Об утверждении Инструкции по проведению обследования технического состояния башенных кранов с истекшим сроком службы с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 29 сентября 2021 года № 484. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2021 года № 24563.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения настоящего приказа см. п. 4.
В соответствии с подпунктом 119) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 14.07.2023 № 382 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по проведению обследования технического состояния башенных кранов с истекшим сроком службы с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации.
2. Комитету промышленной безопасности Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ю. Ильин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Утверждена
приказом Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 29 сентября 2021 года № 484
Инструкция по проведению обследования технического состояния башенных кранов с истекшим сроком службы с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации
Глава 1. Общие положения

Қызмет ету мерзімі өткен мұнаралы крандарды одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында олардың техникалық жай-күйін зерттеп-қарауды жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 29 қыркүйектегі № 484 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 30 қыркүйекте № 24563 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 119) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 14.07.2023 № 382 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қызмет ету мерзімі өткен мұнаралы крандарды одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында олардың техникалық жай-күйін зерттеп-қарауды жүргізу жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2021 жылғы 29 қыркүйектегі
№ 484 бұйрығымен
бекітілген
Қызмет ету мерзімі өткен мұнаралы крандарды одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында олардың техникалық жай-күйін зерттеп-қарауды жүргізу жөніндегі нұсқаулық
1 тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящая Инструкция по проведению обследования технического состояния башенных кранов с истекшим сроком службы с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации (далее – Инструкция) разработана в соответствии с подпунктом 119) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 и детализирует порядок организации и проведения обследования башенных кранов с истекшим сроком службы с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации (далее – краны).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 14.07.2023 № 382 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Требования, приведенные в настоящей Инструкции, основаны на Инструкции об организации и порядке проведения обследования технического состояния грузоподъемных машин, отработавших нормативный срок службы, с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации, утвержденной приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 10 августа 2021 года № 389 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24006) (далее – Инструкция по обследованию технического состояния грузоподъемных машин, отработавших нормативный срок службы).
Требования, приведенные в настоящей Инструкции, не отменяют указаний эксплуатационной документации на кран, информационных писем заводов-изготовителей, территориальных подразделений уполномоченного органа в области промышленной безопасности, местных исполнительных органов в сфере гражданской защиты и проектных организаций.
3. В настоящей Инструкции применяются термины, установленные в Законе Республики Казахстан "О гражданской защите" (далее – Закон), в Правилах обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации грузоподъемных механизмов, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 359 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10332) (далее – Правила) и Инструкции по обследованию технического состояния грузоподъемных машин, отработавших нормативный срок службы.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 14.07.2023 № 382 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Организация проведения обследования

1. Осы қызмет ету мерзімі өткен мұнаралы крандарды одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында олардың техникалық жай-күйін зерттеп-қарауды жүргізу жөніндегі нұсқаулық Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 119) тармақшасына сәйкес әзірленді және оларды одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында қызмет ету мерзімі өткен мұнаралы крандарын (бұдан әрі – крандар) зерттеп-қарауды ұйымдастыру және жүргізу тәртібін нақтылайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 14.07.2023 № 382 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
2. Осы нұсқаулықта келтірілген талаптар Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 10 тамыздағы № 389 бұйрығымен бекітілген Нормативтік қызмет мерзімі өтелген жүк көтергіш машиналарды одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында олардың техникалық жай-күйіне зерттеп-қарауды жүргізуді ұйымдастыру және жүргізу тәртібі туралы нұсқаулыққа (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24006 болып тіркелген) (бұдан әрі – Нормативтік қызмет ету мерзімі өтелген жүк көтергіш машиналардың техникалық жай-күйін зерттеп-қарау жөніндегі нұсқаулық) негізделген.
Осы Нұсқаулықта келтірілген талаптар кранға арналған пайдалану құжаттамасының нұсқауларын, дайындаушы зауыттардың, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің, азаматтық қорғау саласындағы жергілікті атқарушы органдардың және жобалау ұйымдарының ақпараттық хаттарын жоймайды.
3. Осы Нұсқаулықта "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Заң), Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 359 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10332 болып тіркелген) бекітілген Жүк көтергіш механизмдерді пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларында (бұдан әрі – Қағида) және Нормативтік қызмет мерзімі өтелген жүк көтергіш машиналардың техникалық жай-күйін зерттеп-қарау жөніндегі нұсқаулықта бекітілген терминдер қолданылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 14.07.2023 № 382 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
2 тарау. Зерттеп-қарауды ұйымдастыру

4. Краны, отработавшие нормативный срок службы, подвергаются обследованию на предмет продления срока службы организациями, аттестованными на право проведения экспертизы в области промышленной безопасности, в соответствии со статьей 72 Закона, и независимыми от организации-владельца обследуемой грузоподъемной машины.
5. Обследование кранов подразделяется на три вида:
1) первичное (в том числе обследование после замены узлов);
2) повторное;
3) внеочередное.
6. Первичное обследование крана с истекшим нормативным сроком службы проводится по истечении нормативного срока службы, определяемого с даты выпуска крана предприятием-изготовителем.
7. Нормативный срок службы и периодичность обследования кранов принимается по данным эксплуатационной документации. При отсутствии в эксплуатационной документации этих данных необходимо руководствоваться таблицей 1 приложения 1 к настоящей Инструкции. Период, на который продлевается срок службы крана после истечения нормативного срока службы, принимается на основании заключения организации, проводившей обследование согласно таблице 2 приложения 1 к настоящей Инструкции, но не более 3-х лет.
8. Обследование крана завершается проведением статистического и динамического испытания, при которых проводится проверка работоспособности всех металлоконструкций, механизмов, электроприводов и ограничителей и указателей.
Если при обследовании выявленные дефекты не позволяют провести статистические и динамические испытания, специалисты, проводящие обследование, дают заключение о списании крана или в акте указываются дефекты необходимые для устранения.
После устранения вышеуказанных дефектов кран подлежит повторному обследованию.
9. Краны в процессе эксплуатации помимо полнокомплектных ремонтов, проводимых по результатам обследования, подвергаются и капитально-восстановительному ремонту. При этом ремонте в процессе разборки проводится выявление дефектов всех элементов с ремонтом тех из них, которые имеют дефекты, превышающие пределы настоящей Инструкции.
10. Периодичность обследования и сроки проведения капитально-восстановительного ремонта принимается с учетом следующего:
1) максимальный срок принимается в тех случаях, если по результатам обследования отсутствуют существенные замечания по техническому состоянию крана, по периодичности и качеству проведения технического обслуживания и по состоянию крановых путей;
2) периодичность между обследованиями для кранов, работающих в условиях агрессивной среды, принимаются на 0,5 года меньше значений, указанных в таблице 2 приложения 1 к настоящей Инструкции. Степень агрессивности среды определяется по ГОСТ 31384-2017 "Защита бетонных и железобетонных конструкций от коррозии. Общие технические требования";

4. Нормативтік қызмет мерзімін өтеген крандар Заңның 72-бабына сәйкес өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында сараптама жүргізу құқығына аттестатталған ұйымдармен зерттеп-қаралатын жүк көтергіш машинаның иесі-ұйымнан тәуелсіз қызмет мерзімін ұзарту тұрғысынан зерттеп-қаралуға жатады.
5. Крандарды зерттеп-қарау үш түрге бөлінеді:
1) бастапқы (оның ішінде түйіндерді ауыстырғаннан кейін тексеру);
2) қайталама;
3) кезектен тыс.
6. Қызмет ету мерзімі өткен кранды бастапқы тексеру дайындаушы кәсіпорын кранды шығарған күннен бастап айқындалатын нормативтік қызмет ету мерзімі өткен соң жүргізіледі.
7. Крандардың нормативтік қызмет ету мерзімі және зерттеп-қарау мерзімділігі пайдалану құжаттамасының деректері бойынша қабылданады. Пайдалану құжаттамасында бұл деректер болмаған жағдайда осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаның 1-кестесін басшылыққа алу қажет. Нормативтік қызмет мерзімі өткеннен кейін кранның қызмет ету мерзімі ұзартылатын кезең нормативтік қызмет ету мерзімі мен крандарды тексеру кезеңділігі осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес тексеру жүргізген ұйымның қорытындысы негізінде, бірақ 3 жылдан асырмай қабылданады.
8. Кранды зерттеп-қарау статикалық және динамикалық сынаумен аяқталады, онда барлық металл конструкцияларының, механизмдердің, электр жетектері және шектегіштер мен көрсеткіштердің жұмыс қабілеттілігі тексеріледі.
Егер зерттеп-қарау кезінде анықталған ақаулар статикалық және динамикалық сынақтар жүргізуге мүмкіндік бермесе, тексеру жүргізетін мамандар кранды есептен шығару туралы қорытынды береді немесе актіде жою үшін қажетті ақаулар көрсетіледі.
Жоғарыда көрсетілген ақаулар жойылғаннан кейін кран қайта зерттеп-қаралуға жатады.
9. Пайдалану процесіндегі крандар тексеру нәтижелері бойынша жүргізілетін толық жиынтықты жөндеулерден басқа күрделі-қалпына келтіру жөндеулеріне де ұшырайды. Бұл ретте бөлшектеу процесінде осы Нұсқаулықтың шегінен асатын ақаулары бар элементтерді жөндеумен барлық элементтердің ақауларын анықтау жүргізіледі.
10. Тексерудің кезеңділігі және күрделі-қалпына келтіру жөндеуін жүргізу мерзімдері мыналарды ескере отырып қабылданады:
1) егер тексеру нәтижелері бойынша кранның техникалық жай-күйі бойынша, техникалық қызмет көрсетуді жүргізудің кезеңділігі мен сапасы бойынша және кран жолдарының жай-күйі бойынша елеулі ескертулер болмаған жағдайларда ең ұзақ мерзім қабылданады;
2) агрессивті орта жағдайында жұмыс істейтін крандарды зерттеп-қарау арасындағы кезеңділік осы Нұсқаулыққа 1-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілгеннен мәндерден 0,5 жылға аз қабылданады. Ортаның агрессивтілік дәрежесін МЕМСТ 31384-2017 "Бетон және темірбетон конструкцияларын коррозиядан қорғау. Жалпы техникалық талаптар" бойынша анықтайды;

3) решение о досрочном проведении капитально-восстановительного ремонта может принять организация, проводящая обследование.
11. Капитально-восстановительный ремонт может быть совмещен с полнокомплектным ремонтом и перебазировкой крана.
12. Кранам, при обследовании которых обнаружены отступления от паспортных данных (по температуре окружающей среды, ветровому или сейсмическому районам, режиму работы, на вечномерзлых грунтах), возможность дальнейшей эксплуатации подтверждается в акте обследования организацией, проводившей обследование.
13. Внеочередному обследованию подвергают краны в следующих случаях:
1) при возникновении в процессе эксплуатации повторных трещин в несущих металлических конструкциях;
2) при появлении деформаций металлических конструкций, возникающих в процессе перебазировки, монтажа, технического освидетельствования, в случае появления аварийных ситуаций;
3) по требованию государственного органа, осуществляющего государственный надзор в области промышленной безопасности, в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан или по заявке владельца крана.
14. Подготовка к обследованию технического состояния крана проводится в соответствии с главой 3 Инструкции по обследованию технического состояния грузоподъемных машин, отработавших нормативный срок службы.
15. Кран, подлежащий обследованию, отмывается, очищается от грязи, ржавчины и отслоений краски.
Организации, проводящей обследование, владелец крана предоставляет паспорт, содержащий сведения о проведенных ремонтах и технических освидетельствованиях, руководство по эксплуатации, сведения о технических изменениях конструкции.
При отсутствии паспорта или других документов они восстанавливаются в соответствии с Правилами.
При повторных обследованиях необходимо представить материалы предыдущего обследования.
16. При проведении испытаний, входящих в состав обследования, необходимо пользоваться тарированными грузами в соответствии с грузовой характеристикой, а в случае их отсутствия, грузами, удобными к строповке через динамометр. Вес (масса) груза может быть указан на самом грузе, на упаковке или в сопроводительной документации
17. При выборе методов измерения и испытания, средств измерения испытательных нагрузок, расстояний, времени для проведения обследования крана необходимо руководствоваться примечанием пункта 16 Инструкции по обследованию технического состояния грузоподъемных машин, отработавших нормативный срок службы.
18. Все виды неразрушающего контроля, измерения, определение механических свойств, исследование микроструктуры металла, расчеты на прочность и проведение испытаний во время проведения обследования подъемников осуществляются в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений", эксплуатационной документации и соответствующих документов заводов изготовителей.
Глава 3. Состав и последовательность проведения работ по обследованию крана

3) күрделі-қалпына келтіру жөндеуін мерзімінен бұрын жүргізу туралы шешімді тексеру жүргізетін ұйым қабылдауы мүмкін.
11. Күрделі-қалпына келтіру жөндеуін толық жиынтықты жөндеумен және кранды қайта орналастырумен біріктіруге болады.
12. Зерттеп-қарау кезінде паспорттық деректерден ауытқу анықталған крандарды (қоршаған ортаның температурасы, жел немесе сейсмикалық аудандар, жұмыс режимі, мәңгі тоңды топырақтар бойынша) одан әрі пайдалану мүмкіндігі тексеру жүргізген ұйымның тексеру актісінде расталады.
13. Крандар келесі жағдайларда кезектен тыс зерттеп-қараудан өтеді:
1) пайдалану процесінде көтергіш металл конструкцияларда қайталама жарықтар пайда болған кезде;
2) қайта базалу, монтаждау, техникалық куәландыру процесінде туындайтын металл конструкцияларының деформациялары пайда болған кезде, авариялық жағдайлар пайда болған жағдайда;
3) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында мемлекеттік қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік органының талабы бойынша кран иесінің өтінімі бойынша жүргізіледі.
14. Кранның техникалық жай-күйін тексеруге дайындық нормативтік қызмет мерзімі өткен жүк көтергіш машиналардың техникалық жай-күйін тексеру жөніндегі Нұсқаулықтың 3-тарауына сәйкес жүргізіледі.
15. Тексеруге жататын кран жуылады, кірден, тоттан және бояудың қабығынан тазартылады.
Тексеру жүргізетін мамандарға кранның иесі жүргізілген жөндеу және техникалық куәландыру туралы мәліметтерді, пайдалану жөніндегі нұсқаулықты, конструкцияның техникалық өзгерістері туралы мәліметтерді қамтитын паспортты ұсынады.
Паспорт немесе басқа құжаттар болмаған кезде олар Қағидаға сәйкес қалпына келтіріледі.
Қайта тексеру кезінде алдыңғы тексеру материалдарын ұсыну қажет.
16. Тексеру құрамына кіретін сынақтарды жүргізу кезінде дәлдігі белгіленген жүктерді жүк сипаттамасына сәйкес, ал олар болмаған жағдайда динамометр арқылы ілуге ыңғайлы жүктерді пайдалану қажет. Жүктің салмағы (салмағы) жүктің өзінде, орамада немесе ілеспе құжаттамада көрсетілуі мүмкін.
17. Өлшеу және сынау әдістемелерін, сынау жүктемелерін, қашықтықты, кранды тексеру үшін уақытты өлшеу құралдарын таңдау кезінде нормативтік қызмет ету мерзімі өткен жүк көтергіш машиналардың техникалық жағдайын тексеру жөніндегі Нұсқаулықтың 16-тармағын басшылыққа алу қажет.
18. Бұзбайтын бақылаудың барлық түрлері, өлшеу, механикалық қасиеттерді анықтау, металдың микроқұрылымын зерттеу, беріктік есептеулері және түтікті зертеп-қарауды жүргізу уақыт кезінде сынау "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасы Заңның, пайдалану құжаттамасының және стандарттау жөніндегі тиісті құжаттамалар талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
3 тарау. Кранды зерттеп-қарау бойынша жұмыстарды жүргізудің құрамы мен жүйелілігі

19. Обследование кранов включает следующие работы:
1) изучение технической документации, анализ условий эксплуатации, осмотр крана;
2) проверка состояния металлических конструкций;
3) дефектоскопия металлоконструкций методами неразрушающего контроля;
4) отборы проб металла и определение его химического состава и механических свойств (при необходимости);
5) оценка остаточного ресурса;
6) дополнительное обследование после ремонта (если ремонт был необходим);
7) испытания без груза или с грузом, не превышающим 25-30 % номинальной грузоподъемности;
8) статические и динамические испытания крана;
9) испытания крана на соответствие паспортным данным и на устойчивость;
10) оформление технической документации по результатам обследования.
20. Порядок изучения технической документации:
1) в процессе обследования комиссия знакомится со следующей документацией, предоставляемой владельцем крана:
паспортом, включая принципиальную электрическую схему;
техническим описанием, инструкцией по эксплуатации и инструкцией по монтажу крана;
актом сдачи-приемки пути, составленным согласно приложению 13 к Правилам;
вахтенным журналом, составленным согласно приложению 14 к Правилам;
журналом периодических осмотров и ремонтов грузоподъемных машин и подкрановых путей по форме, согласно приложению 2 к настоящей Инструкции (далее – Журнал периодических осмотров и ремонтов грузоподъемных машин и подкрановых путей);
актами проверки сопротивления изоляции и заземления;
записями о результатах ежегодных и периодических проверок ограничителей и указателей крана в соответствии с ГОСТ 32575.3-2013 "Краны грузоподъемные. Ограничители и указатели. Часть 3. Краны башенные";
справкой о характере выполненных краном работ по форме, согласно приложению 3 к настоящей Инструкции;
проектом кранового пути (при его устройстве для специальных условий эксплуатации);
проектом ранее проведенного ремонта или реконструкции крана;
актом предыдущего обследования крана (в случае повторных обследований);
материалами по оценке остаточного ресурса (при ее проведении);
имеющимися информационными письмами или предписаниями местного исполнительного органа в сфере гражданской защиты, предприятий-изготовителей, проектных организаций;
2) в процессе ознакомления с эксплуатационной документацией на кран уточняется рабочая карта обследования, приведенная в приложении 4 к настоящей Инструкции. При этом форма рабочей карты приводится в соответствие с приложением 2 к Инструкции по обследованию технического состояния грузоподъемных машин, отработавших нормативный срок службы;

19. Крандарды зерттеп-қарау келесі жұмыстарды қамтиды:
1) техникалық құжаттаманы зерделеу, пайдалану жағдайларын талдау, кранды қарау;
2) металл конструкцияларының жай-күйін тексеру;
3) бұзбайтын бақылау әдістерімен металл конструкцияларының дефектоскопиясы;
4) металл сынамаларын алу және оның химиялық құрамы мен механикалық қасиеттерін анықтау (қажет болған жағдайда);
5) қалдық ресурсты бағалау;
6) жөндеуден кейін қосымша тексеру (егер жөндеу қажет болса);
7) жүксіз немесе номиналды жүк көтергіштігінің 25-30 % аспайтын жүкпен сынау;
8) кранның статикалық және динамикалық сынақтары;
9) кранның паспорттық деректерге сәйкестігін және орнықтылығын сынау;
10) зерттеп-қарау нәтижелері бойынша техникалық құжаттаманы дайындау.
20. Техникалық құжаттаманы зерделеу тәртібі:
1) зерттеп-қарау процесінде комиссия кран иесі ұсынатын келесі құжаттамамен танысады:
қағидаттық электр схемасын қоса алғанда, паспортпен;
техникалық сипаттамасы, пайдалану жөніндегі нұсқаулық және кранды монтаждау жөніндегі нұсқаулық;
қағидалардың 14-қосымшасына сәйкес жасалған вахталық журналмен;
қағидалардың 13-қосымшасына сәйкес жасалған жолды тапсыру-қабылдау актісімен;
осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға (бұдан әрі – Жүк көтергіш машиналар мен кран асты жолдарын мерзімді тексеру және жөндеу журналының нысаны) сәйкес жасалған жүк көтергіш машиналар мен кран асты жолдарын мерзімді тексеру және жөндеу журналы;
оқшаулау және жерге тұйықтау кедергісін тексеру актілерімен;
МЕМСТ 32575.3-2013 сәйкес "Жүк көтергіш крандар. Шектегіштер мен көрсеткіштер. 3-бөлім. Мұнара крандары" сәйкес кранның шектегіштері мен көрсеткіштерін жыл сайынғы және кезеңдік тексеру нәтижелері туралы жазбалармен;
осы Нұсқаулыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кранмен орындалған жұмыстардың сипаты туралы анықтамамен;
кран жолының жобасымен (оны арнайы пайдалану шарттары үшін орнату кезінде);
кранды бұрын жүргізілген жөндеу немесе қайта құру жобасымен;
кранды алдыңғы тексеру актісімен (қайта тексеру жағдайында);
қалдық ресурсты бағалау жөніндегі материалдармен (оны жүргізу кезінде);
азаматтық қорғау саласындағы жергілікті атқарушы органның, дайындаушы кәсіпорындардың, жобалау ұйымдарының қолда бар ақпараттық хаттарымен немесе нұсқамаларымен;
2) кранға пайдалану құжаттамасымен танысу процесінде осы Нұсқаулыққа 4-қосымшада келтірілген тексерудің жұмыс картасы нақтыланады. Бұл ретте жұмыс картасының нысаны Нормативтік қызмет ету мерзімі өтелген жүк көтергіш машиналардың техникалық жай-күйін зерттеп-қарау жөніндегі нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес келтіріледі;

3) при ознакомлении с паспортом выявляется следующая информация:
записи о проведенных на кране ремонтах (замены узлов);
наличие технической документации на ремонт и сертификатов свариваемых металлов и присадочных материалов (металлопроката, электродов, сварочной проволоки), использованных при ремонте, а также соответствие их требованиям технической документации на кран, поставляемой заводом-изготовителем;
соответствие климатического, ветрового, сейсмического исполнения крана зоне (району) его эксплуатации по ГОСТ 15150-69 "Машины, приборы и другие технические изделия. Исполнения для различных климатических районов. Категории, условия эксплуатации, хранения и транспортирования в части воздействия климатических факторов внешней среды";
4) при ознакомлении с актами предыдущих обследований, материалами по оценке остаточного ресурса и информационными письмами, выявляется выполнение записанных в этих документах предписаний;
5) ознакомление с прочей документацией проводится с целью выявления характера использования крана, уровня его обслуживания и проведенного ремонта (реконструкции), соответствие нормативным данным параметров крана, его пути, ограничителей и указателей, сопротивления изоляции и заземления.
С целью облегчения оценки условий использования крана по группе классификации (режиму работы) в таблице 3 приложения 1 к настоящей Инструкции дается перевод режимов работы кранов, записанных в паспортах ранее выпущенных кранов, в группы классификации, принятые в настоящее время в международных и межгосударственных стандартах.
21. Проверка состояния металлических конструкций:
1) при проверке состояния металлических конструкций руководствоваться указаниями главы 6 Инструкции по обследованию технического состояния грузоподъемных машин, отработавших нормативный срок службы;
2) основные конкретные места возможного появления характерных повреждений металлических конструкций приведены в приложении 5 к настоящей Инструкции (далее – Основные характерные повреждения металлических конструкций кранов);
3) при обследовании конструкций учитывается, что усталостные трещины возникают в первую очередь у концентраторов местных напряжений. Места наиболее вероятного возникновения усталостных трещин показаны на рисунках 1, 2, 3, 4, 5 Основных характерных повреждений металлических конструкций кранов.
4) при оценке погнутостей металлических конструкций необходимо обращать внимание на следующие основные дефекты, приводящие к снижению несущей способности:
отклонение от прямолинейности оси башни;
отклонение от прямолинейности оси стрелы;
отклонение от прямолинейности элементов решетки башен и стрел.
Измерения указанных дефектов приведены в приложении 6 к настоящей Инструкции.
При наличии значительных величин этих дефектов они измеряются и при превышении нормативных величин заносятся в ведомость дефектов;

3) паспортпен танысқан кезде келесідей ақпарат анықталады:
кранға жүргізілген жөндеулер туралы жазулар (түйіндерді ауыстыру);
жөндеуге арналған техникалық құжаттаманың және жөндеу кезінде пайдаланылған дәнекерленетін металдар мен толтырғыш материалдардың (металл прокатының, электродтардың, дәнекерлеу сымының) сертификаттарының болуы, сондай-ақ олардың дайындаушы зауыт жеткізетін кранға арналған техникалық құжаттама талаптарына сәйкестігі;
Кранның климаттық, желдік, сейсмикалық орындалуының оны пайдалану аймағына (ауданына) МЕМСТ 15150-69 "Машиналар, аспаптар және басқа да техникалық бұйымдар. Әр түрлі климаттық аудандар үшін орындау. Сыртқы ортаның климаттық факторларының әсер етуі бөлігінде Санаттар, пайдалану, сақтау және тасымалдау шарттары";
4) алдыңғы зерттеп-қарау актілерімен, қалдық ресурсты бағалау жөніндегі материалдармен және ақпараттық хаттармен танысқан кезде осы құжаттарда жазылған ұйғарымдардың орындалуы анықталады;
5) басқа құжаттамамен танысу кранды пайдалану сипатын, оны күтіп ұстау және жөндеу (реконструкциялау) деңгейін, кран параметрлерінің, оның жүру жолының, қауіпсіздік құрылғыларының нормативтік мәліметтеріне сәйкестігін анықтау мақсатында жүзеге асырылады, оқшаулау кедергісі және жерге қосу.
Жіктеу тобы (жұмыс режимі) бойынша кранды пайдалану шарттарын бағалауды жеңілдету мақсатында осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаның 3-кестесінде бұрын шығарылған крандардың паспорттарында жазылған крандардың жұмыс режимдерін қазіргі уақытта халықаралық және мемлекетаралық стандарттарда қабылданған жіктеу топтарына ауыстыру беріледі.
21. Металл конструкцияларының жай-күйін тексеру:
1) металл конструкциялардың жай-күйін тексеру кезінде Нормативтік қызмет ету мерзімін өтелген жүк көтергіш машиналардың техникалық жай-күйін зерттеп-қарау жөніндегі нұсқаулықтың 6-тарауының нұсқауларын басшылыққа алу;
2) металл конструкцияларға тән зақымданулардың пайда болуы мүмкін негізгі нақты орындары осы Нұсқаулыққа 5-қосымшасында келтірілген (бұдан әрі – Крандардың металл конструкцияларына тән негізгі зақымданулар);
3) конструкцияларды тексеру кезінде тозған жарықтары бірінші кезекте жергілікті кернеу концентраторларында туындайтыны ескеріледі.
Тозу жарықтарының пайда болу ықтималдығы 1, 2, 3, 4, 5 суреттерде Крандардың металл конструкцияларына тән негізгі зақымданулар көрсетілген;
4) металл конструкциялардың майысуын бағалау кезінде көтеру қабілетінің төмендеуіне әкелетін мынадай негізгі ақауларға назар аудару қажет:
мұнара осінің түзу сызығынан ауытқу;
жебе осінің түзулігінен ауытқу;
мұнаралар мен жебелер торы элементтерінің түзу сызығынан ауытқу.
Көрсетілген ақауларды өлшеу осы Нұсқаулыққа 6-қосымшада келтірілген.
Осы ақаулардың елеулі шамалары болған кезде олар өлшенеді және нормативтік шамалардан асқан кезде ақаулар ведомосына енгізіледі;

