О внесении изменений в совместный приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 1264 и исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 842 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов за соблюдением законодательства Республики Казахстан о туристкой деятельности"
Совместный приказ и.о. Министра культуры и спорта от 2 августа 2021 года № 243 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 августа 2021 года № 77. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 августа 2021 года № 23832
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 1264 и исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 842 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов за соблюдением законодательства Республики Казахстан о туристкой деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12991) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 3 статьи 141, пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска в сфере туристской деятельности согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист в сфере туристской деятельности в отношении туристского оператора согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист в сфере туристской деятельности в отношении туристского агента согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист в сфере туристской деятельности в отношении гида согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
5) проверочный лист в сфере туристской деятельности в отношении экскурсовода согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу;
6) проверочный лист в сфере туристской деятельности в отношении инструктора туризма согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу.";
в Критериях оценки степени риска в сфере туристской деятельности, утвержденных указанным совместным приказом:
пункты 1, 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"1. Критерии оценки степени риска в сфере туристской деятельности (далее – Критерии) разработаны для определения показателей рисков в целях отнесения субъектов (объектов) контроля в сфере туристской деятельности к степеням риска в соответствии с пунктом 3 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Правил формирования государственными органами системы оценки рисков и формы проверочных листов, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17371), с целью проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.

"Қазақстан Республикасының туристік қызмет туралы заңнамасының сақталуына тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1264 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 842 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің м.а. 2021 жылғы 2 тамыздағы № 243 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 2 тамыздағы № 77 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылы 3 тамызда № 23832 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Қазақстан Республикасының туристік қызмет туралы заңнамасының сақталуына тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 1264 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 842 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12991 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 3-тармағына, 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы бірлескен бұйрыққа:
1) 1-қосымшаға сәйкес туристік қызмет саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) 2-қосымшаға сәйкес туристік операторға қатысты туристік қызмет саласындағы тексеру парағы;
3) 3-қосымшаға сәйкес туристік агентке қатысты туристік қызмет саласындағы тексеру парағы;
4) 4-қосымшаға сәйкес гидке қатысты туристік қызмет саласындағы тексеру парағы;
5) 5-қосымшаға сәйкес экскурсоводқа қатысты туристік қызмет саласындағы тексеру парағы;
6) 6-қосымшаға сәйкес туризм нұсқаушысына қатысты туристік қызмет саласындағы тексеру парағы бекітілсін.";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген туристік қызмет саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында:
1, 2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Туризм саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 141-бабының 3-тармағына және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру қағидаларына және тексеру парақтарының нысандарына сәйкес тексерулер жүргізу мақсатында бақылау субъекттерді (объекттерді) іріктеу үшін әзірленген.

2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) значительные нарушения – нарушения требований, установленных в Законе Республики Казахстан "О туристской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон), препятствующие получению качественного туристского обслуживания гражданами Республики Казахстан, являющихся туристами;
2) незначительные нарушения – нарушения, ограничивающие получение достоверной информации гражданами Республики Казахстан, являющихся туристами, а также наличие подтвержденных жалоб и обращений на субъекта (объекта) контроля;
3) грубые нарушения – нарушения требований, установленных в Законе, в части отсутствия уведомления о начале туристской агентской деятельности (далее – турагентская деятельность), деятельности гида, экскурсовода и инструктора туризма, договора на туристское обслуживание и договора на реализацию туристского продукта, сформированного туристским оператором (далее – туроператор), заключенного договора банковской гарантии туроператора в сфере выездного с банком второго уровня, платежного документа, подтверждающего перечисление на специальный счет денег с каждого туристского продукта, договора обязательного страхования туриста, а также наличия подтверждения о предоставлении сведения об особенностях путешествий и опасностях гражданам Республики Казахстан, являющихся туристами;
4) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта (объекта) контроля жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
5) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
6) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля;
7) объекты контроля в сфере туристской деятельности (далее – объекты контроля) – имущество, находящееся на праве собственности или ином законном основании у субъекта контроля в сфере туристской деятельности, подлежащее государственному контролю;
8) субъекты контроля в сфере туристской деятельности (далее – субъекты контроля) – туроператоры, туристские агенты (далее – турагент), а также гиды, экскурсоводы, инструкторы туризма, осуществляющие деятельность в Республике Казахстан в качестве индивидуальных предпринимателей.

2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) елеулі бұзушылық – "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Заң) белгіленген туристтер болып табылатын Қазақстан Республикасы азаматтарына сапалы туристік қызмет алуға кедергі жасайтын талаптардың бұзушылығы;
2) елеулісіз бұзушылық – туристтер болып табылатын Қазақстан Республикасы азаматтарына дұрыс ақпарат алуды шектейтін бұзушылық, сондай-ақ бақылау субъектілерге (объектілерге) құқығы бұзылған расталған шағымдардың және өтініштердің болуы;
3) өрескел бұзушылық – Заңда белгіленген туристік агенттік қызметтің (бұдан әрі – турагенттік қызмет), гидтің, экскурсоводтың және туризм нұсқаушының қызметінің басталғаны туралы хабарламаның, туристік қызмет көрсету және туристік оператор (бұдан әрі – туроператор) қалыптастырған туристік өнімді іске асыру шарттарының, екінші деңгейдегі банкпен банктік кепілдік жасасқан шартының, әрбір туристік өнімнен ақшаны аударғандығын куәландыратын, төлем құжатының, туристті міндетті сақтандыру шартының жоқтығы, сонымен қатар туристтер болып табылатын Қазақстан Республикасы азаматтарына саяхаттың ерекшеліктері туралы берілетін мәлімет бойынша растаудың бар болуы;
4) тәуекел – бақылау субъектінің (объектінің) қызметі нәтижесінде, оның салдарының ауырлық дәрежесі ескеріле отырып, адамның өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығы;
5) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жекелеген бақылау субъектіге (объектіге) тікелей байланыссыз субъектілерді (объектілерді) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
6) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектінің (объектінің) қызмет нәтижелеріне байланысты бақылау субъектілерді (объектілерді) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
7) туристік қызмет саласындағы бақылау объектілері (бұдан әрі – бақылау объектілері) – туристік қызмет саласындағы бақылау субъектісіндегі меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі мемлекеттік бақылауға жататын мүлік;
8) туристік қызмет саласындағы бақылау субъектілері (бұдан әрі – бақылау субъектілері) – туроператорлар, туристік агенттер (бұдан әрі –турагент), сондай-ақ Қазақстан Республикасында дара кәсіпкерлер ретінде қызметін жүзеге асыратын гидтер, экскурсоводтар, туризм нұсқаушылары.

3. В области туристской деятельности к высокой степени риска относятся риски вероятности причинения вреда жизни и (или) здоровью граждан Республики Казахстан и их законным интересам субъектами контроля.
По объективным критериям к высокой степени риска относятся туроператоры и турагенты.
Не отнесенные к высокой степени риска относятся гиды, экскурсоводы, инструкторы туризма, осуществляющие деятельность в Республике Казахстан в качестве индивидуальных предпринимателей.
Внеплановые проверки применяются в отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой и не отнесенных к высокой степени риска.
В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных по объективным критериям к высокой степени риска, применяются субъективные критерии с целью проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. На основании источников информации, определенных в пункте 5 Критериев, определяются субъективные критерии степени риска для субъектов туристской деятельности согласно приложению к настоящим Критериям.
По источнику информации "результаты предыдущих проверок" Критерии делятся на следующие степени тяжести требований: грубые, значительные и незначительные.
При наличии одного грубого нарушения, субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
В случае если грубых нарушений не выявлено, то для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений требований применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7
где:
SРз - показатель значительных нарушений требований;
SР1 - требуемое количество значительных нарушений;
SР2 - количество значительных нарушений требований.
При определении показателя незначительных нарушений требований применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3
где:
SРн - показатель незначительных нарушений требований;
SР1 - требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 - количество нарушенных незначительных требований;
Общий показатель степени риска (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей по следующей формуле:
SР = SРз+ SРн
где:
SР - общий показатель степени риска;
SРз - показатель значительных нарушений требований;
SРн - показатель незначительных нарушений требований.
По показателям степени риска субъекты (объекты) контроля относятся:

3. Туристік қызмет саласындағы жоғары тәуекел дәрежесіне Қазақстан Республикасы азаматтарының өміріне және (немесе) денсаулығына және бақылау субъектілердің (объектілердің) заңды мүдделіріне зиян келтіру ықтималдығы.
Объективті өлшемшарттар бойынша жоғары тәуекел дәрежесіне туроператорлар және турагенттер жатады.
Жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылмағанға Қазақстан Республикасында дара кәсіпкерлер ретінде қызметін жүзеге асыратын гидтер, экскурсоводтар және туризм нұсқаушылары жатады.
Жоспардан тыс тексерулер жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылған және жатқызылмаған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты қолданылады.
Субъективті өлшемшарттар бойынга жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүргізу мақсатымен субъективті өлшемшарттар қолданылады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Өлшемшарттардың 5-тармағында айқындалған ақпарат көздерінің негізінде осы Өлшемшарттарға қосымшаға сәйкес туристік қызмет субъектілері үшін тәуекел дәрежесінің субъективті өлшемшарттар айқындалады.
"Бұрынғы тексеру нәтижелері" ақпарат көзі бойынша Тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары талаптарының мынадай ауырлық дәрежелеріне бөлінеді: өрескел, елеулі және елеусіз.
Бір бұзушылық болған кезде бақылау субъектісіне тәуекел дәрежесінің 100 көрсеткіші теңетіріледі және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Егер өрескел дәрежедегі талаптардың бұзылуы анықталмаған кезде, онда тәуекел дәрежесінің көрсеткішін анықтау үшін елеулі және елеусіз дәрежелерінің жиынтық көрсеткіштері есептеледі.
Елеулі дәрежедегі бұзушылықтың көрсеткішін анықтау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7 мұндағы:
SРз – елеулі дәрежедегі бұзушылық көрсеткіші;
SР1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – елеулі дәрежедегі талаптардың бұзушылықтарсаны.
Елеусіз дәрежедегі бұзушылықтың көрсеткішін анықтау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3мұндағы:
SРн – елеулі емес дәрежедегі бұзушылық көрсеткіші;
SР1 – елеулі емес бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – елеулі емес дәрежедегі талаптардың бұзушылықтарсаны.
Тәуекел дәрежедегі жалпы көрсеткіші (SР) 0 ден 100 дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және көрсеткіштерді мына формула бойынша жиынтықтау арқылы анықталады:
SР = SРз + SРн мұндағы:
SР – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
SРз – елеулі дәрежедегі бұзушылық көрсеткіші;
SРн– елеусіз дәрежедегі бұзушылық көрсеткіші;
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау субъектілерге (объектілерге) мыналар жатады:

1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 61 до 100 и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля;
2) не отнесенной к высокой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 60 включительно и в отношении него не проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.";
в приложении к указанным критериям:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Субъективные критерии степени риска для субъектов туристской деятельности";
в разделе "Для туристского оператора":
в подразделе "1. Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля (степень тяжести нарушений контроля (грубое, значительное, незначительное) устанавливается в случае несоблюдения требований законодательства Республики Казахстан в сфере туристской деятельности)":
строку, порядковый номер 7, изложить в следующей редакции:
"
7
Наличие письменного подтверждения о своевременном предоставлении сведений туристам об особенностях путешествий, включающие в себя необходимую и достоверную информацию о правилах въезда, выезда и пребывания в стране (месте) временного пребывания, о законодательстве, об обычаях местного населения, о религиозных обрядах, святынях, памятниках природы, истории, культуры и других объектах туристского показа, находящихся под особой охраной, состоянии окружающей среды, а также об опасностях, с которыми они могут встретиться при совершении путешествий, и осуществить предупредительные меры, направленные на обеспечение безопасности туристов
грубое
";
в разделе "Для туристского агента":
в подразделе "1. Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля (степень тяжести нарушений контроля (грубое, значительное, незначительное) устанавливается в случае несоблюдения требований законодательства Республики Казахстан в сфере туристской деятельности)":
строку, порядковый номер 1, изложить в следующей редакции:
"
1
Наличие уведомления о начале осуществления турагентской деятельности
грубое
";
строку, порядковый номер 4, изложить в следующей редакции:
"
4
Наличие письменного подтверждения о своевременном предоставлении сведений туристам об особенностях путешествий, включающие в себя необходимую и достоверную информацию о правилах въезда, выезда и пребывания в стране (месте) временного пребывания, о законодательстве, об обычаях местного населения, о религиозных обрядах, святынях, памятниках природы, истории, культуры и других объектах туристского показа, находящихся под особой охраной, состоянии окружающей среды, а также об опасностях, с которыми они могут встретиться при совершении путешествий, и осуществить предупредительные меры, направленные на обеспечение безопасности туристов
грубое
";
в проверочном листе в сфере туристской деятельности в отношении туристского оператора, утвержденного указанным совместным приказом:
строку, порядковый номер 7, изложить в следующей редакции:
"
7
Наличие письменного подтверждения о своевременном предоставлении сведений туристам об особенностях путешествий, включающие в себя необходимую и достоверную информацию о правилах въезда, выезда и пребывания в стране (месте) временного пребывания, о законодательстве, об обычаях местного населения, о религиозных обрядах, святынях, памятниках природы, истории, культуры и других объектах туристского показа, находящихся под особой охраной, состоянии окружающей среды, а также об опасностях, с которыми они могут встретиться при совершении путешествий, и осуществить предупредительные меры, направленные на обеспечение безопасности туристов
";
в проверочном листе в сфере туристской деятельности в отношении туристского агента, утвержденного указанным совместным приказом:
строку, порядковый номер 4, изложить в следующей редакции:
"
4
Наличие письменного подтверждения о своевременном предоставлении сведений туристам об особенностях путешествий, включающие в себя необходимую и достоверную информацию о правилах въезда, выезда и пребывания в стране (месте) временного пребывания, о законодательстве, об обычаях местного населения, о религиозных обрядах, святынях, памятниках природы, истории, культуры и других объектах туристского показа, находящихся под особой охраной, состоянии окружающей среды, а также об опасностях, с которыми они могут встретиться при совершении путешествий, и осуществить предупредительные меры, направленные на обеспечение безопасности туристов
";
в проверочном листе в сфере туристской деятельности в отношении гида (гид-переводчик), утвержденного указанным совместным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Проверочный лист в сфере туристской деятельности в отношении гида";
строку, порядковый номер 1, изложить в следующей редакции:
"
1
Наличие уведомления о начале деятельности гида, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан в качестве индивидуального предпринимателя
";
строку, порядковый номер 3, изложить в следующей редакции:
"
3
Наличие письменного подтверждения о своевременном предоставлении сведений туристам об особенностях путешествий, включающие в себя необходимую и достоверную информацию о правилах въезда, выезда и пребывания в стране (месте) временного пребывания, о законодательстве, об обычаях местного населения, о религиозных обрядах, святынях, памятниках природы, истории, культуры и других объектах туристского показа, находящихся под особой охраной, состоянии окружающей среды, а также об опасностях, с которыми они могут встретиться при совершении путешествий, и осуществить предупредительные меры, направленные на обеспечение безопасности туристов
";
в проверочном листе в сфере туристской деятельности в отношении экскурсовода, утвержденного указанным совместным приказом:
строку, порядковый номер 1, изложить в следующей редакции:
"
1
Наличие уведомления о начале деятельности экскурсовода осуществляющего деятельность в Республике Казахстан в качестве индивидуального предпринимателя
";
строку, порядковый номер 3, изложить в следующей редакции:
"
3
Наличие письменного подтверждения о своевременном предоставлении сведений туристам об особенностях путешествий, включающие в себя необходимую и достоверную информацию о правилах въезда, выезда и пребывания в стране (месте) временного пребывания, о законодательстве, об обычаях местного населения, о религиозных обрядах, святынях, памятниках природы, истории, культуры и других объектах туристского показа, находящихся под особой охраной, состоянии окружающей среды, а также об опасностях, с которыми они могут встретиться при совершении путешествий, и осуществить предупредительные меры, направленные на обеспечение безопасности туристов
";
в проверочном листе в сфере туристской деятельности в отношении инструктора туризма, утвержденного указанным совместным приказом:
строку, порядковый номер 1, изложить в следующей редакции:
"
1
Наличие уведомления о начале деятельности инструктора туризма, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан в качестве индивидуального предпринимателя
";
строку, порядковый номер 3, изложить в следующей редакции:
"
3
Наличие письменного подтверждения о своевременном предоставлении сведений туристам об особенностях путешествий, включающие в себя необходимую и достоверную информацию о правилах въезда, выезда и пребывания в стране (месте) временного пребывания, о законодательстве, об обычаях местного населения, о религиозных обрядах, святынях, памятниках природы, истории, культуры и других объектах туристского показа, находящихся под особой охраной, состоянии окружающей среды, а также об опасностях, с которыми они могут встретиться при совершении путешествий, и осуществить предупредительные меры, направленные на обеспечение безопасности туристов
".

1) жоғарғы тәуекел дәрежесіне – тәуекел дәрежесі 60 тан 100 дейінгі көрсеткіш кезінде және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі;
2) жоғарғы тәуекел дәрежесіне жатқызылмаған – тәуекел дәрежесі 0 дан 60 дейінгі көрсеткіш кезінде және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізілмейді.":
көрсетілген өлшемшарттарға қосымшада:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Туристік қызмет субъектілері үшін тәуекел дәрежесінің субъективті өлшемшарттары";
"Туристік оператор үшін" бөлімінде:
"1. Алдыңғы тексерулердің және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудыңнәтижелері (бұзушылықтың ауырлық дәрежесі (өрескел, елеулі, елеусіз) туристік қызмет саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтамағанда белгіленеді)" бөлімшесінде:
реттік нөмірі 7- жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
7
Туристерге елге (орынға) келу, кету, уақытша болу қағидалар туралы заңнамасы туралы, жергілікті халықтың дәстүрлері туралы, діни салттары, киелі жерлері, ерекше қорғауға алынған табиғи, тарихи, мәдени ескерткіштері және ерекше қорғауда тұрған, басқа туристік көрсету объектілерді қоршаған ортаның жай-күйі туралы, сондай-ақ саяхат барысында оларға кездесетін және туристердің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған алдын алу шараларын жүзеге асыра алатын қауіптер туралы саяхат ерекшеліктері туралы, қажетті және дұрыс ақпарат туралы жазбаша растаудың болуы
өрескел
";
"Туристік агент үшін" бөлімінде:
"1. Алдыңғы тексерулердің және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың нәтижелері (бұзушылықтың ауырлық дәрежесі (өрескел, елеулі, елеусіз) туристік қызмет саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтамағанда белгіленеді)" бөлімшесінде:
реттік нөмірі 1-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
1
Турагенттік қызметті жүзеге асырудың басталғаны туралы хабарламаның болуы
өрескел
" ;
реттік нөмірі 4-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
4
Туристерге елге (орынға) келу, кету, уақытша болу қағидалар туралы заңнамасы туралы, жергілікті халықтың дәстүрлері туралы, діни салттары, киелі жерлері, ерекше қорғауға алынған табиғи, тарихи, мәдени ескерткіштері және ерекше қорғауда тұрған, басқа туристік көрсету объектілерді қоршаған ортаның жай-күйі туралы, сондай-ақ саяхат барысында оларға кездесетін және туристердің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған алдын алу шараларын жүзеге асыра алатын қауіптер туралы саяхат ерекшеліктері туралы, қажетті және дұрыс ақпарат туралы жазбаша растаудың болуы
өрескел
";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген туристік операторға қатысты туристік қызмет саласындағы тексеру парағында:
реттік нөмірі 7-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
7
Туристерге уақытша болатын елге (жерге) бару, шығу және сонда болу қағидалары туралы, заңнама туралы, жергілікті халықтың салт-дәстүрлері туралы, діни әдет-ғұрып, қасиетті орындар, табиғи, тарихи, мәдени ескерткіштер және туристерге көрсетілетін, ерекше қорғаудағы басқа да объектілер, қоршаған ортаның жай-күйі туралы, сондай-ақ саяхат жасаған кезде тап болуы мүмкін қауіптер туралы қажетті және дұрыс ақпаратты қамтитын саяхаттың ерекшеліктері туралы мәліметтерді уақтылы бергені және туристердің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған алдын алу шараларын жүзеге асыру туралы жазбаша растаудың болуы
";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген туристік агентке қатысты туристік қызмет саласындағы тексеру парағында:
реттік нөмірі 4-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
4
Туристерге уақытша болатын елге (жерге) бару, шығу және сонда болу қағидалары ережелері туралы, заңнамасы туралы, жергілікті халықтың салт-дәстүрлері туралы, діни әдет-ғұрпы, қасиетті орындар, табиғи, тарихи, мәдени ескерткіштер және туристерге көрсетілетін, ерекше қорғаудағы басқа да объектілер, қоршаған ортаның жай-күйі туралы, сондай-ақ саяхат жасаған кезде тап болуы мүмкін қауіптер туралы қажетті және дұрыс ақпаратты қамтитын саяхаттың ерекшеліктері туралы мәліметтерді уақтылы бергені және туристердің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған алдын алу шараларын жүзеге асыру туралы жазбаша растаудың болуы
