О внесении изменений и дополнения в совместный приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 ноября 2018 года № 485 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2018 года № 93 "Об утверждении критериев оценки степени рисков и проверочных листов в области семеноводства"
Совместный приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 июля 2021 года № 208 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 августа 2021 года № 76. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 августа 2021 года № 23843
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 ноября 2018 года № 485 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2018 года № 93 "Об утверждении критериев оценки степени рисков и проверочных листов в области семеноводства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17871) следующие изменения и дополнение:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) критерии оценки степени рисков в области семеноводства согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочные листы в области семеноводства для:
производителей оригинальных семян согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
элитно-семеноводческих хозяйств согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
семеноводческих хозяйств согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
реализаторов семян согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу;
лабораторий по экспертизе качества семян согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу;
потребителей семян (за исключением физических лиц, занимающихся производством семян для использования на приусадебных, садовых, дачных и огородных участках без права их реализации) согласно приложению 7 к настоящему совместному приказу.";
в критериях оценки степени риска в области семеноводства, утвержденных указанным совместным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Критерии оценки степени рисков в области семеноводства";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) субъекты (объекты) контроля – физические и юридические лица, осуществляющие деятельность по производству, заготовке, обработке, хранению, экспертизе, реализации, транспортировке и использованию семян;

"Тұқым шаруашылығы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 30 қарашадағы № 485 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 30 қарашадағы № 93 бірлескен бұйрығына өзгерістер және толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2021 жылғы 14 шілдедегі № 208 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 2 тамыздағы № 76 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 3 тамызда № 23843 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Тұқым шаруашылығы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 30 қарашадағы № 485 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 30 қарашадағы № 93 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17871 болып тіркелген) мынадай өзгерістер және толықтыру енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес тұқым шаруашылығы саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) мыналарға:
осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бірегей тұқым өндірушілерге;
осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына;
осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес тұқым өсіру шаруашылықтарына;
осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес тұқым өткізушілерге;
осы бірлескен бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес тұқым сапасын сараптау зертханаларына;
осы бірлескен бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес тұқымдарды тұтынушыларға (тұқымдарды сату құқығынсыз үй жанындағы, бау-бақ, саяжай және бақша учаскелерiнде пайдалану үшiн тұқым өндiрумен шұғылданатан жеке адамдарды қоспағанда) арналған тұқым шаруашылығы саласындағы тексеру парақтары бекітілсін.";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген тұқым шаруашылығы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Тұқым шаруашылығы саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемшарттары";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бақылау субъектілері (объектілері) – тұқымдарды өндіру, дайындау, өңдеу, сақтау, сараптау, өткізу, тасымалдау және пайдалану жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар;

2) незначительное нарушение – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в области семеноводства, в части неправильного ведения документации в области семеноводства, а также нарушений, не отнесенных к грубым и значительным нарушениям;
3) значительное нарушение – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в области семеноводства по наличию пашни, освоенных семеноводческих севооборотов, сортовой агротехнологии, квалифицированных специалистов, исходного семенного материала, обеспечению сохранности материалов учета по семеноводству, проведению систематического обследования посевов (посадок), территорий, семяочистительных машин и механизмов, складов на выявление карантинных объектов и проведение мероприятий по борьбе с ними, хранению средних проб, оформлению документов о качестве семян, использованию для посева семян соответствующих по сортовым и посевным качествам требованиям законодательства Республики Казахстан о семеноводстве, наличию лицензионного договора, а также нарушению сроков и полноты предоставления отчетности;
4) грубое нарушение – нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области семеноводства, влекущие административную ответственность, предусмотренную статьей 402 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", не соблюдение требований по материально-техническому оснащению, проведению апробации, отбору проб, соблюдению стандартов в области семеноводства при проведении экспертизы качества семян, наличие жалоб и обращений, использование для посева (посадки) семян сельскохозяйственных растений, полученных на основе генной инженерии (генетически модифицированных), использование для посева (посадки) семян сельскохозяйственных растений, зараженных карантинными объектами,, нецелевое использование субсидированных семян;
5) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий, выраженное в виде производства, реализации и использования семян, не соответствующих по сортовым и посевным качествам требованиям законодательства Республики Казахстан о семеноводстве, вследствие нарушения требований законодательства о семеноводстве;
6) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;

2) болмашы бұзушылық – тұқым шаруашылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарды тұқым шаруашылығы саласындағы құжаттаманы дұрыс жүргізбеу бөлігінде бұзу, сондай-ақ өрескел және елеулі бұзушылыққа жатпайтын бұзушылық;
3) елеулі бұзушылық – тұқым шаруашылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарды егістіктің, игерілген тұқым шаруашылығы ауыспалы егістерінің, сорттық агротехниканың, білікті мамандарының, бастапқы тұқымдық материалының болуы, тұқым шаруашылығы бойынша есепке алу материалдарының сақталуын қамтамасыз ету, егiстердi (отырғызылған екпелердi), аумақтарды, тұқым тазалағыш машиналар мен механизмдердi, қоймаларды карантиндiк объектiлердiң анықталуы мен олармен күресу жөніндегі іс-шаралардың жүргізілуіне жүйелі түрде зерттеп-қарау жүргізу, орташа сынамаларды сақтау, тұқымның сапасы туралы құжаттарды ресімдеу, Қазақстан Республикасының тұқым шаруашылығы туралы заңнамасының талаптарына сорттық және егу сапасы бойынша сәйкес келетін тұқымдарды егу үшін пайдалану, лицензиялық шарттың болуы, сондай-ақ есептілік ұсынудың мерзімдері мен толықтығын сақтау жөніндегі талаптарды бұзу;
4) өрескел бұзушылық – Қазақстан Республикасының тұқым шаруашылығы саласындағы заңнамасында белгіленген, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 402-бабында көзделген әкімшілік жауапкершілікке әкеліп соқтыратын талаптарды бұзу, материалдық-техникалық жарақтандыру, байқаудан өткiзу, сынамаларды iрiктеп алу, тұқым сапасына сараптама жүргізген кезде тұқым шаруашылығы саласындағы стандарттарды сақтау жөніндегі талаптарды сақтамау, шағымдар мен арыздардың болуы, гендік инженерия негізінде алынған (генетикалық түрлендірілген) ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарын себу (отырғызу) үшін пайдалану, карантиндік объектілермен залалданған ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарын себу (отырғызу) үшін пайдалану, субсидияланған тұқымдарды мақсатсыз пайдалану;
5) тәуекел – бақылау субъектісінің қызметі нәтижесінде тұқым шаруашылығы туралы заңнама талаптарының бұзылуы салдарынан сорттық және егіс сапалары бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейтін тұқымдарды өндіру, өткізу және пайдалану түрінде келтірілген салдарларының ауырлық дәрежесі ескеріле отырып, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығы;
6) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі - объективті өлшемшарттар) – белгілі бір қызмет саласындағы тәуекел дәрежесіне байланысты және жекелеген бақылау субъектісіне (объектісіне) тікелей байланысты емес бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;

7) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля;
8) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта (объекта), особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъектов к различным степеням риска;
9) проверочный лист – перечень требований, включающий в себя только те требования к деятельности субъектов (объектов) контроля, несоблюдение которых влечет за собой угрозу жизни и здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, государства.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. К не отнесенной к высокой степени риска относятся реализаторы семян и потребители семян (за исключением физических лиц, занимающихся производством семян для использования на приусадебных, садовых, дачных и огородных участках без права их реализации).";
приложение к указанным критериям изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
приложения 2, 3, 4 и 5 к указанному совместному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 2, 3, 4 и 5 к настоящему совместному приказу;
дополнить приложением 7 согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу.
2. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан __________А. Иргалиев
Исполняющий обязанности Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан __________ Р. Курманов
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1 к совместному
приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 2 августа 2021 года № 76 и
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 14 июля 2021 года № 208
Приложение
к Критериям оценки степени
рисков в области семеноводства
Субъективные критерии оценки степени риска в области семеноводства
Наименование критериев
Степень нарушения

7) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі - субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектісі (объектісі) қызметінің нәтижелеріне байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
8) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары – субъектінің (объектінің) тікелей қызметімен, салалық даму ерекшеліктерімен және осы дамуға әсер ететін факторлармен байланысты, субъектілерді түрлі тәуекел дәрежелеріне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштер жиынтығы;
9) тексеру парағы – бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын, олардың сақталмауы адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге алып келетін талаптарды ғана қамтитын талаптар тізбесі.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылмағандарға тұқым өткізушілер және тұқымдарды тұтынушылар (тұқымдарды сату құқығынсыз үй жанындағы, бау-бақ, саяжай және бақша учаскелерiнде пайдалану үшiн тұқым өндiрумен шұғылданатан жеке адамдарды қоспағанда) жатады.";
көрсетілген өлшемшарттарға қосымша осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 2, 3, 4 және 5-қосымшалар осы бірлескен бұйрыққа 2, 3, 4 және 5-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бірлескен бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес 7-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
__________А. Иргалиев
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
__________Р. Курманов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының Құқықтық
статистика және арнайы есепке
алу комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 2 тамыздағы
№ 76 мен
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
2021 жылғы 14 шілдедегі
№ 208 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Тұқым шаруашылығы
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
қосымша
Тұқым шаруашылығы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары
Өлшемшарттардың атауы
Бұзушылық дәрежесі

1. По информационному источнику "Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля" (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований):
Производители оригинальных семян
1.
Наличие площади пашни для ведения производства оригинальных семян (на орошаемых землях – водообеспеченной севооборотной пашни)
значительное
2.
Наличие освоенных семеноводческих севооборотов (не распространяется на производителей саженцев плодово-ягодных культур и винограда), заложенных в соответствии с научно-обоснованными рекомендациями для конкретной почвенно-климатической зоны с учетом особенностей сельскохозяйственного растения, по которому ведется производство оригинальных семян, и прошедших не менее одной ротации
значительное
3.
Наличие семеноводческих посевов в общей посевной площади – не менее 30 процентов
незначительное
4.
Наличие опыта работы по производству оригинальных семян (первичному семеноводству) – не менее пяти лет
незначительное
5.
Наличие сортовой агротехники, соответствующей научно-обоснованным рекомендациям по возделыванию сельскохозяйственных культур для конкретной почвенно-климатической зоны
значительное
6.
Отсутствие карантинных объектов на территории производителя оригинальных семян, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, при этом обеспечивается отсутствие карантинных объектов на территории производителя оригинальных семян также и в период не менее трех лет до момента аттестации
значительное
7.
Наличие не менее одного специалиста-селекционера по культуре с опытом работы не менее пяти лет или наличие договора с физическим или юридическим лицом, осуществляющим научно-исследовательские работы в области селекции сельскохозяйственных растений, на осуществление совместной работы по производству оригинальных семян
значительное
8.
Наличие не менее одного агронома и специалиста по каждой культуре, а также не менее трех человек технического персонала, владеющего специфическими методами работы по семеноводству культуры и сорта
значительное
9.
Обеспечение производства оригинальных семян в строгом соответствии со схемами, учитывающими биологические признаки и свойства культуры и сорта
значительное
10.
Наличие исходного семенного материала сорта (маточных насаждений для производителей саженцев плодовых, ягодных культур и винограда) в ассортименте и объемах, необходимых для производства планируемого количества оригинальных семян с целью последующего обеспечения производства элитных семян
значительное
11.

