О внесении изменений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 31 марта 2017 года № 134 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей гражданских служащих местных органов военного управления Республики Казахстан"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 30 сентября 2021 года № 668. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 октября 2021 года № 24617
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 31 марта 2017 года № 134 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей гражданских служащих местных органов военного управления Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15125) следующее изменение:
в Типовых квалификационных характеристиках должностей гражданских служащих местных органов военного управления Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Должностные обязанности:
участвует в проведении мероприятий мобилизационной подготовки и мобилизационного развертывания Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан;
участвует в разработке и уточнении плана проведения мобилизации людских и транспортных ресурсов на территории обслуживаемой административно-территориальной единицы;
изучает военно-экономические возможности обслуживаемой административно-территориальной единицы, в целях удовлетворения мобилизационных потребностей Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан;
организовывает и принимает участие в разработке плана основных мероприятий по мобилизационной подготовке, плана совершенствования боевой и мобилизационной готовности, плана основных мероприятий по улучшению службы войск, расписания занятий по специальной подготовке личного состава;
осуществляет свои обязанности под общим руководством руководителя отдела, службы департамента по делам обороны;
принимает участие в разработке планов, связанных с деятельностью отдела, службы департамента по делам обороны, обеспечивает работу по их выполнению;
обеспечивает разработку мероприятий по проведению аттестации и рационализации рабочих мест;
обеспечивает разработку методических пособий по соответствующей сфере деятельности, организовывает работу по оказанию методической и практической помощи подчиненным организациям;
осуществляет подбор кадров для структурных подразделений соответствующего отдела, службы и рекомендует их руководителю отдела, службы департамента по делам обороны;
обеспечивает своевременность исполнения приказов и распоряжений руководителя отдела, службы департамента по делам обороны;
обеспечивает соблюдение правил внутреннего трудового распорядка и режима работы отдела, службы департамента по делам обороны;
изучает и анализирует информацию, технические данные, показатели и результаты работы, обобщает и систематизирует их, проводит необходимые расчеты;
способствует развитию творческой инициативы, рационализации, изобретательства, внедрению достижений отечественной и зарубежной науки, техники, использованию передового опыта, обеспечивающих эффективную работу департамента по делам обороны;
изучает и выполняет требования руководящих документов в объеме должностных обязанностей и на ступень выше.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасының жергілікті әскери басқару органдары азаматтық қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 31 наурыздағы № 134 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2021 жылғы 30 қыркүйектегі № 668 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 5 қазанда № 24617 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының жергілікті әскери басқару органдары азаматтық қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 31 наурыздағы № 134 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15125 болып тіркелген) келесі өзгерістер енгізілсін:
Қазақстан Республикасы жергілікті әскери басқару органдарының азаматтық қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларында, көрсетілген бұйрықпен бекітілген:
1 тармағы келесі редакцияда жазылсын:
"1. Лауазымдық міндеттері:
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарын жұмылдыра даярлау және оларды жұмылдыра өрістету іс-шараларын жүргізуге қатысады;
қызмет көрсетілетін әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында адам және көлік ресурстарына жұмылдыру жүргізу жоспарын әзірлеуге және нақтылауға қатысады;
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының жұмылдыру қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында қызмет көрсетілетін әкімшілік-аумақтық бірліктің әскери-экономикалық мүмкіндіктерін зерделейді;
жұмылдыру даярлығы жөніндегі негізгі іс-шаралар жоспарын, жауынгерлік және жұмылдыру әзірлігін жетілдіру жоспарын, әскерлер қызметін жақсарту жөніндегі негізгі іс-шаралар жоспарын, жеке құрамды арнайы даярлау бойынша сабақтар кестелерін әзірлеуді ұйымдастырады және оған қатысады;
қорғаныс істері жөніндегі департамент бөлімі, қызметі басшысының жалпы басшылық етуімен өз міндеттерін жүзеге асырады;
қорғаныс істері жөніндегі департамент бөлімінің, қызметінің істерімен байланысты жоспарларды әзірлеуге қатысады, оларды орындау жөніндегі жұмысты қамтамасыз етеді;
аттестаттауды жүргізу және жұмыс орындарын ұтымды ету жөніндегі іс-шараларды әзірлеуді қамтамасыз етеді;
тиісті қызмет саласы бойынша әдістемелік құралдарды әзірлеуді қамтамасыз етеді, бағынысты ұйымдарға әдістемелік және практикалық көмек көрсету жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
тиісті бөлімнің, қызметтің құрылымдық бөлімшелері үшін кадрларды іріктеуді жүзеге асырады және оларды қорғаныс істері жөніндегі департамент бөлімінің, қызметінің басшысына ұсынады;
қорғаныс істері жөніндегі департамент бөлімі, қызметі басшысының бұйрықтары мен өкімдерін уақтылы орындауды қамтамасыз етеді;
қорғаныс істері жөніндегі департаменттің бөлімі, қызметі ішкі еңбек тәртібінің қағидаларын және жұмыс режимін сақтауды қамтамасыз етеді;
ақпаратты, техникалық деректерді, жұмыс көрсеткіштері мен нәтижелерін зерделейді және талдайды, оларды жинақтайды және жүйелендіреді, қажетті есептерді жүргізеді;
қорғаныс істері жөніндегі департаменттің тиімді жұмысын қамтамасыз ететін шығармашылық бастаманы, рационализаторлықты, өнертабыстылықты дамытуға, отандық және шетелдік ғылымның, техниканың жетістіктерін енгізуге, озық тәжірибені пайдалануға ықпал етеді;
лауазымдық міндеттер ауқымында және бір сатыға жоғары басшылық құжаттардың талаптарын зерделейді және орындайды.";
12 тармағы келесі редакцияда жазылсын:

"12. Требования к квалификации:
1) специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование и стаж работы в должности инспектора первой категории не менее 3 лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование и стаж работы в должности инспектора второй категории не менее 2 лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образованиеи стаж работы в должности инспектора без категории не менее 1 года;
без категории: высшее (или послевузовское) образование без предъявления требований к стажу работы;
2) специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее образование и стаж работы в должности инспектора первой категории не менее 3 лет;
первой категории: техническое и профессиональное, послесреднее образование и стаж работы в должности инспектора второй категории не менее 2 лет;
второй категории: техническое и профессиональное, послесреднее образование и стаж работы в должности инспектора не менее 1 года;
без категории: техническое и профессиональное, послесреднее образование без предъявления требований к стажу работы.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Требования к квалификации:
1) специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование и стаж работы в должности инспектора первой категории не менее 3 лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование и стаж работы в должности инспектора второй категории не менее 2 лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование и стаж работы в должности инспектора без категории не менее 1 года;
без категории: высшее (или послевузовское) образование без предъявления требований к стажу работы;
2) специалист среднего уровня квалификации:
высшей категории: техническое и профессиональное, послесреднее образование и стаж работы в должности инспектора первой категории не менее 3 лет;
первой категории: техническое и профессиональное, послесреднее образование и стаж работы в должности инспектора второй категории не менее 2 лет;
второй категории: техническое и профессиональное, послесреднее образование и стаж работы в должности инспектора не менее 1 года;
без категории: техническое и профессиональное, послесреднее образование без предъявления требований к стажу работы.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Требования к квалификации:
1) специалист высшего уровня квалификации:
высшей категории: высшее (или послевузовское) образование и стаж работы в должности инспектора первой категории не менее 3 лет;
первой категории: высшее (или послевузовское) образование и стаж работы в должности инспектора второй категории не менее 2 лет;
второй категории: высшее (или послевузовское) образование и стаж работы в должности инспектора без категории не менее 1 года;
без категории: высшее (или послевузовское) образование без предъявления требований к стажу работы;

"12. Біліктілікке қойылатын талаптар:
1) біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
жоғары санатты: жоғары білімі(немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) және бірінші санатты инспектор лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: жоғары білімі(немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) және екінші санатты инспектор лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі;
екінші санатты: жоғары білімі(немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) және санаты жоқ инспектор лауазымында кемінде 1 жыл жұмыс өтілі;
санаты жоқ: жұмыс өтіліне талап қоймай жоғары білімі;
2) біліктілігі орташа деңгейдегі маман:
жоғары санатты: техникалық, кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі және бірінші санатты инспектор лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: техникалық, кәсіптік, орта білімнен кейінгі біліміжәне екінші санатты инспектор лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі;
екінші санатты: техникалық, кәсіптік, орта білімнен кейінгі біліміжәне инспектор лауазымында кемінде 1 жыл жұмыс өтілі;
санаты жоқ: жұмыс өтіліне талап қоймай техникалық, кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі."
15 тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Біліктілікке қойылатын талаптар:
1) біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
жоғары санатты: жоғары білімі (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі)және бірінші санатты инспектор лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: жоғары білімі (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі)және екінші санатты инспектор лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі;
екінші санатты: жоғары білімі (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі)және санаты жоқ инспектор лауазымында кемінде 1 жыл жұмыс өтілі;
санаты жоқ: жұмыс өтіліне талап қоймай жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі;
2) біліктілігі орташа деңгейдегі маман:
жоғары санатты: техникалық, кәсіптік, орта білімнен кейінгі біліміжәне бірінші санатты инспектор лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: техникалық, кәсіптік, орта білімнен кейінгі біліміжәне екінші санатты инспектор лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі;
екінші санатты: техникалық, кәсіптік, орта білімнен кейінгі біліміжәне инспектор лауазымында кемінде 1 жыл жұмыс өтілі;
санаты жоқ: жұмыс өтіліне талап қоймай техникалық, кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі.";
18 тармағы келесі редакцияда жазылсын:
"18. Біліктілікке қойылатын талаптар:
1) біліктілігі жоғары деңгейдегі маман:
жоғары санатты: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі)білімі және бірінші санатты инспектор лауазымында кемінде 3 жыл жұмыс өтілі;
бірінші санатты: жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі)білімі және екінші санатты инспектор лауазымында кемінде 2 жыл жұмыс өтілі;
екінші санатты: жоғары(немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және санаты жоқ инспектор лауазымында кемінде 1 жыл жұмыс өтілі;
санаты жоқ: жұмыс өтіліне талап қоймай жоғары(немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі;

2. Департаменту организационно-мобилизационной работы Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Министра обороны ‒ начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
М. Бектанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан

2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабы Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмыстары департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қамтамасыз етсін:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығына жүктелсін.
4. Осы бұйрықты лауазымды тұлғаларға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
М. Бектанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі