі),
8.3 жобаны іске асыру орнын таңдау негіздемесі (ілеспе инфрақұрылым, логистика және т. б);
8.4 техникалық және құндық сипаттамалар бойынша балама шешімдерді салыстырмалы талдау:
Сипаттамалары
Көрсеткіштердің мәні
Меншікті өнім
№ 1 бәсекелі өнім
№ 2 бәсекеге қабілетті өнім
1.
2.
Талдау түсіндірмелері: өнімнің бәсекелестік сипаттамаларын таңдауды негіздеу, ақпарат көздеріне сілтемелер.
8.5 Iикізат және материалдар (бар болса):
-пайдаланылатын шикізат пен материалдар түрлерінің тізбесі;
-көлік шығыстарын, салық міндеттемелерін және кедендік баждарды ескере отырып, бағалардың қолжетімділігі мен деңгейі;
-шикізат пен материалдарды жеткізушілердің қажеттілігі мен таңдауының негіздемесі
8.6 Жабдықтар мен жиынтықтауыштар (бар болса):
-қажетті жабдықтардың, материалдар мен жиынтықтауыштардың тізбесі, оларға негізгі техникалық сипаттамалар;
-көлік шығыстарын, салық міндеттемелерін, кедендік баждарды, монтаждау және іске қосу-жөндеу жұмыстарын ескере отырып, жабдықтар мен жиынтықтауыштардың құны;
-жабдықтар мен компоненттерді жеткізушіні таңдау қажеттілігінің негіздемесі.

8.7 Работы и услуги, выполняемые третьими лицами (при наличии):
- перечень закупаемых работ и услуг;
- стоимость закупаемых работ и услуг;
- обоснование необходимости и выбора поставщиков работ и услуг.
9. Организационный раздел (служит основанием для заполнения календарного плана):
9.1 Описание последовательности и сроков проведения работ по стадиям проекта.
9.2 Описание промежуточных результатов по итогам каждой стадии и перечень подтверждающих материалов.

8.7 Үшінші тұлғалар орындайтын жұмыстар мен қызметтер (бар болса):
-сатып алынатын жұмыстар мен қызметтердің тізбесі;
-сатып алынатын жұмыстар мен қызметтердің құны;
-жұмыстар мен қызметтерді жеткізушілердің қажеттілігі мен таңдауының негіздемесі.
9. Ұйымдастыру бөлімі (күнтізбелік жоспарды толтыру үшін негіз болады):
9.1 жобаның кезеңдері бойынша жұмыстарды жүргізу дәйектілігі мен мерзімдерінің сипаттамасы.
9.2 әрбір кезеңнің қорытындылары бойынша аралық нәтижелердің сипаттамасы және растайтын материалдардың тізбесі.

9.3 Распределение обязанностей между членами команды проекта в процессе реализации проекта
9.4 Распределение работ по проекту между заявителем и третьими лицами, задействованными в реализации проекта.
10. Календарный план реализации проекта
(последовательно указываются все работы по каждой стадии реализации)
Наименование работ
Срок выполнения работ (месяцев)
Стоимость по каждому мероприятию стадии (тенге)
Форма завершения и подтверждающие материалы

9.3 жобаны іске асыру процесінде жоба командасының мүшелері арасында міндеттерді бөлу
9.4 өтінім беруші мен жобаны іске асыруға тартылған үшінші тұлғалар арасында жоба бойынша жұмыстарды бөлу.
10. Жобаны іске асырудың күнтізбелік жоспары
(іске асырудың әрбір сатысы бойынша барлық жұмыстар рет-ретімен көрсетіледі)
Жұмыстардың атауы
Жұмыстарды орындау мерзімі (ай)
Кезеңнің әрбір іс-шарасы бойынша құны (теңге)
Аяқтау нысаны және растайтын материалдар