";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген гидке (гид-аудармашы) қатысты туристік қызмет саласындағы тексеру парағында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын::
"гидке қатысты туристік қызмет саласындағы тексеру парағы";
реттік нөмірі 1-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
1
Қазақстан Республикасында дара кәсіпкерлер ретінде қызметін жүзеге асыратын гидтің, қызметін жүзеге асырудың басталғаны туралы хабарламаның болуы
";
реттік нөмірі 3-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
3
Туристерге уақытша болатын елге (жерге) бару, шығу және сонда болу қағидалары ережелері туралы, заңнамасы туралы, жергілікті халықтың салт-дәстүрлері туралы, діни әдет-ғұрпы, қасиетті орындар, табиғи, тарихи, мәдени ескерткіштер және туристерге көрсетілетін, ерекше қорғаудағы басқа да объектілер, қоршаған ортаның жай-күйі туралы, сондай-ақ саяхат жасаған кезде тап болуы мүмкін қауіптер туралы қажетті және дұрыс ақпаратты қамтитын саяхаттың ерекшеліктері туралы мәліметтерді уақтылы бергені және туристердің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған алдын алу шараларын жүзеге асыру туралы жазбаша растаудың болуы
";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген экскурсоводқа қатысты туристік қызмет саласындағы тексеру парағында:
реттік нөмірі 1-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
1
Қазақстан Республикасында дара кәсіпкерлер ретінде қызметін жүзеге асыратын экскурсоводтың, қызметін жүзеге асырудың басталғаны туралы хабарламаның болуы
";
реттік нөмірі 3-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
3
Туристерге уақытша болатын елге (жерге) бару, шығу және сонда болу қағидалары ережелері туралы, заңнамасы туралы, жергілікті халықтың салт-дәстүрлері туралы, діни әдет-ғұрпы, қасиетті орындар, табиғи, тарихи, мәдени ескерткіштер және туристерге көрсетілетін, ерекше қорғаудағы басқа да объектілер, қоршаған ортаның жай-күйі туралы, сондай-ақ саяхат жасаған кезде тап болуы мүмкін қауіптер туралы қажетті және дұрыс ақпаратты қамтитын саяхаттың ерекшеліктері туралы мәліметтерді уақтылы бергені және туристердің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған алдын алу шараларын жүзеге асыру туралы жазбаша растаудың болуы
";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген туризм нұсқаушысына қатысты туристік қызмет саласындағы тексеру парағында:
реттік нөмірі 1-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
1
Қазақстан Республикасында дара кәсіпкерлер ретінде қызметін жүзеге асыратын туризм нұсқаушысының, қызметін жүзеге асырудың басталғаны туралы хабарламаның болуы
";
реттік нөмірі 3-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
3
Туристерге уақытша болатын елге (жерге) бару, шығу және сонда болу қағидалары ережелері туралы, заңнамасы туралы, жергілікті халықтың салт-дәстүрлері туралы, діни әдет-ғұрпы, қасиетті орындар, табиғи, тарихи, мәдени ескерткіштер және туристерге көрсетілетін, ерекше қорғаудағы басқа да объектілер, қоршаған ортаның жай-күйі туралы, сондай-ақ саяхат жасаған кезде тап болуы мүмкін қауіптер туралы қажетті және дұрыс ақпаратты қамтитын саяхаттың ерекшеліктері туралы мәліметтерді уақтылы бергені және туристердің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған алдын алу шараларын жүзеге асыру туралы жазбаша растаудың болуы
".

2. Комитету индустрии туризма Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение трех рабочих дней после введения в действие настоящего совместного приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дне после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________
А. Иргалиев
исполняющий
обязанности министра
__________
Н. Дауешов
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан

2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Туризм индустриясы комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін оны үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Иргалиев
министрдің міндетін атқарушы Н. Дауешов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және арнайы
есепке алу жөніндегі комитеті