О внесении изменений в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 30 марта 2020 года № 44 "Об утверждении Правил выдачи разрешения на добровольную ликвидацию страховых (перестраховочных) организаций либо отказа в выдаче указанного разрешения"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 4 августа 2021 года № 87. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 августа 2021 года № 23881.
В соответствии со статьями 66 и 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан, с подпунктом 1) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", частью второй пункта 1 статьи 67, частью третьей пункта 3 статьи 72-1 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности", статьей 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 30 марта 2020 года № 44 "Об утверждении Правил выдачи разрешения на добровольную ликвидацию страховых (перестраховочных) организаций либо отказа в выдаче указанного разрешения" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20254) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил выдачи разрешений на добровольную ликвидацию страховых (перестраховочных) организаций, добровольное прекращение деятельности филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан либо отказа в выдаче указанных разрешений";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", частью второй пункта 1 статьи 67, частью третьей пункта 3 статьи 72-1 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи разрешений на добровольную ликвидацию страховых (перестраховочных) организаций, добровольное прекращение деятельности филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан либо отказа в выдаче указанных разрешений.";
Правила выдачи разрешения на добровольную ликвидацию страховых (перестраховочных) организаций либо отказа в выдаче указанного разрешения, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.

"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының өз еркiмен таратылуына рұқсат беру не аталған рұқсатты беруден бас тарту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 30 наурыздағы № 44 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 4 тамыздағы № 87 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 5 тамызда № 23881 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 66 және 73-баптарына, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 67-бабы 1-тармағының екінші бөлігіне, 72-1-бабы 3-тармағының үшінші бөлігіне, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының өз еркiмен таратылуына рұқсат беру не аталған рұқсатты беруден бас тарту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 30 наурыздағы № 44 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20254 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының өз еркiмен таратылуына, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру не аталған рұқсатты беруден бас тарту қағидаларын бекіту туралы";
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 67-бабы 1-тармағының екінші бөлігіне, 72-1-бабы 3-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының өз еркiмен таратылуына, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру не аталған рұқсатты беруден бас тарту қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының өз еркiмен таратылуына рұқсат беру не аталған рұқсатты беруден бас тарту қағидалары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

2. Признать утратившим силу постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 1 марта 2021 года № 45 "Об утверждении Правил выдачи разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан либо отказа в выдаче указанного разрешения" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22290).
3. Департаменту страхового рынка и актуарных расчетов в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности Председателя О. Смоляков
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Исполняющий
обязанности Председателя
от 4 августа 2021 года № 87
Утверждены
постановлением Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 30 марта 2020 года № 44
Правила выдачи разрешений на добровольную ликвидацию страховых (перестраховочных) организаций, добровольное прекращение деятельности филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан либо отказа в выдаче указанных разрешений
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи разрешений на добровольную ликвидацию страховых (перестраховочных) организаций, добровольное прекращение деятельности филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан либо отказа в выдаче указанных разрешений (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьями 66 и 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан, с подпунктом 1) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" (далее – Закон), частью второй пункта 1 статьи 67, частью третьей пункта 3 статьи 72-1 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон о страховой деятельности), статьей 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и определяют порядок выдачи уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган, услугодатель) разрешений на добровольную ликвидацию страховых (перестраховочных) организаций, добровольное прекращение деятельности филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан либо отказа в выдаче указанных разрешений (далее - разрешения).

2. "Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру не аталған рұқсатты беруден бас тарту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 1 наурыздағы № 45 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22290 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Сақтандыру нарығы және актуарлық есеп айырысу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төрағаның міндетін атқарушы О. Смоляков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Төрағаның міндетін атқарушы
2021 жылғы 4 тамыздағы
№ 87 Қаулыға
қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
Басқармасының
2020 жылғы 30 наурыздағы
№ 44 қаулысымен бекітілді
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының өз еркiмен таратылуына, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру не аталған рұқсатты беруден бас тарту қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының өз еркiмен таратылуына, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру не аталған рұқсатты беруден бас тарту қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 66 және 73-баптарына, "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрi – Заң) 9-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына, "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрi – Сақтандыру қызметі туралы заң) 67-бабы 1-тармағының екінші бөлігіне, 72-1-бабы 3-тармағының үшінші бөлігіне, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабына сәйкес әзірленді және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган, көрсетілетін қызметті беруші) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының өз еркiмен таратылуына, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру не көрсетілген рұқсатты (бұдан әрi – рұқсат) беруден бас тарту тәртібін айқындайды.

Глава 2. Порядок выдачи разрешений на добровольную ликвидацию страховых (перестраховочных) организаций, добровольное прекращение деятельности филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан либо отказа в выдаче указанных разрешений
2. Страховая (перестраховочная) организация (далее – услугополучатель) обращается в уполномоченный орган для получения разрешения после передачи страхового портфеля, состоящего из обязательств страховой (перестраховочной) организации по заключенным ею договорам страхования (перестрахования) в другие страховую (перестраховочную) организацию и (или) филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, имеющие лицензию по передаваемым классам страхования и являющиеся участниками системы гарантирования страховых выплат.
Страховая (перестраховочная) организация представляет в уполномоченный орган ходатайство о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию страховой (перестраховочной) организации по форме согласно приложению 1 к Правилам (далее – ходатайство) в электронном виде через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал), с приложением документов, указанных в стандарте государственных услуг "Выдача разрешений на добровольную ликвидацию страховой (перестраховочной) организации, добровольное прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан" согласно приложению 3 к Правилам (далее – Стандарт).
3. Страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан (далее – услугополучатель) обращается в уполномоченный орган для получения разрешения после передачи страхового портфеля, состоящего из обязательств филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан по заключенным им договорам страхования (перестрахования) в страховую (перестраховочную) организацию и (или) филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, имеющие лицензию по передаваемым классам страхования и являющиеся участниками системы гарантирования страховых выплат.
Страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан представляет в уполномоченный орган ходатайство о выдаче разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан по форме согласно приложению 2 к Правилам (далее – ходатайство) в электронном виде через портал с приложением документов, указанных в Стандарте.

2-тарау. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының өз еркiмен таратылуына, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсаттар беру не аталған рұқсатты беруден бас тарту тәртібі
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өзі жасаған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша міндеттемелерінен тұратын сақтандыру портфелі берілетін сақтандыру сыныптары бойынша лицензиясы бар және сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басқа сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына және (немесе) филиалына берілгеннен кейін рұқсат алу үшін уәкілетті органға өтініш жасайды.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы уәкілетті органға Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "электрондық үкіметтің" www.egov.kz, www.elicense.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы электрондық түрде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өз еркiмен таратылуына рұқсат беру туралы өтінішхатты (бұдан әрі – өтінішхат) Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының өз еркiмен таратылуына, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсаттар беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында (бұдан әрі – Стандарт) көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып ұсынады.
3. Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының өзі жасаған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша міндеттемелерінен тұратын сақтандыру портфелі берілетін сақтандыру сыныптары бойынша лицензиясы бар және сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басқа сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына және (немесе) филиалына берілгеннен кейін рұқсат алу үшін уәкілетті органға өтініш жасайды.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру туралы өтінішхатты (бұдан әрі – өтінішхат) Стандартта көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, портал арқылы электрондық түрде ұсынады.

4. Ходатайство рассматривается уполномоченным органом в течение 2 (двух) месяцев со дня поступления всех необходимых документов.
При направлении услугополучателем ходатайства через портал в "личном кабинете" автоматически отображается статус о принятии запроса на оказание государственной услуги с указанием даты и времени получения результата.
5. Перечень документов, необходимых для оказания государственных услуг, оснований для отказа в оказании государственных услуг, основных требований к оказанию государственных услуг, включающих характеристики процессов, формы, содержания и результатов оказания, а также иных сведений с учетом особенностей предоставления государственных услуг и сроков их оказания предусмотрены Стандартом.
Документы, выданные органом финансового надзора, компетентными органами или должностными лицами иностранных государств, подлежат легализации либо апостилированию в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
Документы, предоставляемые на иностранном языке, переводятся на казахский и русский языки и предоставляются в уполномоченный орган нотариально засвидетельствованными в соответствии со статьей 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате".
6. Основанием для начала процедуры (действия) по оказанию государственной услуги является получение уполномоченным органом от заявителя через портал документов, предусмотренных Стандартом.
7. Работник уполномоченного органа, уполномоченный на прием и регистрацию корреспонденции, в день поступления ходатайства осуществляет его прием, регистрацию и направление на исполнение в подразделение уполномоченного органа, ответственное за оказание государственных услуг (далее – ответственное подразделение). При поступлении ходатайства услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, прием документов осуществляется следующим рабочим днем.
8. Работник ответственного подразделения в течение 2 (двух) рабочих дней со дня регистрации ходатайства проверяет полноту и соответствие представленных документов требованиям пункта 8 Стандарта.
При установлении факта неполноты представленных услугополучателем документов либо представления документов с истекшим сроком действия, работник ответственного подразделения в срок, указанный в части первой настоящего пункта, готовит и направляет услугополучателю мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении ходатайства посредством портала в "личный кабинет" услугополучателя.
9. При наличии замечаний к документам, представленным для получения разрешения, уполномоченный орган направляет услугополучателю письмо с замечаниями для их устранения и представления доработанных (исправленных) документов, соответствующих требованиям Стандарта.
Услугополучатель устраняет замечания и представляет через портал доработанные (исправленные) документы, соответствующие требованиям Стандарта. При этом срок оказания уполномоченным органом государственной услуги не прерывается на срок устранения замечаний услугополучателем.
В случае неустранения услугополучателем замечаний уполномоченного органа по представленным документам, уполномоченный орган отказывает в выдаче разрешения.

4. Уәкілетті орган өтінішхатты барлық қажетті құжаттар түскен күннен бастап 2 (екі) айдың ішінде қарайды.
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішхатты портал арқылы жіберген кезде "жеке кабинетте" нәтижені алу күні мен уақыты көрсетіле отырып мемлекеттік қызмет көрсетуге сұратудың қабылданғаны туралы мәртебе автоматты түрде көрсетіледі.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі, мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту негіздемелері, процестің сипаты, көрсету нысаны, мазмұны және нәтижесі қамтылатын мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсетудің ерекшеліктері және мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі ескерілген өзге мәліметтер Стандартта көзделген.
Шет мемлекеттердің қаржылық қадағалау органы, құзыретті органдары немесе лауазымды тұлғалары берген құжаттар Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес заңдастырылуға немесе апостильдендірілуге тиіс.
Шет тілінде ұсынылған құжаттар қазақ және орыс тілдеріне аударылады және уәкілетті органға "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабына сәйкес нотариалды куәландырылып ұсынылады.
6. Мемлекеттік қызметті көрсету бойынша рәсімнің (іс-қимылдың) басталуы үшін негіз уәкілетті органның өтініш берушіден Стандартта көзделген құжаттарды портал арқылы алуы болып табылады.
7. Уәкілетті органның хат-хабарды қабылдауға және тіркеуге уәкілетті қызметкері өтінішхат түскен күні оны қабылдауды, тіркеуді және уәкілетті органның мемлекеттік қызметті көрсету үшін жауапты бөлімшесіне (бұдан әрі – жауапты бөлімше) орындау үшін жіберуді жүзеге асырады. Көрсетілетін қызметті алушының өтінішхаты жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері түскен кезде Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес құжаттарды қабылдау келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
8. Жауапты бөлімшенің қызметкері өтінішхат тіркелген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын және Стандарттың 8-тармағының талаптарына сәйкестігін тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың толық болмау фактісі не қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсыну анықталған кезде жауапты бөлімшенің қызметкері осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімде өтінішхатты одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды дайындайды және көрсетілетін қызметті алушыға портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жібереді.
9. Рұқсат алу үшін ұсынылған құжаттарға ескертулер болған кезде уәкілетті орган көрсетілетін қызметті алушыға Стандарттың талаптарына сәйкес ескертулерді жою және пысықталған (түзетілген) құжаттарды ұсыну үшін ескертулері бар хат жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы Стандарттың талаптарына сәйкес ескертулерді жояды және пысықталған (түзетілген) құжаттарды портал арқылы ұсынады. Бұл ретте уәкілетті органның мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі көрсетілетін қызметті алушының ескертулерді жою мерзіміне үзілмейді.
Көрсетілетін қызметті алушы уәкілетті органның ұсынылған құжаттар бойынша ескертулерін жоймаған жағдайда, уәкілетті орган рұқсат беруден бас тартады.