1. "Алдыңғы тексерулер және бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау нәтижелері" ақпарат көзі бойынша (ауырлық дәрежесі төмендегі келтірілген талаптар сақталмаған жағдайда белгіленеді):
Бірегей тұқым өндірушілер
1.
Бірегей тұқым өндірісін жүргізу үшін егістік алаңының (суармалы жерлерде - сумен қамтамасыз етілген ауыспалы егістіктің) болуы
елеулі
2.
Бірегей тұқымдар өндіру жүргізілетін, ауыл шаруашылығы өсімдігінің ерекшеліктерін ескере отырып, нақты топырақты-климаттық аймаққа арналған ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес салынған және кемінде бір ротациядан өткен, игерілген тұқым шаруашылығы ауыспалы егістерінің (жеміс-жидек дақылдары мен жүзім көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды) болуы
елеулі
3.
Жалпы егіс алаңының 30 пайызынан кем емес тұқым шаруашылығы егістерінің болуы
болмашы
4.
Бірегей тұқым өндіру (бастапқы тұқым шаруашылығы) бойынша кемінде бес жыл жұмыс тәжірибесінің болуы
болмашы
5.
Нақты топырақты-климаттық аймаққа арналған ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру бойынша ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес сорттық агротехниканың болуы
елеулі
6.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторы растаған бірегей тұқым өндірушінің аумағында карантиндік объектілердің болмауы, бұл ретте бірегей тұқым өндірушінің аумағында аттестаттау сәтіне дейін кемінде үш жыл кезеңінде де карантиндік объектілердің болмауы қамтамасыз етеді
елеулі
7.
Кемінде бес жыл жұмыс тәжірибесі бар кемінде бір дақыл жөніндегі маман-селекционердің болуы немесе ауыл шаруашылығы өсімдіктері селекциясы саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғамен бірегей тұқымдар өндірісі бойынша бірлескен жұмысты жүзеге асыруға арналған шарттың болуы
елеулі
8.
Әр дақыл бойынша кемінде бір агрономның және маманның, сондай-ақ дақыл мен сорттың тұқымдарын өсіру бойынша жұмыстың айрықша әдістерін меңгерген кемінде үш техникалық персоналдың болуы
елеулі
9.
Дақыл мен сорттың биологиялық белгілері мен қасиеттерін ескеретін схемаларға қатаң сәйкестікте бірегей тұқым өндіруді қамтамасыз ету
елеулі
10.
Кейіннен элиталық тұқымдар өндірісін қамтамасыз ету мақсатында бірегей тұқымның жоспарланған мөлшерін өндіру үшін қажетті ассортиментте және көлемде сорттың тұқымдық материалының (жеміс, жидек дақылдарының және жүзімнің көшетін өндірушілер үшін аналық екпелердің) болуы
елеулі
11.

2. По информационному источнику "Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектами контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем, проводимого государственными органами, учреждениями и отраслевыми организациями":
Производители оригинальных семян, элитно-семеноводческие хозяйства и семеноводческие хозяйства
1.
Представление сведений о прогнозной структуре посевных площадей сельскохозяйственных культур под урожай соответствующего года
значительное
2.
Представление сведений о количестве и качестве высеянных семян сельскохозяйственных культур под урожай соответствующего года
значительное
3.
Представление сведений о потребности и обеспеченности сельскохозяйственных формирований семенами озимых, яровых зерновых, зернобобовых, масличных, технических культур, однолетних и многолетних трав и картофеля для посева в соответствующем году
значительное
4.
Представление сведений о сортовом составе засыпанных семян сельскохозяйственных культур под урожай соответствующего года
значительное
5.
Представление сведений о репродукционном составе засыпанных семян сельскохозяйственных культур под урожай соответствующего года
значительное
6.
Представление сведений о наличии материально-технической базы по обработке и хранению семян
значительное
7.
Представление сведений о производстве и ожидаемой реализации семян из урожая предыдущего года производителями семян
значительное
8.