1 стадия (не более 6 месяцев)
1
2
3
Всего на 1 стадию
2 стадия (не более 12 месяцев)
1
2
3
Всего на 2 стадию
3 стадия (не более 9 месяцев)
1
2
3
Всего на 3 стадию
ИТОГО
11. Маркетинговая часть
11.1 приводится анализ рынка по продукту;
11.2 описывается показатели рынка "TAM-SAM-SOM";
11.3 составляется "портрет" клиентов (Customer Profile);
11.4 составляется маркетинговый план продвижения продукта.
12. Финансовая часть (является основанием для формирования сметы расходов).
Обосновывается целевое использование бюджетных средств при выполнении проекта (затраты) по каждой стадии реализации.
К бизнес-плану в качестве обоснования по каждому мероприятию стадии прилагаются документы, подтверждающие выбор: основное и альтернативные коммерческие предложения, предварительные договора, ссылки и так далее).

1-кезең (6 айдан көп емес)
1
2
3
1-кезең барлығы
2-кезең (12 айдан артық емес)
1
2
3
2-кезеңге барлығы
3-кезең (9 айдан артық емес)
1
2
3
3 -кезеңге барлығы
ЖИЫНЫ
11. Маркетинг бөлігі
11.1 өнім бойынша нарықты талдау келтіріледі;
11.2 "TAM-SAM-SOM" нарығының көрсеткіштерін сипаттайды";
11.3 клиенттердің "портреті" жасалады (Customer Profile);
11.4 өнімді жылжытудың маркетингтік жоспары жасалады.
12. Қаржы бөлігі (шығыстар сметасын қалыптастыру үшін негіз болып табылады).
Іске асырудың әрбір сатысы бойынша жобаны (шығындарды) орындау кезінде бюджет қаражатын мақсатты пайдалану негізделеді.
Бизнес-жоспарға әрбір саты іс-шарасы бойынша негіздеме ретінде таңдауды растайтын құжаттар: Негізгі және балама коммерциялық ұсыныстар (алдын ала шарттар, сілтемелер және т.б. қоса беріледі) қоса беріледі.

12.1 заработная плата членов команды проекта (в портал прикладываются документы, подтверждающие уровень заработной платы: статистические данные, скриншоты и ссылки на интернет-ресурсы, где размещены предложения для специалистов с аналогичными навыками:
- приводится расчет потребности в заработной плате;
- указывается степень вовлеченности членов команды проекта (полное либо частичное).
12.2 описывается перечень и стоимость приобретения лицензий на ПО, оборудования с указанием их количества и выбора поставщиков
12.3 описывается перечень и стоимость приобретения материалов и комплектующих с указанием их количества и выбора поставщиков
12.4 описывается перечень и стоимость оплаты иных работ и(или) услуг обоснование стоимости услуг соисполнителей, привлекаемых к участию в проекте
12.5 описывается обоснование стоимости аренды помещений, приводится расчет потребности в площади арендуемого помещения.
12.6 обоснование стоимости запланированных командировок, суточные, перелеты и проживание
12.7 описывается стоимость маркетинговых расходов в соответствии с маркетинговым планом
12.8 составляется Финансовая модель (в формате Excel), содержащая сведения:
- прогноз доходов и расходов,
- прогноз движения денежных средств,
- дисконтированный поток денежных средств,
- прогнозный баланс.
12.9 при наличии предоставляется Финансовая отчетность компании:
- бухгалтерский баланс (с расшифровкой по статьям),
- отчет о прибылях и убытках,
- отчет о движении денежных средств,
- отчет об изменении капитала.
13. Экологический раздел:
13.1 Перечень нормативно-правовых актов
13.2 Соответствие проекта стандартам и нормативам по воздействию на окружающую среду
14. Анализ рисков:
14.1 Определение перечня рисков (финансовые, технические, правовые, коммерческие, производственные, операционные и другие) с указанием вероятности его реализации и степени влияния на реализацию проекта (низкая, средняя, высокая) и возможные методы снижения рисков/минимизация рисков.
15. Ожидаемые результаты:
15.1 Объем реализуемой продукции (указывается отдельно по 3 стадиям реализации проекта);
15.2 Объем выпускаемой продукции в натуральном выражении.
_______________ _________________________________________________________
(подпись) (Ф.И.О.)М.П. (при наличии)
Приложение 4 к приказу
Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
от 16 июля 2021 года № 250/НҚ
Приложение 4
к Правилам
форма
Календарный план
Наименование проекта: _________________________________________
Наименование работ
Срок выполнения работ (месяцев)
Стоимость по каждому мероприятию стадии (тенге)
Форма завершения и подтверждающие материалы

12.1 жоба командасы мүшелерінің жалақысы (порталға жалақы деңгейін растайтын құжаттар: статистикалық деректер, скриншоттар және ұқсас дағдылары бар мамандарға арналған ұсыныстар орналастырылған интернет-ресурстарға сілтемелер қоса беріледі:
-жалақы қажеттілігінің есебі келтіріледі;
-жоба командасы мүшелерінің қатысу дәрежесі көрсетіледі (толық немесе ішінара).
12.2 БҚ-ға арналған лицензиялардың, жабдықтардың саны мен жеткізушілерді таңдауды көрсете отырып, оларды сатып алу тізбесі мен құны сипатталады
12.3 материалдар мен жинақтауыштардың саны мен жеткізушілерді таңдауды көрсете отырып, оларды сатып алу тізбесі мен құны сипатталады
12.4 өзге де жұмыстардың және(немесе) көрсетілетін қызметтердің тізбесі мен ақы төлеу құны жобаға қатысуға тартылатын бірлесіп орындаушылардың көрсетілетін қызметтері құнының негіздемесі сипатталады
12.5 үй-жайларды жалдау құнының негіздемесі сипатталады, жалға алынатын үй-жайдың ауданына қажеттілік есебі келтіріледі.
12.6 жоспарланған іссапарлар, тәуліктік, ұшу және тұру құнының негіздемесі
12.7 маркетингтік жоспарға сәйкес маркетингтік шығыстардың құны сипатталады
12.8 мәліметтерді қамтитын Қаржылық модель жасалады (Excel форматында):
- кірістер мен шығыстардың болжамы,
- ақша қаражатының қозғалысын болжау,
- ақша қаражатының дисконтталған ағыны,
- болжамдық теңгерім.
12.9 бар болған жағдайда компанияның Қаржылық есептілігі ұсынылады:
- бухгалтерлік баланс (баптар бойынша таратып жаза отырып),
- пайда мен шығындар туралы есеп,
- ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп,
- капиталдың өзгеруі туралы есеп.
13. Экологиялық бөлім:
13.1 Нормативтік-құқықтық актілердің тізбесі
13.2 Жобаның қоршаған ортаға әсері бойынша стандарттар мен нормативтерге сәйкестігі
14. Тәуекелдерді талдау:
14.1 тәуекелдердің тізбесін (қаржылық, техникалық, құқықтық, коммерциялық, өндірістік, операциялық және т.б.) оны іске асыру ықтималдығын және жобаны іске асыруға әсер ету дәрежесін (төмен, орташа, жоғары) және тәуекелдерді азайтудың/тәуекелдерді азайтудың ықтимал әдістерін көрсете отырып айқындау.
15. Күтілетін нәтижелер:
15.1 Жүзеге асырылатын өнім көлемі (жобаны іске асырудың 3 кезеңі бойынша жеке көрсету қажет);
15.2 Шығарылатын өнім көлемі натуралды шамада.
_______________ ___________________________
(қолы)                  (Т.А.Ә.)
М. О. (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің
2021 жылғы "___" _________
№ _____ бұйрығына
4-қосымша
Қағидаларға
4-қосымша
нысан
Күнтізбелік жоспар
Жобаның атауы: _________________________________________
Жұмыстардың атауы
Жұмыстарды орындау мерзімі (ай)
Кезеңнің әрбір іс-шарасы бойынша құны (теңге)
Аяқтау нысаны және растайтын материалдар