5) в металлических конструкциях необходимо обращать внимание на те элементы, в которых задерживается влага, скапливается грязь, в местах слабо вентилируемых, что способствует появлению коррозии. Возможными местами появления коррозии являются:
замкнутые пространства (коробки) ходовых рам, кольцевых балок, пояса и стойки порталов;
опорные узлы башен, стрел;
зазоры и щели, образующиеся вследствие неплотного прилегания сопрягаемых элементов;
соединения (сварные), выполненные прерывистыми швами.
Определение степени коррозии металла проводится прямыми измерениями с помощью ультразвуковых толщиномеров или путем засверливания.
22. Проверка состояния механизмов, канатно-блочных систем и других узлов производится согласно главе 7 Инструкции по обследованию технического состояния грузоподъемных машин, отработавших нормативный срок службы с учетом следующего:
1) при проверке механизмов, канатно-блочных систем и других узлов необходимо особое внимание обращать на следующие возможные дефекты:
трещины в рамах, корпусах редукторов или рычагах тормозов, в тормозных шкивах, узлах;
поломка тормозных пружин;
износ зубчатых зацеплений;
износ ходовых колес;
выработка (износ) шарнирных соединений, тормозных шкивов, обкладок тормозов, дорожек качения опорно-поворотного устройства (далее – ОПУ), крюка;
ослабление болтовых соединений;
нарушение соосности валов, соединенных зубчатой или втулочно-пальцевой муфтой;
неудовлетворительная балансировка тормозного шкива или барабана;
износ или разрушение уплотнений.
2) при проверке блоков канатной системы необходимо обращать внимание и учитывать следующие возможные дефекты, которые могут привести к обрыву или перетиранию каната:
трещины или сколы реборды;
износ по ручью или реборде блока;
отсутствие смазочного материала в подшипниках и, как следствие, их поломка, стопорение блока.
3) для оценки норм браковки канатов по числу оборванных проволок необходимо пользоваться приложением 7 к настоящей Инструкции.
Наиболее опасными местами по обрыву проволок являются те участки каната, которые за период работы проходят по большому числу блоков.
Контролируются места крепления каната на барабанах и на конструкциях крана.
Опасными местами, где может появиться коррозия, являются места, в которых скапливается влага и где канат редко или совсем не перемещается по блокам (на нижних обоймах стреловых полиспастов кранов-погрузчиков, кранов с балочной стрелой или на уравнительных блоках стрелового расчала). В этих случаях срок службы каната устанавливается не более 5 лет независимо от числа обрывов проволок;

5) металл конструкцияларда ылғал сақталатын, кір жиналатын, нашар желдетілетін жерлерде, коррозияның пайда болуына ықпал ететін элементтерге назар аудару керек. Коррозияның пайда болуы мүмкін жерлер:
жүріс жақтауларының, сақиналы арқалықтардың, порталдардың тіреулерінің және аймақ тіреулерінің тұйық кеңістігі (қораптары);
мұнаралардың, жебелердің тірек тораптары;
ұштасатын элементтердің тығыз жанаспауы салдарынан пайда болатын саңылау мен тесіктер;
үзік тігістермен орындалған қосылыстар (дәнекерленген).
Металл коррозиясының дәрежесін анықтау ультрадыбыстық қалыңдық өлшегіштердің көмегімен немесе бұрғылау арқылы тікелей өлшеу арқылы жүзеге асырылады.
22. Механизмдердің, арқан-блоктық жүйелердің және басқа да тораптардың жай-күйін тексеру Нормативтік қызмет ету мерзімі өтелген жүк көтергіш машиналардың техникалық жай-күйін зерттеп-қарау жөніндегі нұсқаулықтың 7-тарауына сәйкес мыналарды ескере отырып жүргізіледі:
1) механизмдерді, арқан-блоктық жүйелерді және басқа тораптарды тексеру кезінде мынадай ықтимал ақауларға ерекше назар аудару қажет:
рамалардағы, редукторлардың корпустарындағы немесе тежегіш тетіктеріндегі, тежегіш шкивтердегі, тораптардағы жарықтар;
тежегіш серіппелердің бұзылуы;
тісті ілгектердің тозуы;
жүріс доңғалақтарының тозуы;
топсалы қосылыстарды, тежегіш шкивтерді, тежегіш төсемдерін, тірек-бұрылу құрылғысының (бұдан әрі – ТБҚ) тербеліс жолдарын, ілгекті өндіру (тозу);
болтты қосылыстарды босату;
тісті немесе төлке-саусақ муфтасымен жалғанған біліктердің бірөстілігінің бұзылуы;
тежегіш шкивтің немесе барабанның қанағаттанарлықсыз теңгерілуі;
тығыздағыштардың тозуы немесе бұзылуы;
2) арқан жүйесінің блоктарын тексеру кезінде арқанның үзілуіне немесе қажалуына әкелуі мүмкін мынадай ықтимал ақауларды ескеру қажет:
ребордтағы жарықтар немесе жарықшақтар;
блок ағыны немесе реборд бойынша тозу;
мойынтіректерде майлау материалының болмауы және соның салдарынан олардың бұзылуы, блоктың тоқтауы;
3) арқандарды үзілген сымдардың саны бойынша жарамсыз ету нормаларын бағалау үшін осы Нұсқаулыққа 7-қосымшаны пайдалану қажет.
Сымдардың үзілуіндегі ең қауіпті орындар бұл жұмыс кезеңінде көптеген блоктардан өтетін арқанның бөліктері.
Барабандар мен кран конструкцияларында арқанды бекіту орындары бақыланады.
Коррозия пайда болуы мүмкін қауіпті жерлер-бұл ылғал жиналатын және блоктар бойымен арқан сирек немесе мүлдем қозғалмайтын жерлер (төменгі оқтізерге жүк полиспастов крандар-тиегіштер, крандар арқалы жебесінің немесе теңестіру блоктардағы жебе кергіш). Мұндай жағдайларда арқанның қызмет ету мерзімі сымдардың үзілу санына қарамастан 5 жылдан аспайтын мерзімге белгіленеді;

4) для оценки основных характерных дефектов и повреждений механизмов, канатно-блочных систем, других узлов и осмотра мест их возможного появления необходимо руководствоваться приложением 8 к настоящей Инструкции;
5) проверку работоспособности механизмов под нагрузкой необходимо совмещать с аналогичной проверкой электрооборудования. Проверка проводится при поочередной работе всех механизмов с грузом на крюке, соответствующем 30-100 % грузового момента. При проверке обращается внимание на плавность пуска и торможения механизмов, отсутствие биения тормозных шкивов и барабанов, состояние креплений, характер шума в редукторах, опорно-поворотном устройстве, правильность намотки канатов на барабан;
6) необходимость измерения износа, выявления наличия поломок зубчатых передач и износа подшипников в редукторах может быть определена по появлению повышенного неравномерного шума при работе механизма. Решение о необходимости разборки узла редуктора принимает комиссия, по обследованию крана;
7) проверка состояния креплений механизмов осуществляется в процессе работы крана. При резком пуске и торможении исключается перемещение или колебания механизмов (кроме элементов подвижного крепления – опоры трехопорных лебедок, амортизаторы привода передвижения);
8) при проверке состояния крепления и правильности монтажа трехопорной лебедки допустимые критерии принимаются согласно ГОСТ 13556-2016 "Краны грузоподъемные. Краны башенные. Общие технические требования";
9) обследование ОПУ включает измерение перекоса и оценку состояния болтовых соединений.
Измерение перекоса поворотной опоры производится в соответствии с приложением 9 к настоящей Инструкции или другим аналогичным способом.
Обследование болтовых соединений ОПУ включает визуальный осмотр, отстукивания болтов, проверку затяжки. При визуальном осмотре устанавливается наличие всех болтов, стопорных планок (контровки).
При наличии оборванных болтов комиссия выдает указание о замене всех болтов соединения.
При обнаружении ослабленных болтов этот недостаток отражается в ведомости дефектов, а затем устраняется владельцем путем затяжки динамометрическим или специальным ключом с контролем крутящего момента. Момент затяжки принимается по эксплуатационной документации.
Если возникает сомнение в материале болтов, производится контрольная проверка химического состава и прочностных свойств (sb) болтов;
10) проверка работоспособности всех шарнирных соединений (у штоков гидротолкателей, в шарнирах элементов тормозов) производится при работе крана либо при неработающем кране путем проверки легкости перемещения элементов вручную.

4) механизмдердің, арқан-блоктық жүйелердің, басқа тораптардың негізгі тән ақаулары мен зақымдануларын бағалау және олардың пайда болуы мүмкін жерлерін қарау үшін осы Нұсқаулыққа 8-қосымшаны басшылыққа алу қажет;
5) механизмдердің жұмыс қабілеттілігін жүк астында тексеруді электр жабдығын ұқсас тексерумен біріктіру қажет. Тексеру барлық механизмдердің жүк сәтінің 30-100 % сәйкес келетін ілмекпен кезекпен жұмыс істеу кезінде жүргізіледі. Тексеру кезінде механизмдердің іске қосылуы мен тежелуінің тегістігіне, тежегіш тегершіктермен мен барабандардың соғуының болмауына, бекітпелердің жай-күйіне, редукторлардағы, тірек-бұрылу құрылғысындағы шудың сипатына, арқандардың барабанға дұрыс оралуына назар аударылады;
6) редукторлардағы тісті берілістердің бұзылуын және мойынтіректердің тозуын анықтау, тозуды өлшеу қажеттілігі тетік жұмысы кезінде жоғары біркелкі емес шудың пайда болуы бойынша анықталуы мүмкін. Редуктор түйінін бөлшектеу қажеттілігі туралы шешімді кранды зерттеп-қарау комиссиясы қабылдайды;
7) механизмдер бекітпелерінің жай-күйін тексеру кранның жұмыс процесінде жүзеге асырылады. Кенеттен іске қосу және тежеу кезінде механизмдердің орын ауыстыруы немесе тербелесіне жол берілмейді (жылжымалы бекіту элементтерінен басқа - үш тіректі шығырлардың тіректері, қозғалыс жетегінің амортизаторлары);
8) үш тіректі шығырдың бекітілу жай-күйін және монтаждаудың дұрыстығын тексеру кезінде рұқсат етілген өлшемдер МЕМСТ 13556-2016 "Жук көтергіш крандар. Мұнаралы крандар. Жалпы техникалық талаптар" сәйкес қабылданады;
9) ТБҚ тексеру қисаюды өлшеуді және болтты қосылыстардың жай-күйін бағалауды қамтиды.
Айналмалы тіректің қисаюын өлшеу осы Нұсқаулыққа 9-қосымшаға сәйкес немесе басқа ұқсас тәсілмен жүргізіледі.
ТБҚ бұрандалы қосылыстарын тексеру көзбен қарап тексеруді, болттарды түртуді, қатайтуды тексеруді қамтиды. Көзбен шолып қарау кезінде барлық болттардың, бекіткіш планкалардың (контровка) болуы белгіленеді.
Үзілген болттар болған кезде комиссия қосылыстың барлық болттарын ауыстыру туралы нұсқау береді.
Тозған болттар табылса, бұл кемшілік ақаулар тізімінде көрінеді, содан кейін иесі моментті басқаратын динамометриялық немесе арнайы кілтпен қатайту арқылы жойылады. Тартылу сәті пайдалану құжаттамасы бойынша қабылданады.
Егер болттар материалында күмән туындаса, болттардың химиялық құрамы мен беріктік қасиеттерін (sb) бақылау тексерісі жүргізіледі;
10) барлық топсалы қосылыстардың жұмысқа қабілеттілігін тексеру (гидротолкаторлардың штоктарында, тежегіш элементтерінің топсаларында) кран жұмыс істеген кезде немесе кран жұмыс істемеген кезде элементтерді қолмен жылжыту жеңілдігін тексеру жолымен жүргізіледі.

23. Проверка состояния электро- и гидрооборудования:
1) при осмотре электрооборудования необходимо обращать особое внимание на возможные дефекты и повреждения, приведенные в приложении 10 к настоящей Инструкции;
2) визуальный осмотр электрооборудования проводится при полностью снятом с крана напряжении, для чего необходимо отключить вводной рубильник на портале и автоматический выключатель на панели. Кроме того, необходимо отключить рубильник на пункте питания крана;
3) при проверке работы схемы управления необходимо, включением вводного рубильника и рубильника на пункте питания, подать напряжение на кран. При этом переключатель проверки на панели управления устанавливается в положение "Проверка", а переключатель постов – в положение "Кабина".
Переводя рукоятки командоконтроллеров по позициям, необходимо убедиться, что аппараты на панели включаются в заданной последовательности в соответствии с принципиальной схемой и таблицами включений, приведенными в эксплуатационной документации. При отсутствии принципиальной схемы и таблиц включений они могут быть запрошены у предприятия-изготовителя или восстановлены специалистами, организации проводящей обследование.
При резком переводе контроллера с нулевой позиции на последнюю, контакторы ускорения проверяются на включение с соответствующими выдержками времени, указанными на принципиальной схеме.
Для проверки счетчика времени наработки контроллер механизма подъема устанавливается в рабочее положение на время не менее 15 минут, после чего сравниваются показания на индикаторе счетчика (до включения и после него) с показаниями часов, установленных на кране;
4) для проверки работы схемы управления при монтаже и испытаниях, переключатель постов необходимо установить в положение "Монтаж" и проверить включение аппаратов при работе с монтажного пульта;
5) при проверке приводов во время работы крана без груза переключатель проверки необходимо установить в положение "Работа", после чего проверить работу всех механизмов и плавность их разгона и остановки.
При работе механизмов поворота убедиться в том, что на первой позиции контроллера механизм поворачивает кран, а при переводе контроллера в нулевую позицию после разгона вращение крана происходит по инерции в течение 3-5 секунд;
6) при проверке приводов с грузом, соответствующим максимальной грузоподъемности, командоконтроллер грузовой лебедки необходимо поставить в первое положение подъема. Груз поднимают с минимальной скоростью.
Последовательно переводя контроллер с позиции на позицию, а также при резком переводе рукоятки контроллера в крайние позиции необходимо убедиться, что привод обеспечивает плавный разгон и торможение.
Аналогичным образом проверяется работа механизмов поворота, передвижения и изменения вылета;

23. Электр және гидроқұрылғылардың жай-күйін тексеру:
1) электр жабдығын қарау кезінде осы Нұсқаулыққа 10-қосымшасында келтірілген ықтимал ақаулар мен зақымдануларға ереше назар аудару қажет;
2) электр жабдығын көзбен шолып қарау краннан толығымен алынған кернеу кезінде жүргізіледі, ол үшін порталдағы кіріспе ажыратқышты және панельдегі автоматты ажыратқышты ажырату қажет;
3) басқару схемасының жұмысын тексеру кезінде кіріс ажыратқышты қосу және қоректендіру пунктіндегі ажыратқышты кранға кернеу беру қажет. Бұл жағдайда басқару тақтасындағы тексеру қосқышы "Тексеру" күйіне, ал посттардың қосқышы "Кабина" күйіне орнатылуы керек.
Командалық бақылаушылардың тұтқаларын позициялар бойынша аудара отырып, панельдегі аппараттар пайдалану құжаттамасында келтірілген қағидаттық схемаға және қосу кестелеріне сәйкес берілген ретпен қосылатынына көз жеткізу қажет. Принциптік схема және қосу кестелері болмаған жағдайда, олар дайындаушы кәсіпорыннан сұралуы немесе тексеру жүргізетін ұйымның мамандарымен қалпына келтірілуі мүмкін.
Контроллерді нөлдік позициядан соңғысына күрт ауыстыру кезінде үдеу контакторлары қағидаттық схемада көрсетілген тиісті уақыт кідірістерімен қосуға тексеріледі.
Жұмыс істеу уақытын есептеуішті тексеру үшін көтеру механизмінің бақылаушысы жұмыс жағдайына кемінде 15 минут уақытқа орнатылады, одан кейін аспап шкаласындағы көрсеткіштер (қосуға дейін және одан кейін) сағат көрсеткіштерімен салыстырылады;
4) монтаждау және сынау кезінде басқару схемасының жұмысын тексеру үшін посттарды ауыстырып-қосқышты "Монтаждау" жағдайына орнату және монтаждау пультінен жұмыс істеу кезінде аппараттардың қосылуын тексеру қажет;
5) жүксіз кранның жұмысы және жетектерді тексеру кезінде тексеру қосқышын "Жұмыс" күйіне орнату қажет;
Бұрылу механизмдерінің жұмысы кезінде контроллердің бірінші позициясында механизм кранды бұратынына, ал контроллерді үдеткеннен кейін нөлдік позицияға ауыстырған кезде кранның айналуы 3-5 секунд ішінде инерция арқылы жүретініне көз жеткізу қажет;
6) ең жоғары жүк көтергіштігіне сәйкес келетін жүгі бар жетектерді тексеру кезінде жүк шығырының командалық бақылаушысын көтерудің бірінші жағдайына қою қажет. Жүк минималды жылдамдықпен көтеріледі.
Контроллерді позициядан позицияға дәйекті түрде ауыстыру, сондай-ақ контроллердің тұтқасын экстремалды позицияға күрт ауыстыру кезінде жетектің біркелкі үдеу мен тежелуді қамтамасыз ететініне көз жеткізу керек.
Бұрылу, қозғалу және ұшып шығудың өзгеру механизмдерінің жұмысы да осылай тексеріледі;

7) проверка исправности вспомогательных устройств (светильников, электропечей, прожекторов на стреле и на портале, звукового сигнала, стеклоочистителя и обогревателя стекол кабины) проводится путем трехкратного их включения – выключения;
8) все отклонения от паспортных данных, Правил и Правил техники безопасности при эксплуатации электроустановок потребителей, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 222 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10889), выявленные при обследовании электрооборудования, некомплектность и дефекты заносятся в ведомость дефектов.
Если срок поверки средств измерений, имеющихся на кране и подлежащих поверке, истек, это также отражается в ведомости дефектов;
9) помимо требований по контролю за состоянием гидрооборудования, приведенных в главе 8 Инструкции по обследованию технического состояния грузоподъемных машин, отработавших нормативный срок службы, дополнительно проверяются:
соответствие установленного гидрооборудования паспортным данным;
отсутствие повреждений и разрывов трубопроводов;
наличие пломб на отрегулированных гидроклапанах (где это предусмотрено конструкцией крана);
10) по окончании внешнего осмотра гидрооборудования, предназначенного для выполнения рабочих движений, проводится проверка его работоспособности при работе крана без груза и с грузом;
11) при проверке состояния ограничителей и указателей проверяется наличие их соответствие паспортным данным, согласно главе 9 Инструкции по обследованию технического состояния грузоподъемных машин, отработавших нормативный срок службы и требованиям Правил;
12) проверка работы ограничителей и указателей проводится следующим образом:
при любом положении (кроме нулевого) одного из контроллеров с помощью отвертки с диэлектрической рукояткой разомкнуть контакт максимального реле. При этом проверить автоматическое отключение линейного контактора, с помощью кнопок "Стоп" или с помощью аварийного выключателя;
для проверки работы концевых выключателей всех механизмов необходимо медленно, соблюдая осторожность, подвести механизм к концевому выключателю до его срабатывания. Линейный контактор исправен, если отключается. После срабатывания конечной защиты необходимо убедиться, что выезд из конечной зоны возможен только в противоположном направлении;
проверить нулевую защиту, убедиться, что повторное включение линейного контактора кнопкой возможно только при постановке всех контроллеров в нулевое положение;
проверить действие реле защиты от обрыва любой из трех фаз (при его наличии) путем отсоединения одного из подводящих фазовых проводов непосредственно у реле после отключения напряжения автоматическим выключателем на панели управления. При этом линейный контактор исправен, если отключается;
проверить действие всех видов блокировок путем соответствующего воздействия на отключающие элементы;

7) көмекші құрылғылардың (шырақтардың, электр пештерінің, жебедегі және порталдағы прожекторлардың, дыбыс сигналының, шыны тазалағыштың және кабинаның әйнектерін жылытқыштың) жарамдылығын тексеру оларды үш рет қосу - ажырату жолымен жүргізіледі;
8) Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 222 бұйрығымен бекітілген Тұтынушылардың электр қондырғыларын пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидалары (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10889 болып тіркелген) мен Қағидаларынан, паспорттық деректерден электр жабдығын тексеру кезінде анықталған барлық ауытқулар, жиынтықталмағандығы мен ақаулары ақаулар ведомосына енгізіледі.
Егер кранда бар және тексеруге жататын өлшеу құралдарын тексеру мерзімі аяқталса, бұл ақаулар ведомосінде де көрсетіледі;
9) Нормативтік қызмет ету мерзімі өтелген жүк көтергіш машиналардың техникалық жай-күйін зерттеп-қарау жөніндегі нұсқаулықтың 8-тарауында келтірілген гидроқондырғылардың жай-күйін бақылау жөніндегі талаптардан басқа, қосымша миыналар тексеріледі:
орнатылған гидроқондырғылар паспорттық деректерге сәйкестігі;
құбырлардың бұзылуы мен үзілуінің болмауы;
реттелген гидроклапандарда пломбалардың болуы (мұнда бұл кранның конструкциясында көзделген);
10) жұмыс қозғалыстарын орындауға арналған гидроқұрылғыларды сырттай қарап тексеру аяқталғаннан кейін жүксіз және жүкпен кранның жұмысы кезінде оның жұмысқа қабілеттілігіне тексеру жүргізіледі;
11) қауіпсіздік құралдары мен құрылғыларының жай-күйін тексеру кезінде олардың Нормативтік қызмет ету мерзімі өтелген жүк көтергіш машиналардың техникалық жай-күйін зерттеп-қарау жөніндегі нұсқаулықтың 9-тарауына және Қағиданың талаптарына сәйкес паспорттық деректерге сәйкестігі тексеріледі;
12) құралдар мен қауіпсіздік құрылғыларының жұмысын тексеру мынадай түрде жүргізіледі:
контроллерлердің біреуінің кез-келген жағдайында (нөлден басқа) диэлектрлік тұтқасы бар бұрауышты пайдаланып, максималды реленің контактісін ашыңыз. Бұл ретте "Тоқта" батырмаларының көмегімен немесе авариялық ажыратқыштың көмегімен желілік контактордың автоматты ажыратылуын тексеру қажет;
барлық механизмдердің шеткі ажыратқыштарының жұмысын тексеру үшін абайлап, тетікті ол іске қосылғанға дейін шеткі ажыратқышқа жақындату қажет. Егер ажыратылған болса желілік түйістіргі жөнделген. Соңғы қорғану іске қосылғаннан кейін соңғы аймақтан шығу тек қарама-қарсы бағытта мүмкін екендігіне көз жеткізу керек;
нөлдік қорғануды тексеріңіз, барлық контроллерлерді нөлдік позицияға қою кезінде сызықтық контакторды түймемен қайта қосуға болатындығына көз жеткізіңіз;
басқару панеліндегі автоматты ажыратқышпен кернеуді ажыратқаннан кейін тікелей реледегі фазалық сымдардың бірін ажырату арқылы үш фазаның кез келгенінің үзілуінен қорғау релесінің (ол болған кезде) іс-қимылын тексеру. Бұл жағдайда желілік контактор өшірілген жағдайда жұмыс істейді;
ажыратқыш элементтерге тиісті әсер ету арқылы бұғаттаудың барлық түрлерінің әрекетін тексеру;