Представление сведений об использовании семян из урожая предыдущего года аттестованными субъектами семеноводства
значительное
9.
Представление сведений об апробации сортовых посевов сельскохозяйственных культур в текущем году
значительное
10.
Соответствие данных сведений о количестве и качестве высеянных семян сельскохозяйственных культур под урожай соответствующего года по сортам и репродукциям с данными о производстве и ожидаемой реализации семян из урожая предыдущего года
незначительное
11.
Соответствие данных сведений об апробации сортовых посевов сельскохозяйственных культур с данными сведений об использовании семян из урожая предыдущего года
незначительное
12.
Соответствие данных сведений о производстве и ожидаемой реализации семян из урожая предыдущего года с данными сведений об использовании семян из урожая предыдущего года
незначительное
13.
Соответствие сведений административных данных требованиям, предъявляемым к производителям оригинальных семян, элитно-семеноводческим хозяйствам, семеноводческим хозяйствам по количеству возделываемых культур и сортов
незначительное
14.
Соответствие сведений административных данных требованиям, предъявляемым к производителям оригинальных семян, элитно-семеноводческим хозяйствам, семеноводческим хозяйствам по материально-технической базе
незначительное
Лаборатории по экспертизе качества семян
15.
Представление сведений о количестве исследований посевных качеств семян по видам сельскохозяйственных культур на соответствующий год
значительное

2. "Бақылау субъектілері ұсынатын, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы ұсынатын есептілік пен мәліметтерге мемлекеттік органдар, мекемелер және салалық ұйымдар жүргізетін мониторинг нәтижелері" ақпарат көзі бойынша:
Бірегей тұқым өндірушілер, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтары және тұқым өсіру шаруашылықтары
1.
Тиісті жылдың егініне арналған ауыл шаруашылығы дақылдары егіс алаңдарының болжамдық құрылымы туралы мәліметтерді ұсыну
елеулі
2.
Тиісті жылдың егініне арналған ауыл шаруашылығы дақылдарының себілген тұқымдарының саны және сапасы туралы мәліметтерді ұсыну
елеулі
3.
Тиісті жылы егу үшін күздік, жаздық дәнді, дәндібұршақты, майлы, техникалық дақылдардың, біржылдық және көпжылдық шөптердің және картоптың тұқымдарына деген ауыл шаруашылығы құралымдарының қажеттілігі және олармен қамтамасыз етілуі туралы мәліметтерді ұсыну
елеулі
4.
Тиісті жылдың егініне құйылған ауыл шаруашылығы дақылдары тұқымдарының сорттық құрамы туралы мәліметтерді ұсыну
елеулі
5.
Тиісті жылдың егініне құйылған ауыл шаруашылығы дақылдары тұқымдарының репродукциялық құрамы туралы мәліметтерді ұсыну
елеулі
6.
Тұқымдарды өңдеу және сақтау жөніндегі материалдық-техникалық базаның бар-жоғы туралы мәліметтерді ұсыну
елеулі
7.
Тұқым өндірушілердің өткен жылғы егін тұқымдарын өндіруі және күтілетін өткізуі туралы мәліметтерді ұсыну
елеулі
8.
Аттестатталған тұқым шаруашылығы субъектілерінің өткен жылғы егін тұқымдарын пайдалануы туралы мәліметтерді ұсыну
елеулі
9.
Ағымдағы жылы ауыл шаруашылығы дақылдарының сорттық егістерін байқаудан өткізу туралы мәліметтерді ұсыну
елеулі
10.
Сорттар мен репродукциялар бойынша тиісті жылдың егініне арналған ауыл шаруашылығы дақылдарының себілген тұқымдарының саны және сапасы туралы мәліметтердің тұқым өндірушілердің алдыңғы жылғы егін тұқымдарын өндіру және күтілетін өткізу туралы деректерге сәйкес келуі
болмашы
11.