10. При установлении факта полноты представленных документов, ответственное подразделение уполномоченного органа в течение срока, указанного в пункте 5 Правил, рассматривает документы на предмет их соответствия требованиям Правил, готовит и направляет на рассмотрение Правления уполномоченного органа проект постановления о выдаче (об отказе в выдаче) разрешения на проведение добровольной ликвидации страховой (перестраховочной) организации, добровольного прекращения деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан (далее – постановление Правления уполномоченного органа). Правление уполномоченного органа принимает решение о выдаче (об отказе в выдаче) разрешения.
11. После принятия постановления Правления уполномоченного органа о выдаче разрешения работник ответственного подразделения в течение 5 (пяти) рабочих дней (в пределах срока оказания государственной услуги) направляет услугополучателю в "личный кабинет" через портал уведомление о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию страховой (перестраховочной) организаций, добровольное прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя, с приложением электронной копии постановления Правления уполномоченного органа.
12. Отказ в выдаче разрешения на добровольную ликвидацию страховой (перестраховочной) организации, добровольное прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан производится по основаниям, предусмотренным статьей 68 Закона о страховой деятельности.
При выявлении оснований для отказа в выдаче разрешения уполномоченный орган уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в выдаче разрешения, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для предоставления услугополучателю возможности выразить позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания уполномоченный орган выдает письмо (свидетельство) либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
13. После получения постановления Правления уполномоченного органа страховая (перестраховочная) организация, филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан возвращает уполномоченному органу ранее выданные подлинники лицензий и (или) приложение к лицензии на право осуществления страховой деятельности в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты вступления постановления Правления уполномоченного органа в силу (если ранее выданная лицензия была оформлена в бумажном виде).

10. Ұсынылған құжаттардың толық болуы фактісі анықталған жағдайда уәкілетті органның жауапты бөлімшесі Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген мерзім ішінде құжаттардың Қағидалардың талаптарына сәйкестігі тұрғысынан қарайды, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерікті тарату, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті тоқтату жүргізуге рұқсат беру туралы (беруден бас тарту туралы) қаулы жобасын (бұдан әрі - уәкілетті орган Басқармасының қаулысы) әзірлейді және уәкілетті орган Басқармасының қарауына жібереді. Уәкілетті органның Басқармасы рұқсат беру (беруден бас тарту) туралы шешім қабылдайды.
11. Уәкілетті орган Басқармасының рұқсат беру туралы қаулысы қабылданғаннан кейін жауапты бөлімшенің қызметкері 5 (бес) жұмыс күні ішінде (мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі шегінде) көрсетілетін қызметті алушыға портал арқылы "жеке кабинетіне" сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерікті таратуға, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті тоқтатуға рұқсат беру туралы уәкілетті органның Басқармасы қаулысының электрондық көшірмесін қоса бере отырып, көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында хабарлама жібереді.
12. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерікті таратуға, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті тоқтатуға рұқсат беруден бас тарту Сақтандыру қызметі туралы заңның 68-бабында көзделген негіздер бойынша жүргізіледі.
Рұқсат беруден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде уәкілетті орган көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігін беру үшін рұқсат беруден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша уәкілетті орган хат (куәлік) не мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту береді.
13. Уәкілетті орган Басқармасының қаулысын алғаннан кейін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасының бейрезидент- сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы уәкілетті органға сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына бұрын берілген лицензиялардың түпнұсқаларын және (немесе) лицензияға қосымшаны уәкілетті орган Басқармасының қаулысы күшіне енген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде (егер бұрын берілген лицензия қағаз түрінде ресімделген болса) қайтарады.

14. Информация о стадии оказания государственной услуги обновляется в автоматическом режиме в информационной системе мониторинга оказания государственных услуг.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) уполномоченного органа и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
15. Жалоба на решения, действия (бездействие) уполномоченного органа и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг направляется руководителю уполномоченного органа, в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг или суд.
16. В жалобе, направляемой руководителю уполномоченного органа, указываются:
1) фамилия, имя, а также по желанию отчество (при его наличии), почтовый адрес (для физического лица);
2) наименование, почтовый адрес, исходящий номер и дата (для юридического лица).
Подтверждением принятия жалобы руководителем уполномоченного органа является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии уполномоченного органа с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу.
При обращении через портал информация о порядке обжалования предоставляется по телефону Единого контакт-центра: 8-800-080-7777 или 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю в "личном кабинете" доступна информация о жалобе, которая обновляется в ходе обработки жалобы уполномоченным органом (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
17. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель обращается с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
18. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель обращается в суд.
Приложение 1
к Правилам выдачи разрешений
на добровольную ликвидацию
страховых (перестраховочных)
организаций, добровольное
прекращение деятельности
филиалов страховых
(перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан либо
отказа в выдаче указанных
разрешений
Форма
В ________________________________________
(полное наименование уполномоченного органа)
ХОДАТАЙСТВО о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию страховой (перестраховочной) организации
_______________________________________________________________
(наименование страховой (перестраховочной) организации)
просит в соответствии с решением общего собрания акционеров страховой (перестраховочной) организации № __ от "__" ____________ ______ года,
____________________________________________________________________
(место проведения)
выдать разрешение на добровольную ликвидацию.
Страховая (перестраховочная) организация обязуется удовлетворить требования кредиторов в полном объеме.
Должностное лицо страховой (перестраховочной) организации подтверждает достоверность прилагаемых к ходатайству документов и информации, а также своевременное представление уполномоченному органу информации и документов, запрашиваемых в связи с рассмотрением ходатайства.
Прилагаемые документы:
_______________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных, необходимых для оказания государственной услуги и на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность (подпись)
(руководитель страховой (перестраховочной) организации (при его отсутствии лицо, уполномоченное на подписание с приложением документа, подтверждающего данное полномочие).
Дата "____" __________ ______ года
Приложение 2
к Правилам выдачи разрешений
на добровольную ликвидацию
страховых (перестраховочных)
организаций, добровольное
прекращение деятельности
филиалов страховых
(перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан либо
отказа в выдаче указанных
разрешений
Форма
В ________________________________________
(полное наименование уполномоченного органа)
ХОДАТАЙСТВО о выдаче разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан
_________________________________________________________________
(наименование страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан)
просит в соответствии с решением соответствующего органа управления страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан № __ от "__" ____________ ______ года, ________________________________
(место проведения)
выдать разрешение на добровольное прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики
_________________________________________________________________
(наименование филиала страховой (перестраховочной) организации- нерезидента
Республики Казахстан)
Страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан (при неисполнении или ненадлежащем исполнении со стороны филиала или ненадлежащего исполнения со стороны филиала) обязуется удовлетворить требования кредиторов в полном объеме.
Должностное лицо страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан либо лицо, уполномоченное страховой (перестраховочной) организацией-нерезидентом Республики Казахстан на подписание документов, подтверждает достоверность прилагаемых к ходатайству документов и информации, а также своевременное представление уполномоченному органу информации и документов, запрашиваемых в связи с рассмотрением ходатайства.
Прилагаемые документы:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Предоставляю согласие на сбор и обработку персональных данных, необходимых для оказания государственной услуги и на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность (подпись)
(должностное лицо страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан либо лицо, уполномоченное страховой (перестраховочной) организацией-нерезидентом Республики Казахстан на подписание с приложением документа, подтверждающего данное полномочие).
Дата "____"__________ ______ года
Приложение 3
к Правилам выдачи разрешений
на добровольную ликвидацию
страховых (перестраховочных)
организаций, добровольное
прекращение деятельности
филиалов страховых
(перестраховочных)
организаций-нерезидентов
Республики Казахстан либо
отказа в выдаче указанных
разрешений
Стандарт государственных услуг "Выдача разрешения на добровольную ликвидацию страховой (перестраховочной) организации, добровольное прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан"
1.
Наименование услугодателя
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка (далее - уполномоченный орган).
2.
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее - портал)
3.
Срок оказания государственной услуги
В течение 2 (двух) месяцев со дня обращения на портал и поступления всех необходимых документов.
В случае установления факта неполноты представленных документов уполномоченный орган в течение 2 (двух) рабочих дней со дня регистрации ходатайства дает мотивированный отказ в дальнейшем его рассмотрении.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная)
5.
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию страховой (перестраховочной) организации, добровольное прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан либо уведомление об отказе в выдаче разрешения на добровольную ликвидацию страховой (перестраховочной) организации, добровольное прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан с приложением копии соответствующего постановления Правления уполномоченного органа.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги - электронная.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7.
График работы

