Об утверждении Правил определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания в сфере государственного аудита и финансового контроля
Нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 1 сентября 2021 года № 10-НҚ. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 сентября 2021 года № 24213.
В соответствии с пунктом 5 статьи 34 Бюджетного кодекса Республики Казахстан Высшая аудиторская палата Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 20.02.2023 № 6-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Правила определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания в сфере государственного аудита и финансового контроля согласно приложению к настоящему нормативному постановлению.
2. Отделу методологии и контроля качества Счетного комитета в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего нормативного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего нормативного постановления на интернет-ресурсе Счетного комитета.
3. Контроль за исполнением настоящего нормативного постановления возложить на руководителя аппарата Счетного комитета.
4. Настоящее нормативное постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
Н. Годунова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение
к нормативному постановлению
Счетного комитета по
контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 1 сентября 2021 года № 10-НҚ
Правила определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания в сфере государственного аудита и финансового контроля
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания в сфере государственного аудита и финансового контроля (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 34 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок определения стоимости проведения исследований, оказания консалтинговых услуг и выполнения государственного задания в сфере государственного аудита и финансового контроля при формировании бюджетной заявки Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) на очередной плановый период.

Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласындағы зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің және мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 10-НҚ нормативтік қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 2 қыркүйекте № 24213 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 34-бабының 5-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 20.02.2023 № 6-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
1. Осы нормативтік қаулыға қосымшаға сәйкес Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласындағы зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің және мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Есеп комитетінің Әдіснама және сапа бақылауы бөлімі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы нормативтік қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы нормативтік қаулының Есеп комитетінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы нормативтік қаулының орындалуын бақылау Есеп комитетінің аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы нормативтік қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің Төрайымы
Н. Годунова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің
2021 жылғы 1 қыркүйектегі
№ 10-НҚ Нормативтік қаулыға
Қосымша
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласындағы зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің және мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласындағы зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің және мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 34-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) кезекті жоспарлы кезеңге арналған бюджеттік өтінімін қалыптастыру кезінде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласында зерттеулер жүргізудің, консалтингтік қызметтер көрсетудің және мемлекеттік тапсырманы орындаудың құнын айқындау тәртібін анықтайды.

Сноска. Пункт 1 - в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 20.02.2023 № 6-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) исполнитель – юридическое лицо, выполняющее государственное задание Высшей аудиторской палаты по проведению исследований, оказанию консалтинговых услуг в сфере государственного аудита и финансового контроля за счет средств республиканского бюджета;
2) исследование – мероприятие, направленное на изучение и всесторонний анализ предмета с учетом зарубежного опыта, получение достоверных данных для их последующего использования в решении существующих проблем, а также выработку предложений для решения государственных задач и реализации государственной политики в сфере государственного аудита и финансового контроля;
3) консалтинговые услуги – услуги, оказываемые по методологическому, аналитическому и организационному сопровождению оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, а также проведению рейтинга регионов и городов по легкости ведения бизнеса.
Сноска. Пункт 2 - в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 20.02.2023 № 6-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания в сфере государственного аудита и финансового контроля
3. При определении стоимости исследований, консалтинговой услуги и государственного задания (далее – услуги) учитываются прямые и косвенные расходы исполнителя, подтвержденные обосновывающими документами, которые указаны в расчете стоимости услуг согласно приложению к настоящим Правилам.
4. К прямым расходам исполнителя относятся расходы, непосредственно связанные с оказанием услуги.
К косвенным расходам исполнителя относятся расходы, необходимые для обеспечения деятельности исполнителя в целом, но не потребляемые непосредственно в процессе оказания услуги.
Сумма косвенных расходов составляет не более 30 процентов от суммы бюджетных средств, выделенных на оказание услуг по каждой бюджетной подпрограмме на соответствующий финансовый год.
5. Основой для проведения расчета определения стоимости услуги является прямой метод учета расходов.
Стоимость услуг определяется по следующей формуле:
Русл = Рп + Рк
где,
Русл – расходы на оказание услуги;
Рп – прямые расходы;
Рк – косвенные расходы.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 20.02.2023 № 6-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) орындаушы – Жоғары аудиторлық палатаның мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласында зерттеулер жүргізу, консалтингтік қызметтер көрсету бойынша мемлекеттік тапсырмасын республикалық бюджет қаражаты есебінен орындайтын заңды тұлға;
2) зерттеу – шетелдік тәжірибені ескере отырып, зерттеу нысанасын зерделеуге және жан-жақты талдауға, кейіннен бар проблемаларды шешуде пайдалану үшін анық деректер алуға, сондай-ақ мемлекеттік міндеттерді шешу және мемлекеттік аудит пен қаржылық бақылау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру үшін ұсыныстар әзірлеуге бағытталған іс-шара;
3) консалтингтік көрсетілетін қызметтер – орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін бағалауды әдіснамалық, талдамалық және ұйымдастырушылық сүйемелдеу, сондай-ақ бизнесті жүргізу жеңілдігі бойынша өңірлер мен қалалар рейтингін жүргізу бойынша көрсетілетін қызметтер.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 20.02.2023 № 6-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
2-тарау. Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласындағы зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің және мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау тәртібі
3. Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтің және мемлекеттік тапсырманың (бұдан әрі – көрсетілетін қызметтер) құнын айқындау кезінде осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес орындаушының көрсетілетін қызметтер құнының есебінде көрсетілген, негіздейтін құжаттармен расталған тікелей және жанама шығыстары ескеріледі.
4. Орындаушының тікелей шығыстарына қызмет көрсетумен тікелей байланысты шығыстар жатады.
Орындаушының жанама шығыстарына тұтастай орындаушының қызметін қамтамасыз ету үшін қажетті, бірақ қызмет көрсету процесінде тікелей тұтынылмайтын шығыстар жатады.
Жанама шығыстардың сомасы тиісті қаржы жылына арналған әрбір бюджеттік кіші бағдарлама бойынша қызметтер көрсетуге бөлінген бюджет қаражаты сомасының 30 пайызынан аспайды.
5. Шығыстарды есепке алудың тікелей әдісі қызмет құнын айқындаудың есебін жүргізу үшін негіз болып табылады.
Қызметтер құны мынадай формула бойынша айқындалады:
Рқыз = Рт + Рж
мұнда,
Рқыз – қызмет көрсетуге арналған шығыстар;
Рт – тікелей шығыстар;
Рж – жанама шығыстар.

6. При определении стоимости услуг не учитываются расходы, не относящиеся к прямым и косвенным расходам исполнителя, а также не подтвержденные обосновывающими документами.
7. В стоимость услуг за счет средств республиканского бюджета не включаются расходы на премиальные выплаты, проведение культурно-массовых мероприятий, представительские расходы.
8. Исполнитель представляет заказчику в лице Высшей аудиторской палаты расчет стоимости услуг с обосновывающими документами при формировании бюджетной заявки на очередной плановый период.
Сноска. Пункт 8 - в редакции нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 20.02.2023 № 6-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение
к Правилам определения
стоимости исследований,
консалтинговых услуг и
государственного задания в сфере
государственного аудита и
финансового контроля
Расчет стоимости услуг
________________________________________________
(наименование исполнителя услуги)
______________________________________________________________________
(наименование исследования, консалтинговой услуги, государственного задания)
на 20 ___ год
Наименование бюджетной программы, бюджетной подпрограммы
___________________________________________________________________
№ п/п
Наименование статей расходов
Цена за единицу, в тенге
Количество
Сумма,
в тенге
Краткое обоснование
1
2
3
4
5
6
ВСЕГО на 20___ год
1.
Прямые расходы:
1.1.
Фонд оплаты труда (заработная плата персонала, непосредственно участвующего в оказании услуги в соответствии со штатным расписанием)
1.2.
Налоги и другие обязательные платежи в бюджет, а также социальные отчисления и обязательное страхование работников от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей
1.3.
Командировочные расходы (персонала, непосредственно участвующего в оказании услуги в соответствии со штатным расписанием)
1.4.
Расходы на привлечение экспертов (соисполнителей) (не превышают в совокупности одной второй объема выполняемых работ или оказываемых услуг)
1.6.
Приобретение товаров и материалов (канцелярские товары и расходные материалы, дипломы и нагрудные знаки)
1.7.
Расходы на аренду помещения и эксплуатационные расходы
1.8.
Расходы на приобретение основных средств (рабочее место персонала непосредственно участвующего в оказании услуги)
1.9.
Расходы на переводческие услуги, инфографику и типографские услуги

6. Көрсетілетін қызметтердің құнын айқындау кезінде орындаушының тікелей және жанама шығыстарына жатпайтын, сондай-ақ негіздейтін құжаттармен расталмаған шығыстар ескерілмейді.
7. Республикалық бюджет қаражаты есебінен көрсетілетін қызметтер құнына сыйлықақы төлемдеріне, мәдени-бұқаралық іс-шаралар өткізуге арналған шығыстар, өкілдік шығыстар кірмейді.
8. Орындаушы Жоғары аудиторлық палатаның атынан Тапсырыс берушіге кезекті жоспарлы кезеңге арналған бюджеттік өтінімді қалыптастыру кезінде көрсетілетін қызметтер құнының есебін негіздейтін құжаттарымен бірге ұсынады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 20.02.2023 № 6-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
Мемлекеттік аудит
және қаржылық бақылау
саласындағы зерттеулердің,
консалтингтік көрсетілетін
қызметтердің және мемлекеттік
тапсырманың құнын айқындау
қағидаларына қосымша
____________________________________
(көрсетілетін қызметті орындаушының атауы) ______________________________________________________________
(зерттеудің, консалтингтік көрсетілетін қызметтің, мемлекеттік тапсырманың атауы)
20___ жылға арналған
көрсетілетін қызметтер құнының есебі
Бюджеттік бағдарламаның, бюджеттік кіші бағдарламаның атауы _________________
р/с
Шығыстар баптарының атауы
1 бірліктің бағасы, теңгемен
Саны
Сомасы,
теңгемен
Қысқаша негіздеме
1
2
3
4
5
6
20__ жылға БАРЛЫҒЫ
1.
Тікелей шығыстар:
1.1.
Еңбекақы төлеу қоры (штат кестесіне сәйкес қызмет көрсетуге тікелей қатысатын персоналдың жалақысы)
1.2.
Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, сондай-ақ әлеуметтік аударымдар және жұмыскерлер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру
1.3.
Іссапар шығыстары (штат кестесіне сәйкес қызмет көрсетуге тікелей қатысатын персоналдың)
1.4.
Сарапшыларды (бірлесіп орындаушыларды) тартуға арналған шығыстар (жиынтығында орындалатын жұмыстардың немесе көрсетілетін қызметтердің екіден бірінің көлемінен аспайды)
1.6.
Тауарлар мен материалдарды сатып алу (кеңсе тауарлары мен шығыс материалдары, дипломдар мен төсбелгілер)
1.7.
Үй-жайды жалға алуға арналған шығыстар және пайдалану шығыстары
1.8.
Негізгі құралдарды сатып алуға арналған шығыстар (қызмет көрсетуге тікелей қатысатын персоналдың жұмыс орны)
1.9.
Аударма қызметтеріне, инфографикаға және типографиялық қызметтерге арналған шығыстар

1.10.
Расходы по подключению к цифровым библиотекам и электронным базам данных
1.11.
Расходы на приобретение нематериальных активов (право пользования информационными системами, патентами и другие)
1.12.
Расходы на почтовую связь, интернет, телефонию (за исключением услуг сотовой связи), хостинг и домен, разработка и содержание интернет-ресурсов
1.13.
Расходы, связанные с публикацией материалов исследований
2.
Косвенные расходы:
2.1.
Заработная плата административно-управленческого персонала
2.2.
Налоги и другие обязательные платежи в бюджет, а также социальные отчисления
2.3.
Финансово-хозяйственные расходы (приобретение материалов, запасов и основных средств (рабочее место административно-управленческого персонала), амортизация основных средств, налоги и сборы, оплата услуг связи, транспортных услуг, эксплуатационных услуг, командировочные расходы и расходы по повышению квалификации административных работников)
Первый руководитель __________________ ________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Главный бухгалтер __________________ __________________________________
(фамилия, имя, отчество)

1.10.
Цифрлық кітапханаларға және электрондық дерекқорларға қосылу бойынша шығыстар
1.11.
Материалдық емес активтерді сатып алуға арналған шығыстар (ақпараттық жүйелерді, патенттерді және басқаларын пайдалану құқығы)
1.12.
Пошта байланысы, интернет, телефония (ұялы байланыс қызметтерін қоспағанда), хостинг және доменге, интернет-ресурстарды әзірлеуге және күтіп-ұстауға арналған шығыстар
1.13.
Зерттеу материалдарын жариялаумен байланысты шығыстар
2.
Жанама шығыстар:
2.1.
Әкімшілік-басқару персоналының жалақысы
2.2.
Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, сондай-ақ әлеуметтік аударымдар
2.3.
Қаржы-шаруашылық шығыстар (материалдарды, қорларды және негізгі құралдарды (әкімшілік-басқару персоналының жұмыс орны) сатып алу, негізгі құралдардың амортизациясы, салықтар мен алымдар, байланыс қызметтеріне, көлік қызметтеріне, пайдалану қызметтеріне ақы төлеу, іссапар шығыстары және әкімшілік жұмыскерлердің біліктілігін арттыру жөніндегі шығыстар)
Бірінші басшы __________________ __________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)
Бас бухгалтер __________________ __________________________________
(аты, әкесінің аты, тегі)