Ауыл шаруашылығы дақылдарының сорттық егістерін байқаудан өткізу туралы мәліметтердің алдыңғы жылғы егін тұқымдарын пайдалану туралы мәліметтерге сәйкес келуi
болмашы
12.
Алдыңғы жылғы егін тұқымдарын өндіру және күтілетін өткізу туралы мәліметтердің алдыңғы жылғы егін тұқымдарын пайдалану туралы мәліметтерге сәйкес келуі
болмашы
13.
Әкімшілік деректер мәліметтерінің өңдеп өсірілетін дақылдар мен сорттардың саны бойынша бірегей тұқым өндірушілерге, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өсіру шаруашылықтарына қойылатын талаптар деректеріне сәйкес келуi
болмашы
14.
Әкімшілік деректер мәліметтерінің материалдық-техникалық база бойынша бірегей тұқым өндірушілерге, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына, тұқым өсіру шаруашылықтарына қойылатын талаптар деректеріне сәйкес келуi
болмашы
Тұқым сапасын сараптау жөніндегі зертханалар
15.
Тиісті жылға арналған ауыл шаруашылығы дақылдарының түрлері бойынша тұқымдардың егіс сапаларын зерттеу саны туралы мәліметтерді ұсыну
елеулі

3. По информационному источнику "Наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений на субъекты (объекты) контроля, поступивших от физических или юридических лиц, государственных органов":
1.
Наличие двух и более подтвержденных жалоб, и обращений на субъекты контроля, по качеству приобретенных семян и экспертизе качества семян
значительное
Приложение 2 к совместному
приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 2 августа 2021 года № 76 и
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 14 июля 2021 года № 208
Приложение 2 к совместному
приказу Заместителя Премьер-
Министра
Республики Казахстан –
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 ноября 2018 года № 485
и Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 30 ноября 2018 года № 93
Проверочный лист в области семеноводства для производителей оригинальных семян
__________________________________________________________________________
(в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан)
в отношении ________________________________________________________
(наименование однородной группы субъектов (объектов) контроля)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Государственный орган, назначивший проверку ______________________
____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением
субъекта (объекта) контроля ________________________
____________________________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля ________________________
____________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер, бизнес-идентификационный
номер субъекта (объекта) контроля___________________________________
_________________________________________________________________
Адрес места нахождения ___________________________________________
_________________________________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
1.
Наличие площади пашни для ведения производства оригинальных семян (на орошаемых землях – водообеспеченной севооборотной пашни)
2.
Наличие освоенных семеноводческих севооборотов (не распространяется на производителей саженцев плодово-ягодных культур и винограда), заложенных в соответствии с научно-обоснованными рекомендациями для конкретной почвенно-климатической зоны с учетом особенностей сельскохозяйственного растения, по которому ведется производство оригинальных семян, и прошедших не менее одной ротации
3.
Наличие семеноводческих посевов в общей посевной площади – не менее 30 процентов
4.
Наличие опыта работы по производству оригинальных семян (первичному семеноводству) – не менее пяти лет
5.
Наличие сортовой агротехники, соответствующей научно-обоснованным рекомендациям по возделыванию сельскохозяйственных культур для конкретной почвенно-климатической зоны
6.
Отсутствие карантинных объектов на территории производителя оригинальных семян, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, при этом обеспечивается отсутствие карантинных объектов на территории производителя оригинальных семян также и в период не менее трех лет до момента аттестации
7.
Наличие не менее одного специалиста-селекционера по культуре с опытом работы не менее пяти лет или наличие договора с физическим или юридическим лицом, осуществляющим научно-исследовательские работы в области селекции сельскохозяйственных растений, на осуществление совместной работы по производству оригинальных семян
8.
Наличие не менее одного агронома и специалиста по каждой культуре, а также не менее трех человек технического персонала, владеющего специфическими методами работы по семеноводству культуры и сорта
9.
Обеспечение производства оригинальных семян в строгом соответствии со схемами, учитывающими биологические признаки и свойства культуры и сорта
10.
Наличие исходного семенного материала сорта (маточных насаждений для производителей саженцев плодовых, ягодных культур и винограда) в ассортименте и объемах, необходимых для производства планируемого количества оригинальных семян с целью последующего обеспечения производства элитных семян
11.

3. "Бақылау субъектілеріне (объектілеріне) жеке немесе заңды тұлғалардан, мемлекеттік органдардан келіп түскен расталған шағымдар мен арыздардың болуы және саны" ақпарат көзі бойынша:
1.
Сатып алынған тұқым сапасы мен тұқым сапасының сараптамасы бойынша бақылау субъектілеріне келіп түскен екі және одан да көп расталған шағымдар мен арыздардың болуы
елеулі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2021 жылғы 2 тамыздағы
№ 76 мен
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
2021 жылғы 14 шілдедегі
№ 208 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 30 қарашадағы
№ 485 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 30 қарашадағы
№ 93 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Бірегей тұқым өндірушілерге арналған тұқым шаруашылығы саласындағы тексеру парағы
____________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының атауы)
___ қатысты
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган _______________________
____________________________________________________________________
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, тексеруді/профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акт ____________________
________________________________________________________________
(№, күні)
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы ________________________
_________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) жеке сәйкестендіру нөмірі, бизнес- сәйкестендіру нөмірі __________________________________________________
_____________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы_________________________________________
_____________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
5
6
1.
Бірегей тұқым өндірісін жүргізу үшін егістік алаңының (суармалы жерлерде - сумен қамтамасыз етілген ауыспалы егістіктің) болуы
2.
Бірегей тұқымдар өндіру жүргізілетін, ауыл шаруашылығы өсімдігінің ерекшеліктерін ескере отырып, нақты топырақты-климаттық аймаққа арналған ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес салынған және кемінде бір ротациядан өткен, игерілген тұқым шаруашылығы ауыспалы егістерінің (жеміс-жидек дақылдары мен жүзім көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды) болуы
3.
Жалпы егіс алаңының 30 пайызынан кем емес тұқым шаруашылығы егістерінің болуы
4.
Бірегей тұқым өндіру (бастапқы тұқым шаруашылығы) бойынша кемінде бес жыл жұмыс тәжірибесінің болуы
5.
Нақты топырақты-климаттық аймаққа арналған ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру бойынша ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес сорттық агротехниканың болуы
6.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторы растаған бірегей тұқым өндірушінің аумағында карантиндік объектілердің болмауы, бұл ретте бірегей тұқым өндірушінің аумағында аттестаттау сәтіне дейін кемінде үш жыл кезеңінде де карантиндік объектілердің болмауы қамтамасыз етеді
7.
Кемінде бес жыл жұмыс тәжірибесі бар кемінде бір дақыл жөніндегі маман-селекционердің болуы немесе ауыл шаруашылығы өсімдіктері селекциясы саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғамен бірегей тұқымдар өндірісі бойынша бірлескен жұмысты жүзеге асыруға арналған шарттың болуы
8.
Әр дақыл бойынша кемінде бір агрономның және маманның, сондай-ақ дақыл мен сорттың тұқымдарын өсіру бойынша жұмыстың айрықша әдістерін меңгерген кемінде үш техникалық персоналдың болуы
9.
Дақыл мен сорттың биологиялық белгілері мен қасиеттерін ескеретін схемаларға қатаң сәйкестікте бірегей тұқым өндіруді қамтамасыз ету
10.
Кейіннен элиталық тұқымдар өндірісін қамтамасыз ету мақсатында бірегей тұқымның жоспарланған мөлшерін өндіру үшін қажетті ассортиментте және көлемде сорттың тұқымдық материалының (жеміс, жидек дақылдарының және жүзімнің көшетін өндірушілер үшін аналық екпелердің) болуы
11.