О внесении изменений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 24 мая 2016 года № 217 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций нефтегазодобывающей отрасли"
Приказ и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 26 ноября 2021 года № 369. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 декабря 2021 года № 25634.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 24 мая 2016 года № 217 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций нефтегазодобывающей отрасли" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13884) следующие изменения:
в Типовых квалификационных характеристиках должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций нефтегазодобывающей отрасли, утвержденных указанным приказом:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 17) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:";
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Порядок применения квалификационных характеристик указан в Общих положениях Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих, утверждаемых уполномоченным государственным органом по труду в соответствии с подпунктом 16-1) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан (далее – Квалификационный справочник), и в Правилах разработки, пересмотра, утверждения и применения Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих, тарифно-квалификационных характеристик профессий рабочих, Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих, а также типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций, утвержденных приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 21 декабря 2015 года № 982 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12631).";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Должности руководителей";
абзац второй пункта 6 изложить в следующей редакции:
"Трудовой кодекс Республики Казахстан, Закон Республики Казахстан "О транспорте в Республике Казахстан";";
абзац второй пункта 12 изложить в следующей редакции:
"Экологический кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";";
пункт 14 изложить в следующей редакции:

"Мұнай-газ өндіру саласындағы ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 24 мамырдағы № 217 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2021 жылғы 26 қарашадағы № 369 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 8 желтоқсанда № 25634 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мұнай-газ өндіру саласындағы ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 24 мамырдағы № 217 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13884 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мұнай-газ өндіру саласындағы ұйымдары басшыларының, мамандарының және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Еңбек кодексі 16-бабының 17) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Біліктілік сипаттамаларды қолдану тәртібі Қазақстан Республикасы Еңбек кодексі 16-бабының 16-1) тармақшасына сәйкес еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган бекітетін Басшылардың, мамандардың және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығының жалпы ережелерінде (бұдан әрі – Біліктілік анықтамалық) және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 21 желтоқсандағы № 982 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12631 болып тіркелген) бекітілген Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын және Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының, жұмысшы кәсіптерінің тарифтік-біліктілік сипаттамаларының біліктілік анықтамалығын және ұйымдар басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын әзірлеу, қайта қарау, бекіту және қолдану қағидаларында көрсетілген.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Басшылар лауазымдары";
6-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, "Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
12-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Экология кодексін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"14. Должностные обязанности:
организует работы по метрологическому обеспечению эксплуатации внедряемых, обслуживаемых, ремонтируемых и поверяемых средств измерений и оборудования;
изучает и систематизирует передовой отечественный и зарубежный опыт в области стандартизации, сертификации и метрологии, стандартов, правил и процедур международных организаций по стандартизации, сертификации и метрологии;
руководит разработкой планов технического перевооружения производства, его оснащения средствами измерений, контроля, эталонами единиц величин для проведения поверки и калибровки средств измерений;
организовывает проведение поверки и калибровки средств измерений, выполняемых поверочной/калибровочной лабораторией;
согласовывает периодичность проведения калибровки эталонов единиц величин, аттестации испытательного оборудования в соответствии с требованиями законодательства об обеспечении единства измерений;
организует работы по аккредитации на право проведения поверки/калибровки средств измерений и аттестации методик выполнения измерений;
организовывает метрологический контроль за состоянием и применением средств измерений, эталонов единиц величин в соответствии с требованиями законодательства об обеспечении единства измерений;
руководит работами по метрологической экспертизе технических заданий, конструкторской, технологической документации, проектов стандартов и других нормативно-технических документов;
организовывает учет основных показателей, характеризующих состояние метрологической деятельности предприятия, участвует в разработке, внедрении, эксплуатации и совершенствовании автоматизированной системы управления;
участвует в проведении анализа претензий к качеству выпускаемой продукции в части метрологического обеспечения;
организовывает разработку и внедрение нормативных документов, регламентирующих вопросы метрологического обеспечения, участвует в работах по совершенствованию нормативной базы по метрологическому обеспечению, созданию и ведению справочно-информационного фонда нормативно-технической документации в области метрологического обеспечения;
руководит разработкой планов организационно-технических мероприятий по совершенствованию метрологического обеспечения производства и их реализации, проведением анализа состояния метрологического обеспечения;
руководит разработкой и внедрением средств и методов измерений, проведением испытаний средств измерений, созданием эталонов единиц величин, стандартных образцов, установок и необходимых устройств для метрологического обслуживания средств измерений.";
абзац второй пункта 15 изложить в следующей редакции:
"Экологический кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений", "О техническом регулировании", "О гражданской защите", "О разрешениях и уведомлениях";";
абзац второй пункта 21 изложить в следующей редакции:
"Экологический кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";";
абзац второй пункта 24 изложить в следующей редакции:
"Трудовой кодекс Республики Казахстан, Закон Республики Казахстан "Об электроэнергетике";";
абзац второй пункта 27 изложить в следующей редакции:
"Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", законы Республики Казахстан "Об акционерных обществах", "О фонде национального благосостояния";";
абзац второй пункта 30 изложить в следующей редакции:
"Закон Республики Казахстан "О транспорте в Республике Казахстан";";
абзац второй пункта 33 изложить в следующей редакции:
"Закон Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан";";
абзац второй пункта 36 изложить в следующей редакции:
"Закон Республики Казахстан "О транспорте в Республике Казахстан";";
абзац второй пункта 39 изложить в следующей редакции:
"Закон Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан";";
абзац второй пункта 45 изложить в следующей редакции:
"Закон Республики Казахстан "О транспорте в Республике Казахстан";";
абзац второй пункта 48 изложить в следующей редакции:
"Экологический кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";";
абзац второй пункта 51 изложить в следующей редакции:
"Экологический кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";";
абзац второй пункта 54 изложить в следующей редакции:
"Экологический кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";";
абзац второй пункта 57 изложить в следующей редакции:
"Конституцию Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", "О противодействии коррупции", "Об образовании", "О науке";";
абзац второй пункта 60 изложить в следующей редакции:
"Экологический кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";";
абзац второй пункта 63 изложить в следующей редакции:
"Гражданский кодекс Республики Казахстан, Трудовой Кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "Об акционерных обществах";";
абзац второй пункта 72 изложить в следующей редакции:
"Экологический кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";";
абзац второй пункта 78 изложить в следующей редакции:
"Экологический кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";";
абзац второй пункта 81 изложить в следующей редакции:
"Экологический кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Должности специалистов";
абзац второй пункта 87 изложить в следующей редакции:
"Закон Республики Казахстан "О транспорте в Республике Казахстан";";
абзац второй пункта 90 изложить в следующей редакции:
"Конституцию Республики Казахстан, Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";";
абзац второй пункта 93 изложить в следующей редакции:
"Закон Республики Казахстан "О транспорте в Республике Казахстан";";
абзац второй пункта 96 изложить в следующей редакции:
"Конституцию Республики Казахстан, Гражданский кодекс Республики Казахстан, Трудовой кодекс Республики Казахстан;";
абзац второй пункта 102 изложить в следующей редакции:
"Гражданский кодекс Республики Казахстан, Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", Закон Республики Казахстан "Об акционерных обществах";";
абзац второй пункта 105 изложить в следующей редакции:
"Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";";
абзац второй пункта 108 изложить в следующей редакции:
"Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";";
абзац второй пункта 114 изложить в следующей редакции:
"Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", законы Республики Казахстан "О газе и газоснабжении", "О гражданской защите";";
абзац второй пункта 117 изложить в следующей редакции:
"Закон Республики Казахстан "О газе и газоснабжении";";
абзац второй пункта 123 изложить в следующей редакции:
"Закон Республики Казахстан "Об информатизации";";
абзац второй пункта 129 изложить в следующей редакции:
"Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";";
абзац второй пункта 132 изложить в следующей редакции:
"Законы Республики Казахстан "О транспорте в Республике Казахстан", "Об автомобильных дорогах";";
абзац второй пункта 141 изложить в следующей редакции:
"Закон Республики "О гражданской защите";";
абзац второй пункта 144 изложить в следующей редакции:
"Законы Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений", "О техническом регулировании";";
абзац второй пункта 150 изложить в следующей редакции:
"Закон Республики Казахстан "О транспорте в Республике Казахстан";";
абзац второй пункта 153 изложить в следующей редакции:
"Закон Республики Казахстан "Об охранной деятельности";";
абзац второй пункта 156 изложить в следующей редакции:
"Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";";
абзац второй пункта 159 изложить в следующей редакции:
"Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";";
Заголовок параграфа 26 изложить в следующей редакции:
"Параграф 26. Инженер по метрологии";

"14. Лауазымдық міндеттері:
енгізілетін, қызмет көрсетілетін, жөнделетін және салыстырып тексерілетін өлшеу құралдары мен жабдықтың пайдаланылуын метрологиялық қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды ұйымдастырады;
стандарттау, сертификаттау және метрология саласындағы озық отандық және шетелдік тәжірибені, стандарттау, сертификаттау және метрология жөніндегі халықаралық ұйымдардың қағидалары мен рәсімдерін зерттейді және жүйелейді;
өндірісті техникалық қайта жарақтандыру, оны өлшеу, бақылау құралдарымен, өлшеу құралдарына салыстырып тексеру мен калибрлеу жүргізуге арналған шама бірлігінің эталондарымен жабдықтау жоспарларын әзірлеуге басшылық жасайды;
салыстырып тексеру/калибрлеу зертханасы жүргізетін өлшеу құралдарын салыстырып тексеруді және калибрлеуді жүргізуді ұйымдастырады;
өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы заңнама талаптарына сәйкес шама бірліктерінің эталондарын, өлшеу құралдарын калибрлеу, сынақ жабдықтарын аттестаттау мерзімділігін келіседі;
өлшеу құралдарын салыстырып тексеруді/калибрлеуді жүргізу құқығына аккредиттеу және өлшемдерді орындау әдістемелерін аттестаттау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы заңнама талаптарына сәйкес өлшеу құралдарының жай-күйі мен қолданылуына, шама бірліктерінің эталондарына метрологиялық бақылауды ұйымдастырады;
техникалық тапсырмаларды, конструкторлық, технологиялық құжаттаманы, стандарттардың жобаларын және басқа да нормативтік-техникалық құжаттарды метрологиялық сараптау жұмыстарын басқарады;
кәсіпорынның метрологиялық қызметінің жай-күйін сипаттайтын негізгі көрсеткіштердің есебін ұйымдастырады, басқарудың автоматтандырылған жүйесін әзірлеуге, енгізуге, пайдалануға және жетілдіруге қатысады;
метрологиялық қамтамасыз ету бөлігінде шығарылатын өнімнің сапасына наразылықтарды талдауға қатысады;
метрологиялық қамтамасыз ету мәселелерін реттейтін нормативтік құжаттарды әзірлеуді және енгізуді ұйымдастырады, метрологиялық қамтамасыз ету жөніндегі нормативтік базаны жетілдіру, метрологиялық қамтамасыз ету саласындағы нормативтік-техникалық құжаттаманың анықтамалық-ақпараттық қорын құру және жүргізу жұмыстарына қатысады;
өндіріс пен сатуды метрологиялық қамтамасыз етуді жетілдіру жөніндегі ұйымдастырушылық-техникалық іс-шаралар жоспарларын әзірлеуді, метрологиялық қамтамасыз ету жай-күйіне талдаудың жүргізілуін басқарады;
өлшеу құралдары мен әдістерін әзірлеуді және енгізуді, өлшеу құралдарына сынақ жүргізуді, метрологиялық қызмет көрсету үшін қажетті шама бірліктерінің эталондарын, стандартты үлгілерді, қондырғылар мен құрылғыларды жасауды басқарады.";
15-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Экология кодексін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы", "Техникалық реттеу туралы", "Азаматтық қорғау туралы", "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;";
21-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Экология кодексін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
24-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
27-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Акционерлік қоғамдар туралы", "Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;";
30-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
33-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
36-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
39-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
45-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
48-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Экология кодексін, "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
51-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Экология кодексін, "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
54-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Экология кодексін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
57-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы", "Білім туралы", "Ғылым туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;";
60-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Экология кодексін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
63-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
72-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Экология кодексін, "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
78-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Экология кодексін, "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;
81-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Экология кодексін, "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Мамандардың лауазымдары";
87-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
90-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
93-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
96-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін;";
102-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексін, "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
105-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
108-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
114-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Газ және газбен жабдықтау туралы", "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;";
117-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Газ және газбен жабдықтау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
123-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
129-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
132-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасындағы көлік туралы", "Автомобиль жолдары туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;";
141-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
144-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы", "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;";
150-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
153-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Күзет қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
156-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
159-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын";
26-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"26-параграф. Метрология жөніндегі инженер";

пункты 161 и 162 изложить в следующей редакции:
"161. Должностные обязанности:
выполняет сложные измерения величин при анализе точности технологических процессов и разрешает разногласия, возникающие между подразделениями предприятия по вопросам метрологии;
обеспечивает соблюдение поверки и калибровки средств измерений;
обеспечивает своевременное ведение технологической документации персоналом;
составляет графики поверки и калибровки с учетом утвержденных межповерочных и межкалибровочных интервалов, при необходимости разрабатывает рекомендации по их корректировке;
составляет протоколы о нарушении метрологических правил и норм;
внедряет системы комплексного регламентированного обслуживания;
участвует в выборе средств измерений величин, в определении потребности в средствах измерений и разработке планов внедрения новой измерительной техники, методик выполнения измерений, в выработке технических заданий на разработку необходимых средств измерений, в их экономическом обосновании;
принимает участие в аттестации методик выполнения измерений, в метрологической экспертизе технической документации;
обеспечивает соблюдение персоналом эксплуатационных инструкций;
оценивает погрешность измерений величин, выполняемых в технологических процессах предприятия;
осуществляет метрологический контроль в подразделениях предприятия за состоянием и применением средств измерений, за аттестованными методиками выполнения измерений;
принимает меры по комплектации средствами измерения, хранения и поддержания в надлежащем состоянии эталонов единиц величин, стандартных образцов.
162. Должен знать:
Законы Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений", "О техническом регулировании";
иные нормативные и методические документы системы обеспечения единства измерений, положения по обеспечению единства измерений, относящиеся к поверочной и калибровочной деятельности, метрологическому контролю;
методическое руководство по качеству, приказы и инструкции, регламентирующие работу поверочной/калибровочной лаборатории;
методики выполнения измерений, контроля и испытаний, в которых используются калибруемые приборы, условия эксплуатации приборов;
устройство и правила эксплуатации эталонов и установок, используемых для калибровки приборов;
основы экономики, организации производства, труда и управления;
основы трудового законодательства;
правила внутреннего трудового распорядка, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.";
абзац второй пункта 165 изложить в следующей редакции:
"Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";";
абзац второй пункта 168 изложить в следующей редакции:
"Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";";
абзац второй пункта 171 изложить в следующей редакции:
"Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";";
абзац второй пункта 186 изложить в следующей редакции:
"Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";";
абзац второй пункта 189 изложить в следующей редакции:
"Трудовой кодекс Республики Казахстан, Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";";
абзац второй пункта 192 изложить в следующей редакции:
"Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";";
абзац второй пункта 195 изложить в следующей редакции:
"Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";";
абзац второй пункта 198 изложить в следующей редакции:
"Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";";
абзац второй пункта 201 изложить в следующей редакции:
"Закон Республики Казахстан "О техническом регулировании";";
абзац второй пункта 204 изложить в следующей редакции:
"Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", Закон Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";";
абзац второй пункта 207 изложить в следующей редакции:
"Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";";
абзац второй пункта 213 изложить в следующей редакции:
"Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";";
абзац второй пункта 216 изложить в следующей редакции:
"Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";";
абзац второй пункта 219 изложить в следующей редакции:
"Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";";
абзац второй пункта 222 изложить в следующей редакции:
"Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";";
абзац второй пункта 225 изложить в следующей редакции:
"Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";";
абзац второй пункта 228 изложить в следующей редакции:
"Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании", Закон Республики Казахстан "О гражданской защите";";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Должности других служащих (технических исполнителей)";
абзац второй пункта 234 изложить в следующей редакции:
"Закон Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";".