14. Мемлекеттік қызмет көрсету кезеңі туралы ақпарат мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесінде автоматты режимде жаңартылады.
3-тарау. Уәкілетті органның және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
15. Уәкілетті органның және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану уәкілетті органның басшысына, мемлекеттік қызметті көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға немесе сотқа жіберіледі.
16. Уәкілетті органның басшысына жіберілген шағымда:
1) тегі, аты, сондай-ақ қалауы бойынша әкесінің аты (ол болған кезде), пошталық мекенжайы (жеке тұлғалар үшін);
2) атауы, пошталық мекенжайы, шығыс нөмірі және күні (заңды тұлғалар үшін) көрсетіледі.
Уәкілетті органның кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады.
Портал арқылы өтініш жасаған кезде шағым жасау тәртібі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығының мынадай: 8-800-080-7777 немесе 1414 телефоны бойынша алуға болады.
Шағым портал арқылы жіберілген жағдайда өтініш берушіге "жеке кабинеттен" шағым туралы ақпарат қолжетімді болады, ол уәкілетті орган шағымды өңдеу (жеткізу, тіркеу, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып отырады.
17. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілген қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен жүгінеді.
18. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы сотқа жүгінеді.
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдарының өз еркiмен
таратылуына,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымдары
филиалдарының қызметін ерікті
түрде тоқтатуға рұқсат беру не
аталған рұқсатты беруден бас
тарту қағидаларына
1-қосымша
Нысан
____________________________
(уәкілетті органның толық
атауы)
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өз еркімен таратылуына рұқсат беру туралы ӨТІНІШХАТ
_______________________________________________________________
(сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы)
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерінің жалпы жиналысының
___________________________________________________________________
(өткізілетін орны)
_____ жылғы "____" _______________ № ____ шешіміне сәйкес өз еркімен таратылуына рұқсат беруді сұрайды.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы кредиторлардың талаптарын толық көлемде қанағаттандыруды қамтамасыз етуге міндеттенеді.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының лауазымды адамы өтінішхатқа қоса берілген құжаттар мен ақпараттың дәйектілігін, сондай-ақ өтінішхатты қарауға байланысты сұралатын қосымша ақпараттың және құжаттардың уәкілетті органға уақтылы берілуін растайды.
Қоса берілген құжаттар:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін және ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметті пайдалануға қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), лауазымы (қолы)
(сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басшысы (ол болмаған кезде, осы өкілеттікті растайтын құжатты қоса бере отырып қол қоюға уәкілеттік берілген адам).
Күні ______ жылғы "____"__________
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдарының өз еркiмен
таратылуына,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымдары
филиалдарының қызметін ерікті
түрде тоқтатуға рұқсат беру не
аталған рұқсатты беруден бас
тарту қағидаларына
2-қосымша
Нысан
____________________________
(уәкілетті органның толық
атауы)
Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру туралы ӨТІНІШХАТ
_________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы)
Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тиісті басқару органының
________________________ _____ жылғы "____" _______________ № ______
(өткiзiлетiн орны)
шешіміне сәйкес _____________________________________________________
(Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының атауы)
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беруді сұрайды
Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы (филиал тарапынан орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған немесе филиал тарапынан тиісінше орындалмаған кезде) кредиторлардың талаптарын толық көлемде қанағаттандыруға міндеттенеді.
Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының лауазымды адамы не Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы құжаттарға қол қоюға уәкілеттік берген адам өтінішхатқа қоса берілген құжаттар мен ақпараттың дәйектілігін, сондай-ақ өтінішхатты қарауға байланысты сұралатын қосымша ақпараттың және құжаттардың уәкілетті органға уақтылы берілуін растайды.
Қоса берілген құжаттар:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін және ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметті пайдалануға қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса), лауазымы (қолы)
(Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының лауазымды адамы не осы өкілеттікті растайтын құжатты қоса бере отырып Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қол қоюға уәкілеттік берген адам).
Күні ______ жылғы "____"__________
Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымдарының өз еркiмен
таратылуына,
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымдары
филиалдарының қызметін ерікті
түрде тоқтатуға рұқсат беру не
аталған рұқсатты беруден бас
тарту қағидаларына
3-қосмыша
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының өз еркiмен таратылуына, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру не аталған рұқсатты беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі (бұдан әрі – уәкілетті орган).
2.
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
"Электрондық үкіметтің" www.egov.kz, www.elicense.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал).
3.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Порталға жүгінген және барлық қажетті құжаттар түскен күннен бастап 2 (екі) ай ішінде.
Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі белгіленген жағдайда уәкілетті орган өтінішхат тіркелген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде оны одан әрі қараудан дәлелді бас тарту береді.
4.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған).
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерікті таратуға рұқсат беру туралы хабарлама, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтату не уәкілетті орган басқармасының тиісті қаулысының көшірмесін қоса бере отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерікті түрде таратуға рұқсат беруден бас тарту, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтату туралы хабарлама.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны - электрондық.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
7.
Жұмыс кестесі

1) уполномоченного органа – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием ходатайств и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8.
Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги
При обращении услугополучателя для получения разрешения на добровольную ликвидацию страховой (перестраховочной) организации:
1) ходатайство о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию страховой (перестраховочной) организации по форме согласно приложению 1 к Правилам в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) лица, уполномоченного на подписание ходатайства;
2) электронная копия решения общего собрания акционеров о добровольной ликвидации страховой (перестраховочной) организации с обязательным указанием причин ликвидации;
3) отчеты о расчете страховых резервов по отраслям "общее страхование" и "страхование жизни", по объему обязательств по формам, установленным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 275 "Об утверждении перечня, форм, сроков представления отчетности страховой (перестраховочной) организацией и страховым брокером и Правил ее представления", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19927, в форме электронного документа;
4) электронная копия договора о передаче страхового портфеля, состоящего из обязательств страховой (перестраховочной) организации по заключенным ею договорам страхования (перестрахования), в другие страховую (перестраховочную) организацию и (или) филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, имеющие лицензию по передаваемым классам страхования и являющиеся участниками системы гарантирования страховых выплат.
При обращении услугополучателя для получения разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан:
1) ходатайство о выдаче разрешения на добровольное прекращение деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан по форме согласно приложению 2 к Правилам в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП лица, уполномоченного лица на подписание ходатайства;

1) уәкілетті орган – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішхаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерікті таратуға рұқсат алу үшін жүгінген кезде:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішхатқа қол қоюға уәкілетті адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерікті таратуға рұқсат беру туралы өтінішхат;
2) тарату себептерін міндетті түрде көрсете отырып, акционерлердің жалпы жиналысының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерікті түрде тарату туралы шешімінің электрондық көшірмесі;
3) Мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19927 болып тіркелген "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру брокерінің есептілік тізбесін, нысандарын, ұсыну мерзімдерін және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 275 қаулысымен белгіленген нысандар бойынша міндеттемелердің көлемі бойынша "жалпы сақтандыру" және "өмірді сақтандыру" салалары бойынша сақтандыру резервтерін есептеу туралы есептер;
4) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өзі жасаған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша міндеттемелерінен тұратын сақтандыру портфелін берілетін сақтандыру сыныптары бойынша лицензиясы бар және сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басқа сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына және (немесе) филиалына беру туралы шарттың электрондық көшірмесі.
Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын ерікті таратуға рұқсат алу үшін жүгінген кезде:
1) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішхатқа қол қоюға уәкілетті адамның ЭЦҚ-сын куәландыратын электрондық құжат нысанында Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын ерікті таратуға рұқсат беру туралы өтінішхат;

2) электронная копия решения соответствующего уполномоченного органа страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан о добровольном прекращении деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан с обязательным указанием причин прекращения деятельности;
3) отчеты о расчете страховых резервов по отраслям "общее страхование" и "страхование жизни", по объему обязательств по формам, установленным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 марта 2021 года № 24 "Об утверждении перечня, форм, сроков представления отчетности филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан и Правил ее представления", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22322 в форме электронного документа;
4) электронная копия договора о передаче страхового портфеля, состоящего из обязательств филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан по заключенным ею договорам страхования (перестрахования), в другие страховую (перестраховочную) организацию и (или) филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, имеющие лицензию по передаваемым классам страхования и являющиеся участниками системы гарантирования страховых выплат.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) нарушение в результате предполагаемой добровольной ликвидации страховой (перестраховочной) организации или добровольного прекращения деятельности филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан законных интересов страхователей и иных кредиторов;
2) неустранение замечаний уполномоченного органа по представленным документам в установленный им срок;
3) несоответствие предоставленных документов законодательству Республики Казахстан;
4) недостаточность средств страховой (перестраховочной) организации, филиала страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан для расчетов по обязательствам;
5) непринятие мер по передаче страхового портфеля в другую страховую (перестраховочную) организацию или филиал страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, имеющих лицензию по передаваемым классам страхования и являющихся участником системы гарантирования страховых выплат.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги

2) тарату себептерін міндетті түрде көрсете отырып, акционерлердің жалпы жиналысының Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын ерікті түрде тарату туралы шешімінің электрондық көшірмесі;
3) Мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22322 болып тіркелген "Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары және Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлерінің филиалдары есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 2 наурыздағы № 24 қаулысымен белгіленген нысандар бойынша міндеттемелердің көлемі бойынша "жалпы сақтандыру" және "өмірді сақтандыру" салалары бойынша сақтандыру резервтерін есептеу туралы есептер;
4) Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының өзі жасаған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша міндеттемелерінен тұратын сақтандыру портфелін берілетін сақтандыру сыныптары бойынша лицензиясы бар және сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басқа сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына және (немесе) филиалына беру туралы шарттың электрондық көшірмесі.
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту негіздері
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын болжамды ерікті тарату немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының қызметін ерікті түрде тоқтату нәтижесінде сақтанушылардың және өзге де кредиторлардың заңды мүдделерінің бұзылуы;
2) уәкілетті органның ұсынылған құжаттар бойынша ескертулерін ол белгілеген мерзімде жоймау;
3) ұсынылған құжаттардың Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келмеуі;
4) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының міндеттемелер бойынша есеп айырысу үшін қаражатының жеткіліксіздігі;
5) берілетін сақтандыру сыныптары бойынша лицензиясы бар және сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесінің қатысушысы болып табылатын басқа сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру ұйымының филиалына сақтандыру портфелін беру жөнінде шаралар қолданбау жатады.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің ерекшеліктері ескерілген өзге талаптар

Адреса мест оказания государственной услуги и контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа и портале. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
В случае сбоя информационной системы работник уполномоченного органа в течение одного рабочего дня уведомляет оператора соответствующей информационной системы.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Государственная услуга осуществляется по принципу "одного заявления", предусматривающему оказание совокупности нескольких государственных услуг на основании одного заявления, по выбору услугополучателя.

Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары және мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында және порталда орналастырылған. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777 немесе 1414.
Ақпараттық жүйе істен шыққан жағдайда уәкілетті органның қызметкері бір жұмыс күні ішінде тиісті ақпараттық жүйенің операторын хабардар етеді.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинет", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша бір өтініш негізінде бірнеше мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің жиынтығын көрсетуді көздейтін "бір өтініш" қағидаты бойынша жүзеге асырылады.