проверить работоспособность анемометра при сопоставлении показателей по шкале с показателями по ручному контрольному анемометру, размещенному на уровне опорного шарнира стрелы. Ручной контрольный анемометр поверяется в соответствии с требованиями приказа Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 934 "Об утверждении Правил проведения поверки средств измерений, установления периодичности поверки средств измерений и формы сертификата о поверке средств измерений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18094);
если средства измерений, имеющиеся на кране, имеют действующие сертификаты поверки, проверка их работоспособности не производится;
13) проверка работы ограничителя грузоподъемности выполняется на наибольшем вылете, соответствующем максимальной грузоподъемности крана. Проверка проводится при трех случаях нагружения:
при подъеме груза, равного 110 % от номинального;
при увеличении вылета после предварительного подъема груза на высоту 0,2-0,3 метра с грузом, равным 100 % от номинального;
при увеличении вылета после предварительного подъема на высоту 2-3 метра и последующего опускания груза до высоты 0,2-0,3 метра с грузом, равным 100 % от номинального.
Ограничитель исправен, если срабатывает при подъеме груза массой 110 % от номинального и при увеличении вылета на 10 % от паспортной величины.
При увеличении вылета более 15 %, без срабатывания ограничителя грузоподъемности, механизм изменения вылета немедленно выключается во избежание поломки или опрокидывания крана.
24. Проверка состояния кранового пути:
1) при проверке состояния и эксплуатации кранового пути необходимо ознакомиться с Журналом периодических осмотров и ремонтов грузоподъемных машин и подкрановых путей;
2) при ознакомлении с журналом необходимо обратить внимание на наличие записей о проведении:
периодических осмотров состояния рельсовых путей не реже одного раза в 24 рабочих смены, плановых проверок не реже одного раза в год под руководством ответственного за осуществление производственного контроля, ежесменных осмотров крановщиком;
дополнительных осмотров после особо неблагоприятных метеорологических явлений: ливней, затяжных дождей (особенно в весенний и осенний периоды), таяния снега, снежных заносов;
3) оценку технического состояния и работоспособности тупиковых упоров выполняют внешним осмотром с выявлением деформированных элементов и трещин по сварным швам и основному металлу, проверкой момента затяжки элементов крепления (при наличии). Момент (усилие) затяжки применяется соответствующим величинам, приведенным в эксплуатационной документации. При проверке оценивается соосность амортизаторов буферных устройств тупиковых упоров и буферов крана, а также правильность положения упоров, обеспечивающая одновременность наезда крана на оба тупиковых упора;

шкала бойынша көрсеткіштерді жебенің тірек топсасының деңгейінде орналасқан қолмен бақылау анемометрі бойынша көрсеткіштермен салыстыру кезінде анемометрдің жұмыс қабілеттілігін тексеру. Қолмен бақылау анемометрі "Өлшем құралдарын салыстырып тексеруді жүргізу, өлшем құралдарын салыстырып тексерудің кезеңділігін белгілеу қағидаларын және өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификат нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 934 бұйрығының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18094 болып тіркелген) талаптарына сәйкес тексеріледі;
егер крандағы өлшеу құралдары қолданыстағы тексеру сертификаттарына ие болса, олардың жұмыс қабілеттілігіне тексеру жүргізілмейді;
13) жүк көтергіштікті шектегіштің жұмысын тексеру кранның ең жоғары жүк көтергіштігіне сәйкес келетін ең үлкен көтерілуде орындалады. Тексеру жүктеудің үш жағдайында жүргізіледі:
номиналды жүктен 110 % - ға тең жүкті көтеру кезінде;
жүкті алдын ала көтергеннен кейін номиналды жүктен 100 %-ға тең жүкпен 0,2-0,3 м биіктікке ұшып шығуы ұлғайған кезде;
алдын ала 2-3 м биіктікке көтерілгеннен кейін ұшып шығу ұлғайғанда және кейін жүкті номиналдыдан 100 % тең жүкпен 0,2-0,3 м биіктікке дейін түсіргенде.
Шектегіш салмағы номиналдыдан 110 % жүкті көтерген кезде және ұшып шығу паспорттық шамадан 10 % артқан кезде іске қосылуы тиіс.
Жүк көтергіштікті шектегіштің іске қосылуынсыз ұшып шығу 15 % астам ұлғайған кезде, кранның сынуын немесе аударылуын болдырмау үшін ұшып шығуды өзгерту тетігі дереу ажыратылуы тиіс;
24. Кран жолының жай-күйін тексеру:
1) кран жолының жай-күйін және пайдаланылуын тексеру кезінде жүк көтергіш машиналар мен кран асты жолдарын мерзімді тексеру және жөндеу журналымен танысу қажет;
2) журналмен танысқан кезде төмендегі қарауларды өткізу туралы жазбалардың болуына назар аудару қажет:
24 жұмыс ауысымында кемінде бір рет рельс жолдарының жай-күйін мерзімді қарау, өндірістік бақылауды жүзеге асыруға жауапты адамның басшылығымен жылына кемінде бір рет жоспарлы тексеруді және краншының ауысым сайынғы қарауларын жүзеге асыру;
аса қолайсыз метеорологиялық құбылыстардан: нөсерден, ұзаққа созылған жаңбырдан (әсіресе көктемгі және күзгі кезеңдерде), қардың еруінен, қар құрсауынан кейін қосымша қараулар жүргізу;
3) тұйық тіректердің техникалық жай-күйі мен жұмысқа қабілеттілігін бағалауды дәнекерлеу жіктері мен негізгі металл бойынша деформацияланған элементтер мен жарықтарды анықтай отырып, сыртқы қарап тексеру, бекіту элементтерінің тартылу сәтін тексеру (бар болса) арқылы орындайды.Тартылу сәті (күші) пайдалану құжаттамасында келтірілген шамаларға сәйкес келуі тиіс. Тексеру кезінде тұйық тіреулер мен кран буферлерінің буферлік құрылғыларының амортизаторларының өзіктестігі, сондай-ақ екі тұйық тіректерге кранның бір уақытта соғылуын қамтамасыз ететін тіреулер жағдайының дұрыстығы бағаланады;

4) оценку состояния и работоспособности отключающих устройств (выключающих линеек или копиров) выполняют внешним осмотром мест крепления с выявлением деформированных элементов и проверкой момента затяжки элементов крепления (при наличии), а также однократным наездом крана на минимальной скорости до срабатывания концевого выключателя. Проверка срабатывания концевого выключателя выполняется при участии сигнальщика, который в случае несрабатывания концевого выключателя подает крановщику (оператору крана) сигнал о немедленной остановке крана;
5) отсутствие надлежащего ухода и нарушение требований, изложенных в приложении 11 к настоящей Инструкции, могут служить основанием для недопущения дальнейшей эксплуатации крана с истекшим сроком службы или установления пониженного срока продления его дальнейшей эксплуатации.
25. Проверка химического состава и механических свойств металла несущих элементов металлоконструкций:
1) общие случаи, когда требуется проверка химического состава и механических свойств металла несущих металлоконструкций крана, приведены в главе 11 Инструкции по обследованию технического состояния грузоподъемных машин, отработавших нормативный срок службы.
Помимо этого, проверка химического состава и механических свойств проводится:
при оценке остаточного ресурса крана;
при решении вопроса об использовании кранов с отступлением от паспортных данных по температуре эксплуатации;
при определении температурных ограничений для кранов, у которых отсутствуют эти сведения в эксплуатационной документации;
2) порядок отбора проб (образцов) для определения химического состава и механических свойств, применительно к конструкциям башенных кранов, приведены в приложении 12 к настоящей Инструкции.
Исключается снижение несущей способности крана при взятии проб для химического анализа и проверки механических свойств;
3) при выявлении не соответствия химического состава и механических свойств металла паспортным данным работа крана останавливается до устранения выявленных несоответствий.
26. Составление ведомости дефектов:
1) ведомость дефектов составляется в соответствии с требованиями главы 12 Инструкции по обследованию технического состояния грузоподъемных машин, отработавших нормативный срок службы;
2) при несоответствии установленного электро- и гидрооборудования, а также ограничителей и указателей паспортным данным в ведомости дефектов указывается на необходимость замены оборудования или проведения реконструкции с разработкой новой принципиальной схемы применительно к имеющемуся на кране оборудованию;

4) ажыратқыш құрылғылардың (ажыратқыш сызғыштар немесе көшірмелер) жай-күйі мен жұмысқа қабілеттілігін бағалауды деформацияланған элементтерді анықтай отырып, бекіту орындарын сырттай қарау және бекіту элементтерінің тартылу сәтін (болған кезде) тексеру, сондай-ақ шекті ажыратқыш іске қосылғанға дейін кранды ең аз жылдамдықта бір рет басып кіру арқылы орындайды. Шеткі ажыратқыштың іске қосылуын тексеру сигнал берушінің қатысуымен орындалады, ол соңғы ажыратқыш іске қосылмаған жағдайда краншыға (кран операторына) кранды дереу тоқтату туралы сигнал беруі тиіс;
5) тиісті күтімнің болмауы және осы Нұсқаулыққа 11-қосымшада жазылған талаптардың бұзылуы қызмет ету мерзімі өткен кранды одан әрі пайдалануға тыйым салу немесе оны одан әрі пайдалануды ұзартудың төмендетілген мерзімін белгілеу үшін негіз бола алады.
25. Металл конструкцияларының көтергіш элементтері металының химиялық құрамы мен механикалық қасиеттерін тексеру:
1) Кранның көтергіш металл конструкцияларының металлының химиялық құрамы мен механикалық қасиеттерін тексеру талап етілетін жалпы жағдайлар Нормативтік қызмет ету мерзімі өтелген жүк көтергіш машиналардың техникалық жай-күйін зерттеп-қарау жөніндегі нұсқаулықтың 11-тарауында келтірілген.
Сонымен қатар, химиялық құрамы мен механикалық қасиеттерін тексеру төмендегі жағдайларда жүргізіледі:
кранның қалдық ресурсын бағалау кезінде;
пайдалану температурасы бойынша паспорттық деректерден ауытқи отырып, крандарды пайдалану туралы мәселені шешу кезінде;
пайдалану құжаттамасында осы мәліметтер жоқ крандар үшін температуралық шектеулерді айқындау кезінде;
2) мұнара крандарының конструкцияларына қатысты химиялық құрамы мен механикалық қасиеттерін анықтау үшін сынамаларды (үлгілерді) іріктеу тәртібі осы Нұсқаулыққа 12-қосымшада келтірілген.
Химиялық талдау және механикалық қасиеттерін тексеру үшін сынамаларды алу кезінде кранның көтергіш қабілетінің төмендеуі жоққа шығарылады;
3) металдың химиялық құрамы мен механикалық қасиеттерінің паспорттық деректерге сәйкессіздігі анықталған кезде кранның жұмысы анықталған сәйкессіздіктер жойылғанға дейін тоқтатылады;
26. Ақаулар ведомосын жасау:
1) ақаулар ведомосы Нормативтік қызмет ету мерзімі өтелген жүк көтергіш машиналардың техникалық жай-күйін зерттеп-қарау жөніндегі нұсқаулықтың 12-тарауының талаптарына сәйкес жасалады;
2) орнатылған электр және гидрожабдықтар, сондай-ақ шектегіштер мен көрсеткіштер паспорттық деректерге сәйкес келмеген жағдайда ақаулар ведомосінде жабдықты ауыстыру немесе кранда бар жабдыққа қатысты жаңа қағидалы схеманы әзірлей отырып, қайта жаңартуды жүргізу қажеттілігі көрсетіледі;

3) если срок проверки ограничителей и указателей, имеющихся на кране истек, это также заносится в ведомость дефектов;
4) дефекты, препятствующие проведению статических и динамических испытаний, устраняются владельцем крана в процессе обследования, ремонта или реконструкции до завершения работы комиссии по обследованию;
5) дефекты, которые целесообразно устранять при очередном техническом обслуживании или текущем ремонте, заносятся в ведомость дефектов с указанием срока их устранения.
27. Проведение статических и динамических испытаний:
1) статические и динамические испытания проводятся после оценки качества выполненного ремонта и положительного заключения обследования. При проведении испытаний ограничитель грузоподъемности отключается;
2) при оценке качества проведенного ремонта (реконструкции) проверяются свидетельства того, что:
ремонт был выполнен в соответствии с проектом производства ремонтных работ, составленным с учетом требований технической документации на кран завода-изготовителя и требований нормативно-технической документации;
после ремонта (реконструкции) электрооборудования крана обеспечивается нормальное функционирование всех механизмов;
качество сварки соответствует нормативной документации и проверено неразрушающими методами контроля;
при ремонте были применены сварочные материалы, разрешенные в технической документации на кран, поступающей от завода-изготовителя;
сведения по ремонту (реконструкции) занесены в паспорт крана.
В случае, если на кране были предварительно выполнены ремонты, по которым отсутствует документация, требуемая Правилами, то дальнейшая эксплуатация такого крана может быть допущена только после положительных результатов обследования качества выполненного ремонта;
3) статические и динамические испытания необходимо проводить в соответствии с главой 13 Инструкции по обследованию технического состояния грузоподъемных машин, отработавших нормативный срок службы.
28. Оценка остаточного ресурса:
1) оценку остаточного ресурса помимо случаев, указанных в главе 14 Инструкции по обследованию технического состояния грузоподъемных машин, отработавших нормативный срок службы, необходимо проводить также:
при достижении краном предельных значений по группе классификации (по режиму), заложенной в паспорте крана;
для кранов повышенного риска – по дополнительным требованиям, разрабатываемым для конкретных типов кранов, устанавливаемым нормативно-технической документацией;
по требованию местного исполнительного органа в сфере гражданской защиты для выявления надежности конкретного типа кранов;

3) егер кранда бар аспаптар мен қауіпсіздік құрылғыларын тексеру мерзімі аяқталса, бұл да ақаулар ведомосына енгізіледі;
4) статикалық және динамикалық сынақтар жүргізуге кедергі келтіретін ақауларды тексеру, жөндеу немесе қайта жаңарту процесінде тексеру жөніндегі комиссияның жұмысы аяқталғанға дейін кран иесі жояды;
5) кезекті техникалық қызмет көрсету немесе ағымдағы жөндеу кезінде жою орынды болатын ақаулар оларды жою мерзімі көрсетіле отырып, ақаулар ведомосына енгізіледі.
27. Статикалық және динамикалық сынақтар жүргізу:
1) статикалық және динамикалық сынақтар орындалған жөндеу сапасын бағалағаннан және тексерудің оң қорытындысынан кейін жүргізіледі. Сынақтар жүргізу кезінде жүк көтергіштігін шектегіш ажыратылады;
2) жүргізілген жөндеудің (реконструкциялаудың) сапасын бағалау кезінде төмендегі жұмыстардың орындалуы тексеріледі:
жөндеу дайындаушы-зауыттың кранына арналған техникалық құжаттама талаптары мен нормативтік-техникалық құжаттаманың талаптарын ескере отырып жасалған жөндеу жұмыстарын өндіру жобасына сәйкес жүргізілді;
кранның электр жабдығын жөндеуден (реконструкция) кейін барлық механизмдердің қалыпты жұмыс істеуі қамтамасыз етіледі;
дәнекерлеу сапасы нормативтік құжаттамаға сәйкес келеді және қажет болған жағдайда бақылаудың бұзбайтын әдістерімен тексерілген;
жөндеу кезінде дайындаушы зауыттан түсетін кранға техникалық құжаттамада рұқсат етілген дәнекерлеу материалдары қолданылды;
жөндеу (реконструкция) туралы ақпарат кранның паспортына енгізілген.
Егер кранда ережелермен талап етілетін құжаттама жоқ жөндеу жұмыстары алдын-ала жүргізілген болса, онда мұндай кранды одан әрі пайдалануға орындалған жөндеу сапасын тексерудің оң нәтижелерінен кейін ғана рұқсат етілуі мүмкін;
3) статикалық және динамикалық сынақтарды Нормативтік қызмет ету мерзімі өтелген жүк көтергіш машиналардың техникалық жай-күйін зерттеп-қарау жөніндегі нұсқаулықтың 13-тарауына сәйкес жүргізу қажет.
28. Қалдық ресурсты бағалау:
1) қалдық ресурсты бағалауды Нормативтік қызмет ету мерзімі өтелген жүк көтергіш машиналардың техникалық жай-күйін зерттеп-қарау жөніндегі нұсқаулықтың 14-тарауында көрсетілген жағдайлардан басқа, мына жағдайларда жүргізу қажет:
кранның паспортына салынған жіктеу тобы (режим бойынша) бойынша шекті мәндерге жеткен кезде;
жоғары қауіпті крандар үшін - нормативтік-техникалық құжаттамамен белгіленетін крандардың нақты түрлері үшін әзірленетін қосымша талаптар бойынша;
крандардың нақты түрінің сенімділігін анықтау үшін азаматтық қорғау саласындағы жергілікті атқарушы органның талабы бойынша;

2) оценка остаточного ресурса включает:
анализ имеющейся конструкторской, эксплуатационной и ремонтной документации (включая материалы, по предыдущей оценке остаточного ресурса, если она проводилась) и в первую очередь по элементам, которые могут лимитировать ресурс крана;
анализ технической информации по отказам, имевшим место по аналогичным элементам и кранам;
анализ особенностей нагружения крана и фактической нагруженности элементов с учетом данных инструментальных испытаний (если они проводились);
анализ механизма образования и развития дефектов и повреждений узлов, лимитирующих долговечность крана с учетом примененных в несущих конструкциях материалов;
определение параметров предельных состояний элементов с учетом их реальной нагруженности, отклонений от заданной геометрической формы, размеров и механических свойств металла;
выявление запасов прочности расчетных металлоконструкций с проведением, при необходимости расчетов на усталость от многократного действия нагрузок различного значения, ожидаемых за продляемый срок службы рассчитываемых частей. Выбор элементов несущих металлических конструкций и деталей механизмов, подлежащих проверке на усталость, и проверку этих элементов и деталей на усталость производят по технической документации, поступающей с краном от завода-изготовителя, с учетом требований приложения 13 к настоящей Инструкции;
возможность и сроки дальнейшей эксплуатации крана;
в случае, если кран не достиг предельных значений по группе классификации (по режиму), заложенной в паспорте крана, оценку возможности дальнейшей эксплуатации крана необходимо принимать в соответствии с балльной оценкой дефектов, повреждений, указанных в приложении 14 к настоящей инструкции. На основании бальной оценки может быть принято одно из следующих решений:
при сумме дефектов более 5 баллов по несущим элементам сборочной единицы или секции – они подлежат списанию;
при сумме дефектов более 5 баллов у двух базовых сборочных единиц или секций одного узла – подлежит списанию весь узел (выбраковка башни производится при выбраковке не менее 30 % ее секций);
при сумме дефектов более 5 баллов у каждого из двух и более основных узлов крана (ходовая рама, поворотная платформа, портал, башня, стрела) – подлежит списанию весь кран;
3) остаточный ресурс объекта необходимо устанавливать на основе совокупности проанализированной информации прогнозированием его технического состояния по определяющим параметрам до достижения предельного состояния.

2) қалдық ресурсты бағалау мыналарды қамтиды:
қолда бар конструкторлық, пайдалану және жөндеу құжаттамасын (оның ішінде қалдық ресурсты алдыңғы бағалау бойынша материалдар, егер ол жүргізілген болса) және бірінші кезекте кран ресурсын лимиттей алатын элементтер бойынша талдау;
ұқсас элементтер мен крандар бойынша орын алған істен шығулар бойынша техникалық ақпаратты талдау;
аспаптық сынақтардың деректерін (егер олар жүргізілген болса) ескере отырып, кранның жүктелу және элементтердің нақты жүктелу ерекшеліктерін талдау;
тірек конструкцияларында қолданылған материалдарды ескере отырып, кранның беріктігін шектейтін тораптардың ақаулары мен зақымдануларының пайда болу және даму механизмін талдау;
элементтердің шекті жай-күйінің параметрлерін олардың нақты жүктелуін, берілген геометриялық пішіннен ауытқуын, металдың мөлшері мен механикалық қасиеттерін ескере отырып айқындау;
есептеліп отырған бөліктердің ұзақ қызмет ету мерзімінде күтілетін әртүрлі мәндегі жүктемелердің бірнеше рет әсер етуінен тозуға қажет болған кезде есеп айырысу жүргізе отырып, есептік металл конструкцияларының беріктік қорларын анықтау. Тозуды тексеруге жататын көтергіш металл конструкциялардың элементтері мен тетіктердің бөлшектерін таңдауды және осы элементтер мен бөлшектерді шаршауға тексеруді осы Нұсқаулыққа 13-қосымшаның талаптарын ескере отырып, дайындаушы зауыттан кранмен бірге келіп түсетін техникалық құжаттама бойынша жүргізеді;
кранды одан әрі пайдалану мүмкіндігі мен мерзімдері;
егер кран паспортына салынған жіктеу тобы (режим бойынша) бойынша шекті мәндерге жетпеген жағдайда, кранды одан әрі пайдалану мүмкіндігін бағалауды осы нұсқаулыққа 14-қосымшада көрсетілген ақаулардың, зақымданулардың балдық бағалауына сәйкес қабылдау қажет. Балдық бағалау негізінде келесі шешімдердің бірі қабылдануы мүмкін:
құрастыру бірлігінің немесе секцияның көтергіш элементтері бойынша ақаулардың соммасы 5 баллдан асқан кезде-олар есептен шығаруға жатады;
екі базалық құрастыру бірлігінде немесе бір торап секциясында 5 баллдан артық ақаулар жиынтығы кезінде-барлық торап есептен шығаруға жатады (мұнараны жарамсыз ету оның секцияларының кемінде 30 % - ын жарамсыз ету кезінде жүргізіледі);
кранның екі және одан да көп негізгі тораптарының әрқайсысында 5 баллдан артық ақаулар жиынтығы кезінде (жүріс рамасы, бұрылыс платформасы, портал, мұнара, жебе) – барлық кран есептен шығаруға жатады;
3) объектінің қалдық ресурсын шекті жай-күйге жеткенге дейін айқындаушы параметрлер бойынша оның техникалық жай-күйін болжаумен талданған ақпарат жиынтығының негізінде белгілеу қажет.

На первой стадии прогнозирования остаточного ресурса подтверждается, что в результате проведенных обследований и анализов технического состояния в соответствии с подпунктами 1), 2) настоящего пункта, выполнены одновременно следующие условия: известны параметры технического состояния объекта, определяющие параметры технического состояния, изменяющиеся соответственно выявленному механизму повреждения элементов объекта, и критерии предельных состояний объекта, достижение которых возможно при развитии выявленных повреждений;
4) при непрерывном (или дискретном) контроле, за параметрами технического состояния, могут применяться упрощенные методы анализа, при которых прогнозирование осуществляется по одному параметру технического состояния. Упрощенные методы прогнозирования могут использоваться, при прогнозировании остаточного ресурса:
объекта, работающего в условиях статического нагружения и коррозионной среды и снижающего несущую способность вследствие уменьшения толщины, когда основной повреждающий фактор – общая коррозия;
объекта, работающего в условиях циклического нагружения при отсутствии коррозионной среды, несущая способность которого снижается вследствие малоцикловой усталости;
объектов по функциональным параметрам, когда имеется объем информации по параметрам за период эксплуатации, достаточный для экстраполяции этих значений на последующий период эксплуатации, при выполнении условий его безопасной эксплуатации;
5) в качестве основного показателя остаточного ресурса в результате прогноза определяется гамма-процентный ресурс, задаваемый двумя численными значениями: наработкой и выраженной в процентах с вероятностью того, что в течение этой наработки предельное состояние не будет достигнуто;
6) вероятность (гамма) выбирается в зависимости от назначения, степени ответственности и режима использования объекта. Для уникальных и ответственных объектов, преждевременное прекращение работы которых приведет к существенным экономическим потерям, это значение может достигать 90-95 % (и выше). Если переход объекта в предельное состояние (ресурсный отказ) связан с опасностью для жизни и здоровья людей, со значительными экологическими последствиями, с отсутствием непрерывного контроля за техническими параметрами, то продолжительность эксплуатации нормируется заданным назначенным ресурсом, опираясь при этом на полученные показатели остаточного ресурса;
7) для объектов, подлежащих ремонту, наряду с гамма-процентным остаточным ресурсом необходимо определять аналогичный показатель до ремонта;

Қалдық ресурсты болжаудың бірінші кезеңінде техникалық жай-күйге жүргізілген зерттеулер мен талдаулар нәтижесінде осы тармақтың 1), 2) тармақшаларына сәйкес бір мезгілде мынадай шарттар орындалғаны расталады: объектінің элементтерінің анықталған зақымдану механизміне сәйкес өзгеретін техникалық күй параметрлерін анықтайтын объектінің техникалық жай-күйінің параметрлері және анықталған зақымданулардың дамуы кезінде қол жеткізуге болатын объектінің шекті жай-күйінің белгілі өлшемдері;
4) техникалық жай-күй параметрлерін үздіксіз (немесе дискретті) бақылау кезінде, болжау кезінде техникалық жай-күйдің бір параметрі бойынша жүзеге асырылатын талдаудың оңайлатылған әдістеріне жол берілуі мүмкін. Қалдық ресурстарды болжау кезінде болжаудың жеңілдетілген әдістері қолданылады:
негізгі зақымдаушы фактор - жалпы коррозия болған кезде статикалық жүктеу және коррозиялық орта жағдайында жұмыс істейтін және қалыңдығының азаюы салдарынан көтеру қабілетін төмендететін объектінің;
коррозиялық орта болмаған кезде циклдік жүктеме жағдайында жұмыс істейтін, жүк көтергіштігі төмен циклдік шаршау салдарынан төмендейтін объектінің;
пайдалану кезеңіндегі фунционалдық параметрлер бойынша ақпараттың көлемі болған кезде, оны қауіпсіз пайдалану шарттары орындалған кезде, пайдаланудың келесі кезеңіне осы мәндерді экстраполяциялау үшін жеткілікті;
5) болжам нәтижесінде қалдық ресурстың негізгі көрсеткіші ретінде екі сандық мәнмен берілетін гамма-пайыздық ресурс айқындалады: істелген жұмыс және осы істелген жұмыс барысында шекті жағдайға қол жеткізілмейтіндігі пайызбен көрсетілген ықтималдық;
6) ықтималдық (гамма) объектінің мақсатына, жауапкершілік дәрежесіне және пайдалану режиміне байланысты таңдалады. Жұмысты мерзімінен бұрын тоқтату айтарлықтай экономикалық шығындарға әкелетін бірегей және жауапты объектілер үшін бұл мән 90-95 % (және одан да жоғары) жетуі мүмкін. Егер объектінің шекті жай-күйге ауысуы (ресурстық істен шығу) адамдардың өмірі мен денсаулығы үшін қауіптілікпен, елеулі экологиялық салдарлармен, техникалық параметрлерге үздіксіз бақылаудың болмауымен байланысты болса, онда пайдалану ұзақтығын қалдық ресурстың алынған көрсеткіштеріне сүйене отырып, берілген тағайындалған ресурстың нормалануы қажет;
7) жөндеуге жататын объектілер үшін гамма-пайыздық қалдық ресурсымен қатар жөндеуге дейінгі осындай көрсеткішті анықтау ұсынылады;

8) в некоторых случаях (для оценки потребности в ремонтных мощностях, сроков измерений параметров технического состояния при дискретном контроле) при достаточном обосновании (в том числе на основании данных по объектам-прототипам) может использоваться среднее значение остаточного ресурса;
9) результаты выполненных расчетов по прогнозированию остаточного ресурса оформляются в виде отчета и служат основанием для принятия решения. Решение принимается организацией, проводившей обследование и оценку остаточного ресурса.
29. Оформление технической документации обследования по результатам обследования крана заключается в том, что:
1) при выявлении неисправности, обследование заканчивается составлением акта с выявленными дефектами, но без указания возможности продления срока эксплуатации, в случае необходимости проведения ремонта (или реконструкции) либо с записью о списании крана (в случае невозможности или нецелесообразности продления срока службы крана). Форма акта в соответствии с приложением 1 к Инструкции по обследованию технического состояния грузоподъемных машин, отработавших нормативный срок службы.
Обследование заканчивается подписанием акта с указанием срока проведения следующего обследования;
2) если кран эксплуатируется в условиях указанных в пункте 12 настоящей Инструкции, возможность дальнейшей эксплуатации крана подтверждается заключением организации, проводящей обследование;
3) период, на который принимается решение о продлении срока службы крана, определяется техническим состоянием крана, с учетом оценки остаточного ресурса, интенсивности использования крана, состояния рельсового пути и эффективности проведения технического обслуживания.
Оценка качества технического обслуживания крана включает:
проверку журнала осмотров, технических обслуживаний и ремонтов крана;
своевременность проведения технических обслуживаний и ремонтов;
своевременность и правильность заполнения эксплуатационных форм паспорта по проведенным ремонтам, в том числе;
по замене канатов, механизмов, включая проверку наличия имеющихся сертификатов (на закупленные материалы, узлы), заключения о качестве сварки (находящийся с паспортом крана);
по записи результатов технического освидетельствования, включая запись о проведенных предшествующих обследованиях;
по назначению работников, ответственных за содержание крана в исправном состоянии;
оценку проводимых технических обслуживаний непосредственно на кране (состояние со смазыванием узлов крана, состояние болтовых соединений, окраски, регулировки механизмов);

8) кейбір жағдайларда (жөндеу қуаттарындағы қажеттілікті, дискретті бақылау кезінде техникалық жай-күй параметрлерін өлшеу мерзімдерін бағалау үшін) жеткілікті негіздеме кезінде (оның ішінде прототип-объектілер бойынша деректер негізінде) қалдық ресурстың орташа мәні пайдаланылуы мүмкін;
9) қалдық ресурсты болжау бойынша орындалған есептеулердің нәтижелері есеп түрінде рәсімделеді және шешім қабылдау үшін негіз болады. Шешімді техникалық куәландыру мен қалдық ресурсқа бағалау жүргізген сараптама ұйымы қабылдайды.
29. Кранды зерттеп-қарау нәтижелері бойынша зерттеп-қараудың техникалық құжаттамасын ресімдеу:
1) ақаулық анықталған кезде тексеру анықталған ақаулары бар, бірақ жөндеу (немесе реконструкциялау) жүргізу қажет болған жағдайда пайдалану мерзімін ұзарту мүмкіндігі көрсетілмей не кранды есептен шығару туралы жазба (кранның қызмет ету мерзімін ұзарту мүмкін болмаған немесе орынсыз болған жағдайда) жазыла отырып, акт жасаумен аяқталады. Нормативтік қызмет ету мерзімі өтелген жүк көтергіш машиналардың техникалық жай-күйін зерттеп-қарау жөніндегі нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес акт нысаны.
Зерттеп-қарау мынадай зерттеп-қарауды жүргізу мерзімін көрсете отырып, актіге қол қоюмен аяқталады;
2) егер кран осы Нұсқаулықтың 12-тармағында көрсетілген жағдайларда пайдаланылса, кранды одан әрі пайдалану мүмкіндігі тексеру жүргізетін ұйымның қорытындысымен расталады;
3) кранның қызмет ету мерзімін ұзарту туралы шешім қабылданатын кезең қалдық ресурсты, кранды пайдалану қарқындылығын, рельс жолының жай-күйін және техникалық қызмет көрсетуді жүргізу тиімділігін бағалауды ескере отырып, кранның техникалық жай-күйімен айқындалады.
Кранға техникалық қызмет көрсету сапасын бағалау мыналарды қамтуы керек:
техникалық қызмет көрсету мен жөндеудің уақытылы жүргізілуінің;
жүргізілген жөндеу бойынша паспорттың пайдалану нысандарының уақтылы және дұрыс толтырылуы, оның ішінде:
бар сертификаттардың (сатып алынған материалдарға, тораптарға), дәнекерлеудің сапасы туралы қорытындылардың (паспортпен бірдей сақталуы тиіс) болуын тексеруді қоса алғанда, арқандарды, механизмдерді ауыстыру бойынша;
жүргізілген алдыңғы тексерулер туралы жазбаны қоса алғанда, техникалық куәландыру нәтижелерінің жазбасы бойынша;
кранды жарамды күйде ұстауға жауапты қызметкерлерді тағайындау бойынша;
тікелей кранда жүргізілетін техникалық қызмет көрсетулерді бағалау (кран тораптарын майлау жағдайы, болтты қосылыстардың жағдайы, бояу, механизмдерді реттеу);

4) в отдельных случаях могут приводиться ограничения по использованию кранов (изменение грузовых характеристик, сокращение периодичности проведения технических обслуживаний, установление и периодичность контроля за конкретными элементами). Ограничения записываются в разделе 7 акта обследования в соответствии с приложением 1 к Инструкции по обследованию технического состояния грузоподъемных машин, отработавших нормативный срок службы.
Ограничения составляются в случае эксплуатации кранов с отступлением от паспортных данных:
при работе кранов в следующих климатических условиях У – умеренный, ХЛ – холодный климат (с учетом Требований к расчету металлической конструкций и деталей механизмов крана на усталость);
при работе в сейсмически опасных районах;
при работе в районах с повышенными ветровыми нагрузками;
при работе с группой классификации выше паспортной;
при работе на вечномерзлых грунтах.
Приложение 1
к Инструкции по проведению
обследования технического
состояния башенных кранов
с истекшим сроком службы
с целью определения
возможности их дальнейшей эксплуатации
Нормативные сроки службы и периодичность обследования кранов
Таблица 1
Нормативные сроки службы башенных кранов, стреловых несамоходных и мачтовых кранов
Тип крана
Группа классификации (режим работы)
Нормативный
ГОСТ 25546-82*
ISO 4301-1:2016*
срок службы**, лет
Кран башенный строительный грузоподъемностью:
до 10 т вкл.
А4
10
св. 10 т
А4
16
Кран башенный приставной
А4
16
Кран башенный для гидротехнического строительства
6К-7К
А6-А7
10
Кран стреловой переносной (типа "Пионер", КЛ)
1К-3К
А1-А3
8
Мачтовый кран
А4
10
Кран стреловой несамоходный грузоподъемностью:
до 10 т вкл.
А4
10
свыше 10 т
А4
16
Примечание: * идентификация стандартов:
ГОСТ 25546-82 "Краны грузоподъемные. Режимы работы";

4) жекелеген жағдайларда крандарды пайдалану бойынша шектеулер келтірілуі мүмкін (жүк сипаттамаларының өзгеруі, техникалық қызмет көрсетуді жүргізу кезеңділігінің қысқаруы, нақты элементтерді бақылауды белгілеу және мерзімділігі). Шектеулер тексеру актісінің 7-бөлімінде Нормативтік қызмет мерзімі өтелген жүк көтергіш машиналардың техникалық жай-күйін зерттеп-қарау жөніндегі нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес жазылады.
Шектеулер крандарды паспорттық деректерден ауытқып пайдаланған жағдайда жасалуы керек:
крандар мынадай климаттық жағдайларда жұмыс істеген кезде У-қалыпты, ХЛ-суық климат (тозуға арналған кран тетіктерінің металл конструкциялары мен бөлшектерін есептеуге қойылатын талаптарды ескере отырып);
сейсмикалық қауіпті аудандарда жұмыс істеу кезінде;
жел жүктемесі жоғары аудандарда жұмыс істеу кезінде;
жоғарыда аталған жіктеу тобымен жұмыс істеу кезінде паспорт;
мәңгі тоң топырақта жұмыс істегенде.
Нормативтік қызмет ету мерзімі
өткен мұнаралы крандарды одан
әрі пайдалану мүмкіндігін
айқындау мақсатында олардың
техникалық жай-күйін зерттеп-
қарауды жүргізу жөніндегі
нұсқаулыққа
1 қосымша
Нормативтік қызмет ету мерзімі және крандарды зерттеп-қарау жиілігі
1 кесте
Мұнаралы крандардың, өздігінен жүрмейтін жебелі және діңгекті крандардың нормативтік қызмет ету мерзімі
Кран түрі
Жіктеу тобы (жұмыс режимі)
Нормативтік
МЕМСТ 25546-82*
ISO 4301-1:2016*
қолдану мерзімі**, жыл
Құрылыс жүк көтергіштігі бар мұнара краны:
10 т дейін.
А4
10
10 т
А4
16
Мұнаралы бүйірлі кран
А4
16
Гидротехникалық құрылысқа арналған мұнара краны
6К-7К
А6-А7
10
Тасымалданатын жебелі кран ("Пионер" типті, КЛ)
1К-3К
А1-А3
8
Діңгекті кран
А4
10
Өздігінен жүрмейтін жебелі кран, жүк көтергіштігі:
10 т дейін.
А4
10
10 т
А4
16
* Стандарттарды сәйкестендіру:
МЕМСТ 25546-82 "Жүк көтергіш крандар. Жұмыс режимдері";

ISO 4301-1:2016 "Краны. Классификация. Часть 1. Общие положения".
** Нормативному сроку службы соответствует ресурс (в моточасах), принимаемый согласно эксплуатационной документации на кран, поставляемой заводом-изготовителем. При отсутствии этих данных в эксплуатационной документации ресурс за срок службы предлагается принимать:
1) для кранов грузоподъемностью до 10 тонн включительно – 16500 моточасов;
2) для кранов грузоподъемностью свыше 10 тонн – 27000 моточасов;

ISO 4301-1: 2016 крандар. "Жіктелуі. 1 бөлім. Жалпы ережелер".
** - Нормативтік қызмет ету мерзімі дайындаушы зауыт жеткізетін кранға пайдалану құжаттамасына сәйкес қабылданатын ресурсқа (мотосағатпен) сәйкес келеді. Пайдалану құжаттамасында бұл деректер болмаған кезде қызмет ету мерзімі үшін ресурсты қабылдау ұсынылады:
1) жүк көтергіштігі 10 тоннаға дейінгі крандар үшін-16500 мото-сағат;
2) жүк көтергіштігі 10 т жоғары крандар үшін - 27000 мото-сағат;

3) для переносных кранов – 8600 моточасов.
Таблица 2
Максимальная периодичность между обследованиями кранов
Проведение капремонта за срок
службы:
Максимальные сроки эксплуатации после очередного обследования, лет:
Дальнейшее использование крана
первичного
повторного
1-го
2-го
3-го
4-го
не проводился
2,0
2,0
1
1
списание
Списание крана (возможность дальнейшего продления срока службы может приниматься только на основании расчета остаточного ресурса крана)
проводился
3,0
2,0
2,0
1
1
Таблица 3
Перевод режимов работы существующих кранов и механизмов в группы классификации
Классификация (по режиму) крана
Классификация (по режиму) механизма
Режим по паспорту крана*
Режим по ГОСТ 25546-82
Группа классификации по ISO 4301-1:2016
Режим по паспорту крана*
Режим по ГОСТ 25835-83
Группа классификации по ISO 4301-1:2016
1
2
3
4
5
6
А1
М1
Л
А2
М2
А3
Л
М3
А4
М4
С
А5
М5
А6
С
М6
Т
А7
Т
М7
ВТ
А8
ВТ
М8
Примечание: * обозначение режимов для кранов, выпущенных до 1982 года выпуска, которые изготавливались по "Правилам устройства и безопасной эксплуатации грузоподъемных кранов" утвержденный Государственным комитетом по надзору за безопасным ведением работ в промышленности и горному надзору при Совете министров СССР: Л - легкий, С - средний, Т - тяжелый, ВТ - весьма тяжелый режим.
Для кранов, выпущенных после 1982 года выпуска руководствоваться графами 2, 3, 5, 6.
Приложение 2
к Инструкции по проведению
обследования технического
состояния башенных кранов
с истекшим сроком службы
с целью определения
возможности их дальнейшей эксплуатации
Журнал периодических осмотров и ремонтов грузоподъемных машин и подкрановых путей
1 страница журнала:
Лицо, ответственное за качественное и своевременное проведение осмотров грузоподъемной машины (далее – ГПМ)
Дата и номер приказа о назначении
Должность
Фамилия, имя, отчество
Подпись
следующая страница журнала:
Наименование ГПМ ________, заводской №_________, учетный (регистрационный) № _________, инвентарный № _______ .
№ п/п
Дата осмотра, ремонта
Состояние ГПМ и подкрановых путей
Замечания. Подпись лица, осуществляющего контроль
Обнаруженные во время осмотра дефекты и подпись лица, производившего осмотр, ремонт
Дефекты, устраненные во время осмотра. Разрешение на дальнейшую эксплуатацию от лица, ответственного за исправное состояние
1
2
3
4
5
Приложение 3
к Инструкции по проведению
обследования технического
состояния башенных кранов
с истекшим сроком службы
с целью определения
возможности их дальнейшей эксплуатации
Справка о характере работ, выполненных краном
Главный инженер
_________________________
(предприятия-владельца крана)
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
"____" ____________20___г.
СПРАВКА
о характере работ, выполненных ___________________ краном
_______________________ (тип крана)
(марка, индекс крана) заводской №____________
учетный (регистрационный) № ______________
_________________________________________________
(предприятие-изготовитель)

3) тасымалданатын крандар үшін - 8600 мото-сағат.
2 кесте
Крандарды зерттеп-қарау арасындағы максималды жиілік
Қызмет мерзімінде күрделі жөндеу жүргізу:
Кезекті тексеруден кейін пайдаланудың ең ұзақ мерзімі, жыл:
Кранды одан әрі пайдалану
бастапқы
қайталама
1-ші
2-ші
3-ші
4-ші
өткізілген жоқ
2,0
2,0
1
1
Есептен шығару
Кранды есептен шығару (қызмет мерзімін одан әрі ұзарту мүмкіндігі кранның қалдық ресурсын есептеу негізінде ғана қабылдануы мүмкін)
өткізілді
3,0
2,0
2,0
1
1
3 кесте
Қолданыстағы крандар мен механизмдердің жұмыс режимдерін ауыстыруды жіктеу топтары
Кранның жіктелуі (тәртіп бойынша)
Механизмнің жіктелуі (тәртіп бойынша)
Кран паспорты бойынша тәртіп*
МЕМСТ 25546-82 бойынша тәртіп
ISO 4301-1:2016 бойынша жіктелу тобы
Кран паспорты бойынша тәртіп *
МЕМСТ 25835-83 бойынша тәртіп
ISO 4301-1:2016 бойынша жіктеу тобы
1
2
3
4
5
6
А1
М1
Л
А2
М2
А3
Л
М3
А4
М4
С
А5
М5
А6
С
М6
Т
А7
Т
М7
ВТ
А8
ВТ
М8
Ескертпе: * КСРО Министрлер Кеңесі жанындағы тау - кен қадағалау және өнеркәсіпте жұмысты қауіпсіз жүргізуді қадағалау бойынша Мемлекеттік комитетімен бекітілген "Жүк көтергіш крандарды орнату және қауіпсіз пайдалану ережелері" бойынша әзірленген 1982 жылға дейін шығарылған крандар үшін режимдерді белгілеу: Л - жеңіл, С - орташа, Т - ауыр, ВТ-өте ауыр режим.
1982 жылдан кейін шығарылған кран үшін 2, 3, 5, 6 бағандары басшылыққа алынады.
Нормативтік қызмет ету мерзімі
өткен мұнаралы крандарды одан
әрі пайдалану мүмкіндігін
айқындау мақсатында олардың
техникалық жай-күйін зерттеп-
қарауды жүргізу жөніндегі
нұсқаулыққа
2 қосымша
Жүк көтергіш машиналар мен кран асты жолдарын мерзімді тексеру және жөндеу журналының нысаны
Журналдың 1 парағы:
Жүк көтергіш машинаны (бұдан әрі - ЖКМ) сапалы және уақтылы тексеруге жауапты тұлға)
Тағайындау туралы бұйрықтың күні мен нөмірі
Лауазымы
Аты, тегі, әкесінің аты
Қолы
Журналдың келесі парақтары:
ЖКМ атауы _________ Сериялық нөмір _________ Тіркелу нөмірі № _________
Инвентарлық № _______
№ р/н
Жөндеуді тексеру күні
ЖКМ және кран асты жолдарының жай-күйі
Ескерту. Бақылауды жүзеге асыратын тұлғаның қолы
Тексеру кезінде анықталған ақаулар және тексеру, жөндеу жүргізген адамның қолы
Тексеру кезінде жойылған ақаулар. Жарамды жай-күйі үшін жауапты тұлғадан одан әрі пайдалануға рұқсат
1
2
3
4
5
Нормативтік қызмет ету мерзімі
өткен мұнаралы крандарды одан
әрі пайдалану мүмкіндігін
айқындау мақсатында олардың
техникалық жай-күйін зерттеп-
қарауды жүргізу жөніндегі
нұсқаулыққа
3 қосымша
Кранмен орындалған жұмыстардың сипаты туралы анықтаманың нысаны
Бас инженер
_______________________
(кәсіпорындағы кран иесі)
_______________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(егер бар болса))
20___ж. "_____"____________
Кранмен орындалған жұмыстардың сипаты туралы анықтама ___________________ _______________________ (кран түрі) (кранның маркасы, индексі) Сериялық нөмір ___________ тіркеу № ____________________ _________________________________________________ (кәсіпорын-дайындаушы)

1. Год выпуска _____________________________________________
2. Дата начала эксплуатации _________________________________
3. Максимальная масса поднимаемых грузов (т) _________________
4. Среднее количество смен работы крана в сутки _______________
5. Среднее количество рабочих дней в году _____________________
6. Показания счетчика моточасов _____________________________
7. Объекты, на которых эксплуатировался кран:
1) для кранов, используемых на строительстве:
1) с ____20__г. по _____20__г.
Тип объекта ___________________
Этажность объекта _____________
Максимальная масса элементов, тонн _____
Число возведенных объектов _____
2) с ____20__г. по _____20__г.
Тип объекта ___________________
Этажность объекта _____________
Максимальная масса элементов, тонн _____
Число возведенных объектов _____
3) с ____20__г. по _____20__г.
Тип объекта ___________________
Этажность объекта _____________
Максимальная масса элементов, тонн _____
Число возведенных объектов _____
4) с ____20__г. по _____20__г.
Тип объекта ___________________
Этажность объекта _____________
Максимальная масса элементов, тонн _____
Число возведенных объектов _____
5) с ____20__г. по _____20__г.
Тип объекта ___________________
Этажность объекта _____________
Максимальная масса элементов, тонн _____
Число возведенных объектов _____
6) с ____20__г. по _____20__г.
Тип объекта ___________________
Этажность объекта _____________
Максимальная масса элементов, тонн _____
Число возведенных объектов _____
2) Для кранов, используемых на складах и полигонах:
общая масса грузов, поступающая и перегружаемая на складе краном в год (т)
или смену (т) _________________________________________
Среднее число циклов в сутки ___________________________
8. В какой доле циклов производится подъем грузов массой:
менее 25 % Q - %
от 25 % до 50 % Q - %
от 50 % до 75 % Q - %
от 75 % до 100 % Q - %
(где Q - максимальная грузоподъемность крана)
9. Год и месяц проведения капитальных ремонтов на кране ________________
10. Адрес предприятия-владельца крана _____________________
Справку составил ________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Дата
Примечание: в случае затруднений с составлением справки она может быть подготовлена комиссией, проводящей обследование.
Приложение 4
к Инструкции по проведению
обследования технического
состояния башенных кранов
с истекшим сроком службы
с целью определения
возможности их дальнейшей
эксплуатации
Форма рабочей карты обследования крана
Рабочая карта обследования крана
Условные обозначения:
Условный номер узла (индекс)
Наименование узла
Условное обозначение состояния
Дефект*, место его расположения, длина трещины
___________________
* При выявлении повторного возникновения дефекта (после ремонта) этот случай отражается в рабочей карте.

1. Шығарылған жылы ____________________________________
2. Пайдаланудың бастапқы күні ____________________________
3. Көтерілетін жүктердің максималды салмағы (тонна) _________
4. Тәулігіне кран жұмысының ауысымдарының орташа саны ____
5. Бір жылдағы жұмыс күндерінің орташа саны ________________
6. Сағат есептегішінің көрсеткіштері ________________________
7. Кран пайдаланылған объектілер:
1) Құрылыста қолданылатын крандар үшін:
а) 20__ж ____. 20__ж. дейін _____
Объектінің түрі ___________________
Объектінің қабаттылығы _____________
Элементтердің максималды салмағы, т. _____
Салынған объектілер саны _____
б) 20__ж ____. 20__ж. дейін _____
Объектінің түрі ___________________
Объектінің қабаттылығы _____________
Элементтердің максималды салмағы, т. _____
Салынған объектілер саны _____
в) 20__ж. ____ 20__ж. дейін _____
Объектінің түрі ___________________
Объектінің қабаттылығы _____________
Элементтердің максималды салмағы, т. _____
Салынған объектілер саны _____
г) 20__ж. ___ 20__ж. дейін ______
Объектінің түрі ___________________
Объектінің қабаттылығы _____________
Элементтердің максималды салмағы, т. _____
Салынған объектілер саны _____
д) 20__ж. ___ 20__ж. дейін ______
Объектінің түрі ___________________
Объектінің қабаттылығы _____________
Элементтердің максималды салмағы, т. _____
Салынған объектілер саны _____
е) 20__ж ____ 20__ж. дейін _____
Объектінің түрі ___________________
Объектінің қабаттылығы _____________
Элементтердің максималды салмағы, т. _____
Салынған объектілер саны _____
2) қоймалар мен полигондарда пайдаланылатын крандар үшін:
Қоймаға кранмен келіп түсетін және тиелетін жүктердің жалпы массасы жылына (т) немесе ауысымға (т) _____________________________________
Тәулігіне циклдардың орташа саны ___________________________
8. Циклдардың қандай үлесінде жүктерді массамен көтеру жүргізіледі:
менее 25% Q - % кем емес
25% бастап 50% Q - % дейін
50% бастап 75% Q - %- дейін
75% бастап 100% Q - %-дейін
(мұндағы Q-кранның максималды жүк көтергіштігі)
9. Кранды күрделі жөндеуден өткізудің айы жылы _________________
10. Кәсіпорындағы кран иесінің мекен-жайы_______________________
Мәліметті құрады _______________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (егер бар болса))
Күні
Ескертпе: Анықтама жасауда қиындықтар туындаған жағдайда оны тексеру жүргізетін комиссия дайындауы мүмкін.
Нормативтік қызмет ету мерзімі
өткен мұнаралы крандарды одан
әрі пайдалану мүмкіндігін
айқындау мақсатында олардың
техникалық жай-күйін зерттеп-
қарауды жүргізу жөніндегі
нұсқаулыққа
4 қосымша
Кранның жұмыс картасының нысаны Кранды тексерудің жұмыс картасы
Шартты белгілер:
Тораптың шартты нөмірі (индексі)
Тораптың атауы
Жай-күйінің шартты белгісі
Ақау*, оның орналасқан жері, жарылудың ұзындығы
___________________
* Ақаудың қайта пайда болуы анықталған кезде (жөндеуден кейін) бұл жағдай жұмыс картасында көрсетіледі.

1) соединение вертикальных листов проушины с нижним листом и стенкой кольцевой балки (обечайки);
2) соединение вертикальных листов проушины с верхним листом;
3) соединение горизонтальной накладки с нижним листом проушины у основания;
4) стыковые соединения нижних листов рамы (вид А);
5) у основания нижней проушины;
Осмотр
Эксплуатация останавливается
Ходовая рама
Кольцевая рама (балка)
6) вдоль швов, соединяющих привалочное кольцо под ОПУ с верхним горизонтальным листом.
2. Выработка ∆d отверстий проушин под ось крепления флюгера Д.
Проверка по люфту или измерение диаметра оси и отверстия штангенциркулем при снятой оси.
Портал
3. Трещины в сварных швах, околошовной зоне или по основному металлу:
1) в основании стоек;
2) в соединении стоек с рамой портала;
3) в соединении рамы с фланцами для крепления башни.
Осмотр
Эксплуатация останавливается
Флюгер
4. Трещины в сварных швах, околошовной зоне и по основному металлу:
1) соединения нижнего пояса со стенкой;
2) в местах окончания накладки;
3) в вертикальной стенке; 4) соединение ребра с нижним поясом.
Осмотр
Эксплуатация останавливается
Ходовая рама
Рама балансира 3-х колесной ходовой тележки
5. Трещина рамы в зоне изменения высоты сечения.
Осмотр
Эксплуатация останавливается
Рама тележки
6. Выработка отверстия под ось Д шкворня
Проверка по люфту или измерение штангенциркулем при разборке
2. Поворот ная платформа (поворот ный оголовок кранов с неповоротной башней)
Основная
1. Трещины в сварном шве, околошовной зоне и по основному металлу в соединении балки поворотной платформы с кольцевой рамой
Осмотр
Эксплуатация останавливается
Кольцевая рама
2. Трещины аналогичные дефектам на ходовой раме по п.1.
Осмотр
Эксплуатация останавливается
Двуногая стойка
3. Трещины в сварном шве, околошовной зоне и по основному металлу в соединении элементов двуногой стойки с поворотной платформой и между собой.
Осмотр
Эксплуатация останавливается
4. Отклонение ∆e от прямолинейности оси элементов длиной L
С помощью струны и линейки
Поворот ная платформа (поворот ный оголовок кранов с неповоротной башней)
5. Отклонение ∆d отверстий проушин под палец Д соединения с подкосом башни.
Проверка по люфту с помощью линейки во время работы крана или штангенциркулем при разборке.
Телескопический подкос.
6. Отклонение ∆e от прямолинейности оси подкоса.
С помощью струны и линейки
3. Башня
Стыковые соедине ния
1. Трещины в сварных швах, околошовной зоне и по основному металлу.
Осмотр
Эксплуатация останавливается
2. Ослабление затяжки болтов.
Проверка
Момент затяжки М в соответствии с эксплуатационной документацией.

1) тесік тік табақтарды төменгі табақпен және сақиналы арқалықтың қабырғасымен (ерлеуше) байланыстыру
2) тесіктің тік табақтарын жоғарғы табақпен біріктіру;
3) көлденең төсемді негіздегі тесіктің төменгі табағымен қосу;
4) раманың төменгі парақтарының түйіспелі қосылыстары (А көрінісі);
5) төменгі тесіктің түбінде;
қарау
Пайдалану тоқтатылады
Жүріс рамасы
Сақиналы рама (арқалық)
6) тігістер бойымен ТБҚ астына жоғарғы көлденең табақтарды дәнекерлеу сақинасымен байланыстыру
2. Д-Флюгерді бекіту осінің астында көздердің ∆d тесіктерін жасау.
Люфт бойынша тексеру немесе алынған өсі кезінде штангенциркульмен өсі және тесіктің диаметрін өлшеу.
Портал
3. Дәнекерленген тігістердегі, тігіс маңы аймағындағы немесе негізгі металл бойынша жарықтар:
1) тіреулердің негізінде;
2) тіректерді портал рамасымен қосу кезінде;
3) мұнараны бекіту үшін раманы фланецтермен байланыстыру.
қарау
Пайдалану тоқтатылады
Флюгер
4. Дәнекерленген тігістердегі, тігіс маңы аймағындағы және негізгі металл бойынша жарықтар:
1) төменгі белдікті қабырғаға жалғау;
2) жапсырманың аяқталу орындарында;
3) тік қабырғада;
4) қабырғаның төменгі белдікке қосылуы.
қарау
Пайдалану тоқтатылады
Жүріс рамасы
3-доңғалақты арбаның теңгергіш рамасы
5. Қима биіктігінің өзгеру аймағындағы раманың сынуы.
қарау
Пайдалану тоқтатылады
Арбаның рамасы
6. Д-шүмегінің өсі үшін тесік жасау
Люфт бойынша тексеру немесе бөлшектеу кезінде штангенциркульмен өлшеу
Айналмалы платформа (бұрылмайтын мұнарасы бар крандардың айналмалы басы)
Негізгі
1. Айналмалы платформа арқалығының сақиналы рамамен қосылуындағы дәнекерленген тігістегі, тігіс маңы аймағындағы және негізгі металл бойынша жарықтар
қарау
Пайдалану тоқтатылады
Сақиналы рама
2. 1-тармақ бойынша жүріс жақтауындағы ақауларға ұқсас жарықтар.
қарау
Пайдалану тоқтатылады
Екі аяқты тіректер
3. Екі аяқты тіректің элементтерін айналмалы платформамен және өзара байланыстырудағы дәнекерлеу тігісіндегі, тігіс аймағындағы және негізгі металлдағы жарықтар.
қарау
Пайдалану тоқтатылады
4. Ұзындығы L элементтер осінің түзулігінен ∆e ауытқуы
Ішектер мен сызықтардың көмегімен
Айналмалы платформа (бұрылмайтын мұнарасы бар крандардың айналмалы басы)
5. Д-саусақ астындағы көз тесіктерінің ∆d ауытқуы мұнараның тірегіне қосылады.
Кран немесе штангенциркульдің жұмысы кезінде сызғыштың көмегімен люфт бойынша тексеру.
Телескопиялық тірек.
6. ∆e қисаю осінің түзулігінен ауытқуы.
Жол мен сызғыштың көмегімен
3. Мұнара
Түйіспелі қосылыстар
1. Дәнекерленген тігістердегі, тігіс маңы аймағындағы және негізгі металл бойынша жарықтар.
қарау
Пайдалану тоқтатылады
2. Болттарды қатайтуды босату.
Тексерістер
Пайдалану құжаттамасына сәйкес М тарту сәті.

3. Обрыв болта
Осмотр
Эксплуатация останавливается
4. Трещины в сварных швах, околошовной зоне и по основной зоне и по основному металлу в соединении раскосов, стоек с поясами.
Осмотр
Эксплуатация останавливается
Башня
Верх оголовка
5. Трещины в сварных швах, околошовной зоне и по основному металлу
Осмотр
Эксплуатация останавливается
Диагональные балки телескопических башен
6. Трещины в сварных швах, околошовной зоне и по основному металлу балки.
Осмотр
Эксплуатация останавливается
Проушины крепления подкосов башни
7. Трещины в сварном шве, околошовной зоне и по основному металлу.
Осмотр
Эксплуатация останавливается
8. Выработка ∆d отверстия под палец соединения с подкосом.
Проверка по люфту с помощью линейки во время работы крана или штангенциркулем при разборке.
Крепление стрелы и распорки
9. Трещины в сварных швах, околошовной зоне и по основному металлу в соединении проушины с элементами башни.
Осмотр
Эксплуатация останавливается
Башня
Башня в сборе
10. Отклонение ∆H от прямолинейности оси башни высотой Н.
Проверка
Болтовое соединение башни с фундаментом
11. Ослабление затяжки гаек анкерных и стыковых болтов.
Проверка гаечным или динамометрическим ключом после снятия контргаек
Момент затяжки в соответствии с эксплуатационной документацией.
12. Обрыв болта
Осмотр
Эксплуатация останавливается
13. Трещины в сварном стыковом шве, околошовной зоне и по основному металлу фланца с поясом башни.
Осмотр
Эксплуатация останавливается
4. Стрела
Стыковые соединения секций
1. Трещины в сварных швах, околошовной зоне и по основному металлу.
Осмотр
Эксплуатация останавливается
2. Ослабление затяжки болтов
Проверка гаечным или динамометрическим ключом.
Момент затяжки М - в соответствии с эксплуатационной документацией
3. Обрыв болта
Осмотр
Эксплуатация останавливается
Стрела
Сварные неразъемные соединения решетчатой стрелы
4. Трещины в сварных швах, околошовной зоне и по основному металлу в соединениях раскосов с поясами в районе головки и корневой части стрелы.
Осмотр
Эксплуатация останавливается
Ездовой пояс балочной стрелы
5. Выработка поверхности катания.
Измерение пояса штангенциркулем, линейкой.
5 % от толщины верхней полки
Стрела в сборе
6. Отклонение ∆L от прямолинейности оси стрелы (L - длина стрелы):
1) для подъемной стрелы (L - расстояние от шарнира до головки);
2) для балочной стрелы (L- расстояние от шарнира до подвески)
Проверка
7. Отклонение ∆e от прямолинейности оси пояса или поперечины стрелы из тонкостенных оболочек
Измерение с помощью струны и линейки.
Элементы стрелы из тонкостенных оболочек (гнутого профиля)

3. Болттың үзілуі
қарау
Пайдалану тоқтатылады
4. Дәнекерленген тігістердегі, тігіс маңы аймағындағы және негізгі аймақ бойынша және негізгі металл бойынша еңістерді, тіректерді белдіктермен біріктірудегі жарықтар.
қарау
Пайдалану тоқтатылады
Мұнара
Жоғарғы баулығы
5. Дәнекерленген тігістердегі, тігіс маңы аймағындағы және негізгі металл бойынша жарықтар
қарау
Пайдалану тоқтатылады
Телескопиялық мұнаралардың диагональды арқалықтары
6. Дәнекерленген тігістердегі, тігіс маңы аймағындағы және арқалықтың негізгі металындағы жарықтар.
қарау
Пайдалану тоқтатылады
Мұнара тіреулерін бекіту көздері
7. Дәнекерленген тігістегі, тігіс маңы аймағындағы және негізгі металл бойынша жарықтар.
қарау
Пайдалану тоқтатылады
Жебені және кергішті бекіту
8. Тесік астындағы саусақ қосылыстарының өндірілген ∆d тіреуіші .
Кранның жұмысы кезінде сызғыштың көмегімен немесе бөлшектеу кезінде штангенциркулмен тексеру.
9. Дәнекерленген тігістердегі, тігіс маңы аймағындағы және негізгі металл бойынша көздерді мұнара элементтерімен біріктірудегі жарықтар.
қарау
Мұнара жиынтығы
Мұнара
Мұнара жиынтығы
10. Биіктігі Н мұнара осінің түзулігінен ∆H ауытқуы
Тексеріс
Мұнараның іргетасқа болттың қосылуы
11. Анкерлік және түйіспелі болттардың гайкаларының тартылуын әлсірету.
Контргаекты алып тастағаннан кейін гайка немесе динамометрикалық кілтпен тексеру
Пайдалану құжаттамасына сәйкес тарту сәті.
12. Болттың үзілуі
қарау
Пайдалану тоқтатылады
13. Пісірінді жабыстырылған тігістегі, тігіс маңы аймағындағы және мұнара белбеуі бар фланецтің негізгі металы бойынша жарықтар.
қарау
Пайдалану тоқтатылады
4. Жебе
Секциялардың түйіспелі қосылыстары
1. Дәнекерленген тігістердегі, тігіс маңы аймағындағы және негізгі металл бойынша жарықтар.
қарау
Пайдалану тоқтатылады
2. Болттарды қатайтуды босату
Кілтпен немесе динамометрлік кілтпен тексеру.
М тарту сәті-пайдалану құжаттамасына сәйкес
3. Болттың үзілуі.
қарау
Пайдалану тоқтатылады
Жебе
Торлы жебенің дәнекерленген бір бөліктен тұратын қосылыстары
4. Дәнекерленген тігістердегі, тігіс маңы аймағындағы және негізгі металл бойынша жебенің басы мен тамыр бөлігі ауданындағы еңістер мен белдіктер қосылыстарындағы жарықтар.
қарау
Пайдалану тоқтатылады
Арқалық жебенің міну белбеуі
5. Сырғанау бетінің өндірісі.
Белдікті штангенциркульмен, сызғышпен өлшеу.
Жоғарғы сөренің қалыңдығынан 5%
Жебе жиындығы
6. ∆L жебе осінің түзулігінен ауытқуы (L-жебенің ұзындығы):
1) көтергіш бум үшін (L-топсадан басына дейінгі қашықтық);
2) арқалық жебе үшін (L-топсадан аспаға дейінгі қашықтық)
Тексеріс
7. Белбеу осінің немесе жұқа қабырғалы қабықшалардан жебенің көлденең қимасының ∆e ауытқуы
Ішекпен және сызғыштың көмегімен өлшеу.
Жұқа қабырғалы қабықшалардан (иілген профильден) жебенің элементтері)

8. Местная вмятина глубиной h с размерами (0,25а<S <0,75а)
Измерение с помощью линейки и штангенциркуля
5. Противовесная консоль
Сварные неразъемные соединения решетчатой консоли
1. Трещины в сварных швах, околошовной зоне или по основному металлу в соединениях раскосов с поясами в районе установки лебедки и противовеса.
Осмотр
Эксплуатация останавливается
Сварные неразъемные соединения решетчатой консоли
2. Трещины в сварных швах, околошовной зоне или по основному металлу крепления расчала.
Осмотр
Эксплуатация останавливается
Стыковые соединения секций
3. Трещины в сварных швах, околошовной зоне и по основному металлу крепления расчала.
Осмотр
Эксплуатация останавливается
4. Ослабление затяжки болтов.
Проверка гаечным или динамометрическим ключом
Момент затяжки М - в соответствии с эксплуатационной документацией
5. Обрыв болта
Осмотр
Эксплуатация останавливается
6. Башня, стрела, противовесная консоль, монтажная стойка.
Элементы решетки
1. Отклонение ∆e от прямолинейности элемента решетки: оси пояса, поперечины или раскоса решетчатых башен и стрел в зависимости от их длины L между узлами
С помощью струны и линейки
2. Местный зазор d между фланцами при незатянутых болтах.
Визуально или с помощью щупа
d =1
3. Местный зазор d между фланцами при затянутых болтах.
То же
d =0,3
Несущие элементы металлоконструкции
Коробчатые или трубчатые конструкции замкнутого сечения
1. Уменьшение сечения f элемента из-за коррозии
Проверка, измерения степени коррозии.
5% f
2. Выпучивание стенки h толщиной d (от перенапряжения или замерзания воды)
Измерение с помощью линейки, струны и штангенциркуля.
h = 1,25 d
Конструкции с примыканием элементов поперек плоскости прокатки
3. Расслоение (отслоение) металла в Z - плоскости)
Осмотр, ультразвуковой контроль
Эксплуатация останавливается
Места наиболее вероятного возникновения усталостных трещин
На рисунках 1, 2, 3, 4, 5 стрелками показаны места наиболее вероятного возникновения усталостных трещин.
К типичным концентраторам относятся:
1) элементы с резким перепадом поперечных сечений (рисунок 1)
Рисунок 1.
2) узлы прикрепления раскосов, стоек, диагоналей, связей косынок к поясам (рисунок 2);
Рисунок 2.
3) места окончания накладок, ребер (проушин) (рисунок 3);
Рисунок 3.
4) отверстия: с необработанными кромками, прожженные, заваренные;
5) места пересечения сварных швов и их окончания (рисунок 4 а), начало и окончание прерывистых швов (рисунок 4 б);
Рисунок 4

8. Өлшемдері бар тереңдігі h жергілікті майысқан (0,25а<S<0,75а)
Сызғыш пен штангенциркулярдың көмегімен өлшеу
5. Қарсы салмақ консолі
Торлы консольдің дәнекерленген бір бөліктен тұратын қосылыстары
1. Дәнекерлеу жіктеріндегі, тігіс маңы аймағындағы немесе жүкшығыр мен қарсы салмақты орнату ауданындағы еңістердің белдіктермен қосылыстарындағы негізгі металл бойынша жарықтар.
қарау
Пайдалану тоқтатылады
Торлы консольдің дәнекерленген бір бөліктен тұратын қосылыстары
2. Дәнекерленген тігістердегі, тігіс маңы аймағындағы немесе болат сымды бекітудің негізгі металы бойынша жарықтар.
қарау
Пайдалану тоқтатылады
Секциялардың түйіспелі қосылыстары
3. Дәнекерленген тігістердегі, тігіс маңы аймағындағы және болат сымды бекітудің негізгі металы бойынша жарықтар.
қарау
Пайдалану тоқтатылады
4. Болттарды қатайтуды босату.
Кілтпен немесе динамометриялық кілтпен тексеру
М тарту сәті-пайдалану құжаттамасына сәйкес
5. Болттың үзілуі
қарау
Пайдалану тоқтатылады
6. Мұнара, жебе, қарама-қарсы консоль, монтаж сөресі және т. б.
Тор элементтері
1. Тор элементінің түзу сызығынан ∆e ауытқуы: торшалы мұнаралар мен жебелердің белдеуінің, көлденең қимасының немесе қисаюының өстері, олардың L ұзындығына байланысты түйіндер арасында
Ішек пен сызғыштың көмегімен
2. Болттар тартылмаған кезде фланецтер арасындағы жергілікті алшақтық d.
Көзбен немесе зонд көмегімен
d=1
3. Бекітілген болттармен фланецтер арасындағы жергілікті алшақтық d.
сондай
d=0,3
Металл конструкцияларының салмақ түсетін элементтері
Жабық қиманың қораптық немесе құбырлы құрылымдары
1. Коррозияға байланысты элементтің F қимасының төмендеуі
Коррозия деңгейін тексеру, өлшеу.
5%f
2. H қабырғасының қалыңдығы d (судың шамадан тыс жүктелуінен немесе қатып қалуынан)
Сызғышпен, ішекпен және штангенциркулятормен өлшеу.
h = 1,25 d
Илектеу жазықтығы бойынша элементтердің түйісуі бар конструкциялар
3. Металдың Z - жазықтықтағы қатпарлануы (қатпарлануы)
Тексеру, ультрадыбыстық бақылау
Жол берілмейді
Тощу жарықтарының ең ықтимал пайда болу орындары
1, 2, 3, 4, 5 суреттерде тозу жарықтарының пайда болу ықтималдығы көрсетілген.
Әдеттегі концентраторларға мыналар жатады:
1) көлденең қималары күрт өзгеретін элементтер (1-сурет)
1 сурет
2) қиғаштарды бекіту түйіндері, тік тұрулар, диоганалдар, белдіктердің үшкірімен байланысы (2 сурет)
2 сурет
3) қаптаманың, қабырғаларының аяқталу орны (тесіктері) (3 сурет);
3 сурет
4) саңылау: өңделмеген жиектері бар, күйген, бітелген;
5) дәнекерлеу жіктерінің қиылысу және олардың аяқталу орындары (4 а сурет) үзік жіктердің басталуы мен аяқталуы (4 б сурет);
4 сурет

6) перепады в толщинах (высотах) стыкуемых листов (элементов) (рисунок 4 в);
7) технологические дефекты сварных и в первую очередь, ремонтных швов: подрезы, прожоги, перерывы в швах, незаваренные кратеры, резкие переходы от наплавленного металла к основному, чрезмерное усиление сварного шва (валика), незаполненность (неполномерность) шва (рисунок 5);
Рисунок 5.
8) места повторной заварки трещин в сварных швах или по основному металлу.
Приложение 6
к Инструкции по проведению
обследования технического
состояния башенных кранов
с истекшим сроком службы
с целью определения
возможности их дальнейшей
эксплуатации
Измерения не прямолинейности металлических конструкций
1. Приложение предназначено для определения величин отклонений от прямолинейности башни, стрелы, элементов решетчатых башен и стрел. Точность измерения геометрических параметров соответствует требованиям ГОСТ 29266-91 "Краны грузоподъемные. Требования к точности измерений параметров при испытаниях".
2. Отклонение ∆Н от прямолинейности оси башни (высотой Н) необходимо проверять либо в вертикальном положении на кране в рабочем состоянии, либо в горизонтальном положении, когда кран демонтирован или разобран.
Высота Н принимается без оголовка. При затруднении в измерениях величин Н в наращиваемых башнях, величина Н определяется без учета части башни, находящейся внутри портала (основания) башни.
3. Проверку отклонений от прямолинейности оси башни в вертикальном положении необходимо проводить с помощью стальной струны диаметром 1,0-1,5 миллиметров, линейки, деревянных подкладок и мягкой вязальной проволоки или с помощью теодолита и реек.
Струна натягивается вдоль пояса башни со стороны ее наибольшего изгиба. При пространственном изгибе башни натягиваются две струны у одного пояса. При этом под струну у мест крепления подводятся одинаковые по толщине подкладки с таким расчетом, чтобы обойти имеющиеся на измеряемом поясе выступы (фланцы, проушины) и обеспечить положение струны параллельное поясу.
Производятся измерения расстояний от струны до пояса башни (с учетом изменения его сечения) в нескольких точках. Определяется стрела прогиба ∆Н, допустимый критерий которой не более H /700 миллиметров.
При измерениях с помощью теодолита к башне крана крепятся три рейки, по которым снимается отсчет. Рейки закрепляются вверху у шарнира стрелы, у основания башни (или у портала) и посредине между ними таким образом, чтобы их шкалы показывали равные расстояния от оси башни. Теодолит устанавливается на земле против крана с таким расчетом, чтобы его вертикальная плоскость была примерно параллельна измеряемой грани башни. По рейкам производится отсчет показаний в вертикальной плоскости прибора. На основании отсчета верхней и нижней реек определяется теоретическое положение башни в средней точке (как средней линии трапеции), а по третьей - истинный прогиб.
В случае если наибольший прогиб находится не посередине башни, то среднюю рейку закрепляют на уровне этого прогиба. При этом определяют расстояние до этого места от нижней или верхней рейки.

6) байланысатын қабырғаларының (элементтердің) қалыңдығына (биіктігіне) ауытқуы; (4 в сурет);
7) дәнекерлеу және бірінші кезекте жөндеу жіктерінің технологиялық ақаулары: кесіктер, күйіктер, тігістердегі үзілістер, аяқталмаған кратерлер, балқытылған металдан негізгіге күрт өту, дәнекерлеу жігінің (біліктің) шамадан тыс күшеюі, жіктің толтырылмауы(толық болмауы) (5 сурет);
5 сурет
8) дәнекерлеу жіктеріндегі немесе негізгі металл бойынша жарықтарды қайта дәнекерлеу орындары.
Нормативтік қызмет ету мерзімі
өткен мұнаралы крандарды одан
әрі пайдалану мүмкіндігін
айқындау мақсатында олардың
техникалық жай-күйін зерттеп-
қарауды жүргізу жөніндегі
нұсқаулыққа
6 қосымша
Металл конструкциялардың тікелей емес сызықтығын өлшеу
1. Қосымша мұнараның, жебенің, торлы мұнаралар мен жебелер элементтерінің түзулігінен ауытқу шамаларын айқындауға арналған. Геометриялық параметрлерді өлшеу дәлдігі МЕМСТ 29266-91 "Жүк көтергіш крандар. Сынау кезінде параметрлерді өлшеу дәлдігіне қойылатын талаптар" талаптарына сәйкес келеді.
2. Мұнара осінің түзулігінен (биіктігі н) ∆н ауытқуын кранда жұмыс күйінде тік күйінде немесе кран бөлшектелген немесе бөлшектелген кезде көлденең қалыпта тексеру керек.
Н биіктігі баулықсыз қабылданады. Ұлғайтылатын мұнаралардағы Н шамаларын өлшеуде қиындықтар туындаған жағдайда Н шамасын мұнара порталының (негізінің) ішіндегі мұнара бөлігін есепке алмай анықталады.
3. Мұнара осінің тік сызығынан ауытқуларды тексеруді диаметрі 1,0-1,5 мм болат ішекті, сызғышты, ағаш төсемдерді және жұмсақ тоқылған сымды немесе теодолит пен рельстердің көмегімен жүргізу қажет. Тік сызықтан ауытқуды өлшеу мұнараның сол учаскелерінде және көзбен қарау кезінде оның тік сызығына күмән туындаған жағында жүргізілуі керек.
Жол мұнараның белбеуі бойымен оның ең үлкен иілісі жағынан созылады. Кеңістіктік иілу кезінде мұнаралар бір белдікке екі жолды созады. Бұл ретте бекіту орындарының жанындағы жолдың астына қалыңдығы бойынша бірдей төсемдер өлшенетін белдеуде бар шығыңқы жерлерді (фланецтер, көзшелер) айналып өтіп, жолдың белдікке қарама-қарсы орналасуын қамтамасыз ететіндей есеппен жүргізіледі.
Қатардан мұнара белдеуіне дейінгі қашықтықты (оның қимасының өзгеруін ескере отырып) бірнеше нүктеде өлшеу жүргізіледі. D Н майысу жебесі анықталады, оның рұқсат етілген өлшемі h /700 миллиметрден аспайды.
Теодолиттің көмегімен өлшеу кезінде кран мұнарасына үш рейка бекітіледі, ол бойынша санақ алынады. Рейкалар жебенің топсасының жоғарғы жағында, мұнараның түбінде (немесе порталдың жанында) және олардың арасындағы ортада олардың таразылары мұнара осінен тең қашықтықты көрсететіндей етіп бекітіледі. Теодолит кранға қарсы жерге оның тік жазықтығы мұнараның өлшенетін бетіне қарама-қарсы болатындай етіп орнатылады. Рейкалар бойынша аспаптың тік жазықтығындағы көрсеткіштерді есептеу жүргізіледі. Жоғарғы және төменгі рельстерді есептеу негізінде мұнараның ортаңғы нүктедегі теориялық жағдайы анықталады (трапецияның ортаңғы сызығы ретінде), ал үшіншісі - шынайы иілу.
Егер ең үлкен иілу мұнараның ортасында болмаса, онда ортаңғы рельс осы иілу деңгейінде бекітіледі. Бұл жағдайда төменгі немесе жоғарғы рельстен осы жерге дейінгі қашықтық анықталады.

4. Отклонение от прямолинейности оси башни в горизонтальном положении необходимо определять следующим образом.
Башня в сборе с секциями устанавливается на опоры В и Г (рисунок 1а). Измерение непрямолинейности оси башни производится на длине Н. Измерения производятся по взаимно перпендикулярным граням (панелям) башни А и В. Для исключения дополнительного изгиба оси башни от собственного веса конструкции, измеряемая грань располагается каждый раз сверху в горизонтальной плоскости. В верхней горизонтальной плоскости измеряемой грани А (рисунок 1б) устанавливаются три геодезические рейки: в середине (Р2), на уровне отверстий проушин (Р1), на уровне опорного шарнира стрелы (Р3). Положение геометрической оси каждой грани определяется половиной расстояния между поясами металлоконструкций и фиксируется по рейке.
Рисунок 1
Рисунок 2
С помощью теодолита 1, установленного на произвольных расстояниях X1 и X2 от опорных проушин, измеряются расстояния l 1, l 2 и l 3 от вертикальной плоскости, проходящей через ось 2 трубы теодолита до геометрической оси 3 грани.
Фактические отклонения определяются:
Для измерений непараллельности оси второй грани (Б) металлоконструкция поворачивается вокруг продольной оси и рейки переставляются на эту грань.
5. Отклонение ∆L от прямолинейности оси стрелы необходимо определять на кране в рабочем положении или при опущенной стреле.
1) Отклонение от прямолинейности оси стрелы на кране определяется аналогично башне, согласно пункту 2 настоящего приложения с помощью стальной струны, натянутой вдоль проверяемого пояса стрелы со стороны наибольшего его прогиба. С помощью линейки определяется стрела прогиба, допустимый критерий которой не более L /600 миллиметров (где L - длина стрелы).
Для удобства измерений подъемная стрела опускается вдоль башни крана. Балочную стрелу, если ее опускание затруднено, можно проверять в горизонтальном положении. При этом грузовая тележка ставится у корня стрелы.
2) Проверка отклонения от прямолинейности оси, снятой с крана стрелы (в 2-х плоскостях), может быть проведена также с помощью струны, подкладок и линейки, либо с помощью теодолита и геодезических реек (рисунок 2).
Измерения производятся аналогично вышеописанному в пункте 2 настоящего Приложения для башен. При этом рейка Р1 установлена на уровне отверстий проушин, Р2 - посередине, а Р3 - в точке пересечения расчала с осью стрелы. Величина отклонения от прямолинейности вычисляется по формуле:
3) Отклонение ∆e от прямолинейности оси пояса или раскоса решетчатых башен и стрел необходимо проверять на кране как в рабочем, так и в разобранном состоянии, согласно разделу 6 таблицы 1 приложения 5 к настоящей Инструкции. Измерения проводятся с помощью металлической линейки и штангенциркуля в плоскости, в которой обнаружено наибольшее искривление. Вместо линейки используется стальная струна, натягиваемая вдоль элемента на подкладках одинаковой толщины. Прогиб стрелы ∆e измеряется линейкой между струной и осью стрелы, допустимый критерий которого не более L /600 миллиметров.
После сборки крана в рабочее состояние необходимо провести контрольный замер отклонений от прямолинейности для устранения возможных монтажных дефектов.
Приложение 7
к Инструкции по проведению
обследования технического
состояния башенных кранов
с истекшим сроком службы
с целью определения
возможности их дальнейшей
эксплуатации
Нормы браковки стальных канатов по числу обрывов проволок
Группа классификации механизма

4. Мұнара өсінің тік сызығынан көлденең қалыпта ауытқуды былайша айқындаған жөн:
Бөліктермен бірге мұнара В және Г тіректеріне орнатылады (1 а сурет). Өлшемдер А және В мұнараларының өзара перпендикуляр қырлары (панельдері) бойынша жүргізіледі. Құрылымның өз салмағынан мұнара осінің қосымша иілуін болдырмау үшін өлшенген бет Әр уақытта көлденең жазықтықта жоғарыдан орналасады. Өлшенген а бетінің жоғарғы көлденең жазықтығында (1 б сурет) үш геодезиялық рейка орнатылады: ортасында (Р2), көз саңылауларының деңгейінде (Р1), жебенің тірек топсасының деңгейінде (Р3).Әр беттің геометриялық өсінің орналасуы металл конструкцияларының белдіктері арасындағы қашықтықтың жартысымен анықталады және рельс бойымен бекітіледі.
Сурет. 1
2 сурет
X1 және X2 еркін қашықтықтарда орнатылған теодолит 1 көмегімен тірек көзінен l 1, l 2 және l 3 қашықтықтары теодолит құбырының 2 өсі арқылы өтетін тік жазықтықтан 3 беттің геометриялық өсіне дейін өлшенеді.
Нақты ауытқулар мына формула бойынша анықталады:
Екінші бет (Б) осінің параллелизмін өлшеу үшін металл конструкциясы бойлық өстің айналасында айналады және рельстер осы бетке қайта орналастырылады.
5. Жебе өсінің түзулігінен ∆L ауытқуын кранда жұмыс жағдайында немесе төмен түсірілген жебеде немесе бөлшектелген жерде анықтау керек.
1) крандағы жебе осінің түзулігінен ауытқу мұнараға ұқсас, осы қосымшаның 2-тармағына сәйкес тексерілетін жебе белдігінің бойымен оның ең үлкен майысуы жағынан тартылған болат жолдың көмегімен анықталады. Сызғыштың көмегімен рұқсат етілетін өлшемі L /600 миллиметрден аспайтын майысу жебесі анықталады (мұнда L - жебенің ұзындығы).
Өлшеу ыңғайлылығы үшін көтергіш жебе кран мұнарасының бойымен түсіріледі. Егер арқалық жебесін түсіру қиын болса, оны көлденең күйде тексеруге болады. Бұл жағдайда жүк арбасы жебенің түбіне қойылады.
2) жебе кранынан алынған (2 жазықтықтағы) өстің түзу сызығынан ауытқуды тексеру, сондай-ақ ішектің, астардың және сызғыштың көмегімен немесе теодолит пен геодезиялық рельстердің көмегімен жүргізілуі мүмкін (2-сурет).
Өлшеулер мұнараларға арналған осы қосымшаның 2-тармағында жоғарыда сипатталғанға ұқсас жүргізіледі. Бұл ретте Р1 рейкасы көз саңылауларының деңгейінде, Р2 - ортасында, ал Р3-жебенің өсімен қиылысу нүктесінде орнатылады. Түзуліктен ауытқу шамасы мынадай формула бойынша есептеледі
3) белдік осінің немесе торлы мұнаралар мен жебелердің қисаюының түзулігінен ∆e ауытқуын осы Нұсқаулыққа 5-қосымшасы 6-бөлімінің 1 кестесіне сәйкес жұмыс күйінде де, бөлшектелген күйінде де кранда тексеру қажет. Өлшеулер ең үлкен қисықтық анықталған жазықтықта металл сызғыш пен калипердің көмегімен жүзеге асырылады. Сызғыштың орнына бірдей қалыңдықтағы төсемдердегі элемент бойымен созылатын болат жол қолданылады. ∆E жебесінің бүгілуі рұқсат етілген өлшемі L /600 миллиметрден аспайтын, жебенің өсі мен ішегінің арасындағы аралық сызғышпен өлшенеді.
Кранды жұмыс жағдайына жинағаннан кейін ықтимал монтаждау ақауларын жою үшін түзуліктен ауытқуларды бақылау өлшеуін жүргізу қажет.
Нормативтік қызмет ету мерзімі
өткен мұнаралы крандарды одан
әрі пайдалану мүмкіндігін
айқындау мақсатында олардың
техникалық жай-күйін зерттеп-
қарауды жүргізу жөніндегі
нұсқаулыққа
7 қосымша
Сым үзінділерінің саны бойынша болат арқандарды ақауларға брактау нормалары
Механизмді жіктеу тобы

1) при использовании канатов, не приведенных в настоящей таблице, необходимо пользоваться данными по браковке канатов, приведенными в Правилах;
2) один обрыв проволок может иметь два видимых конца;
3) d – номинальный диаметр каната.
Идентификация межгосударственных стандартов, приведенных в настоящем приложении:
ГОСТ 2688-80 "Канат двойной свивки типа ЛК-Р конструкции 6х19 (1+6+6/6)+1 о.с. Сортамент";
ГОСТ 3066-80 "Канат двойной свивки типа ЛК-0 конструкции 6х7(1+6)+1х7(1+6). Сортамент";
ГОСТ 3069-80 "Канат двойной свивки типа ЛК-0 конструкции 6х7(1+6)+1 о.с. Сортамент";
ГОСТ 3077-80 "Канат двойной свивки типа ЛК-0 конструкции 6х19(1+9+9)+1 о.с. Сортамент";
ГОСТ 3079-80 "Канат двойной свивки типа ТЛК-Р конструкции 6х37(1+6+15+15)+1 о.с. Сортамент";
ГОСТ 3081-80 "Канат двойной свивки типа ЛК-0 конструкции 6х19(1+9+9)+7х7(1+6). Сортамент";
ГОСТ 3083-80 "Канат двойной свивки типа ТК конструкции 6х30(0+15+15)+7 о.с. Сортамент";
ГОСТ 3088-80 "Канат двойной свивки многопрядный типа ЛК-Р конструкции 18х19(1+6+6/6)+1 о.с. Сортамент";
ГОСТ 3097-80 "Канаты двойной свивки типа ЛК-0 конструкции 8х6(0+6)+9 о.с., типа ТК конструкции 8х16(0+5+11)+9 о.с. Сортамент";
ГОСТ 7565-81 "Чугун, сталь и сплавы. Метод отбора проб для определения химического состава";
ГОСТ 7665-80 "Канат двойной свивки типа ЛК-3 конструкции 6х25(1+6; 6+12)+1 о.с. Сортамент";
ГОСТ 7667-80 "Канат двойной свивки типа ЛК-3 конструкции 6х25(1+6; 6+12)+7х7(1+6). Сортамент";
ГОСТ 7668-80 "Канат двойной свивки типа ЛК-РО конструкции 6х36(1+7+7/7+14)+1 о.с. Сортамент";
ГОСТ 7669-80 "Канат двойной свивки типа ЛК-РО конструкции 6х36(1+7+7/7+14)+7х7(1+6). Сортамент";
ГОСТ 7670-80 "Канат двойной свивки типа ЛК-Р конструкции 8х19(1+6+6/6)+1 о.с. Сортамент";
ГОСТ 7681-80 "Канат двойной свивки многопрядный типа ЛК-0 конструкции 18х7(1+6)+1 о.с. Сортамент";
ГОСТ 14954-80 "Канат двойной свивки типа ЛК-Р конструкции 6х19(1+6+6/6)+7х7(1+6). Сортамент".
Приложение 8
к Инструкции по проведению
обследования технического
состояния башенных кранов
с истекшим сроком службы
с целью определения
возможности их дальнейшей
эксплуатации
Основные характерные дефекты и повреждения механизмов, канатно-блочных систем и других узлов
Контролируемый узел (элемент)
Показатель дефекта, при котором дальнейшая эксплуатация прекращается
Вид контроля, применяемые средства
1. Ходовые тележки
1) колеса
трещины любых размеров;
осмотр;
износ поверхности катания 4 % по диаметру;
осмотр, шаблон
износ реборды до толщины 15 мм в средней части по высоте;
осмотр, шаблон

1) Осы кестеде келтірілмеген арқандарды пайдалану кезінде Қағидада келтірілген арқандарды ақаулау жөніндегі деректерді пайдалану керек.
2) Сымдардың бір үзілісінде екі көрінетін ұшы болуы мүмкін.
3) d - арқанның номиналды диаметрі.
Осы қосымшада келтірілген мемлекетаралық стандарттар:
МЕМСТ 2688-80 "6х19 (1+6+6/6) + 1 о.с. конструкциясының ЛК-Р типті екі еспе арқандары. Сортамент";
МЕМСТ 3066-80 "6x7(1+6)+1x7(1+6) конструкциясының LK-0 типті екі еспе арқандары. Сортамент";
МЕМСТ 3069-80 "6х7 (1+6)+1 О. С. конструкцияның ЛК-0 типті екі еспе арқандары. Сортамент";
МЕМСТ 3077-80 (6х19 (1+9+9) + 1 О конструкциясының ЛК-0 типті екі еспе арқандары. Сортамент";
МЕМСТ 3079-80 "6х37 (1+6+15+15)+1 О.С. конструкциясының ЛК-Р типті екі еспе арқандары. Сортамент";
МЕМСТ 3081-80 "6х19 (1+9+9)+7х7(1+6) конструкциясының ЛК-0 типті типті екі еспе арқандары. Сортамент";
МЕМСТ 3083-80 "6х30 (0+15+15) + 7 О.С. конструкциясының ТК типті типті екі еспе арқандары. Сортамент";
МЕМСТ 3088-80 "18х19 (1+6+6/6) + 1 О конструкциясының ЛК-Р типті көп қатарлы еспе арқандары. Сортамент";
МЕМСТ 3097-80 "8х6(0+6)+9 О. С конструкциясының ЛК-0 типті типті типті екі еспе арқандары. Сортамент";
МЕМСТ 7565-81 "Шойын, болат және қорытпалар. Химиялық құрамын анықтау үшін сынама алу әдісі";
МЕМСТ 7665-80 "6х25 (1+6; 6+12)+1 О.С. конструкциясының ЛК-3 типті типті типті екі еспе арқандары. Сортамент";
МЕМСТ 7667-80 "6х25 (1+6; 6+12)+7х7 (1+6) конструкциясының ЛК-3 типті екі еспе арқандары. Сортамент";
МЕМСТ 7668-80 "6х36 (1+7+7/7+14)+1 О.С конструкциясының ЛК-РО типті екі еспе арқандары. Сортамент";
МЕМСТ 7669-80 " 6х36 (1+7+7/7+14)+7х7 (1+6) конструкциясының ЛК-РО типті екі еспе арқандары. Сортамент";
МЕМСТ 7670-80 " 8х19 (1+6+6/6) + 1 О конструкциясының ЛК-Р типті екі еспе арқандары. Сортамент";
МЕМСТ 7681-80 " 18х7(1+6)+1 О.С. конструкциясының ЛК-0 типті көп қатарлы екі еспе арқандары. Сортамент";
МЕМСТ 14954-80 "6х19 (1+6+6/6)+7х7(1+6) конструкциясының ЛК-Р типті екі еспе арқандары. Сортамент".
Нормативтік қызмет ету мерзімі
өткен мұнаралы крандарды одан
әрі пайдалану мүмкіндігін
айқындау мақсатында олардың
техникалық жай-күйін зерттеп-
қарауды жүргізу жөніндегі
нұсқаулыққа
8 қосымша
Механизмдердің, арқан-блоктық жүйелердің және басқа түйіндердің негізгі ақаулары мен зақымдануы
Бақыланатын түйін (элемент)
Одан әрі пайдалануға жол берілмейтін ақау көрсеткіші
Бақылау түрі, қолданылатын құралдар
1. Жүріс арбалары
1) дөңгелектер
кез келген көлемдегі жарықтар;
қарау;
диаметрі бойынша 4 % сырғанау бетінің тозуы;
қарау, шаблон
биіктігі бойынша орта бөлігінде қалыңдығы 15 мм дейін ребордтың тозуы;
қарау, шаблон

2) клещевые захваты
трещины;
излом;
осмотр
3) шкворень
трещина в месте галтели
осмотр после снятия с флюгера, дефектоскопия
- выработка отверстия под ось:
для 2-х колесных тележек
D d /D = 0,03;
штангенциркуль
для 3-х колесных тележек
D d /D =0,04.
штангенциркуль
2. Лебедки
1) 3-х опорная лебедка
перемещение торца двигателя по вертикали d /600
(рисунок 6);
измерение при вращении барабана, индикатор
2) барабан
трещины;
осмотр
3. Редуктора, зубчатые муфты
1) шестерни, зубчатые колеса
трещины, облом зубьев
осмотр при появлении стука, повышенного шума
для лебедок и привода подъемника:
износ зуба по толщине
передачи в редукторе, муфты
10 % (В- толщина зуба)
зубомер
открытые передачи
15 % В
зубомер
для механизмов поворота и передвижения крана:
передачи в редукторе, муфты
15 % В
открытые передачи
20 % В
выкрашивание зубьев;
осмотр, измерение
глубина 10 % В более чем на 30 % рабочей поверхности
штангенциркуль
2) шлицевые соединения
облом, сдвиги, смятие, скручивание
визуальный осмотр
3) шпоночные соединения
смятие, сдвиги
визуальный осмотр
4) валы
трещины,
визуальный осмотр
изгиб
визуальный осмотр
износ – 3 % от диаметра (посадочных мест)
измерение
5) подшипники
прокручивание;
проверка вручную
трещины, обломы обойм;
осмотр
ощутимые радиальные и осевые люфты;
проверка вручную
затруднительное вращение;
проверка в ручную
поломка сепараторов
осмотр
6) корпуса редукторов
трещины, обломы;
осмотр
течь масла
осмотр
7) смазочные материалы
недостаточный уровень (отсутствие) масла
проверка
4. Тормоза
1) тормозной шкив
трещины;
осмотр
износ рабочей поверхности – 25 % толщины обода;
осмотр, штангенциркуль
радиальное биение D/1400 (D - диаметр шкива)
индикатор
2) тормозные колодки
трещины и обломы;
осмотр;
износ;
осмотр, штангенциркуль
посередине - до появления заклепок по краям - 3 мм
5. Опорно-поворотное устройство
перекос - 0,004;
измерение по прил. И3;
обрыв болтов;
осмотр;
ослабление затяжки;
контроль, динамометрический ключ;
6. Блоки
трещины, отколы;
осмотр;
износ ручья – 20 % диаметра каната;
осмотр, шаблон;
износ реборды – 30 % толщины (на половине высоты реборды);
осмотр, шаблон;
наличие зазоров между устройством от выхода каната из ручья блока и ребордой – 20 % диаметра каната
осмотр, шаблон;
7. Канаты
дефекты согласно ПБ 10-14
осмотр, измерения
8. Крюк
трещины;
осмотр;
износ зева – 10 % высоты сечения;
осмотр, штангенциркуль;
отсутствие предохранительного замка
осмотр
9. Детали с резьбой
срывы более двух ниток;
осмотр;
износ ниток заметный при осмотре;
осмотр;
смятие граней под ключ;
осмотр;
сплошная коррозия резьбы;
осмотр;
Приложение 9
к Инструкции по проведению
обследования технического
состояния башенных кранов
с истекшим сроком службы
с целью определения
возможности их дальнейшей
эксплуатации
Измерение перекоса поворотной опоры башенного крана

2) қысқыш ұстағыш
жарықтар;
сынған жер;
қарау
3) кіндік темір
галтел орнындағы жарықтар;
флюгерден алынғаннан кейін тексеру, дефектоскопия
өс үшін тесік жасау:
2 дөңгелекті арбалар үшін
D d /D = 0,03;
штангенциркуль
3 дөңгелекті арбалар үшін
D d /D =0,04.
онда
2. Шығырлар
1) 3 тірек шығыр
қозғалтқыштың ұшын d / 600 тігінен жылжыту (сурет.6);
барабанды айналдыру кезіндегі өлшеу, индикатор
2) барабан
жарықтар;
қарау
3. Редукторлар, тісті муфталар
1) тісті доңғалақтар, тісті доңғалақтар
жарықтар, тістердің сынуы
соққы, жоғары шу пайда болған кезде тексеру
шығырлар мен көтергіштің жетегі үшін:
тістің қалыңдығы бойынша тозуы
редуктордағы берілістер, муфталар
10 % (в - тіс қалыңдығы)
тісөлшеуіш
ашық берістер
15 %В
тісөлшеуіш
кранды бұру және жылжыту механизмдері үшін:
редуктордағы берілістер, муфталар
15 %В
ашық берілістер
20 %В
тісті бояу;
қарау, өлшеу
тереңдігі 10 % жұмыс бетінен 30 % астам
штангенциркуль
2) шлицті қосылыстар
сынық, ығысу, ұсақтау, бұралу
көзбен қарау
3) кілттік қосылыстар
ұсақтау, ығысу
көзбен қарау
4) біліктер
жарықтар
көзбен қарау
иілу
көзбен қарау
тозу-диаметрден 3% (отыратын орын)
өлшеу
5) мойынтіректер
айналдырып шығу;
қолмен тексеру
жарықтар, оқсауыттардың сынықтары;
қарау
көрінетін радиалды және өсьтік люфттер;
қолмен тексеру
қиын айналу;
қарау
сепараторлардың сынуы
қарау
6) редукторлар корпусы
жарықтар, сынықтар;
қарау
майдың ағуы
онда
7) майлау материалдары
майдың жеткіліксіз деңгейі (болмауы)
тексеру
4. Тежегіштер
1) тежегіш тегершіктер
жарықтар;
қарау
2) редукторлар корпусы
жұмыс бетінің тозуы-жиек қалыңдығының 25 % ;
тексеру, штангенциркуль
радиалды соққы D/1400 (d - диаметрі)
индикатор
3) тежегіш қалыптар
жарықтар мен сынықтар;
қарау
тозуы;
қарау, штангенциркуль
ортасында-шеттерінде тойтармалар пайда болғанға дейін-3 мм
5. Тіректі-бұрылыстық құрылғы
қиғаш-0,004;
қосымша бойынша өлшеу. И3;
болттардың үзілуі;
қарау;
тартқышты босату;
бақылау, динамометриялық кілт;
6. Блоктар
жарықтар, сынықтар;
қарау;
ағынның тозуы-арқан диаметрінің 20 % ;
қарау, үлгі;
ребордтың тозуы-қалыңдығының 30% (реборд биіктігінің жартысында);
қарау, үлгі;
құрылғы арқанының блок жылғасынан шығуынан және ребордтың арқанының диаметрінің 20 % - ы арасындағы саңылаулардың болуы
қарау, үлгі;
7. Арқан
10-14 ТБ сәйкес ақаулар
қарау, өлшеу
8. Ілмек
жарықтар;
қарау;
аузының тозуы-қима биіктігінің 10 % ;
қарау, штангенциркуль;
сақтандырғыш құлыптың болмауы
қарау
9. Бұрандалы бөлшектер
екіден көп жіптің бұзылуы;
қарау;
тексеру кезінде жіптердің тозуы байқалады;
қарау;
кілттің бетін тегістеу;
қарау;
тұтас жіп коррозиясы;
қарау;
Нормативтік қызмет ету мерзімі
өткен мұнаралы крандарды одан
әрі пайдалану мүмкіндігін
айқындау мақсатында олардың
техникалық жай-күйін зерттеп-
қарауды жүргізу жөніндегі
нұсқаулыққа
9 қосымша
Мұнара кранының айналмалы тірегінің қисаюын өлшеу

1. Методика распространяется на краны как с поворотной, так и неповоротной башнями и предназначена для определения перекоса (суммарного люфта или рабочего зазора) шариковой или роликовой поворотной опоры (опорно-поворотного устройства) при проведении обследования или испытаниях крана в рабочем состоянии. Методика может использоваться при измерениях перекоса и других кранов.
Измерение перекоса ОПУ проводится для решения вопроса о возможности дальнейшей эксплуатации опоры.
Признаком предельного состояния, при котором останавливается эксплуатация опоры, является перекос (за счет технологического люфта опоры и износа ее дорожек катания) более 0,004.
Измерения проводят на действующем кране, находящемся в рабочем состоянии, как в летний, так и в зимний периоды при температуре воздуха не ниже минус 20 °С при ветре не более 10 м/с.
Положение поворотной части крана по отношению к неповоротной (в плане) - произвольное.
Перед проведением измерений необходимо убедиться, что все болты крепления опоры имеются в наличии и затянуты в соответствии с эксплуатационной документации.
2. Для измерения величины перекоса опоры производятся замеры линейных перемещений противоположных точек А и Б полуобойм (рисунок 1 настоящего Приложения) опоры, жестко закрепленных к поворотной части крана, относительно его венца, закрепленного к неповоротной части.
Линейные перемещения определяются по разнице измерений при ненагруженном кране и с номинальной нагрузкой на крюке.
Рисунок 1. Схема для измерения линейных перемещений полуобойм ОПУ башенных кранов
Д - диаметр полуобойм;
- расстояние от полуобоймы до оси ножки индикатора;
L - расстояние между ножками индикаторов;
ai и di - линейные перемещения (по шкале индикаторов);
"0" - установочная высота индикатора
Перемещения в каждой точке измеряются в вертикальной плоскости, проходящей через ось симметрии стрела-противовес с помощью двух индикаторов часового типа или иным способом.
Индикаторы устанавливаются неподвижно на неповоротной части крана на штативах по оси симметрии: поворотная платформа (противовесная консоль) - стрела, на одинаковом расстоянии от центра вращения опоры или внешней вертикальной поверхности полуобойм опоры.
Места под установку основания штативов индикаторов и места упора их наконечников очищаются от грязи. Ножки индикаторов располагаются вертикально наконечниками вверх с упором их в нижний лист поворотной части.
Перемещения определяются, как среднеарифметическая величина по показаниям индикаторов при трехкратном подъеме-опускании груза.
Расстояние L, мм, между точками, где производятся замеры, равно:
Д - внешний диаметр полуобойм, мм;
- расстояние от полуобоймы до оси ножки индикатора, мм.
Измерение расстояний L, Д и
производят с помощью металлической линейки, рулетки, штангенциркуля и угольника. Измерять расстояние L с учетом внешнего диаметра Д колец полуобойм опоры и двух расстояний
от наружной вертикальной стенки полуобойм до оси ножки индикатора.
Расстояние ∆L необходимо выбирать минимальным, необходимым для установки индикатора.
Установку индикаторов проводить после того, как предназначенный для подъема груз уложен в исходное положение для подъема и застроплен. При этом ножка заднего (со стороны противовеса) индикатора при установке утапливается примерно на 5 мм, переднего (со стороны стрелы) – на 1-2 мм, а нулевое деление поворотной шкалы индикатора – совмещается с его стрелкой.

1. Бұл әдістеме айналмалы және бұрылмайтын мұнаралары бар крандарға қолданылады және тексеру немесе кранды жұмыс жағдайында сынау кезінде шарикті немесе роликті айналмалы тіректің (тірек-бұрылмалы құрылғы) қисаюын (жалпы люфт немесе жұмыс саңылауы) анықтауға арналған. Әдістеме көлбеу және басқа крандарды өлшеу кезінде қолдануға болады.
ТБҚ қисаюын өлшеу тіректі одан әрі пайдалану мүмкіндігі туралы мәселені шешу үшін жүргізіледі.
Тіректі пайдалануға тоқтатаын шекті жай-күйдің белгісі 0,004-тен астам қисаю (тіректің технологиялық люфті және оның сырғанау жолдарының тозуы есебінен) болып табылады.
Өлшеулерді жазғы және қысқы кезеңдерде ауа температурасы минус 20 °С-тан төмен емес, жел 10 м/с-тан аспайтын жұмыс істейтін кранда жүргізеді.
Кранның айналмалы бөлігінің бұрылмайтын бөлігіне қатысты орналасуы (жоспарда) - ерікті.
Өлшеулер жүргізер алдында тіректі бекітудің барлық болттарының қолда бар болуына және пайдалану құжаттамасына сәйкес тартылғанына көз жеткізу қажет.
2. Тіректің қисаю шамасын өлшеу үшін бұрылмайтын бөлікке бекітілген оның тәжіне қатысты кранның бұрылатын бөлігіне қатаң бекітілген тіректің жартылай аясына (осы Қосымшаның 1-суреті) қарама-қарсы А және Б нүктелерінің сызықтық орын ауыстыруын өлшеу жүргізіледі.
Сызықтық орын ауыстырулар кран жүктелмеген және ілгектегі номиналды жүктемемен өлшеулердің айырмашылығы бойынша анықталады.
1 сурет. Мұнаралы крандардың жартылай өстерінің сызықтық қозғалысын өлшеуге арналған схема
Д - жартылай айналым диаметрі;
∆ L -жартылай айналым индикатор аяғының өсіне дейінгі қашықтық;
L - индикаторлар аяқтары арасындағы қашықтық;
ai и di - сызықтық орын ауыстырулар (индикаторлар шкаласы бойынша);
"0" - индикатордың орнату биіктігі.
Әрбір нүктедегі орын ауыстырулар сағат үлгісіндегі екі индикатордың көмегімен немесе өзге тәсілмен жебе-қарсы салмақ симметриясының осі арқылы өтетін тік жазықтықта өлшенеді.
Индикаторлар штативтегі кранның бұрылмайтын бөлігіне симметрия өсі бойынша қозғалыссыз орнатылады: бұрылыс платформа (қарсы салмақты консоль) - жебе, тіректің айналу орталығынан немесе тіректің жартылай аясының сыртқы тік бетінен бірдей қашықтықта.
Индикатор штативтерінің негізін орнатуға арналған орындар және олардың ұштықтарының тіреу орындары кірден тазартылады. Индикаторлардың аяқтары бұрылмалы бөліктің төменгі табағына тіреліп, ұштықтармен тігінен жоғары орналасуы тиіс.
Орын ауыстырулар жүктің үш мәрте көтерілуі-түсірілуі кезінде индикаторлардың көрсеткіштері бойынша орташа арифметикалық шама ретінде айқындалады.
Өлшеу жүргізілетін нүктелер арасындағы L, мм қашықтық тең:
Д - сыртқы диаметрдің жартылай айналымы, мм;
∆L - жартылай айналым индикатор аяғының өсіне дейінгі қашықтық, мм.
L, Д және ∆L қашықтықтарын өлшеу металл сызғыштың, рулетканың, штангенциркульдің және бұрыштаманың көмегімен жүргізіледі. D сақиналарының сыртқы диаметрін ескере отырып, L қашықтығын өлшеу оңайырақ, жартылай өстердің сыртқы тік қабырғасынан индикатор аяғының осіне дейінгі екі қашықтық.
индикаторды орнату үшін ең аз дегенде ∆L қашықтықты қажетіне қарай таңдау керек.
Индикаторларды орнатуды көтеруге арналған жүк көтеру үшін бастапқы қалыпқа салынғаннан және ілмектен кейін жүргізу ұсынылады. Бұл ретте индикатордың артқы (қарсы салмақ жағынан) аяғы орнату кезінде шамамен 5 мм - ге, алдыңғы (жебе жағынан) - 1-2 мм-ге, ал индикатордың айналмалы шкаласының "0" нөлдік бөлінісі-оның бағыттағышымен біріктірілуі тиіс.

Измерения линейных перемещений ai, di проводят при подъеме груза на высоту 100-200 мм и опускании его до ослабления стропов.
Перекос определяется по формуле:
А и Б – среднеарифметические результаты измерений (ai и di) перемещений по шкале индикатора соответственно со стороны противовеса и стрелы при подъеме номинального груза.
Приложение 10
к Инструкции по проведению
обследования технического
состояния башенных кранов
с истекшим сроком службы
с целью определения
возможности их дальнейшей
эксплуатации
Характерные дефекты и повреждения элементов электрооборудования и устройств безопасности
Контролируемый элемент
Дефект, при котором эксплуатация прекращается
Вид контроля
1. Электродвигатель
отсутствие и неисправность уплотнений крышек;
осмотр
износ щеток более 50 % от паспортной величины;
осмотр, штангенциркуль
сколы у щеток;
осмотр
тугое перемещение щеток в щеткодержателях;
перемещение щеток вручную
слабое натяжение контактных пружин;
проверка вручную
наличие царапин на контакторных кольцах, коллекторах, щетках.
осмотр
2. Панели управления
слабая затяжка электрических соединений;
проверка подергиванием проводов
отсутствие "провала" контактов
проверка при нажатии рукой
нечеткость переключения автоматических выключателей и переключателей;
проверка путем ряда включений-отключений приборов
отсутствие предохранителей и электроизмерительных приборов.
осмотр
3. Блоки резисторов
слабая затяжка болтовых зажимов;
осмотр, ключи
касание перемычек с элементами или корпусами.
осмотр
4. Тормозные электромагниты и гидротолкатели
заедание подвижной системы, перекос штока;
осмотр, перемещение системы вручную
неплотное соприкосновение поверхностей ярма и якоря, отсутствие короткозамкнутого витка на ярме (у магнитов переменного тока)
осмотр
слабая затяжка проводов катушек и гидротолкателей;
осмотр
5. Кабельный барабан, вводной рубильник
тугое перемещение щеток в щеткодержателях;
перемещение щеток вручную
нечеткость включения рубильника.
проверка путем ряда включений-отключений рубильника
6. Командоконтроллеры, пульты управления
наличие заеданий, нечеткость фиксации рукояток по позициям (особенно на нулевой позиции);
проверка вручную
отсутствие "растворов" и "провалов" контактов;
проверка вручную
отсутствие приборов и сигнальных ламп.
осмотр
7. Монтажный пульт
нечеткость фиксации переключателей по позициям.
проверка вручную
8. Концевые выключатели
отсутствие "растворов" и "провалов" контактов;
проверка при нажатии рукой
отсутствие сальников в вводных патрубках.
осмотр

ai, di сызықтық орын ауыстыруларын өлшеу жүкті 100-200 мм биіктікке көтеру және оны ілмектердің әлсіреуіне дейін түсіру кезінде жүргізіледі.
Көлбеу формула бойынша анықталады:
А және Б - номиналды жүкті көтеру кезінде тиісінше қарсы салмақ және жебе жағынан индикатордың шкала бойынша орын ауыстыруларды өлшеудің (ai және di) орташа арифметикалық нәтижелері.
Нормативтік қызмет ету мерзімі
өткен мұнаралы крандарды одан
әрі пайдалану мүмкіндігін
айқындау мақсатында олардың
техникалық жай-күйін зерттеп-
қарауды жүргізу жөніндегі
нұсқаулыққа
10 қосымша
Элементтерге тән ақаулар мен зақымдануың электр жабдықтары мен қауіпсіздік құрылғылары
Бақыланатын элемент
Пайдалануға жол берілмейтін ақау
Бақылау түрі
1. Электр қозғалтқышы
қақпақтардың тығыздағыштарының болмауы және ақаулығы;
қарау
щеткалардың паспорттық шамадан 50 % - дан астам тозуы;
қарау, штангенциркуль
щеткалардағы чиптер;
қарау
щетка ұстағыштардағы щеткалардың тығыз орын ауыстыруы;
щеткаларды қолмен жылжыту
байланыс серіппелерінің әлсіз керілуі;
қолмен тексеру
контактілі сақиналарда, коллекторларда, щеткаларда сызаттардың болуы.
қарау
2. Басқару панелі
электр қосылыстарының әлсіз керілуі;
сымдарды бұрау арқылы тексеру
байланыстардың "сәтсіздік" болмауы;
қолмен басқан кезде тексеру
ажыратқыштар мен ажыратқыштарды ауыстырып қосудың анық еместігі;
аспаптарды бірқатар қосу-ажырату арқылы тексеру
сақтандырғыштар мен электр өлшеу құралдарының болмауы.
қарау
3. Резистор блоктары
болт қысқыштарының әлсіз керілуі;
қарау, кілттер
элементтері немесе корпустары бар секіргіштерді түрту.
қарау
4. Тежегіш электромагниттер және гидроитергіштер
жылжымалы жүйенің кептелуі, штоктың қисаюы;
жүйені қолмен тексеру, жылжыту
бұғау мен зәкір беттерінің тығыз жанаспауы, бұғауда қысқа тұйықталған орамның болмауы (айнымалы ток магниттерінде)
қарау
орамалар мен гидротоитергіштердің сымдарының әлсіз тартылуы;
қарау
5. Кәбільдік барабан, кіріспе ажыратқыш
щетка ұстағыштардағы щеткалардың тығыз орын ауыстыруы;
щеткаларды қолмен жылжыту
ажыратқышты қосудың анық еместігі.
ажыратқышты бірқатар қосу-ажырату арқылы тексеру
6. Командалық контроллерлер, басқару пульттері
кептелістердің болуы, тұтқаларды позициялар бойынша бекітудің анық еместігі (әсіресе нөлдік позицияда);
қолмен тексеру
"ерітінділердің" және "түйіспелердің" болмауы;
қолмен тексеру
аспаптар мен сигналдық шамдардың болмауы.
қарау
7. Монтаждық пульт
ауыстырып-қосқыштарды позициялар бойынша бекітудің көмескелігі.
қолмен тексеру
8. Соңғы ажыратқыштар
"ерітінділердің" және "түйіспелердің" болмауы;
қолмен басқан кезде тексеру
енгізу келте құбырларында тығыздамалардың болмауы.
қарау

9. Ограничитель грузоподъемности, указатель вылета, анемометр
несоответствие показаний приборов фактическим данным;
проверка под нагрузкой на разных вылетах, сопоставление с показателями контрольного анемометра
отсутствие пломб на релейном блоке ограничителя и на измерительном блоке анемометра.
осмотр
10. Вспомогательные устройства
нечеткость включения вспомогательных устройств;
проверка путем ряда включений-отключений
отсутствие прожекторов в соответствии с эксплуатационной документацией.
осмотр
11. Электрооборудование и устройства безопасности в целом
неудовлетворительное состояние элементов (отколы, неплотное прилегание, неудовлетворительный монтаж и др.);
осмотр
слабая затяжка болтов, кабельных наконечников, зажимов;
осмотр, ключи
наличие нагара и коррозии на контактах, контактных кольцах и открытых токоведущих частях;
несоответствие номинального тока автоматических выключателей, полупроводниковых приборов, плавких вставок, контакторов пускателей параметрам, указанным в технической документации.
осмотр
Приложение 11
к Инструкции по проведению
обследования технического
состояния башенных кранов
с истекшим сроком службы
с целью определения
возможности их дальнейшей
эксплуатации
Предельные величины отклонений от проектного положения и износа элементов надземных рельсовых крановых путей
Таблица 1
Классы допусков размеров рельсового пути
Класс допусков
Суммарный путь, проходимый краном за срок службы, км
1
50000 ≤ V
2
10000 ≤ V < 50000
3
L < 10000, для постоянных рельсовых путей
4
Для временных путей (смонтированных, например, для выполнения строительных или монтажных работ)
Примечание: путь V определяется как произведение номинальной скорости передвижения и установленного времени работы соответствующего механизма передвижения, либо путем экспертной оценки, произведенной заказчиком крана, либо в соответствии с заданным режимом работы.
Таблица 2
Конструктивные величины предельных отклонений размеров и планово-высотного положения рельсовых путей кранов
Отклонение
Величина предельного отклонения
Обозна- чение отклонения на чертеже
Описание
Графическое представление отклонения
Класс допусков 1
Класс допусков 2
Класс допусков 3
Класс допусков 4
Единица измерения
А
Отклонение размера колеи (пролета), измеренной по осям рельсов в любой точке рельсового пути
Для пролетов
S≤16 ±3
Для пролетов
S>16 ±(3+0,25 (S-16)), но не более ±10
Для пролетов
S≤16 ±5
Для пролетов
S>16 ±(5+0,25 (S-16)), но не более ±15
Для пролетов
S≤16 ±8
Для пролетов S>16 ±(8+0,25 (S-16)), но не более ±20
Для пролетов
S≤16 ± 12,5
Для пролетов S>16 ±(12,5+0,25 (S-16)), но не более ±25
мм
В
Отклонение от прямолинейности рельса в горизонтальной плоскости в любой точке рельсового пути
±5
±10
±20
±40
мм
b
Отклонение от прямолинейности рельса в горизонтальной плоскости на длине 2 м в любой точке рельсового пути
1
1
2
4
мм
С
Отклонение от прямолинейности рельса в вертикальной плоскости в любой точке рельсового пути
±5
±10
±20
±40
мм
с
Отклонение от прямолинейности рельса в вертикальной плоскости на длине 2000 мм
1
2
4
8
мм
Е
Превышение одного рельса над другим, измеренное в любой плоскости, перпендикулярной направлению рельсового пути

9. Жүк көтергіштігін шектегіштігі, ұшып шығу көрсеткіші, анемометр
аспаптар көрсеткіштерінің нақты деректерге сәйкес келмеуі;
әртүрлі ұшулардағы жүктемемен тексеру, бақылау анемометрінің көрсеткіштерімен салыстыру
шектегіштің релелік блогында және анемометрдің өлшеу блогында пломбалардың болмауы.
қарау
10. Көмекші құрылғылар
қосалқы құрылғыларды қосудың анық еместігі;
бірқатар қосу-ажырату арқылы тексеру
пайдалану құжаттамасына сәйкес прожекторлардың болмауы.
қарау
11. Электр жабдықтары және жалпы қауіпсіздік құрылғылары
элементтердің қанағаттанарлықсыз жағдайы (сынықтар, бос орналасу, қанағаттанарлықсыз орнату және т. б.);
қарау
болттардың, кәбіл ұштықтарының, қысқыштардың әлсіз керілуі;
қарау, кілттер
контактілерде, контактілі сақиналарда және ашық ток өткізгіш бөліктерде күйіктер мен коррозияның болуы;
автоматты ажыратқыштардың, жартылай өткізгіш аспаптардың, балқымалы ендірмелердің, іске қосқыштардың контакторларының номиналды тогының техникалық құжаттамада көрсетілген параметрлерге сәйкес келмеуі.
қарау
Нормативтік қызмет ету мерзімі
өткен мұнаралы крандарды одан
әрі пайдалану мүмкіндігін
айқындау мақсатында олардың
техникалық жай-күйін зерттеп-
қарауды жүргізу жөніндегі
нұсқаулыққа
11 қосымша
Жобалық күйден ауытқулардың шекті шамалары және жер үсті рельсті кран жолдары элементтерінің тозуы(міндетті)
1 кесте
Сынып рұқсатнамалар
Қызмет ету мерзімі ішінде кранмен өтетін жиынтық жол, км
1
50000≤ V
2
10000≤ V <50000
3
L<10000, тұрақты рельс жолдары үшін
4
Уақытша жолдар үшін (мысалы, құрылыс немесе монтаж жұмыстарын орындау үшін)
Ескертпелер - V жолы қозғалыстың номиналды жылдамдығының және тиісті қозғалыс механизмінің белгіленген жұмыс уақытының көбейтіндісі ретінде кранды Тапсырыс беруші жасаған сараптамалық бағалау арқылы немесе берілген жұмыс режиміне сәйкес анықталады.
2 кесте
Крандардың рельс жолдарының жоспарлы-биіктік жағдайы мен өлшемдерінің шекті ауытқуларының конструктивтік шамалары
Ауытқу
Шекті ауытқу шамасы
Сызбадағы ауытқу
Сипаттау
Ауытқудың графикалық көрінісі
1 рұқсатнама класы
2 рұқсатнама класы
3 рұқсатнама класы
4 рұқсатнама класы
Өлшем бірліктері
А
Рельс жолының кез келген нүктесінде рельс өстері бойынша өлшенген жолтабан (аралық) мөлшерінің ауытқуы
Аралық үшін
S≤16±3
Аралық үшін
S>16±(3+0,25(S-16)), бірақ көп емес ±10
Аралық үшін
S≤16±5
Аралық үшін
S>16±(5+0,25(S-16)), бірақ көп емес ±15
Аралық үшін
S≤16±8
Аралық үшін S>16 ±(8+0,25 (S-16)), бірақ көп емес ±20
Аралық үшін
S≤16±12,5
Аралық үшін S>16 ±(12,5+0,25 (S-16)), бірақ көп емес ±25
мм
В
Рельс жолының кез келген нүктесінде көлденең жазықтықта рельстің түзулігінен ауытқу
±5
±10
±20
±40
мм
b
Рельс жолының кез келген нүктесінде 2 м ұзындықта көлденең жазықтықта рельстің түзулігінен ауытқу
1
1
2
4
мм
С
Рельс жолының кез келген нүктесінде тік жазықтықта рельстің түзулігінен ауытқу
±5
±10
±20
±40
мм
с
Рельстің тік жазықтықтағы түзулігінен 2000 мм ұзындықта ауытқуы
1
2
4
8
мм
Е
Рельс жолының бағытына перпендикуляр кез келген жазықтықта өлшенген бір рельстің екіншісінен асуы

±0,5S, но не более ±5
±S, но не более ±10
±2S, но не более ±20
±4S, но не более ±40
мм
F
Отклонение от общей вертикальной плоскости упоров или буферов
±0,8S, но не более ±8
±S, но не более ±10
±1,25S, но не более ±12,5
±1,6S, но не более ±16
мм
G
Отклонение вертикальной оси поперечного сечения рельса от вертикали на всей длине рельсового пути
4
6
9
12
0/00
K
Смещение вертикальной оси рельса относительно вертикальной оси стенки подкрановой стальной балки
± 0,5 t min
-
мм
Примечание - S, м.
Таблица 3
Конструктивные величины предельных отклонений для сварных и разъемных стыковых соединений рельсовых путей крана
Отклонение
Величина предельного отклонения
Обозна чение отклонения на чертеже
Описание
Графическое представление отклонения
Класс допусков 1
Класс допусков 2
Класс допусков 3
Класс допусков 4
Единица измерения
HF
Взаимное вертикальное смещение торцов рельсов в сварном соединении
0 - при выполнении сварки на предприятии-изготовителе;
1 макс. - при выполнении сварки на месте установки крана
мм
HS
Взаимное горизонтальное смещение торцов рельсов
1 макс. - при условии обеспечения плавности перехода шлифованием с уклоном 1:50
мм
bS
Отклонение от прямолинейности рельса в плане на участке длиной 1 м от сварного стыка рельса (в одну сторону)
2
мм
ch
Отклонение от прямолинейности рельса по высоте на участке общей длиной 2 м (по 1 м по обе стороны от сварного стыка рельса)
2
мм
HX
Отклонение от плоскостности поверхности рельса вблизи стыкового соединения после исправления участка HX
Чистовая обработка не требуется, если стыки параллельных рельсов в плане разнесены относительно друг друга
__
0,5
мм
Таблица 4
Эксплуатационные величины предельных отклонений размеров и планово-высотного положения рельсовых путей кранов
Отклонение
Величина предельного отклонения
Обозна чение отклонения на чертеже
Описание
Графическое представление отклонения
Класс
допусков 1
Класс
допусков 2
Класс допусков 3
Класс допусков 4
Единица измерения
AW1
Отклонение размера колеи (пролета), измеренной по осям рельсов рельсового пути (для кранов мостового типа) в любой точке пути
Для пролетов S ≤ 16 ±10
Для пролетов
S > 16 м ±(10+0,25 (S-16))
Для пролетов S ≤ 16 ±16
Для пролетов
S > 16± (16+0,25 (S-16))
Для пролетов S ≤ 16 ±25
Для пролетов
S > 16± (25+0,25 (S-16))
Для пролетов S ≤ 16 ±40
Для пролетов
S > 16± (40+0,25 (S-16))
мм
BW1
Отклонение от прямолинейности оси рельса в горизонтальной плоскости в любой точке рельсового пути крана
±10
±20
±40
±80
мм
EW1
Превышение одного рельса над другим, измеренное в любой плоскости, перпендикулярной направлению рельсового пути крана
±10
±20
±40
±80
мм
Примечания:
1) S, м
2) не указанные в данной таблице величины предельных отклонений размеров и планово-высотного положения рельсовых путей принимаются по таблице 2 настоящего приложения
Таблица 5
Эксплуатационные величины предельных отклонений размеров и планово-высотного положения путей опорных и подвесных кранов, спроектированных и сданных в эксплуатацию до введения настоящего стандарта
Обозна-чение отклоне-
ния на чертеже
Отклонение
Графическое представление отклонения
Значение допустимого отклонения при эксплуатации
Единица измерения
P1
Превышение одного рельса над другим, измеренное в любой плоскости, перпендикулярной направлению рельсового пути

±0,5S, бірақ көп емес ±5
±S, бірақ көп емес ±10
±2S, бірақ көп емес ±20
±4S, бірақ кқп емес ±40
мм
F
Аялдамалардың немесе буферлердің жалпы тік жазықтығынан ауытқу
±0,8S, бірақ көп емес ±8
±S, бірақ көп емес ±10
±1,25S, бірақ көп емес ±12,5
±1,6S, бірақ көп емес ±16
мм
G
Рельстің көлденең қимасының тік өсінің рельс жолының бүкіл ұзындығындағы вертикальдан ауытқуы
4
6
9
12
0/00
K
Рельстің тік өсінің кран астындағы болат арқалықтың қабырғасының тік өсіне қатысты ығысуы
± 0,5 t min
-
мм
Ескертпе - S, м.
3 кесте
Кранның рельс жолдарының дәнекерленген және алмалы-салмалы түйіспе қосылыстары үшін шекті ауытқулардың конструктивтік шамалары
Ауытқу
Шекті ауытқу шамасы
Сызбадағы ауытқу
Сипаттау
Ауытқудың графикалық көрінісі
1 рұқсатнама класы
2 рұқсатнама класы
3 рұқсатнама класы
4 рұқсатнама класы
Өлшем біріліктері
HF
Дәнекерленген қосылыстағы рельс ұштарының өзара тік ығысуы
0 - дайындаушы кәсіпорында дәнекерлеуді орындау кезінде;
1 макс. - Кранды орнату орнында дәнекерлеуді орындау кезінде
мм
HS
Рельс ұштарының өзара көлденең ығысуы
1 макс. - тегістеу арқылы өтудің бірқалыпты болуын қамтамасыз ету шартымен 1:50 иілу арқылы тегістеу
мм
bS
Рельстің дәнекерленген түйіспесінен ұзындығы 1 м учаскедегі жоспардағы рельстің түзу сызығынан ауытқу (бір жаққа)
2
мм
ch
Жалпыұзындығы 2 мучаскедегібиіктікбойыншарельстіңтүзусызығынанауытқу (рельстіңдәнекерленгентүйіспесіненекіжағынан 1 м)
2
мм
HX
HX учаскесін түзегеннен кейін түйіспе қосылысына жақын рельс бетінің жазықтығынан ауытқу
Егер жоспардағы параллель рельстердің буындары бір-біріне қатысты орналасса, өрлеу қажет емес
__
0,5
мм
4кесте
Крандардың рельс жолдарының өлшемдері мен жоспарлы-биіктік жағдайының шекті ауытқуларының пайдалану шамалары
Ауытқу
Величина предельного отклонения
Сызбадағы ауытқу
Сипаттау
Ауытқудың графикалық көрінісі
1 рұқсатнама класы
2 рұқсатнама класы
3 рұқсатнама класы
4 рұқсатнама класы
Өлшем бірліктері
AW1
Жолдың кез келген нүктесінде рельс жолы рельстерінің өстері бойынша өлшенген жолтабан (аралық) мөлшерінің ауытқуы (көпір түріндегі крандар үшін)
Аралық үшінS≤16±10
Аралық үшін
S>16 м ±(10+0,25(S-16))
Аралық үшін S ≤ 16±16
Аралықүшін
S>16± (16+0,25(S-16))
АралықүшінS ≤ 16±25
Аралықүшін
S>16± (25+0,25(S-16))
АралықүшінS ≤ 16±40
Аралықүшін
S>16± (40+0,25(S-16))
мм
BW1
Кранның рельс жолының кез келген нүктесінде көлденең жазықтықта рельс өсінің түзулігінен ауытқу
±10
±20
±40
±80
мм
EW1
Кранныңрельсжолыныңбағытынаперпендикуляркезкелгенжазықтықтаөлшенгенбіррельстіңекіншісіненасуы
±10
±20
±40
±80
мм
Ескертпе:
1. S, м
2. Осы кестеде көрсетілмеген рельс жолдарының өлшемдері мен жоспарлы-биіктік жағдайының шекті ауытқуларының шамалары осы қосымшаның 2-кестесі бойынша қабылданады
5 кесте
Осы стандарт енгізілгенге дейін жобаланған және пайдалануға берілген тірек және аспалы крандар жолдарының жоспарлы-биіктік жағдайының және өлшемдерінің шекті ауытқуларының пайдалану шамалары
Сызбдағыауытқу белгісі
Ауытқу
Ауытқудың графикалық көрінісі
Пайдалану кезіндегі рұқсат етілген ауытқудың мәні
Өлшеу бірлігі
P1
Рельс жолының бағытына перпендикуляр кез келген жазықтықта өлшенген бір рельстің екіншісінен асуы

0,002 S, но не более 40
мм
Для полукозловых и полупортальных кранов не более 0,002 проектной разности уровней головок рельсов верхней и нижней рельсовых нитей
Для подвесных кранов
iS,
где i - допускаемый изготовителем уклон пути тали
P2
Отклонение от прямолинейности рельса в вертикальной плоскости, измеренное на соседних колоннах рельсового пути
0,002 S, но не более 10
мм
Для наземной рельсовой нити полукозловых и полупортальных кранов - не более 0,003 расстояния между соседними точками измерения, равного расстоянию между колоннами надземной части рельсового пути
Для подвесных кранов -
0,001 l
Для талей -
i l,
где i - допускаемый изготовителем уклон пути тали.
Для монорельсовых тележек
0,002 l
l - расстояние между соседними точками крепления рельса
P3
Отклонение размера колеи (пролета), измеренной по осям рельсов в любой точке рельсового пути
0,002 S, но не более 15
мм
Для подвесных кранов -
(∆Л + ∆П), / 2 где ∆Л и ∆П - зазоры между краями ездовой полки двутавра и ребордами ходовых катков крана с левой и правой сторон, соответственно
Отклонение расстояния между осями симметрии рельсов (двутавров) одно- и двухпролетных крановых путей
Примечание: при двух и более пролетах два одинаковых знака в одном поперечном сечении бракуются
0,002S
мм
P4
Взаимное смещение торцов стыкуемых рельсов в плане и по высоте
2
мм
P5
Отклонение полки нижнего пояса двутавра от вертикальной оси
5
градус
Примечание: S, м
Таблица 6
Предельные величины износа рельсов путей опорных и подвесных кранов при эксплуатации
Характеристика износа
Графическое представление износа
Величина допустимого износа
Износ головки рельса (вертикальный, горизонтальный или приведенный (вертикальный плюс половина горизонтального) P6, %

0,002 S, бірақ 40-тан артық емес
мм
жоғарғы және төменгі рельс жіптерінің рельс бастиектері деңгейлерінің жобалық айырмасының 0,002 аспайтын жартылай төрттағанды және жартылай порталды крандар үшін
Аспалы крандар үшін
iS,
мұндағы i- дайындаушы рұқсат еткен таль жолының еңісі
P2
Рельс жолының көршілес бағаналарында өлшенген тік жазықтықтағы рельстің түзулігінен ауытқу
0,002 S, бірақ 10-нан артық емес
мм
Тең қашықтықтың көршілес өлшеу нүктесінің арасы 0,003 аспайтын қашықтық жартылай төрттағанды және жартылай порталды крандардың жерүсті рельс жітері үшін
Ілмекті крандар үшін -
0,001l
Жүк көтергіші үшін -
il,
i-жүк көтергіш жолының иілуі мұнда дайындаушы рұқсат еткен
Монорельсті арбалар үшін
0,002l
l - көршілес рельсті бекіту нүктелері арасындағы қашықтық
P3
Рельс жолының кез келген нүктесінде рельс өстері бойынша өлшенген жолтабан (аралық) мөлшерінің ауытқуы
0,002 S, бірақ 15-тен артық емес
мм
Ілмекті крандар үшін -
(∆Л + ∆П), / 2 ∆Л и ∆П – мұнда қос таврдың жүру сөресінің жиектері мен кранның сол және оң жақтағы жүріс катоктарының ребордтары арасындағы саңылауға сәйкес
Бір және екі аралықты кран жолдары рельстерінің (қос таврлардың) симметрия өстері арасындағы қашықтықтың ауытқуы
Ескертпе: екі және одан да көп аралық кезінде бір көлденең қимадағы екі бірдей белгі бракталады
0,002S
мм
P4
Жоспардағы биіктігі бойынша түйісетін рельстердің ұштарының өзара ығысуы
2
мм
P5
Қос таврдың төменгі белдеуі сөресінің тік өстен ауытқуы
5
градус
Ескертпелер: S, м
6 кесте
Пайдалану кезінде тірек және аспалы крандар жолдары рельстерінің тозуының шекті шамалары
Тозу сипаттамасы
Тозудың графикалық көрінісі
Рұқсат етілген тозу мөлшері
Рельс басының тозуы (тік, көлденең немесе қысқартылған (тік плюс жарты көлденең) P6, %

Не более 15 от соответствующего размера неизношенного профиля (таблица 7 для стандартных типов рельсов)
Уменьшение ширины пояса двутавра ∆B вследствие износа P7, мм
∆B ≤ 0,05B
Уменьшение толщины полки двутавра ∆d вследствие износа P8, мм
d ≥ 0,2 d
при одновременном отгибе полки g ≤ 0,15 d
Отгиб g полки двутавра P9, мм
d ≥ 0,25 d
при одновременном отгибе полки g ≤ 0,1 d
Уменьшение толщины t стенки двутавра P10, мм

Тозбаған бейіннің тиісті өлшемінен 15-тен артық емес (рельстердің стандартты типтері үшін 7-кесте)
P7 тозуы салдарынан ∆B қос тавр белдеуінің енінің азаюы, мм
∆B ≤ 0,05B
P8 тозуына байланысты екі тавр сөресінің ∆d қалыңдығының азаюы, мм
d ≥ 0,2 d
сөрені бір уақытта қайыру кезінде
g ≤ 0,15 d
Қайыруgқос тавр сөрелері P9, мм
d ≥ 0,25 d
сөрені бір уақытта қайыру кезінде g ≤ 0,1 d
Қалыңдығын азайту t
қос тавр қабырғалары P10, мм

1. Для проведения химического анализа металла основных несущих элементов с целью стандартного определения марки стали от каждого элемента обследуемого узла берут на анализ от 20 до 30 г стружки.
2. При сложности отбора указанного количества металла могут быть использованы опытные методы, при которых объем отбираемого металла может составлять 15-20 мм3 при площади образца не менее 5 мм2.
3. Место, с которого берется стружка, предварительно очищается от пыли, грязи, смазочных материалов и зачищается до металлического блеска. Стружка отбирается засверливанием отверстия при температуре не ниже плюс 10°С. Диаметр сверла d=5-8 мм, но не более полуторной толщины элемента (листа, профиля, трубы) анализируемого узла. Расстояние между отверстием и краем элемента не менее 5d (как правило, не менее 25 мм).
В тех случаях, когда температура окружающего воздуха ниже плюс 10 °С, отбор стружки для анализа необходимо выполнять с подогретой до указанной температуры поверхности металла.
4. Место, откуда взята стружка, подлежит восстановлению с применением сварки до пуска крана в работу, о чем делается отметка в журнале осмотров, технических обслуживаний и ремонтов крана, а чертеж восстановления элемента металлоконструкции после взятия пробы хранится наравне с паспортом.
5. Отобранная стружка упаковывается, маркируется, составляется ведомость с указанием места взятия стружки (узла, элемента) марки крана, его заводского и регистрационного номеров.
Химический состав стружки определяется в соответствии с требованиями ГОСТ 22536.0-87 "Сталь углеродистая и чугун нелегированный. Общие требования к методам анализа", ГОСТ 22536.1-88 "Сталь углеродистая и чугун нелегированный. Методы определения общего углерода и графит", ГОСТ 22536.2-87 "Сталь углеродистая и чугун нелегированный. Методы определения серы", ГОСТ 22536.3-88 "Сталь углеродистая и чугун нелегированный. Методы определения фосфора", ГОСТ 22536.4-88 "Сталь углеродистая и чугун нелегированный. Методы определения кремния", ГОСТ 22536.5-87 "Сталь углеродистая и чугун нелегированный. Методы определения марганца".
6. Определение механических свойств (предела текучести, временного сопротивления разрыву, относительного удлинения, ударной вязкости) производится из проб, вырезанных из элементов металлоконструкций, подлежащих проверке.
Наиболее приемлемым методом отбора металла для определения его механических свойств из листовых конструкций является вырезка заготовки в виде круга (блина) (рисунок 1). Вырезка заготовки выполняется механическим путем (дрелью со специальной насадкой) или газовой резкой ацетиленовым или пропан-бутановым пламенем с обеспечением отсутствия пережога или перегрева вырезаемой заготовки. Из получаемой заготовки изготавливают два плоских образца I для определения предела текучести, временного сопротивления разрыву и относительного удлинения в соответствии с требованиями приложения 3 ГОСТ 1497-84 "Металлы. Методы испытаний на растяжение" (тип 1 или 2).
Рисунок 1. Образец круглой заготовки из листовой конструкции

1. Болат маркасының стандартын анықтау мақсатында негізгі жүк көтергіш элементтердің металына химиялық талдау жүргізу үшін зерттелетін тораптың әрбір элементінен 20-дан 30 г-ға дейін жаңқалардан сараптама алынады.
2. Көрсетілген металл мөлшерін таңдау қиын болған кезде тәжірибелік әдістер қолданылуы мүмкін, онда үлгінің ауданы кемінде 5 мм2 болған кезде алынатын металдың көлемі 15-20 мм3 құрауы мүмкін.
3. Жоңқалар алынатын орын алдын-ала шаңнан, кірден, майлау материалдарынан тазартылып, металл жылтырына дейін тазаланады. Бұрғылау диаметрі d=5-8 мм, бірақ талданатын түйін элементінің (табақтың, профильдің, құбырдың) бір жарым қалыңдығынан артық емес. Элементтің тесігі мен шеті арасындағы қашықтық 5d-ден кем емес (әдетте 25 мм-ден кем емес).
Қоршаған орта температурасы плюс 10 °С-тан төмен болған жағдайда, талдау үшін жоңқаларды іріктеуді көрсетілген металл бетінің температурасына дейін қыздырып орындау қажет.
4. Жоңқа алынған орын кранды жұмысқа қосқанға дейін дәнекерлеуді қолдана отырып қалпына келтірілуі тиіс, бұл туралы кранды тексеру, техникалық қызмет көрсету және жөндеу журналында белгі қойылады, ал сынама алғаннан кейін металл конструкциясының элементін қалпына келтіру сызбасы паспортпен бірдей сақталуы тиіс.
5. Іріктелген жоңқа буып-түйіледі, таңбаланады, кран маркасының жоңқасын (торабын, элементін) алу орны, оның зауыттық және тіркеу нөмірлері көрсетіле отырып ведомость жасалады.
Жоңқалардың химиялық құрамы МЕМСТ 22536.0-87 "Көміртекті болат және қоспасыз шойын. Талдау әдістеріне қойылатын жалпы талаптар", МЕМСТ 22536.1-88 "Көміртекті болат және қоспасыз шойын. Жалпы көміртекті және шақпақты анықтау әдістері", МЕМСТ 22536.2-87 "Көміртекті болат және қоспасыз шойын. Марганецті анықтау әдістері" талаптарына сәйкес анықталады,
6. Механикалық қасиеттерді (аққыштық шегін, үзілуге уақытша кедергіні, салыстырмалы ұзаруды, соққы тұтқырлығын) анықтау тексеруге жататын металл конструкциялары элементтерінен кесілген сынамалардан жүргізіледі.
Табақ конструкцияларынан оның механикалық қасиеттерін анықтау үшін металды іріктеудің ең қолайлы әдісі-дөңгелек (құймақ) түрінде дайындаманы кесу (сурет 1). Дайындаманы кесу механикалық жолмен (арнайы саптамасы бар бұрғылаумен) немесе кесілген дайындаманы күйдірудің немесе қызып кетудің болмауын қамтамасыз ете отырып, ацетиленмен немесе пропан-бутанды жалынмен, газбен кесу арқылы орындалады. Алынған дайындамадан МЕМСТ 1497-84 "Металдар. Созылуға сынау әдістері" 3-қосымшаның талаптарына сәйкес кірістілік шегін, үзілуге уақытша қарсылықты және салыстырмалы ұзартуды анықтау үшін екі жалпақ I үлгісі жасалады (1 немесе 2 тип).
1 сурет. Табақ конструкциясынан жасалған дөңгелек дайындаманың үлгісі

Из этой же заготовки вырезают также три образца 2 для определения ударной вязкости. Образцы вырезают в соответствии с требованиями ГОСТ 9454-78 "Металлы. Метод испытания на ударный изгиб при пониженных, комнатной и повышенных температурах". Образцы испытывают при минимальной температуре эксплуатации крана.
Отбор проб в трубчатых конструкциях (секции башен, верхний пояс секций стрел, несущие пояса оголовка) производится следующим образом: например, из трубы несущего пояса 140х10 мм вырезается заготовка (рисунок 2) с закруглениями диаметром 60мм. Длина заготовки 120 мм.
Из нижних несущих поясов стрелы стандартные заготовки металла для проверки механических свойств не вырезают, ввиду невозможности восстановления конструкции без снижения ее прочностных свойств.
Рисунок 2. Заготовка из трубчатой конструкции
Из полученной заготовки размером 120х60 мм изготавливают (рисунок 3) полосы шириной 16 мм (две штук) и шириной 9 мм (две штуки). Из двух первых полос для определения предела текучести sт, временного сопротивления sв и относительного удлинения d изготавливают два образца на растяжение по ГОСТ 1497-84 "Металлы. Методы испытаний на растяжение" (рисунок 3):
Рисунок 3. Образец заготовки для испытания на растяжение
Из двух других полос изготавливают три образца для определения ударной вязкости при температуре минус 40 °С (краны исполнения У – умеренный климат) или минус 60 °С (краны исполнения ХЛ – холодный климат) согласно требованиям ГОСТ 9454-78 "Металлы. Метод испытания на ударный изгиб при пониженных, комнатной и повышенных температурах" черт. 1, вид концентратора U, тип образца 7.
Таблица 1
Места вырезки заготовок восстанавливаются без снижения несущей способности конструкции с выполнением требований, записанных в пункте 1 настоящего приложения:
Рисунок 4.
Приложение 13
к Инструкции по проведению
обследования технического
состояния башенных кранов
с истекшим сроком службы
с целью определения
возможности их дальнейшей
эксплуатации
Расчет металлических конструкций и деталей механизмов крана на усталость
1. Исходные данные для расчета механизмов крана на усталость соответствуют данным, указанным в конструкторской и эксплуатационной документации на кран.
Геометрические характеристики крана определяются по проектной геометрической схеме его конструкции без учета деформаций.
2. При расчете несущей металлической конструкции крана на усталость учитывается наибольшее возможное в пределах данной группы режима работы крана число циклов его работы с наибольшей массой груза, определяемое по формуле:
Ni = Np×Кq., где
Np – расчетное число циклов работы крана;
Кq – расчетный коэффициент нагрузки крана.
Предполагается, что остальные циклы работы крана, число которых Np – Ni , совершают без груза. Эти циклы учитываются только при расчете элементов, расположенных ниже опорно-поворотного устройства.
Группа режима работы крана, расчетное число циклов работы крана и расчетный коэффициент нагрузки крана устанавливается по таблице 1 настоящего приложения.
Таблица 1
Коэффициент нагрузки крана
Расчетный коэффициент нагрузки крана Кq
Группа режима работы крана при расчетном числе циклов Np

Соққы тұтқырлығын анықтау үшін сол дайындамадан үш 2 үлгісі кесіледі. Үлгілер МЕМСТ 9454-78 "Металдар. Бөлмелердің төмен және жоғары температураларында соққы бүгілісін сынау әдісі" талаптарына сәйкес кеседі. Үлгілерді кранды пайдаланудың ең төменгі температурасында сынайды.
Құбырлы конструкцияларда сынамаларды іріктеу (мұнаралар секциялары, жебелер секцияларының жоғарғы белдігі, бастың салмақ түсетін белдіктері) мынадай түрде жүргізіледі: мысалы, тірек белдігінің құбырынан 60 мм дөңгелету диаметрімен 140х10 мм. дайындама кесіледі (сурет 2). Дайындаманың ұзындығы 120 мм.
Жебенің төменгі салмақ түсетін белдіктерінен механикалық қасиеттерін тексеру үшін стандартты металл дайындамаларын кесуге оның беріктік қасиеттерін төмендетпей конструкцияны қалпына келтіру мүмкін болмауына байланысты кеспейді.
2 сурет. Құбырлы конструкциядан жасалған дайындама
Көлемі 120х60 мм алынған дайындамадан жасалады (сурет 3) ені 16 мм (екі дана) және ені 9 мм (екі дана) жолақтар.Алғашқы екі жолақтан аққыштық шегін анықтау үшін sт, уақытша кедергі sв және салыстырмалы ұзару d МЕМСТ 1497-84 "Металдар. Созылуға сынау әдістері" бойынша дайындалады:
3 сурет. Созылу сынағы үшін дайындаманың үлгісі
Қалған екі жолақтан минус 40 оС (У орындау крандары) немесе минус 60 °С температурада соққы тұтқырлығын анықтау үшін үш үлгі дайындалады (ХЛ орындалу краны) МЕМСТ 9454-78 "Металдар. Бөлменің төмен және жоғарғы температурасында соққылардың иілу әдісі"талаптарына сәйкес 1-сызба түрі, U-концентрат түрі, 7-үлгі түрі.
1-кесте
Дайындамаларды кесу орындары осы қосымшаның 1-тармағында жазылған талаптарды орындай отырып, конструкцияның көтергіш қабілетін төмендетпей қалпына келтіріледі:
4 сурет
Нормативтік қызмет ету мерзімі
өткен мұнаралы крандарды одан
әрі пайдалану мүмкіндігін
айқындау мақсатында олардың
техникалық жай-күйін зерттеп-
қарауды жүргізу жөніндегі
нұсқаулыққа
13 қосымша
Металл конструкциялар мен кран механизмдерінің бөлшектерін тозуға есептеу
1. Кранның тозуының механизмдерін есептеуге арналған бастапқы деректер конструкторлық және пайдалану құжаттамасында көрсетілген деректерге сәйкес келуі тиіс.
Кранның геометриялық сипаттамалары деформацияны ескерместен оның конструкциясының жобалық геометриялық схемасы бойынша анықталады.
2. Кранның жүк көтергіш металл конструкциясының тозуын есептеу кезінде кранның осы жұмыс режимінің тобы шегінде мүмкін болатын ең үлкен жүктеме массасы бар оның жұмыс циклдарының саны формула бойынша анықталады:
Ni = Np×Кq., мұнда
Np - кранның жұмыс циклдерінің есептік саны;
Кq - кранның есептік жүктеме коэффициенті.
Кранның қалған циклдары, олардың саны Np - Ni, жүксіз орындалады деп болжанады. Бұл циклдар тірек-айналмалы құрылғыдан төмен орналасқан элементтерді есептеу кезінде ғана ескеріледі.
Кранның жұмыс режимінің тобы, кран жұмысының циклдарының есептік саны және кран жүктемесінің есептік коэффициенті 1-кесте бойынша белгіленеді.
1 кесте
Кранның жүктеме коэффициенті
Кранының есептік жүктеме коэффициенті Кq
Циклдардың есептік саны кезіндегі кранның жұмыс режимінің тобы Np

6,3 х 10 4
1,25 х 10 5
2,5 х 10 5
5,0 х 10 5
1,0 х 10 6
2,0 х 10 6
0,125
0,250
0,500
1,000
Примечание: расчетное число циклов работы крана Np принимают по конструкторской и эксплуатационной документации и округляют до ближайшего большего значения, указанного в таблице 1.
3. При расчете деталей механизмов, усталость которых определяется циклами напряжений, обусловленными вращением рассчитываемых деталей, учитывается только наибольшее возможное в пределах данной группы режима работы механизма время его работы Т в часах с нормативной нагрузкой, определяемое по формуле:
Т = Тр×Кр, где
Тр – расчетное общее время работы механизма, ч;
Кр – расчетный коэффициент нагрузки.
Группу режима работы механизма, расчетное общее время его работы и расчетный коэффициент нагрузки устанавливают по таблице 2 настоящего приложения.
Таблица 2
Коэффициент нагрузки крана
Расчетный коэффициент нагрузки
Кр
Группа режима работы крана при расчетном общем времени работы механизма Тр,ч
0,8 х 10 3
1,6 х 103
3,2 х 10 3
6,3 х 10 3
12,5 х 103
25,0 х 103
50,0 х 103
0,125
0,250
0,500
1,000
Примечание:
1) расчетное общее время работы механизма принимают по конструкторской и эксплуатационной документации и округляют до ближайшего большего значения, указанного в таблице 2;
2) под временем работы механизма принимают время, в течение которого механизм находится в движении (действии).
4. При расчете деталей механизмов, усталость которых определяется циклами напряжений, обусловленными изменением крутящего момента, число циклов изменения крутящего момента N2 принимается не менее значений, указанных в таблице 3.
Таблица 3
Число циклов изменения крутящего момента
Наименование механизмов
N2
Механизмы подъема груза и стрелы
1,2 N1*
Механизмы поворота
кранов с балочной стрелой
600 Тр
кранов с подъемной стрелой
1000 Тр
Механизм передвижения груза тележки
200 Тр
Механизм передвижения:
кранов с балочной стрелой
600 Тр
кранов с подъемной стрелой
1000 Тр
* - N1 - число циклов работы крана с наибольшей массой груза за время работы рассчитываемого механизма.

6,3 х 10 4
1,25 х 10 5
2,5 х 10 5
5,0 х 10 5
1,0 х 10 6
2,0 х 10 6
0,125
0,250
0,500
1,000
Ескертпе: NP кранының жұмыс циклдерінің есептік саны конструкторлық және пайдалану құжаттамасы бойынша қабылданады және 1-кестеде көрсетілген ең жақын үлкен мәнге дейін дөңгелектенеді.
3. Механизм бөлшектерін есептеу кезінде, тозу кернеу циклдерімен анықталатын, есептелген бөлшектердің айналуына байланысты, механизмнің жұмыс режимінің осы тобы шегінде мүмкін болатын ең көп уақыт, оның жұмыс уақыты, формула бойынша анықталған нормативтік жүктемесі бар сағаттарда Т ескеріледі:
Т = Тр×Кр, мұнда
Тр-механизмнің есептік жалпы жұмыс уақыты, сағ;
Кр- жүктеменің есептік коэффициенті.
Механизмнің жұмыс режимінің тобын, оның жұмысының есептік жалпы уақытын және жүктеменің есептік коэффициентін 2-кесте бойынша белгілейді
2 кесте
Кранның жүктелу коэффиценті
Жүктелу коэффициентінің есебі
Кр
Механизмнің есептік жалпы жұмыс уақыты кезіндегі кранның жұмыс режимінің тобыТр,ч
0,8 х 10 3
1,6 х 103
3,2 х 10 3
6,3 х 10 3
12,5 х 103
25,0 х 103
50,0 х 103
0,125
0,250
0,500
1,000
Ескертпе:
1) Механизмнің есептік жалпы жұмыс уақыты конструкторлық және пайдалану құжаттамасы бойынша қабылданады және 2-кестеде көрсетілген ең жақын үлкен мәнге дейін дөңгелектенеді,
2) Механизмнің жұмыс уақытының астында механизм қозғалыста (әрекетте) болатын уақытты қабылдайды.
4. Механизм бөлшектерін есептеу кезінде, тозуы кернеу циклдерімен анықталатын, айналу кезеңінің өзгеруіне байланысты N2 айналу кезеңінің өзгеру циклдарының саны 3-кестеде көрсетілген мәндерден кем емес қабылданады.
3 кесте
Айналу сәтінің өзгеру циклдарының саны
Механизмдердің атауы
N2
Жүк пен жебені көтеру механизмдері
1,2 N1*
Бұрылу механизмдері
Арқалық жебесі бар крандар
600 Тр
Көтергіш жебесі бар крандар
1000 Тр
Жүк арбасының қозғалыс механизмі
200 Тр
Қозғалыс механизмі:
Арқалық жебесі бар крандар
600 Тр
Көтергіш жебесі бар крандар
1000 Тр
* - N1 - есептелген механизмнің жұмысы кезіндегі жүктің ең үлкен массасы бар кранның жұмыс циклдарының саны.

Примечание: допустимое уменьшение числа N2: для механизма поворота в 2 раза, если предусмотрена фиксированная частота вращения крана, обеспечивающая скорость точки подвеса при максимальном вылете не более 0,3 м/с; для механизма передвижения - в 2 раза, если привод имеет не менее, чем три пусковых ступени управления и, дополнительно в 2 раза, если он не содержит червячных или глобоидных передач.
5. При расчете сварных элементов металлических конструкций и деталей механизмов на усталость расчетное сопротивление усталости принимается с учетом полноты контроля сварных соединений радиографическими или другими физическими методами.
Также, полноту контроля сварных соединения возможно определить с помощью коэффициента КК, понижающего сопротивления усталости и принимаемого по таблице 4.
Для основного металла вдали от сварного шва и для несварных соединений КК = 1.
Таблица 4
Число циклов изменения крутящего момента
Вид сварного соединения
Длина контролируемого шва, % от полной длины шва
КК
Стыковое соединение, расположенное перпендикулярно или под углом к действующему усилию

Ескертпе: N2 санын азайтуға рұқсат етілетін шамасы: бұрылу механизмі 2 есе болу үшін, егер кранның максималды ұшу кезінде 0,3 м/с аспайтын ілу нүктесінің жылдамдығын қамтамасыз ететін тіркелген айналу жиілігі көзделсе,; қозғалу механизмінің тетігі үшін - 2 есе болу үшін, егер жетекте басқарудың кемінде үш іске қосу сатысы болса, қосымша 2 есе, және егер оның құрамында бұрымдық немесе глобойдті берілістер.
5. Металл конструкциялардың дәнекерленген элементтерін және тетіктердің бөлшектерін тозуын есептеу кезінде тозудың есептік кедергісін радиографиялық немесе басқа да физикалық әдістермен дәнекерлеу қосылыстарын бақылаудың толықтығын ескере отырып қабылдау керек.
Сондай-ақ, дәнекерленген қосылысты бақылаудың толықтығын шаршау кедергісін төмендететін және 4-кесте бойынша қабылданатын К коэффициентінің көмегімен анықтауға болады.
Негізгі металл үшін дәнекерлеуден алыс және дәнекерленбеген қосылыстар үшін КК = 1.
4 кесте
Кезеңнің өзгеру циклдарының саны
Дәнекерленген қосылым түрі
Бақыланатын тігістің ұзындығы, тігістің толық ұзындығынан %
КК
Әрекет етуші күшке перпендикуляр немесе бұрышта орналасқан жапсарлы қосылыс