161 және 162-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"161. Лауазымдық міндеттері:
технологиялық процестердің дәлдігін талдау кезінде шамаларды күрделі өлшеуді орындайды және кәсіпорын бөлімшелерінің араларында метрология мәселелері бойынша туындаған келіспеушіліктерді шешеді;
өлшеу құралдарын салыстырып тексеруді және калибрлеуді сақталуын қамтамасыз етеді;
персоналдың технологиялық құжаттамасын уақтылы жүргізуін қамтамасыз етеді;
бекітілген тексеруаралық және калибрлеуаралық интервалдарды ескере отырып, салыстырып тексеру және калибрлеу графиктерін жасайды, қажет болған жағдайда оларды түзету бойынша ұсынымдар әзірлейді;
метрологиялық қағидалар мен нормалардың бұзылуы туралы хаттамалар жасайды;
кешенді регламенттелген қызмет көрсету жүйесін енгізеді;
шамаларды өлшеу құралдарын таңдауға, өлшеу құралдарына деген қажеттілікті анықтауға және жаңа өлшеу техникасын енгізу жоспарларын, өлшеуді орындау әдістемелерін, қажетті өлшеу құралдарын әзірлеуге арналған техникалық тапсырмаларды, олардың экономикалық негіздемелерін әзірлеуге қатысады;
өлшеуді орындау әдістемелерін аттестаттауға, техникалық құжаттаманы метрологиялық сараптауға қатысады;
персоналдың пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды сақтауын қамтамасыз етеді;
кәсіпорынның технологиялық процестерінде орындалатын шамаларды өлшеу қателіктерін бағалайды;
кәсіпорын бөлімшелерінде өлшеу құралдарының жай-күйіне және қолданылуына, аттестатталған өлшемдерді орындау әдістемелеріне метрологиялық бақылауды жүзеге асырады;
шама бірліктері эталондарын, стандартты үлгілерді өлшеу, сақтау және тиісті жай-күйде ұстау құралдарымен жинақтау жөніндегі шараларды қабылдайды.
162. Мыналарды:
"Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы", "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын;
өлшем бірлігін қамтамасыз ету жүйесі жөніндегі өзге де нормативтік және әдістемелік құжаттарды, салыстырып тексеру және калибрлеу қызметіне, метрологиялық бақылауға қатысты өлшем бірлігін қамтамасыз ету жөніндегі ережелерді;
сапа жөніндегі әдістемелік ұсынымды, салыстырып тексеру/калибрлеу зертханасының жұмысын регламенттейтін бұйрықтар мен нұсқаулықтарды;
калибрленетін аспаптар пайдаланылатын өлшеуді орындау, бақылау, сынау әдістемелерін, аспаптарды пайдалану шарттарын;
аспаптарды калибрлеу үшін пайдаланылатын эталондар мен қондырғыларды орнатуды және оларды пайдалану қағидаларын;
экономика, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастырудың негіздерін;
еңбек заңнамасының негіздерін;
ішкі еңбек тәртібі, өндірістік санитария қағидаларын, өрт қауіпсіздігі талаптарын білуі тиіс.";
165-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
168-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
171-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
186-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
189-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
192-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
195-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
198-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
201-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
204-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
207-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
213-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
216-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
219-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
222-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
225-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
228-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін, "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Басқа да қызметшілер (техникалық орындаушылар) лауазымдары";
234-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңын;".

2. Департаменту разработки и добычи нефти Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра М. Журебеков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли
и интеграции
Республики Казахстан

2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай игеру және өндіру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің м.а. М. Журебеков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі